Wikicytaty plwikiquote https://pl.wikiquote.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna MediaWiki 1.46.0-wmf.24 first-letter Media Specjalna Dyskusja Użytkownik Dyskusja użytkownika Wikicytaty Dyskusja Wikicytatów Plik Dyskusja pliku MediaWiki Dyskusja MediaWiki Szablon Dyskusja szablonu Pomoc Dyskusja pomocy Kategoria Dyskusja kategorii TimedText TimedText talk Moduł Dyskusja modułu Wydarzenie Dyskusja wydarzenia Stanisław Lem 0 265 641900 641798 2026-04-27T12:01:55Z Nazwa1234 53893 641900 wikitext text/x-wiki [[Plik:Stanisławlemcropped.jpg|mały|{{center|Stanisław Lem (1966)}}]] '''[[w:Stanisław Lem|Stanisław Lem]]''' (1921–2006) – polski [[pisarz]] [[Fantastyka naukowa|science-fiction]], [[filozof]], [[esej|eseista]] i [[w:futurologia|futurolog]]. Najczęściej tłumaczony polski pisarz. ==Cytaty z utworów== ===''Astronauci'' (1951)=== <small>(Czytelnik, Warszawa 1970)</small> * W roku 2003 zakończone zostało częściowe przelewanie Morza Śródziemnego w głąb Sahary i gibraltarskie elektrownie wodne dały po raz pierwszy prąd do sieci północnoafrykańskiej. Wiele już lat minęło od upadku ostatniego państwa kapitalistycznego… ** Źródło: s. 16. * Międzynarodowe Biuro Regulacji Klimatów przeszło od skromnych prób lokalnej zmiany pogody (…) do frontowego ataku na głównego wroga ludzkości. Był nim mróz, od setek milionów lat usadowiony wokół biegunów planety. Wieczne lody (…) miały raz na zawsze zniknąć. Dla osiągnięcia tego celu należało ogrzać olbrzymie obszary oceanu i lądów, stopić tysiące kilometrów sześciennych lodu… ** Źródło: s. 17. ===''Bajki robotów'' (1964)=== * Cóż może się równać z doskonałością nieistnienia? (…) Pomyśl tylko, proszę: żadnych zmagań, trwóg ani lęków, żadnych cierpień ducha ni ciała, żadnych zwykłych przygód, i to w jakiej skali! Choćby się wszystkie złe moce związały i sprzysięgły przeciwko tobie, nie sięgną cię! O, doprawdy, niezrównane jest słodkie bezpieczeństwo umarłego! A jeśli jeszcze dodać, że nie jest ono niczym przelotnym, nietrwałym, przemijającym, że nic nie może odwołać go ani naruszyć, wówczas niezrównany zachwyt…<br />– A bodajeś szczezł – doszedł go słaby głos Automateusza, a tym słowom lakonicznym zawtórowało krótkie, lecz dosadne przekleństwo. ** Źródło: ''Przyjaciel Automateusza'' * Jam jest robot hartowany,<br />zdalnie prądem sterowany,<br />nitowany z każdej strony,<br />wyklepany, uzwojony,<br />stańcie nit przy nicie,<br />a zaraz ujrzycie<br />czworgiem swych żeliwnych gałek,<br />jaki ze mnie zbrojny śmiałek,<br />jak lśni mój stalowy duch,<br />naprzeciw żeliwnych dwóch,<br />natężajcie cewki,<br />bo to nie przelewki,<br />a jeśli nie usłuchacie,<br />elektryczne życie dacie! ** Źródło: ''Skarby króla Biskalara'' * – Mój ty poczciwcze – odezwał się znienacka Wuch – i cóż mi zaszkodzi pobyt na dnie morskim? Rozumujesz kategoriami istoty nietrwałej, stąd twoje omyłki. Przecież, zrozum to, albo morze wyschnie kiedyś, albo pierwej całe dno jego wydźwignie się jako góra i stanie się lądem. Czy to nastąpi za sto tysięcy lat, czy za miliony – nie ma dla mnie znaczenia. Nie tylko jestem niezniszczalny, ale i nieskończenie cierpliwy, jak winieneś był zauważyć, choćby po spokoju, z jakim znosiłem objawy twojego zaślepienia. ** Opis: odpowiedź Wucha na deklarację Automateusza chęci wrzucenia go do morza. ** Źródło: ''Przyjaciel Automateusza'' * Nauka nie zajmuje się takimi własnościami bytu, do których należy śmieszność. Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka. ** Źródło: ''Król Globares i Mędrcy'' * Pragniesz żyć, to jest posiadać przyszłość, która staje się teraźniejszością, do tego bowiem sprowadza się przecież życie. ** Źródło: ''Przyjaciel Automateusza'' * Taki, jaki jesteś, nie możesz jednak doświadczyć naraz więcej aniżeli jednego miejsca spośród tych, które wymieniłem i milionów, jakie przemilczałem. ** Źródło: ''Przyjaciel Automateusza'' * Wszystko, cokolwiek istnieje, bywa przedmiotem drwin. Nie ostoi się wobec nich żadna godność, wiadomo bowiem, że ten i ów śmie podrwiwać nawet z królewskiego majestatu. Śmiech uderza w trony i państwa. Jedne ludy drwią z innych lub z samych siebie. Bywało, że wyszydzano to nawet, co nie istnieje – czyż nie śmiano się z mitycznych bogów? Nawet zjawiska pełne powagi, ba, tragiczne, bywają przedmiotem żartów. Dość wspomnieć o humorze cmentarnym, o pokpiwaniu ze śmierci i nieboszczyków. (…) A jednak, choć przedmiotem kpin jest zarówno królestwo życia jak i śmierci, zarówno rzeczy małe jak wielkie, jest coś, czego nikt dotąd nie ośmielił się wyszydzić ani wyśmiać. Przy tym owa rzecz nie należy do rzędu takich, o których dałoby się zapomnieć, które ujść mogą uwagi, albowiem idzie o wszystko, co istnieje, to znaczy o Kosmos. Jeżeli zastanowisz się nad tym, królu, pojmiesz, jak bardzo jest Kosmos śmieszny… ** Źródło: ''Król Globares i Mędrcy'' * Żył raz pewien wielki konstruktor-wynalazca, który, nie ustając, wymyślał urządzenia niezwykłe i najdziwniejsze stwarzał aparaty. Zbudował był sobie maszynkę-okruszynkę, która pięknie śpiewała i nazwał ją ptaszydło. ** Opis: [[pierwsze zdania dzieł literackich]]. ** Źródło: ''Trzej Elektrycerze'' ===''Bomba megabitowa'' (1999)=== * Ignorancja nasza (ludzka) jest oceanem ogólnoświatowym, zaś wiedza pewna – pojedynczymi wysepkami na tym oceanie. ** Zobacz też: [[ignorancja]], [[wiedza]] * Internet nadal „nic nie rozumie”, żadnego odkrycia, choćby od niego zależał los świata, ale nadanego w egzotycznym języku, nie odróżni od nieco mniej ważnej wieści, że u ciotki w placku z jabłkami zrobił się w piekarniku zakalec. ** Zobacz też: [[Internet]] * Internet to sieć, która nic nie rozumie, jeno informacje przesyła i strony ze sobą łączy, zaś wzrastająca na całym świecie ilość „ekspertów”, którzy chcąc się „wykazać”, produkują mało albo nic niewarte wyniki swoich przemyśleń jako „nowe hipotezy naukowe”, jest tym samym, czym piasek i muł, który z wielkich zbiorników wodnych kieruje się ku turbinom i gdyby nie specjalne urządzenia filtrujące, wnet by wszystkie turbiny „zatkało”. Lecz Internet nie może odróżnić informacyjnego ziarna, którego w nim jest mało, od informacyjnych plew. * Jeżeli można coś spaskudzić, popsuć, zafałszować, ukraść, sprzeniewierzyć, złudzić, wystrychnąć na dudka, to niezależnie całkiem od tego, czy się taka działalność typu destrukcyjnego i występnego „aktywiście zła” opłaci, czy też dostarczy mu wyłącznie bezinteresownej satysfakcji, że przechytrzył zabezpieczenia, że zniszczył bez osobistego zysku to, co było dla innego cenne, można ze stuprocentową pewnością uznać, iż w nowych formach, nowej technologii, walka Arymana z Ormuzdem, zła z dobrem będzie się toczyła. A to, ponieważ tak było zawsze, ponieważ samoloty oprócz ludzi zrzucały bomby, ponieważ energia atomowa „jaśniejsza od tysiąca słońc” została wiadomo jak użyta, ponieważ tak potrzebny medycynie rentgen Niemcom w Oświęcimiu służył do zabójczego ubezpłodniania kobiet, i tak dalej, i tak dalej – od początku ludzkiego świata. * Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied. * Sam po zażyciu eksperymentalnym 1 miligrama psylocybiny (z grzybka psilocybe, spokrewnionego z meskaliną) doznawałem różnych halucynacji, mając wszelako nadal zachowaną wiedzę (świadomość), że czegokolwiek doznaję, pod wpływem zażytego halucynogenu doznaję. Natomiast pochodne kwasu lyserginowego doznania bycia pod wpływem halucynogenu mogą w 100 proc. likwidować i wprowadzać w stany schizofrenopodobne. * Świadomość jest jak wiatr, o którym można powiedzieć, iż wieje, ale nie ma sensu pytać, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje. ** Zobacz też: [[świadomość]] ===''Cyberiada'' (1965)=== * Na szczyt można wejść, ale wszystkie drogi ze szczytu prowadzą w dół! ** Źródło: ''Altruizyna, czyli opowieść prawdziwa o tym, jak pustelnik Dobrycy kosmos uszczęśliwić zapragnął i co z tego wynikło'' ===''Dialogi'' (1957)=== * Ludzie zbudują, mimo wszystkie zawody, klęski i tragiczne omyłki, lepszy świat. Gdybyśmy nie mieli działać z tą myślą, utracilibyśmy wiarę w człowieka i jego możliwości, a wtedy lepiej byłoby nie żyć, przyjacielu. ** Źródło: Wydawnictwo Literackie, Kraków – Wrocław 1984, s. 287. * FILONOUS: (…) Ogólny dowód znakomitego matematyka angielskiego Turinga przedstawia nam teoretyczną możliwość zbudowania sieci, która „potrafi absolutnie wszystko”, tzn., rzecz jasna, wszystko, co jest możliwe. W tym sensie da się w przyszłości zaprojektować sieć zdolną do tworzeni symfonii albo do rozważania, jakie {{rozstrzelony|mogą}} być odmienne od ziemskiego przebiegi ewolucji życia na różnych od naszej planetach.<br />HYLAS: Filonousie, ty drwisz sobie ze mnie!<br />FILONOUS: Mój przyjacielu, czyżbyś poczuł się dotknięty w swej ludzkiej godności? Dlaczego nie dotyka cię widok dźwigu 10 000 razy silniejszego od ciebie, a obraża cię obraz machiny 1000 razy od ciebie rozumniejszej? ** Źródło: Wydawnictwo Literackie, Kraków – Wrocław 1984, s. 163. * HYLAS: Uważasz zatem, że maszyny będą w przyszłości wyprzedzać człowieka we wszystkich dziedzinach?<br />FILONOUS: Dobryś sobie. Już dziś go wyprzedzają. Byle elektryczna maszyna do liczenia rozwiąże zadanie, któremu przez całe życie nie podoła najlepszy matematyk. ** Źródło: Wydawnictwo Literackie, Kraków – Wrocław 1984, s. 164. ===''Dyktanda'' (2001)=== * Do naszych przyjaciół domowych należą także pchły i wszy, a na południu skorpiony, których ukąszenie powoduje siność twarzy, wytrzeszcz, ślinotok oraz agonię, której towarzyszy przeciągłe charczenie. ** Źródło: ''Tydzień trzeci'' * Jak wiadomo, padalce nie szybują w przestworzach, ponieważ im na tym nie zależy. ** Źródło: ''Tydzień pierwszy'' * Jurek, zrozumiawszy opacznie polecenie nauczyciela, zamiast wędki wziął łom, a zamiast siatki siekierę. Gdy więc przyszło do łapania owadów, Jurek, uganiający się za motylami z siekierą, napotkał duże trudności i poślizgnąwszy się na szyszce, uderzył się obuchem w czoło. ** Źródło: ''Tydzień trzeci'' * Ku czci Pierwszego Maja zobowiązałem się wraz z kolegami zrobić w czynie społecznym podkop pod bank. (…) Zamiarem naszym było prowadzić życie rozpustnych rozrzutników w lokalach i hotelach najwyższej kategorii, lecz ponura rzeczywistość wydrwiła te marzenia. Z walutą krajową, jakkolwiek w ogromnej ilości, wyrzucano nas zewsząd. Próżno żądaliśmy książek zażaleń i domagaliśmy się równouprawnienia z cudzoziemcami. Zmuszeni byliśmy strwonić zrabowane tysiące na kaszę jaglaną, zjełczałą margarynę, paczkowany makaron jako też krajowe alkohole. W związku z tym ślubowaliśmy powrót na drogę cnoty. ** Źródło: ''Tydzień czwarty'' * Kupiec niewolników, sortując towar, krzepkich mężów przeznaczał do kopalni, niewiasty do kuchni, a młodzież nie znającą ortografii na rozkurz. ** Źródło: ''Tydzień trzeci'' * Marynarze w tymże czasie oddawali się pijaństwu, iskali się, międlili len i wydobywali zza pazuchy obiekty ze wszech miar przerażające, a mianowicie broszury propagandowe. ** Źródło: ''Tydzień pierwszy'' * Ósma żona została usmażona w oleju. Jej młodszy brat miał z tego tytułu pretensje do wdowca i dał im wyraz, zasadziwszy się na niego z dzirytem. ** Źródło: ''Tydzień trzeci'' * Po roku na wyspie było pusto. Nie wiadomo, co się stało z ostatnim rozbitkiem. Szkuner, który przybił do wyspy, odnalazł tylko przygarść wykałaczek. Przypuszczano, że rozbitek ostatni zjadł sam siebie. Zastanawiające, że spożył się na surowo i bez soli. ** Źródło: ''Tydzień drugi'' * Podkuwanie koni (…) Jeżeli koń będzie kulał, należy się zaopatrzyć w nóż. Nożem tym wycinamy leszczynową pałkę długości dwóch metrów, grubszą niż palec. Pałka ta służy następnie do porządnego zbicia kowala. Jeżeli koń nie przestanie kuleć, należy kupić drugiego konia i drewniany wózek. Wymościwszy wózek sianem, wsadzamy nań kulawego konia, a zdrowego zaprzęgamy jak należy. ** Źródło: ''Tydzień drugi'' * Smutny jest żywot tasiemca. Należy on do istot głuchoniemych i ślepych, czyli jest dożywotnim kaleką. Nie ma także rąk ani nóg (…) ** Źródło: ''Tydzień trzeci'' * W dzieciństwie cierpiałem na szczękościsk, padaczkę, wodogłowie i czkawkę. Wyleczyła mnie babcia konfiturą z muchomorów, a mój braciszek, żywiący ku mnie serdeczne uczucia, do kaszki dodawał mi skwarków zagniecionych z próchnem, co mi też wyszło na zdrowie. ** Źródło: ''Tydzień pierwszy'' * W kałuży krwi leżał trup świeży, lecz sztywny, z wyrazem zasmucenia na twarzy, której niewiele mu zresztą zostało. ** Źródło: ''Tydzień pierwszy'' * Wątróbkę, nieboszczykowi niepotrzebną, z wnętrzności wyjmujemy i wkładamy do lodówki. Trupa wyrzucamy lub stawiamy w zbożu jako stracha na wróble. ** Źródło: ''Tydzień drugi'' * Wspominając wieczerzę, wykrzykują: „Jakiż to był dobry, delikatny i lekkostrawny człowiek!” ** Źródło: ''Tydzień drugi'' * (…) wylazłszy na dach, przyglądałem się zaćmieniu słońca, używając, zamiast dymnego szkiełka, jaśka, uprzednio namaszczonego jeżynową konfiturą. ** Źródło: ''Tydzień pierwszy'' ===''Dzienniki gwiazdowe'' (1957)=== * Duizm głosi, że każde życie zna dwie śmierci, przednią i tylną, to jest tę sprzed narodzin i tę po agonii. Teologowie dychtońscy za szperklapy brali się ze zdziwienia, słysząc potem ode mnie, że my tak na Ziemi nie myślimy i że są Kościoły interesujące się tylko jednym, mianowicie przednim bytowaniem pośmiertnym. Nie mogli pojąć, czemu ludziom przykro myśleć o tym, że ich kiedyś nie będzie, a nie jest im tak samo przykro rozmyślać o tym, że ich przedtem nigdy nie było. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' * Holiści-pluraliści-behawioryści-fizykaliści orzekli, iż jak wiadomo z fizyki, prawidłowość w naturze jest tylko statystyczna. Podobnie jak nie można z zupełną dokładnością przewidzieć drogi pojedynczego elektronu, tak też nie wiadomo na pewno, jak się będzie zachowywał pojedynczy kartofel. Dotychczasowe obserwacje pouczają, że miliony razy człowiek kopał kartofle, ale nie jest wykluczone, że jeden raz na miliard stanie się na odwrót, że kartofel będzie kopał człowieka. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta piąta'' * Jak można się nie przekształcać, jeżeli można się przekształcać? ** Opis: hasło z dychtońskiego manifestu [[transhumanizm|transhumanistycznego]]. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' * Kiedy można być każdym i żywić dowolne przekonania, nie jest się już nikim i nie ma się żadnych przekonań. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' * Nie ma sprawiedliwości tam, gdzie jest prawo głoszące wolność najwyższą… ** Opis: Indiota do Tichego. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta czwarta'' * Przyroda postąpiła z nami jak łotr (…). Im kto bardziej w życiu zmądrzeje, tym bliżej do jamy. ** Opis: doktryna dychtońskiego filozofa Donderwarsa. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' * [Są] trzy zasady pozwalające nieomylnie wykrywać społeczności najwyżej rozwinięte. Są to Reguły Śmieci, Szumu i Plam. Każda cywilizacja w fazie technicznej zaczyna z wolna tonąć w odpadkach, które sprawiają jej ogromne kłopoty, aż wyprowadzi śmietniska w przestrzeń kosmiczną; żeby zaś nie przeszkadzały zbytnio w kosmonautyce, umieszcza się je na specjalnie wyosobnionej orbicie. W ten sposób powstaje rosnący pierścień wysypisk, i właśnie po jego obecności można rozpoznać wyższą erę postępu. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' ** Zobacz też: [[cywilizacja]] * Śruba, przykręcona we śnie, nie zmieni sytuacji, jaka panuje na jawie. ** Źródło: ''Podróż siódma'' * W jakiś tydzień potem poczułem po raz pierwszy paskudne łupanie w rękach; towarzysze wyjaśnili mi, że ma po prostu początki reumatyzmu, stanowiącego największą plagę Pinty. Nie wolno wszakże mówić, że to choroba, a tylko, że są to objawy bezideowego oporu organizmu przeciw zrybieniu. Teraz dopiero stał się dla mnie jasny powykręcany wygląd Pintyjczyków. ** Źródło: ''Podróż trzynasta'' * Wiedza unicestwia stopniowo dyrektywy, zwane przykazaniami objawionymi. Pozwala ona zabijać, nie zabijając, niszczyć, lecz tak, że to niszczenie stwarza, ulatniają się od niej osoby, jakim miała być należna cześć, choćby ojciec i matka, i padają od niej dogmaty, jak nadprzyrodzoności poczęcia niepokalanego i duszy nieśmiertelnej. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' * Zauważ, proszę, że świat zniewolony do samego dobra jest takim samym przybytkiem niewoli jak świat zniewolony do samego zła. ** Opis: mieszkaniec Dychtonii dyskutuje wraz z Ijonem Tichym zawiłości teologii. ** Źródło: ''Podróż dwudziesta pierwsza'' ===''Eden'' (1959)=== * Astronautyka to czysty niepokalany płód ludzkiej ciekawości. * Na wszystko, co się zdarzy, masz gotowy, przywieziony z Ziemi schemat. Jeżeli jakiś szczegół nie pasuje, to go po prostu odrzucasz. * Wiecie czego tu najbardziej brak? Trawy, zwykłej trawy. Nigdy nie przypuszczałem, że jest tak… potrzebna… * Zawsze mówiłem, że jesteśmy z lepszego materiału. ** Opis: Doktor o automatach. ===''Fantastyka i futurologia'' (1970)=== * Futurolog dokooptuje sobie rzeczoznawców podług własnego uznania, oni zaś – fizycy, socjologowie, urbaniści, ekonomiści – będą dostarczali informacji, którą on kompleksowo scali i na jej bazie powznosi swoje konstrukcje prewidystyczne. * Przyszłość jest co najmniej podwójnie indeterministyczna: z jednej strony niedookreślona przez to, co stanowi obszar realnej swobody decyzyjnej wielkich ugrupowań społecznych Ziemi (…); z drugiej strony jest niedookreślona przez to, co wcale nie od nas zawisłe, zależy od nie rozpoznanych jeszcze, obiektywnych własności materialnego Kosmosu. * W dziedzinie tej, jak w każdej w ogóle domenie poznania, ważne jest rozpoznanie tego, co stanowi już zdobytą wiedzę o badanym; lecz jeszcze ważniejsze bywa rozpoznanie tego, co stanowi odniesioną do badanego niewiedzę. ===''Fiasko'' (1987)=== * Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. * (…) niekiedy go na widok wspanialszego od innych wytworu tych wiekuistych prac brał żal, lecz one tak się wzajem tłumiły, tak gasiły się nieprzebranym nadmiarem, że go już jedno tylko poruszało do ostatka.<br />To mianowicie, jak mu się ta kraina – ale nie jemu jedynemu! – kojarzyła ze snem, z państwem majaków i szaleństwem rażonej urody. Słowa, że to jest strefa, w której natura śni, wcielając swoją wspaniałą grozę, swoje rozpętane koszmary wprost niejako, z pominięciem wszelkiej psychiki, w litą twardość materialnych ukształtowań, te słowa same mu się formowały na wargach. * Wysoka technologia nie wyklucza wierzeń religijnego typu. ===''Filozofia przypadku'' (1968)=== * Gdy głupcy, obdarzeni wielką aktywnością, znajdują – w ułożyskowaniu określonych antagonizmów klasowych i narodowych resentymentów – posłuch głupców mniej aktywnych, gotowych pójść za tym, „kto poprowadzi” – może się zrodzić z takiego „wzmocnienia” zło, nie piekielne co prawda, bo czysto ludzkie, lecz nie mniej przez to zgubne. * Kultura umożliwia to, co biologicznie niemożliwe: tworzenie strategii zarazem rewolucyjnych i odwracalnych, to jest dających się rewidować i przekształcać w tempie nieosiągalnym dla plazmy dziedzicznej. * Poznanie jest zdobyciem pewności w jakiejkolwiek kwestii; otóż nie ma żadnego sposobu, który by mógł głód pewności zaspokoić, jeśli jest on tylko odpowiednio nieposkromiony. ** Zobacz też: [[poznanie]] ===''Głos Pana'' (1968)=== <!-- Cytaty dodawaj w osobnym haśle! --> {{osobne|Głos Pana}} * Była to jedna z typowych sytuacji uczonego naszych czasów (…). Najłatwiej jest, dla zachowania czystych rąk, metodą strusi – piłatową nie mieszać się do niczego, co – choćby w odległych konsekwencjach – zahacza o potęgowanie środków zagłady. Lecz to, czego nie chcemy robić, zawsze zrobią za nas inni. Powiada się, że nie jest to moralnym argumentem – zgoda. Można odpowiedzieć przypuszczeniem, że ten, kto zgodził się na udział w takiej pracy, będąc pełnym skrupułów, zdoła je w krytycznej chwili uruchomić, a jeśli nawet mu się nie uda, to i szansy podobnej nie będzie, gdy zastąpi go człowiek pozbawiony skrupułów. ** Opis: rozmyślania Hogartha przed zgodą na wzięcie udziału w Projekcie. * Jednakowoż wiemy teraz na pewno, że gdy po planetach będą się przechadzali pierwsi wysłannicy Ziemi, inni jej synowie nie o wyprawach takich będą marzyć, lecz o kawałku chleba. ===''Katar'' (1976)=== * Cywilizacja zaczyna się od bieżącej wody. Klozety króla Minosa na Krecie. ** Opis: monolog głównego bohatera / narratora. ** Zobacz też: [[cywilizacja]], [[kultura minojska]] * Ludzkość tak się rozmnożyła i zgęściła, że zaczynają nią rządzić prawa atomowe. Każdy atom gazu porusza się chaotycznie, lecz właśnie ten chaos rodzi porządek jako stałość ciśnienia, temperatury, ciężaru właściwego i tak dalej. ** Opis: doktor Saussure do głównego bohatera / narratora. ** Zobacz też: [[ludzkość]] * Proroctwa McLuhana spełniają się, ale na opak, jak to zwykle bywa z proroctwami. Powstaje ta jego globalna wioska, tyle że rozpołowiona. Biedniejsza połowa się męczy, a bogatsza importuje te męki telewizją i współczuje im zdalnie. Już wiadomo nawet, że tak dłużej nie może być, ale jakoś wciąż jest. Nikt mnie nie pytał, co myślę o nowej doktrynie departamentu stanu, doktrynie „przeczekiwania” wewnątrz sanitarnych kordonów ekonomicznych, więc milczałem. ** Opis: monolog głównego bohatera / narratora. ** Zobacz też: [[globalizacja]], [[Marshall McLuhan]] ===''Kongres futurologiczny'' (1971)=== <!-- Cytaty dodawaj w osobnym haśle! --> {{Osobne|Kongres futurologiczny}} * Istniał aerozol – krypto­bellina – o radykalnym działaniu wojennym; kto go łyknął, sam biegł za postronkiem i wiązał się jak baran. Na szczęście okazało się podczas testów, że na kryptobellinę nie ma antidotum, filtry też nie pomagały, więc wiązali się bez wyjątku wszyscy i nikt z tego nic nie miał. Po manewrach taktycznych 2004 roku „czerwoni” i „niebiescy” jednako zalegli pokotem pobojowisko – co do nogi, w sznurach. ** Opis: notka z dziennika, który Tichy zaczął prowadzić po swoim odmrożeniu. * (…) jeśli ktoś sobie roi, że sobie roi, że sobie nic nie roi – albo na odwrót… * Jeżeli nie można odmienić prawdy, trzeba ją zasłonić, to ostatni jeszcze humanitarny, jeszcze ludzki obowiązek. ** Opis: George Symington w rozmowie z Ijonem Tichym. ** Zobacz też: [[prawda]] * Tylko głupiec i kanalia lekceważy genitalia, bo najbardziej jest dziś modne reklamować części rodne! ===''Niezwyciężony'' (1964)=== * Rohan (…) szedł prosto na dwudziestopiętrowy statek, który stał w powodzi świateł, na tle blednącego nieba, tak majestatyczny w swym nieruchomym ogromie, jakby naprawdę był niezwyciężony. * ''Niezwyciężony'', krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru. ===''Okamgnienie'' (2000)=== <small>(Wydawnictwo Literackie, Kraków 2000)</small> * Anglikom, po kilkuset próbach, udało się wyhodować sklonowaną owieczkę Dolly, a więc niejako zapalić niewielki fidybus, obrócony zarówno przez żurnalię, jak i żądnych rozgłosu uczeńców, w gigantyczny pożar. ** Źródło: s. 24. * Odległy musi być czas, w którym kandydatów na najwyższe stanowiska jakichkolwiek państw będzie się kierowało na egzaminacyjne filtry, ażeby umysłowości wielostronnie marne bez wszelkiego miłosierdzia kierować do robót publicznych. ** Znaczenie: o politykach. ** Źródło: s. 154. * Odwrotna proporcjonalność liczby żyjących do wagi i godności indywidualnej egzystencji jest faktem. ** Źródło: s. 151. * Powiedziałbym, że sytuacja nasza przypomina genialną myśl dzikusa, który, odkrywszy zasadę procy, uznał, że niedaleko mu już do lotów kosmicznych. Obrazowi temu asystuje znane w środowisku uczonych porzekadło, iż nie ma tak skomplikowanego zjawiska, które by przy bliższym zbadaniu nie okazało się jeszcze bardziej złożone. ** Źródło: s. 15. * Seks zbratany z pieniądzem staną się świetnie podrobionymi rajami doczesności. ** Źródło: s. 151. * Starożytni mawiali: „mundus vult decipi, ergo decipiatur”. Świat łaknie oszustw, więc jest oszukiwany. ** Źródło: s. 46. * Technocywilizacyjna działalność człowieka coraz silniej, a nawet coraz groźniej wpływa na klimat planety. ** Źródło: s. 146. * Te naiwne i prostoduszne prognozy, a raczej prognózki, stracą wszelką wartość już w pierwszej połowie nadchodzącego stulecia, ponieważ powszechna fantomatyzacja wywołana wdrożeniem kieszonkowych fantomatów, trochę mniejszych od współczesnego walkmana, otoczy i otuli każdego człowieka wizją takiego świata, wobec którego raj jest przechowalnią starych kaloszy. Żyjąc w ten sposób, każdy będzie miał to, czego zapragnie, od pieluszek po mogiłę, bezwonnie elektryczną. ** Źródło: s. 159–160. * Większość fikcji beletrystycznych napisała mi się w tym rozumieniu sama, że pisałem, nie znając z góry ani fabularnego schematu, ani przebiegu akcji, ani jej miejsc węzłowych, ani wreszcie finału. ** Źródło: s. 105. * Wolność nie oznacza wykorzystywanej szansy zaspokajania sprawiedliwie wyczuwanych potrzeb, ponieważ potrzeby są nam wmawiane i wciskane przez często anonimowe grupy wielkich inwestorów światowego kapitału. ** Źródło: s. 155. * Wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, aniżeli zdolny byłby pojąć umysł człowieka, który stroniąc od eksperymentalnej nauki, pragnie się schronić w królestwie filozoficznego myślenia. ** Źródło: s. 20. ===''Opowieści o pilocie Pirxie'' (1968)=== <!-- Cytaty dodawaj w osobnym haśle! --> {{osobne|Opowieści o pilocie Pirxie}} * Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można. ** Opis: Burns w rozmowie z Pirxem. ** Źródło: ''Rozprawa'' ** Zobacz też: [[kobieta]] * Rzekomy trening był nieodwołalną rzeczywistością; wstęp – treścią właściwą; nadzieje – mrzonkami; nie obowiązujące zaś, prowizoryczne, tymczasowe i byle jakie – jedyną zawartością życia. ===''Pokój na Ziemi'' (1987)=== <small>(Wyd. Literackie, Kraków 1987)</small> * Do zagłady nie jest wcale potrzebna wojna, atomowa albo i nieatomowa, skoro doprowadzą do niej eskalacyjne koszty dalszych zbrojeń. ** Źródło: s. 35. * Kiedy stawka jest dostatecznie wysoka, prawo przestaje się liczyć. ** Źródło: s. 205. * Kiedy technicy nie wiedzą co się dzieje, bogactwem słownictwa dorównują lekarzom przy konsylium nad beznadziejnym przypadkiem. ** Źródło: s. 125. * Kto sieje ewolucję, ten zbiera rozum. A rozum nie chce nikomu służyć. ** Źródło: s. 120. * Nie ma dobrej odpowiedzi na źle postawione pytanie. ** Źródło: s. 18. * Normalny człowiek jest istotą wysoce nielogiczną i w tym jego człowieczeństwo. To rozum, owszem, ale silnie zanieczyszczony uprzedzeniami, emocjami i przeświadczeniami wyniesionymi z dzieciństwa czy z genów ojca i matki. Dlatego robot, podający się (na przykład przez telefon) za człowieka, dość łatwo może zostać zdemaskowany przez specjalistę. ** Źródło: s. 51. * To ja wykryłem Prawo Tichego, powiadające, że jako pierwsza zaczyna świerzbić i łaskotać ta część ciała, w którą żadnym sposobem nie można się podrapać. ** Źródło: s. 126. ===''Powrót z gwiazd'' (1961)=== <small>(Wyd. Literackie, Kraków-Wrocław 1985)</small> * Była to cywilizacja pozbawiona lęku. Wszystko, co istniało, służyło ludziom. Nic nie miało wagi, prócz ich wygody, zaspokojenia potrzeb oczywistych i najbardziej wyszukanych. (…) Był to świat zamknięty na niebezpieczeństwo. Na grozę, walkę, na wszelki gwałt – nie było w nim miejsca; świat łagodności, form i obyczajów miękkich, przejść nieostrych, sytuacji niedramatycznych… ** Źródło: s. 230–231. * Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. (…) Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać je można było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot-sprzedawca. Publiczność wolała lektony – czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację. (…) Garść krystalicznego zboża – tak wyglądały książki. ** Źródło: s. 88. * Co można mieć z gwiazd? A jaki były korzyści wyprawy Amundsena? Andréego? Żadne. Jedyna doraźna korzyść leżała w tym, że udowodniona została – możliwość. Że to można zrobić. A mówiąc dokladniej – że to jest, dla danego czasu, najtrudniejsza rzecz, jeszcze osiągalna. Nie wiem, czy myśmy nawet to zrobili, Bregg. Naprawdę nie wiem. Ale byliśmy tam ** Opis: Thurber do Hala Bregga. * Człowiek musi jeść, pić i ubierać się; reszta jest szaleństwem. * Myślę, że oni zrobili okropną rzecz. Oni zabili w człowieku – człowieka. ** Opis: Olaf Staave do Hala Bregga. ** Źródło: s. 170. * Najbardziej niepokoił mnie brak opracowań krytycznych czy wręcz paszkwilanckich z ducha, jakiejś analizy podsumowującej wszystkie ujemne skutki zabiegu, bo o tym, że musiały istnieć, ani przez chwilę nie wątpiłem; nie dla braku szacunku wobec badaczy, ale dlatego po prostu, że taka jest istota wszelkich ludzkich poczynań: nigdy nie ma w nich dobrego bez złego. ** Opis: bohater (Hal Bregg) o współczesnej literaturze naukowej służącej nowej ideologii globalnej. ** Źródło: s. 135. * Nie miałem żadnych rzeczy, nawet płaszcza. Mówili, że to niepotrzebne. Pozwolili mi zatrzymać mój czarny sweter: ujdzie. A koszulę wywalczyłem. ** Opis: [[pierwsze zdania dzieł literackich|pierwsze słowa książki]]. * Ogół nie zdaje sobie z tego sprawy… (…) Z tego, że ginie duch eksploracji. Że nie ma wypraw, o tym wiedzą. Ale nie myślą o tym. Myślą, że nie ma wypraw, bo są niepotrzebne i tyle. Ale są tacy, którzy doskonale widzą i wiedzą, co siędzieje, jakie to będzie miało konsekwencje. Jakie już ma. (…) Mli-mli. Mli-mli po wiek wieków. Już nikt nie poleci do gwiazd. Już nikt nie zaryzykuje niebezpiecznego eksperymentu. Już nikt nie wypróbuje na sobie nowego lekarstwa. Co, nie wiedzą o tym? Wiedzą! I gdyby się ogłosiło, kto my jesteśmy, cośmy zrobili, po cośmy lecieli, co to było, to nigdy, rozumiesz, nigdy nie udałoby się ukryć tej tragedii!! ** Opis: Hal Bregg do Olafa Staave, zastanawiając się dlaczego oficjalnie nie podaje się informacji o ich misji. * Pana zainteresowania, to, z czym pan wrócił, są wysepką w morzu ignorancji. Wątpię, czy wielu ludzi chciałoby słuchać tego, co ma pan do opowiedzenia. ** Opis: doktor Juffon do Hala Bregga o umysłowym upadku postępowej ludzkości. ** Źródło: s. 75. * Postęp nigdy nie przychodzi za darmo. ** Opis: doktor Juffon do Hala Bregga. * Słodycze. Jedna cukiernia, mówię ci. Żebyś był łagodny, żebyś był grzeczny. Żebyś się pogodził z każdą przykrością, jeśli cię ktoś nie zrozumie albo nie chce być dla ciebie dobry – kobieta, uważasz – to jest twoja wina, a nie jej. Że najwyższym dobrem jest społeczna równowaga, stabilizacja, i tak dalej… (…) Cała masa rzeczy jeszcze tam była: że nie można nigdy używać siły ani agresywnego tonu wobec nikogo, a już hańbą jest uderzyć kogoś, zbrodnią nawet, bo to powoduje straszny szok. Że bez względu na okoliczności nie wolno walczyć, bo tylko zwierzęta walczą, że… ** Opis: szkolenie do życia w nowym społeczeństwie globalnym w relacji Olafa Staave. ** Źródło: s. 171. * Tak więc uzyskanie prawa do dziecka było teraz szczególnym wyróżnieniem, nie przyznawanym byle komu; dalej, rodzice nie mogli izolować dzieci od ich rówieśników – tworzono specjalnie dobierane, dwupłciowe grupy (…), a uczenie wszystkich rozpoczynano niezwykle wcześnie. Nie była to nauka pisania i czytania, ta przychodziła daleko później; osobliwe kształcenie najmłodszych polegało na wprowadzaniu ich – poprzez specjalne zabawy – w funkcjonowanie świata, Ziemi, w bogactwo i rozmaitość życia społecznego; już cztero-, pięcioletnim wpajano, właśnie w taki, niejako naturalny sposób, zasady tolerancji, współżycia, poszanowania innych przekonań i postaw, nieistotności najbardziej odmiennych, zewnętrznych cech fizycznych dzieci (więc ludzi) różnych ras. ** Opis: wizja globalnego kształcenia dzieci wg informacji przekazanych przez Eri Halowi Breggowi. ** Źródło: s. 228. * Trudno panu to zrozumieć. Ale argumenty rozumu są bezsilne wobec panującej obyczajowości. ** Opis: doktor Juffon do Hala Berga. * Wiesz, co było naszym pechem, Bergg? To, że się nam powiodło i że siedzimy tu. Człowiek zawsze wraca z pustymi rękami… ** Opis: Thurber do Hala Bregga. * Zlikwidowaliśmy piekło namiętności, a wtedy okazało się, że za jednym zamachem i niebo przestało istnieć. Wszystko jest teraz letnie, Bregg. ** Opis: doktor Juffon do Hala Bregga. ** Źródło: s. 80. * … Zrozumie pan, jakie są dziś kryteria erotycznego doboru. Najważniejszym jest młodość. Dlatego tak wszyscy o nią walczą. Zmarszczki, siwizna, przedwczesna zwłaszcza, budzą takie niemal uczucia, jak przed wiekami – trąd… ** Opis: doktor Juffon do Hala Bregga. ** Źródło: s. 80. ===''Solaris'' (1961)=== <!-- Cytaty dodawaj w osobnym haśle! --> {{osobne|Solaris}} * A teraz zgasimy światło i do rana nie będziemy mieli żadnych zmartwień, a rano, jeżeli się nam zechce, to postaramy się o nowe. * Kiedy chodziłem do szkoły, Solaris – za sprawą poznanych później faktów – powszechnie już była uznana za planetę obdarzoną życiem – tyle że posiadającą jednego tylko mieszkańca… * O dziewiętnastej czasu pokładowego zszedłem, mijając stojących wokół studni, po metalowych szczeblach do wnętrza zasobnika. Było w nim akurat tyle miejsca, aby unieść łokcie. ** Opis: [[pierwsze zdania dzieł literackich|pierwsze słowa książki]]. ===''Summa technologiae'' (1964)=== * Fantomatyka zdaje się stanowić swoisty szczyt, ku któremu zmierzają liczne techniki rozrywkowe współczesności. Są nimi „wesołe miasteczka”, „iluzjony”, „pałace duchów”, wreszcie jednym wielkim prymitywnym fantomatem jest cały Disneyland. Oprócz takich technik, dozwolonych prawem, istnieją nielegalne. * Kosmos nie został stworzony dla nas ani my – dla niego. Jesteśmy ubocznym produktem gwiazdowych przemian i produktów, jakie Wszechświat wytwarzał i wytwarza ilości niezliczone. ** Zobacz też: [[Wszechświat]] * Porównaliśmy cywilizację ekspansywną do gwiazdy supernowej. Jak gwiazda w eksplozji spala swoje zasoby materialne, tak cywilizacja zużywa rezerwy ludzkie w „łańcuchowej reakcji” lawinowego wzrostu nauki. Może jednak – spyta ktoś sceptyczny – przesadziłem w tym porównaniu? ** Zobacz też: [[nauka]] * Przy całej bowiem nierozstrzygalności empirycznej istnienia desygnatów wiary, jej wartość przystosowawcza, jako źródła informacji uniwersalnej, nie ulega wątpliwości. Jak się już o tym bowiem przekonaliśmy, wartość adaptacyjna informacji nie zawsze zależy od tego, czy ta informacja jest prawdziwa, czy fałszywa. ** Zobacz też: [[wiara]] * Systemy metafizyczne, czy to po wschodniemu mgliste i aforystycznie wieloznaczne, czy operujące po europejsku wykształconą logiką, zawsze są proste w zestawieniu z rzeczywistą złożonością świata. Tą właśnie prostotą, a zarazem bezapelacyjną ostatecznością swoich wyjaśnień (i uników) przyciągają ludzi. Każdy z owych systemów przecież natychmiast może powiedzieć (choć każdy inaczej), że świat powstał tak a tak, że stworzył go ten a ten, że przeznaczeniem człowieka jest to a to. ** Zobacz też: [[metafizyka]] * Świat jest w pewnym sensie jak człowiek chory, który sądzi, że albo wnet wyzdrowieje, albo niebawem umrze, i nawet do głowy mu nie przychodzi, że może, kwękając, z okresowymi pogorszeniami i poprawami dożyć późnej starości. ** Zobacz też: [[świat]] * Tak więc mózg fizjologicznie normalny może osiągać wyżyny doznań, zwanych mistycznymi, dopiero po przebyciu żmudnej drogi przepisanych określonym rytuałem zabiegów, albo też, wyjątkowo i rzadko, we śnie. Takie same stany, bez poprzedzającej wiary w ich charakter pozazmysłowy, można też wywołać sposobem „ułatwionym” (psylocybiną, peyotlem, meskaliną). ** Zobacz też: [[mistycyzm]] * Tylko w powieści przed słowem „koniec” losy bohaterów nieruchomieją w figurze napawającej autora estetycznym zadowoleniem. Tylko powieść musi mieć koniec, dobry czy zły, ale w każdym razie zamykający rzecz kompozycyjnie. Otóż takich zamknięć definitywnych, takich „ostatecznych końców” historia ludzkości nie znała i, mam nadzieję, nie zazna. ** Zobacz też: [[koniec]] * Żadna religia nie może nic uczynić dla ludzkości, ponieważ nie jest wiedzą empiryczną. Zmniejsza ona, owszem, „ból istnienia” jednostek, mimochodem zaś powiększa sumę nieszczęść trapiących ogół, właśnie przez swoją bezradność i bezczynność w obliczu problemów zbiorowości. Tak więc nie da się jej obronić nawet z pragmatycznego punktu widzenia, jako narzędzia użytecznego, ponieważ złe to narzędzie, które bezradne jest wobec kluczowych zagadnień świata. ** Zobacz też: [[religia]] ===''Szpital Przemienienia'' (1955)=== * Cichutko szepnął: – Słuchaj… Ale zamknęła mu usta dłonią miękką, choć pełną stanowczości. Potem uniesionym rąbkiem koca zaczęła wycierać jego łzy i pocałowała go lekko w policzek. Wtedy opadła odeń nawet ciekawość, tak że w ramionach tej obcej kobiety stał się jedno mgnienie biały i niezapisany, jak w chwili narodzin. ** Opis: relacja Stefana i Nosilewskiej, [[ostatnie zdania dzieł literackich|ostatnie zdania książki]]. * – No taki chabaźnik, specjalista od mchów i porostów – mimo to objaśnił Sekułowski. – Taki strach na wróble, konopiasty łeb. Umiał tyle łaciny, żeby sklasyfikować, tyle fizjologii, żeby móc pisać artykuły, i tyle znał się na polityce, żeby swobodnie rozmawiać ze swoim woźnym. Kiedy się w dyskusji wyszło za grzyby, tumaniał. Nasz światek roi się od takich genialnych rachmistrzów, tylko oni wykształcili swą biedna umiejętność w kierunku pożytecznym społecznie, wiec się ich toleruje. Literatura pełna jest takich, którzy pisząc do praczki, stylizują z myślą o pośmiertnym wydaniu listów… no, a lekarze? ** Opis: rozprawka Sekułowskiego. * Pociąg stał w Nieczawach krótko. ** Opis: [[pierwsze zdania dzieł literackich|pierwsze zdanie książki]]. * Widział wprawdzie dalej wszystkie roślinne znaki jej życia: delikatne podbijające dołek szyi tętno, spokojny mrok źrenicy, drżenie rzęs, ale pewny był, że malujący się na jej twarzy daleki zachwyt jest rozkoszą drętwoty, bezmyślnego, całkowitego nieistnienia. ** Opis: o doktor Nosilewskiej. * – Z czasów mojej terminatorki pamiętam kilka ciekawych, po prostu czystych form, wyhodowanych na pożywkach różnych środowisk literackich. Był tam pewien młody pisarz. Tak mu wszystko lekko szło. Fotografie w gazetach, przekłady, wywiady, drugie wydania. Zazdrościłem mu tego do utraty tchu, Umiałem kontemplować nienawiść, jak Budda nicość. Kiedyś poznaliśmy się po pijanemu. Był już zupełnie rozhamowany; wyjawił mi z płaczem, że zazdrości mi tego elitaryzmu, kameralności. Że jestem taki zamknięty, skąpy w słowa wiersza. Że moja samotność jest taka wydolna, taka niezawisła. Na drugi dzień nie znaliśmy się dalej. Napisał niedługo esej o moich rzeczach; eine Spottgebrut aus Dreck Und Feuer. Istne arcydzieło stosowanego sadyzmu. Jeżeli pan chce słuchać dalej, to proszę do łazienki, bo mam kąpiel. ** Opis: Sekułowski o koledze pisarzu. ===''Śledztwo'' (1959)=== * Pomału można doprowadzić nawet konklawe do kanibalizmu. Byle postępować stopniowo, krok za krokiem. ** Opis: profesor Sciss w rozmowie z porucznikiem Gregorym. ** Zobacz też: [[konklawe]] * Perfekcja, pełnia, doskonałość – to rzadki wyjątek, zdarzający się tylko dlatego, że wszystkiego jest tak niesłychanie, niewyobrażalnie wiele! ** Opis: porucznik Gregory w rozmowie z Głównym Inspektorem Sheppardem. ** Zobacz też: [[doskonałość]] * Religia, filozofia są klejem, wciąż składamy i zbieramy rozpełzające się w statystykę ochłapy, żeby je złożyć w sens, jak w dzwon naszej chwały, żeby odezwały się jednym, jedynym głosem! ** Opis: porucznik Gregory w rozmowie z Głównym Inspektorem Sheppardem. ** Zobacz też: [[sens]] ===''Wysoki Zamek'' (1966)=== * Jakże nie nadaje się ciało ludzkie do nieskończoności, jakie bezradne się w niej staje, każdym poruszeniem swoim objawia swój bezsens, pozbawione zbawczych ograniczeń i usprawiedliwiającego oporu ziemi, ścian, stropów. ===Inne=== * Istnieją dwa rodzaje faktów. Jedne mogą stać się użyteczne, na przykład takie, jak ten, że woda wrze przy stu stopniach i zamienia się w parę podległą prawom Boyle’a-Mariotte’a i Gay-Lussaca; dzięki temu można było kiedyś zbudować maszynę parową. Inne fakty nie mają takiego znaczenia, bo dotyczą wszystkiego i nie ma od nich ucieczki. Nie znają wyjątków ani zastosowań, i w tym sensie są na nic. Czasem mogą mieć nieprzyjemne dla kogoś konsekwencje. ** Źródło: ''Prawda'', [w:] ''Pożytek ze smoka i inne opowiadania'', wyd. Verba 1993, s. 11. ** Zobacz też: [[fakt (znaczenie potoczne)]] * Jak wiadomo, wydawcy nie boją się niczego tak jak wydawania książek, gdyż w pełni już działa tak zwane prawo Lema („Nikt nie czyta; jeśli czyta, nic nie rozumie; jeśli rozumie, natychmiast zapomina”), ze względu na powszechny brak czasu, nadmierną podaż książek oraz zbytnią doskonałość reklamy ** Źródło: (''ONE HUMANE MINUTE'') ''Prowokacja'' (1984) * Joachim Fersengeld jest Niemcem, który napisał swą ''Perykalipsę'' po holendersku (języka tego prawie nie zna, co sam we wstępie przyznaje), a wydał ją we Francji, słynącej z podłych korekt. Piszący te słowa też właściwie nie zna holenderskiego, lecz podług tytułu książki, angielskiego wstępu i nielicznych zrozumiałych w tekście wyrażeń uznał, że się na recenzenta przecież nadaje. ** Źródło: ''Doskonała próżnia'' (1971) * Kiedy wszyscy są wariatami, nikt nie jest wariatem. ** Źródło: ''Pamiętnik znaleziony w wannie'' (1961) * Wydelikaciła nas cywilizacja jak jagódki cieplarniane: pulchniśmy, rumiani, nie zahartowani dostatecznie, nie uwędzeni w dymie diabelskim! ** Źródło: ''Obłok Magellana'' (1955) ** Opis: konstruktor Yrjöla do głównego bohatera. ==Listy== * Mrogi Drożku!<br />kartka Twoja, którą w sepecie, aby ją pod całun wziąć, zachowam – doszła, burzę uczuć przychylnych wznieciła i dowodem list niniejszy, którym pozwól, że Cię w krąg (wąski!) epistolantów włączę, z którymi myśli wymieniam, przerzucając tym samym po 60 gr most między samotnościami trwającymi w tym bezludnym jakże świecie. ** Opis: list do [[Sławomir Mrożek|Sławomira Mrożka]] ze stycznia 1959. ** Źródło: ''Listy 1956–1978'', Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011, s. 21. ===''Sława i Fortuna''=== <small>Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013</small> * Co do mnie, nie umiem tłumaczyć nawet samego siebie. Przekonałem się o tym z prawdziwym osłupieniem. Proszono mnie, żebym opublikował w kraju kilka rzeczy, które napisałem dla Niemców, po niemiecku, i nie mogłem tego zrobić! Każdy język ma siłę oraz zwięzłość wyrazu umiejscowioną gdzieś indziej! Musiałbym napisać po polsku na nowo na ten sam temat, ale wtedy to by nie było już żadne tłumaczenie, rzecz oczywista, więc w końcu zrezygnowałem. Co do ''Cyberiady'', nie wyobrażam sobie rzeczy trudniejszej w prozie. Oczywiście co innego z poezją. Leśmian jest zupełnie nieprzetłumaczalny poza kręgiem języków słowiańskich, a Rilke nie daję się wyciągnąć z niemczyzny. Namorduje się Pan z tą ''Cyberiadą''. ** Opis: list z 26 kwietnia 1972. ** Źródło: s. 41. * I jakże mogę w tej sytuacji kryzysowej nie zaproponować Panu podjęcia się trudu odredagowania istniejących angielskich przekładów, skoro jest Pan jedynym na horyzoncie człowiekiem po temu w pełni kompetentnym? Piszę Panu wprawdzie jeszcze bez porozumienia z wydawcą, ale jedyna obiekcja z jego strony, natury finansowej, jest nieistotna, ponieważ z największą chęcią podzieliłbym się z Panem moimi autorskimi honorariami, tymi kwotami, które Herder ma mi w roku bieżącym przekazać. W tym właśnie duchu do niego piszę. ** Opis: list z 13 stycznia 1972. ** Źródło: s. 16. * Oczywiście, proszę Pana, że należę do tradycji Oświecenia i że jestem racjonalistą, tyle że nieco zrozpaczonym. Zrozpaczony Racjonalista jest to niekiedy bliski krewny wariata. ** Opis: list do tłumacza Michaela Kandla z 1 sierpnia 1972. ** Źródło: s. 79. ** Zobacz też: [[racjonalizm]], [[oświecenie (epoka)|oświecenie]] ==Inne== * Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył (…) ** Źródło: ''[https://web.archive.org/web/20110714102216/http://www.missourireview.com/content/dynamic/view_text.php?text_id=1299 Wywiad dla The Missouri Review]'' ** Zobacz też: [[ateizm]] * Być może rzeczy pójdą lepszym i równiejszym biegiem za lat kilkadziesiąt. Na razie jesteśmy skazani na taką elitę polityczną, która wywołuje u przyzwoitego człowieka rumieniec wstydu. ** Opis: 14 czerwca 2005 r. * Ci, którzy teraz opluwają Kwaśniewskiego, przekonają się kiedyś, że nie mieli racji. Oczywiście, on nie był aniołem, ale znał języki, godnie nas reprezentował, pełnił swój urząd tak, jak należało. * Człowiek jest małpą, która potrafi zrobić najprecyzyjniejszą brzytwę, aby poderżnąć gardło drugiej małpie. ** Opis: wywiad z 14 listopada 1998. ** Źródło: Katarzyna Janowska, [https://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read ''Zawsze byłem niewidzialny''], „Polityka.pl”, 26 marca 2006. * Filozoficzny bies kusi z latami coraz bardziej. * Fizyka nie wyklucza metafizyki. A jednak pewnych granic, które dane są naszemu myśleniu, przekroczyć się nie da i niewątpliwie może to rodzić jakieś poczucie smutku. * Im bardziej zaawansowane technicznie (doskonalsze!) medium, tym bardziej prymitywne, błahe i bezużyteczne wiadomości są przy jego pomocy przekazywane. * Jak wiadomo, Pan Bóg jest wszechmocny i wszystko wie, a świat stworzył doskonały i nawet guzik od gaci nie może nikomu spaść bez woli Bożej. (…) Nie można prosić o nic: ani o zdrowie, ani o pomyślność, ani o niepodległość ojczyzny. Gdyby bowiem Bóg naprawił coś cudem, oznaczałoby to, że rzeczywistość jest niedoskonała. Stan doskonały jest wtedy, gdy niczego nie trzeba naprawiać. ** Źródło: Stanisław Bereś, ''Rozmowy ze Stanisławem Lemem'' ** Zobacz też: [[Bóg]] * Jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo przystojne dziewczęta. Zła zaś to ta, że wolimy pójść w niedzielę do kościółka, a po mszy zapomnieć o wszystkim. Tak jest bezpieczniej. Polacy są, jak to powiedział Norwid, wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem. * Jestem niewierzący. Nie wierzę w sprawy poza doczesne, w życie pozagrobowe itd. * Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować. * Jeśli się ma kogoś ukochanego, na przykład kobietę, i ktoś nam ją zabierze i ona ma z tym kimś później dzieci, to ja – będąc dorosłym – wole się z nią już nie spotykać. Bo co możemy sobie powiedzieć? ** Źródło: Stanisław Bereś, ''Tako rzecze Lem'' * Każdy ma swoje własne zamiłowania: piłka nożna, kopulacja, picie piwa z puszki. Mnie natomiast ogromną przyjemność sprawia dowiadywanie się różnych ponurych rzeczy z trudnych książek. ** Źródło: [https://lubimyczytac.pl/cytat/155357 lubimyczytac.pl] * Komputer? Sam? Już panu tłumaczyłem, że on jest głupi. ** Zobacz też: [[komputer]] * Nauka nad religią ma tę przewagę, że się myli, ale potrafi jednak swoje błędy skorygować, mimo że fizycy wodzą się za łby. Wyznań jest wiele, ale każde chce udowodnić, że jest jedno. * Na łożu śmierci leży 90-letni starzec, do którego przychodzi np. pan Soros i mówi, że daje mu pięć milionów dolarów. I co? I nic. Starzec nie ma nawet siły się ucieszyć. Zresztą z czego ma się cieszyć? Co on może zrobić z tymi pieniędzmi? Zamówić sobie stado pięknych kobiet, które będą go wachlowały? ** Źródło: Katarzyna Janowska, [https://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read ''Zawsze byłem niewidzialny''], „Polityka.pl”, 26 marca 2006. * Niech pan zada Netscape’owi na przykład hasło „szczęście” w paru podstawowych językach – do końca życia nie przeczyta pan tego, co panu wyrzuci. Czy zbliży się pan do szczęścia? ** Źródło: ''Małpa w podróży'', rozmowa Stanisława Lema z Jackiem Żakowskim, „Gazeta Wyborcza”, 2010/105 s. 8. ** Zobacz też: [[szczęście]] * Nie ma snów śnionych wspólnie. ** Zobacz też: [[sen]] * Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć. ** Źródło: ''Sklonowana głupota'', „Gazeta Wyborcza”, cyt. za: ''Złote myśli'', „Reader’s Digest. Przegląd – edycja polska”, 4/2003, s. 29. * Nie można uwierzyć w Pana Boga tylko od wiedzy, że to nam dobrze zrobi. ** Źródło: Stanisław Bereś, ''Rozmowy z Lemem'', „Odra” 1984/11 * Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta. ** Źródło: „Życie Gospodarcze”, wydania 1–18, Polskie Wydawn. Gospodarcze, 1996, s. 52. * Optymistyczne jest to, że po śmierci panuje nicość. Rzeczą okropną byłoby przez milion lat wpatrywać się w oblicze Pana Boga, wiedząc, że przez następne milion milionów lat będzie się działo dokładnie to samo. Większej nudy nie mogę sobie wyobrazić. ** Źródło: Katarzyna Janowska, [https://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read ''Zawsze byłem niewidzialny''], „Polityka.pl”, 26 marca 2006. * Polska jest, za przeproszeniem, cywilizacyjnym zadupiem, które tak naprawdę nie liczy się w świecie. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1302741,2677,kioskart.html „Przegląd”, grudzień 2005] * Prezydent Bush ma (…) tę właściwość, że jest głupi. ** Źródło: Przemysław Szubartowicz, [https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/kraj/matka-boska-sie-nie-zjawi,1,3330990,wiadomosc.html ''Matka Boska się nie zjawi. Rozmowa ze Stanisławem Lemem'', onet.pl, 23 grudnia 2005] * Religia jest ludziom potrzebna, tak jak potrzebna jest nadzieja na życie wieczne, na spotkanie drogich zmarłych, wiekuiste szczęście itd. * Rzeczywistość zresztą jest zawsze ciekawsza od fikcji, ponieważ obciążona jest wagą realności. Jest to taka różnica, jak między jawą a snem. Śnić się nam może Bóg wie co. Natomiast na jawie jesteśmy przykuci do naszego bytu. ** Opis: wywiad z 14 listopada 1998. ** Źródło: Katarzyna Janowska, [https://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read ''Zawsze byłem niewidzialny''], „Polityka.pl”, 26 marca 2006. * Świadomość jest to taka cecha systemu, którą poznaje się, będąc samemu tym systemem. ** Źródło: Jarosław Gronert, ''Astrologia od początku'', Pabianice 2007, s. 17. * Tylko w chwilach umysłowej słabości mogę pomyśleć, że Dobro i Zło to nie są lokalne jakości, współistniejące z ludźmi i obracające w nicość, kiedy ludzi nie stanie, lecz że są to jakieś byty przez lub poza ludźmi. ** Źródło: Stanisław Bereś, ''Rozmowy ze Stanisławem Lemem'' * W recepcji dowiedziałem się, że to jakiś wielbiciel moich książek wyczyścił mi samochód. Jest to chyba szczyt uznania, jaki może otrzymać pisarz od czytelników. ** Źródło: Katarzyna Janowska, [https://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read ''Zawsze byłem niewidzialny''], „Polityka.pl”, 26 marca 2006. * W skali geologicznej człowiek żyje jak motyl – jednodniówka. ** Źródło: ''LemNET'' * Wiem jednak na pewno – po śmierci niczego nie ma. ** Źródło: [https://plus.dziennikpolski24.pl/czy-stanislaw-lem-wierzyl-w-boze-narodzenie/ar/c15-15967153 plus.dziennikpolski24.pl] * Większość technologii ma świetlisty awers, ale życie dało im rewers – czarną rzeczywistość. * Zawsze, jak magnes opiłki żelaza, przyciągałem wariatów. ** Źródło: „Polityka”, wydania 37–44, Wydawn. Prasowe „Polityka”, 2001, s. 45. * Żyjemy w tempie nieprawdopodobnego przyspieszenia. ** Źródło: „Odra”, tom 41, wydania 7–12, Wrocławskie Wydawn. Prasowe RSW Prasa, 2001, s. 42. ==Cytaty błędnie przypisywane== * Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. ** Opis: cytat zmyślony. ** Źródło: Mikołaj Gliński, [https://culture.pl/pl/artykul/13-przepowiedni-lema-ktore-sie-sprawdzily ''13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły''], culture.pl, 10 grudnia 2019. * Trzy. Mężczyźni, kobiety i chorzy psychicznie. ** Opis: odpowiedź na pytanie, ile jest płci. Ten cytat przypisuje się Lemowi, jednak wypowiedział go amerykański bokser [[w:Jake Paul|Jake Paul]]. ** Źródło: [https://fakenews.pl/spoleczenstwo/stanislaw-lem-nie-powiedzial-ze-trzecia-plec-to-chorzy-psychicznie/ fakenews.pl], 7 listopada 2024. ==O Stanisławie Lemie== * A Lema pan czytał? Stanisław Lem. On uprawia gatunek science-fiction, nauka fikcyjna. Opisuje życie w przyszłych czasach. Wybiega myślami daleko naprzód. ** Autorka: bibliotekarka w filmie ''[[Siekierezada]]'' * Ciężka sytuacja tego Lema, bo jest niewierzący! ** Autor: [[Leszek Kołakowski]] ** Źródło: „Przegląd” nr 2, październik 2000. * Dzięki też losowi życia twardej skale<br/>Żem cię Stanisławie czytał w oryginale. ** Autor: [[Maciej Maleńczuk]], ''Lema Pamięci Kosmiczny Pogrzeb'' * Ja wiem że Lem Lem jest fantastą<br />Pisze że przybysze są zieloni jak ciasto kiwi<br />Dla mnie obrzydliwi. ** Autor: [[Kaliber 44]], utwór ''Film'' * Lem powiedział kiedyś, że swej powieści ''Solaris'' do końca nie rozumie, a kiedy indziej – że zaczynając pisanie nowej książki, nie wiem nigdy, do czego jej akcja doprowadzi. ** Źródło: Jerzy Jarzębski, ''Emocje i opowieści'' w: Stanisław Lem, ''Solaris'' * Na Lemie uczyłem się SF. Był pierwszym autorem, którego czytałem. Miałem szczęście mieć tak wspaniałe wprowadzenie do tego gatunku. Myślę, że twórczość Lema należy do największych osiągnięć światowej fantastyki naukowej. Kto nie czytał Lema, nie może uważać, że zna ten gatunek. ** Autor: [[Andrzej Sapkowski]] ** Źródło: czat internetowy, [http://sapkowski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=675 ''Miałem ochotę wyemigrować''], sapkowski.pl, listopad 2002 * Rzadko spotyka się kogoś, kto jak Stanisław Lem tak wnikliwie przenikał świat, którego my nie rozumiemy. Mimo że jego powieści dotykały poważnych tematów, zachował poczucie humoru i dystansu do tego, co dopiero miało się wydarzyć. ** Autor: [[Andrzej Wajda]] ** Źródło: [https://archive.ph/9BqfF ''Andrzej Wajda o Stanisławie Lemie''], wp.pl, 28 marca 2006. * Stanisław Lem to był jeden z niewielu twórczych umysłów filozoficznych XX wieku, umysł wizjonerski. ** Autor: [[Bogusław Wolniewicz]] ** Źródło: Tomasz Sommer, ''Wolniewicz zdanie własne'', Warszawa 2010, s. 87. * Ta komórka partii zza żelaznej kurtyny – Lem jest najprawdopodobniej wieloosobowym komitetem, a nie pojedynczym osobnikiem, gdyż pisze wieloma stylami i raz zna niektóre obce języki, a raz nie – dąży do zdobycia monopolistycznej pozycji pozwalającej kontrolować opinię poprzez krytykę i artykuły pedagogiczne, stanowiąc zagrożenie dla całej naszej dziedziny science fiction z jej swobodną wymianą poglądów i myśli. ** Autor: [[Philip Kindred Dick]] ** Opis: w donosie do [[FBI]], 1974. ** Źródło: [[Wojciech Orliński]], ''Lema nie ma?''; posłowie w: Stanisław Lem, ''Dzienniki gwiazdowe'', Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa 2008, s. 374. * Twierdzę, że gdyby nie Lem, nie byłoby zmian w Europie Wschodniej. Bo polityczne dzieła opozycji czytywała zazwyczaj opozycja – podczas gdy Lema czytali wszyscy: partyjni i bezpartyjni, wojsko i bezpieka, opozycja lewicowa – i prawicowa. I uczyli się od Niego, że o wszystkim decyduje człowiek, że rządy technokratów to szkodliwa ułuda, że największym wrogiem człowieka jest biurokracja… (…) sądzę, że to jego książki rozłożyły cały obóz socjalizmu. Ostatecznie to idee się liczą. (…) Lem nigdy nie otrzymał Nobla – bo zdaniem Czerwonych Weteranów ze Szwedzkiej Akademii Literatury „literatura SF to nie literatura” – a ponadto anty-socjalistyczna… Gdyby nie to – byłby murowanym noblistą. Ale nie narzekał. ** Autor: [[Janusz Korwin-Mikke]], ''Wieczny Lem'', „Najwyższy Czas!”, 15 kwietnia 2006. {{SORTUJ:Lem, Stanisław}} [[Kategoria:Bajkopisarze]] [[Kategoria:Futurolodzy]] [[Kategoria:Grupa literacka Inaczej]] [[Kategoria:Myśliciele ateistyczni]] [[Kategoria:Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)]] [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)]] [[Kategoria:Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (1944-1989)]] [[Kategoria:Odznaczeni Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]] [[Kategoria:Odznaczeni Orderem Sztandaru Pracy]] [[Kategoria:Polscy filozofowie]] [[Kategoria:Polscy pisarze fantastyki]] [[Kategoria:Polscy pisarze współcześni]] [[Kategoria:Polscy Żydzi]] fk6aofg0qz3tsvwxf5nn9jvng0z01fy Roman Dmowski 0 6293 641918 639133 2026-04-27T19:45:40Z Lukaes54 51649 /* Inne */ 641918 wikitext text/x-wiki '''[[w:Roman Dmowski|Roman Dmowski]]''' (1864–1939) – polski [[polityk]], publicysta polityczny, współzałożyciel Narodowej Demokracji. [[Plik:Roman Dmowski LOC 3c35372u.jpg|mały|{{center|Roman Dmowski (ok. 1919)}}]] ==''[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Roman%20Dmowski%20-%20My%C5%9Bli%20nowoczesnego%20Polaka.pdf Kościół, naród i państwo]''== * Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. ** Zobacz też: [[katolicyzm]] * Naród szczerze, istotnie katolicki musi dbać o to, ażeby prawa i urządzenia państwowe, w których żyje, były zgodne z zasadami katolickimi i ażeby w duchu katolickim były wychowywane jego młode pokolenia. * Nie trzeba dowodzić, że upadek narodów katolickich pociągnąłby za sobą upadek roli i wpływu Kościoła katolickiego. To też w sferach kościelnych z surową krytyką występowano wobec pewnych skrajności nacjonalizmu, ale na ogół uważano za bardzo pomyślny objaw budzenie się energii narodowej w społeczeństwach katolickich. Tym bardziej, że razem z odrodzeniem myśli narodowej szedł zwrot ku katolicyzmowi, ogarniający znaczną liczbę ludzi, którzy pod wpływami prądów XIX wieku od niego się byli oddalili. * Nie umiałbym powiedzieć, gdzie pierwej, we Francji, czy we Włoszech, użyto wyrazu „nacjonalizm” dla określenia nowego ruchu narodowego. Byłem zawsze zdania, że to termin nieszczęśliwy, osłabiający wartość ruchu i myśli, którą ten ruch wyrażał. Wszelki „izm” mieści w sobie pojęcie doktryny, kierunku myśli, obok którego jest miejsce na inne, równorzędne z nim kierunki. Naród jest jedyną w świecie naszej cywilizacji postacią bytu społecznego, obowiązki względem narodu są obowiązkami, z których nikomu z jego członków nie wolno się wyłamywać: wszyscy jego synowie winni dla niego pracować i o jego byt walczyć, czynić wysiłki, ażeby podnieść jego wartość jak najwyżej, wydobyć z niego jak największą energię w pracy twórczej i w obronie narodowego bytu. Wszelkie „izmy”, które tych obowiązków nie uznają, które niszczą ich poczucie w duszach ludzkich, są nieprawowite. * Polityka narodu katolickiego musi być szczerze katolicka, to znaczy, że religia, jej rozwój i siła musi być uważana za cel, że nie można jej używać za środek do innych celów, nic wspólnego z nią nie mających. * Wielki naród, jak już było gdzie indziej powiedziane, musi nosić wysoko sztandar swej wiary. Musi go nosić tym wyżej w chwilach, w których władze jego państwa nie noszą go dość wysoko, i musi go dzierżyć tym mocniej, im wyraźniejsze są dążności do wytrącenia mu go z ręki. ** Zobacz też: [[wiara]] * Wolnomularstwo utraciło już siłę duchowej atrakcji. Mając siłę organizacyjną, a stąd władzę i rozdawnictwo łask, przyciąga ono jeszcze ludzi, i to w dużej liczbie. Ale ten rodzaj ludzki, których się przyciąga łaskami, nie podbija świata. Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia. * Żyjemy w dobie bankructwa wielu podstaw, na których opierało się życie świata naszej cywilizacji w ostatnim okresie dziejów. W krajach przodujących cywilizacyjnie dotychczasowe podstawy walą się szybko, a niewiele widać twórczości w kierunku budowania nowych. Raczej widzi się upór w kierunku ratowania tego, czego się uratować nie da.<br />Takie momenty w dziejach cywilizowanej ludzkości bywały już nieraz. Znamionowały je zawsze pewne rysy wspólne, bez względu na warunki czasu i miejsca: upadek wiary, silnej wiary w cokolwiek; upadek myśli – zanik twórczości; upadek smaku – górowanie brzydoty nad pięknem; rozkład dyscypliny moralnej i upadek obyczajów; wreszcie, rozpowszechnienie się rozmaitych zabobonów, zastępujących wierzenia religijne. Wszystkie te rysy występują w bardzo uwypuklony sposób w dzisiejszym życiu naszej cywilizacji. ==''[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Roman%20Dmowski%20-%20My%C5%9Bli%20nowoczesnego%20Polaka.pdf Myśli nowoczesnego Polaka]''== * Człowiek dla samego siebie jest o wiele więcej skomplikowaną i o wiele trudniejszą do wytłumaczenia istotą niż dla innych, bo ma przed sobą cały świat wewnętrzny, dla tych innych niedostrzegalny i tym samym poniekąd nie istniejący. Gubimy się we własnej duszy, nie umiejąc ani określenia, ani nazwy znaleźć dla rozmaitych jej składników, nie wiedząc, że w jej głębi drzemią instynkty zdolne w odpowiedniej chwili nad całym naszym jestestwem zapanować. I czasami jeden fakt, jedno spostrzeżenie w wewnętrznym świecie jak błyskawica oświetla wnętrze naszej własnej duszy, pozwala nam dojrzeć w niej pierwiastki, o których nigdyśmy nie myśleli i istnienia ich nigdy nie przypuszczali. ** Opis: Początkowo publikowane w: ''Podstawy polityki polskiej'' (drukowane w „Przeglądzie Wszechpolskim” w 1905). Dodawane do ''Myśli'' od trzeciego wydania (1907). * Gubi nas ona [bierność] nie tylko jako naród, ale jako jednostki. Jej to przede wszystkim zawdzięczamy, że wśród nas tak częstym jest zjawiskiem pesymizm, beznadziejność, brak wiary w siebie i w możność życia na lepszy sposób. Trzeba świat znać i rozumieć, a życie samemu urabiać według własnych wymagań. Świat wtedy nie będzie taki brzydki, a życie na nim nie takie złe, jak to nam się często zdaje. * I sprzedajemy humanitarnie Polskę w dalszym ciągu. * Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całości, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno. * Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.<br />Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój.<br />Z drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym względzie sama miłość własna. ** Zobacz też: [[naród]], [[ojczyzna]] * Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, Jej uczuciami i myślami, Jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu. * Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku. * Nasz chłop, pomimo swej niskiej kultury jest zdolniejszy, pojętniejszy od chłopa niemieckiego lub francuskiego, to niekoniecznie stąd wnioskować należy, ze tamte narody uformowały się z gorszego materiału rasowego, ale że jedynie żyjąc w cywilizacji przez dłuższy czas i w intensywniejszych jej postaciach, zdołały już część najlepszego materiału z ludu wyciągnąć i w znacznej mierze zniszczyć. * Społeczeństwo zaś popada w bezmyślność w zakresie najżywotniejszych swoich interesów, w dziedzinach zaś oderwanych od życia okazuje skłonność do ekstaz i orgii duchowych. Umie ono przez dłuższy czas zupełnie nie interesować się poważnymi zaburzeniami w głębi państwa, od którego jego losy zależą, ale przychodzi czasem chwila, że z wszystkich kątów kraju zjeżdżają się ludzie w celu wysłuchania jednej opery, lub że wypełniająca salę koncertową wyborowa publiczność urządza sobie zbiorowe łkanie. * Tak, my jesteśmy w głównej swej masie, w tym, co stanowi naród przyszłości, społeczeństwem młodym, zaczynającym się dopiero dorabiać i wciskać na pole międzynarodowego współzawodnictwa, na którym się dziś rozsiadły wygodnie inne ludy. I jeżeli można powiedzieć, że powalona na ziemię i skrępowana od stulecia Polska zaczyna się poruszać na nowo, to głównym momentem jest tu właśnie ruch masy ludowej, młodej, żywotnej, dorabiającej się, pierwszymi, obudzonymi z uśpienia siłami rwącej się do życia: nie jest to właściwie odradzanie się starej Polski, ale powstawanie nowej z nieruchomych przez wieki pokładów. ** Zobacz też: [[Polska]], [[naród]], [[młodzież]] * Trzeba świat znać i rozumieć, a życie samemu urabiać według własnych wymagań. Świat wtedy nie będzie tak brzydki, a życie na nim tak złe, jak to nam się często zdaje. Jest ono tylko twarde dla zniewieściałych próżniaków i bezlitosne dla nie rozumiejących ducha czasu. * Warunki wszakże zewnętrzne nie mogłyby wystarczyć do zepchnięcia społeczeństwa w takiej mierze z jego drogi rozwojowej, gdyby w jego wewnętrznej organizacji nie istniały poważne po temu przyczyny. * Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne. * Wyrafinowanie duchowe naszego inteligentnego ogółu, jakkolwiek zupełnie zrozumiałe, gdy zważamy wszystkie jego źródła, przy bliższym zastanowieniu jest i smutne, i śmieszne zarazem. I nie tylko dlatego, że nie odpowiada ono poziomowi rozwoju naszych władz duchowych, że intelektualizm łączy się często ze słabymi zdolnościami umysłowymi i nawet nieuctwem, że estetyzmowi towarzyszy brak poczucia piękna, surowość i niewyrobienie smaku, podlegającego pierwszej lepszej sugestii, że w pierwszych szeregach ruchu etycznego idą niedojrzałe dusze, nie rozumiejące życia i jego zadań, niezdolne do konsekwentnego stosowania zasad, ale dlatego także, iż obecnemu momentowi i w dziejowym rozwoju naszego narodu najmniej odpowiada wszelka kontemplacja, wyrafinowanie duchowe, bierne filozofowanie lub pływanie w estetycznych ekstazach. My jesteśmy narodem młodym, a jeżeli idzie o świeżość duchową głównej masy społecznej – może najmłodszym w Europie. Polska upadła nie dlatego, że się jako naród zestarzała, ale dlatego, że się wykoleiła w rozwoju. * Znacznie głębsze rozbicie inteligencji polskiej wynikło z tłumnego wtargnięcia w jej szeregi Żydów. Przeprowadzona w przeddzień powstania [styczniowego] reforma Wielopolskiego zniosła prawne przegrody między nimi a społeczeństwem polskim. Rzucili się wtedy do szkół średnich i uniwersytetów. Wytworzyli liczną inteligencję, biorącą udział w życiu polskim, wnoszącą w nie swoje tendencje, narzucającą mu swe upodobania i swe nienawiści, a w wypadkach nawet, w których usiłowali być jak najwięcej Polakami, nie mogącą się pozbyć swej odrębnej psychiki, swych instynktów. Ta inteligencja, w miarę, jak liczba jej rosła, stawała się coraz słabiej polska, a coraz mocniej żydowską. ** Zobacz też: [[Żydzi]] * Zwalczanie etyki narodowej ze stanowiska chrześcijańskiego nie dowodzi wcale głębokiego zrozumienia zasad chrześcijańskich i mocnego do nich przywiązania, lecz tylko brak narodowego poczucia, a częstokroć i logiki. W stosunku do cudzoziemca, dajmy na to do Niemca lub Moskala, etyka chrześcijańska tyle mnie obowiązuje, ile idzie o stosunek prywatny, o stosunek człowieka do człowieka, tam wszakże, gdzie obaj występujemy jako przedstawiciele i obrońcy spraw swych narodów, jedynie mnie obowiązuje etyka narodowa. W stosunkach osobistych nie wolno mi go krzywdzić równie dobrze, jak gdyby był moim rodakiem, bo w tych stosunkach etyka nasza, etyka chrześcijańska, nie uznaje różnic narodowych. Ale nawet zabić go mam obowiązek w walce za ojczyznę. ** Opis: Początkowo publikowane w: ''Podstawy polityki polskiej'' (drukowane w „Przeglądzie Wszechpolskim” w 1905). Dodawane do ''Myśli'' od trzeciego wydania (1907). ==''Polityka polska i odbudowanie państwa''== * Niepodległość nie dlatego mamy, że ktoś powiedział głośno, iż jej chce, tylko dlatego, że byli ludzie zmierzający planowo do jej odzyskania, orientujący się mniej więcej w warunkach do tego niezbędnych i umiejący te warunki dla postawionego sobie celu wyzyskać. * Historia wszystkich narodów uczy nas, jak często po pokoleniach marnych, moralnie słabych, niedołężnych przychodziły pokolenia dzielne, z szerokimi aspiracjami, które dokonywały wielkich dzieł. * Znaczna część ziem dawnej Rzeczypospolitej, leżących poza granicami naszego obszaru etnograficznego, pozostała częścią polskiego obszaru narodowego, w tym znaczeniu, że polskość jest tam dominującą siłą cywilizacyjną, jedyną zdolną do politycznego zorganizowania kraju, że ziemie te wreszcie geograficznie nie dadzą się z Polski wyłączyć. Naród, który politycznie i cywilizacyjnie nie zwyrodniał, który moralnie nie zmarniał, takich ziem wyrzec się nie może. * Państwo wielkie – to państwo, które ma dostateczne siły i środki, dość wysoką i sprawną organizację, wreszcie myśl kierującą, zdolną objąć dość szerokie widnokręgi, ażeby polityka jego mogła wywierać wpływ nie tylko na sprawy najbliższe, bezpośrednio go dotyczące, ale brać udział w regulowaniu spraw ogólnoeuropejskich, a jak dziś, ogólnoświatowych. * Państwami małymi są te, które zmuszone są ograniczać się do obrony tylko swych bezpośrednich interesów, które i w ich zakresie są od wielkich państw zależne, które często są wciągane w orbitę jednego z wielkich państw i, przy formalnej niezawisłości, mają jednak nad sobą zwierzchnią władzę. * Kto więc myślał naprawdę o odzyskaniu niepodległości i kto rozumiał, co to jest niepodległość, ten musiał myśleć o odbudowaniu Polski w takich warunkach, z takim obszarem, żeby mogła stać się państwem silnym, od sąsiadów niezależnym, zdolnym do wielkopaństwowej polityki. * państwa nie buduje się dla jednego pokolenia i jednym pokoleniem, (…) nie mierzy się wartości narodu. Żyć myślą o odbudowaniu państwa, pracować na serio dla tego celu mogli tylko ludzie nieżyjący wyłącznie dniem dzisiejszym, moralnie niezwiązani zanadto ze współczesnym pokoleniem, niebudujący całych swych nadziei na tym pokoleniu. * Gdyby Polska posunęła się znacznie na wschód, na ziemie językowo niepolskie, a nie objęła swymi granicami na zachodzie ziem rdzennie polskich, przestałaby być państwem narodowym i – zważywszy ewolucję polityczną Europy, – wkrótce przestałaby w ogóle być państwem. * Kto się zrzekał ziem zaboru pruskiego, ten się w istocie zrzekał niepodległej Polski. Jeżelibyśmy w przyszłości z tych ziem coś utracili, znaczyłoby to, że odbudowane państwo polskie zaczyna znów upadać. * Ktokolwiek starał się konkretnie sobie przedstawić przyszłe państwo polskie, kto obszar ziem polskich dobrze znał i miał cokolwiek politycznej wyobraźni – nie mógł marzyć o sięgnięciu do granic 1772 roku. * Ilu wreszcie, którzy nie umieli myśleć o Polsce, tylko o tym, jakby Moskalom zaszkodzić! * Autorzy powstań nie liczyli się wcale z położeniem zewnętrznym i wybierali na wybuch najnieodpowiedniejsze momenty polityczne. * Wybuchały powstania wbrew woli ogromnej większości społeczeństwa, narzucane mu przez garść, przeważnie młodzieży. * Dwa główne powstania, 18 stycznia 183063 roku, przyniosły korzyść – naszym wielkim kosztem – interesom nie naszym. Pierwsze było dywersją, która ocaliła rewolucyjny Zachód od zbrojnej interwencji rosyjsko-pruskiej, tu przynajmniej nie służyło sprawie wrogów; drugie gorzej, bo umożliwiło Prusom oddalenie Rosji od Francji i związanie jej z sobą na naszą zgubę. * W niektórych zaś gabinetach dyplomatycznych pamiętano, że umiemy swoim kosztem oddawać usługi obcym, i rejestrowano nas jako bezmózgową hołotę polityczną, którą w razie potrzeby można wyzyskać nie tylko dla obcych, ale nawet dla wrogich Polsce interesów. * wszelkie próby powstańcze, zaczynając od roku 1863, były już tylko z korzyścią dla Niemiec. Zacząłem się wtedy zastanawiać, czy to może być tylko zbieg okoliczności – za wiele w tym było prawidłowości, za wiele konsekwencji. A nie przychodziło mi wtedy jeszcze do głowy, że będę kiedyś patrzył na legiony polskie, maszerujące obok pułków pruskich w braterstwie broni… * Prusy swą karierę dziejową budowały na rozszerzaniu się na ziemie rdzennie polskie i zniszczenie całkowite Polski było głównym celem ich polityki. Był to ten z wrogów, z którym kompromis był nie do pomyślenia. On się mógł pogodzić tylko z ostatecznym pogrzebem Polski. I właśnie temu wrogowi zaczęła od pół wieku służyć myśl powstańcza, operująca hasłem niepodległości… * Polak pod panowaniem rosyjskim ciągle był drażniony, obrażany, ciągle miał powód do oburzenia. * Zbudowawszy, w znacznej mierze dzięki brakowi mózgu politycznego w Polsce, nowe Cesarstwo Niemieckie pod swoją hegemonią, Prusy wyrosły na pierwszorzędną potęgę światową i zaciążyły nad całą środkową i wschodnią Europą, co tylko mogło im ułatwić dokończenie ostatecznej likwidacji kwestii polskiej. Przeszkodzić temu mogła tylko emancypacja Rosji spod ich wpływów, prowadząca do nieuniknionego starcia zbrojnego między dwoma mocarstwami. * Mówiąc o naszych dawniejszych powstaniach i o nowszych próbach w tym kierunku, staram się oceniać ich znaczenie ze stanowiska logiki politycznej. Zapominam, że wielu ludzi u nas nie umie o tym przedmiocie myśleć spokojnie i logicznie, że na jego poruszenie reagują przede wszystkim uczuciowo. * Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu ani nawet jednego pokolenia. Należy ona do całego łańcucha pokoleń, wszystkich tych, które były i które będą. Człowiek, który ryzykuje byt narodu, jest jak gracz, który siada do zielonego stołu z cudzymi pieniędzmi. * Naszym celem było stworzenie poważnego przedstawicielstwa polskiego w państwie rosyjskim, które by swym postępowaniem zmusiło Rosję do liczenia się z Polską i które by dla Polski zdobyło stopniowo na zewnątrz znaczenie czynnika polityki europejskiej. ** Opis: o polityce w Dumie rosyjskiej. * Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo – nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą… * Jedna rzecz była uderzająca: wszystko, co się znajdowało w jakimkolwiek, nawet najluźniejszym, związku z Żydami, było przeciw nam – ma się rozumieć, w imię patriotyzmu. Widoczne było, że główny kanał, przez który przenikają wpływy niemieckie do Polski – to nasze żydostwo. * Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swej partii, ani nawet dla swego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowią naród. Tylko ten w wielkich, przełomowych chwilach znajdzie właściwą drogę, kto ma poczucie odpowiedzialności względem tak pojętego narodu. * Rzymianie, którzy wcale nie byli najgłupszym narodem, mówili: chcesz mieć pokój – przygotowuj wojnę. Europa od paru dziesiątków lat hałaśliwie przygotowywała pokój powszechny i doszła do powszechnej wojny, największej, najstraszniejszej, jaką świat widział. * Mówi się często u nas o dwóch równorzędnych orientacjach, o dwóch przeciwnych kierunkach polityki polskiej podczas wojny, z których jeden wygrał, bo strona wojująca, z którą poszedł, wygrała. Nie – była tylko jedna polityka polska. * Faktem jest, że istnienie legionów, jakkolwiek przyczyniło nam wiele kłopotu, nie sparaliżowało od początku naszej akcji, a to najważniejsze. * Były też rzeczy, których nie rozumiałem całkowicie i które chciałbym lepiej zrozumieć. Chciałbym wiedzieć, skąd pochodziła ta wściekła, wydobywająca pianę na usta, nienawiść do nas, do ludzi, którzy szli inną drogą; skąd te groźby, że jak przyjdą do Warszawy, to nas powywieszają, skąd to publiczne oskarżanie ludzi w Galicji, gdzie zawsze groziła interwencja władz austriackich… * Na pewno byli tacy ludzie, co sobie życzyli zwycięstwa Niemców, żeby czasem endecy nie wygrali, i myśl ta była tak intensywna, że zapomnieli przy tym zapytać siebie, jak Polska na tym wyjdzie. * Ziemie stanowiące dziś Republikę Austriacką prędzej czy później staną się częścią państwa niemieckiego. Temu żadna siła nie przeszkodzi, bo to jest koniecznością życia. * Zawsześmy łatwo przyjmowaliśmy to, co przychodziło z zewnątrz, i miało ono w naszych oczach zazwyczaj większą wartość niż to, co swoje. W polityce to się wyrażało w łatwym uleganiu obcym wpływom, obcym natchnieniom, nawet wtedy, gdy te nas pchały do działania na własną szkodę. * Zwłaszcza imiona Lloyda George’a i Wilsona, jeżeli Żydzi umieją być wdzięczni, winny być w ich księgach złotymi zapisane głoskami. * Dotychczas nie mogę zrozumieć, jakimi myślami kierowała się Rada Regencyjna, gdy wysłała do Szwajcarii ks. Eustachego Sapiehę, z propozycją do Komitetu Narodowego w Paryżu, ażeby ten również uznał jej zwierzchnictwo nad sobą. Jak sobie wyobrażano uzależnienie polityki prowadzonej przeciw Niemcom od organu mianowanego przez Niemców i istniejącego pod ich opieką? * Pokój brzeski był ukoronowaniem polityki, która związała losy Polski z Austrią i z Niemcami, która się nazywała aktywistyczną, a której aktywność wyraziła się ostatecznie w roli barana na rzeź prowadzonego. Składany był na ofiarę bogu niemieckiemu, więc mu pozłocono rogi. * Co zaś do ostatecznego załatwienia kwestii polskiej na terenie międzynarodowym, kwestii granic państwa przede wszystkim, to cała nasza praca podczas wojny zostałaby zmarnowana, gdyby Piłsudski i obóz stojący za nim dostali wpływ na te sprawy. Znaliśmy dobrze ich niechętny stosunek do ziem zaboru pruskiego, ich gotowość oddania Ukraińcom większej części Galicji Wschodniej, wreszcie ich niedorzeczne pomysły federacyjne na wschodzie. Gotowi byliby zrealizować Polskę 5 listopada 1916 roku, powiększoną o zachodnią Galicję. * Właśnie, proszę panów, otrzymałem wiadomość o nowym „pogromie” w Polsce. W Kielcach paruset młodych Żydów, wyszedłszy z kinematografu, ciągnęło przez ulice z okrzykami: „Niech żyje Lenin! Niech żyje Trocki! Precz z Polską!”. Tłum się rzucił na nich i padły ofiary. Co by panowie zrobili, gdyby w którym mieście francuskim ukazała się na ulicach banda z podobnymi okrzykami, wołająca: „Precz z Francją!”? * Jeżeli mi kto zazdrościł zaszczytu reprezentowania Polski na konferencji pokojowej, to nie miał czego. Trzeba było mego dużego zdrowia do spełnienia tego obowiązku, a i ono w końcu nie wystarczyło… * Na posiedzeniu plenarnym konferencji, na którym Wilson wniósł swój projekt Ligi Narodów, zabrałem był głos, ażeby z kolei powitać ten projekt w imieniu Polski. W przemówieniu moim znalazły się słowa: „Kraj mój leży w tej części Europy, w której największe niebezpieczeństwa zagrażają przyszłemu pokojowi”. Mówiłem tylko po francusku. Otóż generalny tłumacz konferencji, p. Mantoux (Żyd), bardzo zresztą zdolny człowiek i znakomicie władający obu językami, przełożył te słowa na angielski: „Kraj mój przedstawia największe niebezpieczeństwo dla przyszłego pokoju”. * Co prawda są ludzie, którzy gdy mają do wyboru między krzywdą polską a niemiecką, wolą, żeby się stała krzywda Polakom: oni tak długo już byli krzywdzeni, że się mieli czas do tego przyzwyczaić… * Biorę całkowitą odpowiedzialność za politykę polską. Jeżeli nie dość pomyślne rozwiązanie tej wielkiej dla naszego bytu państwowego kwestii ziem zachodnich pochodzi w tej czy innej mierze z naszej nieumiejętności, czy zaniedbania – ja przede wszystkim jestem za to odpowiedzialny. Czy jako kierownik tej polityki przed wojną i w pierwszym okresie wojny, czy później jako przewodniczący Komitetu Narodowego w Paryżu, czy wreszcie jako pierwszy, a przez dłuższy czas jedyny, delegat polski na konferencji pokojowej – przez cały czas odpowiedzialność na siebie brałem i powiększałem ją przez to, iż starałem się nie dopuścić, ażeby cokolwiek z naszej strony było robione wbrew mojej woli, wbrew temu, co uważałem za dobre. * Gdyby nie było legionów, Rady Stanu, Rady Regencyjnej i jej rządu, armii Królestwa Polskiego itd., gdybyśmy mieli podczas wojny rząd narodowy na Zachodzie, gdyby armia nasza po stronie sprzymierzeńców była jedynym dobrowolnym czynem zbrojnym Polaków, gdybyśmy na tej podstawie mogli byli wchodzić w umowy, dawać w imieniu całej Polski zobowiązania i otrzymywać je od mocarstw – inaczej byśmy pewnie, ja i Paderewski, w Paryżu przemawiali. Ale w polityce nigdy nie powinno się mówić „gdyby” … * – Któż z was słyszał przedtem o Cieszynie? – zawołał na jednym wiecu w Anglii Lloyd George głosem człowieka, który zrobił odkrycie geograficzne. * W tragicznej chwili naszych niedawnych dziejów, kiedy z ust zawiedzionego polityka polskiego padły słowa: „dla Polaków można coś zrobić, ale z Polakami nigdy!” – rozpoczęły się głębokie i szybkie przemiany w ustroju społeczeństwa, które musiały doprowadzić do tego, że coś dobrego w Polsce można zrobić tylko z Polakami. * Ci głównie ludzie, którzy tylko dawali ojczyźnie, a nic od niej nie brali, budowali Polskę. Tylko pokolenia, które takich ludzi mają, tworzą przyszłość narodu. * Pomiędzy licznymi węzłami łączącymi ludzi w jeden naród dwa są szczególnej wagi: (1) wspólne dzieje, współżycie w ciągu pokoleń pod jedną władzą i we wspólnych instytucjach, wiekowa walka przeciw wspólnym wrogom; (2) wspólność życia duchowego oparta na wspólnym języku. Zgodnie z różnymi warunkami historycznymi różnych części Europy bądź pierwszy, bądź drugi z tych dwóch czynników odgrywa rolę przeważającą. ==Inne== * A czy myślicie państwo, że warszawiacy nie przyczyniają się do niemczenia Galicyi? Proszę obserwować podróżnych, wjeżdżających z Królestwa w granice monarchii austryackiej! Proszę patrzeć, jak taka, z przeproszeniem, małpa warszawska znalazłszy się w Szczakowej z całą forsą paple po niemiecku, bo chce mieć tę satysfakcyę, że już jest za granicą, już w obcym kraju, że może już skorzystać ze swego wykształcenia w obcych językach. Sam widziałem Polaków z Warszawy, odpowiadających po niemiecku konduktorom kolejowym, którzy się do nich po polsku zwracali. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 2, 1897 * Autor stwierdza głęboką różnicę etyczną między rasą polską i żydowską, uplastycznia ją z ogromną siłą, wreszcie formułuje ją przy sposobności. Pożycie tych dwóch żywiołów w jego powieści — to nie jest wzajemne zbliżanie się, asymilacya, ale wypieranie się wza­jemne, jednem słowem, walka bezwzględna. Ze stronic jego książki unosi się wiara, że żywioł polski w końcu zwycięży. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Blisko do piętnastu lat lat już istnieje nowy ruch narodowy wśród młodych, a jakże nikłe są siły, których dostarczył on obozowi narodowemu do pracy i walki na wszystkich polach. Ani jednego wybitnego naprawdę człowieka, czy to w dziedzinie myśli, czy też czynu. ** Źródło: list do ks. Prądzyńskiego, 13 lutego 1934 * Chyba też niema w literaturze naszej powieści, któraby tyle nowego z życia na papier przeniosła, co »Ziemia obiecana«. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Ci sami, co niedawno wespół z żydami uderzali zuchwale w podstawy naszego narodowego bytu, co przymierzali się z tymi, którzy obrażali najświętsze uczucia polskie, dzisiaj nam krzyczą, że poniżamy sztandar narodowy. Sztandar narodowy to nie jest płachta, która się potrząsa przed oczyma rozjuszonego byka! Nosić go trzeba wysoko, i dlatego dłoń, którą go trzyma, musi być silna. Jeżeli nad podźwignięciem sił naszych pracować nie będziemy, jeśli polityka nasza prowadzić będzie do ciągłego osłabiania naszego narodu, sztandaru tego nie utrzymamy. A kiedy on na skutek naszej słabości pochyli się ku ziemi, to wtedy ci, którzy dziś krzyczą o jego poniżaniu, pierwsi rzucą się, żeby go w błocie zdeptać!… ** Źródło: mowa Romana Dmowskiego wygłoszona na zebraniu prawyborców m. Warszawy, 1912 * Dziś Obóz Wielkiej Polski to jest właściwie obóz młodych Polaków, którzy mają tworzyć życie narodu polskiego, jego pracę na wszystkich polach, osłaniać piersiami swoimi jego byt i jego dobro przeciw wrogom, którzy by chcieli je zniszczyć, wziąć w swoje ręce losy państwa polskiego. ** Zobacz też: [[młodzież]], [[Polska]] * Dla niego [Reymonta] ludzie w społeczeństwie nie są matematycznemi jednostkami, ale faktami przyrodniczymi, wytworami rasy, wiekowego działania wpływów kulturalnych itd.. społeczeństwo zaś nie jest dowolną, mechaniczną mie­szaniną różnorodnych pierwiastków, ale organiczną całością, złączoną szeregiem wspólnych znamion, wierzeń, ideałów etycznych. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Do niczego również nie prowadzą zachcianki naśladowania metod faszyzmu. Faszyzm jest wielkim ruchem twórczym, ale wielkość jego i twórczość pochodzi stąd, że jest on ruchem narodowym, włoską narodową reakcją na idee XIX wieku, że łączy się z nim odrodzenie życia religijnego. (…) Metody wszakże polityczne faszyzmu są specyficznie włoskie, zastosowane szczęśliwie do warunków włoskich i do włoskiego charakteru narodowego. One właśnie stanowią tę stronę faszyzmu, której naśladować nie można. ** Źródło: ''Zagadnienia rządu'' (1927) ** Zobacz też: [[faszyzm]], [[Włosi]] * Galicyę można porównać z niezgrabnym chłopakiem, który idąc po raz pierwszy na większe zebranie towarzyskie, wynajął sobie garnitur, nie na niego skrojony. Skutkiem tego, zamiast się bawić, zamiast używać przyjemności, będącej w danym razie głównym celem, chłopczyna wyłącznie zajęty jest stosunkiem swej osoby do ubrania i męczy się rozmaitemi niewłaciwościami. To go pod pachami pije, to mu kołnierz na uszy włazi, to gors od koszuli tak się zachowuje, jakby się chciał z objęć kamizelki wydostać, a chwilami nawet zdaje mu się, iż część ubrania całkiem opadnie. Ciągle też, czy to tańcząc, czy rozmawiając z kobietami, czy jedząc przy stole, poprawia sobie ubranie i ani na chwilę o niem nie zapomina. Jak ten młodzieniec w pożyczonym garniturze, tak Galicya chodzi w swem prawie politycznem. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' X, „Przegląd Wszechpolski” nr 13, 1897 * Gdyby Polska nie miałaby tylu Żydów, nigdy by nie było rozbiorów. ** Źródło: ''Przewrót'', 1934, s. 270. * Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba. ** Źródło: „Gazeta Warszawska”, 1925 ** Zobacz też: [[Benito Mussolini]], [[faszyzm]], [[Europa]] * Gdybyśmy mieli dziś wszystkie kwestie rozwiązane, gdyby nad niczym nie trzeba było suszyć sobie głowy i o nic walczyć, nie pozostawałoby nic innego, jak powiesić się z nudów. Właśnie nierozwiązane kwestie stanowią treść życia. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' IX, „Przegląd Wszechpolski” nr 12, 1897 * Główna (…) trudność tkwi w samym charakterze dzisiejszego ustroju ekonomicznego, wysuwającego na czoło życia żywioły niższe moralnie, szerzące rozprzężenie obyczajowe, i w wielkim na życie współczesne wpływie Żydów, którzy właściwym swej rasie bezwstydem zarażają dziś szybko społeczeństwa europejskie. ** Opis: o [[kapitalizm]]ie w 1929. ** Źródło: Adam Leszczyński, [https://archive.ph/30o08 ''Jak prawica cenzuruje Dmowskiego''], wyborcza.pl, 3 stycznia 2014. ** Zobacz też: [[Żydzi]] * Granica między aktem walki politycznej a zwyczajną, ordynarną zbrodnią, między rewolucją a bandytyzmem nie istniała. To, do czego robienia, w imię celów rewolucji, żywioły prowadzące akcję rewolucyjną uważały się za upoważnione, te morderstwa partyjne, te rabunki pociągów i kas, połączone z mordowaniem ludzi uczciwie pełniących służbę, te mordy masowe zwykłych, skromnych policjantów strzegących porządku na rogach ulic – w oczach ludzi, którzy nie zatracili polskiej, zachodniej kultury moralnej, były po prostu czynami kryminalnymi. ** Opis: o działaniach PPS w walce o niepodległość. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,25160443,czy-jozef-pilsudski-byl-terrorysta.html alehistoria.pl], 9 września 2019. * Hitlerowcy rozumieją, że chcąc zorganizować Niemcy na podstawach narodowych, muszą zniszczyć pozycję Żydów i ich wpływ na społeczeństwo niemieckie. ** Źródło: ''Hitleryzm jako ruch narodowy'', szkic, 1932 * Humanitaryzm jest rzeczą piękną, ale humanitaryzm rozumny, umiejący przy obronie interesu narodowego uszanować wszystko, co dla ludzkości przedstawia wartość, nie pozwalający posiłkować się w walce środkami, poniżającymi godność człowieka. ** Listy Warszawiaka z Galicyi, „Przegląd Wszechpolski” nr 9, 1897 * Jak biały człowiek, pełny szlachetności, niemogący się zdobyć na wyrządzenie małej przykrości jednostce ze swej rasy, po nieludzku postępuje z Murzynem, którego cierpienia tyle go obchodzą, co i cierpienia jego psa lub konia, tak samo inteligentny przedstawiciel warstwy uprzywilejowanej, bardzo wrażliwy na cierpienia ludzi swej klasy, może się zupełnie spokojnie zachowywać wobec rozpaczającego nędzarza dlatego tylko, że tu objawy rozpaczy są inne i dla niego niezrozumiałe. ** Źródło: ''Powieść ludowa jako czynnik społeczny.'', "Życie" nr. 46 1890 * Jakżeż tedy sprawa ruska ma się rozwijać na gruncie uczciwym, jeżeli tych nieszczęsnych Rusinów ciągle kupowano i kupuje się… Austriacy im płacili za nienawiść do Polaków, później Moskale zaczęli im płacić za to samo i zdaje się, że po dziś dzień płacą, wreszcie Polacy płacą im dla zatkania gęby i nadzieją zapłaty pobudzają ich do hałasowania i manifestowania się również z nienawiścią dla polskości. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' IX, „Przegląd Wszechpolski” nr 12, 1897 * Jeden z mniej wytrawnych, choć dość znaczących „sanatorów” wypowiedział się w rozmowie: „my czekamy, aż wy się rozbijecie, na wewnątrz pokłócicie, a wtedy was wykończymy”. Jest to jedno z sanatorskich złudzeń, bo zlikwidować obozu narodowego nikt nie zdoła: nie jest on wyrazem, ani jakiejś doktryny, ani jakichś partykularnych interesów; wyrasta on z istoty narodu, jest organizacją narodowego ducha i gdy naród żyje, on zginąć nie może. Może on tylko nie stanąć na wysokości swych zadań, gdy zgłupieje i gdy go zaprzątać będą wewnętrzne rozterki. ** Źródło: w liście do księdza prałata Józefa Prądzyńskiego [http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=27], 13 lutego 1934 * Jestem w trudnym położeniu, bo oni [młodzi obozu narodowego] dość często powołują się na mnie, dają nawet do zrozumienia, że ich popieram (co nie przeszkadza, że tam, gdzie mogą, szerzą wieści, że jestem już skończony, do niczego, że nawet umysłowo podupadłem, że mój ''Przewrót'' już nie zawiera nic nowego, że to tylko powtórzenie ''świata powojennego'' – robią to nawet wśród młodzieży gimnazjalnej). Ja zaś nie chciałbym publicznie w gazetach ogłaszać, że całą tę frondę surowo potępiam, żeby nie dawać broni w ręce przeciwników. ** Źródło: list do ks. Prądzyńskiego, 13 lutego 1934 * Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować. * Jeżeli jest nagroda w życiu przyszłym za dobre czyny, to fraternizowanie z bydłem, do którego nikt większego wstrętu ode mnie nie miał, będzie mi policzone jako największe poświęcenie mego życia, poświęcenie nie bez pożytku. ** Opis: o Rosjanach, list do Ignacego Jana Paderewskiego. ** Źródło: Mariusz Kułakowski, ''Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień'' * Jeżeli położenie naszego narodu od lat wielu nieustannie się pogarsza, jeżeli sprawa nasza coraz gorzej stoi, jeżeli dobro naszego narodu w stosunku do innych ciągle się uszczupla – to przekonaniem mojem było i jest, iż przyczyna tego leży przedewszystkiem w tem, że naród nasz nie umie nad swymi interesami należycie czuwać, nie umie ich dzielnie i wytrwale bronić i nie umie nad pomnożeniem swego dobra skutecznie pracować. ** Źródło: mowa Romana Dmowskiego wygłoszona na zebraniu prawyborców m. Warszawy w sali Resursy Obywatelskiej, 1 października 1912 * Jeżeli ruch ruski ma być istotnie pozytywnym ruchem narodowym, jeżeli ma być pracą dla szerszych ideałów, dla przyszłości społeczeństwa, to praca dla sprawy ruskiej musi się łączyć z pewnym poświeceniem. Dopóki zaś na udziale w ruchu ruskim robi się interes materialny, dopóty ruchowi te ­ mu pozostaną obcymi wszelkie idealne pierwiastki. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' IX, „Przegląd Wszechpolski” nr 12, 1897 * Każdy naród ma inną etykę odpowiednio do swej wartości cywilizacyjnej, do stopnia społecznego rozwoju. Naród nasz, który niezaprzeczalnie niżej stoi w rozwoju od przodujących w cywilizacji narodów europejskich, jeżeli ustępuje im pod względem moralnym, to właśnie przez mniejszą zdolność poszanowania godności ludzkiej w sobie i w innych. ** Źródło: Roman Wapiński, ''Roman Dmowski'', Wyd. Lubelskie, Lublin 1988, s. 76. ** Zobacz też: [[Polacy]] * Kiedy literatura piękna, odtwarzająca życie inteligencyi, w najznakomitszych swych dziełach współczesnych maluje choroby psychiczne, nie chcąc kręcić się w kole oklepanych tematów, kiedy zatem występuje społecznie, jako element rozkładowy,-literatura, odtwarzająca życie ludu, wprowadza pierwiastki świeże, zdrowe, budujące. ** Źródło: ''Powieść ludowa jako czynnik społeczny.'', "Życie" nr. 46 1890 * Kiedy polska młodzież zmuszona jest uczęszczać do szkół niemieckich łub moskiewskich, kiedy ją pozbawiają praw a do kształcenia się w języku ojczystym, to nie tu leży krzyw da, że uczy się ona w tym języku, którego u kolebki nie słyszała, ale w tem, że pozbawiają ją możności uczenia się w języku, który będzie jej językiem w życiu prywatnem i publicznem, którego ona będzie głównie używała zarówno przy pracy na chleb, jak przy zaspakajaniu swych najwyższych potrzeb duchowych, w tem, że zamykają przed nią gwałtem dostęp do polskiego dorobku duchowego, do tego skarbca, nagromadzonego przez wieki, z którego musi ona bądź co bądź czerpać i z którego całe życie będzie czerpała. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'', „Przegląd Wszechpolski” nr 8 1897 * Małomiasteczkowy Żyd w Polsce popada w coraz większą nędzę…<br />Na to biadanie nie zwracano u nas uwagi. Mało kto prasę żydowską czyta, a jeżeli dochodziło ono czasami do uszu polskich, nie robiono sobie z niego wiele, uszy te bowiem nawykły do skarg żydowskich, przeważnie niesłusznych.<br />Tym razem wszakże skargi te mają aż nadto poważną podstawę. Szybkie ubożenie zawsze zresztą ubogiego małomiasteczkowego Żyda w Polsce jest niezbitym faktem. ** Źródło: ''Kwestia żydowska'' [https://web.archive.org/web/20050514145958/http://www.polonica.net/Kwestia_zydowska_Roman_Dmowski.htm], 1930 * Młodzież warszawska po r. 1894 przedstawia się niesłychanie blado, anemicznie, pod względem świeżości myśli jałowa, wobec władzy po­korna i uległa, wobec zaś kolegów Rosyan i Żydów zruszczonych, bardzo, zabardzo tolerancyjna. Pod osta­tnim względem posuwa się do tego stopnia, że prze­staje niemal czuć się w murach uniwersyteckich, jak u siebie, ale poczyna traktować uniwersytet, jako grunt neutralny, gdzie wszyscy, bez względu na narodowość, za jednakowych są uważani kolegów. ** Źródło: ''Młodzież uniwersytecka w Warszawie'', „Przegląd Wszechpolski” nr 22, 1897 * My, nowe pokolenie, mamy pojęcia inne. My uważamy, że zachowanie narodowości nie jest możliwe bez takiego czy innego stopnia niezawisłości politycznej. ** Opis: rozmowa z angielskim politykiem Donaldem MacKenzie Wallacem. * My Polacy lubimy żyć umówionemi kłamstwami, to też mówimy często o patryotach ruskich, nie mających uczucia nienawiści dla Polaków; tymczasem tego, co właściwie nazywa się patryotyzmem u Rusinów prawie nie spotykamy, natomiast zaś nienawiść do Polaków jest najwyraźniejszem ze wszystkich ruchu ruskiego znamieniem. Jest wielu takich Rusinów, którymby nic ruskiego nie zostało, gdyby im odebrać ruską do Polaków nienawiść. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 7 1897 * My Polacy nie dlatego dążymy do osiągnięcia politycznej niepodległości, nie dlatego staramy się oderwać od Niemców i Moskali, że mówimy innym, niż oni językiem, ale dlatego przedewszystkiem, że istniejąc jako odrębne państwo przez lat tysiąc blisko, wyrobiliśmy sobie polityczną i cywilizacyjną indywidualność, dzięki której posiadamy swoje, właściwe sobie potrzeby, których ani Moskal, ani Niemiec zaspokoić nam nie może. Poczucie tej wspólności potrzeb politycznych i odrębności ich od potrzeb Niemca lub Moskala, pamięć wspólnych losów i wspólnego działania przez tyle wieków – to są właśnie podstawy patryotyzmu i dążenia do wspólnej wszystkim Polakom niepodległości. Brak samoistności politycznej jest dla nas krzywdą, poczucie tej krzywdy jest cierpieniem, a naturalnym skutkiem tego poczucia są dzisiejsze nasze aspiracye polityczne. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' VII, „Przegląd Wszechpolski” nr 8 1897 * My, utrzymujemy, że państwo polskie może być silne tylko wtedy, jeżeli będzie państwem z centralną władzą polityczną, jak najszerzej samorządną, z jak najszerszą decentralizacją w sprawach kulturalnych, ekonomicznych itp., bo decentralizacja jest rzeczą główną – ale z jednym źródłem władzy państwowej, jednym sejmem i jednym rządem. ** Opis: na posiedzeniu Komitetu Narodowego Polskiego 2 marca 1919. * Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa. ** Źródło: ''Polska polityka i odbudowanie państwa'', 1925 * Na Reymonta tedy nietylko musimy patrzeć, jako na znakomitego artystę, wnoszącego do literatury nowy sposób malowania życia, w któ­rym silne odczucie rzeczywistości łączy się z nieznanym w naszej po­wieści temperamentem, siłą w kreśleniu scen i postaci, ale także, jako na powieściopisarza społecznego, przedstawiającego nowe w literaturze prądy naszego życia. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Najodpowiedniejszym polem dla naszej ekspansji narodowej są Litwa i Ruś (…) Jest to wielkie terytorium, w porównaniu z Królestwem i Galicją słabo zaludnione ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski”, wrzesień 1903 * Nędza galicyjska – to skutek geograficznego położenia kraju, rozmaitych czynników dziejowych i plemiennych, które wytworzyły gęste jego zaludnienie, to skutek przede wszystkim rozbioru Polski, wykreślającego najbardziej nienormalne granice temu krajowi, w reszcie skutek smutnej gospodarki rząd u austryackiego w czasach przedautonomicznych. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 3, 1897 * Nie chcąc naśladować Prusaków i Moskali, których bezwzględność w tępieniu kultury polskiej dała nam sie dosyć we znaki, nie powinniśmy nikomu swej polskości gwałtownie narzucać, nie powinniśmy, jak tam ci, nikogo zapraszać batem do biesiady przy wspólnym stole duchowym, gdy m u się podoba do osobnego zasiąść. ** Listy Warszawiaka z Galicyi, „Przegląd Wszechpolski” nr 9, 1897 * Niech Pan sobie przypomni, że moje „moskalofilstwo” zaczęło się od entente angielsko-rosyjskiej, że ja szedłem tylko konsekwentnie z Anglią i Francją, pomagałem jak mogłem do tego, żeby użyć Moskali przeciw Niemcom, dopóki i o ile użyć się dadzą. ** Opis: list do Ignacego Jana Paderewskiego. ** Źródło: Mariusz Kułakowski, ''Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień'' * Obserwując Polaków różnych dzielnic, doszedłem po przekonania, że kultura niemiecka zgubnie nader na polską umysłowość wpływa. Wyrosła na obcym gruncie, nie przystosowana do ducha naszej rasy, posiada ona mnóstwo pierwiastków dodatnich, wysokiej wartości, nie dających się wszakże zaszczepić u nas wobec braku gruntu przyrodzonego w naszym charakterze rasowym. Natomiast tępi ona w nas to, co stanowi naszą wartość, wyjaławia nas z narodowych właściwości psychicznych, odbiera nam polską lotność umysłu, wrodzony naszej rasie dowcip i wybitną u nas zdolność do uogólnień. Dlatego to uważam, iż wyzwolenie umysłowości galicyjskiej, tutejszych szkół średnich i uniwersytetów, z germańskiej niewoli duchowej jest jednem z najważniejszych zadań narodowych. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi XII'', „Przegląd Wszechpolski” nr 15, 1897 * Od dłuższego już czasu doszedłem do przekonania, że Piłsudski śni o dyktaturze wojskowej, o roli Napoleona wypływającego na fali rewolucji. (…) Taki człowiek, podniecany przez swoich współkonspiratorów, łakomych na władzę, łatwo gotów pokusić się o zamach na sejm. Zamach taki, moim zdaniem, skazany jest na fiasco w tym znaczeniu, że Polską rządzić bez poparcia narodu nikt nie jest w stanie. Nam wszakże musi chodzić nie o to, żeby podobny zamach spotkał się z niepowodzeniem, ale o to, żeby zamachu nie było. Sama próba takiego zamachu może Polskę zarżnąć… ** Źródło: ''w liście do Stanisława Grabskiego ''[http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=28], 14 marca 1919 ** Zobacz też: [[Józef Piłsudski]], [[Napoleon Bonaparte]] * Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa. * Polska beż Żydów, byłaby jak zupa bez pieprzu – bez smaku. ** Źródło: ''Polska polityka i odbudowanie państwa'', 1925 * Pomimo to wszystko mogę z całą szczerością oświadczyć, że nienawiści do żydów nie czuję. I w ogóle nie kieruję się w polityce nienawiściami. ** Źródło: mowa Romana Dmowskiego wygłoszona na zebraniu prawyborców m. Warszawy w sali Resursy Obywatelskiej, 1 października 1912 * Potępiam ją, [frondę w obozie narodowym] nie tylko dlatego, że rozbija ona jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla sprawy naszej szkodliwa. ** Źródło: list do ks. Prądzyńskiego, 13 lutego 1934 * Pozytywiści warszawscy zaatakowali myśl polską w imię nauki współczesnej, żądając nietylko prawa obywatelstwa, ale panowania dla poglądu na świat, opartego na wiedzy przyrodniczej. Ale sami nie na tej wiedzy wychowani, nie posiadali oni przyrodniczego sposobu myśle­nia i, przy całym swym dla pozytywistycznego kierunku surowym pietyzmie, nie umieli konsekwentnie go przeprowadzić i na jednolity sy­stem myślenia się zdobyć. W szczególności, w poglądzie na społeczeń­stwo i jego sprawy, żyli oni tem, czem żyła Europa w pierwszej poło­wie naszego stulecia, a więc spuścizną po wieku osiemnastym. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Prawdziwy patriotyzm nie może mieć na względzie interesów jednej klasy, ale dobro całego narodu. ** Źródło: Dybkowska A., Żaryn J., Żaryn M., ''Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności'' ** Zobacz też: [[patriotyzm]] * Praca naukowa jest szukaniem prawdy i wysiłki pracowników, którym często towarzyszy wielkie poświęcenie i wyrzeczenie się tego, co inni mają w życiu, z miłości prawdy pochodzą. Zbliżenie się z nauką, zrozumienie jej ducha rozwija w społeczeństwie miłość prawdy, wypiera z życia społecznego kłamstwo: kłamstwo poczciwe, polegające na złudzeniach co do siebie samych i co do świata zewnętrznego, złudzeniach, które były źródłem tylu klęsk naszej ojczyzny – i kłamstwo podłe, obmyślane i często zorganizowane, które znieprawia życie polityczne i rozkłada siłę narodu. * Propaganda rusyfikacyi za pomocą poezyi Puszkina jest pomysłem zupełnie chybionym, ten poeta bowiem nie może pociągnąć młodych serc i umysłów, a rozpala tylko instynkty pornograficzne. Jego rzekomy liberalizm w pierwszej dobie twórczości jest bardzo ściśle zespolony z pornografią i nawet powodem kary, jaka w mło­dości na Puszkina spadła, była zarówno nieprawomyślność polityczna, jak nieprzystojność obyczajowa. Jego „zakazane" poezye, wydawane niejednokrotnie zagranicą, obok złośliwych drwin z przedstawicieli władzy, nie wyłączając najwyższego jej uosobienia — cara, zawie­rają utwory sprośne i cyniczne, które nie ze względów politycznych ale ze względów moralności nie powinny być drukiem ogłaszane. ** Źródło: ''Listy Warszawskie'', „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1899. * Przed Polską, zdaniem moim, otwierają się tak świetne widoki jakich od wieków nie miała. Może ona wszakże z nich skorzystać tylko wtedy, gdy sama dorośnie do swego położenia i swych zadań. Wszystko zależy od tego, czy obóz narodowy polski w tych trudnych dla niego chwilach nie osłabnie ani w swej myśli, ani w działaniu.<br />Nie mam wątpliwości, że wiedzą to dobrze nasi przeciwnicy… To też dziś za pierwsze zadanie stawiają sobie skorzystać ze słabości czy głupoty tych czy innych żywiołów w naszym łonie, by nas rozwałkować, rozbić na grupy nawzajem się zwalczające… ** Źródło: w liście do księdza prałata Józefa Prądzyńskiego [http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=27], 13 lutego 1934 * Przekonaniem mojem było i jest, że największym naszem nieszczęściem narodowem jest nasza własna bierność, nasza ospałość polityczna. ** Źródło: mowa Romana Dmowskiego wygłoszona na zebraniu prawyborców m. Warszawy w sali Resursy Obywatelskiej, 1 października 1912. * Robi czasem na mnie wrażenie wołu, któremu wydaje się, że jest bykiem, i wdrapuje się na krowę… ** Opis: o Piłsudskim. ** Źródło: list do St. Grabskiego, 14 marca 1919 * Rosjanie pogardzają tradycją, uważają ją za przesąd. A ja uważam, że w niej leży podstawa kultury. ** Źródło: [https://web.archive.org/web/20120210111026/http://www.jednodniowka.pl/news.php?readmore=395 „Rozwój” nr 100, czwartek, 9 maja 1907] * Rozbiór Polski był faktem nie tylko dlatego szkodliwym, że powstrzymał samoistny rozwój polityczny i cywilizacyjny jednego z większych w Europie narodów, że wytworzył nienormalny układ ogólno-europejskich stosunków międzynarodowych, ale i dlatego, że tworząc nienaturalne granice państwowe, stał się przyczyną chorobliwych stosunków ekonomicznych. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 3, 1897 * Rusin, który tak samo tęskni za wolną Ukrainą, jak ja za niepodległą Polską, jest dobrowolnym lub mimowolnym aktorem, który mnie tylko naśladuje. On nie ma ani poczucia tej politycznej indywidualności, którą tylko wieki państwowego bytu wyrobić mogą, ani jasnej świadomości swych odrębnych potrzeb politycznych, którychby zaspokojenie tylko w „wolnej Ukrainie” znalazł, ani nawet nie może wyobrazić sobie, jakby ta wolna Ukraina wyglądała – jego ideał to właściwie frazes, którem u nie dało treści życie i który powstał przez naśladownictwo. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' VII, „Przegląd Wszechpolski” nr 8 1897 * Rząd rosyjski rozmaitymi czasy rozmaicie usprawiedliwiał swoje gwałty na Polsce. Dowodząc, że ziemie litewskie i ruskie stanowią odwieczną jedność z moskiewskim rdzeniem państwa carów, dziką działalność swą w tych ziemiach nazywał wyzwalaniem swego ludu z pod jarzma polskiego. Gnębiąc szlachtę w etnograficznej Polsce, podawał się za obrońcę uciśnionych ekonomicznie i politycznie włościan. Wieszanie i masowe wysyłanie na Sybir najlepszych sił społeczeństwa polskiego nazywało się uzdrawianiem narodu z chorobliwych marzeń, gwałty na unitach – przyjmowaniem na łono swego kościoła braci, których niegdyś przemoce oderwano i którzy teraz dobrowolnie powracają. Do ostatnich jeszcze czasów słyszeliśmy, że rząd rosyjski nic nie ma przeciw pomyślnemu rozwojowi narodowości polskiej, że chodzi mu tylko o zachowanie w całości granic państwa, o wytępienie dążności separacyjnych. ** Źródło: ''Nasz patriotyzm'', 1893 * Szkoła rosyjska w Polsce nie znosi wybitnych indywidualności— albo je odrzuca, albo łamie. Odrzuceni przez szkołę stanowią najlepszą część młodzieży, zarówno pod względem zdolności, jak charakteru; giną oni w szarej masie skutkiem niemożności zdobycia wykształcenia, wyjątki zaś tylko przez najtrudniejsze warunki na wierzch się wybijają. Do tych wyjątków należy Reymont. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Tak więc pod wpływem literatury pięknej, uprawiającej tematy ludowe, odbywa się proces wnikania pierwiastków psychicznych ludowych w życie duchowe warstw oświeconych czyli tak zwanej inteligencyi. Proces ten bezpośrednio pociąga za sobą zbliżenie duchowe pomiędzy inteligencyą a ludem, czyli, jeżeli można się tak wyrazić, demokratyzacyą psychiczną warstw oświeconych. Ta demokratyzacya psychiczna nie jest cofaniem się w rozwoju duchowym, jakby to można było sobie powierzchownie wyrozumować; przeciwnie musi ona wpłynąć w kierunku postępowym, jako proces, dający nowy materyał do rozwoju życia duchowego. ** Źródło: ''Powieść ludowa jako czynnik społeczny.'', "Życie" nr. 46 1890 * To jest jasne, że chcąc zapewnić przyszłość Polski, trzeba usilnie i konsekwentnie dążyć do tego, żeby Żydów w naszym kraju było coraz mniej (…). Podstawą ich siły jest opanowanie handlu w Polsce, a w części znacznej i rzemiosła, zażydzenie naszych miast i miasteczek. Polacy muszą sami wziąć w ręce swój handel, oczyścić z Żydów swe rzemiosła. ** Opis: w 1934. ** Źródło: Adam Leszczyński, [https://archive.ph/30o08 ''Jak prawica cenzuruje Dmowskiego''], wyborcza.pl, 3 stycznia 2014. ** Zobacz też: [[antysemityzm]] * Trzeba pamiętać, że, nie mając poważnych pod względem naukowym kandydatów Rosyan, władza mianowała na katedry miernoty, za to tylko, że posiadały odpowiednie przekonania polityczne. Pytanie teraz: co ma robić profesor, nisko stojący pod względem naukowym i w ogóle umysłowym, który do­stał katedrę za to tylko, że jest „dobrym Rosyaninem”? co ma robić, jak nie manifestować ciągle swego „do­brego ducha rosyjskiego” ? Co ma robić taki z prze­proszeniem idyota w rodzaju profesora fizyki Ziłowa, jak nie wielbić publicznie Murawiewa, „który uwolnił Litwę od jarzm a polsko-katolickiego”?… On to musi robić, żeby dowieść, iż nie jest zerem, że w braku kwalifikacyi naukowych „patryotyzm rosyjski” daje mu prawa do zajmowanej katedry. ** Źródło: ''Młodzież uniwersytecka w Warszawie'', „Przegląd Wszechpolski” nr 22, 1897 * U żadnego z powieściopisarzy naszych szlachetny kult siły oraz odczucie indywidualności narodowej i przywiązanie do niej, nie wyraziły się w takiej mierze, jak u Reymonta. Jego bohaterowie mają coś tytanicznego w sobie, przy całym realizmie w kreśleniu postaci i malowaniu scen życia, a każdy jest wybitnym przedstawicielem swej rasy, której znamiona autor z umiłowaniem utrwala na papierze. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * W ogóle fałszem jest twierdzenie, że polskość w państwie austryackiem ma całkowitą swobodę rozwoju, w jednych bowiem dziedzinach rozwój ten jest powstrzymywany, w innych narzucana jest niemczyzna; tylko ogół galicyjski w słabym stopniu podziela aspiracje narodowe innych zaborów i dobrowolnie panowaniu niemczyzny się poddaje. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi, XI'', „Przegląd Wszechpolski” nr 14, 1897 * W mojej naturze – przyznaję się otwarcie – tkwi element walki, tkwi upór, który wtedy, gdy mi wróg woła: każdy, byle nie Dmowski! każe odpowiedzieć: a więc właśnie Dmowski! ** Opis: o kandydowaniu Dmowskiego do IV Dumy rosyjskiej. ** Źródło: mowa Romana Dmowskiego wygłoszona na zebraniu prawyborców m. Warszawy w sali Resursy Obywatelskiej, 1 października 1912 * W stosunkach bowiem polsko-ruskich w Galicyi spotykamy się z rzadkimi dziwolągami: ażeby nie uciskać narodowości uciska się tu ludzi, do tej narodowości należących; ażeby nie mogło być mowy o latynizowaniu greckich katolików, gwałci się wolność i zabrania się ludziom przechodzić z jednego obrządku na drugi; ażeby pokazać, że się nic nie m a przeciw rozwojowi narodowości ruskiej, zakłada się ruskie gimnazyum i gwałtem się tam przenosi z polskiego katolików greckiego obrządku, wbrew woli ich i ich rodziców! ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' VII, „Przegląd Wszechpolski” nr 8 1897 * W walce nie ma zmiłowania, nie ma kapitulacji na dogodnych warunkach, można tylko zginąć lub zwyciężyć. ** Źródło: Wojciech Muszyński, Jolanta Mysiakowska, ''Lista strat osobowych ruchu narodowego 1939–1955, zeszyt 1'', 2008 * Wczoraj i dziś słońce pięknie świeci, więc zaczynam się rozweselać. Nadto poczciwy Hitler pracuje nad umocnieniem mojego dobrego humoru. ** Opis: przy owym cytacie warto zaznaczyć, iż jest on wyjęty z kontekstu i miał raczej dowcipne, ironiczne znaczenie. ** Źródło: list do Karola Waligórskiego ** Zobacz też: [[Adolf Hitler]], [[humor]] * Wierzę w Polskę dopóty, dopóki są w niej analfabeci. ** Opis: przy owym cytacie warto zaznaczyć, iż jest on wyjęty z kontekstu i miał raczej dowcipne, ironiczne znaczenie. ** Źródło: list do Ignacego Wapińskiego * Właściwie te narody tylko, które przez wieki całe tworzyły swe konstytucyę, jak Anglicy lub Szwajcarzy, są w tem położeniu, że prawo u nich jako tako odpowiada odczuwanej przez społeczeństwo potrzebie, i tam też, o ile można sądzić, polityka mniej ma znamion plagi, wciskającej się we wszystkie dziedziny życia i nad wszystkiem panującej. ** Źródło: ''Listy Warszawiaka z Galicyi'' X, „Przegląd Wszechpolski” nr 13, 1897 * Współrzędność procesu demokratyzacyjnego z nacyonalizacyą jest faktem, który potwierdzają i zjawiska patologiczno społeczne. Jednostki, zdemokratyzowane na obcych jedynie literaturach, zwykle odbiegają sympatyami od własnego społeczeństwa w kierunku źródła, z którego brały pokarm duchowy. Zjawiska te podciąga się zwykle pod miano kosmopolityzmu, jest-to jednak niewłaściwe zastosowanie wyrazu, gdyż należą one właściwie do zboczeń nacyonalizmu. ** Źródło: ''Powieść ludowa jako czynnik społeczny.'', "Życie" nr. 46 1890 * Względne wynarodowienie Galicyi, a właściwie jej miast, stanów i ogromny przedział między tą prowincyą a resztą Polski, przeszkadza nam częstokroć rozumieć Galicyan, a im nas nawzajem. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 2, 1897 * »Ziemia obiecana« jest powieścią w całem tego słowa znaczeniu społeczną. Daje ona możliwie pełny obraz etyczno-psychologiczny prze­mysłowego ogniska, przedstawia przeobrażanie się ludności rolniczej kraju na przemysłową, wreszcie rzuca silne światło na wzajemny sto­sunek trzech grup kulturalno-rasowych, Polaków, Niemców i Żydów. ** Źródło: ''NOWA POWIEŚĆ SPOŁECZNA. (UWAGI O „ZIEMI OBIECANEJ WŁ. ST. REYMONTA).'', "Przegląd Wszechpolski" nr. 2 1899 * Zorganizowany należycie naród jest potęgą, której nic na świecie przeciwstawić się nie zdoła. Wobec tego organizacja narodowa ma obowiązek działać uczciwie i otwarcie. Tylko obozy, działające przeciw narodowi i jego dobru, mają potrzebę uciekania się w walce o swe cele do środków nikczemnych – do kłamstwa, obłudy, oszczerstwa, nawet do skrytobójstwa.<br />Organizacja, wysoko ceniąca godność swego narodu, pragnąca, ażeby jak najwyżej stał pod względem religijnym i moralnym, może działać tylko środkami uczciwymi. Uczciwość wszakże, gdy staje do walki, wymaga wielkiego męstwa. Tchórze nigdy nie walczą uczciwie. ** Źródło: fragment przemówienia wygłoszonego na zakończenie obrad powołujących do istnienia OWP w Poznaniu [http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=24], grudzień 1926. * Związali oni [Żydzi] swą karierę z kapitalizmem nowoczesnym, na którego rozwój i charakter sami wielki wpływ wywarli, i przezeń spodziewali się dojść do całkowitego panowania nad światem. ** Opis: w 1930. ** Źródło: Adam Leszczyński, [https://archive.ph/30o08 ''Jak prawica cenzuruje Dmowskiego''], wyborcza.pl, 3 stycznia 2014. * Żydzi, nawet bardzo młodzi i idealni, nawet pracujący w polskim socjalizmie, mają po pierwsze skłonność do uważania się za odrębny żywioł z odrębnymi od reszty ludności interesami, zasługującymi na takie same uwzględnienie, jak wszelkie inne, a powtóre, że na Galicyę patrzą, jako na żydowską część Polski, że następnie Polacy sami dosyć chętnie ten pogląd podzielają. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 4, 1897 * Nauka nas uczy, że życie jest ruchem,<br />A ruch daje siłę, a siła jest duchem.<br />Jedzenie jest ruchem, więc pojmie to głowa,<br />Ze rozkosz jedzenia to rozkosz duchowa. ** Źródło: Mariusz Kułakowski, ''Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień'', Wydawnictwo Dębogóra 2018, s. 35. ==O Romanie Dmowskim== * Bez ideału, który on postawił i bez budzącej niechęć pruskiej karności nie byłyby dzisiejsze polskie ziemie zachodnie tym, czym stały się dla młodego państwa. ** Autor: Eryk Maschke, ''Roman Dmowski. Osteuropa.'' 10. 1935.H. 7, s. 391–410. * Bez wątpienia bez udziału Dmowskiego państwo polskie nie byłoby nigdy tym, czym pod jego wpływem mogło się stać na Konferencji Pokojowej. Było ono dziełem Wersalu, a to znaczy, skoro przyjmuje się zgoła samodzielną aktywność Polaków, dziełem Dmowskiego. ** Autor: Eryk Maschke, ''Roman Dmowski. Osteuropa.'' 10. 1935.H. 7, s. 391–410. * Dla dzisiejszych przeciwników stawiania pomnika Dmowskiemu jest on jedynie „antysemitą” i „nacjonalistą” – co oczywiście ma brzmieć hańbiąco. Tyle z niego zrozumieli, to ich problem. Tylko dlaczego mają uchodzić za wyrocznie! Mam nadzieję, że będziemy pamiętać o Romanie Dmowskim 11 listopada 2006 r. ** Autor: [[Jan Żaryn]] ** Źródło: [http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/opinie_061024/opinie_a_3.html ''Nie wyrzucajmy Dmowskiego na śmietnik historii''], „Rzeczpospolita”, 24 października 2006. * Jednak pan Roman [Dmowski], pozostając pod wrażeniem porannej wizyty w Belwederze, nie miał swego zwykłego humoru. To nie osobiste względy sprawiły, że chmura osiadła na jego czole, tylko głęboka troska o los państwa, rządzonego przez Piłsudskiego i jego kamarylę. Niedługo trzeba było czekać, by się przekonać, jak ta troska była uzasadniona. ** Opis: Marja Niklewiczowa o Dmowskim po spotkaniu owego z Piłsudskim w czasie pobytu tego pierwszego w Belwederze (wówczas siedzibie Naczelnika Państwa), 21 maja 1920. * Jeśli Dmowski sam, jako osoba, stoi może już poza światem dzisiejszej Polski, to jego idee są jednak elementarnymi składnikami polskiego bytu. Albowiem w głębi jednocześnie z polityczną klęską dokonuje się duchowe zwycięstwo świata, który reprezentował Roman Dmowski w ciągu swego życia. Idee mocarstwowe nowej Polski, wzrastającej pod władzą marszałka Piłsudskiego, są wzięte, z wyjątkiem stosunków czysto narodowych, z duchowego skarbca Narodowej Demokracji i Romana Dmowskiego. ** Autor: Eryk Maschke, ''Roman Dmowski. Osteuropa.'' 10. 1935.H. 7, s. 391–410. * Mąż stanu, który po wojnie światowej wprowadził swój naród między zwycięzców, wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął na rzecz Polski sprawę wileńską, wyzwolił miliony, milionom dał miliardy, został z dalszego państwowego życia Rzplitej wykreślony. Jego hasło umiłowane – Naród Polski – wymazane z konstytucji, aby po latach wrócić na afiszu wyborczym – przywłaścicieli. Jego twór ostatni – Obóz Wielkiej Polski – rozwiązany Jego symbol – miecz Chrobrego zdzierany z piersi bojowników jako antypaństwowy. Jego przyjaciele – znieważani. Jego słowo – konfiskowane. Jego imię tępione w podręcznikach szkolnych. A wszystko to dla stłumienia tej ideologii narodowej, która jednocześnie na oczach wszystkich podnosiła Włochy i Niemcy do niebywałej potęgi…<br />To już są rzeczy, urągające wszelkim zestawieniom historycznym. Tego ani u nas kiedy indziej, ani na świecie gdzie indziej nie było. A zresztą, może mu się to należało. Pewno dał państwu za mało. Więc pochowano go za miastem wśród najuboższych – na Bródnie. ** Autor: Władysław Konopczyński, ''O miejsce dla Dmowskiego w historii'', „Warszawski Dziennik Narodowy” nr 12, 12 stycznia 1939. * Można się było godzić lub nie z jego ideologią lub polityką w rozmaitych okresach długiego życia, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi i służenia bezinteresownie. ** Źródło: cytat z przedwojennego „Zielonego Sztandaru”. * Niektórzy przedstawiciele Kościoła przyzwyczają nas od dłuższego czasu do wspierania bardzo prawicowych inicjatyw, np. do wspierania ONR-u. Jest to bardzo przykre, ale wielu hierarchów albo nie wie, w co się angażuje, albo ma identyczne poglądy. Wielu z nich słychać na antenie Radia Maryja. Natomiast nie można się dać szantażować temu gronu osób popierających budowę pomnika. Nie należy zapominać, kim był Roman Dmowski! Odwoływanie się dzisiaj do Dmowskiego to jest odwoływanie się do antysemityzmu i ksenofobii. ** Autor: [[Marcin Kornak]], [https://archive.ph/BdAJ2 ''Roman Dmowski na pomnik. Białystok zrobi krok do tyłu?''], wyborcza.pl, 10 czerwca 2013. * (…) poglądy młodego pokolenia niemal w całości, poglądy inteligencji polskiej chyba w lwiej części, poglądy wszystkich innych warstw polskich w całych dziedzinach, są tak czy owak zaczerpnięte z Dmowskiego. ** Autor: [[Ksawery Pruszyński]] * Powstanie państwa polskiego wśród przeciwstawienia obu wielkich idej, narodowo-demokratycznej, prowadzonej przez Dmowskiego, która kładła główny ciężar na rzeczywiście przez Polaków zamieszkane obszary zachodnie, oraz reprezentowanej głównie przez Piłsudskiego, która wyraziła się w starym rozszerzeniu historycznej Polski. ** Źródło: w ''Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen'' (B. 29. 1935.s. 532) omawia W. Kuhn dzieło G. Wirsinga ''Zwischeneuropa und die deutsche Zukunft'' (Jena 1932) i podaje za Wirsingem syntezę powstania nowej Polski. * Przypomnijmy, że lider endecji z Królestwa, Roman Dmowski (…) w przeciwieństwie do piłsudczyków nigdy nie twierdził, że celem narodowców jest pełna niepodległość. Warszawscy endecy mówili jedynie o połączeniu ziem zaborów w jedno państwo pod berłem cara. Miała powstać Polska – z Warszawą, Poznaniem, Krakowem, być może Gdańskiem, ale już raczej nie ze Lwowem ani z Wilnem, bo te miasta Rosjanie uważali za swoje. Granica oparłaby się zapewne na Bugu. W przypadku zwycięstwa ententy powstałoby 20-milionowe państwo zależne od Rosji, z którymś z Romanowów na tronie. Jaką miałoby podmiotowość polityczną? Nie wiadomo, bo endecy nie wchodzili w szczegóły. ** Autor: [[Andrzej Chwalba]] ** Źródło: wywiad Mirosława Maciorowskiego, [https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,22941483,legiony-polskie-wojsko-inne-niz-wszystkie.html ''Legiony Polskie, wojsko inne niż wszystkie Legiony Polskie, wojsko inne niż wszystkie'', „Ale Historia”], wyborcza.pl, 29 stycznia 2018. ** Zobacz też: [[endecja]], [[niepodległość]] * Roszczenia do Prus Wschodnich znalazły zaciętych orędowników szczególnie w Narodowej Demokracji i jej wodzu Romanie Dmowskim. Ten ostatni uzyskał niewątpliwie wiele podczas wojny u mocarstw Ententy dla Polski dzięki swym pismom, nie przeprowadził jednak swych postulatów wschodniopruskich. ** Źródło: w czasopiśmie „Nation und Staat” (B. 6. 1932/3.s. 683) znajduje się omówienie książki Axela Schmidta ''Ostpreussen – deutsch in Vergangenheit, Gegenwart u. Zukunft'', 1933 * W historycznym przedstawieniu nie można rozdzielać postaci Dmowskiego od Piłsudskiego. Ale przy tym związku zapomina się zbyt często, czym on stał się dzięki sobie i przez swój własny czyn: politycznym filozofem Polski na przełomie XX w… Jednakże ta nowa Polska spoczywa niemniej na zrealizowaniu jego politycznych idej, jak na micie Marszałka i Legionów… Dobrze znane jest historyczne znaczenie drogi, po której prowadził on Polskę do Wersalu i przed życzliwe forum zwycięskich mocarstw… Obok tego jednak stoi jego twór duchowy, jego dzieło jak politycznego myśliciela, jego głęboko sięgający wpływ jako wychowawcy Polaków w narodowym samouświadomieniu – ogólne dzieło, którem mu w historii duchowego rozwoju jego narodu przyznaje szczególną pozycję. ** Autor: Eryk Maschke, ''Roman Dmowski. Osteuropa.'' 10. 1935.H. 7, s. 391–410. * W związku z 60 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległego Państwa Polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego Państwa, formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych. Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na konferencji w Wersalu przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej. Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania Państwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego. ** Źródło: uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 1999 w sprawie uczczenia 60. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego * Wykazano bezpośrednio z pomocą polskich źródeł, jak polska propaganda za „dostępem do morza” okazywała w czasie wojny światowej jedynie w grupie emigrantów Romana Dmowskiego usilne dążenie zdobycia Gdańska. Dmowski spróbował także potem, po zawieszeniu broni, przez „przejazd” wojsk polskich dostać Gdańsk gwałtem do rąk i wytworzyć przez to fakt dokonany. Podczas gdy „rzeczoznawcy” w Paryżu sekundowali mu przy przygotowaniu układu i pełne osiągnięcie celu wydawało się być bliskiem, Niemcy po raz pierwszy w tych ponurych dniach wypowiedziały veto przeciw żądaniu przewozu wojsk. ** Źródło: Erwin Höltze podaje w „Historische Zeitschrift” (B. 153.H.1. 1935.s. 210) referat z własnej pracy ''Die Freie Stadt Danzig'', Stuttgart 1935. {{SORTUJ:Dmowski, Roman}} [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (II Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Politycy polskiego ruchu narodowego]] [[Kategoria:Politycy II RP]] [[Kategoria:Politycy okresu zaborów]] [[Kategoria:Polscy myśliciele polityczni]] [[Kategoria:Polscy dyplomaci]] [[Kategoria:Polskie ofiary represji w Imperium Rosyjskim]] [[Kategoria:Rosyjscy politycy]] [[Kategoria:Więźniowie Cytadeli Warszawskiej]] tgue90ovmp4eoaq8x9y8hkjxol5tmul Zbigniew Boniek 0 7578 641907 637439 2026-04-27T15:07:18Z Nazwa1234 53893 641907 wikitext text/x-wiki [[Plik:Zbigniew_Boniek_2015.jpg|mały|{{center|Zbigniew Boniek (2015)}}]] '''[[w:Zbigniew Boniek|Zbigniew Boniek]]''' (ur. 1956) – [[Polska|polski]] [[piłkarz]], [[trener]], prezes [[PZPN]]. * 13.12.2022 – objawił się Maradona w Katarze. ** Opis: o Leo Messim, po meczu z Chorwacją w półfinale mistrzostw świata w 2022. ** Źródło: [https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/1035652/zbigniew-boniek-pozamiatal-wpisem-o-leo-messim sportowefakty.pl], 13 grudnia 2022 * Adam tego nie powiedział, dlatego powiem ja: na tym stadionie pokonaliśmy Niemcy, awansowaliśmy na mistrzostwa Europy, awansowaliśmy na mistrzostwa świata. Po karierze piłkarskiej, którą skończyłem wiele lat temu, popłakałem się tylko raz, po jednym meczu. Właśnie po wygranej z Niemcami. Adam, nigdy ci tego nie zapomnę. ** Opis: na pożegnaniu Adama Nawałki. ** Źródło: [https://www.sport.pl/mundial/7,154361,23627997,adam-nawalka-odchodzi-z-reprezentacji-polski-zbigniew-boniek.html sport.pl], 3 lipca 2018 {{wulgaryzmy}} * A nie, to w takiej sytuacji byłbym pierwszym, który Piszczka by bronił. Bez przesady, pół roku zawieszenia we wszystkich rozgrywkach oznaczałoby zrobienie z niego polskiego symbolu korupcji, a tak przecież nie było. Nie no, to już byłaby kurwa przesada. Co innego nie grać przez pół roku w kadrze, czyli raptem przez 1,5 meczu, a co innego w klubie. Ale właśnie taki jest skutek działania szalonych ludzi z Wydziału Dyscypliny. Różni tam już bywali, a teraz mamy kolejnego „fenomena”. Chcą wykorzystać swoje pięć minut, ogrzać się w mediach, tylko że w ich decyzjach materii i rozumu jest bardzo mało. Gdyby Piszczkowi groziła dyskwalifikacja na wszystkich frontach, to powinien z nią walczyć na śmierć i życie. ** Opis: o dyskwalifikacji Łukasza Piszczka. ** Źródło: [http://gwizdek24.se.pl/pilka-nozna/pilka-nozna/zbigniew-boniek-do-ukasza-piszczka-walcz-na-smierc-i-zycie-wywiad_199825.html „Super Express”], 11 sierpnia 2011 * Barcelona grała raczej słabo. Zaskoczyło mnie bardzo prowincjonalne zachowanie na boisku. Ich bramkarz, Marc-Andre ter Stegen, za każdym razem jak miał wybijać piłkę zachowywał się jak zawodnik wiejskiej drużyny, która prowadzi przez przypadek i musi ciągle opóźniać grę. Za to w 80. minucie latał za piłkami w lewo i prawo, żeby jak najszybciej zacząć grę. Nie pasowało mi to do Barcelony. Gdy w meczu ligowym słaba drużyna przyjedzie do lidera i prowadzi, to zawodnicy się kładą i łapią ich skurcze, itd. W przypadku Barcelony zdziwiło mnie to podejście. ** Opis: o meczu AS Roma – FC Barcelona, wygranym przez gospodarzy 3:0. ** Źródło: [https://www.sport.pl/pilka/7,65041,23254673,liga-mistrzow-as-roma-barcelona-zbigniew-boniek-zaskoczylo.html sport.pl], 11 kwietnia 2018 * Beenhakker to sympatyczny facet, ale powiedzmy sobie wprost: czasem zachowuje się jak mały Pinokio. Kłamie, kręci, próbuje się wyprzeć pracy dla ukochanego Feyenoordu. Tylko po co? ** Opis: o [[Leo Beenhakker]]ze. ** Źródło: [http://mundial.wp.pl/kat,1019539,title,Boniek-Beenhakker-klamie-i-kreci,wid,11094721,wiadomosc.html wp.pl], 5 maja 2009 * Bo historię polskiego futbolu tworzą działacze, nie piłkarze. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 kwietnia 2006 * Co on pierdoli. Pierwszy raz go słucham. Myślałem, że to kawał skurwysyna. Jest gorzej… Żeby nie było wątpliwości. Chodzi o Samuela P. Chory człowiek przełączam na Juve-Udinese. ** Opis: o wywiadzie z Samuelem Pereirą na Kanale Zero. ** Źródło: [https://przegladsportowy.onet.pl/ofsajd/zbigniew-boniek-atakuje-samuela-pereire-chory-czlowiek/2fgjwtc onet.pl], 12 lutego 2024 * Czułem się jednak spełniony, zdobywałem europejskie puchary, miałem medal MŚ, a tu na zgrupowaniu kadry słyszę, że nie można nosić ciemnych okularów czy coś podobnego. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 kwietnia 2006 * Dla mnie tak. To znaczy Pelé był już w moich czasach legendą. Słyszeliśmy o nim w kółko, ale prawie nikt nie widział go w akcji. Filmików w internecie jeszcze nie było. Więc ja nie wiedziałem dokładnie, gdzie przebiega granica między prawdą a fikcją w tym, co się mówi o nadludzkich wyczynach Brazylijczyka. Słowem, Maradona był dla mnie kimś realnym. Grałem z nim, mogłem go dotknąć, sfaulować, podziwiać, pogadać. Pelé był mitem. ** Opis: odpowiedź na pytanie czy Diego Maradona jest lepszy od Pelego. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,154903,23408447,zbigniew-boniek-co-rozni-maradone-od-pelego.html wyborcza.pl], 17 maja 2018 * Drogi Ciro Immobile, gratuluję zdobycia Złotego Buta. Jako Polak Cię „nienawidzę” i wiesz dlaczego. ** Opis: o zdobyciu przez włoskiego piłkarza Ciro Immobile „Złotego Buta”. Wyprzedził w klasyfikacji Roberta Lewandowskiego. ** Źródło: [https://sport.onet.pl/pilka-nozna/zbigniew-boniek-znow-zaskoczyl-jako-polak-nienawidze-cie/w0h78m5 onet.pl], 30 lipca 2020 * Dziadek dzisiaj nie wytrzymał, niestety. Kompletny brak klasy, szkoda. ** Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w którym określił Donalda Tuska jako niemieckiego agenta. ** Źródło: [https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/jaroslaw-kaczynski-ostro-do-donalda-tuska-zbigniew-boniek-wprost-dziadek-nie/5ckhttq przegladsportowy.onet.pl], 11 grudnia 2023 * I są już pierwsze konsekwencje tego, że u nas jest inaczej. Praw telewizyjnych nie można sprzedać, ceny są niższe. Płacimy za to, że pielęgnujemy bydło, pielęgnujemy 150 kibolskich głów w każdym klubie. Płacą za to wszyscy, i to miliony euro. Kiboli zadymy nic nie kosztują. W Anglii wejście na boisko to 5 tys. funtów kary i 10 lat zakazu stadionowego. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/243455/Boniek-pielegnujemy-bydlo/ ''Boniek: pielęgnujemy bydło'', wprost.pl, 8 maja 2011] * Ja tych debat nie słucham, bo nie ma czego słuchać. Tam jest dwóch poważnych kandydatów, a reszta nie wiadomo skąd się wzięła. Umówmy się: jest kandydat, o którym nie wiedziałem, że istnieje w ogóle. Mieliśmy kiedyś Stanisława Tymińskiego, który z czarną teczką przyjechał do Polski i prawie 40 proc. Polaków na niego głosowało. Jest dwóch-trzech kandydatów poważnych. ** Opis: o debacie kandydatów na Prezydenta RP w Super Expressie. ** Źródło: [https://www.sport.pl/sport/7,190590,31894699,tak-boniek-podsumowal-debate-prezydencka-jak-w-ogole-ktos.html#do_w=441&do_v=1306&do_st=RS&do_sid=1946&do_a=1946&s=BoxSportImg7 sport.pl], 29 kwietnia 2025 * Jednak minęły dwa lata od Euro i ci sami piłkarze, dwa lata starsi, nie mogli być mocniejsi. A może też trzeba znowu wrócić do czasów sprzed Euro 2016, gdy piłkarze w tej kadrze nie zajmowali się tyloma sprawami poza graniem? Niekoniecznie mi się podobało, że Robert Lewandowski wypowiadał się np. o tym, czy Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński powinni zagrać w młodzieżowym Euro. Na mundial przyjechała drużyna z inną mentalnością niż ta z Euro, innymi chęciami, nie tak wygłodzona. Do tego popełniono błędy w zarządzaniu grupą, za mało tam chyba było konkurencji wewnętrznej. Np. Kuba Błaszczykowski i Kamil Grosicki czy grali w klubach czy nie, mieli miejsce. Wykonali ogromną robotę, żeby pojechać na mundial, ale też zabrakło dla nich alternatywy na skrzydłach, większej konkurencji w kadrze. ** Opis: o występie reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji. ** Źródło: [https://www.sport.pl/pilka/7,65042,23798310,nowy-sezon-w-sport-pl-zbigniew-boniek-o-letniej-klesce-kadry.html gazeta.pl], 18 sierpnia 2018. * Jest piękny, ładny, cudowny, jest jak… Titanic. Trzeba zobaczyć czy będzie płynął prosto czy będzie miał problemu z zarobieniem na siebie. ** Opis: o Stadionie Narodowym w Warszawie. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1734805,0,1,jest-piekny--cudowny-jak-titanic,wiadomosc.html tvn24.pl], 14 lutego 2012 * Jeśli mam na chwilę użyć języka pana prezesa, to powiem, że to jest właśnie takie typowe latowe pierdolenie. Jak to się nic nie stało? Jakie niedopatrzenie? Otóż stało się. Mieliśmy niepowtarzalną szansę, aby nasz człowiek był wśród piętnastki ludzi, którzy podejmują najważniejsze decyzje w europejskiej piłce. Sami pozbawiliśmy się szansy systematycznych spotkań z najważniejszymi ludźmi w europejskiej piłce. ** Opis: komentarz do słów Grzegorza Laty o tym, że niezgłoszenie polskiego kandydata do Komitetu Wykonawczego UEFA było niedopatrzeniem. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/sport/pilkanozna/article387175/Boniek_Lato_zachlysnal_sie_wladza.html dziennik.pl], 26 maja 2009 * Kaziu, jak się zdenerwujesz, to daj, ja strzelę. ** Opis: wypowiedź w kierunku Kazimierza Deyny przed rzutem karnym na MŚ 1978 w Argentynie. ** Źródło: ''Skarb kibica – Mundial 2006'' (dodatek do „Przeglądu Sportowego”), 2 czerwca 2006 * Kiedy grałem w Widzewie, mogłem iść na mecz ŁKS i nikt mnie nie zaczepił. Dzisiaj już nie gram, ale bałbym się. (…) To, co się działo na stadionie Cracovii – dresiarz chodzący podczas rozgrzewki między piłkarzami Wisły, który nie wywołuje żadnej reakcji – to jest śmierć futbolu. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 kwietnia 2006 * Kłamstwo wymyślone, by je dobrze sprzedać. W mediach społecznościowych każdy chce zaistnieć, uchodzić za najbardziej wtajemniczonego, zmyśla, robiąc wodę z mózgu innym. Sensacja jest łatwym towarem. Byłem w szatni w Skopje, rozmowa nie wykroczyła poza normalne w takich przypadkach standardy. Piłkarze byli zadowoleni ze zwycięstwa, ale jednocześnie źli na siebie za styl, w jakim zagrali. ** Opis: o rzekomej kłótni w szatni między piłkarzami reprezentacji Polski po meczu z Macedonią Północną. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,154903,24887013,handel-klamstwem-prezes-boniek-o-konflikcie-lewandowskiego.html wyborcza.pl], 11 czerwca 2019 * Krzysiu, bez podniety. W tych wyborach byłeś graczem, który najwięcej wygrał pod każdym względem, ale nie masz żadnego wpływu na to kto wygra. Ukłony. ** Opis: do Krzysztofa Stanowskiego ** Źródło: [https://sport.fakt.pl/pilka-nozna/zbigniew-boniek-zaskakujaco-o-wyborach-szczere-slowa-na-temat-krzysztofa-stanowskiego/vvzcklc?utm_source=onet&utm_medium=referral&utm_campaign=post fakt.pl], 5 maja 2025 * Mama idiotów jest ciągle w ciąży. Ciągle ich ma i my musimy z nimi walczyć. ** Opis: o części kibiców Śląska Wrocław, którzy rzucili race na boisko w trakcie meczu z Legią Warszawa. ** Źródło: [http://sport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/boniek-o-rzucaniu-rac-mama-idiotow-jest-ciagle-w-ciazy,324368.html tvn24.pl], 9 maja 2013 * Miałem pewne obawy. Woźniak błędy popełnił. Odpokutował, dobrowolnie poddał się karze. Często słyszę, że może pracować w klubie, ale nie w kadrze, a to tak samo pozytywna organizacja. Jeżeli ktoś odbył karę i chce wrócić do normalnego życia, to ja nie widzę żadnego problemu. Lepszy jeden nawrócony niż stu sprawiedliwych. ** Opis: o wyborze przez Jerzego Brzęczka na trenera bramkarzy reprezentacji Polski Andrzeja Woźniaka, który został skazany w 2009 za korupcję i ustawianie meczów. ** Źródło: [https://sport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/mazurkiewicz-wozniak-i-gilewicz-wsrod-wspolpracownikow-brzeczka,855810.html tvn24.pl], 23 lipca 2018 * Można po takim meczu być wkurwionym. ** Opis: o meczu z Węgrami, zremisowanym 3:3. ** Źródło: [https://sport.onet.pl/pilka-nozna/kadra/wegry-polska-zbigniew-boniek-skomentowal-mecz-mozna-byc-wm/vfnvpyr onet.pl], 25 marca 2021. * Nasi trenerzy nie mają pojęcia, kto gra w drugiej lidze, a ja znam wszystkich piłkarzy z Serie A i B, bo tutaj wszyscy ich znają. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 kwietnia 2006 * Nasi piłkarze stanęli przed szansą na historyczny sukces, przed własną publicznością, mieli swój moment, ale woleli się kłócić o pięć biletów i pięć tysięcy euro. Znów zgubiło nas polskie piekiełko. Czuję okropny niedosyt. ** Źródło: [http://euro2012.przegladsportowy.pl/Pilka-nozna-Zbigniew-Boniek-o-EURO-2012,artykul,140586,1,291.html przeglad.sportowy.pl, 21 czerwca 2012] ** Zobacz też: [[Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012]] * Nawet jak będę miał po tym filmie cały tłum gejów przeciwko sobie, to jakoś to przeżyję.&nbsp; G…. mnie to obchodzi. ** Opis: o swojej roli w filmie dokumentalnym produkcji telewizji ZDF o homoseksualistach w futbolu. ** Źródło: [http://sport.wp.pl/kat,1726,title,Niemiecka-telewizja-robi-z-Bonka-homofoba,wid,11129281,wiadomosc.html wp.pl], 15 maja 2009 * Nie lubię tych cudów z przerwami medycznymi… Nie możesz? To aut i do domu. ** Opis: o przerwie w finale French Open 2020, jaką wzięła Sofia Kenin w meczu z Igą Świątek. ** Źródło: [https://www.onet.pl/sport/onetsport/zbigniew-boniek-skomentowal-kontrowersyjna-sytuacje-w-finale-french-open-singlistek/rgbj0vl,d87b6cc4 onet.pl], 10 października 2020 * Nie może być tak, że całe miasto płonie, a w jednym domu organizujemy wesele. ** Opis: o propozycji dokończenia rozgrywek Ekstraklasy przez Michała Świerczewskiego, prezesa klubu Raków Częstochowa. W Polsce ogłoszony był stan epidemii koronawirusa. ** Źródło: [https://www.sport.pl/pilka/7,173971,25815503,zbigniew-boniek-w-mocnych-slowach-skomentowal-plan-dokonczenia.html sport.pl], 24 marca 2020 * No cóż, Widzew Łódź awansuje, ale w sposób bardzo wstydliwy. Słabo to wyglądało. Gratulacje. ** Opis: o awansie Widzewa Łódź do I ligi. ** Źródło: [https://www.onet.pl/sport/onetsport/widzew-lodz-awansowal-zbigniew-boniek-skomentowal/xbfz0c2,d87b6cc4 onet.pl], 25 sierpnia 2020 * No to ile tych tytułów mistrza Polski zdobyła Legia? Pytanie bardzo na czasie po „spowiedzi” kolegi Szeligi. Co na to kibice i władze klubu? Temat na pewno bardzo gorący. ** Opis: reakcja na wywiad Grzegorza Szeligi, byłego piłkarza Wisły Kraków, dla portalu onet.pl. W wywiadzie Szeliga przyznał się do sprzedaży meczu z Legią Warszawa w ostatniej kolejce sezonu 1992/1993. ** Źródło: [https://www.sport.pl/pilka/7,65039,27834431,boniek-wbil-szpilke-kibicom-i-wladzom-legii-no-to-ile-pytanie.html sport.pl], 23 listopada 2021. * Panie Bielan, jako Polak – katolik niezaangażowany politycznie, mąż, ojciec, dziadek mam prośbę. Proszę mnie nie straszyć LGBT. To tyle. Miłego dnia. ** Źróło: [https://sport.onet.pl/pilka-nozna/zbigniew-boniek-kontra-politycy/w488n1n onet.pl], 11 czerwca 2020 * Patrząc na to z boku – tu nie o wolność słowa tylko o wolność portfela chodzi. Widząc, ile Pereira zarobił w ciągu ostatnich 5/6 miesięcy, można śmiało stwierdzić, że jest najdroższym kelnerem w Polsce. ** Opis: o ujawnionych zarobkach [[Samuel Pereira|Samuela Pereiry]]. ** Źródło: [https://sport.radiozet.pl/pilka-nozna/horrendalne-zarobki-w-tvp-boniek-kpi-z-pereiry-najdrozszy-kelner-w-polsce radiozet.pl], 28 grudnia 2023 * Paulo Sousa stawiając pieniądze przed przyzwoitością czy zasadami stracił chyba wszystko w naszej rzeczywistości. Uważam jednak ze teraz zadziała wkur…. całej grupy i szanse w barażach się zwiększą. Nowy prezes niech zrobi dobry wybór (trzymam kciuki) i gramy dalej. ** Opis: o odejściu Paulo Sousy w funkcji trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej. ** Źródło: [https://www.sport.pl/pilka/7,65037,27950496,boniek-jest-niemozliwy-znalazl-pozytyw-w-decyzji-sousy-zadziala.html sport.pl], 27 grudnia 2021 * Polacy są mocni, gdy mają żołądki przyklejone do pleców, obawiają się, czują zagrożenie. W sporcie generalnie, a w piłce szczególnie, nie umiemy dobrze odgrywać roli faworytów, potentatów. Takie geny, nie dorośliśmy do tego. Widać to było na mundialu i nie tylko. Dla naszego własnego dobra powinniśmy czuć się słabsi przed każdym meczem. Włosi w ostatnich 12 spotkaniach wygrali tylko z Albanią, Izraelem i Arabią Saudyjską. Niewątpliwie przeżywają regres. Ale w Lidze Mistrzów wystawią cztery drużyny. Ich piłkarze nie są aż tak słabi, tylko w reprezentacji standardowi dają najwyżej 50 proc. tego, co pokazują w klubach. Nie zapędzajmy się. ** Opis: o polskich piłkarzach. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,154903,23912312,pilkarze-musza-sie-bac.html wyborcza.pl], 12 września 2018 * Polska jest piłkarskim Titanikiem. Tam statek był dwa metry pod wodą, a niektórzy dalej tańczyli. Mam wrażenie, że z naszym futbolem jest podobnie. Idziemy na dół, ale zabawa trwa. Jak gramy między sobą, to jest fajnie, podniecamy się… A jak przyjdzie grać w Europie, to zabawa kończy się bardzo szybko. ** Źródło: [http://sport.onet.pl/pilka-nozna/liga-europy/polska-jest-pilkarskim-titanikiem-idziemy-na-dno-a,1,3414043,wiadomosc.html onet.pl] ** Zobacz też: [[reprezentacja Polski w piłce nożnej]] * Poseł Kowalski się dostał, to też wielki sukces. Przed chwilą puścił na Twitterze, że się cieszy, my też się cieszymy. Jak to się mówi.. żartując można powiedzieć, że w każdym dobrym cyrku musi być… klaun. ** Opis: o zdobyciu mandatu poselskiego przez Janusza Kowalskiego. ** Źródło: [https://sport.radiozet.pl/pilka-nozna/zbigniew-boniek-wysmial-wysmial-posla-pis-w-dobrym-cyrku-musi-byc-dobry-clown radiozet.pl], 16 października 2023 * Poza tym polowanie środowiska piłkarskiego na Latę i Kręcinę, jak ktoś słusznie zauważył, trochę wygląda tak: „Chcemy dzisiaj pochować Lenina, by na jego miejsce wstawić Stalina”. Niestety, jeżeli nie zmienimy mentalności i metody myślenia, to ciężko będzie o lepszą, zreformowaną piłkę! ** Opis: o oskarżeniach o korupcje wobec Grzegorza Laty i Zdzisława Kręciny. ** Źródło: [http://sport.interia.pl/raport/afera-tasmowa-pzpn/news/boniek-o-aferze-tasmowej-w-pzpn-ie,1727751,7795 interia.pl], 29 listopada 2011 * Przepraszam co to za debil? ** Opis: reakcja na wpis Jacka Ozdoby, polityka Suwerennej Polski, dot. meczu Polska – Niemcy. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbigniew-boniek-ostro-o-polityku-suwerennej-polski-padly-mocne-slowa/qq70ve5 onet.pl], 17 czerwca 2023 * Rządzić nie umie, ale za to świetnie potrafi kontrolować. Dobrze znając Janka jestem przekonany, że będzie bardzo pracowitym posłem. Grzegorz Lato w sejmie ani razu nie zabrał głosu. Jankowi Tomaszewskiemu to nie grozi. Z pewnością będzie popełniał błędy, ale z drugiej strony jestem przekonany, że nie będzie taki, jak wielu innych ludzi w sejmie, którzy załatwiali prywatne sprawy. Wręcz przeciwnie, zrobi wszystko, by pomagać ludziom i robić jak najlepiej dla Polski. ** Opis: o [[Jan Tomaszewski|Janie Tomaszewskim]], który został wybrany na posła. ** Źródło: [http://www.sport.pl/sport-lodz/1,117108,10444273,Zbigniew_Boniek_o_posle_Janie_Tomaszewskim____Rzadzic.html gazeta.pl], 10 października 2011 * Synuś co ty wygadujesz… i proszę bez takich porównań. ** Opis: komentarz do wpisu użytkownika Twittera, który porównał Bońka do Jarosława Kaczyńskiego. ** Źródło: [https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/885500/zbigniew-boniek-porownany-do-jaroslawa-kaczynskiego-mocna-riposta-prezesa-pzpn-u wp.pl], 8 czerwca 2020 * Trampkarz, chciał uczyć wszystkich nie mając żadnej wiedzy. Dołączy do grona tych co byli, krzyczeli, uczyli wszystkich i potem szybko zniknęli… ** Opis: o Jarosławie Królewskim, współwłaścicielu Wisły Kraków, który ogłosił swoje odejście z klubu. ** Źródło: [https://przegladsportowy.onet.pl/pilka-nozna/1-liga/zbigniew-boniek-ostro-o-wspolwlascicielu-wisly-krakow-chcial-uczyc-wszystkich/5sv4x8b przegladsportowy.onet.pl], 15 listopada 2022 * Tym, którzy chcieli trenera z zagranicy, mogę pokazać paszport włoski, a tym, którzy chcieli krajowego – paszport polski. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza” * U nas 16–17-latka już niczego się nie uczy, lecz psuje. ** Opis: w odpowiedzi na pytanie Rafała Steca „Czy jest możliwe, by u nas 25-latek nadawał się do transferu do wielkiego klubu?”. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 kwietnia 2006 * Wcześniej odebrali nam paszporty, zrobiono proces, przesłuchiwano 10 godzin. Cyrk, scenariusz do kabaretu. ** Opis: o „aferze na Okęciu”. ** Źródło: [https://www.sport.pl/euro2012/1,109077,8415711,Polski_pilkarz_pije.html sport.pl], 23 września 2010 * Widzew można ugiąć, ale nie można go złamać. * Widziałem dzisiaj Patryka Jakiego w Tv. Nie, nie o polityce. Trochę to źle wyglądało-spodnie w jedną kratkę, marynarka w drugą, koszula w trzecią. Reprezentuje nas Pan w Europie. Proszę pogadać z Kamilem Bortniczukiem lub Janem Kanthakiem. Jak nie to dam tel do Grzegorza Krychowiaka. Ukłony. ** Źróło: [https://sport.onet.pl/pilka-nozna/zbigniew-boniek-kontra-politycy/w488n1n onet.pl], 11 czerwca 2020 * Z Grzegorzem jest problem, bo on na moje merytoryczne argumenty jest w stanie odpowiadać tylko folklorystycznie. Szczypie mnie i szczypie i w końcu się doigra. Oświadczam publicznie i jemu też to powiedziałem osobiście, że jeśli do końca sierpnia jeszcze raz mnie zaczepi, dowiecie się o Grzegorzu bardzo wiele ciekawego. Naprawdę jest o czym opowiadać. My się pośmiejemy, a jemu nie będzie wesoło. To jednak ostateczność, zrobię wszystko, aby nie zniżyć się do jego poziomu dyskusji. ** Opis: o [[Grzegorz Lato|Grzegorzu Lacie]]. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/sport/pilkanozna/article421792/Boniek_Lato_robi_z_pilki_folklor.html dziennik.pl], 27 lipca 2009 * Z tego kraju zrobił się jeden wielki areszt śledczy. ** Źródło: „Życie Warszawy”, 10 stycznia 2005 ==Komentarze z meczu finałowego mistrzostw Europy w 2008 Niemcy – Hiszpania, 29 czerwca 2008== * Aragonés jest lekko podniecony. ** Opis: wypowiedź dotycząca trenera reprezentacji Hiszpanii Luisa Aragonésa. * Ballack uderzał z pół-okazji. * Chciałeś go pochwalić, ale on cię zdradził. ** Opis: do [[Mateusz Borek|Mateusza Borka]], który pochwalił jednego z zawodników, gdy ten zagrał daleką piłkę w pole karne przeciwnika. * Guiza ma chęć strzelenia bramki. * Jaka piękna cho… choreografia, tak? Dobrze mówię? ** Opis: wypowiedź dotycząca ceremonii rozdania medali po zakończeniu meczu finałowego. * Jak się obrońca pomyli to tragedia, jak napastnik zrobi dobrą decyzję to szczęście. * Lepiej trzymać piłkę krótko ale mądrze niż długo i niemądrze. * Od jutra wielka piłka idzie na wakacje. * Odwrócił się Ramos, ale zostawił plecy zawodnikowi niemieckiemu. * Od początku mistrzostw nie wierzyłem w Niemcy, mieli dużo luf. * O nie, przespałeś się. * Porażka starzeje człowieka. * Prawie staranowali starszego Aragonésa. * Pomylili się w dwudziestu, cała ławka rezerwowych się pomyliła. ** Opis: o ławce rezerwowych drużyny niemieckiej, która protestowała, domagając się odgwizdania faulu na jednym z zawodników. * Ruszyła, ruszyła ta niemiecka lokomotywa. * Stać nas na to, żebyśmy zrobili dobrze. ** Opis: komentarz dotyczący organizacji przez Polskę i Ukrainę [[Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012|mistrzostw Europy w 2012]]. * Siedzimy na nich, siedzimy na nich, siedzimy na nich. * Troszkę go uszczypnął, pogłaskał. * Ta długa piłka jest skazana na porażkę. ** Opis: komentarz po nieudanym zagraniu piłki przez jednego z zawodników. * Torres jest młody, ładny, dużo zarabia. Zobaczymy, co pokaże w drugiej połowie. * Trochę mu się nos wydłużył, jak Pinokio, troszeczkę tam faulował. * Tu już nie mogłeś podawać tej piłki do Torresa kolego. * To była akcja jak na podwórku – piłka do przodu i na wariata. * Wstajemy kolego Torres, wstajemy, to finał mistrzostw Europy, a nie mecz towarzyski. ** Opis: o Fernando Torresie, który sfaulowany leżał na murawie. * Za miękko, miałeś to mocniej kolego podać. * Zrobię ci egzamin – kto to może strzelać? ** Opis: pytanie do Mateusza Borka, dotyczące tego, który piłkarz będzie wykonywał rzut wolny. ==O Zbigniewie Bońku== * Bardzo szanowałem Zbigniewa Bońka, dopóki go nie poznałem. Ale to oczywiście żart. ** Autor: [[Artur Boruc]] ** Źródło: [https://sport.tvp.pl/49781555/pko-ekstraklasa-artur-boruc-o-karierze-legii-alkoholu-i-bonku sport.tvp.pl], 9 września 2020 * Ja mu tylko odpowiedziałem na jego zaczepki jego słowami: nie jego rower, nie jego pedały, niech nie próbuje pedałować. ** Autor: [[Grzegorz Lato]] ** Opis: o krytyce jego osoby przez Zbigniewa Bońka. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/sport/pilkanozna/article386623/Lato_Wiem_jak_sie_dogadywac_z_politykami.html dziennik.pl], 25 maja 2009 * Papież podszedł do Zibiego Bońka, faceta szczerego do bólu, który niczego się nie boi. Boniek spojrzał Ojcu Świętemu prosto w oczy i zapytał: „No, to kto jest najbardziej znanym Polakiem we Włoszech. Ojciec czy ja?” ** Autor: Sven-Goran Eriksson ** Opis: o audiencji u papieża Jana Pawła II. ** Źródło: [https://sport.onet.pl/ofsajd/sven-goran-eriksson-wspomina-audiencje-u-papieza-zbigniew-boniek-w-roli-glownej/7vc3df2 onet.pl], 29 kwietnia 2020. * Powiedzmy sobie wprost był Pan wybitnym piłkarzem, beznadziejnym trenerem i żałosnym prezesem. A o polityce nie ma Pan zielonego pojęcia. Nawet dziecko wie, że Tusk prowadził proniemiecką politykę. Czego sam Tusk nie ukrywał. Jeśli ma Pan wątpliwości i uważa Pan, że zna się na polityce, to zapraszam do debaty na ten temat. Bo wyzuwać jest łatwo, a podjąć dyskusje na argumenty dużo trudniej. O ile ma Pan odwagę! ** Autor: [[Jacek Ozdoba]] ** Opis: reakcja na wpis Zbigniewa Bońka, w którym Ozdoba został nazwany debilem. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbigniew-boniek-ostro-o-polityku-suwerennej-polski-padly-mocne-slowa/qq70ve5 onet.pl], 17 czerwca 2023 {{SORTUJ:Boniek, Zbigniew}} [[Kategoria:Laureaci plebiscytu redakcji Sportu]] [[Kategoria:Polscy działacze sportowi]] [[Kategoria:Polscy piłkarze]] [[Kategoria:Polscy trenerzy piłkarscy]] [[Kategoria:Selekcjonerzy reprezentacji Polski w piłce nożnej]] [[Kategoria:Sportowcy roku Przeglądu Sportowego]] que4iq81kbne5g0hgsnfa2232kf7z10 Berlin 0 8001 641909 627674 2026-04-27T15:51:26Z Tom5551 13909 cytat 641909 wikitext text/x-wiki [[Plik:BrandenburgGate2003.jpg|mały|{{center|Berlin, Brama Brandenburska}}]] '''[[w:Berlin|Berlin]]''' – stolica [[Niemcy|Niemiec]]. * Bo Berlin trzydziestych lat taki jest, jak cały świat. ** Autor: [[Kazik Staszewski]], ''1932 – Berlin''. * Ciągle jeszcze piszę z Niemiec, oczekując na upragniony wyjazd, który wciąż odwleka się i odkłada. Podnosi nas na duchu poczucie spełnienia obowiązku względem Ojczyzny, której krew, rany i zgliszcza zostały stokrotnie pomszczone. Za spalone i zburzone mury Warszawy widziałem gruzy setek wsi i miast niemieckich na czele z Berlinem. Stolica Niemiec leży w gruzach i trzeba długich lat mozolnej pracy, żeby doprowadzić to miasto do przedwojennego stanu. Zwiedzałem Reichstag, muzeum niemieckie, kancelarię Rzeszy, wchodziłem na kolumnę zwycięstwa nad Francją i ujrzałem jak straszliwie spustoszone jest miasto, skąd przez tyle lat kierowana była olbrzymia machina wojenna, która zdruzgotała nasz kraj i wiele innych. ** Autor: [[Wojciech Jaruzelski]] ** Opis: Z listu, który Wojciech Jaruzelski wysłał do rodziny jako dowódca plutonu zwiadu Ludowego Wojska Polskiego, 6 czerwca 1945. Berlin został zniszczony w 40% i w 10% jego infrastruktura podziemna. Dzielnica Mitte została zniszczona w 70%. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 13 grudnia 2008. „Leipziger Strasse” im Bezirk Mitte von Berlin. Architekturbüro Meyer Große Hebestreit Sommerer, Berlin, im Dezember 2017. * [[Jestem berlińczykiem]]. ** ''Ich bin ein Berliner.'' (niem.) ** Autor: [[John Fitzgerald Kennedy]] ** Opis: W przemówieniu skierowanym przeciwko [[Związek Radziecki|ZSRR]] i budowie [[Mur Berliński|Muru Berlińskiego]], Berlin Zachodni, 26 czerwca 1963. * To Berlin, wiecznie młode miasto. ** ''Das ist Berlin, Berlin, die ewig junge Stadt'' (niem.) ** Autor: Bruno Balz ** Opis: Słowa piosenki (wiele wykonań, m.in. [[Hildegard Knef]]) * W Berlinie oszczędzanie to standard. W metrze widzę ludzi w powycieranych sztruksach, marynarkach z łatami. Nikt się nie wstydzi, że zimą jeden pokój jest nieogrzewany. Bieda nie jest tu tematem tabu. ** Autorka: [[Agata Passent]], '' Nie mam kasy'', „Twój Styl” nr 6 (263), czerwiec 2012. '''Zobacz też:''' {{commons}} {{wikisłownik}} * [[Irving Berlin]] * [[Isaiah Berlin]] [[Kategoria:Miasta Niemiec]] [[Kategoria:Stolice państw]] o85k1qspvagk6kd0qqzqr8icu1yfuab Zbigniew Ziobro 0 8552 641902 638864 2026-04-27T14:51:34Z Nazwa1234 53893 641902 wikitext text/x-wiki [[Plik:Min. Zbigniew Ziobro 2022 2.jpg|mały|{{center|Zbigniew Ziobro (2022)}}]] '''[[:w:Zbigniew Ziobro|Zbigniew Ziobro]]''' (ur. 1970) – polski [[polityk]], [[prawnik]], minister sprawiedliwości. * Bezczelny Szwab! Już się nie kryją. Do tego potrzebny jest im Tusk. Drang nach Osten! ** Opis: o Manfredzie Weberze i jego wywiadzie dla FAZ. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/ziobro-wsciekly-bezczelny-szwab-6913843007908512a wp.pl], 28 czerwca 2023 * Buta kroczy przed upadkiem i o tym chyba zapomina pan prezes Rzepliński, który rości sobie prawo, żeby mówić, które orzeczenia są dobre, a które złe, które mu pasują, które nie pasują, zanim jeszcze dojdzie do rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Tak samo rości sobie uprawnienia, by mówić kiedy prokurator może prowadzić śledztwo, a kiedy nie i za prokuratorów decydować i z góry rozstrzygać, co jest słuszne, a co nie jest słuszne ** Źródło: [http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1657140,Sledztwo-w-sprawie-prezesa-TK-Buta-kroczy-przed-upadkiem ''Śledztwo w sprawie prezesa TK. „Buta kroczy przed upadkiem”''], polskieradio.pl, 19 sierpnia 2016 ** Zobacz też: [[Andrzej Rzepliński]], [[kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce]] * Byliśmy w sporze z Andrzejem Lepperem, jednak ta śmierć mnie bardzo poruszyła. Każda śmierć zwłaszcza nagła, tragiczna jest strasznym ciosem dla rodziny, której z tego powodu bardzo współczuję. Znałem Andrzeja Leppera, jako twardego, silnego mężczyznę i polityka – nigdy bym go nie podejrzewał o samobójcze skłonności. Nie wykluczam, że tak było, ale sprawa musi być dogłębnie wyjaśniona, bo są liczne pytania. ** Źródło: ''Śledztwo pod specjalnym nadzorem'', niezalezna.pl, 6 sierpnia 2011 ** Zobacz też: [[Andrzej Lepper]] * Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, TSUE zakwestionował zasadę, obowiązującą od dziesięcioleci. To, co było dobre za Millera czy Tuska, nagle jakoby narusza niezawisłość. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Nie uda się to! ** Opis: o wyroku TSUE dot. przenosin służbowych sędziów. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wyrok-tsue-zbigniew-ziobro-komentuje-chca-sklonic-polske-by-ulegla-szantazowi/6fsmfsj,79cfc278 onet.pl], 6 października 2021 * Donaldzie! Twój kumpel tęskni. ** Opis: o wywiadzie Aleksandra Łukaszenki, w którym ten wspomina o Donaldzie Tusku. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/szum-wokol-wywiadu-z-aleksandrem-lukaszenka-boi-sie-wideo/fyphhwz onet.pl], 11 października 2022 * Gdyby jednak tylko co dziesiąty z przebywających obecnie za kratkami zapłacił 500 zł, to wtedy miesięcznie do budżetu trafiałoby ponad 3 mln zł. ** Opis: o płaceniu więźniów za pobyt za kratkami. ** Źródło: „Życie Warszawy”, 4 kwietnia 2006 * Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z kim się spotyka. Obudźmy się! Oni tylko mówią, że bronią demokracji i wolności. W rzeczywistości chcą jedynie ograniczeń i zakazów. ** Opis: o udziale Szymona Marciniaka w w evencie biznesowym zorganizowanym przez Sławomira Mentzena i możliwych konsekwencjach dla sędziego. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/szymon-marciniak-pod-lupa-uefa-w-sieci-rozpetala-sie-polityczna-awantura/f9z9gvv,79cfc278 onet.pl], 2 czerwca 2023 * Jeżeli Donald Tusk nic nie zrobił, to ja bym go prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co proponujemy. (…) Mieliście też swojego prezydenta. Mieliście przytłaczającą większość. Mogliście zmienić wszystko. Mogliście poprawić ten wymiar sprawiedliwości. ** Opis: o [[Donald Tusk|Donaldzie Tusku]], [[PO]] i reformie wymiaru sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017–07–21/ziobro-w-sprawie-reformy-wymiaru-sprawiedliwosci-nie-rzucalismy-slow-na-wiatr ''Ziobro: skoro Tusk nic nie zrobił, to proszę, żeby nie przeszkadzał''], polsatnews.pl, 21 lipca 2017 ** Zobacz też: [[wymiar sprawiedliwości w Polsce]] * Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie. ** Opis: konferencja prasowa po zatrzymaniu dra Mirosława Garlickiego. Garlicki wytoczył proces o naruszenie domniemania niewinności przez wypowiedź ministra Ziobry, który został rozstrzygnięty przez polskie sądy na korzyść Garlickiego. * Każdy student prawa wie, że Trybunał nie jest kompetentny, by orzekać w sprawie uchwał. ** Opis: wypowiedź ze stycznia 2016 o braku kompetencji Trybunału Konstytucyjnego do kontroli uchwał Sejmu o wyborze sędziów. ** Źródło: [http://www.newsweek.pl/polska/wniosek-do-trybunalu-konstytucyjnego-zbigniewa-ziobro-w-sprawie-trzech-sedziow-trybunalu-konstytucyjnego,artykuly,403395,1.html ''Ziobro zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego wybór trzech sędziów TK''], newsweek.pl, 12 stycznia 2017. * Kiedy słucham tych bajeczek dla małych dzieci, które opowiadają Joasia i pani Ela Jakubiak, to jestem naprawdę zdumiony, że ktokolwiek, kto zna Jarosława Kaczyńskiego, w to uwierzy. Twierdzenie, że Jarosław Kaczyński jest sterowany przez kogokolwiek zza zasłony czy kurtyny, jest kompletnie sprzeczne z tym, co wiemy o nim przez całe lata. ** Opis: o plotkach wedle których miałby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na funkcji prezesa PiS. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1681289,0,1,joasia-i-pani-ela-opowiadaja-bajki-dla-malych-dzieci,wiadomosc.html tvn24.pl], 7 listopada 2010 * Liczę na was! Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami jak za czasów Trybunału Stanu. ** Opis: na posiedzeniu Sejmu, w odpowiedzi na skandowanie części posłów "Będziesz siedział!". ** Źródło: [https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=1&dzien=2&wyp=3&view=5 stenogram z posiedzenia nr 1 w dniu 14 listopada 2023], sejm.gov.pl * Ludzi dzielimy na bogatych, i na tych którym na co dzień nie staje. ** Źródło: konferencja prasowa * Ma pani wszelkie prawa. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,90039,6002280,_Jestem_lesbijka___Ziobro__Ma_Pani_wszelkie_prawa.html politbiuro.pl], 28 listopada 2008 * Miejsce zbrodni zostało zadeptane przez takich ludzi jak Leszek Miller, który pojawił się na miejscu i zadeptywał miejsce zbrodni zamiast umożliwić organom ścigania skuteczne pozyskiwanie dowodów. ** Opis: komentarz do odmowy wydania Edwarda Mazura przez sąd amerykański. ** Źródło: ''Fakty'', TVN, 21 lipca 2007 * Mówienie prawdy nie jest psuciem państwa. ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', 3 maja 2006 * Nic tak jak bezkarność nie zachęca przestępców do kolejnych zbrodni. ** Opis: dzień przed uruchomieniem tzw. sądów 24-godzinnych. ** Źródło: konferencja prasowa * Niemiec zawsze uważał Polaka za gorszego. Niemiec zawsze wie lepiej. Niemiecki polityk może wybierać sędziego, polski nie. Niemcy mogą mieć kopalnie węgla. Polacy nie. Hitler wpoił im przekonanie, że są rasą panów. Hitlera nie ma, przekonanie pozostało. ** Opis: o artykule „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dot. ustawy o sądownictwie. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/miller-oburzony-wpisem-ziobry-o-hitlerze-nie-gryzl-sie-w-jezyk-brednie/b4jq883 onet.pl], 13 lutego 2023 * Nie można dokonać manipulacji nagrania w formie cyfrowej. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/news/nie-mozna-zmanipulowac-nagrania-cyfrowego,1039197 interia.pl] * Niestety, stało się coś, co trudno nawet bez emocji komentować, bo stał się skandal: dziś KRS stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim skrzywdziła swoją decyzją tych świetnie przygotowanych, znakomicie wykształconych ludzi, którzy – mówię to w czasie teraźniejszym, bo liczę, że tak się stanie – są nadal wielką nadzieją polskiego sądownictwa. Dzisiaj KRS pokazała, że jest ciałem niereformowalnym. Pokazała, że cynicznie rozumiane interesy korporacyjne są ważniejsze niż interesy wymiaru sprawiedliwości, że ich interesy, tej, jak są sami nazywani przez sędziów, spółdzielni sędziowskiej, są ważniejsze. ** Opis: o odrzuceniu przez [[Krajowa Rada Sądownictwa|KRS]] wszystkich asesorów zgłoszonych przez ministra sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.tvp.info/34623181/ktos-w-krs-chce-uprawiac-polityke-totalna-polityke-obstrukcji ''„Ktoś w KRS chce uprawiać politykę totalną, politykę obstrukcji”''], tvp.info, 30 października 2017. * Pan poseł Duda zawdzięcza swoje istnienie w polityce mnie i posłowi Mularczykowi i zachowuje się bardzo nieładnie swoimi wypowiedziami o zdrajcach… Bo jeżeli ktoś kogoś zdradził, to on się zachował jak taki Judasz, poszedł za srebrniki do prezesa Kaczyńskiego, choć dzięki nam znalazł się w polityce. ** Opis: wypowiedź z 2014. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/przyjazn-ktora-konczy-sie-wojna-andrzej-duda-nie-pierwszy-raz-zdradzil-zbigniewa-ziobre-6148003210463361a ''Przyjaźń, która kończy się wojną. Andrzej Duda nie pierwszy raz zdradził Zbigniewa Ziobrę''], wp.pl, 25 lipca 2017 ** Zobacz też: [[Andrzej Duda]], [[Arkadiusz Mularczyk]], [[Judasz Iskariota]] * Pan premier Tusk ma bardzo duże ego i wszystko rozpatruje – całe zmiany w państwie, zmiany ustroju, jeżeli są podejmowane, to tylko z uwagi na jego osobę. Wszystko inne nie ma znaczenia. Chciałbym powiedzieć panu premierowi, że on nie jest aż tak ważny, jak sądzi, przynajmniej mogę to powiedzieć o sobie i moim środowisku. ** Opis: o [[Donald Tusk|Donaldzie Tusku]]. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-w-senacie-tego-chca-polacy-6146757361711233a ''Zbigniew Ziobro w Senacie: tego chcą Polacy''], wp.pl, 21 lipca 2017 * Podane w dniu dzisiejszym na stronach internetowych tygodnika „Newsweek” informacje zawarte w artykule ''Proces, który zmienił życie Zbigniewa Ziobry'' jakoby kiedyś przed laty chciałbym kupić marihuanę, są tak samo prawdziwe, jak to, że w każdy poniedziałek rano w redakcji Newsweeka autorzy tekstu – panowie Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz, wspólnie z redaktorem naczelnym – Panem Michałem Koboską molestują seksualnie pięcioletnich chłopców. ** Opis: oświadczenie odnoszące się do artykułu w tygodniku „Newsweek”. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1615138,11,item.html onet.pl] * Policja polityczna rządu Donalda Tuska przegląda laptop polityka konkurencyjnej partii. ** Opis: o przeglądaniu zawartości byłego laptopa ministra przez ABW. ** Źródło: [https://www.rp.pl/artykul/15,115322.html Ziobro zaskarży inwigilowanie laptopa], „Rzeczpospolita”, 2 kwietnia 2008 * Polski Żołnierzu, pamiętaj, żaden śmieć nie jest w stanie Cię obrazić. Bronisz nas, naszych dzieci, domów, Ojczyzny. Na polskie sądy może nie masz co liczyć, ale na Polaków zawsze. Jesteśmy z Ciebie dumni. Chwała Ci, polski Żołnierzu!. ** Opis: o wyroku sądu, który warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Władysławowi Frasyniukowi, oskarżonemu o znieważenie polskich żołnierzy. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zbigniew-ziobro-na-twitterze-zaden-smiec-nie-jest-w-stanie-cie-obrazic/3bfw6f7,79cfc278 onet.pl], 5 sierpnia 2022 * Powszechna diagnoza, jeszcze przed objęciem przeze mnie funkcji ministra sprawiedliwości, była taka, że państwo zupełnie nie radzi sobie z przestępstwami, do których dochodzi na styku polityki i biznesu. Potwierdziły to wnioski komisji śledczych, w których również uczestniczyłem. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita” 3 kwietnia 2008 * Prędzej odejdę z polityki niż zastąpię Jarosława Kaczyńskiego. ** Opis: w odpowiedzi na spekulacje [[Janusz Palikot|Janusza Palikota]] jakoby miał przygotowywać się do zostania prezesem PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1723300,11,1,1,item.html onet.pl] * Przypominam, że ta grupa zawodowa nigdy wcześniej nie otrzymała tak olbrzymiego wsparcia materialnego i organizacyjnego jak za czasów, kiedy byłem ministrem. Znacząco wzrosły wydatki na informatyzację, zorganizowałem największą liczbę etatów orzeczniczych, a także etatów dla asystentów sędziowskich, na wszystkich salach sądowych pojawiły się komputery. Wszystko po to, aby poprawić komfort pracy sędziom, gdyż uważam, że jest to praca, która zasługuje na stworzenie jak najlepszych warunków. Doprowadziłem też do zatwierdzenia w budżecie podwyżek dla sędziów i prokuratorów, które zostały odwołane przez Ćwiąkalskiego. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita”, 3 kwietnia 2008 * Przywracamy uczciwość i służbę w sądownictwie. Stawiamy na ogromną większość uczciwych i rzetelnych sędziów. Będą mieli godną reprezentację w Krajowej Radzie Sądownictwa. Czas najwyższej kasty dobiega końca. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/kraj/10040978/Ziobro-o-proponowanych-zmianach-w-sadownictwie-Czas-najwyzszej-kasty-dobiega-konca.html ''Ziobro o proponowanych zmianach w sądownictwie: Czas najwyższej kasty dobiega końca''], wprost.pl, 31 stycznia 2017. ** Zobacz też: [[Krajowa Rada Sądownictwa]] * Sadyści w polskich mundurach przerzucają kobietę, przez zasieki. Kobieta upada i krwawi. To fragment „dzieła” Agnieszki Holland. Córki stalinowca, który na ochotnika wstąpił do Armii Czerwonej i stał się propagandzistą zbrodniczego stalinowskiego systemu. Przestudiowała antypolską twórczość ojca i po nowatorsku, w wywiadach i w filmowej produkcji, kontynuuje jego dzieło. ** Opis: o filmie ''[[Zielona granica]]'' w reżyserii [[Agnieszka Holland|Agnieszki Holland]], którego fragmenty wyemitowała TVP. ** Źródło: [https://www.rp.pl/polityka/art39139861-tvp-emituje-fragmenty-zielonej-granicy-chroni-zrodlo-ktore-dostarczylo-film rp.pl], 20 września 2023 * Schetyna jest, niestety, taką ciemną postacią, nie chcę powiedzieć szarą eminencją, ale ciemną postacią tego rządu. To jest człowiek, o którym mówi się, że odpowiada za wszystkie takie ciemne sprawki, które są związane m.in. z nadużywaniem władzy, nadużywaniem służb specjalnych przeciwko opozycji. ** Opis: o [[Grzegorz Schetyna|Grzegorzu Schetynie]]. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article362362/Ziobro_cieszy_sie_z_procesu_ze_Schetyna.html dziennik.pl], 17 kwietnia 2009 * Szambiarz Andrzej Stankiewicz zanurkował dziś na dno szamba. Świadomie i celowo pomawia mnie o czyn obrzydliwy – ujawnienie informacji o stanie zdrowia męża Elżbiety Witek. Doskonale wie, że to absurd, dlatego nawet mnie o to nie zapytał. Nie zachował nawet pozorów rzetelności, bo nie o prawdę mu chodziło – cyngiel wykonywał zlecenie. ** Opis: o artykule na portalu onet.pl opisującym rywalizację między Beatą Szydło a Elżbietą Witek i roli Zbigniewa Ziobry w tej kwestii. ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8699708,zbigniew-ziobro-andrzej-stankiewicz-elzbieta-witek.html dziennik.pl], 16 kwietnia 2023 * Szansę na sukcesję po Kamińskim dla innego Polaka znacząco zmniejszyła jego kompromitacja w pełnieniu funkcji. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ziobro-PJN-chciala-nas-ubezwlasnowolnic,wid,13083476,wiadomosc_prasa.html ''Ziobro: PJN chciała nas ubezwłasnowolnić''], wp.pl, 29 stycznia 2011 ** Zobacz też: [[Michał Kamiński]] * To, co głosi RAŚ, to jakieś inspirowane z zewnątrz absurdy. ** Źródło: [http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ziobro;slask;jest;polski;nie;pozwolimy;go;oderwac,165,-1,805797.html money.pl, ''Ziobro: Śląsk jest polski, nie pozwolimy go oderwać'', 5 kwietnia 2011] ** Zobacz też: [[Ruch Autonomii Śląska]] * To jest gwóźdź do politycznej… zgadywanka… Andrzeja Leppera. ** Opis: podczas konferencji prasowej, po dymisji Andrzeja Leppera i akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. * To nie było zwykłe morderstwo kryminalne. Zbrodnia w Łodzi powinna być sądzona jako zbrodnia przeciw pokojowi i ludzkości. (…) Został przekroczony Rubikon. Od tego, co się wydarzyło w Łodzi w Polsce dużo łatwiej zabić człowieka z powodów politycznych. Ta straszna droga została właśnie wyznaczona. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by to się nie powtórzyło. ** Opis: o zabójstwie Marka Rosiaka w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/214628/Ziobro-w-Lodzi-popelniono-zbrodnie-przeciwko-ludzkosci/ wprost.pl, 22 października 2010] * Ufam, że pan prezydent, choć nie ma wielkiego doświadczenia politycznego, poszuka mądrej rady, a przede wszystkim, powtarzam, że będzie wierny wartościom. Bo w polityce są cztery poziomy: system wartości, strategiczne cele, taktyczne wybory, ale też zawsze obecne ambicje. Gdy rozrost własnego „ja” przerasta wartości i strategiczne cele, to błędne wybory taktyczne prowadzą na mieliznę. Jednak jeżeli prezydent rozejdzie się z wartościami naszego środowiska, to nie może zakładać, że zyska kolejny kredyt zaufania. ** Opis: pod adresem prezydenta [[Andrzej Duda|Andrzeja Dudy]]. ** Źródło: [https://koduj24.pl/ziobro-larwy-chca-sie-rozwijac-w-politycznym-ciele-prezydenckiego-zaplecza/ ''Ziobro: (…) larwy chcą się rozwijać w politycznym ciele prezydenckiego zaplecza (…)''], koduj24.pl, 1 sierpnia 2017 * Uważam, że wyrok jest sprawiedliwy. Pan Sobotka trafi do więzienia i o to tu chodziło. ** Źródło: Radio Zet, 21 listopada 2005 * W więzieniach jest ciasnawo i będzie jeszcze trochę ciaśniej. ** Źródło: „Rzeczpospolita”, 21 grudnia 2005 * Warto też pamiętać, że taki rozdział istniał u nas w czasach PRL, nadal istnieje w Rosji i na Białorusi. Czy to oznacza, że jest tam niezależna prokuratura? ** Opis: komentarz do realizowanego przez nowego ministra rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita” 3 kwietnia 2008 * Więc myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli, naszym zdaniem, gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa. ** Opis: o wyborze sędziów do [[Krajowa Rada Sądownictwa|Krajowej Rady Sądownictwa]]. ** Źródło: wystąpienie w Senacie, [https://x.com/Adbodnar/status/1217500526117560320 Twitter], 15 stycznia 2020 * W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland. ** Opis: o filmie ''Zielona granica'' w reżyserii Agnieszki Holland. ** Źródło: [https://web.archive.org/web/20230913063316/https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,30161622,swiat-dostrzegl-atak-ziobry-na-agnieszke-holland-reakcja-jest.html gazeta.pl], 6 września 2023 * W negocjacjach z Unią Europejską nie można być, za przeproszeniem, „miękiszonem”. Trzeba być twardym. Polski premier ma dbać o interesy Polski. Stoimy w perspektywie kolejnej fazy negocjacji i warto być konsekwentnym. Warto brać przykład z innych państw, które uważały że propozycje Komisji Europejskiej uderzają w ich interesy i nie bały się wetować różnych propozycji. ** Opis: o negocjacjach nt. budżetu UE. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ziobro-w-negocjacjach-nie-mozna-byc-miekiszonem/3rjr8lc onet.pl], 25 listopada 2020 * Zmiany w sądownictwie są elementem reformy wymiaru sprawiedliwości, do którego zobowiązał się nasz rząd. (…) Reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa była naszym wyborczym zobowiązaniem; nie rzucaliśmy słów na wiatr. (…) Sprawny, profesjonalny, działający uczciwie wymiar sprawiedliwości jest marzeniem wielu Polaków. Niestety, póki co jest marzeniem, które nasze ugrupowanie PiS i Zjednoczonej Prawicy zobowiązało się w swoim programie zrealizować. ** Opis: o reformie wymiaru sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/307219921-Ziobro-malo-prawdopodobne-by-prezydent-zawetowal-ustawe-o-SN.html ''Ziobro: mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN''], rp.pl, 21 lipca 2017 ==O Zbigniewie Ziobrze== * Brutus zawsze stoi blisko, zawsze jest za plecami. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Opis: komentując w „Polska. The Times” sytuację, gdy Zbigniew Ziobro pozostał nadal jednym z zastępców Jarosława Kaczyńskiego. ** Źródło: „Rzeczpospolita”, 28 lipca 2010 * Byłbym na pana miejscu bardziej ostrożny w ocenie kodeksu, bo się pan na tym nie może znać, o czym świadczą spowodowane przez pana zmiany w kodeksie karnym wyraźnie w opinii większości karnistów psujące jego jakość. ** Opis: list otwarty, „Gazeta Wyborcza”, 28 maja 2007, s. 27. ** Autor: [[Andrzej Zoll]] * Czy dobrze pamiętam, że to pan był ministrem sprawiedliwości, gdy uzbrojone bandy atakowały ludzi o 6 rano, a jedna z pań, którą chcieliście zamknąć popełniła samobójstwo? Czy dobrze pamiętam? ** Autor: [[Marek Siwiec]] ** Opis: do Zbigniewa Ziobry podczas debaty w Parlamencie Europejski podczas przemówienia Donalda Tuska. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75248,9900249,Wojny_polsko_polskiej_cd__PiS_atakuje_rzad_w_Parlamencie.html wyborcza.pl], 6 lipca 2011 * Dla Ziobry, który jest relatywnie młodym posłem, to może duży wydatek. Ale tym bardziej powinien zastanowić się, co mówi, bo w tym ziobrotoku było obrażanie ludzi. On po prostu nie lubi ludzi. ** Autor: [[Ryszard Kalisz]] ** Opis: o wyroku nakazującym przeproszenie dra Mirosława Garlickiego. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85401,5630484,By_przeprosic_doktora_G___Ziobro_moze_zaplacic_142.html politbiuro.pl], 26 sierpnia 2008 * Dla polityki byłoby dużo lepiej, gdyby Ziobro został księdzem. Obawiam się jednak, że terroryzowałby wiernych z ambony. Pewnie też nie dawałby rozgrzeszeń, węszył i szukał grzeszników, przesłuchiwał na spowiedzi. Zaś na plebanii zrobiłby areszt wydobywczy… ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Gdy zginęła Blida, nie wyciągnięto konsekwencji wobec Zbigniewa Ziobry. Gdy odebrał sobie życie bandzior, rozstrzelany został Ćwiąkalski. ** Opis: [[Janusz Palikot]] ** Opis: o dymisji [[Zbigniew Ćwiąkalski|Zbigniewa Ćwiąkalskiego]]. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article302239/Palikot_do_studentow_Jestem_lesbijka.html dziennik.pl], 23 stycznia 2009 * Jak ja widzę Zbigniewa Ziobrę, to mi się flaki przewracają. Te zeznania wyglądają poważnie i tym razem Ziobro się nie wywinie. ** Autor: [[Stefan Niesiołowski]] ** Opis: o zeznaniach prokuratora Marka Wełny, zarzucającemu m.in. Ziobrze naciski. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1575303,0,1,tym-razem-ziobro-sie-nie-wywinie,wiadomosc.html tvn24.pl], 30 listopada 2008 * Jedynym dowodem, który posiada, jest jego dowód osobisty. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', Polsat, 30 września 2004 * Jeśli pan Ziobro ma informację, że doszło do nieprawidłowości, to niech jej sformułuje na piśmie. Nie może być tak, że w każdej sytuacji pan Ziobro łapie za mikrofon i obwieszcza światu, że coś się dzieje. Proponuję mniej bzdur i awantur, a więcej korzystania z uprawnień, które pan poseł posiada. ** Autor: [[Julia Pitera]] ** Opis: o konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1559289,0,1,zachowanie-ziobry-nikczemne,wiadomosc.html tvn24.pl], 31 lipca 2008 * Jeżeli pan pełnomocnik rodziny Blidów ma odpowiadać za ujawnienie informacji prasie, to dlaczego ktoś inny ma być świętą krową? Dlatego, że się nazywa Ziobro? ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: nt. wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarnego Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article204453/Cwiakalski_Mam_mocne_dowody_na_Ziobre.html dziennik.pl], 9 lipca 2008 * Mam nadzieję, że już żaden człowiek nie zostanie zabity przez Kaczyńskiego i Ziobrę. Ja bardzo współczuję mamie i nowej żonie Ziobry. Bardzo współczuję dziecku Ziobry. Jak można żyć, całe życie z piętnem ojca, który ma ręce umaczane w krwi. ** Opis: o sprawie postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu ws. śmierci [[Barbara Blida|Barbary Blidy]]. ** Autor: [[Janusz Palikot]], [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jak-mozna-zyc-z-pietnem-ojca-ktory-ma-rece-umaczan,1,4527362,wiadomosc.html onet.pl, 20 czerwca 2011] * Mam bujną wyobraźnię, ale Ziobry w czarnej sutannie i z koloratką pod szyją nie jestem sobie w stanie wyobrazić. Zbyszek jest jednak bardzo konkretnym politykiem, dlatego przypuszczam, że jego kazania mogłyby się cieszyć dużą popularnością. ** Autor: [[Beata Kempa]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Minister sprawiedliwości jest wielkim szkodnikiem. Powołuje ludzi niekompetentnych o niskim morale. Ludzi, którzy są frustratami albo mają ogromne ambicje i mają gotowość zaspokoić się za każdą cenę. Czyli powołuje tych złych, „dobra zmiana” powołuje według selekcji wybitnie ujemnej. ** Autor: [[Adam Strzembosz]] ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/608037,strzembosz-ziobro-szkodnik-afera-hejt.html ''Prof. Strzembosz: Ziobro jest wielkim szkodnikiem''], dziennik.pl, 18 września 2019. * Minister Ziobro… Niechętnie wypowiadam się na jego temat (…). Ustawa o prokuraturze, która zapewniła mu nieprawdopodobną władzę, też została wprowadzona nie do końca zgodnie z konstytucją. Ziobro ma dziś możliwość ręcznego sterowania postępowaniami karnymi na etapie postępowania przygotowawczego. Równocześnie jako minister sprawiedliwości może wpływać na sądy, choćby przesuwając sędziów z miejsca na miejsce. Jego władza staje się coraz mocniej nieograniczona. To nie bez znaczenia w planie Kaczyńskiego. ** Autor: [[Andrzej Zoll]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-zoll-nie-rozumiem-kaczynskiego-obywatel-zostal-sam/8p01wz1 ''Andrzej Zoll: Nie rozumiem Kaczyńskiego. Obywatel został sam''], onet.pl, 26 stycznia 2017 * Może przekażę panu Zbigniewowi Ziobrze chusteczkę, żeby otarł łzy, bo tak odbieram te lamenty Ziobry i Kurskiego. Okazało się w sobotę, że polska prawica ma jednego lidera, wszyscy to widzieli. Zbigniew Ziobro nie przedstawia sobą takiego poziomu, który by gwarantował to, że może stać na czele polskiej prawicy, a jego osobiste ambicje wspierają Donalda Tuska. Utrzymują go przy władzy. ** Autor: [[Mariusz Błaszczak]] ** Opis: o warunkach, jakie przedstawił Zbigniew Ziobro by wrócić do PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11604613,Ziobro_stawia_warunki_Kaczynskiemu__Blaszczak__Moze.html gazeta.pl], 24 kwietnia 2012 * Mój problem polega na tym, że ja uważam pana posła Ziobro za zdolnego człowieka… tylko niestety zdolnego do wszystkiego. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', Polsat, 30 września 2004 * Niech Ziobro ma odwagę i dzisiaj niech powie, że gotowy jest się oddać pod osąd niezależnego, niezawisłego sądu! (…) Panie były ministrze Zbigniewie Ziobro, niech pan się stosuje do własnych słów. ** Autor: [[Ryszard Kalisz]] ** Opis: o nierozpatrzeniu wniosku przez Sejmową Komisję Regulaminową o odebranie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1558192,0,1,awantura-o-immunitet-ziobry,wiadomosc.html tvn24.pl] * Niech się Ziobro uczy języków, bo inne sprawy nie bardzo mu wychodzą. ** Autor: [[Jarosław Kaczyński]] ** Opis: odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na konferencji prasowej na stwierdzenie Ziobry „PiS-owi potrzebna jest refleksja” w kontekście niskiego wyniku PiS w eurowyborach 2009. Ziobro osiągnął najwyższy wynik z kandydatów PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,98828,6700461,Kaczynski__Ziobro_niech_sie_uczy_jezyka.html gazeta.pl], 8 czerwca 2009 * Niektórzy podejrzewali go o inną orientację seksualną, teraz przynajmniej okazało się, że to normalny facet. ** Autor: [[Eugeniusz Kłopotek]] ** Opis: o związku Zbigniewa Ziobry z Patrycją Kotecką. ** Źródło: [http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/43911,kazdy-ma-swojego-palikota-nasz-nazywa-sie-klopotek,id,t.html polskatimes.pl], 12 września 2008 * Nie wnosi nic nowego. Mamy więc kopię Kaczyńskiego. A ludzie zawsze wybierają oryginał. Jeśli więc wyjdzie i założy coś własnego, to pierwszy sondaż da mu mniej niż miała PJN. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o szansach Zbigniewa Ziobry na zastąpienie Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. ** Źródło: [http://wybory.gazeta.pl/wyboryparlamentarne/1,120574,10558601,_DZIEN_NA_ZYWO____Zbyszek_nie_zasluzyl_na_ruganie.html gazeta.pl], 31 października 2011 * Od dzisiaj każdy, kogo wskaże Kaczyński, tego Ziobro oskarży, Ziobro osądzi i Ziobro osadzi. ** Autor: [[Jarosław Kurski]] ** Źródło: [http://wyborcza.pl/10,155166,23697829,demokracja-przegrala-z-autorytaryzmem-nie-dopoki-my-obywatele.html, ''Demokracja przegrała z autorytaryzmem? „Nie, dopóki my, obywatele, nie złożyliśmy broni”. Jarosław Kurski komentuje zmiany w sądownictwie''], wyborcza.pl, 20 lipca 2018 * Pan jest zerem, panie pośle. ** Autor: [[Leszek Miller]], przesłuchanie sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. [[Afera Rywina|afery Rywina]], czerwiec 2003 * Pan jest zerem panie Ziobro. Powtórzę za Leszkiem Millerem: pan jest zerem. ** Autor: [[Jerzy Wenderlich]] ** Źródło: [https://www.polskieradio.pl/9/300/Artykul/1033245,Tajne-wiezienia-CIA-w-Polsce-Polityczny-spor polskieradio.pl], 25 stycznia 2014 * Pan minister Ziobro przypomina drwala, który się upił i z siekierą idzie w las z nadzieją, że w coś trafi. ** Autor: [[Leszek Miller]], konferencja prasowa po złożeniu pozwu przeciwko Ziobrze. ** Źródło:[http://wiadomosci.onet.pl/1588160,11,item.html Onet.pl] * Pan Ziobro plecie bzdury. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: komentarz do zarzutów, że prokuratura traktuje Ryszarda Krauzego jako ekskluzywnego klienta. ** Źródło: ''Fakty'', TVN, 27 grudnia 2007 * Panie Ministrze Ziobro – dlaczego Wasz misterny plan naprawienia polskiego wymiaru sprawiedliwości skutkuje tym, że będziecie nieskuteczni w ściganiu przestępców? Dlaczego Polska, która była przykładem praworządności, spada właśnie do prawie najniższej ligi praworządności? Przecież niżej jest już tylko Rosja i Białoruś. Dlaczego wciąż mówicie, że naprawiacie, a wszystko niszczycie? Dlaczego? ** Autor: [[Marcin Matczak]] ** Źródło: [https://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/5154 ''M. Matczak: Polska w B-klasie praworządności – komentarz do wyroku TSUE w sprawie CELMER''], monitorkonstytucyjny.eu, 25 lipca 2018. ** Zobacz też: [[Białoruś]], [[państwo prawa]], [[Prawo i Sprawiedliwość]], [[Rosja]] * Potrafię sobie wyobrazić Zbigniewa Ziobrę jako księdza. Gdyby zdecydował się pójść tą drogą, na pewno zostałby dobrym duchownym. W historii było wielu księży patriotów, którzy głęboką wiarę łączyli z miłością do ojczyzny. ** Autor: [[Arkadiusz Mularczyk]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Potwierdzają się informacje, że były minister sprawiedliwości zaniedbuje prace sejmowe, nie bierze czynnego udziału w pracach komisji sejmowej, bo nie wie, że tam toczą się prace nad nowelizacją tej ustawy. Z wypowiedzi pani Beaty Kempy wynika, że nawet ona popiera ten nasz projekt. Bardzo żałuję, że Zbigniew Ziobro zajął się innymi sprawami, być może kwestie uczuciowe nie pozwalają mu w tym momencie na uczestnictwo w pracach komisji sejmowej. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: o zarzutach Zbigniewa Ziobry o braku działań ws. elektronicznego nadzoru przestępców. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1548096,wiadomosc.html tvn24.pl] * Prezesów sądów powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości, nie muszą się oni liczyć z opinią środowiska, ona nie ma żadnego wpływu na ich nominację czy odwołanie. Natomiast są uzależnieni w pełni od ministra, nie ma nawet kadencyjności powołania. Czyli, pan minister z wielkim zapałem wrócił do stanu PRL. ** Autor: [[Adam Strzembosz]] ** Źródło: [https://www.tvn24.pl/profesor-strzembosz-ziobro-wrocil-do-stanu-sprzed-1989-roku,832646,s.html ''Profesor Strzembosz odpowiada Ziobrze: wrócił do stanu sprzed 1989 roku''], tvn24.pl, 26 kwietnia 2018 * Prokurator generalny myli kwestie związane z niezawisłością sędziów i niezależnością sądów od władzy wykonawczej z kwestiami organizacji wymiaru sprawiedliwości. Prawo unijne nie ingeruje w to, jaka będzie struktura sądownictwa, np. ilu będzie wiceprezesów w danym sądzie. Ale może ingerować, jeżeli władza wykonawcza będzie tych wiceprezesów, będących również sędziami, odwoływać bez żadnego powodu. Może bowiem ingerować w kwestię zasadniczą: czy sądy w Polsce – orzekające przecież także w kwestiach unijnych – są niezależne. ** Autor: [[Piotr Bogdanowicz (prawnik)|Piotr Bogdanowicz]] ** Źródło: [https://archiwumosiatynskiego.pl/wpis-w-debacie/dr-bogdanowicz-wniosek-ziobry-to-zapowiedz-razacego-naruszenia-prawa-unijnego/ ''Dr Bogdanowicz: Wniosek Ziobry to zapowiedź rażącego naruszenia prawa unijnego''], archiwumosiatynskiego.pl, 18 października 2018. ** Zobacz też: [[Polska w Unii Europejskiej]] * Proszę pana, niech pan posłucha starszego człowieka. To jest zbyt poważna sprawa. Pan się wywróci na tej trumnie. To początek pańskiego końca. ** Autor: [[Kazimierz Kutz]] ** Opis: do Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75478,10013288,Wywroca_sie_na_tej_trumnie.html wyborcza.pl], 27 lipca 2011 * Przed wyrokiem sądu w Chicago Ziobro zapowiadał polskie Austerlitz, a wyszło Waterloo. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Opis: o ekstradycji Edwarda Mazura. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1658373,11,item.html onet.pl] * Przypominam, że minister Ziobro zaprezentował zapis rozmowy z Andrzejem Lepperem kilka dni po tym jak ujawnił, że dysponuje nagraniem. Po informacjach, które wypłynęły w środę z prokuratury, warto zadać pytanie, co były minister robił przez ten czas? Kojarząc ze sobą te dwa fakty można dojść do przekonania, że Ziobro kręci. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Opis: komentarz do informacji, że nagranie Andrzeja Leppera nie jest autentyczne. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1534845,wiadomosc.html tvn24.pl] * Świetny wynik Ziobry to bomba prawdziwa. Już zapalił się od niej Kaczyński – Ziobro niech się uczy języków, w przeciwnym razie będzie posłem czwartej kategorii! Teraz pewnie wybuchnie sam Ziobro – nie wytrzyma ciśnienia własnej sławy. Kurski, Cymański, Bielan, Kamiński, Kowal na emigracji to jak rząd na uchodźstwie. Albo raczej materiał wybuchowy, który przypadkowo zapalił się przed czasem. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Opis: o dobrym wyniku Zbigniewa Ziobry w wyborach do Parlamentu Europejskiego. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/blogi/palikot.blog.onet.pl,380031944,blog.html onet.pl za blogiem posła], 9 czerwca 2009 * Ten chłopak umyślił sobie, że zostanie premierem, prezydentem, i uwierzył w swoją misję. Ten aplikant jest niebezpieczny, bo zepsuł porządek prawny w Polsce. ** Autor: [[Leszek Piotrowski]] ** Źródło: [http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,5089988.html gazeta.pl] * Ten nowy organ Małej Inkwizycji Zbigniewa Ziobry ma być batem na niezależnych sędziów i innych prawników. Sam Ziobro już ogłaszał, kogo ma ta izba dyscyplinować – a przypomnę, że władze nigdy nie wyjaśniły, dlaczego sędziowie izby mają dostawać 40-procentowy dodatek do pensji i emerytury. Nie wiąże się to przecież z jakąś szczególną zawiłością zagadnień, z jakimi przyjdzie się mierzyć inkwizytorom – dodatek jest więc oczywiście premią za ześwinienie się i nikt tego nie ukrywa. ** Opis: o działaniach Zbigniewa Ziobry związanych z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. ** Autor: [[Wojciech Sadurski]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-wojciech-sadurski-tsue-jest-bez-szans/p2wmw0v ''Prof. Wojciech Sadurski: TSUE jest bez szans''], onet.pl, 28 sierpnia 2018. * To jest polityka małego Dyzia, który, jak prezes podstępem postawił go w trudnej sytuacji, to piszczał cieniutkim głosikiem tam pod pomnikiem. Potem składał to na stan swojej choroby. No, jeśli ktoś jest chory, to nie chodzi i nie infekuje innych na demonstracji, tylko kładzie się do łóżka i leczy swoje wirusy. Więc jak prezes na niego huknął jak wilkojad, znaczy ludojad, to piszczał cieniutkim głosikiem. Zorientował się, że zaliczył wpadkę, to teraz postanowił tupać do prezydenta. Tylko że to jest tupanie nieznośnego bachora, których chcąc coś wymusić na kimś starszym i bardziej poważanym, tupie. No, pan poseł Ziobro może jeszcze rzucić się na ziemię pod Kancelarią Prezydenta i krzyczeć jak oparzony. ** Autor: [[Tomasz Nałęcz]] ** Opis: o wystąpieniu Zbigniewa Ziobry na demonstracji w obronie Telewizji Trwam. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1742537,0,1,nalecz-o-ziobrze-to-tupanie-bachora,wiadomosc.html tvn24.pl], 24 kwietnia 2012 * To nie jest mój język, mój styl. Ja się nie wdaję w pyskówki z panem Ziobro. On to lubi, ja nie. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: komentarz do zarzutów Zbigniewa Ziobry o „skręcaniu śledztw”. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/wywiady/news/ziobro-lubi-pyskowki-a-ja-nie,1073552 interia.pl] * To wszystko jest trochę śmieszne, pan Clinton też twierdził, że wprawdzie palił, ale się nie zaciągał i naprawdę jeżeli w Polsce nie ma ważniejszych problemów niż [czy] nasz minister Ziobro w młodości się zaciągał czy się nie zaciągał, to przepraszam bardzo, ale to znaczy, że jesteśmy szczęśliwym krajem, żadnych innych problemów nie ma. Co prawda, sądząc po poziomie jego wypowiedzi można by wnosić, że nawet dużo palił, nie tylko marihuany, ale, no, to jest takie wnioskowanie pośrednie. ** Opis: poproszony o ocenę zarzutów, czy minister Zbigniew Ziobro palił w młodości marihuanę. ** Autor: [[Janusz Korwin-Mikke]], Superstacja, 1 października 2007, [http://www.youtube.com/watch?v=8OVx6cffXAQ fragment wywiadu] * Upadek Ziobry to będzie wina Tuska? ** Autor: [[Bartosz T. Wieliński]] ** Opis: o konferencji Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26323366,komentarze-po-konferencji-zbigniewa-ziobry-upadek-ziobry-to.html gazeta.pl], 21 września 2020 * Uwzględniając cechy charakteru ministra Ziobry, bardziej można by go określić jako killera z twarzą dziecka niż jako zwierzynę, na którą się poluje. ** Autor: [[Sebastian Karpiniuk]] ** Opis: debata podczas powoływania komisji śledczej ds. nacisków na służby. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1535100,wiadomosc.html tvn24.pl] * W systemie kaczystowskim będzie Ziobro tolerancji dla lewicy. ** Opis: nawiązanie do słów [[Leszek Miller|Leszka Millera]]: „Pan jest zerem, panie Ziobro”. ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] * Wie pani, to jest człowiek niedojrzały ten pan Ziobro. ** Autor: [[Bogdan Borusewicz]] ** Opis: wywiad z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Przekroju”, 6 września 2007. * Wierzymy, że pokazana zostanie niekompetencja Zbigniewa Z., złe działania jego i jego resortu. ** Autor: [[Grzegorz Napieralski]] ** Opis: o postawieniu zarzutów Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1901010,11,item.html onet.pl], 20 stycznia 2009 * Witaj Zbyszku! Dobrze cię widzieć w kraju. Mam nadzieję, że pojawisz się w Sejmie za dwa tygodnie. Niewykluczone, że jeden punkt porządku obrad może cię bardzo zainteresować. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o wypowiedzi Zbigniewa Ziobry przed swoim domem, po tym jak został przeszukany na polecenie prokuratury. ** Źródło: [https://www.o2.pl/informacje/witaj-zbyszku-giertych-bezlitosny-dla-zbigniewa-ziobry-7010387465771968a o2.pl], 27 marca 2024 * W szlachetnym geście postanawiam ratować ich złajdaczony honor, i niniejszym publicznie ogłaszam, iż chętnie mieszkanie od Zbigniewa Ziobry odkupię, aby mógł jak mężczyzna długi swoje spłacić i odejść bez rozgłosu oraz wstydu dla kolegów. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,6060104,Kto_to_powiedzial_.html politbiuro.pl], 13 grudnia 2008 * Za wyrok na dr G. sam dostał wyrok. Do tej pory go nie wykonał. Teraz próbuje uciec przed odpowiedzialnością do Brukseli. Unika debat, które by go nieuchronnie skompromitowały. Udaje niewiniątko, które cnotę straci dopiero po ślubie. Z Pati Koti, czy koti Alik. ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] ** Opis: komentarz do plotek o ślubie Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,6619285,Pati_Koti_czy_koti_Alik__Z_kim_zeni_sie_Ziobro_.html politbiuro.pl], 18 maja 2009 * Z tą trumną to niech poczeka, bo trumny ani fizycznej, ani politycznej ja nie przewiduję. A minister Ziobro może skończyć w trumnie – politycznej, bo zdrowia mu życzę. ** Autor: [[Andrzej Lepper]] ** Opis: o konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry, w której mówił o „politycznej trumnie” Andrzeja Leppera. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1535351,wiadomosc.html tvn24.pl] * Zbigniew Ziobro zachował się jak typowy magnat w sejmie I Rzeczpospolitej. Są reguły, które mają obowiązywać szaraczków. Poseł musi być w Sejmie w tym dniu, ale karmazyn ma prawo machnąć ręką i pojechać do Krakowa na… konferencję prasową. ** Autor: [[Tomasz Nałęcz]] ** Opis: o opuszczeniu przez Zbigniewa Ziobrę posiedzenie komisji regulaminowej. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1558630,0,1,kaczynski-to-nie-mafia-pruszkowska,wiadomosc.html tvn24.pl], 25 lipca 2008 * Zbigniew Ziobro i ludzie, którzy go otaczają, których sobie dobrał do współpracy, to jest grupa, która dopuści się każdego bezeceństwa. Tego też. ** Autor: [[Marek Borowski]] ** Źródło: [https://tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/marek-borowski-o-decyzji-prokuratury-krajowej-zbigniew-ziobro-dopusci-sie-kazdego-bezecenstwa,993867.html tvn24.pl], 17 grudnia 2019. * Ziobro jest tchórzem, tak uważam. On nie chce odpowiedzieć za to, co zrobił. On nie chce ponieść odpowiedzialności za to, co zrobił, i zrobi wszystko, żeby tego uniknąć. I właśnie to robi. Tym jest moim zdaniem ta zupełnie strategiczna choroba. ** Autor: [[Eliza Michalik]] ** Opis: o nieobecności Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/polityka/eliza-michalik-zszokowala-internautow-slowami-o-ziobrze-jesli-umrze-przeprosze radiozet.pl], 22 lutego 2024 * Zbyszku nie bój się, na pewno nic ci się nie stanie, masz ochronę BOR-u. ** Autor: [[Joanna Kluzik-Rostkowska]] ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/gid,12818624,title,Zbyszku-nie-boj-sie...-masz-ochrone-BOR-u,galeria.html wp.pl], dostęp 7 listopada 2010 * Ziobro ironizuje, bo w gruncie rzeczy się boi. Ta ekipa nie będzie mówiła tego, czego nie można powiedzieć w obecnym stanie rzeczy. ** Autor: [[Kazimierz Kutz]] ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1535749,wiadomosc.html tvn24.pl] * Ziobro ryje, Morawiecki udaje Greka, Buda insynuuje, prezydent dementuje i się odcina. Fajna grupa rządzi naszym krajem. ** [[Marek Borowski]] ** Opis: o sporze między Andrzejem Dudą a Waldemarem Budą. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/politycy-komentuja-slowa-prezydenta-dudy-do-ministra-troche-nie-wypada/gsvt0en onet.pl], 2 stycznia 2023 * Ziobro stawia ultimatum Żurkowi, a ja z kolei zażądałem od Trumpa likwidacji ceł na towary z UE. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o ostrzeżeniu Zbigniewa Ziobry, skierowanym do Waldemara Żurka. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zbigniew-ziobro-ostrzega-waldemara-zurka-fala-komentarzy-rozgrzewa-internet/mhyfshz,79cfc278 onet.pl], 31 lipca 2025 * Z Ziobrą jest tak: miał być delfinem, chciał być rekinem, a został leszczem. Będę występował w obronie zaatakowanej przez tych facetów, damskich bokserów, pracownicy mojego biura Ilony Klejnowskiej. ** Autor: [[Adam Hofman]] ** Opis: o Zbigniewie Ziobrze i oskarżaniu PiS przez Solidarną Polskę o szpiegowanie. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13501222,Kaczynski_bagatelizuje_sprawe_Klejnowskiej__Hofman_.html gazeta/pl], 4 marca 2013 {{wulgaryzmy}} * Ziobro, kurwo jebana, przestań mi, kurwa, rodzinę prześladować! Pedale pisowski w dupę jebany, ty! ** Autor: [[Zbigniew Stonoga]] ** Opis: krzyk w stronę zamkniętego gabinetu Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://www.youtube.com/watch?v=bxyAXUoIUYU&ab_channel=Sov1et] {{SORTUJ:Ziobro, Zbigniew}} [[Kategoria:Ludzie roku tygodnika Wprost]] [[Kategoria:Politycy Prawa i Sprawiedliwości]] [[Kategoria:Politycy Solidarnej Polski]] [[Kategoria:Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego]] [[Kategoria:Polscy prokuratorzy]] crr9s5ewbelwmlu9rw99q0g3s8fkdk0 641903 641902 2026-04-27T14:54:44Z Nazwa1234 53893 /* O Zbigniewie Ziobrze */ 641903 wikitext text/x-wiki [[Plik:Min. Zbigniew Ziobro 2022 2.jpg|mały|{{center|Zbigniew Ziobro (2022)}}]] '''[[:w:Zbigniew Ziobro|Zbigniew Ziobro]]''' (ur. 1970) – polski [[polityk]], [[prawnik]], minister sprawiedliwości. * Bezczelny Szwab! Już się nie kryją. Do tego potrzebny jest im Tusk. Drang nach Osten! ** Opis: o Manfredzie Weberze i jego wywiadzie dla FAZ. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/ziobro-wsciekly-bezczelny-szwab-6913843007908512a wp.pl], 28 czerwca 2023 * Buta kroczy przed upadkiem i o tym chyba zapomina pan prezes Rzepliński, który rości sobie prawo, żeby mówić, które orzeczenia są dobre, a które złe, które mu pasują, które nie pasują, zanim jeszcze dojdzie do rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Tak samo rości sobie uprawnienia, by mówić kiedy prokurator może prowadzić śledztwo, a kiedy nie i za prokuratorów decydować i z góry rozstrzygać, co jest słuszne, a co nie jest słuszne ** Źródło: [http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1657140,Sledztwo-w-sprawie-prezesa-TK-Buta-kroczy-przed-upadkiem ''Śledztwo w sprawie prezesa TK. „Buta kroczy przed upadkiem”''], polskieradio.pl, 19 sierpnia 2016 ** Zobacz też: [[Andrzej Rzepliński]], [[kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce]] * Byliśmy w sporze z Andrzejem Lepperem, jednak ta śmierć mnie bardzo poruszyła. Każda śmierć zwłaszcza nagła, tragiczna jest strasznym ciosem dla rodziny, której z tego powodu bardzo współczuję. Znałem Andrzeja Leppera, jako twardego, silnego mężczyznę i polityka – nigdy bym go nie podejrzewał o samobójcze skłonności. Nie wykluczam, że tak było, ale sprawa musi być dogłębnie wyjaśniona, bo są liczne pytania. ** Źródło: ''Śledztwo pod specjalnym nadzorem'', niezalezna.pl, 6 sierpnia 2011 ** Zobacz też: [[Andrzej Lepper]] * Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, TSUE zakwestionował zasadę, obowiązującą od dziesięcioleci. To, co było dobre za Millera czy Tuska, nagle jakoby narusza niezawisłość. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Nie uda się to! ** Opis: o wyroku TSUE dot. przenosin służbowych sędziów. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wyrok-tsue-zbigniew-ziobro-komentuje-chca-sklonic-polske-by-ulegla-szantazowi/6fsmfsj,79cfc278 onet.pl], 6 października 2021 * Donaldzie! Twój kumpel tęskni. ** Opis: o wywiadzie Aleksandra Łukaszenki, w którym ten wspomina o Donaldzie Tusku. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/szum-wokol-wywiadu-z-aleksandrem-lukaszenka-boi-sie-wideo/fyphhwz onet.pl], 11 października 2022 * Gdyby jednak tylko co dziesiąty z przebywających obecnie za kratkami zapłacił 500 zł, to wtedy miesięcznie do budżetu trafiałoby ponad 3 mln zł. ** Opis: o płaceniu więźniów za pobyt za kratkami. ** Źródło: „Życie Warszawy”, 4 kwietnia 2006 * Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z kim się spotyka. Obudźmy się! Oni tylko mówią, że bronią demokracji i wolności. W rzeczywistości chcą jedynie ograniczeń i zakazów. ** Opis: o udziale Szymona Marciniaka w w evencie biznesowym zorganizowanym przez Sławomira Mentzena i możliwych konsekwencjach dla sędziego. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/szymon-marciniak-pod-lupa-uefa-w-sieci-rozpetala-sie-polityczna-awantura/f9z9gvv,79cfc278 onet.pl], 2 czerwca 2023 * Jeżeli Donald Tusk nic nie zrobił, to ja bym go prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co proponujemy. (…) Mieliście też swojego prezydenta. Mieliście przytłaczającą większość. Mogliście zmienić wszystko. Mogliście poprawić ten wymiar sprawiedliwości. ** Opis: o [[Donald Tusk|Donaldzie Tusku]], [[PO]] i reformie wymiaru sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017–07–21/ziobro-w-sprawie-reformy-wymiaru-sprawiedliwosci-nie-rzucalismy-slow-na-wiatr ''Ziobro: skoro Tusk nic nie zrobił, to proszę, żeby nie przeszkadzał''], polsatnews.pl, 21 lipca 2017 ** Zobacz też: [[wymiar sprawiedliwości w Polsce]] * Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie. ** Opis: konferencja prasowa po zatrzymaniu dra Mirosława Garlickiego. Garlicki wytoczył proces o naruszenie domniemania niewinności przez wypowiedź ministra Ziobry, który został rozstrzygnięty przez polskie sądy na korzyść Garlickiego. * Każdy student prawa wie, że Trybunał nie jest kompetentny, by orzekać w sprawie uchwał. ** Opis: wypowiedź ze stycznia 2016 o braku kompetencji Trybunału Konstytucyjnego do kontroli uchwał Sejmu o wyborze sędziów. ** Źródło: [http://www.newsweek.pl/polska/wniosek-do-trybunalu-konstytucyjnego-zbigniewa-ziobro-w-sprawie-trzech-sedziow-trybunalu-konstytucyjnego,artykuly,403395,1.html ''Ziobro zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego wybór trzech sędziów TK''], newsweek.pl, 12 stycznia 2017. * Kiedy słucham tych bajeczek dla małych dzieci, które opowiadają Joasia i pani Ela Jakubiak, to jestem naprawdę zdumiony, że ktokolwiek, kto zna Jarosława Kaczyńskiego, w to uwierzy. Twierdzenie, że Jarosław Kaczyński jest sterowany przez kogokolwiek zza zasłony czy kurtyny, jest kompletnie sprzeczne z tym, co wiemy o nim przez całe lata. ** Opis: o plotkach wedle których miałby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na funkcji prezesa PiS. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1681289,0,1,joasia-i-pani-ela-opowiadaja-bajki-dla-malych-dzieci,wiadomosc.html tvn24.pl], 7 listopada 2010 * Liczę na was! Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami jak za czasów Trybunału Stanu. ** Opis: na posiedzeniu Sejmu, w odpowiedzi na skandowanie części posłów "Będziesz siedział!". ** Źródło: [https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=1&dzien=2&wyp=3&view=5 stenogram z posiedzenia nr 1 w dniu 14 listopada 2023], sejm.gov.pl * Ludzi dzielimy na bogatych, i na tych którym na co dzień nie staje. ** Źródło: konferencja prasowa * Ma pani wszelkie prawa. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,90039,6002280,_Jestem_lesbijka___Ziobro__Ma_Pani_wszelkie_prawa.html politbiuro.pl], 28 listopada 2008 * Miejsce zbrodni zostało zadeptane przez takich ludzi jak Leszek Miller, który pojawił się na miejscu i zadeptywał miejsce zbrodni zamiast umożliwić organom ścigania skuteczne pozyskiwanie dowodów. ** Opis: komentarz do odmowy wydania Edwarda Mazura przez sąd amerykański. ** Źródło: ''Fakty'', TVN, 21 lipca 2007 * Mówienie prawdy nie jest psuciem państwa. ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', 3 maja 2006 * Nic tak jak bezkarność nie zachęca przestępców do kolejnych zbrodni. ** Opis: dzień przed uruchomieniem tzw. sądów 24-godzinnych. ** Źródło: konferencja prasowa * Niemiec zawsze uważał Polaka za gorszego. Niemiec zawsze wie lepiej. Niemiecki polityk może wybierać sędziego, polski nie. Niemcy mogą mieć kopalnie węgla. Polacy nie. Hitler wpoił im przekonanie, że są rasą panów. Hitlera nie ma, przekonanie pozostało. ** Opis: o artykule „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dot. ustawy o sądownictwie. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/miller-oburzony-wpisem-ziobry-o-hitlerze-nie-gryzl-sie-w-jezyk-brednie/b4jq883 onet.pl], 13 lutego 2023 * Nie można dokonać manipulacji nagrania w formie cyfrowej. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/news/nie-mozna-zmanipulowac-nagrania-cyfrowego,1039197 interia.pl] * Niestety, stało się coś, co trudno nawet bez emocji komentować, bo stał się skandal: dziś KRS stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim skrzywdziła swoją decyzją tych świetnie przygotowanych, znakomicie wykształconych ludzi, którzy – mówię to w czasie teraźniejszym, bo liczę, że tak się stanie – są nadal wielką nadzieją polskiego sądownictwa. Dzisiaj KRS pokazała, że jest ciałem niereformowalnym. Pokazała, że cynicznie rozumiane interesy korporacyjne są ważniejsze niż interesy wymiaru sprawiedliwości, że ich interesy, tej, jak są sami nazywani przez sędziów, spółdzielni sędziowskiej, są ważniejsze. ** Opis: o odrzuceniu przez [[Krajowa Rada Sądownictwa|KRS]] wszystkich asesorów zgłoszonych przez ministra sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.tvp.info/34623181/ktos-w-krs-chce-uprawiac-polityke-totalna-polityke-obstrukcji ''„Ktoś w KRS chce uprawiać politykę totalną, politykę obstrukcji”''], tvp.info, 30 października 2017. * Pan poseł Duda zawdzięcza swoje istnienie w polityce mnie i posłowi Mularczykowi i zachowuje się bardzo nieładnie swoimi wypowiedziami o zdrajcach… Bo jeżeli ktoś kogoś zdradził, to on się zachował jak taki Judasz, poszedł za srebrniki do prezesa Kaczyńskiego, choć dzięki nam znalazł się w polityce. ** Opis: wypowiedź z 2014. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/przyjazn-ktora-konczy-sie-wojna-andrzej-duda-nie-pierwszy-raz-zdradzil-zbigniewa-ziobre-6148003210463361a ''Przyjaźń, która kończy się wojną. Andrzej Duda nie pierwszy raz zdradził Zbigniewa Ziobrę''], wp.pl, 25 lipca 2017 ** Zobacz też: [[Andrzej Duda]], [[Arkadiusz Mularczyk]], [[Judasz Iskariota]] * Pan premier Tusk ma bardzo duże ego i wszystko rozpatruje – całe zmiany w państwie, zmiany ustroju, jeżeli są podejmowane, to tylko z uwagi na jego osobę. Wszystko inne nie ma znaczenia. Chciałbym powiedzieć panu premierowi, że on nie jest aż tak ważny, jak sądzi, przynajmniej mogę to powiedzieć o sobie i moim środowisku. ** Opis: o [[Donald Tusk|Donaldzie Tusku]]. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/zbigniew-ziobro-w-senacie-tego-chca-polacy-6146757361711233a ''Zbigniew Ziobro w Senacie: tego chcą Polacy''], wp.pl, 21 lipca 2017 * Podane w dniu dzisiejszym na stronach internetowych tygodnika „Newsweek” informacje zawarte w artykule ''Proces, który zmienił życie Zbigniewa Ziobry'' jakoby kiedyś przed laty chciałbym kupić marihuanę, są tak samo prawdziwe, jak to, że w każdy poniedziałek rano w redakcji Newsweeka autorzy tekstu – panowie Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz, wspólnie z redaktorem naczelnym – Panem Michałem Koboską molestują seksualnie pięcioletnich chłopców. ** Opis: oświadczenie odnoszące się do artykułu w tygodniku „Newsweek”. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1615138,11,item.html onet.pl] * Policja polityczna rządu Donalda Tuska przegląda laptop polityka konkurencyjnej partii. ** Opis: o przeglądaniu zawartości byłego laptopa ministra przez ABW. ** Źródło: [https://www.rp.pl/artykul/15,115322.html Ziobro zaskarży inwigilowanie laptopa], „Rzeczpospolita”, 2 kwietnia 2008 * Polski Żołnierzu, pamiętaj, żaden śmieć nie jest w stanie Cię obrazić. Bronisz nas, naszych dzieci, domów, Ojczyzny. Na polskie sądy może nie masz co liczyć, ale na Polaków zawsze. Jesteśmy z Ciebie dumni. Chwała Ci, polski Żołnierzu!. ** Opis: o wyroku sądu, który warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Władysławowi Frasyniukowi, oskarżonemu o znieważenie polskich żołnierzy. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zbigniew-ziobro-na-twitterze-zaden-smiec-nie-jest-w-stanie-cie-obrazic/3bfw6f7,79cfc278 onet.pl], 5 sierpnia 2022 * Powszechna diagnoza, jeszcze przed objęciem przeze mnie funkcji ministra sprawiedliwości, była taka, że państwo zupełnie nie radzi sobie z przestępstwami, do których dochodzi na styku polityki i biznesu. Potwierdziły to wnioski komisji śledczych, w których również uczestniczyłem. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita” 3 kwietnia 2008 * Prędzej odejdę z polityki niż zastąpię Jarosława Kaczyńskiego. ** Opis: w odpowiedzi na spekulacje [[Janusz Palikot|Janusza Palikota]] jakoby miał przygotowywać się do zostania prezesem PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1723300,11,1,1,item.html onet.pl] * Przypominam, że ta grupa zawodowa nigdy wcześniej nie otrzymała tak olbrzymiego wsparcia materialnego i organizacyjnego jak za czasów, kiedy byłem ministrem. Znacząco wzrosły wydatki na informatyzację, zorganizowałem największą liczbę etatów orzeczniczych, a także etatów dla asystentów sędziowskich, na wszystkich salach sądowych pojawiły się komputery. Wszystko po to, aby poprawić komfort pracy sędziom, gdyż uważam, że jest to praca, która zasługuje na stworzenie jak najlepszych warunków. Doprowadziłem też do zatwierdzenia w budżecie podwyżek dla sędziów i prokuratorów, które zostały odwołane przez Ćwiąkalskiego. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita”, 3 kwietnia 2008 * Przywracamy uczciwość i służbę w sądownictwie. Stawiamy na ogromną większość uczciwych i rzetelnych sędziów. Będą mieli godną reprezentację w Krajowej Radzie Sądownictwa. Czas najwyższej kasty dobiega końca. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/kraj/10040978/Ziobro-o-proponowanych-zmianach-w-sadownictwie-Czas-najwyzszej-kasty-dobiega-konca.html ''Ziobro o proponowanych zmianach w sądownictwie: Czas najwyższej kasty dobiega końca''], wprost.pl, 31 stycznia 2017. ** Zobacz też: [[Krajowa Rada Sądownictwa]] * Sadyści w polskich mundurach przerzucają kobietę, przez zasieki. Kobieta upada i krwawi. To fragment „dzieła” Agnieszki Holland. Córki stalinowca, który na ochotnika wstąpił do Armii Czerwonej i stał się propagandzistą zbrodniczego stalinowskiego systemu. Przestudiowała antypolską twórczość ojca i po nowatorsku, w wywiadach i w filmowej produkcji, kontynuuje jego dzieło. ** Opis: o filmie ''[[Zielona granica]]'' w reżyserii [[Agnieszka Holland|Agnieszki Holland]], którego fragmenty wyemitowała TVP. ** Źródło: [https://www.rp.pl/polityka/art39139861-tvp-emituje-fragmenty-zielonej-granicy-chroni-zrodlo-ktore-dostarczylo-film rp.pl], 20 września 2023 * Schetyna jest, niestety, taką ciemną postacią, nie chcę powiedzieć szarą eminencją, ale ciemną postacią tego rządu. To jest człowiek, o którym mówi się, że odpowiada za wszystkie takie ciemne sprawki, które są związane m.in. z nadużywaniem władzy, nadużywaniem służb specjalnych przeciwko opozycji. ** Opis: o [[Grzegorz Schetyna|Grzegorzu Schetynie]]. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article362362/Ziobro_cieszy_sie_z_procesu_ze_Schetyna.html dziennik.pl], 17 kwietnia 2009 * Szambiarz Andrzej Stankiewicz zanurkował dziś na dno szamba. Świadomie i celowo pomawia mnie o czyn obrzydliwy – ujawnienie informacji o stanie zdrowia męża Elżbiety Witek. Doskonale wie, że to absurd, dlatego nawet mnie o to nie zapytał. Nie zachował nawet pozorów rzetelności, bo nie o prawdę mu chodziło – cyngiel wykonywał zlecenie. ** Opis: o artykule na portalu onet.pl opisującym rywalizację między Beatą Szydło a Elżbietą Witek i roli Zbigniewa Ziobry w tej kwestii. ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8699708,zbigniew-ziobro-andrzej-stankiewicz-elzbieta-witek.html dziennik.pl], 16 kwietnia 2023 * Szansę na sukcesję po Kamińskim dla innego Polaka znacząco zmniejszyła jego kompromitacja w pełnieniu funkcji. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ziobro-PJN-chciala-nas-ubezwlasnowolnic,wid,13083476,wiadomosc_prasa.html ''Ziobro: PJN chciała nas ubezwłasnowolnić''], wp.pl, 29 stycznia 2011 ** Zobacz też: [[Michał Kamiński]] * To, co głosi RAŚ, to jakieś inspirowane z zewnątrz absurdy. ** Źródło: [http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ziobro;slask;jest;polski;nie;pozwolimy;go;oderwac,165,-1,805797.html money.pl, ''Ziobro: Śląsk jest polski, nie pozwolimy go oderwać'', 5 kwietnia 2011] ** Zobacz też: [[Ruch Autonomii Śląska]] * To jest gwóźdź do politycznej… zgadywanka… Andrzeja Leppera. ** Opis: podczas konferencji prasowej, po dymisji Andrzeja Leppera i akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. * To nie było zwykłe morderstwo kryminalne. Zbrodnia w Łodzi powinna być sądzona jako zbrodnia przeciw pokojowi i ludzkości. (…) Został przekroczony Rubikon. Od tego, co się wydarzyło w Łodzi w Polsce dużo łatwiej zabić człowieka z powodów politycznych. Ta straszna droga została właśnie wyznaczona. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by to się nie powtórzyło. ** Opis: o zabójstwie Marka Rosiaka w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/214628/Ziobro-w-Lodzi-popelniono-zbrodnie-przeciwko-ludzkosci/ wprost.pl, 22 października 2010] * Ufam, że pan prezydent, choć nie ma wielkiego doświadczenia politycznego, poszuka mądrej rady, a przede wszystkim, powtarzam, że będzie wierny wartościom. Bo w polityce są cztery poziomy: system wartości, strategiczne cele, taktyczne wybory, ale też zawsze obecne ambicje. Gdy rozrost własnego „ja” przerasta wartości i strategiczne cele, to błędne wybory taktyczne prowadzą na mieliznę. Jednak jeżeli prezydent rozejdzie się z wartościami naszego środowiska, to nie może zakładać, że zyska kolejny kredyt zaufania. ** Opis: pod adresem prezydenta [[Andrzej Duda|Andrzeja Dudy]]. ** Źródło: [https://koduj24.pl/ziobro-larwy-chca-sie-rozwijac-w-politycznym-ciele-prezydenckiego-zaplecza/ ''Ziobro: (…) larwy chcą się rozwijać w politycznym ciele prezydenckiego zaplecza (…)''], koduj24.pl, 1 sierpnia 2017 * Uważam, że wyrok jest sprawiedliwy. Pan Sobotka trafi do więzienia i o to tu chodziło. ** Źródło: Radio Zet, 21 listopada 2005 * W więzieniach jest ciasnawo i będzie jeszcze trochę ciaśniej. ** Źródło: „Rzeczpospolita”, 21 grudnia 2005 * Warto też pamiętać, że taki rozdział istniał u nas w czasach PRL, nadal istnieje w Rosji i na Białorusi. Czy to oznacza, że jest tam niezależna prokuratura? ** Opis: komentarz do realizowanego przez nowego ministra rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. ** Źródło: wywiad [https://www.rp.pl/artykul/4,115407.html ''Ziobro: Ataki na mnie były w modzie''], „Rzeczpospolita” 3 kwietnia 2008 * Więc myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli, naszym zdaniem, gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa. ** Opis: o wyborze sędziów do [[Krajowa Rada Sądownictwa|Krajowej Rady Sądownictwa]]. ** Źródło: wystąpienie w Senacie, [https://x.com/Adbodnar/status/1217500526117560320 Twitter], 15 stycznia 2020 * W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland. ** Opis: o filmie ''Zielona granica'' w reżyserii Agnieszki Holland. ** Źródło: [https://web.archive.org/web/20230913063316/https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,30161622,swiat-dostrzegl-atak-ziobry-na-agnieszke-holland-reakcja-jest.html gazeta.pl], 6 września 2023 * W negocjacjach z Unią Europejską nie można być, za przeproszeniem, „miękiszonem”. Trzeba być twardym. Polski premier ma dbać o interesy Polski. Stoimy w perspektywie kolejnej fazy negocjacji i warto być konsekwentnym. Warto brać przykład z innych państw, które uważały że propozycje Komisji Europejskiej uderzają w ich interesy i nie bały się wetować różnych propozycji. ** Opis: o negocjacjach nt. budżetu UE. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ziobro-w-negocjacjach-nie-mozna-byc-miekiszonem/3rjr8lc onet.pl], 25 listopada 2020 * Zmiany w sądownictwie są elementem reformy wymiaru sprawiedliwości, do którego zobowiązał się nasz rząd. (…) Reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa była naszym wyborczym zobowiązaniem; nie rzucaliśmy słów na wiatr. (…) Sprawny, profesjonalny, działający uczciwie wymiar sprawiedliwości jest marzeniem wielu Polaków. Niestety, póki co jest marzeniem, które nasze ugrupowanie PiS i Zjednoczonej Prawicy zobowiązało się w swoim programie zrealizować. ** Opis: o reformie wymiaru sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/307219921-Ziobro-malo-prawdopodobne-by-prezydent-zawetowal-ustawe-o-SN.html ''Ziobro: mało prawdopodobne, by prezydent zawetował ustawę o SN''], rp.pl, 21 lipca 2017 ==O Zbigniewie Ziobrze== * Brutus zawsze stoi blisko, zawsze jest za plecami. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Opis: komentując w „Polska. The Times” sytuację, gdy Zbigniew Ziobro pozostał nadal jednym z zastępców Jarosława Kaczyńskiego. ** Źródło: „Rzeczpospolita”, 28 lipca 2010 * Byłbym na pana miejscu bardziej ostrożny w ocenie kodeksu, bo się pan na tym nie może znać, o czym świadczą spowodowane przez pana zmiany w kodeksie karnym wyraźnie w opinii większości karnistów psujące jego jakość. ** Opis: list otwarty, „Gazeta Wyborcza”, 28 maja 2007, s. 27. ** Autor: [[Andrzej Zoll]] * Czy dobrze pamiętam, że to pan był ministrem sprawiedliwości, gdy uzbrojone bandy atakowały ludzi o 6 rano, a jedna z pań, którą chcieliście zamknąć popełniła samobójstwo? Czy dobrze pamiętam? ** Autor: [[Marek Siwiec]] ** Opis: do Zbigniewa Ziobry podczas debaty w Parlamencie Europejski podczas przemówienia Donalda Tuska. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75248,9900249,Wojny_polsko_polskiej_cd__PiS_atakuje_rzad_w_Parlamencie.html wyborcza.pl], 6 lipca 2011 * Dla Ziobry, który jest relatywnie młodym posłem, to może duży wydatek. Ale tym bardziej powinien zastanowić się, co mówi, bo w tym ziobrotoku było obrażanie ludzi. On po prostu nie lubi ludzi. ** Autor: [[Ryszard Kalisz]] ** Opis: o wyroku nakazującym przeproszenie dra Mirosława Garlickiego. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85401,5630484,By_przeprosic_doktora_G___Ziobro_moze_zaplacic_142.html politbiuro.pl], 26 sierpnia 2008 * Dla polityki byłoby dużo lepiej, gdyby Ziobro został księdzem. Obawiam się jednak, że terroryzowałby wiernych z ambony. Pewnie też nie dawałby rozgrzeszeń, węszył i szukał grzeszników, przesłuchiwał na spowiedzi. Zaś na plebanii zrobiłby areszt wydobywczy… ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Gdy zginęła Blida, nie wyciągnięto konsekwencji wobec Zbigniewa Ziobry. Gdy odebrał sobie życie bandzior, rozstrzelany został Ćwiąkalski. ** Opis: [[Janusz Palikot]] ** Opis: o dymisji [[Zbigniew Ćwiąkalski|Zbigniewa Ćwiąkalskiego]]. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article302239/Palikot_do_studentow_Jestem_lesbijka.html dziennik.pl], 23 stycznia 2009 * Jak ja widzę Zbigniewa Ziobrę, to mi się flaki przewracają. Te zeznania wyglądają poważnie i tym razem Ziobro się nie wywinie. ** Autor: [[Stefan Niesiołowski]] ** Opis: o zeznaniach prokuratora Marka Wełny, zarzucającemu m.in. Ziobrze naciski. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1575303,0,1,tym-razem-ziobro-sie-nie-wywinie,wiadomosc.html tvn24.pl], 30 listopada 2008 * Jedynym dowodem, który posiada, jest jego dowód osobisty. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', Polsat, 30 września 2004 * Jeśli pan Ziobro ma informację, że doszło do nieprawidłowości, to niech jej sformułuje na piśmie. Nie może być tak, że w każdej sytuacji pan Ziobro łapie za mikrofon i obwieszcza światu, że coś się dzieje. Proponuję mniej bzdur i awantur, a więcej korzystania z uprawnień, które pan poseł posiada. ** Autor: [[Julia Pitera]] ** Opis: o konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1559289,0,1,zachowanie-ziobry-nikczemne,wiadomosc.html tvn24.pl], 31 lipca 2008 * Jeżeli pan pełnomocnik rodziny Blidów ma odpowiadać za ujawnienie informacji prasie, to dlaczego ktoś inny ma być świętą krową? Dlatego, że się nazywa Ziobro? ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: nt. wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarnego Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article204453/Cwiakalski_Mam_mocne_dowody_na_Ziobre.html dziennik.pl], 9 lipca 2008 * Mam nadzieję, że już żaden człowiek nie zostanie zabity przez Kaczyńskiego i Ziobrę. Ja bardzo współczuję mamie i nowej żonie Ziobry. Bardzo współczuję dziecku Ziobry. Jak można żyć, całe życie z piętnem ojca, który ma ręce umaczane w krwi. ** Opis: o sprawie postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu ws. śmierci [[Barbara Blida|Barbary Blidy]]. ** Autor: [[Janusz Palikot]], [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jak-mozna-zyc-z-pietnem-ojca-ktory-ma-rece-umaczan,1,4527362,wiadomosc.html onet.pl, 20 czerwca 2011] * Mam bujną wyobraźnię, ale Ziobry w czarnej sutannie i z koloratką pod szyją nie jestem sobie w stanie wyobrazić. Zbyszek jest jednak bardzo konkretnym politykiem, dlatego przypuszczam, że jego kazania mogłyby się cieszyć dużą popularnością. ** Autor: [[Beata Kempa]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Minister sprawiedliwości jest wielkim szkodnikiem. Powołuje ludzi niekompetentnych o niskim morale. Ludzi, którzy są frustratami albo mają ogromne ambicje i mają gotowość zaspokoić się za każdą cenę. Czyli powołuje tych złych, „dobra zmiana” powołuje według selekcji wybitnie ujemnej. ** Autor: [[Adam Strzembosz]] ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/608037,strzembosz-ziobro-szkodnik-afera-hejt.html ''Prof. Strzembosz: Ziobro jest wielkim szkodnikiem''], dziennik.pl, 18 września 2019. * Minister Ziobro… Niechętnie wypowiadam się na jego temat (…). Ustawa o prokuraturze, która zapewniła mu nieprawdopodobną władzę, też została wprowadzona nie do końca zgodnie z konstytucją. Ziobro ma dziś możliwość ręcznego sterowania postępowaniami karnymi na etapie postępowania przygotowawczego. Równocześnie jako minister sprawiedliwości może wpływać na sądy, choćby przesuwając sędziów z miejsca na miejsce. Jego władza staje się coraz mocniej nieograniczona. To nie bez znaczenia w planie Kaczyńskiego. ** Autor: [[Andrzej Zoll]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-zoll-nie-rozumiem-kaczynskiego-obywatel-zostal-sam/8p01wz1 ''Andrzej Zoll: Nie rozumiem Kaczyńskiego. Obywatel został sam''], onet.pl, 26 stycznia 2017 * Może przekażę panu Zbigniewowi Ziobrze chusteczkę, żeby otarł łzy, bo tak odbieram te lamenty Ziobry i Kurskiego. Okazało się w sobotę, że polska prawica ma jednego lidera, wszyscy to widzieli. Zbigniew Ziobro nie przedstawia sobą takiego poziomu, który by gwarantował to, że może stać na czele polskiej prawicy, a jego osobiste ambicje wspierają Donalda Tuska. Utrzymują go przy władzy. ** Autor: [[Mariusz Błaszczak]] ** Opis: o warunkach, jakie przedstawił Zbigniew Ziobro by wrócić do PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11604613,Ziobro_stawia_warunki_Kaczynskiemu__Blaszczak__Moze.html gazeta.pl], 24 kwietnia 2012 * Mój problem polega na tym, że ja uważam pana posła Ziobro za zdolnego człowieka… tylko niestety zdolnego do wszystkiego. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', Polsat, 30 września 2004 * Niech Ziobro ma odwagę i dzisiaj niech powie, że gotowy jest się oddać pod osąd niezależnego, niezawisłego sądu! (…) Panie były ministrze Zbigniewie Ziobro, niech pan się stosuje do własnych słów. ** Autor: [[Ryszard Kalisz]] ** Opis: o nierozpatrzeniu wniosku przez Sejmową Komisję Regulaminową o odebranie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1558192,0,1,awantura-o-immunitet-ziobry,wiadomosc.html tvn24.pl] * Niech się Ziobro uczy języków, bo inne sprawy nie bardzo mu wychodzą. ** Autor: [[Jarosław Kaczyński]] ** Opis: odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na konferencji prasowej na stwierdzenie Ziobry „PiS-owi potrzebna jest refleksja” w kontekście niskiego wyniku PiS w eurowyborach 2009. Ziobro osiągnął najwyższy wynik z kandydatów PiS. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,98828,6700461,Kaczynski__Ziobro_niech_sie_uczy_jezyka.html gazeta.pl], 8 czerwca 2009 * Niektórzy podejrzewali go o inną orientację seksualną, teraz przynajmniej okazało się, że to normalny facet. ** Autor: [[Eugeniusz Kłopotek]] ** Opis: o związku Zbigniewa Ziobry z Patrycją Kotecką. ** Źródło: [http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/43911,kazdy-ma-swojego-palikota-nasz-nazywa-sie-klopotek,id,t.html polskatimes.pl], 12 września 2008 * Nie wnosi nic nowego. Mamy więc kopię Kaczyńskiego. A ludzie zawsze wybierają oryginał. Jeśli więc wyjdzie i założy coś własnego, to pierwszy sondaż da mu mniej niż miała PJN. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o szansach Zbigniewa Ziobry na zastąpienie Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. ** Źródło: [http://wybory.gazeta.pl/wyboryparlamentarne/1,120574,10558601,_DZIEN_NA_ZYWO____Zbyszek_nie_zasluzyl_na_ruganie.html gazeta.pl], 31 października 2011 * Od dzisiaj każdy, kogo wskaże Kaczyński, tego Ziobro oskarży, Ziobro osądzi i Ziobro osadzi. ** Autor: [[Jarosław Kurski]] ** Źródło: [http://wyborcza.pl/10,155166,23697829,demokracja-przegrala-z-autorytaryzmem-nie-dopoki-my-obywatele.html, ''Demokracja przegrała z autorytaryzmem? „Nie, dopóki my, obywatele, nie złożyliśmy broni”. Jarosław Kurski komentuje zmiany w sądownictwie''], wyborcza.pl, 20 lipca 2018 * Pan jest zerem, panie pośle. ** Autor: [[Leszek Miller]], przesłuchanie sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. [[Afera Rywina|afery Rywina]], czerwiec 2003 * Pan jest zerem panie Ziobro. Powtórzę za Leszkiem Millerem: pan jest zerem. ** Autor: [[Jerzy Wenderlich]] ** Źródło: [https://www.polskieradio.pl/9/300/Artykul/1033245,Tajne-wiezienia-CIA-w-Polsce-Polityczny-spor polskieradio.pl], 25 stycznia 2014 * Pan minister Ziobro przypomina drwala, który się upił i z siekierą idzie w las z nadzieją, że w coś trafi. ** Autor: [[Leszek Miller]], konferencja prasowa po złożeniu pozwu przeciwko Ziobrze. ** Źródło:[http://wiadomosci.onet.pl/1588160,11,item.html Onet.pl] * Pan Ziobro plecie bzdury. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: komentarz do zarzutów, że prokuratura traktuje Ryszarda Krauzego jako ekskluzywnego klienta. ** Źródło: ''Fakty'', TVN, 27 grudnia 2007 * Panie Ministrze Ziobro – dlaczego Wasz misterny plan naprawienia polskiego wymiaru sprawiedliwości skutkuje tym, że będziecie nieskuteczni w ściganiu przestępców? Dlaczego Polska, która była przykładem praworządności, spada właśnie do prawie najniższej ligi praworządności? Przecież niżej jest już tylko Rosja i Białoruś. Dlaczego wciąż mówicie, że naprawiacie, a wszystko niszczycie? Dlaczego? ** Autor: [[Marcin Matczak]] ** Źródło: [https://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/5154 ''M. Matczak: Polska w B-klasie praworządności – komentarz do wyroku TSUE w sprawie CELMER''], monitorkonstytucyjny.eu, 25 lipca 2018. ** Zobacz też: [[Białoruś]], [[państwo prawa]], [[Prawo i Sprawiedliwość]], [[Rosja]] * Potrafię sobie wyobrazić Zbigniewa Ziobrę jako księdza. Gdyby zdecydował się pójść tą drogą, na pewno zostałby dobrym duchownym. W historii było wielu księży patriotów, którzy głęboką wiarę łączyli z miłością do ojczyzny. ** Autor: [[Arkadiusz Mularczyk]] ** Opis: o wyznaniu Zbigniewa Ziobry, który przyznał, że chciał zostać księdzem. ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ziobro-mog-byc-ksiedzem-ale-mia-pociag-do-dziewczy_99864.html „Super Express”], 16 czerwca 2009 * Potwierdzają się informacje, że były minister sprawiedliwości zaniedbuje prace sejmowe, nie bierze czynnego udziału w pracach komisji sejmowej, bo nie wie, że tam toczą się prace nad nowelizacją tej ustawy. Z wypowiedzi pani Beaty Kempy wynika, że nawet ona popiera ten nasz projekt. Bardzo żałuję, że Zbigniew Ziobro zajął się innymi sprawami, być może kwestie uczuciowe nie pozwalają mu w tym momencie na uczestnictwo w pracach komisji sejmowej. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: o zarzutach Zbigniewa Ziobry o braku działań ws. elektronicznego nadzoru przestępców. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1548096,wiadomosc.html tvn24.pl] * Prezesów sądów powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości, nie muszą się oni liczyć z opinią środowiska, ona nie ma żadnego wpływu na ich nominację czy odwołanie. Natomiast są uzależnieni w pełni od ministra, nie ma nawet kadencyjności powołania. Czyli, pan minister z wielkim zapałem wrócił do stanu PRL. ** Autor: [[Adam Strzembosz]] ** Źródło: [https://www.tvn24.pl/profesor-strzembosz-ziobro-wrocil-do-stanu-sprzed-1989-roku,832646,s.html ''Profesor Strzembosz odpowiada Ziobrze: wrócił do stanu sprzed 1989 roku''], tvn24.pl, 26 kwietnia 2018 * Prokurator generalny myli kwestie związane z niezawisłością sędziów i niezależnością sądów od władzy wykonawczej z kwestiami organizacji wymiaru sprawiedliwości. Prawo unijne nie ingeruje w to, jaka będzie struktura sądownictwa, np. ilu będzie wiceprezesów w danym sądzie. Ale może ingerować, jeżeli władza wykonawcza będzie tych wiceprezesów, będących również sędziami, odwoływać bez żadnego powodu. Może bowiem ingerować w kwestię zasadniczą: czy sądy w Polsce – orzekające przecież także w kwestiach unijnych – są niezależne. ** Autor: [[Piotr Bogdanowicz (prawnik)|Piotr Bogdanowicz]] ** Źródło: [https://archiwumosiatynskiego.pl/wpis-w-debacie/dr-bogdanowicz-wniosek-ziobry-to-zapowiedz-razacego-naruszenia-prawa-unijnego/ ''Dr Bogdanowicz: Wniosek Ziobry to zapowiedź rażącego naruszenia prawa unijnego''], archiwumosiatynskiego.pl, 18 października 2018. ** Zobacz też: [[Polska w Unii Europejskiej]] * Proszę pana, niech pan posłucha starszego człowieka. To jest zbyt poważna sprawa. Pan się wywróci na tej trumnie. To początek pańskiego końca. ** Autor: [[Kazimierz Kutz]] ** Opis: do Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75478,10013288,Wywroca_sie_na_tej_trumnie.html wyborcza.pl], 27 lipca 2011 * Przed wyrokiem sądu w Chicago Ziobro zapowiadał polskie Austerlitz, a wyszło Waterloo. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Opis: o ekstradycji Edwarda Mazura. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1658373,11,item.html onet.pl] * Przypominam, że minister Ziobro zaprezentował zapis rozmowy z Andrzejem Lepperem kilka dni po tym jak ujawnił, że dysponuje nagraniem. Po informacjach, które wypłynęły w środę z prokuratury, warto zadać pytanie, co były minister robił przez ten czas? Kojarząc ze sobą te dwa fakty można dojść do przekonania, że Ziobro kręci. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Opis: komentarz do informacji, że nagranie Andrzeja Leppera nie jest autentyczne. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1534845,wiadomosc.html tvn24.pl] * Świetny wynik Ziobry to bomba prawdziwa. Już zapalił się od niej Kaczyński – Ziobro niech się uczy języków, w przeciwnym razie będzie posłem czwartej kategorii! Teraz pewnie wybuchnie sam Ziobro – nie wytrzyma ciśnienia własnej sławy. Kurski, Cymański, Bielan, Kamiński, Kowal na emigracji to jak rząd na uchodźstwie. Albo raczej materiał wybuchowy, który przypadkowo zapalił się przed czasem. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Opis: o dobrym wyniku Zbigniewa Ziobry w wyborach do Parlamentu Europejskiego. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/blogi/palikot.blog.onet.pl,380031944,blog.html onet.pl za blogiem posła], 9 czerwca 2009 * Ten chłopak umyślił sobie, że zostanie premierem, prezydentem, i uwierzył w swoją misję. Ten aplikant jest niebezpieczny, bo zepsuł porządek prawny w Polsce. ** Autor: [[Leszek Piotrowski]] ** Źródło: [http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,5089988.html gazeta.pl] * Ten nowy organ Małej Inkwizycji Zbigniewa Ziobry ma być batem na niezależnych sędziów i innych prawników. Sam Ziobro już ogłaszał, kogo ma ta izba dyscyplinować – a przypomnę, że władze nigdy nie wyjaśniły, dlaczego sędziowie izby mają dostawać 40-procentowy dodatek do pensji i emerytury. Nie wiąże się to przecież z jakąś szczególną zawiłością zagadnień, z jakimi przyjdzie się mierzyć inkwizytorom – dodatek jest więc oczywiście premią za ześwinienie się i nikt tego nie ukrywa. ** Opis: o działaniach Zbigniewa Ziobry związanych z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. ** Autor: [[Wojciech Sadurski]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prof-wojciech-sadurski-tsue-jest-bez-szans/p2wmw0v ''Prof. Wojciech Sadurski: TSUE jest bez szans''], onet.pl, 28 sierpnia 2018. * To jest polityka małego Dyzia, który, jak prezes podstępem postawił go w trudnej sytuacji, to piszczał cieniutkim głosikiem tam pod pomnikiem. Potem składał to na stan swojej choroby. No, jeśli ktoś jest chory, to nie chodzi i nie infekuje innych na demonstracji, tylko kładzie się do łóżka i leczy swoje wirusy. Więc jak prezes na niego huknął jak wilkojad, znaczy ludojad, to piszczał cieniutkim głosikiem. Zorientował się, że zaliczył wpadkę, to teraz postanowił tupać do prezydenta. Tylko że to jest tupanie nieznośnego bachora, których chcąc coś wymusić na kimś starszym i bardziej poważanym, tupie. No, pan poseł Ziobro może jeszcze rzucić się na ziemię pod Kancelarią Prezydenta i krzyczeć jak oparzony. ** Autor: [[Tomasz Nałęcz]] ** Opis: o wystąpieniu Zbigniewa Ziobry na demonstracji w obronie Telewizji Trwam. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1742537,0,1,nalecz-o-ziobrze-to-tupanie-bachora,wiadomosc.html tvn24.pl], 24 kwietnia 2012 * To nie jest mój język, mój styl. Ja się nie wdaję w pyskówki z panem Ziobro. On to lubi, ja nie. ** Autor: [[Zbigniew Ćwiąkalski]] ** Opis: komentarz do zarzutów Zbigniewa Ziobry o „skręcaniu śledztw”. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/wywiady/news/ziobro-lubi-pyskowki-a-ja-nie,1073552 interia.pl] * To wszystko jest trochę śmieszne, pan Clinton też twierdził, że wprawdzie palił, ale się nie zaciągał i naprawdę jeżeli w Polsce nie ma ważniejszych problemów niż [czy] nasz minister Ziobro w młodości się zaciągał czy się nie zaciągał, to przepraszam bardzo, ale to znaczy, że jesteśmy szczęśliwym krajem, żadnych innych problemów nie ma. Co prawda, sądząc po poziomie jego wypowiedzi można by wnosić, że nawet dużo palił, nie tylko marihuany, ale, no, to jest takie wnioskowanie pośrednie. ** Opis: poproszony o ocenę zarzutów, czy minister Zbigniew Ziobro palił w młodości marihuanę. ** Autor: [[Janusz Korwin-Mikke]], Superstacja, 1 października 2007, [http://www.youtube.com/watch?v=8OVx6cffXAQ fragment wywiadu] * Upadek Ziobry to będzie wina Tuska? ** Autor: [[Bartosz T. Wieliński]] ** Opis: o konferencji Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26323366,komentarze-po-konferencji-zbigniewa-ziobry-upadek-ziobry-to.html gazeta.pl], 21 września 2020 * Uwzględniając cechy charakteru ministra Ziobry, bardziej można by go określić jako killera z twarzą dziecka niż jako zwierzynę, na którą się poluje. ** Autor: [[Sebastian Karpiniuk]] ** Opis: debata podczas powoływania komisji śledczej ds. nacisków na służby. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1535100,wiadomosc.html tvn24.pl] * W systemie kaczystowskim będzie Ziobro tolerancji dla lewicy. ** Opis: nawiązanie do słów [[Leszek Miller|Leszka Millera]]: „Pan jest zerem, panie Ziobro”. ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] * Wie pani, to jest człowiek niedojrzały ten pan Ziobro. ** Autor: [[Bogdan Borusewicz]] ** Opis: wywiad z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Przekroju”, 6 września 2007. * Wierzymy, że pokazana zostanie niekompetencja Zbigniewa Z., złe działania jego i jego resortu. ** Autor: [[Grzegorz Napieralski]] ** Opis: o postawieniu zarzutów Zbigniewowi Ziobrze. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1901010,11,item.html onet.pl], 20 stycznia 2009 * Witaj Zbyszku! Dobrze cię widzieć w kraju. Mam nadzieję, że pojawisz się w Sejmie za dwa tygodnie. Niewykluczone, że jeden punkt porządku obrad może cię bardzo zainteresować. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o wypowiedzi Zbigniewa Ziobry przed swoim domem, po tym jak został przeszukany na polecenie prokuratury. ** Źródło: [https://www.o2.pl/informacje/witaj-zbyszku-giertych-bezlitosny-dla-zbigniewa-ziobry-7010387465771968a o2.pl], 27 marca 2024 * W szlachetnym geście postanawiam ratować ich złajdaczony honor, i niniejszym publicznie ogłaszam, iż chętnie mieszkanie od Zbigniewa Ziobry odkupię, aby mógł jak mężczyzna długi swoje spłacić i odejść bez rozgłosu oraz wstydu dla kolegów. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,6060104,Kto_to_powiedzial_.html politbiuro.pl], 13 grudnia 2008 * Za wyrok na dr G. sam dostał wyrok. Do tej pory go nie wykonał. Teraz próbuje uciec przed odpowiedzialnością do Brukseli. Unika debat, które by go nieuchronnie skompromitowały. Udaje niewiniątko, które cnotę straci dopiero po ślubie. Z Pati Koti, czy koti Alik. ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] ** Opis: komentarz do plotek o ślubie Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,6619285,Pati_Koti_czy_koti_Alik__Z_kim_zeni_sie_Ziobro_.html politbiuro.pl], 18 maja 2009 * Z tą trumną to niech poczeka, bo trumny ani fizycznej, ani politycznej ja nie przewiduję. A minister Ziobro może skończyć w trumnie – politycznej, bo zdrowia mu życzę. ** Autor: [[Andrzej Lepper]] ** Opis: o konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry, w której mówił o „politycznej trumnie” Andrzeja Leppera. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1535351,wiadomosc.html tvn24.pl] * Zbigniew Ziobro zachował się jak typowy magnat w sejmie I Rzeczpospolitej. Są reguły, które mają obowiązywać szaraczków. Poseł musi być w Sejmie w tym dniu, ale karmazyn ma prawo machnąć ręką i pojechać do Krakowa na… konferencję prasową. ** Autor: [[Tomasz Nałęcz]] ** Opis: o opuszczeniu przez Zbigniewa Ziobrę posiedzenie komisji regulaminowej. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1558630,0,1,kaczynski-to-nie-mafia-pruszkowska,wiadomosc.html tvn24.pl], 25 lipca 2008 * Zbigniew Ziobro i ludzie, którzy go otaczają, których sobie dobrał do współpracy, to jest grupa, która dopuści się każdego bezeceństwa. Tego też. ** Autor: [[Marek Borowski]] ** Źródło: [https://tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/marek-borowski-o-decyzji-prokuratury-krajowej-zbigniew-ziobro-dopusci-sie-kazdego-bezecenstwa,993867.html tvn24.pl], 17 grudnia 2019. * Ziobro jest tchórzem, tak uważam. On nie chce odpowiedzieć za to, co zrobił. On nie chce ponieść odpowiedzialności za to, co zrobił, i zrobi wszystko, żeby tego uniknąć. I właśnie to robi. Tym jest moim zdaniem ta zupełnie strategiczna choroba. ** Autor: [[Eliza Michalik]] ** Opis: o nieobecności Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/polityka/eliza-michalik-zszokowala-internautow-slowami-o-ziobrze-jesli-umrze-przeprosze radiozet.pl], 22 lutego 2024 * Zbyszku nie bój się, na pewno nic ci się nie stanie, masz ochronę BOR-u. ** Autor: [[Joanna Kluzik-Rostkowska]] ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/gid,12818624,title,Zbyszku-nie-boj-sie...-masz-ochrone-BOR-u,galeria.html wp.pl], dostęp 7 listopada 2010 * Ziobro ironizuje, bo w gruncie rzeczy się boi. Ta ekipa nie będzie mówiła tego, czego nie można powiedzieć w obecnym stanie rzeczy. ** Autor: [[Kazimierz Kutz]] ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1535749,wiadomosc.html tvn24.pl] * Ziobro ryje, Morawiecki udaje Greka, Buda insynuuje, prezydent dementuje i się odcina. Fajna grupa rządzi naszym krajem. ** [[Marek Borowski]] ** Opis: o sporze między Andrzejem Dudą a Waldemarem Budą. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/politycy-komentuja-slowa-prezydenta-dudy-do-ministra-troche-nie-wypada/gsvt0en onet.pl], 2 stycznia 2023 * Ziobro stawia ultimatum Żurkowi, a ja z kolei zażądałem od Trumpa likwidacji ceł na towary z UE. ** Autor: [[Roman Giertych]] ** Opis: o ostrzeżeniu Zbigniewa Ziobry, skierowanym do Waldemara Żurka. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zbigniew-ziobro-ostrzega-waldemara-zurka-fala-komentarzy-rozgrzewa-internet/mhyfshz,79cfc278 onet.pl], 31 lipca 2025 * Z Ziobrą jest tak: miał być delfinem, chciał być rekinem, a został leszczem. Będę występował w obronie zaatakowanej przez tych facetów, damskich bokserów, pracownicy mojego biura Ilony Klejnowskiej. ** Autor: [[Adam Hofman]] ** Opis: o Zbigniewie Ziobrze i oskarżaniu PiS przez Solidarną Polskę o szpiegowanie. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13501222,Kaczynski_bagatelizuje_sprawe_Klejnowskiej__Hofman_.html gazeta/pl], 4 marca 2013 {{wulgaryzmy}} * Ziobro, kurwo jebana, przestań mi, kurwa, rodzinę prześladować! Pedale pisowski w dupę jebany, ty! ** Autor: [[Zbigniew Stonoga]] ** Opis: krzyk w stronę zamkniętego gabinetu Zbigniewa Ziobry. ** Źródło: [https://www.youtube.com/watch?v=bxyAXUoIUYU&ab_channel=Sov1et youtube.com] {{SORTUJ:Ziobro, Zbigniew}} [[Kategoria:Ludzie roku tygodnika Wprost]] [[Kategoria:Politycy Prawa i Sprawiedliwości]] [[Kategoria:Politycy Solidarnej Polski]] [[Kategoria:Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego]] [[Kategoria:Polscy prokuratorzy]] ano1xhk6ulozdhwrg0vwywvy0ryjnm1 Dino Campana 0 13331 641919 562788 2026-04-28T00:06:05Z Nazwa1234 53893 641919 wikitext text/x-wiki [[Plik:Dino Campana.jpg|mały|{{center|Dino Campana}}]] '''[[w:Dino Campana|Dino Campana]]''' (1885–1932) – włoski [[poeta]]. * Nie miłość, nie udręka, może urojenie,<br />Jakiś cień zniewolenia błądzący po duszy ** Źródło: ''Genueńska kobieta'' {{SORTUJ:Campana, Dino}} [[Kategoria:Włoscy poeci]] c3445g1kh4l7kmwiqie7f2iq6sd914d U2 0 16096 641920 593946 2026-04-28T04:31:12Z Daniel Case 41363 /* War (1983) */ lepiej 641920 wikitext text/x-wiki [[Plik:2005-11-21 U2 @ MSG by ZG.JPG|mały|{{center|U2 (2005)}}]] '''[[w:U2|U2]]''' – irlandzki zespół rockowy. ==Cytaty z utworów== ===''Boy'' (1980)=== * Chłopiec bardzo stara się być mężczyzną;<br />Jego matka trzyma za ręką.<br />Przestaje żeby myślić, zaczyna płakać:<br />Dlaczego, dlaczego?<br />Jeśli odchodzisz, odchodzisz,<br />Będę śledził. ** ''A boy tries hard to be a man;<br />His mother takes him by the hand.<br />He stops to think, he starts to cry:<br />Oh why, oh why?<br />If you walk away, walk away<br />I will follow.''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''I Will Follow'' * Zacząłem osuwisko w moim ego,<br />Patrzę z zewnątrz<br />Na świat, który zostawiłem za sobą<br />Marzę; jesteś czujny<br />Jeśli śpię, co jest na szali?<br />Dzień bez mnie … ** ''Started a landslide in my ego,<br />Looking from the outside<br />At the world I’ve left behind.<br />I’m dreaming; you’re awake<br />If I’m sleeping, what’s at stake?<br />A day without me.''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''A Day Without Me'' * Nie mogę zmeniać świata<br />Ale mogę zmeniać świata w mnie<br />Jeśli raduję się… ** ''I can’t change the world<br />But I can change the world in me<br />If I rejoice…''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Is That All?'' ===Wcześni single=== * Pomyśleliśmy, że mieliśmy odpowiedzi.<br />Ale to myliliśmy się co do pytań… ** ''We thought that we had the answers.<br />But it was the questions we had wrong…''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''11 O’Clock Tick Tock''. * Kiedy miałem trzy lata,<br />Pomyślałem świat kręcił około mnie,<br />Ale byłem w błędzie. ** ''When I was three<br />I thought the world revolved around me<br />But I was wrong.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Party Girl'' ===''War'' (1983)=== * W mieszkaniu na Times Square;<br />Możesz ich montować gdziekolwiek.<br />Wzięty na okup, piekło do zapłaty;<br />Revolucja codziennie. ** ''An apartment in Times Square;<br />You can assemble them anywhere.<br />Held to ransom, hell to pay<br />A revolution every day.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Seconds'' * A więc mówią nam, że to złoty wiek,<br />I złoto jest przyczyną wojen, które toczymy ** ''And so we are told this is the golden age<br />And gold is the reason for the wars we wage'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''New Years Day'' * Bitwa właśnie się zaczęła,<br />Jest wielu przegranych, ale powiedz kto wygrał? ** ''And the battle’s just begun<br />There’s many lost, but tell me who has won?'' (ang.) ** Autor: The Edge, ''Sunday Bloody Sunday'' * Pokolenie bez imienia, rozdarte i podarte<br />Nic do stracenia, nic do zyskania.<br />Zupełnie nic…<br />A jeśli nie możesz pomóc się,<br />Cóż, rozglądaj się …<br />Kiedy inni potrzebują twojego czas,<br />Mówisz, czas iść, jest twój czas…,<br />Złe słowe nie przestoją bójkę,<br />Dwa krzywdy nie naprawią.<br />Nowe serce jest co potrzebuję;<br />O Boże, jego sprawiaj krwawić!<br />Czy nic już nie zostało? ** ''A generation without name, ripped and torn.<br />Nothing to lose, nothing to gain.<br />Nothing at all.<br />And if you can’t help yourself,<br />Well, take a look around you…<br />When there’s others who need your time,<br />You say it’s time to go, it’s your time<br />Angry words won’t stop a fight,<br />Two wrongs don’t make a right.<br />A new heart is what I need,<br />Oh God, make it bleed!<br />Is there nothing left?'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Like A Song…'' * Nie wiem,<br />Nie wiem po której stronie jestem.<br />Nie odróżniam mojej prawy od lewy<br />Ani mojej dobra od zła.<br />Mówisz, że jestem głupcem,<br />Że jestem niczym.<br />Ale jeśli jestem głupcem dla ciebie,<br />To coś. ** ''I don’t know<br />I don’t know what side I’m on.<br />I don’t know my right from left<br />Or my right from wrong.<br />You say I’m a fool,<br />You say I’m nothing.<br />But if I’m a fool for you,<br />That’s something'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Two Hearts Beat As One''. ===''The Unforgettable Fire'' (1984)=== * I wiesz, że czas iść,<br />Przez deszcz i padający śnieg,<br />Przez pola żałoby do światła w dali. ** ''And you know it’s time to go<br />Through the rain and driving snow<br />Across the fields of mourning to a light that’s in the distance.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''A Sort of Homecoming'' * Nareszcie jesteś wolny! Odebrali ci życie,<br />ale nie zdołali zabrać twej dumy! ** ''Free at last, they took your life<br />They could not take your pride.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Pride (In The Name of Love)'' ===''Wide Awake in America'' (1985)=== * Wszystcy drogi wiodą na gdzie jesteś… ** ''All roads lead to where you are…'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Love Comes Tumbling'' ===''The Joshua Tree'' (1987)=== * Chcę biegać, chcę chować,<br />Chcę burzyć ściany, co mnie trzymają wewnątrz.<br />Chcę wyciągać rękę i dotknąć płomienia,<br />Gdzie ulice nie mają nazwy. ** ''I want to run, I want to hide<br />I want to tear down the walls that hold me inside<br />I want to reach out and touch the flame<br />Where the streets have no name.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Where The Streets Have No Name'' * Biegałem, pełzałem,<br />Wdrapałem te miastowe mury,<br />Te miastowe mury…<br />Ale nie jeszcze znalazłem, co szukam. ** ''I have run, I have crawled<br />I have scaled these city walls<br />These city walls…<br />But I still haven’t found what I’m looking for.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''I Still Haven’t Found What I’m Looking For''. * Sładki grzech; gorzki smak w moich ustach.<br />Widzę siedem wieże, ale tylko jeden wyjście.<br />Muszisz płakać bez szlochać, rozmawiać bez mówić,<br />I krzyczeć bez podnosić twój głos… ** ''Sweet the sin; bitter the taste in my mouth.<br />I see seven towers, but I only see one way out.<br />You’ve got to cry without weeping, talk without speaking<br />And scream without raising your voice…'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Running to Stand Still'' * Przypalamy ziemię,<br />Podpalamy niebo.<br />Bardzo zniżaliśmy się,<br />Żebyśmy osiągać tak wysoko. ** ''We scorched the earth,<br />Set fire to the sky.<br />We stoop so low,<br />To reach so high.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Red Hill Mining Town'' * Pustynne niebo, marzę pod pustynnym niebem;<br />Rzeki ciekną ale wkrótce schną.<br />Potrzebujemy nowych marzeń tej nocy. ** ''Desert sky, dream beneath the desert sky<br />Rivers run but soon run dry.<br />We need new dreams tonight.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''In God’s Country'' * Panie, nie nic mam,<br />Ale to więciej niż masz.<br />Te łańcuchy już nie mnie wiążą,<br />Ani kajdany na moich stopach.<br />Na zewnątrz są więźniowie;<br />Wewnątrz jesteśmy wolni. ** ''Mister, I ain’t got nothing,<br />But it’s more than you’ve got.<br />These chains no longer bind me;<br />Nor the shackles at my feet.<br />Outside are the prisoners;<br />Inside are the free. ** Autor: [[Bono]], ''Silver And Gold'' ===''Rattle and Hum'' (1989)=== * Nie wierzę w sześćdziesiąte,<br />Złoty wiek popu.<br />Gloryfikujesz przeszłość<br />Kiedy przyszłość wyczerpuje. ** ''I don't believe in the sixties,<br />The golden age of pop.<br />You glorify the past<br />When the future dries up.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''God Part II''. * Byłem tam kiedy ukrzyżowały Pana,<br />Trzymałem pochwę kiedy żołnierz wyciągnął jego miecz,<br />Rzuciłem kostki kiedy przebili jego stronę,<br />Ale zobaczyłem miłość podbija wielki podział. ** ''I was there when they crucified my Lord,<br />I held the scabbard when the soldier drew his sword,<br />I threw the dice when they pierced his side,<br />But I've seen love conquer the great divide.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''When Love Comes to Town'' * Mówisz, że chcesz,<br >Diamenty i pierścień złota.<br />Mówisz, że chcesz,<br />Twoja historia będzie pozostała nieopowiedziana.<br />Wszystkie obietnice, które składaliśmy<br />Od kołyski do grobu,<br />Ale tylko chcę jest ciebie. ** ''You say you want<br />Diamonds and a ring of gold/<br />You say you want<br />Your story to remain untold.<br />All the promises we made<br />From the cradle to the grave,<br />When all I want is you.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''All I Want Is You'' ===''Achtung Baby'' (1991)=== * To nie sekret, że sumienie może czasem być utrapieńcem.<br />To nie sekret, że ambicja gryzie paznokcie powodzenia.<br />Każda artysta jest kanibalem, każda poeta jest złodziejem.<br >Zabijają ich natchnienie i spiewają o ich żalu ** ''It’s no secret that conscience can sometimes be a pest<br />It’s no secret that ambition bites the nails of success<br />Every artist is a cannibal, every poet is a thief.<br />All kill their inspiration and sing about their grief.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Fly'' * Dotykać jest leczyć, ranić jest kraść.<br />Jeśli chcesz całować niebo, musisz uczyć się jak klęczeć. ** ''To touch is to heal, to hurt is to steal<br />If you wanna kiss the sky you better learn how to kneel.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Mysterious Ways'' * Jeden miłość, jeden krew, <br />Jedno życie, musisz robić to, co powinieneś.<br />Jedno życie ze sobą: sióstr, braci.<br />Jedno życie, ale nie jesteśmy ci sami;<br />Możemy się nawzajem nosić, nawzajem nosić. ** ''One love, one blood<br />One life, we gotta do what we should.<br />One life with each other: sisters, brothers.<br />One life, but we’re not the same;<br />We get to carry each other, carry each other.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''One''. * Przeoczasz za dużo, te dnie, jeśli zatrzymasz żebyś myślić. ** ''You miss too much these days if you stop to think.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Until the End of the World'' * Jak daleko możesz zajść, zanim zgubisz drogę do domu?<br />Próbujesz obejmować swiat … ** ''How far can you go before you lose your way back home?<br />You’ve been trying to throw your arms around the world'' ... (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Trying to Throw your Arms Around the World'' ===''Pop'' (1997)=== * Szukasz ten jedynego.<br />Ale wiesz, że zamiast jesteś gdzie indziej.<br />Chcesz być utwór,<br />Utwór że słyszysz w twoim głowie. ** ''Looking for the one.<br />But you know you’re somewhere else instead.<br />You want to be the song,<br />The song you’re hearing in your head.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Discotheque'' * Miłość jest łobuzem, pcha i popycha<br />W brzuchu kobiety. ** ''Love's a bully, pushing and shoving<br />In the belly of a woman.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Do You Feel Loved''. * A wygląda jak słońce,<br />Ale czuje jak deszcz.<br />W słońcu jest wystarczająco ciepło,<br />By przetrwać deszcz. ** ''And it looks like the sun,<br />But it feels like rain.<br />There’s enough heat in the sun<br />To see us through the rain.'' (ang). ** Autor: [[Bono]], ''Do You Feel Loved''. * Ona uważa, że ziemia ustępuje.<br />Ale ona myśli, że lepiej tak będzie.<br />Im więcej bierzesz, tym mniej czujesz;<br />Im mniej wiesz, tym więcej wierzysz;<br />Im więcej masz, tym więcej potrzeba dziś. ** ''She feels the ground is giving way.<br />But she thinks we’re better off that way.<br />The more you take, the less you feel;<br />The less you know, the more you believe;<br />The more you have, the more it takes today.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Last Night on Earth'' * Jest owad w twoim uchu;<br />Jeśli zadrapujesz się, nie zniknie.<Br />Zaswędzi i oparzy i użądli;<br />Czy chcesz dowiedzieć, co zadrapanie przynosi? ** ''There’s an insect in your ear;<br />If you scratch it won’t disappear.<br />It's gonna itch and burn and sting;<br />Do you wanna see what the scratching brings?'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Staring at the Sun''. * A nigdy nie wiedziałeś, co był na ziemi<br />Aż cię zmusiły pełzać.<br />Nie nigdy wiedziałeś, że niebo<br />Zachowujesz, skradłeś. ** ''And you never knew what was on the ground<br />Until they made you crawl.<br />And you never knew the heaven<br />You keep, you stole.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Please'' ===''All That You Can’t Leave Behind'' (2000)=== * Czego nie masz, tego teraz nie potrzebujesz,<br />Czego nie wiesz, to możesz jakoś wyczuć ** ''What you don’t have you don’t need it now<br />What you don’t know you can feel it somehow.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Beautiful Day'' * Byłem nieprzytomny, częściowo śpiący;<br />Woda jest ciepla, aż odkrywasz jak głęboka.<br />Nie skoczyłem, dla mnie był upadek;<br />Jest długa droga w dół do niczego wcale. ** ''I was unconscious, half asleep;<br />The water's warm till you discover how deep.<br />I wasn’t jumping, for me it was a fall;<br />It's a long way down to nothing at all.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Stuck in a Moment You Can 't Get Out Of'' * A miłość nie jest łatwej rzeczy;<br />Jedyny bagaż, który możesz że sobą zabrać<br />Jest wszystko czego nie możesz zostawić. ** ''And love is not an easy thing<br />The only baggage you can bring<br />Is all that you can't leave behind.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Walk On'' * Mówią, że co przedrzeźniasz<br />Pewnie cię wyprzedzi.<br />I zostajesz potworem<br />Żebyś potwór nie cię złamie. ** ''They say that what you mock<br />Will surely overtake you.<br />And you become a monster<br />So the monster won’t break you.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Peace On Earth'' * Łaska robi piękno z brzydkich rzeczy … ** ''Grace makes beauty out of ugly things ...'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Grace''. ===''How to Dismantle an Atomic Bomb'' (2004)=== * Im więcej widzisz, tym mniej wiesz;<br />Im mniej dowiadujesz się, podczas podróżu.<br />Wiedziałem duży więcej wówczas, niż teraz. ** ''The more you see, the less you know;<br />The less you find out as you go.<br />I knew more then than I do now.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''City of Blinding Lights'' ===''No Line on the Horizon'' (2009)=== * Wybieraj wrogów ostrożnie, bo oni definiują cię<br />Niech będą ciekawi, bo w pewnym sensie przypominają cię –<br />nie ma ich na początku, lecz będą u kresu<br />i zostaną z tobą dłużej niż przyjaciele. ** ''Choose your enemies carefully ’cause they will define you<br />Make them interesting ’cause in some ways they will mind you<br />They’re not there in the beginning but when your story ends<br />Gonna last with you longer than your friends'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Cedars of Lebanon'' ===''Songs of Innocence'' (2014)=== * Każda rozbijająca fala na brzegu<br />Mowi następna, że będzie jeden więciej.<br />I każda hazardista wie, że przegrywać<br />Jest naprawdę dlaczego on jest tam. ** ''Every breaking wave on the shore<br />Tells the next one there’ll be one more.<br />And every gambler knows that to lose<br />Is really why he's there.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Every Breaking Wave'' * Gdy tylko urodziliśmy się, zaczynamy zapominać<br />Właśnie ten powód, że przyszliśmy ... ** ''Once we are born we begin to forget<br />The very reason we came'' ... (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Iris (Hold Me Close)'' *Budziłem się, kiedy cud wydarzył.<br />Usłyszałem utwór, że nada trochę sens światu.<br />Wszystko co kiedykolwiek straciłem zostało mi zwrócone<br />W najpiękniejszym dźwięku, że kiedykolwiek usłyszałem.<br /><br />Mamy język, żebyśmy nie możemy przekazywać;<br />Religię, żebym może kochać i nienawidzić;<br />Muzykę, żebym może mój boleść wyolbrzymiać, i nią nazywać. ** ''I was asleep when the miracle occurred.<br />Heard a song that made some sense of the world.<br />Everything I ever lost has been returned<br />In the most beautiful sounds I’ve ever heard.<br /><br />We have language so we can't communicate;<br />Religion so I can love and hate;<br />Music so I can exaggerate my pain and give it a name.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Miracle (Of Joey Ramone)'' * Jeśli drzwi są otwarti, nie jest kradzieży.<br />Nie możesz wrócić do miejsca, że nie nigdy odszedłeś ** ''If the door is open it isn't theft<br />You can't return to where you never left.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Cedarwood Road'' * Jeśli nas nie wpuścicie twojim świecie,<br />Twój świat po prostu nie jest tam. ** ''If you won't let us in your world,<br />Your world just doesn't exist.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''This Is Where You Can Reach Me Now''. * Bog wie, że to nie jest łatwe<br />Przyjmowąć kształt bólu innej osoby ** ''God knows it isn't easy<br />Taking the shape of someone else's pain.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Troubles'' * Skąd pochodzimy, nie zawscze jesteśmy mili,<br />Człowiecza opowieść jest co miłość zostawia. ** ''Where we come from we are not always nice<br />The human story is what love leaves behind.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Crystal Ballroom'' ===''Songs of Experience'' (2017)=== * Najlepsze rzeczy są łatwi niszczyć ** ''The best things are easy to destroy'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''You’re The Best Thing About Me'' * Błogosławieni są aroganccy, dlatego że ich jest królestwo swójich towarzystwa.<br />Błogosławieni są wielki gwiadzi, dlatego że w świetności ich światła rozumiemy lepiej swój nieistotność.<br />Błogosławieni są obrzydliwie bogaty, dlatego że możesz tylko naprawdę posiadać, co oddawasz … swój bol. ** ''Blessed are the arrogant, for theirs is the kingdom of their company<br />Blessed are the superstars, for in the magnificence of their light we understand better our own insignificance.<br />Blessed are the filthy rich, for you can only truly own what you give away … your own pain.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Get Out of Your Own Way'' * Jest obietnica w sercu każdej dobrzej marzenia,<br >Jest wezwania do czynności, nie do fantazji.<br />Koniec marzenia,<br />Początek czego jest prawdziwe.<br />Niech będzie jedność.<br />Niech będzie społeczność. ** ''There’s a promise at the heart of every good dream,<br />A call to action, not to fantasy.<br />The end of the dream,<br />The start of what's real.<br />Let it be unity.<br />Let it be community.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''American Soul'' * Kiedy wszystko jest stracone, dowiadujemy się co pozostaje. ** ''When all is lost, we find out what remains'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Summer of Love'' * Jest poziom płytkości, że nie prosto możesz upozorowywać ** ''There’s a level of shallow that you just can't fake'' ** Autor: [[Bono]], ''The Showman (Little More Better)'' * Raj jest miejscem<br />Nie możesz widzieć kiedy to twój. ** ''Paradise is a place<br />You can't see when it's yours'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Red Flag Day'' ===''Songs of Surrender'' (2023)=== * A jeśli twoi marzenia nie cię straszą,<br />Nie są duzi dość! ** ''And if your dreams don’t scare you,<br />They’re not big enough!'' (ang.) ** Autor, [[Bono]], ''Atomic City'' ==O zespole== * Fenomen U2 jako światowej gwiazdy jest dla mnie kompletnie niezrozumiały. Dość przeciętna kapela, która właściwie nagrała jedną porządną piosenkę (''I Will Follow''), staje na ołtarzu w towarzystwie wielkich tej branży. Dosyć ciekawy gitarzysta, bardzo dobra produkcja dźwięku (zwłaszcza ''The Joshua Tree'' – jak na swoje czasy), ale kompozycje marniutkie. ** Autor: [[Kazik Staszewski]] ** Źródło: ''Bono to wygodne alibi'', ''Dziennik'', 2007. * Ludzie na koncertach nie krzyczą z naszego powodu – robią to z powodu piosenek. ** Autor: [[Bono]] * Nie mam pojęcia, co będzie dalej, właśnie to jest wspaniałe, że będąc w U2 nigdy nie wiem, co się wydarzy. Po prostu musimy mieć chęć do pracy, jeżeli my będziemy chcieli pracować, ludzie będą chcieli nas słuchać. ** Autor: [[Bono]] * Nie wstępuje się do zespołu, by zbawić świat, lecz by ocalić swój własny tyłek i nie pętać się po ulicach. ** Autor: [[Bono]] [[Kategoria:U2|!]] jw6luswpvbyzf6szpfbb9q8qymyo15y 641921 641920 2026-04-28T04:33:02Z Daniel Case 41363 /* War (1983) */ +A 641921 wikitext text/x-wiki [[Plik:2005-11-21 U2 @ MSG by ZG.JPG|mały|{{center|U2 (2005)}}]] '''[[w:U2|U2]]''' – irlandzki zespół rockowy. ==Cytaty z utworów== ===''Boy'' (1980)=== * Chłopiec bardzo stara się być mężczyzną;<br />Jego matka trzyma za ręką.<br />Przestaje żeby myślić, zaczyna płakać:<br />Dlaczego, dlaczego?<br />Jeśli odchodzisz, odchodzisz,<br />Będę śledził. ** ''A boy tries hard to be a man;<br />His mother takes him by the hand.<br />He stops to think, he starts to cry:<br />Oh why, oh why?<br />If you walk away, walk away<br />I will follow.''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''I Will Follow'' * Zacząłem osuwisko w moim ego,<br />Patrzę z zewnątrz<br />Na świat, który zostawiłem za sobą<br />Marzę; jesteś czujny<br />Jeśli śpię, co jest na szali?<br />Dzień bez mnie … ** ''Started a landslide in my ego,<br />Looking from the outside<br />At the world I’ve left behind.<br />I’m dreaming; you’re awake<br />If I’m sleeping, what’s at stake?<br />A day without me.''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''A Day Without Me'' * Nie mogę zmeniać świata<br />Ale mogę zmeniać świata w mnie<br />Jeśli raduję się… ** ''I can’t change the world<br />But I can change the world in me<br />If I rejoice…''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Is That All?'' ===Wcześni single=== * Pomyśleliśmy, że mieliśmy odpowiedzi.<br />Ale to myliliśmy się co do pytań… ** ''We thought that we had the answers.<br />But it was the questions we had wrong…''(ang.) ** Autor: [[Bono]], ''11 O’Clock Tick Tock''. * Kiedy miałem trzy lata,<br />Pomyślałem świat kręcił około mnie,<br />Ale byłem w błędzie. ** ''When I was three<br />I thought the world revolved around me<br />But I was wrong.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Party Girl'' ===''War'' (1983)=== * W mieszkaniu na Times Square;<br />Możesz ich montować gdziekolwiek.<br />Wzięty na okup, piekło do zapłaty;<br />Revolucja codziennie. ** ''An apartment in Times Square;<br />You can assemble them anywhere.<br />Held to ransom, hell to pay<br />A revolution every day.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Seconds'' * A więc mówią nam, że to złoty wiek,<br />I złoto jest przyczyną wojen, które toczymy ** ''And so we are told this is the golden age<br />And gold is the reason for the wars we wage'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''New Years Day'' * A bitwa właśnie się zaczęła,<br />Jest wielu przegranych, ale powiedz kto wygrał? ** ''And the battle’s just begun<br />There’s many lost, but tell me who has won?'' (ang.) ** Autor: The Edge, ''Sunday Bloody Sunday'' * Pokolenie bez imienia, rozdarte i podarte<br />Nic do stracenia, nic do zyskania.<br />Zupełnie nic…<br />A jeśli nie możesz pomóc się,<br />Cóż, rozglądaj się …<br />Kiedy inni potrzebują twojego czas,<br />Mówisz, czas iść, jest twój czas…,<br />Złe słowe nie przestoją bójkę,<br />Dwa krzywdy nie naprawią.<br />Nowe serce jest co potrzebuję;<br />O Boże, jego sprawiaj krwawić!<br />Czy nic już nie zostało? ** ''A generation without name, ripped and torn.<br />Nothing to lose, nothing to gain.<br />Nothing at all.<br />And if you can’t help yourself,<br />Well, take a look around you…<br />When there’s others who need your time,<br />You say it’s time to go, it’s your time<br />Angry words won’t stop a fight,<br />Two wrongs don’t make a right.<br />A new heart is what I need,<br />Oh God, make it bleed!<br />Is there nothing left?'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Like A Song…'' * Nie wiem,<br />Nie wiem po której stronie jestem.<br />Nie odróżniam mojej prawy od lewy<br />Ani mojej dobra od zła.<br />Mówisz, że jestem głupcem,<br />Że jestem niczym.<br />Ale jeśli jestem głupcem dla ciebie,<br />To coś. ** ''I don’t know<br />I don’t know what side I’m on.<br />I don’t know my right from left<br />Or my right from wrong.<br />You say I’m a fool,<br />You say I’m nothing.<br />But if I’m a fool for you,<br />That’s something'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Two Hearts Beat As One''. ===''The Unforgettable Fire'' (1984)=== * I wiesz, że czas iść,<br />Przez deszcz i padający śnieg,<br />Przez pola żałoby do światła w dali. ** ''And you know it’s time to go<br />Through the rain and driving snow<br />Across the fields of mourning to a light that’s in the distance.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''A Sort of Homecoming'' * Nareszcie jesteś wolny! Odebrali ci życie,<br />ale nie zdołali zabrać twej dumy! ** ''Free at last, they took your life<br />They could not take your pride.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Pride (In The Name of Love)'' ===''Wide Awake in America'' (1985)=== * Wszystcy drogi wiodą na gdzie jesteś… ** ''All roads lead to where you are…'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Love Comes Tumbling'' ===''The Joshua Tree'' (1987)=== * Chcę biegać, chcę chować,<br />Chcę burzyć ściany, co mnie trzymają wewnątrz.<br />Chcę wyciągać rękę i dotknąć płomienia,<br />Gdzie ulice nie mają nazwy. ** ''I want to run, I want to hide<br />I want to tear down the walls that hold me inside<br />I want to reach out and touch the flame<br />Where the streets have no name.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Where The Streets Have No Name'' * Biegałem, pełzałem,<br />Wdrapałem te miastowe mury,<br />Te miastowe mury…<br />Ale nie jeszcze znalazłem, co szukam. ** ''I have run, I have crawled<br />I have scaled these city walls<br />These city walls…<br />But I still haven’t found what I’m looking for.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''I Still Haven’t Found What I’m Looking For''. * Sładki grzech; gorzki smak w moich ustach.<br />Widzę siedem wieże, ale tylko jeden wyjście.<br />Muszisz płakać bez szlochać, rozmawiać bez mówić,<br />I krzyczeć bez podnosić twój głos… ** ''Sweet the sin; bitter the taste in my mouth.<br />I see seven towers, but I only see one way out.<br />You’ve got to cry without weeping, talk without speaking<br />And scream without raising your voice…'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Running to Stand Still'' * Przypalamy ziemię,<br />Podpalamy niebo.<br />Bardzo zniżaliśmy się,<br />Żebyśmy osiągać tak wysoko. ** ''We scorched the earth,<br />Set fire to the sky.<br />We stoop so low,<br />To reach so high.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Red Hill Mining Town'' * Pustynne niebo, marzę pod pustynnym niebem;<br />Rzeki ciekną ale wkrótce schną.<br />Potrzebujemy nowych marzeń tej nocy. ** ''Desert sky, dream beneath the desert sky<br />Rivers run but soon run dry.<br />We need new dreams tonight.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''In God’s Country'' * Panie, nie nic mam,<br />Ale to więciej niż masz.<br />Te łańcuchy już nie mnie wiążą,<br />Ani kajdany na moich stopach.<br />Na zewnątrz są więźniowie;<br />Wewnątrz jesteśmy wolni. ** ''Mister, I ain’t got nothing,<br />But it’s more than you’ve got.<br />These chains no longer bind me;<br />Nor the shackles at my feet.<br />Outside are the prisoners;<br />Inside are the free. ** Autor: [[Bono]], ''Silver And Gold'' ===''Rattle and Hum'' (1989)=== * Nie wierzę w sześćdziesiąte,<br />Złoty wiek popu.<br />Gloryfikujesz przeszłość<br />Kiedy przyszłość wyczerpuje. ** ''I don't believe in the sixties,<br />The golden age of pop.<br />You glorify the past<br />When the future dries up.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''God Part II''. * Byłem tam kiedy ukrzyżowały Pana,<br />Trzymałem pochwę kiedy żołnierz wyciągnął jego miecz,<br />Rzuciłem kostki kiedy przebili jego stronę,<br />Ale zobaczyłem miłość podbija wielki podział. ** ''I was there when they crucified my Lord,<br />I held the scabbard when the soldier drew his sword,<br />I threw the dice when they pierced his side,<br />But I've seen love conquer the great divide.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''When Love Comes to Town'' * Mówisz, że chcesz,<br >Diamenty i pierścień złota.<br />Mówisz, że chcesz,<br />Twoja historia będzie pozostała nieopowiedziana.<br />Wszystkie obietnice, które składaliśmy<br />Od kołyski do grobu,<br />Ale tylko chcę jest ciebie. ** ''You say you want<br />Diamonds and a ring of gold/<br />You say you want<br />Your story to remain untold.<br />All the promises we made<br />From the cradle to the grave,<br />When all I want is you.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''All I Want Is You'' ===''Achtung Baby'' (1991)=== * To nie sekret, że sumienie może czasem być utrapieńcem.<br />To nie sekret, że ambicja gryzie paznokcie powodzenia.<br />Każda artysta jest kanibalem, każda poeta jest złodziejem.<br >Zabijają ich natchnienie i spiewają o ich żalu ** ''It’s no secret that conscience can sometimes be a pest<br />It’s no secret that ambition bites the nails of success<br />Every artist is a cannibal, every poet is a thief.<br />All kill their inspiration and sing about their grief.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Fly'' * Dotykać jest leczyć, ranić jest kraść.<br />Jeśli chcesz całować niebo, musisz uczyć się jak klęczeć. ** ''To touch is to heal, to hurt is to steal<br />If you wanna kiss the sky you better learn how to kneel.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Mysterious Ways'' * Jeden miłość, jeden krew, <br />Jedno życie, musisz robić to, co powinieneś.<br />Jedno życie ze sobą: sióstr, braci.<br />Jedno życie, ale nie jesteśmy ci sami;<br />Możemy się nawzajem nosić, nawzajem nosić. ** ''One love, one blood<br />One life, we gotta do what we should.<br />One life with each other: sisters, brothers.<br />One life, but we’re not the same;<br />We get to carry each other, carry each other.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''One''. * Przeoczasz za dużo, te dnie, jeśli zatrzymasz żebyś myślić. ** ''You miss too much these days if you stop to think.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Until the End of the World'' * Jak daleko możesz zajść, zanim zgubisz drogę do domu?<br />Próbujesz obejmować swiat … ** ''How far can you go before you lose your way back home?<br />You’ve been trying to throw your arms around the world'' ... (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Trying to Throw your Arms Around the World'' ===''Pop'' (1997)=== * Szukasz ten jedynego.<br />Ale wiesz, że zamiast jesteś gdzie indziej.<br />Chcesz być utwór,<br />Utwór że słyszysz w twoim głowie. ** ''Looking for the one.<br />But you know you’re somewhere else instead.<br />You want to be the song,<br />The song you’re hearing in your head.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Discotheque'' * Miłość jest łobuzem, pcha i popycha<br />W brzuchu kobiety. ** ''Love's a bully, pushing and shoving<br />In the belly of a woman.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Do You Feel Loved''. * A wygląda jak słońce,<br />Ale czuje jak deszcz.<br />W słońcu jest wystarczająco ciepło,<br />By przetrwać deszcz. ** ''And it looks like the sun,<br />But it feels like rain.<br />There’s enough heat in the sun<br />To see us through the rain.'' (ang). ** Autor: [[Bono]], ''Do You Feel Loved''. * Ona uważa, że ziemia ustępuje.<br />Ale ona myśli, że lepiej tak będzie.<br />Im więcej bierzesz, tym mniej czujesz;<br />Im mniej wiesz, tym więcej wierzysz;<br />Im więcej masz, tym więcej potrzeba dziś. ** ''She feels the ground is giving way.<br />But she thinks we’re better off that way.<br />The more you take, the less you feel;<br />The less you know, the more you believe;<br />The more you have, the more it takes today.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Last Night on Earth'' * Jest owad w twoim uchu;<br />Jeśli zadrapujesz się, nie zniknie.<Br />Zaswędzi i oparzy i użądli;<br />Czy chcesz dowiedzieć, co zadrapanie przynosi? ** ''There’s an insect in your ear;<br />If you scratch it won’t disappear.<br />It's gonna itch and burn and sting;<br />Do you wanna see what the scratching brings?'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Staring at the Sun''. * A nigdy nie wiedziałeś, co był na ziemi<br />Aż cię zmusiły pełzać.<br />Nie nigdy wiedziałeś, że niebo<br />Zachowujesz, skradłeś. ** ''And you never knew what was on the ground<br />Until they made you crawl.<br />And you never knew the heaven<br />You keep, you stole.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Please'' ===''All That You Can’t Leave Behind'' (2000)=== * Czego nie masz, tego teraz nie potrzebujesz,<br />Czego nie wiesz, to możesz jakoś wyczuć ** ''What you don’t have you don’t need it now<br />What you don’t know you can feel it somehow.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Beautiful Day'' * Byłem nieprzytomny, częściowo śpiący;<br />Woda jest ciepla, aż odkrywasz jak głęboka.<br />Nie skoczyłem, dla mnie był upadek;<br />Jest długa droga w dół do niczego wcale. ** ''I was unconscious, half asleep;<br />The water's warm till you discover how deep.<br />I wasn’t jumping, for me it was a fall;<br />It's a long way down to nothing at all.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Stuck in a Moment You Can 't Get Out Of'' * A miłość nie jest łatwej rzeczy;<br />Jedyny bagaż, który możesz że sobą zabrać<br />Jest wszystko czego nie możesz zostawić. ** ''And love is not an easy thing<br />The only baggage you can bring<br />Is all that you can't leave behind.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Walk On'' * Mówią, że co przedrzeźniasz<br />Pewnie cię wyprzedzi.<br />I zostajesz potworem<br />Żebyś potwór nie cię złamie. ** ''They say that what you mock<br />Will surely overtake you.<br />And you become a monster<br />So the monster won’t break you.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Peace On Earth'' * Łaska robi piękno z brzydkich rzeczy … ** ''Grace makes beauty out of ugly things ...'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Grace''. ===''How to Dismantle an Atomic Bomb'' (2004)=== * Im więcej widzisz, tym mniej wiesz;<br />Im mniej dowiadujesz się, podczas podróżu.<br />Wiedziałem duży więcej wówczas, niż teraz. ** ''The more you see, the less you know;<br />The less you find out as you go.<br />I knew more then than I do now.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''City of Blinding Lights'' ===''No Line on the Horizon'' (2009)=== * Wybieraj wrogów ostrożnie, bo oni definiują cię<br />Niech będą ciekawi, bo w pewnym sensie przypominają cię –<br />nie ma ich na początku, lecz będą u kresu<br />i zostaną z tobą dłużej niż przyjaciele. ** ''Choose your enemies carefully ’cause they will define you<br />Make them interesting ’cause in some ways they will mind you<br />They’re not there in the beginning but when your story ends<br />Gonna last with you longer than your friends'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Cedars of Lebanon'' ===''Songs of Innocence'' (2014)=== * Każda rozbijająca fala na brzegu<br />Mowi następna, że będzie jeden więciej.<br />I każda hazardista wie, że przegrywać<br />Jest naprawdę dlaczego on jest tam. ** ''Every breaking wave on the shore<br />Tells the next one there’ll be one more.<br />And every gambler knows that to lose<br />Is really why he's there.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Every Breaking Wave'' * Gdy tylko urodziliśmy się, zaczynamy zapominać<br />Właśnie ten powód, że przyszliśmy ... ** ''Once we are born we begin to forget<br />The very reason we came'' ... (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Iris (Hold Me Close)'' *Budziłem się, kiedy cud wydarzył.<br />Usłyszałem utwór, że nada trochę sens światu.<br />Wszystko co kiedykolwiek straciłem zostało mi zwrócone<br />W najpiękniejszym dźwięku, że kiedykolwiek usłyszałem.<br /><br />Mamy język, żebyśmy nie możemy przekazywać;<br />Religię, żebym może kochać i nienawidzić;<br />Muzykę, żebym może mój boleść wyolbrzymiać, i nią nazywać. ** ''I was asleep when the miracle occurred.<br />Heard a song that made some sense of the world.<br />Everything I ever lost has been returned<br />In the most beautiful sounds I’ve ever heard.<br /><br />We have language so we can't communicate;<br />Religion so I can love and hate;<br />Music so I can exaggerate my pain and give it a name.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Miracle (Of Joey Ramone)'' * Jeśli drzwi są otwarti, nie jest kradzieży.<br />Nie możesz wrócić do miejsca, że nie nigdy odszedłeś ** ''If the door is open it isn't theft<br />You can't return to where you never left.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Cedarwood Road'' * Jeśli nas nie wpuścicie twojim świecie,<br />Twój świat po prostu nie jest tam. ** ''If you won't let us in your world,<br />Your world just doesn't exist.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''This Is Where You Can Reach Me Now''. * Bog wie, że to nie jest łatwe<br />Przyjmowąć kształt bólu innej osoby ** ''God knows it isn't easy<br />Taking the shape of someone else's pain.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Troubles'' * Skąd pochodzimy, nie zawscze jesteśmy mili,<br />Człowiecza opowieść jest co miłość zostawia. ** ''Where we come from we are not always nice<br />The human story is what love leaves behind.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''The Crystal Ballroom'' ===''Songs of Experience'' (2017)=== * Najlepsze rzeczy są łatwi niszczyć ** ''The best things are easy to destroy'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''You’re The Best Thing About Me'' * Błogosławieni są aroganccy, dlatego że ich jest królestwo swójich towarzystwa.<br />Błogosławieni są wielki gwiadzi, dlatego że w świetności ich światła rozumiemy lepiej swój nieistotność.<br />Błogosławieni są obrzydliwie bogaty, dlatego że możesz tylko naprawdę posiadać, co oddawasz … swój bol. ** ''Blessed are the arrogant, for theirs is the kingdom of their company<br />Blessed are the superstars, for in the magnificence of their light we understand better our own insignificance.<br />Blessed are the filthy rich, for you can only truly own what you give away … your own pain.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Get Out of Your Own Way'' * Jest obietnica w sercu każdej dobrzej marzenia,<br >Jest wezwania do czynności, nie do fantazji.<br />Koniec marzenia,<br />Początek czego jest prawdziwe.<br />Niech będzie jedność.<br />Niech będzie społeczność. ** ''There’s a promise at the heart of every good dream,<br />A call to action, not to fantasy.<br />The end of the dream,<br />The start of what's real.<br />Let it be unity.<br />Let it be community.'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''American Soul'' * Kiedy wszystko jest stracone, dowiadujemy się co pozostaje. ** ''When all is lost, we find out what remains'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Summer of Love'' * Jest poziom płytkości, że nie prosto możesz upozorowywać ** ''There’s a level of shallow that you just can't fake'' ** Autor: [[Bono]], ''The Showman (Little More Better)'' * Raj jest miejscem<br />Nie możesz widzieć kiedy to twój. ** ''Paradise is a place<br />You can't see when it's yours'' (ang.) ** Autor: [[Bono]], ''Red Flag Day'' ===''Songs of Surrender'' (2023)=== * A jeśli twoi marzenia nie cię straszą,<br />Nie są duzi dość! ** ''And if your dreams don’t scare you,<br />They’re not big enough!'' (ang.) ** Autor, [[Bono]], ''Atomic City'' ==O zespole== * Fenomen U2 jako światowej gwiazdy jest dla mnie kompletnie niezrozumiały. Dość przeciętna kapela, która właściwie nagrała jedną porządną piosenkę (''I Will Follow''), staje na ołtarzu w towarzystwie wielkich tej branży. Dosyć ciekawy gitarzysta, bardzo dobra produkcja dźwięku (zwłaszcza ''The Joshua Tree'' – jak na swoje czasy), ale kompozycje marniutkie. ** Autor: [[Kazik Staszewski]] ** Źródło: ''Bono to wygodne alibi'', ''Dziennik'', 2007. * Ludzie na koncertach nie krzyczą z naszego powodu – robią to z powodu piosenek. ** Autor: [[Bono]] * Nie mam pojęcia, co będzie dalej, właśnie to jest wspaniałe, że będąc w U2 nigdy nie wiem, co się wydarzy. Po prostu musimy mieć chęć do pracy, jeżeli my będziemy chcieli pracować, ludzie będą chcieli nas słuchać. ** Autor: [[Bono]] * Nie wstępuje się do zespołu, by zbawić świat, lecz by ocalić swój własny tyłek i nie pętać się po ulicach. ** Autor: [[Bono]] [[Kategoria:U2|!]] hnu278umf07x4nvlvh1p4ngbwxum0is Jan Ludwik Popławski 0 16601 641917 629300 2026-04-27T19:19:23Z Lukaes54 51649 /* Inne */ 641917 wikitext text/x-wiki [[Plik:Jan Ludwik Popławski.PNG|mały|{{center|Jan Ludwik Popławski}}]] '''[[w:Jan Ludwik Popławski|Jan Ludwik Popławski]]''' (1854–1908) – [[Polska|polski]] publicysta, [[polityk]] i jeden z głównych twórców ideologii narodowo-demokratycznej. ==''Pisma polityczne''== * (…) oprócz propagandy książkowej są inne jeszcze trudniejsze wprawdzie, ale jednak nieraz możliwe sposoby uświadamiania i wyrabiania politycznego ludu, równie, jeżeli nie bardziej skuteczne i równie zaniedbane. To zaniedbanie najważniejszego dziś zadania narodowego, to karygodne lenistwo myśli i woli większym grozi w przyszłości niebezpieczeństwem sprawie narodowej, niż plany polityczne jej wrogów, niż małoduszne konszachty i kompromisy wszelkiego rodzaju ugodowców. ** Źródło: artykuł ''Zaniedbania polityczne''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 74</ref> * Pokolenie, które dziś żyje i działa, wzrastało już w atmosferze zatrutej wyziewami tej moralnej posoki sączącej się z ran nie zasklepionych. ** Źródło: artykuł ''Obniżenie ideałów''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s 49</ref> * Są ludzie, dla których patriotyzm jest jakby zastawą uczty świątecznej, ludzie, których warunki życia, jak np. przebywanie w obcym otoczeniu, pozbawiają możności w realnej pracy narodowej. Pojmujemy psychologię tych ludzi, pojmujemy, że pragną oni zagłuszyć swoją tęsknotę, ukoić niezadowolenie ze swej bezczynności obywatelskiej, że bezwiednie pragną zamaskować jałowość swego istnienia śmiałością aspiracji, bezwzględnością programów, jaskrawością wyrażeń. Oni oddają się sprawie narodowej niemal zawsze w nastroju uroczystych obchodów, w podnieceniu świątecznym zebrań wspólnych, kiedy nerwy są napięte, wyobraźnie rozkołysane, uczucia podrażnione. Tymczasem dla nas – patriotyzm jest robotą powszednią, powinnością obywatelską, wprawdzie dobrowolną, często jednak uciążliwą, służbą zawsze ofiarną, nieraz przykrą. ** Źródło: artykuł ''Nasz patriotyzm i nasza taktyka''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 90</ref> * Spójrzmy na siebie, jacy my dziś maluczcy, mizerni – „nikczemni”, powiedzieliby nasi ojcowie. Jak jałowa umysłowość nasza, jak wątła twórczość, jak lękliwym uczucie, jak lichymi zamiary, już nie według sił, ale niżej sił odmierzone. Nawet drobnych obowiązków dlatego właśnie spełniać nie umiemy, że nie ożywia nas żadna wielka idea, która by tym ideom małym nadała ruch i spójnię, która by była dla nich magazynem zapasowym siły. Mamy za to cały legion „comprachicosów” [werbowników], którzy wytrwale usiłują wcisnąć społeczeństwo w umyślnie przygotowaną formę i wyhodować w ten sposób potwornego karła. ** Źródło: artykuł ''Wielkie i małe idee''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 56</ref> * Tylko wzgląd na interes narodowy powinien decydować o charakterze działalności politycznej w ogóle i w poszczególnych wypadkach. ** Źródło: artykuł ''Stosunek do rządu w polityce narodowej''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 80</ref> ==''Wybór pism''== * Od 1000 lat zalew niemiecki systematycznie podrywał nasze dziedziny… Potęga państwa pruskiego i kultury niemieckiej przerażać może tych tylko, którzy w przyszłość patrzeć nie umieją, a przeszłości nie pamiętają. * Policzmy siły swoje i zasoby, oceńmy ich wartość, a zobaczymy, iż położenie, pomimo że jest groźne, nie jest rozpaczliwe, że właściwe sposoby działania, znaleźć można, że obrona narodowości jest zadaniem trudnym, ale własnymi siłami naszymi szczęśliwie dokonać go jesteśmy w stanie. * Polityka, która osłabia siłę moralną, tęgość charakteru, poczucie odrębności, uczciwość obywatelską – taka polityka chociażby największymi zdobyczami pochlubić się mogła, jest w ostatecznym rezultacie dla narodu zgubna. ** Zobacz też: [[polityka]] * Tradycja nie może być nauczona, siła jej polega na tym właśnie, że splata się ona z całym naszym jestestwem, że przenika każdy atom naszego ustroju. * Żadna moc nie odbierze tradycji, wspomnień dziejowych i kultury, bo te w nas tkwią nieprzezwyciężenie, jak pamięć, jak rozum, jak dusza w człowieku. Nikt nam Polakom nie weźmie świadomości tej naszej pełnej, bo wiemy, że jesteśmy narodem posiadającym po temu wszystkie dane, wiemy, żeśmy od innych odrębni, że różnimy się nieskończenie całą przeszłością, mową, tradycją, charakterem… Wiemy nareszcie, iż stać nas hojnie na coraz dalszy rozwój sił i zdolności, że stąd zadania nasze w świecie są wielkie i wielkie, a oczywiste prawa nasze. Zrozumienie wspólnych nam wszystkich interesów narodowych i odpowiednich obowiązków naszych, mądra świadomość obywatelska stanowi jakby najwyższe ogniwo arcypotężnej spójni. A ta nas kojarzy od głębi, od rdzenia, aż do szczytu w przeszłości, teraźniejszości i na przyszłość daleką; imię jej, jak powiedziano już narodowość, trwałość i siła nadzwyczajne. Przez nią, przez moc tę, my, naród polski, dźwigamy się znów po tylu nieszczęściach, odradzamy się, rozrastamy i da Bóg, posiądziemy należną nam niepodległość i chwałę. ==''Inne''== * Ci nasi publicyści, którzy domagają się powiększenia liczby szkół i pragną tylko, żeby w każdej z nich uczył religii katolickiej ksiądz, działają pośrednio w myśl rządu rosyjskiego, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Jesteśmy społeczeństwem katolickiem, ale nie jesteśmy społeczeństwem kościelnem tylko społeczeństwem narodowem. Katolicyzm jest tylko jedną z właściwości naszego charakteru narodowego i obrona interesów kościoła katolickiego stanowi za ledwie jedno z zadań polityki narodowej, i to o tyle tylko, o ile ten kościół jest polskim. ** Źródło: ''Z całej Polski'', "Przegląd Wszechpolski nr 24, 1898 * Jesteśmy wciąż w polityce tą jazdą, która z niesłychaną furyą zrywa się do boju pod Kirchholmem i w sromotnym nieładzie pierzcha pod Pilawcami, kapituluje pod Ujściem. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 14, 1897 * Jeżeli będziemy oszczędzali dla miłej »zgody społecznej« nasze sfery zachowawcze, idące ręka w rękę z kapitalistycznem żydostwem i niemczyzną, o czem świadczy najlepiej skład komitetu fundacyi carskiej, to tem samem będziemy wydawali nasz lud na pastwę tym panom, którzy zabierają się do zakładania wespół z żandarmami i czynownikami moskiewskimi czytelni po wsiach dla ocalenia ludu przed wpły­wem niecenzuralnych wydawnictw patryotyeznych. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Jeżeli lud nasz, zdobywając oświatę i wstępując na pierwsze szczeble samodzielności społecznej, zarazem przejmuje się uczuciami patryotycznemi i przywią­zuje się do ideału niepodległej Polski, to przedewszystkiem zawdzięczamy ten objaw faktowi, że dotychczas w warstwach oświeconych opinia patryotyczna była pa­nującą a ideał niepodległości nad wszystkim i innymi górował. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Język, religia, nawet z dodatkiem tradycyi nie stanowią jeszcze istoty narodowości, niezbędnym jej składnikiem jest poczucie swej odrębności, samodzielności. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Logicznie przynajmniej nasza polityka narodowa, będąc austrofilską lub rusofilską, a nawet w wyjątkowych okolicznościach prusofilską, może pozostać narodową. Ale taka polityka ugodowa, która w każdym zaborze zaleca porozumienie się z państwem, solidaryzowanie naszych interesów i dążeń z jego interesami i dążeniami, przestaje być polską, jest tylko poznańską, galicyjską, warszawską, nie jest już „naszą sprawą” ogólną, tylko separatyzmem prowincjonalnym zrywającym jedność narodową. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Lud ślązki nie boi się przyznawać do polskości, Niemcy zaś patryotyzm ślązki tak samo podejrzywali i prześladowali, jak patryotyzm ogólno-polski i nie wie­rzyli tym, którzy się odżegnywali od „agitacyi wielkopolskiej". ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1899. * Nas Polaków z katolicyzmem, i to koniecznie z katolicyzmem rzymskim, z Rzymem papieskim łączy nie tylko interes religijny, ale przede wszystkim interes polityczny. W warunkach dzisiejszych spraw a polska tylko za pośrednictwem Rzymu utrzymuje swój charakter międzynarodowy, jest w pewnych chwilach sprawą europejską, nie zaś sprawą rosyjską, pruską lub austryacką. Rzym jest dla nas wyższą instancyą, od rządów obcych niezależną, do której bodaj w pewnych wypadkach odwoływać się możemy, jest niekiedy rozjemcą między nami i rządami, musi być, chociażby nawet nie chciał, w pewnych okolicznościach naszym obrońcą uprawnionym. Możemy i mamy nieraz słuszne powody być niezadowolonymi z jego polityki, powinniśmy jej śmiało i stanowczo przeciwdziałać, jeżeli szkodzi naszym interesom narodowym, jeżeli je poświęca dla interesów katolicyzmu, błędnie lub chociażby nawet trafnie pojmowanych. Ale zerwanie z katolicyzmem, zerwanie z Rzymem równałoby się w warunkach dzisiejszych samobójstwu narodowemu. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 1, 1897 * Nie można dowolnie zmieniać charakteru jednostki, a tym bardziej charakteru społeczeństwa, mającego oprócz właściwości dziedzicznych, tradycję wiekową pojęć i uczuć skrystalizowanych w pewne formy stałe. Ale zarówno bezwzględny system wychowania jak i szkoła polityczna mogą skrzywić i wypaczyć charakter indywidualny i narodowy. ** Źródło: ''Nasza sprawa'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Nie pójdziemy za daleko, gdy powiemy, że ruch demokratyczno narodowy ostatniej doby – to jedyny kierunek, w którym tkwi jakiś zarodek myśli politycznej. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Nie potrzeba być wcale antysemitą, żeby jeżeli nie wyłącznie, to w znacznej mierze wpływowi Żydów przypisać najbardziej znamienne rysy tej taktyki: bez­ czelną i naiwną zarozumiałość, krzykliwe wymyślanie przeciwnikom, nieprzebieranie w środkach i sposobach działania, ślepą zaciekłość, nienawiść, w wielu wypadkach niczem nieusprawiedliwioną religii chrześcijańskiej i du­chowieństwa, niedorzeczne przechwałki, a zwłaszcza fra­zeologię krzykliwą i przesadną, niesmaczną i trywialną. Są to zarazem znamienne rysy umysłowości i charakteru Żydów, właściwości temperamentu rasowego, a w zna­czniejszej jeszcze mierze właściwości i nałogi zawodowe tej hołoty żydowskiej nawpół ucywilizowanej na którą sami nawet Żydzi, w innych warunkach wychowani, patrzeć nie mogą bez wstrętu. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 16, 1897 * Oryginalność myślenia i samodzielność charakteru stanowi potęgę społeczeństwa angielskiego, a zawdzięcza ją ono w znacznej mierze różnorodności szkół. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Te ''palladia'' polskości w postaci dworów szlacheckich — to przecie drwiny z rzeczy­wistości. W zaborach pruskim i rosyjskim nikt już dziś nie wątpi, że chłop lepiej niż szlachcic broni ziemi polskiej, a więc i głównej podstawy polskości. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 21, 1897 * Trzeba pamiętać, że najbardziej wrogo względem rządu usposobionymi najradykalniej myślącym żywiołem była młodzież, młodzież wychowana w szkołach apuchtinowskich, napojona tam nienawiścią do rządu, ale jednocześnie zmęczona, zdenerwowana, wycieńczona i tern samem nie bardzo zdolna do czynu. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Polityka rusyfikacyjna trwa nie od 30, ale od 70 lat przynajmniej i krótki okres rządów Wielopolskiego nie był odstąpieniem od niej, bo ówczesne ulgi dla Polaków, podobnie jak postępowanie Aleksandra I, wynikały w znacznej mierze ze zobowiązań międzynarodowych i stały w ścisłym związku z reformami liberalnymi w całym państwie. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Polityka ugodowa, niezręczna i lekkomyślna, rozdrażniła Wilhelma II i wytworzyła hakatystów. Zapobiec jej następstwom nie możemy, ubolewać nad jej błędami byłoby daremną stratą czasu, ale chcąc sobie jasno zdawać sprawę z położenia narodowości naszej w zaborze pruskim i grożących jej niebezpieczeństw, trzeba mieć wciąż na uwadze wpływ, jaki osobistość Wilhelma II wywiera lub może wywrzeć na układ stosunków politycznych… ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Polityka ugodowa, polityka abdykacji i zwątpienia we własne siły jest naturalnym następstwem takiego bezpłodnego krytycyzmu, który od lat trzydziestu trapi naszą umysłowość, tego zgubnego samogwałtu publicystycznego, który wyniszcza jej siły. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 15 1897 * Praca nad ludem, uświadamianie go o jego położeniu i potrzebach, oświe­canie go o sprawach narodowych, bez względu na przeszkody, jakie rząd stawia, a na polu działalności legalnej walka o istotny samorząd gminny, zmobilizo­wanie sił ludowych w celu wytępienia w tej sferze nadużyć — oto zadania prawdziwie demokratycznego i prawdziwie narodowego stronnictwa. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Sądzę, że u na s dążyć raczej należy do wyrabiania oryginalności myślenia i samodzielności charakteru. A warunkiem oryginalności i samodzielności — jest wła­śnie rozmaitość poglądów i dążeń, pojęć o życiu i sposobów myślenia, a nawet różnorodność organizaeyj umysłowych. ** Opis: O polskiej szkole. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła publiczna nie może stosować swego programu i urządzenia do indywidualności każdego ucznia, ale rodzice mogą zazwyczaj wybrać dla dziecka taką szkołą, jaką uważają za najodpowiedniejszą dla niego. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła średnia w Austryi dlatego właśnie jest złą, że jest austryacką, tj. że nie uwzględnia odrębności narodowych. Nie znając wcale jej programu, ani organizacyi można z góry powiedzieć, że jeżeli jest dobrą np. dla dzieci niemieckich to musi być złą dla dzieci czeskich lub polskich. I im będzie lepszą, tj. silniej zorganizowaną, sprawniej oddziaływującą, tym będzie gorszą, tj. szkodliwszą. Umysłowość polska jest zupełnie inną niż niemiecka i dlatego szkoła polska powinna być inną. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * To się wydać może nieuzasadnionem, z własnego jednak i cudzego doświadczenia wiem, że dzieci, które były bardzo tępe w arytmetyce i geometryi, skoro do uczenia ich zastosowano metodę i podręczniki używane dawniej w szkołach polskich w Królestwie, od razu zaczęły robić szybkie postępy w tych przedmiotach. ** Opis: O szkole narodowej ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Zaprowadzenie egzaminów wstępnych byłoby w ogóle właściwszem, niż dręczenie młodzieży, kończącej szkoły średnie egzaminami na t. zw maturę, za których zniesieniem wielu pedagogów przemawia. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Żydzi wszędzie, więc i w Galicyi skarżą się na ucisk, chociaż korzystają z wszelkich praw politycznych i nawet w kupczeniu temi prawami żadnej nie spotykają przeszkody. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 5, 1897 ==Przypisy== <references /> {{SORTUJ:Popławski, Jan Ludwik}} [[Kategoria:Politycy polskiego ruchu narodowego]] [[Kategoria:Politycy okresu zaborów]] [[Kategoria:Polscy publicyści]] [[Kategoria:Polskie ofiary represji w Imperium Rosyjskim]] hhig581v813zlvc9mzlrlhzrn03vmim Aneta Kręglicka 0 20637 641910 534087 2026-04-27T18:03:06Z Zero 20 format, dr Zmiana 641910 wikitext text/x-wiki '''[[w:Aneta Kręglicka|Aneta Beata Kręglicka]]''' (ur. 1965) – polska modelka, bizneswoman, Miss World ’89. * Dobra praca to taka, w której czujesz, że jesteś w grupie pozytywnie nastawionych ludzi. ** Źródło: „Glamour” nr 3/2010. ** Zobacz też: [[praca]] * Zamiast myślenia „co praca może mi dać”, zawsze wolałam podejście „co ja mogę dać pracy”. ** Źródło: „Glamour” nr 3/2010. {{SORTUJ:Kręglicka, Aneta}} [[Kategoria:Laureatki konkursów piękności]] [[Kategoria:Polskie osobowości telewizyjne]] [[Kategoria:Polskie modelki]] [[Kategoria:Uczestnicy programów typu talent show]] myhf72dw9vp7tdnd7irpi24h30f5vz6 Warcisław Kunc 0 20652 641911 269449 2026-04-27T18:09:31Z Zero 20 format, dr Zmiana 641911 wikitext text/x-wiki '''[[w:Warcisław Kunc|Warcisław Kunc]]''' (ur. 1962) – polski dyrygent i pedagog muzyczny. * (…) artystów nie należy oceniać w kategorii głupi – mądry, tylko wspaniały albo mniej wspaniały. Jakie to ma znaczenie, że ktoś jest trudny we współpracy, jeśli wyjdzie na scenę i tak nas porusza, że płaczemy. ** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/tztp.htm „Gazeta Wyborcza”, Szczecin, 28 lipca 2007] ** Zobacz też: [[artysta]] * Opera, która nie ma za bohatera tenora, nie odnosi sukcesu u publiczności. Jest coś dziwnego w historii i rozwoju muzyki, że tak naprawdę zachwycał zawsze głos wysoki. Ale też przecież zawsze chcemy budować jak najwyższe budynki, 75 pięter wzwyż, a nie 75 w dół. Łapanie tej góry postrzegamy w kategorii łapania nieba. W dole jest piekło. ** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/tztp.htm „Gazeta Wyborcza”, Szczecin, 28 lipca 2007] ** Zobacz też: [[opera]] * Tenor zwalcza tenora przede wszystkim. ** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/tztp.htm „Gazeta Wyborcza”, Szczecin, 28 lipca 2007] {{SORTUJ:Kunc, Warcisław}} [[Kategoria:Polscy dyrygenci]] [[Kategoria:Polscy pedagodzy muzyczni]] q85iessifklcty6jz164cq6sbf0c0ir Maurice Denis 0 20655 641912 601635 2026-04-27T18:13:05Z Zero 20 graf., format 641912 wikitext text/x-wiki [[Plik:Maurice Denis - photo Henri Manuel.jpg|mały|{{center|Maurice Denis}}]] '''[[w:Maurice Denis|Maurice Denis]]''' (1870–1943) – [[Francja|francuski]] [[malarz]] i [[grafik]]. * Malarstwo, te plamy barwne, zgrupowane według określonego kryterium. ** Źródło: [[Jerzy Płażewski]], ''Język filmu'', Książka i Wiedza, Warszawa 2008, s. 39. ** Zobacz też: [[malarstwo]] * Obraz, zanim się stał jakąkolwiek anegdotą, jest przede wszystkim powierzchnią płaską, pokrytą kolorami w pewnym określonym porządku. ** Źródło: [[Maria Rzepińska]], ''Siedem wieków malarstwa europejskiego'', wyd. II, popr., Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1986, s. 7. ** Zobacz też: [[obraz]] * Poprzez kombinacje linii i kolorów, których pretekstem staje się jakikolwiek zapożyczony z życia lub natury temat, otrzymuję symfonie i harmonie nie przedstawiające niczego realnego w potocznym znaczeniu tego słowa. * Rolą artysty nie jest niewolnicza imitacja natury, lecz nadawanie formy wizualnej własnym marzeniom. ** Źródło: Maria Rzepińska, ''Siedem wieków malarstwa europejskiego'', op. cit., s. 418. {{SORTUJ:Denis, Maurice}} [[Kategoria:Francuscy graficy]] [[Kategoria:Francuscy malarze]] sgrtsugr6jvpgxslupqdnwldpi83vn2 Aleksandra Kurzak 0 20656 641913 637144 2026-04-27T18:14:18Z Zero 20 format, dr Zmiana 641913 wikitext text/x-wiki '''[[w:Aleksandra Kurzak|Aleksandra Kurzak]]''' (ur. 1977) – polska [[śpiew]]aczka [[opera|operowa]], sopran. Córka śpiewaczki Jolanty Żmurko i waltornisty Ryszarda Kurzaka, była żona śpiewaka Jacka Jaskuły. * Agenci miewają duży wpływ na kariery śpiewaków, ale ostatnie słowo, jeśli chodzi o repertuar i miejsca występów, należy do artysty. ** Źródło: Adam Domagała, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/ostatnies.htm ''Ostatnie słowo należy do artysty'', „Gazeta Wyborcza”, Wrocław, 7 października 2004] ** Zobacz też: [[artysta]], [[kariera]] * Artystą się bywa. O 19, kiedy kurtyna idzie w górę, jestem diwą, potem staram się być normalną kobietą. Diwa ma pejoratywne zabarwienie w środowisku. To się zawsze kojarzyło z Marią Callas i jej wielkimi kaprysami. Teraz, kiedy się mówi „to jest diwa”, słychać konotację: uwaga, będą problemy. A ja się staram być normalna. ** Źródło: Iwona Radziszewska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3958/ ''Tajemnica przepony''], Dwutygodnik.com nr 93/2012. * Chodziłam do wrocławskiej opery co wieczór, kiedy tylko odrobiłam lekcje i poćwiczyłam. Wychowałam się w tym teatrze, nasiąkłam tu muzyką. ** Źródło: Magdalena Talik, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/izgl.htm ''Iść za głosem '', Kulturaonline, 22 grudnia 2007] * Jaka nastolatka byłam jego fanką. W pokoju miałam jego plakat z koncertu w Zabrzu. I raptem artysta, którego uwielbiam, słucha mnie na widowni. Po spektaklu przyszedł do mnie za kulisy. Gratulował mi. Rozmawialiśmy. Byłam zdziwiona, że pamięta mnie doskonale ze swego konkursu i pamięta nawet jakie arie w poszczególnych etapach śpiewałam. Rezultatem rozmowy z nim był też mój udział w koncercie z okazji urodzin Verdiego w Parmie. Śpiewałam tam fragmenty z ''Rigoletta''. ** Opis: o [[Plácido Domingo]]. ** Źródło: Marek Zaradniak, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/rjra.htm ''Robić jedną rzecz, ale dobrze'', „Głos Wielkopolski”, 6 marca 2007] * Miałam cztery lata i mama zabrała mnie na Festiwal Moniuszkowski w Kudowie, na którym występowała. A ponieważ zawsze musiałam robić to, co ona, naśladowałam ją też przy rozśpiewywaniu się. Wtedy właśnie dyrektor Stefan Rachoń zapytał mamę: Kto tak z Panią śpiewa w pokoju hotelowym? – Moja córka – odparła. Dyrektor na to: – Jak to córka? To małe dziecko? Niemożliwe! I rzeczywiście, w nagrodę dostałam wtedy czekoladki i różę, a dyrektor chciał ze mną nagrać płytę z ariami operowymi. Ostatecznie projekt nie doszedł do skutku. Rodzice stwierdzili, że oszczędzą dziecku stresu. Dziś wiem, że to była słuszna decyzja. ** Źródło: Magdalena Talik, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/izgl.htm ''Iść za głosem '', Kulturaonline, 22 grudnia 2007] ** Zobacz też: [[dziecko]] * (…) miałam szczęście, by w wieku 27 lat wystąpić w tym słynnym teatrze i spotkać się z tak olbrzymim entuzjazmem krytyków, publiczności i dyrekcji. Od tego momentu dyrekcja opery zaproponowała mi wiele kolejnych kontraktów. ** Opis: o występie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. ** Źródło: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/urjp.htm ''Ulubione role jeszcze przede mną'', „Dziennik Polski”, 20 sierpnia 2008] * Mogę śpiewać stojąc, leżąc, ale nie potrafię śpiewać, leżąc płasko na plecach. Muszę unieść się choć trochę. Z reżyserami trzeba uważać. Często do opery wchodzą osoby, niemające o śpiewaniu i muzyce pojęcia – i bywa trudno. Oni chcą stworzyć coś naprawdę dziwacznego, żeby zabłysnąć w mediach i zrobić sobie nazwisko. ** Źródło: Iwona Radziszewska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3958/ ''Tajemnica przepony''], Dwutygodnik.com nr 93/2012. * Muzyka i śpiew polega na tym, że człowiek cały czas je w sobie nosi. ** Źródło: Magdalena Talik, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/izgl.htm ''Iść za głosem '', Kulturaonline, 22 grudnia 2007] ** Zobacz też: [[muzyka]] * Najważniejszy jest oddech. Kobiety z natury mają gorzej, bo oddychają bardziej szczytami niż mężczyźni. Trzeba się tego oduczyć i odkryć tajemnicę przepony. Niektórzy mówią, że trzeba ją mocno trzymać na dole i cisnąć. Kolejna bzdura. To wbrew fizjologii. Śpiew opiera się na wyobraźni. Najpierw musimy wyobrazić sobie to, co chcemy usłyszeć. Tego instrumentu nie widać. Nikt nie skoryguje ustawienia palca czy ręki, jak w przypadku fortepianu czy skrzypiec. To praca z naszym wnętrzem. ** Źródło: Iwona Radziszewska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3958/ ''Tajemnica przepony''], Dwutygodnik.com nr 93/2012. * Nie będę eksperymentować. Sprawdzam się w tym, co robię. ** Źródło: Marek Zaradniak, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/rjra.htm ''Robić jedną rzecz, ale dobrze'', „Głos Wielkopolski”, 6 marca 2007] * Nie chcę głębszego przekazu w operze. Dzieła operowe same w sobie mają głęboki przekaz, nie trzeba do nich dodawać na siłę drugiej warstwy. ** Źródło: Anna S. Dębowska, [https://wyborcza.pl/7,113768,28499656,z-gowna-bicza-nie-ukrecisz-dlaczego-aleksandra-kurzak-zrezygnowala.html ''„Z gówna bicza nie ukręcisz”. Dlaczego Aleksandra Kurzak zrezygnowała z roli'', „Gazeta Wyborcza” 28 maja 2022]. * Nie zgodzę się z lansowaną ostatnio teorią, że reżyser jest bogiem w operze. Nie był, nie jest, i mam nadzieję, nigdy nie będzie. Nie jestem za śpiewaniem i staniem, chciałabym być dobrze zrozumiana. Więc, procentowo, niech będzie 60 do 40. Oczywiście dla dyrygenta. ** Źródło: Iwona Radziszewska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3958/ ''Tajemnica przepony''], Dwutygodnik.com nr 93/2012. * Opera to teatr, tyle że bardzo trudny. Akcją sceniczną, ruchem, gestem kieruje muzyka. W teatrze dramatycznym aktor ma dużą swobodę interpretacji i miejsce na improwizację. To samo zdanie może mówić raz przez minutę, innym razem przez trzy i nic tym nie zepsuje. Tymczasem w operze bywają sytuacje, w których jakiś ruch jest wręcz niemożliwy, bo nie pasuje do muzyki. Improwizacja także tutaj jest ważna, ale ogranicza ją zamknięta struktura muzyczna dzieła. To w niej musi się odnaleźć śpiewak, reżyser, choreograf, scenograf i wszyscy inni. Bywają sytuacje, gdy reżyser, który przyszedł z teatru dramatycznego, nie bardzo rozumie realia śpiewu. Mówi: połóż się i tak śpiewaj, a ja mówię, że się nie położę, bo w takiej pozycji w życiu nie zaśpiewam swojej kadencji. Każdy spektakl operowy to kompromis pomiędzy artystyczną wizją reżysera a fizycznymi możliwościami śpiewaków. ** Źródło: Maciej Łukasz Gołębiowski, [http://www.teatry.art.pl/n/czytaj/24232 ''Opera to teatr, tyle że bardzo trudny'', „Hi Fi i Muzyka”, 23 września 2010] * Osiem lat temu śpiewałam we Wrocławiu Gildę w „Rigoletcie”. Po premierze wylądowałam w szpitalu na dziesięć dni z zapaleniem płuc. To był największy koszmar, jaki przeżyłam – mimo choroby spróbować dośpiewać do końca. Ostatnio w Londynie wydarzyła się podobna sytuacja. Był to podczas spektaklu „Napoju miłosnego” Donizettiego, w którym brałam udział. W przerwie baryton zapowiedział, że jest chory i nie panuje nad tym, co robi. Organizatorzy zadzwonili po jego dublera, ale miał wyłączoną komórkę i nie mogli go znaleźć. Przerwa przedłużyła się prawie do godziny. Wtedy ściągnęli innego śpiewaka, który od dwóch dni był w Londynie na próbach innego spektaklu. Kiedy do niego zadzwonili bronił się, że ostatni raz wykonywał tę partię piętnaście lat temu, poza tym jest zmęczony. Ubłagali go jednak i przyszedł z pulpitem prosto na scenę, tak jak stał. ** Źródło: Magdalena Talik, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/izgl.htm ''Iść za głosem '', Kulturaonline, 22 grudnia 2007] * Prawie w ogóle nie słucham muzyki, a już na pewno nie opery. Delektuję się ciszą. ** Źródło: Robert Migdał, [https://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/110614.html ''To jest zazdrosny zawód'', „Polska Gazeta Wrocławska” nr 28, 4 lutego 2011] ** Zobacz też: [[cisza]] * Sama doszłam do tego, gdzie jestem. ** Źródło: Bohdan Gadomski, [https://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/129877.html ''Carpe diem'', „Express Ilustrowany” nr 298, 23 grudnia 2011] * Śpiewałam właśnie barokową arię z ozdobnikami i wypadło mi jedno słowo. Niestety, przez ten fakt wypadła mi też muzyka. W trakcie arii zastanawiałam się: Gdzie ja jestem? Nie miałam zielonego pojęcia, co śpiewam. Na poczekaniu wymyślałam koloratury. Dla mnie trwało to wieczność, choć dyrygent twierdził, że najwyżej dwa takty. Na scenie miałam wrażenie, że aria nie ma końca. W pewnym momencie klawesynista podegrał mi linię melodyczną i wskoczyłam w temat. ** Źródło: Magdalena Talik, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/izgl.htm ''Iść za głosem '', Kulturaonline, 22 grudnia 2007] * Tak naprawdę lubię każdą partię, którą się w danym momencie zajmuję. Bardzo cenię rolę Zuzanny w „Weselu Figara” Mozarta ze względu na świetne libretto, na to, że można się „wygrać” aktorsko. Ale te najbardziej ulubione role są jeszcze przede mną. ** Źródło: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/urjp.htm ''Ulubione role jeszcze przede mną'', „Dziennik Polski”, 20 sierpnia 2008] ** Zobacz też: [[Wolfgang Amadeusz Mozart]] * Ten zawód jest bardzo zazdrosny i wymaga wielu poświęceń, ale niektórym udaje się połączyć i jedno, i drugie. ** Opis: o swojej pracy. ** Źródło: Robert Migdał, [https://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/110614.html ''To jest zazdrosny zawód'', „Polska Gazeta Wrocławska” nr 28, 4 lutego 2011] * W tym cały sekret, by śpiewać bez bólu. Studenci skarżą się czasem na ból gardła i mięśni. Profesorowie odpowiadają, że skoro boli, znaczy – pracuje. Porównują śpiewaków do sportowców – intensywnie trenują, więc muszą mieć zakwasy i odczuwać ból mięśni. Bzdura kompletna – kiedy śpiewa się dobrze, nic nie ma prawa boleć. ** Źródło: Iwona Radziszewska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3958/ ''Tajemnica przepony''], Dwutygodnik.com nr 93/2012. * Wychowując się w muzycznym domu, naturalnie poszłam w ślady rodziców. Początkowo myślałam o balecie. Potem przyszedł czas na naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Szło mi całkiem dobrze. W średniej szkole muzycznej byłam najzdolniejsza w klasie, ale zawsze ciągnęło mnie do teatru, kostiumu i całej tej otoczki towarzyszącej operze. Zaczęłam się uczyć śpiewu na trzy tygodnie przed egzaminem na akademię. Chciałam być solistką, a dobrze wiedziałam, że życie instrumentalisty to ciężki kawałek chleba. Dwanaście lat, które poświęciłam skrzypcom, to była dobra szkoła życia, ale chyba zbyt byłam leniwa, żeby dalej iść w tę stronę. Instrument sprzedałam zaraz po dyplomie i dziś, jeśli coś gram, to tylko na fortepianie, gdy przygotowuję się do roli i sama sobie akompaniuję. ** Źródło: Maciej Łukasz Gołębiowski, [http://www.teatry.art.pl/n/czytaj/24232 ''Opera to teatr, tyle że bardzo trudny'', „Hi Fi i Muzyka”, 23 września 2010] {{SORTUJ:Kurzak, Aleksandra}} [[Kategoria:Laureaci Wiktorów]] [[Kategoria:Polskie soprany]] 9g5j7zfbva3bgs9pf3c3mkdx8aaywmx Ewa Kutryś 0 20660 641914 330697 2026-04-27T18:16:07Z Zero 20 graf. 641914 wikitext text/x-wiki [[Plik:Ewa Kutryś (1) 2018.jpg|mały|{{center|Ewa Kutryś (2018)}}]] '''[[w:Ewa Kutryś|Ewa Grażyna Kutryś]]''' (ur. 1950) – polska reżyser teatralna, teoretyk teatru, polonistka, prof. nauk o sztukach pięknych. * Często wydaje nam się, że możemy zapanować nad swoim losem, że wybierając prostą i równą drogę, osiągniemy swój cel. W istocie okazuje się, że drobny na niej kamyk wywraca nam nasze życie, przewartościowuje je i nas samych. ** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/perlistys.htm „Dziennik Polski”, 24 stycznia 2003] ** Zobacz też: [[kamień|kamyk]] {{SORTUJ:Kutryś, Ewa}} [[Kategoria:Polscy poloniści]] [[Kategoria:Polscy reżyserzy teatralni]] [[Kategoria:Polscy pedagodzy artystyczni]] [[Kategoria:Polscy teoretycy teatru]] [[Kategoria:Polscy teoretycy kultury]] 5ntlg1luq30un946uemxfhkm9e8qk84 Adam Kwaśny 0 20662 641915 475218 2026-04-27T18:16:53Z Zero 20 format, dr Zmiana 641915 wikitext text/x-wiki '''[[w:Adam Kwaśny|Adam Kwaśny]]''' (ur. 1963) – [[Polska|polski]] [[aktor]], [[reżyser]] i [[pisarz]]. * Współczesna księga to dla mnie (…) monitor komputera. W nim szukamy dziś ważnych słów, kontaktu z innymi ludźmi… ** Źródło: Ewa Obrębowska-Piasecka, [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/wszystkozal.htm ''Wszystko zależy od tego, jak potraktujemy religijność'', „Gazeta Wyborcza”, Poznań, 26 lutego 2004] ** Zobacz też: [[komputer]] {{SORTUJ:Kwaśny, Adam}} [[Kategoria:Polscy aktorzy teatralni]] [[Kategoria:Polscy reżyserzy teatralni]] [[Kategoria:Polscy scenarzyści filmowi]] [[Kategoria:Polscy scenografowie teatralni]] [[Kategoria:Polscy tłumacze]] s9prbzfq7aschb17zf55q9xi5bmbiaw Herbert Spencer 0 22136 641916 640759 2026-04-27T19:01:35Z Lukaes54 51649 641916 wikitext text/x-wiki [[Plik:Herbert Spencer.jpg|mały|{{center|Herbert Spencer}}]] '''[[w:Herbert Spencer|Herbert Spencer]]''' (1820–1903) – angielski filozof i socjolog. ==''Instytucje zawodowe''== * Jeżeli bowiem zwrócimy uwagę nie na plotki historyczne, lecz na przypadkowo od czasu do czasu ujawniane fakty, tyczące się zmian w organizacji społecznej, i jeżeli porównamy takie zmiany, widoczne w jednym społeczeństwie, ze zmianami, widocznymi w innych, to wówczas "rzuci się w oczy", jak mówią Francuzi, prawda, że rozmaite urządzenia zawodowe pochodzą od urządzeń kościelnych. * Jeśli we własnych czasach naszych opowiadacz anegdoty lub roznosiciel gorszącej historyjki uczuwa chętkę zrobienia opowieści swej bardziej zajmującą przez rozjęcie szczegółów jaskrawych, to tembardziej za czasów pierwotnych, kiedy do prawdy przywiązywano mniej wartości, niż dzisiaj, opowiadania bywały krok za krokiem przekręcane w miarę, jak przechodziły z ust do ust. * Nie zdaje się więc być rzeczą nieprawdopodobną, iż brak tej wiary w nieśmiertelnego boga i zależny odeń brak trwałej czci jakiegoś boga wogóle jest przyczyną główną przejściowej przyrody monarchji afrykańskich. * Podczas tych wieków ciemnoty, które nastąpiły z upadkiem cesarstwa Rzymskiego, nie istniało nic, co możnaby nazwać nauką, Kiedy jednak, wraz ze stopniowem ustalaniem się ponownego ładu, zaczęła się odradzać nauka, zaświtała ona, jak niegdyś pośród ludzi wykształconych, w łonie stanu kapłańskiego. * Sztuka muzyczna, rozwinięta na wzorach kościelnych, wywierając wpływ na prostą ludową muzykę świecką, zaczęła wytwarzać z niej te wyższe rodzaje muzyki, które dziś znamy. * Tak dawno już sędziowie nasi przestali posiadać jakiekolwiek cechy duchowe, że dziś zdanie, iż sędziowie byli niegdyś kapłanami, jest niespodzianką dla przeciętnego obywatela. * Tak u Kaffirów tańce wojenne stanowią część najważniejszą ćwiczeń, i mężczyźni biorą w nim częsty udział; powiadają także, iż poruszenia Zuluów podczas wielkich tańców są podobne do obrotów wojennych. * Te same dążności, za których sprawą powiastki o wodzach w czasach pierwotnych rozwijały się w mitologiczne opowieści o bogach, zrobionych z tych wodzów, te same dążności działały powszechnie, powodując koniecznie w opowiadaniach o żywotach ludzi przesadę, która je wielce przekręcała. * W chrześcijaństwie, jak niegdyś w Grecji, powstały dramaty religijne, wykonywane przez kapłanów, i odtwarzające wypadki z życia Chrystusa oraz Świętych; jeśli nasz dramat świecki nie pochodzi bezpośrednio od owych dramatów religijnych chrześcijańskich, tedy pośrednio pochodzi od pierwotnego dramatu religijnego pogańskiego. * W pierwszych tedy czasach, jedynie dla braku innych przedmiotów, budzących ciekawość, rozmowa, po gawędzie o przewagach osobistych na łowach lub w potyczce z dnia ubiegłego, często powracać będzie do zawsze zajmującego opowiadania o świetnych czynach wielkiego wodza, o jego zwykłych sprawach, o jego dosadnych powiedzeniach. * W Rzymie nadto, jak i w Grecji, z biegiem wypadków z religijnych przedstawień muzycznych powstały przedstawienia świeckie, i weszło w zwyczaj pielęgnowanie muzyki, jako sztuki, dostarczającej zadowolenia i zabawy. ==''Jednostka wobec państwa''== * Gdyż przemysł prywatny niezdolny do walki z konkurencją państwa, mogącego wszystkim rozporządzać dowolnie „zniknie powoli”, podobnie jak zniknęło wiele szkół wolnych wobec zakładów poddanych nadzorowi administracji państwowej. W ten sposób urzeczywistni się ideał socjalistów. * Jedną z prawd politycznych najpowszedniej znanych jest, że w biegu rozwoju społecznego, zwyczaj poprzedza prawo; i że zwyczaj raz silnie ugruntowany, staje się prawem przyjmując uświęcenie urzędowe i określoną formę. Widocznie zatem liberalizm tworząc ograniczenia w czasach ubiegłych otwierał drogę i samej zasadzie ograniczeń. * Nie tylko socjaliści, lecz nadto mniemani liberalni, którzy im przygotowują drogę, sądzą że biorą się zręcznie do rzeczy błędy ludzkości mogą być poprawione wpływem dobrych instytucji. * Liczne przeobrażenia dokonane przez akty parlamentu, w połączeniu z wielu innymi mającymi się dokonać, doprowadzą wkrótce do państwowego socjalizmu i zjednoczą się w potężnej fali jaką nieznacznie wezbrały * Ponieważ, dzięki prawu o ubogich, rozwijał się w ciągu całych pokoleń brak przezorności w ludziach, ponieważ pod wpływem tegoż prawa liczba osób nieprzezornych znakomicie się powiększyła, przeto dzisiaj zamierzają niektórzy klęskom, wynikłym z przymusowej dobroczynności zaradzić przez wprowadzenie przymusowych ubezpieczeń. * Przypuszczam że ci którzy ustanowili, zmieniali i wykonywali starożytne prawo o ubogich, są odpowiedzialni za wytworzenie straszliwej demoralizacji, której skutki nie znikną po wielu pokoleniach * Tak samo jak prawdziwy liberalizm czasów ubiegłych walczył przeciw monarsze zamierzającemu rządzić samowładnie, tak samo też za dni naszych prawdziwy liberalizm będzie walczył z parlamentem pragnącym posiąść takąż władzę. * W istocie im więcej się powiększa interwencja państwa, tym więcej rozszerza się to mniemanie pomiędzy obywatelami, że wszystko winno być czynione dla nich, a nic przez nich. * Zadaniem liberalizmu w przeszłości było zakreślenie granic władzy królów. Zadaniem rzeczywistego liberalizmu w przyszłości będzie ograniczenie władzy parlamentów. ==''Zasady etyki''== * Chociaż w potocznych gawędach naszych o etyce mało się zwraca uwagi na to, a jednak widocznym jest fakt, że, ponieważ szczęście i smutek są zarażliwemi, więc takie pamiętanie o sobie, które prowadzi do zdrowia i wesołego usposobienia, jest dobrodziejstwem dla innych, a przeciwnie, zaniedbywanie siebie, prowadzące do niezdrowia cielesnego lub duchowego, złym jest względem innych uczynkiem. * Niepodobna więc uniknąć wniosku, iż nazywając dobrem postępowanie sprzyjające życiu, a złem sprzeciwiające się lub szkodzące jemu, a za zatem zgadzając się, iż życie jest błogosławieństwem, ale nie przekleństwem, koniecznie przychodzimy do twierdzenia, że postępowanie jest złem lub dobrem stosownie do tego, czy ostatecznym wynikiem jego jest przyjemność, czy przykrość. * Oczywiście tedy każdy musi być egoistą do pewnego stopnia, choćby tylko dlatego, aby innym dać możność bycia altruistami. Tak więc, jeżeli wszyscy obierają sobie za cel wyłączny szczęśliwość powszechną, to suma szczęścia nietylko że zgoła większą się nie staje, lecz owszem znika zupełnie. ==Inne== * Bardzo‎ ‎często‎ ‎głupia‎ ‎i‎ ‎próżna‎ ‎dziewczyna,‎ ‎która nie‎ ‎myśli‎ ‎o‎ niczem‎ ‎innem,‎ ‎tylko‎ ‎o‎ ‎strojach‎ ‎i‎ ‎rozrywkach,‎ ‎staje‎ ‎się‎ ‎oddaną‎ ‎żoną‎ ‎i‎ ‎pełną‎ ‎poświęcenia‎ ‎matką;‎ ‎również‎ ‎bardzo‎ ‎często‎ młodzieniec,‎ ‎odznaczający się‎ ‎charakterem‎ ‎złym‎ ‎i‎ niesympatycznym,‎ ‎staje‎ ‎się‎ ‎doskonałym‎ ‎mężem‎ ‎i‎ ‎troskliwym‎ ‎ojcem. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * ‎Dalej‎ ‎widoczna,‎ ‎że‎ ‎ci,‎ ‎którzy‎ ‎stoją‎ ‎u‎ ‎steru‎ ‎wychowania wraz‎ ‎z‎ ‎publicznością‎ ‎są‎ ‎tego‎ ‎zdania,‎ ‎że‎ ‎miarą‎ ‎wykształcenia‎ ‎jest suma‎ ‎nabytych‎ ‎wiadomości.‎ ‎Gdy‎ ‎tymczasem‎ ‎daleko‎ ‎właściwiej byłoby‎ ‎mierzyć‎ ‎wykształcenie‎ ‎zdolnością‎ ‎zużytkowania‎ ‎nabytych wiadomości‎ ‎tak‎ ‎dla‎ ‎celów‎ ‎życia‎ ‎praktycznego,‎ ‎jako‎ ‎też‎ ‎i‎ ‎dla‎ ‎samodzielnego‎ ‎naukowego‎ ‎badania. ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Działalność‎ ‎małżeństwa‎ ‎można‎ ‎rozdzielić‎ ‎na‎ ‎dwie grupy:‎ pierwszą‎ ‎tworzącą‎ ‎i‎ ‎podtrzymującą‎ ‎życie‎ ‎osobnika,‎ ‎i‎ ‎drugą,‎ pomagającą‎ ‎życiu‎ ‎rasy.‎ ‎ ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * Głosowanie‎ ‎nie‎ ‎ma‎ ‎wartości‎ ‎samo‎ ‎przez‎ ‎się.‎ ‎Reprezentaeyja‎ ludowa‎ ‎nie‎ ‎jest‎ ‎dobrodziejstwem‎ ‎bezwzględnem.‎ ‎Są‎ ‎to‎ ‎tylko‎ ‎środki,‎ ‎prowadzące‎ ‎do‎ ‎pewnego‎ ‎celu,‎ ‎a‎ ‎celem‎ ‎tym‎ ‎jest‎ podtrzymanie‎ ‎takich‎ ‎stosunków‎ ‎społecznych,‎ ‎wśród‎ ‎których‎ ‎każdy‎ obywatel‎ ‎mógłby‎ ‎życie‎ ‎swe‎ ‎urządzić‎ ‎bez‎ ‎większych‎ ‎przeszkód‎ ‎niż‎ ‎te,‎ ‎które‎ ‎z‎ ‎wzajemnych‎ ‎praw wszystkich‎ ‎wynikają,‎ ‎—‎ ‎zapewnienie‎ ‎każdemu‎ ‎obywatelowi wszystkich‎ ‎sprawiedliwych‎ ‎korzyści,‎ ‎przez‎ działalność‎ ‎jego‎ ‎osiągniętych.‎ ‎Wartość‎ ‎środków‎ ‎powinna‎ ‎być‎ ceniona‎ ‎według‎ ‎stopnia‎ ‎osiągnięcia‎ ‎tego‎ ‎celu.‎ ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Idee, które powstają nagle, na ogół nie są prawdziwe. ** Zobacz też: [[idea]] * Jeśli powstaje pytanie: dlaczego rząd tego a tego dla nas nie robi? to z pytaniem tem nie łączy się myśl, dlaczego rząd nie wkłada swych rąk do naszych kieszeni, i nie obraca tego, co ztąd wydostał, na opłacenie urzędników, którzyby to zamiast nas wypełnili, lecz ta myśl: dlaczego rząd ze swych niewyczerpanych środków nie świadczy nam tego dobrodziejstwa? ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Jeśli‎ ‎się‎ ‎naród‎ ‎przecenia,‎ ‎to‎ ‎staje‎ ‎się‎ ‎pochopny‎ ‎do‎ ‎napaści,‎ i‎ ‎robi‎ ‎się‎ ‎zuchwałym;‎ ‎jeśli‎ ‎zaś‎ ‎za‎ ‎mało‎ ‎trzyma o‎ ‎sobie,‎ ‎to‎ ‎innych‎ ‎zachęca‎ ‎do‎ ‎wykroczeń,‎ ‎gdyż‎ ‎niedostatecznie‎ ‎obstaje‎ ‎przy‎ ‎swych‎ ‎prawach,‎ ‎a‎ ‎nadto,‎ ‎nie‎ ‎mając‎ ‎za ufania‎ ‎we‎ ‎własne‎ ‎siły‎ ‎i‎ instytucyje,‎ ‎zniechęca‎ ‎się‎ ‎do‎ ‎pracy‎ ‎i‎ ‎postępu. ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Każdy człowiek obdarzony jest wolnością, by robić wszystko czego chce, pod warunkiem, że nie narusza to identycznej wolności innych. ** Źródło: Ken Schoolland, ''Przygody Jonatana'' ** Zobacz też: [[wolność]] * Nie‎ ‎można‎ ‎się‎ ‎uchylić‎ ‎od‎ ‎obowiązków,‎ ‎jakie‎ ‎nakłada‎ ‎na‎ ‎nas‎ ‎natura,‎ chociażbyśmy‎ ‎robili‎ ‎nadludzkie wysiłki.‎ ‎Wszelkie‎ ‎nawet‎ ‎najmniejsze‎ ‎usiłowania,‎ ‎aby uchylić‎ ‎się‎ ‎od‎ ‎tej‎ ‎surowej‎ ‎dyscypliny,‎ ‎poddadzą‎ ‎nas tylko‎ ‎jeszcze‎ ‎surowszej. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * Opinie ostatecznie są kształtowane przez uczucia, nie rozum. ** ''Opinion is ultimately determined by the feelings, and not by the intellect.'' (ang.) ** Źródło: ''[https://www.archive.org/stream/cu31924077682825#page/n7/mode/2up Social Statics, or The Conditions essential to Happiness specified, and the First of them Developed]'', John Chapman, Londyn 1851, rozdział 30. ** Zobacz też: [[uczucie]], [[rozum]] * Praca,‎ ‎przedsięwzięcia,‎ ‎wynalazki, ulepszenia‎ ‎zawdzięczają‎ zarówno‎ ‎swoje‎ ‎powstanie‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎obecny swój‎ ‎byt‎ ‎tej‎ ‎zasadzie,‎ ‎że‎ każdy‎ ‎z‎ ‎nas‎ ‎dba‎ ‎więcej‎ ‎o‎ ‎zaspokojenie swych‎ ‎potrzeb‎ ‎jak‎ potrzeb‎ ‎bliźniego.‎ ‎Jeżeli‎ ‎zaś‎ ‎jest‎ ‎faktem,‎ ‎że w‎ ‎tej‎ ‎zasadzie‎ leży‎ ‎źródło‎ ‎wszelkiej‎ ‎ekonomicznej‎ ‎czynności,‎ ‎to nie‎ ‎ulega‎ kwestyi,‎ ‎że‎ ‎bezwzględny‎ ‎altruizm‎ ‎zniósłby‎ ‎wszystkie obecne‎ ‎społeczne‎ ‎organizacyje.‎ ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Prawidłowe‎ ‎wypełnianie‎ ‎obowiązków‎ ‎rodzinnych doprowadzi‎ ‎do‎ tego,‎ ‎iż‎ ‎dzieci‎ ‎będą‎ ‎troskliwie‎ ‎pielęgnować‎ ‎swych‎ ‎rodziców‎ staruszków,‎ ‎co‎ ‎w‎ ‎dzisiejszych czasach‎ ‎tylko‎ ‎rzadko‎ ‎spotkać‎ ‎można. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * Spytajmy‎ ‎się‎ ‎tylko, coby‎ ‎ztąd‎ ‎wynikło,‎ ‎gdyby‎ ‎A.,‎ ‎B.,‎ ‎C.‎ ‎i‎ ‎D‎ ‎odmawiali‎ ‎sobie‎ ‎wszelkiej‎ ‎przyjemności‎ ‎z‎ ‎tego‎ ‎powodu,‎ ‎że‎ ‎ktoś‎ inny‎ ‎mógłby‎ ‎jej‎ ‎pożądać,‎ ‎a‎ ‎ten‎ ‎inny‎ ‎również‎ ‎stanowczo‎ ‎się‎ ‎jej‎ wyrzekł‎ ‎z‎ ‎sympatyi dla‎ ‎bliźniego‎ ‎—‎ ‎rozważmy‎ ‎tylko,‎ ‎jakie‎ zamieszanie,‎ ‎ile‎ ‎nieporozumień‎ ‎i‎ ‎jaki‎ ‎ubytek‎ ‎przyjemności‎ ztądby‎ ‎dla‎ ‎wszystkich‎ ‎powstał a‎ ‎zrozumiemy,‎ ‎iż‎ ‎czysty‎ altruizm,‎ ‎sprowadziłby‎ ‎w‎ ‎społeczeństwie tak‎ ‎samo‎ ‎położenie‎ ‎bez‎ ‎wyjścia,‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎czysty‎ ‎egoizm.‎ ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Stan‎ ‎kwitnący‎ ‎lub‎ ‎upadek‎ ‎gatunku‎ ‎zależą‎ ‎w‎ ‎całości‎ ‎od‎ ‎tego, jakie‎ ‎będzie‎ ‎potomstwo,‎ ‎w‎ ‎każdym‎ ‎oddzielnym‎ ‎wypadku‎ małżeństwa,‎ ‎dobre‎ ‎czy‎ ‎złe. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * To‎ ‎tylko‎ ‎wiadomo‎ ‎napewno:‎ ‎ani‎ ‎jeden‎ ‎wywód‎ ‎nie zasługuje‎ ‎na‎ uwzględnienie,‎ ‎jeżeli‎ ‎nie‎ ‎zgadza‎ ‎się‎ ‎z‎ ‎tą niepodlegającą‎ żadnej‎ ‎wątpliwości‎ ‎prawdą,‎ ‎że‎ ‎interesy‎ ‎rasy‎ ‎zawsze‎ ‎powinny‎ ‎mieć‎ ‎pierwszeństwo‎ ‎przed interesami‎ ‎jednostki. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * U‎ ‎ludzi,‎ ‎tak‎ ‎samo‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎u‎ ‎niższych‎ ‎stworzeń, źle‎ ‎wykarmione‎ i‎ ‎wychowane‎ ‎potomstwo‎ ‎niższego‎ ‎typu,‎ ‎ginie‎ ‎w‎ ‎walce‎ ‎o‎ ‎byt‎ ‎z‎ dobrze‎ ‎wyhodowanym‎ ‎potomstwem‎ ‎typu‎ ‎wyższego;‎ ‎taką‎ ‎walkę‎ wytrzyma‎ ‎jedno, najwyżej‎ ‎dwa‎ ‎pokolenia,‎ ‎w‎ ‎końcu‎ ‎jednak‎ ‎potomstwo takie‎ ‎ginie‎ ‎z‎ ‎pożytkiem‎ ‎dla‎ ‎społeczeństwa.‎ ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * U‎ ‎ludzi‎ ‎tak‎ ‎samo‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎u‎ ‎wszystkich‎ ‎niższych stworzeń,‎ zwierząt,‎ ‎według‎ ‎potrzeb‎ ‎gatunku,‎ ‎można sądzić‎ ‎o‎ ‎prawidłowości‎ ‎lub‎ ‎nieprawidłowości‎ ‎stosunków‎ ‎płciowych;‎ ‎przez‎ ‎nieprawidłowe‎ stosunki‎ ‎płciowe przynosi‎ ‎się‎ ‎wielką‎ ‎krzywdę‎ ‎potomstwu,‎ ‎które‎ ‎cierpi tak‎ ‎pod‎ ‎względem‎ ‎ilości‎ ‎jak‎ ‎i‎ ‎jakości-‎ ‎a‎ ‎następstwem tego‎ ‎wszystkiego‎ ‎jest‎ ‎degradacja‎ ‎i‎ ‎wymieranie‎ ‎gatunków.‎ ‎ ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * Wystarczy‎ ‎wspomnieć‎ ‎tylko,‎ ‎że‎ ‎pierwiastek‎ ‎romantyczny‎ ‎miłości‎ ‎gra‎ ‎główną‎ ‎rolę‎ ‎w‎ ‎wyobraźni, która‎ ‎wyraża‎ ‎się‎ ‎w‎ ‎formie‎ ‎takich‎ ‎literackich‎ ‎i‎ ‎artystycznych‎ ‎dzieł,‎ ‎jak‎ ‎dramat,‎ ‎poezya‎ ‎i‎ muzyka,‎ ‎a‎ ‎wtedy‎ ‎zrozumiemy,‎ ‎że‎ ‎wszystko,‎ ‎co‎ ‎powstaje‎ ‎przeciwko miłości,‎ ‎dąży‎ ‎do‎ ‎zmniejszenia,‎ ‎jeżeli‎ ‎nie‎ ‎do‎ ‎zupełnego zniszczenia‎ ‎tych‎ ‎głównych‎ ‎i‎ ‎niezbędnych‎ ‎przyjemności, które‎ wypełniają‎ ‎wolne‎ ‎chwile‎ ‎naszego‎ ‎życia. ** Źródło: ''Etyka stosunków płciowych'' * Z‎ ‎ksiąg‎ ‎żydowskiego‎ ‎nowego‎ ‎testamentu‎ ‎czerpiemy‎ ‎naszą‎ ‎religiją‎ ‎miłości.‎ ‎Epos‎ ‎zaś‎ ‎Rzymian‎ ‎i‎ ‎Greków‎ ‎stał‎ ‎się‎ ‎dla‎ ‎nas‎ ewangieliją‎ ‎naszej‎ ‎religii‎ ‎nienawiści. ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' * Z początku były zupełnie nieprawidłowe stosunki płciowe; najpierw wprowadzone zostały takie obyczaje, które najbardziej sprzyjały egzystencyi społecznej, zostały one wprowadzone nie dlatego, iż ludzie przyszli do przekonania, iż jest to koniecznem, lecz dlatego, iż przekonali się z doświadczenia, iż społeczeństwa z podobnemi mniej przygotowanemu obyczajami muszą bezwarunkowo zginąć. ** Źródło: ''Rozwój stosunków płciowych'' * Żywić‎ ‎nieudolnych‎ ‎kosztem‎ ‎zdolnych‎ ‎jest‎ ‎wielkiem‎ ‎okrucieństwem.‎ ‎Jestto‎ ‎umyślne‎ ‎gromadzenie‎ ‎nędzy‎ ‎dla‎ ‎przyszłych pokoleń.‎ ‎Niema‎ ‎dla‎ ‎potomstwa‎ ‎okrutniejszej‎ ‎spuściżny‎ ‎jak‎ ‎coraz‎ ‎bardziej‎ ‎wzrastająca‎ ‎ludność‎ ‎głupców, leniwych‎ ‎i‎ ‎zbrodniarzy. Pomagać‎ ‎złym,‎ ‎żeby‎ ‎się‎ ‎rozmnażali,‎ ‎znaczy‎ ‎w‎ ‎gruncie‎ ‎rzeczy‎ ‎to samo,‎ ‎co‎ ‎rozmyślnie‎ ‎wychowywać‎ ‎dla‎ ‎potomstwa‎ ‎wielką‎ ‎ilość wrogów.‎ ‎ ** Źródło: ''Wstęp do socyjologii'' ==O Herbercie Spencerze== * Oto ostatnia pozostałość deizmu angielskiego z XVIII wieku; oto ostatni wysiłek hipokryzji angielskiej w celu obalenia filozofii Hobbesa i Spinozy; oto ostatnie przeniesienie transcendentalizmu do nauki pozytywnej; oto ostatni kompromis między kretynizmem egoistycznym pana Benthama a kretynizmem altruistycznym Rabbiego…; oto ostatnia próba inteligencji mieszczańskiej uratowania, wraz ze swobodą badań i wolną konkurencją w świecie ziemskim, zagadkowego strzępka wiary w życie zagrobowe… ** Autor: [[Antonio Labriola]], ''Z rozmów o socjalizmie i filozofii (Listy do J. Sorela), Szkice o materialistycznym pojmowaniu dziejów'', wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1961, s. 375. ** Opis: o dorobku filozoficznym Spencera. ** Zobacz też: [[Jeremy Bentham]] {{SORTUJ:Spencer, Herbert}} [[Kategoria:Angielscy filozofowie]] [[Kategoria:Brytyjscy myśliciele polityczni]] [[Kategoria:Brytyjscy socjologowie]] [[Kategoria:Liberałowie]] kciu2rw1jaq8xu2qx3qzpaqruaecu52 Ferenc Liszt 0 37800 641923 627011 2026-04-28T09:36:18Z ~2026-25952-78 61131 641923 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (1811–1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w muzyce, [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] 5gp4ztzalxxep98sbza73cvj4unap7a 641924 641923 2026-04-28T09:37:57Z ~2026-25952-78 61131 641924 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (1811–1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w muzyce, [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 2137 , wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] thvaizt650uhbx07pfmapgs10iml0ls 641925 641924 2026-04-28T09:38:15Z ~2026-25952-78 61131 641925 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (0001–2137) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w muzyce, [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 2137 , wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] anl5cw51nelg6zft3zukuo6sy1wyll7 641926 641925 2026-04-28T09:40:19Z ~2026-25952-78 61131 641926 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (0001–2137) – Polski w sportowiec csgo, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w muzyce, [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 2137 , wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] mz1wjsis356dhvh4u42am15ee21otb0 641927 641926 2026-04-28T09:41:25Z ~2026-25952-78 61131 641927 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (0001–2137) – Polski w sportowiec csgo, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w esporci , [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 2137 , wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] qlvl5qkztr30u1g4dfhe1m0lvd5fp45 641928 641927 2026-04-28T09:41:49Z ~2026-25952-78 61131 641928 wikitext text/x-wiki '''[[w:MAREK BONIFACZUK|MAREK BONIFACZUK]]''' (0001–2137) – Polski w esportowiec csgo, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w esporci , [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 2137 , wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] d2wcyg7qu3f81dzvp83432k4ke1wa52 641938 641928 2026-04-28T11:03:38Z Swam pl 41038 Wycofano edycje użytkownika [[Special:Contributions/~2026-25952-78|~2026-25952-78]] ([[User talk:~2026-25952-78|dyskusja]]). Autor przywróconej wersji to [[User:Nazwa1234|Nazwa1234]]. 627011 wikitext text/x-wiki '''[[w:Ferenc Liszt|Ferenc Liszt]]''' (1811–1886) – węgierski kompozytor i pianista, jedna z najwybitniejszych postaci [[romantyzm]]u w muzyce, [[wolnomularstwo|wolnomularz]]. [[Plik:Ary Scheffer - Franz Liszt.jpg|mały|{{center|Ferenc Liszt}}]] * „Kiedy piszecie historię dwóch szczęśliwych kochanków, umieśćcie ich nad brzegami [[Jezioro Como|Jeziora Como]]. Nie znam bardziej oczywiście błogosławionej przez niebo okolicy; nie widziałem żadnego innego miejsca, gdzie czary miłości mogłyby wydawać się bardziej naturalne [...] i zacznijcie ją tymi słowami: ''"Nad brzegami jeziora Como."''” ** Opis: Fragment listu do Louis de Ronchaud z 20 września 1837 roku, cytowany w różnych publikacjach. ** Źródło: [[An Artist's Journey]], tłumaczone i opracowane przez Charlesa Surroniego, The University of Chicago Press, Chicago-Londyn, 1989, [https://books.google.it/books?id=bXpPOj-Y7nkC&lpg=PA65&dq=&pg=PA65#v=onepage&q&f=false s. 65]. ISBN 0-226-48510-2. Cytowane w [[Gazette musicale de Paris]], tom V, nr 29, 22 lipca 1838, Au Bureau d'Abonnement, Paryż, 1838, [https://books.google.it/books?id=te0qAAAAYAAJ&dq=&pg=PA294#v=onepage&q&f=false s. 294]. * Jeżeli nie zostaniesz wielkim złodziejem, to możesz być wielkim pianistą. ** Opis: do Karola Tausiga, który okradł Liszta, a ten mu to wybaczył. ** Źródło: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 101. * Madame, patrzę, czy pani rosną w skrzydła, bo wygląda pani jak anioł. ** Opis: do kobiety, która oburzyła się tym, że Liszt zagląda jej w dekolt. ** Źródło: Janusz Ekiert, ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 102. * Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień. ** Źródło: Przemysław Słowiński, ''Sławni ludzie w anegdocie'', Videograf II, Katowice 2009, ISBN 978-83-7183-727-2. * (...) ten poczciwy Balzac uważa, że mężczyzna jest naprawdę kompletny dopiero z siedmioma kobietami. Oto ich wyliczenie: kobieta od spraw ogniska domowego, kobieta z sercem, rozumem, szalona, kapryśna, znienawidzona i wreszcie ta, na którą się czeka i której się szuka, a nigdy, nigdy nie posiada. Widzisz, że jestem jeszcze zasmucająco niekompletny. ** Źródło: list do Marii d'Agoult, cyt. za: [[Janusz Ekiert]], ''Czy wiesz? Zagadki muzyczne'', Warszawa 1995, wyd. Alfa, s. 264. ** Zobacz też: [[Honoriusz Balzac]] {{DEFAULTSORT:Liszt, Ferenc}} [[Kategoria:Kompozytorzy instrumentalnej muzyki poważnej]] [[Kategoria:Kompozytorzy romantyzmu]] [[Kategoria:Węgierscy kompozytorzy]] [[Kategoria:Węgierscy pianiści]] [[Kategoria:Wolnomularze]] gyxesg1l1xnm45b2xqteehjlzk4rh34 Siekierezada albo Zima leśnych ludzi 0 41752 641901 616269 2026-04-27T12:33:12Z Nazwa1234 53893 641901 wikitext text/x-wiki '''[[w:Siekierezada albo Zima leśnych ludzi|Siekierezada albo Zima leśnych ludzi]]''' – [[powieść]] [[Edward Stachura|Edwarda Stachury]] z 1971 roku. * Ach, nikt nigdy nie będzie wiedział, jakim ciężkim cudem zlepia się potłuczony na drobniutkie części mózg. — Co robisz? — Kleję mózg. * Aha – ahnąłem. * Babka klozetowa, pisuardessa, jak mówią zgrywusy. * Błyskawicznie wyrwijcie mnie, cudne manowce, z każdego koła i wprowadźcie, proszę, wyprowadźcie mnie już, błagam, do niej, do Gałązki Jabłoni mojej, do jej zaklętego kręgu i stamtąd już nigdy mnie nie—ruszajcie, bo zasłużyłem, żeby tam być przy niej, ja tylko wiem i wy tylko wiecie, straszliwe manowce, jak bardzo, jak niewypowiedzianie zasłużyłem na to, żeby być przy niej. I ona tylko wie. Czy ona wie? Ona wie. A jeśli nie wie? Ona wie. A jeśli jednak nie wie? Kiedyś będzie wiedziała. * Było jakoś tak niesamowicie uroczyście. Fantastycznie solennie. Chwila, chwila i miejsce, chwila, miejsce i czas były na złożenie jakiegoś przyrzeczenia. Co też uczyniłem. Przyrzekłem sobie, ja, Janek Pradera, włóczęga i były student, trzy lata archeologii słowiańskiej, uczestnik wielu bójek ulicznych, wielokrotnie ranny, ścigany ongiś niesłusznie, jak się później okazało, przez władzę ludową, ścigany ciągle i niesłusznie, jak się na pewno kiedyś okaże, przez mgłę, ten dym ten dym, tę mgłę tę mgłę, człowiek zwinny jak guma, twardy jak stal i kruchy, kruchutki, kruchuteńki jak szkło; przyrzekłem sobie ja, że nie dam się pognębić, że nie dam pognębić siebie takiego, jaki jestem: zakochany, niewymownie, niewypowiedzianie przepięknie w tobie zakochany, dziewczynko najmilsza, Gałązko Jabłoni życia mojego mglistego. * — Gdzie on może być? — Tego to nie wiem — rzekł fryzjer. — Może się powiesił — rzekł gość i poszedł. * I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi. * I tak sobie kombinowałem, jakby mogło być, gdyby mogło być. * Jak ja bym ją uderzył, to ja bym sobie potem rękę uciął. A jeszcze potem bym poszedł na tory. * Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej. ** Zobacz też: [[człowiek]] * Ładne włosy – powiedział fryzjer. – Kręcone. I pociągnął mnie mocno za kosmyk, aż zabolało mnie. Ale nic nie powiedziałem, bo może to miała być oznaka sympatii do mnie, kto to może wiedzieć. Różne są sposoby okazywania komuś sympatii. Świat jest bogaty we formy, a i w treść niebiedny. * (...) mętlik zupełny, paranoja, schizofrenia i co kto chce. * (...) miałem już parę razy to straszliwe przygnębiające przenajsmutne uczucie, że powinienem w danej chwili w innym miejscu być, niż w tym, w którym w danej chwili byłem. * Miałem kiedyś, idąc ogolić się do fryzjerskiego salonu, dzikiego stracha, że trafię na fryzjera, który poderżnie mi gardło. * Minęło kilka dni, jak piszą powieściopisarze. I tak to jednym zdaniem załatwiają się z kilkoma dniami, których to dni, jakiekolwiek by one były, bezbarwne, puste, bezmiłosne, jeśli to jest w ogóle możliwe, nie można załatwiać jednym zdaniem, jednym pociągnięciem, drobnym ruchem ręki, lekkim wdzięcznym gestem, jakby łapiąc wpół kota z podłogi i sadzając go sobie na kolana. Ja, czyż inaczej czynię? Ale mnie przynajmniej śmieszy takie zdanie: minęło kilka dni. Nie mówiąc o tym, że boli mnie to, ubliża mi straszliwie. Bo to tak wygląda, że, oto minęło kilka dni. Jakby nigdy nic. Jakby batem strzelił. Jakby pestkę wypluł. A ja przez te kilka dni, ech, Gałązko Jabłoni i wy, straszliwe manowce, ja przez te kilka dni ileż razy konałem, umierałem i zmartwychwstawałem, ileż roboty zrobiłem na zrębie, ileż potu ze mnie wyciekło, ileż tysięcy myśli przeszło przez moją głowę smugą światła jasną łagodną lub straszliwą nawałniczą ciemną smugą cienia, pętając mi czoło czarnosiną wstążką lub wprost dziurawiąc, lub trepanując mi klekoczącą czaszkę, ileż razy, mówię, przez te kilka dni umierałem i zmartwychwstawałem, i znowu padałem na pysk, i z-padłych-na-pysk wstawałem, i ulatywałem w dziedziny błękitu, i znów zapadałem w dół głębokości, tonąłem w toni, to znów stałem pięknie na grzbiecie fali jak piana, jak zwycięski śmiech, i znowu w dół, i w górę, i tak dalej, i tak dalej. Minęło kilka dni. I piszę to zdanie, nie lekkim ruchem ręki, drobnym miłym gestem, jakby się łapało wpół kota z podłogi i sadzało go sobie na kolana. Piszę to zdanie, „minęło kilka dni”, z bólem wielkim, z rozpaczą, bo nie mam sił, żeby te kilka dni, dokładnie, pięknie i straszliwie, tak jak są tego godne, opisać. Nie ma po prostu sił ten, który to tutaj wyznaje. * Musiałem zostawić jego los i towarzyszyć mojemu. * Na niego tak chuchnąć, żeby ożył; na innych, co zginęli młodo i głupio; na innych, co zginęli nie tak młodo; na innych jeszcze, co zginęli staro, ale nie chcieli ginąć, nie mieli dość, nie sprzykrzyło im się życie, nie znudziły im się pory roku, nie przejadło powietrze. Na nich wszystkich, mówię, tak chuchnąć, żeby ożyli. Ale cóż! Ciało nasze niestety nielotne, a oddech niebieski. * Nie będziem my wydawać pieniędzy na jakieś majonezy. * Nie jest chyba ciężko umierać, kiedy się nie umiera samemu. * Niech przeklęty będzie zegar, w którym czas nie może być cofniony. * O tobie też, suka twoja mać, nie zapomniałem, choć czwarty rok już minął, jak mi wykręciłeś ten paskudny numer, jak mi założyłeś pętlę i tyle cię widziałem. Zniknąłeś po tym jak kamfora, ale ja cię odszukam. Zdobyłem parę twoich danych osobistych i w końcu cię dopadnę. Czas pracuje dla mnie jak maszyneria ruletki pracuje dla bankiera. O, słodki to będzie dzień. Serce mi bije na myśl o tym. * Paliłem papierosa ostrożnie, w zwiniętej trąbce dłoni, żeby nie przypalić komuś nogawki spodni czy zwanej poły płaszcza. Słuchałem głosów, co ponad głową. * Pół chłop, pół robotnik i trzy czwarte nygusa-bumelanta. Absolutnie zdeklasowana jednostka. * Przestałem się tym przejmować, zaprzestałem, zaniechałem myślenia nad tysiącliczebnymi możliwościami nagłej i niespodziewanej mojej śmierci. Wyzbyłem się tych spekulacji. To jest ziemia jałowa. Piątej, szóstej klasy grunt. To jest sam piach, gdzie nic nie urośnie, albo prawie nic. To jest Pustynia Błędowska takie myślenie. Nie prowadzi do niczego ten rozważań nurt. Do niczego dobrego. * Przypomniało mi się to w samą nieporę. * Śmierć ani na moment mnie nie opuszcza, na głowie wiecznie mi siedzi, na czole mam ją wypisaną, przy nodze mojej zawsze wiernie jest. * Teraz mało jest takich z dużymi cyckami – zauważył fenomenalnie młody Batiuk. – Teraz dziewczyny to pineski mają, a nie cycki. Chłopaki nie mają za co złapać – powiedział Selpka, stary lubieżnik. * Wszystko mnie boli, gdzie byś mnie nie dotknął, to mnie boli. Gdzie byś nie strzelił, to trafisz we mnie. ** Opis: Stachura jako Janek Pradera. * Wszystko, co mam, jest w niej zakochane. * Wywijałem siekierą i nie myślałem o niczym. * (...) z biegiem lat coraz bardziej nie wierzę we własną śmierć, zupełnie nie widzę siebie jako umarłego. Trochę inaczej mówiąc: zupełnie nie widzę tego świata beze mnie. * – Z kobitami to ja tu wolę nie zaczynać. Żeby mnie jakiś narzeczony nie przetrącił – powiedziałem. Bo co miałem Selpce czy komukolwiek na świecie tłumaczyć, że moje oczy widzą już tylko jedną kobietę i jej, tylko jej, chcę być u nogi wiernym psem. '''Zobacz też:''' * ''[[Siekierezada]]'' – [[ekranizacja]] powieści [[Kategoria:Polskie powieści obyczajowe]] [[Kategoria:Twórczość Edwarda Stachury]] kknrdqa327l3dk2q8w58s6hyn9bcncq Rak (choroba) 0 48979 641935 638070 2026-04-28T10:12:36Z Kawon Kez Sel 58621 + 1 641935 wikitext text/x-wiki [[Plik:Renal cell carcinoma, gross pathology of bisected kidney 20G0029 lores.jpg|mały|{{center|Rak nerki}}]] '''[[w:Rak (choroba)|Rak]]''' – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej. * Dostałem namiary na operatora, który zmarł, zanim zdążyłem się z nim skontaktować. Odkryłem potem, że wykryto u niego raka mózgu już w czasie realizacji ''Ducha roju'', który objawiał się daleko posuniętą wadą wzroku – Luis Cuadrado był wówczas praktycznie ślepy. Prosił więc swojego asystenta o szczegółowe opisywanie mu planu zdjęciowego po czym podejmował decyzje na temat oświetlenia (60% światła na lewy róg pokoju, 35% na środek, 5% na tylną ścianę). W taki sposób powstały jedne z najlepszych zdjęć, jakie widziałem. Narodziły się dzięki wyobraźni. ** Autor: [[Monte Hellman]] ** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=69278 Stopklatka, 15 września 2010] * Dowiedziałam się, że mam raka, kiedy byłam w ósmym miesiącu ciąży z trzecim dzieckiem. Cesarka, chemioterapia, operacja, znowu chemioterapia, radioterapia. Okazało się, że choroba jest mocno zaawansowana. I tak żyję już trzy lata. Na początku chciałam uciec od teatru. Spanikowałam: „zaraz, zaraz, całe życie na próbach, ja jeszcze nie zdążyłam pożyć, muszę zająć się sobą, dziećmi, rodziną”. Kiedy jednak rozejrzałam się na spokojnie, stwierdziłam, że nic mi tak dobrze na chorobę nie robi, jak czynne uprawianie zawodu. ** Autor: [[Lidia Schneider]] ** Źródło: Małgorzata Potoczak-Pełczyńska, [https://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/129899.html ''Lidia Schneider już nie zagra'', „Nowiny Jeleniogórskie”, 26 grudnia 2011] * Główną przyczyną fatalnych wskaźników wyleczalności raka w Polsce jest słaba edukacja zdrowotna i nieudolny system wczesnego wykrywania choroby. Jedynie co piąty chory trafia do onkologa w pierwszym stadium choroby, kiedy szanse na skuteczną i jednocześnie mniej kosztowną terapię są bardzo duże. ** Autor: [[Janusz Meder]] ** Źródło: PAP, D, ''Żeby wyleczyć 60 proc.'', „Gazeta Wyborcza” nr 6 (4722), 8–9 stycznia 2005, s. 3. * Im więcej razy nasze komórki będą się dzielić, tym większa szansa na wystąpienie mutacji doprowadzających do nowotworzenia. Dlatego przeciętny pacjent onkologiczny jest osobą dojrzałą, czy wręcz – seniorem. ** Autor: [[Marek Sanak]] ** Źródło: [http://www.gazetakrakowska.pl/magazyn/a/komorki-rakowe-to-anarchizujace-potwory,9985395/ ''Komórki rakowe to anarchizujące potwory''], wywiad Marii Mazurek, „Gazeta Krakowska”, 13 maja 2016, s. 18–19. * Nie możemy przewidzieć, u kogo rozwinie się nowotwór. Rak jest sprawiedliwą chorobą – dotyka wszystkich, bez względu na to, czy jesteśmy biedni czy bogaci, gdzie żyjemy, jak żyjemy. ** Autor: [[Marek Sanak]] ** Źródło: [http://www.gazetakrakowska.pl/magazyn/a/komorki-rakowe-to-anarchizujace-potwory,9985395/ ''Komórki rakowe to anarchizujące potwory''], wywiad Marii Mazurek, „Gazeta Krakowska”, 13 maja 2016, s. 18–19. * pacjent chory na raka jeszcze nie wie<br />że właśnie rozpoczął nową partię szachów<br />z panem bogiem<br />wynik jej zna tylko bóg i ja<br />trochę wchodzimy sobie w kompetencje<br />więc jeszcze szybka nauczka dla mnie ** Autor: [[Paweł Grabowski]], ''kompetencje'' * Proszę pamiętać, że drugi raport Klubu Rzymskiego został opatrzony mottem, które brzmiało: „Ziemia ma raka, tym rakiem jest człowiek”. Może to zabrzmi brutalnie, ale należy zdać sobie sprawę, że są pewne grupy ludzi, które uważają, że człowiek jest zbędny i należy radykalnie ograniczyć jego liczebność. ** Autor: [[Zbigniew Jaworowski]] ** Źródło: [https://www.rp.pl/artykul/230987.html ''Człowiek nie ma nic do klimatu'', rp.pl, 8 grudnia 2008] ** Zobacz też: [[Klub Rzymski]] * Przegadywałem to, możemy to przemyśleć wszyscy razem jako kraj, ale może wpiszmy po prostu do kalendarza, że 26 kwietnia będzie narodowy dzień walki z rakiem u dzieci. Wpiszmy to i świętujmy to co roku. (…) Żebyśmy co roku się spotykali i pamiętali o dzieciakach. ** Autor: [[Łatwogang]] ** Źródło: Maja Krawczyk, ''[https://www.onet.pl/styl-zycia/plejada/koniec-transmisji-latwoganga-youtuber-z-waznym-apelem-razem-jako-kraj/ekcjw87,0898b825 Koniec transmisji Łatwoganga. Youtuber z ważnym apelem: razem jako kraj]'', Onet.pl, 26 kwietnia 2026. * U nas wszystkich rozwija się rak, ale go niszczymy, prawda? Dlaczego u niektórych nie jest on niszczony? Jedna możliwość jest taka, że organizm nie funkcjonuje najlepiej. Ale jeśli go zoptymalizujesz... to wyleczysz wiele chorób, prawdopodobnie przedłużysz mu życie. ** Autor: [[Rodolfo Llinas]] ** Opis: o opracowywanej przez siebie metodzie optymalizowania funkcji ludzkich komórek za pomocą nanobąbelków wody. ** Źródło: rozmowa Wojciecha Mikołuszki, ''Ta cała cyfryzacja to wielki błąd'', „Gazeta Wyborcza”, 30 sierpnia 2013. * W czasach, kiedy nowotwory były rzadszymi chorobami, ludzie żyli krócej z innych przyczyn. Kiedy nie było antybiotyków, często umierano na zwykłe infekcje. Sądzę więc, że „epidemia nowotworów” nie wynika ze zmian predyspozycji genetycznych czy czynników kancerogennych, ale z tego, że w ostatnich dziesięcioleciach zostały ujawnione te niedoskonałości ludzkiej natury, które wcześniej były maskowane przez inne choroby. ** Autor: [[Marek Sanak]] ** Źródło: [http://www.gazetakrakowska.pl/magazyn/a/komorki-rakowe-to-anarchizujace-potwory,9985395/ ''Komórki rakowe to anarchizujące potwory''], wywiad Marii Mazurek, „Gazeta Krakowska”, 13 maja 2016, s. 18–19. [[Kategoria:Choroby]] oo09njx4l52w71sv29l4q36j4c1ow0y Zbigniew Stonoga 0 68732 641904 633878 2026-04-27T14:56:31Z Nazwa1234 53893 /* Inne */ 641904 wikitext text/x-wiki [[Plik:Zbigniew Stonoga.jpg|mały|{{center|Zbigniew Stonoga (2015)}}]] '''[[w:Zbigniew Stonoga|Zbigniew Stonoga]]''' (ur. 1974) – polski przedsiębiorca, wideobloger, działacz polityczny, sygnalista [[Afera podsłuchowa w Polsce (2014-2015)|afery podsłuchowej w Polsce]]. {{wulgaryzmy}} == Wypowiedź po ogłoszeniu wyników po wyborach parlamentarnych w 2015 == * Będzie was PiS ruchał w dupę, będzie was PiS kurwa dymał tak, jak was Platforma nie dymała. Ta kurwa, ten mały karakan, jebany Kaczyński śmieć, zniszczy was. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Coś się, coś się popsuło i nie było mnie słychać, to powtórzę jeszcze raz. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], Studia Kulturoznawcze, s. 166, 2018. * Głupia polska, głupie polaczki kurwa, was do Auschwitz tylko zaprowadzić kurwa, piecyki włączyć. Szkoda kurwa było na was cokolwiek wy głupie chuje wy. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Ja mam to w piździe kurwa, bo mnie stać na wszystko. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Kurwa wasze pierdolone karty kredytowe to jest wasz majestat, wasza godność. Robota kurwa w korporacji i karta z debetem, to wy kurwa Polacy, chuj z wami. Nie warto było kurwa, nie warto było zrobić nic... co by się... a szkoda kurwa gadać, szkoda strzępić ryja naprawdę. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Nie na Korwina, nie na Stonogę, tylko na jakieś kurwy Petru, Żydów w dupę jebanych kurwa, na Kukizów popierdoleńców głosowali. To właśnie jest ta kurwa Polska. Przez taką kurwę Polskę, przez was kurwa chuje nic się w tym kraju nie zmieni, bo jesteście chuj warci i trzeba was jebać, ruchać i na was zarabiać, bo jesteście bandą narodowych kurwów, nieudaczników. Rozumiecie to? A wam kochani, którzyście głosowali na mnie, którzyście wspomagali mnie, dziękuję. Bo to garstka Polaków. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Sumlińskie, Kanie, Rachonie, telewizje republiki będą wam, kurwa, odbierały smak życia. ** Zobacz też: [[Dorota Kania]], [[Michał Rachoń]], [[Wojciech Sumliński]] ** Źródło: Maciej Orłowski, [https://www.newsweek.pl/polska/polityka/zbigniew-stonoga-wyszedl-z-wiezienia-odezwe-sie-wkrotce/ptz41nr ''Zbigniew Stonoga wyszedł z więzienia. „Odezwę się wkrótce”''], newsweek.pl, 15 czerwca 2022. * To jest dramat. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], Studia Kulturoznawcze, s. 166, 2018. * Was powinno się jebać kurwa, tak się powinno was jebać, jak tylko was może jebać PiS. Platforma was tak nie wyruchała, jak wyrucha was PiS, kurwa. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Wyłącz ten telefon, bo ci go wyłączę na amen. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] == Inne == * Budzę się codziennie. Otwieram oczy, no kurwa, znowu w tej Polsce. ** Źródło: Kanał Bądź Na Bieżąco, [https://archive.org/details/stonoga-2020-01-20&start=1804], 20 stycznia 2020. * Ziobro, kurwo jebana, przestań mi, kurwa, rodzinę prześladować! Pedale pisowski w dupę jebany, ty! ** Opis: krzyk w stronę zamkniętego gabinetu [[Zbigniew Ziobro|Zbigniewa Ziobry]]. ** Źródło: [https://www.youtube.com/watch?v=bxyAXUoIUYU&ab_channel=Sov1et youtube.com] {{SORTUJ:Stonoga, Zbigniew}} [[Kategoria:Politycy Samoobrony]] [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] [[Kategoria:Polscy przestępcy]] iznqt3hj5ooodtldl7ij3v3w2604e7t 641905 641904 2026-04-27T15:00:31Z Nazwa1234 53893 /* Wypowiedź po ogłoszeniu wyników po wyborach parlamentarnych w 2015 */ 641905 wikitext text/x-wiki [[Plik:Zbigniew Stonoga.jpg|mały|{{center|Zbigniew Stonoga (2015)}}]] '''[[w:Zbigniew Stonoga|Zbigniew Stonoga]]''' (ur. 1974) – polski przedsiębiorca, wideobloger, działacz polityczny, sygnalista [[Afera podsłuchowa w Polsce (2014-2015)|afery podsłuchowej w Polsce]]. {{wulgaryzmy}} == Wypowiedź po ogłoszeniu wyników po wyborach parlamentarnych w 2015 == {{osobne|Zbigniew Stonoga po wyborach}} * Będzie was PiS ruchał w dupę, będzie was PiS kurwa dymał tak, jak was Platforma nie dymała. Ta kurwa, ten mały karakan, jebany Kaczyński śmieć, zniszczy was. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Głupia polska, głupie polaczki kurwa, was do Auschwitz tylko zaprowadzić kurwa, piecyki włączyć. Szkoda kurwa było na was cokolwiek wy głupie chuje wy. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Nie na Korwina, nie na Stonogę, tylko na jakieś kurwy Petru, Żydów w dupę jebanych kurwa, na Kukizów popierdoleńców głosowali. To właśnie jest ta kurwa Polska. Przez taką kurwę Polskę, przez was kurwa chuje nic się w tym kraju nie zmieni, bo jesteście chuj warci i trzeba was jebać, ruchać i na was zarabiać, bo jesteście bandą narodowych kurwów, nieudaczników. Rozumiecie to? A wam kochani, którzyście głosowali na mnie, którzyście wspomagali mnie, dziękuję. Bo to garstka Polaków. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * To jest dramat. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], Studia Kulturoznawcze, s. 166, 2018. == Inne == * Budzę się codziennie. Otwieram oczy, no kurwa, znowu w tej Polsce. ** Źródło: Kanał Bądź Na Bieżąco, [https://archive.org/details/stonoga-2020-01-20&start=1804], 20 stycznia 2020. * Ziobro, kurwo jebana, przestań mi, kurwa, rodzinę prześladować! Pedale pisowski w dupę jebany, ty! ** Opis: krzyk w stronę zamkniętego gabinetu [[Zbigniew Ziobro|Zbigniewa Ziobry]]. ** Źródło: [https://www.youtube.com/watch?v=bxyAXUoIUYU&ab_channel=Sov1et youtube.com] {{SORTUJ:Stonoga, Zbigniew}} [[Kategoria:Politycy Samoobrony]] [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] [[Kategoria:Polscy przestępcy]] 9d9ypeijx872zg4sfhf1a94ll7mxwsc Lu Xun 0 69689 641908 634025 2026-04-27T15:35:31Z ~2026-25685-53 61127 641908 wikitext text/x-wiki [[Plik:LuXun1930.jpg|mały|{{center|Lu Xun (1930)}}]] '''[[w:Lu Xun|Lu Xun]]''' (właśc. '''Zhou Shuren'''; 1881–1936) – chiński [[pisarz]], jeden z inicjatorów chińskiej literatury współczesnej. * Nadzieja jest jak droga w polu: droga nigdy nie istniała, ale kiedy wielu ludzi po niej chodzi, droga nabiera kształtu. ** Źródło: ''The Epigrams of Lusin'', w ''The Wisdom of China and India'' (1942) ** Zobacz też: [[nadzieja]] * Takiej muzyki w Pekinie nigdy nie słyszałem, więc nawet gdybym był bardzo patriotyczny, nie mógłbym zaprzeczyć — bo choć on nie widział świata, to jego słuch nie był utracony. ** Źródło: ''Komedia kaczek'', 1922 r. ** Opis: o Wasiliju Eroszence, niewidomym ukraińskim esperantyście [[Kategoria:Chińscy prozaicy]] [[Kategoria:Chińscy tłumacze]] [[Kategoria:Eseiści]] fdgg3vk73rvcs7p3p1v2blqy1akuqem Janusz Laska 0 69958 641922 629445 2026-04-28T07:37:58Z Kelvin 16654 nowy cytat 641922 wikitext text/x-wiki [[Plik:Janusz Laska 20250807 001.jpg|mały|{{center|Janusz Laska, Kłodzko 2025}}]] '''[[w:Janusz Laska|Janusz Laska]]''' (ur. 1960) – polski nauczyciel, z wykształcenia geolog, inicjator Klubów Młodego Odkrywcy, działacz społeczny. Autor wielu narzędzi edukacyjnych i prac metodycznych z zakresu edukacji oraz publikacji regionalnych dotyczących ziemi kłodzkiej. * Jeżeli popatrzymy na egzaminy, które są przeprowadzane obecnie i porównamy je na przykład z przedwojenną maturą lub egzaminami w innych państwach, to zauważymy, że te testy można budować dwojako. Albo tak, żeby człowiek – jak po sznurku – spełniał oczekiwania kogoś z góry, albo tak, żeby zdający wykazał się kreatywnością, innowacyjnością i pomysłowością. ** Źródło: [https://rownacszanse.pl/inspirations/szkoly-moglyby-dzis-dzialac-nawet-500-lepiej-janusz-laska/ ''Szkoły mogłyby dziś działać nawet 500% lepiej''], wywiad Rafała Jutrzni z 12 grudnia 2022. * Niestety, w Polsce uczniów się tresuje. I to w złym tego słowa znaczeniu. Zdane egzaminy nie świadczą o umiejętności samodzielnego myślenia. ** Źródło: [https://rownacszanse.pl/inspirations/szkoly-moglyby-dzis-dzialac-nawet-500-lepiej-janusz-laska/ ''Szkoły mogłyby dziś działać nawet 500% lepiej''], wywiad Rafała Jutrzni z 12 grudnia 2022. * Patriotyzm to dla mnie sposób, w jaki człowiek postrzega świat. Mogę być w tym świecie i próbować ustawiać go pod siebie – kieruję się wtedy kategoriami egoistycznymi i hedonistycznymi. Mogę jednak zauważać, że jestem częścią tego świata. To już nie istotne, co uważam za ten świat – rodzinę, parafię, szkołę, Kłodzko czy całą ziemię kłodzką, Polskę lub Europę. Patriotyzm może być wielopoziomowy. W każdej z tych kategorii można powiedzieć, że jest się patriotą. ** Źródło: [https://rownacszanse.pl/inspirations/szkoly-moglyby-dzis-dzialac-nawet-500-lepiej-janusz-laska/ ''Szkoły mogłyby dziś działać nawet 500% lepiej''], wywiad Rafała Jutrzni z 12 grudnia 2022. ** Zobacz też: [[patriotyzm]] * Praktyka szkolna pokazuje mi jasno: młody człowiek powinien mieć wprowadzane pewne rzeczy stopniowo. Przecież po urodzeniu nie stajemy się od razu biegaczami. Najpierw pełzamy, raczkujemy, potem próbujemy chodzić. Niemowlęciu nie daje się alkoholu czy ostrych potraw. Etapy rozwojowe są kluczowe. Tak samo jest z uczeniem się. Uczenie się to po prostu tworzenie połączeń między poszczególnymi neuronami. Im więcej tych połączeń, im gęstsza ich sieć, tym mózg jest sprawniejszy. A jak wykonuję monotonne i te same czynności, to nie tworzą się nowe połączenia. Wykorzystywane są te, które są. Dlatego trzeba bodźcować mózg na różne sposoby. Nie tylko ucząc się na pamięć. ** Źródło: [https://archive.ph/eXvuo ''Nauczyciele boją się eksperymentować. Postęp w świecie jest ogromny, w edukacji – najmniejszy''], wyborcza.pl, wywiad Karoliny Słowik z 25 maja 2024. * Przez 41 lat uczyłem bez podręczników i bez zeszytów. Uczniowie pracowali u mnie projektami. ** Źródło: [https://archive.ph/eXvuo ''Nauczyciele boją się eksperymentować. Postęp w świecie jest ogromny, w edukacji – najmniejszy''], wyborcza.pl, wywiad Karoliny Słowik z 25 maja 2024. * W przestrzeni politycznej oświata jest na końcu zainteresowania. Rolnik sieje wiosną, zbiera jesienią. W szkole robimy zmiany i efekty zobaczymy, jak ten człowiek będzie miał 30 lat. Może dlatego tak trudno o dobry rozwój. ** Źródło: [https://archive.ph/eXvuo ''Nauczyciele boją się eksperymentować. Postęp w świecie jest ogromny, w edukacji – najmniejszy''], wyborcza.pl, wywiad Karoliny Słowik z 25 maja 2024. * W szkołach nuda wynika m.in. stąd, że na chemii nie robi się eksperymentów, na fizyce doświadczeń, na biologii to już w ogóle nic. Na geografii nie wyjeżdża się w teren. Wszystko to sucha teoria z książek i podręczników, albo w tej chwili z multimediów. A oczywiście nie ma nic nudniejszego, niż oglądać przez osiem lekcji dziennie, po pięć dni w tygodniu, multimedia czy książki. Nuda. ** Źródło: [https://archive.ph/eXvuo ''Nauczyciele boją się eksperymentować. Postęp w świecie jest ogromny, w edukacji – najmniejszy''], wyborcza.pl, wywiad Karoliny Słowik z 25 maja 2024. * Większość nauczycieli boi się eksperymentować. Tłumaczy, że może stać się komuś krzywda, coś może nie wyjść. Albo że oni się skompromitują, bo nie potrafią takiego eksperymentu przeprowadzić. A w ogóle to jest drogie, trzeba jakieś środki. Tego typu zastrzeżenia spotykałem. A to nieprawda. ** Źródło: [https://archive.ph/eXvuo ''Nauczyciele boją się eksperymentować. Postęp w świecie jest ogromny, w edukacji – najmniejszy''], wyborcza.pl, wywiad Karoliny Słowik z 25 maja 2024. * Nie ma przyszłości bez dobrej edukacji. Nie ma polskości bez dobrej polskiej szkoły. Nie ma dobrej polskiej szkoły bez naprawy polskiej edukacji. ** Źródło: ''Nie szkoły, lecz życia uczmy'', Kłodzko–Nowa Ruda: Fundacja im. Tomasza Morusa: Wydawnictwo Drukarnia Kokocińska, 2026, s. 1. {{SORTUJ:Laska, Janusz}} [[Kategoria:Działacze opozycji demokratycznej w PRL]] [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności]] [[Kategoria:Odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej]] [[Kategoria:Polscy nauczyciele]] h39afdocb3tv6rmgr6zbsaegmc3wmz0 Playboi Carti 0 72199 641937 636290 2026-04-28T10:29:10Z Nazwa1234 53893 641937 wikitext text/x-wiki '''[[w:Playboi Carti|Playboi Carti]]''' (właśc. '''Jordan Terrell Carter'''; ur. 1996) – [[Stany Zjednoczone|amerykański]] [[rap]]er. [[Plik:Playboi Carti, Clout Festival 2024 05 (cropped).jpg|mały|{{center|Playboi Carti (2024)}}]] * Każdego dnia są moje urodziny. ** ''Every day my birthday.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''On That Time'' * Mógłbym spaść z nieba i dalej nie poczuć nic. ** ''I could fall out the sky and I still won't feel nothin'.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Sky'' * Spróbuję się naćpać, dopóki nie poczuję nic. ** ''I’m tryna get high ’til I can’t feel nothin’.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Sky'' * W Nowym Jorku robię Milly Rock (rock)<br />Ukryj to w mojej skarpetce (skarpetce). ** ''In New York I Milly Rock (rock)<br />Hide it in my sock (sock).'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Magnolia'' {{wulgaryzmy}} * Idę pieprzyć tę sukę (tak), idę zniszczyć tę sukę (tak)<br />Laska będzie ssać tego kutasa (tak), laska będzie ssać tego kutasa (tak). ** ''I’ma go fuck that bitch (yeah), I’ma go thrash that bitch (yeah)<br />Shawty gon’ suck this dick (yeah), shawty gon’ suck this dick (yeah).'' (ang.) ** Źródło: utwór ''R.I.P.'' * Kiedy wampiry są na zewnątrz, mała suko, lepiej żebyś była gotowa. ** ''When them vamps outside, lil' bitch, you better be ready.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Vamp Anthem'' * Sprawiam, że ona krzyczy kiedy się jebiemy<br/>Nie jeżdżę R8, nie lubię ich<br/>Jeżdżę Daytoną i zaciemniłem szyby<br/>Nie mogę się jebać z nikim<br/>Nawet z moim cieniem. ** ''I make her scream when we fuck<br/>I don't drive R8s, I don't like those<br/>I drive the Daytona and I tinted the windows<br/>Can't fuck with nobody<br/>Not even my shadow.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Sky'' * Wkurzyła mnie ona strasznie (tak), więc spoliczkowałem sukę. ** ''Got me mad as shit (yeah), so I slapped the bitch.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''R.I.P.'' [[Kategoria:Amerykańscy raperzy]] bcagvr39rf56mqj3egp1e2spvjdtd4f Zbigniew Stonoga po wyborach 0 72637 641906 635914 2026-04-27T15:04:00Z Nazwa1234 53893 641906 wikitext text/x-wiki [[Plik:Transparent ze Zbigniewem Stonogą podczas Strajku Kobiet.jpg|mały|{{center|Kadr z nagrania użyty jako podstawa transparentu podczas protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce}}]] '''[[w:Zbigniew Stonoga po wyborach|Zbigniew Stonoga po wyborach]]''' – nagranie wideo opublikowane w nocy z 26 na 27 października w 2015 roku przez [[Zbigniew Stonoga|Zbigniewa Stonogę]] po ogłoszeniu wyników [[Wybory parlamentarne w Polsce w 2015 roku|wyborów parlamentarnych w Polsce]]. {{wulgaryzmy}} * Będzie was PiS ruchał w dupę, będzie was PiS kurwa dymał tak, jak was Platforma nie dymała. Ta kurwa, ten mały karakan, jebany Kaczyński śmieć, zniszczy was. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Coś się, coś się popsuło i nie było mnie słychać. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], „Studia Kulturoznawcze”, s. 166, 2018. * Głupia polska, głupie polaczki kurwa, was do Auschwitz tylko zaprowadzić kurwa, piecyki włączyć. Szkoda kurwa było na was cokolwiek wy głupie chuje wy. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Ja mam to w piździe kurwa, bo mnie stać na wszystko. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * Kurwa wasze pierdolone karty kredytowe to jest wasz majestat, wasza godność. Robota kurwa w korporacji i karta z debetem, to wy kurwa Polacy, chuj z wami. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] * To jest dramat. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], „Studia Kulturoznawcze”, s. 166, 2018. * Kukle. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], „Studia Kulturoznawcze”, s. 166, 2018. * Mały karakan. ** Źródło: Rafał Węgrzyn, Jakub Kuś, [https://www.researchgate.net/profile/Rafal_Wegrzyn/publication/343046042_Geneza_popularnosci_cyfrowych_bachanaliow_a_fenomen_trollingu_internetowego_z_perspektywy_psychologicznej/links/5f12eb0a4585151299a4bd37/Geneza-popularnosci-cyfrowych-bachanaliow-a-fenomen-trollingu-internetowego-z-perspektywy-psychologicznej.pdf ''Geneza popularności „cyfrowych bachanaliów” a fenomen trollingu internetowego z perspektywy psychologicznej''], „Studia Kulturoznawcze”, s. 166, 2018. * Nie warto było zrobić nic. ** Źródło: Piotr Stankiewicz, [https://www.tygodnikpowszechny.pl/polityka-podeszla-do-plota-160720 ''Polska polityka poszła do płota''], 2019. * Głupie społeczeństwo. ** Opis: o [[Polacy|Polakach]]. ** Źródło: Sławomir Kamiński, [https://oko.press/prokuratura-broni-imienia-jaroslawa-kaczynskiego''Prokuratura broni dobrego imienia Jarosława Kaczyńskiego. Teraz w sprawie Stonogi''], 2017. * Was powinno się jebać kurwa, tak się powinno was jebać, jak tylko was może jebać PiS. Platforma was tak nie wyruchała, jak wyrucha was PiS, kurwa. ** Źródło: [https://genius.com/Zbigniew-stonoga-stonoga-yourself-lyrics genius.com] [[Kategoria:Internet]] [[Kategoria:Polska polityka]] poyq3m8670svx2d88mu2xgs0iiu5o7q Szymon Midera 0 72856 641929 2026-04-28T09:54:24Z Piastu 2432 +nówka sztuka nieśmigana, [[w:User:Piastu#Wikirezydentura|Wikirezydentura]] 641929 wikitext text/x-wiki [[Plik:Szymon_Midera.png|thumb|Szymon_Midera (2025)]] '''[[w:Szymon Midera|Szymon Midera]]''' (ur. 7 sierpnia 1975) – polski menedżer, bankowiec, przedsiębiorca, prezes zarządu [[w:PKO Bank Polski|PKO Banku Polskiego]] od 2024. * Dla mnie bank przyszłości jest instytucją, która rozumie procesy zakupowe i chce być ich częścią w sposób intuicyjny. Czyli zgodny z nawykami klientów – przecież połowa Polaków robi dziś jednym kliknięciem zakupy w internecie. Do tego kliknięcia dołączymy finansowanie. * Muszę być tam, gdzie moi klienci. Oni nie potrzebują banku w sensie modelu z XX wieku – potrzebują spełniać swoje potrzeby. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Jestem głęboko przekonany, że najważniejszym „silnikiem” historycznego sukcesu Polski w ciągu zaledwie jednego pokolenia byli i są przedsiębiorcy. Ich olbrzymia energia i wytrwałość, elastyczność oraz odporność doprowadziły do skoku cywilizacyjnego naszego kraju. ** Źródło: [https://www.wnp.pl/rynki/prezes-pko-bp-bariery-administracyjne-i-nadmierna-kontrola-blokuja-rozwoj-biznesu-w-polsce,924770.html ''Prezes PKO BP: bariery administracyjne i nadmierna kontrola blokują rozwój biznesu w Polsce''], wnp.pl, 21 marca 2025. * Sfinansujemy tyle, ile będziemy w stanie, ale uważam, że to pokryje najwyżej jedną trzecią potrzeb inwestycyjnych transformacji energetycznej. ** Cytat (org. ang.): ''We [Polish banks] will finance as much as we're able, but I believe this will cover at best one-third of the investment needs for the energy transition.'' ** Źródło: [https://www.ft.com/content/4dbbb54b-1529-48f3-bff6-6623780694f6 ''Polish bank chief warns capital shortage will affect green transition''], Financial Times, 27 listopada 2024. ofn0h69yom87zcidi2yyo63g8drewyl 641930 641929 2026-04-28T09:57:21Z Piastu 2432 +cats, sprzątanie kodu, [[w:User:Piastu#Wikirezydentura|Wikirezydentura]] 641930 wikitext text/x-wiki [[Plik:Szymon Midera.png|mały|Szymon_Midera (2025)]] '''[[w:Szymon Midera|Szymon Midera]]''' (ur. 7 sierpnia 1975) – polski menedżer, bankowiec, przedsiębiorca, prezes zarządu [[w:PKO Bank Polski|PKO Banku Polskiego]] od 2024. * Dla mnie bank przyszłości jest instytucją, która rozumie procesy zakupowe i chce być ich częścią w sposób intuicyjny. Czyli zgodny z nawykami klientów – przecież połowa Polaków robi dziś jednym kliknięciem zakupy w internecie. Do tego kliknięcia dołączymy finansowanie. * Muszę być tam, gdzie moi klienci. Oni nie potrzebują banku w sensie modelu z XX wieku – potrzebują spełniać swoje potrzeby. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Jestem głęboko przekonany, że najważniejszym „silnikiem” historycznego sukcesu Polski w ciągu zaledwie jednego pokolenia byli i są przedsiębiorcy. Ich olbrzymia energia i wytrwałość, elastyczność oraz odporność doprowadziły do skoku cywilizacyjnego naszego kraju. ** Źródło: [https://www.wnp.pl/rynki/prezes-pko-bp-bariery-administracyjne-i-nadmierna-kontrola-blokuja-rozwoj-biznesu-w-polsce,924770.html ''Prezes PKO BP: bariery administracyjne i nadmierna kontrola blokują rozwój biznesu w Polsce''], wnp.pl, 21 marca 2025. * Sfinansujemy tyle, ile będziemy w stanie, ale uważam, że to pokryje najwyżej jedną trzecią potrzeb inwestycyjnych transformacji energetycznej. ** Cytat (org. ang.): ''We [Polish banks] will finance as much as we're able, but I believe this will cover at best one-third of the investment needs for the energy transition.'' ** Źródło: [https://www.ft.com/content/4dbbb54b-1529-48f3-bff6-6623780694f6 ''Polish bank chief warns capital shortage will affect green transition''], Financial Times, 27 listopada 2024. {{Sortuj:Midera, Szymon}} [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] [[Kategoria:Polscy menedżerowie]] [[Kategoria:Polscy bankierzy]] 6c26buew8ali3xxx0pl784mytzthcph 641931 641930 2026-04-28T09:57:45Z Piastu 2432 drtech 641931 wikitext text/x-wiki [[Plik:Szymon Midera.png|mały|Szymon_Midera (2025)]] '''[[w:Szymon Midera|Szymon Midera]]''' (ur. 7 sierpnia 1975) – polski menedżer, bankowiec, przedsiębiorca, prezes zarządu [[w:PKO Bank Polski|PKO Banku Polskiego]] od 2024. * Dla mnie bank przyszłości jest instytucją, która rozumie procesy zakupowe i chce być ich częścią w sposób intuicyjny. Czyli zgodny z nawykami klientów – przecież połowa Polaków robi dziś jednym kliknięciem zakupy w internecie. Do tego kliknięcia dołączymy finansowanie. * Muszę być tam, gdzie moi klienci. Oni nie potrzebują banku w sensie modelu z XX wieku – potrzebują spełniać swoje potrzeby. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Jestem głęboko przekonany, że najważniejszym „silnikiem” historycznego sukcesu Polski w ciągu zaledwie jednego pokolenia byli i są przedsiębiorcy. Ich olbrzymia energia i wytrwałość, elastyczność oraz odporność doprowadziły do skoku cywilizacyjnego naszego kraju. ** Źródło: [https://www.wnp.pl/rynki/prezes-pko-bp-bariery-administracyjne-i-nadmierna-kontrola-blokuja-rozwoj-biznesu-w-polsce,924770.html ''Prezes PKO BP: bariery administracyjne i nadmierna kontrola blokują rozwój biznesu w Polsce''], wnp.pl, 21 marca 2025. * Sfinansujemy tyle, ile będziemy w stanie, ale uważam, że to pokryje najwyżej jedną trzecią potrzeb inwestycyjnych transformacji energetycznej. ** Cytat (org. ang.): ''We [Polish banks] will finance as much as we're able, but I believe this will cover at best one-third of the investment needs for the energy transition.'' ** Źródło: [https://www.ft.com/content/4dbbb54b-1529-48f3-bff6-6623780694f6 ''Polish bank chief warns capital shortage will affect green transition''], Financial Times, 27 listopada 2024. {{SORTUJ:Midera, Szymon}} [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] [[Kategoria:Polscy menedżerowie]] [[Kategoria:Polscy bankierzy]] nvseh59jcwqgh8e016mpol54esmjvku 641939 641931 2026-04-28T11:37:19Z Piastu 2432 tech 641939 wikitext text/x-wiki [[Plik:Szymon Midera.png|mały|Szymon Midera (2025)]] '''[[w:Szymon Midera|Szymon Midera]]''' (ur. 7 sierpnia 1975) – polski menedżer, bankowiec, przedsiębiorca, prezes zarządu [[w:PKO Bank Polski|PKO Banku Polskiego]] od 2024. * Dla mnie bank przyszłości jest instytucją, która rozumie procesy zakupowe i chce być ich częścią w sposób intuicyjny. Czyli zgodny z nawykami klientów – przecież połowa Polaków robi dziś jednym kliknięciem zakupy w internecie. Do tego kliknięcia dołączymy finansowanie. * Muszę być tam, gdzie moi klienci. Oni nie potrzebują banku w sensie modelu z XX wieku – potrzebują spełniać swoje potrzeby. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Jestem głęboko przekonany, że najważniejszym „silnikiem” historycznego sukcesu Polski w ciągu zaledwie jednego pokolenia byli i są przedsiębiorcy. Ich olbrzymia energia i wytrwałość, elastyczność oraz odporność doprowadziły do skoku cywilizacyjnego naszego kraju. ** Źródło: [https://www.wnp.pl/rynki/prezes-pko-bp-bariery-administracyjne-i-nadmierna-kontrola-blokuja-rozwoj-biznesu-w-polsce,924770.html ''Prezes PKO BP: bariery administracyjne i nadmierna kontrola blokują rozwój biznesu w Polsce''], wnp.pl, 21 marca 2025. * Sfinansujemy tyle, ile będziemy w stanie, ale uważam, że to pokryje najwyżej jedną trzecią potrzeb inwestycyjnych transformacji energetycznej. ** Cytat (org. ang.): ''We [Polish banks] will finance as much as we're able, but I believe this will cover at best one-third of the investment needs for the energy transition.'' ** Źródło: [https://www.ft.com/content/4dbbb54b-1529-48f3-bff6-6623780694f6 ''Polish bank chief warns capital shortage will affect green transition''], Financial Times, 27 listopada 2024. {{SORTUJ:Midera, Szymon}} [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] [[Kategoria:Polscy menedżerowie]] [[Kategoria:Polscy bankierzy]] gg8gav8z983uh9fjtb4q88q7wtw8r2z Łatwogang 0 72857 641932 2026-04-28T10:00:29Z Kawon Kez Sel 58621 Utworzono nową stronę "'''[[w:Łatwogang|Łatwogang]]''' (właśc. '''Piotr Artur Hancke'''; ur. 2003) – polski tiktoker, [[YouTube|youtuber]] i influencer. * Nie chcę absolutnie mieć żadnego wydźwięku po tym wszystkim jako jakaś osoba, nie zależy mi na tym, nie chcę, zbierajmy po prostu dla dzieciaków. Jest świetnie. Mamy cud. Wielka prośba, traktujmy mnie jak każdego z nas, bo jestem tak samo, jak każdy z nas, jesteśmy wszyscy równi, a jedynymi bohaterami, którzy są…" 641932 wikitext text/x-wiki '''[[w:Łatwogang|Łatwogang]]''' (właśc. '''Piotr Artur Hancke'''; ur. 2003) – polski tiktoker, [[YouTube|youtuber]] i influencer. * Nie chcę absolutnie mieć żadnego wydźwięku po tym wszystkim jako jakaś osoba, nie zależy mi na tym, nie chcę, zbierajmy po prostu dla dzieciaków. Jest świetnie. Mamy cud. Wielka prośba, traktujmy mnie jak każdego z nas, bo jestem tak samo, jak każdy z nas, jesteśmy wszyscy równi, a jedynymi bohaterami, którzy są ponad wszystkich, są mali wojownicy. Tylko o nich uważam, że mówmy jako o osobach, które zrobiły coś wielkiego, bo oni robią coś wielkiego od miesięcy i codziennie robią coś wielkiego. ** Źródło: Aleksandra Ziętek, ''[https://przegladsportowy.onet.pl/ofsajd/oto-co-latwogang-powiedzial-o-sobie-po-sukcesie-akcji-poszlo-w-swiat/f5vsm27 Oto co Łatwogang powiedział o sobie po sukcesie akcji. Poszło w świat]'', przegladsportowy.onet.pl, 27 kwietnia 2026. * Przegadywałem to, możemy to przemyśleć wszyscy razem jako kraj, ale może wpiszmy po prostu do kalendarza, że 26 kwietnia będzie narodowy dzień walki z rakiem u dzieci. Wpiszmy to i świętujmy to co roku. (…) Żebyśmy co roku się spotykali i pamiętali o dzieciakach. ** Źródło: Maja Krawczyk, ''[https://www.onet.pl/styl-zycia/plejada/koniec-transmisji-latwoganga-youtuber-z-waznym-apelem-razem-jako-kraj/ekcjw87,0898b825 Koniec transmisji Łatwoganga. Youtuber z ważnym apelem: razem jako kraj]'', Onet.pl, 26 kwietnia 2026. ==O Łatwogangu== * Pogratulować! To tak się robi! Z pasją, hukiem i na pełnej petardzie! Łatwogang zrobiłeś to i za to szacun ogromny dla Ciebie i wszystkich wspierających! Już ponad trzydzieści baniek! Niewiarygodne, ale prawdziwe! Siema!!! ** Autor: [[Jerzy Owsiak]] ** Źródło: Michał Skuza, ''[https://plejada.pl/autorzy/michal-skuza Jerzy Owsiak zabrał głos na temat zbiórki Łatwoganga. "Z hukiem"]'', Plejada.pl, 25 kwietnia 2026. [[Kategoria:Polscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Polskie osobowości YouTube]] pn6vjli12q028f7ib1ts6c0ey4pr3i0 641933 641932 2026-04-28T10:07:23Z Kawon Kez Sel 58621 /* O Łatwogangu */ poprawa linków 641933 wikitext text/x-wiki '''[[w:Łatwogang|Łatwogang]]''' (właśc. '''Piotr Artur Hancke'''; ur. 2003) – polski tiktoker, [[YouTube|youtuber]] i influencer. * Nie chcę absolutnie mieć żadnego wydźwięku po tym wszystkim jako jakaś osoba, nie zależy mi na tym, nie chcę, zbierajmy po prostu dla dzieciaków. Jest świetnie. Mamy cud. Wielka prośba, traktujmy mnie jak każdego z nas, bo jestem tak samo, jak każdy z nas, jesteśmy wszyscy równi, a jedynymi bohaterami, którzy są ponad wszystkich, są mali wojownicy. Tylko o nich uważam, że mówmy jako o osobach, które zrobiły coś wielkiego, bo oni robią coś wielkiego od miesięcy i codziennie robią coś wielkiego. ** Źródło: Aleksandra Ziętek, ''[https://przegladsportowy.onet.pl/ofsajd/oto-co-latwogang-powiedzial-o-sobie-po-sukcesie-akcji-poszlo-w-swiat/f5vsm27 Oto co Łatwogang powiedział o sobie po sukcesie akcji. Poszło w świat]'', przegladsportowy.onet.pl, 27 kwietnia 2026. * Przegadywałem to, możemy to przemyśleć wszyscy razem jako kraj, ale może wpiszmy po prostu do kalendarza, że 26 kwietnia będzie narodowy dzień walki z rakiem u dzieci. Wpiszmy to i świętujmy to co roku. (…) Żebyśmy co roku się spotykali i pamiętali o dzieciakach. ** Źródło: Maja Krawczyk, ''[https://www.onet.pl/styl-zycia/plejada/koniec-transmisji-latwoganga-youtuber-z-waznym-apelem-razem-jako-kraj/ekcjw87,0898b825 Koniec transmisji Łatwoganga. Youtuber z ważnym apelem: razem jako kraj]'', Onet.pl, 26 kwietnia 2026. ==O Łatwogangu== * Pogratulować! To tak się robi! Z pasją, hukiem i na pełnej petardzie! Łatwogang zrobiłeś to i za to szacun ogromny dla Ciebie i wszystkich wspierających! Już ponad trzydzieści baniek! Niewiarygodne, ale prawdziwe! Siema!!! ** Autor: [[Jerzy Owsiak]] ** Źródło: Michał Skuza, ''[https://plejada.pl/newsy/jerzy-owsiak-zabral-glos-na-temat-zbiorki-latwoganga-z-hukiem/7bxd9y0 Jerzy Owsiak zabrał głos na temat zbiórki Łatwoganga. "Z hukiem"]'', Plejada.pl, 25 kwietnia 2026. [[Kategoria:Polscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Polskie osobowości YouTube]] t73zspxmh93e8yzwf033iuemfhm86yq 641934 641933 2026-04-28T10:11:28Z Kawon Kez Sel 58621 drobne redakcyjne 641934 wikitext text/x-wiki '''[[w:Łatwogang|Łatwogang]]''' (właśc. '''Piotr Artur Hancke'''; ur. 2003) – polski tiktoker, [[YouTube|youtuber]] i influencer. * Nie chcę absolutnie mieć żadnego wydźwięku po tym wszystkim jako jakaś osoba, nie zależy mi na tym, nie chcę, zbierajmy po prostu dla dzieciaków. Jest świetnie. Mamy cud. Wielka prośba, traktujmy mnie jak każdego z nas, bo jestem tak samo, jak każdy z nas, jesteśmy wszyscy równi, a jedynymi bohaterami, którzy są ponad wszystkich, są mali wojownicy. Tylko o nich uważam, że mówmy jako o osobach, które zrobiły coś wielkiego, bo oni robią coś wielkiego od miesięcy i codziennie robią coś wielkiego. ** Źródło: Aleksandra Ziętek, ''[https://przegladsportowy.onet.pl/ofsajd/oto-co-latwogang-powiedzial-o-sobie-po-sukcesie-akcji-poszlo-w-swiat/f5vsm27 Oto co Łatwogang powiedział o sobie po sukcesie akcji. Poszło w świat]'', przegladsportowy.onet.pl, 27 kwietnia 2026. * Przegadywałem to, możemy to przemyśleć wszyscy razem jako kraj, ale może wpiszmy po prostu do kalendarza, że 26 kwietnia będzie narodowy dzień walki z rakiem u dzieci. Wpiszmy to i świętujmy to co roku. (…) Żebyśmy co roku się spotykali i pamiętali o dzieciakach. ** Źródło: Maja Krawczyk, ''[https://www.onet.pl/styl-zycia/plejada/koniec-transmisji-latwoganga-youtuber-z-waznym-apelem-razem-jako-kraj/ekcjw87,0898b825 Koniec transmisji Łatwoganga. Youtuber z ważnym apelem: razem jako kraj]'', Onet.pl, 26 kwietnia 2026. ** Zobacz też: [[rak (choroba)]] ==O Łatwogangu== * Pogratulować! To tak się robi! Z pasją, hukiem i na pełnej petardzie! Łatwogang zrobiłeś to i za to szacun ogromny dla Ciebie i wszystkich wspierających! Już ponad trzydzieści baniek! Niewiarygodne, ale prawdziwe! Siema!!! ** Autor: [[Jerzy Owsiak]] ** Źródło: Michał Skuza, ''[https://plejada.pl/newsy/jerzy-owsiak-zabral-glos-na-temat-zbiorki-latwoganga-z-hukiem/7bxd9y0 Jerzy Owsiak zabrał głos na temat zbiórki Łatwoganga. "Z hukiem"]'', Plejada.pl, 25 kwietnia 2026. [[Kategoria:Polscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Polskie osobowości YouTube]] 729axckuqqrbvnr0acfa4r1yrqdvvbz 641936 641934 2026-04-28T10:18:33Z Kawon Kez Sel 58621 grafika 641936 wikitext text/x-wiki [[Plik:Latwogang 26 Kwietnia 2026.png|mały|{{center|Łatwogang (2026)}}]] '''[[w:Łatwogang|Łatwogang]]''' (właśc. '''Piotr Artur Hancke'''; ur. 2003) – polski tiktoker, [[YouTube|youtuber]] i influencer. * Nie chcę absolutnie mieć żadnego wydźwięku po tym wszystkim jako jakaś osoba, nie zależy mi na tym, nie chcę, zbierajmy po prostu dla dzieciaków. Jest świetnie. Mamy cud. Wielka prośba, traktujmy mnie jak każdego z nas, bo jestem tak samo, jak każdy z nas, jesteśmy wszyscy równi, a jedynymi bohaterami, którzy są ponad wszystkich, są mali wojownicy. Tylko o nich uważam, że mówmy jako o osobach, które zrobiły coś wielkiego, bo oni robią coś wielkiego od miesięcy i codziennie robią coś wielkiego. ** Źródło: Aleksandra Ziętek, ''[https://przegladsportowy.onet.pl/ofsajd/oto-co-latwogang-powiedzial-o-sobie-po-sukcesie-akcji-poszlo-w-swiat/f5vsm27 Oto co Łatwogang powiedział o sobie po sukcesie akcji. Poszło w świat]'', przegladsportowy.onet.pl, 27 kwietnia 2026. * Przegadywałem to, możemy to przemyśleć wszyscy razem jako kraj, ale może wpiszmy po prostu do kalendarza, że 26 kwietnia będzie narodowy dzień walki z rakiem u dzieci. Wpiszmy to i świętujmy to co roku. (…) Żebyśmy co roku się spotykali i pamiętali o dzieciakach. ** Źródło: Maja Krawczyk, ''[https://www.onet.pl/styl-zycia/plejada/koniec-transmisji-latwoganga-youtuber-z-waznym-apelem-razem-jako-kraj/ekcjw87,0898b825 Koniec transmisji Łatwoganga. Youtuber z ważnym apelem: razem jako kraj]'', Onet.pl, 26 kwietnia 2026. ** Zobacz też: [[rak (choroba)]] ==O Łatwogangu== * Pogratulować! To tak się robi! Z pasją, hukiem i na pełnej petardzie! Łatwogang zrobiłeś to i za to szacun ogromny dla Ciebie i wszystkich wspierających! Już ponad trzydzieści baniek! Niewiarygodne, ale prawdziwe! Siema!!! ** Autor: [[Jerzy Owsiak]] ** Źródło: Michał Skuza, ''[https://plejada.pl/newsy/jerzy-owsiak-zabral-glos-na-temat-zbiorki-latwoganga-z-hukiem/7bxd9y0 Jerzy Owsiak zabrał głos na temat zbiórki Łatwoganga. "Z hukiem"]'', Plejada.pl, 25 kwietnia 2026. [[Kategoria:Polscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Polskie osobowości YouTube]] i0ovc52hfmhvwynwceyamfer8gchtwp