Wikicytaty plwikiquote https://pl.wikiquote.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna MediaWiki 1.46.0-wmf.26 first-letter Media Specjalna Dyskusja Użytkownik Dyskusja użytkownika Wikicytaty Dyskusja Wikicytatów Plik Dyskusja pliku MediaWiki Dyskusja MediaWiki Szablon Dyskusja szablonu Pomoc Dyskusja pomocy Kategoria Dyskusja kategorii TimedText TimedText talk Moduł Dyskusja modułu Wydarzenie Dyskusja wydarzenia Wikicytaty:Strony do usunięcia 4 305 641952 641892 2026-04-28T20:09:51Z Swam pl 41038 archiwizacja zakończonego głosowania do [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2026]] 641952 wikitext text/x-wiki [[Kategoria:Meta-strony Wikicytatów|Strony_do_usunięcia]] {{Skrót|[[WC:SDU]]}} Na tej stronie wyszczególnione są strony lub pliki, które powinny być usunięte. Dyskutując nad usunięciem lub pozostawieniem treści należy uzasadniać czy treść spełnia obowiązujące [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są|zasady]], ewentualnie uzasadniać wyjątkowe odstąpienie od zasad. [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2006|Archiwum 2006]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2007|Archiwum 2007]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2008|Archiwum 2008]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2009|Archiwum 2009]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2010|Archiwum 2010]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2011|Archiwum 2011]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2012|Archiwum 2012]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2013|Archiwum 2013]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2014|Archiwum 2014]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2015|Archiwum 2015]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2016|Archiwum 2016]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2017|Archiwum 2017]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2018|Archiwum 2018]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2019|Archiwum 2019]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2020|Archiwum 2020]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2021|Archiwum 2021]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2022|Archiwum 2022]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2023|Archiwum 2023]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2024|Archiwum 2024]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2025|Archiwum 2025]] • [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2026|Archiwum 2026]] Aby zgłosić stronę wymagającą usunięcia, podaj: # nazwę strony # powód usunięcia # kto wnioskuje o usunięcie - <nowiki>~~~~</nowiki> (cztery tyldy) Przy wpisywaniu tutaj artykułu prosimy w nim na górze wstawić notkę o wpisaniu na listę '''Wikicytaty:Strony do usunięcia''' za pomocą szablonu '''{{s|Do usunięcia}}''' Dla ważności wniosku, użytkownik, który zgłasza artykuł do usunięcia, ma obowiązek poinformowania o tym autora artykułu na jego stronie dyskusji, o ile jest on zalogowanym użytkownikiem. Głosy oddawać mogą wyłącznie '''zalogowani użytkownicy''', którzy mają na koncie co najmniej 100 edycji w przestrzeni głównej Wikicytatów w momencie rozpoczęcia głosowania i uczestniczą w projekcie minimum 30 dni. Głosowanie odbywa się za pomocą użycia szablonów {{s|usunąć}} lub {{s|zostawić}}, albo poprzez wyrażenie swojego zdania w inny klarowny sposób. Jeśli w odniesieniu do zgłoszonych stron nie będzie głosów sprzeciwu, zostaną usunięte po '''dwóch tygodniach'''. W przeciwnym wypadku decyduje wynik głosowania i konsensus. ==Strony do usunięcia== Schemat wpisywania stron: <nowiki>===[[Nazwa strony]]=== * Uzasadnienie ~~~~</nowiki> <!-- ZGŁOSZENIA STRON PROSZĘ WPISYWAĆ PONIŻEJ TEJ LINII. DZIĘKUJĘ. --> ===[[Ron Bass]]=== Osoba nieznana. Powiązana z niewłaściwym elementem wikidanych. Organizacja, którą rzekomo założył, ma hasło jedynie w angielskiej wikipedii (kilka zdań opisu). Hasło w en wiki wskazuje inną osobę jako założyciela. Źródło, z którego pochodzą wypowiedzi jest niedostępne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:31, 8 lis 2025 (CET) : W sieci można znaleźć potwierdzenie, że ta osoba istnieje, że faktycznie założyła tę organizację (w Wikipedii opisana jest organizacja ''United American Patriots'', tu jednak chodzi o ''United Patriots of America''), i że zajmuje się tymi tematami (organizacja opisywana jest jako anty-imigrancka, są zarzuty o rasizm). Można argumentować, że te cytaty są świadectwem istnienia postaw przeciw zasadzie ''Ius soli'' w USA. Do źródła pierwszego cytatu można dotrzeć: [https://archive.ph/H8l1p/image archiwum, ściągnąć zip], choć oczywiście jest to źródło pośrednie, bo już przefiltrowane przez dziennikarza, który cytuje tego działacza. Źródeł pozostałych cytatów nie znalazłem. Jeśli hasło miałoby pozostać (ja zachowuję neutralność), można zostawić pierwszy cytat, a drugi i trzeci usunąć (zresztą nie wnoszą nic nowego po pierwszym, może poza notką wyjaśniającą kontekst). [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 01:34, 23 lis 2025 (CET) : W takim razie proponuję pozostawienie z ewentualnym przeredagowaniem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:27, 8 kwi 2026 (CEST) ===[[Metrorower]]=== * Wikicytaty są bardzo pojemnym formatem, ale nie znajduję w nim miejsca na hasła o wszystkim. To nie są cytaty - to fragmenty wypowiedzi. Jeśli niosą jakąś wartość, to ta wartość powinna zostać wyekstrahowana i przeniesiona do wikipedii. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:45, 27 mar 2026 (CET) *:Tak szczerze, to nie widzę by strona naruszała którąkolwiek z [[Wikicytaty:Czym_Wikicytaty_nie_są|zasad Wikicytatów]], a powyżej napisane jest ''"Dyskutując nad usunięciem lub pozostawieniem treści należy uzasadniać czy treść spełnia obowiązujące [[Wikicytaty:Czym_Wikicytaty_nie_są|zasady]]"''. [[Użytkownik:KrzysztofPoplawski|KrzysztofPoplawski]] ([[Dyskusja użytkownika:KrzysztofPoplawski|dyskusja]]) 14:52, 5 kwi 2026 (CEST) *::Czym Wikicytaty są i [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są]]. Osobiście twierdzę, że z tych wypowiedzi można zrobić newsa w wikinews, póki jeszcze są do edycji. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:24, 8 kwi 2026 (CEST) *:::W wikinews nie - bo będzie zamykany a cytaty te nie są newsami bo są z dłuższego okresu. Można by je wstawić w artykuł, ale tam nie mają ani kontekstu a jest też ich za dużo. [[Użytkownik:KrzysztofPoplawski|KrzysztofPoplawski]] ([[Dyskusja użytkownika:KrzysztofPoplawski|dyskusja]]) 14:05, 8 kwi 2026 (CEST) ::{{Usunąć}}. Przede wszystkim dlatego, że można byłoby spokojnie zebrać bardzo podobne cytaty o prawie każdym systemie roweru miejskiego w Polsce. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:23, 7 kwi 2026 (CEST) :::Tylko, że ten system jest wyjątkowy i unikatowy w Polsce: największy w Polsce odnośnie liczby rowerów, stacji (trzeci w Europie) i obsługuje największą liczbę miast (nie wiem czy tutaj nie jest liderem w Europie). Jego powstanie to też dłuższa historia i dość ciekawa historia. [[Użytkownik:KrzysztofPoplawski|KrzysztofPoplawski]] ([[Dyskusja użytkownika:KrzysztofPoplawski|dyskusja]]) 14:05, 8 kwi 2026 (CEST) ===[[Anders Jacobsen]]=== * Jedyny cytat dotyczący tematów bieżących, o których już wszyscy zapomnieli. Wypowiedź nie przeszła próby czasu. Nikt tego nie cytuje. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:50, 27 kwi 2026 (CEST) 6k8ugq043nu6odtzh056562n6yw75aw Dyskusja użytkownika:Zero 3 692 641949 640828 2026-04-28T20:07:03Z MediaWiki message delivery 22341 /* You may be an eligible candidate for the U4C election */ nowa sekcja 641949 wikitext text/x-wiki <div style="padding:3px; background:#F5DEB3; text-align:center; font:normal; font-size:130%; margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px; border: 1px solid gray; align:bottom;">W czym mogę pomóc?</div> [[Dyskusja użytkownika:Zero/A1|А1]] == źródła == *Nie pamiętam, kto pierwszy w Wikicytatach o źródłach wspomniał, sądzę, że to wyłoniło się naturalnie w gronie ówczesnych użytkowników, którzy dojrzewając do projektu doszli do wniosku, że artykuły powinny mieć źródła. Początkowo projekt w ogóle wyglądał zupełnie inaczej, bo tworzący go nie mieli wzorców i dopiero poszukiwali formuły, podobnie było na Wikipedii, tak więc początkowe artykuły nie miały źródeł, nie miały kategorii, a pierwsze próby tworzenia kategorii polegały na przypisywaniu art. do kategorii - podobnie jak teraz ma to miejsce np. z listami osób. Początkowo nie wiedzieliśmy też, jak podawać autora przy cytacie, czy w ogóle pisać "Autor", a może jakoś inaczej (tak, były takie rozmowy, na tematy, które wszystkim dziś wydają się oczywiste), czy stawiać przed tym jedną gwiazdkę, czy dwie. Nie było nic. Zatem projekty powstały takie, jakie stworzyły je ich społeczności. I powstają nadal. Nic nie jest dane ostatecznie i na zawsze. Bo to społeczność jest podstawową ideą projektów Wikimedia. Zatem sami możemy ustalić, co jest źródłem, a co nie jest. Wchodząc w konkret: IMO jeśli podaje się, że dany cytat pochodzi z przemówienia x pana Y z dnia tegoatego, to jest to źródło. Podobnie jak wystarczającym źródłem jest tytuł filmu, a nie link do niego (aby można go było od razu zobaczyć i odsłuchać). [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 23:46, 17 wrz 2014 (CEST) == Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz == ;[{{fullurl:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz|oldid=423395}}#bodyContent Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz] Dzięki za odpowiedź. Rozumiem w pełni. Na wikipedii mamy podobnie. [[Wikicytaty:Weryfikowalność]] widzę że nie ma. Na którą stronę powonieniem był zwrócić baczniejszą uwagę by uniknąć błędu? [[Użytkownik:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja użytkownika:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 18:40, 18 wrz 2014 (CEST) == Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz == ;[{{fullurl:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz|oldid=423416}}#bodyContent Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz] Źródłem w tym wypadku jest książka. W opisie zmian jest tylko dodatkowa informacja. Czy gdyby kolega przesłał skan/przepisał/podyktował mi treść z książki byłoby niewłaściwe pisać o tym w opisie zmian? [[Użytkownik:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja użytkownika:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 23:25, 19 wrz 2014 (CEST) == Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz == ;[{{fullurl:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz|oldid=423422}}#bodyContent Ad:Dyskusja_użytkownika:Marek_Mazurkiewicz] Ok, na przyszłość zaniecham tak rozbudowanych opisów zmian. Dzięki za pomocne uwagi. [[Użytkownik:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja użytkownika:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 00:31, 20 wrz 2014 (CEST) == JS == No cóż, kasujcie, jeśli tego zasady wymagają. [[Dyskusja użytkownika:Maksymilian Sielicki|maksymilians]] 12:01, 14 paź 2014 (CEST) : Jeżeli chcesz znać moje zdanie, to wiedz, że za błędne uważam jednokładne przenoszenie kryteriów encyklopedyczności z Wikipedii na Wikicytaty. Dana encyklopedyczna na Wikipedii osoba może, lecz nie musi powiedzieć coś encyklopedycznego. To samo dotyczy osoby, która nie będzie encyklopedyczna na Wikipedii. Osoba encyklopedyczna może nie powiedzieć nic encyklopedycznego, a nieencyklopedyczna może powiedzieć coś encyklopedycznego. Jak więc widzisz, patrzę raczej na treść wypowiedzi, niż na osobę. Encyklopedyczność wypowiedzi, a nie osoby. Jednakże, jak bardzo słusznie piszesz, jest to kwestia oceny. Jestem świadom tego, że to może prowadzić do dużych sporów, niejasności i pozostawiać nazbyt wielkie pole do indywidualnej oceny, że ta ocena może nosić w sobie znamiona OR-u. Rzecz jasna gdzieś należy tutaj postawić granicę, lecz nie jestem pewien gdzie, choć jak widać ja stawiam ją dalej niż inni użytkownicy. Tak więc się nie wykłócam o to, zwłaszcza, że nie jestem szczególnie przywiązany do tego artykułu, choć jak teraz doń zajrzałem, to spostrzeżenia tegoż przedsiębiorcy wydają mi się cenne i wartościowe. Po drugie, teraz na Wikipedii jestem zajęty doprowadzaniem artykułu o Reinhardzie Heydrichu na DA. Tak czy inaczej, doceniam Twój takt i zaangażowanie i dziękuję Ci. [[Dyskusja użytkownika:Maksymilian Sielicki|maksymilians]] 12:16, 15 paź 2014 (CEST) :: Choć jak teraz patrzę, co encyklopedyczność Jana Smeli wydaje mi się oczywista. :: A. jest to jeden z najbogatszych Polaków z majątkiem wynoszącym 300 mln zł (2013) [http://ktojestkim.forbes.pl/jan-smela,sylwetka,139572,1,1.html] :: B. założona i kierowana przezeń firma ::: – zatrudnia 1900 osób [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ericpol] ::: – została uznana przez International Association of Outsourcing Professionals, pono jedną z najważniejszych organizacji zrzeszających "outsourcerów", na liście The Global Outsourcing 100 [http://natemat.pl/120259,narodowe-czempiony-siedmiu-polskich-prezesow-ktorzy-licza-sie-za-granica] ::: – została uznana przez kogoś za jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie (j.w.) ::: – dostała całą kupę innych wyróżnień [http://www.ericpol.pl/firma/nagrody-i-wyroznienia/] ::: – była opisywana w 9 różnych mediach internetowych na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy [https://www.google.pl/search?q=jan+smela&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=dEo-VLagE8WG8Qf79oHACA#rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=nws&q=ericpol] ::: – ufundowała międzynarodową nagrodę matematyczną, która jest przyznawana już od 6 lat [http://banachprize.org/2013/11/rusza-6-edycja-banachprize/?lang=pl] :: [[Dyskusja użytkownika:Maksymilian Sielicki|maksymilians]] 12:50, 15 paź 2014 (CEST) == Betleem == Wiesz, my w to całkiem nie wnikamy ;-) Wszystko zależy od drukowanego źródła. Na wydruku jest "Betleem", więc zmieniam tytuł na Betleem. Od 2009 roku zamieniamy strony bez skanów na strony ze skanami źródeł (dążymy do tego, żeby wszystkie strony miały podpięte skany) - i właśnie przyszedł czas na kolędy. Jeśli przytrafi nam się nowsze wydanie, gdzie tytuł będzie w nowszej pisowni, zrobimy następną stronę o nowszym tytule. Ale na razie mamy to, co mamy - i poprawiam linki do siostrzanych, żeby czytelnik nie trafiał w próżnię. Mogę zmieniać link bez zmiany tytułu, jeśli chcesz, ale to trochę mylące?<br /> Dzięki za Huck'a - każda strona się liczy ;-) [[Użytkownik:Wieralee|Wieralee]] ([[Dyskusja użytkownika:Wieralee|dyskusja]]) 22:36, 1 gru 2014 (CET) *Nie widzę, skąd ten błąd w formatowaniu w [[Sztuczne ognie]], spójrz, proszę. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 00:08, 4 lut 2015 (CET) *no tak, zaćmienia dostałam :-) dzięki. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 00:18, 4 lut 2015 (CET) == Re: Pomoc == Jak znajdę chwilkę to to przeredaguję. Pzdr, [[Użytkownik:Rzuwig|<font face="Comic Sans MS" color="black">'''Rzuwig'''</font>]][[Dyskusja_użytkownika:Rzuwig|<sup><span style="color: red">►</span></sup>]] 19:01, 11 lut 2015 (CET) ==Admin == Miłego zamiatania, guziki masz włączone. [[Użytkownik:Wpedzich|Wpedzich]] ([[Dyskusja użytkownika:Wpedzich|dyskusja]]) 20:22, 16 mar 2015 (CET) wysłałam do Ciebie maila, zerknij, proszę. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 22:07, 29 mar 2015 (CEST) == Zasady formatowania == Ok, będę miał to na uwadze. Pozdr. [[Użytkownik:Romuald Wróblewski|Romuald Wróblewski]] ([[Dyskusja użytkownika:Romuald Wróblewski|dyskusja]]) 00:07, 10 maj 2015 (CEST) == Sierpiński == Będę starał się szukać czegoś mocniejszego i bardziej wskazującego na ency. Ale to może trochę potrwać. [[Użytkownik:Marek Mazurkiewicz|Marek Mazurkiewicz]] ([[Dyskusja użytkownika:Marek Mazurkiewicz|dyskusja]]) 20:44, 22 maj 2015 (CEST) == [[Adolf Hitler]] == Jestem gotowy znacząco rozszerzyć zakres hasła w oparciu o cytowane już ''Rozmowy przy stole'', ale obecnie nie jestem w stanie tego uczynić z uwagi na ''wieczyste'' zabezpieczenie hasła przed edycją, co wydaje się niezgodne z zasadami projektu. Proszę o informację - w tym miejscu (obecnie korzystam ze zmiennego IP) - kiedy będę mógł przystąpić do pracy. Pozdrawiam. [[Specjalna:Wkład/5.172.247.211|5.172.247.211]] 22:25, 31 maj 2015 (CEST) : Chciałbym się tylko upewnić drogi niezarejestrowany użytkowniku, że rejestrować się nie chcesz. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 08:36, 1 cze 2015 (CEST) ::Ano, trwam w tym od lat:-) Mój wkład na wiki znajdziesz tu: [[http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/213.192.80.182]] Pozdrawiam [[Specjalna:Wkład/5.172.247.232|5.172.247.232]] 10:31, 1 cze 2015 (CEST) Trochę szkoda, że nie chcesz się zarejestrować. To ułatwia wiele rzeczy, głównie komunikację. Wybacz proszę, że musiałeś się dopominać o możliwość edytowania. Niestety hasło było wielokrotnie wandalizowane i wprowadzono środki zapobiegawcze. Odblokowałem do edycji. Zapewne do pierwszego wandalizmu. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:45, 1 cze 2015 (CEST) Dziękuję, swoje już zrobiłem. Można przejrzeć i...zabezpieczyć. Pozdrawiam! [[Specjalna:Wkład/5.172.247.213|5.172.247.213]] 09:25, 2 cze 2015 (CEST) == [[:Igor Druhm]] == W Wikipedii doszliśmy do wniosku, że taka osoba najprawdopodobniej jest hoaxem (por. [[:w:Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2015:09:02:Igor Druhm]]). Jak się tu zgłasza artykuł do usunięcia? --[[Użytkownik:WTM|WTM]] ([[Dyskusja użytkownika:WTM|dyskusja]]) 17:02, 6 wrz 2015 (CEST) == Hi from Aphaia@jawikiquote == Hi Zero, thank you for your message on my user page, and sorry for late reply. I've been away from the project mainly due to health problem, so just recently I read your ask on my jawikiquote note. It was 2014 so I'm aware I'd come too late. Sorry for any inconvenience you've met since then. Since early this year global naming conflict was solved, and seeing enwikiquote:user:Zero has no edit count, I guess your request settled properly. If not, please feel free to contact us Enwikqiuote admins/bureaucrats, we're happy to help you out, even slowly. Happy quoting, --[[Użytkownik:Aphaia|Aphaia]] ([[Dyskusja użytkownika:Aphaia|dyskusja]]) 10:29, 14 paź 2015 (CEST) == Twórczość własne == Myślę, że w dużej mierze masz rację, aczkolwiek tłumaczenie artykułów na Wikipedii i tłumaczenie cytatów na Wikicytaty to jednak różne rzeczy. Mnie samemu zdarzało się umieszczać tutaj cytaty we własnym tłumaczeniu. Słuszna uwaga co do ORowatej natury dobierania cytatów, trudno na jej podstawie nie dojść do wniosku, że całe Wikicytaty są ORem naznaczone, przynajmniej w stopniu większym niż sama Wikipedia. Dochodzi jeszcze taka kwestia, że mamy tutaj całą kupę cytatów nieuźródłowionych, i czasem nie ma 100% pewności, czy cytat jest tłumaczony przez wikipedystę, czy przez profesjonalnego tłumacza. W tym pierwszym przypadku można i należy (jeśli jest potrzeba) go poprawiać, w tym drugim, choćby był błędny, nie. Oczywiście jak słusznie piszesz należy preferować cytaty zawodowych tłumaczy. Możesz zaznaczyć swoje zdanie w dyskusji IPka. [[Dyskusja użytkownika:Maksymilian Sielicki|M. Sielicki]] 13:08, 14 paź 2015 (CEST) == Umowa śmieciowa == Zacznę od tego, że kompletnie nie zgadzam się, by w każdej sprawie traktować polską Wikipedię jako jakiś rozstrzygający argument czy wręcz prawdę ostateczną. Określenia „umowa śmieciowa” nie używają dzisiaj tylko dziennikarze, związkowcy i politycy, ale również profesorowie ekonomii i prawnicy. Jest ono w tej samej mierze publicystyczne, co np. słowo „pracodawca”, użyte w tej samej definicji. Przyznasz, że definiowanie jako „publicystycznego” określenia za pomocą równie publicystycznego języka traci sens. Bo przecież żaden przedsiębiorca nikomu nigdy nie dał pracy, on ją po prostu kupił. Dodam od siebie, że w polskich warunkach kupił zazwyczaj tak tanio, że można go nazwać osobą eksploatującą pracowników. W tym układzie to pracownik daje/świadczy pracę. Jeśli zaś już skupiamy się na tym, co daje przedsiębiorca, to daje przede wszystkim kapitał, stąd bardziej naukowe byłoby określenie „kapitalista”. Ekonomia w ogóle nie jest nauką ścisłą i nie będziemy w stanie wypracować tutaj matematycznych, całkowicie bezstronnych określeń. Zwłaszcza, jeśli Ty z góry uznajesz mnie za nieobiektywnego, a siebie za wzór cnót. Umowy śmieciowe to umowy zlecenia i umowy o dzieło, które łamią prawo pracy. Zgodnie z polskim prawem każdy, kto pracuje w miejscu i czasie wyznaczonym przez kierownictwo, powinien być zatrudniony na umowę o pracę. Nie istnieje żadne inne „niepublicystyczne” określenie tego zjawiska, bo przecież jest też szereg zawodów, gdzie stosowanie umów zleceń i umów o dzieło jest jak najbardziej uzasadnione. Dlatego też jako kompromis proponuję pozostawienie obecnej definicji, tzn. bez jakichkolwiek przymiotników, bo pewnie dla każdego z nas, co innego w niej będzie publicystyczne. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:38, 25 paź 2015 (CET) :Mylisz się. To nie są moje opinie, tylko fakty zaczerpnięte wprost z Kodeksu pracy i oficjalnych statystyk Eurostatu. Nadal też starasz się kreować na ultraobiektywny i apolityczny wzór cnót, którym nie jesteś. I to z mojej strony nie jest zarzut, ale stwierdzenie naturalnej oczywistości. Szkoda mi jedynie tego, że Twoja argumentacja zamiast odnosić się do tematu, opiera się na dyskredytowaniu dyskutanta. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 14:03, 26 paź 2015 (CET) ::Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Dzisiaj po raz pierwszy przejrzałem tę książkę i rzeczywiście nie ma tam takiej definicji. "Umowy śmieciowe" znalazłem tylko w opisie na tylnej okładce, prawdopodobnie dodanym przez redaktora lub wydawnictwo. Zapewne dlatego wyświetliła mi się ta publikacja, gdy szukałem "umowy śmieciowej" w wydawnictwach naukowych. Ale słowo "publicystyczne" w definicji nadal mi się nie podoba. Zmienię na "potoczne". Lepiej oddaje zasięg i sposób użycia. Chyba nie będziesz miał nic przeciwko. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:38, 6 sty 2016 (CET) P.S. Co robimy z Matką Boską? == Re: SDU == Jest zdaje się ogólna (dobra) praktyka, że o sprawach dotyczących spraw danego projektu wiki dyskutuje się generalnie w ramach tegoż projektu (= onwiki), by przedstawiane uwagi miały w ramach tego projektu jakąkolwiek siłę argumentacyjną, w odróżnieniu od dyskusji prowadzonych gdzieś tam w świecie zewnętrznym. Tak więc w celu umożliwienia (wikicytatowopublicznego) ustosunkowania się do kwestii dot. aktywności w ramach niniejszego projektu, proszę o zgłaszanie uwag jeśli już na stronie dyskusji użytkownika to również w niniejszym projekcie, bo inaczej dyskutowanie na takowy temat dot. niniejszego projektu poza tym projektem stanowiłoby czystą stratę czasu. Bo z punktu widzenia niniejszego projektu argumentacyjnie nie miało by to znaczenia większego niż moje (offwiki) dyskusje na ten temat z domownikami czy kolegami z pracy. --[[Użytkownik:Alan ffm|Alan ffm]] ([[Dyskusja użytkownika:Alan ffm|dyskusja]]) 22:57, 25 paź 2015 (CET) : Przekazałem wcześniej użytkownikowi swoje uwagi na stronie jego dyskusji w wikipedii. Dotyczyły linkowania do sondaży w trakcie trwania ciszy wyborczej. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:36, 27 paź 2015 (CET) == Kuchnia rosyjska == Witaj! Zwracam się do Ciebie z ogromną prośbą. Przez pomyłkę utworzyłam na Wikicytatach dwie strony: Kuchnia rosyjska (strona właściwa) i Jedzenie w literaturze rosyjskiej (strona niewłaściwa). Bardzo proszę Cię o: 1) usunięcie strony ''Jedzenie w literaturze rosyjskiej'' i 2) zerknięcie na stronę ''Kuchnia rosyjska'' i dokonanie ewentualnych technicznych poprawek. Stronę utworzyłam na potrzeby artykułu o kuchni rosyjskiej w pl.wp. Z góry serdecznie dziękuję i przepraszam za kłopot. [[Użytkownik:Hortensja Bukietowa|Hortensja Bukietowa]] ([[Dyskusja użytkownika:Hortensja Bukietowa|dyskusja]]) 16:49, 6 lis 2015 (CET) == Aleksander Żabczyński == Dodane, Pozdrawiam! ==Odpowiedź== Szczerze mówiąc, to nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tą typografią. Hasło utworzyłem tak samo jak tworzę wszystkie większe artykuły: spisałem lub skopiowałem cytaty w Wordzie, a następnie wkleiłem je na Wikicytaty. Pojawił się tylko błąd przy formatowaniu lat połączonych spójnikami, który automatycznie przekształca je w daty, ale do tego zdążyłem się już przyzwyczaić. To ja mam w takim razie do Ciebie pytanie, co powoduje, że określenia początkowo publicystyczne stają się po pewnym czasie określeniami naukowymi? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 20:17, 13 gru 2015 (CET) Proszę bardzo. [http://myslec.pwn.pl/index.php/Ksiazki/Socjologia/Prekariat Tu] masz przykład publikacji naukowej z definicją umowy śmieciowej. Ale żeby nie prowokować zarzutu braku naukowego obiektywizmu ekonomisty i uchronić Wikicytaty od wojen edycyjnych, [http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/605625,czy_umowy_cywilnoprawne_to_naprawde_umowy_smieciowe.html tutaj] masz drugą definicję prawniczki Lewiatana, która o dziwo pokrywa się z tą w naszym haśle: "''Najczęściej używa się tego określenia w kontekście umów cywilnoprawnych jako formy służącej obchodzeniu prawa, ograniczaniu uprawnień socjalnych a przede wszystkim zmniejszeniu pewności zatrudnienia. Upatruje się w nich jednostronnych, bo leżących wyłącznie po stronie pracodawcy, korzyści.''" [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 22:33, 13 gru 2015 (CET) Wciąż mnie zaskakujesz. :) [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 22:42, 13 gru 2015 (CET) ==Maria z Nazaretu== Każde z tych haseł po prostu dotyczy czego innego. "Maria z Nazaretu" to postać z Nowego Testamentu. "Matka Boża" to tylko jeden tytułów przyznanych Marii z Nazaretu przez Kościół katolicki i część Kościołów wschodnich w V w. Pozostałe Kościoły się nim nie posługują. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:11, 20 gru 2015 (CET) Nie mam nic przeciwko, ale dla innych to może być głębszy problem. Rumuni jednak nie tytułowali Ceaușescu przez 1500 lat "Jutrzenką Karpat". Niezbędne też będą przekierowania na "Matka Boża", "Maryja" i "Najświętsza Maryja Panna". [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:33, 20 gru 2015 (CET) P.S. Alternatywnym rozwiązanie m byłoby przeniesienie do artykułu [[Maria z Nazaretu]] wszystkich cytatów biblijnych i ewentualnych okołobiblijnych. Wtedy nie byłoby ahistoryczności i byłoby jasne kogo dotyczy cytat, bo w artykule [[Matka Boża]] większość "cytatów o" dotyczy ściśle katolickiej perspektywy lub przynajmniej do niej się odnosi. Co Ty na to? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:45, 20 gru 2015 (CET) == Kotlety, naleśniki == Cześć Zero, czy mógłbyś mi, proszę, wyjaśnić [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Bigos&diff=454998&oldid=454926 tę zmianę?] Bo nie rozumiem, co było nie tak z tymi linkami. [[Użytkownik:Kpalion|Kpalion]] ([[Dyskusja użytkownika:Kpalion|dyskusja]]) 08:00, 17 maj 2016 (CEST) : Można powiedzieć, że było wszystko w porządku. Wieki temu jednak ustalono, że nie umieszczamy linków w cytatach. Taka umowa, mogła być inna. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:41, 17 maj 2016 (CEST) ::Dzięki za wyjaśnienie, choć muszę stwierdzić, że ta zasada przeczy całej idei wiki. [[Użytkownik:Kpalion|Kpalion]] ([[Dyskusja użytkownika:Kpalion|dyskusja]]) 00:25, 18 maj 2016 (CEST) :Trochę przesada, ale wiem, o co chodzi. Zawsze można dodać "Zobacz też:" Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:51, 18 maj 2016 (CEST) ==John D. Rockefeller== Hej. Wbrew temu, co napisałeś, nie cofnąłeś artykułu do wersji sprzed „wojny edycyjnej” (notabene ciekawe od kiedy cofnięcie ewidentnego wandalizmu, czyli podmiany notki i uźródłowionego cytatu na nieuźródłowiony, oznacza od razu wojnę edycyjną). [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:33, 11 sie 2016 (CEST) :Pewnie, że niespotykane w polskiej literaturze, bo polska literatura na ten temat praktycznie nie istnieje. Za to jest bardzo bogata literatura angielska. Oczywiste jest też, że ''baron-rabuś'' to sformułowanie pejoratywne, ale nie w większym stopniu niż ''gangster, zbrodniarz, złodziej'' itd., które stosujemy przecież w notkach. Ważne, żeby opis pokrywał się z faktami, neutralność nie może zakłamywać rzeczywistości, i dlatego np. w angielskiej Wikipedii ''robber baron'' występuje dość powszechnie. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:24, 12 sie 2016 (CEST) == Ponadczasowość == Dziękuję za radę. Pewnie masz rację. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 17:22, 25 sie 2016 (CEST) == [[Zbigniew Stonoga]] == : '''[https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Zbigniew_Stonoga&diff=456136&oldid=456135 ad:456135]''' i poprzednie edycje Dlaczego i na jakiej podstawie nie wykorzystujemy filmów w YouTube jako źródeł cytatów? W przypadku tej osoby to źródło dla znakomitej większości z nich. [[Użytkownik:Karol Szapsza|Karol Szapsza]] ([[Dyskusja użytkownika:Karol Szapsza|dyskusja]]) 23:16, 3 wrz 2016 (CEST) : Takie zasady przyjęto [[Wikicytaty:Zasady formatowania]] - w zasadach ogólnych. Osobiście mam duże wątpliwości co do encyklopedyczności tej osoby (mierzonej wartościowością cytatów). Zalewanie wikicytatów cytatami ze Stonogi uczyni z nich rynsztok. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:40, 4 wrz 2016 (CEST) == Prośba o usunięcie strony == Witam. To chyba nadaje się do natychmiastowego usunięcia: [[Ty kurwo]]. Łączę pozdrowienia, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:11, 9 wrz 2016 (CEST) ==Odpowiedź== Całkiem możliwe, że cytat traktuje również o mnie, ale tylko Adrian Zandberg jest w nim wymieniony. Natomiast z całą pewnością nie traktuje o Tobie, tak więc pozwól, że pozostaniemy przy swoich własnych interpretacjach. Życzyłbym sobie, żebyś był równie drobiazgowy przy sprawdzaniu także innych artykułów, a nie tylko tego jednego. W razie czego służę pomocą i wskazówkami. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:43, 14 wrz 2016 (CEST) :Moim zdaniem w sposób oczywisty cytat nie jest "o Adrianie Zandbergu" i powinien być usunięty. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 22:22, 14 wrz 2016 (CEST) :: W jakim stopniu cytat jest o Zandbergu mógłby rozsądzić jedynie Kuroń. Moim zdaniem z ostrożności (żeby nie zostać posądzonym o nadinterpretację) należałoby ten cytat z tego miejsca usunąć (równocześnie nie znajduję innego dobrego miejsca dla niego). Znam jednak na tyle użytkownika Mrnr, żeby wiedzieć jak zapalczywie potrafi obstawać przy swoich opiniach. Sprawa nie wydaje mi się być warta mojego czasu. Proszę kontaktować się bezpośrednio z użytkownikiem [[user:Mrnr84201|Mrnr]]. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:30, 14 wrz 2016 (CEST) :::Zapewniam, że nie chciałem Cię obrazić. Ten cytat po prostu nie odnosi się do całego pokolenia, a jedynie do lewicowców zaangażowanych w organizację oddolnego ruchu, takich jak Adrian Zandberg. I tak szczerze, to zupełnie nie wiem, czemu miałbym edycję Chiltona traktować inaczej niż inne edycje anulowane tamtego dnia. Osobnik, który swoją działalność na Wikicytatach zaczyna od usuwania uźródłowionych cytatów, których treść mu się nie podoba, nie jest dla mnie partnerem do dyskusji. Uczciwie zapowiadam, że będę „revertował” takie akcje do skutku. Nazywaj to jak chcesz, ale dla mnie na poważne potraktowanie działań takich, jak te Chiltona, zasługują użytkownicy, którzy mają co najmniej kilkaset konstruktywnych edycji w projekcie. Zresztą, gdy pojawia się nowy użytkownik, to od razu wiadomo, czy chce wnieść jakiś pozytywny wkład do projektu, czy tylko wywołać zamieszanie swoją osobą i się pokłócić. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:19, 16 wrz 2016 (CEST) :Innymi słowy nie interesuje cię zupełnie, czy zmiany są słuszne, tylko kto ich dokonał? Próba uzasadnienia anulowania edycji przez usilne postponowanie osoby, która ją wprowadziła, wydaje mi się raczej skazana na porażkę. Radziłbym też mieć więcej ostrożności w przypisywaniu złych intencji osobom, których kompletnie nie znasz. Insynuowanie, że chciałem "tylko wywołać zamieszanie swoją osobą i się pokłócić" (albo że usunąłem cytat, bo nie podobała mi się treść), jest całkowicie nie na miejscu. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 17:46, 17 wrz 2016 (CEST) == Zandberg i "sic" == Mógłbyś podać jakieś uzasadnienie? To całkowicie normalna praktyka, że gdy w przytaczanej wypowiedzi np. brakuje przyimka (tak jak tutaj), to zaznacza się dosłowność cytatu, żeby czytelnik nie pomyślał, że coś zgubiliśmy. Na angielskim Wikiquote jest nawet do tego specjalny szablon. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 22:21, 14 wrz 2016 (CEST) : Uzasadnić to mogę jedynie przyjętym zwyczajem. Sic jest o tyle niebezpieczne, że jest używane w dwóch przypadkach. Także po podaniu zaskakujących informacji. Więc osobiście sugerowałbym uzupełnienie przypisem przyimka lub pozostawienie tak jak było w oryginale. Trzecie rozwiązanie to umieszczenie przypisu "wykomentowanego" w kodzie strony. Rozwiązanie pierwsze zostało użyte w drugim cytacie w haśle [[Marek Probosz]]. Angielskie wikicytaty są osobnym projektem i mogły wypracować inne zwyczaje. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:21, 14 wrz 2016 (CEST) ==Re: Schemat strony== Chodzi o to, że rozwinąłem skrót „reż.”? Nie wiedziałem, że te schematy stworzono po to, żeby się ich aż tak ściśle, co do literki trzymać (szczególnie, że zalinkowane przykłady stron pokazują co innego), ale okej, mogę poprawić. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:17, 19 wrz 2016 (CEST) == Chazbijewicz == Tak jak zrobiłeś jest dobrze. Dziękuję i pozdrawiam. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 23:02, 20 wrz 2016 (CEST) ==Telewizja Polska== Miałbyś coś przeciwko temu, żebym zintegrował hasło [[Telewizja publiczna]] z artykułem [[Telewizja Polska]]? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:54, 27 wrz 2016 (CEST) : Wydaje się to być rozsądne biorąc pod uwagę, że cytaty o telewizji publicznej są cytatami o telewizji publicznej w Polsce. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:46, 28 wrz 2016 (CEST) == Arystoteles == Nie wiem, czy autorstwo ''Fizjognomiki'' jest jeszcze kwestią jakiegokolwiek sporu. Angielska Wikipedia tego tak nie przedstawia. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 18:27, 5 paź 2016 (CEST) : [https://pl.wikipedia.org/wiki/Corpus_Aristotelicum Tutaj] ''Fizjognomika'' jest sklasyfikowana jako dzieło niepochodzące od Arystotelesa (w odróżnieniu od dzieł o dyskusyjnym autorstwie). Jeśli zachowanie tych cytatów jest rzeczywiście ważne, to byłbym za tym, żeby utworzyć stronę (albo może sekcję) Pseudo-Arystoteles. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 19:53, 5 paź 2016 (CEST) :: Zrobiłem nowy artykuł, zobacz czy masz jakieś uwagi. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 10:13, 6 paź 2016 (CEST) ==Re: Patrolowanie == Okej. Postaram się. Często z rozpędu o tym zapominam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:53, 7 paź 2016 (CEST) ==Donald Trump== Mógłbyś ograniczyć na dłuższy czas możliwość edycji IP-ekom na tej stronie? Od kilku dni powtarzają się na niej masowe wandalizmy. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 20:02, 12 lis 2016 (CET) == re: A niechaj narodowie wżdy postronni znają == O rety, tam był artykuł z wcześniejszą historią?! Sorry, byłem na 150% przekonany, że to jakaś całkiem nowa strona. --[[Użytkownik:WTM|WTM]] ([[Dyskusja użytkownika:WTM|dyskusja]]) 23:52, 3 gru 2016 (CET) == Che Guevara == Dziękuję serdecznie za zablokowanie hasła. Na pewno z Kolegą dojdziemy do jakiegoś konsensusu, który zadowoli obydwie strony. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Andrzej1993|Andrzej1993]] ([[Dyskusja użytkownika:Andrzej1993|dyskusja]]) 23:50, 10 gru 2016 (CET) * Dziękuję za wielkoduszną próbę mediacji, chociaż nie mam w tej sprawie zbyt wielkich nadziei. Co do „zaznaczonego obszaru dyskusji”, to żałuję jedynie, że nie odniosłeś się do „wątpliwości” Andrzeja1993 w sprawie encyklopedyczności tekstu „niesłusznej ideologicznie” piosenki niejakiego [[Krzysztof Grabowski (wokalista)|Grabaża]] „List do Che”. Naprawdę, bardzo chciałbym poznać Twoją ocenę tego, czy jej akceptowanie na Wikicytatach oznacza schizofrenię. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:09, 11 gru 2016 (CET) ==[[Theobald von Bethmann Hollweg]]== Czemu usunąłeś nazwy wydawnictw? Coś było z nimi tak? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:46, 21 gru 2016 (CET) : Informacje o wydaniu mają sens jeśli podajemy numer strony. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:57, 21 gru 2016 (CET) == Cytaty == Cześć, pamiętasz o tym, kiedy pouczałeś mnie na tamat tego, że nie oceniamy merytoryki cytatów? Dlaczego zatem cytaty o kościele katolickim zostały przeniesione, a po drodze coś zniknęło?--[[Użytkownik:Trzecimaja|Trzecimaja]] ([[Dyskusja użytkownika:Trzecimaja|dyskusja]]) 17:21, 1 lut 2017 (CET) : Możesz wskazać cytaty, które zostały usunięte (nieprzeniesione)? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:27, 5 lut 2017 (CET) :: Tak, np cytat Olgi Tokarczuk, który mówi o kościele, a jedynie potem mówi o tym, jak kościelna mentalność pasuje do Polski, jednak przede wszystkim jest to cytat o kościele katolickim w ogóle. Podobnie z cytatem Jana Hartmana. Trzeba pamiętać, że kościół w Polsce jest integralną częścią kościoła katolickiego. Usuwanie cytatów z artykułu jego dotyczącego nie wydaje mi się adekwatne. Po głębszym sprawdzeniu, cytaty są przenoszone, czy rozsiane, ale niekonieczne jest ich usuwanie z miejsca, w którym się znalazły--[[Użytkownik:Trzecimaja|Trzecimaja]] ([[Dyskusja użytkownika:Trzecimaja|dyskusja]]) 10:37, 16 lut 2017 (CET) Cytaty nie zostały usunięte, tylko przeniesione. W przypadku dzielenia artykułu w oczywisty sposób musimy odnieść się do merytoryki cytatu. Mogę się zgodzić, że cytat z Tokarczuk dotyczy Kościoła w ogóle. Wróciłem go do pierwotnego artykułu. Pozdrawiam Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:51, 25 lut 2017 (CET) == Re: Pabel == Dziękuję za czujność, ale link jest raczej dobry, wyświetli się, gdy klikniesz zakładkę WIĘCEJ INFORMACJI.--[[Użytkownik:Gower|Gower]] ([[Dyskusja użytkownika:Gower|dyskusja]]) 10:14, 7 mar 2017 (CET) == Usunięcie cytatu Waldemara Łysiaka == Szanowny użytkowniku "Zero". Czy mógłbym poznać przyczynę usunięcia przez ciebie cytatu o Johnie Edgarze Hooverze autorstwa Waldemara Łysiaka w dniu 10 października 2016? O ile mi wiadomo żyjemy w demokratycznym kraju - to po pierwsze. Po drugie - cytat jest rzetelny i udokumentowany - napisane jest dokładnie z jakiego źródła pochodzi. A że kontrowersyjny? Trudno - demokracja. Z poważaniem, Jan "ŁYSIAKFAN" Pleogit - 19 marca 2017, 10:59 : Drogi {{ping|Jan Pleogit}}. Jest demokracja, jest wolność słowa, uzupełnijmy jeszcze o grzeczność. Po pierwsze pisanie "z zaciętym caps lockiem" jest powszechnie uważane za niegrzeczne. Po drugie nie prowadzimy dyskusji w opisach zmian. Po trzecie napadasz na mnie, że rzekomo zrobiłem jakąś edycję w haśle 10 października. Przecież łatwo sprawdzić, że to nie ja. Proszę więc pytania kierować do użytkownika, który dokonał zmiany. Proszę omówić temat na spokojnie. Zablokowałem edycję hasła na tydzień, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że edycje będą przemyślane. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:18, 19 mar 2017 (CET) == ONR - Wikicytaty == Uprzejmie proszę o pomoc w sprawie rzeczonej strony - użytkownik Mrnr84201, mimo mojej prośby, nie zamieścił stron do pracy Kulińskiej i Sierchuły, by móc zweryfikować prawdziwość ich cytatów (mam podejrzenia, że nie są do końca w tym brzmieniu, jak podano). Ponadto używa wobec ONR określenia "faszystowski", nie podając żadnego naukowego źródła, by to potwierdzić, a moją interwencję określając mianem "absurdalnych pytań". [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) : Dzięki za zmianę na stronie ONR. W dyskusji zwróciłem jeszcze uwagę na inne problemy z tą stroną: przynajmniej trzy cytaty nie mają potwierdzenia w faktach. Proponuję więc ich usunięcie. Chyba że ktoś konkretnie wskaże, gdzie dokładnie można je znaleźć i zweryfikować. Nie chcę robić wandalizmu, ale niestety ktoś chyba opublikował nie do końca prawdziwe informacje. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:14, 4 maj 2017 (CEST) Chciałbym Cię poinformować, że cytat dodany przez użytkownika Pataphon na stronie dyskusji, a następnie w samym artykule nie pochodzi ze strony 133 książki Sierchuły, ale stanowi integralną część artykułu niejakiego Tomasza Greniucha w publikacji „Młodzież Imperium. Pismo Młodzieży Narodowej”, zamieszczonej na stronie [http://www.legitymizm.org/mlodziez_imperium/MI0014/zasoby/11.html legitymizm.org] Wnioski i konsekwencje wyciągnij sam. Liczę na to, że nie ograniczą się wyłącznie do wycofania nieprawdziwych treści. Edycje na stronie [[Stanisław Grzelecki]] też uważam za niewiarygodne ze względu na swoją nieweryfikowalność. W każdym razie zdecydowanie bardziej ufam Romanowi Bäckerowi niż zaangażowanym politycznie nacjonalistycznym publicystom i ich sympatykom. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:43, 8 maj 2017 (CEST) :: Po kolei: @Zerо przede wszystkim przepraszam za emocjonalny ton, na jaki pozwoliłem sobie na stronie dyskusji [[Stanisław Grzelecki]] - rzeczywiście tak nie powinno być. @ Mrnr84201 - przepraszam, postaram się nie poddawać na przyszłość impulsom. Ad rem: jeśli chodzi o Sierchułę - rzeczywiście, cytat nie pochodzi ze strony 133, a 134 wymienionej książki, mój błąd, poprawię to. Co do tego, że jest to cytat jednak Sierchuły - gdzie mam podesłać zdjęcie ze s. 134, bym mógł udowodnić, że nie korzystałem z Greniucha? Książkę mam na półce, za plecami, chętnie się podzielę jej zawartością. Jeśli chodzi o Greniucha - to na końcu akapitu jest "2" - podejrzewam, że jest to po prostu nr przypisu po edycji tekstu. Niestety - samych przypisów nie ma. Będę się upierał, że tekst Sierchuły, jaki zamieściłem, jest tekstem Sierchuły ze strony 134 wymienionej pracy. Natomiast do dzisiaj nie wiem, na której stronie wymienionej pracy jest tekst Sierchuły, który był wcześniej. Przeglądałem książkę i nic takiego nie znalazłem. Twierdzę więc, że takiego cytatu w książce nie ma (ale oczywiście mogę się mylić - mogłem coś przeoczyć). Jeszcze raz - proszę o info, gdzie mam podesłać zdjęcie - a zrobię to. Dalej odnośnie ONRu - czy naprawdę Pan uważa, że dr W.J. Muszyński i prof. J. Żaryn to są "prawicowi publicyści"? To są naukowcy i o ile mi wiadomo (biorąc też pod uwagę wymienionych niżej, z prof. Brzozą na czele) na dzień dzisiejszy są najbardziej kompetentnymi badaczami zajmującymi się ONRem. I tutaj: albo uważamy ich za naukowców z tytułami naukowymi i respektujemy ten fakt, albo określamy mianem "publicystów". O ile wiem - żaden z pozostałych historyków, wybitnych zresztą, nie może się równać - jeśli chodzi o znajomość ONRu z wyżej wymienionymi. Dlatego podałem cytaty z Muszyńskiego, charakteryzujące to ugrupowanie. Starałem się wybrać te najbardziej charakterystyczne. Człowiek przebadał rzecz drobiazgowo, o ile mi wiadomo: ani Brzoza, ani Davies, ani Paczkowski, ani Wnuk itd. tego nie zrobili, bo zajmują się innymi sprawami (na marginesie: Brzoza pisze o '''wzorowaniu się''' na rozwiązaniach faszystowskich, a nie o faszyzmie, a to jest drobna, ale jednak różnica). Definicja ONRu jest zaczerpnięta z głównej strony Wikipedii, więc może lepiej podyskutować na te tematy tam? Myślę, że to najlepszy pomysł. Wreszcie strona [[Stanisław Grzelecki]] - wydaje mi się, że pan prof. Bäcker się pomylił. Dlaczego? Powołuje się na artykuł ''Führerprinzip'' z pisma „Myśl Narodowa” z 26 lipca 1935 (książka jest tu: http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=38216 s. 29-30). Kiedy wejdziemy na stronę zdigitalizowanej [http://www.wbc.poznan.pl/publication/139164 "Myśli Narodowej"] - to niestety nie znajdziemy numeru z taką datą, a jeśli już zajrzymy do czasowo najbliższych numerów - to nie znajdziemy tego artykułu. Ale to nic - artykuł jest, ale 1) pod innym tytułem (''Zasada przywództwa - Führerprinzip''); 2) w innym czasopiśmie ("Nowy Ład. Miesięcznik Polityczny") i 3) pod innym rokiem (1939), a dostępny konkretnie tu: [http://www.jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/377531?tab=1 „Nowy Ład. Miesięcznik Polityczny”, R. VIII, 1939, nr 1, s. 10, 11]. Proszę porównać moją wersję z wersją pana profesora. Nie wiem skąd błąd w jego książce (takie rzeczy po prostu się zdarzają), ale myślę, że mnie w tej materii można zaufać ;-) A swoją drogą - dlaczego jestem zaliczony do grona nacjonalistycznych publicystów, skoro R. Antonów w książce ''"Pod czarnym sztandarem. Ruch anarchistyczny w Polsce po 1980 roku"'' takim mianem mnie nie określa? ;-) Pozdrawiam serdecznie! [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:02, 9 maj 2017 (CEST) :: Uwaga, znalazłem jeszcze jedną stronę, gdzie jest wskazany rzekomy cytat, z którego korzystałem, a nie z pracy Sierchuły: http://nsz.com.pl/index.php/artykuly-i-opracowania/24-organizacja-wewntrzna-organizacja-polska-1945-1946 Bardzo proszę o zapoznanie się z fragmentem, który ja przytoczyłem, a tym od Greniucha i który sam dodałem przed chwilą. Proszę je wszystkie porównać. Wydaje mi się, że ja podaję trochę większy fragment, niż jest to podane na powyższych stronach i co przemawia na moją korzyść. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:45, 9 maj 2017 (CEST) : Wrzuciłem zdjęcie [https://zapodaj.net/a9e4fa673e08b.jpg.html tutaj]. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:54, 9 maj 2017 (CEST) :: Na stronie dyskusji ONR https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja:Ob%C3%B3z_Narodowo-Radykalny umieściłem odnośniki do prac, które jasno wskazują, że były w Polsce ugrupowania faszystowskie i narodowosocjalistyczne, ale badacze w gronie tym nie umieszczają ONRu. Chciałbym zamknąć już na dobre te jałową dyskusję. Ja proponuję ustalenia historyków, którzy zawodowo i na co dzień zajmują się rzeczoną problematyką, a nie incydentalnie. Pozdrawiam [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 12:56, 9 maj 2017 (CEST) : Szanowny Panie! Piszę, ponieważ wczoraj Pan Mrnr84201 dokonał kolejnej edycji na stronie ONR i poprzestawiał cytaty. Ja na postawione mi zarzuty odpowiedziałem (jeśli jeszcze coś jest nie tak - proszę dać znać - postaram się to naprawić), za swoje zachowanie przeprosiłem. Zaś od strony Pana Mrnr84201 spotykają mnie inwektywy, zarzuty o nieweryfikalność, kopiowanie treści z różnych dziwnych stron itd. Przypomnę, jak to się zaczęło od początku: zareagowałem, bo okazało się, że cytowane wypowiedzi Kulińskiej i Sierchuły - nie mają potwierdzenia w treści książki, na którą jest powołanie w Wikicytatach (książkę mam na półce, przejrzałem w miarę dokładnie, choć oczywiście mogłem coś przeoczyć - gdyby był nr strony - byłoby łatwo zweryfikować ich prawdziwość). Myślę, że dowiodłem, że wcześniejszy "cytat" Sierchuły to bujdy, kiedy porównamy to z treściami w książce (załączyłem zdjęcie). Stron nie ma do dziś, felerne (wg mnie) cytaty wiszą dalej, a mnie się dostało od "nacjonalistów" od pana Mrnr84201 (podobnie sprawa wygląda ze stroną [[Stanisław Grzelecki]]). Kolejna kwestia to określanie przez Pana Mrnr84201 ONRu mianem "faszystowskiego". Przyjąłem Pana pogląd, że najlepiej, jeśli w opisie będzie to, co jest na stronie głównej Wikipedii. Ale postanowiłem dodatkowo udowodnić swój pogląd - przytoczyłem kilka cytatów oraz prac wskazujących jasno, że ONR nie jest określany mianem "faszystowskiego", a prace poświęcone polskim faszystom i narodowym socjalistom nie uwzględniają tej organizacji. Pan Mrnr84201 znalazł jeno cytat z prof. Brzozy, który tą problematyką się nie zajmuje, a nawet i ten cytat nie uprawnia, by ONR określać mianem "faszystowskiego". Zamiast argumentów i rzeczowej dyskusji - czytam ''Wiarygodność i obiektywizm w temacie ONR-u przywołanych przez Ciebie historyków nie odbiega zbytnio od wiarygodności historyków piszących w latach 50. i 60. panegiryki o tzw. „utrwalaczach władzy ludowej”. Na podstawie ich „prac naukowych”, gdyby się tylko postarać, można byłoby wysmażyć artykuł o UB z równie merytorycznymi cytatami, jak te dodane do artykułu o ONR. Jedynie reżim na rzecz którego działają się zmienił, chociaż może nie tak bardzo jak niektórzy sądzą.'' Nie ma tu ani argumentów, ani merytoryki, jeno emocje i opinie, zero faktów. Staram się pisać spokojnie i bez emocji, pamiętając, żem przegiął wcześniej. Proszę o pomoc, bo przecież nie może być tak, że przez czyjeś niechlujstwo (?) ludzie będą korzystali z niepełnowartościowych materiałów. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 01:53, 11 maj 2017 (CEST) {{ping|Mrnr84201}} {{ping|Patephon}} Przeanalizuję problem, jak tylko będę mógł i postaram się mediować w ramach przyjętych zasad. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:54, 13 maj 2017 (CEST) : @Zero Nie wiem, ale może niech mnie Pan zbanuje? Bo będę tak do upadłego pisał. Z satysfakcją i zadowoleniem przyjąłem zaproponowane przez Pana rozwiązanie. Okazuje się jednak, że Pan Mrnr84201 zmienił opis, jaki Pan zaproponował (ja w tabeli zamieniłem "faszyści" na "nacjonalistów", to też zostało przez niego cofnięte). Byłem pewien, że osiągnęliśmy kompromis. No chyba tak nie jest. No i będę znowu upierdliwy: rzeczony Pan oskarżył mnie publicznie o "lewe" cytaty i brak wiarygodności. Sam czekam na strony cytowanych przez niego prac, bo - jak sam wykazałem - to co proponuje Pan Mrnr84201 jest niewiarygodne. Nie widzę z jego strony woli kompromisu i porozumienia. No jest to dla mnie sytuacja dość kuriozalna (przypomnę - ilość cytatów, jakie przytoczyłem i argumentów znawców tematu powinna przeważyć, jeśli chodzi o sporne kwestie - Pan Mrnr84201 w ogóle nie bierze tego pod uwagę. Aaaaa... Już sam nie wiem co pisać. Może po wprowadzeniu zmiany powinien Pan zablokować możliwość edytowania do odwołania? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 18:45, 15 maj 2017 (CEST) Nie lubię, jak ktoś przywołuje temat blokowania użytkowników. Nawet w kontekście własnej osoby, bo można to potraktować jako takie mrugnięcie okiem "przecież wiadomo, że nie proszę o zablokowanie samego siebie". Blokowanie ma na celu tylko i wyłącznie ochronę projektu. Samo w sobie nie jest formą kary czy metodą wychowawczą. Odnośnie toczącego się sporu dotyczącego zredagowania opisu proszę o chwilę cierpliwości. Coś wymyślimy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:54, 15 maj 2017 (CEST) : @Zero Szanowny Panie! Dlaczego tak napisałem o blokowaniu? Bo naprawdę sytuacja jest kuriozalna. Już dwa razy zaproponował Pan bardzo dobre definicje dla określenia ONR na Wikicytatach, a Pan Mrnr84201 ma to w nosie i albo anuluje, co Pan zrobił, albo to zmienia, jak dzień temu. I wracamy do punktu wyjścia. I zamiast robić fajne rzeczy dalej, ja upierdliwie domagam się minimum tego, co Pan zaproponował. Pan Mrnr84201 sprytnie wykorzystał teraz to, że Pan przyznał, że w Britannice jest słowo "faszystowski" i znowu zmienił opis. Ja w zeszłym tygodniu poświęciłem naprawdę wiele czasu, by wykazać, że ONR nie jest ugrupowaniem faszystowskim, dałem argumenty (z odnośnikami do stron internetowych), a Pan Mrnr84201 daje tylko swoje opinie, nie dyskutuje, podważa wiarygodność historyków, obraża ich etc. Podważa też moją wiarygodność i nie reaguje na prośby o uzupełnienie swoich wpisów, kiedy (co udowodniłem przy Grzeleckim i Sierchule) są one po prostu nieprawdziwe, nawet ich nie usunie (znalazłem też źródło opisu ulotki z krakowskiego "Czasu" - różni się to bardzo od tego, co podał Pan Mrnr84201 na ONR Wikicytaty). Powiem szczerze - pierwszą rzeczą, jaką bym zrobił, gdybym był na miejscu Pana Mrnr84201 - to pobiegłbym do biblioteki i znalazł numery stron, o które domaga się interlokutor i je umieścił (swoją drogą - ja to chętnie bym zrobił, ale nie mogę znaleźć tych cytatów Kulińskiej i Sierchuły). Ale to ja jestem oskarżany o nieweryfikowalność (i w sumie do dziś nie wiem, czy moje wpisy są weryfikowalne, czy nie; czy ściągam z dziwnych stron cytaty, czy nie). Proszę mnie więc zrozumieć, kiedy zareagowałem emocjonalnie (ale niech też Pan zauważy - nikogo nie obraziłem w tym wpisie! Nie użyłem żadnych wulgarnych słów), a Pan mnie od razu upomniał. No jest to dla mnie naprawdę kuriozalna sytuacja. Tu już chyba nie chodzi o mediację, bo ja Pańskie propozycje (dwie się pojawiły) akceptuję. Tak sobie myślę, co by było, gdybym po Pańskich propozycjach zmienił opisy? Czy może przywrócić Pan swoje opisy i tak zablokować możliwość edycji w tej sekcji, by to nie było ruszane? Bo uważam, że ten spór nie będzie miał końca (jeszcze raz powtarzam - mnie Pana mediacyjne rozwiązania satysfakcjonują i z tym się nie spieram). Pozdrawiam! [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 10:31, 16 maj 2017 (CEST) Podstawą wszystkich działań w projekcie powinien być konsensus. Podejmuję próby znalezienia go. Na razie zajmujemy się opisem. Kwestia weryfikowalności cytatów zostanie ewentualnie rozstrzygnięta później. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:53, 16 maj 2017 (CEST) :: @Zero Nie wiem dlaczego, ale spodziewałem się takiej odpowiedzi, jaką przed chwilą otrzymałem na mojej stronie dyskusji. Momentami żałuję, że jesteśmy anonimowi tutaj, bo dyskusje wyglądałyby inaczej. Rozumiem, że argumenty, jakich dostarczyłem, nie mają większej wartości? Że bardziej liczą się jakieś anglojęzyczne opracowania ludzi nie mających zielonego pojęcia o polskich realiach? Nie, nie musi Pan odpowiadać... [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:50, 17 maj 2017 (CEST) : Na zadane pytanie odpowiadam twierdząco. I pewnie to z tego powodu wynika fakt, że jestem taki "czepialski", domagam się szczegółów i precyzji itd. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:24, 2 sty 2018 (CET) :::: Witaj, nie zamierzam wszczynać wojny edycyjnej :-) Jestem otwarty na dyskusję. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:28, 16 sie 2018 (CEST) == [[Andrzej Stankiewicz]] == Przepraszam, ale zawartość tej strony (hasła) to zbiór jakiś "wyziewów" przeciwko jednemu człowiekowi, jednej partii. W każdym razie coś w tym stylu. Czy jest jakiś administrator, któremu można to zgłosić? Myślę, że tworzenie takiego hasła-gniotu chyba nie jest w duchu Wikipedii. Pozdr. [[Użytkownik:Abraham|Abraham]] ([[Dyskusja użytkownika:Abraham|dyskusja]]) 13:50, 8 cze 2017 (CEST) :: Szanowny Panie! Zgadzam się z tym, co powyżej. A na to, jak Pan odbiera to, co piszę do innych uczestników projektu - nie mam wpływu. Co do zabierania głosu w dyskusji - już mam doświadczenie, i Pan był tego uczestnikiem i świadkiem, jak się dyskutuje: rzucano na mnie oszczerstwa bezkarnie, do dziś nie wiem, czy moje źródła i to co piszę, jest wiarygodne, czy nie. A osoba która to zrobiła - nawet się w temacie nie zająknęła. A ja dalej nie wiem, na której stronie jest cytat z Kulińskiej, na co nie mogę się doczekać od blisko dwóch miesięcy, choć i Mrnr, i Pan to potwierdziliście, ale bez konkretów. Jeśli będę miał coś interesującego do powiedzenia w temacie "Andrzej Stankiewicz" - z pewnością się wypowiem na tamtejszej stronie dyskusji. Serdecznie pozdrawiam! [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:39, 28 cze 2017 (CEST) ::: Proszę Pana! "Na boku" to się nic tu nie da zrobić, czego mam świadomość i czego wyrazem jest Pańska reakcja. A co do odbioru tego, co piszę - podtrzymuję to, co napisałem, acz (będę relatywny) - i Panu nie można odmówić słuszności. Co do zaszłości: w którymś wpisie stwierdził Pan (przepraszam, ale nie chce mi się tego już szukać), że widział Pan cytat Kulińskiej w jej pracy, ale nie podał Pan strony. Chciałbym znać tę stronę, by móc to zweryfikować. Co do tego, że Pan informuje innych użytkowników - nie mam najmniejszych wątpliwości (przejrzałem kiedyś różne dyskusje), że Pan tak robi. Generalnie poza tym, że kilka (sam już nie wiem ile razy) zmieniał Pan zdanie w sprawie opisu hasła "ONR" w Wikicytatach - nic do Pana nie mam. I tego się trzymam. Mam nadzieję Pana nie zaczepiać, ani się naprzykrzać - wydarzenia sprzed ponad miesiąca skutecznie mnie tego nauczyły. Z rewerencją - [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:08, 29 cze 2017 (CEST) Na stronę z cytatem czekam! A co do Stankiewicza - będę miał coś ciekawego - to dopiszę. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:56, 29 cze 2017 (CEST) == Re: Kijek Prawdy == A przeczytałeś Waść treść artykułu, który przeniosłeś na Wikipedii - [[w:South Park: Kijek Prawdy]] ?. Kijek Prawdy to nazwa artefaktu w grze, tak jak Jedyny Pierścień, czy Excalibur, więc to raczej ja mógłbym zapytać skąd to [https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=South_Park:_Kijek_Prawdy&diff=49869018&oldid=49586415 bezsensowne przeniesienie] :P. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 23:37, 13 lip 2017 (CEST) :Masz rację :). Jesteś adminem na wikicytatach (urządzaj tu jak chcesz), ale nie psuj z łaski swojej tego co jest poprawnie na Wikipedii - przywróć jeśli taka wola. Tak jak już pisałem w mailu (i jak pisał autor artykułu), Twoje przeniesienie nie ma żadnego uzasadnienia i jest po prostu błędne. :P Zrobiłeś po prostu błąd z tym przeniesieniem na wiki i tyle, a nie idziesz w zaparte. [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 02:48, 14 lip 2017 (CEST) :: W żadnym wypadku nie reagowałem emocjonalnie, kolego :). Podałem spokojnie argumenty wynikające z samej gry - ''Kijek Prawdy'' to artefakt, nazwa własna w grze, nazwy własne zapisujemy dużymi literami, tak samo jak powyżej wspomniany Excalibur, Jedyny Pierścień itd. Popełniłeś błąd przenosząc artykuł, vide [https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=South_Park:_Kijek_Prawdy&diff=49869018&oldid=49586415]. Pottero zrewertował to. Wszystko zgodnie z WP:WER. Także nie bardzo rozumiem o co kruszysz kopię :). Piszesz: ''czyli był szczególnym rodzajem kijka. Nazwa rodzajowa jak nic. Poszukajmy przykładu w literaturze...'' - ale my tu nie dywagujemy, nie interpretujemy :). Jeszcze raz podam koronną zasadę Wikipedii <u>Wikipedia:Weryfikowalność</u> (nie wiem, może faktycznie na wikicytatach inne zwyczaje panują - faktem jest, że błąd popełniłeś przenosząc artykuł na Wikipedii). A skoro popełniłeś błąd, to warto byłoby przyznać "fakt, myliłem się", zamiast iść w zaparte. I tematu by nie było. :) [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 09:23, 14 lip 2017 (CEST) ::: I wolałbym żebyś jednak nie manipulował wypowiedziami - ''Twoje argumenty to "Nazwa własna. Tak ma być i koniec"''. Jeśli rozmowa ma iść w takim kierunku, to faktycznie lepiej zakończyć dyskusję ;). [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 09:35, 14 lip 2017 (CEST) ::: P.S. A to, że ''tak mają na filmwebie'' to już w ogóle pominę milczeniem ;)), czyli j.w. - zakończmy dyskusję. [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 09:40, 14 lip 2017 (CEST) :::: Widzę, że Pottero już odpisał i powtórzył moje argumenty. No, to rozumiem, że sprawę możemy uznać za zamkniętą. Co do ostatniej Twojej wypowiedzi: ''(...) powołujesz się na weryfikowalność, a nie potrafisz zweryfikować propagowanej przez siebie pisowni zasadami ortografii.'' Ależ jak najbardziej podałem: skoro w źródłach dotyczących samej gry (np. recenzje w rzetelnych, uznanych serwisach o grach np. [http://www.gram.pl/artykul/2014/03/04/south-park-kijek-prawdy-recenzja.shtml], [http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=17644]) występuje nazwa, w której obydwa człony zapisywane są wielką literą, to i my powinniśmy tak robić (stąd odwołanie do głównej zasady wiki czyli [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Weryfikowalno%C5%9B%C4%87 weryfikowalności]). Mam nadzieję, że teraz już sytuacja jest jasna i klarowna. Pozdr., [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 15:00, 15 lip 2017 (CEST) :Jeżeli w którymś momencie poczułeś się urażony moją wypowiedzią, to przepraszam - nie takie były moje intencje. Rozumiem, że teraz już jest wszystko wyjaśnione i możemy zakończyć dyskusję. [[Użytkownik:Sir Lothar|Sir Lothar]] ([[Dyskusja użytkownika:Sir Lothar|dyskusja]]) 11:12, 16 lip 2017 (CEST) == Autor i dzieło - formatowanie == Do czego się odnosisz? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 10:16, 23 lip 2017 (CEST) * No to chyba dobrze zrobiłem, tak? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:13, 23 lip 2017 (CEST) == [https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja_u%C5%BCytkownika:Patephon Odp. Zaszłość] == Szanowny Panie! Jestem troszkę skonfundowany tym, co Pan mi napisał... W zasadzie o niektórych sprawach Pan już wie od czterech miesięcy (zob. [https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja:Ob%C3%B3z_Narodowo-Radykalny dyskusja]), a tu takie pytanie? Przypomnijmy więc: [https://pl.wikiquote.org/wiki/Ob%C3%B3z_Narodowo-Radykalny stąd] pierwszy cytat - nie mam do dziś numeru strony rzeczonego cytatu (od tego się zaczęło wszystko). Na stronie mojej dyskusji sam Pan napisał, że ''Wyrywkowo sprawdziłem dodane cytaty z Kulińskiej i potwierdzam, że znajdują się one w źródle''. Więc po raz kolejny Pana proszę o numer strony, bo Pana Mrnr trudno uświadczyć. Dalej - na stronie [https://pl.wikiquote.org/wiki/Ob%C3%B3z_Narodowo-Radykalny ONR] na dole Mrnr cytuje z drugiej ręki (rozmowa Adama Leszczyńskiego z Szymonem Rudnickim) ulotkę ONR przytoczoną przez krakowski "Czas" (to już chyba z trzeciej ręki!). Ja podałem odnośnik dokładny do "Czasu". Proszę porównać wersje. Kolejny cytat ze [https://pl.wikiquote.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Grzelecki Stanisława Grzeleckiego] - Pan Mrnr podaje cytat z drugiej ręki, ja się troszkę natrudziłem i znalazłem cytowany (niedokładnie!) fragment w innym piśmie, niż podano wcześniej, i w troszkę innym brzmieniu. Pan o tym wiedział od początku - świadczy o tym Pana reakcja na mój emocjonalny wpis na stronie dyskusji Grzeleckiego, za co przeprosiłem. Wreszcie proszę o przeanalizowanie historii zmian w cytatach [https://pl.wikiquote.org/wiki/Kazimierz_Lutos%C5%82awski x. Kazimierza Lutosławskiego], a podanych przez Pana Mrnr, które trzeba było poprawiać. A [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Magdalena_Hudzieczek-Cie%C5%9Blar&diff=469435&oldid=469434 tutaj] też zauważyłem, że inni użytkownicy mają zastrzeżenia co do pracy Pana Mrnr. Ale mniejsza o to - mnie interesuje to, co sam stwierdziłem, poprawiałem. Tylko kilka przykładów. Co by było, gdyby szukać dalej? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 10:13, 25 sie 2017 (CEST) :: Nie rozumiem, dlaczego Pan się tłumaczy przede mną. Chyba prawie każdy, kto jest na WC i Wikipedii itd. jest czynny zawodowo i poświęca projektom tyle czasu, ile może (pewnie są wyjątki). Jeśli Pan już się "wywołał" - prosiłem w gorącym maju wielokrotnie o reakcje, zablokowanie możliwości zmian w haśle ONR, pokazywałem Panu wątpliwej jakości wpisy Pana Mrnr itd. itp. - nie było z Pana strony stanowczej, właściwej postawy (i wtedy nie trzeba by było wyjaśniać starych zaszłości). Ja swoje zrobiłem, prosiłem, by Pan reagował - nie było tego. Więc tera jest płacz nad rozlanym mlekiem. Obecnie pokazuję też to, co mnie się tutaj nie podoba i głośno to artykułuję. Czy za pół roku też "będziemy wyjaśniać stare sprawy. Dla oczyszczenia atmosfery"? Z estymą, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 14:00, 25 sie 2017 (CEST) ::: Przyznam,że nie rozumiem. Niemniej - serdecznie pozdrawiam,[[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:42, 25 sie 2017 (CEST) :::: Pan się na mnie obraził (?), a felerne cytaty, o jakich Panu pisałem, lub nieweryfikowalne, o weryfikację których prosiłem, wiszą sobie dalej. Ja rozumiem, że "red. format. dr zmiana" są ważne, odnoszę jednak wrażenie, że pierwszeństwo mają inne działania. Mogę się jednak mylić. Z nadzieją zrozumienia tego, co zostało źle zapisane i co należy z tym zrobić. I z pozdrowieniem, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:28, 28 sie 2017 (CEST) : Szanowny Panie! No chyba coś z komunikacją między nami jest nie tak, niestety. Nie wiem, co Panu przypisywałem i co Pan miał na myśli, w związku z tym nie mogę się do tego odnieść (nie wiem, do której mojej wypowiedzi się Pan odniósł). Tym bardziej, że nie bawi mnie etykietowanie innych osób. Lubię rozmawiać o faktach. A one są takie, jak już od maja Panu piszę: brakuje stron do cytatów, a niektóre są nierzetelne. Pan mi pisze: "Mam zaufanie do pracy wspomnianego użytkownika i nie widzę konieczności jej weryfikacji w jakimś specjalnym trybie". No właśnie chodzi o to, żeby nie było jakiegoś specjalnego trybu. Ja Panu podałem na tacy niedoskonałe cytaty, wskazując prawidłowe i prosząc o zrobienie z tym czegoś. Tylko tyle. Serdecznie pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 16:48, 30 sie 2017 (CEST) == [[https://pl.wikiquote.org/wiki/Wikicytaty:Bar#Cytaty_z_bie.C5.BC.C4.85cych_wypowiedzi_-_propozycja_nowej_zasady|Nowy wątek w Barze]] == Szanowny Panie! Bardzo dziękuję za założenie tego wątku i podjęcie działań w celu uporządkowania sytuacji na Wikicytatach, z poważaniem, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 16:50, 30 sie 2017 (CEST) == Re: Dyskusja w Barze == [Re: https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_u%C5%BCytkownika%3AMeo_Hav&type=revision&diff=472138&oldid=472132] No cóż, hipoteza, że tworzymy kolekcję cytatów dla użytkowników, którzy będą żyć za tysiąc lat, wydaje mi się cokolwiek fantastyczna. Bardziej inspirujące wydają mi się np. wskazówki dotyczące zamieszczania krytycznych wypowiedzi jednych osób o innych osobach. W każdym razie jestem przekonany, że kryterium doniosłości cytatu powinno być jakościowe i żadne mechaniczne rozwiązania tu nie pomogą. Pozdrawiam serdecznie, [[Użytkownik:Meo Hav|Meo Hav]] ([[Dyskusja użytkownika:Meo Hav|dyskusja]]) 17:48, 8 wrz 2017 (CEST) == Re: Dyskredytowanie == Zero - doceniam Twoją pracę jako administratora. Robisz kawał dobrej roboty przy np. formatowaniu itd. Działaj dalej dla dobra Wikicytatów. Każda pomóc na wagę złota. Jeżeli chodzi o dyskredytowanie to chodziło o Jadwigę: "Obaj użytkownicy zajmują się wprowadzaniem cytatów politycznych i dlatego trudno było się spodziewać, aby opowiedzieli się za stanowiskiem, które w ich mniemaniu ograniczałoby ich w projekcie (na zasadzie "no bo o czym tu pisać").; " Obydwaj użytkownicy "przeciw" są to osoby zaangażowane w dodawanie cytatów politycznych i będące zwolennikami "teorii spiskowej" na Wikicytatach, sprowadzającej się do tezy: popieranie zasady karencji artykułów politycznych wynika z poglądów politycznych tych użytkowników". Nie chodziło o Ciebie i jak rozumiem Ytabak też o to chodziło. Natomiast chodzi o to, aby w dyskusjach zwłaszcza administratorzy nie dolewali oliwy do ognia, a skupiali się i ułatwiali kulturalną, merytoryczną dyskusję. Nie jest to łatwe, ale od administratorów wymaga się więcej.. pozdrawiam [[Użytkownik:Instruktorek|Instruktorek]] ([[Dyskusja użytkownika:Instruktorek|dyskusja]]) 09:51, 11 wrz 2017 (CEST) == Dyskusja w Barze == "Proszę cię (jak każdego innego), żebyś wypowiadając się wziął pod uwagę, w jaki sposób twoja wypowiedź może zostać odebrana przez innych." To cytat z Twojej wypowiedzi na mojej stronie dyskusji. Podaję go wraz z prośbą, byś zawarte w nim wezwanie w pierwszym rzędzie skierował do siebie samego. Poprzestanę na tym, by nie tworzyć zestawienia Twoich wypowiedzi, które nie stosują się do sformułowanego przez Ciebie zalecenia. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 15:12, 13 wrz 2017 (CEST) == Strajk chłopski == Ja się upierać nie będę. Po prostu szkoda mi było go usuwać, skoro źródło udało mi się zweryfikować, a ten artykuł i tak już był mocno przetrzebiony. Nie lubię usuwać cudzej pracy bez wyraźnego powodu i zazwyczaj wolę zakładać, że autor artykułu wie na jaki temat dodaje cytaty. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:18, 13 wrz 2017 (CEST) == Długość cytatu == "Geniusz tkwi w prostocie" - to chyba jedno z wielu ujęć geniuszu, prawda?. Są też inne. "Przy cytacie złożonym z 17 nie mamy do czynienia z cytatem, który trwale zapisze się w kulturze". Stwierdzenie wątpliwe - trwale zapisały się w kulturze cytaty także dłuższe (przykładów jest multum). "Trzymając się twojej argumentacji to przedmiotowa wypowiedź jest starociem. Straciła przymiot aktualności" (o cytacie z B. Szydło) - to Twoja opinia, nie wszyscy muszą tak uważać; ja myślę, że cytat ten nie stracił aktualności i wielokroć - także w życiu publicznym będziemy do niego powracać. A teraz wprost o długości cytatów. Z Twoich licznych wypowiedzi wynika, że chcesz, by niniejszy projekt był zbiorem zbiorem paremii, aforyzmów, powiedzeń. W rodzaju takich, które można stosować przy wpisywaniu się komuś do pamiętnika. Ale pojęcie cytatu jest szersze. Tutaj powinno być miejsce dla tych pierwszych (w tym przysłów, maksym) ale także dla wypowiedzi obszerniejszych. Przykrawasz Wikicytaty do swoich wyobrażeń, ale one nie muszą znajdować aprobaty, zważywszy zwłaszcza na praktykę przyjętą w wikicytatach obcojęzycznych. Usunąłeś cytat z Beaty Szydło liczący 1181 znaków (ze spacjami) jako zbyt długi. W sprawie długości dopuszczalnych cytatów zajrzałem na Wikiquote, do haseł dotyczących prawników i polityków. Oto przypadki dłuższych cytatów tam obecnych (ze spacjami): John Quincy Adams: 1559, 1183; Hugo Black: 2846; Cyceron: 1071; John Edwards 1328; Richard Nixon: 1121, 1366; Barack Obama: 1998, 2218. Miej to na względzie i pozwól, by Wikicytaty mogły się dalej rozwijać. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 07:35, 23 wrz 2017 (CEST) * Podałem Ci przykłady z anglojęzycznej wersji Wikicytatów, która posiada bardziej ugruntowane zasady niż polska i dopuszcza dłuższe cytaty. Jest tu miejsce na cytaty krótkie i dłuższe. Ale Ty zamiast się odnieść do mojej wypowiedzi w rzeczowy sposób, przedstawiłeś wywód, który sprawia wrażenie, że nadużywasz swoich uprawnień. Stosujesz nierzetelne chwyty w rodzaju: "Twoja twórczość spotyka się z dezaprobatą innych użytkowników". Moje edycje spotykają się z różnymi reakcjami, także pozytywnymi, ale akurat Tobie nie odpowiada. Również mogę stwierdzić, że Twoja działalność spotyka się z dezaprobatą innych użytkowników, czego dowodem jest dyskusja nad Twoją propozycją 6-miesięcznego moratorium na cytaty z aktualnych wypowiedzi. Albo piszesz pod moim adresem: "Tę dezaprobatę traktujesz zazwyczaj jako atak polityczny, to bardzo złe podejście." Ile razy potraktowałem "dezaprobatę" jako atak polityczny? Bądź uprzejmy wskazać wszystkie te przypadki i policzyć je. Już kilkakrotnie mnie imiennie atakowałeś i ja to pozostawiałem bez zasadniczej reakcji. Ale to nie znaczy, że nadal tak będzie. Jestem przekonany, że w Wikipedii jest wiele osób, które nie będą aprobowały stylu, który prezentujesz. Jeżeli naruszyłem jakąkolwiek obowiązującą zasadę to postaraj się o zastosowanie w stosunku do mnie regulaminowej sankcji, a wtedy zobaczymy jak sprawa się potoczy w ramach obowiązujących procedur. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 22:10, 24 wrz 2017 (CEST) ==Encyklopedyczność== Cześć, odnośnie [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Politeizm&diff=472280&oldid=472239 tej edycji]: jakie znaczenie ma encyklopedyczność autora cytatu? Próbowałem znaleźć jakieś zalecenia edycyjne, ale widzę, że niczego takiego tu nie ma. --[[Użytkownik:Wojsław Brożyna|Wojsław Brożyna]] ([[Dyskusja użytkownika:Wojsław Brożyna|dyskusja]]) 19:26, 30 wrz 2017 (CEST) : Odpowiedź na pytanie można znaleźć [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są|tu]] Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:29, 30 wrz 2017 (CEST) ==Cele Wikicytatów == Nawiązując do Twojej dyskusji z Michałem Wołodyjowskim na temat źródeł jawnie propagandowych, myślę, że adresy typu wpolityce.pl czy tvp.info możemy otwarcie traktować podobnie jak do tej pory "Fakt" czy Russia Today. To chyba jest nawet gdzieś oficjalnie zapisane w zasadach. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:30, 1 paź 2017 (CEST) : Samo zaangażowanie polityczne nie jest powodem do przekreślenia źródła. Jeśli jednak dowiedziemy, że w jakimś periodyku dochodzi do manipulowania wypowiedziami, to na pewno będzie trzeba uznać je za niewiarygodne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:02, 1 paź 2017 (CEST) :: Toteż ich zupełnie nie przekreślam. Nie widzę problemu, gdy ktoś powoła się na wpolityce.pl czy tvp.info cytując Kaczyńskiego albo Ziobrę, tak samo jak nie protestowałbym, gdyby ktoś zacytował Putina czy Kadyrowa podając jako źródło Russia Today. Problem zaczyna się, gdy Russia Today cytuje Nadię Sawczenko albo Aleksieja Nawalnego, a tvp.info cytuje np. Tomasza Lisa, Adama Michnika albo Baracka Obamę (z tego, co pamiętam, w tym ostatnim przypadku co najmniej raz doszło do manipulacji). [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 20:34, 2 paź 2017 (CEST) == O Ingrid Lomfors == Szanowny Panie! Skróciłem ten zbyt długi cytat. Proszę się zapoznać. Jeśli i tak jest za długi - proszę go wyrzucić. Mam jednak nadzieję, że to nie będzie konieczne. Sam Pan podkreślił wagę przytoczonej w tym fragmencie opinii. Pozdrawiam niezmiennie, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:14, 19 paź 2017 (CEST) ** Dziękuję za odpowiedź i informacje. Co do tzw. innej beczki - rzeczywiście, znalazłem wiarygodną informację nt. wiersza, że ma tytuł "Narrodowcy", ale wiem też, że w takich sytuacjach mogą być różne zapisy w różnych źródłach, więc nie chciałem wandalizować i dlatego upierdliwie domagałem się znowu źródła. Nie było z mojej strony złej woli. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:52, 19 paź 2017 (CEST) PS. Też z innej beczki - nie mogę się dowiedzieć, ile mi brakuje do magicznego limitu edycji, bym mógł pełnoprawnie brać udział w życiu społeczności (np. głosować)? Bo niestety w ciągu kilku ostatnich dni zamiast interesującej informacji na odnośnej stronie pojawia się wiadomość, że wystąpił błąd/error. == Re: Zuzanna Janin == Brak źródła. W sieci tych cytatów nigdzie nie znalazłem. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:16, 6 lis 2017 (CET) ==[[Henryk Jan Dominiak‎]]== Oznaczyłem eka, ale ipek ciągle usuwa szablon. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:38, 17 lis 2017 (CET) == Cytaty o polityce == Też obserwuję twoją działalność i zauważam, że dzielisz rzeczywistość na polityczną i niepolityczną. To, że na jedną z nich reagujesz alergicznie to twój problem, lecz nie powinno to być podstawą do cenzurowania edycji osób inaczej niż ty widzących świat. Zasada, o której piszesz odnosi się do konkretnych polityków ("Nie przytaczamy cytatów z czynnych polityków oraz cytatów dotyczących ich działalności politycznej wcześniej niż 1 miesiąc od pierwszego ich opublikowania."). Cytat z Krystiana Lupy pochodzi od osoby nie będącej politykiem i nie odnosi się do konkretnych polityków, lecz ogólnie sytuacji panującej w Polsce. Absurdalność twojej interpretacji tej zasady można łatwo wykazać: dąży ona do blokowania cytatów o rzeczywistości społecznej o rodowodzie krótszym niż miesiąc. Ze względu na arbitralność twojego posunięcia w sprawie w/w cytatu przywracam go. Twój poprzedni wpis na mojej stronie dyskusji, który był kolejnym przykładem łamania przez ciebie zasad uczciwej dyskusji zbyłem milczeniem, gdyż jak pokazuje doświadczenie nie jesteś człowiekiem poszukującym tutaj porozumienia. Ale to nie znaczy, że zawsze będę tak postępować. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:09, 28 lis 2017 (CET) * W powyższej sprawie i kwestiach powiązanych zwróciłem się do administratorki [[Dyskusja użytkowniczki:Alessia|Alessia]]. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:31, 4 gru 2017 (CET) ** Kolejny twój (pisownia zaimków analogiczna do stosowanej przez Zero) wpis na mojej stronie dyskusji (4 XII) ponownie potwierdza zasadność uwag, jakie zgłosiłem w związku z twoim zachowaniem do administratorki Alessia. Przede wszystkim nadal stosujesz protekcjonalny ton i traktujesz innych uczestników projektu jak podwładnych. Najwidoczniej zakładasz przy tym, że istota twojego stylu jest trudna do rozpoznania. Więc coś na ten temat: [1] "Cieszę się, że zaczynasz widzieć, że wikicytaty to społeczność, a nie jednostki" - sugestia, że nie postrzegam wikicytatów jako społeczności. Skąd ta myśl? Popatrz na mój dorobek i kontakty z innymi, a powinieneś zauważyć, że twoja insynuacja jest tylko insynuacją. [2] "Z długoletniego doświadczenia z wikicytatów wiem" - co rusz starasz się epatować wszystkich swoim długoletnim doświadczeniem. No i dobrze, miej go, to jest już coś, szkoda tylko, że tak słabo rozumiesz zasady tego projektu: m.in. [a] w małym stopniu stosując się do zasady partnerstwa (w ostatnich dniach zacząłeś się bardzo starać, chyba na potrzeby jakiejś szerszej oceny); [b] jako administratorowi brakuje ci zdolności do bycia powściągliwym i neutralnym (wykorzystywanie uprawnień administratora w interesie własnym, ataki osobiste); [c] masz zapędy cenzorskie, wyrażające się np. w dążeniu do merytorycznego zawężania zakresu Wikicytatów (wykluczanie tematów i redukcja objętości cytatów). [3] "Użytkownicy, którzy nie potrafią współpracować, tworzą fałszywy obraz użytkowników, z którymi się nie zgadzają, w końcu sami, z własnej woli, odchodzą" - oto nieuczciwe etykietkowanie, manipulacyjna próba zepchnięcia mnie do narożnika jako osoby, która "nie potrafi współpracować" i w końcu odchodzi ("z własnej woli"). Że to jest mało eleganckie to nic nie powiedzieć. Ale może ujawnia się po prostu twoje marzenie, by był tutaj mały ruch, by jak najmniej osób rozwijało projekt i by królowało Zero? Przeanalizuj na spokojne mój rejestr i zobacz, że potrafię współpracować, natomiast problemy najczęściej generujesz ty. Pod twoim adresem pojawiają się konkretne zarzuty, zgodne z moimi uwagami. Są to wypowiedzi osób aktywnych, które coś rzeczywiście robią, a nie tylko sporadycznie dodadzą coś o niewielkim ciężarze gatunkowym. Ostatnio, 5 XII, na stronie dyskusji w sprawie usunięcia "Pogrom w Szczuczynie" {{ping|Mrnr84201}} napisał ci to, co ja także od jakiegoś czasu podnoszę: "Nie jest też nigdzie zapisane, że masz prawo narzucać wszystkim swoją wizję tego, co komu może się podobać i jakie rodzaje cytatów można na Wikicytatach umieszczać." Do katalogu twoich niedopuszczalnych zachowań dochodzi - mówiąc oględnie - także mijanie się z prawdą. 28 XI napisałeś u mnie: "Zwrócę twoją uwagę na fakt, że to nie był mój pomysł, żeby dzielić cytaty na polityczne i niepolityczne". Prawda jest jednak inna. 29 VIII napisałeś bowiem w [[Wikicytaty:Bar|Barze]]: "Obserwujemy od jakiegoś czasu wzrost ilości dodawanych cytatów związanych z aktualną sytuacją polityczną. Są to cytaty z bieżących wypowiedzi polityków i publicystów. [...] W związku z powyższym proponuję wprowadzić zasadę, która umożliwi wprowadzanie cytatów ocenianych z odpowiednim dystansem. Zasada brzmiałaby nie przytaczamy cytatów wcześniej niż 6 miesięcy od pierwszego ich opublikowania." Atakowałeś cytaty polityczne, ale zdaje się chciałeś zablokować na 6 miesięcy cytaty ze wszystkich nowo sformułowanych wypowiedzi. Na szczęście ci się to nie udało. Nawiasem mówiąc przyjętą zasadę 1-miesięcznego moratorium na cytaty polityczne arbitralnie rozszerzasz, do czego zapewne przyjdzie nam powrócić, bo twoja wykładnia prowadzi do zakazu podawania cytatów o życiu publicznym w Polsce i na świecie przez 1 miesiąc od ich powstania (casus cytatu z Krystiana Lupy). Na koniec jeszcze w kwestii zwrócenia się przeze mnie do administratorki Alessia. Po prostu wziąłem pierwszą osobę z listy administratorów. Teraz - ponieważ nie reaguje przez szereg dni - zwrócę się do kolejnej. Przy okazji zobaczymy jak ten system działa. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 11:34, 11 gru 2017 (CET) * 1. Odkładam na bok sprawę interwencji u administratorów biorąc za dobrą monetę twoje pojednawcze słowa z najnowszego wpisu. 2. Fakt, nadałeś mi kiedyś uprawnienia patrolującego (bez żadnych próśb z mojej strony), ale to chyba przeczy twoim wcześniejszym wypowiedziom o moim aspołecznym etc. zachowaniu? 3. ''A propos'' twojego mijania się z prawdą w sprawie inicjatywy dotyczącej „zasady dystansu”: udowadniam ci, że nierzetelne jest twoje twierdzenie, że nie dążyłeś do mrożenia cytatów o politykach. Ależ dążyłeś. Chciałeś to załatwić blokując wszystkie cytaty na jakikolwiek temat świeższe niż sprzed 6 miesięcy. Twoja skrajna propozycja jednak nie przeszła i wprowadzono 1-miesięczne moratorium. A więc z czyjej inicjatywy jest zasada blokowania cytatów o politykach? 4. Sprawę „naciągania” – jak piszesz – przeze mnie zasady dystansu będę chciał wyjaśnić w dyskusji w Barze. Musi być jasność co do jej znaczenia. 5. Stwierdziłeś, że na 14 administratorów z podanej przez ciebie listy aktywnych jest tylko dwóch, ty i {{ping|Jadwiga}}. W związku z tym pytam: [a] czy to jest poprawna sytuacja? [b] czy dwóch czynnych administratorów czuje się odpowiedzialnymi za uregulowanie tej kwestii? W dzisiejszym wpisie wskazałeś osoby o dużym dorobku - może spośród nich należy wyłonić czynnych administratorów? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 23:52, 11 gru 2017 (CET) == Malik Obama == Nie ma problemu, sam powinienem pamiętać :-) [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:56, 10 gru 2017 (CET) == Luter i rewolucja protestancka == Witaj, powiem szczerze - nie wiem, kto jest autorem cytatu. Tak czy owak - pewnie jest to osoba nieencyklopedyczna, więc ... [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:17, 17 gru 2017 (CET) : Przepraszam, moje niedopatrzenie. Usuń to. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:24, 17 gru 2017 (CET) == Cytat bez źródła == Potraktuj to jako objaw mojej dobrej woli, bo nowe cytaty bez źródeł zazwyczaj po prostu usuwam. Wielka szkoda, że mając adres źródła pierwotnego nie dodałeś go od razu. Następnym razem śmiało edytuj! W tym przypadku, jak sam się przekonałeś, źródło wtórne jest zdecydowanie lepsze niż jego kompletny brak, bo daje przynajmniej możliwość weryfikacji treści. Inna sprawa, że jedno źródło wtórne drugiemu nierówne, ale błędy mogą zdarzyć się we wszystkich, również w pierwotnych. Swoją drogą musi Ci się bardzo nudzić, skoro z powodu przestawionego przecinka mocno przekroczyłeś preferowaną przez siebie ilość znaków. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:04, 28 gru 2017 (CET) P.S. Jeśli zamieścisz cytat z opublikowanego zbioru przemówień podobnego do [https://pl.wikiquote.org/wiki/William_Pitt_M%C5%82odszy tego tutaj] nie podając numeru strony, to obiecuję, że nie cofnę takiej edycji, ani nie będę poprawiał na źródło pierwotne (ale naprawdę chciałbym je usłyszeć ;) ), ani nie wyciągnę z tego dalszych wniosków odnośnie cytatów z piosenek i filmów. :Nie zamieściłeś źródła cytatu, więc na podstawie samego opisu nie da się stwierdzić skąd go zaczerpnąłeś. Fakt, że jakieś przemówienie pochodzi z XX lub XXI wieku jest niewystarczający. Po pierwsze, nie wszystkie przemówienia były rejestrowane, po drugie, nie wszystkie nagrania przemówień się zachowały, po trzecie, nie wszystkie nagrania są ogólnodostępne. A nawet jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, to transkrypcja, a często i tłumaczenie dokonane przez użytkownika Wikicytatów wcale nie musi być z góry lepsze i wiarygodniejsze od innych. Nic nie rozumiesz, albo, co bardziej prawdopodobne, udajesz, że nie rozumiesz. Domagam się skasowania pseudowniosku o SDU zamieszczonego niezgodnie z zasadami. Właściwa dyskusja i głosowanie przecież toczy/toczyło się w miejscu do tego przeznaczonym. Rozsiewanie swoich opinii i pokątnych prób usunięcia artykułów krytycznych w swojej wymowie wobec faszyzmu i antysemityzmu, jak i gdzie się tylko da, to czysty trolling. Gdyby tutaj funkcjonowała jakaś normalna administracja już dawno skończyłby się banem dla Patephona. No, ale jeśli Ciebie bardziej zajmuje przestawiony przecinek, skracanie cytatów i odgrzewanie sporu o przemówienia (po co?), to nie narzekaj potem na atmosferę czy czyjeś zachowanie, bo to Twoje budzi wątpliwości większości użytkowników jeszcze aktywnych w projekcie. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:28, 29 gru 2017 (CET) ::Nie odnosisz się do przedstawionych argumentów i zupełnie błądzisz. Jacy „źli ludzie”, jaki „brak szacunku”, ja po prostu konsekwentnie trzymam się Zasad Wikicytatów, zamiast tak, jak Ty ciągle szukać dziury w całym i wracać do starych sporów. ::Tak się zastanawiam, gdybym złożył teraz ten wniosek, czy do odebrania Ci uprawnień też wystarczyłby remis w głosowaniu? Od kiedy w projektach Wiki czy gdziekolwiek indziej, remis w głosowaniu pozwala na usuniecie artykułu, przeforsowanie swojego stanowiska? Jest to z Twojej strony kolejne naruszenie Zasad Wikicytatów. Wykorzystujesz bierność społeczności i fakt, że jesteś tutaj jedynym aktywnym administratorem do szeregu nadużyć. Chociaż dobrze zdajesz sobie sprawę, że gdyby dzisiaj powtórzyć głosowanie nad nadaniem Ci uprawnień, to nie tylko zabrakłoby jednomyślności, ale zwykłej większości byś nie uzyskał. Nie jestem nawet pewien, czy mógłbyś liczyć na jakikolwiek głos poparcia, poza tym jednym brunatnym. I nie padła żadna sugestia, padła wyraźna prośba żebyś usunął ze strony dyskusji wniosek niezgodny z zasadami, o ile uważasz się jeszcze za administratora, a nie tylko za stronę w sporze. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:16, 30 gru 2017 (CET) :Jeśli chcesz zrównywać obie historie, to Twoja sprawa. Sam się w ten sposób dezawuujesz. Dla mnie są nieporównywalne. : Co do Malika Obamy, to niby dlaczego ja miałbym podejmować jakieś ostateczne decyzje? Nie jestem administratorem, nie jestem autorem artykułu, a mój głos w dyskusji był jednym z wielu. Gdybym był na Twoim miejscu, to pierwszą rzeczą po złożeniu wniosku do SDU byłoby pytanie do autora hasła, czy w ogóle chce jego utrzymania. To chyba powinna być podstawa przy każdym zgłoszeniu. Wtedy nie byłoby trzeba ciągnąć tej sprawy w nieskończoność, naruszać zasady Wikicytatów. Ty jednak wolisz działać wbrew woli społeczności, bo tak wygodniej. I niestety nie dotyczy to tylko tego jednego przypadku. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:37, 1 sty 2018 (CET) ::Wniosek w sprawie Malika zgłoszono 10 września 2017, a Jana Pleogita spytałeś o opinie dopiero 10 grudnia 2017, czyli po trzech miesiącach. I zapewne tylko dlatego, że wniosek przez te trzy miesiące nie uzyskał większości. Na dodatek nie było to jedno pytanie osobiście do niego, ale do całej grupy użytkowników Wikicytatów. To wg Ciebie nazywa „odnoszenie się z szacunkiem” do użytkownika? Tak zachowuje się administrator? W tym kontekście wcale mnie nie dziwi reakcja Jana Pleogita. ::Do tej pory nie zdarzyło się, żeby szeregowi użytkownicy decydowali o zakończeniu głosowania na SDU, ogłaszali jego wynik i archiwizowali wniosek. To byłby precedens. Czy to aż taka straszna ujma dla administratora – zarchiwizować głosowanie, w którym poniosło się porażkę? ::Teraz już nawet nie chodzi mi o samą kwestię pozostawienia artykułu Malik Obama, ale o procedurę i intencje. Wyraźnie widać, że ostatnio w tych głosowaniach na SDU, coraz mniej chodzi o merytorykę, a coraz bardziej oddanie głosu staje się formą ataku, czy też może, ujmując to łagodniej, wyrazem osobistej opinii wobec konkretnego użytkownika/autora artykułu. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 21:49, 2 sty 2018 (CET) == [[Marcin Matczak]] i inne == O długości cytatu wielokrotnie już dyskutowaliśmy. Preferujesz cytaty krótkie i domagasz się od innych użytkowników takowych. Podejście to nie ma jednak oparcia w obowiązujących w projekcie normach. Pokazywałem Ci na przykładzie wikicytatów angielskich, że akceptowane są tam cytaty znacznie dłuższe od wprowadzanych przeze mnie. Co do praw autorskich: podaj wiążące tutaj stanowisko w tej sprawie, w tym i dopuszczalną w świetle prawa autorskiego objętość cytatu, a się do tego odniosę. Bulwersująca jest Twoja postawa ogólna, która ostatnio dała o sobie znać w toczonym przez Ciebie z {{Ping|Mrnr84201}}, także dzisiaj, sporze. Podzielam wyrażaną przez Mrnr84201 ocenę Twoich zachowań. Uważam, że tworzysz tutaj złą atmosferę (m.in. masz problemy z prowadzeniem kulturalnej dyskusji), przejawiasz zapędy cenzorskie, utrudniasz rozwój projektu. Trzeba wyjaśnić stan realizacji obowiązków administratorskich w wikicytatach, czego pierwiastkiem jest także Twoja postawa. Wikicytaty są elementem poważnego projektu i niedopuszczalne jest istnienie w jego ramach niszy, w której mają miejsce niebagatelne nadużycia. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:59, 29 gru 2017 (CET) * [1] Akurat to, co preferujesz jest ważne, bo regularnie interweniujesz w działalność innych użytkowników domagając się uwzględniania Twoich wyobrażeń. [2] Ten projekt jest w sensie ścisłym zbiorem tekstów, bo nawet jeden wyraz jest tekstem. Wielowyrazowe cytaty są więc tekstami. Spór dotyczy objętości tych tekstów. Ty jesteś zwolennikiem przekształcenia wikicytatów w wikimaksymy lub wikisentencje, najlepiej takich w rodzaju nadających się na motta lub wpisy do pamiętników. [3] Przejawiasz zasadniczo trzy pomysły na redukowanie edycji w wikicytatach: [a] ograniczanie objętości do - najlepiej - 2-3 zdaniowych sentencji, [b] wprowadzenie moratorium czasowego: chciałeś 6 miesięcy na wszystkie dane, udało Ci się uzyskać przyjęcie zasady 1-miesięcznego moratorium na cytaty "polityczne" (przy czym chcesz rozszerzyć ten zakaz na całą problematykę społeczną), [c] odwoływanie się do mgliście pojętych ograniczeń wynikających z prawa autorskiego. [4] Ostatnio powołałeś się w dyskusji ze mną na czynnik prawa autorskiego, a kiedy zapytałem, co to znaczy, napisałeś: "Co do naruszania praw autorskich. To nie jest tak, że ja będę udowadniał komukolwiek, że je narusza. To osoba, która używa cudzej własności intelektualnej powinna udowodnić, że może to robić. Czemu tak? Bo osoba cytująca zna dzieło, z którego cytuje." Najpierw podnosisz zarzut naruszenia praw autorskich, a potem piszesz, że to nie Twoja sprawa. Musisz zrozumieć, że przynajmniej w moim przypadku, kiedy zamieszczam cytat, to czynię to z przekonaniem, że edycja nie narusza prawa autorskiego. Więc jeśli nie chcesz udowadniać takich naruszeń, to zamilcz w tej sprawie. [5] Z Twoich głosów w dyskusjach z różnymi użytkownikami wynika, że szybko zapominasz o swoich wcześniejszych wypowiedziach. Często trzeba ponawiać kierowane do Ciebie komunikaty. Zastanawia mnie, skąd się to bierze? O takim braku pamięci świadczy np. Twoje skierowane do mnie pytanie: "Chciałbym, żebyś podał przypadki, kiedy niekulturalnie dyskutowałem". Niedawno pisałem do Ciebie o Twoim protekcjonalizmie. Ten protekcjonalizm jest właśnie jednym z przykładów niekulturalnej dyskusji (pisałeś o nim później w przepraszającym tonie). Świeżym brakiem kultury jest fraza głosząca, że "Rozwój dla rozwoju to filozofia raka". Miałeś na myśli raka medycznego? Tę koncepcję rozwoju przypisujesz komuś z tutejszych użytkowników? [6] Co do aktywności administratorów piszesz: "Cieszę się, że zachęcasz nieaktywnych administratorów do powrotu. To osoby, które swoim działaniem udowodniły, że są godne zaufania." Rzecz w tym, że na 12 administratorów chyba 9-10 jest trwale nieaktywnych. Czy to jest Twoim zdaniem jako administratora w porządku? [7] "Nie rozumiem jedynie o jakich niebagatelnych nadużyciach mówisz. Proszę, żebyś przytoczył konkretne zachowania. Będziemy mogli zapytać autorów tych działań co nimi powodowało i je ocenić." Niebagatelne nadużycia to np. szereg Twoich działań oraz szerzej stan administrowania wikicytatami. [8] Myśl ostatnia: uciążliwe jest ciągłe zmaganie się z Tobą, konieczność ciągłego dyskutowania z Tobą o sprawach oczywistych, ponawianie tych samych komunikatów. Czas poświęcany na to mógłby być wykorzystany na rzeczywisty rozwój wikicytatów. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 16:29, 1 sty 2018 (CET) == Ataki Mrnr na moją osobę == Mam do Ciebie prośbę o to, co mogę zrobić, by Mrnr zaprzestał mnie brutalnie atakować? Poprosiłem go o to na jego stronie dyskusji. Dobrze wiesz i pamiętasz nasze wzajemne relacje od maja ub.r. Oskarżał mnie o fejkowe cytaty itd. Teraz nazywa mnie trollem, brunatnym, chce zbanować. On mnie nie zna i nie ma prawa tak mnie nazywać, ale bezkarnie czyni to. Czy jest na Wikicytatach odpowiednik Komitetu Arbitrażowego, który mógłby się tą sytuacją zająć? Będę wdzięczny za informacje w tym temacie (nie mogę nic znaleźć na stronie Wikicytatów - być może wynika to z mojego braku doświadczenia tutaj). Chciałbym jeszcze Cię zapytać, na czym polega moja sytuacja, jak to opisałeś na stronie dyskusji Mrnr: "W mojej ocenie w całej tej sytuacji dalej jest do trollowania, a bliżej do ataków osobistych."? Pytam, bo staram się w postępowaniu z Mrnr być merytoryczny i chciałbym uniknąć eskalowania relacji poprzez "ataki osobiste". Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:42, 2 sty 2018 (CET) : Rozumiem twoją sytuację, ale mimo wszystko proszę o nieuleganie emocjom i używanie precyzyjnego i wyważonego języka. Widzę i doceniam twoje merytoryczne podejście, ale nie określiłbym ataku jako brutalny, a i nikt z nas nie wie, co miał na myśli Mrnr pisząc o brunatnym głosie (i ja nie mam zamiaru pytać, ignoruję to). Mogę jedynie cię zapewnić, że jest to na tyle niejasne, że nie ty jedyny potraktowałeś to osobiście. Być może nawet chodziło o mój głos, bo nie jest zabronione głosować na siebie samego w głosowaniach o przyznanie uprawnień. To co pisze Mrnr, to jego opinie. Nie posiada żadnych innych uprawnień, które mogłyby działać na twoją niekorzyść, niż dokonywanie standardowych edycji. Muszę cię w imieniu społeczności przeprosić. W obecnej sytuacji jedyne co mogę zrobić, to zwrócenie uwagi (co już myślę uczyniłem). Nie mamy komitetu arbitrażowego. Co mogę poradzić? Kontakt osobisty to bardzo dobry pomysł. Sugerowałbym nawet uzgodnienie przejścia na priw. Jeśli to nie pomoże postaraj się unikać zbędnych kontaktów. Ignoruj zaczepki. Wyzbądź się ochoty rewanżu. Miejmy nadzieję, że sytuacja się rozwiąże. Mrnr jest użytkownikiem z długoletnim stażem i ogólnie jest postacią bardzo zasłużoną. Jest bardzo zaangażowany ze wszystkimi tego dobrymi i złymi stronami. Pozwól, że nie odpowiem na twoje ostatnie pytanie. Najważniejsze jest dla mnie, żeby podmioty dyskusji wiedziały o czym mowa. A tak w ogóle rób swoje i niczym się nie przejmuj. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:45, 3 sty 2018 (CET) ::W takim razie ja też Cię uraczę opowieścią. Był kiedyś na Wikicytatach taki użytkownik DumnyPolak. Nie był taki rozdyskutowany jak ten obecny. Nie był też na tyle bezwstydny, żeby chcieć usuwać artykuły, których treść mu nie odpowiadała. Miał jednak obsesję na punkcie różnych stron poświęconych faszystom i nacjonalistom. Ciągle zamieszczał sławiące i wybielające ich cytaty. Wycinał zdania z kontekstu, żeby uzyskać większy efekt. Manipulował też treścią, żeby zmienić ich sens. Wykłócał się o definicje podpierając się mocno wątpliwymi „autorytetami”. Histerycznie reagował na cytaty krytyczne dodawane przez innych użytkowników (wszędzie szukał komunistów). Nikt nie widział problemu. Każdy chciał mieć święty spokój, przyjęto zasadę „nie karmić trolla”, może się uspokoi, ucywilizuje i swoim zaangażowaniem wniesie wartościowy wkład w projekt. Niektórzy poważani użytkownicy bronili go wprost, pisali mi na priwie, że przesadzam, że coś sobie uroiłem. Ale DumnyPolak zadarł ze mną otwarcie, wykonał o jedną manipulację za dużo (zamieścił własną wersję testamentu Breivika), dostałem niespodziewane wsparcie i dziś już nie ma DumnegoPolaka na Wikicytatach. Nie ma też jego obrońców. A ja sobie trwam i nadal „wymykam się spod kontroli”. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:41, 3 sty 2018 (CET) == [[Szachinszach]] == Cześć, nie wiem, jak to możliwe, że wczorajsza moja edycja jakby napotkała na problemy techniczne: pierwszy raz mi się zdarzyło, że cyfry 07 w ISBN zamieniły się same na lipiec, a skąd się wzięło, że poprawiony przeze mnie ''Trzeci Świat'' znów stał się ''Trzecim światem'', nie mam pojęcia. Bo nie tknęłam niczego innego poprawiając numer w ISBNie. Piszę o tym, bo się zastanawiam, czy spotkałeś się kiedyś lub słyszałeś o podobnym zjawisku. <br>Co do zmiany wprowadzonej przez Ciebie: skoro na ''Szahinszacha'' składają się trzy części, z czego ostatnią jest ''Martwy płomień'', to dane dotyczące wydania powinny być w tym miejscu, gdzie je zamieściłam: w głównym opisie. ''Martwy płomień'' podany przeze mnie w źródle to tak, jak tytuł rozdziału, w którym nie zamieszcza się danych szczegółowych. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 13:21, 3 sty 2018 (CET) :Pierwsza sprawa jest prosta do wytłumaczenia. To skrypt formatowania automatycznego potrafi potraktować ISBN jak datę. Dlatego konsekwentnie usuwam łączniki. Z tym drugim to nie wiem, bo wyglądało, że zrobiłaś jeszcze jedną edycję. Sprawdziłem w źródle i poprawiłem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:29, 3 sty 2018 (CET) == Re: Pytanie z SDU == Wnoszę z dotychczasowej praktyki na Wikicytatach. A co do Twojej konsekwencji, to dokładnie wczoraj bez problemu [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Boles%C5%82aw_Piasecki&diff=next&oldid=476334 zaakceptowałeś cytat], który w ogóle nie ma autora, więc nawet nie da się stwierdzić, czy jest on encyklopedyczny. I nadal nie wiem, czemu jedne cytaty, które uważasz za nieencyklopedyczne zgłaszasz do SDU, a inne nie. Brak źródła niczego nie wyjaśnia, bo cytat z Danka dodano w 2008, a ip-ek-wandal nic nie pisał o nieencyklopedyczności. Poza tym, to Ty złożyłeś wniosek, a nie IP-ek. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 21:54, 4 sty 2018 (CET) :: Włączę się, bo wywołany cytat zamieściłem ja i przez niedopatrzenie nie podałem autora. Usterkę naprawiłem. Mrnr - tak naprawdę, gdybyś wyrażał dobrą wolę - to po prostu zwróciłbyś uwagę, że to trzeba uzupełnić. Ale u Ciebie nie ma czegoś takiego. Przykre to. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:04, 4 sty 2018 (CET) ::: Gdybym nie wyrażał dobrej woli, to zgłosiłbym ten cytat do usunięcia albo sam go usunął. Nie wtrącaj się w cudze dyskusje. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 22:19, 4 sty 2018 (CET) :::: Spokojnie. Grzecznie. I proszę też jaśniej, bo wskazana edycja była moja, a ja żadnego cytatu nie dodałem. Tak, przejrzałem wcześniejszą edycję. Nie zauważyłem, że to cytat o Piaseckim, a nie z Piaseckiego. Dlatego nie brakowało mi autora. Przeoczenie. Zastanawiam się czy wystarczy, że przeproszę. {{ping|Patephon}} autor jest konieczny. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:56, 5 sty 2018 (CET) ::::: Przepraszam Cię za moje niedopatrzenie. Poprawkę naniosłem po niecałych 10 minutach od momentu uwagi na Twojej stronie dyskusji. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 10:10, 5 sty 2018 (CET) == Petru o Morawieckim? == Nie rozumiem, dlaczego 4 stycznia 2018 w haśle "[[Mateusz Morawiecki]]" w sekcji "o" został anulowany wprowadzony przeze mnie cytat wypowiedzi R. Petru o M. Morawieckim "To jest hochsztapler ekonomiczny, który mami nas wielkimi projektami, których nie będzie realizował" z http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/petru-morawiecki-to-hochsztapler-ekonomiczny-ktory-mami-projektami,796202.html 5 grudnia 2017? I b. charakterystyczny, w tej formie nowatorski, i opinia d. kolegi bankowca, czyli dająca podstawy do wiary, że fachowa i udokumentowana, choć to, oczywiście, tu nie jest decydujące. Porusza ważny aspekt działań obecnego premiera i zarazem pokazuje jego odporność na krytykę, konsekwencję w działaniu. Po wynikach gospodarki się okaże, który z nich miał rację i wtedy to będzie znamienne świadectwo dla kwalifikacji i rzetelności ich obu. Proszę przywrócić. Dzięki. : Cytat był analizowany jedynie pod względem formalnej zgodności z zasadą dystansu, która mówi, że z cytatami o tematyce politycznej trzeba odczekać miesiąc od opublikowania. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:23, 7 sty 2018 (CET) == U Rodziewicz-ówny == Całe formatowanie - cacy, ale co do "Alfy" racji jednak nie masz, bo poprawny zapis nazwy (stosowany przez to wydawnictwo) jest właśnie kapitalikami - ALFA (podobnie jak ISKRY). No, ale trzeba by to żmudnie zmieniać i w innych hasłach, czyli wszędzie, więc istotnie chyba sensu nie ma... Pozdrav - Cyborian : Rozumiem, że wydawnictwa stosują taką pisownię, a raczej takie formatowanie tekstu. My przyjęliśmy w Wikicytatach odmienne - w tej kwestii standardowe. Standardowe gdyż kapitalikami zapisuje się skrótowce. Zanim dokonałem zmiany sprawdziłem pisownię w katalogach bibliotecznych. Nie zmieniaj więc proszę. Używanie określeń poprawny/niepoprawny stawia dyskusję na poziomie mam rację/nie masz racji - unikajmy tego. Inaczej musiałbyś zgłosić w wikipedii, że hasło [[w:Wydawnictwo Iskry]] jest nieprawidłowe. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:05, 7 sty 2018 (CET) * Zmieniać wcale nie zamierzam/zamierzałam, skoro taki już jest tutejszy usus i norma. Ale np. z "Iskrami" rzecz jest niejasna, bo w podanym haśle głównym Wikipedii jest ustalone akurat tak, a w b. wielu wykazach bibliografii (poszczególnych haseł) figuruje tu jednak postać ISKRY (jak na stronach tytułowych ich książek), co: 1) wprowadza w błąd, 2) stwarza zły przykład naśladowany wciąż przez piszących i poprawiających. Skorygować tego nie sposób, chyba że jakimś botem (?). A niepoprawności wychwytuję i kasuję w Wiki na co dzień zbyt dużo, ażebym miał wyjątkowo unikać tego określenia. Ponadto normą (jak widać, stale tu lekceważoną) jest również konieczność odpowiadania na '''cudzej''' stronie dyskusyjnej, a nie na własnej [dlatego nieświadomy,dopiero teraz odpowiadam]. [[Użytkownik:Cyborian|Cyborian]] ([[Dyskusja użytkownika:Cyborian|dyskusja]]) 16:06, 20 sty 2018 (CET) == Ataki osobiste == Zarówno otwarcie przez Ciebie nowej sekcji w mojej dyskusji („Ataki osobiste”), jak i przekreślenie dwóch zdań z mojej wypowiedzi na stronie {{ping|Patephon}} („Bogusław Banaszak”) są kolejnym przykładem arbitralnego i nierzetelnego zachowania z Twojej strony. Wypowiedź Patephona pod moim adresem, w której zarzuca mi m.in. nieetyczne zachowanie, na którą odpowiedziałem w/w przekreśloną przez Ciebie frazą, nie spotkała się z jakąkolwiek reakcją z Twojej strony. Stosujesz nierówną miarę. Pod adresem Patephona padały już zarzuty o dużym ciężarze gatunkowym, lecz Ty nie tylko nie wyciągałeś z tego adekwatnych wniosków, lecz formułowałeś pod jego adresem superlatywy i zachęcałeś go do ignorowania uwag, z jakimi się spotkał (w jego przypadku nie weryfikujesz w ostatnich dniach stosowania wymyślonej przez Ciebie tzw. zasady dystansu). To jest tendencyjna postawa nie licująca ze statusem administratora. W tendencyjny sposób postąpiłeś wczoraj w stosunku do mnie, oczywiście ''in minus''. To nic nowego. Przytoczę wypowiedź {{ping|Mrnr84021}} z 30 grudnia 2017 oceniającą Twoją działalność: „Jest to z Twojej strony kolejne naruszenie Zasad Wikicytatów. Wykorzystujesz bierność społeczności i fakt, że jesteś tutaj jedynym aktywnym administratorem do szeregu nadużyć. Chociaż dobrze zdajesz sobie sprawę, że gdyby dzisiaj powtórzyć głosowanie nad nadaniem Ci uprawnień, to nie tylko zabrakłoby jednomyślności, ale zwykłej większości byś nie uzyskał. Nie jestem nawet pewien, czy mógłbyś liczyć na jakikolwiek głos poparcia, poza tym jednym brunatnym.” Podzielam tę opinię. I jeszcze dwie sprawy: 1. bądź uprzejmy wykreślić fragmenty swoich wypowiedzi pod moim adresem mające charakter ataków osobistych; 2. przemyśl jeszcze raz sprawę usunięcia z artykułu o B. Banaszaku cytatów autorstwa Tomasza Ławnickiego. Wypowiedzi autorów o podobnym statusie są tutaj setki i nikt ich nie kasuje. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 08:07, 11 sty 2018 (CET) * Problem jednak jest. Patephon zaatakował mnie na stronie dyskusji artykułu o Bogusławie Banaszaku. Po raz któryś z rzędu zabrał się za recenzowanie mnie, ocenianie mojej etyki (atakuje, mimo, że co jakiś czas wprowadza apele w rodzaju „Spokój, spokój, spokój”). Stwierdzał przy tym, że wolno mi robić to, co robię, ale mimo to ciągnął swoją krytykę. Najwyraźniej nie przyjmuje do wiadomości, iż redaktor wikicytatów powinien powstrzymać się od wypominania innemu userowi merytorycznego doboru tekstów, tudzież kwalifikowania zachowania innych w kategoriach "obsesji". Po wpisie dotyczącym B. Banaszaka napisałem mu, że on jako człowiek, który ma za sobą kontrowersyjne etycznie działania (mówiąc oględnie) powinien zachować ostrożność w formułowaniu ocen moralnych. M.in. w Wikpedii zasłynął frazą: „Nie lubię idiotów-redaktorów gęsto obecnych na Wikipedii :). Oczywiście używam sformułowania "idiota" w znaczeniu starogreckim (z Grecji z czasów starożytności). Czyli - jak Kazik podaje - "debil nie wie, że jest debil":)”, negował polski charakter obozu w Berezie Kartuskiej; znalazło by się jeszcze parę innych bulwersujących zachowań. Stwierdziłem też, że słabo zna zasady projektu, bo wymaga ode mnie, bym w każdym artykule wprowadzał całą paletę cytatów, ukazujących dane zjawisko (np. naukowca) we wszystkich możliwych aspektach. Szereg miesięcy temu moje wpisy określił mianem „bieżączki” (do jakiego zjawiska nawiązuje to określenie?), co ostatnio ponowił. Zachowanie Patephona względem mnie nie spotkało się z żadną reakcją z Twojej strony. Mało tego, Ty właśnie mnie zarzuciłeś atak osobisty a następnie przekreśliłeś fragment mojej wypowiedzi. W uzasadnieniu napisałeś, że charakter ataku przesądza m.in. fakt, że moja wypowiedź była abstrakcyjna i umieszczona na stronie Pathepona (konkretna wypowiedź tegoż w „mainie” takiego charakteru nie ma?). To Twoje zachowanie uznaję za działanie stronnicze, tendencyjne. Proszę zatem o odpowiednie poinstruowanie Patephona (szczególnie w kontekście kontynuowania przez niego akcji recenzenckiej – vide: strona Instruktorka) i usunięcie z mojej strony dyskusji Twojego wpisu kwalifikującego moją wypowiedź pod jego adresem jako ataki osobiste. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:24, 13 sty 2018 (CET) ::: Piszę tutaj, bo cały powyższy wpis {{ping|Ytabak}} dotyczy mnie. Więc Ytabak - pisz proszę na mojej stronie dyskusji, bo to, co powyżej wygląda trochę jak jakiś donos. Dlaczego? ... Przeszłość mnie dopadła - wypominasz mi sytuacje z Wikipedii. Czy aby nie pomyliły Ci się projekty? Wiedziałem, że ktoś mi wypomni moje grzechy, ale tutaj? Szkoda, że - podobnie jak w umieszczaniu cytatów - tak tutaj też byłeś wybiórczy i nie napisałeś, co jest na mojej stronie na Wikipedii obecnie. Każdy może sprawdzić. Za swój występek dostałem słusznego bana, ale życie toczy się dalej. Co do obozu w Berezie - dzięki za przypomnienie, bo kwestia jest otwarta. I protestuję przeciw tezie, jaką przypisujesz mi w kontekście dyskusji nad kształtem tego hasła. To też każdy sprawdzi, o co chodziło. Naprawdę, że aż musisz sięgać do Wikipedii?! Dla porządku pragnę przypomnieć, że nie atakuję Ciebie - nie znam Cię, mogę tylko snuć rozważania kim jesteś i czym się zajmujesz. Odnoszę się jedynie do metody, jaką się posługujesz przy doborze cytatów. Niepokoi mnie to i kwestię podnoszę. A wygląda to tak, że wypisałeś na swojej stronie nazwiska osób, które tak czy owak są związane z obecną władzą, a cytaty ich dotyczące są krytyczne bądź negatywne. I to budzi mój niepokój, ta jednostronność. To poddaję pod dyskusję. I w tym kontekście użyłem słowa „obsesja”, bo za bardzo mi się to układa w jakąś całość. Jeśli Cię tym uraziłem - to przepraszam. Termin „bieżączka” jest bardzo adekwatny do całej sytuacji (dotyczy też zasady dystansu). W SJP (wyskoczyło mi na pierwszym miejscu w wyszukiwarce) czytamy: bieżączka pot. «sprawa bieżąca, załatwiana w danym momencie lub wymagająca szybkiego załatwienia». Bodaj pisałem też o "bieżączce politycznej" - dlatego poparłem zasadę dystansu, bo Wikicytaty zaczęły przybierać kształt Wikinews albo czegoś podobnego, co gorsza w tendencyjnym stylu. Co do Instruktorka - napisałem do niego, bo zabrał głos w dyskusji, która dotyczy problematyki, jaka nas teraz zajmuje. Odnoszę jednak wrażenie, że potraktował to "na szybko", więc poprosiłem o spokojne przemyślenie kwestii. Ja chcę dyskusji, ale i Ty, i Mrnr odbijacie piłeczkę, piszecie coś o moich sprawkach, a problem jest nie ruszony, żaden z Was się do niego nie ustosunkował. Teraz Ty się bronisz, ale robisz to wyciągając mój grzech z zupełnie innego projektu (sic!). Ytabak! No proszę Cię! Powiedz mi szczerze - naprawdę normalna to sytuacja, kiedy przy Falku, reżyserze (sory, że męczę tego gościa wciąż i ten przykład) większość tekstów nie dotyczy filmu itd., ale jego stosunku do obecnej władzy? Żaden z Was nie ustosunkował się do tego. I to jest najsmutniejsze. Jeśli chcecie mi dowalać - nie ma problemu, ale u mnie na stronie dyskusji. I jak masz coś do mnie a propos Wikipedii - to proszę tam, nie ma problemu, pogadamy o moich dawnych wpisach. Natomiast w końcu rozmawiajmy ze sobą, bo zwracam uwagę na konkretną kwestię, a z drugiej strony jest tylko odbicie piłeczki, w rodzaju, że "ja coś tam". Pisz proszę do mnie. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:12, 14 sty 2018 (CET) == [[Milicja Obywatelska]] == 1. Uważam, że w kontaktach ze mną kierujesz się złą wolą. Gdybyś w podejściu do w/w artykułu miał dobrą wolę, tudzież odpowiednią wiedzę, to byś powiązał sprawę łamania praw człowieka w PRL z zagadnieniami wymiaru sprawiedliwości. Nawet w PRL sądy rozpatrywały przypadki łamania przepisów prawa przez funkcjonariuszy MO. Trudno nie odnotować na marginesie, że Twoje zachowanie w tej sprawie jest kolejnym przykładem psucia przez Ciebie atmosfery na tych stronach. 2. Chciałem odczekać jeszcze kilka dni, by ponowić moją prośbę o usunięcie przez Ciebie z mojej strony dyskusji Twojego arbitralnego i tendencyjnego wpisu dotyczącego ataków osobistych (ze sprawą tą wiążą się inne opisane tam kwestie). Ale ponieważ wykonałeś nowy ruch w moją stronę to już teraz wracam do tej prośby. Sprawa ta jest dla mnie aktualna i mam nadzieję, że będzie miała ciąg dalszy. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 21:34, 28 sty 2018 (CET) ** Względy przemawiające za usunięciem Twojego tekstu o atakach osobistych już podawałem. Ale powtórzę: Patephon zarzucił mi nieetyczne zachowanie przy edycjach w ramach artykułu o B. Banaszaku, a ja wezwałem go do powściągliwości w ferowaniu ocen etycznych ze względu na jego wcześniejsze zachowania. Ty moją wypowiedź, będącą reakcją, uznałeś za atak osobisty, zaś Patephona pozostawiłeś bez jakichkolwiek konsekwencji. W związku z tym uznałem Twoją wypowiedź na mojej stronie w sprawie ataków za nadużycie. Dlatego proszę o jej usunięcie. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 22:21, 28 sty 2018 (CET) == Uprawnienie == Witaj, widzę, że otrzymałem dodatkowe uprawnienie na czas próbny. W związku z tym, że w sprawach technicznych jestem bardzo słaby i niekumaty to proszę, byś mi to uprawnienie wyłączył. Myślę, że nie osiągnąłem tego poziomu i etapu, by to mi przysługiwało. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:56, 1 lut 2018 (CET) :: Ponawiam prośbę o wyłączenie uprawnień. Dziękuję! Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:27, 3 lut 2018 (CET) ::: Niezmiennie, jak wyżej! Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 19:51, 7 lut 2018 (CET) Ps. Umówmy się tak: jak się okaże, że nie robię błędów technicznych, nie umieszczam cytatów encyklopedycznych (no muszę tu nad tym popracować, troszkę się dostosować), potrafię kategoryzować itd. itp. - to wtedy może nawet sam poproszę. Teraz - na pewno jest za wcześnie. Ja potrzebuję czasu więcej wiele, niż inni. Liczę na zrozumienie. : Jak wyżej. Pozdrawiam! [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:20, 1 maj 2018 (CEST) ::Nie traktujmy samych siebie jak małych dzieci. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 10:32, 1 maj 2018 (CEST) == Wiedza encyklopedyczna == A czy chodzi Ci o jakiś szczegółowy przypadek, czy ogólnie masz uwagę do tego co robię? Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:55, 2 lut 2018 (CET) :: Ok, dopiero zobaczyłem, że chodzi o Rościszewskiego, tak? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:59, 2 lut 2018 (CET) ::: Piszesz, że Rościszewski, MO i to nie koniec katalogu... Proszę, dawaj mi znać, co jest nie tak od razu. Mam nadzieję, że zaczynam kumać czaczę. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 20:49, 3 lut 2018 (CET) : Dziękuję za odpowiedź. Muszę chyba trochę pomyśleć nad tym wszystkim. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:26, 11 lut 2018 (CET) == Zmiana prawa w Polsce == Witaj, piszę do Ciebie, bo liczę na spokój. Już zwracałem uwagę na trefne, jeśli chodzi o merytorykę, hasła o pogromach (są wymienione w haśle: Pogrom w Jedwabnem), zbudowanych na „wydmuszce” (wg recenzentów), jaką jest praca (?) nie-historyka Tryczyka. Ja swój pogląd już wyraziłem odnośnie tych haseł (przy jednym był dym). Abstrahując od nieprawdziwego i nienaukowego opisu przy tych hasłach, mam prośbę: zobacz, jak to się ma po noweli prawa dotyczącej IPN. Ja nie jestem prawnikiem, ale żeby ktoś się tego nie czepił. Proszę o to Ciebie jako jedynego aktywnego administratora. No, chyba że mam uderzyć do Baru. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 19:47, 7 lut 2018 (CET) : {{Ping|Patephon}} Co mogę powiedzieć? Nie jestem kierownikiem projektu. Jestem użytkownikiem, który ma uprawnienia realizować przyjętą politykę społeczności w zakresie kasowania stron i blokowania użytkowników. Bar wydaje się być właściwym miejscem na tego typu dyskusje. Ja w dyskusji nie mam zamiaru brać udziału. Po pierwsze ustawa jest tak niejasna, że bez utrwalonego orzecznictwa nie będzie można wyciągać wniosków na przyszłość. Po drugie grupa użytkowników przekonuje, że zasady, które ja uznaję za podwaliny projektów wiki i WC, nie są istotne w tym projekcie. W związku z tak fundamentalną różnicą zdań zadeklarowałem, że nie mam zamiaru tego żyrować. Martwcie się sami. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:39, 11 lut 2018 (CET) :: Rozumiem. Dziękuję! Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:24, 11 lut 2018 (CET) ==SDU== To teraz w ten sposób, poprzez blokady, będziesz forsować swoje zdanie na SDU? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:00, 12 lut 2018 (CET) : Mocny zarzut, ale nietrafny. Wojna edycyjna jest podstawowym powodem do blokady strony. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:15, 12 lut 2018 (CET) :: Byłby nietrafny, gdybyś przekazał rozstrzygnięcie sprawy innemu adminowi. Nie zrobiłeś tego. Zdajesz sobie sprawę, że uznanie za ważny głosu bez 100 edycji w momencie złożenia wniosku to będzie precedens? Coś takiego się jeszcze u nas nie zdarzyło. Podobnie jak blokowanie SDU przez tego samego użytkownika, który złożył wniosek. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 16:51, 12 lut 2018 (CET) : 1. Któremu adminowi? 2. Ten rzekomy precedens będzie zgodny z zasadami. 3. Zablokowanie SDU było efektem wojny edycyjnej, w której nie brałem udziału. Uznałem to za działanie konieczne i w sumie przyjazne tobie. Jeśli trzeba będzie jeszcze raz podjąć odważną decyzję to ją podejmę. Nie będę szukał administratorów, którzy nie są aktywni. Brak aktywności utrudnia podjęcie właściwej decyzji i nie chcę się za nikim chować. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:36, 12 lut 2018 (CET) : Napisz mejla do Jadwigi. Może odpowie. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:07, 12 lut 2018 (CET) == Administrowanie == Zwracam się do Ciebie z prośbą o podjęcie działań mających na celu powołanie nowych administratorów dla Wikicytatów. Ponad półtora miesiąca temu napisałem do 12 administratorów spośród 14 użytkowników posiadających tutaj taki status o określenie się w sprawie wykonywania ich obowiązków. Z 12 zareagowało 2 (dwóch). 10 milczących pozostaje nieaktywnych jeśli chodzi o jakiekolwiek edycje od wielu miesięcy, niektórzy od kilku lat. Dwóch, którzy się odezwali (jestem im wdzięczny za reakcję), też jest tutaj obecnych - niestety - symbolicznie. Faktycznym administratorem w polskich Wikicytatach jesteś jedynie Ty. Jakiejkolwiek by nie przykładać miary sytuacja ta jest trudna do przyjęcia. Należy to zmienić. W związku z tym sformułowałem prośbę przedstawioną na wstępie. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 18:24, 15 lut 2018 (CET) : Uprawnienia nadają biurokraci, bądź stewardzi na podstawie decyzji społeczności. Jak widać nic nie jest w moich kompetencjach. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 09:12, 16 lut 2018 (CET) * Ale proszę Cię, żebyś zainicjował postępowanie w tej sprawie. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:40, 16 lut 2018 (CET) : Nie wiem co mogę zrobić. Możesz zgłosić swoją kandydaturę na WC:PUA. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:38, 17 lut 2018 (CET) ** 1. Czy to nie dziwne, że jako administrator w sprawie załatwienia kluczowej dla projektu sprawy piszesz „Nie wiem co mogę zrobić”? Tyle razy podkreślałeś, jak to świetnie znasz projekt, jak wiele lat tu jesteś. Teraz trzeba załatwić ważną rzecz i rozkładasz ręce. Nigdy nie myślałeś o tym, że w pewnym momencie obok Ciebie potrzebny będzie drugi aktywny administrator? A przecież potrzebnych jest więcej niż dwóch. Nie zastanawiałeś się, jakie czynności należy podjąć, by zapewnić kontynuację rzetelnej obsługi administratorskiej? Wierzyłeś w jakąś cudowną ingerencję z zewnątrz, bez udziału uczestników Wikicytatów? Po raz trzeci proszę, byś zbadał i przedstawił Społeczności zasady wyłaniania nowych administratorów oraz uruchomił całą procedurę. Podejdź do sprawy odpowiedzialnie, po gospodarsku. Właśnie m.in. po to mamy administratorów. 2. Nie zamierzałem i nie zamierzam ubiegać się o funkcję administratora. Twoje stwierdzenie w tej sprawie miało być złośliwością? 3. Dlaczego, wbrew przyjętemu zwyczajowi, nie odpowiadasz na mojej stronie dyskusji, tylko na swojej? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:04, 18 lut 2018 (CET) == Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości. Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. <big>'''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie teraz!]'''</big> Możesz dowiedzieć się więcej na temat tej ankiety [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|na stronie projektu]]. Zobacz jak Twoje zdanie pomaga Wikimedia Foundation wspierać edytujących takich jak Ty. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu prywatności]] (po angielsku). Odwiedź naszą [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/Frequently_asked_questions|stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami]], aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-maili do użytkownika, do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]], aby usunął Cię z listy. Dziękujemy! </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 20:36, 29 mar 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17881402 --> == Cytat z Gowina == Tym razem wojnę edycyjną sam rozpocząłeś, bo to ty pierwszy cofnąłeś moją edycję. Źródło cytatu jest takie samo ja było wcześniej, czyli Radio Zet. Dodałem tylko link do niego i nazwisko dziennikarza, który rozmowę przeprowadził. Opis zaś stanowi niezbędny do pełnego zrozumienia cytatu kontekst zawierający same fakty, którym nikt nie zaprzecza. Kwestia wydatków Gowina, o której wspomniałeś, nie ma znaczenia dla obiektywizmu, bo koszt studiów dla rodziców dzieci zarabiających przeciętną płacę w Polsce jest taki sam, a czasami nawet może być wyższy. W świetle powyższych faktów i wielu poprzednich wydarzeń, to ty jesteś <s>żałosnym trollem</s> sztucznie wywołującym konflikty, który gdyby miał choć trochę honoru, już dawno sam zrzekłby się uprawnień administratora. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:43, 11 kwi 2018 (CEST) :Niestety, ale usuwając informację na temat wysokości zarobków Gowina nie pozwalasz czytelnikowi na rzetelną ocenę cytatu. Cytat w twojej wersji staje się bezwartościowym „michałkiem”. Nie ma to wiele wspólnego z neutralnością, a więcej ze stronniczą cenzurą usuwającą niewygodne fakty. W tym przypadku fakty tworzące kontekst cytatu nie pozwalają na dowolne interpretacje, a więc to podanie cytatu bez tego kontekstu jest przejawem stronniczości. Co do źródła, to Gość Radia Zet to audycja internetowa (W radiu jest tylko pięciominutowa zajawka). :Jaka społeczność uznała? Weź nie rozśmieszaj ludzi. Tamtego głosowania nie uznaję za ważne, od momentu, kiedy wzięli w nim udział zorganizowani przez ciebie na ostatnią chwilę admini widmo nieaktywni od 10 lat i jacyś nikomu nieznani userzy, co do których nie ma nawet pewności, że nie są twoimi pacynkami. Przyjmij wreszcie do wiadomości, że aktywna na co dzień społeczność Wikicytatów cię tutaj nie chce. Nikt z nas cię nie wybierał. Nie posiadasz już naszego zaufania. Nie życzymy sobie twojego „administrowania”. Przyjmij też do wiadomości, że to głosowanie będzie powtarzane aż do skutku. Odejdź i wstydu sobie oszczędź. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:35, 15 kwi 2018 (CEST) {{ping|Jadwiga}} Jak należy postępować z użytkownikami, którzy kwestionują decyzję społeczności i nie zamierzają współpracować z innymi użytkownikami? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:38, 15 kwi 2018 (CEST) : To ja poprosiłam o wyrażenie swojego zdania te dwie osoby, które się obecnie nie udzielają, ale które wniosły duży wkład w projekt, zwłaszcza, kiedy on się tworzył, dobrze go rozumieją i dlatego często w sprawach ważnych dla projektu - zasięgałam i zasięgam - ich opinii. Ja z kolei słyszałam, że to Ty, Mrnr, "organizowałeś" grupę do głosowania, pisząc maile do ewentualnych zainteresowanych. A kogo masz na myśli, pisząc "jacyś nikomu nieznani userzy" i dlaczego tak ich nazywasz? Jakby byli "nieznani nikomu", to nie mogliby brać udziału w głosowaniu (brak wkładu/niski wkład). I w tej sprawie proszę Cię o wytłumaczenie, dlaczego i kogo określasz jako "nieznanego nikomu" i jeszcze ewentualnie jako pacynkę Zero (pacynki to już w ogóle nie problem, bo można zgłosić do checka). Nie dopuszczalny na pewno jest styl wyrażania się Mnrnr. W innym projekcie na pewno byłby nie do przyjęcia. A wiedząc to, łatwiej sobie pozwalać na naganne zachowania. Natomiast jeśli chodzi o meritum, to też uważam, że kontekst, czyli podanie kwoty zarobków Gowina, jest potrzebny dla uchwycenia istoty cytatu. Więc tu się z Mnrn zgadzam. Wyrażam publicznie to zdanie, bo chciałam pokazać, że mimo, iż z Zero łączy nas wspólna praca dla dobra Wikicytatów i coś w rodzaju wikiprzyjaźni, to często różnimy się w swoich poglądach (w prywatnej korespondencji też przyszło nam to nieraz stwierdzać). Ale to nie ma znaczenia, po prostu, wyrażamy swoje zdanie i nie jest to powodem do kłótni, współpracujemy dalej. Bo ludzie się różnią w swoich poglądach i to nic złego. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczynają się zachowywać niegrzecznie - to tak delikatnie określam. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:23, 16 kwi 2018 (CEST) == Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Każda odpowiedź w tej ankiecie może pomóc Wikimedia Foundation ulepszyć Twoje doświadczenia w projektach Wikimedia. Jak dotąd wysłuchaliśmy 29% współautorów projektów Wikimedia. Ankieta jest dostępna w różnych językach i jej wypełnienie może zająć od 20 do 40 minut. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie.]''' Jeżeli już wypełniłeś tę ankietę, z góry przepraszamy za to przypomnienie. Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. <span class="mw-translate-fuzzy">Jeżeli chcesz wypisać się z listy adresatów przypomnień i informacji o kolejnych badaniach, wyślij e-mail do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>. Możesz też wysyłać do niego zapytania odnośnie tego badania. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu.]] Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu prywatności]] Wikimedia Foundation. Dziękujemy! </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 03:34, 13 kwi 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17888784 --> == Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Witaj! To jest ostateczne przypomnienie o ankiecie Wikimedia Foundation, która zakończy się '''23 kwietnia 2018 (07:00 UTC)'''. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie teraz.]''' '''Jeżeli już wypełniałeś tą ankietę - dziękujemy!''' Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. Aby wypisać się z przyszłych badań, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-mail do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. Na ten e-mail możesz wysłać również zapytania. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu.]] Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu Wikimedia Foundation w sprawie prywatności]]. </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 02:43, 20 kwi 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17888784 --> == [[Radca prawny]] == A czyje autorstwo proponujesz podać? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 22:43, 21 maj 2018 (CEST) == Nagłówek wypowiedzi postaci == Na Twoje pytanie odpowiedziałem w dyskusji artykułu [[Maria z Nazaretu]]. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 21:08, 6 cze 2018 (CEST) == CiociaDobraRada == Moim zdaniem [https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/CiociaDobraRada taki wkład] kwalifikuje użytkownika do blokady. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 20:56, 17 cze 2018 (CEST) == Miensny jezyk == Wydaje mi się, że to kolejny kandydat do blokady. Na razie [https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/Miensny_jezyk dwa wandalizmy] i żadnych innych edycji. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 08:01, 19 cze 2018 (CEST) == Opis edycji anulującej edycję == ; [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Ach,_ten_Andy!&curid=14374&diff=484418&oldid=484416 Anulowanie edycji] Ja bym jednak bardzo prosił o uzupełnianie opisu cofającej edycji o powód anulowania. Wiem, że ten powód był podawany we wcześniejszych edycjach. Wiem, że jest stosunkowo oczywisty i może się wydawać zbędny. Wiem, że odrobinę czasu więcej to zajmuje. A mimo to prosiłbym o podawanie opisu w każdej edycji, czy to wycofującej zmianę, czy jakiejkolwiek innej. <br/>''Nie ma wolności bez Solidarności. Nie ma anulowania bez opisywania.''<br />Z góry dziękuję uprzejmie. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 20:06, 29 cze 2018 (CEST) : {{ping|Maitake}} Korzystając z narzędzia "cofnij" nie ma możliwości na wpisanie powodu (inaczej niż w narzędziu "anuluj edycję"). Myślę, że narzędzie cofnij zostało stworzone do właśnie takich oczywistych powodów. Czemu ten był oczywisty? Bo autor został powiadomiony, był podawany wcześniej w zmianach, został podany po chwili w powodzie zabezpieczenia strony. Będę jak najrzadziej używał tego narzędzia. PS. To musiało być "Nie ma wolności bez solidarności", choć odniesienie polityczne było oczywiste. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:28, 30 cze 2018 (CEST) == [[Jidysz]] == Wpisując ten cytat miałem pewne wątpliwości. Przeważyło to, że informuje on o wprowadzaniu jidysz do prozy polskiej. Ale chyba masz rację co do tego, że tego zdania nie powinno być w omawianym artykule. Nie mam jednak pewności, czy powinieneś wprowadzać takie zmiany w trybie wycofywania. Wydaje mi się, że wycofuje się tylko wandalizmy. A to wandalizm nie był. Co Ty na to? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 11:51, 15 lip 2018 (CEST) * Po co odsyłasz mnie do informacji o wandalizmach, skora moja edycja nie była wandalizmem. Natomiast skoro piszesz "Nie znam żadnych ustaleń, że używa się tych trybów tylko do wandalizmów" to sięgnij do odnośnej strony Wikipedii (jak wiesz, posiłkujemy się nią w takich sytuacjach): https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Cofanie_zmian. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 12:11, 15 lip 2018 (CEST) == [[Rozdział Kościoła od państwa|Rozdział kościoła od państwa]] == Dlaczego po dokonanej przez Ciebie zmianie tytułu hasła (także w Wikipedii), "kościół" jest z wielkiej litery a "państwo" z małej? Państwo jest mniej ważne? Kościół jest ważniejszy? W tej frazie mówi się o kościele w sensie ogólnym, a nie o konkretnej wspólnocie religijnej. Pisownia z małej litery podkreśla partnerstwo obu podmiotów. Moim zdaniem wprowadzona przez Ciebie zmiana jest nieprawidłowa. Uważam, że powinieneś przywrócić poprzednie brzmienie. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 10:23, 16 sie 2018 (CEST) : {{ping|Ytabak}} Nie zmieniłem tytułu w wikipedii, tylko ujednoliciłem pisownię z tytułem. Po drugie nie ma takiej zasady, że coś pisane wielką literą jest ważniejsze od tego pisanego małą. Czy Niemiec jest ważniejszy od warszawiaka? Czy Prezydent RP (w znaczeniu urzędu) jest ważniejszy od papieża? A może Ojciec Święty jest ważniejszy od papieża? Nie ma takiej zasady. Zgodnie ze słownikiem: państwo (kraj) -wa, B.= M., Ms. -wie; państw: państwo polskie; Kościół (ogół wyznawców; organizacja; instytucja) -cioła, -ciele: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły wschodnie, Kościoły protestanckie (...). W znaczeniu instytucji, czy ogółu wyznawców (jak określiłeś kościele w sensie ogólnym) słowo Kościół jest pisane od wielkiej, nie tylko w nazwach własnych. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:31, 16 sie 2018 (CEST) * W ten sposób można wszystko uzasadnić. Hasło z takim tytułem zostało utworzone przez doświadczonego redaktora, dziesiątki razy było redagowane również przez osoby z doświadczeniem i przez nie akceptowane, w międzyczasie była modyfikacja, która nie zakwestionowała pisowni. I nagle Ty dokonałeś arbitralnie jedynie słusznej zmiany, bez jakiejkolwiek dyskusji. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 20:38, 16 sie 2018 (CEST) == Stagnacja == Na stronie Twojej dyskusji powtarzam pytania, które zadałem Ci w Barze w związku ze stagnacją Wikicytatów: Co zrobiłeś, by poprawić tutaj atmosferę, by zachęcić i zaktywizować użytkowników, w tym twoich kolegów administratorów, z których zdecydowana większość uaktywniała się w ciągu ostatniego roku wtedy, gdy trzeba było storpedować propozycje zmian. Czy zaproponowałeś jakiś projekt, jakąś akcję rozwojową? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:50, 30 wrz 2018 (CEST) : Zwrócę ci uwagę, że są to nasi koledzy administratorzy. Co mogę zrobić dla atmosfery? Powiedzieć, że działania prokuratorskie jej nie poprawiają. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:23, 30 wrz 2018 (CEST) == Zmiany przekładów Biblii w cytatach == * Widzę, że preferujesz przekład Biblii Tysiąclecia. Czy cytaty z niej są bardziej wiarygodne? Ja staram się odwoływać do różnych przekładów. Pozdrawiam [[Użytkownik:Koefbac|Koefbac]] ([[Dyskusja użytkownika:Koefbac|dyskusja]]) 19:23, 21 paź 2018 (CEST) : Tak, preferuję Biblię Tysiąclecia. Nie uważam, że którekolwiek z tłumaczeń jest bardziej wiarygodne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:32, 21 paź 2018 (CEST) :: Dlaczego zmieniasz przekład Biblii we wcześniejszych cytatach? Jeżeli lubisz cytować z Biblii Tysiąclecia korzystaj z niej w kolejnych przez siebie wstawianych cytatach. Pozdrawiam [[Użytkownik:Koefbac|Koefbac]] ([[Dyskusja użytkownika:Koefbac|dyskusja]]) 21:45, 21 paź 2018 (CEST) ::: Argumenty za: najpopularniejsze tłumaczenie, katolickie (najpopularniejsze wyznanie w Polsce), z języków oryginalnych. Ale to nie jest tak, że wszystko zmieniam na Tysiąclecia. Jeżeli dodałeś jakiś cytat z innego tłumaczenia, a ja go zmieniłem, to pamiętaj, że licencja, na której dodaje się wkład pozwala na wprowadzanie zmian. Nie należy ich jednak traktować osobiście. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:59, 21 paź 2018 (CEST) == Przynajmniej się starałem z tymi cytatami == Naprawdę się starałem.[[Użytkownik:Temuera|Temuera]] ([[Dyskusja użytkownika:Temuera|dyskusja]]) 12:17, 19 lis 2018 (CET)[[Użytkownik:Temuera|Temuera]] == Burger świra == Hej Jako że zajęło mi tak z 10 minut znalezienie [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dzie%C5%84_%C5%9Bwira&oldid=prev&diff=490412 tego] to czy jest jakaś inna możliwość żeby kolejna osoba się nie musiała zastanawiać co to? [[Użytkownik:PMG|PMG]] ([[Dyskusja użytkownika:PMG|dyskusja]]) 23:02, 19 gru 2018 (CET) : {{ping|PMG}} Na wstępie przepraszam, że usunąłem. Zrobiłem to w taki sposób, żeby cię o tym powiadomić. Zrobiłem gdyż z przyjętymi [[Wikicytaty:Zasady formatowania|zasadami]] nie linkujemy w cytatach. W tym przypadku można by zastosować pod cytatem Zobacz też: lub Zobacz też w Wikipedii: (choć uznane jest, żeby nie nadużywać linkowania do Wikipedii). Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:48, 20 gru 2018 (CET) == Greta Thunberg == Dlaczego więc jej nie skróciłaś/łeś, tylko ununęłaś/łeś? Poproszę o kopię. [[User:Grzegorz Wysocki|<span style="color:darkgreen; vertical-align:-3px; text-shadow: 3px 3px 3px rgba(0,0,0,0.1); font-size: 80%">&nbsp;⎛⎝Grzegorz Wysocki⎠⎞&nbsp;</span>]] 05:54, 25 gru 2018 (CET) * Pisałeś, że cytat był za długi. Mam zamiar to skrócić. Poproszę o link do zasady, która mówi o długości cytatu w Wikicytatach. [[User:Grzegorz Wysocki|<span style="color:darkgreen; vertical-align:-3px; text-shadow: 3px 3px 3px rgba(0,0,0,0.1); font-size: 80%">&nbsp;⎛⎝Grzegorz Wysocki⎠⎞&nbsp;</span>]] 16:56, 25 gru 2018 (CET) == Kasowanie == Takie kasowanie hasła [[Marek Kossakowski]] w trakcie pracy nad nim, trąci co najmniej brakiem kultury. Jeżeli będzie się to powtarzało, poproszę społeczność tego projektu o interwencję. [[User:Grzegorz Wysocki|<span style="color:darkgreen; vertical-align:-3px; text-shadow: 3px 3px 3px rgba(0,0,0,0.1); font-size: 80%">&nbsp;⎛⎝Grzegorz Wysocki⎠⎞&nbsp;</span>]] 02:06, 3 sty 2019 (CET) : {{ping|Grzegorz Wysocki}} Hasło łamało zasady projektu, które ustanowiła społeczność. Nie miałem więc wyboru. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 11:20, 3 sty 2019 (CET) == Kasowanie Wikicytaty Janusz Bieszk == --[[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]] ([[Dyskusja użytkownika:Pradeepwb|dyskusja]]) 19:33, 7 mar 2019 (CET) W trakcie pracy nad i po licznych poprawkach strona [[Janusz Bieszk]] została arbitralnie skasowana bez żadnego usprawiedliwienia. To jest jakaś zjadliwa samowola a nie służenie dobru społecznemu Wikicytaty i Wikipedia (strona również usunięta). Podejrzewam, to co o czym pisze Janusz Bieszk o Lechii i historii Polski w swoich popularnych książkach komuś nie jest na reke a nie formalne powody. Poprzednio ktoś sugerował poprawę formatowania, co uczyniłem i uzupełniłem o nowe dane; strona wyglądała już dobrze; niestety, to też się komuś nie podoba. Janusz Bieszk to popularny Autor książek historycznych. Już samo to jest solidną podstawą na przedstawienie jego poglądów na szerszym forum. Ale jeżeli ktoś do tego nie dopuszcza to to zakrawa na cenzurę. Krytycy tego Autora udowadniaja tylko swoja zawiść i brak rzeczowych argumentów. Zero słusznie uczynił. [[Użytkownik:Litwin Gorliwy|Litwin Gorliwy]] ([[Dyskusja użytkownika:Litwin Gorliwy|dyskusja]]) 20:46, 8 mar 2019 (CET) * Na jakiej podstawie to skasowanie jest "słuszne"?; logiczna tautologia "masło maślane" niczego nie wyjaśnia i nie może być słuszna.--[[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]] ([[Dyskusja użytkownika:Pradeepwb|dyskusja]]) 18:27, 9 mar 2019 (CET) Wykonałem jedynie decyzję społeczności. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:23, 8 mar 2019 (CET) * "Społeczność" to coś więcej niż paru kolegów popierających się nawzajem w zapędach cenzuralnych. W tym wypadku ponieważ trwa żywa i aktywna debata na temat książek Janusza Bieszka, konsekwencją skasowania tego popularnego Autora jest to, że ani Wikipedia ani Wikicytaty nie mają w tym swojego głosu. I to jest społeczne? W swojej edycji tego artykułu zabierałem się aby przedstawić następnie krytyczne opinie-cytaty na temat tego Autora i jego metod. A więc byłyby obie strony zagadnienia. W ten sposób społeczność w szerszym znaczeniu miałaby szansę wybrać co dla nich słuszne. Jak tego nie ma to powstaje duży znak zapytania jaka jest rola Wikipedia w tym temacie. Nie ma zadnego artykulu?, skasowane? Od razu narzuca się negatywne skojarzenie, że edytorzy coś albo przegapili albo są stronniczy. * Jako kompromis mogę zaoferować nową edycje tego Autora uwzględniając i dając równe szanse obu stronom zagadnienia (warunek encyklopedyczności).--[[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]] ([[Dyskusja użytkownika:Pradeepwb|dyskusja]]) 18:27, 9 mar 2019 (CET) *: Nie mogę być żadną stroną kompromisu. Uderza mnie natomiast stopień zaangażowania w to, żeby to hasło powstało mimo negatywnej opinii społeczności. Należy sobie odpowiedzieć czy jesteśmy odpowiednio obiektywni, żeby zajmować się konkretnym tematem w wikiprojektach. Nie służą one bowiem promowaniu kogo- czy czegokolwiek. Nie są również forami dyskusyjnymi. Proponuję znaleźć inne, bardziej odpowiednie miejsce. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:40, 9 mar 2019 (CET) *: Zaangażowanie jest raczej konieczne w tym czy innym zagadnieniu, inaczej co może powstać? Jak dotąd nikt z glosujących "usunąć" nie przedstawił ŻADNEGO argumentu merytorycznego dlaczego ten tekst powinien zostać usunięty. 27 lutego 2019, "zero" napisał "Osoba nieznana, bez dorobku"([https://pl.wikiquote.org/wiki/Wikicytaty:Strony_do_usuni%C4%99cia Strony_do_osunięcia]). Juz 1go-2go marca 2019 Wikicytaty [[Janusz Bieszk]] zostało usunięte, a wiec zaledwie po 3-4 dniach. Przesłanka, że popularny autor Janusz Bieszk jest "Osoba nieznana, bez dorobku" jest zupełnie fałszywa i nie może być brana poważnie jako spełnieniem warunku dyskusji wymaganej przez Wikicytaty przy usunięciu artykułu. Istnieje coś zupełnie odwrotnego, osoba jest znana i z dorobkiem 6-7 czytanych i dyskutowanych pozycji wydanych przez również bardzo znane wyd. Bellona. Wiec tej motywacji aby artykuł usunąć nie daje się oprzeć na fałszywej sugestii, że autor jest nieznany, skoro jest zupełnie odwrotnie. Dalego cały ten proces usunięcia też nie ma podstaw merytorycznych i formalnych zgodnych z Wikiquotes Policies. Według "Wikiquote:Policies and guidelines"([https://en.wikiquote.org/wiki/Wikiquote:Policies_and_guidelines Policies and guidelines]}, i "Wikiquote:Deletion policy" jest niezgodne z zamierzonymi celami Wikicytaty aby usunąć jakiś artykuł bezdyskusyjnie na podstawie samego tylko głosowania: '''"Be sure to give the reason why you think it should be deleted;"'''; "..you can assume at least seven days after the article is listed before the votes are tallied..", i '''"All candidate articles should be listed here at least seven days before the votes are tallied"'''(Wikiquote:Votes for deletion). Żaden z głosujących "usunąć" nie przedstawił podstawowej motywacji dlaczego zachodziła konieczność skasowania. Motywacja oparta na tendencyjnej i fałszywej przesłance się nie liczy. Na moje protesty i edycje artykułu tez nie było odpowiedzi i zaraz potem nastąpiła szybka kasacja. Nie było powodu do kasacji, i proces kasacji odbył się w trybie przyspieszonym. Takie nadużycia Wikiquote Policies powodują, ze istnieją silne podstawy do apelacji gdzie rola admina zostanie wyjaśniona.--[[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]] ([[Dyskusja użytkownika:Pradeepwb|dyskusja]]) 20:00, 11 mar 2019 (CET) Użytkowniku [[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]], artykuł został usunięty zgodnie z zasadami Wikicytatów, mamy prawo głosować i wyrażać swoje zdanie. To nie ma znaczenia, który administrator to wykonał, więc daj wreszcie spokój adminowi Zero. I sobie też daj spokój. Twoje nadmierne zaangażowanie świadczy o braku obiektywizmu. Stanowczo proszę Cię, abyś wreszcie zakończył ten temat, nic nowego swoimi kolejnymi wpisami nie wnosisz. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 18:39, 12 mar 2019 (CET) : Admin [[Administrator:Jadwiga|Jadwiga]], odpuściłbym to zagadnienie gdyby nie fakt, że właśnie nie zostały zachowane zasady z "Wikiquote:Policies and guidelines." To wynika jasno z tego, że odbyło się jedynie glosowanie bezdyskusyjne ze strony głosujących "usunąć" (zob: Strony do usunięcia - Janusz Bieszk). Potwierdził to jeden z głosujących, [[Uzytkownik:Maitake|Maitake]]: "Do pierona, nie wiedziałem, że można po prostu głosować. I po co ja się wygłupiam z tymi uzasadnieniami?" - istniało błędne przekonanie, że uzasadnienie usunięcia wpisu wiki-cytaty nie jest potrzebne. Czyli wymogu "'''Be sure to give the reason'''.." przedstawienia motywacji do usunięcia nie spełniono (nie mówiąc już o tym, że usuniecie odbyło się w trybie nadmiernie przyspieszonym). Jeśli chodzi o moje tzw "nadmierne zaangażowanie", to nie jest to jakieś merytoryczne zagadnienie a obiektywizm nie jest uzyskany z pracy jednej tylko osoby, to jest kwestia kolejnych edycji i dopracowania. Ściśle mówiąc jedynie zachowanie neutralności jest wymagana w Wikicytaty. W związku z tym usuniecie tego wpisu [[Janusz Bieszk]] powinno być wycofane, lub udostępnienie możliwości nowego wpisu w poprawionej wersji.--[[Użytkownik:Pradeepwb|Pradeepwb]] ([[Dyskusja użytkownika:Pradeepwb|dyskusja]]) 22:02, 12 mar 2019 (CET) * Ciąg dalszy "Kasowanie Wikicytaty Janusz Bieszk", tutaj..[https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja_u%C5%BCytkownika:Pradeepwb (Dyskusja nad niedopełnieniem warunków kasacji)] == Nieprawidłowa nazwa użytkownika == Konto [[Użytkownik:Wikicytaty|Wikicytaty]] kwalifikuje się do blokady ze względu na nieprawidłową nazwę. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 10:48, 23 mar 2019 (CET) == [[Stanisław Dziwisz]] i Franciszek (papież) == Proszę umożliwić edytowanie w/w haseł redaktorom z dorobkiem np. 50 nieusuniętych edycji. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 12:25, 31 mar 2019 (CEST) : {{ping|Ytabak}} Nie ma takiej technicznej możliwości. Nie lubię blokować czegokolwiek. Niestety są sytuacje, że inaczej się nie da. Te akurat hasła są pod obstrzałem wandala, z którym od dawna nie radzi sobie wikipedia i wikicytaty, a który zazwyczaj oznacza swój wandalizm opisem "nie lękajcie się prawdy". Jeśli masz coś do dodania to mogę ci umożliwić edycję na określony czas. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:20, 31 mar 2019 (CEST) :: Tak, chciałbym w obu hasłach zamieścić dane. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 18:15, 1 kwi 2019 (CEST) ::: Proszę umożliwić edytowanie hasła [[Stanisław Dziwisz]]. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:29, 15 cze 2019 (CEST) == Ad:Dyskusja użytkownika:Maitake == ;[https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_u%C5%BCytkownika%3AMaitake&type=revision&diff=495826&oldid=495741#bodyContent Ad:Dyskusja użytkownika:Maitake] Przepraszam, wydawało mi się, że podałem powód, choć może w niezbyt jasny sposób (o ile chodzi o tę stronę, którą oznaczyłem do skasowania dziś wieczorem). Strona była dobra, tylko nie wiedziałem, gdzie ją utworzyć, za bardzo się wzorowałem na Wikipedii. Postaram się w przyszłości wyrażać się w takich sytuacjach jaśniej. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 23:37, 22 kwi 2019 (CEST) * Jeszcze raz przepraszam, bo pomyślałem nie o tej stronie, o którą zapewne chodziło. Trudno mi powiedzieć, dlaczego na stronie dyskusji anonimowego użytkownika wstawiłem ek bez uzasadnienia, pewniem pomyślał, że to aż nadto oczywiste. Ale będę tego w przyszłości unikał. (We wpisie powyżej miałem na myśli stronę z ISBN, ale tam powód podałem). [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 23:41, 22 kwi 2019 (CEST) == Ad:Wikicytaty:Bar == ;[https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Wikicytaty%3ABar&type=revision&diff=493152&oldid=492813#bodyContent Ad:Wikicytaty:Bar] Czy konkluzja tej dyskusji została wpisana gdzieś do zasad Wikicytatów? Nie widzę jej, ale może źle szukam. Pozostawienie jej tylko w Barze to byłoby złe rozwiązanie, bo za jakiś czas może stamtąd zniknąć. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 22:22, 26 kwi 2019 (CEST) : {{ping|Maitake}} Nie. Temat w ogóle nie został przeze mnie skończony, bo usunąłem blok cytatów z mowy nienawiści, ale jeszcze nie z homofobii. Każdy cytat trzeba sprawdzić czy jest w innym miejscu. Nie chcę być podejrzewany o jakieś sympatie czy antypatie. O ile pamiętam, to po tej dyskusji zastanawiałem się czy to już zasada, czy jeszcze uzus. Jeśli czujesz, że zasada, to wpisz ją. Chyba nie mamy lepszego miejsca niż zasady formatowania. To w jakimś sensie można uznać za zasadę formatowania. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:21, 27 kwi 2019 (CEST) * Ha, to się ciekawa sytuacja zrobiła. Od początku tego roku ukazuje się ''Biuletyn Wikimedia Polska'' i w [https://pl.wikimedia.org/wiki/Biuletyn/2019-02#Wikicytaty numerze drugim, z lutego,] uznano, że „Społeczność Wikicytatów zdecydowała…”. — Tak czy owak ja nie sądzę, żeby należało jeszcze na jakieś głosy czekać, dwa miesiące to chyba dość (a dyskusję zawsze można wznowić, żeby ewentualnie obecny konsensus zmienić). W takim razie za kilka dni dopiszę tę regułę do zasad formatowania. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 19:12, 27 kwi 2019 (CEST) : {{ping|Maitake}} Wbrew temu co mi przypisywano, to nie mam skłonności do narzucania czegoś komukolwiek. Stąd może moja ostrożność. Do tej pory zasady tworzono przez głosowania. Jeśli jednak społeczność uważa, że zasada została przyjęta poprzez dyskusję (aklamację), to została przyjęta. PS. Osobiście uważam, że to bardzo dobra decyzja. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:52, 27 kwi 2019 (CEST) * Wątek został rozpoczęty 13 lutego, więc 13 maja będzie dokładnie trzy miesiące. Opinie wyrażone w Barze są na tyle jednoznaczne, że można je bez problemu uznać za głosy (w znaczeniu głosowania). Nie wiem, czy są odpowiednie zasady głosowań w Wikicytatach, ale jeśli nie, to głosowanie trwające kwartał po prostu musi wystarczyć. A oba głosy są na nie. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 23:01, 28 kwi 2019 (CEST) == [[Michał Targowski]] == Cześć. Wykorzystałem ten wywiad bo jest dosyć obszerny. Zastanawiałem się czy nie wstawić wszystkich cytatów z tego wywiadu i dopiero podać źródła ale tak jest chyba lepiej. --[[Użytkownik:Gungir1983|Gungir1983]] ([[Dyskusja użytkownika:Gungir1983|dyskusja]]) 17:58, 29 kwi 2019 (CEST) == Dziwne edycje == Użytkownik „Risto hot sir” wykonuje tylko jeden typ edycji, polegający na wstawianiu ilustracji do haseł, zwykle ilustracji niepotrzebnych, bo już jedna ilustracja jest, a ta druga bywa bardzo luźno związana z hasłem (np. [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Pieni%C4%85dze&diff=prev&oldid=496145 tutaj]). Poza tym zawsze daje opis ilustracji po angielsku, co już zupełnie sensu nie ma. Powycofywałem, ale działa tak nadal. Jakieś rady? [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 20:17, 30 kwi 2019 (CEST) :{{ping|Maitake}} Komunikacja w celu zrozumienia intencji. Wygląda na to, że to fiński pisarz, który ma nawet kadłubkowe hasło na swój temat. Jeśli nie chcemy podejmować trudu rozmowy, to proponuję wycofywać wszystko anulowaniem albo cofaniem edycji. Można mieć nadzieję, że dostając komunikaty zrozumie, że takie edycje nie są pożądane (choćby ze względu na opisy po angielsku). Jest jednak ryzyko, że Risto nastawia się na ilość edycji. Jeśli tak będzie, to będziemy się dalej zastanawiać. Też będę cofał niepożądane zmiany. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 02:04, 1 maj 2019 (CEST) == [[Grzech]] == Usunięcie mojej edycji to kolejny dowód złej woli z twojej strony (pisownia zaimka dostosowana do gustów odbiorcy niniejszych uwag). Nie jestem zaskoczony. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 21:08, 2 maj 2019 (CEST) : {{ping|Ytabak}} Cytat nie był powiązany z tematem. Poradziłem się innego aktywnego użytkownika. Nie traktuj wszytkiego tak osobiście. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:28, 3 maj 2019 (CEST) == [[Robert Biedroń]] == To teraz ja z prośbą o opinię. W powyższym haśle jest sekcja oddzielona komunikatem ostrzegającym o wulgaryzmach, a w tej sekcji trzy cytaty. Co w nich jest tymi „słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne”? W pierwszym ''ciota''? Bardzo obraźliwe, ale czy wulgarne? W trzecim ''bzykać''? Żartobliwe, na pewno nic z wulgarnością nie ma wspólnego. A w drugim? Przecież nie ''seksualny impotent''… Wszystkie trzy cytaty są mniej lub bardziej obraźliwe, ale czy którykolwiek zawiera coś wulgarnego? [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 17:26, 6 maj 2019 (CEST) : {{ping|Maitake}} W takim wypadkach polegam na słowniku PWN. Podaje, że słowo ciota jest określeniem pospolitym. Innych określeń nie sprawdzam, bo nie widzę powodów. Szablon do usunięcia. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:51, 6 maj 2019 (CEST) == Prośba == Proszę Ciebie o zabezpieczenie hasła [[Stanisław Dziwisz]] oraz strony [[Dyskusja użytkownika:Liceum]] z powodu wandalizmów. Pozdrawiam [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 16:33, 9 maj 2019 (CEST) * Dołączam się do powyższej prośby i jednocześnie proponuję, aby w przypadku kont zablokowanych <u>na stałe (bezterminowo)</u> blokować także bezterminowo stronę takiego użytkownika oraz stronę dyskusji takiego użytkownika, bo chyba nie ma potrzeby, aby były one edytowane przez kogokolwiek, a są tylko obiektem wandalizmów. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 20:22, 9 maj 2019 (CEST) *: {{ping|Maitake}} Jeśli konto jest zablokowane na stałe, to ma to sens. Moja wiara w możliwość nawrócenia się każdego człowieka powoduje, że bardzo niechętnie blokuję kogokolwiek, czy cokolwiek bezterminowo. Ale zachęcam do wzięcia odpowiedzialności i wypracowania swojej polityki :) Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:59, 10 maj 2019 (CEST) ** Dodaję podkreślenie do swojej poprzedniej wypowiedzi, bo istotne jest właśnie zablokowanie na stałe. W przypadku użytkownika Liceum widzę komunikat [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?limit=50&title=Specjalna%3AWk%C5%82ad&contribs=user&target=Liceum&namespace=&tagfilter=&start=&end= „To konto jest globalnie zablokowane”], więc chyba problemu nie ma. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 16:56, 10 maj 2019 (CEST) **: {{ping|Maitake}} Widziałem informację o blokadzie globalnej, ale chyba nie widzę na jak długo jest. Natomiast z tym użytkownikiem nie mam problemu, bo jest to jedno z wcieleń trolla "nie lękajcie się". Mam nadzieję, że kiedyś dorośnie. PS. staram się Ciebie ośmielić :) Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:27, 10 maj 2019 (CEST) == Świętokrzyskie3 == Odnośnie [https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja_u%C5%BCytkownika:%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie3#Ostrze%C5%BCenie tego] pragnę zwrócić Twoją uwagę na to, że również wikipedia ma z tym użytkownikiem [https://pl.wikipedia.org/w/index.php?limit=50&title=Specjalna%3AWk%C5%82ad&contribs=user&target=%C5%9Awi%C4%99tokrzyskie3&namespace=&tagfilter=&start=&end= taki sam] problem i obawiam się, że bez zablokowania użytkownika się tego problemu i tutaj nie rozwiąże. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 15:34, 1 cze 2019 (CEST) : {{ping|Zmiany Solarne}} Dzięki za info. Widziałem, że był tam wielokrotnie blokowany. Projekty są powiązane, ale oddzielne. Mieliśmy wiele cierpliwości dla tego użytkownika, ale się skończyła. Wierzę, że nie zrobi już ani jednej bezsensownej edycji. Jak zawiedzie moją wiarę, to rozwiążę problem na kilka miesięcy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:43, 1 cze 2019 (CEST) == Chętny do blokady == [[Użytkownik:Astrofaza]] – nowe wcielenie starego wandala. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 19:46, 17 cze 2019 (CEST) : Dzięki. Ogromnie bawi mnie zapał tego wandala. Zablokowanie trwa kilka sekund i daje dziką przyjemność. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:10, 17 cze 2019 (CEST) * [[Użytkownik:DobraZmiana]] to dokładnie to samo.<br />A przy okazji: skoro w kółko dodaje ten sam tekst (''Obecnie jest martwym trupem i przebywa na cmentarzu…''), to czy nie można by zastosować filtru nadużyć? Nie wiem, jak się tym operuje, ale w Wikipedii działa dość dobrze. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 22:49, 19 cze 2019 (CEST) Ciekawi mnie czy jest on obdarzony rozumem i moralnością? [[Użytkownik:Chudek Krzysztof|Chudek Krzysztof]] == [[Samuel Pereira]] == A jakie argumenty przytoczyłeś? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 20:32, 26 cze 2019 (CEST) * Gdzie jest sformułowany wymóg, by tytuły źródeł cytatów były neutralne? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 22:53, 27 cze 2019 (CEST) ** No właśnie. Zasada „neutralnego punktu widzenia”, jak się wydaje, ma na gruncie Wikicytatów niewielkie zastosowanie, jeśli jakiekolwiek. Każdy sąd człowieka lub grupy ludzi jest jakoś stronniczy, przedstawia opcję, której ktoś może nie podzielać. Zgodnie z Twoim pomysłem, jeśli np. godna zacytowania wypowiedź jakiegoś wybitnego literata znajduje się w jego książce noszącej według Twojej opinii nieneutralny tytuł, to nie można go zacytować z tej książki (nawet gdyby dostał za nią Nagrodę Nobla). Dopuszczalne jest tylko zacytowanie go z jakiegoś innego źródła, które takiego niepoprawnego tytułu nie posiada (np. z recenzji tej książki). [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 17:10, 29 cze 2019 (CEST) == Spurek == Hej, jasne, ja się Wikicytatów ciągle uczę, więc tym bardziej dziękuję za to wyjaśnienie :) . Pozdrawiam! [[Użytkownik:TR|TR]] ([[Dyskusja użytkownika:TR|dyskusja]]) 12:20, 5 lip 2019 (CEST) == "Hasła na granicy" == * Przeczytaj dokładnie mój wpis. Dotyczy on Twojego zarzutu: "Tworzysz hasła na granicy". Podaj takie hasła. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 21:08, 19 lip 2019 (CEST) == Praktyki cenzorskie == Stosujesz praktyki cenzorskie. Wrócę do sprawy w okresie pourlopowym. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 12:45, 4 sie 2019 (CEST) : {{ping|Ytabak}} Z nas dwóch to ty oceniasz wypowiedzi pod względem politycznym lub obyczajowym. Ustalono, że tego nie robimy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:39, 4 sie 2019 (CEST) ==Osoby sławne i zasłużone== Na początek dla jasności sytuacji zaznaczę, że to nie ze mną toczysz wojnę edycyjną, bo to nie ja przywróciłem ten cytat. Ale w sumie to też nie rozumiem, czemu Michał Kozłowski jest dla Ciebie nieencyklopedyczny. Gdzie wg Ciebie jest ta granica między występowaniem w mediach, a byciem znanym, sławnym? Tytuł naukowy też ma nie mieć znaczenia, bo wyobrażam sobie, że większość profesorów jest szerzej nieznanych. Chciałbym też wiedzieć, co to dokładnie oznacza, że ktoś jest zasłużony? Teraz już trzeba mieć nobla, żeby się znaleźć na Wikicytatach? No i mogę służyć dziesiątkami przykładów jak bardzo jesteś uznaniowy przy usuwaniu cytatów. Np. usunąłeś cytat Willa Cuppy'ego ze strony o Katarzynie II https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Katarzyna_II&type=revision&diff=499034&oldid=470760 jako "z osoby nieznanej" ale już na stronie o [[rewolucja francuska|rewolucji]] tego samego autora zostawiłeś, usuwając tylko Kozłowskiego. Jakim kryterium tutaj się kierowałeś? Jeden cytat podobał Ci się bardziej od drugiego? Czy ten sam Will Cuppy na stronie o rewolucji francuskiej jest sławny i zasłużony, a na stronie o Katarzynie II już nie? Mógłbym dać wiecej takich przykładów, lae nie mam teraz na to czasu. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:59, 12 sie 2019 (CEST) :Jakoś nie martwiła Cię ta walka o lepszy świat, kiedy protestowałem przeciwko nałożonej na Ciebie blokadzie. Pytania, które zadałem w poprzednim wpisie nie były retoryczne. Ja naprawdę na podstawie naszych obecnych zasad nie potrafię stwierdzić, gdzie zaczyna się encyklopedyczność danego autora. Wytłumacz mi dlaczego T. Smolińska albo M. Sobczak są encyklopedyczni, a Michał Kozłowski nie? Chyba nie chcesz zasugerować, że Twoja bystrość obniża się albo wzrasta zależnie od tego, kto zamieszcza dany cytat. Myślę, że wypracowanie bardziej precyzyjnych zasad pozwoliłoby uniknąć wielu sporów w przyszłości. A co do Twojej walki z cytatami Willa Cuppy’ego, to chyba czeka Cię jeszcze sporo pracy: [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?search=Cuppy&title=Specjalna%3ASzukaj&go=Przejd%C5%BA&ns0=1] To samo jeśli chodzi o innego autora uznanego przez Ciebie za „nieznanego”: [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?search=Jos%C3%A9%20Mar%C3%ADa%20L%C3%B3pez%20Ruiz&title=Specjalna%3ASzukaj&fulltext=1&ns0=1] :Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 11:09, 13 sie 2019 (CEST) :: Rozróżniam przestrzeń główną od przestrzeni dyskusji. W przestrzeni dyskusji dyskutuję, szukam rozwiązań. I doceniam fakt, że byłem dawnymi czasy głównym beneficjentem twojej walki z ówczesnymi "zamordystami". Dziś sam jestem zamordystą. I staram się znaleźć jakieś ramy. To nie jest łatwe. W angielskich wikicytatach wytyczne mówią o cytowalności. To jest prawdziwe kryterium. Nie chodzi o to, kto mówi, tylko czy to się przytacza. Jeśli ktoś mi wskaże, że tą wypowiedź Kozłowskiego się cytuje, to wysyłam podziękowania i staję się obrońcą tej wypowiedzi. Bo chodzi o to, żeby to nie były po prostu wypowiedzi. Tu chyba nie grupa profesorska jest najlepszym przykładem, a grupa publicystów. Niby taki publicysta jest ok, ale tak wiele z siebie wypluwa, że ciężko uznać wszystko co napisze jako wartość dla WC. A znam takich co by zalali publicystami. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 11:39, 13 sie 2019 (CEST) :W takim razie poddaj tę zasadę cytowalności pod dyskusję w Barze, a jak nie będzie sprzeciwu, to warto byłoby ją wpisać do zasad. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:07, 13 sie 2019 (CEST) ::Jak dla mnie może być to równie dobrze zasada zwyczajowa, czyli taka nigdzie nie zapisana słowo w słowo. Ważne, żeby została omówiona i przyjęta przez społeczność. Chętnie zapoznam się ze zdaniem innych, bo sam mam, co do tej cytowalności pewne wątpliwości. Np. czy jej wprowadzenie przy cytatach autorów „wątpliwych encyklopedycznie”, kiedy będą przechodziły tylko te ich opinie, które „się cytuje”, nie obniży znacząco jakości Wikicytatów? Czy nie będzie to oznaczało, że te cytaty, co odbiły się szerokim echem będą tak naprawdę zbiorem opinii najbardziej skrajnych, uproszczonych, wulgarnych i płytkich merytorycznie danego autora? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 10:30, 20 sie 2019 (CEST) == Community Insights Survey == <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> '''Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!''' Cześć {{PAGENAME}}, Fundacja Wikimedia pragnie poprosić cię o Twoją opinię w ankiecie na temat doświadczenia związanego z {{SITENAME}} i fundacją. Celem tego badania jest dowiedzieć się w jaki sposób Fundacja wspiera twoją pracę na wiki i jak możemy to zmienić lub poprawić w przyszłości. Twoje przemyślenia będą miały bezpośredni wpływ na obecną i przyszłą pracę Fundacji Wikimedia. Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) wypełnienie tej ankiety]'''. Jest ona dostępna w różnych językach. Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności] (w języku angielskim). Znajdź [[m:Community Insights/Frequent questions|więcej informacji o tym projekcie]]. [mailto:surveys@wikimedia.org Napisz do nas] jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety. Z wyrazami szacunku, </div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 16:34, 9 wrz 2019 (CEST) <!-- Wiadomość wysłana przez User:RMaung (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19352874 --> == Reminder: Community Insights Survey == <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> '''Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!''' Cześć {{PAGENAME}}, Kilka tygodni temu zapraszaliśmy Cię do wypełnienia ankiety Community Insights. Jest to coroczne badanie społeczności na całym świecie, organizowane przez Wikimedia Foundation. Chcemy dowiedzieć się jak bardzo nasza praca wspiera wiki. We are 10% towards our goal for participation. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś naszej ankiety, możesz pomóc nam osiągnąć nasz cel! '''Twój głos ma dla nas znaczenie.''' Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) wypełnienie tej ankiety]'''. Jest ona dostępna w różnych językach. Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności] (w języku angielskim). Znajdź [[m:Community Insights/Frequent questions|więcej informacji o tym projekcie]]. [mailto:surveys@wikimedia.org Napisz do nas] jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety. Z wyrazami szacunku, </div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 21:14, 20 wrz 2019 (CEST) <!-- Wiadomość wysłana przez User:RMaung (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19395141 --> == [[Produkt krajowy brutto]] == Dzień dobry, szkoda, że to się nie dzieje z automatu, więc może umknąć, jak się robi ręcznie. Byłbym w każdym razie wdzięczny na przyszłość za odnotowanie na mojej stronie, że toczy się DNU nad PKB. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 15:56, 23 wrz 2019 (CEST) : {{ping|Niegodzisie}} Proponuję dodaj SDU do obserwowanych. Mam nadzieję, że nie traktujesz dyskusji na temat hasła osobiście. Moje działania zawsze mają na celu promowanie cytatów, które są cytowane przez innych, a nie traktowane subiektywnie jako interesujące. Projekt rozwija się w kierunku "dodam coś, co mnie zainteresowało, może zainteresuje kogoś innego", albo wręcz "zacytuję coś, co mnie przekonało, przekonam i innych". Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:11, 23 wrz 2019 (CEST) :: Dziękuję. Nie, chodzi mi o kwestię czysto techniczną, o której warto z myślą o innych wikipedystach pomyśleć na przyszłość. Nie mam nawyku zaglądania na Wikicytatach do obserwowanych, bo wysiłki skupiam na Wikipedii. Więc mogłem o tej dyskusji dowiedzieć się dopiero po jej zakończeniu. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 19:21, 23 wrz 2019 (CEST) ::: {{ping|Niegodzisie}} Mogłoby się tak wydarzyć. Jednak technicy też skupiają się skupiają na wikipedii i nawet nie wiem kogo pytać. Jeśli wiesz z kim porozmawiać, to przekaż naszą prośbę. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:35, 23 wrz 2019 (CEST) == Do przyblokowania == Moim zdaniem [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?target=DobraBokha&namespace=all&tagfilter=&start=&end=&limit=50&title=Specjalna%3AWk%C5%82ad wkład tego użytkownika] kwalifikuje go do zablokowania na zawsze (nowe wcielenie starego wandala, jeśli pamiętasz go jeszcze). [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 13:01, 4 paź 2019 (CEST) == Reminder: Community Insights Survey == <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> '''Podziel się swoim doświadczeniem w ankiecie!''' Cześć {{PAGENAME}}, Zostało już tylko kilka tygodni na wypełnienie ankiety Community Insights! We are 30% towards our goal for participation. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś naszej ankiety, możesz pomóc nam osiągnąć nasz cel! Dzięki tej ankiecie Wikimedia Foundation uzyska opinie na temat tego, jak dobrze wspiera Twoją pracę na wiki. Wypełnienie zajmie tylko 15-25 minut, a ma bezpośredni wpływ na jakość udzielanego przez nas wsparcia. Poświęć, proszę, 15 do 20 minut na '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_0pSrrkJAKVRXPpj?Target=CI2019List(other,act5) wypełnienie tej ankiety]'''. Jest ona dostępna w różnych językach. Ta ankieta jest udostępniana przez zewnętrzną usługę i [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Community_Insights_2019_Survey_Privacy_Statement podlega następującym postanowieniom dotyczącym prywatności] (w języku angielskim). Znajdź [[m:Community Insights/Frequent questions|więcej informacji o tym projekcie]]. [mailto:surveys@wikimedia.org Napisz do nas] jeżeli masz pytania, lub jeśli nie chcesz otrzymywać w przyszłości wiadomości dotyczących tej ankiety. Z wyrazami szacunku, </div> [[User:RMaung (WMF)|RMaung (WMF)]] 19:04, 4 paź 2019 (CEST) <!-- Wiadomość wysłana przez User:RMaung (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=CI2019List(other,act5)&oldid=19435548 --> == [[Piotr Szczęsny]] == Witaj, dziś jest rocznica dramatycznego aktu samospalenia tego człowieka, pozwoliłem sobie przytoczyć pełną treść jego manifestu (którego fragmenty były już wcześniej w wikicytatach). Uważam, że przez rozmiar rozszerzenia hasła Piotr Szczęsny, mogła by ta zmiana kwalifikować się do rubryki czy wiesz... z przykładowym pytaniem: ...przeciwko czemu protestował '''[[Piotr Szczęsny]]''' przed Pałacem Kultury? Pomożesz to umieścić? [[Użytkownik:LukaszKatlewa|LukaszKatlewa]] ([[Dyskusja użytkownika:LukaszKatlewa|dyskusja]]) 09:49, 21 paź 2019 (CEST) :{{ping|LukaszKatlewa}} Mogę pomóc i pomagam. Należy dokonać zmiany w szablonie Szablon:Czy_wiesz. Niestety treść całego oświadczenia nie będzie mogła zostać w haśle. Jeżeli nie zostanie dokonany wybór cytatów, to usunę w całości. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:37, 21 paź 2019 (CEST) == Arkadiusz Sobczyk == Bardzo szkoda, że uznałeś te cytaty za nieodpowiednie. I tak starałem się wyciągnąć esencję z całego wywiadu, który ma 14 stron A4. Czy są jakieś wytyczne, kiedy cytat jest za długi i kiedy za dużo pochodzi z jednego tekstu czy opierasz się jedynie na własnym wyczuciu? Co do poprawionych przez Ciebie dywizów, chciałbym zauważyć, że dokładnie takie znaki zostały użyte w oryginalnym tekście. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 11:09, 27 paź 2019 (CET) Dziękuję. Trochę pozwoliło mi oto rozjaśnić. Będę starać się kierować tymi wskazówkami. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 16:27, 27 paź 2019 (CET) == Kategoria:Zasłużeni Działacze Kultury == Planujesz coś z tym zrobić [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Kategoria:Zas%C5%82u%C5%BCeni_Dzia%C5%82acze_Kultury&action=edit&redlink=1]? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:58, 4 lis 2019 (CET) == Jan Śpiewak - aktywność == Trafna uwaga. Kandyduje w wyborach samorządowych, mocno przymierzał się też do krajowych. W niektórych wywiadach (np. z Mazurkiem) sam się też tak definiował. Dodałem stosowną kategorię. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 17:37, 11 lis 2019 (CET) * Już poprawiłem. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 22:46, 11 lis 2019 (CET) == Zmiana uprawnień == Cześć, dzięki za zmianę uprawnień. Co się z tym wiąże? [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 09:40, 24 lis 2019 (CET) : {{Ping|Niegodzisie}} Twoje edycje są automatycznie oznaczane jako przejrzane i masz możliwość oznaczania edycji innych jako sprawdzone. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:31, 24 lis 2019 (CET) == Blokada == Dlaczego zablokowałeś [https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/194.28.13.5 ten] adres IP? Z tego co widzę w jego wkładzie on nie wypisywał bzdur, a je co najwyżej rewertował. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 20:28, 1 gru 2019 (CET) : {{ping|Zmiany Solarne}} Mój błąd. Bardzo mi wstyd. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:01, 1 gru 2019 (CET) == Uprawnienia == Dzięki za włączenie mi uprawnień patrolującego. Chciałbym się dowiedzieć o możliwość nadania mi ich na stałe. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 19:12, 4 gru 2019 (CET) : {{ping|Zmiany Solarne}} Będzie to naturalna konsekwencja. Mam taki zwyczaj, że wpierw nadaję na 30 dni. Potem jeśli nie ma przeciwwskazań bezterminowo. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:18, 7 gru 2019 (CET) * Hej, dasz mi bezterminowe uprawnienia? Dzisiaj mi się kończą te czasowe. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 08:36, 29 gru 2019 (CET) : {{ping|Zmiany Solarne}} Na razie jednak nie. Czemu to dla ciebie takie ważne? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:19, 29 gru 2019 (CET) Jak już mam uprawnienia tymczasowo, to przydałoby się je mieć na stałe. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 13:43, 29 gru 2019 (CET) == Filtr nadużyć == Ten dziwny użytkownik jest automatycznym mechanizmem wspomagającym ochronę projektu przed wandalizmami. Nigdy go nie używaliśmy w Wikicytatach, ale jest [https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Rejestr/Filtr_nadu%C5%BCy%C4%87 używany] w Wikipedii. A [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Filtr_nadu%C5%BCy%C4%87 tutaj jest opis] tego mechanizmu. Zbędne najlepiej było wyłączyć-zablokować. [[Użytkownik:Sp5uhe|sp5uhe]]&nbsp;<sup>[[Dyskusja użytkownika:Sp5uhe|dyskusja]]&nbsp;[[Specjalna:Wkład/Sp5uhe|edycje]]</sup> 21:15, 9 sty 2020 (CET) : to jest powazny problem; na wszystkich wikipedoiach nie mozna niektore slowa podac a przez to "wandale" wygrywaja![[Specjalna:Wkład/154.68.5.151|154.68.5.151]] 03:18, 14 sty 2020 (CET) == Do zabezpieczenia == Proszę o zabezpieczenie strony [[Jan Sztaudynger]]. W haśle wszystkie edycje spod IP to wandalizmy, [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Jan_Sztaudynger&action=history historia zmian] zmienia się w śmietnik. [[Użytkownik:Zmiany Solarne|Zmiany Solarne]] ([[Dyskusja użytkownika:Zmiany Solarne|dyskusja]]) 19:42, 19 sty 2020 (CET) == Dołęga-Mostowicz (cudzysłowy w nazwach wydawnictw)== Przy Twoich uzasadnionych korektach redakcyjnych w cytatach z tego hasła, nie rozumiem jednak kasowania cudzysłowów w nazwach wymienionych wydawnictw (T.W. "Rytm", T.W. "Rój"). W odpowiednich hasłach Wikipedii (sprzężonych przecież z Wikicytatami) opatrzone są one (podobnie jak inne tego rodzaju) cudzysłowem i taka postać zapisu uważana jest za jedynie poprawną. Czyżby te dwa projekty różniły się tak regułami pisowni? I czemu miałoby to praktycznie służyć, stwarzając jedynie wątpliwość u odbiorcy, a dodatkową uciążliwość dla wykonawcy? - [[Użytkownik:Cyborian|Cyborian]] ([[Dyskusja użytkownika:Cyborian|dyskusja]]) 18:26, 9 lut 2020 (CET) : {{ping|Cyborian}} Spieszę wyjaśnić, że tego typu poprawy nie są zmianami typu konieczne, a jedynie mają na celu ujednolicenie formatowania. Wikipedia i wikicytaty to osobne projekty i choć wychodzą z jednego pnia, to mogą wystąpić różnice, szczególnie w formatowaniu. Wikicytatowe zasady formatowania nic nie mówią czy ten element nazwy wydawnictwa należy zapisywać w cudzysłowie czy nie. Nie znam dyskusji z wikipedii, ale w katalogu Nukat można spotkać następujące zapisy: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Nasza Księgarnia, "Nasza Księgarnia", Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia. Łapiąc pierwszą książkę z półki widzę w tym samym wydaniu Wydawnictwo Sport i Turystyka i Wydawnictwo "Sport i Turystyka". Z tego należy wyciągać wniosek, że jest duża dowolność w tym temacie. Można powiedzieć, że w wikicytach na zasadzie zwyczaju "zapadła decyzja", że "jedynie poprawną" formą jest forma bez cudzysłowu. Można by umowę zmienić, ale wydaje się, że zysk z tego żaden, a nakład pracy ogromny. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:03, 9 lut 2020 (CET) * Toteż ostatnio, żeby sprawy bardziej nie komplikować, zastosowałem już pisownię bez cudzysłowów. Jakkolwiek nadal nie pojmuję całkiem niepotrzebnego różnicowania i tego jakże "polskiego" rozchwiania przepisów zamiast wspólnie/zgodnie przyjętej normy. Tym bardziej, że w Wikicytatach zauważyłem dotąd brak jednolitości, przy występujących tu i tam obydwu formach (choć w przypadku ewentualnej standaryzacji nakład pracy istotnie byłby ogromny!). Dziękuję Ci za obszerną odpowiedź i pozdrawiam. - [[Użytkownik:Cyborian|Cyborian]] ([[Dyskusja użytkownika:Cyborian|dyskusja]]) 17:20, 10 lut 2020 (CET) == mam rozne ciekawe zlote mysli w skoroszycie == jak je opublikowac na glowmych stronach, jest ogolna strona krotich zlotych mysli? jest tu strona gdzie moge przemowic do wszystkich administratorow? :{{ping|Stwozherbate}} Skorzystaj z [[Pomoc:Spis treści]] Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:43, 9 mar 2020 (CET) : na rozmowie juliusz slowacki, nie wymazuj znow, to zaden forum; dodalem wazna siec, ktora sie tyczy wieszczow! : dopisz tam kilka slow dla bezpieczenstwa linku! : ladnie cie jeszcze raz zapytam, odpisz tan pod zetelnum linkiem dlaczego wymazalses ze bylo 3 i 4 wieszczow?!!!! == Zasada dystansu == Czy mógłbyś przytoczyć brzmienie tzw. zasady dystansu? [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 14:15, 10 kwi 2020 (CEST) :{{ping|Ytabak}} Polecam [[Wikicytaty:Zasady formatowania]], a w wolnych chwilach [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są]]. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:15, 10 kwi 2020 (CEST) == Kultura wypowiedzi i sprawy powiązane == W dyskusji nad wnioskiem o usunięcie hasła [[Pandemia COVID-19]] sformułowałeś pod moim adresem wypowiedź, która nie respektuje zasad kulturalnego zachowania się. Napisałeś: "Proszę zapoznaj się w jakim projekcie bierzesz udział. (...) Przecież możesz wspomóc wikinews, można także realizować się poza projektami wikimediów." Fraza ujęta w pozory grzeczności, a w istocie obraźliwa. Czy chcesz kogoś stąd się pozbyć? Czy to jest właściwy sposób odnoszenia się do innych uczestników tego projektu? Czy to jest podejście zgodne z założeniami (etyką) Wikipedii? Wielokrotnie w ten sposób i gorszy odnosiłeś się do dokonujących cennego wkładu redaktorów, co przyczyniło się do ich odejścia lub radykalnego zmniejszenia aktywności. Napisałeś też do mnie: "W artykułach umieszczamy jedynie istotne wypowiedzi osób sławnych lub zasłużonych bądź też słowa w jakiś sposób zakorzenione w kulturze. Nie akceptujemy cytatów z przeciętnego Kowalskiego, albo wypowiedzi z osób sławnych, ale które nie niosą żadnej wartości poznawczej". Wobec tego proszę Cię o zagłębienie się w tę wypowiedź i o konsekwentne stosowanie się do niej. Ja się do niej stosuję (zresztą będę musiał obejrzeć ostatnio zamieszczone przez Ciebie cytaty, by zapoznać się z ich wartością). I jeszcze jedno: do kogo będę mógł się regulaminowo odwołać w przypadku sporu z Tobą? Od długiego czasu jesteś tutaj jedynym faktycznie czynnym administratorem, co ma znaczenie w kontekście podejmowanych przez Ciebie arbitralnych działań. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 16:17, 11 kwi 2020 (CEST) : {{ping|Ytabak}} Odnoszę wrażenie, że nie odmawiasz mi formy grzeczności, jednocześnie masz zastrzeżenia do treści, która jest w twojej ocenie niegrzeczna. Nie możesz się spodziewać, że będę miał taką opinię, żeby się tobie podobała. Grzeczność jako posłuszeństwo rozumie się w przypadku dzieci. Jeśli traktujesz mnie w relacji dorosły-dziecko, to faktycznie będę "niegrzecznym dzieckiem". Moje działania i wyrażane opinie są formułowane w interesie projektu. Nie znam ciebie i nie mam żadnej opinii na twój temat. Mogę jedynie odnosić się do twoich edycji i wypowiedzi. Chcesz działać w interesie projektu, to działaj. Jeżeli twoje działania mają się rozmijać z interesem projektu, to odejdź. Nie zamierzam cię namawiać do odejścia. Namawiam cię do zrozumienia istoty projektu. Poproszono mnie raz o odpowiedź, jaki jest sens istnienia wikicytatów w dobie internetu. Sens jest. Należy trzymać się celu w jakim wikicytaty powstały i dobrze uźródławiać. Przepisywać internetów nie ma sensu. Niestety (piszę to z pełną świadomością) do wikicytatów przez lata dołączało wielu użytkowników, którzy realizowali nie misję wikicytatów, a swoją własną misję. Misję polegającą na propagowaniu własnego światopoglądu. W wikipedii jest wyraźne "nie przedstawiamy twórczości własnej". Gdyby przełożyć to na wikicytaty, to wychodzi, że możemy przytaczać jedynie cytaty, które są powszechnie cytowane. Cytowalność jest podstawowym kryterium wytycznych angielskich wikicytatów. Powinniśmy wszyscy współpracować. Łatwiej jest współpracować gdy zna się zasady projektu czy interesuje się siostrzanymi projektami wiki. Interesujesz się zasadami, gdy one zaczynają ci przeszkadzać (co w twoim odbiorze znaczy, że ja ci przeszkadzam). Odpowiadając na twoje pytanie: w przypadku sporu regulaminowo nie możesz się nigdzie odwołać. W wikicytatach nie ma komitetu arbitrażowego. Spory pomiędzy użytkownikami są rozstrzygane przez zainteresowanych, przy ewentualnej pomocy innych użytkowników. Jeżeli jednak twoje pytanie nie dotyczyło sporu, tylko zażalenia na moje działania związane z uprawnieniami administratorskimi, to możesz w takim przypadku zwrócić się do innego administratora. Nie jest prawdą, że jestem jedynym aktywnym. Ostatnio edytowali: Jadwiga, MariuszR, Oola11. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:40, 11 kwi 2020 (CEST) :: Odmawiam Twojej wypowiedzi walorów grzeczności – zechciej czytać uważnie. Staraj się też rozumieć to, co sam piszesz ("można także realizować się poza projektami wikimediów"). Jeśli to nie jest forma wyganiania stąd użytkownika, to co to jest? Albo nie wiesz, co piszesz, albo chcesz się teraz wycofać ze swoich słów. Do stwierdzenia na temat "relacji rodzic-dziecko" się nie odnoszę, bo to jest jakiś Twój problem. Masz ciasną wizję tego projektu, co próbowało Ci już wyjaśnić wiele osób, ale reprezentujesz upór godny lepszej sprawy. Mimo tego zawężenia na szczęście cytatów tutaj przybywa i nie jesteś jednak w stanie wiele zaszkodzić. Projekt jest poważniejszy i ambitniejszy niż Twoje wyobrażenia i wszystko wskazuje na to, że będzie się dalej rozwijał mimo Twojego oporu. Ty swoją działalność nazywasz strzeżeniem zasad, podczas gdy jedynie – obok pożytecznych działań sprzątających – starasz się aktywność redaktorów wtłoczyć w ramy swojego światopoglądu. Efekty są jednak mocno ograniczone. Niewątpliwie masz osiągnięcia w psuciu tutaj atmosfery. Znamienne jest także to, że użytkownicy zamieszczają tutaj wiele tekstów o tym samym charakterze i wartości, co moje, i Ty przechodzisz wobec nich obojętnie, natomiast od czasu do czasu atakujesz moje. Piszesz, że inni administratorzy są tu czynni. Skoro tak, to nie zastanowiło Cię, że nikt z nich nie zrobił w stosunku do moich edycji tego, na co Ty sobie czasem pozwalasz? Jeśli chodzi o rozpatrywanie sporów to myślę, że w ramach projektów Wikipedii możliwe jest rozwinięcie procedur na potrzeby Wikicytatów. Muszą istnieć instrumenty eliminujące działania arbitralne. Może będzie okazja nad tym pomyśleć. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 23:23, 12 kwi 2020 (CEST) ::: Twoje sposoby manipulowania rozmową są nazbyt widoczne. Dla przykładu "przyczyniło się do ich [redaktorów] odejścia lub radykalnego zmniejszenia aktywności", "próbowało Ci już wyjaśnić wiele osób". Piszesz co ci pasuje i nie zadajesz sobie trudu, żeby to jakkolwiek uzasadnić. Przyjmuję to jednak z pokorą, jednocześnie pamiętając, że jak Ytabak powiedział, że tak jest, to pewne jest to, że Ytabak tak powiedział. Ale uciekam od jakichś słownych przekomarzanek. Nie jestem tym zainteresowany. Obchodzi mnie jedynie projekt. Komentuję, to co widzę, nie komentuję tego, co nie widzę. Dostałeś poparcie jednego użytkownika i czujesz się mocny. Zachęcam do głębszej analizy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:40, 13 kwi 2020 (CEST) == [[Prawda]] == Moja wiedza o Wikicytatach jest nikła, pojawiam się tutaj głównie dla uzupełnienia cytatami artykułów, które piszę w Wikipedii. Dlatego bardzo proszę o objaśnienie edycji, jakiej dokonałeś w haśle „Prawda”, gdyż najwyraźniej nie znam jakichś zasad czy reguł. Po pierwsze, według opisu zmian anulowałeś wyłącznie moją edycję, a jednak zniknął też poprzedni cytat dodany spod jakiegoś IP. Czy było to zamierzone, czy to wypadek przy pracy? Po drugie, anulowałeś ją z powodu braku źródeł. Jaki jest cel takiej decyzji, skoro chyba ponad połowie cytatów z tego zbioru o prawdzie brakuje przypisów? Tutejsze zasady pozwalają na tak wybiórcze wycinanie treści? Czy ja też mogę udać się do jakiegoś hasła i według własnych upodobań część cytatów bez źródeł wyrzucić, a część zostawić? Po trzecie, ten sam cytat jest obecny w haśle głównym o postaci ([[Tytus Chałubiński]]) i ma tam źródło. Czy to nie wystarcza, a jeżeli nie, dlaczego nie można tego przypisu po prostu skopiować do artykułu o prawdzie? I jeszcze czwarta rzecz, już mniej związana z tematem — po przejrzeniu grup użytkowników widzę, że niektórzy mają uprawnienia „patrolującego”. Co to daje, skoro (jak zauważyłem) nie ma tutaj systemu wersji przejrzanych, i czy warto starać się o taki status? Wybacz, jeżeli moje pytania wydały Ci się obcesowe, ale naprawdę jestem tu nowicjuszem i nie bardzo wiem, czego oczekiwać; próbuję posługiwać się analogiami z Wikipedią, ale nie są one wystarczające, a strony pomocy przeważnie okazują się ubogie w treść. Z góry dziękuję za pomoc. [[Użytkownik:Marcowy Człowiek|Marcowy Człowiek]] ([[Dyskusja użytkownika:Marcowy Człowiek|dyskusja]]) 11:36, 4 maj 2020 (CEST) : {{ping|Marcowy Człowiek}} W pewnym momencie przyjęto, że wszystkie nowo dodawane cytaty muszą mieć źródło. Cytaty dodane wcześniej pozostają. Użyłem przycisku anuluj edycję i taki był opis, który zapomniałem zmienić. Projekt jest zalewany fraszkami Wierzchowskiego i usuwamy je z niektórych haseł. Te fraszki pozostają w haśle Leszek Wierzchowski. Generalnie projekt polega na dodawaniu wartościowych cytatów, więc usunięcia są zupełnym marginesem. W uzasadnionych przypadkach cytaty mogą zostać usunięte (brak źródeł, niespełnienie wymogów projektu itp.). Jest system stron przejrzanych, ale widzą go tylko użytkownicy z uprawnieniami patrolującego. Zachęcam do edycji. Warto zapoznać się z Wikicytaty:Zasady formatowania i Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są. Jeżeli możesz przywrócić cytat dodając źródło to bardzo cię o to proszę. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 03:27, 5 maj 2020 (CEST) :: Dziękuję za wyjaśnienia. Cytat przywróciłem z przypisem. Wskazane przez Ciebie strony czytałem już wcześniej, były stosunkowo przydatne, ale nie rozwiały wszystkich możliwych wątpliwości. Co do podawania źródeł — po przejrzeniu kilku haseł stwierdziłem na podstawie uzusu, że kiedy cytat jest potwierdzony przypisem na stronie jego autora, zwykle nie powiela się już tego przypisu przy pojęciach abstrakcyjnych — a jeżeli patrolujący uważa inaczej, to skopiowanie go w sumie nie jest dużo bardziej czasochłonne niż anulowanie edycji. Oczywiście, na przyszłość postaram się stosować do tutejszych zwyczajów. Jeszcze w kwestii patrolujących: czy dobrze rozumiem, że dla czytelników nie czyni to żadnej różnicy (wszystkie dodane cytaty są od razu widoczne) i ten mechanizm ma tylko służyć pomocą doświadczonym użytkownikom w ustalaniu, którym stronom ewentualnie warto uważniej się przyjrzeć? [[Użytkownik:Marcowy Człowiek|Marcowy Człowiek]] ([[Dyskusja użytkownika:Marcowy Człowiek|dyskusja]]) 10:21, 5 maj 2020 (CEST) ::: {{ping|Marcowy Człowiek}} Co do patrolowania to tak można powiedzieć. Co do źródła - nie wiedziałem o tym, że gdzieś źródło jest podane. Jak mam czas, to szukam źródła nawet na zewnątrz, a jak nie mam czasu, to jest w omawianym przypadku. Istnienia uzusu nie mogę potwierdzić. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:00, 5 maj 2020 (CEST) :::: Gdybym miał kiedyś dalsze pytania, dam znać, ale na razie wszystko jasne. Dziękuję za pomoc. [[Użytkownik:Marcowy Człowiek|Marcowy Człowiek]] ([[Dyskusja użytkownika:Marcowy Człowiek|dyskusja]]) 23:08, 5 maj 2020 (CEST) == Dyskusja:Juliusz Słowacki == W dyskusji do artykułu Wikicytaty na temat Słowackiego ktoś umieścił niepokojący link (chyba wirusik). Wygląda na wandalizm. Nie mam w tym projekcie uprawnień by to posprzątać. Czy mógłbyś pomóc? [[Użytkownik:WolfgangNihil|WolfgangNihil]] ([[Dyskusja użytkownika:WolfgangNihil|dyskusja]]) 20:14, 9 maj 2020 (CEST) : zero, tobie o tym bylko milion raz napisane, ze to nie jest wandalizm a kto to wogole jest wolfangnihil, prawdozpowobnie ant-sa-tan o ktorym ci nie raz mowilem pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja_u%C5%BCytkownika:Zero#czas_utowrzyc_wikiquote_administrators_notice_board, to absolutnie nie jest wandalizm, tylko wytlumaczenie dlaczego info o 4eh wiezczow zdjoles! facet stworzyl konto tylko poto zeby ci glupoty napisac a ty jak ryba na chaczyk i ma cie, cap!@ [[Użytkownik:Stwozherbate|Stwozherbate]] ([[Dyskusja użytkownika:Stwozherbate|dyskusja]]) 23:21, 9 maj 2020 (CEST) == Do blokady [[Specjalna:Wkład/Astrochillout]] == Hej! Piszę do Ciebie w tej sprawie, ponieważ wydajesz się najbardziej aktywnym administratorem na Wikicytatach. Pozdrawiam, [[Użytkownik:RoodyAlien|RoodyAlien]] ([[Dyskusja użytkownika:RoodyAlien|dyskusja]]) 19:30, 10 maj 2020 (CEST) == [[Adam Harasowski]] == Dziękuję za merytoryczne uwagi. Wątpliwości nieco podobne sam miałem i dlatego autorów obu cytatów, Katarzynę Fuksę i Davida May, nie zaznaczyłem od razu na czerwono (jako encyklopedycznych). Cytat Maya wydawał się kapitalny dla pokazania sylwetki bohatera - Adama Harasowskiego. Pewnie dlatego Fuksa sama go cytowała in extenso w wymienionej książce. Po kolejnym zastanowieniu myślę, że May z pewnością nie jest encyklopedyczny, bo nie ma znaczącej twórczości, i jeżeli jest to warunkiem bezwzględnym, to oczywiście trzeba go wykreślić. Inaczej cytowalibyśmy myśli każdego. Natomiast Katarzyna Fuksa jest dla mnie uznanym autorem-muzykologiem od chórów, Polonii i samego Harasowskiego, jest też n.p. autorem innej książki, którą cytuję (przypis 22, wydana przez KUL) w [https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Harasowski głównym biogramie]. Myślę więc, że dr Fuksę należy oznaczyć na czerwono. Tutaj jest jej [https://katalogi.bn.org.pl/discovery/search?query=any,contains,Katarzyna%20Fuksa&tab=LibraryCatalog&search_scope=NLOP_IZ_NZ&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP&offset=0 bibliografia w Bibliotece Narodowej]. Proszę o komentarz. Pozdrawiam - [[Użytkownik:Henry39|Henry39]] ([[Dyskusja użytkownika:Henry39|dyskusja]]) 09:59, 13 maj 2020 (CEST) == Łamańce językowe == Dałbyś radę zabezpieczyć stronę [[Łamańce językowe]]? Wszystkie edycje strony spod IP to wandalizmy, a anonimowi nie wykonują tam żadnej merytorycznej edycji. [[Użytkownik:Tylko Nauka|Tylko Nauka]] ([[Dyskusja użytkownika:Tylko Nauka|dyskusja]]) 14:28, 3 cze 2020 (CEST) == Wandal == Cześć! Zauważyłem, że listy administratorów jesteś jedynym aktywnym. Podsyłam Ci w takim razie najnowszego wandala. [[Użytkownik:91.145.159.111]] męczy się z [[Ewolucja]]. Pozdrawiam! [[Użytkownik:Nadzik|Nadzik]] ([[Dyskusja użytkownika:Nadzik|dyskusja]]) 16:22, 26 cze 2020 (CEST) == informowanie autora w razie SDU == Dzień dobry, chciałbym ponownie zwrócić uwagę na problem nieinformowania autora o zgłoszeniu artykułu do usunięcia. Dopiero zobaczyłem, że usunięto [[System podatkowy w Polsce]] oraz [[Podatek od towarów i usług]]. Nie mam pretensji o samo usunięcie, tylko o niepowiadamianie o rozpoczęciu dyskusji, przez co nie miałem szansy poznać zarzutów, odnieść się do nich i ewentualnie poprawić cytaty. [[Użytkownik:Niegodzisie|Niegodzisie]] ([[Dyskusja użytkownika:Niegodzisie|dyskusja]]) 13:25, 26 wrz 2020 (CEST) : {{Ping|Niegodzisie}} Przy tworzeniu strony domyślnie wiki proponuje obserwowanie tworzonego hasła. Także każdy następny autor ma możliwość obserwowania stron i bycia powiadamianym o wprowadzanych zmianach w tym umieszczaniu szablonu SDU. Mogę na tym jedynie ubolewać, ale roboty jest tu tyle, a rąk tak mało, że nie mam czasu na kurtuazję. W mojej ocenie w przedmiotowych hasłach nie było co poprawiać. Wikicytaty to nie jest zbiór przypadkowych cytatów, czy zbiór krótkich wypowiedzi, które podobają się temu czy innemu redaktorowi, albo co gorsza uważa je za słuszne. Wikicytaty to ma być zbiór cytatów, które żyją, które są cytowane, na które ktoś się powołuje. Polecam przeczytać w angielskich wikiquote wytyczne o cytowalności. Dają dużo do myślenia. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:02, 27 wrz 2020 (CEST) == Humor z zeszytów szkolnych == Proponuję na razie nie rozbudowywać tego hasła. Istnienie tego hasła musi zostać poddane pod dyskusję, gdyż hasło będzie zbiorem cytatów z osób nieznanych. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:08, 31 paź 2020 (CET) Rozumiem Twój punkt widzenia - wiele wpisów na WikiCytatach należy do zbioru "cytatów osób nieznanych". Weźmy pod uwagę na przykład przysłowia polskie - brak autorów, a jednak figurują. Chciałbym rozbudować to hasło i dodawać nowe wpisy, które będą miały przypisane rzetelne źródła. Key222 [[Dyskusja użytkownika:Key222|πiσ]] 00:25, 01 lis 2020 (CET) == ad [[Grecja]] == Postać tej wypowiedzi istotnie zaostrzona, bo podyktowana rozgoryczeniem, że większość współtwórców z nowego/młodszego pokolenia tak właśnie pojmuje te Wikicytaty (zwłaszcza w niektórych sferach tematycznych) - jako swoiste forum polityczno-propagandowe ludzi zainteresowanych prócz politykowania głównie ekonomią, pieniądzem, zyskiem i komercją. Miałem tu na celu jedynie potrząśnięcie świadomością ewentualnych odbiorców tej wypowiedzi, czyli "pobudzić sumienia", jak by powiedział poeta. A ponieważ dziś nowa cenzura stanowi, że w ogóle nie należy ganić (można tylko chwalić i przyklaskiwać), skorzystałem z formy zbiorowej, nie raniąc konkretnie/imiennie nikogo. A dyskusja może i byłaby potrzebna, ale czy istotnie coś by dała? Myślę, że natychmiast znalazłoby się iluś obrońców nonsensu i dyskutowanie zamieniłoby się w zaciekłe bicie piany (ten od wieków ulubiony sport Polaków) - jak to zresztą stale obserwuję w naszej rodzimej Wikipedii. Pozdrawiam - [[Użytkownik:Cyborian|Cyborian]] ([[Dyskusja użytkownika:Cyborian|dyskusja]]) 12:16, 23 lis 2020 (CET) ==[[Szczepan Szczykno]]== źródło: http://www.mokmarki.pl/aktualnosci/archiwum/579-31-grudnia-2020-zmarl-szczepan-szczykno [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 12:17, 4 sty 2021 (CET) ==Center== Dzięki za informację, nie wiedziałam. Swoją drogą to dość mocno zakłóca moje poczucie estetyki, nie przeczę, że wyrosłe również z przyzwyczajeń. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 11:35, 27 lut 2021 (CET) Super, dzięki za informację. Jak to stosować teraz, domyślam się, że np. w art. [[Artur Dziurman]] jest już "po nowemu"? [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 12:30, 6 mar 2021 (CET) Gdzie są zebrane te nowe szablony? [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 12:37, 6 mar 2021 (CET) A nie wiesz, gdzie te szablony są zebrane? Czy nie są i po prostu aby się dowiedzieć, trzeba zajrzeć do nowego art. i stąd się dowiedzieć, jak nowy szablon wygląda. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 15:09, 6 mar 2021 (CET) Dziękuję za informacje. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:13, 7 mar 2021 (CET) ==[[Przypadek]]== Jak to jest, że u mnie na zegarze jest 01.34, a edycja w OZ jest zapisana godzinę wcześniej? Zrzut edycji pozwolę sobie przysłać w weekend (sama tego jednak nie zrobię). [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 01:37, 19 mar 2021 (CET) : {{ping|Jadwiga}} Ustawienia czasu są w preferencjach w zakładce wygląd. Twój czas może się różnić od czasu serwera, a pewnie ten jest w OZ. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 09:12, 19 mar 2021 (CET) == Inteligencja emocjonalna (książka) == wkleiłam po konflikcie edycji, mam nadzieję, że niczego nie obcięłam z Twojej edycji. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 16:33, 7 kwi 2021 (CEST) == globalny wandal na W == https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/72.255.5.48 Natychmiast skasuj to co edytowałem to są ciężkie przestępstwa i naruszenia prywatności niewinnego człowieka!!! == Cześć Zero, == dlaczego się od kilku dni nie odzywasz? [[Specjalna:Wkład/185.172.241.184|185.172.241.184]] 09:09, 30 maj 2021 (CEST) : Cześć 185.172.241.184. Wszystko w porządku. Nikt mnie o nic nie pytał. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:34, 31 maj 2021 (CEST) == Agnieszka Woźniak Starak == Hej, czy mógłbyś przenieść stronę [[Agnieszka Szulim-Badziak|Agnieszki Szulim-Badziak]] do Agnieszki Woźniak-Starak? Z góry dziękuję. + [[Paulina Smaszcz-Kurzajewska|Paulinę Smaszcz]], [[Małgorzata Rozenek|Małgorzatę Rozenek]] i [[Monika Zamachowska|Monikę Richardson]]. == Bono == Witam. Proszę o zablokowanie edycji niezablokowanym tej strony. Wielokrotne usuwanie cytatów (sam też je przywracałeś. == Cytaty bez źródeł == Hej! Gdzieś na wiosnę w Barze zadałem pytanie w ww. kwestii i wtedy mi odpowiedziałeś, że "Dawno, dawno temu podjęto decyzję, że wszystkie nowo dodawane cytaty muszą mieć źródło, a wcześniej dodane podlegały pod abolicję". Możesz zapodać linkę do tego "dawno, dawno", bo znowu przypadkiem trafiłem na cytat bez źródeł. [[Użytkownik:Ency|Ency]] ([[Dyskusja użytkownika:Ency|dyskusja]]) 20:40, 8 lis 2021 (CET) :{{ping|Ency}} Będzie z 10 lat. Poszukam. Tak naprawdę, to po takim czasie należy dalej się nad nimi zastanawiać. Nie można czekać w nieskończoność z dodaniem źródła. Jeśli są wątpliwości, a nie ma źródła pierwotnego, to zawsze jest to mocny argument za usunięciem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:46, 8 lis 2021 (CET) ::{{ping|Ency}} Zdaje się, że chodzi o tę dyskusję: [[Wikicytaty:Bar/Archiwum005#Nieuźródłowione|Nieuźródłowiowione]]. Informacja o obowiązku podawania śródeł "ukryta" jest w [[Wikicytaty:Zasady_formatowania#Zasady_ogólne|Zasadach formatowania]]. [[Użytkownik:Neutralizr|Neutralizr]] ([[Dyskusja użytkownika:Neutralizr|dyskusja]]) 23:15, 8 lis 2021 (CET) == How we will see unregistered users == <section begin=content/> Cześć! Otrzymujesz tę wiadomość, ponieważ jesteś administratorem w jednym z projektów Wikimedia. Obecnie, kiedy ktoś edytuje stronę, nie będąc zalogowanym, w historii wyświetla się jego adres IP. Jak być może już wiesz, nie będziemy mogli tego robić w przyszłości. Jest to decyzja prawników Fundacji Wikimedia, spowodowana zmianami w przepisach o ochronie prywatności w internecie. Zamiast adresu IP będziemy wyświetlać maskowaną tożsamość. Ty jako administrator{{gender:{{ROOTPAGENAME}}||ka|(-ka)}} '''będziesz nadal {{gender:{{ROOTPAGENAME}}|mógł|mogła|mógł/mogła}} zobaczyć oryginalne IP'''. Utworzymy nowe uprawnienie, przeznaczone dla osób, które potrzebują widzieć pełen adres, aby walczyć z wandalizmami, spamem itp. bez uprawnień administratorskich. Patrolujący będą mogli zobaczyć fragment IP również bez tego uprawnienia. Pracujemy również nad [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation/Improving tools|lepszymi narzędziami]], wspierającymi w walce przeciwko nadużyciom. Jeśli jeszcze o naszych działaniach nie {{gender:{{ROOTPAGENAME}}|czytałeś|oczytałaś|czytałeś(-aś)}}, możesz się z nimi [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|zapoznać na Meta]]. Aby nie przegapić technicznych zmian na wiki, możesz [[m:Global message delivery/Targets/Tech ambassadors|zasubskrybować]] cotygodniowe wydania [[m:Tech/News|Tech News]]. Mamy [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation#IP Masking Implementation Approaches (FAQ)|dwa pomysły]] na implementację maskowania adresów IP. '''Chętnie poznamy twoją opinię'''. Daj nam znać [[m:Talk:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|na stronie dyskusji]], co sądzisz na ich temat i tego, który pomysł się sprawdzi lepiej na twojej wiki, teraz i w przyszłości. Możesz napisać w swoim języku. Sugestie są dostępne od października, a ostateczną decyzję podejmiemy po 17 stycznia. Dziękujemy. /[[m:User:Johan (WMF)|Johan (WMF)]]<section end=content/> 19:18, 4 sty 2022 (CET) <!-- Wiadomość wysłana przez User:Johan (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Johan_(WMF)/Target_lists/Admins2022(6)&oldid=22532666 --> == pozwoliles z innymi administratorami na straszne zniewazanie najwiekszego polaka jana pawla 2 przez obcokrajowcow, oprocz jednego ktory go bronil a podziekowales mu przez stale go zablokowanie!!! == to zrodlo zniszczyles, dlaczego? pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Laborem_exercens&action=history to co wy administratorzy robicie jest szczyt swinstwa, brak szacunku, brak wiedzy na wszelkie tematy, przezucilem zrodlo na strone dyskusji! : Wersja angielska nie jest źródłem dla polskich wikicytatów. Oryginał był napisany łaciną. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:08, 16 sty 2022 (CET) == [[Nie lubię poniedziałku]] == Chyba znów trzeba będzie zabezpieczyć. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 07:43, 24 kwi 2022 (CEST) == Problemy nowicjusza == Działam w innych projektach wiki, chcę zacząć i tu. Czy jest u was jakieś poradnik dla takich jak ja? Pierwsze kroki, gdzie mam zacząć edytować etc. Pozdrawiam serdecznie [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 21:16, 3 maj 2022 (CEST) :{{ping|SkrzydlatyMuflon}} Zasady i zalecenia są wymienione na [[Wikicytaty:Portal społeczności|portalu społeczności]]. Śmiało edytuj strony. Najwyżej będziemy dostosowywać do przyjętych zasad formatowania. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:40, 3 maj 2022 (CEST) ::Jeszcze Cię pomęczę ;). Jakie uprawnienia ma patroller? Skoro każda edycja od razu od publikacji jest już w manie. [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 00:33, 4 maj 2022 (CEST) ::{{ping|SkrzydlatyMuflon}} Patrolujący automatycznie oznacza jako sprawdzone własne edycje. Może także ręcznie oznaczać niesprawdzone edycje innych użytkowników. Użytkownicy z uprawnieniami widzą w ostatnich zmianach, które edycje są sprawdzone, a które nie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:07, 4 maj 2022 (CEST) == Ukrycie treści wulgarnej edycji == Normalnie pisałbym na Pda, no ale cóż co projekt to inny obyczaj. [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Tomek_piasecki_lol&curid=66453&action=history] [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 23:30, 31 maj 2022 (CEST) :Wydaje się, że najlepiej było wstawić szablon <nowiki>{{ek}}</nowiki> Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:03, 1 cze 2022 (CEST) == Smocza spɛrma dwadzieścia jeden trzydzieści siedem! == Użytkownik do zablokowania. Pozdrowienia, [[Użytkownik:Bacus15|Bacus15]], [[Dyskusja użytkownika:Bacus15|dyskusja]] 15:32, 26 cze 2022 (CEST) == Grupowe zgłaszanie haseł na SDU == Hej. Dziękuję za zrozumienie. Dla uproszczenia po prostu usunąłem swoje wpisy (wpis z IP również jest mój, system mnie niespodziewanie wylogował), najwyżej później dodam ponownie. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 11:51, 28 lip 2022 (CEST) == [[Tomasz Lenz]] == Usuwanie takich stron na podstawie kryteriów czasu jest moim zdaniem raczej zbyt arbitralne, tym bardziej bez żadnej dyskusji i powiadamiania. Cringe. EOT. [[Użytkownik:Matlin|Matlin]] ([[Dyskusja użytkownika:Matlin|dyskusja]]) 20:42, 2 sie 2022 (CEST) == Ciachanie za długich cytatów == Hej, Napotkałem na taką stronę - [[John Ball]]. Nie mam doświadczenia w usuwaniu tekstu w tym projekcie. Czy te "cytaty", nie są za długie? Jaka jest twoja opinia? [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 13:09, 18 sie 2022 (CEST) :Z prawa cytatu, wielkości strony maszynopisu itd. wyprowadziłem własną zasadę, że cytat musi mieścić się w 1000 znaków wraz ze spacjami. Nie jest to oficjalna zasada projektu/społeczności. W przytoczonym haśle wszystko spełnia tę granicę. Nie ma jednak wątpliwości, że dobry cytat, to krótki cytat. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:40, 18 sie 2022 (CEST) == Przywrócenie Jarosław Kaczyński == Witaj, będę się trzymał tej zasady. Miesiąc już minął, jest to wypowiedź niezmiernie ważnej osoby w państwie, na temat dotykający każdego mieszkańca, dotyczy też czołowej partii opozycyjnej i zagranicy. Proszę Cię o przywrócenie usuniętego cytatu Jarosława Kaczyńskiego, przytaczanego przez największe telewizje jak TVP i TVN oraz czołowe gazety jak np. Rzplita. [[Użytkownik:LukaszKatlewa|LukaszKatlewa]] ([[Dyskusja użytkownika:LukaszKatlewa|dyskusja]]) 15:34, 25 sie 2022 (CEST) :Zachęcam zrób to sam. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:57, 25 sie 2022 (CEST) == Źródła w artykułach o grach komputerowych == Hej, Zadałem już to pytanie na Discordzie Wikimediowym i @[[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] odesłał mnie do Ciebie. Zastanawiałem się nad tworzeniem na Wikisłowniku nowych artykułów zbierających cytaty z gier komputerowych. Czy wystarczy jeśli jako źródło podam tytuł gry komputerowej z której wziąłem dany cytat? Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 19:07, 5 wrz 2022 (CEST) :Postaram się pomóc na ile potrafię. Formalnie wydaje się, że nazwa gry powinna być tak dobrym źródłem jak nazwa filmu, czy piosenki. Zastrzegam jednak, że nie nadążam za postępem w grach komputerowych, ale z drugiej strony pewnych rzeczy nie da się nie zauważyć. Nazwa gry wydaje się wystarczającym źródłem jeśli jesteśmy w stanie w rozsądnie prosty sposób zweryfikować dany cytat, natomiast obecne rozbudowanie gier powoduje, że zweryfikowanie nie jest proste czy szybkie. Wypowiedzi bohaterów w pewien sposób są generowane losowo, a w pewien sposób są zależne od naszych poczynań. Jeżeli jednak będziemy umieszczać cytaty, które mają dużą cytowalność (są często powtarzane), to trochę nam problem się rozwiąże. Powyższe to moja opinia. Społeczność o ile wiem nie wypowiadała się w temacie gier komputerowych. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:18, 5 wrz 2022 (CEST) :Zupełnie przeoczyłem, że pisałeś o wikisłowniku. Wypowiadałem się na temat wikicytatów. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:40, 5 wrz 2022 (CEST) ::Akurat to o Wikisłowniku to moja pomyłka, miałem na myśli oczywiście Wikicytaty :) Nie wiem w jaki sposób ten błąd popełniłem :) Ale dzięki wielkie za informacje :) --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:06, 7 wrz 2022 (CEST) == Osamotnione cytaty == Hej, Znalazłem kilka cytatów Bizmarcka poza artykułem głównym: [[Krwią i żelazem]], [[Nie pójdziemy do Canossy]], [[Do Monako!]]. Czy tak powinno być? Jakiś relikt przeszłości? Pozdrawiam [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 13:48, 7 wrz 2022 (CEST) :Cytaty, które są tak istotne, że mają własne strony, tym bardziej powinny być w haśle głównym. Osobne hasła tworzy się jeśli wymagają one większego opisu. Nie chcę tłumaczyć cudzych intencji, więc jako przykład podam hasło [[Niech ryczy z bólu ranny łoś]]. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:16, 7 wrz 2022 (CEST) == Monotematyczny wandal == Znów: [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Nie_lubi%C4%99_poniedzia%C5%82ku&type=revision&diff=538030&oldid=532967] [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 10:23, 4 paź 2022 (CEST) ==[[Muzyka Pana Chopina]]== Dobry wieczór :-) Wiem, że tradycyjnie poprawiasz litery na małe w tytułach, ale spójrz na okładkę książki: https://www.ceneo.pl/90743442. Ja tego u siebie nie widzę, bo mam stare wydanie i wszystkie litery mam drukowane. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 01:53, 10 lis 2022 (CET) Mam jeszcze ''Muzykę Pana Szymanowskiego'', z tego samego okresu (1985) wydaną również przez Naszą Księgarnię i w tym przypadku na okładce tytuł dokładnie jest tak podany: "Pana Szymanowskiego". [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:06, 10 lis 2022 (CET) :Przepraszam jeżeli spowodowałem konflikt edycji. Nie zauważyłem, że to jeszcze w trakcie. Dyskusja o tytułach prowadzona niejednokrotnie. Pisownia, którą zastosowałem to standardowa ortografia. Na okładce może być różnie tekst sformatowany, np. PAN TADEUSZ. Dlatego w przypadku wątpliwości posiłkuję się katalogami bibliotecznymi. Można jeszcze w google książkach sprawdzić. Tam również jedyna pisownia to "pana". Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:17, 13 lis 2022 (CET) ==Hitler o Rosjanach== Ty byś pewnie załapał, że coś jest nie tak, dopiero, gdyby napisano, że to cytat "o Zero". [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 20:21, 30 sty 2023 (CET) == Jest problem == Od 2 lutego '''jakakolwiek''' edycja, uczyniona '''gdziekolwiek''' w artykule zawierającym [[Szablon:Osobne]] powoduje przesunięcie wyświetlania tego szablonu zdecydowanie na prawo. Tak stało się już w artykułach [[Tadeusz Boy-Żeleński]], [[Władysław Witwicki]], [[Miodowe lata]]. Edycja uczyniona 1 lutego w artykule [[Borys Pasternak]] jeszcze nie spowodowała takiej awarii. Nie wiem co jest przyczyną tego stanu rzeczy i jak temu zaradzić. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie i naprawienie tej awarii. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 08:31, 4 lut 2023 (CET) : @[[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] – chyba naprawione – sprawdź, jak wygląda teraz. [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 13:18, 4 lut 2023 (CET) :: @[[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] Jak widać są lepsi specjaliści od technikaliów. Każdy ogólny problem najlepiej zgłaszać na WC:BAR. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:14, 4 lut 2023 (CET) ::: @[[Użytkownik:Zero|Zero]] Dziękuję za info, właśnie czegoś takiego najpierw szukałem. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 14:24, 4 lut 2023 (CET) ==Odp:Gadżety== Hej, dzięki. Będę używać. Pozdrawiam. --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 22:17, 1 mar 2023 (CET) == Zerowanie == Weź [[Specjalna:Blokuj/188.33.232.58|go]] wyzeruj --[[Użytkownik:Wargo|Wargo]] ([[Dyskusja użytkownika:Wargo|dyskusja]]) 11:29, 15 kwi 2023 (CEST) == Gottlob Frege == Nie bardzo rozumiem, w czym rzecz. Bieńko w swojej książce napisał o Frege, dlatego umieściłem to w nowej sekcji "O Gottlobie Frege". Fakt, że Bieńko w tym kontekście cytuje bez cudzysłowu Gottloba Frege (''liczby naturalne są własnościami zbiorów''). Nie wiem, może gdzieś ten cytat wraz ze źródłem da się odnaleźć. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 12:10, 17 kwi 2023 (CEST) :Przejrzałem sieć, definicję liczb naturalnych Frege prawdopodobnie sformułował w dziele ''Die Grundlagen der Arithmetik''. Jednak wygląda na to, że jest ona (definicja) bardziej rozbudowana i różnie tłumaczona. Książka Bieńki ''Zygzakiem przez matematykę'' to książka nie stricte naukowa, a raczej popularno-naukowa w dodatku przeznaczona głównie dla młodzieży. Dlatego Bieńko sformułował definicję Frege'go zwięźle i skrótowo. Najistotniejsze u niego jest to, że przeciwstawił sobie 2 sposoby myślenia i podejścia do problemu: podejście Kroneckera i podejście Frege'go. Dlatego umieściłem ten cytat w artykułach o Bieńce, Kroneckerze i Frege'm. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 10:52, 18 kwi 2023 (CEST) == Nie lubię poniedziałku == Żądam zniesienia błędnie przyznanej blokady zakresu edycji tego artykułu. Ponadto zawiera on błędne i niedopuszczalne treści jakie chciałem poprawić i zrobię to. : Prośbę/żądania spełniłem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:20, 26 maj 2023 (CEST) Dziękuję bardzo ;) : Wszystko jest odwracalne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:14, 26 maj 2023 (CEST) Tak jak to, że żyjesz i twoja rodzina też ;) Bądź miły i przywróć. == Prośba == Proszę o zdjęcie zabezpieczenia z artykułu https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Cud z uwagi na błędne treści. :To może być ta sama osoba (wandal): [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Cud&diff=544054&oldid=544047]. [[Użytkownik:Wikipek|Wikipek]] ([[Dyskusja użytkownika:Wikipek|dyskusja]]) 08:17, 3 cze 2023 (CEST) :Forma zabezpieczenia hasła Cud pozwala zarejestrowanym użytkownikom na edytowanie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:50, 3 cze 2023 (CEST) == Vandalism == Hi Zero, you might want to consider blocking [[Specjalna:Wkład/2A02:A316:E141:E700:8580:376E:59D4:B9E6/64]] (see [[:en:WP:64]]), seems like there has been vandalism for months by IPs within this range. Best regards [[Użytkownik:Johannnes89|Johannnes89]] ([[Dyskusja użytkownika:Johannnes89|dyskusja]]) 19:09, 13 cze 2023 (CEST) :@[[Użytkownik:Tsca|Tsca]] fyi --[[Użytkownik:Johannnes89|Johannnes89]] ([[Dyskusja użytkownika:Johannnes89|dyskusja]]) 19:11, 13 cze 2023 (CEST) ::@[[Użytkownik:Johannnes89|Johannnes89]] – done. [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 19:13, 13 cze 2023 (CEST) == Żądanie == Ja i mój pracodawca składamy żądanie odbezpieczenia artykułu https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Cud jaki bezprawnie został zbanowany z możliwości edycji na rok. Uważamy, że waszym szkodliwym działaniom należy się stanowczo przeciwstawić. : Nie jest zabezpieczony w sposób, który uniemożliwiałby jego edytowanie. Właśnie dokonałem edycji. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:15, 21 cze 2023 (CEST) == Need your input on a policy impacting gadgets and UserJS == <div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr"> Dear interface administrator, This is Samuel from the Security team and I hope my message finds you well. There is an [[m:Talk:Third-party resources policy|ongoing discussion]] on a proposed policy governing the use of external resources in gadgets and UserJS. The proposed [[m:Special:MyLanguage/Third-party resources policy|Third-party resources policy]] aims at making the UserJS and Gadgets landscape a bit safer by encouraging best practices around external resources. After an initial non-public conversation with a small number of interface admins and staff, we've launched a much larger, public consultation to get a wider pool of feedback for improving the policy proposal. Based on the ideas received so far, the proposed policy now includes some of the risks related to user scripts and gadgets loading third-party resources, best practices for gadgets and UserJS developers, and exemptions requirements such as code transparency and inspectability. As an interface administrator, your feedback and suggestions are warmly welcome until July 17, 2023 on the [[m:Talk:Third-party resources policy|policy talk page]]. Have a great day!</div> <bdi lang="en" dir="ltr">[[m:User:Samuel (WMF)|Samuel (WMF)]], on behalf of the Foundation's Security team</bdi> 14:08, 10 lip 2023 (CEST) <!-- Wiadomość wysłana przez User:Samuel (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Samuel_(WMF)/IAdmins_MassMessage_list_2&oldid=25272792 --> == Dodałem ten cytat == Ponieważ w jednej ze scen przywódca punków rzuca ten tekst w stronę młodego T-800, grożąc mu nożem.[[Użytkownik:Temuera|Temuera]] ([[Dyskusja użytkownika:Temuera|dyskusja]]) 16:04, 12 lip 2023 (CEST)[[Użytkownik:Temuera|Temuera]] == Odp:Kategoria == Hej, Jeśli chodzi o ''Salę samobójców'' to był on wcześniej w kategorii [[:Kategoria:Filmy o tematyce LGBT]] - więc możliwe, że to mnie trochę zmyliło. Natomiast, jeśli chodzi o kategorię na Wikipedii - przecież istnieje (link: [[w:Kategoria:Polskie filmy o tematyce LGBT]]) - i rzeczywiście ''Sali samobójców'' w niej nie ma - może zatem lepiej usunąć artykuł z tej kategorii na Wikicytatach? --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:49, 31 lip 2023 (CEST) ::Nic się nie stało :) Kategorię usunąłem w [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Sala_samobójców&diff=550096&oldid=550077 tej edycji]. Dziękuję za zwrócenie uwagi! --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:56, 31 lip 2023 (CEST) == Zofia Potocka == Hej, Zauważyłem, że na stronie [[Zofia Potocka]] wstawiłeś szablon o dyskusji nad usunięciem, ale nie stworzyłeś wątku dotyczącego tego na [[Wikicytaty:Strony do usunięcia|stronach do usunięcia]]. Czy na pewno tak ma być? Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 20:30, 31 sie 2023 (CEST) :Słuszna uwaga. Oznaczyłem i zostawiłem "na później". Załatwione. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 09:10, 1 wrz 2023 (CEST) == Nawab Aslam Raisani == Hej, Chyba taka sama sytuacja jak w wątku powyżej w haśle [[Nawab Aslam Raisani]]. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:13, 10 wrz 2023 (CEST) :Moje działanie jest celowe. Robię przegląd haseł. Oznaczam hasła, które uważam, że znalazły się pochopnie w projekcie i zgłaszam je potem hurtowo. Wrzuciłem przedmiotowy artykuł na SDU. Załatwione. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:45, 11 wrz 2023 (CEST) ::Okej, rozumiem. W takim razie przepraszam, że przeszkadzałem. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:20, 11 wrz 2023 (CEST) == Ukrycie wersji? == Hej, Czy [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dorota_Wellman&oldid=553163 ta] oraz [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dorota_Wellman&oldid=553146 ta] wersja strony nie nadawałaby się do ukrycia? Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:16, 19 wrz 2023 (CEST) : Może jeszcze [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dorota_Wellman&oldid=552604 ta]? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:17, 19 wrz 2023 (CEST) ::Nie mamy własnych zasad usuwania wersji. Wspomagam się zasadami Wikipedia:Usuwanie wersji ::<blockquote>treści stron, nazw użytkowników oraz opisów zmian mogących naruszać prawo, wyjątkowo wulgarnych albo mogących obrażać lub upokarzać instytucję, osobę lub grupę ludzi.</blockquote> ::Te wersje wydają mi się po prostu nieśmiesznie głupie. Jeżeli nalegasz to je ukryję. Straty nie będzie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 02:46, 20 wrz 2023 (CEST) :::Rozumiem. IP zmieniło link z artykułu o Dorocie Wellman na Wikipedii do artykułu o świni domowej - wydaje mi się, że możnaby to uznać za treści ''mogące obrażać lub upokarzać instytucję, osobę lub grupę ludzi.''. Przy okazji chyba warto też zerknąć czy jakieś edycje na stronach [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Marcin_Bosak&action=history Marcin Bosak] oraz [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Marian_Opania&action=history Marian Opania] się nie kandydują do ukrycia - również były ostatnio wandalizowane. Ale zrób tak jak uważasz za słuszne. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 03:06, 20 wrz 2023 (CEST) == IP do bana == https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/37.248.155.124 - przyda się blokada. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:31, 20 wrz 2023 (CEST) : Niektóre edycje też się mogą nadawać do ukrycia. --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:36, 20 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 2 == https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/31.0.121.239 - obawiam się, że wandal z poprzedniego wątku wrócił pod innym IP. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 11:15, 21 wrz 2023 (CEST) == Edycja do ukrycia (?) + pytanie == Jeśli [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Biblia_%28literatura%29&diff=553167&oldid=553159 ta edycja] kwalifikuje się do ukrycia to prosiłbym o jej ukrycie. Przy okazji mam też jedno pytanie - czy jest na Wikicytatach jakaś strona podobna do [[w:Wikipedia:Prośby do administratorów|Próśb do administratorów na Wikipedii]]? Nie chcę cały czas zawracać Ci głowy w sprawach wymagających uprawnień administratora. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 16:14, 21 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 3 == kolejne wcielenie wandalizującego IP: https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/31.0.120.105 [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 09:58, 23 wrz 2023 (CEST) :Myślę też, że przyda się zabezpieczenie mojej strony użytkownika - też lubi ją wandalizować, a chyba nie ma potrzeby, żeby IP ją edytowały. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 10:02, 23 wrz 2023 (CEST) : {{re|Swam pl}} – zabezpieczyłem na pół roku. Dzięki za posprzątanie. [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 10:36, 23 wrz 2023 (CEST) :: {{re|tsca}} - to ja dziękuję :) jeszcze jedno - czy [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_użytkownika%3ASwam_pl&diff=553590&oldid=550943 ta edycja] kandydowałaby się do ukrycia? Jeśli tak to poprosiłbym o ukrycie. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 10:42, 23 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 4 == https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/31.0.126.103 - nadal nie odpuszcza. Da się coś zrobić aby nie mógł już pod innymi IP wracać? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 15:06, 24 wrz 2023 (CEST) : {{ping|tsca}} już zablokował, ale chyba zostało jeszcze trochę edycji do poukrywania (np. [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Mądrość&diff=554229&oldid=541853 ta] lub [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_użytkownika%3ASwam_pl&diff=554292&oldid=553591 ta]). [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 17:00, 24 wrz 2023 (CEST) ::Jest jakaś możliwość zablokowania zakresu IP, ale to wyższy poziom. Można spróbować napisać na abuse Cyfrowego Polsatu. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:25, 24 wrz 2023 (CEST) :::Jeśli może pomóc to może warto spróbować? Choć szczerze mówiąc nie wiem co to jest to abuse Cyfrowego Polsatu. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:40, 24 wrz 2023 (CEST) ::::Standardowo każdy operator tworzy adres abuse@ do zgłaszania nadużyć w internecie (w tym wypadku abuse[at]plus.pl). Należałoby napisać, że borykamy się z serią ataków wandala, które są dokonywane z ich adresów. Ponieważ są to IP dynamiczne to należałoby wskazać numery IP i daty działań [[Specjalna:Wkład/31.0.121.96|1]] [[Specjalna:Wkład/37.248.155.124|2]] [[Specjalna:Wkład/31.0.121.239|3]] [[Specjalna:Wkład/31.0.120.105|4]] [[Specjalna:Wkład/31.0.126.103|5]] [[Specjalna:Wkład/31.0.124.199|6]]. Nie jestem najlepszą osobą do zgłaszania, bo nie udostępniam swoich danych osobowych w kontekście swojej aktywności w projektach wiki. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:23, 25 wrz 2023 (CEST) :::::Rozumiem. Myślę, że ja również nie jestem dobrą osobą, żeby to zgłaszać - nie wiem jak to się robi i jeśli już to wolę, żeby zrobił to ktoś kto się na tym zna. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 01:35, 25 wrz 2023 (CEST) ::::::@[[Użytkownik:Tsca|Tsca]] podejmiesz próbę czy mam przyjąć pseudonim na potrzeby kontaktów z abuse? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:45, 25 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 5 == [[Specjalna:Wkład/31.0.123.51]] - nadal mu się nie znudziło. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 18:53, 25 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 6 == [[Specjalna:Wkład/31.0.125.161]] Czy może coś już wiadomo z abuse? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:52, 28 wrz 2023 (CEST) : [[Specjalna:Wkład/31.0.126.54]] - kolejny. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:19, 28 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 7 == [[Specjalna:Wkład/31.0.122.58]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 11:25, 30 wrz 2023 (CEST) == IP do bana 8 == [[Specjalna:Wkład/5.172.233.88]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 17:33, 1 paź 2023 (CEST) : Przy okazji myślę, że przydałoby się zabezpieczenie mojej strony dyskusji dla IP. Trochę wandalizmów się już na niej uzbierało. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 17:55, 1 paź 2023 (CEST) == IP do bana 9 == [[Specjalna:Wkład/31.0.126.138]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 17:14, 3 paź 2023 (CEST) :Ten też: [[Specjalna:Wkład/31.0.125.181]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:06, 3 paź 2023 (CEST) == IP do bana 10 == [[Specjalna:Wkład/31.0.122.137]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:34, 5 paź 2023 (CEST) == IP do bana 11 == [[Specjalna:Wkład/31.0.126.32]] [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:42, 9 paź 2023 (CEST) == [[User:Franek Vetulani]] == @[[Użytkownik:Tsca|Tsca]]@[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] spojrzycie na stronę tego uzera? Wydaję mi się sprzeczne z czym Wikicytaty nie są ;) - mównicą. Na Wikipedii postanowiono usunąć prywatne wywody i kontrowersyjne opinie. [[Użytkownik:SkrzydlatyMuflon|SkrzydlatyMuflon]] ([[Dyskusja użytkownika:SkrzydlatyMuflon|dyskusja]]) 12:46, 15 paź 2023 (CEST) :Wydaję mi się, że tego, że nie są mównicą nie mamy nigdzie wyraźnie zapisane. A przynajmniej na stronie [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są]] tego nie ma - choć nie wiem czy niektórych elementów strony użytkownika nie można uznać za niezgodne z punktem ''Wikicytaty nie są serwisem blogowym''. :Zero założył wątek w barze dot. stron użytkownika ([[Wikicytaty:Bar#Ograniczenia treści na stronach użytkowników]]). Może najpierw ustalmy czego nie powinno być na stronach użytkownika a potem podejmijmy decyzję czy coś z niej usuwamy? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 18:14, 15 paź 2023 (CEST) ==[[Ejakulacja]]== Moją argumentację już znasz z opisu zmian. Ja twoją też znam z opisu zmian. Nie będę się powtarzał. Przywróć bezzasadnie usunięty cytat. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:49, 27 paź 2023 (CEST) :A najlepiej byłoby gdyby jacyś inni admini rozsądzili sprawę. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:58, 27 paź 2023 (CEST) :Nie mogę uznać, że jest usunięty bezzasadnie, bo akurat hasło z jedną jedyną wypowiedzią było poddane procedurze SDU. Oczywiście może się tak zdarzyć, że ktoś nie ma swojego osobowego hasła, ale jego wypowiedź jest na innej stronie i to jest akceptowane i pożądane. Mamy tu jednak domniemanie, że ta wypowiedź nie jest cytatem bądź nie nadaje się do naszego projektu. Jessica Farrar jest osobą całkowicie nierozpoznawalną w polskich realiach. Jej poglądy są tak radykalne, że były przywoływane w polskich mediach o przeciwnym światpoglądzie. Było cytowane po angielsku, ale powiedzmy sobie, że mysanantonio.com jakoś wrażenia nie robi. Gdybyś więc przedstawił, że choć nie było to cytowane w polskich mediach, natomiast było to relacjonowane i chciałbyś, żeby można było się zaznajomić z fragmentem tekstu źródłowego i wyrobić własną opinię, to mnie byś przekonał. Nie odbieram ci przecież prawda do edytowania, jednak gdy coś przeszło procedurę SDU, to nie można tego nie zauważać. Pozostawiam do twojej decyzji czy chcesz dyskutować z kimś innym, czy ze mną. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:21, 27 paź 2023 (CEST) ::Jessica Farrar ma swój artykuł w angielskiej Wikipedii i w dwóch innych językach. Relacje o cytowanym projekcie prawa znajdziesz też w dziesiątkach artykułów w polskich mediach od „Wyborczej” i „Polityki” po Wirtualną Polskę. Poza tym chodzi przecież o cytat jej autorstwa w artykule tematycznym (który nie był w SDU), a nie artykuł osoby. A przecież sam ostatnio powołałeś się na zalecenia z angielskich Wikicytatów, gdzie jest wprost stwierdzone: „Notability of the author is not required for a quote to be included in a page on a theme.” ::I oczywiście, że wolałbym, żeby sprawę rozsądził jakiś inny admin, niezaangażowany w wojnę edycyjną, który będzie bardziej obiektywny i w swoich ocenach nie kierował się swoimi osobistymi antypatiami do mnie, tylko merytoryką. Może {{ping|Jadwiga}} albo nowy kolega {{ping|Swam pl}}? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 14:52, 28 paź 2023 (CEST) :::Domyślam się, że chodzi o [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Ejakulacja&diff=557480&oldid=556001|ten cytat] i [[Wikicytaty:Strony_do_usunięcia/Archiwum_2022#Jessica_Farrar|to zgłoszenie do usunięcia]] (poprawcie mnie jeśli się mylę). Widzę, że {{ping|Zero}} argumentuje, że ''Jessica Farrar jest osobą całkowicie nierozpoznawalną w polskich realiach''. Czy jednak jest w tym coś złego? O ile mi wiadomo to nie mamy żadnej zasady mówiącej, że autorzy cytatów muszą być rozpoznawalni w Polsce. Na stronie [[Wikicytaty:Czym Wikicytaty nie są]] możemy przecztać: ''Wikicytaty nie są miejscem do umieszczania własnych wypowiedzi. W artykułach umieszczamy jedynie istotne wypowiedzi osób sławnych lub zasłużonych bądź też słowa w jakiś sposób zakorzenione w kulturze. Nie akceptujemy cytatów z przeciętnego Kowalskiego, albo wypowiedzi osób sławnych, ale które nie niosą żadnej wartości poznawczej.''. Pytanie czy Jessica Farrar oraz usunięty jej cytat spełnia te wymagania? Jeśli jej słowa były cytowanie w prasie to może spełniałoby to warunek ''istotnej wypowiedzi''? Nie znam się na amerykańskiej polityce, ale sądząc po artykule o Jessice Farrar na anglojęzycznej Wikipedii może dałoby się uznać ją za ''osobę sławną lub zasłużoną''? :::Z drugiej strony rzeczywiście strona była w SDU. Co prawda nikt w SDU poza zgłaszającym się nie wypowiedział, ale biorąc pod uwagę aktywność na Wikicytatach to jednak się nie dziwię, że Zero podjął decyzję o usunięciu. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 18:26, 28 paź 2023 (CEST) ::::Dzięki za głos. Jakiś element rozpoznawalności/istotności osoby czy jak to nazwać musi być brany pod uwagę (finalnie należy jednak analizować istotność dodawanej treści). Nikt z nas nie spodziewa się, że cytaty z programu ''Za chwilę dalszy ciąg programu'' pojawią się na kurdyjskich wikicytatach i się tam ostaną. Ponieważ wysłałem sygnał, że cytat można przywrócić, to nie chce mi się analizować postaci Farrar w polskim kontekście, czy jakiegoś '''projektu''' ustawy. To nie jedyny cytat, który przywrócił Mrnr. Ma do tego prawo. Jednak w tym wypadku nie uszanował procedury SDU. Należy zakładać, że zrobił to świadomie, gdyż zrobił to dwukrotnie. Tego nie można akceptować, bo mimo swoich słabości jest to jednak jakaś procedura. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:45, 28 paź 2023 (CEST) :::::Co rozumiesz poprzez analizowanie Farrar w polskim kontekście? Rozumiem, że wiele osób z Polski mogło o niej nie słyszeć, ale chyba nie powinniśmy z tego powodu nie dodawać jej cytatów (oczywiście o ile nadają się one do umieszczenia na Wikicytatach)? :::::Myślę, że warto też się zastanowić czy usunięcie strony poprzez SDU powinno oznaczać jedynie usunięcie dyskutowanej strony czy usunięcie strony + usunięcie znajdujących się na nich cytatów ze wszystkich stron. Obecnie na stronie [[Wikicytaty:Strony do usunięcia]] jest wzmianka tylko o usuwaniu stron i plików. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 19:34, 28 paź 2023 (CEST) ::::::Jeżeli mogę się posiłkować się wytycznymi Wikiquote:Quotability to wyraźnie wskazują, że analizuje się istotność autora. Istotność amerykańskiego deputowanego jest inna w Polsce, a inna w USA. Tylko nie chcę za bardzo koncentrować się na osobie, bo to tylko jeden czynnik, a na końcu ważna jest istotność cytatu. Gdyby analizować tylko autora, to anonimy nie znalazłyby tu swojego miejsca. Nikt nie skreśli Bogurodzicy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:55, 28 paź 2023 (CEST) :::::::Hmm, fakt, rozumiem. Czy takie analizowanie w polskim kontekście nie byłoby trochę polonocentryczne? Wiem, że to raczej [[w:Wikipedia:Neutralny_punkt_widzenia#Polonocentryzm|zasada z Wikipedii]], a więc nie obowiązuje na Wikicytatach, ale osobiście skłaniałbym się do tego, żeby narodowość nie miała znaczenia przy decydowaniu czy dana osoba jest wystarczająco istotna aby umieścić jej cytaty. Oczywiście w związku z tym, że polskojęzyczne Wikicytaty są edytowane w większości przez osoby narodowości polskiej taka ocena pewnie będzie łatwiejsza w przypadku gdy dany autor cytatów pochodzi z Polski. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 20:16, 28 paź 2023 (CEST) ::::::::Nie podważam zasady polwikizmu. W moich wypowiedziach i działaniach znajdziesz akceptację do umieszczania tłumaczeń cytatów, które nie są cytatami w języku polskim. Jednak przyznasz, że zasada nie ma charakteru absolutnego nawet w wikipedii. Są np. wskazówki do określania encyklopedyczności polskich klubów piłkarskich, co oznacza, że jest inne podejście do polskich klubów. Jakiś rozsądek oparty na innych przesłankach niż uprzedzenia, czy zaściankowość trzeba jednak mieć. Nie sądzę, żeby enwikiquote z otwartymi ramionami czekały na masowe dodawanie tłumaczeń cytatów z polskich posłów, siatkarzy grających w polskiej lidze itp. No i wracając do tematu, to czemu nie ma hasła Jessica Farrar w angielskiej wersji? I zauważyłeś wcześniej, że Farrar ma hasła w innych wersjach wikipedii niż angielska. Zauważyłeś, że to dialekt egipski języka arabskiego i południowoazerski? To nie są wersje arabska i azerska. Hasła wyglądają na jakieś automatyczne i arz ma podejrzanie dużo haseł. A polskie media o różnych ludziach piszą, i z Polski, i z z zagranicy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:03, 28 paź 2023 (CEST) :::::::::Fakt, w sumie na pl.wiki jest strona [[w:Wikipedia:Encyklopedyczność/polskie kluby piłkarskie]] (domyślam się, że to o nią Ci chodziło). Chyba nie do końca zrozumiałem co chciałeś przekazać. Chodzi Ci może o to, żeby inaczej patrzeć np. na polityków polskich i amerykańskich, bo w państwach w których działają jest inny system? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 22:19, 28 paź 2023 (CEST) ::::::::::Chodzi mi o to, że w plwikiquote jest kilkaset haseł w kategorii polscy politycy, a enwikiquote jest ich kilkanaście. Ciężko zrobić enwikiquote zarzut anglosasocentryczności, bo to jest naturalny proces. A należy mieć podejrzenia do sytuacji, gdy w swoim języku osoba nie ma hasła, a u nas jest. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:14, 29 paź 2023 (CEST) :::::::::::Okej, ma to sens. Dzięki za wyjaśnienie. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 01:31, 29 paź 2023 (CEST) :Dziękuję {{ping|Swam pl}} za wyrażenie opinii. Nie jestem jednak do końca przekonany, że nie ma nic dziwnego w sytuacji, gdy wyłącznie jeden admin zgłasza artykuły do usunięcia i sam decyduje o ich usunięciu. Chociaż potrafię zrozumieć niechęć do wdawania się w jakąkolwiek dyskusję z Zerem. A w tym przypadku byłoby to niestety nieuchronne… Kiedyś była na Wikicytatach praktyka, żeby przynajmniej poinformować autora o zgłoszeniu do SDU jego artykułu, jeśli jest zalogowanym użytkownikiem. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:18, 29 paź 2023 (CET) ::Faktycznie lepiej by było jakby ktoś poza zgłaszającym się wypowiedział. Jednak z tego co widzę to Zero zgłosił hasło do usunięcia 23 stycznia 2022 roku, a usunął tydzień później. W tym czasie nikt się nie wypowiedział, więc trochę się Zero nie dziwię, że podjął taką, a nie inną decyzję. Myślę, że na pewno byłoby dobrze, gdyby wróciła praktyka informowania autora o dyskusji w SDU - może zachęci to autora do wypowiedzenia się w SDU i choć trochę zmniejszy liczbę sytuacji, że decyzja nad usunięciem jest podejmowana jedynie na podstawie opinii zgłąszającego. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 15:31, 29 paź 2023 (CET) :::Pewnie, że lepiej. Jednak procedura zakłada milczący akcept. Sam brak sprzeciwu jest wyrażeniem głosu. Tak samo rozpatrzony byłby wniosek na SDU każdego innego uprawnionego użytkownika. Fakt jest taki, że wniosek przeszedł procedurę i to zostało zlekceważone i jest lekceważone dalej. Choć poszukiwane jest porozumienie, Mrnr wzywa trzecią osobę, aby rozsądziła i nie czeka na rozsądzenie. Autor wpisu argumentuje, że są wzmianki o tym projekcie w "dziesiątkach artykułów w polskich mediach". Ja naliczyłem w internecie 5. Zapewne Mrnr udowodni nam, że to nie jest manipulacja. Dalej jednak jest to informacja o charakterze ciekawostkowym, a te, z tego co wiem, nie są zalecane w wikipedii. Ile można poświęcić temu zagadnieniu? Dziękuję, ja tyle. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:26, 29 paź 2023 (CET) ==SDU== Nie zamierzam nawet komentować twojej oceny innych użytkowników wysłanej mi na mejla, odniosę się więc tylko do zarzutów jakie sformułowałeś wobec mnie. Powszechnie przyjętą definicję cytatu przytaczałem już w poprzedniej dyskusji na SDU. Moje podejście poparła Jadwiga. Tak więc raczej to ty nie rozumiesz, czym jest cytat i starasz się dla swoich potrzeb zawęzić to pojęcie tak bardzo, żeby móc z Wikicytatów usuwać masowo wszystko, co tylko zechcesz. Ze szczególnym uwzględnieniem cytatów dodanych przez użytkowników, których nie lubisz. Bo kontrola i ograniczanie twoich działań na Wikicytatach ze strony społeczności zawsze ci przeszkadzała. To dlatego byłeś skłócony z prawie wszystkimi aktywnymi na co dzień użytkownikami. I to dlatego byłeś blokowany. Wielu użytkowników, w tym tych których artykuły chcesz teraz usuwać, odeszło z projektu, bo miało dość toksycznej atmosfery wprowadzonej przez ciebie. Nie mieli ochoty dłużej kopać się z koniem. Na Wikicytatach są tysiące cytatów, z których wymową się nie zgadzam i nigdy nie próbowałem ich usuwać, jeśli spełniały podstawowe zasady projektu. I tak, to jasne, że użytkownicy dodają zazwyczaj cytaty, które im się podobają, bo zazwyczaj nie są masochistami. Nie ma w tym nic złego. Ty tą radość z uczestnictwa w projekcie chciałbyś wszystkim odebrać. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 14:52, 28 paź 2023 (CEST) :Potwierdzam, że wysłałem do ciebie mejla. Zaprzeczam, że oceniałem użytkowników. Jeżeli już to oceniałem negatywnie pewien model wkładu, który przypisałem do jednego użytkownika, a przypisałem dla ułatwienia twojego zrozumienia. Choć wiem, że jesteś człowiekiem inteligentnym i rozumiesz więcej. Masz inne cele i dlatego prowadzisz ciągłe wojny erystyczne. Teraz powołujesz się na prywatną korespondencję, bo to pozwala ci manipulować ewentualnymi trzecimi osobami. Nie widzę, żeby Jadwiga poparła twój tok myślenia, a na pewno nie masz powodów uważać, że w całości. Byłeś kiedyś bardzo aktywnym użytkownikiem o bardzo wyraźnym światopoglądzie. Jak trafiłeś na użytkownika o przeciwnym światopoglądzie to zacząłeś go atakować osobiście. Skończyło się to honorową blokadą. Moja sympatia do ciebie i uszanowanie twojej aktywności spowodowała, że dałem ci taką szansę. Cieszę się, że wtedy tę szansę wykorzystałeś. Obecnie wracasz do aktywności i zaczynasz od wojen erystycznych i manipulacji. Sama moja sympatia nie może być argumentem do tego, żeby nie chronić projektu. Widzę, że się rozkręcasz w robieniu szumu. "Janusz, cichutko i do pracy". Proszę, abyś "łaskawie, i po cichu i bez szumu, i bez iskier" śmiało edytował. Masz pełną możliwość wyrażania swoich opinii. Przestać tylko erystycznymi zabiegami forsować swoje stanowisko i nie atakuj użytkowników. Dziękuję bardzo. Ten wątek uważam za zamknięty i szkoda mi będzie czasu, żeby odpisywać. Dopiero co pozbyliśmy się wandala, który zabierał dużo czasu. Daj poedytować. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:35, 28 paź 2023 (CEST) ::„Dałeś mi taką szansę”? Za kogo ty się uważasz. Skąd w ogóle wytrzasnąłeś tę historię? Nie było z mojej strony żadnej „honorowej samoblokady”. Nie przypominam sobie nawet, żebym w 2020 z kimś się tutaj spierał. Po prostu zmieniałem wtedy pracę i nie miałem już czasu zaglądać tu tak często jak wcześniej, a przynajmniej w takiej częstotliwości, żeby to miało sens. Jedynym znanym mi, ciągle aktywnym użytkownikiem, który był kiedyś zablokowany na Wikicytatach jesteś ty. Na koniec przytoczę historyczny cytat: :: „Najwidoczniej widzisz to, co widzieć chcesz, a Zero i tak wszędzie doszukuje się działań przeciwko sobie. Naprawdę akurat co do Ciebie to nie sądziłam, że się dasz tak komuś podpuścić... Mimo wszystko nie życzę Ci, aby Twoja życzliwość do Zera skończyła się bolesnym rozczarowaniem, jak w moim przypadku.” :: Opis: Alessia do Mrnr84201, 11 czerwca 2013 [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:18, 29 paź 2023 (CET) ==Maksymalna długość cytatu== Ustalono czy ty sobie ustaliłeś? Edycję opisałeś zresztą jako "drobną zmianę", a ja nie mam licznika znaków w oczach. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 14:17, 29 paź 2023 (CET) : Mogę poprosić o link do tej dyskusji i głosowania w Barze? Nie mogę tego znaleźć. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 15:02, 29 paź 2023 (CET) == About blocks == Hi! The main question is: do you tolerate that some czars rule YOUR wiki? [[Użytkownik:Penhale|Penhale]] ([[Dyskusja użytkownika:Penhale|dyskusja]]) 00:40, 1 lis 2023 (CET) : There are many main questions: what do you mean? why have you registered a new user to ask this question? Don't you speak Polish? Why do you interested in pl.wikiquote? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:31, 1 lis 2023 (CET) :: Well, I used to work here as Kalle Petäinen and Petäisen Kalle before getting globally blocked again. The key person is the steward Wim b. They blocked me over 4 years ago in less than an hour without checking the evidences, believing the lies of Vermont and Praxidicae, with poor, level two English. They have been like piss in a sock (a Finnish proverb), no explanations. It looks like there's a dogma that stewards, like popes, never make mistakes. That's rottening the project in my opinion. Of course I can create new accounts like hundreds of times before, making the czars look like fools and weak.--[[Użytkownik:Penhale|Penhale]] ([[Dyskusja użytkownika:Penhale|dyskusja]]) 02:03, 1 lis 2023 (CET) :::You have to contact right persons. It is global block so I cannot help you. I am sorry. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 03:21, 1 lis 2023 (CET) == Blokada == Hej, czy blokada dla [[Specjalna:Wkład/5.173.128.0/21]] na pewno jest prawidłowa? Jeśli dobrze widzę to ostatnia edycja z tego zakresu była w 2021 roku. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 12:28, 1 lis 2023 (CET) :Odpowiedziałem Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:56, 1 lis 2023 (CET) == Ek == :Okej. Niech zostanie. Sam nie byłem pewny, co z tym zrobić, a to hasło tak wisiało bez wikizacji od tygodnia. A do tej pory nie spotkałem się z artykułem wokalisty, gdzie byłyby wyłącznie cytaty z utworów napisanych przez kogoś innego. Mam tylko pytanie, co w sytuacji, gdy ta sama piosenka jest wykonywania przez więcej niż jednego wokalistę. Dodajemy do hasła artysty, który dany utwór zaśpiewał jako pierwszy, czy mogą być w obydwu? :A co z drugim hasłem? Jesteś pewien, że te cytaty są autentyczne i rzeczywiście pochodzą z [[Księga Mormona|Księgi Mormona]]? Bo ja mam wątpliwości, ze względu na inne edycje tego użytkownika, a niestety nie bardzo mam czas to wszystko weryfikować. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:37, 6 lis 2023 (CET) ::Pytanie jest dobre, ale nie spotkałem się z takim przypadkiem. Co do Księgi Mormona to nie mam pojęcia. Jak w każdym przypadku ufam, że tak jest, a jeśli nie jest to szybko ktoś to wyłapie. Skoro mówisz, że są wątpliwości to może uda mi się sprawdzić (w najbliższych dniach). Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:06, 6 lis 2023 (CET) == Nowe zasady == Gdy to pisałem, myślałem bardziej o sposobie wprowadzenia zasady długości cytatu. Króciutki wpis o godz. 1:43 w nocy 1 maja 2023 bez konkretów, bez powiadomienia kogokolwiek, bez dyskusji i bez głosowania. A zasada o wiele istotniejsza od tej teraz głosowanej, bo działa również wstecz. Jeśli komuś naprawdę zależy na poznaniu zdania innych użytkowników, to zawsze da się to zrobić, co udowadnia obecna dyskusja w Barze. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:49, 19 lis 2023 (CET) == [[Ewelina Pietrowiak]] == Cześć, dodałem kolejne pytanie z tej rozmowy wydłużając nieco cytat. Pozdrawiam, --[[Użytkownik:Kggucwa|Kggucwa]] ([[Dyskusja użytkownika:Kggucwa|dyskusja]]) 18:42, 30 lis 2023 (CET) == Jan Kubisz == Słusznie, wrócę do artykułu, ale nie dziś, bo zaraz zastanie mnie wigilijny poranek. Pozdrawiam świątecznie, wszystkiego najlepszego. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:14, 24 gru 2023 (CET) == Wielgosz i Turcja == Czemu przeniosłeś ten cytat? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:43, 25 sty 2024 (CET) :Całe hasło Turcja wydało mi się nie takie, jakiego bym się spodziewał. To bardziej wycinki z gazet. Przeniosłem, bo nie chciałem, żeby ten fragment zniknął z projektu. Przeniosłem ten, bo był najmniej uniwersalny. Dotyczył Turcji w konkretnym momencie, w odniesieniu do konkretnego zdarzenia. Jak to bywało tu określane dotyczy to w dużym stopniu "bieżączki". Dodałem trzy powszechnie używane w Turcji cytaty wiążące się bardzo mocno z ich współczesną państwowością. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:21, 25 sty 2024 (CET) ==Wandal== Zablokuj jak najszybciej ‎Trearcheous Swine. Już zrobił setki wandalizmów. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 10:42, 2 lut 2024 (CET) :Dzięki. Po sposobie działania widać, że to nasz znajomy wandal. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 10:54, 2 lut 2024 (CET) == Blokada na mobilki == Dzień dobry! Zablokowałeś mi możliwość dodawania cytatów z urządzeń mobilnych, podając za powód: "Wypisywanie bzdur na stronach: wielokrotne wandalizmy i ataki na użytkowników z tej sieci" Chyba mnie z kimś pomyliłeś. Nigdy, przenigdy nie zdarzyło mi się zaatakować użytkownika z Wiki. Wielokrotne wandalizmy - to także nie ja. Wypisywanie bzdur - tu też się nie łapię, sorry. Wpisuję tylko i wyłącznie cytaty z książek, które potwierdzam źródłem - numerem strony, na której znajduje się wprowadzony przeze mnie cytat. Tak więc - proszę o odblokowanie mi możliwości dodawania cytatów ze smartfona. Dziękuję. :) Życzę miłego dnia! [[Użytkownik:Jagodzilla|Jagodzilla]] ([[Dyskusja użytkownika:Jagodzilla|dyskusja]]) 11:50, 3 lut 2024 (CET) :@[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] umożliwił Ci edycje z zablokowanego zakresu adresów IP. Ta blokada nie była w żaden sposób w Ciebie wymierzona. Jesteś przypadkową ofiarą walki z uporczywym wandalem. Przepraszam za kłopot. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:38, 3 lut 2024 (CET) == Tomasz Stawiszyński == Brak weryfikowalnego źródła - nieaktualne. Wypowiedź jest na YouTubie od minuty 2:36:43 do 2:37:39 (Tomasz Stawiszyński: chciałbym by Bóg istniał - YouTube). Proszę o zdjęcie szablonu ekspresowe kasowanko. Pozdrawiam serdecznie --[[Specjalna:Wkład/2A01:110F:1033:1000:350C:2381:47AE:E8F8|2A01:110F:1033:1000:350C:2381:47AE:E8F8]] 16:27, 2 mar 2024 (CET) == Wandalizm cud/dziw == Jak Trevor Reznik tydzień temu, może jakieś badanie checkusera? [https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wkład/Toa_Mahri_Kongu] [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 01:59, 8 kwi 2024 (CEST) :[[Specjalna:Wkład/Rat Rembrandt|Kolejny]]. Rozmawiamy ze Swam na discordzie wiki czy da się to zgłosić na metawiki, co o tym sądzisz? [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 13:44, 8 kwi 2024 (CEST) ::To dobry pomysł, żeby zwrócić się do checkusera. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:01, 8 kwi 2024 (CEST) :::Jeśli to nie problem to dziś wieczorem bym napisał na meta. Może im uda się nam pomóc. --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:04, 8 kwi 2024 (CEST) Mógłbyś zablokować wandala z tym adresem IP: ‎2001:41d0:203:1f36 [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:17, 8 kwi 2024 (CEST) :Informuję, że zgłosiłem prośbę na meta: https://meta.wikimedia.org/wiki/Steward_requests/Checkuser#Requests [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:10, 8 kwi 2024 (CEST) :I'd also recommend that you block the range 5.173.128.0/18 (or /16) for an extended period of time, anonymous users only and account creation disabled. There is quite a bit of logged out abuse coming from it - see [[Specjalna:Wkład/5.173.128.0/18]]. [[Użytkownik:Ajraddatz|Ajraddatz]] ([[Dyskusja użytkownika:Ajraddatz|dyskusja]]) 01:07, 9 kwi 2024 (CEST) ::Thank you :) [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:35, 9 kwi 2024 (CEST) :Informuję też, że jest już odpowiedź od checkusera: https://meta.wikimedia.org/wiki/Steward_requests/Checkuser/2024-04#Rat_Rembrandt@pl.wikiquote [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:35, 9 kwi 2024 (CEST) ::Niestety, to nie koniec: [[Specjalna:Wkład/Michael_Segretto]] [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 02:24, 11 kwi 2024 (CEST) == [[MediaWiki:Gadget-delete-local.js]] == Hej, Z jakiegoś powodu strona [[MediaWiki:Gadget-delete-local.js]] jest umieszczona w kategorii [[:Kategoria:Strony z odwołaniami do nieistniejących plików]]. Wiesz może czym może to być spowodowane? Nie wiem czy winny może nie być fragment ''<nowiki>[[Plik:$1]]</nowiki>'' z linijki 79. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 20:53, 15 kwi 2024 (CEST) :Tak właśnie myślę jak ty, że to <nowiki>[[Plik:$1]]</nowiki>. Jednak nie jestem obeznany w technikaliach. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:27, 15 kwi 2024 (CEST) ::Ja niestety też się na tym nie znam. Nie posiadam również uprawnień, żeby edytować tę stronę (dlatego napisałem z tym do Ciebie). [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 03:31, 17 kwi 2024 (CEST) :::Mogę ją zedytować tylko na ile rozumiem co tam jest napisane, to usuwając odwołanie ograniczę funkcjonalność gadżetu. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:40, 17 kwi 2024 (CEST) ::::Okej. W takim razie zostawmy tak jak jest. Może w przyszłości pojawi się jakieś rozwiązanie. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:02, 18 kwi 2024 (CEST) == Re:Zasady == W porządku, ma to sens. Założyłem po prostu, że fragment o wypalaniu żelazem jest na tyle wyrazisty, że warty będzie uwiecznienia. [[Użytkownik:Kazachstanski nygus|Kazachstanski nygus]] ([[Dyskusja użytkownika:Kazachstanski nygus|dyskusja]]) 15:18, 20 kwi 2024 (CEST) == Sprzątanie po wandalu == Dzięki za usunięcie opisów zmian, trochę kompletnie nieakceptowalnych zostało tu: [[Specjalna:Wkład/94.254.130.4]]. [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 17:55, 21 kwi 2024 (CEST) :Wydaje mi się, że już wszystko. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:37, 21 kwi 2024 (CEST) ::Dzięki, nie wiem czy jest sens bo niby w historii, ale dla porządku, jest tego jeszcze trochę w [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Specjalna:Wk%C5%82ad/94.254.0.0/16&target=94.254.0.0%2F16&offset=&limit=500 zakresie]. [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 21:32, 23 kwi 2024 (CEST) == Sortowanie == A więc zalecane jest SORTUJ zamiast DEFAULTSORT? Jest 6667 wystąpień w main. [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 00:00, 25 kwi 2024 (CEST) :Wydaje mi się, że wikicytaty nie różnią się tu od polskiej wikipedii i zalecana jest polska składnia. Natomiast zupełnie się tym nie przejmujmy. Dokonywanie edycji tylko dla podmiany DEFAULTSORT na SORTUJ nie ma sensu. No chyba, że zmienimy jeszcze kilka innych rzeczy. Proponuję włącz sobie gadżety sprzątanie kodu i formatowanie automatyczne. Jeżeli podpis pod grafiką nie jest wycentrowany to centrujemy (szablonem center). Dominujący zapis daty wykonania zdjęcia to w nawiasie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:06, 25 kwi 2024 (CEST) ::O widzisz, to nie wiedziałem nawet, że też tu są. Będę to robił przy okazji lintera. Centrowanie w można by w sumie zrobić botem jednak, ma w sumie niebagatelny wpływ na wygląd. Jak sądzisz? [[Użytkownik:InternetowyGołąb|InternetowyGołąb]] ([[Dyskusja użytkownika:InternetowyGołąb|dyskusja]]) 00:13, 25 kwi 2024 (CEST) :::Osobiście uważam, że priorytetowym zadaniem dla bota nie są błędy składniowe (bo są to błędy niskiego priorytetu) czy formatowanie podpisów, a zajęcie się listą bez linków wewnętrznych. Te strony nie są liczone do ogólnej liczby stron. Mam pewien pomysł jak to zrobić. Szukam chętnego. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:29, 25 kwi 2024 (CEST) ::::Jaki masz dokładnie pomysł? Może mogę jakoś pomóc? Dostałem flagę bota na [[Użytkownik:SwamBOT|SwamBocie]] i poprawiam z niego błędy składniowe za pomocą [[w:Wikipedia:AutoWikiBrowser|AWB]]. Może da się to jakoś zautomatyzować i dodawać te linki przy okazji poprawek w składni? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 20:01, 5 cze 2024 (CEST) :::::Pewnych rzeczy nie mogłem się doprosić od 10 lat, to w końcu sam stworzyłem półautomatyczne narzędzie, które mi pomaga. Rozwiązania, które wymagają mniejszego nadzoru wstawiłem do gadżetów formatowanie automatyczne i sprzątanie kodu. Między innymi jest tam automatyczne centrowanie podpisu pod obrazkiem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:03, 6 cze 2024 (CEST) ::::::Okej, rozumiem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 02:22, 8 cze 2024 (CEST) == Report concerning 94.254.128.6 == Vandalism IP. [[Użytkownik:Hide on Rosé|Hide on Rosé]] ([[Dyskusja użytkownika:Hide on Rosé|dyskusja]]) 06:08, 10 maj 2024 (CEST) == Dlaczego jestem zablokowany? == Dzień dobry, Choć mam na Wikiquote konto od 2012 r, dziś po raz pierwszy postanowiłem wykonać edycję. No i nie da się, a przyczyną jest najwyraźniej [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Specjalna:Zablokowani&wpTarget=%231823 ta blokada], obejmująca, jak widzę, sieć komórkową Play'a. Czy aby na pewno blokada ta powinna obejmować użytkowników zalogowanych i automatycznie zatwierdzonych, a do takich się zaliczam? Od lat jestem redaktorem Wikipedii o nieposzlakowanej reputacji, więc zobaczyć komunikat o niemożliwości edycji z powodu "wielokrotnych wandalizmów i ataków" jest nieco denerwujące.--[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] ([[Dyskusja użytkownika:Krótki|dyskusja]]) 16:51, 23 maj 2024 (CEST) :Dodałem do grupy, która może się logować z zablokowanej domeny. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:55, 23 maj 2024 (CEST) ::O, dziękuję serdecznie.--[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] ([[Dyskusja użytkownika:Krótki|dyskusja]]) 22:32, 26 maj 2024 (CEST) == Re: Magdalena Samozwaniec == W takim razie przywracam, szczególnie że bardzo mało jest u nas tego typu cytatów i każdy zachowany ma swoją unikalną wartość. Nie podoba mi się jednak, że te anegdoty muszą być u nas skracane, choć w publikacjach dostępnych w internecie i tych po za nim bywają cytowane w całości. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 11:40, 26 cze 2024 (CEST) == Info== Uwaga. Wandal atakuje. == [[Wikicytaty:Strony do usunięcia|SDU]] – Kwestie porządkowe == Hej Zero, Wygląda na to, że do stron: : [[Dolph Schayes]] • [[Drupi]] • [[Jeorjos Papadopulos]] • [[Szams Pahlawi]] • [[Tutanchamon]] dodałeś szablon {{s|SDU}}, jednak procedura nie została ukończona (tj. nie doszło do umieszczenia odpowiednich wpisów na stronie [[Wikicytaty:Strony do usunięcia]] i do dyskusji ani głosowania) i szablony te wiszą „w próżni”. Może zerknij na te strony i ew. dokonaj odpowiednich zmian. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 00:38, 4 gru 2024 (CET) :Dzięki za zwrócenie uwagi. Miałem wątpliwości do tych haseł (nadal mam), ale miałem również wątpliwości co do ich zgłoszenia. Sprawa utknęła w zawieszeniu. Może uda mi się kiedyś te hasła tak przebudować, żebym mógł bez wątpliwości na nie patrzeć. Na razie są w takiej formie w jakiej stworzyli ją pierwotni autorzy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:47, 4 gru 2024 (CET) == Głosowanie == Hej. Głosowanie odbywa się [[Dyskusja Wikicytatów:Cisza wyborcza|na tej stronie]]. [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 18:02, 11 gru 2024 (CET) == Ad:[[Wikicytaty:Strony_do_usunięcia#Brian_Lenihan_młodszy]] == Hej, Wygląda na to, że zapomniałeś poinformować autora hasła o zgłoszeniu go do usunięcia. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 11:12, 1 mar 2025 (CET) == Pytanie == Witaj. Jak dodać cytat do Wikicytatów bez naruszenia praw autorskich? [[Użytkownik:Zlanek|Zlanek]] ([[Dyskusja użytkownika:Zlanek|dyskusja]]) 16:59, 31 maj 2025 (CEST) :Należy zaznaczyć autora (prawa osobiste). Jeżeli cytat jest odpowiednio krótki, to nawet jeśli nadal obowiązują prawa majątkowe, to można skorzystać z prawa cytatu (dozwolony użytek). Przyjęliśmy, że nie akceptujemy tekstów dłuższych niż 1000 znaków wraz ze spacjami. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:09, 31 maj 2025 (CEST) ::Kolejne pytanie: Co jak ktoś obejdzie blokadę w Wikicytatach??? [[Użytkownik:Zlanek|Zlanek]] ([[Dyskusja użytkownika:Zlanek|dyskusja]]) 15:00, 17 cze 2025 (CEST) :::Dostałem zbyt mało danych, żeby móc rzeczowo odpowiedzieć. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:26, 17 cze 2025 (CEST) ::::No np. dostanie globala na Wikipedii. [[Użytkownik:Zlanek|Zlanek]] ([[Dyskusja użytkownika:Zlanek|dyskusja]]) 23:56, 18 cze 2025 (CEST) :::::Jeżeli użytkownik zostanie zablokowany globalnie, to nie może edytować w żadnym projekcie wiki. Obejść blokadę może jedynie przez utworzenie nowego użytkownika. Użytkownicy, którzy nie mają uprawnień checkusera raczej nie rozpoznają, że jest to ta sama osoba. Jeśli jednak zostanie to wykryte, to nowe konto (pacynka) zostanie zablokowane, a użytkownikowi, który dokonał obejścia grożą dodatkowe sankcje. Zasady Wikicytatów są w tym temacie zbieżne z zasadami pozostałych projektów wiki. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:02, 19 cze 2025 (CEST) ::::::Przepraszam, że tak długo to ciągnę, ale jeszcze zapytam: co jak ktoś nie wie czy dostał globala lub bana na Wikicytatach i utworzył nowe konto? [[Użytkownik:Zlanek|Zlanek]] ([[Dyskusja użytkownika:Zlanek|dyskusja]]) 13:59, 20 cze 2025 (CEST) :::::::Osobiście nie wierzę w taką sytuację, że ktoś nie wie. Zasady używania pacynek są [[w:Wikipedia:Pacynka|tu]]. Ciekawi mnie także czemu ten temat tak cię interesuje. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:19, 21 cze 2025 (CEST) == [[Ryszard Kulik]] == W artykule o tej osobie jest wstawiony szablon 'DoSkasowania'. Znalazłem ten artykuł na: [[Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2024#Ryszard Kulik]]. Jest tam Twoja adnotacja "zostawić". To było w grudniu 2024. Ryszard Kulik ma swój biogram w Wikipedii. Czy zatem szablon 'DoSkasowania' nadal powinien istnieć w artykule? [[Użytkownik:Kawon Kez Sel|Kawon Kez Sel]] ([[Dyskusja użytkownika:Kawon Kez Sel|dyskusja]]) 09:52, 13 lip 2025 (CEST) :Dyskusja na temat tego hasła została zakończona, więc szablon powinien zostać usunięty. Zostało to przeoczone i poprawiłem. Dzięki za zwrócenie uwagi. Przy okazji: posiadanie biogramu w wikipedii jest dla nas jakąś wskazówką, ale nie przesądza o tym czy hasło powinno pozostać. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 10:14, 13 lip 2025 (CEST) == Odp. == Jasne rozumiem, poczekam, choć nie widzę nic złego w wydzieleniu kobiet z np. kategorii "Polscy piosenkarze". Pozdrawiam! [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 16:13, 10 sie 2025 (CEST) :: To, co określiłeś zarzutem, nie dotyczy strony merytorycznej, a formalnej. Dobrym zwyczajem jest dać możliwość wypowiedzenia się innym użytkownikom przed wprowadzaniem gruntownych zmian. Kategorie można rozdrabniać do granic absurdu. Ktoś może szukać wypowiedzi piosenkarek urodzonych pomiędzy 1960 a 1965 i nie sądzę, żebyśmy dla niego zrobili dodatkowe kategorie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:58, 10 sie 2025 (CEST) :::Oczywiście, że tak - rozdzielanie kategorii na piosenkarki urodzone w danych latach jest bez sensu, jednak rozdzielenie kategorii na piosenkarzy i piosenkarki jest w mojej opinii jak najbardziej w porządku. Zobacz np. https://pl.wikiquote.org/w/index.php?search=Polskie+aktorki&title=Specjalna%3ASzukaj&profile=advanced&fulltext=1&ns14=1 Tam aktorki są podzielone na różnorakie - dubbingowe, radiowe, telewizyjne, filmowe, głosowe, teatralne itp. a ja dzielę tylko na kobiety i mężczyzn. Ale nie ma sprawy, nie będę kategoryzował, zajmę się tworzeniem nowych artykułów :) Pozdrawiam! [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 17:05, 10 sie 2025 (CEST) ::::Jeszcze raz podkreślam, że chodzi o kwestię uzgodnienia dużych zmian. Miejscem do takich uzgodnień jest Wikicytaty:Bar. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:09, 10 sie 2025 (CEST) :::::Otworzyłem wątek w kawiarence. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 18:45, 10 sie 2025 (CEST) == Re:Projekty siostrzane == [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Dyskusja_u%C5%BCytkownika:Igor123121&diff=prev&oldid=618989 Re:Projekty siostrzane]<br> Witaj. Jasne rozumiem Twoje stanowisko - zastosuję się do niego. Jesteś tutaj od samego początku, więc nie będę podważał Twojego stanowiska. Z pozdrowieniami, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 17:23, 31 sie 2025 (CEST) == Odp. == Cześć. Ja długości blokady nie wybierałem - zwyczajnie w okresie, gdy była masowo wandalizowana poprosiłem o jej zabezpieczenie (bez podania jej długości) na naszym serwerze Discord to, że została zablokowana na czas nieokreślony to jedynie decyzja administratora Nuxa. Ostatnio jest u nas spokojnie, więc nie mam żadnego problemu z tym, aby została zdjęta. A co do Pani Alicji - nie rozumiem do końca Twojego pytania (czy chodzi czy o to czy ona to zaśpiewała, czy ona napisała słowa tej piosenki, a może o coś innego)? Ale dla spokoju ducha przeredagowałem na cytat ze znanej piosenki tej piosenkarki. Spokojnego wieczoru, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 22:31, 6 wrz 2025 (CEST) ** Faktycznie, dzięki za dobry przykład. Postaram się poprawić tam, gdzie trzeba. Pozdrawiam [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 22:45, 6 wrz 2025 (CEST) *** Teraz jest w porządku? [[Alicja Boncol]] [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 22:47, 6 wrz 2025 (CEST) == Prośb == Chciałbyś może zabezpieczyć te artykuły? Ciągle są na nich wandalizmy: [[Specjalna:Wkład/El Perro Loco 03]] Pozdrawiam! [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 09:35, 5 paź 2025 (CEST) == Sarah Ferguson == Hello, Zero. Can you rename [[Sara, księżna Yorku]] to [[Sarah Ferguson]], because her title became defunct, when her ex-husband Andrew's titles were stripped from him? Source: https://www.bbc.com/news/articles/cx2p7xzz4lvo Yours sincerely, [[Użytkownik:Kurcke|Kurcke]] ([[Dyskusja użytkownika:Kurcke|dyskusja]]) 15:29, 8 lis 2025 (CET) :Thank you very much. [[Użytkownik:Kurcke|Kurcke]] ([[Dyskusja użytkownika:Kurcke|dyskusja]]) 16:15, 8 lis 2025 (CET) == Formatowanie - Natalia Piekarska-Poneta == Cześć, poproszę o sznurek do reguł formatowania na Wikicytatach, bo ten serwis nie jest głównym, gdzie edytuję. Dziękuję z góry. -- [[Użytkownik:Kggucwa|Kggucwa]] ([[Dyskusja użytkownika:Kggucwa|dyskusja]]) 19:43, 2 lut 2026 (CET) :{{ping|Kggucwa}} Mogę odesłać do [[Wikicytaty:Zasady formatowania]] i zaproponować przejrzenie jakiegoś losowego hasła innego poety (ja np. rzuciłem okiem na Wincenty Pol). Chcę też zapewnić, że fakt niestandardowego formatowania nie zagraża hasłu ani treści. Po prostu wisi taki brzydki szablon i czeka, aż ktoś się podejmie zadania. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:20, 3 lut 2026 (CET) ::Dzięki, o to właśnie prosiłem. Pozdrawiam z ferii zimowych, -- [[Użytkownik:Kggucwa|Kggucwa]] ([[Dyskusja użytkownika:Kggucwa|dyskusja]]) 02:18, 3 lut 2026 (CET) ::{{ping|Zero}} Doklejam się jeszcze w tym wątku, bo chodzi o takie samo działanie. Czy przejrzysz mój nowy artykuł na temat cytatów, które napisała [[Anna Maziuk]]? Czy wg Ciebie jest on zgodny z wikicytatowym schematem formatowania? Kursywa zastosowana w wierszach Źródło znosi wyróżnienie pochyleniem stosowane w Wikipedii na wyróżnienie tytułów książek. Czy widzisz sposób do zastosowania w Wikicytatach? Pzdr, -- [[Użytkownik:Kggucwa|Kggucwa]] ([[Dyskusja użytkownika:Kggucwa|dyskusja]]) 07:38, 11 kwi 2026 (CEST) :::Kursywą podajemy jedynie tytuły; w kolejności strona jest ostatnia, a przedostatni numer ISBN; nie linkujemy w cytatach, unikamy linkowania do wikipedii. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:54, 11 kwi 2026 (CEST) == Cenzura == komunistom nie udało się ocenzurować cytatów radia Erywań. Na Wikipedii przetrwały bezpiecznie 22 lata. Dlaczego po takim czasie zaczęły przeszkadzać użytkownikowi Zero? Możemy tylko zgadywać. [[Specjalna:Wkład/&#126;2026-12548-47|&#126;2026-12548-47]] ([[Dyskusja użytkownika:&#126;2026-12548-47|dyskusja]]) 23:15, 25 lut 2026 (CET) :Powody skierowania strony do usunięcia są przedstawione na stronie Wikicytaty:Strony do usunięcia. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:09, 26 lut 2026 (CET) ::W poszukiwaniu materiałów do mojej pracy habilitacyjnej, natrafiłem na ten wątek. Zamieściłem niezbite argumenty za zachowaniem cytatów z Radia Erywań na Wikiquote. Ratujmy Radio Erywań! Stop cenzurze! [[Specjalna:Wkład/&#126;2026-12653-41|&#126;2026-12653-41]] ([[Dyskusja użytkownika:&#126;2026-12653-41|dyskusja]]) 09:05, 26 lut 2026 (CET) == You may be an eligible candidate for the U4C election == <div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr"> Greetings, The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years. This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required. The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will be a week in between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run. In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 22:07, 28 kwi 2026 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:Keegan (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30472432 --> 9q8id2udjwjhva8elkujkcjftwczn9i Szablon:Cytat dnia/6 maja 10 1471 641956 617360 2026-04-28T23:20:19Z Swam pl 41038 podmiana powtarzającego się cytatu 641956 wikitext text/x-wiki {| align="center" style="background-color: transparent; color: var(--color-base, inherit);" |'''''Spiesz się powoli.''''' |- | align="right" |[[Oktawian August]] |} <noinclude>[[Kategoria:Szablony cytatów dnia|05-06]]</noinclude> 5zklmzltef9zaqdosetm9wwrmby4n73 Donald Tusk 0 3495 641940 637424 2026-04-28T15:42:28Z VampaVampa 54702 +1 641940 wikitext text/x-wiki '''[[w:Donald Tusk|Donald Franciszek Tusk]]''' (ur. 1957) – polski [[polityk]], premier, przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. {{IndeksPL}} [[Plik:Donald Tusk 2025.jpg|mały|{{center|Donald Tusk (2025)}}]] * 24 wnioski do prokuratury. Tak kończy architekt smoleńskiego piekła, prowokator i notoryczny kłamca, Antoni Macierewicz. To on na polecenie Jarosława Kaczyńskiego rozpętał polityczną wojnę domową, która ogarnęła cały kraj na długie lata. Zbrodnia i kara. ** Opis: o raporcie na temat działalności podkomisji smoleńskiej. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-o-dzialaniach-antoniego-macierewicza-zbrodnia-i-kara/q6201xt onet.pl], 24 października 2024 ===A=== * A jeśli tego nie zrozumiecie, wyginiecie jak dinozaury. ** Opis: w sejmie do opozycji gdy był premierem, 19 marca 2010. ** Źródło: [https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/nie-posluchacie-wyginiecie-jak-dinozaury,129005.html ''„Nie posłuchacie? Wyginiecie jak dinozaury”''], tvn24.pl, 19 marca 2010. * Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia (…). Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. ** Opis: konferencja prasowa z dnia 22 kwietnia 2008. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/128832/Tusk-abonament-rtv-to-haracz/ ''Tusk: abonament rtv to haracz'', wprost.pl, 29 kwietnia 2008] * Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-ostry-spor-z-ukraina-izolacja-w-unii-europejskiej-pis-czy-plan-kremla/911qvdz ''Donald Tusk: ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej – PiS czy plan Kremla?''], onet.pl, 19 listopada 2017 ** Zobacz też: [[podział władz]], [[Polska w Unii Europejskiej]], [[Prawo i Sprawiedliwość]], [[Rosja]] * Apeluję do polskich polityków, aby w debacie nad traktatem konstytucyjnym odłożyli na razie na bok oczywiste komunały tak naprawdę, że Europa jako Wspólnota potrzebuje tego traktatu. Niech każdy, kto w tej sprawie zabiera głos, skupi się nad precyzyjną informacją: co Polska zyskuje, a co traci przez wejście lub niewejście traktatu konstytucyjnego. ** Opis: wystąpienie w Sejmie, 2005. ** Źródło: [http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad4/096/40963018.htm Sejm] ===B=== * Bardzo się cieszę, że pan premier osobiście, jak i inni przywódcy Federacji Rosyjskiej tak szybko odczytali nasze sygnały, że Polska, ja osobiście, rząd ma chęć poprawy stosunków polsko-rosyjskich. ** Opis: do Władimira Putina, Moskwa 2008. ** Źródło: [https://www.tvp.info/57327622/putin-tusk-polityka-uleglosci-wobec-putina-w-praktyce-moskwa-warszawa-platforma-obywatelska-sikorski ''„Cieszę się, że Putin odczytał nasze sygnały”. Nagranie z Tuskiem w Moskwie''], tvp.info, 7 grudnia 2021 * Bardzo się cieszę, że Rosjanie bez chwili wahania podjęli gotowość do poważnej rozmowy. Uzgodniliśmy, że w relacjach polsko-rosyjskich musi obowiązywać jedna prawda. ** Opis: po powrocie z Rosji, 2008. ** Źródło: [https://www.tvp.info/57327622/putin-tusk-polityka-uleglosci-wobec-putina-w-praktyce-moskwa-warszawa-platforma-obywatelska-sikorski ''„Cieszę się, że Putin odczytał nasze sygnały”. Nagranie z Tuskiem w Moskwie''], tvp.info, 7 grudnia 2021 * Bezpiecznej Polski nie zbuduje się z ludźmi, dla których nienawiść, obsesja, kompleksy są główną motywacją działania. ** Opis: z konferencji prasowej w Sopocie 26 września 2005. * Bolszewicki temperament Kaczyńskiego i socjalistyczne poglądy na rolę państwa i na gospodarkę upodabniają go, nawet nie do Kwaśniewskiego, lecz do starszych kolegów byłego prezydenta, tych których nazywano kiedyś betonem PZPR. ** Opis: podczas konwencji PO. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9295031&rfbawp=1192392268.780&ticaid=14a3f&_ticrsn=3 wp.pl] * Bronisław Wildstein ma to do siebie, że nawet bracia Kaczyńscy nie będą w stanie wymusić na nim jakichś decyzji, co do których on nie będzie miał przekonania. ** Opis: komentarz do wyboru Wildsteina na szefa TVP. Podany jako cytat dnia w „Dziennik Polska-Europa-Świat”. ===C=== * Chcemy, aby Rosja stała się ważniejszym niż do tej pory partnerem Polski, zarówno w kontekście gospodarczym, politycznym, jak i bezpieczeństwa. ** Opis: w styczniu 2008, przed wyjazdem do Moskwy na rozmowy z władzami Rosji, w tym m.in. Władimirem Putinem. ** Źródło: [https://www.tvp.info/59529715/relacje-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem-czy-platforma-obywatelska-prowadzila-prorosyjska-polityke-przyklady ''Jak Tusk z Putinem sprzątali Polskę po „rusofobach” Kaczyńskich. Kilkadziesiąt faktów, nagrań i cytatów''], tvp.info, 8 kwietnia 2022. * Chcemy rozumieć demokrację jako nieustanną debatę, jak trzeba nieustanny spór kiedy dokonujemy wyboru. (…) Ale wtedy, kiedy następuje rozstrzygnięcie, a w najbliższych tygodniach nastąpi rozstrzygnięcie – wybierzecie szefa Platformy, to po takim rozstrzygnięciu Platforma pracuje jak zgodny organizm. Platforma potrafi dyskutować po to, aby wtedy, kiedy przychodzi czas konfrontacji o własne racje, walki na argumenty, żeby była jak jedna pięść. ** Źródło: przemówienie podczas kongresu Platformy Obywatelskiej, Chorzów, 29 czerwca 2013. * Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle, obiecać, w imieniu nas wszystkich gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą, przyrzekamy ci to. ** Opis: o [[Paweł Adamowicz|Pawle Adamowiczu]]. ** Źródło: [https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/pawel-adamowicz-nie-zyje-donald-tusk-wspomina-prezydenta-gdanska,900465.html ''„Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było stanąć przeciwko złu”. Tusk wspominał Adamowicza''], tvn24.pl, 14 stycznia 2019. * Chcę tu przed wami dzisiaj złożyć naprawdę uroczyste, solenne ślubowanie. Idziemy do tych wyborów po to, by zwyciężyć. Po to, by rozliczyć. Po to, by naprawić ludzkie krzywdy i po to, żeby w konsekwencji pojednać polskie rodziny. ** Opis: ślubowanie Tuska podczas Marszu 4 czerwca. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/polityka/11250529/donald-tusk-zlozyl-slubowanie-to-jest-nasza-strategia.html, Donald Tusk złożył ślubowanie. „To jest nasza strategia”], wprost.pl, 4 czerwca 2023. * Chcę wam powiedzieć, że nie jest to dobre wtedy… ta metafora często się pojawia – kiedy jest sztorm i kiedy wszyscy na statku powinni sobie pomagać, żeby przez ten sztorm przepłynąć, że znajduje się grupa ludzi, która w tym czasie, kiedy wszyscy bez wyjątku ciężko pracują, plądruje walizki pasażerom. ** Opis: komentarz dot. posłów i posłanek PiS, którzy zgłosili wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego, wygłoszone w Sejmie 25 czerwca 2009. ** Źródło: [http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/00F9E33A6499B4F0C12575E10038F547/$file/44_b_ksiazka.pdf sejm.gov.pl] * Chłopie nie bój się. ** Opis: zachęta skierowana do [[Zbigniew Ziobro|Zbigniewa Ziobry]], aby ten nie unikał debaty z Różą Thun. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,98460,6615240,Tusk__Sa_politycy__ktorzy_wierza__ze_wynalezli_grilla.html gazeta.pl], 16 maja 2009 * Choć mamy swoje poglądy na sytuację w Rosji, chcemy dialogu z Rosją, taką, jaką ona jest. Brak dialogu nie służy ani Polsce, ani Rosji. Psuje interesy i reputację obu krajów na arenie międzynarodowej. Dlatego jestem przekonany, że czas na dobrą zmianę w tej kwestii właśnie nadszedł. ** Opis: w swoim pierwszym exposé jako premier w 2007. ** Źródło: [http://orka2.sejm.gov.pl/Debata6.nsf/7075e4662b58d9b1c125737f0039d549/c2f0913296a12fedc12573ad0041f851?OpenDocument stenogram z posiedzenia Sejmu, 23 listopada 2007], sejm.gov.pl * Chyba więcej nie trzeba tutaj tłumaczyć. Mamy premiera, który, żeby otworzyć to, co jest otwarte, musi to zamknąć. Mateusz, ale z ciebie bambik. Mógłby otworzyć zamek w Bytowie, może młyn w Słupsku. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-kpi-z-premiera-lider-po-uzyl-popularnego-okreslenia-z-tiktoka/t2nntkm onet.pl], 18 maja 2023 * Część polityków (…) ­ twierdzi z przedziwnym uporem, że wystarczy znaleźć pieniądze lub dodrukować pieniądze, rzucić je ludziom i że dalej jakoś to będzie. Coraz więcej ludzi, którym żyje się ciężko, widząc ten przedziwny kontredans polityczny tutaj, u nas, w naszym parlamencie ­(…)­ jest skłonnych uwierzyć w mit oświeconej dyktatury, coraz częściej wyrażają oni przekonanie, że ktoś wreszcie powinien chwycić to wszystko za mordę i zrobić porządek, i wierzą, że potem, właśnie potem jakoś to będzie. ** Opis: 27 maja 1993, z wystąpienia w sejmie w obronie rządu Hanny Suchockiej, odwołanego następnego dnia. ** Źródło: [http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad1/045/10451012.htm sejm.gov.pl] * Chciałbym zobaczyć chociaż jeden efekt misternej, wyrafinowanej gry, w której prezes PiS Jarosław Kaczyński jako premier, lub ktoś z PiS ograł Rosję. Wiecie dobrze, że gra z Rosją, szczególnie w tak trudnych okolicznościach, to zajęcie naprawdę bardzo, bardzo trudne. Oczekiwaliście ode mnie, że Rosję okiwam sześć razy, rzucę na kolana, a oni przyjdą i powiedzą, że wszystko to ich wina. Dziękuję za takie uznanie, aż tak dobry nie jestem. ** Opis: w czasie debaty w Sejmie poświęconej katastrofie smoleńskiej. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75478,8973464,Ostra_debata__Tusk__Wole_prawde_bez_wojny_z_Rosja_.html wyborcza.pl], 19 stycznia 2011 * Chciałbym zwrócić uwagę rządzących, że metody jakich dzisiaj jesteśmy świadkami, a więc podsłuchiwanie prywatnej rozmowy, a później pozyskiwanie materiałów z nielegalnego podsłuchu przez dziennikarzy, poprzez przecieki z prokuratury, to jest aspekt tej sprawy, na który nikt nie zwraca uwagi. A moim zdaniem, aspekt niezwykle groźny z punktu widzenia normalnego funkcjonowania państwa. ** Opis: Tusk dla prasy o „taśmach Oleksego”. * Cóż, oni mogą wydać 13 mln zł na remont, żeby pan Błaszczak pod prysznicem wrażeń przeżył wieczór marzeń. ** Źródło: [https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,29752684,donald-tusk-szydzil-z-remontu-rzadowego-osrodka-w-lansku-dzialacze.html ''Donald Tusk kpił z „prysznica wrażeń” w remontowanym rządowym ośrodku w Łańsku''], 12 maja 2023 * Czy być w centrum Europy, czy być na jej peryferiach – to jest dylemat politycznych analfabetów. Prawdziwym dylematem dla Polski jest, jak być w centrum Europy, jak być realnym, głównym graczem na scenie europejskiej, a nie jak z powodu kryzysu znaleźć się na marginesie, na peryferiach, albo poza Unią Europejską. ** Źródło: [http://biznes.onet.pl/expose-premiera-donalda-tuska-tekst,18494,4910841,1,news-detal ''Exposé premiera Donalda Tuska – tekst'', onet.pl, 18 listopada 2011] ** Zobacz też: [[Unia Europejska]] ===D=== * Demotywuje mnie świadomość, że będę musiał kandydować. (…) To jest tak upiorna myśl, że ja będę tam z powrotem siedział, na tej Wiejskiej. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28809687,wpadka-na-wizji-tusk-o-powrocie-na-wiejska-upiorna-mysl-ze.html ''Wpadka na wizji. Tusk o powrocie na Wiejską: Upiorna myśl, że będę tam siedział''], gazeta.pl, 19 sierpnia 2022 * Dajcie mi 100, no może 400 dni, żeby zrobić porządek naprawdę żelazną miotłą. ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/597192-taka-demokracje-szykuje-tusk-straszy-zelazna-miotla ''Taką europejską demokrację nam szykuje?! Tusk chce „robić porządek żelazną miotłą”. „Tu nie trzeba skomplikowanych śledztw”''], wpolityce.pl, 5 maja 2022 * Dlaczego wy nie mielibyście pokonać współczesnych bolszewików? ** Opis: o przeciwnikach politycznych. ** Źródło: [https://www.tvp.info/39895468/donald-tusk-w-przeddzien-swieta-niepodleglosci-zacheca-do-pokonania-wspolczesnych-bolszewikow ''Donald Tusk w przeddzień Święta Niepodległości zachęca do „pokonania współczesnych bolszewików”''], tvp.info, 10 listopada 2018. * Dlatego także od pana ministra oczekiwalibyśmy, tak sądzę, może nie dzisiaj, ale w przyszłości, aby oprócz tej magicznej formuły, że Europa potrzebuje traktatu konstytucyjnego, żeby bardzo precyzyjnie – a to i tak będzie obowiązek wobec Polaków przed referendum – wskazywał na praktyczne, polityczne skutki wejścia w życie traktatu. I dobrze byłoby, bo przecież nikt nie jest bezbłędny, abyśmy przed referendum, także my, ludzie Platformy, wiedzieli czy może błądzimy, sądząc, że pozycja polityczna Polski osłabnie, jeśli traktat konstytucyjny wejdzie w życie. Chociaż jak na razie najprostsze rachunki wskazują na to, że jeśli traktat nie wejdzie, to pozycja Polski będzie silniejsza. Mówię o pozycji politycznej. ** Opis: wystąpienie w Sejmie, 2005. ** Źródło: [http://ks.sejm.gov.pl:8009/kad4/096/40963018.htm sejm.gov.pl] * Dłuższa praca to przyjemność. ** Opis: o reformie wydłużającej wiek [[emerytura|emerytalny]]. ** Źródło: [http://gazetawyborcza.newspaperdirect.com/epaper/viewer.aspx gazetawyborcza.newspaperdirect.com, 24 lutego 2012] * Dobro nigdy nie może być bezbronne, a zło nigdy nie może być bezkarne. ** Opis: o śmierci Osamy bin Ladena, 2 maja 2011. ** Źródło: [http://lublin.com.pl/artykuly/pokaz/16749/premier,zatriumfowala,sprawiedliwosc,dobro,nigdy,nie,moze,byc,bezbronne,a,zlo,nigdy,nie,moze,byc,bezkarne/ lublin.com] * Dopóki będę obecny w życiu publicznym, wolę politykę, która gwarantuje, jak niektórzy mówili złośliwie, ciepłą wodę w kranie. Bo wielu wita to z uznaniem, że jest wreszcie silna partia, która jest powściągliwa i skromna, jeśli chodzi o narzucanie ludziom wielkich celów, która daje za to wielką stabilizację. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/210022/Tusk-jestem-u-wladzy-zeby-innym-bylo-lepiej/ wprost.pl, 19 września 2010] * Drogi Lechu byłeś, jesteś i pozostaniesz legendą! ** Opis: przemówienie podczas konferencji z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. * Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować – to jest filozofia PiS. Tylko facet, który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi. ** Opis: konwencja PO w Poznaniu, 6 października 2007, tuż przed wyborami parlamentarnymi. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,4553494.html ''Tusk: Wybór między cywilizacją zachodu, a nieporządkiem wschodu'', gazeta.pl, 6 października 2007] * Drogi Mateuszu, ten, kto Cię obsadza w roli agresywnego pitbulla, źle Ci życzy. Ani to śmieszne, ani straszne. Ponawiam propozycję: szukajmy w sprawie bezpieczeństwa Ojczyzny tego, co wspólne, a nie „politycznego złota”. ** Opis: reakcja na wypowiedź [[Mateusz Morawiecki|Mateusza Morawieckiego]], w której stwierdził, że stoi na czele partii Nord Stream 2. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/mateusz-morawiecki-atakuje-donalda-tuska-stoi-na-czele-partii-nord-stream-2/8jbvxc4,79cfc278 onet.pl], 23 lutego 2022 * Duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli to będzie wymagało, nie jest to konieczność, ale gdyby się okazało, że wymagać to będzie zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi. ** Źródło: [http://biznes.onet.pl/expose-premiera-donalda-tuska-tekst,18494,4910841,6,news-detal ''Exposé premiera Donalda Tuska – tekst'', onet.pl, 18 listopada 2011] * Duda radośnie komentuje sportowe wydarzenia, uśmiechnięty Morawiecki ogłasza kolejne sukcesy, Kaczyński schował się w nowym gabinecie. Wirus zabił prawie trzy tysiące Polaków i zabija dalej. Zaraza. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-i-kolejne-rekordy-w-polsce-donald-tusk-komentuje-na-twitterze/3zh50ft,79cfc278 onet.pl], 8 października 2020 * Dzisiaj Hiszpanie już go zupełnie inaczej oceniają. I mają chyba rację, że dyktatura Franco przyniosła mniej nieszczęść niż dyktatura komunistów, która nastąpiłaby, gdyby nie Franco. ** Opis: o Francisco Franco dla „Rzeczypospolitej” w 1993. ** Źródło: [https://www.rp.pl/publicystyka/art6713061-donald-tusk-w-1993-roku-demokracja-rzadko-wylania-ludzi-dobrych Adam Zawadzki, ''Donald Tusk w 1993 roku: „Demokracja rzadko wyłania ludzi dobrych”'', „Rzeczpospolita”, 28 kwietnia 2011] ** Zobacz też: [[Francisco Franco]] * Dzisiaj jesteśmy dużo bliżej niż kiedykolwiek sytuacji, że PO będzie mogła samodzielnie rządzić. Nasz naturalny koalicjant to PSL. Jeśli przełamie negatywne tendencje sondażowe, koalicja PO-PSL wystarczy do sprawowania władzy. ** Źródło: „Newsweek”, 9 kwietnia 2007 * Dzisiaj macie prawo do satysfakcji, radujcie się. ** Opis: wystąpienie po ogłoszeniu wyników wyborów, 22 października 2007. * Dzisiaj musimy sobie powiedzieć, że uratujemy nasze pieniądze, ochronimy nasze narodowe interesy tylko poprzez utrzymanie i wzmocnienie wspólnoty 27 państw. (…) Ci, którzy nie wierzą we własne siły, ci, którzy stawiają na budowę ekskluzywnego dzisiaj być może jeszcze zamożnego klubu, przegrają szansę, jaką jest wielka Europa z wewnętrzną siłą, która pozwoli nam ten kryzys przełamać. Kryzys finansowy może okazać się dla Europy błogosławieństwem, jeśli wyciągniemy z niego wnioski, które Europę wzmocnią. ** Źródło: ''Więcej czasu nam nikt nie da'', „Gazeta Wyborcza”, 9 grudnia 2011 ** Zobacz też: [[Europa]] * Dzisiaj Polski nie stać na to, żeby podejmować decyzje, które następnego dnia oznaczają katastrofę polityczną. Dlatego nie jest dla mnie jedyną ważną rzeczą wygrać przyszłoroczne wybory, ale jest dla mnie rzeczą ważną, żeby tak rządzić, by wygrać następne wybory. ** Źródło: [https://www.wprost.pl/ar/210022/Tusk-jestem-u-wladzy-zeby-innym-bylo-lepiej/ wprost.pl, 19 września 2010] * Dzisiaj przy tym europejskim stole, jak powiedział jakiś dowcipny polityk, przy tym politycznym obiedzie albo jest się przy stole, albo jest się w karcie dań. Polska musi być i będzie przy stole. ** Opis: exposé, 18 listopada 2011. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,10669605,_Albo_przy_stole_albo_w_karcie_dan___TOP_10_cytatow.html gazeta.pl], 18 listopada 2011 * Dziś mogę przepraszać za to, że będąc w opozycji, domagałem się niskich podatków. Teraz mam już duże doświadczenie jako premier, jesteśmy w UE. Duże grupy społeczne oczekują większej opieki państwa, lepszych usług. Przyznaję, że mamy w Polsce nie najlepszy poziom usług publicznych. Narzekamy na służbę zdrowia, emerytury, ale jednocześnie chcielibyśmy jak najmniej pieniędzy oddawać na te cele. Polacy nie usłyszą ode mnie „tak, będą niższe podatki”, ale będziemy dbać, żeby poziom usług coraz wyższy. ** Opis: wywiad w Polsat News, 3 maja 2014. ** Źródło: [http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,15897351,Tusk__Bedac_w_opozycji__domagalem_sie_niskich_podatkow_.html] ===E=== * Energia buntu przekształciła się w energię emigracyjną. ** Źródło: „Dziennik”, 29 grudnia 2006 * Europa to zbiór wartości. Nie wystarczy wzywać do jedności i protestować przeciwko wielu prędkościom. Jest dużo ważniejsze, żebyśmy wszyscy szanowali wspólne zasady, takie jak prawa człowieka i swobody obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń, równowagę władz oraz rządy prawa. To jest prawdziwy fundament naszej jedności. ** Opis: przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej, na szczyt Unii w 60. rocznicę traktatów rzymskich, które powołały do życia europejską Wspólnotę. Rzym, 25 marca 2017. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75968,21545070,donald-tusk-europa-nasza-wolnosc.html ''Donald Tusk: Europa, nasza wolność''], wyborcza.pl, 25 marca 2017. ** Zobacz też: [[państwo prawa]], [[prawa człowieka]], [[wolność słowa]], [[Unia Europejska]] ===F=== * Fakty są bezlitosne. (…) Musielibyśmy pożyczyć kolejne 200 mld zł w ciągu 10 lat, żeby ten system OFE utrzymać. (…) Kiedy po 11 latach, a to jest kawał czasu, ocenimy, ile emerytury daje OFE, a ile ZUS, to okazuje się, że ZUS-owska jest bezpieczniejsza, też w tym sensie, że tzw. stopa zwrotu w przypadku ZUS-u jest trochę większa niż w przypadku OFE. ** Źródło: [http://tvp.info/informacje/biznes/nie-musimy-przekonywac-balcerowicza/4135127 tvp.info, 13 marca 2011] ** Zobacz też: [[otwarty fundusz emerytalny]] ===G=== * Gdy Palikot jest w formie, to jego wybryki ożywiają polską politykę ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/2190196,11,,item.html onet.pl] ** Opis: w wywiadzie dla portalu onet.pl, 27 czerwca 2010. * Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę. Widzę, jak ten polityczny rdzeń Kościoła ośmielił się w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej. Kościół robi wiele, żeby młode pokolenie odeszło od religii. ** Źródło: [https://www.fronda.pl/a/tusk-gdy-widze-te-plasy-u-rydzyka-to-wstydze-sie-za-polske,137789.html ''Tusk: Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę''], fronda.pl, 17 grudnia 2019. ** Zobacz też: [[rozdział Kościoła od państwa w Polsce]], [[Tadeusz Rydzyk]] * Gdybym był kobietą, byłbym lepszym premierem. ** Opis: wypowiedź przy okazji ustanowienia pełnomocnika ds. równych praw kobiet i mężczyzn, 7 marca 2008. * Gdybym był Kubusiem Fatalistą, to powiedziałbym, że moimi głównymi instrumentami w walce o silne i sprawiedliwe państwo będą bracia Kaczyńscy. ** Opis: z wykładu w Fundacji Batorego, 12 września 2005. * Gdyby Rafał Trzaskowski kupił dżem z publicznych środków od znajomego instruktora narciarskiego lub handlarza bronią, trzykrotnie przepłacając, nie byłoby sprawy. ** Opis: o tzw. aferze dżemowej. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-2020-afera-dzemowa-donald-tusk-komentuje-sprawe/vz88dll onet.pl], 17 czerwca 2020 * Głęboka autoironia jest tak typowa dla rosyjskiego poczucia humoru. ** Opis: o potępieniu przez Rosję ataku USA na Wenezuelę, którego skutkiem było schwytanie prezydenta Nicolasa Maduro. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-reaguje-na-ruch-rosji-w-sprawie-wenezueli-gleboka-autoironia/4nhh6sv onet.pl], 3 stycznia 2026. * Główną motywacją mojej aktywności publicznej była potrzeba władzy i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej, bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno… ** Źródło: Rafał Kalukin, [http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,2968784.html ''Donald Tusk: kariera brata łaty''] „Gazeta Wyborcza”, 15–16 października 2005 ** Opis: słowa te autor artykułu przytacza bez podania źródła. ===I=== * Ich bin Danziger – z dumą mówili o sobie moi dziadkowie, którzy mając dwu synów jednemu dali na imię Juergen, a drugiemu Henryk, nie Heinrich. Jeden szedł do szkoły polskiej, drugi do niemieckiej. W ich relacjach nie było ani śladu dramatyzmu z powodu wyboru – oba były równoprawne, nie były nacechowane agresją, dylematem narodowym. Dziadek był bramkarzem w piłkarskim klubie Zoppotter Sportverein, później przeniósł się do Gedanii, klubu polskich kolejarzy, gdzie niemiecki też był w powszechnym użyciu i nikt z tego nie robił problemu. Dopiero naziści kazali mu nosić literkę „P” – która oznaczała „obcy”, „gorszy”. Kiedyś spytałem dziadka: Urodziłeś się w Kielnie, nosisz kaszubskie nazwisko Dawidowski, niemiecki jest twoim pierwszym językiem, w 1945 wybrałeś Polskę, więc kim jesteś? Kaszubą? Polakiem? Niemcem? A on spojrzał zdziwiony i powiedział: Jestem tutejszy, biesege… ** Źródło: Rafał Kalukin, [http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,2968784.html ''Donald Tusk: kariera brata łaty''], „Gazeta Wyborcza”, 15–16 października 2005 * Im więcej Europy, tym mniej kryzysu. ** Źródło: inauguracja polskiej prezydencji na forum Parlamentu Europejskiego, 6 lipca 2011 * Inflacja znowu poniżej oczekiwań ekspertów: 2,8! A jeszcze trzy lata temu o tej porze roku była sześć razy wyższa. Nie trzeba było przebierać się na Halloween, ceny w sklepach były wystarczająco przerażające. Robimy, nie gadamy! ** Opis: o opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych o inflacji. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/przytyk-tuska-w-strone-rzadow-pis-nie-trzeba-bylo-przebierac-sie-na-halloween/mlywh9q onet.pl], 31 października 2025 * I ostatnie zdanie, jeśli pozwolicie, dedykuję to panu prezesowi, bo jestem to winny obu moim dziadkom. Dzisiaj też słyszałem: „Do Berlina!”, „für Deutschland”, każdego dnia słyszałem te słowa z telewizji. Każdego dnia słyszałem tę płytę nagraną wiele, wiele lat temu przez Jacka Kurskiego. Kiedy nagrał tę płytę, twój brat, Lech Kaczyński, do mnie – publicznie – powiedział, że takiego łajdaka świat nie widział jak Kurski. Po tym, co zrobił. ** Opis: w trakcie posiedzenia Sejmu, który wybrał go na premiera. ** Źródło: [https://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter10.nsf/0/ED3E29043EE0239EC1258A820079BF5A/%24File/01_i_ksiazka.pdf sejm.gov.pl], 11 grudnia 2023 ===J=== * Jako szef europejskich chrześcijańskich demokratów chciałbym przypomnieć, że Jezus stał zawsze po stronie słabszych i krzywdzonych, nigdy po stronie opresyjnej władzy. ** Opis: o zawieszeniu tęczowych flag na kilku pomnikach w Warszawie, w tym na rzeźbie Chrystusa niosącego krzyż przed Bazyliką Św. Krzyża w Warszawie. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nie-milkna-echa-teczowych-flag-na-pomnikach-w-warszawie-w-dyskusje-wlaczyl-sie-donald/yxht6ty,79cfc278 onet.pl], 30 lipca 2020 * Ja chcę dzisiaj także ślubować wam zakończenie wojny polsko-polskiej dzień po wyborach. To jest trochę tak, wiecie, jak się pogoni agresora, to już nie ma powodu do wojny. Jak nie będzie tych, którzy z konfliktu, z agresji, ze złości zrobili główne narzędzie walki politycznej, to wtedy trudno, żeby ludzie się wściekali. ** Opis: podczas ''Marszu Miliona Serc'' w Warszawie. ** Źródło: [https://tvn24.pl/wybory-parlamentarne-2023/marsz-miliona-serc-przemowienie-szefa-po-donalda-tuska-w-warszawie-7369847 ''Tusk: chcę ślubować wam zakończenie wojny polsko-polskiej dzień po wyborach'', tvn24.pl, 1 października 2023] * Ja nie znam sprawy, nie męczcie mnie. Są instytucje za to odpowiedzialne. ** Opis: odpowiedź na pytanie dziennikarzy o sytuację na Lubelszczyźnie, gdzie kilkanaście miejscowości zostało odciętych od świata w wyniku obfitych opadów śniegu, Warszawa, 1 lutego 2014. * Ja o Polsce myślę i mówię z pasją. Polska musi być pasją każdego z nas. Kiedy mówimy o Polsce dumnej, musimy mieć w sobie pasję do walki o Polskę dumną – tak jak mieliście tę pasję do walki dwadzieścia pięć lat temu w sierpniu. Ta pasja musi wrócić, bo Polska zasługuje na cuda. Nie chcę i nie dopuszczę do tego, żeby Polską rządzili ludzie, którzy mówią, że nic nie może się udać, którzy uważają, że Polacy to naród aferzystów i złodziei. Polacy to naród dumny i mający prawo do bycia dumnym z własnej ojczyzny. ** Opis: z wystąpienia podczas kampanii wyborczej, Warszawa, Hala Torwar, 19 czerwca 2005. * Jarosław Kaczyński ma problem z pewnymi kompetencjami, ale nie ma w Polsce nikogo lepszego od dzielenia ludzi. To udało mu się mistrzowsko. Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami! Zostaw ludzi w świętym spokoju! Chcesz konfrontacji, poważnej rozmowy na argumenty, jestem do dyspozycji, gdzie chcesz! Wyjdź z tej jaskini, nie bój się! ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tusk-do-kaczynskiego-wyjdz-z-tej-swojej-jaskini-nie-boj-sie-mnie/qmfnk90 onet.pl], 19 lipca 2021 * Ja wiem, że są w Polsce politycy, którzy mają autentycznego hopla na punkcie archiwów i nie mogą się przyzwyczaić do tej myśli, że nie są już premierami, czy szefami komisji. I całe życie spędziliby w tych archiwach, zatruwając nam przestrzeń publiczną swoimi interpretacjami tego, co znaleźli. ** Opis: o reakcji Jana Olszewskiego na wywiezienia akt dawnej Wojskowej Służby Informacyjnej z Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Służby Kontrwywiadu Wojskowego. ** Źródło: [https://tvn24.pl/polska/olszewski-gangsterskie-i-bezprawne-wywiezienie-akt-ra63267-ls3711588 tnv24.pl], 1 lipca 2008 * Jednak fakt, że ta instalacja powstałaby w Polsce, zwiększa ilość ryzyk i zagrożeń dla strony polskiej. ** Opis: o tarczy antyrakietowej w Polsce. ** Źródło: [https://www.tvp.info/59529715/relacje-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem-czy-platforma-obywatelska-prowadzila-prorosyjska-polityke-przyklady tvp.info], 8 kwietnia 2022. * Jeden wicepremier daje w papę dziennikarzom, drugi będzie lał pałami gejów. Czekam na wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, komu on będzie chciał dowalić. ** Źródło: Program III Polskiego Radia * Jedynym usprawiedliwieniem jeśli chodzi o ewentualne nieprzyjście jest śmierć, ale ja nikomu śmierci nie życzę – to taki ponury żart, w tym budynku mam coraz bardziej ponure poczucie humoru. ** Opis: na temat głosowania dotyczące samorozwiązania Sejmu. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/raport/samorozwiazanie_sejmu/news/tusk-jedynym-usprawiedliwieniem-jest-smierc,972364 interia.pl] * Jest zasadnicza różnica, gdy rząd podsłuchuje obywateli i gdy to członkowie rządu są nielegalnie podsłuchiwani. ** Opis: odpowiedź na pytanie posła. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/raport-tasmy-wprost/informacje/news-premier-odpowiedzial-na-pytania-poslow,nId,1448523 interia.pl] * Jestem poruszony zawartością tych taśm. Dziękuję dziennikarzom, za wspieranie demokracji poprzez ujawnienie kompromitującego przypadku skandalicznej korupcji politycznej jakiej dopuścił się PiS. Miliony Polaków mogły poznać dzięki tym nagraniom kulisy kuchni politycznej kompromitującej obecny rząd. ** Opis: Tusk o „taśmach Renaty Beger”. * Jestem proniemiecki. ** Źródło: [http://www.bild.de/BTO/news/2007/10/23/polen-wahl/tusk-kaczynski.html] * Jestem przekonany, że nasza współpraca gazowa z Rosją będzie kwitła jeszcze przez wiele lat. Polska nie widzi żadnego problemu we współpracy energetycznej dotyczącej rozbudowy elektrowni jądrowej przy pomocy Rosji. Mamy do tego neutralny stosunek i rozumiemy, że każde państwo ma swoje potrzeby. To nie jest komfortowa sytuacja, ale my też współpracujemy energetycznie z Rosją. Samo w sobie to nie jest grzechem. ** Opis: w 2014. ** Źródło: [https://www.tvp.info/59529715/relacje-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem-czy-platforma-obywatelska-prowadzila-prorosyjska-polityke-przyklady tvp.info], 8 kwietnia 2022. * Jeszcze trochę pochuchamy, podmuchamy, jeszcze z raz podrepczę do prezydenta i będzie dobrze. ** Opis: o spotkaniu z prezydentem ws. traktatu lizbońskiego. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9797866&rfbawp=1206627622.558 wp.pl] * Jeśli do końca sierpnia nie uda się dokończyć z sukcesem sprzedaży stoczni arabskiemu inwestorowi, minister skarbu Aleksander Grad pożegna się ze swoim stanowiskiem. ** Źródło: [https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/339882,premier_prywatyzacja_stoczni_albo_dymisja_ministra_skarbu.html ''Premier: prywatyzacja stoczni albo dymisja ministra skarbu'', gazetaprawna.pl, 29 lipca 2009] ** Zobacz też: [[Aleksander Grad]] * Jeśli dobrze usłyszałem panie prezesie, to zasugerował pan, że chce pan budować mieszkania poprzez rozbijanie układu. Niech pan mi wierzy na słowo, ja kiedyś budowałem dom, że dom buduje się z cegieł przy pomocy sprzętu, łopaty, a nie przy pomocy walki z układami. ** Opis: debata przedwyborcza z [[Jarosław Kaczyński|Jarosławem Kaczyńskim]]. * Jeśli ktoś w Polsce wie, gdzie te miliardy leżą zakopane – bo w Zakopanem nie. ** Opis: o propozycji programu [[Prawo i Sprawiedliwość|Prawa i Sprawiedliwości]] [[Rodzina 500 plus]], w 2014. ** Źródło: [https://www.tvp.info/45803169/tusk-o-500-plus-nie-zaluje-ze-nie-wprowadzilem-pieniadze-trzeba-wydawac-madrzej ''Tusk o 500 Plus: Nie żałuję, że nie wprowadziłem. Pieniądze trzeba wydawać mądrzej''], tvp.info, 15 grudnia 2019. * Jeśli miałaby się zrymować historia z brexitu, to w przypadku rządów PiS-u wątpię, żeby Kaczyński decydował się na takie hasło polexitu. Na szczęście bowiem wciąż duży odsetek Polaków uważa, że nasze miejsce jest w Unii Europejskiej. Ktoś złośliwie i nie wulgarnie, bo to jest tylko potencjalnie wulgarny skrót myślowy, na Twitterze napisał, że nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol. I domyślam się, o co autorowi chodziło. ** Opis: wypowiedź w trakcie promocji swojej książki ''Szczerze''. ** Źródło: [https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25523009,donald-tusk-we-wroclawiu-promuje-swoja-ksiazke-szczerze-na.html wyborcza.pl], 17 grudnia 2019 * Jeśli przyjąć, że ten wóz zwany Polską ugrzązł w błocie, to Cimoszewicz chce go cofnąć. Ja – przepchnąć do przodu, a Lech Kaczyński – dokładnie zbadać, czy winny jest woźnica, konie czy może pękło koło. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 18 lipca 2005 * Już nie róbcie z mojego każdego zdania obietnicy. ** Źródło: wystąpienie w sprawie zwalczania kryzysu, TVN CNBC Biznes, 28 sierpnia 2009. ===K=== * Kaczyński, co wy tam palicie? Przecież kopie są już u nas. ** Opis: o informacjach, że niszczone są dokumenty. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tusk-komentuje-doniesienia-o-niszczeniu-dokumentow-nawiazal-do-slynnego-filmu/mf5hn5m onet.pl], 20 października 2023 * Kaczyński mówi, że walczył w ustawkach, Duda, że trzeba przestrzegać Konstytucji, Nawrocki coś o przyzwoitości. To musiał być ten sam snus. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-uderzyl-w-przeciwnikow-politycznych-to-musial-byc-ten-sam-snus/tmzhspk onet.pl], 29 maja 2025 * Kaczyński oświadczył, że stawką tych wyborów jest wolność grzybobrania. Trochę dziwnie się czuję, mając takiego rywala. ** Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dot. lasów i grzybobrania. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynski-mowi-o-wolnosci-i-grzybach-tusk-dziwnie-sie-czuje-majac-takiego-rywala/0jk5gpt onet.pl], 6 sierpnia 2023. * Każda organizacja polityczna, szczególnie tak żywa jak partia, domaga się z czasem hierarchii. To nie jest mój wymysł, to jest archetyp. Jeśli na szczytach partii dochodzi do starcia, to ten kto przegrywa, odpada, a nie ląduje niżej. ** Źródło: Andrzej Stankiewicz, [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/20-lecie-platformy-obywatelskiej-partia-oklejona-nekrologami-analiza/7cwsve3 ''20-lecie Platformy Obywatelskiej. Partia oklejona nekrologami''], onet.pl, 24 stycznia 2021. * Każdego można kupić. (…) Zawód polityka sytuuje się między śmieciarzem a katem. ** Źródło: wywiad dla „Gazety Wrocławskiej”, 9 marca 2001 * Każde poważne wzruszenie ramion, że kobieta obejmuje jakieś ministerstwo, które nie wydaje się za bardzo kobiece, uważam za objaw niedojrzałego seksizmu. ** Opis: o nominacji Joanny Muchy na stanowisko ministra sportu. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1724629,0,1,z-pasem-karate-do-sportu-piekna-twarz-na-trudne-czasy,wiadomosc.html tvn24.pl], 17 listopada 2011. * Kancelaria Aleksandra Kwaśniewskiego przypominała dwór, a to, co tam się działo, bliższe było Moskwie niż Sztokholmowi. ** Opis: wypowiedź z kampanii wyborczej 2005. * Każda partia ma swego Palikota. * Każdy kto podnosi rękę na polskiego policjanta, de facto podnosi rękę na państwo polskie. Każdy kto obraża policjanta czy policjantkę na służbie, obraża majestat Rzeczpospolitej. ** Opis: wypowiedź z okazji 95-lecia Policji. ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/465520,premier-donald-tusk-i-swieto-policji.html,komentarze-popularne,1 ''Premier Tusk: Każdy kto podnosi rękę na polskiego policjanta…''], dziennik.pl, 26 lipca 2014 ** Zobacz też: [[policja]] * Kiedy pytają nas: „Dobrze, powiedzcie, jaka jest wasza wizja? Jaka jest Polska w waszych snach, waszych marzeniach?”, to przecież ta odpowiedź jest zawsze najprostsza z możliwych. To nie jest szczegółowy plan jak każdemu Polakowi ułożyć jego życie od kołyski przez łóżko, Kościół do śmierci. Nie. Ludzie sobie będą sami w Polsce układali swój plan na swoje życie. ** Źródło: przemówienie podczas kongresu Platformy Obywatelskiej, Chorzów, 29 czerwca 2013 * Koalicja z lewicą byłaby wydarzeniem porównywalnym z porozumieniem między PiS a Samoobroną. Tym niemniej rządy z SLD byłyby mniej szkodliwe dla Polski niż rządy z Samoobroną. ** Źródło: „Newsweek”, 9 kwietnia 2007 ===L=== * Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie, niż jej zwalczanie. I zaczynam się obawiać, że oni też to wiedzą. ** Źródło: [https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Donald-Tusk-zadrwil-z-rzadzacych-z-PiS.-Stwierdzil-co-najlepiej-im-wychodzi radiozet.pl], 26 maja 2020 ===Ł=== * Ładne dziewczyny z orkiestr dętych robią dobrze partiom politycznym. ** Opis: podczas kampanii wyborczej w 1993. ** Źródło: [http://niniwa2.cba.pl/polskie_powiedzenia_historyczne.htm] ===M=== * Majdan, pierwsza rocznica. (…) Rusza Marsz Godności. Są prezydenci Polski (…), Litwy, Niemiec, Ukrainy, są premierzy. Widzę, że ktoś przeciska się do pierwszego rzędu, rozpychając łokciami sąsiadów. To Ryszard Czarnecki, zawsze tam, gdzie kamery. Wita się wylewnie z Komorowskim i rusza do przodu. Co on robi na Marszu Godności? ** Źródło: ''Szczerze'', Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, ISBN 9788326830426, s. 37. * Mam dość naturalną skłonność, może nawet zbyt perfekcyjnie ją wyszlifowałem – unikania sytuacji, które wiążą się z czymś przykrym albo z wysiłkiem. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article425382/Jakie_trupy_trzymaja_w_szafach_politycy_.html dziennik.pl] * Mam wrażenie, że to twórcze rozwinięcie doktryny „Spieprzaj dziadu”. (…) Czy „nie ma mowy” stanie się mottem IV RP? ** Opis: komentarz do wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w której wykluczył on możliwość przyznania podwyżek pracownikom służby zdrowia słowami: „Nie ma mowy”. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,4179700.html gazeta.pl] * Mamy ważne kontrakty rosyjskie, to wiadomo, że my tego norweskiego za gazu nie potrzebujemy. Polski rynek jest za mały dla Norwegii, żeby inwestować w tak duże przedsięwzięcie, jakim jest gazociąg. ** Opis: po rezygnacji przez jego rząd z budowy gazociągu z Norwegii, w 2014. ** Źródło: [https://niezalezna.pl/458920-pokonalismy-niemoznosc-kuzmiuk-o-znaczeniu-baltic-pipe-dzieki-temu-polska-jest-bezpieczna ''„Pokonaliśmy niemożność”. Kuźmiuk o znaczeniu Baltic Pipe: Dzięki temu Polska jest bezpieczna''], niezalezna.pl, 27 września 2022. * Ma pozytywną szajbę, jeśli chodzi o deregulację, która pozwoli odblokować polską gospodarkę. ** Opis: o [[Jarosław Gowin|Jarosławie Gowinie]], który został nominowany na ministra sprawiedliwości. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1724631,0,1,zostal-ministrem--bo-ma-pozytywna-szajbe,wiadomosc.html tvn24.pl], 17 listopada 2011 * Marna emerytura z ZUS-u, lepsza niż nic. ** Opis: odpowiedź na oświadczenie Waldemara Pawlaka, że należy oszczędzać i samemu zadbać o swoją emeryturę. ** Źródło: [https://www.hotmoney.pl/artykul/tusk-marna-emerytura-z-zus-lepsza-niz-nic-24051 hotmoney.pl], 17 lutego 2012 * Mateuszu, to, że potrafisz robić interesy na respiratorach, maseczkach, wizach czy generatorach, wszyscy wiedzieli od dawna. Ale że na amunicji też i to na 14 miliardów? ** Opis: o tekście Onetu nt. produkcji amunicji w Polsce oraz o wpisie Mateusza Morawieckiego. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-amunicja-bez-kontroli-rzadu-pis-wydane-miliardy-fala-komentarzy/2k0k2e7,79cfc278 onet.pl], 19 sierpnia 2024 * Mateusz, zgodnie z postulatem Strajku Kobiet, czym prędzej się oddalił. ** Opis: o incydencie z udziałem [[Mateusz Morawiecki|Mateusza Morawieckiego]] podczas otwarcia obwodnicy Wrześni. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/incydent-z-rolnikami-i-premierem-morawieckim-donald-tusk-komentuje/y35hrft,79cfc278 onet.pl], 6 marca 2021 * Mateuszu, migranci to nie jest polityczne złoto, pandemia to nie biznes, aborcja nie spadła wam z nieba. Nie myśl, jak zarobić na dramatach i problemach Polaków, tylko jak je rozwiązać! ** Opis: do [[Mateusz Morawiecki|Mateusza Morawieckiego]]. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27781688,donald-tusk-do-premiera-mateuszu-migranci-to-nie-jest-polityczne.html gazeta.pl], 8 listopada 2021 * Matura 2020. Partia, która uważa, że homoseksualni nie są równi normalnym ludziom, że Żydzi czyhają na naszą własność, a jej wódz i elity stoją ponad prawem, nazywa się… ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-o-pis-matura-2020-pytanie-maturalne/mkcjts3 onet.pl], 16 czerwca 2020 * Menadżerowie powinni dużo zarabiać. ** Źródło: „Dziennik”, 29 czerwca 2007 * Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji. ** Opis: o głosowaniu w Sejmie, podczas którego PiS głosował przeciw uchwale dot. Tarczy Wschód. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-atakuje-pis-po-sejmowym-glosowaniu-wybrali-hanbe/c9erf8e onet.pl], 20 marca 2025 * Mogę stanąć nago na głowie na szczycie Pałacu Kultury i powtarzać, że prywatyzacja już przyniosła Polsce biliony złotych, że polskie przedsiębiorstwa są mało albo nic niewarte i dlatego są tanio sprzedane. ** Źródło: Z. Nowak ''Tusk nagi'', „Gazeta Wyborcza”, 14–15 sierpnia 1993 * Mówią, że chcą „odrzucić ofensywę zła” i że będą szerzyć dobro. Cel ambitny, tylko kompetencje zupełnie nie te. ** Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego odnośnie „ofensywy zła”. ** Źródło: [https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Donald-Tusk-skomentowal-slowa-Jaroslawa-Kaczynskiego-o-ofensywie-zla.-Jego-wpis-wywoluje-emocje radiozet.pl], 6 lipca 2019. * Miłość zawsze musi być lepsza od nienawiści. ** Opis: przemówienie na uroczystościach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. * Mistrzem jest dla mnie Quentin Tarantino. ''Wściekłe psy'' były porywające, ''Kill Bill'' długo nie dał mi zasnąć. Urzekły mnie wszystkie trzy części ''Władcy Pierścieni'' Petera Jacksona, a także, z zupełnie innego powodu ''Król Lew'', na którym jako jedna z nielicznych osób, płakałem. Wokół siedziało dużo dzieciaków i ze znużeniem przeżuwało popcorn, a ja ryczałem jak bóbr. ** Opis: o swoich największych przeżyciach filmowych. ** Źródło: „Film” nr 1/2004 * Myślę, że nie po to pana wybierano na szefa Solidarności, żeby pan się podejmował zadań, które właściwie jest zdolny wykonać każdy pętak, bo to jest najprostsze co może być. ** Opis: 30 marca 2012 Tusk w Sejmie do [[Piotr Duda|Piotra Dudy]], podczas dyskusji nad wnioskiem [[Solidarność|Solidarności]] o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. ** Źródło: [http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/576670,Tusk-do-Dudy-to-zadanie-wykonalby-kazdy-petak] 30 marca 2012 ===N=== * Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy. Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie? ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/fala-reakcji-po-wpisie-tuska-morawiecki-grzmi-jest-pan-nedznym-propagandysta/t3xy28f onet.pl], 27 kwietnia 2024 * Na pewno wprowadziłbym badanie alkomatem. Ludzie nie mogą przychodzić nietrzeźwi do pracy, nie mogą przebywać na terenie zakładu pracy pod wpływem alkoholu. Nie ma w Polsce ważniejszego zakładu pracy niż Sejm, bo praca tych ludzi wpływa na życie milionów ludzi. Gdyby tu wprowadzić alkomat i dyscyplinarne zwolnienia, czyli utratę mandatu, to byłaby rzeź straszna.<br />Z całą pewnością ludzi zagrożonych alkoholizmem lub alkoholików jest wśród parlamentarzystów bardzo dużo. Oni muszą zacząć myśleć o tym jako problemie. Chociaż byłbym tutaj też wyrozumiały. Parlament to 300–400 osób z gigantyczną przewagą mężczyzn, tu jest upiornie. 3–4 dni razem, na dole restauracja, hotel, bardzo wielu ludzi nie ma czego szukać w Warszawie, nie mają tutaj żadnych zajęć, nie mają swojego mieszkania. Często stresy, bo przecież polityka budzi różne emocje. ** Źródło: wywiad Piotra Najsztuba, „Viva!”, 29 stycznia 2001 ** Zobacz też: [[alkoholizm]] * Na plakatach Jan Rokita był premierem, a ja prezydentem. I do dziś mamy kaca. ** Źródło: TVN24, 9 stycznia 2006 * Nadszedł czas na dobrą zmianę w stosunkach z Rosją. ** Opis: wystąpienie w Sejmie 23 listopada 2007. ** Źródło: [https://www.tvp.info/57327622/putin-tusk-polityka-uleglosci-wobec-putina-w-praktyce-moskwa-warszawa-platforma-obywatelska-sikorski ''„Cieszę się, że Putin odczytał nasze sygnały”. Nagranie z Tuskiem w Moskwie''], tvp.info, 7 grudnia 2021 * Najważniejsze są kompetencje. Nie potrzeba nam charyzmatycznych wodzów, którzy prowadzą prawdziwe, czy wyimaginowane bitwy. Potrzeba nam władzy wykwalifikowanej, skromnej, umiarkowanej, która koncentruje się na rozwiązywaniu problemów zwykłych ludzi, a nie na realizowaniu wielkich historycznych misji. ** Źródło: „Dziennik”, 29 grudnia 2006 * Nawet jeśli nie wszystko w stu procentach zagra, jeśli chodzi o infrastrukturę i organizację, nawet jeśli nasza drużyna nie zdobędzie mistrzostwa, to wszystko to możemy nadrobić serdecznością. ** Opis: o Euro 2012. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,11757429,Tusk__Nawet_jak_w_stu_procentach_nie_zagra_organizacja_.html ''Tusk: Nawet jak w stu procentach nie zagra organizacja, możemy nadrobić serdecznością'', PAP, 19 maja 2012] * Nie będę drwił. Jak słyszę bardzo fajny pomysł, żeby w Polsce na każde drugie i kolejne dziecko państwo płaciło 500 zł miesięcznie, to właściwie nie ma co czekać na kolejne wybory. Jestem gotów serio porozmawiać o tym dzisiaj, tylko według mojej najlepszej wiedzy, nie ma takiej możliwości sfinansowania tego projektu. Ja bym najchętniej dał nie na drugie 500 zł, tylko od pierwszego (dziecka) 1000 zł miesięcznie. Jeśli jest na to pomysł, to nie można tego ukrywać, bo szkoda każdego dnia. Jeśli w Polsce ktoś wie, gdzie te miliardy leżą zakopane i można je natychmiast uruchomić i porozdawać ludziom, to ja będę najszczęśliwszym premierem w Europie, jeśli będę mógł być autorem czy współautorem takiego projektu. ** Opis: o propozycji PiS: 500 zł na drugie i kolejne dziecko. ** Źródło: [https://tvn24.pl/polska/zakopane-miliardy-i-debata-z-kaczynskim-premier-tusk-o-ofercie-pis-ra398863], tvn24.pl, 16 lutego 2014 * Nie cieszę się z niczyich problemów, nawet jeśli są to problemy Jarosława Kaczyńskiego. ** Źródło: ''Wydarzenia'', Polsat, 23 listopada 2010 * Nie dziwcie się, że tylu złodziei i gangsterów podziwia polityków i kandydatów PiS. Zrozumieli, że przy artystach Kaczyńskiego są w tym fachu zwykłymi rzemieślnikami. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dosadny-wpis-donalda-tuska-mowi-o-artystach-kaczynskiego/gcx29hq,79cfc278 onet.pl], 17 stycznia 2025 * Nie dzwoń już więcej, Mateusz. Mamy komplet ministrów. ** Opis: o słowach Mateusza Morawieckiego nt. sformowania rządu. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-komentuje-wywiad-premiera-nie-dzwon-juz-wiecej/5neyjve onet.pl], 4 listopada 2023 * Nie jestem prezydentem Obamą, Polska to nie Stany Zjednoczone. I każdy, kto myśli, że w Polce prezydent lub premier może powiedzieć: bilion dolarów na wsparcie przedsiębiorstw, zmyślałby, mówiłby androny. ** Opis: o propozycjach zwiększenia deficytu budżetowego. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1586930,0,1,premier-nie-jestem-obama--a-polska-to-nie-usa,wiadomosc.html tvn24.pl], 18 lutego 2009 * Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy. (…) Ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe uzależnienie od strony rosyjskiej, wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość. ** Opis: o sprzedaży Grupy Lotos, 2011. ** Źródło: [https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tusk-nie-ma-powodow-by-powstrzymac-sprzedaz-lotosu-rosjanom,nId,331726 ''Tusk: Nie ma powodów, by powstrzymać sprzedaż Lotosu Rosjanom''], rmf. fm, 28 marca 2011. * Nie mam wątpliwości, że PiS odrobiło lekcję z lat 2005–07 i wcześniejszych wyborów nie będzie. Jeśli więc opozycja chce wygrać przyszłe wybory parlamentarne, powinna bardzo mocno i solidnie pracować, z perspektywą czteroletnią. Bez żałobnych nastrojów, że to jest na 20 lat, i bez infantylnego ekscytowania się pierwszym potknięciem władzy, w przekonaniu, że za chwilę będą wybory. Namawiać będę każdego, by wyrażał swoją opinię, jeśli dzieje się coś złego. Są setki sposobów, by te opinie formułować, mój rząd też przeżył mnóstwo manifestacji, protestów. To jest norma, ale moim zdaniem opozycja nie może popełnić błędu w myśleniu, uznając, że jak się teraz skrzyknie, to na pewno ludzie wyjdą na ulice i zmienią scenariusz napisany na cztery lata. ** Źródło: rozmowa Janiny Paradowskiej i Jerzego Baczyńskiego, [https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1644072,1,donald-tusk-po-raz-pierwszy-o-polskiej-polityce--oceny-i-prognozy.read ''Co mi zrobią, jak mnie złapią''], polityka.pl, 15 grudnia 2015. * Nie martw się, chłopie, tutaj każdy skądś przyszedł. ** Opis: do [[Michał Kamiński|Michała Kamińskiego]] podczas konwencji wyborczej PO w Sopocie. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/politykaekstra/1,137846,15807865,Zeby_Tuska_i_konsumpcja.html wyborcza.pl], 15 kwietnia 2014. * Nie masz innego poglądu albo nie jesteś w stanie wygrać przywództwa, to nie przeszkadzaj. ** Opis: o [[Grzegorz Schetyna|Grzegorzu Schetynie]]. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/przeglad-prasy-koalicja-po-sld-tusk-sojusz-millera-wydaje-sie-przy-wszystkich-garbach-partia-umiarkowana-i-obliczalna,330618.html tvn24.pl], 5 czerwca 2013 * Nie wiem, jakie śmieci trzeba mieć w głowie i w sercu, żeby innych ludzi wyzywać od śmieci, ale to już nie jest mój problem. To jest jakiś mentalny problem prezesa Kaczyńskiego. ** Opis: o słowach Jarosława Kaczyńskiego, który nazwał protestujących przeciwko niemu „śmieciami”. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-ostro-o-slowach-jaroslawa-kaczynskiego-co-trzeba-miec-w-glowie/tb27vef,79cfc278 onet.pl, 11 sierpnia 2025] * Niemożliwe, żeby ktoś opowiadał takie rzeczy. ** Opis: komentarz do wypowiedzi [[Anna Fotyga|Anny Fotygi]], że łagodząc postawę Polski wobec Rosji, „sprzedajemy naszych przyjaciół”. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1589499,0,1,bolesna-historia-milosci-fotygi-i-sikorskiego,wiadomosc.html tvn24.pl], 6 marca 2009 * Nie, nie żałuję, że nie wprowadziłem 500 Plus, liczyłem wtedy, na co Polskę stać, a na co nie. ** Opis: o propozycji programu [[Prawo i Sprawiedliwość|Prawa i Sprawiedliwości]] [[Rodzina 500 plus]]. ** Źródło: [https://www.tvp.info/45803169/tusk-o-500-plus-nie-zaluje-ze-nie-wprowadzilem-pieniadze-trzeba-wydawac-madrzej ''Tusk o 500 Plus: Nie żałuję, że nie wprowadziłem. Pieniądze trzeba wydawać mądrzej''], tvp.info, 15 grudnia 2019. * Nie sądzę, by ktoś w przewidywalnej przyszłości stworzył polityczny program z polexitem. Gorsze i groźniejsze jest zachowywanie się jak dzieci, które lunatykują. Idziemy w takim „pochodzie lunatyków”, który niby nie chce wyjść z UE, ale w konsekwencji może doprowadzić do jej upadku. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75398,25725645,donald-tusk-gorszy-od-polexitu-jest-pochod-lunatykow.html wyborcza.pl], 24 lutego 2020 * Nie wiem, skąd pretensje do pana Szumowskiego za zdjęcia na jachcie milionera. Przecież dwa tygodnie temu mówił, że jest żeglarzem i nie opuści pokładu w trudnej sytuacji. ** Opis: o urlopie Łukasza Szumowskiego w Hiszpanii. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-komentuje-wakacje-lukasza-szumowskiego-riposta-jacka-sasina/15jv30g,79cfc278 onet.pl], 29 sierpnia 2020 * Nikt w Polsce nie zamierza zapominać, jak wiele krwi zostawili tu radzieccy żołnierze, gdy wyzwalali Polskę. Nie zmienia tego faktu nasze gorzkie doświadczenia po 1945 roku. Jak powiedział węgierski pisarz Sándor Márai: – Żołnierze radzieccy oswobodzili nasze ziemi, ale nie mogli nam dać wolności, bo sami jej nie mieli. ** Opis: w czasie konferencji prasowej z [[Władimir Putin|Władimirem Putinem]]. ** Źródło: [http://politbiuro.gazeta.pl/politbiuro/1,85402,6989225,Konferencja_Tuska___wyzsza_szkola_PR_u.html politbiuro.pl], 1 września 2009 * Nikt nie był w pełni zadowolony z kompromisu. Taka jego natura. Jego jedyną zaletą było to, że chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową. Zniszczyli go celowo i bezpowrotnie. Bo wojna domowa to ich żywioł. Ale przegrają ją. Już przegrali. ** Opis: o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 dot. aborcji. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-zabral-glos-w-po-decyzji-w-sprawie-aborcji/70dfjkd,79cfc278 onet.pl], 25 października 2020 * No Berlusconim to mnie trafią, bo rzeczywiście, przyznaję się bez bicia, że znam „tego podejrzanego typa”, tu oczywiście cudzysłów. Jak nie zamieścicie tego cudzysłowu, to naprawdę zrobi się skandal międzynarodowy, [[Silvio Berlusconi]] ma niezwykłe poczucie humoru, także on by się zaśmiał, ale niewielu poza nim. ** Opis: odpowiedź na pytanie czego spodziewa się podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. afery hazardowej. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Tusk-komisja-sobie-nie-odpusci,wid,11918678,wiadomosc.html wp.pl], 2 lutego 2010 * No cóż trzeba żyć z tymi dziwnymi zdarzeniami i faktami. My mamy tutaj swoją robotę. ** Opis: o wylocie Lecha Kaczyńskiego do Brukseli. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1844307,11,item.html onet.pl], 15 października 2008 * No walcz. ** Opis: odpowiedź jaką dał Radosławowi Sikorskiemu, gdy ten prosił o głos. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1649073,0,1,sikorski-prosi-o-glos-premier-walcz,wiadomosc.html tvn24.pl], 23 marca 2010 * Niektórzy wciąż „obiektywnie” komentują umieranie demokracji, zamiast stanąć po jej stronie. ** Opis: o mediach które nie przyłączyły się do protestu „Media bez wyboru”. ** Źródło: Twitter Donalda Tuska ===O=== * Obniżenie akcyzy przyniesie ulgę jedynie tym, którzy zużywają najwięcej paliwa, czyli najlepiej zarabiającym. ** Opis: z przemówienia sejmowego w sprawie odwołania ministra finansów, Jacka Rostowskiego. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 13 czerwca 2008 * Oczywiście, że seks; od polityki nigdy jeszcze nie miałem erekcji. ** Opis: odpowiedź na pytanie czy woli seks, czy politykę. ** Źródło: wywiad dla „Playboya”, 1994 * Odchodzący 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia Prezydenta, że trzeba bronić Konstytucji. Sylwester marzeń. ** Opis: o orędziu Andrzeja Dudy w TVP. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30553549,komentarze-po-oredziu-andrzeja-dudy-sienkiewicz-kpiaco-dziekuje.html gazeta.pl], 1 stycznia 2024 * Od wielu miesięcy widać z całą wyrazistością, że mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną, kiedy chodzi o prawdziwe wyzwania. To są ciamajdy. To są ludzie, którym wszystko wylatuje z rąk. ** Opis: o rządach PiS. ** Źródło: [https://tvn24.pl/polska/wybory-prezydenckie-2020-donald-tusk-rzadzacy-sa-kompletnie-bezradni-to-sa-ciamajdy-4595866 tvn24.pl], 27 maja 2020 * Oni są ministrami sprawiedliwości właśnie dlatego, że są do tego zdolni, a nie mimo tego. A tyle było krzyku, kiedy mówiłem o współczesnych bolszewikach. ** Opis: o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości. ** Źródło: [https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wiceminister-lukasz-piebiak-i-zorganizowany-hejt-wobec-sedziow-donald-tusk-komentuje,962548.html tvn24.pl], 20 sierpnia 2019 * Otóż któregoś dnia… zeszli się ludzie z różnych stron, z różnych politycznych scen i powiedzieli sobie dosyć politycznej bylejakości w Polsce. (…) I powiedzieliśmy sobie wtedy, że racja, mądry argument nie musi być bezbronny, że nie może być tak, i nie musi być tak, żeby w Polsce wygrywał cwaniak, żeby w Polsce wygrywały łokcie, że najwyższy czas, aby w Polsce w debacie publicznej wygrywały uczciwe argumenty, uczciwi ludzie, otwarta debata tak, aby w sporze na końcu powstawała wspólna narodowa racja, która ma także wspólne akceptowane przywództwo. ** Źródło: przemówienie podczas kongresu Platformy Obywatelskiej, Chorzów, 29 czerwca 2013 ===P=== * Palikot częściej bawi, niż oburza. Czasem mnie oburza i wprowadza w zły nastrój. ** Opis: o [[Janusz Palikot|Januszu Palikocie]]. ** Źródło: [http://fakty.interia.pl/polska/news/tusk-palikot-czesciej-bawi-niz-oburza,1300826,2943 interia.pl], 5 maja 2009 * Pan i wszyscy z naszego pokolenia powinni się nisko kłaniać przed profesorem. A ja uważam, że polityka zagraniczna nie polega na robieniu groźnych min. Profesor pokazał, na czym polega dobra dyplomacja, a waszym problemem jest pani Fotyga. ** Opis: debata z Jarosławem Kaczyńskim. ** Źródło: [http://serwisy.gazeta.pl/wybory2007/1,85057,4609182.html gazeta.pl] * Panie pośle, co pan burczy tam pod nosem? Pan mówi, że ja nie wiem do końca, co się dzieje w dyskotece. A pan jest taki bywalec dyskotek i specjalista od obcinania uszu czy od zażywania amfy? ** Opis: do posła Bolesława Piechy w trakcie debaty sejmowej ws. zakazu handlu dopalaczami. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1676686,0,1,premier-do-posla-pan-jest-taki-specjalista-od-zazywania-amfy,wiadomosc.html tvn24.pl], 6 października 2010 * Panie premierze – i mówię to w pana interesie – jeśli jest pan człowiekiem dobrze wychowywanym i przyzwoitym, a na chwilę załóżmy że ta ryzykowna hipoteza ma jakiekolwiek uzasadnienie, to proszę tu przyjść i przeprosić kobietę, którą pan obraził. ** Opis: do wicepremiera Jerzego Hausnera w Sejmie, w obronie Zyty Gilowskiej. ** Źródło: Program III Polskiego Radia, 2004 * Panie prezydencie Kaczyński, na feministkę pan nie wygląda, co zresztą nie jest zarzutem. ** Źródło: Polsat, 17 października 2005 * Panie Andrzeju, interesowała mnie konfrontacja z pańskim przełożonym. Ale, jak to mówią na podwórku… ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/duda-kontra-tusk-na-twitterze-prezydent-nazwal-bylego-premiera-cykorem/k5e4124 onet.pl], 13 czerwca 2020 * Panowie, policzmy głosy! ** Opis: wypowiedź w trakcie narady z prezydentem Lechem Wałęsą na temat odwołania rządu Jana Olszewskiego w czasie tzw. „nocnej zmiany”. * Pański czas już minął, panie prezesie. ** Opis: debata przedwyborcza z [[Jarosław Kaczyński|Jarosławem Kaczyńskim]]. * Państwo to ludzie, a ojczyzna to ich marzenia. Władza, politycy i urzędy są tylko po to, żeby pomagać ludziom w realizacji ich zamierzeń. ** Źródło: ''Program Platformy Obywatelskiej RP 2007'' [https://politykapl.wordpress.com/2007/10/06/tusk-podam-reke-nawet-moim-wrogom/] * Pegaz (Pegasus) miał wynieść na Olimp swojego jeźdźca, ale Zeus strącił gościa w otchłań i przejął Pegaza. Wyjaśniam – tak na wszelki wypadek – że to jeden z mitów greckich, a nie groźba. ** Opis: o podsłuchiwaniu Romana Giertycha przez system Pegasus. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sprawa-podsluchiwania-giertycha-donald-tusk-komentuje-pegaz-pegasus-mial-wyniesc-na/0nk0w8s,79cfc278 onet.pl], 21 grudnia 2021 * Pewnie niespodziewanie dla samego siebie Kaczyński stał się jednym z liderów proputinowskiego obozu politycznego w Europie. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-ten-kto-rzucil-pomysl-bratobojczej-walki-powinien-sie-wstydzic-do-konca/c7ce0m6 ''Donald Tusk: ten, kto rzucił pomysł bratobójczej walki powinien się wstydzić do końca życia''], onet.pl, 16 czerwca 2018 ** Zobacz też: [[Władimir Putin]] * Pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków. Gdyby były własnością Polaków, to każdy mógłby wycofać pieniądze z OFE. ** Opis: na konferencji prasowej dotyczącej systemu emerytalnego. ** Źródło: [https://tvn24.pl/polska/byc-moze-ludzie-uznaja-ze-jednak-ofe-jest-fajniejsze-niz-im-sie-wydawalo-ra357825-ls3446137 „Być może ludzie uznają, że jednak OFE jest fajniejsze, niż im się wydawało”], 26 września 2013. * PiS już wie, że niedługo straci władzę. Mimo nadciągającego kryzysu rozda jeszcze trochę pieniędzy (głównie swoim), aby zbudować mit złotej epoki Kaczyńskiego. Winę za bankructwo i drożyznę zrzuci na następców. Taka strategia. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-na-twitterze-pisze-pis-niedlugo-straci-wladze/rxfqcly onet.pl], 26 lutego 2020 * Pisowscy liderzy opinii publicznej, nie tylko politycy, mają radykalny niedobór osobistego heroizmu. ** Opis: wywiad Adama Michnika i Jarosława Kurskiego z Donaldem Tuskiem w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24146735,donald-tusk-opowiada-michnik-i-kurski-pytaja-o-polskie-sto.html ''Czy uciekłeś z tonącego okrętu? Donald Tusk odpowiada, Michnik z Kurskim pytają''], „Magazyn Świąteczny” „Gazety Wyborczej”, 9 listopada 2018 * Pisowcy pytają, dlaczego Historia Kaszubów, a nie Polaków. Ciekawe, czy durne łby zrozumieją kiedyś, że historia Kaszubów, Ślązaków i Wielkopolan to kawał historii Polski, tej wielkiej i otwartej, Polski Chrobrego i Krzywoustego, Piłsudskiego i Wałęsy, bez kompleksów i lęku. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-odpowiada-na-komentarze-i-uderza-w-pis-durne-lby/4j29xj5 onet.pl], 27 kwietnia 2025 * Pisowska wersja dyktatury to dykta i tektura. Państwo słabe, ale bardzo dokuczliwe. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tusk-dosadnie-o-rzadach-pis-pisze-co-oznacza-pisowska-dyktatura/0zkqswd,79cfc278 onet.pl], 5 lutego 2021 * Pisowski minister Wójcik twierdzi, że trzy lata w areszcie bez wyroku sądowego to „coś normalnego”. Hazardzista. ** Opis: o wypowiedzi [[Michał Wójcik|Michała Wójcika]] nt. zwolnienia z aresztu Sławomira Nowaka. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/slawomir-nowak-opuscil-areszt-tusk-nazywa-ministra-hazardzista/y0ycy8x,79cfc278 onet.pl], 14 maja 2021 * Pitbull zerwał się ze smyczy i ugryzł własnego pana. ** Źródło: ''Wiadomości'', TVP1, wypowiedź dotycząca Jacka Kurskiego, 21 czerwca 2006 * Podobno panowie Kaczyński i Błaszczak nie znają pana Wawrzyka, ale z całą pewnością pan Wawrzyk zna dobrze obu panów. ** Opis: o zatrzymaniu Piotra Wawrzyka i reakcji liderów PiS, którzy twierdzili, że nie znają go. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wymowne-slowa-tuska-na-temat-kaczynskiego-z-cala-pewnoscia-wawrzyk-ich-zna/pb21kfz,79cfc278 onet.pl], 17 stycznia 2024 * Pojechać do Waszyngtonu na szczyt NATO, żeby napluć w telewizyjnym wywiadzie na polski rząd i zapowiedzieć kolejne veta. Nie na tym polega misja prezydenta. Wstyd. ** Opis: o wywiadzie Andrzeja Dudy w TVN24, w którym zapowiedział, że nie podpisze ustawy która depenalizowałaby pomocnictwo w dokonaniu aborcji. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,31133292,donald-tusk-ostro-o-andrzeju-dudzie-naplul-na-polski-rzad.html gazeta.pl] 10 lipca 2024 * Politycy koalicji rządzącej odnaleźli się jak w korcu maku. ** Opis: w czasie debaty nad wotum nieufności dla Andrzeja Leppera. ** Źródło: ''Fakty'', TVN, 15 lutego 2007 * Polska armia, polskie wojsko i polska policja będą pod szczególną opieką. Także finansową. (…) I dlatego równocześnie zaproponujemy, by na początek w policji i w wojsku podwyżkę po ok. 300 zł dla każdego policjanta, kwotowo i dla każdego żołnierza. ** Źródło: [http://biznes.onet.pl/expose-premiera-donalda-tuska-tekst,18494,4910841,6,news-detal ''Exposé premiera Donalda Tuska – tekst'', onet.pl, 18 listopada 2011] ** Zobacz też: [[policja]] * Policjanci byli atakowani nie tylko przez niemieckich anarchistów, ale głównie przez chuliganów w szalikach klubowych, wspieranych ostatnio przez Jarosława Kaczyńskiego. (…) Wydarzenia z 11 listopada nie pozostawiły wątpliwości, jakie wartości reprezentują ludzie, którzy kopią policjantów, atakują rodziny z dziećmi, podpalają wozy transmisyjne. Jeśli jest tak, że z tej strony sali będą padać słowa poparcia dla tej – jak to określił prezes PiS – „dorodnej młodzieży” – to słowa te powinny budzić grozę. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,10673559,Premier_odpowiada_na_pytania_poslow_po_expose__PiS.html gazeta.pl, 19 listopada 2011] * Polska naprawdę nie jest skazana na, tak jak ją Polska od wczoraj nazywa, na moherową koalicję! ** Opis: z wystąpienia w Sejmie 10 listopada 2005. ** Zobacz też: [[moherowe berety]] * „Polskość to nienormalność” – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi. ** Źródło: ''Polak rozłamany'', „Znak”, [https://www.miesiecznik.znak.com.pl/archiwumcyfrowe/80s/1987/390-391.pdf listopad-grudzień 1987], s. 191. ** Zobacz też: [[Polacy]] * Po ujawnieniu przez TVP, że do Niemców zwracałem się po niemiecku, pozostaje mi tylko przyznać się, że do Chorwatów mówiłem po chorwacku, a do Ukraińców po ukraińsku(!). Z Obamą spiskowałem po angielsku. Liczę nieśmiało na ułaskawienie. ** Opis: o materiałach TVP na swój temat. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-odpowiedzial-na-materialy-wiadomosci-tvp-licze-na-ulaskawienie/t1g1nre,79cfc278 onet.pl], 10 czerwca 2021 * Powiem brutalnie. Na tym szczycie nie potrzebuję pana prezydenta. ** Opis: o obecności Lecha Kaczyńskiego na szczycie w Brukseli. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,5812002,Tusk__Nie_potrzebuje_tu_prezydenta.html gazeta.pl], 15 października 2008 * Powiem rzecz radykalną, ale nie sądzę, żeby wobec takich indywiduów, takich kreatur, jak te przypadki, można zastosować termin człowiek. W związku z tym, nie sądzę, żeby obrona praw człowieka dotyczyła tego rodzaju zdarzeń. ** Opis: o projekcie ustawy o przymusowej kastracji za pedofilię. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1822196,11,1,1,,item.html Onet.pl], 9 września 2008 * Premier Orbán nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu. Polityka jest prostsza, niż się niektórym wydaje. ** Opis: o przyznaniu przez Węgry azylu Marcinowi Romanowskiemu. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-zdradzil-co-mu-powiedzial-viktor-orban-tak-tlumaczyl-decyzje-o-azylu/nvhkcvg onet.pl], 21 grudnia 2024 * Premierem – pan Kluska, wicepremierem – pan Jan Krzysztof Bielecki, a ministrem kultury – Doda Elektroda. To są komunikaty, które płyną od Jarosława Kaczyńskiego. ** Opis: do dziennikarzy w Sejmie, po doniesieniach prasowych, jakoby premierem miał zostać Roman Kluska. ** Źródło: TVN24, 23 stycznia 2006 * Prezydent Rzeczpospolitej powinien dbać o jej reputację. Andrzej Duda robi wszystko, aby ją zrujnować. Jego kampania to wstyd na cały świat. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/duda-kontra-tusk-na-twitterze-prezydent-nazwal-bylego-premiera-cykorem/k5e4124 onet.pl], 13 czerwca 2020 * Proponujemy zatem, aby od roku 2013, a więc praktycznie od zaraz, stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, finalnie do 67 roku życia. ** Źródło: [http://biznes.onet.pl/expose-premiera-donalda-tuska-tekst,18494,4910841,6,news-detal ''Exposé premiera Donalda Tuska – tekst'', onet.pl, 18 listopada 2011] ** Zobacz też: [[emerytura]] * Przecież „Uchadzi!” było pod adresem Łukaszenki, nie Łukasza. ** Opis: o dymisji Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26220964,donald-tusk-komentuje-dymisje-szumowskiego-przeciez-uchadzi.html gazeta.pl], 18 sierpnia 2020 * Psu mi na budę taka wygrana! Wyłysieję z tego powodu, stracę piętnaście procent i w ogóle będę miał tylko kłopoty. ** Opis: wypowiedzi podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej, tłumacząc, że ograniczenie emerytur pomostowych nie przyniesie mu korzyści. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1575301,0,1,wylysieje-przez-pomostowki--ale-wezme-na-siebie-ten-brud,wiadomosc.html tvn24.pl], 30 listopada 2008 * Pytanie dnia. Kto kogo prędzej odspawa: PiS nas od Europy czy my PiS od władzy? ** Opis: o zapowiadanym przez Mateusza Morawieckiego wecie do budżetu UE. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/weto-polski-w-ue-polski-rzad-gotowy-zawetowac-unijny-budzet-fala-komentarzy/msemtgz,79cfc278 onet.pl], 16 listopada 2020 * Pyta pani co należy zrobić, żeby… żeby Polacy nie wyjeżdżali, żeby to minimum socjalne nie było tak upokarzające. Nie trzeba odkrywać Ameryki. Ja to powtarzam i politykom w Polsce, niestety rzadko to rozumieją, ale na przykład tym, którzy wyjechali do Anglii nie muszę już tego powtarzać, bo to oni mnie właściwie mówili, że wystarczy w Polsce, zbudować gospodarkę na takich zasadach na jakich funkcjonuje właśnie w Wielkiej Brytanii, czy w Irlandii. Polacy, podobnie jak inne nacje, od kilkudziesięciu lat, jeśli uciekają z jakiegoś kraju do innego, to zawsze uciekają od socjalizmu do liberalizmu. Zawsze uciekają od spętanej przepisami gospodarki do swobodnej gospodarki. I dlatego ja znam receptę, ja znam dobrą odpowiedź na to pytanie. Zrobić Irlandię, zrobić Anglię tutaj nad Wisłą. A nie wyrzucać naszych ludzi za granicę. ** Opis: debata przedwyborcza z [[Jarosław Kaczyński|Jarosławem Kaczyńskim]]. ===R=== * Raczej jej nie zaczepiać, ponieważ ma to związek ze sztukami walki. ** Opis: o [[Joanna Mucha|Joannie Musze]], podczas prezentacji nowego składu rządu. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1724629,0,1,z-pasem-karate-do-sportu-piekna-twarz-na-trudne-czasy,wiadomosc.html tvn24.pl], 17 listopada 2011 * Rosja to wrogość wobec Zachodu, zwłaszcza wobec Unii, pogarda wobec rządów prawa i wszelkich mniejszości, upartyjnienie gospodarki i mediów, zalegalizowana państwowa korupcja, religia na usługach władzy, panowanie służb specjalnych. Otwórz oczy i poszukaj podobieństw. ** Opis: o komisji ds. badania wpływów rosyjskich, powołanej przez rząd. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-pisze-o-rosyjskich-wplywach-otworz-oczy-i-poszukaj-podobienstw/08gycmn onet.pl], 15 maja 2024 * Równie dobrze można by powiedzieć odwrotnie – na to wskazywała atmosfera rozmów – o prezydencie Putinie: „nasz człowiek w Moskwie”. ** Opis: o Władimirze Putinie. ** Źródło: [https://www.tvp.info/59529715/relacje-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem-czy-platforma-obywatelska-prowadzila-prorosyjska-polityke-przyklady ''Jak Tusk z Putinem sprzątali Polskę po „rusofobach” Kaczyńskich. Kilkadziesiąt faktów, nagrań i cytatów''], tvp.info, 8 kwietnia 2022 * Rozkręca się pisowska akcja „Murem za”. Lista się wydłuża. Niedługo zabraknie im cegieł. ** Opis: o obronie przez PiS polityków tej partii oskarżanych przez prokuraturę. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-drwi-z-pis-niedlugo-zabraknie-im-cegiel/1fxhtwl onet.pl], 9 listopada 2025 * Rozliczanie PiS postępuje wolniej, bo nie wszyscy w Koalicji zrozumieli, że bez rozliczenia nie będzie naprawy Rzeczpospolitej. I jeśli się wreszcie nie ogarną, sami zostaną przez ludzi rozliczeni. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/fala-reakcji-po-wpisie-donalda-tuska-nazwiska/gvhvkbp onet.pl], 4 grudnia 2024 * Różne rzeczy mi się śnią, ale wstydzę się mówić o tym publicznie. ** Źródło: TVN24, 9 stycznia 2006 * Różnica między stanem wojennym a rządami PiS jest taka, że wtedy na Sylwestra zawieszono godzinę policyjną, a teraz ją wprowadzają. Co do kasyn, brak danych. Pasterka bez zmian. ** Opis: o nowych obostrzeniach wprowadzonych przez Rząd w związku z pandemią COVID-19. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26619664,narodowa-kwarantanna-rzad-wlasnie-zabil-duza-czesc.html gazeta.pl], 17 grudnia 2020 * Ruszyła akcja pisowskiej telewizji 'Nie daję Owsiakowi, wspieram Republikę'. Wielka Orkiestra zbiera na dzieci chore na raka, oni zbierają na swoje media chore na nienawiść. To już u nich tradycja. ** Opis: o akcji TV Republika, która ma na celu odciągnięcie uwagi od WOŚP. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/ruszyla-akcja-pisowskiej-telewizji-tusk-zabiera-glos-republiki-7110964192627424a wp.pl], 5 stycznia 2025 * Rząd stwierdził, że przed koronawirusem uchronić nas mogą tylko czyste ręce. PiS może tego nie przetrwać. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-donald-tusk-komentuje-zalecenia-ws-mycia-rak/930dj8j onet.pl], 28 lutego 2020 * Rządzący mówią z taką samą butą, jak komunistyczni ministrowie. Mówią, że jest świetnie, że są zadowoleni ze swojej dwuletniej pracy. Kiedy widzę premiera mówiącego te słowa, to jakbym widział [[Jerzy Urban|Jerzego Urbana]] w 1981 roku. ** Opis: podczas konwencji wyborczej PO. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,4554627.html gazeta.pl] ===S=== * Senator Karczewski przyznał, że zaniechano testowania powracających z Wielkiej Brytanii, bo rząd bał się o swoją popularność. Tchórzostwo, które kosztować będzie tysiące ludzkich istnień. ** Opis: o wypowiedzi Stanisława Karczewskiego nt. testowania osób powracających z Wielkiej Brytanii na obecność SARS-CoV-2. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-tusk-tchorzostwo-ktore-kosztowac-bedzie-tysiace-ludzkich-istnien/b25992c,79cfc278 onet.pl], 26 maja 2020 * Siejecie nienawiść między Polakami w czasie wojny, która toczy się u naszych granic. Nie trzeba wagnerowców, wystarczy TVP. ** Opis: o materiale w Wiadomościach TVP na swój temat. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-rosja-ukraina-tvp-znow-zaatakowala-tuska-przewodniczacy-po-odpowiada/4h1lwe5,79cfc278 onet.pl], 14 marca 2022 * Sprawiedliwe państwo bierze pod opiekę zawsze najsłabszych, nigdy najsilniejszych. ** Opis: z wystąpienia w Sejmie 23 listopada 2007. * Stworzymy takie warunki, żeby Polacy mogli budować na tańszych gruntach bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędniczych i niepotrzebnej zwłoki. ** Opis: fragment exposé z 2007. * Sytuacja zewnętrzna, ciągle, Bogu dzięki, na razie zewnętrzna, jest nieporównywalnie gorsza, niż to wydawało się jeszcze tydzień temu. Mówię to także po moich spotkaniach z szefem z Europejskiego Banku Centralnego i po wczorajszym, z Sarkozym. ** Opis: wypowiedzi na zamkniętym posiedzeniu Komisji Trójstronnej. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1575301,0,1,wylysieje-przez-pomostowki--ale-wezme-na-siebie-ten-brud,wiadomosc.html tvn24.pl], 30 listopada 2008 * Szczerze powiedziawszy miliard w tę, czy miliard w tę w porównaniu do sytuacji, w której byłby wielki znak zapytania, czy w ogóle jest budżet – myślę, że każdy by to przeżył. Nikt nie będzie do końca zadowolony, o tym już wiem. ** Opis: w sprawie obniżenia limitu dostępu do funduszy spójności UE na lata 2014–20. 1,5 mld zł miej dla Polski. ** Źródło: [https://gosc.pl/doc/1369805.Tusk-Miliard-w-te-czy-miliard-w-te], 22 listopada 2012 ===Ś=== * Święty Franciszek jest pewnie załamany, że papież przyjął jego imię. ** Opis: o reakcji papieża Franciszka po zabójstwie Darii Duginy. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/fala-oburzenia-po-slowach-papieza-tusk-sw-franciszek-jest-pewnie-zalamany/6dfdvlr,79cfc278 onet.pl] ===T=== * Tak, jak skończyła się pisowska okupacja Polski, tak skończą się okupacje przez PiS państwowych urzędów. Tylko reputacja okupantów zostanie z nimi na długo. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/mocny-wpis-premiera-skoncza-sie-okupacje-przez-pis-panstwowych-urzedow-6984611110615552a wp.pl], 14 stycznia 2024 * Ta pierwsza i oczywista zasada [będąca fundamentem sukcesu Platformy], i '''będę tak długo jak będę przewodniczącym Platformy tej zasady przestrzegał i oczekiwał jej przestrzegania od każdej z was i każdego z was''', to jest zasada, że jak się należy do jednej wspólnoty, jak się należy do Platformy Obywatelskiej to przynajmniej powstrzymuję się od tego, aby źle mówić o tej wspólnocie. ** Źródło: przemówienie podczas kongresu Platformy Obywatelskiej, Chorzów, 29 czerwca 2013 * Tak dramatycznie zaniżyły się standardy, że ja, przechodząc obok pijanych posłów, którzy się tłuką przed nowym Domem Poselskim, mam poczucie zbrzydzenia, a równocześnie upiorne poczucie normy. ** Źródło: „Polityka” nr 2433, 3 stycznia 2004 * Tak! Dokładnie jest tak! ** Źródło: ''Co z tą Polską?'', 21 września 2006 ** Objaśnienie: Odpowiedź na pytanie Tomasza Lisa: „(…) wraca 92 rok? (…) Tak jak wtedy był punkt pierwszy: pozbawić władzy Olszewskiego, Macierewicza et consortes, tak dzisiaj: odsunąć od władzy Kaczyńskich, a potem na naszych warunkach rozmawiać. Nie jest tak?” * Tak naprawdę jestem także Kaszubą, nie tylko obywatelem Gdańska, ale także Kaszubą. To znaczy, że jestem częścią mniejszości etnicznej, liczącej około trzysta tysięcy ludzi, z ich własnym językiem, zwyczajami, bardzo tradycyjnych, bardzo lojalnych wobec tej tradycji i religii. ** Źródło: ''President-elect of the European Council – A biography in his own words'' * Tak sobie myślę już po ludzku, ten chłop chociaż powinien się cieszyć, że bratu odpadł naprawdę groźny konkurent. ** Opis: o reakcji Jarosława Kaczyńskiego na decyzję Tuska o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich w 2010. ** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,76842,7518584,Tusk_o_Kaczynskim__Ten_chlop_powinien_sie_cieszyc.html wyborcza.pl], 1 lutego 2010 * Takiego dramatu współczesny świat nie widział. ** Opis: o [[Katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem|katastrofie samolotu prezydenckiego]], w której zginął m.in. prezydent [[Lech Kaczyński]]. ** Źródło: [https://www.rmf24.pl/fakty/news-premier-takiego-dramatu-wspolczesny-swiat-nie-widzial,nId,271758 RMF FM, 10 kwietnia 2010] * Tego dnia bałem się szczególnie, bo wiedziałem, że przyjdzie ten moment gdy będę musiał mówić, nie jako premier a jako przyjaciel. Wtedy nic się nie ma do powiedzenia. Sebastian…, ty nie powinieneś odchodzić. Blisko dwadzieścia lat temu Sebastian przyjechał do mnie do Gdańska i powiedział, że – chociaż był bardzo młody – że on też musi zacząć robić coś bardzo poważnego. Znałem wtedy chłopaka, który mógłby być moim dużo młodszym bratem, wierzącego w siebie, swoje możliwości, wierzącego w wolną Polskę, wierzącego w sens działania. ** Opis: fragment mowy na pogrzebie posła [[Sebastian Karpiniuk|Sebastiana Karpiniuka]]. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1653027,0,1,ty-nie-powinienes-odchodzic,wiadomosc.html tvn24.pl], 21 kwietnia 2010 * Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. ** Opis: o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej, 2021. ** Źródło: [https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-donald-tusk-ten-mur-nie-powstanie-ani-w-ciagu-roku-ani-w-cia,nId,5579916 Interia.pl], 13 października 2021 * Ten projekt przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza. Nie będzie milionów złotych wypłaconych ludziom za koszenie łąki w Baranowie, nie będzie niesprawiedliwych wywłaszczeń. ** Źródło: [https://www.pap.pl/aktualnosci/premier-tusk-projekt-cpk-przeprowadzimy-w-interesie-polski ''Premier Tusk: projekt CPK przeprowadzimy w interesie Polski''], pap.pl, 11 lutego 2024. ** Zobacz też: [[Centralny Port Komunikacyjny]] * Ten rząd dziś – i jeśli wygramy – nasz przyszły rząd – nie będzie się nisko kłaniał ani bankierom, ani związkowcom. Nie będziemy klęczeli przed księdzem, bo do klęczenia jest kościół – przed Bogiem. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,9766593,_Nasz_rzad_nie_bedzie_sie_klanial_zwiazkowcom__ani.html ''Tusk na konwencji'', gazeta.pl, 11 czerwca 2011] * To, co grupa polityków PiS wyprawia wokół katastrofy smoleńskiej, jest rzeczą z gruntu nieprzyzwoitą. To tak niesmaczne, że aż się odechciewa komentować… Będziemy setki razy prostować kłamstwa i nieścisłości, jakie w kwestii katastrofy smoleńskiej wypowiadają politycy PiS. Politycy PiS chcą z katastrofy smoleńskiej – i nie ukrywają tego – zrobić główną oś podziału w polskiej polityce, i to na długie lata. ** Opis: o wizycie i rozmowach [[Antoni Macierewicz|Antoniego Macierewicza]] i [[Anna Fotyga|Anny Fotygi]] w USA z republikanami o pomocy ws. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/1,75478,8665808,Tusk_o_wyjezdzie_Fotygi_i_Macierewicza_do_USA__Bedziemy.html Tusk o wyjeździe Fotygi i Macierewicza do USA: ''Będziemy prostować kłamstwa PiS'', Paweł Wroński, „Gazeta Wyborcza”, 16 listopada 2010] ** Zobacz też: [[katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku]] * To, co zrobił prezydent Kwaśniewski w finale swojej prezydentury, podważa autorytet samego urzędu prezydenta (…) Jeśli takim gestem on chce się stać wielkim patronem lewicy, to może się stać jej wielkim pogrzebaczem. ** Źródło: „Wprost”, 1 grudnia 2005 [https://www.wprost.pl/ar/?O=83598] * To nie jest XIX wiek, a tu nie jest Bantustan. Rządzący muszą dbać o godność państwa i robić tylko to co jest zgodne z sumieniem i prawem. (…) Będziemy starali się zapobiec negatywnym skutkom wyjaśniania tej sprawy, ale ona musi zostać wyjaśniona. Co do tego nie może być wątpliwości ani w tu ani pod drugiej stronie oceanu. ** Źródło: Wojciech Czuchnowski, [https://wyborcza.pl/1,75248,11443662,Tusk_ostro_o_wiezieniu_CIA.html ''Tusk ostro o więzieniach CIA'', wyborcza.pl, 29 marca 2012] ** Zobacz też: [[CIA]] * To przypomina trochę sytuację sprzed II wojny światowej, kiedy Neville Chamberlain wracał do Londynu i myślał, że uratował pokój, bo wybrał hańbę. Była i hańba, i przyszła wojna. ** Źródło: ''Więcej czasu nam nikt nie da'', „Gazeta Wyborcza”, 9 grudnia 2011 ** Zobacz też: [[Neville Chamberlain]], [[David Cameron]] * To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. (…) to są ludzie, którzy potrzebują pomocy. ** Opis: o nielegalnych imigrantach przekraczających granicę białorusko-polską. ** Źródło: [https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-donald-tusk-nie-trzeba-robic-obrzydliwej-propagandy-wymierzo,nId,5428054 interia.pl], 18 sierpnia 2021. * Tramwaj, pociąg, autobus. Komunikacja zbiorowa to nasza przyszłość! I tego się, Franek, trzymamy. ** Opis: o zatrzymaniu przez policję posła Franciszka Sterczewskiego, który był podejrzany o jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/franciszek-sterczewski-jechal-zygzakiem-na-rowerze-donald-tusk-komentuje/z2pzle3 onet.pl], 29 czerwca 2022 * Trzymacie dzisiaj w swoich dłoniach biało-czerwone sztandary, bo to my, bo to wy jesteście narodem polskim. Chcieli to splugawić, chcieli wam to zabrać, chcieli wyrwać wam z rąk biało-czerwone flagi. Chcieli nas podzielić, chcieli doprowadzić do tego, że coraz trudniej było nam mówić o wszystkich jako o wspólnocie, ale powstaliście. ** Opis: podczas ''Marszu Miliona Serc'' w Warszawie. ** Źródło: [https://tvn24.pl/wybory-parlamentarne-2023/marsz-miliona-serc-przemowienie-szefa-po-donalda-tuska-w-warszawie-7369847 ''Tusk: chcę ślubować wam zakończenie wojny polsko-polskiej dzień po wyborach'', tvn24.pl, 1 października 2023] * Tyle ile państwa będzie trzeba, będzie także tutaj na Śląsku, bo w wolnej Polsce, w wolnej gospodarce nie wszyscy dadzą sobie radę i dlatego, powtórzę jeszcze raz, tyle państwa ile będzie trzeba, tyle będzie. ** Źródło: przemówienie podczas kongresu Platformy Obywatelskiej, Chorzów, 29 czerwca 2013 ===U=== * Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem „Solidarności”, skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie ** Źródło: [https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/premier-rozdaje-ciosy-w-sprawie-funduszu-sprawiedliwosci-trudno-upasc-nizej/wqdpqkd businessinsider.com.pl], 25 maja 2024 * Urodzenie dziecka to jest demograficznie fajna rzecz, ale dla kobiety często to jest udręka na najbliższe 20 lat życia. ** Źródło: [https://polskieradio24.pl/artykul/2785207,Posiadanie-dziecka-udreka-dla-kobiety-Internet-reaguje-na-kontrowersyjne-slowa-Tuska polskieradio24.pl], 6 sierpnia 2021 ** Zobacz też: [[dziecko]] * Uwaga, którą usłyszałem (Leszka Balcerowicza), że ZUS to puste obietnice, OFE to realne pieniądze, nie jest trafna. To, że OFE kupują obligacje skarbu państwa jest takimi samymi obietnicami, bo to państwo gwarantuje ich wykup. ** Źródło: [http://www.kurierlubelski.pl/praca/361048,balcerowicz-przeciwko-rzadowej-propozycji-w-sprawie-emerytur,id,t.html kurierlubelski.pl, 25 stycznia 2011] ** Zobacz też: [[ZUS]] * Uważam, że hasło sprzed lat: „bierzemy władzę po to, by oddać tę władzę ludziom” jest ciągle aktualne. I nie mam jakiejś szczególnej alergii także do środowisk, które podkreślają rangę autonomii wspólnot lokalnych. Ale zawsze znajdą się ci, którzy trochę przesadzają. I moim zdaniem ideolodzy Ruchu Autonomii Śląska trochę przesadzają. Ale partnerów wybierają w samorządach, w sejmikach, wybierają wyborcy, wybierają ludzie. (…) Nie widzę powodu, by nie współpracować ze Ślązakami, dla których historia Śląska jest trochę bardziej śląska niż wydaje się to w Warszawie, w Gdańsku, czy w Białymstoku. ** Źródło: [http://www.polskatimes.pl/pap/340116,czy-jest-pan-za-autonomia-slaska-czy-chce-pan-polski,id,t.html polskatimes.pl, 2 grudnia 2010] ** Zobacz też: [[Ruch Autonomii Śląska]] ===W=== * Wasz styl rządzenia był błogosławieństwem, nie tylko dla Niemiec, ale także dla całej Europy, w tym dla waszych wschodnich sąsiadów. ** Źródło: [https://szczecin.tvp.pl/59781203/krytyka-polityki-kanclerza-niemiec-tusk-rok-temu-wasza-sztuka-rzadzenia-byla-blogoslawienstwem tvp.pl] * Wiecie, dlaczego bronią tak mocno tych niby-procedur, tego, jak powiedział minister Sienkiewicz, zhakowanego państwa? Ponieważ dzisiaj ten obóz byłej władzy PiS – tak rozumiem słowa pana Horały – de facto podzielił się na dwie części. Ciekawy jestem, gdzie pan Antoni Macierewicz znajdzie siebie. W grupie, która ukradła niezgodnie z procedurami, czy w grupie, która kradła zgodnie z procedurami? ** Opis: w trakcie debaty nad wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza. ** Źródło: [https://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter10.nsf/0/BCB914760793FF62C1258AA70073FB1B/%24File/02_b_ksiazka.pdf sejm.gov.pl], 17 stycznia 2024 * Wiele lat temu spytałem Kaczyńskiego, dlaczego w jego partii jest tylu łajdaków. Powiedział, że porządki w kraju można robić używając nawet brudnej szmaty. Nazwisk nie wymienił. Sami zgadnijcie. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tusk-sprawa-mejzy-dyskwalifikuje-kaczynskiego/2fg7bs2,79cfc278 onet.pl], 2 grudnia 2021 * Widzisz, jak cię Angela kocha. ** Opis: po powitaniu Kaczyńskiego z Angelą Merkel. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/0,1591661,0,1,o-czym-rozmawiaja-po-cichu,wiadomosc.html tvn24.pl], 20 marca 2009 * W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym – te słowa Orwella dedykuję całej opozycji i wszystkim dziennikarzom. Taką rewolucję róbcie. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25986295,donald-tusk-na-twitterze-apeluje-do-opozycji-i-dziennikarzy.html gazeta.pl], 29 maja 2020 * Wicepremier w trakcie tajnego spotkania przechodzi na dobrą stronę, ale się nie cieszy. ** Opis: odpowiedź na twierdzenia, że szantażuje Jarosława Gowina. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/konflikt-w-porozumieniu-michal-cieslak-mowi-o-szantazowaniu-gowina-przez-tuska/by7lrmt,79cfc278 onet.pl], 13 lutego 2021 * Wydaje się, że ten osobliwy Hyde Park, jeśli nawet dla niektórych nieprzyjemny, nie jest dla miasta jakoś szczególnie groźny. ** Opis: o agresji tłumu wobec modlących się ludzi koło Pałacu Prezydenta RP w dniu 9 sierpnia 2010 w intencji ofiar [[Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku|katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku]]. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/tusk-ws-krzyza-to-osobliwy-hyde-park-6037569630556801a ''Tusk ws. krzyża: to osobliwy Hyde Park''], wp.pl, 10 sierpnia 2010. * Wygląda na to, że PiS szuka pomocy wagnerowców ze strachu przed wyborami. Marsz miliona serc wybije im te pomysły z głowy. Widzimy się wszyscy 1 października w Warszawie! ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,30024531,pis-szuka-pomocy-wagnerowcow-ze-strachu-przed-wyborami-prawica.html gazeta.pl], 30 lipca 2023 * Wyleczymy polską władzę, polskich polityków, bo to jest źródło marności polskiego życia publicznego. Nie pozwolimy innym politykom nałożyć kagańca na obywateli. Nałożymy kaganiec władzy. Zbudujemy państwo, gdzie polityk, sędzia, policjant będą tak samo ciężko pracowali jak tak zwani zwykli obywatele. Władza musi znaczyć wyłącznie obowiązki i nigdy więcej przywilejów. ** Opis: z wystąpienia podczas kampanii wyborczej, Warszawa, Hala Torwaru, 19 czerwca 2005. * W przeciwieństwie do Lecha Kaczyńskiego, niestety, nie mogę niczego zadeklarować w imieniu brata, ale mogę w imieniu siostry… ** Źródło: Polsat, 3 października 2005 * W sumie to nawet zabawne, że operacji „für Deutschland” patronują ministrowie Schreiber, Rau, Szefernaker i Müller. Taki gruppenführer Wolf 2.0. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29391457,nie-tylko-lis-i-kalownia-jak-krecic-beke-z-nazwisk-przeciwnikow.html gazeta.pl], 24 stycznia 2023 * Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu, uprzedzam, że po słowach „uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji” zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/przesmiewczy-wpis-donalda-tuska-przed-zaprzysiezeniem-andrzeja-dudy/ny9djej,79cfc278 onet.pl], 4 sierpnia 2020 * Wszyscy się wstydzimy, Panie Prezydencie. ** Opis: o wpisie [[Marek Belka|Marka Belki]] i odpowiedzi [[Andrzej Duda|Andrzeja Dudy]]. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/na-twitterze-ostra-dyskusja-prezydenta-i-bylych-premierow-nie-wstyd-panu/jysrhs7,79cfc278 onet.pl], 8 kwietnia 2021 * Wszystkie, podkreślam, wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski. Czy robią to świadomie jest pytaniem drugorzędnym. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-wszystkie-dzialania-pis-wpisuja-sie-w-rosyjska-strategie-rozbijania-ue/qy62ky2,79cfc278 onet.pl], 23 listopada 2020 * W wojnie o Rzeszów PiS ruszył na Szczecin, by w finale zaatakować białoruską opozycję. Widać rękę geniusza strategii. ** Opis: o wpisie Ryszarda Terleckiego nt. spotkania Swiatłany Cichanouskiej z Rafałem Trzaskowskim i lapsusie Jarosława Kaczyńskiego. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/terlecki-krytykuje-cichanouska-tusk-widac-reke-geniusza-strategii/3bq4bsk,79cfc278 onet.pl], 5 czerwca 2021 * Wychodzimy na pole, żeby się bić. ** Opis: podczas posiedzenia Rady Krajowej PO. ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8202755,donald-tusk-po-pis-powrot-tuska.html ''Ostre przemówienie Tuska. Mocno uderzył w PiS''], dziennik.pl, 3 lipca 2021 * Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-nie-masz-prawa-dluzej-udawac-ze-tego-nie-widzisz/bzkkwzd onet.pl], 17 stycznia 2020 * W życiu tak naprawdę najważniejsza nie jest władza, tylko miłość. ** Opis: wystąpienie po ogłoszeniu wyników wyborów, 22 października 2007. ===Z=== * Zablokowanie ustawy o „pigułce dzień po” wynika być może z braku rozumu. Próba zablokowania sieci szpitali onkologicznych – z braku serca. ** Opis: o skierowaniu przez Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ustawa-o-krajowej-sieci-onkologicznej-odeslana-do-tk-donald-tusk-komentuje/jgygesp,79cfc278 onet.pl], 6 kwietnia 2024 * Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS? To są wybory, przed którymi staje dziś Polska. Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów. Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi. ** Opis: o ucieczce sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/donald-tusk-uderza-w-pis-niech-nikt-dluzej-nie-udaje-ze-tego-nie-widzi/ykf1pq8 onet.pl], 6 maja 2024 * Zadaniem elit jest zmiana ustroju gospodarczego, a to wymaga siły, bo ta przemiana godzi w interesy większości społeczeństwa. ** Źródło: „Życie Gospodarcze” nr 23, 1992 * Zadaniem mojej ekipy było uwolnienie służb od niekompetentnych ludzi. Te służby muszą pracować w spokoju. Dlatego szukam takich ludzi, jak pan Cichocki, a nie takich jak Macierewicz czy Wassermann. Służby nie potrzebują politycznych zapaleńców. ** Opis: po mianowaniu Marka Cichockiego, jako osobę koordynującą służby specjalne i Andrzeja Ananicza na stanowisko szefa AW. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1536208,wiadomosc.html tvn24.pl] * Zakładam, że trudna, ale akceptacja, zrozumienie bez entuzjazmu dla wielu tych działań będzie możliwe tylko wtedy, kiedy uczciwie powiemy, że nie będzie świętych krów, że wszyscy, którzy dzisiaj korzystają z przywilejów mniej czy bardziej uzasadnionych, z wyłączeń, że wszyscy bez rewolucyjnych i drastycznych metod zgodzą się na to samo ograniczenie na rzecz tych najsłabszych, na rzecz tych, którzy płacą też największe ciężary. ** Źródło: [http://biznes.onet.pl/expose-premiera-donalda-tuska-tekst,18494,4910841,6,news-detal ''Exposé premiera Donalda Tuska – tekst'', onet.pl, 18 listopada 2011] * Zapamiętać, co kto spieprzył, robić to, co należy, albo zapamiętać, co kto nie zrobił. ** Opis: w czasie spotkania z powodzianami. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/2172015,11,tusk_zapamietac__co_kto_sp,item.html onet.pl], 18 maja 2010 * Znaczy… Po pierwsze musimy sobie powiedzieć, nie wiem czy wszyscy przy tym stole otwarcie, nie będzie pewnie zgody między nami ja nie będę rzecznikiem legalizacji narkotyków, także narkotyków miękkich. Koniec, kropka. Znaczy się możecie mnie tutaj zrobić awanturę. Nie i koniec. Znaczy chcecie legalizować marihuanę – wybierzcie innego premiera, innego… inną partie polityczną. ** Źródło: ''Drugie śniadanie mistrzów'', TVN24, 26 marca 2011 ([http://www.onet.tv/nie-bede-rzecznikiem-legalizacji-narkotykow,8991276,1,klip.html online]) ==O Donaldzie Tusku== {{indeksPL}} {{wulgaryzmy}} ===A=== * A Donald Tusk niemal od razu zastrzegł, że tylko wówczas gdy nie będzie tam „niemądrych zapisów”. Mam poważne podstawy, by przypuszczać, iż ocenę, co jest „mądre” a co nie, będzie podejmować zgodnie z aktualnym interesem swego ugrupowania – czyli wcześniejszymi wyborami. ** Autor: [[Tomasz Sakiewicz]], „Gazeta Polska” nr 50, 13 grudnia 2006 ** Opis: ocena propozycji Tuska zakładającej rozwiązanie koalicji [[Prawo i Sprawiedliwość|PiS]] – [[Liga Polskich Rodzin|LPR]] – [[Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej|Samoobrona]] i rozpisanie wyborów w zamian za poparcie przez [[Platforma Obywatelska|PO]] budżetu. ===B=== * Był tchórzliwą kreaturą, która poszła na całkowite ustępstwa wobec Rosji. Mając porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 r. powinien stanąć na jego gruncie, by prowadzić wspólne śledztwo. Skapitulował, przyjął wariant, który był dla Polski najgorszy tzw. konwencję chicagowską, załącznik numer 13, który dotyczy samolotów cywilnych. ** Autor: [[Andrzej Melak]] ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/351780-andrzej-melak-tusk-byl-tchorzliwa-kreatura-ktora-poszla-na-calkowite-ustepstwa-wobec-rosji ''Andrzej Melak: „Tusk był tchórzliwą kreaturą, która poszła na całkowite ustępstwa wobec Rosji”''], wpolityce.pl, 4 sierpnia 2017. ===C=== * Celem planu Donalda Tuska nie jest wzmocnienie Unii Europejskiej, lecz utrzymanie przy życiu polityk, które się nie sprawdziły. ** Autor: [[Jeorjos Katrungalos]], [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/georgios-katrougalos-dla-onetu-zwyciestwo-syrizy-uruchomi-efekt-domina-w-unii/xvcbj onet.pl] * Chcemy, by zmiana, która wisi w powietrzu, miała twarz Donalda Tuska. ** Autor: [[Jan Rokita]] podczas konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej, 9 maja 2005, „Wprost” * Czasami jego temperament bywa gorący. ** Autor: [[Waldemar Pawlak]] dla Radia Zet; „Rzeczpospolita”, 25 lutego 2010 * '''Łukasz Warzecha:''' Czego bał się Tusk?<br />'''Lech Kaczyński:''' Rosjan. Poza tym w mojej ocenie Tusk nie ma koncepcji polityki zagranicznej w takim sensie, jak mam ja czy mój brat – że sami to dobrze przemyśleliśmy, zbudowaliśmy pewien projekt, zbadaliśmy szansę jego realizacji. Tusk ma wyłącznie cudze koncepcje i to są koncepcje ludzi w rodzaju Romana Kuźniara. Tu nie ma jasnej wizji. ** Autor: [[Lech Kaczyński]] ** Opis: o rezygnacji przez Donalda Tuska z tarczy antyrakietowej z USA w Polsce. ** Źródło: Łukasz Warzecha, ''Lech Kaczyński. Ostatni wywiad'', wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2011, ISBN 9788376486192, s. 258. * Czekałaby go ciężka, kilkumiesięczna kampania. To jest polityk, który jest już w Polsce spełniony, był dwukrotnie premierem. Jest spełniony też na arenie europejskiej. To tak, jakby Robert Lewandowski po zakończeniu kariery europejskiej wrócił do Lecha Poznań. ** Autor: [[Krzysztof Łapiński]] ** Opis: o ewentualnym kandydowaniu Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020. ** Źródło: [https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-11-05/lapinski-gdyby-tusk-kandydowal-na-prezydenta-to-tak-jakby-lewandowski-wrocil-do-lecha-poznan/ polsatnews.pl], 5 listopada 2019. * Czekam aż kanclerz Angela Merkel zadzwoni do Donald Tuska i mu powie: Herr Donald, spokój. Ten traktat musi być przyjęty. Trudno, jak nie będziesz mógł zrezygnować z Joaniny, to lepszy jest traktat z Joaniną niż jakikolwiek inny. ** Autor: [[Karol Karski]] ** Opis: wypowiedź dla radia Tok FM. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1717303,11,item.html onet.pl] * Czy mam zaufanie do kogoś, kto losy mojej koalicji i wszystkich wartości, które są mi drogie, powierzył w ręce ludzi, których wieczorem, w niedzielę w noc wyborczą widziałem, jak skaczą na własnym pogrzebie? Czy mam zaufanie do człowieka, który kampanię wyborczą powierzył ludziom, którzy opowiadali o jakichś swingujących powiatach, udowadniając, że nie mają kompletnie pojęcia o tym, czym jest kampania wyborcza w Polsce na prezydenta? A być może pokazują, że oglądali kiedyś „House of Cards” z polskimi napisami. ** Autor: [[Michał Kamiński]] ** Źródło: Przemysław Szubartowicz, [https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2025-06-03/bielan-sie-uczyl-w-usa-sztab-trzaskowskiego-ogladal-house-of-cards-kaminski-o-kampanii/ ''Kamiński o kampanii''], polsatnews.pl, 3 czerwca 2025. ===D=== * Donald Tusk – ogromne, największe w Polsce doświadczenie jako szef rządu, ogromne doświadczenie jako szef Rady Europejskiej, polityk, który zdołał odwrócić trajektorię życia politycznego w Polsce i zatrzymał pełzający autorytaryzm. Kiedy ja na to patrzę, widzę polityka na takie czasy, który zbudował stabilny rząd w Polsce. Które duże państwo w Europie dziś, oprócz Polski, Włoch, w pewnym stopniu Niemiec, ma tak stabilny rząd? ** Autor: [[Paweł Kowal]] ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. * Donald Tusk był wówczas postacią zupełnie przeciętną, tuzinkową. Miałem z nim bezpośrednio do czynienia bodajże jeden raz, podczas tworzenia naszego rządu. Znamienne było jednak, w jakiej roli wówczas wystąpił: przyszedł do mnie wraz z politykami Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Sprawa dotyczyła poparcia naszego rządu. Politycy KLD, którzy początkowo nas poparli, przyszli do mnie z propozycją nie do odrzucenia. W tej delegacji był Donald Tusk i uważam, że to nie był przypadek. Panowie zaproponowali swoje dalsze wsparcie, ale pod warunkiem, że zapewnimy im nietykalność. ** Autor: [[Jan Olszewski]] ** Źródło: [https://niezalezna.pl/258024-tak-odwolano-rzad-olszewskiego-przypominamy-wstrzasajacy-wywiad ''Tak odwołano rząd Olszewskiego! Przypominamy wstrząsający wywiad''], niezalezna.pl, 8 lutego 2019 * Donald Tusk jest naprawdę nie tylko prawdziwym liberałem, ale w dodatku jednym z najinteligentniejszych polityków polskich. ** Autor: [[Karol Modzelewski]], ''Poprawka z demokracji'', „Gazeta Robotnicza”, 28 maja 1993, [w:] Karol Modzelewski, ''Życiodajny impuls chuligaństwa'', Kraków 2002, s. 19. * Donald Tusk mówi o PO – „Jesteśmy wojskiem białych ludzi”. Dla mnie prawdziwym przesłaniem jest solidarnościowe: „W Polsce nie ma ludzi niepotrzebnych”. Zamknięcie się w wąskim kręgu jest złamaniem idei Platformy Obywatelskiej. ** Autor: [[Maciej Płażyński]] ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,POzegnanie-Plazynskiego,wid,992994,wiadomosc.html ''POżegnanie Płażyńskiego'', wp.pl, 31 maja 2003] * Donald Tusk oddałby Polskę za czapkę śliwek, a Jarosław Kaczyński oddałby za Polskę życie. ** Autor: [[Paweł Kukiz]] ** Opis: o różnicy pomiędzy Donaldem Tuskiem a [[Jarosław Kaczyński|Jarosławem Kaczyńskim]]. ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/622676-kukiz-tusk-oddalby-polske-za-czapke-sliwek-a-kaczynski ''Kukiz: Tusk oddałby Polskę za czapkę śliwek, a Kaczyński oddałby za Polskę życie. I to mnie z nim przede wszystkim łączy''], wpolityce.pl, 18 listopada 2022 ** Zobacz też: [[Polska]] * Donald Tusk po prostu nie chciał zawarcia umowy o obronie przeciwrakietowej. On się bał. Miałem z nim zresztą w tej sprawie dramatyczną rozmowę. Była ostra wymiana zdań, nerwy, kłótnia. A ja byłem przekonany – i nadal jestem – że to była ogromna szansa. ** Autor: [[Lech Kaczyński]] ** Opis: o tarczy antyrakietowej z USA w Polsce. ** Źródło: Łukasz Warzecha, ''Lech Kaczyński. Ostatni wywiad'', op. cit., s. 257–258. * Donald Tusk robi to, czego oczekuje od niego silny w mediach i biznesie establishment. A ten dobrze wie, że polityczne wsparcie daje mu przewagę nad konkurencją. Władza zaś wie, że z biznesem i mediami rządzi się łatwiej. ** Autor: [[Barbara Fedyszak-Radziejowska]] ** Źródło: [http://wsieci.rp.pl/opinie/horyzonty/Dr-Barbara-Fedyszak-Radziejowska-Polska-jest-demokracja-fasadowa ''Barbara Fedyszak-Radziejowska: Polsce grozi demokracja fasadowa'', rp.pl, 1 maja 2011] * Donald Tusk to „trzeci bliźniak lustracyjny”, który przyczynił się do tego, że przez kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy wielu ludzi w Polsce zastanawiało się nad wolnością, nad zagrożeniami ze strony IPN i rządzących. ** Autor: [[Wojciech Olejniczak]] ** Opis: o poparciu PO dla ustawy lustracyjnej. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,4126555.html gazeta.pl] * Donald Tusk swoimi działaniami nawiązuje do najgorszych tradycji Gierka. ** Autor: [[Krzysztof Rybiński]] dla „Gazety Wyborczej” o rosnących długach Polski, „Rzeczpospolita”, 11 września 2010 * Donald Tusk to taki „funny boy”, chłopak na posyłki dla Putina i Europy. Jego rząd nie jest przygotowany do rządzenia. ** Źródło: Nelly Rokita w rozmowie w ''Poranku TVN'' w telewizji TVN24, 1 stycznia 2008 * Donald Tusk uwikłany w spółdzielnie Grabarczyka i Schetyny przestał być premierem i przywódcą, który gwarantuje zmiany. ** Autor: [[Janusz Palikot]] ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/0,1716772,0,1,schetyna-strzela-w-ucho--sikorskiemu-metnieje-wzrok,wiadomosc.html ''„Schetyna strzela w ucho”, „Sikorskiemu mętnieje wzrok”'', tvn24.pl, 8 września 2011] * Donald Tusk usiłuje udawać, że tragedia smoleńska jest sprawą zamkniętą. Ale to udawanie musi być bezskuteczne. Nie tylko dlatego, że śmierć ofiar jest raną narodową, której dotychczas nie opatrzono, przez co pozostaje bolesna i otwarta. Również dlatego, że ślad poczucia współwiny widać we wszystkich jego działaniach. Zachowuje się jak Lady Makbet, która ciągle widzi ślady krwi na swoich rękach, ale choć usiłuje je zmyć, nie może się od nich uwolnić. ** Autor: [[Krzysztof Wyszkowski]] ** Źródło: ''Tusku ratuj (się)!'', „Gazeta Polska”, 4 kwietnia 2012 * Donald Tusk wymordował wszystkich w Platformie Obywatelskiej, którzy byli wybitniejsi i stało się, jak się stało. Dzisiaj widać, za co on jest współodpowiedzialny. Kiedy on będzie siedział w Brukseli, będziemy, być może, skazani na rządy PiS-u przez parę lat. ** Autor: [[Włodzimierz Cimoszewicz]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/cimoszewicz-krytykuje-donalda-tuska-wymordowal-wszystkich-w-po-ktorzy-byli/1f89rz ''Cimoszewicz krytykuje Donalda Tuska: wymordował wszystkich w PO, którzy byli wybitniejsi''], onet.pl, 29 września 2015. ** Zobacz też: [[Prawo i Sprawiedliwość]] * Donald Tusk zaczynał jako polityk silnie antyklerykalny. I choć w latach 90. jego partię wspierał swoim autorytetem i nazwiskiem ks. Józef Tischner, to w niczym nie zmieniało to antykatolickiego – zarówno w myśleniu o państwie i społeczeństwie, jak i moralności – nastawienia Tuska. Jednak na krótko przed wyborami roku 2005 nadeszło nawrócenie. W wywiadach udzielanych w tym czasie różnym dziennikarzom (także mnie) Tusk opowiadał o tym, że gdy córka dorasta, każdy mężczyzna staje się konserwatystą. Mniej więcej w tym samym czasie lider Platformy Obywatelskiej zawarł po wielu latach związku cywilnego ślub kościelny. I zaczął bywać na katolickich salonach, na które wprowadzał go świetnie je znający Tomasz Arabski. ** Autor: [[Tomasz Terlikowski]], ''Klęska ugodowców'', „Gazeta Polska”, 22 lutego 2012. * Dziś żyjemy w wolnym kraju rządzonym demokratycznie.<br />Chociaż państwo istnieje tylko teoretycznie.<br />Nasz pan premier zwiał, tu zostawił słupa.<br />Rządu plan to chuj, dupa i kamieni kupa. ** Autor: [[Juras]], ''Testament żołnierzy z AK'' na albumie ''Biało-czerwone serce'' ** Zobacz też: [[Ewa Kopacz]], [[Bartłomiej Sienkiewicz]] ===G=== * Genialny technik władzy, prowadzi zręcznie grę, gdzie jednego trzeba przeciwstawić drugiemu, a kogoś rozegrać przeciwko komuś innemu. Mam wrażenie, że jest to człowiek zdrowy psychicznie i ani przez moment nie traci kontaktu z samym sobą. Nie ma złudzeń, że jest kimś więcej niż jest. ** Autor: [[Paweł Śpiewak]] ** Źródło: „Zwierciadło” nr 2/1960, luty 2010 ===J=== * Kaczyński: Jeszcze raz oświadczam, że nie będę szukał żadnych haków.<br />Tusk: Pan nie musi, bo robi to za pana Radio Maryja i „Nasz Dziennik” oraz Jacek Kurski. Pan naprawdę nie musi.<br />Kaczyński: Ty zaczynasz mówić ''per pan'', jak się robisz nieprzyjemny. ** Źródło: rozmowa [[Monika Olejnik|Moniki Olejnik]] i [[Agnieszka Kublik|Agnieszki Kublik]], kandydatami na prezydenta RP [[Lech Kaczyński|Lechem Kaczyńskim]] i Donaldem Tuskiem. „Gazeta Wyborcza”, 7 października 2005 * Jakoś nie widziałem naszego premiera z książką, ale strasznie jest zainteresowany, czy Legia wygrała, czy Górnik Zabrze. To jest przykre. Lubię tego gościa, ale nie słyszałem, żeby przeczytał jakąś książką albo wysłuchał koncertu. Jakby na piłce kończył się świat. ** Autor: [[Kamil Sipowicz]], [http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/SipowiczSwiadomosczgrzyba/menuid-1.html krytykapolityczna.pl, 12 października 2010] * Ja nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno: pan jest niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem. ** Autor: [[Jarosław Kaczyński]] ** Opis: do Donalda Tuska. ** Źródło: [https://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter10.nsf/0/ED3E29043EE0239EC1258A820079BF5A/%24File/01_i_ksiazka.pdf sejm.gov.pl], 11 grudnia 2023 * Ja z ust Donalda Tuska słyszałem tyle różnych bajek, choćby w sprawie katastrofy smoleńskiej, że jeżeli komuś nie wierzę, to tak całkowicie nie wierzę. (…) mój brat nazywał Donalda Tuska „strasznym kłamczuchem”. Nie zmienił się, tylko choroba się coraz bardziej zaostrza. ** Autor: [[Jarosław Kaczyński]] ** Opis: o zarzutach Donalda Tuska wobec sprawy Pegasusa. ** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/kaczynski-o-podsluchach-morawieckiego-pegasusem-6995279729101440a wp.pl], 13 lutego 2024. * Jest obwiniany za brexit. Dziś podżega do rozbicia W Brytanii, mocarstwa nuklearnego, członka NATO. Rozpad WB to cios dla bezpieczeństwa Europy i Polski. Aż tak nienawidzi własnego kraju? Kto służy interesom rosyjskim? Właśnie takie działanie! ** Autor: [[Witold Waszczykowski]] ** Opis: o wypowiedzi Donalda Tuska nt. ogłoszenia przez Szkocję niepodległości i jej przystąpieniu do UE. ** Źródło: [https://www.rp.pl/Polityka/200209913-Witold-Waszczykowski-Tusk-az-tak-nienawidzi-wlasnego-kraju.html rp.pl], 2 lutego 2020 * Jeśli przodkowie Donalda Tuska walczyli w bitwie pod Grunwaldem, to chyba w taborach! ** Autor: [[Ryszard Czarnecki]] podczas rozmowy w TVP Info o rezygnacji premiera z kandydowania w wyborach prezydenckich; „Rzeczpospolita”, 1 lutego 2010 ===M=== * Mam w ogóle wrażenie, że Donald Tusk ma jakąś obsesję na punkcie mojego brata. Na przykład ciągle wracał do kwestii, czy na początku lat dziewięćdziesiątych Jarek był bardzo ważny czy tylko ważny. Przypomniałem mu, że w owym czasie dziennikarze zrobili plebiscyt (…) Jarek przegrał wtedy jedynie z Kuroniem i tylko dlatego, że Ewa Milewicz nie wpisała go nawet do tej dziesiątki. ** Autor: [[Lech Kaczyński]] ** Źródło: Łukasz Warzecha, ''Lech Kaczyński. Ostatni wywiad'', op. cit., s. 150–151. ===N=== * Najpoważniejszy błąd PO – przez osiem lat nie zaprezentowano wizjonerskiej oferty dla młodego pokolenia. Lenistwo, oportunizm, brak wyobraźni. Uważam, że Donald Tusk ponosi bardzo dużą odpowiedzialność osobistą za zaniechania rządów PO. ** Autor: [[Włodzimierz Cimoszewicz]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-balcerowicz-z-niesmakiem-patrze-na-mlodych-polakow-nie-wiedza-jak-wyglada/4mryd8y ''Prof. Balcerowicz: Z niesmakiem patrzę na młodych Polaków. Nie wiedzą, jak wygląda zmierzanie do dyktatury''], onet.pl, 18 czerwca 2018 * Nie wybaczę Donaldowi Tuskowi wprowadzenia prawa, które profesor Wróbel nazwał licencją na zabijanie. I że w ten sposób premier spełnił jedną ze swoich obietnic wyborczych – mianowicie, że będzie dążył do przełamania podziałów wśród Polaków. Faktycznie, udało mu się: przygniatająca większość nie ma nic przeciwko strzelaniu do „ciapatych”. Następnym logicznym krokiem, co widać w takich krajach jak Izrael, gdzie na wrogów mówi się „psy”, będzie realna zgoda na zabijanie. ** Autorka: [[Agnieszka Holland]] ** Źródło: rozmowa Janusza Wróblewskiego, ''Przekroczyć granicę odwagi'', „Polityka” nr 39, 18 września 2024. * Niech ta wielka tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku stanie się przyczynkiem do wielkiego pojednania, zgody i wzajemnego przebaczenia między Jarosławem Kaczyńskim, a Donaldem Tuskiem i Lechem Wałęsą, jak również między innymi politykami. Byłoby dobrze, gdyby tak się stało. Rządzący i opozycja muszą umieć ze sobą normalnie rozmawiać. ** Autor: [[Jan Olszewski]] ** Źródło: [https://polityka.se.pl/wiadomosci/jan-olszewski-dwa-miesiace-przed-smiercia-chcialbym-jeszcze-troche-pozyc-aa-ts9k-nKBt-Hreq.html se.pl], 8 lutego 2019 * Niepokoi mnie to, czego premier Donald Tusk nie mówi. ** Autor: [[Stanisław Gomułka]] dla „Gazety Wyborczej” pytany o rządowy wieloletni plan finansowy, „Rzeczpospolita”, 5 sierpnia 2010 * Nigdy Tuska nie lubiłem. A rząd, którym kieruje, nie podoba mi się wyjątkowo. Od początku potrafił tylko obiecywać. A ja w te cuda nie wierzę. Z kluczowymi sprawami kompletnie nic się nie dzieje. A poparcie społeczne? Lada chwila spadnie z wielkim hukiem. Ludzie szybko na oczy przejrzą. Zobaczą, że cuda obróciły się w zwykłe szambo. ** Autor: [[Henryk Jankowski]] ** Źródło: [https://www.se.pl/wydarzenia/kraj/nigdy-nie-lubiem-tuska_68719.html ''Alfabet Jankowskiego'', se.pl, 19 sierpnia 2008] * Nigdy nie zapomnę, kiedy wychodziliśmy, twarzy młodego człowieka o kręconych blond włosach, który z radości klaskał. To był Donald Tusk. ** Autor: [[Aleksander Kwaśniewski]] o sytuacji, kiedy posłowie SLD wychodzili w proteście po przemówieniu Leszka Moczulskiego; „Polityka” nr 21(2706), 23 maja 2009, s. 106 (za „Przeglądem”). * Nikt nie zrobił tyle, ile Donald Tusk i Radosław Sikorski, poza Władimirem Putinem, by zaszkodzić Ukrainie w tych latach do roku 2013. ** Autor: [[Andrzej Nowak (historyk)]] ** Źródło: [https://bydgoszcz.tvp.pl/59304597/prof-nowak-przez-siedem-lat-politycy-po-torowali-droge-do-putinowi-droge-do-kolejnych-agresji ''„Nikt nie zrobił tyle, ile Tusk i Sikorski, poza Władimirem Putinem, by zaszkodzić Ukrainie”''], tvp.pl, 28 marca 2022. ** Zobacz też: [[Radosław Sikorski]], [[Władimir Putin]], [[Ukraina]] ===O=== * Obciążenie Tuska, jego rządu, Sikorskiego prawdziwą strategiczną współpracą z agresją Putina z lat 2008–2014, bez której nie byłoby agresji w 2022 roku sprawia, że Tusk, trochę nawet pochopnie, szuka takich właśnie chwytów jak ten, do którego uciekł się razem ze sprzyjającym mu tygodnikiem „Newsweek”, wspierającym ten układ medialny, system hejtu w polskiej polityce czy sferze medialnej. ** Autor: [[Andrzej Nowak (historyk)]] ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/619111-prof-nowak-nikt-tak-nie-zasluzyl-sie-putinowi-jak-tusk ''Prof. Nowak: Strzał Tuska był samobójczy. W Europie Wschodniej nie ma polityka bardziej zasłużonego dla Putina niż on''], wpolityce.pl, 21 października 2022 * Ogólnie to fatalnie, że Trzaskowski (100 lat!) mówi po francusku do Francuza, do Rosjanki po rosyjsku, a Tusk do Niemców po niemiecku a do Ukraińców po ukraińsku. Nie kompromitujmy się w XXI wieku brakiem znajomości przynajmniej jednego obcego języka. ** Autor: [[Hanna Gronkiewicz-Waltz]] ** Opis: o Donaldzie Tusku, który złożył gratulacje w języku niemieckim uczestnikom zjazdu CDU. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-pogratulowal-niemieckiej-cdu-fala-komentarzy/eebn8tz,79cfc278 onet.pl], 18 styczni 2021 * On bywa mendowaty. Chodzi i mendzi. ** Opis: żona Donalda Tuska o swym mężu. ** Źródło: „Tygodnik Solidarność”, 17 kwietnia 1992 * Osobiście myślę, że brak liderów w PO może być bardziej destrukcyjny niż się wydaje. W każdym razie to stały wysiłek woli Donalda Tuska podtrzymuje jedność Platformy. Jest jak oko Saurona we ''Władcy Pierścieni'', które cały czas dodaje orkom mocy, a jak na sekundę się odwróci to wszystko runie. W tej chwili aparatem wykonawczym jest Schetyna, ale nie chce mi się wierzyć, żeby to się dało odtworzyć w innym układzie. ** Autor: [[Robert Krasowski]] ** Źródło: ''Wywiad Sławomira Sierakowskiego'', „Krytyka Polityczna” nr 19/2009 ** Zobacz też: ''[[Władca Pierścieni]]'' ===P=== * Pan Donald Tusk nie jest dzisiaj polskim politykiem, jest europejskim politykiem. ** Autor: [[Andrzej Duda]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-duda-pan-tusk-nie-jest-dzisiaj-polskim-politykiem/dv2hel1 ''Andrzej Duda: pan Tusk nie jest dzisiaj polskim politykiem''], onet.pl, 18 maja 2018 ** Zobacz też: [[Polska w Unii Europejskiej]] * Panie Donaldzie, miał Pan okazje wystartować w wyborach i prowadzić swoją kampanię. Był Pan dwukrotnie namawiany by się ze mną zmierzyć przez swoje środowisko. Wolał się Pan jednak schować za plecami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej a później Rafała Trzaskowskiego. Wie Pan jak się na taką postawe mówiło na podwórku? Cykor… ** Autor: [[Andrzej Duda]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/duda-kontra-tusk-na-twitterze-prezydent-nazwal-bylego-premiera-cykorem/k5e4124 onet.pl], 13 czerwca 2020 * Panie marszałku, pan płakał po prostu, pan płakał nad swoim losem, nad losem Platformy Obywatelskiej, pan płakał i będzie długo płakał że moherowe berety zwyciężyły aksamitne kapelusze, wygrały moherowe berety, powtarzam to ale to jest prawda i ten płacz i te wystąpienie to źle przygotowano, kto źle, nie miał pan nawet socjotechnika chyba, bo nawet profesor Śpiewak opuścił tą salę słuchając pana nie mógł wytrzymać, tego płaczu nie mógł ścierpieć. ** Autor: [[Andrzej Lepper]] ** Źródło: przemówienie sejmowe, 10 listopada 2005 * Panie premierze, za idiotę robię tu ja. ** Autor: [[Krzysztof Globisz]] ** Opis: do Donalda Tuska podczas uroczystości otwarcia Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1694944,0,1,globisz-do-tuska--za-idiote-robie-tu-ja,wiadomosc.html tvn24.pl], 5 marca 2011 * Panie premierze, (…) nie ma pan pomysłu na Polskę. To, co pan przedstawił – nawet jeśli niektóre elementy tego poprzemy – to jest tak naprawdę coś w rodzaju egzaminu przed komisją agencji ratingowych, żeby dostać nie gorsze niż dzisiaj oprocentowanie obligacji, a nie żaden pomysł, jak Polskę rozwinąć, jak uruchomić jakieś czynniki realnego wzrostu. Całe pańskie exposé można sprowadzić do zdania: Mam pomysł na to, jak spowodować, żeby prawdopodobieństwo kryzysu było trochę mniejsze. I to wszystko. ** Autor: [[Janusz Palikot]], [http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=1&dzien=3&wyp=4&type=A&symbol=WYPOWIEDZ_POSLA&id=285 sejm.gov.pl, 18 listopada 2011] ** Opis: podczas debaty po exposé Donalda Tuska. * Panie Przewodniczący, z moim Mistrzem, moim Prezydentem skonfrontował się Pan w 2005 roku. I przegrał Pan sromotnie… A co było potem wszyscy pamiętamy. ** Autor: [[Andrzej Duda]] ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/duda-kontra-tusk-na-twitterze-prezydent-nazwal-bylego-premiera-cykorem/k5e4124 onet.pl], 13 czerwca 2020 * Po ich praniu mózgu wielu z was dalej błądzi.<br />Straszyli „Kaczorem”, by mógł Donald nami rządzić. ** Autor: [[Tadek]] w utworze ''Honor i ojczyzna'' grupy Firma. * PO jest obła, śliska, taka masa, która się podporządkowuje oczekiwaniom zewnętrznym. (…) Mistrzem plastikowości jest Donald Tusk. Szanuję go jako premiera, ale on jest strasznie miałki poglądowo. ** Autor: [[Bartosz Arłukowicz]] ** Opis: wypowiedź z grudnia 2009. ** Źródło: Renata Grochal, Agnieszka Kublik, ''PO wyciska SLD i PJN'', „Gazeta Wyborcza”, 11 maja 2011 * Premier Donald Tusk i jego środowisko jako jeden z głównych postulatów wśród 100 konkretów powiedziało, że kwota wolna od podatku będzie podniesiona z 30 do 60 000 zł. Ten postulat do dzisiaj nie został zrealizowany. Niepodniesienie z 30 do 60 000 zł sprawiło, że każda rodzina w Polsce, rodzina średnio zarabiająca, może wystawić Donaldowi Tuskowi rachunek na kwotę 7200 zł. Jest to suma, która odpowiada dziewięciu miesiącom świadczenia 800 plus. ** Autor: [[Karol Nawrocki]] ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/723480-nawrocki-do-tuska-polacy-nie-moga-placic-za-pana-klamstwa wpolityce.pl], 10 marca 2025. * Premier Donald Tusk zmienił szefa CBA Mariusza Kamińskiego po aferze łapówkarskiej, gdzie złapał za rękę, jak pewna pani posłanka brała pieniądze za załatwienie jakiś spraw, wyrzucił go, mianował swojego człowieka i dał polecenia – nie chcę słyszeć o żadnej aferze. No i później wyhodowaliśmy sobie taką Amber Gold. ** Autor: [[Marek Suski]] ** Źródło: [https://archiwum.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/Artykuly/Gosc-Radia-ZET.-Marek-Suski-u-Konrada-Piaseckiego.-23.09.2016-r.-00028777 ''Marek Suski: Byłbym rad ze zmiany premiera. Kaczyński byłby najlepszym premierem w Polsce ''], radiozet.pl, 23 września 2016 ** Zobacz też: [[Mariusz Kamiński (ur. 1965)]], [[Amber Gold]], [[Beata Sawicka]] * Premier Tusk jest na pewno wyjątkową postacią polskiej polityki ze względu na to, że skuteczną intrygą polityczną i taką bezwzględną, czasem dziecinnie wyglądającą potrzebą dominacji, osiągnął swoje polityczne cele. Stał się najbardziej stabilnym i najbardziej skutecznym premierem po 1989 roku. Wyłącznie przez to, że w sposób taki bezceremonialny używał tego wszystkiego o czym Machiavelli napisał w „Księciu”. ** Autor: [[Jan Rokita]] ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/426605,jan-rokita-komorowski-moze-pozbawic-tuska-przywodztwa-w-po.html ''Rokita: Tusk z czystej żądzy władzy zbudował wielki sukces''], dziennik.pl, 1 maja 2013 ** Zobacz też: [[Niccolò Machiavelli]] * Program PO jest antyspołeczny i nastawiony na powszechną prywatyzację, która nie przynosi żadnej korzyści narodowi. Zwycięstwo kandydata PO byłoby zarazem związane z utrwaleniem postaw pragmatycznych i bezideowych. ** Autor: [[Maria Szyszkowska]] * Program Tuska uderza radykalizmem na tle jego dotychczasowej polityki. Można mieć wątpliwości co do jego czysto obronnego charakteru. Nie ma w nim pozytywnych działań na rzecz zatrudnienia i wzrostu dochodów. Zaskakuje też zupełny brak działań na rzecz młodzieży. A jest to grupa, która wszędzie płaci obecnie najwyższą cenę. ** Autor: [[Aleksander Smolar]] ** Źródło: [http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/SmolarKoniecopowiesciozielonejwyspie/menuid-1.html rozmowa Michała Sutowskiego, ''Koniec opowieści o zielonej wyspie?'', krytykapolityczna.pl, 19 listopada 2011] * (…) premier polskiego rządu to tchórz i kłamca! Wystosowaliśmy do niego zaproszenie z prośbą o rozmowę. Dziś zjawia się pod kordonem ochroniarzy i BOR i obraduje. To tchórzostwo! ** Autor: [[Piotr Duda]], [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/duda-na-kongresie-pis-donald-tusk-to-tchorz-i-klam,1,5551854,wiadomosc.html ''Duda na kongresie PiS: Donald Tusk to tchórz i kłamca!'', Onet.pl], 29 czerwca 2013 ** Opis: na kongresie PiS. * Proszę sobie przypomnieć, jak Kargul wychodził do zdjęcia, które miało zostać wysłane do Ameryki, w łachmanach licząc na to, że spadnie mu dzięki temu do ręki parę dolarów. Wyglądał wtedy niewiele lepiej niż premier błąkający się po lotnisku w Nowym Jorku. ** Autor: [[Zbigniew Girzyński]] ** Źródło: [http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,5457493,Girzynski_na_blogu__Tusk_w_USA_wygladal_jak_Kargul.html politbiuro.pl], 15 lipca 2008 * Przypomnę, kto jeździł i tam się nisko kłaniał w Moskwie, co się działo po tragedii smoleńskiej. Kto pozwolił na to, żeby Putin na Westerplatte w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej mówił, że traktat wersalski był wielką krzywdą dla Niemiec. ** Autor: [[Jarosław Kaczyński]] ** Opis: o zaproszeniu Władimira Putina na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 2009. ** Źródło: [https://niezalezna.pl/235428-schetyna-twierdzi-ze-pis-jest-ambasadorem-putina-jaroslaw-kaczynski-odpowiada ''Schetyna twierdzi, że PiS jest „ambasadorem Putina”. Jarosław Kaczyński odpowiada…''], niezalezna.pl, 8 września 2018. ===S=== * Słuchając przemówienia Donalda Tuska do żołnierzy pogranicza, miałam wrażenie, że słyszę ministra Błaszczaka. Dokładnie ten sam język, ta sama argumentacja. Straszne jest też to, że kryzysu nie próbuje się w ogóle rozwiązywać, a działania okazują się przeciwskuteczne. Wywózki i pushbacki niczego nie załatwiają. ** Autorka: [[Agnieszka Holland]] ** Źródło: rozmowa Janusza Wróblewskiego, ''Przekroczyć granicę odwagi'', „Polityka” nr 39, 18 września 2024. ** Zobacz też: [[Mariusz Błaszczak]], [[imigracja]] ===Ś=== * Śmierć polskiej elity z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele była prostą konsekwencją otwarcia Polski przez rząd Tuska na wpływy rosyjskie. (…) O tym agenturalno-rosyjskim uzależnieniu polityki Donalda Tuska musimy dziś jasno mówić. ** Autor: [[Antoni Macierewicz]] ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24330399,macierewicz-zaprzecza-ostatnim-slowom-pis-o-przynaleznosci-do.html ''Macierewicz zaprzecza ostatnim słowom PiS o przynależności do UE. „Ta Unia odchodzi w przeszłość”''], gazeta.pl, 17 grudnia 2018. ===T=== * Takiego socjalizmu jaki serwuje nam pański Rząd to by i Gomułka się nie powstydził, proszę tylko nie zrzucać winy na tzw. wolny rynek (którego w UE nie ma) wszystkich decyzji związanych z podwyżkami. ** Autor: [[Zygmunt Wrzodak]] ** Opis: fragment listu do premiera. ** Źródło: [http://www.propolonia.pl/blog-read2.php?bid=33&pid=111 blog Zygmunta Wrzodaka, 1 maja 2008] * Tam padła deklaracja pana Tuska, że za wszystkie poczynania odnośne katastrofy smoleńskiej on bierze osobiście odpowiedzialność i, że żadna decyzja związana ze śledztwem smoleńskim bez jego wiedzy i zgody nie może być podjęta. ** Autor: [[Andrzej Melak]] ** Opis: o Donaldzie Tusku i [[Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku|tragedii w Smoleńsku]]. ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/351780-andrzej-melak-tusk-byl-tchorzliwa-kreatura-ktora-poszla-na-calkowite-ustepstwa-wobec-rosji ''Andrzej Melak: „Tusk był tchórzliwą kreaturą, która poszła na całkowite ustępstwa wobec Rosji”''], wpolityce.pl, 4 sierpnia 2017. * Teraz premier Tusk, jak ongiś Lenin, czeka na swojego Zoszczenkę, który ten i inne przypadki opisze. ** Autor: [[Joanna Senyszyn]] ** Opis: o Donaldzie Tusku i uratowaniu chorego kota wałęsającego się w ogrodach Kancelarii Premiera. ** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/blogi/senyszyn.blog.onet.pl,334272843,blog.html blog Joanny Senyszyn], 5 sierpnia 2008 ** Zobacz też: w Wikipedii: [[w:Michaił Zoszczenko|Michaił Zoszczenko]] * To postać zupełnie unikalna. Człowiek, który z polityki pozbawionej jakiegokolwiek celu merytorycznego i jakiegokolwiek programu i z czystej żądzy władzy potrafił zbudować wielki sukces w demokratycznym społeczeństwie. ** Autor: [[Jan Rokita]] ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/426605,jan-rokita-komorowski-moze-pozbawic-tuska-przywodztwa-w-po.html ''Rokita: Tusk z czystej żądzy władzy zbudował wielki sukces''], dziennik.pl, 1 maja 2013 * Trzeba powiedzieć, że Donald Tusk był sto razy w koalicji z komunistami – poczynając od obalania rządu Jana Olszewskiego – w kampanii wielokrotnie powtarzał, że to ważny element jego dorobku politycznego… ** Autor: [[Marek Jurek]] ** Źródło: wywiad z [[Kamil Durczok|Kamilem Durczokiem]], radio RMF, 3 listopada 2005 * Tusk jest najbardziej autorytarną osobowością polskiej polityki. ** Autor: [[Jan Rokita]] ** Źródło: [https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-na-bialym-odcinki,11367/odcinek-1650,S00E1650,575645 tvn24.pl], 21 sierpnia 2021 ** Zobacz też: [[autorytaryzm]] * Tusk jest takim polskim Barackiem Obamą: wyłącznie wytworem medialnym, podanym społeczeństwu w ładnym opakowaniu, ale w środku pustym. ** Autor: [[Artur Górski (polityk)|Artur Górski]] ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article386263/Posel_PiS_Tusk_jest_pusty_jak_Obama.html dziennik.pl], 25 maja 2009 * Tusk mówi więc ni mniej ni więcej do Polaków, tylko dajcie nam pełnię władzy chociaż na rok, a my was urządzimy. ** Autor: [[Zbigniew Kuźmiuk]] ** Źródło: [http://kuzmiuk.blog.onet.pl/Dajcie-nam-rok-a-was-urzadzimy,2,ID408889163,n blog Zbigniewa Kuźmiuka, 24 czerwca 2010] * Tusk na tyle marnie rządzi, że zasłużył już sobie na opozycję przynajmniej takiego kalibru z jaką ja się biłem za czasów Jaruzelskiego. ** Autor: [[Jerzy Urban]], [http://jerzyurban.blog.pl/2012/09/30/spali-idac/ ''Spali idąc'', blog Jerzego Urbana, 30 września 2012] * Tusk nie jest żadnym samcem alfa. To człowiek, który cały czas boi się odpowiedzialności. ** Autor: [[Jadwiga Staniszkis]] ** Opis: w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”. ** Źródło: „Rzeczpospolita”, 10 czerwca 2010 * Tusk pstryknąłby palcami, a Farfała już by nie było. 16 września był już spakowany, ale widocznie poszedł sygnał, że jeszcze pokuglujemy, jeszcze zamieszamy, a nuż może się uda. ** Autor: [[Joachim Brudziński]] ** Opis: o sytuacji w TVP. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/12690,1620840,0,2,tusk-pstryknalby--a-farfala-by-nie-bylo,wiadomosc.html tvn24.pl], 23 września 2009 * (Tusk) zawarł sojusz z chamstwem, z postpolityczną hołotą, która nie chce wiedzieć nic o tradycji polskiej, europejskiej, o kulturze, o historii, która chce wyrzucić na śmietnik „tych Mickiewiczów i Sienkiewiczów”. ** Autor: [[Andrzej Nowak (historyk)]] ** Źródło: [https://ako.poznan.pl/11354/ ''Trwa obrzydzanie polskości''], ako.poznan.pl, 3 listopada 2021. ** Zobacz też: [[Adam Mickiewicz]], [[Henryk Sienkiewicz]] * Tylko Tusk pozostał Tuskiem – tym, co zawsze, bez jaj, bez charyzmy, z tym samym gładkim uśmiechem na każdą okoliczność i 8 formułkami klepanymi do mediów. ** Autor: [[Ryszard Czarnecki]] ** Źródło: blog Ryszard Czarneckiego, 1 września 2007 [http://ryszardczarnecki.blog.onet.pl/index.html?id=249442937] ===W=== * W 1993 r. przejechałem pół Ameryki z fajnym kumplem, Donaldem Tuskiem. Z fajnym, mądrym facetem, z którym rozmawialiśmy o kinie, o Stanach. Moja córka, gdy poznała go wtedy, była zachwycona. A teraz pyta mnie, co się z nim stało. ** Autor: [[Andrzej Urbański]] ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article216469/Prezes_TVP_Donaldzie_nie_idz_ta_droga.html dziennik.pl], 1 sierpnia 2008 * W Europie Wschodniej nie ma polityka bardziej zasłużonego dla Putina od Donalda Tuska. Mogę to udowodnić przed każdym sądem. Są odpowiednie dokumenty. ** Autor: [[Andrzej Nowak (historyk)]] ** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/619111-prof-nowak-nikt-tak-nie-zasluzyl-sie-putinowi-jak-tusk ''Prof. Nowak: Strzał Tuska był samobójczy. W Europie Wschodniej nie ma polityka bardziej zasłużonego dla Putina niż on''], wpolityce.pl, 21 października 2022 * Wyszykujemy Tuskowi celę ze stalowymi kratami i pedofilem do towarzystwa. ** Autor: dr teologii [[Paweł Janowski]] ** Opis: wpis na (obecnie usuniętym) koncie na Twitterze, 24 października 2015 (w czasie ciszy wyborczej). ** Źródło: [http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000169635,doktor-kul-wyszykujemy-tuskowi-cele-ze-stalowymi-kratami-i-pedofilem-do-towarzystwa.html Dziennik Wschodni], [http://wiadomosci.onet.pl/lublin/doktor-kul-przeprasza-za-slowa-o-szykowaniu-tuskowi-celi-z-pedofilem/cc1r73 Onet.pl] ===Z=== * Z całą pewnością nie jest grzechem czy winą historyków, a także instytucji powołanych do badania przeszłości, wydawanie książek, nawet jeśli są kontrowersyjne. Prawo do badań naukowych i publikacji jest prawem ważniejszym niż emocje polityczne. ** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 25 czerwca 2008 [http://wyborcza.pl/1,76842,5365790,Tusk__IPN_bez_zmian.html] * Z niepewnego kandydata, po którym niewiele rządów uroniłoby łezkę, Tusk stał się prawdziwym szefem, prawdziwym Europejczykiem, nobilitowanym dzięki sprzeciwowi Warszawy. Mieć wielu wrogów jest zaszczytem. ** Autor: [[Thomas Gutschker]], „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, 12 marca 2017. * (…) z punktu widzenia rządu i partii lepiej byłoby, gdyby nie kandydował. ** Autor: [[Hanna Gronkiewicz-Waltz]] ** Opis: w wywiadzie o kandydowaniu Tuska na prezydenta. ** Źródło: „Dziennik”, 18 stycznia 2010 * Zacznę od optymalnego wyniku dla „systemu”. Prezydentem zostaje Włodzimierz Cimoszewicz. To, oczywiście, będzie jawna kontynuacja obecnego układu oligarchii. Tusk – to kontynuacja w rękawiczkach. „Systemu” Tusk nie ruszy, stworzy mu za to alternatywny układ ochronny, którego pierwszym pomysłem personalnym był Religa. Stąd tak zmasowana propaganda medialna na rzecz kandydata PO. ** Autor: [[Jan Olszewski]] ** Źródło: wywiad Piotra Jakuckiego i Teresy Wójcik dla tygodnika „Nasza Polska” nr 37, 13 września 2005 * Zamiast stawać się arbitrem sytuacji na Ukrainie, Polska ośmieszyła się. Polska wspierająca banderowców, Polska, która nie mając żadnych narzędzi politycznych, ekonomicznych, dyplomatycznych, najpierw wygraża Putinowi, a gdy ten tupnie nogą, błaga i skomle o jedną, czy dwie kompanie NATO, brygady NATO. To kompromituje nasz naród i to w przestrzeni międzynarodowej. I niestety trzeba powiedzieć, że polska elita polityczna jest tutaj zgodna. Niestety trzeba powiedzieć, że nie tylko pan premier Tusk skompromitował Polskę. Pan premier Kaczyński stając obok banderowców, krzycząc „Sława Ukrainie”, dokonał rzeczy podłej i haniebnej, trzeba o tym wspominać. ** Autor: [[Robert Winnicki]] ** Źródło: [http://new.livestream.com/premiummediapl/events/2941018/videos/49831115 ''Nagranie z II Ogólnopolskiego Kongresu Ruchu Narodowego'', 3 maja 2014] {{SORTUJ:Tusk, Donald}} [[Kategoria:Kandydaci na urząd Prezydenta RP w 2005 roku]] [[Kategoria:Kaszubi]] [[Kategoria:Laureaci Nagrody Kisiela]] [[Kategoria:Laureaci Wiktorów]] [[Kategoria:Ludzie roku Gazety Wyborczej]] [[Kategoria:Ludzie roku tygodnika Wprost]] [[Kategoria:Politycy Platformy Obywatelskiej]] [[Kategoria:Politycy Unii Wolności]] [[Kategoria:Polscy historycy]] [[Kategoria:Premierzy III RP]] 75u1h71rardjejff8o41j5mzq71gtlw James Bond 0 7674 641954 580178 2026-04-28T20:14:49Z Nazwa1234 53893 /* O Jamesie Bondzie */ 641954 wikitext text/x-wiki [[Plik:PierceBrosnan(CannesPhotoCall).jpg|mały|{{center|[[Pierce Brosnan]],<br />jeden z [[aktor]]ów grających Jamesa Bonda (2002)}}]] '''[[w:James Bond|James Bond]]''' – fikcyjna postać brytyjskiego szpiega z licencją na zabijanie stworzona przez pisarza [[Ian Fleming|Iana Fleminga]] i seria [[film]]ów, których postać ta jest głównym bohaterem. ==Wypowiedzi Jamesa Bonda== * Bardzo przepraszam, to ostatnie rozdanie… Niemal mnie zabiło. ** ''I’m sorry. That last hand… nearly killed me.'' (ang.) ** Źródło: film ''[[Casino Royale]]'' * Chyba mają straty w sprzęcie. ** Źródło: film ''[[Pozdrowienia z Rosji]]'' * Czemu Chinki smakują inaczej niż wszystkie dziewczyny? ** Źródło: film ''[[Żyje się tylko dwa razy]]'' * Dlaczego ludzie, którzy nie przyjmują rad, zawsze ich udzielają? ** ''Why is it that people who can’t take advice always insist on giving it?'' (ang.) ** Źródło: film ''Casino Royale'' ** Zobacz też: [[rada]] * Goldfinger? Czy to francuski lakier do paznokci? ** Źródło: film ''[[Goldfinger]]'' * Ja też cię kocham, M. ** ''I love you, too, M.'' (ang.) ** Opis: wsiadając do nowego [[samochód|samochodu]]. ** Źródło: film ''Casino Royale'' * Krewki był gość. ** Opis: o przeciwniku, który zginął w krwawy sposób. ** Źródło: film ''[[W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości]]'' * Kto ma niewiele czasu, musi być bezpośredni. ** Źródło: film ''[[Operacja Piorun]]'' * Nie lubię rudych. To straszne choleryczki. ** Źródło: film ''[[Diamenty są wieczne]]'' * Nie musisz się o mnie martwić. ** ''You don’t need to worry about me.'' (ang.) ** Opis: do M. ** Źródło: film ''007 Quantum of Solace'' * Pod wodą kiepsko się słucha poleceń. ** Źródło: film ''Diamenty są wieczne'' * Trzeba było trzymać buzię na kłódkę. ** Opis: o zamordowanym, który wyszedł przez tajne wyjście – w miejscu ust kobiety na malowidle. ** Źródło: film ''Pozdrowienia z Rosji'' * Wybacz. Proszę ją zamknąć, inspektorze. I niech pan uważa na jej lakier do paznokci. ** Opis: po tym, jak panna Taro wsiada do samochodu z policją w środku. ** Źródło: film ''[[Doktor No]]'', tłum. [[Tomasz Beksiński]] * Wydawało mi się, że Gwiazdkę można mieć tylko raz w roku. ** ''I thought Christmas only comes once a year.'' (ang.) ** Opis: scena w łóżku, imię bohaterki to Christmas, ang. „Gwiazdka”. ** Źródło: film ''[[Świat to za mało]]'' ** Zobacz też: [[Boże Narodzenie]] * Wyprowadziłem swojego szczura na spacer i chyba zabłądziłem. ** Opis: do robotników, wychodząc z kanału. ** Źródło: film ''Diamenty są wieczne'' * Z jakiego wariatkowa wygrzebali ciebie? ** Opis: do Donalda Granta. ** Źródło: film ''Pozdrowienia z Rosji'' * Zmarłych nie obchodzi zemsta. ** Źródło: film ''007 Quantum of Solace'' {{wulgaryzmy}} * Ktoś tu śmierdzi jak chusteczka dziwki. (''Wącha się''). Chyba ja. Wybacz, mały. ** Opis: do szczura. ** Źródło: film ''Diamenty są wieczne'' * Zadanie wykonane, suka nie żyje. ** ''The job’s done and the bitch is dead.'' (ang.) ** Źródło: film ''Casino Royale'' ==O Jamesie Bondzie== * Jest najlepszy, ale nigdy mu tego nie mówiłam. ** Postać: M ** Źródło: film ''[[Świat to za mało]]'' * Przyjdzie dzień, że James Bond będzie czarny. ** Autor: [[Sean Combs]] ** Źródło: „Forum”, 20 listopada 2006 ==Autorzy scenariuszy== Roald Dahl, Paul Dehn, Bruce Feirstein, Paul Haggis, Johanna Harwood, John Hopkins, Richard Maibaum, Berkley Mather, Neal Purvis, Dana Stevens, Robert Wade ==Zobacz też== * [[agent]] * ''[[GoldenEye]]'' * ''[[Jutro nie umiera nigdy]]'' * ''[[Skyfall]]'' * [[szpieg]] * ''[[Śmierć nadejdzie jutro]]'' [[Kategoria:James Bond|!]] n52w36z4gtpms6xnxu8b5f9813e6ys3 Tomasz Beksiński 0 8747 641959 641185 2026-04-29T02:14:31Z Nazwa1234 53893 641959 wikitext text/x-wiki '''[[w:Tomasz Beksiński|Tomasz Beksiński]]''' (1958–1999) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz angielskojęzycznych list dialogowych (m.in. filmów [[Monty Python]]a i serii o [[James Bond|Jamesie Bondzie]]). Syn [[Zdzisław Beksiński|Zdzisława]]. {{wulgaryzmy}} [[Plik:Tomaszbeksinski.jpg|mały|{{center|Tomasz Beksiński}}]] == Wypowiedzi == * Wyobraźcie sobie dom, w którym jest wszystko to, co tu widać. Co z tego, że to wszystko kurwa tu stoi, jeżeli to jest martwe, bo nie ma prądu. I na co mi to wszystko? O dupę to rozbić, bo nie ma tego prądu, czyli nie ma tego, co ja chciałem mieć w życiu, czyli szczęśliwej miłości. ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Ja się budzę po nocach i nie śpię, i tylko za każdym razem jak myślę dochodzę do jednej konkluzji: (...) zabić się. ** Źródło: ''Beksińscy. Album wideofoniczny'' * Może ja mam inną duszę, może powinienem żyć w innej epoce, może ja nie pasuję do tej epoki, może ja nie pasuję do tych ludzi. Jeżeli ja mam znowu wyjść z tej swojej skorupy, to mnie się nie chce. Ja się boję. ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Musisz zrozumieć, że moje życie jest moim życiem i tylko ja mam prawo zdecydować, czy chcę je kontynuować. [...] Ja już jestem martwy tato. To, co zrobię i do czego przygotowuję się od kilku miesięcy, będzie tylko postawieniem kropki nad i. [...] Żywię głęboką nadzieję, że się już nie obudzę. [...] Tego właśnie pragnę. ** Opis: do [[Zdzisław Beksiński|ojca]]. ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Najszczęśliwszym człowiekiem na świecie jest ten, który znajduje prawdziwą miłość. ** Źródło: ''Dziennik zapowiedzianej śmierci'' * Nie jestem wam wdzięczny za to, że żyję. Może ja właśnie jestem wkurwiony z tego powodu. I mam w związku z tym codziennie dziękować panu Bogu i wam za to, żeście mnie zrobili? A po jaką kurwę jeśli ja jestem z tego powodu nieszczęśliwy? ** Źródło: ''Beksińscy. Album wideofoniczny'' * Płyty King Crimson, Pink Floyd, Procol Harum, Black Sabbath i Genesis byty moją biblią, albo raczej, różnymi rozdziałami mojej biblii (…) Pewnie dlatego nigdy nie zacząłem pić ani palić, bo po co? Miałem muzykę! I teksty. ** Źródło: [https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/tomasz-beksinski-kim-byl-co-wiemy-o-jego-rodzinie-pracy-zyciu/4xbqnf4?utm_source=chatgpt.com kultura.onet.pl] * Wracam do domu i czekam na następny poniedziałek i nienawidzę każdej sekundy. ** Źródło: ''Beksińscy. Album wideofoniczny'' * Zasrane jest to wszystko co mnie otacza, i to co robię i moje życie. ** Źródło: ''Beksińscy. Album wideofoniczny'' * Żeby złapać humor Pythonów, trzeba mieć dystans do wielu rzeczy, a przede wszystkim do samego siebie. Znam ludzi, którzy Monty Pythona kompletnie nie rozumieją. To jest humor dla intelektualistów. ** Źródło: artykuł ''Żadnych świętości'', „Machina” nr 9, grudzień 1996 == Cytaty z książki [[Beksińscy. Portret podwójny]] == * I gdyby było czym… to chyba bym się skończył. Miałem do wyboru tylko podcięcie sobie żył albo powieszenie się. Gaz odpadał, bo było za mało czasu. Z cięcia żył zrezygnowałem: gdyby mnie, nie daj Boże, uratowali, to potem mogłem się rozstać z samobójczymi myślami, a gdybym sobie pouszkadzał ścięgna, to mógłbym mieć bezwładne ręce do końca życia. Jak się już zabijać, to na dobre. Wieszanie odpadało z powodu braku haka – wyjście na balkon było skreślone – zimno! Tak więc przeżyłem, choć tarzałem się po łóżku, jęcząc i myśląc co tu ze sobą zrobić. * To był dla mnie koszmarny dzień. Straszny. Do tego zerwania doszła jeszcze straszliwa awantura ze starym, ból głowy, zła pogoda działająca destruktywnie na układ nerwowy, no i skończyło się wszystko próbą odejścia w zaświaty. * To, że w lutym tego roku chciałem się dwa razy utrupić, to było co innego. Pierwszy raz wynikało to z jakiejś wewnętrznej kalkulacji, po prostu czułem, że chyba To mi wypada zrobić. Ale dlaczego? Nie wiem. Nie zrobiłem tego jednak do końca, bo przylazł mój stary, który chyba intuicyjnie wyczuł, że coś takiego mi przyjdzie do głowy. Drugim razem sam zakręciłem gaz w kuchni, puknąłem się w czoło i powiedziałem sobie sam: co ci to da, idioto? Czy to cokolwiek zmieni? Dla mnie skończy mękę, ale... po co się spieszyć? Co jest po drugiej stronie? Może to prawda z tym piekłem, niebem i innymi bzdurami? Poczekamy, zobaczymy. (...) Ja chyba nigdy nie przestanę nienawidzić świata. Ale dlaczego, tego nie wiem. Może psychiatra mi to wyjaśni. To jest zupełnie bez sensu. Nienawidzę ludzi i świata [jak] ci, którzy albo są ułomni, albo biedni, albo w trudnych sytuacjach. Ja nie jestem ani kaleką, ani nie narzekam na brak forsy, jestem na studiach, mam fajnych starych, mieszkanie... więc na co mam narzekać? Skąd ta nienawiść? Przecież nikt mi niczego nie zrobił. Nie wiem, do licha, nie wiem. Wiem tylko, że ten jad we mnie siedzi. * Wczoraj cmentarz wyglądał wspaniale wieczorem: dosłownie pożar! Aż mnie korciło, aby skoczyć z okna. (...) Teraz myślę tylko jak Wilk Stepowy: ech, co mi tam... brzytwa! Ale zamiast brzytwy mówię sobie »gaz«. Mam już sporo taśmy do obklejenia okien i drzwi, a także pigułki nasenne. To będzie dopiero bal. Wyliczam sobie czas – chyba doba wystarczy? Jeżeli więc zacznę ok. 16 po południu, to gdy starzy zrobią alarmu następnego dnia wieczorem, to chyba już nie będzie się czym przejmować? No nic, optymistycznie kończę tym akcentem i pozdrawiam serdecznie. Hej dr Jimmy. * Wydaje mi się, że na tym przeklętym świecie jednego tylko brakuje: aby każdy miał prawo zastrzelić przynajmniej 10 osób na miesiąc. (...) Wiesz, chciałbym zdechnąć, aby dłużej nie żyć wśród tej bandy. Ale przed śmiercią chciałbym ich wszystkich usmażyć. Czy potępiasz mnie za te myśli? Mój stary powiedział, że każdy ma takie myśli. Nie wiem. Psychiatra nic na to nie powiedział. Ja uważam, że to nie jest normalne.... ==Opowieści z Krypty== * (…) odbywszy Podróż Antysentymentalną próbowałem zdjąć z nosa ciemne okulary i zacząć postrzegać monty-pythonowską rzeczywistość bardziej różowo. Ale słuchacze Trójki poczęli się niecierpliwić. Dlaczego pan jest taki wesoły? – pisano. Dlaczego w audycji nie ma już tylu wampirów, grobów, gotyku? l tak dalej. Poczułem się wtłaczany na siłę w pelerynę i zamykany w krypcie, szprycowany depresją i osaczony przez przeważające siły wyznawców widzących we mnie mizoginistycznego mesjasza z czarnym krukiem na ramieniu. Wszystko to bardzo ładnie wygląda, ale ja nie jestem Vincent Price. ** Źródło: felieton ''Solsbury Hill'', „Tylko Rock” nr 8 (84), sierpień 1998. * Nie jestem nacjonalistą i nic nie mam przeciwko różnym mniejszościom narodowym, ale w chwilach ekstremalnych przypomina mi się scena z Chińczykiem (z filmu ''Upadek''). Gdy dotknęła nas rodzinna tragedia, akt zgonu sporządzał medyk pochodzenia arabskiego. Nie dość, że był na bakier z polską ortografią (zamiast „aorta zstępująca” napisał „stepująca”), to jeszcze zaczął bezczelnie wciskać nam usługi jakiejś firmy pogrzebowej motywując to tym, że „zaoszczędzimy pieniądze”. Każde dziecko wie, że w grę nie wchodziło nasze dobro, lecz jego prywatny interes. Michael Douglas wziąłby do ręki baseballowy kij i powiedziałby: Żyjesz w moim kraju, więc naucz się łaskawie mojego języka, a z racji swojego zawodu miej przyzwoitość nie zarabiać na czyimś nieszczęściu. Następnie wskazałby mu drzwi i grzecznie zasugerował, że gdy kij wejdzie w bezpośrednie spotkanie III stopnia z nabiałem pana doktora, nie tylko zobaczy on Allaha, ale powie Ach! i sam zacznie stepować. ** Źródło: felieton ''The Michael Douglas syndrome'', „Tylko Rock” nr 1 (89), styczeń 1999. ** Zobacz też: [[Michael Douglas]] * Po namyśle doszedłem jednak do wniosku, że najbezpieczniej jest nie wychodzić z domu. A jeszcze lepiej nie czytać gazet, nie oglądać telewizji (poza filmami) i nie słuchać radia. Głupota otoczenia budzi w człowieku Michaela Douglasa. Zaś oglądając Bonda można jedynie odprężyć się psychicznie i żyć w błogiej – i bezpiecznej – nieświadomości otaczającej nas dżungli, którą kierują małpy uzbrojone w komputery. ** Źródło: felieton ''The Michael Douglas syndrome'', „Tylko Rock” nr 1 (89), styczeń 1999. * Stare mądre powiedzonko brzmi: jeśli mężczyzna po czterdziestce budzi się rano i nic go nie boli, to znaczy, że umarł. ** Źródło: felieton ''Seks dla dorastających'', „Tylko Rock” nr 2 (90), luty 1999. * Lubię horrory i wampiry, bawi mnie to wszystko, dobrze się czuję w tej scenerii – choć nie traktuję tego serio. ** Źródło: felieton ''Seks dla dorastających'', „Tylko Rock” nr 2 (90), luty 1999. * Jedna czytelniczka zarzuciła mi niedawno, że widzę w kobiecie tylko tyłek i cycki. To nie jest prawda. Przede wszystkim widzę naczynie interesownej podłości. Zawsze starałem się szukać czegoś poza wymienionymi wyżej atrybutami i nigdy nie udało mi się trafić na nic wartościowego. Prawie zawsze kończyło się to bólem serca i wieloletnią rekonwalescencją pod opieką Kruka z poematu Edgara Allana Poe, a także bólem głowy od papierosowego smrodu – dama bowiem nie wie, że z papierosem jest równie atrakcyjna jak z kapką wiszącą z nosa. ** Źródło: felieton ''Kobieta wąż'', „Tylko Rock” nr 3 (91), marzec 1999. * Podobno Heraklit stwierdził przed wiekami, że wszystko na świecie zmienne jest – panta rhei. Miał chyba jednak na myśli przemijanie czasu, a nie maniakalne przetwarzanie całego świata w ramach mody i niczym nie umotywowanego (poza chęcią zarobku) pościgu za czymś „nowym”. Bynajmniej nie neguję wynalazków! Jestem jednak zagorzałym antagonistą udziwniania urządzeń, które dawno już potwierdziły swoją skuteczność. Bowiem w efekcie otrzymujemy na przykład zegarek, który wskazuje ciśnienie atmosferyczne, podaje aktualny kurs walut, odbiera kilkanaście stacji telewizyjnych i radiowych, służy za kalkulator i wykałaczkę, pracuje nawet w wodzie o głębokości 300 m, ale nie odmierza czasu. ** Źródło: felieton ''Shit przyszłości'', „Tylko Rock” nr 5 (93), maj 1999. * Postaram się udowodnić, że kobieta jest bublem genetycznym, a dobry (?) Bóg w chwili jej stwarzania był chyba mocno pijany lub tak podniecony wizualnym efektem swoich mocy twórczych, że resztę kompletnie schrzanił. ** Źródło: felieton ''Kobieta wąż'', „Tylko Rock” nr 3 (91), marzec 1999. * Najwyższy już czas, żeby pingwin stojący na telewizorze eksplodował. ** Opis: lubiana przez Beksińskiego sentencja, nawiązująca do jednego ze skeczy grupy [[Monty Python]]a. ** Źródło: felieton ''Co by tu jeszcze spieprzyć'', „Tylko Rock” nr 6 (94), czerwiec 1999. * Jednak życie w bloku ma swoje dobre strony. Najlepszą jest to, że gdy zajmuje się lokal na X piętrze (lub na wszelkiej najwyższej kondygnacji), siadając na toalecie zawsze wali się na wszystkich pod spodem. To działa naprawdę oczyszczająco. ** Źródło: felieton ''Młotek człowiekowi sąsiadem'', „Tylko Rock” nr 7 (95), lipiec 1999. * Krótko mówiąc, kobieta = kłopoty + strata pieniędzy. A najlepszym przyjacielem człowieka jest telewizor, dzięki któremu można sobie oglądać bajki o wielkiej, wiecznej i wzajemnej miłości. W realnym świecie należy zachować ostrożność jak w dżungli. ** Źródło: felieton ''Kobieta wąż'', „Tylko Rock” nr 3 (91), marzec 1999. * Przed laty najgorsza była małpa. Tak nazwałem mieszkającego w pobliżu jednokomórkowca, który „uszczęśliwiał” mnie dyskotekowym łomotem o każdej porze. Najchętniej z rana. Stwierdziłem, że tylko małpy zdolne są zaczynać dzień od pseudomuzyki, która przenosi się przez ściany pod postacią równomiernego „łup łup łup”. Totalny brak wrażliwości, subtelności i poczucia estetyki. Małpa na szczęście chyba się wyprowadziła, albo zdechła na guza mózgu od słuchania tego gówna. W każdym razie od kilku lat dudnienia nie słychać. ** Źródło: felieton ''Młotek człowiekowi sąsiadem'', „Tylko Rock” nr 7 (95), lipiec 1999. * Zawsze intrygowała mnie w ludziach ta całkowicie niezrozumiała potrzeba nieustannego przemieszczania się z miejsca na miejsce bez wyraźnego powodu. Zamiast cieszyć się weekendem wolnym od pracy, wyjeżdżają na łono natury, gdzie gryzą ich komary, słońce przypieka na czerwono, a do spożywanego na trawie posiłku włażą mrówki i wpadają muchy. Albo jadą z ukradzioną komuś dziewczyną do Zakopanego, żeby romantycznie wdychać aromat owczych odchodów. Albo świadomie decydują się na potworne niewygody na tak zwanych działkach, gdzie żrą nadwęglone nad ogniem mięso, wdychają cuchnący dym z ogniska i śpią w iście spartańskich warunkach – podczas gdy wygodne mieszkanie z normalnym łóżkiem, łazienką z ciepłą wodą, telewizorem i lodówką stoi puste. Zboczeńcy, ani chybi! Zaś latem większość tego towarzystwa postanawia wyjechać na „wypoczynek”, z którego zawsze wraca się w stanie skrajnego wycieńczenia. ** Źródło: felieton ''Jaszczurka w bidecie'', „Tylko Rock” nr 8 (96), sierpień 1999. * Mój przyjaciel z lat licealnych, pan Waja, zacytował mi kiedyś Wielkiego Filozofa Nietzschego: Kto uważa ludzi za stado i ciągle przed nim ucieka, ten musi liczyć się z tym, że to stado dogoni go i weźmie na rogi. Następnie skonstatował: A niech mnie ch... biorą na rogi, ja ich p.... Podpisuję się pod tym. ** Źródło: felieton ''Simone Choule'', „Tylko Rock” nr 9 (97), wrzesień 1999. * Zaczynasz się czuć jak pod lupą. Dookoła czai się krwiożercze stado życzliwych osób. Poznawszy twoją wybrankę, rodzina radośnie gdacze, że „nareszcie się ustabilizujesz”. Analizujesz znaczenie tych słów i dochodzisz do wniosku, że chcą z ciebie zrobić taką jak oni kołtuńską glistę z maszynki do mięsa w The Wall. Wiedzą lepiej, czego ci potrzeba do szczęścia. Zaś najbliższa (?) osoba zaczyna ci wytykać, że twój świat to fikcja i że trzeba dołączyć do stada zachłystującego się pełnią życia przy kieliszku w zadymionym pubie. W zamian za miłość oferuje persyflaż (''Do you love me? Like I love you?''). Nie wystarczą sztuczne cycki, tytuł naukowy na uniwersytecie i koszulka z napisem „I’m not a piece of ass, I am a doctor” – trzeba naprawdę być czymś więcej. Ze zgrozą pojmujesz, z kim żyłeś przez ponad rok. Twój zamek marzeń staje w ogniu, a potem tonie w bagnie. ** Źródło: felieton ''Simone Choule'', „Tylko Rock” nr 9 (97), wrzesień 1999. * Zamykasz się w krypcie, zasłaniasz okna (żeby ciekawscy z sąsiedniego bloku nie zapuszczali sępiego spojrzenia swoich źrenic w twoje sanktuarium), nie otwierasz drzwi i nie odbierasz telefonów. Mimo to budzisz się któregoś dnia ze smakiem krwi w ustach i w panice odkrywasz, że wyrwano ci ząb (a może serce?). Ząb tkwi teraz w dziurze w ścianie, zaś twoja perła trafiła pod wieprzka. Nim się zorientujesz, już stoisz na parapecie. Is everybody in? The ceremony is about to begin. Jeszcze tylko malutki kroczek… i wpadniesz w mroczną czeluść szeroko rozwartych, wrzeszczących ust Simone Choule. ** Źródło: felieton ''Simone Choule'', „Tylko Rock” nr 9 (97), wrzesień 1999. * Spójrzmy więc wstecz i wspomnijmy to, dla czego warto było żyć. Kruk Edgara Allana Poe. Zamek Karmazynowego Króla. 17 minuta Ech Pink Floyd. James Bond. Nights In White Satin The Moody Blues. Adagio Albinioniego. Kobieta Wąż (The Reptile) w kwietniu 1970 roku – seans w sanockim kinie San, kiedy po raz pierwszy i ostatni bałem się na horrorze. Atom Heart Mother. Andante z Tria Es-dur Schuberta. Tom and Jerry. Coca-cola i ketchup. Rzygający grubas w Sensie życia wg Monthy Pythona. Czas apokalipsy. Drugi koncert Marillion w Gdańsku, gdy Fish śpiewał Lawendy „tylko” dla mnie i Anki. Clint Eastwood i scena z rondlem w westernie Joe Kidd. O fortuna – pierwsza pieśń z Carmina Burana Carla Orffa. Twin Peaks. Wizyta w Domu Kobiety Węża (Oakley Court pod Londynem). Wzruszenie, gdy przyszło mi zapowiedzieć koncert Petera Hammilla w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 14 października 1995. Miłość w czasach zarazy Marqueza. Lost Highway. Noc i poranek 31 maja 1998…<br />Wszystkie te chwile przepadną w czasie, jak łzy w deszczu. Pora umierać. ** Opis: felieton, który był ''de facto'' listem pożegnalnym Tomasza Beksińskiego, ** Źródło: felieton ''Fin de siecle'', „Tylko Rock” nr 1 (101), styczeń 2000. ** Zobacz też: ''[[Joe Kidd]]'' ==O Tomaszu Beksińskim== * Ale wiem też, ile radości mógł Mu sprawić nawet jeden telefon, jeden list: odebrałem, zrozumiałem. I wiem też, ile takich otrzymywał. Dla twórcy nie ma bardziej uskrzydlających chwil. I tak na pewno było. Dlaczego nie dopisał ich do swojego przeraźliwie krótkiego zestawu powodów, dla których warto (było) żyć? Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał tego zrozumieć. ** Autor: [[Piotr Kaczkowski]], „Tylko Rock”, luty 2000. * Beksiński był strasznie zarozumiały – uważał, że jest najlepszy, zwłaszcza do filmów science fiction. I ja mu kiedyś, niestety, wygarnąłem, że tylko w swoim pojęciu jest takim dobrym tłumaczem, bo w moim jest wyjątkowo gównianym. ** Autor: [[Tomasz Knapik]] ** Źródło: Bartek Przybyszewski, [https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,16501674,Tomasz_Knapik___Wole_czytac_pornosy_niz_spoty_partyjne_.html ''Wolę czytać pornosy niż spoty partyjne'', weekend.gazeta.pl] * Ja sobie wyobrażałem, że przebrnę przez ten okres małego dziecka, którym się będzie zajmować moja żona, a ja będę miał kumpla, z którym będziemy mieli takie stosunki równe, będziemy się interesować tym samym, będziemy dyskutować. Tak go wychowywałem, z tą myślą. Tymczasem jakby się okazało, że z tego wcale nie to wyszło. Tego nie przewidziałem, że będzie niezadowolony z istnienia, z życia. ** Autor: [[Zdzisław Beksiński]], ''[[Beksińscy. Portret podwójny]]'' * Jeden z ostatnich czarodziejów. ** Autor: [[Marek Niedźwiecki]] ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75517,32187693,myslisz-ze-to-co-tomek-beksinski-robil-w-audycjach-to-bylo.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwdGRzaAMXW75jbGNrAxdbumV4dG4DYWVtAjExAAEew03iSJHXyLtElID47axMWvRnOHv48oIaXaMBM6Rf1nytiY9PKgSPLrw6O7U_aem_fngqplNg8rXYY41BJjWH-g wyborcza.pl] * Jedyne we wszechświecie co mu mogło kiedykolwiek pomóc, to gdyby nagle pojawiła się wysoka, zielonooka brunetka, zakochała się w nim, wyszła za mąż i dała dzieci. Widząc, jak wszyscy dookoła niego - którzy też długo byli samotni - jakoś sobie w końcu życie układają, wstępują w mniej lub bardziej udane związki, załamywał się. Żył w świecie swojej muzyki i filmów. ** Autorka: [[Anja Orthodox]] ** Źródło: [https://www.nosferatu.art.pl/ ''Tomasz Beksiński - Kronika zapowiedzianej śmierci - Marcin Prokop''] * Jego samobójstwo to nie był żaden spontan. On zawsze o tym mówił. Jak się z nim rozmawiało, to trudno było w to nie wierzyć. On mi kiedyś zamknął usta kompletnie, mówiąc: Anka, ty mi przestań tak truć. Jesteś moją przyjaciółką? Jestem. Szanujesz mnie? Oczywiście, że cię szanuję. No to szanuj moje decyzje i to, o czym ja mówię wielokrotnie. Wiem, czego chcę i to, że to się komuś nie podoba, to mam to w dupie. Szanuj mnie jako człowieka i szanuj moje decyzje. ** Autor: [[Anja Orthodox]] ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Jeśli ktoś już dwa razy bez skutku próbował odebrać sobie życie, jeśli w młodości spadła mu na głowę szafa, kiedy słuchał Black Sabbath, jeśli wyszedł cało z katastrofy samolotu w Rzeszowie, to naprawdę trudno uwierzyć, że rzeczywiście nie żyje. ** Autor: [[Marcin Prokop]], „Machina”, luty 2000 * Jeśli robi to 42-letni człowiek z takim bagażem doświadczeń, to można to zrozumieć. ** Autorka: [[Anja Orthodox]] ** Źródło: [https://www.nosferatu.art.pl/ ''Tomasz Beksiński - Kronika zapowiedzianej śmierci - Marcin Prokop''] * Na przykład obraz „Never more”, to mrugnięcie okiem do mojego syna, dla którego wiersz Edgara Allana Poe pod tym tytułem miał kiedyś wielkie znaczenie. ** Autor: [[Zdzisław Beksiński]] ** Źródło: [http://www.cialo-umysl-dusza.pl/strefa-dobrych-mysli/138-zdzislaw-beksinski-malowal-swoje-sny ''Zdzisław Beksiński: malował swoje sny'', „Konfrontacje”, 1989] ** Zobacz też: [[Edgar Allan Poe]] * Po 25 latach poszukiwań i ostatnim kopniaku stracił nadzieję ostatecznie. I to mi powiedział wtedy, w Wigilię, przez telefon. Chyba zastanawiał się, czy nie powiedzieć mi wszystkiego. Choć i tak, bez słów, zrozumiałam, nie odważyłam się powiedzieć „żegnaj”. Do końca miałam nadzieję. Taką beznadziejną nadzieję. ** Autor: [[Anja Orthodox]], „Tylko Rock”, luty 2000 * Ponieważ prawie od dzieciństwa myślał o samobójstwie, to pragnąc go przekonać, że końca nie ma sensu przyspieszać, bo i tak nastąpi, posłużyłem się historyjką, jak to człowiek płynie łódką w kierunku wodospadu, który ją i jego pochłonie, a w łódce jest do wyboru kaktus i fotel. Czy ma sens – mówiłem – by w oczekiwaniu na nieuchronny koniec siedzieć przez cały czas na kaktusie zamiast na fotelu? Odpowiedział mi wtedy, że on nie widzi w ogóle sensu w beznadziejnym oczekiwaniu i wyskoczy z łódki. ** Autor: [[Zdzisław Beksiński]], ''[[Beksińscy. Portret podwójny]]'' * Trzeba go podziwiać, że potrafił nagiąć rzeczywistość do siebie. Stworzyć sobie świat, w którym było mu wygodnie. Jeśli się z czymś nie zgadzał, to się nie zgadzał. Chciał jeść ostro, szedł do restauracji, w których robili mu ostro. Chciał pracować z takimi lektorami, a nie innymi, pracował tylko z tymi, których sam wybrał. Chciał nadawać muzykę taką a nie inną, tylko taka pojawiała się w jego audycjach. Do niczego nie można go było zmusić. ** Autor: [[Wojciech Szadkowski]] ** Źródło: Wiesław Weiss, ''Tomek Beksiński. Portret prawdziwy'', Vesper, Czerwonak 2016, s. 283. * To był mój najlepszy przyjaciel i takiego kogoś, jak on, to już nigdy w życiu nie miałam. Z Tomaszem ta więź była bardzo specyficzna. Żeby ktoś nie pomyślał, żadne męsko-damskie historie między nami nie miały miejsca, choć mam wrażenie, że na początku on się trochę podkochiwał we mnie. Później sam się z tego śmiał, mówiąc, jak on się bardzo cieszy, że jest obrzydliwie brodaty i dlatego ja nie będę go nawet próbowała uwodzić. Bo to, że on zgolił tę swoją brodę, to jest jak najbardziej moja zasługa. Trułam mu całe lata, aż w końcu zgolił. Byliśmy pokrewnymi duszami. Myśmy się uwielbiali. ** Autor: [[Anja Orthodox]] ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * To, że ktoś kocha życie, nie znaczy, że każdy je kocha. On na pewno nie kochał. On z dużym wysiłkiem je kontynuował. ** Autor: [[Zdzisław Beksiński]] ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Tomek większość życia spędzał w czterech ścianach. Wstawał około 13, szedł na obiad, szedł do radia, wracał, oglądał filmy, siedział sam. ** Autor: Grzegorz Gajewski ** Źródło: [https://www.fakt.pl/plotki/tomasz-beksinski-napisal-do-przyjaciela-nie-widzialem-siebie-w-xxi-wieku/1emrt8k fakt.pl] * Wiele razy proponowałam Tomkowie, żeby gdzieś z nami pojechał. Nad morze, pod namiot. Ile czasu można siedzieć w tej betonowej chałupie?" Pod namiot??? Nie ma mowy, przecież nie ma tam łóżka, prysznica i kibla!!!!" Do wody nie wejdzie, bo się utopi.... (samobójca cholera!). ** Autorka: Marzanna ** Źródło: [https://boxfullofhoney.blogspot.com/2015/12/tomek-beksinski.html?m=1 blogspot.com] {{SORTUJ:Beksiński, Tomasz}} [[Kategoria:Polscy dziennikarze radiowi]] [[Kategoria:Polscy tłumacze]] [[Kategoria:Polscy prezenterzy radiowi]] [[Kategoria:Polscy dziennikarze muzyczni]] [[Kategoria:Polscy samobójcy]] kvnpma5v4kh0argtrqy8e5ntyd3p3u1 Tupac Shakur 0 10825 641946 641626 2026-04-28T19:45:50Z Nazwa1234 53893 641946 wikitext text/x-wiki '''[[w:Tupac Shakur|Tupac Amaru Shakur]]''' (pseud. '''2 Pac''', '''2Pac''', '''Mc New York''', '''Makaveli'''; 1971–1996) – amerykański [[rap]]er, [[poeta]], [[aktor]] i aktywista społeczny. [[Plik:Tupac Shakur in 1995.jpg|mały|{{center|Tupac Shakur}}]] {{wulgaryzmy}} * Czemu walczę, by żyć, jeśli żyję tylko, by walczyć? ** Opis: nawiązując do wypowiedzi Edgara White’a. ** Zobacz też: [[życie]], [[walka]] * Czy Bóg przebaczy mi te wszystkie podłości, które popełnił czarny mężczyzna, by nakarmić swoje dzieci? * Czy jestem mniej pobożny, bo wybrałem zaciąganie się blantem i picie piwa z ziomkami? ** ''But am I less holy cause I choose to puff a blunt and drink a beer with my homies?'' (ang.) * Czy nie zastanawia ich, dlaczego wciąż rośnie liczba zabójstw, samobójstw, liczba narkomanów? Nie zastanawia ich to? Czy nie rozumieją, że… więcej młodych ludzi bierze kokę niż otrzymuje dyplomy? * Czy przestępstwem jest walczyć o swoje? * Gdyby ilość pieniędzy, jakie masz, zależała od tego, jak traktujesz innych ludzi, bylibyśmy milionerami. * Istnieje niebo dla gangsterów. * Jestem przyszłością czarnej Ameryki. ** ''I am the future of black America.'' (ang.) * Jeśli mam dziś zginąć, to zginę podczas wymiany ognia. ** ''If I die tonight, I’m dying in a gunfight'' (ang.) * Jeśli Tyson chce uniknąć nokautu to nie wchodzi do ringu. Tak to właśnie jest, ale jeśli już wkroczy na ring to nokautuje wszystkich. I taki właśnie będzie Tupac. Kiedy ktoś będzie przeciw mnie, zostanie znokautowany. W ten czy inny sposób. Pewien stary czarnuch z południa powiedział mi kiedyś coś takiego: Istnieje więcej niż jeden sposób na oskalpowanie człowieka. Istnieje więcej niż jeden sposób na oddanie strzału. Istnieje więcej niż jeden sposób na śmierć czarnuchu. Kiedy to robię wszyscy płaczą czarnuchu. Właśnie tak to robimy. ** ''If Tyson don’t want to get knocked out, he don’t step in the fuckin’ ring, That’s how the shit go. When Tyson get in the ring, he knock motherfuckers out! Well that’s what Tupac gon’ do. When niggaz come against me, I’ma knock they punk ass out! One way or the motherfuckin other. This old motherfuckin nigga in the South told me nigga. It’s more than one way to skin a cat. It’s more than one way to shoot a gat. It’s more than one way to die nigga. When I’m through, everybody cry nigga. This is how we do it.'' (ang.) * Jeśli was denerwuje, nie przejmujcie się tym. Nie zapominajcie, że Bóg jeszcze ze mną nie skończył. * Jeżeli ktoś nie szanuje samego siebie, nie potrafi też uszanować własnej rasy, a w konsekwencji – innych ras. * Kiedy skończy się gniewny, buntowniczy okres w twoim życiu, kiedy masz gdzieś cały świat, zaczyna się przerażający okres, w którym chcesz całemu światu dokopać. * Moją bronią są słowa wypowiadane w imieniu milczących. Budzę całe masy ludzi. * Mówią, że jestem agresywny, bo nie chcę siedzieć cicho. * Myślę, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do szkoły jako tradycji, że przestaliśmy traktować ją jako narzędzie nauki, czym powinna być. Oto dlaczego mnie kształciła ulica. * Nie gwarantuję, że będę tym który odmieni świat, ale gwarantuję, że oświecę umysł który to zrobi. Więc głowa do góry, rób co masz do zrobienia, a wtedy, wewnątrz ciebie, odrodzę się. * Nie oceniaj mnie, jeśli mnie nie znasz. * Nieważne, kto popełnił zbrodnię, wszyscy krzyczą, że to ja. ** ''No matter who committed the crime, they all yell at me.'' (ang.) * Od początku do końca oceniaj człowieka tylko i wyłącznie po jego czynach. * Pamiętaj, aby utrzymać się przy życiu. Nie ma nic ważniejszego od tego. * Pomimo że wyglądałoby to na dar niebios, nie jesteśmy gotowi na czarnego prezydenta. ** ''Although it seems heaven sent, we ain’t ready to see a black president.'' (ang.) * Pierdol się. ** Opis: [[ostatnie słowa]]. ** Źródło: [http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16023348,Ostatnie_slowa_Tupaca__Wypowiedzial_je_do_policjanta.html ''Ostatnie słowa przed śmiercią'', wiadomosci.gazeta.pl, 24 maja 2014] * Tylko Bóg może mnie sądzić. * W dniu mojej śmierci<br />gdy moje serce nie będzie mogło już dłużej bić<br />mam nadzieję, że umrę za Wiarę, dla której chciałem żyć. ** ''In the event of my Demise,<br />when my heart can beat no more<br />I hope I die for a belief that I had lived for.'' (ang.) ** Zobacz też: [[wiara]] * W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń. * Wojny zaczynają się i kończą, ale moi Żołnierze pozostają wieczni. * Wiem, że czasami bywa źle, ale zapamiętaj jedno – po każdej ciemnej nocy<br />przychodzi jasny dzień. Więc nieważne, jak jest, wypnij klatę, trzymaj głowę w górze<br />i poradź sobie z tym. * Wierzę, że wszystko, co robisz źle,<br />odwróci się od ciebie,<br />Wszystko, co robiłem, było złe, i<br />jestem gotów odpowiedzieć za to,<br />jednak w głębi serca wierzę, że robię dobrze,<br />dlatego czuję, że zmierzam wprost do nieba… * Wysoki sądzie, podczas całej rozprawy sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu prawnikowi. Oczywistym więc jest, że sąd nie jest tu po to, aby sprawiedliwości stało się zadość, dlatego bezcelowe byłoby proszenie o łagodniejszy wyrok. Nie interesuje mnie to, co zrobi sąd, ponieważ nie traktuje się nas tutaj z szacunkiem, nie przestrzega prawa i nie ma tu sprawiedliwości. Wysoki sąd wciąż nie jest w stanie spojrzeć mi w oczy, ponieważ mówię, że jest mi obojętne, jaki otrzymam wyrok, bo nie jestem w rękach sądu, tylko w rękach Boga. ==Anegdoty== * 2Pac przeklinał kiedyś podczas wykładu w Malcolm X Grass Roots Movement w Nowym Jorku, na początku lat 90. Tuż obok niego siedziała jakaś kobieta. W pewnym momencie nachyliła się do niego i powiedziała:<br />– Czy mógłby pan zmienić swój język? Pan nas obraża.<br />2Pac spojrzał na nią i odparł:<br />– Przykro mi, jeśli mój język panią obraża, ale nie może on obrazić pani bardziej niż świat, jaki pozostawiło mi po sobie pani pokolenie. {{SORTUJ:Shakur, Tupac Amaru}} [[Kategoria:Afroamerykanie]] [[Kategoria:Amerykańscy aktorzy filmowi]] [[Kategoria:Amerykańscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Amerykańscy pisarze współcześni]] [[Kategoria:Amerykańscy poeci]] [[Kategoria:Amerykańscy raperzy]] [[Kategoria:Zdobywcy platynowych płyt]] g4xafwmawruou6ijv6h7an1o8l7dum6 641950 641946 2026-04-28T20:09:12Z Nazwa1234 53893 641950 wikitext text/x-wiki '''[[w:Tupac Shakur|Tupac Amaru Shakur]]''' (pseud. '''2 Pac''', '''2Pac''', '''Mc New York''', '''Makaveli'''; 1971–1996) – amerykański [[rap]]er, [[poeta]], [[aktor]] i aktywista społeczny. [[Plik:Tupac Shakur in 1995.jpg|mały|{{center|Tupac Shakur}}]] {{wulgaryzmy}} * Czemu walczę, by żyć, jeśli żyję tylko, by walczyć? ** Opis: nawiązując do wypowiedzi Edgara White’a. ** Zobacz też: [[życie]], [[walka]] * Czy Bóg przebaczy mi te wszystkie podłości, które popełnił czarny mężczyzna, by nakarmić swoje dzieci? * Czy jestem mniej pobożny, bo wybrałem zaciąganie się blantem i picie piwa z ziomkami? ** ''But am I less holy cause I choose to puff a blunt and drink a beer with my homies?'' (ang.) * Czy nie zastanawia ich, dlaczego wciąż rośnie liczba zabójstw, samobójstw, liczba narkomanów? Nie zastanawia ich to? Czy nie rozumieją, że… więcej młodych ludzi bierze kokę niż otrzymuje dyplomy? * Czy przestępstwem jest walczyć o swoje? * Gdyby ilość pieniędzy, jakie masz, zależała od tego, jak traktujesz innych ludzi, bylibyśmy milionerami. * Istnieje niebo dla gangsterów. * Jestem przyszłością czarnej Ameryki. ** ''I am the future of black America.'' (ang.) * Jeśli mam dziś zginąć, to zginę podczas wymiany ognia. ** ''If I die tonight, I’m dying in a gunfight'' (ang.) * Jeśli Tyson chce uniknąć nokautu to nie wchodzi do ringu. Tak to właśnie jest, ale jeśli już wkroczy na ring to nokautuje wszystkich. I taki właśnie będzie Tupac. Kiedy ktoś będzie przeciw mnie, zostanie znokautowany. W ten czy inny sposób. Pewien stary czarnuch z południa powiedział mi kiedyś coś takiego: Istnieje więcej niż jeden sposób na oskalpowanie człowieka. Istnieje więcej niż jeden sposób na oddanie strzału. Istnieje więcej niż jeden sposób na śmierć czarnuchu. Kiedy to robię wszyscy płaczą czarnuchu. Właśnie tak to robimy. ** ''If Tyson don’t want to get knocked out, he don’t step in the fuckin’ ring, That’s how the shit go. When Tyson get in the ring, he knock motherfuckers out! Well that’s what Tupac gon’ do. When niggaz come against me, I’ma knock they punk ass out! One way or the motherfuckin other. This old motherfuckin nigga in the South told me nigga. It’s more than one way to skin a cat. It’s more than one way to shoot a gat. It’s more than one way to die nigga. When I’m through, everybody cry nigga. This is how we do it.'' (ang.) * Jeśli was denerwuje, nie przejmujcie się tym. Nie zapominajcie, że Bóg jeszcze ze mną nie skończył. * Jeżeli ktoś nie szanuje samego siebie, nie potrafi też uszanować własnej rasy, a w konsekwencji – innych ras. * Kiedy skończy się gniewny, buntowniczy okres w twoim życiu, kiedy masz gdzieś cały świat, zaczyna się przerażający okres, w którym chcesz całemu światu dokopać. * Moją bronią są słowa wypowiadane w imieniu milczących. Budzę całe masy ludzi. * Mówią, że jestem agresywny, bo nie chcę siedzieć cicho. * Myślę, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do szkoły jako tradycji, że przestaliśmy traktować ją jako narzędzie nauki, czym powinna być. Oto dlaczego mnie kształciła ulica. * Nie gwarantuję, że będę tym który odmieni świat, ale gwarantuję, że oświecę umysł który to zrobi. Więc głowa do góry, rób co masz do zrobienia, a wtedy, wewnątrz ciebie, odrodzę się. * Nie oceniaj mnie, jeśli mnie nie znasz. * Nieważne, kto popełnił zbrodnię, wszyscy krzyczą, że to ja. ** ''No matter who committed the crime, they all yell at me.'' (ang.) * Od początku do końca oceniaj człowieka tylko i wyłącznie po jego czynach. * Pamiętaj, aby utrzymać się przy życiu. Nie ma nic ważniejszego od tego. * Pierdol się. ** Opis: [[ostatnie słowa]]. ** Źródło: [http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16023348,Ostatnie_slowa_Tupaca__Wypowiedzial_je_do_policjanta.html ''Ostatnie słowa przed śmiercią'', wiadomosci.gazeta.pl, 24 maja 2014] * Pomimo że wyglądałoby to na dar niebios, nie jesteśmy gotowi na czarnego prezydenta. ** ''Although it seems heaven sent, we ain’t ready to see a black president.'' (ang.) * Po pierwsze, jebać twoją sukę i klikę o której twierdzisz<br/>Zachodnia strona kiedy jedziemy, przyjdź uzbrojony w grę<br/>Mówisz, że jesteś graczem ale jebałem twoją żonę. ** ''First off, fuck your bitch and the clique you claim<br/>Westside when we ride, come equipped with game<br/>You claim to be a player but I fucked your wife.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Hit Em Up'' ** Zobacz w Wikipedii: [[w:Hit ’Em Up|Hit ’Em Up]] * Tylko Bóg może mnie sądzić. * W dniu mojej śmierci<br />gdy moje serce nie będzie mogło już dłużej bić<br />mam nadzieję, że umrę za Wiarę, dla której chciałem żyć. ** ''In the event of my Demise,<br />when my heart can beat no more<br />I hope I die for a belief that I had lived for.'' (ang.) ** Zobacz też: [[wiara]] * W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń. * Wojny zaczynają się i kończą, ale moi Żołnierze pozostają wieczni. * Wiem, że czasami bywa źle, ale zapamiętaj jedno – po każdej ciemnej nocy<br />przychodzi jasny dzień. Więc nieważne, jak jest, wypnij klatę, trzymaj głowę w górze<br />i poradź sobie z tym. * Wierzę, że wszystko, co robisz źle,<br />odwróci się od ciebie,<br />Wszystko, co robiłem, było złe, i<br />jestem gotów odpowiedzieć za to,<br />jednak w głębi serca wierzę, że robię dobrze,<br />dlatego czuję, że zmierzam wprost do nieba… * Wysoki sądzie, podczas całej rozprawy sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu prawnikowi. Oczywistym więc jest, że sąd nie jest tu po to, aby sprawiedliwości stało się zadość, dlatego bezcelowe byłoby proszenie o łagodniejszy wyrok. Nie interesuje mnie to, co zrobi sąd, ponieważ nie traktuje się nas tutaj z szacunkiem, nie przestrzega prawa i nie ma tu sprawiedliwości. Wysoki sąd wciąż nie jest w stanie spojrzeć mi w oczy, ponieważ mówię, że jest mi obojętne, jaki otrzymam wyrok, bo nie jestem w rękach sądu, tylko w rękach Boga. ==Anegdoty== * 2Pac przeklinał kiedyś podczas wykładu w Malcolm X Grass Roots Movement w Nowym Jorku, na początku lat 90. Tuż obok niego siedziała jakaś kobieta. W pewnym momencie nachyliła się do niego i powiedziała:<br />– Czy mógłby pan zmienić swój język? Pan nas obraża.<br />2Pac spojrzał na nią i odparł:<br />– Przykro mi, jeśli mój język panią obraża, ale nie może on obrazić pani bardziej niż świat, jaki pozostawiło mi po sobie pani pokolenie. {{SORTUJ:Shakur, Tupac Amaru}} [[Kategoria:Afroamerykanie]] [[Kategoria:Amerykańscy aktorzy filmowi]] [[Kategoria:Amerykańscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Amerykańscy pisarze współcześni]] [[Kategoria:Amerykańscy poeci]] [[Kategoria:Amerykańscy raperzy]] [[Kategoria:Zdobywcy platynowych płyt]] eljon2s7kehbswjj7b1110s16rwbekk 641955 641950 2026-04-28T20:18:21Z Nazwa1234 53893 641955 wikitext text/x-wiki '''[[w:Tupac Shakur|Tupac Amaru Shakur]]''' (pseud. '''2 Pac''', '''2Pac''', '''Mc New York''', '''Makaveli'''; 1971–1996) – amerykański [[rap]]er, [[poeta]], [[aktor]] i aktywista społeczny. [[Plik:Tupac Shakur in 1995.jpg|mały|{{center|Tupac Shakur}}]] {{wulgaryzmy}} * Czemu walczę, by żyć, jeśli żyję tylko, by walczyć? ** Opis: nawiązując do wypowiedzi Edgara White’a. ** Zobacz też: [[życie]], [[walka]] * Czy Bóg przebaczy mi te wszystkie podłości, które popełnił czarny mężczyzna, by nakarmić swoje dzieci? * Czy jestem mniej pobożny, bo wybrałem zaciąganie się blantem i picie piwa z ziomkami? ** ''But am I less holy cause I choose to puff a blunt and drink a beer with my homies?'' (ang.) * Czy nie zastanawia ich, dlaczego wciąż rośnie liczba zabójstw, samobójstw, liczba narkomanów? Nie zastanawia ich to? Czy nie rozumieją, że… więcej młodych ludzi bierze kokę niż otrzymuje dyplomy? * Czy przestępstwem jest walczyć o swoje? * Gdyby ilość pieniędzy, jakie masz, zależała od tego, jak traktujesz innych ludzi, bylibyśmy milionerami. * Istnieje niebo dla gangsterów. * Jestem przyszłością czarnej Ameryki. ** ''I am the future of black America.'' (ang.) * Jeśli mam dziś zginąć, to zginę podczas wymiany ognia. ** ''If I die tonight, I’m dying in a gunfight'' (ang.) * Jeśli Tyson chce uniknąć nokautu to nie wchodzi do ringu. Tak to właśnie jest, ale jeśli już wkroczy na ring to nokautuje wszystkich. I taki właśnie będzie Tupac. Kiedy ktoś będzie przeciw mnie, zostanie znokautowany. W ten czy inny sposób. Pewien stary czarnuch z południa powiedział mi kiedyś coś takiego: Istnieje więcej niż jeden sposób na oskalpowanie człowieka. Istnieje więcej niż jeden sposób na oddanie strzału. Istnieje więcej niż jeden sposób na śmierć czarnuchu. Kiedy to robię wszyscy płaczą czarnuchu. Właśnie tak to robimy. ** ''If Tyson don’t want to get knocked out, he don’t step in the fuckin’ ring, That’s how the shit go. When Tyson get in the ring, he knock motherfuckers out! Well that’s what Tupac gon’ do. When niggaz come against me, I’ma knock they punk ass out! One way or the motherfuckin other. This old motherfuckin nigga in the South told me nigga. It’s more than one way to skin a cat. It’s more than one way to shoot a gat. It’s more than one way to die nigga. When I’m through, everybody cry nigga. This is how we do it.'' (ang.) * Jeśli was denerwuje, nie przejmujcie się tym. Nie zapominajcie, że Bóg jeszcze ze mną nie skończył. * Jeżeli ktoś nie szanuje samego siebie, nie potrafi też uszanować własnej rasy, a w konsekwencji – innych ras. * Kiedy skończy się gniewny, buntowniczy okres w twoim życiu, kiedy masz gdzieś cały świat, zaczyna się przerażający okres, w którym chcesz całemu światu dokopać. * Moją bronią są słowa wypowiadane w imieniu milczących. Budzę całe masy ludzi. * Mówią, że jestem agresywny, bo nie chcę siedzieć cicho. * Myślę, że tak bardzo przyzwyczailiśmy się do szkoły jako tradycji, że przestaliśmy traktować ją jako narzędzie nauki, czym powinna być. Oto dlaczego mnie kształciła ulica. * Nie gwarantuję, że będę tym który odmieni świat, ale gwarantuję, że oświecę umysł który to zrobi. Więc głowa do góry, rób co masz do zrobienia, a wtedy, wewnątrz ciebie, odrodzę się. * Nie oceniaj mnie, jeśli mnie nie znasz. * Nieważne, kto popełnił zbrodnię, wszyscy krzyczą, że to ja. ** ''No matter who committed the crime, they all yell at me.'' (ang.) * Od początku do końca oceniaj człowieka tylko i wyłącznie po jego czynach. * Pamiętaj, aby utrzymać się przy życiu. Nie ma nic ważniejszego od tego. * Pierdol się. ** Opis: [[ostatnie słowa]]. ** Źródło: [http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16023348,Ostatnie_slowa_Tupaca__Wypowiedzial_je_do_policjanta.html ''Ostatnie słowa przed śmiercią'', wiadomosci.gazeta.pl, 24 maja 2014] * Pomimo że wyglądałoby to na dar niebios, nie jesteśmy gotowi na czarnego prezydenta. ** ''Although it seems heaven sent, we ain’t ready to see a black president.'' (ang.) * Po pierwsze, jebać twoją sukę i klikę o której twierdzisz<br/>Zachodnia strona kiedy jedziemy, przyjdź uzbrojony w grę<br/>Mówisz, że jesteś graczem ale jebałem twoją żonę. ** ''First off, fuck your bitch and the clique you claim<br/>Westside when we ride, come equipped with game<br/>You claim to be a player but I fucked your wife.'' (ang.) ** Źródło: utwór ''Hit Em Up'' ** Zobacz w Wikipedii: [[w:Hit ’Em Up|Hit ’Em Up]] * Tylko Bóg może mnie sądzić. ** ''Only God Can Judge Me.'' (ang.) ** Źródło: tytuł utworu z płyty ''All Eyez on Me'' * W dniu mojej śmierci<br />gdy moje serce nie będzie mogło już dłużej bić<br />mam nadzieję, że umrę za Wiarę, dla której chciałem żyć. ** ''In the event of my Demise,<br />when my heart can beat no more<br />I hope I die for a belief that I had lived for.'' (ang.) ** Zobacz też: [[wiara]] * W trakcie swojego życia nigdy nie przestawaj marzyć. Nikt nie może zabrać ci marzeń. * Wojny zaczynają się i kończą, ale moi Żołnierze pozostają wieczni. * Wiem, że czasami bywa źle, ale zapamiętaj jedno – po każdej ciemnej nocy<br />przychodzi jasny dzień. Więc nieważne, jak jest, wypnij klatę, trzymaj głowę w górze<br />i poradź sobie z tym. * Wierzę, że wszystko, co robisz źle,<br />odwróci się od ciebie,<br />Wszystko, co robiłem, było złe, i<br />jestem gotów odpowiedzieć za to,<br />jednak w głębi serca wierzę, że robię dobrze,<br />dlatego czuję, że zmierzam wprost do nieba… * Wysoki sądzie, podczas całej rozprawy sąd ani razu nie spojrzał w oczy mnie lub mojemu prawnikowi. Oczywistym więc jest, że sąd nie jest tu po to, aby sprawiedliwości stało się zadość, dlatego bezcelowe byłoby proszenie o łagodniejszy wyrok. Nie interesuje mnie to, co zrobi sąd, ponieważ nie traktuje się nas tutaj z szacunkiem, nie przestrzega prawa i nie ma tu sprawiedliwości. Wysoki sąd wciąż nie jest w stanie spojrzeć mi w oczy, ponieważ mówię, że jest mi obojętne, jaki otrzymam wyrok, bo nie jestem w rękach sądu, tylko w rękach Boga. ==Anegdoty== * 2Pac przeklinał kiedyś podczas wykładu w Malcolm X Grass Roots Movement w Nowym Jorku, na początku lat 90. Tuż obok niego siedziała jakaś kobieta. W pewnym momencie nachyliła się do niego i powiedziała:<br />– Czy mógłby pan zmienić swój język? Pan nas obraża.<br />2Pac spojrzał na nią i odparł:<br />– Przykro mi, jeśli mój język panią obraża, ale nie może on obrazić pani bardziej niż świat, jaki pozostawiło mi po sobie pani pokolenie. {{SORTUJ:Shakur, Tupac Amaru}} [[Kategoria:Afroamerykanie]] [[Kategoria:Amerykańscy aktorzy filmowi]] [[Kategoria:Amerykańscy działacze społeczni]] [[Kategoria:Amerykańscy pisarze współcześni]] [[Kategoria:Amerykańscy poeci]] [[Kategoria:Amerykańscy raperzy]] [[Kategoria:Zdobywcy platynowych płyt]] dbi67r5xmcr4ze3yf8q5wx0dzj01u4l Sean Combs 0 11767 641953 600425 2026-04-28T20:13:39Z Nazwa1234 53893 641953 wikitext text/x-wiki [[Plik:Sean Combs in 2023.png|mały|{{center|Sean Combs (2023)}}]] '''[[w:Sean Combs|Sean Combs]]''' (znany jako '''Puff Daddy''' i '''P. Diddy'''; ur. 1969) – amerykański producent muzyczny, [[aktor]], [[rap]]er. * Przyjdzie dzień, że James Bond będzie czarny. ** Źródło: „Forum”, 20 listopada 2006 ** Zobacz też: [[James Bond]] {{SORTUJ:Combs, Sean}} [[Kategoria:Afroamerykanie]] [[Kategoria:Amerykańscy aktorzy filmowi]] [[Kategoria:Amerykańscy raperzy]] [[Kategoria:Amerykańscy producenci muzyczni]] [[Kategoria:Laureaci MTV Video Music Awards]] ttej7xjxksmoi2o76stcehqaiitxzay Jan Ludwik Popławski 0 16601 641957 641917 2026-04-28T23:20:42Z Lukaes54 51649 /* Inne */ 641957 wikitext text/x-wiki [[Plik:Jan Ludwik Popławski.PNG|mały|{{center|Jan Ludwik Popławski}}]] '''[[w:Jan Ludwik Popławski|Jan Ludwik Popławski]]''' (1854–1908) – [[Polska|polski]] publicysta, [[polityk]] i jeden z głównych twórców ideologii narodowo-demokratycznej. ==''Pisma polityczne''== * (…) oprócz propagandy książkowej są inne jeszcze trudniejsze wprawdzie, ale jednak nieraz możliwe sposoby uświadamiania i wyrabiania politycznego ludu, równie, jeżeli nie bardziej skuteczne i równie zaniedbane. To zaniedbanie najważniejszego dziś zadania narodowego, to karygodne lenistwo myśli i woli większym grozi w przyszłości niebezpieczeństwem sprawie narodowej, niż plany polityczne jej wrogów, niż małoduszne konszachty i kompromisy wszelkiego rodzaju ugodowców. ** Źródło: artykuł ''Zaniedbania polityczne''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 74</ref> * Pokolenie, które dziś żyje i działa, wzrastało już w atmosferze zatrutej wyziewami tej moralnej posoki sączącej się z ran nie zasklepionych. ** Źródło: artykuł ''Obniżenie ideałów''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s 49</ref> * Są ludzie, dla których patriotyzm jest jakby zastawą uczty świątecznej, ludzie, których warunki życia, jak np. przebywanie w obcym otoczeniu, pozbawiają możności w realnej pracy narodowej. Pojmujemy psychologię tych ludzi, pojmujemy, że pragną oni zagłuszyć swoją tęsknotę, ukoić niezadowolenie ze swej bezczynności obywatelskiej, że bezwiednie pragną zamaskować jałowość swego istnienia śmiałością aspiracji, bezwzględnością programów, jaskrawością wyrażeń. Oni oddają się sprawie narodowej niemal zawsze w nastroju uroczystych obchodów, w podnieceniu świątecznym zebrań wspólnych, kiedy nerwy są napięte, wyobraźnie rozkołysane, uczucia podrażnione. Tymczasem dla nas – patriotyzm jest robotą powszednią, powinnością obywatelską, wprawdzie dobrowolną, często jednak uciążliwą, służbą zawsze ofiarną, nieraz przykrą. ** Źródło: artykuł ''Nasz patriotyzm i nasza taktyka''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 90</ref> * Spójrzmy na siebie, jacy my dziś maluczcy, mizerni – „nikczemni”, powiedzieliby nasi ojcowie. Jak jałowa umysłowość nasza, jak wątła twórczość, jak lękliwym uczucie, jak lichymi zamiary, już nie według sił, ale niżej sił odmierzone. Nawet drobnych obowiązków dlatego właśnie spełniać nie umiemy, że nie ożywia nas żadna wielka idea, która by tym ideom małym nadała ruch i spójnię, która by była dla nich magazynem zapasowym siły. Mamy za to cały legion „comprachicosów” [werbowników], którzy wytrwale usiłują wcisnąć społeczeństwo w umyślnie przygotowaną formę i wyhodować w ten sposób potwornego karła. ** Źródło: artykuł ''Wielkie i małe idee''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 56</ref> * Tylko wzgląd na interes narodowy powinien decydować o charakterze działalności politycznej w ogóle i w poszczególnych wypadkach. ** Źródło: artykuł ''Stosunek do rządu w polityce narodowej''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 80</ref> ==''Wybór pism''== * Od 1000 lat zalew niemiecki systematycznie podrywał nasze dziedziny… Potęga państwa pruskiego i kultury niemieckiej przerażać może tych tylko, którzy w przyszłość patrzeć nie umieją, a przeszłości nie pamiętają. * Policzmy siły swoje i zasoby, oceńmy ich wartość, a zobaczymy, iż położenie, pomimo że jest groźne, nie jest rozpaczliwe, że właściwe sposoby działania, znaleźć można, że obrona narodowości jest zadaniem trudnym, ale własnymi siłami naszymi szczęśliwie dokonać go jesteśmy w stanie. * Polityka, która osłabia siłę moralną, tęgość charakteru, poczucie odrębności, uczciwość obywatelską – taka polityka chociażby największymi zdobyczami pochlubić się mogła, jest w ostatecznym rezultacie dla narodu zgubna. ** Zobacz też: [[polityka]] * Tradycja nie może być nauczona, siła jej polega na tym właśnie, że splata się ona z całym naszym jestestwem, że przenika każdy atom naszego ustroju. * Żadna moc nie odbierze tradycji, wspomnień dziejowych i kultury, bo te w nas tkwią nieprzezwyciężenie, jak pamięć, jak rozum, jak dusza w człowieku. Nikt nam Polakom nie weźmie świadomości tej naszej pełnej, bo wiemy, że jesteśmy narodem posiadającym po temu wszystkie dane, wiemy, żeśmy od innych odrębni, że różnimy się nieskończenie całą przeszłością, mową, tradycją, charakterem… Wiemy nareszcie, iż stać nas hojnie na coraz dalszy rozwój sił i zdolności, że stąd zadania nasze w świecie są wielkie i wielkie, a oczywiste prawa nasze. Zrozumienie wspólnych nam wszystkich interesów narodowych i odpowiednich obowiązków naszych, mądra świadomość obywatelska stanowi jakby najwyższe ogniwo arcypotężnej spójni. A ta nas kojarzy od głębi, od rdzenia, aż do szczytu w przeszłości, teraźniejszości i na przyszłość daleką; imię jej, jak powiedziano już narodowość, trwałość i siła nadzwyczajne. Przez nią, przez moc tę, my, naród polski, dźwigamy się znów po tylu nieszczęściach, odradzamy się, rozrastamy i da Bóg, posiądziemy należną nam niepodległość i chwałę. ==''Inne''== * Biurokratyzm pochłania wszystkie siły umysłowe kraju, ażeby je wyssać i zmarnować. Nie zostaje urzędnikiem tylko człowiek za głupi, lub — co się częściej zdarza — za mądry, żeby nim być. Zgubniejszem jednak niż bezpośrednie obezwładnianie inteligencyi jest pośrednie od­działywanie biurokratyzmu, bo obejmuje wszystkie dziedziny życia i my­śli ludzkiej. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 7, 1899. * Ci nasi publicyści, którzy domagają się powiększenia liczby szkół i pragną tylko, żeby w każdej z nich uczył religii katolickiej ksiądz, działają pośrednio w myśl rządu rosyjskiego, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Jesteśmy społeczeństwem katolickiem, ale nie jesteśmy społeczeństwem kościelnem tylko społeczeństwem narodowem. Katolicyzm jest tylko jedną z właściwości naszego charakteru narodowego i obrona interesów kościoła katolickiego stanowi za ledwie jedno z zadań polityki narodowej, i to o tyle tylko, o ile ten kościół jest polskim. ** Źródło: ''Z całej Polski'', "Przegląd Wszechpolski nr 24, 1898 * Jesteśmy wciąż w polityce tą jazdą, która z niesłychaną furyą zrywa się do boju pod Kirchholmem i w sromotnym nieładzie pierzcha pod Pilawcami, kapituluje pod Ujściem. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 14, 1897 * Jeżeli będziemy oszczędzali dla miłej »zgody społecznej« nasze sfery zachowawcze, idące ręka w rękę z kapitalistycznem żydostwem i niemczyzną, o czem świadczy najlepiej skład komitetu fundacyi carskiej, to tem samem będziemy wydawali nasz lud na pastwę tym panom, którzy zabierają się do zakładania wespół z żandarmami i czynownikami moskiewskimi czytelni po wsiach dla ocalenia ludu przed wpły­wem niecenzuralnych wydawnictw patryotyeznych. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Jeżeli lud nasz, zdobywając oświatę i wstępując na pierwsze szczeble samodzielności społecznej, zarazem przejmuje się uczuciami patryotycznemi i przywią­zuje się do ideału niepodległej Polski, to przedewszystkiem zawdzięczamy ten objaw faktowi, że dotychczas w warstwach oświeconych opinia patryotyczna była pa­nującą a ideał niepodległości nad wszystkim i innymi górował. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Język, religia, nawet z dodatkiem tradycyi nie stanowią jeszcze istoty narodowości, niezbędnym jej składnikiem jest poczucie swej odrębności, samodzielności. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Logicznie przynajmniej nasza polityka narodowa, będąc austrofilską lub rusofilską, a nawet w wyjątkowych okolicznościach prusofilską, może pozostać narodową. Ale taka polityka ugodowa, która w każdym zaborze zaleca porozumienie się z państwem, solidaryzowanie naszych interesów i dążeń z jego interesami i dążeniami, przestaje być polską, jest tylko poznańską, galicyjską, warszawską, nie jest już „naszą sprawą” ogólną, tylko separatyzmem prowincjonalnym zrywającym jedność narodową. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Lud ślązki nie boi się przyznawać do polskości, Niemcy zaś patryotyzm ślązki tak samo podejrzywali i prześladowali, jak patryotyzm ogólno-polski i nie wie­rzyli tym, którzy się odżegnywali od „agitacyi wielkopolskiej". ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1899. * Nas Polaków z katolicyzmem, i to koniecznie z katolicyzmem rzymskim, z Rzymem papieskim łączy nie tylko interes religijny, ale przede wszystkim interes polityczny. W warunkach dzisiejszych spraw a polska tylko za pośrednictwem Rzymu utrzymuje swój charakter międzynarodowy, jest w pewnych chwilach sprawą europejską, nie zaś sprawą rosyjską, pruską lub austryacką. Rzym jest dla nas wyższą instancyą, od rządów obcych niezależną, do której bodaj w pewnych wypadkach odwoływać się możemy, jest niekiedy rozjemcą między nami i rządami, musi być, chociażby nawet nie chciał, w pewnych okolicznościach naszym obrońcą uprawnionym. Możemy i mamy nieraz słuszne powody być niezadowolonymi z jego polityki, powinniśmy jej śmiało i stanowczo przeciwdziałać, jeżeli szkodzi naszym interesom narodowym, jeżeli je poświęca dla interesów katolicyzmu, błędnie lub chociażby nawet trafnie pojmowanych. Ale zerwanie z katolicyzmem, zerwanie z Rzymem równałoby się w warunkach dzisiejszych samobójstwu narodowemu. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 1, 1897 * Nie można dowolnie zmieniać charakteru jednostki, a tym bardziej charakteru społeczeństwa, mającego oprócz właściwości dziedzicznych, tradycję wiekową pojęć i uczuć skrystalizowanych w pewne formy stałe. Ale zarówno bezwzględny system wychowania jak i szkoła polityczna mogą skrzywić i wypaczyć charakter indywidualny i narodowy. ** Źródło: ''Nasza sprawa'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Nie pójdziemy za daleko, gdy powiemy, że ruch demokratyczno narodowy ostatniej doby – to jedyny kierunek, w którym tkwi jakiś zarodek myśli politycznej. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Nie potrzeba być wcale antysemitą, żeby jeżeli nie wyłącznie, to w znacznej mierze wpływowi Żydów przypisać najbardziej znamienne rysy tej taktyki: bez­ czelną i naiwną zarozumiałość, krzykliwe wymyślanie przeciwnikom, nieprzebieranie w środkach i sposobach działania, ślepą zaciekłość, nienawiść, w wielu wypadkach niczem nieusprawiedliwioną religii chrześcijańskiej i du­chowieństwa, niedorzeczne przechwałki, a zwłaszcza fra­zeologię krzykliwą i przesadną, niesmaczną i trywialną. Są to zarazem znamienne rysy umysłowości i charakteru Żydów, właściwości temperamentu rasowego, a w zna­czniejszej jeszcze mierze właściwości i nałogi zawodowe tej hołoty żydowskiej nawpół ucywilizowanej na którą sami nawet Żydzi, w innych warunkach wychowani, patrzeć nie mogą bez wstrętu. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 16, 1897 * Oryginalność myślenia i samodzielność charakteru stanowi potęgę społeczeństwa angielskiego, a zawdzięcza ją ono w znacznej mierze różnorodności szkół. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Te ''palladia'' polskości w postaci dworów szlacheckich — to przecie drwiny z rzeczy­wistości. W zaborach pruskim i rosyjskim nikt już dziś nie wątpi, że chłop lepiej niż szlachcic broni ziemi polskiej, a więc i głównej podstawy polskości. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 21, 1897 * Trzeba pamiętać, że najbardziej wrogo względem rządu usposobionymi najradykalniej myślącym żywiołem była młodzież, młodzież wychowana w szkołach apuchtinowskich, napojona tam nienawiścią do rządu, ale jednocześnie zmęczona, zdenerwowana, wycieńczona i tern samem nie bardzo zdolna do czynu. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Polityka rusyfikacyjna trwa nie od 30, ale od 70 lat przynajmniej i krótki okres rządów Wielopolskiego nie był odstąpieniem od niej, bo ówczesne ulgi dla Polaków, podobnie jak postępowanie Aleksandra I, wynikały w znacznej mierze ze zobowiązań międzynarodowych i stały w ścisłym związku z reformami liberalnymi w całym państwie. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Polityka ugodowa, niezręczna i lekkomyślna, rozdrażniła Wilhelma II i wytworzyła hakatystów. Zapobiec jej następstwom nie możemy, ubolewać nad jej błędami byłoby daremną stratą czasu, ale chcąc sobie jasno zdawać sprawę z położenia narodowości naszej w zaborze pruskim i grożących jej niebezpieczeństw, trzeba mieć wciąż na uwadze wpływ, jaki osobistość Wilhelma II wywiera lub może wywrzeć na układ stosunków politycznych… ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Polityka ugodowa, polityka abdykacji i zwątpienia we własne siły jest naturalnym następstwem takiego bezpłodnego krytycyzmu, który od lat trzydziestu trapi naszą umysłowość, tego zgubnego samogwałtu publicystycznego, który wyniszcza jej siły. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 15 1897 * Praca nad ludem, uświadamianie go o jego położeniu i potrzebach, oświe­canie go o sprawach narodowych, bez względu na przeszkody, jakie rząd stawia, a na polu działalności legalnej walka o istotny samorząd gminny, zmobilizo­wanie sił ludowych w celu wytępienia w tej sferze nadużyć — oto zadania prawdziwie demokratycznego i prawdziwie narodowego stronnictwa. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Sądzę, że u na s dążyć raczej należy do wyrabiania oryginalności myślenia i samodzielności charakteru. A warunkiem oryginalności i samodzielności — jest wła­śnie rozmaitość poglądów i dążeń, pojęć o życiu i sposobów myślenia, a nawet różnorodność organizaeyj umysłowych. ** Opis: O polskiej szkole. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła publiczna nie może stosować swego programu i urządzenia do indywidualności każdego ucznia, ale rodzice mogą zazwyczaj wybrać dla dziecka taką szkołą, jaką uważają za najodpowiedniejszą dla niego. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła średnia w Austryi dlatego właśnie jest złą, że jest austryacką, tj. że nie uwzględnia odrębności narodowych. Nie znając wcale jej programu, ani organizacyi można z góry powiedzieć, że jeżeli jest dobrą np. dla dzieci niemieckich to musi być złą dla dzieci czeskich lub polskich. I im będzie lepszą, tj. silniej zorganizowaną, sprawniej oddziaływującą, tym będzie gorszą, tj. szkodliwszą. Umysłowość polska jest zupełnie inną niż niemiecka i dlatego szkoła polska powinna być inną. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * To się wydać może nieuzasadnionem, z własnego jednak i cudzego doświadczenia wiem, że dzieci, które były bardzo tępe w arytmetyce i geometryi, skoro do uczenia ich zastosowano metodę i podręczniki używane dawniej w szkołach polskich w Królestwie, od razu zaczęły robić szybkie postępy w tych przedmiotach. ** Opis: O szkole narodowej ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Zaprowadzenie egzaminów wstępnych byłoby w ogóle właściwszem, niż dręczenie młodzieży, kończącej szkoły średnie egzaminami na t. zw maturę, za których zniesieniem wielu pedagogów przemawia. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Żydzi wszędzie, więc i w Galicyi skarżą się na ucisk, chociaż korzystają z wszelkich praw politycznych i nawet w kupczeniu temi prawami żadnej nie spotykają przeszkody. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 5, 1897 ==Przypisy== <references /> {{SORTUJ:Popławski, Jan Ludwik}} [[Kategoria:Politycy polskiego ruchu narodowego]] [[Kategoria:Politycy okresu zaborów]] [[Kategoria:Polscy publicyści]] [[Kategoria:Polskie ofiary represji w Imperium Rosyjskim]] eqibuu1z4ikpiasddoare3l4blocekb 641958 641957 2026-04-28T23:34:51Z Lukaes54 51649 /* Inne */ 641958 wikitext text/x-wiki [[Plik:Jan Ludwik Popławski.PNG|mały|{{center|Jan Ludwik Popławski}}]] '''[[w:Jan Ludwik Popławski|Jan Ludwik Popławski]]''' (1854–1908) – [[Polska|polski]] publicysta, [[polityk]] i jeden z głównych twórców ideologii narodowo-demokratycznej. ==''Pisma polityczne''== * (…) oprócz propagandy książkowej są inne jeszcze trudniejsze wprawdzie, ale jednak nieraz możliwe sposoby uświadamiania i wyrabiania politycznego ludu, równie, jeżeli nie bardziej skuteczne i równie zaniedbane. To zaniedbanie najważniejszego dziś zadania narodowego, to karygodne lenistwo myśli i woli większym grozi w przyszłości niebezpieczeństwem sprawie narodowej, niż plany polityczne jej wrogów, niż małoduszne konszachty i kompromisy wszelkiego rodzaju ugodowców. ** Źródło: artykuł ''Zaniedbania polityczne''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 74</ref> * Pokolenie, które dziś żyje i działa, wzrastało już w atmosferze zatrutej wyziewami tej moralnej posoki sączącej się z ran nie zasklepionych. ** Źródło: artykuł ''Obniżenie ideałów''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s 49</ref> * Są ludzie, dla których patriotyzm jest jakby zastawą uczty świątecznej, ludzie, których warunki życia, jak np. przebywanie w obcym otoczeniu, pozbawiają możności w realnej pracy narodowej. Pojmujemy psychologię tych ludzi, pojmujemy, że pragną oni zagłuszyć swoją tęsknotę, ukoić niezadowolenie ze swej bezczynności obywatelskiej, że bezwiednie pragną zamaskować jałowość swego istnienia śmiałością aspiracji, bezwzględnością programów, jaskrawością wyrażeń. Oni oddają się sprawie narodowej niemal zawsze w nastroju uroczystych obchodów, w podnieceniu świątecznym zebrań wspólnych, kiedy nerwy są napięte, wyobraźnie rozkołysane, uczucia podrażnione. Tymczasem dla nas – patriotyzm jest robotą powszednią, powinnością obywatelską, wprawdzie dobrowolną, często jednak uciążliwą, służbą zawsze ofiarną, nieraz przykrą. ** Źródło: artykuł ''Nasz patriotyzm i nasza taktyka''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 90</ref> * Spójrzmy na siebie, jacy my dziś maluczcy, mizerni – „nikczemni”, powiedzieliby nasi ojcowie. Jak jałowa umysłowość nasza, jak wątła twórczość, jak lękliwym uczucie, jak lichymi zamiary, już nie według sił, ale niżej sił odmierzone. Nawet drobnych obowiązków dlatego właśnie spełniać nie umiemy, że nie ożywia nas żadna wielka idea, która by tym ideom małym nadała ruch i spójnię, która by była dla nich magazynem zapasowym siły. Mamy za to cały legion „comprachicosów” [werbowników], którzy wytrwale usiłują wcisnąć społeczeństwo w umyślnie przygotowaną formę i wyhodować w ten sposób potwornego karła. ** Źródło: artykuł ''Wielkie i małe idee''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 56</ref> * Tylko wzgląd na interes narodowy powinien decydować o charakterze działalności politycznej w ogóle i w poszczególnych wypadkach. ** Źródło: artykuł ''Stosunek do rządu w polityce narodowej''<ref>[https://cbmn.pl/uploads/ebooks/Jan%20Ludwik%20Pop%C5%82awski%20-%20Pisma%20Polityczne.pdf Jan Ludwik Popławski – Pisma polityczne], s. 80</ref> ==''Wybór pism''== * Od 1000 lat zalew niemiecki systematycznie podrywał nasze dziedziny… Potęga państwa pruskiego i kultury niemieckiej przerażać może tych tylko, którzy w przyszłość patrzeć nie umieją, a przeszłości nie pamiętają. * Policzmy siły swoje i zasoby, oceńmy ich wartość, a zobaczymy, iż położenie, pomimo że jest groźne, nie jest rozpaczliwe, że właściwe sposoby działania, znaleźć można, że obrona narodowości jest zadaniem trudnym, ale własnymi siłami naszymi szczęśliwie dokonać go jesteśmy w stanie. * Polityka, która osłabia siłę moralną, tęgość charakteru, poczucie odrębności, uczciwość obywatelską – taka polityka chociażby największymi zdobyczami pochlubić się mogła, jest w ostatecznym rezultacie dla narodu zgubna. ** Zobacz też: [[polityka]] * Tradycja nie może być nauczona, siła jej polega na tym właśnie, że splata się ona z całym naszym jestestwem, że przenika każdy atom naszego ustroju. * Żadna moc nie odbierze tradycji, wspomnień dziejowych i kultury, bo te w nas tkwią nieprzezwyciężenie, jak pamięć, jak rozum, jak dusza w człowieku. Nikt nam Polakom nie weźmie świadomości tej naszej pełnej, bo wiemy, że jesteśmy narodem posiadającym po temu wszystkie dane, wiemy, żeśmy od innych odrębni, że różnimy się nieskończenie całą przeszłością, mową, tradycją, charakterem… Wiemy nareszcie, iż stać nas hojnie na coraz dalszy rozwój sił i zdolności, że stąd zadania nasze w świecie są wielkie i wielkie, a oczywiste prawa nasze. Zrozumienie wspólnych nam wszystkich interesów narodowych i odpowiednich obowiązków naszych, mądra świadomość obywatelska stanowi jakby najwyższe ogniwo arcypotężnej spójni. A ta nas kojarzy od głębi, od rdzenia, aż do szczytu w przeszłości, teraźniejszości i na przyszłość daleką; imię jej, jak powiedziano już narodowość, trwałość i siła nadzwyczajne. Przez nią, przez moc tę, my, naród polski, dźwigamy się znów po tylu nieszczęściach, odradzamy się, rozrastamy i da Bóg, posiądziemy należną nam niepodległość i chwałę. ==''Inne''== * Biurokratyzm pochłania wszystkie siły umysłowe kraju, ażeby je wyssać i zmarnować. Nie zostaje urzędnikiem tylko człowiek za głupi, lub — co się częściej zdarza — za mądry, żeby nim być. Zgubniejszem jednak niż bezpośrednie obezwładnianie inteligencyi jest pośrednie od­działywanie biurokratyzmu, bo obejmuje wszystkie dziedziny życia i my­śli ludzkiej. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 7, 1899. * Ci nasi publicyści, którzy domagają się powiększenia liczby szkół i pragną tylko, żeby w każdej z nich uczył religii katolickiej ksiądz, działają pośrednio w myśl rządu rosyjskiego, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Jesteśmy społeczeństwem katolickiem, ale nie jesteśmy społeczeństwem kościelnem tylko społeczeństwem narodowem. Katolicyzm jest tylko jedną z właściwości naszego charakteru narodowego i obrona interesów kościoła katolickiego stanowi za ledwie jedno z zadań polityki narodowej, i to o tyle tylko, o ile ten kościół jest polskim. ** Źródło: ''Z całej Polski'', "Przegląd Wszechpolski nr 24, 1898 * Jesteśmy wciąż w polityce tą jazdą, która z niesłychaną furyą zrywa się do boju pod Kirchholmem i w sromotnym nieładzie pierzcha pod Pilawcami, kapituluje pod Ujściem. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 14, 1897 * Jeżeli będziemy oszczędzali dla miłej »zgody społecznej« nasze sfery zachowawcze, idące ręka w rękę z kapitalistycznem żydostwem i niemczyzną, o czem świadczy najlepiej skład komitetu fundacyi carskiej, to tem samem będziemy wydawali nasz lud na pastwę tym panom, którzy zabierają się do zakładania wespół z żandarmami i czynownikami moskiewskimi czytelni po wsiach dla ocalenia ludu przed wpły­wem niecenzuralnych wydawnictw patryotyeznych. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Jeżeli lud nasz, zdobywając oświatę i wstępując na pierwsze szczeble samodzielności społecznej, zarazem przejmuje się uczuciami patryotycznemi i przywią­zuje się do ideału niepodległej Polski, to przedewszystkiem zawdzięczamy ten objaw faktowi, że dotychczas w warstwach oświeconych opinia patryotyczna była pa­nującą a ideał niepodległości nad wszystkim i innymi górował. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Język, religia, nawet z dodatkiem tradycyi nie stanowią jeszcze istoty narodowości, niezbędnym jej składnikiem jest poczucie swej odrębności, samodzielności. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Logicznie przynajmniej nasza polityka narodowa, będąc austrofilską lub rusofilską, a nawet w wyjątkowych okolicznościach prusofilską, może pozostać narodową. Ale taka polityka ugodowa, która w każdym zaborze zaleca porozumienie się z państwem, solidaryzowanie naszych interesów i dążeń z jego interesami i dążeniami, przestaje być polską, jest tylko poznańską, galicyjską, warszawską, nie jest już „naszą sprawą” ogólną, tylko separatyzmem prowincjonalnym zrywającym jedność narodową. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Lud ślązki nie boi się przyznawać do polskości, Niemcy zaś patryotyzm ślązki tak samo podejrzywali i prześladowali, jak patryotyzm ogólno-polski i nie wie­rzyli tym, którzy się odżegnywali od „agitacyi wielkopolskiej". ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1899. * Nas Polaków z katolicyzmem, i to koniecznie z katolicyzmem rzymskim, z Rzymem papieskim łączy nie tylko interes religijny, ale przede wszystkim interes polityczny. W warunkach dzisiejszych spraw a polska tylko za pośrednictwem Rzymu utrzymuje swój charakter międzynarodowy, jest w pewnych chwilach sprawą europejską, nie zaś sprawą rosyjską, pruską lub austryacką. Rzym jest dla nas wyższą instancyą, od rządów obcych niezależną, do której bodaj w pewnych wypadkach odwoływać się możemy, jest niekiedy rozjemcą między nami i rządami, musi być, chociażby nawet nie chciał, w pewnych okolicznościach naszym obrońcą uprawnionym. Możemy i mamy nieraz słuszne powody być niezadowolonymi z jego polityki, powinniśmy jej śmiało i stanowczo przeciwdziałać, jeżeli szkodzi naszym interesom narodowym, jeżeli je poświęca dla interesów katolicyzmu, błędnie lub chociażby nawet trafnie pojmowanych. Ale zerwanie z katolicyzmem, zerwanie z Rzymem równałoby się w warunkach dzisiejszych samobójstwu narodowemu. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 1, 1897 * Nie można dowolnie zmieniać charakteru jednostki, a tym bardziej charakteru społeczeństwa, mającego oprócz właściwości dziedzicznych, tradycję wiekową pojęć i uczuć skrystalizowanych w pewne formy stałe. Ale zarówno bezwzględny system wychowania jak i szkoła polityczna mogą skrzywić i wypaczyć charakter indywidualny i narodowy. ** Źródło: ''Nasza sprawa'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Nie pójdziemy za daleko, gdy powiemy, że ruch demokratyczno narodowy ostatniej doby – to jedyny kierunek, w którym tkwi jakiś zarodek myśli politycznej. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Nie potrzeba być wcale antysemitą, żeby jeżeli nie wyłącznie, to w znacznej mierze wpływowi Żydów przypisać najbardziej znamienne rysy tej taktyki: bez­ czelną i naiwną zarozumiałość, krzykliwe wymyślanie przeciwnikom, nieprzebieranie w środkach i sposobach działania, ślepą zaciekłość, nienawiść, w wielu wypadkach niczem nieusprawiedliwioną religii chrześcijańskiej i du­chowieństwa, niedorzeczne przechwałki, a zwłaszcza fra­zeologię krzykliwą i przesadną, niesmaczną i trywialną. Są to zarazem znamienne rysy umysłowości i charakteru Żydów, właściwości temperamentu rasowego, a w zna­czniejszej jeszcze mierze właściwości i nałogi zawodowe tej hołoty żydowskiej nawpół ucywilizowanej na którą sami nawet Żydzi, w innych warunkach wychowani, patrzeć nie mogą bez wstrętu. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 16, 1897 * Nie zewnętrzne objawy tego formalizmu biurokratycznego, które można zmienić i uprościć, ale duch jego, przenikający wszystkie dzie­dziny, znieprawiający umysłowość, obezwładniający postęp, inicyatywę samodzielność, to jest zło, z którym walczyć trzeba zasadniczo, które trzeba wyświetlać i tłumaczyć ludziom. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 7, 1899. * Oryginalność myślenia i samodzielność charakteru stanowi potęgę społeczeństwa angielskiego, a zawdzięcza ją ono w znacznej mierze różnorodności szkół. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Te ''palladia'' polskości w postaci dworów szlacheckich — to przecie drwiny z rzeczy­wistości. W zaborach pruskim i rosyjskim nikt już dziś nie wątpi, że chłop lepiej niż szlachcic broni ziemi polskiej, a więc i głównej podstawy polskości. ** Z całej Polski, „Przegląd Wszechpolski” nr 21, 1897 * Trzeba pamiętać, że najbardziej wrogo względem rządu usposobionymi najradykalniej myślącym żywiołem była młodzież, młodzież wychowana w szkołach apuchtinowskich, napojona tam nienawiścią do rządu, ale jednocześnie zmęczona, zdenerwowana, wycieńczona i tern samem nie bardzo zdolna do czynu. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 6, 1897 * Polityka rusyfikacyjna trwa nie od 30, ale od 70 lat przynajmniej i krótki okres rządów Wielopolskiego nie był odstąpieniem od niej, bo ówczesne ulgi dla Polaków, podobnie jak postępowanie Aleksandra I, wynikały w znacznej mierze ze zobowiązań międzynarodowych i stały w ścisłym związku z reformami liberalnymi w całym państwie. ** Źródło: ''Nasza sprawa II'', „Przegląd Wszechpolski” nr 11, 1897 * Polityka ugodowa, niezręczna i lekkomyślna, rozdrażniła Wilhelma II i wytworzyła hakatystów. Zapobiec jej następstwom nie możemy, ubolewać nad jej błędami byłoby daremną stratą czasu, ale chcąc sobie jasno zdawać sprawę z położenia narodowości naszej w zaborze pruskim i grożących jej niebezpieczeństw, trzeba mieć wciąż na uwadze wpływ, jaki osobistość Wilhelma II wywiera lub może wywrzeć na układ stosunków politycznych… ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 10, 1897 * Polityka ugodowa, polityka abdykacji i zwątpienia we własne siły jest naturalnym następstwem takiego bezpłodnego krytycyzmu, który od lat trzydziestu trapi naszą umysłowość, tego zgubnego samogwałtu publicystycznego, który wyniszcza jej siły. ** Źródło: ''Z całej Polski'', „Przegląd Wszechpolski” nr 15 1897 * Praca nad ludem, uświadamianie go o jego położeniu i potrzebach, oświe­canie go o sprawach narodowych, bez względu na przeszkody, jakie rząd stawia, a na polu działalności legalnej walka o istotny samorząd gminny, zmobilizo­wanie sił ludowych w celu wytępienia w tej sferze nadużyć — oto zadania prawdziwie demokratycznego i prawdziwie narodowego stronnictwa. ** Źródło: ''Sprawa ludowa w zaborze rosyjskim'', „Przegląd Wszechpolski” nr 18, 1897 * Sądzę, że u na s dążyć raczej należy do wyrabiania oryginalności myślenia i samodzielności charakteru. A warunkiem oryginalności i samodzielności — jest wła­śnie rozmaitość poglądów i dążeń, pojęć o życiu i sposobów myślenia, a nawet różnorodność organizaeyj umysłowych. ** Opis: O polskiej szkole. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła publiczna nie może stosować swego programu i urządzenia do indywidualności każdego ucznia, ale rodzice mogą zazwyczaj wybrać dla dziecka taką szkołą, jaką uważają za najodpowiedniejszą dla niego. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Szkoła średnia w Austryi dlatego właśnie jest złą, że jest austryacką, tj. że nie uwzględnia odrębności narodowych. Nie znając wcale jej programu, ani organizacyi można z góry powiedzieć, że jeżeli jest dobrą np. dla dzieci niemieckich to musi być złą dla dzieci czeskich lub polskich. I im będzie lepszą, tj. silniej zorganizowaną, sprawniej oddziaływującą, tym będzie gorszą, tj. szkodliwszą. Umysłowość polska jest zupełnie inną niż niemiecka i dlatego szkoła polska powinna być inną. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * To się wydać może nieuzasadnionem, z własnego jednak i cudzego doświadczenia wiem, że dzieci, które były bardzo tępe w arytmetyce i geometryi, skoro do uczenia ich zastosowano metodę i podręczniki używane dawniej w szkołach polskich w Królestwie, od razu zaczęły robić szybkie postępy w tych przedmiotach. ** Opis: O szkole narodowej ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Zaprowadzenie egzaminów wstępnych byłoby w ogóle właściwszem, niż dręczenie młodzieży, kończącej szkoły średnie egzaminami na t. zw maturę, za których zniesieniem wielu pedagogów przemawia. ** Źródło: ''Z całej Polski'', Przegląd Wszechpolski nr. 21 1898 * Żydzi wszędzie, więc i w Galicyi skarżą się na ucisk, chociaż korzystają z wszelkich praw politycznych i nawet w kupczeniu temi prawami żadnej nie spotykają przeszkody. ** Źródło: „Przegląd Wszechpolski” nr 5, 1897 ==Przypisy== <references /> {{SORTUJ:Popławski, Jan Ludwik}} [[Kategoria:Politycy polskiego ruchu narodowego]] [[Kategoria:Politycy okresu zaborów]] [[Kategoria:Polscy publicyści]] [[Kategoria:Polskie ofiary represji w Imperium Rosyjskim]] 7v6dguqlj5uzdx2cngdk0hxv69p8drw Jean-Paul Marat 0 18316 641943 641899 2026-04-28T18:31:14Z Nazwa1234 53893 641943 wikitext text/x-wiki '''[[w:Jean-Paul Marat|Jean-Paul Marat]]''' (1743–1793) – francuski [[polityk]], [[rewolucjonista]], [[lekarz]], [[wolnomularstwo|wolnomularz]] i [[dziennikarz]]. Zamordowany przez [[Charlotte Corday]]. [[Plik:Death of Marat by David.jpg|mały|{{center|[[Jacques-Louis David]], ''Śmierć Marata''}}]] * Lud porywa się do walki dopiero wtedy, gdy tyrania doprowadzi go do rozpaczy. Ileż cierpień zniesie, zanim się zemści! Jego zemsta jest w zasadzie zawsze słuszna, chociażby nawet nie była zawsze świadoma skutków… ** Opis: wygłoszone w październiku 1789. ** Źródło: [[Paweł Jasienica]], ''Rozważania o wojnie domowej'' * Modlący się przed ukrzyżowanym Chrystusem, składają hołd obrazowi własnej bezsilności. ** Źródło: ''Les chaînes de l’esclavage'' (1774) ** Zobacz też: [[Jezus Chrystus]] * Tak więc nie ma w sercu ludzkim żadnej wrodzonej moralności, a stwórca wszechświata nie nałożył na człowieka żadnego obowiązku; gdyby było inaczej, czyż Bóg nie uświadomiłby nam tych nakazów przez jakieś widoczne znaki, aby mogły być łatwo rozumiane przez wszystkich ludzi? (…) Zło i dobro moralne są dlatego czysto relatywne i bynajmniej nie absolutne. Pojęcia te różnią się zasadniczo u rozmaitych ludów, narodów i jednostek. Fakty pozostają te same, ale różne są nasze sądy spraw tych dotyczące (…) Cnota zaś aczkolwiek piękna nie jest głosem niebios, ale jest nawet przeciwna prawom Natury; człowiek cnotliwy jest więc istotą nienaturalną… ** Źródło: Jean-Paul Marat, ''Listy polskie'' * Wkrótce pójdą na gilotynę. ** Opis: gdy [[Charlotte Corday]] podała mu nazwiska żyrondystów z Caen zbierających tam oddziały z całej Normandii; po wypowiedzeniu tych słów został śmiertelnie raniony przez Corday. ** Źródło: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', tłum. Olga Kaczmarek, wyd. Bellona, Warszawa 2008, ISBN 9788311112544, s. 183. ==O Jeanie-Paulu Maracie== * Konwent umieścił popiersie Marata w sali, gdzie odbywały się obrady. Stał się bohaterem rewolucji – z pewnością był jednak bezpieczniejszy martwy niż żywy. Rok później jego prochy przewieziono z wielką pompą do Panteonu. Jednakże ta sława, jaką zdobył Marat, jest krucha, za jednym mrugnięciem oka może się zmienić w infamię.Dekret z lutego 1795 roku zarządził usunięcie prochów Marata z Panteonu. I słusznie. Marat stosował szczególnie brudną grę władzy. Prowadził politykę prasy brukowej: opisywanie i upokarzanie rzekomych przestępców niezależnie od procedur prawnych – były to standardy etyczne linczującego motłochu. Był gotów wysyłać do więzień i na śmierć niezliczone tłumy ludzi tylko na podstawie pomówienia. To Marat był osławionym mordercą. A Charlotte Corday, morderczyni mordercy? Być może należy do bardzo nietypowej kategorii ludzi, do morderców godnych podziwu! ** Autor: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', op. cit., s. 184. * Marat to małpa udająca Rousseau. ** Autor: [[Jules Michelet]] ** Zobacz też: [[Jean-Jacques Rousseau]] {{SORTUJ:Marat, Jean-Paul}} [[Kategoria:Francuscy dziennikarze]] [[Kategoria:Francuscy lekarze]] [[Kategoria:Francuscy rewolucjoniści]] [[Kategoria:Francuscy wolnomularze]] [[Kategoria:Ofiary zamachów]] [[Kategoria:Politycy I Republiki Francuskiej]] 7gc1o2dav1kyhqjg9plbrnra4ka1v5e Jerzy Skoczylas (satyryk) 0 23064 641960 608749 2026-04-29T10:08:46Z Michalg95 13629 641960 wikitext text/x-wiki [[Plik:Kabaret Elita.jpg|mały|{{center|Kabaret Elita,<br />Jerzy Skoczylas stoi po środku}}]] '''[[w:Jerzy Skoczylas (satyryk)|Jerzy Władysław Skoczylas]]''' (ur. 1948) – [[Polska|polski]] [[satyryk]], związany z [[kabaret]]em [[Kabaret Elita|Elita]]. * My kurczowo trzymamy się słowa, bardzo ważna w naszym kabarecie jest piosenka. Młodzi stawiają na skecze, monologi, piosenka jest przerywnikiem. Do tego dochodzą kostiumy i bogata scenografia, bardzo ważna jest mimika aktorów. Całość zaczyna ocierać się o teatr. Zmienił się też język kabaretu. Blog, czat, komórka – my nie używaliśmy takich słów, teraz wiele skeczów opiera się na tej terminologii i tematyce. ** Opis: porównując kabaret Elita z młodszymi grupami kabaretowymi. ** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/nmhi.htm „Gazeta Wyborcza”, Wrocław, 20 stycznia 2007] ** Zobacz też: [[język (mowa)|język]], [[mimika]], [[piosenka]], [[słowo]] '''Zobacz też:''' * ''[[60 minut na godzinę]]'' * ''[[Rycerze]]'' {{DEFAULTSORT:Skoczylas, Jerzy}} [[Kategoria:60 minut na godzinę]] [[Kategoria:Odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Odznaczeni Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]] [[Kategoria:Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (III Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Odznaczeni Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]] [[Kategoria:Politycy Platformy Obywatelskiej]] [[Kategoria:Polscy aktorzy radiowi]] [[Kategoria:Polscy artyści kabaretowi]] [[Kategoria:Polscy satyrycy]] 3hs94bmygipjgj1l9fnkxvu8vwunvx4 Paweł Kowal 0 28528 641941 641390 2026-04-28T16:10:25Z VampaVampa 54702 uzup. 641941 wikitext text/x-wiki [[Plik:Paweł Kowal 2022.jpg|mały|{{center|Paweł Kowal (2022)}}]] '''[[w:Paweł Kowal|Paweł Robert Kowal]]''' (ur. 1975) – polski polityk, politolog, historyk, publicysta, poseł na Sejm, wiceminister spraw zagranicznych, od 2009 do 2014 poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy. * Biden chyba pierwszy raz chciał pokazać, że ma jaja, ale nie wyszło, bo palnął o dwa słowa za dużo. Wygląda na to, że w końcu zdał sobie sprawę, że bez twardej odpowiedzi niczego nie wskóra. Tyle że zaczął tak mówić, że sekretarz Blinken musiał odkręcać. ** Opis: o ostrzeżeniach prezydenta USA Joe Bidena w stronę Rosji. ** Źródło: [https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/konflikt-rosja-ukraina-pawel-kowal-wojna-juz-trwa/78nfsm0,79cfc278 onet.pl], 21 stycznia 2022 ** Zobacz też: [[Joe Biden]] * Brak słów. Filmik M. Morawieckiego skierowany do M. Webera to katastrofa na każdym poziomie. M. Morawiecki wyprawia to wszystko pod szyldem szefa rządu naszej Ojczyzny. ** Opis: o filmiku na Twitterze, w którym Mateusz Morawiecki wzywa do debaty Manfreda Webera. Jest to reakcja na wywiad Webera dla ZDF. ** Źródło: [https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30056283,burza-po-wpisie-morawieckiego-o-debacie-z-weberem-katastrofa.html gazeta.pl], 8 sierpnia 2023 ** Zobacz też: [[Mateusz Morawiecki]] * Donald Tusk – ogromne, największe w Polsce doświadczenie jako szef rządu, ogromne doświadczenie jako szef Rady Europejskiej, polityk, który zdołał odwrócić trajektorię życia politycznego w Polsce i zatrzymał pełzający autorytaryzm. Kiedy ja na to patrzę, widzę polityka na takie czasy, który zbudował stabilny rząd w Polsce. Które duże państwo w Europie dziś, oprócz Polski, Włoch, w pewnym stopniu Niemiec, ma tak stabilny rząd? ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. ** Zobacz też: [[autorytaryzm]], [[Donald Tusk]], [[stabilizacja]] * Dzisiaj Europa jest takim tłustym żubrem, którego trudno poruszyć do działania. Nie mamy pisać kolejnej ogólnej rezolucji, zebrać kompromisów. Ale mamy ugryźć tego żubra w dupę, żeby zaczął działać. ** Źródło: ''[https://tvn24.pl/swiat/kowal-europa-to-zubr-ktorego-trzeba-ugryzc-w-d-ra419213-ls3356682 Kowal: Europa to żubr, którego trzeba ugryźć w d…]'', tvn24.pl, 16 kwietnia 2014. * Efekt Podsiadły. Czy kogoś z obozu ruszy sumienie, że na spółkę z częścią przywódców kościelnych odpowiadają za lawinową dechrystianizację Polski, memizację pamięci o Janie Pawle II i odpływ dzieciaków z religii w szkole? ** Opis: o deklaracji Dawida Podsiadły, że ma zamiar dokonać apostazji. ** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75410,29076923,podsiadlo-wyrazil-pragnienie-wielu-rowiesnikow-nie-chcemy-miec.html wyborcza.pl], 27 października 2022 ** Zobacz też: [[Dawid Podsiadło]] * Europa i NATO powinny otworzyć się na armię ukraińską. Powinna być ścieżka wejścia Ukrainy do NATO. Dziś armia ukraińska to armia de facto w NATO – jest uzbrojona, przeszkolona, wyekwipowana przez NATO. ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. ** Zobacz też: [[NATO]], [[Ukraina]] * Ja ją pobłagam, jak ją spotkam. Ja bym się nigdy w taki sposób się nie wypowiadał. Staram się mówić publicznie tylko o takich rzeczach, których potem nie będę się wstydził ani przed mamą, ani przed dziećmi, ani za parę lat. ** Opis: komentarz do wypowiedzi [[Nelli Rokita|Nelli Rokity]], która „poradziła” Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby się ożenił. ** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article292083/Blagam_niech_Nelli_Rokita_zamilknie.html dziennik.pl], 4 stycznia 2009 * Ja nie mam wrażenia, przepraszam, nie mam wrażenia, że w tej chwili dyskusja toczy się o tym. Chyba nikt, kto poważnie zajmuje się polityką nie sądzi, że – nie wiem – niebawem dostaniemy worek pieniędzy. ** Opis: o reparacjach wojennych od Niemiec ** Źródło: [https://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/P.-Kowal-Nikt-kto-powaznie-zajmuje-sie-polityka-nie-sadzi-ze-niebawem-dostaniemy-worek-pieniedzy-z-Niemiec radiozet.pl], 19 stycznia 2018 * Ja tam tę ciszę lubię. Nikomu nie zaszkodzi. ** Źródło: [http://www.tvn24.pl/politycy-zmeczeni-cisza-wyborcza-kaczynski-odwolal-konferencje,362666,s.html tvn24.pl], 13 października 2013 ** Zobacz też: [[cisza wyborcza]] * Już dziś Polska eksportuje na Ukrainę ze 13 mld euro. To jest 1/3 całego eksportu UE. Wystarczy, żeby sobie słuchacz policzył, ile za tym idzie w Polsce miejsc pracy, ile firm transportowych się utrzymuje. Już dziś wiele firm wchodzi biznesowo na Ukrainę. ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. * Już przeszliśmy kwestię przyłączania Kanady, mamy za sobą kwestię przyłączania Grenlandii, więc może czas zrozumieć, że to jest taki sposób negocjowania i zachowania [Donalda Trumpa]. ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. ** Zobacz też: [[Donald Trump]], [[Kanada]] * Krym jest ukraiński. Ani słowa więcej w tej sprawie uczciwy polityk nie może powiedzieć. ** Opis: o wypowiedzi Andrzej Dudy nt. przynależności Krymu. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-po-slowach-andrzeja-dudy-na-temat-krymu-to-jakas-koszmarna-pomylka/b6e3j96 onet.pl], 3 lutego 2024 * Łukaszenka wspiera Putina w wojnie. Trwają zmasowane ataki na Ukrainę, giną cywile. A niektórzy politycy i dziennikarze w Polsce powołują się na opinie Łukaszenki. Wyobraźcie sobie, że politycy w wolnym świecie powołują się teraz na agresora i pokasujcie te wpisy, bo wstyd. ** Opis: o wywiadzie Aleksandra Łukaszenki, w którym ten wspomina o Donaldzie Tusku. ** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/szum-wokol-wywiadu-z-aleksandrem-lukaszenka-boi-sie-wideo/fyphhwz onet.pl], 11 października 2022 * Mam krytyczne podejście do byłej koalicji PiS z Samoobroną i LPR. Uważam jednak, ze wiele osób, które wstąpiły do Samoobrony albo na nią głosowały, kierowały się troską o państwo. Te osoby nie mogą zostawać na marginesie życia publicznego w Polsce. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,129314,title,Bliski-wspolpracownik-Leppera-na-listach-PiS,wid,13681762,wiadomosc.html ''Bliski współpracownik Leppera na listach PiS?'', wp.pl, 11 sierpnia 2011] * Musimy przestać być w tych sprawach tacy salonowi. Pewne rzeczy muszą być nazwane, bo tu chodzi o bezpieczeństwo kraju, bezpieczeństwo naszej ojczyzny i jeżeli tego nie nazwiemy, to donikąd nie dojdziemy. Po co mamy wydawać pieniądze na zbrojenia, jeżeli jednocześnie pozwalamy, żeby Rusek buszował w naszym domu i używał propagandy jak chce. ** Źródło: ''[https://tvn24.pl/polska/pawel-kowal-o-bylym-premierze-leszku-millerze-ktos-musi-nazwac-pewne-rzeczy-po-imieniu-st8699627 „Ktoś musi nazwać pewne rzeczy po imieniu”. Kowal o byłym premierze]'', tvn24.pl, 14 października 2025. * Myśmy to wymyślili, z prof. Julianem Aulaytnerem. To było wtedy 400 zł na dziecko. To był nasz główny przekaz w kampanii w 2011 roku. Wydawało się, że to się nie przyjmie, ale widocznie potrzebna była duża machina partyjna. Ale w polityce są takie reguły, ktoś bierze od kogoś, nie ma copyright. PiS dołożył jedynie stówę. Ale nie mam żalu, bo ta sprawa otwiera politykę społeczną na nowo. ** Źródło: [https://300polityka.pl/news/2016/06/30/pawel-kowal-dla-300polityki-i-rdc-tuska-trzeba-chronic-o-500-ten-program-wymyslil-pjn/ ''Paweł Kowal dla 300polityki i RDC: „Tuska trzeba chronić”. O 500+: „Ten program wymyślił PJN”''], 300polityka.pl, 30 czerwca 2016. ** Zobacz też: [[rodzina 500 plus]] * Nigdy nie podjąłem żadnej współpracy. Nigdy nie napisałem żadnej ekspertyzy. ** Opis: o kontaktach z WSI. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wiceszef-klubu-PiS-Pawel-Kowal-wspolpracowal-z-WSI,wid,9551605,wiadomosc_prasa.html ''Wiceszef klubu PiS Paweł Kowal współpracował z WSI?'', wp.pl, 11 stycznia 2008] * Obserwujemy koniec PiS jako partii w wiarygodny sposób wielonurtowej, republikańskiej. PiS staje się innym ugrupowaniem. ** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8696124,Kolejni_politycy_odchodza_z_PiS___Obserwujemy_koniec.html ''Kolejni politycy odchodzą z PiS. „Obserwujemy koniec PiS”'', gazeta.pl, 21 listopada 2010] * Odchodzę z PiS, mam dość. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Odchodze-z-PiS-mam-dosc---kto-jeszcze,wid,12872009,wiadomosc.html ''„Odchodzę z PiS, mam dość” – kto jeszcze?'', wp.pl, 22 października 2010] * Po trzech dekadach liberalnej demokracji, kiedy ta wartość polegająca na tym, że każdy może mówić co chce (…) przychodzi czas strategicznej komunikacji, kiedy podstawowe komunikaty dotyczące bezpieczeństwa będzie podawał premier, odpowiednie instytucje państwa. Kwestionowanie tego, podburzanie opinii publicznej, budowanie atmosfery lęku po prostu musi być czytane jako część rosyjskiej operacji. ** Źródło: ''[https://dorzeczy.pl/opinie/809148/pawel-kowal-chce-wprowadzic-cenzure-zaostrzenie-prawa.html Kowal chce wprowadzić cenzurę. „Czeka nas zaostrzenie prawa”]'', dorzeczy.pl, 21 listopada 2025. * Powiem tak: nie zawsze człowiek ma świadomość tego, z kim rozmawia. W tych nagabywaniach, w moim przekonaniu, nie zostało z ich strony przekroczone prawo. Ale mogę o czymś nie wiedzieć. ** Opis: o spotkaniach z oficerami WSI. ** Źródło: [https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/67899,pawel-kowal-wsi-mnie-nagabywalo.html ''Paweł Kowal: WSI mnie nagabywało'', dziennik.pl, 11 stycznia 2008] * Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiają plan przeznaczenia 500 mld euro na wsparcie europejskiej gospodarki. Przyroda nie znosi próżni. Po pandemii sprawy w Unii ruszą na nowo, pojawią się szanse na nowe środki rozwojowe, będzie nowy ruch w interesie, nowe możliwości. Tylko czy Polska będzie mogła na tym skorzystać? ** Źródło: ''[https://web.archive.org/web/20210921225039/https://www.rp.pl/wydarzenia/art712791-pawel-kowal-cenzura-a-sprawa-polska Paweł Kowal: Cenzura a sprawa polska]'', rp.pl, 19 maja 2020. * Rosję trzeba cisnąć i mam nadzieję, że ten pogląd zwycięży także w środowisku republikańskim wokół prezydenta Trumpa. Rosja przez najbliższe lata będzie bardzo agresywna, już to testuje. Z Polską de facto jest w stanie takiej wojny nowego stylu. To wojna niewypowiedziana. Relacje dyplomatyczne są, ale skala ataków czy to na polską granicę z użyciem Białorusi, czy to ataków dronowych, czy ataków informacyjnych wojny kognitywnej, która ma zmienić nasze myślenie poprzez mechanizmy internetu – ta skala jest niewyobrażalna. My nigdy po 1989 roku nie byliśmy pod takim napięciem i na celowniku Rosji. ** Źródło: Ryszard Minko, ''[https://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/256418 "Nie ma bezpieczeństwa Zachodu bez Europy". Paweł Kowal o atakach ze strony Rosji]'', radio.bialystok.pl, 10 grudnia 2025. ** Zobacz też: [[wojna hybrydowa]] * Te rzeczy, które wydarzyły się w 1917 roku, przestaną promieniować wtedy, gdy nas już dawno nie będzie na świecie. Wśród takich kwestii jest na przykład wymiar eschatologiczno-metafizyczny rewolucji, który był obecny w analizach polskich sowietologów przed II wojną światową, czyli kwestia stosunku do religii, zabicia kontaktu człowieka z absolutem w sposób szalenie brutalny i bezprecedensowy w historii świata. ** Źródło: Paweł Kowal, ''Wszystkie skutki są współczesne'', [w:] ''[https://ecs.gda.pl/wp-content/uploads/2024/04/W-jakiej-Europie-chcemy-zyc-V-Miedzynarodowe-Forum-Europejskie-EUROPA-Z-WIDOKIEM-NA-PRZYSZLOSC-Wybrane-wystapienia.pdf W jakiej Europie chcemy żyć? V Międzynarodowe Forum Europejskie „Europa z widokiem na przyszłość”. Wybrane wystąpienia]'', red. Kacper Dziekan, Anna Fedas i Basil Kerski, Gdańsk 2018, s. 137. ** Zobacz też: [[ateizm]], [[rewolucja październikowa]] * To idea Churchilla, idea europejskiej prawicy. Żebyśmy budowali obronność, oprócz armii narodowej. Trzeba przyspieszyć działania obronne Europy. ** Źródło: Magda Adamczyk, Marcin Zaborski, ''[https://wiadomosci.radiozet.pl/gosc-radia-zet/pawel-kowal-do-polskich-politykow-odradzam-pokazywanie-sie-z-putinem-gosc-radia-zet Paweł Kowal do polskich polityków: Odradzam pokazywanie się z Putinem]'', radiozet.pl, 21 stycznia 2026. * Uważam, że powinno się skończyć traktowanie osób, które rozprzestrzeniają ruską propagandę, na równych prawach. Dzisiaj może jeszcze to kogoś dziwi, ktoś się żachnie, że to wolność słowa, ale wiem, że za pół roku czy dwa lata wszyscy tak będą mówić. ** Źródło: ''[https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/rozprzestrzeniacze-putinizmu-kowal-dosta%C5%82-odpowied%C5%BA-na-swoj%C4%85-teori%C4%99/ar-AA1Sb1w0 Rozprzestrzeniacze putinizmu. Kowal dostał odpowiedź na swoją teorię]'', msn.com, 11 grudnia 2025. ** Zobacz też: [[propaganda]], [[wolność słowa]] * Wasze krokodyle łzy do niczego tu nie są potrzebne, tylko pogarszają sytuację. Wy dzisiaj chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS-u. ** Opis: o projektach uchwał w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz upamiętnienia świętego Jana Pawła II. ** Źródło: [https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=73&dzien=3&wyp=146&type=P&symbol=WYPOWIEDZ_POSLA&id=174 sejm.gov.pl], 9 marca 2023 * Wie pan co, on robi to, co zrobiłby każdy człowiek, który ma poukładane w głowie. Jeśli pana przyjaciele się kłócą na przykład, albo nawet nie przyjaciele, nawet jacyś ludzie, z którymi pan współpracuje, to robi pan podstawowe wysiłki mediacyjne. Podstawowym wysiłkiem mediacyjnym jest albo wysłać pośrednika, rozumiem, że tam już tacy pośrednicy krążą, albo zaprosić oboje na rozmowę. No co ma więcej zrobić? To się wszystko bierze z tego polskiego populizmu, ponieważ to się wzięło z tego paplania w Polsce, że każdy kto ma inne zdanie na forum europejskim i na przykład je wyrazi w Parlamencie Europejskim, to jest zdrajcą. Ja od początku mówiłem, że to są głupoty. Jeżeli ktoś chce krytykować taką postawę, proszę bardzo, ale powinien używać dużo łagodniejszych słów, że się po prostu nie zgadza. A u nas wszystko jest „zdrajca, targowica, komuniści, bolszewicy” – no w tym radykalnym języku posuwamy się bez miary, a inni trochę nas uczą kultury, bo w takiej sytuacji normalni ludzie zanim się pobiją, zanim do siebie strzelą, to się powinni spotkać po prostu i powiedzieć sobie „przepraszam”. ** Opis: o sporze między Różą Thun a Ryszardem Czarneckim. ** Źródło: [https://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/P.-Kowal-Nikt-kto-powaznie-zajmuje-sie-polityka-nie-sadzi-ze-niebawem-dostaniemy-worek-pieniedzy-z-Niemiec radiozet.pl], 19 stycznia 2018 * W PiS już nie dało się nic zrobić, bo stan ducha tej partii na to nie pozwala (…) Sporo zawdzięczam PiS, ale nie jestem nic tej partii winien. ** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Sporo-zawdzieczam-PiS-ale-nic-nie-jestem-mu-winien,wid,12880513,wiadomosc_prasa.html ''„Sporo zawdzięczam PiS, ale nic nie jestem mu winien”'', wp.pl, 24 listopada 2010] == O Pawle Kowalu == * Kowal zawsze wie lepiej, prawda? To jest jego problem. Kowal uważa, że im bardziej będziemy zaangażowani w tę wojnę na Ukrainie, tym lepiej. (…) Przyjmuję, że pochodzimy od innej małpy i tyle. ** Autor: [[Leszek Miller]] ** Źródło: ''[https://tvn24.pl/polska/leszek-miller-odpowiedzial-na-krytyke-pawla-kowala-w-sprawie-propagandy-rosyjskiej-st8714480 Miller o Ukraińcach i Kowalu. Kraśko: momentami pana nie poznaję]'', tvn24.pl, 22 października 2025. {{SORTUJ:Kowal, Paweł}} [[Kategoria:Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej]] [[Kategoria:Członkowie Opus Dei]] [[Kategoria:Odznaczeni Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej]] [[Kategoria:Odznaczeni Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]] [[Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)]] [[Kategoria:Polscy politolodzy]] [[Kategoria:Politycy Prawa i Sprawiedliwości]] [[Kategoria:Politycy Polska Jest Najważniejsza]] [[Kategoria:Politycy Platformy Obywatelskiej]] [[Kategoria:Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego]] [[Kategoria:Wykładowcy polskich uczelni wyższych]] lp5ytkrxxbymkd6txjoeto7xvlh1tdb Charlotte Corday 0 32880 641944 619985 2026-04-28T18:33:56Z Nazwa1234 53893 641944 wikitext text/x-wiki [[Plik:Charlotte corday.jpg|mały|{{center|Charlotte de Corday d’Armont}}]] '''[[w:Charlotte Corday|Charlotte Corday]]''' (1768–1793) – francuska [[arystokracja|arystokratka]], która zabiła [[Jean-Paul Marat|Jeana-Paula Marata]]. * Dla dobra i spokoju Francji. ** Opis: o motywach zabójstwa Marata. ** Źródło: Andrzej Kempa, [http://www.tygielkultury.eu/7_9_2002/aktual/4ram.htm ''Bohaterki'', „Tygiel Kultury” nr 7–9/2002] * Jest tak niewielu patriotów, którzy potrafią zginąć za swój kraj, wszystko jest egoizmem, jacy to smutni założyciele republiki! ** Źródło: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', tłum. Olga Kaczmarek, wyd. Bellona, Warszawa 2008, ISBN 9788311112544, s. 183. * Nawet kobieta ze wsi jest zdolna do stanowczości. ** Źródło: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', op. cit., s. 183. * Nie wiem, jak panu dziękować za pańską fatygę; mogę panu ofiarować jedynie ten pukiel. Niech pan go zatrzyma na pamiątkę po mnie. ** Opis: do malarza Hauera, który próbował ją sportretować przed egzekucją, lecz nie dokończył dzieła wskutek wejścia kata, który musiał zabrać kobietę na jej egzekucję. ** Źródło: Isabelle Bricard, ''Leksykon śmierci wielkich ludzi'', tłum. Anita i Krzysztof Staroniowie, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1998, ISBN 8305129713, s. 118. * O wy, nieszczęśliwi republikanie! Kobieta musi wskazać wam drogę do zaszczytnego działania! Cieszę się, że dałeś życie córce, która wie, jak szlachetnie umrzeć… Wybacz mi, że nie pytając Ciebie, zadysponowałam swoim życiem. ** Opis: fragment listu zaadresowanego do ojca. ** Źródło: ''Kronika kobiet'' pod red. Mariana B. Michalika, wyd. Kronika-Marian B. Michalik, Warszawa 1993, ISBN 8390033100, s. 317. * Proszę pozwolić, że popatrzę, nigdy gilotyny nie widziałam. Mam więc prawo być ciekawa. ** Opis: gdy słynny kat Sanson chciał z litości zaoszczędzić jej widoku gilotyny, zasłaniając ją swoim ciałem. ** Źródło: [[Ludwik Stomma]], [[Tadeusz Dominik]], ''Kobiet czar…'', Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2000, ISBN 8371631537, s. 206. * To nie był człowiek, lecz dzika bestia. ** Opis: o swej ofierze na procesie za jej zamordowanie. ** Źródło: Isabelle Bricard, ''Leksykon śmierci wielkich ludzi'', op. cit., s. 118. * Tylko w Paryżu ludzie podziwiają Marata. Na prowincji uważa się go za potwora. ** Źródło: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', op. cit., s. 183. ==O Charlotte Corday== * Jej piękna twarz była tak spokojna, że można by pomyśleć, że to posąg. Za nią małe dziewczynki trzymały się za ręce, tańcząc. Przez osiem dni byłem zakochany w Charlotte Corday. ** Opis: świadectwo jednego z obserwatorów egzekucji Charlotte Corday. ** Źródło: Rodney Castleden, ''Krwawi mordercy, maniacy szaleni i nienawistni – od starożytności do czasów współczesnych. Część I – zabójstwa polityczne, truciciele i trucicielki, szaleńcy'', op. cit., s. 183. * Patrzcie! Oto większa, niż Brutus! ** Autor: [[Adam Lux]] ** Opis: podczas egzekucji Corday (po egzekucji Lux spoliczkował głowę Corday i pokazał ją tłumowi). ** Źródło: Andrzej Kempa, [http://www.tygielkultury.eu/7_9_2002/aktual/4ram.htm ''Bohaterki'', „Tygiel Kultury” nr 7–9/2002] ** Zobacz też: [[Brutus]] {{SORTUJ:Corday, Charlotte}} [[Kategoria:Francuscy rewolucjoniści]] [[Kategoria:Francuscy zamachowcy]] [[Kategoria:Osoby skazane na karę śmierci]] [[Kategoria:Politycy I Republiki Francuskiej]] dz57cibh8w7qu3tl1pqywq2vvrcs7rb Dyskusja użytkownika:Mrnr84201 3 54914 641947 634175 2026-04-28T20:07:03Z MediaWiki message delivery 22341 /* You may be an eligible candidate for the U4C election */ nowa sekcja 641947 wikitext text/x-wiki [[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201/Archiwum 1|Archiwum 1]] [[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201/Archiwum 2|Archiwum 2]] [[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201/Archiwum 3|Archiwum 3]] == Zygmunt Szendzielarz == Proszę zobaczyć pierwsze 50s. tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=evM6M50Gfo0&t=1s to wyjaśni dlaczego powinno być "Łupaszko" a nie Łupaszka. Odnośnie cytatu to nie wiem w czym problem, żeby go miało nie być. Jeśli anulujesz to napisz dlaczego? --[[Użytkownik:Jakas|Jakas]] ([[Dyskusja użytkownika:Jakas|dyskusja]]) 21:06, 8 mar 2017 (CET) <br /> Oczywiście uzupełnię źródła itp. Pozdrawiam --[[Użytkownik:Jakas|Jakas]] ([[Dyskusja użytkownika:Jakas|dyskusja]]) 12:21, 9 mar 2017 (CET) == Muszynianka == Dziękuję za zainteresowanie mojej osoby tematem, ale mam jedną i chyba niedrobną uwagę. Co do zasady cytujemy ludzi, a nie źródła (w odróżnieniu od wikiźródeł). Dlatego umieszczenie informacji, że autor reportażu jest autorem wypowiedzi osób trzecich może zostać uznane za łamanie niezbywalnego autorskiego prawa osobistego (nie przytoczyłeś autorów). Nie lubię być podejrzliwy, ale podejrzewam, że bardzo chciałeś umieścić cytaty z osób bezsprzecznie nieencyklopedycznych, że przypisałeś je do osoby encyklopedycznie kontrowersyjnej (karkołomnie uznając jako cytat relację). Rozumiem, że uważasz, że temat jest ciekawy, ale jednak przyjęliśmy pewne zasady czy uzusy dodawania cytatów i powinniśmy się ich trzymać. Jak dla mnie hasło nadaje się do dyskusji na SDU, ale pewnie dyskutowalibyśmy we dwójkę, więc odpuszczam kwestię encyklopedyczności pani Janas. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:33, 4 paź 2014 (CEST) : Szkoda, że uciekasz od dyskusji. Muszę więc szukać chętnych na SDU. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:33, 9 paź 2014 (CEST) == Oświadczenie MSZ ZSRR == Spieszę wyjaśnić, że oświadczenie zostało wydrukowane pod nazwą oświadczenie... Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:37, 9 paź 2014 (CEST) : A w temacie konferencji Charles'a de Gaulle'a to przyznaję ci rację. Nie słyszałem tej konferencji, więc nie była źródłem. Pamiętam od jakiej książki wyszedłem, ale dziś już nie pamiętam, co było źródłem, ani czemu od razu go nie wpisałem. Jeśli kiedyś trafię na tę książkę jeszcze raz to uźródłowię. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:46, 9 paź 2014 (CEST) == Che Guevara == Połowa cytatów tam zamieszczonych jest bez źródeł. Co więcej, są cytaty całkowicie fałszywe, wywodzące się z jawnie komunistycznych (a więc zakłamujących rzeczywistość) portali, które NIE MOGĄ być traktowane jako źródło historyczne. Ponadto, źródła zostały przeze mnie dodane - jeśli to nie wystarczy, postaram się o lepsze. == Adrian Zandberg == Dziękuję za wypowiedź. Uzasadnienie wniosku o skasowanie jest kuriozalne. Oczywiście partia Razem nie ma szans wejścia do Sejmu w niedzielnych wyborach, ale Adrian Zandberg znalazł już miejsce na polskiej scenie politycznej. Serdecznie pozdrawiam --[[Użytkownik:Szczebrzeszynski|Szczebrzeszynski]] ([[Dyskusja użytkownika:Szczebrzeszynski|dyskusja]]) 12:21, 22 paź 2015 (CEST) Strona Zandberga jest już dostępna w czterech wersjach językowych. Zandberg nie dostał się wraz ze swoją partią do Sejmu, ale swoją odważną wypowiedzią przysporzył partii potrojenie liczby wyborców, przy okazji odbierając Zjednoczonej Lewicy szansę na skromny sukces. --[[Użytkownik:Szczebrzeszynski|Szczebrzeszynski]] ([[Dyskusja użytkownika:Szczebrzeszynski|dyskusja]]) 07:43, 27 paź 2015 (CET) Przypominam, że Adrian Zandberg w wyborach do Sejmu otrzymał 49711 głosów - przeszło sto razy więcej od wielu posłów, którzy się jakoś przeczołgali do ław poselskich. -- [[Użytkownik:Szczebrzeszynski|Szczebrzeszynski]] ([[Dyskusja użytkownika:Szczebrzeszynski|dyskusja]]) 19:56, 28 paź 2015 (CET) == Umowa "śmieciowa" == Czy mógłbyś uzasadnić wycofywanie moich zmian w haśle umowa śmieciowa? Co jest nie do przyjęcia? Określenie publicystyczne? Przecież nie jest to określenie naukowe. Nie ma w prawie umowy nazwanej śmieciowej, ani nie ma nawet nienazwanej. Mam nadzieję, że jesteśmy w stanie wypracować treść, która będzie przez nas obu do zaakceptowania. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:32, 24 paź 2015 (CEST) : Przykro mi, faktycznie uznaję cię za nieobiektywnego, ale nie jestem wzorem cnót, mogę się zawsze mylić, ale przynajmniej chciałbym być szczery. Za każdym razem zachęcam cię do tego, żebyś starał się uniwersalnie podchodzić do tematu. Uniwersalnie czyli z jak najbardziej neutralnym punktem widzenia. Praca to definicja z zakresu ekonomii. Faktycznie masz rację, że określenie pracodawca jest niezręczne. Powinien być pracobiorca, a pracodawcą powinien być pracownik (bo daje pracę). Ale co z tego skoro w literaturze przyjęto inaczej. Zapewne wiesz co w wiki oznacza skrót OR. Umowy to przedmiot nauk prawniczych. W prawie nie ma umów śmieciowych. W związku z tym jest to określenie publicystyczne, a nie naukowe. Nawet jeśli wspominają o nich profesorowie. Profesorowie też mają prawo do posługiwania się językiem popularnonaukowym czy publicystycznym. Żeby oderwać się od tematu, który cię tak boli to podam przykład terminu urlop tacierzyński. Językowo niezgrabny nie mógł zostać wprowadzony do prawa. W prawie jest urlop ojcowski, ale tacierzyński jest powszechnie używany. I wrócę do tego, że twoje wypowiedzi są silnie nacechowane twoimi poglądami. Wypowiedzi typu "pracodawca w Polsce eksploatuje pracowników" (nawet jeśli nie chodziło ci, że każdy każdego), "Umowy śmieciowe to umowy zlecenia i umowy o dzieło, które łamią prawo pracy" to twoje opinie, których nie poparłeś źródłami naukowymi. Mogę się z nimi zgadzać, a mogę się nie zgadzać - nie jest badaczem tematu. Wybacz, ale zaproponowany kompromis, że ma być na twoje nie jest kompromisem. Nie mam nic przeciw, żeby wyszło na twoje, ale udowodnij źródłem, że jest to coś więcej niż określenie publicystyczne (dość mocno nacechowane negatywnie). Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:10, 25 paź 2015 (CET) Wygląda na to, że pani Zakrzewska nie ma żadnej pozycji w świecie naukowym. Dzięki za Guya Standinga. To naukowiec z dorobkiem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:39, 13 gru 2015 (CET) : Szczęśliwy byłem, że zakończyliśmy dyskusję o umowach śmieciowych. W końcu łatwiej udowodnić, że coś istnieje niż, że czegoś nie ma. Pozostawało tylko poprawić artykuł w wikipedii. Niestety po sięgnięciu do ''Prekariatu'' Guya Standinga okazało się, że nie tylko nie ma w nim definicji umowy śmieciowej, ale nie mogę również znaleźć przypadku użycia takiego określenia. Pomimo że książka ma wstęp napisany przez publicystę, a także wstęp do polskiego wydania napisany przez autora. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:21, 4 sty 2016 (CET) Każde słowo, które będzie wskazywało, że to określenie jest nienaukowe będzie dobre. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:23, 6 sty 2016 (CET) == Zasady edycji == OK. [[Użytkownik:Duży Bartek|Duży Bartek]] / [[Dyskusja użytkownika:Duży Bartek|Hmmm?]] 16:45, 22 lis 2015 (CET) ==Operacja polska NKWD (1937–1938)== Utworzone przez ciebie hasło jest chyba pierwszym, które ma, jak najbardziej właściwą, typografię, ale nieosiągalną z klawiatury. Było to celowe działanie (sugerowałbyś w tym kierunku zmiany), czy skopiowałeś to. Korzystając z okazji przypominam o mojej prośbie przytoczenia źródła, że umowa śmieciowa to określenie naukowe. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:53, 13 gru 2015 (CET) : Ad. 1. Chodzi o nazwę hasła. W nazwie daty mają półpauzę (1937–1938), której nie osiągniemy z klawiatury (na klawiaturze jest łącznik - ).<br />Ad. 2. Można wywnioskować, że przyznajesz, że termin "umowy śmieciowe" jest/był terminem publicystycznym, ale byłoby to tak niespójne z twoją postawą, że odrzucam taki wniosek. Myślę, że warunkiem koniecznym do uznania termin za naukowy jest jego zdefiniowanie w publikacji naukowej. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:40, 13 gru 2015 (CET) == Maria z Nazaretu == Jaki jest sens utrzymywania dwóch haseł: Maria z Nazaretu i Matka Boża? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:39, 20 gru 2015 (CET) :Skoro tylko nazwa Maria z Nazaretu jest nazwą uniwersalną to należałoby zintegrować pod taką nazwą. Jakoś nie mogę sobie zracjonalizować robienia haseł o "tytułach". Oprócz hasła Nicolae Ceaușescu zrobimy hasło Jutrzenka Karpat? Ale gdyby nawet przyjąć, że tak robimy, to kogo (czego) dotyczy cytat "Błogosławiona jesteś między niewiastami? Marii z Nazaretu czy tytułu przyznanego Marii z Nazaretu? Moim zdaniem Marii z Nazaretu. Podsumowując, będę integrował. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:20, 20 gru 2015 (CET) Jestem za całkowitym zintegrowaniem tylko nie mam tyle czasu, żeby to zrobić starannie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:23, 6 sty 2016 (CET) == do usunięcia == Dziękuję za zwrócenie uwagi. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 01:10, 4 lut 2016 (CET) == definicja wandalizmu == Co według pana jest wandalizmem, stwierdzenie "baron-rabuś" czy "najbogatszy człowiek na świecie". Idzie pan za tabloidami czy za faktami? Dalej, co jest odpowiednim źródłem do cytatów, których autorem jest John D. Rockefeller : Efekt motyla czy Random Reminiscensce? Proszę się zalogować do rzeczywistości. Pozdrawiam. [[Specjalna:Wkład/83.5.153.102|83.5.153.102]] 19:27, 10 sie 2016 (CEST) :Polecam zanim zacznie się wypisywać niczym nieuzasadnione opinie i uwagi ad personam zapoznać się z obowiązującymi tutaj [[Wikicytaty:Zasady formatowania|zasadami]] i definicją [[Wikicytaty:Wandalizm|wandalizmu]]. A w kwestii odróżniania faktów od tabloidu warto zacząć od tego artykułu: [[en:w:Robber baron (industrialist)|Robber baron]], by następnie przejść do lektury chociaż jednej z dziesiątek podanych tam prac naukowych z zakresu historii USA w XIX wieku. Baron-rabuś występuje w nich na tej samej zasadzie, co rycerz albo raubritter w książkach o średniowieczu i magnat w książkach o polskiej nowożytności. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:29, 11 sie 2016 (CEST) : Zwracam się do obu użytkowników: podejmijcie konstruktywną dyskusję. Tymczasem zabezpieczyłem stronę na krótki okres. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:30, 10 sie 2016 (CEST) Określenie baron-rabuś jest ocenne, obraźliwe i niespotykane w polskiej literaturze - nie może zostać uznane jako neutralne i jako takie nie może znaleźć się w opisie. Zabezpieczyłem (przyznasz, że na wyjątkowo krótki czas) wersję niekontrowersyjną. Zabezpieczenie hasła i prośba o przeprowadzenie konstruktywnej dyskusji (bez ataków osobistych) w mojej ocenie miało pomóc rozwiązać rodzący się konflikt. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:08, 11 sie 2016 (CEST) == Jan Smuts == Dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiedź. W kwestii cytatu, zdanie znajdujące się w cudzysłowie jest cytatem, natomiast część zdania poza cudzysłowem jest wypowiedzią przypisywaną Janowi Smutsowi. Słowa Smutsa zostały zapisane w minutkach ze spotkania delegacji brytyjskiej w Paryżu z dnia 1.06.1919 a Norman Davies nie przytoczył cytatu w oryginale, lecz jedynie przywołał tłumaczenie pozbawione pełnego kontekstu (część odnosząca się do Traktatu Wersalskiego). Oryginał cytatu w książce Margaret MacMillan jest dostępny pod [https://books.google.pl/books?id=EHzgiYw0kegC&pg=PA220&lpg=PA220&dq=%22Poland+was+an+historic+failure,+and+always+would+be+a+failure%22&source=bl&ots=xG34Ve6ju9&sig=TUA5O10wdKRJxW6fICtdffjbvKU&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjsveym2YzPAhUIKywKHfGwC1EQ6AEILTAB#v=onepage&q=%22Poland%20was%20an%20historic%20failure%2C%20and%20always%20would%20be%20a%20failure%22&f=false| tym adresem]. Cytat w oryginale jest dostępny również w następujących pozycjach: * Joseph Zielinski "The Politics of Appeasement: Great Britain, Germany and the Upper Silesian Plebiscite" [https://etd.ohiolink.edu/rws_etd/document/get/ouhonors1307371097/inline] * Lloyd George "The Truth about the Peace Treaties" [https://books.google.pl/books?id=NNMIo36qQXwC&pg=PA43&lpg=PA43&dq=Poland+was+an+historic+failure,+and+always+would+be+a+failure&source=bl&ots=Uj0m4YyOOF&sig=s1vByLDs9veHaBSMrsmANiMynms&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjexoGC2IzPAhVIBywKHRF5AD4Q6AEILzAB#v=onepage&q=Poland%20was%20an%20historic%20failure%2C%20and%20always%20would%20be%20a%20failure&f=false] * Piotr Stefan Wandycz "The United States and Poland" [https://books.google.pl/books?id=_XaFaNshCrkC&pg=PA131&lpg=PA131&dq=Poland+was+an+historic+failure,+and+always+would+be+a+failure&source=bl&ots=np6JtS3zDJ&sig=MqK6CnDMde0LJ1C611lE4dMPfZg&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjexoGC2IzPAhVIBywKHRF5AD4Q6AEIKjAA#v=onepage&q=Poland%20was%20an%20historic%20failure%2C%20and%20always%20would%20be%20a%20failure&f=false] Pozwolę sobie również na dygresję, dotyczącą drugiej części cytatu Daviesa. Słowo ''kaffir'' zostało przetłumaczone w jego obecnym znaczeniu i niekoniecznie tak było rozumiane na początku XX wieku. Za anglojęzyczną Wikipedią: "The late nineteenth–early twentieth century novelist, H. Rider Haggard, frequently used the term "kaffir" in his novels of dark Africa, especially those of the great white hunter, Allan Quatermain. Haggard, who was a contemporary of Robert Louis Stevenson and Rudyard Kipling, never used the term with any derogatory intent. It just referred to native blacks." za: https://en.wikipedia.org/wiki/Kaffir_(racial_term) [[Specjalna:Wkład/193.16.99.1|193.16.99.1]] 18:36, 13 wrz 2016 (CEST) == O Zandbergu == Zaiste cytat usunięty wersją 458716 nie traktuje o Zandbergu, a dosłownie jedynie o pokoleniu Zandberga. Nikt nie kwestionuje, że Zandberg jest elementem swojego pokolenia, ale ten cytat tak traktuje o nim, jak i o tobie. Usunięcie cytatu przez użytkownika [[user:Chilton|Chilton]] uznaję za zasadne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 11:55, 14 wrz 2016 (CEST) :Też mnie bardzo zdziwił ten revert. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 13:21, 14 wrz 2016 (CEST) :: Nie przekreślałbym tego, że jestem z Zandbergiem z tego samego pokolenia. Rozumiem, że twoja wypowiedź, którą odebrałem jako nieprzyjemną, ma sugerować, że jestem w jakimś sensie przeciwnikiem tej postaci. Absolutnie nie. Fakt, że zgłosiłem go kiedyś na SDU (dalej uważam, że w tamtym momencie był to zasadny wniosek) nie oznacza, że jestem za lub przeciw jego poglądom. Na SDU zdarzyło mi się bronić ludzi, z których wypowiedziami nie chciałbym być nigdy kojarzony. Na pewno mam jakieś hasła, którym poświęcam więcej uwagi, ale są to hasła, w których tworzeniu brałem udział. Rewert Chiltona wymagał przejrzenia i musiałem to zrobić, ponieważ po przejrzeniu nie oznaczyłeś edycji jako przejrzanej. Wycofanie bez słowa komentarza edycji, która była wytłumaczona przez Chiltona wydaje mi się być okazaniem braku szacunku do innego użytkownika. Ktoś również mógłby uznać, że brakło ci argumentów skoro nie chciałeś swojej decyzji uzasadnić, ale ja myślę, że po prostu działałeś w pośpiechu. Wysoka wartość cytatu jest sprawą dyskusyjną, ale bezdyskusyjnie jest lepiej, żeby został niż ma z jego powodu wybuchnąć jakaś niezdrowa dyskusja. Jeśli mimo wyrażenia opinii przez dwóch użytkowników upierasz się przy swoim wyborze, to dla mnie temat jest zakończony. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:11, 14 wrz 2016 (CEST) == Prawo głosu == Czy mógłbyś powiedzieć, jakiego rodzaju prawo masz na myśli i gdzie jest to opisane? Jestem nowym użytkownikiem. [[Użytkownik:Chilton|Chilton]] ([[Dyskusja użytkownika:Chilton|dyskusja]]) 17:46, 16 wrz 2016 (CEST) == Schemat strony == [[Wikicytaty:Schematy_stron/Film]] może masz ochotę zmienić? Nie będę miał nic przeciw. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:54, 18 wrz 2016 (CEST) : Nic nie wiem o schematach więcej niż to, że są. Wydaje mi się jednak, że skoro ty uważasz, że zgrabniej jest ten skrót rozwijać, ja w sumie uważam tak samo, to lepiej schemat zmienić. Chyba nigdy nie było rygorystycznego podejścia, że opis musi kropka w kropkę zgadzać się ze schematem, ale uważałem za dobry zwyczaj się go trzymać. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:40, 19 wrz 2016 (CEST) == TVP == {{odpowiedziałem|Zero}} == Patrolowanie == Fajnie byłoby gdybyś odznaczał przejrzane przez Ciebie edycje innych użytkowników. Dziękuję. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:24, 6 paź 2016 (CEST) == [[Astor Piazzolla]] i [[Pola Negri]] == Uzupełniłem źródła. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Zielonooki|Zielonooki]] ([[Dyskusja użytkownika:Zielonooki|dyskusja]]) 08:32, 16 paź 2016 (CEST) == Klarnet == Witam. Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie ponownego usunięcia edycji na stronie [[Klarnet]], a chodzi ściśle o wypowiedź [[Wolfgang Amadeusz Mozart|Jana Chryzostoma Wolfganga Teofila Mozarta]], to jest: „Ach, gdybyśmy mieli klarnety!”. Pojawia się to na stronie poświęconej temu kompozytorowi z podanym źródłem. Dlaczego więc tam jest ten cytat, a nie może być go na stronie [[Klarnet]] i to jeszcze z takim komentarzem dodanym przy usunięciu mej edycji jak „fake”? Proszę o jak najrychlejszą odpowiedź, czy to na tejże stronie dyskusji, czy to przez usunięcie cytatu ze strony o Mozarcie, czy to dodanie go na stronie „Klarnet”. Pozdrawiam. --[[Użytkownik:Nie wiem co napisać|Nie wiem co napisać]] ([[Dyskusja użytkownika:Nie wiem co napisać|dyskusja]]) 11:45, 12 lis 2016 (CET) == Che Guevara == 1. Ani Ryszard Kapuściński, ani tym bardziej Artur Domosławski NIE należą do encyklopedystów. Obaj to reporterzy i publicyści, z czego Domosławski jest ideologicznie zaangażowany przez pracę w lewicowych mediach, z kolei książki Kapuścińskiego powstały w okresie głębokiego PRL i ich treść - podchodząca miejscami pod hagiografię - ma bardzo wątpliwą wartość merytoryczną w odniesieniu do Che. 2. Usuwanie uźródłowionych cytatów tylko dlatego, że nie odpowiadają Ci ideologicznie (pod płaszczykiem nieencyklopedycznego źródła), jest wandalizmem. Co więcej, wykazujesz tutaj skrajną niekompetencję, zahaczającą o schizofrenię, ponieważ w tym samym zbiorze cytatów akceptujesz reportaże (!) Domosławskiego i Kapuścińskiego, nie wspominając już o piosence zespołu "Strachy na Lachy". W związku z powyższym, będę wnioskował o odebranie Ci statusu Redaktora za walkę ideologiczną. [[Użytkownik:Andrzej1993|Andrzej1993]] ([[Dyskusja użytkownika:Andrzej1993|dyskusja]]) 13:57, 8 gru 2016 (CET) :Kolego, pozwól, że wyjaśnię, co znaczy słowo ''encyklopedyczny'', bo chyba jest Ci obce: Za SJP: ''encyklopedyczny 1. odnoszący się do encyklopedii, mający cechy encyklopedii; 2. obejmujący wiedzę z wielu dziedzin'' Za Regulaminem Wikipedii: '' Encyklopedyczność Cecha oznaczająca, że określony temat (zagadnienie, podmiot) może być opisany w poświęconym mu artykule Wikipedii. Encyklopedycznymi są tematy znaczące, odnotowane przez wiarygodne i neutralne źródła, niezależne od opisywanego podmiotu. Wyraz „znaczące” oznacza w tym kontekście odpowiednią „zauważalność”, „wpływowość”. Cechy te określane są po angielsku mianem „notability”. W kolejnych sekcjach podane są warunki, jakie muszą spełniać tematy, by mogły być uznane za encyklopedyczne. '' Z której strony nie spojrzysz, ani jak byś się nie starał, publikacja o tytule: ''Chrystus z karabinem na ramieniu" i kwiatki tego rodzaju: ''Tych dwunastu zaczyna największą epopeję w najnowszej historii Ameryki Łacińskiej.'' encyklopedyczne NIE SĄ. Ja rozumiem, że fakty nie odpowiadają Twojemu światopoglądowi, ale sugeruję zakończyć wojnę edycyjną, bo, jak na razie, to łamiesz Regulamin Wiki. Już nie wspominając, że przeszkadzają Ci cytaty z ''prawicowych amerykańskich blogów o nieznanej wiarygodności'', ale kiedy przez pół roku musiałem notorycznie kasować rzekomy ''cytat'', z linkiem do lewica.pl, to jakoś Ci to nie przeszkadzało. Tak samo słowa Kapuścińskiego i Domosławskiego mają raczej umowną wiarygodność. [[Użytkownik:Andrzej1993|Andrzej1993]] ([[Dyskusja użytkownika:Andrzej1993|dyskusja]]) 21:09, 8 gru 2016 (CET) Na razie to nie jest próba mediacji. Tym bardziej wielkoduszna (po co takie wielkie słowa?). Mam nadzieję, że dwie dorosłe osoby mogą dojść do porozumienia. Strachy na Lachy zdobyły taką popularność, że wydaje mi się, że bezspornym powinien być fakt, że umieszczamy cytaty z piosenek tego zespołu. PS. Już coś bym poprawił w Guevarze. Czekam razem z wami. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:43, 11 gru 2016 (CET) == Krzysztof Niewrzęda == po tym jak wstawiłam na stronie Krzysztof Niewrzęda w Wikicytatach nową kategorię ==Inne==, {IndeksPL}, z kolejnymi cytatami zniknął wpis treści, który znajdował się na górze po lewej stronie, no i nie mogę dojść do tego w jaki sposób stworzyć w tym miejscu spis treści na nowo :( == Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey == <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości. Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Aby podziękować Ci za Twój poświęcony czas, rozdamy 20 T-shirtów Wikimedia do losowych uczestników tego badania. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. <big>'''[https://wikimedia.qualtrics.com/SE/?SID=SV_6mTVlPf6O06r3mt&Aud=VAE&Src=57VAEOP Weź udział w ankiecie teraz!]'''</big> Możesz dowiedzieć się więcej na temat [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|tego projektu]]. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2016_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu prywatności]]. Odwiedź naszą [[m:Community_Engagement_Insights/Frequently_asked_questions|stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami]], aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail na surveys@wikimedia.org. Dziękujemy! --[[:m:User:EGalvez (WMF)|EGalvez (WMF)]] ([[:m:User talk:EGalvez (WMF)|talk]]) 23:25, 13 sty 2017 (CET) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:EGalvez (WMF)@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2016/57-VAEOP&oldid=16205400 --> == Podziękowanie == Bardzo dziękuję za informację. Pozdrawiam. ([[Użytkownik:Anagram16|Anagram16]] ([[Dyskusja użytkownika:Anagram16|dyskusja]]) 23:36, 25 sty 2017 (CET)) == Błąd == Prośba do administratora. W kategorii "Angielscy poeci" jest strona "Robert Browing". Chodzi (jak sądzę) oczywiście o "Roberta Browninga", który też ma swoją stronę, bo tak wskazują daty. Po angielsku cytat brzmi (sprawdziłem): ''There is no truer truth obtainable by man than that which comes of music.''. Trzeba przenieść skądinąd dobry cytat pod właściwy adres, a tamtą stronę skasować. Dziękuję z góry. ([[Użytkownik:Anagram16|Anagram16]] ([[Dyskusja użytkownika:Anagram16|dyskusja]]) 16:57, 26 sty 2017 (CET)) == [[Sławoj Leszek Głódź]] == Witam. Dla ścisłości chcę zaznaczyć, że usunięty przez Ciebie cytat z SLG nie został zamieszczony przeze mnie. Ja go jedynie opisałem i umieściłem we właściwym miejscu. Z pozdrowieniami, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 08:46, 3 lut 2017 (CET) == [[Krzysztof Pasierbiewicz]] == Dziękuję za pomoc. To była moja pierwsza próba w Wikicytatach, które uważam za bardzo ważne. Zamierzam z nich korzystać. Mam pytanie. Jak dopisać do Infoboxu informacje o Wikicytatach ? - Dotychczas używałem "Biogram infobox", który takiej mozliwosci (t.zn. |wikicytaty=) nie ma i nie wiem jak ją dodać. Poszukałem jak umiałem i znalazłem szablon "Filmowiec infobox", który "wikicytaty" miał, ale za to nie miał n.p. Alma Mater. W końcu (na próbę ?) w notce [[Krzysztof Pasierbiewicz]] zamieniłem poprzedni zwykły "BIgram infobox na "Filmowiec infobox". Zmiana jest niezauważalna dla czytelnika za wyjątkiem koloru winiety infoboxa (kolorowe pole nad fotografią), które teraz jest brązowawe zamiast szarego. Sprawa niby drobna, ale troche mnie intryguje. Dziękuje i pozdrawiam - [[Użytkownik:Henry39|Henry39]] ([[Dyskusja użytkownika:Henry39|dyskusja]]) 21:42, 1 mar 2017 (CET) * P.s.Okazało sie, że "Biogram infobox" pozycję dla Wikicytatów ma ! A wczoraj wydawało mi sie, ze nie ma. Przepraszam za zamieszanie. Przy okazji znalazłem jeszcze jeden sposób na informowanie, ze cos jest w Wikicytatach. Próbowałem wpisać tak: (podwójne nawiasy szablonu)Wikicytaty|z Krzysztofa Pasierbiewicza(podwójne nawiasy) i to zaklęcie generuje ramkę z informacją i w dodatku mozna kontrolować umieszczenia tej ramki. Czy to rzeczywiscie działa i pod jakimi warunkami ? - Pozdrawiam i dziekuje [[Użytkownik:Henry39|Henry39]] ([[Dyskusja użytkownika:Henry39|dyskusja]]) 23:04, 1 mar 2017 (CET)<br /> * Bardzo dziękuję. Zgłosze się, jeżeli pozwolisz, przy następnych wątpliwościach. Zachowam sobie link do Joe Hill jako wzór. Pozdrawiam - [[Użytkownik:Henry39|Henry39]] ([[Dyskusja użytkownika:Henry39|dyskusja]]) 15:34, 2 mar 2017 (CET) * Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Będę sie komunikował w razie potrzeby. - [[Użytkownik:Henry39|Henry39]] ([[Dyskusja użytkownika:Henry39|dyskusja]]) 19:21, 5 kwi 2017 (CEST) == Kobieta == Przepraszam, coś mi się z rozpędu pokręciło, że to wstawiłem ponownie. B. głupi błąd, bo czego szczególnie nienawidzę, to powtarzania/dublowania i sam zawzięcie je tępię - Cyborian. == Tomasz Terlikowski == [[File:Webcomic xkcd - Wikipedian protester - Polish.png|thumb|To ja]] Co tobą kieruje, żeby umieszczać na Wikicytatach zmyśloną wypowiedź, która została sfabrykowana przez (nie sprawdzałem, który był wcześniejszy) serwis ze śmiesznymi obrazkami Demotywatory.pl bądź Wiocha.pl? Twórcy internetowej petycji zbierający podpisy przeciw spotkaniu uczniów liceum Staszica z Terlikowskim posłużyli się tym sfabrykowanym cytatem - no cóż, wolno im tak postępować, widać wyznają zasadę "cel uświęca środki" i żyją w realiach postprawdy. Wyborcza bezmyślnie przepisała ten argument nie drążąc czy jest prawdziwy (szkoda). Ja zaś to uczyniłem. --[[Użytkownik:WTM|WTM]] ([[Dyskusja użytkownika:WTM|dyskusja]]) 11:06, 7 kwi 2017 (CEST) * Oczywiście nie absolutyzuję znaczenia cytatu, którego dotyczy dyskusja. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w Wikipedii, także i tutaj, obowiązuje zasada weryfikowalności. Wprowadziłem przedmiotowy cytat powołując się na "Gazetę Wyborczą", czyli publikator powszechnie uważany w Wikipedii za miarodajny. Nie widzę zatem podstaw do usunięcia cytatu do czasu, aż ktoś wskaże równie dobre źródło negujące autentyczność cytowanej wypowiedzi p. Terlikowskiego. Wydaje mi się, że do tej pory tego nikt nie zrobił. Jeżeli będziemy usuwać uźródłowione cytaty, bo ktoś jest przekonany, że nie są one autentyczne, a nie udowodni tego powołując się np. na publikowane sprostowanie, to wejdziemy w ślepą uliczkę. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 22:20, 7 kwi 2017 (CEST) :: Czy Tomasz Terlikowski negujący autentyczność cytowanej wypowiedzi Tomasza Terlikowskiego może być? http://malydziennik.pl/jak-klamie-lewica-wymysla-zdanie-przypisuje-je-komus-a-potem-pyta-sie-czy-ktos-sie-z-nim-zgadza,3869.html --[[Użytkownik:WTM|WTM]] ([[Dyskusja użytkownika:WTM|dyskusja]]) 19:36, 8 kwi 2017 (CEST) ** Sprawa jest wyjaśniona. Tekst jednak musi być usunięty (już to zrobiłem). Dziękuję za Twoje zaangażowanie w sprawę. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 20:57, 8 kwi 2017 (CEST) == Rozdział państwa od kościoła == Mam uprzejmą prośbę wynikającą stąd, że nie potrafię wykonywać pewnych czynności w Wikipedii/ Wikicytatach. Uważam, że trzeba zmodyfikować brzmienie tytułu w/w artykułu. W chwili obecnej jest on moim zdaniem błędny. Przecież w tej sprawie nie idzie o oddzielanie państwa od kościoła, ile o oddzielenie instytucji państwa i kościoła/wspólnot religijnych (niefortunny jest również tytuł odwrotny: '''rozdział kościoła od państwa''' występujący w Wikipedii). Byłbym zatem wdzięczny za pomoc w nadaniu temu artykułowi brzmienia: '''Rozdział państwa i kościoła''' (super byłaby analogiczna zmiana w Wikipedii). Z góry dziękuję! [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 19:50, 20 kwi 2017 (CEST) * Dziękuję za reakcję. Rozumiem Twoje zastrzeżenia. Jednak obecne brzmienie tytułu jest najgorsze z możliwych. Chyba najsensowniejsze będzie użycie sformułowania z obowiązującej ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, w której w art. 9 w ust. 1 czytamy: "2. Gwarancjami wolności sumienia i wyznania w stosunkach państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są: 1) '''oddzielenie kościołów i innych związków wyznaniowych od państwa''';" [podkreślenie moje]. Jest to podstawa do przyjęcia tytułu: '''Rozdział kościoła od państwa'''. Czyli odwrotnie niż mamy teraz. Co o tym sądzisz? Z pozdrowieniami, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 12:52, 21 kwi 2017 (CEST) ** Już bym zmienił, gdybym wiedział, jak się to robi. Oczywiście bez zmiany tego tytułu też jakoś będziemy sobie radzić z życiem. [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 13:02, 21 kwi 2017 (CEST) == [[Włodzimierz Bernacki]], [[Andrzej Wojtyła]] i inni == Rozumiem Twoje zastrzeżenia dotyczące braku imiennego autorstwa użytych źródeł. Dziękuję za dostrzeżenie wagi omawianych informacji. Postaram się znaleźć lepsze (przynajmniej pod względem formalnym) wersje tych danych. Z pozdrowieniami, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:51, 28 kwi 2017 (CEST) * Dokonałem zamiany cytatów. Łączę pozdrowienia, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:17, 3 maj 2017 (CEST) == ONR == Mam pytanko: na jakiej podstawie w Wikicytatach ONR zostało określone mianem organizacji "faszystowskiej"? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) : Szanowny Panie! Widzę, że nie jest Pan w stanie podać żadnego argumentu dla poparcia swoich tez. Czy to aby nie kwalifikuje się pod "zaśmiecanie" i nie egzekwowanie neutralnego punktu widzenia? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) :: Być może Pan nie wie, ale faszyzm jest doktryną socjalistyczną (B. Mussolini to socjalista, stał na czele ichniego pisma "Avanti!", potem dołączył do swoich poglądów nacjonalizm. To rzecz powszechnie znana, że nowoczesny nacjonalizm zrodził się w środowisku lewicowych jakobinów w czasie rewolucji we Francji. Od początku więc miał taki charakter i nie powinno dziwić, że Mussolini połączył poglądy socjalistyczno-lewicowe z nacjonalizmem; zresztą nazizm w Niemczech to narodowy socjalizm). Natomiast Muszyński w swej pracy o ONRze (s. 68, aktualnie autor najobszerniejszej pracy w tym temacie, z 2011 r., stron prawie 550) program gospodarczy ONRu określa mianem "solidaryzmu narodowego". Oczekuję podobnego traktowania - proszę o przypisy, argumenty. I dalej czekam na strony, z których są "cytaty" Kulińskiej i Sierchuły. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) ::: W związku z niepodaniem nrów stron z cytatów Kulińskiej i Sierchuły wnoszę o usunięcie rzeczonych cytatów ze strony Wikicytaty dot. ONR. To samo moim zdaniem powinno się stać z ostatnim cytatem, którego nie można również zweryfikować. Więcej - na dyskusji wskazanej strony. [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 23:10, 4 maj 2017 (CEST) : Szanowny Panie, na zarzuty odpowiadam na tej stronie: https://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja_u%C5%BCytkownika:Zero#ONR_-_Wikicytaty Z poważaniem, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 00:10, 9 maj 2017 (CEST) Nie mam czasu skakać po dyskusjach, więc wyrażam nadzieję, że dyskusja jest prowadzona w rzeczowy, merytoryczny sposób. Nie wiem czy jest to kwestia dyskusyjna, ale jeśli tak, to potwierdzam, że w książce pod red. Kulińskiej przytoczone cytaty są. Sprawdziłem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:58, 15 maj 2017 (CEST) == [[Stanisław Grzelecki]] == Panie, co Pan cytujesz? Jakieś fejki wrzucasz na stronę? Nic nie trzyma się kupy. Proszę usunąć cytat z prof. Baeckera, bo jakieś słabe są te namiary bibliograficzne. Jeśli wszędzie Pan tak niechlujnie cytaty dajesz, no to brawo i gratulacje! [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 09:31, 8 maj 2017 (CEST) == Dyskusja w Barze == Dzień dobry. Ponieważ dodajesz cytaty z aktualnych wypowiedzi osób publicznych, może zainteresuje Cię tocząca się w [[Wikicytaty:Bar|Barze]] dyskusja nad propozycją wprowadzenia trwałej bariery dla publikacji cytatów świeższych niż sprzed 6 miesięcy. Łączę pozdrowienia, [[Użytkownik:Ytabak|Ytabak]] ([[Dyskusja użytkownika:Ytabak|dyskusja]]) 09:49, 8 wrz 2017 (CEST) == Piotr Tatarynowicz == Źródło zostało uzupełnione. [[Użytkownik:Radzisław J. Przybylski|Radzisław J. Przybylski]] ([[Dyskusja użytkownika:Radzisław J. Przybylski|dyskusja]]) 11:02, 9 wrz 2017 (CEST) == Strajk chłopski == Znajdź jakiekolwiek nawiązanie do strajku chłopskiego w przywróconym cytacie. Z tym będzie oczywiście ciężko, bo strajk dopiero miał nastąpić, ale nikt nie nawołuje w artykule do strajku, co więcej w artykule nie wspomina się w ogóle o chłopach. Autor artykułu opisuje życie miejskie, a nie wiejskie, koncentruje się na bezrobotnych. Z tymi zawsze na wsi jest problem, bo chłopów, co mają pole, za bezrobotnych się nie uważa. Dodatkowo (ale to już drugorzędne), jak podaje wikipedia, trudna sytuacja materialna nie była głównym powodem strajku. Bardzo dobra decyzja z utworzeniem hasła Grzymała-Siedlecki. Negatywnie oceniam daleko idące interpretacje wyrwanego z kontekstu cytatu (kontekst - bezrobocia w miastach). Upierałbym się, żeby usunąć. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:20, 13 wrz 2017 (CEST) : Kasowanie wartościowego cytatu to żadna przyjemność. Dlatego cieszę się, że dotarłeś do wydania wieczornego i ocaliłeś cytat w nowym haśle. W ogóle kasowanie nie jest przyjemne. Jadwiga wymyśliła szufladę, żeby kasując nie kasować. Pomysł zacny. Przy okazji: mamy zasadę (wynikającą z prawa autorskiego), że cytaty nie mogą być zbyt długie. Do tej pory nie wiedziałem, ile to jest "zbyt długie". Mam zamiar wspierać się angielskimi wytycznymi i niemieckimi zasadami i traktować, że cytat objęty prawami autorskimi powinien zmieścić się w 3-4 zdaniach. Drugie przy okazji: na SDU wystarczy oddać głos. Jeśli wiesz o czym chcę napisać. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:05, 13 wrz 2017 (CEST) == anulowanie edycji == Co kierowało tobą w anulowaniu edycji pozostaje dla mnie zagadką i niech tak będzie. Pozdrawiam [[Użytkownik:Tomasz Wachowski|Tomasz Wachowski]] ([[Dyskusja użytkownika:Tomasz Wachowski|dyskusja]]) 21:10, 6 paź 2017 (CEST) == anulowanie kolejnej edycji == Sądziłem, że charakterystyka polskiego środowiska w oczach belgijskiego klasyka literatury kryminalnej jak najbardziej odpowiada potrzebom hasła. Hm... Byłbym wdzięczny za krótkie uzasadnienie, dlaczego się mylę.--[[Użytkownik:Luxetowiec|Luxetowiec]] ([[Dyskusja użytkownika:Luxetowiec|dyskusja]]) 22:27, 12 paź 2017 (CEST) : W opisie zmian podano powód "nie na temat". Podpisuję się pod nim. Nie widzę istotnego powiązania z hasłem Polacy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 09:28, 13 paź 2017 (CEST) == Zuzanna Janin == Czemu ek dałeś? Brak encyklopedyczności, brak źródła? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:47, 5 lis 2017 (CET) == Imigracja == W haśle zaproponowałem skrót cytatu z Michalskiego. Pozostawiłem część wypowiedzi najbardziej odnoszącą się do imigrantów. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:56, 12 lis 2017 (CET) == [[Pogrom w Szczuczynie]] == Nie ''w'' Szczuczynie. Cytowany fragment jest pozbawiony kontekstu, brak np. daty. [[Użytkownik:Xx236|Xx236]] ([[Dyskusja użytkownika:Xx236|dyskusja]]) 08:40, 24 lis 2017 (CET) Myślałem, że oddam głos i tyle się wypowiem. Szanuję ciebie, twoją pracę i innych użytkowników, więc poświęciłem trochę czasu na uzasadnienie. Nie chciałem dać głosu "usunąć", ewentualnie z dodatkiem "choć z innych powodów niż podaje wnioskodawca". Rozumiem, że to głosowanie wzbudza w tobie negatywne emocje. Rozumiem to naprawdę, choć uważam, że niepotrzebnie. Ale dlaczego mamy zgadzać się na ostre wypowiedzi typu "jakiś bełkot pełen bredni"? Czemu pozwalasz sobie na wypowiedzi typu "Nie jest też nigdzie zapisane, że masz prawo narzucać wszystkim swoją wizję tego, co komu może się podobać i jakie rodzaje cytatów można na Wikicytatach umieszczać"? A więc mam prawo "narzucać". Mam prawo wypowiadać się co do kierunków rozwoju projektu, mam prawo wyrażać swoje opinie dotyczące zawartości projektu itd. Jestem jednym z użytkowników. Może bardziej zaangażowany niż większość użytkowników, ale chyba nikt nie ma zamiaru robić mi z tego zarzutu. Przyznaję, że mogę mieć inne rozumienie encyklopedyczności, czy cytowalności. Jestem wychowany na Wielkiej encyklopedii powszechnej PWN, wyjątkowo cenię dwa tomy Skrzydlatych słów. Jeśli uważasz tak jak Ytabak, że hamuję właściwy rozwój projektu, to przecież nie ma przeciwwskazań, żebyście coś z tym zrobili. Jestem w stanie przyjąć do wiadomości, że nie pasuję do ery pojemnych serwerów, w której nie trzeba tworzyć progów jakościowych. Tylko dobrze się przygotujcie, bo jak wiesz, jestem odporny na tworzenie fałszywego wizerunku mojej osoby. Nieustannie zachęcam was wszystkich do aktywności. Zachęcam cię do "zrobienia porządku" z Malikiem Obamą. Poproś innych użytkowników o wypowiedzenie się. Przenieś do archiwum jeśli uważasz, że to niepotrzebne. Ja robię, co uważam za słuszne. Czemu miałbym zabraniać innym? Poprosiłeś Jadwigę? Ok, ale nie denerwuj się jeśli podejmie decyzję zgodnie ze swoim sumieniem, a wbrew twoim intencjom. PS. Żeby nie było. Nie mam zamiaru kontaktować się w tej sprawie z Jadwigą. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:45, 6 gru 2017 (CET) == archiwizacja == czytałam, nie archiwizuję ze względu na kontekst. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 13:42, 8 gru 2017 (CET) == Pogrom w Radziłowie - dyskusja == Cofnąłem twojego eka. Takie uzasadnienie jest nie do przyjęcia. [[w:Wikipedia:Zakładaj_dobrą_wolę]] Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 21:51, 23 gru 2017 (CET) == Źródła wtórne i pierwotne == Dodałeś do cytatu z Chamberlaina źródło wtórne. Różni się ono zapisem od mojego notowanego ze słuchu ze źródła pierwotnego. Po przesłuchaniu jeszcze raz skłaniam się do postawienia przecinka w innym miejscu. Dziękuję za pomoc w ulepszeniu. Jednakże, aby nie tworzyć zasad, których nie ma, zwracam uwagę, że przemówienie może być źródłem, jeśli nim jest. Gdyby przyjąć twoje podejście to podanie cytatu z książki wymagałoby podania wydania i strony. Cytaty z filmów i piosenek byłyby niedopuszczalne. No chyba, że ktoś podałby źródło piosenka słyszana danego dnia w danej rozgłośni radiowej. Konieczność podania źródła ma zapewnić możliwość krytycznego zweryfikowania cytatu. Nie w źródle wtórnym, a w pierwotnym. Gdybym bazował na źródłach wtórnych w haśle Karol Mountbatten-Windsor mógłbym zapisać następujące relacje "Whatever love means" czy "Whatever that may mean", a przed nie wstawić słowo "yes". Rzecz w tym, że nie byłoby to wierne zacytowanie. Coś jak ze Strońskim i zawadą, jeśli chciałbyś twierdzić, że wierność nie ma znaczenia. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:15, 27 gru 2017 (CET) :Zupełnie nie rozumiem, o co chodzi z długością cytatu. Cytat ma 166 znaków. Jeszcze raz powtarzam, że źródłem było nagranie przemówienia i jeśli usuniesz uźródłowiony cytat zostanie to przeze mnie potraktowane jako wandalizm. Zwrócę ci uwagę i cofnę twoją edycję. W wiadomy sposób nie może być źródłem mowa z XVII wieku, ale może być źródłem przemówienie z XX wieku, bo wtedy już istniały techniki rejestrowania. Twoje uzasadnienie swojego działania jest nieuczciwe. Zarzucasz mi kłamstwo. A skoro ja wiem, że mówię prawdę, to wiem, że budujesz swoją argumentację na nieprawdzie. Wyciągnąć dobre wnioski z fałszywych założeń się nie da i to zwalnia mnie z odnoszenia się do twoich tez o wyższości czegoś nad czymś. Jeśli w tym przypadku twoją dobrą wolą nie było tworzenie konfliktu to się cieszę. Cały czas wisi zgłoszone przez ciebie ekspresowe kasowanie dyskusji. Ja tego w tym trybie nie skasuję. Czekamy aż inny administrator uzna, że różnicę zdań można uznać argument do skasowania. Zasady są ważne, atmosfera jest ważna. Jeśli jest szansa, że zasady nie są łamane, to dla dobrej atmosfery należy tak przyjąć, bądź tę kwestię wyjaśnić. Zawszę cię będę namawiał do bycia dobrym duchem projektu. Twoje zachowanie w ostatnim okresie powoduje, że zachęcam cię podwójnie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:09, 29 gru 2017 (CET) :: Problem jest, że zupełnie nie bawisz się w dyplomację. Pozwalasz sobie na niegrzeczności. W przypadku różnic zdań nie szukasz porozumienia, tylko obstajesz przy swoim. Źli ludzie się z tobą nie zgadzają. Podsumuję dyskusję o Chamberlainie. Podane przez ciebie źródło nie było źródłem, z którego korzystałem (to podałem). Wg mojej najlepszej wiedzy działałem zgodnie z tzw. zasadami formatowania. Podane przez ciebie źródło zainspirowało mnie do zmiany interpunkcji (istnieją co najmniej 3 wersje). Za pomoc dziękuję. Zarzucenie mi, że podałem cytat bez źródła było nieprawdziwe i odebrałem jako brak szacunku dla mojej pracy. (proponuję wątek zamknąć) Co do "normalnej administracji". Stwórzcie taką. Taką, która się z tobą zgodzi. Nie ma nic złego w zgodzie. Albo inną, ale lepszą. Zauważam duże różnice pomiędzy swoim podejście do uprawnień administratora a tak znaczących postaci jak Alessia czy Sp5uhe. Jeśli się nie sprawdzam, bo się nie zgadzam (albo z innych powodów), to odbierzcie mi uprawnienia. Jeśli działam na szkodę projektu, to zaproponujcie jakąś sankcję. Cały czas zachęcam wszystkich do większej aktywności. Tylko do pozytywnej, a nie do nazywania aktywności innych trollowaniem. Ponieważ padła sugestia, że Patephon powinien zostać zablokowany, to muszę się do tego odnieść. Nie ma najmniejszych powodów do takich wniosków. Blokady mają na celu ochronę projektu. Dociekliwość, czy wyrażanie swoich opinii nie są dla projektu zagrożeniem. Po wyłapaniu kilku nieścisłości w umieszczonych cytatach (Stroński, Hollender) mam duży szacunek do tego użytkownika. W mojej ocenie w całej tej sytuacji dalej jest do trollowania, a bliżej do ataków osobistych. Możemy się nie zgadzać. Musimy się szanować. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:06, 29 gru 2017 (CET) ::: Przyjąłem do wiadomości co napisałeś na mój temat. Dezawuujesz moją osobę. Ok, masz prawo zmienić zdanie na mój temat. Pamiętam tylko, że kiedyś broniłeś osób, które pomawiano o trollowanie. Dziś sam polujesz na trolle. Też musiałeś się zmienić. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:15, 30 gru 2017 (CET) == Malik Obama == Nie zadowala cię moje rozwiązanie? Sytuacja była patowa. Od wielu tygodni nie była rozstrzygnięta. Wynik głosowania był korzystny dla Malika Obamy, więc żadna dyskutowana treść nie została usunięta z głównej przestrzeni. Hasło było nierozwojowe i dlatego je skasowałem. Jeśli twój wpis mam rozumieć jako protest, to cofnę swoje działania. A co do braku aktywności. Prosiłem cię, żebyś wziął na siebie podjęcie decyzji w sprawie Obamy. Nie zdecydowałeś się na to, ale chętnie krytykujesz tych, którzy wzięli na siebie ciężar podjęcia decyzji. Wychodzi, że wykorzystałem twój brak aktywności. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:25, 30 gru 2017 (CET) : Autor hasła był poproszony o wypowiedzenie się na SDU. Gdyby tylko chciał hasło utrzymać, to jego głos rozsądziłby sprawę. Autorowi na haśle najwyraźniej nie zależało. Jeśli masz zastrzeżenia do mojego postępowania, to możesz poddać temat pod dyskusję społeczności. Zaufaj, że przyjmę uwagi z pokorą. Tak jak przyjmuję niniejszą uwagę. Jestem gotów cofnąć swoje edycje jeśli choć jeden użytkownik powie, że zrobiłem źle i oczekuje przywrócenia wcześniejszego stanu. Możesz również zgłosić chęć posiadania uprawnień administratora, jeśli masz poczucie, że wypełniałbyś wolę społeczności lepiej. Choć w przypadku Malika Obamy nie potrzebowałeś uprawnień administratora, żeby zarchiwizować głosowanie i usunąć szablon. Ponieważ zasady PUA w tym projekcie utrudniają nabór nowych administratorów, a chętnych też nie widać, to liczę, że użytkownicy, szczególnie tak doświadczeni i zaangażowani jak ty, wezmą większy ciężar podejmowania decyzji w projekcie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:24, 2 sty 2018 (CET) :: Odnoszę wrażenie, że zaczynasz poruszać się w równoległej rzeczywistości. Tym zdaniem nie chcę cię obrazić, ale wyrażam swoją opinię, że przekonania, jakie wyrażasz, mają coraz mniej wspólnego z rzeczywistością, w której ja żyję (również równoległej, wynika to z praw geometrii). Jeśli staję się stroną w momencie oddania głosu i przegrywam jeśli jestem w mniejszości, to porażki muszą być na stałe wpisane w moją obecność na tym projekcie. Przez te ponad 4000 dni był czas przywyknąć. To Instruktorek poddał pod głosowanie hasło o Maliku. Faktycznie dla mnie to absurdalne, żeby nobilitować wypowiedzi zupełnie nieznanej osoby, że brat pieniędzy nie chce dać. Ale wniosek nie uzyskał większości, więc treści zostały. Dokonałem jedynie edytorskiego przeniesienia cytatu. Taka propozycja padła w dyskusji. Po przeniesieniu hasło zostałoby puste. Każdy jednak ma prawo utworzyć hasło na nowo. Nie można tego zabronić podpierając się decyzją SDU. Nie złamałem żadnej zasady. Przeczytaj jak brzmi zasada dotycząca głosowania na SDU. Więc za każdym razem, kiedy będziesz chciał mi zarzucić złamanie zasady, to przytocz proszę jej brzmienie. Poruszanie się w ogólnikach było praktykowane przez A i TJ. Ja bez problemu mogę wskazać przypadki, w których oni naruszali zasady. Mogę też wskazać konkretne przypadki dotyczące innych osób. Jest taka zasada etykiety "nie angażuj się przesadnie". Zakończmy tę dyskusję. Ewentualnie podsumuj ją swoimi oczekiwaniami. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:58, 2 sty 2018 (CET) == Ataki na moją osobę == Posłuchaj, sprawa zaczyna być powoli irytująca. W ostatnim czasie znowu mnie atakujesz: na stronie dyskusji Zero określiłeś mnie mianem "brunatnego", domagasz się zbanowania mnie, posądzasz o trolling. Przypomnę jeszcze, że w maju bodaj oskarżyłeś mnie o jakieś felerne cytaty, a ja musiałem udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Kiedy ja w niezbyt elegancki sposób zwróciłem się do Ciebie - Zero mi to wypomniał i przeprosiłem Cię. Od tego momentu nie pozwalam sobie na takie zachowania i na merytoryczne uwagi z mojej strony spotyka mnie bluzg z Twojej strony. Tak nie może być. Apeluję do Twojej przyzwoitości, abyś zaprzestał mnie atakować. Bądź merytoryczny. Nie wiem, co mogę zrobić w tej sytuacji, ale jeśli to się nie zmieni konieczne będą zdecydowane działania. Proszę Cię o merytoryczną dyskusję, bez personalnych "nawalanek". Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:33, 2 sty 2018 (CET) :: Posłuchaj, jeśli pomawiasz mnie o fałszowanie cytatów (bez konsekwencji), nazywasz "trollem", "brunantym" - masz do tego prawo? Znasz mnie? Sprawa naprawdę dojrzewa do tego, by ją załatwić w inny sposób. Reagujesz emocjonalnie i od maja się to nie zmienia. Ja nie mogę dłużej pozwalać, byś traktował mnie w ten sposób. Jeszcze to straszenie banowaniem... Proszę o refleksję, argumenty. Emocje na bok. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:53, 2 sty 2018 (CET) ::: Rozumiem, że nie widzisz w problemu w zarzucaniu mi nieprawdy, nazywaniu mnie trollem i brunatnym, tak? Bo jakoś ciągle nie odnosisz się do tego. A co do moich kolegów - kogo masz na myśli, bo nie bardzo wiem? [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:08, 2 sty 2018 (CET) Mrnr bardzo cię proszę przestań. Przekraczasz granice, do których można udawać, że nic się nie dzieje. To w ogóle wygląda na urojony konflikt. Wymyśliłeś sobie, że inny użytkownik jest twoim przeciwnikiem politycznym i zwalczasz go tak jakby wikicytaty służyły do walki politycznej. Nie służą! Przestań obrażać innych. Na wikipedii był kiedyś taki użytkownik Roo72. Ostry w sądach i obyciu, ale przez wielu uważany za bardzo pożytecznego (szczególnie, że przeglądał OZ w nocy). Niestety wymknął się spod kontroli i jego osobista strona jest jedną z najsmutniejszych stron na wikipedii. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:52, 3 sty 2018 (CET) : Nie znam człowieka, ale w twojej opowieści nie widzę punktów stycznych. Jak się pojawią, to powrócimy do niej. Zawsze mówiłem, że problem się robi, jak wikicytaty są traktowane jako tuba do prezentacji swoich poglądów za pomocą cytatów. A niestety to dość powszechne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:08, 3 sty 2018 (CET) == Pytanie z SDU == Cieszę się, że pytasz. Odpowiedź jest bardzo prosta. Adam Danek został przeze mnie zidentyfikowany jako osoba niewątpliwie nieencyklopedyczna. Nie broni go nic. Nawet źródła cytat nie miał. W przypadku Macieja Koniecznego uznałem, że zdanie anonimowego użytkownika należy skonsultować. Argumenty, które mogłyby go bronić podałem. Po namyśle oddałem głos i powody przeciw podałem. Jak widać ja niekonsekwencji nie widzę, ale to normalne, że lepiej znam powody, które mną kierowały. Bardzo rozdyskutowujesz SDU. Pytania niezwiązane z tematem powinieneś skierować bezpośrednio do mnie. Czy możesz powiedzieć z jakiej zasady (wymiany opinii) wnosisz, że dla artykułów tematycznych wymogi encyklopedyczności są znacznie niższe niż dla odrębnych artykułów poświęconych osobom. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:46, 3 sty 2018 (CET) : Wnosisz z praktyki. Zwyczaj jest zwyczajem, kiedy jest akceptowany. Moglibyśmy uznać go za taki jeśli znalazła się szersza wymiana zdań, że tak jest i jest to akceptowane. A może użytkownicy zakładali, że to ktoś znany? Może barierą było kierowanie na SDU stron, których nie ma? Wydaje mi się, że jestem pierwszym, który zdecydował się na takie nieszablonowe działanie. I pozwolę sobie zacytować oficjalne zasady "W artykułach umieszczamy jedynie istotne wypowiedzi osób sławnych lub zasłużonych bądź też słowa w jakiś sposób zakorzenione w kulturze" (osoby takie żargonowo nazywamy encyklopedycznymi). Anonimowy użytkownik, którego nazwałeś wandalem, czyli człowiekiem, który umyślnie niszczy, może nie znać naszych zasad. Kilka razy dokonał edycji, które faktycznie wynikały jako chęć zniszczenia, ale w ostatniej podał powód. Powód, który wskazuje, że intencje mógł mieć dobre w kontekście przytoczonej powyżej zasady. Opisał encyklopedyczność w następujący sposób "Usunięto cytat (z) osoby praktycznie nieznanej". Co do konsekwencji to powyżej wyjaśniłem swoje powody, a ty nadal nie wiesz. Nie potrafię tego wytłumaczyć. Może dlatego nie wiesz, że namieszałem operacją przejrzenia. Błąd w algorytmie, albo przeoczenie. Chyba przeoczenie. Więcej w temacie na mojej stronie dyskusji. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:55, 5 sty 2018 (CET) == Ytabak == Mam do Ciebie prośbę: Ytabak na stronie dyskusji Zero napisał, że wspomniany Zero w moim przypadku nie weryfikuje w ostatnich dniach stosowania tzw. zasady dystansu. Zwracam się do Ciebie, bo jesteś jedną z najaktywniejszych osób tutaj, a nie chcę angażować Zero poróżnionego z Ytabakiem. Czy mógłbyś przejrzeć moje ostatnie edycje (nie jest ich zbyt wiele) i zweryfikować, o co Ytabakowi chodzi? Sam w procesie ustalania zasady dystansu odegrałeś w niej istotną rolę, więc wiesz o co chodzi. Zależy mi na Twojej interwencji, mimo że różnimy się w bardzo wielu kwestiach, ale liczę, że „prześwietlisz” mnie należycie. Podporządkuję się Twoim ustaleniom. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 21:17, 11 sty 2018 (CET) : Jeżeli {{ping|Ytabak}} zauważył edycję łamiącą zasady to powinien ją cofnąć, a jeżeli nie jest to możliwe poinformować administratora. Niestety Ytabak lubi wyrażać się na takim poziomie ogólności, że nie można się do tego odnieść. Mimo tego jego osoba nie wywołuje u mnie żadnych emocji. Nie wiem więc skąd ta ostra ocena o braku obiektywizmu, skoro w dyskutowanym problemie nie stanąłem po niczyjej stronie. Natomiast ty nie ukrywałeś swojego negatywnego stosunku do Patephona i stanąłeś całkowicie po stronie jednego użytkownika. Jesteś pewien, że mam problem z odbiorem rzeczywistości? Również używałeś w stosunku do Patephona ataków osobistych, na co delikatnie zwróciłem ci uwagę. Tu jest mój brak obiektywizmu: tobie zwróciłem uwagę delikatnie, a Ytabakowi bardziej wprost. Wytłumaczenie jest proste. Znasz zasady dobrze i wiesz, że je łamiesz. Ytabak jest nowym użytkownikiem i może tego nie wiedzieć. Proszę cię więc o niepodgrzewanie atmosfery. Podgrzewasz ją poprzez używanie słowa konflikt choć żaden z użytkowników tak tego nie zdefiniował. Używacie też słów, których oponent nie użył, a gdyby użył to jego wypowiedź byłaby napastliwa (np. nieetyczny). Mnie naprawdę nie bawi upominanie dorosłych ludzi, ale skoro nikt inny tego nie zrobi, to czuję, że ja to muszę zrobić. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:45, 12 sty 2018 (CET) == [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Wikicytaty:Strony_do_usuni%C4%99cia&curid=305&diff=478376&oldid=478365] == [https://pl.wikiquote.org/wiki/Wikicytaty:Strony_do_usuni%C4%99cia „Głosy oddawać mogą wyłącznie zalogowani użytkownicy, którzy mają na koncie co najmniej 100 edycji w przestrzeni głównej Wikicytatów i uczestniczą w projekcie minimum 30 dni.”] — Słowa tutaj nie ma o tym, że te wymagania należy spełnić w momencie <u>rozpoczęcia</u> głosowania. Skoro napisano, że „Głosy oddawać mogą … użytkownicy, którzy …”, to znaczy, że te wymagania muszą spełniać w momencie oddawania głosu. Fakt, że ten głos jest odmienny od Pańskiego, nie upoważnia Pana do naginania zasad głosowania. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 14:35, 12 lut 2018 (CET) * Ależ niczego takiego nigdzie nie ma zapisanego. Proszę jeszcze raz przeczytać zacytowane przeze mnie warunki głosowania. Nie ma tam nic o momencie rozpoczęcia głosowania. Te zasady sam Pan wymyśla, skoro nigdzie ich nie ma. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 14:53, 12 lut 2018 (CET) * Przecież w tamtych głosowaniach wyraźnie podano, jaki jest okres głosowania, i sprecyzowano zasady. To tym bardziej oznacza, że wprowadzane przez Pana ograniczenia nie są zasadami ogólnymi i jeśli ich do danego głosowania odrębnie nie wprowadzono, to nie obowiązują. Zastosowanie mają tylko zasady ogólne zapisane na stronie głosowań. Wojnę edycyjną prowadzi Pan, nie ja. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 15:06, 12 lut 2018 (CET) * No, ostatni link to jest nawet zabawny. Tam nie ma oczywiście mowy o momencie rozpoczęcia głosowania (Alessia pisze: „głos nieważny, brak 100 edycji” i tyle), a wykreślony głos został oddany przez użytkownika, który w ogóle (ani w momencie rozpoczęcia głosowania, ani w momencie oddania głosu, ani nawet teraz) nie ma 100 edycji. Może Pan dalej zmyślać, ale na zasady głosowań nie ma to wpływu. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 15:38, 12 lut 2018 (CET) * „Zasada jest zasadą” – otóż to. I nie ma w tej zasadzie nic o momencie rozpoczęcia głosowania. To wyłącznie Pan (i nikt inny!) pisze o rozpoczęciu, także w podanych głosowaniach z przeszłości. To tym bardziej świadczy o tym, że to Pańskie wymysły. [[Użytkownik:Maitake|Maitake]] ([[Dyskusja użytkownika:Maitake|dyskusja]]) 15:49, 12 lut 2018 (CET) == Honorowe rozwiązanie == W związku z uporczywym forsowaniem swojego punktu widzenia pomimo toczącej się dyskusji (przekreślenie głosu w SDU pomimo braku zapisanej wprost zasady) apeluję o honorowe powstrzymanie się od edycji do 17 lut 2018 15:36. Forsowanie swojego punktu widzenia, brak poszukiwania konsensusu, jest działaniem antyspołecznym i w ten sposób działaniem na szkodę projektu. Honorowe powstrzymanie się od edycji nie blokuje Ci poszukiwania osób, które poprą Twoją interpretację, poprzez pocztę elektroniczną. Wpływ na moją decyzję mają również ataki osobiste, których niedawno się dopuszczałeś, oraz stosowane przez Ciebie zabiegi erystyczne (rzucanie tez bez poparcia w faktach lub nawet stojące w sprzeczności z faktami). Musisz mieć świadomość, że projekt jest w bardzo trudnym momencie. Jeśli nie uszanujesz mojej prośby, to przesilenie, do którego dojdzie, może mieć bardzo duży wpływ na projekt. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 15:38, 14 lut 2018 (CET) == Żaryn o Azari == Co w tym wypadku znaczy "zasada dystansu"? Podałem źródło bezpośrednie (kanał youtube.com serwisu wpolsce.pl), by nie było podejrzeń, że coś przekręciłem. Zaznaczyłem, że cytuję krótko (jak było tam też poprzednie alfabetycznie hasło), bo i jednoznaczne, i gdyby chcieć "dla kontekstu" też poprzednie zdania, to i tam pod filmem, i na stronach to omawiających cytat spisany został z drobnymi zmianami względem tego, co słychać. Wypowiedź ma już odzew międzynarodowy, padła dokładnie w rocznicę, do której nawiązuje, i jest w swej wyrazistości i wśród osób tej rangi rzadka. Nie rozumiem. Proszę niezwłocznie (nie jak druk wyroku TK) przywrócić. "Dystansu" brak tu raczej cenzorowi. Czy to, że próbujesz ukryć, że w Polsce w dniach rocznicy z ust senatora rządzącej partii padają takie słowa, to nie jest jaskrawe łamanie zasad Wikipedii? Nie usuwam sąsiednich cytatów z Żaryna o "elicie" w NSZ, choć uważam je za skandaliczne, za długie i zbędne. Ubolewam. Ukłony, KKE :Zasada dystansu to reguła przyjęta przez społeczność Wikicytatów w poprzednim roku. Brzmi następująco: „Nie przytaczamy cytatów z czynnych polityków oraz cytatów dotyczących ich działalności politycznej wcześniej niż 1 miesiąc od pierwszego ich opublikowania.” Cytaty, które zamieściłeś opublikowano 9 marca 2018. Nie mogą się więc u nas znaleźć przed 9 kwietnia 2018. Waga i znaczenie cytowanych treści w tym przypadku nie ma znaczenia. Ubolewam, że odebrałeś cofnięcie edycji jako cenzurę. Zapraszam do dodania tych samych cytatów za miesiąc, bo również uważam, że powinny się znaleźć na Wikicytatach. U nas jednak nie tolerujemy obchodzenia prawa. Pozdrawiam. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 17:35, 12 mar 2018 (CET) ::To skrajna przesada. Blokuje zupełnie i mógłbym wyłapać dziesiątki wyjątków i to słusznych. W dodatku takie cytaty właśnie tu - ze starannie sprawdzonych źródeł (osobiście, jak mogę, szukam zapisów wideo i porównuję ze spisanym lub np. stenogramów parlamentu) - są praktycznie ważne do używania dalej. Uciekają też naszej pamięci. Proszę, przywróć czym prędzej we właściwej formie. Dzięki. KKE == Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości. Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. <big>'''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie teraz!]'''</big> Możesz dowiedzieć się więcej na temat tej ankiety [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|na stronie projektu]]. Zobacz jak Twoje zdanie pomaga Wikimedia Foundation wspierać edytujących takich jak Ty. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu prywatności]] (po angielsku). Odwiedź naszą [[m:Special:MyLanguage/Community_Engagement_Insights/Frequently_asked_questions|stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami]], aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-maili do użytkownika, do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]], aby usunął Cię z listy. Dziękujemy! </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 20:36, 29 mar 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17881402 --> == Wojna edycyjna == Cytat jest powszechnie zrozumiały. Przytoczony opis jest jednostronny, a tym samym nie jest w pełni neutralny (choć przyznaję, że nie jest to najbardziej jaskrawy przypadek łamanie NPOV). Odnosi się jedynie do przychodów, pomija kwestię kosztów (może dzieci studiowały za granicą). Źródło, które podajesz nie jest źródłem, z którego przytoczyłem cytat. Nie zgadzam się na poprawę źródła pierwotnego na wtórne. Ogólnie to chwilę cię nie było i jak wracasz to od razu zabierasz się za wojnę edycyjną. Nie mogę wykluczyć, że edytując bierzesz pod uwagę, że twoje edycje mogą się spotkać ze sprzeciwem i nawet to ci pasuje. Takie zachowanie to byłoby trolowanie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:58, 10 kwi 2018 (CEST) : Ludzie nie są prostaczkami, których ty powinieneś pouczyć. Mają swój rozum i sami ocenią wypowiedź. Mogą ocenić ją różnie: że politycy za mało zarabiają, że w Polsce wszystkim jest ciężko żyć, że Gowin musiał mieć wysokie wydatki, że kłamał, że mówił prawdę, że zabrakło mu wyczucia. Aby zachować neutralność nie możemy skłaniać do żadnego z wniosków. W tym wypadku opis nie jest konieczny do zrozumienia wypowiedzi. W takim razie jest zbędny. Tobie zostawiam dociekanie, jak ja oceniam tę wypowiedź. Mijasz się z prawdą, że nie zmieniłeś źródła. Zmieniłeś Radio Zet, na radiozet.pl. Nie mam nic przeciw linkowaniu, ale nie jest ono konieczne. Uważam za to, że powinniśmy docierać do źródeł pierwotnych. Wiesz o tym bardzo dobrze i skoro zdecydowałeś się na dokonanie edycji to równie dobrze można tobie przypisać rozpoczęcie wojny edycyjnej. Nie wątpliwie ma ona miejsce i bez wątpienia jesteś stroną znakomitej większości wojen edycyjnych. Oceniam się lepiej niż ty mnie. Gdyby społeczność w obecnej sytuacji uznała, że administratorzy powinni poddać się weryfikacji, to uznałbym to za dowód braku zaufania do administratorów i nie odnawiałbym uprawnień. Społeczność uznała inaczej i cały czas spoczywa na mnie odpowiedzialność. W poczuciu tej odpowiedzialności nie pozwolę, żebyś wypaczał zasady projektu swoimi wojnami edycyjnymi. Ostrzeżenie: dopuszczasz się ataków osobistych, co nie jest akceptowane. Nazwałeś mnie "żałosnym trollem". Zauważ, że ja oceniałem twoje zachowania i to przy założeniu pewnych intencji, które są tylko moim domysłem. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:30, 11 kwi 2018 (CEST) == Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Każda odpowiedź w tej ankiecie może pomóc Wikimedia Foundation ulepszyć Twoje doświadczenia w projektach Wikimedia. Jak dotąd wysłuchaliśmy 29% współautorów projektów Wikimedia. Ankieta jest dostępna w różnych językach i jej wypełnienie może zająć od 20 do 40 minut. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie.]''' Jeżeli już wypełniłeś tę ankietę, z góry przepraszamy za to przypomnienie. Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. <span class="mw-translate-fuzzy">Jeżeli chcesz wypisać się z listy adresatów przypomnień i informacji o kolejnych badaniach, wyślij e-mail do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>. Możesz też wysyłać do niego zapytania odnośnie tego badania. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu.]] Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu prywatności]] Wikimedia Foundation. Dziękujemy! </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 03:34, 13 kwi 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17888784 --> == Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey == <div class="mw-parser-output"> <div class="plainlinks mw-content-ltr" lang="pl" dir="ltr"> Witaj! To jest ostateczne przypomnienie o ankiecie Wikimedia Foundation, która zakończy się '''23 kwietnia 2018 (07:00 UTC)'''. Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. '''[https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_5ABs6WwrDHzAeLr?aud=VAE&prj=ot&edc=5&prjedc=ot5 Weź udział w ankiecie teraz.]''' '''Jeżeli już wypełniałeś tą ankietę - dziękujemy!''' Tę ankietę stworzyliśmy tak, aby nie dało się zidentyfikować użytkowników, którzy ją wypełnili, więc musimy rozesłać to przypomnienie wszystkim. Aby wypisać się z przyszłych badań, wyślij e-mail poprzez funkcję wysyłania e-mail do [[:m:Special:EmailUser/WMF Surveys|WMF Surveys]]. Na ten e-mail możesz wysłać również zapytania. [[m:Community_Engagement_Insights/About_CE_Insights|Dowiedz się więcej o tej ankiecie na stronie projektu.]] Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega [[:foundation:Community_Engagement_Insights_2018_Survey_Privacy_Statement|temu oświadczeniu Wikimedia Foundation w sprawie prywatności]]. </div> <span class="mw-content-ltr" dir="ltr">[[m:User:WMF Surveys|WMF Surveys]]</span>, 02:43, 20 kwi 2018 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:WMF Surveys@metawiki korzystając z listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Community_Engagement_Insights/MassMessages/Lists/2018/ot5&oldid=17888784 --> ==Mickiewicz== DLACZEGO? Dlaczego głupio [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Adam_Mickiewicz&diff=next&oldid=475990 likwidujesz] niezbędne spacje? 83.30.131.172 : Nie zlikwidowałem żadnych spacji. To błąd formatowania automatycznego. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego się pojawia, musisz skonsultować się z administratorem odpowiedzialnym za technikalia, bo ja ci nie pomogę. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 12:13, 13 maj 2018 (CEST) == Osoby sławne i zasłużone == Prawda że samo wystąpienie w mediach nie oznacza, że ktoś jest sławny, a posiadanie tytułu naukowego, że jest zasłużony? Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:10, 12 sie 2019 (CEST) : Traktujesz mnie swoją miarą, a ja nie jestem taki bystry. Bywa, że coś przeoczę. Postanowiłem zadać ci pytanie, jako osoby interesującej się hasłem rewolucja francuska i jako interesującej się treściami nadawanymi w Tok FM. Nie podejrzewam, że to ty edytujesz. Gdybyś to ty edytował, to edytowałbyś jako ty. Czemu miałbyś się ukrywać, czemu miałbyś tworzyć ipkowską "pacynkę"? Nie mam jednak wątpliwości, że anonimowy użytkownik jest w kontakcie z kimś zalogowanym, bo jak na osobę niezalogowaną zbyt szybko reaguje. Cieszę się, że wróciłeś. Nieustająco mnie jednak martwi, że wróciłeś, żeby za pomocą wikicytatów kontynuować swoją walkę o lepszy świat. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:25, 12 sie 2019 (CEST) :: Zastanawiam się jak można to zaproponować. Do "czym Wikicytaty nie są" się nie nadaje, bo nie opisuje poprzez zaprzeczenie. Na zasadę też się nie nadaje, bo kwantyfikowanie cytowalności jest utrudnione. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:19, 17 sie 2019 (CEST) == Wegecjusz - cytaty == - Dlaczego inne cytaty mogą być bez źródeł a te które ja dodałem, nie? - Dlaczego najpierw mnie nie spytałeś gdzie są źródła, przed usunięciem? == Hitler o Rosjanach(?) == W książkach Google w jednej pozycji ten cytat występuje. Internet podaje jako źródło pozycję ''Der Führer als Redner'', ale ma to być wypowiedź o Niemcach. Skoro jednak jesteś tak przekonany, że to czyjś wymysł, że używasz słowa "bzdura", to ja nie czuję się na siłach udowadniać, że jest inaczej. Jako cytat, co do którego są wątpliwości, powinien zostać usunięty. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 18:04, 30 sty 2023 (CET) :Ludzie z wiekiem powinni się rozwijać, nabierać klasy. Nie znam wikicytatów na pamięć, ale dzięki za chęć poprawy projektu. Proszę jednak, żebyś starał się nie wykorzystywać pola opisu zmian do wyrażania niemerytorycznych opinii. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:33, 31 sty 2023 (CET) == Opis zmian == Opis zmian nie jest polem na dyskusje. Do dyskusji służą strony dyskusji. Jeśli chcesz mi coś napisać, to śmiało. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:42, 27 paź 2023 (CEST) == Maksymalna długość cytatu == Cechą charakterystyczną cytatu jest to, że jest krótki. W projekcie ustalono, że maksymalna długość cytatu to 1000 znaków wraz ze spacjami. Proszę nie dodawaj dłuższych. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:12, 29 paź 2023 (CET) : Uściślenie opiera się na zasadach cytowania opisanych w plwiki i było 3 miesiące anonsowane w Barze. W internecie znajdziesz liczniki znaków. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 14:47, 29 paź 2023 (CET) == Nat King Cole == Na pewno to hasło nie kwalifikuje się do ekspresowego kasowania. Muszę usunąć szablon. Jeśli nadal jesteś za usunięciem, to musisz zgłosić na SDU. Co do hasła to rozumiem w czym rzecz, natomiast praktyka jest taka, że mamy hasła typu Zdzisława Sośnicka. W wielu innych artykułach są bloki "z utworów wykonywanych przez". Jeżeli się z tym nie zgadzasz to raczej do Baru, a nie SDU. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:46, 6 lis 2023 (CET) == Namaszczenie zasad == Każda nowa zasada będzie wprowadzana na Wikicytatach z takim "namaszczeniem" jaka będzie aktywność użytkowników. Jeżeli przypomnisz sobie jak była wprowadzana zasada "1 miesiąc od wypowiedzi polityka" to dyskusja trwała od 29 sie do 10 paź. Treść zasad i samo głosowanie było sygnalizowane w dyskusji, a potem 3 tygodnie trwało głosowanie. Nie uchroniło to od późniejszych uwag, że za szybko itp. Oczywiście widzę wielką różnicę pomiędzy wpływem tamtej zasady na projekt i tej. Obecna dyskusja była tak prowadzona, że mnie zaczęło odrzucać i późno się spostrzegłem, że tam jest coś głosowane. Jako ciekawostkę dodam, że propozycja automatycznego powiadamiania o zgłoszeniu na SDU pojawiła się 16 wrz 2017. Natomiast pozostała bez echa. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:57, 19 lis 2023 (CET) :Jesteś wielki! Czego wcale nie umniejsza to, że dało się zrobić lepiej. Zawsze da się zrobić lepiej, ale my tu nie zarabiamy. My tu jesteśmy ochotnikami i doceniam, to co zrobiłeś. Odnośnie drugiego tematu to masz rację: ta zasada bardzo wpływa na projekt, bo oprócz wprowadzenia jakiejś tam po prostu zasady (takiej albo innej), zmniejsza ryzyko prawne związane z prawem cytatu. Zmniejsza bez znaczenia w świetle jakiego prawa ktoś będzie chciał analizować temat. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 19:33, 19 lis 2023 (CET) == Komunikacja == Dla dobra współpracy z innymi użytkownikami nie stawiaj w odpowiedzi na czyjąś wypowiedź pytań retorycznych, które ktoś może potraktować, że odnoszą się wprost do tego co napisał przedmówca. Pytanie "Niby czemu reżyser nie może wypowiadać się o piłce nożnej?" byłoby zasadne, gdyby ktoś napisał, że reżyserzy filmowi nie mogą wypowiadać się na ten temat. Dużo lepiej gdybyś napisał "reżyser może się wypowiadać na...", tak jak napisałeś "podręczniki też można cytować". Choć nikt nie napisał, że nie można, to jednak jest to stwierdzenie faktu. Niby truizm, ale może nie dla każdego. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:36, 26 lis 2023 (CET) == Re:Morawiecki == Na stronie, zanim zacząłem jej skracanie, był komunikat, że "Ta strona wymaga dopracowania. Strona ma zbyt duże rozmiary, wymaga skrócenia." (https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Mateusz_Morawiecki&oldid=557712) Zrobiłem więc to, skrócenie zostało wycofane, informacja o konieczności skrócenia zniknęła w pomroce dziejów, posądzono mnie o wandalizm. Czasy się zmieniają, a tylko Wikipedia i projekty pochodne wciąż taka sama. [[Użytkownik:PiątaKolumna|PiątaKolumna]] ([[Dyskusja użytkownika:PiątaKolumna|dyskusja]]) 17:45, 3 gru 2023 (CET) == Odp:Wandal == Zero mnie wyprzedził i już zablokował. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 10:55, 2 lut 2024 (CET) == Linki wewnętrzne == Gdybyś widział hasła, które nie mają linków wewnętrznych, to dodaj jakiś. Cokolwiek, żeby było. Jeżeli nie ma linku, to oprogramowanie nie liczy tego hasła do ogólnej ilości artykułów. Dzięki. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:38, 19 lut 2024 (CET) == Serhij Żadan == Zobacz prozaik, poeta, eseista, dramaturg, tłumacz i piosenkarz. Nie dziwi więc, że hasło rozbudowane. Dziwi tylko, że wszystko z jednego wywiadu. Może jednak przepisywanie wywiadów, to nie jest dobry sposób na budowanie treści wikicytatów? (retoryczne) Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:19, 2 maj 2024 (CEST) == Samozwaniec == W oflajnie przebudowywałem hasło Magdalena Samozwaniec. Dopiero po zapisaniu zauważyłem, że przywróciłeś anegdotę na jej temat. Mimo że to było niezamierzone, to nie przywracam, bo dla mnie anegdota nie jest formą cytatu. Zdarza się, że w anegdocie jest cytat (tak jak w tej), ale anegdota to opowieść, a tu nie o opowieści chodzi. Niemiecki pisarz Rudolf Leonhard napisał Die Urform der Novelle ist die Anekdote, czyli uważa, że anegdota jest formą noweli. Jeśli nadal czujesz, że to musi być w projekcie, to przywróć. Póki nie jest ustalone odmiennie, to użytkownik decyduje czy doda krótką anegdotę. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 20:21, 25 cze 2024 (CEST) :Trzeba docenić Twoje serce, że chcesz się z ludźmi tyloma rzeczami podzielić, natomiast niekoniecznie medium dla wszystkiego muszą być wikicytaty. Anegdoty nie są cytatami. W anegdotach czasem jest cytat. Zazwyczaj w dość wątpliwym przekazie, bo anegdota podkolorowana zawsze jest bardziej barwna. Pamiętam, że kiedyś była dyskusja, albo ktoś wspomniał o pomyśle wikianecdote. Nie znajduję jednak takiej dyskusji na plwikiquote. Póki nie ustali się inaczej, to krótkie anegdoty przechodzą przez zasady. Ale niech w tych anegdotach najważniejszy będzie cytat. Anegdota bez cytatu, nawet bardzo krótka, nie ma żadnego sensu w tym projekcie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:08, 28 cze 2024 (CEST) == SDU == Zgłosiłem na SDU hasło Thomas A. Scott, aby przedyskutować sens istnienia hasła w takiej formie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 17:49, 20 lip 2024 (CEST) == Odp:Prośba == Wycofałem na razie nowe cytaty bez źródeł i wpisałem się użytkownikowi w dyskusję. Zobaczymy co z tego będzie. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 20:35, 18 wrz 2024 (CEST) == Ad:[[Richard Hofstadter]] == Hej, Przepraszam jeśli to głupie pytanie, ale wolę się upewnić zanim przypadkiem źle zedytuję. Czy w źródłach cytatów w utworzonym przez Ciebie haśle [[Richard Hofstadter]] na pewno powinien być rok 1962? [[w:en:Anti-intellectualism in American Life|Według anglojęzycznej Wikipedii]] ''Anti-Intellectualism in American Life'' zostało wydane w 1963 roku. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 23:37, 9 maj 2025 (CEST) :Nie ma sprawy. Dziękuję za poprawienie. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 12:32, 10 maj 2025 (CEST) == adminowanie== :Dołączam potwierdzenie mojego spóźnionego "za", z serdecznymi pozdrowieniami na admińskiej ścieżce. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 00:51, 1 lip 2025 (CEST) == Poprawki == Cześć. Dziękuje uprzejmie za wszystkie poprawki, które dokonujesz przy moich artykułach. Dopiero się uczę Wikicytatów ;) Pozdrawiam! [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 20:20, 6 sie 2025 (CEST) == Odp. == Cześć, rozumiem, jednak mieliśmy porozmawiać a do tej pory wypowiedziało się jedynie dwóch edytorów. Skoro mamy usunąć żeńską kategoryzację to uważałbym za słuszne usunięcie wszystkich innych kategorii żeńskich (a nie tylko tych mojego autorstwa). M.in. [[:Kategoria:Modelki|Modelki]], <bdi>[[:Kategoria:Niemieckie sekretarki|Niemieckie sekretarki]],</bdi> [[:Kategoria:Aktorki]] itp. Przecież kategoria [[:Kategoria:Polskie prozaiczki|Polskie prozaiczki]] zawiera 193 elementy więc zdecydowanie spełnia wymogi encyklopedyczności (dwa elementy). Z pozdrowieniem, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 19:25, 17 sie 2025 (CEST) :Dziękuje bardzo, że kategoryzujesz moje artykuły, nie mam do tego szczególnego talentu :) [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 18:47, 24 sie 2025 (CEST) == Odp. == Szanowny Administratorze! Przeniosłem niektóre cytaty do głównych artykułów a odrębne oznaczyłem szablonem EK. Gorąco zachęcam do usunięcia ich masowo za pośrednictwem funkcji "Masowe usuwanie", abyś nie musiał marnować swojego czasu na ręczne usuwanie każdego. Z pozdrowieniami, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 13:36, 12 paź 2025 (CEST) :Super widzę, że wszystko się udało :) [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 14:30, 12 paź 2025 (CEST) == Zbyt długie cytaty == To lista zidentyfikowanych zbyt długich cytatów. [[Użytkownik:SwamBOT/Zbyt długie cytaty]] Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 12:15, 26 sty 2026 (CET) == Apel o pomoc == Szanowny i ceniony Wikipedysto! Chciałbym zwrócić twoją czcigodną uwagę na próbę cenzury, jakiej dopuszcza się wikipedysta "Zero". Chce on usunąć z wikicytatów stronę o Radiu Erywań. Pamięć o radiu przetrwało komunę, hasło na wikicytatach przeżyło 22 lata. Czy pozwolimy, żeby usunął je Zero? Kilku głośnych aktywistów zebrało się już na stronie z dyskusją, żeby powstrzymać ten absurd!A podejrzewam, że protestować mogą docelowo tysiące użytkowników z wszystkich krajów bloku wschodniego. Dziękuję za poświęcony problemowi czas. [[Specjalna:Wkład/&#126;2026-12653-41|&#126;2026-12653-41]] ([[Dyskusja użytkownika:&#126;2026-12653-41|dyskusja]]) 12:02, 26 lut 2026 (CET) == You may be an eligible candidate for the U4C election == <div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr"> Greetings, The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years. This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required. The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will be a week in between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run. In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 22:07, 28 kwi 2026 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:Keegan (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30472432 --> rr3af2ikcbsuxm4wm6deqqgngdnoy6f Dyskusja użytkownika:Swam pl 3 67292 641948 636601 2026-04-28T20:07:03Z MediaWiki message delivery 22341 /* You may be an eligible candidate for the U4C election */ nowa sekcja 641948 wikitext text/x-wiki == Gadżety == Zachęcam do włączenia i stosowania gadżetów "formatowanie automatyczne" i "sprzątanie kodu". Ułatwiają zachowanie spójności formatowania i kodu. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w tym temacie, to daj znać. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:51, 27 lut 2023 (CET) == Kategoria == Na początku proszę nie róbmy z tego sprawy światopoglądowej. Zauważyłem jednak, że nie istnieje w wikipedii kategoria Polskie filmy o tematyce LGBT. Oczywiście można taką stworzyć, choć pytanie, w którym momencie film do takiej kategorii zaczyna należeć. W imię... nie mam wątpliwości. Sala samobójców - naciągane. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:21, 31 lip 2023 (CEST) :Przepraszam. Zamiast sprawdzić czy taka kategoria jest, to spojrzałem czy taka kategoria jest w artykule Sala samobójców na wikipedii. Mój błąd. Ale wychodzi, że z Sali samobójców to trzeba usunąć i wszystko będzie ok. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 23:53, 31 lip 2023 (CEST) == Pytanie początkowe == Hej, zauważyłem, że poprawiasz czasem moje zmiany. Jestem obyty ze zwyczajami i zasadami Wikipedii, na Wikicytatach jest okazyjnie. Jest jakiś zbiór wskazówek, dobrych praktyk, wzorców, z którymi warto się zapoznać? — [[Użytkownik:Smyru|smyru]] ([[Dyskusja użytkownika:Smyru|dyskusja]]) 20:19, 26 sie 2023 (CEST) == Ejakulacja == Mrnr poprosił cię, żebyś rozsądził temat. Nie czekał na rozsądzenie, tylko wykorzystał mój gest dobrej woli (ściągnięcie blokady strony) do dalszego forsowania swojego stanowiska. Pozostawiam twojej ocenie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 13:34, 29 paź 2023 (CET) ==Wandal== Zablokuj jak najszybciej ‎Trearcheous Swine. Już zrobił setki wandalizmów. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 10:45, 2 lut 2024 (CET) == Zero == Dzień dobry! Ja po prośbie. Użytkownik Zero zablokował mi możliwość dodawania cytatów podając za powód: "Wypisywanie bzdur na stronach: wielokrotne wandalizmy i ataki na użytkowników z tej sieci". Chyba mnie z kimś pomylił. Nigdy nie zdarzyło mi się aatakować użytkownika z Wiki. "Wielokrotne wandalizmy" - to także nie ja. "Wypisywanie bzdur" - tu też się nie łapię, bo wpisuję tylko i wyłącznie cytaty z książek, które potwierdzam źródłem - numerem strony, na której znajduje się wprowadzony przeze mnie cytat. Tak więc - proszę o odblokowanie mi możliwości dodawania cytatów. Dziękuję. :) Życzę miłego dnia! [[Użytkownik:Jagodzilla|Jagodzilla]] ([[Dyskusja użytkownika:Jagodzilla|dyskusja]]) 13:12, 3 lut 2024 (CET) == The Great Frylock == Please block The Great Frylock, they are testing everywhere. [[Użytkownik:Lemonaka|Lemonaka]] ([[Dyskusja użytkownika:Lemonaka|dyskusja]]) 02:30, 7 kwi 2024 (CEST) == przykładowa komenda == <pre><nowiki> python3.8 pwb.py replace -site:wikiquote:pl -user:"Draco flavus" -search:'insource:/\|mały\|\<center\>[^\[\]<]*]]/' '\|mały\|<center\>([^\[\]<]*)]]' '|mały|{{center|\1}}]]' -regex -always -pt:5 -summary:"Bot naprawia niezamknięte center w grafice" </nowiki></pre> [[Użytkownik:Draco flavus|Draco flavus]] ([[Dyskusja użytkownika:Draco flavus|dyskusja]]) 10:05, 11 kwi 2024 (CEST) == Info == Uwaga! Wandal atakuje. : Dziękuję za zgłoszenie. Już zablokowałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 15:40, 24 lip 2024 (CEST) Wandal znów atakuje. : Dziękuję za zgłoszenie. AramilFeraxa już zablokował i poukrywał zmiany. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:37, 15 sie 2024 (CEST) Wandal znów działa. : Dziękuję za głoszenie. Widzę, że Aramil już go zablokował i po nim posprzątał. --[[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 10:22, 3 paź 2024 (CEST) == Report == Hello, please check this IP for vandalism: https://pl.wikiquote.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/2A02:A316:E1F3:CC00:DD30:A18F:F078:5A13 Thank you. [[Użytkownik:Ternera|Ternera]] ([[Dyskusja użytkownika:Ternera|dyskusja]]) 16:08, 25 lip 2024 (CEST) == Prośba == Cześć. Mógłbym Cię prosić o interwencję w sprawie hasła [[Lech Nawrocki]]? [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:57, 18 wrz 2024 (CEST) :Dzięki za pomoc. Byłem przekonany, że to jeden z tych beznadziejnych przypadków. Ale w tym artykule jest jeszcze bardzo wiele do poprawy. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 11:09, 19 wrz 2024 (CEST) :Proszę o pilne zablokowanie wandala: IP 188.117.108.68 [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 19:17, 23 mar 2025 (CET) == Sprzątanie kodu vs UTF-8 == Twój kod sprzątania kodu i interpunkcji nie uwzględnia chyba znaków UTF-8. Spójrz na [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Mehmet_Talaat&diff=next&oldid=422166 tę zmianę], gdzie wielokropek został zamieniony na kropki. — [[Użytkownik:Smyru|smyru]] ([[Dyskusja użytkownika:Smyru|dyskusja]]) 11:23, 22 kwi 2025 (CEST) :Widzę coś odwrotnego. Trzy kropki zostały zmienione na wielokropek. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 11:56, 22 kwi 2025 (CEST) ::[https://smyrak.com/wikipedia/wielokropki.png Tak] to u mnie wygląda w Gecko. — [[Użytkownik:Smyru|smyru]] ([[Dyskusja użytkownika:Smyru|dyskusja]]) 12:06, 22 kwi 2025 (CEST) :::Dodam, że ''Computed CSS'' jest zgodny z deklaracją źródłową, gdzie figuruje: <code>font-family: monospace, monospace</code>. — [[Użytkownik:Smyru|smyru]] ([[Dyskusja użytkownika:Smyru|dyskusja]]) 12:10, 22 kwi 2025 (CEST) ::::Nie robił tego ogólnodostępnymi gadżetami, więc czekamy na odpowiedź Swama. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 12:19, 22 kwi 2025 (CEST) :{{ping|smyru}}, {{ping|Zero}}: u mnie w Firefoxie podobnie jak u Zero pojawia się wielokropek. Sprawdziłem też w Operze i Microsoft Edge i tam jest tak samo. Tej edycji nie dokonałem też za pomocą żadnych gadżetów, które nie są ogólnodostępne (jedynie ''Sprzątanie kodu'' i ''Formatowanie automatyczne'', które każdy może sobie włączyć w preferencjach). Nie jestem tylko pewny, czy tej podmiany trzech kropek dokonał któryś z tych skryptów czy podmieniłem je sam wybierając wielokropek z zakładki ''Znaki specjalne'' w edytorze. Sprawdzałeś może czy tak samo to u Ciebie wygląda na innych przeglądarkach? Nie wiem na ile to prawdopodobne, ale może Twoja przeglądarka ma problemy z wyświetlaniem wielokropka? Pingnę też Nuxa, który ma ode mnie większą wiedzę techniczą: {{ping|Nux}}. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 14:40, 22 kwi 2025 (CEST) ::To prawdopodobnie problem dobranej czcionki. Problem występuje jedynie w :: widoku diffa zmian przy czcionce `monospace`, w normalnym widoku dla ::`sans-serif` nie występuje. W obu przypadkach przeglądarka użyła czcionek z pakietu Noto, odpowiednio Noto Sans Mono oraz Noto Sans. Można zignorować. — [[Użytkownik:Smyru|smyru]] ([[Dyskusja użytkownika:Smyru|dyskusja]]) 15:15, 22 kwi 2025 (CEST) ::Jeszcze żaden z gadżetów nie zmienia trzech kropek na wielokropek. Mam pewne obawy związane z tym (zmiany w linkach, wykropkowania). Musiałeś zmienić ręcznie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 16:54, 22 kwi 2025 (CEST) :::Hm... Faktycznie ta kropka występowała na pozycji 0133 w [[w:en:Extended ASCII]], a teraz jest tam wielkropek. Można by pewnie używać <code>&amp;#8230;</code>, ale w sumie to by raczej pogorszyło czytelność kodu. :::Sama zmiana mogła nastąpić jeśli któryś gadżet ładuje dodatki do wp_sk od @[[Użytkownik:Beno|Beno]]. Tam jest podmiana kropek na wielokropek. Być może nie powinno być takiej podmiany, skoro na różnych systemach może to być źle interpretowane. Może zostać przy nazwanej encji? Albo całkiem z tego zrezygnować? [[User:Nux|Nux]] <small>([[User talk:Nux|dyskusja]])</small> 00:02, 23 kwi 2025 (CEST) ::::Aha, jakby co podmiana jest tutaj: ::::https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Beno/wp_sk.js#:~:text=str%20=%20str.replace(/(-,\.{3}|%E2%80%A6,-) [[User:Nux|Nux]] <small>([[User talk:Nux|dyskusja]])</small> 00:04, 23 kwi 2025 (CEST) :::::{{ping|Nux}}: jeśli chodzi o zmianę gadżetu to wydaje mi się, że nie będzie to konieczne, bo chyba żaden gadżet nie dodaje wielokropków (patrz: [[Specjalna:Różnica/601339|ten komentarz Zero]]). Jeśli już mają być jakieś zmiany to chyba w edytorze z którego można wybrać właśnie wielokropek (o ile taka zmiana byłaby w ogóle możliwa). Swoją drogą co to są te nazwane encję? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 12:52, 23 kwi 2025 (CEST) ::::::Jeśli wstawiasz wielokropek ręcznie, to możesz użyć <code>&amp;hellip;</code>, ale to nie będzie zbyt czytelne w kodzie. [[User:Nux|Nux]] <small>([[User talk:Nux|dyskusja]])</small> 20:44, 23 kwi 2025 (CEST) :::::::{{ping|Nux}}: fakt. Nie wiem czy nie lepiej będzie przedyskutować tę sprawę w barze. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 22:00, 24 kwi 2025 (CEST) ==Uwaga== Wandal atakuje Wikicytaty. :Bardzo dziękuję za zgłoszenie. Już go zablokowałem i po nim posprzątałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:20, 25 kwi 2025 (CEST) Wandal znów atakuje. ::Dziękuję za zgłoszenie. Już go zablokowałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 22:38, 27 kwi 2025 (CEST) Wandal wrócił. :Bardzo dziękuję za zgłoszenie. Już jest zablokowany. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:39, 29 kwi 2025 (CEST) Wandal znów działa. :Dziękuję za zgłoszenie. Już dostał globalną blokadę. :PS: teraz prośby o zablokowanie wandali można zgłaszać na stronie [[Wikicytaty:Prośby do administratorów]]. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 08:56, 5 maj 2025 (CEST) Wandal atakuje. :Dziękuję za zgłoszenie. Już go zablokowałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 16:35, 20 maj 2025 (CEST) Znów ten sam. :Dzięki za zgłoszenie, znowu go zablokowałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 19:09, 20 maj 2025 (CEST) Wandal wrócił. :Dziękuję za zgłoszenie. Już go zablokowałem i po nim posprzątałem. Tak przy okazji: pisząc na czyjejś stronie dyskusji dobrze jest się podpisywać. Można to zrobić wpisując cztery tyldy na końcu wypowiedzi (zostaną one automatycznie zamienione na podpis). [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 15:32, 22 maj 2025 (CEST) Uwaga. Wandal. [[Specjalna:Wkład/31.135.18.202|31.135.18.202]] 09:08, 28 maj 2025 (CEST) : Dziękuję za zgłoszenie. Już zablokowany. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 09:10, 28 maj 2025 (CEST) Wandal wrócił. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 22:36, 8 cze 2025 (CEST) :Dzięki za zgłoszenie, zablokowałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 22:44, 8 cze 2025 (CEST) Wandal atakuje. [[Specjalna:Wkład/31.135.18.202|31.135.18.202]] 11:09, 9 cze 2025 (CEST) :Dziękuję za zgłoszenie, już zablokowany. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 11:14, 9 cze 2025 (CEST) Wandal wrócił[[Specjalna:Wkład/31.135.18.202|31.135.18.202]] 21:56, 19 cze 2025 (CEST) ::Dziękuję za zgłoszenie. Zablokowałem i posprzątałem. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 21:59, 19 cze 2025 (CEST) ==Odp: [[Richard Hofstadter]]== Musiałem się pomylić. Dzięki za zwrócenie uwagi. [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 11:12, 10 maj 2025 (CEST) == Re:Wpis na tablicy ogłoszeń== Ups, faktycznie. Dzięki za uwagę wszystko poprawione :) Spokojnego wieczoru, [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 20:44, 4 wrz 2025 (CEST) == . == Dzięki za interwencję, aczkolwiek dalej nie zablokowane [[Specjalna:Wkład/Igor Bujak zostanie zadźgany nożem]] i tymczasowych nie blokujemy na zawsze tylko na 90 dni :) [[Specjalna:Wkład/~2025-27775-02]] [[Specjalna:Wkład/~2025-27463-57]] [[Użytkownik:Igor123121|Igor123121]] ([[Dyskusja użytkownika:Igor123121|dyskusja]]) 11:10, 5 paź 2025 (CEST) == You may be an eligible candidate for the U4C election == <div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr"> Greetings, The [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee|Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C)]] seeks candidates for the 2026 election. The U4C is the global committee responsible for overseeing enforcement of the [[foundation:Special:MyLanguage/Policy:Universal Code of Conduct|Universal Code of Conduct]]. Elections are held annually, if elected a committee member serves for two years. This year the U4C requires candidates to hold administrator rights on at least one wiki, which is why you are being contacted as you appear to hold this right. There are other requirements, such as candidates must be at least 18 years old and may not be employed by the Wikimedia Foundation or other related chapters and affiliates. You can find more information in the [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026#Call_for_Candidates|call for candidates on Meta-wiki]]. Additionally, the committee's working language is English; some ability to communicate in English is required. The election opens on 18 May, if you are eligible and interested you have until 10 May to submit your candidacy. There will be a week in between for candidates to answer questions from the community. Voting takes place privately in [[m:Special:MyLanguage/SecurePoll|SecurePoll]], successful candidates must receive at least 60% support. More information is available on [[m:Special:MyLanguage/Universal_Code_of_Conduct/Coordinating_Committee/Election/2026|the 2026 Elections page]], including timelines and other candidacy information. If you read over the material and consider yourself qualified, please consider submitting your name to run for the committee. If you think someone else in your community might be interested and qualified, please encourage them to run. In partnership with the U4C -- [[m:User:Keegan (WMF)|Keegan (WMF)]] ([[m:User_talk:Keegan (WMF)|talk]]) 22:07, 28 kwi 2026 (CEST) </div> <!-- Wiadomość wysłana przez User:Keegan (WMF)@metawiki przy użyciu listy na https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Keegan_(WMF)/test&oldid=30472432 --> 53mu7kh468g81jsmwpkzqnmpynn0p42 Death Grips 0 68907 641942 634549 2026-04-28T18:08:03Z Nazwa1234 53893 /* Cytaty z utworów */ 641942 wikitext text/x-wiki '''[[w:Death Grips|Death Grips]]''' – [[Stany Zjednoczone|amerykański zespół]] [[hip-hop]]owy mający swoje korzenie w Sacramento w Kalifornii, założony w 2010 roku przez wokalistę [[MC Ride|Stefana Burnetta]] (szerzej znanego pod pseudonimem MC Ride), perkusistę i producenta [[Zach Hill|Zacha Hilla]] oraz klawiszowca, producenta oraz inżyniera dźwięku [[Andy Morin|Andy'ego Morina]]. [[Plik:Death grips 2014.jpg|mały|{{center|Death Grips (2014) (od lewej: Zach Hill, Stefan Burnett, Andy Morin)}}]] {{wulgaryzmy}} == Cytaty z utworów == * Ale nie zapomnij tego obejrzeć. Język zepchnął bankroll z moich ust. Kim do cholery jesteś, legalnie? Co ty, kurwa, myślisz, stary? ** ''But don't forget to watch this. Tongue push bankroll off my lips. Who the hell are you legit? What the fuck you think man?'' (ang.) ** Źródło: ''Blackjack'' * Birmańskie dzieci pod każdym ramieniem<br />Krzyczą piękne piosenki. ** ''Burmese babies under each arm<br >Screamin' beautiful songs.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Co zrobisz, kiedy po ciebie przyjdą? Gang nienawidzących świń. ** ''Whatchya gonna do when they come for you? A gang of hatin pigs.'' (ang.) ** Źródło: ''Klink'' * Dlaczego się postawiłem<br />W szalejącym morzu płomieni? ** Źródło: ''No Love'' * Gaga nie może znieść tego gówna. ** ''Gaga can't handle this shit.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Głos w mojej głowie<br />Zabij wszystko. ** ''Voice in my head <br />Kill everything.'' (ang.) ** Źródło: ''The Cage'' * Jak jeżdżę, dlaczego jeżdżę, nigdy tak naprawdę nie musiałem próbować. ** ''How I ride, why I ride, never really had to try.'' (ang.) ** Źródło: ''Blackjack'' * Jeb to jak pocałunek. Papierowy tygrys szef, cipka chce z przodu. ** ''Fuck it like a kiss. Paper tiger boss, pussy wanna front.'' (ang.) ** Źródło: ''Death Grips Is Online'' * Jebać gościa grubą miotłą. ** ''Fuck the man with a thick broomstick.'' (ang.) ** Źródło: ''Klink'' * Jebać tego człowieka, moja filozofia. ** ''Fuck that man, my philosophy.'' (ang.) ** Źródło: ''The Cage'' * Jebię muzykę, sprawiam, że dochodzi. ** ''I fuck the music, I make it cum.'' (ang.) ** Źródło: ''Spread Eagle Cross the Block'' * Mam DNA gotyckich cytryn. ** ''Got the DNA of gothic lemons'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Mam Jezusa, on został zbawiony<br />Mam moc, jest taka tania<br />Jebać tego ptaka, suko, wypij ten wybielacz. ** ''I got Jesus, he got saved<br >I got power, it's so cheap<br >Fuck this bird, bitch, drink this bleach.'' (ang.) ** Źródło: ''Birds'' * Mam tego ciężarnego węża<br />Otaczaj się długimi włosami. ** ''I got this pregnant snake<br >Stay surrounded by long hairs'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Moje istnienie to chwilowy brak rozsądku. ** ''My existence is a momentary lapse of reason.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Możesz to ssać<br />Dopóki się nie zniesmaczę. ** Źródło: ''Fuck That'' * Możesz usiąść między tylnym siedzeniem a moim penisem. ** Źródło: ''Hunger Games'' * Muszę gdzieś być, kurwa! ** ''I got to be somewhere man fuck!'' (ang.) ** Źródło: ''Klink'' * Myślałem, że wiesz. Pas samobójców. Jebać cię. Złap mnie za krocze, jak mam na imię? ** ''Thought you knew. Suicide lane. Fuck you. Grab my crotch, what's my name?'' (ang.) ** Źródło: ''The Fever (Aye Aye)'' * Na kolana, czarny kozi odbyt. ** ''On your knees, black goat anus.'' (ang.) ** Źródło: ''The Fever (Aye Aye)'' * Odwiedź dziś grób Tesli po raz dziewiąty. ** ''Visit Tesla's grave for the ninth time today.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Palę papierosy pod prysznicem, gdy zmokną, po prostu zapalam kolejnego. ** ''I'm smoking cigarettes in the shower when they get wet I just light another.'' (ang.) ** Źródło: ''Turned Off'' * Post o kurczaku albo o uzależnieniu od jajek. ** ''Post chicken or the egg addiction shit.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Spadam, kurwa, z tego świata<br />Mieszkam na tej ulicy, od której mnie zauważyłeś, nigdy cię nie widziałem<br />Zastanawiam się, co ja, kurwa, robię<br />Słuchaj, wścibska suko, słuchaj uważnie<br />Mój najnowszy zakup, stara czarna lina<br />Nauczę się to wiązać i powiesić w mojej komnacie<br />Idealne przypomnienie okultyzmu, z którego jestem stworzony. ** Źródło: ''On GP'' * Stoję na rękach na jej transie. ** ''I'm doing handstands on her trans am.'' (ang.) ** Źródło: ''Death Grips Is Online'' * Subatomowa penetracja szybkiego ognia przez twoją czaszkę. ** ''Subatomic penetration rapid fire through your skull.'' (ang.) ** Źródło: ''Takyon (Death Yon)'' * Suka Takyon bije skrzepy i klony cipek. ** ''Takyon bitch slappin pussy clots and clones.'' (ang.) ** Źródło: ''Takyon (Death Yon)'' * Symfonia dla kutasa. ** ''Symphony to dick.'' (ang.) ** Źródło: ''Death Grips Is Online'' * Śmiertelny atak serca z powodu raka nie sprawia mi cierpienia. ** ''Fatal cardiac over cancer don't gimme no suffer.'' (ang.) ** Źródło: ''Turned Off'' * Uczę suki jak pływać. ** ''Teachin' bitches how to swim.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Utoń lub pływaj, kogo to kurwa obchodzi. ** ''Sink or swim, who fucking cares.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Widziałem, jak robiłeś znaki pokoju z FBI. Być może próbowałeś tego w przyszłości, więc nie kłam. Wszystkie martwe psy idą do nieba, bo wpuściły je głupie suki. Są po prostu rasistami i chcą się jebać. ** ''I saw you doing peace signs with the FBI. Might've tried that in the future before so don't lie. All dead dogs go to heaven 'cause dumb bitches let them in. They're just racist and they wanna fuck.'' (ang.) ** Źródło: ''Pss Pss'' * Widziałem, jak to się działo, zanim to się w ogóle wydarzyło. ** ''Seen it happening before it even happened.'' (ang.) ** Źródło: ''Full Moon'' * Wkrótce twoja ekipa będzie podawać kanapki nazwane moim imieniem. ** ''Soon your crew will be servin' sandwiches named after me.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Wracam do Tangeru. Z kilkoma Jordanami i włócznią. Postchrześcijańskie gówno. ** ''Goin' back to Tangier. With some Jordans and a spear. Post-Christian shit.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Wulkaniczna cipka topi twojego kutasa jak lód. ** Źródło: ''I Want It I Need It (Death Heated)'' * Zadław się tymi jajami do samego końca. ** ''Choke on these nuts till the very last.'' (ang.) ** Źródło: ''Guillotine'' * Zawiąż sznur kopnij krzesło i nie żyjesz, tak<br/>Tak, nadchodzi, nadchodzi, nadchodzi, nadchodzi, nadchodzi, nadchodzi<br/>Gilotyna! ** ''Tie the chord kick the chair and you're dead, yeah<br/>Yeah, it goes, it goes, it goes, it goes, it goes, it goes<br/>Guillotine!'' (ang.) ** Źródło: ''Guillotine'' * Za dużo pracowałem, muszę wyjść i się najebać<br />Co się dzieje? Gdzie to jest?<br />Zadzwoń, żeby to rozwalić, zobaczmy<br />Potrzebuję pieniędzy, narkotyków, podwózki<br />I miejsca z gorącymi rzeczami w środku. ** Źródło: ''I Want It I Need It (Death Heated)'' * Zrzuć moją skórę<br >Zostaw to bezdomnym<br >Żeby w niej spali. ** ''Shed my skin<br >Leave it for the homeless<br >To sleep it.'' (ang.) ** Źródło: ''Hacker'' * Życie to wojna. ** ''Life is war.'' (ang.) ** Źródło: ''Birds'' [[Kategoria:Amerykańskie zespoły muzyczne]] [[Kategoria:Hip-hop]] 3op7dx8k8ijlf635y8duykjx9ykokxo Wikicytaty:Strony do usunięcia/Archiwum 2026 4 72459 641951 634411 2026-04-28T20:09:22Z Swam pl 41038 archiwizacja z [[Wikicytaty:Strony do usunięcia]] 641951 wikitext text/x-wiki ===[[Szablon:Zobacz na Wikipedii]]=== * Nigdzie nie używany szablon. Wygląda na duplikat szablonu {{s|Wikipedia}} w którego treści jest komunikat o tym, że nie należy już z niego korzystać. Czy jest sens trzymać ten szablon? [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 00:09, 29 sty 2026 (CET) :: Może jeszcze dla formalności dodam, że dyskusja dotyczy też podstrony dokumentacji szablonu (tj. [[Szablon:Zobacz na Wikipedii/opis]]). Chyba nie ma sensu trzymać podstrony dokumentacji nieistniejącego szablonu o ile podjęta zostanie decyzja o jego usunięciu. :) [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 00:12, 29 sty 2026 (CET) * Usunąć. Linkujemy na początku hasła, a dodatkowo linkowanie zapewniają wikidane. Zbędne. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 01:35, 30 sty 2026 (CET) ===[[Sékouba Konaté]]=== * Do usunięcia ze względu na treść. Nie zgłaszam uwag do osoby, natomiast jedyna przytoczona wypowiedź nie brzmi jak coś uniwersalnego, a brzmi bardzo bieżąco. Źródło już nie linkuje. Poszukiwałem przytoczenia w oryginale (po francusku) - nic nie odnalazłem. Nie podnoszę, że wypowiedź wymyślona, ale że nie stanowi nawet istotnego cytatu w historii Gwinei. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 22:00, 8 lut 2026 (CET) : {{Usunąć}} [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 18:35, 18 lut 2026 (CET) ===[[Użytkownik:AnankeBot/without interwiki]]=== * Lista haseł bez linków interwiki stworzona w 2011 roku, czyli w czasach zanim linki do innych wersji językowych projektów były obsługiwane przez Wikidane. Myślę, że teraz jak istnieją Wikidane, ta strona jest już niepotrzebna. W jej miejsce raczej należy korzystać ze strony [[Specjalna:Niepołączone strony]], czyli generowanej automatycznie przez oprogramowanie listy stron niepołączonych z Wikidanymi. [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 12:09, 4 kwi 2026 (CEST) :* Dodam może też, że jeśli z jakiegoś powodu potrzebowaliśmy listy stron bez tych starych linków interwiki to istnieje strona [[Specjalna:Strony bez interwiki]]. Również generowana przez oprogramowanie, więc w przeciwieństwie do strony wygenerowanej przez bota nie trzeba dbać o jej aktualność (za wyjątkiem wstawienia szablonu o usunięciu, lista wygenerowana przez bota była ostatni raz edytowana w 2018 roku). [[Użytkownik:Swam pl|Swam pl]] ([[Dyskusja użytkownika:Swam pl|dyskusja]]) 13:03, 7 kwi 2026 (CEST) :: {{Usunąć}} [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] ([[Dyskusja użytkownika:Mrnr84201|dyskusja]]) 13:23, 7 kwi 2026 (CEST) :: {{usunąć}}, wydaje się zbędne. [[Użytkownik:Tsca|tsca]] ([[Dyskusja użytkownika:Tsca|dyskusja]]) 14:11, 7 kwi 2026 (CEST) :: {{usunąć}} Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|πiσ]] 00:18, 8 kwi 2026 (CEST) {{SORTUJ:Strony_do_usunięcia/Archiwum 2026}} [[Kategoria:Archiwum Wikicytatów]] tpeool2ti9hu5gnztxwf4zdwi5qonmn Szymon Midera 0 72856 641945 641939 2026-04-28T19:19:59Z Swam pl 41038 formatowanie 641945 wikitext text/x-wiki [[Plik:Szymon Midera.png|mały|{{center|Szymon Midera (2025)}}]] '''[[w:Szymon Midera|Szymon Midera]]''' (ur. 1975) – polski menedżer, bankowiec, przedsiębiorca, prezes zarządu [[PKO Bank Polski|PKO Banku Polskiego]] od 2024. * Dla mnie bank przyszłości jest instytucją, która rozumie procesy zakupowe i chce być ich częścią w sposób intuicyjny. Czyli zgodny z nawykami klientów – przecież połowa Polaków robi dziś jednym kliknięciem zakupy w internecie. Do tego kliknięcia dołączymy finansowanie. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Jestem głęboko przekonany, że najważniejszym „silnikiem” historycznego sukcesu Polski w ciągu zaledwie jednego pokolenia byli i są przedsiębiorcy. Ich olbrzymia energia i wytrwałość, elastyczność oraz odporność doprowadziły do skoku cywilizacyjnego naszego kraju. ** Źródło: [https://www.wnp.pl/rynki/prezes-pko-bp-bariery-administracyjne-i-nadmierna-kontrola-blokuja-rozwoj-biznesu-w-polsce,924770.html ''Prezes PKO BP: bariery administracyjne i nadmierna kontrola blokują rozwój biznesu w Polsce''], wnp.pl, 21 marca 2025. * Muszę być tam, gdzie moi klienci. Oni nie potrzebują banku w sensie modelu z XX wieku – potrzebują spełniać swoje potrzeby. ** Źródło: [https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2025/05/Raport-Europejskie-banki-na-globalnym-kursie-sila-napedowa-Europy.pdf ''Europejskie banki na globalnym kursie – siła napędowa Europy''], Europejski Kongres Finansowy 2025, s. 26. * Sfinansujemy tyle, ile będziemy w stanie, ale uważam, że to pokryje najwyżej jedną trzecią potrzeb inwestycyjnych transformacji energetycznej. ** ''We [Polish banks] will finance as much as we're able, but I believe this will cover at best one-third of the investment needs for the energy transition.'' (ang.) ** Źródło: [https://www.ft.com/content/4dbbb54b-1529-48f3-bff6-6623780694f6 ''Polish bank chief warns capital shortage will affect green transition''], Financial Times, 27 listopada 2024. {{SORTUJ:Midera, Szymon}} [[Kategoria:Polscy bankierzy]] [[Kategoria:Polscy menedżerowie]] [[Kategoria:Polscy przedsiębiorcy]] obxkyz8zneonl2ek3cjcj9l76x80zu2