Wikislovník cswiktionary https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Hlavn%C3%AD_strana MediaWiki 1.47.0-wmf.1 case-sensitive Média Speciální Diskuse Uživatel Diskuse s uživatelem Wikislovník Diskuse k Wikislovníku Soubor Diskuse k souboru MediaWiki Diskuse k MediaWiki Šablona Diskuse k šabloně Nápověda Diskuse k nápovědě Kategorie Diskuse ke kategorii Příloha Diskuse k příloze TimedText TimedText talk Modul Diskuse k modulu Podujatie Diskusia k podujatiu Bůh 0 5940 1386809 1361191 2026-05-07T21:39:00Z Uber) (Hubrin 41419 /* podstatné jméno */ + pár ugrofinských a altajských jazyků a ještě jiné nelatinkové; + obraty 1386809 wikitext text/x-wiki {{Viz|bůh|buh}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈbuːx}}, {{Audio|Cs-Bůh.ogg|Bůh}} === dělení === * Bůh === etymologie === Varianta substantiva [[bůh]] (pro význam 2) užívající velké písmeno pro vyjádření náboženské úcty.<ref>{{IJP|bůh|2008-12-17|2009-03-03}}</ref> {{Pracuje se}} === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' * ''vlastní jméno'' * ''užívá se pouze jednotné číslo'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = Bůh | sgen = [[Boha]] | sdat = [[Bohu]] / [[Bohovi]] | sacc = [[Boha]] | svoc = [[Bože]] | sloc = [[Bohu]] / [[Bohovi]] | sins = [[Bohem]] | pnom = — | pgen = — | pdat = — | pacc = — | pvoc = — | ploc = — | pins = — }} ==== význam ==== # ''(v monoteismu)'' [[nejvyšší]] [[bytost]], [[bůh]], [[původce|prapůvodce]] [[všechno|všeho]], [[stvořitel]] [[vesmír]]u ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = nejvyšší bytost | aa = {{P|aa|Yalli}} | am = {{P|am|እግዚአብሔር}} | ar = {{P|ar|أَللّٰه|m}} | da = {{P|da|Gud|m}} | de = {{P|de|Gott|m}} | el = {{P|el|Θεός|m}} | en = {{P|en|God}} | es = {{P|es|Dios|m}} | fi = {{P|fi|Jumala}} | fr = {{P|fr|Dieu|m}} | grc = {{P|grc|Θεός|m}} | he = {{P|he|אֱלֹהִים}} | hu = {{P|hu|Isten}} | hy = {{P|hy|աստված}} | it = {{P|it|Dio|m}} | ka = {{P|ka|ღმერთი}} | ko = {{P|ko|하나님}}, {{P|ko|하느님}} | la = {{P|la|Deus|m}} | nl = {{P|nl|God}} | no = {{P|no|Gud}} | pl = {{P|pl|Bóg|m}} | pt = {{P|pt|Deus|m}} | ru = {{P|ru|Бог|m}} | sgs = {{P|sgs|Dėivs}} | sk = {{P|sk|Boh|m}} | sl = {{P|sl|Bog|m}} | sq = {{P|sq|Perëndi}} | sv = {{P|sv|Gud|c}} | tr = {{P|tr|Tanrı}}, {{P|tr|Allah}}, {{P|tr|Hak}} | uk = {{P|uk|Бог|m}} | vi = {{P|vi|Thiên Chúa}} | zh = {{P|zh|上帝}} }} ==== synonyma ==== # [[Hospodin]], [[Pán]], [[Pán Bůh]], [[Prozřetelnost]], [[Otec]], [[Jehova]], {{Upřesnění|v islámu}} [[Alláh]], {{Příznak2|arg.}} [[hořejší klekač]] ==== související ==== * [[bůh]] * [[bohabojný]] * [[bohapustý]] * [[bohudík]] / [[bohudíky]] / [[Bohu díky]] / [[bohu díky]] * [[bohužel]] / [[žel Bohu]] / [[žel bohu]] * [[bůhví]], [[bůhvíjak]], [[bůhvíco]], [[bůhvíkde]], [[bůhvíkdo]], [[bůhvíkdy]], [[bůhvíproč]] * [[bohulibý]], [[bohulibě]], [[bohulibost]] * [[bohumilý]], [[bohumile]], [[bohumilost]], [[Bohumil]] * [[bohorovný]], [[bohorovně]], [[bohorovnost]] * [[Boží]], [[boží]] * [[proboha]] / [[probůh]] * [[Bohorodička]] * [[bohdá]] * [[božství]] * [[zbůhdarma]] ==== slovní spojení ==== * [[Pán Bůh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[za Boha]] * [[za živého Boha]] * [[Bůh suď]] ==== přísloví, rčení, úsloví a pořekadla ==== * [[člověk míní, Bůh mění]] * [[koho Bůh miluje, toho křížem navštěvuje]] * [[Bůh se směje, když člověk plánuje]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Bůh}} * {{Wikicitáty|téma=Bůh}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Česká propria]] 37nrtg8su5qogqyiqs8svjgmph8a2mc 1386810 1386809 2026-05-07T21:41:13Z Uber) (Hubrin 41419 /* související */ + ateisti & agnostici 1386810 wikitext text/x-wiki {{Viz|bůh|buh}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈbuːx}}, {{Audio|Cs-Bůh.ogg|Bůh}} === dělení === * Bůh === etymologie === Varianta substantiva [[bůh]] (pro význam 2) užívající velké písmeno pro vyjádření náboženské úcty.<ref>{{IJP|bůh|2008-12-17|2009-03-03}}</ref> {{Pracuje se}} === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' * ''vlastní jméno'' * ''užívá se pouze jednotné číslo'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = Bůh | sgen = [[Boha]] | sdat = [[Bohu]] / [[Bohovi]] | sacc = [[Boha]] | svoc = [[Bože]] | sloc = [[Bohu]] / [[Bohovi]] | sins = [[Bohem]] | pnom = — | pgen = — | pdat = — | pacc = — | pvoc = — | ploc = — | pins = — }} ==== význam ==== # ''(v monoteismu)'' [[nejvyšší]] [[bytost]], [[bůh]], [[původce|prapůvodce]] [[všechno|všeho]], [[stvořitel]] [[vesmír]]u ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = nejvyšší bytost | aa = {{P|aa|Yalli}} | am = {{P|am|እግዚአብሔር}} | ar = {{P|ar|أَللّٰه|m}} | da = {{P|da|Gud|m}} | de = {{P|de|Gott|m}} | el = {{P|el|Θεός|m}} | en = {{P|en|God}} | es = {{P|es|Dios|m}} | fi = {{P|fi|Jumala}} | fr = {{P|fr|Dieu|m}} | grc = {{P|grc|Θεός|m}} | he = {{P|he|אֱלֹהִים}} | hu = {{P|hu|Isten}} | hy = {{P|hy|աստված}} | it = {{P|it|Dio|m}} | ka = {{P|ka|ღმერთი}} | ko = {{P|ko|하나님}}, {{P|ko|하느님}} | la = {{P|la|Deus|m}} | nl = {{P|nl|God}} | no = {{P|no|Gud}} | pl = {{P|pl|Bóg|m}} | pt = {{P|pt|Deus|m}} | ru = {{P|ru|Бог|m}} | sgs = {{P|sgs|Dėivs}} | sk = {{P|sk|Boh|m}} | sl = {{P|sl|Bog|m}} | sq = {{P|sq|Perëndi}} | sv = {{P|sv|Gud|c}} | tr = {{P|tr|Tanrı}}, {{P|tr|Allah}}, {{P|tr|Hak}} | uk = {{P|uk|Бог|m}} | vi = {{P|vi|Thiên Chúa}} | zh = {{P|zh|上帝}} }} ==== synonyma ==== # [[Hospodin]], [[Pán]], [[Pán Bůh]], [[Prozřetelnost]], [[Otec]], [[Jehova]], {{Upřesnění|v islámu}} [[Alláh]], {{Příznak2|arg.}} [[hořejší klekač]] ==== související ==== * [[bezbožník]], [[bezbožnice]], [[bezbožný]], [[bezbožnost]] * [[bůh]] * [[bohabojný]] * [[bohapustý]] * [[bohudík]] / [[bohudíky]] / [[Bohu díky]] / [[bohu díky]] * [[bohužel]] / [[žel Bohu]] / [[žel bohu]] * [[bůhví]], [[bůhvíjak]], [[bůhvíco]], [[bůhvíkde]], [[bůhvíkdo]], [[bůhvíkdy]], [[bůhvíproč]] * [[bohulibý]], [[bohulibě]], [[bohulibost]] * [[bohumilý]], [[bohumile]], [[bohumilost]], [[Bohumil]] * [[bohorovný]], [[bohorovně]], [[bohorovnost]] * [[Boží]], [[boží]] * [[proboha]] / [[probůh]] * [[Bohorodička]] * [[bohdá]] * [[božství]] * [[neznaboh]] * [[zbůhdarma]] ==== slovní spojení ==== * [[Pán Bůh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[za Boha]] * [[za živého Boha]] * [[Bůh suď]] ==== přísloví, rčení, úsloví a pořekadla ==== * [[člověk míní, Bůh mění]] * [[koho Bůh miluje, toho křížem navštěvuje]] * [[Bůh se směje, když člověk plánuje]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Bůh}} * {{Wikicitáty|téma=Bůh}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Česká propria]] 2g9u5yno2yuaxqcc986f9c4imlihpxg hora 0 6251 1386801 1365961 2026-05-07T18:36:54Z JanSuchy 253 /* překlady */ sv|berg +|n 1386801 wikitext text/x-wiki {{Viz|Hora|hóra}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ɦɔra}}, {{Audio|Cs-hora.ogg|hora}} === dělení === * ho-ra === varianty === * {{Příznak2|nář.}} [[gora]] === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = hora | sgen = [[hory]] | sdat = [[hoře]] | sacc = [[horu]] | svoc = [[horo]] | sloc = [[hoře]] | sins = [[horou]] | pnom = [[hory]] | pgen = [[hor]] | pdat = [[horám]] | pacc = [[hory]] | pvoc = [[hory]] | ploc = [[horách]] | pins = [[horami]] }} ==== význam ==== # [[výrazný|výrazná]] [[vyvýšenina]] [[povrch]]u [[země]] [[s]] [[vrchol]]em [[vystupovat|vystupujícím]] [[nad]] [[okolí]] #* {{Příklad|cs|Vrcholky hor byly zahaleny bílými oblaky.}} # {{Příznaky|cs|hovor.}} [[velký|velké]] [[množství]] #* {{Příklad|cs|Přinesl mi na talíři kousek masa s horou rýže.}} # {{Příznaky|cs|nář.}} [[les]], [[les]]y #* {{Příklad|cs|Vzpurně vstal, že půjde do hory a bude zbojníkem.}} # {{Příznaky|cs|nář.}} [[vinice]], [[vinohrad]] #* {{Příklad|cs|Trať polí, v nichž se víno pěstuje a rodí, jmenovali a jmenují podnes „horou“.}} # {{Příznaky|cs|zast.}} [[místo]], [[kde]] [[se]] [[těžit|těží]] ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = vyvýšenina povrchu země | ar = {{P|ar|جَبَلٌ|m}} | bg = {{P|bg|планина|f}} | br = {{P|br|menez|m}} | bs = {{P|bs|planina|f}}, {{P|bs|gora|f}} | ca = {{P|ca|muntanya|f}} | co = {{P|co|muntagna|f}} | cy = {{P|cy|mynydd}} | da = {{P|da|bjerg}} | de = {{P|de|Berg|m}} | el = {{P|el|όρος|n}}, {{P|el|βουνό|n}} | en = {{P|en|mountain}}, {{P|en|mount}}, {{P|en|peak}} | eo = {{P|eo|monto}} | es = {{P|es|montaña|f}} | et = {{P|et|mägi}} | eu = {{P|eu|mendi}} | fi = {{P|fi|vuori}} | fr = {{P|fr|montagne|f}}, {{P|fr|mont|m}} | fy = {{P|fy|berch}} | haw = {{P|haw|mauna}}, {{P|haw|kuahiwi}} | he = {{P|he|הַר}} | hi = {{P|hi|पहाड}} | hr = {{P|hr|brdo|n}}, {{P|hr|planina|n}} | hsb = {{P|hsb|hora|f}} | hu = {{P|hu|hegy}} | id = {{P|id|gunung}} | is = {{P|is|fjall|n}} | it = {{P|it|montagna|f}}, {{P|it|monte|m}} | ja = {{P|ja|山}} | ko = {{P|ko|산}} | la = {{P|la|mons|m}} | lt = {{P|lt|kalnas|m}} | lv = {{P|lv|kalns}} | nb = {{P|nb|fjell}} | nl = {{P|nl|berg|m}} | no = {{P|no|fjell}} | oc = {{P|oc|montanha|f}} | pl = {{P|pl|góra|f}} | pt = {{P|pt|montanha|f}}, {{P|pt|monte|m}} | ro = {{P|ro|munte|m}} | ru = {{P|ru|гора|f}} | sa = {{P|sa|गिरी}} | sk = {{P|sk|hora|f}} | sl = {{P|sl|gora|f}} | sq = {{P|sq|mal|m}} | sr-Cyrl = {{P|sr-Cyrl|планина}}, {{P|sr-Cyrl|гора}} | sr-Latn = {{P|sr-Latn|planina|f}}, {{P|sr-Latn|gora|f}} | sv = {{P|sv|berg|n}} | sw = {{P|sw|mlima}} | tr = {{P|tr|dağ}} | uk = {{P|uk|гора|f}} | vi = {{P|vi|núi}} | yi = {{P|yi|באַרג|m}} | zh = {{P|zh|山}} }} # {{Překlady }} # {{Překlady }} # {{Překlady }} # {{Překlady }} ==== synonyma ==== # (''menší'') [[kopec]], [[vrch]] # [[fůra]], [[kupa]], [[kopec]], [[mnoho]], [[hodně]], [[plno]], [[spousta]], [[mraky]], [[hromada]] # [[les]], [[les]]y # [[vinice]], [[vinohrad]] # [[důl]] ==== antonyma ==== # [[dolina]], [[údolí]] # [[ani mrť]], [[málo]], [[nic]], [[pár]], [[trochu]], [[něco]] # — # — # — ==== související ==== * [[hory]] * [[hůrka]] * [[horal]] * [[horolezec]] * [[pohorka]] * [[horní]] * [[horník]] * [[horský]] * [[náhorní]] * [[horník]] * [[podhůří]] * [[nahoře]] * [[shora]] * [[pohoří]] * [[pohory]] * [[pohorky]] * [[pohorský]] * [[velehora]] ==== slovní spojení ==== * [[Andělská Hora]], [[Hora Svaté Kateřiny]], [[Hora Svatého Šebestiána]], [[Krásná Hora nad Vltavou]], [[Kutná Hora]] ==== fráze a idiomy ==== * [[za sedmero horami]] * [[slibovat hory doly]] * [[slibovat hory i s horákama]] ==== přísloví, rčení a pořekadla ==== * [[nejde-li hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře]] == hornolužická srbština == === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (hsb) | snom = hora | sgen = hory | sdat = horje | sacc = horu | svoc = hora | sloc = horje | sins = horu | dnom = horje | dgen = horow | ddat = horomaj | dacc = horje | dvoc = horje | dloc = horomaj | dins = horomaj | pnom = hory | pgen = horow | pdat = horam | pacc = hory | pvoc = hory | ploc = horach | pins = horami }} ==== význam ==== # [[hora#čeština|hora]] == latina == === etymologie === Ze starořeckého [[ὥρα]]. === podstatné jméno === * rod ženský (''femininum'') * 1. deklinace (ā-kmeny) ==== skloňování ==== {{Substantivum (la) | snom = hōra | sgen = [[horae|hōrae]] | sdat = [[horae|hōrae]] | sacc = [[horam|hōram]] | sabl = hōrā | svoc = hōra | pnom = [[horae|hōrae]] | pgen = [[horarum|hōrārum]] | pdat = [[horis|hōrīs]] | pacc = [[horas|hōrās]] | pabl = [[horis|hōrīs]] | pvoc = [[horae|hōrae]] }} ==== význam ==== # [[hodina]] ==== související ==== * [[horologium|hōrologium]] * [[horarium|hōrārium]] * [[horologus|hōrologus]] * [[horalis|hōrālis]] ==== fráze a idiomy ==== * [[hora ruit|hōra ruit]] == portugalština == === výslovnost === * {{IPA|ora}} === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (pt) | snom = hora | pnom = horas }} ==== význam ==== # [[hodina]] #* {{Příklad|pt|Que horas são?|Kolik je hodin?}} # [[čas]] #* {{Příklad|pt|Já é a hora de ir.|Je čas jít.}} == španělština == === výslovnost === * {{IPA|ˈo.ɾa}} ==== homofony ==== * [[ora]] === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (es) | snom = hora | pnom = horas }} ==== význam ==== # [[hodina]] #* {{Příklad|es|¿Qué hora es?|Kolik je hodin?}} # [[čas]] #* {{Příklad|es|Ya es hora de ir.|Je čas jít.}} ==== související ==== * [[ahora]] * [[horario]] * [[horóscopo]] == poznámky == * {{IJP|hora|2008-08-27|2009-12-10}} == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Hora}} * {{Wikicitáty|téma=Hora}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Hornolužickosrbská substantiva]] [[Kategorie:Latinská substantiva]] [[Kategorie:Španělská substantiva]] [[Kategorie:Portugalská substantiva]] 7u64jtecj46fr892rl06u20wq5oimer jazyk 0 6911 1386784 1265508 2026-05-07T16:38:07Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|språk|n 1386784 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈjazɪk}} * {{Audio|Cs-jazyk.ogg|jazyk}} === dělení === * ja-zyk === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = jazyk | sgen = [[jazyka]] | sdat = [[jazyku]] | sacc = jazyk | svoc = [[jazyku]] | sloc = [[jazyku]] / [[jazyce]] | sins = [[jazykem]] | pnom = [[jazyky]] | pgen = [[jazyků]] | pdat = [[jazykům]] | pacc = [[jazyky]] | pvoc = [[jazyky]] | ploc = [[jazycích]] | pins = [[jazyky]] }} ==== význam ==== # [[soustava]] [[slovo|slov]] [[a]] [[pravidlo|pravidel]] [[jejich]] [[používání]] [[charakteristický|charakteristická]] [[pro]] [[určitý|určitou]] [[skupina|skupinu]] [[lidí]] #* {{Příklad|cs|Jaroslav mluví pěti '''jazyky'''.}} #* {{Příklad|cs|Většina lidí, kteří mají problém s naučením se '''jazyka''', má ve skutečnosti problém, který leží víceméně mimo jazykovou oblast – jsou málo komunikativní, příliš komunikativní, mají malé sebevědomí, stydí se ze sebe vydávat zvuky, které v normálním životě nepoužívají.}}<ref>http://say.cz/nez-nas-kontaktujete, 13. října 2022.</ref> # [[svalový]] [[orgán]], [[který]] [[nacházet se|se nachází]] [[v]] [[ústní]] [[dutina|dutině]] #* {{Příklad|cs|Málem jsem si překousl '''jazyk'''.}} # [[mořský|mořská]] [[ryba]] [[z]] [[čeleď|čeledi]] [[jazykovitý]]ch; #* {{Příklad|cs|V síti uvízl i '''jazyk obecný'''.}} # [[část]] [[bota|boty]] [[krýt|kryjící]] [[horní]] [[část]] [[svršek|svršku]] #* {{Příklad|cs|Dnes ráno se mi dokonce utrhl '''jazyk''' - teď jsou ty boty už dočista na vyhození.}} # [[pohyblivý|pohyblivá]] [[kolejnice]] [[výhybka|výhybky]] #* {{Příklad|cs|Zařízení slouží k odstraňování sněhu z prostoru výměnové části výhybek mezi jazykem a opornicí.}}<ref>{{Citace elektronické monografie|titul = Profukovače výměn|url = http://www.doska.cz/profukovace_vymen.html|Datum přístupu = 2012-06-15}}</ref> # [[objekt]] [[tvar]]u jazyka (2) #* {{Příklad|cs|Předpovědět, kdy se od ledovcového '''jazyka''' odlomí kraj, se vědcům ještě nedávno nedařilo.}} # {{Příznaky|cs|infor.}} [[soustava]] [[pravidlo|pravidel]] [[pro]] [[zápis]] [[počítačový]]ch [[algoritmus|algoritmů]] #* {{Příklad|cs|Tento program byl vytvořen v '''jazyku''' C++.}} # {{Příznaky|cs|zast.}} [[národ]] #* {{Příklad|cs|Vřeť každému srdcě po '''jazyku''' svému.}}<ref>[[s:Rýmovaná kronika česká tak řečeného Dalimila/XLI|Rýmovaná kronika česká tak řečeného Dalimila]]</ref> # {{Příznaky|cs|hist.}} [[mučení]]m [[vyslýchat|vyslýchaný]] [[zajatec]], [[sloužící]] [[k]] [[získání]] [[zásadní]]ch [[informace|informací]] [[o]] [[nepřítel]]i ''(běžné např. u Sienkiewicze)'' #* {{Příklad|cs|Chytili jsme '''jazyka'''.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = řeč | ay = {{P|ay|aru}} | be = {{P|be|мова}} | cy = {{P|cy|iaith|f}} | de = {{P|de|Sprache|f}} | el = {{P|el|γλώσσα|f}} | en = {{P|en|language}}, {{P|en|tongue}} | eo = {{P|eo|lingvo}} | es = {{P|es|lengua|f}}, {{P|es|idioma|m}} | et = {{P|et|keel}} | fi = {{P|fi|kieli}} | fr = {{P|fr|langue|f}}, {{P|fr|langage|m}} | grc = {{P|grc|γλῶσσα|f}} | he = {{P|he|לָשׁוֹן|f}}, {{P|he|שָׂפָה|f}} | hsb = {{P|hsb|jazyk|m}} | hu = {{P|hu|nyelv}} | it = {{P|it|lingua|f}}, {{P|it|linguaggio|m}}, {{P|it|idioma|m}} | ja = {{P|ja|言語}} | kl = {{P|kl|oqaatsiit}} | kn = {{P|kn|ನುಡಿ}} | ko = {{P|ko|언어}}, {{P|ko|말}} | krl = {{P|krl|kieli}} | la = {{P|la|lingua|f}} | lt = {{P|lt|kalba|f}} | lv = {{P|lv|valoda|f}} | no = {{P|no|språk|n}} | pl = {{P|pl|język|m}}, {{P|pl|mowa|f}} | pt = {{P|pt|língua|f}}, {{P|pt|idioma|m}} | ru = {{P|ru|язык|m}} | rue = {{P|rue|язык}}, {{P|rue|бесіда}}, {{P|rue|реч}} | sk = {{P|sk|jazyk|m}} | sv = {{P|sv|språk|n}} | tr = {{P|tr|lisan}}, {{P|tr|dil}} | udm = {{P|udm|кыл}} | uk = {{P|uk|мова|f}} | vot = {{P|vot|tšeeli}}, {{P|vot|ceeli}} }} # {{Překlady | význam = tělesný orgán | af = {{P|af|tong}} | ar = {{P|ar|لِسَان|m}} | av = {{P|av|мацӏ}} | az = {{P|az|dil}} | be = {{P|be|язык|m}} | bg = {{P|bg|език|m}} | bn = {{P|bn|জিহ্বা}} | bo = {{P|bo|ལྗགས}} | ca = {{P|ca|llengua|f}} | ce = {{P|ce|мотт}} | crh = {{P|crh|til}} | cu = {{P|cu|ѩзꙑкъ|m}} | cy = {{P|cy|tafod|m}} | da = {{P|da|tunge|c}} | de = {{P|de|Zunge|f}} | dsb = {{P|dsb|jězyk|m}} | el = {{P|el|γλώσσα|f}} | en = {{P|en|tongue}} | eo = {{P|eo|lango}} | es = {{P|es|lengua|f}} | et = {{P|et|keel}} | eu = {{P|eu|mihi}} | fa = {{P|fa|زبان}} | fi = {{P|fi|kieli}} | fo = {{P|fo|tunga|f}} | fr = {{P|fr|langue|f}} | ga = {{P|ga|teanga|f}}, {{P|ga|cailín dearg|m}} | grc = {{P|grc|γλῶσσα|f}}, {{P|grc|γλῶττα|f}} | he = {{P|he|לָשׁוֹן|mf}} | hi = {{P|hi|जीभ|f}}, {{P|hi|ज़बान|f}}, {{P|hi|जिह्वा|f}} | hsb = {{P|hsb|jazyk|m}} | hu = {{P|hu|nyelv}} | hy = {{P|hy|լեզու}} | id = {{P|id|lidah}} | io = {{P|io|lango}} | is = {{P|is|tunga|f}} | it = {{P|it|lingua|f}} | ja = {{P|ja|舌}} | ka = {{P|ka|ენა}} | kk = {{P|kk|тіл}} | kl = {{P|kl|oqaatsiit}}, {{P|kl|oqaq}} | km = {{P|km|អណ្ដាត}} | kn = {{P|kn|ನಾಲಿಗೆ}} | ko = {{P|ko|혀}} | la = {{P|la|lingua|f}} | lb = {{P|lb|Zong|f}} | lo = {{P|lo|ລີ້ນ}} | lt = {{P|lt|liežuvis|m}} | ltg = {{P|ltg|mēle|f}} | lv = {{P|lv|mēle|f}} | mk = {{P|mk|јазик|m}} | mn = {{P|mn|хэл}} | ne = {{P|ne|जिब्रो}} | nl = {{P|nl|tong|f}} | no = {{P|no|tunge|mf}} | oc = {{P|oc|lenga|f}} | pox = {{P|pox|jǫzĕk|m}} | pl = {{P|pl|język|m}}, {{P|pl|ozór|m}} | pt = {{P|pt|língua|f}} | ro = {{P|ro|limbă|f}} | ru = {{P|ru|язык|m}} | rue = {{P|rue|язык|m}} | sa = {{P|sa|जिह्वा}}, {{P|sa|लोला}}, {{P|sa|रसना}}, {{P|sa|जुहू}} | sc = {{P|sc|limba|f}} | scn = {{P|scn|lingua|f}} | se = {{P|se|njuovčča}} | sgs = {{P|sgs|lėižovis|m}} | sk = {{P|sk|jazyk|m}} | sl = {{P|sl|jêzik|m}} | so = {{P|so|carrab|m}} | sq = {{P|sq|gjuhë|f}} | sv = {{P|sv|tunga|c}} | sw = {{P|sw|ulimi}} | ta = {{P|ta|நாக்கு}}, {{P|ta|நாவு}} | tg = {{P|tg|забон}} | th = {{P|th|ลิ้น}}, {{P|th|ชิวหา}} | tl = {{P|tl|dila}} | tr = {{P|tr|dil}} | tt = {{P|tt|тел}} | tzm = {{P|tzm|ⵉⵍⵙ}} | udm = {{P|udm|кыл}} | uk = {{P|uk|язик|m}} | ur = {{P|ur|جیبھ|f}} | vi = {{P|vi|lưỡi}} | yi = {{P|yi|צונג|f}} | yue = {{P|yue|舌頭}}, {{P|yue|舌}}, {{P|yue|脷}} | za = {{P|za|linx}} | zh = {{P|zh|舌头}}, {{P|zh|舌}} }} # {{Překlady | význam = ryba | el = {{P|el|γλώσσα|f}} | la = {{P|la|solea}} | pl = {{P|pl|sola|f}}, {{P|pl|podeszwica|f}} | ru = {{P|ru|морской язык|m}}, {{P|ru|солея|f}} | uk = {{P|uk|солія|f}}, {{P|uk|морський язик|m}} }} # {{Překlady | význam = součást boty | de = {{P|de|Lasche|f}} | en = {{P|en|tongue}} | he = {{P|he|לְשׁוֹנִית|f}} | ko = {{P|ko|설포}}, {{P|ko|신발의 혀부분}} | lt = {{P|lt|liežuvis|m}} }} # {{Překlady | význam = součást výhybky | de = {{P|de|Zunge|f}} | en = {{P|en|point rail}}, {{P|en|switch rail}} | he = {{P|he|לָשׁוֹן}} | ko = {{P|ko|철도 분기기 포인트부분 명칭}} }} # {{Překlady | význam = objekt tvaru jazyka | he = {{P|he|לָשׁוֹן|f}} }} # {{Překlady }} # {{Překlady | význam = národ | he = {{P|he|לָשׁוֹן|f}} | ko = {{P|ko|민족}} }} # {{Překlady }} ==== synonyma ==== # [[řeč]], [[mluva]] # — # — # — # — # — # — # — # — ==== související ==== * [[eurojazyk]] * [[jazýček]] * [[jazykový]] * [[mezijazykový]] * [[vícejazyčný]], [[dvoujazyčný]], [[dvojjazyčný]], [[trojjazyčný]], [[tříjazyčný]] * [[jazykověda]], [[jazykovědec]], [[jazykovědkyně]] * [[jazykozpyt]] * [[jazykolam]] * [[jazylka]] ==== slovní spojení ==== * [[mrtvý jazyk]] * [[tchynin jazyk]] * [[zlé jazyky]], [[zlí jazykové]] * [[znakový jazyk]] ==== fráze a idiomy ==== * [[rozvázat jazyk]] * [[mít na jazyku]] * [[držet jazyk za zuby]] * [[šlapat si na jazyk]] ==== přísloví, rčení a pořekadla ==== * [[co na srdci, to na jazyku]] * [[kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem]] == slovenština == === výslovnost === * {{IPA|jazɪk}} === etymologie === Z praslovanského ''*(*j)*ęzykъ'', z indoevropského *dn̥ǵʰwéh₂s (oba významu jazyk [2]).{{Doplňte zdroj|20090225020900}} === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (sk) | snom = jazyk | sgen = jazyka | sdat = jazyku | sacc = jazyk | sloc = jazyku | sins = jazykom | pnom = jazyky | pgen = jazykov | pdat = jazykom | pacc = jazyky | ploc = jazykoch | pins = jazykmi }} ==== význam ==== # [[jazyk#čeština|jazyk]] [1] #* {{Příklad|sk|Poľský jazyk je veľmi podobný slovenskému.|Polský jazyk je velmi podobný slovenskému.}} # [[jazyk#čeština|jazyk]] [2] #* {{Příklad|sk|Lekár kázal pacientovi vyplaziť jazyk.|Lékař řekl pacientovi, aby vypláznul jazyk.}} # [[jazyk#čeština|jazyk]] [4] #* {{Příklad|sk|Dvojitý nastaviteľný jazyk pre maximálne pohodlie.|Dvojitý nastavitelný jazyk pro maximální pohodlí.}} # [[jazyk#čeština|jazyk]] [5] #* {{Příklad|sk|Riziko poľadovice a snehových jazykov pretrváva.|Riziko náledí a sněhových jazyků přetrvává.}} ==== synonyma ==== # [[reč]] # — # — # — ==== související ==== * [[jazýček]] * [[jazykový]] * [[medzijazykový]] * [[viacjazyčný]], [[dvojjazyčný]], [[trojjazyčný]] * [[jazykoveda]], [[jazykovedec]], [[jazykovedkyňa]] * [[jazykozpyt]] * [[jazykolam]] * [[jazylka]] ==== slovní spojení ==== * [[svokrin jazyk]] * [[programovací jazyk]] * [[dotazovací jazyk]] ==== přísloví ==== * [[hnev a jazyk drž na uzde]] * [[viac otrúb namelie jazykom ako sto mlynárov]] == poznámky == * {{IJP|jazyk|2008-12-16|2009-02-25}} <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|rozcestník=Jazyk}} * {{Wikicitáty|téma=Jazyk}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Slovenská substantiva]] mztx4ufhxtzkebqpgmjgrtj5jw577wl sarkofág 0 7556 1386774 1063768 2026-05-07T15:13:51Z Cserebogár sárga cseh bogár 38585 /* význam */ + asi docela důležitý distinkční parametr 1386774 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈsarkɔfaːk}} === dělení === * sar-ko-fág === etymologie === Přes moderní západoevropské jazyky z pozdnělatinského [[sarcophagus]], které je přepisem starořeckého [[σαρκοφάγος]] — ''masožravý, masožravec'', jež je utvořeno ze základů [[σάρξ]] – ''maso, tělo'' a [[ἐσθίω|-φάγος]] — ''sníst, sežrat''. === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = sarkofág | sgen = sarkofágu | sdat = sarkofágu | sacc = sarkofág | svoc = sarkofágu | sloc = sarkofágu | sins = sarkofágem | pnom = sarkofágy | pgen = sarkofágů | pdat = sarkofágům | pacc = sarkofágy | pvoc = sarkofágy | ploc = sarkofázích/sarkofágách | pins = sarkofágy }} ==== význam ==== # [[bohatě]] [[zdobený|zdobená]] [[kamenný|kamenná]] [[rakev]] # [[masivní]] [[kryt]] #* {{Příklad|cs|Jaderná elektrárna v Černobylu se nyní nachází '''pod''' betonovým '''sarkofágem'''.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | de = {{P|de|Sarkophag}} | en = {{P|en|sarcophagus}} | es = {{P|es|sarcófago}} | fi = {{P|fi|sarkofagi}} | fr = {{P|fr|sarcophage}} | it = {{P|it|sarcofago}} | ja = {{P|ja|石棺}} | pl = {{P|pl|sarkofag|m}} | pt = {{P|pt|sarcófago|m}} | ru = {{P|ru|саркофаг|m}} | sv = {{P|sv|sarkofag}} | uk = {{P|uk|саркофаг|m}} }} # {{Překlady }} [[Kategorie:Česká substantiva]] kq3sbmhxya3zf5k2f2itdeics4dnidg 1386778 1386774 2026-05-07T15:30:20Z JQtt 31679 /* skloňování */ opr. 1386778 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈsarkɔfaːk}} === dělení === * sar-ko-fág === etymologie === Přes moderní západoevropské jazyky z pozdnělatinského [[sarcophagus]], které je přepisem starořeckého [[σαρκοφάγος]] — ''masožravý, masožravec'', jež je utvořeno ze základů [[σάρξ]] – ''maso, tělo'' a [[ἐσθίω|-φάγος]] — ''sníst, sežrat''. === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = sarkofág | sgen = sarkofágu | sdat = sarkofágu | sacc = sarkofág | svoc = sarkofágu | sloc = sarkofágu | sins = sarkofágem | pnom = sarkofágy | pgen = sarkofágů | pdat = sarkofágům | pacc = sarkofágy | pvoc = sarkofágy | ploc = sarkofázích | pins = sarkofágy }} ==== význam ==== # [[bohatě]] [[zdobený|zdobená]] [[kamenný|kamenná]] [[rakev]] # [[masivní]] [[kryt]] #* {{Příklad|cs|Jaderná elektrárna v Černobylu se nyní nachází '''pod''' betonovým '''sarkofágem'''.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | de = {{P|de|Sarkophag}} | en = {{P|en|sarcophagus}} | es = {{P|es|sarcófago}} | fi = {{P|fi|sarkofagi}} | fr = {{P|fr|sarcophage}} | it = {{P|it|sarcofago}} | ja = {{P|ja|石棺}} | pl = {{P|pl|sarkofag|m}} | pt = {{P|pt|sarcófago|m}} | ru = {{P|ru|саркофаг|m}} | sv = {{P|sv|sarkofag}} | uk = {{P|uk|саркофаг|m}} }} # {{Překlady }} [[Kategorie:Česká substantiva]] qt13l958nv0q3lgz6e60jqeq1499ln1 sám 0 17865 1386822 1301330 2026-05-08T08:05:23Z JQtt 31679 /* skloňování */ dopl. 1386822 wikitext text/x-wiki {{Viz}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|saːm}}, {{Audio|Cs-sám.ogg|sám}} === zájmeno === * ''vymezovací'' * ''ukazovací'' ==== skloňování ==== {{Zájmeno adj (cs) | snomma = sám | snomm = sám | snomf = [[sama]] | snomn = [[samo]] | pnomma = [[sami]] | pnomm = [[samy]] | pnomf = [[samy]] | pnomn = [[sama]] | sgenma = [[samého]] / [[sama]] | sgenm = [[samého]] | sgenf = [[samé]] | sgenn = [[samého]] | pgenma = [[samých]] | pgenm = [[samých]] | pgenf = [[samých]] | pgenn = [[samých]] | sadtma = [[samému]] | sdatm = [[samému]] | sdatf = [[samé]] | sdatn = [[samému]] | pdatma = [[samým]] | pdatm = [[samým]] | pdatf = [[samým]] | pdatn = [[samým]] | saccma = [[samého]] / [[sama]] | saccm = sám | saccf = [[samu]] | saccn = [[samo]] | paccma = [[samy]] | paccm = [[samy]] | paccf = [[samy]] | paccn = [[sama]] | slocma = [[samém]] | slocm = [[samém]] | slocf = [[samé]] | slocn = [[samém]] | plocma = [[samých]] | plocm = [[samých]] | plocf = [[samých]] | plocn = [[samých]] | sinsma = [[samým]] | sinsm = [[samým]] | sinsf = [[samou]] | sinsn = [[samým]] | pinsma = [[samými]] | pinsm = [[samými]] | pinsf = [[samými]] | pinsn = [[samými]] }} ==== význam ==== # [[bez]] [[jiný]]ch [[jedinec|jedinců]] #* {{Příklad|cs|Dneska jsem '''sama''' doma - zbytek rodiny odešel na výlet.}} #* {{Příklad|cs|To musím zvládnout '''sám''', na to přec sílu mám...}} # [[osobně]]; [[ten]], [[o]] [[jenž|němž]] [[být|je]] [[řeč]] #* {{Příklad|cs|Ty '''sám''' to víš nejlíp.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = o samotě | de = {{P|de|allein}} | en = {{P|en|alone}} | fi = {{P|fi|yksin}} | fr = {{P|fr|seul}} | it = {{P|it|solo}} | nl = {{P|nl|alleen}} | ru = {{P|ru|один}} | sk = {{P|sk|sám}} }} # {{Překlady | význam = ten, o němž je řeč | de = {{P|de|selbst}} | et = {{P|et|ise}} | en = {{P|en|himself}} | fi = {{P|fi|itse}} | fr = {{P|fr|même}} | la = {{P|la|ipse}} | nl = {{P|nl|zelf}} | ru = {{P|ru|сам}} | sk = {{P|sk|sám}} | sv = {{P|sv|själv}} }} ==== synonyma ==== # [[samotný]] # — ==== související ==== * [[samý]] * [[samota]] * [[samotinký]] * [[samotářství]], [[samotář]] * [[samozřejmý]] ==== fráze a idiomy ==== * [[sám od sebe]] * [[být sám sebou]] == externí odkazy == * {{IJP|sám|2008-02-27|2011-04-20}} * {{IJP|sama|2008-02-27|2011-04-27}} * {{IJP|samo|2010-09-04|2011-04-27}} * {{Wikizdroje-hledání|cs}} * {{ČNK}} * {{SSJČ}} * {{GBK|cs|sama|sám|samo|sami|samého|samu|samy|samotnému}} [[Kategorie:Česká zájmena]] jsk2xelb1qd4qo4p0dox35ev1ydh313 funkce 0 19095 1386792 1301559 2026-05-07T17:47:21Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|funktion|c 1386792 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈfʊŋkt͡sɛ}}, {{Audio|Cs-funkce.ogg|funkce}} === dělení === * funk-ce === etymologie === Z (novo)latinského [[functio#latina|functiō]], což je deverbativum slovesa [[fungi#latina|fungī]] — ''zastávat, provádět; užívat (si)''. === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = funkce | sgen = funkce | sdat = [[funkci]] | sacc = [[funkci]] | svoc = funkce | sloc = [[funkci]] | sins = [[funkcí]] | pnom = funkce | pgen = [[funkcí]] | pdat = [[funkcím]] | pacc = funkce | pvoc = funkce | ploc = [[funkcích]] | pins = [[funkcemi]] }} ==== význam ==== # [[činnost]], [[který|kterou]] [[něco]] [[typicky]] [[vykonávat|vykonává]] #* {{Příklad|cs|Tento stroj má mnoho funkcí.}} # [[úřad]], [[pozice]] [[spojený|spojená]] [[s]] [[nějaký|nějakou]] [[činnost]]í #* {{Příklad|cs|Zastával funkci prezidenta 5 let.}} # {{Příznaky|cs|mat.}} [[zobrazení]] [[jednoznačně]] [[přiřazující]] [[číslo]] [[nebo]] [[vektor]] #* {{Příklad|cs|Ve škole jsme se dnes učili o goniometrických funkcích.}} # (''programování'') [[podprogram]], [[úsek]] [[kód]]u, [[který]] [[lze]] [[opakovaně]] [[volat]] [[a]] [[který]] [[vykonávat|vykonává]] [[určitý|určitou]] [[činnost]] #* {{Příklad|cs|Tahle funkce vrací řetězec.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = vykonávaná činnost | de = {{P|de|Funktion|f}} | el = {{P|el|λειτουργία|f}} | en = {{P|en|function}} | fr = {{P|fr|fonction|f}} | it = {{P|it|funzione|f}} | pl = {{P|pl|funkcja|f}} | ru = {{P|ru|функция|f}} | sk = {{P|sk|funkcia|f}} }} # {{Překlady | význam = úřad, pozice | de = {{P|de|Funktion|f}} | en = {{P|en|office}}, {{P|en|function}} | fr = {{P|fr|fonction|f}} | it = {{P|it|carica|f}} | ru = {{P|ru|должность|f}} | sk = {{P|sk|funkcia|f}} }} # {{Překlady | význam = zobrazení (v matematice) | de = {{P|de|Funktion|f}} | en = {{P|en|function}} | fr = {{P|fr|fonction|f}} | pl = {{P|pl|funkcja|f}} | ru = {{P|ru|функция|f}} | sk = {{P|sk|funkcia|f}} | sv = {{P|sv|funktion|c}} }} # {{Překlady | význam = úsek kódu | de = {{P|de|Funktion|f}} | en = {{P|en|function}} | fr = {{P|fr|fonction|f}} | pl = {{P|pl|funkcja|f}} | ru = {{P|ru|функция|f}} | sv = {{P|sv|funktion|c}} }} ==== synonyma ==== # [[role]], [[působnost]], [[úloha]], [[zaměření]] # [[úřad]], {{Příznak2|expr.}} [[sesle]], {{Příznak2|expr.|hanl.}} [[koryto]] # — # — ==== související ==== * [[fungovat]] * [[funkční]] * [[funkcionální]] * [[fce]] * [[funkcionalita]] == externí odkazy == * {{Wikipedie|rozcestník=Funkce}} * {{Wikicitáty|téma=Funkce}} [[Kategorie:Česká substantiva]] 3uv9cefbnis4831pody7csklgsjw5gt paměť 0 35563 1386785 1229601 2026-05-07T17:30:15Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|minne|n 1386785 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|pamɲɛc}} * {{Audio|Cs-paměť.ogg|paměť}} === dělení === * pa-měť === varianty === * {{Příznak2|nář.}} [[pamět]], [[pamějť]]<ref name="ČJA">{{ČJA|díl=5|heslo=paměť|strany=340–342|položka=234}}</ref><ref name="ČJA2">{{ČJA|díl=5|heslo=paměť|strany=372–374|položka=259}}</ref> === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = paměť | sgen = paměti | sdat = paměti | sacc = paměť | svoc = paměti | sloc = paměti | sins = pamětí | pnom = paměti | pgen = pamětí | pdat = pamětím / pamětem | pacc = paměti | pvoc = paměti | ploc = pamětích / pamětech | pins = paměťmi / pamětmi }} ==== význam ==== # [[schopnost]] [[uchovávat]] [[informace]] #* {{Příklad|cs|Moje přítelkyně má krátkou paměť; nikdy si nemůže vzpomenout, co dělala předešlý víkend.}} # [[stav]] [[kdy]] se [[člověk|lidé]] [[upomínat se|upomínají]] [[na]] [[určitý|určitou]] [[událost]] [[či]] [[osobnost]] #* {{Příklad|cs|Pomník byl postaven na věčnou paměť tohoto významného hudebního skladatele.}} # [[elektronický|elektronická]] [[součást]] [[sloužící]] [[k]] [[uchovávání]] [[informace|informací]] #* {{Příklad|cs|Od poslední změny operačního systému pracuje počítač velmi pomalu. Bude potřeba rozšířit jeho operační paměť.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = schopnost | de = {{P|de|Gedächtnis|n}} | el = {{P|el|μνήμη|f}} | en = {{P|en|memory}} | fr = {{P|fr|mémoire|f}} | it = {{P|it|memoria|f}} | ja = {{P|ja|記憶力}} | la = {{P|la|memoria|f}} | lv = {{P|lv|atmiņa}} | pl = {{P|pl|pamięć|f}} | sk = {{P|sk|pamäť|f}} | ru = {{P|ru|память|f}} }} # {{Překlady | význam = upomínka na něco | de = {{P|de|Andenken|n}} | el = {{P|el|μνήμη|f}} | en = {{P|en|memory}} | fr = {{P|fr|mémoire|f}} | it = {{P|it|memoria|f}} | la = {{P|la|memoria|f}} | pl = {{P|pl|pamięć|f}} | sk = {{P|sk|pamäť|f}} | ru = {{P|ru|память|f}} }} # {{Překlady | význam = součástka | de = {{P|de|Speicher|m}} | el = {{P|el|μνήμη|f}} | en = {{P|en|memory}} | fr = {{P|fr|mémoire|f}} | it = {{P|it|memoria|f}} | lv = {{P|lv|atmiņa}} | pl = {{P|pl|pamięć|f}} | sk = {{P|sk|pamäť|f}} | sv = {{P|sv|minne|n}} | ru = {{P|ru|память|f}} }} ==== synonyma ==== # — # [[památka]] # — ==== související ==== * [[pamětní]] * [[paměťový]] * [[pamětník]] * [[památník]] * [[pamatovat si]] * [[zpaměti]] * [[nepaměť]] ==== slovní spojení ==== * [[fotografická paměť]] * [[operační paměť]] == poznámky == * {{IJP|251||2014-03-09|kapitola=Skloňování ženských jmen kolísajících mezi vzorem píseň a kost}} <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Paměť}} * {{Wikicitáty|téma=Paměť}} [[Kategorie:Česká substantiva]] e8ylq1gg3ol78ftrzgdis7znb25h2xf absolutní 0 36972 1386789 1279144 2026-05-07T17:37:34Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|absolut 1386789 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|apsɔlʊtɲiː}} === dělení === * ab-so-lut-ní === etymologie === Z latinského ''[[absolutus]] (úplný, naprostý)'', trpného příčestí ''[[absolvere]] (zprostit)'', z ''[[ab-]]'' + ''[[solvere]]'', tedy vlastně „oproštěný od všeho“.<ref>REJZEK, Jiří. ''Český etymologický slovník''. Verze 1.0. Leda, 2007. Heslo „absolutní“</ref> === přídavné jméno === * ''měkké'' ==== skloňování ==== {{Adjektivum (cs) | snomma = absolutní | snomm = absolutní | snomf = absolutní | snomn = absolutní | pnomma = absolutní | pnomm = absolutní | pnomf = absolutní | pnomn = absolutní | sgenma = absolutního | sgenm = absolutního | sgenf = absolutní | sgenn = absolutního | pgenma = absolutních | pgenm = absolutních | pgenf = absolutních | pgenn = absolutních | sdatma = absolutnímu | sdatm = absolutnímu | sdatf = absolutní | sdatn = absolutnímu | pdatma = absolutním | pdatm = absolutním | pdatf = absolutním | pdatn = absolutním | saccma = absolutního | saccm = absolutní | saccf = absolutní | saccn = absolutní | paccma = absolutní | paccm = absolutní | paccf = absolutní | paccn = absolutní | slocma = absolutním | slocm = absolutním | slocf = absolutní | slocn = absolutním | plocma = absolutních | plocm = absolutních | plocf = absolutních | plocn = absolutních | sinsma = absolutním | sinsm = absolutním | sinsf = absolutní | sinsn = absolutním | pinsm = absolutními | pinsma = absolutními | pinsf = absolutními | pinsn = absolutními }} ==== stupňování ==== {{Stupňování (cs) | poz = absolutní | komp = absolutnější | sup = nejabsolutnější }} ==== význam ==== # [[naprostý]], [[nepodmíněný]], [[dokonalý]], [[s]] [[nic|ničím]] [[nesrovnatelný]] #* {{Příklad|cs|Na takové požadavky reagovali absolutním odmítnutím.}} # [[samovládný]], [[nezávislý]], [[svrchovaný]]<ref>{{SSJČ|absolutní|2014-04-07}}</ref> #* {{Příklad|cs|Jedinou absolutní monarchií v Evropě je Vatikán.}} ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = naprostý | de = {{P|de|absolut}} | en = {{P|en|absolute}} | fr = {{P|fr|absolu}} | nl = {{P|nl|absoluut}}, {{P|nl|onvoorwaardelijk}} | pl = {{P|pl|absolutny}} | ru = {{P|ru|абсолютный}} | sk = {{P|sk|absolútny}} | sv = {{P|sv|absolut}} | uk = {{P|uk|абсолютний}} }} # {{Překlady | význam = samovládný | nl = {{P|nl|absoluut}} | uk = {{P|uk|абсолютна}} }} ==== antonyma ==== # [[relativní]], [[podmíněný]] # [[konstituční]] ==== související ==== * [[absolutismus]] * [[absolutno]] * [[absolvent]] * [[absolvovat]] ==== slovní spojení ==== * [[absolutní hodnota]] * [[absolutní monarchie]] * [[absolutní nula]] * [[absolutní sluch]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Česká adjektiva]] i1x4tb87qsb3dppqlgquwje9mgtdfml Neapol 0 49737 1386782 1386500 2026-05-07T16:25:41Z JanSuchy 253 /* překlady */ +ru|Неаполь|m 1386782 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈnɛ.a.pɔl}} === dělení === * Nea-pol === podstatné jméno === * ''rod ženský'' * ''vlastní jméno'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = Neapol | sgen = Neapole | sdat = [[Neapoli]] | sacc = Neapol | svoc = [[Neapoli]] | sloc = [[Neapoli]] | sins = [[Neapolí]] | pnom = {{Potenciálně|Neapole}} | pgen = {{Potenciálně|Neapolí}} | pdat = {{Potenciálně|Neapolím}} | pacc = {{Potenciálně|Neapole}} | pvoc = {{Potenciálně|Neapole}} | ploc = {{Potenciálně|Neapolích}} | pins = {{Potenciálně|Neapolemi}} }} ==== význam ==== # [[italský|italské]] [[město]], [[centrum]] [[Kampánie]] ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = italské město | de = {{P|de|Neapel|n}} | en = {{P|en|Naples}} | fr = {{P|fr|Naples}} | it = {{P|it|Napoli|m}} | la = {{P|la|Neapolis|f}} | ru = {{P|ru|Неаполь|m}} }} ==== související ==== * [[neapolský]] * [[Neapolitánec]] * [[Neapolitánka]] * [[neapolitánka]] == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Neapol}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Česká propria]] h6tbp98nv0q0g5oqse5xtqk3sy1md2p grog 0 54731 1386777 1369650 2026-05-07T15:27:22Z Palu 1784 upř., dopl. 1386777 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔk}} ==== homofony ==== * [[Grok]] === dělení === * grog === etymologie === Z anglického [[#angličtina|grog]] téhož významu, jež je původně přezdívkou [[w:Edward Vernon|admirála Vernona]]. Ten ji dostal podle svého oblíbeného pláště z látky v angličtině zvané [[grogram]] (to z francouzského [[gros grain]] téhož významu). Na nápoj se jeho přezdívka přenesla kvůli jeho nařízení z roku 1740 ředit námořníkům rum vodou.<ref name="rejzek">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = grog | strany = 192 }}</ref> Se slovem souvisí i slovo [[grogy]] / [[groggy]] přejaté do češtiny z angličtiny a tam odvozené původně s významem ''opilý'' právě od ''grog''.<ref name="rejzek2">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = groggy | strany = 192 }}</ref> === varianty === * {{Příznak2|nář.}} [[krok]] === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = grog | sgen = [[grogu]] | sdat = [[grogu]] | sacc = grog | svoc = [[grogu]] | sloc = [[grogu]] | sins = [[grogem]] | pnom = [[grogy]] | pgen = [[grogů]] | pdat = [[grogům]] | pacc = [[grogy]] | pvoc = [[grogy]] | ploc = [[grozích]] / [[grogách]] | pins = [[grogy]] }} ==== význam ==== # [[alkoholický]] [[nápoj]] [[připravený]] [[z]] [[horký|horké]] [[voda|vody]] ([[případně]] [[čaj]]e), [[cukr]]u [[a]] [[rum]]u #* {{Příklad|cs|Švejk uvařil slavný '''grog''', předstihující '''grogy''' starých námořníků. Takový '''grog''' mohli by pít piráti osmnáctého století a byli by spokojeni. Polní kurát Otto Katz byl nadšen. „Kde jste se naučil vařit takovou dobrou věc?“ otázal se. „Když jsem před léty vandroval,“ odpověděl Švejk, „v Brémách od jednoho zpustlýho námořníka, který říkal, že '''grog''' musí být tak silný, aby když někdo spadne do moře, přeplaval celý kanál La Manche. Po slabým '''grogu''' se utopí jako štěně.“}}<ref>Jaroslav Hašek: [[s:Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války/Švejk jede s polním kurátem sloužit polní mši|Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války]]</ref> ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = alkoholický nápoj připravený z horké vody, rumu a cukru | de = {{P|de|Grog|m}} | en = {{P|en|grog}} | es = {{P|es|grog|m}} | fr = {{P|fr|grog|m}} | it = {{P|it|grog|m}} | ru = {{P|ru|грог|m}} | sk = {{P|sk|grog|m}} }} == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Grog}} [[Kategorie:Česká substantiva]] 4z8vshge4u5tvpl2x1c2zzmdex747k0 Funktion 0 69141 1386791 1175183 2026-05-07T17:46:15Z JanSuchy 253 +Viz|funktion 1386791 wikitext text/x-wiki {{Viz|funktion}} == němčina == === výslovnost === * {{IPA|fʊŋkˌt͡si̯oːn}}, {{Audio|De-Funktion.ogg}} === etymologie === Z latinského [[functio]]. === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (de) | snom = die Funktion | sgen = der Funktion | sdat = der Funktion | sacc = die Funktion | pnom = die Funktionen | pgen = der Funktionen | pdat = den Funktionen | pacc = die Funktionen }} ==== význam ==== # [[funkce]], [[činnost]] {{Upřesnění|orgánu ap.}} # [[funkce]] {{Upřesnění|ředitelská ap.}} # {{Příznaky|de|mat.}} [[funkce]] ==== související ==== * [[Funktionär]] * [[Funktionärin]] * [[funktionell]] * [[funktional]] * [[funktionsfähig]] * [[Stammfunktion]] [[Kategorie:Německá substantiva]] 8evp61hoammk9lq4r4lzoqtzkmjzaz6 manuální 0 96358 1386787 1096820 2026-05-07T17:33:45Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|manuell 1386787 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|manʊaːlɲiː}} === dělení === * ma-nuál-ní === přídavné jméno === * ''měkké'' ==== skloňování ==== {{Adjektivum (cs) | snomma = manuální | snomm = manuální | snomf = manuální | snomn = manuální | pnomma = manuální | pnomm = manuální | pnomf = manuální | pnomn = manuální | sgenma = manuálního | sgenm = manuálního | sgenf = manuální | sgenn = manuálního | pgenma = manuálních | pgenm = manuálních | pgenf = manuálních | pgenn = manuálních | sdatma = manuálnímu | sdatm = manuálnímu | sdatf = manuální | sdatn = manuálnímu | pdatma = manuálním | pdatm = manuálním | pdatf = manuálním | pdatn = manuálním | saccma = manuálního | saccm = manuální | saccf = manuální | saccn = manuální | paccma = manuální | paccm = manuální | paccf = manuální | paccn = manuální | slocma = manuálním | slocm = manuálním | slocf = manuální | slocn = manuálním | plocma = manuálních | plocm = manuálních | plocf = manuálních | plocn = manuálních | sinsma = manuálním | sinsm = manuálním | sinsf = manuální | sinsn = manuálním | pinsm = manuálními | pinsma = manuálními | pinsf = manuálními | pinsn = manuálními }} ==== význam ==== # [[ruční]] #* {{Příklad|cs|Navíc, maďarští rolníci, manuální i duševní pracující organizovali hnutí odporu, sabotovali německé válečné úsilí a mnozí z nich se účastnili zahraničních osvobozeneckých bojů jiných národů.}}<ref>[[s:Projev J. Gyöngyösiho na pařížské mírové konferenci 14. srpna 1946|Projev J. Gyöngyösiho na pařížské mírové konferenci 14. srpna 1946]]</ref> ==== překlady ==== # {{Překlady | de = {{P|de|manuell}} | sk = {{P|sk|manuálny}} | sv = {{P|sv|manuell}} }} == poznámky == <references /> [[Kategorie:Česká adjektiva]] lrs45nq645dlvemfy0ycscl2d1gtfh0 otvěrač 0 111657 1386764 1386729 2026-05-07T12:22:26Z Atrocipède 32962 + antonymum 1386764 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈʔɔ.tvjɛ.rat͡ʃ}} === dělení === * otvě-rač === podstatné jméno (1) === * ''rod mužský životný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = otvěrač | sgen = [[otvěrače]] | sdat = [[otvěrači]] / [[otvěračovi]] | sacc = [[otvěrače]] | svoc = [[otvěrači]] | sloc = [[otvěrači]] / [[otvěračovi]] | sins = [[otvěračem]] | pnom = [[otvěrači]] | pgen = [[otvěračů]] | pdat = [[otvěračům]] | pacc = [[otvěrače]] | pvoc = [[otvěrači]] | ploc = [[otvěračích]] | pins = [[otvěrači]] }} ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|zř.}} [[člověk]], [[který]] [[něco]] [[otvírat|otvírá]] ==== synonyma ==== # [[otvíratel]], {{Příznak2|čas.}} [[otvírač]] ==== antonyma ==== # [[zavěrač]], [[zavírač]] === podstatné jméno (2) === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = otvěrač | sgen = [[otvěrače]] | sdat = [[otvěrači]] | sacc = otvěrač | svoc = otvěrači | sloc = [[otvěrači]] | sins = otvěračem | pnom = otvěrače | pgen = [[otvěračů]] | pdat = otvěračům | pacc = [[otvěrače]] | pvoc = [[otvěrači]] | ploc = otvěračích | pins = otvěrači / {{Příznak2|ob.}} otvěračema }} ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|zř.}} [[nástroj]], [[který]] [[něco]] [[otvírat|otvírá]] ==== synonyma ==== # [[otvíratel]], {{Příznak2|čas.}} [[otvírák]] ==== související ==== * [[otvírat]] * [[otvěračka]] * [[svěrač]] * [[otvěračův]] == externí odkazy == * {{KNLA}} * {{Wikizdroje-hledání|cs}} [[Kategorie:Česká substantiva]] nkdjvocrca5ffzjcicm2vrwm4294u1i träd 0 113344 1386790 1363271 2026-05-07T17:38:46Z JanSuchy 253 /* související */ +binärträd 1386790 wikitext text/x-wiki == švédština == === výslovnost === * {{IPA|trɛːd}} === podstatné jméno === * ''rod střední'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (sv) | snom = träd | snomu = trädet | pnom = träd | pnomu = träden | sgen = träds | sgenu = trädets | pgen = träds | pgenu = trädens }} ==== význam ==== # [[strom]] ==== související ==== * [[binärträd]] * [[sökträd]] === sloveso === ==== význam ==== # ''rozkazovací způsob slovesa [[träda]] ([[udělat]] [[krok]])'' [[Kategorie:Švédská substantiva]] [[Kategorie:Tvary švédských sloves]] g001zzri6h2ic3wl0ydcman84mbgfmv relativní 0 122467 1386788 1093745 2026-05-07T17:35:50Z JanSuchy 253 /* překlady */ +sv|relativ 1386788 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|rɛlatɪvɲiː}} === dělení === * re-la-tiv-ní === přídavné jméno === * ''měkké'' ==== skloňování ==== {{Adjektivum (cs) | snomm = relativní | snomf = relativní | snomn = relativní | pnomma = relativní | pnomm = relativní | pnomf = relativní | pnomn = relativní | sgenm = relativního | sgenf = relativní | sgenn = relativního | pgenm = relativních | pgenf = relativních | pgenn = relativních | sdatm = relativnímu | sdatf = relativní | sdatn = relativnímu | pdatm = relativním | pdatf = relativním | pdatn = relativním | saccma = relativního | saccm = relativní | saccf = relativní | saccn = relativní | paccm = relativní | paccf = relativní | paccn = relativní | slocm = relativním | slocf = relativní | slocn = relativním | plocm = relativních | plocf = relativních | plocn = relativních | sinsm = relativním | sinsf = relativní | sinsn = relativním | pinsm = relativními | pinsf = relativními | pinsn = relativními }} ==== stupňování ==== {{Stupňování (cs) | poz = relativní | komp = relativnější | sup = nejrelativnější }} ==== význam ==== # [[jsoucí]] [[ve]] [[vztah]]u [[k]] [[něco|něčemu]] ==== překlady ==== # {{Překlady | de = {{P|de|relativ}} | en = {{P|en|relative}} | fr = {{P|fr|relatif}} | sk = {{P|sk|relatívny}} | sv = {{P|sv|relativ}} }} ==== synonyma ==== # [[poměrný]], [[vztažný]], [[závislý]] ==== antonyma ==== # [[absolutní]] ==== související ==== * [[relativně]] * [[relativita]] * [[relativizace]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] tk4xrvac91g8n4kt3qr54umwcjg48lb talent 0 129793 1386783 1364280 2026-05-07T16:33:29Z JanSuchy 253 /* překlady */ vrozené schopnostiː de|Talent|m -> de|Talent|n 1386783 wikitext text/x-wiki {{Viz|Talent}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|talɛnt}} === dělení === * ta-lent === podstatné jméno (1) === * ''rod mužský neživotný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = talent | sgen = talentu | sdat = talentu | sacc = talent | svoc = talente | sloc = talentu | sins = talentem | pnom = talenty | pgen = talentů | pdat = talentům | pacc = talenty | pvoc = talenty | ploc = talentech | pins = talenty }} ==== význam ==== # [[vrozený|vrozené]] [[schopnost]]i [[k]] [[určitý|určité]] [[činnost]]i # [[starý|stará]] [[jednotka]] [[hmotnost]]i, [[asi]] [[dvacet]] [[až]] [[čtyřicet]] [[kilogram]]ů ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = vrozené schopnosti | de = {{P|de|Gabe|f}}, {{P|de|Talent|n}} | en = {{P|en|talent}}, {{P|en|flair}}, {{P|en|knack}} | es = {{P|es|talento|m}} | fi = {{P|fi|lahja}} | fr = {{P|fr|talent|m}} | it = {{P|it|talento|m}} | la = {{P|la|dos|f}}, {{P|la|ingenium|n}} | pl = {{P|pl|talent|m}} | sk = {{P|sk|talent|m}} }} # {{Překlady | význam = jednotka hmotnosti | de = {{P|de|Talent|m}} | en = {{P|en|talent}} | sk = {{P|sk|talent|m}} }} ==== synonyma ==== # [[nadání]], [[vloha]], [[hřivna]] # [[hřivna]] ==== související ==== * [[talentový]] * [[talentovaný]] === podstatné jméno (2) === * ''rod mužský životný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = talent | sgen = talenta | sdat = talentu / talentovi | sacc = talenta | svoc = talente | sloc = talentu / talentovi | sins = talentem | pnom = talenti | pgen = talentů | pdat = talentům | pacc = talenty | pvoc = talenti | ploc = talentech | pins = talenty }} ==== význam ==== # [[nadaný]] [[člověk]] == francouzština == === výslovnost === * {{IPA|ta.lɑ̃}} * {{Audio|Fr-talent.ogg|talent}} ==== homofony ==== * [[talant]] * [[tallant]] === podstatné jméno === * ''rod mužský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (fr) | snom = talent | pnom = talents }} ==== význam ==== # [[talent#čeština|talent]], [[nadání]] # [[talent#čeština|talent]], [[hřivna]] ==== související ==== * [[talentueux]] == polština == === výslovnost === * {{IPA|ˈtalɛ̃nt}} === podstatné jméno === * ''rod mužský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (pl) | snom = talent | sgen = talentu | sdat = talentowi | sacc = talent | sins = talentem | sloc = talencie | svoc = talencie | pnom = talenty | pgen = talentów | pdat = talentom | pacc = talenty | pins = talentami | ploc = talentach | pvoc = talenty }} ==== význam ==== # [[talent#čeština|talent]] ==== související ==== * [[talentowy]] * [[talencik]] == poznámky == * {{IJP|talent||2017-06-05}} == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Talent}} * {{Wikipedie|článek=Talent (jednotka)}} * {{Wikicitáty|téma=Talent}} [[Kategorie:Česká substantiva]] [[Kategorie:Francouzská substantiva]] [[Kategorie:Polská substantiva]] 7xu3uplkvawge85tuejvvu3bjdb5cj3 svalnatý 0 151817 1386765 1340199 2026-05-07T12:24:09Z JiriMatejicek 9246 /* překlady */ +en 1386765 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈsvalnatiː}} === dělení === * sval-na-tý === přídavné jméno === * ''tvrdé'' ==== skloňování ==== {{Adjektivum (cs) | snomma = svalnatý | snomm = svalnatý | snomf = [[svalnatá]] | snomn = [[svalnaté]] | pnomma = [[svalnatí]] | pnomm = [[svalnaté]] | pnomf = [[svalnaté]] | pnomn = [[svalnatá]] | sgenma = [[svalnatého]] | sgenm = [[svalnatého]] | sgenf = [[svalnaté]] | sgenn = [[svalnatého]] | pgenma = [[svalnatých]] | pgenm = [[svalnatých]] | pgenf = [[svalnatých]] | pgenn = [[svalnatých]] | sdatma = [[svalnatému]] | sdatm = [[svalnatému]] | sdatf = [[svalnaté]] | sdatn = [[svalnatému]] | pdatma = [[svalnatým]] | pdatm = [[svalnatým]] | pdatf = [[svalnatým]] | pdatn = [[svalnatým]] | saccma = [[svalnatého]] | saccm = svalnatý | saccf = [[svalnatou]] | saccn = [[svalnaté]] | paccma = [[svalnaté]] | paccm = [[svalnaté]] | paccf = [[svalnaté]] | paccn = [[svalnatá]] | slocma = [[svalnatém]] | slocm = [[svalnatém]] | slocf = [[svalnaté]] | slocn = [[svalnatém]] | plocma = [[svalnatých]] | plocm = [[svalnatých]] | plocf = [[svalnatých]] | plocn = [[svalnatých]] | sinsma = [[svalnatým]] | sinsm = [[svalnatým]] | sinsf = [[svalnatou]] | sinsn = [[svalnatým]] | pinsma = [[svalnatými]] | pinsm = [[svalnatými]] | pinsf = [[svalnatými]] | pinsn = [[svalnatými]] }} ==== stupňování ==== {{Stupňování (cs) | poz = svalnatý | komp = svalnatější | sup = nejsvalnatější }} ==== význam ==== # [[mající]] [[vyvinutý|vyvinuté]] [[sval]]y ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = s vyvinutými svaly | de = {{P|de|sehnig}}, {{P|de|muskulös}} | el = {{P|el|μυώδης}} | en = {{P|en|muscular}}, {{P|en|brawny}}, {{P|en|beefy}} | fi = {{P|fi|lihaksikas}} | fr = {{P|fr|musclé}} | hu = {{P|hu|izmos}} | it = {{P|it|muscoloso}} | pl = {{P|pl|umięśniony}} | ru = {{P|ru|мускулистый}} | tr = {{P|tr|kaslı}} }} ==== synonyma ==== # [[šlachovitý]] ==== fráze a idiomy ==== * [[mít svalnaté řeči]] ==== související ==== * [[svalnatost]] * [[svalový]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] r8w61lemo2kerqhwu1ca7x3d8w2jfow 1386766 1386765 2026-05-07T12:25:11Z JiriMatejicek 9246 /* překlady */ 1386766 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈsvalnatiː}} === dělení === * sval-na-tý === přídavné jméno === * ''tvrdé'' ==== skloňování ==== {{Adjektivum (cs) | snomma = svalnatý | snomm = svalnatý | snomf = [[svalnatá]] | snomn = [[svalnaté]] | pnomma = [[svalnatí]] | pnomm = [[svalnaté]] | pnomf = [[svalnaté]] | pnomn = [[svalnatá]] | sgenma = [[svalnatého]] | sgenm = [[svalnatého]] | sgenf = [[svalnaté]] | sgenn = [[svalnatého]] | pgenma = [[svalnatých]] | pgenm = [[svalnatých]] | pgenf = [[svalnatých]] | pgenn = [[svalnatých]] | sdatma = [[svalnatému]] | sdatm = [[svalnatému]] | sdatf = [[svalnaté]] | sdatn = [[svalnatému]] | pdatma = [[svalnatým]] | pdatm = [[svalnatým]] | pdatf = [[svalnatým]] | pdatn = [[svalnatým]] | saccma = [[svalnatého]] | saccm = svalnatý | saccf = [[svalnatou]] | saccn = [[svalnaté]] | paccma = [[svalnaté]] | paccm = [[svalnaté]] | paccf = [[svalnaté]] | paccn = [[svalnatá]] | slocma = [[svalnatém]] | slocm = [[svalnatém]] | slocf = [[svalnaté]] | slocn = [[svalnatém]] | plocma = [[svalnatých]] | plocm = [[svalnatých]] | plocf = [[svalnatých]] | plocn = [[svalnatých]] | sinsma = [[svalnatým]] | sinsm = [[svalnatým]] | sinsf = [[svalnatou]] | sinsn = [[svalnatým]] | pinsma = [[svalnatými]] | pinsm = [[svalnatými]] | pinsf = [[svalnatými]] | pinsn = [[svalnatými]] }} ==== stupňování ==== {{Stupňování (cs) | poz = svalnatý | komp = svalnatější | sup = nejsvalnatější }} ==== význam ==== # [[mající]] [[vyvinutý|vyvinuté]] [[sval]]y ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = s vyvinutými svaly | de = {{P|de|sehnig}}, {{P|de|muskulös}} | el = {{P|el|μυώδης}} | en = {{P|en|muscular}}, {{P|en|brawny}}, {{Příznak2|neform.}} {{P|en|beefy}} | fi = {{P|fi|lihaksikas}} | fr = {{P|fr|musclé}} | hu = {{P|hu|izmos}} | it = {{P|it|muscoloso}} | pl = {{P|pl|umięśniony}} | ru = {{P|ru|мускулистый}} | tr = {{P|tr|kaslı}} }} ==== synonyma ==== # [[šlachovitý]] ==== fráze a idiomy ==== * [[mít svalnaté řeči]] ==== související ==== * [[svalnatost]] * [[svalový]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] 8a4q9twuolmmzf45y8dcgdgvqu100ht Diskuse s uživatelem:Palu 3 198301 1386825 1382052 2026-05-08T08:29:54Z Dan Polansky 367 +Spisovná čeština a hovorová čeština 1386825 wikitext text/x-wiki {{Cedule | typ = archiv | nadpis = Archiv: | text = * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1|Archiv diskusí 1]]: od 9. dubna 2009 do 28. prosince 2010 (65 kB) * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv2|Archiv diskusí 2]]: od 29. prosince 2010 do 23. července 2015 (133 kB) * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv3|Archiv diskusí 3]]: od 24. července 2015 do 19. prosince 2020 (188 kB) | obrázek = Classeur groupe de 3 4.PNG }} == Tranzitivnost, intranzitivnost == ...znamená vazbu s <u>'''akuzativem'''</u>, kolego. Kterážto v případě idiomu ''[[dělat si prdel]]'' nenastává IMNSHO nikdy. Předložka [[z]] se se 4.pádem nemá ráda, že? --[[Uživatel:FuLAmGNut|FuLAmGNut]] ([[Diskuse s uživatelem:FuLAmGNut|diskuse]]) 20. 12. 2020, 11:43 (CET) :Děkuji za poučení a opravu mého omylu. Jinak asi by se z toho hesla měly vyčlenit varianty s "z něčeho" nebo "z někoho", jak píšu ve shrnutí? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 12. 2020, 11:48 (CET) == Očividné nepravdy == Budte tak laskav a své smyšlenky nevydávejte za obecný názor. Tvrzení ''Tomuto projektu extrémně chybí přispěvatelé. Odráží se to na nesoudržnosti komunity, která proti sobě bojuje, místo aby spolupracovala, odráží se to na nekvalitní práci se zdroji a na přírůstku obsahu, který držíme jen s vypětím všech sil každého z nás.'' si vykládám tak, že nekvalitní práce se zdroji je často vytýkána právě vám a k vypětí všech silː zrovna vy jste za 11 let založil něco přes 1900 hesel - to vychází kolem 180 ročně.... krom toho máte v hlavním prostoru jen přes 60 procent editací, takže potíte krev po diskuzích a na nástěnce správců. Ten příspěvek jste měl psát o soběː "už jedenáct let rozvracím komunitu, interpretuji zdroje podle svého a moc se nepředřu...". --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 12. 2. 2021, 18:07 (CET) :Ano, myslel jsem s těmi zdroji především právě vás. Jinak důležitá není jen kvantita, ale také kvalita. Že naflákáte šablonou během dne tisíce hesel jako robot z vás ještě nedělá nějakého kápa projektu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 09:02 (CET) ::O kvalitě nevíte nic. Kvalita na prvním místě znamená jednotnost systému a dodržování základních pravidel podle jednotného výkladu plus efektivní náprava chyb a jejich důsledná prevence. Nedodržujete ani jedno a plus negativní rysy vašeho charakteru a vrozená úroveň vloh otravují okolí. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 12:31 (CET) :::To je zajímavé, jak špatně umíte odhadnout člověka, který se léta věnuje profesionálně právě kvalitě. Vaše umění hodnotit lidi se vyrovná vašemu umění práce se zdroji, jestli se vůbec dá ignorování nazvat prací. :::Jednotnost systému je jen jeden z aspektů kvality, který ale rozhodně neznamená konzervaci systému v objektivně pochybném stavu. Základní wikipoučka praví, že pravidla nejsou neměnná, a to právě proto, aby Wikislovník mohl odrážet taktéž neměnnou objektivní realitu. :::Každopádně když se vrátíme k tomu, kdo z nás ví něco o kvalitě, a srovnáte si vaše hesla typu [[obkladový]], které vám zaberou se šablonou 1 minutu a obsahují pouze holý základ, s hesly, na kterých jsem strávil nepoměrně více času, kdy ověřuji každou informaci, dávám si záležet na komplexním významu, dohledávám etymologii a synonyma a vůbec se zabývám podrobnostmi, které vám osobně moc nevoní, tak zjistíte sama, co tou kvalitou je myšleno. Takže neměřte prosím neustále kvalitu kvantitou, ale třeba na heslech stráveným časem. Potom by bylo porovnání našich statistik někde úplně jinde. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:00 (CET) ::::To, že vy se údajně dlouhodobě zabýváte kvalitou neznamená, že jí rozumíte. Vychloubat se tím, že pár českých hesel děláte rok, protože do nich opíšete jedinou přístupnou etymologii na českém trhu plus na nich vykonáváte nějaký vlastní výzkum, je mimo. Nikdy jsem se netajila tím, že pro mne je první fáze wikislovníku v zakládání hesel v základním tvaru (je to dohledatelné v historii diskuzí), a já ty základy mám ověřené v dílech, která jsou odborná (ssjš, psjč, ijp). Já jsem zvyklá, že každý "lenoch a sebestřed" na wikiprojektech má pocit, že on tu udělal díru do světě a všichni by se měli klanět... takových je tu dvanáct do tuctu - klidně si své zásluhy zvěčněte a pověste nad postel - ale PŘESTAŇTE NARUŠOVAT KOMUNITNÍ ZVYKY A ROZHODNUTÍ A APLIKOVAT VLASTNÍ VÝZKUM - ten se do "kvalitní práce" na wikiprojektech nepočítá. A přestaňte mi stále podsouvat, že se vytahuji nebo se snažím velet, pokud bych se chtěla veřejně na wikiprojektech něčím chlubit, mám lepší špeky než je wikislovník. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:17 (CET) :::::Mě přijde, že ten pocit, že udělal díru do světa, tu máte právě jen vy - já se nikde na rozdíl od vás nechlubím a význam ostatních nesrážím. Dokonce bych o tom nemluvil ani v souvislosti s vámi, kdyby to nebyla obrana proti vašemu povyšování se, že já jsem na rozdíl od vás nic nedokázal. A taky mi přijde, že máte sklony k řízení Zeměkoule, podle vašeho nustálého napadání ostatních a vynucování konzervace Wikislovníku v neutěšeném stavu odporujícím objektivní realitě. Sice se kvůli tomu enormě nadřete, abyste mi zkritizovala opravdu každé jedno heslo a každou jednu editaci a vůbec nic nevynechala, ale Wikislovníku tím děláte leda medvědí službu, jelikož tím zdržujete od práce jak sebe, tak mě, a vytváříte neustále více a více eskalující konflikty, čímž zdržujete ještě i další lidi. Doporučuju se kousnout, přestát, že svět nikdy nebude tak, jak jste si ho sama zakonzrevovala v roce 2007 nebo kdy (= ty údajné komunitní zvyky porušující wikipravidla jako je "Wikislovník nemá neměnná pravidla" atd.), a začít se věnovat studiu zdrojů tak, jak to dělají i ostatní, když se snaží zpracovat nějakou látku a něco udělat. Nejhorší je, když se někdo zarytě hádá do krve, aniž by vůbec věděl, o čem mluví, a dušoval se, že jeho robotické úpravy jsou lepší než všechny zdroje světa (kromě mantry "ssjš, psjč, ijp"). Jinak tvořit obsah v souladu se zdroji není vlastní výzkum. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:48 (CET) ::::::Je mi líto, ale vy nechápete psaný text, a ani si nepamatujete co jste kde tvrdil. Napřed lžete o tom, že tu všichni padáme na pusu (kdo? já ani ostatní ne, takže logicky vy, ale dle vašich editací rozhodně ne, takže tu máte loutky?), pak na několika místech ječíte, revertuje, že to máte podle platného pravidla, které je správné a přímo dogmatické, ale najednou tvrdíte, že zastaralá pravidla třeba měnit, pak tu tvrdíte že jste kvalitář (ha ha... radši to nebudu komentovat, to by bylo na blok) a jediný vysvětlení je váš monolog, že je to moje vina. No, já vaše matka nejsem, takže nejsem zodpovědná za vaši výchovu. Nelze vás brát vážně. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 15:03 (CET) :::::::Že padáme na pusu je myšleno tak, že tu v pár lidech táhneme projekt a děláme pro to maximum. Je potřeba vidět věci poněkud s nadhledem a projevovat alespoň elementární dobrou vůli. K tomu by bylo vhodné, kdybyste nekonstruovala obvinění třeba z loutkovodičství bez objektivního důvodu, nejsme {{Refaktorizováno|pokrokoví prokurátoři v 50 letech nebo strýček Stalin ve 30.}}, ale wikiprojekt, na kterém platí pravidla chování. Vaše poznámka o pravidlech je nelogická - že říkám, že se nějaké pravidlo musí změnit, aby odpovídalo současnému poznání, neznamená, že říkám, že se musí změnit veškerá pravidla. Je potřeba samozřejmě měnit jen ta, která neodpovídají objektivní realitě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 15:23 (CET) ::::::::Jak s Paluem mnohde '''jinde''' nesouzním a jeho styl se mi moc nelíbí, v ''tomto vlákně'' mu dávám plně za pravdu, a Vaše, Lenko64 repliky jsou na pováženou + nepravda. Myslím, že byste udělala lépe, kdybyste na toto téma nechala Palua na pokoji a šetřila si nervy na tam, kde jste blíže objektivitě, taková místa jsou a tam jsem Vám za pravdu dal. Anebo se vůbec od Palua odpoutejte, najdou se i jiní, kteří s jeho chybami budou něco dělat, nejste samojediná spasitelem tohoto cs.wikislovníkového světa. Děkuji za (případné) pochopení. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 15. 2. 2021, 16:08 (CET) :::::::::@ [[Speciální:Příspěvky/147.161.26.80|147.161.26.80]] 17. 2. 2025, 20:33 (CET) == Předpony vodo-, časo-, … == Zdravím, měla bych dotaz ohledně předpon [[vodo-]], časo- a jim podobných. Původně jsem si myslela, že se jedná o „slovo“ a nikoliv o předponu, tudíž bych se [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=vodovod&diff=prev&oldid=650213 zde] spíše přikláněla k '''původní variantě'''. Vzniklá slova jako např. [[vodovod]], [[vodopád]] [[časopis]] jsou slova složená, vizte [[:w:Složenina#Typy_složenin|Typy složenin]]. Na Google jsem to tady jako předponu nenašla (je pravda, že jsem nehledala příliš důkladně). Na druhou stranu je ale na Wikipedii jako předpona zařazena '''místo-''', vizte [[:w:České_předpony#Ostatní_české_předpony|České předpony]] {{Upřesnění|mohlo by to však být spíše ve významu namísto - místostarosta, nikoliv místo - místodržící}}. A [http://www.dobryslovnik.cz/cestina?vodo- tady] je '''vodo-''' taky uváděna jako předpona (nevím nakolik spolehlivý zdroj, čerpá i z Wikislovníku). Za jakékoliv objasnění budu moc ráda, přeci jenom jste zkušenější a mne to alespoň obohatí. Kdyby to bylo ok, mohla bych vytvořit přílohy jako [[Příloha:Slova_s_předponou_spolu-_(čeština)|tuto]] i k ostatním předponám (popř. složeninám). Myslím si, že je to pak v hesle přehlednější (odkazovat se na přílohu), zvlášť když je slov více. Porovnejte [[staro-]] a [[multi-]] (sice se počet slov nedá úplně srovnávat, ale stejně), u [[auto-]] a [[mono-]] jsou některá slova s předponou psána přímo u významu. Nebude mi ani vadit, pokud byste mi k editaci navrhnul i něco jiného, s čím bych mohla pomoci. A když už Vám píši, tak ještě např. [[Příloha:Slova_s_příponou_-ka_(čeština)|tady]] je vpravo, pravděpodobně z šablony <nowiki>{{Seznamy slov/Přípony/Čeština}}</nowiki>, dvakrát po sobě '''-ouš''', to druhé ale odkazuje na '''-ov'''. Kdybych věděla jak, popř. kde upravit, učiním tak. Předem děkuji za Váš čas. --[[Uživatel:DenisaCZ|DenisaCZ]] ([[Diskuse s uživatelem:DenisaCZ|diskuse]]) :Dobrý den, děkuji za zprávu. Šablonu s "-ouš" jsem opravil, dělá se to [[Šablona:Seznamy slov/Přípony/Čeština|zde]]. :Co se týče "vodo-", jedná se o první část složeniny (vizte [https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=vodo-&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no zde] a [http://www.slovnikafixu.cz/heslar/vodo- zde]). Technicky je to asi kořenový morfém "vod" (kořen slova voda) s konekterm "o" (vizte [https://www.czechency.org/slovnik/KOMPOZITUM zde "2 Vymezení kompozit"]). Nejde tak o klasické předpony podle základní definice, ale zkrátka první část složenin. Nicméně i Slovník afixů je uvádí, proto jsem si i já dovolil sáhnout po stejném zjednodušení považovat je za druh afixu. Pokud byste měla lepší nápad ma řešení, tak samozřejmě sem s ním a můžeme to vylepšit. Díky za iniciativu. S pozdravem, --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2021, 08:31 (CET) ::Myslím, že se shodneme; vysvětleno, podloženo. Na kompozitum jsem taky narazila, ale jaksi se mi povedlo ty stránky zavřít a v mysli zbylo už jen ''slovo začínající na k''. --[[Uživatel:DenisaCZ|Denisa]] ([[Diskuse s uživatelem:DenisaCZ|diskuse]]) 22. 3. 2021, 08:35 (CET) == Připomínka == V editaci [[Special:Diff/1252453]] už přece jen cosi převážilo nad věcným a pečlivým nesouhlasem: šablona KNLA k šabloně Kartotéka KNLA pokud správně vidím redundantní není. Stejně tak považuji váš útok na stránku [[Wikislovník:Spisovná čeština]] ze věcně nesprávný a procesně na hraně či za ní, protože na rychlé smazání či Ověření tato ozdrojovaná stránka opravdu není. Chápu, že se na mě kvůli četným nesouhlasům zlobíte, nicméně je dlužno, aby věcnost převážila, a aby se spory řešily procesně a věcně správně. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 3. 2023, 12:56 (CEST) :Obě šablony mají stejnou funkci, přičemž vaše je novější - nevidím důvod, proč by měly být na jednu věc dvě šablony. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:35 (CEST) == [[WS:ŽVV]] a [[WS:NPOV]] == Co jste předvedl na těchto stránkách je nepřijatelné a za mě s náběhem na pokus od podvod nebo rovnou pokus o podvod. * 1) Nejprve jste stránky založil jako přesměrování do pravidel Wikipedie. * 2) Posléze jste na zkratky odkázal z Nástěnky správců, jako kdyby to byla pravidla Wikislovníku, ale stránky zkratek ukazovaly do Wikipedie. * 3) Když jsem stránky upravil do přijatelné fakticky správné podoby, nejprve jste revertoval zcela. Další reverty, kde jsem vždy pečlivě zdůvodňoval, vedly k tomu, že po vás na stránkách zůstaly nepravdivé věty. Žádám vás, abyste nepravdivé věty buť smazal a nebo je opravil. Za tímto účelem je dlužno, abyste se seznámil se skutečnými pravidly napříč projekty nadace a nevymýšlel si/necucal si tvrzení z prstu, a to včetně jinojazyčných, leda by vámi vložené věty hovořily pouze o českých projektech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 10:16 (CEST) :Žádné nepravdivé věty tam nejsou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:36 (CEST) == [[‎Wikislovník:Spisovná čeština]] == Způsob, jakým jste napadl stránku [[‎Wikislovník:Spisovná čeština]], je neseriózní, zejména návrh na ''rychlé'' smazání a užití šablony Ověřit, která je procesně nepatřičná, neb slouží pro ověřování hesel dle WS:PZH. Především nejste schopen zvednout jedinou konkrétní výhradu, jmenovat jedinou větu, která je špatně či poněkud nepřesně. Stránku jste prohlásil za neozdrojovanou, přitom na stránce jsou odkazy na spolehlivé zdroje, alespoň jeden do ÚJČ a další do NESČ. Přitom jste mohl konstruktivně jmenovat různé konkrétní defekty na mluvní stránce, tak, jako byste byl na review dokumentu v práci (byl jste někdy na review dokumentu v práci?), ty by pak šlo opravit či nad nimi diskutovat. Za stránku mi dva lidé poděkovali, takže alespoň v nějaké její verzi ji shledali ne zcela špatnou či nepoužitelnou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 10:55 (CEST) :Neseriózní je vaše práce, nerespektujete absolutně základní pravidlo ŽVV a jste schopen napsat přílohu plnou vlastních doměnek, syntéz a dalších nepřijatelných chyb. Zamyslete se. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:37 (CEST) :: Na český Wikislovník se ŽVV nevztahuje, stejně jako na na anglický Wikislovník; vyplývá to z [[WS:PZH]], "užití v trvale zaznamenávaných médiích, které dobře zprostředkuje význam, a to nejméně ve třech nezávislých ukázkách rozložených do období delšího než jeden rok". Žádnou ''konkrétní'' výhradu jste proti stránce nezvedl, takže pouze mlžíte. Syntéza ze zdrojů stránka jistě je, no a co. Článek české Wikipedie o spisovné češtině je v vcelku špatně, ale na ten jste žádnou šablonu nenalepil, takže to vypadá nikoli že vám jde o správnost, jako spíš, že útočíte na mou činnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 08:52 (CEST) :::Na Wikislovník se ŽVV vztahuje a PZH pouze stanoví výjimky. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:26 (CEST) :::: O tom nic nevím. Bez syntézy nelze spoustu hodnotných věcí napsat. Wikipedie si sice hraje na přísná pravidla, ale potom stejně obsahuje řadu nepravd a mnoho textů bez řádkových referencí; řada článků nemá ani slušný externí odkaz. Přistupovat je třeba k věcem pragmaticky: pečlivá práce se zdroji je důležitá, ale neplauzibilně přísná pravidla, která stejně nikdo nedodržuje a jen se pak selektivně proti někomu uplatní, dlužno odmítnout. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:30 (CEST) == [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] == Zde je vámi prosazovaná verze stránky: : "Pokud Vám pravidla brání ve zvyšování nebo udržování kvality Wikislovníku, nevšímejte si jich." : "Jen mějte na paměti, že cílem Wikislovníku je vytvořit slovník, takže využívejte zdravý rozum a přirozený cit." Podporujete toto znění, nebo ho nepodporujete? Pokud ho podporujete, proč zacházíte se stránkou [[WS:FH]] jako se ''závazným'' pravidlem, jehož porušení je podle vás ''vandalismus''? Pokud toto znění nepodporujete, proč to neřeknete, a můžeme stránku třeba i smazat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 11:08 (CEST) ::Podporuji původní znění přibližně ve smyslu - "pokud někomu něco brání ve vylepšení slovníku, nechť poruší pravidla (z povahy věci toto nelze považovat za pravidlo)." To, co děláte v posledních týdnech (revertační války, nerespektování základních pravidel, ohýbání si pravidel, spamování veškerých diskusí, ...), rozhodně není ten zdravý způsob vnímání tohoto pravidla. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:40 (CEST) ::: Proč to z povahy věci nelze považovat za pravidlo? Pokud to není pravidlo, proč bych to vůbec měl brát vážně a proč by to mělo strašit/zavazet/mást v prostoru Wikislovník? Je to snad nějaká orwellovská či kavkovská nepříčetnost? ::: Proč například umisťování externích odkazů do oddílu "Externí odkazy" není v souladu s myšlenkou, že pokud tím vylepšuji slovník, pak není rozhodující, co říká WS:FH? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:52 (CEST) ::::Není to vymahatelné pravidlo, je to ovšem základní princip vylepšování wiki. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:27 (CEST) == Velitel a příkazy == Nevím, kdo vás zmocnil přikazovat druhým, co mají dělat. A rozkazovací způsob/imperativ slouží primárně/prvotně k přikazování a pak neformálně v různých kontextech i k jiným účelům, např. "pojď na pivo". Typicky může přikazovat člověk v roli autority, například nadřízený, vojenský velitel ale i rodič. Správce nejste. Nicméně i správce může užívat formálně méně závadnou formu jako např. "je dlužno", či případně hovořit o "povinnosti" či méně formálně "má být", nebo poněkud pochybně "je třeba" a "je nutno". Výhodou těchto forem je, že lze smysluplně přezkoumat jejich validitu/platnost a do jisté míry s nimi pracovat, jako kdyby to byly věty popisné; u příkazu je naopak typická ověřovací operace ověření autority zdroje příkazu. Naštěstí se ostatní nedávní přispěvatelé projektu v tomto pohledu chovají většinou slušně. [[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 11:35 (CEST) :"Pojď na pivo" rozhodně není příkaz, zatímco "je dlužno" je v současné češtině nesmysl. Jste jediný zastánce a nejspíš i vynálezce podobného náhledu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:41 (CEST) :: V prvním bodě se shodujeme a již jsem uvedl, že ne každý imperativ je rozkaz. Nicméně užití imperativu pro nerozkaz je neformální, a toho je lépe se ve stránkách pravidel vyhnout a v komunikací s uživateli už tuplem. Připuštěno, že "je dlužno" se užívá spíše zřídka. Ale dává velmi dobrý smysl: ukazuje na metaforu dluhu. V češtině se spíše užije "je nutno", což je ovšem matoucí. Existuje řada dalších komunikačních prostředků jiných než "je dlužno" a některé jsem uvedl; coby rodilý mluvčí snad dáte dohromady nějaké sám, a kdyby ne, můžu si ještě nechat něco na toto téma napadnout. :: Jediný vynálezce náhledu, že imperativ je per default rozkaz, opravdu nejsem; již kdysi dávno někomu vadilo v české Wikipedii u nadpisu "Podívejte se také na", že čtenáři cosi rozkazuje. Stejně tak v české Wikipedii na stránce o uživatelce Lenka64 bylo někým vytknuto, že příliš často užívá imperativ. Je připustit, že jak česká tak anglická administrativní kultura si z mé admonice, že imperativ lépe neužívat, nic moc nedělá; ale to jim není přičíst k dobru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:38 (CEST) == Šablona KNLA == Protože zjevně nečtete shrnutí editací, tedy jasně i zde: Šablona poskytuje službu odkazu na *výpis všech karet* pro dané heslo, což pokud vidím šablona "Kartotéka NLA" nedělá a místo toho odkazuje pouze na jednu vybranou kartu; pokud se mýlím, nechám se poučit. Vyzývám vás, abyste zanechal revertů v užitečné šabloně KNLA. Váš revert způsobuje ''poškození'' projektu; zda to spadá pod váš oblíbený pojem vandalismu si můžete posoudit sám. Za šablonu mi poděkoval Kusurija, takže kdybyste chtěl hrát na numerický konsenzus, ten co vidím nemáte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 13:04 (CEST) :Pokud potřebujete odkazovat všechny karty, potom se nejedná o citační šablonu a nechápu smysl. Na co bude komukoliv naprosto obecný, nekonkrétní odkaz do kartotéky s desítkami kartiček k danému heslu, které jsou většinou jen o příkladech, které má čtenář přímo uvedeny v hesle? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:43 (CEST) :: Je to šablona pro externí odkazy, ne pro citace. Při práci na heslech v anglickém Wikislovníku jsem právě takové odkazy často používal; často jsem si prohlížel skutečná použití v této kartotéce. Cílová stránka ukazuje velkou řadu skenovaných karet, jejich velké bohatství, což hesla ve Wikislovníku obvykle nečiní a v dohledné době činit nebudou neb na to nejsou lidské zdroje. Pokud to zrovna vy neoceníte, nebo pokud vůbec externí odkazy neoceníte (jinde jste je prohlásil za zbytné), to není důvod bránit jiným v tom mít krásný zdroj k dispozici na jedno kliknutí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:15 (CEST) :::Ten odkaz nemá žádný užitek z hlediska hesla, pouze dává čtenáři link na další příklady, které už má (v případě kompletního hesla) v hesle. Pokud takovou šablonu skutečně potřebujete, ok, ale vysvětlete aspoň její účel a použití v její dokumentaci a zařaďte ji do patřičných kategorií, aby se v tom jeden vyznal. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:30 (CEST) :::: Nejsem váš podřízený a nejste diktátor Wikislovníku. Co jste už je mi mezitím dost jasné, ale říkat to radši nebudu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:37 (CEST) :::: Jinak vysvětlovat naprosto zřejmou užitečnost externích odkazů coby doplňků k obsahu hesla mě nebaví. Očekávám od komunikačních partnerů minimální důvtipnost a vkus. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:39 (CEST) == Smysl návrhu Pod lípou ohledně úrovně externích odkazů == V hesle [[kvartsextakord]] jste revertoval mou editaci umisťující "Externí odkazy" na úroveň 3, která uskutečňovala návrh vámi učiněný Pod lípou: * [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy na běžné slovníky a příslušnost sekcí Poznámky/EO ke konkrétnímu jazyku]], prosinec 2022 Váš návrh oponoval Pyprilescu; podpořil ho Jan Dudík a já; Kusurija se vyjádřil neurčitě. To je 3:1:1 ve prospěch návrhu. Možnost fungovat na bázi formálního hlasování ([[Wikislovník:Hlasování]]) jste nedávno rozporoval. Jak se tedy má podle vás postupovat? Co bylo smyslem vaše návrhu: popovídat si Pod lípou a pak nechat věc vyšumět, aby z ní nic nebylo? Nebo považujete věc za neschválenou kvůli nízké účasti na diskuzi? V diskuzi jste napsal: "Přestože nemám v tomto období příliš času, jsem ochoten jakožto ten, kdo si to vymyslel, potřebné práce udělat, ale budu samozřejmě rád, když se najde někdo, kdo by dokázal pomoct." Takže jste ochoten potřebné práce udělat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 4. 2023, 13:35 (CEST) :Ano, jsem, zvláště jestli mi pomůže [[User:JAn Dudík|JAn Dudík]] s botem. Je potřeba ale postupovat systematicky napříč všemi hesly, ne chaoticky sem tam nějaké heslo. A to až po tom, co se upraví patřičně WS:FH - bez toho to je ilegální. U hesel s jedním jazykem to bot hravě zvládne, ostatní asi taky, ale budou potom muset být zkontrolována, jestli všechny zdroje opravdu byly z češtiny. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:12 (CEST) :: Tak máme 22. dubna. Jak jste s tím daleko? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:16 (CEST) :: K "WS:FH - bez toho to je ilegální": tuto miskoncepci jsme už probírali, tak ještě jednou: WS:FH není zákon, není to závazné pravidlo a dokonce ani doporučení. Takže o nějaké legálnosti či nelegálnosti nemůže být řeči. Pojďme udělat to, co je dobré, a domnělé regule ponechme Bachovi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:18 (CEST) :::WS:FH je zákon. Pokud chcete změnit podobu hesel, musíte nejprve prosadit úpravu WS:FH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:31 (CEST) :::: Kvač. Není, neb zákon je artefakt ''závazný''; český Wikislovník má institut ''závazného pravidla'' a WS:FH titul závazného pravidla nezískal. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:33 (CEST) :::: Jak jste s tím daleko? Jaké další kroky hodláte podniknout? Kontaktovat Jana Dudíka s prosbou o práci robota? Kdy bude první půlka hotova; do konce července? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:34 (CEST) :::: Žádám vás, abyste ponechal mnou vložené nadpisy na úrovni 3. Stejně to pak změní bot zpět na úroveň 3, jak je plánováno; vaše změny jen přidávají zbytečné revize do historie revizí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:45 (CEST) :::::Žádám vás, abyste přestal vandalizovat Wikislovník. Jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací. Pokud chcete prosadit nějakou změnu WS:FH, klidně můžete zkusit příčetně a objektivně argumentovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:25 (CEST) == Hrátka na stránce [[Wikislovník:Šest pilířů]] == K {{Diff|1118226}} (rok 2020): vidím odstranění cedule, jež upozorňuje na nekonsenzuální status stránky, čili pokus bez konsenzu zvýšit pravidlový status stránky, o který byl dle historie revizí právě že spor. Snad se toho v budoucnu vyvarujete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:11 (CEST) :Nerozumím příliš poznámce, nicméně pokud máte nějaký konkrétní problém s touto stránkou, můžeme ho probrat a stránku vylepšit - to je princip wiki. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:33 (CEST) :: Že tomu stále nerozumíte je nepovzbuzující; snižuje to naději, že se podobně závadného jednání v budoucnu zdržíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:36 (CEST) == Nepravdivé věty == Vložil jste do Wikislovníku následující nepravdivé věty, čemuž se šlo při troše minimální pečlivosti vyhnout: * "Princip žádného vlastního výzkumu je univerzálně platný pro všechny projekty Wikimedia vyjma Wikiverzity.", [[Wikislovník:Žádný vlastní výzkum]]; větu jste vrátil vzdor námitce v historii editací * "Princip nezaujatého úhlu pohledu je univerzálním principem napříč projekty Wikimedia._" [[Wikislovník:Nezaujatý úhel pohledu]]; větu jste vrátil vzdor námitce v historii editací * "A místo spolupráce exkomunikace.", [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018]] * "Linkování příkladů je něco, co dlouhodobě prosazuji, protože neprolinkovaný příklad ztrácí pro nemluvčího češtiny dvě třetiny užitečnosti.", [[Diskuse:kondice]] Ideální je takové věty opravit, nebo odstranit, nebo škrnout. Na pravdivosti záleží a čím více nepravdivých vět, tím více diskuze o nich, které bychom se jinak vyhli.--[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:59 (CEST) :První dva případy jsou pravdivými větami, další jsou moje názory. O co vám konkrétně jde? Chcete válku místo spolupráce? Proto neustále stalkujete můj profil, proto neustále děláte nekonsensuální změny napříč Wikislovníkem, proto neustále nejste schopen opírat svá tvrzení o objektivní fakta?--[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:36 (CEST) * "heslo místo subminima", dle {{Diff|1256402}}; viz též [[WS:Minimální heslo]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 15:41 (CEST) *:Vaše definice byla skutečně k ničemu. Heslo kromě ní obsahovalo správně pouze jazyk, slovní druh a rod. Čili jestli je to minimum, tak skutečně velmi těsně. Kromě toho byla v hesle nesprávná kategorie a špatně vyplněné šablony pod nesprávným nadpisem. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 16:06 (CEST) *:: Minimum to je dle definice, nikoli subminimum, čili už zase nepravda od vás. Dále definice "vlastnost toho, kdo nebo co je [[odvážný|odvážné]]" byla jediná správná; heslo "odvážný" obsahuje čtyři definice a slovo -ost se vztahuje ke všem čtyřem, zatímco vaše definice se tváří, že je tam význam pouze jeden. Opakovat definice přídavných jmen v -ost heslech je nešťastné už jen z tohoto důvodu, a en wikt to nedělá; SSJČ dokonce -ost nedefinuje vůbec a pouze zmiňuje v hesle pro bázové adjektivum, a podobně si pro -ness počíná Merriam-Webster. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 16:17 (CEST) *:::[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=naru%C5%A1itel&diff=prev&oldid=1257000 Moc pěkná práce]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:16 (CEST) == Hesla a [[WS:PZH]] == Následující heslo či hesla vypadá nedoloženě ve smyslu [[WS:PZH]]: * [[Regča]] - založil Palu dne 11. dubna 2023 --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 07:01 (CEST) :Otázka je, jestli chcete poškodit mě nebo Wikislovník. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:37 (CEST) == Odstraňování externích odkazů bez náhrady == Je dlužno, abyste přestal odstraňovat externí odkazy bez náhrady. Jsou užitečné a fungují dobře, tak jak mají. Pokud uř chcete bazírovat např. na vyplnění datumu, můžete ho vyplnit, a v zájmu kompromisu ho asi v dohledné době odstraňovat nebudu, byť jsem odkaz vložil já. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:55 (CEST) * {{Diff|1255880}} == Zakrytí == Název "Zakrytí" jsem podpořil já, Kusurija a Tchoř. Název "refaktorizace" žádnou "očekávatelnost" nesplňuje. Proto vás žádám, abyste věc nechal být, leda byste získal přinejmenším prostou většinu pro vaši preferenci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:58 (CEST) == Bukurešťan == * 1) Obyvatelské jméno není vlastní jméno, proto je dlužno, abyste ho tak neklasifikoval. * 2) Definice je status quo ante a je přesnější, jak jsem vysvětlil. Místo bezhlavého revertování je dlužno se pečlivě podívat, o co se jedná, přečíst si zdůvodnění ve shrnutí editací, zamyslet se a pochopit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:20 (CEST) == Systematické reverty == Dostávám od wiki softwaru systematicky upozornění na reverty, které děláte v mých změnách. Za dnešek jich bylo již požehnaně a řada z nich byla zjevně závadných. Nevíte, co děláte, vymýšlíte si požadavky, které od nikud neznám, rozhodně ne z jiných Wikislovníků, zkrátka chováte se jako diktátor. Protože dostávám tato upozornění, vaše reverty si pochopitelně postupně projdu a u každého posoudím, zda byl v pořádku, případně vhodně zareaguji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:24 (CEST) :Žádám vás, abyste přestal vandalizovat Wikislovník. Jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací. Pokud chcete prosadit nějakou změnu WS:FH, klidně můžete zkusit příčetně a objektivně argumentovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:26 (CEST) :: Ad "jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací": zjevná nepravda, neb vandalizace je záměrné poškozování projektu. Prototypem vandalizace v reálném světe je poškozování veřejných telefonních budek, případně sprejování na cizí majetek. Ve wiki je příkladem vandalství vložení textu "Pepa je vůl" do hesla, apod. WS:FH není závazné pravidlo, zatímco český Wikislovník má skutečná závazná pravidla: [[WS:Pravidla]], [[:Kategorie:Wikislovník:Závazná pravidla]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 13:02 (CEST) == Duden == K [[Šablona:Duden]]: * K 30. 8. 2022 před mými změnami obsahovala šablona techniku PAGENAME a datum pouze coby volitelné. To je v souladu s mojí vůlí, nicméně před mými změnami. Ve světle toho je {{Diff|1255835}} nesmyslný; škodlivý by byl tak či tak. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:53 (CEST) * Ad {{Diff|1256254}}: 1) zjevně nejsem vandal--dost už; 2) revertujete na stav neodpovídající status quo ante, čili si prosazujete svou oproti status quo ante, jenž je vůli mou a zároveň vůli tvůrce Németek. Kdybych byl správce, už máte blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:55 (CEST) == SJÚĽŠ‎ == Šablonu jsem založil já, tedy na ní platí můj status quo ante, nikoli vaše vůle prosazovaná skrze nekonečné reverty. Vypadá to, že si přejete, abych se dopustil více než 3 revertů za den a byl kvůli tomu zablokován, možná spolu s vámi. Žádám vás, abyste šablonu vrátil do stavu, v jakém jsem ji založil. Na šablonu se žádné citační normy nevztahují. Šablona je založená v souhlasu s obvyklou praxí na velkých Wikislovnících, jež je co nejpřívětivější k uživatelům. Když už tedy chcete trvat na principu status quo ante, je dlužno, abyste s jím sám řídil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:51 (CEST) :Bohužel na wikiprojektech není funkční instituce vlastnictví, je to kolaborativní projekt. [[Wikislovník:O_Wikislovníku|Vizte podmínky užití]]. Vaše šablony musí splňovat náležitosti, na kterých se komunita shoduje, jako je například citační norma. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:55 (CEST) :: Co "status quo ante"? Rozumíte pojmu? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:57 (CEST) ::: Není mi známo, že by lidé v českém Wikislovníku rozhodli, že všechny šablony musí mít povinné datum přístupu a musí splňovat citační normu; tu bez toho nejspíš nesplňují, neb neuvádějí autora či editory; ale pokud máte odkaz na místo, kde se to dohodlo, sem s tím; [[Šablona:Duden]] je příkladem předchozí praxe bez mého zásahu, kde datum povinné nebylo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:58 (CEST) ::::Založil jste citační šablonu a ta se musí řídit citačními normami. Pokud chcete, můžete si založit nějakou speciální šablonu pro odkazování na autoritní záznamy na konci článku (tj. pro užití, které tak často využíváte) a tam už potom stačí jen uvést jméno serveru a nemusíte uvádět nic dalšího z citační normy jako teď (např. "{{SSJČ|ahoj||2023-04-25}}"). Více k tématu [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy na běžné slovníky a příslušnost sekcí Poznámky/EO ke konkrétnímu jazyku|zde]], [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)#Nové a nové odkazy na konci hesla|zde]] a [[Wikislovník:Pod_lípou#Externí odkazy via kompaktní vodorovný pruh po vzoru Wikipediích autoritních dat|zde]], neduplikujte prosím tyto diskuse na dalších a dalších a dalších místech. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:38 (CEST) ::::: Kde uživatelé rozhodli, že všechny šablony externích odkazů se musí řídit citačními normami, zejména že musí mít povinné datum? Žádám o odkaz na diskuzi, kde se to rozhodlo, a žádám, abyste zde uvedl seznam uživatelů, kteří rozhodnutí podpořili a seznam těch, kteří ho oponovali. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:42 (CEST) == Soustavné poškozování mnou vloženého obsahu == Registruji z vaší strany umanuté a soustavné poškozování mnou vloženého užitečného obsahuje pro mě i pro čtenáře, kde se zaštiťujete úzkým čtením nepravidla WS:FH. Váš přístup k externím odkazům a s ním související rušivé/disruptivní činy bych kdybych byl vlastník projektu pravděpodobně klasifikoval jako sabotáž. Wikislovník je chuďoučký na externí odkazy, což je velká škoda, a ukazuje se, že vy jste z jedna z příčin, navíc v tuto chvíli aktivní v narušování mého úsilí o narovnání tohoto nedostatku a vytvoření podmínek, aby lidé pomohli co nejsnáze přidávat odkazy ve velkém. Za sebe registruji soustavný vzorec/pattern chování školivého pro projekt, zejména umanutý úzkoprsý a nechápavý obstrukcionismus, trvání na svém bez pokusu akceptovat kompromisní řešení jako je například že datum přístupu je ''volitelné'', když by tam dle praxe jiných slovníků a webů nemuselo být vůbec. Co pozoruji, tak jste v současné chvíli jeden z největších škůdců českého Wikislovníku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:28 (CEST) :Zkusím to ještě po tisící po dobrém a vysvětlit vám, co je špatně na vašich editacích. :#Pokud máte nějaký nápad na vylepšení, které je mimo WS:FH, přesvědčete o něm nejprve v diskusi komunitu. Pokud komunita nesouhlasí, najděte další argumenty, které by ji mohly přesvědčit. Doplňování hesel, která jsou v rozporu s WS:FH nebo WS:PZH nejsou přípustná, pokud se komunita jako celek (= nebo i velká část) nedohodne jinak. :#Nikdy neprosazujte něco, proti čemu někdo vystoupil, reverty. Vždy se po takovém incidentu stočte k diskusi a postupujte podle bodu 1. :Pokud doržíte tyto dva poměrně jednoduché a zcela zásadní principy, můžete přestat plýtvat silami a společně vytvořit ještě lepší Wikislovník. Pokud ale budete pokračovat v násilném překopání Wikislovníku do jednoho velkého bordelu, bude muset dál zbytek komunity plýtvat už tak omezenými silami na to, aby Wikislovník udržel v důstojné kvalitě, takže místo pokroku svým počínáním dosáhnete jedině stagnace. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:45 (CEST) :: Ať už to výše je pravda či nikoli či zavádějící, na tom, že jste největší škůdce, to nic nemění. Něco dobrého udělám, vyrevertujete to (často bez rozmyslu a bez přečtení, o co jde) a když to dotáhnu do diskuze, buď zaoponujete bez argumentu nebo s nějakými naprosto scestnými argumenty, a to zdaleka v nejednom případě. V konečném důsledku se chováte jako držitel práva veta na dobré věci, čili škůdce. To vše doplněno masivním nepravdismem, kde frekvence nepravd (často zjevných), zneužití termínů a irelevantních a vůbec závadných diskuzních příspěvků je tak velká, že jejich vyvracení bod po bodu vytváří diskuzní vícenáklad, který vůbec nemusel vzniknout; podstata věci byla často dostatečně zachycena v mém shrnutí editace, takže diskuze vůbec nemusela vzniknout, nebýt vás. Mohlo by se pochopitelně stát, že to vidím nějak ojediněle, ale jsou tu artefakty svědčící o opaku: [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]] (2016), [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů a diskusních příspěvků uživatele Palu]] (2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:55 (CEST) :::Ano, vždycky je jednodušší zaútočit ad hominem, než se věnovat podstatě problému. Ty vyše odkazy o mých omezeních jen dokazují, že i já jsem se choval jako vy - bezohledně a s nerespektem k pravidlům - a že i já jsem dokázal pochopit, že svojí pravdu nemůžu nadřazovat názorům ostatních a musím je nejprve přesvědčit v diskusi, nebo přinejmenším aspoň nedělat tvrdošíjné editační války v rámci rozsáhlých skupin hesel a stránek. Tak to taky zkuste - je to těžké, ale jde to. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:13 (CEST) :::: Podstata problému je, že kdybyste si od projektu nějakým magickým způsobem dal na měsíc pauzu, bylo by možné ho produktivně hnout dopředu, například nazakládat řadu další šablon pro external links pro další jazyky, které tady chybí. Jakto že to ještě někdo neudělal? To se všichni zbláznili? Kde je nějaký uživatelský komfort a minimální ověřitelnost hesel pro jazyky, které tu jsou ale málokdo je ovládá a ví kde ověřit? Mám v plánu to udělat, ale místo toho se hádám s žábou na prameni. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:22 (CEST) :::::Jelikož jste se po vašem bloku na en.wikt začal soustředit na rozvracení cs.wikt, tak si rozhodně pauzu dát nemůžu, o to spíš, že jsem jediný, kdo tu má čas se opravám škod po vás systematičteji věnovat. Bylo by tedy fajn, kdybyste si přestal dělat prostor a přijal, že na projektu nejste sám a budete se muset omezit pouze na konsensuální změny. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:33 (CEST) :::::: Ano, pokouším se dát český Wikislovník do stavu, kdy se na něm dá pracovat tak dobře, jako v en wikt, ale bude to hodně práce. V en wikt mi takto pod nohy nikdo klacky neházel. Zvesela jsem tam nazakládal řadu šablon pro externí odkazy, zvesela jsem zadával See also, zvesela jsem si přidal obrázek kde mi to dávalo smysl, zvesela jsem rozšiřoval Thesaurus a většinou to nikdo nenarušoval. Naopak jsem já byl obviněn, že jsem obstrukcionista, protože jsem trval na dodržení procesu a na řešení pomocí konsenzu, přitom to zdaleka nebyla pravda, protože když jsem viděl, že je pro nějakou odchylku z WT:EL (WS:FH) konsenzus, tak jsem na WT:EL právě že nebazíroval, neb to bych se teprve se zlou potázal. Vždy jsem se snažil zjistit, na čem je ve skutečnosti konsenzus a to podle objektivních důkazů, a pokud dokážu říct, to byl pravý důvod, proč mě chtěli zablokovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:56 (CEST) :::::::Pokoušejte. Jen to dělejte podle pravdiel výše (příspěvek 25. 4. 2023, 11:45 (CEST)), protože tu nejste sám a neurčujete směřování Wikislovníku jen vy sám. Ostatní mohou mít jiné pohledy na vhodné směřování projektu, než kopírovat některé věci z en.wikt. Jinak ohledně toho dodržování konsensů - evidentně máte ten problém, že když se vám to hodí k prosazení vlastního pohledu, na dodržení konsensu velmi důsledně trváte ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:%C5%BD%C3%A1dost_o_ov%C4%9B%C5%99en%C3%AD&diff=prev&oldid=1255953 např. výslovné dodržování WS:PZH]), zatímco když se vám to nehodí, dodržování konsensů zcela zpochybňujete a konsensy zcela ignorujete (např. mnohokrát vámi opakované tvrzení, že WS:FH není závazbné pravidlo a vy si můžete psát do hesel co chcete). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 13:04 (CEST) :::::::: Ohledně [[WS:PZH]]: máte možnost v diskuzi v Žádosti o ověření navrhnout, aby pro dané heslo byla z PZH učiněna výjimka a třeba k tomu vznikne konsenzus; co však nelze je předstírat, že byla splněna dokládací povinnost dle PZH, když to není pravda. Takže já nijak nevynucuji PZH jako nepřebitelné pravidlo bez možnosti výjimek; je to za mě přebitelné pravidlo, když se výjimka dobře zdůvodní. Ostatně zda heslo smazat je nakonec na správcích; já nemám mazací oprávnění. :::::::: Jinak získáváte certifikát ''DP-žába-na-prameni''(tm); můžete si ho umístit na svou uživatelskou stránku, namísto barnstar. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 13:13 (CEST) == PČP 2008 == Co si to dovolujete? Nevíte to děláte a zbrkle přesouváte šablonu na naprosto nesmyslný název Lingea, když je Lingea zjevně název nakladatele, který vede několik slovníkových publikací. Takže vyvoláváte další haló, které vůbec nemuselo být, další scestnou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:10 (CEST) :Skutečně mi budete psát kopii každé diskuse na tuto stránku, i když jsem vás žádal, abyste vedl diskuse vždy na jednom místě? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:13 (CEST) :: Je dlužno, abyste se začal chovat trochu slušně, začal přemýšlet, než něco uděláte, a uvědomil si, že nad tím, co dělám, ve skutečnosti důkladně přemýšlím. Když to budete dělat a projevíte trochu dobré vůle, další důtky pochopitelně nepřijdou; všelijaké drobné chyby lze snadno odpustit, ale nikoliv soustavný vzorec/pattern zlochování hrubě narušující projekt. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:16 (CEST) :::Je dlužno, abyste začal vyjednávat konsensy ke svým zlepšovákům před tím, než uděláte všude jen nesystematický nepořádek. Pak se nedivte, že míra tolerance s vašimi zlepšováky klesá a důvěra ve váš racionální a kolaborativní úsudek klesá. Dále prosím pokračujte tuto zbytečnou diskusi na stránce, u které diskutujeme, a přestaňte neustále zaplevelovat mojí diskusní stránku! --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:19 (CEST) :::: Založení referenční šablony není žádný zlepšovák, ke kterému se má nejprve založit diskuze předem. Je to normální editace. Rozhodně ne na en wikt. Lidé se zamyslí a pak založí referenční šablonu dle svého. Dělám to tak já a dělají to tak druzí. Formát textu jsem dokonce udělal částečně po vzoru toho, jak to dělá cs wikt, byť je mi to nesympatické; prostě jsem se zarovnal do té míry, do jaké jsem to viděl neškodné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:23 (CEST) :::::Taky když mluvím o zlepšovácích, nemluvím o vaší šabloně, ale o vašich "vychytávkách" mimo WS:FH, "vychytávkách" ve zdrojování apod. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:29 (CEST) :::::: Vždyť jsem na vaši žádost vlastně pro všechny své inovace založil diskuzi Pod lípou; stejně jste všechno jenom vyrozporoval a neuhnul ani o píď, nedal žádný kompromisní či alternativní návrh. Dokonce i váš vlastní návrh, aby úrovně EO nadpisů byly 3 namísto 2, blokujete v hlavním jmenné prostoru, že prý se to bude dělat až později. A pak si ještě na mě stěžujete u správců, že příliš diskutuji. Naprostá stagnující sargasová katastrofa. Neskutečná nestydatost, neschopnost a vůbec celková osobnostní závadnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:33 (CEST) :::::::Ty diskuse měly přijít dle [[:File:Consensus_new_and_old-cs.svg|obecně uznávaného schématu]] ihned po prvním odporu, ne po táhlých týdenních revertačních válkách. Kompromisní návrh jsem dal - nechcete se pachtit s vyplňováním citačních šablon? OK, tak je ale neničte a založte šablonu, která bude určená k odkazování na konci článku a ne primárně k citování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:36 (CEST) :::::::: To jako mám založit PSJČ-EO, SSJČ-EO, IJP-EO, Duden-EO, aj.? Nebo jak? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:51 (CEST) :::::::::Ne, založit šablonu řekněme "Odkazy" a v ní jednotlivé parametry uvedou jednotlivé zdroje. Výstup může být třeba [https://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=ahoj&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1 PSJČ] - [https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=ahoj&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no SSJČ] - [https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=ahoj IJP], případně po najetí myši se může zobrazit kompletní citace v nezkráceném tvaru. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:57 (CEST) :::::::::: To mi tady vnucujete řešení, které jsem já a Pyprilescu odmítl, onoho vodorovnopruhu, proti němuž jsem čerstvě argumentoval Pod lípou. Vystupujete jako jakýsi ředitel projektu Wikislovník. Já chci jen, abyste mi dal konečně pokoj a nechal mě v klidu dělat věci tak, jak se dělají v mnoha jiných projektech, buď via PSJČ nebo via podobně pojmenovanou separátní šablonu PSJČ-EO nebo podle jména, které určíte. Myšlenka, že navrhnete pruh, který skoro nikdo nepodpoří, a pak ho budete takto nutit, je skandální. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:10 (CEST) :::::::::::Můžu vás ubezpečit, že pokud budete dál vandalizovat slovník svými zlepšováky, které odporují místním konsensům, tak vám určitě pokoj nedám. Ale opakuji, můžeme se domlouvat konstruktivně a hledat nějaká konsensuální řešení tak, jak by se mělo. Potom budeme plýtvat méně energie. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:13 (CEST) :::::::::::: Jo aha, konsenzuální řešení, čili Paluův pruh, a nebo nic nebude; my way, or highway. Místo uživatelsky přívětivého normálně vypadajícího seznamu externích odkazů tenhle zpazgřivený kvačonesmysl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:15 (CEST) :::::::::::::Ne, udělejte to klidně jinak, ale rozhodně ne tak, že budete ignorovat citační normu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:17 (CEST) :::::::::::::: Jako jediné schůdné řešení vidím, když to uděláte vy a sice tak, jak jste to vy schválil. Takže prosím směle do toho, ať už jakýmkoli způsobem, který uznáte za vhodné, a když na tom trváte, tak třeba pro začátek i šablona pro ten pruh. Když ji uděláte, mohu ji začít používat. Chtít po mně naopak, aby naimplementoval váš pošahaný návrh, a do té doby blokoval jiná řešení, včetně PSJČ-EO a včetně volitelného data přístupu, je slušná drzost. Škoda že tu není více lidí, aby vás umravnili stejně jako v roce 2016. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:21 (CEST) :::::::::::::::Takže se chcete zbavit práce? Já rozhodně PSJČ-EO neblokuji a přijde mi to lepší než současné řešení využívání citačních šablon k autoritativním účelům, protože zjevně každé z těch užití vyžaduje trochu jiný přístup. Ale pokud to budete dělat, udělejte to rovnou tak, aby to redukovalo vertikální délku článku. To není rozkaz, ale rada, aby se zabily dvě mouchy jednou ranou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:32 (CEST) :::::::::::::::: Redukce svislého záboru je váš fetiš, nikoli můj. Vždyť vám v ničem nebráním; vaší iniciativě se meze nekladou. I jsem řekl, že ten váš připitomnělý vodorovnopruh nebudu odmazávat, pokud ho založíte; což by byl přesně váš styl, kdybych řekl, tak, neschváleno, pruh nebude; zato já říkám, nekontinentálně, dobře, pán chce zkoušet pruh, tak ať ho zkouší, a pokud se bude líbit, třeba se uchytí, a pokud ne, tak se to odmaže. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:36 (CEST) :::::::::::::::::Po tisící první - takhle se to nedělá (udělat si vlastní formát a ten dávat do hesel). Dělá se to tak, že se komunita na změně domluví, konsensus se promítne do WS:FH a pak se nejlépe roboticky nebo prostě s vypětím všech sil celé komunity aktualizovaný obsah promítne do hesel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:40 (CEST) :::::::::::::::::: Takže je to vlastně jednoduché: podle mě to dělat nemůžeme, protože se na tom "komunita" (mimochodem sprosté slovo signularizující co je plurální) nedomluvila, ale podle Palua to taky dělat nemůžeme, protože se na tom komunita nedohodla. Takže nic nejde. Socialismus, naše cesta, Paluismus, náš cíl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:46 (CEST) :::::::::::::::::::Nevím, kde v tom vidíte socialismus, ale ano, [[w:Wikipedie:Konsenzus|takhle to ve slušné společnosti funguje]]. Musíme se dohodnout na konsensuálním, společném postupu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:48 (CEST) : (zpět) Už jste někdy slyšel slovo "wiki", původně znamenající "rychlý"? Přečetl jste si nedávno, co se vám marně bazi snažil v roce 2016 vysvětlit? Já v tom vidím nekonečné schůzování, debaty o ničem, blokování svobodné iniciativy shcopných a produktivních jedinců neschopnými zato mocnými soudruhy, jejich výbory, výborem pro řízení výboru, výborem pro velikost výboru, a výborem pro autoritní kontrolu pojmu výboru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:50 (CEST) ::Rychlý neznamená chaotický, neohleduplný, nesystematický nebo roztříštěný. Máme tu WS:FH, který je uznávaným vzorem pro formát hesel. Je potřeba ho respektovat a pokud chcete v rámci něho něco prosadit, tak určitě ne tak, že ho prohlásíte za nezávazný a začnete ho vesele ignorovat a psát si hesla po svém. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:00 (CEST) ::: Ano, čili Palu rozhodl: tady žádné změny nebudou, v roce 2023. Tady bude jen Palu plkat Pod lípou, co by se tak dalo udělat, ale bez nejmenšího úmyslu to uskutečnit. Nechá ostatní vyjádřit, zeptá se, zda by někdo nemohl pomoct, a když se věci začnou hýbat, zablokuje to. Něco jako bait and switch, návnada, a když se ryba chytí, tak už je na udicí? Ostatní mají přemýšlet nad návrhem, hledat argumenty a slabiny, hledat řešením Palu si popovídá, a když se schyluje k implementaci, tak přijde stopka: pozor, není to v WS:FH, nic se dělat nebude. Takže vlastně pokus o podvod, pokud to vidím správně, pokus o vylákání cizích lidských zdrojů k plané hospodské diskuzi Pod lípou? Za to by podle mě klidně mohl padnout blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:13 (CEST) Palu: <q>Je dlužno, abyste začal vyjednávat konsensy ke svým zlepšovákům před tím, než uděláte všude jen nesystematický nepořádek.</q> - Měl byste jít příkladem. Přesunutí na název "Lingea" teda rozhodně žádný zlepšovák nebyl. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:26 (CEST) :Nemyslím si, protože šablona cituje něco jiného než jak se jmenovala před přejmenováním (PČP 2008). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:29 (CEST) :: Název Lingea je úplně nesmyslný, když je to název nakladatelství, které vydalo stovky publikací a na webu mají desítky slovníků... --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:40 (CEST) :::Já bych to neviděl tak černě, ale máte pravdu, Lingea není dobrý název. Přesto platí, že PČP 2008 je taky název nesmyslný, protože odkazuje na něco jiného, než co cituje. Nicméně, diskuse o názvu probíhá přímo u oné šablony. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:50 (CEST) :::: Jenže z toho, co říká Amsavatar, vyplývá, jak jste naprosto takový jaký jste, neschopný pochopit i ty nejjednodušší věci související s identifikací artefaktů. Přijdete, zasáhnete do dobře udělaného artefaktu a přejmenujete ho na do nebe volající nesmysl a pak revertujete a hádáte se. A tváříte se, že nejste Disneyova postavička, která právě spadla přes okraj, a nohama hrabe ve vzduchu. Čím jste neschopnější, tím umanutější a drzejší. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:00 (CEST) :::::Osobní útoky jsou na Wikislovníku zakázány. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:01 (CEST) :::::: Trochu jsem to přehnal, ale interakce s vámi, jaká je vidět výše, jednoho přivádí k šílenství a ztrácí sebekontrolu. A kritika vyjádřená v oněch přísudcích je pokud vidím naprosto platná doložitelná z vašeho vzorce/patternu editace v českém Wikislovníku. Neprojevujete ani špetku studu. Všechny změny naprosto geniálně blokujete, dokonce i ty, které jste navrhl vy, a i ty, pro které byl Pod lípou konsenzus, kde jste dokonce byl na straně podporovatelů. A tváříte se, že to je naprosto normální přístup k wiki. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:10 (CEST) :::::::Tak to máme podobné vzájemné pocity, já také ztrácím sebekontrolu a pak dělám unáhlené změny jako je tato Lingea. S vámi totiž není možné se příliš konstruktivně domlouvat, když místo diskuse jedete revertační války a ignoraci dohodnutých konsensů. Mimochodem, změny, které jsem navrhl já, o kterých mluvíte, ještě nebyly promítnuty do WS:FH, takže nemohou být promítnuty ani do hesel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:15 (CEST) == Zbrklý revert v PČP 2008 a písmenkový salát == Když si tam chcete mermo mocí dnes nutit svůj formát, dlužno to učinit tak, aby to pak v hlavním jmenné prostoru nebylo naprosto rozbité. Ověřit, že to alespoň trochu funguje, můžete například via review hesla [[diskuze]]. Nemůžete jak nějaký slepýš, který se nekouká nalevo napravo, rozbíjet hlavní jmenný prostor. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 22:12 (CEST) :Přestaňte mě laskavě neustále buzerovat na mé diskusní stránce, rozbití jsem hned opravil. Vypadá to, že zbrkle revertujete jen vy, když napíšete, že je špatně část kódu, ale [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:Lingea&diff=prev&oldid=1256643 revertujete naprosto nesouvisející věci (třeba dokumentaci) a ještě vyhrožujete dalšími reverty za prá dní]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 22:20 (CEST) :: A nedají si říct, a nedají. Už jste to zase rozbil. Zjevně po sobě nekontrolujete, zda to funguje. [[User:Palu/PČP]] je místo, kde můžete šablonu vyzkoušet, rozbít kolikrát chcete, a až to bude trochu fungovat, nasadit do produkce. Pokud nevíte, jak na to, mohu vám to vysvětlit, ale radši bych už po vás nehlídal, co jste zase roztentočkoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:16 (CEST) :::Jste normální? Když něco dělám, tak mě nemůžete uprostřed práce peskovat, že to není správně. Mohl byste přestat s těmi nesmyslnými reverty? V jednom kroku na mě osobně útočíte, že nic nedělám, a když jdu něco spravit, tak v druhém kroku mě peskujete, že to nefunguje hned? Přestaňte se chovat jako malé děcko, laskavě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:18 (CEST) ::::: V hesle [[diskuze]] šablona nefunguje. Ujišťuji vás, že ji stejně za pár dní, možná za týdny, vyrevertuji do status quo ante. Toto si prostě dovolovat nemůžete a já si to nenechám líbit. A možná že mě někdo podpoří a revert udělá přede mnou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:20 (CEST) ::::: No jasan, nově se musí díky vám zadávat "PČP 2008|diskuze" namísto jen "PČP 2008". Ne, takto to opravdu nenechám, a vyzývám ostatní, aby vás revertovali. PAGENAME je prima, osvědčená jinde, a vaše umanuté obtěžování s vyplňováním mě neimponuje. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:22 (CEST) ::::::Přestaňte s tou agresí a nechte mě to dodělat. Sám jste to měl v naprosto nepoužitelném stavu, který nefungoval, tak nepruďte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:24 (CEST) ::::::Mimochodem, proč se o nějaké vlastnosti šablony, o které diskutujeme [[Diskuse_k_šabloně:PČP_2008#Jak funguje odkazování?|tady]], bavíme ještě na téhle mojí diskusní stránce? Jaký to má smysl psát si o jedné věci na několika místech? Jste inteligentní, to vám nestačí říct několikrát, že to není správné a že by se diskuse měla vést na jednom místě, aby se netříštila? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:31 (CEST) == Přesnost definic == * Když něco neumím, tak to nedělám. [[zprznit]] je dokonavý tvar od [[prznit]] a nic víc. Vaše definice v [[zprznit]] "porušit mravnost někoho" je pro kočku; z toho bych nepoznal, o co se má vlastně jednat. Zjevně vlastní výzkum, což by o sobě nemuselo vadit, kdy byl ovšem způsobilý. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:41 (CEST) * A řádkouvou referencí zdrojovat "Z předpony z- a prznit" je přesně ta vaše pseudokvalita, jak u blbejch na dvorku. Kdo není naprostý mimoň musí vědět, že je to z- + prznit; to už byste mohl umisťovat řádkové reference do IJP z položek skloňovacích tabulek, a tam by to dokonce bylo i výživnější, neb ty zdaleka ne vždy jsou přímočaré. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:43 (CEST) *:"Dokonavý tvar od prznit" není definice - definice je něco, z čeho si dokážete odvodit význam slova, ne informace o vztazích s dalšími slovy, proto se například na Wikislovníku snažíme minimalizovat i použití definic formou prostého uvedení synonym. Moje definice vychází z SSJČ a ten váš nedodělek v úrovni subminima si můžete strčit za klobouk, ale rozhodně si příště už nedovolujte z něčeho takového odebírat šablonu Urgentně upravit. Když vás nebaví dělat definice, nezakládejte hesla a [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky#Možná_lepší_cesta|věnujte se angličtině]], kde nejsou potřeba. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:51 (CEST) *:: V en wikt zcela běžně definujeme zX coby dokonavé tvary základů, neb to minimalizuje duplikace a omezuje maintenance overhead. Z hlediska uživatele je to vyhovující, neb definice je pouze jeden klik vedle. Moje výtka však směřovala k ''závadnosti'' vaší definice. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:14 (CEST) == Různé poznámky == * Ad [[koroňák]] a vaše shrnutí "dát sem obecný ještě možná nevžitý novotvar bez jediného dokladu dle PZH, to chce asi hodně chrabré srdce"; doklady jsou ve shrnutí založení. Narozdíl od vás zakládám pouze to, o čem mám dobrý důvod se domnívat, že to splňuje [[WS:PZH]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:12 (CEST) :Doklady PZH je potřeba dát viditelně do hesla nebo aspoň do diskusní stránky, a to v nějakém citačním formátu, který umožní jednoznačně identifikovat dílo, které citujete. Vice viz [[w:Wikipedie:Citace a citáty|např. zde]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:17 (CEST) :: Není to potřeba, protože Wikislovník nemá zavedenu žádnou povinnost mít doklady přímo v hesle, jak si každý snadno ověří prohlédnutím jeho obsahu a historie jeho praxe. Byl bych ty doklady i v kompaktní podobě vložil coby poznámku, ale tu byste stejně smazal, jak jste nedávno několikrát učinil. Škodíte a škodíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:29 (CEST) :::Je to potřeba, protože jinak to nejde jako doklad použít, protože to nikdo nedohledá. To, co jste vložil, je tak kompaktní podoba schovaná ještě navíc v historii, že není možno snadno ověřit. Proto máme citační šablony, kde stačí kliknout z hesla a máte hned na jedno kliknutí ověření. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:31 (CEST) :::: Dobře rozumím tomu, že pro čtenáře by moje poznámka identifikující užití byla lepší než shrnutí editace. Jenom vy tomu jaksi rozumět nechcete. A Pyprylescovy haldy neodzdrojovaných cizojazyčných hesel kdovíjaké spolehlivosti ale nerozporujete, jenom heslo "koroňák", který si každý trochu schopný Čech nezávisle ověří hledáním v Google ruk cuk, bude-li mít nejmenší pochybnost. Čili "třeba" ve smyslu povinné či nutné to není; je to ''dobré'', a to nijak nerozporuji, ale každý máme jenom omezené zdroje a každý je napínáme jinými směry. Mé zdroje nyní z velké části pohlcuje žába na prameni, jinak už mohla být založena polská odkazovací šablona pro PWN a být v prvních deseti heslech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:39 (CEST) :::::Za vaším odporem ke zdrojování, vyplňování kvalitních definic, vyplňování odkazů do definic, vyplňování výslovnosti, vyplňování dělení, vyplňování skloňování apod. vidím pouze lenost, kterou nemůže vyvážit váš dobrý úmysl zlepšit Wikislovník (už proto, že to děláte navzdory místním konsensům jako je WS:FH). Měl byste se už konečně probrat nebo z projektu odejít tak jako na en.wikt. Přiděláváte jen práci a užitek minimální. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:42 (CEST) :::::: Ohledně lenosti, mnohokrát jsem vysvětlit, že mě pišišvořiny jako skloňování nezajímají, stejně jako česká výslovnost, dělení apod. V podobném duchu se vyjádřil Auvajs. A nechápu, jak by mohly rodilého Čecha pro češtinu zajímat; navíc když má heslo odkaz na IJP, info je na jeden klik vedle, tak co. A díky tomuto přístupu jsem vytvořil přes 26 000 českých hesel v en wikt, které snad někomu posloužily, nejen mě. Pak někdo udělal šablonu cs-IPA a pak se jeden mraveneček jal ji hromadně přidávat do českých hesel, takže většina mých hesel již má strojově produkovanou výslovnost; tu mohl ale takto mechanicky přidat pouze do hesel, která už byla vytvořena. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:03 (CEST) :::::::OK, tak to není lenost ale pohrdání, každopádně vaše hesla jsou někdy na úrovni subminim, když ani neobsahují normální použitelnou definici (třeba varianta slova růž). Zakládejte klidně dál minima, ale podle pravidel (především WS:FH, WS:Minimum, WS:PZH). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:04 (CEST) :::::::: Vy prostě jenom nechápete, co je omezení duplikace a omezení maintenance overheadu; nebudu do hesla [[rúž]] kopírovat definici z [[růž]]. V en wikt to dobře chápou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:06 (CEST) :::::::::Naopak, tady to dělejte, tady nejste na en.wikt. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:19 (CEST) * Ohledně "marnotratný člověk, který zbytečně rozhazuje peníze či jiné prostředky": nepochopil jste tu předchozí definiční řádku, což je i má chyba, neb jsem nepoužil středník. Má řádka byla "[[marnotratný]] člověk, ten, kdo zbytečně rozhazuje [[peníze]] či jiné prostředky". Za člověk patří "středník". Neboť "marnotratný člověk" už je samo o sobě úplná definice to za tím je alternativní definice; co jste napsal vy je naopak definice s redundantní differencia. Nezpůsobile zasahovat do díla druhých by vám šlo o moc lépe, než přestat prudit a dělat si vlastní hezká hesla, jak se vám zlíbí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:27 (CEST) :Předělávám po vás hesla do WS:FH, což zabírá dost času, který nemám rozhodně nazbyt - tak je zakládejte jak máte a nemusíte si stěžovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:28 (CEST) :: Spíš je poškozujete, odstraňujete různé rozumné položky, aj. Rozhodně změna definice, kterou jsem vám právě vytkl, není nějak nucená skrze WS:FH. Vynucovat, prudit a málo přidávat. I tak lze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:30 (CEST) * Z hesla růž jste odstranil informaci "alternativní, nekodifikovaný tvar slova růž", čímž jste ho nejen nezlepšil ale i poškodil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:06 (CEST) :Že je to alternativní tvar [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=r%C3%BA%C5%BE&diff=prev&oldid=1256920 jsem neodstranil], že je nekodifikovaný tady nepíšeme, protože to není k ničemu směrodatné. Buď tvar vyhovuje PZH nebo ne. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:09 (CEST) :: Naopak dle mé zkušenosti čeští uživatelé lpí na tom, zda je něco kodifikované via PČP či podobně, čili nic; tedy chtějí vědět. Tato informace se z hesla ztratila. Tvar je ve vaší verzi veden jako bezpříznakový, což je dost podivné. Navíc jste odkázal PSJČ, ve kterém však tvar není. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:11 (CEST) :::Odkázal jsem PSJČ a KNLA, na které tvar je. Dle mé zkušenosti je každému úplně jedno, jestli je tvar kodifikovaný, a zajímá všechny pouze, jestli je legitimní, přijatelný, za jakých podmínek apod. Nevím jestli je vám známo, ale [https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=892 kodifikací se zabývá v rámci ČJ pouze PČP] a rozhodně to není tak, že co není v PČP je nespisovné, příznakové nebo se nesmí používat apod. U slova je legitimní uvést nějaký příznak nebo nějaké okolnosti použití, ale ne nějaké vaše poznámky o tom, kde se slovo nachází nebo nenachází nebo jestli je kodifikované. Ani žádný slovník nic podobného neuvádí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:18 (CEST) :::: Výstup šablony PSJČ budí dojem, že heslo je jak v PSJČ a KNLA, což není pravda; PSJČ jste vložil jenom proto, abyste mohl udělat schválnost a sice odstranění šablony KNLA, která je pro tento účel dokonalá. :::: Diskuze v českém Wikislovníku jasně ukázaly, že lidi zajímá kodifikace. V en wikt o tom byla debata kolem ''proscribed'', kterou jsem prohrál, a tak se hesla označují coby ''proscribed''/někým problematizovaná. :::: Kodifikací se nezabývá pouze PČP; nevíte, co mluvíte. PČP je jediná ''preskriptivní'' kodifikace, ale jsou i ''deskriptovní'' kodifikace. Kdybyste si přečetl [[WS:Spisovná čeština]] a z ní odkázané zdroje, věděl byste to; stránku jste si však nepřečetl a místo toho jste ji šikanózně celkově zpochybnil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:24 (CEST) :::::Nic takového nebudí, je to odkaz do společného projektu psjc.ujc.cas.cz, kde jsou oba zdroje vedle sebe. :::::Co je na en.wikt není pro cs.wikt relevantní. Na českém wikislovníku ani na jiných českých slovnících není zvykem uvádět žádné podobné poznámky, protože jsou čtenářovi k ničemu. :::::Deskriptivní slovníky: [https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=892&dotaz=kodifikace "Proto se termín kodifikace často užívá ve dvojím smyslu. Buď se jím míní právě jen vybraná skupina preskriptivních kodifikačních příruček (pak by bylo možno hovořit též o kodifikaci v užším smyslu), nebo se jím označují všechny práce o jazyce bez zřetele k míře jejich závaznosti (můžeme hovořit o kodifikaci v širším smyslu)."]. Jestli myslíte kodifikaci v širším smyslu, tak taková informace je potom čtenářovi už úplně k ničemu. U nás úlohu deskriptivní přebírá pravidlo PZH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:31 (CEST) :::::: Nu dobrá, kodifikace je termín víceznačný a připuštěno, že ho lze chápat i úžeji, tedy že kodifikace = preskriptivní kodifikace. :::::: Má zkušenost je, že Češi chtějí vědět, zda je tvar kodifikovaný. Proto jsem v en wikt, když jsem oponoval label proscribed, nicméně neoponoval poznámku od snad Mormegila či koho, že heslo je nepřítomné v kodifikačních příručkách jako PČP. Takže to i někdo jiný než já chtěl vědět a myslel si, že taková informace je užitečná v hesle. Ale vy vždy všechno víte nejlépe podle vlastní hlavy, a co si myslí druzí už je jedno, že ano. Kdežto já se ptám: 1) co si myslím já; 2) co řekli ostatní; 3) jaká je praxe jinde; 4) jaké argumenty mě napadají pro onu praxi jinde. V en wikt bylo celé hlasování o labelu proscribed a pro odstranění nebyl téměř nikdo (já ano), čili hodně lidí řeklo, že to chtějí. Takže já řeknu, aha, jdeme to tedy dělat tak, jak chtějí; jdeme sloužit účelu, který si uživatelé žádají. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:20 (CEST) :::::::To jsou editorské záležitosti a ne něco, co by mělo být v hesle. Pište si to třeba na diskusní stránku, pokud to k něčemu potřebujete. Normální editor si ale umí zjistit sám, v které příručce to je a v které ne. A čtenář se to dozví z odkazů na autoritativní záznamy v poznámkách. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:22 (CEST) :::::::: Žádné odkazy na ''autoritní záznamy'' slovník nemá, leda byste myslel odkazy na Wikidata, které jste začal odstraňovat. Ostatní a jejich zdokumentované potřeby vás nezajímají, jenom si melete svou. A zase rozkazujete jako boss. Neskutečné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:24 (CEST) :::::::::Má, jsou to šablony jako PSJČ, SSJČ, IJP apod., které na konci stránky odkazují na autoritativní předlohy našich hesel kvůli snadnému ověření. V ideálním případě zpravidla naše hesla obsahují maximum těchto informací - pokud ne všechny, tak reprezentativní vzorek (třeba z příkladů jen několik, kopírovat celou Kartotéku NLA asi není třeba a žádná hodnota navíc v dalších příkladech obsažených v kartotéce de facto není). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:33 (CEST) :::::::::: Kdo kromě vás tvrdí, že to jsou "autoritní záznamy", termín z information retrieval/informační vědy? Ze kterých zdrojů to vyplývá? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:35 (CEST) == Soustavné odstranění KNLA == Registruji, že jste se rozhodl zcela a soustavně odstranit [[Šablona:KNLA]] z hesel. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:08 (CEST) :Jedná se o duplicitu k {{Š|PSJČ}}, která nepřináší vůbec nic navíc. K tomu máme ještě šablonu {{Š|Kartotéka NLA}} na konkrétní kartičky. Čili účel odkazování na KNLA je pokryt zcela dostatečně současnými šablonami. Můžete se seznámit se zdejšími šablonami dřív, než vytvoříte evidentní duplicitu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:11 (CEST) :: Text šablony PSJČ praví: ::* "Příruční slovník jazyka českého a kartotéka novočeského lexikálního archivu " :: Takže říká, že odkazuje do A ''a zároveň'' B. Vypadá to pak, že heslo je v PSJČ, ale pak se ukáže, že tam není. :: Hlavně vás ale vůbec nezajímá, co si myslí ostatní. Nezaložíte např. diskuzi Pod lípou, nebo diskuzi na mluvní stránce šablony, kde byste mě pingnul a mohli bychom to probrat a zvážit moje argumenty. Místo toho jdete a ''hromadně'' šablonu odstraníte, jako kdyby prošla procesem žádosti o smazání. :: Podobně jste šablonu PČP 2008 zbrkle přejmenoval na Lingea, aniž byste se namáhal na to založit diskuzi. Ale ostatní, než něco udělají, podle vás musí nejprve založit diskuzi. :: Tedy mě to přijde neobyčetně nepřívětivé a nevstřícné, ne-li rovnou nepřátelské. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:15 (CEST) :::To je vaše interpretace. Dosud platilo, že "Příruční slovník jazyka českého a kartotéka novočeského lexikálního archivu" je jeden projekt dostupný na https://psjc.ujc.cas.cz/, který má dvě části. Pokud někdo chce odkazovat jednu NEBO druhou část, použije tuto šablonu. Nemáme šablonu zvlášť na PSJČ a zvlášť na KLNA a je to zcela zbytečné. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:19 (CEST) :::: A kdo s tímto souhlasí kromě vás? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:21 (CEST) ::::: Kdo s tímto souhlasí kromě Vás?? --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:02 (CEST) == Odstranění šablony GBK == Registruji soustavné odstraňování šablony GBK. Přitom se k odkazům na korpusy vyjádřil pochvalně Amsavatar. Zase si děláte co chcete, snižujete hodnotu a přívětivost hesel, a ostatní vás nezajímají. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:29 (CEST) :Proti odkazům na korpusy nic nemám, ale odkazovat do knihovny mi přijde jako skutečný úlet. Dělá to nějaký jiný slovník? Pokud ano, proč a co tím kdo získá? Nemá to autoritativní charakter, nemá to deskriptivní, preskriptivní nebo dokreslovací charakter, je to prostě jen doklad, že se slovo používá v knížkách, které má Google ve sbírce. Budeme takhle odkazovat i do vyhledávače google.com? Nebo do yahoo.com, nebo do seznam.cz nebo do NKČR? nebo do Wikizdrojů (jako prosté hledání nějaké slova nebo tvaru) nebo kam ještě? Za mě naprostý nonsens. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:37 (CEST) :: ČNK je korpus, Google Books je korpus. ČNK je pouze pro češtinu, GBK i pro jiné jazyky. Kdo chce vědět více o slovu a myslí to vážně se zajímá o příklady, které nalezne v korpusu. Ale tato diskuze měla probíhat Pod lípou, kam patří, pokud máte návrh šablonu zrušit; a k šabloně se již Pod lípou Amsavatar vyjádřil kladně. Takže to máme 2:1 DP+Ams. vs. Palu; a co si myslí druzí, třeba Kusurija, nevíme. Je dost jasné, že ČNK a GBK jsou podobné druhy artefaktu, obojí umožňují nalézt použití slova, obojí umožňují reportovat statistiky nad slovy. Ale podle Palu vše, co navrhuje a zavádí DP, je "nonsens", jak se často vyjádřil. Opravdu si čtenář myslí, že toto chování od Palu je v pořádku? Mě to tedy přijde velmi šikanózní a pro projekt škodlivé. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:41 (CEST) :::Ne, ČNK a Google Books jsou knihovny. Zajímavé příklady patří do hesla a pokud příklady nad rámec toho, tak do lingvistických prací typu ČNK nebo Kartotéka NLA. Rozhodně ne do knihoven. Dosud jsme takové odkazy nepoužívali a nepoužívá je žádný slovník (jestli je používá en.wikt, prosím, ale české slovníky je nepoužívají a jsou k ničemu). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:46 (CEST) :::::: Používá je i fr.wikt! A tam to sleduju já. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:08 (CEST) :::: Cože? Jako že to nejsou korpusy? Jako že ČNK není korpus, totiž Český národní? Jako že IJP neodkazuje do ČNK? Coby samovládce jste rozhodl, bez diskuze vykonal rozsudek, a vyignoroval nesouhlas dvou lidí. Jak to přijde? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:48 (CEST) :::::Česká národní knihovna a Google Books - o těch se bavíme. Český národní korpus je korpus, knihovna je knihovna. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:50 (CEST) :::::: Mám vám najít věty o tom, že GBK je korpus? O co vám jde? Zkusil jste ten odkaz použít? Funkce je podobná jako v ČNK: mám slovo, a prohlížím si příklady jeho použití. Prostě nechápu. :::::: A lidé z IJP si myslí, že odkazovat z jejich hesel do ČNK je dobré, tak proč bychom neměli my, stejně jako IJP, odkazovat do korpusů? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:53 (CEST) :::::: Zkratka ČNK zde zastupuje "Český národní korpus"; [[Šablona:ČNK]]; vyhledávání v korpusu a sice v syn_v11: https://www.korpus.cz/kontext/query?corpname=syn_v11. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:55 (CEST) :::::::GBK není korpus, ale knihovna - [https://ucnk.ff.cuni.cz/cs/ustav/co-je-korpus/ nemá vůbec žádné korpusové funkce a neslouží k jazkovému výzkumu.] Wikizdroje taky nejsou korpus a Národní knihovna taky není korpus. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:56 (CEST) A během této diskuze pokračujete v odstraňování. Je toto možné? Prostě říkáte, že je jedno, jaké argumenty ještě přednesu, jaké odkazy vyhledám, co vám dám k přečtení, nebo co si sám přečtu; prostě jste to už předem rozhodl a je hotovo. Marně hledám slova. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:58 (CEST) :Tohle je lingvistický projekt a ne rozcestník na google.com. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:59 (CEST) Našel jsem: * https://www.google.com/search?q=google+books+corpus * https://varieng.helsinki.fi/CoRD/corpora/GoogleBooks/ * https://books.google.com/ngrams/info * https://eadh.org/news/2011/05/13/google-books-corpus * https://litwinbooks.com/google-books-american-english-corpus/ A další a další. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:06 (CEST) Dle Kusurijova příspěvku výše je to nyní 3:1 (DP, Ams., Kus. : Palu). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:11 (CEST) :Jestli skutečně máte za to, že je to korpus dle definice, kterou jsem vám poskytl, tak mi představte ty výzkumné funkce, protože já tam vidím jen soubor knížek, normální běžnou elektronickou knihovnu jako jsou Wikizdroje. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:18 (CEST) :: První věc je procesní. A sice, že dnes 26. dubna už nebudete šablonu odmazávat. Necháte čas, aby mohla proběhnout diskuze, abych já mohl spálit svůj čas rešeržováním a argumentací proti kontinentálnímu krajně úzkoprsému úředníčkovi, a aby si případně všimli věci jiní, a třeba se také vyjádřili. To je první, procesní věc. Další věc jsou argumenty. Věc je naprosto zřejmá, ale bude třeba dodat argumenty, a rozpoutat další dlouhosáhlou diskuzi s Palu. A spálit zdroje. Jinak to holt tady nejde. Ale procesně, dnes prosím stop, a já slibuji, že dnes nebudu GBK přidávat do nových hesel, kde nebyla. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:21 (CEST) :::Ta šablona je v několika článcích, naštěstí. Proto není problém ji v případě potřeby vrátit. OK, pro dnešek končím s odebíráním a počkám na vaše argumenty. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:30 (CEST) :::: Tímto vás zároveň žádám, abyste i pro zítřek, 27. dubna, nic nepodnikal, kromě diskuze. To je jeden den na diskuzi na projektu, kde zdaleka ne každý sedí pořád u počítače a sleduje, co se děje. Dále se zamýšlím, kolik dní bych směl formálně žádat, abyste nic nepodnikal a počkal na výsledek diskuze; třeba někdo poradí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:33 (CEST) :::::Já vám počkám klidně týden, je mi to jedno. Důležité ale je, abyste si tvrdošíjně neprosazoval vlastní nesmysly a přinesl skutečně objektivní argumentaci, která se opře o nějaké objektivní definice. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:34 (CEST) :::::: Ach tak, je vám to jedno, proto to muselo hned hromadně pryč. :::::: Ve vztahu k vašim shrnutím: tvrdíte, že odkaz porušuje WS:FH? Pokud ano, kterou větu porušuje? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:36 (CEST) :::::::Ne, odkaz porušuje [[WS:6P]], konkrétně bod "Wikislovník je slovník". Nejsme rozcestníkem do google.cz a pokud používáme odkazy, tak do lingvistických děl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:39 (CEST) :::::::: Tak [[Wikislovník:Šest pilířů]] je rozporované nepravidlo, tak i označené. Že Wikislovník je slovník nikdo nezpochybňuje; neplyne z toho však nijak, že odkazy na report s příklady použití slova, do ČNK nebo GBK nebo i jiné veřejně dostupné databáze příkladů použití, je skvělá doplňková hodnota; ostatně kdyby nebyla, proč by UJČ dával vedle PSJČ kartičky z KNLA, a to jsou kolikrát v horší čitelnosti? No přece proto, že alespoň mírně sofistikovaní uživatelé si chtějí prohlédnout rozsáhlé sbírky příkladů použití, a je celkem fuk, zda těm sbírkám někdo říká "korpus" nebo ne; a toto mít na jeden klik, to je prostě skvělý luxus. Více o tom snad později. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:44 (CEST) :::::::::Ve slovnících se odkazy do knihoven nepoužívají. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:47 (CEST) : (zpět) Chystám si ve FreeMindu text pro zítřejší příspěvek do diskuze Pod lípou. Tam bych chtěl odkázat heslo [[pošahanec‎]] jako příklad hesla, který je jaksi kardinální, neb heslo není ve slovnících. Proto vás prosím, abyste nerevertoval. Nemusíte se bát, že bych začal nějak hromadně šablonu přidávat bez nadcházející diskuze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:44 (CEST) : (O něco později.) Vidím, že ani v takové maličkosti nemůžete vyjít vstříc. Tedy z té plánované diskuze odkážu historickou verzi, byť je to více markupu. Co jen říct ... --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:52 (CEST) ::Prohlídněte si ještě jednou tu revertaci, kterou tak tvrdošíjně prosazujete - [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=po%C5%A1ahanec&diff=prev&oldid=1257119 skutečně jen přidáváte GBK?] Já tam vidím mimo to ničení formátu a urážky. Mimo to jak jsem psal ve shrnutí, [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=po%C5%A1ahanec&oldid=1255977 odkazovat se dá i z historie.] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:56 (CEST) Diskuze zde: * [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy do Google Books skrze šablonu GBK]] Žádám zdržet se alespoň po dobu 7 dní odstraňování použití GBK, tj. pokud od včerejška, tak do 3. května 23:59. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 08:28 (CEST) == hostka == V hesle [[hostka]] nemáte konsenzus a status quo ante vede. ŠJů to jistě nevložil proto, abyste to pak vy smazal. A stejně jak to JOtt a Mormegil za tím účelem needitovali. Třeba je konsenzus pro smazání, to já nevím, ale zatím to tak nevypadá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:17 (CEST) :Heslo jsem upravil dle WS:FH. ŠJů sám vyzval k úpravě, [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=hostka&oldid=1222503 viz jeho shrnutí.] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:20 (CEST) :: Opravdu si myslíte, že "prosím zkušenější uživatele o dopracování do náležité formy" od ŠJů je výzva k ''odstranění''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:22 (CEST) :::K odstranění nedošlo, ale výzkum na Wikislovník nepatří, patří do Wikiverzity. Proto jsem tuto část přenesl do diskusní stránky a následně [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=hostka&diff=1257073&oldid=1257065 do ní ještě Pyprilescu odkázal], což není standard ale rozhodně je to přijtelnější než 8 kB výzkumu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:28 (CEST) :::: Mě to přišlo sice dost dlouhé ale stejně tak zajímavé a na první pohled ozdrojované, ale musel bych se podívat blíže. Vyzývám vás, abyste stránku vrátil do status quo ante a zahájil věcnou diskuzi o smazání velkého množství informace ve venue/místě, které uznáte za nejvhodnější pro rozpravu o tomto, např. na mluvní stránce hesla, nebo Pod lípou, podle vašeho uvážení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:35 (CEST) :::::Dejte už pokoj prosím vás. Do hesel podobné výzkumy nepatří a je to dostupné na diskusní stránce. Fakt už dejte pokoj a přestaňte prosazovat nesmysly mimo WS:FH. ŠJů evidentně vložil takhle obsáhlou stať z dobré vůle při neznalosti WS:FH, zároveň požádal o pomoc s dotažením formátu, takže nikomu se nic nestalo, všechny ty velmi detailní výzkumné informace zůstaly v přiměřeně dostupném umístění. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:38 (CEST) :::::: To tedy pardon, ale mluvní stránka není ''obsahový'' prostor; to už by musela být příloha. To sice z praktikého hlediska není takový rozdíl (uživatel se dozví tak či tak), ale z puntičkářského přece. Obsah určený pro čtenáře se prostě na mluvní stránky nedává. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:47 (CEST) :::::::Jde o to, že tohle už není slovníkový obsah, ale výzkumný obsah, který patří spíše než do přílohy dokonce na Wikiverzitu a z něj sem mohou být vytaženy maximálně nějaké souhrnné informace (čili ne jak jsem k tomu došel, kde se to psalo, a podobné podrobnosti, které čtenáře opravdu nezajímají a proto se nevyskytují ani v žádných jiných slovnících - ale zkrátka jen to relevantní). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:24 (CEST) :::::::: Jasně, nic nejde, jen to zcela úzkoprsé. Hlavní jsou rozsáhlé skloňovací tabulky ve slovesech; to je ten pravý obsah. Chce se plakat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:34 (CEST) :::::::::Jde, na Wikiverzitě nebo jiném projektu vhodném pro daný účel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:41 (CEST) == Vyprázdnění kategorie Česká podstatná jména == Všiml jsem si, že jste vyprázdnil toto: [[:Kategorie:Česká podstatná jména]]. Přitom pro přejmenování na terminologii podstatných jmen v názvech kategorií byl Pod lípou konsenzus. Takže pokud vám tento špíl vyjde, což se uvidí, tak to zablokujete a už se s tím nehne. Pak by se muselo čekat zase roky, než někdo uchopí iniciativu. Když se to začně používat, tak to třeba zpočátku půjde pomalu, ale pak třeba přijde nějaký mraveneček odjinud, pustí si AWB, a provede hromadné přejmenování. To však nemůže fungovat, když změnu takto utnete v zárodku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:03 (CEST) :Pokud máte konsensus, musíte nejprve změnit příslušná pravidla, čímž se ujistíte, jestli je skutečně konsensus. Potom je potřeba provést změnu napříč celým projektem, ne jen u vybraných stránek - nejlépe pomocí botu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:06 (CEST) :A propos, mohl bych vidět příslušnou diskusi s konsensem? Chtěl bych si osvěžit argumentaci. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:08 (CEST) :: Takže: ::* [[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména]] -- zde jsem vypíchl, že tučné nadpisy, jež hned čtenáře trknou, užívají termín "podstatné jméno", a to dlouhodobě, čili toto je hlavní/primární již dávno učiněná volba ::* [[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.]] -- zde jste změnu podpořil :: Změnit [[WS:FH]] vám nebráním, pokud to máte za žádoucí. Botu se nebráním; máte nějakého? Umíte používat AWB (Auto Wiki Browser), což je pro smrtelníky násobně pohodlnější než bot? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:12 (CEST) :::Žádoucí? Změna standardu formátu hesla před změnou formátu všech hesel je spíš logicky podmínkou než něčím žádoucím. :::[[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména|Tohle]] nevím, proč mi předkládáte, ale vidím tam spíš celkem logický argument, že jednoslovný název je jasnou výhodou. Že něco používají nadpisy mi zase naopak přijde jako falešný argument, protože když na jednom místě řeknu slovo souznačně a na druhém synonymám, tak to není chybou, navíc celý WS:FH je protkán celkem zamotanou směsicí jak latinských tak českých názvů bez nějakého hlubšiho systému, jediný systém v tom vidím právě snahu o jednoslovnost, která je pro editory i čtenáře výhodná, protože šetří čas (při psaní) a místo. Pro mě je třeba nejdůležitější, aby byla terminologie srozumitelná, spíš než jednotná - a český člověk spíš bude znát přídavné jméno než adjektivum. Zase na druhou stranu synonymum je určitě lepší než odbornější slovo souznačné, nezávisle na tom, že je tu původ opačně. :::[[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.|Tohle]] by asi měl být konsensus. Jestli dobře vidím, Dan Polansky, Palu, Tchoř, Vavřinec N., Chrz pro, Pyprilescu a Martin Kotačka jsou proti (Kusurija je pro sjednocení, ale je jedno na čem, takže to je takový ambivalentní hlas a Ketouš hlasoval pro nějaký mix). Další krok by tedy měl být update WS:FH se shrnutím, kde bude odkaz na shrnutí konsensu (na partyzánské ignorování WS:FH rovnou zapomeňte). A potom by měl přijít krok, kdy se co nejrychleji všechna hesla překlopí do nového formátu - máte plán? AWB klidně, ale musíte to obsloužit a udělat - uděláte to, nebo zůstane jen překlopený WS:FH, ale všechna heslá dál ve starém formátu? To by totiž vůbec nebylo v pohodě. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:38 (CEST) :::: Už zase neodpovídáte. To je těžké. Umíte AWB? Když se pasujete na hlídače konsenzu a WS:FH, proč WS:FH nezměníte? Za mě je přípustné, aby věci po nějaké měsíce byly ve dvou stylech; tak je to normální v en wikt. Pokud bych měl jistotu, že to nikdo nebude už dál obstruovat, asi bych i nasadil hromadné editace; zatím jsem se mírnil, neb jsem čekal nějaké obstrukce a chtěl jsem omezit povyk. Musím tedy říct, že musí být všem jasné, že kdybych nebyl zablokovaný v en wikt, v cs wikt bych opravdu asi nic moc nezkoušel, neboť ta atmosféra je díky několika málo jedincům fantasticky stagnantní, úzkoprsá a obstrukcionistiká. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:48 (CEST) :::::AWB neumím, WS:FH za vás aktualizovat nebudu - je to váš byznys, tak byste mohl taky něco udělat a ne jenom sáhodlouze diskutovat a dávat úkoly jiným. Spadněte už konečně na zem. Jinak že je za vás přípustné, aby tu byl bordel, jsem si všiml, ale za nás ostatní to přípustné není, takže ne, takhle to nepůjde a jestli nemáte bota nebo plán jak to během týdnů udělat, tak to nedělejte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:51 (CEST) :::::: Pokud byste nějakým zázrakem přestal obstruovat, WS:FH samozřejmě bez řečí změním, to je jedna krátká editace s odkazem do Lípy. Plán jak to během týdnů přepnout nemám, ale kdybyste přestal obstruovat, třeba by si dal říct Jan Dudík nebo i Amsavatar; já bych též přiložil ruku k dílu, ale dohromady je toho hodně, a čím později se to udělá, tím více toho bude. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:55 (CEST) Změna kategorizace Substantiva->Podstatná jména je tak velká, že je žádoucí mít konsensus doložený hlasováním.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:19 (CEST) : A já naopak pravím, že terminologie podstatného jména je stejně dlouhodobě v nadpisech a tedy je to de fakto triviální harmonizace s tučně a nadpisově dávno učiněnou volbou, naprosto zřejmé narovnání/napravení věcí, aby byly dobře a hezky, aby neiritovaly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:22 (CEST) :: Chcete říct, že by taková velká změna na en.wikt prošla bez hlasování? Silně pochybuju.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:24 (CEST) ::: To byste se divil, co vše projde v en wikt bez hlasování; toto by klidně prošlo via Beer parlour, co vím. Můžu poslat odkaz na přejmenování kategorií pro prefixed words via Beer parlour. Hlasování zde by si žádalo nahnat nějak 7 lidí pro splnění kvóra, odložení minimálně o další měsíc, přitom Pod lípou už se alespoň 8 lidí vyjádřilo. Čili zbytná vícebyrokracie. Navíc Palu použití hlasování výslovně oponuje, což by sice jeho založení nemělo vadit, ale byl by to vlastně paradox. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:27 (CEST) ::: No a protože jste zde vyjádřil opozici, pak nesjpíš dobré říct, že podle mě jste Amsavatar/Auvajs/Ketouš a že by se váš hlas neměl počítat vícekrát než jednou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:29 (CEST) :::: Když se na en.wikt naposledy prováděla změna formátu ovlivňující statisíce hesel (odstranění čáry mezi jazyky), tak se o tom hlasovalo. A ta kategorizace tu je dlouhé roky, takže pár týdnů navíc mi přijde jako maličkost. Spíše mám tedy dojem, že si vůbec nejste jistý konsensuálností toho návrhu (hlasování vám nemusí vyjít) a tak ji chcete provádět takhle pokoutně. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:36 (CEST) :::::Já si myslím, že hlasování už proběhlo [[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.|zde]], vizte vyhodnocení výše. Nemyslím si, že je vhodné duplikovat jen kvůli lpění na nějakém formalismu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:40 (CEST) :::::: (s EK) Hlasování podle pravidel to rozhodně není. Dokonce tam ani není stanoveno, že stanoviska jsou závazná. Prostě se tam vyjádřili jen ti, kdo se rádi vyjadřují v diskuzích. Podle mě se stejně jako DP bojíte toho, že nna to skutečný konsensus prostě není.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:51 (CEST) :::::::Tak ta pravidla o hlasování už dlouho nikdo nepoužívá, pravděpodobně proto, že je to velmi byrokratický a nepraktický, nepřirozený text. Všichni to řeší spíš přirozeně přes diskusi, což je (navdory o údajné závaznosti pravidel o hlasování) naprosto legitimní možnost. Jinak já se ničeho nebojím, já už jsem osobně ohledně možností posouvání českého Wikislovníku dopředu dost skeptický a sice překládám nějaké nápady a hlasuji ohledně nápadů ostatních, ale to je tak asi všechno, už raději nic neočekávám. Navíc můj souhlas s přejmenování kategorií jsem dal ještě před tím, než jsem slyšel argument o tom, že jednoslovné názvy jsou výhodnější, takže kdybych se měl vyjádřit dnes znovu, tak jestli by to nebyl nesouhlas, bylo by to zdržuji se. Takže ne, nechci nic nějakými obstrukcemi prosazovat nebo neprosazovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:55 (CEST) ::::: Nemohu popřít, že když už vidím něco jako konsezus jdu implementovat, neboť každý další procesní krok hrozí tím, že se někdo šprajcne, což se přesně stalo u vás, neb coby (domnělý) Ketouš jste vysloveně abstinoval, zatímco coby Amsavatar jste nyní zde proti, byť nevím, dle jakého argumentu. Při probíhajících změnách mohou pořád ti, kdo se nevyjádřili, přečíst si argumenty a teprve se vyjádřit. Tak třeba Mykhal se nevyjádřil, ale bylo to na jeho podnět, co jsem reagoval v [[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména]], takže za mě Mykhal abstinuje, a ted je vlastně devátý do počtu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:42 (CEST) K diskusi podotknu, že bota mám a to přejmenování bych provést mohl. což berte jako protiargument k úvahám, že by to bylo ''potřeba'' provádět ručně a postupně. Ovšem byl bych ochoten ho pustit jen po tom zmiňovaném hlasování, protože se řadím k těm, kdo to pokládají za velikou změnu, pro kterou musí být jasná podpora. A naopak bota, který by tu takové změny prováděl bez jasné podpory, bych zablokoval (případně mu sebral příznak).--[[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 26. 4. 2023, 21:48 (CEST) :Viz výše, hlasování už proběhlo a byl jasný konsensus. Klidně vám ty lidi a jejich názory vyzobu na nějakou zvláštní stránku, jestli to potřebujete mít nějak přehledně u sebe. Ale otravovat lidi podruhé s tím samým vyjádřením jen kvůli formalismu mi přijde skutečně úplně o ničem. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 21:55 (CEST) :: Z výše uvedeného plyne, že musím založit hlasování, neboť: 1) Palu trvá na tom, aby se to udělalo ráz naráz, ne postupně; 2) jediný aktivní správce Tchoř hrozí blokovat kohokoli, kdo by bez hlasování dělal hromadné změny v tomto směru; 3) bodu 1 nelze vyhovět puštěním bota bez hlasování, neb ten bude zablokován Tchořem, a bodu 1 lze v tuto chvíli vyhovět jedině díky Tchořově ochotě vést bota, jež je však dle Tchoře vázána na hlasování; 4) jedině skrze hlasování lze zajistit součinnost botovodiče Tchoře a dostát Paluově požadavku na operaci jedním tahem. Snad mi nic neuniká. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:15 (CEST) :::No pakliže kolega Tchoř nezmění názor a nebude mu stačit hlasování, které už de facto proběhlo, tak je to přesně takhle. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:20 (CEST) :::: Tedy ale musím říct, že jsem se teď chvíli napůl nepříčetně popadal smíchy, i když jsem měl spíš trpět v tichém zoufalství. Vzpomněl jsem si na Saturnina, jak nebylo možné použít sanitku pro odvoz hlavního hrdiny z nemocnice. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:25 (CEST) ::Mně ten formalismus přijde podstatný už třeba z hlediska toho, že tu máme zřejmě docela dost aktivních a trpěných loutek, ovšem jak z hlediska morálky a svědomí, tak z hlediska (snadnosti) vynucování a represí jsou situace „''no tak jsem do té diskuse řekl ty dva různé argumenty proti z různých účtů, jde o argumenty, tak co?''“ a „''použil jsem loutkový účet, abych ve formálním hlasování zahlasoval dvakrát''“, přeci jen trochu odlišné. --[[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 27. 4. 2023, 07:14 (CEST) ::: Byť do jisté míry tyto obavy chápu, troufnu si říct, že mám loutkovou situaci vcelku pod kontrolou. Jsou tu tři významní loutkaři: Pyprilescu, Auvajs a Bavorák. Bavorák je nyní neaktivní. Pyprilescu je velmi aktivní, nicméně transparentně a vlastně se nesnaží nikoho oklamat: je snadno rozpoznatelný. Auvajs je hůře rozpoznatelný, ale přesto ne tak špatně; je to podle mě i Amsavatar a Ketouš; jeden znak je divné jméno ale nepyprilescovsky (Ketouš); jiný znak jsou podivné charakteristické editace uživatelské stránky (Amsavatar); další znak je ochota zbrkle revertovat druhé, a chovat se a diskutovat mírně trolovitě či provokačně; další znak je zbytné přejmenování účtů (Amsavatar per německý Wikislovník; nutkavá potřeba různých účtů a jmen). V seznamu lidí, kteří se vyjádřili Pod lípou, podle mého dobrozdání žádné duplicitní loutky nejsou; ti uživatelé mají dobře ustavenou separátní kvalitativní identitu, tedy i separátní numerickou identitu (termíny jsou per Stanford Encyclopedia of Philosophy, pokud si pamatuji). Chrz má identitu via Wikipedii; Ketouš je Auvajs; ostatní mají ustavenou separátní dlouhodobější identitu via český Wikislovník, s dostatečně odlišným diskuzním stylem a vzorcem/patternem editování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 07:44 (CEST) ::: Ještě k oné ''morálce'' a ''svědomí'': každá diskuze Pod lípou má potenciálně charakter neformálního argumento-hlasování. I z tohoto důvodu je morálně nepřípustné editovat tutéž diskuzi pod dvěma účty, leda by to bylo transparentně přiznáno (např. Pyprilescu je natolik čitelný, že se to snese); česká Wikipedie snad má toto i kodifikované, nepletu-li se. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 09:11 (CEST) Četl jsem si teď znovu diskuzi [[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky#Vyčlenění běžného skloňování není dobrý nápad]]. Tam se mj. píše: " : Je dodat, že tato má zmínka byla spíše pro úplnost a uchování/záznam myšlenky: v českém Wikislovníku provést nějakou reformu je nesnadný úkol. Nyní by bylo spíše na stole dokončit můj návrh na ustavení "Podstatné jméno" coby preferované formy pro uživatelské rozhraní včetně kategorií, a nevím ani, zda k tomu založit hlasování, nebo jen spočítat hlasy v Pod lípou a prohlásit, že návrh byl přijat, neb pro je alespoň 2/3 neabstinujících. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 2. 2023, 18:36 (CET) ::Pokud je tam dost hlasů a z nich značný poměr pro, a zároveň nejsou nějaké významné věcné odůvodněné námitky, proč by to měl být problém, tak bych to prohlásil jako konsensus. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 2. 2023, 20:32 (CET) ::: V tom případě vzhůru do toho a někdo kdo má bota nebo AWB či jeho Javascriptí podporu se může pustit do přejmenování kategorií. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 3. 2023, 06:26 (CET) " Na můj post výše dále Palu nereagoval. Takže to vypadalo, že Palu vlastně souhlasí. Začal jsem nová jména kategorií používat, nevím teď od kterého data, neb nemám seznam hesel, které v kategorii byly; to muselo trvat týdny. To byl bait/návnada. Ale pak najednou rup, přišel switch/přepnutí, a manické odstranění. Bylo to porušení implikovaného procesu ''Žádost o smazání'', který běží takto: 1) označím kategorii ke smazání; 2) na vhodném místě zahájím diskuzi o smazání, např. Pod lípou; 3) nechám diskuzi běžet minimální čas, např. týden, ale může to být i měsíc, ale týden by byl v principu ta první zdvořilost, aby se někdo vůbec mohl vyjádřit; 4) je-li rozhodnuto smazat, hesla z kategorie odstraním; 5) co má být status quo ante je těžké zvážit a možná se má rozhodnout ''prostou'' většinou, je-li kategorie čerstvá a kontroverzní, jinak by menšiny mohly vynucovat nové kategorie dle libosti a to nelze. Tento proces nemá cs wikt kodifikovaný; kodifikovaný ho má např. en wikt via RFDO. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 11:03 (CEST) == Přejmenovávání oddílu externí odkazy na poznámky == Externí odkazy do IJP aj. umisťuji do oddílu "externí odkazy" namísto "poznámky", neb tam dle názvu patří a do poznámek nepatří. Oddíl "externí odkazy" se přitom již v českém Wikislovníku užívá, byť v něm zatím obvykle byly např. odkazy na Wikipedii. K věci jsem založil diskuzi, aby se lidé mohli výslovně vyjádřil, uvést souhlas a nesouhlas a uvést své argumenty: * [[Wikislovník:Pod lípou#Externí odkazy patří do oddílu Externí odkazy namísto Poznámky]] Sice je celá věc dost zřejmá, ale protože na diskuzích a výslovných schváleních trváte, diskuze je založena. V diskuzi jste se sice vyjádřil, ani nikoli zda s návrhem souhlasíte či nesouhlasíte a z jakého důvodu by externí odkazy měly být zvány "poznámky". Žádám vás, abyste přestal oddíl přejmenovávat, dokud se v diskuzi trochu neukáže, co si lidé myslí a kdo souhlasí či nesouhlasí a z jakého věcného důvodu. Můj způsob snad začíná užívat tu a tam i Pyprilescu, leda by si to ještě rozmyslel nebo leda by to vzniklo via copy-and-paste. [[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 08:59 (CEST) :Držte se [[Wikislovník:Formát_hesla#Poznámky|WS:FH]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:10 (CEST) :: Sádrový ježek aneb ředitel vesmíru promluvil. A nebo možná ředitel toho všeho, Direktøren for det hele. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:12 (CEST) :: Tak jsem FH upravil, aby slovníky v EO povolil ale ponechal Poznámky dle stávající většinové praxe, ale to jste dvakrát revertoval. V diskuzi Pod lípou jste nevyjádřil jasnou opozici; nikde jste nevyjádřil věcné argumenty proti změně, pouze procesní. Dlužno, abyste v narušování projektu ustal a coby to nejmenší Pod lípou vyjádřil věcné argumenty (ne procesní), proč v touto praxí nesouhlasíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:36 (CEST) :::Jak jsem psal ve shrnutí revertu - pokud chcete změnu, která se dotýká formátu hesel, čili všemi hesly napříč Wikislovníkem, kterých je na 150 tisíc, tak budete muset nejprve získat konsensus komunity. Pokud někde jasný konsensus je, stačí na něj odkázat. Více k systémovým změnám [[#Vyprázdnění kategorie Česká podstatná jména|viz výše požadavek Tchoře]] dokonce na formální hlasování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:47 (CEST) :::: Naopak dle principu argumentokonsenzu kdo odmítá dodat věcný argument, nemá do věcí co mluvit; ostatní odevzdají argumenty, prozkoumají je a rozhodnou se započítáním počtu hlasů opírajících se o neprázdný věcný argument. Další princip wiki je, že když je něco špatně, editoři se nemusí bát to opravit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:53 (CEST) :::::No tak předně to špatně podle všeho není. Poznámky slouží k odkazování referencí nebo relevantních lingvistických odkazů, externí odkazy slouží k odkazování do sesterských projektů. Tak je to nastaveno ve [[Wikislovník:Formát hesla]] [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla&diff=prev&oldid=410431 už nějaký pátek] a dává to logiku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:08 (CEST) :::::: Pojmově špatně to je: externí odkazy nejsou poznámky, dle "[[poznámka]]". FH lze opravit, když tomu nebudete bránit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:10 (CEST) :::::::Sekce externí odkazy na našem projektu slouží pro sesterské projekty, zatímco reference a relevantní slovníkové odkazy se píší do sekce poznámek. Pokud chcete někoho přesvědčit, že by to mělo být jinak, tak to dělejte v diskusi a ne pomocí partyzánských válek u tak důležitého dokumentu, jako je WS:FH. Konsensus tím nevyrobíte a jen zaplevelujete historii. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:14 (CEST) :::::::: Prostě věcně na podnět nereagujete a melete si svou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:19 (CEST) == Vyjevení obsahu neveřejného útočného emailu == Na mé stránce jste vyjevil obsah jakéhosi útočného emailu: ' "I hope that you are only joking when you say that it would be great if he were unblocked from en.wikt. He’s an extremely unpleasant contributor who should be banned from every single Wikimedia project." (a ano, myslel jsem to jako vtip). --Palu (diskuse) 26. 4. 2023, 13:45 (CEST)' Odesílatel tohoto emailu mi není znám a vy jste ho neuvedl. Je to od vás přinejmenším hodně nesympatické a na mysli mi tanou o hodně ostřejší slova. Žádám vás, abyste kontaktoval zdroj útoku, aby se k němu veřejně v českém Wikislovníku přihlásil. Jinak co jste udělal se stalo a nedá se odestát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:09 (CEST) :Začal bych pročítáním [https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Special:Log/block&page=User%3ADan%20Polansky tohohle] nebo [[:en:Wiktionary:Beer_parlour/2023/February#Decreasing_Dan's_Ban|tohohle]], kde můžete načerpat spoustu tipů na sebereflexi - co zlepšit a co rozvinout. Potom mi nebudou psát tamní uživatelé takové maily a vy nebudete zablokován indef. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:12 (CEST) :: Opakuji svoji žádost. Pomlouvačný blog log je mi znám, stejně jako orwellovská vyjádření účastníků projektu v diskuzi Beer parlour. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:14 (CEST) :: Transparentní odkazování vám činí jisté potíže, tedy zde transparentní odkaz: [[:en:Wiktionary:Beer_parlour/2023/February#Decreasing_Dan's_Ban]]. Dodám, že ve vlákně žádná konkrétní doporučení, co mám zlepšit, nejsou, nehledě k tomu, že tam nemají stejně co dělat: mají být na mé mluvní stránce, kde nedávné připomínky k mému chování nápadně chybí s malým počtem výjimek. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:17 (CEST) :: Ad "tamní uživatelé": od kolika uživatelů jste dostal email? Jednoho, dvou nebo více? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:34 (CEST) :::Dívám se do historie, že [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=497356 za 9 let se toho moc nezměnilo] a '''stále vykazujete stejné konfrontační a obecně problematické, velmi málo produktivní chování zatěžující ostatní'''. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:51 (CEST) :::: Váš odkaz nicméně vaše tvrzení nesubstanciuje/nedokládá/nedokazuje. V něm čtu co do výživy především [[Special:Diff/497341]]; ten je vztažen k tomuto mému výroku v diskuzi o minimálních heslech: '[[Šablona:Upravit]] praví toto: "Toto heslo potřebuje nutně upravit." Hesla bez skloňování nepotřebují nutně upravit. Jste odporný lhář a klidně mě zablokujte za osobní útok.' To mi zjevně ulítly nervy, neb kdybych se tehdy racionálně ovládal, tak tam nic takového nepíšu a pěkně to naformuluji právnicky čistě, aby mi Partička nic nemohla. Argumenty jsem ve prospěch minimálních hesel odevzdal dobré, stejně jako druzí; k rozšíření požadavků na minimální hesla jak je žádal známý projektumil Danny B. nikdy nedošlo. :::: Zejména jste však změnil téma: tématem je váš závadný čin spočívající ve vyjevování anonymních pomluv; anonymní pomluvu nelze kalibrovat jejím zdrojem. Pokud by to byl řekl někdo, koho si vážím, tak by měl to zabolelo a důkladně bych se zamyslel; pokud však jeden z těch orwellovců, pak se žádné překvapení nekoná. :::: Zopakuji vám otázku: od kolika lidí jste dostal email? Od jednoho či více? Od koho jste dostal email? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:58 (CEST) == Shnutí editací == Úroveň vašich shrnutí editací je natolik mizerná, že by bylo lepší, kdyby jste žádné neuváděl. Často jsou nepravdivé, nepřesné či zavádějící, jindy velmi nesdělné, jako např. "upr.". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:18 (CEST) :Naopak, shrnutí editace se mají vkládat a vy [https://xtools.wmcloud.org/globalcontribs/Dan%20Polansky vaším nevkládáním] porušujete zdejší standardy. Přesvědčovat k nedodržování ještě ostatní mi přijde jako úlet. Pokud kritizujete přesnost mých shrnutí, tak lepší méně přesné než žádné, kvůli vám osobně se ale především v heslech editovaných po vás snažím o co největší výstižnost, pokud je to třeba, abyste pochopil, co děláte špatně. Evidentě to ale [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF&diff=prev&oldid=1257348 chápat nechcete]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:25 (CEST) :: Předně mi jde o pravdivost. A s tou máte velký opakovaný problém. Nesdělnost je nic moc, ale snese se. Ostatně vzorec/pattern vašich shnutí je téměř ukázkovým příkladem jevu, kdy si někdo jakoby splní příliš přísnou povinnost, kterou někdo uvalil, ale co do výživy či podstaty je ono splnění scestné, mimo či masivně nekvalitní. Takže to spadá pod pojem hrát si na něco. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:29 (CEST) :::Jsem přesvědčen, že zobecnění mých shrnutí mají ve většině případů přijatelnou přesnost. Pokud něco zanedbám, tak je to vě, u které nepředpokládám, že bude pro někoho nějak výrazně důležitá. Neznám nikoho, kdo by svá shrnutí nějakým způsobem nezobecňoval. :::Naproti tomu nevyplňování shrnutí je arogance vůči ostatním, protože tím znemožňujete důležité věci dohledat, respektive zvyšujete pravděpodobnost zbytečných klikání a pročítání verzí během hledání. Čímž marníte čas ostatních. V podstatě většina věcí, co tady poslední měsíc představujete, naplňuje definici bezohlednosti, protože všechno je mimo standardy a musí se po vás opravovat a - co je horší - nedáte si říct a poučit se tak, aby jste dělal práci v přijatelném formátu bez nutnosti oprav. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:42 (CEST) :::Mimochodem, abyste vyplňoval shrnutí jste byl poprvé upozorněn [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=38849 už v roce 2007] a od té doby kolikrát ještě? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:47 (CEST) :::: Nechápu, jak mi shrnutí "upr." nebo nepravdivé "fmt" (ano, tak jste to psal) umožňuje vyhledat, kde se odehrály změny (výslovnost? etymologie? odkazy? příklady?), které mě zajímají, nebo co se vůbec odehrálo. Nakonec musím k shrnutí od Palu přistoupit, jako kdyby nebylo. Jinak se samozřejmě bezohledně necítím, už jen pro to, že v en wikt vyplňuji vcelku shrnutí mnohem více a lépe než většina druhých, dle mého odhadu. To české bazírování na shrnutí se mi do jisté míry líbi, ale jen když se nepřehání. Z pohledu marťanského antropologa se však zjevně jedná o kulturně silně relativní normu, vztaženou k té jisté kultuře. V Česku se jak se zdá uchytila jakási kultura úředníčků, vyplňovačů a též--a z toho mě jímá hrůza--dost možná těch osob, které obtěžovaly Kafku a o kterých psal ve svých románech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:49 (CEST) :::::Na fmt nic nepravdivého nevidím, když upravuji formát dle WS:FH a že nechápete je spíš věc toho, že nechcete chápat, než že by se to chápat nedalo. Přišel jste se na tento projekt jen hašteřit, respektive pokračovat v tom, za což jste byl na en.wikt zablokován indef. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:53 (CEST) :::::: Když jste několik dní needitoval, v klidu jsem implementoval plánovaná vylepšení, která tu naléhavě chybí, a s nikým se nehašteřil. Pak jste se vrátil a začal hned vše napadat a rozvracet naprosto destruktivním a newikiistým/ičelým stylem. Tolik ověřitelná fakta pro toho, kdo si dá práci; leccos z toho je doloženo přímo zde na vaší mluvní stránce. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 15:02 (CEST) :::::::Můžu vám to zopakovat po tisící asi třetí, ale snad bude stačit [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Palu&oldid=prev&diff=1256326 jen tento link]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 15:12 (CEST) (zpět) Dlouhodobě si protiřečíte tím, že tyto principy nutíte ostatním ale sám se jimi neřídíte. Ostatně jsem našel tuto nádheru z roku 2016: * [[Wikipedia:cs: Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]] *: "Evidentně jde o případ, kdy nejsem schopen akceptovat přehlasování autority wikipedijní většinou." Čili konsenzus pro vás neplatí; platí pro vás Palu-konsenzus, čili Palu coby nejvyšší arbitr, kterému se ostatní musí podřít, Palu coby ten, pro kterého status quo ante neplatí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 07:53 (CEST) == Vnucování nejprv diskutuj potom edituj == Cituji: "Kolego, nevím proč sem vnucujete pravidlo nejprv diskutuj potom edituj." To jsem našel zde: * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Vnucování pravidel]], 2009 A to sedí. Vy si děláte co chcete bez diskuze, revertujete mimo status quo ante na status per Palu, a obstruujete vše, co není schváleno kdoví jak a dokonce i to, co je de fakto schváleno. Dále čtu: * 'Skoro nikdy se Vám nepodařilo "nic rozjet".' A to mě zajímá. Kterou užitečnou systematickou změnu jste v českém Wikislovníku za ty roky navrhl a pomohl uvést do praxe? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 17:43 (CEST) == Způsob uvádění významů dle de.wik == Na ukázku: [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=sajrajt&action=edit&oldid=1257577 ], co tomu říkáte? [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 19:53 (CEST) :No jestli jde o to, že by se reference spárovaly s významem, tak to mi popravdě úplně smysl nedává, protože ve většíně případů jsou všechny významy ve většině těch odkazovaných prací. Přijde mi lepší to nechat prostě nečíslované. U synonym, atd. je spárování skutečně výhodné, tady nějak tu výhodu nevidím. To už by mělo větší výhodu spárovat související, protože existují případy, kdy každé související vychází z jiného významu (kvůli našemu systému, kdy nerozlišujeme homonyma s různou etymologií a píšeme to jako jedno slovo). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:02 (CEST) :Co se týče přejmenování poznámek na reference, to už tady myslím bylo mnohokrát a vždycky nakonec zvítězilo ctění původního stavu. Jde totiž skutečně jen o jiný název a dle WS:FH sekce poznámky pro nic jiného než pro reference neslouží. Pokud tedy považujeme nepřiřazené odkazy autoritativního charakteru za reference. Jedinou výhodu v tom přejmenování vidím v tom, že už by se to snad přestalo přetřásat :) --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:05 (CEST) ::Tak základní idea je, každý význam by měl být ověřitelný. Význam se dá ověřit buď jiným slovníkem, popř. lingvistickým zdrojem, výskyty v korpusu nebo zdrojovanými příkladovými větami. Samotný odkaz na jiný slovník není reference, protože sice může slovo obsahovat, ale ne v daném významu. Třeba slovníky IJP, SSČ, SSJČ ani PSJČ (nepřekvapivě) neobsahují zde jako druhý význam uvedený význam slova [[ocas]]. Tento význam je v současné době neověřený, vložení těch slovníkových šablon do sekce externí odkazy/reference by ověření nepomohlo, naopak by to spíš mohlo být matoucí, protože by to mohlo evokovat, že to v těch slovnících je. Naproti tomu ocas s významem "mužské přirození" je v SNČ, který též obsahuje 2 další zde neuvedené významy, na druhou stranu ale ten hlavní význam neobsahuje. Vložení šablony SNČ bez odkazu na konkrétní význam zase může být matoucí, že obsahuje i první význam... --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:38 (CEST) ::Aha, chápu. Jenže problém v tomto náhledu na věc je v tom, že my nemáme v dokládání definic na cs.wikt uzavřený systém, že PZH umožňuje jistou míru vlastní invence v tom duchu, že umožňuje doložit význam i jinak než z ostatních slovníků. Právě proto je v současnosti systém nastaven tak, že kdokoliv může zpochybnit konkrétní význam a pokud tento není podle PZH doložen, může být smazán. Je to otevřený přístup, který umožňuje nebýt sto let za ostatními slovníky a zahrnout i skutečně aktuální nebo klidně i starší, ale málo známou slovní zásobu. Pokud bychom přistoupili na povinné referencování konkrétních významů, jednak by se podle mě poměrně znesnadnilo přidávat právě ty významy, které nejsou v dalších slovnících, což by kladlo vyšší nároky na už tak vytížené editory, kterých je tu velmi pomálu. Museli by totiž někam ještě vložit povinně ty tři příklady, co ten význam dokládají, což se teď dělá často spíše jenom na vyžádání při zpochybnění šablonou Ověřit. No a potom pokud by se to číslovalo automaticky jako ostatní položky, tak by to natáhlo už tak obsáhlou sekci, protože by tam byly většinou duplicitní odkazy (3 významy = 3 SSJČ). A pokud by to bylo ručně, tak je to zase nějaká nekonzistence oproti ostatním sekcím. A jestli by to bylo všude ručně, tak by to zas bylo pro editory zbytečné přidělání práce. A nakonec, já popravdě tu potřebu spárovat to s referencemi nevidím, protože jak už jsem řekl, většina významů je ve většině slovníků popsána a ty co nejsou se na vyžádání dokládají příklady, což mi přijde dostatečné. Nějaké matení v tom nevidím, protože jak jsem psal jinde, já vnímám všechny ty SSJČ a PSJČ na konci článku spíše jako autoritní záznamy, než jako reference. Reference zkrátka v současné době ve Wikislovníku přidáváme pouze ke sporným, pochybným nebo zpochybněným významům. A je to tak z hlediska editorů podle mě o hodně snazší. Možná, kdybychom měli tak silnou komunitu, jako má de.wikt, tak bych přemýšlel jinak, ale my tu máme maximálně 10 lidí, kteří jsou schopni dát dohromady maximálně 10 hodin práce celkově. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:52 (CEST) ::: Však jak jsem psal, význam se ověřuje referencemi, korpusem NEBO příkladovými větami. Naprostá většina slovní zásoby má výskyty v korpusu nebo Google Books, a pokud něco nemá ani jeden výskyt v korpusu/GBS, tak to začíná být podezřelé a na místě je obezřetnost. Potom to rozhodně chce příkladové věty, přičemž stojí za úvahu, zda nutně musí být tři, možná by stačila i jedna, ovšem podmínka je, že musí být jasné, že se nejedná o překlep (aby náhodou nějaký "vtipálek" nezakládal hesla s překlepy, které by dokládal tím, že někde vyšel jeden citát s překlepem...) Jinak tu vaši argumentaci moc nechápu. V podstatě z vaší argumentace vyplývá: hesla nemusí mít reference, protože aktivní editoři se navzájem kontrolují (?) A nebo: hesla nemusí mít reference, protože si to kdyžtak stačí vygooglovat (?) K čemu potom celý Wikislovník, když se všechno dá vygooglovat :)) ::: Jinak pro tři významy není třeba třikrát stejná šablona, prostě se to pak píše stylem třeba <nowiki>[1–3] {{IJP}}</nowiki> nebo <nowiki>[1,2,4] {{IJP}}</nowiki>. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 21:24 (CEST) ::::Tak Google podle mě jako referenci jako takovou brát nelze, není to dílo, ale sbírka (na rozdíl od korpusu, který je sbírkou, ale i dílem - jsou tam přidané lingvistické rozbory a informace). A reference "někde v nížkách se to píše" je z hlediska PZH bezcenná, protože ta požadují kromě těch trvale zaznamenaných médií ještě "dobře zprostředkovaný význam". To bychom zase museli měnit PZH (ostatně dívám se, že dál stejně nějakou úpravu PZH vlastně navrhujete) a tam se bojím, že to bude zase spíše z říše impossible (všichni se domluvit a tak, znáte to). ::::Jinak jo, asi jsem to tedy pochopil. ::::K té polemice, jak by to mohlo vypadat, kdyby to bylo. Asi bych nedělal "není v korpuse, tak dej věty s příklady" automatiku, kvůli zmíněné zátěži editorů, ale nechal to dál volné na případném zpochybnění někoho, kdo ke zpochybnění bude mít důvod a bude mu stát za to to zpochybnit (ideálně věcný důvod). ::::K tomu vývodu z mé argumentace: první možnost je to, jak to vnímám (a ne jen editoři, ale i čtenáři; a googlování opravdu ne). ::::K [1-3] - ano, k takové možnosti jsem se tam vyjadřoval ("A pokud by to bylo ručně, tak je to zase nějaká nekonzistence oproti ostatním sekcím. A jestli by to bylo všude ručně, tak by to zas bylo pro editory zbytečné přidělání práce."). :::: No tak jsem všechno snad pochopil i vysvětlil a pořád bohužel platí, že mě to příliš neoslovuje a že sice chápu, kde vidíte tu přidanou hodnotu, ale ta podle mě vychází z předpokladu, že teď může být pro někoho zavádějící, že si z odkazů dole vyvodí, že je vše ověřené. Jenže já to vnímám tak, že jsou to prostě jen odkazy a nikdo si to jako reference nevezme, pokud tam vyloženě ta reference nepovede. Jsem rád, že se snažíte přijít se zlepšeními, ale jak jsem napsal, máme tak málo editorů, že se obávám, že dostatečnou podporu seženete jedině pro něco opravdu velmi přínosného, co například ušetří editorům práci nebo zrychlí zakládání hesel nebo přinese opravdu nějakou velkou hodnotu. Vezměte si to na příkladu hyperonym, hyponym nebo kolokací - vůbec nikomu by neublížilo, kdyby se pomalu začaly vkládat (automaticky u nových hesel + pomalu i u starších), ale pravděpodobně právě proto, že by to byla práce na víc, tak prostě ten přínos nepřevážil to, že by to zbrzdilo už tak pomalou výstavbu Wikislovníku, takže ani taková věc neprošla. A tady by se muselo projít poměrně velké množství hesel a vše ručně spárovat, nehledě na to, že hodně z těch hesel takovou sekci ani vůbec nemají, takže by se to ještě muselo doplňovat. Zkrátka - chci tím říct, že bychom tuhle energii měli směřovat úplně jinam a že tohle je v pořadí priorit na poměrně hodně vysokém místě v seznamu toho, co by se všechno mělo udělat. A za mě by se mělo začít tím, co by co nejvíce redukovalo procento potřebné lidské práce. Tedy automatizace všude, kde to dává smysl a kde to je systémové a koncepční. :::: --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 21:50 (CEST) ::::: Ve vašem přístupu nebo vůbec v přístupu cs.wikt vidím špatnou prioritizaci. Co je důležitější, reference nebo prolinkované odkazy v definicích? Troufám si říct, že reference jsou tak 1000x přínosnější a užitečnější než odkazy, na které stejně (téměř) nikdo nikdy nekliká. Reference se ale nevytváří, podle vás údajně z časových důvodů, oproti tomu zcela zbytečné odkazy v definicích se vytváří, na to najednou čas je? A co kdyby se ten čas věnovaný linkování raději věnoval vytváření referencí? Podle mě by to vyšlo časově tak na stejno, ovšem reference by prostě měly mnohonásobně větší přínos, vedly by k ověřitelnosti a tím zvýšení kvality, zatímco odkazy v definicích kvalitu projektu zvyšují jen marginálně nebo vůbec. V jiné diskuzi jste psal, že je za každou cenu nutné vyplňovat parametr "datum přístupu" kvůli tomu, že kdyby to někoho hypoteticky zajímalo, tak tím, že to je vyplněné, se mu ušetří pár sekund času, ale kde je najednou ten ohled na čtenáře, když se zabýváme referencemi? To vás vůbec nezajímá, že je tu 99% hesel pro čtenáře neověřených a že čtenář, který si chce nějaký údaj ověřit, tím ztrácí obrovské množství času? --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:11 (CEST) ::::::Jde o to, že teď se nikdo v nesporných případech nezabývá referencemi proto, že zodpovědná práce s referencemi zabírá dost času, navíc tu máme obecně uznávané (byť špatně formalizované) pravidlo ověřitelnosti, které připouští, že zjevné informace se zdrojovat nemusí. Udělat tak zdrojování povinným je nová zátěž. Jinak odkazy v definicích podle mě zbytečné nejsou, ale bylo by lepší, kdyby šly vygenerovat automaticky, jak jste někde navrhoval (+ by mohly reflektovat, že už máme hodně dlouhou dobu na cs.wikt povolená hesla tvarů, takže by mohly odkazovat na tvary, čímž by se ušetřila zase nějaká práce a usnadnila případná automatizace). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:17 (CEST) ::::::: Z mé zkušenosti z de.wikt tedy práce se standardními referencemi zas tak moc času nezabírá, je to v podstatě pár rozkliknutí webových stránek, doopravdy mi přijde, že to je časově srovnatelné s vytvářením odkazů v definicích, někdy to klidně může být i rychlejší. Na druhou stranu to šetří čas čtenářům a i dalším editorům, když třeba chtějí heslo rozšířit nebo upravit. Nevím, prostě mi přijde, že čas využitý vytvářením referencí, je tak 1000x lépe využitý než vytváření odkazů v definicicích. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:32 (CEST) ::::::::Já to mám zase tak, že je to práce pro práci, která nepřinese mnoho navíc, protože dosvadní systém ověřování funguje jinak, ale funguje. Když už bych věnoval svou práci něčemu novému, tak bych chtěl, aby to bylo co nejvíc vidět na straně uživatele - tzn. buď nějaká automatizace, která umožní dělat ve stejném čase více hesel, nebo nějaké nové informace v heslech, které tam ještě nejsou. Proto jsem psal, že to vidím na tom seznamu priorit poměrně nízko. Pokud bychom už měli v podstatě hotový slovník, tak až potom bych se začal věnovat těm méně viditelným věcem. Jinak bych asi mluvil, kdyby současný systém ověřování významů fungoval špatně (tj. kdybychom měli ve Wikislovníku velkou spoustu chyb v definicích, což pokud vím, nemáme, protože je na 99 procent vždy odchytíme včas). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:38 (CEST) :::::::::Tak ony ty odkazy jednak slouží k referencím, dále pak odkazují na weby, kde se čtenář může dozvědět víc, přičemž takový odkaz může kolikrát posloužit mnohem víc než zdejší heslo... Zejména cizojazyčná hesla tu většinou jsou velmi kusá, neobsahují téměř nic, odkaz na nějaký kvalitní slovník nebo i Wikipedii by rozhodně pomohl, ale většinou tu nic z toho není. :::::::::Celkově vzato mi tu absence referencí asi vadí ze všeho nejvíc, je to větší vada než zdejší formát hesla, a pokud aktivní editoři nejsou ochotní s tím něco dělat, tak mi je líto, ale tento projekt nemá budoucnost. [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 23:20 (CEST) ::::::::::V ideálním případě by měl cs.wikt obsahovat skoro všechno relevantní, takže něco víc by se mohl dozvědět člověk leda na korpusu nebo v kartotéce NLA, ale jsou to informace, které zajímají pak už spíše vědce, než běžného smrtelníka. Ten by měl být plně uspokojen v ideálním případě zde. O tom tenhle projekt je - udělat ten nejlepší slovník. K tomu ideálu máme zatím poměrně daleko, ale já doufám, že skutečně jen zatím a že jednou se k němu přiblížíme. Ale že by projekt neměl budoucnost bez povinných referencí si nemyslím, to už jsem vysvětlil (chybovost zdejších definic držíme i se současným systémem někde u nuly). K tomu přidám ještě jeden důvod - navíc osobně hodně pochybuju, že by si dávali zdejší editoři práci s přiřazováním těch zdrojů k jednotlivýcm významům (ne každý je zodpovědný a ne každý v tom bude vidět tu přidanou hodnotu), a spíš by se s tím podle mě fixlovalo a neodpovídalo by to realitě (= "prostě tam prdnu čísla všech významů"), takže celý záměr ověřování by byl stejně ta tam a jen by přibyla práce. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 00:12 (CEST) ::::::::::: K otevřené wiki je v zásadě nutné přistupovat tak, že tam může kdokoli napsat cokoli a to i naprosté nesmysly. Proto na Wikipedii u všeho musí být reference. Proč zde ne? Podle toho, co píšete vy, prostě proto, že si autoři usnadňují práci. Tento přístup je ale u otevřené wiki slepá ulička, která nikam nevede, protože to je jako čtenáři říkat: "všechno, co tu máme, je správné, prostě nám věř!". No, já osobně tomu, co píšete, nevěřím ani trochu, stačí chvíli klikat na "náhodné heslo" a najde se obsah, který podle mě téměř jistě nikdo nekontroloval. A jsou tu (cizojazyčná) hesla, která se nápadně odlišují od hesel na jiných Wikislovníkách, slova s nulovými výskyty na internetu atp. ::::::::::: K druhé části toho, co píšete, na de.wikt se to zdrojování významů důsledně dodržuje, zkuste si tam založit nějaké heslo bez referencí, velmi rychle by vám ho smazali... Takže ano, kdyby to bylo na mě, zavedl bych přísnou refovací povinnost, význam bez reference dostane údržbovou šablonu a pokud není v nějaké lhůtě opraveno, tak se to autorovi přesune do jeho NS k dopracování nebo smaže. A pokud by nějaký editor na to kašlal, tak jednoduše dostane ban. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 28. 4. 2023, 01:48 (CEST) ::::::::::::Pokud je mi známo, na Wikipedii nemusí být u všeho reference, to platí jen pro dobré a nejlepší články a kromě zjevných informací. Na cs.wikt se považuje to, [[Wikislovník:Ověřitelnost#Informace_z_běžně_dostupných_zdrojů|co je psáno v běžných slovnících, za zjevné]]. Kontrola správnosti probíhá na obou projektech patrolou komunity, případně náhodných čtenářů. ::::::::::::Na cs.wikt je nás asi 5, v podstatě nemůžeme dávat lidem bany. Dokonce ani když si tu někdo vytvoří vlastní osobní, nikde nepopsaný a nesdílení formát hesla, tak tu ban nedostane - 2 správci nefungují a třetí v tom vidí dobré úmysly a nedorozumění. Hlavní pravda ale možná bude právě v tom, že je nás málo, na to abychom ještě někoho z nás banovali. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:09 (CEST) == verbum == Vaše odstraňování obsahu v hesle verbum je nesrozumitelné, ze shrnutí editací nepochopitelné. Žádám vás o seberevert. Žádám dále o srozumitelné vysvětlení, proč obsah odstraňujete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:24 (CEST) :Běžte trollovat a vandalizovat jinam. Do sekce související patří morfologicky související a ne podobná slova a o WS:FH už slyšíte po tisící třicáté za poslední měsíc. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:26 (CEST) :: Tato slova jsou etymologicky související. Před mou editací tam bylo "deverbativum"; zbytek z tohoto nijak nevybočuje. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:27 (CEST) Čili žádná slova z tohoto seznamu tam nepatří? Proč? * [[adverbiální]] * [[adverbium]] * [[deverbativum]] * [[neverbální]] * [[proverbiální]] * [[proverbium]] * [[univerbizace]] * [[verbalismus]] * [[verbalista]] * [[verbalistický]] * [[verbalizace]] * [[verbalizovat]] * [[verbální]] * [[verva]] --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:28 (CEST) :Většina slov je převzatá z latiny, takže rozhodně nemůžou být v češtině související. Verva nemá vůbec nic společného. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:29 (CEST) :: Jsou ''etymologicky'' související. Nebo nejsou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:30 (CEST) :: "verva" je dle Rejzka z latinského "verbum", tedy etymologicky související. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:31 (CEST) :::V mém slovníku 2001 Rejzek píše, že je to přejímka z francouzštiny. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:35 (CEST) :::: Jistě, a můj Rejzek 2001 trasuje toto francouzské slovo dále, jak obvyklé, až do latinského "verbum". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:37 (CEST) :::: Ale o "verva" tolik nejde. Jde hlavně o ten seznam v principu, seznam ''etymologicky'' souvisejících slov. V čem je problém? Nejsou snad související? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:40 (CEST) :::::Tohle jsou slvoa česká, nemůžou být související s latinskými. Adverbium je související k verbum, ale v latině, ne v češtině. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:48 (CEST) :::::: Tak jinak. Je české slovo "verbum" ''etymologicky'' souvisejcíí s ''verbální'', nebo není? Prosím jasnou odpověď ano vs. ne, s případným zdůvodněním. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:54 (CEST) Než se dočkáme odpovědi, to co jsem přidal mi přijde dokonce velmi v intencích příkladu výslovně uvedeného v [[WS:FH]], byť FH nijak moc explicitní o této sekci není: * [[reflex]] * [[reflektor]] * [[reflexní]] * [[reflektovat]] * [[autoreflexe]] * [[sebereflexe]] Nebo proč "verbum" není související s "verbální", když "reflex" je související s "reflektor"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:24 (CEST) Nevím, jestli je to zcela košéř říct, ale Kusurija mi za tuto sekci poděkoval. Je to součást veřejně dostupných záznamů na wiki, tak snad je ok to říct, ale nechám se pro příště poučit jinak někým moudřejším než já. Můj odhad je, že se nechce hádat, a že tím minimalizuje ještě větší drama. Chápu to tak, že se mnou souhlasí. A proč by také ne; vždyť nic špatného nedělám, naopak. Vysvětlení bizarního odmazání neznám a nechápu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:07 (CEST) :Ano, asi vás spojuje animozita vůči mě (i když u Kusuriji ji vůbec nechápu), protože je zcela nepochopitelné, proč by vám za ni děkoval. Vkládáte do hesel úplné nesmysly. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:09 (CEST) :: Nevěcnou vyhýbavost neberu a proto se znovu ptám: proč "verbum" není související s "verbální", když "reflex" je související s "reflektor"? Žádám srozumitelné vysvětlení toho, co se jeví jako vaše odmazání užitečného a na první pohled dokonce poměrně konvenčního obsahu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:11 (CEST) :::Vyberete si jedno slovo, které jsem přehlédl, abyste shodil veškerý arugument, že vkládáte do hesel nesmysly? Běžte si trollit jinam. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:13 (CEST) :::: Dobře, tak proč "univerbizace" není etymologicky související s českým "verbum"? Je to kvůli "uni-"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:15 (CEST) :::::Protože v češtině má slovo verbum jen význam sloveso, nikoliv slovo, zatímco univerbizace je utvořena z významu slovo. Je to tak logicky převzaté slovo už užvořené v latině, nemůže být související v češtině. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:17 (CEST) :::::Teď jsem dodělal revertace vašich dnešních záškodnických akcí, tak se můžu více zamyslet a ne to jen odbýt. A docházím k tomu, že verbální je úplně ten samý případ, je to související s latinským významem, který české verbum nemá. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 21:42 (CEST) :::::: Proč není ''etymologicky'' související? Obě slova jsou původu z latinského "verbum"; to je etymologicky spojuje. Vaše poznámka o ''sémantice'' je z definice ''sémantická'', nikoli ''etymologická'', a oddíl související je pro ''etymologické'' souvislosti, ne ''sémantické''. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:19 (CEST) :::::: Kdybyste však jaksi po svém bazíroval na nutnosti užšího ''sémantického'' spojení, jak by to splnily "reflex" a "reflektor"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:22 (CEST) == Spěšné vyprazdňování kategorií == Nechápu, o co vám s tím spěšným vyprazdňováním kategorií jde. Už běží hlasování, a dle jeho výsledku se projekt zařídí. Nikam to nehoří. Bude se jednat o poměrně málo hesel, určitě ne o tisícovku. Že bych tedy nějak zázrakem prosadil nová jména kategorií proti vůli většiny nehrozí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:39 (CEST) Olepil jste teď tyto kategorie na smazání: [[:Kategorie:Anglická podstatná jména‎]], [[:Kategorie:Anglická vlastní jména‎]]. Proč? O co vám jde? Hlasování běží; věc se rozhodne jak jste chtěl, explicitně. Jaká pohroma hrozí? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:42 (CEST) :(s e. k. - bez přihlédnutí k doplňkům) Jestli myslíte ty [[:Kategorie:Anglická_vlastní_jména|nekonsenskuální trucovité]] [[:Kategorie:Anglická podstatná jména|vandalismy]] mimo WS:FH naproti teprve [[Wikislovník:Hlasování/Přejmenování_kategorií_substantiv_a_adjektiv|probíhajícímu hlasování]], tak se zkuste zamyslet. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:43 (CEST) :: Tyto dvě kategorie (které netransparantně odkazuje) byly založeny 25. 3. 2023, před měsícem. Tehdy jste ještě neobstruoval; vaše hromadná obstrukce těchto věcí začala zničeho nic před pár dny. Pod lípou byl konsenzus. Nevěděl jsem, že to uděláte, že začnete najednou maniakálně jednat. Navíc jste byl proti hlasování, tak mě nenapadlo, že ho vlastně chcete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:46 (CEST) :: Do historie od [[London]] jste napsal: "rv vandal - teprve probíhá hlasování o případné změně"; ale tím jste revertoval mou změnu z 26. 3. 2023. Ještě před pár dny jste na své mluvní stránce psal, že hlasování být nemá. Jak jsem měl koncem března vědět, že chcete hlasování? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:52 (CEST) :::Tuto kategorii používáte trucovitě [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Orwellian&action=history i po založení diskuse]. A nejen to, i nekonsensuální sekce jako významově související, do kterých vkládáte neřízený bordel jak se vám zamane, nedodržujete základní požadavky na minimální heslo, vkládáte nové šablony, o nichž víte, že k nim existuje výrazný věcný nesouhlas, atd. Jste troll a plíživý vandal. Tímto znovu prosím [[User:Tchoř|správce]], aby pomohl a zablokoval vás. Denně vyplýtvám kvůli vám stovky editací a týdně desítky hodin, nezakládám kvůli tomu žádná hesla a nestíhám kvůli vám v osobním a pracovním životě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:58 (CEST) :::: To měníte téma. Jak jsem měl koncem března vědět, že chcete hlasování? Prosím o jasnou odpověď bez uhýbání. :::: Kam spěcháte? Co hrozí? Vždyť ty mé kategorie může zpět přejmenovat bot nebo AWB, ruk cuk. Během chvilky. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:01 (CEST) :::::Přestaňte neustále lhát, já žádné hlasování nechtěl. Ta otázka, to se ptáte sebe, když teprve běží hlasování? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:04 (CEST) :::::: Ale do shrnutí jste napsal "rv vandal - teprve probíhá hlasování o případné změně"; jaký to má vztah k tomu, co jsem udělal koncem března? A kam spěcháte a co hrozí? Vždyť AWB a bot to jistí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:05 (CEST) == Neuznávání status quo ante == Neuznáváte status quo ante, ale přesto naopak vůči druhým princip vynucujete: spor/kontradikce. Čili druhé bez vysvětlení zrevertujete a chcete, aby šli diskutovat, ale naopak sám něco změníte oproti předchozímu, a když to druhý zrevertuje, tak ho také zrevrertujete. Čili revertujete vždy na status per Palu, a nepamatuji si, že byste byl nedávno něco nerevertoval a místo toho začal diskuzi na mluvní stránce či jinde. Zde: * {{Diff|1258256}} * {{Diff|1257010}} - Šablona:KNLA: revert proti stavu trvajícímu 26 dní, a pak revertovací válka místo diskuze na mluvní stránce či jinde --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:21 (CEST) :Vlastnění článků a vynucování stavu porušujícího zdejší standardy jako WS:FH zde neuznáváme. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:24 (CEST) :: To jistě ne; tady se revertuje na status per Palu a vlastníkem všech stránek je de fakto Palu, leda by ho přerevertovala dvojice DP + Amsavatar či podobně. Výrok výše není adekvátní reakcí na to, co jsem napsal. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:26 (CEST) :: Několikrát jste mi předhazoval toto: [[:File:Consensus new and old-cs.svg]], ale sám se tím neřídíte, pokud správně vidím. Naopak odseknete, že tu není vlastnění článků. Máte to dobře vymyšlené. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:47 (CEST) == Entropie forem i obsahu == Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit spojení <q>obrovská entropie forem i obsahu</q> použitá ve stránce [[Wikislovník:Kronika]]? Znám pojem [[entropie]] hlavně ve spojení s machine learning. Děkuji moc. [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 29. 4. 2023, 22:05 (CEST) :[https://www.idnes.cz/technet/technika/rad-z-neusporadanosti-aneb-jak-entropie-vytvari-poradek.A100218_153703_tec_technika_mbo Jasně :)] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2023, 22:06 (CEST) :: Tak to se povedlo, https://www.idnes.cz/technet/technika/rad-z-neusporadanosti-aneb-jak-entropie-vytvari-poradek.A100218_153703_tec_technika_mbo coby výklad pojmu entropie. To je co, certifikát o nezpůsobilosti? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:01 (CEST) :: A tito komici uvádí coby zdroj: www.umich.edu, www.wikipedia.cz. No to se povedlo :). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:02 (CEST) :: Znám alespoň tři pojmy entropie, popsané na Wikipedii. To, co myslí Palu, zahrnuje pluralismus. Tedy politická soustava s jednou stranou má menší entropii než politická soustava s více stranami. Především však slovník bez synonym, ohýbání a výslovnosti má menší entropii, než stejný slovník o tyto třídy informace rozšířený. Když něčemu ale vůbec nerozumím, tak se tím radši neoháním, což? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:10 (CEST) == Rigidní výklad pravidel == Napsal jste v [[Wikislovník:Žádost_o_ověření#Regča]]: * "Ne, vy jste konzistentní jen v osobně mířených obstrukcích a v selektivním vybíráním z pravidel toho, co se vám hodí, zatímco jiná ignorujete. Myslím si, že právě tím a nejen tím naplňujete dokonale definici trollingu. Protože normální editor má v zájmu rozšířit kvalitní obsah, ne záškodnicky hnidopišit na rigidních výkladech pravidel (a k tomu pokrytecky zakládat hesla, která nenaplňují tato pravidla ani zdaleka). --Palu (diskuse) 27. 4. 2023, 21:10 (CEST)" Pořád ještě máte možnost váš závadný výrok proškrnout a tím ho vzít zpět. Jinak se v té vaší hegelovské soustavě kontradikcí nevyznám. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 12:59 (CEST) == Citační norma == Na toto téma ještě plánuji něco přidat Pod lípu. Pro začátek však k vašemu naléhání na citační normu jsem si všiml následujícího: * [[Diskuse s uživatelem:Mormegil#Zdrojování]], 2009 Takže to je co, závadné jednání již od roku 2009? Například: : "<nowiki>Pak použijte v souladu s místními zvyklostmi k tomu určenou šablonu, a sice {{Citace elektronické monografie/Dokumentace}}. Ke knížce Karla Čapka, kterou také citujete, použijte šablonu {Citace monografie/Dokumentace}}. Děkuji za pochopení. Palu 8. 6. 2009, 10:28 (UTC)"</nowiki> Takže tu máme: 1) rozkazovací způsob a dále 2) "Děkuji za pochopení", fráze kterou používají lidé, kteří rozkazují a očekávají, že jejich poddaní ať chtějí nebo nechtějí budou muset pochopit, a nebo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 18:01 (CEST) == Pomluvy či osobní útoky == Dopustil jste se výroků, které se mi jeví jako pomluvy či osobní útoky. Případy: * "[...] tak si ale sbíhejte stanoviska s tímto trollem sám, já už na to nemám čas a nechám Wikislovník zdevastovat. Jestli je podle vás dobrá vůle protlačovat silou extremistické názory typu "citační normy respektovat nebudeme", tak prosím. Už jo jde mimo mě a končím.", z 28. 3. 2023, dle [[Wikislovník:Nástěnka správců#Dan Polansky]] * "Mimo to zaměstnává tento zlomyslný troll (už to řeknu naplno, je to prostě takhle, protože se věnuje výhradně kontroverzím) i Pyprilescu, někdy JQtta a někdy i další - ty tedy doplňují užitečnější obsah, než je jen naprosto zbytečné formátování desítek hesel jako v mém případě, [...]", z 28. 4. 2023, též z nástěnky. * "[...] bylo by možné začít konečně jednat jako správce a začít prostě blokovat tohoto vandala a trolla [...]", dle {{Diff|1260643|rozdílu}}, 20. 5. 2023 Je mi jasné, že vás za to správce nejspíš blokovat nebude, neb příležitost měl několikrát. Přesto je s osobními útoky dlužno přestat. Místo silných slov stačí předat správci diff či sérií diffů a on už posoudí, zda jsou na blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2023, 13:18 (CEST) K dnešnímu sporu jsem založil diskuzi, jak jsem uvedl ve shrnutí, tedy je spor řešit v diskuzi. Jinak znáte mě, toto vám nemůže jenom tak vyjít. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 5. 2023, 12:32 (CEST) * {{Diff|1262512}} z 31. května 2023 obsahuje další hanebné nepravdy útočící na osobu. Prosím o ukončení závadné činnosti. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 6. 2023, 08:05 (CEST) == Žádost o telefonní rozhovor == Vážený uživateli Palu, Vámi projevená důvěra mne nikterak nezavazuje (nejsem povinen) k oplacení stejnou důvěrou. Považuji za potřebné, abych na projektech Wikimedia '''já''' mohl rozhodovat o tom, komu sdělím své důvěrné údaje, a komu ne, a ne, aby o tom rozhodoval někdo jiný (nejste CU). Nemám zájem si s Vámi telefonovat ani žádnou jinou cestou s Vámi hlasově komunikovat. Máte-li ke mně něco na srdci, napište mi to sem nebo na moji diskusní stránku. Není to můj postoj výhradně jen k Vám, stejný postoj ''v tomto ohledu'' mám k 99,95+ % ostatních spolueditorů. Děkuji za (případnou) akceptaci. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 23. 5. 2023, 18:57 (CEST) :Můj přístup můžete nechápat, je to Vaše svaté právo. Znovu opakuji, že nejste výjimkou. Výjimkou může být CheckUser (v odůvodněném případě), admin, který by mi byl uložil blok/ban, nebo kterého bych žádal o skrytí nějaké editace (v odůvodněném případě) + ještě něco málo by se našlo. Ani jedno z toho nejste. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 23. 5. 2023, 19:45 (CEST) == Scestné frázování == * "GBK je úplně ten samý případ - odkaz pro nic nikam bez hodnoty - spam". Zdroj: [[Diskuse k šabloně:Wikizdroje-hledání]]. * "Měl byste mít na paměti, že Wikislovník je slovník, ne rozcestník na nesmyslné výskyty slova kdekoliv.": 1) výskyty nejsou "nesmyslné"; 2) výskyty nejsou "kdekoli". Zdroj: [[Diskuse k šabloně:Wikizdroje-hledání]]. Bude toho žel více. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 5. 2023, 15:39 (CEST) == Předpokládání dobré vůle == * {{Diff|1261372}}: prý "vandalismus", ve skutečnosti moje chyba ({{Diff|1261316}}); stane se. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 07:55 (CEST) :Při tak enormním vkládání nekonsensuálních, často destruktivních změn z jednoho účtu se nemůžete divit, že někdy chybu vyhodnotím jako úmyslný vandalismus. Chybu jste opravil, tak už je vše v pořádku. Kéž by jste uměl chybu uznat obecně a nebyla to jen výjimka. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 5. 2023, 07:59 (CEST) :: A co bych asi měl z toho, úmyslně nesmyslně odstranit odkaz na časopis Naše řeč? Nechápu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 08:27 (CEST) :::Situace: je tu člověk, který přepisuje veškeré formáty ve Wikislovníku podle sebe, odstraňuje nebo naopak přidává úplně co se mu zlíbí, odstraňuje přínosné informace a naopak přidává ty, u nichž je přínosnost sporná nebo přinejmenším nevyjasněná, na reverty reaguje reverty a proměňuje Wikislovník už dva měsíce v nepřehledný bordel. :::Problém: Jak poznat v případě odmazání nějaké informace omylem, že šlo o omyl? :::Jsem zvědav, jakou metodu navrhnete, protože podle mě žádná neexistuje. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 5. 2023, 09:56 (CEST) :::: Můžete mi prosím připomenout, řekněme na pěti diffech, kde jsem ''odstranil'' informaci, užitečnou či jinou? Paměť mi v tomto směru selhává. :::: Dále vám žádám o opuštění od užívání ''vulgárního'' registru; coby nevulgární synonymum můžete užít slovo ''binec''. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 10:34 (CEST) == Trvale zaznamenávaná média == Vaše nedávné akce na stránce [[WS:PZH]], jež působí jako rozvolnění/relaxace požadavků na dokládání hesel z vaší iniciativy, vedou k otázce: * 1) Vy jste požadavek na trvale zaznamenávaná média zrušil? * 2) Nově se může dokládat kteroukoli stránkou na Internetu? * 3) Pokud ne, kterými stránkami na Internetu se smí dokládat a kterými naopak nesmí, třeba i na příkladech? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:43 (CEST) :Přestaňte narušovat Wikislovník. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:43 (CEST) :: Dále je dodat, že nemůžete žádost o ověření daný den uzavřít jistým způsobem a ihned ji archivovat; to je procesně naprosto nepřípustné. Musí být dán čas na to, aby uzavření mohli ostatní rozporovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:46 (CEST) :::Vždycky se to tak dělalo. Na přojektu kromě nás dvou téměř nikdo není a ti, co tu jsou, se kromě vás a mě k vyhodnocením nevyjadřují. Vyhodnocení děláme jen my dva. Pokud se najde nějaká námitka, věřte, že nebude problém věc ještě otevřít. Ale vaše narušování nesmyslnými, osobně cílenými obstrukcemi, kdy napadáte mnou založená hesla lpěním na extrémních výkladech pravidel, je něco, co byste si měl odpustit. Konstruktivní spolupráci jsou dveře otevřené, od vás vidím ale už dva měsíce jen zmar, truc a destrukci, byť patrně opravdu původně provázenou dobrými úmysly. Zrovna ale pomsta uživateli na jeho heslech za to, že se tu snaží udržet aspoň nějaký pořádek před vašim chaotickým jednáním, asi nebude dobrý úmysl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:51 (CEST) :::: 4) No tak pokud se to tak vždycky dělalo, tj. uzavřít a ihned archiovat--což je zřejmě špatně, na to není potřeba vysoká škola--tak asi budou existovat nějaké diffy? A kde jsou odpovědi na otázky 1-3)? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:56 (CEST) :::: "nebude problém věc ještě otevřít" něčeho, co už je v archivu, ke kterým se někteří chovají, jako že jsou nedotknutelné? To je zase nějaká legrace? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:57 (CEST) :::: Když jde o "extrémní" či neextrémní výklady, [[WS:PZH]] je překlad z en wikt [[:en:WT:CFI]] a já mám mnoholetou zkušenost s tím, jak funguje administrace WT:CFI, včetně toho, jaké zdroje jsou přípustné a jaké nikoli. Proto se ptám, zda jste nyní zavedl na cs wikt něco nového, jiného, výrazně volnějšího. Nebo možná můžete doložit, že se již dříve rozhodlo o tom, že celý širý Internet spadá pod trvale zaznamenávaná média, nebo můžete doložit alespoň předchozí precedentní praxi, že se jednalo, jako kdyby se to bylo rozhodlo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:01 (CEST) :::::Mě stačí, když přestanete narušovat Wikislovník. Pokud máte nějaké konstruktivní námitky, otevřeme je. Pokud ale budete tak iracionální, jako dneska, je to za mě prachsprosté narušování Wikislovníku. Například [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:%C5%BD%C3%A1dost_o_ov%C4%9B%C5%99en%C3%AD&diff=prev&oldid=1262368 tady] argumentujete úpllně zcestně, máte tam ode mě 21 odkazů na celou škálu typů zdrojů včetně knih a budete odpovídat, že jsem poskytl 3 odkazy neodpovídající PZH? Jestli jste nějak nešťastný z toho, že okolí špatně snáší, že ničíte tento projekt, tak to nemusíte přenášet svými iracionálními výlevy do ŽOO. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:02 (CEST) :::::: Otázky 1-3) neodpovězeny, ani z části; doklady k bodu 4) nedodány. Jazyk v odpovědi výše obhroublý, útočící na osobu a když přimhouříme oči přinejmenším poněkud nezdvořilý. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:10 (CEST) == Zrušena verze ve shrnutí == V {{Diff|1263826}} čtu: "Zrušena verze 1263820 od uživatele Dan Polansky [...]": ale to není věrný popis toho, co editace dělá. Pokud editace dělá něco jiného než prostý revert, pak ve shrnutí "zrušena verze ..." podle mě nemá co dělat. Zejména shrnutí mlčí o ostatních změnách, které editace provedla. Než takto hrubě nepravdivé shrnutí, to radši žádné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2023, 09:22 (CEST) == Vyjmutí šablony PVJ z procesu smazání == Podle mě nemáte právo vyjmout šablonu PVJ z procesu smazání a to ani skrze revertační válku. Byl (mnou) učiněn návrh na smazání šablony, šablona má zůstat označená, jako že je v procesu (aniž by se poškodila její funkčnost), proces proběhne, dospěje s k nějakému výsledku, a pak se projekt podle toho zařídí. Sice tento proces takto není v cs wikt vyspecifikován, ale to je obecně rozumný proces, který je praktikován na různých wiki. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:03 (CEST) :[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Palu&diff=prev&oldid=1264893 Zase duplicita?] [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:PVJ&diff=prev&oldid=1264909 Už jsme se o tom bavili]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:05 (CEST) :: V těch dvou diffech o procesu nenacházím nic. Druhý diff vysvětluje, proč se smazáním nesouhlasíte, ale to není zdůvodnění pro vyjmutí z procesu; o výsledku procesu nerozhoduje pouze váš argument a vaše posouzení, nýbrž naopak posouzení i ostatních účastníků procesu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:24 (CEST) :::Důvodem vyjmutí z procesu je přece ta nekoncepčnost. Pokud chcete zakázat plurál vlastních jmen, legitimní je řešit to jako celek a ne tak, že budete postupně odmazávat příslušné šablony. Proto si myslím, že daleko smysluplnější je [https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou#Uv%C3%A1d%C4%9Bn%C3%AD_v_u%C5%BEit%C3%AD_nedolo%C5%BEen%C3%BDch_plur%C3%A1l%C5%AF_vlastn%C3%ADch_jmen tato diskuse], která se týká tomatu komplexně. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:35 (CEST) :::: Pokud by proces smazání dospěl k závěru, že šablona se má smazat, dospěl by možně i k závěru, že se hypotetické (v užití nedoložené) plurály uvádět nemají. A pokud by proces našel jiné důvody pro smazání, to je věc toho procesu. Označení šablony jako dané na smazání má přinejmenším ten význam, aby kdokoli na ni narazí hned věděl, že její nasazení je zpochybněné a právě se o něm diskutuje. I z tohoto důvodu vás žádám, abyste šablonu vrátil do procesu smazání. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:58 (CEST) :::::Předně tu žádný proces smazání nemáme, takže ho nemůžete použít. Pokračujme tedy v oné diskusi a hlavně řešme to komplexně a ne salámovou metodou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:00 (CEST) :::::: Takový proces nyní cs wikt má, poté, co jsem ho nasadil např. na stránce [[Šablona:KNLA]]. Nikdo proces nerozporoval, snad kromě vás, a k tomu také nebyl důvod: je to obecně slušný proces, dávající různým účastníkům sporu příležitosti, které zaslouží, a poctivě označující kontroverzní věci jako takové, dokud proces běží. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:10 (CEST) :::::::Tak kde je sepsaný ten proces? (otázku konsensuality můžeme řešit později). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:12 (CEST) : (zpět) Proces je popsaný nahrubo na začátku tohoto vlákna. Po odrážkách: :# Někdo chce dát danou šablonu, např. KNLA či PVJ, na smazání. :# Otevře proces tím, že: :## Na vhodném místě, např. Pod lípou, otevře diskuzi o smazání. :## Šablonu označí cedulí na smazání, ale tak, aby nepoškodil její funkci. :# Pod lípou či na jiném zvoleném místě běží diskuze. :# Diskuze se nechá běžet alespoň týden, často měsíc. :# Dokud běží diskuze, problematizovaná šablona zůstává označena ke smazání, ale je přitom funkční a může zůstat nasazena v hlavním jmenném prostoru. (To jste u PVJ porušil.) :# Dokud běží diskuze, nikdo nemá hromadně odstraňovat šablonu z hlavního jmenného prostoru. (To jste u KNLA porušil.) :# Po uplynutí vhodné doby se na základě diskuze určí, zda bylo dosaženo konsenzu, a šablona se ponechá nebo smaže; přitom je otevřené, zda stačí 50% těch, kteří splnili argumentační povinnost, nebo je třeba 2/3-supervětšina. Pokud by byla potřebná 2/3-supervětšina, supermenšina (1/3+) by si mohla nekonsenzuálně pozakládat šablony a už by je nešlo smazat, a to se jeví jako problematické. :# Je-li rozhodnuto o smazání šablony, teprve nyní se hromadně odstraní z hlavního jmenného prostoru. : Nic světoborného; jen trocha obecné procesní slušnosti, která umožňuje navrhovateli, aby se pokusil šablonu smazat, ale zároveň mu brání před hromadným předčasným odmazáváním, ale stejně tak šablonu udržuje označenou jako problematizovanou. Obě strany mají, co si zaslouží; obě se mohou pokusit přesvědčit ostatní, aby podpořili ponechání respektive smazání šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 17:20 (CEST) ==Česká IPA== Protože to ignorujete, dávám vám i touto cestou vědět, že vaše dnešní hromadné editace odporují konsenzu z diskuze [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2021#Výslovnost_češtiny]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:19 (CEST) :Směrodatný konsensus je [[WS:Výslovnost/čeština|zde]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:20 (CEST) :: Stránka [[Wikislovník:Výslovnost/čeština]] žádnou diskuzi či odkaz na ni neobsahuje, tedy z ní nemohu určit nic o tom, jaký je ve věci jiný konsenzus, než ten nalezený v diskuzi z roku 2021. Nebo je nějaká novější diskuze, která by onen konsenzus z roku 2021 přebila? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:21 (CEST) :::Především chybí argumenty, proč by se neměla uvádět IPA v plném rozsahu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:22 (CEST) :::: Poskytuje stránka [[Wikislovník:Výslovnost/čeština]] nějaké důkazy o konsenzu, nebo jsem se pouze přehlédl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:24 (CEST) :::::Chcete zase justovat nebo prudit, nebo vám jde tentokrát o vylepšení slovníku? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:25 (CEST) :::::: Dobře, otázka bez odpovědi. :::::: Došlo v diskuzi [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2021#Výslovnost_češtiny]] podle vás k nalezení konsenzu, nebo nedošlo? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:27 (CEST) :::::: Dále, procesně, vás žádám, abyste v problematizované hromadné činnosti ustal a počkal, než dokončíme tento rozhovor, přinejmenším řekněme na hodinu, a při větší slušnosti třeba i na den. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:31 (CEST) :::::::Doteď vám moje hromadná činnost, kdy vkládám systematicky do všech hesel komplexní IPU, nevadila, takže vás já naopak žádám, abyste s tím nesmyslným jednáním ustal a místo škodění naopak přinesl něco pro rozvoj Wikislovníku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:33 (CEST) :::::::: Žádám odpověď na moji otázku: je relevantní a smysluplná. Nevšiml jsem si, že byste v posledních měsících hromadně jako dnes vkládal dělení slabik; není to ale rozhodující, protože řeč je o tom, zda flagrantně porušujete rozhodnutí konsenzuálně učiněné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:35 (CEST) (zpět) Snažím se pochopit logiku vašeho počínání, pravidla hry, kterými se řídíte. Diskuze Pod lípou se zúčastnilo 7 lidí, 6 bylo proti, 1 byl pro, tj. vy. Každý na adresu svého postoje uvedl neprázdný věcný (ne pouze procesní) argument, dobrý nebo méně dobrý. Co by se muselo stát, abyste přestal vkládat slabičná dělení do české IPA? Pokud by se založilo formální hlasování coby podstránka [[Wikislovník:Hlasování]] ve smyslu závěrů odkázané diskuze, řízené pravidly [[Wikislovník:Pravidla hlasování]], a toto formální hlasování by prošlo, už byste s tím přestal? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 11:17 (CEST) :Rád vám svojí logiku přiblížím. Moje logika je taková, že věřím, že by měla být rozhodnutí s vlivem na všechy články odůvodněná, protože to potom vede ke kvalitnějšímu celkovému dílu. A že když si třeba odhlasujeme, že Slunce je zelené, tak že to aspoň nebudeme psát do článků. V diskusi, kterou odkazujete, vidím málo relevantních argumentů, proč IPU plně nevyužívat, snad jen ten, že hranice hlásek nejsou pevné má nějaké objektivní opodstatnění. Což ovšem ale není pravda, vždycky je u každého slova jeden nejpřirozenější způsob výslovnosti včetně dělení na slabiky a pokud je jich víc, můžou ty nejzásadnější být uvedeny všechny. Další věc je, že si nejsem jist, jestli každý chápe rozdíl mezi dělením na slabiky ve výslovnosti (převážně podle snadnosti výslovnosti jednotlivých skupin) a dělením na konci řádku v sekci dělení (převážně pomocí morfologických švů), která skutečně může mít víc (na rozdíl od výslovnosti stejně přirozených) možností dělení. Když to vezmu kolem a kolem, za mě by bylo úplně nejlepší, kdyby přestal být Wikislovník jedním nekonečně lítým bojištěm s aliancemi, nevraživostí a nezdvořilostí a kdyby si dokázali všichni sednout ke stolu, říct si argumenty, a taky uměli ustupovat ve chvíli, kdy není úplně potřeba rigidně na něčem lpět. Jedna věc je, že má člověk nejlepší úmysl prosadit svojí vizi, druhá věc je, že ta vize musí vyhrát v soutěži argumentů a nemělo by to být postavené jen na tom, že ulynčujeme ty věci, kde nejsme schopni uznat taky další argumenty nebo dokonce nedejbože ty věci, které prosazuje někdo neoblíbený. Na konci vámi odkazované diskuse vidíte sumarizaci argumentů, kde je vidět, že jich vlastně pro zákaz moc není. Pokud věříte, že argumentačně vítězí zákaz dělení na slabiky, rád si přečtu ještě jednou nějaké odůvodnění od vás, ALE, byl bych rád, kdybyste tentokrát sumarizoval skutečně zodpovědně, bez argumentačních klamů, bez polopravd, zavádějících nebo neověřitelných tvrzení nebo dokonce bez úplných nepravd nebo emocionálních a osobních útoků. Samozřejmě včetně vyrovnání se se skutečností, proč na jiných wiki není užití IPA zakázáno ani omezeno ([https://fr.wiktionary.org/w/index.php?title=auto%C3%A9rotisme&oldid=28677614 fr], [https://el.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=5473962 el], [https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=68458176 en], [https://pl.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=6926349 pl], [https://ro.wiktionary.org/w/index.php?title=amoreza&oldid=605423 ro] atd.), stejně jako proč není zakázáno u nás v rubrice [[Wikislovník:Slovo týdne/2023/25|Slovo týdne na hlavní stránce]]. To by věci skutečně prospělo víc, než tyhle nekonečné hádky, které každého jen zdržují od práce. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 6. 2023, 11:46 (CEST) :: Pokud projde formální hlasování, necháte toho? (Odpověď nenacházím.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:05 (CEST) :::Evidentně vám asi nejde o to najít konsensus, ale něco prosadit bez ohledu na argumentaci. OK, díky, že jste dal na vědomí to, co jsem už dlouho tušil. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:06 (CEST) :::: Proč nemůžete normálně odpovědět? Považujete tu otázku za nějak nevhodnou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:07 (CEST) :::: Zdá se, že odpovídat nehodláte, což je naznačeno v oné vyhýbavé pseudoodpovědi. Abychom si tedy ujasnili související otázku: také si smím posoudit sílu argumentů v dané otázce podle sebe a pak si podle svého posouzení dělat, co chci, bez ohledu na to, kolik lidí se mnou souhlasí, a bez ohledu na to, zda to bylo "schváleno", nebo dokonce v rozporu s tím, co bylo "schváleno" Pod lípou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:59 (CEST) :::: Z historie revizí je patrné, že Palu dnes změnil text, na který jsem již reagoval, aniž by ale upravil časovou známku či dal čtenáři nějak vědět, že došlo ke změně textu. Faul, žel ne jediný, který nacházím výše.--[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 6. 2023, 12:09 (CEST) [[Diskuse_s_uživatelem:FuLAmGNut#Hranice_slabik_v_IPA|Související vlákno]]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 7. 7. 2023, 03:48 (CEST) [[Diskuse_s_uživatelem:Kusurija#Dělení_ve_výslovnosti_není_to_samé_co_dělení_na_konci_řádku|Ještě jedno]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 7. 2023, 22:56 (CEST) ==Nepravdivá shrnutí== Registruji dnes některá nepravdivá shrnutí, např. v {{Diff|1267180}}. Otázka je, proč ta editace dělá něco jiného než se popisuje a zda je to věcně v pořádku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 6. 2023, 22:14 (CEST) == (Vaše včerejší) Norštiny & komunitní konsensus == Dobrý den, kolego. Chápu, že jste horlivým vyznavačem principu ESO a že to s projektem "myslíte dobře". <br>Nicméně Vám kladu otázku, tak trochu řečnickou: Kdy, kde a s kým jste probíral své poměrně radikální a především masové rekategorizační změny, které tu nyní v norštinářských heslech provádíte? Např. já s nimi vůbec nesouhlasím: Vaše řešení považuji za nečeské, proti duchu jazyka. Tipněte si, zda já budu jediný, kdo Vám je bude revertovat. Co když Vás komunita přehlasuje? Nebude Vám pak líto vloženého času? --[[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 1. 7. 2023, 11:44 (CEST) P.S. Píšete, že se těšíte na moji argumentaci. Kde najdu já tu Vaši, zejména nějakou ''a priori''? :Kolego, předně jsem sjednotil více existujících systémů pojmenování ve stromu kategorie Norština do jednoho, na čemž není nic kontroverzního. Pokud si domluvíme nějaký jiný systém, lze jej zase změnit, ale nemusíte na to jít přes reverty. Důležité pro mě ale je, že se to sloučilo do jediného stromu bez duplicit a chyb. Pokud se tu domluvíme na lepším sytému pojmenování, rád to zase "po sobě" přejmenuju na něco lepšího, ale už teď je lepší, že je to sloučené do jednoho. Třeba to pomocí další diskuse ještě vylepšíme, nebo si necháte vysvětlit moje argumenty k tomuto názvu. A teď následuje odůvodnění, proč jsem zvolil zrovna tento formát. Tam se trochu opakuji, protože je to překopírováno z vaší diskuse. :Včera jsem přišel ke kategorii Norština, kde byl nepořádek - nestejně pojmenované kategorie ([[:Kategorie:Tvary norských (bokmål) sloves]] vedle [[:Kategorie:Substantiva norštiny (nynorsk)]] apod. Navíc něco bylo kromě poslední zmíněné kategorie kategorizováno třeba i do [[:Kategorie:Norská substantiva]]. Něco zase nebylo roztříděno do bokmål nebo nynorsk vůbec. A takhle to bylo napříč celým stromem, všemi slovními druhy. Co jsem udělal bylo, že jsem sjednotil systém pojmenování podle ostatních kateogirií jako třeba právě [[:Kategorie:Norská substantiva]], tedy na [[:Kategorie:Norská (nynorsk) substantiva]]. Dále jsem důsledně rozdělil slova do nynorsk a bokmål. Pro češtinu je to přirozenější (podobně pro slovenštinu: [[:sk:Kategória:Nórske (Bokmål) podstatné mená]]). Čeština daleko přirozeněji používá spojení "norská substantiva" než "substantiva norštiny", takový opis používáme výzradně v případech, kdy nám chybí adjektivum. To by pak tedy dávalo smysl jedině u Substantiva bokmålu (norština), ale to bude potom ještě o mnoho méně očekávatelnější. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 11:50 (CEST) Čili otázka - jak by to mělo být podle vás a proč? A prosím, ať to není "protože to byl stávající konsensus", protože na tom nepořádku a mišmaši, co jsem popsal, nic konsensuálního nebylo. Zajímají mě argumenty pro to, jak by to mělo být do budoucna, ne jak to bylo v minulu. Předem děkuju, věřím, že se podaří dojednat to nejlepší. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:02 (CEST) :: Další střípek důkazu, že Palu povinnost nejprve diskutovat uplatňuje na ostatní, ale vůbec ne na sebe. Dokonalý bizár a vrcholná drzost. Jak poukázal Pyprilescu výše, daný postup je i potenciálně kontraproduktivní, protože pokud s hromadnou změnou lidé budou nesouhlasit, pak bude třeba zase hromadně revertovat. Navíc by takovou hromadnou změnu mohl dělat bot či botí účet, a zatímco hromadné přejmenování z "adjektiva" na "přídavná jména" Palu zablokoval z důvodu, že co může dělat bot nesmí dělat člověk, tady to naopak pro něj neplatí a on může z nebotího účtu dělat v principu botí editace. Jak říkám, čirý bizár. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:13 (CEST) :Za nepořádek a mišmaš to ''kategoricky'' a subjektivně označujete Vy. Někde (zřejmě v nějakém Shrnutí editace?) jsem před pár desítkami minut argumentoval já, že Vaše řešení je proti duchu češtiny. Asi si počkám, co k tomu řeknou ostatní kolegové, jejichž kompy nejsou tak pomalé jako můj. (To bude pravděpodobně až po víkendu, pakliže vůbec.) Na prozatímní závěr & rozloučenou si neodpustím '''jeden {{Diff|1209901|jízlivý diff}}'''. (Jinými slovy: sám se zdáte momentálně provozovat přesně to, co zde tak zaníceně zazlíváte kolegovi Polanskému většinu jara) (ostatně já spolu s Vámi) --[[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:19 (CEST) ::Myslím, že když chce člověk v dobré víře sloučit několik systémů pojmenování v rámci jednoho stromu do jednoho společného, tak to není něco, co by se mělo projednávat, tohle byl prostě jen úklid. OK, vnímám, že jsem zvolil ten z existujících způsobů (navržený [[User:Danny B.|Dannym B.]]), který se vám nelíbí, nuže můžeme o tom diskutovat a případně to vylepšit. Ale srovnání úklidu v rámci jedné kategorie s tím, co tu dělá Dan Polansky, který si tu dělá úplně co chce aniž by to mělo jakoukoliv návaznost na cokoliv kromě en.wikt, to opravdu podle mě není na místě. ::Ještě bych rád, kdybyste rovedl tu nepřirozenost, protože mi není zřejmá a naopak mi přijde nepřirozené "substantiva norštiny", které používáme jen u slov, které nemají adjektiva (například "substantiva ida"). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:30 (CEST) ::: Ideální následující postup: 1) Palu založí vhodně pojmenovanou diskuzi Pod lípou, kam věcně a procesně patří; 2) tam se povede věcná diskuze o tom, jak věci nejlépe členit a pojmenovat v oboru norštiny či norštin; 3) pokud po jistém čase Palu nezíská konsenzus, a to při pro Palua vstřícné interpretaci přinejmenším 50% většinu z těch účastníků diskuze, kteří splnili argumentační povinnost (spíše než 2/3 většinu), Palu na vlastní náklad vrátí své změny zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:43 (CEST) ::::Tohle platí pro zavádění změn, čili je to návod pro vás. Tady se žádné změny nedějí, jen sloučení na jednu z existujících variant. Navíc jak bylo jasně řečeno, pokud se tu domluvíme na lepší variantě, rád to "po sobě" zase předělám na tu lepší variantu. Zatím tu ale příliš argumentů nezaznělo, že. Vy diskuse. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 13:27 (CEST) ::::: Já jsem věcnou diskuzi nezačal; začal jsem procesní diskuzi. Věcná diskuze by měla běžet Pod lípou. Protože Pyprilescu mi za příspěvek výše poděkoval, myslí si to také. Bylo by na čase, abyste začal věcnou diskuzi Pod lípou, ať už si o status quo ante myslíte cokoli. Možná ji Pod lípou místo vás začne Pyprilescu a vás pingne; uvidíme. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:15 (CEST) ::::::Až na to, že ta věcná diskuse už tady běží. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:19 (CEST) ::::::: Protože sem věcná diskuze nepatří, nehodlám se ve věcné rovině účastnit. Budete si v tom procesním binci asi muset popovídat s Pyprilescem sami, případně se vesele nějak porevertovat, nebo provést nějakou jinou výtečnou, vysoce produktivní a pro čtenáře užitečnou věc. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:26 (CEST) : {{Ping|Houbeaujatchèque}} Když už jsem se do celé záležitosti nepřímo zapojil smazáním reliktů po přesunech, tak se zde také vyjádřím. Předně pro ujasnění — mé smazání reliktů ani dočasnou změnu kategorie u jednoho hesla prosím neberte jako direktivní vynucení Paluova nového systému. I v případě návratu k původní struktuře by tyto relikty bylo nutno odstranit před opětovným přesunutím dotyčných kategorií na jejich původní názvy. Osobně mi ovšem nový systém jmen připadá vhodnější — už jenom z toho důvodu, že zatímco výrazy jako "[https://www.google.com/search?q=%22slovesa+nor%C5%A1tiny%22 slovesa norštiny]" nebo "[https://www.google.com/search?q=%22podstatn%C3%A1+jm%C3%A9na+nor%C5%A1tiny%22 podstatná jména norštiny]" nemají na webu žádné dohledatelné výskyty mimo samotný Wikislovník, "[https://www.google.com/search?q=%22norsk%C3%A1+slovesa%22 norská slovesa]" a "[https://www.google.com/search?q=%22norsk%C3%A1+podstatn%C3%A1+jm%C3%A9na%22 norská podstatná jména]" pár externích výskytů mají (pro "substantiva" jsem též nic nenašel, proto jsem vyhledával "podstatná jména" jako náhradu). Nicméně pokud zde nenalezneme jasnou shodu, možná by skutečně bylo vhodnější otevřít širší diskuzi [[WS:Pod lípou|Pod lípou]], jak již bylo navrhováno výše. [[Uživatel:Sintakso|Sintakso]] ([[Diskuse s uživatelem:Sintakso|diskuse]]) 25. 7. 2023, 17:18 (CEST) ::Dobrý den, [[Uživatel:Sintakso|kolego správče]]. Vašemu vysvětlení a argumentaci snad rozumím. Ztotožňovalo bych se s nimi, ale problém shledávám právě v onom uzávorkovaném "(bokmål)" či "(nynorsk)", které Vy i Palu ve svých zdůvodněních opomíjíte. To podle mě brání použití Paluem prosazovaného modelu "XYZ-ská slovesa / substantiva" atd. Mně osobně by nejblíže bylo toto jakési ''[IMHO téměř pofidérní]'' '''dělení''' současné norštiny, které má pro naši slovníkografii téměř mizivý dopad, prostě '''ignorovat''' a psát prostě "Norská substantiva", "Norská slovesa", "Tvary norských substantiv" atd. Obávám se nicméně, že to tady neprosadím. Že? [[Uživatel:Asistentka GŘW|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Asistentka GŘW|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:44 (CET) ::: Mohl bych vám poprosit jít s tím Pod lípu? Neboť to je téma pro všechny spíš než pouze pro správce. (Sloučení norštiny by v principu prosadit šlo; v en wikt by to bývalo prošlo nebýt toho, že oponovali editoři.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:53 (CET) Založil jsem [[Wikislovník:Pod lípou#Název kategorií pro varianty norštiny]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:08 (CET) ==Kolokace== Protože kolokace byly diskutovány Pod lípou, já i Pyprilescu je vkládáme a vy jste proti nim nezvedl žádný věcný argument, nemáte právo je odstraňovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:24 (CEST) :Zdravím, nevkládejte prosím obsah, ke kterému neexistuje komunitní konsensus ani jasná pravidla a metodika. Děkuji za pochopení. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:26 (CEST) :: Věcně nic nemáte. Konsenzus existuje: já a Pyprilescu proti jednomu Palu. Do diskuze Pod lípou jste nepřispěl ničím. Týdny to šlo, ale najednou se vám zase něco rozleželo v hlavě a děláte zle. Co si to vůbec dovolujete? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:28 (CEST) :::Jak jsem napsal jinde, určitě neříkám, že by konsensus nemohl vzniknout. Až vznikne, tak jej prosím doložte, formálně zaveďte příslušnou kapitolu do WS:FH a potom můžete hesla začít obohacovat. Do té doby prosím nedělejte zle a chaos. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:31 (CEST) :::: Ta kapitola ohledně kolokací byla ve WS:FH byla více než měsíc; dnes jste ji svévolně revertoval. Věcně nicnemáte. Jenom kladete jakési obtížně splnitelné požadavky (ne-li rovnou nesplnitelné), i s přihlédnutím k tomu, že formální hlasování naopak oponujete. Jak si něco takového můžete online dovolit mi hlava nebere. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:34 (CEST) :::::Pokud je získání podpory v určité věci obtížně splnitelný požadavek, tak tam taková věc asi nemá místo. Já ale věřím, že kolokace jsou užitečná věc a že to nesplnitelný požadavek není. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:47 (CEST) :::::: Podporu jsem získal od Pyprilescu; jste zde osamocen a vynucujete proměrně typicky svou samovůli proti většině. V oddíle [[#Česká IPA]] je vidět, že vynucujete svou samovůli dokonce proti velké většině. Tam jste se oháněl silou argumentu, ale u kolokací na ní naopak jakoby nezáleží. Jste hrubě závadně soustavně nekonzistentní a projektu by velmi prospělo, kdyby byl od vás nějak rázně ochráněn. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:50 (CEST) :::::::I kdybyste měl tu podporu (a já ji prostě nikde nevidím), tak nejprve musíte problém správně naformulovat do WS:FH, teprve potom ho můžete aplikovat v heslech. Ovšem [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla&oldid=1268413#Kolokace tohle] fakt jako nový standard nestačí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:55 (CEST) :::::::: Zpochybňujete, že Pyprilescu vkládá kolokace? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:03 (CEST) :::::::: Typický obstrukcionismus: Palu žádá nejprve změnu WS:FH (což je nadměrný poždavek), a když se to stane a změna tam vydrží více než měsíc, pak ji stejně vyrevertuje a začne tvrdit, že protože změna nevydržela ve WS:FH, nesmí být ani v hlavním jmenné prostoru. Žádá podrobnou specifikaci prostupů a principů, ale sám nic takového nikdy nedoručil. {{Refaktorizováno|Překáží a škodí}}. Prosím Boha o pomoc, jakože jsem nevěřící, neboť nevím na koho jiného se obrátit. Je tam někdo? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:06 (CEST) :::::::::Změna WS:FH je možná jedině na základě konsensu. A já ho zatím nevidím. Pokud Pyprilescu a ideálně ještě pár lidí napíše "jo, s kolokacemi jak jsou navrženy nemám problém", tak se do toho můžeme pustit. Pokud je to jen že vy byste něco chtěl, já v tom vidím pár námitek a nikdo další se nevyjádřil, tak je to asi na plošné změny poměrně málo. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:09 (CEST) :::::::::: Prostě byrokratické klacky pod nohy. Já nevím, proč se Kusurija, který mi často fandí, Pod lípou nevyjádřil. A nevím, proč se Pyprilescu, který kolokace vkládá, Pod lípou nevyjádřil. Podle mé zkušenosti z en wikt hodně lidí nechce diskutovat a hádat se a chce místo toho produktivně konat v hlavním jmenné prostoru. Možná že Kusurija a Pyprilescu patří do této kategorie. Ostatně i vy jste mohl věc pohnout dopředu a říct, ano, kolokace podporuji. Místo toho jste je začal odstraňovat z hlaváku a pokud se vám váš špíl podaří, třeba se vám i podaří je naprosto zablokovat. Těžko říct. Takové {{Refaktorizováno|čéčko}} jako vy se potká málokdy; že se ani trochu nestydíte! --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:15 (CEST) :::::::::::Já to taky nevím, ale až to přijde a budete mít podporu, zároveň proběhne diskuse, která vyloučí nějaké problémy, tak vás rád podpořím. Na základě vašeho plácnutí do vody ale podpořit zavádění sekce s dopadem na každé jedno heslo nechci. Oslovte kolegy, zeptejte se, jestli by se mohli v dané diskusi vyjádřit a jestli nemají nějaké námitky proti novému návrhu, a uvidíte, že vám jistě odpoví a hned se bude vědět, jestli je pro novou sekci podpora. Pořád lepší, než neustálé vaše útočení ad hominem, které o sekci a její podpoře nevypovídá vůbec nic, maximálně o vašem vychování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:19 (CEST) : (Odsadit zpět) Oslovit kolegy přímo na jejich mluvní stránce nebo via ping se zdráhám, protože to má náběh na canvassing, nahánění hlasů spřízněných editorů. Ale bylo by to snad řešení a kdyby se to udělalo nějak dobře, snad obhajitelné. : Wiki ale může fungovat i jinak, bez narušování ze strany {{Refaktorizováno|masivní soustavné žáby na prameni, jejíž drzost je nebetyčná}}. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:25 (CEST) : Ohledně '''konsenzu''': já mám konsenzus pro vkládání skrze DP (já) a Pypr vs. Palu; vy nemáte konsenzus k odstraňování. Je dlužno, abyste s odstraňováním ustal, dokud nezískáte přinejmenším 50% podporu těch, kteří splnili argumentační povinnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:56 (CEST) ::Vy něco měníte, tak musíte mít konsensus. Za ten jeden měsíc byla sekce kolokace vložena do [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Hled%C3%A1n%C3%AD&limit=20&offset=40&ns0=1&ns4=1&ns10=1&ns12=1&ns14=1&search=insource%3A%2F%3D%3D%3D%3D+kolokace%2F 59 hesel], a od [[User:Zinædryl kinéaedrilleur|Pyprilescu]] z toho do 4 - [[výstřih]], [[тщательный]], [[do očí bijící]], [[pied de nez]]. Přitom jich založil desítky. Jestli to lze považovat za podporu a za jak velkou a jestli k tomu má nějaké další připomínky, podmínky a postřehy - těžko říct. ::Mimochodem, jedna technická - pokaždé volíte úplně jiný zápis ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=demagogie&oldid=1261192#kolokace demagogie], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=vl%C3%ADdn%C3%BD&oldid=1260391#kolokace vlídný], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=argument&oldid=1268437#kolokace_2 argument], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=pust%C3%BD&oldid=1261943#kolokace pustý], atd.), což jen dokazuje, že je bezpodmínečně nutné před zaváděním změn jasně sekci definovat ve WS:FH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:25 (CEST) ::: Poloformální konsenzus mám, jak jsem pravil. Konsenzus se poloformálně pozná i podle toho, že někdo něco zavádí a nikdo proti tomu nemá námitek. Variace zápisů při zavádění nevadí; ono si to časem sedne. Podobně jsem u kolokací postupovat v en wikt a nikdo mě tehdy v roce 2008 neobtěžoval; myslím, že DCDuring měl nějaké otázky a tak jsem na jeho podnět změnil formát. Diskuze v Beer parlour vůbec nebyla. Pořád čekám, až uvedete, co jste do cs wikt dobrého zavedl a co jste podrobně vyspecifikoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:49 (CEST) ::: Pyprilescovo vložení kolokací do [[do očí bijící]] je za mě ''jasná podpora''; není potřeba ji za podporu ''považovat'' a řečit "jak velkou". Kdyby Pyprilescu s kolokacemi nesouhlasil, tak je nevkládá; kdyby nevěděl, tak to nevkládá a také by to třeba nemazal. Pokud má nějaké připomínky, může je říct Pod lípou; nejspíš zatím spíše nemá. Pokud máte nějaké pochybnosti, můžete se Pyprilescu sám zeptat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:57 (CEST) ==Útok na šablonu ČNK== Na stránce [[Diskuse s uživatelem:JAn Dudík#Robot]]: "Ale asi nejblbější možnost je zůstat u toho, že to tam být má, ale bude to tam dávat někdo ručně i přesto, že by to mohl udělat bot (nebo udělátko nebo kdovíco)." Nikoli, to není "nejblbější" (chtěl jste říct "nejhorší"?) možnost. Nejhorší možnost je, že budete řešit a poškozovat to, po čem vám nic není a s čím nechcete pomoct. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 7. 2023, 09:30 (CEST) :Sice nemám tušení, o čem v druhém odstavci mluvíte, ale děkuji za zprávu. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 7. 2023, 15:09 (CEST) == Testy == Diskuzi Pod lípou jste zatím nezaložil, ale to byste měl. {{Diff|1272636}} a jeho shrnutí "bezúčelný balast" je otevřená nepravda, protože "bezúčelná" ta věc zjevně není. Ještě tak ze diskutovat, zda tento prvek uživatele natolik obtěžuje, že dělá více škody než užitku. Takže byste měl závadného jednání zanechat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:49 (CEST) :Přeneseno do [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky#Testy_šablon|původní diskuse]], prosím, nevytvářejte duplicity, jednání potom není přehledné. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:53 (CEST) :: A nyní je asi na čase čtenáři vysvětlit, proč jste nezaložil diskuzi Pod lípou (spíš než na mé mluvní stránce), k tématu, které přece nezajímá pouze mě ale i ostatní? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:54 (CEST) ==Chybné datum přístupu== Ad {{Diff|1273298}}: v rozdílu vracíte datum přístupu, které je pravděpodobně chybné a které jsem odstranil. Nevím, o co vám jde. V hesle se nicméně dále revertovat nehodlám; mám lepší věci na práci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:23 (CEST) :[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=dominovat&diff=1273298&oldid=1272849 Sladil jsem ho] s datumem vložení té citace do daného hesla, takže pokud bylo, tak teď chybné není. Ať už je nebo není, tak opravovat chybu tím, že způsobíte ještě vážnější chybu, mi přijde nevhodné, tak to příště laskavě nedělejte. Pomoc se hodí, ale musí to být skutečně pomoc. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:32 (CEST) :: Vysvětlil jsem v diskuzi Pod lípou, že datum přístupu je k ničemu, a Amsavatar souhlasil. Ale to vy nikdy nepochopíte. Nu čto. (Příkazy od vás nepřijímám.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:42 (CEST) :: Aha, špatně jsem se podíval, nic jste nesladil, pořád je tam rok 2017. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:44 (CEST) :::Datum přístupu je jedinou možností jak nadefinovat citovanou verzi díla, takže to není k ničemu, ale naopak základní citační údaj. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:53 (CEST) :::: Nebudu opakovat argumenty, co zazněly Pod lípou, jak ode mne, tak od Amsavatara: [[Wikislovník:Pod lípou#Opuštění data přístupu u všech citací online]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 20:22 (CEST) ==Odpovědi jazykové poradny== Podle mého soudu by stránka [[Uživatel:Palu/Odpovědi jazykové poradny]] měla být v prostoru Wikislovník: odpovědi poraden--i když je dlužno je brát s rezervou--jistě leckoho zajímají (mě zaujala přinejmenším ta poslední). Kdyby byl problém s copyrightem, nesměly by být ani v prostoru Uživatel, takže nejspíš zatím nikdo tento problém nebere dost vážně (nikdo nedal stránku na smazání). Navrhuji vám, abyste v tomto duchu podal návrh Pod lípou, kde ho podpořím. Pokud se přidá ještě někdo třetí a někdo bude oponovat, třeba to dopadne jako slabý konsenzus 3:1. Jiná možnost by byla umístit stránku na Wikiverzitu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 7. 9. 2023, 07:50 (CEST) :OK, požádal jsem Pod lípou. Pokud vím, tak copyright tu nikdo nikdy nezpochybnil a jakožto citace o copyright podle mě jít nemůže. Problém byl jinde a je patrný z historie té stránky. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 7. 9. 2023, 13:07 (CEST) ==Citát od Jana Sokola== Snažím se online ověřit citát z vaší uživatelské stránky, který přisuzujete Janu Sokolovi: "Fakta, data, čistota a preciznost argumentace dává slovům váhu a v diskusi odborné i diskusi politické vede k hledání pravdy". A to se mi nedaří. Je to třeba z nějaké knížky? Nebo odkud to je? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 11. 2023, 19:34 (CET) :[https://www.facebook.com/ivan.bartos.37/posts/10221660646606044] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 16. 11. 2023, 11:52 (CET) :: Aha. Ten příspěvek z Facebooku od pana Bartoše je z 16. 2. 2021 (na vaší stránce je od 17. 2. 2021). Jenom jsem nepochopil, odkud ten citát pan Bartoš má; neuvádí ho ani v uvozovkách. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 16. 11. 2023, 12:06 (CET) ==Revertování Pyprilescu== Můžete prosím toho hromadného revertování nechat? Připouštím, že Pyprilescovo revertování není právě sympatické, na druhé straně na něj má právo. Diskuze Pod lípou začala, takže ideální je vše zastavit, další věci nepodnikat, a počkat na výsledek diskuze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 10:56 (CET) Aha, nemůžete. Nu co s vámi chlapče? Nepotěšil jste mě. Atd. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 10:59 (CET) Proč to děláte? Jaký má smysl, abyste vy dělal hromadnou akci bez schválení, Pyprilescu ji hromadně vrátil, vy pak jeho hromadně vrátil, a tak dále a tak dál. Hlava mi to nebere. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:05 (CET) :Dobrý den, prosím, diskutujte ve [[Wikislovník:Pod_lípou#Název_kategorií_pro_varianty_norštiny|vlákně]], které jste k tomu otevřel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:08 (CET) :: Vlákno je určeno pro váš návrh, nikoli pro vaše nekonsenzuální revertování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:09 (CET) :::Žádný návrh nemám, vlákno se týká Pyprilescova nekonsenuálního hromadného refertování po půl roce (účet [[User:Asistentka GŘW]]). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:10 (CET) :::: Pyprilescu v okamžiku, kdy jste začal, zaregistroval svoji námitku proti vašemu postupu na vaší mluvní stránce, čímž do toho jakoby procesně vhodil vidle a splnil rozporovací povinnost. Zda je v takovém případě půl roku promlčecí lhůta, to mi tak jasné nepřijde. Je promlčecí lhůta někde specifikována? Kolik obecně podle vás činí promlčecí lhůta? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:14 (CET) ==Žádost o ověření== Ve vztahu k [[Wikislovník:Žádost o ověření]] a [[Wikislovník:Spisovná čeština]]: které části z "Žádost o ověření je fórum Wikislovníku k ověření, zda heslo nebo nějaký jeho význam splňuje naše podmínky pro zařazení" nerozumíte? Vztahuje se k 1) heslům nebo 2) jejich významům. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 11. 2023, 19:48 (CET) ==Šablona:SJÚĽŠ‎== Ohledně [[Šablona:SJÚĽŠ‎]] vás žádám, abyste se zdržel dalších revertů. Nejsem v principu proti nahrazení přímočarého kódu voláním jakésti standardizační šablony, ale to jenom tak dlouho, dokud to nevede k funkčním chybám, a k těm to skutečně vedlo, když [[Šablona:SJÚĽŠ‎]] ukazovala podivnou tečku navíc. Šablonu jsem vrátit na status quo ante; konsenzus pro svoji verzi nemáte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 4. 2024, 17:13 (CEST) Zároveň vám dávám na vědomí, že považuji reverty bez specifického zdůvodnění, jak jste učinil v shrnutí "Zrušena verze 1299192 od uživatele Dan Polansky (diskuse)", za nepřijatelné a hodné blokovacího zásahu vůči původci, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 4. 2024, 17:17 (CEST) :Dobrý den, máme tu dobrý zvyk používat normované šablony. S pozdravem, --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 5. 4. 2024, 00:46 (CEST) :: Naopak: PSJČ, SSJČ a IJP nyní onu vaši normu nesplňují, nejen tím, že neukazují povinně datum přístupu, dále tím, že neukazují autory, ale i tím, že neukazují odkazované URL. Ona norma je pro web velmi nevhodná a snad také pro něj nebyla míněna. Ale to už jsme diskutovali vloni. :: Pokud styl upravíte směrem k oné normě tam, kde to ničemu nevadí, nemám s tím problém. Ale norma jistě nevyžaduje volání té jisté šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 08:32 (CEST) :: ''Konsenzus'' k prosazování nadbytečné tečky nemáte. Nechť se neopakuje problém [[#Česká IPA|Česká IPA]], kde také revertujete proti konsenzu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 9. 4. 2024, 07:14 (CEST) :: Znovu jste vrátil v šabloně svoji verzi ([[Speciální:Rozdíl/1300576]]), k čemuž nemáte konsenzus (Palu proti DP+Kus). Žádám vás, abyste vrátil šablonu na konsenzuální verzi, která nevykazuje vadu nadbytečné tečky. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 4. 2024, 08:51 (CEST) ==[[Šablona:Citace elektronické monografie‎]]== Vaši změnu usilující o opravu přebývající čárky revertoval Mykhal, byť nevím přesně, kvůli kterému testovému případu. Šablona nyní obsahuje tři testové případy; ideálně by jich bylo víc. Pokud trváte na odstranění testových případů přímo z šablony (k čemuž nevidím důvod, ale co už), bylo by velmi žádoucí, abyste testové případy umístil alespoň na stránku testových případů (kterou vytvoříte), a pokud budete v šabloně dělat další změny, aby tyto změny vycházely jako v pořádku na vámi zkontrolované množině testových případů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 08:59 (CEST) K tomu je dodat, že vaše změna v [[Speciální:Rozdíl/1299357]] je na první pohled špatně. Navíc kdybyste byl v šabloně ponechal testové případy namísto toho, abyste je odstranil jako údajný "bezúčelný balast" ([[Speciální:Rozdíl/1272636]]), byl byste pouhým review výsledků změn v náhledu schopný zjistit, že takové odstranění tečky v pořádku není. I z tohoto důvodu vás nabádám, abyste testové případy již neodstraňoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 10:08 (CEST) ==Dokumentace k šabloně Viz== Vyzývám vás, abyste vrátil své změny v [[Šablona:Viz]], kde z něčeho, co ještě před 27. květnem 2024 bylo označeno jako pouhý návrh pravidla, děláte něco, z čeho není jinak poznat, že na tom není konsenzus. Přitom nepřítomnost konsenzu jasně vyplývá z [[Diskuse k šabloně:Viz#Hlasování k dokumentaci]]. Je podotknout, že text, který se nyní snažíte protlačit jako pravidlo, jste z velké části vložil v roce 2015 do [[Šablona:Viz]] vy, přičemž už v roce 2015 byla změna rozporována v právě odkázané diskuzi. Jinými slovy se pokoušíte udělat další krok v protlačení původní nekorektní změny, která místo aby se snažila zjistit, na čem je skutečně konsenzus a kodifikovala pouze to--a na něčem jistě konsenzus byl--svévolně kodifikovala mnohem více. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 13:14 (CEST) ==[[Wikislovník:Zařazované jazyky‎]]== V podstatě je vaše metoda jasná: své si prorevertovat, ale kdyby naopak někdo z obav o revertovací války stránku nechal být a jenom nesouhlasil v diskuzi, pak budete tvrdit, že byl konsenzus. Je dlužno, abyste stránku [[Wikislovník:Zařazované jazyky‎]] vrátil na status quo ante. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:35 (CEST) :Přestaňte narušovat Wikislovník. Wikislovník je kolaborativní projekt, kde rozhoduje konsensus. Někdy může být jeho dosažení problematické, ale aby se to povedlo, vyžaduje to od všech účastníků konstruktivní, nikoliv obstrukční přístup. Narušovat editaci stránky a odebírat z ní platnost pro přílohy a kategorii pravidla, přestože je evidentně platná pro přílohy a je pravidlem, považuji za zlomyslné narušování Wikislovníku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:38 (CEST) :Mimochodem neustálé tříštění diskusí (před chvílí jsme o tom mluvili [https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou_(pravidla)#Dokumentace_%C5%A1ablony_Viz tady], teď zase u mě na diskusní stránce) je vytváření chaosu. Zkuste umístění svých myšlenek koordinovat tak, aby bylo logické a měl se v tom člověk možnost aspoň vyznat. Když už máte potřebu to psát i na moji diskusní stránku, alespoň jste na tu diskusi mohl uvést link. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:41 (CEST) :: Činíte svévolné změny na stránce Wikislovník:Zařazované jazyky bez získání konsenzu. Když se změnami nesouhlasím, stejně prohlásíte své změny za konsenzuální. A to zůstává, dnes stejně jako v roce 2023, stejně jako v roce 2016: konsenzus určuje Palu samostatně/samovládně na základě jeho posouzení, které argumenty se mu pozdávají a které ne. Pravidlem ve smyslu [[WS:Pravidla]] stránka není, což není ani [[WS:PZH]]. Zvážím další kroky. Možná neudělám nic a ponechám pouze historii revizí coby dostatečné svědectví. Možná to zrevertuji s dostatečně dlouhým odstupem, abych nezatěžoval historii revizí. Možná požádám jiného editora, aby revertoval. Nevím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:44 (CEST) :: Dodám ještě, že si nepamatuji nikoho jiného z českého Wikislovníku, kdo by takto svévolně vytvářel, upravoval a revertoval stránky v prostoru Wikislovník. Takto otevřená revertovací drzost, čili že konsenzuální je vždy Paluova verze a že se revertuje ideálně až do hranice tří revertů denně, si nepamatuji snad u nikoho. Přitom při určování konsenzu může být Palu i v drtivé menšině, dle [[#Česká IPA]], 2023. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 15:04 (CEST) :::Já si myslím, že jste se dočista zbláznil. Vyčítáte mi svoje chování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 18:32 (CEST) :::: Opravdu? Jak trefně popsal Bazi: "Opakovaně se ovšem reverty vyskytují hlavně ve sporech s názorovými oponenty, kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní, ale obvykle za podmínky, že v samotné stránce zůstává i v průběhu diskuse „jeho“ prorevertovávaná verze. Každopádně používání revertů, a to i opakovaných a taky proti početní převaze, zřetelně převažuje ve sporech o obsah, k řešení experimentů a vandalismů je Palu používá minimálně." A sice v [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]]. To žel až příliš přesně sedí i na chování v letech 2023 a 2024. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 6. 2024, 13:03 (CEST) ::::: Nepopírám, že jsem se dříve choval podobně [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Dan Polansky|jako teď vy]]. Na mém příkladu, kdy jsem se dokázal změnit ve prospěch spolupráce s ostatními a naučil se ve vhodných chvílích ustupovat a více naslouchat ostatním, se můžete poučit i vy. Uleví se jak komunitě, tak vám. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 6. 2024, 14:46 (CEST) : (zpět) Kéž by byla pravda, že jste po roce 2016 závadného jednání zanechal. Ve skutečnosti jenom ve stránce [[WS:Žádný vlastní výzkum]] v letech 2023-2024 opakovaně revertujete na svou verzi vkládáním nepravdivého tvrzení, které si vzhledem k jeho univerzalitě (vztahu k všemožným jazykovým mutacím) jak se jeví vymýšlíte/cucáte z prstu. Seznam vámi založených stránek v prostoru Wikislovník, kde žádnému založení pokud vím nepředcházela diskuze (ale možná se mýlím?) je zde: https://xtools.wmcloud.org/pages/cs.wiktionary.org/Palu/4, přičemž ne všechna tato pseudopravidla jsou z roku 2016; něco je z 2020 a něco z 2023. Přitom podle nekodifikovaného procesu smazání (zatím jsem použil Pod lípou, ale bez výsledku) je potřeba konsenzus ke smazání a nikoli ponechání, čili tímto způsobem můžete prosazovat menšinové postoje jako jakási pseudopravidla. Nevím o nikom, kdo by se zavádění nekonsenzuálních pseudopravidel v prostoru Wikislovník věnoval v takovém měřítku, jako vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2024, 07:50 (CEST) ::Tak jestli myslíte ty reverty vašich nápadů proti zdejším pravidlům bez jakéhokoliv konsensu, tak to máte pravdu, pravidla se tu snažím hájit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 10. 6. 2024, 10:04 (CEST) ::: V seznamu https://xtools.wmcloud.org/pages/cs.wiktionary.org/Palu/4 nenacházím nic, na co by se vztahovala vaše věta výše. Stejně tak [[WS:Žádný vlastní výzkum]] není žádný můj nápad proti pravidlům ([[WS:Pravidla]]); je to stránka založená vámi, kam jste opakovaně vkládal nepravdu a ignoroval má shrnutí editace, která vás na nepravdivost upozorňovaly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2024, 10:35 (CEST) : A ve stránce [[Wikislovník:Zařazované jazyky]] nyní vedete revertovací válku nejen proti status quo ante ale i proti přesile DP + Kusurija. Čili je to jak jsem pravil: nejvyšší rozhodovací pravomoc má zjevně Palu. Činíte tak vzdor diskuzi výše. Tedy pokračujete přesně v kritizovaném samovládném/autokratickém jednání. To si každý čtenář snadno ověří. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 07:20 (CEST) : Nabádám vás, abyste v rozporu se svou předchozí praxi k vámi navrhované změně založil Pod lípou diskuzi (jak jste ke všemu chtěl v roce 2023 po mně, včetně k [[Šablona:GBK]]), a tam můžeme věcně diskutovat. Uvidí se, jaký bude konsenzus. Založíte diskuzi? Nebo platí "kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 07:33 (CEST) ::Jo, založte to a můžeme to probrat. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:08 (CEST) ::: A proč mám zakládat diskuzi já, když změnu oproti status quo ante iniciujete vy? Čili "teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi", že ano? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:12 (CEST) ::::Už jsem vám vysvětloval, že jde o drobnou technickou změnu, kdy někdo pouze zapomněl reflektovat vznik existence příloh. Pokud chcete pro přílohy jiná pravidla než pro hesla, iniciujte diskusi a obhajte to. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:16 (CEST) ::::: Není to technická změna; je to nový zákaz pokrývání jistýh jazyků v přílohách, přičemž např. v en wikt je v přílohách dovoleno více jazyků než v hlavním jmenném prostoru. Takže zůstává: "teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi". Diskuzi sám nejspíš zahajovat nebudu (to už jsem kvůli vašemu narušování udělal nedávno ohledně [[Šablona:Viz]], kam jste před lety vložil nekonsenzuální verzi, a docela mě to vyčerpalo); počkám, až vaše změny zase někdo jiný vrátí zpět, nebo je vrátím o měsíc později, a nebo to nechám být a s spokojím se s tím, že vaše svévolná změna nejspíš stejně ničemu nedokáže v dohledné době ublížit, protože těžko nějaký správce na základě ní bude něco mazat či regulovat a protože editoři dobře ví, jakým způsobem se vaše změna na stránce ocitla. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 12:22 (CEST) ::::::Děkuji konečně za nějaké argumenty. Založte tedy seriózní diskusi pod lípou o tom, že by měly mít přílohy trochu jiný přístup a naformulujte přesně jaký, a věřím, že se dobereme pro Wikislovník nejkvalitnějšího možného řešení. Lepší, než se tady bez argumentů hádat v diskusích. Spolupráce je vždycky efektivnější než (úplně nesmyslná) destruktivní, argumenty postrádající válka. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 12:33 (CEST) == Polozámek uživatelské stránky == Nastavil jsem Vám ho kvůli IP vandalům prozatím na týden, budete-li ho chtít prodloužit, nebo naopak zkrátit či zrušit, dejte prosím vědět. [[Uživatel:Shlomo|Shlomo]] ([[Diskuse s uživatelem:Shlomo|diskuse]]) 13. 6. 2024, 13:46 (CEST) :Dobrá děkuju. Uvidíme, jestli to dotyčného přestane za ten týden bavit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 13. 6. 2024, 15:09 (CEST) == Pozoruhodný výrok== Jinde jste napsal: "Kdybyste se místo nekonečných sporů, diskusi, revertů a hašteření soustředil na podobnou mravenčí práci, možná byste si ji pak také začal vážit a nesoustředil se na škodolibé hledání hnid." Tomu se pokud se nepletu říká projekce. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 16. 6. 2024, 14:26 (CEST) Další vaše perla: "Místo spolupráce a rozvoje neustále jen agrese, přetahování se a bezohledné prosazování svých exotických pohledů, které nejsou s českým Wikislovníkem úplně kompatibilní". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 18. 6. 2024, 15:37 (CEST) Další perla z dílny Sigmundovy: "[...], přestaňte obtěžovat lidi a věnujte se něčemu užitečnému." --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 7. 2024, 15:23 (CEST) Další geniální perla z vašich úst: "Všímáte si, že svou bezohledností odsáváte člověkohodiny, které mohly být věnovány třeba Wikislovníku?" --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 7. 2024, 11:19 (CEST) == Princip pomalé revertovací války == Různé vámi provedené nežádoucí změny se zpožděním vyrevertuji, zvlášť ty, které budu považovat za kritické; u jiných ponechám reverty pouze v historii revizí jako důkaz nesouhlasu/nekonsenzu. Veškerý odpor je zbytečný. Běh světa šel dál a dobro jako vždy zvítězilo. Jedinou produktivní věc, kterou můžete udělat, je založil diskuzi na patřičném místě a získat pro ni podporu; ustoupím 50% většině splnivší argumentační povinnost. Všechno ostatní je marné. Dle četných veřejně ověřitelných poděkování je Kusurija obecně na mé straně, takže ke každému sporu potřebujete získat alespoň jednoho podpůrce, aby to bylo 1:1; abyste převážil, potřebujete získat podpůrce dva. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 18. 6. 2024, 13:07 (CEST) == Hromadné mazání kolokací == Pustil jste se do hromadného mazání kolokací. Kolokace vkládám já a Pyprilescu. Projekt může hromadně kolokace smazat, pokud se tak rozhodne, hravě botem. Váš čin považuji ve opovrženíhodný. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 16:52 (CEST) :Pokud chcete kolokace zavést, tak pomocí jasného konsensu. Přijde mi nemyslitelné, aby někdo měnil formát hesla podle vlastního uvážení bez jakéhokoliv komunitního konsensu. Chováte se tu, jako by vám to tu patřilo, už od té doby, co jste před rokem a půl po indef bloku na en.wikt přesídlil. A je to špatně. Proti kolokacím nic nemám, ale musí to být konsensuální a podle odsouhlasených pravidel ve WS:FH. Dále bych rád zdůraznil, že neodstraňuji kolokace, ale všechny odchylky od konsensuální podoby WS:FH, které najdu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 16:55 (CEST) :: Tyto činy hodnotím jako jasnou sabotáž. Žádný další důkaz podle mě čtenář nepotřebuje. Účet Palu předstírá zájem ("Proti kolokacím nic nemám, ale musí to být konsensuální a podle odsouhlasených pravidel ve WS:FH"), ale tento zájem upřímný není, zejména se účet Palu nepokusil dát navrh na takovou a takovou kodifikaci, nýbrž postupuje tak, aby pokus zavést kolokace přišel vniveč. Pokud budu chtít kolokace zachránit, budu muset stránku po stránce revertovat. Takto zcela jistě upřímný zájem zavést kolokace nevypadá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:00 (CEST) :::Jasná sabotáž je, že neexistuje konsensus k tomu vkládat "významově související" a "kolokace", vkládat poznámky do externích odkazů, řadit externí odkazy a poznámky jako nadpisy třetí úrovně, nebo nevkládat šablonu Minimum a Doplnit, přesto to tak děláte. Naopak to, co ve WS:FH (konsensuálně) je, to neděláte. A celkově se věnujete jen rozvratu, hádkám, hašteření, vymýšlení nesmyslů a nekonečným diskusím, když už něco děláte na hesle, tak je to nějaká kontroverze. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:03 (CEST) :::Jinak kolokace chctete zavést vy, tak logicky tíha obhajoby leží na vás a ne na oponentovy. Přestaňte mě laskavě úkolovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:04 (CEST) :::: Ale kdyby účet Palu měl o kolokace upřímný zájem, mohl by říct: ano, podporuji, pojďme to schválit hlasováním. Pak by to bylo DP pro, Pyprilescu a Palu pro; u druhých by se vidělo. To je otevřeně rozvratná činnost, kvůli které jsem nedávno pravil, že Palu je kvaziag*, a toto hodnocení mi ve světle probíhajícího odstraňování přijde velmi výstižné. Byl to i Palu, kdo inicioval hromadné odstranění tematických kategorií. Já vidím jasného sabotéra a škůdce, nikoli osobu, která chce slovníku upřímně pomoci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:07 (CEST) :::::Jestli to mám vnímat jako žádost o podporu, kterou [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2023-2#Kolokace|jsem nevyloučil]], potom trvají moje podmínky - vyjasnit, co tam patří, udělat kvalitní návrh změny WS:FH, a vymyslet, jak systematicky kolokace doplnit i za pomocí robotů v dohledné době řekněme několika týdnů do všech současných článků, nikoliv jen náhodně do několika hesel, jako to je teď. Potom budu pro. Přičemž počítám s tím, že vy jakožto žadatel budete hlavním tahounem těch prací a nebudete je jen delegovat na ostatní jako dosud. Když se na můj popud zaváděla sekce dělení, taky jsem oddřel věštinu práce já. Já jsem ochoten vám v tom klidně pomoct, ale musím vidět, že to není opět jen vyčůrávání s ostatními, ale upřímný zájem, pro který jste ochoten věnovat určité úsilí. Jinak čekám na standardizaci už rok a čtrt a pořád nepřichází, takže se na mě nemůžete zlobit, že po roce a čtvrt chci Wikislovník konečně uklidit zpět do jednotného formátu. Připomínám taky, že se to netýká jen kolokací, ale celé řady dalších nestandardností a inkonzistencí, které jste do Wikislovníku vnesl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:17 (CEST) :::::: Tato sabotérská metoda by měla být pro čtenáře vcelku transparentní. Je to metoda házení klacku pod nohy a zvedání malicherných až nesplnitelných požadavků. Stěžovatel musí hlavně postupovat tak, aby proces pokud možno vedl k neúspěchu. Za tím účelem má zvedat požadavky na podrobné specifikace a plány, ale sám žádné podrobné specifikace ani plány nedodat. Úkony sabotéra mají být ve své podstatě desktruktivní. Kdyby naproti tomu podal sabotér návrh na tu a tu jistou kodifikaci, měli bychom se o čem bavit, ale pak by hrozil úspěch. Klíčové je, aby sabotér zvedal další a další požadavky takovým způsobem, aby tím vyčerpal druhou stranu a aby bylo obtížné jim vyhovět. Zvlášť vhodné je, aby sabotér žádat podrobnou technickou specifikaci něčeho, co však je obtížně podrobně technicky specifikovat (toto není fyzika; toto je lexikografie). :::::: Sabotér se má ostatně čím pochlubit: inicioval smazání tematických kategorií a uspěl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:24 (CEST) :::::::Tak jste v pohodě? Chápete, co vám tady píšu? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:26 (CEST) :::::::: Je to víc než jasné. Sabotérovi nebudou vůbec vadit smazané tematické kategorie, smazané kolokace a smazané významově související. Z nějakého nepochopitelného důvodu všechny tři kategorie informace anglický Wikislovník obsahuje (dvě z nich i německý Wikislovník) a z nějakého nepochopitelného důvodu to podporuje hodně lidí a tam vytváří. Jenom tady v malém rybníčku může zvítězit sabotér. Sabotér, který samozřejmě žádný konkrétní návrh kodifikace nepodá, protože tím by operace skončila. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:29 (CEST) :::::::::To máte tak, já jsem chtěl jednu dobu zavést hyperonyma, hyponyma a další sekce, které v jiných Wikislovnících mají, nebo například linkování slov z příkladů a mnoho dalšího. Všechno to má smysl, je to užitečné a jinde na Wikislovnících to mají. Přesto jsem nezískal podporu a proto jsem to NEDĚLAL. Je to velmi jednoduchý princip. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:32 (CEST) :::::::::: Proč nepodáte konkrétní návrh kodifikace kolokací? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:33 (CEST) :::::::::::[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF&diff=prev&oldid=1313049 Protože je to vaše zodpovědnost a já nejsem váš podřízený]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:35 (CEST) : (zpět) Domníváte se, že kolokace jsou v principu prospěšné? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:37 (CEST) ::V podstatě je to velmi pracná a málo užitečná sekce, takže pokud se ptáme na absolutní škálu, tak ano, ale pokud na relativní škálu, která je daleko blíže skutečnosti, tak zas tak moc ne. Její vznik podporují za podmínky, že se přidá systematicky skrze WS:FH do všech lemmat během několika týdnů. Bylo by fajn, když jste programátor, kvůli náročnosti vymyslet, jak k tomu využít AI. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:58 (CEST) ::Chci se zeptat, jestli to dnes skončí vaším zrevertováním, nebo jestli hodláte začít s pracemi, které umožní legitimní a plnohodnotné zavedení nové sekce. Rád bych znal váš konkrétní časový i věcný plán. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:16 (CEST) ::: Co mohu říct ze zkušenosti tak to zase tak pracné není a je to dost výživné. Výživnost kolokací ostatně ocenily SSJČ, SSČ, LSSČ i ASSČ, když opustily celovětné příklady a z velké části je nahradily kolokacemi; PSJČ měl ještě příklady celovětné. ::: Proč si myslíte, že váš vkus a úsudek má větší váhu než vkus a úsudek přispěvatelů v anglických projektech? Řečeno jinak, proč se povyšujete nade mne a nad ostatní v anglosaských projektech, a vlastně i nad ostatní v německém a polském Wikislovníku? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:21 (CEST) ::::To jsou přece naprosto irelevantní argumentační klamy. Já se nad nikým nepovyšuju, já jsem jen na jiném projektu než oni a neřídím se jejich pravidly. Můžete už konečně mluvit k věci a říct mi, jak a kdy zavedete kolokace plnohodnotně? Umíte nějak zapojit AI, aby přidala kolokace do existujících článků? Například udělat výpis hesel, ten projet AI, potom za pomocí bota a lidské kontroly vytvořený seznam naimportovat zpět do hesel? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:24 (CEST) ::::: Já zde nemluvím o ''pravidlech'' nýbrž o ''vkusu'' a ''úsudku''. Proč je vaše ''posouzení'' věci důležitější než moje a Pyprilescovo? ::::: A ještě jinak: proč jste tak veledůležitý, že ničíte mé dílo? Já vaše dílo neničím: zbytečná slabičná dělení z české IPA po vás ani hromadně ani jinak neodstraňuji ani hromadně neodstraňuji ony plurály proprií, se kterými nesouhlasím. ::::: Proč vymýšlíte cosi s genAI, když tomu ale vůbec nerozumíte? Co jste studoval? (Já jsem studoval informatiku na MUNI, paralelní a distribuované systémy, procesní algebry, modální a temporální logiky a tak.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:28 (CEST) ::::::A proč sem neustále taháte tyhle irelevantní věci? Vždyť něčí vkus je úplně irelevantní věc a řídíme se tu úplně jinými kritérii. A proč odpovídáte otázkami a nejste ochoten odpovědět jaký máte plán? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:30 (CEST) ::::::: Proč máte rozhodovací pravomoc vy a nikoli já s Pyprilescu? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:31 (CEST) ::::::: Ještě jinak: proč jste tak veledůležitý, že ničíte mé dílo? Já vaše dílo neničím: zbytečná slabičná dělení z české IPA po vás ani hromadně ani jinak neodstraňuji ani hromadně neodstraňuji ony plurály proprií, se kterými nesouhlasím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:32 (CEST) ::::::::[[WS:Konsensus|Žádnou rozhodovací pravomoc nemám]]. Prosím, odpovězte mi, jaký je plán pro zavedení kolokací v řádu týdnů. Pokud mi ani teď, po několika jasných otázkách neodpovíte, budu to předpokládat jako odmítnutí mojí pomoci na zavedení této nové sekce, a definitivně se proti této sekci postavím. Nemám čas si s vámi takto povídat o irelevatnních věcech, o vašich útocích obsahujících argumentační klamy, apod. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:34 (CEST) : (zpět) Když nemáte, proč se odstraňováním mého díla nadřazujete mé osobě? A uvědomujete si, že genAI je možná porušení copyrightu, dle [[Wikiversity:en: Is the output of ChatGPT copyrighted?]] Jak víte, že vkládáním kolokací od AI bych neporušil něčí copyright? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:36 (CEST) : Ani já ani vy nejsme tak naivní, abychom nevěděli, k čemu je dobrý snapshot kolokací na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Kolokace]]. Tento seznam slouží jako obrana proti sabotérským útokům. Budu uvažovat, jaký je nyní nejlepší postup vůči vašemu otevřeně sabotážnímu jednání. Jedna možnost je to po vás zase hromadně povracet, ale existuje snad i lepší plán. Snad někdo i pomůže? Uvidíme. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:39 (CEST) ::Odpovíte? Tohle iracionální ublíženecké napadání mě osobně obtěžuje a rád bych se věnoval věcné diskusi. Netrvám na AI, byl to jen nápad, můžete navrhnout jiné řešení. Kdybych vaši snahu sabotoval, tak se nesnažím vám pomoci s něčím, o čem nejsem přesvědčen, že je užitečné. Mimochodem, nemohl byste ukládat svoje příspěvky nějak jinak? Nebaví mě neustále v každé odpovědi řešit několikanásobné editační konflikty. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:42 (CEST) ::: Zapomněl jsem otázku. Jak zní? (Na mé jste uspokojivě neodpověděl.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:48 (CEST) ::::Poslední pokus o předpoklad dobré vůle. Jaký máte konkrétní plán na plnohodnotné zavedení sekce kolokace v době několika týdnů? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:52 (CEST) ::::: Já nejsem soudruh. Já nemám plán, ani pětiletý, ani jiný. Mám jenom vágní koncepci a tu realizuji. Říká se tomu inkrementální a iterativní vývoj. Pokud chcete plán, musíte vyvinout Multics. Jiní lidé ve velmi malém počtu šli a bez plánu vytvořili Unix. Oddělení kvality v tom pokud vím zapojeno nebylo. Ještě něčemu nerozumíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:00 (CEST) ::::::OK, beru to jako odmítnutí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:01 (CEST) ::::::: Nabízím vám možnost připomínek a návrhů na změny kodifikačního textu, který nadraftujete. Podle hesla: kdo na artefaktu trvá, ať ho také draftuje a výrazně přiloží ruku k dílu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:02 (CEST) ::::::::Přesně, trváte na zavedení, tak přineste dobrý draft a plán, jak se sekce plošně zavede. Do té doby jsem proti této sekci a nijak vám pomáhat nebudu. Tohle je moje poslední slovo. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:10 (CEST) ::::::::: Ale jestliže kolokace vkládá já i Pyprilescu, odkud se bere vaše pravomoc takto diktovat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:12 (CEST) ::::::::: Sekce se nemůže ''plošně'' zavést. Je to drobná mravenčí práce, zatím žel pro člověka s dopomocí toolů jako je GNV a ČNK. Asi by to šlo dělat i strojovou podporou, nicméně kolokace, co jsem viděl produkovat ČNK, podle mě za mnoho nestály. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:14 (CEST) == Skript == K vašemu: "Jestli to je nabídka i pro mě, tak já bych poprosil zbastlit šablonu, co dokáže vytvořit celé heslo." Budiž. Musíte zadat: 1) název zkratky (já mám např. "_ncs_" pro nové české podstatné jméno) a 2) text, kterým se zkratka má nahradit při stisku F8, kde může obsahovat více řádků. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 7. 2024, 14:22 (CEST) == Vkládání červených odkazů do ohýbacích tabulek == Tímto registruji svoji opozici k tomu, že vkládáte do ohýbacích tabulek červené odkazy na ohýbané tvary. Důvody jsem uvedl Pod lípou; dle vaší odpovědi o nich víte. Podle mě k takovému jednání nemáte ani argumentační konsenzus, ani všeobecnou shodu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 8. 2024, 12:34 (CEST) :Dělá to tak většina lidí zde, takže nerozumím tomu, proč to směřujete sem. Vaše poslední věta jde proti realitě, kolemjdoucí by mohla taková nepravdivá informace uvést v omyl. Pastrně jde o pokračování vašeho trollování zde na projektu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 8. 2024, 13:06 (CEST) :: Kde se mohu přesvědčit, že to tak dělá většina lidí? A kteří to jsou? Např. Pyprilescu čerstvě vložil [[στροβιλοαντιδραστήρας]], kde je ohýbací tabulka bez červených odkazů. Hobr nedávno vložil [[nevímkolikátý]], bez červených odkazů. JQtt/JOtt vložil [[padlina]], bez červencýh odkazů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 8. 2024, 13:13 (CEST) ::: Já vkládám do ohýbacích tabulek červené odkazy na ohýbané tvary, '''ale pouze tam, kde předpokládám použití šablony <nowiki>{{Viz}}</nowiki>''' v aspoň jednom z nich; nebo kde potřebuji odlišit zápis s vyznačením přízvuku u cizojazyčných hesel. Avšak jinak jsem '''proti''' vkládání červených odkazů do ohýbacích tabulek (t.j. pro neodůvodněné vkládání). --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 8. 2024, 09:16 (CEST) == IPA s tečkou == [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2021#Výslovnost češtiny]]; tam je i konsenzus proti a zdůvodnění. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 8. 2024, 09:16 (CEST) == Citace == „Palu, upřímně, byl jste to vy, kdo se zde dlouhodobě pohyboval svými editacemi a změnami ve způsobu přispívání na hraně nebo až za hranou pravidel a zvyklostí. Jedni dobu jste nedělal nic jiného než stále a dokola na jejich hranici lavíroval a zkoušel, co pravidla vydrží a co je komunita ochotná ještě snést. Debaty s vámi většinou nikam nevedly. Jiné argumenty jste nikdy neuznal a stále zatvrzele trval na svém. Hlasování není diktát většiny. Hlasování o dílčích věcech je prostě jen druhá možnost, když první – tj. snaha o diskusi a vysvětlení – selhala. --Martin Kotačka (diskuse) 11. 9. 2018, 19:52 (CEST)“ {{Nepodepsáno|Kusurija}} : +1. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 8. 2024, 11:48 (CEST) == Prosba o další příspěvky do HJP == Dobrý den, kolego. Prosilo bych Vás snažně o nějaká další česká hesla, ideálně lemmata (tedy nikoliv čl. typu [[Mojmířiných]] apod.). Z poslední doby mi z Vašich hesel připadlo skvělé např. [[pýžo]], [[vyfikundace]], [[bradlo]]; [[tu quoque]]; [[výsernice]]; [[rádlo]], [[fakáčema]]; [[být v limbu]]; [[náhubek]]. Troufám si tvrdit, že v nových zajímavých článcích a jejich přepečlivém zpracování a ozdrojování '''čníte nad většinu z nás''' stávajících aktivních přispěvatelů. Bylo by škoda, kdyby o Vás v tomto směru projekt dlouhodoběji přicházel. (Věřím, že v tomto by se se mnou shodli i Vaši momementálně "zarytí arcinepřátelé" jako je kolega Polanský či Kusurija.) Aby mi bylo rozuměno, ne že bych s Vámi poslední dobou nějak častěji souhlasil v oněch různých technikáliích a návrzích změn, ale opakuji, že jsem přesvědč. o tom, že bychom se Vámi mohli i pyšnit. (*Chápu nicméně samozřejmě, že to pro Vás lidsky zrovna nyní může být celkem těžké, poněvadž máte důvod cítit se silně odmítán.) Srdečně, [[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 29. 9. 2024, 14:57 (CEST) :Dobrý den, děkuju za vaší prosbu a vážím si jí. Situaci znáte - troll Dan Polansky ničí formát hesla, kde se dá. Místo rozumné domluvy neustále někde něco maže a revertuje, využívá nejrůznější obstrukce, míra jeho agresivity dosahuje pravidelně ve vlnách maxima. K tomu začal stejnou měrou radikalizovat Kusuriju (různé osobní výpady s nesrozumitelným filosofickým tlacháním-odůvodněním), občas dílčím způsobem i vás (způsobem reverty místo diskuse - ostatně ta vaše komunikace prostřednictvím shrnutí popravdě taky není nic pěkného, především neumožňuje transparentní hledání konsensů a vyhodnocování věcné argumentace). :Jeho práce je v ohledu zdrojování a pečlivého zpracování tak extrémně špatná, že třeba s vámi konkrétně vedu spor, jestli je ještě vůbec pro projekt prospěšná - ve chvíli, kdy někdo přinese 10 procent využitelné práce a 90 procent destruktivní, která zaměstnává velkou část komunity a strhává ji od práce k neustálým ostrým střetům a soubojům, tak je otázka, jestli ho kvůli těm 10 procentům hájit. Úroveň práce je minimální, ale škody jsou enormní ve všech úrovních a jmenných prostorech. :Také je křiklavé, jakou vervou bojkotuje a torpéduje téměř veškerá ve wikisvětě samořzejmá pravidla, v tomto ohledu se podobá jeho jednání nějakému autismu nebo minimálně nulové sociální inteligenci, protože všeobecně uznávaná pravidla jako by v soubojích s ním neexistovala (a nikdo je ani nevymáhá, takže mu vlastně dává komunita zapravdu). :Spoustu změn také prosazuje jen proto, že jdou proti Paluovi, což samo o sobě je toxické - toto vyplývá jak z kontextu, tak to často i sám přiznává. (poslední kapkou pro mě byla diskuse o hranicích slabik ve výslovnosti, kde argumentoval stylem "odborníci nemají pravdu, já se ani vlastně moc nechci seznámit s tím, co říkají, moje argumenty jsou sice s tím v rozporu a emocionální, ale podporují mě v tom 2 další lidi z 10 členné komunity, tak to tak prostě bude a já udělám všechno proto, abych vám rozkopal bábovičky, jinak mi to vlastně celé přijde jako nedůležitá marginálie, kterou bych ani neřešil, kdyby ji neprosazoval Palu). :Celkově mi velmi vadí, že pan Polansky místo aby přijal pravidla komunity, celý projekt si předělává kousek po kousku, někdy ohromný kus po ohromném kuse, podle sebe, aniž by se snažil alespoň elementárním způsobem o aspoň dílčí konsensus, veškeré jeho jednání je založené na ostrých konfliktech a úplné ignoraci autorit i editorů, což opakovaně sám zdůrazňuje. To vůbec znemožňuje jiné řešení než osobní konflikt, což se pak negativně promítá i do Wikislovníku (zaplevelování historií revertačními válkami, často obsah odporující konsensům, autoritám, stanovenému formátu...). :Dokud tohoto grázla, jak jsem ho podle mě vzhledem k uvedenému velmi přesně začal před pár týdny označovat (označujme věci pravými jmény, protože pokud neumíme problém pojmenovat, nebudeme ho umět ani vyřešit), někdo nepřivede k běžným normám wikispolupráce, které by umožnily věcnou, ideologicky nezatíženou debatu, tak nemá smysl, abych se sem chodil jen vyčerpávat a hádat. Nepotřebuju se účastnit na projektu tím způsobem, že 60 procent mé práce je bránit Wikislovník a nejen mojí práci před destukčními změnami. Nepotřebuju se u práce neustále jen nervovat a účastnit se neustále dokola toho marasmu a zmaru, kdy mu komunita tohle jednání toleruje a občas za něj i tleská (Kusurija a někdy i vy). Mám dost práce i v osobním životě na to, abych tu plýtval svoji energii i životní optimismus. :Pokud chcete něco opravovat, navrhuji začít tím, že sem přivedete nějaké správce ochotné vymáhat elementární komunitní konsensy, jako je PDV, ŽOÚ, Zdvořilost, CWN, FH, vyhodnocování konsensů, atd. (a to včetně pasáží, co pan Polansky účelově napadá a zpochybňuje, aby se mohl beztrestě chovat jak hulvát a aby mohl agresívně prosazovat svoje názory navzdory odporu). A nemyslím tím, aby šel správce rovnou blokovat, ale slušnou mediaci probíhajících debat a kultivování a vynucování jejich výsledků - pak už klidně i včetně blokování, pokud si nedá daný člověk říct. Alternativním a jednodušším řešením je to, které zvolili na en.wikt - zablokování pana Polanského indef (tam už po několikáté, nechápu, že ho pak odblokovali, ale takovou chybu už asi znovu neudělají, pokud se v jeho chování něco zásadního nestane). A já jsem stále přesvědčen o tom, že jím způsobená škoda na cs.wikt mnohonásobně překračuje jeho přínos projektu, a že pan Polansky má vůči všem vyjednávacím taktikám ohromnou resistenci a minimální schopnost sebereflexe, takže se obávám, že pouze ta cesta indef banu bude účinná. Problém často nejsou změny, které prosazuje, ale extrémní problém je jeho způsob jednání: agrese, sobectví, arogance, neústupnost, džihád, atd. :Ještě jednou děkuji za projevený zájem o mou práci. V současnosti se ale vzhledem k uvedenému neplánuju nějak více zapojit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 9. 2024, 10:37 (CEST) :: Příspěvek výše je na blok za osobní útok ("grázl") a vzhledem k řadě vznesených nepravdivých obvinění mé osoby bez jakéhokoli důkazu (ani jeden diff, ani jeden odkaz na místo činu, apod.) dost možná i trestný čin pomluvy; žalobu nepodávám; právník nejsem. Správci by měli jednat, což však nečekám. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 9. 2024, 11:13 (CEST) :::Pod poslední větu se plně podepisují. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 9. 2024, 22:01 (CEST) == Malé editace == Nešly by malé editace označovat jako malé, i když jsou součástí masové dávky (nebo právě proto)? —[[Uživatel:Mykhal|Mykhal]] ([[Diskuse s uživatelem:Mykhal|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:10 (CET) :Dobrý večer. Asi jo, ale které myslíte? Jestli myslíte tu opravu kategorizace, tak to mi moc malé nepřijde. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:11 (CET) ::Změna kategorizace přílohy mi malá přijde, navíc když jste ani nečekal na odpověď [[Diskuse_s_uživatelem:Kusurija#Přílohy_duplicitní_ke_kategorizaci?|kolegy]]… —[[Uživatel:Mykhal|Mykhal]] ([[Diskuse s uživatelem:Mykhal|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:23 (CET) :::Tahle odpověď ale s touhle změnou nijak nesouvisí. Budu tedy dávat "malá", ale podle mě [[w:Wikipedie:Malá editace|je to vlastně špatně]] a někdo si může stěžovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:25 (CET) :::: Hromadné odstraňování kategorie bez návrhu Pod lípou považuji za nepřijatelné. Paluovi po věci nic není; je to Kusurijova práce. Podle mě to dost možná i splňuje znak harassmentu Kusuriji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:26 (CET) :::::Jedná se jen o narovnání kategorizace podle [[w:Wikipedie:Kategorizace|známých a obecně uznávaných wikipravidel]], kdy se kategorizuje do nejspodnější kategorie. Nejedná se o žádnou revoluci nebo evoluci, pouze o opravu kategorizace. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:27 (CET) :::::: S tímto činem nesouhlasím a není k němu konsenzus. Odkázaná stránka [[w:Wikipedie:Kategorizace]] je na Wikipedii, nikoli Wikislovníku; vůči Wikislovníku nemá žádnou platnost. Wikislovník žádné rozhodnutí v tomto směru pokud vím neučinil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:29 (CET) :::::::Konkrétně je naprostý nesmysl, aby byla stránka [[Příloha:Seznam čínských znaků s radikálem 176 面]] kategorizována do [[:Kategorie:Přílohy:Seznamy čínských znaků s 9tahovým radikálem]], jí nadřazené [[:Kategorie:Přílohy:Seznamy čínských znaků]] a ještě dokonce do jí nadřazené [[:Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Vždy se kategorizuje do nejnižší kategorie, aby vyšší nebyly zahlcené a zůstaly přehledné. Do vyšší kategorie je zakategorizovaná ta nižší a s ní i předmětné články/přílohy/hesla. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:31 (CET) :::::::Ke kategorizačním pravidlům není konsensus? To jste mě překvapil, já naopak tvrdím, že je. Spíš vám zase vadí moje osoba, to je tak vše. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:32 (CET) :::::::: Mě to jako nesmysl nepřijde. A vyjádřit by se k návrhu měl i Kusurija, který stránky takto vytvořil. :::::::: Vámi odkázaná pravidla nejsou pravidla českého Wikislovníku. Žádný Wikislovníkový konsenzus k nim není nikde v českém Wikislovník uvede, pokud vím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:33 (CET) :::::::: Palu pokračuje v hromadném odstraňování, zatímco probíhá tato diskuze. Nepřekvapilo. Je to typický modus operandi. Dělá si to chce. Jeho vůle je zákon a relizuje se ihned z jeho rozmaru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:34 (CET) :::::::::Pokud chcete prosadit, že budeme kategorizovat redundantně do všech vyšších kategorií, ok, ale nedělejte to u mě na diskusní stránce, já takovou možnost určitě podporovat nebudu, protože vyšší kategorie se stanou nepoužitelnými. Osobně jsem přesvědčen, že jde z vaší strany pouze o další narušování Wikislovníku, abyste prosadil nějaké šikanující akce vůči mé osobě. Zopakuji jen, že je potřeba vás zabanovat i na českém Wikislovníku, protože konstruktivita vašich postojů už dávno klesla na dno. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:37 (CET) :::::::::: Jeden z důvodů, proč se hlavně u hromadných změn má čekat na konsenzus, je ten, že v případě nenastání bude hodně práce s revertováním a bude zatíženo mnoho historií revizí. Oproti tomu u izolovaných jednotlivých změn jistá třeba až přílišná odvaha či zbrklost tolik nevadí. Tady opravdu žádný konsenzus neregistruji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:38 (CET) :::::::::::U opravy kategorizačního stromu dle pravidel není konsenus třeba. A už mě laskavě neobtěžujte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:39 (CET) :::::::::::: Podle kterých pravidel? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:44 (CET) == Alternativní účty == Mohl byste přidat na svou uživatelskou stránku v českém Wikislovníku své alternativní účty, jako jste učinil v české Wikipedii? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 11. 2024, 11:48 (CET) == Odkazy == Vážený pane kolego, mám na Vás dotaz. Proč jste u hesla ranhojič (které jsem včera založil) odebral odkazy v ukázce z Pamětí Giacoma Casanovy? Na Wikislovníku není heslo „zpovědník“ a já se ho chystám založit, tak jsem si připravil odkaz. A proč by článek neměl být takovým způsobem provázán s jinými? Já se vůči Vašemu kroku nevymezuji kriticky, jen ho moc nechápu. Děkuji za odpověď. [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 07:13 (CET) :Zdravím, už dlouho bojuju za to, aby i příklady byly plně provázány, podobně jako jsou dnes provázány samotné významy. Dělá to tak například pl.wikt a pro čtenáře je to myslím poměrně užitečné. Bohužel se mi to dosud prosadit nepodařilo a v současnosti je [[WS:FH|formát hesla]] takový, že se slova z příkladů vůbec neodkazují/neprovazují. Hlavním argumentem proti bylo, co si vzpomínám, že nemáme dostatek editorů, byla by to pro ně poměrně velká časová zátěž a u cizojazyčných hesel by nemusely být linky kvůli nedostatečné znalosti tamního ohýbání dostatečně spolehlivé. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 2. 1. 2025, 19:29 (CET) ::Znovu jsem si přečetl stránku o formátu hesla:<br> ::1) Hned v první větě je řečeno, že se jedná o doporučenou strukturu.<br> ::2) V části „Příklady“ (https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla#P%C5%99%C3%ADklady) není řečeno, že se to nesmí.<br> ::Z toho vyplývá, že to lze. Nechci si hrát na zkušeného, jsem na Wikislovníku krátce, ale pokud mi nedoložíte, že to „z takového a makového důvodu“ nejde, nemám pro rušení odkazů důvod. Jestli můžete, doložte mi, prosím, své tvrzení. Píšete „co si vzpomínám“, ale to není důkaz ani důvod. Svou připomínku samozřejmě nemyslím ve zlém a dost možná se teď pletu. ::Děkuji za pomoc i pochopení. [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:38 (CET) ::Ještě mě napadá jedna věc: Poměrně velká časová zátěž (1) a fakt, že „u cizojazyčných hesel by nemusely být linky kvůli nedostatečné znalosti tamního ohýbání dostatečně spolehlivé“ (2) jsou důvody odkazy v příkladech nedělat, jestliže to zmíněná stránka Formát hesla nezakazuje? (Poznámka na okraj: Já osobně nikdy neřeším cizí jazyky a ani řešit nebudu, chci se věnovat hlavně přechodníkům a slovům archaickým, případně málo používaným.) [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:49 (CET) :::Dosud je praxe taková, že co WS:FH nepovoluje, to v podstatě zakazuje. Například FH nemá uvedeno, že by mohly být sekce proházené, že by mohly být třeba nějaké extra sekce tam nepopsané, že by třeba někdo mohl do hesla napsat svoje názory na to slovo v sekce poznámky. Přesto je to všechno vnímáno jako něco, co se tu nedělá. Odkazy v příkladech tu zkrátka neděláme. Nemám problém s tím se pokusit je opět prosadit, ale nemůžeme to dělat partyzánskou válkou. Takové změny dotýkající se celého obsahu Wikislovníku se dělají celokomunitní diskusí a požaduje se k nim nový konsensus. Pakliže to téma otevřete pod lípou, podpořím vás. Pokud ale linkovat, tak každé slovo, nikoliv jen vybraná (výběr by byl buď subjektivní nebo složitý). A pokud, tak každý jazyk, nikoliv jen vybrané (Wikislovník by měl konzistentně přistupovat stejně ke všem jazykům). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:55 (CET) ::::Děkuji za radu. Vlákno založeno: https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou_(pravidla)#Odkazy_na_jin%C3%A1_hesla_v_p%C5%99%C3%ADkladech [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 21:19 (CET) == K Vašemu předvčerejšímu shrnutí editace u revertu Netopýra pláštíkového == Dobrý den, pane kolego. I s rizikem, že na Vás tady teď zapůsobím paternalisticky či výsměšně (málokdo snášíme dobře poučování, že?) : vypadá to, jako byste u hesel měl nějaký problém s '''černou''' barvou fontu 🙃😁, — nejdříve jste opakovaně zkoušel prosadit klikatelnost každého slova v příkladových větách (*přičemž, nakolik si všímám, doposud sám vlastně dost málokdy zanášíte vůbec nějaké, tj. příklady). Nyní přicházíte s touhle novinkou, a sice, že ve skloňování binominálů z hlediska klikatelnosti oddělujete jednotlivé non-lemmatické položky — to už je prostě parodie! Vy si fakt nevzpomínáte, že tu byl a je odpor k vůbec vyskloňování těchto převážně taxonů? A nemyslím si, že by šlo jen a pouze o Lenku64. (Ostatně ho zde praktikujeme pouze dva – slovy Vy a já.) Víte, k čemu tohle Vaše lehce maniakální hračičkování povede? Není obtížné si to domyslet – komunita, která naši praxi tolerovala, si dá tu práci a všechny tyhle kontroverzní deklinace odmaže... Vytočilo mě to zejména proto, že jste to provedl u čerstvého Slova týdne, které je a má být jakousi dočasnou výkladní skříní Projektu. Není to navíc zdaleka poprvé: Danny B. nějaké heslo patrně s rozmyslem vybere a umístí (*dá se vlastně předpokládat, že i proto, že jeho momentální stav považuje za dostatečně reprezentativní?) a Vy bryskně zareagujete tím, že se na ně vrhnete a začnete ho "vylepšovat", pohříchu zejména takovýmto ichtylským způsobem. Proč to proboha děláte? Vždyť je to spíš ke škodě. Co kdybyste místo toho opět pozakládal pár nových zajímavých hesel v Hlavním prostoru? Myslím tím dobře ozdrojovaných lemmat s etymologií atd. – opakuji se, ale právě v tom je přece ''Vaše silná stránka'' ... a projektu to dlouhodobě vylepšuje imidž. --[[Uživatel:Chomejnskýý|Chomejnskýý]] ([[Diskuse s uživatelem:Chomejnskýý|diskuse]]) 31. 1. 2025, 14:06 (CET) :Dobrý den kolego. Danny B. pravidelně vybírá na slovo týdne nedodělky neodpovídající současným nárokům na heslo, zato když se podíváte na autory hesel týdne, tak zjistíte, že nejde o nějaká složitá kritéria - 1. slovo je pro Dannyho dostatečně zajímavé a 2. napsal ho někdo jemu blízký. O kvalitu hesla v tom nejde vůbec. A právě aby to nedělalo ostudu, tak se pouštím pravidelně co nejrychleji do dodělání těch hesel. Zdravím vás. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 2. 2025, 01:50 (CET) == Správcování == Zkuste k tomu přistupovat konstruktivněji. Mohl byste zkusit správcovské řady rozšířit a stát se tím správcem, který bude dělat ty věci, které podle Vás správci v současnosti zanedbávají. Třeba bude aktivnější ve sporech mezi uživateli. K tomu by bylo samozřejmě dobré se sám nejdřív nějakou dobu ve všech sporech držet spíš zpátky a nechávat rozhodnutí na ostatních, aby komunita viděla, že jste schopen odstupu a nestrannosti. [[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 4. 2. 2025, 21:58 (CET) :Děkuju, o té možnosti jsem uvažoval, ale Wikislovník je plný lidí, kteří nemají příliš respekt k obecným wikipravidlům a drží se svého vlastního pojetí směřování projektu, často v rozporu s tím, co bylo dohodnuto na WS:FH. A jak všichni víme, dlouho jsem byl jedním z nich, takže moje pověst není zrovna symbolem nestrannosti a odstupu, i když jsem na tom za ta léta zapracoval. :Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu. Jenže bez autority, která by alespoň základní pravidla vynucovala, se to většinou zvrhává v hádky a revertační války. Proto se často obracím na WS:NS – nečekám, že správci budou řešit každý spor do detailu, ale aspoň občasná reakce by mohla pomoct posunout situaci ke konsenzu místo nekonečných konfliktů. :Chápu, že bez aktivních správců se situace nezlepší, takže o tom přemýšlím. Mám ale obavy, že bez širšího konsenzu komunity by to jen prohloubilo konflikty. Mým cílem není bojovat s lidmi, ale hledat cesty, jak projekt směřovat k nějakým standardům, aniž by anarchie měla navrch nad pravidly. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 2. 2025, 22:16 (CET) == Výzvy ke správcům == Čerstvě jste podat tři shodně(?) formulované výzvy správcům. Ty podle měly být Pod lípou. Jistě se mohou chtít různí editoři vyjádřit a to nikoli na třech místech. Vyzývám vás proto, abyste své příspěvky smazat spolu s mými reakcemi a otevřel místo toho diskuzi Pod lípou. Jiná věc je, zda jste to myslel jako výzvy k potvrzení ve smyslu [[Wikislovník:Pravidla o správcích#Potvrzení ve funkci]]. Pakliže jste to tak myslel, pak je žádoucí to uvést dostatečně explicitně, ideálně i s odkazem na pravidla, jak jsem nyní učinil. Takový postup vám však nedoporučuji. Víříte tady prach způsobem dost scestným a nevhodným. Ostatně to byl Pyprilescu, kdo se relativně nedávno vyjádřil o činnosti místních správců pochvalně. Ale pokud byste opravdu chtěl jít tímto směrem, pořád bych doporučil začít diskuzí Pod lípou, sondovat náladu ostatních a teprve poté přistoupit k dalším krokům. Jinak tu budeme mít tři zbytečná hlasování o potvrzení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:21 (CET) : Aha: "Uživatel může dle předchozího bodu vyzvat k potvrzení nejvýše jednoho správce za rok. Každá další taková výzva učiněná dříve než rok od té předchozí nemá žádné účinky. Počet výzev, z nichž neplyne povinnost správce nechat se ve funkci potvrdit, není omezen." Takže tímto způsobem můžete vyzvat pouze jednoho, nikoli všechny najednou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:22 (CET) ::Zdravím, zdejší pravidla, respektive to, co si tu někteří prohlasovali jako jakousi simulaci právního systému, nepovažuji za správná. Požádal jsem ty správce ryze džentlmensky a očekávám jejich odpověď. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:24 (CET) ::: Pravil jste "[...] , považuji za nezbytné, abyste iniciovali převolení správců. [...]". Když jsem to četl, tak mi to přišlo, že by to vlastně šlo interpretovat jako žádost o potvrzení. ::: Znovu vás vyzývám, abyste příspěvky odstranil a místo toho otevřel diskuzi Pod lípou, klidně i s podobným textem, s tím, že správce pingnete. Vyjádřit se jistě budou chtít i ostatní, včetně mě, Kusuriji a Pyprilescu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:28 (CET) ::: Pravidla byla schválena v [[Wikislovník:Hlasování/Pravidla o správcích]], kde pro jste hlasoval i vy, se zdůvodněním: "Takhle bude hlasovat asi každý, kterému je důležitější Wikislovník než on sám. Wikislovník potřebuje vhledem k autoritářské minulosti tato pravidla jako sůl, dokonce tolik, že to stírá jejich nedokonalost v jednotlivých aspektech. Jsem velmi vděčný všem, kteří se podíleli na pravidlech a především na tom, aby byla tato pravidla průchozí napříč širokou komunitou." --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:30 (CET) ::::Jak [[Diskuse:make-up|už jsem vás dneska jednou prosil]], už mě prosím přestaňte šikanovat a hleďte si svojí práce, nejlépe směřované ve směru vylepšování slovníku, nikoliv odrazování plodných editorů. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:31 (CET) ::::: Tak jasně, argumenty došly, šach mat, tak rychle přehodit vyhýbky jinam a změnit téma. To už je jenom směšné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:32 (CET) == Kandidát na správce == Přišlo by mi vůbec ne špatné, kdybyste si založil hlasování s vaší kandidaturou na správce českého Wikislovníku. Já bych proti takovému založení vůbec nic neměl. Nějakou nenulovou podporu téměř jistě máte, Tchoř výše nadnesl, že byste mohl v principu posílit správcovské sbory. Já v něm budu pochopitelně hlasovat dle svých zkušeností a důkazů, ale to založení hlasování nijak nebrání. Pravil jste výše: "Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu." Vidíte, to jsou samé dobré věci. Kdybyste byl správce, mohl byste lépe udržovat pořádek a bránit český Wikislovník proti rušivým živlům. Revertovací války by skončily; stránku byste zamčel na konsenzuální (čili té vaší) verzi. V českém Wikislovníku není žádný požadavek, že kandidát na správce musí mít vysoké šance na zvolení; například zde: [[Wikislovník:Správci/Žádost o práva správce Juandev]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 3. 2025, 06:44 (CET) :Přidávám se k návrhu. Například {{Diff|1351001|toto Vámi odhalené copyvio}} je zapotřebí nejen odmazat, ale hlavně skrýt. To první jste učinil (děkuji za to), na to rozšířená práva nepotřebujete, s tím druhým musí'''me''' počkat na správce, kteří si dávají načas. Hodil by se nějaký další, který je tu častěji a je všímavější (a odvážnější?). Pokud si na funkci netroufáte, třeba bych to mohl (dočtvrtice) zkusit já? Tedy (o obojím), pokud nahlédnete, že svižnější reakce správců jsou žádoucí (?). Pokud svůj přístup nezměnil [[Uživatel:JQtt|JQtt]] (několikrát odpověděl, že nehodlá kandidovat), kdo potom zbývá. Potrumpovsku: „kdybych tu byl [správcem], tak bych to napravil hned“. --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 4. 2025, 15:11 (CEST) Kolego Palu, přimlouvám se, abyste pokračoval v ignorování tohoto vlákna. Jistě však tuto moji "radu" nepotřebujete. Abych se vyjádřilo srozumitelněji, pro případného kolemjdoucího či pozdějšího čtenáře: Nějak mám velkou potíž uvěřit v jakoukoliv bona fide kolegů dosavadních přispěvatelů (rozuměj do TOHOTO vlákna). --[[Uživatel:Perpétrateur perpétuel|Perpétrateur perpétuel]] ([[Diskuse s uživatelem:Perpétrateur perpétuel|diskuse]]) :Díky, mám to stejně. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2025, 22:31 (CEST) :: Otázka je, zda byste (vy Palu) zvážil založit ono hlasování o svém správcovství, pakliže bychom já i Kusurija deklarovali, že se umístíme do kolonky zdržel se, případně bychom deklarovali naprostou neúčast na onom hlasování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2025, 10:34 (CEST) == Dávný výrok == Před mnoha lety jste učinil následující výrok: : "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet." Je ale možné, že jste věc mezitím přehodnotil; je to dávno. Chtěl byste učinit ve výroku nějaké úpravy, vzít ho zpět, vysvětlit nové postoje apod.? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 4. 2025, 10:53 (CEST) :Můj postoj k pravidlům je stále stejný, více vizte např. [https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Konsenzus toto]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 4. 2025, 11:10 (CEST) :: Takže když vás cituji v tomto výroku, není to nijak nefér s tím, že už to bylo dávno, rozumím tomu správně? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 4. 2025, 11:16 (CEST) Dneska bohužel nic, práskající doktore. Nebo sám cítíte, že je ještě něco na cestě? Nu dobrá. Zkusme jinak. V české Wikipedii byla diskuze o tom, zda má článek [[W:Spojené království]] být přesunut na [[W:Velká Británie]]. Bazi podle mě velmi přesvědčivě argumentoval (včetně pečlivého sběru důkazů v [[W:Diskuse:Spojené království/Archiv 1]]), že má být přesunut, ale k tomu nebyl numerický konsenzus ([[W:Wikipedie:Hlasování/Přejmenování článku Spojené království]]) a tak zůstala stránka ve stavu dle numerického konsenzu (který byl sice podpořen argumenty, ale podle mě scestnými). Má Bazi přesunout článek na "Velká Británie", protože "důležité jsou pouze argumenty; kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 9. 4. 2025, 07:11 (CEST) == Archivace == Vaše diskuzní stránka má nyní přes 285 000 bytů. Přijde mi tedy zralá na archivaci, což je praxe, kterou jste v minulosti provozoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2025, 10:37 (CEST) :Račte si všimnout, že mám nastavenu pětiletou archivaci a že většina z těch kilobajtů jsou nadbytečné diskuse z vaší strany. Už jsem vás prosil, abyste psal jen na relevantní místa v relevantním rozsahu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 5. 2025, 14:55 (CEST) :: Hledání "Račte si vážit" nic nenašlo. Co to má znamenat, pokud něco? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:00 (CEST) ::: Aha, takže další podvod, když jste "Račte si vážit" změnil na "Račte si všimnout" v příspěvku, na nějž již bylo reagováno, bez změny časové známky. Klasik. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:05 (CEST) :: A z rozsahů vašeho archivu nevidím, že byste měl jako periodu nastaveno právě a přesně 5 * 12 měsíců; např. "29. prosince 2010 do 23. července 2015" je o řadu měsíců méně. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:05 (CEST) == Autor vašeho příspěvku na Meta == Četl jsem znovu váš příspěvek na Meta a některé aspekty mě zaráží. Zeptám se: jste jediný a plný autor toho textu, podepsaného vámi? Použil jste např. GenAI? Pomáhal vám s textem nějaký rodilý mluvčí angličtiny, komunikující s vámi např. emailem? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 12. 5. 2025, 11:35 (CEST) == Babel == Klasická zpráva, kterou jsem často posílal: byl byste ochotný na vaší stránce uvést jazyky, které ovládáte, pomocí nástroje Babel? Není to povinné, ale je to užitečné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 12. 5. 2025, 11:40 (CEST) == Ztučnění hesla v příkladech == Následující hlasování se týká vaší relativně nedávné činnosti a je stále otevřené. Můžete do něho hlasovat dle svého uvážení, na kteroukoli stranu, třeba i jako zdržel se, nebo i můžete přidat novou kolonku "proti tomuto hlasování" nebo podobně, jako že nejste proti návrhu nýbrž pouze proti hlasování. Zde: [[Wikislovník:Hlasování/Ztučnění hesla v příkladech]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 07:01 (CEST) == Odstranění příspěvku, na který jsem reagoval == Žádám vás, abyste již neodstraňoval svůj příspěvek, na který jsem již reagoval. Kdybych na něj byl nereagoval, potom bych se odstranění nebránil. Můžete příspěvek např. proškrtnout nebo v odpovědi uznat chybu. Uznání chyby není nic špatného; všichni máme špatné dny. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:02 (CEST) :Nevím, jestli jste se mě naučil šikanovat pouze z ublížení, že jsem se snažil proti vašim změnám projekt uchránit, nebo jestli je v tom i nějaký rys osobnosti, ale rád bych, kdybyste s tím přestal. Pokud vezmu něco zpět jako unáhlené, tak to laskavě respektujte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:05 (CEST) :A ještě pro jistotu připomínám, jak s diskusí zacházíte vy: [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1330509], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1326733], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1326728] atd. atd. atd. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:11 (CEST) :: A pak jste odstranil i můj příspěvek. Na můj revert jste revertoval znovu. Věc nechávám ležet, ale přidal jsem ji do složky/spisu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:14 (CEST) :: Ono je to vlastně celkem jasné. Vy máte zcela zásadní problém uznat jakoukoli konkrétní chybu. A když by někde visel důkaz o tom, že zbrkle činíte nesmyslný závěr, tak to radši smažete a vedete kolem toho revertovací válku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:16 (CEST) :::Vaši složku mám ve sledovaných a dobře vím, co do ní píšete – včetně manipulativního výběru informací a jejich jednostranné interpretace. I to je důvod, proč o vás mluvím jako o člověku, který dlouhodobě působí šikanózním dojmem. Kdybych neuznal chybu, tak bych těžko udělal [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Mykhal&diff=prev&oldid=1353154 tuto editaci]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:22 (CEST) :::: Ona složka naopak obsahuje důkazy velmi hrubého obtěžování/harassmentu z vaší strany, včetně vaší podpory výroku, že mám být ''natrvalo zablokován ze všech wiki nadace Wikimedia''. Čili byste chtěl stejně jako onen vámi citovaný účtočník rozhodovat, zda smím např. editovat anglickou Wikiversitu. Já oproti tomu opakovaně uvedl, že pro regulaci vašeho podle me hrubě závadného jednání stačí trvalý zákaz revertů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:25 (CEST) :::::Nepatřičné zobecňování toho, co jsem kde v jakém afektu řekl, je jeden ze způsobů vaší manipulace z fakty, kterých je ale jinak ohromná spousta. Na tomto projektu nepůsobíte, abyste jej rozvíjel, ale abyste vedl nekonečné spory a jako oběť k šikaně jste si našel mě jen proto, že jsem se projekt snažil před tímto jednáním bránit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:30 (CEST) :::::: Podle mé zkušenosti bude velmi obtížné najít někde na wiki váš výrok v duchu, v té a té věci jsem neměl pravdu, to a to beru zpět, tu a tu větu škrtám. Takže předkládám své zobecnění jako hypotézu k falsifikaci/vyvrácení v Popperovském duchu; prozatímní pokusy najít vyvrácení neuspěly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:33 (CEST) :::::::Jen dovětek v duchu, že zcela jasně chápu, proč jste dostal na en.wikt několik indef banů a že je škoda, že tento projekt trpí takovým nedostatkem aktivních kolegů včetně aktivních správců. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:37 (CEST) :::::::: Nekonečné otírání se o můj nekonečný blok v anglickém Wikislovníku, který příčinně souvisí s dlouhodobým tamějším obtěžováním/harasmentem mé osoby a zejména tím, že jsem tam nemoudře opakovaně odmítl nabídku být správcem, je už jenom trapné. Jinak Paluova technika se nazývá moving the goalpost; opakovaně opouští rozdiskutované téma bez jeho uzavření a ujasnění a míto toho otevírá další témata, byť by i související. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:44 (CEST) : Ještě k "co jsem kde v jakém afektu řekl": není potřeba se ohánět/bránit jakýmsi afektem. Poté co afekt opadne, lze říct: větu tu a tu beru zpět. Prosté. Pakliže se tak nestane, věta leží, afekt, neafekt. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 14:16 (CEST) == Reverty s neznalostí projednávaného == Doporučuji k pozornému nahlédnutí [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam]], zejména ve spodní části. Děkuji za pozornost. --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 3. 2. 2026, 09:50 (CET) === Prosba o zastavení úprav modulu Modul:Priznaky/seznam === * <code>Přesunuto z [[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse s uživatelem kusurija]]</code>: Prosím, zdržte se dalších úprav stránky [[Modul:Priznaky/seznam]]. Tento modul je používán v mnoha heslech a jakékoli změny mají přímý dopad na jejich podobu a formátování. Není vhodné na takto centrálně využívané stránce vést revertační válku, zejména pokud dochází k odstraňování prvků, které následně rozbíjejí obsah na jiných místech. Pokud je potřeba něco řešit, prosím nejprve o diskusi a nalezení konsenzu. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 3. 2. 2026, 10:43 (CET) :Velmi velice příhodná prosba. Akorát, že by měla být '''adresovaná''' (a posléze satisfakce) '''vám'''. Nejste ředitel českého wikislovníku, nemůže být vše podle vás, už jenom proto, že nemálo vámi prosazovaného (nejen z) z lexikologického hlediska nemůže obstát - protože je to úplně mimo. Děkuji za přečtení a napříště bych byl vděčný, kdybyste v diskusi pokračoval tam, kde byla započata, nb. nepřeskakoval na moji diskusní stánku a kdovíkam ještě. Toto vlákno časem smažu (můžete přenést na patřičné místo). --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 3. 2. 2026, 11:03 (CET) == Kandidát na správce 2 == Pakliže byste si založil hlasování pro vaši kandidaturu na správce (což mám za dobrý plán), slibuji (coby váš odpůrce), že se v hlasování zdržím; tento slib vyprší 30. dubna 2026. Relevantní: "[...] váš návrh, že bych se nechal zvolit správcem, považuji za pomýlený já, protože ty dva vandalové mě nezvolí a z ostatních volit asi nikdo nebude a pokud, tak asi taky ne pro mě"; z [[Diskuse s uživatelem:Tchoř]]. Možná by i [[User:Kusurija]] učinil podobný slib. Kdyby tedy dva vaši velcí odpůrci slíbili, že se umístí do kolonky zdržel se, měl byste zvýšenou šanci na úspěch. Kdyby to nestačilo, dokonce bych mohl slíbit, že se umístím do kolonky podpory, abyste měl větší šanci, ale to bych si musel rozmyslet. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 06:07 (CET) :Jenom taková technická - kdo by tedy zbyl na hlasování ano/ne? [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 10:45 (CET) :: Hlasování by běželo jeden měsíc, takže i příležitostní editoři by se mohli přidat. Pakliže by se Kusurija ke mě přidal, tak by to mohlo být např. DP+Kusu se zdrželi a Mykhal, Pypr, JOtt, Hobr, JiriMatejicek a Tchoř pro (ne nutně, ale v principu třeba ano). Tedy dosáhnout kvóra 7 by v principu šlo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 11:01 (CET) ::: Takže sám vidíte, že získat podporu není reálné. Tak proč mě do té kandidatury pořád tlačíte? Pokud tedy mám PDV a neoznačit to rovnou jako procesní trolling... [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 12:02 (CET) :::: To plyne z čeho, že to není reálné? Je to kvůli nedosažení kvóra? Nebo kvůli něčemu jinému? (Dal jsem Google vyhledat výraz "procesní trolling" a našlo to pouze dvě stránky, jež mi nepomohly zjistit, co to je.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 12:10 (CET) :::::[[w:Wikipedie:Troll#Zneužívání procesů]]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 22:31 (CET) ::::Dosažení kvóra je možné. Aby tedy kvórum bylo dosažitelné a měl jste šanci na zvolení, budu hlasovat, ale nebudu hlasovat proti. Ostatní případné volitele ovlivnit nemohu (ani nechci). [[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 20. 3. 2026, 12:29 (CET) ::::Když už jste zmínil ten "procesní trolling", není on náhodou z Vaší strany - tedy, když už jste dostal takové vstřícné nabídky a nevyužíváte jich (mohl jste zatepla založit kandidaturu), tak jak tomu máme rozumět? Pohrdáte, nemáte čas, nemáte chuť? --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 30. 3. 2026, 12:11 (CEST) :::::Především nemám chuť krmit trolly a diskutovat o jejich absurdních návrzích. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 3. 2026, 17:24 (CEST) :::::: To dává smysl. Můžete však vysvětlit mě a čtenářům, proč návrh považujete za absurdní? Vaši hlavní oponenti/kritici, já a Kusurija, se nabídli se umístit v kolonce zdržel se, čímž se započítají do kvóra a nezapočítají se do opozice. Je to absurdní 1) kvůli kvóru, 2) kvůli tomu, že očekáváte další opozici, nebo 3) z jiného důvodu či 4) kombinace důvodů? Pomohlo by, kdybychom se já i Kusurija umístili v kolonce "pro" (zvážil bych to)? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 3. 2026, 11:04 (CEST) :::::: Udělejme to jinak. Ode mne platí nabídka do 30. dubna 2026, že se v případném hlasování s vaší kandidaturou na správce umístím v kolonce pro (a nikoli pouze zdržel se), abych tím podpořil vaše šance na zvolení. Vaše případné zvolení by dalo českému Wikislovníku jasný a pevný řád, podle mého odhadu, což by jistě řada uživatelů/editorů ocenila (já bych to neocenil, ale nejde tady pouze o mě, ale i o ostatní přispěvatele; nejsem vlastník projektu). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 3. 2026, 11:17 (CEST) == Spisovná čeština a hovorová čeština == V minulosti jste pravil: : (1) "ve slovnících jsou přitom i nespisovné tvary, například hovorové nebo obecné" Přál byste si váše výrok proškrtnout/vzít zpět, případně amendovat/opravit? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 5. 2026, 10:29 (CEST) tsrjytavzur4dcfrhqr2iszt0atqxjj 1386826 1386825 2026-05-08T08:30:29Z Dan Polansky 367 /* Spisovná čeština a hovorová čeština */ 1386826 wikitext text/x-wiki {{Cedule | typ = archiv | nadpis = Archiv: | text = * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1|Archiv diskusí 1]]: od 9. dubna 2009 do 28. prosince 2010 (65 kB) * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv2|Archiv diskusí 2]]: od 29. prosince 2010 do 23. července 2015 (133 kB) * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv3|Archiv diskusí 3]]: od 24. července 2015 do 19. prosince 2020 (188 kB) | obrázek = Classeur groupe de 3 4.PNG }} == Tranzitivnost, intranzitivnost == ...znamená vazbu s <u>'''akuzativem'''</u>, kolego. Kterážto v případě idiomu ''[[dělat si prdel]]'' nenastává IMNSHO nikdy. Předložka [[z]] se se 4.pádem nemá ráda, že? --[[Uživatel:FuLAmGNut|FuLAmGNut]] ([[Diskuse s uživatelem:FuLAmGNut|diskuse]]) 20. 12. 2020, 11:43 (CET) :Děkuji za poučení a opravu mého omylu. Jinak asi by se z toho hesla měly vyčlenit varianty s "z něčeho" nebo "z někoho", jak píšu ve shrnutí? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 12. 2020, 11:48 (CET) == Očividné nepravdy == Budte tak laskav a své smyšlenky nevydávejte za obecný názor. Tvrzení ''Tomuto projektu extrémně chybí přispěvatelé. Odráží se to na nesoudržnosti komunity, která proti sobě bojuje, místo aby spolupracovala, odráží se to na nekvalitní práci se zdroji a na přírůstku obsahu, který držíme jen s vypětím všech sil každého z nás.'' si vykládám tak, že nekvalitní práce se zdroji je často vytýkána právě vám a k vypětí všech silː zrovna vy jste za 11 let založil něco přes 1900 hesel - to vychází kolem 180 ročně.... krom toho máte v hlavním prostoru jen přes 60 procent editací, takže potíte krev po diskuzích a na nástěnce správců. Ten příspěvek jste měl psát o soběː "už jedenáct let rozvracím komunitu, interpretuji zdroje podle svého a moc se nepředřu...". --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 12. 2. 2021, 18:07 (CET) :Ano, myslel jsem s těmi zdroji především právě vás. Jinak důležitá není jen kvantita, ale také kvalita. Že naflákáte šablonou během dne tisíce hesel jako robot z vás ještě nedělá nějakého kápa projektu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 09:02 (CET) ::O kvalitě nevíte nic. Kvalita na prvním místě znamená jednotnost systému a dodržování základních pravidel podle jednotného výkladu plus efektivní náprava chyb a jejich důsledná prevence. Nedodržujete ani jedno a plus negativní rysy vašeho charakteru a vrozená úroveň vloh otravují okolí. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 12:31 (CET) :::To je zajímavé, jak špatně umíte odhadnout člověka, který se léta věnuje profesionálně právě kvalitě. Vaše umění hodnotit lidi se vyrovná vašemu umění práce se zdroji, jestli se vůbec dá ignorování nazvat prací. :::Jednotnost systému je jen jeden z aspektů kvality, který ale rozhodně neznamená konzervaci systému v objektivně pochybném stavu. Základní wikipoučka praví, že pravidla nejsou neměnná, a to právě proto, aby Wikislovník mohl odrážet taktéž neměnnou objektivní realitu. :::Každopádně když se vrátíme k tomu, kdo z nás ví něco o kvalitě, a srovnáte si vaše hesla typu [[obkladový]], které vám zaberou se šablonou 1 minutu a obsahují pouze holý základ, s hesly, na kterých jsem strávil nepoměrně více času, kdy ověřuji každou informaci, dávám si záležet na komplexním významu, dohledávám etymologii a synonyma a vůbec se zabývám podrobnostmi, které vám osobně moc nevoní, tak zjistíte sama, co tou kvalitou je myšleno. Takže neměřte prosím neustále kvalitu kvantitou, ale třeba na heslech stráveným časem. Potom by bylo porovnání našich statistik někde úplně jinde. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:00 (CET) ::::To, že vy se údajně dlouhodobě zabýváte kvalitou neznamená, že jí rozumíte. Vychloubat se tím, že pár českých hesel děláte rok, protože do nich opíšete jedinou přístupnou etymologii na českém trhu plus na nich vykonáváte nějaký vlastní výzkum, je mimo. Nikdy jsem se netajila tím, že pro mne je první fáze wikislovníku v zakládání hesel v základním tvaru (je to dohledatelné v historii diskuzí), a já ty základy mám ověřené v dílech, která jsou odborná (ssjš, psjč, ijp). Já jsem zvyklá, že každý "lenoch a sebestřed" na wikiprojektech má pocit, že on tu udělal díru do světě a všichni by se měli klanět... takových je tu dvanáct do tuctu - klidně si své zásluhy zvěčněte a pověste nad postel - ale PŘESTAŇTE NARUŠOVAT KOMUNITNÍ ZVYKY A ROZHODNUTÍ A APLIKOVAT VLASTNÍ VÝZKUM - ten se do "kvalitní práce" na wikiprojektech nepočítá. A přestaňte mi stále podsouvat, že se vytahuji nebo se snažím velet, pokud bych se chtěla veřejně na wikiprojektech něčím chlubit, mám lepší špeky než je wikislovník. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:17 (CET) :::::Mě přijde, že ten pocit, že udělal díru do světa, tu máte právě jen vy - já se nikde na rozdíl od vás nechlubím a význam ostatních nesrážím. Dokonce bych o tom nemluvil ani v souvislosti s vámi, kdyby to nebyla obrana proti vašemu povyšování se, že já jsem na rozdíl od vás nic nedokázal. A taky mi přijde, že máte sklony k řízení Zeměkoule, podle vašeho nustálého napadání ostatních a vynucování konzervace Wikislovníku v neutěšeném stavu odporujícím objektivní realitě. Sice se kvůli tomu enormě nadřete, abyste mi zkritizovala opravdu každé jedno heslo a každou jednu editaci a vůbec nic nevynechala, ale Wikislovníku tím děláte leda medvědí službu, jelikož tím zdržujete od práce jak sebe, tak mě, a vytváříte neustále více a více eskalující konflikty, čímž zdržujete ještě i další lidi. Doporučuju se kousnout, přestát, že svět nikdy nebude tak, jak jste si ho sama zakonzrevovala v roce 2007 nebo kdy (= ty údajné komunitní zvyky porušující wikipravidla jako je "Wikislovník nemá neměnná pravidla" atd.), a začít se věnovat studiu zdrojů tak, jak to dělají i ostatní, když se snaží zpracovat nějakou látku a něco udělat. Nejhorší je, když se někdo zarytě hádá do krve, aniž by vůbec věděl, o čem mluví, a dušoval se, že jeho robotické úpravy jsou lepší než všechny zdroje světa (kromě mantry "ssjš, psjč, ijp"). Jinak tvořit obsah v souladu se zdroji není vlastní výzkum. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 14:48 (CET) ::::::Je mi líto, ale vy nechápete psaný text, a ani si nepamatujete co jste kde tvrdil. Napřed lžete o tom, že tu všichni padáme na pusu (kdo? já ani ostatní ne, takže logicky vy, ale dle vašich editací rozhodně ne, takže tu máte loutky?), pak na několika místech ječíte, revertuje, že to máte podle platného pravidla, které je správné a přímo dogmatické, ale najednou tvrdíte, že zastaralá pravidla třeba měnit, pak tu tvrdíte že jste kvalitář (ha ha... radši to nebudu komentovat, to by bylo na blok) a jediný vysvětlení je váš monolog, že je to moje vina. No, já vaše matka nejsem, takže nejsem zodpovědná za vaši výchovu. Nelze vás brát vážně. --[[Uživatel:Lenka64|Lenka64]] ([[Diskuse s uživatelem:Lenka64|diskuse]]) 15. 2. 2021, 15:03 (CET) :::::::Že padáme na pusu je myšleno tak, že tu v pár lidech táhneme projekt a děláme pro to maximum. Je potřeba vidět věci poněkud s nadhledem a projevovat alespoň elementární dobrou vůli. K tomu by bylo vhodné, kdybyste nekonstruovala obvinění třeba z loutkovodičství bez objektivního důvodu, nejsme {{Refaktorizováno|pokrokoví prokurátoři v 50 letech nebo strýček Stalin ve 30.}}, ale wikiprojekt, na kterém platí pravidla chování. Vaše poznámka o pravidlech je nelogická - že říkám, že se nějaké pravidlo musí změnit, aby odpovídalo současnému poznání, neznamená, že říkám, že se musí změnit veškerá pravidla. Je potřeba samozřejmě měnit jen ta, která neodpovídají objektivní realitě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 2. 2021, 15:23 (CET) ::::::::Jak s Paluem mnohde '''jinde''' nesouzním a jeho styl se mi moc nelíbí, v ''tomto vlákně'' mu dávám plně za pravdu, a Vaše, Lenko64 repliky jsou na pováženou + nepravda. Myslím, že byste udělala lépe, kdybyste na toto téma nechala Palua na pokoji a šetřila si nervy na tam, kde jste blíže objektivitě, taková místa jsou a tam jsem Vám za pravdu dal. Anebo se vůbec od Palua odpoutejte, najdou se i jiní, kteří s jeho chybami budou něco dělat, nejste samojediná spasitelem tohoto cs.wikislovníkového světa. Děkuji za (případné) pochopení. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 15. 2. 2021, 16:08 (CET) :::::::::@ [[Speciální:Příspěvky/147.161.26.80|147.161.26.80]] 17. 2. 2025, 20:33 (CET) == Předpony vodo-, časo-, … == Zdravím, měla bych dotaz ohledně předpon [[vodo-]], časo- a jim podobných. Původně jsem si myslela, že se jedná o „slovo“ a nikoliv o předponu, tudíž bych se [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=vodovod&diff=prev&oldid=650213 zde] spíše přikláněla k '''původní variantě'''. Vzniklá slova jako např. [[vodovod]], [[vodopád]] [[časopis]] jsou slova složená, vizte [[:w:Složenina#Typy_složenin|Typy složenin]]. Na Google jsem to tady jako předponu nenašla (je pravda, že jsem nehledala příliš důkladně). Na druhou stranu je ale na Wikipedii jako předpona zařazena '''místo-''', vizte [[:w:České_předpony#Ostatní_české_předpony|České předpony]] {{Upřesnění|mohlo by to však být spíše ve významu namísto - místostarosta, nikoliv místo - místodržící}}. A [http://www.dobryslovnik.cz/cestina?vodo- tady] je '''vodo-''' taky uváděna jako předpona (nevím nakolik spolehlivý zdroj, čerpá i z Wikislovníku). Za jakékoliv objasnění budu moc ráda, přeci jenom jste zkušenější a mne to alespoň obohatí. Kdyby to bylo ok, mohla bych vytvořit přílohy jako [[Příloha:Slova_s_předponou_spolu-_(čeština)|tuto]] i k ostatním předponám (popř. složeninám). Myslím si, že je to pak v hesle přehlednější (odkazovat se na přílohu), zvlášť když je slov více. Porovnejte [[staro-]] a [[multi-]] (sice se počet slov nedá úplně srovnávat, ale stejně), u [[auto-]] a [[mono-]] jsou některá slova s předponou psána přímo u významu. Nebude mi ani vadit, pokud byste mi k editaci navrhnul i něco jiného, s čím bych mohla pomoci. A když už Vám píši, tak ještě např. [[Příloha:Slova_s_příponou_-ka_(čeština)|tady]] je vpravo, pravděpodobně z šablony <nowiki>{{Seznamy slov/Přípony/Čeština}}</nowiki>, dvakrát po sobě '''-ouš''', to druhé ale odkazuje na '''-ov'''. Kdybych věděla jak, popř. kde upravit, učiním tak. Předem děkuji za Váš čas. --[[Uživatel:DenisaCZ|DenisaCZ]] ([[Diskuse s uživatelem:DenisaCZ|diskuse]]) :Dobrý den, děkuji za zprávu. Šablonu s "-ouš" jsem opravil, dělá se to [[Šablona:Seznamy slov/Přípony/Čeština|zde]]. :Co se týče "vodo-", jedná se o první část složeniny (vizte [https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=vodo-&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no zde] a [http://www.slovnikafixu.cz/heslar/vodo- zde]). Technicky je to asi kořenový morfém "vod" (kořen slova voda) s konekterm "o" (vizte [https://www.czechency.org/slovnik/KOMPOZITUM zde "2 Vymezení kompozit"]). Nejde tak o klasické předpony podle základní definice, ale zkrátka první část složenin. Nicméně i Slovník afixů je uvádí, proto jsem si i já dovolil sáhnout po stejném zjednodušení považovat je za druh afixu. Pokud byste měla lepší nápad ma řešení, tak samozřejmě sem s ním a můžeme to vylepšit. Díky za iniciativu. S pozdravem, --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2021, 08:31 (CET) ::Myslím, že se shodneme; vysvětleno, podloženo. Na kompozitum jsem taky narazila, ale jaksi se mi povedlo ty stránky zavřít a v mysli zbylo už jen ''slovo začínající na k''. --[[Uživatel:DenisaCZ|Denisa]] ([[Diskuse s uživatelem:DenisaCZ|diskuse]]) 22. 3. 2021, 08:35 (CET) == Připomínka == V editaci [[Special:Diff/1252453]] už přece jen cosi převážilo nad věcným a pečlivým nesouhlasem: šablona KNLA k šabloně Kartotéka KNLA pokud správně vidím redundantní není. Stejně tak považuji váš útok na stránku [[Wikislovník:Spisovná čeština]] ze věcně nesprávný a procesně na hraně či za ní, protože na rychlé smazání či Ověření tato ozdrojovaná stránka opravdu není. Chápu, že se na mě kvůli četným nesouhlasům zlobíte, nicméně je dlužno, aby věcnost převážila, a aby se spory řešily procesně a věcně správně. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 3. 2023, 12:56 (CEST) :Obě šablony mají stejnou funkci, přičemž vaše je novější - nevidím důvod, proč by měly být na jednu věc dvě šablony. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:35 (CEST) == [[WS:ŽVV]] a [[WS:NPOV]] == Co jste předvedl na těchto stránkách je nepřijatelné a za mě s náběhem na pokus od podvod nebo rovnou pokus o podvod. * 1) Nejprve jste stránky založil jako přesměrování do pravidel Wikipedie. * 2) Posléze jste na zkratky odkázal z Nástěnky správců, jako kdyby to byla pravidla Wikislovníku, ale stránky zkratek ukazovaly do Wikipedie. * 3) Když jsem stránky upravil do přijatelné fakticky správné podoby, nejprve jste revertoval zcela. Další reverty, kde jsem vždy pečlivě zdůvodňoval, vedly k tomu, že po vás na stránkách zůstaly nepravdivé věty. Žádám vás, abyste nepravdivé věty buť smazal a nebo je opravil. Za tímto účelem je dlužno, abyste se seznámil se skutečnými pravidly napříč projekty nadace a nevymýšlel si/necucal si tvrzení z prstu, a to včetně jinojazyčných, leda by vámi vložené věty hovořily pouze o českých projektech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 10:16 (CEST) :Žádné nepravdivé věty tam nejsou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:36 (CEST) == [[‎Wikislovník:Spisovná čeština]] == Způsob, jakým jste napadl stránku [[‎Wikislovník:Spisovná čeština]], je neseriózní, zejména návrh na ''rychlé'' smazání a užití šablony Ověřit, která je procesně nepatřičná, neb slouží pro ověřování hesel dle WS:PZH. Především nejste schopen zvednout jedinou konkrétní výhradu, jmenovat jedinou větu, která je špatně či poněkud nepřesně. Stránku jste prohlásil za neozdrojovanou, přitom na stránce jsou odkazy na spolehlivé zdroje, alespoň jeden do ÚJČ a další do NESČ. Přitom jste mohl konstruktivně jmenovat různé konkrétní defekty na mluvní stránce, tak, jako byste byl na review dokumentu v práci (byl jste někdy na review dokumentu v práci?), ty by pak šlo opravit či nad nimi diskutovat. Za stránku mi dva lidé poděkovali, takže alespoň v nějaké její verzi ji shledali ne zcela špatnou či nepoužitelnou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 10:55 (CEST) :Neseriózní je vaše práce, nerespektujete absolutně základní pravidlo ŽVV a jste schopen napsat přílohu plnou vlastních doměnek, syntéz a dalších nepřijatelných chyb. Zamyslete se. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:37 (CEST) :: Na český Wikislovník se ŽVV nevztahuje, stejně jako na na anglický Wikislovník; vyplývá to z [[WS:PZH]], "užití v trvale zaznamenávaných médiích, které dobře zprostředkuje význam, a to nejméně ve třech nezávislých ukázkách rozložených do období delšího než jeden rok". Žádnou ''konkrétní'' výhradu jste proti stránce nezvedl, takže pouze mlžíte. Syntéza ze zdrojů stránka jistě je, no a co. Článek české Wikipedie o spisovné češtině je v vcelku špatně, ale na ten jste žádnou šablonu nenalepil, takže to vypadá nikoli že vám jde o správnost, jako spíš, že útočíte na mou činnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 08:52 (CEST) :::Na Wikislovník se ŽVV vztahuje a PZH pouze stanoví výjimky. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:26 (CEST) :::: O tom nic nevím. Bez syntézy nelze spoustu hodnotných věcí napsat. Wikipedie si sice hraje na přísná pravidla, ale potom stejně obsahuje řadu nepravd a mnoho textů bez řádkových referencí; řada článků nemá ani slušný externí odkaz. Přistupovat je třeba k věcem pragmaticky: pečlivá práce se zdroji je důležitá, ale neplauzibilně přísná pravidla, která stejně nikdo nedodržuje a jen se pak selektivně proti někomu uplatní, dlužno odmítnout. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:30 (CEST) == [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] == Zde je vámi prosazovaná verze stránky: : "Pokud Vám pravidla brání ve zvyšování nebo udržování kvality Wikislovníku, nevšímejte si jich." : "Jen mějte na paměti, že cílem Wikislovníku je vytvořit slovník, takže využívejte zdravý rozum a přirozený cit." Podporujete toto znění, nebo ho nepodporujete? Pokud ho podporujete, proč zacházíte se stránkou [[WS:FH]] jako se ''závazným'' pravidlem, jehož porušení je podle vás ''vandalismus''? Pokud toto znění nepodporujete, proč to neřeknete, a můžeme stránku třeba i smazat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 11:08 (CEST) ::Podporuji původní znění přibližně ve smyslu - "pokud někomu něco brání ve vylepšení slovníku, nechť poruší pravidla (z povahy věci toto nelze považovat za pravidlo)." To, co děláte v posledních týdnech (revertační války, nerespektování základních pravidel, ohýbání si pravidel, spamování veškerých diskusí, ...), rozhodně není ten zdravý způsob vnímání tohoto pravidla. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:40 (CEST) ::: Proč to z povahy věci nelze považovat za pravidlo? Pokud to není pravidlo, proč bych to vůbec měl brát vážně a proč by to mělo strašit/zavazet/mást v prostoru Wikislovník? Je to snad nějaká orwellovská či kavkovská nepříčetnost? ::: Proč například umisťování externích odkazů do oddílu "Externí odkazy" není v souladu s myšlenkou, že pokud tím vylepšuji slovník, pak není rozhodující, co říká WS:FH? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:52 (CEST) ::::Není to vymahatelné pravidlo, je to ovšem základní princip vylepšování wiki. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:27 (CEST) == Velitel a příkazy == Nevím, kdo vás zmocnil přikazovat druhým, co mají dělat. A rozkazovací způsob/imperativ slouží primárně/prvotně k přikazování a pak neformálně v různých kontextech i k jiným účelům, např. "pojď na pivo". Typicky může přikazovat člověk v roli autority, například nadřízený, vojenský velitel ale i rodič. Správce nejste. Nicméně i správce může užívat formálně méně závadnou formu jako např. "je dlužno", či případně hovořit o "povinnosti" či méně formálně "má být", nebo poněkud pochybně "je třeba" a "je nutno". Výhodou těchto forem je, že lze smysluplně přezkoumat jejich validitu/platnost a do jisté míry s nimi pracovat, jako kdyby to byly věty popisné; u příkazu je naopak typická ověřovací operace ověření autority zdroje příkazu. Naštěstí se ostatní nedávní přispěvatelé projektu v tomto pohledu chovají většinou slušně. [[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 11:35 (CEST) :"Pojď na pivo" rozhodně není příkaz, zatímco "je dlužno" je v současné češtině nesmysl. Jste jediný zastánce a nejspíš i vynálezce podobného náhledu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:41 (CEST) :: V prvním bodě se shodujeme a již jsem uvedl, že ne každý imperativ je rozkaz. Nicméně užití imperativu pro nerozkaz je neformální, a toho je lépe se ve stránkách pravidel vyhnout a v komunikací s uživateli už tuplem. Připuštěno, že "je dlužno" se užívá spíše zřídka. Ale dává velmi dobrý smysl: ukazuje na metaforu dluhu. V češtině se spíše užije "je nutno", což je ovšem matoucí. Existuje řada dalších komunikačních prostředků jiných než "je dlužno" a některé jsem uvedl; coby rodilý mluvčí snad dáte dohromady nějaké sám, a kdyby ne, můžu si ještě nechat něco na toto téma napadnout. :: Jediný vynálezce náhledu, že imperativ je per default rozkaz, opravdu nejsem; již kdysi dávno někomu vadilo v české Wikipedii u nadpisu "Podívejte se také na", že čtenáři cosi rozkazuje. Stejně tak v české Wikipedii na stránce o uživatelce Lenka64 bylo někým vytknuto, že příliš často užívá imperativ. Je připustit, že jak česká tak anglická administrativní kultura si z mé admonice, že imperativ lépe neužívat, nic moc nedělá; ale to jim není přičíst k dobru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:38 (CEST) == Šablona KNLA == Protože zjevně nečtete shrnutí editací, tedy jasně i zde: Šablona poskytuje službu odkazu na *výpis všech karet* pro dané heslo, což pokud vidím šablona "Kartotéka NLA" nedělá a místo toho odkazuje pouze na jednu vybranou kartu; pokud se mýlím, nechám se poučit. Vyzývám vás, abyste zanechal revertů v užitečné šabloně KNLA. Váš revert způsobuje ''poškození'' projektu; zda to spadá pod váš oblíbený pojem vandalismu si můžete posoudit sám. Za šablonu mi poděkoval Kusurija, takže kdybyste chtěl hrát na numerický konsenzus, ten co vidím nemáte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 4. 2023, 13:04 (CEST) :Pokud potřebujete odkazovat všechny karty, potom se nejedná o citační šablonu a nechápu smysl. Na co bude komukoliv naprosto obecný, nekonkrétní odkaz do kartotéky s desítkami kartiček k danému heslu, které jsou většinou jen o příkladech, které má čtenář přímo uvedeny v hesle? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:43 (CEST) :: Je to šablona pro externí odkazy, ne pro citace. Při práci na heslech v anglickém Wikislovníku jsem právě takové odkazy často používal; často jsem si prohlížel skutečná použití v této kartotéce. Cílová stránka ukazuje velkou řadu skenovaných karet, jejich velké bohatství, což hesla ve Wikislovníku obvykle nečiní a v dohledné době činit nebudou neb na to nejsou lidské zdroje. Pokud to zrovna vy neoceníte, nebo pokud vůbec externí odkazy neoceníte (jinde jste je prohlásil za zbytné), to není důvod bránit jiným v tom mít krásný zdroj k dispozici na jedno kliknutí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:15 (CEST) :::Ten odkaz nemá žádný užitek z hlediska hesla, pouze dává čtenáři link na další příklady, které už má (v případě kompletního hesla) v hesle. Pokud takovou šablonu skutečně potřebujete, ok, ale vysvětlete aspoň její účel a použití v její dokumentaci a zařaďte ji do patřičných kategorií, aby se v tom jeden vyznal. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:30 (CEST) :::: Nejsem váš podřízený a nejste diktátor Wikislovníku. Co jste už je mi mezitím dost jasné, ale říkat to radši nebudu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:37 (CEST) :::: Jinak vysvětlovat naprosto zřejmou užitečnost externích odkazů coby doplňků k obsahu hesla mě nebaví. Očekávám od komunikačních partnerů minimální důvtipnost a vkus. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:39 (CEST) == Smysl návrhu Pod lípou ohledně úrovně externích odkazů == V hesle [[kvartsextakord]] jste revertoval mou editaci umisťující "Externí odkazy" na úroveň 3, která uskutečňovala návrh vámi učiněný Pod lípou: * [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy na běžné slovníky a příslušnost sekcí Poznámky/EO ke konkrétnímu jazyku]], prosinec 2022 Váš návrh oponoval Pyprilescu; podpořil ho Jan Dudík a já; Kusurija se vyjádřil neurčitě. To je 3:1:1 ve prospěch návrhu. Možnost fungovat na bázi formálního hlasování ([[Wikislovník:Hlasování]]) jste nedávno rozporoval. Jak se tedy má podle vás postupovat? Co bylo smyslem vaše návrhu: popovídat si Pod lípou a pak nechat věc vyšumět, aby z ní nic nebylo? Nebo považujete věc za neschválenou kvůli nízké účasti na diskuzi? V diskuzi jste napsal: "Přestože nemám v tomto období příliš času, jsem ochoten jakožto ten, kdo si to vymyslel, potřebné práce udělat, ale budu samozřejmě rád, když se najde někdo, kdo by dokázal pomoct." Takže jste ochoten potřebné práce udělat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 4. 2023, 13:35 (CEST) :Ano, jsem, zvláště jestli mi pomůže [[User:JAn Dudík|JAn Dudík]] s botem. Je potřeba ale postupovat systematicky napříč všemi hesly, ne chaoticky sem tam nějaké heslo. A to až po tom, co se upraví patřičně WS:FH - bez toho to je ilegální. U hesel s jedním jazykem to bot hravě zvládne, ostatní asi taky, ale budou potom muset být zkontrolována, jestli všechny zdroje opravdu byly z češtiny. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 4. 2023, 01:12 (CEST) :: Tak máme 22. dubna. Jak jste s tím daleko? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:16 (CEST) :: K "WS:FH - bez toho to je ilegální": tuto miskoncepci jsme už probírali, tak ještě jednou: WS:FH není zákon, není to závazné pravidlo a dokonce ani doporučení. Takže o nějaké legálnosti či nelegálnosti nemůže být řeči. Pojďme udělat to, co je dobré, a domnělé regule ponechme Bachovi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:18 (CEST) :::WS:FH je zákon. Pokud chcete změnit podobu hesel, musíte nejprve prosadit úpravu WS:FH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:31 (CEST) :::: Kvač. Není, neb zákon je artefakt ''závazný''; český Wikislovník má institut ''závazného pravidla'' a WS:FH titul závazného pravidla nezískal. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:33 (CEST) :::: Jak jste s tím daleko? Jaké další kroky hodláte podniknout? Kontaktovat Jana Dudíka s prosbou o práci robota? Kdy bude první půlka hotova; do konce července? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:34 (CEST) :::: Žádám vás, abyste ponechal mnou vložené nadpisy na úrovni 3. Stejně to pak změní bot zpět na úroveň 3, jak je plánováno; vaše změny jen přidávají zbytečné revize do historie revizí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:45 (CEST) :::::Žádám vás, abyste přestal vandalizovat Wikislovník. Jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací. Pokud chcete prosadit nějakou změnu WS:FH, klidně můžete zkusit příčetně a objektivně argumentovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:25 (CEST) == Hrátka na stránce [[Wikislovník:Šest pilířů]] == K {{Diff|1118226}} (rok 2020): vidím odstranění cedule, jež upozorňuje na nekonsenzuální status stránky, čili pokus bez konsenzu zvýšit pravidlový status stránky, o který byl dle historie revizí právě že spor. Snad se toho v budoucnu vyvarujete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:11 (CEST) :Nerozumím příliš poznámce, nicméně pokud máte nějaký konkrétní problém s touto stránkou, můžeme ho probrat a stránku vylepšit - to je princip wiki. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:33 (CEST) :: Že tomu stále nerozumíte je nepovzbuzující; snižuje to naději, že se podobně závadného jednání v budoucnu zdržíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:36 (CEST) == Nepravdivé věty == Vložil jste do Wikislovníku následující nepravdivé věty, čemuž se šlo při troše minimální pečlivosti vyhnout: * "Princip žádného vlastního výzkumu je univerzálně platný pro všechny projekty Wikimedia vyjma Wikiverzity.", [[Wikislovník:Žádný vlastní výzkum]]; větu jste vrátil vzdor námitce v historii editací * "Princip nezaujatého úhlu pohledu je univerzálním principem napříč projekty Wikimedia._" [[Wikislovník:Nezaujatý úhel pohledu]]; větu jste vrátil vzdor námitce v historii editací * "A místo spolupráce exkomunikace.", [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018]] * "Linkování příkladů je něco, co dlouhodobě prosazuji, protože neprolinkovaný příklad ztrácí pro nemluvčího češtiny dvě třetiny užitečnosti.", [[Diskuse:kondice]] Ideální je takové věty opravit, nebo odstranit, nebo škrnout. Na pravdivosti záleží a čím více nepravdivých vět, tím více diskuze o nich, které bychom se jinak vyhli.--[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 4. 2023, 17:59 (CEST) :První dva případy jsou pravdivými větami, další jsou moje názory. O co vám konkrétně jde? Chcete válku místo spolupráce? Proto neustále stalkujete můj profil, proto neustále děláte nekonsensuální změny napříč Wikislovníkem, proto neustále nejste schopen opírat svá tvrzení o objektivní fakta?--[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:36 (CEST) * "heslo místo subminima", dle {{Diff|1256402}}; viz též [[WS:Minimální heslo]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 15:41 (CEST) *:Vaše definice byla skutečně k ničemu. Heslo kromě ní obsahovalo správně pouze jazyk, slovní druh a rod. Čili jestli je to minimum, tak skutečně velmi těsně. Kromě toho byla v hesle nesprávná kategorie a špatně vyplněné šablony pod nesprávným nadpisem. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 16:06 (CEST) *:: Minimum to je dle definice, nikoli subminimum, čili už zase nepravda od vás. Dále definice "vlastnost toho, kdo nebo co je [[odvážný|odvážné]]" byla jediná správná; heslo "odvážný" obsahuje čtyři definice a slovo -ost se vztahuje ke všem čtyřem, zatímco vaše definice se tváří, že je tam význam pouze jeden. Opakovat definice přídavných jmen v -ost heslech je nešťastné už jen z tohoto důvodu, a en wikt to nedělá; SSJČ dokonce -ost nedefinuje vůbec a pouze zmiňuje v hesle pro bázové adjektivum, a podobně si pro -ness počíná Merriam-Webster. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 16:17 (CEST) *:::[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=naru%C5%A1itel&diff=prev&oldid=1257000 Moc pěkná práce]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:16 (CEST) == Hesla a [[WS:PZH]] == Následující heslo či hesla vypadá nedoloženě ve smyslu [[WS:PZH]]: * [[Regča]] - založil Palu dne 11. dubna 2023 --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 07:01 (CEST) :Otázka je, jestli chcete poškodit mě nebo Wikislovník. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:37 (CEST) == Odstraňování externích odkazů bez náhrady == Je dlužno, abyste přestal odstraňovat externí odkazy bez náhrady. Jsou užitečné a fungují dobře, tak jak mají. Pokud uř chcete bazírovat např. na vyplnění datumu, můžete ho vyplnit, a v zájmu kompromisu ho asi v dohledné době odstraňovat nebudu, byť jsem odkaz vložil já. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:55 (CEST) * {{Diff|1255880}} == Zakrytí == Název "Zakrytí" jsem podpořil já, Kusurija a Tchoř. Název "refaktorizace" žádnou "očekávatelnost" nesplňuje. Proto vás žádám, abyste věc nechal být, leda byste získal přinejmenším prostou většinu pro vaši preferenci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 10:58 (CEST) == Bukurešťan == * 1) Obyvatelské jméno není vlastní jméno, proto je dlužno, abyste ho tak neklasifikoval. * 2) Definice je status quo ante a je přesnější, jak jsem vysvětlil. Místo bezhlavého revertování je dlužno se pečlivě podívat, o co se jedná, přečíst si zdůvodnění ve shrnutí editací, zamyslet se a pochopit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:20 (CEST) == Systematické reverty == Dostávám od wiki softwaru systematicky upozornění na reverty, které děláte v mých změnách. Za dnešek jich bylo již požehnaně a řada z nich byla zjevně závadných. Nevíte, co děláte, vymýšlíte si požadavky, které od nikud neznám, rozhodně ne z jiných Wikislovníků, zkrátka chováte se jako diktátor. Protože dostávám tato upozornění, vaše reverty si pochopitelně postupně projdu a u každého posoudím, zda byl v pořádku, případně vhodně zareaguji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:24 (CEST) :Žádám vás, abyste přestal vandalizovat Wikislovník. Jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací. Pokud chcete prosadit nějakou změnu WS:FH, klidně můžete zkusit příčetně a objektivně argumentovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:26 (CEST) :: Ad "jakékoliv úpravy mimo WS:FH jsou vandalizací": zjevná nepravda, neb vandalizace je záměrné poškozování projektu. Prototypem vandalizace v reálném světe je poškozování veřejných telefonních budek, případně sprejování na cizí majetek. Ve wiki je příkladem vandalství vložení textu "Pepa je vůl" do hesla, apod. WS:FH není závazné pravidlo, zatímco český Wikislovník má skutečná závazná pravidla: [[WS:Pravidla]], [[:Kategorie:Wikislovník:Závazná pravidla]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 13:02 (CEST) == Duden == K [[Šablona:Duden]]: * K 30. 8. 2022 před mými změnami obsahovala šablona techniku PAGENAME a datum pouze coby volitelné. To je v souladu s mojí vůlí, nicméně před mými změnami. Ve světle toho je {{Diff|1255835}} nesmyslný; škodlivý by byl tak či tak. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 11:53 (CEST) * Ad {{Diff|1256254}}: 1) zjevně nejsem vandal--dost už; 2) revertujete na stav neodpovídající status quo ante, čili si prosazujete svou oproti status quo ante, jenž je vůli mou a zároveň vůli tvůrce Németek. Kdybych byl správce, už máte blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:55 (CEST) == SJÚĽŠ‎ == Šablonu jsem založil já, tedy na ní platí můj status quo ante, nikoli vaše vůle prosazovaná skrze nekonečné reverty. Vypadá to, že si přejete, abych se dopustil více než 3 revertů za den a byl kvůli tomu zablokován, možná spolu s vámi. Žádám vás, abyste šablonu vrátil do stavu, v jakém jsem ji založil. Na šablonu se žádné citační normy nevztahují. Šablona je založená v souhlasu s obvyklou praxí na velkých Wikislovnících, jež je co nejpřívětivější k uživatelům. Když už tedy chcete trvat na principu status quo ante, je dlužno, abyste s jím sám řídil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 4. 2023, 12:51 (CEST) :Bohužel na wikiprojektech není funkční instituce vlastnictví, je to kolaborativní projekt. [[Wikislovník:O_Wikislovníku|Vizte podmínky užití]]. Vaše šablony musí splňovat náležitosti, na kterých se komunita shoduje, jako je například citační norma. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:55 (CEST) :: Co "status quo ante"? Rozumíte pojmu? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:57 (CEST) ::: Není mi známo, že by lidé v českém Wikislovníku rozhodli, že všechny šablony musí mít povinné datum přístupu a musí splňovat citační normu; tu bez toho nejspíš nesplňují, neb neuvádějí autora či editory; ale pokud máte odkaz na místo, kde se to dohodlo, sem s tím; [[Šablona:Duden]] je příkladem předchozí praxe bez mého zásahu, kde datum povinné nebylo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 10:58 (CEST) ::::Založil jste citační šablonu a ta se musí řídit citačními normami. Pokud chcete, můžete si založit nějakou speciální šablonu pro odkazování na autoritní záznamy na konci článku (tj. pro užití, které tak často využíváte) a tam už potom stačí jen uvést jméno serveru a nemusíte uvádět nic dalšího z citační normy jako teď (např. "{{SSJČ|ahoj||2023-04-25}}"). Více k tématu [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy na běžné slovníky a příslušnost sekcí Poznámky/EO ke konkrétnímu jazyku|zde]], [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)#Nové a nové odkazy na konci hesla|zde]] a [[Wikislovník:Pod_lípou#Externí odkazy via kompaktní vodorovný pruh po vzoru Wikipediích autoritních dat|zde]], neduplikujte prosím tyto diskuse na dalších a dalších a dalších místech. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:38 (CEST) ::::: Kde uživatelé rozhodli, že všechny šablony externích odkazů se musí řídit citačními normami, zejména že musí mít povinné datum? Žádám o odkaz na diskuzi, kde se to rozhodlo, a žádám, abyste zde uvedl seznam uživatelů, kteří rozhodnutí podpořili a seznam těch, kteří ho oponovali. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:42 (CEST) == Soustavné poškozování mnou vloženého obsahu == Registruji z vaší strany umanuté a soustavné poškozování mnou vloženého užitečného obsahuje pro mě i pro čtenáře, kde se zaštiťujete úzkým čtením nepravidla WS:FH. Váš přístup k externím odkazům a s ním související rušivé/disruptivní činy bych kdybych byl vlastník projektu pravděpodobně klasifikoval jako sabotáž. Wikislovník je chuďoučký na externí odkazy, což je velká škoda, a ukazuje se, že vy jste z jedna z příčin, navíc v tuto chvíli aktivní v narušování mého úsilí o narovnání tohoto nedostatku a vytvoření podmínek, aby lidé pomohli co nejsnáze přidávat odkazy ve velkém. Za sebe registruji soustavný vzorec/pattern chování školivého pro projekt, zejména umanutý úzkoprsý a nechápavý obstrukcionismus, trvání na svém bez pokusu akceptovat kompromisní řešení jako je například že datum přístupu je ''volitelné'', když by tam dle praxe jiných slovníků a webů nemuselo být vůbec. Co pozoruji, tak jste v současné chvíli jeden z největších škůdců českého Wikislovníku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:28 (CEST) :Zkusím to ještě po tisící po dobrém a vysvětlit vám, co je špatně na vašich editacích. :#Pokud máte nějaký nápad na vylepšení, které je mimo WS:FH, přesvědčete o něm nejprve v diskusi komunitu. Pokud komunita nesouhlasí, najděte další argumenty, které by ji mohly přesvědčit. Doplňování hesel, která jsou v rozporu s WS:FH nebo WS:PZH nejsou přípustná, pokud se komunita jako celek (= nebo i velká část) nedohodne jinak. :#Nikdy neprosazujte něco, proti čemu někdo vystoupil, reverty. Vždy se po takovém incidentu stočte k diskusi a postupujte podle bodu 1. :Pokud doržíte tyto dva poměrně jednoduché a zcela zásadní principy, můžete přestat plýtvat silami a společně vytvořit ještě lepší Wikislovník. Pokud ale budete pokračovat v násilném překopání Wikislovníku do jednoho velkého bordelu, bude muset dál zbytek komunity plýtvat už tak omezenými silami na to, aby Wikislovník udržel v důstojné kvalitě, takže místo pokroku svým počínáním dosáhnete jedině stagnace. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:45 (CEST) :: Ať už to výše je pravda či nikoli či zavádějící, na tom, že jste největší škůdce, to nic nemění. Něco dobrého udělám, vyrevertujete to (často bez rozmyslu a bez přečtení, o co jde) a když to dotáhnu do diskuze, buď zaoponujete bez argumentu nebo s nějakými naprosto scestnými argumenty, a to zdaleka v nejednom případě. V konečném důsledku se chováte jako držitel práva veta na dobré věci, čili škůdce. To vše doplněno masivním nepravdismem, kde frekvence nepravd (často zjevných), zneužití termínů a irelevantních a vůbec závadných diskuzních příspěvků je tak velká, že jejich vyvracení bod po bodu vytváří diskuzní vícenáklad, který vůbec nemusel vzniknout; podstata věci byla často dostatečně zachycena v mém shrnutí editace, takže diskuze vůbec nemusela vzniknout, nebýt vás. Mohlo by se pochopitelně stát, že to vidím nějak ojediněle, ale jsou tu artefakty svědčící o opaku: [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]] (2016), [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů a diskusních příspěvků uživatele Palu]] (2021). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 11:55 (CEST) :::Ano, vždycky je jednodušší zaútočit ad hominem, než se věnovat podstatě problému. Ty vyše odkazy o mých omezeních jen dokazují, že i já jsem se choval jako vy - bezohledně a s nerespektem k pravidlům - a že i já jsem dokázal pochopit, že svojí pravdu nemůžu nadřazovat názorům ostatních a musím je nejprve přesvědčit v diskusi, nebo přinejmenším aspoň nedělat tvrdošíjné editační války v rámci rozsáhlých skupin hesel a stránek. Tak to taky zkuste - je to těžké, ale jde to. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:13 (CEST) :::: Podstata problému je, že kdybyste si od projektu nějakým magickým způsobem dal na měsíc pauzu, bylo by možné ho produktivně hnout dopředu, například nazakládat řadu další šablon pro external links pro další jazyky, které tady chybí. Jakto že to ještě někdo neudělal? To se všichni zbláznili? Kde je nějaký uživatelský komfort a minimální ověřitelnost hesel pro jazyky, které tu jsou ale málokdo je ovládá a ví kde ověřit? Mám v plánu to udělat, ale místo toho se hádám s žábou na prameni. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:22 (CEST) :::::Jelikož jste se po vašem bloku na en.wikt začal soustředit na rozvracení cs.wikt, tak si rozhodně pauzu dát nemůžu, o to spíš, že jsem jediný, kdo tu má čas se opravám škod po vás systematičteji věnovat. Bylo by tedy fajn, kdybyste si přestal dělat prostor a přijal, že na projektu nejste sám a budete se muset omezit pouze na konsensuální změny. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:33 (CEST) :::::: Ano, pokouším se dát český Wikislovník do stavu, kdy se na něm dá pracovat tak dobře, jako v en wikt, ale bude to hodně práce. V en wikt mi takto pod nohy nikdo klacky neházel. Zvesela jsem tam nazakládal řadu šablon pro externí odkazy, zvesela jsem zadával See also, zvesela jsem si přidal obrázek kde mi to dávalo smysl, zvesela jsem rozšiřoval Thesaurus a většinou to nikdo nenarušoval. Naopak jsem já byl obviněn, že jsem obstrukcionista, protože jsem trval na dodržení procesu a na řešení pomocí konsenzu, přitom to zdaleka nebyla pravda, protože když jsem viděl, že je pro nějakou odchylku z WT:EL (WS:FH) konsenzus, tak jsem na WT:EL právě že nebazíroval, neb to bych se teprve se zlou potázal. Vždy jsem se snažil zjistit, na čem je ve skutečnosti konsenzus a to podle objektivních důkazů, a pokud dokážu říct, to byl pravý důvod, proč mě chtěli zablokovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 12:56 (CEST) :::::::Pokoušejte. Jen to dělejte podle pravdiel výše (příspěvek 25. 4. 2023, 11:45 (CEST)), protože tu nejste sám a neurčujete směřování Wikislovníku jen vy sám. Ostatní mohou mít jiné pohledy na vhodné směřování projektu, než kopírovat některé věci z en.wikt. Jinak ohledně toho dodržování konsensů - evidentně máte ten problém, že když se vám to hodí k prosazení vlastního pohledu, na dodržení konsensu velmi důsledně trváte ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:%C5%BD%C3%A1dost_o_ov%C4%9B%C5%99en%C3%AD&diff=prev&oldid=1255953 např. výslovné dodržování WS:PZH]), zatímco když se vám to nehodí, dodržování konsensů zcela zpochybňujete a konsensy zcela ignorujete (např. mnohokrát vámi opakované tvrzení, že WS:FH není závazbné pravidlo a vy si můžete psát do hesel co chcete). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 13:04 (CEST) :::::::: Ohledně [[WS:PZH]]: máte možnost v diskuzi v Žádosti o ověření navrhnout, aby pro dané heslo byla z PZH učiněna výjimka a třeba k tomu vznikne konsenzus; co však nelze je předstírat, že byla splněna dokládací povinnost dle PZH, když to není pravda. Takže já nijak nevynucuji PZH jako nepřebitelné pravidlo bez možnosti výjimek; je to za mě přebitelné pravidlo, když se výjimka dobře zdůvodní. Ostatně zda heslo smazat je nakonec na správcích; já nemám mazací oprávnění. :::::::: Jinak získáváte certifikát ''DP-žába-na-prameni''(tm); můžete si ho umístit na svou uživatelskou stránku, namísto barnstar. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 13:13 (CEST) == PČP 2008 == Co si to dovolujete? Nevíte to děláte a zbrkle přesouváte šablonu na naprosto nesmyslný název Lingea, když je Lingea zjevně název nakladatele, který vede několik slovníkových publikací. Takže vyvoláváte další haló, které vůbec nemuselo být, další scestnou diskuzi. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:10 (CEST) :Skutečně mi budete psát kopii každé diskuse na tuto stránku, i když jsem vás žádal, abyste vedl diskuse vždy na jednom místě? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:13 (CEST) :: Je dlužno, abyste se začal chovat trochu slušně, začal přemýšlet, než něco uděláte, a uvědomil si, že nad tím, co dělám, ve skutečnosti důkladně přemýšlím. Když to budete dělat a projevíte trochu dobré vůle, další důtky pochopitelně nepřijdou; všelijaké drobné chyby lze snadno odpustit, ale nikoliv soustavný vzorec/pattern zlochování hrubě narušující projekt. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:16 (CEST) :::Je dlužno, abyste začal vyjednávat konsensy ke svým zlepšovákům před tím, než uděláte všude jen nesystematický nepořádek. Pak se nedivte, že míra tolerance s vašimi zlepšováky klesá a důvěra ve váš racionální a kolaborativní úsudek klesá. Dále prosím pokračujte tuto zbytečnou diskusi na stránce, u které diskutujeme, a přestaňte neustále zaplevelovat mojí diskusní stránku! --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:19 (CEST) :::: Založení referenční šablony není žádný zlepšovák, ke kterému se má nejprve založit diskuze předem. Je to normální editace. Rozhodně ne na en wikt. Lidé se zamyslí a pak založí referenční šablonu dle svého. Dělám to tak já a dělají to tak druzí. Formát textu jsem dokonce udělal částečně po vzoru toho, jak to dělá cs wikt, byť je mi to nesympatické; prostě jsem se zarovnal do té míry, do jaké jsem to viděl neškodné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:23 (CEST) :::::Taky když mluvím o zlepšovácích, nemluvím o vaší šabloně, ale o vašich "vychytávkách" mimo WS:FH, "vychytávkách" ve zdrojování apod. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:29 (CEST) :::::: Vždyť jsem na vaši žádost vlastně pro všechny své inovace založil diskuzi Pod lípou; stejně jste všechno jenom vyrozporoval a neuhnul ani o píď, nedal žádný kompromisní či alternativní návrh. Dokonce i váš vlastní návrh, aby úrovně EO nadpisů byly 3 namísto 2, blokujete v hlavním jmenné prostoru, že prý se to bude dělat až později. A pak si ještě na mě stěžujete u správců, že příliš diskutuji. Naprostá stagnující sargasová katastrofa. Neskutečná nestydatost, neschopnost a vůbec celková osobnostní závadnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:33 (CEST) :::::::Ty diskuse měly přijít dle [[:File:Consensus_new_and_old-cs.svg|obecně uznávaného schématu]] ihned po prvním odporu, ne po táhlých týdenních revertačních válkách. Kompromisní návrh jsem dal - nechcete se pachtit s vyplňováním citačních šablon? OK, tak je ale neničte a založte šablonu, která bude určená k odkazování na konci článku a ne primárně k citování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:36 (CEST) :::::::: To jako mám založit PSJČ-EO, SSJČ-EO, IJP-EO, Duden-EO, aj.? Nebo jak? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:51 (CEST) :::::::::Ne, založit šablonu řekněme "Odkazy" a v ní jednotlivé parametry uvedou jednotlivé zdroje. Výstup může být třeba [https://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=ahoj&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1 PSJČ] - [https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=ahoj&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no SSJČ] - [https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=ahoj IJP], případně po najetí myši se může zobrazit kompletní citace v nezkráceném tvaru. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:57 (CEST) :::::::::: To mi tady vnucujete řešení, které jsem já a Pyprilescu odmítl, onoho vodorovnopruhu, proti němuž jsem čerstvě argumentoval Pod lípou. Vystupujete jako jakýsi ředitel projektu Wikislovník. Já chci jen, abyste mi dal konečně pokoj a nechal mě v klidu dělat věci tak, jak se dělají v mnoha jiných projektech, buď via PSJČ nebo via podobně pojmenovanou separátní šablonu PSJČ-EO nebo podle jména, které určíte. Myšlenka, že navrhnete pruh, který skoro nikdo nepodpoří, a pak ho budete takto nutit, je skandální. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:10 (CEST) :::::::::::Můžu vás ubezpečit, že pokud budete dál vandalizovat slovník svými zlepšováky, které odporují místním konsensům, tak vám určitě pokoj nedám. Ale opakuji, můžeme se domlouvat konstruktivně a hledat nějaká konsensuální řešení tak, jak by se mělo. Potom budeme plýtvat méně energie. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:13 (CEST) :::::::::::: Jo aha, konsenzuální řešení, čili Paluův pruh, a nebo nic nebude; my way, or highway. Místo uživatelsky přívětivého normálně vypadajícího seznamu externích odkazů tenhle zpazgřivený kvačonesmysl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:15 (CEST) :::::::::::::Ne, udělejte to klidně jinak, ale rozhodně ne tak, že budete ignorovat citační normu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:17 (CEST) :::::::::::::: Jako jediné schůdné řešení vidím, když to uděláte vy a sice tak, jak jste to vy schválil. Takže prosím směle do toho, ať už jakýmkoli způsobem, který uznáte za vhodné, a když na tom trváte, tak třeba pro začátek i šablona pro ten pruh. Když ji uděláte, mohu ji začít používat. Chtít po mně naopak, aby naimplementoval váš pošahaný návrh, a do té doby blokoval jiná řešení, včetně PSJČ-EO a včetně volitelného data přístupu, je slušná drzost. Škoda že tu není více lidí, aby vás umravnili stejně jako v roce 2016. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:21 (CEST) :::::::::::::::Takže se chcete zbavit práce? Já rozhodně PSJČ-EO neblokuji a přijde mi to lepší než současné řešení využívání citačních šablon k autoritativním účelům, protože zjevně každé z těch užití vyžaduje trochu jiný přístup. Ale pokud to budete dělat, udělejte to rovnou tak, aby to redukovalo vertikální délku článku. To není rozkaz, ale rada, aby se zabily dvě mouchy jednou ranou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:32 (CEST) :::::::::::::::: Redukce svislého záboru je váš fetiš, nikoli můj. Vždyť vám v ničem nebráním; vaší iniciativě se meze nekladou. I jsem řekl, že ten váš připitomnělý vodorovnopruh nebudu odmazávat, pokud ho založíte; což by byl přesně váš styl, kdybych řekl, tak, neschváleno, pruh nebude; zato já říkám, nekontinentálně, dobře, pán chce zkoušet pruh, tak ať ho zkouší, a pokud se bude líbit, třeba se uchytí, a pokud ne, tak se to odmaže. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:36 (CEST) :::::::::::::::::Po tisící první - takhle se to nedělá (udělat si vlastní formát a ten dávat do hesel). Dělá se to tak, že se komunita na změně domluví, konsensus se promítne do WS:FH a pak se nejlépe roboticky nebo prostě s vypětím všech sil celé komunity aktualizovaný obsah promítne do hesel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:40 (CEST) :::::::::::::::::: Takže je to vlastně jednoduché: podle mě to dělat nemůžeme, protože se na tom "komunita" (mimochodem sprosté slovo signularizující co je plurální) nedomluvila, ale podle Palua to taky dělat nemůžeme, protože se na tom komunita nedohodla. Takže nic nejde. Socialismus, naše cesta, Paluismus, náš cíl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:46 (CEST) :::::::::::::::::::Nevím, kde v tom vidíte socialismus, ale ano, [[w:Wikipedie:Konsenzus|takhle to ve slušné společnosti funguje]]. Musíme se dohodnout na konsensuálním, společném postupu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:48 (CEST) : (zpět) Už jste někdy slyšel slovo "wiki", původně znamenající "rychlý"? Přečetl jste si nedávno, co se vám marně bazi snažil v roce 2016 vysvětlit? Já v tom vidím nekonečné schůzování, debaty o ničem, blokování svobodné iniciativy shcopných a produktivních jedinců neschopnými zato mocnými soudruhy, jejich výbory, výborem pro řízení výboru, výborem pro velikost výboru, a výborem pro autoritní kontrolu pojmu výboru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 20:50 (CEST) ::Rychlý neznamená chaotický, neohleduplný, nesystematický nebo roztříštěný. Máme tu WS:FH, který je uznávaným vzorem pro formát hesel. Je potřeba ho respektovat a pokud chcete v rámci něho něco prosadit, tak určitě ne tak, že ho prohlásíte za nezávazný a začnete ho vesele ignorovat a psát si hesla po svém. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:00 (CEST) ::: Ano, čili Palu rozhodl: tady žádné změny nebudou, v roce 2023. Tady bude jen Palu plkat Pod lípou, co by se tak dalo udělat, ale bez nejmenšího úmyslu to uskutečnit. Nechá ostatní vyjádřit, zeptá se, zda by někdo nemohl pomoct, a když se věci začnou hýbat, zablokuje to. Něco jako bait and switch, návnada, a když se ryba chytí, tak už je na udicí? Ostatní mají přemýšlet nad návrhem, hledat argumenty a slabiny, hledat řešením Palu si popovídá, a když se schyluje k implementaci, tak přijde stopka: pozor, není to v WS:FH, nic se dělat nebude. Takže vlastně pokus o podvod, pokud to vidím správně, pokus o vylákání cizích lidských zdrojů k plané hospodské diskuzi Pod lípou? Za to by podle mě klidně mohl padnout blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:13 (CEST) Palu: <q>Je dlužno, abyste začal vyjednávat konsensy ke svým zlepšovákům před tím, než uděláte všude jen nesystematický nepořádek.</q> - Měl byste jít příkladem. Přesunutí na název "Lingea" teda rozhodně žádný zlepšovák nebyl. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:26 (CEST) :Nemyslím si, protože šablona cituje něco jiného než jak se jmenovala před přejmenováním (PČP 2008). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:29 (CEST) :: Název Lingea je úplně nesmyslný, když je to název nakladatelství, které vydalo stovky publikací a na webu mají desítky slovníků... --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:40 (CEST) :::Já bych to neviděl tak černě, ale máte pravdu, Lingea není dobrý název. Přesto platí, že PČP 2008 je taky název nesmyslný, protože odkazuje na něco jiného, než co cituje. Nicméně, diskuse o názvu probíhá přímo u oné šablony. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 19:50 (CEST) :::: Jenže z toho, co říká Amsavatar, vyplývá, jak jste naprosto takový jaký jste, neschopný pochopit i ty nejjednodušší věci související s identifikací artefaktů. Přijdete, zasáhnete do dobře udělaného artefaktu a přejmenujete ho na do nebe volající nesmysl a pak revertujete a hádáte se. A tváříte se, že nejste Disneyova postavička, která právě spadla přes okraj, a nohama hrabe ve vzduchu. Čím jste neschopnější, tím umanutější a drzejší. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:00 (CEST) :::::Osobní útoky jsou na Wikislovníku zakázány. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:01 (CEST) :::::: Trochu jsem to přehnal, ale interakce s vámi, jaká je vidět výše, jednoho přivádí k šílenství a ztrácí sebekontrolu. A kritika vyjádřená v oněch přísudcích je pokud vidím naprosto platná doložitelná z vašeho vzorce/patternu editace v českém Wikislovníku. Neprojevujete ani špetku studu. Všechny změny naprosto geniálně blokujete, dokonce i ty, které jste navrhl vy, a i ty, pro které byl Pod lípou konsenzus, kde jste dokonce byl na straně podporovatelů. A tváříte se, že to je naprosto normální přístup k wiki. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:10 (CEST) :::::::Tak to máme podobné vzájemné pocity, já také ztrácím sebekontrolu a pak dělám unáhlené změny jako je tato Lingea. S vámi totiž není možné se příliš konstruktivně domlouvat, když místo diskuse jedete revertační války a ignoraci dohodnutých konsensů. Mimochodem, změny, které jsem navrhl já, o kterých mluvíte, ještě nebyly promítnuty do WS:FH, takže nemohou být promítnuty ani do hesel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 21:15 (CEST) == Zbrklý revert v PČP 2008 a písmenkový salát == Když si tam chcete mermo mocí dnes nutit svůj formát, dlužno to učinit tak, aby to pak v hlavním jmenné prostoru nebylo naprosto rozbité. Ověřit, že to alespoň trochu funguje, můžete například via review hesla [[diskuze]]. Nemůžete jak nějaký slepýš, který se nekouká nalevo napravo, rozbíjet hlavní jmenný prostor. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 22:12 (CEST) :Přestaňte mě laskavě neustále buzerovat na mé diskusní stránce, rozbití jsem hned opravil. Vypadá to, že zbrkle revertujete jen vy, když napíšete, že je špatně část kódu, ale [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:Lingea&diff=prev&oldid=1256643 revertujete naprosto nesouvisející věci (třeba dokumentaci) a ještě vyhrožujete dalšími reverty za prá dní]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 22:20 (CEST) :: A nedají si říct, a nedají. Už jste to zase rozbil. Zjevně po sobě nekontrolujete, zda to funguje. [[User:Palu/PČP]] je místo, kde můžete šablonu vyzkoušet, rozbít kolikrát chcete, a až to bude trochu fungovat, nasadit do produkce. Pokud nevíte, jak na to, mohu vám to vysvětlit, ale radši bych už po vás nehlídal, co jste zase roztentočkoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:16 (CEST) :::Jste normální? Když něco dělám, tak mě nemůžete uprostřed práce peskovat, že to není správně. Mohl byste přestat s těmi nesmyslnými reverty? V jednom kroku na mě osobně útočíte, že nic nedělám, a když jdu něco spravit, tak v druhém kroku mě peskujete, že to nefunguje hned? Přestaňte se chovat jako malé děcko, laskavě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:18 (CEST) ::::: V hesle [[diskuze]] šablona nefunguje. Ujišťuji vás, že ji stejně za pár dní, možná za týdny, vyrevertuji do status quo ante. Toto si prostě dovolovat nemůžete a já si to nenechám líbit. A možná že mě někdo podpoří a revert udělá přede mnou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:20 (CEST) ::::: No jasan, nově se musí díky vám zadávat "PČP 2008|diskuze" namísto jen "PČP 2008". Ne, takto to opravdu nenechám, a vyzývám ostatní, aby vás revertovali. PAGENAME je prima, osvědčená jinde, a vaše umanuté obtěžování s vyplňováním mě neimponuje. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:22 (CEST) ::::::Přestaňte s tou agresí a nechte mě to dodělat. Sám jste to měl v naprosto nepoužitelném stavu, který nefungoval, tak nepruďte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:24 (CEST) ::::::Mimochodem, proč se o nějaké vlastnosti šablony, o které diskutujeme [[Diskuse_k_šabloně:PČP_2008#Jak funguje odkazování?|tady]], bavíme ještě na téhle mojí diskusní stránce? Jaký to má smysl psát si o jedné věci na několika místech? Jste inteligentní, to vám nestačí říct několikrát, že to není správné a že by se diskuse měla vést na jednom místě, aby se netříštila? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 25. 4. 2023, 23:31 (CEST) == Přesnost definic == * Když něco neumím, tak to nedělám. [[zprznit]] je dokonavý tvar od [[prznit]] a nic víc. Vaše definice v [[zprznit]] "porušit mravnost někoho" je pro kočku; z toho bych nepoznal, o co se má vlastně jednat. Zjevně vlastní výzkum, což by o sobě nemuselo vadit, kdy byl ovšem způsobilý. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:41 (CEST) * A řádkouvou referencí zdrojovat "Z předpony z- a prznit" je přesně ta vaše pseudokvalita, jak u blbejch na dvorku. Kdo není naprostý mimoň musí vědět, že je to z- + prznit; to už byste mohl umisťovat řádkové reference do IJP z položek skloňovacích tabulek, a tam by to dokonce bylo i výživnější, neb ty zdaleka ne vždy jsou přímočaré. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:43 (CEST) *:"Dokonavý tvar od prznit" není definice - definice je něco, z čeho si dokážete odvodit význam slova, ne informace o vztazích s dalšími slovy, proto se například na Wikislovníku snažíme minimalizovat i použití definic formou prostého uvedení synonym. Moje definice vychází z SSJČ a ten váš nedodělek v úrovni subminima si můžete strčit za klobouk, ale rozhodně si příště už nedovolujte z něčeho takového odebírat šablonu Urgentně upravit. Když vás nebaví dělat definice, nezakládejte hesla a [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky#Možná_lepší_cesta|věnujte se angličtině]], kde nejsou potřeba. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 13:51 (CEST) *:: V en wikt zcela běžně definujeme zX coby dokonavé tvary základů, neb to minimalizuje duplikace a omezuje maintenance overhead. Z hlediska uživatele je to vyhovující, neb definice je pouze jeden klik vedle. Moje výtka však směřovala k ''závadnosti'' vaší definice. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:14 (CEST) == Různé poznámky == * Ad [[koroňák]] a vaše shrnutí "dát sem obecný ještě možná nevžitý novotvar bez jediného dokladu dle PZH, to chce asi hodně chrabré srdce"; doklady jsou ve shrnutí založení. Narozdíl od vás zakládám pouze to, o čem mám dobrý důvod se domnívat, že to splňuje [[WS:PZH]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:12 (CEST) :Doklady PZH je potřeba dát viditelně do hesla nebo aspoň do diskusní stránky, a to v nějakém citačním formátu, který umožní jednoznačně identifikovat dílo, které citujete. Vice viz [[w:Wikipedie:Citace a citáty|např. zde]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:17 (CEST) :: Není to potřeba, protože Wikislovník nemá zavedenu žádnou povinnost mít doklady přímo v hesle, jak si každý snadno ověří prohlédnutím jeho obsahu a historie jeho praxe. Byl bych ty doklady i v kompaktní podobě vložil coby poznámku, ale tu byste stejně smazal, jak jste nedávno několikrát učinil. Škodíte a škodíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:29 (CEST) :::Je to potřeba, protože jinak to nejde jako doklad použít, protože to nikdo nedohledá. To, co jste vložil, je tak kompaktní podoba schovaná ještě navíc v historii, že není možno snadno ověřit. Proto máme citační šablony, kde stačí kliknout z hesla a máte hned na jedno kliknutí ověření. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:31 (CEST) :::: Dobře rozumím tomu, že pro čtenáře by moje poznámka identifikující užití byla lepší než shrnutí editace. Jenom vy tomu jaksi rozumět nechcete. A Pyprylescovy haldy neodzdrojovaných cizojazyčných hesel kdovíjaké spolehlivosti ale nerozporujete, jenom heslo "koroňák", který si každý trochu schopný Čech nezávisle ověří hledáním v Google ruk cuk, bude-li mít nejmenší pochybnost. Čili "třeba" ve smyslu povinné či nutné to není; je to ''dobré'', a to nijak nerozporuji, ale každý máme jenom omezené zdroje a každý je napínáme jinými směry. Mé zdroje nyní z velké části pohlcuje žába na prameni, jinak už mohla být založena polská odkazovací šablona pro PWN a být v prvních deseti heslech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:39 (CEST) :::::Za vaším odporem ke zdrojování, vyplňování kvalitních definic, vyplňování odkazů do definic, vyplňování výslovnosti, vyplňování dělení, vyplňování skloňování apod. vidím pouze lenost, kterou nemůže vyvážit váš dobrý úmysl zlepšit Wikislovník (už proto, že to děláte navzdory místním konsensům jako je WS:FH). Měl byste se už konečně probrat nebo z projektu odejít tak jako na en.wikt. Přiděláváte jen práci a užitek minimální. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:42 (CEST) :::::: Ohledně lenosti, mnohokrát jsem vysvětlit, že mě pišišvořiny jako skloňování nezajímají, stejně jako česká výslovnost, dělení apod. V podobném duchu se vyjádřil Auvajs. A nechápu, jak by mohly rodilého Čecha pro češtinu zajímat; navíc když má heslo odkaz na IJP, info je na jeden klik vedle, tak co. A díky tomuto přístupu jsem vytvořil přes 26 000 českých hesel v en wikt, které snad někomu posloužily, nejen mě. Pak někdo udělal šablonu cs-IPA a pak se jeden mraveneček jal ji hromadně přidávat do českých hesel, takže většina mých hesel již má strojově produkovanou výslovnost; tu mohl ale takto mechanicky přidat pouze do hesel, která už byla vytvořena. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:03 (CEST) :::::::OK, tak to není lenost ale pohrdání, každopádně vaše hesla jsou někdy na úrovni subminim, když ani neobsahují normální použitelnou definici (třeba varianta slova růž). Zakládejte klidně dál minima, ale podle pravidel (především WS:FH, WS:Minimum, WS:PZH). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:04 (CEST) :::::::: Vy prostě jenom nechápete, co je omezení duplikace a omezení maintenance overheadu; nebudu do hesla [[rúž]] kopírovat definici z [[růž]]. V en wikt to dobře chápou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:06 (CEST) :::::::::Naopak, tady to dělejte, tady nejste na en.wikt. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:19 (CEST) * Ohledně "marnotratný člověk, který zbytečně rozhazuje peníze či jiné prostředky": nepochopil jste tu předchozí definiční řádku, což je i má chyba, neb jsem nepoužil středník. Má řádka byla "[[marnotratný]] člověk, ten, kdo zbytečně rozhazuje [[peníze]] či jiné prostředky". Za člověk patří "středník". Neboť "marnotratný člověk" už je samo o sobě úplná definice to za tím je alternativní definice; co jste napsal vy je naopak definice s redundantní differencia. Nezpůsobile zasahovat do díla druhých by vám šlo o moc lépe, než přestat prudit a dělat si vlastní hezká hesla, jak se vám zlíbí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:27 (CEST) :Předělávám po vás hesla do WS:FH, což zabírá dost času, který nemám rozhodně nazbyt - tak je zakládejte jak máte a nemusíte si stěžovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:28 (CEST) :: Spíš je poškozujete, odstraňujete různé rozumné položky, aj. Rozhodně změna definice, kterou jsem vám právě vytkl, není nějak nucená skrze WS:FH. Vynucovat, prudit a málo přidávat. I tak lze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 14:30 (CEST) * Z hesla růž jste odstranil informaci "alternativní, nekodifikovaný tvar slova růž", čímž jste ho nejen nezlepšil ale i poškodil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:06 (CEST) :Že je to alternativní tvar [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=r%C3%BA%C5%BE&diff=prev&oldid=1256920 jsem neodstranil], že je nekodifikovaný tady nepíšeme, protože to není k ničemu směrodatné. Buď tvar vyhovuje PZH nebo ne. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:09 (CEST) :: Naopak dle mé zkušenosti čeští uživatelé lpí na tom, zda je něco kodifikované via PČP či podobně, čili nic; tedy chtějí vědět. Tato informace se z hesla ztratila. Tvar je ve vaší verzi veden jako bezpříznakový, což je dost podivné. Navíc jste odkázal PSJČ, ve kterém však tvar není. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:11 (CEST) :::Odkázal jsem PSJČ a KNLA, na které tvar je. Dle mé zkušenosti je každému úplně jedno, jestli je tvar kodifikovaný, a zajímá všechny pouze, jestli je legitimní, přijatelný, za jakých podmínek apod. Nevím jestli je vám známo, ale [https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=892 kodifikací se zabývá v rámci ČJ pouze PČP] a rozhodně to není tak, že co není v PČP je nespisovné, příznakové nebo se nesmí používat apod. U slova je legitimní uvést nějaký příznak nebo nějaké okolnosti použití, ale ne nějaké vaše poznámky o tom, kde se slovo nachází nebo nenachází nebo jestli je kodifikované. Ani žádný slovník nic podobného neuvádí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:18 (CEST) :::: Výstup šablony PSJČ budí dojem, že heslo je jak v PSJČ a KNLA, což není pravda; PSJČ jste vložil jenom proto, abyste mohl udělat schválnost a sice odstranění šablony KNLA, která je pro tento účel dokonalá. :::: Diskuze v českém Wikislovníku jasně ukázaly, že lidi zajímá kodifikace. V en wikt o tom byla debata kolem ''proscribed'', kterou jsem prohrál, a tak se hesla označují coby ''proscribed''/někým problematizovaná. :::: Kodifikací se nezabývá pouze PČP; nevíte, co mluvíte. PČP je jediná ''preskriptivní'' kodifikace, ale jsou i ''deskriptovní'' kodifikace. Kdybyste si přečetl [[WS:Spisovná čeština]] a z ní odkázané zdroje, věděl byste to; stránku jste si však nepřečetl a místo toho jste ji šikanózně celkově zpochybnil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:24 (CEST) :::::Nic takového nebudí, je to odkaz do společného projektu psjc.ujc.cas.cz, kde jsou oba zdroje vedle sebe. :::::Co je na en.wikt není pro cs.wikt relevantní. Na českém wikislovníku ani na jiných českých slovnících není zvykem uvádět žádné podobné poznámky, protože jsou čtenářovi k ničemu. :::::Deskriptivní slovníky: [https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=892&dotaz=kodifikace "Proto se termín kodifikace často užívá ve dvojím smyslu. Buď se jím míní právě jen vybraná skupina preskriptivních kodifikačních příruček (pak by bylo možno hovořit též o kodifikaci v užším smyslu), nebo se jím označují všechny práce o jazyce bez zřetele k míře jejich závaznosti (můžeme hovořit o kodifikaci v širším smyslu)."]. Jestli myslíte kodifikaci v širším smyslu, tak taková informace je potom čtenářovi už úplně k ničemu. U nás úlohu deskriptivní přebírá pravidlo PZH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 15:31 (CEST) :::::: Nu dobrá, kodifikace je termín víceznačný a připuštěno, že ho lze chápat i úžeji, tedy že kodifikace = preskriptivní kodifikace. :::::: Má zkušenost je, že Češi chtějí vědět, zda je tvar kodifikovaný. Proto jsem v en wikt, když jsem oponoval label proscribed, nicméně neoponoval poznámku od snad Mormegila či koho, že heslo je nepřítomné v kodifikačních příručkách jako PČP. Takže to i někdo jiný než já chtěl vědět a myslel si, že taková informace je užitečná v hesle. Ale vy vždy všechno víte nejlépe podle vlastní hlavy, a co si myslí druzí už je jedno, že ano. Kdežto já se ptám: 1) co si myslím já; 2) co řekli ostatní; 3) jaká je praxe jinde; 4) jaké argumenty mě napadají pro onu praxi jinde. V en wikt bylo celé hlasování o labelu proscribed a pro odstranění nebyl téměř nikdo (já ano), čili hodně lidí řeklo, že to chtějí. Takže já řeknu, aha, jdeme to tedy dělat tak, jak chtějí; jdeme sloužit účelu, který si uživatelé žádají. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:20 (CEST) :::::::To jsou editorské záležitosti a ne něco, co by mělo být v hesle. Pište si to třeba na diskusní stránku, pokud to k něčemu potřebujete. Normální editor si ale umí zjistit sám, v které příručce to je a v které ne. A čtenář se to dozví z odkazů na autoritativní záznamy v poznámkách. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:22 (CEST) :::::::: Žádné odkazy na ''autoritní záznamy'' slovník nemá, leda byste myslel odkazy na Wikidata, které jste začal odstraňovat. Ostatní a jejich zdokumentované potřeby vás nezajímají, jenom si melete svou. A zase rozkazujete jako boss. Neskutečné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:24 (CEST) :::::::::Má, jsou to šablony jako PSJČ, SSJČ, IJP apod., které na konci stránky odkazují na autoritativní předlohy našich hesel kvůli snadnému ověření. V ideálním případě zpravidla naše hesla obsahují maximum těchto informací - pokud ne všechny, tak reprezentativní vzorek (třeba z příkladů jen několik, kopírovat celou Kartotéku NLA asi není třeba a žádná hodnota navíc v dalších příkladech obsažených v kartotéce de facto není). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:33 (CEST) :::::::::: Kdo kromě vás tvrdí, že to jsou "autoritní záznamy", termín z information retrieval/informační vědy? Ze kterých zdrojů to vyplývá? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:35 (CEST) == Soustavné odstranění KNLA == Registruji, že jste se rozhodl zcela a soustavně odstranit [[Šablona:KNLA]] z hesel. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:08 (CEST) :Jedná se o duplicitu k {{Š|PSJČ}}, která nepřináší vůbec nic navíc. K tomu máme ještě šablonu {{Š|Kartotéka NLA}} na konkrétní kartičky. Čili účel odkazování na KNLA je pokryt zcela dostatečně současnými šablonami. Můžete se seznámit se zdejšími šablonami dřív, než vytvoříte evidentní duplicitu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:11 (CEST) :: Text šablony PSJČ praví: ::* "Příruční slovník jazyka českého a kartotéka novočeského lexikálního archivu " :: Takže říká, že odkazuje do A ''a zároveň'' B. Vypadá to pak, že heslo je v PSJČ, ale pak se ukáže, že tam není. :: Hlavně vás ale vůbec nezajímá, co si myslí ostatní. Nezaložíte např. diskuzi Pod lípou, nebo diskuzi na mluvní stránce šablony, kde byste mě pingnul a mohli bychom to probrat a zvážit moje argumenty. Místo toho jdete a ''hromadně'' šablonu odstraníte, jako kdyby prošla procesem žádosti o smazání. :: Podobně jste šablonu PČP 2008 zbrkle přejmenoval na Lingea, aniž byste se namáhal na to založit diskuzi. Ale ostatní, než něco udělají, podle vás musí nejprve založit diskuzi. :: Tedy mě to přijde neobyčetně nepřívětivé a nevstřícné, ne-li rovnou nepřátelské. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:15 (CEST) :::To je vaše interpretace. Dosud platilo, že "Příruční slovník jazyka českého a kartotéka novočeského lexikálního archivu" je jeden projekt dostupný na https://psjc.ujc.cas.cz/, který má dvě části. Pokud někdo chce odkazovat jednu NEBO druhou část, použije tuto šablonu. Nemáme šablonu zvlášť na PSJČ a zvlášť na KLNA a je to zcela zbytečné. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:19 (CEST) :::: A kdo s tímto souhlasí kromě vás? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:21 (CEST) ::::: Kdo s tímto souhlasí kromě Vás?? --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:02 (CEST) == Odstranění šablony GBK == Registruji soustavné odstraňování šablony GBK. Přitom se k odkazům na korpusy vyjádřil pochvalně Amsavatar. Zase si děláte co chcete, snižujete hodnotu a přívětivost hesel, a ostatní vás nezajímají. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:29 (CEST) :Proti odkazům na korpusy nic nemám, ale odkazovat do knihovny mi přijde jako skutečný úlet. Dělá to nějaký jiný slovník? Pokud ano, proč a co tím kdo získá? Nemá to autoritativní charakter, nemá to deskriptivní, preskriptivní nebo dokreslovací charakter, je to prostě jen doklad, že se slovo používá v knížkách, které má Google ve sbírce. Budeme takhle odkazovat i do vyhledávače google.com? Nebo do yahoo.com, nebo do seznam.cz nebo do NKČR? nebo do Wikizdrojů (jako prosté hledání nějaké slova nebo tvaru) nebo kam ještě? Za mě naprostý nonsens. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:37 (CEST) :: ČNK je korpus, Google Books je korpus. ČNK je pouze pro češtinu, GBK i pro jiné jazyky. Kdo chce vědět více o slovu a myslí to vážně se zajímá o příklady, které nalezne v korpusu. Ale tato diskuze měla probíhat Pod lípou, kam patří, pokud máte návrh šablonu zrušit; a k šabloně se již Pod lípou Amsavatar vyjádřil kladně. Takže to máme 2:1 DP+Ams. vs. Palu; a co si myslí druzí, třeba Kusurija, nevíme. Je dost jasné, že ČNK a GBK jsou podobné druhy artefaktu, obojí umožňují nalézt použití slova, obojí umožňují reportovat statistiky nad slovy. Ale podle Palu vše, co navrhuje a zavádí DP, je "nonsens", jak se často vyjádřil. Opravdu si čtenář myslí, že toto chování od Palu je v pořádku? Mě to tedy přijde velmi šikanózní a pro projekt škodlivé. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:41 (CEST) :::Ne, ČNK a Google Books jsou knihovny. Zajímavé příklady patří do hesla a pokud příklady nad rámec toho, tak do lingvistických prací typu ČNK nebo Kartotéka NLA. Rozhodně ne do knihoven. Dosud jsme takové odkazy nepoužívali a nepoužívá je žádný slovník (jestli je používá en.wikt, prosím, ale české slovníky je nepoužívají a jsou k ničemu). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:46 (CEST) :::::: Používá je i fr.wikt! A tam to sleduju já. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:08 (CEST) :::: Cože? Jako že to nejsou korpusy? Jako že ČNK není korpus, totiž Český národní? Jako že IJP neodkazuje do ČNK? Coby samovládce jste rozhodl, bez diskuze vykonal rozsudek, a vyignoroval nesouhlas dvou lidí. Jak to přijde? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:48 (CEST) :::::Česká národní knihovna a Google Books - o těch se bavíme. Český národní korpus je korpus, knihovna je knihovna. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:50 (CEST) :::::: Mám vám najít věty o tom, že GBK je korpus? O co vám jde? Zkusil jste ten odkaz použít? Funkce je podobná jako v ČNK: mám slovo, a prohlížím si příklady jeho použití. Prostě nechápu. :::::: A lidé z IJP si myslí, že odkazovat z jejich hesel do ČNK je dobré, tak proč bychom neměli my, stejně jako IJP, odkazovat do korpusů? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:53 (CEST) :::::: Zkratka ČNK zde zastupuje "Český národní korpus"; [[Šablona:ČNK]]; vyhledávání v korpusu a sice v syn_v11: https://www.korpus.cz/kontext/query?corpname=syn_v11. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:55 (CEST) :::::::GBK není korpus, ale knihovna - [https://ucnk.ff.cuni.cz/cs/ustav/co-je-korpus/ nemá vůbec žádné korpusové funkce a neslouží k jazkovému výzkumu.] Wikizdroje taky nejsou korpus a Národní knihovna taky není korpus. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:56 (CEST) A během této diskuze pokračujete v odstraňování. Je toto možné? Prostě říkáte, že je jedno, jaké argumenty ještě přednesu, jaké odkazy vyhledám, co vám dám k přečtení, nebo co si sám přečtu; prostě jste to už předem rozhodl a je hotovo. Marně hledám slova. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:58 (CEST) :Tohle je lingvistický projekt a ne rozcestník na google.com. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 16:59 (CEST) Našel jsem: * https://www.google.com/search?q=google+books+corpus * https://varieng.helsinki.fi/CoRD/corpora/GoogleBooks/ * https://books.google.com/ngrams/info * https://eadh.org/news/2011/05/13/google-books-corpus * https://litwinbooks.com/google-books-american-english-corpus/ A další a další. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:06 (CEST) Dle Kusurijova příspěvku výše je to nyní 3:1 (DP, Ams., Kus. : Palu). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:11 (CEST) :Jestli skutečně máte za to, že je to korpus dle definice, kterou jsem vám poskytl, tak mi představte ty výzkumné funkce, protože já tam vidím jen soubor knížek, normální běžnou elektronickou knihovnu jako jsou Wikizdroje. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:18 (CEST) :: První věc je procesní. A sice, že dnes 26. dubna už nebudete šablonu odmazávat. Necháte čas, aby mohla proběhnout diskuze, abych já mohl spálit svůj čas rešeržováním a argumentací proti kontinentálnímu krajně úzkoprsému úředníčkovi, a aby si případně všimli věci jiní, a třeba se také vyjádřili. To je první, procesní věc. Další věc jsou argumenty. Věc je naprosto zřejmá, ale bude třeba dodat argumenty, a rozpoutat další dlouhosáhlou diskuzi s Palu. A spálit zdroje. Jinak to holt tady nejde. Ale procesně, dnes prosím stop, a já slibuji, že dnes nebudu GBK přidávat do nových hesel, kde nebyla. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:21 (CEST) :::Ta šablona je v několika článcích, naštěstí. Proto není problém ji v případě potřeby vrátit. OK, pro dnešek končím s odebíráním a počkám na vaše argumenty. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:30 (CEST) :::: Tímto vás zároveň žádám, abyste i pro zítřek, 27. dubna, nic nepodnikal, kromě diskuze. To je jeden den na diskuzi na projektu, kde zdaleka ne každý sedí pořád u počítače a sleduje, co se děje. Dále se zamýšlím, kolik dní bych směl formálně žádat, abyste nic nepodnikal a počkal na výsledek diskuze; třeba někdo poradí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:33 (CEST) :::::Já vám počkám klidně týden, je mi to jedno. Důležité ale je, abyste si tvrdošíjně neprosazoval vlastní nesmysly a přinesl skutečně objektivní argumentaci, která se opře o nějaké objektivní definice. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:34 (CEST) :::::: Ach tak, je vám to jedno, proto to muselo hned hromadně pryč. :::::: Ve vztahu k vašim shrnutím: tvrdíte, že odkaz porušuje WS:FH? Pokud ano, kterou větu porušuje? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:36 (CEST) :::::::Ne, odkaz porušuje [[WS:6P]], konkrétně bod "Wikislovník je slovník". Nejsme rozcestníkem do google.cz a pokud používáme odkazy, tak do lingvistických děl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:39 (CEST) :::::::: Tak [[Wikislovník:Šest pilířů]] je rozporované nepravidlo, tak i označené. Že Wikislovník je slovník nikdo nezpochybňuje; neplyne z toho však nijak, že odkazy na report s příklady použití slova, do ČNK nebo GBK nebo i jiné veřejně dostupné databáze příkladů použití, je skvělá doplňková hodnota; ostatně kdyby nebyla, proč by UJČ dával vedle PSJČ kartičky z KNLA, a to jsou kolikrát v horší čitelnosti? No přece proto, že alespoň mírně sofistikovaní uživatelé si chtějí prohlédnout rozsáhlé sbírky příkladů použití, a je celkem fuk, zda těm sbírkám někdo říká "korpus" nebo ne; a toto mít na jeden klik, to je prostě skvělý luxus. Více o tom snad později. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:44 (CEST) :::::::::Ve slovnících se odkazy do knihoven nepoužívají. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:47 (CEST) : (zpět) Chystám si ve FreeMindu text pro zítřejší příspěvek do diskuze Pod lípou. Tam bych chtěl odkázat heslo [[pošahanec‎]] jako příklad hesla, který je jaksi kardinální, neb heslo není ve slovnících. Proto vás prosím, abyste nerevertoval. Nemusíte se bát, že bych začal nějak hromadně šablonu přidávat bez nadcházející diskuze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:44 (CEST) : (O něco později.) Vidím, že ani v takové maličkosti nemůžete vyjít vstříc. Tedy z té plánované diskuze odkážu historickou verzi, byť je to více markupu. Co jen říct ... --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:52 (CEST) ::Prohlídněte si ještě jednou tu revertaci, kterou tak tvrdošíjně prosazujete - [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=po%C5%A1ahanec&diff=prev&oldid=1257119 skutečně jen přidáváte GBK?] Já tam vidím mimo to ničení formátu a urážky. Mimo to jak jsem psal ve shrnutí, [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=po%C5%A1ahanec&oldid=1255977 odkazovat se dá i z historie.] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 19:56 (CEST) Diskuze zde: * [[Wikislovník:Pod lípou#Odkazy do Google Books skrze šablonu GBK]] Žádám zdržet se alespoň po dobu 7 dní odstraňování použití GBK, tj. pokud od včerejška, tak do 3. května 23:59. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 08:28 (CEST) == hostka == V hesle [[hostka]] nemáte konsenzus a status quo ante vede. ŠJů to jistě nevložil proto, abyste to pak vy smazal. A stejně jak to JOtt a Mormegil za tím účelem needitovali. Třeba je konsenzus pro smazání, to já nevím, ale zatím to tak nevypadá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:17 (CEST) :Heslo jsem upravil dle WS:FH. ŠJů sám vyzval k úpravě, [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=hostka&oldid=1222503 viz jeho shrnutí.] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:20 (CEST) :: Opravdu si myslíte, že "prosím zkušenější uživatele o dopracování do náležité formy" od ŠJů je výzva k ''odstranění''? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:22 (CEST) :::K odstranění nedošlo, ale výzkum na Wikislovník nepatří, patří do Wikiverzity. Proto jsem tuto část přenesl do diskusní stránky a následně [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=hostka&diff=1257073&oldid=1257065 do ní ještě Pyprilescu odkázal], což není standard ale rozhodně je to přijtelnější než 8 kB výzkumu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:28 (CEST) :::: Mě to přišlo sice dost dlouhé ale stejně tak zajímavé a na první pohled ozdrojované, ale musel bych se podívat blíže. Vyzývám vás, abyste stránku vrátil do status quo ante a zahájil věcnou diskuzi o smazání velkého množství informace ve venue/místě, které uznáte za nejvhodnější pro rozpravu o tomto, např. na mluvní stránce hesla, nebo Pod lípou, podle vašeho uvážení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:35 (CEST) :::::Dejte už pokoj prosím vás. Do hesel podobné výzkumy nepatří a je to dostupné na diskusní stránce. Fakt už dejte pokoj a přestaňte prosazovat nesmysly mimo WS:FH. ŠJů evidentně vložil takhle obsáhlou stať z dobré vůle při neznalosti WS:FH, zároveň požádal o pomoc s dotažením formátu, takže nikomu se nic nestalo, všechny ty velmi detailní výzkumné informace zůstaly v přiměřeně dostupném umístění. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:38 (CEST) :::::: To tedy pardon, ale mluvní stránka není ''obsahový'' prostor; to už by musela být příloha. To sice z praktikého hlediska není takový rozdíl (uživatel se dozví tak či tak), ale z puntičkářského přece. Obsah určený pro čtenáře se prostě na mluvní stránky nedává. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 17:47 (CEST) :::::::Jde o to, že tohle už není slovníkový obsah, ale výzkumný obsah, který patří spíše než do přílohy dokonce na Wikiverzitu a z něj sem mohou být vytaženy maximálně nějaké souhrnné informace (čili ne jak jsem k tomu došel, kde se to psalo, a podobné podrobnosti, které čtenáře opravdu nezajímají a proto se nevyskytují ani v žádných jiných slovnících - ale zkrátka jen to relevantní). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:24 (CEST) :::::::: Jasně, nic nejde, jen to zcela úzkoprsé. Hlavní jsou rozsáhlé skloňovací tabulky ve slovesech; to je ten pravý obsah. Chce se plakat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:34 (CEST) :::::::::Jde, na Wikiverzitě nebo jiném projektu vhodném pro daný účel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 18:41 (CEST) == Vyprázdnění kategorie Česká podstatná jména == Všiml jsem si, že jste vyprázdnil toto: [[:Kategorie:Česká podstatná jména]]. Přitom pro přejmenování na terminologii podstatných jmen v názvech kategorií byl Pod lípou konsenzus. Takže pokud vám tento špíl vyjde, což se uvidí, tak to zablokujete a už se s tím nehne. Pak by se muselo čekat zase roky, než někdo uchopí iniciativu. Když se to začně používat, tak to třeba zpočátku půjde pomalu, ale pak třeba přijde nějaký mraveneček odjinud, pustí si AWB, a provede hromadné přejmenování. To však nemůže fungovat, když změnu takto utnete v zárodku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:03 (CEST) :Pokud máte konsensus, musíte nejprve změnit příslušná pravidla, čímž se ujistíte, jestli je skutečně konsensus. Potom je potřeba provést změnu napříč celým projektem, ne jen u vybraných stránek - nejlépe pomocí botu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:06 (CEST) :A propos, mohl bych vidět příslušnou diskusi s konsensem? Chtěl bych si osvěžit argumentaci. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:08 (CEST) :: Takže: ::* [[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména]] -- zde jsem vypíchl, že tučné nadpisy, jež hned čtenáře trknou, užívají termín "podstatné jméno", a to dlouhodobě, čili toto je hlavní/primární již dávno učiněná volba ::* [[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.]] -- zde jste změnu podpořil :: Změnit [[WS:FH]] vám nebráním, pokud to máte za žádoucí. Botu se nebráním; máte nějakého? Umíte používat AWB (Auto Wiki Browser), což je pro smrtelníky násobně pohodlnější než bot? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:12 (CEST) :::Žádoucí? Změna standardu formátu hesla před změnou formátu všech hesel je spíš logicky podmínkou než něčím žádoucím. :::[[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména|Tohle]] nevím, proč mi předkládáte, ale vidím tam spíš celkem logický argument, že jednoslovný název je jasnou výhodou. Že něco používají nadpisy mi zase naopak přijde jako falešný argument, protože když na jednom místě řeknu slovo souznačně a na druhém synonymám, tak to není chybou, navíc celý WS:FH je protkán celkem zamotanou směsicí jak latinských tak českých názvů bez nějakého hlubšiho systému, jediný systém v tom vidím právě snahu o jednoslovnost, která je pro editory i čtenáře výhodná, protože šetří čas (při psaní) a místo. Pro mě je třeba nejdůležitější, aby byla terminologie srozumitelná, spíš než jednotná - a český člověk spíš bude znát přídavné jméno než adjektivum. Zase na druhou stranu synonymum je určitě lepší než odbornější slovo souznačné, nezávisle na tom, že je tu původ opačně. :::[[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.|Tohle]] by asi měl být konsensus. Jestli dobře vidím, Dan Polansky, Palu, Tchoř, Vavřinec N., Chrz pro, Pyprilescu a Martin Kotačka jsou proti (Kusurija je pro sjednocení, ale je jedno na čem, takže to je takový ambivalentní hlas a Ketouš hlasoval pro nějaký mix). Další krok by tedy měl být update WS:FH se shrnutím, kde bude odkaz na shrnutí konsensu (na partyzánské ignorování WS:FH rovnou zapomeňte). A potom by měl přijít krok, kdy se co nejrychleji všechna hesla překlopí do nového formátu - máte plán? AWB klidně, ale musíte to obsloužit a udělat - uděláte to, nebo zůstane jen překlopený WS:FH, ale všechna heslá dál ve starém formátu? To by totiž vůbec nebylo v pohodě. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:38 (CEST) :::: Už zase neodpovídáte. To je těžké. Umíte AWB? Když se pasujete na hlídače konsenzu a WS:FH, proč WS:FH nezměníte? Za mě je přípustné, aby věci po nějaké měsíce byly ve dvou stylech; tak je to normální v en wikt. Pokud bych měl jistotu, že to nikdo nebude už dál obstruovat, asi bych i nasadil hromadné editace; zatím jsem se mírnil, neb jsem čekal nějaké obstrukce a chtěl jsem omezit povyk. Musím tedy říct, že musí být všem jasné, že kdybych nebyl zablokovaný v en wikt, v cs wikt bych opravdu asi nic moc nezkoušel, neboť ta atmosféra je díky několika málo jedincům fantasticky stagnantní, úzkoprsá a obstrukcionistiká. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:48 (CEST) :::::AWB neumím, WS:FH za vás aktualizovat nebudu - je to váš byznys, tak byste mohl taky něco udělat a ne jenom sáhodlouze diskutovat a dávat úkoly jiným. Spadněte už konečně na zem. Jinak že je za vás přípustné, aby tu byl bordel, jsem si všiml, ale za nás ostatní to přípustné není, takže ne, takhle to nepůjde a jestli nemáte bota nebo plán jak to během týdnů udělat, tak to nedělejte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:51 (CEST) :::::: Pokud byste nějakým zázrakem přestal obstruovat, WS:FH samozřejmě bez řečí změním, to je jedna krátká editace s odkazem do Lípy. Plán jak to během týdnů přepnout nemám, ale kdybyste přestal obstruovat, třeba by si dal říct Jan Dudík nebo i Amsavatar; já bych též přiložil ruku k dílu, ale dohromady je toho hodně, a čím později se to udělá, tím více toho bude. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:55 (CEST) Změna kategorizace Substantiva->Podstatná jména je tak velká, že je žádoucí mít konsensus doložený hlasováním.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:19 (CEST) : A já naopak pravím, že terminologie podstatného jména je stejně dlouhodobě v nadpisech a tedy je to de fakto triviální harmonizace s tučně a nadpisově dávno učiněnou volbou, naprosto zřejmé narovnání/napravení věcí, aby byly dobře a hezky, aby neiritovaly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:22 (CEST) :: Chcete říct, že by taková velká změna na en.wikt prošla bez hlasování? Silně pochybuju.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:24 (CEST) ::: To byste se divil, co vše projde v en wikt bez hlasování; toto by klidně prošlo via Beer parlour, co vím. Můžu poslat odkaz na přejmenování kategorií pro prefixed words via Beer parlour. Hlasování zde by si žádalo nahnat nějak 7 lidí pro splnění kvóra, odložení minimálně o další měsíc, přitom Pod lípou už se alespoň 8 lidí vyjádřilo. Čili zbytná vícebyrokracie. Navíc Palu použití hlasování výslovně oponuje, což by sice jeho založení nemělo vadit, ale byl by to vlastně paradox. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:27 (CEST) ::: No a protože jste zde vyjádřil opozici, pak nesjpíš dobré říct, že podle mě jste Amsavatar/Auvajs/Ketouš a že by se váš hlas neměl počítat vícekrát než jednou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:29 (CEST) :::: Když se na en.wikt naposledy prováděla změna formátu ovlivňující statisíce hesel (odstranění čáry mezi jazyky), tak se o tom hlasovalo. A ta kategorizace tu je dlouhé roky, takže pár týdnů navíc mi přijde jako maličkost. Spíše mám tedy dojem, že si vůbec nejste jistý konsensuálností toho návrhu (hlasování vám nemusí vyjít) a tak ji chcete provádět takhle pokoutně. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:36 (CEST) :::::Já si myslím, že hlasování už proběhlo [[Wikislovník:Pod lípou#Přejmenování na podstatná jména, přídavná jména, atd.|zde]], vizte vyhodnocení výše. Nemyslím si, že je vhodné duplikovat jen kvůli lpění na nějakém formalismu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:40 (CEST) :::::: (s EK) Hlasování podle pravidel to rozhodně není. Dokonce tam ani není stanoveno, že stanoviska jsou závazná. Prostě se tam vyjádřili jen ti, kdo se rádi vyjadřují v diskuzích. Podle mě se stejně jako DP bojíte toho, že nna to skutečný konsensus prostě není.--[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:51 (CEST) :::::::Tak ta pravidla o hlasování už dlouho nikdo nepoužívá, pravděpodobně proto, že je to velmi byrokratický a nepraktický, nepřirozený text. Všichni to řeší spíš přirozeně přes diskusi, což je (navdory o údajné závaznosti pravidel o hlasování) naprosto legitimní možnost. Jinak já se ničeho nebojím, já už jsem osobně ohledně možností posouvání českého Wikislovníku dopředu dost skeptický a sice překládám nějaké nápady a hlasuji ohledně nápadů ostatních, ale to je tak asi všechno, už raději nic neočekávám. Navíc můj souhlas s přejmenování kategorií jsem dal ještě před tím, než jsem slyšel argument o tom, že jednoslovné názvy jsou výhodnější, takže kdybych se měl vyjádřit dnes znovu, tak jestli by to nebyl nesouhlas, bylo by to zdržuji se. Takže ne, nechci nic nějakými obstrukcemi prosazovat nebo neprosazovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:55 (CEST) ::::: Nemohu popřít, že když už vidím něco jako konsezus jdu implementovat, neboť každý další procesní krok hrozí tím, že se někdo šprajcne, což se přesně stalo u vás, neb coby (domnělý) Ketouš jste vysloveně abstinoval, zatímco coby Amsavatar jste nyní zde proti, byť nevím, dle jakého argumentu. Při probíhajících změnách mohou pořád ti, kdo se nevyjádřili, přečíst si argumenty a teprve se vyjádřit. Tak třeba Mykhal se nevyjádřil, ale bylo to na jeho podnět, co jsem reagoval v [[Diskuse ke kategorii:Česká podstatná jména]], takže za mě Mykhal abstinuje, a ted je vlastně devátý do počtu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 20:42 (CEST) K diskusi podotknu, že bota mám a to přejmenování bych provést mohl. což berte jako protiargument k úvahám, že by to bylo ''potřeba'' provádět ručně a postupně. Ovšem byl bych ochoten ho pustit jen po tom zmiňovaném hlasování, protože se řadím k těm, kdo to pokládají za velikou změnu, pro kterou musí být jasná podpora. A naopak bota, který by tu takové změny prováděl bez jasné podpory, bych zablokoval (případně mu sebral příznak).--[[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 26. 4. 2023, 21:48 (CEST) :Viz výše, hlasování už proběhlo a byl jasný konsensus. Klidně vám ty lidi a jejich názory vyzobu na nějakou zvláštní stránku, jestli to potřebujete mít nějak přehledně u sebe. Ale otravovat lidi podruhé s tím samým vyjádřením jen kvůli formalismu mi přijde skutečně úplně o ničem. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 21:55 (CEST) :: Z výše uvedeného plyne, že musím založit hlasování, neboť: 1) Palu trvá na tom, aby se to udělalo ráz naráz, ne postupně; 2) jediný aktivní správce Tchoř hrozí blokovat kohokoli, kdo by bez hlasování dělal hromadné změny v tomto směru; 3) bodu 1 nelze vyhovět puštěním bota bez hlasování, neb ten bude zablokován Tchořem, a bodu 1 lze v tuto chvíli vyhovět jedině díky Tchořově ochotě vést bota, jež je však dle Tchoře vázána na hlasování; 4) jedině skrze hlasování lze zajistit součinnost botovodiče Tchoře a dostát Paluově požadavku na operaci jedním tahem. Snad mi nic neuniká. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:15 (CEST) :::No pakliže kolega Tchoř nezmění názor a nebude mu stačit hlasování, které už de facto proběhlo, tak je to přesně takhle. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:20 (CEST) :::: Tedy ale musím říct, že jsem se teď chvíli napůl nepříčetně popadal smíchy, i když jsem měl spíš trpět v tichém zoufalství. Vzpomněl jsem si na Saturnina, jak nebylo možné použít sanitku pro odvoz hlavního hrdiny z nemocnice. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 4. 2023, 22:25 (CEST) ::Mně ten formalismus přijde podstatný už třeba z hlediska toho, že tu máme zřejmě docela dost aktivních a trpěných loutek, ovšem jak z hlediska morálky a svědomí, tak z hlediska (snadnosti) vynucování a represí jsou situace „''no tak jsem do té diskuse řekl ty dva různé argumenty proti z různých účtů, jde o argumenty, tak co?''“ a „''použil jsem loutkový účet, abych ve formálním hlasování zahlasoval dvakrát''“, přeci jen trochu odlišné. --[[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 27. 4. 2023, 07:14 (CEST) ::: Byť do jisté míry tyto obavy chápu, troufnu si říct, že mám loutkovou situaci vcelku pod kontrolou. Jsou tu tři významní loutkaři: Pyprilescu, Auvajs a Bavorák. Bavorák je nyní neaktivní. Pyprilescu je velmi aktivní, nicméně transparentně a vlastně se nesnaží nikoho oklamat: je snadno rozpoznatelný. Auvajs je hůře rozpoznatelný, ale přesto ne tak špatně; je to podle mě i Amsavatar a Ketouš; jeden znak je divné jméno ale nepyprilescovsky (Ketouš); jiný znak jsou podivné charakteristické editace uživatelské stránky (Amsavatar); další znak je ochota zbrkle revertovat druhé, a chovat se a diskutovat mírně trolovitě či provokačně; další znak je zbytné přejmenování účtů (Amsavatar per německý Wikislovník; nutkavá potřeba různých účtů a jmen). V seznamu lidí, kteří se vyjádřili Pod lípou, podle mého dobrozdání žádné duplicitní loutky nejsou; ti uživatelé mají dobře ustavenou separátní kvalitativní identitu, tedy i separátní numerickou identitu (termíny jsou per Stanford Encyclopedia of Philosophy, pokud si pamatuji). Chrz má identitu via Wikipedii; Ketouš je Auvajs; ostatní mají ustavenou separátní dlouhodobější identitu via český Wikislovník, s dostatečně odlišným diskuzním stylem a vzorcem/patternem editování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 07:44 (CEST) ::: Ještě k oné ''morálce'' a ''svědomí'': každá diskuze Pod lípou má potenciálně charakter neformálního argumento-hlasování. I z tohoto důvodu je morálně nepřípustné editovat tutéž diskuzi pod dvěma účty, leda by to bylo transparentně přiznáno (např. Pyprilescu je natolik čitelný, že se to snese); česká Wikipedie snad má toto i kodifikované, nepletu-li se. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 09:11 (CEST) Četl jsem si teď znovu diskuzi [[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky#Vyčlenění běžného skloňování není dobrý nápad]]. Tam se mj. píše: " : Je dodat, že tato má zmínka byla spíše pro úplnost a uchování/záznam myšlenky: v českém Wikislovníku provést nějakou reformu je nesnadný úkol. Nyní by bylo spíše na stole dokončit můj návrh na ustavení "Podstatné jméno" coby preferované formy pro uživatelské rozhraní včetně kategorií, a nevím ani, zda k tomu založit hlasování, nebo jen spočítat hlasy v Pod lípou a prohlásit, že návrh byl přijat, neb pro je alespoň 2/3 neabstinujících. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 2. 2023, 18:36 (CET) ::Pokud je tam dost hlasů a z nich značný poměr pro, a zároveň nejsou nějaké významné věcné odůvodněné námitky, proč by to měl být problém, tak bych to prohlásil jako konsensus. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 2. 2023, 20:32 (CET) ::: V tom případě vzhůru do toho a někdo kdo má bota nebo AWB či jeho Javascriptí podporu se může pustit do přejmenování kategorií. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 3. 2023, 06:26 (CET) " Na můj post výše dále Palu nereagoval. Takže to vypadalo, že Palu vlastně souhlasí. Začal jsem nová jména kategorií používat, nevím teď od kterého data, neb nemám seznam hesel, které v kategorii byly; to muselo trvat týdny. To byl bait/návnada. Ale pak najednou rup, přišel switch/přepnutí, a manické odstranění. Bylo to porušení implikovaného procesu ''Žádost o smazání'', který běží takto: 1) označím kategorii ke smazání; 2) na vhodném místě zahájím diskuzi o smazání, např. Pod lípou; 3) nechám diskuzi běžet minimální čas, např. týden, ale může to být i měsíc, ale týden by byl v principu ta první zdvořilost, aby se někdo vůbec mohl vyjádřit; 4) je-li rozhodnuto smazat, hesla z kategorie odstraním; 5) co má být status quo ante je těžké zvážit a možná se má rozhodnout ''prostou'' většinou, je-li kategorie čerstvá a kontroverzní, jinak by menšiny mohly vynucovat nové kategorie dle libosti a to nelze. Tento proces nemá cs wikt kodifikovaný; kodifikovaný ho má např. en wikt via RFDO. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 11:03 (CEST) == Přejmenovávání oddílu externí odkazy na poznámky == Externí odkazy do IJP aj. umisťuji do oddílu "externí odkazy" namísto "poznámky", neb tam dle názvu patří a do poznámek nepatří. Oddíl "externí odkazy" se přitom již v českém Wikislovníku užívá, byť v něm zatím obvykle byly např. odkazy na Wikipedii. K věci jsem založil diskuzi, aby se lidé mohli výslovně vyjádřil, uvést souhlas a nesouhlas a uvést své argumenty: * [[Wikislovník:Pod lípou#Externí odkazy patří do oddílu Externí odkazy namísto Poznámky]] Sice je celá věc dost zřejmá, ale protože na diskuzích a výslovných schváleních trváte, diskuze je založena. V diskuzi jste se sice vyjádřil, ani nikoli zda s návrhem souhlasíte či nesouhlasíte a z jakého důvodu by externí odkazy měly být zvány "poznámky". Žádám vás, abyste přestal oddíl přejmenovávat, dokud se v diskuzi trochu neukáže, co si lidé myslí a kdo souhlasí či nesouhlasí a z jakého věcného důvodu. Můj způsob snad začíná užívat tu a tam i Pyprilescu, leda by si to ještě rozmyslel nebo leda by to vzniklo via copy-and-paste. [[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 08:59 (CEST) :Držte se [[Wikislovník:Formát_hesla#Poznámky|WS:FH]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:10 (CEST) :: Sádrový ježek aneb ředitel vesmíru promluvil. A nebo možná ředitel toho všeho, Direktøren for det hele. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:12 (CEST) :: Tak jsem FH upravil, aby slovníky v EO povolil ale ponechal Poznámky dle stávající většinové praxe, ale to jste dvakrát revertoval. V diskuzi Pod lípou jste nevyjádřil jasnou opozici; nikde jste nevyjádřil věcné argumenty proti změně, pouze procesní. Dlužno, abyste v narušování projektu ustal a coby to nejmenší Pod lípou vyjádřil věcné argumenty (ne procesní), proč v touto praxí nesouhlasíte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:36 (CEST) :::Jak jsem psal ve shrnutí revertu - pokud chcete změnu, která se dotýká formátu hesel, čili všemi hesly napříč Wikislovníkem, kterých je na 150 tisíc, tak budete muset nejprve získat konsensus komunity. Pokud někde jasný konsensus je, stačí na něj odkázat. Více k systémovým změnám [[#Vyprázdnění kategorie Česká podstatná jména|viz výše požadavek Tchoře]] dokonce na formální hlasování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:47 (CEST) :::: Naopak dle principu argumentokonsenzu kdo odmítá dodat věcný argument, nemá do věcí co mluvit; ostatní odevzdají argumenty, prozkoumají je a rozhodnou se započítáním počtu hlasů opírajících se o neprázdný věcný argument. Další princip wiki je, že když je něco špatně, editoři se nemusí bát to opravit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 12:53 (CEST) :::::No tak předně to špatně podle všeho není. Poznámky slouží k odkazování referencí nebo relevantních lingvistických odkazů, externí odkazy slouží k odkazování do sesterských projektů. Tak je to nastaveno ve [[Wikislovník:Formát hesla]] [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla&diff=prev&oldid=410431 už nějaký pátek] a dává to logiku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:08 (CEST) :::::: Pojmově špatně to je: externí odkazy nejsou poznámky, dle "[[poznámka]]". FH lze opravit, když tomu nebudete bránit. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:10 (CEST) :::::::Sekce externí odkazy na našem projektu slouží pro sesterské projekty, zatímco reference a relevantní slovníkové odkazy se píší do sekce poznámek. Pokud chcete někoho přesvědčit, že by to mělo být jinak, tak to dělejte v diskusi a ne pomocí partyzánských válek u tak důležitého dokumentu, jako je WS:FH. Konsensus tím nevyrobíte a jen zaplevelujete historii. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:14 (CEST) :::::::: Prostě věcně na podnět nereagujete a melete si svou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:19 (CEST) == Vyjevení obsahu neveřejného útočného emailu == Na mé stránce jste vyjevil obsah jakéhosi útočného emailu: ' "I hope that you are only joking when you say that it would be great if he were unblocked from en.wikt. He’s an extremely unpleasant contributor who should be banned from every single Wikimedia project." (a ano, myslel jsem to jako vtip). --Palu (diskuse) 26. 4. 2023, 13:45 (CEST)' Odesílatel tohoto emailu mi není znám a vy jste ho neuvedl. Je to od vás přinejmenším hodně nesympatické a na mysli mi tanou o hodně ostřejší slova. Žádám vás, abyste kontaktoval zdroj útoku, aby se k němu veřejně v českém Wikislovníku přihlásil. Jinak co jste udělal se stalo a nedá se odestát. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:09 (CEST) :Začal bych pročítáním [https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Special:Log/block&page=User%3ADan%20Polansky tohohle] nebo [[:en:Wiktionary:Beer_parlour/2023/February#Decreasing_Dan's_Ban|tohohle]], kde můžete načerpat spoustu tipů na sebereflexi - co zlepšit a co rozvinout. Potom mi nebudou psát tamní uživatelé takové maily a vy nebudete zablokován indef. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:12 (CEST) :: Opakuji svoji žádost. Pomlouvačný blog log je mi znám, stejně jako orwellovská vyjádření účastníků projektu v diskuzi Beer parlour. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:14 (CEST) :: Transparentní odkazování vám činí jisté potíže, tedy zde transparentní odkaz: [[:en:Wiktionary:Beer_parlour/2023/February#Decreasing_Dan's_Ban]]. Dodám, že ve vlákně žádná konkrétní doporučení, co mám zlepšit, nejsou, nehledě k tomu, že tam nemají stejně co dělat: mají být na mé mluvní stránce, kde nedávné připomínky k mému chování nápadně chybí s malým počtem výjimek. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:17 (CEST) :: Ad "tamní uživatelé": od kolika uživatelů jste dostal email? Jednoho, dvou nebo více? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 13:34 (CEST) :::Dívám se do historie, že [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=497356 za 9 let se toho moc nezměnilo] a '''stále vykazujete stejné konfrontační a obecně problematické, velmi málo produktivní chování zatěžující ostatní'''. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:51 (CEST) :::: Váš odkaz nicméně vaše tvrzení nesubstanciuje/nedokládá/nedokazuje. V něm čtu co do výživy především [[Special:Diff/497341]]; ten je vztažen k tomuto mému výroku v diskuzi o minimálních heslech: '[[Šablona:Upravit]] praví toto: "Toto heslo potřebuje nutně upravit." Hesla bez skloňování nepotřebují nutně upravit. Jste odporný lhář a klidně mě zablokujte za osobní útok.' To mi zjevně ulítly nervy, neb kdybych se tehdy racionálně ovládal, tak tam nic takového nepíšu a pěkně to naformuluji právnicky čistě, aby mi Partička nic nemohla. Argumenty jsem ve prospěch minimálních hesel odevzdal dobré, stejně jako druzí; k rozšíření požadavků na minimální hesla jak je žádal známý projektumil Danny B. nikdy nedošlo. :::: Zejména jste však změnil téma: tématem je váš závadný čin spočívající ve vyjevování anonymních pomluv; anonymní pomluvu nelze kalibrovat jejím zdrojem. Pokud by to byl řekl někdo, koho si vážím, tak by měl to zabolelo a důkladně bych se zamyslel; pokud však jeden z těch orwellovců, pak se žádné překvapení nekoná. :::: Zopakuji vám otázku: od kolika lidí jste dostal email? Od jednoho či více? Od koho jste dostal email? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:58 (CEST) == Shnutí editací == Úroveň vašich shrnutí editací je natolik mizerná, že by bylo lepší, kdyby jste žádné neuváděl. Často jsou nepravdivé, nepřesné či zavádějící, jindy velmi nesdělné, jako např. "upr.". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:18 (CEST) :Naopak, shrnutí editace se mají vkládat a vy [https://xtools.wmcloud.org/globalcontribs/Dan%20Polansky vaším nevkládáním] porušujete zdejší standardy. Přesvědčovat k nedodržování ještě ostatní mi přijde jako úlet. Pokud kritizujete přesnost mých shrnutí, tak lepší méně přesné než žádné, kvůli vám osobně se ale především v heslech editovaných po vás snažím o co největší výstižnost, pokud je to třeba, abyste pochopil, co děláte špatně. Evidentě to ale [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF&diff=prev&oldid=1257348 chápat nechcete]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:25 (CEST) :: Předně mi jde o pravdivost. A s tou máte velký opakovaný problém. Nesdělnost je nic moc, ale snese se. Ostatně vzorec/pattern vašich shnutí je téměř ukázkovým příkladem jevu, kdy si někdo jakoby splní příliš přísnou povinnost, kterou někdo uvalil, ale co do výživy či podstaty je ono splnění scestné, mimo či masivně nekvalitní. Takže to spadá pod pojem hrát si na něco. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:29 (CEST) :::Jsem přesvědčen, že zobecnění mých shrnutí mají ve většině případů přijatelnou přesnost. Pokud něco zanedbám, tak je to vě, u které nepředpokládám, že bude pro někoho nějak výrazně důležitá. Neznám nikoho, kdo by svá shrnutí nějakým způsobem nezobecňoval. :::Naproti tomu nevyplňování shrnutí je arogance vůči ostatním, protože tím znemožňujete důležité věci dohledat, respektive zvyšujete pravděpodobnost zbytečných klikání a pročítání verzí během hledání. Čímž marníte čas ostatních. V podstatě většina věcí, co tady poslední měsíc představujete, naplňuje definici bezohlednosti, protože všechno je mimo standardy a musí se po vás opravovat a - co je horší - nedáte si říct a poučit se tak, aby jste dělal práci v přijatelném formátu bez nutnosti oprav. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:42 (CEST) :::Mimochodem, abyste vyplňoval shrnutí jste byl poprvé upozorněn [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=38849 už v roce 2007] a od té doby kolikrát ještě? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:47 (CEST) :::: Nechápu, jak mi shrnutí "upr." nebo nepravdivé "fmt" (ano, tak jste to psal) umožňuje vyhledat, kde se odehrály změny (výslovnost? etymologie? odkazy? příklady?), které mě zajímají, nebo co se vůbec odehrálo. Nakonec musím k shrnutí od Palu přistoupit, jako kdyby nebylo. Jinak se samozřejmě bezohledně necítím, už jen pro to, že v en wikt vyplňuji vcelku shrnutí mnohem více a lépe než většina druhých, dle mého odhadu. To české bazírování na shrnutí se mi do jisté míry líbi, ale jen když se nepřehání. Z pohledu marťanského antropologa se však zjevně jedná o kulturně silně relativní normu, vztaženou k té jisté kultuře. V Česku se jak se zdá uchytila jakási kultura úředníčků, vyplňovačů a též--a z toho mě jímá hrůza--dost možná těch osob, které obtěžovaly Kafku a o kterých psal ve svých románech. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:49 (CEST) :::::Na fmt nic nepravdivého nevidím, když upravuji formát dle WS:FH a že nechápete je spíš věc toho, že nechcete chápat, než že by se to chápat nedalo. Přišel jste se na tento projekt jen hašteřit, respektive pokračovat v tom, za což jste byl na en.wikt zablokován indef. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 14:53 (CEST) :::::: Když jste několik dní needitoval, v klidu jsem implementoval plánovaná vylepšení, která tu naléhavě chybí, a s nikým se nehašteřil. Pak jste se vrátil a začal hned vše napadat a rozvracet naprosto destruktivním a newikiistým/ičelým stylem. Tolik ověřitelná fakta pro toho, kdo si dá práci; leccos z toho je doloženo přímo zde na vaší mluvní stránce. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 15:02 (CEST) :::::::Můžu vám to zopakovat po tisící asi třetí, ale snad bude stačit [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Palu&oldid=prev&diff=1256326 jen tento link]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 15:12 (CEST) (zpět) Dlouhodobě si protiřečíte tím, že tyto principy nutíte ostatním ale sám se jimi neřídíte. Ostatně jsem našel tuto nádheru z roku 2016: * [[Wikipedia:cs: Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]] *: "Evidentně jde o případ, kdy nejsem schopen akceptovat přehlasování autority wikipedijní většinou." Čili konsenzus pro vás neplatí; platí pro vás Palu-konsenzus, čili Palu coby nejvyšší arbitr, kterému se ostatní musí podřít, Palu coby ten, pro kterého status quo ante neplatí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 07:53 (CEST) == Vnucování nejprv diskutuj potom edituj == Cituji: "Kolego, nevím proč sem vnucujete pravidlo nejprv diskutuj potom edituj." To jsem našel zde: * [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Vnucování pravidel]], 2009 A to sedí. Vy si děláte co chcete bez diskuze, revertujete mimo status quo ante na status per Palu, a obstruujete vše, co není schváleno kdoví jak a dokonce i to, co je de fakto schváleno. Dále čtu: * 'Skoro nikdy se Vám nepodařilo "nic rozjet".' A to mě zajímá. Kterou užitečnou systematickou změnu jste v českém Wikislovníku za ty roky navrhl a pomohl uvést do praxe? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 27. 4. 2023, 17:43 (CEST) == Způsob uvádění významů dle de.wik == Na ukázku: [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=sajrajt&action=edit&oldid=1257577 ], co tomu říkáte? [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 19:53 (CEST) :No jestli jde o to, že by se reference spárovaly s významem, tak to mi popravdě úplně smysl nedává, protože ve většíně případů jsou všechny významy ve většině těch odkazovaných prací. Přijde mi lepší to nechat prostě nečíslované. U synonym, atd. je spárování skutečně výhodné, tady nějak tu výhodu nevidím. To už by mělo větší výhodu spárovat související, protože existují případy, kdy každé související vychází z jiného významu (kvůli našemu systému, kdy nerozlišujeme homonyma s různou etymologií a píšeme to jako jedno slovo). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:02 (CEST) :Co se týče přejmenování poznámek na reference, to už tady myslím bylo mnohokrát a vždycky nakonec zvítězilo ctění původního stavu. Jde totiž skutečně jen o jiný název a dle WS:FH sekce poznámky pro nic jiného než pro reference neslouží. Pokud tedy považujeme nepřiřazené odkazy autoritativního charakteru za reference. Jedinou výhodu v tom přejmenování vidím v tom, že už by se to snad přestalo přetřásat :) --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:05 (CEST) ::Tak základní idea je, každý význam by měl být ověřitelný. Význam se dá ověřit buď jiným slovníkem, popř. lingvistickým zdrojem, výskyty v korpusu nebo zdrojovanými příkladovými větami. Samotný odkaz na jiný slovník není reference, protože sice může slovo obsahovat, ale ne v daném významu. Třeba slovníky IJP, SSČ, SSJČ ani PSJČ (nepřekvapivě) neobsahují zde jako druhý význam uvedený význam slova [[ocas]]. Tento význam je v současné době neověřený, vložení těch slovníkových šablon do sekce externí odkazy/reference by ověření nepomohlo, naopak by to spíš mohlo být matoucí, protože by to mohlo evokovat, že to v těch slovnících je. Naproti tomu ocas s významem "mužské přirození" je v SNČ, který též obsahuje 2 další zde neuvedené významy, na druhou stranu ale ten hlavní význam neobsahuje. Vložení šablony SNČ bez odkazu na konkrétní význam zase může být matoucí, že obsahuje i první význam... --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:38 (CEST) ::Aha, chápu. Jenže problém v tomto náhledu na věc je v tom, že my nemáme v dokládání definic na cs.wikt uzavřený systém, že PZH umožňuje jistou míru vlastní invence v tom duchu, že umožňuje doložit význam i jinak než z ostatních slovníků. Právě proto je v současnosti systém nastaven tak, že kdokoliv může zpochybnit konkrétní význam a pokud tento není podle PZH doložen, může být smazán. Je to otevřený přístup, který umožňuje nebýt sto let za ostatními slovníky a zahrnout i skutečně aktuální nebo klidně i starší, ale málo známou slovní zásobu. Pokud bychom přistoupili na povinné referencování konkrétních významů, jednak by se podle mě poměrně znesnadnilo přidávat právě ty významy, které nejsou v dalších slovnících, což by kladlo vyšší nároky na už tak vytížené editory, kterých je tu velmi pomálu. Museli by totiž někam ještě vložit povinně ty tři příklady, co ten význam dokládají, což se teď dělá často spíše jenom na vyžádání při zpochybnění šablonou Ověřit. No a potom pokud by se to číslovalo automaticky jako ostatní položky, tak by to natáhlo už tak obsáhlou sekci, protože by tam byly většinou duplicitní odkazy (3 významy = 3 SSJČ). A pokud by to bylo ručně, tak je to zase nějaká nekonzistence oproti ostatním sekcím. A jestli by to bylo všude ručně, tak by to zas bylo pro editory zbytečné přidělání práce. A nakonec, já popravdě tu potřebu spárovat to s referencemi nevidím, protože jak už jsem řekl, většina významů je ve většině slovníků popsána a ty co nejsou se na vyžádání dokládají příklady, což mi přijde dostatečné. Nějaké matení v tom nevidím, protože jak jsem psal jinde, já vnímám všechny ty SSJČ a PSJČ na konci článku spíše jako autoritní záznamy, než jako reference. Reference zkrátka v současné době ve Wikislovníku přidáváme pouze ke sporným, pochybným nebo zpochybněným významům. A je to tak z hlediska editorů podle mě o hodně snazší. Možná, kdybychom měli tak silnou komunitu, jako má de.wikt, tak bych přemýšlel jinak, ale my tu máme maximálně 10 lidí, kteří jsou schopni dát dohromady maximálně 10 hodin práce celkově. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 20:52 (CEST) ::: Však jak jsem psal, význam se ověřuje referencemi, korpusem NEBO příkladovými větami. Naprostá většina slovní zásoby má výskyty v korpusu nebo Google Books, a pokud něco nemá ani jeden výskyt v korpusu/GBS, tak to začíná být podezřelé a na místě je obezřetnost. Potom to rozhodně chce příkladové věty, přičemž stojí za úvahu, zda nutně musí být tři, možná by stačila i jedna, ovšem podmínka je, že musí být jasné, že se nejedná o překlep (aby náhodou nějaký "vtipálek" nezakládal hesla s překlepy, které by dokládal tím, že někde vyšel jeden citát s překlepem...) Jinak tu vaši argumentaci moc nechápu. V podstatě z vaší argumentace vyplývá: hesla nemusí mít reference, protože aktivní editoři se navzájem kontrolují (?) A nebo: hesla nemusí mít reference, protože si to kdyžtak stačí vygooglovat (?) K čemu potom celý Wikislovník, když se všechno dá vygooglovat :)) ::: Jinak pro tři významy není třeba třikrát stejná šablona, prostě se to pak píše stylem třeba <nowiki>[1–3] {{IJP}}</nowiki> nebo <nowiki>[1,2,4] {{IJP}}</nowiki>. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 21:24 (CEST) ::::Tak Google podle mě jako referenci jako takovou brát nelze, není to dílo, ale sbírka (na rozdíl od korpusu, který je sbírkou, ale i dílem - jsou tam přidané lingvistické rozbory a informace). A reference "někde v nížkách se to píše" je z hlediska PZH bezcenná, protože ta požadují kromě těch trvale zaznamenaných médií ještě "dobře zprostředkovaný význam". To bychom zase museli měnit PZH (ostatně dívám se, že dál stejně nějakou úpravu PZH vlastně navrhujete) a tam se bojím, že to bude zase spíše z říše impossible (všichni se domluvit a tak, znáte to). ::::Jinak jo, asi jsem to tedy pochopil. ::::K té polemice, jak by to mohlo vypadat, kdyby to bylo. Asi bych nedělal "není v korpuse, tak dej věty s příklady" automatiku, kvůli zmíněné zátěži editorů, ale nechal to dál volné na případném zpochybnění někoho, kdo ke zpochybnění bude mít důvod a bude mu stát za to to zpochybnit (ideálně věcný důvod). ::::K tomu vývodu z mé argumentace: první možnost je to, jak to vnímám (a ne jen editoři, ale i čtenáři; a googlování opravdu ne). ::::K [1-3] - ano, k takové možnosti jsem se tam vyjadřoval ("A pokud by to bylo ručně, tak je to zase nějaká nekonzistence oproti ostatním sekcím. A jestli by to bylo všude ručně, tak by to zas bylo pro editory zbytečné přidělání práce."). :::: No tak jsem všechno snad pochopil i vysvětlil a pořád bohužel platí, že mě to příliš neoslovuje a že sice chápu, kde vidíte tu přidanou hodnotu, ale ta podle mě vychází z předpokladu, že teď může být pro někoho zavádějící, že si z odkazů dole vyvodí, že je vše ověřené. Jenže já to vnímám tak, že jsou to prostě jen odkazy a nikdo si to jako reference nevezme, pokud tam vyloženě ta reference nepovede. Jsem rád, že se snažíte přijít se zlepšeními, ale jak jsem napsal, máme tak málo editorů, že se obávám, že dostatečnou podporu seženete jedině pro něco opravdu velmi přínosného, co například ušetří editorům práci nebo zrychlí zakládání hesel nebo přinese opravdu nějakou velkou hodnotu. Vezměte si to na příkladu hyperonym, hyponym nebo kolokací - vůbec nikomu by neublížilo, kdyby se pomalu začaly vkládat (automaticky u nových hesel + pomalu i u starších), ale pravděpodobně právě proto, že by to byla práce na víc, tak prostě ten přínos nepřevážil to, že by to zbrzdilo už tak pomalou výstavbu Wikislovníku, takže ani taková věc neprošla. A tady by se muselo projít poměrně velké množství hesel a vše ručně spárovat, nehledě na to, že hodně z těch hesel takovou sekci ani vůbec nemají, takže by se to ještě muselo doplňovat. Zkrátka - chci tím říct, že bychom tuhle energii měli směřovat úplně jinam a že tohle je v pořadí priorit na poměrně hodně vysokém místě v seznamu toho, co by se všechno mělo udělat. A za mě by se mělo začít tím, co by co nejvíce redukovalo procento potřebné lidské práce. Tedy automatizace všude, kde to dává smysl a kde to je systémové a koncepční. :::: --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 21:50 (CEST) ::::: Ve vašem přístupu nebo vůbec v přístupu cs.wikt vidím špatnou prioritizaci. Co je důležitější, reference nebo prolinkované odkazy v definicích? Troufám si říct, že reference jsou tak 1000x přínosnější a užitečnější než odkazy, na které stejně (téměř) nikdo nikdy nekliká. Reference se ale nevytváří, podle vás údajně z časových důvodů, oproti tomu zcela zbytečné odkazy v definicích se vytváří, na to najednou čas je? A co kdyby se ten čas věnovaný linkování raději věnoval vytváření referencí? Podle mě by to vyšlo časově tak na stejno, ovšem reference by prostě měly mnohonásobně větší přínos, vedly by k ověřitelnosti a tím zvýšení kvality, zatímco odkazy v definicích kvalitu projektu zvyšují jen marginálně nebo vůbec. V jiné diskuzi jste psal, že je za každou cenu nutné vyplňovat parametr "datum přístupu" kvůli tomu, že kdyby to někoho hypoteticky zajímalo, tak tím, že to je vyplněné, se mu ušetří pár sekund času, ale kde je najednou ten ohled na čtenáře, když se zabýváme referencemi? To vás vůbec nezajímá, že je tu 99% hesel pro čtenáře neověřených a že čtenář, který si chce nějaký údaj ověřit, tím ztrácí obrovské množství času? --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:11 (CEST) ::::::Jde o to, že teď se nikdo v nesporných případech nezabývá referencemi proto, že zodpovědná práce s referencemi zabírá dost času, navíc tu máme obecně uznávané (byť špatně formalizované) pravidlo ověřitelnosti, které připouští, že zjevné informace se zdrojovat nemusí. Udělat tak zdrojování povinným je nová zátěž. Jinak odkazy v definicích podle mě zbytečné nejsou, ale bylo by lepší, kdyby šly vygenerovat automaticky, jak jste někde navrhoval (+ by mohly reflektovat, že už máme hodně dlouhou dobu na cs.wikt povolená hesla tvarů, takže by mohly odkazovat na tvary, čímž by se ušetřila zase nějaká práce a usnadnila případná automatizace). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:17 (CEST) ::::::: Z mé zkušenosti z de.wikt tedy práce se standardními referencemi zas tak moc času nezabírá, je to v podstatě pár rozkliknutí webových stránek, doopravdy mi přijde, že to je časově srovnatelné s vytvářením odkazů v definicích, někdy to klidně může být i rychlejší. Na druhou stranu to šetří čas čtenářům a i dalším editorům, když třeba chtějí heslo rozšířit nebo upravit. Nevím, prostě mi přijde, že čas využitý vytvářením referencí, je tak 1000x lépe využitý než vytváření odkazů v definicicích. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:32 (CEST) ::::::::Já to mám zase tak, že je to práce pro práci, která nepřinese mnoho navíc, protože dosvadní systém ověřování funguje jinak, ale funguje. Když už bych věnoval svou práci něčemu novému, tak bych chtěl, aby to bylo co nejvíc vidět na straně uživatele - tzn. buď nějaká automatizace, která umožní dělat ve stejném čase více hesel, nebo nějaké nové informace v heslech, které tam ještě nejsou. Proto jsem psal, že to vidím na tom seznamu priorit poměrně nízko. Pokud bychom už měli v podstatě hotový slovník, tak až potom bych se začal věnovat těm méně viditelným věcem. Jinak bych asi mluvil, kdyby současný systém ověřování významů fungoval špatně (tj. kdybychom měli ve Wikislovníku velkou spoustu chyb v definicích, což pokud vím, nemáme, protože je na 99 procent vždy odchytíme včas). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 27. 4. 2023, 22:38 (CEST) :::::::::Tak ony ty odkazy jednak slouží k referencím, dále pak odkazují na weby, kde se čtenář může dozvědět víc, přičemž takový odkaz může kolikrát posloužit mnohem víc než zdejší heslo... Zejména cizojazyčná hesla tu většinou jsou velmi kusá, neobsahují téměř nic, odkaz na nějaký kvalitní slovník nebo i Wikipedii by rozhodně pomohl, ale většinou tu nic z toho není. :::::::::Celkově vzato mi tu absence referencí asi vadí ze všeho nejvíc, je to větší vada než zdejší formát hesla, a pokud aktivní editoři nejsou ochotní s tím něco dělat, tak mi je líto, ale tento projekt nemá budoucnost. [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 27. 4. 2023, 23:20 (CEST) ::::::::::V ideálním případě by měl cs.wikt obsahovat skoro všechno relevantní, takže něco víc by se mohl dozvědět člověk leda na korpusu nebo v kartotéce NLA, ale jsou to informace, které zajímají pak už spíše vědce, než běžného smrtelníka. Ten by měl být plně uspokojen v ideálním případě zde. O tom tenhle projekt je - udělat ten nejlepší slovník. K tomu ideálu máme zatím poměrně daleko, ale já doufám, že skutečně jen zatím a že jednou se k němu přiblížíme. Ale že by projekt neměl budoucnost bez povinných referencí si nemyslím, to už jsem vysvětlil (chybovost zdejších definic držíme i se současným systémem někde u nuly). K tomu přidám ještě jeden důvod - navíc osobně hodně pochybuju, že by si dávali zdejší editoři práci s přiřazováním těch zdrojů k jednotlivýcm významům (ne každý je zodpovědný a ne každý v tom bude vidět tu přidanou hodnotu), a spíš by se s tím podle mě fixlovalo a neodpovídalo by to realitě (= "prostě tam prdnu čísla všech významů"), takže celý záměr ověřování by byl stejně ta tam a jen by přibyla práce. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 00:12 (CEST) ::::::::::: K otevřené wiki je v zásadě nutné přistupovat tak, že tam může kdokoli napsat cokoli a to i naprosté nesmysly. Proto na Wikipedii u všeho musí být reference. Proč zde ne? Podle toho, co píšete vy, prostě proto, že si autoři usnadňují práci. Tento přístup je ale u otevřené wiki slepá ulička, která nikam nevede, protože to je jako čtenáři říkat: "všechno, co tu máme, je správné, prostě nám věř!". No, já osobně tomu, co píšete, nevěřím ani trochu, stačí chvíli klikat na "náhodné heslo" a najde se obsah, který podle mě téměř jistě nikdo nekontroloval. A jsou tu (cizojazyčná) hesla, která se nápadně odlišují od hesel na jiných Wikislovníkách, slova s nulovými výskyty na internetu atp. ::::::::::: K druhé části toho, co píšete, na de.wikt se to zdrojování významů důsledně dodržuje, zkuste si tam založit nějaké heslo bez referencí, velmi rychle by vám ho smazali... Takže ano, kdyby to bylo na mě, zavedl bych přísnou refovací povinnost, význam bez reference dostane údržbovou šablonu a pokud není v nějaké lhůtě opraveno, tak se to autorovi přesune do jeho NS k dopracování nebo smaže. A pokud by nějaký editor na to kašlal, tak jednoduše dostane ban. --[[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 28. 4. 2023, 01:48 (CEST) ::::::::::::Pokud je mi známo, na Wikipedii nemusí být u všeho reference, to platí jen pro dobré a nejlepší články a kromě zjevných informací. Na cs.wikt se považuje to, [[Wikislovník:Ověřitelnost#Informace_z_běžně_dostupných_zdrojů|co je psáno v běžných slovnících, za zjevné]]. Kontrola správnosti probíhá na obou projektech patrolou komunity, případně náhodných čtenářů. ::::::::::::Na cs.wikt je nás asi 5, v podstatě nemůžeme dávat lidem bany. Dokonce ani když si tu někdo vytvoří vlastní osobní, nikde nepopsaný a nesdílení formát hesla, tak tu ban nedostane - 2 správci nefungují a třetí v tom vidí dobré úmysly a nedorozumění. Hlavní pravda ale možná bude právě v tom, že je nás málo, na to abychom ještě někoho z nás banovali. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:09 (CEST) == verbum == Vaše odstraňování obsahu v hesle verbum je nesrozumitelné, ze shrnutí editací nepochopitelné. Žádám vás o seberevert. Žádám dále o srozumitelné vysvětlení, proč obsah odstraňujete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:24 (CEST) :Běžte trollovat a vandalizovat jinam. Do sekce související patří morfologicky související a ne podobná slova a o WS:FH už slyšíte po tisící třicáté za poslední měsíc. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:26 (CEST) :: Tato slova jsou etymologicky související. Před mou editací tam bylo "deverbativum"; zbytek z tohoto nijak nevybočuje. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:27 (CEST) Čili žádná slova z tohoto seznamu tam nepatří? Proč? * [[adverbiální]] * [[adverbium]] * [[deverbativum]] * [[neverbální]] * [[proverbiální]] * [[proverbium]] * [[univerbizace]] * [[verbalismus]] * [[verbalista]] * [[verbalistický]] * [[verbalizace]] * [[verbalizovat]] * [[verbální]] * [[verva]] --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:28 (CEST) :Většina slov je převzatá z latiny, takže rozhodně nemůžou být v češtině související. Verva nemá vůbec nic společného. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:29 (CEST) :: Jsou ''etymologicky'' související. Nebo nejsou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:30 (CEST) :: "verva" je dle Rejzka z latinského "verbum", tedy etymologicky související. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:31 (CEST) :::V mém slovníku 2001 Rejzek píše, že je to přejímka z francouzštiny. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:35 (CEST) :::: Jistě, a můj Rejzek 2001 trasuje toto francouzské slovo dále, jak obvyklé, až do latinského "verbum". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:37 (CEST) :::: Ale o "verva" tolik nejde. Jde hlavně o ten seznam v principu, seznam ''etymologicky'' souvisejících slov. V čem je problém? Nejsou snad související? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:40 (CEST) :::::Tohle jsou slvoa česká, nemůžou být související s latinskými. Adverbium je související k verbum, ale v latině, ne v češtině. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:48 (CEST) :::::: Tak jinak. Je české slovo "verbum" ''etymologicky'' souvisejcíí s ''verbální'', nebo není? Prosím jasnou odpověď ano vs. ne, s případným zdůvodněním. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:54 (CEST) Než se dočkáme odpovědi, to co jsem přidal mi přijde dokonce velmi v intencích příkladu výslovně uvedeného v [[WS:FH]], byť FH nijak moc explicitní o této sekci není: * [[reflex]] * [[reflektor]] * [[reflexní]] * [[reflektovat]] * [[autoreflexe]] * [[sebereflexe]] Nebo proč "verbum" není související s "verbální", když "reflex" je související s "reflektor"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:24 (CEST) Nevím, jestli je to zcela košéř říct, ale Kusurija mi za tuto sekci poděkoval. Je to součást veřejně dostupných záznamů na wiki, tak snad je ok to říct, ale nechám se pro příště poučit jinak někým moudřejším než já. Můj odhad je, že se nechce hádat, a že tím minimalizuje ještě větší drama. Chápu to tak, že se mnou souhlasí. A proč by také ne; vždyť nic špatného nedělám, naopak. Vysvětlení bizarního odmazání neznám a nechápu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:07 (CEST) :Ano, asi vás spojuje animozita vůči mě (i když u Kusuriji ji vůbec nechápu), protože je zcela nepochopitelné, proč by vám za ni děkoval. Vkládáte do hesel úplné nesmysly. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:09 (CEST) :: Nevěcnou vyhýbavost neberu a proto se znovu ptám: proč "verbum" není související s "verbální", když "reflex" je související s "reflektor"? Žádám srozumitelné vysvětlení toho, co se jeví jako vaše odmazání užitečného a na první pohled dokonce poměrně konvenčního obsahu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:11 (CEST) :::Vyberete si jedno slovo, které jsem přehlédl, abyste shodil veškerý arugument, že vkládáte do hesel nesmysly? Běžte si trollit jinam. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:13 (CEST) :::: Dobře, tak proč "univerbizace" není etymologicky související s českým "verbum"? Je to kvůli "uni-"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:15 (CEST) :::::Protože v češtině má slovo verbum jen význam sloveso, nikoliv slovo, zatímco univerbizace je utvořena z významu slovo. Je to tak logicky převzaté slovo už užvořené v latině, nemůže být související v češtině. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:17 (CEST) :::::Teď jsem dodělal revertace vašich dnešních záškodnických akcí, tak se můžu více zamyslet a ne to jen odbýt. A docházím k tomu, že verbální je úplně ten samý případ, je to související s latinským významem, který české verbum nemá. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 21:42 (CEST) :::::: Proč není ''etymologicky'' související? Obě slova jsou původu z latinského "verbum"; to je etymologicky spojuje. Vaše poznámka o ''sémantice'' je z definice ''sémantická'', nikoli ''etymologická'', a oddíl související je pro ''etymologické'' souvislosti, ne ''sémantické''. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:19 (CEST) :::::: Kdybyste však jaksi po svém bazíroval na nutnosti užšího ''sémantického'' spojení, jak by to splnily "reflex" a "reflektor"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 20:22 (CEST) == Spěšné vyprazdňování kategorií == Nechápu, o co vám s tím spěšným vyprazdňováním kategorií jde. Už běží hlasování, a dle jeho výsledku se projekt zařídí. Nikam to nehoří. Bude se jednat o poměrně málo hesel, určitě ne o tisícovku. Že bych tedy nějak zázrakem prosadil nová jména kategorií proti vůli většiny nehrozí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:39 (CEST) Olepil jste teď tyto kategorie na smazání: [[:Kategorie:Anglická podstatná jména‎]], [[:Kategorie:Anglická vlastní jména‎]]. Proč? O co vám jde? Hlasování běží; věc se rozhodne jak jste chtěl, explicitně. Jaká pohroma hrozí? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:42 (CEST) :(s e. k. - bez přihlédnutí k doplňkům) Jestli myslíte ty [[:Kategorie:Anglická_vlastní_jména|nekonsenskuální trucovité]] [[:Kategorie:Anglická podstatná jména|vandalismy]] mimo WS:FH naproti teprve [[Wikislovník:Hlasování/Přejmenování_kategorií_substantiv_a_adjektiv|probíhajícímu hlasování]], tak se zkuste zamyslet. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:43 (CEST) :: Tyto dvě kategorie (které netransparantně odkazuje) byly založeny 25. 3. 2023, před měsícem. Tehdy jste ještě neobstruoval; vaše hromadná obstrukce těchto věcí začala zničeho nic před pár dny. Pod lípou byl konsenzus. Nevěděl jsem, že to uděláte, že začnete najednou maniakálně jednat. Navíc jste byl proti hlasování, tak mě nenapadlo, že ho vlastně chcete. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:46 (CEST) :: Do historie od [[London]] jste napsal: "rv vandal - teprve probíhá hlasování o případné změně"; ale tím jste revertoval mou změnu z 26. 3. 2023. Ještě před pár dny jste na své mluvní stránce psal, že hlasování být nemá. Jak jsem měl koncem března vědět, že chcete hlasování? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:52 (CEST) :::Tuto kategorii používáte trucovitě [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Orwellian&action=history i po založení diskuse]. A nejen to, i nekonsensuální sekce jako významově související, do kterých vkládáte neřízený bordel jak se vám zamane, nedodržujete základní požadavky na minimální heslo, vkládáte nové šablony, o nichž víte, že k nim existuje výrazný věcný nesouhlas, atd. Jste troll a plíživý vandal. Tímto znovu prosím [[User:Tchoř|správce]], aby pomohl a zablokoval vás. Denně vyplýtvám kvůli vám stovky editací a týdně desítky hodin, nezakládám kvůli tomu žádná hesla a nestíhám kvůli vám v osobním a pracovním životě. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 18:58 (CEST) :::: To měníte téma. Jak jsem měl koncem března vědět, že chcete hlasování? Prosím o jasnou odpověď bez uhýbání. :::: Kam spěcháte? Co hrozí? Vždyť ty mé kategorie může zpět přejmenovat bot nebo AWB, ruk cuk. Během chvilky. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:01 (CEST) :::::Přestaňte neustále lhát, já žádné hlasování nechtěl. Ta otázka, to se ptáte sebe, když teprve běží hlasování? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:04 (CEST) :::::: Ale do shrnutí jste napsal "rv vandal - teprve probíhá hlasování o případné změně"; jaký to má vztah k tomu, co jsem udělal koncem března? A kam spěcháte a co hrozí? Vždyť AWB a bot to jistí. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 28. 4. 2023, 19:05 (CEST) == Neuznávání status quo ante == Neuznáváte status quo ante, ale přesto naopak vůči druhým princip vynucujete: spor/kontradikce. Čili druhé bez vysvětlení zrevertujete a chcete, aby šli diskutovat, ale naopak sám něco změníte oproti předchozímu, a když to druhý zrevertuje, tak ho také zrevrertujete. Čili revertujete vždy na status per Palu, a nepamatuji si, že byste byl nedávno něco nerevertoval a místo toho začal diskuzi na mluvní stránce či jinde. Zde: * {{Diff|1258256}} * {{Diff|1257010}} - Šablona:KNLA: revert proti stavu trvajícímu 26 dní, a pak revertovací válka místo diskuze na mluvní stránce či jinde --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:21 (CEST) :Vlastnění článků a vynucování stavu porušujícího zdejší standardy jako WS:FH zde neuznáváme. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:24 (CEST) :: To jistě ne; tady se revertuje na status per Palu a vlastníkem všech stránek je de fakto Palu, leda by ho přerevertovala dvojice DP + Amsavatar či podobně. Výrok výše není adekvátní reakcí na to, co jsem napsal. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:26 (CEST) :: Několikrát jste mi předhazoval toto: [[:File:Consensus new and old-cs.svg]], ale sám se tím neřídíte, pokud správně vidím. Naopak odseknete, že tu není vlastnění článků. Máte to dobře vymyšlené. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 4. 2023, 18:47 (CEST) == Entropie forem i obsahu == Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit spojení <q>obrovská entropie forem i obsahu</q> použitá ve stránce [[Wikislovník:Kronika]]? Znám pojem [[entropie]] hlavně ve spojení s machine learning. Děkuji moc. [[Uživatel:Amsavatar|Amsavatar]] ([[Diskuse s uživatelem:Amsavatar|diskuse]]) 29. 4. 2023, 22:05 (CEST) :[https://www.idnes.cz/technet/technika/rad-z-neusporadanosti-aneb-jak-entropie-vytvari-poradek.A100218_153703_tec_technika_mbo Jasně :)] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2023, 22:06 (CEST) :: Tak to se povedlo, https://www.idnes.cz/technet/technika/rad-z-neusporadanosti-aneb-jak-entropie-vytvari-poradek.A100218_153703_tec_technika_mbo coby výklad pojmu entropie. To je co, certifikát o nezpůsobilosti? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:01 (CEST) :: A tito komici uvádí coby zdroj: www.umich.edu, www.wikipedia.cz. No to se povedlo :). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:02 (CEST) :: Znám alespoň tři pojmy entropie, popsané na Wikipedii. To, co myslí Palu, zahrnuje pluralismus. Tedy politická soustava s jednou stranou má menší entropii než politická soustava s více stranami. Především však slovník bez synonym, ohýbání a výslovnosti má menší entropii, než stejný slovník o tyto třídy informace rozšířený. Když něčemu ale vůbec nerozumím, tak se tím radši neoháním, což? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 13:10 (CEST) == Rigidní výklad pravidel == Napsal jste v [[Wikislovník:Žádost_o_ověření#Regča]]: * "Ne, vy jste konzistentní jen v osobně mířených obstrukcích a v selektivním vybíráním z pravidel toho, co se vám hodí, zatímco jiná ignorujete. Myslím si, že právě tím a nejen tím naplňujete dokonale definici trollingu. Protože normální editor má v zájmu rozšířit kvalitní obsah, ne záškodnicky hnidopišit na rigidních výkladech pravidel (a k tomu pokrytecky zakládat hesla, která nenaplňují tato pravidla ani zdaleka). --Palu (diskuse) 27. 4. 2023, 21:10 (CEST)" Pořád ještě máte možnost váš závadný výrok proškrnout a tím ho vzít zpět. Jinak se v té vaší hegelovské soustavě kontradikcí nevyznám. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 12:59 (CEST) == Citační norma == Na toto téma ještě plánuji něco přidat Pod lípu. Pro začátek však k vašemu naléhání na citační normu jsem si všiml následujícího: * [[Diskuse s uživatelem:Mormegil#Zdrojování]], 2009 Takže to je co, závadné jednání již od roku 2009? Například: : "<nowiki>Pak použijte v souladu s místními zvyklostmi k tomu určenou šablonu, a sice {{Citace elektronické monografie/Dokumentace}}. Ke knížce Karla Čapka, kterou také citujete, použijte šablonu {Citace monografie/Dokumentace}}. Děkuji za pochopení. Palu 8. 6. 2009, 10:28 (UTC)"</nowiki> Takže tu máme: 1) rozkazovací způsob a dále 2) "Děkuji za pochopení", fráze kterou používají lidé, kteří rozkazují a očekávají, že jejich poddaní ať chtějí nebo nechtějí budou muset pochopit, a nebo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 5. 2023, 18:01 (CEST) == Pomluvy či osobní útoky == Dopustil jste se výroků, které se mi jeví jako pomluvy či osobní útoky. Případy: * "[...] tak si ale sbíhejte stanoviska s tímto trollem sám, já už na to nemám čas a nechám Wikislovník zdevastovat. Jestli je podle vás dobrá vůle protlačovat silou extremistické názory typu "citační normy respektovat nebudeme", tak prosím. Už jo jde mimo mě a končím.", z 28. 3. 2023, dle [[Wikislovník:Nástěnka správců#Dan Polansky]] * "Mimo to zaměstnává tento zlomyslný troll (už to řeknu naplno, je to prostě takhle, protože se věnuje výhradně kontroverzím) i Pyprilescu, někdy JQtta a někdy i další - ty tedy doplňují užitečnější obsah, než je jen naprosto zbytečné formátování desítek hesel jako v mém případě, [...]", z 28. 4. 2023, též z nástěnky. * "[...] bylo by možné začít konečně jednat jako správce a začít prostě blokovat tohoto vandala a trolla [...]", dle {{Diff|1260643|rozdílu}}, 20. 5. 2023 Je mi jasné, že vás za to správce nejspíš blokovat nebude, neb příležitost měl několikrát. Přesto je s osobními útoky dlužno přestat. Místo silných slov stačí předat správci diff či sérií diffů a on už posoudí, zda jsou na blok. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 5. 2023, 13:18 (CEST) K dnešnímu sporu jsem založil diskuzi, jak jsem uvedl ve shrnutí, tedy je spor řešit v diskuzi. Jinak znáte mě, toto vám nemůže jenom tak vyjít. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 5. 2023, 12:32 (CEST) * {{Diff|1262512}} z 31. května 2023 obsahuje další hanebné nepravdy útočící na osobu. Prosím o ukončení závadné činnosti. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 6. 2023, 08:05 (CEST) == Žádost o telefonní rozhovor == Vážený uživateli Palu, Vámi projevená důvěra mne nikterak nezavazuje (nejsem povinen) k oplacení stejnou důvěrou. Považuji za potřebné, abych na projektech Wikimedia '''já''' mohl rozhodovat o tom, komu sdělím své důvěrné údaje, a komu ne, a ne, aby o tom rozhodoval někdo jiný (nejste CU). Nemám zájem si s Vámi telefonovat ani žádnou jinou cestou s Vámi hlasově komunikovat. Máte-li ke mně něco na srdci, napište mi to sem nebo na moji diskusní stránku. Není to můj postoj výhradně jen k Vám, stejný postoj ''v tomto ohledu'' mám k 99,95+ % ostatních spolueditorů. Děkuji za (případnou) akceptaci. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 23. 5. 2023, 18:57 (CEST) :Můj přístup můžete nechápat, je to Vaše svaté právo. Znovu opakuji, že nejste výjimkou. Výjimkou může být CheckUser (v odůvodněném případě), admin, který by mi byl uložil blok/ban, nebo kterého bych žádal o skrytí nějaké editace (v odůvodněném případě) + ještě něco málo by se našlo. Ani jedno z toho nejste. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 23. 5. 2023, 19:45 (CEST) == Scestné frázování == * "GBK je úplně ten samý případ - odkaz pro nic nikam bez hodnoty - spam". Zdroj: [[Diskuse k šabloně:Wikizdroje-hledání]]. * "Měl byste mít na paměti, že Wikislovník je slovník, ne rozcestník na nesmyslné výskyty slova kdekoliv.": 1) výskyty nejsou "nesmyslné"; 2) výskyty nejsou "kdekoli". Zdroj: [[Diskuse k šabloně:Wikizdroje-hledání]]. Bude toho žel více. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 5. 2023, 15:39 (CEST) == Předpokládání dobré vůle == * {{Diff|1261372}}: prý "vandalismus", ve skutečnosti moje chyba ({{Diff|1261316}}); stane se. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 07:55 (CEST) :Při tak enormním vkládání nekonsensuálních, často destruktivních změn z jednoho účtu se nemůžete divit, že někdy chybu vyhodnotím jako úmyslný vandalismus. Chybu jste opravil, tak už je vše v pořádku. Kéž by jste uměl chybu uznat obecně a nebyla to jen výjimka. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 5. 2023, 07:59 (CEST) :: A co bych asi měl z toho, úmyslně nesmyslně odstranit odkaz na časopis Naše řeč? Nechápu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 08:27 (CEST) :::Situace: je tu člověk, který přepisuje veškeré formáty ve Wikislovníku podle sebe, odstraňuje nebo naopak přidává úplně co se mu zlíbí, odstraňuje přínosné informace a naopak přidává ty, u nichž je přínosnost sporná nebo přinejmenším nevyjasněná, na reverty reaguje reverty a proměňuje Wikislovník už dva měsíce v nepřehledný bordel. :::Problém: Jak poznat v případě odmazání nějaké informace omylem, že šlo o omyl? :::Jsem zvědav, jakou metodu navrhnete, protože podle mě žádná neexistuje. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 5. 2023, 09:56 (CEST) :::: Můžete mi prosím připomenout, řekněme na pěti diffech, kde jsem ''odstranil'' informaci, užitečnou či jinou? Paměť mi v tomto směru selhává. :::: Dále vám žádám o opuštění od užívání ''vulgárního'' registru; coby nevulgární synonymum můžete užít slovo ''binec''. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 5. 2023, 10:34 (CEST) == Trvale zaznamenávaná média == Vaše nedávné akce na stránce [[WS:PZH]], jež působí jako rozvolnění/relaxace požadavků na dokládání hesel z vaší iniciativy, vedou k otázce: * 1) Vy jste požadavek na trvale zaznamenávaná média zrušil? * 2) Nově se může dokládat kteroukoli stránkou na Internetu? * 3) Pokud ne, kterými stránkami na Internetu se smí dokládat a kterými naopak nesmí, třeba i na příkladech? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:43 (CEST) :Přestaňte narušovat Wikislovník. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:43 (CEST) :: Dále je dodat, že nemůžete žádost o ověření daný den uzavřít jistým způsobem a ihned ji archivovat; to je procesně naprosto nepřípustné. Musí být dán čas na to, aby uzavření mohli ostatní rozporovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:46 (CEST) :::Vždycky se to tak dělalo. Na přojektu kromě nás dvou téměř nikdo není a ti, co tu jsou, se kromě vás a mě k vyhodnocením nevyjadřují. Vyhodnocení děláme jen my dva. Pokud se najde nějaká námitka, věřte, že nebude problém věc ještě otevřít. Ale vaše narušování nesmyslnými, osobně cílenými obstrukcemi, kdy napadáte mnou založená hesla lpěním na extrémních výkladech pravidel, je něco, co byste si měl odpustit. Konstruktivní spolupráci jsou dveře otevřené, od vás vidím ale už dva měsíce jen zmar, truc a destrukci, byť patrně opravdu původně provázenou dobrými úmysly. Zrovna ale pomsta uživateli na jeho heslech za to, že se tu snaží udržet aspoň nějaký pořádek před vašim chaotickým jednáním, asi nebude dobrý úmysl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:51 (CEST) :::: 4) No tak pokud se to tak vždycky dělalo, tj. uzavřít a ihned archiovat--což je zřejmě špatně, na to není potřeba vysoká škola--tak asi budou existovat nějaké diffy? A kde jsou odpovědi na otázky 1-3)? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:56 (CEST) :::: "nebude problém věc ještě otevřít" něčeho, co už je v archivu, ke kterým se někteří chovají, jako že jsou nedotknutelné? To je zase nějaká legrace? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 12:57 (CEST) :::: Když jde o "extrémní" či neextrémní výklady, [[WS:PZH]] je překlad z en wikt [[:en:WT:CFI]] a já mám mnoholetou zkušenost s tím, jak funguje administrace WT:CFI, včetně toho, jaké zdroje jsou přípustné a jaké nikoli. Proto se ptám, zda jste nyní zavedl na cs wikt něco nového, jiného, výrazně volnějšího. Nebo možná můžete doložit, že se již dříve rozhodlo o tom, že celý širý Internet spadá pod trvale zaznamenávaná média, nebo můžete doložit alespoň předchozí precedentní praxi, že se jednalo, jako kdyby se to bylo rozhodlo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:01 (CEST) :::::Mě stačí, když přestanete narušovat Wikislovník. Pokud máte nějaké konstruktivní námitky, otevřeme je. Pokud ale budete tak iracionální, jako dneska, je to za mě prachsprosté narušování Wikislovníku. Například [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:%C5%BD%C3%A1dost_o_ov%C4%9B%C5%99en%C3%AD&diff=prev&oldid=1262368 tady] argumentujete úpllně zcestně, máte tam ode mě 21 odkazů na celou škálu typů zdrojů včetně knih a budete odpovídat, že jsem poskytl 3 odkazy neodpovídající PZH? Jestli jste nějak nešťastný z toho, že okolí špatně snáší, že ničíte tento projekt, tak to nemusíte přenášet svými iracionálními výlevy do ŽOO. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:02 (CEST) :::::: Otázky 1-3) neodpovězeny, ani z části; doklady k bodu 4) nedodány. Jazyk v odpovědi výše obhroublý, útočící na osobu a když přimhouříme oči přinejmenším poněkud nezdvořilý. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 5. 2023, 13:10 (CEST) == Zrušena verze ve shrnutí == V {{Diff|1263826}} čtu: "Zrušena verze 1263820 od uživatele Dan Polansky [...]": ale to není věrný popis toho, co editace dělá. Pokud editace dělá něco jiného než prostý revert, pak ve shrnutí "zrušena verze ..." podle mě nemá co dělat. Zejména shrnutí mlčí o ostatních změnách, které editace provedla. Než takto hrubě nepravdivé shrnutí, to radši žádné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2023, 09:22 (CEST) == Vyjmutí šablony PVJ z procesu smazání == Podle mě nemáte právo vyjmout šablonu PVJ z procesu smazání a to ani skrze revertační válku. Byl (mnou) učiněn návrh na smazání šablony, šablona má zůstat označená, jako že je v procesu (aniž by se poškodila její funkčnost), proces proběhne, dospěje s k nějakému výsledku, a pak se projekt podle toho zařídí. Sice tento proces takto není v cs wikt vyspecifikován, ale to je obecně rozumný proces, který je praktikován na různých wiki. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:03 (CEST) :[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Palu&diff=prev&oldid=1264893 Zase duplicita?] [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:PVJ&diff=prev&oldid=1264909 Už jsme se o tom bavili]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:05 (CEST) :: V těch dvou diffech o procesu nenacházím nic. Druhý diff vysvětluje, proč se smazáním nesouhlasíte, ale to není zdůvodnění pro vyjmutí z procesu; o výsledku procesu nerozhoduje pouze váš argument a vaše posouzení, nýbrž naopak posouzení i ostatních účastníků procesu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:24 (CEST) :::Důvodem vyjmutí z procesu je přece ta nekoncepčnost. Pokud chcete zakázat plurál vlastních jmen, legitimní je řešit to jako celek a ne tak, že budete postupně odmazávat příslušné šablony. Proto si myslím, že daleko smysluplnější je [https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou#Uv%C3%A1d%C4%9Bn%C3%AD_v_u%C5%BEit%C3%AD_nedolo%C5%BEen%C3%BDch_plur%C3%A1l%C5%AF_vlastn%C3%ADch_jmen tato diskuse], která se týká tomatu komplexně. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:35 (CEST) :::: Pokud by proces smazání dospěl k závěru, že šablona se má smazat, dospěl by možně i k závěru, že se hypotetické (v užití nedoložené) plurály uvádět nemají. A pokud by proces našel jiné důvody pro smazání, to je věc toho procesu. Označení šablony jako dané na smazání má přinejmenším ten význam, aby kdokoli na ni narazí hned věděl, že její nasazení je zpochybněné a právě se o něm diskutuje. I z tohoto důvodu vás žádám, abyste šablonu vrátil do procesu smazání. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 10:58 (CEST) :::::Předně tu žádný proces smazání nemáme, takže ho nemůžete použít. Pokračujme tedy v oné diskusi a hlavně řešme to komplexně a ne salámovou metodou. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:00 (CEST) :::::: Takový proces nyní cs wikt má, poté, co jsem ho nasadil např. na stránce [[Šablona:KNLA]]. Nikdo proces nerozporoval, snad kromě vás, a k tomu také nebyl důvod: je to obecně slušný proces, dávající různým účastníkům sporu příležitosti, které zaslouží, a poctivě označující kontroverzní věci jako takové, dokud proces běží. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:10 (CEST) :::::::Tak kde je sepsaný ten proces? (otázku konsensuality můžeme řešit později). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 6. 2023, 11:12 (CEST) : (zpět) Proces je popsaný nahrubo na začátku tohoto vlákna. Po odrážkách: :# Někdo chce dát danou šablonu, např. KNLA či PVJ, na smazání. :# Otevře proces tím, že: :## Na vhodném místě, např. Pod lípou, otevře diskuzi o smazání. :## Šablonu označí cedulí na smazání, ale tak, aby nepoškodil její funkci. :# Pod lípou či na jiném zvoleném místě běží diskuze. :# Diskuze se nechá běžet alespoň týden, často měsíc. :# Dokud běží diskuze, problematizovaná šablona zůstává označena ke smazání, ale je přitom funkční a může zůstat nasazena v hlavním jmenném prostoru. (To jste u PVJ porušil.) :# Dokud běží diskuze, nikdo nemá hromadně odstraňovat šablonu z hlavního jmenného prostoru. (To jste u KNLA porušil.) :# Po uplynutí vhodné doby se na základě diskuze určí, zda bylo dosaženo konsenzu, a šablona se ponechá nebo smaže; přitom je otevřené, zda stačí 50% těch, kteří splnili argumentační povinnost, nebo je třeba 2/3-supervětšina. Pokud by byla potřebná 2/3-supervětšina, supermenšina (1/3+) by si mohla nekonsenzuálně pozakládat šablony a už by je nešlo smazat, a to se jeví jako problematické. :# Je-li rozhodnuto o smazání šablony, teprve nyní se hromadně odstraní z hlavního jmenného prostoru. : Nic světoborného; jen trocha obecné procesní slušnosti, která umožňuje navrhovateli, aby se pokusil šablonu smazat, ale zároveň mu brání před hromadným předčasným odmazáváním, ale stejně tak šablonu udržuje označenou jako problematizovanou. Obě strany mají, co si zaslouží; obě se mohou pokusit přesvědčit ostatní, aby podpořili ponechání respektive smazání šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 6. 2023, 17:20 (CEST) ==Česká IPA== Protože to ignorujete, dávám vám i touto cestou vědět, že vaše dnešní hromadné editace odporují konsenzu z diskuze [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2021#Výslovnost_češtiny]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:19 (CEST) :Směrodatný konsensus je [[WS:Výslovnost/čeština|zde]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:20 (CEST) :: Stránka [[Wikislovník:Výslovnost/čeština]] žádnou diskuzi či odkaz na ni neobsahuje, tedy z ní nemohu určit nic o tom, jaký je ve věci jiný konsenzus, než ten nalezený v diskuzi z roku 2021. Nebo je nějaká novější diskuze, která by onen konsenzus z roku 2021 přebila? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:21 (CEST) :::Především chybí argumenty, proč by se neměla uvádět IPA v plném rozsahu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:22 (CEST) :::: Poskytuje stránka [[Wikislovník:Výslovnost/čeština]] nějaké důkazy o konsenzu, nebo jsem se pouze přehlédl? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:24 (CEST) :::::Chcete zase justovat nebo prudit, nebo vám jde tentokrát o vylepšení slovníku? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:25 (CEST) :::::: Dobře, otázka bez odpovědi. :::::: Došlo v diskuzi [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2021#Výslovnost_češtiny]] podle vás k nalezení konsenzu, nebo nedošlo? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:27 (CEST) :::::: Dále, procesně, vás žádám, abyste v problematizované hromadné činnosti ustal a počkal, než dokončíme tento rozhovor, přinejmenším řekněme na hodinu, a při větší slušnosti třeba i na den. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:31 (CEST) :::::::Doteď vám moje hromadná činnost, kdy vkládám systematicky do všech hesel komplexní IPU, nevadila, takže vás já naopak žádám, abyste s tím nesmyslným jednáním ustal a místo škodění naopak přinesl něco pro rozvoj Wikislovníku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:33 (CEST) :::::::: Žádám odpověď na moji otázku: je relevantní a smysluplná. Nevšiml jsem si, že byste v posledních měsících hromadně jako dnes vkládal dělení slabik; není to ale rozhodující, protože řeč je o tom, zda flagrantně porušujete rozhodnutí konsenzuálně učiněné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 23. 6. 2023, 10:35 (CEST) (zpět) Snažím se pochopit logiku vašeho počínání, pravidla hry, kterými se řídíte. Diskuze Pod lípou se zúčastnilo 7 lidí, 6 bylo proti, 1 byl pro, tj. vy. Každý na adresu svého postoje uvedl neprázdný věcný (ne pouze procesní) argument, dobrý nebo méně dobrý. Co by se muselo stát, abyste přestal vkládat slabičná dělení do české IPA? Pokud by se založilo formální hlasování coby podstránka [[Wikislovník:Hlasování]] ve smyslu závěrů odkázané diskuze, řízené pravidly [[Wikislovník:Pravidla hlasování]], a toto formální hlasování by prošlo, už byste s tím přestal? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 11:17 (CEST) :Rád vám svojí logiku přiblížím. Moje logika je taková, že věřím, že by měla být rozhodnutí s vlivem na všechy články odůvodněná, protože to potom vede ke kvalitnějšímu celkovému dílu. A že když si třeba odhlasujeme, že Slunce je zelené, tak že to aspoň nebudeme psát do článků. V diskusi, kterou odkazujete, vidím málo relevantních argumentů, proč IPU plně nevyužívat, snad jen ten, že hranice hlásek nejsou pevné má nějaké objektivní opodstatnění. Což ovšem ale není pravda, vždycky je u každého slova jeden nejpřirozenější způsob výslovnosti včetně dělení na slabiky a pokud je jich víc, můžou ty nejzásadnější být uvedeny všechny. Další věc je, že si nejsem jist, jestli každý chápe rozdíl mezi dělením na slabiky ve výslovnosti (převážně podle snadnosti výslovnosti jednotlivých skupin) a dělením na konci řádku v sekci dělení (převážně pomocí morfologických švů), která skutečně může mít víc (na rozdíl od výslovnosti stejně přirozených) možností dělení. Když to vezmu kolem a kolem, za mě by bylo úplně nejlepší, kdyby přestal být Wikislovník jedním nekonečně lítým bojištěm s aliancemi, nevraživostí a nezdvořilostí a kdyby si dokázali všichni sednout ke stolu, říct si argumenty, a taky uměli ustupovat ve chvíli, kdy není úplně potřeba rigidně na něčem lpět. Jedna věc je, že má člověk nejlepší úmysl prosadit svojí vizi, druhá věc je, že ta vize musí vyhrát v soutěži argumentů a nemělo by to být postavené jen na tom, že ulynčujeme ty věci, kde nejsme schopni uznat taky další argumenty nebo dokonce nedejbože ty věci, které prosazuje někdo neoblíbený. Na konci vámi odkazované diskuse vidíte sumarizaci argumentů, kde je vidět, že jich vlastně pro zákaz moc není. Pokud věříte, že argumentačně vítězí zákaz dělení na slabiky, rád si přečtu ještě jednou nějaké odůvodnění od vás, ALE, byl bych rád, kdybyste tentokrát sumarizoval skutečně zodpovědně, bez argumentačních klamů, bez polopravd, zavádějících nebo neověřitelných tvrzení nebo dokonce bez úplných nepravd nebo emocionálních a osobních útoků. Samozřejmě včetně vyrovnání se se skutečností, proč na jiných wiki není užití IPA zakázáno ani omezeno ([https://fr.wiktionary.org/w/index.php?title=auto%C3%A9rotisme&oldid=28677614 fr], [https://el.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=5473962 el], [https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=68458176 en], [https://pl.wiktionary.org/w/index.php?title=%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9&oldid=6926349 pl], [https://ro.wiktionary.org/w/index.php?title=amoreza&oldid=605423 ro] atd.), stejně jako proč není zakázáno u nás v rubrice [[Wikislovník:Slovo týdne/2023/25|Slovo týdne na hlavní stránce]]. To by věci skutečně prospělo víc, než tyhle nekonečné hádky, které každého jen zdržují od práce. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 6. 2023, 11:46 (CEST) :: Pokud projde formální hlasování, necháte toho? (Odpověď nenacházím.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:05 (CEST) :::Evidentně vám asi nejde o to najít konsensus, ale něco prosadit bez ohledu na argumentaci. OK, díky, že jste dal na vědomí to, co jsem už dlouho tušil. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:06 (CEST) :::: Proč nemůžete normálně odpovědět? Považujete tu otázku za nějak nevhodnou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:07 (CEST) :::: Zdá se, že odpovídat nehodláte, což je naznačeno v oné vyhýbavé pseudoodpovědi. Abychom si tedy ujasnili související otázku: také si smím posoudit sílu argumentů v dané otázce podle sebe a pak si podle svého posouzení dělat, co chci, bez ohledu na to, kolik lidí se mnou souhlasí, a bez ohledu na to, zda to bylo "schváleno", nebo dokonce v rozporu s tím, co bylo "schváleno" Pod lípou? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 6. 2023, 12:59 (CEST) :::: Z historie revizí je patrné, že Palu dnes změnil text, na který jsem již reagoval, aniž by ale upravil časovou známku či dal čtenáři nějak vědět, že došlo ke změně textu. Faul, žel ne jediný, který nacházím výše.--[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 6. 2023, 12:09 (CEST) [[Diskuse_s_uživatelem:FuLAmGNut#Hranice_slabik_v_IPA|Související vlákno]]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 7. 7. 2023, 03:48 (CEST) [[Diskuse_s_uživatelem:Kusurija#Dělení_ve_výslovnosti_není_to_samé_co_dělení_na_konci_řádku|Ještě jedno]]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 7. 2023, 22:56 (CEST) ==Nepravdivá shrnutí== Registruji dnes některá nepravdivá shrnutí, např. v {{Diff|1267180}}. Otázka je, proč ta editace dělá něco jiného než se popisuje a zda je to věcně v pořádku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 6. 2023, 22:14 (CEST) == (Vaše včerejší) Norštiny & komunitní konsensus == Dobrý den, kolego. Chápu, že jste horlivým vyznavačem principu ESO a že to s projektem "myslíte dobře". <br>Nicméně Vám kladu otázku, tak trochu řečnickou: Kdy, kde a s kým jste probíral své poměrně radikální a především masové rekategorizační změny, které tu nyní v norštinářských heslech provádíte? Např. já s nimi vůbec nesouhlasím: Vaše řešení považuji za nečeské, proti duchu jazyka. Tipněte si, zda já budu jediný, kdo Vám je bude revertovat. Co když Vás komunita přehlasuje? Nebude Vám pak líto vloženého času? --[[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 1. 7. 2023, 11:44 (CEST) P.S. Píšete, že se těšíte na moji argumentaci. Kde najdu já tu Vaši, zejména nějakou ''a priori''? :Kolego, předně jsem sjednotil více existujících systémů pojmenování ve stromu kategorie Norština do jednoho, na čemž není nic kontroverzního. Pokud si domluvíme nějaký jiný systém, lze jej zase změnit, ale nemusíte na to jít přes reverty. Důležité pro mě ale je, že se to sloučilo do jediného stromu bez duplicit a chyb. Pokud se tu domluvíme na lepším sytému pojmenování, rád to zase "po sobě" přejmenuju na něco lepšího, ale už teď je lepší, že je to sloučené do jednoho. Třeba to pomocí další diskuse ještě vylepšíme, nebo si necháte vysvětlit moje argumenty k tomuto názvu. A teď následuje odůvodnění, proč jsem zvolil zrovna tento formát. Tam se trochu opakuji, protože je to překopírováno z vaší diskuse. :Včera jsem přišel ke kategorii Norština, kde byl nepořádek - nestejně pojmenované kategorie ([[:Kategorie:Tvary norských (bokmål) sloves]] vedle [[:Kategorie:Substantiva norštiny (nynorsk)]] apod. Navíc něco bylo kromě poslední zmíněné kategorie kategorizováno třeba i do [[:Kategorie:Norská substantiva]]. Něco zase nebylo roztříděno do bokmål nebo nynorsk vůbec. A takhle to bylo napříč celým stromem, všemi slovními druhy. Co jsem udělal bylo, že jsem sjednotil systém pojmenování podle ostatních kateogirií jako třeba právě [[:Kategorie:Norská substantiva]], tedy na [[:Kategorie:Norská (nynorsk) substantiva]]. Dále jsem důsledně rozdělil slova do nynorsk a bokmål. Pro češtinu je to přirozenější (podobně pro slovenštinu: [[:sk:Kategória:Nórske (Bokmål) podstatné mená]]). Čeština daleko přirozeněji používá spojení "norská substantiva" než "substantiva norštiny", takový opis používáme výzradně v případech, kdy nám chybí adjektivum. To by pak tedy dávalo smysl jedině u Substantiva bokmålu (norština), ale to bude potom ještě o mnoho méně očekávatelnější. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 11:50 (CEST) Čili otázka - jak by to mělo být podle vás a proč? A prosím, ať to není "protože to byl stávající konsensus", protože na tom nepořádku a mišmaši, co jsem popsal, nic konsensuálního nebylo. Zajímají mě argumenty pro to, jak by to mělo být do budoucna, ne jak to bylo v minulu. Předem děkuju, věřím, že se podaří dojednat to nejlepší. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:02 (CEST) :: Další střípek důkazu, že Palu povinnost nejprve diskutovat uplatňuje na ostatní, ale vůbec ne na sebe. Dokonalý bizár a vrcholná drzost. Jak poukázal Pyprilescu výše, daný postup je i potenciálně kontraproduktivní, protože pokud s hromadnou změnou lidé budou nesouhlasit, pak bude třeba zase hromadně revertovat. Navíc by takovou hromadnou změnu mohl dělat bot či botí účet, a zatímco hromadné přejmenování z "adjektiva" na "přídavná jména" Palu zablokoval z důvodu, že co může dělat bot nesmí dělat člověk, tady to naopak pro něj neplatí a on může z nebotího účtu dělat v principu botí editace. Jak říkám, čirý bizár. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:13 (CEST) :Za nepořádek a mišmaš to ''kategoricky'' a subjektivně označujete Vy. Někde (zřejmě v nějakém Shrnutí editace?) jsem před pár desítkami minut argumentoval já, že Vaše řešení je proti duchu češtiny. Asi si počkám, co k tomu řeknou ostatní kolegové, jejichž kompy nejsou tak pomalé jako můj. (To bude pravděpodobně až po víkendu, pakliže vůbec.) Na prozatímní závěr & rozloučenou si neodpustím '''jeden {{Diff|1209901|jízlivý diff}}'''. (Jinými slovy: sám se zdáte momentálně provozovat přesně to, co zde tak zaníceně zazlíváte kolegovi Polanskému většinu jara) (ostatně já spolu s Vámi) --[[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:19 (CEST) ::Myslím, že když chce člověk v dobré víře sloučit několik systémů pojmenování v rámci jednoho stromu do jednoho společného, tak to není něco, co by se mělo projednávat, tohle byl prostě jen úklid. OK, vnímám, že jsem zvolil ten z existujících způsobů (navržený [[User:Danny B.|Dannym B.]]), který se vám nelíbí, nuže můžeme o tom diskutovat a případně to vylepšit. Ale srovnání úklidu v rámci jedné kategorie s tím, co tu dělá Dan Polansky, který si tu dělá úplně co chce aniž by to mělo jakoukoliv návaznost na cokoliv kromě en.wikt, to opravdu podle mě není na místě. ::Ještě bych rád, kdybyste rovedl tu nepřirozenost, protože mi není zřejmá a naopak mi přijde nepřirozené "substantiva norštiny", které používáme jen u slov, které nemají adjektiva (například "substantiva ida"). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:30 (CEST) ::: Ideální následující postup: 1) Palu založí vhodně pojmenovanou diskuzi Pod lípou, kam věcně a procesně patří; 2) tam se povede věcná diskuze o tom, jak věci nejlépe členit a pojmenovat v oboru norštiny či norštin; 3) pokud po jistém čase Palu nezíská konsenzus, a to při pro Palua vstřícné interpretaci přinejmenším 50% většinu z těch účastníků diskuze, kteří splnili argumentační povinnost (spíše než 2/3 většinu), Palu na vlastní náklad vrátí své změny zpět. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 12:43 (CEST) ::::Tohle platí pro zavádění změn, čili je to návod pro vás. Tady se žádné změny nedějí, jen sloučení na jednu z existujících variant. Navíc jak bylo jasně řečeno, pokud se tu domluvíme na lepší variantě, rád to "po sobě" zase předělám na tu lepší variantu. Zatím tu ale příliš argumentů nezaznělo, že. Vy diskuse. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 13:27 (CEST) ::::: Já jsem věcnou diskuzi nezačal; začal jsem procesní diskuzi. Věcná diskuze by měla běžet Pod lípou. Protože Pyprilescu mi za příspěvek výše poděkoval, myslí si to také. Bylo by na čase, abyste začal věcnou diskuzi Pod lípou, ať už si o status quo ante myslíte cokoli. Možná ji Pod lípou místo vás začne Pyprilescu a vás pingne; uvidíme. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:15 (CEST) ::::::Až na to, že ta věcná diskuse už tady běží. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:19 (CEST) ::::::: Protože sem věcná diskuze nepatří, nehodlám se ve věcné rovině účastnit. Budete si v tom procesním binci asi muset popovídat s Pyprilescem sami, případně se vesele nějak porevertovat, nebo provést nějakou jinou výtečnou, vysoce produktivní a pro čtenáře užitečnou věc. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 1. 7. 2023, 17:26 (CEST) : {{Ping|Houbeaujatchèque}} Když už jsem se do celé záležitosti nepřímo zapojil smazáním reliktů po přesunech, tak se zde také vyjádřím. Předně pro ujasnění — mé smazání reliktů ani dočasnou změnu kategorie u jednoho hesla prosím neberte jako direktivní vynucení Paluova nového systému. I v případě návratu k původní struktuře by tyto relikty bylo nutno odstranit před opětovným přesunutím dotyčných kategorií na jejich původní názvy. Osobně mi ovšem nový systém jmen připadá vhodnější — už jenom z toho důvodu, že zatímco výrazy jako "[https://www.google.com/search?q=%22slovesa+nor%C5%A1tiny%22 slovesa norštiny]" nebo "[https://www.google.com/search?q=%22podstatn%C3%A1+jm%C3%A9na+nor%C5%A1tiny%22 podstatná jména norštiny]" nemají na webu žádné dohledatelné výskyty mimo samotný Wikislovník, "[https://www.google.com/search?q=%22norsk%C3%A1+slovesa%22 norská slovesa]" a "[https://www.google.com/search?q=%22norsk%C3%A1+podstatn%C3%A1+jm%C3%A9na%22 norská podstatná jména]" pár externích výskytů mají (pro "substantiva" jsem též nic nenašel, proto jsem vyhledával "podstatná jména" jako náhradu). Nicméně pokud zde nenalezneme jasnou shodu, možná by skutečně bylo vhodnější otevřít širší diskuzi [[WS:Pod lípou|Pod lípou]], jak již bylo navrhováno výše. [[Uživatel:Sintakso|Sintakso]] ([[Diskuse s uživatelem:Sintakso|diskuse]]) 25. 7. 2023, 17:18 (CEST) ::Dobrý den, [[Uživatel:Sintakso|kolego správče]]. Vašemu vysvětlení a argumentaci snad rozumím. Ztotožňovalo bych se s nimi, ale problém shledávám právě v onom uzávorkovaném "(bokmål)" či "(nynorsk)", které Vy i Palu ve svých zdůvodněních opomíjíte. To podle mě brání použití Paluem prosazovaného modelu "XYZ-ská slovesa / substantiva" atd. Mně osobně by nejblíže bylo toto jakési ''[IMHO téměř pofidérní]'' '''dělení''' současné norštiny, které má pro naši slovníkografii téměř mizivý dopad, prostě '''ignorovat''' a psát prostě "Norská substantiva", "Norská slovesa", "Tvary norských substantiv" atd. Obávám se nicméně, že to tady neprosadím. Že? [[Uživatel:Asistentka GŘW|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Asistentka GŘW|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:44 (CET) ::: Mohl bych vám poprosit jít s tím Pod lípu? Neboť to je téma pro všechny spíš než pouze pro správce. (Sloučení norštiny by v principu prosadit šlo; v en wikt by to bývalo prošlo nebýt toho, že oponovali editoři.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:53 (CET) Založil jsem [[Wikislovník:Pod lípou#Název kategorií pro varianty norštiny]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 09:08 (CET) ==Kolokace== Protože kolokace byly diskutovány Pod lípou, já i Pyprilescu je vkládáme a vy jste proti nim nezvedl žádný věcný argument, nemáte právo je odstraňovat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:24 (CEST) :Zdravím, nevkládejte prosím obsah, ke kterému neexistuje komunitní konsensus ani jasná pravidla a metodika. Děkuji za pochopení. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:26 (CEST) :: Věcně nic nemáte. Konsenzus existuje: já a Pyprilescu proti jednomu Palu. Do diskuze Pod lípou jste nepřispěl ničím. Týdny to šlo, ale najednou se vám zase něco rozleželo v hlavě a děláte zle. Co si to vůbec dovolujete? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:28 (CEST) :::Jak jsem napsal jinde, určitě neříkám, že by konsensus nemohl vzniknout. Až vznikne, tak jej prosím doložte, formálně zaveďte příslušnou kapitolu do WS:FH a potom můžete hesla začít obohacovat. Do té doby prosím nedělejte zle a chaos. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:31 (CEST) :::: Ta kapitola ohledně kolokací byla ve WS:FH byla více než měsíc; dnes jste ji svévolně revertoval. Věcně nicnemáte. Jenom kladete jakési obtížně splnitelné požadavky (ne-li rovnou nesplnitelné), i s přihlédnutím k tomu, že formální hlasování naopak oponujete. Jak si něco takového můžete online dovolit mi hlava nebere. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:34 (CEST) :::::Pokud je získání podpory v určité věci obtížně splnitelný požadavek, tak tam taková věc asi nemá místo. Já ale věřím, že kolokace jsou užitečná věc a že to nesplnitelný požadavek není. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:47 (CEST) :::::: Podporu jsem získal od Pyprilescu; jste zde osamocen a vynucujete proměrně typicky svou samovůli proti většině. V oddíle [[#Česká IPA]] je vidět, že vynucujete svou samovůli dokonce proti velké většině. Tam jste se oháněl silou argumentu, ale u kolokací na ní naopak jakoby nezáleží. Jste hrubě závadně soustavně nekonzistentní a projektu by velmi prospělo, kdyby byl od vás nějak rázně ochráněn. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:50 (CEST) :::::::I kdybyste měl tu podporu (a já ji prostě nikde nevidím), tak nejprve musíte problém správně naformulovat do WS:FH, teprve potom ho můžete aplikovat v heslech. Ovšem [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla&oldid=1268413#Kolokace tohle] fakt jako nový standard nestačí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 15:55 (CEST) :::::::: Zpochybňujete, že Pyprilescu vkládá kolokace? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:03 (CEST) :::::::: Typický obstrukcionismus: Palu žádá nejprve změnu WS:FH (což je nadměrný poždavek), a když se to stane a změna tam vydrží více než měsíc, pak ji stejně vyrevertuje a začne tvrdit, že protože změna nevydržela ve WS:FH, nesmí být ani v hlavním jmenné prostoru. Žádá podrobnou specifikaci prostupů a principů, ale sám nic takového nikdy nedoručil. {{Refaktorizováno|Překáží a škodí}}. Prosím Boha o pomoc, jakože jsem nevěřící, neboť nevím na koho jiného se obrátit. Je tam někdo? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:06 (CEST) :::::::::Změna WS:FH je možná jedině na základě konsensu. A já ho zatím nevidím. Pokud Pyprilescu a ideálně ještě pár lidí napíše "jo, s kolokacemi jak jsou navrženy nemám problém", tak se do toho můžeme pustit. Pokud je to jen že vy byste něco chtěl, já v tom vidím pár námitek a nikdo další se nevyjádřil, tak je to asi na plošné změny poměrně málo. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:09 (CEST) :::::::::: Prostě byrokratické klacky pod nohy. Já nevím, proč se Kusurija, který mi často fandí, Pod lípou nevyjádřil. A nevím, proč se Pyprilescu, který kolokace vkládá, Pod lípou nevyjádřil. Podle mé zkušenosti z en wikt hodně lidí nechce diskutovat a hádat se a chce místo toho produktivně konat v hlavním jmenné prostoru. Možná že Kusurija a Pyprilescu patří do této kategorie. Ostatně i vy jste mohl věc pohnout dopředu a říct, ano, kolokace podporuji. Místo toho jste je začal odstraňovat z hlaváku a pokud se vám váš špíl podaří, třeba se vám i podaří je naprosto zablokovat. Těžko říct. Takové {{Refaktorizováno|čéčko}} jako vy se potká málokdy; že se ani trochu nestydíte! --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:15 (CEST) :::::::::::Já to taky nevím, ale až to přijde a budete mít podporu, zároveň proběhne diskuse, která vyloučí nějaké problémy, tak vás rád podpořím. Na základě vašeho plácnutí do vody ale podpořit zavádění sekce s dopadem na každé jedno heslo nechci. Oslovte kolegy, zeptejte se, jestli by se mohli v dané diskusi vyjádřit a jestli nemají nějaké námitky proti novému návrhu, a uvidíte, že vám jistě odpoví a hned se bude vědět, jestli je pro novou sekci podpora. Pořád lepší, než neustálé vaše útočení ad hominem, které o sekci a její podpoře nevypovídá vůbec nic, maximálně o vašem vychování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:19 (CEST) : (Odsadit zpět) Oslovit kolegy přímo na jejich mluvní stránce nebo via ping se zdráhám, protože to má náběh na canvassing, nahánění hlasů spřízněných editorů. Ale bylo by to snad řešení a kdyby se to udělalo nějak dobře, snad obhajitelné. : Wiki ale může fungovat i jinak, bez narušování ze strany {{Refaktorizováno|masivní soustavné žáby na prameni, jejíž drzost je nebetyčná}}. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:25 (CEST) : Ohledně '''konsenzu''': já mám konsenzus pro vkládání skrze DP (já) a Pypr vs. Palu; vy nemáte konsenzus k odstraňování. Je dlužno, abyste s odstraňováním ustal, dokud nezískáte přinejmenším 50% podporu těch, kteří splnili argumentační povinnost. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 16:56 (CEST) ::Vy něco měníte, tak musíte mít konsensus. Za ten jeden měsíc byla sekce kolokace vložena do [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Hled%C3%A1n%C3%AD&limit=20&offset=40&ns0=1&ns4=1&ns10=1&ns12=1&ns14=1&search=insource%3A%2F%3D%3D%3D%3D+kolokace%2F 59 hesel], a od [[User:Zinædryl kinéaedrilleur|Pyprilescu]] z toho do 4 - [[výstřih]], [[тщательный]], [[do očí bijící]], [[pied de nez]]. Přitom jich založil desítky. Jestli to lze považovat za podporu a za jak velkou a jestli k tomu má nějaké další připomínky, podmínky a postřehy - těžko říct. ::Mimochodem, jedna technická - pokaždé volíte úplně jiný zápis ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=demagogie&oldid=1261192#kolokace demagogie], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=vl%C3%ADdn%C3%BD&oldid=1260391#kolokace vlídný], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=argument&oldid=1268437#kolokace_2 argument], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=pust%C3%BD&oldid=1261943#kolokace pustý], atd.), což jen dokazuje, že je bezpodmínečně nutné před zaváděním změn jasně sekci definovat ve WS:FH. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:25 (CEST) ::: Poloformální konsenzus mám, jak jsem pravil. Konsenzus se poloformálně pozná i podle toho, že někdo něco zavádí a nikdo proti tomu nemá námitek. Variace zápisů při zavádění nevadí; ono si to časem sedne. Podobně jsem u kolokací postupovat v en wikt a nikdo mě tehdy v roce 2008 neobtěžoval; myslím, že DCDuring měl nějaké otázky a tak jsem na jeho podnět změnil formát. Diskuze v Beer parlour vůbec nebyla. Pořád čekám, až uvedete, co jste do cs wikt dobrého zavedl a co jste podrobně vyspecifikoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:49 (CEST) ::: Pyprilescovo vložení kolokací do [[do očí bijící]] je za mě ''jasná podpora''; není potřeba ji za podporu ''považovat'' a řečit "jak velkou". Kdyby Pyprilescu s kolokacemi nesouhlasil, tak je nevkládá; kdyby nevěděl, tak to nevkládá a také by to třeba nemazal. Pokud má nějaké připomínky, může je říct Pod lípou; nejspíš zatím spíše nemá. Pokud máte nějaké pochybnosti, můžete se Pyprilescu sám zeptat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 7. 2023, 17:57 (CEST) ==Útok na šablonu ČNK== Na stránce [[Diskuse s uživatelem:JAn Dudík#Robot]]: "Ale asi nejblbější možnost je zůstat u toho, že to tam být má, ale bude to tam dávat někdo ručně i přesto, že by to mohl udělat bot (nebo udělátko nebo kdovíco)." Nikoli, to není "nejblbější" (chtěl jste říct "nejhorší"?) možnost. Nejhorší možnost je, že budete řešit a poškozovat to, po čem vám nic není a s čím nechcete pomoct. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 7. 2023, 09:30 (CEST) :Sice nemám tušení, o čem v druhém odstavci mluvíte, ale děkuji za zprávu. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 7. 2023, 15:09 (CEST) == Testy == Diskuzi Pod lípou jste zatím nezaložil, ale to byste měl. {{Diff|1272636}} a jeho shrnutí "bezúčelný balast" je otevřená nepravda, protože "bezúčelná" ta věc zjevně není. Ještě tak ze diskutovat, zda tento prvek uživatele natolik obtěžuje, že dělá více škody než užitku. Takže byste měl závadného jednání zanechat. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:49 (CEST) :Přeneseno do [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky#Testy_šablon|původní diskuse]], prosím, nevytvářejte duplicity, jednání potom není přehledné. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:53 (CEST) :: A nyní je asi na čase čtenáři vysvětlit, proč jste nezaložil diskuzi Pod lípou (spíš než na mé mluvní stránce), k tématu, které přece nezajímá pouze mě ale i ostatní? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 8. 2023, 13:54 (CEST) ==Chybné datum přístupu== Ad {{Diff|1273298}}: v rozdílu vracíte datum přístupu, které je pravděpodobně chybné a které jsem odstranil. Nevím, o co vám jde. V hesle se nicméně dále revertovat nehodlám; mám lepší věci na práci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:23 (CEST) :[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=dominovat&diff=1273298&oldid=1272849 Sladil jsem ho] s datumem vložení té citace do daného hesla, takže pokud bylo, tak teď chybné není. Ať už je nebo není, tak opravovat chybu tím, že způsobíte ještě vážnější chybu, mi přijde nevhodné, tak to příště laskavě nedělejte. Pomoc se hodí, ale musí to být skutečně pomoc. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:32 (CEST) :: Vysvětlil jsem v diskuzi Pod lípou, že datum přístupu je k ničemu, a Amsavatar souhlasil. Ale to vy nikdy nepochopíte. Nu čto. (Příkazy od vás nepřijímám.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:42 (CEST) :: Aha, špatně jsem se podíval, nic jste nesladil, pořád je tam rok 2017. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:44 (CEST) :::Datum přístupu je jedinou možností jak nadefinovat citovanou verzi díla, takže to není k ničemu, ale naopak základní citační údaj. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 8. 8. 2023, 19:53 (CEST) :::: Nebudu opakovat argumenty, co zazněly Pod lípou, jak ode mne, tak od Amsavatara: [[Wikislovník:Pod lípou#Opuštění data přístupu u všech citací online]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 8. 2023, 20:22 (CEST) ==Odpovědi jazykové poradny== Podle mého soudu by stránka [[Uživatel:Palu/Odpovědi jazykové poradny]] měla být v prostoru Wikislovník: odpovědi poraden--i když je dlužno je brát s rezervou--jistě leckoho zajímají (mě zaujala přinejmenším ta poslední). Kdyby byl problém s copyrightem, nesměly by být ani v prostoru Uživatel, takže nejspíš zatím nikdo tento problém nebere dost vážně (nikdo nedal stránku na smazání). Navrhuji vám, abyste v tomto duchu podal návrh Pod lípou, kde ho podpořím. Pokud se přidá ještě někdo třetí a někdo bude oponovat, třeba to dopadne jako slabý konsenzus 3:1. Jiná možnost by byla umístit stránku na Wikiverzitu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 7. 9. 2023, 07:50 (CEST) :OK, požádal jsem Pod lípou. Pokud vím, tak copyright tu nikdo nikdy nezpochybnil a jakožto citace o copyright podle mě jít nemůže. Problém byl jinde a je patrný z historie té stránky. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 7. 9. 2023, 13:07 (CEST) ==Citát od Jana Sokola== Snažím se online ověřit citát z vaší uživatelské stránky, který přisuzujete Janu Sokolovi: "Fakta, data, čistota a preciznost argumentace dává slovům váhu a v diskusi odborné i diskusi politické vede k hledání pravdy". A to se mi nedaří. Je to třeba z nějaké knížky? Nebo odkud to je? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 11. 2023, 19:34 (CET) :[https://www.facebook.com/ivan.bartos.37/posts/10221660646606044] --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 16. 11. 2023, 11:52 (CET) :: Aha. Ten příspěvek z Facebooku od pana Bartoše je z 16. 2. 2021 (na vaší stránce je od 17. 2. 2021). Jenom jsem nepochopil, odkud ten citát pan Bartoš má; neuvádí ho ani v uvozovkách. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 16. 11. 2023, 12:06 (CET) ==Revertování Pyprilescu== Můžete prosím toho hromadného revertování nechat? Připouštím, že Pyprilescovo revertování není právě sympatické, na druhé straně na něj má právo. Diskuze Pod lípou začala, takže ideální je vše zastavit, další věci nepodnikat, a počkat na výsledek diskuze. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 10:56 (CET) Aha, nemůžete. Nu co s vámi chlapče? Nepotěšil jste mě. Atd. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 10:59 (CET) Proč to děláte? Jaký má smysl, abyste vy dělal hromadnou akci bez schválení, Pyprilescu ji hromadně vrátil, vy pak jeho hromadně vrátil, a tak dále a tak dál. Hlava mi to nebere. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:05 (CET) :Dobrý den, prosím, diskutujte ve [[Wikislovník:Pod_lípou#Název_kategorií_pro_varianty_norštiny|vlákně]], které jste k tomu otevřel. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:08 (CET) :: Vlákno je určeno pro váš návrh, nikoli pro vaše nekonsenzuální revertování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:09 (CET) :::Žádný návrh nemám, vlákno se týká Pyprilescova nekonsenuálního hromadného refertování po půl roce (účet [[User:Asistentka GŘW]]). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:10 (CET) :::: Pyprilescu v okamžiku, kdy jste začal, zaregistroval svoji námitku proti vašemu postupu na vaší mluvní stránce, čímž do toho jakoby procesně vhodil vidle a splnil rozporovací povinnost. Zda je v takovém případě půl roku promlčecí lhůta, to mi tak jasné nepřijde. Je promlčecí lhůta někde specifikována? Kolik obecně podle vás činí promlčecí lhůta? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 26. 11. 2023, 11:14 (CET) ==Žádost o ověření== Ve vztahu k [[Wikislovník:Žádost o ověření]] a [[Wikislovník:Spisovná čeština]]: které části z "Žádost o ověření je fórum Wikislovníku k ověření, zda heslo nebo nějaký jeho význam splňuje naše podmínky pro zařazení" nerozumíte? Vztahuje se k 1) heslům nebo 2) jejich významům. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 11. 2023, 19:48 (CET) ==Šablona:SJÚĽŠ‎== Ohledně [[Šablona:SJÚĽŠ‎]] vás žádám, abyste se zdržel dalších revertů. Nejsem v principu proti nahrazení přímočarého kódu voláním jakésti standardizační šablony, ale to jenom tak dlouho, dokud to nevede k funkčním chybám, a k těm to skutečně vedlo, když [[Šablona:SJÚĽŠ‎]] ukazovala podivnou tečku navíc. Šablonu jsem vrátit na status quo ante; konsenzus pro svoji verzi nemáte. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 4. 2024, 17:13 (CEST) Zároveň vám dávám na vědomí, že považuji reverty bez specifického zdůvodnění, jak jste učinil v shrnutí "Zrušena verze 1299192 od uživatele Dan Polansky (diskuse)", za nepřijatelné a hodné blokovacího zásahu vůči původci, což jste vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 4. 2024, 17:17 (CEST) :Dobrý den, máme tu dobrý zvyk používat normované šablony. S pozdravem, --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 5. 4. 2024, 00:46 (CEST) :: Naopak: PSJČ, SSJČ a IJP nyní onu vaši normu nesplňují, nejen tím, že neukazují povinně datum přístupu, dále tím, že neukazují autory, ale i tím, že neukazují odkazované URL. Ona norma je pro web velmi nevhodná a snad také pro něj nebyla míněna. Ale to už jsme diskutovali vloni. :: Pokud styl upravíte směrem k oné normě tam, kde to ničemu nevadí, nemám s tím problém. Ale norma jistě nevyžaduje volání té jisté šablony. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 08:32 (CEST) :: ''Konsenzus'' k prosazování nadbytečné tečky nemáte. Nechť se neopakuje problém [[#Česká IPA|Česká IPA]], kde také revertujete proti konsenzu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 9. 4. 2024, 07:14 (CEST) :: Znovu jste vrátil v šabloně svoji verzi ([[Speciální:Rozdíl/1300576]]), k čemuž nemáte konsenzus (Palu proti DP+Kus). Žádám vás, abyste vrátil šablonu na konsenzuální verzi, která nevykazuje vadu nadbytečné tečky. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 4. 2024, 08:51 (CEST) ==[[Šablona:Citace elektronické monografie‎]]== Vaši změnu usilující o opravu přebývající čárky revertoval Mykhal, byť nevím přesně, kvůli kterému testovému případu. Šablona nyní obsahuje tři testové případy; ideálně by jich bylo víc. Pokud trváte na odstranění testových případů přímo z šablony (k čemuž nevidím důvod, ale co už), bylo by velmi žádoucí, abyste testové případy umístil alespoň na stránku testových případů (kterou vytvoříte), a pokud budete v šabloně dělat další změny, aby tyto změny vycházely jako v pořádku na vámi zkontrolované množině testových případů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 08:59 (CEST) K tomu je dodat, že vaše změna v [[Speciální:Rozdíl/1299357]] je na první pohled špatně. Navíc kdybyste byl v šabloně ponechal testové případy namísto toho, abyste je odstranil jako údajný "bezúčelný balast" ([[Speciální:Rozdíl/1272636]]), byl byste pouhým review výsledků změn v náhledu schopný zjistit, že takové odstranění tečky v pořádku není. I z tohoto důvodu vás nabádám, abyste testové případy již neodstraňoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 5. 4. 2024, 10:08 (CEST) ==Dokumentace k šabloně Viz== Vyzývám vás, abyste vrátil své změny v [[Šablona:Viz]], kde z něčeho, co ještě před 27. květnem 2024 bylo označeno jako pouhý návrh pravidla, děláte něco, z čeho není jinak poznat, že na tom není konsenzus. Přitom nepřítomnost konsenzu jasně vyplývá z [[Diskuse k šabloně:Viz#Hlasování k dokumentaci]]. Je podotknout, že text, který se nyní snažíte protlačit jako pravidlo, jste z velké části vložil v roce 2015 do [[Šablona:Viz]] vy, přičemž už v roce 2015 byla změna rozporována v právě odkázané diskuzi. Jinými slovy se pokoušíte udělat další krok v protlačení původní nekorektní změny, která místo aby se snažila zjistit, na čem je skutečně konsenzus a kodifikovala pouze to--a na něčem jistě konsenzus byl--svévolně kodifikovala mnohem více. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 13:14 (CEST) ==[[Wikislovník:Zařazované jazyky‎]]== V podstatě je vaše metoda jasná: své si prorevertovat, ale kdyby naopak někdo z obav o revertovací války stránku nechal být a jenom nesouhlasil v diskuzi, pak budete tvrdit, že byl konsenzus. Je dlužno, abyste stránku [[Wikislovník:Zařazované jazyky‎]] vrátil na status quo ante. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:35 (CEST) :Přestaňte narušovat Wikislovník. Wikislovník je kolaborativní projekt, kde rozhoduje konsensus. Někdy může být jeho dosažení problematické, ale aby se to povedlo, vyžaduje to od všech účastníků konstruktivní, nikoliv obstrukční přístup. Narušovat editaci stránky a odebírat z ní platnost pro přílohy a kategorii pravidla, přestože je evidentně platná pro přílohy a je pravidlem, považuji za zlomyslné narušování Wikislovníku. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:38 (CEST) :Mimochodem neustálé tříštění diskusí (před chvílí jsme o tom mluvili [https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou_(pravidla)#Dokumentace_%C5%A1ablony_Viz tady], teď zase u mě na diskusní stránce) je vytváření chaosu. Zkuste umístění svých myšlenek koordinovat tak, aby bylo logické a měl se v tom člověk možnost aspoň vyznat. Když už máte potřebu to psát i na moji diskusní stránku, alespoň jste na tu diskusi mohl uvést link. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:41 (CEST) :: Činíte svévolné změny na stránce Wikislovník:Zařazované jazyky bez získání konsenzu. Když se změnami nesouhlasím, stejně prohlásíte své změny za konsenzuální. A to zůstává, dnes stejně jako v roce 2023, stejně jako v roce 2016: konsenzus určuje Palu samostatně/samovládně na základě jeho posouzení, které argumenty se mu pozdávají a které ne. Pravidlem ve smyslu [[WS:Pravidla]] stránka není, což není ani [[WS:PZH]]. Zvážím další kroky. Možná neudělám nic a ponechám pouze historii revizí coby dostatečné svědectví. Možná to zrevertuji s dostatečně dlouhým odstupem, abych nezatěžoval historii revizí. Možná požádám jiného editora, aby revertoval. Nevím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 14:44 (CEST) :: Dodám ještě, že si nepamatuji nikoho jiného z českého Wikislovníku, kdo by takto svévolně vytvářel, upravoval a revertoval stránky v prostoru Wikislovník. Takto otevřená revertovací drzost, čili že konsenzuální je vždy Paluova verze a že se revertuje ideálně až do hranice tří revertů denně, si nepamatuji snad u nikoho. Přitom při určování konsenzu může být Palu i v drtivé menšině, dle [[#Česká IPA]], 2023. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 5. 2024, 15:04 (CEST) :::Já si myslím, že jste se dočista zbláznil. Vyčítáte mi svoje chování. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 5. 2024, 18:32 (CEST) :::: Opravdu? Jak trefně popsal Bazi: "Opakovaně se ovšem reverty vyskytují hlavně ve sporech s názorovými oponenty, kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní, ale obvykle za podmínky, že v samotné stránce zůstává i v průběhu diskuse „jeho“ prorevertovávaná verze. Každopádně používání revertů, a to i opakovaných a taky proti početní převaze, zřetelně převažuje ve sporech o obsah, k řešení experimentů a vandalismů je Palu používá minimálně." A sice v [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]]. To žel až příliš přesně sedí i na chování v letech 2023 a 2024. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 2. 6. 2024, 13:03 (CEST) ::::: Nepopírám, že jsem se dříve choval podobně [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Dan Polansky|jako teď vy]]. Na mém příkladu, kdy jsem se dokázal změnit ve prospěch spolupráce s ostatními a naučil se ve vhodných chvílích ustupovat a více naslouchat ostatním, se můžete poučit i vy. Uleví se jak komunitě, tak vám. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 6. 2024, 14:46 (CEST) : (zpět) Kéž by byla pravda, že jste po roce 2016 závadného jednání zanechal. Ve skutečnosti jenom ve stránce [[WS:Žádný vlastní výzkum]] v letech 2023-2024 opakovaně revertujete na svou verzi vkládáním nepravdivého tvrzení, které si vzhledem k jeho univerzalitě (vztahu k všemožným jazykovým mutacím) jak se jeví vymýšlíte/cucáte z prstu. Seznam vámi založených stránek v prostoru Wikislovník, kde žádnému založení pokud vím nepředcházela diskuze (ale možná se mýlím?) je zde: https://xtools.wmcloud.org/pages/cs.wiktionary.org/Palu/4, přičemž ne všechna tato pseudopravidla jsou z roku 2016; něco je z 2020 a něco z 2023. Přitom podle nekodifikovaného procesu smazání (zatím jsem použil Pod lípou, ale bez výsledku) je potřeba konsenzus ke smazání a nikoli ponechání, čili tímto způsobem můžete prosazovat menšinové postoje jako jakási pseudopravidla. Nevím o nikom, kdo by se zavádění nekonsenzuálních pseudopravidel v prostoru Wikislovník věnoval v takovém měřítku, jako vy. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2024, 07:50 (CEST) ::Tak jestli myslíte ty reverty vašich nápadů proti zdejším pravidlům bez jakéhokoliv konsensu, tak to máte pravdu, pravidla se tu snažím hájit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 10. 6. 2024, 10:04 (CEST) ::: V seznamu https://xtools.wmcloud.org/pages/cs.wiktionary.org/Palu/4 nenacházím nic, na co by se vztahovala vaše věta výše. Stejně tak [[WS:Žádný vlastní výzkum]] není žádný můj nápad proti pravidlům ([[WS:Pravidla]]); je to stránka založená vámi, kam jste opakovaně vkládal nepravdu a ignoroval má shrnutí editace, která vás na nepravdivost upozorňovaly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 10. 6. 2024, 10:35 (CEST) : A ve stránce [[Wikislovník:Zařazované jazyky]] nyní vedete revertovací válku nejen proti status quo ante ale i proti přesile DP + Kusurija. Čili je to jak jsem pravil: nejvyšší rozhodovací pravomoc má zjevně Palu. Činíte tak vzdor diskuzi výše. Tedy pokračujete přesně v kritizovaném samovládném/autokratickém jednání. To si každý čtenář snadno ověří. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 07:20 (CEST) : Nabádám vás, abyste v rozporu se svou předchozí praxi k vámi navrhované změně založil Pod lípou diskuzi (jak jste ke všemu chtěl v roce 2023 po mně, včetně k [[Šablona:GBK]]), a tam můžeme věcně diskutovat. Uvidí se, jaký bude konsenzus. Založíte diskuzi? Nebo platí "kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 07:33 (CEST) ::Jo, založte to a můžeme to probrat. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:08 (CEST) ::: A proč mám zakládat diskuzi já, když změnu oproti status quo ante iniciujete vy? Čili "teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi", že ano? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:12 (CEST) ::::Už jsem vám vysvětloval, že jde o drobnou technickou změnu, kdy někdo pouze zapomněl reflektovat vznik existence příloh. Pokud chcete pro přílohy jiná pravidla než pro hesla, iniciujte diskusi a obhajte to. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 11:16 (CEST) ::::: Není to technická změna; je to nový zákaz pokrývání jistýh jazyků v přílohách, přičemž např. v en wikt je v přílohách dovoleno více jazyků než v hlavním jmenném prostoru. Takže zůstává: "teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi". Diskuzi sám nejspíš zahajovat nebudu (to už jsem kvůli vašemu narušování udělal nedávno ohledně [[Šablona:Viz]], kam jste před lety vložil nekonsenzuální verzi, a docela mě to vyčerpalo); počkám, až vaše změny zase někdo jiný vrátí zpět, nebo je vrátím o měsíc později, a nebo to nechám být a s spokojím se s tím, že vaše svévolná změna nejspíš stejně ničemu nedokáže v dohledné době ublížit, protože těžko nějaký správce na základě ní bude něco mazat či regulovat a protože editoři dobře ví, jakým způsobem se vaše změna na stránce ocitla. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 11. 6. 2024, 12:22 (CEST) ::::::Děkuji konečně za nějaké argumenty. Založte tedy seriózní diskusi pod lípou o tom, že by měly mít přílohy trochu jiný přístup a naformulujte přesně jaký, a věřím, že se dobereme pro Wikislovník nejkvalitnějšího možného řešení. Lepší, než se tady bez argumentů hádat v diskusích. Spolupráce je vždycky efektivnější než (úplně nesmyslná) destruktivní, argumenty postrádající válka. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 11. 6. 2024, 12:33 (CEST) == Polozámek uživatelské stránky == Nastavil jsem Vám ho kvůli IP vandalům prozatím na týden, budete-li ho chtít prodloužit, nebo naopak zkrátit či zrušit, dejte prosím vědět. [[Uživatel:Shlomo|Shlomo]] ([[Diskuse s uživatelem:Shlomo|diskuse]]) 13. 6. 2024, 13:46 (CEST) :Dobrá děkuju. Uvidíme, jestli to dotyčného přestane za ten týden bavit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 13. 6. 2024, 15:09 (CEST) == Pozoruhodný výrok== Jinde jste napsal: "Kdybyste se místo nekonečných sporů, diskusi, revertů a hašteření soustředil na podobnou mravenčí práci, možná byste si ji pak také začal vážit a nesoustředil se na škodolibé hledání hnid." Tomu se pokud se nepletu říká projekce. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 16. 6. 2024, 14:26 (CEST) Další vaše perla: "Místo spolupráce a rozvoje neustále jen agrese, přetahování se a bezohledné prosazování svých exotických pohledů, které nejsou s českým Wikislovníkem úplně kompatibilní". --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 18. 6. 2024, 15:37 (CEST) Další perla z dílny Sigmundovy: "[...], přestaňte obtěžovat lidi a věnujte se něčemu užitečnému." --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 7. 2024, 15:23 (CEST) Další geniální perla z vašich úst: "Všímáte si, že svou bezohledností odsáváte člověkohodiny, které mohly být věnovány třeba Wikislovníku?" --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 7. 2024, 11:19 (CEST) == Princip pomalé revertovací války == Různé vámi provedené nežádoucí změny se zpožděním vyrevertuji, zvlášť ty, které budu považovat za kritické; u jiných ponechám reverty pouze v historii revizí jako důkaz nesouhlasu/nekonsenzu. Veškerý odpor je zbytečný. Běh světa šel dál a dobro jako vždy zvítězilo. Jedinou produktivní věc, kterou můžete udělat, je založil diskuzi na patřičném místě a získat pro ni podporu; ustoupím 50% většině splnivší argumentační povinnost. Všechno ostatní je marné. Dle četných veřejně ověřitelných poděkování je Kusurija obecně na mé straně, takže ke každému sporu potřebujete získat alespoň jednoho podpůrce, aby to bylo 1:1; abyste převážil, potřebujete získat podpůrce dva. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 18. 6. 2024, 13:07 (CEST) == Hromadné mazání kolokací == Pustil jste se do hromadného mazání kolokací. Kolokace vkládám já a Pyprilescu. Projekt může hromadně kolokace smazat, pokud se tak rozhodne, hravě botem. Váš čin považuji ve opovrženíhodný. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 16:52 (CEST) :Pokud chcete kolokace zavést, tak pomocí jasného konsensu. Přijde mi nemyslitelné, aby někdo měnil formát hesla podle vlastního uvážení bez jakéhokoliv komunitního konsensu. Chováte se tu, jako by vám to tu patřilo, už od té doby, co jste před rokem a půl po indef bloku na en.wikt přesídlil. A je to špatně. Proti kolokacím nic nemám, ale musí to být konsensuální a podle odsouhlasených pravidel ve WS:FH. Dále bych rád zdůraznil, že neodstraňuji kolokace, ale všechny odchylky od konsensuální podoby WS:FH, které najdu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 16:55 (CEST) :: Tyto činy hodnotím jako jasnou sabotáž. Žádný další důkaz podle mě čtenář nepotřebuje. Účet Palu předstírá zájem ("Proti kolokacím nic nemám, ale musí to být konsensuální a podle odsouhlasených pravidel ve WS:FH"), ale tento zájem upřímný není, zejména se účet Palu nepokusil dát navrh na takovou a takovou kodifikaci, nýbrž postupuje tak, aby pokus zavést kolokace přišel vniveč. Pokud budu chtít kolokace zachránit, budu muset stránku po stránce revertovat. Takto zcela jistě upřímný zájem zavést kolokace nevypadá. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:00 (CEST) :::Jasná sabotáž je, že neexistuje konsensus k tomu vkládat "významově související" a "kolokace", vkládat poznámky do externích odkazů, řadit externí odkazy a poznámky jako nadpisy třetí úrovně, nebo nevkládat šablonu Minimum a Doplnit, přesto to tak děláte. Naopak to, co ve WS:FH (konsensuálně) je, to neděláte. A celkově se věnujete jen rozvratu, hádkám, hašteření, vymýšlení nesmyslů a nekonečným diskusím, když už něco děláte na hesle, tak je to nějaká kontroverze. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:03 (CEST) :::Jinak kolokace chctete zavést vy, tak logicky tíha obhajoby leží na vás a ne na oponentovy. Přestaňte mě laskavě úkolovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:04 (CEST) :::: Ale kdyby účet Palu měl o kolokace upřímný zájem, mohl by říct: ano, podporuji, pojďme to schválit hlasováním. Pak by to bylo DP pro, Pyprilescu a Palu pro; u druhých by se vidělo. To je otevřeně rozvratná činnost, kvůli které jsem nedávno pravil, že Palu je kvaziag*, a toto hodnocení mi ve světle probíhajícího odstraňování přijde velmi výstižné. Byl to i Palu, kdo inicioval hromadné odstranění tematických kategorií. Já vidím jasného sabotéra a škůdce, nikoli osobu, která chce slovníku upřímně pomoci. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:07 (CEST) :::::Jestli to mám vnímat jako žádost o podporu, kterou [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2023-2#Kolokace|jsem nevyloučil]], potom trvají moje podmínky - vyjasnit, co tam patří, udělat kvalitní návrh změny WS:FH, a vymyslet, jak systematicky kolokace doplnit i za pomocí robotů v dohledné době řekněme několika týdnů do všech současných článků, nikoliv jen náhodně do několika hesel, jako to je teď. Potom budu pro. Přičemž počítám s tím, že vy jakožto žadatel budete hlavním tahounem těch prací a nebudete je jen delegovat na ostatní jako dosud. Když se na můj popud zaváděla sekce dělení, taky jsem oddřel věštinu práce já. Já jsem ochoten vám v tom klidně pomoct, ale musím vidět, že to není opět jen vyčůrávání s ostatními, ale upřímný zájem, pro který jste ochoten věnovat určité úsilí. Jinak čekám na standardizaci už rok a čtrt a pořád nepřichází, takže se na mě nemůžete zlobit, že po roce a čtvrt chci Wikislovník konečně uklidit zpět do jednotného formátu. Připomínám taky, že se to netýká jen kolokací, ale celé řady dalších nestandardností a inkonzistencí, které jste do Wikislovníku vnesl. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:17 (CEST) :::::: Tato sabotérská metoda by měla být pro čtenáře vcelku transparentní. Je to metoda házení klacku pod nohy a zvedání malicherných až nesplnitelných požadavků. Stěžovatel musí hlavně postupovat tak, aby proces pokud možno vedl k neúspěchu. Za tím účelem má zvedat požadavky na podrobné specifikace a plány, ale sám žádné podrobné specifikace ani plány nedodat. Úkony sabotéra mají být ve své podstatě desktruktivní. Kdyby naproti tomu podal sabotér návrh na tu a tu jistou kodifikaci, měli bychom se o čem bavit, ale pak by hrozil úspěch. Klíčové je, aby sabotér zvedal další a další požadavky takovým způsobem, aby tím vyčerpal druhou stranu a aby bylo obtížné jim vyhovět. Zvlášť vhodné je, aby sabotér žádat podrobnou technickou specifikaci něčeho, co však je obtížně podrobně technicky specifikovat (toto není fyzika; toto je lexikografie). :::::: Sabotér se má ostatně čím pochlubit: inicioval smazání tematických kategorií a uspěl. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:24 (CEST) :::::::Tak jste v pohodě? Chápete, co vám tady píšu? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:26 (CEST) :::::::: Je to víc než jasné. Sabotérovi nebudou vůbec vadit smazané tematické kategorie, smazané kolokace a smazané významově související. Z nějakého nepochopitelného důvodu všechny tři kategorie informace anglický Wikislovník obsahuje (dvě z nich i německý Wikislovník) a z nějakého nepochopitelného důvodu to podporuje hodně lidí a tam vytváří. Jenom tady v malém rybníčku může zvítězit sabotér. Sabotér, který samozřejmě žádný konkrétní návrh kodifikace nepodá, protože tím by operace skončila. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:29 (CEST) :::::::::To máte tak, já jsem chtěl jednu dobu zavést hyperonyma, hyponyma a další sekce, které v jiných Wikislovnících mají, nebo například linkování slov z příkladů a mnoho dalšího. Všechno to má smysl, je to užitečné a jinde na Wikislovnících to mají. Přesto jsem nezískal podporu a proto jsem to NEDĚLAL. Je to velmi jednoduchý princip. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:32 (CEST) :::::::::: Proč nepodáte konkrétní návrh kodifikace kolokací? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:33 (CEST) :::::::::::[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:N%C3%A1st%C4%9Bnka_spr%C3%A1vc%C5%AF&diff=prev&oldid=1313049 Protože je to vaše zodpovědnost a já nejsem váš podřízený]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:35 (CEST) : (zpět) Domníváte se, že kolokace jsou v principu prospěšné? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:37 (CEST) ::V podstatě je to velmi pracná a málo užitečná sekce, takže pokud se ptáme na absolutní škálu, tak ano, ale pokud na relativní škálu, která je daleko blíže skutečnosti, tak zas tak moc ne. Její vznik podporují za podmínky, že se přidá systematicky skrze WS:FH do všech lemmat během několika týdnů. Bylo by fajn, když jste programátor, kvůli náročnosti vymyslet, jak k tomu využít AI. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 17:58 (CEST) ::Chci se zeptat, jestli to dnes skončí vaším zrevertováním, nebo jestli hodláte začít s pracemi, které umožní legitimní a plnohodnotné zavedení nové sekce. Rád bych znal váš konkrétní časový i věcný plán. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:16 (CEST) ::: Co mohu říct ze zkušenosti tak to zase tak pracné není a je to dost výživné. Výživnost kolokací ostatně ocenily SSJČ, SSČ, LSSČ i ASSČ, když opustily celovětné příklady a z velké části je nahradily kolokacemi; PSJČ měl ještě příklady celovětné. ::: Proč si myslíte, že váš vkus a úsudek má větší váhu než vkus a úsudek přispěvatelů v anglických projektech? Řečeno jinak, proč se povyšujete nade mne a nad ostatní v anglosaských projektech, a vlastně i nad ostatní v německém a polském Wikislovníku? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:21 (CEST) ::::To jsou přece naprosto irelevantní argumentační klamy. Já se nad nikým nepovyšuju, já jsem jen na jiném projektu než oni a neřídím se jejich pravidly. Můžete už konečně mluvit k věci a říct mi, jak a kdy zavedete kolokace plnohodnotně? Umíte nějak zapojit AI, aby přidala kolokace do existujících článků? Například udělat výpis hesel, ten projet AI, potom za pomocí bota a lidské kontroly vytvořený seznam naimportovat zpět do hesel? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:24 (CEST) ::::: Já zde nemluvím o ''pravidlech'' nýbrž o ''vkusu'' a ''úsudku''. Proč je vaše ''posouzení'' věci důležitější než moje a Pyprilescovo? ::::: A ještě jinak: proč jste tak veledůležitý, že ničíte mé dílo? Já vaše dílo neničím: zbytečná slabičná dělení z české IPA po vás ani hromadně ani jinak neodstraňuji ani hromadně neodstraňuji ony plurály proprií, se kterými nesouhlasím. ::::: Proč vymýšlíte cosi s genAI, když tomu ale vůbec nerozumíte? Co jste studoval? (Já jsem studoval informatiku na MUNI, paralelní a distribuované systémy, procesní algebry, modální a temporální logiky a tak.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:28 (CEST) ::::::A proč sem neustále taháte tyhle irelevantní věci? Vždyť něčí vkus je úplně irelevantní věc a řídíme se tu úplně jinými kritérii. A proč odpovídáte otázkami a nejste ochoten odpovědět jaký máte plán? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:30 (CEST) ::::::: Proč máte rozhodovací pravomoc vy a nikoli já s Pyprilescu? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:31 (CEST) ::::::: Ještě jinak: proč jste tak veledůležitý, že ničíte mé dílo? Já vaše dílo neničím: zbytečná slabičná dělení z české IPA po vás ani hromadně ani jinak neodstraňuji ani hromadně neodstraňuji ony plurály proprií, se kterými nesouhlasím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:32 (CEST) ::::::::[[WS:Konsensus|Žádnou rozhodovací pravomoc nemám]]. Prosím, odpovězte mi, jaký je plán pro zavedení kolokací v řádu týdnů. Pokud mi ani teď, po několika jasných otázkách neodpovíte, budu to předpokládat jako odmítnutí mojí pomoci na zavedení této nové sekce, a definitivně se proti této sekci postavím. Nemám čas si s vámi takto povídat o irelevatnních věcech, o vašich útocích obsahujících argumentační klamy, apod. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:34 (CEST) : (zpět) Když nemáte, proč se odstraňováním mého díla nadřazujete mé osobě? A uvědomujete si, že genAI je možná porušení copyrightu, dle [[Wikiversity:en: Is the output of ChatGPT copyrighted?]] Jak víte, že vkládáním kolokací od AI bych neporušil něčí copyright? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:36 (CEST) : Ani já ani vy nejsme tak naivní, abychom nevěděli, k čemu je dobrý snapshot kolokací na stránce [[Uživatel:Dan Polansky/Kolokace]]. Tento seznam slouží jako obrana proti sabotérským útokům. Budu uvažovat, jaký je nyní nejlepší postup vůči vašemu otevřeně sabotážnímu jednání. Jedna možnost je to po vás zase hromadně povracet, ale existuje snad i lepší plán. Snad někdo i pomůže? Uvidíme. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:39 (CEST) ::Odpovíte? Tohle iracionální ublíženecké napadání mě osobně obtěžuje a rád bych se věnoval věcné diskusi. Netrvám na AI, byl to jen nápad, můžete navrhnout jiné řešení. Kdybych vaši snahu sabotoval, tak se nesnažím vám pomoci s něčím, o čem nejsem přesvědčen, že je užitečné. Mimochodem, nemohl byste ukládat svoje příspěvky nějak jinak? Nebaví mě neustále v každé odpovědi řešit několikanásobné editační konflikty. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:42 (CEST) ::: Zapomněl jsem otázku. Jak zní? (Na mé jste uspokojivě neodpověděl.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:48 (CEST) ::::Poslední pokus o předpoklad dobré vůle. Jaký máte konkrétní plán na plnohodnotné zavedení sekce kolokace v době několika týdnů? --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 18:52 (CEST) ::::: Já nejsem soudruh. Já nemám plán, ani pětiletý, ani jiný. Mám jenom vágní koncepci a tu realizuji. Říká se tomu inkrementální a iterativní vývoj. Pokud chcete plán, musíte vyvinout Multics. Jiní lidé ve velmi malém počtu šli a bez plánu vytvořili Unix. Oddělení kvality v tom pokud vím zapojeno nebylo. Ještě něčemu nerozumíte? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:00 (CEST) ::::::OK, beru to jako odmítnutí. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:01 (CEST) ::::::: Nabízím vám možnost připomínek a návrhů na změny kodifikačního textu, který nadraftujete. Podle hesla: kdo na artefaktu trvá, ať ho také draftuje a výrazně přiloží ruku k dílu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:02 (CEST) ::::::::Přesně, trváte na zavedení, tak přineste dobrý draft a plán, jak se sekce plošně zavede. Do té doby jsem proti této sekci a nijak vám pomáhat nebudu. Tohle je moje poslední slovo. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:10 (CEST) ::::::::: Ale jestliže kolokace vkládá já i Pyprilescu, odkud se bere vaše pravomoc takto diktovat? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:12 (CEST) ::::::::: Sekce se nemůže ''plošně'' zavést. Je to drobná mravenčí práce, zatím žel pro člověka s dopomocí toolů jako je GNV a ČNK. Asi by to šlo dělat i strojovou podporou, nicméně kolokace, co jsem viděl produkovat ČNK, podle mě za mnoho nestály. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 20. 7. 2024, 19:14 (CEST) == Skript == K vašemu: "Jestli to je nabídka i pro mě, tak já bych poprosil zbastlit šablonu, co dokáže vytvořit celé heslo." Budiž. Musíte zadat: 1) název zkratky (já mám např. "_ncs_" pro nové české podstatné jméno) a 2) text, kterým se zkratka má nahradit při stisku F8, kde může obsahovat více řádků. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 7. 2024, 14:22 (CEST) == Vkládání červených odkazů do ohýbacích tabulek == Tímto registruji svoji opozici k tomu, že vkládáte do ohýbacích tabulek červené odkazy na ohýbané tvary. Důvody jsem uvedl Pod lípou; dle vaší odpovědi o nich víte. Podle mě k takovému jednání nemáte ani argumentační konsenzus, ani všeobecnou shodu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 8. 2024, 12:34 (CEST) :Dělá to tak většina lidí zde, takže nerozumím tomu, proč to směřujete sem. Vaše poslední věta jde proti realitě, kolemjdoucí by mohla taková nepravdivá informace uvést v omyl. Pastrně jde o pokračování vašeho trollování zde na projektu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 21. 8. 2024, 13:06 (CEST) :: Kde se mohu přesvědčit, že to tak dělá většina lidí? A kteří to jsou? Např. Pyprilescu čerstvě vložil [[στροβιλοαντιδραστήρας]], kde je ohýbací tabulka bez červených odkazů. Hobr nedávno vložil [[nevímkolikátý]], bez červených odkazů. JQtt/JOtt vložil [[padlina]], bez červencýh odkazů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 21. 8. 2024, 13:13 (CEST) ::: Já vkládám do ohýbacích tabulek červené odkazy na ohýbané tvary, '''ale pouze tam, kde předpokládám použití šablony <nowiki>{{Viz}}</nowiki>''' v aspoň jednom z nich; nebo kde potřebuji odlišit zápis s vyznačením přízvuku u cizojazyčných hesel. Avšak jinak jsem '''proti''' vkládání červených odkazů do ohýbacích tabulek (t.j. pro neodůvodněné vkládání). --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 8. 2024, 09:16 (CEST) == IPA s tečkou == [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2021#Výslovnost češtiny]]; tam je i konsenzus proti a zdůvodnění. --[[Uživatel:Kusurija|Kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 8. 2024, 09:16 (CEST) == Citace == „Palu, upřímně, byl jste to vy, kdo se zde dlouhodobě pohyboval svými editacemi a změnami ve způsobu přispívání na hraně nebo až za hranou pravidel a zvyklostí. Jedni dobu jste nedělal nic jiného než stále a dokola na jejich hranici lavíroval a zkoušel, co pravidla vydrží a co je komunita ochotná ještě snést. Debaty s vámi většinou nikam nevedly. Jiné argumenty jste nikdy neuznal a stále zatvrzele trval na svém. Hlasování není diktát většiny. Hlasování o dílčích věcech je prostě jen druhá možnost, když první – tj. snaha o diskusi a vysvětlení – selhala. --Martin Kotačka (diskuse) 11. 9. 2018, 19:52 (CEST)“ {{Nepodepsáno|Kusurija}} : +1. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 29. 8. 2024, 11:48 (CEST) == Prosba o další příspěvky do HJP == Dobrý den, kolego. Prosilo bych Vás snažně o nějaká další česká hesla, ideálně lemmata (tedy nikoliv čl. typu [[Mojmířiných]] apod.). Z poslední doby mi z Vašich hesel připadlo skvělé např. [[pýžo]], [[vyfikundace]], [[bradlo]]; [[tu quoque]]; [[výsernice]]; [[rádlo]], [[fakáčema]]; [[být v limbu]]; [[náhubek]]. Troufám si tvrdit, že v nových zajímavých článcích a jejich přepečlivém zpracování a ozdrojování '''čníte nad většinu z nás''' stávajících aktivních přispěvatelů. Bylo by škoda, kdyby o Vás v tomto směru projekt dlouhodoběji přicházel. (Věřím, že v tomto by se se mnou shodli i Vaši momementálně "zarytí arcinepřátelé" jako je kolega Polanský či Kusurija.) Aby mi bylo rozuměno, ne že bych s Vámi poslední dobou nějak častěji souhlasil v oněch různých technikáliích a návrzích změn, ale opakuji, že jsem přesvědč. o tom, že bychom se Vámi mohli i pyšnit. (*Chápu nicméně samozřejmě, že to pro Vás lidsky zrovna nyní může být celkem těžké, poněvadž máte důvod cítit se silně odmítán.) Srdečně, [[Uživatel:Houbeaujatchèque|Houbeaujatchèque]] ([[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque|diskuse]]) 29. 9. 2024, 14:57 (CEST) :Dobrý den, děkuju za vaší prosbu a vážím si jí. Situaci znáte - troll Dan Polansky ničí formát hesla, kde se dá. Místo rozumné domluvy neustále někde něco maže a revertuje, využívá nejrůznější obstrukce, míra jeho agresivity dosahuje pravidelně ve vlnách maxima. K tomu začal stejnou měrou radikalizovat Kusuriju (různé osobní výpady s nesrozumitelným filosofickým tlacháním-odůvodněním), občas dílčím způsobem i vás (způsobem reverty místo diskuse - ostatně ta vaše komunikace prostřednictvím shrnutí popravdě taky není nic pěkného, především neumožňuje transparentní hledání konsensů a vyhodnocování věcné argumentace). :Jeho práce je v ohledu zdrojování a pečlivého zpracování tak extrémně špatná, že třeba s vámi konkrétně vedu spor, jestli je ještě vůbec pro projekt prospěšná - ve chvíli, kdy někdo přinese 10 procent využitelné práce a 90 procent destruktivní, která zaměstnává velkou část komunity a strhává ji od práce k neustálým ostrým střetům a soubojům, tak je otázka, jestli ho kvůli těm 10 procentům hájit. Úroveň práce je minimální, ale škody jsou enormní ve všech úrovních a jmenných prostorech. :Také je křiklavé, jakou vervou bojkotuje a torpéduje téměř veškerá ve wikisvětě samořzejmá pravidla, v tomto ohledu se podobá jeho jednání nějakému autismu nebo minimálně nulové sociální inteligenci, protože všeobecně uznávaná pravidla jako by v soubojích s ním neexistovala (a nikdo je ani nevymáhá, takže mu vlastně dává komunita zapravdu). :Spoustu změn také prosazuje jen proto, že jdou proti Paluovi, což samo o sobě je toxické - toto vyplývá jak z kontextu, tak to často i sám přiznává. (poslední kapkou pro mě byla diskuse o hranicích slabik ve výslovnosti, kde argumentoval stylem "odborníci nemají pravdu, já se ani vlastně moc nechci seznámit s tím, co říkají, moje argumenty jsou sice s tím v rozporu a emocionální, ale podporují mě v tom 2 další lidi z 10 členné komunity, tak to tak prostě bude a já udělám všechno proto, abych vám rozkopal bábovičky, jinak mi to vlastně celé přijde jako nedůležitá marginálie, kterou bych ani neřešil, kdyby ji neprosazoval Palu). :Celkově mi velmi vadí, že pan Polansky místo aby přijal pravidla komunity, celý projekt si předělává kousek po kousku, někdy ohromný kus po ohromném kuse, podle sebe, aniž by se snažil alespoň elementárním způsobem o aspoň dílčí konsensus, veškeré jeho jednání je založené na ostrých konfliktech a úplné ignoraci autorit i editorů, což opakovaně sám zdůrazňuje. To vůbec znemožňuje jiné řešení než osobní konflikt, což se pak negativně promítá i do Wikislovníku (zaplevelování historií revertačními válkami, často obsah odporující konsensům, autoritám, stanovenému formátu...). :Dokud tohoto grázla, jak jsem ho podle mě vzhledem k uvedenému velmi přesně začal před pár týdny označovat (označujme věci pravými jmény, protože pokud neumíme problém pojmenovat, nebudeme ho umět ani vyřešit), někdo nepřivede k běžným normám wikispolupráce, které by umožnily věcnou, ideologicky nezatíženou debatu, tak nemá smysl, abych se sem chodil jen vyčerpávat a hádat. Nepotřebuju se účastnit na projektu tím způsobem, že 60 procent mé práce je bránit Wikislovník a nejen mojí práci před destukčními změnami. Nepotřebuju se u práce neustále jen nervovat a účastnit se neustále dokola toho marasmu a zmaru, kdy mu komunita tohle jednání toleruje a občas za něj i tleská (Kusurija a někdy i vy). Mám dost práce i v osobním životě na to, abych tu plýtval svoji energii i životní optimismus. :Pokud chcete něco opravovat, navrhuji začít tím, že sem přivedete nějaké správce ochotné vymáhat elementární komunitní konsensy, jako je PDV, ŽOÚ, Zdvořilost, CWN, FH, vyhodnocování konsensů, atd. (a to včetně pasáží, co pan Polansky účelově napadá a zpochybňuje, aby se mohl beztrestě chovat jak hulvát a aby mohl agresívně prosazovat svoje názory navzdory odporu). A nemyslím tím, aby šel správce rovnou blokovat, ale slušnou mediaci probíhajících debat a kultivování a vynucování jejich výsledků - pak už klidně i včetně blokování, pokud si nedá daný člověk říct. Alternativním a jednodušším řešením je to, které zvolili na en.wikt - zablokování pana Polanského indef (tam už po několikáté, nechápu, že ho pak odblokovali, ale takovou chybu už asi znovu neudělají, pokud se v jeho chování něco zásadního nestane). A já jsem stále přesvědčen o tom, že jím způsobená škoda na cs.wikt mnohonásobně překračuje jeho přínos projektu, a že pan Polansky má vůči všem vyjednávacím taktikám ohromnou resistenci a minimální schopnost sebereflexe, takže se obávám, že pouze ta cesta indef banu bude účinná. Problém často nejsou změny, které prosazuje, ale extrémní problém je jeho způsob jednání: agrese, sobectví, arogance, neústupnost, džihád, atd. :Ještě jednou děkuji za projevený zájem o mou práci. V současnosti se ale vzhledem k uvedenému neplánuju nějak více zapojit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 9. 2024, 10:37 (CEST) :: Příspěvek výše je na blok za osobní útok ("grázl") a vzhledem k řadě vznesených nepravdivých obvinění mé osoby bez jakéhokoli důkazu (ani jeden diff, ani jeden odkaz na místo činu, apod.) dost možná i trestný čin pomluvy; žalobu nepodávám; právník nejsem. Správci by měli jednat, což však nečekám. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 30. 9. 2024, 11:13 (CEST) :::Pod poslední větu se plně podepisují. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 9. 2024, 22:01 (CEST) == Malé editace == Nešly by malé editace označovat jako malé, i když jsou součástí masové dávky (nebo právě proto)? —[[Uživatel:Mykhal|Mykhal]] ([[Diskuse s uživatelem:Mykhal|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:10 (CET) :Dobrý večer. Asi jo, ale které myslíte? Jestli myslíte tu opravu kategorizace, tak to mi moc malé nepřijde. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:11 (CET) ::Změna kategorizace přílohy mi malá přijde, navíc když jste ani nečekal na odpověď [[Diskuse_s_uživatelem:Kusurija#Přílohy_duplicitní_ke_kategorizaci?|kolegy]]… —[[Uživatel:Mykhal|Mykhal]] ([[Diskuse s uživatelem:Mykhal|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:23 (CET) :::Tahle odpověď ale s touhle změnou nijak nesouvisí. Budu tedy dávat "malá", ale podle mě [[w:Wikipedie:Malá editace|je to vlastně špatně]] a někdo si může stěžovat. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:25 (CET) :::: Hromadné odstraňování kategorie bez návrhu Pod lípou považuji za nepřijatelné. Paluovi po věci nic není; je to Kusurijova práce. Podle mě to dost možná i splňuje znak harassmentu Kusuriji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:26 (CET) :::::Jedná se jen o narovnání kategorizace podle [[w:Wikipedie:Kategorizace|známých a obecně uznávaných wikipravidel]], kdy se kategorizuje do nejspodnější kategorie. Nejedná se o žádnou revoluci nebo evoluci, pouze o opravu kategorizace. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:27 (CET) :::::: S tímto činem nesouhlasím a není k němu konsenzus. Odkázaná stránka [[w:Wikipedie:Kategorizace]] je na Wikipedii, nikoli Wikislovníku; vůči Wikislovníku nemá žádnou platnost. Wikislovník žádné rozhodnutí v tomto směru pokud vím neučinil. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:29 (CET) :::::::Konkrétně je naprostý nesmysl, aby byla stránka [[Příloha:Seznam čínských znaků s radikálem 176 面]] kategorizována do [[:Kategorie:Přílohy:Seznamy čínských znaků s 9tahovým radikálem]], jí nadřazené [[:Kategorie:Přílohy:Seznamy čínských znaků]] a ještě dokonce do jí nadřazené [[:Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Vždy se kategorizuje do nejnižší kategorie, aby vyšší nebyly zahlcené a zůstaly přehledné. Do vyšší kategorie je zakategorizovaná ta nižší a s ní i předmětné články/přílohy/hesla. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:31 (CET) :::::::Ke kategorizačním pravidlům není konsensus? To jste mě překvapil, já naopak tvrdím, že je. Spíš vám zase vadí moje osoba, to je tak vše. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:32 (CET) :::::::: Mě to jako nesmysl nepřijde. A vyjádřit by se k návrhu měl i Kusurija, který stránky takto vytvořil. :::::::: Vámi odkázaná pravidla nejsou pravidla českého Wikislovníku. Žádný Wikislovníkový konsenzus k nim není nikde v českém Wikislovník uvede, pokud vím. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:33 (CET) :::::::: Palu pokračuje v hromadném odstraňování, zatímco probíhá tato diskuze. Nepřekvapilo. Je to typický modus operandi. Dělá si to chce. Jeho vůle je zákon a relizuje se ihned z jeho rozmaru. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:34 (CET) :::::::::Pokud chcete prosadit, že budeme kategorizovat redundantně do všech vyšších kategorií, ok, ale nedělejte to u mě na diskusní stránce, já takovou možnost určitě podporovat nebudu, protože vyšší kategorie se stanou nepoužitelnými. Osobně jsem přesvědčen, že jde z vaší strany pouze o další narušování Wikislovníku, abyste prosadil nějaké šikanující akce vůči mé osobě. Zopakuji jen, že je potřeba vás zabanovat i na českém Wikislovníku, protože konstruktivita vašich postojů už dávno klesla na dno. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:37 (CET) :::::::::: Jeden z důvodů, proč se hlavně u hromadných změn má čekat na konsenzus, je ten, že v případě nenastání bude hodně práce s revertováním a bude zatíženo mnoho historií revizí. Oproti tomu u izolovaných jednotlivých změn jistá třeba až přílišná odvaha či zbrklost tolik nevadí. Tady opravdu žádný konsenzus neregistruji. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:38 (CET) :::::::::::U opravy kategorizačního stromu dle pravidel není konsenus třeba. A už mě laskavě neobtěžujte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:39 (CET) :::::::::::: Podle kterých pravidel? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 11. 2024, 22:44 (CET) == Alternativní účty == Mohl byste přidat na svou uživatelskou stránku v českém Wikislovníku své alternativní účty, jako jste učinil v české Wikipedii? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 24. 11. 2024, 11:48 (CET) == Odkazy == Vážený pane kolego, mám na Vás dotaz. Proč jste u hesla ranhojič (které jsem včera založil) odebral odkazy v ukázce z Pamětí Giacoma Casanovy? Na Wikislovníku není heslo „zpovědník“ a já se ho chystám založit, tak jsem si připravil odkaz. A proč by článek neměl být takovým způsobem provázán s jinými? Já se vůči Vašemu kroku nevymezuji kriticky, jen ho moc nechápu. Děkuji za odpověď. [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 07:13 (CET) :Zdravím, už dlouho bojuju za to, aby i příklady byly plně provázány, podobně jako jsou dnes provázány samotné významy. Dělá to tak například pl.wikt a pro čtenáře je to myslím poměrně užitečné. Bohužel se mi to dosud prosadit nepodařilo a v současnosti je [[WS:FH|formát hesla]] takový, že se slova z příkladů vůbec neodkazují/neprovazují. Hlavním argumentem proti bylo, co si vzpomínám, že nemáme dostatek editorů, byla by to pro ně poměrně velká časová zátěž a u cizojazyčných hesel by nemusely být linky kvůli nedostatečné znalosti tamního ohýbání dostatečně spolehlivé. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 2. 1. 2025, 19:29 (CET) ::Znovu jsem si přečetl stránku o formátu hesla:<br> ::1) Hned v první větě je řečeno, že se jedná o doporučenou strukturu.<br> ::2) V části „Příklady“ (https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Form%C3%A1t_hesla#P%C5%99%C3%ADklady) není řečeno, že se to nesmí.<br> ::Z toho vyplývá, že to lze. Nechci si hrát na zkušeného, jsem na Wikislovníku krátce, ale pokud mi nedoložíte, že to „z takového a makového důvodu“ nejde, nemám pro rušení odkazů důvod. Jestli můžete, doložte mi, prosím, své tvrzení. Píšete „co si vzpomínám“, ale to není důkaz ani důvod. Svou připomínku samozřejmě nemyslím ve zlém a dost možná se teď pletu. ::Děkuji za pomoc i pochopení. [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:38 (CET) ::Ještě mě napadá jedna věc: Poměrně velká časová zátěž (1) a fakt, že „u cizojazyčných hesel by nemusely být linky kvůli nedostatečné znalosti tamního ohýbání dostatečně spolehlivé“ (2) jsou důvody odkazy v příkladech nedělat, jestliže to zmíněná stránka Formát hesla nezakazuje? (Poznámka na okraj: Já osobně nikdy neřeším cizí jazyky a ani řešit nebudu, chci se věnovat hlavně přechodníkům a slovům archaickým, případně málo používaným.) [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:49 (CET) :::Dosud je praxe taková, že co WS:FH nepovoluje, to v podstatě zakazuje. Například FH nemá uvedeno, že by mohly být sekce proházené, že by mohly být třeba nějaké extra sekce tam nepopsané, že by třeba někdo mohl do hesla napsat svoje názory na to slovo v sekce poznámky. Přesto je to všechno vnímáno jako něco, co se tu nedělá. Odkazy v příkladech tu zkrátka neděláme. Nemám problém s tím se pokusit je opět prosadit, ale nemůžeme to dělat partyzánskou válkou. Takové změny dotýkající se celého obsahu Wikislovníku se dělají celokomunitní diskusí a požaduje se k nim nový konsensus. Pakliže to téma otevřete pod lípou, podpořím vás. Pokud ale linkovat, tak každé slovo, nikoliv jen vybraná (výběr by byl buď subjektivní nebo složitý). A pokud, tak každý jazyk, nikoliv jen vybrané (Wikislovník by měl konzistentně přistupovat stejně ke všem jazykům). --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 2. 1. 2025, 20:55 (CET) ::::Děkuji za radu. Vlákno založeno: https://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Pod_l%C3%ADpou_(pravidla)#Odkazy_na_jin%C3%A1_hesla_v_p%C5%99%C3%ADkladech [[Uživatel:Belsazar~cswiki|Belsazar~cswiki]] ([[Diskuse s uživatelem:Belsazar~cswiki|diskuse]]) 2. 1. 2025, 21:19 (CET) == K Vašemu předvčerejšímu shrnutí editace u revertu Netopýra pláštíkového == Dobrý den, pane kolego. I s rizikem, že na Vás tady teď zapůsobím paternalisticky či výsměšně (málokdo snášíme dobře poučování, že?) : vypadá to, jako byste u hesel měl nějaký problém s '''černou''' barvou fontu 🙃😁, — nejdříve jste opakovaně zkoušel prosadit klikatelnost každého slova v příkladových větách (*přičemž, nakolik si všímám, doposud sám vlastně dost málokdy zanášíte vůbec nějaké, tj. příklady). Nyní přicházíte s touhle novinkou, a sice, že ve skloňování binominálů z hlediska klikatelnosti oddělujete jednotlivé non-lemmatické položky — to už je prostě parodie! Vy si fakt nevzpomínáte, že tu byl a je odpor k vůbec vyskloňování těchto převážně taxonů? A nemyslím si, že by šlo jen a pouze o Lenku64. (Ostatně ho zde praktikujeme pouze dva – slovy Vy a já.) Víte, k čemu tohle Vaše lehce maniakální hračičkování povede? Není obtížné si to domyslet – komunita, která naši praxi tolerovala, si dá tu práci a všechny tyhle kontroverzní deklinace odmaže... Vytočilo mě to zejména proto, že jste to provedl u čerstvého Slova týdne, které je a má být jakousi dočasnou výkladní skříní Projektu. Není to navíc zdaleka poprvé: Danny B. nějaké heslo patrně s rozmyslem vybere a umístí (*dá se vlastně předpokládat, že i proto, že jeho momentální stav považuje za dostatečně reprezentativní?) a Vy bryskně zareagujete tím, že se na ně vrhnete a začnete ho "vylepšovat", pohříchu zejména takovýmto ichtylským způsobem. Proč to proboha děláte? Vždyť je to spíš ke škodě. Co kdybyste místo toho opět pozakládal pár nových zajímavých hesel v Hlavním prostoru? Myslím tím dobře ozdrojovaných lemmat s etymologií atd. – opakuji se, ale právě v tom je přece ''Vaše silná stránka'' ... a projektu to dlouhodobě vylepšuje imidž. --[[Uživatel:Chomejnskýý|Chomejnskýý]] ([[Diskuse s uživatelem:Chomejnskýý|diskuse]]) 31. 1. 2025, 14:06 (CET) :Dobrý den kolego. Danny B. pravidelně vybírá na slovo týdne nedodělky neodpovídající současným nárokům na heslo, zato když se podíváte na autory hesel týdne, tak zjistíte, že nejde o nějaká složitá kritéria - 1. slovo je pro Dannyho dostatečně zajímavé a 2. napsal ho někdo jemu blízký. O kvalitu hesla v tom nejde vůbec. A právě aby to nedělalo ostudu, tak se pouštím pravidelně co nejrychleji do dodělání těch hesel. Zdravím vás. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 1. 2. 2025, 01:50 (CET) == Správcování == Zkuste k tomu přistupovat konstruktivněji. Mohl byste zkusit správcovské řady rozšířit a stát se tím správcem, který bude dělat ty věci, které podle Vás správci v současnosti zanedbávají. Třeba bude aktivnější ve sporech mezi uživateli. K tomu by bylo samozřejmě dobré se sám nejdřív nějakou dobu ve všech sporech držet spíš zpátky a nechávat rozhodnutí na ostatních, aby komunita viděla, že jste schopen odstupu a nestrannosti. [[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 4. 2. 2025, 21:58 (CET) :Děkuju, o té možnosti jsem uvažoval, ale Wikislovník je plný lidí, kteří nemají příliš respekt k obecným wikipravidlům a drží se svého vlastního pojetí směřování projektu, často v rozporu s tím, co bylo dohodnuto na WS:FH. A jak všichni víme, dlouho jsem byl jedním z nich, takže moje pověst není zrovna symbolem nestrannosti a odstupu, i když jsem na tom za ta léta zapracoval. :Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu. Jenže bez autority, která by alespoň základní pravidla vynucovala, se to většinou zvrhává v hádky a revertační války. Proto se často obracím na WS:NS – nečekám, že správci budou řešit každý spor do detailu, ale aspoň občasná reakce by mohla pomoct posunout situaci ke konsenzu místo nekonečných konfliktů. :Chápu, že bez aktivních správců se situace nezlepší, takže o tom přemýšlím. Mám ale obavy, že bez širšího konsenzu komunity by to jen prohloubilo konflikty. Mým cílem není bojovat s lidmi, ale hledat cesty, jak projekt směřovat k nějakým standardům, aniž by anarchie měla navrch nad pravidly. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 2. 2025, 22:16 (CET) == Výzvy ke správcům == Čerstvě jste podat tři shodně(?) formulované výzvy správcům. Ty podle měly být Pod lípou. Jistě se mohou chtít různí editoři vyjádřit a to nikoli na třech místech. Vyzývám vás proto, abyste své příspěvky smazat spolu s mými reakcemi a otevřel místo toho diskuzi Pod lípou. Jiná věc je, zda jste to myslel jako výzvy k potvrzení ve smyslu [[Wikislovník:Pravidla o správcích#Potvrzení ve funkci]]. Pakliže jste to tak myslel, pak je žádoucí to uvést dostatečně explicitně, ideálně i s odkazem na pravidla, jak jsem nyní učinil. Takový postup vám však nedoporučuji. Víříte tady prach způsobem dost scestným a nevhodným. Ostatně to byl Pyprilescu, kdo se relativně nedávno vyjádřil o činnosti místních správců pochvalně. Ale pokud byste opravdu chtěl jít tímto směrem, pořád bych doporučil začít diskuzí Pod lípou, sondovat náladu ostatních a teprve poté přistoupit k dalším krokům. Jinak tu budeme mít tři zbytečná hlasování o potvrzení. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:21 (CET) : Aha: "Uživatel může dle předchozího bodu vyzvat k potvrzení nejvýše jednoho správce za rok. Každá další taková výzva učiněná dříve než rok od té předchozí nemá žádné účinky. Počet výzev, z nichž neplyne povinnost správce nechat se ve funkci potvrdit, není omezen." Takže tímto způsobem můžete vyzvat pouze jednoho, nikoli všechny najednou. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:22 (CET) ::Zdravím, zdejší pravidla, respektive to, co si tu někteří prohlasovali jako jakousi simulaci právního systému, nepovažuji za správná. Požádal jsem ty správce ryze džentlmensky a očekávám jejich odpověď. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:24 (CET) ::: Pravil jste "[...] , považuji za nezbytné, abyste iniciovali převolení správců. [...]". Když jsem to četl, tak mi to přišlo, že by to vlastně šlo interpretovat jako žádost o potvrzení. ::: Znovu vás vyzývám, abyste příspěvky odstranil a místo toho otevřel diskuzi Pod lípou, klidně i s podobným textem, s tím, že správce pingnete. Vyjádřit se jistě budou chtít i ostatní, včetně mě, Kusuriji a Pyprilescu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:28 (CET) ::: Pravidla byla schválena v [[Wikislovník:Hlasování/Pravidla o správcích]], kde pro jste hlasoval i vy, se zdůvodněním: "Takhle bude hlasovat asi každý, kterému je důležitější Wikislovník než on sám. Wikislovník potřebuje vhledem k autoritářské minulosti tato pravidla jako sůl, dokonce tolik, že to stírá jejich nedokonalost v jednotlivých aspektech. Jsem velmi vděčný všem, kteří se podíleli na pravidlech a především na tom, aby byla tato pravidla průchozí napříč širokou komunitou." --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:30 (CET) ::::Jak [[Diskuse:make-up|už jsem vás dneska jednou prosil]], už mě prosím přestaňte šikanovat a hleďte si svojí práce, nejlépe směřované ve směru vylepšování slovníku, nikoliv odrazování plodných editorů. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:31 (CET) ::::: Tak jasně, argumenty došly, šach mat, tak rychle přehodit vyhýbky jinam a změnit téma. To už je jenom směšné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2025, 15:32 (CET) == Kandidát na správce == Přišlo by mi vůbec ne špatné, kdybyste si založil hlasování s vaší kandidaturou na správce českého Wikislovníku. Já bych proti takovému založení vůbec nic neměl. Nějakou nenulovou podporu téměř jistě máte, Tchoř výše nadnesl, že byste mohl v principu posílit správcovské sbory. Já v něm budu pochopitelně hlasovat dle svých zkušeností a důkazů, ale to založení hlasování nijak nebrání. Pravil jste výše: "Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu." Vidíte, to jsou samé dobré věci. Kdybyste byl správce, mohl byste lépe udržovat pořádek a bránit český Wikislovník proti rušivým živlům. Revertovací války by skončily; stránku byste zamčel na konsenzuální (čili té vaší) verzi. V českém Wikislovníku není žádný požadavek, že kandidát na správce musí mít vysoké šance na zvolení; například zde: [[Wikislovník:Správci/Žádost o práva správce Juandev]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 22. 3. 2025, 06:44 (CET) :Přidávám se k návrhu. Například {{Diff|1351001|toto Vámi odhalené copyvio}} je zapotřebí nejen odmazat, ale hlavně skrýt. To první jste učinil (děkuji za to), na to rozšířená práva nepotřebujete, s tím druhým musí'''me''' počkat na správce, kteří si dávají načas. Hodil by se nějaký další, který je tu častěji a je všímavější (a odvážnější?). Pokud si na funkci netroufáte, třeba bych to mohl (dočtvrtice) zkusit já? Tedy (o obojím), pokud nahlédnete, že svižnější reakce správců jsou žádoucí (?). Pokud svůj přístup nezměnil [[Uživatel:JQtt|JQtt]] (několikrát odpověděl, že nehodlá kandidovat), kdo potom zbývá. Potrumpovsku: „kdybych tu byl [správcem], tak bych to napravil hned“. --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 29. 4. 2025, 15:11 (CEST) Kolego Palu, přimlouvám se, abyste pokračoval v ignorování tohoto vlákna. Jistě však tuto moji "radu" nepotřebujete. Abych se vyjádřilo srozumitelněji, pro případného kolemjdoucího či pozdějšího čtenáře: Nějak mám velkou potíž uvěřit v jakoukoliv bona fide kolegů dosavadních přispěvatelů (rozuměj do TOHOTO vlákna). --[[Uživatel:Perpétrateur perpétuel|Perpétrateur perpétuel]] ([[Diskuse s uživatelem:Perpétrateur perpétuel|diskuse]]) :Díky, mám to stejně. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 29. 4. 2025, 22:31 (CEST) :: Otázka je, zda byste (vy Palu) zvážil založit ono hlasování o svém správcovství, pakliže bychom já i Kusurija deklarovali, že se umístíme do kolonky zdržel se, případně bychom deklarovali naprostou neúčast na onom hlasování. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2025, 10:34 (CEST) == Dávný výrok == Před mnoha lety jste učinil následující výrok: : "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet." Je ale možné, že jste věc mezitím přehodnotil; je to dávno. Chtěl byste učinit ve výroku nějaké úpravy, vzít ho zpět, vysvětlit nové postoje apod.? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 4. 2025, 10:53 (CEST) :Můj postoj k pravidlům je stále stejný, více vizte např. [https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Konsenzus toto]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 6. 4. 2025, 11:10 (CEST) :: Takže když vás cituji v tomto výroku, není to nijak nefér s tím, že už to bylo dávno, rozumím tomu správně? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 6. 4. 2025, 11:16 (CEST) Dneska bohužel nic, práskající doktore. Nebo sám cítíte, že je ještě něco na cestě? Nu dobrá. Zkusme jinak. V české Wikipedii byla diskuze o tom, zda má článek [[W:Spojené království]] být přesunut na [[W:Velká Británie]]. Bazi podle mě velmi přesvědčivě argumentoval (včetně pečlivého sběru důkazů v [[W:Diskuse:Spojené království/Archiv 1]]), že má být přesunut, ale k tomu nebyl numerický konsenzus ([[W:Wikipedie:Hlasování/Přejmenování článku Spojené království]]) a tak zůstala stránka ve stavu dle numerického konsenzu (který byl sice podpořen argumenty, ale podle mě scestnými). Má Bazi přesunout článek na "Velká Británie", protože "důležité jsou pouze argumenty; kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité"? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 9. 4. 2025, 07:11 (CEST) == Archivace == Vaše diskuzní stránka má nyní přes 285 000 bytů. Přijde mi tedy zralá na archivaci, což je praxe, kterou jste v minulosti provozoval. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 3. 5. 2025, 10:37 (CEST) :Račte si všimnout, že mám nastavenu pětiletou archivaci a že většina z těch kilobajtů jsou nadbytečné diskuse z vaší strany. Už jsem vás prosil, abyste psal jen na relevantní místa v relevantním rozsahu. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 4. 5. 2025, 14:55 (CEST) :: Hledání "Račte si vážit" nic nenašlo. Co to má znamenat, pokud něco? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:00 (CEST) ::: Aha, takže další podvod, když jste "Račte si vážit" změnil na "Račte si všimnout" v příspěvku, na nějž již bylo reagováno, bez změny časové známky. Klasik. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:05 (CEST) :: A z rozsahů vašeho archivu nevidím, že byste měl jako periodu nastaveno právě a přesně 5 * 12 měsíců; např. "29. prosince 2010 do 23. července 2015" je o řadu měsíců méně. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 4. 5. 2025, 15:05 (CEST) == Autor vašeho příspěvku na Meta == Četl jsem znovu váš příspěvek na Meta a některé aspekty mě zaráží. Zeptám se: jste jediný a plný autor toho textu, podepsaného vámi? Použil jste např. GenAI? Pomáhal vám s textem nějaký rodilý mluvčí angličtiny, komunikující s vámi např. emailem? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 12. 5. 2025, 11:35 (CEST) == Babel == Klasická zpráva, kterou jsem často posílal: byl byste ochotný na vaší stránce uvést jazyky, které ovládáte, pomocí nástroje Babel? Není to povinné, ale je to užitečné. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 12. 5. 2025, 11:40 (CEST) == Ztučnění hesla v příkladech == Následující hlasování se týká vaší relativně nedávné činnosti a je stále otevřené. Můžete do něho hlasovat dle svého uvážení, na kteroukoli stranu, třeba i jako zdržel se, nebo i můžete přidat novou kolonku "proti tomuto hlasování" nebo podobně, jako že nejste proti návrhu nýbrž pouze proti hlasování. Zde: [[Wikislovník:Hlasování/Ztučnění hesla v příkladech]]. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 07:01 (CEST) == Odstranění příspěvku, na který jsem reagoval == Žádám vás, abyste již neodstraňoval svůj příspěvek, na který jsem již reagoval. Kdybych na něj byl nereagoval, potom bych se odstranění nebránil. Můžete příspěvek např. proškrtnout nebo v odpovědi uznat chybu. Uznání chyby není nic špatného; všichni máme špatné dny. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:02 (CEST) :Nevím, jestli jste se mě naučil šikanovat pouze z ublížení, že jsem se snažil proti vašim změnám projekt uchránit, nebo jestli je v tom i nějaký rys osobnosti, ale rád bych, kdybyste s tím přestal. Pokud vezmu něco zpět jako unáhlené, tak to laskavě respektujte. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:05 (CEST) :A ještě pro jistotu připomínám, jak s diskusí zacházíte vy: [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1330509], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1326733], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Dan_Polansky&diff=prev&oldid=1326728] atd. atd. atd. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:11 (CEST) :: A pak jste odstranil i můj příspěvek. Na můj revert jste revertoval znovu. Věc nechávám ležet, ale přidal jsem ji do složky/spisu. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:14 (CEST) :: Ono je to vlastně celkem jasné. Vy máte zcela zásadní problém uznat jakoukoli konkrétní chybu. A když by někde visel důkaz o tom, že zbrkle činíte nesmyslný závěr, tak to radši smažete a vedete kolem toho revertovací válku. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:16 (CEST) :::Vaši složku mám ve sledovaných a dobře vím, co do ní píšete – včetně manipulativního výběru informací a jejich jednostranné interpretace. I to je důvod, proč o vás mluvím jako o člověku, který dlouhodobě působí šikanózním dojmem. Kdybych neuznal chybu, tak bych těžko udělal [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Mykhal&diff=prev&oldid=1353154 tuto editaci]. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:22 (CEST) :::: Ona složka naopak obsahuje důkazy velmi hrubého obtěžování/harassmentu z vaší strany, včetně vaší podpory výroku, že mám být ''natrvalo zablokován ze všech wiki nadace Wikimedia''. Čili byste chtěl stejně jako onen vámi citovaný účtočník rozhodovat, zda smím např. editovat anglickou Wikiversitu. Já oproti tomu opakovaně uvedl, že pro regulaci vašeho podle me hrubě závadného jednání stačí trvalý zákaz revertů. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:25 (CEST) :::::Nepatřičné zobecňování toho, co jsem kde v jakém afektu řekl, je jeden ze způsobů vaší manipulace z fakty, kterých je ale jinak ohromná spousta. Na tomto projektu nepůsobíte, abyste jej rozvíjel, ale abyste vedl nekonečné spory a jako oběť k šikaně jste si našel mě jen proto, že jsem se projekt snažil před tímto jednáním bránit. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:30 (CEST) :::::: Podle mé zkušenosti bude velmi obtížné najít někde na wiki váš výrok v duchu, v té a té věci jsem neměl pravdu, to a to beru zpět, tu a tu větu škrtám. Takže předkládám své zobecnění jako hypotézu k falsifikaci/vyvrácení v Popperovském duchu; prozatímní pokusy najít vyvrácení neuspěly. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:33 (CEST) :::::::Jen dovětek v duchu, že zcela jasně chápu, proč jste dostal na en.wikt několik indef banů a že je škoda, že tento projekt trpí takovým nedostatkem aktivních kolegů včetně aktivních správců. --[[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:37 (CEST) :::::::: Nekonečné otírání se o můj nekonečný blok v anglickém Wikislovníku, který příčinně souvisí s dlouhodobým tamějším obtěžováním/harasmentem mé osoby a zejména tím, že jsem tam nemoudře opakovaně odmítl nabídku být správcem, je už jenom trapné. Jinak Paluova technika se nazývá moving the goalpost; opakovaně opouští rozdiskutované téma bez jeho uzavření a ujasnění a míto toho otevírá další témata, byť by i související. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 09:44 (CEST) : Ještě k "co jsem kde v jakém afektu řekl": není potřeba se ohánět/bránit jakýmsi afektem. Poté co afekt opadne, lze říct: větu tu a tu beru zpět. Prosté. Pakliže se tak nestane, věta leží, afekt, neafekt. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 15. 5. 2025, 14:16 (CEST) == Reverty s neznalostí projednávaného == Doporučuji k pozornému nahlédnutí [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam]], zejména ve spodní části. Děkuji za pozornost. --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 3. 2. 2026, 09:50 (CET) === Prosba o zastavení úprav modulu Modul:Priznaky/seznam === * <code>Přesunuto z [[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse s uživatelem kusurija]]</code>: Prosím, zdržte se dalších úprav stránky [[Modul:Priznaky/seznam]]. Tento modul je používán v mnoha heslech a jakékoli změny mají přímý dopad na jejich podobu a formátování. Není vhodné na takto centrálně využívané stránce vést revertační válku, zejména pokud dochází k odstraňování prvků, které následně rozbíjejí obsah na jiných místech. Pokud je potřeba něco řešit, prosím nejprve o diskusi a nalezení konsenzu. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 3. 2. 2026, 10:43 (CET) :Velmi velice příhodná prosba. Akorát, že by měla být '''adresovaná''' (a posléze satisfakce) '''vám'''. Nejste ředitel českého wikislovníku, nemůže být vše podle vás, už jenom proto, že nemálo vámi prosazovaného (nejen z) z lexikologického hlediska nemůže obstát - protože je to úplně mimo. Děkuji za přečtení a napříště bych byl vděčný, kdybyste v diskusi pokračoval tam, kde byla započata, nb. nepřeskakoval na moji diskusní stánku a kdovíkam ještě. Toto vlákno časem smažu (můžete přenést na patřičné místo). --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 3. 2. 2026, 11:03 (CET) == Kandidát na správce 2 == Pakliže byste si založil hlasování pro vaši kandidaturu na správce (což mám za dobrý plán), slibuji (coby váš odpůrce), že se v hlasování zdržím; tento slib vyprší 30. dubna 2026. Relevantní: "[...] váš návrh, že bych se nechal zvolit správcem, považuji za pomýlený já, protože ty dva vandalové mě nezvolí a z ostatních volit asi nikdo nebude a pokud, tak asi taky ne pro mě"; z [[Diskuse s uživatelem:Tchoř]]. Možná by i [[User:Kusurija]] učinil podobný slib. Kdyby tedy dva vaši velcí odpůrci slíbili, že se umístí do kolonky zdržel se, měl byste zvýšenou šanci na úspěch. Kdyby to nestačilo, dokonce bych mohl slíbit, že se umístím do kolonky podpory, abyste měl větší šanci, ale to bych si musel rozmyslet. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 06:07 (CET) :Jenom taková technická - kdo by tedy zbyl na hlasování ano/ne? [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 10:45 (CET) :: Hlasování by běželo jeden měsíc, takže i příležitostní editoři by se mohli přidat. Pakliže by se Kusurija ke mě přidal, tak by to mohlo být např. DP+Kusu se zdrželi a Mykhal, Pypr, JOtt, Hobr, JiriMatejicek a Tchoř pro (ne nutně, ale v principu třeba ano). Tedy dosáhnout kvóra 7 by v principu šlo. --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 11:01 (CET) ::: Takže sám vidíte, že získat podporu není reálné. Tak proč mě do té kandidatury pořád tlačíte? Pokud tedy mám PDV a neoznačit to rovnou jako procesní trolling... [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 12:02 (CET) :::: To plyne z čeho, že to není reálné? Je to kvůli nedosažení kvóra? Nebo kvůli něčemu jinému? (Dal jsem Google vyhledat výraz "procesní trolling" a našlo to pouze dvě stránky, jež mi nepomohly zjistit, co to je.) --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 19. 3. 2026, 12:10 (CET) :::::[[w:Wikipedie:Troll#Zneužívání procesů]]. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 19. 3. 2026, 22:31 (CET) ::::Dosažení kvóra je možné. Aby tedy kvórum bylo dosažitelné a měl jste šanci na zvolení, budu hlasovat, ale nebudu hlasovat proti. Ostatní případné volitele ovlivnit nemohu (ani nechci). [[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 20. 3. 2026, 12:29 (CET) ::::Když už jste zmínil ten "procesní trolling", není on náhodou z Vaší strany - tedy, když už jste dostal takové vstřícné nabídky a nevyužíváte jich (mohl jste zatepla založit kandidaturu), tak jak tomu máme rozumět? Pohrdáte, nemáte čas, nemáte chuť? --[[Uživatel:Kusurija|Uživatel:kusurija]] ([[Diskuse s uživatelem:Kusurija|diskuse]]) 30. 3. 2026, 12:11 (CEST) :::::Především nemám chuť krmit trolly a diskutovat o jejich absurdních návrzích. [[Uživatel:Palu|Palu]] ([[Diskuse s uživatelem:Palu|diskuse]]) 30. 3. 2026, 17:24 (CEST) :::::: To dává smysl. Můžete však vysvětlit mě a čtenářům, proč návrh považujete za absurdní? Vaši hlavní oponenti/kritici, já a Kusurija, se nabídli se umístit v kolonce zdržel se, čímž se započítají do kvóra a nezapočítají se do opozice. Je to absurdní 1) kvůli kvóru, 2) kvůli tomu, že očekáváte další opozici, nebo 3) z jiného důvodu či 4) kombinace důvodů? Pomohlo by, kdybychom se já i Kusurija umístili v kolonce "pro" (zvážil bych to)? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 3. 2026, 11:04 (CEST) :::::: Udělejme to jinak. Ode mne platí nabídka do 30. dubna 2026, že se v případném hlasování s vaší kandidaturou na správce umístím v kolonce pro (a nikoli pouze zdržel se), abych tím podpořil vaše šance na zvolení. Vaše případné zvolení by dalo českému Wikislovníku jasný a pevný řád, podle mého odhadu, což by jistě řada uživatelů/editorů ocenila (já bych to neocenil, ale nejde tady pouze o mě, ale i o ostatní přispěvatele; nejsem vlastník projektu). --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 31. 3. 2026, 11:17 (CEST) == Spisovná čeština a hovorová čeština == V minulosti jste pravil: : (1) "ve slovnících jsou přitom i nespisovné tvary, například hovorové nebo obecné" Přál byste si váš výrok proškrtnout/vzít zpět, případně amendovat/opravit? --[[Uživatel:Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky|diskuse]]) 8. 5. 2026, 10:30 (CEST) t3uqbmg9pqn7n1z0zzi0qbk8myljow3 Minne 0 237579 1386786 1244400 2026-05-07T17:31:34Z JanSuchy 253 +Viz|minne 1386786 wikitext text/x-wiki {{Viz|minne}} == němčina == === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== význam ==== # [[láska]], [[zejména]] [[rytířská]], [[světská]], [[romantická]]; [[v]] [[mystika|mystice]] [[láska]] [[k]] [[Bůh|Bohu]] #* {{Příklad|cs|Unter andern war eine, die hatte ihr Herz auf zergängliche '''Minne''' fest gekehret, das da heißt Sponsiren, und ist ein Gift geistlicher Seligkeit.|Mezi nimi byla sestra, jež své srdce zcela věnovala pomíjející '''lásce''', milkování, jež jest jedem duchovní dokonalosti.}}<ref>''Heinrich Suso's, genannt Amandus, Leben und Schriften.'' Friedrich Pustet: Regensburg, 1837. Dostupné [https://books.google.cz/books?id=Bjti-1IQHu0C&dq=inauthor%3A%22Heinrich%20Seuse%22%20Sessel&hl=cs&pg=PA119#v=onepage&q=inauthor:%22Heinrich%20Seuse%22%20Sessel&f=false online], str. 119, 2. ledna 2023.</ref><ref>SEUSE, Heinrich. ''Mystikovo srdce: vlastní životopis.'' Překlad Silvestr Maria Braito. V Praze: Vyšehrad, 1935. 184 s. Myšlenky a život; sv. 1. Str. 127. Pozn.: Německý text je pozdější (vydáno 1837), nejde o původní středohornoněmecké znění.</ref> #* {{Příklad|cs|Wie er etliche Herzen von zeitlicher '''Minne''' zu göttlicher '''Minne''' zog.|Jak přivedl různá milující srdce od pomíjející '''lásky''' k božskému '''milování'''.}}<ref>''Heinrich Suso's, genannt Amandus, Leben und Schriften.'' Friedrich Pustet: Regensburg, 1837. Dostupné [https://books.google.cz/books?id=Bjti-1IQHu0C&dq=inauthor%3A%22Heinrich%20Seuse%22%20Sessel&hl=cs&pg=PA119#v=onepage&q=inauthor:%22Heinrich%20Seuse%22%20Sessel&f=false online], str. 119, 2. ledna 2023.</ref><ref>SEUSE, Heinrich. ''Mystikovo srdce: vlastní životopis.'' Překlad Silvestr Maria Braito. V Praze: Vyšehrad, 1935. 184 s. Myšlenky a život; sv. 1. Str. 127. Pozn.: Německý text je pozdější (vydáno 1837), nejde o původní středohornoněmecké znění.</ref> ==== související ==== * [[Minnesänger]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Německá substantiva]] a5ysu9azh3g9qw9jb1ljck4uponc8h2 Uživatel:Dan Polansky/Uživatel Palu 2 268596 1386816 1386381 2026-05-08T06:50:23Z Dan Polansky 367 /* Incidenty 2026 */ 1386816 wikitext text/x-wiki Český úvod: Účelem této stránky je sesbírat podklady pro přijetí opatření proti uživateli [[User:Palu|Palu]] (dle Commons jménem Palu Nádor, ale třeba je to přezdívka) na ochranu projektu, případně blok. Minimální (mírné) opatření by bylo omezení revertů na jeden revert na den a stránku; takové opatření bylo proti Paluovi přijato v minulosti. Domnívám se, že na takový veřejný sběr podkladů mám právo, ale kdyby některý správce mínil jinak, můžeme si o tom promluvit a stránku smazat či přesunout. Jedna alternativní možnost by byla, že bych případ vybudoval v mnou založeném hlasování, které by formulovalo žádost o opatření, v prostoru Wikislovník. Moje preference je hlasování zatím nezakládat a doufat, že padne blok či problémy alespoň dočasně ustanou. Tento veřejný sběr důkazů byl zahájen nyní v srpnu 2024 až poté, co problémy podle mě zdaleka přesáhly únosnou míru a délku trvání, za politováníhodné nečinnosti správců (nedostal ani napomenutí). English introduction (the rest is in Czech): The purpose of this page is to collect evidence to support taking a measure against user Palu (according to Commons, named Palu Nádor, but it may be a nickname) to protect the Czech Wiktionary project, or to support a block. A minimum (mild) measure would be limiting of reverts to one revert per day and page; such a measure was taken against Palu in the past. It is my understanding that I have the right to perform such a public evidence collection, but if some administrator [or steward] is of different view, we may talk about it and delete this page or move it as required. One alternative is to build a case in a vote about a measure against Palu, which would formulate a request for measure, in Wikislovník [Wiktionary] namespace. I prefer to refrain from starting a vote and hope that Palu will get a block or that problems with his behavior cease, at least temporarily. This public collection of evidence started in August 2024, long time after the gravity and duration of the problems with Palu greatly exceeded what is remotely tolerable, while Czech Wiktionary administrators did not intervene against Palu (they did not even admonish him). ==Shrnutí problémů== * Revertování ve sporech na svoji verzi namísto status quo ante, typicky bez založení diskuze. Zdůvodnění: vyhrát má síla argumentu, nikoli pouze počet podpůrců a odpůrců, a sílu argumentů posoudí Palu. Palu však nemá povinnost argumenty přednést nejprve v diskuzi a nejprve vyslechnout protiargumenty druhých. Příklady [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovník:Pravidla&action=history&offset=20150811165416%7C640413 zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovník:Zařazované_jazyky&action=history zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Šablona:Vzor_Česko&action=history zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=en_liten_fugl_hvisket_meg_i_%C3%B8ret&action=history zde] a [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Příloha:Číslo_vlastních_jmen_(čeština)&action=history zde]. * Osobní útoky, např. opakovaně že DP (já) je "troll" a "vandal" ({{Diff|1260643|rozdíl}}); dále útočné/pomlouvačné traktáty na nástěnce správců (např. [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Potřebuji pomoc s hromadnou vandalizací Wikislovníku, která trvá už několik týdnů a já nemám sílu ani prostředky na to to sám jako nesprváce řešit|zde]], [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Dan_Polansky_neustále_nerespektuje_standardní_formát_hesel|zde]] a další v témže archivu) a jeden osobní útok v kronice ({{Diff|1258371}}). Další: {{Diff|1321981}}. A hrubý ("grázl") {{Diff|1322799|zde}}, zopakován {{Diff|1323063|zde}}, {{Diff|1323717|zde}}, {{Diff|1324053|zde}} a {{Diff|1333806|zde}}. To mu však nebrání označovat kritiku svého jednání a osoby jako osobní útok, např. v [[Diskuse:přicmrndávač]]. Čili v jednu chvíli hrubě útočí urážlivými nálepkami, v jinou si malicherně stěžuje, že se někdo otřel kriticky o jeho osobu; a to činí opakovaně dlouhodobě. Heslo pokrytectví/licoměrnost. * Opakovaná obvinění ze lži: {{Diff|724726|zde}} a {{Diff|1324879|zde}}. Obvinění ze lži se někdy klasifikuje jako osobní útok; dlužno vyšetřit. * Hromadné náletové akce bez diskuze (neprodiskutované), např. ohledně poznámek o doslovných překladech (viz níže). Ale sám naopak žádá druhé věci nejprve projednat: "Pokud navrhujete systematickou změnu dotýkající se několika desítek článků, pak jde o hromadnou změnu. Je problém iniciovat místo toho obecnou diskusi?" z [[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque#Stop neprojednaným přesunům]]. V téže diskuzi: "OK, chápu, vytváříte tím ale výjimku z uvedeného. Proto prosím nejprve projednejte a získejte si konsensus. Ta hesla tu dlouho byla v dané podobě a nikomu to nevadilo, takže je potřeba ověřit, jestli váš názor komunita přijímá. A prosím, uberte na emocích. Moc děkuji za pochopení." Důraz: "ověřit, jestli váš názor komunita přijímá", nikoli "ověřit, zda vaše argumenty jsou ty nejsilnější"; viz i níže stížnost na nekonzistentní míchání druhů konsenzu. * Dlouhodobá činnost odporující konsenzu, např. v případě slabičného dělení pro české IPA, kde stojí proti drtivé většině ([https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/Uživatel_Palu#:~:text=Prezentování%20Paluova%20slabičného%20idiolektu viz níže]). * Špatný diskuzní styl/nízká úroveň diskuzních příspěvků; formální dokazování tohoto obtížné. Příliš mnoho nepravd, i očividných. * Opakované nepravdy ve shrnutí editací, např. {{Diff|1228767|zde}}, {{Diff|1267090|zde}}, {{Diff|1306189|zde}}, {{Diff|1305999|zde}} a {{Diff|1383814|zde}}. * Vynucování volitelných věcí jako kdyby to byly povinnosti, např. trváním na vkládání šablon Minimum a Doplnit s případnou následnou stížností na nevkladatele na nástěnce správců. Příklad [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky/2018-2023#Neužívání_šablon_jako_Minimum_nebo_Doplnit|zde]] a [[Wikislovník:Nástěnka_správců#Rozsypání_monitoringu_kvality_hesel|zde]]. * Zmatené/nekonzistentní pojetí rozdílu mezi početním/numerickým a argumentačním konsenzem. Na jedné straně trvá na argumentačním konsenzu např. při svých revertovacích válkách a vkládání slabičného dělení v české IPA, na druhé straně např. ve věci dávání nadpisu externí odkazy na úroveň 3, s čímž sám souhlasí a přišel, tvrdí, že není konsenzus, což však nemůže být jiný než početní konsenzus, neboť by si mohl své argumenty pro vyhodnotit jako silné a tím vyhrát. Stejně ve věci kolokací to vypadalo, že s nimi nově argumentačně souhlasí, ale pak zase tvrdí, že není konsenzus, což už ale musí být početní konsenzus. * Zakládání stránek v prostoru Wikislovník s pseudopravidly bez založení diskuze Pod lípou (obsahující byť by jen prosté oznámení o založení) a následné odkazování na ně a vynucování těchto, jako kdyby to byla pravidla projektu. Příklady jsou [[Wikislovník:Shrnutí editace]] (navíc porušení autorských práv), [[Wikislovník:Šest pilířů]] (DP je pro smazání, Ams je pro smazání, Pypr stránku zpochybnil, L64 ji zpochybila), [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]], [[Wikislovník:Stránky Wikislovníku]], [[Wikislovník:Heslo]], [[Wikislovník:Předpokládejte dobrou vůli]], [[Wikislovník:Zdvořilost]], [[Wikislovník:Vlastnění textu]], [[Wikislovník:Žádné osobní útoky]], [[Wikislovník:Odstraňte osobní útoky]], [[Wikislovník:Žádný vlastní výzkum]], [[Wikislovník:Nezaujatý úhel pohledu]], [[Wikislovník:Věrohodné zdroje]]. Revertovací válkou vkládání nepravdivé věty ({{Diff|1252376}}, {{Diff|1252384}}). * Tematizování malicherností na mluvních stránkách uživatelů, jako je vyplňování shrnutí editace a používání citačních šablon namísto volné identifikace zdroje. Např. [[Diskuse_s_uživatelem:Istafe#Shrnutí|zde]], {{Diff|201948|zde}}, [[Diskuse_s_uživatelem:Tomáš_Peterka#Shrnutí|zde]] a [[Diskuse_s_uživatelem:Martin_Kotačka#Shrnutí|zde]] a potom [[Diskuse s uživatelem:Mormegil#Zdrojování|zde]] a [[Diskuse s uživatelem:Jiří Janíček#Citační šablony|zde]]. * Soustavné, dlouhodobé a nadměrné užívání imperativu/rozkazovacího způsobu vůči druhým, vzdor opakovaným výhradám od mne, např. {{Diff|77276|zde}} (další příklady budou dodány ale je přímočaré je najít). * Děkování za pochopení, což je scestné: zní to jako výrok někoho, kdo má autoritu druhým velet a ti už pak nemají jinou možnost než to pochopit. Např. {{Diff|77276|zde}}, což si {{Diff|77285|zde}} vysloužilo náležitou kousavou reakci. ==Přijatá opatření== * Blok na devět měsíců v roce 2009; pro popis problémů viz [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Oznámení o znemožnění možnosti editace]]. Vypíchnuté problémy, které dle mého posouzení přetrvávají v letech 2023-2024: "neustálé násilné prosazování svého menšinového názoru proti většinovému, nezřídka všech ostatních", "toto prosazování vedeno často revertačními válkami", "opakované vědomě i prvoplánově kontroverzní a/nebo provokativní editace", "plíživé či násilné měnění zaběhlých zvyků a pravidel bez jakékoliv diskuse a následné snahy o vymáhání těchto změn jakožto platných". * [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]], 2016. Vybraná citace: "Opakovaně se ovšem reverty vyskytují hlavně ve sporech s názorovými oponenty, kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní, ale obvykle za podmínky, že v samotné stránce zůstává i v průběhu diskuse „jeho“ prorevertovávaná verze." * [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]], 2016, "Wikipedista Palu má v rámci jednoho článku zakázáno použít více než jeden revert v průběhu 24 hodin s výjimkou revertu porušení autorských práv, vandalismu anebo vlastních příspěvků. [...]", "Z mnoha projevů je patrné, že se wikipedista Palu opakovaně a v různých situacích domnívá, že právě jen on přináší ty rozhodující a nejautoritativnější argumenty, které nelze pominout, a není připraven akceptovat, když třeba i jsou jeho argumenty ostatními zváženy, ale ve výsledku nad nimi převáží jiné, které ostatní považují třeba za významnější." (toto je od Baziho) ==Incidenty 2008== * Vytváření klamného dojmu větší než skutečné podpory pro postoj, dle [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2008-2#interwiki šablony]]. Tam Mercy pravil: "^^ Vtipné, jak někdo zneužívá svých dvou IP adres, aby si přitakával. --Mercy 6. 12. 2008, 20:23 (UTC)". Týká se činnosti IP adres 86.49.11.246 a 62.24.89.211. Čili manipulace projektu. * Do hesla [[Polsko]] vložil pod IP účtem tvar "Polscích" namísto "Polskách" ({{Diff|61078|zde}}, byť připouští nejistotu skrze shrnutí); tvar "Polskách" vrátil JQtt skrze {{Diff|713271|tuto editaci}} s odkazem na poradnu. Důsledek: tento druh vlastního výzkumu (určování ohýbání podle vzoru či pravidla bez ohledu na doloženo, navíc u plurálu vlastního zeměpisného jména) nemusí být tak neškodný/zaručeně správný, jak by si někdo myslel. ==Incidenty 2009== * Prosazování slov slovotvorně uvěřitelných ale nedoložených v užití, dle [[Diskuse s uživatelem:Reaperman/Archiv/01#Plurály toponym]]: "Pokud jde o slova, která živý jazyk nepoužívá, neznamená to, že je neumožňuje. Znamená to to, že je to konstrukt, který má velice omezené či zcela žádné použití. Takový konstrukt je pak umělou součástí jazyka, která ale není ničím zapovězena. Záleží pouze na uživatelích jazyka, zda ji oživí či nikoliv, důležité je pouze to, zda vyhovují pravidlům pravopisu a pravidlům slovotvorby." To je v rozporu s [[WS:PZH]]. * Prosazování své verze revertováním v hesle [[vrch]], včetně {{Diff|70816|rozdílu}} vracejícího "Viz též|vrh|vrah". Tento incident se váže na související incident z roku 2024 (viz níže), jehož diskuze je zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]]. * Otevřené obvinění správce ze lži, což je ''úmyslně'' nepravdivé tvrzení: "A pokud tady otevřeně lžete, že někoho napadám dokonce opakovaně, tak se chováte velmi, ale velmi v rozporu s wikietiketou, takže se do mě, prosím přestaňte soustavně opírat (a podotýkám, že se do mě opíráte už od začátku mého působení zde). To, že jste líný si zjistit okolnosti Vaše zkratkovité neférování jednání nemůže omlouvat, buď se chovejte odpovědně, nebo, jestli nejste schopen uznat chybu a poučit se, nebo dokonce mluvit smírně s ostatními slovníkáři, se mandátu správce vzdejte." Zde: [[Diskuse s uživatelem:Pajast#Blok]], březen 2009. * Zaúkoloval uživatelku Lenka64 k vkládání tematických kategorií, v imperativu[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelkou:Lenka64&oldid=107835#Kategorizace], "Věnujte se prosím i sekundární kategorizaci. Můžete tak usnadnit práci s hesly ostatním. Díky za pochopení. Palu 5. 12. 2009, 15:23 (UTC)". Užívá imperativ a děkuje za pochopení, jako kdyby on byl správce, autorita či tak něco. (V odkazu uživatelce Lenka64 za vyjádření proti tematickým kategoriím poděkoval i Juan de Vojníkov/Juandev.) V časové následnosti problematizoval tematické kategorie zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2009-1#Sekundární kategorizace]]. Citace: "Dva lidi se vyslovili, že sekundární kategorizace je zbytečná a že ji nehodlají vkládat. Měly bychom promyslet, zda ji tedy nezrušíme úplně. Jeden z těchto lidí vkládá spoustu hesel denně a tím vzniká mnoho nekategorizovaných článků, které nikdo většinou nedokategorizovává. Celý projekt je tedy dost nefunkční, polovina hesel je kategorizována, polovina ne. Chci se tedy zeptat na váš názor, jestli je projekt udržitelný, jestli je potřebný a jestli stojí za tu námahu, jestli by nebylo lepší ho úplně opustit. Spousta Wikislovníků se bez něj obchází a do budoucna lze sekundární kategorizaci do značné míry nahradit sekcemi hyperonyma a hyponyma. Palu 5. 12. 2009, 23:17 (UTC)" Viz též i níže v roce 2010. Zrušit něco, čehož údajná náhrada není schválena, a argumentovat u toho onou náhradou, je špatné. ==Incidenty 2010== * Navrhl smazání tematických kategorií, což způsobilo českému Wikislovníku značnou škodu; vinu mají však i ti, kteří to pak podpořili. Zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Výpis tématických kategorií]]. "Tématické kategorie jsou pro wikislovník zbytné, ale chápu, že část uživatelů s tím ráda marní čas. --Lenka64 5. 1. 2010, 15:15 (UTC) [PAR] Juan: Po chvíli práce už budeš vědět jaké zhruba tu jsou kategorie. Lepší radu nemám. [BR] Lenka: Tak proč je nezrušíme? Sekce hyperonyma a hyponyma by byly jistě přínosnější. Palu 5. 1. 2010, 16:42 (UTC)". Přínosnost artefaktu typu A (hyperonyma a hyponyma) není žádný důvod pro zrušení artefaktu typu B (tematické kategorie), tím spíš typu A, který není zaveden. Viz též [[#Incidenty 2009]]. ==Incidenty 2013== * Provokativně oslovil správce tónem, jako kdyby mluvil s dítětem: "Copa to je za roztomilé odůvodnění?", dle "copa" namísto "copak" a "roztomilé". Zde: [[Diskuse s uživatelem:Milda/Archiv02]]. Blok za to patrně nedostal. ==Incidenty 2014== * Tvrdil, že není důležité pravidlo, nýbrž zdůvodnění, a že [[WS:FH]] se chaoticky mění. To by dávalo smysl, až na to, že jindy vynucuje WS:FH rigidisticky ⇒ spor/kontradikce. Zdroj: [[Diskuse_s_uživatelem:Milda/Archiv02#Vzory]]. Citace: "Na Vaše shrnutí jsem reagoval a dostalo se mi nesouvisející odpovědi v obecné rovině. Pro mě není směrodatné, co je napsáno v pravidle. Pro mě je směrodatné jak je to odůvodněno. Pokud to odůvodňujete tím, že to není vlastnost, já kontruji tím, že to není o nic míň vlastnost než řadová číslovka, tvrdé přídavné jméno nebo podstatné jméno. Tak prosím odpovězte zcela konkrétně a ne odkazem na WS:FH, který se mění chaoticky bez diskusí a ze změn někdy ani není patrné proč se co děje. --Palu (diskuse) 17. 2. 2014". Předmětem sporu je {{Diff|470599|tato editace}}, ve které Milda odstranil ohýbací vzor z přídavného jména [[mladý]]. ==Incidenty 2015== (Značně neúplné) * Revertovací válka proti přesile na stránce [[Wikislovník:Pravidla]] v době, kdy k jejímu textu běželo hlasování, např. v {{Diff|649074|rozdíle}} a dále lze vypíchnout reverty dne 11. srpna 2015[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Pravidla&action=history&offset=20150811165416%7C640413]. * Souběžné hloupé řeči zde: [[Diskuse k Wikislovníku:Pravidla#O správce smí žádat pouze zkušení uživatelé]], např. "Jestli chcete nějak škatulkovat lidi, tak jedině na základě nexenofobních argumentů a na základě už dostupných nástrojů rozdělování práv.", kde zdůrazňuji slovo "nexenofobních". Dále "Nezlob se na mě, ale konsensu se dá dosáhnout jedině tak, když budou uspokojeny argumenty všech stran." A ještě: "Jak jistě víš, revertuje se správně pouze s odůvodněním.", což sice dává smysl, ale tím se Palu zdaleka neřídí. * Nesprávné (neodpovídající skutečnosti) sepsání údajného konsenzu do stránky [[Šablona:Viz]], v {{Diff|640308|rozdíle}}. Na výtky zvednuté v [[Diskuse k šabloně:Viz#Hlasování k dokumentaci]] nereagoval odpovídající úpravou údajného návrhu pravidla; na konci této diskuze je jeho pozoruhodný příspěvek, jehož interpretace a zhodnocení je ponechána čtenáři: "Podle těchto vyjádření bude možnost najít konsensus velmi těžká. V podstatě každý vidí šablonu Viz úplně jinak a o svém názoru je hodně přesvědčen. Nemohl by se někdo ujmout moderování téhle diskuse, aby se mohlo znění pravidla posunout ke konsensuální podobě? Rád bych všechno zanalyzoval, prověřil kompatibilitu jednotlivých náhledů apod., ale nemám a to v poslední době čas. Hodně by to ulehčilo, kdyby měly příspěvky jasně definované konkrétní požadavky na úpravu konkrétních částí pravidla, a pak teprve k tomu odůvodnění. Věc by se případnému moderátorovi velmi zpřehlednila. Vzhledem k roztříštěnosti názorů na věc by taky prospělo nějaké průzkumové fórum typu ŽoK, kde by každý takto strukturovaně popsal co a jak by chtěl a proč změnit. --Palu (diskuse) 24. 9. 2015" ** Prohlášení, že konsenzus byl nalezen, v {{Diff|656491|rozdíle}} (odstraňuje status pouhého návrhu), což bylo následně revertováno. Podobný špíl v roce 2024: {{Diff|1305116|zde}} (s urážlivým shrnutím). * Vložení oddílu Související do ohýbaného tvaru, {{Diff|669654|zde}}. To vedlo k revertům v roce 2016 v hesle [[krm]], kde došlo v {{Diff|724726|editaci}} k obvinění ze lži. * Blokoval rozumný rozvoj japonských hesel trváním na tom, že nejprve se musí dohodnout úprava [[WS:FH]] a teprve potom lze přidat oddíl přepis. Zde: [[Diskuse:水]]. Např.: "Sekce přepis je potřeba nejprve vyjednat v WS:FH a potom lze teprve vkládat do článků. --Palu (diskuse)" (Citovaná věta není gramatická.) Podobný špíl zkoušel později proti kolokacím a významově souvisejícím. Jak mohou lidé závazně odsouhlasit podrobný formát sekce pro jazykové téma, kterému málo rozumí, přepis asijských jazyků? Takové věci lze podepsat jen nanejisto, tentativně, nikoli rigidistickým stylem. ==Incidenty 2016== (Značně neúplné) * Založil [[Wikislovník:Pět pilířů]] bez diskuze po vzoru české Wikipedie a pokusil se ze stránky udělat něco jako pravidlo (stránka obsahuje mnoho zjevně pro český Wikislovník nevhodných či nepravdivých vět). Viz i [[Diskuse k Wikislovníku:Pět pilířů]], kde diskutoval s Bazim. Související je incident z roku 2020, kdy stránku bez diskuze přepnul mimo stav "navržená stránka" dle {{Diff|1118226|rozdílu}}. ** Diskuzi založil Bazi ([[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Pět pilířů]]), kde Bazi uvedl: "Uživatel Palu dnes založil stránku Wikislovník:Pět pilířů a hned ji odkazoval ze závazného pravidla Wikislovník:Pravidla, ačkoli není patrné, zda má daný text širší souhlas komunity Wikislovníku." Paluův způsob vedení této Bazim založené diskuze stojí za pozornost. ** V souvislosti Palu prosazoval odkaz na jím založenou stránku a opakovaně revertoval na stránce [[WS:Pravidla]], např. dle {{Diff|700843|rozdílu}}. * Oslaboval proces hlasování: [[Wikislovník:Hlasování/Zavedení modulových seznamů pro šablonu Viz]]. Hlasování rozporoval místo aby se umístil v kolonce pro. A obvinil Auvajse ze lži: "To je lež. [...]". * Prosazoval své pojetí vynucování/povinnosti užívání šablony [[Šablona:Doplnit]] nekonsenzuální editací [[WS:FH]]: {{Diff|711421|zde}}, {{Diff|714269|Bazi oslabil zde}}, {{Diff|714272|Palu ho revertoval}}, {{Diff|714322|Bazi oddíl odstranil zcela}}, {{Diff|714324|Palu ho revertoval}}, {{Diff|718012|Bazi rev.}}, {{Diff|718019|Palu rev.}}, {{Diff|718125|Auvajs rev.}}. Viz též [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv3#Blok]] a [[Diskuse k Wikislovníku:Formát hesla#Sekce Chybějící informace]]. Apropó, s tím souvisí podobné vynucování o řadu let později: [[Diskuse s uživatelem:Dan_Polansky/2018-2023#Neužívání šablon jako Minimum nebo Doplnit]]. ==Incidenty 2017== * V podle mě velmi užitečném hlasování [[Wikislovník:Hlasování/Změna pravidel hlasování]] vedl podle mě nenápomocné řeči a formálně návrh nepodpořil. ==Incidenty 2023== * Zatím především viz jeho mluvní stránku. * Setrvalé a vleklé bránění učinění datumů přístupů v šablonách pro externí odkazy volitelnými (např. {{Diff|1252173|zde - PSJČ}}, {{Diff|1252491|zde - SSJČ}}; viz též [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:PSJ%C4%8C&action=history historie PSJČ], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:SSJ%C4%8C&action=history historie SSJČ], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:IJP&action=history historie IJP] aj.). Apropó, {{Diff|1255930|zde v IJP}} uvedl klamné shrnutí naznačující, že provedl celý revert, což ale neprovedl. Na nástěnce správců nenápomocně diskuzoval [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Dan_Polansky|zde]], kde jsem pravil "Čili princip práva bezargumentového veta, je to tak?" * Setrvalé a vleklé bránění technice PAGENAME v šablonách pro externí odkazy, např. {{Diff|1256254|zde}}. * Útok na šablonu [[Šablona:KNLA|KNLA]] dle její historie revizí včetně hromadného smazání šablony z hlavního jmenného prostoru. * Útok na šablonu [[Šablona:GBK|GBK]] včetně hromadného smazání šablony z hlavního jmenného prostoru. * Útok na šablonu [[Šablona:Wikizdroje-hledání|Wikizdroje-hledání]] dle její historie revizí. * Útok na šablonu [[Šablona:ČNK|ČNK]]: zpochybňování jejího ručního vkládání bez bota, dle [[Diskuse s uživatelem:JAn Dudík#Robot]]: "Ale asi nejblbější možnost je zůstat u toho, že to [ČNK] tam být má, ale bude to tam dávat někdo ručně i přesto, že by to mohl udělat bot (nebo udělátko nebo kdovíco)." Čili současná praxe ručního vkládání je údajně nejhorší ("nejblbější") možnost (a tedy by jí mělo být zabráněno?). Tematizoval i možnost, že ČNK nebude: "[...] nebo dát na vědomí Danovi Polanskému, že to tam dávat nemá (pokud to tam být nemá). [...]". A u čím více lidí bude ČNK podobným způsobem tematizovat (místo aby to začal sám přidávat a tím podpořil), tím větší je šance, že narazí na někoho ochotného k obstrukci. A k tomu tam ostatně byl náběh, neboť Jan Dudík: "U některých šablon, které rovnou vedou na výsledek bych to chápal spíš, než u takové, která vede jen na vyhledávání. Jako lepší řešení se mi jeví udělat udělátko které by příslušný odkaz vkládalo (opět ale problém - kam?)." Takže jalové spekulace o tom, jak by si někdo (ne všichni) mohl zapnout udělátko, které neexistuje, na projektu, kde je tvůrců udělátek poskrovnu, pokud vůbec jací. * Odstranění odkazů na PSJČ, SSJČ a IJP z hesla [[kočka]] ({{Diff|1253095|zde}}). * Hromadné vkládání slabičného dělení do české IPA vzdor drtivé většině nesouhlasící a splnivší argumentační povinnost, dle [[Diskuse s uživatelem:Palu#Česká IPA]]. Pokračuje v roce 2024. * Zdánlivá podpora přejmenování kategorií na např. Česká podstatná jména následovaná po prodlevě náletovým odstraněním přejmenování. Obstrukce uspěla, kdy vyústila v [[Wikislovník:Hlasování/Přejmenování kategorií substantiv a adjektiv]], kde vedl hloupé řeči: "V původní diskusi jsem byl pro, protože jsem v tom viděl trochu větší srozumitelnost. Potom jsem ale někde viděl argument (tuším že u Mykhala), že jednoslovnost je výhodná. A k tomuto argumentu se teď přikloňuji, protože s tou nesrozumitelností adjektiv a substantiv to není podle mě v české společnosti až tak horké, aby to předčilo to, že tyto tvary jednak ušetří mnoho času pro editory, kteří nepíší s nějakými automatickými udělátky, jednak ušetří i trochu toho místa v heslech, která na cs.wikt patří ze všech Wikislovníků jednoznačně k těm nejdelším. Určitě to není proti nějak výrazné, spíš jsem prostě nechtěl dávat zdržuji se, protože prostě proti trochu převažuje. Vůbec nejlepší by ale byla možnost, kdyby editor mohl psát substantivum nebo třeba jenom subst a čtenář viděl podstatné jméno." * Přejmenování kategorií norštiny bez diskuze (v anglickém Wikislovníku je pro takové věci proces RFM) z důvodu údajné "standardizace". Např. "Kategorie:Adjektiva norštiny (bokmål)" na "Kategorie:Norská (bokmål) adjektiva". Důvod, proč se takové věci obvykle schvalují, je, že zahrnují značné množství editací (zde je dotčených několik kategorií a pro každou nutno editovat všechna její hesla), a kdyby se ukázalo, že není konsenzus, vracení zpět by též zahrnovalo značné množství editací. Např. {{Diff|1266945|zde}}. S přejmenováním nesouhlasil Pyprilescu; otevřel jsem pak diskuzi Pod lípou, ale z ní nebylo jasné, že by konsenzus byl na jednu či druhou stranu. V hesle [[bruker]] mnoho měsíců později Pyprilescu revertoval a Palu pak též. * V [[Diskuse:roztleskávačka]] citoval zdroj ale opakovaně odmítl uvést větu, kterou ze zdroje cituje. * Vyjevení útočného emailu někoho z anglického Wikislovníku, který tvrdí, že bych já (DP) měl být zablokován na neurčito ve všech projektech wiki. Takové vyzývání k nekonečnému bloku ze všech wiki projektů považuji za hrubé obtěžování/harassment, osobní útok či něco podobného. Moje stížnost: [[Diskuse s uživatelem:Palu#Vyjevení obsahu neveřejného útočného emailu]]. Reakce na stížnost neadekvátní. Původní místo útoku archivováno zde: [[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky/2018-2023#Aktualizace WS:FH]].Původní editace {{Diff|1256835|zde}}. Součástí Paluovy reakce bylo toto: "Já s tím pomlouvačným trestním hanícím výrokem naprosto souhlasím, po zdejších zkušenostech s vámi po vašem bloku na en.wikt. Takže jestli budete podávat žalobu, tak mě tam připojte." Tím se tento útok stal nejen útokem neznámého (byť na základě behaviorálních znaků odhadem určeného) pachatele ale i útokem od Palua, který tím pádem vyzývá k tomu, abych byl zablokován nekonečně (do odvolání) na všech wiki projektech. * Smyšlená nijak nedoložená urážlivá procenta uvedená navíc v irelevantním místě: "Z vašich úst, při poměru cca 20 procent nápomocných versus 80 procent škodlivých editací z vaší ruky, zní tohle jako skutečně hodně blbý vtip." {{Diff|1256370|Zde}}. * Ve stránce [[zprznit]] {{Diff|Palu|zde}} nahradil generickou definici jako dokonavý tvar [[prznit]] třemi řádky. Ta duplikace je snesitelná, ale vada je, že po jeho editaci hesla nelícují: jednak má [[zprznit]] tři řádky zatímco [[prznit]] jenom dva; jednak jeho definice "porušit mravnost někoho" je dost podivná, ne-li nesrozumitelná, neodpovídající "[...] (většinou násilně) zbavovat panenství pohlavním stykem mimo manželský svazek". ==Incidenty 2024== * Opakované revertování na svou verzi namísto status quo ante ve stránce [[Wikislovník:Zařazované jazyky]], proti mně a Kusurijovi. * Opakovaný revert ve stránce [[Šablona:Viz]], kterým se měl závadný text ve stavu návrhu (který tam vložil před lety on) překlopit do platného stavu. Jeden defekt textu vyřešen diskuzí: [[Wikislovník:Pod lípou#Šablona Viz a homofony]]. Jeho široké pojetí šablony Viz již přitom bylo rozporováno v roce 2009, zde: [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. * Útok na kolokace: hromadné odstraňování kolokací: {{Diff|1312988}}. Obstrukce kolokací kladením obtížně splnitelných požadavků: "vyjasnit, co tam patří, udělat kvalitní návrh změny WS:FH, a vymyslet, jak systematicky kolokace doplnit i za pomocí robotů v dohledné době řekněme několika týdnů do všech současných článků, nikoliv jen náhodně do několika hesel, jako to je teď" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu#Hromadné mazání kolokací]]; Palu sám po sobě nechce, aby zavedl např. jím ručně přidávané slabičné dělení pomocí robotů, kde to by ve skutečnosti šlo. V podobném duchu: "Její vznik podporují za podmínky, že se přidá systematicky skrze WS:FH do všech lemmat během několika týdnů." * Odstraňování užitečných poznámek z hesel: {{Diff|1312993}}. * Předčasná archivace ŽoO pro "biola" z [[Wikislovník:Žádost o ověření]], bez počkání alespoň týden po uzavření dané žádosti. Vedlo k tomuto: [[Wikislovník:Pod lípou#Žádost o ověření - alespoň týden po uzavření před archivací]]. * Prosazování červených odkazů na tvary v ohýbacích tabulkách pomocí revertů, např. na stránce [[Šablona:Vzor hrad]], vzdor vědomí o předchozí kontroverzi z roku 2020 dle {{Diff|1110273|rozdílu}} a {{Diff|1110430|rozdílu}}. Revertování mimo status quo ante. Diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. * Opakované revertování ve [[WS:FH]] na verzi dle Palua namísto na status quo ante, včetně 26. 8. 2024, včetně odstranění zkusmé podpory pro kolokace. * Označování externích odkazů za "spam", dle [[Wikislovník:Pod lípou#Spamování externími odkazy]], poté, co odstranil platné externí odkazy z hesla [[natáhnout bačkory]]. * Hromadné změny ohledně poznámek ohledně doslovných překladů bez diskuze; revertování na svoji verzi např. v hesle [[en liten fugl hvisket meg i øret]] a to i po založení diskuze mnou (sám diskuzi nezaložil); viz též [[Wikislovník:Pod lípou#Přesun doslovných překladů do řádku význam]]. * Manipulace diskuze pingnutím těch lidí, kteří spíše podle předchozího chování podpoří Paluův postoj: [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. * Založení série hesel na pohled nesplňujících [[WS:PZH]]: [[chrr pší‎]], [[chrrr pší‎]], [[chrr pši]], [[chrrr pši]], [[chrr chru pši]], [[chrrr chru pší‎]], [[chrrr chru pši‎]], [[chrr chru pší‎]]. Viz též [[Wikislovník:Žádost o ověření#chrr chru pši, chrr pši]]. Hloupé řeči v diskuzi: "Dan Polansky právě zpochybnění rozšířil i na chrr pši. S tímto osobně nesouhlasím, nicméně podřídím se ostatním. Nemá smysl se o těchto věcech dlouho hádat"; není s čím "osobně" nesouhlasit: heslo nesplňuje WS:PZH. Do hesla [[chrr pší]] vložil coby doklady citace z pisuprodeti.cz a kralici.cz, což podle mě podle standardní interpretace [[WS:PZH]] nesplňuje "užití v trvale zaznamenávaných médiích". * V žádosti o ověření pro "churrasco" ([[Wikislovník:Žádost o ověření/archív#churrasco]]) vložil coby prosté odkazy mj. na weby bauhaus.cz, pnm-nerez.cz, toppotraviny.cz a galerieharfa.cz a pak se zlobil, že je nechci uznat. Dále vložil odkazy na dva slovníky, které zjevně vznikly nějakou pochybnou metodou. Neuzavřenou žádost pak sám zarchivoval, čímž ji zabetonoval ve svůj prospěch. * Nepravdivé osočení Kusuriji, že se účastní revertovacího sporu pod anonymní IP adresou, dle {{Diff|1306198|rozdílu}} (osobní útok). * Prezentování Paluova slabičného idiolektu jako "základního", dle [[Wikislovník:Pod lípou#Slabičné dělení v IPA pro češtinu]]. A sice: 'Zadávám vždy jen ta základní. [...] Nehovoří, je to čistě má volba tak, jak to preferuju jako mluvčí já podle svého citu (cituji znovu NESČ: "jinak záleží na úzu mluvčího (čeština > [češ‑ťi‑na] i [če‑šťi‑na]; charakteristická > [xa‑rak‑te‑ris‑tic‑ká] i např. [xa‑ra‑kte‑ri‑sti‑cká]").' * Tykání {{Diff|1323565|zde}}. V českém kulturním kontextu nezdvořilé. Předtím v českém Wikislovníku soustavně vykal. * Prohlásil, že odešel, {{Diff|1322799|zde}}: "já už jsem dobrovolně odešel, protože s takovým grázlem jako je Polansky se spolupracovat nedá na jakékoliv úrovni, takže dokud ho někdo indef nezablokuje i tady, tak já tu nic dělat nebudu". To zjevně nemyslel vážně, např. dle revertu {{Diff|1323715|zde}} (ve kterém vrátil nízkohodnotný šrot a odstranil výživnou informaci, významově související) a nově založeného hesla [[písník‎]]. Klíč: ukončení činnosti. * Obvinění Kusuriji ze lži {{Diff|1324879|zde}}. * Urážka doplněná o nepravdivá obvinění/osočení vůči mé osobě (vůči Danovi Polanskému), {{Diff|1325064|zde}}, s nulovým množstvím dokladů v podobě diffů či odkazů na místa činu. * Scestná argumentace ohledně pojmu síly argumentu: "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. * Vrácení absurdně barevné provokační splácanice do uživatelské stránky, {{Diff|1327092|zde}}. Vrácení klidně mohl nechat na majiteli uživatelské stránky. Bez jeho zásahu se to mohlo obejít bez dalších komplikací. * Založení diskuse na téma "Staronový návrh: Staročeština, staropolština, staroangličtina, .... vyčlenit" {{Diff|1327091|zde}}, s příspěvkem, který chybně míchá dohromady staročeštinu a staroangličtinu, jako kdyby pro ně platily ty stejné argumenty a protiargumenty (s.č. nemá ISO kód, zatímco s.a. má ISO kód). Přitom kontrast mezi staročeštinou a staroangličtinou pro účely analýzy vhodnosti začlenění byl Paluovi vysvětlen již [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-1#Staročeština vedená jako samostatný jazyk?|zde]] v roce 2015. * Další revert ve sporné věci v [[Šablona:Vzor bytná]] a sice {{Diff|1329354|zde}} (listopad 2024); viz výše "Prosazování červených odkazů na tvary v ohýbacích tabulkách" a [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. Následovala revertovací válka v osamocení proti třem, dle [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:Vzor_bytn%C3%A1&curid=102452&action=history relevantní historie]. Ve shrnutí revertu užil Palu mj. "narušování Wikislovníku" ({{Diff|1329635|zde}}), což je nepravda, pokud to má odkazovat na činy opozice; ve skutečnosti jde o vkusový spor; pokud má shrnutí naopak popisovat Paluův revert samotný, pak je vlastně pravdivé. * Neochota implementovat v [[Wikislovník:Formát hesla]] princip pomalé revertovací války pro šetření historie revizí; já čekal s revertem dva měsíce, on revertoval za den, {{Diff|1329011|zde}}. * Naznačil, že já či Pyprilescu stojíme za vulgárně pojmenovanou útočnou loutkou, skrze výrok "Jinak hoši, [...] se píše s měkkým i", {{Diff|1329791|zde}}. Proč uráží Pyprilescua (kromě mě) je vcelku nejasné, když Pyprilescu dokonce Paluovi vyjádřil jisté sympatie či podporu v [[Diskuse s uživatelem:Palu#Prosba o další příspěvky do HJP]]. * Hromadné odstraňování kategorií, neprodiskutované a neopírající se o konsenzus. [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Posledn%C3%AD_zm%C4%9Bny&from=20241119211000&limit=500 Zde seznam editací], možná neúplný nebo špatně identifikovaný. {{Diff|1330408|Zde příklad}}, měnící stav z roku 2020. Žádná diskuze Pod lípou hromadnou změnu navrhující. Následkem přílohy nebudou přehledně vidět např. v [[:Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Důvodem se Paluovi zdá být, že stránka údajně nesmí být zároveň v kategori užší i širší; tento princip se v anglickém Wikislovníku neuplatňuje, pokud si pamatuji, tj. existují případy, kdy se kategorizuje jak úzce, tak široce. Mnou založená diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou#Vyprázdnění Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Srovej např. [[:en:Category:Czech lemmas]] vs. [[:en:Category:Czech nouns]], kde česká podstatná jména jsou řazena do obou. Výsledkem jsou revertovací války v mnoha kategoriích, např. [[:Příloha:Seznam čínských znaků s radikálem 60 彳]], kde opakovaně revertuje proti přesile, se shrnutím mj. "opakované narušování standardních kategorizačních pravidel", což tedy nejspíš spadá pod závadané činy/tituly činů pseudostandardizace podle na projektu nespecifikovaných standardů a nekonsenzuální přenášení/aplikace pravidel z jiného projektu na Wikislovník. * Mnou založenou přílohu [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu]] bez návrhu a bez diskuze přesunul na [[Příloha:Slova přejatá z latiny (angličtina)]], což je název podle mě nehezký a dost možná i zavádějící; ta slova nejsou přímo přejatá z latiny. Nový název neindikuje organizační princip; neindikuje, že je to seznam latinských základů a teprve k nim anglických slov a nikoli pouze seznam anglických slov. * Pomluvy mé osoby bez důkazu, {{Diff|1333819|zde}}. * Závadný diskuzní příspěvek {{Diff|1333834|zde}}. Prý "Heslo právě význam neuvádí, uvádí jen znejistěný význam se zpochybněnou platností"; jenže "znejistěný" není alienans, pročež věta obsahuje spor: pokud heslo uvádí znejistěný význam, pak uvádí význam. Dále "se zpochybněnou platností" nepřidává nic k "znejistěný význam"; slovní salát. * Vložení patrně smyšleně úzké definice do hesla [[sušička]]; na žádost o zdroj na stránce [[Diskuse:sušička]] místo dodání zdroje reagoval výzvou ke konstruktivitě, jako by žádost o zdroj byla nekonstruktivní. Ovšem ještě velmi nedávno pravil, že "Mimochodem mezi základní a zásadní pravidla patří taky zákaz vlastního výzkuju" dle {{Diff|1333811|této editace}}. (Téma: vlastní výzkum.) * Založil stránku [[Příloha:Příznaky]] bez jediného zdroje, řádkového či neřádkového. Založení neoznámil Pod lípou, což je neideální, byť nikoli nepřípustné. Založení stránky bez zdroje ostře kontrastuje s jeho problematizováním mé stránky [[WS:Spisovná čeština]] (např. {{Diff|1252990}}), která zdroje má, ale to Paluovi nestačilo. Vzorec/heslo: Palu si může dělat co chce bez diskuze/schválení; ostatní musí Palua žádat o schválení a věc nejprve "kvalitně" vydiskutovat. Mnou přidanou ceduli upozorňující na nedostatek zdrojů odstranil se shrnutím "narušování wikislovníku, NEKIT" ({{Diff|1338062|zde}}). * Založil [[být drzý jako opice]] místo [[drzý jako opice]], což je podle mě lexikograficky nestandardní a neposkytne interwiki. S trochou porozhlédnutí se kolem přitom mohl zjistit, že toto ideální není. * Aparentní užívání LLM/GenAI pro tvorbu nízkokvalitních diskuzních příspěvků, dle [[Diskuse s uživatelem:Kusurija#chemické prvky]], dle charakteristického krajně systematického rozkouskování a dle podivných nesmyslných výroků, jako např. "Přílišné členění a přidávání nadbytečných a zavádějících příznaků může zbytečně komplikovat definici a odvádět pozornost od samotného významu. Wikislovník by měl podle mého názoru nabízet stručné, jasné, jednoznačné a srozumitelné informace." Neboť: přidání příznaku, byť i chybného, nemá na definici žádný vliv. (Tady lze tušit, jaký dobrý nástroj je LLM/GenAI pro disruptéry diskuzí, díky své schopnosti vyprodukovat velké množství hraničně relevantního šrotu/nízkokvalitního materiálu poměrně bezpracně.) * Učinil z projektu vyhánějící výrok "Těch bude ostatně jedině přibývat, protože troll Dan Polansky tu nemá co dělat." dle [[Wikislovník:Nástěnka správců/Archiv13#Hrubý osobní útok od Palua]]. ==Incidenty 2025== * Scestná argumentace na stránce [[Diskuse k příloze:Příznaky]]. * Historie stránky [[cystoid]] ukazuje sníženou způsobilost práce se zdroji a formulace definic: např. v definici není nic o váčku, ale ten se přesto objevil v oddílu překlady skrze {{Diff|1338558|tuto editaci}}; definice je Paluem dle historie editována na několikrát, z těžko pochopitelných důvodu; v {{Diff|1338547|této editaci}} vložil chybný znak "kulovitého tvaru". Za mě za 5, nedostatečný, k definiční lexikografii nezpůsobilý. K diskuzi v [[Diskuse:cystoid]] se připojil jen minimálně, na věcné připomínky tam nereaguje a místo toho vede revertační válku přímo v hesle [[cystoid]]. * Související heslo [[pseudocysta]] vytvořil bez jediného odkazu do spolehlivého zdroje; dle historie revizí patrně použil [https://lekarske.slovniky.cz/pojem/pseudocysta learske.slovniky.cz]. Poté, co jsem odstranil neozdrojovanou a obtížně uvěřitelnou část "oblého tvaru", revertoval skrze {{Diff|1338595|tuto editaci}}, kde místo uvedení zdroje či argumentu osobně útočí shrnutím "vy jste se už dočista pomátl?". * Založil heslo [[Úštěčanka]], ač je patrně nedoložitelné dle hledání online. Viz též položku výše z roku 2009 začínající na "Prosazování slov slovotvorně uvěřitelných ale nedoložených v užití". * Podmínil založení jedné šablony celkovou šablonizací (obstrukcionismus): [[Wikislovník:Pod lípou#Názvy kategorií pro slova odvozená z daného jazyka]]: "Co se týče šablonizace, tak to mi přijde jako něco co do současného formátu vůbec nepatří, leda že bychom přistoupili k šablonizaci celkově, jak už tu bylo mnohokrát navrženo." Jinými slovy, blokuje prakticky proveditelnou věc požadavkem věci prakticky neproveditelné. Navíc užil pasiv "jak už tu bylo mnohokrát navrženo" pro označení návrhů, které učinil pouze on. * Hromadně bez diskuze změnil <nowiki>{{Upřesnění|značka}} na {{Příznak2|znač.}}</nowiki>, např. {{Diff|1343419|zde}}. Protože je to změna jedním tahem hromadná, měl ji nadnést Pod lípou, pro případ, že by nenastal konsenzus; jinak by se to pak muselo hromadně vracet. A ukázalo se, že Mykhal nad změnami pochybuje, dle [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam#Charakter příznaků]]. Ta změna snad není zcela nebo nutně špatně; jde o to, že je jedním tahem hromadná a neprodiskutovaná/nenadnesená. * V hesle [[make-up]] opakovaně odstranil požadavek na zdroj k významu "make-upem (1) nalíčený obličej", aniž by zdroj dodal ({{Diff|1347105|zde}} a {{Diff|1347152|zde}}). Ve shrnutí {{Diff|1347105|zde}} uvedl, že význam je v ASCS, ale význam s genusem obličej v ASCS nevidím; uvedl ve shrnutí "ASSČ, výskyty GBK, Korpus.cz, atd", čili si já mám jít hledat sám doklady místo Palua. V diskuzi [[Diskuse:make-up]], místo aby zůstal na věcné úrovni, si ublíženecky stěžuje na "šikanu" a hrozí stížností u stewardů. V diskuzi de fakto falšuje svůj příspěvek tím, že ho mění, aniž by změnil časovou známku podpisu ({{Diff|1347177|zde}}). V hesle [[make-up]] pokračoval v revertovací válce proti dvěma. * Všechny tři správce oslovil způsobem, který má náběh na výzvu k potvrzení, byť jí nejspíš formálně není (např. {{Diff|1347270|zde}}, "Vzhledem k [...] považuji za nezbytné, abyste iniciovali převolení správců."). Vyzvat všechny tři správce k potvrzení dle pravidel nemá právo ([[Wikislovník:Pravidla o správcích#Potvrzení ve funkci]], "Uživatel může dle předchozího bodu vyzvat k potvrzení nejvýše jednoho správce za rok"). Odhlasovaná pravidla shodil v [[Diskuse s uživatelem:Palu#Výzvy ke správcům]]: "Zdravím, zdejší pravidla, respektive to, co si tu někteří prohlasovali jako jakousi simulaci právního systému, nepovažuji za správná." * Ve stránce [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] vedl revertovací přesouvací válku, přestože je ve svém postoji osamocen proti mě a Pyprilescuovi a konsenzus není na jeho straně. * Na požadavek na zdroj reagoval vložením několika neformátovaných url (dokonce všech do jediného refu), {{Diff|1347984|zde}}, zatímco druhé lidi dříve obtěžoval s požadavky na vyplňování hovadinek jako je ISBN. Součástí je i odkaz na [[W:Záchod]], což není spolehlivý zdroj. Zdroje z druhého významu z hesla [[sociální zařízení]] posléze odstranil a dále vedl revertovací válku. Jím vložené zdroje jsem odstranil, neboť ani jeden daný význam pro daný výraz nedefinoval. * Odevzdal sérii urážek, které se ani vzdáleně neblíží pravdě: "Jste vrcholný troll, co se baví jen nesmyslnými diskusemi o tom, že ostatní něco dělají údajně špatně a jejich práce je údajně k ničemu, zatímco sám neuděláte téměř nic a když už, tak to stojí za úplné.. zlámanou grešli. Obvykle jste veden při svých útocích osobními antipatiemi a svou pomstychtivostí, což jen umocňuje rozsah, jakým poškozujete Wikislovník, protože tím většinu plodných autorů znechucujete." Místo: [[Diskuse k Wikislovníku:Kronika#Smysl jubilejních hesel]]. Možná provokace, které jsem skočil na lep. Někoho takto nepravdivě napadnout je dobrý způsob jak vyprovokovat obranou reakci, kde se napadený brání relevantním vyvracením. * Podivné výmluvy ohledně manipulace českého Wikislovníku přitakáváním si z dvou IP adres. Místo: [[Wikislovník:Pod lípou#Paluův požadavek na Metě na smazání stránky]]. Místo uznání a omluvy nejprve "Přestaňte o mě laskavě lhát, překračujete veškeré hranice", posléze "Zaprvé - byly to veřejné adresy, jedna tuším internetové kavárny Koník, jestli si dobře vzpomínám, druhá plovoucí? Už nevím, ale i kdybych se tehdy pokoušel jakkoliv loutkařit, tak to byl jednorázový přešlap, téměř 20 let starý." a dále "Já si to bohužel po 17 letech nepamatuju. Pokud jsem tehdy udělal takový přešlap a zkoušel například loutkařit, tak se za to upřímně omlouvám." Napíná uvěřitelnost na hranici prasknutí, ne-li za ni. Metafora ''přešlapu'' je nepatřičná; přešlap je často nechtěný a dosti mírný neideální čin; spíše tu sedí ''faul''. Poněkud připomíná [[Diskuse s uživatelem:Milda/Archiv02#Výzva k odstoupení]], byť to je v řadě znaků odlišný případ. * Opakovaně odstranil svůj závadný příspěvek ({{Diff|1353158|zde}} a {{Diff|1353161|zde}}), na nějž již bylo reagováno ode mne, a nenechal si vysvětlit, že je to nepřípustné. A pak odstranil i můj příspěvek {{Diff|1353168|zde}}. * V rozhořčení jsem udělal chybu a v reakci na Paluovo jedovaté shrnutí editace se příliš ostře vyjádřil, ale vzápětí jsem vyjádření napravil, {{Diff|1353502|zde}}. Palu chybu tematizoval, ale nikoli v českém Wikislovníku, nýbrž v projektu Meta: [[Meta: Special:Diff/28743405]]. * V hesle [[nátura]] opakovaně odstranit etymologicky související proti přesile 3:1; viz též [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Etymologicky_související]]. (Včetně celého odstavce překladů s nemalým množstvím překladů). * Revertovací válka za hranici 3 revertů v hesle [[pelyněk brotan]]; třeba mohl mít i věcně pravdu (měl?) ale porušil 3RR dne 1. 2. 2025 se svými 7 reverty. * Nesmyslně vrátil příznak hovorový do vulgárního (a tedy nespisovného) hesla ({{Diff|1363630|zde}}). == Incidenty 2026 == * Do vulgárního slova vrátil příznak hovorový, {{Diff|1374381|zde}}, což je nesmysl dle [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2025#Hesla označená jako hovorová i vulgární]], kde nesmyslnost plyne z mé tamější citace NESČ. Související je diskuze z roku 2023, [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)#Nespisovné Marakeše]], kde pravil "ve slovnících jsou přitom i nespisovné tvary, například hovorové nebo obecné" a nenechal si vysvětlit, že to není pravda, totiž že hovorové jsou spisovné. Viz i incident z 9. května 2025 v seznamu výše, {{Diff|1363630|tato editace}}. Přitvrdil {{Diff|1374465|dalším revertem}}. * Nekonstruktivně/zavádějícím způsobem komunikoval zde: [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam#Příznaky farmak. a hydrol.]]. Mohl se vyjádřit jasně a konkrétně tak, aby bylo ihned jasné, o čem je řeč. Nejprve: "Promiňte pánové, ale tyto příznaky jsem já nepřidal. Palu (diskuse) 25. 1. 2026, 19:51 (CET)" A pak v reakci na moji odpověď: "Opakuji, že já jsem ty příznaky nepřidal. Prozkoumejte historii o pár editací hlouběji. Palu (diskuse) 28. 1. 2026, 23:36 (CET)". * Označil mě, Kusuriju a Pyprilescua za "trolly" ve shrnutí "Ok, tak už všichni tři místni trollové rozbíjeji stránky" ({{Diff|1378438|zde}}), místo aby nějakým způsobem doložil konsenzus alespoň odkazem na diskuzi, kde je tento nějak vidět. * V hesle [[kadibudka]] revertoval všechny moje dobře zdůvodněné opravy ({{Diff|1383784|zde}}), t.j. vrátil chybné překlady latrine a Latrine, vrátil coby synonyma něco, co zjevně zdaleka synonyma nejsou, odstranil externí odkazy aj. Revertoval jsem ho a on mě revertoval znovu, ale alespoň v dalších editacích něco opravil, nikoli však vše, protože [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=1383817 v této revizi] např. tvrdí, že "latrína" je v širším slova smyslu, což není. Přitom však např. v {{Diff|1383814|této editaci}} do shrnutí napsal "upř. překl.", čili upřesnění překladů, nicméně odstranění chybného překladu není upřesnění (odstranění, ať již čehokoli, není speciálním případem upřesnění); patrně odmítá jasně indikovat, že opravuje vlastní chybu, a kterou že chybu to upravuje. * Znovu revertoval ve [[WS:FH]] ({{Diff|1384767|zde}}), což se dalo čekat, nicméně shrnutí je dvojitě nepravdivé či zavádějící: změny nejsou ''evidentně'' k horšímu (např. kolokace nejsou ''evidentně'' k horšímu) a mé změny, tam kde podstatné, ''projednané'' (byť ne Paluem odsouhlasené) dávno jsou (jak odkázáno z WS:FH), zatímco jeho změny tímto znovu prosazované právěže projednané (např. nadnesené Pod lípou) nejsou. * Označil účet [[Uživatel:Hnetubud]] za pravděpodobného Pyprilescua, což nedává smysl (historii editací má téměř prázdnou; jeho styl v české Wikipedii není pyprilescovský). Můj revert revertoval. == Jiné účty == * Tento: {{Uživatel|85.132.158.238}} *: Důkaz: "Jen tento spor trvá už od mého začátku působení zde pod ip 62.24.89.211 a 85.132.158.238" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. *: Důkaz 2: {{Diff|714249|zde}}. *: Střípek obsahující obvinění ze lži a rozkazovací způsob, vůči Reapermanovi: "A pokud tady otevřeně lžete, že někoho napadám dokonce opakovaně, tak se chováte velmi, ale velmi v rozporu s wikietiketou, takže se do mě, prosím přestaňte soustavně opírat (a podotýkám, že se do mě opíráte už od začátku mého působení zde). To, že jste líný si zjistit okolnosti Vaše zkratkovité neférování jednání nemůže omlouvat, buď se chovejte odpovědně, nebo, jestli nejste schopen uznat chybu a poučit se, nebo dokonce mluvit smírně s ostatními slovníkáři, se mandátu správce vzdejte." dle [[Diskuse s uživatelem:Pajast#Blok]]. * Tento: {{Uživatel|86.49.11.246}} *: Důkaz: [[W:Special:Diff/24419516]]. *: Pozoruhodná editace: {{Diff|68291|rozdíl}}, čili samovláda na stránce Ověřitelnost. Změna nese znaky slovního salátu, např. "věrohodnými nakladatelstvím". *: Relevantní citace: "^^ Vtipné, jak někdo zneužívá svých dvou IP adres, aby si přitakával. --Mercy 6. 12. 2008, 20:23 (UTC)", dle [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2008-2#interwiki_šablony]]; to je ve vztahu k editacím od 86.49.11.246 a 62.24.89.211. *: Mercymu pravil: "Vtipné jak umí být lidé domýšliví. 62.24.89.211 je totiž na wikipedii pro změnu prý Nador. To je ale spiknutí, pane Mercy - pozor, koukám Vám do okna a mířím na Vás stříkací pistolí! 86.49.11.246 6. 12. 2008, 20:24 (UTC) " *: Založil [[Diskuse k Wikislovníku:Formát hesla/Archiv#Sekce dělení]], což vedlo k zavedení oddílu dělení. Tam vyhroceně diskutoval s Dannym B. Zde od věci, nicméně velmi poučné, je toto: 'No, tak doufám, že to doplníte do již existujích hesel, případně zajistíte robotické doplnění. Samozřejmě i do cizích slov. --Lenka64 21. 4. 2009, 05:34 (UTC)' Zde vidíme účet Lenka64 dávát příklad ostatním, jak narušovat projekt. * Tento dle {{Diff|70134|rozdílu}}: {{Uživatel|62.24.89.211}} *: Důkaz: "Jen tento spor trvá už od mého začátku působení zde pod ip 62.24.89.211 a 85.132.158.238" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. *: Edituje stránku [[Uživatel:Palu/Návrh 2]] *: Účet celkem ve velkém edituje [[Wikislovník:Formát hesla]] bez diskuze * Tento: [[W:User:Nador]], dle [[W:User:Palu]]: *: Důkaz: [[W:Special:Diff/18309511]]. Zbytek níže je analýza, kterou jsem provedl před odhalením tohoto jednoznačného důkazu. *: V [[W:Diskuse:Wieluń#Spor o šablonu s Nolanusem]] identifikovali osobu účtu Nador s osobou účtu 62.24.89.211 uživatelé Raduz, Cinik a Nadkachna. *: Možnost shody zmínil Juandev zde: [[Diskuse s uživatelem:62.24.89.211]]. *: Na stránce [[W:Diskuse:Wieliczka#Název článku - vyjádření se k předcházející diskuzi]] čteme: "Ah... už tě máme zpátky Nadore...teď se tu zas budeš se všema hádat???" (ze strany Raduze) a to vůči IP adrese 62.24.89.211. (Tato IP adresa, která je dle výše Palu, klasicky tvrdí: "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet.") *: Další střípek: [[W:Diskuse s wikipedistou:62.24.89.211/Archiv1#Reverty]], "Pokud budete i nadále pokračovat v revertech svých oponentů jako jste to dělal předtím přihlášený, zablokuji Vám možnost editace. Tento blok již bude dvojnásobkem předchozího bloku. Děkuji za pochopení. -- Mercy (☎|✍) 24. 9. 2008, 08:42 (UTC)" Na což odvětil: "Koukám, že mě stejně jako pan Nolanus považujete za Nadora, je to velice komické, ale jestli okamžitě nepřestanete, přestanu na wikipedii úplně editovat, jelikož mě to velice, ale opravdu velice uráží a irituje. [...]" *: Další střípek: [[W:Diskuse s wikipedistou:62.24.89.211/Archiv1#Nador]]: 'Prošel jsem si všechny Vaše příspěvky - věnujete se stejným článkům jako Nador - a příště bych Vás prosil, aby jste si mě nebral v diskusi do úst - nejsem s Vámi v žádném konfliktu, takže pro Vás nejsem konfliktní osoba ani náhodou ** To, že jste se stále nepřihlásil je Vás problém, který Wikipoedii poškozuje - stále Vás na to upozorňuji - leč marnost nad marnost - vadí to zde mnoha lidem, akorát nemají ani čas ani chuť se s Vámi stále přít ** S pozdravem --MiroslavJosef 19. 11. 2008, 15:55 (UTC)' *: Z výše dostáváme, že Nadora a účet 62.24.89.211 propojili Raduz, Cinik, Nadkachna, Nolanus a Mercy; MiroslavJosef se vyjádřil tím směrem. *: Další střípek: [[W:Diskuse:Wieliczka#Pokus_o_vyvrácení_(nebo_výrazné_podkopání)_některých_argumentů_pro_polský_název]]: "Můžete dokázat, že je 62.24.89.211 konfliktní? Je to fakt, nebo pouze osobní útok? Narazil jsem u něj jen na jeden konflikt, kdy požadoval zdrojování proti vůli komunity.[...] po přečtení diskuse se osobně klaním na stranu Věličky, tedy klaním se k výkladu zažitosti dr. Králíka a Miracetiho (zažitý=aktivně užívaný):", podepsán 86.49.11.246, který dle výše vypadá jako Palu. *: [[W:Wieluń]] obsahuje v historii revizí příznačnou revertovací válku a příznačné zdůvodnění revertu "vandal". *: V {{Diff|1318598|rozdíle}} Pyprilescu napsal: "drobná nadorizace, hat-tip 2 Palu 2009-2013"; to zní, jako kdyby odkazoval na Nadora (žádný velký důkaz) *: Obrázek [[:File:Pahýl4.JPG]] má coby autora uvedeno jméno "Palu Nádor" odkazující na účet User:Nador. Toto jméno bylo dle historie revizí v Commons vloženo účtem Nador. *: [[Commons:Special:Contributions/Nador]] nachází mj. [[:File:Odpočívadlo s kamennou scenérií v Lounech.jpg]] a další obrázky z Loun. Přitom [[:W:User:Palu]] vede kategorii "Wikipedisté z okresu Louny". Avšak zjevně pouhý náznak, nic konkluzivního. == Jiné poznámky == * Zatímco často prosazuje zacházet s [[WS:FH]] jako s rigidním pravidlem (což není dle [[WS:Pravidla]]), kterému musí ustoupit vše ostatní, sám zavádí různé odchylky od předchozí praxe/úzu, nejspíš proto, že nejsou podchyceny žádným kvazipravidlem. To mu nebrání měnit [[WS:FH]] bez diskuze, čili měnit něco, čím se podle něj ostatní musí rigidně řídit. Příkladem odchylek od úzu jsou plurály zeměpismých vlastních jmen (viz níže), slabičná dělení v české IPA (proti čemuž je konsenzus) a červené odkazy v ohýbacích tabulkách. ** Přitom však založil stránku [[WS:Nevšímejte si žádných pravidel]], což dává spor/kontradikci. * Prosazoval synonyma v ohýbaných tvarech dle [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Aktualizace pravidla Wikislovník:Formát hesla#Ohýbané tvary slov]]; odkázanou diskuzi na konci zhodnotil tak, že prý vkládání takových redundantních informací nezakazuje. V hesle [[zdrhl]] vytvořil duplikaci definic i synonym, což jsem v roce 2023 zrušil. Diskuze stojí i za přečtení coby ukázka špatného diskuzního stylu. Své prosazoval revertem {{Diff|655880|zde}}. A pravil "ale já v téhle oblasti spoléhám na základní princip tvorby, že co není pravidly zakázáno, to je povoleno a lze to vkládat, zvlášť když je k tomu chuť a čas, která k tomu je"; aha, ale na kolokace se to nevztahuje, že? Myšlenka, že by někdo na takovou scestnou duplikaci sémantické informace v ohýbaných tvarech našel čas mi přijde bizarní. Synonyma je vidět v heslech [[hltl]], [[vrzl]], [[prchl]] a [[frnkl]] (z [[frkl]] jsem to odstranil). * Prosazuje a vkládá v užití nedoložené plurály zeměpisných vlastních jmen, k čemuž není konsenzus. Ale dokud není numerický 2/3-konsenzus na žádnou stranu, není jasné, zda se s tím má něco dělat, např. revertovat. Viz [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Uvádění v užití nedoložených plurálů vlastních jmen]] a [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2014-1#Plurály vlastních jmen z pohledu doložitelnosti]]. Dále [[Uživatel:Dan Polansky/Dokládání plurálů]], jež i uvádí a dokládá stav konsenzu či dissenzu. * Prosazuje kontroverzní antonyma, např. dle [[Diskuse:refléř]]. Že je Paluovo pojetí antonymie špatně či ochuzující není podle mě zřejmé, nicméně je kontroverzní. Více viz [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Výklad antonym]] a [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)/Archiv-2022#Antonyma na základě pohlaví]]. Ostatně by se problém vyřešil užitím oddílu "Významově související", který Palu nepodporuje. * Vytvořil stránku [[Wikislovník:Žádost o komentář/Činnost Dannyho B.]], což bylo smazáno. Špatně vytvoření stránky být nemuselo; otázka je, zda byla dostatečně doložena a zda obsahovala ve výsledku pomluvy či osobní útoky. Stránka byla patrně založena v říjnu 2009 a smazána byla v prosinci 2010. * Založil zbytečnou diskuzi se slabými argumenty: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Jmenný prostor Uživatel]]. Mormegilův pokus vysvětlit to, co bylo beztoho naprosto zřejmé, nevedl k přesvědčení. * Založil podle mě zbytečnou diskuzi: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Odkazování jednotlivých slov v příkladech]]. * Učinil podle mě odborně chybný návrh, ve kterém vyjmul rozdíl v etymologii z pojmu homonymie: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-5#Rozdělování slov v hesle podle etymologie]]. Tam např. podivné tvrzení "Doufám, že je vám jasné, že současný stav je to nerozdělovat vůbec?". * Opatření [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]] chybně charakterizoval jako "exkomunikaci" v [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018#Slovo týdne]]; způsob formulace a argumentace v tomto vlákně stojí za povšimnutí. * Pravil: "Já osobně jsem zastáncem co možná nejkomplexnějšího slovníku včetně těchto tvarů [...]", což však není pravda (když jde o onu komplexnost): nepodpořil a obstruoval kolokace (druh obsahu běžně vedený v českých slovnících včetně SSJČ, SSČ, ASCS, LSSČ a ASSČ) a odstraňoval významově související. Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2022#Archaika – aorist, imperfektum, antepréteritum]]. V podobném duchu je Paluovo vyjádření "Kolego, pojďme zkusit spolupráci místo handrkování o pár linků nebo jiná ulehčení čtenářům. Jsme na jedné lodi, jde nám o co nejbohatší a nejkomplexnější Wikislovník." dle {{Diff|1340509|této editace}}. * Neváhá užít slovo "vandal" ve shrnutí editace, se kterou nesouhlasí, byť se jedná o obsahový či procesní spor a nikoli o vandalismus, např. {{Diff|1256254|zde}}. * Vkládá a obhajuje ohýbání víceslovných termínů, např. {{Diff|1169031|zde}}. * Někdy užívá slovo "záškodník" v odkazu na druhé editory, např. {{Diff|1329549|zde}} v plurálu "záškodníci". Nebo "záškodnický" {{Diff|1331495|zde}} a {{Diff|1331998|zde}}. * Zdá se být patrná záliba v téměř čistě mechanických činnostech nevyžadujících žádné myšlení či zamyšlení, jako je přidávání odkazů do ohýbacích tabulek či vkládání slabičného dělení do české IPA dle vlastního citu rodilého mluvčího. * Paluova (ne)způsobilost podle ucha určovat výslovnost (uchometricky) se projevila zde: [[Diskuse s uživatelkou:Jaktože'teď_všechny'káfirky's'niqábem%3F%3F#znělé ř]]. A v souvisejících revertech. * Palu založil stránku [[Uživatel:Palu/Odpovědi jazykové poradny]], u níž jsou jisté pochybnosti, zda porušuje autorská práva (copyright). Je to dle diskuze [[Wikislovník:Nástěnka správců/Archiv13#Odpovědi jazykové poradny]], kde Palu odevzal argument podle mě naprosto scestný. Pochybnost původně nadnesl Tchoř zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-3#Odpovědi jazykové poradny]]. * Nesmyslná žádost o ověření: [[Wikislovník:Žádost o ověření#rhybaření]]. Žádná omluva. == Aktivity s nízkou přidanou hodnotou == Značné množství času věnuje aktivitám s nízkou přidanou hodnotou: * Přidávání červených odkazů do ohýbacích tabulek, např. {{Diff|1226446|zde}} a {{Diff|1310286|zde}} * Vkládání slabičného dělení do české IPA (což jak uvedl [[Wikislovník:Pod_lípou#Slabičné_dělení_v_IPA_pro_češtinu|zde]] dělá podle citu, a téměř každý Čech už stejně ví, jak slabikuje) * Hromadné zakládání ohýbaných tvarů, zvlášť když se blíží kulatý počet založených hesel pro zápis do [[WS:Kronika]] (např. dle [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky/Palu&target=Palu&offset=20240719191111&limit=500 těchto příspěvků]) ale i jindy * Přidávání v užití nedoložených plurálů do vlastních jmen (téměř každý Čech zná) * Konání nepraktických návrhů Pod lípou ** Např. [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Modernizace strojové zpracovatelnosti]], 'Přitom se nabízí celkem jednoduché a elegantní řešení - zadávat nadpisy a obsah kapitol nikoliv jako teď přímo, ale přes šablonu, která si to přechroustá a hodí nadpis "etymologie" přesně tam, kam patří, vždy na stejné místo, bez chyby. [...] Napadlo mě, jestli bychom to rovnou neskloubili s návrhy výše a neudělali nějakou šablonovou strukturu, do které by se dalo vše převést?' Téma dále rozvíjel v diskuzi [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Výhody a nevýhody psaní nadpisu jazyk šablonou]], kde uvedl i příklad, jak by heslo mohlo vypadat (hledat "Nejsem si jist, jak moc je to mylná představa"). Výsledkem by bylo kompletní přepracování formátu a jeho zabetonování do šablony, se ztrátou flexibility. ** Např. [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Rozdělení hesel na podstránky podle jazyků]], "Já bych tuto transkluzi podpořil, jak už jsem napsal, vedlo by to k výraznému zpřehlednění českého Wikislovníku. Té nekompatibilitě moc nerozumím, podle mě by to fungovalo stále stejně, jen by se vkládala do hesla "vole" (něco jako) šablona "vole/cs", která by se editovala. Iwiki by zůstalo funkční podle mě úplně stejně." Takže ono velmi malé množství lidských zdrojů na českém Wikislovníku bude zavádět něco, co žádný jiný Wikislovník nemá a tedy není žádný empirický důkaz o osvědčení. Tento návrh však Palu pouze podpořil; návrh učinil jak se zdá Jan Dudík. * Podivné standardizace na něco, co ani není domluvený standard, např. {{Diff|1320162|zde}} a dále viz [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky/Palu&target=Palu&offset=20240825215146&limit=500 související příspěvky] * Ruční přidávání šablony Doplnit do stránek, přestože takové stránky se snadno naleznou vyhledáváním pomocí regulárního výrazu ({{Diff|1228777|zde}}, kde v šabloně Doplnit změnil "ohýbání" na "časování", jako kdyby tato zvýšená specificita z hlediska potřeba nalezitelnosti něčemu pomohla) == Údajné programové odmítání == Zda programově (z principu) odmítám návrhy Palua kvůli osobě navrhovatele: * V roce 2018 jsem založil hlasování odpovídající návrhu, který Palu podpořil coby jeden ze dvou byť nebyl iniciátorem, v diskuzi [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-3#Velká písmena a citoslovečné věty]]. Hlasování je zde: [[Wikislovník:Hlasování/Přísloví a fráze s malým a bez tečky]]. * V roce 2023 jsem začal vkládat externí odkazy na úrovni 3 namísto 2, dle návrhu Palua. Na druhé straně je seznam Paluových návrhů a odchylek od většinové praxe, které považuji za scestné, nízkohodnoté apod. dlouhý, násobně delší než seznam výše. Není to však podle mě zaujatostí jako spíše jiným nastavením mysli, hledícím na jádrový užitek a praktičnost a ne na to, co považuji za scestné či nízkohodnoté. == Řekli o Paluovi == Tento oddíl má obsahovat výstižné výroky druhých na adresu Palua. Je poněkud ošemetný; takové výroky mají slabou důkazní hodnotu. V případě pochybnosti je s citovanými výroky nakládat jako s neověřenými spekulacemi. * "Ve stručnosti: tvoje chování a jednání mi z dlouhodobého hlediska připadá problematické a nejspíš bude nutné ho řešit celokomunitně. Konstruktivní spolupráce s tebou je prakticky nemožná, má-li člověk jiný názor. Jak psal už v roce 2010 Reaperman: dostaneš nějakou myšlenku, o problému si nic nezjistíš a začneš ji prosazovat do roztrhání těla; přičemž při tom děláš hluchého, slepého a jen si dokola meleš to svoje (2016, Bazi). Navíc se nebojíš svoje představy prosazovat revertačními válkami a k diskuzím přistupuješ stylem: "mám pravdu, ale zkuste mě přesvědčit o tom, že nemám, pokud vaše argumenty uznám". Další věc je, že jsi často zbytečně vztahovačný a reaguješ emocionálně, což taky nijak konstruktivní spolupráci nepomáhá. Kdybys aspoň postupoval způsobem, že když dostaneš nápad, tak zahájíš diskuzi, tak pokud se mi ten nápad zdá hloupý, měl bych možnost tam jednorázově napsat svoje stanovisko a dál tu diskuzi ignorovat a věnovat se něčemu konstruktivnímu. Jenže ty často hned jdeš a věc začneš prosazovat a pak je zbytečně nutné vynaložit velké množství energie a času na to, aby ti bylo zabráněno v realizaci hloupého nápadu." --Auvajs. A dále od Auvajse: 'Tohle je právě ta tvoje vztahovačnost, kterou už jsem zmiňoval výše. Jsi přesvědčený, že když s tebou někdo nesouhlasí, je to proto, že tě "nemá rád". Vůbec si nepřipouštíš, že to je proto, že tvůj nápad je považován za hloupý.' A výběrem od Palua: "Jinak tvoje zaujetí proti mé osobě je evidentní. Zaujímáš vždy výhradně opačné stanovisko, které provázíš vždy negativním hodnocením mé osoby." Zdroj: [[Diskuse s uživatelem:Auvajs#Bitevní pole]]. * "Palu, upřímně, byl jste to vy, kdo se zde dlouhodobě pohyboval svými editacemi a změnami ve způsobu přispívání na hraně nebo až za hranou pravidel a zvyklostí. Jedni dobu jste nedělal nic jiného než stále a dokola na jejich hranici lavíroval a zkoušel, co pravidla vydrží a co je komunita ochotná ještě snést. Debaty s vámi většinou nikam nevedly. Jiné argumenty jste nikdy neuznal a stále zatvrzele trval na svém. Hlasování není diktát většiny. Hlasování o dílčích věcech je prostě jen druhá možnost, když první – tj. snaha o diskusi a vysvětlení – selhala. --Martin Kotačka (diskuse) 11. 9. 2018, 19:52 (CEST)" Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018#Slovo týdne]]. == Konflikty s uživateli == Tento oddíl má vypsat seznam uživatelů, se kterými měl Palu někdy výrazný konflikt. Je ošemetný; to, že někdo má konflikt s mnoha uživateli, ještě neznamená, že není v právu. Byl to ostatně Platón kdo mínil, že demokracie je špatná, protože většina lidí je špatná (nebo alespoň nezpůsobilá<ref>https://plato.stanford.edu/entries/democracy/</ref>). Seznam: * Danny B., Reaperman ([[Diskuse_s_uživatelem:Reaperman#Zase_staré_dobré_koleje_jedovatosti?|zde]]), Milda ([[Diskuse_s_uživatelem:Milda/Archiv02#Vyhrožování_z_pozice_síly_-_nepřístupné_chování|zde]]), Kusurija ([[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv10#Disruptivní_chování|zde]]), Bazi ([[Diskuse_s_uživatelem:Bazi/2016#Způsob_spolupráce|zde]], [[Diskuse_s_uživatelem:Bazi/2016#Unáhlené_reverty,_nepravdivá_tvrzení|zde]]), Auvajs ([[Diskuse s uživatelem:Auvajs#Bitevní pole|zde]]), Lenka64 ([[Diskuse_s_uživatelem:Palu#Očividné_nepravdy|zde]]), Dan Polansky ({{Diff|1325064|zde}}) == Kolokace a obstrukcionismus == Paluův přístup ke kolokacím dobře ukazuje jeho obstrukcionismus, házení klacků pod nohy dobrým věcem. Obstrukcionismem nerozumím pouhou opozici nýbrž něco víc, byť nyní obtížně hledám formulaci, co tím přesně myslím. Opozice je v pořádku; obstrukcionismus nikoli. Relevantní fakta a činy: * Palu na stránce [[Uživatel:Palu/Formát hesla]] kolokace podporoval a to již ve verzi z roku 2010. * V roce 2023 v diskuzi o kolokací Pod lípou Palu zvedl pouze malicherné formalistní připomínky včetně požadavku na předčasnou standardizaci. Požadavky na přesné plánování a podrobnou standardizaci jsou výborný způsob, jak věci ochromit a zablokovat; lidé se zadrhnou na relativních podružnostech, jako zda zvolit ten či onen formát (které jsou oba přijatelné a věc vkusu). Pro porovnání, dodnes není v ohýbaných tvarech standardizována terminologie jako podstatné jméno vs. substantivum a jednotné číslo vs. singulár; kdyby jeden trval na tom, že tyto věci je nejprve nutno standardizovat a teprve potom lze vytvářet ohýbané tvary, žádné ohýbané tvary by nebyly. Diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Kolokace]]. * V roce 2024 opakovaně na kolokace útočil, včetně hromadného odmazávání a obstrukcionistického/nesmyslného požadavku, aby byly kolokace zavedeny během několika týdnů (hledat "v dohledné době řekněme několika týdnů" výše), což je požadavek, který na své aktivity a iniciativy nevztahuje a požadavek, který žádný jiný Wikislovník vedoucí kolokace neplní. Jedna mnou založená diskuze následkem Paluova hromadného odmazávání je zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-2#Kolokace - jak_dál]]. * Součástí útoku z roku 2024 bylo to, že Pod lípou začal ke kolokacím sčítat hlasy, byť jindy nesmlouvavě trvá na hledání síly argumentu; zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-2#Kolokace - konsensus?]]. V této diskuzi pingnul (ťuknul do?) několik uživatelů. Tam i Paluovo sebeodhalení: "Bez maskovaných imperativů a diktátu svět nemůže fungovat." Tato diskuze byla zbytečná--následovala relativně nedávné mnou založení diskuzi "Kolokace - jak dál"--a měla účinek víření prachu, zvýšení naděje, že se najdou další odpůrci. Odpůrci se pak našli mezi lidmi, kteří se nevěnují v posledních letech téměř vůbec tvorbě slovníku a na slovník chodí relativně zřídka. * Věc korunoval tímto: "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. Ovšem ve věci šablony Viz podle Palua technická specifikace/standardizace není potřeba: "No tak v podstatě ano, tak jako doteď by tam byla benevolence. Šablona Viz slouží k tomu, aby člověk našel podobné výrazy a nikde žádný předpis nedefinuje, jestli je podobné polské wesz a naše veš nebo ne. Ale asi se můžeme shodnout, že většina lidí to jako podobné vyhodnotí." Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]]. Ve světle uvedeného obtížně hledat ve věci kolokací dobrou vůli pomáhat projektu. Slovo sémanticky související se slovem "standardizace" je "normalizace", které upomíná na negativně nazírané období Československých dějin; zda je to relevantní je otázka. Standardizace nemusí být špatná věc, ale ne za každou cenu. == Wikipedie == Nabízí se otázka, do jaké míry je to i Wikipedie, která ukazuje dlouhodobě problematické jednání ze strany Palua, zejména relativně nedávnějšího data. Opatření z roku 2016 (zmíněno i jinde na stránce): [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]], "Wikipedista Palu má v rámci jednoho článku zakázáno použít více než jeden revert v průběhu 24 hodin s výjimkou revertu porušení autorských práv, vandalismu anebo vlastních příspěvků. [...]", "Z mnoha projevů je patrné, že se wikipedista Palu opakovaně a v různých situacích domnívá, že právě jen on přináší ty rozhodující a nejautoritativnější argumenty, které nelze pominout, a není připraven akceptovat, když třeba i jsou jeho argumenty ostatními zváženy, ale ve výsledku nad nimi převáží jiné, které ostatní považují třeba za významnější." (toto je od Baziho) Příklad stížnosti ze strany Mario7, duben 2018: "Celé vaše jednání vůbec svědčí o naprosté zatvrzelosti a absenci myšlenkových procesů, kterými se (obvykle) dosahuje konsenzus. Pokud se chci omezit výhradně na wikipedijní význam slova, podívejte se třeba na ten obrázek v WP:KON – nesouhlasíte-li se zdůvodněním revertu, doporučovaným řešením je přenesení problému na diskusní stránku článku. Všimněte si, že diskusi jsem dokonce otevřel já (!), ale vy jste tvrdohlavě revertoval. Ano, můžete namítnout, že jsem vás také revertoval, ale současně jsem celý problém řešil v diskusi a opakovaně jsem se vás ptal, jaká formulace by vám tedy vyhovovala, včetně konkrétních návrhů a vyjádření ochoty diskutovat i o vašem, případně zcela odlišném, návrhu. Můj dotaz jste zcela odignoroval (!), místo toho jste revertoval a posléze nesnesl, že máte co do činění s wikipedistou, jenž uý není ochoten mávnout rukou a rezignovat, ale naopak, trval na svém a svůj pohled prosazoval argumenty, což je způsob, na němž vaše obvyklá diskusní taktika opotřebovávací války, zdá se, zkrachovala. Dobře vědět do budoucna." Zdroj: [[W: Diskuse s wikipedistou:Martin Urbanec/Archiv16]]. == Možné pronásledování == Je otázka, zda tato forma soustavné kritiky s cílem omezit škodu způsobovanou Paluem projektu splňuje pojem ''pronásledování''/hounding, jak definováno ve Všeobecném kodexu chování Nadace Wikimedia. Zatím mi v této věci nebyla správci sdělena stížnost; zejména má mluvní stránka ve věci nic neobsahuje. Kodex o tom, co je zakázáno: * "Pronásledování: Sledování osoby napříč projektem nebo projekty a opakovaná kritika její práce především s cílem ji rozrušit nebo odradit. Pokud problémy přetrvávají i po snaze o komunikaci a vzdělávání, může být nutné, aby je komunity řešily prostřednictvím zavedených komunitních procesů." Definice splněna není: cíl kritiky není ''rozrušit či odradit'' nýbrž omezit škody projektu osobou působené. I kdyby definice splněna byla (někdo může věc vyhodnotit jinak než já; nejsem všemudrc a daný pojem není úzce technicky definovaný), potom by první krok byla stížnost na mé mluvní stránce v této věci ("Pokud problémy přetrvávají i ''po snaze'' o komunikaci a vzdělávání [...]", italika ode mne). Odkazy: * [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Policy:Universal_Code_of_Conduct/cs Všeobecný kodex chování Nadace Wikimedia - Wikimedia Foundation Governance Wiki], foundation.wikimedia.org == Pronásledování mě Paluem == Ať již je skutečnost jakákoli, cítím se v letech 2023 and 2024 Paluem Nádorem dlouhodobě pronásledován. Palu Nádor opakovaně poškozuje mou činnost (např. opakovaně odstraňuje kolokace, hromadně odstraňoval užitečné položky z externích odkazů, sabotoval učinění data přístupu v referenčních šablonách volitelným), opakovaně zvedá malicherné stížnosti a problematizuje triviality (např. umisťování odkazů do všech slov definice), opakovaně na mě útočí urážlivými nálepkami (viz výše na stránce), aj. Mě to přijde jako dlouhodobé obtěžování/harassment. == Propojování účtů == Zamýšlím se nad tím, zda je vhodné propojit účet Palu s jeho dřívějšími účty, jak jsem zde učinil. Jeden by mohl namítnout, že jsou to staré záležitosti a že by bylo slušnější je nevytahovat. Jenže tyto účty jsou klíčové střípky v celkovém obrazu hrubě závadného jednání a vystupování. Tyto účty prokazatelně lhaly a manipulovaly projekt (viz důkazy výše). Situaci můžeme porovnat s tímto: [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Auvajs]]. Zde Vachovec propojil účet Auvajs s účty Auvajs=Aeromix=Vandalista=Nenasytne.zravy.slimak. Byla jistě možnost zkoumat pouze chování účtu Auvajs a nikoli chování osoby. Uvedením seznamu jiných účtů se vyšetřování a určování celkového obrazu rozšířilo z ''účtu'' na ''osobu''. == Numerický vs. argumentační konsenzus == K tématu je již něco výše, pod hledáním "Zmatené/nekonzistentní pojetí rozdílu mezi početním/numerickým a argumentačním konsenzem." Klíč: síla argumentu. Případy, číslované: 1) Palu pod IP adresou 62.24.89.211 pravil: "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet.", dle [[W:Diskuse:Wieliczka#Název článku - vyjádření se k předcházející diskuzi]], 3. 11. 2008. Přitom však Palu již tehdy (o měsíc později) dobře věděl, že na počtu ve skutečnosti záleží, jak vyplývá z následujícího Paluova chování ([[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2008-2#interwiki šablony]]): : "Tahle šablona ale odkazuje jenom na české projekty, to je úplně něco jiného než předkládá navrhovatel. 62.24.89.211 6. 12. 2008, 08:00 (UTC)" :: "Přesně tak. 86.49.11.246 6. 12. 2008, 19:23 (UTC)" Spor/kontradikce. Neboť Paluovo "Přesně tak" neobsahuje žádnou argumentační látku a pouze zvyšuje numerickou podporu. Onen "navrhovatel" byl 86.49.11.246, čili co vidíme výše je podvod (nebo ne?). 2) Únor 2023: Oponoval bez věcné argumentace: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2023#Nejvýše 5 účtů na osobu]]. 3) Ŕíjen 2024 "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. 4) Květen 2025: V [[Diskuse k šabloně:Ping]] pravil Palu: "Argument? 1. je to nekonsensuální. [...]" Čili už není třeba argumentovat, stačí říct, že je to nekonsenzuální a to už je samo o sobě argument. Na stejné téma: "Jsem proti těmto restrikcím." bez uvedení argumentů či odkazu na ně, [[Wikislovník:Pod lípou#Změna funkce Ping (skrýt zrušeno)]]. == Vlastní výzkum == Vlastní výzkum v oboru definic je povolen, dle [[WS:PZH]]; více k tomu viz i [[Uživatel:Dan Polansky/Vlastní výzkum]]. Sice by tomu tak nemělo být podle [[WS:Ověřitelnost]], ale tento spor mezi [[WS:PZH]] a [[WS:Ověřitelnost]] se musí nějak rozřešit; já ho rozřešil ve prospěch rozumné formy vlastního výzkumu dle [[WS:PZH]]. Palu však toto opakovaně popírá vzdor výhradám z mé strany: * Založil stránku [[WS:Žádný vlastní výzkum]] a do ní opakovaně vkládal nepravdivou větu "Princip žádného vlastního výzkumu je univerzálně platný pro všechny projekty Wikimedia vyjma Wikiverzity.", proti revertům, např. {{Diff|1304479|zde}}. * Založil diskuzi se zmateným návrhem: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)#Vlastní výzkum v podání Wikislovníku - návrh pravidla odpovídajícího místní praxi]]. Tam tvrdil, že "Všichni víme, že vlastní výzkum na Wikislovníku nechceme, není ale úplně jasné, [...]". * Nepravdu o zákazu vlastního výzkum později zopakoval {{Diff|1333811|zde}}. Palu však otevřeně vlastní výzkum provádí, proti seriózním zdrojům: * V hesle [[sušička]] Palu změnil definici na užší, takže už to pak neodpovídalo SSČ. Kusurija namítl nesprávnost na mluvní stránce. * Na žádost o dodání zdroje Palu žádný nedodal a naznačil, že taková žádost je nekonstruktivní, dle [[Diskuse:sušička]]. * Posléze Palu přidal alespoň druhý, také užší význam, a bez důkazu či zdroje ho označil za hovorový. Na výhradu, že takové členění neodpovídá jedinému zdroji, který máme, SSČ, nereagoval úpravou hesla. * Toto proběhlo v krátké časové návaznosti na {{Diff|1333811|tvrzení o zákazu vlastního výzkumu}}. Problém v případě "sušička" výše není, že někdo udělá chybu; to se stane. Problém je, že někdo opakovaně nepravdivě prohlašuje zákaz vlastního výzkumu a sám ho dělá. Další problém je, že ho dělá způsobem vrcholně ledabylým, tedy že se patrně nenamáhal ani podívat na první stránku vyhledávání v Google Books, neboť na ní jsou alespoň dvě užití slova mimo domácnost. A další problém je, že si vymyslel příznak hovorový, pro což nic nesvědčí, i s uvážením toho, že takové užití je hned na první stránce v Google Books. Korunu tomu dává v [[Diskuse:sušička]] obtěžujícím mnohomluvným a nízkohodnotným způsobem vedení diskuze. V této diskuzi např. jak pro blbé opakovaně cosi vysvětluje, nejrpve 'nikoliv ji vrátit na definici typu "smrk je strom". Strom je totiž i buk' a v dalším příspěvku 'Rozhodně je lepší definice "delfín je vodní savec" než "delfín je savec" nebo dokonce "delfín je zvíře".' Mnohomluvnost příspěvků není dáná množstvím sdělovaného nýbrž jakýmsi slovním průjmem (či jak to říct slušně?), který je podle mě neúctou k ostatním diskutujícím. Další Paluův vlastní výzkum byl v hesle [[konzorcium]] a sice "Chybný zápis slova konsorcium." ({{Diff|542331|zde}}) Dodnes je v hesle Paluův nesmyslný příznak "hovorově", protože diskuze v [[Diskuse:konzorcium]] Palua nepřesvědčila. Další Paluův vlastní výzkum je vidět v [[Diskuse:přicmrndávač]], včetně způsobu práce s citacemi a vymýšlení si květnatých definic. Vlastní výzkumem jsou i Paluova slabičná dělení pro češtinu (viz i výše "jak to preferuju jako mluvčí já podle svého citu"). == Špatný diskuzní styl == Velmi špatný diskuzní styl je něco, co se narozdíl od jiných prohřešků hůře dokazuje. Je snadné diffem doložit urážlivé nálepkování či revertování mimo stav před sporem/status quo ante. Ve věci špatného diskuzního stylu je dokazování dle mého dojmu netriviální. Jako závadné znaky jsem identifikoval argumentační slabost, repetitivní mnohomluvnost a nemístné přecházení na osobní úroveň. Alespoň lze odkázat místa, kde je špatný diskuzní styl vidět: * [[Diskuse k Wikislovníku:Pravidla]], 2015 * [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Pět pilířů]], 2016 * [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)#Nespisovné Marakeše]], březen 2023 * [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]], 2024 * [[Diskuse:přicmrndávač]], 2024 * [[Diskuse:sušička]], 2024 * [[Diskuse:make-up]], 2025 * [[Diskuse s uživatelem:Kusurija#chemické prvky]], 2024 == Kontradikce == Identifikoval jsem následující kontradikce ze strany Palua: * Máme se prý chovat slušně, dodržovat etiketu, nicméně Palu hrubě nadává a jinak útočí. Viz [[#Shrnutí problémů]]. * Nemáme prý mluvit k osobě nýbrž k věci, nicméně Palu se opakovaně obrací k osobě. ({{Diff|1338595|Příklad}}). * Věci je prý potřeba řádně prodiskutovat, ale kdo diskutuje je někdy Paluem pak napaden, že diskutuje příliš. * Hlasovat se prý nemá, ale diskuze Pod lípou nestačí. (Toto bych chtěl lépe doložit. Pamatuji si jakýsi výrok, kde shodil diskuzi Pod lípou.) * Vlastní výzkum je prý zakázán, nicméně Palu vlastní výzkum činí. Viz [[#Vlastní výzkum]]. * Věci prý nutno zdrojovat řádkovými referencemi, ale to se na Palua nevztahuje ([[Wikislovník:Spisovná čeština]] vs. [[Příloha:Příznaky]]). * Slovník má prý být co nejbohatší a nejkomplexnější, ale Palu odstraňuje vyhledávací šablony do GBK a Wikizdrojů, problematizuje odkazy do ČNK, odstraňuje kolokace a významově související. * Konsenzus se prý má určit výhradně na základě argumentů, nicméně Palu ho často určuje numericky. * Na oko se hlásí k striktnímu dodržování pravidel a stěžuje si na porušování i pouhých kvazipravidel, ale sám odhlasované pravidlo o správcích otevřeně shazuje {{Diff|1347281|zde}}; čili na jedné straně se vypjatě ohání termínem "pravidla", na druhé straně odmítá "simulaci právního systému" ({{Diff|1347281|tamtéž}}). Jako pěst na oko je Paluovo založení stránky [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] a trvání na názvu "Nevšímejte si žádných pravidel", včetně Paluova výroku: "Naprosto iracionální argumentace. Stránka [Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel] je základním principem vylepšování Wikipedie - dodává odvahu tam, kde je potřeba bouchnout do stolu, něco zlepšit a přitom to na něco formálně naráží." A dále (viz na stránce výše), "Pro mě není směrodatné, co je napsáno v pravidle. Pro mě je směrodatné jak je to odůvodněno." == Sebereflexe == {{Diff|1341102|Zde}}, rok 2025: "Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu." Čirý humor. == Poškozené stránky == Stránky, kde bude potřeba/vhodné provést po Paluovi revert, s odstupem: * [[Šablona:Ping]]: prosazuje funkci skrytého pingu, k čemuž nemá ani argumentační ani numerický konsenzus; poměrně důležité, neboť skrytý ping je podle mě (byť ne české Wikipedie) velmi problematická praxe; moji pozici podpořil Kusurija; viz též [[Wikislovník:Pod lípou#Změna funkce Ping (skrýt zrušeno)]], kam Palu původně nijak argumentačně nepřispěl; na druhé straně lze namítnout, že šablona Ping byla historicky přesměrována na šablonu Odpověď, takže historicky skrytí podporovala, tedy já musím nějak zajistit něco jako 2/3-supervětšinu, pakliže tedy ignorujeme moje argumenty a pouze hledíme na numeriku a status quo ante * [[Wikislovník:Formát hesla]]: nyní provizorně vyřešeno jako dvě verze, ale je to jeho verze která je aktivní, což je v principu špatně * [[neplápolající]]: prosazuje odkaz do nelemmatu neplápolat; revertoval ho Pyprilescu * [[Zelenskyj]] a [[Zelenskij]] * [[make-up]]: Znovu přidat požadavek na zdroj * [[pseudocysta]]: v definici jsou části nepodpořené zdroji; aj. * [[Šablona:IJP]]: dokumentace díky Paluovi nezmiňuje možnost užití šablony bez parametru, ale dokud to šablona podporuje a je tak nasazena v hlavním jmenném prostoru, situace je tolerovatelná * [[Příloha:Česká slova podle latinského základu]] * [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu]]: přejmenoval ze založeného názvu bez diskuze a konsenzu; odstranil části popisu bez diskuze a konsenzu, čili Palu je šéf/boss/king; nyní zde: [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu (3)]]; nyní obsahově nerozbito (10. června 2025) * [[úesbéčko]]: odstranil mnou vložené požadavky na zdroj. Následkem chybí zdroj pro příznak hovorový a druhý význam není nijak podpořen, ani citacemi použití. Na diskuzní stránce v tuto chvíli nic není. * [[ostrakismus]]: odstranil požavadek na zdroj z nedoloženého významu aniž by dodal zdroj, ať již řádkovou referencí či citacemi použití; alespoň umístil odkazy na zdroje na diskuzní stránku, ale vložit je formátované do hlavního jmenného prostoru se mu partně nechtělo * [[mít tlusté sklo]]: z hesla opakovaně odstraňuje rozumnou poznámku, vyargumentovanou na diskuzní stránce * [[mít v prdeli voj]]: z hesla opakovaně odstraňuje rozumnou poznámku proti Kus+Pypr+DP * [[nátura]]: odstranil etymologicky související; dále viz shrnutí editací tam * [[kočka]]: nahradil mou definici (která byla fakticky dobře) definicí "pohledná, atraktivní žena či dívka", která chybně nutí znak pohlednosti/atraktivity, jenž je ve skutečnosti volitelný; dále užívá onu sémanticky zmatenou čárku, kterou někdy vidíme v českých slovnících * [[neideální]]: je ideální znovu odstranit redlinky (maličkost) ale hlavně vrátit informaci, že antonyma jsou pouze přibližná/částečná; ostatně "suboptimální" už je označeno jako ''částečné'' synonymum, tedy i dává jedině smysl, aby "optimální" bylo ''částečné'' antonymum * [[kadibudka]]: revertoval moje opravy, včetně mého odstranění nesprávných překladů a moji změnu příznaku na zhrub. dle slovníků pro slovo ''kadit'' dle diskuzní stránky * [[:Šablona:SJÚĽŠ]]: ukazuje se zdvojená tečka díky Paluově trvání na tom, že musí být volána jakási standardizační šablona * [[:Šablona:Viz]]: dokumentace by měla být vedena jako ''návrh pravidla'' neodrážející nutně konsenzus, ale tomu on zabránil {{Diff|1305116|zde}} a v následujících revertech a já po nich dále nerevertoval * A jiné. Ale komu se chce se donekonečna revertovat, byť i s odstupem, proti osobě, která neuznává ani numerickou většinu ani argumenty jiné než ty své? A pakliže ostatním editorům na opravě/nápravě nezáleží, odkud plyne moje povinnost revertovat osamocen, bez revertovací podpory ostatních? Některé stránky, kde jsme Palua přerevertovali: * [[Šablona:PSJČ]]: datum přístupu úspěšně učiněno volitelným; podpořil mě Amsavatar * [[Šablona:SSJČ]]: datum přístupu úspěšně učiněno volitelným; podpořil mě Amsavatar * [[Šablona:Vzor Česko]]: žádné odkazy na ohýbané tvary; podpořili mě Kusurija a Pyprilescu * [[en liten fugl hvisket meg i øret]]: poznámka o etymologii zachována mimo definiční řádku; podpořil mě Pyprilescu * [[cystoid]]: zdroji nepodpořené části odstraněny; podpořil mě Pyprilescu == Zdrojování == Palu někdy na požadavek na zdroj reaguje odstraněním požadavku aniž by ale uvedl zdroj, a aniž by zahájil diskuzi, např. v hesle [[úesbéčko]]. == Způsobilost k lexikografii == V některých případech jeho editování je dobře patrná snížená způsobilost k lexikografii: * [[cystoid]]: viz výše hledáním [[#:~:Historie stránky cystoid ukazuje|"Historie stránky cystoid ukazuje"]] (TBD: pokus o odkaz vyhledáváním textu nefunguje). * [[kadibudka]] ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=543255 tato verze]): 1) překlady latrine a Latrine jsou špatně, což snad musí trknout každého, kdo ví, že české [[latrína]] není [[kadibudka]] (díra v zemi bez nutnosti zastřešení v pojmu vs. domeček, často dřevěný, s dírou v zemi a a snad typicky sedákem), a napadne ho ověřit, že se u českého latrína a těchto dvou podobně znějcíích slov nejedná o falešné přátele; 2) vložená synonyma "suchý záchod, latrína, záchod, toaleta, (nepřesně) WC" jimi ani jedno nejsou: jsou to hyperonyma či koordinátní termíny; 3) umístit "splachovací záchod" do antonym je dosti podivné: je to koordinátní termín a tedy by to bylo, jako umístit červenou do antonym k modré. I v [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=1383817 údajně opravené revizi] prohlašuje např. "latrína" za "v širším slova smyslu", ale latrína je termín koordinátní, nikoli hyperonymum (kadibudka i latrína jsou případy záchodu; kadibudka není případ latríny). (Dobře, chyba se stane, ale když jsem to po něm opravil, měl drzost to sumárně revertovat.) * [[lovit]]: "střílet" je podle něj synonymum, bez štítku/labelu indikující nepřesnost, byť lovit zvěř lze jistě i oštěpem a ryby se stejně většinou loví bez střílení, navíc je-li podmětem lovení zvíře, to stejně většinou nestřílí ({{Diff|1318118|zde}}). == Možná navrhovaná opatření == 1) Nekonečný blok ("indef"). Vzhledem k dlouhodobosti a závažnosti narušování projektu by to snad bylo i ospravedlnitelné, nicméně s tím nesouhlasím. Neboť nekonečný blok považuji za nástroj, který by se měl používat jen velmi výjimečně a obvykle by mu mělo předcházet něco mírnějšího a přesto velmi výmluvného, např. roční blok. Palu sice dostal devítiměsíční blok, což se ročnímu blíží, ale to bylo dávno; musel by dostat podobně dlouhý blok nedávno. 2) Roční zákaz editace. Přijatelné/obhajitelné, ale nejspíš zbytečně přísné. 3) Bezpodmínečný zákaz revertování. Mírné opatření a podle mě dost rozumné. Produktivnímu přispívání do projektu nebrání. Preferované opatření. 4) Omezení počtu revertů na jeden revert na stránku a den. Velmi mírné, ale bylo by to alespoň něco. Takové opatření bylo podáno zde: [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]]. Nevýhoda opatření je, že pořád může revertovat rychlostí jeden revert za den, což má k ideálu daleko; preferuji opatření 3. == Wayback Machine == Některé revize stránky jsou [https://web.archive.org/web/20260119062237/https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/U%C5%BEivatel_Palu archivovány v Wayback Machine]. Nejstarší archivovaná je patrně z [https://web.archive.org/web/20240924192007/https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/U%C5%BEivatel_Palu 24. září 2024] (stránka byla na wiki založena 28. srpna 2024). Čerstvou archivaci lze vyvolat kliknutím na "Save Page Now". Archivovat lze i [https://web.archive.org/web/20260419084659/https://cs.wiktionary.org/wiki/Uživatel:Dan_Polansky/Uživatel_Palu?action=raw "raw" wikitext] (což je o moc kompaktnější). == Reference == <references /> tuovyda5t3iyorsdsqcedtjrhkqg3fo 1386827 1386816 2026-05-08T08:38:36Z Dan Polansky 367 /* Kontradikce */ 1386827 wikitext text/x-wiki Český úvod: Účelem této stránky je sesbírat podklady pro přijetí opatření proti uživateli [[User:Palu|Palu]] (dle Commons jménem Palu Nádor, ale třeba je to přezdívka) na ochranu projektu, případně blok. Minimální (mírné) opatření by bylo omezení revertů na jeden revert na den a stránku; takové opatření bylo proti Paluovi přijato v minulosti. Domnívám se, že na takový veřejný sběr podkladů mám právo, ale kdyby některý správce mínil jinak, můžeme si o tom promluvit a stránku smazat či přesunout. Jedna alternativní možnost by byla, že bych případ vybudoval v mnou založeném hlasování, které by formulovalo žádost o opatření, v prostoru Wikislovník. Moje preference je hlasování zatím nezakládat a doufat, že padne blok či problémy alespoň dočasně ustanou. Tento veřejný sběr důkazů byl zahájen nyní v srpnu 2024 až poté, co problémy podle mě zdaleka přesáhly únosnou míru a délku trvání, za politováníhodné nečinnosti správců (nedostal ani napomenutí). English introduction (the rest is in Czech): The purpose of this page is to collect evidence to support taking a measure against user Palu (according to Commons, named Palu Nádor, but it may be a nickname) to protect the Czech Wiktionary project, or to support a block. A minimum (mild) measure would be limiting of reverts to one revert per day and page; such a measure was taken against Palu in the past. It is my understanding that I have the right to perform such a public evidence collection, but if some administrator [or steward] is of different view, we may talk about it and delete this page or move it as required. One alternative is to build a case in a vote about a measure against Palu, which would formulate a request for measure, in Wikislovník [Wiktionary] namespace. I prefer to refrain from starting a vote and hope that Palu will get a block or that problems with his behavior cease, at least temporarily. This public collection of evidence started in August 2024, long time after the gravity and duration of the problems with Palu greatly exceeded what is remotely tolerable, while Czech Wiktionary administrators did not intervene against Palu (they did not even admonish him). ==Shrnutí problémů== * Revertování ve sporech na svoji verzi namísto status quo ante, typicky bez založení diskuze. Zdůvodnění: vyhrát má síla argumentu, nikoli pouze počet podpůrců a odpůrců, a sílu argumentů posoudí Palu. Palu však nemá povinnost argumenty přednést nejprve v diskuzi a nejprve vyslechnout protiargumenty druhých. Příklady [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovník:Pravidla&action=history&offset=20150811165416%7C640413 zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovník:Zařazované_jazyky&action=history zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Šablona:Vzor_Česko&action=history zde], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=en_liten_fugl_hvisket_meg_i_%C3%B8ret&action=history zde] a [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Příloha:Číslo_vlastních_jmen_(čeština)&action=history zde]. * Osobní útoky, např. opakovaně že DP (já) je "troll" a "vandal" ({{Diff|1260643|rozdíl}}); dále útočné/pomlouvačné traktáty na nástěnce správců (např. [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Potřebuji pomoc s hromadnou vandalizací Wikislovníku, která trvá už několik týdnů a já nemám sílu ani prostředky na to to sám jako nesprváce řešit|zde]], [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Dan_Polansky_neustále_nerespektuje_standardní_formát_hesel|zde]] a další v témže archivu) a jeden osobní útok v kronice ({{Diff|1258371}}). Další: {{Diff|1321981}}. A hrubý ("grázl") {{Diff|1322799|zde}}, zopakován {{Diff|1323063|zde}}, {{Diff|1323717|zde}}, {{Diff|1324053|zde}} a {{Diff|1333806|zde}}. To mu však nebrání označovat kritiku svého jednání a osoby jako osobní útok, např. v [[Diskuse:přicmrndávač]]. Čili v jednu chvíli hrubě útočí urážlivými nálepkami, v jinou si malicherně stěžuje, že se někdo otřel kriticky o jeho osobu; a to činí opakovaně dlouhodobě. Heslo pokrytectví/licoměrnost. * Opakovaná obvinění ze lži: {{Diff|724726|zde}} a {{Diff|1324879|zde}}. Obvinění ze lži se někdy klasifikuje jako osobní útok; dlužno vyšetřit. * Hromadné náletové akce bez diskuze (neprodiskutované), např. ohledně poznámek o doslovných překladech (viz níže). Ale sám naopak žádá druhé věci nejprve projednat: "Pokud navrhujete systematickou změnu dotýkající se několika desítek článků, pak jde o hromadnou změnu. Je problém iniciovat místo toho obecnou diskusi?" z [[Diskuse s uživatelem:Houbeaujatchèque#Stop neprojednaným přesunům]]. V téže diskuzi: "OK, chápu, vytváříte tím ale výjimku z uvedeného. Proto prosím nejprve projednejte a získejte si konsensus. Ta hesla tu dlouho byla v dané podobě a nikomu to nevadilo, takže je potřeba ověřit, jestli váš názor komunita přijímá. A prosím, uberte na emocích. Moc děkuji za pochopení." Důraz: "ověřit, jestli váš názor komunita přijímá", nikoli "ověřit, zda vaše argumenty jsou ty nejsilnější"; viz i níže stížnost na nekonzistentní míchání druhů konsenzu. * Dlouhodobá činnost odporující konsenzu, např. v případě slabičného dělení pro české IPA, kde stojí proti drtivé většině ([https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/Uživatel_Palu#:~:text=Prezentování%20Paluova%20slabičného%20idiolektu viz níže]). * Špatný diskuzní styl/nízká úroveň diskuzních příspěvků; formální dokazování tohoto obtížné. Příliš mnoho nepravd, i očividných. * Opakované nepravdy ve shrnutí editací, např. {{Diff|1228767|zde}}, {{Diff|1267090|zde}}, {{Diff|1306189|zde}}, {{Diff|1305999|zde}} a {{Diff|1383814|zde}}. * Vynucování volitelných věcí jako kdyby to byly povinnosti, např. trváním na vkládání šablon Minimum a Doplnit s případnou následnou stížností na nevkladatele na nástěnce správců. Příklad [[Diskuse_s_uživatelem:Dan_Polansky/2018-2023#Neužívání_šablon_jako_Minimum_nebo_Doplnit|zde]] a [[Wikislovník:Nástěnka_správců#Rozsypání_monitoringu_kvality_hesel|zde]]. * Zmatené/nekonzistentní pojetí rozdílu mezi početním/numerickým a argumentačním konsenzem. Na jedné straně trvá na argumentačním konsenzu např. při svých revertovacích válkách a vkládání slabičného dělení v české IPA, na druhé straně např. ve věci dávání nadpisu externí odkazy na úroveň 3, s čímž sám souhlasí a přišel, tvrdí, že není konsenzus, což však nemůže být jiný než početní konsenzus, neboť by si mohl své argumenty pro vyhodnotit jako silné a tím vyhrát. Stejně ve věci kolokací to vypadalo, že s nimi nově argumentačně souhlasí, ale pak zase tvrdí, že není konsenzus, což už ale musí být početní konsenzus. * Zakládání stránek v prostoru Wikislovník s pseudopravidly bez založení diskuze Pod lípou (obsahující byť by jen prosté oznámení o založení) a následné odkazování na ně a vynucování těchto, jako kdyby to byla pravidla projektu. Příklady jsou [[Wikislovník:Shrnutí editace]] (navíc porušení autorských práv), [[Wikislovník:Šest pilířů]] (DP je pro smazání, Ams je pro smazání, Pypr stránku zpochybnil, L64 ji zpochybila), [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]], [[Wikislovník:Stránky Wikislovníku]], [[Wikislovník:Heslo]], [[Wikislovník:Předpokládejte dobrou vůli]], [[Wikislovník:Zdvořilost]], [[Wikislovník:Vlastnění textu]], [[Wikislovník:Žádné osobní útoky]], [[Wikislovník:Odstraňte osobní útoky]], [[Wikislovník:Žádný vlastní výzkum]], [[Wikislovník:Nezaujatý úhel pohledu]], [[Wikislovník:Věrohodné zdroje]]. Revertovací válkou vkládání nepravdivé věty ({{Diff|1252376}}, {{Diff|1252384}}). * Tematizování malicherností na mluvních stránkách uživatelů, jako je vyplňování shrnutí editace a používání citačních šablon namísto volné identifikace zdroje. Např. [[Diskuse_s_uživatelem:Istafe#Shrnutí|zde]], {{Diff|201948|zde}}, [[Diskuse_s_uživatelem:Tomáš_Peterka#Shrnutí|zde]] a [[Diskuse_s_uživatelem:Martin_Kotačka#Shrnutí|zde]] a potom [[Diskuse s uživatelem:Mormegil#Zdrojování|zde]] a [[Diskuse s uživatelem:Jiří Janíček#Citační šablony|zde]]. * Soustavné, dlouhodobé a nadměrné užívání imperativu/rozkazovacího způsobu vůči druhým, vzdor opakovaným výhradám od mne, např. {{Diff|77276|zde}} (další příklady budou dodány ale je přímočaré je najít). * Děkování za pochopení, což je scestné: zní to jako výrok někoho, kdo má autoritu druhým velet a ti už pak nemají jinou možnost než to pochopit. Např. {{Diff|77276|zde}}, což si {{Diff|77285|zde}} vysloužilo náležitou kousavou reakci. ==Přijatá opatření== * Blok na devět měsíců v roce 2009; pro popis problémů viz [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Oznámení o znemožnění možnosti editace]]. Vypíchnuté problémy, které dle mého posouzení přetrvávají v letech 2023-2024: "neustálé násilné prosazování svého menšinového názoru proti většinovému, nezřídka všech ostatních", "toto prosazování vedeno často revertačními válkami", "opakované vědomě i prvoplánově kontroverzní a/nebo provokativní editace", "plíživé či násilné měnění zaběhlých zvyků a pravidel bez jakékoliv diskuse a následné snahy o vymáhání těchto změn jakožto platných". * [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]], 2016. Vybraná citace: "Opakovaně se ovšem reverty vyskytují hlavně ve sporech s názorovými oponenty, kdy bývá revert prvním Paluovým krokem, často opakovaným, a teprve když zpravidla druhá strana zahájí diskusi, přistoupí k ní, ale obvykle za podmínky, že v samotné stránce zůstává i v průběhu diskuse „jeho“ prorevertovávaná verze." * [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]], 2016, "Wikipedista Palu má v rámci jednoho článku zakázáno použít více než jeden revert v průběhu 24 hodin s výjimkou revertu porušení autorských práv, vandalismu anebo vlastních příspěvků. [...]", "Z mnoha projevů je patrné, že se wikipedista Palu opakovaně a v různých situacích domnívá, že právě jen on přináší ty rozhodující a nejautoritativnější argumenty, které nelze pominout, a není připraven akceptovat, když třeba i jsou jeho argumenty ostatními zváženy, ale ve výsledku nad nimi převáží jiné, které ostatní považují třeba za významnější." (toto je od Baziho) ==Incidenty 2008== * Vytváření klamného dojmu větší než skutečné podpory pro postoj, dle [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2008-2#interwiki šablony]]. Tam Mercy pravil: "^^ Vtipné, jak někdo zneužívá svých dvou IP adres, aby si přitakával. --Mercy 6. 12. 2008, 20:23 (UTC)". Týká se činnosti IP adres 86.49.11.246 a 62.24.89.211. Čili manipulace projektu. * Do hesla [[Polsko]] vložil pod IP účtem tvar "Polscích" namísto "Polskách" ({{Diff|61078|zde}}, byť připouští nejistotu skrze shrnutí); tvar "Polskách" vrátil JQtt skrze {{Diff|713271|tuto editaci}} s odkazem na poradnu. Důsledek: tento druh vlastního výzkumu (určování ohýbání podle vzoru či pravidla bez ohledu na doloženo, navíc u plurálu vlastního zeměpisného jména) nemusí být tak neškodný/zaručeně správný, jak by si někdo myslel. ==Incidenty 2009== * Prosazování slov slovotvorně uvěřitelných ale nedoložených v užití, dle [[Diskuse s uživatelem:Reaperman/Archiv/01#Plurály toponym]]: "Pokud jde o slova, která živý jazyk nepoužívá, neznamená to, že je neumožňuje. Znamená to to, že je to konstrukt, který má velice omezené či zcela žádné použití. Takový konstrukt je pak umělou součástí jazyka, která ale není ničím zapovězena. Záleží pouze na uživatelích jazyka, zda ji oživí či nikoliv, důležité je pouze to, zda vyhovují pravidlům pravopisu a pravidlům slovotvorby." To je v rozporu s [[WS:PZH]]. * Prosazování své verze revertováním v hesle [[vrch]], včetně {{Diff|70816|rozdílu}} vracejícího "Viz též|vrh|vrah". Tento incident se váže na související incident z roku 2024 (viz níže), jehož diskuze je zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]]. * Otevřené obvinění správce ze lži, což je ''úmyslně'' nepravdivé tvrzení: "A pokud tady otevřeně lžete, že někoho napadám dokonce opakovaně, tak se chováte velmi, ale velmi v rozporu s wikietiketou, takže se do mě, prosím přestaňte soustavně opírat (a podotýkám, že se do mě opíráte už od začátku mého působení zde). To, že jste líný si zjistit okolnosti Vaše zkratkovité neférování jednání nemůže omlouvat, buď se chovejte odpovědně, nebo, jestli nejste schopen uznat chybu a poučit se, nebo dokonce mluvit smírně s ostatními slovníkáři, se mandátu správce vzdejte." Zde: [[Diskuse s uživatelem:Pajast#Blok]], březen 2009. * Zaúkoloval uživatelku Lenka64 k vkládání tematických kategorií, v imperativu[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Diskuse_s_u%C5%BEivatelkou:Lenka64&oldid=107835#Kategorizace], "Věnujte se prosím i sekundární kategorizaci. Můžete tak usnadnit práci s hesly ostatním. Díky za pochopení. Palu 5. 12. 2009, 15:23 (UTC)". Užívá imperativ a děkuje za pochopení, jako kdyby on byl správce, autorita či tak něco. (V odkazu uživatelce Lenka64 za vyjádření proti tematickým kategoriím poděkoval i Juan de Vojníkov/Juandev.) V časové následnosti problematizoval tematické kategorie zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2009-1#Sekundární kategorizace]]. Citace: "Dva lidi se vyslovili, že sekundární kategorizace je zbytečná a že ji nehodlají vkládat. Měly bychom promyslet, zda ji tedy nezrušíme úplně. Jeden z těchto lidí vkládá spoustu hesel denně a tím vzniká mnoho nekategorizovaných článků, které nikdo většinou nedokategorizovává. Celý projekt je tedy dost nefunkční, polovina hesel je kategorizována, polovina ne. Chci se tedy zeptat na váš názor, jestli je projekt udržitelný, jestli je potřebný a jestli stojí za tu námahu, jestli by nebylo lepší ho úplně opustit. Spousta Wikislovníků se bez něj obchází a do budoucna lze sekundární kategorizaci do značné míry nahradit sekcemi hyperonyma a hyponyma. Palu 5. 12. 2009, 23:17 (UTC)" Viz též i níže v roce 2010. Zrušit něco, čehož údajná náhrada není schválena, a argumentovat u toho onou náhradou, je špatné. ==Incidenty 2010== * Navrhl smazání tematických kategorií, což způsobilo českému Wikislovníku značnou škodu; vinu mají však i ti, kteří to pak podpořili. Zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Výpis tématických kategorií]]. "Tématické kategorie jsou pro wikislovník zbytné, ale chápu, že část uživatelů s tím ráda marní čas. --Lenka64 5. 1. 2010, 15:15 (UTC) [PAR] Juan: Po chvíli práce už budeš vědět jaké zhruba tu jsou kategorie. Lepší radu nemám. [BR] Lenka: Tak proč je nezrušíme? Sekce hyperonyma a hyponyma by byly jistě přínosnější. Palu 5. 1. 2010, 16:42 (UTC)". Přínosnost artefaktu typu A (hyperonyma a hyponyma) není žádný důvod pro zrušení artefaktu typu B (tematické kategorie), tím spíš typu A, který není zaveden. Viz též [[#Incidenty 2009]]. ==Incidenty 2013== * Provokativně oslovil správce tónem, jako kdyby mluvil s dítětem: "Copa to je za roztomilé odůvodnění?", dle "copa" namísto "copak" a "roztomilé". Zde: [[Diskuse s uživatelem:Milda/Archiv02]]. Blok za to patrně nedostal. ==Incidenty 2014== * Tvrdil, že není důležité pravidlo, nýbrž zdůvodnění, a že [[WS:FH]] se chaoticky mění. To by dávalo smysl, až na to, že jindy vynucuje WS:FH rigidisticky ⇒ spor/kontradikce. Zdroj: [[Diskuse_s_uživatelem:Milda/Archiv02#Vzory]]. Citace: "Na Vaše shrnutí jsem reagoval a dostalo se mi nesouvisející odpovědi v obecné rovině. Pro mě není směrodatné, co je napsáno v pravidle. Pro mě je směrodatné jak je to odůvodněno. Pokud to odůvodňujete tím, že to není vlastnost, já kontruji tím, že to není o nic míň vlastnost než řadová číslovka, tvrdé přídavné jméno nebo podstatné jméno. Tak prosím odpovězte zcela konkrétně a ne odkazem na WS:FH, který se mění chaoticky bez diskusí a ze změn někdy ani není patrné proč se co děje. --Palu (diskuse) 17. 2. 2014". Předmětem sporu je {{Diff|470599|tato editace}}, ve které Milda odstranil ohýbací vzor z přídavného jména [[mladý]]. ==Incidenty 2015== (Značně neúplné) * Revertovací válka proti přesile na stránce [[Wikislovník:Pravidla]] v době, kdy k jejímu textu běželo hlasování, např. v {{Diff|649074|rozdíle}} a dále lze vypíchnout reverty dne 11. srpna 2015[https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Wikislovn%C3%ADk:Pravidla&action=history&offset=20150811165416%7C640413]. * Souběžné hloupé řeči zde: [[Diskuse k Wikislovníku:Pravidla#O správce smí žádat pouze zkušení uživatelé]], např. "Jestli chcete nějak škatulkovat lidi, tak jedině na základě nexenofobních argumentů a na základě už dostupných nástrojů rozdělování práv.", kde zdůrazňuji slovo "nexenofobních". Dále "Nezlob se na mě, ale konsensu se dá dosáhnout jedině tak, když budou uspokojeny argumenty všech stran." A ještě: "Jak jistě víš, revertuje se správně pouze s odůvodněním.", což sice dává smysl, ale tím se Palu zdaleka neřídí. * Nesprávné (neodpovídající skutečnosti) sepsání údajného konsenzu do stránky [[Šablona:Viz]], v {{Diff|640308|rozdíle}}. Na výtky zvednuté v [[Diskuse k šabloně:Viz#Hlasování k dokumentaci]] nereagoval odpovídající úpravou údajného návrhu pravidla; na konci této diskuze je jeho pozoruhodný příspěvek, jehož interpretace a zhodnocení je ponechána čtenáři: "Podle těchto vyjádření bude možnost najít konsensus velmi těžká. V podstatě každý vidí šablonu Viz úplně jinak a o svém názoru je hodně přesvědčen. Nemohl by se někdo ujmout moderování téhle diskuse, aby se mohlo znění pravidla posunout ke konsensuální podobě? Rád bych všechno zanalyzoval, prověřil kompatibilitu jednotlivých náhledů apod., ale nemám a to v poslední době čas. Hodně by to ulehčilo, kdyby měly příspěvky jasně definované konkrétní požadavky na úpravu konkrétních částí pravidla, a pak teprve k tomu odůvodnění. Věc by se případnému moderátorovi velmi zpřehlednila. Vzhledem k roztříštěnosti názorů na věc by taky prospělo nějaké průzkumové fórum typu ŽoK, kde by každý takto strukturovaně popsal co a jak by chtěl a proč změnit. --Palu (diskuse) 24. 9. 2015" ** Prohlášení, že konsenzus byl nalezen, v {{Diff|656491|rozdíle}} (odstraňuje status pouhého návrhu), což bylo následně revertováno. Podobný špíl v roce 2024: {{Diff|1305116|zde}} (s urážlivým shrnutím). * Vložení oddílu Související do ohýbaného tvaru, {{Diff|669654|zde}}. To vedlo k revertům v roce 2016 v hesle [[krm]], kde došlo v {{Diff|724726|editaci}} k obvinění ze lži. * Blokoval rozumný rozvoj japonských hesel trváním na tom, že nejprve se musí dohodnout úprava [[WS:FH]] a teprve potom lze přidat oddíl přepis. Zde: [[Diskuse:水]]. Např.: "Sekce přepis je potřeba nejprve vyjednat v WS:FH a potom lze teprve vkládat do článků. --Palu (diskuse)" (Citovaná věta není gramatická.) Podobný špíl zkoušel později proti kolokacím a významově souvisejícím. Jak mohou lidé závazně odsouhlasit podrobný formát sekce pro jazykové téma, kterému málo rozumí, přepis asijských jazyků? Takové věci lze podepsat jen nanejisto, tentativně, nikoli rigidistickým stylem. ==Incidenty 2016== (Značně neúplné) * Založil [[Wikislovník:Pět pilířů]] bez diskuze po vzoru české Wikipedie a pokusil se ze stránky udělat něco jako pravidlo (stránka obsahuje mnoho zjevně pro český Wikislovník nevhodných či nepravdivých vět). Viz i [[Diskuse k Wikislovníku:Pět pilířů]], kde diskutoval s Bazim. Související je incident z roku 2020, kdy stránku bez diskuze přepnul mimo stav "navržená stránka" dle {{Diff|1118226|rozdílu}}. ** Diskuzi založil Bazi ([[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Pět pilířů]]), kde Bazi uvedl: "Uživatel Palu dnes založil stránku Wikislovník:Pět pilířů a hned ji odkazoval ze závazného pravidla Wikislovník:Pravidla, ačkoli není patrné, zda má daný text širší souhlas komunity Wikislovníku." Paluův způsob vedení této Bazim založené diskuze stojí za pozornost. ** V souvislosti Palu prosazoval odkaz na jím založenou stránku a opakovaně revertoval na stránce [[WS:Pravidla]], např. dle {{Diff|700843|rozdílu}}. * Oslaboval proces hlasování: [[Wikislovník:Hlasování/Zavedení modulových seznamů pro šablonu Viz]]. Hlasování rozporoval místo aby se umístil v kolonce pro. A obvinil Auvajse ze lži: "To je lež. [...]". * Prosazoval své pojetí vynucování/povinnosti užívání šablony [[Šablona:Doplnit]] nekonsenzuální editací [[WS:FH]]: {{Diff|711421|zde}}, {{Diff|714269|Bazi oslabil zde}}, {{Diff|714272|Palu ho revertoval}}, {{Diff|714322|Bazi oddíl odstranil zcela}}, {{Diff|714324|Palu ho revertoval}}, {{Diff|718012|Bazi rev.}}, {{Diff|718019|Palu rev.}}, {{Diff|718125|Auvajs rev.}}. Viz též [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv3#Blok]] a [[Diskuse k Wikislovníku:Formát hesla#Sekce Chybějící informace]]. Apropó, s tím souvisí podobné vynucování o řadu let později: [[Diskuse s uživatelem:Dan_Polansky/2018-2023#Neužívání šablon jako Minimum nebo Doplnit]]. ==Incidenty 2017== * V podle mě velmi užitečném hlasování [[Wikislovník:Hlasování/Změna pravidel hlasování]] vedl podle mě nenápomocné řeči a formálně návrh nepodpořil. ==Incidenty 2023== * Zatím především viz jeho mluvní stránku. * Setrvalé a vleklé bránění učinění datumů přístupů v šablonách pro externí odkazy volitelnými (např. {{Diff|1252173|zde - PSJČ}}, {{Diff|1252491|zde - SSJČ}}; viz též [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:PSJ%C4%8C&action=history historie PSJČ], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:SSJ%C4%8C&action=history historie SSJČ], [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:IJP&action=history historie IJP] aj.). Apropó, {{Diff|1255930|zde v IJP}} uvedl klamné shrnutí naznačující, že provedl celý revert, což ale neprovedl. Na nástěnce správců nenápomocně diskuzoval [[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv12#Dan_Polansky|zde]], kde jsem pravil "Čili princip práva bezargumentového veta, je to tak?" * Setrvalé a vleklé bránění technice PAGENAME v šablonách pro externí odkazy, např. {{Diff|1256254|zde}}. * Útok na šablonu [[Šablona:KNLA|KNLA]] dle její historie revizí včetně hromadného smazání šablony z hlavního jmenného prostoru. * Útok na šablonu [[Šablona:GBK|GBK]] včetně hromadného smazání šablony z hlavního jmenného prostoru. * Útok na šablonu [[Šablona:Wikizdroje-hledání|Wikizdroje-hledání]] dle její historie revizí. * Útok na šablonu [[Šablona:ČNK|ČNK]]: zpochybňování jejího ručního vkládání bez bota, dle [[Diskuse s uživatelem:JAn Dudík#Robot]]: "Ale asi nejblbější možnost je zůstat u toho, že to [ČNK] tam být má, ale bude to tam dávat někdo ručně i přesto, že by to mohl udělat bot (nebo udělátko nebo kdovíco)." Čili současná praxe ručního vkládání je údajně nejhorší ("nejblbější") možnost (a tedy by jí mělo být zabráněno?). Tematizoval i možnost, že ČNK nebude: "[...] nebo dát na vědomí Danovi Polanskému, že to tam dávat nemá (pokud to tam být nemá). [...]". A u čím více lidí bude ČNK podobným způsobem tematizovat (místo aby to začal sám přidávat a tím podpořil), tím větší je šance, že narazí na někoho ochotného k obstrukci. A k tomu tam ostatně byl náběh, neboť Jan Dudík: "U některých šablon, které rovnou vedou na výsledek bych to chápal spíš, než u takové, která vede jen na vyhledávání. Jako lepší řešení se mi jeví udělat udělátko které by příslušný odkaz vkládalo (opět ale problém - kam?)." Takže jalové spekulace o tom, jak by si někdo (ne všichni) mohl zapnout udělátko, které neexistuje, na projektu, kde je tvůrců udělátek poskrovnu, pokud vůbec jací. * Odstranění odkazů na PSJČ, SSJČ a IJP z hesla [[kočka]] ({{Diff|1253095|zde}}). * Hromadné vkládání slabičného dělení do české IPA vzdor drtivé většině nesouhlasící a splnivší argumentační povinnost, dle [[Diskuse s uživatelem:Palu#Česká IPA]]. Pokračuje v roce 2024. * Zdánlivá podpora přejmenování kategorií na např. Česká podstatná jména následovaná po prodlevě náletovým odstraněním přejmenování. Obstrukce uspěla, kdy vyústila v [[Wikislovník:Hlasování/Přejmenování kategorií substantiv a adjektiv]], kde vedl hloupé řeči: "V původní diskusi jsem byl pro, protože jsem v tom viděl trochu větší srozumitelnost. Potom jsem ale někde viděl argument (tuším že u Mykhala), že jednoslovnost je výhodná. A k tomuto argumentu se teď přikloňuji, protože s tou nesrozumitelností adjektiv a substantiv to není podle mě v české společnosti až tak horké, aby to předčilo to, že tyto tvary jednak ušetří mnoho času pro editory, kteří nepíší s nějakými automatickými udělátky, jednak ušetří i trochu toho místa v heslech, která na cs.wikt patří ze všech Wikislovníků jednoznačně k těm nejdelším. Určitě to není proti nějak výrazné, spíš jsem prostě nechtěl dávat zdržuji se, protože prostě proti trochu převažuje. Vůbec nejlepší by ale byla možnost, kdyby editor mohl psát substantivum nebo třeba jenom subst a čtenář viděl podstatné jméno." * Přejmenování kategorií norštiny bez diskuze (v anglickém Wikislovníku je pro takové věci proces RFM) z důvodu údajné "standardizace". Např. "Kategorie:Adjektiva norštiny (bokmål)" na "Kategorie:Norská (bokmål) adjektiva". Důvod, proč se takové věci obvykle schvalují, je, že zahrnují značné množství editací (zde je dotčených několik kategorií a pro každou nutno editovat všechna její hesla), a kdyby se ukázalo, že není konsenzus, vracení zpět by též zahrnovalo značné množství editací. Např. {{Diff|1266945|zde}}. S přejmenováním nesouhlasil Pyprilescu; otevřel jsem pak diskuzi Pod lípou, ale z ní nebylo jasné, že by konsenzus byl na jednu či druhou stranu. V hesle [[bruker]] mnoho měsíců později Pyprilescu revertoval a Palu pak též. * V [[Diskuse:roztleskávačka]] citoval zdroj ale opakovaně odmítl uvést větu, kterou ze zdroje cituje. * Vyjevení útočného emailu někoho z anglického Wikislovníku, který tvrdí, že bych já (DP) měl být zablokován na neurčito ve všech projektech wiki. Takové vyzývání k nekonečnému bloku ze všech wiki projektů považuji za hrubé obtěžování/harassment, osobní útok či něco podobného. Moje stížnost: [[Diskuse s uživatelem:Palu#Vyjevení obsahu neveřejného útočného emailu]]. Reakce na stížnost neadekvátní. Původní místo útoku archivováno zde: [[Diskuse s uživatelem:Dan Polansky/2018-2023#Aktualizace WS:FH]].Původní editace {{Diff|1256835|zde}}. Součástí Paluovy reakce bylo toto: "Já s tím pomlouvačným trestním hanícím výrokem naprosto souhlasím, po zdejších zkušenostech s vámi po vašem bloku na en.wikt. Takže jestli budete podávat žalobu, tak mě tam připojte." Tím se tento útok stal nejen útokem neznámého (byť na základě behaviorálních znaků odhadem určeného) pachatele ale i útokem od Palua, který tím pádem vyzývá k tomu, abych byl zablokován nekonečně (do odvolání) na všech wiki projektech. * Smyšlená nijak nedoložená urážlivá procenta uvedená navíc v irelevantním místě: "Z vašich úst, při poměru cca 20 procent nápomocných versus 80 procent škodlivých editací z vaší ruky, zní tohle jako skutečně hodně blbý vtip." {{Diff|1256370|Zde}}. * Ve stránce [[zprznit]] {{Diff|Palu|zde}} nahradil generickou definici jako dokonavý tvar [[prznit]] třemi řádky. Ta duplikace je snesitelná, ale vada je, že po jeho editaci hesla nelícují: jednak má [[zprznit]] tři řádky zatímco [[prznit]] jenom dva; jednak jeho definice "porušit mravnost někoho" je dost podivná, ne-li nesrozumitelná, neodpovídající "[...] (většinou násilně) zbavovat panenství pohlavním stykem mimo manželský svazek". ==Incidenty 2024== * Opakované revertování na svou verzi namísto status quo ante ve stránce [[Wikislovník:Zařazované jazyky]], proti mně a Kusurijovi. * Opakovaný revert ve stránce [[Šablona:Viz]], kterým se měl závadný text ve stavu návrhu (který tam vložil před lety on) překlopit do platného stavu. Jeden defekt textu vyřešen diskuzí: [[Wikislovník:Pod lípou#Šablona Viz a homofony]]. Jeho široké pojetí šablony Viz již přitom bylo rozporováno v roce 2009, zde: [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. * Útok na kolokace: hromadné odstraňování kolokací: {{Diff|1312988}}. Obstrukce kolokací kladením obtížně splnitelných požadavků: "vyjasnit, co tam patří, udělat kvalitní návrh změny WS:FH, a vymyslet, jak systematicky kolokace doplnit i za pomocí robotů v dohledné době řekněme několika týdnů do všech současných článků, nikoliv jen náhodně do několika hesel, jako to je teď" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu#Hromadné mazání kolokací]]; Palu sám po sobě nechce, aby zavedl např. jím ručně přidávané slabičné dělení pomocí robotů, kde to by ve skutečnosti šlo. V podobném duchu: "Její vznik podporují za podmínky, že se přidá systematicky skrze WS:FH do všech lemmat během několika týdnů." * Odstraňování užitečných poznámek z hesel: {{Diff|1312993}}. * Předčasná archivace ŽoO pro "biola" z [[Wikislovník:Žádost o ověření]], bez počkání alespoň týden po uzavření dané žádosti. Vedlo k tomuto: [[Wikislovník:Pod lípou#Žádost o ověření - alespoň týden po uzavření před archivací]]. * Prosazování červených odkazů na tvary v ohýbacích tabulkách pomocí revertů, např. na stránce [[Šablona:Vzor hrad]], vzdor vědomí o předchozí kontroverzi z roku 2020 dle {{Diff|1110273|rozdílu}} a {{Diff|1110430|rozdílu}}. Revertování mimo status quo ante. Diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. * Opakované revertování ve [[WS:FH]] na verzi dle Palua namísto na status quo ante, včetně 26. 8. 2024, včetně odstranění zkusmé podpory pro kolokace. * Označování externích odkazů za "spam", dle [[Wikislovník:Pod lípou#Spamování externími odkazy]], poté, co odstranil platné externí odkazy z hesla [[natáhnout bačkory]]. * Hromadné změny ohledně poznámek ohledně doslovných překladů bez diskuze; revertování na svoji verzi např. v hesle [[en liten fugl hvisket meg i øret]] a to i po založení diskuze mnou (sám diskuzi nezaložil); viz též [[Wikislovník:Pod lípou#Přesun doslovných překladů do řádku význam]]. * Manipulace diskuze pingnutím těch lidí, kteří spíše podle předchozího chování podpoří Paluův postoj: [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. * Založení série hesel na pohled nesplňujících [[WS:PZH]]: [[chrr pší‎]], [[chrrr pší‎]], [[chrr pši]], [[chrrr pši]], [[chrr chru pši]], [[chrrr chru pší‎]], [[chrrr chru pši‎]], [[chrr chru pší‎]]. Viz též [[Wikislovník:Žádost o ověření#chrr chru pši, chrr pši]]. Hloupé řeči v diskuzi: "Dan Polansky právě zpochybnění rozšířil i na chrr pši. S tímto osobně nesouhlasím, nicméně podřídím se ostatním. Nemá smysl se o těchto věcech dlouho hádat"; není s čím "osobně" nesouhlasit: heslo nesplňuje WS:PZH. Do hesla [[chrr pší]] vložil coby doklady citace z pisuprodeti.cz a kralici.cz, což podle mě podle standardní interpretace [[WS:PZH]] nesplňuje "užití v trvale zaznamenávaných médiích". * V žádosti o ověření pro "churrasco" ([[Wikislovník:Žádost o ověření/archív#churrasco]]) vložil coby prosté odkazy mj. na weby bauhaus.cz, pnm-nerez.cz, toppotraviny.cz a galerieharfa.cz a pak se zlobil, že je nechci uznat. Dále vložil odkazy na dva slovníky, které zjevně vznikly nějakou pochybnou metodou. Neuzavřenou žádost pak sám zarchivoval, čímž ji zabetonoval ve svůj prospěch. * Nepravdivé osočení Kusuriji, že se účastní revertovacího sporu pod anonymní IP adresou, dle {{Diff|1306198|rozdílu}} (osobní útok). * Prezentování Paluova slabičného idiolektu jako "základního", dle [[Wikislovník:Pod lípou#Slabičné dělení v IPA pro češtinu]]. A sice: 'Zadávám vždy jen ta základní. [...] Nehovoří, je to čistě má volba tak, jak to preferuju jako mluvčí já podle svého citu (cituji znovu NESČ: "jinak záleží na úzu mluvčího (čeština > [češ‑ťi‑na] i [če‑šťi‑na]; charakteristická > [xa‑rak‑te‑ris‑tic‑ká] i např. [xa‑ra‑kte‑ri‑sti‑cká]").' * Tykání {{Diff|1323565|zde}}. V českém kulturním kontextu nezdvořilé. Předtím v českém Wikislovníku soustavně vykal. * Prohlásil, že odešel, {{Diff|1322799|zde}}: "já už jsem dobrovolně odešel, protože s takovým grázlem jako je Polansky se spolupracovat nedá na jakékoliv úrovni, takže dokud ho někdo indef nezablokuje i tady, tak já tu nic dělat nebudu". To zjevně nemyslel vážně, např. dle revertu {{Diff|1323715|zde}} (ve kterém vrátil nízkohodnotný šrot a odstranil výživnou informaci, významově související) a nově založeného hesla [[písník‎]]. Klíč: ukončení činnosti. * Obvinění Kusuriji ze lži {{Diff|1324879|zde}}. * Urážka doplněná o nepravdivá obvinění/osočení vůči mé osobě (vůči Danovi Polanskému), {{Diff|1325064|zde}}, s nulovým množstvím dokladů v podobě diffů či odkazů na místa činu. * Scestná argumentace ohledně pojmu síly argumentu: "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. * Vrácení absurdně barevné provokační splácanice do uživatelské stránky, {{Diff|1327092|zde}}. Vrácení klidně mohl nechat na majiteli uživatelské stránky. Bez jeho zásahu se to mohlo obejít bez dalších komplikací. * Založení diskuse na téma "Staronový návrh: Staročeština, staropolština, staroangličtina, .... vyčlenit" {{Diff|1327091|zde}}, s příspěvkem, který chybně míchá dohromady staročeštinu a staroangličtinu, jako kdyby pro ně platily ty stejné argumenty a protiargumenty (s.č. nemá ISO kód, zatímco s.a. má ISO kód). Přitom kontrast mezi staročeštinou a staroangličtinou pro účely analýzy vhodnosti začlenění byl Paluovi vysvětlen již [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-1#Staročeština vedená jako samostatný jazyk?|zde]] v roce 2015. * Další revert ve sporné věci v [[Šablona:Vzor bytná]] a sice {{Diff|1329354|zde}} (listopad 2024); viz výše "Prosazování červených odkazů na tvary v ohýbacích tabulkách" a [[Wikislovník:Pod lípou#Proč defaultně nevkládat odkazy do ohýbacích tabulek]]. Následovala revertovací válka v osamocení proti třem, dle [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=%C5%A0ablona:Vzor_bytn%C3%A1&curid=102452&action=history relevantní historie]. Ve shrnutí revertu užil Palu mj. "narušování Wikislovníku" ({{Diff|1329635|zde}}), což je nepravda, pokud to má odkazovat na činy opozice; ve skutečnosti jde o vkusový spor; pokud má shrnutí naopak popisovat Paluův revert samotný, pak je vlastně pravdivé. * Neochota implementovat v [[Wikislovník:Formát hesla]] princip pomalé revertovací války pro šetření historie revizí; já čekal s revertem dva měsíce, on revertoval za den, {{Diff|1329011|zde}}. * Naznačil, že já či Pyprilescu stojíme za vulgárně pojmenovanou útočnou loutkou, skrze výrok "Jinak hoši, [...] se píše s měkkým i", {{Diff|1329791|zde}}. Proč uráží Pyprilescua (kromě mě) je vcelku nejasné, když Pyprilescu dokonce Paluovi vyjádřil jisté sympatie či podporu v [[Diskuse s uživatelem:Palu#Prosba o další příspěvky do HJP]]. * Hromadné odstraňování kategorií, neprodiskutované a neopírající se o konsenzus. [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Posledn%C3%AD_zm%C4%9Bny&from=20241119211000&limit=500 Zde seznam editací], možná neúplný nebo špatně identifikovaný. {{Diff|1330408|Zde příklad}}, měnící stav z roku 2020. Žádná diskuze Pod lípou hromadnou změnu navrhující. Následkem přílohy nebudou přehledně vidět např. v [[:Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Důvodem se Paluovi zdá být, že stránka údajně nesmí být zároveň v kategori užší i širší; tento princip se v anglickém Wikislovníku neuplatňuje, pokud si pamatuji, tj. existují případy, kdy se kategorizuje jak úzce, tak široce. Mnou založená diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou#Vyprázdnění Kategorie:Přílohy:Čínské znaky]]. Srovej např. [[:en:Category:Czech lemmas]] vs. [[:en:Category:Czech nouns]], kde česká podstatná jména jsou řazena do obou. Výsledkem jsou revertovací války v mnoha kategoriích, např. [[:Příloha:Seznam čínských znaků s radikálem 60 彳]], kde opakovaně revertuje proti přesile, se shrnutím mj. "opakované narušování standardních kategorizačních pravidel", což tedy nejspíš spadá pod závadané činy/tituly činů pseudostandardizace podle na projektu nespecifikovaných standardů a nekonsenzuální přenášení/aplikace pravidel z jiného projektu na Wikislovník. * Mnou založenou přílohu [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu]] bez návrhu a bez diskuze přesunul na [[Příloha:Slova přejatá z latiny (angličtina)]], což je název podle mě nehezký a dost možná i zavádějící; ta slova nejsou přímo přejatá z latiny. Nový název neindikuje organizační princip; neindikuje, že je to seznam latinských základů a teprve k nim anglických slov a nikoli pouze seznam anglických slov. * Pomluvy mé osoby bez důkazu, {{Diff|1333819|zde}}. * Závadný diskuzní příspěvek {{Diff|1333834|zde}}. Prý "Heslo právě význam neuvádí, uvádí jen znejistěný význam se zpochybněnou platností"; jenže "znejistěný" není alienans, pročež věta obsahuje spor: pokud heslo uvádí znejistěný význam, pak uvádí význam. Dále "se zpochybněnou platností" nepřidává nic k "znejistěný význam"; slovní salát. * Vložení patrně smyšleně úzké definice do hesla [[sušička]]; na žádost o zdroj na stránce [[Diskuse:sušička]] místo dodání zdroje reagoval výzvou ke konstruktivitě, jako by žádost o zdroj byla nekonstruktivní. Ovšem ještě velmi nedávno pravil, že "Mimochodem mezi základní a zásadní pravidla patří taky zákaz vlastního výzkuju" dle {{Diff|1333811|této editace}}. (Téma: vlastní výzkum.) * Založil stránku [[Příloha:Příznaky]] bez jediného zdroje, řádkového či neřádkového. Založení neoznámil Pod lípou, což je neideální, byť nikoli nepřípustné. Založení stránky bez zdroje ostře kontrastuje s jeho problematizováním mé stránky [[WS:Spisovná čeština]] (např. {{Diff|1252990}}), která zdroje má, ale to Paluovi nestačilo. Vzorec/heslo: Palu si může dělat co chce bez diskuze/schválení; ostatní musí Palua žádat o schválení a věc nejprve "kvalitně" vydiskutovat. Mnou přidanou ceduli upozorňující na nedostatek zdrojů odstranil se shrnutím "narušování wikislovníku, NEKIT" ({{Diff|1338062|zde}}). * Založil [[být drzý jako opice]] místo [[drzý jako opice]], což je podle mě lexikograficky nestandardní a neposkytne interwiki. S trochou porozhlédnutí se kolem přitom mohl zjistit, že toto ideální není. * Aparentní užívání LLM/GenAI pro tvorbu nízkokvalitních diskuzních příspěvků, dle [[Diskuse s uživatelem:Kusurija#chemické prvky]], dle charakteristického krajně systematického rozkouskování a dle podivných nesmyslných výroků, jako např. "Přílišné členění a přidávání nadbytečných a zavádějících příznaků může zbytečně komplikovat definici a odvádět pozornost od samotného významu. Wikislovník by měl podle mého názoru nabízet stručné, jasné, jednoznačné a srozumitelné informace." Neboť: přidání příznaku, byť i chybného, nemá na definici žádný vliv. (Tady lze tušit, jaký dobrý nástroj je LLM/GenAI pro disruptéry diskuzí, díky své schopnosti vyprodukovat velké množství hraničně relevantního šrotu/nízkokvalitního materiálu poměrně bezpracně.) * Učinil z projektu vyhánějící výrok "Těch bude ostatně jedině přibývat, protože troll Dan Polansky tu nemá co dělat." dle [[Wikislovník:Nástěnka správců/Archiv13#Hrubý osobní útok od Palua]]. ==Incidenty 2025== * Scestná argumentace na stránce [[Diskuse k příloze:Příznaky]]. * Historie stránky [[cystoid]] ukazuje sníženou způsobilost práce se zdroji a formulace definic: např. v definici není nic o váčku, ale ten se přesto objevil v oddílu překlady skrze {{Diff|1338558|tuto editaci}}; definice je Paluem dle historie editována na několikrát, z těžko pochopitelných důvodu; v {{Diff|1338547|této editaci}} vložil chybný znak "kulovitého tvaru". Za mě za 5, nedostatečný, k definiční lexikografii nezpůsobilý. K diskuzi v [[Diskuse:cystoid]] se připojil jen minimálně, na věcné připomínky tam nereaguje a místo toho vede revertační válku přímo v hesle [[cystoid]]. * Související heslo [[pseudocysta]] vytvořil bez jediného odkazu do spolehlivého zdroje; dle historie revizí patrně použil [https://lekarske.slovniky.cz/pojem/pseudocysta learske.slovniky.cz]. Poté, co jsem odstranil neozdrojovanou a obtížně uvěřitelnou část "oblého tvaru", revertoval skrze {{Diff|1338595|tuto editaci}}, kde místo uvedení zdroje či argumentu osobně útočí shrnutím "vy jste se už dočista pomátl?". * Založil heslo [[Úštěčanka]], ač je patrně nedoložitelné dle hledání online. Viz též položku výše z roku 2009 začínající na "Prosazování slov slovotvorně uvěřitelných ale nedoložených v užití". * Podmínil založení jedné šablony celkovou šablonizací (obstrukcionismus): [[Wikislovník:Pod lípou#Názvy kategorií pro slova odvozená z daného jazyka]]: "Co se týče šablonizace, tak to mi přijde jako něco co do současného formátu vůbec nepatří, leda že bychom přistoupili k šablonizaci celkově, jak už tu bylo mnohokrát navrženo." Jinými slovy, blokuje prakticky proveditelnou věc požadavkem věci prakticky neproveditelné. Navíc užil pasiv "jak už tu bylo mnohokrát navrženo" pro označení návrhů, které učinil pouze on. * Hromadně bez diskuze změnil <nowiki>{{Upřesnění|značka}} na {{Příznak2|znač.}}</nowiki>, např. {{Diff|1343419|zde}}. Protože je to změna jedním tahem hromadná, měl ji nadnést Pod lípou, pro případ, že by nenastal konsenzus; jinak by se to pak muselo hromadně vracet. A ukázalo se, že Mykhal nad změnami pochybuje, dle [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam#Charakter příznaků]]. Ta změna snad není zcela nebo nutně špatně; jde o to, že je jedním tahem hromadná a neprodiskutovaná/nenadnesená. * V hesle [[make-up]] opakovaně odstranil požadavek na zdroj k významu "make-upem (1) nalíčený obličej", aniž by zdroj dodal ({{Diff|1347105|zde}} a {{Diff|1347152|zde}}). Ve shrnutí {{Diff|1347105|zde}} uvedl, že význam je v ASCS, ale význam s genusem obličej v ASCS nevidím; uvedl ve shrnutí "ASSČ, výskyty GBK, Korpus.cz, atd", čili si já mám jít hledat sám doklady místo Palua. V diskuzi [[Diskuse:make-up]], místo aby zůstal na věcné úrovni, si ublíženecky stěžuje na "šikanu" a hrozí stížností u stewardů. V diskuzi de fakto falšuje svůj příspěvek tím, že ho mění, aniž by změnil časovou známku podpisu ({{Diff|1347177|zde}}). V hesle [[make-up]] pokračoval v revertovací válce proti dvěma. * Všechny tři správce oslovil způsobem, který má náběh na výzvu k potvrzení, byť jí nejspíš formálně není (např. {{Diff|1347270|zde}}, "Vzhledem k [...] považuji za nezbytné, abyste iniciovali převolení správců."). Vyzvat všechny tři správce k potvrzení dle pravidel nemá právo ([[Wikislovník:Pravidla o správcích#Potvrzení ve funkci]], "Uživatel může dle předchozího bodu vyzvat k potvrzení nejvýše jednoho správce za rok"). Odhlasovaná pravidla shodil v [[Diskuse s uživatelem:Palu#Výzvy ke správcům]]: "Zdravím, zdejší pravidla, respektive to, co si tu někteří prohlasovali jako jakousi simulaci právního systému, nepovažuji za správná." * Ve stránce [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] vedl revertovací přesouvací válku, přestože je ve svém postoji osamocen proti mě a Pyprilescuovi a konsenzus není na jeho straně. * Na požadavek na zdroj reagoval vložením několika neformátovaných url (dokonce všech do jediného refu), {{Diff|1347984|zde}}, zatímco druhé lidi dříve obtěžoval s požadavky na vyplňování hovadinek jako je ISBN. Součástí je i odkaz na [[W:Záchod]], což není spolehlivý zdroj. Zdroje z druhého významu z hesla [[sociální zařízení]] posléze odstranil a dále vedl revertovací válku. Jím vložené zdroje jsem odstranil, neboť ani jeden daný význam pro daný výraz nedefinoval. * Odevzdal sérii urážek, které se ani vzdáleně neblíží pravdě: "Jste vrcholný troll, co se baví jen nesmyslnými diskusemi o tom, že ostatní něco dělají údajně špatně a jejich práce je údajně k ničemu, zatímco sám neuděláte téměř nic a když už, tak to stojí za úplné.. zlámanou grešli. Obvykle jste veden při svých útocích osobními antipatiemi a svou pomstychtivostí, což jen umocňuje rozsah, jakým poškozujete Wikislovník, protože tím většinu plodných autorů znechucujete." Místo: [[Diskuse k Wikislovníku:Kronika#Smysl jubilejních hesel]]. Možná provokace, které jsem skočil na lep. Někoho takto nepravdivě napadnout je dobrý způsob jak vyprovokovat obranou reakci, kde se napadený brání relevantním vyvracením. * Podivné výmluvy ohledně manipulace českého Wikislovníku přitakáváním si z dvou IP adres. Místo: [[Wikislovník:Pod lípou#Paluův požadavek na Metě na smazání stránky]]. Místo uznání a omluvy nejprve "Přestaňte o mě laskavě lhát, překračujete veškeré hranice", posléze "Zaprvé - byly to veřejné adresy, jedna tuším internetové kavárny Koník, jestli si dobře vzpomínám, druhá plovoucí? Už nevím, ale i kdybych se tehdy pokoušel jakkoliv loutkařit, tak to byl jednorázový přešlap, téměř 20 let starý." a dále "Já si to bohužel po 17 letech nepamatuju. Pokud jsem tehdy udělal takový přešlap a zkoušel například loutkařit, tak se za to upřímně omlouvám." Napíná uvěřitelnost na hranici prasknutí, ne-li za ni. Metafora ''přešlapu'' je nepatřičná; přešlap je často nechtěný a dosti mírný neideální čin; spíše tu sedí ''faul''. Poněkud připomíná [[Diskuse s uživatelem:Milda/Archiv02#Výzva k odstoupení]], byť to je v řadě znaků odlišný případ. * Opakovaně odstranil svůj závadný příspěvek ({{Diff|1353158|zde}} a {{Diff|1353161|zde}}), na nějž již bylo reagováno ode mne, a nenechal si vysvětlit, že je to nepřípustné. A pak odstranil i můj příspěvek {{Diff|1353168|zde}}. * V rozhořčení jsem udělal chybu a v reakci na Paluovo jedovaté shrnutí editace se příliš ostře vyjádřil, ale vzápětí jsem vyjádření napravil, {{Diff|1353502|zde}}. Palu chybu tematizoval, ale nikoli v českém Wikislovníku, nýbrž v projektu Meta: [[Meta: Special:Diff/28743405]]. * V hesle [[nátura]] opakovaně odstranit etymologicky související proti přesile 3:1; viz též [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Etymologicky_související]]. (Včetně celého odstavce překladů s nemalým množstvím překladů). * Revertovací válka za hranici 3 revertů v hesle [[pelyněk brotan]]; třeba mohl mít i věcně pravdu (měl?) ale porušil 3RR dne 1. 2. 2025 se svými 7 reverty. * Nesmyslně vrátil příznak hovorový do vulgárního (a tedy nespisovného) hesla ({{Diff|1363630|zde}}). == Incidenty 2026 == * Do vulgárního slova vrátil příznak hovorový, {{Diff|1374381|zde}}, což je nesmysl dle [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2025#Hesla označená jako hovorová i vulgární]], kde nesmyslnost plyne z mé tamější citace NESČ. Související je diskuze z roku 2023, [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)#Nespisovné Marakeše]], kde pravil "ve slovnících jsou přitom i nespisovné tvary, například hovorové nebo obecné" a nenechal si vysvětlit, že to není pravda, totiž že hovorové jsou spisovné. Viz i incident z 9. května 2025 v seznamu výše, {{Diff|1363630|tato editace}}. Přitvrdil {{Diff|1374465|dalším revertem}}. * Nekonstruktivně/zavádějícím způsobem komunikoval zde: [[Diskuse k modulu:Priznaky/seznam#Příznaky farmak. a hydrol.]]. Mohl se vyjádřit jasně a konkrétně tak, aby bylo ihned jasné, o čem je řeč. Nejprve: "Promiňte pánové, ale tyto příznaky jsem já nepřidal. Palu (diskuse) 25. 1. 2026, 19:51 (CET)" A pak v reakci na moji odpověď: "Opakuji, že já jsem ty příznaky nepřidal. Prozkoumejte historii o pár editací hlouběji. Palu (diskuse) 28. 1. 2026, 23:36 (CET)". * Označil mě, Kusuriju a Pyprilescua za "trolly" ve shrnutí "Ok, tak už všichni tři místni trollové rozbíjeji stránky" ({{Diff|1378438|zde}}), místo aby nějakým způsobem doložil konsenzus alespoň odkazem na diskuzi, kde je tento nějak vidět. * V hesle [[kadibudka]] revertoval všechny moje dobře zdůvodněné opravy ({{Diff|1383784|zde}}), t.j. vrátil chybné překlady latrine a Latrine, vrátil coby synonyma něco, co zjevně zdaleka synonyma nejsou, odstranil externí odkazy aj. Revertoval jsem ho a on mě revertoval znovu, ale alespoň v dalších editacích něco opravil, nikoli však vše, protože [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=1383817 v této revizi] např. tvrdí, že "latrína" je v širším slova smyslu, což není. Přitom však např. v {{Diff|1383814|této editaci}} do shrnutí napsal "upř. překl.", čili upřesnění překladů, nicméně odstranění chybného překladu není upřesnění (odstranění, ať již čehokoli, není speciálním případem upřesnění); patrně odmítá jasně indikovat, že opravuje vlastní chybu, a kterou že chybu to upravuje. * Znovu revertoval ve [[WS:FH]] ({{Diff|1384767|zde}}), což se dalo čekat, nicméně shrnutí je dvojitě nepravdivé či zavádějící: změny nejsou ''evidentně'' k horšímu (např. kolokace nejsou ''evidentně'' k horšímu) a mé změny, tam kde podstatné, ''projednané'' (byť ne Paluem odsouhlasené) dávno jsou (jak odkázáno z WS:FH), zatímco jeho změny tímto znovu prosazované právěže projednané (např. nadnesené Pod lípou) nejsou. * Označil účet [[Uživatel:Hnetubud]] za pravděpodobného Pyprilescua, což nedává smysl (historii editací má téměř prázdnou; jeho styl v české Wikipedii není pyprilescovský). Můj revert revertoval. == Jiné účty == * Tento: {{Uživatel|85.132.158.238}} *: Důkaz: "Jen tento spor trvá už od mého začátku působení zde pod ip 62.24.89.211 a 85.132.158.238" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. *: Důkaz 2: {{Diff|714249|zde}}. *: Střípek obsahující obvinění ze lži a rozkazovací způsob, vůči Reapermanovi: "A pokud tady otevřeně lžete, že někoho napadám dokonce opakovaně, tak se chováte velmi, ale velmi v rozporu s wikietiketou, takže se do mě, prosím přestaňte soustavně opírat (a podotýkám, že se do mě opíráte už od začátku mého působení zde). To, že jste líný si zjistit okolnosti Vaše zkratkovité neférování jednání nemůže omlouvat, buď se chovejte odpovědně, nebo, jestli nejste schopen uznat chybu a poučit se, nebo dokonce mluvit smírně s ostatními slovníkáři, se mandátu správce vzdejte." dle [[Diskuse s uživatelem:Pajast#Blok]]. * Tento: {{Uživatel|86.49.11.246}} *: Důkaz: [[W:Special:Diff/24419516]]. *: Pozoruhodná editace: {{Diff|68291|rozdíl}}, čili samovláda na stránce Ověřitelnost. Změna nese znaky slovního salátu, např. "věrohodnými nakladatelstvím". *: Relevantní citace: "^^ Vtipné, jak někdo zneužívá svých dvou IP adres, aby si přitakával. --Mercy 6. 12. 2008, 20:23 (UTC)", dle [[Wikislovník:Pod_lípou/Archiv-2008-2#interwiki_šablony]]; to je ve vztahu k editacím od 86.49.11.246 a 62.24.89.211. *: Mercymu pravil: "Vtipné jak umí být lidé domýšliví. 62.24.89.211 je totiž na wikipedii pro změnu prý Nador. To je ale spiknutí, pane Mercy - pozor, koukám Vám do okna a mířím na Vás stříkací pistolí! 86.49.11.246 6. 12. 2008, 20:24 (UTC) " *: Založil [[Diskuse k Wikislovníku:Formát hesla/Archiv#Sekce dělení]], což vedlo k zavedení oddílu dělení. Tam vyhroceně diskutoval s Dannym B. Zde od věci, nicméně velmi poučné, je toto: 'No, tak doufám, že to doplníte do již existujích hesel, případně zajistíte robotické doplnění. Samozřejmě i do cizích slov. --Lenka64 21. 4. 2009, 05:34 (UTC)' Zde vidíme účet Lenka64 dávát příklad ostatním, jak narušovat projekt. * Tento dle {{Diff|70134|rozdílu}}: {{Uživatel|62.24.89.211}} *: Důkaz: "Jen tento spor trvá už od mého začátku působení zde pod ip 62.24.89.211 a 85.132.158.238" dle [[Diskuse s uživatelem:Palu/Archiv1#Viz též]]. *: Edituje stránku [[Uživatel:Palu/Návrh 2]] *: Účet celkem ve velkém edituje [[Wikislovník:Formát hesla]] bez diskuze * Tento: [[W:User:Nador]], dle [[W:User:Palu]]: *: Důkaz: [[W:Special:Diff/18309511]]. Zbytek níže je analýza, kterou jsem provedl před odhalením tohoto jednoznačného důkazu. *: V [[W:Diskuse:Wieluń#Spor o šablonu s Nolanusem]] identifikovali osobu účtu Nador s osobou účtu 62.24.89.211 uživatelé Raduz, Cinik a Nadkachna. *: Možnost shody zmínil Juandev zde: [[Diskuse s uživatelem:62.24.89.211]]. *: Na stránce [[W:Diskuse:Wieliczka#Název článku - vyjádření se k předcházející diskuzi]] čteme: "Ah... už tě máme zpátky Nadore...teď se tu zas budeš se všema hádat???" (ze strany Raduze) a to vůči IP adrese 62.24.89.211. (Tato IP adresa, která je dle výše Palu, klasicky tvrdí: "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet.") *: Další střípek: [[W:Diskuse s wikipedistou:62.24.89.211/Archiv1#Reverty]], "Pokud budete i nadále pokračovat v revertech svých oponentů jako jste to dělal předtím přihlášený, zablokuji Vám možnost editace. Tento blok již bude dvojnásobkem předchozího bloku. Děkuji za pochopení. -- Mercy (☎|✍) 24. 9. 2008, 08:42 (UTC)" Na což odvětil: "Koukám, že mě stejně jako pan Nolanus považujete za Nadora, je to velice komické, ale jestli okamžitě nepřestanete, přestanu na wikipedii úplně editovat, jelikož mě to velice, ale opravdu velice uráží a irituje. [...]" *: Další střípek: [[W:Diskuse s wikipedistou:62.24.89.211/Archiv1#Nador]]: 'Prošel jsem si všechny Vaše příspěvky - věnujete se stejným článkům jako Nador - a příště bych Vás prosil, aby jste si mě nebral v diskusi do úst - nejsem s Vámi v žádném konfliktu, takže pro Vás nejsem konfliktní osoba ani náhodou ** To, že jste se stále nepřihlásil je Vás problém, který Wikipoedii poškozuje - stále Vás na to upozorňuji - leč marnost nad marnost - vadí to zde mnoha lidem, akorát nemají ani čas ani chuť se s Vámi stále přít ** S pozdravem --MiroslavJosef 19. 11. 2008, 15:55 (UTC)' *: Z výše dostáváme, že Nadora a účet 62.24.89.211 propojili Raduz, Cinik, Nadkachna, Nolanus a Mercy; MiroslavJosef se vyjádřil tím směrem. *: Další střípek: [[W:Diskuse:Wieliczka#Pokus_o_vyvrácení_(nebo_výrazné_podkopání)_některých_argumentů_pro_polský_název]]: "Můžete dokázat, že je 62.24.89.211 konfliktní? Je to fakt, nebo pouze osobní útok? Narazil jsem u něj jen na jeden konflikt, kdy požadoval zdrojování proti vůli komunity.[...] po přečtení diskuse se osobně klaním na stranu Věličky, tedy klaním se k výkladu zažitosti dr. Králíka a Miracetiho (zažitý=aktivně užívaný):", podepsán 86.49.11.246, který dle výše vypadá jako Palu. *: [[W:Wieluń]] obsahuje v historii revizí příznačnou revertovací válku a příznačné zdůvodnění revertu "vandal". *: V {{Diff|1318598|rozdíle}} Pyprilescu napsal: "drobná nadorizace, hat-tip 2 Palu 2009-2013"; to zní, jako kdyby odkazoval na Nadora (žádný velký důkaz) *: Obrázek [[:File:Pahýl4.JPG]] má coby autora uvedeno jméno "Palu Nádor" odkazující na účet User:Nador. Toto jméno bylo dle historie revizí v Commons vloženo účtem Nador. *: [[Commons:Special:Contributions/Nador]] nachází mj. [[:File:Odpočívadlo s kamennou scenérií v Lounech.jpg]] a další obrázky z Loun. Přitom [[:W:User:Palu]] vede kategorii "Wikipedisté z okresu Louny". Avšak zjevně pouhý náznak, nic konkluzivního. == Jiné poznámky == * Zatímco často prosazuje zacházet s [[WS:FH]] jako s rigidním pravidlem (což není dle [[WS:Pravidla]]), kterému musí ustoupit vše ostatní, sám zavádí různé odchylky od předchozí praxe/úzu, nejspíš proto, že nejsou podchyceny žádným kvazipravidlem. To mu nebrání měnit [[WS:FH]] bez diskuze, čili měnit něco, čím se podle něj ostatní musí rigidně řídit. Příkladem odchylek od úzu jsou plurály zeměpismých vlastních jmen (viz níže), slabičná dělení v české IPA (proti čemuž je konsenzus) a červené odkazy v ohýbacích tabulkách. ** Přitom však založil stránku [[WS:Nevšímejte si žádných pravidel]], což dává spor/kontradikci. * Prosazoval synonyma v ohýbaných tvarech dle [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Aktualizace pravidla Wikislovník:Formát hesla#Ohýbané tvary slov]]; odkázanou diskuzi na konci zhodnotil tak, že prý vkládání takových redundantních informací nezakazuje. V hesle [[zdrhl]] vytvořil duplikaci definic i synonym, což jsem v roce 2023 zrušil. Diskuze stojí i za přečtení coby ukázka špatného diskuzního stylu. Své prosazoval revertem {{Diff|655880|zde}}. A pravil "ale já v téhle oblasti spoléhám na základní princip tvorby, že co není pravidly zakázáno, to je povoleno a lze to vkládat, zvlášť když je k tomu chuť a čas, která k tomu je"; aha, ale na kolokace se to nevztahuje, že? Myšlenka, že by někdo na takovou scestnou duplikaci sémantické informace v ohýbaných tvarech našel čas mi přijde bizarní. Synonyma je vidět v heslech [[hltl]], [[vrzl]], [[prchl]] a [[frnkl]] (z [[frkl]] jsem to odstranil). * Prosazuje a vkládá v užití nedoložené plurály zeměpisných vlastních jmen, k čemuž není konsenzus. Ale dokud není numerický 2/3-konsenzus na žádnou stranu, není jasné, zda se s tím má něco dělat, např. revertovat. Viz [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Uvádění v užití nedoložených plurálů vlastních jmen]] a [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2014-1#Plurály vlastních jmen z pohledu doložitelnosti]]. Dále [[Uživatel:Dan Polansky/Dokládání plurálů]], jež i uvádí a dokládá stav konsenzu či dissenzu. * Prosazuje kontroverzní antonyma, např. dle [[Diskuse:refléř]]. Že je Paluovo pojetí antonymie špatně či ochuzující není podle mě zřejmé, nicméně je kontroverzní. Více viz [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Výklad antonym]] a [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)/Archiv-2022#Antonyma na základě pohlaví]]. Ostatně by se problém vyřešil užitím oddílu "Významově související", který Palu nepodporuje. * Vytvořil stránku [[Wikislovník:Žádost o komentář/Činnost Dannyho B.]], což bylo smazáno. Špatně vytvoření stránky být nemuselo; otázka je, zda byla dostatečně doložena a zda obsahovala ve výsledku pomluvy či osobní útoky. Stránka byla patrně založena v říjnu 2009 a smazána byla v prosinci 2010. * Založil zbytečnou diskuzi se slabými argumenty: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2010-1#Jmenný prostor Uživatel]]. Mormegilův pokus vysvětlit to, co bylo beztoho naprosto zřejmé, nevedl k přesvědčení. * Založil podle mě zbytečnou diskuzi: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Odkazování jednotlivých slov v příkladech]]. * Učinil podle mě odborně chybný návrh, ve kterém vyjmul rozdíl v etymologii z pojmu homonymie: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-5#Rozdělování slov v hesle podle etymologie]]. Tam např. podivné tvrzení "Doufám, že je vám jasné, že současný stav je to nerozdělovat vůbec?". * Opatření [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]] chybně charakterizoval jako "exkomunikaci" v [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018#Slovo týdne]]; způsob formulace a argumentace v tomto vlákně stojí za povšimnutí. * Pravil: "Já osobně jsem zastáncem co možná nejkomplexnějšího slovníku včetně těchto tvarů [...]", což však není pravda (když jde o onu komplexnost): nepodpořil a obstruoval kolokace (druh obsahu běžně vedený v českých slovnících včetně SSJČ, SSČ, ASCS, LSSČ a ASSČ) a odstraňoval významově související. Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2022#Archaika – aorist, imperfektum, antepréteritum]]. V podobném duchu je Paluovo vyjádření "Kolego, pojďme zkusit spolupráci místo handrkování o pár linků nebo jiná ulehčení čtenářům. Jsme na jedné lodi, jde nám o co nejbohatší a nejkomplexnější Wikislovník." dle {{Diff|1340509|této editace}}. * Neváhá užít slovo "vandal" ve shrnutí editace, se kterou nesouhlasí, byť se jedná o obsahový či procesní spor a nikoli o vandalismus, např. {{Diff|1256254|zde}}. * Vkládá a obhajuje ohýbání víceslovných termínů, např. {{Diff|1169031|zde}}. * Někdy užívá slovo "záškodník" v odkazu na druhé editory, např. {{Diff|1329549|zde}} v plurálu "záškodníci". Nebo "záškodnický" {{Diff|1331495|zde}} a {{Diff|1331998|zde}}. * Zdá se být patrná záliba v téměř čistě mechanických činnostech nevyžadujících žádné myšlení či zamyšlení, jako je přidávání odkazů do ohýbacích tabulek či vkládání slabičného dělení do české IPA dle vlastního citu rodilého mluvčího. * Paluova (ne)způsobilost podle ucha určovat výslovnost (uchometricky) se projevila zde: [[Diskuse s uživatelkou:Jaktože'teď_všechny'káfirky's'niqábem%3F%3F#znělé ř]]. A v souvisejících revertech. * Palu založil stránku [[Uživatel:Palu/Odpovědi jazykové poradny]], u níž jsou jisté pochybnosti, zda porušuje autorská práva (copyright). Je to dle diskuze [[Wikislovník:Nástěnka správců/Archiv13#Odpovědi jazykové poradny]], kde Palu odevzal argument podle mě naprosto scestný. Pochybnost původně nadnesl Tchoř zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-3#Odpovědi jazykové poradny]]. * Nesmyslná žádost o ověření: [[Wikislovník:Žádost o ověření#rhybaření]]. Žádná omluva. == Aktivity s nízkou přidanou hodnotou == Značné množství času věnuje aktivitám s nízkou přidanou hodnotou: * Přidávání červených odkazů do ohýbacích tabulek, např. {{Diff|1226446|zde}} a {{Diff|1310286|zde}} * Vkládání slabičného dělení do české IPA (což jak uvedl [[Wikislovník:Pod_lípou#Slabičné_dělení_v_IPA_pro_češtinu|zde]] dělá podle citu, a téměř každý Čech už stejně ví, jak slabikuje) * Hromadné zakládání ohýbaných tvarů, zvlášť když se blíží kulatý počet založených hesel pro zápis do [[WS:Kronika]] (např. dle [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky/Palu&target=Palu&offset=20240719191111&limit=500 těchto příspěvků]) ale i jindy * Přidávání v užití nedoložených plurálů do vlastních jmen (téměř každý Čech zná) * Konání nepraktických návrhů Pod lípou ** Např. [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Modernizace strojové zpracovatelnosti]], 'Přitom se nabízí celkem jednoduché a elegantní řešení - zadávat nadpisy a obsah kapitol nikoliv jako teď přímo, ale přes šablonu, která si to přechroustá a hodí nadpis "etymologie" přesně tam, kam patří, vždy na stejné místo, bez chyby. [...] Napadlo mě, jestli bychom to rovnou neskloubili s návrhy výše a neudělali nějakou šablonovou strukturu, do které by se dalo vše převést?' Téma dále rozvíjel v diskuzi [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Výhody a nevýhody psaní nadpisu jazyk šablonou]], kde uvedl i příklad, jak by heslo mohlo vypadat (hledat "Nejsem si jist, jak moc je to mylná představa"). Výsledkem by bylo kompletní přepracování formátu a jeho zabetonování do šablony, se ztrátou flexibility. ** Např. [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-1#Rozdělení hesel na podstránky podle jazyků]], "Já bych tuto transkluzi podpořil, jak už jsem napsal, vedlo by to k výraznému zpřehlednění českého Wikislovníku. Té nekompatibilitě moc nerozumím, podle mě by to fungovalo stále stejně, jen by se vkládala do hesla "vole" (něco jako) šablona "vole/cs", která by se editovala. Iwiki by zůstalo funkční podle mě úplně stejně." Takže ono velmi malé množství lidských zdrojů na českém Wikislovníku bude zavádět něco, co žádný jiný Wikislovník nemá a tedy není žádný empirický důkaz o osvědčení. Tento návrh však Palu pouze podpořil; návrh učinil jak se zdá Jan Dudík. * Podivné standardizace na něco, co ani není domluvený standard, např. {{Diff|1320162|zde}} a dále viz [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky/Palu&target=Palu&offset=20240825215146&limit=500 související příspěvky] * Ruční přidávání šablony Doplnit do stránek, přestože takové stránky se snadno naleznou vyhledáváním pomocí regulárního výrazu ({{Diff|1228777|zde}}, kde v šabloně Doplnit změnil "ohýbání" na "časování", jako kdyby tato zvýšená specificita z hlediska potřeba nalezitelnosti něčemu pomohla) == Údajné programové odmítání == Zda programově (z principu) odmítám návrhy Palua kvůli osobě navrhovatele: * V roce 2018 jsem založil hlasování odpovídající návrhu, který Palu podpořil coby jeden ze dvou byť nebyl iniciátorem, v diskuzi [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2015-3#Velká písmena a citoslovečné věty]]. Hlasování je zde: [[Wikislovník:Hlasování/Přísloví a fráze s malým a bez tečky]]. * V roce 2023 jsem začal vkládat externí odkazy na úrovni 3 namísto 2, dle návrhu Palua. Na druhé straně je seznam Paluových návrhů a odchylek od většinové praxe, které považuji za scestné, nízkohodnoté apod. dlouhý, násobně delší než seznam výše. Není to však podle mě zaujatostí jako spíše jiným nastavením mysli, hledícím na jádrový užitek a praktičnost a ne na to, co považuji za scestné či nízkohodnoté. == Řekli o Paluovi == Tento oddíl má obsahovat výstižné výroky druhých na adresu Palua. Je poněkud ošemetný; takové výroky mají slabou důkazní hodnotu. V případě pochybnosti je s citovanými výroky nakládat jako s neověřenými spekulacemi. * "Ve stručnosti: tvoje chování a jednání mi z dlouhodobého hlediska připadá problematické a nejspíš bude nutné ho řešit celokomunitně. Konstruktivní spolupráce s tebou je prakticky nemožná, má-li člověk jiný názor. Jak psal už v roce 2010 Reaperman: dostaneš nějakou myšlenku, o problému si nic nezjistíš a začneš ji prosazovat do roztrhání těla; přičemž při tom děláš hluchého, slepého a jen si dokola meleš to svoje (2016, Bazi). Navíc se nebojíš svoje představy prosazovat revertačními válkami a k diskuzím přistupuješ stylem: "mám pravdu, ale zkuste mě přesvědčit o tom, že nemám, pokud vaše argumenty uznám". Další věc je, že jsi často zbytečně vztahovačný a reaguješ emocionálně, což taky nijak konstruktivní spolupráci nepomáhá. Kdybys aspoň postupoval způsobem, že když dostaneš nápad, tak zahájíš diskuzi, tak pokud se mi ten nápad zdá hloupý, měl bych možnost tam jednorázově napsat svoje stanovisko a dál tu diskuzi ignorovat a věnovat se něčemu konstruktivnímu. Jenže ty často hned jdeš a věc začneš prosazovat a pak je zbytečně nutné vynaložit velké množství energie a času na to, aby ti bylo zabráněno v realizaci hloupého nápadu." --Auvajs. A dále od Auvajse: 'Tohle je právě ta tvoje vztahovačnost, kterou už jsem zmiňoval výše. Jsi přesvědčený, že když s tebou někdo nesouhlasí, je to proto, že tě "nemá rád". Vůbec si nepřipouštíš, že to je proto, že tvůj nápad je považován za hloupý.' A výběrem od Palua: "Jinak tvoje zaujetí proti mé osobě je evidentní. Zaujímáš vždy výhradně opačné stanovisko, které provázíš vždy negativním hodnocením mé osoby." Zdroj: [[Diskuse s uživatelem:Auvajs#Bitevní pole]]. * "Palu, upřímně, byl jste to vy, kdo se zde dlouhodobě pohyboval svými editacemi a změnami ve způsobu přispívání na hraně nebo až za hranou pravidel a zvyklostí. Jedni dobu jste nedělal nic jiného než stále a dokola na jejich hranici lavíroval a zkoušel, co pravidla vydrží a co je komunita ochotná ještě snést. Debaty s vámi většinou nikam nevedly. Jiné argumenty jste nikdy neuznal a stále zatvrzele trval na svém. Hlasování není diktát většiny. Hlasování o dílčích věcech je prostě jen druhá možnost, když první – tj. snaha o diskusi a vysvětlení – selhala. --Martin Kotačka (diskuse) 11. 9. 2018, 19:52 (CEST)" Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2018#Slovo týdne]]. == Konflikty s uživateli == Tento oddíl má vypsat seznam uživatelů, se kterými měl Palu někdy výrazný konflikt. Je ošemetný; to, že někdo má konflikt s mnoha uživateli, ještě neznamená, že není v právu. Byl to ostatně Platón kdo mínil, že demokracie je špatná, protože většina lidí je špatná (nebo alespoň nezpůsobilá<ref>https://plato.stanford.edu/entries/democracy/</ref>). Seznam: * Danny B., Reaperman ([[Diskuse_s_uživatelem:Reaperman#Zase_staré_dobré_koleje_jedovatosti?|zde]]), Milda ([[Diskuse_s_uživatelem:Milda/Archiv02#Vyhrožování_z_pozice_síly_-_nepřístupné_chování|zde]]), Kusurija ([[Wikislovník:Nástěnka_správců/Archiv10#Disruptivní_chování|zde]]), Bazi ([[Diskuse_s_uživatelem:Bazi/2016#Způsob_spolupráce|zde]], [[Diskuse_s_uživatelem:Bazi/2016#Unáhlené_reverty,_nepravdivá_tvrzení|zde]]), Auvajs ([[Diskuse s uživatelem:Auvajs#Bitevní pole|zde]]), Lenka64 ([[Diskuse_s_uživatelem:Palu#Očividné_nepravdy|zde]]), Dan Polansky ({{Diff|1325064|zde}}) == Kolokace a obstrukcionismus == Paluův přístup ke kolokacím dobře ukazuje jeho obstrukcionismus, házení klacků pod nohy dobrým věcem. Obstrukcionismem nerozumím pouhou opozici nýbrž něco víc, byť nyní obtížně hledám formulaci, co tím přesně myslím. Opozice je v pořádku; obstrukcionismus nikoli. Relevantní fakta a činy: * Palu na stránce [[Uživatel:Palu/Formát hesla]] kolokace podporoval a to již ve verzi z roku 2010. * V roce 2023 v diskuzi o kolokací Pod lípou Palu zvedl pouze malicherné formalistní připomínky včetně požadavku na předčasnou standardizaci. Požadavky na přesné plánování a podrobnou standardizaci jsou výborný způsob, jak věci ochromit a zablokovat; lidé se zadrhnou na relativních podružnostech, jako zda zvolit ten či onen formát (které jsou oba přijatelné a věc vkusu). Pro porovnání, dodnes není v ohýbaných tvarech standardizována terminologie jako podstatné jméno vs. substantivum a jednotné číslo vs. singulár; kdyby jeden trval na tom, že tyto věci je nejprve nutno standardizovat a teprve potom lze vytvářet ohýbané tvary, žádné ohýbané tvary by nebyly. Diskuze: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2023-2#Kolokace]]. * V roce 2024 opakovaně na kolokace útočil, včetně hromadného odmazávání a obstrukcionistického/nesmyslného požadavku, aby byly kolokace zavedeny během několika týdnů (hledat "v dohledné době řekněme několika týdnů" výše), což je požadavek, který na své aktivity a iniciativy nevztahuje a požadavek, který žádný jiný Wikislovník vedoucí kolokace neplní. Jedna mnou založená diskuze následkem Paluova hromadného odmazávání je zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-2#Kolokace - jak_dál]]. * Součástí útoku z roku 2024 bylo to, že Pod lípou začal ke kolokacím sčítat hlasy, byť jindy nesmlouvavě trvá na hledání síly argumentu; zde: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-2#Kolokace - konsensus?]]. V této diskuzi pingnul (ťuknul do?) několik uživatelů. Tam i Paluovo sebeodhalení: "Bez maskovaných imperativů a diktátu svět nemůže fungovat." Tato diskuze byla zbytečná--následovala relativně nedávné mnou založení diskuzi "Kolokace - jak dál"--a měla účinek víření prachu, zvýšení naděje, že se najdou další odpůrci. Odpůrci se pak našli mezi lidmi, kteří se nevěnují v posledních letech téměř vůbec tvorbě slovníku a na slovník chodí relativně zřídka. * Věc korunoval tímto: "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. Ovšem ve věci šablony Viz podle Palua technická specifikace/standardizace není potřeba: "No tak v podstatě ano, tak jako doteď by tam byla benevolence. Šablona Viz slouží k tomu, aby člověk našel podobné výrazy a nikde žádný předpis nedefinuje, jestli je podobné polské wesz a naše veš nebo ne. Ale asi se můžeme shodnout, že většina lidí to jako podobné vyhodnotí." Zdroj: [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]]. Ve světle uvedeného obtížně hledat ve věci kolokací dobrou vůli pomáhat projektu. Slovo sémanticky související se slovem "standardizace" je "normalizace", které upomíná na negativně nazírané období Československých dějin; zda je to relevantní je otázka. Standardizace nemusí být špatná věc, ale ne za každou cenu. == Wikipedie == Nabízí se otázka, do jaké míry je to i Wikipedie, která ukazuje dlouhodobě problematické jednání ze strany Palua, zejména relativně nedávnějšího data. Opatření z roku 2016 (zmíněno i jinde na stránce): [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Palu]], "Wikipedista Palu má v rámci jednoho článku zakázáno použít více než jeden revert v průběhu 24 hodin s výjimkou revertu porušení autorských práv, vandalismu anebo vlastních příspěvků. [...]", "Z mnoha projevů je patrné, že se wikipedista Palu opakovaně a v různých situacích domnívá, že právě jen on přináší ty rozhodující a nejautoritativnější argumenty, které nelze pominout, a není připraven akceptovat, když třeba i jsou jeho argumenty ostatními zváženy, ale ve výsledku nad nimi převáží jiné, které ostatní považují třeba za významnější." (toto je od Baziho) Příklad stížnosti ze strany Mario7, duben 2018: "Celé vaše jednání vůbec svědčí o naprosté zatvrzelosti a absenci myšlenkových procesů, kterými se (obvykle) dosahuje konsenzus. Pokud se chci omezit výhradně na wikipedijní význam slova, podívejte se třeba na ten obrázek v WP:KON – nesouhlasíte-li se zdůvodněním revertu, doporučovaným řešením je přenesení problému na diskusní stránku článku. Všimněte si, že diskusi jsem dokonce otevřel já (!), ale vy jste tvrdohlavě revertoval. Ano, můžete namítnout, že jsem vás také revertoval, ale současně jsem celý problém řešil v diskusi a opakovaně jsem se vás ptal, jaká formulace by vám tedy vyhovovala, včetně konkrétních návrhů a vyjádření ochoty diskutovat i o vašem, případně zcela odlišném, návrhu. Můj dotaz jste zcela odignoroval (!), místo toho jste revertoval a posléze nesnesl, že máte co do činění s wikipedistou, jenž uý není ochoten mávnout rukou a rezignovat, ale naopak, trval na svém a svůj pohled prosazoval argumenty, což je způsob, na němž vaše obvyklá diskusní taktika opotřebovávací války, zdá se, zkrachovala. Dobře vědět do budoucna." Zdroj: [[W: Diskuse s wikipedistou:Martin Urbanec/Archiv16]]. == Možné pronásledování == Je otázka, zda tato forma soustavné kritiky s cílem omezit škodu způsobovanou Paluem projektu splňuje pojem ''pronásledování''/hounding, jak definováno ve Všeobecném kodexu chování Nadace Wikimedia. Zatím mi v této věci nebyla správci sdělena stížnost; zejména má mluvní stránka ve věci nic neobsahuje. Kodex o tom, co je zakázáno: * "Pronásledování: Sledování osoby napříč projektem nebo projekty a opakovaná kritika její práce především s cílem ji rozrušit nebo odradit. Pokud problémy přetrvávají i po snaze o komunikaci a vzdělávání, může být nutné, aby je komunity řešily prostřednictvím zavedených komunitních procesů." Definice splněna není: cíl kritiky není ''rozrušit či odradit'' nýbrž omezit škody projektu osobou působené. I kdyby definice splněna byla (někdo může věc vyhodnotit jinak než já; nejsem všemudrc a daný pojem není úzce technicky definovaný), potom by první krok byla stížnost na mé mluvní stránce v této věci ("Pokud problémy přetrvávají i ''po snaze'' o komunikaci a vzdělávání [...]", italika ode mne). Odkazy: * [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Policy:Universal_Code_of_Conduct/cs Všeobecný kodex chování Nadace Wikimedia - Wikimedia Foundation Governance Wiki], foundation.wikimedia.org == Pronásledování mě Paluem == Ať již je skutečnost jakákoli, cítím se v letech 2023 and 2024 Paluem Nádorem dlouhodobě pronásledován. Palu Nádor opakovaně poškozuje mou činnost (např. opakovaně odstraňuje kolokace, hromadně odstraňoval užitečné položky z externích odkazů, sabotoval učinění data přístupu v referenčních šablonách volitelným), opakovaně zvedá malicherné stížnosti a problematizuje triviality (např. umisťování odkazů do všech slov definice), opakovaně na mě útočí urážlivými nálepkami (viz výše na stránce), aj. Mě to přijde jako dlouhodobé obtěžování/harassment. == Propojování účtů == Zamýšlím se nad tím, zda je vhodné propojit účet Palu s jeho dřívějšími účty, jak jsem zde učinil. Jeden by mohl namítnout, že jsou to staré záležitosti a že by bylo slušnější je nevytahovat. Jenže tyto účty jsou klíčové střípky v celkovém obrazu hrubě závadného jednání a vystupování. Tyto účty prokazatelně lhaly a manipulovaly projekt (viz důkazy výše). Situaci můžeme porovnat s tímto: [[W:Wikipedie:Žádost o opatření/Auvajs]]. Zde Vachovec propojil účet Auvajs s účty Auvajs=Aeromix=Vandalista=Nenasytne.zravy.slimak. Byla jistě možnost zkoumat pouze chování účtu Auvajs a nikoli chování osoby. Uvedením seznamu jiných účtů se vyšetřování a určování celkového obrazu rozšířilo z ''účtu'' na ''osobu''. == Numerický vs. argumentační konsenzus == K tématu je již něco výše, pod hledáním "Zmatené/nekonzistentní pojetí rozdílu mezi početním/numerickým a argumentačním konsenzem." Klíč: síla argumentu. Případy, číslované: 1) Palu pod IP adresou 62.24.89.211 pravil: "Důležité jsou pouze argumenty. Kolik lidí za nimi stojí není ani trochu důležité, zkuste se zamyslet.", dle [[W:Diskuse:Wieliczka#Název článku - vyjádření se k předcházející diskuzi]], 3. 11. 2008. Přitom však Palu již tehdy (o měsíc později) dobře věděl, že na počtu ve skutečnosti záleží, jak vyplývá z následujícího Paluova chování ([[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2008-2#interwiki šablony]]): : "Tahle šablona ale odkazuje jenom na české projekty, to je úplně něco jiného než předkládá navrhovatel. 62.24.89.211 6. 12. 2008, 08:00 (UTC)" :: "Přesně tak. 86.49.11.246 6. 12. 2008, 19:23 (UTC)" Spor/kontradikce. Neboť Paluovo "Přesně tak" neobsahuje žádnou argumentační látku a pouze zvyšuje numerickou podporu. Onen "navrhovatel" byl 86.49.11.246, čili co vidíme výše je podvod (nebo ne?). 2) Únor 2023: Oponoval bez věcné argumentace: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2023#Nejvýše 5 účtů na osobu]]. 3) Ŕíjen 2024 "Silný argument proti kolokacím je, že pro ně není komunitní konsensus", což zjevně žádný věcný argument proti kolokacím není. {{Diff|1326757|Zde}}. 4) Květen 2025: V [[Diskuse k šabloně:Ping]] pravil Palu: "Argument? 1. je to nekonsensuální. [...]" Čili už není třeba argumentovat, stačí říct, že je to nekonsenzuální a to už je samo o sobě argument. Na stejné téma: "Jsem proti těmto restrikcím." bez uvedení argumentů či odkazu na ně, [[Wikislovník:Pod lípou#Změna funkce Ping (skrýt zrušeno)]]. == Vlastní výzkum == Vlastní výzkum v oboru definic je povolen, dle [[WS:PZH]]; více k tomu viz i [[Uživatel:Dan Polansky/Vlastní výzkum]]. Sice by tomu tak nemělo být podle [[WS:Ověřitelnost]], ale tento spor mezi [[WS:PZH]] a [[WS:Ověřitelnost]] se musí nějak rozřešit; já ho rozřešil ve prospěch rozumné formy vlastního výzkumu dle [[WS:PZH]]. Palu však toto opakovaně popírá vzdor výhradám z mé strany: * Založil stránku [[WS:Žádný vlastní výzkum]] a do ní opakovaně vkládal nepravdivou větu "Princip žádného vlastního výzkumu je univerzálně platný pro všechny projekty Wikimedia vyjma Wikiverzity.", proti revertům, např. {{Diff|1304479|zde}}. * Založil diskuzi se zmateným návrhem: [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)#Vlastní výzkum v podání Wikislovníku - návrh pravidla odpovídajícího místní praxi]]. Tam tvrdil, že "Všichni víme, že vlastní výzkum na Wikislovníku nechceme, není ale úplně jasné, [...]". * Nepravdu o zákazu vlastního výzkum později zopakoval {{Diff|1333811|zde}}. Palu však otevřeně vlastní výzkum provádí, proti seriózním zdrojům: * V hesle [[sušička]] Palu změnil definici na užší, takže už to pak neodpovídalo SSČ. Kusurija namítl nesprávnost na mluvní stránce. * Na žádost o dodání zdroje Palu žádný nedodal a naznačil, že taková žádost je nekonstruktivní, dle [[Diskuse:sušička]]. * Posléze Palu přidal alespoň druhý, také užší význam, a bez důkazu či zdroje ho označil za hovorový. Na výhradu, že takové členění neodpovídá jedinému zdroji, který máme, SSČ, nereagoval úpravou hesla. * Toto proběhlo v krátké časové návaznosti na {{Diff|1333811|tvrzení o zákazu vlastního výzkumu}}. Problém v případě "sušička" výše není, že někdo udělá chybu; to se stane. Problém je, že někdo opakovaně nepravdivě prohlašuje zákaz vlastního výzkumu a sám ho dělá. Další problém je, že ho dělá způsobem vrcholně ledabylým, tedy že se patrně nenamáhal ani podívat na první stránku vyhledávání v Google Books, neboť na ní jsou alespoň dvě užití slova mimo domácnost. A další problém je, že si vymyslel příznak hovorový, pro což nic nesvědčí, i s uvážením toho, že takové užití je hned na první stránce v Google Books. Korunu tomu dává v [[Diskuse:sušička]] obtěžujícím mnohomluvným a nízkohodnotným způsobem vedení diskuze. V této diskuzi např. jak pro blbé opakovaně cosi vysvětluje, nejrpve 'nikoliv ji vrátit na definici typu "smrk je strom". Strom je totiž i buk' a v dalším příspěvku 'Rozhodně je lepší definice "delfín je vodní savec" než "delfín je savec" nebo dokonce "delfín je zvíře".' Mnohomluvnost příspěvků není dáná množstvím sdělovaného nýbrž jakýmsi slovním průjmem (či jak to říct slušně?), který je podle mě neúctou k ostatním diskutujícím. Další Paluův vlastní výzkum byl v hesle [[konzorcium]] a sice "Chybný zápis slova konsorcium." ({{Diff|542331|zde}}) Dodnes je v hesle Paluův nesmyslný příznak "hovorově", protože diskuze v [[Diskuse:konzorcium]] Palua nepřesvědčila. Další Paluův vlastní výzkum je vidět v [[Diskuse:přicmrndávač]], včetně způsobu práce s citacemi a vymýšlení si květnatých definic. Vlastní výzkumem jsou i Paluova slabičná dělení pro češtinu (viz i výše "jak to preferuju jako mluvčí já podle svého citu"). == Špatný diskuzní styl == Velmi špatný diskuzní styl je něco, co se narozdíl od jiných prohřešků hůře dokazuje. Je snadné diffem doložit urážlivé nálepkování či revertování mimo stav před sporem/status quo ante. Ve věci špatného diskuzního stylu je dokazování dle mého dojmu netriviální. Jako závadné znaky jsem identifikoval argumentační slabost, repetitivní mnohomluvnost a nemístné přecházení na osobní úroveň. Alespoň lze odkázat místa, kde je špatný diskuzní styl vidět: * [[Diskuse k Wikislovníku:Pravidla]], 2015 * [[Wikislovník:Pod lípou (pravidla)/Archiv-2016-1#Pět pilířů]], 2016 * [[Wikislovník:Pod lípou (lingvistika)#Nespisovné Marakeše]], březen 2023 * [[Wikislovník:Pod lípou/Archiv-2024-1#Šablona Viz a homofony]], 2024 * [[Diskuse:přicmrndávač]], 2024 * [[Diskuse:sušička]], 2024 * [[Diskuse:make-up]], 2025 * [[Diskuse s uživatelem:Kusurija#chemické prvky]], 2024 == Kontradikce == Identifikoval jsem následující kontradikce ze strany Palua: * Máme se prý chovat slušně, dodržovat etiketu, nicméně Palu hrubě nadává a jinak útočí. Viz [[#Shrnutí problémů]]. * Nemáme prý mluvit k osobě nýbrž k věci, nicméně Palu se opakovaně obrací k osobě. ({{Diff|1338595|Příklad}}). * Věci je prý potřeba řádně prodiskutovat, ale kdo diskutuje je někdy Paluem pak napaden, že diskutuje příliš. * Hlasovat se prý nemá, ale diskuze Pod lípou nestačí. (Toto bych chtěl lépe doložit. Pamatuji si jakýsi výrok, kde shodil diskuzi Pod lípou.) * Vlastní výzkum je prý zakázán, nicméně Palu vlastní výzkum činí. Viz [[#Vlastní výzkum]]. * Věci prý nutno zdrojovat řádkovými referencemi, ale to se na Palua nevztahuje ([[Wikislovník:Spisovná čeština]] vs. [[Příloha:Příznaky]]). * Slovník má prý být co nejbohatší a nejkomplexnější, ale Palu odstraňuje vyhledávací šablony do GBK a Wikizdrojů, problematizuje odkazy do ČNK, odstraňuje kolokace a významově související. * Konsenzus se prý má určit výhradně na základě argumentů, nicméně Palu ho často určuje numericky. * Na oko se hlásí k striktnímu dodržování pravidel a stěžuje si na porušování i pouhých kvazipravidel, ale sám odhlasované pravidlo o správcích otevřeně shazuje {{Diff|1347281|zde}}; čili na jedné straně se vypjatě ohání termínem "pravidla", na druhé straně odmítá "simulaci právního systému" ({{Diff|1347281|tamtéž}}). Jako pěst na oko je Paluovo založení stránky [[Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel]] a trvání na názvu "Nevšímejte si žádných pravidel", včetně Paluova výroku: "Naprosto iracionální argumentace. Stránka [Wikislovník:Nevšímejte si žádných pravidel] je základním principem vylepšování Wikipedie - dodává odvahu tam, kde je potřeba bouchnout do stolu, něco zlepšit a přitom to na něco formálně naráží." A dále (viz na stránce výše), "Pro mě není směrodatné, co je napsáno v pravidle. Pro mě je směrodatné jak je to odůvodněno." == Neodpovídání na otázky == Např [[Diskuse s uživatelem:Palu#Kandidát na správce 2|zde]]: : "To plyne z čeho, že to není reálné? Je to kvůli nedosažení kvóra? Nebo kvůli něčemu jinému? (Dal jsem Google vyhledat výraz "procesní trolling" a našlo to pouze dvě stránky, jež mi nepomohly zjistit, co to je.) --Dan Polansky (diskuse) 19. 3. 2026, 12:10 (CET) :: w:Wikipedie:Troll#Zneužívání procesů. Palu (diskuse) 19. 3. 2026, 22:31 (CET)" == Sebereflexe == {{Diff|1341102|Zde}}, rok 2025: "Od doby, kdy správci přestali být aktivní, se snažím udržovat pořádek a vracet Wikislovník k principům, jako je kreativita, otevřenost, spolupráce a respekt – plus udržet otevřenost, komplexnost a kvalitu projektu." Čirý humor. == Poškozené stránky == Stránky, kde bude potřeba/vhodné provést po Paluovi revert, s odstupem: * [[Šablona:Ping]]: prosazuje funkci skrytého pingu, k čemuž nemá ani argumentační ani numerický konsenzus; poměrně důležité, neboť skrytý ping je podle mě (byť ne české Wikipedie) velmi problematická praxe; moji pozici podpořil Kusurija; viz též [[Wikislovník:Pod lípou#Změna funkce Ping (skrýt zrušeno)]], kam Palu původně nijak argumentačně nepřispěl; na druhé straně lze namítnout, že šablona Ping byla historicky přesměrována na šablonu Odpověď, takže historicky skrytí podporovala, tedy já musím nějak zajistit něco jako 2/3-supervětšinu, pakliže tedy ignorujeme moje argumenty a pouze hledíme na numeriku a status quo ante * [[Wikislovník:Formát hesla]]: nyní provizorně vyřešeno jako dvě verze, ale je to jeho verze která je aktivní, což je v principu špatně * [[neplápolající]]: prosazuje odkaz do nelemmatu neplápolat; revertoval ho Pyprilescu * [[Zelenskyj]] a [[Zelenskij]] * [[make-up]]: Znovu přidat požadavek na zdroj * [[pseudocysta]]: v definici jsou části nepodpořené zdroji; aj. * [[Šablona:IJP]]: dokumentace díky Paluovi nezmiňuje možnost užití šablony bez parametru, ale dokud to šablona podporuje a je tak nasazena v hlavním jmenném prostoru, situace je tolerovatelná * [[Příloha:Česká slova podle latinského základu]] * [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu]]: přejmenoval ze založeného názvu bez diskuze a konsenzu; odstranil části popisu bez diskuze a konsenzu, čili Palu je šéf/boss/king; nyní zde: [[Příloha:Anglická slova podle latinského základu (3)]]; nyní obsahově nerozbito (10. června 2025) * [[úesbéčko]]: odstranil mnou vložené požadavky na zdroj. Následkem chybí zdroj pro příznak hovorový a druhý význam není nijak podpořen, ani citacemi použití. Na diskuzní stránce v tuto chvíli nic není. * [[ostrakismus]]: odstranil požavadek na zdroj z nedoloženého významu aniž by dodal zdroj, ať již řádkovou referencí či citacemi použití; alespoň umístil odkazy na zdroje na diskuzní stránku, ale vložit je formátované do hlavního jmenného prostoru se mu partně nechtělo * [[mít tlusté sklo]]: z hesla opakovaně odstraňuje rozumnou poznámku, vyargumentovanou na diskuzní stránce * [[mít v prdeli voj]]: z hesla opakovaně odstraňuje rozumnou poznámku proti Kus+Pypr+DP * [[nátura]]: odstranil etymologicky související; dále viz shrnutí editací tam * [[kočka]]: nahradil mou definici (která byla fakticky dobře) definicí "pohledná, atraktivní žena či dívka", která chybně nutí znak pohlednosti/atraktivity, jenž je ve skutečnosti volitelný; dále užívá onu sémanticky zmatenou čárku, kterou někdy vidíme v českých slovnících * [[neideální]]: je ideální znovu odstranit redlinky (maličkost) ale hlavně vrátit informaci, že antonyma jsou pouze přibližná/částečná; ostatně "suboptimální" už je označeno jako ''částečné'' synonymum, tedy i dává jedině smysl, aby "optimální" bylo ''částečné'' antonymum * [[kadibudka]]: revertoval moje opravy, včetně mého odstranění nesprávných překladů a moji změnu příznaku na zhrub. dle slovníků pro slovo ''kadit'' dle diskuzní stránky * [[:Šablona:SJÚĽŠ]]: ukazuje se zdvojená tečka díky Paluově trvání na tom, že musí být volána jakási standardizační šablona * [[:Šablona:Viz]]: dokumentace by měla být vedena jako ''návrh pravidla'' neodrážející nutně konsenzus, ale tomu on zabránil {{Diff|1305116|zde}} a v následujících revertech a já po nich dále nerevertoval * A jiné. Ale komu se chce se donekonečna revertovat, byť i s odstupem, proti osobě, která neuznává ani numerickou většinu ani argumenty jiné než ty své? A pakliže ostatním editorům na opravě/nápravě nezáleží, odkud plyne moje povinnost revertovat osamocen, bez revertovací podpory ostatních? Některé stránky, kde jsme Palua přerevertovali: * [[Šablona:PSJČ]]: datum přístupu úspěšně učiněno volitelným; podpořil mě Amsavatar * [[Šablona:SSJČ]]: datum přístupu úspěšně učiněno volitelným; podpořil mě Amsavatar * [[Šablona:Vzor Česko]]: žádné odkazy na ohýbané tvary; podpořili mě Kusurija a Pyprilescu * [[en liten fugl hvisket meg i øret]]: poznámka o etymologii zachována mimo definiční řádku; podpořil mě Pyprilescu * [[cystoid]]: zdroji nepodpořené části odstraněny; podpořil mě Pyprilescu == Zdrojování == Palu někdy na požadavek na zdroj reaguje odstraněním požadavku aniž by ale uvedl zdroj, a aniž by zahájil diskuzi, např. v hesle [[úesbéčko]]. == Způsobilost k lexikografii == V některých případech jeho editování je dobře patrná snížená způsobilost k lexikografii: * [[cystoid]]: viz výše hledáním [[#:~:Historie stránky cystoid ukazuje|"Historie stránky cystoid ukazuje"]] (TBD: pokus o odkaz vyhledáváním textu nefunguje). * [[kadibudka]] ([https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=543255 tato verze]): 1) překlady latrine a Latrine jsou špatně, což snad musí trknout každého, kdo ví, že české [[latrína]] není [[kadibudka]] (díra v zemi bez nutnosti zastřešení v pojmu vs. domeček, často dřevěný, s dírou v zemi a a snad typicky sedákem), a napadne ho ověřit, že se u českého latrína a těchto dvou podobně znějcíích slov nejedná o falešné přátele; 2) vložená synonyma "suchý záchod, latrína, záchod, toaleta, (nepřesně) WC" jimi ani jedno nejsou: jsou to hyperonyma či koordinátní termíny; 3) umístit "splachovací záchod" do antonym je dosti podivné: je to koordinátní termín a tedy by to bylo, jako umístit červenou do antonym k modré. I v [https://cs.wiktionary.org/w/index.php?title=kadibudka&oldid=1383817 údajně opravené revizi] prohlašuje např. "latrína" za "v širším slova smyslu", ale latrína je termín koordinátní, nikoli hyperonymum (kadibudka i latrína jsou případy záchodu; kadibudka není případ latríny). (Dobře, chyba se stane, ale když jsem to po něm opravil, měl drzost to sumárně revertovat.) * [[lovit]]: "střílet" je podle něj synonymum, bez štítku/labelu indikující nepřesnost, byť lovit zvěř lze jistě i oštěpem a ryby se stejně většinou loví bez střílení, navíc je-li podmětem lovení zvíře, to stejně většinou nestřílí ({{Diff|1318118|zde}}). == Možná navrhovaná opatření == 1) Nekonečný blok ("indef"). Vzhledem k dlouhodobosti a závažnosti narušování projektu by to snad bylo i ospravedlnitelné, nicméně s tím nesouhlasím. Neboť nekonečný blok považuji za nástroj, který by se měl používat jen velmi výjimečně a obvykle by mu mělo předcházet něco mírnějšího a přesto velmi výmluvného, např. roční blok. Palu sice dostal devítiměsíční blok, což se ročnímu blíží, ale to bylo dávno; musel by dostat podobně dlouhý blok nedávno. 2) Roční zákaz editace. Přijatelné/obhajitelné, ale nejspíš zbytečně přísné. 3) Bezpodmínečný zákaz revertování. Mírné opatření a podle mě dost rozumné. Produktivnímu přispívání do projektu nebrání. Preferované opatření. 4) Omezení počtu revertů na jeden revert na stránku a den. Velmi mírné, ale bylo by to alespoň něco. Takové opatření bylo podáno zde: [[Wikislovník:Hlasování/Omezení revertů uživatele Palu]]. Nevýhoda opatření je, že pořád může revertovat rychlostí jeden revert za den, což má k ideálu daleko; preferuji opatření 3. == Wayback Machine == Některé revize stránky jsou [https://web.archive.org/web/20260119062237/https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/U%C5%BEivatel_Palu archivovány v Wayback Machine]. Nejstarší archivovaná je patrně z [https://web.archive.org/web/20240924192007/https://cs.wiktionary.org/wiki/U%C5%BEivatel:Dan_Polansky/U%C5%BEivatel_Palu 24. září 2024] (stránka byla na wiki založena 28. srpna 2024). Čerstvou archivaci lze vyvolat kliknutím na "Save Page Now". Archivovat lze i [https://web.archive.org/web/20260419084659/https://cs.wiktionary.org/wiki/Uživatel:Dan_Polansky/Uživatel_Palu?action=raw "raw" wikitext] (což je o moc kompaktnější). == Reference == <references /> 0fcng7z0whmcuc7lhoo611iqbvq8kr9 heitrighnéasachas 0 277527 1386814 1366985 2026-05-07T22:16:27Z Atrocipède 32962 /* irština */ + výslovnost; oprava významu 1386814 wikitext text/x-wiki == irština == === výslovnost === * {{IPA|ˈhɛtrʲəˌnʲeːsəxəs}} === podstatné jméno === * ''rod mužský'' ==== význam ==== # {{Příznaky|ga|sociol.}} [[heterosexismus]] — [[popírání]] [[objektivní]] [[existence]] [[homosexualita|homo-]] a [[transsexualita|transsexuality]] ==== synonyma ==== # [[heitrighnéasacht]] ==== související ==== * [[heitreanormatach]] * [[heitrighnéasach]] * [[homaighnéasachas]] * [[déghnéasachas]] * [[trasghnéasachas]] * [[ionfhabhtú gnéas-tarchurtha]] * [[heitreagamacht]] * [[heitreadocsacht]] * [[heitrisceideastacht]] * [[heitribheathaisnéis]] == externí odkazy == * {{GBK|ga}} * {{Wikizdroje-hledání|ga}} * {{ČNKI|ga|cs}} [[Kategorie:Irská substantiva]] o3ydetddgxeynunmu8j94zdt5gjfm0h grogy 0 279042 1386773 1369649 2026-05-07T15:09:23Z Palu 1784 + nesklonné adjektivum - navzdory slovníkům (nedovedu si představit použití jako příslovce: jak ti je - grogy?) 1386773 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔ.gɪ}} ==== homofony ==== * [[groggy]] === dělení === * gro-gy === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== význam ==== # ''nominativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''akuzativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' #* {{Příklad|cs|Švejk uvařil slavný grog, předstihující '''grogy''' starých námořníků. Takový grog mohli by pít piráti osmnáctého století a byli by spokojeni.}}<ref>Jaroslav Hašek: [[s:Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války/Švejk jede s polním kurátem sloužit polní mši|Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války]]</ref> #* {{Příklad|cs|Posadil jsem ho [neúspěšného oběšence] v restauraci na pohovku, sedl si proti němu a objednal dva '''grogy'''.}}<ref>Eduard Bass: [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky|Případ čísla 128 a jiné historky]] – [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky/Podnájemník z profese|Podnájemník z profese]]</ref> # ''vokativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''instrumentál množného čísla podstatného jména [[grog]]'' === přídavné jméno === * ''nesklonné'' ==== varianty ==== * {{Příznak2|řidč.}} [[groggy]] ==== význam ==== # [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]]; {{Upřesnění|zpravidla jen ve spojení [[být grogy]]}} #* {{Příklad|cs|Promiň, ale já dneska nikam nejdu, dneska jsem fakt '''grogy'''.}} #* {{Příklad|cs|Jevil se ti spíš '''grogy''' nebo fit?}} ==== synonyma ==== # [[KO]], [[zničený]], [[mrtvý]], [[vyčerpaný]], [[vysílený]], [[unavený]], [[hotový]], [[vyšťavený]], [[kantáre]], [[bez energie]] ==== antonyma ==== # [[svěží]], [[čilý]], [[odpočatý]], [[čerstvý]], [[v pohodě]], [[plný síly]], [[plný energie]], {{Příznak2|mlád.}} [[fresh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[být grogy]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Tvary českých substantiv]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] m54wtksxxmgm8eqv8acwf5botcx4xk2 1386775 1386773 2026-05-07T15:13:53Z Palu 1784 + etym. 1386775 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔ.gɪ}} ==== homofony ==== * [[groggy]] === dělení === * gro-gy === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== význam ==== # ''nominativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''akuzativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' #* {{Příklad|cs|Švejk uvařil slavný grog, předstihující '''grogy''' starých námořníků. Takový grog mohli by pít piráti osmnáctého století a byli by spokojeni.}}<ref>Jaroslav Hašek: [[s:Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války/Švejk jede s polním kurátem sloužit polní mši|Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války]]</ref> #* {{Příklad|cs|Posadil jsem ho [neúspěšného oběšence] v restauraci na pohovku, sedl si proti němu a objednal dva '''grogy'''.}}<ref>Eduard Bass: [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky|Případ čísla 128 a jiné historky]] – [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky/Podnájemník z profese|Podnájemník z profese]]</ref> # ''vokativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''instrumentál množného čísla podstatného jména [[grog]]'' === přídavné jméno === * ''nesklonné'' ==== etymologie ==== Z anglického [[groggy]] téhož významu, jež je odvozeno od [[grog]].<ref name="rejzek">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = groggy | strany = 192 }}</ref> ==== varianty ==== * {{Příznak2|řidč.}} [[groggy]] ==== význam ==== # [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]]; {{Upřesnění|zpravidla jen ve spojení [[být grogy]]}} #* {{Příklad|cs|Promiň, ale já dneska nikam nejdu, dneska jsem fakt '''grogy'''.}} #* {{Příklad|cs|Jevil se ti spíš '''grogy''' nebo fit?}} ==== synonyma ==== # [[KO]], [[zničený]], [[mrtvý]], [[vyčerpaný]], [[vysílený]], [[unavený]], [[hotový]], [[vyšťavený]], [[kantáre]], [[bez energie]] ==== antonyma ==== # [[svěží]], [[čilý]], [[odpočatý]], [[čerstvý]], [[v pohodě]], [[plný síly]], [[plný energie]], {{Příznak2|mlád.}} [[fresh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[být grogy]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Tvary českých substantiv]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] bxx2ne5ra396rpcqs0jhfld7uq6a0lu 1386779 1386775 2026-05-07T15:34:25Z Palu 1784 upř. 1386779 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔ.gɪ}} ==== homofony ==== * [[groggy]] === dělení === * gro-gy === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== význam ==== # ''nominativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''akuzativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' #* {{Příklad|cs|Švejk uvařil slavný grog, předstihující '''grogy''' starých námořníků. Takový grog mohli by pít piráti osmnáctého století a byli by spokojeni.}}<ref>Jaroslav Hašek: [[s:Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války/Švejk jede s polním kurátem sloužit polní mši|Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války]]</ref> #* {{Příklad|cs|Posadil jsem ho [neúspěšného oběšence] v restauraci na pohovku, sedl si proti němu a objednal dva '''grogy'''.}}<ref>Eduard Bass: [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky|Případ čísla 128 a jiné historky]] – [[:s:Případ čísla 128 a jiné historky/Podnájemník z profese|Podnájemník z profese]]</ref> # ''vokativ množného čísla podstatného jména [[grog]]'' # ''instrumentál množného čísla podstatného jména [[grog]]'' === přídavné jméno === * ''nesklonné'' ==== etymologie ==== Z anglického [[groggy]] téhož významu, jež je odvozeno od [[grog]] s původním významem ''opilý''.<ref name="rejzek">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = groggy | strany = 192 }}</ref> ==== varianty ==== * {{Příznak2|řidč.}} [[groggy]] ==== význam ==== # [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]]; {{Upřesnění|zpravidla jen ve spojení [[být grogy]]}} #* {{Příklad|cs|Promiň, ale já dneska nikam nejdu, dneska jsem fakt '''grogy'''.}} #* {{Příklad|cs|Jevil se ti spíš '''grogy''' nebo fit?}} ==== synonyma ==== # [[KO]], [[zničený]], [[mrtvý]], [[vyčerpaný]], [[vysílený]], [[unavený]], [[hotový]], [[vyšťavený]], [[kantáre]], [[bez energie]] ==== antonyma ==== # [[svěží]], [[čilý]], [[odpočatý]], [[čerstvý]], [[v pohodě]], [[plný síly]], [[plný energie]], {{Příznak2|mlád.}} [[fresh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[být grogy]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Tvary českých substantiv]] [[Kategorie:Česká adjektiva]] ohnm0fni4f6jx3d6z486otyaaqugqzh jahu 0 282064 1386767 1383766 2026-05-07T12:27:40Z ~2026-17672-49 55217 1386767 wikitext text/x-wiki {{Viz|jahhu}} == estonština == === výslovnost === * {{IPA|ˈjɑ̝ɦu̯}} === dělení === * ja-hu === podstatné jméno === ==== skloňování ==== {{Substantivum (et) | snom = jahu | pnom = [[jahud]] | sgen = jahu | pgen = [[jahude]] | sacc = jahu | pacc = [[jahud]] | spar = jahu | ppar = [[jahusid]] | sill = [[jahhu]] / [[jahusse]] | pill = [[jahudesse]] | sine = [[jahus]] | pine = [[jahudes]] | sela = [[jahust]] | pela = [[jahudest]] | sall = [[jahule]] | pall = [[jahudele]] | sade = [[jahul]] | pade = [[jahudel]] | sabl = [[jahult]] | pabl = [[jahudelt]] | stra = [[jahuks]] | ptra = [[jahudeks]] | ster = [[jahuni]] | pter = [[jahudeni]] | sess = [[jahuna]] | pess = [[jahudena]] | sabe = [[jahuta]] | pabe = [[jahudeta]] | skom = [[jahuga]] | pkom = [[jahudega]] }} ==== význam ==== # [[mouka]] ==== související ==== * [[jahune]] [[Kategorie:Estonská substantiva]] r1v03qka6frkyll7c1t9m3s4rnv0hn3 Uživatel:Hnetubud 2 282941 1386768 1386753 2026-05-07T12:38:17Z Dan Polansky 367 pryč Kategorie:Pravděpodobně loutka od Pyprilescu: nesplňuje klasifké detekční znaky, jeho historie v české Wikipedii tomu nenapovídá 1386768 wikitext text/x-wiki phoiac9h4m842xq45sp7s6u21eteeq1 1386770 1386768 2026-05-07T14:18:15Z Palu 1784 Zrušena verze [[Special:Diff/1386768|1386768]] od uživatele [[Special:Contributions/Dan Polansky|Dan Polansky]] ([[User talk:Dan Polansky|diskuse]]) - myslím, že není pochyb 1386770 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Pravděpodobně loutka od Pyprilescu]] 0lw9xym7x7wh5x6ozx5a2hyxltoqn61 1386803 1386770 2026-05-07T18:54:07Z Kusurija 3210 Zrušena verze [[Special:Diff/1386770|1386770]] od uživatele [[Special:Contributions/Palu|Palu]] ([[User talk:Palu|diskuse]]), není pochyb o něčem/někom diametrálně jiném 1386803 wikitext text/x-wiki phoiac9h4m842xq45sp7s6u21eteeq1 stułbiopław 0 282946 1386762 2026-05-07T12:04:50Z Atrocipède 32962 # [[sto]][[lebka|lbo]][[plavat|plav]], hydroidek 1386762 wikitext text/x-wiki == polština == === výslovnost === * {{IPA|stuwˈbjɔ.pwaf}} === podstatné jméno === * ''rod mužský neživotný'' ==== význam ==== # {{Příznaky|pl|biol.|zool.}} [[polypovec]] {{Doplnit|skloňování|pl}} ==== související ==== * [[rurkopław]] * [[cewiopław]] * [[stułbia]] * [[pławać]] * [[łeb#polština|łeb]] == externí odkazy == * {{GBK|pl|stułbiopławów|stułbiopławy|stułbiopławem|stułbiopławie|stułbiopław}} * {{PWN}} * {{Wikipedie|článek=pl:Stułbiopławy}} * {{ČNKI|pl|cs}} [[Kategorie:Polská substantiva]] i5kfy1kslxpypfxc85jufzn7m21w7q9 kutilka 0 282947 1386763 2026-05-07T12:16:07Z Atrocipède 32962 # [[vosa|krábronid]] nezyzzyxový, ale i [[DIY|důitjorselfistka]] = bricoleuse 1386763 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|kʊcɪlka}} === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|ent.|zool.}} [[několik]] [[rod]]ů [[samotářský]]ch [[vos]] z [[čeleď|čeledi]] kutilkovitých # {{Příznaky|cs|fam.}} [[kutil]] [[ženský|ženského]] [[pohlaví]] ==== související ==== * [[kutit]] * [[kutilkovití]] * [[kutilství]] * [[kutilčin]] == externí odkazy == * {{ČNK}} * {{KNLA}} * {{GBK|cs|kutilku|kutilce|kutilky|kutilkou|kutilkám|kutilek|kutilkami}} [[Kategorie:Česká substantiva]] ql4nkrh3lgw7b8wnylspn2mih3zd3x7 1386769 1386763 2026-05-07T13:27:55Z JQtt 31679 /* podstatné jméno */ +skloňování 1386769 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|kʊcɪlka}} === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = kutilka | sgen = kutilky | sdat = kutilce | sacc = kutilku | svoc = kutilko | sloc = kutilce | sins = kutilkou | pnom = kutilky | pgen = kutilek | pdat = kutilkám | pacc = kutilky | pvoc = kutilky | ploc = kutilkách | pins = kutilkami }} ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|ent.|zool.}} [[několik]] [[rod]]ů [[samotářský]]ch [[vos]] z [[čeleď|čeledi]] kutilkovitých # {{Příznaky|cs|fam.}} [[kutil]] [[ženský|ženského]] [[pohlaví]] ==== související ==== * [[kutit]] * [[kutilkovití]] * [[kutilství]] * [[kutilčin]] == externí odkazy == * {{ČNK}} * {{KNLA}} * {{GBK|cs|kutilku|kutilce|kutilky|kutilkou|kutilkám|kutilek|kutilkami}} [[Kategorie:Česká substantiva]] 9agdf86bt36l9o2q4qsem0fniwb0nlg bezbožník 0 282948 1386771 2026-05-07T14:45:25Z Palu 1784 WS:PH 1386771 wikitext text/x-wiki {{Viz|bezbożnik}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈbɛz.bɔʒ.ɲiːk}} === dělení === * bez-bož-ník === etymologie === Z [[bezbožný]] pomocí [[-ík]] (případně univerbizací z ''bezbožný muž, člověk, atp.'').<ref>{{Slovník afixů|-ík/-ník|2026-05-07}}<!-- Část II. --></ref> === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = bezbožník | sgen = [[bezbožníka]] | sdat = [[bezbožníkovi]] / [[bezbožníku]] | sacc = [[bezbožníka]] | svoc = [[bezbožníku]] | sloc = [[bezbožníkovi]] / [[bezbožníku]] | sins = [[bezbožníkem]] | pnom = [[bezbožníci]] | pgen = [[bezbožníků]] | pdat = [[bezbožníkům]] | pacc = [[bezbožníky]] | pvoc = [[bezbožníci]] | ploc = [[bezbožnících]] | pins = [[bezbožníky]] }} ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|expr.}} [[kdo]] [[nevěřit|nevěří]] [[v]] [[bůh|boha]] # {{Příznaky|cs|zast.|expr.}} [[kdo]] [[nedodržovat|nedodržuje]] [[mravní]], [[křesťanský|křesťanské]] [[nebo]] [[jiný|jiné]] [[zásada|zásady]] ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = kdo nevěří v boha | pl = {{P|pl|bezbożnik|m}} | sk = {{P|sk|bezbožník|m}} }} # {{Překlady | význam = kdo nedodržuje mravní zásady | sk = {{P|sk|bezbožník|m}} }} ==== synonyma ==== # [[neznaboh]], [[bezvěrec]], [[nevěrec]], {{Příznak2|neut.}} [[ateista]] # {{Příznak2|souč.}} [[nemrava]], [[nestyda]] ==== související ==== * [[bezbožníkův]] * [[bezbožnice]] * [[bezbožnický]] * [[bezbožnicky]] * [[bezbožnictví]] * [[bezbožný]] * [[bezbožně]] * [[bezbožnost]] * [[bůh]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=bezbožník}} [[Kategorie:Česká substantiva]] 51hu13dbf039ikmhu0untj6vorepu9k 1386772 1386771 2026-05-07T14:47:42Z Palu 1784 viz 1386772 wikitext text/x-wiki {{Viz|bezbożnik|bezbožnik}} == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈbɛz.bɔʒ.ɲiːk}} === dělení === * bez-bož-ník === etymologie === Z [[bezbožný]] pomocí [[-ík]] (případně univerbizací z ''bezbožný muž, člověk, atp.'').<ref>{{Slovník afixů|-ík/-ník|2026-05-07}}<!-- Část II. --></ref> === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = bezbožník | sgen = [[bezbožníka]] | sdat = [[bezbožníkovi]] / [[bezbožníku]] | sacc = [[bezbožníka]] | svoc = [[bezbožníku]] | sloc = [[bezbožníkovi]] / [[bezbožníku]] | sins = [[bezbožníkem]] | pnom = [[bezbožníci]] | pgen = [[bezbožníků]] | pdat = [[bezbožníkům]] | pacc = [[bezbožníky]] | pvoc = [[bezbožníci]] | ploc = [[bezbožnících]] | pins = [[bezbožníky]] }} ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|expr.}} [[kdo]] [[nevěřit|nevěří]] [[v]] [[bůh|boha]] # {{Příznaky|cs|zast.|expr.}} [[kdo]] [[nedodržovat|nedodržuje]] [[mravní]], [[křesťanský|křesťanské]] [[nebo]] [[jiný|jiné]] [[zásada|zásady]] ==== překlady ==== # {{Překlady | význam = kdo nevěří v boha | pl = {{P|pl|bezbożnik|m}} | sk = {{P|sk|bezbožník|m}} }} # {{Překlady | význam = kdo nedodržuje mravní zásady | sk = {{P|sk|bezbožník|m}} }} ==== synonyma ==== # [[neznaboh]], [[bezvěrec]], [[nevěrec]], {{Příznak2|neut.}} [[ateista]] # {{Příznak2|souč.}} [[nemrava]], [[nestyda]] ==== související ==== * [[bezbožníkův]] * [[bezbožnice]] * [[bezbožnický]] * [[bezbožnicky]] * [[bezbožnictví]] * [[bezbožný]] * [[bezbožně]] * [[bezbožnost]] * [[bůh]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=bezbožník}} [[Kategorie:Česká substantiva]] fwklktv53pd2bahywjd75enpxwqyw36 approvisionnement 0 282949 1386776 2026-05-07T15:16:04Z JQtt 31679 nové heslo 1386776 wikitext text/x-wiki == francouzština == === výslovnost === * {{IPA|a.pʁɔ.vi.zjɔn.mɑ̃}} === podstatné jméno === * ''rod mužský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (fr) | snom = approvisionnement | pnom = approvisionnements }} ==== význam ==== # [[zásobování]], [[dodávání]] ==== související ==== * [[provision]] * [[approvisionner]] * [[approvisionneur]] [[Kategorie:Francouzská substantiva]] 8uzd13ehijo1ns4dhl4sp4b0fghwo7w groggy 0 282950 1386780 2026-05-07T15:42:36Z Palu 1784 nové dle [[grogy]] 1386780 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔ.gɪ}} ==== homofony ==== * [[grogy]] === dělení === * grog-gy === etymologie === Z anglického [[#angličtina|groggy]] téhož významu, jež je odvozeno od [[grog]] s původním významem ''opilý''.<ref name="rejzek">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = groggy | strany = 192 }}</ref> === varianty === * {{Příznak2|čas.}} [[grogy]] === přídavné jméno === * ''nesklonné'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|řidč.}} [[grogy]]; [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]]; {{Upřesnění|zpravidla jen ve spojení [[být groggy]]}} #* {{Příklad|cs|Promiň, ale já dneska nikam nejdu, dneska jsem fakt '''groggy'''.}} #* {{Příklad|cs|Jevil se ti spíš '''groggy''' nebo fit?}} ==== synonyma ==== # [[KO]], [[zničený]], [[mrtvý]], [[vyčerpaný]], [[vysílený]], [[unavený]], [[hotový]], [[vyšťavený]], [[kantáre]], [[bez energie]] ==== antonyma ==== # [[svěží]], [[čilý]], [[odpočatý]], [[čerstvý]], [[v pohodě]], [[plný síly]], [[plný energie]], {{Příznak2|mlád.}} [[fresh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[být groggy]] == angličtina == === výslovnost === * {{Příznak2|en-US}} {{IPA|ˈɡɹɑ.ɡi}}, {{Audio|en-us-groggy.ogg|groggy}} * {{Příznak2|en-GB}} {{IPA|ˈɡɹɒ.ɡi}} === etymologie === Z [[grog#angličtina|grog]] s původním významem ''opilý''.<ref name="rejzek" /> === přídavné jméno === ==== stupňování ==== {{Stupňování (en) | poz = fast | komp = groggier | sup = groggiest }} ==== význam ==== # [[grogy]], [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]] ==== související ==== * [[groggily]] * [[grogginess]] * [[ungroggy]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Česká adjektiva]] [[Kategorie:Anglická adjektiva]] 05v899fdch6vnu0i9bpeqq8jlc3mk5z 1386781 1386780 2026-05-07T15:43:04Z Palu 1784 fix 1386781 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈgrɔ.gɪ}} ==== homofony ==== * [[grogy]] === dělení === * grog-gy === etymologie === Z anglického [[#angličtina|groggy]] téhož významu, jež je odvozeno od [[grog]] s původním významem ''opilý''.<ref name="rejzek">{{Rejzek | rok = 2001 | heslo = groggy | strany = 192 }}</ref> === varianty === * {{Příznak2|čas.}} [[grogy]] === přídavné jméno === * ''nesklonné'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|řidč.}} [[grogy]]; [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]]; {{Upřesnění|zpravidla jen ve spojení [[být groggy]]}} #* {{Příklad|cs|Promiň, ale já dneska nikam nejdu, dneska jsem fakt '''groggy'''.}} #* {{Příklad|cs|Jevil se ti spíš '''groggy''' nebo fit?}} ==== synonyma ==== # [[KO]], [[zničený]], [[mrtvý]], [[vyčerpaný]], [[vysílený]], [[unavený]], [[hotový]], [[vyšťavený]], [[kantáre]], [[bez energie]] ==== antonyma ==== # [[svěží]], [[čilý]], [[odpočatý]], [[čerstvý]], [[v pohodě]], [[plný síly]], [[plný energie]], {{Příznak2|mlád.}} [[fresh]] ==== fráze a idiomy ==== * [[být groggy]] == angličtina == === výslovnost === * {{Příznak2|en-US}} {{IPA|ˈɡɹɑ.ɡi}}, {{Audio|en-us-groggy.ogg|groggy}} * {{Příznak2|en-GB}} {{IPA|ˈɡɹɒ.ɡi}} === etymologie === Z [[grog#angličtina|grog]] s původním významem ''opilý''.<ref name="rejzek" /> === přídavné jméno === ==== stupňování ==== {{Stupňování (en) | poz = groggy | komp = [[groggier]] | sup = [[groggiest]] }} ==== význam ==== # [[grogy]], [[zcela]] [[vyčerpaný|vyčerpán]], [[neschopný|neschopen]] [[další]]ho [[boj]]e, [[unavený|unaven]], [[apod.]] ==== související ==== * [[groggily]] * [[grogginess]] * [[ungroggy]] == poznámky == <references /> [[Kategorie:Česká adjektiva]] [[Kategorie:Anglická adjektiva]] kffjwhe4fa35bx3z4g3dna67r3w5y9u Kategorie:Obsahuje 怪 (čínština) 14 282951 1386793 2026-05-07T18:19:31Z Kusurija 3210 Kategorie 1386793 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怪|čínština]] [[Kategorie:Chan-c'|怪]] o34rbief5gbb37jikdmoimzzlowknje Kategorie:Obsahuje 怪 čtené jako やす (nanori) 14 282952 1386794 2026-05-07T18:22:36Z Kusurija 3210 Kategorie 1386794 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怪 (japonština)|やす]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako やす (nanori)|怪]] [[Kategorie:Čtení kandži|やす]] 4dllahh8i8rw5s16cijw5gfjfg22ff6 Kategorie:Obsahuje 怪 čtené jako よし (nanori) 14 282953 1386795 2026-05-07T18:24:12Z Kusurija 3210 Kategorie 1386795 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怪 (japonština)|よし]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako よし (nanori)|怪]] [[Kategorie:Čtení kandži|よし]] efj9slopinlqjuvb5kfbkwnnjsjnxja Kategorie:Obsahuje 怩 čtené jako はず 14 282954 1386796 2026-05-07T18:27:56Z Kusurija 3210 Kategorie 1386796 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怩 (japonština)|はず]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako はず|怩]] [[Kategorie:Čtení kandži|はず]] dspcg7dmq9qdykaanmgl7pcy66su3fc Kategorie:Obsahuje 怩 (japonština) 14 282955 1386797 2026-05-07T18:29:08Z Kusurija 3210 Kategorie 1386797 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怩|japonština]] [[Kategorie:Kandži|怩]] fbc81agtmd8icq2b2cpgk25cos7r3dd Kategorie:Obsahuje 怩 14 282956 1386798 2026-05-07T18:30:39Z Kusurija 3210 Kategorie 1386798 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Čínské znaky|怩]] [[Kategorie:Čínské znaky s radikálem 61 心|05]] o4dwuo2lssqt969jrhzvlr0le2nkx85 Kategorie:Obsahuje 怩 (čínština) 14 282957 1386799 2026-05-07T18:32:27Z Kusurija 3210 Kategorie 1386799 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怩|čínština]] [[Kategorie:Chan-c'|怩]] 0ctychrh7qsm9vo32mz6aj6qfvn9yuq Kategorie:Obsahuje 怩 čtené jako ジ, ヂ (漢音) 14 282958 1386800 2026-05-07T18:36:50Z Kusurija 3210 Kategorie 1386800 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怩 (japonština)|ジ]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako ジ (漢音)|怩]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako ジ, ヂ (漢音)|怩]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako ヂ (漢音)|怩]] [[Kategorie:Čtení kandži|ジ]] bdbwgjd3k0qnulzcdqyyyi2ghzm01tm Kategorie:Obsahuje 怩 čtené jako ニ (呉音) 14 282959 1386802 2026-05-07T18:39:09Z Kusurija 3210 Kategorie 1386802 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怩 (japonština)|ニ]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako ニ (呉音)|怩]] [[Kategorie:Čtení kandži|ニ]] 4aov076942sp804yf9vb1bcx8pbr3cn Mauretánie 0 282960 1386805 2026-05-07T19:20:27Z Tchoř 905 základ 1386805 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|maʊ̯rɛtaːɲɪɛ}} === dělení === * Mau-re-tá-ni-e === etymologie === Z latinského označení berberských obyvatel severozápadní Afriky. === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = Mauretánie | sgen = Mauretánie | sdat = Mauretánii | sacc = Mauretánii | svoc = Mauretánie | sloc = Mauretánii | sins = Mauretánií | pnom = Mauretánie | pgen = Mauretánií | pdat = Mauretániím | pacc = Mauretánie | pvoc = Mauretánie | ploc = Mauretániích | pins = Mauretániemi }} ==== význam ==== # [[starověký|starověké]] [[království]] [[na]] [[severozápad]]ě [[Afrika|Afriky]] #* {{Příklad|cs|Numidie byla podrobena a poražený Jugurtha uprchl ke svému tchánovi, králi Mauretánie.}}<ref>{{Citace monografie | příjmení = Beránek | jméno = Zdeněk | odkaz na autora = | titul = Alžírsko | url = | vydavatel = Nakladatelství Libri | místo = | rok vydání = 2007 | vydání = | počet stran = | kapitola = | strany = | isbn = 978-80-7277-335-0 | jazyk = }}</ref> # [[stát]] [[na]] [[severozápad]]ě [[Afrika|Afriky]] #* {{Příklad|cs|Odhaduje se, že v samotné Mauretánii je mezi 140 000 až 600 000 lidí uvržených do otroctví, a nejhorší skutečností je, že mauretánská vláda svým přístupem chrání spíše otrokáře než jejich oběti.}}<ref>{{Citace elektronického periodika | příjmení = Lhoťan | jméno = Lukáš | odkaz na autora = w:Lukáš Lhoťan | titul = V Mauretánii žije i dnes až 600 000 lidí v otroctví: Trpíme otroctvím a rasismem zároveň. To je naše realita. | periodikum = reflex.cz | odkaz na periodikum = reflex.cz | vydavatel = | odkaz na vydavatele = | datum vydání = 2020-07-28 | datum přístupu = 2026-05-07 | url = https://www.reflex.cz/clanek/komentare/102188/v-mauretanii-zije-i-dnes-az-600-000-lidi-v-otroctvi-trpime-otroctvim-a-rasismem-zaroven-to-je-nase-realita.html | issn = }}</ref> # [[některý|některé]] [[ze]] [[starořímský|starořímských]] [[provincie|provincií]] ==== překlady ==== # {{Překlady|význam=starověké království | en = {{P|en|Mauretania}} }} # {{Překlady|význam=moderní stát | en = {{P|en|Mauritania}} }} ==== synonyma ==== # [[Mauritánie]] # [[Mauritánie]] ==== související ==== * [[mauretánský]] * [[Maur]] * [[Caesarejská Mauretánie]] * [[Setifská Mauretánie]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Mauretánie (království)}} * {{Wikipedie|článek=Mauritánie}} [[Kategorie:Česká substantiva]] lxz58mje01gbugcoyvkt9jyeshpji25 1386806 1386805 2026-05-07T19:21:34Z Tchoř 905 oprava výslovnosti 1386806 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|maʊ̯rɛtaːnɪjɛ}} === dělení === * Mau-re-tá-ni-e === etymologie === Z latinského označení berberských obyvatel severozápadní Afriky. === podstatné jméno === * ''rod ženský'' ==== skloňování ==== {{Substantivum (cs) | snom = Mauretánie | sgen = Mauretánie | sdat = Mauretánii | sacc = Mauretánii | svoc = Mauretánie | sloc = Mauretánii | sins = Mauretánií | pnom = Mauretánie | pgen = Mauretánií | pdat = Mauretániím | pacc = Mauretánie | pvoc = Mauretánie | ploc = Mauretániích | pins = Mauretániemi }} ==== význam ==== # [[starověký|starověké]] [[království]] [[na]] [[severozápad]]ě [[Afrika|Afriky]] #* {{Příklad|cs|Numidie byla podrobena a poražený Jugurtha uprchl ke svému tchánovi, králi Mauretánie.}}<ref>{{Citace monografie | příjmení = Beránek | jméno = Zdeněk | odkaz na autora = | titul = Alžírsko | url = | vydavatel = Nakladatelství Libri | místo = | rok vydání = 2007 | vydání = | počet stran = | kapitola = | strany = | isbn = 978-80-7277-335-0 | jazyk = }}</ref> # [[stát]] [[na]] [[severozápad]]ě [[Afrika|Afriky]] #* {{Příklad|cs|Odhaduje se, že v samotné Mauretánii je mezi 140 000 až 600 000 lidí uvržených do otroctví, a nejhorší skutečností je, že mauretánská vláda svým přístupem chrání spíše otrokáře než jejich oběti.}}<ref>{{Citace elektronického periodika | příjmení = Lhoťan | jméno = Lukáš | odkaz na autora = w:Lukáš Lhoťan | titul = V Mauretánii žije i dnes až 600 000 lidí v otroctví: Trpíme otroctvím a rasismem zároveň. To je naše realita. | periodikum = reflex.cz | odkaz na periodikum = reflex.cz | vydavatel = | odkaz na vydavatele = | datum vydání = 2020-07-28 | datum přístupu = 2026-05-07 | url = https://www.reflex.cz/clanek/komentare/102188/v-mauretanii-zije-i-dnes-az-600-000-lidi-v-otroctvi-trpime-otroctvim-a-rasismem-zaroven-to-je-nase-realita.html | issn = }}</ref> # [[některý|některé]] [[ze]] [[starořímský|starořímských]] [[provincie|provincií]] ==== překlady ==== # {{Překlady|význam=starověké království | en = {{P|en|Mauretania}} }} # {{Překlady|význam=moderní stát | en = {{P|en|Mauritania}} }} ==== synonyma ==== # [[Mauritánie]] # [[Mauritánie]] ==== související ==== * [[mauretánský]] * [[Maur]] * [[Caesarejská Mauretánie]] * [[Setifská Mauretánie]] == poznámky == <references /> == externí odkazy == * {{Wikipedie|článek=Mauretánie (království)}} * {{Wikipedie|článek=Mauritánie}} [[Kategorie:Česká substantiva]] d23d4x19mjszheiyuptsivtwgwmtnsd Kategorie:Obsahuje 怨 čtené jako うらむ 14 282961 1386807 2026-05-07T20:25:22Z Kusurija 3210 Kategorie 1386807 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨 (japonština)|うらむ]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako うらむ|怨]] [[Kategorie:Čtení kandži|うらむ]] tr6x1nutq00iv7k6t5zgrzcyl9ajizz Kategorie:Obsahuje 怨 (japonština) 14 282962 1386808 2026-05-07T20:35:16Z Kusurija 3210 Kategorie 1386808 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨|japonština]] [[Kategorie:Kandži|怨]] p3hauan88dsb22na5wu46pml0v9rgw7 klekač 0 282963 1386811 2026-05-07T21:59:49Z Uber) (Hubrin 41419 založena nová stránka s textem „== čeština == === výslovnost === * {{subst:Výslovnost češtiny}} === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|okaz.|řidč.|expr.}} [[kdo]] [[kleknout|kleká, zaklekává]] či [[před]] [[kdo|kým]] [[klekat|je klekáno]] ==== slovní spojené ==== * [[vrchní klekač]] ==== související ==== * [[klekátko]] * [[klekánice]] == externí odkazy == * {{KNLA}} [[Katgegorie:Česká substantiva]]“ 1386811 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|klɛkat͡ʃ}} === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|okaz.|řidč.|expr.}} [[kdo]] [[kleknout|kleká, zaklekává]] či [[před]] [[kdo|kým]] [[klekat|je klekáno]] ==== slovní spojené ==== * [[vrchní klekač]] ==== související ==== * [[klekátko]] * [[klekánice]] == externí odkazy == * {{KNLA}} [[Katgegorie:Česká substantiva]] bcwfhgnog5vrj2htujs37qy43mj5yhr 1386812 1386811 2026-05-07T22:03:31Z Atrocipède 32962 /* čeština */ + 1386812 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈklɛ.kat͡ʃ}} === dělení === * kle-kač === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|okaz.|řidč.|expr.}} [[kdo]] [[kleknout|kleká, zaklekává]] či [[před]] [[kdo|kým]] [[klekat|je klekáno]] {{Upřesnění|význam nejistý}} # {{Příznaky|cs|okaz.|fam.}} [[světec]] {{Doplnit|skloňování|cs}} ==== slovní spojené ==== * [[hořejší klekač]] ==== související ==== * [[klekátko]] * [[klekánice]] * [[zaklekávač]] * [[klekačka]] == externí odkazy == * {{KNLA}} [[Katgegorie:Česká substantiva]] 7vge8jeugb4ys2615lzgbm6m57tegxk 1386813 1386812 2026-05-07T22:05:11Z Uber) (Hubrin 41419 /* externí odkazy */ 1386813 wikitext text/x-wiki == čeština == === výslovnost === * {{IPA|ˈklɛ.kat͡ʃ}} === dělení === * kle-kač === podstatné jméno === * ''rod mužský životný'' ==== význam ==== # {{Příznaky|cs|okaz.|řidč.|expr.}} [[kdo]] [[kleknout|kleká, zaklekává]] či [[před]] [[kdo|kým]] [[klekat|je klekáno]] {{Upřesnění|význam nejistý}} # {{Příznaky|cs|okaz.|fam.}} [[světec]] {{Doplnit|skloňování|cs}} ==== slovní spojené ==== * [[hořejší klekač]] ==== související ==== * [[klekátko]] * [[klekánice]] * [[zaklekávač]] * [[klekačka]] == externí odkazy == * {{KNLA}} * {{GBK|cs|klekačem|klekače|klekači|klekačů|klekač}} * {{ČNK}} [[Kategorie:Česká substantiva]] 7a6007lx2homf3l59wgulfvxyma1t1w Diskuse s uživatelem:~2026-27584-19 3 282964 1386815 2026-05-08T05:23:39Z Tchoř 905 {{subst:Experimenty}} --~~~~ 1386815 wikitext text/x-wiki Je vidět, že experimentujete s&nbsp;Wikislovníkem. Váš experiment fungoval a&nbsp;byl posléze odstraněn. Pokud chcete dále experimentovat, můžete použít stránku [[Wikislovník:Pískoviště]]: pokusy na ostatních stránkách jsou obvykle rychle smazány. Více o přispívání do Wikislovníku se můžete dozvědět především na stránkách [[Wikislovník:Formát hesla]] a [[Wikislovník:Podmínky pro zařazení hesla]]. --[[Uživatel:Tchoř|Tchoř]] ([[Diskuse s uživatelem:Tchoř|diskuse]]) 8. 5. 2026, 07:23 (CEST) o1vrdy91vgengddj9msm9ndi5nd5vxi Kategorie:Obsahuje 怨 14 282965 1386817 2026-05-08T07:14:57Z Kusurija 3210 Kategorie 1386817 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Čínské znaky|怨]] [[Kategorie:Čínské znaky s radikálem 61 心|05]] 4ympeba05egar2fn90y1u52z9f5c7vc Kategorie:Obsahuje 怨 (čínština) 14 282966 1386818 2026-05-08T07:25:49Z Kusurija 3210 Kategorie 1386818 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨|čínština]] [[Kategorie:Chan-c'|怨]] injov3xk1a4txi8h4pq5zk9d4gv8rx8 Kategorie:Obsahuje 怨 čtené jako うらめしい 14 282967 1386819 2026-05-08T07:30:42Z Kusurija 3210 Kategorie 1386819 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨 (japonština)|うらめしい]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako うらめしい|怨]] [[Kategorie:Čtení kandži|うらめしい]] 06tfnelxf3jhkb773wpgbzgg3osy1lt Kategorie:Obsahuje 怨 čtené jako エン (漢音) 14 282968 1386820 2026-05-08T07:33:24Z Kusurija 3210 Kategorie 1386820 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨 (japonština)|エン]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako エン (漢音)|怨]] [[Kategorie:Čtení kandži|エン]] b9bqu6uv8j8al1lnzeuydcwhotnyuls Kategorie:Obsahuje 怨 čtené jako オン (呉音) 14 282969 1386821 2026-05-08T07:51:56Z Kusurija 3210 Kategorie 1386821 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 怨 (japonština)|オン]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako オン (呉音)|怨]] [[Kategorie:Čtení kandži|オン]] 7yxirucnjwxa3dt4gyqfvhjbvqecp42 Kategorie:Obsahuje 性 čtené jako なり (nanori) 14 282970 1386823 2026-05-08T08:22:45Z Kusurija 3210 Kategorie 1386823 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 性 (japonština)|なり]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako なり (nanori)|性]] [[Kategorie:Čtení kandži|なり]] ipylw7ca9zzu94quem5hoxjfpkk0l23 Kategorie:Obsahuje 性 čtené jako もと (nanori) 14 282971 1386824 2026-05-08T08:24:11Z Kusurija 3210 Kategorie 1386824 wikitext text/x-wiki [[Kategorie:Obsahuje 性 (japonština)|もと]] [[Kategorie:Obsahuje kandži čtené jako もと (nanori)|性]] [[Kategorie:Čtení kandži|もと]] jbpysbpbtr905b3m6fnxubg5dl6n8sf