Wikikönyvek
huwikibooks
https://hu.wikibooks.org/wiki/Kezd%C5%91lap
MediaWiki 1.47.0-wmf.1
first-letter
Média
Speciális
Vita
Szerkesztő
Szerkesztővita
Wikikönyvek
Wikikönyvek-vita
Fájl
Fájlvita
MediaWiki
MediaWiki-vita
Sablon
Sablonvita
Segítség
Segítségvita
Kategória
Kategóriavita
TimedText
TimedText talk
Modul
Modulvita
Event
Event talk
Olvasónapló
0
3963
543608
536019
2026-05-06T19:52:39Z
Rodrigo
4709
licensz sablon nem kell
543608
wikitext
text/x-wiki
__NOTOC__ <!--Nincs "Tartalomjegyzék" gomb -->
__NOINDEX__ <!--Nem indexelt lap -->
__NOEDITSECTION__ <!--Nincs "Szerkesztés" fül. -->
[[Kategória:Olvasónapló]]
[[Kategória:Címlapok|{{PAGENAME}}]]
<includeonly>
[[:Kategória:Címlapok|{{PAGENAME}}]]</includeonly>
<!--Egyéb kategóriák? -->
<!-- A lap kinézetének meghatározása... -->
<!-- ... és a Főcímsor -->
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <big> Olvasónapló </big> </h2>
<div style="float:left;margin-left:0.7em;margin-right:0.7em">
[[Kép:Könyv.gif|80px|center]]<!-- Cseréld le egy a könyved témába vágó képre -->
<br />
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <center><b>Ez a könyv olvasónaplókat és szövegkönyveket tartalmaz.</b></center> </h2>
<br /><center> Tanulóknak kötelező, előírt vagy ajánlott olvasmányok, népszerű művekből írt összefoglalók gyűjteménye. ''Szabadon bővíthető közcélú, ingyenes felhasználásra.''</center>
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<br />
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <center><b>[[Olvasónapló/Regények|Regények]]:</b></center> </div> </h2>
# [[Olvasónapló/Regények/A Bélteky-ház|A Bélteky-ház]]
# [[Olvasónapló/Regények/A félkegyelmű|A félkegyelmű]]
# [[Olvasónapló/Regények/Nyolcvan nap alatt a Föld körül (regény)|Nyolcvan nap alatt a Föld körül]]
# [[Olvasónapló/Regények/Az olajkirály|Az olajkirály]]
# [[Olvasónapló/Regények/A két koldusdiák|A két koldusdiák]]
<br />
<br />
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <center><b>[[Olvasónapló/Szövegkönyv (operák)|Szövegkönyv (operák)]]:</b></center> </div> </h2>
# [[Olvasónapló/A bolygó hollandi|A bolygó hollandi]]
# [[Olvasónapló/A cigánybáró|A cigánybáró]]
# [[Olvasónapló/Cosí fan tutte|Cosí fan tutte]]
# [[Olvasónapló/A denevér|A denevér]]
# [[Olvasónapló/Don Juan|Don Juan]]
# [[Olvasónapló/Don Pasquale|Don Pasquale]]
# [[Olvasónapló/Falstaff|Falstaff]]
# [[Olvasónapló/Fidelio|Fidelio]]
# [[Olvasónapló/Figaro házassága|Figaro házassága]]
# [[Olvasónapló/Három a kislány|Három a kislány]]
# [[Olvasónapló/Lammermoori Lucia|Lammermoori Lucia]]
# [[Olvasónapló/Lohengrin|Lohengrin]]
# [[Olvasónapló/A nürnbergi mesterdalnokok|A nürnbergi mesterdalnokok]]
# [[Olvasónapló/Otello|Otello]]
# [[Olvasónapló/Rigoletto|Rigoletto]]
# [[Olvasónapló/A rózsalovag|A rózsalovag]]
# [[Olvasónapló/A szevillai borbély|A szevillai borbély]]
# [[Olvasónapló/Szöktetés a szerájból|Szöktetés a szerájból]]
# [[Olvasónapló/Tannhäuser|Tannhäuser]]
# [[Olvasónapló/A Trubadur|A Trubadur]]
# [[Olvasónapló/Térzene|Térzene]]
# [[Olvasónapló/A Walkür|A Walkür]]
----
<br />
<br />
<h2 style="padding:3px; background:#eee8aa; color:#000; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"></h2>
<div style="display:block;float:left;width:100%;"></h2>
<br />
{| align="center" border="0" cellpadding="4" cellspacing="4" style="border: 1px solid #CCCC99; background-color: #e0ffff"
|-
|'''[http://hu.wikibooks.org/w/wiki.phtml?title=vita:{{PAGENAME}}&action=edit§ion=new Üzenet hagyásához, kattints ide]'''</div>
|}</h2><br>
</div>
</div>
lh0yr3v0wfh3hzxvg09ny6q9k0o2r6h
Heraldika/Axiomatikus heraldika
0
5090
543616
151125
2026-05-07T06:18:59Z
Rodrigo
4709
források
543616
wikitext
text/x-wiki
{{Rövidítés|[[WK:H]]}}
<noinclude>[[Kategória:Heraldika|{{PAGENAME}}]]</noinclude>
{{Heraldika}}
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#ffffff;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<h2 style="padding:3px; background:#e0ffff; color:#000; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;">Axiomatikus heraldika</h2>
<div style="float:left;margin-left:0.7em;margin-right:0.7em">
[[Kép:Wikipedia-logo.png|100px|left|A ''Wikipédia'' logó.]]
Az '''axiomatikus heraldika''' olyan címertani szemlélet, mely a heraldikát szerkezeti alapon, pontos szabályok szerint elrendezve, egyfajta természettudományos szemlélettel és [[metodiká]]val tárgyalja és vizsgálja.
Ennek érdekében a vizsgálat bizonyos axiómákból indul ki és pontos [[metodológiá]]t, [[módszertan]]t alkalmaz a vizsgálat tárgyának (a címernek, a címerrel kapcsolatos társadalmi, néprajzi stb. jelenségeknek) a szemléletében.
Az említett axiómák a címerek szerkezeti felépítéséből következnek.
Az axiomatikus heraldikához szükség van:
1. (a metodológiához) pontos és egységes ''[[Heraldikai lexikon/Nevezéktan]]''ra ([[heraldikai lexikon]]ra) <br>
2. (a metodológiához) pontos és egységes ''címerleírás''ra<br>
3. a vizsgálathoz pontosan lefektetett ''metodológiá''ra ([[Heraldikai lexikon/Nevezéktan|nevezéktan]]ra, [[címerleírás]]ra, [[címerhatározó]]ra)<br><br>
<div style="float: right; margin-left: 1em">__TOC__</div>
== A címertani szemlélet korszakai ==
A [[heraldika]] története felfogható úgy is, mint a különféle szemléletek uralma az egyes korokban. Ezek között voltak olyanok, melyek többé-kevésbé előre vitték a címertant, mások nem járultak hozzá jelentősen annak fejlődéséhez vagy éppen visszalépésnek tekinthetők, ismét mások viszont paradigmaváltást jelentettek a címertan egyes területeit vagy egészét tekintve.
===A heroldok címerszemlélete, 12-14. század===
Kezdetben a címerekkel két csoport foglalkozott, a trubadúrok vagy művészek és a heroldok. Az első címerleírások is egy trubadúr, Chrétien de Troyes művében olvashatók 1170 körül. A címertan első két századában a heraldika írásbeliségét lényegében csak a trubadúrok és címerköltők irodalmi művei jelentik, míg a heroldok általában csak képi ábrázolásokat hagytak ránk ebből a korból. Úgy tűnik, hogy a két csoport között bizonyos feszültség volt, mert egyes költők azzal vádolták a heroldokat, hogy nincs haszontalanabb mesterség, mint a heroldé, aki ura nyakán élősködik és mindenféle fontoskodó kreációkat alkot, hogy igazolja működésének jogosultságát. Mindannyian ugyanazon a területen próbálták a megélhetésüket biztosítani, de míg a művészek szabadabb módon kezelték a címereket, így pl. azok leírását is művészi, az élő nyelvhez közelebb álló formában és metaforikusan tárgyalták és nem dolgoztak ki külön rendszert azok leírására (bár a nevezéktanuk megfelel a korabeli címertan elveinek), addig a heroldok mindent pontosan definiáltak. Saját céheikbe tömörültek, ahol a mesterség minden fogását külön meghatározták és az utódaikra áthagyományozták. Miként tehát egy jó cipészmesternek is tudnia kellett, hogy milyen munkafolyamatokkal és fogásokkal készíthető el egy jó minőségű cipő, a heroldnak is ismernie kellett a címerek megszerkesztésének minden szabályát. Ez egyfajta sorozatgyártás bevezetését jelentette a címerművészetbe és általában a címertanba, ami a címerek egységes arculatában is megnyilvánult. (Pl. az angol címerek túlnyomó többsége tartalmaz valamilyen fő mesteralakot, azaz ordinaryt.) Mivel a heroldok idővel részei lettek a főúri és uralkodói udvartartásnak (míg a trubadúrok ott csak vendégek voltak és udvarról udvarra jártak, mint pl. Peter Suchenwirt, az osztrák címerköltő), diplomáciai és más feladatokat is elláttak, az ő címerszemléletük vált uralkodóvá. Így a heraldika egész rendszere ma is szigorú szabályokhoz van kötve. Ezért nem mondhatom azt például, hogy rózsát vagy oroszlánt akarok a címerembe vagy hogy X címere ez és ez, miként az Chrétien de Troyes művében olvasható. (A magyar címerleírás egyébként közelebb áll a művészi módszerhez, míg a francia és angol szigorúan a heroldszabályokat követi.)
A [[herold]]ok címerszemlélete keveréke volt a szerkezeti és a szimbolikus szemléletnek, de alapjaiban '''szerkezeti szemléletű''' volt, ami a [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek megrajzolásának, [[címerleírás|leírásának]], nyilvántartásának stb. a legegyszerűbb és legtermészetesebb, azaz magáról értetődő módja. Már nagyon hamar hierarchikus felépítés és rangfokozat alakult ki a körükben aszerint, hogy az adott herold ([[címerkirály]], herold, [[perszevant]], [[apród]] stb.) milyen fokú jártasságot szerzett a címerek ismeretében. Külön céhekbe tömörültek és „tudományukra” titokzatos lepel borult, mely mögé a kívülállónak nem volt betekintése. A heroldok úgy vélték, hogy egyedül ők a címerek értői, ezért a korai {{hl|heraldikus}}okat is lenézték, mint olyanokat, akik nincsenek birtokában a valódi tannak.
A titok megtartását szolgálta az aprólékos nevezéktan és a pontos címerleírás kifejlesztése. Az [[axiomatikus heraldika]] két legfontosabb eszközét tehát a heroldok hozták létre. Ha joggal akartak a címerek értőinek címével büszkélkedni, az adott heroldnak kényszerű módon ismernie kellett a fennhatósága alá tartozó terület címerviselőinek a címereit, bármikor fel kellett azokat ismernie, nyilván kellett azokat tartania, tudnia kellett azokat lerajzolni és megfelelően leírni, mely alapján a címerrajz is könnyen elkészíthető volt. A nyilvántartáshoz [[címertekercs]]eket és [[címerkönyv]]eket állítottak össze, melyek a [[Heraldikai lexikon/címer|címer]]eket (illetve a [[címerleírás]]okat) gyakran tematikusan (a [[mesteralak]]ok és/vagy a [[címerábra|címerábrák]] szerint, majd alfabetikusan) csoportosították. Ilyen tematikus címerkönyvek például az [[ordinary]]nak nevezett angol címerregiszterek. Így lényegében a [[herold]]ok fejlesztették ki az egyik legfontosabb metodológiai eszközt is, a [[címerhatározó]]t, illetve a [[címerhatározás]] egyik lehetséges megvalósítási elvét.
A heroldok arra törekedtek, hogy a [[címerleírás|leírás]] rövid és tömör legyen. Például a francia és az angol (anglo-norman) címerleírás ma is pusztán egy, legfeljebb két mondatból álló, pár szavas leírás. Ahhoz, hogy ez a leírás ilyen rövid és tömör maradhasson, a [[címerművészet]] gazdagodása által létrejövő egyre újabb testtartások, ''[[póz]]''ok, ''[[helyzet]]''ek, ''[[megkülönböztető jegyek|kiegészítő jegyek]]'', stb. megnevezésére is külön kifejezést kellett használatba venni. A francia és az angol [[Heraldikai lexikon/nevezéktan]] (melynek nagy része szintén francia eredetű) így rendkívül bonyolulttá vált, melyet csak ezen „tudomány” értői ismernek. Ez egyrészt a fent említett titoktartás következménye (mivel a heroldi hivatás a céhen belül a megélhetés forrása is volt), másrészt az egyre újabb pózok, kiegészítő jegyek stb. használatba vételének az eredménye.
Ennek következtében az [[angol heraldika]] önkénytelenül és elkerülhetetlenül mindmáig lényegében [[szerkezeti szemlélet]]ű, azaz pontosan definiált nevezéktanon alapuló pontosan meghatározott formájú leírást használ, melytől semmilyen formában nem lehet eltérni (főleg önkényes módon nem, hanem mindenkinek fáradságos munkával el kell sajátítania a szakterminológiát és a leírás szabályait), és pontos szabályok szerint jár el, melyek meghatározzák, hogy milyen [[tagolás]]t, a [[színek]] által létrejövő mely szerkezetet lehet például [[mesteralak]]nak, [[osztott címer]]nek stb. tekinteni. Ez egyfajta merev rendszer, de egyben pontosan meg is határozhatók általa azok a (vitás és alapvető) szerkezeti elemek, melyek az [[axiomatikus heraldika|axiomatikus szemléletnek]] is a kiinduló pontjai.
=== A szimbolikus címerszemlélet, 14-17. század ===
A [[herold]]ok körein kívül álló {{hl|heraldikus}}ok a 14. században bukkantak fel először. Az első ismert heraldikus az olasz [[Bartolo de Sassoferrato]] volt. Nagy hatású művének címe ''Tractatus de armis'' (1350 k.). A heraldikusok összegyűjtötték a heroldok által kifejlesztett szabályokat, nevezéktant, a [[címerleírás]] szabályait stb. és azokat előbb kéziratos majd nyomtatott könyvekben is a nyilvánosság elé tárták. Működésük kezdete arra az időszakra esik, amikor a [[lovagi kultúra]] hanyatlása folytán a heroldi mesterség is kezdett visszaszorulni, majd formális udvari tisztséggé válni.
A heraldikusok már nem egyfajta mesterembereknek (heroldnak) tekintették magukat, hanem tudósoknak. Pusztán a saját maguk, nem a céhük nevében léptek fel. A [[heraldika|heraldikát]] is a korral összhangban álló tudományos szemlélet keretein belül fejtették ki. Mivel a tudományt, az irodalmat stb. ekkoriban a filozofikus szemlélet, a szimbolizmus, az emblematikus felfogás, az alkímia stb. uralta, a heraldika is ilyen szemléletű volt.
Mindez a szimpátia tanának ókori tanítására megy vissza, mely a csillagok, ásványok, az állatvilág, a növényvilág, az emberek között szimpátiákat és antipátiákat vizsgálja. A szimpátiatannak megfelelően, a drágaköveket, a féldrágaköveket és a ritka ásványokat már a babilóniaiak óta nagyra becsülték, mint a kozmikus erők koncentrátumát. Az idősebb Plinius (Kr. u. 23/24-79), ''Naturalis Historiae'' (Kr. u. 77) című művének 35-37. fejezetében többször is kifejtette, hogy művét ezen kozmikus törvény feltárásának szenteli. Ezt a tanítást átvette a középkori orvostudomány, gyógyszerészet, alkímia, [[heraldika]] stb. is. [[Bartolo de Sassoferrato]] (1313/1314-1357), híres jogász, a bolognai, a pisai, majd a perugiai egyetem tanára az 1350-es években az [[Heraldikai lexikon/Arany|arany]]at a Naphoz kapcsolta, a [[Heraldikai lexikon/Kék|kék]]et a levegő elemhez és a [[Heraldikai lexikon/Vörös|vörös]]et a tűz elemhez. Őt követte 1382 és 1387 között [[Heraldikai lexikon/Honoré Bonet|Honoré Bonet]] (1340 k.-1410 k.), Salon priorja, provencei heraldikus. Az avignoni egyetemen doktori címet szerzett, majd Franciaországban és Aragóniában utazott. ''Arbre des Batailles'' (1387) című művében kifejtette, hogy az arany a legnemesebb a világon, mert természete szerint fénylik és ragyog, és tele van erényekkel.
Bonet művét behatóan tanulmányozták a 15. századi burgundiai heroldok és V. Alfonz szicíliai kettős király heroldja, [[Jean Courteois]] (†1436), hivatali nevén Szicília herold. ''Le Blason des Couleurs'' (1414) <ref>''Trattato dei colori nelle arme, nelle livre e nelle divise.'' Olaszul (Nápoly: kézirat). Új szerkesztése Pavia: A. Viani, 1593. Francia fordítása, ''Le blason des couleurs en armes, livres et divises'' (H. Cocheris, Paris 1860)</ref> című művében ő alakította ki a [[színek]] és a bolygók, valamint a drágakövek (továbbá az erények, a [[fémek]], a hónapok, az állatövi jegyek, a hét napjai stb.) [[heraldika]]i rendszerét. Magáról elárulja, hogy sokáig időzött Németalföldön, a Hainault-i Monsban. Pályája kezdetén Luxemburgi Péter, Saint-Pol grófja, majd V. Alfonz szolgálatában állt Nápolyban. Könyvét a többi címerkirály és herold „segítségével” írta. Ismerte Szevillai Izidor ''Etimológiák'' című művét<ref>A középkor elején Sevillai Izidor (556 k.-636) ''Etymológiák'' című enciklopédiájában (''Origines'' címmel is előfordul: ''Origines sive Etymologiae'') említi a színek megfelelését az elemekkel, drágakövekkel és bolygókkal.</ref> és a színek nevét görögül adja meg, de a valódi hozadéka a drágakő-bolygó [[címerleírás]] kifejlesztése volt. Rendszere a következő (szín-drágakő-bolygó): [[Heraldikai lexikon/Arany|arany]]-topáz-nap, [[Heraldikai lexikon/Ezüst|ezüst]]-igazgyöngy-hold, [[Heraldikai lexikon/Vörös|vörös]]-rubin-Mars, [[Heraldikai lexikon/Fekete|fekete]]-gyémánt-Szaturnusz, [[Heraldikai lexikon/Kék|kék]]-zafír-Jupiter, [[Heraldikai lexikon/Zöld|zöld]]-smaragd-Vénusz, [[Heraldikai lexikon/Bíbor|bíbor]]-ametiszt-Merkúr, [[narancsszín]]-jácint-sárkányfej, [[vérvörös]]-szardonix-sárkányfarok. <ref>Vö. László Szegedi, ''From Tricking to Hatching: Designation of Colours in Heraldry.'' De Nederlandsche Leeuw, 2007</ref>
Jean Courtois műve kéziratban terjedt, majd egyike volt az első franciául nyomtatott könyveknek. Hamarosan Angliában is megjelent, de a gyakorlatban csak kevéssé alkalmazták. A Tudor és Stuart dinasztiák uralkodása alatt (1485-1702) azonban a heroldok kézikönyvei tartalmazták ezt a színjelölési rendszert is.
[[Clément Prinsault]] ''Traité du blason'' (1465) című művében,<ref>Clément Prinsault francia nyelvű értekezésének több kézirata is megtalálható a Bibliothèque nationale de France (BnF) állományában: MS FR5936, FR5939, FR14357.</ref> mely egyike a legkorábbi heraldikai írásoknak, a [[fémek]]et és a [[színek]]et (az 1. rész IV. fejezetében) <ref>Címe: ''A quelle vertu, quelle complexion, quelle des sept planettes, quel des XII signes célestes, quelle pierre précieuse, quel jour de la sepmaine, quel des III élémens et quel métal signifie en armes chascun desdits métalxs et coleurs''</ref> összefüggésbe hozta az erényekkel, a hét bolygóval, a 12 égi jellel, a drágakövekkel, a hét napjaival és a 3 elemmel. Ugyanakkor részletesen ismerteti a [[francia heraldika]]i terminológiát és az 5. fejezetben már a [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek szerkezeti elemeivel, a [[mesteralak]]okkal és az azokra vonatkozó szabályokkal, majd a 12. fejezetben a [[címerleírás]]sal is foglalkozik.
A heraldikát ekkoriban az asztrológiai és allegorikus szemlélet uralta. Ezért használtak például asztrológiai bolygószimbólumokat is a [[színjelölési módszer|színek jelölésére]], mint az Sir [[Henry Spelman]] (1564 k.-1641), parlamenti képviselő, angol történész és {{hl|heraldikus}} ''Aspilogia'' című művében<ref>Művét Sir Edward Bisse (Bissaeus) (†1670) adta ki 1654-ben, Nicholas Upton ''De officio militari libri IV'' (1440 k.) című művével együtt.</ref> is megtalálható. A címerek egyiptomi eredetét vallotta Sir [[John Ferne]] (†1609), heraldikai író, genealógus, kiváló angol jogász. <ref>Ferne, Sir J.: ''The Blazon of Gentrie: Deuided into two parts. The first named, The Glorie of Generositie. The second, Lacyes Nobilitie. Comprehending discourses of Armes and of Gentry. Wherein is treated of the beginning, parts and degrees of gentlenesse, with her lawes: of the bearing, and blazon of Cote-armers: of the lawes of armes, and of combats.'' John Windet for T. Cooke: London, 1586.</ref>
Ugyanúgy, miként az irodalomban terjedtek az emblematikus művek, <ref>Pl. Zsámboki János ''Emblemata'' (Antwerpen, 1564) című könyvét, mely érinti a heraldika területét is, Angliában olvasta Gabriel Harvey, William Whitaker püspök, Geoffrey Whitney, az 1586-os első angol emblémagyűjtemény szerzője és talán William Shakespeare is.</ref> a [[heraldika]]i szerzők valószínűleg szintén egyfajta emblematikát akartak létrehozni a címertanban is. Erre utal, hogy a heraldikusok, mint [[Colombière|Marcus Vulson de la Colombière]] (''Le vray théâtre d´honneur'', 1644) és [[Petra Sancta|Silvester Petra Sancta]] (''De symbolis heroicis'', 1634) is előszeretettel követték az emblematikus művek címeinek a mintáját.
Colombière (†1658) avagy Marc de Vulson, Sieur de La Colombière (azaz Colombière Sieur-e, avagy seniora), számos sikeres könyvet írt a szimbólumokról, a jóslatokról, a heraldikáról, az álmokról stb. Összegyűjtötte a lovagsággal kapcsolatos ismereteket és hagyományokat. Az 1600-as években tulajdonképpen két genealógus és heraldikus, Marcus Vulson de la Colombière és [[Ménestrier|Claude-François Ménestrier]] (1631-1705), lyoni jezsuita szerzetes, egyetemi tanár, korának legbefolyásosabb heraldikusa fedezték fel a lovagságot és alakították ki idealizált képét. Ebbe a sorba illik Petra Sancta mindkét fő műve (1634 és 1638), <ref>''De symbolis heroicis, libri IX.'' Antverpiae, 1634 és<br>
''Tesserae gentilitiae ex legibus fecialium descriptae.'' Róma, 1638</ref> Colombière művei (1644 és 1648), <ref>''La Science heroiqve, traitant de la noblesse, de l'origine des armes de leurs blasons, & symboles, des tymbres, bourlets, couronnes, cimiers, lambrequins, supports, & tenans, & autres ornements de l'escu ; de la deuise, & du cry de guerre, de l'escu pendant & des pas & emprises des anciens cheualiers, des formes differentes de leurs tombeaux ; et des marques exterieures de l'escu de nos roys, des reynes, & enfans de France, & des officiers de la couronne, et de la maison du roy.'' Párizs 1639 és 1644 <br>
és <br>
''Le vrai Théâtre d'honneur et de chevalerie, ou le miroir héroïque de la noblesse... par Marc de Vulson, sieur de La Colombière,...'' Paris : chez A. Courbé, 1638. - 2 vol. in-fol.</ref> Ménestrier műve (1696), <ref>''Histoire civile ou consulaire de la ville de Lyon, justifiée par chartres, titres, chroniques, manuscrits, autheurs anciens & modernes, & autres preuves, avec la carte de la ville, comme elle étoit il y a environ deux siécles.'' Lyon, Jean-Baptiste & Nicolas de Ville, 1696</ref> Magyarországon [[Pápai Páriz Ferenc]] ''Ars heraldica'' című műve (1695), <ref>Franciscus Pariz Papai: ''Ars Heraldica. Seu Consuetudinum Heraldicarum, quarum crebrior passim & usus, & in Historiis, praecipue Europaeis mentio, Synopsis. Collecta, & in hunc pugillum, in gratiam inprimis Nobilitatis Transylvanicae contracta.'' Claudiopoli [Kolozsvár], 1695</ref> Németalföldön pedig [[Thomas de Rouck]] (1592-1660), 1673-as műve. <ref>'' Adelyk tooneel of historische beschrijvinge van allerley trappen van adeldom en ridderl. ordens.'' Amsterdam, 1673</ref>
=== A címerek történeti szemlélete, 17-18. század ===
[[Heraldikai lexikon/Cassaneus|Bartholomäus Cassaneus]] (1480-1542) ''Catalogus gloriae mundi'' (1529) című művére, <ref>Chasseneux, Bartélémy (Chasseneuz, Chasseneo): ''Catalogus gloriae mundi.'' Lyon 1529, Dionysius de Harsy metszeteivel Simon Vincentius által</ref> mely 200 év alatt majdnem 20 kiadást ért meg, [[Bartolo de Sassoferrato]] volt nagy hatással. Cassaneus kísérletet tett a francia és a német [[címerelmélet]], a nehézkesebb német és a pontosan és világosan meghatározott francia nevezéktan egységesítésére.
Az első rendszeres címertani munkát a történeti források alapján [[Petra Sancta|Silvester Petra Sancta]] (1590–1647), olasz jezsuita szerzetes írta 1638-ban. A [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek szerkesztésére és ábrázolására a [[heraldika]] szabályait logikus módon nyolc pontba foglalta, de még mindig nagy súlyt fektetett a középkori szimbolikára. Elveit és rendszerét [[Theodor Höpingk]] (1591-1641), német történész és {{hl|heraldikus}} fejlesztette tovább, <ref>Az 1639 februárjában befejezett, de csak 1642-ben, Nürnbergben megjelent művének címe: ''De Insignium Sive Armorum Prisco Et Novo Jure Tractatvs Jvridico-Historico-Philologicus : In quo Dignitatis, Militiæ, Gentis Pontificalia, Imperialia, Regia ... Insignia, Horum Appellationes Variæ, Descriptiones, Genera, Origines ... Ex Sacro Bibliorum Codice, Jure Canonico, ... discutiuntur & enodantur /'' Theodor Höpingk. – Noribergæ : Endter, 1642</ref>
de a történeti forrásokat nem használta olyan ügyesen. Ő is vallotta a [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek szimbolikus jellegét és ezt sokan félreértették, amikor azt hirdette, hogy „a címerek valamely családnak hieroglifa-szerű képei, amelyek nevezetes cselekedeteket jelképeznek".
A címerek vizsgálatát Claude-François Ménestrier, a Chambéry-i, Vienne-i és Grenoble-i, lyoni egyetem tanára, majd [[Philipp Jacob Spener]] (1635-1705), német {{hl|heraldikus}} és helyezte történeti alapra. <ref>Spener, Ph. J.: ‚''Insignium Theoria Seu Operis Heraldici Pars Generalis.'' Frankfurt [am Main], 1717. 113. l. (Első kiadás, Uo. 1690. A ''Historia insignium illustrium'' című speciális rész 1680-ban jelent meg Frankfurtban, melyet az ''Insignium theoria'' című általános résszel együtt is kiadtak ''Opus heraldicum'' címmel. Az 1717-es második kiadás az interneten is olvasható: [http://www.uni-mannheim.de/mateo/camenaref/spener.html]</ref> Ménestrier 1669-70-ben Németországban és Itáliában utazott, majd haláláig Párizsban élt. Korának legismertebb heraldikusa volt, akivel 1662 tájától a német tudományos heraldika egyik úttörője, Spener is szoros kapcsolatban állt. Spener elvetette a [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek pusztán szimbolikus értelmezését és a heraldikai forrásokra támaszkodott.
===A címerek szerkezeti vizsgálatának kialakulása, 18.század===
A kortársak és a modern korok heraldikusai előtt ezidáig szinte rejtve maradt, hogy a 18. században, elsősorban [[Johann Christoph Gatterer]] és [[Martin Schmeitzel]] műveiben, a szó szoros értelmében forradalmian új címertani irányzat, '''szerkezeti címerszemlélet''' bontakozott ki Németországban, mely csíráiban már tartalmazta az [[axiomatikus heraldika|axiomatikus szemlélet]] (egy potenciális heraldikai eszköztár) főbb alkotórészeit. Ez részben azért van így, mert az új elméletek úttörőinek valódi jelentősége általában csak bizonyos történeti távlatból mutatkozik meg, másrészt olyan modern eszköztárra is szükség van, melyet a többi tudományterület fejlődésével nyerhetünk és applikálhatunk, például a heraldikára is. Ezen irányzat valódi jelentősége csak az axiomatikus szemlélet bevezetésével ismerhető fel.
A két említett szerző – szerkezeti alapon – éppen a fogalmak tisztázásával, az egységes [[címerleírás]]i és klasszifikációs rendszerek kérdésével foglalkozott, bár nem egy tudatos axiomatikus szemlélet alapján.
Martin Schmeitzel (1679-1747) erdélyi szász családból származott, a jénai, wittenbergi, greifwaldi és hallei egyetemen történelmet és államjogot tanult. 1714-től a jenai egyetem docense, majd 1731-től a hallei egyetem professzora volt. Magát németnek vallotta, de hazájának Erdélyt tekintette. Ma már sajnos csak kevesen ismerik a nevét. (Ő használta először a statisztika szót is.) Több magyar vonatkozású művet is írt latin nyelven. Azon műve, mely témánk szempontjából figyelmet érdemel 1723-ban jelent meg. <ref>Martin Schmeitzel: ''Einleitung in die Wappenlehre.'' Jena 1723</ref> A [[címerábra|címerábrák]] ([[mesteralak]]ok) és a morfológiai elemek ([[tagolás]]ok) rendszerét geometriai alapon határozta meg. Ez az a címertani újdonság, mely a szerkezeti (és az axiomatikus) [[heraldika]] alapja.
Hasonló rendszert hozott létre [[Johann Christoph Gatterer]] (1727-1799), a modern német tudományos [[heraldika]], [[genealógia]] és [[kronológia]] megalapozója. A [[szerkezeti heraldika|szerkezeti heraldikát]] a históriai elv háttérbe szorításával alapította meg, de a címertan tanulmányozására ő is a történeti források tanulmányozását ajánlotta. <ref>A címertan (Wappenkunde) forrásait elsődleges (1. címeres- és nemesi levelek, 2. pecsétek, 3. érmek) és másodlagos forrásokra osztja (1. emléktárgyak, 2. birtoklevelek, 3. történetírók művei, 4. tornaleírások, 5. régi családi és nemzetségi krónikák, ünnepi felvonulások, halotti torok leírása stb., 6. címerkönyvek stb.): „Zu den Quellen vom ersten Range rechnen wir 1) die '''Wappen-''' und '''Adelsbriefe''', 2) die '''Siegel''' und 3) die '''Münzen'''. Zu den Quellen vom zweyten Range gehören 1) die '''Denkmäler'''... 2) die '''Lehenbriefe''', 3) die '''Geschichtsschreiber''', 4) '''Turnierbeschreibungen''', 5) alte '''Familien-''' oder '''Stammbücher''', '''Beschreibungen feyerlicher Einzüge''', '''Leichenbegängnisse''', etc. 6) '''Wappensammlungen''' etc." Az első csoportba tartozó források mentesek a második csoportba tartozók hibáitól, melyeket a címerek másolói különféle okból idézhetnek elő. (Johann Christoph Gatterer: ''Abriß der Heraldik oder Wappenkunde.'' Nürnberg, 1774. 7. l.)</ref> 1747-től az altdorfi egyetemen tanult, majd 1759-től a göttingeni egyetem tanára volt. Elméletét 1773-as művében fejtette ki. <ref>Johann Christoph Gatterer: ''Abriss der Heraldik''. Göttingen 1773. Elmélete bemutatásánhoz művének második, 1774-es nürnbergi, bővített kiadását használtuk.</ref> Az utókor heraldikájára ő már nagyobb hatást gyakorolt, mint Schmeitzel, mely még ma is „alapvető fontosságú." <ref>Gert Oswald: ''Lexikon der Heraldik.'' Lipcse 1984. 145. l.</ref> Rendszere a 19. század elején is meghatározó volt. Magyarországon [[Nyiri István]]ra volt befolyással. 1963-ban a göttingeni Genealogischen-Heraldischen Gesellschaft emlékérmet alapított (Johann-Gatterer-Medaille) a kiemelkedő heraldikai és genealógiai teljesítmények elismerésére.
Gatterer az anyagot egyre újabb kategóriákba osztotta be. Követői szerint a heraldika művei által érte le a legmagasabb fokot. Mások szerint viszont egyre kevesebb követője akad, s unalmas és dagályos tévtannak nevezték elméletét, melyet csak kevesen olvastak végig. Ezen nézet képviselője, [[Bárczay Oszkár]] azt rója fel Gatterer és követői „főhibájául," hogy „...a heraldikát nem főforrásaiból igyekeznek megismerni, hanem tarthatatlan elméleteket állítottak föl..." <ref>Bárczay Oszkár: ''A heraldika kézikönyve.'' Budapest 1897. 498. l.</ref>
Az ellentétes álláspontokat az válthatta ki, hogy szerkezeti heraldikája valódi értelme nem mindig tűnik magától értetődőnek, azt csak az axiomatikus szemlélet által lehet teljes egészében értékelni. Gatterer hatása azonban mindenképpen tagadhatatlan. Az igazsághoz mégis a pozitív vélemény képviselői járnak közelebb, de más okból, mint arra a 19. és 20. század heraldikusai gondoltak.
Mindkét említett szerző azonos szerkezeti kérdésekkel foglalkozik és szinte azonos véleményt fejt ki. Elméletük lényege a következő témakörökkel határozható meg: az [[egyszerű címer|egyszerű]] és [[osztott címer|osztott pajzsok]] kérdése, az [[osztóvonal]]ak szerepe a morfológiai szerkezetek létrehozásában, a morfológiai elemek és a [[tinktúra|tinktúrák]] kapcsolata, a [[mező]]kben ([[tagolás]]okban) elhelyezkedő [[címerábra|címerábrák]] szerepe a morfológiai alakzatok kialakulásának szempontjából. A [[címerkép]]ek ebben a szemléletben különlegesen fontos elemei a rendszernek, mert egyértelműen megadják a morfológiai elemek pontos definícióját, ami viszont megalapozza a [[szerkezeti heraldika]] elveit. A [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek szerkezeti elemei a morfológiai alakzatok kölcsönhatásaitól függnek. Ha ezeket felismerjük, a szerkezeti heraldika koherens rendszerét könnyen applikálhatjuk az [[axiomatikus szemlélet]] további alkalmazott területeire, mint amilyenek a klasszifikáció és a determináció ([[címerhatározás]]) szabályai.
Lássuk, hogy mit is mond Gatterer a fenti témakörökkel kapcsolatban! <Csúcsos zárójelben 1774-es műve azon oldalszámai szerepelnek, ahol a kérdéses témaköröket fejti ki.> Gatterer a [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]] fogalmával kezdi és felsorolja az egyes címertípusokat <1.>, majd megkezdi a szabályok ismertetését, melyben felfedezhetők az axiomatikus szemlélet nyomai:
<12-13.> „§.12. Die ganze Theorie der Wappen, und insonderheit des Wappenschildes, gründet sich, vermöge der Erfahrung, fürnämlich auf die Veränderungen, welche der Gebrauch der geraden und krummen Linien verursachet. Der Schild selbst ist von Linien umgeben, die wir oben (§.8.) die '''Rand-''' oder '''Grenzlinien''' genannt haben. Es kommen aber auch auf der Oberfläche des Schildes zweierley Gattungen von Linien vor. Einige derselben berühren mit den Enden die Grenzlinien des Schildes, und theilen also den Schild selbst: andere aber erreichen die Grenzlinien nicht, und machen folglich keine eigentliche Theilung des Schildes selbst, ob sie wol Dinge im Schilde theilen oder begrenzen können. Wir wollen die erste Gattung '''Theilungslinien''' heisen. Die Theilungslinien haben, vermöge der Erfahrung nicht mehr, als '''viereley Richtungen:''' nämlich 1) die '''senkrechte''', 2) die '''horizontal-''' oder '''quere''', 3) die '''rechte diagonal-''' oder '''schrägrechte''', und 4) die '''linke diagonal-''' oder '''schräglinke'''. Die Theilungslinien von der ersten Richtung theilen den Schild '''in die Länge''', die von der andern '''quer''', die von der dritten '''schrägrechts''', und die von der vierten '''schräglinks'''. Alle diese Richtungen gehen entweder den kürzesten Weg, oder mit Umschweifen durch den Schild. Den Richtungen der ersten Art folgen die '''geraden Linien''', aber nicht alle, und den Richtungen der andern Art folgen die '''krummen Linien''', aber nicht allein... Eine jede gerade Linie an sich, geht, wie in der Mathematik, also auch in der Heraldik, den kürzesten Weg: es gibt aber in der Heraldik auch '''zusammengesezte gerade Linien''', z. E. eine gerade Linie, die aus etlichen kleinen queren und senkrechten Linien, oder aus etlichen rechten und linken Schräglinien zusammen gesezt ist. Solche zusammengesezte gerade Linien laufen, wie die krummen Linien, mit allerley Umschweifen durch den Schild, und gehen also nicht den kürzesten Weg: sie können aber um deswillen nicht krumme Linien genannt werden, denn sie bestehen aus mehrern kleinen geraden Linien." <ref>„12. §. A címerek, és különösen a címerpajzsok egész elmélete, a tapasztalat szerint, nagyrészt azon elváltozásokon alapul, melyeket az egyenes és a görbe vonalak használata idéz elő. Maga a pajzs vonalakkal van körülvéve, melyeket fentebb (8. §.) '''perem-''' vagy '''határvonalaknak''' neveztünk. A pajzs felületén azonban kétféle vonal fordul elő. Egyesek végükkel érintik a pajzs határvonalait, tehát magát a pajzsot is osztják: mások azonban nem érik el a határvonalakat, következésképp magán a pajzson semmilyen tulajdonképpeni osztást nem idéznek elő, noha a pajzson előforduló dolgokat oszthatják vagy elhatárolhatják. Az első fajtát '''osztóvonalaknak''' szándékozzuk nevezni. Az osztóvonalaknak, a tapasztalat szerint, nem több, mint '''négyféle iránya''' van: 1) a '''függőleges''', 2) a '''horizontális''' vagy '''vízszintes''', 3) a '''jobb átlós''' vagy '''jobbharánt''', és 4) a '''bal átlós''' vagy '''balharánt'''. Az első irányú osztóvonal a pajzsot '''hasítja''', a második '''vágja''', a harmadik '''harántolja''' és a negyedik '''balharántolja.''' Mindezen irányok a pajzson a legrövidebb úton futnak vagy kitérőkkel. Az első fajta irányok az '''egyenes vonalakat''' követik, bár nem mindegyikük, és a másik fajta irányok a '''görbe vonalakat''' követik, bár nem pusztán ezeket... Önmagában minden egyenes vonal, miként a matematikában, úgy a heraldikában is, a legrövidebb úton fut: a heraldikában vannak azonban '''összetett egyenes vonalak''' is, pl. olyan egyenes vonal, mely néhány kis vízszintes és függőleges vonalból, vagy néhány jobb- és balharántvonalból áll. Az ilyen összetett egyenes vonalak, miként a görbe vonalak is, mindenféle kitérőkkel futnak a pajzson, tehát nem a legrövidebb úton mennek: ezeket azonban [csak] ezért nem lehet görbe vonalaknak nevezni, mivel sok kis egyenes vonalból állnak."</ref>
Gatterer tehát így gondolkodik: vegyünk egy üres [[pajzs]]ot és helyezzünk rá címerábrákat (jelképeket). Hogy ezt megtehessük, vonalakra van szükségünk, melyek az alakzatokat elhatárolják a pajzson. Mi okozza tehát az eltéréseket a pajzson? Elsősorban az [[osztóvonal]]ak. Mit hoznak létre az osztóvonalak? Morfológiai alakzatokat. Ezeknek pedig nevük van, melyek az osztóvonalak típusától függnek. Mikor ezeket megnevezi, megnevezi egyben a szerkezeti elemeket is, tehát a név által definiálja azokat: a vízszintes vonal pl. vágja a pajzsot, vagyis [[vágott]] pajzs jön létre. Az ilyen alakzatokkal pedig már mást is tudunk kezdeni, belőlük újabb definíciókat (posztulátumokat, majd teorémákat, azaz törvényszerűségeket) tudunk levezetni, pl. úgy, hogy újabb szerkezeti elemeket (pl. színt) adunk hozzájuk.
<13.> „Wann auf einem Schilde keine Theilungslinien, sondern blos die Grenz- oder Randlinien vorkommen; so ist es ein '''einfacher Schild:''' wann aber, auser den Grenzlinien, noch eine oder mehrere Theilungslinien vorkommen: so heißt es ein '''getheilter Schild'''. Es können schon die Grenzlinien für sich allein einen Raum einschliessen; sie können es aber auch nebst einer oder mehrern Theilungslinien thun. Im ersten Falle besteht der Schild nur aus einem Raume, nämlich aus der Oberfläche: im andern aber bekommt der Schild mehr als einen Raum; es ist aber auch der Schild selbst im leztern Falle nicht mehr einfach, sondern getheilt. Einen Raum auf dem Schilde, welchen entweder nur allein die Grenzlinien, oder nebst ihnen eine oder mehrere Theilungslinien einchliessen, wollen wir, um uns in den folgenden kurz ausdrucken zu können, einen '''Plaz''' heisen. Ein getheilter Schild hat also mehrere Pläze: ein einfacher aber besteht nur aus einem Plaze, oder Plaz und Oberflache ist in einem einfachen Schilde einerley.
§. 13. Wann ein Schild aus mehrern Pläzen besteht, so muß er mehr, als eine Tinctur haben: denn sonst würde der Gebrauch der Linien, wodurch die Pläze gemacht werden, unnüze seyn. Folglich kann der Plaz eines einfachen Schildes nicht mehr, als eine Tinctur haben: in einem getheilten aber müssen deren mehrere seyn...
§. 14. Die Tincturen können in den Pläzen entweder so vertheilet, daß eine Tinctur so viel Plaz, oder so viele Pläze hat, als die andere; oder so, daß eine Tinctur mehr Plaz, oder mehrere Pläze einnimt, als die andere. Im eresten Falle entsteht eine blose '''Schildestheilung''' oder '''Section'''; im andern aber bekommt man ein '''Ehrenstück''' oder eine '''Heroldsfigur.''' In einem einfachen Schilde kommt also weder eine Section noch eine Heroldsfigur vor; ein getheilter Schild aber muß eine Section oder Heroldsfigur enthalten. Es erhellet auch hieraus, daß die Sectionen nichts anders, als Tincturen sind, in soferne sie durch die heraldischen Linien (§. 12.) im Schilde gleich vertheilet sind..." <ref>„Ha egy pajzson nincsenek osztóvonalak, hanem csak a határ- vagy peremvonalak, az '''egyszerű pajzs:''' ha azonban a határvonalakon kívül egy vagy több osztóvonal is előfordul: azt '''osztott pajzsnak''' nevezzük. Egy teret maguk a határvonalak is körülfoghatnak; ezt azonban egy vagy több osztóvonallal együtt is megtehetik. Az első esetben a pajzs csak egy térből áll, nevezetesen a felületből: a másikban azonban a pajzs egynél több térből áll; maga a pajzs az utóbbi esetben a továbbiakban azonban már nem egyszerű, hanem osztott. Azt a teret a pajzson, melyet egyedül csak a határvonalak, vagy ezek mellett egy vagy több osztóvonal zár körül, a következőkben rövid kifejezéssel '''mezőnek''' szándékozzuk nevezni. Az osztott pajzsnak több mezője is van: az egyszerű azonban csak egy mezőből áll, vagyis a mező és a felület az egyszerű pajzson azonos.
13. §. Ha egy pajzs több mezőből áll, egynél több tinktúrával kell rendelkeznie: ellenkező esetben szükségtelen lenne olyan vonalakat használni, melyek mezőket hoznak létre. Következésképp egy egyszerű pajzson egynél több tinktúra nem lehet: az osztott pajzson azonban ezekből többnek is kell lenni (12. §.)...
14. §. A tinktúrák a pajzson vagy úgy oszlanak el, hogy egy tinktúra ugyanannyi mezőt foglal el, mint a többi; vagy úgy, hogy egy tinktúra több mezőt foglal el, mint a többi. Az első esetben egyszerű '''pajzsosztás''' vagy '''tagolás''' keletkezik; a másikban azonban '''tisztességi alakot''' avagy '''mesteralakot''' kapunk. Az egyszerű pajzsban egy tagolás által csak egy mesteralak jön létre; az osztott pajzsnak azonban tartalmaznia kell egy tagolást vagy egy mesteralakot. Ebből kiviláglik, hogy a tagolások nem egyebek, mint tinktúrák, amennyiben a heraldikai vonalak egyformán osztják el azokat a pajzson." </ref>
Az osztóvonalak és a színek kölcsönhatása által tehát az egyszerű pajzstól újabb strukturális jegyek meghatározásáig ([[mező]], [[mesteralak]], [[tagolás|pajzstagolás]], [[osztott címer|osztott pajzsok]]) jutottunk el, oly módon, hogy a morfológiai alakok kölcsönhatásai, megadják egymás definícióit is. (’Mivel pl. az [[egyszerű pajzs]] csak egy tagolásból áll, csak egy [[mesteralak]]ot tartalmazhat. Az [[osztott pajzs]]nak azonban legalább egy [[tagolás]]t és egy [[mesteralak]]ot ’’kell’’ tartalmaznia.’ Ez Gatterer rendszerében lehet pl. egy [[vágott]], illetve egy [[pólyázott]] pajzs.)
Miután az egymással rokon tagolások és mesteralakok kapcsolatát Gatterer tisztázta, rátérhet a pajzson előforduló utolsó morfológiai csoport, a címerképek és az előbbi két csoport (a tagolások, illetve a mesteralakok) viszonyának tárgyalására is, mely megadja az ''[[alap]]'' definícióját (ez az axiomatikus rendszerben olyan területeken kap majd fontos szerepet, mint pl. az egyszerű és osztott címerek definíciója):
<14.> „§. 16. Eine Figur oder Bild besteht in einer in das Auge fallenden Vorstellung eines Körpers, die den vorgestellten Körper ähnlich ist. Eine '''Wappenfigur''' oder ein '''Wappenbild''' ist also die Figur oder das Bild eines in den Wappenschilden vorkommenden Körpers. In den Wappenschilden kommen, vermöge der Erfahrung, dreyerley Dinge vor, die Tincturen, Sectionen und Figuren. Die Tincturen sind keine heraldischen Körper, sondern nur der Anstrich derselben (§. 10.). Die Sectionen sind nichts anders als Tincturen, in soferne sie durch die heraldischen Linien im Schilde gleich vertheilet sind (§. 14.). Folglich ist in einem Schilde keine Figur, in welchem nichts als Tinctur oder Section vorhanden ist. Man kan daher eine '''Wappenfigur''' auch durch dasjenige erklären, was auf dem Schilde ausser der Tinctur und den Sectionen erscheint." <ref>„16. §. Egy ábra vagy kép egy alakzatnak a szemünk elé kerülő olyan ábrázolását képezi, mely hasonlít a megismert alakzathoz. A '''címeralak''' vagy '''címerkép''' tehát a címerpajzson előforduló alakzat ábrája vagy képe. A címerpajzsokon, a tapasztalat szerint, háromféle dolog fordulhat elő, tinktúrák, tagolások és ábrák. A tinktúrák nem heraldikai alakzatok, hanem csak maguk a mázak (10. §.). A tagolások nem egyebek, mint tinktúrák, amennyiben a heraldikai vonalak egyformán osztják el azokat a pajzson (14. §.). Következésképp azon a pajzson nincs [címer]ábra, melyen semmi más nem fordul elő, mint tinktúra vagy tagolás. A '''címerábrát''' [címerképet] úgy is megmagyarázhatjuk, hogy ez az, amit a pajzson a tinktúrán és a tagoláson kívül találunk."</ref>
A Gatterert megelőző és követő újkori [[tudományos heraldika|tudományos heraldikában]] még különbséget tettek [[tagolás]] (Section) és [[mesteralak]] (Heroldsfigur) között. Az első pl. egy [[vágott]] vagy [[hasított]] pajzs, melynél az egyenlő nagyságú [[mező]]kben a [[máz]]ak egyenletesen oszlanak el (mint pl. a [[négyelt]] pajzsban is), a tulajdonképpeni [[mesteralak]]oknál viszont az egyik máz általában kisebb teret foglal el, mint a másik (mint pl. a [[pólya]] vagy a [[kereszt]]). Az elsőnél (pl. a [többször] vágott vagy hasított [[pajzs]]nál) tehát nem állapítható meg pontosan, hogy melyik máz a [[mesteralak]] és melyik az [[alap]], a másiknál (azaz a [[pólyázott]], illetve a [[cölöpölt]] pajzsnál) viszont a [[máz|tinktúrák]] száma, az alak és a nagyság egyértelműen kijelöli a [[mesteralak]]ot (ez általában a kisebb).
(Ez a különbségtétel az axiomatikus heraldika szempontjából indokolt és új értelmet nyer, mert a szerkezeti elemek, azaz az egyszerű és osztott címerek közti kategorikus megkülönböztetés elvei és szabályai csak a pajzstagolásokra, nem a mesteralakokra alapozható. Egyszerűbben, a mesteralakok sohasem hoznak létre [fontos] szerkezeti alakzatokat [azaz osztott (vagy egyszerű) címereket] <különben nem mesteralakok, hanem pajzstagolások>, csak az olyan pajzstagolások teszik ezt, mint a vágás, a hasítás stb. – természetesen ezek is csak más szerkezeti elemekkel, címerábrákkal együtt.)
Gatterer annak eldöntésére, hogy a pajzsban egyszerű [[tagolás]], vagy [[mesteralak]] van-e, azt ajánlja, hogy számoljuk meg a pajzs [[mező]]it és a felhasznált tinktúrákat. Ha egy tinktúra ugyanannyi mezőben helyezkedik el, mint a többi, tagolással van dolgunk, ha viszont egy tinktúra több mezőt foglal el a többinél, mesteralakot kapunk. <13.> Az élő heraldika és korunk címertana a tagolásokat és a mesteralakokat egyaránt a mesteralakok közé sorolja. A fenti eszmefuttatás azonban a szerkezeti heraldika szempontjából mégis alapvető fontosságú, mert segítségünkre van az osztott és az osztatlan címerek definíciójának pontos meghatározásánál. Ehhez azonban egy újabb fogalmat, az '''[[alap]]''' definícióját kell bevezetnünk. Ehhez pedig a címerképek alapvető fontossággal bírnak. Gatterer ezzel kapcsolatban a következőket mondja:
<14.> „18. §. Ein Plaz, worin eine Wappenfigur erscheint, heist ein '''Feld.''' Wo also in einem Plaze eine Figur ist, da muß Feld seyn: hingegen läst sich kein Feld ohne Figur denken...
19. §. Ein einfacher Schild besteht nur aus einem Plaze, ein getheilter aber hat mehrere (§. 12.). Jener kan also nur ein Feld, dieser aber mehrere haben, aber beederseits nur alsdann, wann sich in den Pläzen eine Figur befindet (§.18.)... Ein Schild, der keine Figur hat, heist ein '''lediger Schild'''... Folglich hat ein lediger Schild kein Feld (§.18.). Da er nun auch, vermöge der Erfahrung, keine Figur hat; so ist er nur der Tincturen und Sectionen fähig (§. 16.). Ein einfacher lediger Schild hat nichts, als Tinctur, und zwar nicht mehr, als eine (§.13.): hingegen ein getheilter lediger Schild hat mehr, als eine Tinctur, und eine oder mehrere Sectionen, und zwar von den leztern so viel, als er Pläze hat (§. cit.)." <ref>„18. §. Azt a mezőt, melyben címerkép [címerábra] található, '''alapnak''' nevezzük. Ha egy mezőben címerkép van, annak alapnak kell lennie: alap címerkép nélkül nem képzelhető el... [ellentétben a címerhatározás elveivel, ahol minden egy-, két- és többmázú tagolás potenciális alapnak számít]
19. §. Az egyszerű pajzs csak egy mezőből áll, az osztott ellenben többől (12. §.). Az előbbinek csak egy alapja lehet, az utóbbinak több is, de mindkét esetben csak akkor, ha a mezőkben van valamilyen címerkép is (18. §.)… Azt a pajzsot, melyben nincs címerábra, '''tarpajzsnak''' nevezzük... Következésképp, a tarpajzsnak nincs alapja (18. §.). Mivel, a tapasztalat szerint, ezen nincs címerkép; ezt csak a tinktúrák és a tagolások képezik (16. §.). Az egyszerű tarpajzson nincs más, mint tinktúra, éspedig egynél nem több (13. §): ellenben az osztott tarpajzson egynél több tinktúra van, és egy vagy több tagolás, mégpedig legalább annyi, amennyi mező van (id. §.)." </ref>
A [[címerkép]]ek azért is fontos elemei a rendszernek, mert egyértelműen megadják a morfológiai elemek pontos definícióját. A [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek szerkezeti elemei a morfológiai alakzatok kölcsönhatásaitól függnek. Ha ezeket felismerjük, a szerkezeti heraldikán belül létrehozhatjuk a klasszifikáció és a determináció szabályait. (Pl. ha az [[alap]] többnemű (azaz többféle tinktúrából áll), a [[pajzs]] akkor nem számít osztottnak, ha a) a mezők egyikében sincs címerábra, és b) ha a címerábra mindegyik mezőre színváltás nélkül rá van helyezve.) <ref>Szegedi László: ''A rendszerezés és a meghatározás lehetőségei a címertanban.'' Századok 1999. 163. l. </ref> Itt kap különös jelentőséget többek között az a kérdés is, hogy egy mezőben van-e címerábra. A ''van'' és a ''nics'' kérdése ugyanis (melyet Gatterer és Schmeitzei is világosan látott) hermeneutikailag határozza meg a pajzsban az [[osztóvonal]]ak által felépülő rendszer és alakzatok logikáját és jelöli ki helyüket a szerkezeti elemek kölcsönhatásának terében.
Gatterer tehát a fenti néhány alapelv segítségével fel tudott építeni egy koherens, általános érvényű rendszert. Minden egyes további kérdéskör vizsgálata ezen alapul, ami során mindig meghatározó marad az osztóvonalak szerepe a morfológiai alakzatok létrehozásában.
Lépten-nyomon felfedezhető Gatterernek az a szándéka, hogy minden heraldikai alakzatra pontos szaknyelvi definíciót találjon. Művét ezen szándékból írta, melyhez az alapot a ''geometriai szemlélet''ben találta meg. ("Die ganze Theorie der wappen und insonderheit des Wappenbildes gründet sich, vermöge der Erfahrung, fürnehmlich auf die Veränderungen, welche der Gebrauch der geraden und krummen Linien verursacht".) A pontos definíciók az egzakt leírás és klasszifikáció alapkövét képezik, aminek jelentőségével Gatterer is teljesen tisztában volt. (Fő szempontja a definíciókból következő megnevezések közérthetősége.)
Schmeitzel a fent felsorolt témakörök közül mindegyiket érintette. Gatterer ugyanazon alapokból indul ki, mint Schmeitzel, a szóhasználata is szinte azonos. Schmeitzel legfontosabb felfedezése, hogy a morfológiai alakzatokat a [[szín-alakzat kölcsönhatás]] révén az [[osztóvonal]]ak alakítják ki, mely felismerésre később Gatterer a saját címertani elméletét építette fel. Schmeitzel Gattererhez hasonlóan határozta meg az egyszerű és osztott pajzsok fogalmát is, de nem egy tudatos szerkezeti, hanem egy hagyományos klasszifikációs rendszer elemeként. Schmeitzel ezután megadja a fő tagolási típusokat is, melyekből az összes többi (!) származik.
Gattererhez hasonlán Schmeitzel is kimondja, hogy a pajzson látható morfológiai alakzatokat (osztó)vonalak veszik körül, ezek lehetnek egyenesek vagy görbék, s mindkét fajta vonal létrehozhat morfológiai alakzatokat. <ref>Gatterernél (akárcsak Schmeitzeknél) az osztóvonalak vagy egymás felé futnak vagy metszik egymást (Durchschnitte): „ §. 23. Wann gerade Linien von verschiedener Art zur Section gebraucht werden (§. 21.), so müssen sie entweder gegen einander laufen, oder einander durchschneiden. Laufen dergleichen Linien gegen einander, so müssen es entweder senkrechte und quere, oder die beeden schrägen, oder schräge und nicht schräge Linien seyn. Wann senkrechte und quere Linien gegen einander laufen, so entstehen fürnämlich sechserley Arten der Sectionen daraus, 1) die '''ganze und halbe''', oder die '''halbe und ganze Theilung,''' 2) die '''Theilung mit Stufen,''' 3) '''mit Zinnen''', 4) '''mit Krücken, 5) mit Kreuzen''', und 6) mit Quaderstücken... §. 28. Aus gegen einander laufenden Schräglinien (§. 23.) entstehen fürnämlich 4. Sectionen, 1) die '''Theilung mit einer Spize,''' 2) das '''Gespizte''', 3) mit '''Spizen getheilt''', und 4) '''gesparrt'''... §. 37. Wann gerade Linien von verschiedener Art einander durchschneiden (§. 23.); so sind es entweder senkrechte und quere, oder die beeden schrägen, oder schräge und nicht schräge Linien (§. 21.)." <15-16.; 18.; 21.> (Gatterer 1774, 15-16., 18., 21. l.)</ref> Megnevezi a fő tagolási típusokat, melyekből minden további típus levezethető. Kimondja, ha a mezőben valamilyen címerábra van, azt alapnak nevezzük. Az osztott pajzsok több alapból állnak. Ha az egyszerű pajzsokban az eltérő színű mezők száma páros, tagolás jön létre, ha a mezők száma páratlan, mesteralakkal van dolgunk.
A következőket tudjuk meg tőle (kisebb betűvel a Schmeitzel jegyzeteiben olvasható szöveg van szedve): „Daß die Durchschnitte und ''Sectiones'', ebenfals Figuren zu nennen, lernen wir aus ''Euclide Elem. Lib. 1.'' da er spricht: ''Figura est, quae sub uno vel pluribus terminis continetur'' <small>(a). Denn in Geometria heist man eine Figur, was von gewissen Linien, als Ränden, eingeschlossen ist, dahero haben wir ''figuras circulares, conicas, triangulares'' u. s. w.</small> Also verstehet man hiedurch, wenn ein Schild durch eine Linie (b), ein oder mehrmal ''seci''ret ist, und die ''exsectione'' entstehende ''spatia, diver''ser Farbe sind. <small>(b) Hibey ist der grobe Fehler, der meisten heraldischen Bücher zu mercken, welche das ''fundament'' der ''Sectionum'', nicht in denen ''lineis, quibus scuta secantur,'' suchen, sondern in denen ''spatiis'', welche ''ex sectionibus'' entstehë.</small>"<ref>„Azt, hogy az átlós tagolások [Durchschnitte = olyan osztóvonal, mely eléri a pajzs (ellentétes) széleit] és a ''tagolások'' [több osztóvonal által létrehozott képlet] is alakzatok, ''Euklidésztől'' tanultuk meg, aki az ''Elem''[ek] 1. könyv[ében] ezt mondta: ''az alakzat az, amit egy vagy több határvonal vesz körül.'' <small>(a) Mivel a geometriában alakzatnak azt nevezzük, amit annak peremén vonalak zárnak körül, ezért vannak ''köralakú, kúpos, háromszögű,'' stb. ''alakzatok.''</small> Ezen értjük azt is, ha egy pajzs valamilyen vonal által egyszer vagy többször van ''tagolva'', és a ''tagolásból'' keletkező ''terek eltérő'' színűek. <small>(b) A legtöbb heraldikai könyvben itt durva hiba fedezhető fel, mert ezek a ''tagolás alapját'' [fokát, számát] nem azon ''vonalakban'' keresik, melyek ''tagolják a pajzsot'', hanem azon ''terekben'' [mezőkben], melyek a ''tagolás által'' keletkeznek.</small>" (Martin Schmeitzel: ''Einleitung in die Wappenlehre''. Jena 1723, 127-128. l.) (Schmeitzel tehát ezzel azt mondja, hogy az osztóvonal [száma] határozza meg az alakzatokat és nem fordítva.)</ref>
Gatterer tehát ugyanazon alapokból indul ki, mint Schmeitzel, a szóhasználata is szinte azonos, bár egyszer sem idézi. Az utóbbi szerző legfontosabb felfedezése, hogy a morfológiai alakzatokat a szín-alakzat kölcsönhatás révén az osztóvonalak alakítják ki, mely felismerésre később Gatterer a saját címertani elméletét építette fel.
Schmeitzel Gattererhez hasonlóan határozta meg az [[egyszerű címer|egyszerű]] és [[osztott címer|osztott pajzsok]] fogalmát is, de nem egy tudatos szerkezeti, hanem egy hagyományos klasszifikációs rendszer elemeként. (A [[Heraldikai lexikon/Címer|címer]]ek ugyanis szerinte osztályozhatók: I. a címerábrák, azok színe és helyzete szerint: pl. az egyik család ezüst alapon fekete oroszlánt visel, a másik ezüst alapon kék oroszlánt stb.; II. a címerviselők szerint: jogi és természetes személyek stb.; III. a címerek jelentősége szerint: hivatali, uradalmi, [[igénycímer]]ek stb.; IV. a címerek jelentése szerint: [[beszélő címer]]ek; V. kompozíciójuk szerint: egyszerű és összetett címerek; VI. a címerek elsőbbsége szerint: pl. a császári címer megelőzi a királyit, a királyi a hercegit, stb.; VII. a címerek alkotórészeinek száma szerint: egyes címerek csak pajzsból és sisakból állnak, mások azonban több sisakból, pajzstartókból, rendjelekből stb.) <100-113. l.>
Erről a következőket mondja: <110-111.> „In der V. Claße erscheinet der Unterscheid derer Wappen, nachdem sie entweder '''einfach sind, oder aus vielen Feldern bestehen.''' Die von der ersten Sorte, bestehen nur aus einem Schild, welcher entweder nur schlecht weg mit unterschiedlichen Farben gespalten, getheilet, oder durchschnitten ist (d), oder es erscheinet nur eine (e), oder mehr Figuren (f) in demselben, die entweder von einerley (g) oder diversen Arth (h) sind. Die aus vielen Feldern bestehen, sehen auch sehr unterschiedlich aus, und haben viele oder wenige Feldungen oder Quartier (i), wie der Augenschein lehret. <small>(d) Und das 1. 2. 3. oder auch mehrmal... (i) Welche ''extra compositionem'', in denen meisten Wappen, besondere Wappen sind, wenn sie aber zusammen in ein groß Schild gesetzet werden, nur Quartier heissen...</small>"<ref>Az V. osztályban a címerek aszerint vannak megkülönböztetve, hogy '''egyszerűek-e vagy több alapból állnak.''' Az első fajta címerek csak egy pajzsból állnak, melyek egyszerűen csak különféle színekkel vannak vágva, hasítva vagy harántolva (d), vagy azokon csak egy (e) vagy több címerábra (f) jelenik meg, melyek egyfélék (g) vagy többfélék (h) lehetnek. Azok, melyek több alapból állnak, szintén nagyon eltérőek, és több vagy kevesebb alapjuk vagy negyedük (i) van, miként azt a szemrevételezés mutatja. <small>(d) Éspedig 1-szer, 2-szer, 3-szor vagy többször... (i) Melyek a legtöbb címerben a ''kompozíción kívül'' külön címerek, ha azonban egy nagy pajzsra együtt helyezik azokat, csak negyednek nevezzük...</small>" </ref>
Schmeitzel ezután megadja a fő tagolási típusokat is, melyekből az összes többi (!) származik: 1. [[hasított]], 2. [[vágott]], 3. [[harántolt]], 4. [[balharántolt]] (ezek vonalai többször is ismétlődhetnek), s felsorolja hat fő szerkezeti bélyegüket: „... haben wir vier '''Haupt-'''Sectiones, d. i. welche durch das ''centrum scuti'' gehen, und aus welchen alle die übrige entspringen; Gehet die Linie von oben herab, so heists '''getheilt'''; quer über, '''gespalten'''; schreg aus dem rechten Ober-Winckel '''rechts durchschnitten''', aus dem lincken Ober-Winckel '''lincks durchschnitten''' (d). Hibey ist zu mercken
:I. Daß es bey der Theilungen etliche wenige Exempel (e) gebe, wo die ''section'' eben '''nicht durch das''' ''centrum'' '''gehe''', sondern '''etwas zur rechten''' oder '''lincken''' ausweihe...
:II. Daß besagte vier Haupt-''Sectiones'', '''offt unterschiedlichmalen''' ''repeti''ret '''werden'''... solchen Exempeln darff ich nur die ''Sectiones'' zehlen, und so dann gehörig aussprechen (g).
:III. Daß die ''sectiones'' '''offt auch''' ''per lineas curvas'' (h) '''erscheinen''', welche sodann von der äusserlichen Gestalt, die ''ex ductu lineae'' entstehet, ihre eigene Benennung bekommen (i)...
:IV. Daß die ''lineae sectionum'' '''nicht allzeit''' ''parallel'' '''lauffen''', sondern auf vielerley Arthen sich entweder '''durchschneiden'''...,oder aber '''nur berühren'''...
:V. Daß beydes, auch ''per lineas curvas'' geschehen sey...
:VI. Daß die ''ex Sectionibus'' entstehende ''spatia'', manchemal '''leer erscheinen'''... manchemal aber auch, wo nicht alle, doch einige, '''mit andern Figuren besetzt sind'''... welches alles auf die Weise auszusprechen ist, wie unten in der Note (o) mit Heraldischen ''Terminis'' gelehret worden.
:<small>(g) Also sage bey fig. 21. zweymal getheilet, mit Gold, blau und Silber. Fig. 22. dreymal getheilt, wechselsweise mit Gold und schwartz... und so bey allen Exempeln, da die ''spatia'' von ''diverser tinctur'', oder an der Zahl gleich sind, denn ist dieses nicht, so entstehen Pfahle, Balcken, u.s.w...
:(h) Was eine krumme Linie sey, ist bekandt, nemlich, wenn der ''ductus lineae per ambages'' geschehen, weil nun die Auschweiffung auf tausenderley Weise geschehen kan, so haben wir auch sehr vielerley Sorten von ''lineis curvis'' u. s. w.
:(o) Bey diesen Exempeln ist zu mercken, daß bey solchen Wappen, derjenige Platz, da eine Figur erscheinet, so dann ''respectu figurae'', '''Feld''' genennet werde...</small>"<ref>„...négy '''fő'''-tagolás van, azaz olyanok, melyek a ''pajzs közepén'' futnak, s melyekből az összes többi származik; ha a vonal fentről lefelé megy, a neve '''hasított'''; vízszintesen, '''vágott'''; harántosan a jobb felső sarokból, '''harántolt''', a bal felső sarokból, '''balharántolt''' (d). Ezeknél meg kell jegyezni,
:I. Hogy az osztások esetében van néhány olyan példa is (e), amikor a ''tagolás'' '''nem''' pontosan a '''pajzs''' ''közepén'' '''fut''', hanem '''valamivel jobbra''' vagy '''balra''' tér ki...
:II. Hogy az említett négy fő-''tagolás'' '''gyakran különféleképpen''' ''ismétlődik''... mely példáknál csak a ''tagolásokat'' kell számolni, és ennek megfelelően kell azokat kifejezni (g).
:III. Hogy a ''tagolások'' '''gyakran''' ''görbe vonalakkal'' (h) '''történnek''', melyek saját megnevezésüket (i) a ''vonalak'' külső ''alakjáról'' kapják...
:IV. Hogy a ''tagolások vonalai'' '''nem mindig''' futnak egymással ''párhuzamosan'', hanem sokféle módon vagy '''metszik'''... vagy '''csak érintik''' egymást...
:V. Hogy mindegyik történhet ''görbe vonal által'' is...
:VI. Hogy a ''tagolások által'' létrejövő ''terek'' olykor '''üresek''',... olykor azonban, ha nem is mindegyikük, de egyesek '''más címerábrával vannak ellátva'''... (o), s mindezeket heraldikai ''terminusokkal'' olyan módon fejezzük ki, ahogyan azokat alább az (o) pont alatt tanulhatjuk meg.
:<small>(g) A 21. ábránál azt mondjuk, hogy arannyal, kékkel és ezüsttel kétszer hasított. A 22. ábra arannyal és feketével váltakozóan háromszor hasított... és így tovább minden példánál, melyek ''terei eltérő színűek'', vagy ezek száma páros, ha nem páros, cölöpök, pólyák, stb. keletkeznek...
:(h) Ismeretes, hogy mi az a görbe vonal, nevezetesen az, amikor a ''vonalvezetés kitérőkkel'' történik, mivel a kitérők ezerfélék lehetnek, nagyon sokféle görbe vonal van, stb.
:(o) Ezen példáknál meg kell jegyezni, hogy az olyan címereknél, melyek mezőjében címerábra található, az az ''alakzat szempontjából'' '''alapnak''' neveztetik...</small>" <Schmeitzel, 128-135.> </ref>
Tekintsük tehát át ezek alapján, hogy – Gattererhez hasonlóan – Schmeitzel milyen szerkezeti kérdéseket érint. Kimondja, hogy a pajzson látható morfológiai alakzatokat (osztó)vonalak veszik körül <127.>, ezek lehetnek egyenesek vagy görbék <130.>, s mindkét fajta vonal létrehozhat morfológiai alakzatokat. (Schmeitzel Gatterertől eltérően az olyan tagolt egyenes vonalakat, mint amilyen pl. az [[ormós]] vonal, a görbe vonalak közé sorolja.) Az osztóvonalak lehetnek párhuzamosak, érinthetik vagy metszhetik egymást <132.>. Megnevezi a fő tagolási típusokat, melyekből minden további típus levezethető <128.>. Kimondja, hogy az egyszerű címerek csak egy pajzsból állnak, és különféle színekkel lehetnek tagolva vagy egyféle, illetve többféle címerábra található rajtuk <110-111.>. Ha a mezőben valamilyen címerábra van, azt [[alap]]nak nevezzük. <134.>. Az osztott pajzsok több alapból állnak <111.>. Ha az egyszerű pajzsokban az eltérő színű mezők száma páros, tagolás jön létre, ha a mezők száma páratlan, [[mesteralak]]kal van dolgunk <130.>.
Gatterer a [[mező]]k és a mesteralakok fogalmát a felhasznált színek tekintetében pontosabban definiálta. Azt mondta, hogy ha a páratlan számú mezőben a két szélső tagolásban azonos tinktúra van, mesteralak jön létre, ha a páratlan számú mezőben legalább három tinktúra van, tagolást kapunk. Ha a páros számú mezőben két tinktúra van, az tagolás és mesteralak is lehet. Ezen körülményektől is függ, hogy a pajzs egyszerű vagy osztott-e. A mező és a mesteralak közti különbséget Schmeitzel azonban a fentinél pontosabban is megfogalmazta: „...man den Balcken nicht mit der '''doppelten Spaltung''' vermische, der Unterschied giebet sich leicht zu erkennen, bey [die Spaltung]... sind alle drey ''spatia'' von ''diverser tinctur'', ist es aber ein Balcken, so sind die zwey ''spatia extrema'' allzeit von einer ''couleur'', und deuthen das Feld an, das mittelste ist der Balcken." <ref>„...a pólyát nem lehet összetéveszteni a '''kettős vágással''', könnyen különbséget lehet tenni, [a vágásnál]... mindhárom ''mező eltérő színű'', ha azonban pólyáról van szó, a két ''szélső mező'' mindig egyféle ''színű'' és az alapra emlékeztet, közülük a középső a pólya." <139.> </ref> Itteni gondolatmenete már újra Gattererre emlékeztet, de nézetét megintcsak nem a teljes rendszer szempontjából, hanem egy konkrét probléma tisztázására fejti ki.
Bár Gatterer – Schmeitzeltől eltérően – forrásait csak ritkán idézi, azon kevés hivatkozásából, melyet megad, széleskörű szakirodalmi tájékozottságot árul el. A fenti hasonlóságok és egyezések alapján ismernie kellett Schmeitzel művét is, akinek elszórt megjegyzéseit koherens heraldikai rendszerré ötvözte.
Gatterer nem a klasszifikáció (azonosítás), hanem a szerkezeti elemek definícióit alkotta meg és pontosította. Tisztázta a nevezéktani objektumok fogalmát (Platz, Feld, a görbe vonalak definiálása), s ezekből a definíciókon keresztül megteremtette a szerkezeti címertan szilárd épületét. Rendszere pontos, logikailag rendezett morfológiai és genetikai kölcsönhatások alapján nyugszik.
Schmeitzel érdeme elsősorban az, hogy művében már megtalálható ezen épület (a szerkezeti heraldika) minden fontos alkotórésze, azokat csupán a megfelelő rendszerbe kellett illeszteni. Ennek érdeme pedig Gattereré, aki máig is érvényes elméleti művet hozott létre. (Minthogy rendszere empirikus szerkezeti alapokon áll, megállapításai legfeljebb finomíthatók, de érvényük alapvetően állandó.) Rendszeréből tehát levezethetők az empirikus heraldikai klasszifikáció szabályai is, melyek a determináció lehetőségének és az axiomatikus szemlélet bevezetésének egyik lehetséges előfeltételét képezik.
===A történeti címerszemlélet és a tudományos heraldika kialakulása, 19-20. század===
A 19. század újra visszatért a történeti források vizsgálatához ([[Christian Samuel Bernd]], [[Hermann Grote]], br. [[Leopold Ledebur]], [[Friedrich Karl von Hohenlohe-Waldenburg]] herceg, [[Otto Titan von Hefner]], [[Mayer von Mayerfels]] stb.). Ez a címerszemlélet pozitivista alapú volt. A forrásokat rendszeres tudományos kritikának vetették alá. Hatalmas címertani anyagot gyűjtöttek össze és dolgoztak fel rendszeres módon. Középkori pecséteket, az élő heraldika korának pajzsait, sisakjait tanulmányozták. Általános heraldikai gyűjtemény [[Rietstap]] ''Armorial général'' című műve. [[Theodore de Renesse]] gróf hétkötetes ''Dictionnaire des figures héraldiques'' című műve címerképek szerint adja meg a címerviselő családokat. Angliában Sir [[Nicholas Harris Nicolas]] és [[James Robinson Planché]], illetve Skóciában [[Henry Laing]] végzett hatalmas forráskutatást.
Olyan új címertani diszciplínák jöttek létre, mint a ''[[címerkritika]]'' és a ''[[historizálás]]''. Ledebur az ''összehasonlító heraldika'' megalapítója és [[Hermann Grote]] az egyik úttörője, mely a korabeli technikai adottságokat, a [[címerjog]]i szabályokat kutatja, és vizsgálja a divatok és újítások hatását a heraldikára. A 19. század végén a csúcspontot [[Maximilian Gritzner]] működése jelentette. A 20. század kiemelkedő heraldikusai közé tartozott [[Donald Lindsey Galbreath]].
Az általános történettudományi metodológia másik irányzatának kialakulása, melyet általában tévesen szintén pozitivistának nyilvánítanak, Leopold von Ranke nevéhez kötődik, de ez inkább egyfajta historizmusnak tekinthető, <ref>Erős Vilmos: ''A XIX. Századi német historizmus''. Valóság, 2007/12. 3-5. l. </ref> és a történészi hivatás professzionalizálódását eredményezte. Ranke egyik fő újítása volt a szigorú forráskritika (az 1830-as évek elején) és, ehhez kapcsolódóan, a szemináriumi rendszer bevezetése az egyetemi történelem-oktatásba. A történetírás fő elve szerinte a „wie es eigentlich gewesen”, vagyis a történelmet úgy kell megírni, ahogyan valójában megtörtént. A történész számára csakis az a kijelentés igaz, amire hiteles forrás, bizonyíték van. A források értékeléséhez a történésznek el kell sajátítania a módszeres forráskritika elveit. A történelem csak így válhat önállóvá a filozófiától, vallástól, irodalomtól, de a természettudományoktól is.
Alapvető félreértésen alapul tehát az az elterjedt nézet, hogy Ranke idézett elve, melyet a történészi objektivitás megfogalmazásának tartanak, a pozitivizmushoz hasonlóan a történelemnek a természettudományokhoz való hasonlóságát állítja. Ranke módszerei, a forráskritika, forrásgyűjtés, forráspublikáció [faktológia] egyáltalán nem pozitivista alapú. Ranke pontosan a történelemnek a természettudományoktól való függetlenségét Hangoztatta. Ranke „azt mondja, hogy a történelemnek/történésznek (a természettudományokkal ellentétben) nem tértől és időtől független, általános, törvényszerű igazságot kell megfogalmaznia, amiből aztán a jövő is predikálható. Hiszen a történész tárgya nem mondjuk az állam, társadalom, kultúra stb. általános fogalma, hanem a konkrét, térben és időben körülhatárolt (görög, római, kínai, indiai, orosz, 12. századi) állam, társadalom, művészet, vallás, amelyeket semmiféle általános törvényből, szükségszerűségből, axiómából nem lehet levezetni… Megjegyzendő azután, hogy Ranke tézise tovább is megy mindennél, hiszen egyértelműen involválja az ellenkező következtetést is. Mégpedig azt, hogy a történelemben tértől és időtől független általánosítások, a törvénynek a megfogalmazása/keresése és így a történelem előrejelzése [tehát végső soron a természettudományos, matematikai módszerek kizárólagos alkalmazása] éppenhogy tudománytalansághoz, igazolhatatlan madár- és béljósláshoz vezetnek, hiszen mindent, amit a történelemből korábban megjósoltak – vö. Condorcet – sohasem következett be, csupán a történelemhez intézett óhaj maradt.”<ref>Erős Vilmos: ''A XIX. Századi német historizmus''. Valóság, 2007/12. 11- 12. l. </ref>
(A Felvilágosodás jellemzője az ész mindenhatóságába vetett korlátlan hit. Ideológusai az úgynevezett „természetes alakulatokat“ keresték a társadalomban. Úgy találták, hogy a kultúra alapvető tényezői, a vallás, az állam, stb. nem organikus, nem természetes alakulatok, hanem csak az emberek megállapodása révén léteznek, ezért önkényesen meg is változtathatók, illetőleg mással helyettesíthetők. A filozófusok úgy vélték, hogy a matematika tökéletesen bizonyos következtetéseket eredményez, hogy az egyszerű axiómákból kiindulva az egyik magától értetődő lépésből következik a másik, és ezzel a módszerrel általános érvényű törvényeket kaphatnak. Az a nézet vált általánossá, hogy az emberi természet ugyanúgy rendszerezhető, mint a természeti törvények, s hogy a világ az emberi értelem által minden részletében megismerhető. Condorcet (1743-1794) például feltételezte, hogy az emberi társadalomban minden az állandó törvények szerint megy végbe és egy olyan matematikai törvényszerűség felfedezésére törekedett, mely által kiszámíthatók a jövőbeli események és a társadalmi forradalmak. Dietrich Adam Heinrich von Bülow (1757-1807), porosz tábornok hitt a „háború geometriájában“, abban, hogy a hadművészet fejlődése oda vezet, hogy a háború kimenetele előre kiszámítható lesz, akárcsak egy geometriai feladvány.)
„Hozzátehető azután, hogy persze Ranke szerint sem elég a puszta forráskritika, a történelemben is vannak általánosságok, a szintézist, a történelmet egyben láttatni segítő tendenciák (de nem törvények), amit ő a századok vezető eszméiben talált meg.
(Hozzáfűzhető mindehhez még az is, hogy Ranke e nézetének volt egyenes következménye a szociológia elutasítása s a filológiai kritikai módszer előtérbe helyezése, hiszen kizárólag az utóbbi az egyes dolgok feltárásának – a ''wie es eigentlich gewesen''nek – az egyedüli instrumentuma. Mindez viszont újból aláhúzza, hogy felfogását nem lehet összekeverni a szociológiára és a természettudományokra esküvő pozitivizmussal.)”<ref>Erős Vilmos: ''A XIX. Századi német historizmus''. Valóság, 2007/12. 12. l. </ref> A kialakuló szociológiai irányzat (a pozitivizmus) analitikus jellegű, politika- és eseménytörténet-centrikus volt. Fő céljának (már Comte-nál) a társadalom működésének, fejlődősének modellezését, az ismétlődő, fogalmakban rögzíthető jelenségek keresését tekintette. Ezzel szemben a rankei hatalom- és eszmetörténeti irányzat hermeneutikus alapú volt.
A „wie es eigentlich gewesen” elvén alapult a szemináriumi rendszer bevezetése is. Előzményei megtalálhatók már a 16-18. században, pl. Gatterernél is, illetve a kései német felvilágosodásban, de elveit Ranke teljesítette be. Eszerint a történésznek járatosnak kell lennie a történeti segédtudományokban (diplomatika, heraldika, genealógia, paleográfia, epigráfia, archontológia, szfragisztika stb.), hogy meg tudja ítélni az eredeti források hitelét. Ennek módszerét a hallgatók egyetemi szemináriumok keretében sajátítják el.
Néhány országban ezen képzettség elsajátítására külön intézmények jöttek létre, mint a francia École des Cartes vagy az osztrák Institut für die Österreichische Geschichtsforschung és megjelentek az első szaklapok, így a heraldika és a genealógia területén is, melyek már csak eredeti forrásokon alapuló, jegyzetapparátussal ellátott (dokumentumokat is közlő, bibliográfiával és recenzióval rendelkező) tudományos cikkeket közöltek. Az önálló történelmi tanszékek létrehozása mellett az egyetemi történészképzésben kialakult a tudományos fokozatok, habilitációk rendszere. Megjelentek a történészképzés alapját szolgáló metodikai kézikönyvek, mint Ernst Bernheim műve, a ''Lehrbuch der historischen Methode'' és Johann Gustav Droysen ''Historik'' című könyve. Mindkettő közös elve a szociológiai (pozitivista) szempont elutasítása. Ehelyett a segédtudományok elsajátításán alapuló forráskritikát tekintették alapnak. A történelmi általánosítás alapja szerintük a nagy erkölcsi értékek keresése és az ezen alapuló megértés. Droysen szerint a történészi munka alapjainak lényege a ''„forschend zu verstenen''. Az előtag a metodikus forráskritika, azaz a segédtudományokban való jártasság, az elsődleges forrásokkal való bánni tudás elsajátítására utal. Az utótag pedig arra, hogy a magyarázatokkal, törvényekkel okokkal operáló természettudományokkal (s Comte szociológiájával) szemben a történelmet hermeneutikusan kell megközelíteni. A fő cél így a múltbeli cselekedetek, nagy egyéniségek és tetteik megértése – nem magyarázata – főként annak alapján, hogy mennyiben fejeznek ki, testesítenek meg valamiféle általános erkölcsi értéket.”<ref>Erős Vilmos: ''A XIX. Századi német historizmus''. Valóság, 2007/12. 5. l. </ref> (A heraldikában azonban ez az elv csak korlátozottan alkalmazható.)
===Az axiomatikus címerszemlélet===
Az axiomatikus szemlélet alapvető módon tér el a korábbi címerszemléletektől. Alapjai már a múltban is léteztek. Spener például a színtörvényt axiomatikus szabálynak nevezte: "Causam ex hypothesi sua quod arma ex vestimentis veteris militiae ortum habeant ita deducit Aegid[ius] Gelen[ius] de magnit[udine] Colon[iae] Agripp[iae] L. 2. pag. 116. Hinc elicitur ratio axiomatis scutarii: non esse metallum in metallo, nec colorem in colore pingendum”. <ref>Spener i. m. 118. l.</ref>
A heroldok céhei pontos nevezéktant és szabályokat dolgoztak ki. Idővel ezen rigorózusnak tűnő előírások másodlagos módon rendkívül megfelelőnek bizonyultak egy axiomatikus, tehát koherens rendszer spontán létrejöttéhez, mely kiküszöböl minden szerkezeti pontatlanságot. A heroldok tehát megalapozták az eredetileg mágikus tudomány valódi tudományosságát. Miként a lovagi költészet szabályait is a költői céhekben hozták létre, melyek ma is részei a verselméletnek, a címertan szabályai is ugyanilyen céhekben jöttek létre, de a későbbi tudományos heraldika nem mindenhol követte ezen szabályokat, így például a mi térségünkben sem, beleértve az osztrák és a német heraldikát is.
A pontos szabályok hiánya ezért sok bizonytalanságot okoz. Például Jiří Čarek, volt prágai főlevéltárost sok jogos kritika érte amiatt, hogy a ''Městské znaky v českých zemích'' (Prága, 1985) című, általa szerkesztett műben, az „elégtelen heurisztika” mellett az ábrák színvonala sem tökéletes, a címerleírások pedig „egyenesen elrettentőek,” melyek „az esetek többségében nagyon távol állnak a heraldikai blazontól”. <ref>Vö. Karel Müller: ''Současná komunální heraldická tvorba v České republice''. In: ''Heraldika na Slovensku'', szerk. Milan Šišmiš. Pozsony, 1997. 227. l.</ref>
Ezen kemény szavak egy szaktudós tevékenységével kapcsolatban hangoztak el. Hogyan lehet akkor a heraldika valódi (axiomatikus) tudomány, ha annak alapmódszertanát mindenki tetszése szerint használhatja? A szerkezeti ismeretek hiánya tehát még a szakemberek, illetve a rokonterületek kutatóinak produktumait is bizonytalanná teszi. Ha nincs egységes nevezéktan és címerleírás, nincs egységes metodológia sem, s akkor nem hozhatók létre olyan alkalmazott segédeszközök, mint pl. egy koherens címerhatározó, mert az önkényesen értelmezett szerkezeti elemek szerint mindenki máshol keresné és helyezné el az adott címert a határozóban.
Az egységes axiomatikus szemlélet nélkülözése, mint pl. az egységes nevezéktan hiánya komoly gondokat okozhat. Például valószínűleg soha nem fogunk rájönni, hogy Nagy Iván címerleírásában mit jelent tulajdonképpen a „hármas virág”, mely a [[Címerhatározó/Kovács címer#Kovács 1658|Kovács Péternek]] 1658-ban adományozott címeres levélben szerepel, <ref>Nagy Iván: Magyarország családai… VI. 401</ref> s melyet Nagy Iván után valószínűleg még egyetlen más heraldikus sem látott eredetiben. Így a terminológia pontatlansága lehetetlenné teszi a címer helyes megrajzolását a leírás alapján.
Az axiomatikus szemlélet feladata tehát az egységes nevezéktan, leírás és módszertan alkalmazásával a bizonytalanságok kiküszöbölése, illetve segédlet nyújtása az egységes heraldikai szemlélet kialakításához, valamint új tudományos módszerek bevezetése, és új módszertan létrehozása a címerek vizsgálatára.
Az axiomatikus szemlélet a következő gondolatmenettel írható le. Ha jól bele gondolunk, hogyan jönnek létre a címerek, arra jutunk, hogy a pajzsot megrajzolása után először általában különféle vonalakkal tagolják, címerábrákat helyeznek el rajta, kiszínezik azokat, megrajzolják a sisakot, a sisakdíszt, a takarót, hozzáadják a külső címerrészeket, a jelmondatot stb.
Ez a munkafolyamat egyben egy '''címerleírási''' és '''-meghatározási''' módszertan vázának is tekinthető, mely megkönnyíti a címerek szerkezeti kérdéseinek (osztott vagy osztatlan címer, mesteralak vagy mező) tisztázását és meghatározási elveinek a rögzítését. Ehhez pedig a nevezéktant és a szerkezeti elemeket első lépésben egységes (axiomatikus) alapra kell helyezni. Ezen axiomatikus alapok hiánya a jövőben veszélyeztetheti akár a heraldika helyzetét is a tudományok között, mert ezen axiomatikus elvek nélkül a címertan puszta kedvteléssé és véletlenszerű diszciplínává válhat.
A pozitivista módszerek és a forrásanyag halmozása erre a problémára nem jelent megoldást, ha nincs olyan szilárd váz, mely a forrásokat az axiomatikus alapon létrehozott módszerekkel ki tudná értékelni, mégpedig olyan módon, hogy a kiértékelés eredménye a szabályok követésével előre adottan mindig ugyanaz lesz. Ha mindenki a saját tetszése szerinti önkényes nevezéktant, leírást és értelmezést használ, a fent említett címerszerkesztési módszer sem követhető visszafelé és a címer is csak nehezen rekonstruálható. Az angol heraldika rigorózus nevezéktana és címerleírási rendszere pontosan ezen szerkezeti elvű heraldikának a két koherens alapeleme.
Tudat alatt az axiomatikus heraldika elveinek megfelelő programot hirdetett meg a szocializmus idején a Prága melletti Jílové város járási múzeumának keretén belül működő Cseh Heraldikai és Genealógiai Társaság 1983-ban. 27 pontból álló programjuk ide vágó részei a következők voltak: 1. a genealógiai és heraldikai szótár-atlasz előkészítése, 2. a genealógia és heraldika kézikönyvének előkészítése, 11. a számítástechnika és a heraldikai gyűjtemények kapcsolata, 26. a genealógiai és heraldikai terminológia egységesítése, 27. a genealógiai és heraldikai bibliográfia létrehozása. (Ezen program megvalósítására a volt Csehszlovákiában már nem kerülhetett sor, mert ugyanezen évben a múzeum új igazgatója a társaságot felszámolta. <ref>Vö. Genealogicko-Heraldický Hlas 1999/2. 37-38. l.</ref>)
Tehát minden axiomatikus alapú szemlélet és program szükségképpen és önkénytelenül is logikus szemlélet és fordítva – minden logikus gondolatmenet egyben axiomatikus is. Nekünk is valami hasonló programra van szükségünk.
====''Az axiomatikus szemlélet módszertana''====
A tudományos vizsgálat alapelveit Galénosz, a nagy görög-római orvos már a 2. században kidolgozta. Galénosz módszere szerint a helyes vizsgálatnál három lépésből álló metodológiát kell követni, mely az arisztotelészi logikán alapul (axióma, definíció, posztulátum). Eszerint az orvosnak ismernie kell a logikát, tudnia kell a betegségeket genusok és speciesek szerint beosztani, diagnózist tudnia kell deduktív módszerekkel bizonyítani, továbbá a beteg állapotából tudnia kell következtetni annak korábbi állapotára és a várható fejleményekre.
Az ő módszerét követte szóról-szóra Ibn Khaldún, arab történész a történelem és a társadalmi folyamatok vizsgálatánál. Úgy vélte, hogy minden történésznek ismernie kell a logikát, az eseményeket genusok és speciesek szerint kell osztályoznia, deduktív módszerekkel kell bizonyítania állításait. Ennek nyomán egy ország adott állapotából meg kellene tudnia mondania, mi előzte meg az adott helyzetet és milyen további fejlemények várhatók.
Ez az elv az axiomatikus heraldikára is érvényes, de visszafelé ható érvénnyel. Az axiomatikus módszertannal visszafelé tudjuk követni az adott címer megrajzolásának módját, megszerkesztésének menetét, továbbá követni tudjuk az osztott címer, vagy helyesebben az összetett (negyedelt) címer egyes mezőinek (egykori külön címereinek) a hozzáadását a címerpajzshoz, fel tudjuk deríteni ezek társadalmi, heraldikai, genealógiai, politikai, történeti okait, ezen folyamat törvényszerűségeit. Ezt pedig össze tudjuk vetni más, hasonló módon létrejött címerekkel, stb. Mindezt úgy érhetjük el, hogy egységes nevezéktant használunk és ennek segítségével néhány axiómát fektetünk le.
====''Az axiomatikus módszer alapelemei a heraldikában''====
Hogyan alkalmazható ez a módszer a heraldikában? Esetünkben az axiómák az egységes nevezéktanon alapuló heroldszabályok, melyek alkalmazása a címerleírás és a klasszifikáció, a dedukció pedig a klasszifikáció és a definíciók által logikus módon megállapított szerkezeti elemek felismerése. Az axiomatikus szemléletben mindezen dedukciók a címerek geometriai alapjaiból erednek, mellyel már Gatterer is részletesen foglalkozott.
Mindenféle axiomatikus szemlélet nélkül (de szerkezeti alapon), ezt az elvet használja például a kezdetektől mindmáig az angol heraldika címertani eljárásmódja, mely pontos lépéseket követ a nevezéktanban, a leírásban és a szerkezeti elemek meghatározásában. A szerkezeti szemlélet tehát ugyanúgy megfelelőnek tűnik a koherens heraldikai szerkezet létrehozásához, mint az axiomatikus szemlélet. Az axiomatikus heraldikához viszont első lépésben mindenképpen szükség van egy koherens szerkezeti (vagy ehhez hasonló, axiomatikus jellegű) szemléletre.
Miben áll ezen szerkezeti szemlélet lényege? Abban, hogy az egységes nevezéktanból és nevezéktani szemléletből automatikusan következik az egységes (koherens) címertani rendszer. A Stephen Friar által szerkesztett ''A New Dictionary of Heraldry'' (London, 1987) című heraldikai lexikon például hangsúlyozza, hogy a mesteralakoknak a pajzsban regulatív szerepük van. Minden egyes mesteralak geometriai alakja megfelel a négy fő osztóvonalnak, mely '''megváltoztathatatlan'''. Ezért a címerleírás terminológiáját (azaz a geometriai elvek szerint létrejövő szerkezeti elemeket) '''is''' ezen elv határozza meg. Ilyenek például a [[címerleírás]]ban szereplő olyan, pontosan meghatározott elemek, mint az osztott mezők (pl. [[szarufa]] által), a [[címerkép]]ek elrendezése, és a címerképek [[póz]]a. „The ordinaries as here definied, also possess a regulative function. The geometry of each corresponds with the four principal lines of partition, and their disposition within the armorial field is unalterable: for these reasons the terminology of blazon is determined by reference to them, i.e.: Parted fields (e.g. per chevron); Disposition of charges (e.g. five martlets in saltire); Attitudes (inclination) of charges (e.g. a Spear fesswise).” <ref>Friar i. m. 259-260. l.</ref>
Bár a fent vázolt (szerkezeti elvű) szabályok nem mindenben alkalmazhatók egy koherens, axiomatikus szemléletű rendszer (és ennek olyan alkalmazott elemeinél, mint pl. egy címerhatározó) létrehozásához, mert ez másféle kiinduló geometriai elemeket állapít meg, valamint egyes geometriai elemek szerepét, értékét és az általuk létrehozott szerkezeti képleteket másféle módon definiálja, de alapelveiben (a szerkezeti szemlélet kiinduló pontjában) pontosan megegyezik azzal.
A heraldikai axiómákat a következő fejezetben tárgyaljuk, de az arisztotelészi hármas rendszer fényében (axióma-definíció-posztulátum) azt már most is felvázolhatjuk. (A későbbiekben a definíció és a posztulátum fogalma nagyjából egymással azonos értelmű lesz.)
A főbb axiómák:
*négy fő osztóvonal van (függőleges, vízszintes, harántos, balharántos)
*két fő fém (arany és ezüst) és négy fő szín (vörös, kék, zöld, fekete) van
*a pajzson (illetve a mezőben) mesteralakok és címerképek helyezkednek el, stb.
A főbb axiómákból következő néhány definíció:
*a páros számú osztóvonal és két tinktúra együttese mesteralakot eredményez
*a páratlan számú osztóvonal és kettő vagy több tinktúra együttese pajzstagolást eredményez
*a mező a pajzs olyan felülete, melyet osztóvonalak hoznak létre, stb.
A főbb axiómákból következő posztulátumok a következők:
*az osztóvonalak és a tinktúrák szerkezeti elemeket hoznak létre mint a mező, az egyszerű és osztott címer
*ha a többször tagolt pajzs valamelyik mezőjében van valamilyen címerábra, osztott pajzs jön létre (a címerhatározás egyik szabálya)
*színre szín és fémre fém nem helyezhető (színtörvény), stb.
====''Az axiomatikus módszer alkalmazása''====
Az axiómákból és posztulátumokból következő szabályokhoz tartoznak az olyan alkalmazott területek is, mint a heraldikai klasszifikáció axiomatikus alapjai. Ilyen pl. hogy egyetlen függőleges osztóvonal általában osztott címert eredményez, a két és több függőleges osztóvonal eredményezhet osztott címert és mesteralakot is. Ezek konkrét eseteit a címerhatározás szabályai állapítják meg.
A klasszifikációt és annak szilárd megalapozását a címerábrák [[megkülönböztető jegyek|megkülönböztető jegyei]], [[póz]]ai, száma, színe stb. teszi lehetővé. Minden egyes címerábra rendelkezik attribútuumokkal. Friar szerint még az egyszerű kör is „kerek és lapos” („even the humble roundel is round and flat!”), <ref>Uo. 34. l.</ref> és ezen attribútuumok bennefoglaltatnak a címerábra terminológiájában („and for the most part these are implicit in the terminology of armory”). <ref>Uo. 34. l. </ref> Például a hím griffnek nincs szárnya, a griffnek van. Ezek alapján a címerábrák is pontosabban leírhatók és besorolhatók egyes szűkebb kategóriákba. A címerábrák attribútuumainak megnevezéseit a heraldikai szótárak és lexikonok tartalmazzák.
A heraldikai klasszifikáció feladata annak meghatározása, hogy az osztóvonalak, a mázak és a címerábrák egyszerű vagy osztott címert eredményeznek-e, meg kell adnia a fő címermező mázát, ezen belül a fő címerábrát, a mellék címerábrákat, a címerábrák kiegészítő jegyeit, számát, színét, pózát, külön jegyeit stb. Ezen jegyek egzakt definiálása tehát lehetővé teszi az egyes címerek pontos besorolását egy-egy alkategóriába és egy koherens címerhatározó összeállítását, mely egyben a címerregiszter szerepét is betölti.
Az axiomatikus eljárás ezen kívül pontosabb címerleírást és egységes nevezéktant eredményezhet. A fenti példa nyomán az is világos, hogy az axiomatikus módszer széles körben alkalmazható a címerek tudományos vizsgálatában is.
Mindehhez hármas '''heraldikai program'''ra van szükség:
:1. heraldikai lexikon
:2. címerhatározó
:3. axiomatikus heraldika
----
== Források, jegyzetek ==
<references/>
----
[[címerhatározó]], [[címerhatározás]], [[címerhatározás szabályai]], [[heraldika]], [[heraldikai lexikon]],
</div>
</div>
hu0tep2ebkis8cvqq9fvix5f5nky994
Szerkesztővita:Szegedi László
3
5095
543610
540813
2026-05-06T20:56:05Z
Rodrigo
4709
/* Szepes vármegyében szász városszövetség */ (új szakasz)
543610
wikitext
text/x-wiki
<center><b> Üdvözlet! </b></center>
{| style="border:2px solid darkgray; padding:5px;"<br>
|style="padding-left:1em;"|[[Wikikönyvek/Üdvözlünk, látogató!|Üdvözöllek]] a Magyar [[Wikikönyvek|Wikikönyvekben]]! <br> Ha még nem tetted, érdemes elolvasnod az [[Irányelvek|irányelveket]] és a [[Segítség/Gyakran ismétlődő kérdések|Gyakran Ismételt Kérdéseket]]. A Wikikönyvek-szövegének formai lehetőségeiről, vagy új Wikikönyv készítéséhez kattints [[Segítség]], vagy a [[Wikikönyvek]] lapokra, ahol nagyon sok útmutatót, és segítő lapot találsz. Kísérletezz a [[Wikikönyvek/Homokozó|homokozó]]ban, itt ''mindent'' kipróbálhatsz és ráérezhetsz, hogy működik egy [[Wiki]]. Sok-sok étel, ital és sütemény receptet találsz a [[Szakácskönyv]]ben, és ha van(nak) kedvenc receptjeid, be is írhatod azt (azokat) a megfelelő oldalra. Nézz be a [[Wikikönyvek/Társalgó|társalgóba]], vagy a [[Wikikönyvek/Üzenőfal|üzenőfalra]], ahol általános kérdéseket tehetsz fel, vagy megvitathatod másokkal a mostanában felmerült tennivalókat. További információkat a [[Speciális:Categories|Wikikönyv kategóriák]] lap tartalmaz. Ha van kedved, írhatsz magadról pár szót a [[Wikikönyvek/Felhasználói lap|felhasználói lap]]odon. A vitalapokon így írhatod alá hozzászólásaidat: (<nowiki> ~~~~ </nowiki>).</td></tr>
|}</table></div></div>
Userlapodat olvasva, sok sikert kívánok a munkádhoz, külön örülök, hogy társad is van, aki segít ebben, mert itt az adminokon kívül, jobbára csak én vagyok jelen. ''Kellemes időtöltést, jó szerkesztést, sok sikert kívánok, a többi wikipédista nevében is!'' -[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] * [[user vita:KeFe| <small>vitalapom</small> ]] 2006. augusztus 31., 18:07 (CEST)
----
{| class="infobox" width="270px"
|-
!align="center"|[[Image:Vista-file-manager.png|50px|Archive]]<br>[[Segítség/Archiválás|Archivált vitalapok:]]</center>
----
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív1|Archív1)]] (06.09.01.— 09.12.24.)
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív2|Archív2)]] (09.12.25.— 00.00.00.)
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív3|Archív3)]] (00.00.00.— 00.00.00.)
|}
<big>Aktuális szócikkszám: '''{{NUMBEROFARTICLES}}'''</big>
<br /> '''{{CURRENTYEAR}}. {{CURRENTMONTHNAME}} {{CURRENTDAY}}. {{CURRENTDAYNAME}}''' - {{Névnap}}
{|cellpadding="0" cellspacing="0" style="padding: 0.3em; float:left; margin-left:5px; border: 1px solid #B8C7D9; background:#f5faff; text-align:left; font-size:95%;"
| <center><big><b>[http://hu.wikibooks.org/w/wiki.phtml?title=User_vita:Szegedi_László&action=edit§ion=new Ü Z E N E T E K] : </b></big></center>
----<div style="float: right; margin-left: 1em">__TOC__</div></div>
<!-- Ez alá írd az üzeneted: -->
A [[Baán címer]] lapról hoztam át!
== Kedves KeFe! ==
Normális vagy? Ne haragudj, de kénytelen vagyok keményen fogalmazni. Mi már megint ez a sok törlésre javasolt lap, ráadásul a Címerhetározó legérzékenyebb részében? Azt még lenyeltem, hogy a betűmutató összes lapját át kellett írnom, de hát ez aztán már mégiscsak túlzás. Az, ha valamilyen címer lapjának az elejére nincs odabiggyesztve a Címerhatározó/ előtag nem jelenti azt, hogy a lapnak nincs funkciója, mert rengeteg más lap hivatkozik a Címerhetározó/ előtag nélküli lapokra. Ezek a hivatkozások most mind el fognak veszni. Eddig már több mint 3000 címer van a Címerhatározóban és némelyiknél több kereszthivatkozás is van. Most akkor kezdjem elölről írni a Címerhatározót csak azért, mert valakinek az az ötlete támadt, hogy szépen törli az összes átirányítást. Már nem is merek belenézni a Címerhatározó többi lapjába, mert még ott is találok valamit, ami felidegesít. Ha ez így megy tovább inkább valamilyen más helyet kell néznem a Címerhatározónak. Ha tehát megkérhetek mindenkit, aki nem közvetlenül érintett, azt mondanám, hogy el a kezekkel a Címerhatározótól.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 05:52 (CET)
== A válaszom ==
'''Én igen!'''...
De igen is haragszom ha ilyen előzmények után, egy eldugott (törlésre jelölt) lapon - agresszíven szólnak hozzám. Attól, hogy keményen (arogánsan) fogalmazol, még nem biztos hogy igazad van. Mint ahogy jelen esetben is látni lehet.
'''Előzmények:'''
# Már a kezdetekben is megpróbáltam elmagyarázni, hogy mi az amit nem jól értesz. Bár akkor még nem láttam, és nem is voltam biztos abban, hogy pontosan mit is akarsz csinálni a Wikikönyvekben. Elmondtam Grin javaslatát a könyvek felépítésével kapcsolatban, amit nekem és neked is illene betartani.
# Később bemutattam/elkészítettem egy könyvtervet, hogy hogyan kellene csinálni. Válasz nem érkezett rá.
# Amikor a feltöltéseidnél észrevettem, hogy simán feltöltöd és utána átnevezed, ismét figyelmeztettelek, hogy nem megfelelően teszed, mert munkát takaríthatnál meg magadnak, ha egy ből a helyére illesztenéd. Ráadásul az automatikusan létrejött átírányításokat valakinek törlésre kell jelölnie és más valakinek törölnie kell. Ez azt jelenti, hogy még két embernek adsz vele felesleges munkát.
# Kértelek, hogy a vitalapokon beszéljük meg, és egyéb más módon is próbáltam segíteni a munkádat - Hát lehet, hogy tényleg nem vagyok normális, de töled azért az ilyen kifejezést nem tűröm el.
# Majd még később újra kérdeztem és látván mit szeretnél kihozni a könyve(i)dből, javítottam a könyvtervet. Válasz reagálás nem érkezett rá.
# Kértem, hogy beszéljük meg itt, vagy az én vitalapomon - erre sem reagáltál.
# Ezek után jutottam arra az álláspontra, (mert a Wikikönyveket bárki szerkesztheti), hogy néhány módosítást végzek és a felesleges átirányításokat töröltetem.
# Nem csak én, hanem user:Pipi is megpróbálta veled felvenni a kapcsolatot - sikertelenül.
'''Mi az amit én látok?'''
# El kellene dönteni, hogy egy könyvet akarsz, vagy több könyvet a meglévő anyagodból. Mindkét verzió lehetséges..., nem zavarna senkit, bár én az '''egy könyv''' mellet voksolnék.
# Amelyik lapokat megnéztem tele vannak hibával (jó párat javítottam is), gondoltam erre majd reagálsz, de ismét tévedtem. Tehát ismételten végig kellene nézned a lapokat és a hibákat ki kellene javítanod. Hibának számít az is, ha az allapok címeit nem nagybetűvel kezded. Címerhatározó/színek, helyesen '''Címerhatározó/Színek''' A színeknek (fémszínek, arany, ezüst, kék stb.) sem kellene külön lapon lenniük, mert egy lapon is elférnének és így is linkelhetők. Például így: Címerhatározó/Színek#Kék
# Tulajdonképpen nem a Címerhatározóval van a nagyobb baj, hanem a szójegyzékeddel, pontosabban azok átirányító lapjával. Hogy megértsd bővebben elmagyarázom: Ha én létrehozok egy új lapot/cikket/könyvet és hasonlóan viselkedek mint te, akkor azonos szavak értelmét a te szójegyzékedbe kellene beírnom, mert kétszer ugyan azt a szót nem lehet linkelni. Így legalábbis nem. Van egy mód erre is, ha egyértelműsítő lapokat hoznánk létre, de ebben az esetben is valamilyen más írásmóddal/jelzővel kellene megkülönböztetni. Nagyon sok plusz munkával lehetne csak megoldani, és az utánunk jövőknek hasonlóan plusz munkát jelentene.
# '''A Szójegyzékedet be kell illeszteni valamelyik könyvedbe, ez nem választható, hanem kötelező kell legyen a számodra és az átirányításokat töröltetni kell.''' Például: [[Heraldika/Sójegyzék]], [[Heraldikai lexikon/Szójegyzék]], vagy [[Címerhatározó/Szójegyzék]]. Ezt neked kell eldöntened és a hivatkozásokat más/többi cikkekbe átjavítanod.
Egyenlőre ennyit az eldugott üzenetedre, és szépen kérlek, hogy az aláírásomban látható nicknevem utáni '''vitalapom'''ra kattintva küldj üzenetet. Ezért van mindkettőnknek vitalapja. Megértésedet előre is megköszönöm. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 12., 08:21 (CET)
:Ahogy Ferenc József atyánk mondta: Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel nagyon meg vagyok elégedve. Csak sajnos az ellenkezője az igaz. Itt kell az időmet vesztegetnem mindenféle válaszolgatással, miközben rengeteg a munkám, valaki meg azon dolgozik, hogy az egészet romba döntse. Nem tudom ki a F... szt zavar hogy vannak olyan lapok is melyekre átirányítás mutat? Ez az egész dolog lényege. Ezek ugyanúgy meglehetnek a többi lap mellett csak egy kis felfogóképesség kell, nem mechanikus gondolkodás, hogy ezek fontos szerepet töltenek be és ha töröljük ezeket,a könyv használhatatlan lesz. Vagy írjak olyan lapcímeket, nint a Címerhatározó kulcsában te javasoltál, hogy pl. Címerhatározó/Egyszerű címerek/Egyféle borítású alapok/Vágott pajzsok/Fő címerábra/Sas stb. stb., melyeket még legalább 5-10 másik jategória fog követni. Ki a franc fogja ezeket elolvasni és megérteni? Kiférnek egyáltalán egy oldalra? Az efféle megoldás a japán Wikikönyvekbe vagy a hasonló módon precíz és vaskalapos németbe való. Van, amikor a szabályokhoz való kötődés egyszerűen nem működik, csak egy kis elmével ezt is fel kellene fogni. Én ezt már a kezdetektől fogva tudtam, ezért is építettem a könyv szerkezetét az átirányításokra, amit éppen most készültök a kosárba tenni. Úgy látom, hogy így nem sok értelme van a további munkának. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 08:52 (CET)
'''Vagy nem értettél meg, vagy mellébeszélsz! Nem a rövidítéseiddel van probléma, hanem a Szójegyzéked átirányító lapjaival.''' Ezeket kellene törölni, mert már besoroltad őket valahova, de megmaradtak az átirányítások is a FŐNÉVTÉRBEN. A rövidítésekkel nekem semmi bajom nincs, azokra úgy linkelhetsz, ahogy azt elkészítetted.
Amiről én beszélek az azok a fogalmak, amit a [[Heraldikai lexikon]] alá simán beillesztettél allapként. Helyesebb lett volna, ha [[Heraldika]]alatt létrehozol egy allapot [[Heraldika/Szójegyzék]] néven, mert így rövidebben lehetne rá hivatkozni, '''az átirányításokat pedig mindenképpen törölni kell!'''
Megpróbálom még egyszer példával is illusztráltan leírni:
: Ha én a szakácskönyvbe belinkelem a [[bak]], [[kecske]], [[bárány]] szavakat, azok a te [[Heraldikai lexikon/Bak]], [[Heraldikai lexikon/Kecske]], [[Heraldikai lexikon/Bárány]], lapjaidra fognak mutatni. Pedig én más, gasztronómiai értelemben szeretném ha megjelenne. Ez pedig azért van így, mert a Fő névtérben van [[Bak]], [[Kecske]], [[Bárány]] átirányító lap, ami a [[Heraldikai lexikon]]ban lévő ugyan ilyen szavakra mutat. Érted már?
Nem beszélve arról, hogy később is készülhetnek olyan könyvek, amelyekben a te szójegyzékedben szereplő szavakat linkelnek be, de nem kapcsolatos a heraldikával, hanem más értelemben, más tartalommal kívánják azt megjeleníteni.
Azt kell megértened, hogy az átirányítások nélkül is lehet a [[Heraldikai lexikon/Bak|Bak]], [[Heraldikai lexikon/Kecske|Kecske]], [[Heraldikai lexikon/Bárány|Bárány]] lapokra hivatkozni. Mivel a hivatkozások így is megoldhatók, az átirányítások szemétnek minősülnek. A főnévteret pedig nem szabad szeméttel feltölteni.
'''Válaszodat a Vitalapomon várom''', ha az aláírásomban a '''vitalapom''' szóra kattintasz, máris kezdheted a válaszod írását. Hidd el nem olyan nehéz, még te is megfogod érteni - remélhetőleg. Többször is kifejeztem nagyrabecsülésemet feléd, hogy ilyen nagyvolumenü munkába belefogtál és nap mint nap dolgozol is rajta, de ez nem jelenti azt, hogy a Wikikönyvek szabályait ne vedd figyelembe. A sok munkád ellenére, kell hogy időt szakíts a megbeszélésekre, vagy a szabályok és irányelvek elolvasására, ezek betartására. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 12., 10:33 (CET)
::Hát most aztán má nem fogok ide-oda ugrálni. Ha a vitát itt kedztük, akkor folytassuk is itt. Először is elnézést kérek, ha megsértettelek, de rendkívüli módon indulatba jöttem, mikor egymás után ugrottak elő a törlési javaslatok. Úgy látom, hogy te nem értesz meg engem. Itt bonyolult hierarchiákról van szó, melyek egymásra épülnek és ezt a hierarchiát a lehető legegyszerűbben kell felépíteni. Erre szolgálnak az átirányítások, melyek a könyv lapjainak az alapegységei. Ezen alapegységek építik fel a bonyolultabb hierarchiát. Ezt kellene már megértened neked is. Mivel nem te írod a könyvet nem láthatod ezt át, de hidd el nekem, hogy enélkül nagyon bonyolulttá válna az oldalak észben tartása. Ha egy oldalt utólag hozok létre, amelyik fölötte a harmadik vagy negyedik hierarchiában kap helyet, de lehet, hogy a későbbi szerkesztés során a másodikba kerül, akkor egy ilyen dinamikus folyamtot a legegyszerűbb úgy kezelni, ha az alapkategóriákra, vagyis az átirányításokra hivatkozunk. Továbbá, amint a Címerhatározó kulcsát fel fogom tölteni címerekkel az is elő fog fordulni, hogy egy címer vagy egy kategória több hiererchiában (vagy szó szerint több százban) is szerepelni fog. Ezt csak úgy tudom majd megoldani, ha készítek egy sablont és ehhez egy átirányítást. Gondolom, hogy valaki majd ezeket is fölöslegesnek minősíti és törölni fogja. Ezt a hierarchiát nem lehet megszakítani azzal, hogy azt elemekre bontjuk, mert az elemeknek alulról és nem felülről kell felépíteniük a rendszert. Egy olyan könyvnél, amelyik arról értekezik, hogy a tojást a hegyes vagy a kerek végén kell-e feltörni (és még mielőtt félreérted, itt nem a Szakácskönyvre utalok, hanem Swiftre, azaz az angol íróra) meg lehet oldani azt, hogy szép szabályosan minden oldalt beillesztünk a könyv fejezeteibe, mint például [[Heraldikai lexikon/Bakkecske]] vagy [[Heraldikai lexikon/Szarvashiba]]. Csakhogy itt a kereszthivatkozásoknak klét, sőt három könyv (a Heraldikai lexikon, a Címerhatározó és az Axiomatikus heraldika) között kell működniük és valahogy azt sem sikerült eddig megértetnem veled, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó két külön könyv. Ha tehát előfordul valahol a bak kifejezés, akkor a [[Heraldikai lexikon/Bak]] és a [[Címerhatározó/Bak]] két külön hivatkozás nem egy, ami pedig "szarvas hiba". KI fogja most a könyv szerkezetét helyreállítani, ha a törlésekre sor kerül? Ezt csak költői kérdésnek szántam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 12:54 (CET)
::: Kedves Szegedi Úr! Itt a lényeg: ''"Ezt kellene már megértened neked is. Mivel nem te írod a könyvet nem láthatod ezt át,"'' '''Ezt kellene megértened''' és '''nem értheted meg'''! Ön csak vagdalkozik, de nem magyaráz. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 18:47 (CET)
== Kedves László ==
Már a hozzászólásodból is látható, hogy igen kemény fejű vagy, csak a te elgondolásodat tartod helyesnek, nem gondolod át amit leírtam és ráadásul még a kényelmet is szereted. Hát legyen. Folytassuk itt a te vitalapodon...
Az elnézés kérésedet elfogadom, mert eltudom képzelni, hogy milyen kellemetlenül ért a tanácsom, javaslatom. Ha így körülírva sem gondolkodsz el rajta, és nem akarod megérteni miről beszélek, akkor nagyon sajnálom. Hidd el én megértem amit nekem leírtál, most már rajtad a sor, hogy engem is megérts.
Minden lehet úgy, hogy azt te elképzelted, kivéve az átnevezések után automatikusan létrejött ÁRIRÁNYÍTÁSOKAT. '''Ezeket törölni kell!!!'''
Ez nem választható, hanem kötelező törölni, hogy a káoszt megakadályozzuk. Még nagyon sok könyvet helyezhetnek itt el, mindenféle témában, amelyeket ezek az átirányítások zavarhatnak. Magyarul teleszemetelted a fő névteret, ezért kell törölni. Ezt a Wikipédiában sem engedik meg, és állandóan takarítják a szükségtelen átirányításokat. Szükségtelen azért, mert egy másik helyen ugyan úgy hivatkozható bármelyik lap.
Attól, hogy az átirányítások törölve lesznek, még bármelyik könyvedben hivatkozhatóak maradnak. Pl: 1. [[Bak]] 2. [[Heraldikai lexikon/Bak|bak]]
mind a két hivatkozás ugyan arra a lapra mutat. A különbség csak annyi, hogy az 1. számmal jelölt előbb a törölhető átirányításra ugrik, majd onnan a megfelelő lapra. A 2. számú pedig mindjárt a keresett lapot mutatja.
Az igaz, hogy a könyveid bármely részén rövidebben hivatkozhatsz egy-egy lapra, így a hivatkozások készítésekor egy kis munkát megtakaríthatsz, de az eljárásod ilyen módon mások könyvében is zavar, káoszt okozhatnak.
Bármelyik könyved, bármelyik lapján hivatkozhatsz a 2. módon is, az mindenütt használható marad. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy ezért ajánlottam korábban neked, hogy ezeket egy [[Heraldika/Szójegyzékben]] helyezd el. Ez sem kötelező, mert a [[Heraldikai lexikon]] alatt is hivatkozni lehet rájuk.) Ha minden könyved a [[Heraldika]] alatt lenne, akkor egy / pervonallal lehetne rövidíteni a hivatkozásokat is. Például: Ha a [[Heraldikai lexikon]] valamelyik lapján beírod [[/bak]], akkor az a lap fog megjelenni. De ez csak akkor működik így, ha egységes szerkezetbe vannak a lapok foglalva. Ezért nem működik itt a vitalapodon sem.
A sablonokat viszont át kell tenni a sablon névtérbe, mert ott a helyük. Ezeket nem én találtam ki, hanem a projekt fejlesztői. Így lehet sok-sok könyvet létrehozni anélkül, hogy egymással ütköznének a hivatkozások. Nem véletlenül kértem már az elején, hogy hozz létre egy "Könyvtervet", mert annak felvázolásakor te is átgondolhattad volna mit is szeretnél belőle csinálni, és mi is láthatnánk, hogy miben szorulsz segítségre.
Kérlek, hogy a szóban forgó átirányításokat jelöld törlésre és az átmozgatott lapokra hivatkozz bár melyik könyvedben, meglátod működni fog. Arra is megkérlek, hogy a törlésre jelöléskor írd alá a szokott módon mert a tegnapi törlésnél ezt elfelejtetted.
Így használd:
<nowiki>{{azonnali|Törölt átirányítás|~~~~}}</nowiki>,
vagy így:
<nowiki>{{az|Törölt átirányítás|~~~~}}</nowiki>
Még egyszer leírom, hogy megértsd: '''Az átmozgatáskor automatikusan létrejött átirányításokat kell törölni és az átmozgatott lapra kell hivatkozni.'''
Gondold át amiket leírtam, hidd el nem bántani szeretnélek, hanem segíteni. Mert így semmiképpen nem maradhat - ellenkezik a szabályokkal amit csinálsz. Sajnos segíteni is csak annak lehet, aki az adott tanácsot átgondolja, megérti.
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 13., 08:34 (CET)
== Én is beleszólok! ==
Kedves László! '''Legmélyebb tiszteletem a személyed és a munkád iránt'''. Viszont vedd figyelembe a következőket:
Például azt írod:
"Most akkor kezdjem elölről írni a Címerhatározót csak azért, mert valakinek az az ötlete támadt, hogy szépen törli az összes átirányítást."
: Senkinek nem támadt semmilyen "ötlete". Ez az "ötlet" már akkor létezett (hiszen a Wikikönyvek egyik alapelve), amikor leírtad itt az első karatert, miután regisztráltál. El kéne fogadnod azt a lehetőséget, hogy esetleg '''rosszul tervezted meg''' a Címerhatározót, nem vetted figyelembe a kezdetekkor azt, hogy mire alkalmas a Wikikönyvek. És itt most nem csak a technikai részletekről van szó, hiszen végül is alkalmas volna például arra, hogy minden könyv csupa "A" betűből álljon, csak nem ezért lett létrehozva. Mi itt közösen építünk valamit és ha a munkád káros hatással van mások munkájára, azt joggal teszi bárki szóvá. [[Szerkesztő:KeFe|KeFének]] és nekem is van jobb dolgunk, mint bepötyögni ezeket a karaktereket.
"Itt kell az időmet vesztegetnem mindenféle válaszolgatással, miközben rengeteg a munkám, valaki meg azon dolgozik, hogy az egészet romba döntse."
: Ismét: senki sincs ellened, senkinek nem szórakoztató a munkád romba döntése, csak szeretnénk megérteni, mit miért teszel. Például azért, hogy rávilágítsunk olyan hibákra mint például a [[Címerhatározó/A, Á]], [[Címerhatározó/B]], [[Címerhatározó/C]] stb. lapok tetején és alján látható mutatók sablonná alakítása. Eredetileg minden betűhöz tartozó lapon hivatkozások egy-egy (feltehetően) bemásolt listája volt. KeFe felhívta a figyelmet, hogy a '''Címerhatározó A, Á''' típusú linkeket ki kellene javítani '''Címerhatározó/A, Á''' típusúakra. Ugyebár baromi macerás minden betű lapján alul és felül egyenként javítgatni a linkeket, erre van kitalálva a sablon intézménye! Ha sablont használsz, 74 (betűnkét egy alul és egy felül) helyett csak '''egy''' helyen kell kijavítani a hibát, a {{sl|Címerhat.abc}} sablonban. Ha van megfelelő eszköz, azt kell használni; lehet, hogy a "rengeteg munkát" Te okozod magadnak (és esetleg másoknak is), mert nem ismered eléggé a rendelkezésre álló eszközöket.
"Nem tudom ki a F... szt zavar hogy vannak olyan lapok is melyekre átirányítás mutat? Ez az egész dolog lényege."
: Például én is ilyen "F... sz" vagyok :) és ha annyian lennénk itt a Wikikönyvekben, mint a Wikipédián, akkor már rég megváltozott volna a hozzáállásod. Nem azért, mert mindenki bunkó, meg agresszív, hanem azért, mert minden tetted kihat a többiek munkájára, amit ők szóvá is tesznek, ha tetszik, ha nem.
"Vagy írjak olyan lapcímeket, nint a Címerhatározó kulcsában te javasoltál, hogy pl. Címerhatározó/Egyszerű címerek/Egyféle borítású alapok/Vágott pajzsok/Fő címerábra/Sas stb. stb., melyeket még legalább 5-10 másik jategória fog követni. Ki a franc fogja ezeket elolvasni és megérteni?"
: Egy lap címe max. 255 karakter lehet. Megértem, hogy nem akarsz minden lapot ilyen hosszú címmel ellátni, ugyanakkor KeFe már kifejtette, hogy a fő névtér miért "szent" és igaza van! Meg kéne értened, hogy az a tény, hogy ha KeFe töröl egy átirányítást az tönkreteszi a határozó szerkezetét, az nem KeFe rosszindulatának következménye, hanem annak, hogy rosszul lettek összerakva a dolgok. Ha feltétlenül átirányításokat akarsz használni, akkor az átirányítást ne a fő névtérbe tedd, hanem egy rövid, fő névtérben lévő lap címe alá allapként: Cím helyett X/Cím. Belátom, randa, de ez van. Csak pár plusz karakter. Ha erre azt mondanád, hogy most már késő, ez egy csomó plusz munkával jár, az sem azokat minősíti, akik szóvá teszik a hibát, hanem a rosszul felépített szerkezetet. Belátom, szívás, de ezért ne másra légy dühös.
Mivel én is egy határozón dolgozom, nagyon érdekelne, hogy miért úgy építetted fel a tiédet, ahogy, de amikor erre rákérdeztem, nem reagáltál. A fent említett {{sl|Címerhat.abc}} sablonnal kapcsolatban is látható, hogy Te is jobban jársz olykor, ha szóba állsz velünk. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 14., 03:57 (CET)
: Nagyon jó ötletnek tartom Pipi69e javaslatát, hogy a címszavakat [[X/Cím]] nevű lap alá tehetnéd, azzal a különbséggel, hogy [[H/Cím]] -lapot javasolnék, amely utal a heraldikára is. Így röviden lehetne ezekre a lapokra hivatkozni. A kategóriája természetesen ennek is Heraldika kell legyen. Ehhez elég a fejrészben elhelyezni az alább ismertetett sablont. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 10:23 (CET)
== Fejrész sablon ==
Létrehoztam egy fejrész sablont, ami több funkciót is teljesít (néhány lapra már be is tettem).
* [[Sablon:Heraldika]] A heraldika lapjainak egységes fejléce.
# Megjeleníti az egységes fejrészt - benne kék színnel az aktuális lap címével.
# Nincs tartalomjegyzék.
# '''A lap háttérszínét egységesíti'''
# A lapot berakja a Heraldika kategóriába, tehát csak kivételes esetekben kell kategóriát megadni.
<nowiki>== Használta ==</nowiki>
* Bármely lapon (allapon), a lap tetején használhatod <nowiki>{{Heraldika}}</nowiki> beillesztésével.
<nowiki>== Egyéb lehetőségek ==</nowiki>
* Ha valamely lapon mégis kell a Tartalomjegyzék, akkor az alábbi sort érdemes az első alcím alá/fölé beilleszteni:
<nowiki><div style="float: right; margin-left: 1em">__TOC__</div></nowiki>
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 07:47 (CET)
:Szia KeFe! Köszönöm a sablont. Még nem egészen világos, hogy mire jó. Kipróbáltam, a [[Martin Schmeitzel]] lapon, de csak annyi változást vettem észre, hogy egy kék fejlécet illeszt a lap tetejére, de nem is lehet rákattintani, hogy megnézzük a Heraldika kategóriát. Jól mutat ugyan, de nem sok hasznát fedeztem fel. Ha mindössze annyi a funkciója, hogy a <nowiki>[[Kategória:Heraldika]]</nowiki> helyett a <nowiki>{{Heraldika}}</nowiki> sablont kell beilleszteni, munkát sem takarít meg, mert csak egy-két betűvel kell kevesebbet leírni, miközben, ahogy a fenti leírásodból kivettem, a funkciója ugyanaz. Az igazi egy olyan sablon lenne, amelyiknél a szócikkekben nem kellene folyton kiirkálni, hogy <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Martin Schmeitzel]]</nowiki>. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 14., 13:49 (CET)
:: Ilyesmire gondolsz? {{Hl|Martin Schmeitzel}}. Használata: <nowiki>{{Hl|Martin Schmeitzel}}</nowiki>. Ennél rövidebben nemigen lehet megoldani :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 15., 02:55 (CET)
Azt meglehet csinálni, hogy a Heraldika szóra kattintva a Heraldikára, a lap nevére kattintva a Heraldikai lexikon-ra ugorjon. Ha így akarod szólj és megcsinálom. Amit te leírtál: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Martin Schmeitzel]]</nowiki> , az önmagára mutatna. A könyvneveket sajnos minden allapnál be kell írni, de egy könyvön belül elvileg pervonalasan lehet rá linkelni. [[/Martin Schmeitzel]]. Nálam a [[Szakácskönyv]]-ben néhány lapon működik is ilyen.[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 17:40 (CET)
== A lapokat át kell nézni ==
# Nagyon sok helyesírási hiba van a lapokon, a szavakba betűhiány/betűtöbbletek vannak: gógyít (szleng: észt), vagy gyógyít stb.
# Felcserélt betűk,
# Ékezetes betűk ékezetlenül, (a fentieket értelem szerűen javítottam)
# Idézetek sablon nélkül, <nowiki>{{idézet||}}</nowiki> módon egy keretben jelenne meg, két paraméterben az idézett helyét és idejét lehet megadni.
# A lap aljáról ki kell venni a beírt kategóriákat,
# A címsor alatti "Névváltozatok:" dobozát a legtöbb esetben 100%-ra kell tenni, ahol kis kép van ott 85%, nagy kép esetén is a képhez lehet igazítani, vagy a kép méretét módosítani.
# A bemásoláskor a mondatok megtörtek, azokat is vissza kellene állítani.
# A képeket nem címerdobozba, hanem "Galériába" kellene tenni. Lásd: [[Heraldikai lexikon/Herold]]
Az általam megnézett lapokba a fenti hibák nagyrészt javítottam, de lehetnek még benne hibák, mert idézetek, hivatkozások stb. esetén nem javítottam, és a szakszavakat sem tudom mindenhol javítani. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 15., 08:53 (CET)
:Kedves Kefe! Nem hiszem, hogy a helyesírásommal baj lenne. Ha valahol egy betűnél több vagy kevesebb van, az csak a sietségből származhat és abból, hogy nincs mindig időm átnézni a cikket. Az ékezetekkel azonban semmi baj nem lehet, így kérlek, azokat ne javítsd ki, mert valaki még valami parasztnak néz. Pozsonyban magyar-történelem szakra jártam és Jakab tanár úrnál, a nyelvtantanárnál alaposan megtanultuk a helyesírást, ami a magyar internetes fórumokat olvasva az átlagemberről nem mindig mondható el. Tipikus eset az ékezetek helytelen használata. Az egyszeri ember ugyanis gyakran azt hiszi, hogy ha egy szó alanyesetében az ékezet hosszú, akkor a ragozott formában is így van, pedig ez gyakran röviddé válik, mint pl. urak és nem úrak, mint az sok helyen olvasható, vagy kulturális és nem kultúrális stb. Inkább egy olyan sablont találhatnál már ki, ahol megmaradhatnak az átirányítások. Kozmetikázásra most nincs időm.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 15., 13:05 (CET)
: Hát neked biztosan igazad van, nem kételkedem a helyesírás tudásodban, az alábbiakat egy rövid lapodból szedtem ki, szerinted is helyesek?
'''hiedekmekként, cjmerviselő, legyőte, fekezi, tuéajdonítottak, középori, dicsősőgének, műven, leherővé, erdeménye, mindenfélre, mesteralkok, Órigenész
egyenlőszárú, jogtlanságot, hűrk,...'''
Egyetlen rövid lapon "csak" 16 szó hibás, és van még több is, ezeket csak találomra írtam ide, talán elég lesz arra, hogy belásd hogy sokat hibázol. Emellett még egyéb javítani valók is akadnak minden lapodon. Nem a melledet kéne verni hogy te mindent tudsz, hanem belátni hogy te is tévedhetsz és javítani kell az összes lapot. Az átirányításokra már fentebb olvashatsz javaslatot, de a főnévtérből mindenképpen törölni kell őket. '''Jó lenne, ha elkezdenéd a törlésre jelölésüket.''' [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 15., 19:11 (CET)
::Kedves KeFe. A helyesírási hiba az, ha valaki nem tud helyesen írni. Amiket te itt felhozol, az melléütési és nem helyeírási kérdés. Amint azt biztosan te is észrevetted, a számítógép billentyűzetén egymás mellett helyezkedik el a k és az l, az l és az é betű, a hosszú í-t pedig úgy lehet a magyar billentyűzettel leírni, ha lenyomjuk az Alt gombot és a j betűt, ami nem mindig sikerül, ha gyengén nyomjuk le az Altot. Máshol meg kimarad egy-egy betű, ha túl gyorsan írok. Azt meg egyáltalán nem értem, hogy mi a bajod az Órigenész írásmóddal. A nem latinbetűs szavakat a magyarba a hangzásnak megfelelően kell átírni. Egyébként a Wikipédiában is az Órigenész címszó szerepel. Kérlek, hogy ilyen piszlicsáré dolgokkal ne foglalkozzunk külön. Egyszerűen csak javítsd ki a melléütéseket, ha találkozol velük, miként azt és is folyamatosan teszem. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 08:59 (CET)
== Javítottam ==
Mint a "Friss változtatásokban" bizonyára észrevetted több lapodat is javítottam. A [[Heraldika/Címerábra]] lapot, kérlek nézd meg. Szerintem így nem csak jobban néz ki, de érthetőbbé válik a tartalma is.
# A névváltozatok nem kinagyított <nowiki><big></nowiki> betűkkel, hanem bold <nowiki><b></nowiki> betűkkel lennének.
#A sortörést <nowiki><br /></nowiki> így írd be, ha után szöveg van.
#A változatok bizonyítását, forrását <nowiki><ref></nowiki>-ek közé tettem és a "Jegyzetek" alcím alatt egy <nowiki><references /></nowiki> karktersort írtam be. Ez azért kell, mert itt jelennek meg a refek közzé tett szövegek.
# A különböző nyelvek változatait kettősponttal kezdve írtam be, ezáltal mindegyik új sorba kerül. (Bár ezt az egészet talán a lap alján kellene alkalmazni, mint a Wikipédiában.)
# Töröltem a "Címerdoboz kezdete" és "Címerdoboz vége" sorokat, egyrészt azért mert csak a helyet foglalják, másrészt azért, mert ezek nem címerdobozok. Talán ''Névváltozat dobozok'' lehetnének, de úgy is felesleges mindenhol megjegyezni. Sablont is lehetne hozzá készíteni, ha mindenhol egységes a szerkezete.
Mit szólsz ezekhez a változtatásokhoz? Csak azért kérdezem, mert én sem szeretnék feleslegesen dolgozni, neked segíteni, aztán mélyen hallgatsz, vagy válaszodba leírod hogy tetszik és mégsem használod. Azt azért ne várd el tőlem, hogy minden lapodra én tegyem be az egységesítő címzést, vagy javítsam a helyesírási hibákat, (amelyeket ráadásul tagadsz), pedig csak meg kellene nézned néhány lapot. Amit Pipi69e létrehozott sablont is nézd meg, de olyan sablont nem lehet létrehozni, hogy az átirányításaid a fő névtérbe megmaradjanak. Csak úgy lehetséges ha létrehozol egy "Hl" lapot és ott hozod létre a szójegyzékedet, vagy az átírányításokat. Ebben az esetben nem Heraldikai lexikon-t kell beillesztened a hivatkozásokba, hanem csak Hl/ -t. Ez a kívánságod szerinti legrövidebb módja a belső hivatkozások rövidítésének, javításának.
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 16., 07:24 (CET)
:Az előző jobb volt.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 16., 16:10 (CET)
== Olvasd el ==
[[Segítség:Hogyan használd az átirányítást?]]
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 23., 08:41 (CET)
== Na most akkor mi legyen? ==
Gondolom csak annyi, hogy kezdhetem elölről írni az egészet, meg javítgathatom a hivatkozásokat.
A Pipi69e sablon teljesen elkerülte a figyelmemet. Mire való ez és hol található?
Ha nem nagy kérés, kérlek hogy a Heraldika kategórián belül hozd létre a HC lapot (azaz Heraldikai lexikon és Címerhatározó), melybe mind a három könyv (Heraldikai lexikon, Címerhatározó, Axiomatikus heraldika) beilleszthető. Remélem, hogy ezen belül a szócikkek hivatkozása valóban működni fog egy perjellen is, ahogyan te is említetted fentebb, tehát pl. /bak.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 09:14 (CET)
== Egyébként ==
Egyébként meg a wikiben használt ABC sablon eléggé gagyi. Különbséget tesz a rövid és hosszú a, az e és é stb. között, miközben a mutatóknál nem teszünk különbséget a rövid és hosszú magánhangzók között. A szótárakban sem a csupa rövid a-betűs szó van elöl és aztán a csupa á-betűs, hanem keverten szerepelnek, mert a sorrendet mindig a következő betű adja meg. Időnként észrevettem, hogy valaki a névmutatóban igyekszik a hosszú magánhangzós neveket a rövidek mögé helyezni, ami helytelen és fölöslegesen kell itt is résen lennem. Úgy látszik, hogy a wikiprojekt eredeti sablonszerkesztői nem voltak nyelvtanilag túlképzettek, amikor létrehozták ezt a sablont. Itt sem minden tökéletes tehát és nincs minden jól kitalálva, miként azt valaki hihetné.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 09:27 (CET)
:Ezt az ABC sablont Te választottad! Én csak átalakítottam olyanná, hogy ne kelljen minden lapra kétszer is beilleszteni. Van másik sablon, amely nem különbözteti meg a rövid és hosszú magánhangzókat. Ha az sem felel meg neked, hozz létre egy olyat, ami neked a legjobban megfelel. Az alábbi linken néhány ABC sablont találhatsz, ebből is válogathatsz: [[:Kategória:Abc sablonok|ITT]] A fenti írásodból is az látszik, hogy megpróbálod másokra, jelen esetben a "wikiprojekt eredeti sablonszerkesztői nem voltak nyelvtanilag túlképzettek, amikor létrehozták ezt a sablont." Pedig nem ők tehetnek arról, hogy nem ismered a wikiszabályokat, nem nézel körül mielőtt egy ABC sablont használni kezdesz stb. Én ezt a sablont használom, amit más néven a te céljaidra is javasolni tudok:{{abc4}} Ha megfelel neked is, szólj és átalakítom a jelenlegi helyett. Itt nincs hosszú ékezetes betű és hiányzik a Q betű, de be lehet azt is illeszteni.
::Nem értem, hogy mi szükség van eleve rossz abc sablonokra is. Úgy tűnik, hogy a sablonok készítője mégsem volt valami képzett ember. Ha valaki ezeket használja, még azt hiheti, hogy a mutatókban külön kell csoportosítani a rovid és hosszú A-betűs címszavakat. A rossz sablonoknak tehát semmi keresni valójuk sincs az abc sablonok között. Lehet, hogy csak én voltam figyelmetlen, de úgy emlékszem, hogy csak ilyen rossz sablonok léteztek. Az általad készített sablon jobb, de a q-betűre is szükség van, valamint a magyar ábécében külön betűkként szereplő cs, dz, dzs, gy, ly, ny és ty betűkre is. Lehet, hogy ezek küzül egyesek alatt nem sok szó van, de ha már ragaszkodunk a rendhez, akkor legyen rend.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 13:37 (CET)
:A fentebb olvasható üzenetedben engem kérsz meg (hozzá nemértőt), hogy hozzak létre egy HC lapot, honnan majd működnie kellene az átirányításoknak. Csak hogy az nem ilyen egyszerű! Ezért mondtam még a kezdetben, hogy készíts egy "könyvtervet". Ez arra lett volna jó, hogy te is és mi is átgondolhattuk, láthattuk volna, hogy milyen elképzeléseid vannak a könyved létrehozására. Ha ott valamit nem jól sorolsz be, azt mindjárt lehetett volna módosítani és nem akkor, amikor már nagyon sok javítanivalót kell helyretenni.
: Vagyis most sem tudom mit is szeretnél csinálni. Az sajnos nem megy, hogy a könyvcíme HC legyen, mert értelmes címet kell a könyvnek adni, amiről azonnal tudni lehet, hogy miről szól a könyv.
:Az általunk javasolt megoldás nem ilyen megoldásról szólt. Akkor lehet pervonalasan hivatkozni egy lapon, ha az amire hivatkozunk, ugyan abba a könyvbe szerepel. Például: [[Szakácskönyv/Fűszerek]] oldalon a jobboldali panelben lusta voltam kiírni a teljes elérési utat és csak / vonallal hivatkozok az egyes lapokra. Ehhez a hivatkozott lapoknak a Szakácskönyv/Fűszerek allapjainak kell lenniük.
::'''A pervonalas hivatkozásról:''' Idézet: "Akkor lehet pervonalasan hivatkozni egy lapon, ha az amire hivatkozunk, ugyan abba'''n''' a könyvbe'''n''' szerepel"
:: Ez így nem teljesen igaz. Nem az a lényeg, hogy ugyanabban a könyvben szerepeljen, hanem, hogy '''allapja''' legyen a hivatkozó lapnak. Vagyis például ha létezik az Egy/Kettő/Három lap hierarchia, akkor az Egy/Kettő lapon <nowiki>[[/Három]]]</nowiki> formában lehet hivatkozni a Kettő-höz képest allap Három-ra. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 26., 02:03 (CET)
: Kérlek ha még nem nézted meg és nem gondolkodtál el a [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|Könyvtervben]] leírtakon, akkor nézd meg, gondold át, esetleg javítsd ki a te elképzelésed szerint. Ha ezek után is kérdésed van szívesen megválaszolom, hogy mind a ketten értsük is azt, amiről a másik beszél.
: Arról is tájékoztatlak, hogy Wegyor kolléga tervezi a Genealógia és ezen belül a Családfa készítés -ről is szóló könyv megírását. Ehhez szorosan kapcsolódik a te könyved is, és a benne lévő hivatkozásokat is hasonlóképpen fogja használni. Sajnos jelenleg nem ér rá folytatni a művét, más irányú elfoglaltsága miatt, de a vitalapomon is olvashattad, hogy ígéri a könyv megírását és a további gondozását is. Éppen ezért kellene a te könyvedben is rendet tenni (egy könyvé alakítani), mert szervesen épülne be a fenti könyvbe. Ne feltétlen egy könyvbe kell hogy tartozzanak, de egységes szerkezetet kell mind két könyvben kialakítani.
: Remélem nem hagytam válasz nélkül kérdésed, ha mégis megtörténne, hát kérdezd meg újból. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 24., 12:46 (CET)
::A [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|könyvterv]] már annak idején is eleve rossz volt, ezért nem is foglakoztam vele. Extrém esetben a lapok címe valóban egy felújt hólyaghoz lenne hasonló mint pl. l. Heraldika/Alapfogalmak/További témák/Témák kibontása/Heraldikai lexikon stb. Hogyan lehetne értelmes módon hivatkozni egy-egy cikken belül egy ilyen torzszüleményre. A könyvtervben is az szerepel, hogy pl. az Axiomatikus heraldika a heraldikai lexikon része, ezért most is szeretném világossá tenni, hogy egyszerre három könyvön dolgozom: 1. [[Heraldikai lexikon]], 2. [[Címerhatározó]], 3. [[Axiomatikus heraldika]]. A hivatkozásoknak a szócikkeken belül mindhárom könyvben működniük kell. Azt sem értettem, hogy miért akarod ezeket minduntalan egy kalap alá venni. A kategóriája mindháromnak lehet <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> bár a genealógiához is sok közük van. Te ragaszkodtál minduntalan a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategóriához, mondván, hogy az az és könyvem. Csak azt nem értettem, hogyan lehet azt a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategórián belül létrehozni, de azt gondoltam, hogy te itt akarsz elhelyezni egy közös Hl könyvet, melyről mindhárom könyv indítható, ezért is kértelek meg arra, hogy ezt hozd létre te, mert nekem fogalmam sincs, hogyan lehet ezt véghezvinni. Úgy tűnik azonban, hogy mégsincs ilyen megoldás. Továbbá közlöm veled, hogy a kezdetektől fogva létezett tervem a könyvre, különben nem is tudtam volna hozzákezdeni, majd összeállítani. Mindhárom könyv tehát pontos terv szerint működik, mégpedig azon főszempont szerint, hogy az egymásra épülő hierarchiák miatt a lapok címe ne legyen túl bonyolult. Hogy "te is megértsd", főnévtér: 1. [[Heraldikai lexikon]], 2. [[Címerhatározó]], 3. [[Axiomatikus heraldika]]. Allapok: 1. Heraldikai lexikon/Címszavak, 2. Címerhatározó/címerek, illetve Címerhatározó/határozói kulcsok, 3. Axiomatikus heraldika/fejezetek. Eredmény: Könyvcím/allap címe. Semmi több, ami így a lehető legegyszerűbb és a leghasználhatóbb. Te vélhetőleg nem tudod, hogy mia az a KISS. Nem csók, miként azt hihetnéd, hanem egy anagramma, mégpedig Frederick W. Smith, a Federal Express gyorsposta alapítójanak a szervezeti stratégiája, melynek jelentése: Fly by night method + KISS (Keep It Simple Stupid) = FedEx. Azt fogom tehát csinálni, hogy a felépítést egy további hierarchiával bővítem. És a nagyon óhajtott könyvterv szerkezete a következő lesz: Főnévtér: 1. Heraldikai lexikon, 2. gyűjtőlap: Heraldikai lexikon/Hl, 3. Hl/adott címszó. Már csak azt nem tudom, hogyan lehet elérni, hogy a Hl/adott címszó lap a Heraldikai lexikon alá tartozzon. Talán az lenne a legjobb, ha a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategóriában szerepelne az összes lap vagy talán még jobb lenne, ha létrehoznánk egy külön kategóriát: <nowiki>[[Kategória:Heraldikai lexikon]]</nowiki>, ahol aztán minden hóbelevanc békésen megférne egymással és a többi könyvvel is, anélkül, hogy zavarnák egymást. A legjobb az lenne, ha a szócikkeken belül valami egyszerű módon hivatkozni lehetne a Heraldikai lexikon kategóriára. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:25 (CET)
::: Abszolút nem értem, amit írsz: ''"És a nagyon óhajtott könyvterv szerkezete a következő lesz: Főnévtér: 1. Heraldikai lexikon, 2. gyűjtőlap: Heraldikai lexikon/Hl, 3. Hl/adott címszó. Már csak azt nem tudom, hogyan lehet elérni, hogy a Hl/adott címszó lap a Heraldikai lexikon alá tartozzon."'' '''Mi az a Hl?''' Valami itt nagyon zavaros... [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 18:21 (CET)
== Képfeltöltés ==
Az általad feltöltött képeknél helyezd el az '''"Összegzés"t''' és értelem szerűen töltsd ki a megfelelő rovatait. A kitöltéshez a sablonon található információk nyújtanak segítséget, és egy másolható mintát is találsz benne: [[Sablon:Információ/inf]] [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 25., 19:42 (CET)
::Iyen sablon eddig csak a Wikipédiában létezett, de ott is jó nagy marhaság. Azonkívül én itt nem egy-két képecskével dolgozom, hanem több ezerrel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:44 (CET)
::Ja igen, és a kioktató stílusodból már kezd elegem lenni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:45 (CET)
::Ezért fentebb néha én is kioktató voltam, de néha szükség van egy kis oktatásra is.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:48 (CET)
== Kedves László! ==
Most már biztos vagyok benne, hogy jól gondoltam, amikor azt feltételeztem, hogy nem érted azt amit a '''Könyvtervben''' felvázoltam. Tulajdon képen csak a formátumát kellett volna megfigyelned, hiszen oda is írtam, hogy ne a lapneveket nézd, hanem a struktúrát.
Nem tudom miért ragaszkodsz annyira a 3 könyv különállóságához, hiszen egy téma köré épül fel az egész. Ez pedig a [[Heraldika]].
Ez lenne a címlap és csak olyan információkat tartalmazna, ami tudatja az olvasóval, hogy miről van szó, mit hol talál meg, milyen más könyveket, WEB lapokat ajánlasz a témáról érdeklődőnek
Vagyis ennek egy '''Portálnak''' kell lennie. Van arra is mód, hogy a portál alá egy Tartalomjegyzéket tegyél, amire más lapokon is adsz egy linket, megkönnyítve az olvasónak az eljutását, az őt érdeklő részekhez.
De azt se felejtsd el, hogy az általam javasolt allapos módszer, újabb allapok beszúrását is lehetővé teszi, így később is bővíthető a könyved.
Azt is érdemes szemelőt tartani, hogy a Heraldika, a [[Genealógia]] tudománynak, ezen belül a [[Genealógia/Történelmi genealógia]]-nak is része.
Tehát még akkor is úgy kellene megszerkeszteni a könyvedet, ahogy én a könyvtervbe leírtam, ha történetesen nem volna kilátásunk arra, hogy Wegyor kolléga megírja a [[Genealógia]] könyvét.
* [[Genealógia]] Ez nem a te könyved!
A '''genealógia''' (származástan) a [[nemzetség]]ek, [[Család (szociológia)|családok]] történetét, [[leszármazás]]i rendjét tanulmányozó történeti [[Tudomány#Segédtudományok|segédtudománya]].
{{A történelem segédtudományai}}
Az itt található tudományok később is kapcsolhatók lennének a könyvedhez, ha az általam javasolt struktúrát választod.
* [[Genealógia/Biológiai|Biológiai genealógia]] Ez nem a te könyved!
* [[Genealógia/Genetikai|Genetikai genealógia]] Ez nem a te könyved!
* [[Genealógia/Történelmi|'''Történelmi genealógia''']] '''Ide tartozik a Te könyved'''
* [[Heraldika]] Ez a címlap és a kategória is... Itt csak néhány mondatban ismertetném, hogy miről fog szólni a könyv, és megadnám a tartalomjegyzéket, külső és belső hivatkozásokat, szakirodalmat, az esetlegesen ebben a könyvben használt sablonokat, a jogállást, (ami természetesen GFDL).
:Bevezetőként ennyi is elég volna:
A heraldika vagy címertan a címerekkel foglalkozó történeti segédtudomány. Elnevezését a heroldokról kapta, akik a címerek első középkori szakértői voltak.
* [[Heraldika/Axiomatikus heraldika]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek]]
Itt összevonnám az összes színekkel foglalkozó lapot és a színek alcímeire hivatkoznék így:<nowiki>[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fémszínek|Fémszínek]]</nowiki>
:Ez lesz belőle:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fémszínek|Fémszínek]]
<nowiki>[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Vörös|Vörös]]</nowiki>
:Ez lesz belőle:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Vörös|Vörös]]
:Ugyan így a többi is:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Kék|Kék]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Zöld|Zöld]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fekete|Fekete]] stb.
Mérlegelni kellene azt is, hogy a [[Heraldika]] cím alá milyen mélységben teszünk egyéb lapokat. Mert van ennek egy jó tulajdonsága, mégpedig az, hogy a lap tetején megjelenik az előző fejezetekre mutató link. Vagyis bármikor vissza lehet térni az előző fejezetek valamelyikére. Mennél több fejezetet teszünk (természetesen, csak a logikai sorrendnek megfelelően), az előző fejezetek alá, annál több lesz a lap tetején lévő hivatkozás.
Ezt persze megtehetjük más módon is (Pl.: Lapozó sablonokkal, vagy a lap tetején/alján elhelyezett "lapozó linkekkel", illetve egy tartalomjegyzékre mutató linkkel is).
Tehát választhatsz milyen struktúrát alakítasz ki:
# Lehet minden a [[Heraldika]] alatt:
# Lehet egybeágyazottan:
1.Példa:
:[[Heraldika]] - Ez egy portál, címlap, kezdőlap
:[[Heraldika/Címerhatározó]]
:[[Heraldika/Címerhatározó/Címszavak]]
:[[Heraldika/Címerhatározó/Címszavak/Címerek]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon]]
2. Példa:
:[[Heraldika]]
:Heraldika/Heraldikai lexikon
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Pajzs]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerábra]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerkép]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Mesteralak]]
{{...}}
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/A címerhatározás szabályai]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/Címszavak]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/Címszavak/Címerek]]
A 2. Példa volna szerintem a járhatóbb út, és ennek az előnye, hogy az előző fejezetekre automatikusan lesz egy link a lap tetején.
Most is csak a struktúráját kell nézned, mert a sorrendet és a lapneveket is tetszésed szerint írhatod be.
Ha a te könyvedet ilyen módon készítenéd el, akkor az szervesen kapcsolódna Wegyor könyvéhez.
* [[Genealógia/Családfa|Családfa]]
* [[Genealógia/Családfa/Családfakutatás|Családfakutatás]]
Az Ő könyvében is linkelhetők az általad felrakott lapok bármelyike, de hivatkozhat (ha készítesz ilyet), a Te Tartalomjegyzékedre is.
Azt is mérlegelni kell, hogy nem csak a te könyvedről van szó, hanem a későbbiek során bárki bekapcsolódhat a fent is említett tudományágak leírásával és ezeknek is egységes szerkezetet kell mutatniuk. Tudom, hogy nem könnyű átrágni a leírtakat, de van időd rá és ha nem értesz valamit, akkor kérdezz! Amiben tudok segíteni fogok. (Persze az sem volna baj, ha néha-néha belenéznél az irányelvek, vagy a Wikikönyv lapokba, akkor kevesebbet kellene magyaráznom. Ezeket a lapokat megtalálod a [[Segítség:Tartalom|Segítség]] menüben is.
Ma átalakítottam az ABC sablont is, kérlek nézd meg. Szerintem így praktikusabb az előzőnél, szebb képet is mutat, de nem javaslom a kihagyott betűk (Dz, Dzs, stb) felvételét, mert azokban nem valószínű, hogy adatok lesznek. Ha mégis egy-egy akadna, az a D alatt elfér. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 30., 11:16 (CET)
::Hát ebből már tényleg nem értek semmit. Gyenge a felfogásom.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 31., 15:49 (CET)
:::Talán magyarázd meg lapidáris módon.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 31., 15:51 (CET)
== Úgy gondolom ==
Úgy gondolom, hogy átvitt értelemben tömör, találó kifejezésekre épülő stílusban kívánod látni a fent leírtakat. Sajnálom, de ezt már nem teszem meg még a Te kedvedért sem. Akkor sem, ha "nem érted" és akkor sem, ha "gyenge a felfogásod". Viszont olvasd el újra és újra, akkor talán meg fogod érteni.
Nem vagy már kezdő wikipédista, akinek a szájába kell rágni mit tehet és mit nem, ráadásul már 3 évvel ezelőtt a Wikipédiában is elmagyarázták ezeket neked. Ha nem akarod megérteni, az más, de akkor azt kell mondani.
Én is azért próbáltam segíteni, mert tetszett és becsültem azt a nagy munkát, amit itt és a WP-ben is csináltál. Segítőkészséget, segítséget, magyarázatokat, jóindulatot mindkét helyen kaptál, én még abba is belementem, hogy a Te lapodon beszéljük meg, mert te "nem vagy hajlandó ugrálni".
Ha csak ennyit tudtál (és nem is először), válaszolni, akkor én itt és most abbahagyom. Viszont a fentebb olvasható javaslataimat elvárom, hogy megfontold és azok szerint is cselekedj, vagyis '''töröld''' a FŐ NÉVTÉRBELI TÁVIRÁNYÍTÁSOKAT. Ha mégis sikerülne megértened a leírtakat, de kérdések merülnek fel ennek kapcsán, akkor a vitalapomon megtalálsz. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 31., 17:55 (CET)
== Re:[[Szerkesztővita:Pipi69e#Törlés|Törlés]] ==
;Az allapokról
Válasszuk szét, hogy mi valósítható meg technikailag és minek van értelme. Én annyit írtam, hogy egy lapon a rövidített perjeles formában csak az adott laphoz képest közvetlen allapra lehet hivatkozni. Tehát az Egy/Kettő lapon elhelyezett <nowiki>[[/Három]]</nowiki> hivatkozás az Egy/Kettő/Három lapra fog hivatkozni és '''nem''' az Egy/Három-ra, vagy a fő névtérbeli Három-ra, vagy az Egy/Kettő/Még valami/Három lapra. Ha nem az Egy/Kettő lapról akarsz hivatkozni az Egy/Kettő/Három lapra, akkor minden esetben ki kell írnod a teljes címet így: <nowiki>[[Egy/Kettő/Három]]</nowiki>. Ezt persze nem kell látnia az olvasónak, ha az <nowiki>[[Egy/Kettő/Három|Három]]</nowiki> formát használod, akkor csak a Három fog megjelenni. A {{sl|Hl}} sablon azt spórolja meg neked, hogy minden esetben ki kelljen írnod a "Heraldikai lexikon" előtagot.
;A fő névtérről
Az egyik fő szabály minden Wikiben, hogy a lapoknak '''egyedi névvel''' kell rendelkeznie. Ez például azzal jár, hogy csak egy [[leopárd]] szócikk lehet a fő névtérben (allapként akárhányszor előfordulhat, mert a főlap/allap forma már biztosítja az egyediséget). Ha most valaki rákeres itt a leopárd szóra a keresőben és rátalál a [[leopárd]] szócikkre, akkor meg lesz a véleménye erről a projektről, mert nem arra számít, hogy a leopárdot épp heraldikai szempontból elemzi a cikk. Ezen az sem változtat, hogy ha az említett cikk egy átirányítás. Egyik szakterületnek sincs joga kisajátítani egy fogalom értelmezesét, ezért "tiltott" a fő névtér használata.
;A keresőről
A kereső használata a fent említettek folyományaképpen a wikikönyvekben kicsit más, mint máshol. Itt nem logikus elvárni, hogy egy fogalom (például a "címerleírás") feltétlenül megjelenjen, ahogy valaki elkezdi beírni a keresőmezőbe. Ha így lenne, erre a leopárd szócikk is igényt tarthatna, de akkor ugyanott vagyunk ahol eddig, a különböző szakterületek versengenek azért, hogy melyikük értelmezése kerüljön a fő névtérbe. A Te példád ("címerleírás") ugyan speciális, feltehetően senki más nem tart majd igényt a fogalomra (ellentétben a "leopárd"-dal), de akkor Te magad egyenként fejben fogod tartani, hogy melyik általad használni kívánt fogalmat értékeltük úgy, hogy nem fog ütközni más könyvekkel és bekerülhet a fő névtérbe és melyik nem? Vagyis a [[leopárd]] cikkedet "száműzzük" a fő névtérből, a "címerleírás" maradhat? Minden szóról szavazni fogunk?
A dolgok keresésének itt inkább az volna a módja, hogy a könyvespolcokon kotorászva találunk rá arra, ami érdekel minket és nem a keresőmezőbe beírva. Vagy létre lehet hozni egy Címerleírások nevű kategóriát. Vagy '''esetleg''' összeröffenhet a wikikönyvek közösség és megbeszélhetjük, hogy egy '''kivételes''' formában megengedjük a fő névtér "szennyezését", ez a kivételes forma pedig az ál-névterek használata. A "rendes" névtér ugyebár a Sablon, a Kategória, a Speciális stb. Ezekhez a wikikönyveket működtető szoftver (általában, de nem mindig) speciális működést is rendel. Az ál-névtér ugyanúgy Valami<kettőspont>Valami más formájú, mint a rendes, csak nem tartozik hozzá speciális működés. Valójában olyan, mint egy sima szócikk cím, csak van benne egy kettőspont. Ilyen bármennyi létrehozható és biztosítja az egyediséget (legalábbis az ál-névtér '''és''' a szócikk cím együtt). Ezen a módon egyfajta típusosság adható hozzá a szócikkekhez (elvileg erre szolgál a kategorizálás is). Mivel azonban ez is csak egy szócikk a fő névtérben, mindenképp megszavaztatnám. Ja, és hogy a kérdésedre is válaszoljak: utólag és "varázsütés-szerűen" nem lehet kötőjeles előtaggal ellátni szócikkek címeit, csak egyenként, "kézzel".
;Zárszó
Szerintem mindenképp kérdezz többször, mielőtt cselekszel. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 17:47 (CET)
:: Utószó: Valamit félreértettem. Azt hittem, '''sok''' címerleírás van, de látom, hogy csak '''egy''' [[címerleírás]] szócikkről beszélsz. Most már abszolút nem értem... Miért gondolod, hogy a [[pólya]] szónak a heraldikai értelmezése az elsődleges? Az utólagos kötőjel akarja biztosítani az egyediséget? Ha valaki a gyermekgondozásról szeretne majd könyvet írni, akkor ő válassza a "pólya+" formát? Egy harmadik lehetne a "pólya$", stb. Képzeld el, hogy valaki rá akar keresni erre a szóra a keresőmezőben; elkezdi beírni, hogy "pólya" és megjelennek a találatok: "pólya-", "pólya+", "pólya$". Melyiket válassza? A rejtélyes karakterek nem túl informatívak. Miért nem lehet elfogadni egyszerűen azt, hogy neked a [[Heraldikai lexikon/Pólya]] formát "'''kell'''" használnod? Ez kicsit olyan, mintha a színházban a Rómeó és Júliát egy színész adná elő oly módon, hogy bejön a színpadra, elmondja a cselekményt öt percben, majd távozik. Merthogy így sokkal egyszerűbb... Belátom, macerás mindig bepötyögni, hogy <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Pólya|Pólya]]</nowiki> de erre szolgál a {{sl|Hl}} sablon, csak pár karakterrel több, mint a <nowiki>[[pólya]]</nowiki>: <nowiki>{{Hl|Pólya}}</nowiki>. Az eredmény ez lesz a forrásban: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Pólya|pólya]]</nowiki> és ez a szócikk megtekintésekor: {{Hl|Pólya}}. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 2., 00:01 (CET)
== Mindenki hibás? ==
Jó volna, ha leszoknál a mások hibáztatásáról! Pipi lapjára azt írtad, hogy KeFe-nek is most jutott eszébe... Nem most jutott eszembe, már az elején figyelmeztettelek, próbáltam elmagyarázni. Ehhez nézd meg az [[Szerkesztővita:Szegedi László/Archív1|archívumba írtakat]]. a dátum: 2006. szeptember 1-6
Mivel ott sem értetted meg, létrehoztam a [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|Könyvterv]] lapot 2006. október 6.-án.
Te közölted velem, hogy én nem érthetem meg amit te csinálsz, ezért abbahagytam. Mert biztosan többet tudsz a Heraldikáról mint én. Amikor már eléggé sok anyagot felraktál, láttam hogy kb. mi is lehet a végkifejlete, akkor szóltam ismét. Nem csak szóltam, de javítottam a Könyvtervet, hogy könnyebben megértsd - gondolom el sem olvastad.
Az utóbbi napokban leírtam, hogy milyen összefüggéseket látok a Generalógia, Családfa, Családfa tervezés és a te könyved között, ezzel is láttatni szerettem volna, hogy összetartozó könyvekről van szó, éppen ezért is fontos, hogy egységes szerkezetben jelenjenek meg ezek a könyvek. Még ha a wikiprojektekben megengedhető lenne is az, amit te csinálsz, a fenti okok miatt is át kellene alakítani.
Tehát megkérlek ne állíts valótlanságokat, melyben igyekszel magadat jobb, engem pedig rosszabb színben feltüntetni. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. február 2., 11:11 (CET)
:Tisztelt KeFe! A Pipi lapján is azt írtam, hogy nem veled akarok foglalkozni és ez már-már prófétai igazsággá nemesül. Az egyetlen baj veled a vaskalaposság, azaz hogy nem vagy képes túltenni magad a merev szabályokon. Azt hiszed, hogy csak egyféle megoldás van, mégpedig "ami szabál az szabál". Ezért készítettem neked egy kis fejtörőt. Kíváncsi vagyok, hogy képes vagy-e megfejteni. Az elemi menedzser tanfolyamok feladványai közé tartozik és általában 5 percet szoktak rá adni. Neked azonban biztosítok egy egész napot. Nyugodtan konzultálj az unokákkal, ők biztosan tudni fogják a megoldást. Az ábrán az öt pontot három vonallal kell összekötni. Pofonegyszerű!
[[Fájl:Feladvány,.PNG]]
A megoldáshoz tanulság is tartozik. Ha ezt felismered, rögtön rájössz, hogy mi veled a baj. Ha nem sikerült vele megbirkózni, nem kell aggódni, majd holnap közlöm a megoldást.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 2., 14:49 (CET)
:Egyébként meg a Pipi lapján te igyekeztél engem befeketíteni, ha nem tévedek.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 2., 15:17 (CET)
Én elvből sem szeretnék senkit megsérteni, negatív jelzőkkel illetni, még akkor sem ha nálam jóval fiatalabb. Csak annyit válaszolnék neked, és legyen ez tanulság a számodra, hogy a vitalapodon (az archívumodban is megnézheted), a Könyvtervbe, a Társalgóban többször is próbáltam megérteni veled, mit miért nem lehet. Te még mindig ragaszkodsz az eredeti elképzelésed mellett, '''Akkor ki a vaskalapos?'''
A feladványaidat pedig tartsd meg magadnak, szórakozz velük kedvedre. Azt hiszem felesleges veled az időmet pazarolni. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. február 2., 17:01 (CET)
::Rendben, akkor itt a megoldás, remélem, hogy legalább a tanulságát fel tudod fogni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 12:54 (CET)
[[Fájl:Feladvány-megoldás.PNG]]
:Egyébként meg mit gondoltál, hogy majd táncra perdülök örömömben, meg megrendezem a riói karnevált?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:12 (CET)
:És remélem, hogy komolyan gondoltad, hogy nem pazarlod rám tovább az idődet. A kezdetektől ez volt a leghőbb vágyam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:54 (CET)
== Törölt lapok ==
Üdv Szegedi Úr! Nem "szívózni" akarok, de töröltem a következő lapokat a fő névtérből:
* [[Arany]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Arany|Mi hivatkozik erre]])
* [[Ezüst]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Ezüst|Mi hivatkozik erre]])
* [[Zöld]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Zöld|Mi hivatkozik erre]])
* [[Kék]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Kék|Mi hivatkozik erre]])
* [[Vörös]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Vörös|Mi hivatkozik erre]])
A "Mi hivatkozik erre" linkekre kattintva látható azon lapok listája, melyek a helyes <nowiki>[[Heraldikai lexikon/</nowiki>''Szín''<nowiki>]]</nowiki> forma helyett a helytelen <nowiki>[[</nowiki>''Szín''<nowiki>]]</nowiki> formában hivatkoznak a törölt lapra. A fentebb törölt lapokra jelenleg csak a Heraldikai lexikon más szócikkei hivatkoznak, ezért a fő névtér használata indokolatlan. Ha tud olyan megfelelő indokot említeni, ami Önt a fő névtér használatára kényszeríti, szívesen meghallgatjuk, ha nem, úgy további törlések várhatók. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 02:18 (CET)
:Kedves Pipi úr! Ez a "szívesen" nem hangzik valami őszintének. És gondolom, hogy nem is nagyon van válasz arra, amit a vitalapján kérdeztem és felvetettem.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 12:55 (CET)
::# '''[[Szerkesztővita:Szegedi László#Re:Törlés|Ezt]]''' szántam válasznak. Ha nem kielégítő, beszélgessünk róla tovább.
::# A ''"szívesen"'' tényleg őszinte volt. Mivel én is határozóban utazom, nagyon érdekelnének a tapasztalataid, és bár többször megkerestelek ez ügyben, nem reagáltál. Ezzel nem is volna baj, azzal viszont igen, hogy a KeFével folytatott vitádból sem derült ki semmi érdemleges arra vonatkozóan, hogyan működik a határozód. Például tényleg csak az az egyetlen megoldás, hogy használod a fő névteret, vagy egyszerűen lusta vagy gépelni? A fenti színeket azért töröltem, mert ezeknek a lapoknak csak annyi a szerepük, hogy kevesebbet kelljen gépelned, a használatuk egyáltalán '''nem szükségszerű'''. Ez a szükségszerűség az, amit nem indokolsz meg, ezt várom ''"szívesen"''. Zárójelben: a KeFével folytatott vitádból nem csak erre vonatkozóan, hanem '''általában''' sem derül ki semmi érdemleges, e helyett puszta személyeskedésnek tűnik. Csupán néhány utalás holmi ''"misztikus"'' kereszthivatkozásra, meg belső logikára, amit mi ''"úgysem érthetünk"'' meg. A ''"szívesen"'' szóval azt is szerettem volna érzékeltetni, hogy '''tényleg''' szívesebben látnék egy érdemi vitát, mint azt, hogy ilyenekkel intézed el mások véleményét: ''"A könyvterv már annak idején is eleve rossz volt, ezért nem is foglakoztam vele."'' '''Ez nem érv'''. Ha át sem gondolod, hogyan ítélheted meg? Kevés szerkesztő van itt a Wikikönyvekben, szomorú lenne, ha megszakadna a párbeszéd és ez a kevés szerkesztő sem állna szóba egymással. Ezért szeretném fenntartani ezt a diskurzust, de annyit változtathatnál, hogy nem vetsz el minden ötletet '''eleve'''. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:23 (CET)
::: '''Példa''': [[Szerkesztővita:Szegedi László#Mindenki hibás?|Ebben a hozzászólásban]] KeFe reagált arra a vádadra, hogy ''"KeFének is most jutott eszébe"''. Hivatkozásokkal alá is támasztja az állítását, miszerint nem csak most jutott eszébe. Erre Te egy rejtvénnyel válaszolsz, de az érdemi válassszal adós maradsz, ami csak egy lehetett volna: valóban nem volt igaz a vádad, nem ''"csak most szólt"''. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:39 (CET)
:Érdeklődéssel várom az Ön határozóját.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:56 (CET)
:: Az egyelőre befuccsolt, bár nem adtam fel. Valljuk be, a Wikikönyveket működtető szoftver ([http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki MediaWiki]) nem erre van kitalálva. A célom egy olyan szoftvermegoldás, amivel bárki bármilyen határozót felépíthet, vagyis nem ragaszkodom a MediaWiki-hez, ezért most épp egy [http://drupal.hu Drupal] megoldáson dolgozom. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:23 (CET)
== Nagyszerű ==
Kedves Pipi! Örülök, hogy visszatérhetünk a tegeződéshez, mert a magázódásból is azt vettem ki, hogy az a "szívesen" tényleg nem volt az, de most inkább ne a hajós vicc mintájára folytassuk a mi mennyit? A Wikipédia azért is "nagyszerű" projekt, mert megkönnyíti az emberek számára, hogy összevesszenek. Amikor a lap tetején megjelenik a kis sárga sáv, hogy új üzenetem van, már nem is szívesen nyitom ki, mert várható, hogy valamilyen kellemetlenséget tartalmaz.
Még egyszer világosan megfogalmazom, amit már a KeFe számára is leírtam. Egyszerűen n e m é r t e m, hogy mit akar (van ilyen is), de úgy veszem ki, hogy csak bonyolítani akarja a helyzetet. Én nem vagyok az a Wikikukac, aki ismeri a Wikiszoftver minden apró takonypócát. Örülök, hogy össze tudok állítani egy oldalt, meg belőle egy könyvet és nem is nagyon szeretnék ebbe belemélyedni, mert az én elsődleges feladatom az, hogy tartalommal töltsem fel az oldalakat, és ha szerkesztési kérdésekkel foglalkoznék, az venné el minden időmet. Ezért kértem a KeFét is arra, hogy hozzon létre egy konkrét Heraldika könyvet, az alája tartozó néhány allappal (nem pedig azt a vázlatot, amely már első látásra sem felel meg), melyből látom, hogy lehet-e használni vagy sem. Ha nem lehet, úgyis törölhető. Ezért érdelkelt volna az allapok /perjeles hivatkozása, mert ez valóban leegyszerűsíti a dolgokat (de csak akkor, ha működik és a te fenti magyarázatodból azt vettem ki, hogy ez sem nekem való), de amikor én kipróbáltam, nekem nem működött, ezért lett volna szükséges egy működő példát látnom. Erre vagy lehet, hogy nem erre de valami hasonlóra nekem jött, hogy kemény fejű vagyok meg nem tudok helyesen írni, stb. stb. ami után a kommunikáció már a természetes úton halad a maga irányába. Meg természetesen én is hibás vagyok, amikor indulatból fogalmazok, de meg kell védenem a saját érdekeimet is, ha minden előzetes értesítés nélkül egymás után ugranak elő a törlésre jelölt lapok és a határozó használhatatlanná válik. (Amit egyébként kívülről már számosan szóvá tettek.)
Ami a te megkereséseidet illeti a határozó ügyében. Elnézést kérek, de tényleg az a helyzet, hogy elkerülte a figyelmemet. Nem tudom, hogy az én vitalapomra írtál-e, mert én csak a sajátomat szoktam olvasni vagy máshova, és mint fentebb írtam, nem vagyok egy nagy Wikikukac, tehát még arra sem vettem a fáradságot, hogy kiderítsem, hogyan lehet megnézni a friss változtatásokat, meg nem is nagyon törekedtem erre, mert én tényleg a magam dolgaival vagyok elfoglalva és ha megyek előre, nehéz engem megállítani. (A KeFe erre azt fogja mondani, hogy tényleg kemény fejű vagyok, de a szinonímák között is van különbség, miként pl. Victor Hugo írta a Nevető emberben a francia pairekről, hogy az az árnyalat különböztette meg őket a lordoktól, ami a hiúságot különbözteti meg a gőgtől.) Ha azonban újra felteszed a kérdéseket szívesen válaszolok.
Végül pedig a könyvről. Úgy látom, hogy a Wikikönyvek szerkezetéből következően, meg a szabályokhoz való ragaszkodás miatt nincs igazán megfelelő megoldás a számomra, hogy a három könyv szerkezete viszonylag egyszerű maradjon. (És miként az a fenti feladványból is látható, a keretekhez való ragaszkodás nem mindig vezet valahova, ami a jó menedzser számára egy alapigazság.) Ezért lényegében elölről fogom kezdeni az egészet. A Heraldikai lexikon számára létrehozok egy hl nevű könyvet, hogy minél kevesebbet kelljen gégelni és a tartalmát áttöltöm ide. A Címerhatározó számára pedig létrehozok egy ch nevű lapot és a tartalmat ide is áttöltöm, a régieket pedig majd törölni lehet. Ez legalább egys évvel fog visszavetni, de mindeképpen igyekszem majd fokozatosan átdolgozni, mert már eddig is sok külső hozzájáruló írt bele és sokan kerestek meg a kérdéseikkel a privát e-mailomon, tehát azt látom, hogy az embereknek szükségük van rá és érdeklődéssel olvassák. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 5., 15:51 (CET)
== Isten ments! ==
'''... hogy egyesével elkezdj bíbelődni!''' Hl és Ch könyvekre nincs szükség, minden jó ott, ahol most van! Várj addig, amíg egy kicsit átlátom a dolgaidat. Ha van például egy lap a Heraldikai lexikonban és hivatkozni akarsz rá máshonnan, akkor ugye ezt kéne beírnod a forrásba: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Akármi]]</nowiki>. Ez tényleg macerás, de nem az a megoldás, hogy ezt a lapot átmozgatod a Hl/Akármi lapra, hanem a '''hivatkozást''' írod másképp, így: <nowiki>{{Hl|Akármi}}</nowiki>. Nézd meg a [[Heraldikai lexikon/Címszavak]] lapot. Az összes linket átjavítottam <nowiki>[[valami]]</nowiki> formáról <nowiki>{{Hl|valami}}</nowiki> formára. Ugyanígy jártam el a [[Címerhatározó]] tartalomjegyzékében, csak ott a {{sl|Hl}} sablon helyett a {{sl|Ch}} sablont használtam. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 5., 18:35 (CET)
UI.: Most már ''"csak"'' annyi a feladat, hogy ki kell javítani az összes hivatkozást a szócikkekben a helytelen (fő névtérre hivatkozó) <nowiki>[[valami]]</nowiki> formáról a helyes (a megfelelő könyv allapjára hivatkozó) <nowiki>{{Hl|valami}}</nowiki>, vagy <nowiki>{{Ch|valami}}</nowiki> formára. Azt, hogy melyiket kell választani, az dönti el, hogy a Heraldikai lexikon, vagy a Címerhatározó allapjáról van-e szó. A lényeg, hogy már ne hozz létre '''új''' szócikkeket a fő névtérben. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 5., 18:46 (CET)
:Köszönöm a sablont. Úgy látom, hogy a legegyszerűbb a perjeles megoldás használata lenne, mert a {{}} zárójelek leírásához le kell nyomni az Alt-ot, meg bonyolultabb is lenne most az összes hivatkozásba beírni a sablont. A megelevő szócikkek hivatkozásait egyszerűen ki tudom egészíteni egy / jellel. A szövegben ez valahogy így fog megjelenni [[/pólya]], ami eléggé ormótlan, de jobb mint a semmi, ha nem akarom mindig kiírni, hogy <nowiki>[[/pólya|pólya]]</nowiki>. A / jel funkcióját nem lehetne esetleg helyettesíteni valami mással, pl. a csillaggal, tehát [[*pólya]], ami a szövegben sokkal kevésbé feltűnő és utal a hivatkozásra is.
:A perjel használatának van egy hátránya, mégpedig az, hogy amennyiben a hierarchiák szerkezetét nem akarom túl bonyolulttá tenni, minden perjeles szócikknek az első oldalon kell lennie, ami a Heraldikai lexikon esetében eléggé nehézkes a mintegy 2000 szócikk miatt. Azt a megoldást pedig nem akarom választani, amit a KeFe javasolt, hogy Hozzak létre egy [[Heraldikai lexikon/Szócikkek]] (azaz címszavak) oldalt, mert az már tovább bonyolítja a helyzetet. A megoldás talán valamilyen kinyitható táblázat lenne, ahol bezárt állapotban csak a kezdőbetűk lennének láthatók, majd a megnyitás után megjelennének az adott betű alá tartozó címszavak. Hasonlót már láttam egyes sablonoknál és lehetséges, hogy van más forma is, csak az a kérdés, hogy működni fognak-e benne a címszavak?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 06:32 (CET)
:Egyébként meg köszönöm, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó mutatóit átírtad, ami nem lehetett kis munka.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 06:45 (CET)
:Valami olyasmi sablonra gondoltam, mint amilyen a Wikipédiában található a [[w:2005-ös Superbike világbajnokság|2005-ös Superbike világbajnokság]] című cikk alján. [[Sablon:SuperbikeVb]]Csak persze átalakítva, hogy a betűk szűkebb táblázata becsukott állapotban egymás mellé is kiférjen, majd megnyitva az egyes betű alá tartozó címszavak vagy inkább az egész címszó lista (az adott betűnél kinyílva) az egész lap hosszában megjelenjen. Te biztosan több elképzeléssel rendelkezel arról, hogyan lehet ezt megvalósítani.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 13:07 (CET)
:: Igen, ezt tudja a {{sl|navbox}}. A Wikipédiában még rendes infó is van hozzá: [[w:Sablon:Navbox]]. A perjeles dologgal mit is akarsz pontosan? Nem értem... A [[Heraldikai lexikon]] lapon hivatkozhatsz a [[Heraldikai lexikon/Pólya]] lapra így: <nowiki>[[/pólya]]</nowiki>, de máshonnan (például egy [[Címerhatározó]]ban lévő lapról) már nem. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 05:15 (CET)
:: Ja és még valami. Nem tudom, milyen billentyűzetet használsz, de nálam a [ és ] karakterekhez ugyanúgy kell {{billentyű|Alt}}-ot használni, mint a { és } karakterekhez. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 05:29 (CET)
:::A billentyűzetünk valószínűleg ugyanolyan, de a szögletes zárójeleket be lehet iktatni a felső menűból is [[belső hivatkozás]] használatával, a kapcsos zárójelekhez viszont le kell nyomni az Alt-ot is és közé kell írni a szöveget. A perjelllel kapcsolatban csak arra gondoltam, hogy helyette ugyanabban a funkcióban nem lehetne-e valamilyen módon használni a csillagot, mert akkor a szövegben pl. nem az jelenne meg, hogy [[/pólya]], hanem az, hogy [[*pólya]], ami sokkal kevésbé feltűnő a szövegben, tehát a [[Heraldikai lexikon]] címlapján nem a [[/pólya]], hanem a [[*pólya]] hivatkozás szerepelne ugyanabban a funkcióban.
::: Ezt értem, de mi ez a funkció? Egyébként valszeg nem lehet csillagra cserélni, mert ehhez a szoftver legmélyebb bugyrait kéne átírni. Más: majd ránézek erre a szerkesztőablak feletti menüsorra, hátha bele tudok tenni egy kapcsos zárójel párt. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 21:46 (CET)
::::Ha már beleteszed a kapcsos zárójeleket, jó volna, ha lenne ott egy sarkos zárójel <> pár is, amit szintén gyakran kell használni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 9., 15:26 (CET)
:::A navbox pontosan az, amire szükségem lenne, csak jobb volna, ha a szélessége nem nyúlna ki a teljes oldal szélességére, hanem pl. az A, a B, C stb. betűk navboxai egymás mellé kerülhetnének, a címben pedig csak az A vagy a B lenne, meg a kinyit/becsuk link. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 8., 14:41 (CET)
==Sablon==
Megcsináltam a címszavak mutatójának a sablonját. [[Sablon:Heraldikai lexikon/Címszavak]] Jó lenne még valahogy elérni, hogy a Címszavak doboz megnyitása után az összes betű doboza csukva maradjon és csak akkor nyíljon ki az adott betű alá tartozó jegyzék, ha kinyitottuk a "kinyit" linkkel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 9., 17:38 (CET)
:: Nem ismerem annyira ezt a sablont, de ha megnézem a kódodat (így kezdődik):
<pre>
{{navbox
|név = Heraldikai lexikon/Címszavak
|cím = <big>Címszavak</big>
|állapot = collapsed
|lista1 = {{navbox|gyerek <---- Itt kezdődik egy gyerek navbox
}} <---- És itt azonnal le is van zárva
{{Navbox oszlop...
</pre>
::Lehet, hogy csak túl álmos vagyok, de jó ez így? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 10., 05:08 (CET)
:::A sablont a navbox leírásából vettem, ahol az egymásba csukható változatban a Harry Potter szereplők egyes navboxaiban csak listák szerepelnek, nem oszlopok, amire szükségem lenne. Ezért ebbe a navboxba behelyeztem az oszlopos navboxot és a többit töröltem. Az eredetiben is le van zárva a gyerek után. Próbáltam többféle képpen, de csak így működik. Viszont azt még nem sikerült megoldanom, hogy a Címszavak navbox megnyitása után az egyes betűk navboxai zárva maradjanak. Az egyes betűk navboxaiban próbáltam megadni az |állapot = collapsed paramétert, de nem használt. Úgy látszik, hogy ezt itt másként kell használni vagy pedig ki kellene találni, hogy a "Harry Potter" navboxba hogyan lehet oszlopokat beilleszteni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 10., 16:10 (CET)
Hali! Sikerült megbuherálni, de csak úgy működik, ha a tartalmazó dobozban az ''állapot = uncollapsed'', még nem jöttem rá, miért. Itt van: [[Szerkesztő:Pipi69e/Navbox/Oszlopok]]. Sajna csak 20-ig kezeli a lista elemeket (''lista1..lista20''), majd ki kell bővíteni, hogy a Q betű után is beleférjen. A korábbi észrevételem nem volt tévedés, a helyes kód így néz ki:
<pre>
{{navbox
|név = Heraldikai lexikon/Címszavak
|cím = <big>Címszavak</big>
|állapot = uncollapsed
|lista1 = {{Navbox oszlop|gyerek
| állapot = collapsed
| cím = A
| oszlopszélesség = 18.25em
| oszlop1 =
* [[/ablak]]
* [[/ablakos]]
...
</pre>
[[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 04:07 (CET)
:Ez sem mindig marad csukva, csak az első megnyitáskor. Furcsa, hogy csak 20-ig működik.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 12., 13:56 (CET)
:: Átírtam a {{sl|navbox}} sablont, most már 32 db ''lista'' elemet kezel, ha több betű kell, szólj. Mit értesz az alatt, hogy csak az első megnyitáskor marad csukva? Kipróbáltam a [[Szerkesztő:Pipi69e/Navbox/Oszlopok]] lapot úgy, hogy az egyik betűt kinyitottam, elmentem más oldalakra ([[Speciális:Friss_változtatások]], [[Speciális:Lap találomra]] stb), majd visszatértem, de csukva találtam, amit nyitva hagytam. Az első pillanatban mindig nyitva jelennek meg a betű-dobozok, majd a lap teljes betöltődésekor csukódnak össze. Nem lehet, hogy amikor nézted, túl sokáig tartott a betöltődés? Vagy az is lehet, hogy a böngésződ ''Vissza'' gombjával kerested fel ismét a lapot? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 21:59 (CET)
::: Kivettem a ''név'' paramétert a beágyazott {{sl|navbox oszlop}} dobozokból, ezáltal eltűnt a dobozok bal széleiről az m•v•sz link. Szerintem felesleges minden dobozba. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 22:05 (CET)
::::Igen, a név paraméter fölösleges, úgyis csak egyben lehet szerkeszteni az egészet. Majd meglátom, hogyan működik az átalakított sablon, minden estere köszönöm, hogy foglalkoztál vele. A legideálisabb még az lenne, ha a becsukható táblázatban füles táblázatok szerepelnének, ahol a megnyitás után csak az egyes betűk táblázatainak a fülei látszanának. így több is elférne egymás mellett, meg alatt és csak az adott betű alá tartozó címszavak lennének láthatók. Mindehhez még a táblázatokban oszlopoknak is szerepelnie kellene, vagyis itt már háromféle navboxot és táblázatot kellene kombinálni egymással: 1. a becsukható fő navboxot, 2. az oszlopos navboxot és a füles táblázatokat. Nem tudom, hogy létezik-e ilyen és kombinálhatók-e egymással.?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 13., 13:34 (CET)
==Igen nagyszerű==
Jól össze-vissza van már kutyulva az egész mindenség. Megcsináltam a sablont a / jeles címszavakkal, erre azt kell látnom, hogy nem minden címszó jön be automatikusan a jegyzékbe, néhány hiányzik, mert már mindenki átszerkesztette valahogy vagy Heraldikai lexikon előtaggal vagy a kapcsos zárójelekkel. Így aztán a perjeles hivatkozás egyszerű módja sem fog működni, miként az konkrétan ki is derült, csak ha a kapcsos zárójelekbe beírom hogy <nowiki>{{Hl|Cím}}</nowiki>Ez megint csak nekem jelent többletmunkát nem azoknak az alkalmi szerkesztőknek, akik egy-egy cikket átszerkesztenek aztán fütyülnek az egészre. Ezért arra szeretnék kérni minden alkalmi szerkesztőt, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó szerkezetébe se nyúljanak többé bele, mert számomra ez nagyon idegesítő és megterhelő. Lehetőleg mindenki koncentráljon a saját projektjére. Köszönöm --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 14., 11:27 (CET)
: '''Először''': Idézet a szerkesztéskor megnyíló szerkesztőablak alatti szövegből ({{billentyű|Lap mentése}}, {{billentyű|Előnézet megtekintése}}, {{billentyű|Változások megtekintése}} gombsor alatt): ''"Ha nem akarod, hogy az írásodat könyörtelenül átszerkesszék vagy tetszés szerint terjesszék, ne küldd be!"''. Ez a szöveg '''mindenki''' számára látható, aki szerkeszt. A Te fenti kérésed csak itt látható, vagyis nem várható el, hogy inkább az utóbbi vetessék figyelembe, mint az előbbi. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 14., 12:26 (CET)
: '''Másodszor''': A perjeles és a {{sl|Hl}} sablont használó megoldás között nincs különbség, ha létezik az adott allap a [[Heraldikai lexikon]] alatt. Mutass konkrét példát arra, hogy az egyik működik, a másik nem. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 14., 12:26 (CET)
: '''Harmadszor''': Úgy látom, mégis van különbség a perjeles és a Hl-sablonos megoldások között: azért piros sok link a [[Heraldikai lexikon]]ba beillesztett {{sl|Heraldikai lexikon/Címszavak}} sablonban, mert kisbetűvel vannak benne megadva a perjeles linkek (pl.: /'''a'''dománycímer), de csak a nagybetűvel kezdődő Heraldikai lexikon/'''A'''dománycímer szócikk létezik. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 15., 04:44 (CET)
:::Először (és utoljára): ez a "könyörtelenül" a kulcsszó, ami ebben az esetben a kíméletlenül szinonímája.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 16., 13:41 (CET)
:::: Sose feledd, hogy nem az az elsődleges célja másoknak, hogy mindenáron tönkretegyék a dolgaidat. Mindannyian azért vagyunk itt, mert szeretnénk valamit jól csinálni. Te a határozódat, én az enyémet, KeFe az egész Wikikönyveket. A céljaink lényegében közösek, a másikról eleve rosszindulatot feltételezni botorság. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 16., 14:25 (CET)
:::Másodszot (tehát mégsem utoljára): látom, hogy a szerkesztői ablakban megjelentek a kapcsos zárójelek, ami nagyszerű. Amit még hiányolok, az a sarkos zárójelek <>, mert mint korábban írtam, ezeket is gyakran kell használni. (Bár ez is megoldható az apróbetűs szöveg vagy az áthúzott betű használatával.)--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 16., 13:44 (CET)
:::: A sarkos zárójeleket egyszerűen elfelejtettem, este pótolom. Egyébként szoktad használni a szerkesztőablak alatt azt a kis dobozt, amiben az ékezetes karakterek vannak? Ha a kiválasztómezőben az Alap helyett a Wikikód-ot (második), a Sablonok-at, a Hivatkozások-at stb. választod, sok hasznos eszközt illeszthetsz be a forrásba a felső gombsorhoz hasonló módon. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 16., 14:25 (CET)
:::::Igen, szoktam használni, de amíg a fenti menüben az eszközök kiválasztása csak egy kattintás, addig az alsó eszköztárban még le kell görgetni a listát is, hogy a megfelelő eszköz megjelenjen. Ilyenkor mindig el szokott tűnni a kurzor villogó függőleges vonala, úgyhogy vissza kell állni a megfelelő helyre és újra oda kell kattintani. Akkor már a sarkos zárójelekhez egyszerűbb használni az Alt-ot és az m-et, illetve a pontot. Egyébként meg eleve nem feltételezek senkiről sem rosszindulatot, de van olyan eset is, amikor valaki akaratlanul vagy öntudatlanul is többet árt, mint használ.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 04:37 (CET)
:::::Csak egy jellemző példa. A Címerábra szócikkhez valaki (biztos, hogy nem én) a [[Heraldikai lexikon/címerábra]] mellett készített egy átirányítást a heraldika szócikkből: [[Heraldika/Címerábra]]. Amikor az {{Hl|ablak}} szócikkben a belső hivatkozásokat kijavítottam a kapcsos zárójelekre, a címerábra szócikk nem működött sem kis- sem nagybetűvel: {{Hl|Címerábra}}. Na most akkor ne üsse meg a guta az embert már rögtön az elején? Mi most a teendő? Töröltessem a [[Heraldika/Címerábra]] lapot, hogy ne zavarjon be vagy készítsek egy új [[Heraldikai lexikon/Címerábra]] lapot? Ez az amire azt mondtam, hogy rendkívül idegesítő és megterhelő, mert fölösleges külön munkával jár.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 05:12 (CET)
:::::: A {{sl|Hl}} sablon arra számít, hogy a Heraldikai lexikonban nagybetűvel kezdődnek az allapok címei: Heraldikai lexikon/'''C'''ímerábra. Ez azzal függ össze (ezt én se nagyon értem), hogy ha egy szócikkben létrehozol egy linket: <nowiki>[[akármi]]</nowiki>, ami egy nem létező, fő névtérben lévő (illetve még nem lévő) szócikkre mutat, majd mented a lapod, akkor kapsz egy piros linket, amire, ha rákattintasz, akkor egy új cikk szerkesztőablaka nyílik meg, de ez a cikk nem az '''akármi''', hanem az '''Akármi'''. Allapok esetén nem így van, ha beírnám most ide, hogy <nowiki>[[/akármi]]</nowiki>, akkor egy olyan piros link lenne az eredmény, ami nem a Szerkesztővita:Szegedi László/Akármi, hanem a Szerkesztővita:Szegedi László/akármi szócikkre mutatna. Már látom, hogy sok szócikk kezdődik kisbetűvel (például az említett: Heraldikai lexikon/címerábra), ezért majd átalakítom a {{sl|Hl}} sablont, hogy keresse a kisbetűs szócikkeket is és ha se a nagybetűst, se a kisbetűst nem találja, hozzon létre egy piros linket a nagybetűs verzióra (kérdés, hogy feltétlenül arra? szerintem jobb ez így, mert akkor nincs zűrzavar a kis és nagybetűs címszavak keveredése miatt). A [[Heraldika/Címerábra]] szócikknek én sem látom értelmét. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 12:49 (CET)
::::::: Most átírtam, megtalálja a kisbetűvel kezdődő allapokat is, de szegényke már nagyon túlterhelt :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 14:03 (CET)
::::::::OK köszönöm. A kisbetűs cikkekre egyébként azért van szükség, mert a közneveket nem szívesen írnám nagybetűvel, ha egy lexikon szócikkeiről van szó, ugyanis néha megeshet, hogy egy szó kis- és nagybetűs változata is egy-egy külön szócikk. Most hirtelen csak egy német példa jut eszembe (bár ez sem a legjobb, mert a németben a főneveket nagybetűvel kell írni), ahol az adler a sas, az Adler pedig az ilyen nevű heraldikai és genealógiai szaklap neve, de van Adler személynév is.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 14:44 (CET)
== Füles táblázat / határozó ==
Megnéztem a készülőben levő határozódat és örömmel fedeztem fel, hogy pl. a [[Határozók/Segédeszközök/Új határozó varázsló/5. lépés]] lapon megtalálható az a füles táblázat, amelyre nekem is szükségem lenne. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e erről valamilyen leírás, mert én is szívesen használnám, ugyanis nagyon szemléletes. Már csak úgy lehetne tökéletesebb, ha pl. a te határozód esetében az 5. lépés melletti 4. lépés fülre vagy akár az 1. lépés fülre rákattintva kinyílna az adott lap alá tartozó táblázat, esetleg külön lap. Ezt a címszavak táblázatához és a Címerhatározó kulcsainak lépéseihez én is nagyon jól tudnám használni. A címszavaknál még az is jó volna, ha egy sorban csak kb. 10 fül jelenne meg, majd alatta újabb 10 stb.
: Értem, mire gondolsz, majd megnézem mit tehetek, mert egy ilyen füles táblázathoz szerintem saját Javascript kód kell a [[Mediawiki:Common.js|Common.js]]be. Az enyém csak "kamu", minden fül valójában másik lap és nem is kattintható. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 13:31 (CET)
Egyébként, ha jól látom, a hatórozód szerkezete úgy épül fel, hogy a Beállítások után a Tulajdonságok következnek, majd a Növényhatározó esetében a konkrét növények. A működő határozó lényege szerintem az, ha a nagyobb kategóriáktól (mint amilyen pl. a gombák, a növények, a rovarok, a madarak vagy egy ország címerkészletének, esetleg a még nem létező címerek jegyeinek az összessége) haladunk a szűkebb kategóriák vagy taxonok felé, miáltal közös jegyekkel rendelkező kisebb halmazok jönnek létre. Ezekből a kulcsok által még kisebb halmazok hozhatók létre, míg el nem jutunk a keresett gombafajig, növényfajig vagy konkrét címerig. Egy általános, minden területen használható határozó elkészítése szerintem azért nehéz, mert egy ilyen általános határozóban csak a legnagyobb és legáltalánosabb kategóriák definiálhatók pontosan. Pl. a gombák esetében a nemzetségi szintű vagy már az afölötti taxonok is csak konkrét jegyekkel definiálhatók, ami attól is függ, hogy egy családba mennyi nemzetség tartozik. A nemzetségekbe tartozó gyakran többszáz vagy többezer faj pedig már csak egészen konkrét taxonómiai jegyekkel definiálható vagy pedig minden szinten (... rend, család, nemzetség, faj) ciklikusan ismétlődő keretet kell alkalmazni, miáltal a meghatározás mechanikus módon folyhat egy kiválasztott tulajdonság által. Minden esetre, jó volna, ha folytatnád a határozó szerkesztését, mert számos új szempontot vethet fel nemcsak a határozók területén, de mindenhol, ahol ismétlődő és ciklikus folyamatokat lehet alkalmazni (mint pl. a programozás, a tudományos vizsgálat metodolódiája stb.)--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 09:51 (CET)
: Még én sem tudom, mit csinálok pontosan :) Az eszközkészlettel, amit létrehoztam, nem egy nagy, minden területen használható, hanem tetszőleges számú (kisebb) határozó hozható létre. Egyelőre abból indultam ki, hogy egy határozót az különböztet meg egy másiktól, hogy mely tulajdonságok értelmezettek azokra a céltárgyakra (hülye szó, nem találtam jobbat), amik meghatározhatók vele. A szirmok színe tulajdonságnak van értelme egy csomó növényfajjal kapcsolatban, de a páfrányokkal, vagy pláne csigákkal kapcsolatban nincs (nincsenek virágaik), ezért a páfrányok és csigák részére másik határozót kell létrehozni olyan tulajdonságkészlettel, ami a (nagyjából) összes páfrányra ill. (nagyjából) csigára értelmezhető (azért''"nagyjából"'', mert ha ezt következetesen betartanánk, minden fajhoz saját határozó járna). Ennyiben egyetértek a Te hierarchikus határozó koncepcióddal. De vegyük például ezt a szirmok színe tulajdonságot: a virágos növényeken belül a szirmok színe egyáltalán nem függ össze a szűkebb rendszertani besorolással (ez azért van így, mert a mai rendszertan már messze nem a látható morfológiai bélyegekre épül), viszont nagyon feltűnő, ezért jól használható határozóbélyeg. A sárga szirmú növények nem egy jól körülírt, megnevezett kategória (mint például a kankalinfélék ''(Primulaceae)''), hanem csak egy névtelen alhalmaz: ''"növények sárga virággal"''. Mondom, még én sem értem, mit írok. Ráadásul a Wiki szoftvere nem igazán alkalmas egy ilyen, tulajdonságok alapján való keresésre épülő rendszer létrehozására. Elvileg egy számítógépen megvalósított határozónak nagyon rugalmasnak kéne lennie, például:
:* nem kötött az a sorrend, ahogy a felhasználó megadja a tulajdonságokat, vagyis nem kell végigjárnia az utat a nagyobb halmazoktól a kisebbekeig (növények -> fák -> fák barkavirágzattal -> fák barkavirágzattal és öt porzóval stb.), hanem kezdhesse rögtön a porzók számával. Ehhez az kell, hogy minden egyes céltárgy (pl.: növényfaj) meg legyen jelölve a porzók száma (1, 2, 3, 5, x...) és az életmód (fa, cserje, lágyszárú stb.) tulajdonsággal. Kérdés: mi van az egymástól függő tulajdonságokkal? A "szirmok színe" csak akkor értelmezett, ha a "virág van" értéke igaz.
:* bármennyi tulajdonságot megadhat egyszerre. Például egy ürlapon kiválasztja, hogy a porzók száma 5, a szirmok színe kék és az életmód lágyszárú, majd {{billentyű|Enter}} és a gép kiadja azon fajok listáját, amelyekre mindezek igazak. Ha túl sok a találat, tovább kell szűkíteni.
:Még nem tudom, mi lesz az egészből. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 13:31 (CET)
::Egy általános határozó készítése azért nehéz, mert különféle eszközkészletekkel kell dolgozni. Először is szerintem azt kell figyelembe venni, hogy a határozót a legkevesebb szakmai ismerettel rendelkező személy, vagyis egy laikus is használni tudja. Számára csak egy tárgy vagy élőlény külső megjelenése (esetleg néhány belső tulajdonság ismerete) áll rendelkezésre. Ezért az általános határozónak szerintem külső, morfológiai bélyegeken kell alapulnia. Erről írtam pár sort a [[Heraldikai lexikon/Címerkép#A címerképek rendszerezési elvei|Címerkép]] szócikkben. A biológiában jó módszertani eljárások vannak nemcsak a rokonságon, hanem a hasonlóságon alapuló rendszerezési elvekre is, melyek az élettelen dolgokra is alkalmazhatók. Szerintem pedig egy laikus és egy szakember számára már a hasonlóság is elegendő eszköz arra, hogy az A nagyobb csoportot meg tudja különböztetni a B nagyobb csoporttól, ami végül is elvezet bennünket a célig, a konkrét objektum meghatározásáig, mindez pedig néhány logikus igen-nem választásssal érhető el. Ha tehát azt a problémát kell megoldani, hogy azonos határozói szinten, vagyis a határozás azonos lépésében mi a közös a virágok porzójának száma és a páfrányok között, akkor az adott lépés számára (legyen ez mondjuk a 4. lépés) szerintem valamilyen átfogó kategória-nevet kell találni (ez lehet akár az is, hogy 4. lépés), melynek lényege, hogy nem a konrét terület objektumkészletére vonatkozik, hanem egy általános kategória. Ebbe a lépésbe csak utólag kerül be az, hogy a virágok esetében itt tulajdonképpen a porzók számáról van szó, a páfrányoknál a levelek erezettségéről (vagy bármi másról), a címerek esetében meg a fő címerábra jegyeiről. Ez egy kicsit bonyolulttá teszi a helyzetet, mert fokozatosan meg kell alkotni az adott objektumkészlet konkrét határozóját és a lépések hierarchiáját, de ez menet közben is megtörténhet, ahogy az adott objektumkészlet lépéseit definiáljuk. Az általános határozó szerepe ebben az esetben az, hogy megadja a keretet az egyes lépések definiálására az adott objektumkészlet esetében. Az meg, hogy valaki rögtön rátérhessen a negyedik lépésre szerintem csak technikai kérdés, erre a füles táblázat alkalmazésa nagyon jól megfelel.
::A másik lehetőség, hogy az objektumkészleteket már rögtön a kezdeteknél definiálni kell és pontos felosztást kell alklalmazni. Pl. az első lépés lehet az, hogy az univerzumot felosztjuk élőkre és élettelenekre, majd megadjuk a definíciót (az élők reagálnak az ingerekre, az élettelenek nem). Majd az élőkön belül meghatározzuk a fő taxonómiai csoportokat, ami tisztán biológiai határozási folyamat és a továbbbi lépések már a biológiai határozók elveit követik, az ásványoknál az ásványhatározókét, az érméknél a numizmatikai határozókét. Én a Címerhatározóban minden egyes lépésnél megadom a definíciót és a példákat. A heraldika azért is jó kísérleti terep erre, mert itt mindenféle élő és élettelen dolog előfordulhat a címereken, sőt még jelképes dolgok is, mint Isten szeme, a villámlás, a szél, a vihar (melyeknek van konkrét heraldikai ábrázolásmódja) stb. Csak hát persze itt van egy keret, ami megkönnyíti a feladatot, a címerpajzs, mely tartalmazza ezen objektumokat és csak bizonyos szerkezeti kereteken belül teszi lehetővé a jelképek működését, ezek pedig a címertan szabályai, melyeket én szerkezeti heraldikának nevezek és axiomatikus keretet biztosítanak a heraldikának. Egyébként minden határozási (és egyéb módszertani) kérdés alapja szerintem az adott terület axiomatizálása és újabban egyre több területen van példa axiomatikus rendszerekre (halmazelmélet, biológia).--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 24., 18:39 (CET)
::: Hát basszus... dögöljek meg, ha ebből akár egy szót is értek... Tényleg... Mindenestre írtam ezt-azt a [[Határozók]] címlapjára. Talán megvilágítja, hogy mit akarok. Az első mondatodhoz: '''nem általános''' határozót készítettem, hanem egy eszközkészletet, amivel akármilyen határozó készíthető. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:59 (CET)
::::Pedig a [[Határozók]] címlapján egész jól megoldottad azt, amire gondoltam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 3., 16:51 (CET)
::Üdvözletem. A Wikipédiában találtam egy sablont, ami kitűnően megfelelne nekem a Címerhatározóba.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vita:Kezd%C5%91lap
Ez a füles elrendezés, meg fölötte a legördülő listák sokkal szemléletesebbé tudnák tenni a Címerhatározót. Sajnos eddig még nem sikerült megtalálnom a Wikipédián. Noha jelenleg mással vagyok elfoglalva ezért nem biztos, hogy rögtön nekiállok szerkeszteni a Címerhatározó kulcsait, de a jövőt tekintve jól jönne.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. március 24., 20:20 (CET)
== Mit szeretnél? ==
Mit szeretnél pontosan? Ilyet < ide írd a szöveget >, vagy ilyet <>ide írd a szöveget</> ? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 14:05 (CET)
:A sarkos zárójeleket főleg a hivatkozásokhoz szoktam használni, de már felfedeztem, hogy ilyen van a szerkesztői ablak tetején az [1] alatt. Egyébként a sima sarkos zárójelpár <> is jó lenne, mert néha erre is szükség van, de emiatt nem kell feltétlenül berakni, mert csak ritkán használom, de az < ide írd a szöveget > változat az, amire gondoltam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 14:31 (CET)
::Ahogy látom, a felső szerkesztői ablaknál jó lenne még a képek szerkesztéséhez a |bélyegkép| változat is, ha megoldható, mert elég sok képet kell felirattal ellátni. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 23., 14:40 (CET)
::: Nem tökéletes, mert a kép nevét és a feliratot is meg kell adni :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 01:18 (CET)
== Frederik Federmayer ==
Szia László! Lényegtelennek tűnhet, de van itt nekünk egy [[Címerhatározó/Frederik Federmayer]], egy [[Heraldikai lexikon/Frederik Federmayer]] és egy [[Heraldikai lexikon/Federik Federmayer]] című cikkünk. Először is: F'''R'''ederik, vagy Federik a pontos neve? Másodszor: melyik maradjon meg? Merthogy a Heraldikai lexikon címszójegyzékében ({{sl|Heraldikai lexikon/Címszavak}}) szerepel (F'''R'''ederik-ként), a címerhatározó tartalomjegyzékében ({{sl|Címerhat.abc}}) viszont nem. Érzésem szerint a [[Heraldikai lexikon/Frederik Federmayer]] cikket kéne megtartani. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 14:08 (CET)
:Igen, a Heraldikai lexikon/Federik Federmayer cím a helyes. Nem tudom, hogyan került a Címerhatározóba. És köszönöm a bélyegképet is: <nowiki>[[Kép:Hivatkozás szövegének helye|thumb|<Kép aláírás>]]</nowiki>. Ha még a <Kép aláírás> rész is eltűnne belőle, teljesen tökéletes volna. Ha már itt tartunk, feljebb újra visszatértem az általános hatórozó kérdésére.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 24., 17:42 (CET)
:: Azt hittem, pont a ''Kép aláírás'' lesz a lényeg! No mindegy, ki is vehetem (kivettem) belőle.... [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:48 (CET)
:: Biztos, hogy '''Federik''' és nem '''FRederik'''? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:50 (CET)
:::Igen, bocsánat, természetesen Frederik. Tegnap számtalanszor ellenőriztem, és mégsem a helyes formát adtam meg, de legalább jó sokat foglalkoztunk ezzel a bár nem jelentéktelen, de nem is a legfontosabb személlyel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 25., 03:16 (CET)
== Hali! ==
Üdv László!
Mivel te kérted az új toolbar gombot, visszaállítottam. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 26., 19:49 (CET)
::Mármint a |bélyegkép|-eset? Az jó lenne, csak egyelőre még a régi: <nowiki>[[Kép:Példa.jpg|thumb|300px|right|]]</nowiki>--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 26., 19:52 (CET)
::: Frissítened kell a böngésződ gyorsítótárát. ''„Mozilla: tartsd lenyomva a Shift gombot és kattints a Reload/Frissítés gombra az eszköztáron (vagy használd a Ctrl+F5 billentyűkombinációt); Internet Explorer: Ctrl+F5; Safari: Cmd+Shift+R; Konqueror: Ctrl+R. ”'' [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 27., 22:00 (CET)
::: '''Ja és még valami:''' ha továbbra is hasonló kifejezéseket használsz, mint ''"tudatlan alak"'', ''"hülyesége"'', ''"ki a faszt zavar"'' stb. akkor meghatározatlan időre blokkolni foglak. Ne várd, hogy ''"tudományos mű"''-nek tekintsünk egy olyan munkát, amit olyasvalaki ír, aki egyáltalán nem viselkedik tudóshoz méltóan. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 27., 22:14 (CET)
::Ez nagyon jó. Inkább másvalakit kellene blokkolni szerény véleményem szerint, de azzal is megelégednék, ha saját magát blokkolná bizonyos környékről. Máskülönben pedig én egy nyugodt ember vagyok, de nagyon ki tud hozni a béketűrésből, ha valaki miatt fél napokat kell körmölni. Kíváncsi vagyok, te hogyan reagálnál, ha naponta lenne részed efféle élvezetben. Biztosan nem perdülnél táncra örömödben.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 28., 15:50 (CET)
::: Mindenki meg tudja indokolni, hogy mit miért tesz. Ha azt szeretnéd, hogy KeFe ne szerkessze a cikkeidet akkor őt magát kell erről meggyőznöd. Ha csak sértegeted és egyáltalán nem hallgatod meg őt, akkor nem éred el ezt a célt. Kommunikálni kell: sosem az a felelős, aki nem érti, amit mondunk, hanem mi, akik érthetetlenül mondjuk el. Egyébként pedig használd a laptörténet-ben a visszavonást. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 28., 23:40 (CET)
==Stibor of Stiborcz==
:Greetings!
:My username in english Wikipedia is camdan and my name is Camil Danielewicz.
: Im working on the history of the Ostoja Clan and i wrote the article in english version "Clan of Ostoja". There, I aslo write a lot about Stibor of Stiboricz since he was part of the Ostoja family. There are almost no polish publications about him and his family in Hugary, I know that Dvorakova wrote a book and i know that there are hungarian and german sources. All of them are really difficult for me to read or to get.
: Since I work on the Ostoja Clan and Stibor was of such significance in the medieval time, I wish to improve english version about Stibor. In this, the pictures i found on Your publication regarding him of big interest. For example, its first time I see the stones from his grave that I know have been found lately. All polish publications tells that his grave is in Krakow and no one correct it :(
: I would therefore kindly ask You for help to improve the english article of Stibor and also permission to use all the photos in Your article in the english version of Stibor of Stiboricz. I would also be deeply gratefull for any help regarding Stobor and his family or any other Ostojas history on hungarian ground sicne we dont have anything to go on in polish publications.
Best regards,
Cami Danielewicz
::Dear Cami,
::Thank you for your inquiry. I hope that I can help you to improve the quality of your article in the English Wikipedia. You can use any picture you want. As regards the tomb-stones, please note that there are two Stibors. Stibor senior († 1414) who is in your scope of interest being presented in the [[Címerhatározó/Stibor címer|article]] by his fragmental tomb-stone from the Székesfehérvár cathedral in the former capital of Hugrary, which was destroyed during the Turkish occupation. This picture was published in the first volume of book titled Erdély története három kötetben. [History of Transylvania in Three Volumes] Ed. by Béla Köpeczi. Budapest 1986. I. pp. 240-241. {p. 408.}. (Online at: [http://vmek.oszk.hu/02100/02109/html/81.html]) And the second, more preserved tomb-stone is the one of his son, Stibor junior from the year 1434, from the city of Buda, in the collection of Budapesti Történeti Múzeum (Budapest Museum of History), published in: Budapesti Történeti Múzeum. Ed. by Géza Buzinkay. Budapest, 1995, p. 60.
::You may also interested about the [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy family]] coat of arms, which could be in some relation with the Ostoja clan arms as well.
::I know that it is difficult to get or read texts in original Hungarian language. However, you can find a lot of sources online, and also a pretty good translator for almost all European languages in the title page of Google search engine ([http://www.google.com]), more precisely, under the link Translator ([http://translate.google.sk/?hl=sk&tab=wT#]). If you need to translate a text from Hungarian to English or Polish just type or copy and paste it into the box. Iván Nagy, the famous 19th century Hungarian genealogist also wrote an article in his 12 volume book about the Stibor family. You can read it online in the vol. X. (http://books.google.com/books?id=n-sGAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=hu&source=gbs_v2_summary_r&cad=0#v=onepage&q=&f=false) pp. 370-372. This format is not suitable for a copy and paste method, however the whole book was published on the CDs and I can send you the text from this book if you want. Finally, you can also try to translate my articles [[Címerhatározó/Stibor címer|Stibor címer]] and [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy címer]] by the above method from the Címerhatározó (a clue for the determination or arms) in the Hungarian Wikibooks. I used to write some articles at the English Wikipedia as well. So, I will look at your article to see what can we do. If you have further questions please do not hesitate to ask me.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 17., 09:54 (CET)
-----
:Thank YouLaszlo for taking time to answer me! And thank You for the tip!
: I know that there are bothfather and Son in Hugary but it seems much more information about the father. I know that the other "red" sotne well preserved is the grave of the son. In the Ostoja Clna there are so many Stibor's so its sometimes easy to mix them up.
: I tryded to scan everything on internet so I dont think that I can find much more that I already did, I would however love to ready books and publications and of course, I can use the google translater. I think its in most good enough.
: The Drágffy family used the CoA that is called Sas...mostly used by families in todays West Ukraine, Kiev and Volyn. The Sas familes are not in any way related with the Ostoja families, its entirely different Clan. Im doing the Ostoja Clan and just that part will take more than 10 years of work to put it togheter.
: I also found in the link (http://ferenczygen.tripod.com/id6.html) to the titled nobility of Hungary that the Stiborye where in the section of Barons. I was somehow surprised by that. Maybe this refer to the Younger Stibor? Cause his father was far more powerfull than that...Also, I dont know anything about the hungarian titles and if the titles was past to next generations, in Poland (except some lithuanian families of Prince origin) titles was prohibited and any title that anyone had was not past to next generation as it is common in the West. Mostly all the titles polish have comes from the partition time...
: In Your article about Stibor I cant see much tekst but almost ony pictures, I would love to read the article if I just can find it! If You see something that I wrote and is wrong, I would be deeply thankfull for the correction!
: Finally, if You like to and have time to help me to improve the part about the Stibor I also will be gratefull. There is article about Stibor on english Wiki and I would like to improve it. There is for example a nice story (a legend) about the Beckov castle...its a faity tell/ legend :))
: Also, it the book form the ling You gave me of Ivan Nagy it tells that he was ispan of Bistrica County which I don knew about, then there is no info regarding the Pozsony County as it can be found int he english version on Wiki in the article Stibor of Stiboricz. Is there any ecplanation for that?
Once again, thank You for Youf help!
Best regards,
Camil
:: Dear Camil,
:: First of all sorry for a wrong spelling of your name in my first reply. Here are some answers to your notes. I know that the [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy family arms]] belonged to other Polish clan. In Hungarian some branches were also called Szász which is the same as Sas in Polish. It is a special characteristics of Polish heraldry that there are only a limited number of devices used on the coat of arms, which is a much more well known fact to you than me. I just wanted to show you another influential Hungarian family during the rule of king Sigismund where you could find also some Romanian literature to the rule of voivides of Moldova, where they occupied the throne. You can also find a lot of precise information about the Stibor family (read: Shtibor) in the Hungarian literature about the rule of Hungarian king Sigismond. There is a good bibliography in the article of the [[w:Zsigmond magyar király|Hungarian Wikipedia]]. I think that the most comprehensive is the title Elemér Mályusz: Zsigmond király uralma Magyarországon 1387-1437, Gondolat, Budapest, 1984. (Please note that the Hungarian family names are in the first place. In Hungarian king Sigismond means Zsigmond. If you want to know precise information about the Hungrian Stibors, I think you should use the primary Hungarian sources, because the Slovak and Romanian literature many times just copies them by altering the names to the slovakized or romanicized ones like Stibor, Beckov or Bistrica, respectively. It is a strange and a totally artificial direction of the Slovak historiography from the 1970s -- launched by Jozef Novák -- that they create a totally artificial Slovak names -- nowhere to be found in the historical sources -- for the Hungarian noble families who lived in the present territory of today Slovakia, then Upper Hungary. It is the same method as the principle of the Goebbels propaganda which tells that the lie repeated many times becomes a truth.) In my Wiki article about the [[Címerhatározó/Stibor címer|Stibor arms]] there really is only some limited information about the family because my aim just was to show the coat of arms. However, I will try to supply new bibliographical sources during my study.
::The Tripod link (http://ferenczygen.tripod.com/id6.html) about the Hungarian nobility was obviously created by an amateur, so it is not a reliable source. Barons up to the middle of the 15th century were called the Hungarian magnates who held some high office in the court of the king. They were aristocrats in fact (by their origin and wealth), but did not wear any hereditable aristocratic title. The first hereditable family title of count was created for the Hunyadi family in the middle of 15th century (however, some historians think that the Hungarian family name Kont comes from the Italian conte, during the Anjou regime in the 14th century). Onwards, more and more Hungarian aristocratic families were granted by the titles of baron, count and later even prince. The title of the ispán (in Latin: comes) was also sometimes granted to some families as a hereditary one (for example, the Hunyady family members were hereditary ispáns of the Transilvanian county Beszterce, but it does not mean that they were counts of Beszterce, but only hereditary ispáns. Of course, they also had a hereditary title of count, which is a different one than ispán.) Maybe Stibors also were ispáns of the Beszterce county (but they never were counts of "Bistrica") I just cannot recall all, details about them now. In the English version about [[w:Stibor of Stiboricz#The king's advisor|Stibor of Stiboricz]] there is also a note that he was the count (ispán) of Pozsony, Trencsén and Nyitra. So you can rely on Iván Nagy. He was a reliable Hungarian historian.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 22., 13:09 (CET)
== ablakos < - > Ablakos ==
Miért van szükség külön [[Heraldikai lexikon/Ablakos]] és [[Heraldikai lexikon/ablakos]] szócikkre? Ez miért [[Vita:Heraldikai lexikon/Ablakos|heraldikai szakkérdés]]? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. március 17., 11:27 (CET)
:Elnézést kérek, én voltam figyelmetlen, gyorsan olvastam a sablont és nem vettem észre, hogy a cikk kis- és nagykezdőbetűs változatáról van szó. Ebben az esetben viszont nem értem, hogy miért kellene összedolgozni a kettő tartalmát? Ez az, ami megzavartm mert azt hittem, hogy a javaslattevő az ablak és az ablakos szócikkeket akarja összefabrikálni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 22., 12:08 (CET)
== Re:[[Szerkesztővita:Pipi69e#Törlések|Törlések]] ==
Üdv László!
Ha a [[Címerhatározó/A]] lapon rákattintok a piros Apáthy címer linkre ([[Címerhatározó/Apáthy címer]]), akkor nem látom annak a nyomát, hogy ez a lap valaha is létezett volna (ha egy olyan lapot akarunk szerkeszteni, ami már egyszer törölve lett, azt a MediaWiki a szerkesztőablak felett jelzi). Ez a helyzet az [[Apáthy címer]] lappal kapcsolatban is. Megnéztem a [[Címerhatározó/B]] lap piros linkjeit is ([[Címerhatározó/Bozzay címer]], [[Címerhatározó/Borsay címer]], illetve [[Bozzay címer]] és [[Borsay címer]]), de ezek sem léteztek még. Csak olyan lapot törlök, amire nem hivatkozik semmi (a Címerhatározó allapjai sem), ezért csodálkozom, hogyan létezhetnek olyan lapok, amikről beszélsz. Mondj konkrét példát, amit sikerült helyreállítanod. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. május 4., 15:00 (CEST)
Kedves Pipi!
Lehet, hogy van olyan lap, amelyik azelőtt nem létezett és csak én emlékszem rosszul (talán ide tartoik az Abhortis és az Apáthy címer is, bár ez utóbbiban nem vagyok biztos, különben is többezer lapot szerkesztettem már), viszont a törlések vagy nem tudom minek a következtében valóban eltűnik néhány lap, ami számomra nagyon idegesítő, mert nem szerezem az efféle meglepetéseket. Ilyen a {{Ch|Baross címer}} lap is, amelyet a B- lap történetéből sikerült helyreállítanom.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. május 4., 21:40 (CEST)
: Üdv László! Sem a [[Címerhatározó/Baross címer]], sem a [[Baross címer]] lap nem volt soha törölve (lásd a törlési naplóban: [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Speciális:Rendszernaplók&type=delete&page=Címerhatározó/Baross_címer&month=-1 itt] és [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Speciális:Rendszernaplók&type=delete&page=Baross_címer&month=-1 itt]). Végignéztem a [[Címerhatározó/B]] [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Címerhatározó/B&action=history laptörténetét], és a 2010-es változtatások között nem látok Baross címerre vonatkozót. Mit állítottál helyre? Mit csináltál pontosan? Ráadás: szerintem Te nem tudnál helyreállítani egy törölt lapot, ehhez admin jog kell, ezért nem értem, miről is beszélsz. Ha találsz, mutass olyan példát, amit még nem állítottál helyre. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. május 6., 12:03 (CEST)
== Kajdachy ==
Tisztelt Szegedi Úr!
Családfakutatásommal kapcsolatban írok önnek.Felmenőim között voltak Kajdocsi(Kajdachy)nevezetű nemesek is .Sajnos nem sokat tudok róluk.A címerükkel kapcsolatban találkoztam az Ön nevével.Reméltem talán van némi információja róluk.Esetleg nem tudja az elérhetőségét Sarnóczay Györgynek,aki szintén foglalkozott velük,csak nem tudok elérhetőséget találni vele.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Bauer Marcell
Pápa
Böröllő u.4.
bauermarcell@gmail.com
Tiztelt Bauer Marcell. A Kajdachy címerrel és genealógiával sajnos én csak felületesen tudok foglalkozni, ezért talán valóban az lenne a legjobb, ha felvenné a kapcsolatot Sarnóczay úrral. Itt van az e-mail címe: srnlev@aim.com Remélem, hogy működik. Megkeresheti a Radix fórumon is: http://www.radixforum.com/vezeteknevek/sarnoczay/ vagy a Facebookon: http://hu-hu.facebook.com/people/Gyorgy-Sarnoczay/100001198615237 --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. június 25., 10:11 (CEST)
== TRIPARTITUM ==
Szervusz!
Jó volna a A TRIPARTITUM» 1572-IKI ZSÁMBOKI-FÉLE BÉCSI KIADÁSÁNAK CZÍMLAPJA.jpg fájl a Commonsra[[Szerkesztő:Pe-Jo|Pe-Jo]] 2010. június 23., 15:14 (CEST)
::A sok kép között most hirtelen nem tudom, hogy melyik lehet ez a kép és a hivatozás alapján se tudtam megtalálni, de nyugodtan felteheted a Commonba, ha van kedved, csak kérlek, hogy más néven, hogy a Wikikönyvekben is megmaradjon, mert a Commonsban nagyon szeretik törölni a képeket mindenféle hajmeresztő ötlet nyomán.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. június 25., 09:36 (CEST)
== Szép karácsonyt! ==
<font color="#800000">Minden wiki szerkesztőnek...</font>
[[Fájl:Boldog Karácsonyt.gif|left|200px]]
{{vers|Boldog Karácsonyt | |
Békességet, boldogságot,<br /> <br />
Csengőszót és gyertyalángot.<br /><br />
Ajándékot, szeretetet,<br /><br />
S mindent, ami fontos Neked,<br /><br />
Hóból szövött fehér bársonyt,<br /> <br />
Békés, Boldog Szép Karácsonyt!<br />
| |[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]|2010.}}
== Összegzés ==
A feltöltött képeidet elkellene látnod az :
== Összegzés ==
<nowiki>{{Összegzés
| Leírás =
| Forrás =
| Dátum =
| Helyszín =
| Szerző =
| Engedély =
| Változatok =
}}</nowiki> sablonnal és ki is kellene tölteni azt.
Tudom, hogy ennyi képnél nagy munka, de a Wikipédiában sem maradhat összegző sablon nélküli kép. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]] 2011. április 20., 04:34 (CEST)
== Üzeneted van ==
[[Szerkesztővita:Estefan|ITT]][[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]] 2011. július 18., 05:53 (CEST)
== Garay Molnár család ==
Tisztelt Szegedi László!
Norvégiában élő Garay leszármazott szeretne segítséget kérni a családfája kidolgozásáhóz .Nálam van a címerük leírása és minden családi adat a fent lévő címer az Ő családjuké volt A leírásban az található hogy az eredeti Dr Erős Lajos nyugalmazott fő gim tanár birtokában van .Ez a leírás lehet vagy 60 éves
Ezt a címert Garay István kapta kihirdette Zolyom megye .A címer szinei is le vannak írva .
Kérdésem hol van most az eredeti és tudna -e segiteni a továnbbiakban .Tisztelettel Gere Miklósné
== NÉMETH CSALÁD CIMER ==
Ez a címer nem Dalotti család, de családjába tartozik Németh, mint a mi igazolás hiteles fegyvereket. Tudom bizonyítani, a mi az eredeti ősi dokumentumokat. Németh Péter: bambuluz@yahoo.com.br
== NÉMETH CSALÁD CIMER ==
Ez a címer nem Dalotti család, de családjába tartozik Németh, mint a mi igazolás hiteles fegyvereket. Tudom bizonyítani, a mi az eredeti ősi dokumentumokat. Németh Péter: bambuluz@yahoo.com.br
== wikipédia ==
nem tudnál segiteni ez ügyüben
:Kérdés, hogy milyen ügyben és kinek?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. július 21., 10:08 (CEST)
az hogy pagony ot blokolt de ot nicsen szer nevem hanem ip cimem szserint szereksztek is megbeszélnéd vele hogy oldgy fel a blokot mert csak féreértés tőrtént
az ip cim 89.133.98.28
:Elég nehéz kivenni, hogy mit akarsz kifejezni. Szerintem ebben az ügyben valamilyen admint kellene megkeresned, én meg szerencsére csak egy mezei szerkesztő vagyok.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. július 21., 17:24 (CEST)
== Re: Commons ==
https://hu.wikibooks.org/w/index.php?title=Szerkeszt%C5%91vita%3AGubbubu&diff=176875&oldid=176400
Egy túlbuzgó adminisztrátor/developer (Nemo) felesleges fejlesztése. Írtam neki, de nem tudom, hogy hajlandóak-e vagy lehetséges-e egyáltalán visszacsinálni. <span title="bétaverzió"> <font style="text-decoration: blink;"><font color="red">♥</font><font color="white">♥</font><font color="green">♥</font> </font> [[User:Gubbubu|<font color="green" face="Lucida calligraphy">Gubb</font>]][[User_vita:Gubbubu|<font color="green"> <big>✍</big></font>]] </span> 2014. október 16., 21:04 (CEST)
::Kedves Gubbubu. Gondoltam, hogy ez a Nemand kontárkodott bele az oldalba amikor a vitalapodon elolvastam a levelét. Ilyen esetben csak egy megoldás marad, állandóan levelekkel bombázni, hogy állítsák vissza. Külföldről nehogy már ő bátorkodjon belepiszkítani a magyar Wikikönyvekbe. Megemlítheted nekei, hogy nagy a felzúdulásom és addig továbbra sem vagyok hajlandó szerkeszteni, amíg ez vissza nem lesz állítva. Ha megnézed a statisztikai adatokat, messze én vagyok a legtöbbet szerkesztő és a magyar Wikikönyvek nagyrészt az általam szerkesztett Heraldikai lexikon és Címerhatározó miatt van a harmadik helyen, úgyhogy remélem, hogy az én szavam is számít valamit.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. október 17., 07:44 (CEST)
:::Szia! Köszönöm, hogy írtál a Nemonak. Úgy látszik, hogy volt foganatja, mert helyreállt a rend. Én is írtam neki és közös erővel sikerült visszatéríteni a dolgot. Ha már a szerkesztői felületnél tartunk, jó volna a lapok szerkesztésénél a felső menübe a képek szerkesztéséhez betenni a |bélyegkép| lehetőséget, hogy ezt ne kelljen külön is beírni, ami nekem elég nagy időveszteséget okoz, meg sokszor is szoktam használni. Régebben ezt egyszer már kértem, és akkor benne is volt, de néhány hónap múlva valahogy megint kikerült belőle. Üdv. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. október 22., 06:35 (CEST)
== [[MediaWiki-vita:Licenses]] ==
Please see. Cheers, [[Szerkesztő:Nemo bis|Nemo bis]] ([[Szerkesztővita:Nemo bis|vita]]) 2014. október 21., 21:20 (CEST)
== [[Speciális:Vandálszűrő/1]] ==
Hi. I created this abuse filter for recent spam. I hope you don't mind, but feel free to disable it. If you would like to receive such filters automatically from stewards, ask to enable global abusefilters on [[m:SN]] (you need consensus probably). [[Szerkesztő:PiRSquared17|PiRSquared17]] ([[Szerkesztővita:PiRSquared17|vita]]) 2014. november 1., 00:04 (CET)
== tisztelt uram. ==
nagyon szépen megkértük vita nélkül,hogy a családi karmacsy cimert tüntesse el a vickipédiárol.ad egy mi magyarokvagyunk-nem szlovákok,nem horvátok, és ehez önöknek semmi közük. 2 örül a család mint utod fentmaradottak hogy lehetöségünk nyilott a mai világban 1867-1947 -ig a saját sérelmünk miat a teljes dokumentumokat lásd,világgazdaság tüzrevetve létre hozta nagyapám jozsef karmacsi-ferenc nagy mint sogora a 2. világháboru után mindent a család intézet.ennek vége. karmacs magyarországi birtokunk én min keszthely kistérségü 1992-es karmacs magyar honvédségü tag. megteszünk minden szükséges lépést a magyar honvédelemmel egyetemben. ehez a joghoz amit valamikor hasburg adhatot nekem. es nem ön. 2 mint utod .hullát csinálunk a világbol emiat.ez csak egy ,hogy tönkretettük,ad kettö ensz ferenc nagy .kuka,jozsef karmacsi nagyapám chirchil barmsz egyezmény británia,1943 atlantic carta amihez megint magának nincs joga,3 irán negyon jó mai világban nagynehezzen letisztázva britániával-karmania-kitolás a mai világban irto nagy-most megtudhassa mi az az igazi karmacsi és miröl vagyunk hiressek- katona köteles- megjegyeztük behivhato-megy karmania irán ellen és ott majd megtanulja mit nem szabad- es nemhiszem,hogy-nem fog ot megdögleni. világo háborus kedvünkbe vagyunk.
{{aláíratlan|185.10.126.170|IP címről szerkesztett}}
:Tisztelt uram!!! A Karmacsy címer nemcsak a Címerhatározóban található meg. Elsőként az Arcanum CD ROM-on publikálták, meg legújabban az Országos Levéltár digitalizált címerei között is szerepel. Ha tehát önnek valamilyen gondja van, őket méltóztasson a gondjával-bajával traktálni. A címerek különben sem a névtelenül beírók magántulajdonai, hanem a tudományos kutatás tárgyaiként közkincsnek minősülnek. Annak idején a családok a címerüket sem azért kapták, hogy azt rejtegessék a külvilág elől, sőt a nemesi jogaikkal csak a vármegyei közgyűlés előtti publikálás (azaz kihirdetés) után élhettek. Ha önnek nem tetszik a címer nyilvánossága, amivel kapcsolatban nem tudom, hogy milyen jogon bátorkodik engem ezzel fárasztani (ugyanis a levelének olyan pocsék a magyarsága, hogy abból semmit sem lehet megérteni; és talán jobb lett volna, ha az ön eredeti nyelvén ír nekem), akkor azoknak írjon, akik azt elsőként publikálták.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. március 25., 10:18 (CET)
:Ad 2. Tisztelt NN (azaz Nomen nescio) uram!!! A múltkor elsiklottam az ön magvas gondolatainak az első megállapítása fölött, pedig ez volt az ön modanivalójának a lényege, miszerint "mi magyarokvagyunk-nem [sic!] szlovákok..." stb. Mivel a fejedelmi többessel bennünket szólított meg, mi is mások nevében válaszolunk. Úgy látjuk, hogy önnek alapos továbbképzésre van szüksége magyarságtudatból meg magyarságismeretből. Bizonyára ön is azon együgyű túristák közül való, akik a Felvidékre meg Erdélybe látogatva rácsodálkoznak a magyar beszédre és bárgyú módon még meg is kérdezik: beszélsz magyarul? egy kicsit ugye? Ilyenkor nekünk a sértésre felelve kedvünk lenne a delikvens orra elé nyomnunk az öklünket, nekünk ugyanis nem a magyar jelenti a problémát, hanem a szlovák, illetve a román. Az is egy jó kérdés, hogy ön mitől magyar? Attól, hogy Magyarországon lakik? Attól tartok, hogy ez így még nem elég. Ön nemcsak egy túrista, hanem azon Dániában munkát vállaló együgyű léányka szellemi társa is lehet, aki a tévében látható sértődöttséggel úgy nyilatkozott, "én már eljöttem Magyarországról, ennyi" vagyis szándékában sem áll visszatérni. Mivel Magyarország nem tudta kielégíteni a kényelmi igényeit, nem tudott számára megfelelő munkát megfelő fizetésért biztosítani, úgy gondolta, hogy a jövőben inkább dán lesz, mint magyar. Mindez súlyos kérdéseket vet fel. Milyen nemzettudatot kapott ez a személy a családban, az iskolában, meg a környezetében? Nyilvánvalóan úgy gondolja, hogy az, hogy ő magyar, egyszerűen negálható. Fel kell azonban világosítanom mindnyájukat, hogy a magyarságtudat nem az jelenti, hogy akkor vagyok magyar, ha jól érzem magam, hanem azért vagyok az, mert vállalom akár a vele járó hátrányokat is. Ha majd ön Pozsonyban a villamoson ülve, a társával magyarul beszélgetve egy önhöz hasonló vadbaromtól megkapja azt, hogy "Maďari za Dunaj" (vagyis magyarok a Duna mögé), vagy egy idegen hadseregben sorkatonai szolgálatot teljesítve a magyar nevet szitokszóként használják önre, majd akkor nevezheti magát magyarnak. Majd akkor, ha vállaja ennek a hátrányait is és ennek ellenére is magyar akar maradni. Máskülönben nyugodtan kimehet Dániába vagy Jakutföldre, hogy inkább dán vagy jakut legyen. Önök ott Magyarországon nyilvánvalóan nem tudják, hogy mi az magyarnak lenni, hogy mennyire nem magától értetődő az, hogy az országban, ahol laknak mindenki magyrul beszél és a magyar gondolatokat nem kell még külön, villámsebesen egy idegen nyelvre is lefordítani, ha meg akarnak szólalni. Nem tudom, hogy az önhöz hasonló alakoknak, akiket funkcionális analfabétaként bocsájtottak ki az iskolából, meg a családi körből, egyáltalán eljut-e ez a tudatáig. 2004-ben bizonyára kend is a kettős állampolgárság ellen szavazott vagy el sem ment szavazni. Ha már felvetette a származás kérdését, nem ismerem az ön őstábláját, de közölhetem, hogy az én őseim közül mindenki magyar volt (legalább is a belátható ősgenerációkban, mert különben mindnyájan Ádám és Éva gyermekei vagyunk), abban viszont kételkedem hogy, a Ka(r)mucsay őstáblán mindenki magyar lett volna, különösen mert ilyen gyenge műveltségi szint csak nem-magyarnak válhat dicsőségére.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. április 3., 06:40 (CEST)
== Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je ==
Szia! Mikori a tábla? A [[:Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1658k..jpg]] vagy a [[:Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1655k..jpg]] törlendő? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. július 31., 00:11 (CEST)
:Az ABC Szegedi Zsigmond 1655-től vezetett naplójában található, tehát 1655 körüli, bizonyára az előtti. Úgyhogy a Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1655k..jpg a jó. Ez szerepel az oldalon is. A másikat törölni lehet. Egyébként mindenkit megnyugtatok, a kép használata jogszerű, ismerem Zsupos Zoltánt, a recenziót is én írtam a könyvéről a Századokba. A másik képet a címerleírásokról is én kértem ki az Országos Levéltárból közlés céljára, ami a könyvemben is meg fog jelenni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. július 31., 05:44 (CEST)
== Címerdoboz ==
Szia! Én [[Speciális:Diff/212955|változtattam meg]] a felületet, amitől a címerdoboz jobbra lebeg – átraktam a csak Monobook felületre vonatkozó fájlból abba, ami minden felületre (így az alapértelmezett Vectorra is) igaz. Mivel a cél az, hogy minden felületen egyforma legyen a cikk, így biztosan nem fogom visszahelyezni a monobookosba. Jelenleg kizárólag heraldikai cikkekben (Heraldikai lexikon és Címerhatározó, valamint [[Heraldika/A címer összetevői]] és [[Törzscímer]]), ezen kívül a [[Segítség/Wiki jelölőnyelv]] súgólapon van használatban a CSS-osztály, így viszonylag szabadon változtatható. Ha csak a jobbra igazítás a gond, akkor létrehozhatok egy <tt>keret</tt> osztályt a <tt>keretjobb</tt> és <tt>keretbal</tt> mellé, ami csak annyiban különbözik az utóbbiaktól, hogy nem igazítja oldalra a dobozt (egyéb változtatások, amit az osztály jelenleg végez: szürke háttérszín, a doboz a képernyő egyharmada széles, sötétszürke keret, 1em széles külső és belső margó, kisebb betűméret; ezek mind felülírhatók egy adott lapon). Emellett létrehozhatnánk egy sablont, mondjuk {{sl|Heraldikai lexikon/névváltozatok}} néven, ami tartalmazná a formázást, valamint a „Névváltozatok” szöveget és a rövidítésjegyzék linkjét. Emellett lehetne egy {{sl|címerdoboz}} is, ami az előzőhöz hasonló, csak nem tartalmaz beépített fej- és láblécet. Egy biztos: a mostani változtatásod a [[Heraldikai lexikon/Címerleírás]] cikkben nem az igazi, mert csak bizonyos felbontás mellett működik jól, ha szélesebb az ember képernyője, akkor luk keletkezik a doboz alatt, ha keskenyebb (mint az enyém), akkor meg valamennyi szöveg csak becsúszik oldalra. --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 19., 19:19 (CET)
:OK--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 20., 12:08 (CET)
::Mármint mi OK? A CSS-osztály? A névváltozatok sablon? A címerdoboz sablon? Mind? Valami más? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 20., 18:01 (CET)
:::Mind.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 24., 08:50 (CET)
És a {{sl|Heraldikai lexikon/névváltozatok}} jó, hogy nem rendez semerre, vagy az lebegjen inkább jobbra? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 24., 20:04 (CET)
:Jó lesz így is, köszönöm.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 25., 06:38 (CET)
== Erdélyi előnevek ==
Kedves Szegedi László!
Ezt írtad a [[Heraldikai lexikon/Előnév]]ben: ''Erdélyben az előnevek jellemzően nem nemesi előnevek, hanem a lakóhelyet jelölik. Ez a magyarázat arra, hogy a pl. a kisbaconi, középajtai, nagysolymosi, bessenyői stb. Benkők mind egy család leszármazottai.'' Ennek a megállapításnak van valami wikiprojekteken kivüli nyomtatott vagy internetes forrása?
Valahol ugyan olvastam, hogy Nyulászyné Straub Évánál van egy ilyen megállapítás, de nem tudom, melyik kötetében. Szép napot kívánok!
Erre azért van szükségem, mert a Wikipédiában is jó párszor rugaszkodtam neki, hogy megmagyarázzam, hogy Nagy Vilmos neve előtt a Nagybaczoni nem előnév, hanem szakírói név is, folyamatosan az AKH-ra hivatkoztak. És úgy gondolom, hogy Nagybaczoni esete más, lévén Erdélyből származott. [[Szerkesztő:Apród|Apród]] ([[Szerkesztővita:Apród|vita]]) 2016. január 17., 11:00 (CET)
:Szia! A hivatkozás valóban Nyulászinéra vonatkozik. Az Öt évszázad címerei című könyvében foglalkozik a Benkő címerrel is (No. 1205). Ha jól emlékszem, onnan való az információ.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. január 17., 11:10 (CET)
Utólag is köszönöm az információt (elfelejtettem megköszöni). [[Szerkesztő:Apród|Apród]] ([[Szerkesztővita:Apród|vita]]) 2017. augusztus 3., 23:53 (CEST)
== Toth's letter patent of nobility (levél nemesi) ==
Hi,
I'm looking for the letter patent of nobility of Toth alias Sooky family, which wezre anoblished in 1647 in Poszony. I saw you uploaded the letter patent of nobility of another Toth family, anoblished in 1632. Can you tell me where did you find this letter patent? National archives?
Cheers, [[Szerkesztő:Laszlo|Laszlo]] ([[Szerkesztővita:Laszlo|vita]]) 2016. június 1., 14:50 (CEST)
:Hi, thank you for the question. There are a lot of ennobled families named Tóth. I have a charter in the arms' clue: [[Címerhatározó]] from a Tóth noble family indeed, ennobled in 1632, but no Tóth alias Soóky family from 1647. It is highly probable that these are two different families, so the Tóth family from 1632 is not the same as the Tóth alias Soóky family from 1647. (By the way, there is another Soóky family as well, which can trace its origins to the 13th century, likely not the same as Tóth alias Soóky.) If you are looking for the sources of a given picture, please click to the picture (or more properly open it in a new window) to find out the source where you can see it. In this case, the arms charter of family Tóth from 1632 is from the county archives of Szabolcs-Szatmár-Bereg in Nyíregyháza:
http://www.szabarchiv.hu/drupal/toth-andras-cimeres-nemesi-levele-1632
:If you are looking for a family Tóth alias Soóky from 1647, more likely you need to go to the website of national achives, where they are continue digitalizing and uploading the old nobility patents. There is a very good search engine where you can trace your chart by the year (1632, 1647), or by the name (Tóth, Soóky, Tóth alias Soóky, Soóki -- please, take care about spelling).
:The link for this engine is: http://adatbazisokonline.hu/en/adatbazis/cimereslevel-adatbazis
:The link for all databases: http://193.224.149.8/adatbazisokol/en/
:I have made a little bit of search in this database for you arms and have find the following result: family Tóth from 1647: http://adatbazisokonline.hu/en/adatbazis/cimereslevel-adatbazis/adatlap/2706
:If you are looking for the Tóth alias Soóky family, you can find some data in Béla Kempelen's book (1931): http://adtplus.arcanum.hu/hu/collection/Kempelen/
:I hope, this information was useful. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. június 2., 06:29 (CEST)
::Thanks for your answer. I know Kempelen's works but he didn't wrote something about this family - but Ivan Nagy, Csoma and Szluha did it.
::I've found a transcript of the letter patent of nobility of this family but not the original document. I do not live in Slovakia nor Hungary - so I don't know where research. A friend of mine works in Hungary National Archive and I get contacts with Slovakian National Archives but both told me this original document was not in their possession.
::If you get an idea...
::[[Szerkesztő:Laszlo|Laszlo]] ([[Szerkesztővita:Laszlo|vita]]) 2016. június 2., 23:51 (CEST)
== Debreczeni János címeres nemesi levele ==
Hi,
I saw you uploaded this picture : "Debreczeni János címeres nemesi levele, 1659.jpg"
Do you get a better quality version of this letter patente of nobility ?
Cheers,
Nicolas
:Hi, yes, the best resolution for this picture you can see at the website of the Szabolcs... county archives (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár). [http://www.szabarchiv.hu/drupal/debreczeni-janos-cimere-1659] The direct link to the picture is: [http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/XV_24_12_r_01cimer.jpg] I hope this helps. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. június 13., 06:50 (CEST)
== G. A. Scheid Budapest tortenete ==
Kedves Szegedi ur,
A wikikonyv G.A. Scheid tortenetehez ajanlom ezt a cikket:
http://lweidemannhv.powweb.com/images/MA02.pdf
Julius Pataky (Gyula)
:Köszönöm szépen, nagyon kedves. Amint tudom, fel fogom dolgozni a cikk anyagát, amely értékes adatokkal fogja bővíteni a G. A. Scheid szócikket.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. szeptember 24., 08:10 (CEST)
== Címerek ==
Szia! Az általad készített vektorgrafikus címereket esetleg fel tudnád tölteni a Commons-ba (a forrás megadásával, hogy mi alapján készítetted el a címert)? Nagyon jó munkát végzel, és így a magyar nemesi családok címereinek ábrázolása egységes lehetne (most épp a Lackfiakról készülök írni az angol wikin, kigyomlálva a horvát hazugságokat). – [[Szerkesztő:Norden1990|Norden1990]] ([[Szerkesztővita:Norden1990|vita]]) 2017. június 15., 11:20 (CEST)
:Szia! Köszönöm az elismerő szavakat. A magyar Wikipédiát és a Commonst is azért hagytam ott, mert túl sok bennük a buzerációs faktor. Erre pedig egyáltalán nem vágyok. Az ember lépten-nyomon beleütközik valami nagyokosba, aki azt hiszi magáról, hogy a saját elképzelésének megfelelően kell másokat kioktatnia. Egyébként önállóan nem sok vektorgrafikus képet készítek, csak olyanokat, melyekre a Címerhatározóhoz példaként szükség van. Ezekhez is leggyakrabban Somogyi András, alias Madboy címereiből[https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:ListFiles/Madboy74&ilshowall=1][https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pictures_by_Madboy74] veszem ki a szükséges címerelemeket, aki gyakran szokott nekem is címereket készíteni, meg én is segítek neki a címerek megkomponálásával, ha arra van szüksége, ha pl. egy címer megrajzolására megrendelést kap. Ha ezek a címerek érdekelnek, kérlek, hogy fordulj őhozzá. A horvát hazugságok kigyomlálásához meg sok sikert (valódi sikert) kívánok. (Az egyik ilyen pl. az, hogy minden magyar király angol nyelvű szócikkébe odabiggyesztik a King of Hungary and Croatia áltitulust, holott Horvátország Trianonig nem létezett szuverén királyságként, de a számukra különben is csak az a cél, hogy a saját egójukat hizlalják, meg a külföld felé közvetítsenek egy meghamisított történelmet.) Ez a fajta hamisítás nemcsak a horvátoknál, hanem a románoknál, szlovákoknál, ukránoknál stb. stb. is rutinszerűen megy, akik már a saját hazugságaikat is igaznak vélik. Vannak olyanok is sajnos, a magyarok között, akik inkább a román, meg a horvát álláspontot védik (ilyen pl. a románokat különösen kedvelő ...soka, akivel nekem is akadt már vitám az angol Wikipédián), nehogy a szegény, szerencsétlen, felgatyásodott negyednépecskék véletlenül (hamisított) történelem nélkül maradjanak.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2017. június 15., 19:58 (CEST)
== Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Hello! The Wikimedia Foundation is asking for your feedback in a survey. We want to know how well we are supporting your work on and off wiki, and how we can change or improve things in the future. The opinions you share will directly affect the current and future work of the Wikimedia Foundation. You have been randomly selected to take this survey as we would like to hear from your Wikimedia community. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes.
<big>'''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now!]'''</big>
You can find more information about this survey [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|on the project page]] and see how your feedback helps the Wikimedia Foundation support editors like you. This survey is hosted by a third-party service and governed by this [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]] (in English). Please visit our [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/Frequently_asked_questions|frequently asked questions page]] to find more information about this survey. If you need additional help, or if you wish to opt-out of future communications about this survey, send an email through the EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]] to remove you from the list.
Thank you!
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. március 29., 20:36 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17881403 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Every response for this survey can help the Wikimedia Foundation improve your experience on the Wikimedia projects. So far, we have heard from just 29% of Wikimedia contributors. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes to be completed. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now.]'''
If you have already taken the survey, we are sorry you've received this reminder. We have design the survey to make it impossible to identify which users have taken the survey, so we have to send reminders to everyone.
If you wish to opt-out of the next reminder or any other survey, send an email through EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. You can also send any questions you have to this user email. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Learn more about this survey on the project page.]] This survey is hosted by a third-party service and governed by this Wikimedia Foundation [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]]. Thanks!
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. április 13., 03:34 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17881403 helyen található lista használatával -->
== Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Hello! This is a final reminder that the Wikimedia Foundation survey will close on '''23 April, 2018 (07:00 UTC)'''. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now.]'''
'''If you already took the survey - thank you! We will not bother you again.''' We have designed the survey to make it impossible to identify which users have taken the survey, so we have to send reminders to everyone. To opt-out of future surveys, send an email through EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. You can also send any questions you have to this user email. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Learn more about this survey on the project page.]] This survey is hosted by a third-party service and governed by this Wikimedia Foundation [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]].
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. április 20., 02:44 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17952438 helyen található lista használatával -->
== Azonnali törlésre váró lapok ==
Hi Szegedi László, there are several pages created by you in this category, like these one [https://hu.wikibooks.org/wiki/Fasching_c%C3%ADmer] and [https://hu.wikibooks.org/wiki/De_la_Colombiere], do you agree that it should be deleted? Best regards. [[Szerkesztő:DARIO SEVERI|DARIO SEVERI]] ([[Szerkesztővita:DARIO SEVERI|vita]]) 2018. június 18., 06:34
(CEST)
:Yes, you can delte these pages.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2018. június 19., 10:01 (CEST)
== Sterk Izidor ==
Kedves Szegedi úr kérem hívjon fel én a sterk izidor unokája vagyok
06 20 9925396 az arkanzas üzlet alapítójának az unokája köszönöm {{aí|Shenrik|2018. november 7., 10:34 (CET)}}
:Szívesen kiegészítem az {{Hl|Arkanzas}} cég lapját új adatokkal. Kérem, hogy lépjen velem kapcsolatba emal útján: gryfmedia kukac gmail.com [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2018. november 8., 10:24 (CET)
== Benedekfalvi DETRICH-család címerigazolása, 1906 ==
Kedves Szegedi László Úr!
Ön a Címerhatározóban az egyik dokumentumomról készült fotóimat és a Dettrich-féle címer BM igazolásáról a pontos körülírást közli, a szerzőre való hivatkozás nélkül. Mindezt a korábban létezett és azóta törölt weboldalamról 'vette kölcsön', tehát módjában állt ismerni a forrást, hiszen a szerző neve és a dokumentum tulajdonosa valamennyi munkámnál szerepelt.
Ezúton kérem tisztelettel: legyen szives törölni az írásomat és azzal egyidejűleg a fotókat az Ön által szerkesztett Címerhatározóból, a megtartásukhoz nem járulok hozzá.
Köszönettel,
Zelnik Csaba Ákos
== Atyafiai címer ==
Szia! Nem értem a helyzetet. A [[Címerhatározó/Atyafiai címer]] lapot törlésre jelölted „rossz cím” indoklással. Miután jeleztem, hogy a [[Címerhatározó/Sárközi címer]] lapon is ebben a formában szerepel, eltávolítottad a hivatkozást, de nem módosítottad a megjelenő szöveget. Most hogy is van ez? Ha a családnév hibás helyesírással szerepel, akkor a folyószövegben is javítani kéne. Ha csak arról van szó, hogy ugyanazt a családot nem szeretnéd két címen tárgyalni, akkor viszont az ''Atyafiai'' címet is érdemes – átirányításként – megtartani, hiszen azon a címen is kereshetik. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. február 17., 13:59 (CET)
:Szia. Ennél a lapnál teljesen félreértelmeztem a nevet. Az Atyafiai (vagyis rokonai) szót hibásan családnévnek vettem, tehát a valóságban ilyen név és címer sem létezik. Ezért törlendő. A Sárközy lapnál is javítottam a hivatkozást. Lehet, hogy valamit közben rosszul csináltam, ezért sem volt világos számodra a helyzet. Én ezekben a technikai dolgokban nem vagyok túlságosan jártas, ezért elnézést kérek, ha valamiben gondot okoztam. A lényeg az, hogy az Atyafiai lap törlendő, a Sárközynél meg javítottam a hivatkozást.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. február 17., 14:05 (CET)
::Köszönöm a felvilágosítást! Ebben az esetben szerintem érdemes lenne a Sárközi családnál a további kavarodás elkerülése érdekében kisbetűvel írni az atyafit. Egyébként semmilyen gondot nem okoztál, csak egy kis plusz utánajárásra volt szükségem, mert nem szeretek olyan dolgot törölni, amiről nem értem, hogy miért törlendő. Amúgy legközelebb ugyanezt leírhatod az {{sl|azonnali}} sablonban is, nincs méretkorlátozás (csak a törlési összefoglalóban, de ott is elég magasan van a korlát, úgyhogy ezen sem kell aggódni). – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. február 17., 16:46 (CET)
:::Kijavítottam. Majd legközelebb részletesebb leírást adok.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. február 17., 19:49 (CET)
== Clark Ádám úszódaru 2016-ban.jpg ==
Szia! Az általad feltöltött [[:Fájl:Clark Ádám úszódaru 2016-ban.jpg]] kép egy szerzői jogvédelem alatt álló alkotás. Az ilyen képeket a Wikikönyvek szabályai szerint nem lehet feltölteni. Kérlek, hogy képfeltöltés előtt tájékozódj a [[Wikikönyvek:Felküldési útmutató|felküldési útmutató]] elolvasásával, mert jogvédett kép ismételt feltöltése szankcionálható. Kérlek, hogy csak bizonyíthatóan [[Wikikönyvek:Szabad licenc|szabad licencű]] vagy saját készítésű képeket tölts fel. Megoldás lehet még a [[Wikikönyvek:Wikimedia Commons használata|Wikimedia Commons használata]]. Megértésed köszönöm, további jó szerkesztést kívánok, [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 8., 19:27 (CEST)
:Hűdenagynagybaj eza clakádám. Érdekes, hogy jónéhány hónapja az oldalon lapulva csak most jutott valakinek eszébe, hogy jogsértő lenne, éppen akkor, amikor a dunai mentés miatt került reflektorfénybe.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 9., 06:35 (CEST)
::Igen, most tűnt fel valakinek. Szeretnéd, hogy végigmenjek az összes általad feltöltött fájlon, és felcímkézzem a jogsértőket? Szerintem találnék legalább pár ezret. Egyébként ha én nem teszem meg, viszont a Wikimédia Alapítványtól valakinek feltűnik, hogy mennyi minimum kétes jogtisztaságú kép van a magyar Wikikönyvekben, szerintem azonnal letiltják a feltöltési lehetőséget, és nem lesz apelláta. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 9., 13:37 (CEST)
:::Ízelítőképpen átnéztem a tegnapi feltöltéseidet. Az egyértelműen jogsértő képek:
:::* [[:Fájl:A Fertő tavi Vitorlás Szövetség kikötője, 2017.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi vitorlás az 1960-as években.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi vitorláskikötő-építés az 1970-es években.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi sportvitorlások, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi nemzetközi vitorlás verseny, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi kikötő, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi kikötő, 2000-es évek eleje2.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi yachtkikötő, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tót elválasztó gát elbontása Fertőrákoson, 2001.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tót elválasztó gát Fertőrákoson, 2001.jpg]]
:::* [[:Fájl:A Drescher Line hajója a Fertőn, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-a.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-b.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-c.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-A.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-B.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-C.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-D.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-E.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-F.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-G.jpg]]
:::– [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 9., 13:42 (CEST)
::::Akkor majd legközelebb nem járok el tisztességes módon és nem adom meg minden egyes esetben a képek linkelérhetőségeit, csak azért hogy aztán valakinek emiatt jusson eszébe apellálni.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 10., 06:42 (CEST)
:::::Nagyon közel járok ahhoz, hogy minimum letiltsam a feltöltési lehetőséget, és esetleg én magam fel is jelentsem a Wikikönyveket megfelelő helyen, aminek vélhetőleg az lesz a következménye, hogy soha többet nem lehet ide képeket feltölteni, csak a Commonsba. A szerzői jogok tiszteletben tartása nem lehetőség, hanem egyszerre állampolgári kötelesség és a Wikimédia Alapítvány kötelező döntése (utóbbi a Szjt-nél jóval szigorúbb, de ezek a feltöltések a törvényt is semmibe veszik). Egyébként természetesen a forrás fel nem tüntetése nem menti meg a képeket, hiszen egyrészt egy egyszerű Google-kereséssel megtalálhatók, másrészt a forrás nélküli (vagy visszakövethetetlen forrású) képek ugyanúgy törlendők. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 10., 16:00 (CEST)
A feltöltési lehetőség letiltásáról egyelőre letettem, a nyilvánvalóan jogsértő képeid kitakarításáról viszont nem. A fentieket tegnap – a hét nap leteltével – töröltem, most itt egy újabb adag az elmúlt két és fél hónapból:
* [[:Fájl:Augusztus 20. 1960-ban a Néphadsereg Hadihajós Osztály lobogódíszt viselő aknásznaszádjaival.jpg]]
* [[:Fájl:Augusztus 20. 2010-ben a LAJTA Monitor Múzeumhajó újrakeresztelése és a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred hadihajóinak felvonulása.jpg]]
* [[:Fájl:A HABLEÁNY gőzös modellje.jpg]]
* [[:Fájl:A Budapest-London-Párizs-Budapest vízi út (pirossal) és a HABLEÁNY útja, 1867 (lilával).jpg]]
* [[:Fájl:A tengertől elzárt országok flottái (2007).png]]
* [[:Fájl:Diószegi Péter, Sükösd György síremléke, részlet, 1632.jpg]]
* [[:Fájl:Pozsonyi rőf (78 cm), késpenge (35 cm) és öl (1,9 m), 1715.png]]
Természetesen ha tudsz engedélyt szerezni a képek használatára a Wikikönyvekben, akkor maradhatnak (ha elkezded az engedélykérést, akkor a 7–14 napos határidő észszerű mértékű hosszabbítása is lehetséges, illetve természetesen a már törölt képek is visszaállíthatók). – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 18., 00:23 (CEST)
Íme a következő gyűjtemény:
* [[:Fájl:Agárd ms. a Velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Agárd ms. a Velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Alaghy címer a Mágocsy család pácini várkastélyából, 1591.png]]
* [[:Fájl:Gárdony ms. a Velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Gárdony ms. a Velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Hajóútvonalak a Velencei tavon.png]]
* [[:Fájl:Mágocsy címer, 1581.jpg]]
* [[:Fájl:Mágocsy címer, Pácin, 1581.png]]
* [[:Fájl:Missisipi állóhajó a velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Missisipi állóhajó a velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 3.jpg]]
– [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 27., 01:39 (CEST)
:Ezeknek a képeknek a törlésére meg mi szükség volt? A lap alján[http://www.balatonihajok.hu/velenceito] ott van a CC BY-NC 2.5 HU licenc (Nevezd meg, ne add el). Úgy vélem, hogy meg van nevezve és nincs eladva. Úgyhogy további jó szórakozást.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 27., 06:24 (CEST)
::Egyrészt ehhez képest közkincssablont tettél rá. Ez <em>jogsértő</em>, hiszen a további felhasználók számára nem írja elő sem a szerző megjelölését, sem a kereskedelmi felhasználástól való tartózkodást – tulajdonképpen a licenc meghamisításáról van szó. Ez még nem volna megoldhatatlan probléma, hiszen a licencet lehet korrigálni, viszont a [[wmf:Resolution:Licensing policy|Wikimédia Alapítvány döntése]] értelmében csak szabad tartalom használható, amibe az ott hivatkozott [[freedomdefined:Definition|definíció]] szerint a kereskedelmi felhasználást tiltó licencek nem tartoznak bele (''Essential freedoms'' fejezet: „The freedom to redistribute copies: Copies may be sold, […].”). (Két zárójeles megjegyzés: egyrészt a hajók fényképeinek lapjain – amiket belinkeltem a jogsértő sablonból – nem szerepel ilyen licenc, tehát a térkép kivételével a CC licenc alkalmazhatósága minimum kérdéses; másrészt a képek törlésére nem szükség <em>volt</em>, hanem szükség <em>van</em>, a felsablonozás és a törlés között minden esetben kivárom a legalább egy hetet, hogy legyen lehetőséged reagálni.) – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 27., 19:00 (CEST)
Mint említettem, a beazonosítható forrás elhagyása nem megoldás, az alábbi képeknél sem:
* [[:Fájl:Nagy húzóháló (gyalom) a Fertőn, Hegykő 1957, a hossza ált. 240 m.png]]
* [[:Fájl:A húzóháló (gyalom) kivetése a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Vejsze a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Varsa a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Ms. Petőfi, Földközi-tenger, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Petőfi, Földközi-tenger,, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Radnóti, Indiai-óceán, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Radnóti, Indiai-óceán,, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Vörösmarty, a Vörös-tengeren, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Vörösmarty, Bankok előtt, a Csaophraja folyó torkolatában, 1982.png]]
* [[:Fájl:1715-ös pozsonyi rőf öl és késpenge.png]]
* [[:Fájl:A tiszacsegei komp. 2017.png]]
* [[:Fájl:A tiszacsegei komp. 2018.png]]
* [[:Fájl:Csege vízibsz Tiszacsegénél, 2016.png]]
* [[:Fájl:Csege, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Danuvia, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Hegyalja vízibusz, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Ms. Sellő átkelőhajó Tiszacsegénél, 2018.png]]
* [[:Fájl:Sellő átkelőhajó Tiszacsegénél, 2018.png]]
* [[:Fájl:Sellő, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Budavár, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Tabán, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Hófehérke, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Hungária, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Lágymányos, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Lánchíd, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Pest-Buda, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Várhegy, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Halász a Velencei tavon az 1960-as évek végén.jpg]]
* [[:Fájl:Halász a Velencei tavon varsahálóval az 1950-es évek végén.jpg]]
* [[:Fájl:Halászkunyhó Pákozdnál, Velencei tó, 1970-es évek.jpg]]
* [[:Fájl:Halászok a nádasban, velencei tó, az 1960-as évek vége.jpg]]
* [[:Fájl:Halászok a Velencei tavon az 1970-es évek elején.jpg]]
* [[:Fájl:Halmérleg a Szúnyog-szigeten, Velencei tó, az 1970-es évek első fele.jpg]]
* [[:Fájl:Kifeszített hálók a Velencei tavon az 1950-es évek végén.jpg]]
A [[:Fájl:Fertő tavi csónaktípusok.png]] véletlenül sikerült feltüntetned a viszonylag pontos forrást, ami alapján a [http://www.mokka.hu/ MOKKA-ból] ki is lehet deríteni, hogy a szerző 1983-ban, (a Szjt. definíciója alapján) 35 éve hunyt el – ez pontosan a védelmi idő fele, ellentétben a feltöltéskori állításoddal a lejárt védelmi időről. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. július 18., 23:34 (CEST)
Újabb kettő: [[:Fájl:A Rákos-patak torkolata Fertőrákosnál 1950 körül.jpg]] és [[:Fájl:Sédeni AMBRÓZY GYÖRGY százados.jpg]]. Mindkettő ismert (a leírólapon is feltüntetett), kortárs szerző műve, ehhez képest olyan licencsablont tettél rá, ami azt állítja, hogy legalább 70 éve elhunytak. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. augusztus 3., 22:22 (CEST)
== Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
A Wikimédia Alapítvány a visszajelzésedet kéri egy kérdőívben a tapasztalataidról a következőkkel kapcsolatban: {{SITENAME}} és Wikimédia. Ennek oka az, hogy megismerjük, mennyire jól támogatja az Alapítvány a saját munkád a wikin, és hogy hogyan változtathatjuk vagy fejleszthetjük a dolgokat a jövőben. A vélemények, melyeket megosztotok közvetlen hatással lesznek a Wikimédia Alapítvány jelenlegi és jövőbeni munkájára.
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. szeptember 9., 16:34 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19352874 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
Néhány héttel ezelőtt arra kértünk, hogy töltsd ki a Community Insights kérdőívet. Ez a Wikimédia Alapítvány éves kérdőíve közösségeinknek világszerte. Azt szeretnénk megtudni, mennyire jól támogatjuk munkádat a wikin. A kitöltők számát tekintve eddig a célunk 10%-át értük el. Ha még nem töltötted ki a kérdőívet, segíthetsz elérnünk a célunkat! '''A te hangod is számít.'''
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. szeptember 20., 21:14 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19395141 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
Már csak néhány hét maradt hátra, hogy kitöltsd a Community Insights kérdőívet! A kitöltők számát tekintve a célunk 30%-át értük el. Ha még nem töltötted ki, segíthetsz elérnünk a célunkat!
Ezzel a kérdőívvel a Wikimédia Alapítvány gyűjt visszajelzést arról, mennyire jól támogatjuk a munkád a wikin. Csak 15-25 percet vesz igénybe, és közvetlen hatása van a támogatásra, amit biztosítunk.
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. október 4., 19:04 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19435548 helyen található lista használatával -->
== Címerhatározó - Képek hivatkozása ==
Kedves László!
Először is szeretném elismerni munkáját, amit a Címerhatározóval végez. Sokat fejlődött az utóbbi időben a könyv, látom, hogy a Google is több találatot hoz, annak ellenére hogy még mindig csupán egy adathalmaz egy-egy cikk.
Jelen hozzászólásom az Újlaki címer cikkhez kapcsolódik. Beszúrt két képet a cikkhez, amivel alapvetően nincs is nagy bajom, mert még hivatkozott is. Ugyanakkor a képek Közkincs státuszával nem feltétlen értek egyet. Pl. az idővonalon ábrázolt pecsétekből készített kép szerzője én vagyok, s még nem haltam meg. Legalábbis itt írok.
Sok más szócikkhez kerültek fel az én képeim, aminek alapvetően nem igazán örülök.
Érdeklődöm, hogy valamilyen jobb megoldást ki lehet-e találni az ellen, hogy ha bármilyen kutatásom publikálom, az ne Közkincsként jelenjen meg rögvest a Wikikönyvek Címerhatározó oldalán? (nem csak az Újlaki cikknél tűnnek fel képeim.)
Sokszor ugyanis a kontextusból kiragadva a képek (bár címert ábrázolnak) messze nem kapcsolódnak helyesen az adott szócikkhez. Ön szerint a képek feltöltögetése így rendben való? (Látom korábban is szemet szúrt másnak).
Együttműködéséért előre is köszönet.
Üdvözlettel: Novák Ádám (2019.11.19)
:Kedves Novák Ádám! Megtisztelő, hogy figyelemmel kíséri a Címerhatározó bővülését és annak még az irányát is jónak tartja. Eltávolítottam a kifogásolt képeket. Ha a közlésük gondot okoz önnek, számomra nem jelent problémát, ha úgy véli, hogy ne szerepeljenek az oldalon. Csakis azért töltöttem fel őket, mert kiváló képek, ha azonban ez ön számára probléma, megértem. Amikor pl. a Turulban közölt cikkeimben másoktól vett képeket közlök, mindig megadom a forrást is, ahogyan ez itt is történt. Ahogyan ez nem probléma a Turulban, itt sem kellene, hogy az legyen, hiszen a forrás és a szerző pontos megnevezésével nem csorbulnak a szerző jogai, semmiképpen sem állítom a képekről azt, hogy az enyémek. Egyszóval, el lettek távolítva. Üdvözlettel – [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. november 20., 07:09 (CET)
== Családfakutatás ==
Üdv
Családfa kutatás ügyén szeretnék segítséget kérni!
Köszönöm {{ai|Nikolics Renáta|2020. január 27., 18:10 (CET)}}
:Miről van szó pontosan?– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2020. január 28., 05:34 (CET)
::Szerintem érdemes megpingelni [[Szerkesztő:Nikolics Renáta|Nikolics Renátát]]. Én raktam ide a kérdését a szerkesztőlapodról, úgyhogy különben nem biztos, hogy idetalál. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2020. január 28., 11:44 (CET)
== Szakály 1983 ==
Kedves László, érdeklődni szeretnék, hogy Szakály Ferenc 1983-as Szigetvári Csöbör Balázs török miniatúrái c. könyve megvolna-e a polcodon? Elméletileg a 37. oldalon szerepel Koháry Imre csábrági kapitány, de a pontos egész állítás nem ismert előttem, sem a hozzá tartozó hivatkozás (ha van). Esetleg megoldható lenne ennek leellenőrzése és közlése felém? Köszönöm, hasznos szerkesztést! [[Szerkesztő:Taz|Taz]] ([[Szerkesztővita:Taz|vita]]) 2020. május 2., 06:11 (CEST)
:Szia! elnézést a kissé késedelmes válaszért. A könyv nekem sajnos nincs meg, így nem tudtam ellenőrizni az általad kért képet sem. Megpróbáltam mozgósítani az egyik néprajzos barátomat és kollégámat, de sajnos neki sincs meg. Az eredeti kézirat a wolfenbütteli hercegi könyvtárban található Ms. 220 jelzettel (Herzog-August-Bibliothek, Wolfenbüttel, MS. 206.), de sajnos néhány napja (vagy hosszabb ideje) a könyvtár honlapjának a linkje sem akar működni. Később talán érdemes lenne újra megpróbálni.
http://diglib.hab.de/?db=mss&list=ms&id=206-blank&lang=en
:Ha nagy szükséged van a könyvre, talán az is egy megoldás lehet, ha valamelyik antikvárium oldalán megvásárolod. Sajnos nem sokat tudtam segíteni, üdvözöl – [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2020. május 5., 09:56 (CEST)
::Kedves László,
::nem ismerem még ezt a felületet, de más elérhetöségét nem találok.
::A Lövey család címerének oldalán említi a Löveyek könyvtárát. Azt szeretném megtudni, hogy az a könyvtár hol érhetö el? Volt egy lövöi Lövey Ferentz szépapám(kb. 1785, feleség Szolnoki Jármy Erzsébet), akit nem tudok beilleszteni a családba, nem találom a szüleit. Talán tud valamit segíteni benne, amit elöre is köszönök. Nyilánszky Mihály nyilmisi000@gmail.com [[Szerkesztő:Nyilmisi|Nyilmisi]] ([[Szerkesztővita:Nyilmisi|vita]]) 2022. december 27., 19:13 (CET)
Köszönöm válaszod és a szívességedet! Jó egészséget kívánok! [[Szerkesztő:Taz|Taz]] ([[Szerkesztővita:Taz|vita]]) 2020. május 9., 02:43 (CEST)
== Jogosulatlan adatközlés, valamint hivatkozás nélkül ==
Tisztelt Szegedi László!
Kérem, legyen szives törölni a a tőlem, Zelnik Csaba Ákostól átvett és a Bakay-családrészére kiállított nemesi bizonyságlevél Hont vm. 1715 c. alatt szereplő képet és a szövegrészt. Nevezett dokumentum a mi családi levéltárunk része, onnét lett fotózva, továbbá hivatkozásként pedig az idézett szövegrésznél Borovszkyt jelöli meg forásként.
Kutatóként és szerkesztőként gondolom egyetért abban, hogy bizonyos írott és iratlan szabályt be kell tartani. Sajnálom és kellemetlen - részemről -, hogy mindezt kérnem kellett.
Tisztelettel:
Zelnik Csaba Á.
https://hu.wikibooks.org/wiki/F%C3%A1jl:A_Bakay-csal%C3%A1d_r%C3%A9sz%C3%A9re_ki%C3%A1ll%C3%ADtott_nemesi_bizonys%C3%A1glev%C3%A9l_Hont_vm._1715._III._28_-_2.jpg
:Tisztelt Zelnik úr!<br>
Ez a 2016-ban feltöltött kép egyik Bakay címerben sem taláható meg, így nincs is honnan törölni. Csak a képek között található, onnan meg én nem tudom kitörölni. Különben sem látja senki, ezért önön kívül senkit sem zavar. [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2022. december 28., 07:34 (CET)
== Watermarks ==
Why do you delete watermarks from our images? Upload on wikipedia correct images with watermarks or links with URL on our webpage. I didn't took photos for your immoral usage on wikipedia but for purpose of our shop.
many Thanks
Milan Soukup - wulflund.com, drakkaria.cz {{ai|Kraczek|2010. február 1., 00:38 (CET)}}
:Which photos are you talking of?
|}
== Sztrányay Mátyás pecsétje, címere ==
Tisztelt Szegedi László!
[[:Fájl:Sztraniay Matyas pecsetje, 1608.jpg]] szerintem nem Sztrányay Mátyásé. Az aláírás alapján Graniay Mátyásé lehet, aki a Szepesi Kamarában töltött be többféle tisztséget, titkár, számtiszt,számvevőségi írnok, tizedfizetési számvevő, lajstromozó stb. 1607-1612- ig biztosan folyamatosan töltött be tisztségeket. [[Speciális:Szerkesztő közreműködései/2A02:AB88:6B84:380:19B5:7161:B28:D1C5|2A02:AB88:6B84:380:19B5:7161:B28:D1C5]] 2023. február 7., 10:42 (CET)
::Köszönöm az észrevételt. Valóban nem tűnik Sztraniay címernek, hanem inkább Graniay-címer lehet. Én itt a Sunkó-féle repertórium alapján dolgoztam, de indokolt egy külön Graniay-lap létrehozása. Ha megadja a nevét és a forrást, minbdkettőt fel tudom tölteni az oldalom. [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. február 7., 12:24 (CET)
== Bertha család ==
Kedves László! Érdeklődnék, hogy a [[Címerhatározó/Bertha címer|Bertha címernél]] a "Bertha 1674" és a Bertha 17?? szakasznál a "címüket 1740 után" dátumok honnét származnak? Üdv, [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 09:27 (CEST)
:Amennyiben Mária Terézia 1740 és 1780 között uralkodott, nyilvánvalóan csak 1740 után adományozhatott címert. A Bertha 1674 szakaszban a pecsét 1674-ből származik, ennél nyilvánvalóan korábbi, de ez a címer első ismert forrása, ezért (ideiglenesen) ezt kell használni (hiszen nem találgathatunk atekintetben, hogy mikor adományozták). Az azonos nevű, de különálló családok címereit egy sajátságos fejezetcímmel mindenképpen el kell különíteni egymástól (nem elég csak annyi, hogy Bertha, ami esetleg két eltérő család címerének is a fejezetcíme), hogy a Mutatóban és a határozói kulcsban elhelyezett címerekre pontosan lehessen hivatkozni. Ezt a célt szolgálja az előnév (pl. felsőőri Bertha) vagy (ott ahol ilyen nincs vagy nem ismert) egy évszám (általában a címer adományozásának éve, vagy az első ismert forrás éve).– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 09:38 (CEST)
::Igen, az első logikus lehetett volna. A pecsétet honnét lehet tudni, hogy 1674-ből származik? [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 09:42 (CEST)
:::A Siebmacher (alias Csergheő) ezt írja.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 10:21 (CEST)
::::Tudsz küldeni egy linket vagy képet róla? [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 10:22 (CEST)
::{{Ch|Bertha címer#Bertha 1674}}: "Siegel d. d. Burg Bódok, Neutraer Ctt, 1. 9. 1674 mit Init. des Andreas..."– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 10:58 (CEST)
:::Igen közben rájöttem :) [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 11:17 (CEST)
:::Érdemes lehet külön venni a két nevet vagy jó egyben is? Nem sok info van róluk. [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 11:21 (CEST)
== GFDL ==
Hello! Greetings from Denmark! You have uploaded many files licesed GFDL [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL&min_days=14&badboys=Bad+Boys see this link].
The files have disclaimers (A dokumentumra érvényes a Wikikönyvek [[Wikikönyvek:Jogi nyilatkozat|jogi nyilatkozata]].). Disclaimers should be avoided per [[:w:en:Wikipedia:GFDL standardization]]. Would you be willing to remove the disclaimers?
Perhaps you would also be willing to relicense the files to include {{tl|Cc-by-sa-4.0}}?
Helló! Üdvözlet Dániából! Sok fájlt töltött fel GFDL licenccel [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL&min_days=14&badboys=Bad+Boys lásd ezt a linket].
A fájlok felelősségkizárást tartalmaznak (A dokumentumra érvényes a Wikikönyvek [[Wikikönyvek:Jogi nyilatkozat|jogi nyilatkozata]].). A felelősség kizárását a [[:w:en:Wikipedia:GFDL standardization]] szerint kerülni kell. Hajlandó lenne eltávolítani a felelősségkizárásokat?
Talán arra is hajlandó lenne, hogy a fájlok újralicencelését tartalmazza a {{tl|Cc-by-sa-4.0}}? – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. július 30., 20:35 (CEST)
: + [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_licenc%C5%B1_saj%C3%A1t_k%C3%A9pek&min_days=14&badboys=Bad+Boys lásd ezt a linket] – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. július 30., 20:41 (CEST)
; Update / Frissítés
I have now completed the rename of the templates to GFDL garanciakizárással / kettős licenc-garanciakizárással. See [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_garanciakiz%C3%A1r%C3%A1ssal&min_days=14&badboys=Bad+Boys this link].
If you are willing to remove the disclaimers I can do it with my bot. Same if you are willing to add cc-by-sa-4.0.
Ezzel befejeztem a sablonok átnevezését GFDL garanciakizárással / kettős licenc-garanciakizárással. Lásd [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_garanciakiz%C3%A1r%C3%A1ssal&min_days=14&badboys=Bad+Boys ezt a linket].
Ha hajlandó eltávolítani a felelősségkizárásokat, megtehetem a botommal. Ugyanez, ha hajlandó hozzáadni a cc-by-sa-4.0-t. – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. augusztus 22., 07:50 (CEST)
== Kallódó képek a magyar Wikikönyvekben ==
Üdv, lehet már láttad a szerkesztéseimet itt a Wiki könyvekben. A Wikipédián 2004 óta szerkesztek, és ott több mint 10 éve vagyok adminisztrátor.
Itt nincs aktív adminisztrátor, úgy gondoltam segítek (hamarosan jelentkezem erre a felületre).
:Angolul jól beszélek, ezért is segítek az előző MGA73 ügyben is. A segítő járőrként tevékenykedő dán szerkesztőtárs kéréseinek lényege az, hogy az ide feltöltött tartalmaknak meg kell felelnie a minden lap alján olvasható felhasználási feltételeknek. Ezeket a feltételeket a felület szervereket működtető amerikai alapítvány hozta, a szabad publikálás a Wiki könyvek célja.
Az egyik konkrét ügy a [[Kategória:Nem GFDL licencű képek]] engedélyeinek tisztázása. Más, szabad használatot engedélyező licenszt kell melléjük társítanunk hogy ezen a felületen maradhassanak.
:'''[[:Kategória:Nem_GFDL_licencű_képek]]''' 1200 db
:: a legelső kép ebben [[Fájl:0014 Nassau darabolt mező.png|100px]] - a nemzetközi médiatárban
[[Fájl:Arms of Nassau.svg|100px]] így szerepel,
[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Lion%20of%20Nassau%20in%20heraldry több tucat változatával] együtt kategorizálva.
A tömeges mozgatásokat, feladatokat egy mini programmal meg tudja csinálni, csak le kell tisztázni hova mi kerüljön.
– [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 3., 14:43 (CEST)
=== Nemzetközi képgyűjtemény: Wikicommons ===
[[Fájl:Kőszegi Vár Eszterházy címer.JPG|bélyegkép|121 szabadon használható Eszterházy címerből az egyik]]
Felhívom figyelmed, hogy a Wikicommons felületen több ezernyi kategorizált, szabadon használható, jó minőségű - vektorgrafikus - címerkép érhető el, szövegesen a csatolt leírások alapján is [https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=c%C3%ADmer&title=Special%3ASearch&profile=advanced&fulltext=1&ns0=1&ns6=1&ns9=1&ns12=1&ns14=1&ns100=1&ns106=1 pontosan kereshető] és illeszthető be könnyedén a lapokba.
*[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:SVG_coats_of_arms_of_Hungary Itt van például 850 darab magyar nemesi címer]
*Európa címerei 43 ország szerint vannak csoportosítva: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:SVG_coats_of_arms_of_Europe
[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Coats_of_arms_by_tincture Mázak szerinti Commons képkategóriák]
Tehát a Wikimédia Commons felületén jól kategorizált címerképek ismeretében érdemes áttekinteni és rendezni a magyar Wikikönyveken általad feltöltött képek szerepét.
– [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 3., 14:43 (CEST)
:Szia, köszönöm a linket. Már régebben használom. Somogyi András, alias madboy készítette őket részben nekem, amíg a Commonsból elege nem lett és ott nem hagyta. Az ottani címerek mindegyike megvan a Címerhatározóban is.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2025. április 3., 15:06 (CEST)
== Feltöltött képeid zöme közkincs, de nem annak jelölted ==
Üdvözlet, nézegetem például a [[:Kategória:Címereket ábrázoló, bizonytalan felhasználhatóságú képek]] szakaszt, és ezek szinte kivétel nélkül szabad licenszt kell kapjanak, mert jelenleg (2025) az 1955 előtt elhunyt szerzők művei, valamint az 1955 előtt kiadott, több szerző által készített művek közkincsek, és szabadon felhasználhatóak.
Ide tartoznak a Pallas lexikonból kimásolt fotók. A régi dokumentumok fotói, bárki csinálta őket, szintén közkincsek (művészi vagy lényeges munkával járó feljavítást kivéve).
A címerek régi rajzai, régi dokumentumok másolatai is mind ide tartoznak. A Családok csak akkor tilthatnak meg közlést, ha az ő egyedi változatukat akarnád közölni.
Részletek: [[Wikikönyvek:Felküldési útmutató]]
A mellékelt leírások is - bár rövidkék, szerintem érthetőek és amíg bővítésre nem kerül, elégségesek.
[[Fájl:Acélsisak.PNG|Itt például nem tudjuk hogy régi, vagy másolat Sisakok, illetve feljavított képek-e, nincs forrás. De biztos van pár száz jobb [https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Helmets%20by%20century Sisak fotót] a Commonsban.|thumb]]
'''Lehetséges teendők: '''
* A fenti tisztázás alapján a [[:Kategória:Címereket ábrázoló, bizonytalan felhasználhatóságú képek]] licenszét lecserélgeted a '''<nowiki> {{közkincs-régi}} </nowiki>''' sablonra.
* MGA73-t megkéred(jük), hogy az automatájával tömegesen cserélgesse le, DE akkor én átfutva Külön vizsgálatra utalom > Törlésre jelölöm azokat, ami nem egyértelmű.
* A továbbra is bizonytalan képeknél megnézhetjük hogy megvan-e a Commonsban egy alternatíva, és helyettesítjük vele.
* Végül Törlésre csak a nem használt, nem szabad licenszű képek kerülnek, ha lesz hozzá admin (mindjárt jelentkezem)
Kérdés, vélemény?
:
[[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 4., 21:45 (CEST)
== Nevezéktan ==
Szó nélköl átnevezted a Nevezéktan lapot, én most szólok hogy én is átneveztem mind a két lapot:
# <nowiki>[[Nevezéktan]]</nowiki> → [[Rendszertan/Latin nevezéktan]]
# [https://hu.wikibooks.org/w/index.php?title=Heraldikai_lexikon/Nevez%C3%A9ktan&redirect=no Heraldikai lexikon/Nevezéktan]: [[Heraldikai lexikon/Címertani nevezéktan]] Így mindketten használhatjuk a másik lap zavarása nélkül
[[user:KeFe| » KeFe]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]][[Fájl:Master editor 2.png|35px]] 2026. március 30., 21:54 (CEST)
== Szepes vármegyében szász városszövetség ==
A Wikipédán már létezik szócikk a [[W:Cipszerek]]ről , és ilyen könnyedén lehet hivatkozni.
Emiatt a [[Címerhatározó/Szepesi városok címere]] elnevezés javítandó, ezek a Cipszer városok, vagy Szepesi szász városok.
Ahogy fentebb írtam, próbáld meg a '''Nemzetközi képgyűjtemény: Wikicommons'''-t használni a képek feltöltésére, ott nemzetközi szinten katalogizálásra kerülnek. [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2026. május 6., 22:56 (CEST)
1xcsnd0w6wvune7nouhbiniiyw0yhcg
543615
543610
2026-05-07T03:33:03Z
Szegedi László
136
/* Szepes vármegyében szász városszövetség */ Válasz
543615
wikitext
text/x-wiki
<center><b> Üdvözlet! </b></center>
{| style="border:2px solid darkgray; padding:5px;"<br>
|style="padding-left:1em;"|[[Wikikönyvek/Üdvözlünk, látogató!|Üdvözöllek]] a Magyar [[Wikikönyvek|Wikikönyvekben]]! <br> Ha még nem tetted, érdemes elolvasnod az [[Irányelvek|irányelveket]] és a [[Segítség/Gyakran ismétlődő kérdések|Gyakran Ismételt Kérdéseket]]. A Wikikönyvek-szövegének formai lehetőségeiről, vagy új Wikikönyv készítéséhez kattints [[Segítség]], vagy a [[Wikikönyvek]] lapokra, ahol nagyon sok útmutatót, és segítő lapot találsz. Kísérletezz a [[Wikikönyvek/Homokozó|homokozó]]ban, itt ''mindent'' kipróbálhatsz és ráérezhetsz, hogy működik egy [[Wiki]]. Sok-sok étel, ital és sütemény receptet találsz a [[Szakácskönyv]]ben, és ha van(nak) kedvenc receptjeid, be is írhatod azt (azokat) a megfelelő oldalra. Nézz be a [[Wikikönyvek/Társalgó|társalgóba]], vagy a [[Wikikönyvek/Üzenőfal|üzenőfalra]], ahol általános kérdéseket tehetsz fel, vagy megvitathatod másokkal a mostanában felmerült tennivalókat. További információkat a [[Speciális:Categories|Wikikönyv kategóriák]] lap tartalmaz. Ha van kedved, írhatsz magadról pár szót a [[Wikikönyvek/Felhasználói lap|felhasználói lap]]odon. A vitalapokon így írhatod alá hozzászólásaidat: (<nowiki> ~~~~ </nowiki>).</td></tr>
|}</table></div></div>
Userlapodat olvasva, sok sikert kívánok a munkádhoz, külön örülök, hogy társad is van, aki segít ebben, mert itt az adminokon kívül, jobbára csak én vagyok jelen. ''Kellemes időtöltést, jó szerkesztést, sok sikert kívánok, a többi wikipédista nevében is!'' -[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] * [[user vita:KeFe| <small>vitalapom</small> ]] 2006. augusztus 31., 18:07 (CEST)
----
{| class="infobox" width="270px"
|-
!align="center"|[[Image:Vista-file-manager.png|50px|Archive]]<br>[[Segítség/Archiválás|Archivált vitalapok:]]</center>
----
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív1|Archív1)]] (06.09.01.— 09.12.24.)
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív2|Archív2)]] (09.12.25.— 00.00.00.)
|-
|[[User vita:Szegedi László/Archív3|Archív3)]] (00.00.00.— 00.00.00.)
|}
<big>Aktuális szócikkszám: '''{{NUMBEROFARTICLES}}'''</big>
<br /> '''{{CURRENTYEAR}}. {{CURRENTMONTHNAME}} {{CURRENTDAY}}. {{CURRENTDAYNAME}}''' - {{Névnap}}
{|cellpadding="0" cellspacing="0" style="padding: 0.3em; float:left; margin-left:5px; border: 1px solid #B8C7D9; background:#f5faff; text-align:left; font-size:95%;"
| <center><big><b>[http://hu.wikibooks.org/w/wiki.phtml?title=User_vita:Szegedi_László&action=edit§ion=new Ü Z E N E T E K] : </b></big></center>
----<div style="float: right; margin-left: 1em">__TOC__</div></div>
<!-- Ez alá írd az üzeneted: -->
A [[Baán címer]] lapról hoztam át!
== Kedves KeFe! ==
Normális vagy? Ne haragudj, de kénytelen vagyok keményen fogalmazni. Mi már megint ez a sok törlésre javasolt lap, ráadásul a Címerhetározó legérzékenyebb részében? Azt még lenyeltem, hogy a betűmutató összes lapját át kellett írnom, de hát ez aztán már mégiscsak túlzás. Az, ha valamilyen címer lapjának az elejére nincs odabiggyesztve a Címerhatározó/ előtag nem jelenti azt, hogy a lapnak nincs funkciója, mert rengeteg más lap hivatkozik a Címerhetározó/ előtag nélküli lapokra. Ezek a hivatkozások most mind el fognak veszni. Eddig már több mint 3000 címer van a Címerhatározóban és némelyiknél több kereszthivatkozás is van. Most akkor kezdjem elölről írni a Címerhatározót csak azért, mert valakinek az az ötlete támadt, hogy szépen törli az összes átirányítást. Már nem is merek belenézni a Címerhatározó többi lapjába, mert még ott is találok valamit, ami felidegesít. Ha ez így megy tovább inkább valamilyen más helyet kell néznem a Címerhatározónak. Ha tehát megkérhetek mindenkit, aki nem közvetlenül érintett, azt mondanám, hogy el a kezekkel a Címerhatározótól.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 05:52 (CET)
== A válaszom ==
'''Én igen!'''...
De igen is haragszom ha ilyen előzmények után, egy eldugott (törlésre jelölt) lapon - agresszíven szólnak hozzám. Attól, hogy keményen (arogánsan) fogalmazol, még nem biztos hogy igazad van. Mint ahogy jelen esetben is látni lehet.
'''Előzmények:'''
# Már a kezdetekben is megpróbáltam elmagyarázni, hogy mi az amit nem jól értesz. Bár akkor még nem láttam, és nem is voltam biztos abban, hogy pontosan mit is akarsz csinálni a Wikikönyvekben. Elmondtam Grin javaslatát a könyvek felépítésével kapcsolatban, amit nekem és neked is illene betartani.
# Később bemutattam/elkészítettem egy könyvtervet, hogy hogyan kellene csinálni. Válasz nem érkezett rá.
# Amikor a feltöltéseidnél észrevettem, hogy simán feltöltöd és utána átnevezed, ismét figyelmeztettelek, hogy nem megfelelően teszed, mert munkát takaríthatnál meg magadnak, ha egy ből a helyére illesztenéd. Ráadásul az automatikusan létrejött átírányításokat valakinek törlésre kell jelölnie és más valakinek törölnie kell. Ez azt jelenti, hogy még két embernek adsz vele felesleges munkát.
# Kértelek, hogy a vitalapokon beszéljük meg, és egyéb más módon is próbáltam segíteni a munkádat - Hát lehet, hogy tényleg nem vagyok normális, de töled azért az ilyen kifejezést nem tűröm el.
# Majd még később újra kérdeztem és látván mit szeretnél kihozni a könyve(i)dből, javítottam a könyvtervet. Válasz reagálás nem érkezett rá.
# Kértem, hogy beszéljük meg itt, vagy az én vitalapomon - erre sem reagáltál.
# Ezek után jutottam arra az álláspontra, (mert a Wikikönyveket bárki szerkesztheti), hogy néhány módosítást végzek és a felesleges átirányításokat töröltetem.
# Nem csak én, hanem user:Pipi is megpróbálta veled felvenni a kapcsolatot - sikertelenül.
'''Mi az amit én látok?'''
# El kellene dönteni, hogy egy könyvet akarsz, vagy több könyvet a meglévő anyagodból. Mindkét verzió lehetséges..., nem zavarna senkit, bár én az '''egy könyv''' mellet voksolnék.
# Amelyik lapokat megnéztem tele vannak hibával (jó párat javítottam is), gondoltam erre majd reagálsz, de ismét tévedtem. Tehát ismételten végig kellene nézned a lapokat és a hibákat ki kellene javítanod. Hibának számít az is, ha az allapok címeit nem nagybetűvel kezded. Címerhatározó/színek, helyesen '''Címerhatározó/Színek''' A színeknek (fémszínek, arany, ezüst, kék stb.) sem kellene külön lapon lenniük, mert egy lapon is elférnének és így is linkelhetők. Például így: Címerhatározó/Színek#Kék
# Tulajdonképpen nem a Címerhatározóval van a nagyobb baj, hanem a szójegyzékeddel, pontosabban azok átirányító lapjával. Hogy megértsd bővebben elmagyarázom: Ha én létrehozok egy új lapot/cikket/könyvet és hasonlóan viselkedek mint te, akkor azonos szavak értelmét a te szójegyzékedbe kellene beírnom, mert kétszer ugyan azt a szót nem lehet linkelni. Így legalábbis nem. Van egy mód erre is, ha egyértelműsítő lapokat hoznánk létre, de ebben az esetben is valamilyen más írásmóddal/jelzővel kellene megkülönböztetni. Nagyon sok plusz munkával lehetne csak megoldani, és az utánunk jövőknek hasonlóan plusz munkát jelentene.
# '''A Szójegyzékedet be kell illeszteni valamelyik könyvedbe, ez nem választható, hanem kötelező kell legyen a számodra és az átirányításokat töröltetni kell.''' Például: [[Heraldika/Sójegyzék]], [[Heraldikai lexikon/Szójegyzék]], vagy [[Címerhatározó/Szójegyzék]]. Ezt neked kell eldöntened és a hivatkozásokat más/többi cikkekbe átjavítanod.
Egyenlőre ennyit az eldugott üzenetedre, és szépen kérlek, hogy az aláírásomban látható nicknevem utáni '''vitalapom'''ra kattintva küldj üzenetet. Ezért van mindkettőnknek vitalapja. Megértésedet előre is megköszönöm. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 12., 08:21 (CET)
:Ahogy Ferenc József atyánk mondta: Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel nagyon meg vagyok elégedve. Csak sajnos az ellenkezője az igaz. Itt kell az időmet vesztegetnem mindenféle válaszolgatással, miközben rengeteg a munkám, valaki meg azon dolgozik, hogy az egészet romba döntse. Nem tudom ki a F... szt zavar hogy vannak olyan lapok is melyekre átirányítás mutat? Ez az egész dolog lényege. Ezek ugyanúgy meglehetnek a többi lap mellett csak egy kis felfogóképesség kell, nem mechanikus gondolkodás, hogy ezek fontos szerepet töltenek be és ha töröljük ezeket,a könyv használhatatlan lesz. Vagy írjak olyan lapcímeket, nint a Címerhatározó kulcsában te javasoltál, hogy pl. Címerhatározó/Egyszerű címerek/Egyféle borítású alapok/Vágott pajzsok/Fő címerábra/Sas stb. stb., melyeket még legalább 5-10 másik jategória fog követni. Ki a franc fogja ezeket elolvasni és megérteni? Kiférnek egyáltalán egy oldalra? Az efféle megoldás a japán Wikikönyvekbe vagy a hasonló módon precíz és vaskalapos németbe való. Van, amikor a szabályokhoz való kötődés egyszerűen nem működik, csak egy kis elmével ezt is fel kellene fogni. Én ezt már a kezdetektől fogva tudtam, ezért is építettem a könyv szerkezetét az átirányításokra, amit éppen most készültök a kosárba tenni. Úgy látom, hogy így nem sok értelme van a további munkának. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 08:52 (CET)
'''Vagy nem értettél meg, vagy mellébeszélsz! Nem a rövidítéseiddel van probléma, hanem a Szójegyzéked átirányító lapjaival.''' Ezeket kellene törölni, mert már besoroltad őket valahova, de megmaradtak az átirányítások is a FŐNÉVTÉRBEN. A rövidítésekkel nekem semmi bajom nincs, azokra úgy linkelhetsz, ahogy azt elkészítetted.
Amiről én beszélek az azok a fogalmak, amit a [[Heraldikai lexikon]] alá simán beillesztettél allapként. Helyesebb lett volna, ha [[Heraldika]]alatt létrehozol egy allapot [[Heraldika/Szójegyzék]] néven, mert így rövidebben lehetne rá hivatkozni, '''az átirányításokat pedig mindenképpen törölni kell!'''
Megpróbálom még egyszer példával is illusztráltan leírni:
: Ha én a szakácskönyvbe belinkelem a [[bak]], [[kecske]], [[bárány]] szavakat, azok a te [[Heraldikai lexikon/Bak]], [[Heraldikai lexikon/Kecske]], [[Heraldikai lexikon/Bárány]], lapjaidra fognak mutatni. Pedig én más, gasztronómiai értelemben szeretném ha megjelenne. Ez pedig azért van így, mert a Fő névtérben van [[Bak]], [[Kecske]], [[Bárány]] átirányító lap, ami a [[Heraldikai lexikon]]ban lévő ugyan ilyen szavakra mutat. Érted már?
Nem beszélve arról, hogy később is készülhetnek olyan könyvek, amelyekben a te szójegyzékedben szereplő szavakat linkelnek be, de nem kapcsolatos a heraldikával, hanem más értelemben, más tartalommal kívánják azt megjeleníteni.
Azt kell megértened, hogy az átirányítások nélkül is lehet a [[Heraldikai lexikon/Bak|Bak]], [[Heraldikai lexikon/Kecske|Kecske]], [[Heraldikai lexikon/Bárány|Bárány]] lapokra hivatkozni. Mivel a hivatkozások így is megoldhatók, az átirányítások szemétnek minősülnek. A főnévteret pedig nem szabad szeméttel feltölteni.
'''Válaszodat a Vitalapomon várom''', ha az aláírásomban a '''vitalapom''' szóra kattintasz, máris kezdheted a válaszod írását. Hidd el nem olyan nehéz, még te is megfogod érteni - remélhetőleg. Többször is kifejeztem nagyrabecsülésemet feléd, hogy ilyen nagyvolumenü munkába belefogtál és nap mint nap dolgozol is rajta, de ez nem jelenti azt, hogy a Wikikönyvek szabályait ne vedd figyelembe. A sok munkád ellenére, kell hogy időt szakíts a megbeszélésekre, vagy a szabályok és irányelvek elolvasására, ezek betartására. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 12., 10:33 (CET)
::Hát most aztán má nem fogok ide-oda ugrálni. Ha a vitát itt kedztük, akkor folytassuk is itt. Először is elnézést kérek, ha megsértettelek, de rendkívüli módon indulatba jöttem, mikor egymás után ugrottak elő a törlési javaslatok. Úgy látom, hogy te nem értesz meg engem. Itt bonyolult hierarchiákról van szó, melyek egymásra épülnek és ezt a hierarchiát a lehető legegyszerűbben kell felépíteni. Erre szolgálnak az átirányítások, melyek a könyv lapjainak az alapegységei. Ezen alapegységek építik fel a bonyolultabb hierarchiát. Ezt kellene már megértened neked is. Mivel nem te írod a könyvet nem láthatod ezt át, de hidd el nekem, hogy enélkül nagyon bonyolulttá válna az oldalak észben tartása. Ha egy oldalt utólag hozok létre, amelyik fölötte a harmadik vagy negyedik hierarchiában kap helyet, de lehet, hogy a későbbi szerkesztés során a másodikba kerül, akkor egy ilyen dinamikus folyamtot a legegyszerűbb úgy kezelni, ha az alapkategóriákra, vagyis az átirányításokra hivatkozunk. Továbbá, amint a Címerhatározó kulcsát fel fogom tölteni címerekkel az is elő fog fordulni, hogy egy címer vagy egy kategória több hiererchiában (vagy szó szerint több százban) is szerepelni fog. Ezt csak úgy tudom majd megoldani, ha készítek egy sablont és ehhez egy átirányítást. Gondolom, hogy valaki majd ezeket is fölöslegesnek minősíti és törölni fogja. Ezt a hierarchiát nem lehet megszakítani azzal, hogy azt elemekre bontjuk, mert az elemeknek alulról és nem felülről kell felépíteniük a rendszert. Egy olyan könyvnél, amelyik arról értekezik, hogy a tojást a hegyes vagy a kerek végén kell-e feltörni (és még mielőtt félreérted, itt nem a Szakácskönyvre utalok, hanem Swiftre, azaz az angol íróra) meg lehet oldani azt, hogy szép szabályosan minden oldalt beillesztünk a könyv fejezeteibe, mint például [[Heraldikai lexikon/Bakkecske]] vagy [[Heraldikai lexikon/Szarvashiba]]. Csakhogy itt a kereszthivatkozásoknak klét, sőt három könyv (a Heraldikai lexikon, a Címerhatározó és az Axiomatikus heraldika) között kell működniük és valahogy azt sem sikerült eddig megértetnem veled, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó két külön könyv. Ha tehát előfordul valahol a bak kifejezés, akkor a [[Heraldikai lexikon/Bak]] és a [[Címerhatározó/Bak]] két külön hivatkozás nem egy, ami pedig "szarvas hiba". KI fogja most a könyv szerkezetét helyreállítani, ha a törlésekre sor kerül? Ezt csak költői kérdésnek szántam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 12., 12:54 (CET)
::: Kedves Szegedi Úr! Itt a lényeg: ''"Ezt kellene már megértened neked is. Mivel nem te írod a könyvet nem láthatod ezt át,"'' '''Ezt kellene megértened''' és '''nem értheted meg'''! Ön csak vagdalkozik, de nem magyaráz. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 18:47 (CET)
== Kedves László ==
Már a hozzászólásodból is látható, hogy igen kemény fejű vagy, csak a te elgondolásodat tartod helyesnek, nem gondolod át amit leírtam és ráadásul még a kényelmet is szereted. Hát legyen. Folytassuk itt a te vitalapodon...
Az elnézés kérésedet elfogadom, mert eltudom képzelni, hogy milyen kellemetlenül ért a tanácsom, javaslatom. Ha így körülírva sem gondolkodsz el rajta, és nem akarod megérteni miről beszélek, akkor nagyon sajnálom. Hidd el én megértem amit nekem leírtál, most már rajtad a sor, hogy engem is megérts.
Minden lehet úgy, hogy azt te elképzelted, kivéve az átnevezések után automatikusan létrejött ÁRIRÁNYÍTÁSOKAT. '''Ezeket törölni kell!!!'''
Ez nem választható, hanem kötelező törölni, hogy a káoszt megakadályozzuk. Még nagyon sok könyvet helyezhetnek itt el, mindenféle témában, amelyeket ezek az átirányítások zavarhatnak. Magyarul teleszemetelted a fő névteret, ezért kell törölni. Ezt a Wikipédiában sem engedik meg, és állandóan takarítják a szükségtelen átirányításokat. Szükségtelen azért, mert egy másik helyen ugyan úgy hivatkozható bármelyik lap.
Attól, hogy az átirányítások törölve lesznek, még bármelyik könyvedben hivatkozhatóak maradnak. Pl: 1. [[Bak]] 2. [[Heraldikai lexikon/Bak|bak]]
mind a két hivatkozás ugyan arra a lapra mutat. A különbség csak annyi, hogy az 1. számmal jelölt előbb a törölhető átirányításra ugrik, majd onnan a megfelelő lapra. A 2. számú pedig mindjárt a keresett lapot mutatja.
Az igaz, hogy a könyveid bármely részén rövidebben hivatkozhatsz egy-egy lapra, így a hivatkozások készítésekor egy kis munkát megtakaríthatsz, de az eljárásod ilyen módon mások könyvében is zavar, káoszt okozhatnak.
Bármelyik könyved, bármelyik lapján hivatkozhatsz a 2. módon is, az mindenütt használható marad. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy ezért ajánlottam korábban neked, hogy ezeket egy [[Heraldika/Szójegyzékben]] helyezd el. Ez sem kötelező, mert a [[Heraldikai lexikon]] alatt is hivatkozni lehet rájuk.) Ha minden könyved a [[Heraldika]] alatt lenne, akkor egy / pervonallal lehetne rövidíteni a hivatkozásokat is. Például: Ha a [[Heraldikai lexikon]] valamelyik lapján beírod [[/bak]], akkor az a lap fog megjelenni. De ez csak akkor működik így, ha egységes szerkezetbe vannak a lapok foglalva. Ezért nem működik itt a vitalapodon sem.
A sablonokat viszont át kell tenni a sablon névtérbe, mert ott a helyük. Ezeket nem én találtam ki, hanem a projekt fejlesztői. Így lehet sok-sok könyvet létrehozni anélkül, hogy egymással ütköznének a hivatkozások. Nem véletlenül kértem már az elején, hogy hozz létre egy "Könyvtervet", mert annak felvázolásakor te is átgondolhattad volna mit is szeretnél belőle csinálni, és mi is láthatnánk, hogy miben szorulsz segítségre.
Kérlek, hogy a szóban forgó átirányításokat jelöld törlésre és az átmozgatott lapokra hivatkozz bár melyik könyvedben, meglátod működni fog. Arra is megkérlek, hogy a törlésre jelöléskor írd alá a szokott módon mert a tegnapi törlésnél ezt elfelejtetted.
Így használd:
<nowiki>{{azonnali|Törölt átirányítás|~~~~}}</nowiki>,
vagy így:
<nowiki>{{az|Törölt átirányítás|~~~~}}</nowiki>
Még egyszer leírom, hogy megértsd: '''Az átmozgatáskor automatikusan létrejött átirányításokat kell törölni és az átmozgatott lapra kell hivatkozni.'''
Gondold át amiket leírtam, hidd el nem bántani szeretnélek, hanem segíteni. Mert így semmiképpen nem maradhat - ellenkezik a szabályokkal amit csinálsz. Sajnos segíteni is csak annak lehet, aki az adott tanácsot átgondolja, megérti.
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 13., 08:34 (CET)
== Én is beleszólok! ==
Kedves László! '''Legmélyebb tiszteletem a személyed és a munkád iránt'''. Viszont vedd figyelembe a következőket:
Például azt írod:
"Most akkor kezdjem elölről írni a Címerhatározót csak azért, mert valakinek az az ötlete támadt, hogy szépen törli az összes átirányítást."
: Senkinek nem támadt semmilyen "ötlete". Ez az "ötlet" már akkor létezett (hiszen a Wikikönyvek egyik alapelve), amikor leírtad itt az első karatert, miután regisztráltál. El kéne fogadnod azt a lehetőséget, hogy esetleg '''rosszul tervezted meg''' a Címerhatározót, nem vetted figyelembe a kezdetekkor azt, hogy mire alkalmas a Wikikönyvek. És itt most nem csak a technikai részletekről van szó, hiszen végül is alkalmas volna például arra, hogy minden könyv csupa "A" betűből álljon, csak nem ezért lett létrehozva. Mi itt közösen építünk valamit és ha a munkád káros hatással van mások munkájára, azt joggal teszi bárki szóvá. [[Szerkesztő:KeFe|KeFének]] és nekem is van jobb dolgunk, mint bepötyögni ezeket a karaktereket.
"Itt kell az időmet vesztegetnem mindenféle válaszolgatással, miközben rengeteg a munkám, valaki meg azon dolgozik, hogy az egészet romba döntse."
: Ismét: senki sincs ellened, senkinek nem szórakoztató a munkád romba döntése, csak szeretnénk megérteni, mit miért teszel. Például azért, hogy rávilágítsunk olyan hibákra mint például a [[Címerhatározó/A, Á]], [[Címerhatározó/B]], [[Címerhatározó/C]] stb. lapok tetején és alján látható mutatók sablonná alakítása. Eredetileg minden betűhöz tartozó lapon hivatkozások egy-egy (feltehetően) bemásolt listája volt. KeFe felhívta a figyelmet, hogy a '''Címerhatározó A, Á''' típusú linkeket ki kellene javítani '''Címerhatározó/A, Á''' típusúakra. Ugyebár baromi macerás minden betű lapján alul és felül egyenként javítgatni a linkeket, erre van kitalálva a sablon intézménye! Ha sablont használsz, 74 (betűnkét egy alul és egy felül) helyett csak '''egy''' helyen kell kijavítani a hibát, a {{sl|Címerhat.abc}} sablonban. Ha van megfelelő eszköz, azt kell használni; lehet, hogy a "rengeteg munkát" Te okozod magadnak (és esetleg másoknak is), mert nem ismered eléggé a rendelkezésre álló eszközöket.
"Nem tudom ki a F... szt zavar hogy vannak olyan lapok is melyekre átirányítás mutat? Ez az egész dolog lényege."
: Például én is ilyen "F... sz" vagyok :) és ha annyian lennénk itt a Wikikönyvekben, mint a Wikipédián, akkor már rég megváltozott volna a hozzáállásod. Nem azért, mert mindenki bunkó, meg agresszív, hanem azért, mert minden tetted kihat a többiek munkájára, amit ők szóvá is tesznek, ha tetszik, ha nem.
"Vagy írjak olyan lapcímeket, nint a Címerhatározó kulcsában te javasoltál, hogy pl. Címerhatározó/Egyszerű címerek/Egyféle borítású alapok/Vágott pajzsok/Fő címerábra/Sas stb. stb., melyeket még legalább 5-10 másik jategória fog követni. Ki a franc fogja ezeket elolvasni és megérteni?"
: Egy lap címe max. 255 karakter lehet. Megértem, hogy nem akarsz minden lapot ilyen hosszú címmel ellátni, ugyanakkor KeFe már kifejtette, hogy a fő névtér miért "szent" és igaza van! Meg kéne értened, hogy az a tény, hogy ha KeFe töröl egy átirányítást az tönkreteszi a határozó szerkezetét, az nem KeFe rosszindulatának következménye, hanem annak, hogy rosszul lettek összerakva a dolgok. Ha feltétlenül átirányításokat akarsz használni, akkor az átirányítást ne a fő névtérbe tedd, hanem egy rövid, fő névtérben lévő lap címe alá allapként: Cím helyett X/Cím. Belátom, randa, de ez van. Csak pár plusz karakter. Ha erre azt mondanád, hogy most már késő, ez egy csomó plusz munkával jár, az sem azokat minősíti, akik szóvá teszik a hibát, hanem a rosszul felépített szerkezetet. Belátom, szívás, de ezért ne másra légy dühös.
Mivel én is egy határozón dolgozom, nagyon érdekelne, hogy miért úgy építetted fel a tiédet, ahogy, de amikor erre rákérdeztem, nem reagáltál. A fent említett {{sl|Címerhat.abc}} sablonnal kapcsolatban is látható, hogy Te is jobban jársz olykor, ha szóba állsz velünk. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 14., 03:57 (CET)
: Nagyon jó ötletnek tartom Pipi69e javaslatát, hogy a címszavakat [[X/Cím]] nevű lap alá tehetnéd, azzal a különbséggel, hogy [[H/Cím]] -lapot javasolnék, amely utal a heraldikára is. Így röviden lehetne ezekre a lapokra hivatkozni. A kategóriája természetesen ennek is Heraldika kell legyen. Ehhez elég a fejrészben elhelyezni az alább ismertetett sablont. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 10:23 (CET)
== Fejrész sablon ==
Létrehoztam egy fejrész sablont, ami több funkciót is teljesít (néhány lapra már be is tettem).
* [[Sablon:Heraldika]] A heraldika lapjainak egységes fejléce.
# Megjeleníti az egységes fejrészt - benne kék színnel az aktuális lap címével.
# Nincs tartalomjegyzék.
# '''A lap háttérszínét egységesíti'''
# A lapot berakja a Heraldika kategóriába, tehát csak kivételes esetekben kell kategóriát megadni.
<nowiki>== Használta ==</nowiki>
* Bármely lapon (allapon), a lap tetején használhatod <nowiki>{{Heraldika}}</nowiki> beillesztésével.
<nowiki>== Egyéb lehetőségek ==</nowiki>
* Ha valamely lapon mégis kell a Tartalomjegyzék, akkor az alábbi sort érdemes az első alcím alá/fölé beilleszteni:
<nowiki><div style="float: right; margin-left: 1em">__TOC__</div></nowiki>
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 07:47 (CET)
:Szia KeFe! Köszönöm a sablont. Még nem egészen világos, hogy mire jó. Kipróbáltam, a [[Martin Schmeitzel]] lapon, de csak annyi változást vettem észre, hogy egy kék fejlécet illeszt a lap tetejére, de nem is lehet rákattintani, hogy megnézzük a Heraldika kategóriát. Jól mutat ugyan, de nem sok hasznát fedeztem fel. Ha mindössze annyi a funkciója, hogy a <nowiki>[[Kategória:Heraldika]]</nowiki> helyett a <nowiki>{{Heraldika}}</nowiki> sablont kell beilleszteni, munkát sem takarít meg, mert csak egy-két betűvel kell kevesebbet leírni, miközben, ahogy a fenti leírásodból kivettem, a funkciója ugyanaz. Az igazi egy olyan sablon lenne, amelyiknél a szócikkekben nem kellene folyton kiirkálni, hogy <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Martin Schmeitzel]]</nowiki>. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 14., 13:49 (CET)
:: Ilyesmire gondolsz? {{Hl|Martin Schmeitzel}}. Használata: <nowiki>{{Hl|Martin Schmeitzel}}</nowiki>. Ennél rövidebben nemigen lehet megoldani :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 15., 02:55 (CET)
Azt meglehet csinálni, hogy a Heraldika szóra kattintva a Heraldikára, a lap nevére kattintva a Heraldikai lexikon-ra ugorjon. Ha így akarod szólj és megcsinálom. Amit te leírtál: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Martin Schmeitzel]]</nowiki> , az önmagára mutatna. A könyvneveket sajnos minden allapnál be kell írni, de egy könyvön belül elvileg pervonalasan lehet rá linkelni. [[/Martin Schmeitzel]]. Nálam a [[Szakácskönyv]]-ben néhány lapon működik is ilyen.[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 14., 17:40 (CET)
== A lapokat át kell nézni ==
# Nagyon sok helyesírási hiba van a lapokon, a szavakba betűhiány/betűtöbbletek vannak: gógyít (szleng: észt), vagy gyógyít stb.
# Felcserélt betűk,
# Ékezetes betűk ékezetlenül, (a fentieket értelem szerűen javítottam)
# Idézetek sablon nélkül, <nowiki>{{idézet||}}</nowiki> módon egy keretben jelenne meg, két paraméterben az idézett helyét és idejét lehet megadni.
# A lap aljáról ki kell venni a beírt kategóriákat,
# A címsor alatti "Névváltozatok:" dobozát a legtöbb esetben 100%-ra kell tenni, ahol kis kép van ott 85%, nagy kép esetén is a képhez lehet igazítani, vagy a kép méretét módosítani.
# A bemásoláskor a mondatok megtörtek, azokat is vissza kellene állítani.
# A képeket nem címerdobozba, hanem "Galériába" kellene tenni. Lásd: [[Heraldikai lexikon/Herold]]
Az általam megnézett lapokba a fenti hibák nagyrészt javítottam, de lehetnek még benne hibák, mert idézetek, hivatkozások stb. esetén nem javítottam, és a szakszavakat sem tudom mindenhol javítani. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 15., 08:53 (CET)
:Kedves Kefe! Nem hiszem, hogy a helyesírásommal baj lenne. Ha valahol egy betűnél több vagy kevesebb van, az csak a sietségből származhat és abból, hogy nincs mindig időm átnézni a cikket. Az ékezetekkel azonban semmi baj nem lehet, így kérlek, azokat ne javítsd ki, mert valaki még valami parasztnak néz. Pozsonyban magyar-történelem szakra jártam és Jakab tanár úrnál, a nyelvtantanárnál alaposan megtanultuk a helyesírást, ami a magyar internetes fórumokat olvasva az átlagemberről nem mindig mondható el. Tipikus eset az ékezetek helytelen használata. Az egyszeri ember ugyanis gyakran azt hiszi, hogy ha egy szó alanyesetében az ékezet hosszú, akkor a ragozott formában is így van, pedig ez gyakran röviddé válik, mint pl. urak és nem úrak, mint az sok helyen olvasható, vagy kulturális és nem kultúrális stb. Inkább egy olyan sablont találhatnál már ki, ahol megmaradhatnak az átirányítások. Kozmetikázásra most nincs időm.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 15., 13:05 (CET)
: Hát neked biztosan igazad van, nem kételkedem a helyesírás tudásodban, az alábbiakat egy rövid lapodból szedtem ki, szerinted is helyesek?
'''hiedekmekként, cjmerviselő, legyőte, fekezi, tuéajdonítottak, középori, dicsősőgének, műven, leherővé, erdeménye, mindenfélre, mesteralkok, Órigenész
egyenlőszárú, jogtlanságot, hűrk,...'''
Egyetlen rövid lapon "csak" 16 szó hibás, és van még több is, ezeket csak találomra írtam ide, talán elég lesz arra, hogy belásd hogy sokat hibázol. Emellett még egyéb javítani valók is akadnak minden lapodon. Nem a melledet kéne verni hogy te mindent tudsz, hanem belátni hogy te is tévedhetsz és javítani kell az összes lapot. Az átirányításokra már fentebb olvashatsz javaslatot, de a főnévtérből mindenképpen törölni kell őket. '''Jó lenne, ha elkezdenéd a törlésre jelölésüket.''' [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 15., 19:11 (CET)
::Kedves KeFe. A helyesírási hiba az, ha valaki nem tud helyesen írni. Amiket te itt felhozol, az melléütési és nem helyeírási kérdés. Amint azt biztosan te is észrevetted, a számítógép billentyűzetén egymás mellett helyezkedik el a k és az l, az l és az é betű, a hosszú í-t pedig úgy lehet a magyar billentyűzettel leírni, ha lenyomjuk az Alt gombot és a j betűt, ami nem mindig sikerül, ha gyengén nyomjuk le az Altot. Máshol meg kimarad egy-egy betű, ha túl gyorsan írok. Azt meg egyáltalán nem értem, hogy mi a bajod az Órigenész írásmóddal. A nem latinbetűs szavakat a magyarba a hangzásnak megfelelően kell átírni. Egyébként a Wikipédiában is az Órigenész címszó szerepel. Kérlek, hogy ilyen piszlicsáré dolgokkal ne foglalkozzunk külön. Egyszerűen csak javítsd ki a melléütéseket, ha találkozol velük, miként azt és is folyamatosan teszem. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 08:59 (CET)
== Javítottam ==
Mint a "Friss változtatásokban" bizonyára észrevetted több lapodat is javítottam. A [[Heraldika/Címerábra]] lapot, kérlek nézd meg. Szerintem így nem csak jobban néz ki, de érthetőbbé válik a tartalma is.
# A névváltozatok nem kinagyított <nowiki><big></nowiki> betűkkel, hanem bold <nowiki><b></nowiki> betűkkel lennének.
#A sortörést <nowiki><br /></nowiki> így írd be, ha után szöveg van.
#A változatok bizonyítását, forrását <nowiki><ref></nowiki>-ek közé tettem és a "Jegyzetek" alcím alatt egy <nowiki><references /></nowiki> karktersort írtam be. Ez azért kell, mert itt jelennek meg a refek közzé tett szövegek.
# A különböző nyelvek változatait kettősponttal kezdve írtam be, ezáltal mindegyik új sorba kerül. (Bár ezt az egészet talán a lap alján kellene alkalmazni, mint a Wikipédiában.)
# Töröltem a "Címerdoboz kezdete" és "Címerdoboz vége" sorokat, egyrészt azért mert csak a helyet foglalják, másrészt azért, mert ezek nem címerdobozok. Talán ''Névváltozat dobozok'' lehetnének, de úgy is felesleges mindenhol megjegyezni. Sablont is lehetne hozzá készíteni, ha mindenhol egységes a szerkezete.
Mit szólsz ezekhez a változtatásokhoz? Csak azért kérdezem, mert én sem szeretnék feleslegesen dolgozni, neked segíteni, aztán mélyen hallgatsz, vagy válaszodba leírod hogy tetszik és mégsem használod. Azt azért ne várd el tőlem, hogy minden lapodra én tegyem be az egységesítő címzést, vagy javítsam a helyesírási hibákat, (amelyeket ráadásul tagadsz), pedig csak meg kellene nézned néhány lapot. Amit Pipi69e létrehozott sablont is nézd meg, de olyan sablont nem lehet létrehozni, hogy az átirányításaid a fő névtérbe megmaradjanak. Csak úgy lehetséges ha létrehozol egy "Hl" lapot és ott hozod létre a szójegyzékedet, vagy az átírányításokat. Ebben az esetben nem Heraldikai lexikon-t kell beillesztened a hivatkozásokba, hanem csak Hl/ -t. Ez a kívánságod szerinti legrövidebb módja a belső hivatkozások rövidítésének, javításának.
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 16., 07:24 (CET)
:Az előző jobb volt.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 16., 16:10 (CET)
== Olvasd el ==
[[Segítség:Hogyan használd az átirányítást?]]
[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 23., 08:41 (CET)
== Na most akkor mi legyen? ==
Gondolom csak annyi, hogy kezdhetem elölről írni az egészet, meg javítgathatom a hivatkozásokat.
A Pipi69e sablon teljesen elkerülte a figyelmemet. Mire való ez és hol található?
Ha nem nagy kérés, kérlek hogy a Heraldika kategórián belül hozd létre a HC lapot (azaz Heraldikai lexikon és Címerhatározó), melybe mind a három könyv (Heraldikai lexikon, Címerhatározó, Axiomatikus heraldika) beilleszthető. Remélem, hogy ezen belül a szócikkek hivatkozása valóban működni fog egy perjellen is, ahogyan te is említetted fentebb, tehát pl. /bak.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 09:14 (CET)
== Egyébként ==
Egyébként meg a wikiben használt ABC sablon eléggé gagyi. Különbséget tesz a rövid és hosszú a, az e és é stb. között, miközben a mutatóknál nem teszünk különbséget a rövid és hosszú magánhangzók között. A szótárakban sem a csupa rövid a-betűs szó van elöl és aztán a csupa á-betűs, hanem keverten szerepelnek, mert a sorrendet mindig a következő betű adja meg. Időnként észrevettem, hogy valaki a névmutatóban igyekszik a hosszú magánhangzós neveket a rövidek mögé helyezni, ami helytelen és fölöslegesen kell itt is résen lennem. Úgy látszik, hogy a wikiprojekt eredeti sablonszerkesztői nem voltak nyelvtanilag túlképzettek, amikor létrehozták ezt a sablont. Itt sem minden tökéletes tehát és nincs minden jól kitalálva, miként azt valaki hihetné.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 24., 09:27 (CET)
:Ezt az ABC sablont Te választottad! Én csak átalakítottam olyanná, hogy ne kelljen minden lapra kétszer is beilleszteni. Van másik sablon, amely nem különbözteti meg a rövid és hosszú magánhangzókat. Ha az sem felel meg neked, hozz létre egy olyat, ami neked a legjobban megfelel. Az alábbi linken néhány ABC sablont találhatsz, ebből is válogathatsz: [[:Kategória:Abc sablonok|ITT]] A fenti írásodból is az látszik, hogy megpróbálod másokra, jelen esetben a "wikiprojekt eredeti sablonszerkesztői nem voltak nyelvtanilag túlképzettek, amikor létrehozták ezt a sablont." Pedig nem ők tehetnek arról, hogy nem ismered a wikiszabályokat, nem nézel körül mielőtt egy ABC sablont használni kezdesz stb. Én ezt a sablont használom, amit más néven a te céljaidra is javasolni tudok:{{abc4}} Ha megfelel neked is, szólj és átalakítom a jelenlegi helyett. Itt nincs hosszú ékezetes betű és hiányzik a Q betű, de be lehet azt is illeszteni.
::Nem értem, hogy mi szükség van eleve rossz abc sablonokra is. Úgy tűnik, hogy a sablonok készítője mégsem volt valami képzett ember. Ha valaki ezeket használja, még azt hiheti, hogy a mutatókban külön kell csoportosítani a rovid és hosszú A-betűs címszavakat. A rossz sablonoknak tehát semmi keresni valójuk sincs az abc sablonok között. Lehet, hogy csak én voltam figyelmetlen, de úgy emlékszem, hogy csak ilyen rossz sablonok léteztek. Az általad készített sablon jobb, de a q-betűre is szükség van, valamint a magyar ábécében külön betűkként szereplő cs, dz, dzs, gy, ly, ny és ty betűkre is. Lehet, hogy ezek küzül egyesek alatt nem sok szó van, de ha már ragaszkodunk a rendhez, akkor legyen rend.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 13:37 (CET)
:A fentebb olvasható üzenetedben engem kérsz meg (hozzá nemértőt), hogy hozzak létre egy HC lapot, honnan majd működnie kellene az átirányításoknak. Csak hogy az nem ilyen egyszerű! Ezért mondtam még a kezdetben, hogy készíts egy "könyvtervet". Ez arra lett volna jó, hogy te is és mi is átgondolhattuk, láthattuk volna, hogy milyen elképzeléseid vannak a könyved létrehozására. Ha ott valamit nem jól sorolsz be, azt mindjárt lehetett volna módosítani és nem akkor, amikor már nagyon sok javítanivalót kell helyretenni.
: Vagyis most sem tudom mit is szeretnél csinálni. Az sajnos nem megy, hogy a könyvcíme HC legyen, mert értelmes címet kell a könyvnek adni, amiről azonnal tudni lehet, hogy miről szól a könyv.
:Az általunk javasolt megoldás nem ilyen megoldásról szólt. Akkor lehet pervonalasan hivatkozni egy lapon, ha az amire hivatkozunk, ugyan abba a könyvbe szerepel. Például: [[Szakácskönyv/Fűszerek]] oldalon a jobboldali panelben lusta voltam kiírni a teljes elérési utat és csak / vonallal hivatkozok az egyes lapokra. Ehhez a hivatkozott lapoknak a Szakácskönyv/Fűszerek allapjainak kell lenniük.
::'''A pervonalas hivatkozásról:''' Idézet: "Akkor lehet pervonalasan hivatkozni egy lapon, ha az amire hivatkozunk, ugyan abba'''n''' a könyvbe'''n''' szerepel"
:: Ez így nem teljesen igaz. Nem az a lényeg, hogy ugyanabban a könyvben szerepeljen, hanem, hogy '''allapja''' legyen a hivatkozó lapnak. Vagyis például ha létezik az Egy/Kettő/Három lap hierarchia, akkor az Egy/Kettő lapon <nowiki>[[/Három]]]</nowiki> formában lehet hivatkozni a Kettő-höz képest allap Három-ra. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. január 26., 02:03 (CET)
: Kérlek ha még nem nézted meg és nem gondolkodtál el a [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|Könyvtervben]] leírtakon, akkor nézd meg, gondold át, esetleg javítsd ki a te elképzelésed szerint. Ha ezek után is kérdésed van szívesen megválaszolom, hogy mind a ketten értsük is azt, amiről a másik beszél.
: Arról is tájékoztatlak, hogy Wegyor kolléga tervezi a Genealógia és ezen belül a Családfa készítés -ről is szóló könyv megírását. Ehhez szorosan kapcsolódik a te könyved is, és a benne lévő hivatkozásokat is hasonlóképpen fogja használni. Sajnos jelenleg nem ér rá folytatni a művét, más irányú elfoglaltsága miatt, de a vitalapomon is olvashattad, hogy ígéri a könyv megírását és a további gondozását is. Éppen ezért kellene a te könyvedben is rendet tenni (egy könyvé alakítani), mert szervesen épülne be a fenti könyvbe. Ne feltétlen egy könyvbe kell hogy tartozzanak, de egységes szerkezetet kell mind két könyvben kialakítani.
: Remélem nem hagytam válasz nélkül kérdésed, ha mégis megtörténne, hát kérdezd meg újból. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 24., 12:46 (CET)
::A [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|könyvterv]] már annak idején is eleve rossz volt, ezért nem is foglakoztam vele. Extrém esetben a lapok címe valóban egy felújt hólyaghoz lenne hasonló mint pl. l. Heraldika/Alapfogalmak/További témák/Témák kibontása/Heraldikai lexikon stb. Hogyan lehetne értelmes módon hivatkozni egy-egy cikken belül egy ilyen torzszüleményre. A könyvtervben is az szerepel, hogy pl. az Axiomatikus heraldika a heraldikai lexikon része, ezért most is szeretném világossá tenni, hogy egyszerre három könyvön dolgozom: 1. [[Heraldikai lexikon]], 2. [[Címerhatározó]], 3. [[Axiomatikus heraldika]]. A hivatkozásoknak a szócikkeken belül mindhárom könyvben működniük kell. Azt sem értettem, hogy miért akarod ezeket minduntalan egy kalap alá venni. A kategóriája mindháromnak lehet <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> bár a genealógiához is sok közük van. Te ragaszkodtál minduntalan a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategóriához, mondván, hogy az az és könyvem. Csak azt nem értettem, hogyan lehet azt a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategórián belül létrehozni, de azt gondoltam, hogy te itt akarsz elhelyezni egy közös Hl könyvet, melyről mindhárom könyv indítható, ezért is kértelek meg arra, hogy ezt hozd létre te, mert nekem fogalmam sincs, hogyan lehet ezt véghezvinni. Úgy tűnik azonban, hogy mégsincs ilyen megoldás. Továbbá közlöm veled, hogy a kezdetektől fogva létezett tervem a könyvre, különben nem is tudtam volna hozzákezdeni, majd összeállítani. Mindhárom könyv tehát pontos terv szerint működik, mégpedig azon főszempont szerint, hogy az egymásra épülő hierarchiák miatt a lapok címe ne legyen túl bonyolult. Hogy "te is megértsd", főnévtér: 1. [[Heraldikai lexikon]], 2. [[Címerhatározó]], 3. [[Axiomatikus heraldika]]. Allapok: 1. Heraldikai lexikon/Címszavak, 2. Címerhatározó/címerek, illetve Címerhatározó/határozói kulcsok, 3. Axiomatikus heraldika/fejezetek. Eredmény: Könyvcím/allap címe. Semmi több, ami így a lehető legegyszerűbb és a leghasználhatóbb. Te vélhetőleg nem tudod, hogy mia az a KISS. Nem csók, miként azt hihetnéd, hanem egy anagramma, mégpedig Frederick W. Smith, a Federal Express gyorsposta alapítójanak a szervezeti stratégiája, melynek jelentése: Fly by night method + KISS (Keep It Simple Stupid) = FedEx. Azt fogom tehát csinálni, hogy a felépítést egy további hierarchiával bővítem. És a nagyon óhajtott könyvterv szerkezete a következő lesz: Főnévtér: 1. Heraldikai lexikon, 2. gyűjtőlap: Heraldikai lexikon/Hl, 3. Hl/adott címszó. Már csak azt nem tudom, hogyan lehet elérni, hogy a Hl/adott címszó lap a Heraldikai lexikon alá tartozzon. Talán az lenne a legjobb, ha a <nowiki>[[Kategória:Heraldika|Heraldika]]</nowiki> kategóriában szerepelne az összes lap vagy talán még jobb lenne, ha létrehoznánk egy külön kategóriát: <nowiki>[[Kategória:Heraldikai lexikon]]</nowiki>, ahol aztán minden hóbelevanc békésen megférne egymással és a többi könyvvel is, anélkül, hogy zavarnák egymást. A legjobb az lenne, ha a szócikkeken belül valami egyszerű módon hivatkozni lehetne a Heraldikai lexikon kategóriára. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:25 (CET)
::: Abszolút nem értem, amit írsz: ''"És a nagyon óhajtott könyvterv szerkezete a következő lesz: Főnévtér: 1. Heraldikai lexikon, 2. gyűjtőlap: Heraldikai lexikon/Hl, 3. Hl/adott címszó. Már csak azt nem tudom, hogyan lehet elérni, hogy a Hl/adott címszó lap a Heraldikai lexikon alá tartozzon."'' '''Mi az a Hl?''' Valami itt nagyon zavaros... [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 18:21 (CET)
== Képfeltöltés ==
Az általad feltöltött képeknél helyezd el az '''"Összegzés"t''' és értelem szerűen töltsd ki a megfelelő rovatait. A kitöltéshez a sablonon található információk nyújtanak segítséget, és egy másolható mintát is találsz benne: [[Sablon:Információ/inf]] [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 25., 19:42 (CET)
::Iyen sablon eddig csak a Wikipédiában létezett, de ott is jó nagy marhaság. Azonkívül én itt nem egy-két képecskével dolgozom, hanem több ezerrel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:44 (CET)
::Ja igen, és a kioktató stílusodból már kezd elegem lenni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:45 (CET)
::Ezért fentebb néha én is kioktató voltam, de néha szükség van egy kis oktatásra is.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 26., 14:48 (CET)
== Kedves László! ==
Most már biztos vagyok benne, hogy jól gondoltam, amikor azt feltételeztem, hogy nem érted azt amit a '''Könyvtervben''' felvázoltam. Tulajdon képen csak a formátumát kellett volna megfigyelned, hiszen oda is írtam, hogy ne a lapneveket nézd, hanem a struktúrát.
Nem tudom miért ragaszkodsz annyira a 3 könyv különállóságához, hiszen egy téma köré épül fel az egész. Ez pedig a [[Heraldika]].
Ez lenne a címlap és csak olyan információkat tartalmazna, ami tudatja az olvasóval, hogy miről van szó, mit hol talál meg, milyen más könyveket, WEB lapokat ajánlasz a témáról érdeklődőnek
Vagyis ennek egy '''Portálnak''' kell lennie. Van arra is mód, hogy a portál alá egy Tartalomjegyzéket tegyél, amire más lapokon is adsz egy linket, megkönnyítve az olvasónak az eljutását, az őt érdeklő részekhez.
De azt se felejtsd el, hogy az általam javasolt allapos módszer, újabb allapok beszúrását is lehetővé teszi, így később is bővíthető a könyved.
Azt is érdemes szemelőt tartani, hogy a Heraldika, a [[Genealógia]] tudománynak, ezen belül a [[Genealógia/Történelmi genealógia]]-nak is része.
Tehát még akkor is úgy kellene megszerkeszteni a könyvedet, ahogy én a könyvtervbe leírtam, ha történetesen nem volna kilátásunk arra, hogy Wegyor kolléga megírja a [[Genealógia]] könyvét.
* [[Genealógia]] Ez nem a te könyved!
A '''genealógia''' (származástan) a [[nemzetség]]ek, [[Család (szociológia)|családok]] történetét, [[leszármazás]]i rendjét tanulmányozó történeti [[Tudomány#Segédtudományok|segédtudománya]].
{{A történelem segédtudományai}}
Az itt található tudományok később is kapcsolhatók lennének a könyvedhez, ha az általam javasolt struktúrát választod.
* [[Genealógia/Biológiai|Biológiai genealógia]] Ez nem a te könyved!
* [[Genealógia/Genetikai|Genetikai genealógia]] Ez nem a te könyved!
* [[Genealógia/Történelmi|'''Történelmi genealógia''']] '''Ide tartozik a Te könyved'''
* [[Heraldika]] Ez a címlap és a kategória is... Itt csak néhány mondatban ismertetném, hogy miről fog szólni a könyv, és megadnám a tartalomjegyzéket, külső és belső hivatkozásokat, szakirodalmat, az esetlegesen ebben a könyvben használt sablonokat, a jogállást, (ami természetesen GFDL).
:Bevezetőként ennyi is elég volna:
A heraldika vagy címertan a címerekkel foglalkozó történeti segédtudomány. Elnevezését a heroldokról kapta, akik a címerek első középkori szakértői voltak.
* [[Heraldika/Axiomatikus heraldika]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek]]
Itt összevonnám az összes színekkel foglalkozó lapot és a színek alcímeire hivatkoznék így:<nowiki>[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fémszínek|Fémszínek]]</nowiki>
:Ez lesz belőle:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fémszínek|Fémszínek]]
<nowiki>[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Vörös|Vörös]]</nowiki>
:Ez lesz belőle:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Vörös|Vörös]]
:Ugyan így a többi is:
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Kék|Kék]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Zöld|Zöld]]
* [[Heraldika/Heraldikai lexikon/Színek#Fekete|Fekete]] stb.
Mérlegelni kellene azt is, hogy a [[Heraldika]] cím alá milyen mélységben teszünk egyéb lapokat. Mert van ennek egy jó tulajdonsága, mégpedig az, hogy a lap tetején megjelenik az előző fejezetekre mutató link. Vagyis bármikor vissza lehet térni az előző fejezetek valamelyikére. Mennél több fejezetet teszünk (természetesen, csak a logikai sorrendnek megfelelően), az előző fejezetek alá, annál több lesz a lap tetején lévő hivatkozás.
Ezt persze megtehetjük más módon is (Pl.: Lapozó sablonokkal, vagy a lap tetején/alján elhelyezett "lapozó linkekkel", illetve egy tartalomjegyzékre mutató linkkel is).
Tehát választhatsz milyen struktúrát alakítasz ki:
# Lehet minden a [[Heraldika]] alatt:
# Lehet egybeágyazottan:
1.Példa:
:[[Heraldika]] - Ez egy portál, címlap, kezdőlap
:[[Heraldika/Címerhatározó]]
:[[Heraldika/Címerhatározó/Címszavak]]
:[[Heraldika/Címerhatározó/Címszavak/Címerek]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon]]
2. Példa:
:[[Heraldika]]
:Heraldika/Heraldikai lexikon
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Pajzs]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerábra]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerkép]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Mesteralak]]
{{...}}
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/A címerhatározás szabályai]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/Címszavak]]
:[[Heraldika/Heraldikai lexikon/Címerhatározó/Címszavak/Címerek]]
A 2. Példa volna szerintem a járhatóbb út, és ennek az előnye, hogy az előző fejezetekre automatikusan lesz egy link a lap tetején.
Most is csak a struktúráját kell nézned, mert a sorrendet és a lapneveket is tetszésed szerint írhatod be.
Ha a te könyvedet ilyen módon készítenéd el, akkor az szervesen kapcsolódna Wegyor könyvéhez.
* [[Genealógia/Családfa|Családfa]]
* [[Genealógia/Családfa/Családfakutatás|Családfakutatás]]
Az Ő könyvében is linkelhetők az általad felrakott lapok bármelyike, de hivatkozhat (ha készítesz ilyet), a Te Tartalomjegyzékedre is.
Azt is mérlegelni kell, hogy nem csak a te könyvedről van szó, hanem a későbbiek során bárki bekapcsolódhat a fent is említett tudományágak leírásával és ezeknek is egységes szerkezetet kell mutatniuk. Tudom, hogy nem könnyű átrágni a leírtakat, de van időd rá és ha nem értesz valamit, akkor kérdezz! Amiben tudok segíteni fogok. (Persze az sem volna baj, ha néha-néha belenéznél az irányelvek, vagy a Wikikönyv lapokba, akkor kevesebbet kellene magyaráznom. Ezeket a lapokat megtalálod a [[Segítség:Tartalom|Segítség]] menüben is.
Ma átalakítottam az ABC sablont is, kérlek nézd meg. Szerintem így praktikusabb az előzőnél, szebb képet is mutat, de nem javaslom a kihagyott betűk (Dz, Dzs, stb) felvételét, mert azokban nem valószínű, hogy adatok lesznek. Ha mégis egy-egy akadna, az a D alatt elfér. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 30., 11:16 (CET)
::Hát ebből már tényleg nem értek semmit. Gyenge a felfogásom.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 31., 15:49 (CET)
:::Talán magyarázd meg lapidáris módon.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. január 31., 15:51 (CET)
== Úgy gondolom ==
Úgy gondolom, hogy átvitt értelemben tömör, találó kifejezésekre épülő stílusban kívánod látni a fent leírtakat. Sajnálom, de ezt már nem teszem meg még a Te kedvedért sem. Akkor sem, ha "nem érted" és akkor sem, ha "gyenge a felfogásod". Viszont olvasd el újra és újra, akkor talán meg fogod érteni.
Nem vagy már kezdő wikipédista, akinek a szájába kell rágni mit tehet és mit nem, ráadásul már 3 évvel ezelőtt a Wikipédiában is elmagyarázták ezeket neked. Ha nem akarod megérteni, az más, de akkor azt kell mondani.
Én is azért próbáltam segíteni, mert tetszett és becsültem azt a nagy munkát, amit itt és a WP-ben is csináltál. Segítőkészséget, segítséget, magyarázatokat, jóindulatot mindkét helyen kaptál, én még abba is belementem, hogy a Te lapodon beszéljük meg, mert te "nem vagy hajlandó ugrálni".
Ha csak ennyit tudtál (és nem is először), válaszolni, akkor én itt és most abbahagyom. Viszont a fentebb olvasható javaslataimat elvárom, hogy megfontold és azok szerint is cselekedj, vagyis '''töröld''' a FŐ NÉVTÉRBELI TÁVIRÁNYÍTÁSOKAT. Ha mégis sikerülne megértened a leírtakat, de kérdések merülnek fel ennek kapcsán, akkor a vitalapomon megtalálsz. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. január 31., 17:55 (CET)
== Re:[[Szerkesztővita:Pipi69e#Törlés|Törlés]] ==
;Az allapokról
Válasszuk szét, hogy mi valósítható meg technikailag és minek van értelme. Én annyit írtam, hogy egy lapon a rövidített perjeles formában csak az adott laphoz képest közvetlen allapra lehet hivatkozni. Tehát az Egy/Kettő lapon elhelyezett <nowiki>[[/Három]]</nowiki> hivatkozás az Egy/Kettő/Három lapra fog hivatkozni és '''nem''' az Egy/Három-ra, vagy a fő névtérbeli Három-ra, vagy az Egy/Kettő/Még valami/Három lapra. Ha nem az Egy/Kettő lapról akarsz hivatkozni az Egy/Kettő/Három lapra, akkor minden esetben ki kell írnod a teljes címet így: <nowiki>[[Egy/Kettő/Három]]</nowiki>. Ezt persze nem kell látnia az olvasónak, ha az <nowiki>[[Egy/Kettő/Három|Három]]</nowiki> formát használod, akkor csak a Három fog megjelenni. A {{sl|Hl}} sablon azt spórolja meg neked, hogy minden esetben ki kelljen írnod a "Heraldikai lexikon" előtagot.
;A fő névtérről
Az egyik fő szabály minden Wikiben, hogy a lapoknak '''egyedi névvel''' kell rendelkeznie. Ez például azzal jár, hogy csak egy [[leopárd]] szócikk lehet a fő névtérben (allapként akárhányszor előfordulhat, mert a főlap/allap forma már biztosítja az egyediséget). Ha most valaki rákeres itt a leopárd szóra a keresőben és rátalál a [[leopárd]] szócikkre, akkor meg lesz a véleménye erről a projektről, mert nem arra számít, hogy a leopárdot épp heraldikai szempontból elemzi a cikk. Ezen az sem változtat, hogy ha az említett cikk egy átirányítás. Egyik szakterületnek sincs joga kisajátítani egy fogalom értelmezesét, ezért "tiltott" a fő névtér használata.
;A keresőről
A kereső használata a fent említettek folyományaképpen a wikikönyvekben kicsit más, mint máshol. Itt nem logikus elvárni, hogy egy fogalom (például a "címerleírás") feltétlenül megjelenjen, ahogy valaki elkezdi beírni a keresőmezőbe. Ha így lenne, erre a leopárd szócikk is igényt tarthatna, de akkor ugyanott vagyunk ahol eddig, a különböző szakterületek versengenek azért, hogy melyikük értelmezése kerüljön a fő névtérbe. A Te példád ("címerleírás") ugyan speciális, feltehetően senki más nem tart majd igényt a fogalomra (ellentétben a "leopárd"-dal), de akkor Te magad egyenként fejben fogod tartani, hogy melyik általad használni kívánt fogalmat értékeltük úgy, hogy nem fog ütközni más könyvekkel és bekerülhet a fő névtérbe és melyik nem? Vagyis a [[leopárd]] cikkedet "száműzzük" a fő névtérből, a "címerleírás" maradhat? Minden szóról szavazni fogunk?
A dolgok keresésének itt inkább az volna a módja, hogy a könyvespolcokon kotorászva találunk rá arra, ami érdekel minket és nem a keresőmezőbe beírva. Vagy létre lehet hozni egy Címerleírások nevű kategóriát. Vagy '''esetleg''' összeröffenhet a wikikönyvek közösség és megbeszélhetjük, hogy egy '''kivételes''' formában megengedjük a fő névtér "szennyezését", ez a kivételes forma pedig az ál-névterek használata. A "rendes" névtér ugyebár a Sablon, a Kategória, a Speciális stb. Ezekhez a wikikönyveket működtető szoftver (általában, de nem mindig) speciális működést is rendel. Az ál-névtér ugyanúgy Valami<kettőspont>Valami más formájú, mint a rendes, csak nem tartozik hozzá speciális működés. Valójában olyan, mint egy sima szócikk cím, csak van benne egy kettőspont. Ilyen bármennyi létrehozható és biztosítja az egyediséget (legalábbis az ál-névtér '''és''' a szócikk cím együtt). Ezen a módon egyfajta típusosság adható hozzá a szócikkekhez (elvileg erre szolgál a kategorizálás is). Mivel azonban ez is csak egy szócikk a fő névtérben, mindenképp megszavaztatnám. Ja, és hogy a kérdésedre is válaszoljak: utólag és "varázsütés-szerűen" nem lehet kötőjeles előtaggal ellátni szócikkek címeit, csak egyenként, "kézzel".
;Zárszó
Szerintem mindenképp kérdezz többször, mielőtt cselekszel. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 1., 17:47 (CET)
:: Utószó: Valamit félreértettem. Azt hittem, '''sok''' címerleírás van, de látom, hogy csak '''egy''' [[címerleírás]] szócikkről beszélsz. Most már abszolút nem értem... Miért gondolod, hogy a [[pólya]] szónak a heraldikai értelmezése az elsődleges? Az utólagos kötőjel akarja biztosítani az egyediséget? Ha valaki a gyermekgondozásról szeretne majd könyvet írni, akkor ő válassza a "pólya+" formát? Egy harmadik lehetne a "pólya$", stb. Képzeld el, hogy valaki rá akar keresni erre a szóra a keresőmezőben; elkezdi beírni, hogy "pólya" és megjelennek a találatok: "pólya-", "pólya+", "pólya$". Melyiket válassza? A rejtélyes karakterek nem túl informatívak. Miért nem lehet elfogadni egyszerűen azt, hogy neked a [[Heraldikai lexikon/Pólya]] formát "'''kell'''" használnod? Ez kicsit olyan, mintha a színházban a Rómeó és Júliát egy színész adná elő oly módon, hogy bejön a színpadra, elmondja a cselekményt öt percben, majd távozik. Merthogy így sokkal egyszerűbb... Belátom, macerás mindig bepötyögni, hogy <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Pólya|Pólya]]</nowiki> de erre szolgál a {{sl|Hl}} sablon, csak pár karakterrel több, mint a <nowiki>[[pólya]]</nowiki>: <nowiki>{{Hl|Pólya}}</nowiki>. Az eredmény ez lesz a forrásban: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Pólya|pólya]]</nowiki> és ez a szócikk megtekintésekor: {{Hl|Pólya}}. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 2., 00:01 (CET)
== Mindenki hibás? ==
Jó volna, ha leszoknál a mások hibáztatásáról! Pipi lapjára azt írtad, hogy KeFe-nek is most jutott eszébe... Nem most jutott eszembe, már az elején figyelmeztettelek, próbáltam elmagyarázni. Ehhez nézd meg az [[Szerkesztővita:Szegedi László/Archív1|archívumba írtakat]]. a dátum: 2006. szeptember 1-6
Mivel ott sem értetted meg, létrehoztam a [[Szerkesztő:Szegedi László/Könyvterv|Könyvterv]] lapot 2006. október 6.-án.
Te közölted velem, hogy én nem érthetem meg amit te csinálsz, ezért abbahagytam. Mert biztosan többet tudsz a Heraldikáról mint én. Amikor már eléggé sok anyagot felraktál, láttam hogy kb. mi is lehet a végkifejlete, akkor szóltam ismét. Nem csak szóltam, de javítottam a Könyvtervet, hogy könnyebben megértsd - gondolom el sem olvastad.
Az utóbbi napokban leírtam, hogy milyen összefüggéseket látok a Generalógia, Családfa, Családfa tervezés és a te könyved között, ezzel is láttatni szerettem volna, hogy összetartozó könyvekről van szó, éppen ezért is fontos, hogy egységes szerkezetben jelenjenek meg ezek a könyvek. Még ha a wikiprojektekben megengedhető lenne is az, amit te csinálsz, a fenti okok miatt is át kellene alakítani.
Tehát megkérlek ne állíts valótlanságokat, melyben igyekszel magadat jobb, engem pedig rosszabb színben feltüntetni. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. február 2., 11:11 (CET)
:Tisztelt KeFe! A Pipi lapján is azt írtam, hogy nem veled akarok foglalkozni és ez már-már prófétai igazsággá nemesül. Az egyetlen baj veled a vaskalaposság, azaz hogy nem vagy képes túltenni magad a merev szabályokon. Azt hiszed, hogy csak egyféle megoldás van, mégpedig "ami szabál az szabál". Ezért készítettem neked egy kis fejtörőt. Kíváncsi vagyok, hogy képes vagy-e megfejteni. Az elemi menedzser tanfolyamok feladványai közé tartozik és általában 5 percet szoktak rá adni. Neked azonban biztosítok egy egész napot. Nyugodtan konzultálj az unokákkal, ők biztosan tudni fogják a megoldást. Az ábrán az öt pontot három vonallal kell összekötni. Pofonegyszerű!
[[Fájl:Feladvány,.PNG]]
A megoldáshoz tanulság is tartozik. Ha ezt felismered, rögtön rájössz, hogy mi veled a baj. Ha nem sikerült vele megbirkózni, nem kell aggódni, majd holnap közlöm a megoldást.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 2., 14:49 (CET)
:Egyébként meg a Pipi lapján te igyekeztél engem befeketíteni, ha nem tévedek.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 2., 15:17 (CET)
Én elvből sem szeretnék senkit megsérteni, negatív jelzőkkel illetni, még akkor sem ha nálam jóval fiatalabb. Csak annyit válaszolnék neked, és legyen ez tanulság a számodra, hogy a vitalapodon (az archívumodban is megnézheted), a Könyvtervbe, a Társalgóban többször is próbáltam megérteni veled, mit miért nem lehet. Te még mindig ragaszkodsz az eredeti elképzelésed mellett, '''Akkor ki a vaskalapos?'''
A feladványaidat pedig tartsd meg magadnak, szórakozz velük kedvedre. Azt hiszem felesleges veled az időmet pazarolni. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]•[[WP:IRC|IRC]] 2010. február 2., 17:01 (CET)
::Rendben, akkor itt a megoldás, remélem, hogy legalább a tanulságát fel tudod fogni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 12:54 (CET)
[[Fájl:Feladvány-megoldás.PNG]]
:Egyébként meg mit gondoltál, hogy majd táncra perdülök örömömben, meg megrendezem a riói karnevált?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:12 (CET)
:És remélem, hogy komolyan gondoltad, hogy nem pazarlod rám tovább az idődet. A kezdetektől ez volt a leghőbb vágyam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:54 (CET)
== Törölt lapok ==
Üdv Szegedi Úr! Nem "szívózni" akarok, de töröltem a következő lapokat a fő névtérből:
* [[Arany]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Arany|Mi hivatkozik erre]])
* [[Ezüst]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Ezüst|Mi hivatkozik erre]])
* [[Zöld]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Zöld|Mi hivatkozik erre]])
* [[Kék]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Kék|Mi hivatkozik erre]])
* [[Vörös]] ([[Speciális:Mi hivatkozik erre/Vörös|Mi hivatkozik erre]])
A "Mi hivatkozik erre" linkekre kattintva látható azon lapok listája, melyek a helyes <nowiki>[[Heraldikai lexikon/</nowiki>''Szín''<nowiki>]]</nowiki> forma helyett a helytelen <nowiki>[[</nowiki>''Szín''<nowiki>]]</nowiki> formában hivatkoznak a törölt lapra. A fentebb törölt lapokra jelenleg csak a Heraldikai lexikon más szócikkei hivatkoznak, ezért a fő névtér használata indokolatlan. Ha tud olyan megfelelő indokot említeni, ami Önt a fő névtér használatára kényszeríti, szívesen meghallgatjuk, ha nem, úgy további törlések várhatók. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 02:18 (CET)
:Kedves Pipi úr! Ez a "szívesen" nem hangzik valami őszintének. És gondolom, hogy nem is nagyon van válasz arra, amit a vitalapján kérdeztem és felvetettem.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 12:55 (CET)
::# '''[[Szerkesztővita:Szegedi László#Re:Törlés|Ezt]]''' szántam válasznak. Ha nem kielégítő, beszélgessünk róla tovább.
::# A ''"szívesen"'' tényleg őszinte volt. Mivel én is határozóban utazom, nagyon érdekelnének a tapasztalataid, és bár többször megkerestelek ez ügyben, nem reagáltál. Ezzel nem is volna baj, azzal viszont igen, hogy a KeFével folytatott vitádból sem derült ki semmi érdemleges arra vonatkozóan, hogyan működik a határozód. Például tényleg csak az az egyetlen megoldás, hogy használod a fő névteret, vagy egyszerűen lusta vagy gépelni? A fenti színeket azért töröltem, mert ezeknek a lapoknak csak annyi a szerepük, hogy kevesebbet kelljen gépelned, a használatuk egyáltalán '''nem szükségszerű'''. Ez a szükségszerűség az, amit nem indokolsz meg, ezt várom ''"szívesen"''. Zárójelben: a KeFével folytatott vitádból nem csak erre vonatkozóan, hanem '''általában''' sem derül ki semmi érdemleges, e helyett puszta személyeskedésnek tűnik. Csupán néhány utalás holmi ''"misztikus"'' kereszthivatkozásra, meg belső logikára, amit mi ''"úgysem érthetünk"'' meg. A ''"szívesen"'' szóval azt is szerettem volna érzékeltetni, hogy '''tényleg''' szívesebben látnék egy érdemi vitát, mint azt, hogy ilyenekkel intézed el mások véleményét: ''"A könyvterv már annak idején is eleve rossz volt, ezért nem is foglakoztam vele."'' '''Ez nem érv'''. Ha át sem gondolod, hogyan ítélheted meg? Kevés szerkesztő van itt a Wikikönyvekben, szomorú lenne, ha megszakadna a párbeszéd és ez a kevés szerkesztő sem állna szóba egymással. Ezért szeretném fenntartani ezt a diskurzust, de annyit változtathatnál, hogy nem vetsz el minden ötletet '''eleve'''. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:23 (CET)
::: '''Példa''': [[Szerkesztővita:Szegedi László#Mindenki hibás?|Ebben a hozzászólásban]] KeFe reagált arra a vádadra, hogy ''"KeFének is most jutott eszébe"''. Hivatkozásokkal alá is támasztja az állítását, miszerint nem csak most jutott eszébe. Erre Te egy rejtvénnyel válaszolsz, de az érdemi válassszal adós maradsz, ami csak egy lehetett volna: valóban nem volt igaz a vádad, nem ''"csak most szólt"''. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:39 (CET)
:Érdeklődéssel várom az Ön határozóját.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 3., 13:56 (CET)
:: Az egyelőre befuccsolt, bár nem adtam fel. Valljuk be, a Wikikönyveket működtető szoftver ([http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki MediaWiki]) nem erre van kitalálva. A célom egy olyan szoftvermegoldás, amivel bárki bármilyen határozót felépíthet, vagyis nem ragaszkodom a MediaWiki-hez, ezért most épp egy [http://drupal.hu Drupal] megoldáson dolgozom. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 3., 17:23 (CET)
== Nagyszerű ==
Kedves Pipi! Örülök, hogy visszatérhetünk a tegeződéshez, mert a magázódásból is azt vettem ki, hogy az a "szívesen" tényleg nem volt az, de most inkább ne a hajós vicc mintájára folytassuk a mi mennyit? A Wikipédia azért is "nagyszerű" projekt, mert megkönnyíti az emberek számára, hogy összevesszenek. Amikor a lap tetején megjelenik a kis sárga sáv, hogy új üzenetem van, már nem is szívesen nyitom ki, mert várható, hogy valamilyen kellemetlenséget tartalmaz.
Még egyszer világosan megfogalmazom, amit már a KeFe számára is leírtam. Egyszerűen n e m é r t e m, hogy mit akar (van ilyen is), de úgy veszem ki, hogy csak bonyolítani akarja a helyzetet. Én nem vagyok az a Wikikukac, aki ismeri a Wikiszoftver minden apró takonypócát. Örülök, hogy össze tudok állítani egy oldalt, meg belőle egy könyvet és nem is nagyon szeretnék ebbe belemélyedni, mert az én elsődleges feladatom az, hogy tartalommal töltsem fel az oldalakat, és ha szerkesztési kérdésekkel foglalkoznék, az venné el minden időmet. Ezért kértem a KeFét is arra, hogy hozzon létre egy konkrét Heraldika könyvet, az alája tartozó néhány allappal (nem pedig azt a vázlatot, amely már első látásra sem felel meg), melyből látom, hogy lehet-e használni vagy sem. Ha nem lehet, úgyis törölhető. Ezért érdelkelt volna az allapok /perjeles hivatkozása, mert ez valóban leegyszerűsíti a dolgokat (de csak akkor, ha működik és a te fenti magyarázatodból azt vettem ki, hogy ez sem nekem való), de amikor én kipróbáltam, nekem nem működött, ezért lett volna szükséges egy működő példát látnom. Erre vagy lehet, hogy nem erre de valami hasonlóra nekem jött, hogy kemény fejű vagyok meg nem tudok helyesen írni, stb. stb. ami után a kommunikáció már a természetes úton halad a maga irányába. Meg természetesen én is hibás vagyok, amikor indulatból fogalmazok, de meg kell védenem a saját érdekeimet is, ha minden előzetes értesítés nélkül egymás után ugranak elő a törlésre jelölt lapok és a határozó használhatatlanná válik. (Amit egyébként kívülről már számosan szóvá tettek.)
Ami a te megkereséseidet illeti a határozó ügyében. Elnézést kérek, de tényleg az a helyzet, hogy elkerülte a figyelmemet. Nem tudom, hogy az én vitalapomra írtál-e, mert én csak a sajátomat szoktam olvasni vagy máshova, és mint fentebb írtam, nem vagyok egy nagy Wikikukac, tehát még arra sem vettem a fáradságot, hogy kiderítsem, hogyan lehet megnézni a friss változtatásokat, meg nem is nagyon törekedtem erre, mert én tényleg a magam dolgaival vagyok elfoglalva és ha megyek előre, nehéz engem megállítani. (A KeFe erre azt fogja mondani, hogy tényleg kemény fejű vagyok, de a szinonímák között is van különbség, miként pl. Victor Hugo írta a Nevető emberben a francia pairekről, hogy az az árnyalat különböztette meg őket a lordoktól, ami a hiúságot különbözteti meg a gőgtől.) Ha azonban újra felteszed a kérdéseket szívesen válaszolok.
Végül pedig a könyvről. Úgy látom, hogy a Wikikönyvek szerkezetéből következően, meg a szabályokhoz való ragaszkodás miatt nincs igazán megfelelő megoldás a számomra, hogy a három könyv szerkezete viszonylag egyszerű maradjon. (És miként az a fenti feladványból is látható, a keretekhez való ragaszkodás nem mindig vezet valahova, ami a jó menedzser számára egy alapigazság.) Ezért lényegében elölről fogom kezdeni az egészet. A Heraldikai lexikon számára létrehozok egy hl nevű könyvet, hogy minél kevesebbet kelljen gégelni és a tartalmát áttöltöm ide. A Címerhatározó számára pedig létrehozok egy ch nevű lapot és a tartalmat ide is áttöltöm, a régieket pedig majd törölni lehet. Ez legalább egys évvel fog visszavetni, de mindeképpen igyekszem majd fokozatosan átdolgozni, mert már eddig is sok külső hozzájáruló írt bele és sokan kerestek meg a kérdéseikkel a privát e-mailomon, tehát azt látom, hogy az embereknek szükségük van rá és érdeklődéssel olvassák. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 5., 15:51 (CET)
== Isten ments! ==
'''... hogy egyesével elkezdj bíbelődni!''' Hl és Ch könyvekre nincs szükség, minden jó ott, ahol most van! Várj addig, amíg egy kicsit átlátom a dolgaidat. Ha van például egy lap a Heraldikai lexikonban és hivatkozni akarsz rá máshonnan, akkor ugye ezt kéne beírnod a forrásba: <nowiki>[[Heraldikai lexikon/Akármi]]</nowiki>. Ez tényleg macerás, de nem az a megoldás, hogy ezt a lapot átmozgatod a Hl/Akármi lapra, hanem a '''hivatkozást''' írod másképp, így: <nowiki>{{Hl|Akármi}}</nowiki>. Nézd meg a [[Heraldikai lexikon/Címszavak]] lapot. Az összes linket átjavítottam <nowiki>[[valami]]</nowiki> formáról <nowiki>{{Hl|valami}}</nowiki> formára. Ugyanígy jártam el a [[Címerhatározó]] tartalomjegyzékében, csak ott a {{sl|Hl}} sablon helyett a {{sl|Ch}} sablont használtam. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 5., 18:35 (CET)
UI.: Most már ''"csak"'' annyi a feladat, hogy ki kell javítani az összes hivatkozást a szócikkekben a helytelen (fő névtérre hivatkozó) <nowiki>[[valami]]</nowiki> formáról a helyes (a megfelelő könyv allapjára hivatkozó) <nowiki>{{Hl|valami}}</nowiki>, vagy <nowiki>{{Ch|valami}}</nowiki> formára. Azt, hogy melyiket kell választani, az dönti el, hogy a Heraldikai lexikon, vagy a Címerhatározó allapjáról van-e szó. A lényeg, hogy már ne hozz létre '''új''' szócikkeket a fő névtérben. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 5., 18:46 (CET)
:Köszönöm a sablont. Úgy látom, hogy a legegyszerűbb a perjeles megoldás használata lenne, mert a {{}} zárójelek leírásához le kell nyomni az Alt-ot, meg bonyolultabb is lenne most az összes hivatkozásba beírni a sablont. A megelevő szócikkek hivatkozásait egyszerűen ki tudom egészíteni egy / jellel. A szövegben ez valahogy így fog megjelenni [[/pólya]], ami eléggé ormótlan, de jobb mint a semmi, ha nem akarom mindig kiírni, hogy <nowiki>[[/pólya|pólya]]</nowiki>. A / jel funkcióját nem lehetne esetleg helyettesíteni valami mással, pl. a csillaggal, tehát [[*pólya]], ami a szövegben sokkal kevésbé feltűnő és utal a hivatkozásra is.
:A perjel használatának van egy hátránya, mégpedig az, hogy amennyiben a hierarchiák szerkezetét nem akarom túl bonyolulttá tenni, minden perjeles szócikknek az első oldalon kell lennie, ami a Heraldikai lexikon esetében eléggé nehézkes a mintegy 2000 szócikk miatt. Azt a megoldást pedig nem akarom választani, amit a KeFe javasolt, hogy Hozzak létre egy [[Heraldikai lexikon/Szócikkek]] (azaz címszavak) oldalt, mert az már tovább bonyolítja a helyzetet. A megoldás talán valamilyen kinyitható táblázat lenne, ahol bezárt állapotban csak a kezdőbetűk lennének láthatók, majd a megnyitás után megjelennének az adott betű alá tartozó címszavak. Hasonlót már láttam egyes sablonoknál és lehetséges, hogy van más forma is, csak az a kérdés, hogy működni fognak-e benne a címszavak?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 06:32 (CET)
:Egyébként meg köszönöm, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó mutatóit átírtad, ami nem lehetett kis munka.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 06:45 (CET)
:Valami olyasmi sablonra gondoltam, mint amilyen a Wikipédiában található a [[w:2005-ös Superbike világbajnokság|2005-ös Superbike világbajnokság]] című cikk alján. [[Sablon:SuperbikeVb]]Csak persze átalakítva, hogy a betűk szűkebb táblázata becsukott állapotban egymás mellé is kiférjen, majd megnyitva az egyes betű alá tartozó címszavak vagy inkább az egész címszó lista (az adott betűnél kinyílva) az egész lap hosszában megjelenjen. Te biztosan több elképzeléssel rendelkezel arról, hogyan lehet ezt megvalósítani.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 7., 13:07 (CET)
:: Igen, ezt tudja a {{sl|navbox}}. A Wikipédiában még rendes infó is van hozzá: [[w:Sablon:Navbox]]. A perjeles dologgal mit is akarsz pontosan? Nem értem... A [[Heraldikai lexikon]] lapon hivatkozhatsz a [[Heraldikai lexikon/Pólya]] lapra így: <nowiki>[[/pólya]]</nowiki>, de máshonnan (például egy [[Címerhatározó]]ban lévő lapról) már nem. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 05:15 (CET)
:: Ja és még valami. Nem tudom, milyen billentyűzetet használsz, de nálam a [ és ] karakterekhez ugyanúgy kell {{billentyű|Alt}}-ot használni, mint a { és } karakterekhez. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 05:29 (CET)
:::A billentyűzetünk valószínűleg ugyanolyan, de a szögletes zárójeleket be lehet iktatni a felső menűból is [[belső hivatkozás]] használatával, a kapcsos zárójelekhez viszont le kell nyomni az Alt-ot is és közé kell írni a szöveget. A perjelllel kapcsolatban csak arra gondoltam, hogy helyette ugyanabban a funkcióban nem lehetne-e valamilyen módon használni a csillagot, mert akkor a szövegben pl. nem az jelenne meg, hogy [[/pólya]], hanem az, hogy [[*pólya]], ami sokkal kevésbé feltűnő a szövegben, tehát a [[Heraldikai lexikon]] címlapján nem a [[/pólya]], hanem a [[*pólya]] hivatkozás szerepelne ugyanabban a funkcióban.
::: Ezt értem, de mi ez a funkció? Egyébként valszeg nem lehet csillagra cserélni, mert ehhez a szoftver legmélyebb bugyrait kéne átírni. Más: majd ránézek erre a szerkesztőablak feletti menüsorra, hátha bele tudok tenni egy kapcsos zárójel párt. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 8., 21:46 (CET)
::::Ha már beleteszed a kapcsos zárójeleket, jó volna, ha lenne ott egy sarkos zárójel <> pár is, amit szintén gyakran kell használni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 9., 15:26 (CET)
:::A navbox pontosan az, amire szükségem lenne, csak jobb volna, ha a szélessége nem nyúlna ki a teljes oldal szélességére, hanem pl. az A, a B, C stb. betűk navboxai egymás mellé kerülhetnének, a címben pedig csak az A vagy a B lenne, meg a kinyit/becsuk link. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 8., 14:41 (CET)
==Sablon==
Megcsináltam a címszavak mutatójának a sablonját. [[Sablon:Heraldikai lexikon/Címszavak]] Jó lenne még valahogy elérni, hogy a Címszavak doboz megnyitása után az összes betű doboza csukva maradjon és csak akkor nyíljon ki az adott betű alá tartozó jegyzék, ha kinyitottuk a "kinyit" linkkel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 9., 17:38 (CET)
:: Nem ismerem annyira ezt a sablont, de ha megnézem a kódodat (így kezdődik):
<pre>
{{navbox
|név = Heraldikai lexikon/Címszavak
|cím = <big>Címszavak</big>
|állapot = collapsed
|lista1 = {{navbox|gyerek <---- Itt kezdődik egy gyerek navbox
}} <---- És itt azonnal le is van zárva
{{Navbox oszlop...
</pre>
::Lehet, hogy csak túl álmos vagyok, de jó ez így? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 10., 05:08 (CET)
:::A sablont a navbox leírásából vettem, ahol az egymásba csukható változatban a Harry Potter szereplők egyes navboxaiban csak listák szerepelnek, nem oszlopok, amire szükségem lenne. Ezért ebbe a navboxba behelyeztem az oszlopos navboxot és a többit töröltem. Az eredetiben is le van zárva a gyerek után. Próbáltam többféle képpen, de csak így működik. Viszont azt még nem sikerült megoldanom, hogy a Címszavak navbox megnyitása után az egyes betűk navboxai zárva maradjanak. Az egyes betűk navboxaiban próbáltam megadni az |állapot = collapsed paramétert, de nem használt. Úgy látszik, hogy ezt itt másként kell használni vagy pedig ki kellene találni, hogy a "Harry Potter" navboxba hogyan lehet oszlopokat beilleszteni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 10., 16:10 (CET)
Hali! Sikerült megbuherálni, de csak úgy működik, ha a tartalmazó dobozban az ''állapot = uncollapsed'', még nem jöttem rá, miért. Itt van: [[Szerkesztő:Pipi69e/Navbox/Oszlopok]]. Sajna csak 20-ig kezeli a lista elemeket (''lista1..lista20''), majd ki kell bővíteni, hogy a Q betű után is beleférjen. A korábbi észrevételem nem volt tévedés, a helyes kód így néz ki:
<pre>
{{navbox
|név = Heraldikai lexikon/Címszavak
|cím = <big>Címszavak</big>
|állapot = uncollapsed
|lista1 = {{Navbox oszlop|gyerek
| állapot = collapsed
| cím = A
| oszlopszélesség = 18.25em
| oszlop1 =
* [[/ablak]]
* [[/ablakos]]
...
</pre>
[[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 04:07 (CET)
:Ez sem mindig marad csukva, csak az első megnyitáskor. Furcsa, hogy csak 20-ig működik.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 12., 13:56 (CET)
:: Átírtam a {{sl|navbox}} sablont, most már 32 db ''lista'' elemet kezel, ha több betű kell, szólj. Mit értesz az alatt, hogy csak az első megnyitáskor marad csukva? Kipróbáltam a [[Szerkesztő:Pipi69e/Navbox/Oszlopok]] lapot úgy, hogy az egyik betűt kinyitottam, elmentem más oldalakra ([[Speciális:Friss_változtatások]], [[Speciális:Lap találomra]] stb), majd visszatértem, de csukva találtam, amit nyitva hagytam. Az első pillanatban mindig nyitva jelennek meg a betű-dobozok, majd a lap teljes betöltődésekor csukódnak össze. Nem lehet, hogy amikor nézted, túl sokáig tartott a betöltődés? Vagy az is lehet, hogy a böngésződ ''Vissza'' gombjával kerested fel ismét a lapot? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 21:59 (CET)
::: Kivettem a ''név'' paramétert a beágyazott {{sl|navbox oszlop}} dobozokból, ezáltal eltűnt a dobozok bal széleiről az m•v•sz link. Szerintem felesleges minden dobozba. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 12., 22:05 (CET)
::::Igen, a név paraméter fölösleges, úgyis csak egyben lehet szerkeszteni az egészet. Majd meglátom, hogyan működik az átalakított sablon, minden estere köszönöm, hogy foglalkoztál vele. A legideálisabb még az lenne, ha a becsukható táblázatban füles táblázatok szerepelnének, ahol a megnyitás után csak az egyes betűk táblázatainak a fülei látszanának. így több is elférne egymás mellett, meg alatt és csak az adott betű alá tartozó címszavak lennének láthatók. Mindehhez még a táblázatokban oszlopoknak is szerepelnie kellene, vagyis itt már háromféle navboxot és táblázatot kellene kombinálni egymással: 1. a becsukható fő navboxot, 2. az oszlopos navboxot és a füles táblázatokat. Nem tudom, hogy létezik-e ilyen és kombinálhatók-e egymással.?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 13., 13:34 (CET)
==Igen nagyszerű==
Jól össze-vissza van már kutyulva az egész mindenség. Megcsináltam a sablont a / jeles címszavakkal, erre azt kell látnom, hogy nem minden címszó jön be automatikusan a jegyzékbe, néhány hiányzik, mert már mindenki átszerkesztette valahogy vagy Heraldikai lexikon előtaggal vagy a kapcsos zárójelekkel. Így aztán a perjeles hivatkozás egyszerű módja sem fog működni, miként az konkrétan ki is derült, csak ha a kapcsos zárójelekbe beírom hogy <nowiki>{{Hl|Cím}}</nowiki>Ez megint csak nekem jelent többletmunkát nem azoknak az alkalmi szerkesztőknek, akik egy-egy cikket átszerkesztenek aztán fütyülnek az egészre. Ezért arra szeretnék kérni minden alkalmi szerkesztőt, hogy a Heraldikai lexikon és a Címerhatározó szerkezetébe se nyúljanak többé bele, mert számomra ez nagyon idegesítő és megterhelő. Lehetőleg mindenki koncentráljon a saját projektjére. Köszönöm --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 14., 11:27 (CET)
: '''Először''': Idézet a szerkesztéskor megnyíló szerkesztőablak alatti szövegből ({{billentyű|Lap mentése}}, {{billentyű|Előnézet megtekintése}}, {{billentyű|Változások megtekintése}} gombsor alatt): ''"Ha nem akarod, hogy az írásodat könyörtelenül átszerkesszék vagy tetszés szerint terjesszék, ne küldd be!"''. Ez a szöveg '''mindenki''' számára látható, aki szerkeszt. A Te fenti kérésed csak itt látható, vagyis nem várható el, hogy inkább az utóbbi vetessék figyelembe, mint az előbbi. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 14., 12:26 (CET)
: '''Másodszor''': A perjeles és a {{sl|Hl}} sablont használó megoldás között nincs különbség, ha létezik az adott allap a [[Heraldikai lexikon]] alatt. Mutass konkrét példát arra, hogy az egyik működik, a másik nem. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 14., 12:26 (CET)
: '''Harmadszor''': Úgy látom, mégis van különbség a perjeles és a Hl-sablonos megoldások között: azért piros sok link a [[Heraldikai lexikon]]ba beillesztett {{sl|Heraldikai lexikon/Címszavak}} sablonban, mert kisbetűvel vannak benne megadva a perjeles linkek (pl.: /'''a'''dománycímer), de csak a nagybetűvel kezdődő Heraldikai lexikon/'''A'''dománycímer szócikk létezik. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 15., 04:44 (CET)
:::Először (és utoljára): ez a "könyörtelenül" a kulcsszó, ami ebben az esetben a kíméletlenül szinonímája.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 16., 13:41 (CET)
:::: Sose feledd, hogy nem az az elsődleges célja másoknak, hogy mindenáron tönkretegyék a dolgaidat. Mindannyian azért vagyunk itt, mert szeretnénk valamit jól csinálni. Te a határozódat, én az enyémet, KeFe az egész Wikikönyveket. A céljaink lényegében közösek, a másikról eleve rosszindulatot feltételezni botorság. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 16., 14:25 (CET)
:::Másodszot (tehát mégsem utoljára): látom, hogy a szerkesztői ablakban megjelentek a kapcsos zárójelek, ami nagyszerű. Amit még hiányolok, az a sarkos zárójelek <>, mert mint korábban írtam, ezeket is gyakran kell használni. (Bár ez is megoldható az apróbetűs szöveg vagy az áthúzott betű használatával.)--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 16., 13:44 (CET)
:::: A sarkos zárójeleket egyszerűen elfelejtettem, este pótolom. Egyébként szoktad használni a szerkesztőablak alatt azt a kis dobozt, amiben az ékezetes karakterek vannak? Ha a kiválasztómezőben az Alap helyett a Wikikód-ot (második), a Sablonok-at, a Hivatkozások-at stb. választod, sok hasznos eszközt illeszthetsz be a forrásba a felső gombsorhoz hasonló módon. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 16., 14:25 (CET)
:::::Igen, szoktam használni, de amíg a fenti menüben az eszközök kiválasztása csak egy kattintás, addig az alsó eszköztárban még le kell görgetni a listát is, hogy a megfelelő eszköz megjelenjen. Ilyenkor mindig el szokott tűnni a kurzor villogó függőleges vonala, úgyhogy vissza kell állni a megfelelő helyre és újra oda kell kattintani. Akkor már a sarkos zárójelekhez egyszerűbb használni az Alt-ot és az m-et, illetve a pontot. Egyébként meg eleve nem feltételezek senkiről sem rosszindulatot, de van olyan eset is, amikor valaki akaratlanul vagy öntudatlanul is többet árt, mint használ.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 04:37 (CET)
:::::Csak egy jellemző példa. A Címerábra szócikkhez valaki (biztos, hogy nem én) a [[Heraldikai lexikon/címerábra]] mellett készített egy átirányítást a heraldika szócikkből: [[Heraldika/Címerábra]]. Amikor az {{Hl|ablak}} szócikkben a belső hivatkozásokat kijavítottam a kapcsos zárójelekre, a címerábra szócikk nem működött sem kis- sem nagybetűvel: {{Hl|Címerábra}}. Na most akkor ne üsse meg a guta az embert már rögtön az elején? Mi most a teendő? Töröltessem a [[Heraldika/Címerábra]] lapot, hogy ne zavarjon be vagy készítsek egy új [[Heraldikai lexikon/Címerábra]] lapot? Ez az amire azt mondtam, hogy rendkívül idegesítő és megterhelő, mert fölösleges külön munkával jár.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 05:12 (CET)
:::::: A {{sl|Hl}} sablon arra számít, hogy a Heraldikai lexikonban nagybetűvel kezdődnek az allapok címei: Heraldikai lexikon/'''C'''ímerábra. Ez azzal függ össze (ezt én se nagyon értem), hogy ha egy szócikkben létrehozol egy linket: <nowiki>[[akármi]]</nowiki>, ami egy nem létező, fő névtérben lévő (illetve még nem lévő) szócikkre mutat, majd mented a lapod, akkor kapsz egy piros linket, amire, ha rákattintasz, akkor egy új cikk szerkesztőablaka nyílik meg, de ez a cikk nem az '''akármi''', hanem az '''Akármi'''. Allapok esetén nem így van, ha beírnám most ide, hogy <nowiki>[[/akármi]]</nowiki>, akkor egy olyan piros link lenne az eredmény, ami nem a Szerkesztővita:Szegedi László/Akármi, hanem a Szerkesztővita:Szegedi László/akármi szócikkre mutatna. Már látom, hogy sok szócikk kezdődik kisbetűvel (például az említett: Heraldikai lexikon/címerábra), ezért majd átalakítom a {{sl|Hl}} sablont, hogy keresse a kisbetűs szócikkeket is és ha se a nagybetűst, se a kisbetűst nem találja, hozzon létre egy piros linket a nagybetűs verzióra (kérdés, hogy feltétlenül arra? szerintem jobb ez így, mert akkor nincs zűrzavar a kis és nagybetűs címszavak keveredése miatt). A [[Heraldika/Címerábra]] szócikknek én sem látom értelmét. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 12:49 (CET)
::::::: Most átírtam, megtalálja a kisbetűvel kezdődő allapokat is, de szegényke már nagyon túlterhelt :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 14:03 (CET)
::::::::OK köszönöm. A kisbetűs cikkekre egyébként azért van szükség, mert a közneveket nem szívesen írnám nagybetűvel, ha egy lexikon szócikkeiről van szó, ugyanis néha megeshet, hogy egy szó kis- és nagybetűs változata is egy-egy külön szócikk. Most hirtelen csak egy német példa jut eszembe (bár ez sem a legjobb, mert a németben a főneveket nagybetűvel kell írni), ahol az adler a sas, az Adler pedig az ilyen nevű heraldikai és genealógiai szaklap neve, de van Adler személynév is.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 14:44 (CET)
== Füles táblázat / határozó ==
Megnéztem a készülőben levő határozódat és örömmel fedeztem fel, hogy pl. a [[Határozók/Segédeszközök/Új határozó varázsló/5. lépés]] lapon megtalálható az a füles táblázat, amelyre nekem is szükségem lenne. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e erről valamilyen leírás, mert én is szívesen használnám, ugyanis nagyon szemléletes. Már csak úgy lehetne tökéletesebb, ha pl. a te határozód esetében az 5. lépés melletti 4. lépés fülre vagy akár az 1. lépés fülre rákattintva kinyílna az adott lap alá tartozó táblázat, esetleg külön lap. Ezt a címszavak táblázatához és a Címerhatározó kulcsainak lépéseihez én is nagyon jól tudnám használni. A címszavaknál még az is jó volna, ha egy sorban csak kb. 10 fül jelenne meg, majd alatta újabb 10 stb.
: Értem, mire gondolsz, majd megnézem mit tehetek, mert egy ilyen füles táblázathoz szerintem saját Javascript kód kell a [[Mediawiki:Common.js|Common.js]]be. Az enyém csak "kamu", minden fül valójában másik lap és nem is kattintható. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 13:31 (CET)
Egyébként, ha jól látom, a hatórozód szerkezete úgy épül fel, hogy a Beállítások után a Tulajdonságok következnek, majd a Növényhatározó esetében a konkrét növények. A működő határozó lényege szerintem az, ha a nagyobb kategóriáktól (mint amilyen pl. a gombák, a növények, a rovarok, a madarak vagy egy ország címerkészletének, esetleg a még nem létező címerek jegyeinek az összessége) haladunk a szűkebb kategóriák vagy taxonok felé, miáltal közös jegyekkel rendelkező kisebb halmazok jönnek létre. Ezekből a kulcsok által még kisebb halmazok hozhatók létre, míg el nem jutunk a keresett gombafajig, növényfajig vagy konkrét címerig. Egy általános, minden területen használható határozó elkészítése szerintem azért nehéz, mert egy ilyen általános határozóban csak a legnagyobb és legáltalánosabb kategóriák definiálhatók pontosan. Pl. a gombák esetében a nemzetségi szintű vagy már az afölötti taxonok is csak konkrét jegyekkel definiálhatók, ami attól is függ, hogy egy családba mennyi nemzetség tartozik. A nemzetségekbe tartozó gyakran többszáz vagy többezer faj pedig már csak egészen konkrét taxonómiai jegyekkel definiálható vagy pedig minden szinten (... rend, család, nemzetség, faj) ciklikusan ismétlődő keretet kell alkalmazni, miáltal a meghatározás mechanikus módon folyhat egy kiválasztott tulajdonság által. Minden esetre, jó volna, ha folytatnád a határozó szerkesztését, mert számos új szempontot vethet fel nemcsak a határozók területén, de mindenhol, ahol ismétlődő és ciklikus folyamatokat lehet alkalmazni (mint pl. a programozás, a tudományos vizsgálat metodolódiája stb.)--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 09:51 (CET)
: Még én sem tudom, mit csinálok pontosan :) Az eszközkészlettel, amit létrehoztam, nem egy nagy, minden területen használható, hanem tetszőleges számú (kisebb) határozó hozható létre. Egyelőre abból indultam ki, hogy egy határozót az különböztet meg egy másiktól, hogy mely tulajdonságok értelmezettek azokra a céltárgyakra (hülye szó, nem találtam jobbat), amik meghatározhatók vele. A szirmok színe tulajdonságnak van értelme egy csomó növényfajjal kapcsolatban, de a páfrányokkal, vagy pláne csigákkal kapcsolatban nincs (nincsenek virágaik), ezért a páfrányok és csigák részére másik határozót kell létrehozni olyan tulajdonságkészlettel, ami a (nagyjából) összes páfrányra ill. (nagyjából) csigára értelmezhető (azért''"nagyjából"'', mert ha ezt következetesen betartanánk, minden fajhoz saját határozó járna). Ennyiben egyetértek a Te hierarchikus határozó koncepcióddal. De vegyük például ezt a szirmok színe tulajdonságot: a virágos növényeken belül a szirmok színe egyáltalán nem függ össze a szűkebb rendszertani besorolással (ez azért van így, mert a mai rendszertan már messze nem a látható morfológiai bélyegekre épül), viszont nagyon feltűnő, ezért jól használható határozóbélyeg. A sárga szirmú növények nem egy jól körülírt, megnevezett kategória (mint például a kankalinfélék ''(Primulaceae)''), hanem csak egy névtelen alhalmaz: ''"növények sárga virággal"''. Mondom, még én sem értem, mit írok. Ráadásul a Wiki szoftvere nem igazán alkalmas egy ilyen, tulajdonságok alapján való keresésre épülő rendszer létrehozására. Elvileg egy számítógépen megvalósított határozónak nagyon rugalmasnak kéne lennie, például:
:* nem kötött az a sorrend, ahogy a felhasználó megadja a tulajdonságokat, vagyis nem kell végigjárnia az utat a nagyobb halmazoktól a kisebbekeig (növények -> fák -> fák barkavirágzattal -> fák barkavirágzattal és öt porzóval stb.), hanem kezdhesse rögtön a porzók számával. Ehhez az kell, hogy minden egyes céltárgy (pl.: növényfaj) meg legyen jelölve a porzók száma (1, 2, 3, 5, x...) és az életmód (fa, cserje, lágyszárú stb.) tulajdonsággal. Kérdés: mi van az egymástól függő tulajdonságokkal? A "szirmok színe" csak akkor értelmezett, ha a "virág van" értéke igaz.
:* bármennyi tulajdonságot megadhat egyszerre. Például egy ürlapon kiválasztja, hogy a porzók száma 5, a szirmok színe kék és az életmód lágyszárú, majd {{billentyű|Enter}} és a gép kiadja azon fajok listáját, amelyekre mindezek igazak. Ha túl sok a találat, tovább kell szűkíteni.
:Még nem tudom, mi lesz az egészből. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 13:31 (CET)
::Egy általános határozó készítése azért nehéz, mert különféle eszközkészletekkel kell dolgozni. Először is szerintem azt kell figyelembe venni, hogy a határozót a legkevesebb szakmai ismerettel rendelkező személy, vagyis egy laikus is használni tudja. Számára csak egy tárgy vagy élőlény külső megjelenése (esetleg néhány belső tulajdonság ismerete) áll rendelkezésre. Ezért az általános határozónak szerintem külső, morfológiai bélyegeken kell alapulnia. Erről írtam pár sort a [[Heraldikai lexikon/Címerkép#A címerképek rendszerezési elvei|Címerkép]] szócikkben. A biológiában jó módszertani eljárások vannak nemcsak a rokonságon, hanem a hasonlóságon alapuló rendszerezési elvekre is, melyek az élettelen dolgokra is alkalmazhatók. Szerintem pedig egy laikus és egy szakember számára már a hasonlóság is elegendő eszköz arra, hogy az A nagyobb csoportot meg tudja különböztetni a B nagyobb csoporttól, ami végül is elvezet bennünket a célig, a konkrét objektum meghatározásáig, mindez pedig néhány logikus igen-nem választásssal érhető el. Ha tehát azt a problémát kell megoldani, hogy azonos határozói szinten, vagyis a határozás azonos lépésében mi a közös a virágok porzójának száma és a páfrányok között, akkor az adott lépés számára (legyen ez mondjuk a 4. lépés) szerintem valamilyen átfogó kategória-nevet kell találni (ez lehet akár az is, hogy 4. lépés), melynek lényege, hogy nem a konrét terület objektumkészletére vonatkozik, hanem egy általános kategória. Ebbe a lépésbe csak utólag kerül be az, hogy a virágok esetében itt tulajdonképpen a porzók számáról van szó, a páfrányoknál a levelek erezettségéről (vagy bármi másról), a címerek esetében meg a fő címerábra jegyeiről. Ez egy kicsit bonyolulttá teszi a helyzetet, mert fokozatosan meg kell alkotni az adott objektumkészlet konkrét határozóját és a lépések hierarchiáját, de ez menet közben is megtörténhet, ahogy az adott objektumkészlet lépéseit definiáljuk. Az általános határozó szerepe ebben az esetben az, hogy megadja a keretet az egyes lépések definiálására az adott objektumkészlet esetében. Az meg, hogy valaki rögtön rátérhessen a negyedik lépésre szerintem csak technikai kérdés, erre a füles táblázat alkalmazésa nagyon jól megfelel.
::A másik lehetőség, hogy az objektumkészleteket már rögtön a kezdeteknél definiálni kell és pontos felosztást kell alklalmazni. Pl. az első lépés lehet az, hogy az univerzumot felosztjuk élőkre és élettelenekre, majd megadjuk a definíciót (az élők reagálnak az ingerekre, az élettelenek nem). Majd az élőkön belül meghatározzuk a fő taxonómiai csoportokat, ami tisztán biológiai határozási folyamat és a továbbbi lépések már a biológiai határozók elveit követik, az ásványoknál az ásványhatározókét, az érméknél a numizmatikai határozókét. Én a Címerhatározóban minden egyes lépésnél megadom a definíciót és a példákat. A heraldika azért is jó kísérleti terep erre, mert itt mindenféle élő és élettelen dolog előfordulhat a címereken, sőt még jelképes dolgok is, mint Isten szeme, a villámlás, a szél, a vihar (melyeknek van konkrét heraldikai ábrázolásmódja) stb. Csak hát persze itt van egy keret, ami megkönnyíti a feladatot, a címerpajzs, mely tartalmazza ezen objektumokat és csak bizonyos szerkezeti kereteken belül teszi lehetővé a jelképek működését, ezek pedig a címertan szabályai, melyeket én szerkezeti heraldikának nevezek és axiomatikus keretet biztosítanak a heraldikának. Egyébként minden határozási (és egyéb módszertani) kérdés alapja szerintem az adott terület axiomatizálása és újabban egyre több területen van példa axiomatikus rendszerekre (halmazelmélet, biológia).--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 24., 18:39 (CET)
::: Hát basszus... dögöljek meg, ha ebből akár egy szót is értek... Tényleg... Mindenestre írtam ezt-azt a [[Határozók]] címlapjára. Talán megvilágítja, hogy mit akarok. Az első mondatodhoz: '''nem általános''' határozót készítettem, hanem egy eszközkészletet, amivel akármilyen határozó készíthető. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:59 (CET)
::::Pedig a [[Határozók]] címlapján egész jól megoldottad azt, amire gondoltam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 3., 16:51 (CET)
::Üdvözletem. A Wikipédiában találtam egy sablont, ami kitűnően megfelelne nekem a Címerhatározóba.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vita:Kezd%C5%91lap
Ez a füles elrendezés, meg fölötte a legördülő listák sokkal szemléletesebbé tudnák tenni a Címerhatározót. Sajnos eddig még nem sikerült megtalálnom a Wikipédián. Noha jelenleg mással vagyok elfoglalva ezért nem biztos, hogy rögtön nekiállok szerkeszteni a Címerhatározó kulcsait, de a jövőt tekintve jól jönne.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. március 24., 20:20 (CET)
== Mit szeretnél? ==
Mit szeretnél pontosan? Ilyet < ide írd a szöveget >, vagy ilyet <>ide írd a szöveget</> ? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 18., 14:05 (CET)
:A sarkos zárójeleket főleg a hivatkozásokhoz szoktam használni, de már felfedeztem, hogy ilyen van a szerkesztői ablak tetején az [1] alatt. Egyébként a sima sarkos zárójelpár <> is jó lenne, mert néha erre is szükség van, de emiatt nem kell feltétlenül berakni, mert csak ritkán használom, de az < ide írd a szöveget > változat az, amire gondoltam.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 18., 14:31 (CET)
::Ahogy látom, a felső szerkesztői ablaknál jó lenne még a képek szerkesztéséhez a |bélyegkép| változat is, ha megoldható, mert elég sok képet kell felirattal ellátni. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 23., 14:40 (CET)
::: Nem tökéletes, mert a kép nevét és a feliratot is meg kell adni :( [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 01:18 (CET)
== Frederik Federmayer ==
Szia László! Lényegtelennek tűnhet, de van itt nekünk egy [[Címerhatározó/Frederik Federmayer]], egy [[Heraldikai lexikon/Frederik Federmayer]] és egy [[Heraldikai lexikon/Federik Federmayer]] című cikkünk. Először is: F'''R'''ederik, vagy Federik a pontos neve? Másodszor: melyik maradjon meg? Merthogy a Heraldikai lexikon címszójegyzékében ({{sl|Heraldikai lexikon/Címszavak}}) szerepel (F'''R'''ederik-ként), a címerhatározó tartalomjegyzékében ({{sl|Címerhat.abc}}) viszont nem. Érzésem szerint a [[Heraldikai lexikon/Frederik Federmayer]] cikket kéne megtartani. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 14:08 (CET)
:Igen, a Heraldikai lexikon/Federik Federmayer cím a helyes. Nem tudom, hogyan került a Címerhatározóba. És köszönöm a bélyegképet is: <nowiki>[[Kép:Hivatkozás szövegének helye|thumb|<Kép aláírás>]]</nowiki>. Ha még a <Kép aláírás> rész is eltűnne belőle, teljesen tökéletes volna. Ha már itt tartunk, feljebb újra visszatértem az általános hatórozó kérdésére.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 24., 17:42 (CET)
:: Azt hittem, pont a ''Kép aláírás'' lesz a lényeg! No mindegy, ki is vehetem (kivettem) belőle.... [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:48 (CET)
:: Biztos, hogy '''Federik''' és nem '''FRederik'''? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 24., 23:50 (CET)
:::Igen, bocsánat, természetesen Frederik. Tegnap számtalanszor ellenőriztem, és mégsem a helyes formát adtam meg, de legalább jó sokat foglalkoztunk ezzel a bár nem jelentéktelen, de nem is a legfontosabb személlyel.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 25., 03:16 (CET)
== Hali! ==
Üdv László!
Mivel te kérted az új toolbar gombot, visszaállítottam. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 26., 19:49 (CET)
::Mármint a |bélyegkép|-eset? Az jó lenne, csak egyelőre még a régi: <nowiki>[[Kép:Példa.jpg|thumb|300px|right|]]</nowiki>--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 26., 19:52 (CET)
::: Frissítened kell a böngésződ gyorsítótárát. ''„Mozilla: tartsd lenyomva a Shift gombot és kattints a Reload/Frissítés gombra az eszköztáron (vagy használd a Ctrl+F5 billentyűkombinációt); Internet Explorer: Ctrl+F5; Safari: Cmd+Shift+R; Konqueror: Ctrl+R. ”'' [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 27., 22:00 (CET)
::: '''Ja és még valami:''' ha továbbra is hasonló kifejezéseket használsz, mint ''"tudatlan alak"'', ''"hülyesége"'', ''"ki a faszt zavar"'' stb. akkor meghatározatlan időre blokkolni foglak. Ne várd, hogy ''"tudományos mű"''-nek tekintsünk egy olyan munkát, amit olyasvalaki ír, aki egyáltalán nem viselkedik tudóshoz méltóan. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 27., 22:14 (CET)
::Ez nagyon jó. Inkább másvalakit kellene blokkolni szerény véleményem szerint, de azzal is megelégednék, ha saját magát blokkolná bizonyos környékről. Máskülönben pedig én egy nyugodt ember vagyok, de nagyon ki tud hozni a béketűrésből, ha valaki miatt fél napokat kell körmölni. Kíváncsi vagyok, te hogyan reagálnál, ha naponta lenne részed efféle élvezetben. Biztosan nem perdülnél táncra örömödben.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. február 28., 15:50 (CET)
::: Mindenki meg tudja indokolni, hogy mit miért tesz. Ha azt szeretnéd, hogy KeFe ne szerkessze a cikkeidet akkor őt magát kell erről meggyőznöd. Ha csak sértegeted és egyáltalán nem hallgatod meg őt, akkor nem éred el ezt a célt. Kommunikálni kell: sosem az a felelős, aki nem érti, amit mondunk, hanem mi, akik érthetetlenül mondjuk el. Egyébként pedig használd a laptörténet-ben a visszavonást. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. február 28., 23:40 (CET)
==Stibor of Stiborcz==
:Greetings!
:My username in english Wikipedia is camdan and my name is Camil Danielewicz.
: Im working on the history of the Ostoja Clan and i wrote the article in english version "Clan of Ostoja". There, I aslo write a lot about Stibor of Stiboricz since he was part of the Ostoja family. There are almost no polish publications about him and his family in Hugary, I know that Dvorakova wrote a book and i know that there are hungarian and german sources. All of them are really difficult for me to read or to get.
: Since I work on the Ostoja Clan and Stibor was of such significance in the medieval time, I wish to improve english version about Stibor. In this, the pictures i found on Your publication regarding him of big interest. For example, its first time I see the stones from his grave that I know have been found lately. All polish publications tells that his grave is in Krakow and no one correct it :(
: I would therefore kindly ask You for help to improve the english article of Stibor and also permission to use all the photos in Your article in the english version of Stibor of Stiboricz. I would also be deeply gratefull for any help regarding Stobor and his family or any other Ostojas history on hungarian ground sicne we dont have anything to go on in polish publications.
Best regards,
Cami Danielewicz
::Dear Cami,
::Thank you for your inquiry. I hope that I can help you to improve the quality of your article in the English Wikipedia. You can use any picture you want. As regards the tomb-stones, please note that there are two Stibors. Stibor senior († 1414) who is in your scope of interest being presented in the [[Címerhatározó/Stibor címer|article]] by his fragmental tomb-stone from the Székesfehérvár cathedral in the former capital of Hugrary, which was destroyed during the Turkish occupation. This picture was published in the first volume of book titled Erdély története három kötetben. [History of Transylvania in Three Volumes] Ed. by Béla Köpeczi. Budapest 1986. I. pp. 240-241. {p. 408.}. (Online at: [http://vmek.oszk.hu/02100/02109/html/81.html]) And the second, more preserved tomb-stone is the one of his son, Stibor junior from the year 1434, from the city of Buda, in the collection of Budapesti Történeti Múzeum (Budapest Museum of History), published in: Budapesti Történeti Múzeum. Ed. by Géza Buzinkay. Budapest, 1995, p. 60.
::You may also interested about the [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy family]] coat of arms, which could be in some relation with the Ostoja clan arms as well.
::I know that it is difficult to get or read texts in original Hungarian language. However, you can find a lot of sources online, and also a pretty good translator for almost all European languages in the title page of Google search engine ([http://www.google.com]), more precisely, under the link Translator ([http://translate.google.sk/?hl=sk&tab=wT#]). If you need to translate a text from Hungarian to English or Polish just type or copy and paste it into the box. Iván Nagy, the famous 19th century Hungarian genealogist also wrote an article in his 12 volume book about the Stibor family. You can read it online in the vol. X. (http://books.google.com/books?id=n-sGAAAAQAAJ&printsec=frontcover&hl=hu&source=gbs_v2_summary_r&cad=0#v=onepage&q=&f=false) pp. 370-372. This format is not suitable for a copy and paste method, however the whole book was published on the CDs and I can send you the text from this book if you want. Finally, you can also try to translate my articles [[Címerhatározó/Stibor címer|Stibor címer]] and [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy címer]] by the above method from the Címerhatározó (a clue for the determination or arms) in the Hungarian Wikibooks. I used to write some articles at the English Wikipedia as well. So, I will look at your article to see what can we do. If you have further questions please do not hesitate to ask me.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 17., 09:54 (CET)
-----
:Thank YouLaszlo for taking time to answer me! And thank You for the tip!
: I know that there are bothfather and Son in Hugary but it seems much more information about the father. I know that the other "red" sotne well preserved is the grave of the son. In the Ostoja Clna there are so many Stibor's so its sometimes easy to mix them up.
: I tryded to scan everything on internet so I dont think that I can find much more that I already did, I would however love to ready books and publications and of course, I can use the google translater. I think its in most good enough.
: The Drágffy family used the CoA that is called Sas...mostly used by families in todays West Ukraine, Kiev and Volyn. The Sas familes are not in any way related with the Ostoja families, its entirely different Clan. Im doing the Ostoja Clan and just that part will take more than 10 years of work to put it togheter.
: I also found in the link (http://ferenczygen.tripod.com/id6.html) to the titled nobility of Hungary that the Stiborye where in the section of Barons. I was somehow surprised by that. Maybe this refer to the Younger Stibor? Cause his father was far more powerfull than that...Also, I dont know anything about the hungarian titles and if the titles was past to next generations, in Poland (except some lithuanian families of Prince origin) titles was prohibited and any title that anyone had was not past to next generation as it is common in the West. Mostly all the titles polish have comes from the partition time...
: In Your article about Stibor I cant see much tekst but almost ony pictures, I would love to read the article if I just can find it! If You see something that I wrote and is wrong, I would be deeply thankfull for the correction!
: Finally, if You like to and have time to help me to improve the part about the Stibor I also will be gratefull. There is article about Stibor on english Wiki and I would like to improve it. There is for example a nice story (a legend) about the Beckov castle...its a faity tell/ legend :))
: Also, it the book form the ling You gave me of Ivan Nagy it tells that he was ispan of Bistrica County which I don knew about, then there is no info regarding the Pozsony County as it can be found int he english version on Wiki in the article Stibor of Stiboricz. Is there any ecplanation for that?
Once again, thank You for Youf help!
Best regards,
Camil
:: Dear Camil,
:: First of all sorry for a wrong spelling of your name in my first reply. Here are some answers to your notes. I know that the [[Címerhatározó/Drágffy címer|Drágffy family arms]] belonged to other Polish clan. In Hungarian some branches were also called Szász which is the same as Sas in Polish. It is a special characteristics of Polish heraldry that there are only a limited number of devices used on the coat of arms, which is a much more well known fact to you than me. I just wanted to show you another influential Hungarian family during the rule of king Sigismund where you could find also some Romanian literature to the rule of voivides of Moldova, where they occupied the throne. You can also find a lot of precise information about the Stibor family (read: Shtibor) in the Hungarian literature about the rule of Hungarian king Sigismond. There is a good bibliography in the article of the [[w:Zsigmond magyar király|Hungarian Wikipedia]]. I think that the most comprehensive is the title Elemér Mályusz: Zsigmond király uralma Magyarországon 1387-1437, Gondolat, Budapest, 1984. (Please note that the Hungarian family names are in the first place. In Hungarian king Sigismond means Zsigmond. If you want to know precise information about the Hungrian Stibors, I think you should use the primary Hungarian sources, because the Slovak and Romanian literature many times just copies them by altering the names to the slovakized or romanicized ones like Stibor, Beckov or Bistrica, respectively. It is a strange and a totally artificial direction of the Slovak historiography from the 1970s -- launched by Jozef Novák -- that they create a totally artificial Slovak names -- nowhere to be found in the historical sources -- for the Hungarian noble families who lived in the present territory of today Slovakia, then Upper Hungary. It is the same method as the principle of the Goebbels propaganda which tells that the lie repeated many times becomes a truth.) In my Wiki article about the [[Címerhatározó/Stibor címer|Stibor arms]] there really is only some limited information about the family because my aim just was to show the coat of arms. However, I will try to supply new bibliographical sources during my study.
::The Tripod link (http://ferenczygen.tripod.com/id6.html) about the Hungarian nobility was obviously created by an amateur, so it is not a reliable source. Barons up to the middle of the 15th century were called the Hungarian magnates who held some high office in the court of the king. They were aristocrats in fact (by their origin and wealth), but did not wear any hereditable aristocratic title. The first hereditable family title of count was created for the Hunyadi family in the middle of 15th century (however, some historians think that the Hungarian family name Kont comes from the Italian conte, during the Anjou regime in the 14th century). Onwards, more and more Hungarian aristocratic families were granted by the titles of baron, count and later even prince. The title of the ispán (in Latin: comes) was also sometimes granted to some families as a hereditary one (for example, the Hunyady family members were hereditary ispáns of the Transilvanian county Beszterce, but it does not mean that they were counts of Beszterce, but only hereditary ispáns. Of course, they also had a hereditary title of count, which is a different one than ispán.) Maybe Stibors also were ispáns of the Beszterce county (but they never were counts of "Bistrica") I just cannot recall all, details about them now. In the English version about [[w:Stibor of Stiboricz#The king's advisor|Stibor of Stiboricz]] there is also a note that he was the count (ispán) of Pozsony, Trencsén and Nyitra. So you can rely on Iván Nagy. He was a reliable Hungarian historian.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 22., 13:09 (CET)
== ablakos < - > Ablakos ==
Miért van szükség külön [[Heraldikai lexikon/Ablakos]] és [[Heraldikai lexikon/ablakos]] szócikkre? Ez miért [[Vita:Heraldikai lexikon/Ablakos|heraldikai szakkérdés]]? [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. március 17., 11:27 (CET)
:Elnézést kérek, én voltam figyelmetlen, gyorsan olvastam a sablont és nem vettem észre, hogy a cikk kis- és nagykezdőbetűs változatáról van szó. Ebben az esetben viszont nem értem, hogy miért kellene összedolgozni a kettő tartalmát? Ez az, ami megzavartm mert azt hittem, hogy a javaslattevő az ablak és az ablakos szócikkeket akarja összefabrikálni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. március 22., 12:08 (CET)
== Re:[[Szerkesztővita:Pipi69e#Törlések|Törlések]] ==
Üdv László!
Ha a [[Címerhatározó/A]] lapon rákattintok a piros Apáthy címer linkre ([[Címerhatározó/Apáthy címer]]), akkor nem látom annak a nyomát, hogy ez a lap valaha is létezett volna (ha egy olyan lapot akarunk szerkeszteni, ami már egyszer törölve lett, azt a MediaWiki a szerkesztőablak felett jelzi). Ez a helyzet az [[Apáthy címer]] lappal kapcsolatban is. Megnéztem a [[Címerhatározó/B]] lap piros linkjeit is ([[Címerhatározó/Bozzay címer]], [[Címerhatározó/Borsay címer]], illetve [[Bozzay címer]] és [[Borsay címer]]), de ezek sem léteztek még. Csak olyan lapot törlök, amire nem hivatkozik semmi (a Címerhatározó allapjai sem), ezért csodálkozom, hogyan létezhetnek olyan lapok, amikről beszélsz. Mondj konkrét példát, amit sikerült helyreállítanod. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. május 4., 15:00 (CEST)
Kedves Pipi!
Lehet, hogy van olyan lap, amelyik azelőtt nem létezett és csak én emlékszem rosszul (talán ide tartoik az Abhortis és az Apáthy címer is, bár ez utóbbiban nem vagyok biztos, különben is többezer lapot szerkesztettem már), viszont a törlések vagy nem tudom minek a következtében valóban eltűnik néhány lap, ami számomra nagyon idegesítő, mert nem szerezem az efféle meglepetéseket. Ilyen a {{Ch|Baross címer}} lap is, amelyet a B- lap történetéből sikerült helyreállítanom.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. május 4., 21:40 (CEST)
: Üdv László! Sem a [[Címerhatározó/Baross címer]], sem a [[Baross címer]] lap nem volt soha törölve (lásd a törlési naplóban: [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Speciális:Rendszernaplók&type=delete&page=Címerhatározó/Baross_címer&month=-1 itt] és [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Speciális:Rendszernaplók&type=delete&page=Baross_címer&month=-1 itt]). Végignéztem a [[Címerhatározó/B]] [{{SERVER}}{{SCRIPTPATH}}/index.php?title=Címerhatározó/B&action=history laptörténetét], és a 2010-es változtatások között nem látok Baross címerre vonatkozót. Mit állítottál helyre? Mit csináltál pontosan? Ráadás: szerintem Te nem tudnál helyreállítani egy törölt lapot, ehhez admin jog kell, ezért nem értem, miről is beszélsz. Ha találsz, mutass olyan példát, amit még nem állítottál helyre. [[Szerkesztő:Pipi69e|Pipi69e]] <sup>[[Szerkesztővita:Pipi69e|vita]]</sup> 2010. május 6., 12:03 (CEST)
== Kajdachy ==
Tisztelt Szegedi Úr!
Családfakutatásommal kapcsolatban írok önnek.Felmenőim között voltak Kajdocsi(Kajdachy)nevezetű nemesek is .Sajnos nem sokat tudok róluk.A címerükkel kapcsolatban találkoztam az Ön nevével.Reméltem talán van némi információja róluk.Esetleg nem tudja az elérhetőségét Sarnóczay Györgynek,aki szintén foglalkozott velük,csak nem tudok elérhetőséget találni vele.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Bauer Marcell
Pápa
Böröllő u.4.
bauermarcell@gmail.com
Tiztelt Bauer Marcell. A Kajdachy címerrel és genealógiával sajnos én csak felületesen tudok foglalkozni, ezért talán valóban az lenne a legjobb, ha felvenné a kapcsolatot Sarnóczay úrral. Itt van az e-mail címe: srnlev@aim.com Remélem, hogy működik. Megkeresheti a Radix fórumon is: http://www.radixforum.com/vezeteknevek/sarnoczay/ vagy a Facebookon: http://hu-hu.facebook.com/people/Gyorgy-Sarnoczay/100001198615237 --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. június 25., 10:11 (CEST)
== TRIPARTITUM ==
Szervusz!
Jó volna a A TRIPARTITUM» 1572-IKI ZSÁMBOKI-FÉLE BÉCSI KIADÁSÁNAK CZÍMLAPJA.jpg fájl a Commonsra[[Szerkesztő:Pe-Jo|Pe-Jo]] 2010. június 23., 15:14 (CEST)
::A sok kép között most hirtelen nem tudom, hogy melyik lehet ez a kép és a hivatozás alapján se tudtam megtalálni, de nyugodtan felteheted a Commonba, ha van kedved, csak kérlek, hogy más néven, hogy a Wikikönyvekben is megmaradjon, mert a Commonsban nagyon szeretik törölni a képeket mindenféle hajmeresztő ötlet nyomán.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] 2010. június 25., 09:36 (CEST)
== Szép karácsonyt! ==
<font color="#800000">Minden wiki szerkesztőnek...</font>
[[Fájl:Boldog Karácsonyt.gif|left|200px]]
{{vers|Boldog Karácsonyt | |
Békességet, boldogságot,<br /> <br />
Csengőszót és gyertyalángot.<br /><br />
Ajándékot, szeretetet,<br /><br />
S mindent, ami fontos Neked,<br /><br />
Hóból szövött fehér bársonyt,<br /> <br />
Békés, Boldog Szép Karácsonyt!<br />
| |[[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]]|2010.}}
== Összegzés ==
A feltöltött képeidet elkellene látnod az :
== Összegzés ==
<nowiki>{{Összegzés
| Leírás =
| Forrás =
| Dátum =
| Helyszín =
| Szerző =
| Engedély =
| Változatok =
}}</nowiki> sablonnal és ki is kellene tölteni azt.
Tudom, hogy ennyi képnél nagy munka, de a Wikipédiában sem maradhat összegző sablon nélküli kép. [[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]] 2011. április 20., 04:34 (CEST)
== Üzeneted van ==
[[Szerkesztővita:Estefan|ITT]][[user:KeFe| - Üdv. » KeFe «]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]] 2011. július 18., 05:53 (CEST)
== Garay Molnár család ==
Tisztelt Szegedi László!
Norvégiában élő Garay leszármazott szeretne segítséget kérni a családfája kidolgozásáhóz .Nálam van a címerük leírása és minden családi adat a fent lévő címer az Ő családjuké volt A leírásban az található hogy az eredeti Dr Erős Lajos nyugalmazott fő gim tanár birtokában van .Ez a leírás lehet vagy 60 éves
Ezt a címert Garay István kapta kihirdette Zolyom megye .A címer szinei is le vannak írva .
Kérdésem hol van most az eredeti és tudna -e segiteni a továnbbiakban .Tisztelettel Gere Miklósné
== NÉMETH CSALÁD CIMER ==
Ez a címer nem Dalotti család, de családjába tartozik Németh, mint a mi igazolás hiteles fegyvereket. Tudom bizonyítani, a mi az eredeti ősi dokumentumokat. Németh Péter: bambuluz@yahoo.com.br
== NÉMETH CSALÁD CIMER ==
Ez a címer nem Dalotti család, de családjába tartozik Németh, mint a mi igazolás hiteles fegyvereket. Tudom bizonyítani, a mi az eredeti ősi dokumentumokat. Németh Péter: bambuluz@yahoo.com.br
== wikipédia ==
nem tudnál segiteni ez ügyüben
:Kérdés, hogy milyen ügyben és kinek?--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. július 21., 10:08 (CEST)
az hogy pagony ot blokolt de ot nicsen szer nevem hanem ip cimem szserint szereksztek is megbeszélnéd vele hogy oldgy fel a blokot mert csak féreértés tőrtént
az ip cim 89.133.98.28
:Elég nehéz kivenni, hogy mit akarsz kifejezni. Szerintem ebben az ügyben valamilyen admint kellene megkeresned, én meg szerencsére csak egy mezei szerkesztő vagyok.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. július 21., 17:24 (CEST)
== Re: Commons ==
https://hu.wikibooks.org/w/index.php?title=Szerkeszt%C5%91vita%3AGubbubu&diff=176875&oldid=176400
Egy túlbuzgó adminisztrátor/developer (Nemo) felesleges fejlesztése. Írtam neki, de nem tudom, hogy hajlandóak-e vagy lehetséges-e egyáltalán visszacsinálni. <span title="bétaverzió"> <font style="text-decoration: blink;"><font color="red">♥</font><font color="white">♥</font><font color="green">♥</font> </font> [[User:Gubbubu|<font color="green" face="Lucida calligraphy">Gubb</font>]][[User_vita:Gubbubu|<font color="green"> <big>✍</big></font>]] </span> 2014. október 16., 21:04 (CEST)
::Kedves Gubbubu. Gondoltam, hogy ez a Nemand kontárkodott bele az oldalba amikor a vitalapodon elolvastam a levelét. Ilyen esetben csak egy megoldás marad, állandóan levelekkel bombázni, hogy állítsák vissza. Külföldről nehogy már ő bátorkodjon belepiszkítani a magyar Wikikönyvekbe. Megemlítheted nekei, hogy nagy a felzúdulásom és addig továbbra sem vagyok hajlandó szerkeszteni, amíg ez vissza nem lesz állítva. Ha megnézed a statisztikai adatokat, messze én vagyok a legtöbbet szerkesztő és a magyar Wikikönyvek nagyrészt az általam szerkesztett Heraldikai lexikon és Címerhatározó miatt van a harmadik helyen, úgyhogy remélem, hogy az én szavam is számít valamit.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. október 17., 07:44 (CEST)
:::Szia! Köszönöm, hogy írtál a Nemonak. Úgy látszik, hogy volt foganatja, mert helyreállt a rend. Én is írtam neki és közös erővel sikerült visszatéríteni a dolgot. Ha már a szerkesztői felületnél tartunk, jó volna a lapok szerkesztésénél a felső menübe a képek szerkesztéséhez betenni a |bélyegkép| lehetőséget, hogy ezt ne kelljen külön is beírni, ami nekem elég nagy időveszteséget okoz, meg sokszor is szoktam használni. Régebben ezt egyszer már kértem, és akkor benne is volt, de néhány hónap múlva valahogy megint kikerült belőle. Üdv. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2014. október 22., 06:35 (CEST)
== [[MediaWiki-vita:Licenses]] ==
Please see. Cheers, [[Szerkesztő:Nemo bis|Nemo bis]] ([[Szerkesztővita:Nemo bis|vita]]) 2014. október 21., 21:20 (CEST)
== [[Speciális:Vandálszűrő/1]] ==
Hi. I created this abuse filter for recent spam. I hope you don't mind, but feel free to disable it. If you would like to receive such filters automatically from stewards, ask to enable global abusefilters on [[m:SN]] (you need consensus probably). [[Szerkesztő:PiRSquared17|PiRSquared17]] ([[Szerkesztővita:PiRSquared17|vita]]) 2014. november 1., 00:04 (CET)
== tisztelt uram. ==
nagyon szépen megkértük vita nélkül,hogy a családi karmacsy cimert tüntesse el a vickipédiárol.ad egy mi magyarokvagyunk-nem szlovákok,nem horvátok, és ehez önöknek semmi közük. 2 örül a család mint utod fentmaradottak hogy lehetöségünk nyilott a mai világban 1867-1947 -ig a saját sérelmünk miat a teljes dokumentumokat lásd,világgazdaság tüzrevetve létre hozta nagyapám jozsef karmacsi-ferenc nagy mint sogora a 2. világháboru után mindent a család intézet.ennek vége. karmacs magyarországi birtokunk én min keszthely kistérségü 1992-es karmacs magyar honvédségü tag. megteszünk minden szükséges lépést a magyar honvédelemmel egyetemben. ehez a joghoz amit valamikor hasburg adhatot nekem. es nem ön. 2 mint utod .hullát csinálunk a világbol emiat.ez csak egy ,hogy tönkretettük,ad kettö ensz ferenc nagy .kuka,jozsef karmacsi nagyapám chirchil barmsz egyezmény británia,1943 atlantic carta amihez megint magának nincs joga,3 irán negyon jó mai világban nagynehezzen letisztázva britániával-karmania-kitolás a mai világban irto nagy-most megtudhassa mi az az igazi karmacsi és miröl vagyunk hiressek- katona köteles- megjegyeztük behivhato-megy karmania irán ellen és ott majd megtanulja mit nem szabad- es nemhiszem,hogy-nem fog ot megdögleni. világo háborus kedvünkbe vagyunk.
{{aláíratlan|185.10.126.170|IP címről szerkesztett}}
:Tisztelt uram!!! A Karmacsy címer nemcsak a Címerhatározóban található meg. Elsőként az Arcanum CD ROM-on publikálták, meg legújabban az Országos Levéltár digitalizált címerei között is szerepel. Ha tehát önnek valamilyen gondja van, őket méltóztasson a gondjával-bajával traktálni. A címerek különben sem a névtelenül beírók magántulajdonai, hanem a tudományos kutatás tárgyaiként közkincsnek minősülnek. Annak idején a családok a címerüket sem azért kapták, hogy azt rejtegessék a külvilág elől, sőt a nemesi jogaikkal csak a vármegyei közgyűlés előtti publikálás (azaz kihirdetés) után élhettek. Ha önnek nem tetszik a címer nyilvánossága, amivel kapcsolatban nem tudom, hogy milyen jogon bátorkodik engem ezzel fárasztani (ugyanis a levelének olyan pocsék a magyarsága, hogy abból semmit sem lehet megérteni; és talán jobb lett volna, ha az ön eredeti nyelvén ír nekem), akkor azoknak írjon, akik azt elsőként publikálták.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. március 25., 10:18 (CET)
:Ad 2. Tisztelt NN (azaz Nomen nescio) uram!!! A múltkor elsiklottam az ön magvas gondolatainak az első megállapítása fölött, pedig ez volt az ön modanivalójának a lényege, miszerint "mi magyarokvagyunk-nem [sic!] szlovákok..." stb. Mivel a fejedelmi többessel bennünket szólított meg, mi is mások nevében válaszolunk. Úgy látjuk, hogy önnek alapos továbbképzésre van szüksége magyarságtudatból meg magyarságismeretből. Bizonyára ön is azon együgyű túristák közül való, akik a Felvidékre meg Erdélybe látogatva rácsodálkoznak a magyar beszédre és bárgyú módon még meg is kérdezik: beszélsz magyarul? egy kicsit ugye? Ilyenkor nekünk a sértésre felelve kedvünk lenne a delikvens orra elé nyomnunk az öklünket, nekünk ugyanis nem a magyar jelenti a problémát, hanem a szlovák, illetve a román. Az is egy jó kérdés, hogy ön mitől magyar? Attól, hogy Magyarországon lakik? Attól tartok, hogy ez így még nem elég. Ön nemcsak egy túrista, hanem azon Dániában munkát vállaló együgyű léányka szellemi társa is lehet, aki a tévében látható sértődöttséggel úgy nyilatkozott, "én már eljöttem Magyarországról, ennyi" vagyis szándékában sem áll visszatérni. Mivel Magyarország nem tudta kielégíteni a kényelmi igényeit, nem tudott számára megfelelő munkát megfelő fizetésért biztosítani, úgy gondolta, hogy a jövőben inkább dán lesz, mint magyar. Mindez súlyos kérdéseket vet fel. Milyen nemzettudatot kapott ez a személy a családban, az iskolában, meg a környezetében? Nyilvánvalóan úgy gondolja, hogy az, hogy ő magyar, egyszerűen negálható. Fel kell azonban világosítanom mindnyájukat, hogy a magyarságtudat nem az jelenti, hogy akkor vagyok magyar, ha jól érzem magam, hanem azért vagyok az, mert vállalom akár a vele járó hátrányokat is. Ha majd ön Pozsonyban a villamoson ülve, a társával magyarul beszélgetve egy önhöz hasonló vadbaromtól megkapja azt, hogy "Maďari za Dunaj" (vagyis magyarok a Duna mögé), vagy egy idegen hadseregben sorkatonai szolgálatot teljesítve a magyar nevet szitokszóként használják önre, majd akkor nevezheti magát magyarnak. Majd akkor, ha vállaja ennek a hátrányait is és ennek ellenére is magyar akar maradni. Máskülönben nyugodtan kimehet Dániába vagy Jakutföldre, hogy inkább dán vagy jakut legyen. Önök ott Magyarországon nyilvánvalóan nem tudják, hogy mi az magyarnak lenni, hogy mennyire nem magától értetődő az, hogy az országban, ahol laknak mindenki magyrul beszél és a magyar gondolatokat nem kell még külön, villámsebesen egy idegen nyelvre is lefordítani, ha meg akarnak szólalni. Nem tudom, hogy az önhöz hasonló alakoknak, akiket funkcionális analfabétaként bocsájtottak ki az iskolából, meg a családi körből, egyáltalán eljut-e ez a tudatáig. 2004-ben bizonyára kend is a kettős állampolgárság ellen szavazott vagy el sem ment szavazni. Ha már felvetette a származás kérdését, nem ismerem az ön őstábláját, de közölhetem, hogy az én őseim közül mindenki magyar volt (legalább is a belátható ősgenerációkban, mert különben mindnyájan Ádám és Éva gyermekei vagyunk), abban viszont kételkedem hogy, a Ka(r)mucsay őstáblán mindenki magyar lett volna, különösen mert ilyen gyenge műveltségi szint csak nem-magyarnak válhat dicsőségére.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. április 3., 06:40 (CEST)
== Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je ==
Szia! Mikori a tábla? A [[:Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1658k..jpg]] vagy a [[:Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1655k..jpg]] törlendő? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. július 31., 00:11 (CEST)
:Az ABC Szegedi Zsigmond 1655-től vezetett naplójában található, tehát 1655 körüli, bizonyára az előtti. Úgyhogy a Fájl:Szegedi Zsigmond rovásos ABC-je 1655k..jpg a jó. Ez szerepel az oldalon is. A másikat törölni lehet. Egyébként mindenkit megnyugtatok, a kép használata jogszerű, ismerem Zsupos Zoltánt, a recenziót is én írtam a könyvéről a Századokba. A másik képet a címerleírásokról is én kértem ki az Országos Levéltárból közlés céljára, ami a könyvemben is meg fog jelenni.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. július 31., 05:44 (CEST)
== Címerdoboz ==
Szia! Én [[Speciális:Diff/212955|változtattam meg]] a felületet, amitől a címerdoboz jobbra lebeg – átraktam a csak Monobook felületre vonatkozó fájlból abba, ami minden felületre (így az alapértelmezett Vectorra is) igaz. Mivel a cél az, hogy minden felületen egyforma legyen a cikk, így biztosan nem fogom visszahelyezni a monobookosba. Jelenleg kizárólag heraldikai cikkekben (Heraldikai lexikon és Címerhatározó, valamint [[Heraldika/A címer összetevői]] és [[Törzscímer]]), ezen kívül a [[Segítség/Wiki jelölőnyelv]] súgólapon van használatban a CSS-osztály, így viszonylag szabadon változtatható. Ha csak a jobbra igazítás a gond, akkor létrehozhatok egy <tt>keret</tt> osztályt a <tt>keretjobb</tt> és <tt>keretbal</tt> mellé, ami csak annyiban különbözik az utóbbiaktól, hogy nem igazítja oldalra a dobozt (egyéb változtatások, amit az osztály jelenleg végez: szürke háttérszín, a doboz a képernyő egyharmada széles, sötétszürke keret, 1em széles külső és belső margó, kisebb betűméret; ezek mind felülírhatók egy adott lapon). Emellett létrehozhatnánk egy sablont, mondjuk {{sl|Heraldikai lexikon/névváltozatok}} néven, ami tartalmazná a formázást, valamint a „Névváltozatok” szöveget és a rövidítésjegyzék linkjét. Emellett lehetne egy {{sl|címerdoboz}} is, ami az előzőhöz hasonló, csak nem tartalmaz beépített fej- és láblécet. Egy biztos: a mostani változtatásod a [[Heraldikai lexikon/Címerleírás]] cikkben nem az igazi, mert csak bizonyos felbontás mellett működik jól, ha szélesebb az ember képernyője, akkor luk keletkezik a doboz alatt, ha keskenyebb (mint az enyém), akkor meg valamennyi szöveg csak becsúszik oldalra. --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 19., 19:19 (CET)
:OK--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 20., 12:08 (CET)
::Mármint mi OK? A CSS-osztály? A névváltozatok sablon? A címerdoboz sablon? Mind? Valami más? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 20., 18:01 (CET)
:::Mind.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 24., 08:50 (CET)
És a {{sl|Heraldikai lexikon/névváltozatok}} jó, hogy nem rendez semerre, vagy az lebegjen inkább jobbra? --[[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2015. november 24., 20:04 (CET)
:Jó lesz így is, köszönöm.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2015. november 25., 06:38 (CET)
== Erdélyi előnevek ==
Kedves Szegedi László!
Ezt írtad a [[Heraldikai lexikon/Előnév]]ben: ''Erdélyben az előnevek jellemzően nem nemesi előnevek, hanem a lakóhelyet jelölik. Ez a magyarázat arra, hogy a pl. a kisbaconi, középajtai, nagysolymosi, bessenyői stb. Benkők mind egy család leszármazottai.'' Ennek a megállapításnak van valami wikiprojekteken kivüli nyomtatott vagy internetes forrása?
Valahol ugyan olvastam, hogy Nyulászyné Straub Évánál van egy ilyen megállapítás, de nem tudom, melyik kötetében. Szép napot kívánok!
Erre azért van szükségem, mert a Wikipédiában is jó párszor rugaszkodtam neki, hogy megmagyarázzam, hogy Nagy Vilmos neve előtt a Nagybaczoni nem előnév, hanem szakírói név is, folyamatosan az AKH-ra hivatkoztak. És úgy gondolom, hogy Nagybaczoni esete más, lévén Erdélyből származott. [[Szerkesztő:Apród|Apród]] ([[Szerkesztővita:Apród|vita]]) 2016. január 17., 11:00 (CET)
:Szia! A hivatkozás valóban Nyulászinéra vonatkozik. Az Öt évszázad címerei című könyvében foglalkozik a Benkő címerrel is (No. 1205). Ha jól emlékszem, onnan való az információ.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. január 17., 11:10 (CET)
Utólag is köszönöm az információt (elfelejtettem megköszöni). [[Szerkesztő:Apród|Apród]] ([[Szerkesztővita:Apród|vita]]) 2017. augusztus 3., 23:53 (CEST)
== Toth's letter patent of nobility (levél nemesi) ==
Hi,
I'm looking for the letter patent of nobility of Toth alias Sooky family, which wezre anoblished in 1647 in Poszony. I saw you uploaded the letter patent of nobility of another Toth family, anoblished in 1632. Can you tell me where did you find this letter patent? National archives?
Cheers, [[Szerkesztő:Laszlo|Laszlo]] ([[Szerkesztővita:Laszlo|vita]]) 2016. június 1., 14:50 (CEST)
:Hi, thank you for the question. There are a lot of ennobled families named Tóth. I have a charter in the arms' clue: [[Címerhatározó]] from a Tóth noble family indeed, ennobled in 1632, but no Tóth alias Soóky family from 1647. It is highly probable that these are two different families, so the Tóth family from 1632 is not the same as the Tóth alias Soóky family from 1647. (By the way, there is another Soóky family as well, which can trace its origins to the 13th century, likely not the same as Tóth alias Soóky.) If you are looking for the sources of a given picture, please click to the picture (or more properly open it in a new window) to find out the source where you can see it. In this case, the arms charter of family Tóth from 1632 is from the county archives of Szabolcs-Szatmár-Bereg in Nyíregyháza:
http://www.szabarchiv.hu/drupal/toth-andras-cimeres-nemesi-levele-1632
:If you are looking for a family Tóth alias Soóky from 1647, more likely you need to go to the website of national achives, where they are continue digitalizing and uploading the old nobility patents. There is a very good search engine where you can trace your chart by the year (1632, 1647), or by the name (Tóth, Soóky, Tóth alias Soóky, Soóki -- please, take care about spelling).
:The link for this engine is: http://adatbazisokonline.hu/en/adatbazis/cimereslevel-adatbazis
:The link for all databases: http://193.224.149.8/adatbazisokol/en/
:I have made a little bit of search in this database for you arms and have find the following result: family Tóth from 1647: http://adatbazisokonline.hu/en/adatbazis/cimereslevel-adatbazis/adatlap/2706
:If you are looking for the Tóth alias Soóky family, you can find some data in Béla Kempelen's book (1931): http://adtplus.arcanum.hu/hu/collection/Kempelen/
:I hope, this information was useful. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. június 2., 06:29 (CEST)
::Thanks for your answer. I know Kempelen's works but he didn't wrote something about this family - but Ivan Nagy, Csoma and Szluha did it.
::I've found a transcript of the letter patent of nobility of this family but not the original document. I do not live in Slovakia nor Hungary - so I don't know where research. A friend of mine works in Hungary National Archive and I get contacts with Slovakian National Archives but both told me this original document was not in their possession.
::If you get an idea...
::[[Szerkesztő:Laszlo|Laszlo]] ([[Szerkesztővita:Laszlo|vita]]) 2016. június 2., 23:51 (CEST)
== Debreczeni János címeres nemesi levele ==
Hi,
I saw you uploaded this picture : "Debreczeni János címeres nemesi levele, 1659.jpg"
Do you get a better quality version of this letter patente of nobility ?
Cheers,
Nicolas
:Hi, yes, the best resolution for this picture you can see at the website of the Szabolcs... county archives (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár). [http://www.szabarchiv.hu/drupal/debreczeni-janos-cimere-1659] The direct link to the picture is: [http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/XV_24_12_r_01cimer.jpg] I hope this helps. --[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. június 13., 06:50 (CEST)
== G. A. Scheid Budapest tortenete ==
Kedves Szegedi ur,
A wikikonyv G.A. Scheid tortenetehez ajanlom ezt a cikket:
http://lweidemannhv.powweb.com/images/MA02.pdf
Julius Pataky (Gyula)
:Köszönöm szépen, nagyon kedves. Amint tudom, fel fogom dolgozni a cikk anyagát, amely értékes adatokkal fogja bővíteni a G. A. Scheid szócikket.--[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2016. szeptember 24., 08:10 (CEST)
== Címerek ==
Szia! Az általad készített vektorgrafikus címereket esetleg fel tudnád tölteni a Commons-ba (a forrás megadásával, hogy mi alapján készítetted el a címert)? Nagyon jó munkát végzel, és így a magyar nemesi családok címereinek ábrázolása egységes lehetne (most épp a Lackfiakról készülök írni az angol wikin, kigyomlálva a horvát hazugságokat). – [[Szerkesztő:Norden1990|Norden1990]] ([[Szerkesztővita:Norden1990|vita]]) 2017. június 15., 11:20 (CEST)
:Szia! Köszönöm az elismerő szavakat. A magyar Wikipédiát és a Commonst is azért hagytam ott, mert túl sok bennük a buzerációs faktor. Erre pedig egyáltalán nem vágyok. Az ember lépten-nyomon beleütközik valami nagyokosba, aki azt hiszi magáról, hogy a saját elképzelésének megfelelően kell másokat kioktatnia. Egyébként önállóan nem sok vektorgrafikus képet készítek, csak olyanokat, melyekre a Címerhatározóhoz példaként szükség van. Ezekhez is leggyakrabban Somogyi András, alias Madboy címereiből[https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:ListFiles/Madboy74&ilshowall=1][https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pictures_by_Madboy74] veszem ki a szükséges címerelemeket, aki gyakran szokott nekem is címereket készíteni, meg én is segítek neki a címerek megkomponálásával, ha arra van szüksége, ha pl. egy címer megrajzolására megrendelést kap. Ha ezek a címerek érdekelnek, kérlek, hogy fordulj őhozzá. A horvát hazugságok kigyomlálásához meg sok sikert (valódi sikert) kívánok. (Az egyik ilyen pl. az, hogy minden magyar király angol nyelvű szócikkébe odabiggyesztik a King of Hungary and Croatia áltitulust, holott Horvátország Trianonig nem létezett szuverén királyságként, de a számukra különben is csak az a cél, hogy a saját egójukat hizlalják, meg a külföld felé közvetítsenek egy meghamisított történelmet.) Ez a fajta hamisítás nemcsak a horvátoknál, hanem a románoknál, szlovákoknál, ukránoknál stb. stb. is rutinszerűen megy, akik már a saját hazugságaikat is igaznak vélik. Vannak olyanok is sajnos, a magyarok között, akik inkább a román, meg a horvát álláspontot védik (ilyen pl. a románokat különösen kedvelő ...soka, akivel nekem is akadt már vitám az angol Wikipédián), nehogy a szegény, szerencsétlen, felgatyásodott negyednépecskék véletlenül (hamisított) történelem nélkül maradjanak.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2017. június 15., 19:58 (CEST)
== Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Hello! The Wikimedia Foundation is asking for your feedback in a survey. We want to know how well we are supporting your work on and off wiki, and how we can change or improve things in the future. The opinions you share will directly affect the current and future work of the Wikimedia Foundation. You have been randomly selected to take this survey as we would like to hear from your Wikimedia community. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes.
<big>'''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now!]'''</big>
You can find more information about this survey [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|on the project page]] and see how your feedback helps the Wikimedia Foundation support editors like you. This survey is hosted by a third-party service and governed by this [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]] (in English). Please visit our [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/Frequently_asked_questions|frequently asked questions page]] to find more information about this survey. If you need additional help, or if you wish to opt-out of future communications about this survey, send an email through the EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]] to remove you from the list.
Thank you!
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. március 29., 20:36 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17881403 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Every response for this survey can help the Wikimedia Foundation improve your experience on the Wikimedia projects. So far, we have heard from just 29% of Wikimedia contributors. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes to be completed. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now.]'''
If you have already taken the survey, we are sorry you've received this reminder. We have design the survey to make it impossible to identify which users have taken the survey, so we have to send reminders to everyone.
If you wish to opt-out of the next reminder or any other survey, send an email through EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. You can also send any questions you have to this user email. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Learn more about this survey on the project page.]] This survey is hosted by a third-party service and governed by this Wikimedia Foundation [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]]. Thanks!
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. április 13., 03:34 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17881403 helyen található lista használatával -->
== Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey ==
<div class="mw-parser-output">
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="en" dir="ltr">
Hello! This is a final reminder that the Wikimedia Foundation survey will close on '''23 April, 2018 (07:00 UTC)'''. The survey is available in various languages and will take between 20 and 40 minutes. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=6&prjedc=ot6 Take the survey now.]'''
'''If you already took the survey - thank you! We will not bother you again.''' We have designed the survey to make it impossible to identify which users have taken the survey, so we have to send reminders to everyone. To opt-out of future surveys, send an email through EmailUser feature to [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. You can also send any questions you have to this user email. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Learn more about this survey on the project page.]] This survey is hosted by a third-party service and governed by this Wikimedia Foundation [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|privacy statement]].
</div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 2018. április 20., 02:44 (CEST)
</div>
<!-- Az üzenetet User:WMF Surveys@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot6&oldid=17952438 helyen található lista használatával -->
== Azonnali törlésre váró lapok ==
Hi Szegedi László, there are several pages created by you in this category, like these one [https://hu.wikibooks.org/wiki/Fasching_c%C3%ADmer] and [https://hu.wikibooks.org/wiki/De_la_Colombiere], do you agree that it should be deleted? Best regards. [[Szerkesztő:DARIO SEVERI|DARIO SEVERI]] ([[Szerkesztővita:DARIO SEVERI|vita]]) 2018. június 18., 06:34
(CEST)
:Yes, you can delte these pages.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2018. június 19., 10:01 (CEST)
== Sterk Izidor ==
Kedves Szegedi úr kérem hívjon fel én a sterk izidor unokája vagyok
06 20 9925396 az arkanzas üzlet alapítójának az unokája köszönöm {{aí|Shenrik|2018. november 7., 10:34 (CET)}}
:Szívesen kiegészítem az {{Hl|Arkanzas}} cég lapját új adatokkal. Kérem, hogy lépjen velem kapcsolatba emal útján: gryfmedia kukac gmail.com [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2018. november 8., 10:24 (CET)
== Benedekfalvi DETRICH-család címerigazolása, 1906 ==
Kedves Szegedi László Úr!
Ön a Címerhatározóban az egyik dokumentumomról készült fotóimat és a Dettrich-féle címer BM igazolásáról a pontos körülírást közli, a szerzőre való hivatkozás nélkül. Mindezt a korábban létezett és azóta törölt weboldalamról 'vette kölcsön', tehát módjában állt ismerni a forrást, hiszen a szerző neve és a dokumentum tulajdonosa valamennyi munkámnál szerepelt.
Ezúton kérem tisztelettel: legyen szives törölni az írásomat és azzal egyidejűleg a fotókat az Ön által szerkesztett Címerhatározóból, a megtartásukhoz nem járulok hozzá.
Köszönettel,
Zelnik Csaba Ákos
== Atyafiai címer ==
Szia! Nem értem a helyzetet. A [[Címerhatározó/Atyafiai címer]] lapot törlésre jelölted „rossz cím” indoklással. Miután jeleztem, hogy a [[Címerhatározó/Sárközi címer]] lapon is ebben a formában szerepel, eltávolítottad a hivatkozást, de nem módosítottad a megjelenő szöveget. Most hogy is van ez? Ha a családnév hibás helyesírással szerepel, akkor a folyószövegben is javítani kéne. Ha csak arról van szó, hogy ugyanazt a családot nem szeretnéd két címen tárgyalni, akkor viszont az ''Atyafiai'' címet is érdemes – átirányításként – megtartani, hiszen azon a címen is kereshetik. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. február 17., 13:59 (CET)
:Szia. Ennél a lapnál teljesen félreértelmeztem a nevet. Az Atyafiai (vagyis rokonai) szót hibásan családnévnek vettem, tehát a valóságban ilyen név és címer sem létezik. Ezért törlendő. A Sárközy lapnál is javítottam a hivatkozást. Lehet, hogy valamit közben rosszul csináltam, ezért sem volt világos számodra a helyzet. Én ezekben a technikai dolgokban nem vagyok túlságosan jártas, ezért elnézést kérek, ha valamiben gondot okoztam. A lényeg az, hogy az Atyafiai lap törlendő, a Sárközynél meg javítottam a hivatkozást.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. február 17., 14:05 (CET)
::Köszönöm a felvilágosítást! Ebben az esetben szerintem érdemes lenne a Sárközi családnál a további kavarodás elkerülése érdekében kisbetűvel írni az atyafit. Egyébként semmilyen gondot nem okoztál, csak egy kis plusz utánajárásra volt szükségem, mert nem szeretek olyan dolgot törölni, amiről nem értem, hogy miért törlendő. Amúgy legközelebb ugyanezt leírhatod az {{sl|azonnali}} sablonban is, nincs méretkorlátozás (csak a törlési összefoglalóban, de ott is elég magasan van a korlát, úgyhogy ezen sem kell aggódni). – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. február 17., 16:46 (CET)
:::Kijavítottam. Majd legközelebb részletesebb leírást adok.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. február 17., 19:49 (CET)
== Clark Ádám úszódaru 2016-ban.jpg ==
Szia! Az általad feltöltött [[:Fájl:Clark Ádám úszódaru 2016-ban.jpg]] kép egy szerzői jogvédelem alatt álló alkotás. Az ilyen képeket a Wikikönyvek szabályai szerint nem lehet feltölteni. Kérlek, hogy képfeltöltés előtt tájékozódj a [[Wikikönyvek:Felküldési útmutató|felküldési útmutató]] elolvasásával, mert jogvédett kép ismételt feltöltése szankcionálható. Kérlek, hogy csak bizonyíthatóan [[Wikikönyvek:Szabad licenc|szabad licencű]] vagy saját készítésű képeket tölts fel. Megoldás lehet még a [[Wikikönyvek:Wikimedia Commons használata|Wikimedia Commons használata]]. Megértésed köszönöm, további jó szerkesztést kívánok, [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 8., 19:27 (CEST)
:Hűdenagynagybaj eza clakádám. Érdekes, hogy jónéhány hónapja az oldalon lapulva csak most jutott valakinek eszébe, hogy jogsértő lenne, éppen akkor, amikor a dunai mentés miatt került reflektorfénybe.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 9., 06:35 (CEST)
::Igen, most tűnt fel valakinek. Szeretnéd, hogy végigmenjek az összes általad feltöltött fájlon, és felcímkézzem a jogsértőket? Szerintem találnék legalább pár ezret. Egyébként ha én nem teszem meg, viszont a Wikimédia Alapítványtól valakinek feltűnik, hogy mennyi minimum kétes jogtisztaságú kép van a magyar Wikikönyvekben, szerintem azonnal letiltják a feltöltési lehetőséget, és nem lesz apelláta. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 9., 13:37 (CEST)
:::Ízelítőképpen átnéztem a tegnapi feltöltéseidet. Az egyértelműen jogsértő képek:
:::* [[:Fájl:A Fertő tavi Vitorlás Szövetség kikötője, 2017.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi vitorlás az 1960-as években.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi vitorláskikötő-építés az 1970-es években.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi sportvitorlások, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi nemzetközi vitorlás verseny, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi kikötő, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi kikötő, 2000-es évek eleje2.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tavi yachtkikötő, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tót elválasztó gát elbontása Fertőrákoson, 2001.jpg]]
:::* [[:Fájl:Fertő tót elválasztó gát Fertőrákoson, 2001.jpg]]
:::* [[:Fájl:A Drescher Line hajója a Fertőn, 2000-es évek eleje.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-a.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-b.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-c.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-A.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-B.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-C.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-D.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-E.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-F.jpg]]
:::* [[:Fájl:A fertőrákosi partvonal fejlesztésének látványterve, 2018-G.jpg]]
:::– [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 9., 13:42 (CEST)
::::Akkor majd legközelebb nem járok el tisztességes módon és nem adom meg minden egyes esetben a képek linkelérhetőségeit, csak azért hogy aztán valakinek emiatt jusson eszébe apellálni.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 10., 06:42 (CEST)
:::::Nagyon közel járok ahhoz, hogy minimum letiltsam a feltöltési lehetőséget, és esetleg én magam fel is jelentsem a Wikikönyveket megfelelő helyen, aminek vélhetőleg az lesz a következménye, hogy soha többet nem lehet ide képeket feltölteni, csak a Commonsba. A szerzői jogok tiszteletben tartása nem lehetőség, hanem egyszerre állampolgári kötelesség és a Wikimédia Alapítvány kötelező döntése (utóbbi a Szjt-nél jóval szigorúbb, de ezek a feltöltések a törvényt is semmibe veszik). Egyébként természetesen a forrás fel nem tüntetése nem menti meg a képeket, hiszen egyrészt egy egyszerű Google-kereséssel megtalálhatók, másrészt a forrás nélküli (vagy visszakövethetetlen forrású) képek ugyanúgy törlendők. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 10., 16:00 (CEST)
A feltöltési lehetőség letiltásáról egyelőre letettem, a nyilvánvalóan jogsértő képeid kitakarításáról viszont nem. A fentieket tegnap – a hét nap leteltével – töröltem, most itt egy újabb adag az elmúlt két és fél hónapból:
* [[:Fájl:Augusztus 20. 1960-ban a Néphadsereg Hadihajós Osztály lobogódíszt viselő aknásznaszádjaival.jpg]]
* [[:Fájl:Augusztus 20. 2010-ben a LAJTA Monitor Múzeumhajó újrakeresztelése és a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred hadihajóinak felvonulása.jpg]]
* [[:Fájl:A HABLEÁNY gőzös modellje.jpg]]
* [[:Fájl:A Budapest-London-Párizs-Budapest vízi út (pirossal) és a HABLEÁNY útja, 1867 (lilával).jpg]]
* [[:Fájl:A tengertől elzárt országok flottái (2007).png]]
* [[:Fájl:Diószegi Péter, Sükösd György síremléke, részlet, 1632.jpg]]
* [[:Fájl:Pozsonyi rőf (78 cm), késpenge (35 cm) és öl (1,9 m), 1715.png]]
Természetesen ha tudsz engedélyt szerezni a képek használatára a Wikikönyvekben, akkor maradhatnak (ha elkezded az engedélykérést, akkor a 7–14 napos határidő észszerű mértékű hosszabbítása is lehetséges, illetve természetesen a már törölt képek is visszaállíthatók). – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 18., 00:23 (CEST)
Íme a következő gyűjtemény:
* [[:Fájl:Agárd ms. a Velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Agárd ms. a Velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Alaghy címer a Mágocsy család pácini várkastélyából, 1591.png]]
* [[:Fájl:Gárdony ms. a Velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Gárdony ms. a Velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Hajóútvonalak a Velencei tavon.png]]
* [[:Fájl:Mágocsy címer, 1581.jpg]]
* [[:Fájl:Mágocsy címer, Pácin, 1581.png]]
* [[:Fájl:Missisipi állóhajó a velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Missisipi állóhajó a velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 1.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 2.jpg]]
* [[:Fájl:Nadap a velencei tavon 3.jpg]]
– [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 27., 01:39 (CEST)
:Ezeknek a képeknek a törlésére meg mi szükség volt? A lap alján[http://www.balatonihajok.hu/velenceito] ott van a CC BY-NC 2.5 HU licenc (Nevezd meg, ne add el). Úgy vélem, hogy meg van nevezve és nincs eladva. Úgyhogy további jó szórakozást.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. június 27., 06:24 (CEST)
::Egyrészt ehhez képest közkincssablont tettél rá. Ez <em>jogsértő</em>, hiszen a további felhasználók számára nem írja elő sem a szerző megjelölését, sem a kereskedelmi felhasználástól való tartózkodást – tulajdonképpen a licenc meghamisításáról van szó. Ez még nem volna megoldhatatlan probléma, hiszen a licencet lehet korrigálni, viszont a [[wmf:Resolution:Licensing policy|Wikimédia Alapítvány döntése]] értelmében csak szabad tartalom használható, amibe az ott hivatkozott [[freedomdefined:Definition|definíció]] szerint a kereskedelmi felhasználást tiltó licencek nem tartoznak bele (''Essential freedoms'' fejezet: „The freedom to redistribute copies: Copies may be sold, […].”). (Két zárójeles megjegyzés: egyrészt a hajók fényképeinek lapjain – amiket belinkeltem a jogsértő sablonból – nem szerepel ilyen licenc, tehát a térkép kivételével a CC licenc alkalmazhatósága minimum kérdéses; másrészt a képek törlésére nem szükség <em>volt</em>, hanem szükség <em>van</em>, a felsablonozás és a törlés között minden esetben kivárom a legalább egy hetet, hogy legyen lehetőséged reagálni.) – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. június 27., 19:00 (CEST)
Mint említettem, a beazonosítható forrás elhagyása nem megoldás, az alábbi képeknél sem:
* [[:Fájl:Nagy húzóháló (gyalom) a Fertőn, Hegykő 1957, a hossza ált. 240 m.png]]
* [[:Fájl:A húzóháló (gyalom) kivetése a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Vejsze a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Varsa a Fertőn, Hegykő 1957.png]]
* [[:Fájl:Ms. Petőfi, Földközi-tenger, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Petőfi, Földközi-tenger,, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Radnóti, Indiai-óceán, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Radnóti, Indiai-óceán,, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Vörösmarty, a Vörös-tengeren, 1982.png]]
* [[:Fájl:Ms. Vörösmarty, Bankok előtt, a Csaophraja folyó torkolatában, 1982.png]]
* [[:Fájl:1715-ös pozsonyi rőf öl és késpenge.png]]
* [[:Fájl:A tiszacsegei komp. 2017.png]]
* [[:Fájl:A tiszacsegei komp. 2018.png]]
* [[:Fájl:Csege vízibsz Tiszacsegénél, 2016.png]]
* [[:Fájl:Csege, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Danuvia, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Hegyalja vízibusz, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Ms. Sellő átkelőhajó Tiszacsegénél, 2018.png]]
* [[:Fájl:Sellő átkelőhajó Tiszacsegénél, 2018.png]]
* [[:Fájl:Sellő, 2017.jpg]]
* [[:Fájl:Budavár, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Tabán, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Hófehérke, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Hungária, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Lágymányos, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Lánchíd, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Pest-Buda, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Várhegy, 2012.jpg]]
* [[:Fájl:Halász a Velencei tavon az 1960-as évek végén.jpg]]
* [[:Fájl:Halász a Velencei tavon varsahálóval az 1950-es évek végén.jpg]]
* [[:Fájl:Halászkunyhó Pákozdnál, Velencei tó, 1970-es évek.jpg]]
* [[:Fájl:Halászok a nádasban, velencei tó, az 1960-as évek vége.jpg]]
* [[:Fájl:Halászok a Velencei tavon az 1970-es évek elején.jpg]]
* [[:Fájl:Halmérleg a Szúnyog-szigeten, Velencei tó, az 1970-es évek első fele.jpg]]
* [[:Fájl:Kifeszített hálók a Velencei tavon az 1950-es évek végén.jpg]]
A [[:Fájl:Fertő tavi csónaktípusok.png]] véletlenül sikerült feltüntetned a viszonylag pontos forrást, ami alapján a [http://www.mokka.hu/ MOKKA-ból] ki is lehet deríteni, hogy a szerző 1983-ban, (a Szjt. definíciója alapján) 35 éve hunyt el – ez pontosan a védelmi idő fele, ellentétben a feltöltéskori állításoddal a lejárt védelmi időről. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. július 18., 23:34 (CEST)
Újabb kettő: [[:Fájl:A Rákos-patak torkolata Fertőrákosnál 1950 körül.jpg]] és [[:Fájl:Sédeni AMBRÓZY GYÖRGY százados.jpg]]. Mindkettő ismert (a leírólapon is feltüntetett), kortárs szerző műve, ehhez képest olyan licencsablont tettél rá, ami azt állítja, hogy legalább 70 éve elhunytak. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2019. augusztus 3., 22:22 (CEST)
== Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
A Wikimédia Alapítvány a visszajelzésedet kéri egy kérdőívben a tapasztalataidról a következőkkel kapcsolatban: {{SITENAME}} és Wikimédia. Ennek oka az, hogy megismerjük, mennyire jól támogatja az Alapítvány a saját munkád a wikin, és hogy hogyan változtathatjuk vagy fejleszthetjük a dolgokat a jövőben. A vélemények, melyeket megosztotok közvetlen hatással lesznek a Wikimédia Alapítvány jelenlegi és jövőbeni munkájára.
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. szeptember 9., 16:34 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19352874 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
Néhány héttel ezelőtt arra kértünk, hogy töltsd ki a Community Insights kérdőívet. Ez a Wikimédia Alapítvány éves kérdőíve közösségeinknek világszerte. Azt szeretnénk megtudni, mennyire jól támogatjuk munkádat a wikin. A kitöltők számát tekintve eddig a célunk 10%-át értük el. Ha még nem töltötted ki a kérdőívet, segíthetsz elérnünk a célunkat! '''A te hangod is számít.'''
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. szeptember 20., 21:14 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19395141 helyen található lista használatával -->
== Reminder: Community Insights Survey ==
<div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="hu" dir="ltr">
'''Oszd meg tapasztalataid ebben a kérdőívben'''
Üdv, {{PAGENAME}}!
Már csak néhány hét maradt hátra, hogy kitöltsd a Community Insights kérdőívet! A kitöltők számát tekintve a célunk 30%-át értük el. Ha még nem töltötted ki, segíthetsz elérnünk a célunkat!
Ezzel a kérdőívvel a Wikimédia Alapítvány gyűjt visszajelzést arról, mennyire jól támogatjuk a munkád a wikin. Csak 15-25 percet vesz igénybe, és közvetlen hatása van a támogatásra, amit biztosítunk.
Kérjük, szánj rá 15-25 percet, hogy '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) visszajelzést adj ezen a kérdőíven keresztül]'''. Ezt több nyelven is megteheted.
A kérdőívet egy harmadik fél hosztolja és irányítja [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement ez alapján az adatvédelmi nyilatkozat alapján] (angol nyelvű).
[[m:Community Insights/Frequent questions|További információ erről a projektről]] [mailto:surveys@wikimedia.org Kérdezz tőlünk e-mailben,] ha bármi kérdésed lenne, vagy ha nem akarsz a jövőben értesítéseket kapni ezen kérdőív kitöltéséről.
Üdvözlettel:
</div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 2019. október 4., 19:04 (CEST)
<!-- Az üzenetet User:RMaung (WMF)@metawiki küldte a(z) https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19435548 helyen található lista használatával -->
== Címerhatározó - Képek hivatkozása ==
Kedves László!
Először is szeretném elismerni munkáját, amit a Címerhatározóval végez. Sokat fejlődött az utóbbi időben a könyv, látom, hogy a Google is több találatot hoz, annak ellenére hogy még mindig csupán egy adathalmaz egy-egy cikk.
Jelen hozzászólásom az Újlaki címer cikkhez kapcsolódik. Beszúrt két képet a cikkhez, amivel alapvetően nincs is nagy bajom, mert még hivatkozott is. Ugyanakkor a képek Közkincs státuszával nem feltétlen értek egyet. Pl. az idővonalon ábrázolt pecsétekből készített kép szerzője én vagyok, s még nem haltam meg. Legalábbis itt írok.
Sok más szócikkhez kerültek fel az én képeim, aminek alapvetően nem igazán örülök.
Érdeklődöm, hogy valamilyen jobb megoldást ki lehet-e találni az ellen, hogy ha bármilyen kutatásom publikálom, az ne Közkincsként jelenjen meg rögvest a Wikikönyvek Címerhatározó oldalán? (nem csak az Újlaki cikknél tűnnek fel képeim.)
Sokszor ugyanis a kontextusból kiragadva a képek (bár címert ábrázolnak) messze nem kapcsolódnak helyesen az adott szócikkhez. Ön szerint a képek feltöltögetése így rendben való? (Látom korábban is szemet szúrt másnak).
Együttműködéséért előre is köszönet.
Üdvözlettel: Novák Ádám (2019.11.19)
:Kedves Novák Ádám! Megtisztelő, hogy figyelemmel kíséri a Címerhatározó bővülését és annak még az irányát is jónak tartja. Eltávolítottam a kifogásolt képeket. Ha a közlésük gondot okoz önnek, számomra nem jelent problémát, ha úgy véli, hogy ne szerepeljenek az oldalon. Csakis azért töltöttem fel őket, mert kiváló képek, ha azonban ez ön számára probléma, megértem. Amikor pl. a Turulban közölt cikkeimben másoktól vett képeket közlök, mindig megadom a forrást is, ahogyan ez itt is történt. Ahogyan ez nem probléma a Turulban, itt sem kellene, hogy az legyen, hiszen a forrás és a szerző pontos megnevezésével nem csorbulnak a szerző jogai, semmiképpen sem állítom a képekről azt, hogy az enyémek. Egyszóval, el lettek távolítva. Üdvözlettel – [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2019. november 20., 07:09 (CET)
== Családfakutatás ==
Üdv
Családfa kutatás ügyén szeretnék segítséget kérni!
Köszönöm {{ai|Nikolics Renáta|2020. január 27., 18:10 (CET)}}
:Miről van szó pontosan?– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2020. január 28., 05:34 (CET)
::Szerintem érdemes megpingelni [[Szerkesztő:Nikolics Renáta|Nikolics Renátát]]. Én raktam ide a kérdését a szerkesztőlapodról, úgyhogy különben nem biztos, hogy idetalál. – [[Szerkesztő:Tacsipacsi|Tacsipacsi]] ([[Szerkesztővita:Tacsipacsi|vita]]) 2020. január 28., 11:44 (CET)
== Szakály 1983 ==
Kedves László, érdeklődni szeretnék, hogy Szakály Ferenc 1983-as Szigetvári Csöbör Balázs török miniatúrái c. könyve megvolna-e a polcodon? Elméletileg a 37. oldalon szerepel Koháry Imre csábrági kapitány, de a pontos egész állítás nem ismert előttem, sem a hozzá tartozó hivatkozás (ha van). Esetleg megoldható lenne ennek leellenőrzése és közlése felém? Köszönöm, hasznos szerkesztést! [[Szerkesztő:Taz|Taz]] ([[Szerkesztővita:Taz|vita]]) 2020. május 2., 06:11 (CEST)
:Szia! elnézést a kissé késedelmes válaszért. A könyv nekem sajnos nincs meg, így nem tudtam ellenőrizni az általad kért képet sem. Megpróbáltam mozgósítani az egyik néprajzos barátomat és kollégámat, de sajnos neki sincs meg. Az eredeti kézirat a wolfenbütteli hercegi könyvtárban található Ms. 220 jelzettel (Herzog-August-Bibliothek, Wolfenbüttel, MS. 206.), de sajnos néhány napja (vagy hosszabb ideje) a könyvtár honlapjának a linkje sem akar működni. Később talán érdemes lenne újra megpróbálni.
http://diglib.hab.de/?db=mss&list=ms&id=206-blank&lang=en
:Ha nagy szükséged van a könyvre, talán az is egy megoldás lehet, ha valamelyik antikvárium oldalán megvásárolod. Sajnos nem sokat tudtam segíteni, üdvözöl – [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2020. május 5., 09:56 (CEST)
::Kedves László,
::nem ismerem még ezt a felületet, de más elérhetöségét nem találok.
::A Lövey család címerének oldalán említi a Löveyek könyvtárát. Azt szeretném megtudni, hogy az a könyvtár hol érhetö el? Volt egy lövöi Lövey Ferentz szépapám(kb. 1785, feleség Szolnoki Jármy Erzsébet), akit nem tudok beilleszteni a családba, nem találom a szüleit. Talán tud valamit segíteni benne, amit elöre is köszönök. Nyilánszky Mihály nyilmisi000@gmail.com [[Szerkesztő:Nyilmisi|Nyilmisi]] ([[Szerkesztővita:Nyilmisi|vita]]) 2022. december 27., 19:13 (CET)
Köszönöm válaszod és a szívességedet! Jó egészséget kívánok! [[Szerkesztő:Taz|Taz]] ([[Szerkesztővita:Taz|vita]]) 2020. május 9., 02:43 (CEST)
== Jogosulatlan adatközlés, valamint hivatkozás nélkül ==
Tisztelt Szegedi László!
Kérem, legyen szives törölni a a tőlem, Zelnik Csaba Ákostól átvett és a Bakay-családrészére kiállított nemesi bizonyságlevél Hont vm. 1715 c. alatt szereplő képet és a szövegrészt. Nevezett dokumentum a mi családi levéltárunk része, onnét lett fotózva, továbbá hivatkozásként pedig az idézett szövegrésznél Borovszkyt jelöli meg forásként.
Kutatóként és szerkesztőként gondolom egyetért abban, hogy bizonyos írott és iratlan szabályt be kell tartani. Sajnálom és kellemetlen - részemről -, hogy mindezt kérnem kellett.
Tisztelettel:
Zelnik Csaba Á.
https://hu.wikibooks.org/wiki/F%C3%A1jl:A_Bakay-csal%C3%A1d_r%C3%A9sz%C3%A9re_ki%C3%A1ll%C3%ADtott_nemesi_bizonys%C3%A1glev%C3%A9l_Hont_vm._1715._III._28_-_2.jpg
:Tisztelt Zelnik úr!<br>
Ez a 2016-ban feltöltött kép egyik Bakay címerben sem taláható meg, így nincs is honnan törölni. Csak a képek között található, onnan meg én nem tudom kitörölni. Különben sem látja senki, ezért önön kívül senkit sem zavar. [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2022. december 28., 07:34 (CET)
== Watermarks ==
Why do you delete watermarks from our images? Upload on wikipedia correct images with watermarks or links with URL on our webpage. I didn't took photos for your immoral usage on wikipedia but for purpose of our shop.
many Thanks
Milan Soukup - wulflund.com, drakkaria.cz {{ai|Kraczek|2010. február 1., 00:38 (CET)}}
:Which photos are you talking of?
|}
== Sztrányay Mátyás pecsétje, címere ==
Tisztelt Szegedi László!
[[:Fájl:Sztraniay Matyas pecsetje, 1608.jpg]] szerintem nem Sztrányay Mátyásé. Az aláírás alapján Graniay Mátyásé lehet, aki a Szepesi Kamarában töltött be többféle tisztséget, titkár, számtiszt,számvevőségi írnok, tizedfizetési számvevő, lajstromozó stb. 1607-1612- ig biztosan folyamatosan töltött be tisztségeket. [[Speciális:Szerkesztő közreműködései/2A02:AB88:6B84:380:19B5:7161:B28:D1C5|2A02:AB88:6B84:380:19B5:7161:B28:D1C5]] 2023. február 7., 10:42 (CET)
::Köszönöm az észrevételt. Valóban nem tűnik Sztraniay címernek, hanem inkább Graniay-címer lehet. Én itt a Sunkó-féle repertórium alapján dolgoztam, de indokolt egy külön Graniay-lap létrehozása. Ha megadja a nevét és a forrást, minbdkettőt fel tudom tölteni az oldalom. [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. február 7., 12:24 (CET)
== Bertha család ==
Kedves László! Érdeklődnék, hogy a [[Címerhatározó/Bertha címer|Bertha címernél]] a "Bertha 1674" és a Bertha 17?? szakasznál a "címüket 1740 után" dátumok honnét származnak? Üdv, [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 09:27 (CEST)
:Amennyiben Mária Terézia 1740 és 1780 között uralkodott, nyilvánvalóan csak 1740 után adományozhatott címert. A Bertha 1674 szakaszban a pecsét 1674-ből származik, ennél nyilvánvalóan korábbi, de ez a címer első ismert forrása, ezért (ideiglenesen) ezt kell használni (hiszen nem találgathatunk atekintetben, hogy mikor adományozták). Az azonos nevű, de különálló családok címereit egy sajátságos fejezetcímmel mindenképpen el kell különíteni egymástól (nem elég csak annyi, hogy Bertha, ami esetleg két eltérő család címerének is a fejezetcíme), hogy a Mutatóban és a határozói kulcsban elhelyezett címerekre pontosan lehessen hivatkozni. Ezt a célt szolgálja az előnév (pl. felsőőri Bertha) vagy (ott ahol ilyen nincs vagy nem ismert) egy évszám (általában a címer adományozásának éve, vagy az első ismert forrás éve).– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 09:38 (CEST)
::Igen, az első logikus lehetett volna. A pecsétet honnét lehet tudni, hogy 1674-ből származik? [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 09:42 (CEST)
:::A Siebmacher (alias Csergheő) ezt írja.– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 10:21 (CEST)
::::Tudsz küldeni egy linket vagy képet róla? [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 10:22 (CEST)
::{{Ch|Bertha címer#Bertha 1674}}: "Siegel d. d. Burg Bódok, Neutraer Ctt, 1. 9. 1674 mit Init. des Andreas..."– [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2023. április 2., 10:58 (CEST)
:::Igen közben rájöttem :) [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 11:17 (CEST)
:::Érdemes lehet külön venni a két nevet vagy jó egyben is? Nem sok info van róluk. [[Szerkesztő:Klippiti|Klippiti]] ([[Szerkesztővita:Klippiti|vita]]) 2023. április 2., 11:21 (CEST)
== GFDL ==
Hello! Greetings from Denmark! You have uploaded many files licesed GFDL [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL&min_days=14&badboys=Bad+Boys see this link].
The files have disclaimers (A dokumentumra érvényes a Wikikönyvek [[Wikikönyvek:Jogi nyilatkozat|jogi nyilatkozata]].). Disclaimers should be avoided per [[:w:en:Wikipedia:GFDL standardization]]. Would you be willing to remove the disclaimers?
Perhaps you would also be willing to relicense the files to include {{tl|Cc-by-sa-4.0}}?
Helló! Üdvözlet Dániából! Sok fájlt töltött fel GFDL licenccel [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL&min_days=14&badboys=Bad+Boys lásd ezt a linket].
A fájlok felelősségkizárást tartalmaznak (A dokumentumra érvényes a Wikikönyvek [[Wikikönyvek:Jogi nyilatkozat|jogi nyilatkozata]].). A felelősség kizárását a [[:w:en:Wikipedia:GFDL standardization]] szerint kerülni kell. Hajlandó lenne eltávolítani a felelősségkizárásokat?
Talán arra is hajlandó lenne, hogy a fájlok újralicencelését tartalmazza a {{tl|Cc-by-sa-4.0}}? – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. július 30., 20:35 (CEST)
: + [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_licenc%C5%B1_saj%C3%A1t_k%C3%A9pek&min_days=14&badboys=Bad+Boys lásd ezt a linket] – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. július 30., 20:41 (CEST)
; Update / Frissítés
I have now completed the rename of the templates to GFDL garanciakizárással / kettős licenc-garanciakizárással. See [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_garanciakiz%C3%A1r%C3%A1ssal&min_days=14&badboys=Bad+Boys this link].
If you are willing to remove the disclaimers I can do it with my bot. Same if you are willing to add cc-by-sa-4.0.
Ezzel befejeztem a sablonok átnevezését GFDL garanciakizárással / kettős licenc-garanciakizárással. Lásd [https://usualsuspects.toolforge.org/?language=hu&project=wikibooks&category=GFDL_garanciakiz%C3%A1r%C3%A1ssal&min_days=14&badboys=Bad+Boys ezt a linket].
Ha hajlandó eltávolítani a felelősségkizárásokat, megtehetem a botommal. Ugyanez, ha hajlandó hozzáadni a cc-by-sa-4.0-t. – [[Szerkesztő:MGA73|MGA73]] ([[Szerkesztővita:MGA73|vita]]) 2024. augusztus 22., 07:50 (CEST)
== Kallódó képek a magyar Wikikönyvekben ==
Üdv, lehet már láttad a szerkesztéseimet itt a Wiki könyvekben. A Wikipédián 2004 óta szerkesztek, és ott több mint 10 éve vagyok adminisztrátor.
Itt nincs aktív adminisztrátor, úgy gondoltam segítek (hamarosan jelentkezem erre a felületre).
:Angolul jól beszélek, ezért is segítek az előző MGA73 ügyben is. A segítő járőrként tevékenykedő dán szerkesztőtárs kéréseinek lényege az, hogy az ide feltöltött tartalmaknak meg kell felelnie a minden lap alján olvasható felhasználási feltételeknek. Ezeket a feltételeket a felület szervereket működtető amerikai alapítvány hozta, a szabad publikálás a Wiki könyvek célja.
Az egyik konkrét ügy a [[Kategória:Nem GFDL licencű képek]] engedélyeinek tisztázása. Más, szabad használatot engedélyező licenszt kell melléjük társítanunk hogy ezen a felületen maradhassanak.
:'''[[:Kategória:Nem_GFDL_licencű_képek]]''' 1200 db
:: a legelső kép ebben [[Fájl:0014 Nassau darabolt mező.png|100px]] - a nemzetközi médiatárban
[[Fájl:Arms of Nassau.svg|100px]] így szerepel,
[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Lion%20of%20Nassau%20in%20heraldry több tucat változatával] együtt kategorizálva.
A tömeges mozgatásokat, feladatokat egy mini programmal meg tudja csinálni, csak le kell tisztázni hova mi kerüljön.
– [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 3., 14:43 (CEST)
=== Nemzetközi képgyűjtemény: Wikicommons ===
[[Fájl:Kőszegi Vár Eszterházy címer.JPG|bélyegkép|121 szabadon használható Eszterházy címerből az egyik]]
Felhívom figyelmed, hogy a Wikicommons felületen több ezernyi kategorizált, szabadon használható, jó minőségű - vektorgrafikus - címerkép érhető el, szövegesen a csatolt leírások alapján is [https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=c%C3%ADmer&title=Special%3ASearch&profile=advanced&fulltext=1&ns0=1&ns6=1&ns9=1&ns12=1&ns14=1&ns100=1&ns106=1 pontosan kereshető] és illeszthető be könnyedén a lapokba.
*[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:SVG_coats_of_arms_of_Hungary Itt van például 850 darab magyar nemesi címer]
*Európa címerei 43 ország szerint vannak csoportosítva: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:SVG_coats_of_arms_of_Europe
[https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Coats_of_arms_by_tincture Mázak szerinti Commons képkategóriák]
Tehát a Wikimédia Commons felületén jól kategorizált címerképek ismeretében érdemes áttekinteni és rendezni a magyar Wikikönyveken általad feltöltött képek szerepét.
– [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 3., 14:43 (CEST)
:Szia, köszönöm a linket. Már régebben használom. Somogyi András, alias madboy készítette őket részben nekem, amíg a Commonsból elege nem lett és ott nem hagyta. Az ottani címerek mindegyike megvan a Címerhatározóban is.[[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2025. április 3., 15:06 (CEST)
== Feltöltött képeid zöme közkincs, de nem annak jelölted ==
Üdvözlet, nézegetem például a [[:Kategória:Címereket ábrázoló, bizonytalan felhasználhatóságú képek]] szakaszt, és ezek szinte kivétel nélkül szabad licenszt kell kapjanak, mert jelenleg (2025) az 1955 előtt elhunyt szerzők művei, valamint az 1955 előtt kiadott, több szerző által készített művek közkincsek, és szabadon felhasználhatóak.
Ide tartoznak a Pallas lexikonból kimásolt fotók. A régi dokumentumok fotói, bárki csinálta őket, szintén közkincsek (művészi vagy lényeges munkával járó feljavítást kivéve).
A címerek régi rajzai, régi dokumentumok másolatai is mind ide tartoznak. A Családok csak akkor tilthatnak meg közlést, ha az ő egyedi változatukat akarnád közölni.
Részletek: [[Wikikönyvek:Felküldési útmutató]]
A mellékelt leírások is - bár rövidkék, szerintem érthetőek és amíg bővítésre nem kerül, elégségesek.
[[Fájl:Acélsisak.PNG|Itt például nem tudjuk hogy régi, vagy másolat Sisakok, illetve feljavított képek-e, nincs forrás. De biztos van pár száz jobb [https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Helmets%20by%20century Sisak fotót] a Commonsban.|thumb]]
'''Lehetséges teendők: '''
* A fenti tisztázás alapján a [[:Kategória:Címereket ábrázoló, bizonytalan felhasználhatóságú képek]] licenszét lecserélgeted a '''<nowiki> {{közkincs-régi}} </nowiki>''' sablonra.
* MGA73-t megkéred(jük), hogy az automatájával tömegesen cserélgesse le, DE akkor én átfutva Külön vizsgálatra utalom > Törlésre jelölöm azokat, ami nem egyértelmű.
* A továbbra is bizonytalan képeknél megnézhetjük hogy megvan-e a Commonsban egy alternatíva, és helyettesítjük vele.
* Végül Törlésre csak a nem használt, nem szabad licenszű képek kerülnek, ha lesz hozzá admin (mindjárt jelentkezem)
Kérdés, vélemény?
:
[[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2025. április 4., 21:45 (CEST)
== Nevezéktan ==
Szó nélköl átnevezted a Nevezéktan lapot, én most szólok hogy én is átneveztem mind a két lapot:
# <nowiki>[[Nevezéktan]]</nowiki> → [[Rendszertan/Latin nevezéktan]]
# [https://hu.wikibooks.org/w/index.php?title=Heraldikai_lexikon/Nevez%C3%A9ktan&redirect=no Heraldikai lexikon/Nevezéktan]: [[Heraldikai lexikon/Címertani nevezéktan]] Így mindketten használhatjuk a másik lap zavarása nélkül
[[user:KeFe| » KeFe]] [[Fájl:Kefe.gif|20px]] [[user_vita:KeFe|<small>vitalapom</small>]][[Fájl:Master editor 2.png|35px]] 2026. március 30., 21:54 (CEST)
== Szepes vármegyében szász városszövetség ==
A Wikipédán már létezik szócikk a [[W:Cipszerek]]ről , és ilyen könnyedén lehet hivatkozni.
Emiatt a [[Címerhatározó/Szepesi városok címere]] elnevezés javítandó, ezek a Cipszer városok, vagy Szepesi szász városok.
Ahogy fentebb írtam, próbáld meg a '''Nemzetközi képgyűjtemény: Wikicommons'''-t használni a képek feltöltésére, ott nemzetközi szinten katalogizálásra kerülnek. [[Szerkesztő:Rodrigo|Rodrigo]] ([[Szerkesztővita:Rodrigo|vita]]) 2026. május 6., 22:56 (CEST)
:A cipszerekre készítettem egy hivatkozást a cikkben. Szerintem ennyi elég hozzá. A sisakokkal majd foglalkozom, ha lesz egy kis időm. Te is nyugodtan lecserélheted a kifogásolt képeket. [[Szerkesztő:Szegedi László|Szegedi László]] ([[Szerkesztővita:Szegedi László|vita]]) 2026. május 7., 05:33 (CEST)
p0i1e7n00pldb5k0x4ze62fulexxdrx
Címerhatározó/Szepesi városok címere
0
16174
543609
543435
2026-05-06T20:34:37Z
Rodrigo
4709
helyesírás
543609
wikitext
text/x-wiki
Ez az oldal a [[címerhatározó]] kulcsának részeként a ''' szepesi városok ''' címerével foglalkozik.
----
[[Fájl:A 16 szepesi város pecsétje, 15. század.jpg|thumb|A 16 szepesi város pecsétje, 15. század]]
[[Fájl:A 16 szepesi város címere, 1774.jpg|thumb|A 16 szepesi város címere, 1774]]
[[Kép:A_szepesi_városok_czimere.jpg|thumb|]]
A {{Ch|Szepes vármegye címere|szepesi}} városok czimere. Az 1778-iki királyi oklevél eredeti czimerképe. A két griff által tartott, nyilt koronával fedett vágott pajzs felső kék mezejében ezüst sziklák, jobbról naptól, balról csillagtól kisérve, az alsó vörös mezőben két párhuzamos hullámos ezüst pólya, a szivpajzs arany mezejében I(osephus) II. M(aria). T(heresia). betük láthatók. A czimerkép pecsét jellegü keretbe van helyezve, melynek körirata: SIGILLVM SEDECIM OPPIDORVM SCEPVSIENSIVM. 1774. Az okirat eredetije Szepes vármegye levéltárában.[https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNemzetTortenete-a-magyar-nemzet-tortenete-9A23/szilagyi-sandor-a-magyar-nemzet-tortenete-21F2/magyarorszag-tortenete-a-szatmari-beketol-a-becsi-congressusig-17111815-5836/masodik-konyv-maria-terezia-uralkodasa-5B89/iii-fejezet-alkotmanyos-viszonyok-5C05/]
Az egyik területi szervezet Szepes területén a szepesi szászok közössége (provincia) volt. 1271-ben V. istván király megerősítette széleskörű önkormányzati és bírói kiváltságaikat. A szász gróf székhelye Lőcse volt. A korábbi, több mint 40 településből a 14. században jött létre a 24 szepesi város szövetsége (Provincia viginti quatuor civitatum terrrae Scepusiensis). Lőcse és Késmárk kimaradt belőle, mert szabad királyi városokká váltak és a szövetség védelmére már nem volt szükségük. 1412-ben a szövetség felbomlott, mivel Zsigmond király közülük 13 várost elzálogosított a lengyel királynak (Szepesváralja, Szepesolaszi, Igló, Ménhárd, Duránd, Ruszkin, Poprád, Felka, Mateóc, Szepesszombat, Tátraalja, Leibic, Szepesbéla). Ezek 1772-ig a 13 szepesi város proviciájára (Provincia tredecim civitatum terre Scepusiensis), különültek el, miközben a fennmaradó 11 város az eredeti szövetség folytatója lett, melyek szintén saját szövetséget hoztak létre (Csütörtökhely, Illésfalva, Izsákfalva, Káposztafalva, Kiskerény, Malompatak, Nagyszalók, Szepesedelény, Pálmafalva, Ágostháza, Szepessümeg). A zálog kiváltása után Mária Terézia a 13 városhoz csatolta még Ólublót, Podolint és Gnézdát, létrehozva a 16 szepesi város provinciáját. Megerősítette régi kiváltságait és autonómiáját Szepes vármegyével szemben. Szabályzattal és címeres pecséttel látta el. Székhelye Igló lett. Kis megszakításokkal 15876-ig állt fenn, amikor Szepes vármegyéhez csatolták.
*Irodalom:
A MAGYAR NEMZET TÖRTÉNETE * SZERKESZTI SZILÁGYI SÁNDOR, BUDAPEST, VIII. 1898 [https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNemzetTortenete-a-magyar-nemzet-tortenete-9A23/szilagyi-sandor-a-magyar-nemzet-tortenete-21F2/magyarorszag-tortenete-a-szatmari-beketol-a-becsi-congressusig-17111815-5836/masodik-konyv-maria-terezia-uralkodasa-5B89/iii-fejezet-alkotmanyos-viszonyok-5C05/]
[[Heraldikai lexikon/Rövidítések|Rövidítések]]
'''Lásd még:'''
* [[Címerhatározó]]
[[Kategória:Heraldika]]
[[Kategória:Címerhatározó]]
[[Kategória:Címer]]
cffzh23ytrv0fbwi31cynwqfp3honhg
Címerhatározó/Szepes vármegye címere
0
72900
543611
543451
2026-05-07T03:21:35Z
Szegedi László
136
543611
wikitext
text/x-wiki
{{Chmutato}}
Ez az oldal a [[címerhatározó]] kulcsának részeként ''' Szepes vármegye''' címerével foglalkozik.
----
[[Fájl:Szepes vármegye címere, Athenaeum Rt.jpg|thumb|right|]]
[[Fájl:Szepes vármegye Görög Demeter (1760–1833) Bécs, 1802–1811. 25..png|thumb|Szepes vármegye. Comitaus Scepusiensis. Görög Demeter (1760–1833) udvari tanácsos, kartográfus, polihisztor: Magyar átlás az az Magyar, Horvát, és Tót országok’ vármegyéji, ’s szabad kerületei’ és a’ határ-őrző katonaság’ vidékinek közönséges és különös tábláji. - Atlas hungaricus seu regnorum Hungariae. Croatiae et Slavoniae comitatuum, privilegiatorum districtuum, et confiniorum generales & particulares mappae geographicae. Bécs, 1802–1811. 25.]]
[[Fájl:Spis coatofarms.jpg|thumb|center|]]
[[Fájl:Szepesi szolgabírók, a 16. sz. 1. fele..jpg|thumb|Szepesi szolgabírók pecsétjei, a 16. sz. 1. feléből. Együtt a SE PV SI VM (Szepes) feliratot adják ki]]
[[Fájl:Szepes vármegye pecsétje, 1593.jpg|thumb|Szepes vármegye pecsétje, 1593]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1803.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1803]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1840.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1840]]
[[Fájl:Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége.jpg|thumb|Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége]]
[[Fájl:A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza.png|thumb|A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza]]
Szepes vármegye a 12. századig királyi (erdő)ispánság volt, majd a 13-14. század fordulóján nemesi vármegyévé (Comitatus Scepusiensis) alakult. Szlovákiában 1922-ig, a megyerendszer felszámolásáig működött. Északon a trianoni békediktátum értelmében 14 falut Lengyelországhoz csatoltak (Feketebérc, Szepesgyörke, Répásfalu, Újbéla, Szentmindszent, Nedec, Alsólápos, Felsőlápos, Kislápos, Újterebes, Dercsény, Falstin, Frigyesvágása, Bélakorompa).
A megye területén feküdt a 12-19. század között a {{Ch|Tízlándzsások címere|Tízlándzsások széke}} (Sedes decem lanceatorum de Scepus), melynek magvát a Csütörtökhely-környéki falvak (Ábrahámpikfalva, Betlenfalva, Csontfalu, Csingó, Filefalva, Gánóc, Edösfalva, Ószelec, Horka (Lándzsásötfalu), Komaróc, Lefkóc, Mahálfalva, Miklósfalva, Pikóc, Szentandrás), majd később más szepesi falvak is képezték (főként a szepesi vár környékén). Gyűléseiket (kongregációikat) a középkorban Csütörtökhelyen tartották (noha ez nem tartozott a székhez), majd a 18. században Betlenfalván. Eredetileg a király fegyveresei voltak. Falvamnként 10 lándzsást állítottak ki az uralkodó számára. 1243-ban IV. Béla király megerősítette nemesi kiváltságaikat. Szepes vármegyével szemben közigazgatási és bírói függetlenségüket 1803-ig megőrizték, amikor összeolvadtak a megyével.
A másik autonóm területi szervezet Szepes területén a szepesi szászok közössége (provincia) volt. 1271-ben V. istván király megerősítette széleskörű önkormányzati és bírói kiváltságaikat. A szász gróf székhelye Lőcse volt. A korábbi, több mint 40 településből a 14. században jött létre a 24 szepesi város szövetsége (Provincia viginti quatuor civitatum terrrae Scepusiensis). Lőcse és Késmárk kimaradt belőle, mert szabad királyi városokká váltak és a szövetség védelmére már nem volt szükségük. 1412-ben a szövetség felbomlott, mivel Zsigmond király közülük 13 várost elzálogosított a lengyel királynak (Szepesváralja, Szepesolaszi, Igló, Ménhárd, Duránd, Ruszkin, Poprád, Felka, Mateóc, Szepesszombat, Tátraalja, Leibic, Szepesbéla). Ezek 1772-ig a 13 szepesi város proviciájára (Provincia tredecim civitatum terre Scepusiensis), különültek el, miközben a fennmaradó 11 város az eredeti szövetség folytatója lett, melyek szintén saját szövetséget hoztak létre (Csütörtökhely, Illésfalva, Izsákfalva, Káposztafalva, Kiskerény, Malompatak, Nagyszalók, Szepesedelény, Pálmafalva, Ágostháza, Szepessümeg). A zálog kiváltása után Mária Terézia a 13 városhoz csatolta még Ólublót, Podolint és Gnézdát, létrehozva a {{Ch|Szepesi városok címere|16 szepesi város provinciáját}}. Megerősítette régi kiváltsdágait és autonómiáját Szepes vármegyével szemben. Szabáylzattal és címeres pecséttel látta el. Székhelye Igló lett. Kis megszakytásokkal 15876-ig állt fenn, amikor Szepes vármegyéhez csatolták.
A megye területén létezett még két kiváltságos bányaváros is, Gölnicbánya és Szomolnok. 1876-ban ezeket is Szepes vármegye kebelezte be.
*Irodalom:
*Külső hivatkozások:
[[Heraldikai lexikon/Rövidítések|Rövidítések]]
'''Lásd még''':
* [[Címerhatározó]]
{{Címerhat.abc}}
[[Kategória:Heraldika]][[Kategória:Címerhatározó]][[Kategória:Címer]]
c9skp3kijs3k6uviv3peupczbajsq1t
543612
543611
2026-05-07T03:25:05Z
Szegedi László
136
543612
wikitext
text/x-wiki
{{Chmutato}}
Ez az oldal a [[címerhatározó]] kulcsának részeként ''' Szepes vármegye''' címerével foglalkozik.
----
[[Fájl:Szepes vármegye címere, Athenaeum Rt.jpg|thumb|right|]]
[[Fájl:Szepes vármegye Görög Demeter (1760–1833) Bécs, 1802–1811. 25..png|thumb|Szepes vármegye. Comitaus Scepusiensis. Görög Demeter (1760–1833) udvari tanácsos, kartográfus, polihisztor: Magyar átlás az az Magyar, Horvát, és Tót országok’ vármegyéji, ’s szabad kerületei’ és a’ határ-őrző katonaság’ vidékinek közönséges és különös tábláji. - Atlas hungaricus seu regnorum Hungariae. Croatiae et Slavoniae comitatuum, privilegiatorum districtuum, et confiniorum generales & particulares mappae geographicae. Bécs, 1802–1811. 25.]]
[[Fájl:Spis coatofarms.jpg|thumb|center|]]
[[Fájl:Szepesi szolgabírók, a 16. sz. 1. fele..jpg|thumb|Szepesi szolgabírók pecsétjei, a 16. sz. 1. feléből. Együtt a SE PV SI VM (Szepes) feliratot adják ki]]
[[Fájl:Szepes vármegye pecsétje, 1593.jpg|thumb|Szepes vármegye pecsétje, 1593]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1803.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1803]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1840.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1840]]
[[Fájl:Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége.jpg|thumb|Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége]]
[[Fájl:A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza.png|thumb|A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza]]
Szepes vármegye a 12. századig királyi (erdő)ispánság volt, majd a 13-14. század fordulóján nemesi vármegyévé (Comitatus Scepusiensis) alakult. Szlovákiában 1922-ig, a megyerendszer felszámolásáig működött. Északon a trianoni békediktátum értelmében 14 falut Lengyelországhoz csatoltak (Feketebérc, Szepesgyörke, Répásfalu, Újbéla, Szentmindszent, Nedec, Alsólápos, Felsőlápos, Kislápos, Újterebes, Dercsény, Falstin, Frigyesvágása, Bélakorompa).
A megye területén feküdt a 12-19. század között a {{Ch|Tízlándzsások címere|Tízlándzsások széke}} (Sedes decem lanceatorum de Scepus), melynek magvát a Csütörtökhely-környéki falvak (Ábrahámpikfalva, Betlenfalva, Csontfalu, Csingó, Filefalva, Gánóc, Edösfalva, Ószelec, Horka (Lándzsásötfalu), Komaróc, Lefkóc, Mahálfalva, Miklósfalva, Pikóc, Szentandrás), majd később más szepesi falvak is képezték (főként a szepesi vár környékén). Gyűléseiket (kongregációikat) a középkorban Csütörtökhelyen tartották (noha ez nem tartozott a székhez), majd a 18. században Betlenfalván. Eredetileg a király fegyveresei voltak. Falvanként 10 lándzsást állítottak ki az uralkodó számára. 1243-ban IV. Béla király megerősítette nemesi kiváltságaikat. Szepes vármegyével szemben közigazgatási és bírói függetlenségüket 1803-ig megőrizték, amikor összeolvadtak a megyével.
A másik autonóm területi szervezet Szepes területén a szepesi szászok ([[w.Cipszerek|cipszerek]]) közössége (provincia) volt. 1271-ben V. István király megerősítette széleskörű önkormányzati és bírói kiváltságaikat. A szász gróf székhelye Lőcse volt. A korábbi, több mint 40 településből a 14. században jött létre a 24 szepesi város szövetsége (Provincia viginti quatuor civitatum terrrae Scepusiensis). Lőcse és Késmárk kimaradt belőle, mert szabad királyi városokká váltak és a szövetség védelmére már nem volt szükségük. 1412-ben a szövetség felbomlott, mivel Zsigmond király közülük 13 várost elzálogosított a lengyel királynak (Szepesváralja, Szepesolaszi, Igló, Ménhárd, Duránd, Ruszkin, Poprád, Felka, Mateóc, Szepesszombat, Tátraalja, Leibic, Szepesbéla). Ezek 1772-ig a 13 szepesi város proviciájára (Provincia tredecim civitatum terre Scepusiensis), különültek el, miközben a fennmaradó 11 város az eredeti szövetség folytatója lett, melyek szintén saját szövetséget hoztak létre (Csütörtökhely, Illésfalva, Izsákfalva, Káposztafalva, Kiskerény, Malompatak, Nagyszalók, Szepesedelény, Pálmafalva, Ágostháza, Szepessümeg). A zálog kiváltása után Mária Terézia a 13 városhoz csatolta még Ólublót, Podolint és Gnézdát, létrehozva a {{Ch|Szepesi városok címere|16 szepesi város provinciáját}}. Megerősítette régi kiváltsdágait és autonómiáját Szepes vármegyével szemben. Szabáylzattal és címeres pecséttel látta el. Székhelye Igló lett. Kis megszakytásokkal 15876-ig állt fenn, amikor Szepes vármegyéhez csatolták.
A megye területén létezett még két kiváltságos bányaváros is, Gölnicbánya és Szomolnok. 1876-ban ezeket is Szepes vármegye kebelezte be.
*Irodalom:
*Külső hivatkozások:
[[Heraldikai lexikon/Rövidítések|Rövidítések]]
'''Lásd még''':
* [[Címerhatározó]]
{{Címerhat.abc}}
[[Kategória:Heraldika]][[Kategória:Címerhatározó]][[Kategória:Címer]]
e099l3jf8860ivq0n75o2biwik35qrr
543613
543612
2026-05-07T03:26:24Z
Szegedi László
136
543613
wikitext
text/x-wiki
{{Chmutato}}
Ez az oldal a [[címerhatározó]] kulcsának részeként ''' Szepes vármegye''' címerével foglalkozik.
----
[[Fájl:Szepes vármegye címere, Athenaeum Rt.jpg|thumb|right|]]
[[Fájl:Szepes vármegye Görög Demeter (1760–1833) Bécs, 1802–1811. 25..png|thumb|Szepes vármegye. Comitaus Scepusiensis. Görög Demeter (1760–1833) udvari tanácsos, kartográfus, polihisztor: Magyar átlás az az Magyar, Horvát, és Tót országok’ vármegyéji, ’s szabad kerületei’ és a’ határ-őrző katonaság’ vidékinek közönséges és különös tábláji. - Atlas hungaricus seu regnorum Hungariae. Croatiae et Slavoniae comitatuum, privilegiatorum districtuum, et confiniorum generales & particulares mappae geographicae. Bécs, 1802–1811. 25.]]
[[Fájl:Spis coatofarms.jpg|thumb|center|]]
[[Fájl:Szepesi szolgabírók, a 16. sz. 1. fele..jpg|thumb|Szepesi szolgabírók pecsétjei, a 16. sz. 1. feléből. Együtt a SE PV SI VM (Szepes) feliratot adják ki]]
[[Fájl:Szepes vármegye pecsétje, 1593.jpg|thumb|Szepes vármegye pecsétje, 1593]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1803.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1803]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1840.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1840]]
[[Fájl:Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége.jpg|thumb|Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége]]
[[Fájl:A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza.png|thumb|A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza]]
Szepes vármegye a 12. századig királyi (erdő)ispánság volt, majd a 13-14. század fordulóján nemesi vármegyévé (Comitatus Scepusiensis) alakult. Szlovákiában 1922-ig, a megyerendszer felszámolásáig működött. Északon a trianoni békediktátum értelmében 14 falut Lengyelországhoz csatoltak (Feketebérc, Szepesgyörke, Répásfalu, Újbéla, Szentmindszent, Nedec, Alsólápos, Felsőlápos, Kislápos, Újterebes, Dercsény, Falstin, Frigyesvágása, Bélakorompa).
A megye területén feküdt a 12-19. század között a {{Ch|Tízlándzsások címere|Tízlándzsások széke}} (Sedes decem lanceatorum de Scepus), melynek magvát a Csütörtökhely-környéki falvak (Ábrahámpikfalva, Betlenfalva, Csontfalu, Csingó, Filefalva, Gánóc, Edösfalva, Ószelec, Horka (Lándzsásötfalu), Komaróc, Lefkóc, Mahálfalva, Miklósfalva, Pikóc, Szentandrás), majd később más szepesi falvak is képezték (főként a szepesi vár környékén). Gyűléseiket (kongregációikat) a középkorban Csütörtökhelyen tartották (noha ez nem tartozott a székhez), majd a 18. században Betlenfalván. Eredetileg a király fegyveresei voltak. Falvanként 10 lándzsást állítottak ki az uralkodó számára. 1243-ban IV. Béla király megerősítette nemesi kiváltságaikat. Szepes vármegyével szemben közigazgatási és bírói függetlenségüket 1803-ig megőrizték, amikor összeolvadtak a megyével.
A másik autonóm területi szervezet Szepes területén a szepesi szászok ([[W:Cipszerek|cipszerek]]) közössége (provincia) volt. 1271-ben V. István király megerősítette széleskörű önkormányzati és bírói kiváltságaikat. A szász gróf székhelye Lőcse volt. A korábbi, több mint 40 településből a 14. században jött létre a 24 szepesi város szövetsége (Provincia viginti quatuor civitatum terrrae Scepusiensis). Lőcse és Késmárk kimaradt belőle, mert szabad királyi városokká váltak és a szövetség védelmére már nem volt szükségük. 1412-ben a szövetség felbomlott, mivel Zsigmond király közülük 13 várost elzálogosított a lengyel királynak (Szepesváralja, Szepesolaszi, Igló, Ménhárd, Duránd, Ruszkin, Poprád, Felka, Mateóc, Szepesszombat, Tátraalja, Leibic, Szepesbéla). Ezek 1772-ig a 13 szepesi város proviciájára (Provincia tredecim civitatum terre Scepusiensis), különültek el, miközben a fennmaradó 11 város az eredeti szövetség folytatója lett, melyek szintén saját szövetséget hoztak létre (Csütörtökhely, Illésfalva, Izsákfalva, Káposztafalva, Kiskerény, Malompatak, Nagyszalók, Szepesedelény, Pálmafalva, Ágostháza, Szepessümeg). A zálog kiváltása után Mária Terézia a 13 városhoz csatolta még Ólublót, Podolint és Gnézdát, létrehozva a {{Ch|Szepesi városok címere|16 szepesi város provinciáját}}. Megerősítette régi kiváltsdágait és autonómiáját Szepes vármegyével szemben. Szabáylzattal és címeres pecséttel látta el. Székhelye Igló lett. Kis megszakytásokkal 15876-ig állt fenn, amikor Szepes vármegyéhez csatolták.
A megye területén létezett még két kiváltságos bányaváros is, Gölnicbánya és Szomolnok. 1876-ban ezeket is Szepes vármegye kebelezte be.
*Irodalom:
*Külső hivatkozások:
[[Heraldikai lexikon/Rövidítések|Rövidítések]]
'''Lásd még''':
* [[Címerhatározó]]
{{Címerhat.abc}}
[[Kategória:Heraldika]][[Kategória:Címerhatározó]][[Kategória:Címer]]
i0cftmgcf9hwef9tpr3kc7vtrz2chfz
543614
543613
2026-05-07T03:30:06Z
Szegedi László
136
543614
wikitext
text/x-wiki
{{Chmutato}}
Ez az oldal a [[címerhatározó]] kulcsának részeként ''' Szepes vármegye''' címerével foglalkozik.
----
[[Fájl:Szepes vármegye címere, Athenaeum Rt.jpg|thumb|right|]]
[[Fájl:Szepes vármegye Görög Demeter (1760–1833) Bécs, 1802–1811. 25..png|thumb|Szepes vármegye. Comitaus Scepusiensis. Görög Demeter (1760–1833) udvari tanácsos, kartográfus, polihisztor: Magyar átlás az az Magyar, Horvát, és Tót országok’ vármegyéji, ’s szabad kerületei’ és a’ határ-őrző katonaság’ vidékinek közönséges és különös tábláji. - Atlas hungaricus seu regnorum Hungariae. Croatiae et Slavoniae comitatuum, privilegiatorum districtuum, et confiniorum generales & particulares mappae geographicae. Bécs, 1802–1811. 25.]]
[[Fájl:Spis coatofarms.jpg|thumb|center|]]
[[Fájl:Szepesi szolgabírók, a 16. sz. 1. fele..jpg|thumb|Szepesi szolgabírók pecsétjei, a 16. sz. 1. feléből. Együtt a SE PV SI VM (Szepes) feliratot adják ki]]
[[Fájl:Szepes vármegye pecsétje, 1593.jpg|thumb|Szepes vármegye pecsétje, 1593]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1803.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1803]]
[[Fájl:Szepes vármegye címere, 1840.jpg|thumb|Szepes vármegye címere, 1840]]
[[Fájl:Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége.jpg|thumb|Szepesi szászok pecsétje, 13. sz. vége]]
[[Fájl:A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza.png|thumb|A szepesi szászok 1294-es pecsétjének rajza]]
Szepes vármegye a 12. századig királyi (erdő)ispánság volt, majd a 13-14. század fordulóján nemesi vármegyévé (Comitatus Scepusiensis) alakult. Szlovákiában 1922-ig, a megyerendszer felszámolásáig működött. Északon a trianoni békediktátum értelmében 14 falut Lengyelországhoz csatoltak (Feketebérc, Szepesgyörke, Répásfalu, Újbéla, Szentmindszent, Nedec, Alsólápos, Felsőlápos, Kislápos, Újterebes, Dercsény, Falstin, Frigyesvágása, Bélakorompa).
A megye területén feküdt a 12-19. század között a {{Ch|Tízlándzsások címere|Tízlándzsások széke}} (Sedes decem lanceatorum de Scepus), melynek magvát a Csütörtökhely-környéki falvak (Ábrahámpikfalva, Betlenfalva, Csontfalu, Csingó, Filefalva, Gánóc, Edösfalva, Ószelec, Horka (Lándzsásötfalu), Komaróc, Lefkóc, Mahálfalva, Miklósfalva, Pikóc, Szentandrás), majd később más szepesi falvak is képezték (főként a szepesi vár környékén). Gyűléseiket (kongregációikat) a középkorban Csütörtökhelyen tartották (noha ez nem tartozott a székhez), majd a 18. században Betlenfalván. Eredetileg a király fegyveresei voltak. Falvanként 10 lándzsást állítottak ki az uralkodó számára. 1243-ban IV. Béla király megerősítette nemesi kiváltságaikat. Szepes vármegyével szemben közigazgatási és bírói függetlenségüket 1803-ig megőrizték, amikor összeolvadtak a megyével.
A másik autonóm területi szervezet Szepes területén a szepesi szászok ([[W:Cipszerek|cipszerek]]) közössége (provincia) volt. 1271-ben V. István király megerősítette széleskörű önkormányzati és bírói kiváltságaikat. A szász gróf székhelye Lőcse volt. A korábbi, több mint 40 településből a 14. században jött létre a 24 szepesi város szövetsége (Provincia viginti quatuor civitatum terrrae Scepusiensis). Lőcse és Késmárk kimaradt belőle, mert szabad királyi városokká váltak és a szövetség védelmére már nem volt szükségük. 1412-ben a szövetség felbomlott, mivel Zsigmond király közülük 13 várost elzálogosított a lengyel királynak (Szepesváralja, Szepesolaszi, Igló, Ménhárd, Duránd, Ruszkin, Poprád, Felka, Mateóc, Szepesszombat, Tátraalja, Leibic, Szepesbéla). Ezek 1772-ig a 13 szepesi város proviciájára (Provincia tredecim civitatum terre Scepusiensis) különültek el, miközben a fennmaradó 11 város az eredeti szövetség folytatója lett, melyek szintén saját szövetséget hoztak létre (Csütörtökhely, Illésfalva, Izsákfalva, Káposztafalva, Kiskerény, Malompatak, Nagyszalók, Szepesedelény, Pálmafalva, Ágostháza, Szepessümeg). A zálog kiváltása után Mária Terézia a 13 városhoz csatolta még Ólublót, Podolint és Gnézdát, létrehozva a {{Ch|Szepesi városok címere|16 szepesi város provinciáját}}. Megerősítette régi kiváltsdágait és autonómiáját Szepes vármegyével szemben. Szabályzattal és címeres pecséttel látta el. Székhelye Igló lett. Kis megszakításokkal 1876-ig állt fenn, amikor Szepes vármegyéhez csatolták.
A megye területén létezett még két kiváltságos bányaváros is, {{Ch|Gölnicbánya címere|Gölnicbánya}} és {{Ch|Szomolnok címere|Szomolnok}}. 1876-ban ezeket is Szepes vármegye kebelezte be.
*Irodalom:
*Külső hivatkozások:
[[Heraldikai lexikon/Rövidítések|Rövidítések]]
'''Lásd még''':
* [[Címerhatározó]]
{{Címerhat.abc}}
[[Kategória:Heraldika]][[Kategória:Címerhatározó]][[Kategória:Címer]]
h7mpfgegsbrzp3kb5piu8p0gh65pyum
Állatok/Botsáskák/Timematoidea
0
122009
543617
491053
2026-05-07T06:46:41Z
CommonsDelinker
238
[[c:COM:CDC|Robot]]: [[:Fájl:Timema_californicum_(Santa_Lucia_Range,_California).jpg]] cseréje a következőre: [[:Fájl:Timema_(Santa_Lucia_Range,_California).jpg]] ([[c:User:CommonsDelinker|CommonsDelinker]] kérése: [[:c:COM:FR|File renamed]]: [[:c:COM:FR#
543617
wikitext
text/x-wiki
__NOTOC__
[[Kategória:Rovarrendek]]
[[Kategória:Botsáskák]]
{{Állat-főcím}}
{{Állat fejezetek}}
[[Fájl:Timema (Santa Lucia Range, California).jpg|bélyegkép|jobbra|200px|{{SUBPAGENAME}}]]
{{cím2|{{SUBPAGENAME}}}}
{{latin|Timematoidea|-}}
{{népies|-}}
<br/>
: A Timema a rovarok osztályának botsáskák rendbe, ezen belül Timematoidae családjába tartozó nem.
: Az eddigi ismeretek szerint alrendjének, öregcsaládjának és családjának az egyetlen neme.
: A rovarnem 21 faja kizárólag az Egyesült Államokban illetve Mexikóban terjedt el.
'''A nembe az alábbi 21 faj tartozik:
'''
#[[?]] [[Timema bartmani]]
#[[?]] [[Timema boharti]]
#[[?]] [[Timema californicum]]
#[[?]] [[Timema chumash]]
#[[?]] [[Timema coffmani]]
#[[?]] [[Timema cristinae]]
#[[?]] [[Timema dorotheae]]
#[[?]] [[Timema douglasi]]
#[[?]] [[Timema genevievae]]
#[[?]] [[Timema knulli]]
#[[?]] [[Timema landelsensis]]
#[[?]] [[Timema monikensis]]
#[[?]] [[Timema morongensis]]
#[[?]] [[Timema nakipa]]
#[[?]] [[Timema nevadense]]
#[[?]] [[Timema petita]]
#[[?]] [[Timema podura]]
#[[?]] [[Timema poppensis]]
#[[?]] [[Timema ritensis]]
#[[?]] [[Timema shepardi]]
#[[?]] [[Timema tahoe]]
[[?]] = Nics magyar neve
<br/>
</div></div>
{{Rovarok-trt}}
{{portál|Állatok||Gomba||Növények}}
{{Kert-sbl}}
{{Forrás|'''Magyar Wikipédia:''' [[w:{{SUBPAGENAME}}|{{SUBPAGENAME}}]]| }}
{{commonscat|Timematoidea|{{SUBPAGENAME}} }}
cjr6zu11j5g4p52hj90oqqs06wfcf38
Olvasónapló/Szövegkönyv (operák)
0
131086
543607
529463
2026-05-06T19:43:40Z
Rodrigo
4709
képek sablon kivéve, lap alján ott a felhasználási feltételek
543607
wikitext
text/x-wiki
__NOTOC__
__NOINDEX__
__NOEDITSECTION__
[[Kategória:Olvasónapló]]
[[Kategória:Regények|{{PAGENAME}}]]
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <big> [[Olvasónapló]] </big> </h2>
<div style="float:left;margin-left:0.7em;margin-right:0.7em">
[[Kép:Könyv.gif|80px|center]]<!-- Cseréld le egy a könyved témájába vágó képre -->
<br />
<div style="display:block;border:1px solid #aaa;vertical-align: top;width:99%; background-color:#F1F1DE;margin-bottom:8px;margin-top:5px;padding-left:5px;padding-right:4px;">
<br />
<h2 style="padding:3px; background:#f0e68c; color:#000080; text-align:center; font-weight:bold; font-size:150%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;"> <center><b>[[Olvasónapló/Szövegkönyv (operák)|Szövegkönyv (operák)]]:</b></center> </div> </h2>
#[[w:Richard Wagner|Richard Wagner]]: [[Olvasónapló/A bolygó hollandi|'''A bolygó hollandi''']]
#[[w:Johann Strauss|Johann Strauss]]: [[Olvasónapló/A Cigánybáró|'''A Cigánybáró''']]
#[[w:Wolfgang Amadeus Mozart|Wolfgang Amadeus Mozart]]:[[Olvasónapló/Cosí fan tutte|'''Cosí fan tutte''']]
#[[w:Ifj. Johann Strauss|Ifj. Johann Strauss]]: [[Olvasónapló/A denevér|'''A denevér''']]
#[[w:Wolfgang Amadeus Mozart|Wolfgang Amadeus Mozart]]: [[Olvasónapló/Don Juan|'''Don Juan''']]
#[[w:Gaetano Donizetti|Gaetano Donizetti]]: [[Olvasónapló/Don Pasquale|'''Don Pasquale''']]
#[[w:Giuseppe Verdi|Giuseppe Verdi]]: [[Olvasónapló/Falstaff|'''Falstaff''']]
#[[w:Ludwig van Beethoven|Ludwig van Beethoven]]: [[Olvasónapló/Fidelio|'''Fidelio''']]
#[[w:Pierre Augustin Caron de Beaumarchais|Pierre Augustin Caron de Beaumarchais]]: [[Olvasónapló/Figaro házassága|'''Figaro házassága''']]
#[[w:Franz Schubert|Franz Schubert]]: [[Olvasónapló/Három a kislány|'''Három a kislány''']]
#[[w:Gaetano Donizetti|Gaetano Donizetti]]: [[Olvasónapló/Lammermoori Lucia|'''Lammermoori Lucia''']]
#[[w:Richard Wagner|Richard Wagner]]: [[Olvasónapló/Lohengrin|'''Lohengrin''']]
#[[w:Richard Wagner|Richard Wagner]]: [[Olvasónapló/A nürnbergi mesterdalnokok|'''A nürnbergi mesterdalnokok''']]
#[[w:Giuseppe Verdi|Giuseppe Verdi]]: [[Olvasónapló/Otello|'''Otello''']]
#[[w:Giuseppe Verdi|Giuseppe Verdi]]: [[Olvasónapló/Rigoletto|'''Rigoletto''']]
#[[w:Richard Strauss|Richard Strauss]]: [[Olvasónapló/A rózsalovag|'''A rózsalovag''']]
#[[w:Gioacchino Rossini|Gioacchino Rossini]]: [[Olvasónapló/A szevillai borbély|'''A szevillai borbély''']]
#[[w:Wolfgang Amadeus Mozart|Wolfgang Amadeus Mozart]]: [[Olvasónapló/Szöktetés a szerájból|'''Szöktetés a szerájból''']]
#[[w:Richard Wagner|Richard Wagner]]: [[Olvasónapló/Tannhäuser|'''Tannhäuser''']]
#[[w:Giuseppe Verdi|Giuseppe Verdi]]: [[Olvasónapló/A Trubadur|'''A Trubadur''']]
#[[w:Johann Strauss|Johann Strauss]]: [[Olvasónapló/Térzene|'''Térzene''']]
#[[w:Richard Wagner|Richard Wagner]]: [[Olvasónapló/A Walkür|'''A Walkür''']]
</h2><br>
</div>
tnf0iz36j0mc0iwfu9rfymdbo2rke6f
Emb-társ-ért/Vitakultúra/Érvelés
0
134568
543618
543606
2026-05-07T08:36:19Z
Rodrigo
4709
Wikipédiához link
543618
wikitext
text/x-wiki
Az '''érvelés''' olyan logikai és kommunikációs folyamat, amelyben meghatározott állításokat feltevésként (propozíció és premisszaként) alkalmazva, következtetések útján igazoljuk egy zárótétel (konklúzió) igazságát vagy valószínűségét.
== Mik az érvelés részei?==
Az érvelés elemeit a betöltött szerepük határozza meg, nem a tartalmuk:
* Kijelentés (Propozíció): Olyan mondat, amelynek van igazságértéke (vagy igaz, vagy hamis). Minden érvelés kijelentésekből épül fel.
* Premissza (Feltevés/Adat): Olyan kijelentés, amelyet az adott érvelés kontextusában igaznak fogadunk el (vagy feltételezünk), és amely alapul szolgál a következtetéshez.
* Következtetés (Inferencia): Az a logikai művelet, amely a premisszák és a konklúzió közötti kapcsolatot megteremti.
* Konklúzió (Zárótétel): Az a kijelentés, amelynek igazságát a premisszákból származtatjuk.
Egy érvelés nem csak attól érvelés, hogy van benne feltevés és zárótétel. A definícióhoz hozzátartozik a minősítése is:
* Érvényesség (Validity): Kizárólag a szerkezetre vonatkozik. Egy érv akkor érvényes, ha a premisszák igazsága esetén a konklúzió lehetetlen, hogy hamis legyen. (Ez nem jelenti azt, hogy a premisszák valóban igazak a valóságban).
* Helytállóság / Megalapozottság (Soundness): Az érv akkor helytálló, ha a szerkezete érvényes és a premisszái a valóságban is igazak.
== Mi nem érvelés? ==
A definíció pontosításához fontos kizárni a hasonló, de nem érvelő szövegtípusokat:
* '''Véleménynyilvánítás''': Olyan állítás, amely mögött nem állnak premisszák (nincs alátámasztva).
* '''Leírás''': Csak tényeket közöl, nem akar bizonyítani semmit.
* '''Magyarázat''': Itt a konklúziót (a tényt) már elfogadjuk, csak az okát keressük (pl. „Azért esik az eső, mert pára van”). Az érvelésnél a konklúzió igazsága a kérdéses.
== Az érvelés folyamata: részeredmények és fokozatos közelítés ==
Az érvelés nem statikus szerkezet, hanem '''folyamat''', amelyben köztes állítások épülnek egymásra.
=== Köztes konklúzió (részeredmény) ===
Olyan kijelentés, amely egy korábbi premisszahalmazból már levezetett eredmény, de még nem a végső konklúzió.
Kettős szerepe van:
* visszafelé nézve: '''konklúzió''' (amit már bizonyítottunk)
* előrefelé nézve: '''premissza''' (amit felhasználunk a következő lépéshez)
Ez biztosítja az érvelés '''láncoltságát'''.
=== Érvelési lánc (inferencia-sorozat) ===
Az egymásra épülő következtetések sorozata, ahol minden lépés közelebb visz a végső konklúzióhoz.
Formális séma:
* P1, P2 → K1
* K1, P3 → K2
* K2, P4 → K3 (végső konklúzió)
K1 és K2 részeredmények.
=== Alérv (szub-argumentum) ===
Az érvelésen belüli önálló egység, amely egy köztes konklúziót támaszt alá.
Jellemzők:
* több alérv → egy köztes konklúzió
* több köztes konklúzió → végső konklúzió
=== Konvergencia és kumuláció ===
Az érvek nem mindig lineáris láncot alkotnak.
* '''Konvergens érvelés''': több független premissza ugyanazt a konklúziót támogatja
* '''Kumulatív hatás''': az érvek együtt erősebbek, mint külön-külön
=== Heurisztikus közelítés ===
Valós helyzetekben az érvelés gyakran nem teljesen formális.
Jellemzői:
* részleges információból indul
* ideiglenes részeredményeket használ
* folyamatosan finomít
A konklúzió ilyenkor egy '''aktuálisan legjobban alátámasztott álláspont'''.
=== Revízió és visszacsatolás ===
A részeredmények nem véglegesek.
* új premissza módosíthat egy köztes konklúziót
* ez átírhatja a teljes érvelési láncot
Az érvelés így '''adaptív rendszerként''' működik.
=== Összefoglalás ===
{{Wikipédia|Érvelés}}
Az érvelés folyamata:
:premisszák → részeredmények → új premisszák → finomított részeredmények → konklúzió
Ez a fokozatos építkezés teszi lehetővé komplex problémák kezelését.
bqcoxlmw64twry2vzb0cm0ckgipw93j