Викизворник
srwikisource
https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0
MediaWiki 1.47.0-wmf.1
first-letter
Медиј
Посебно
Разговор
Корисник
Разговор с корисником
Викизворник
Разговор о Викизворнику
Датотека
Разговор о датотеци
Медијавики
Разговор о Медијавикију
Шаблон
Разговор о шаблону
Помоћ
Разговор о помоћи
Категорија
Разговор о категорији
Аутор
Разговор о аутору
Додатак
Разговор о додатку
Page
Page talk
Index
Index talk
TimedText
TimedText talk
Модул
Разговор о модулу
Event
Event talk
О класје моје
0
1447
143268
143203
2026-05-08T14:26:20Z
~2026-26655-28
19862
/* */
143268
wikitext
text/x-wiki
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= О класје моје
| одељак=
| аутор= Алекса Шантић
| година=1910
| белешке=
}}
<poem>
О класје моје испод голих бра
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
Скоро ће жетва... Једро зрње зрије...
У сунцу трепти моје родно село.
Но мутни облак притиска ми чело,
И у дно душе гром пада и бије.
Сјутра, кад оштри заблистају српи
И сноп до снопа као злато пане,
Снова ће тећи крв из моје ране −
И снова пати, сељаче, и трпи...
Сву муку твоју, напор црног роба,
Појешће силни при гозби и пиру...
А теби само, ко̑ псу у синџиру,
Бациће мрве... О, срам и грдоба!...
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганут' бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
</poem>
== Извор ==
Милисавац, Ж. (ур.) 1971. Библиотека: Српска књижевност у сто књига. Књига 51: Алекса Шантић. Пјесме. Матица српска и Српска књижевна задруга: Нови Сад, Београд. стр. 93-94.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Шантићеве песме 1910.]]
[[Категорија:Српска поезија]]
[[Категорија:Српска уметничка поезија]]
9cyb467ufsvav4dp869enni4vk2fvs6
143269
143268
2026-05-08T14:26:59Z
~2026-26655-28
19862
/* */
143269
wikitext
text/x-wiki
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= О класје моје
| одељак=
| аутор= Алекса Шантић
| година=1910
| белешке=
}}
<poem>
О класје моје испод голих брда
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
Скоро ће жетва... Једро зрње зрије...
У сунцу трепти моје родно село.
Но мутни облак притиска ми чело,
И у дно душе гром пада и бије.
Сјутра, кад оштри заблистају српи
И сноп до снопа као злато пане,
Снова ће тећи крв из моје ране −
И снова пати, сељаче, и трпи...
Сву муку твоју, напор црног роба,
Појешће силни при гозби и пиру...
А теби само, ко̑ псу у синџиру,
Бациће мрве... О, срам и грдоба!...
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганут' бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
</poem>
== Извор ==
Милисавац, Ж. (ур.) 1971. Библиотека: Српска књижевност у сто књига. Књига 51: Алекса Шантић. Пјесме. Матица српска и Српска књижевна задруга: Нови Сад, Београд. стр. 93-94.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Шантићеве песме 1910.]]
[[Категорија:Српска поезија]]
[[Категорија:Српска уметничка поезија]]
k63624eqjw61swzcu2azurgunbd4adn
143271
143269
2026-05-08T14:44:10Z
Coaorao
19106
Поништена измена [[Special:Diff/143269|143269]] корисника [[Special:Contributions/~2026-26655-28|~2026-26655-28]] ([[User talk:~2026-26655-28|разговор]])
143271
wikitext
text/x-wiki
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= О класје моје
| одељак=
| аутор= Алекса Шантић
| година=1910
| белешке=
}}
<poem>
О класје моје испод голих бра
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
Скоро ће жетва... Једро зрње зрије...
У сунцу трепти моје родно село.
Но мутни облак притиска ми чело,
И у дно душе гром пада и бије.
Сјутра, кад оштри заблистају српи
И сноп до снопа као злато пане,
Снова ће тећи крв из моје ране −
И снова пати, сељаче, и трпи...
Сву муку твоју, напор црног роба,
Појешће силни при гозби и пиру...
А теби само, ко̑ псу у синџиру,
Бациће мрве... О, срам и грдоба!...
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганут' бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
</poem>
== Извор ==
Милисавац, Ж. (ур.) 1971. Библиотека: Српска књижевност у сто књига. Књига 51: Алекса Шантић. Пјесме. Матица српска и Српска књижевна задруга: Нови Сад, Београд. стр. 93-94.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Шантићеве песме 1910.]]
[[Категорија:Српска поезија]]
[[Категорија:Српска уметничка поезија]]
9cyb467ufsvav4dp869enni4vk2fvs6
143272
143271
2026-05-08T14:44:24Z
Coaorao
19106
Поништена измена [[Special:Diff/143268|143268]] корисника [[Special:Contributions/~2026-26655-28|~2026-26655-28]] ([[User talk:~2026-26655-28|разговор]])
143272
wikitext
text/x-wiki
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= О класје моје
| одељак=
| аутор= Алекса Шантић
| година=1910
| белешке=
}}
<poem>
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
Скоро ће жетва... Једро зрње зрије...
У сунцу трепти моје родно село.
Но мутни облак притиска ми чело,
И у дно душе гром пада и бије.
Сјутра, кад оштри заблистају српи
И сноп до снопа као злато пане,
Снова ће тећи крв из моје ране −
И снова пати, сељаче, и трпи...
Сву муку твоју, напор црног роба,
Појешће силни при гозби и пиру...
А теби само, ко̑ псу у синџиру,
Бациће мрве... О, срам и грдоба!...
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганут' бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
</poem>
== Извор ==
Милисавац, Ж. (ур.) 1971. Библиотека: Српска књижевност у сто књига. Књига 51: Алекса Шантић. Пјесме. Матица српска и Српска књижевна задруга: Нови Сад, Београд. стр. 93-94.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Шантићеве песме 1910.]]
[[Категорија:Српска поезија]]
[[Категорија:Српска уметничка поезија]]
epb97koruove473weg70sufmnftib3h
143283
143272
2026-05-09T07:38:35Z
Жељко Тодоровић
981
Заштићена страница [[О класје моје]]: Учестао спам ([уређивање=дозвољено само аутоматски потврђеним корисницима] (истиче 07:38, 9. август 2026. (UTC)) [премештање=дозвољено само аутоматски потврђеним корисницима] (истиче 07:38, 9. август 2026. (UTC)))
143272
wikitext
text/x-wiki
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= О класје моје
| одељак=
| аутор= Алекса Шантић
| година=1910
| белешке=
}}
<poem>
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
Скоро ће жетва... Једро зрње зрије...
У сунцу трепти моје родно село.
Но мутни облак притиска ми чело,
И у дно душе гром пада и бије.
Сјутра, кад оштри заблистају српи
И сноп до снопа као злато пане,
Снова ће тећи крв из моје ране −
И снова пати, сељаче, и трпи...
Сву муку твоју, напор црног роба,
Појешће силни при гозби и пиру...
А теби само, ко̑ псу у синџиру,
Бациће мрве... О, срам и грдоба!...
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганут' бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
О класје моје испод голих брда,
Мој црни хљебе, крвљу поштрапани,
Ко ми те штеди, ко ли ми те брани
Од гладних тица, моја муко тврда?
</poem>
== Извор ==
Милисавац, Ж. (ур.) 1971. Библиотека: Српска књижевност у сто књига. Књига 51: Алекса Шантић. Пјесме. Матица српска и Српска књижевна задруга: Нови Сад, Београд. стр. 93-94.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Шантићеве песме 1910.]]
[[Категорија:Српска поезија]]
[[Категорија:Српска уметничка поезија]]
epb97koruove473weg70sufmnftib3h
Разговор с корисником:Жељко Тодоровић
3
12713
143270
143085
2026-05-08T14:42:28Z
Coaorao
19106
/* Администратор */ нови одељак
143270
wikitext
text/x-wiki
{{Добродошлица}}
== Број чланака? ==
Зашто на насловној страни показује да има [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 2.991 чланак] кад има више од тога? Џимен. --[[Посебно:Contributions/93.86.186.90|93.86.186.90]] 20:12, 2. октобар 2009. (CEST)
: Извини, грешка. Нисам очистао кеш свог браузера. --[[Посебно:Contributions/93.86.186.90|93.86.186.90]] 20:14, 2. октобар 2009. (CEST)
== Корисничке кутије ==
Поздрав, Жељко, како викизворник има само ~3000 текстова, не треба га претрпавати корисничким кутијама већ треба кренути са прекуцавањем, ОЦРовањем или преношењем са других мрежних места слободних и релевантних текстова на српском језику. Активних корисника на месечном нивоу је тренутно мање од 20 те треба поставити приоритете што се потребног садржаја тиче – а у овом тренутку то нису корисничке кутије, по мом мишљењу. Нарочито не оне попут овај корисник живи на Вождовцу или је верник те и те цркве. Далеко од тога да не волим кутијице (некад сам претрпавао све своје налоге истима), но пројекти попут изворника и књига, који имају релативно мало садржаја у главном именском простору не добијају на значају постојањем кутијица, већ повећањем обима ГИП... Све најбоље у даљем раду овде! --[[Корисник:Wlodzimierz|Wlodzimierz]] 09:02, 7. октобар 2009. (CEST)
Хвала Вам што сте променили Ерлангенски рукопис. Видим да сте избрисали повезнице за дигиталну библиотеку -- да ли је то забрањено? Да ли можете још да промените и вежете песму Кад је Вук Огњени умро шта је наредио на самрти јер је то прави наслов а не "на смрти". Хвала. --[[Корисник:Bg2011|Bg2011]] 23:34, 3. март 2010. (CET)
== Нијесам баш из Сарајева ==
Пошто си овде једини ије активац, хоћу да те питам следеће:
Имам једну верзију [[Нијесам баш из Сарајева|ове приче]] која се не подудара са већ постојећом. Да ли убацим наслов "Прва верзија" за већ постојећу а моју да убацим под насловом "Друга верзија"? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:56, 13. мај 2010. (CEST)
== Застава ==
Поздрав. Да ли можеш да ми даш неки линк или цитат закона, устава или одредбе (члана) Књажевине и Краљевине Црне Горе где могу да видим каква је застава прописана. --[[Посебно:Contributions/93.87.167.82|93.87.167.82]] 20:44, 10. јун 2010. (CEST)
: Хвала на одговору, али око грба није фрка тако да ми није потребан цитат за грб. --[[Посебно:Contributions/93.87.167.82|93.87.167.82]] 22:32, 10. јун 2010. (CEST)
== [[:Слика:Grbkj.jpg]] и [[:Слика:Amblem Republike Srpske.jpg]] ==
Да ли би могао да обришеш ове слике? Дупликати су неким са Оставе.
Имао бих још једно питање. Да ли је дозвољено слање слика овде? Видим су неке послате, али су без лиценце. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 19:43, 10. јул 2010. (CEST)
== Службене новине ==
У неким чланцима југословенских тема спомињу се горе наведене новине. У неким твојим чланцима, где не наводиш извор, видео сам да у неком чланку обично стоји да ће тај закон бити објављен у наведеним новинама. Из тога би се могло закљичити, да је тај закон преписан одатле. Но, у једном сам видео да си као извор навео Политику, из чега би се могло закључити да си заправо као извор користио њу.
Стога те питам, ако си као извор, у чланцима без извора, користио Службене новине, да ли си те новине пронашао на простору Интернета или си некако материјално до њих дошао. Ако си до њих дошао путем Интернета, да ли би могао да ми наведеш адресу сајта (урл адресу) уколико на тој адреси постоји слободна архива тј. бесплатна збирка тих новина (као архива Политике на сајту Народне библиотеке Србије).
То ме занима, јер би ми било веома корисно у писању докумената југословенских тема. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:00, 11. јул 2010. (CEST)
: Хвала ти на опширном одговору. Надам се да ће ми информација о Српским новинама, као службеном гласилу Србије, помоћи да даље постављам документа везана за српске теме. Желим ти срећан рад. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:25, 11. јул 2010. (CEST)
== Опције и геџети ==
У [[Викизворник:Писарница#Опције и геџети|Писарници]] сам изнео предлог о неким техничким стварима. Замолио бих те да изнесеш твоје мишљење о томе. Хвала. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:25, 11. јул 2010. (CEST)
: Ако дође до такве ситуације, онда су корисни програмери. Филип је један од њих. Тако да је можда и корисно што сам му упутио обавештење. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:41, 11. јул 2010. (CEST)
== Моме драгоме народу и вишезначје ==
Поздрав, обраћам ти се поводом имена документа [[Моме драгоме народу!]]. Предлажем ти да га преименујеш у [[Кнежевска проламација од 28. августа 1910.]] јер доста прокламација почиње том синтагмом (нпр. види овај сајт са документима [http://digital.nb.rs/collection/pl-dinastije]).
Но, при том облику назива може доћи до сукоба назива. На пример, кнез Никола и Милан су истог дана објавили рат Турској, и обавестили народ тј. објавили прокламацију (обзнану) народу. Да не би дошло до такве ситуације, предлажем да у називу прокламација буде обавезнo заграда где ће стајати име државе за коју је донета.
Ако би ја почео да преименујем чланке, онда би дошло до прављења гомиле преусмерења. Стога те питам, да ли би могао да преименујеш прокламације (види истоимену категорију) и [[Кнежевска наредба војсци поводом ослобођења Ниша од 11. јануара 1878. |ову наредбу]] у горе предложени облик. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 10:14, 13. јул 2010. (CEST)
== АСКИ ==
Да ли можеш да обришеш следеће АСКИ чланке:
* [[Сву ноћ седим на капију]]
* [[Тегнај ми оро, мори Бојано]]
* [[Што ми је мерак]]
* [[Што се бели горе]]
* [[Што се сија горе на планине]]
* [[Што си, Лено, на големо]]
* [[Што ти је, Стано мори]]
* [[Ој јаворе, јаворе]]
* [[Дуни ми, дуни, лађане]]
--[[Посебно:Contributions/109.93.204.95|109.93.204.95]] 14:11, 13. јул 2010. (CEST)
== [[Кардељева депеша]] ==
Овај чланак је енциклопедијског карактера. Не садржи чак ни садржину дотичне депеше, већ фото-снимак примерка на словеначком језику. Да ли можеш да га обришеш и/или да га пребациш на Педију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 20:22, 13. јул 2010. (CEST)
== Оги ==
Да ли си поставио захтев на Мети да му се доделе администраторска овлашћења? Ако не, да ли ћеш ти то урадити или хоћеш да то ја урадим. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:38, 5. август 2010. (CEST)
: Тешко да ће се ускоро неко сам од себе врнут на Писарницу. Мислим да би се требао одмах обавестити неки бирократа, нпр. Филип. Најбоље би било да се обавести и овде и на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:05, 5. август 2010. (CEST)
Ђорђес је мање активнији корисник на Педији, али је тренутно најактивнији од свих бирократа овде. Управо сам мислио да ти предложим кандидатовање, отприлике због тих разлога. Да ли би био спреман да се сад (или у скорије време) да се кандидатујеш?
: ПС. Мислим да би се Оги требао обавестити о својој новој дужности. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:12, 5. август 2010. (CEST)
Супер. :) Очеку мој глас одмах. Него, да ли се овде може постати аутоматски патролисан и да ли постоји нека посебна процедура за то. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:21, 5. август 2010. (CEST)
: Хм, значи не постоји тај систем софтвера као на Педији. Пошто правим доста измена, мислио сам да не правим патролерима посао. Да ли би могао да обришеш преусмерења из категорије „Брзо брисање“? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:29, 5. август 2010. (CEST)
Надам се да ти не сметам тренутном раду на Педији. Да не би стално тражио од тебе, као скоро једином активном администратору, да бришеш странице и слично, шта мислиш о томе да се кандидатујем за администратора? Ово те превасходно питам јер је саветовање са администратором једно од предуслова за кандидатуру на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:01, 5. август 2010. (CEST)
: Ти законски акти из доба Краљевине СХС/Југославије, као и из Краљевине Србије и доба почетка Другог светског рата, мало су обрађени, превасходно због утицаја комунистичко-социјалистиче Југославије на више генерација јужнословенских народа, као и због своје старости.
: Циљ ми је да убацим што више докумената из тог периода, но првнество убацивања, код мене, има листа тражених докумата, где се налазе документи који имају велики историјски значај и који су веома ретки тј. тешко се налазе. На пример, сада убацујем тзв. две ''антисемитске уредбе'' Цветковићеве владе.
: Почастован сам твојим мишљењем. Ускоро ћу изнети своју кандидатуру за администратора на Писарници.
: Хвала на указаном поверењу. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:04, 6. август 2010. (CEST)
----
Да ли администратори, поред аутоматскопатролисаног статуса и патролерских права, имају и враћачка? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:48, 8. август 2010. (CEST)
: Судећи према овоме [http://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE%3ALog&type=patrol&user=%D0%96%D0%B5%D1%99%D0%BA%D0%BE+%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B&page=&year=&month=-1], постоји аутоматско патролисање ван ГИП-а. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:14, 8. август 2010. (CEST)
== Споразуми и прокламације ==
Намеравам да поставим Антикоминтернски уговор, Минхенски споразум и Немачко-италијански војни савез. Код њих се јављају допунски протоколи. Да ли да протокол пишем заједно са споразумом или да отворим нову страницу?
Такође намеравам да почнем ручни масовни унос ових прокламација и декларација [http://digital.nb.rs/collection/pl-dinastije]. Да ли постоји неки праг значаја који мора да прелази прокламација? На пример, јављају се неки прогласи поводом постављања споменика, доласка краља или неког из његове фамилије, рођендана краља или његовог сина, програми за посету краља. За такве прокламације нисам сигуран да ли прелазе праг значаја. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:48, 8. август 2010. (CEST)
: На пример, глупо ми је да уносим распореде за дочек краља приликом његове посете [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-003], програм сахране краља [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-018], објава повдом рођења краљевића [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-068], објаве поводом рођендана краљевића [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-022] [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-023] и сл. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:14, 8. август 2010. (CEST)
== Година у наслову ==
Видим да код закона, устава, уредби и сличнога бивших држава стављаш годину у наслову. Да ли је то негде усвојено или је то твоја пракса? Ако је то твоја пракса, да ли ми препоручујеш да користим тај принцип и да ли то практујеш због могућег сукоба наслова тј. евентуалног вишезначја? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:35, 8. август 2010. (CEST)
: Хвала на одговору. Успут, да ли би могао да преименујеш ове две уредбе ([[Уредба о мерама које се односе на Јевреје у погледу обављања радња са предметима људске исхране|1]], [[Уредба о ограничењу школовања лица јеврејског порекла|2]]) да не бих правио преусмерења. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:50, 8. август 2010. (CEST)
== Назив чланка ==
Нисам сигуран како да именујем чланак [[Одбрамбена конвенција (СХС и Румунија 1923)]]. Ради се о обнови тј. продужењу [[Одбрамбена конвенција (СХС и Румунија 1921)|савеза из 1921.]] који је био закључен на две године трајања. Свугде у извору (новинама) се спомиње конвенција, док је само на једном месту ''протокол о обнављању (одбрамбене) конвенције''. Протокол ми звучи логичније. Које је твоје мишљење око овога? Ако си за промену у протокол, да ли онда да остане тренутни назив као преусмерење? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:16, 8. август 2010. (CEST)
== [[Шаблон:Престанак важења]] ==
Намеравам да га убацим у конвенцију из 1921. Да ли да шаблон убацим изнад или испод текста? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:20, 8. август 2010. (CEST)
: Ако се убацује у уставима, онда треба пазити на облик државе тј. њеног уређења. На пример, за предјугословенску Србију први устав би био онај из 1835. а задњи из 1903, за комунистичку 1947. и 1990. итд. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:52, 8. август 2010. (CEST)
:: Убаци онда међувики. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:52, 8. август 2010. (CEST)
Да би могао наставити убацивање шаблона занима ме следеће:
* да ли је први устав Краљевине Србије заменио задњи устав Кнежевине Србије
* да ли први устав ФНРЈ заменио задњи устав Краљевине Југославије
* да ли први устав СРЈ заменио задњи устав СФРЈ
* и да ли се први устав Народне Републике Србије (1947) може рачунтати као „наследник“ задњег устава Краљевине Србије (1903), исто и за уставе Србије из 1990. и 2006.
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:42, 8. август 2010. (CEST)
Уколико сам схватио, онда би требало овако да иде:
* Кнежевина Србија → Краљевина Србија → Краљевина СХС → Краљевина Југославија
* ФНРЈ → СФРЈ
али занима ме да ли важи:
* Кнежевина Црна Гора → Краљевина Црна Гора → Краљевина СХС → Краљевина Југославија (под условом да је нека од те две Црне Горе имала устав)
* СРЈ → СЦГ
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:55, 8. август 2010. (CEST)
Хвала на одговору. Занима ме само још следеће: да ли се устави данашње Србије и Црне Горе (уколико ЦГ има устав) могу рачунати као наследници устава истоимених држава укинутих 1918?
: ПС. Знам да Краљ. ЦГ није имала устав, тако да се питање односи на устав Књаж. ЦГ. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:18, 8. август 2010. (CEST)
Ако је ЦГ добила устав 2007 [http://en.wikipedia.org/wiki/Constitution_of_Montenegro], онда су наследници уставне повеље устави СРБ и ЦГ а не само Србије. Онда би шаблон требао да се намести тако да буде места за више наследника. Такође, наследници југословенског устава из 1974. су устави Хрватске (1990), БЈРМ (1991), Словеније (1991), СРЈ (1992) и БиХ (1995) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:48, 8. август 2010. (CEST)
Мислим да си у праву да је Србија наследник и Југославије и СЦГ, тако да једино њен устав може бити прави наследник, и да устави тих република нису наследили устав из 1974. Устави тих јужнословенских република, које сам ти навео, нису из периода СФРЈ (републике су имале и по 2-3 устава из тог доба), већ су из доба „декомунстичког и десоцијалистичког препорода“ и представљају прве уставе данашњих независних република (тако пише на ен.њики).
: ПС. Мислим да ниси погледао мој пост од 21.18. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:48, 8. август 2010. (CEST)
Хвала што си уклонио ту заблуду с мене. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 8. август 2010. (CEST)
----
Види страницу за разговор чланка. Мислим да на том сајту има велики број српских и југословенских устава. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:42, 8. август 2010. (CEST)
: Да ти не би правио сукоб измена, да ли можеш да убациш следећи садржај у чланак о уставу из 1931:
<nowiki>{{Престанак важења|Устав Федеративне Народне Републике Југославије (1946)}}</nowiki>
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 8. август 2010. (CEST)
----
Мислим да је овај [[Закон о утврђивању надлежности Аутономне Покрајине Војводине (2009)|закон]] постао неважећи јер га је заменио [[Статут Аутономне Покрајине Војводине (2009)|статут]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:37, 17. октобар 2010. (CEST)
== [[Викизворник:Списак администратора]] ==
Мислим да овај списак није ажуриран. Занима ме колико је потребно времена да неки администратор буде неактиван да би могао бити убачен у неактивне. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:20, 10. август 2010. (CEST)
: Ја бих убацио Бранета. Задњи допринос му је био од 14.11.2008 [http://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:Log/delete&user=BraneJ]. И још нешто: зар први админ ком су скинута права није корисник Бан? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:07, 10. август 2010. (CEST)
Јесте, сам се блокирао на бесконачно. Мислим да је скоро Филип, или неко други из Викимедије, негде на Педији казао да је била ситуација око ауторских права једне књиге која је допрла до Викимедије Србије. По њему, јавила се унука аутора која је тврдила да АП припадају њој. И на крају је доказана та тврдња, тако да је књига морала бити обрисана. Не знам шта се тачно дешавало, али изгледала да је то утицала на тог корисника да се повуче са пројекта.
: Нема га на списку администратора [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:ListUsers/sysop]. Могуће да је он сам или неко други поднео захтев на Мети да му се скину права. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:03, 10. август 2010. (CEST)
За детаље би могао да питаш Филипа или неког другог из Викимедије. Не би било лоше да се нађе податак како су му скинута права ради допуне списка. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:12, 10. август 2010. (CEST)
== Неподобно корисничко име и Филип ==
Можеш ли да блокираш следеће налоге јер немају примерене називе, носе назив по некој држави или области, или истичу народност, или оне који су доприносили да обавестиш о промени корисничког имена.
* [[Корисник:РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ|-{РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ}-]]
* [[Корисник:Српски националиста|-{Српски националиста}-]]
* [[Корисник:Belgrade playboy|-{Belgrade playboy}-]]
* [[Корисник:Metohijaaa|-{Metohijaaa}-]]
* [[Корисник:Montenegro|-{Montenegro}-]] (доприносио)
* [[Корисник:Велики србин|-{Велики србин}-]] (једном свратио)
Имао бих и једно питање у вези Филипа. Ако се гледа шта је све направио на педији, и као кросвики (на више педија блокиран као неко ко шири ''великосрпску пропаганду'', поседовалац више налога и сл), да ли мислиш да треба и овде налози да му буду блокирани.
: ПС. Да ли мислиш да моје корисничко име треба да буде промењено? Подсећа на једног немачког цара. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:41, 11. август 2010. (CEST)
Још један:
* [[Корисник:CarLazar|-{CarLazar}-]]
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:33, 17. август 2010. (CEST)
== Шаблон ==
Натпис секције "Ова страна" иде у два реда. Види кад се избаци "и" из "Графикон", да ли ће бити у једном реду. --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:28, 13. август 2010. (CEST)
: Aj sad. -{Barbarossa}- 01:33, 13. август 2010. (CEST)
Шаблон готов. Закључај га на админ ниво. -{Barbarossa}- --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:52, 13. август 2010. (CEST)
: Сврати на ИРЦ да те питам нешто у вези са гласањем. --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:53, 13. август 2010. (CEST)
== Гласачка политика ==
Да ли мислиш да нам је тако нешто потребно? Питам јер су се до сад гласања заснивала на усменим и неусвојеним правилима која је изнео стјујард. Ако се не варам, за сад овде не постоји уопште нека политика. За стварање политике могла би да се направи [[Викизворник:Осмишљавање политике|ова страница]] док би се предлози у вези политике именовали као ''Викизворник:Гласање/Предлог/'''назив предлога''''' (а за нацт г. пол.: [[Викизворник:Гласање/Предлог/Нацрт гласачке политике]]). Нацрт би требао да обухвата општа правила, правила за гласање за брисање страница, за кандидатуру за администратора, и бирократе. Као подлогу за нацрт могла би се узети правила која постоје на Педији, али треба се прилагодити потребама Изворника. Може свако да да свој предлог нацрта, али онда треба да постоји засебна страница типа ''Викизворник:Гласање/Предлог/Нацрт гласачке политике/'''Жељков предлог'''''. Онда би се на страници за нацрт дискутовало о предлозима, њиховом побољшању, изменама итд. Могао би да се изабере један предлог за нацрт или би се више њих могло спојити у један. Шта мислиш о тој идеји? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:16, 13. август 2010. (CEST)
: Извини што ти одговарам касно, али имао сам зафрканције са шаблонима и категоријама. У прави си у вези са стијујардима. Све ове предлоге за гласања, које си навео, могли бисмо да унесемо у нацт, али треба да постоји одређени најмањи неопходни број гласача. Тај број не мора да се односи на сва гласања, већ може на појединачна (нпр. за администраторе). Пошто је заједница мала, може се обавестити или да се окачи обавештење на Сајтнотис за више потенцијалних корисника. За сад писарница може да послужи за осмишљавање политике пошто пројекат није толико развијен. Чак се може и отворити потстраница типа (Писарница/Политика) као на википедијанском Тргу или викивестијином Форуму, да се не би (у случају великог броја заинтересованих корисника) оптеретила Писарница. Википедија свакако треба послужити као подлога за прављење нацрта. Да ли си заинтересован за осмишљавање политике, или предлажеш да се то одложи за касније. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:03, 14. август 2010. (CEST)
ПС. Смирнов се предложио за слање меила оном сајту. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:05, 14. август 2010. (CEST)
: Направио сам нацрте [[Корисник:FriedrickMILBarbarossa/Нацрти политике/Гласачка|политике гласања]] и [[Корисник:FriedrickMILBarbarossa/Нацрти политике/Администрација |администрације]]. Као шаблон сам користио већ постојећу политику са Википедије, те сам је изменио према овдашњим приликама. Позивам те да погледаш те нацрте, и евентуално да преправиш оно што мислиш да треба или да ми предложиш на страници за разговор потребне коректуре. Након тога ту политику ћу да предложим у Писарници да се усвоји. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:36, 14. октобар 2010. (CEST)
Такође се слажем са оним у вези са МедијаВикијом, те сам избацио тај део из критеријума. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:35, 15. октобар 2010. (CEST)
----
Пошто је време за гласање, мислим да је гласању корисно придодати и нека привремена правила да се оно не би одвијало по де факто правилима. Та привремена правила су ту само да досадашњој процедури дају одређену динамику и облик да би она било што успешнија.
Узео сам слободног времена за осмишљавање тих правила, те сам дошао до следећег:
* Право гласања имају сви пријављени корисници, који су направали налог пре почетка гласања и имају више од 50 измена у ГИП-у.
* Гласа се ''за'', односно ''против''.
** Предлагач има право гласа.
* Количина потребних гласова износи најмање три.
* Исход гласања одлучује већина гласова ''за'', односно ''против''.
* Гласање закључује администатор или бирократа.
* '''Трајање гласања:'''
** Гласање траје седам дана.
** Ако за то време није добијена потребна количина гласова, гласање се продужава за три дана да би се тај критеријум испунио.
** Ако чак није за то време испуњен критеријум потребних гласова, онда се гласање продужава за 24 часа где исход гласања одлучује већина гласова ''за'', односно ''против'', без обзира на потребну количину гласова.
Позивам те да проучиш овај предлог привремених правила, евентуално да предложиш промене, и да одобриш овај нацрт као привремена правила за тренутно гласање да би коначно била добијена гласачка и административна политика. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:35, 7. новембар 2010. (CET)
== Шаблони ==
Тражим закључивање следећих на бесконачно јер су осетљиви тј. користиће се на многим местима а неки као најситнији делови највећих целина.
на админ ниво:
* [[Шаблон:!]]
* [[Шаблон:!-]]
* [[Шаблон:-!]]
* [[Шаблон:!!]]
* [[Шаблон:Ombox]]
* [[Шаблон:Tl]]
* [[Шаблон:Tlx]]
* [[Шаблон:Cl]]
на аутоконфирмед:
* [[Шаблон:Pp-template]]
* [[Шаблон:In category]]
Хвала.
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:06, 14. август 2010. (CEST)
: [[шаблон:Nobots|Ово]] на админ ниво. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:46, 18. август 2010. (CEST)
== [[Шаблон:Сакриј]] ==
Нема типке „сакриј“. Покушаћу да подесим -{NavHead}- да би функционисало. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:32, 14. август 2010. (CEST)
: ПС. Да ли можеш да у уређивачком оквиру енглески текст замениш српским (српски текст имаш на Педији) и да у везама „Википедија“ промениш у „Викизворник“. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:32, 14. август 2010. (CEST)
Изгледа да је -{NavHead}- у једном од ових МедијаВикија ([[МедијаВики:Monobook.js|1]], [[МедијаВики:Monobook.css|2]], [[МедијаВики:Cologneblue.css|3]]), тако да не могу да му приступим. Можда би Саша знао како да се исправи. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:38, 14. август 2010. (CEST)
== Вишејезични изворник ==
Која је његова међувики ознака? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:02, 15. август 2010. (CEST)
: Не мислим на Изворник опште, него на овај [http://wikisource.org/wiki/Main_Page] тзв. ''стари изворник''. Ни на једном језичком издању нисам могао да нађем која је међувики ознака. „-{s}-“ сигурно није. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:11, 15. август 2010. (CEST)
== [[Тренутни догађаји]] ==
Да ли можеш ово да преименујеш у [[Викизворник:Актуелности]], избришеш преусмерење које ће настати при том процесу, и да исправиш везу у оквиру странице тј. у МедијаВикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:37, 15. август 2010. (CEST)
: Допунио сам страницу. Можеш да додаш и ти нешто. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:43, 16. август 2010. (CEST)
== [[Посебно:Statistics|Статистике]] ==
Да ли можеш неке секције изменити да би личиле на [[:w:Посебно:Statistics|википедијанске]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:55, 16. август 2010. (CEST)
: Да ли можеш да уклониш стјујарде? Они не постоје овде, већ на мети и медијавикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:10, 17. август 2010. (CEST)
== „Вратите ревизију“ ==
Види моје измене [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:Contributions/FriedrickMILBarbarossa]. Уместо „Вратите ревизију“ треба „Враћена ревизија“. Да ли би могао то исправити у МедијаВикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:38, 16. август 2010. (CEST)
== МедијаВики ==
Можеш ли да преведеш непреведене делове [http://sr.wikisource.org/sr/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:ListGroupRights]. Друго, када је категорија празна, у загради стоји ''-{empty}-'' (то се види када је она у некој другој категорији). И то би требало превести. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:57, 17. август 2010. (CEST)
: На ком пројекту радиш глобални превод? [http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki Овде]? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:10, 17. август 2010. (CEST)
== Брисање ==
Погледај ову [[:Категорија:брзо брисање|категорију]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 12:58, 18. август 2010. (CEST)
== Писарница ==
Замолио бих те да погледаш пост који сам оставио у Писарницу поводом Смерница, и евентуално да прекоментаришеш и(ли) да изнесеш свој предлог. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:28, 18. август 2010. (CEST)
== [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори]] ==
Потребан ми је савет око именовања овог чланка. Изворна верзија закона из 1907. је прерађена према овом [[Закон о проглашењу Књажевине Црне Горе за Краљевину (1910)|закону]]. Првобитна верзија није знатно измењена, сем што уместо књаза иде краљ, књажевског краљевски итд. Пошто је краљевина проглашена 1910, онда би назив требао да буде [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори (1910)|овај]]. Но извор наводи да је то друга верзија закона штампана 1911, па онда назив испада [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори (1911)|овако]]. Да ли да у називу чланка убацим годину 1910. или годину 1911? ———[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:05, 19. август 2010. (CEST)
: Ово друго што си навео за 1910. Ставићу 1911. јер је тад објављена измењена верзија закона. Хвала на одговору. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:04, 19. август 2010. (CEST)
== Речи песама??? ==
Да ли је у реду да додајем речи од песама у викизворник. Првенствено мислим на стране песме? Хтела бих после да их повежем са чланцима на википедији. Поз --[[Корисник:Zarathushtra1111|Zarathushtra1111]] ([[Разговор са корисником:Zarathushtra1111|разговор]]) 14:45, 20. август 2010. (CEST)
:А видим сад да текстови морају да буду на српском језику. Ништа онда --[[Корисник:Zarathushtra1111|Zarathushtra1111]] ([[Разговор са корисником:Zarathushtra1111|разговор]]) 15:49, 20. август 2010. (CEST)
== Брисање ==
Да ли можеш да обришеш следеће странице?
* [[Геноцид над Србима у НДХ]], не припада ГИП-у, нема неки заначајан садржај
* [[Усташке песме]], постоји потпунија категорија
* [[Документи НДХ]], постоји потпунија категорија
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:56, 20. август 2010. (CEST)
: Хвала на честиткама. Но желео бих да чујем и твоје мишљење о томе да ли бришем горе наведе странице. Мој разлог за -{II}- и -{III}- ставку је да су непопуни спискови и да постоји категорија за такве ствари, а за -{I}- да не припада ГИП-у и да је више за неки други именски простор (за сад би могао Викизворник) и да не поседује неки значајнији садржај од непотпуног списка. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:07, 20. август 2010. (CEST)
== Сајт ==
Шта мислиш о прављењу странице [[Викизворник:Дозволе за објављивање]]? За почетак не мора да буде сложено као на Педији, већ као обичан списак. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:31, 22. август 2010. (CEST)
: ПС. И о прављењу шаблона који ће служити као извор (по узору на Педију). --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:33, 22. август 2010. (CEST)
[[:w:Википедија:Писмо вебмастерима|Писмо вебмастерима]] тражи дозволу за (српску) википедију а не за све википројекте ВМРС. Покушаћу да направим такав шаблон и да га убацим где треба. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:43, 22. август 2010. (CEST)
: Ево ти га шаблон: [[Шаблон:Извор-Svetosavlje.org|Извор--{Svetosavlje.org}-]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:58, 22. август 2010. (CEST)
Онда би могли да се сем Светосавља користе и други сајтови, али са навођењем извора. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:25, 22. август 2010. (CEST)
: Можда се нисам добро изразио кад сам написао „сајтови“. Тиме сам мислио на сајтове од којих имамо дозволу за коришћење текста (и слика). --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:42, 22. август 2010. (CEST)
== Жутило ==
Да ли ти се у Новим чланцима појављују чланци обележени жутом бојом [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:NewPages]? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:34, 22. август 2010. (CEST)
: Зачуњен сам тиме што се непатролирано појавило у Новим чланцима а не у СИ. Да ли могу ти чланци да се испатролирају? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:57, 22. август 2010. (CEST)
Чек‘, мислим да сам пронашао нешто. На дну страница се налази „[Означи ову страницу као патролирану]“. Изгледа да се преко те опције патролирају нови чланци. Да ли могу да испатролирам моје раније доприносе? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:18, 22. август 2010. (CEST)
: Да ли си ти направио (превео) те МедијаВикије? Ако је си, онда си оспособио само део МВ за пратролирање. Она типка омугаћава само патролирање прве измене од настанка странице, под условом да није премештена. Можда би Саша нешто знао више о тим техничким стварима, али мислим да је боље распитати се на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 22. август 2010. (CEST)
ПС. Управо сам први пут испратролирао измене као неко ко има патролер овлашћења. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 22. август 2010. (CEST)
: Могуће је наштимати списак непатролираних измена, али за сада само у Новим чланцима. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:45, 22. август 2010. (CEST)
== краљ Милан и Карађорђевићи ==
Циљ ми је да унесем што више прокламација, прогласа, манифеста, војних наређења (у виду прокламација), адреса, неких акта и мени занимљивих (као задњи унети) и важних (као црнгорски) закона. Не уносим све законе из Српских новина јер има *ебано много закона, уредби, прописа и сл. Ја уносим оно чији језик што више приличи данашњем српском, тако да код мене постоји и временска граница за уношење таквих докмената јер тек након 1868. почиње вучизација (прихватање Вукових реформа) у српском језику.
Сад сам унео шаблоне за 5 прокламација које морам завршити, а од њих је зезнута делиградска по дужини. Те недовршене прокламације у наслову имају датум старог а треба датум новог календара, тако да ће бити још премештања. Кад их будем завршио, наставићу унос и других књажевских и краљевских прогласа.
Планирам и уношење одлука Првостепеног и Великог војног суда у вези са суђењем Првим синовима Отаџбине.
Код црногорских докумената постоји зезанција око појмова српски и црногорски због српско-црногорског спора, тако да могу унети ограничен број закона, и то одређених.
То је мој тренутни план за рад. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:30, 25. август 2010. (CEST)
== Правила помесних сабора ==
Зар не мислиш да би читаоцу било лакше прегледати категорију кад би та правила била сврстана по бројевима? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:44, 28. август 2010. (CEST)
: Може, али је потребно извесно време у глави развстати јер то све почињем словом „П“ а помесни сабори нису редом поређани него су измешани. Како хоћеш, то је мој утисак о прегледности чланака у категорији као обичном читаоцу. Могао би и да направиш шаблон за правила помесних сабора ако их већ не развставаш у категорији по бројци. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:45, 28. август 2010. (CEST)
== [[МедијаВики:Deletereason-dropdown]] ==
Погледај ову страницу. Допуни, измени и(ли) избаци оно што мислиш да треба. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:17, 29. август 2010. (CEST)
== Википедија ==
Да ли можеш да поставиш следеће МВ на Педију. Није ми забавно више да потписујем непотписане.
* [[МедијаВики:Talkpagetext]]
* [[МедијаВики:Talkpagetext/sr-ec]]
* [[МедијаВики:Talkpagetext/sr-el]]
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:21, 29. август 2010. (CEST)
: Супер што си поставио. Но у вези са гласањем. Да ли слажеш само са оним у оквиру или са дужим обликом оног подвученог? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 09:52, 29. август 2010. (CEST)
== Календари и 29. децембар ==
# '''Јулијански и грегоријански:''' Све датуме у називима чланака пишем по грегоријанском календару, упркос што се јулијански користио у Србији/ЦГ/Југославији до 1919. Да ли тако и на даље да наставим или да за датуме до 1919. користим датум по јулијанском а не грегоријанском календару?
# '''29. децембар:''' Пошто сам погрешио датуме у називима чланака за акте из 19. века, морам да исправим доста наслова. Код једног наслова постоји проблем. Ради се о датуму 29. децембар (по јулијанском календару) који се односи на датум ослобођења Ниша од Турака. У литератури се свугде, а и у јавности, као датум по грегоријанском календару спомиње 11. јануар. Тај датум није тачан, јер је у 19. веку разлика јул-грг била 12 а не 13 дана. Према томе испада да је 10. јануар тачни датум. Да ли да користим званични (јавни) или прави грегоријански датум?
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:23, 3. октобар 2010. (CEST)
== Спајање историје измена ==
Можеш ли историју измена страницa „[[Српске мане]]“ и [[Разговор:Чујте Срби! Чувајте се себе (А. Рајс)]]“ да спојиш са страницом [[Чујте Срби! Чувајте се себе (А. Рајс)]]“? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:05, 14. новембар 2010. (CET)
: Пре неку недељу сам видео како су Бокица и Михаило спојили историју неког шаблона са историјом другог шаблона. Знам да су нешто радили преко премештења наслова и брисањем преусмерења. Пошто тада нисам био уобичајно активан, нисам обратио пажњу како су то учинили. Погледао сам упутство на [[:w:en:Wikipedia:How to fix cut-and-paste moves|ен.њикију]], али нисам схватио како се тај процес ради. Већ сам покушао овде са премештањем, али пошто сам неки корак погрешио није остало записано у историји.
: Намера ми је била да два горе наведена наслова избришем, а да при томе њихове историје не буду избрисане већ да буду пребачене у историју задње наведеног чланка.
: --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:04, 14. новембар 2010. (CET)
::: Хвала на препоруци. Поступићу тако. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:38, 15. новембар 2010. (CET)
== [[Викизворник:Захтеви за администрирање]] ==
Друже, погледај ову страницу. Пренео сам је са Педије и нешто измењао. Замолио бих те да је накнадно погледаш и да промениш оно шта мислиш да треба. Но нисам решио [[:w:Разговор_о_Википедији:Захтеви за администрирање#Упутства|овај технички проблем]], тако да упутство не буде компликовано. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:17, 17. новембар 2010. (CET)
== Навођење извора ==
Навео сам извор. Извињавам се што нисам раније реаговао - нисам навраћао.
:"За спискове жртава које си навео у категорији Категорија:Ратни злочини у другом светском рату у Југославији нигје нема извора одакле су преузети што се коси с политиком Викизворника. Треба навести извор/е, иначе би се спискови морали обрисати, будући да им се овако не може приписати тачност. --Жељко Тодоровић (разговор) 21:28, 16. децембар 2010. (CET) с. р."
--[[Корисник:Gorran|Gorran]] ([[Разговор са корисником:Gorran|разговор]]) 07:03, 20. јануар 2011. (CET)
== Политика ==
Скинуо сам ознаку. На страници није било потребе за неким већим изменама већ постојећег садржаја. Пошто је страница више техничког карактера него политичког, вероватно ће се садржај мењати ради постизања веће ефикасности и практичности. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:02, 13. фебруар 2011. (CET)
== Главна страна ==
Молим те погледај овај текст са главне стране и исправи га. Ја немам админ права.
''Викизворник је збирка текстова на српском језику којима су ауторска права истекла или нису ни постојала. Пре почетка рада обавезно прочитајте упутство. '''Уколик или да вежбате можете у песку. о хоћете да пробате'''''
Хвала, --[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 00:45, 26. јул 2011. (CEST)
== Песма о старом моранру ==
Поздрав. Преписао сам превод енглеске поеме Самјуела Тејлора Колриџа, али не знам како правилно да је пребацим у викиизворник (да буду линкови ка засебним певањима. Ако жечиш можеш да је убациш...поставио сам је на овом форуму...[http://www.diskusije.net/knjizevnost/pesma-o-starom-mornaru-samjuel-tejlor-ko-10-a-20024/]--[[Корисник:Serbianboy|Serbianboy]] ([[Разговор са корисником:Serbianboy|разговор]]) 22:49, 1. септембар 2011. (CEST)
== Балада ==
Да ли би сте могли да преименујете страницу [[Балада]] у [[Балада (А. Шантић)]], а онда од новонасталог преусмерења да направите вишезначну ([[Балада (А. Шантић)]], [[Балада (М. Антић)]], [[Балада о Стојковићима]]). Хвала унапред. --[[Special:Contributions/93.87.151.195|93.87.151.195]] ([[Разговор са корисником:93.87.151.195|разговор]]) 20:30, 22. новембар 2011. (CET)
== Светли гробови ==
Провери, да ли можеш да ми помогнеш јер мислим да нешто није у реду са размаком...? --[[Корисник:Aleksa Lukic|Алекса Лукић]] ([[Разговор са корисником:Aleksa Lukic|разговор]]) 18:36, 29. новембар 2011. (CET) с. р.
:Pa, ja sam koristio kod za pesme i novi red, ali ispalo je drugačije nego što sam planirao. Razmaci između stihova ispali su veći nego kad klikneš enter za novi red. Možeš da primetiš da su 1. i 2. stih previše odvojeni, pa onda 3. i 4. i tako.
Evo kako ovo izgleda:
Kome zakon liježi u topuzu,<br />tragovi mu smrde nečoviještvom.
Želeo bih da tako izgleda i u članku Svetli grobovi. --[[Корисник:Aleksa Lukic|Алекса Лукић]] ([[Разговор са корисником:Aleksa Lukic|разговор]]) 01:40, 4. децембар 2011. (CET) s. r.
== Поглавља ==
Ваљда сам схватио, али дај ми неки закон гдје је исправно урађено па да видим. А што су сви називи закона из Србије урађени као да не постоји ниједан други закон на српском језику који се тако зове? Овде мислим првенствено на законе РС и БиХ.--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 18:15, 17. децембар 2011. (CET)
:Наставићу писање за неких 2 сата, а ти до тада исправи то што није добро па да видим.--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 18:26, 17. децембар 2011. (CET)
::Гледаћу да се бар мало активирам. Предност овог пројекта је што нема расправа о садржају као на Википедији. Мислим, не може неко рећи да неки документ или текст треба мијењати јер није неутралан. Поздрав!--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 00:30, 18. децембар 2011. (CET)
Исправио сам. Постоји ли начин, и да ли се уопште практикује да сваки став почиње увученим редом?--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 14:41, 18. децембар 2011. (CET)
[[Закон о рехабилитацији|Овај закон]] је престао да важи. Треба га премјестити на нови назив, како бих могао да поставим актуелни закон. Проблем је што за овај садашњи није наведен ни извор, мислим да се ради о закону који је објављен у ''Службени гласник РС, број 33/06''. --''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и в и н д</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;">Р</span>]]</font>'' 21:39, 18. децембар 2011. (CET)
== РЕ: Поздрав ==
Хвала на обавештењу. Свака техничка измена што доприноси ефикасноти и побољшању је добродошла. Узгред, желим ти пуно среће, здравља и све најбоље у новој 2012. години! Поздрав! --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 04:12, 31. децембар 2011. (CET)
== Међувики ==
Да ли би могао да погледаш да ли постоји [[Декларација о неутралности (СССР и Турска 1941)|овај докуменат]] на руском изворнику, и евенутално да додаш међувики ако постоји. Поздрав. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 4. јануар 2012. (CET)
== Tekst konvencije o kasetnoj municiji ==
--Branislav Kapetanovic 19:03, 19. јануар 2012. (CET)
Ja sam postavio tekst konvencije o kasetnoj munmiciji koji je potpisan u UN. Ja na ovom tekstu nemam vise sta da radim, video sam da je stavljeno radovi u toku. Radim trenutno jednu tabelu za kasetne bombe. To je to. Neznam da li imas neki drugi predlog u vezi ovog teksta ovde, da bi znao sta da radim.
== Re:Комон .цсс и .јс ==
Zdravo. Da, svakako. Reč je o tehničkom održavanju i prilagođavanju izgleda koji se pokazao dobrim na drugim jezicima. Konkretno: 1)Opcija zumiranja ([http://it.wikisource.org/wiki/Osservazioni_sopra_alcune_particolari_petrificazioni_nel_Monte_Misma primer]) i centriranja poezija (mozeš videti u isto primeru kako izgleda tekst centriran). Pozdrav--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 23:08, 20. јануар 2012. (CET)
Još ne rade u potpunosti sve. trebam još nešto podesiti.--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 02:52, 21. јануар 2012. (CET)
== Текстови ==
Хвала што си ме подсетио. Гледаћу да их завршим ових дана. Ако не стигнем, пребаци их у моји кориснички простор. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:24, 23. јануар 2012. (CET)
== Списак ==
Здраво. Хтео сам да те питам да ли овде имамо спискове постојећих закона, класификовани на неки начин (нпр. према датуму)?--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 01:52, 28. јануар 2012. (CET)
== Уређивање ==
Искрено,ја о овоме немам појма (не знам ни да ли ћу успјети ову поруку да пошаљем?). Моја жена је то избистрила и технички одрадила, ја сам само откуцао. Иначе,ја сам историчар, а она инжењер па ти је онда јасно. У сваком случају свиђају ми се овакви пројекти. Поздрав!
--[[Корисник:Nebojsa Bazic|Nebojsa Bazic]] ([[Разговор са корисником:Nebojsa Bazic|разговор]]) 00:08, 29. јануар 2012. (CET)
== АП: Аутор:Слободан Радошевић ==
Хм. Нисам хтео одма да пишем новајлији пре но што се консултујем с тобом. Зар нису дела овог аутора под заштитом АП?--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 02:59, 29. јануар 2012. (CET)
Само је „”Монашка цивилизација” под заштитом АП,остало није.--[[Корисник:Nebojsa Bazic|Nebojsa Bazic]] ([[Разговор са корисником:Nebojsa Bazic|разговор]]) 14:17, 29. јануар 2012. (CET)
== Правилник ==
Један анонимус је оставио овај текст у вези са Републиком Српском. [https://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%D0%BA%D1%83_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%B8_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BC_%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D1%83_%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BC%D1%98%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0&redirect=no&rcid=35503] Види ако можеш да га доведеш у ред. Поздрав. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:26, 22. април 2012. (CEST)
Једно питање: да ли у уређивачком прозору кад притиснеш иконицу за убацивање везе добијеш најпре прозорче где можеш да укуцаш циљ и опис везе или ти одмах избаци обичну везу? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:46, 31. мај 2012. (CEST)
== Јубиларни чланак ==
Сигурно ћу. Циљ ми је да заокружим целокупну српску књижевност до другог светског рата. Поздрав [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 20:16, 9. јун 2012. (CEST)
Хвала [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 22:03, 9. јун 2012. (CEST)
== РС ==
Јеси ли заинтересован за постављање ове декларације [http://scc.digital.nb.rs/view/P-2484-1992&ID=22946&p=005&w=1024&h=580] или ја то да урадим? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:00, 18. јун 2012. (CEST)
: Ти си овде главни за Српску. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 16:53, 18. јун 2012. (CEST)
== Ауторска права? ==
Поздрав! Имам пар питања око викизворника а пише на писарници пише да питања можемо поставити директно администраторима.
Да ли овај сајт [http://www.ask.rs/ASK_SR_AzbucnikDela.aspx] тј. дела са овог сајта ја смем прекопирати на викизворник?
Друго питање да ли су народене бајке, басне, приповетке и остала народна књижевност незаштићене ауторским правом или ауторско право припада издавачу?То питам пошто имам књигу Најлепше српске народене бајке па ме занима да ли смем да је наведем као извор?
Унапед хвала,--[[Корисник:Тежава|Тежава]] ([[Разговор са корисником:Тежава|разговор]]) 21:05, 18. август 2012. (CEST)
== Одговор на ваше питање ==
Поздрав, господине Тодоровић. Схватио сам тек сада да сте пре једног месеца тражио моју помоћ тамо: [http://%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D1%81%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BC:AleCes Разговор са корисником:AleCes] Извињавам се због кашњења. Шта желите да урадим за Вас, управо?
Pošto se radi o [[Викизворник:О Викизворнику#Шта (не)припада Викизворнику?|izvornom doprinosu korisnika]] brišemo ga po brzom postupku. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:31, 6. октобар 2013. (CEST)
== Hvala ==
Posle Vikipedije, Vikicitata, dodjoh i ovde... Hvala na dobrodošlici.--[[Корисник:Mitar Sorajic|Mitar Sorajic]] ([[Разговор са корисником:Mitar Sorajic|разговор]]) 13:45, 31. октобар 2013. (CET)
== <small>одговор на</small> Бирократа ==
Да, не би шкодило да изабаремо нове бирократе након што смо спали на једног. Додуше, нисам на уму имао себе пошто сам овде „најмлађи“ администатор, мислио сам на неког „старијег“ као што си ти или Влада. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:04, 4. јануар 2014. (CET)
: Ја бих ипак да сачекамо са могућом кандидатуром. Овде бирократе немају много посла тако да бих углавном „ленчарио“. Можда у једном тренутку када добијемо више активних корисника или међувики ботова и крену захтеви за права. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:53, 8. јануар 2014. (CET)
:: Ево, поднео сам [[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/FriedrickMILBarbarossa|кандидатуру]]. Сврати на кафицу и гласај. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:56, 18. октобар 2015. (CEST)
== Provokacije ==
Jel ti ovo namerno provociraš ili već šta drugo? --'''[[Корисник:Kolega2357|Kolega2357]] ([[Разговор са корисником:Kolega2357|разговор]])''' 14:39, 25. фебруар 2014. (CET)
== Гласање ==
„Здраво. Ти си онај из Горњег Милановца, је ли? Дао си свој глас при избору за администратора, а немаш право гласа. Наиме, мораш имати 100 измјена на овом пројекту прије почетка гласања. --[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор са корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 13:07, 6. фебруар 2015. (CET) с. р.“
:Јесте, ја сам тај. Јел то неки проблем? Право да ти кажем, немам појма ко има право да гласа, него ми се појавио банер горе да су избори у току, а на њему нигде не пише то правило. Могли сте да направите да се банер не појављује на екрану људима који немају право гласа.--[[Корисник:Ranko|Ranko]] ([[Разговор са корисником:Ranko|разговор]]) 15:17, 6. фебруар 2015. (CET)
Него, да се вратим на важније теме: имам неколико старих књига у PDF-у и радо бих то некако пребацио у овај изворник. Има ли неки аутоматски начин за то? Питам јер се ради о важним књигама од по пар стотина страница. Поздрав!--[[Корисник:Ranko|Ranko]] ([[Разговор са корисником:Ranko|разговор]]) 15:46, 6. фебруар 2015. (CET)
== Споразум Цветковић—Мачек (1939) ==
Да ли је Споразум изворно онакав какав се тренутно налази на Википедији, са свим грешкама? Ево неке од њих:
# ''Словенаца'''[[гр1|;]]''' у циљу''
# ''интереса, '''[[гр2|П]]'''ре'''[[гр2|т]]'''седник''
# ''коалиције '''др[[гр3|.]]''' Вла'''[[гр3|т]]'''ко Мачек''
# ''Потребно је '''образовати''' заједничку владу.'' <small>[[???]]</small>
# ''по приста'''[[гр5|ну]]''' меродавних''
# ''Том приликом издвојиће се из горе наведених срезова, који су припојени Бановини Хрватској општине и села'''[[гр6|,]]''' која немају хрватску већину.'' <small>[[???]]</small>
# '''''Новим једницима''' као и у држави '''биће обезбеђена равноправност Срба, Хрвата и Словенаца''', као и једнако поступање у погледу њиховог учешћа у вршењу јавне службе.'' <small>[[???]]</small>
# ''просвете '''[[гр8|и и]]''' унутрашње управе''
# ''Рударско законодавство и државна рударска предузећа'''[[гр9|.]]''''' <small>[[???]]</small>
# ''споразума, одлучује Министраски савет'''[[гр10|;]]'''''
# ''реда и мира'''[[гр11|:]]''' за давања''
# ''и одузимања држављанства'''[[гр12|.]]''' изградња и одржавање''
# ''државних објеката'''[[гр13|;]]'''''
# ''послови вера;'' <small>[[???]]</small>
# ''међународни правни саобраћај, '''о тим да се''''' <small>[[???]]</small>
# ''ванпарничким стварима'' <small>[[???]]</small>
# ''отечајно право'' <small>[[???]]</small>
# ''финанс'''[[гр18|ис]]'''ка самосталност''
# ''не'''[[гр19|сп]]'''осредним и тајним''
# ''пре'''[[гр20|тс]]'''тавништвом''
# '''''премапотписује''' Бан'' <small>[[???]]</small>
# ''о '''набору''' народних посланика, као и о другим ст'''[[гр22|ав]]'''рима, '''[[гр22|у к]]олико''' је то потребно'' <small>[[???]]</small>  и др. --[[Корисник:Obsuser|Obsuser]] ([[Разговор са корисником:Obsuser|разговор]]) 19:52, 18. мај 2015. (CEST)
: Навео сам изнад неке граматичке грешке те нелогичности у тексту, а не знам да ли су све из изворног документа (па могу да остану) или је неке направио онај ко је преписивао текст? --[[Корисник:Obsuser|Obsuser]] ([[Разговор са корисником:Obsuser|разговор]]) 20:08, 18. мај 2015. (CEST)
== Izvor ==
Napisao sam u opisu izmjene, pošto ne znam gdje se inače stavljaju izvori na Vikizvornku.--[[Корисник:Слободни умјетник|Слободни умјетник]] ([[Разговор са корисником:Слободни умјетник|разговор]]) 18:14, 14. јун 2015. (CEST)
На Викицитатима су покренута гласања о давању администраторских овлашћења [[q:Wikiquote:Администратори#Сербијана|Сербијани]] и [[q:Wikiquote:Администратори#FriedrickMILBarbarossa|мени]], па бих те замолио да гласаш. Предлажем ти да се и ти кандидатујеш, сигурно имаш мој глас. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:31, 29. август 2015. (CEST)
Штета, још који администратор би добродошао. Хвала што си нас подржао у првом кругу, замолио бих те да исто поступиш и у [[q:Wikiquote:Администратори#Сербијана 2|другом]] [[q:Wikiquote:Администратори#FriedrickMILBarbarossa 2|кругу]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 16:38, 1. септембар 2015. (CEST)
Јесте да недостају стални уредници, али смислили смо начин како да прескочимо ту препреку. Радом на техничким зврчкама и писању смерница олакшава се уређивање а тиме се привлаче нови (а и стари) уредници. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:01, 1. септембар 2015. (CEST)
Када си сутра присутан на вики пројектима? Хоћу да попричамо на ИРЦ каналу. Ја сам присутан преподне, први део поподнева и у касно вече. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:37, 1. септембар 2015. (CEST)
== Сербијана ==
Аутоматски патролисаног, али и патролера ако то овдје има. Добро је што си се јавио, да ли мислиш да је нечему оваквом [[q:Говор Бориса Тадића на 63. заседању Генералне скупштине Уједињених нација]] мјесто на Цитату? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 23:39, 1. септембар 2015. (CEST)
:Тако сам и мислио, да ли је довољно битан да га пребацим или да га бришем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 23:54, 1. септембар 2015. (CEST)
== Aдминистрација ==
У правили за кандидовање на мјесто администратора пише да се требам консултовати са неким постојећим администратором, па ме занима имаш ли ти шта против да се кандидујем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:33, 10. октобар 2015. (CEST)
:Тек сад сам видио да морам имати и стотину измјена у викиизворниковом простору, мораће причекати кандидатура.. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:02, 11. октобар 2015. (CEST)
::Поставио сам кандидатуру [[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Сербијана]]. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 20:42, 11. октобар 2015. (CEST)
Мислио сам да поставим текст Дејтонског споразума са [http://www.oscebih.org/dejtonski_mirovni_sporazum/SR/ овог] сајт, па да ли би то био проблем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 14:45, 13. октобар 2015. (CEST)
:Постоји ли још неки превод осим овога? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 17:06, 13. октобар 2015. (CEST)
== Медијавики и још нешто ==
Обрисао сам неколико десетина страница из медијавики именског простора, неке си и ти направио, а које више нису потребне. Примјетио сам да на сваком пројекту имаш [[Корисник:Жељко Тодоровић/extratoolbarbuttons.js|код]] за додатне дугмиће, ја сам тај проблем ријешио тако што сам код поставио на метавики, па ако хоћеш могу ти то средити. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 01:34, 19. октобар 2015. (CEST)
:Мислим да сам већ сада прешао број од стотину избрисаних, па реко да те обавјестим ипак си ти овдје админ дуже вријеме. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:39, 19. октобар 2015. (CEST)
Да ли знаш гдје се може наћи текст Меморандума САНУ на српском, сређујем на Википедији чланак о Великој Србији и тамо има одредница ка чланку на Викизворнику о Меморандуму а ми немамо тај чланак. — [[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 10:49, 24. октобар 2015. (CEST)
:Управо зато и тражим, на сајту САНУ има само одговор на критике, а и до тога се тешко долази. — [[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:27, 24. октобар 2015. (CEST)
==Хвала==
Поздрав!--[[Корисник:Rethymno|Rethymno]] ([[Разговор са корисником:Rethymno|разговор]]) 19:39, 7. март 2016. (CET)
== Вавилон ==
Копирао сам текст са Википедије, сигурно сам и име странице несвјесно. Бришем то одмах. --[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 20:47, 24. мај 2017. (CEST)
== Одлуке ==
Одлуке преписујем из Службеног гласника, а за извор ни сам нисам био сигуран да ли сам тачно написао. Надам се да ти знаш, како иде, па исправи и мени појасни да не гријешим више. [[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 00:34, 29. мај 2017. (CEST)
== Бирократска права ==
На који начин се овдје подноси захтијев за бирократска права, колико видим да то није баш дефинисано. —[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 23:58, 14. јун 2017. (CEST)
:Па тренутно једини који с времена на вријеме овдје долазе смо ти и ја, остали гласови су по позиву. Хвала! —[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 18:33, 15. јун 2017. (CEST)
== Страни језик? ==
Шта није на српском језикУ?--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 05:53, 8. август 2017. (CEST)
Није ванземаљски, него је теби страна мађарско-немачко ортографија. Језик докумената је напротив ближи стандардном језику, него славеносрпски и сл. варијанте.
Узми на пример ово:
Pogodba Megyu Nemeschi Szent=Marinszki szjedne sztrane, y Varosni isztog miszta sztruge sztrane po Plenipotentiary szobe sztrane podpiszani ucsinyena, y u tvrgyena.
Погодба међу немеши Сент-Марински с једне стране и варошани истог миста с друге стране по пленипотентијари с обе стране подписани учињена и утврђена
Ако Алекса Ивић - отац Павла Ивића - каже да су Буњевци пре Вука писали говорним језиком, онда то не може никако бити ванземаљски језик.--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 19:19, 9. август 2017. (CEST)
Прво, није то ванземаљски па да можеш с оградама и презрењем говорити о тим документима. Лако ћемо с објашњењима и адаптацијом текста. Најважније је да су сигнатуре наведене. [https://sr.wikipedia.org/wiki/Википедија:Википедијанац_стажиста/Историјски_архив_Суботица_2017 Овде] се налазе нека од објашњења. До краја августа ће све бити укомплетирано и повезано.--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 23:49, 9. август 2017. (CEST)
Овај корпус јуначких песама је у директној вези са српским песмама. (Третирају их народним песмама источних извора. Код нас се раде докторати о народним песмама, третирајући оба корпуса певања као један јединствен. Новије антологије које су изашле код нас садрже и ове песме на бугарском. (нпр. Краљевић Марко др.) Мислим да је добро (а први пут на интернету) да се ове песме нађу на једном месту и то баш на нашој страници. О овоме могу да ти подробно пишем, јер 80% песама како на српском тако и на бугарском језику појављују се први пут на интернету. [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 21:56, 3. септембар 2017. (CEST)
То није то и то се не преводи ни у српским антологијама. Можда примећујеш да је ортографија скоро старословенска (скоро). [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 22:38, 3. септембар 2017. (CEST)
== Гласања ==
Поздрав! Покренуо сам гласања о увођењу нових корисничких овлашћења ('''[[Викизворник:Гласање/Нова корисничка овлашћења|Викизворник]]''' и '''[[q:Викицитат:Гласање/Нова корисничка овлашћења|Викицитат]]'''). Замолио бих те да се изјасниш и гласаш. Хвала! --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:00, 12. октобар 2018. (CEST)
== Закон о ауторском праву? Пречишћен текст? ==
Хвала на скретању пажње о изостављеном детаљу. '''Намерно сам изоставио "119/2012 и 29/2016" из наслова''' пошто је пренети текст само текст закона, а наведени параграфи нису његов део, него се односе на други закон "Закон о изменама и допунама Закона о ауторском и сродним правима". Последња два "додатка" на страни ''параграф.рс'' на који се односе два наведена броја нису саставни део закона како им и име каже "Самостални чланови ''Закона о изменама и допунама Закона о ауторском и сродним правима''" а актуелан закон се завршава реченицом Члана 226 – ''Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије"''.
Закон како је унет у Викиизворник је одговарајући на твоје питање копи-пејст текст преузет са наведеног извора и понављам, односи се '''''само''''' на закон, а не и на зесебан закон о његовим изменама којим се нисам желео бавити на истом месту са законом, пошто треба да стоје у неком другом одељку Викиизворника (евентуално као ''додатак'', али ту варијанту не подржавам).
Него и ја бих да питам по каквом изворнику си поступио кад си закон <s>донет 2016, потпуно нов у односу на раније законе</s> <small>(*нисам сигуран да ли је ступио на снагу 2011. или 2016. али је битно да је најновији)</small> преименовао у '''''пречишћен текст'''''? Шта значи тај израз "пречишћен текст"? Ја сам свој текст референцирао, исто тако би требало свако ко га мења да референцира ту одлуку. Ово су државни документи. Колико ја нисам упућен у то шта је "пречишћен текст" толико неће бити ни други читаоци Викиизворника. Оваква се измена не ради без остављања објашњења, а поготово не код текста од јавног значаја.
Колико ја схватам ствари, ово је ништа друго него тренутни текст ''актуелног'' закона – потврђен и од Уставног суда Србије. Пошто си направио преусмерење без остављања објашњења, најбоље би било да објасниш свој поступак у страници за разговор самог закона (додавањем новог наслова). Људи долазе на ово место да виде изворне текстове па би ваљало да и наслови одговарају изворнику. Када правимо измене у односу на неки оригинал, читаоце ће занимати шта је разлог те измене. Верујем да си имао неки ваљан разлог, али још једном молим да изнесеш тај разлог на страници за разговор, пошто ће и друге занимати зашто си урадио такво преусмерење.–[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 02:09, 25. април 2019. (CEST)
:Објашњења су потребна не због нас корисника, него због осталих који приступају. Ваљало би негде објаснити и то зашто је донет поново закон, у релативно кратком року након 2004. Да је нови закон донет зато што се претходно донети односио на други државни ентитет, СЦГ, те је настанком нове државе, почев од 2006. године требало реформисати и законодавство, процес који још траје. Доста сам тражио, а и даље ни у једном извору не налазим израз "прочишћен текст". Можда би требало вратити на "Закон о ауторском и сродним правима, Србија" или "Закон о ауторском и сродним правима (2009)" као у случају текстова [[Закон о ауторском и сродним правима (2004)]] и [[Закон о ауторском и сродним правима (1998)]] где је наслов самообјашњив.
:Успео сам [https://web.archive.org/web/20110619013416/http://www.parlament.gov.rs/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8/%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8.45.html уз помоћ archive.org] са [https://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/cir/pdf/zakoni/2009/2851-09.zip овог линка] скинути и погледати изворни текст из 2009. који ти је био извор за [[Закон о ауторском и сродним правима]] и уверио се да је у тој форми објављен, али треба имати у виду да се сада [http://www.zis.gov.rs/propisi-i-dokumenti/zakoni-i-drugi-propisi.1026.html и сама влада позива на текст са параграф.рс] (види под насловом AUTORSKO I SRODNA PRAVA) значи на тај "прочишћени". Требало би због тога ово рашчистити, пошто збуњује. Људи ће с правом да се питају зашто на Викиизворнику стоји два закона са истим именом а различитим текстом (Успореди рецимо Члан 35.)? У [[Разговор:Закон_о_ауторском_и_сродним_правима_—_Пречишћен_текст|страници за разговор]] сам децидно показао да се не ради о "пречишћавању" него о сасвим новом тексту са доста додатака.
:Ако би рецимо твој текст био усклађен са актуелним текстом закона, онда неби било потребе да постоји и мој "прочишћени" текст. Решење би (ваљда) било да се један од њих обрише или архивира. Значи или непотпуни текст дорадити (спајање?) или да садашња верзија текста [[Закон о ауторском и сродним правима]] има некакву напомену "драфт" или "изворни текст" да не би стварао забуну. Не спорим да се заиста ради о два званична документа, али један од којих је новији, стога актуелнији. Ово је важно рашчистити, јер се директно дотиче оних који користе изворе. Нпр. испада да смо и ми нелегално копирали текст самог закона, пошто су [http://demo.paragraf.rs/WebParagrafDemo/?actid=14372 текстови на параграф.рс заштићени законом].<small>("Svi dokumenti koji se nalaze u Paragraf Lex Demo verziji su pod autorsko pravnom zaštitom i ne smeju se, bez dozvole Paragraf Lex d.o.o, kopirati ili umnožavati, niti koristiti u bilo koje svrhe osim za direktno čitanje.")</small> Ух! Шта сад?–[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 13:14, 25. април 2019. (CEST)
::[[Закон_о_ауторском_и_сродним_правима_—_Пречишћен_текст#Извори|Исправио сам]] по хитном поступку. (Додао државни извор који се позива на параграф.рс)-[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 13:47, 25. април 2019. (CEST)
:::Све ми је јасно, али не знам да ли видиш тежину ствари исто као и ја – узмимо да неко одавде буде цитирао пропис који је застарео, и због тога буде имао правне последице. Само то ме брине. Ово нису нечији лични текстови које је ставио на јавно под слободном лиценцом, па да буде чиста опуштанција. А не боли објашњавати. И то боље сад него касније. Чак ни у то нисам сигуран да у Србији важи исти принцип као у САД, да су сви државни документи уједно ван лиценцирања, то јест под слободном лиценцом (до сад се барем нико није јавио са молбом за скидање). Исто сам мишљења да ''параграф.рс'' нема право да лиценцира текстове закона, па чак и да сами "пречишћавају". Ја мислим да они само хостују тај садржај, иначе не би влада Србије имала линкове баш на њих. Елем, ни то није најбитније. Чим стигнем парафразираћу кратко твоје објашњење у разговору странице. Надам се да се слажеш. Чист рад, чисте карте, чиста савест :) -[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 16:38, 25. април 2019. (CEST)
::::Ако Викизворник функционише као електронска библиотека, онда још и разлог више да уз текстове постоје објашњења. Свака библиотека разврстава по жанрима, годинама, ауторима, по важности итд. и има стриктна правила коришћења материјала. То са шаблоном би решило све. Онда само напред!-[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 17:09, 25. април 2019. (CEST)
== Важећи акти ==
Хвала ти на указаном пропусту. --[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 00:21, 20. октобар 2019. (CEST)
== Откључавање ==
Zeljko molivas ja sam Nenadova majka molivas otkljucaze Nenadović Wikipediju za 24h kada vas molim zato sto on stvarno boluje od autizma kada vam kažem i mnoga ga povredi kada mu zakljucate stranicu da Nemogu da ga smiri on to neradi namerno o to tako zamislja mislim da znate staje autizam nedaj boze da vas ta muka snadje unapred zahvalna Nenadova majka{{БП|Nenad marjanovic}}
== Poništi/vrati... ==
... sve svoje doprinose od 13. maja iz GIP-a osim pet izmjena i poništi/vrati sve svoje doprinose od 13. maja iz [https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA?type=delete&user=%D0%96%D0%B5%D1%99%D0%BA%D0%BE_%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B&page=&wpdate=&tagfilter=&wpfilters%5B%5D=newusers dnevnika brisanja]. --[[Посебно:Доприноси/5.43.73.49|5.43.73.49]] 09:36, 16. мај 2021. (CEST) [u]
Revertovao sam tvoje izmjene na [[Smrt Josipa Broza Tita]], [[Модул:Message box]] i [[Ne psuj mi Tita]]; ovo drugo, iz dnevnika brisanja, popravio sam prilično tako što sam ponovo napravio važne stranice... --[[Посебно:Доприноси/5.43.73.49|5.43.73.49]] 09:54, 16. мај 2021. (CEST)
Nemoj brisati šablon za zaglavlje na latinici i vraćati greške u dorađene i korigovane verzije. --[[Посебно:Доприноси/5.43.81.160|5.43.81.160]] 14:16, 4. октобар 2021. (CEST)
Objasni šta radiš i/ili prestani s time, cenzuriranjem. Lijep pozdrav svakako. --[[Посебно:Доприноси/77.221.2.16|77.221.2.16]] 21:21, 5. октобар 2021. (CEST)
== How we will see unregistered users ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
<section begin=content/>
Hi!
You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.
When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.
Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin '''will still be able to access the IP'''. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation/Improving tools|better tools]] to help.
If you have not seen it before, you can [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|read more on Meta]]. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can [[m:Global message delivery/Targets/Tech ambassadors|subscribe]] to [[m:Tech/News|the weekly technical newsletter]].
We have [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation#IP Masking Implementation Approaches (FAQ)|two suggested ways]] this identity could work. '''We would appreciate your feedback''' on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can [[m:Talk:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|let us know on the talk page]]. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.
Thank you.
/[[m:User:Johan (WMF)|Johan (WMF)]]<section end=content/>
</div>
19:19, 4. јануар 2022. (CET)
<!-- Пошиљалац поруке: Корисник:Johan (WMF)@metawiki; списак прималаца: https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Johan_(WMF)/Target_lists/Admins2022(7)&oldid=22532681 -->
== Питање о навођењу извора ==
На страници [[Нешто што не би требало да знам|>>овој<<]] сам навео извор са веб-странице. Да ли је то довољно?
--[[Корисник:PlaviDim99|PlaviDim99]] ([[Разговор са корисником:PlaviDim99|разговор]]) 13:50, 10. мај 2022. (CEST)
== Администраторска права ==
Поштовани,
дуже време доприносим Викизворнику у области српске, али и стране књижевности. Засад сам врло активан у погледу доприноса и надгледања (скорашње измене). Мислим да испуњавам критеријуме за администраторска права. Зато сам, као што је тамо напоменуто ([[Викизворник:Администрација]]), одлучио да се консултујем с Вама.
У сваком случају, ако бисте могли обрисати следеће: [[Корисник:Coaorao#Предлог_2|2]] и да се на [[Главна страна|Главној страни]] уместо старих "нових" текстова замене за неке од заиста нових (и квалитетних), нпр: [[Корисник:Coaorao#Предлог_1|1]].
Видео сам да су претходним администраторима одузета права због неактивности. Тренутно сам сваки дан активан на Викизворнику, па ме занима каква се активност очекује на недељном нивоу?
Поздрав, [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 18:33, 20. април 2026. (CEST)
== Мало обавештење ==
Поставио сам кандидатуру за админ права [[Викизворник:Захтеви за администрирање#Захтеви за овлашћења|1]],
Поздрав, [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 17:35, 29. април 2026. (CEST)
== Молба за помоћ ==
Поштовани Жељко,
почела сам да сређујем и класификујем старе објаве, па нађох пар грешака. Нешто би требало да се исправи, а пар дуплираних [https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8_%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%86%D0%B8%D0%BC%D0%B0_%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%B3_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1 категорија] и [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B8_%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%9A%D0%B8_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%87%D чланака] обрише, као и избаце наводници у наслову са ова два текста: [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B8_%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%9A%D0%B8_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%87%D 1] и [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%A0%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%83_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D1%83_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%9B%D0%B8%D 2]. Свакако ћу наставити да уређујем Викизворник, припремила сам доста материјала. Хвала.[[Корисник:BrankaVV|BrankaVV]] ([[Разговор с корисником:BrankaVV|разговор]]) 13:20, 30. април 2026. (CEST)
== Администратор ==
Право админ. интерфејса ми тренутно није неопходно. Засада су довољна администраорска права [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 16:42, 8. мај 2026. (CEST)
fe5ux3v0tcrvlyi6st4tcgt56t9tqwa
143277
143270
2026-05-08T15:14:11Z
Coaorao
19106
/* Администратор */
143277
wikitext
text/x-wiki
{{Добродошлица}}
== Број чланака? ==
Зашто на насловној страни показује да има [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 2.991 чланак] кад има више од тога? Џимен. --[[Посебно:Contributions/93.86.186.90|93.86.186.90]] 20:12, 2. октобар 2009. (CEST)
: Извини, грешка. Нисам очистао кеш свог браузера. --[[Посебно:Contributions/93.86.186.90|93.86.186.90]] 20:14, 2. октобар 2009. (CEST)
== Корисничке кутије ==
Поздрав, Жељко, како викизворник има само ~3000 текстова, не треба га претрпавати корисничким кутијама већ треба кренути са прекуцавањем, ОЦРовањем или преношењем са других мрежних места слободних и релевантних текстова на српском језику. Активних корисника на месечном нивоу је тренутно мање од 20 те треба поставити приоритете што се потребног садржаја тиче – а у овом тренутку то нису корисничке кутије, по мом мишљењу. Нарочито не оне попут овај корисник живи на Вождовцу или је верник те и те цркве. Далеко од тога да не волим кутијице (некад сам претрпавао све своје налоге истима), но пројекти попут изворника и књига, који имају релативно мало садржаја у главном именском простору не добијају на значају постојањем кутијица, већ повећањем обима ГИП... Све најбоље у даљем раду овде! --[[Корисник:Wlodzimierz|Wlodzimierz]] 09:02, 7. октобар 2009. (CEST)
Хвала Вам што сте променили Ерлангенски рукопис. Видим да сте избрисали повезнице за дигиталну библиотеку -- да ли је то забрањено? Да ли можете још да промените и вежете песму Кад је Вук Огњени умро шта је наредио на самрти јер је то прави наслов а не "на смрти". Хвала. --[[Корисник:Bg2011|Bg2011]] 23:34, 3. март 2010. (CET)
== Нијесам баш из Сарајева ==
Пошто си овде једини ије активац, хоћу да те питам следеће:
Имам једну верзију [[Нијесам баш из Сарајева|ове приче]] која се не подудара са већ постојећом. Да ли убацим наслов "Прва верзија" за већ постојећу а моју да убацим под насловом "Друга верзија"? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:56, 13. мај 2010. (CEST)
== Застава ==
Поздрав. Да ли можеш да ми даш неки линк или цитат закона, устава или одредбе (члана) Књажевине и Краљевине Црне Горе где могу да видим каква је застава прописана. --[[Посебно:Contributions/93.87.167.82|93.87.167.82]] 20:44, 10. јун 2010. (CEST)
: Хвала на одговору, али око грба није фрка тако да ми није потребан цитат за грб. --[[Посебно:Contributions/93.87.167.82|93.87.167.82]] 22:32, 10. јун 2010. (CEST)
== [[:Слика:Grbkj.jpg]] и [[:Слика:Amblem Republike Srpske.jpg]] ==
Да ли би могао да обришеш ове слике? Дупликати су неким са Оставе.
Имао бих још једно питање. Да ли је дозвољено слање слика овде? Видим су неке послате, али су без лиценце. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 19:43, 10. јул 2010. (CEST)
== Службене новине ==
У неким чланцима југословенских тема спомињу се горе наведене новине. У неким твојим чланцима, где не наводиш извор, видео сам да у неком чланку обично стоји да ће тај закон бити објављен у наведеним новинама. Из тога би се могло закљичити, да је тај закон преписан одатле. Но, у једном сам видео да си као извор навео Политику, из чега би се могло закључити да си заправо као извор користио њу.
Стога те питам, ако си као извор, у чланцима без извора, користио Службене новине, да ли си те новине пронашао на простору Интернета или си некако материјално до њих дошао. Ако си до њих дошао путем Интернета, да ли би могао да ми наведеш адресу сајта (урл адресу) уколико на тој адреси постоји слободна архива тј. бесплатна збирка тих новина (као архива Политике на сајту Народне библиотеке Србије).
То ме занима, јер би ми било веома корисно у писању докумената југословенских тема. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:00, 11. јул 2010. (CEST)
: Хвала ти на опширном одговору. Надам се да ће ми информација о Српским новинама, као службеном гласилу Србије, помоћи да даље постављам документа везана за српске теме. Желим ти срећан рад. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:25, 11. јул 2010. (CEST)
== Опције и геџети ==
У [[Викизворник:Писарница#Опције и геџети|Писарници]] сам изнео предлог о неким техничким стварима. Замолио бих те да изнесеш твоје мишљење о томе. Хвала. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:25, 11. јул 2010. (CEST)
: Ако дође до такве ситуације, онда су корисни програмери. Филип је један од њих. Тако да је можда и корисно што сам му упутио обавештење. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 23:41, 11. јул 2010. (CEST)
== Моме драгоме народу и вишезначје ==
Поздрав, обраћам ти се поводом имена документа [[Моме драгоме народу!]]. Предлажем ти да га преименујеш у [[Кнежевска проламација од 28. августа 1910.]] јер доста прокламација почиње том синтагмом (нпр. види овај сајт са документима [http://digital.nb.rs/collection/pl-dinastije]).
Но, при том облику назива може доћи до сукоба назива. На пример, кнез Никола и Милан су истог дана објавили рат Турској, и обавестили народ тј. објавили прокламацију (обзнану) народу. Да не би дошло до такве ситуације, предлажем да у називу прокламација буде обавезнo заграда где ће стајати име државе за коју је донета.
Ако би ја почео да преименујем чланке, онда би дошло до прављења гомиле преусмерења. Стога те питам, да ли би могао да преименујеш прокламације (види истоимену категорију) и [[Кнежевска наредба војсци поводом ослобођења Ниша од 11. јануара 1878. |ову наредбу]] у горе предложени облик. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 10:14, 13. јул 2010. (CEST)
== АСКИ ==
Да ли можеш да обришеш следеће АСКИ чланке:
* [[Сву ноћ седим на капију]]
* [[Тегнај ми оро, мори Бојано]]
* [[Што ми је мерак]]
* [[Што се бели горе]]
* [[Што се сија горе на планине]]
* [[Што си, Лено, на големо]]
* [[Што ти је, Стано мори]]
* [[Ој јаворе, јаворе]]
* [[Дуни ми, дуни, лађане]]
--[[Посебно:Contributions/109.93.204.95|109.93.204.95]] 14:11, 13. јул 2010. (CEST)
== [[Кардељева депеша]] ==
Овај чланак је енциклопедијског карактера. Не садржи чак ни садржину дотичне депеше, већ фото-снимак примерка на словеначком језику. Да ли можеш да га обришеш и/или да га пребациш на Педију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] 20:22, 13. јул 2010. (CEST)
== Оги ==
Да ли си поставио захтев на Мети да му се доделе администраторска овлашћења? Ако не, да ли ћеш ти то урадити или хоћеш да то ја урадим. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:38, 5. август 2010. (CEST)
: Тешко да ће се ускоро неко сам од себе врнут на Писарницу. Мислим да би се требао одмах обавестити неки бирократа, нпр. Филип. Најбоље би било да се обавести и овде и на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:05, 5. август 2010. (CEST)
Ђорђес је мање активнији корисник на Педији, али је тренутно најактивнији од свих бирократа овде. Управо сам мислио да ти предложим кандидатовање, отприлике због тих разлога. Да ли би био спреман да се сад (или у скорије време) да се кандидатујеш?
: ПС. Мислим да би се Оги требао обавестити о својој новој дужности. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:12, 5. август 2010. (CEST)
Супер. :) Очеку мој глас одмах. Него, да ли се овде може постати аутоматски патролисан и да ли постоји нека посебна процедура за то. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:21, 5. август 2010. (CEST)
: Хм, значи не постоји тај систем софтвера као на Педији. Пошто правим доста измена, мислио сам да не правим патролерима посао. Да ли би могао да обришеш преусмерења из категорије „Брзо брисање“? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:29, 5. август 2010. (CEST)
Надам се да ти не сметам тренутном раду на Педији. Да не би стално тражио од тебе, као скоро једином активном администратору, да бришеш странице и слично, шта мислиш о томе да се кандидатујем за администратора? Ово те превасходно питам јер је саветовање са администратором једно од предуслова за кандидатуру на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:01, 5. август 2010. (CEST)
: Ти законски акти из доба Краљевине СХС/Југославије, као и из Краљевине Србије и доба почетка Другог светског рата, мало су обрађени, превасходно због утицаја комунистичко-социјалистиче Југославије на више генерација јужнословенских народа, као и због своје старости.
: Циљ ми је да убацим што више докумената из тог периода, но првнество убацивања, код мене, има листа тражених докумата, где се налазе документи који имају велики историјски значај и који су веома ретки тј. тешко се налазе. На пример, сада убацујем тзв. две ''антисемитске уредбе'' Цветковићеве владе.
: Почастован сам твојим мишљењем. Ускоро ћу изнети своју кандидатуру за администратора на Писарници.
: Хвала на указаном поверењу. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:04, 6. август 2010. (CEST)
----
Да ли администратори, поред аутоматскопатролисаног статуса и патролерских права, имају и враћачка? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:48, 8. август 2010. (CEST)
: Судећи према овоме [http://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE%3ALog&type=patrol&user=%D0%96%D0%B5%D1%99%D0%BA%D0%BE+%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B&page=&year=&month=-1], постоји аутоматско патролисање ван ГИП-а. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:14, 8. август 2010. (CEST)
== Споразуми и прокламације ==
Намеравам да поставим Антикоминтернски уговор, Минхенски споразум и Немачко-италијански војни савез. Код њих се јављају допунски протоколи. Да ли да протокол пишем заједно са споразумом или да отворим нову страницу?
Такође намеравам да почнем ручни масовни унос ових прокламација и декларација [http://digital.nb.rs/collection/pl-dinastije]. Да ли постоји неки праг значаја који мора да прелази прокламација? На пример, јављају се неки прогласи поводом постављања споменика, доласка краља или неког из његове фамилије, рођендана краља или његовог сина, програми за посету краља. За такве прокламације нисам сигуран да ли прелазе праг значаја. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:48, 8. август 2010. (CEST)
: На пример, глупо ми је да уносим распореде за дочек краља приликом његове посете [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-003], програм сахране краља [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-018], објава повдом рођења краљевића [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-068], објаве поводом рођендана краљевића [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-022] [http://digital.nb.rs/direct/PL-153-023] и сл. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:14, 8. август 2010. (CEST)
== Година у наслову ==
Видим да код закона, устава, уредби и сличнога бивших држава стављаш годину у наслову. Да ли је то негде усвојено или је то твоја пракса? Ако је то твоја пракса, да ли ми препоручујеш да користим тај принцип и да ли то практујеш због могућег сукоба наслова тј. евентуалног вишезначја? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:35, 8. август 2010. (CEST)
: Хвала на одговору. Успут, да ли би могао да преименујеш ове две уредбе ([[Уредба о мерама које се односе на Јевреје у погледу обављања радња са предметима људске исхране|1]], [[Уредба о ограничењу школовања лица јеврејског порекла|2]]) да не бих правио преусмерења. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:50, 8. август 2010. (CEST)
== Назив чланка ==
Нисам сигуран како да именујем чланак [[Одбрамбена конвенција (СХС и Румунија 1923)]]. Ради се о обнови тј. продужењу [[Одбрамбена конвенција (СХС и Румунија 1921)|савеза из 1921.]] који је био закључен на две године трајања. Свугде у извору (новинама) се спомиње конвенција, док је само на једном месту ''протокол о обнављању (одбрамбене) конвенције''. Протокол ми звучи логичније. Које је твоје мишљење око овога? Ако си за промену у протокол, да ли онда да остане тренутни назив као преусмерење? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:16, 8. август 2010. (CEST)
== [[Шаблон:Престанак важења]] ==
Намеравам да га убацим у конвенцију из 1921. Да ли да шаблон убацим изнад или испод текста? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:20, 8. август 2010. (CEST)
: Ако се убацује у уставима, онда треба пазити на облик државе тј. њеног уређења. На пример, за предјугословенску Србију први устав би био онај из 1835. а задњи из 1903, за комунистичку 1947. и 1990. итд. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:52, 8. август 2010. (CEST)
:: Убаци онда међувики. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:52, 8. август 2010. (CEST)
Да би могао наставити убацивање шаблона занима ме следеће:
* да ли је први устав Краљевине Србије заменио задњи устав Кнежевине Србије
* да ли први устав ФНРЈ заменио задњи устав Краљевине Југославије
* да ли први устав СРЈ заменио задњи устав СФРЈ
* и да ли се први устав Народне Републике Србије (1947) може рачунтати као „наследник“ задњег устава Краљевине Србије (1903), исто и за уставе Србије из 1990. и 2006.
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:42, 8. август 2010. (CEST)
Уколико сам схватио, онда би требало овако да иде:
* Кнежевина Србија → Краљевина Србија → Краљевина СХС → Краљевина Југославија
* ФНРЈ → СФРЈ
али занима ме да ли важи:
* Кнежевина Црна Гора → Краљевина Црна Гора → Краљевина СХС → Краљевина Југославија (под условом да је нека од те две Црне Горе имала устав)
* СРЈ → СЦГ
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:55, 8. август 2010. (CEST)
Хвала на одговору. Занима ме само још следеће: да ли се устави данашње Србије и Црне Горе (уколико ЦГ има устав) могу рачунати као наследници устава истоимених држава укинутих 1918?
: ПС. Знам да Краљ. ЦГ није имала устав, тако да се питање односи на устав Књаж. ЦГ. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:18, 8. август 2010. (CEST)
Ако је ЦГ добила устав 2007 [http://en.wikipedia.org/wiki/Constitution_of_Montenegro], онда су наследници уставне повеље устави СРБ и ЦГ а не само Србије. Онда би шаблон требао да се намести тако да буде места за више наследника. Такође, наследници југословенског устава из 1974. су устави Хрватске (1990), БЈРМ (1991), Словеније (1991), СРЈ (1992) и БиХ (1995) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:48, 8. август 2010. (CEST)
Мислим да си у праву да је Србија наследник и Југославије и СЦГ, тако да једино њен устав може бити прави наследник, и да устави тих република нису наследили устав из 1974. Устави тих јужнословенских република, које сам ти навео, нису из периода СФРЈ (републике су имале и по 2-3 устава из тог доба), већ су из доба „декомунстичког и десоцијалистичког препорода“ и представљају прве уставе данашњих независних република (тако пише на ен.њики).
: ПС. Мислим да ниси погледао мој пост од 21.18. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:48, 8. август 2010. (CEST)
Хвала што си уклонио ту заблуду с мене. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 8. август 2010. (CEST)
----
Види страницу за разговор чланка. Мислим да на том сајту има велики број српских и југословенских устава. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:42, 8. август 2010. (CEST)
: Да ти не би правио сукоб измена, да ли можеш да убациш следећи садржај у чланак о уставу из 1931:
<nowiki>{{Престанак важења|Устав Федеративне Народне Републике Југославије (1946)}}</nowiki>
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 8. август 2010. (CEST)
----
Мислим да је овај [[Закон о утврђивању надлежности Аутономне Покрајине Војводине (2009)|закон]] постао неважећи јер га је заменио [[Статут Аутономне Покрајине Војводине (2009)|статут]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:37, 17. октобар 2010. (CEST)
== [[Викизворник:Списак администратора]] ==
Мислим да овај списак није ажуриран. Занима ме колико је потребно времена да неки администратор буде неактиван да би могао бити убачен у неактивне. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:20, 10. август 2010. (CEST)
: Ја бих убацио Бранета. Задњи допринос му је био од 14.11.2008 [http://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:Log/delete&user=BraneJ]. И још нешто: зар први админ ком су скинута права није корисник Бан? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:07, 10. август 2010. (CEST)
Јесте, сам се блокирао на бесконачно. Мислим да је скоро Филип, или неко други из Викимедије, негде на Педији казао да је била ситуација око ауторских права једне књиге која је допрла до Викимедије Србије. По њему, јавила се унука аутора која је тврдила да АП припадају њој. И на крају је доказана та тврдња, тако да је књига морала бити обрисана. Не знам шта се тачно дешавало, али изгледала да је то утицала на тог корисника да се повуче са пројекта.
: Нема га на списку администратора [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:ListUsers/sysop]. Могуће да је он сам или неко други поднео захтев на Мети да му се скину права. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:03, 10. август 2010. (CEST)
За детаље би могао да питаш Филипа или неког другог из Викимедије. Не би било лоше да се нађе податак како су му скинута права ради допуне списка. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:12, 10. август 2010. (CEST)
== Неподобно корисничко име и Филип ==
Можеш ли да блокираш следеће налоге јер немају примерене називе, носе назив по некој држави или области, или истичу народност, или оне који су доприносили да обавестиш о промени корисничког имена.
* [[Корисник:РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ|-{РАВНОГОРСКИ ПОКРЕТ}-]]
* [[Корисник:Српски националиста|-{Српски националиста}-]]
* [[Корисник:Belgrade playboy|-{Belgrade playboy}-]]
* [[Корисник:Metohijaaa|-{Metohijaaa}-]]
* [[Корисник:Montenegro|-{Montenegro}-]] (доприносио)
* [[Корисник:Велики србин|-{Велики србин}-]] (једном свратио)
Имао бих и једно питање у вези Филипа. Ако се гледа шта је све направио на педији, и као кросвики (на више педија блокиран као неко ко шири ''великосрпску пропаганду'', поседовалац више налога и сл), да ли мислиш да треба и овде налози да му буду блокирани.
: ПС. Да ли мислиш да моје корисничко име треба да буде промењено? Подсећа на једног немачког цара. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|FriedrickMILBarbarossa]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:41, 11. август 2010. (CEST)
Још један:
* [[Корисник:CarLazar|-{CarLazar}-]]
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:33, 17. август 2010. (CEST)
== Шаблон ==
Натпис секције "Ова страна" иде у два реда. Види кад се избаци "и" из "Графикон", да ли ће бити у једном реду. --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:28, 13. август 2010. (CEST)
: Aj sad. -{Barbarossa}- 01:33, 13. август 2010. (CEST)
Шаблон готов. Закључај га на админ ниво. -{Barbarossa}- --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:52, 13. август 2010. (CEST)
: Сврати на ИРЦ да те питам нешто у вези са гласањем. --[[Special:Contributions/109.93.16.33|109.93.16.33]] ([[Разговор са корисником:109.93.16.33|разговор]]) 01:53, 13. август 2010. (CEST)
== Гласачка политика ==
Да ли мислиш да нам је тако нешто потребно? Питам јер су се до сад гласања заснивала на усменим и неусвојеним правилима која је изнео стјујард. Ако се не варам, за сад овде не постоји уопште нека политика. За стварање политике могла би да се направи [[Викизворник:Осмишљавање политике|ова страница]] док би се предлози у вези политике именовали као ''Викизворник:Гласање/Предлог/'''назив предлога''''' (а за нацт г. пол.: [[Викизворник:Гласање/Предлог/Нацрт гласачке политике]]). Нацрт би требао да обухвата општа правила, правила за гласање за брисање страница, за кандидатуру за администратора, и бирократе. Као подлогу за нацрт могла би се узети правила која постоје на Педији, али треба се прилагодити потребама Изворника. Може свако да да свој предлог нацрта, али онда треба да постоји засебна страница типа ''Викизворник:Гласање/Предлог/Нацрт гласачке политике/'''Жељков предлог'''''. Онда би се на страници за нацрт дискутовало о предлозима, њиховом побољшању, изменама итд. Могао би да се изабере један предлог за нацрт или би се више њих могло спојити у један. Шта мислиш о тој идеји? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:16, 13. август 2010. (CEST)
: Извини што ти одговарам касно, али имао сам зафрканције са шаблонима и категоријама. У прави си у вези са стијујардима. Све ове предлоге за гласања, које си навео, могли бисмо да унесемо у нацт, али треба да постоји одређени најмањи неопходни број гласача. Тај број не мора да се односи на сва гласања, већ може на појединачна (нпр. за администраторе). Пошто је заједница мала, може се обавестити или да се окачи обавештење на Сајтнотис за више потенцијалних корисника. За сад писарница може да послужи за осмишљавање политике пошто пројекат није толико развијен. Чак се може и отворити потстраница типа (Писарница/Политика) као на википедијанском Тргу или викивестијином Форуму, да се не би (у случају великог броја заинтересованих корисника) оптеретила Писарница. Википедија свакако треба послужити као подлога за прављење нацрта. Да ли си заинтересован за осмишљавање политике, или предлажеш да се то одложи за касније. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:03, 14. август 2010. (CEST)
ПС. Смирнов се предложио за слање меила оном сајту. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:05, 14. август 2010. (CEST)
: Направио сам нацрте [[Корисник:FriedrickMILBarbarossa/Нацрти политике/Гласачка|политике гласања]] и [[Корисник:FriedrickMILBarbarossa/Нацрти политике/Администрација |администрације]]. Као шаблон сам користио већ постојећу политику са Википедије, те сам је изменио према овдашњим приликама. Позивам те да погледаш те нацрте, и евентуално да преправиш оно што мислиш да треба или да ми предложиш на страници за разговор потребне коректуре. Након тога ту политику ћу да предложим у Писарници да се усвоји. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:36, 14. октобар 2010. (CEST)
Такође се слажем са оним у вези са МедијаВикијом, те сам избацио тај део из критеријума. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:35, 15. октобар 2010. (CEST)
----
Пошто је време за гласање, мислим да је гласању корисно придодати и нека привремена правила да се оно не би одвијало по де факто правилима. Та привремена правила су ту само да досадашњој процедури дају одређену динамику и облик да би она било што успешнија.
Узео сам слободног времена за осмишљавање тих правила, те сам дошао до следећег:
* Право гласања имају сви пријављени корисници, који су направали налог пре почетка гласања и имају више од 50 измена у ГИП-у.
* Гласа се ''за'', односно ''против''.
** Предлагач има право гласа.
* Количина потребних гласова износи најмање три.
* Исход гласања одлучује већина гласова ''за'', односно ''против''.
* Гласање закључује администатор или бирократа.
* '''Трајање гласања:'''
** Гласање траје седам дана.
** Ако за то време није добијена потребна количина гласова, гласање се продужава за три дана да би се тај критеријум испунио.
** Ако чак није за то време испуњен критеријум потребних гласова, онда се гласање продужава за 24 часа где исход гласања одлучује већина гласова ''за'', односно ''против'', без обзира на потребну количину гласова.
Позивам те да проучиш овај предлог привремених правила, евентуално да предложиш промене, и да одобриш овај нацрт као привремена правила за тренутно гласање да би коначно била добијена гласачка и административна политика. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:35, 7. новембар 2010. (CET)
== Шаблони ==
Тражим закључивање следећих на бесконачно јер су осетљиви тј. користиће се на многим местима а неки као најситнији делови највећих целина.
на админ ниво:
* [[Шаблон:!]]
* [[Шаблон:!-]]
* [[Шаблон:-!]]
* [[Шаблон:!!]]
* [[Шаблон:Ombox]]
* [[Шаблон:Tl]]
* [[Шаблон:Tlx]]
* [[Шаблон:Cl]]
на аутоконфирмед:
* [[Шаблон:Pp-template]]
* [[Шаблон:In category]]
Хвала.
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:06, 14. август 2010. (CEST)
: [[шаблон:Nobots|Ово]] на админ ниво. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:46, 18. август 2010. (CEST)
== [[Шаблон:Сакриј]] ==
Нема типке „сакриј“. Покушаћу да подесим -{NavHead}- да би функционисало. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:32, 14. август 2010. (CEST)
: ПС. Да ли можеш да у уређивачком оквиру енглески текст замениш српским (српски текст имаш на Педији) и да у везама „Википедија“ промениш у „Викизворник“. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:32, 14. август 2010. (CEST)
Изгледа да је -{NavHead}- у једном од ових МедијаВикија ([[МедијаВики:Monobook.js|1]], [[МедијаВики:Monobook.css|2]], [[МедијаВики:Cologneblue.css|3]]), тако да не могу да му приступим. Можда би Саша знао како да се исправи. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:38, 14. август 2010. (CEST)
== Вишејезични изворник ==
Која је његова међувики ознака? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:02, 15. август 2010. (CEST)
: Не мислим на Изворник опште, него на овај [http://wikisource.org/wiki/Main_Page] тзв. ''стари изворник''. Ни на једном језичком издању нисам могао да нађем која је међувики ознака. „-{s}-“ сигурно није. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:11, 15. август 2010. (CEST)
== [[Тренутни догађаји]] ==
Да ли можеш ово да преименујеш у [[Викизворник:Актуелности]], избришеш преусмерење које ће настати при том процесу, и да исправиш везу у оквиру странице тј. у МедијаВикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:37, 15. август 2010. (CEST)
: Допунио сам страницу. Можеш да додаш и ти нешто. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:43, 16. август 2010. (CEST)
== [[Посебно:Statistics|Статистике]] ==
Да ли можеш неке секције изменити да би личиле на [[:w:Посебно:Statistics|википедијанске]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:55, 16. август 2010. (CEST)
: Да ли можеш да уклониш стјујарде? Они не постоје овде, већ на мети и медијавикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:10, 17. август 2010. (CEST)
== „Вратите ревизију“ ==
Види моје измене [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:Contributions/FriedrickMILBarbarossa]. Уместо „Вратите ревизију“ треба „Враћена ревизија“. Да ли би могао то исправити у МедијаВикију. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:38, 16. август 2010. (CEST)
== МедијаВики ==
Можеш ли да преведеш непреведене делове [http://sr.wikisource.org/sr/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:ListGroupRights]. Друго, када је категорија празна, у загради стоји ''-{empty}-'' (то се види када је она у некој другој категорији). И то би требало превести. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:57, 17. август 2010. (CEST)
: На ком пројекту радиш глобални превод? [http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki Овде]? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:10, 17. август 2010. (CEST)
== Брисање ==
Погледај ову [[:Категорија:брзо брисање|категорију]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 12:58, 18. август 2010. (CEST)
== Писарница ==
Замолио бих те да погледаш пост који сам оставио у Писарницу поводом Смерница, и евентуално да прекоментаришеш и(ли) да изнесеш свој предлог. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:28, 18. август 2010. (CEST)
== [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори]] ==
Потребан ми је савет око именовања овог чланка. Изворна верзија закона из 1907. је прерађена према овом [[Закон о проглашењу Књажевине Црне Горе за Краљевину (1910)|закону]]. Првобитна верзија није знатно измењена, сем што уместо књаза иде краљ, књажевског краљевски итд. Пошто је краљевина проглашена 1910, онда би назив требао да буде [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори (1910)|овај]]. Но извор наводи да је то друга верзија закона штампана 1911, па онда назив испада [[Закон о народнијем школама у Краљевини Црној Гори (1911)|овако]]. Да ли да у називу чланка убацим годину 1910. или годину 1911? ———[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:05, 19. август 2010. (CEST)
: Ово друго што си навео за 1910. Ставићу 1911. јер је тад објављена измењена верзија закона. Хвала на одговору. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:04, 19. август 2010. (CEST)
== Речи песама??? ==
Да ли је у реду да додајем речи од песама у викизворник. Првенствено мислим на стране песме? Хтела бих после да их повежем са чланцима на википедији. Поз --[[Корисник:Zarathushtra1111|Zarathushtra1111]] ([[Разговор са корисником:Zarathushtra1111|разговор]]) 14:45, 20. август 2010. (CEST)
:А видим сад да текстови морају да буду на српском језику. Ништа онда --[[Корисник:Zarathushtra1111|Zarathushtra1111]] ([[Разговор са корисником:Zarathushtra1111|разговор]]) 15:49, 20. август 2010. (CEST)
== Брисање ==
Да ли можеш да обришеш следеће странице?
* [[Геноцид над Србима у НДХ]], не припада ГИП-у, нема неки заначајан садржај
* [[Усташке песме]], постоји потпунија категорија
* [[Документи НДХ]], постоји потпунија категорија
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:56, 20. август 2010. (CEST)
: Хвала на честиткама. Но желео бих да чујем и твоје мишљење о томе да ли бришем горе наведе странице. Мој разлог за -{II}- и -{III}- ставку је да су непопуни спискови и да постоји категорија за такве ствари, а за -{I}- да не припада ГИП-у и да је више за неки други именски простор (за сад би могао Викизворник) и да не поседује неки значајнији садржај од непотпуног списка. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:07, 20. август 2010. (CEST)
== Сајт ==
Шта мислиш о прављењу странице [[Викизворник:Дозволе за објављивање]]? За почетак не мора да буде сложено као на Педији, већ као обичан списак. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:31, 22. август 2010. (CEST)
: ПС. И о прављењу шаблона који ће служити као извор (по узору на Педију). --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:33, 22. август 2010. (CEST)
[[:w:Википедија:Писмо вебмастерима|Писмо вебмастерима]] тражи дозволу за (српску) википедију а не за све википројекте ВМРС. Покушаћу да направим такав шаблон и да га убацим где треба. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:43, 22. август 2010. (CEST)
: Ево ти га шаблон: [[Шаблон:Извор-Svetosavlje.org|Извор--{Svetosavlje.org}-]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:58, 22. август 2010. (CEST)
Онда би могли да се сем Светосавља користе и други сајтови, али са навођењем извора. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:25, 22. август 2010. (CEST)
: Можда се нисам добро изразио кад сам написао „сајтови“. Тиме сам мислио на сајтове од којих имамо дозволу за коришћење текста (и слика). --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:42, 22. август 2010. (CEST)
== Жутило ==
Да ли ти се у Новим чланцима појављују чланци обележени жутом бојом [http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:NewPages]? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:34, 22. август 2010. (CEST)
: Зачуњен сам тиме што се непатролирано појавило у Новим чланцима а не у СИ. Да ли могу ти чланци да се испатролирају? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 22:57, 22. август 2010. (CEST)
Чек‘, мислим да сам пронашао нешто. На дну страница се налази „[Означи ову страницу као патролирану]“. Изгледа да се преко те опције патролирају нови чланци. Да ли могу да испатролирам моје раније доприносе? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:18, 22. август 2010. (CEST)
: Да ли си ти направио (превео) те МедијаВикије? Ако је си, онда си оспособио само део МВ за пратролирање. Она типка омугаћава само патролирање прве измене од настанка странице, под условом да није премештена. Можда би Саша нешто знао више о тим техничким стварима, али мислим да је боље распитати се на Педији. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 22. август 2010. (CEST)
ПС. Управо сам први пут испратролирао измене као неко ко има патролер овлашћења. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 22. август 2010. (CEST)
: Могуће је наштимати списак непатролираних измена, али за сада само у Новим чланцима. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:45, 22. август 2010. (CEST)
== краљ Милан и Карађорђевићи ==
Циљ ми је да унесем што више прокламација, прогласа, манифеста, војних наређења (у виду прокламација), адреса, неких акта и мени занимљивих (као задњи унети) и важних (као црнгорски) закона. Не уносим све законе из Српских новина јер има *ебано много закона, уредби, прописа и сл. Ја уносим оно чији језик што више приличи данашњем српском, тако да код мене постоји и временска граница за уношење таквих докмената јер тек након 1868. почиње вучизација (прихватање Вукових реформа) у српском језику.
Сад сам унео шаблоне за 5 прокламација које морам завршити, а од њих је зезнута делиградска по дужини. Те недовршене прокламације у наслову имају датум старог а треба датум новог календара, тако да ће бити још премештања. Кад их будем завршио, наставићу унос и других књажевских и краљевских прогласа.
Планирам и уношење одлука Првостепеног и Великог војног суда у вези са суђењем Првим синовима Отаџбине.
Код црногорских докумената постоји зезанција око појмова српски и црногорски због српско-црногорског спора, тако да могу унети ограничен број закона, и то одређених.
То је мој тренутни план за рад. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:30, 25. август 2010. (CEST)
== Правила помесних сабора ==
Зар не мислиш да би читаоцу било лакше прегледати категорију кад би та правила била сврстана по бројевима? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:44, 28. август 2010. (CEST)
: Може, али је потребно извесно време у глави развстати јер то све почињем словом „П“ а помесни сабори нису редом поређани него су измешани. Како хоћеш, то је мој утисак о прегледности чланака у категорији као обичном читаоцу. Могао би и да направиш шаблон за правила помесних сабора ако их већ не развставаш у категорији по бројци. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 01:45, 28. август 2010. (CEST)
== [[МедијаВики:Deletereason-dropdown]] ==
Погледај ову страницу. Допуни, измени и(ли) избаци оно што мислиш да треба. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:17, 29. август 2010. (CEST)
== Википедија ==
Да ли можеш да поставиш следеће МВ на Педију. Није ми забавно више да потписујем непотписане.
* [[МедијаВики:Talkpagetext]]
* [[МедијаВики:Talkpagetext/sr-ec]]
* [[МедијаВики:Talkpagetext/sr-el]]
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:21, 29. август 2010. (CEST)
: Супер што си поставио. Но у вези са гласањем. Да ли слажеш само са оним у оквиру или са дужим обликом оног подвученог? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 09:52, 29. август 2010. (CEST)
== Календари и 29. децембар ==
# '''Јулијански и грегоријански:''' Све датуме у називима чланака пишем по грегоријанском календару, упркос што се јулијански користио у Србији/ЦГ/Југославији до 1919. Да ли тако и на даље да наставим или да за датуме до 1919. користим датум по јулијанском а не грегоријанском календару?
# '''29. децембар:''' Пошто сам погрешио датуме у називима чланака за акте из 19. века, морам да исправим доста наслова. Код једног наслова постоји проблем. Ради се о датуму 29. децембар (по јулијанском календару) који се односи на датум ослобођења Ниша од Турака. У литератури се свугде, а и у јавности, као датум по грегоријанском календару спомиње 11. јануар. Тај датум није тачан, јер је у 19. веку разлика јул-грг била 12 а не 13 дана. Према томе испада да је 10. јануар тачни датум. Да ли да користим званични (јавни) или прави грегоријански датум?
--[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:23, 3. октобар 2010. (CEST)
== Спајање историје измена ==
Можеш ли историју измена страницa „[[Српске мане]]“ и [[Разговор:Чујте Срби! Чувајте се себе (А. Рајс)]]“ да спојиш са страницом [[Чујте Срби! Чувајте се себе (А. Рајс)]]“? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:05, 14. новембар 2010. (CET)
: Пре неку недељу сам видео како су Бокица и Михаило спојили историју неког шаблона са историјом другог шаблона. Знам да су нешто радили преко премештења наслова и брисањем преусмерења. Пошто тада нисам био уобичајно активан, нисам обратио пажњу како су то учинили. Погледао сам упутство на [[:w:en:Wikipedia:How to fix cut-and-paste moves|ен.њикију]], али нисам схватио како се тај процес ради. Већ сам покушао овде са премештањем, али пошто сам неки корак погрешио није остало записано у историји.
: Намера ми је била да два горе наведена наслова избришем, а да при томе њихове историје не буду избрисане већ да буду пребачене у историју задње наведеног чланка.
: --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 21:04, 14. новембар 2010. (CET)
::: Хвала на препоруци. Поступићу тако. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 00:38, 15. новембар 2010. (CET)
== [[Викизворник:Захтеви за администрирање]] ==
Друже, погледај ову страницу. Пренео сам је са Педије и нешто измењао. Замолио бих те да је накнадно погледаш и да промениш оно шта мислиш да треба. Но нисам решио [[:w:Разговор_о_Википедији:Захтеви за администрирање#Упутства|овај технички проблем]], тако да упутство не буде компликовано. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:17, 17. новембар 2010. (CET)
== Навођење извора ==
Навео сам извор. Извињавам се што нисам раније реаговао - нисам навраћао.
:"За спискове жртава које си навео у категорији Категорија:Ратни злочини у другом светском рату у Југославији нигје нема извора одакле су преузети што се коси с политиком Викизворника. Треба навести извор/е, иначе би се спискови морали обрисати, будући да им се овако не може приписати тачност. --Жељко Тодоровић (разговор) 21:28, 16. децембар 2010. (CET) с. р."
--[[Корисник:Gorran|Gorran]] ([[Разговор са корисником:Gorran|разговор]]) 07:03, 20. јануар 2011. (CET)
== Политика ==
Скинуо сам ознаку. На страници није било потребе за неким већим изменама већ постојећег садржаја. Пошто је страница више техничког карактера него политичког, вероватно ће се садржај мењати ради постизања веће ефикасности и практичности. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:02, 13. фебруар 2011. (CET)
== Главна страна ==
Молим те погледај овај текст са главне стране и исправи га. Ја немам админ права.
''Викизворник је збирка текстова на српском језику којима су ауторска права истекла или нису ни постојала. Пре почетка рада обавезно прочитајте упутство. '''Уколик или да вежбате можете у песку. о хоћете да пробате'''''
Хвала, --[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 00:45, 26. јул 2011. (CEST)
== Песма о старом моранру ==
Поздрав. Преписао сам превод енглеске поеме Самјуела Тејлора Колриџа, али не знам како правилно да је пребацим у викиизворник (да буду линкови ка засебним певањима. Ако жечиш можеш да је убациш...поставио сам је на овом форуму...[http://www.diskusije.net/knjizevnost/pesma-o-starom-mornaru-samjuel-tejlor-ko-10-a-20024/]--[[Корисник:Serbianboy|Serbianboy]] ([[Разговор са корисником:Serbianboy|разговор]]) 22:49, 1. септембар 2011. (CEST)
== Балада ==
Да ли би сте могли да преименујете страницу [[Балада]] у [[Балада (А. Шантић)]], а онда од новонасталог преусмерења да направите вишезначну ([[Балада (А. Шантић)]], [[Балада (М. Антић)]], [[Балада о Стојковићима]]). Хвала унапред. --[[Special:Contributions/93.87.151.195|93.87.151.195]] ([[Разговор са корисником:93.87.151.195|разговор]]) 20:30, 22. новембар 2011. (CET)
== Светли гробови ==
Провери, да ли можеш да ми помогнеш јер мислим да нешто није у реду са размаком...? --[[Корисник:Aleksa Lukic|Алекса Лукић]] ([[Разговор са корисником:Aleksa Lukic|разговор]]) 18:36, 29. новембар 2011. (CET) с. р.
:Pa, ja sam koristio kod za pesme i novi red, ali ispalo je drugačije nego što sam planirao. Razmaci između stihova ispali su veći nego kad klikneš enter za novi red. Možeš da primetiš da su 1. i 2. stih previše odvojeni, pa onda 3. i 4. i tako.
Evo kako ovo izgleda:
Kome zakon liježi u topuzu,<br />tragovi mu smrde nečoviještvom.
Želeo bih da tako izgleda i u članku Svetli grobovi. --[[Корисник:Aleksa Lukic|Алекса Лукић]] ([[Разговор са корисником:Aleksa Lukic|разговор]]) 01:40, 4. децембар 2011. (CET) s. r.
== Поглавља ==
Ваљда сам схватио, али дај ми неки закон гдје је исправно урађено па да видим. А што су сви називи закона из Србије урађени као да не постоји ниједан други закон на српском језику који се тако зове? Овде мислим првенствено на законе РС и БиХ.--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 18:15, 17. децембар 2011. (CET)
:Наставићу писање за неких 2 сата, а ти до тада исправи то што није добро па да видим.--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 18:26, 17. децембар 2011. (CET)
::Гледаћу да се бар мало активирам. Предност овог пројекта је што нема расправа о садржају као на Википедији. Мислим, не може неко рећи да неки документ или текст треба мијењати јер није неутралан. Поздрав!--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 00:30, 18. децембар 2011. (CET)
Исправио сам. Постоји ли начин, и да ли се уопште практикује да сваки став почиње увученим редом?--[[Корисник:Wikiwind|Wikiwind]] ([[Разговор са корисником:Wikiwind|разговор]]) 14:41, 18. децембар 2011. (CET)
[[Закон о рехабилитацији|Овај закон]] је престао да важи. Треба га премјестити на нови назив, како бих могао да поставим актуелни закон. Проблем је што за овај садашњи није наведен ни извор, мислим да се ради о закону који је објављен у ''Службени гласник РС, број 33/06''. --''<font face="bold">[[User:Wikiwind|<span style="background:#633B7E;color:#FFD550;padding:0 3px">В и к и в и н д</span>]][[User talk:Wikiwind|<span style="background:#FFD666;padding:0 3px;color:#0000;">Р</span>]]</font>'' 21:39, 18. децембар 2011. (CET)
== РЕ: Поздрав ==
Хвала на обавештењу. Свака техничка измена што доприноси ефикасноти и побољшању је добродошла. Узгред, желим ти пуно среће, здравља и све најбоље у новој 2012. години! Поздрав! --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 04:12, 31. децембар 2011. (CET)
== Међувики ==
Да ли би могао да погледаш да ли постоји [[Декларација о неутралности (СССР и Турска 1941)|овај докуменат]] на руском изворнику, и евенутално да додаш међувики ако постоји. Поздрав. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:35, 4. јануар 2012. (CET)
== Tekst konvencije o kasetnoj municiji ==
--Branislav Kapetanovic 19:03, 19. јануар 2012. (CET)
Ja sam postavio tekst konvencije o kasetnoj munmiciji koji je potpisan u UN. Ja na ovom tekstu nemam vise sta da radim, video sam da je stavljeno radovi u toku. Radim trenutno jednu tabelu za kasetne bombe. To je to. Neznam da li imas neki drugi predlog u vezi ovog teksta ovde, da bi znao sta da radim.
== Re:Комон .цсс и .јс ==
Zdravo. Da, svakako. Reč je o tehničkom održavanju i prilagođavanju izgleda koji se pokazao dobrim na drugim jezicima. Konkretno: 1)Opcija zumiranja ([http://it.wikisource.org/wiki/Osservazioni_sopra_alcune_particolari_petrificazioni_nel_Monte_Misma primer]) i centriranja poezija (mozeš videti u isto primeru kako izgleda tekst centriran). Pozdrav--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 23:08, 20. јануар 2012. (CET)
Još ne rade u potpunosti sve. trebam još nešto podesiti.--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 02:52, 21. јануар 2012. (CET)
== Текстови ==
Хвала што си ме подсетио. Гледаћу да их завршим ових дана. Ако не стигнем, пребаци их у моји кориснички простор. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:24, 23. јануар 2012. (CET)
== Списак ==
Здраво. Хтео сам да те питам да ли овде имамо спискове постојећих закона, класификовани на неки начин (нпр. према датуму)?--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 01:52, 28. јануар 2012. (CET)
== Уређивање ==
Искрено,ја о овоме немам појма (не знам ни да ли ћу успјети ову поруку да пошаљем?). Моја жена је то избистрила и технички одрадила, ја сам само откуцао. Иначе,ја сам историчар, а она инжењер па ти је онда јасно. У сваком случају свиђају ми се овакви пројекти. Поздрав!
--[[Корисник:Nebojsa Bazic|Nebojsa Bazic]] ([[Разговор са корисником:Nebojsa Bazic|разговор]]) 00:08, 29. јануар 2012. (CET)
== АП: Аутор:Слободан Радошевић ==
Хм. Нисам хтео одма да пишем новајлији пре но што се консултујем с тобом. Зар нису дела овог аутора под заштитом АП?--[[Корисник:MikyM|MikyM]] ([[Разговор са корисником:MikyM|разговор]]) 02:59, 29. јануар 2012. (CET)
Само је „”Монашка цивилизација” под заштитом АП,остало није.--[[Корисник:Nebojsa Bazic|Nebojsa Bazic]] ([[Разговор са корисником:Nebojsa Bazic|разговор]]) 14:17, 29. јануар 2012. (CET)
== Правилник ==
Један анонимус је оставио овај текст у вези са Републиком Српском. [https://sr.wikisource.org/w/index.php?title=%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%D0%BA%D1%83_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B3_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%B8_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BC_%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D1%83_%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BC%D1%98%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0&redirect=no&rcid=35503] Види ако можеш да га доведеш у ред. Поздрав. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:26, 22. април 2012. (CEST)
Једно питање: да ли у уређивачком прозору кад притиснеш иконицу за убацивање везе добијеш најпре прозорче где можеш да укуцаш циљ и опис везе или ти одмах избаци обичну везу? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 20:46, 31. мај 2012. (CEST)
== Јубиларни чланак ==
Сигурно ћу. Циљ ми је да заокружим целокупну српску књижевност до другог светског рата. Поздрав [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 20:16, 9. јун 2012. (CEST)
Хвала [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 22:03, 9. јун 2012. (CEST)
== РС ==
Јеси ли заинтересован за постављање ове декларације [http://scc.digital.nb.rs/view/P-2484-1992&ID=22946&p=005&w=1024&h=580] или ја то да урадим? --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 14:00, 18. јун 2012. (CEST)
: Ти си овде главни за Српску. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 16:53, 18. јун 2012. (CEST)
== Ауторска права? ==
Поздрав! Имам пар питања око викизворника а пише на писарници пише да питања можемо поставити директно администраторима.
Да ли овај сајт [http://www.ask.rs/ASK_SR_AzbucnikDela.aspx] тј. дела са овог сајта ја смем прекопирати на викизворник?
Друго питање да ли су народене бајке, басне, приповетке и остала народна књижевност незаштићене ауторским правом или ауторско право припада издавачу?То питам пошто имам књигу Најлепше српске народене бајке па ме занима да ли смем да је наведем као извор?
Унапед хвала,--[[Корисник:Тежава|Тежава]] ([[Разговор са корисником:Тежава|разговор]]) 21:05, 18. август 2012. (CEST)
== Одговор на ваше питање ==
Поздрав, господине Тодоровић. Схватио сам тек сада да сте пре једног месеца тражио моју помоћ тамо: [http://%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D1%81%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BC:AleCes Разговор са корисником:AleCes] Извињавам се због кашњења. Шта желите да урадим за Вас, управо?
Pošto se radi o [[Викизворник:О Викизворнику#Шта (не)припада Викизворнику?|izvornom doprinosu korisnika]] brišemo ga po brzom postupku. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:31, 6. октобар 2013. (CEST)
== Hvala ==
Posle Vikipedije, Vikicitata, dodjoh i ovde... Hvala na dobrodošlici.--[[Корисник:Mitar Sorajic|Mitar Sorajic]] ([[Разговор са корисником:Mitar Sorajic|разговор]]) 13:45, 31. октобар 2013. (CET)
== <small>одговор на</small> Бирократа ==
Да, не би шкодило да изабаремо нове бирократе након што смо спали на једног. Додуше, нисам на уму имао себе пошто сам овде „најмлађи“ администатор, мислио сам на неког „старијег“ као што си ти или Влада. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:04, 4. јануар 2014. (CET)
: Ја бих ипак да сачекамо са могућом кандидатуром. Овде бирократе немају много посла тако да бих углавном „ленчарио“. Можда у једном тренутку када добијемо више активних корисника или међувики ботова и крену захтеви за права. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 15:53, 8. јануар 2014. (CET)
:: Ево, поднео сам [[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/FriedrickMILBarbarossa|кандидатуру]]. Сврати на кафицу и гласај. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 19:56, 18. октобар 2015. (CEST)
== Provokacije ==
Jel ti ovo namerno provociraš ili već šta drugo? --'''[[Корисник:Kolega2357|Kolega2357]] ([[Разговор са корисником:Kolega2357|разговор]])''' 14:39, 25. фебруар 2014. (CET)
== Гласање ==
„Здраво. Ти си онај из Горњег Милановца, је ли? Дао си свој глас при избору за администратора, а немаш право гласа. Наиме, мораш имати 100 измјена на овом пројекту прије почетка гласања. --[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор са корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 13:07, 6. фебруар 2015. (CET) с. р.“
:Јесте, ја сам тај. Јел то неки проблем? Право да ти кажем, немам појма ко има право да гласа, него ми се појавио банер горе да су избори у току, а на њему нигде не пише то правило. Могли сте да направите да се банер не појављује на екрану људима који немају право гласа.--[[Корисник:Ranko|Ranko]] ([[Разговор са корисником:Ranko|разговор]]) 15:17, 6. фебруар 2015. (CET)
Него, да се вратим на важније теме: имам неколико старих књига у PDF-у и радо бих то некако пребацио у овај изворник. Има ли неки аутоматски начин за то? Питам јер се ради о важним књигама од по пар стотина страница. Поздрав!--[[Корисник:Ranko|Ranko]] ([[Разговор са корисником:Ranko|разговор]]) 15:46, 6. фебруар 2015. (CET)
== Споразум Цветковић—Мачек (1939) ==
Да ли је Споразум изворно онакав какав се тренутно налази на Википедији, са свим грешкама? Ево неке од њих:
# ''Словенаца'''[[гр1|;]]''' у циљу''
# ''интереса, '''[[гр2|П]]'''ре'''[[гр2|т]]'''седник''
# ''коалиције '''др[[гр3|.]]''' Вла'''[[гр3|т]]'''ко Мачек''
# ''Потребно је '''образовати''' заједничку владу.'' <small>[[???]]</small>
# ''по приста'''[[гр5|ну]]''' меродавних''
# ''Том приликом издвојиће се из горе наведених срезова, који су припојени Бановини Хрватској општине и села'''[[гр6|,]]''' која немају хрватску већину.'' <small>[[???]]</small>
# '''''Новим једницима''' као и у држави '''биће обезбеђена равноправност Срба, Хрвата и Словенаца''', као и једнако поступање у погледу њиховог учешћа у вршењу јавне службе.'' <small>[[???]]</small>
# ''просвете '''[[гр8|и и]]''' унутрашње управе''
# ''Рударско законодавство и државна рударска предузећа'''[[гр9|.]]''''' <small>[[???]]</small>
# ''споразума, одлучује Министраски савет'''[[гр10|;]]'''''
# ''реда и мира'''[[гр11|:]]''' за давања''
# ''и одузимања држављанства'''[[гр12|.]]''' изградња и одржавање''
# ''државних објеката'''[[гр13|;]]'''''
# ''послови вера;'' <small>[[???]]</small>
# ''међународни правни саобраћај, '''о тим да се''''' <small>[[???]]</small>
# ''ванпарничким стварима'' <small>[[???]]</small>
# ''отечајно право'' <small>[[???]]</small>
# ''финанс'''[[гр18|ис]]'''ка самосталност''
# ''не'''[[гр19|сп]]'''осредним и тајним''
# ''пре'''[[гр20|тс]]'''тавништвом''
# '''''премапотписује''' Бан'' <small>[[???]]</small>
# ''о '''набору''' народних посланика, као и о другим ст'''[[гр22|ав]]'''рима, '''[[гр22|у к]]олико''' је то потребно'' <small>[[???]]</small>  и др. --[[Корисник:Obsuser|Obsuser]] ([[Разговор са корисником:Obsuser|разговор]]) 19:52, 18. мај 2015. (CEST)
: Навео сам изнад неке граматичке грешке те нелогичности у тексту, а не знам да ли су све из изворног документа (па могу да остану) или је неке направио онај ко је преписивао текст? --[[Корисник:Obsuser|Obsuser]] ([[Разговор са корисником:Obsuser|разговор]]) 20:08, 18. мај 2015. (CEST)
== Izvor ==
Napisao sam u opisu izmjene, pošto ne znam gdje se inače stavljaju izvori na Vikizvornku.--[[Корисник:Слободни умјетник|Слободни умјетник]] ([[Разговор са корисником:Слободни умјетник|разговор]]) 18:14, 14. јун 2015. (CEST)
На Викицитатима су покренута гласања о давању администраторских овлашћења [[q:Wikiquote:Администратори#Сербијана|Сербијани]] и [[q:Wikiquote:Администратори#FriedrickMILBarbarossa|мени]], па бих те замолио да гласаш. Предлажем ти да се и ти кандидатујеш, сигурно имаш мој глас. :) --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:31, 29. август 2015. (CEST)
Штета, још који администратор би добродошао. Хвала што си нас подржао у првом кругу, замолио бих те да исто поступиш и у [[q:Wikiquote:Администратори#Сербијана 2|другом]] [[q:Wikiquote:Администратори#FriedrickMILBarbarossa 2|кругу]]. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 16:38, 1. септембар 2015. (CEST)
Јесте да недостају стални уредници, али смислили смо начин како да прескочимо ту препреку. Радом на техничким зврчкама и писању смерница олакшава се уређивање а тиме се привлаче нови (а и стари) уредници. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 17:01, 1. септембар 2015. (CEST)
Када си сутра присутан на вики пројектима? Хоћу да попричамо на ИРЦ каналу. Ја сам присутан преподне, први део поподнева и у касно вече. --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 23:37, 1. септембар 2015. (CEST)
== Сербијана ==
Аутоматски патролисаног, али и патролера ако то овдје има. Добро је што си се јавио, да ли мислиш да је нечему оваквом [[q:Говор Бориса Тадића на 63. заседању Генералне скупштине Уједињених нација]] мјесто на Цитату? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 23:39, 1. септембар 2015. (CEST)
:Тако сам и мислио, да ли је довољно битан да га пребацим или да га бришем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 23:54, 1. септембар 2015. (CEST)
== Aдминистрација ==
У правили за кандидовање на мјесто администратора пише да се требам консултовати са неким постојећим администратором, па ме занима имаш ли ти шта против да се кандидујем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:33, 10. октобар 2015. (CEST)
:Тек сад сам видио да морам имати и стотину измјена у викиизворниковом простору, мораће причекати кандидатура.. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:02, 11. октобар 2015. (CEST)
::Поставио сам кандидатуру [[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Сербијана]]. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 20:42, 11. октобар 2015. (CEST)
Мислио сам да поставим текст Дејтонског споразума са [http://www.oscebih.org/dejtonski_mirovni_sporazum/SR/ овог] сајт, па да ли би то био проблем? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 14:45, 13. октобар 2015. (CEST)
:Постоји ли још неки превод осим овога? --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 17:06, 13. октобар 2015. (CEST)
== Медијавики и још нешто ==
Обрисао сам неколико десетина страница из медијавики именског простора, неке си и ти направио, а које више нису потребне. Примјетио сам да на сваком пројекту имаш [[Корисник:Жељко Тодоровић/extratoolbarbuttons.js|код]] за додатне дугмиће, ја сам тај проблем ријешио тако што сам код поставио на метавики, па ако хоћеш могу ти то средити. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 01:34, 19. октобар 2015. (CEST)
:Мислим да сам већ сада прешао број од стотину избрисаних, па реко да те обавјестим ипак си ти овдје админ дуже вријеме. --[[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:39, 19. октобар 2015. (CEST)
Да ли знаш гдје се може наћи текст Меморандума САНУ на српском, сређујем на Википедији чланак о Великој Србији и тамо има одредница ка чланку на Викизворнику о Меморандуму а ми немамо тај чланак. — [[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 10:49, 24. октобар 2015. (CEST)
:Управо зато и тражим, на сајту САНУ има само одговор на критике, а и до тога се тешко долази. — [[Корисник:Сербијана|Сербијана]] ([[Разговор са корисником:Сербијана|разговор]]) 16:27, 24. октобар 2015. (CEST)
==Хвала==
Поздрав!--[[Корисник:Rethymno|Rethymno]] ([[Разговор са корисником:Rethymno|разговор]]) 19:39, 7. март 2016. (CET)
== Вавилон ==
Копирао сам текст са Википедије, сигурно сам и име странице несвјесно. Бришем то одмах. --[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 20:47, 24. мај 2017. (CEST)
== Одлуке ==
Одлуке преписујем из Службеног гласника, а за извор ни сам нисам био сигуран да ли сам тачно написао. Надам се да ти знаш, како иде, па исправи и мени појасни да не гријешим више. [[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 00:34, 29. мај 2017. (CEST)
== Бирократска права ==
На који начин се овдје подноси захтијев за бирократска права, колико видим да то није баш дефинисано. —[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 23:58, 14. јун 2017. (CEST)
:Па тренутно једини који с времена на вријеме овдје долазе смо ти и ја, остали гласови су по позиву. Хвала! —[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 18:33, 15. јун 2017. (CEST)
== Страни језик? ==
Шта није на српском језикУ?--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 05:53, 8. август 2017. (CEST)
Није ванземаљски, него је теби страна мађарско-немачко ортографија. Језик докумената је напротив ближи стандардном језику, него славеносрпски и сл. варијанте.
Узми на пример ово:
Pogodba Megyu Nemeschi Szent=Marinszki szjedne sztrane, y Varosni isztog miszta sztruge sztrane po Plenipotentiary szobe sztrane podpiszani ucsinyena, y u tvrgyena.
Погодба међу немеши Сент-Марински с једне стране и варошани истог миста с друге стране по пленипотентијари с обе стране подписани учињена и утврђена
Ако Алекса Ивић - отац Павла Ивића - каже да су Буњевци пре Вука писали говорним језиком, онда то не може никако бити ванземаљски језик.--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 19:19, 9. август 2017. (CEST)
Прво, није то ванземаљски па да можеш с оградама и презрењем говорити о тим документима. Лако ћемо с објашњењима и адаптацијом текста. Најважније је да су сигнатуре наведене. [https://sr.wikipedia.org/wiki/Википедија:Википедијанац_стажиста/Историјски_архив_Суботица_2017 Овде] се налазе нека од објашњења. До краја августа ће све бити укомплетирано и повезано.--[[Корисник:Владимир Нимчевић|Владимир Нимчевић]] ([[Разговор са корисником:Владимир Нимчевић|разговор]]) 23:49, 9. август 2017. (CEST)
Овај корпус јуначких песама је у директној вези са српским песмама. (Третирају их народним песмама источних извора. Код нас се раде докторати о народним песмама, третирајући оба корпуса певања као један јединствен. Новије антологије које су изашле код нас садрже и ове песме на бугарском. (нпр. Краљевић Марко др.) Мислим да је добро (а први пут на интернету) да се ове песме нађу на једном месту и то баш на нашој страници. О овоме могу да ти подробно пишем, јер 80% песама како на српском тако и на бугарском језику појављују се први пут на интернету. [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 21:56, 3. септембар 2017. (CEST)
То није то и то се не преводи ни у српским антологијама. Можда примећујеш да је ортографија скоро старословенска (скоро). [[Корисник:Bokini|Bokini]] ([[Разговор са корисником:Bokini|разговор]]) 22:38, 3. септембар 2017. (CEST)
== Гласања ==
Поздрав! Покренуо сам гласања о увођењу нових корисничких овлашћења ('''[[Викизворник:Гласање/Нова корисничка овлашћења|Викизворник]]''' и '''[[q:Викицитат:Гласање/Нова корисничка овлашћења|Викицитат]]'''). Замолио бих те да се изјасниш и гласаш. Хвала! --[[Корисник:FriedrickMILBarbarossa|Новак]] ([[Разговор са корисником:FriedrickMILBarbarossa|разговор]]) 18:00, 12. октобар 2018. (CEST)
== Закон о ауторском праву? Пречишћен текст? ==
Хвала на скретању пажње о изостављеном детаљу. '''Намерно сам изоставио "119/2012 и 29/2016" из наслова''' пошто је пренети текст само текст закона, а наведени параграфи нису његов део, него се односе на други закон "Закон о изменама и допунама Закона о ауторском и сродним правима". Последња два "додатка" на страни ''параграф.рс'' на који се односе два наведена броја нису саставни део закона како им и име каже "Самостални чланови ''Закона о изменама и допунама Закона о ауторском и сродним правима''" а актуелан закон се завршава реченицом Члана 226 – ''Овај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије"''.
Закон како је унет у Викиизворник је одговарајући на твоје питање копи-пејст текст преузет са наведеног извора и понављам, односи се '''''само''''' на закон, а не и на зесебан закон о његовим изменама којим се нисам желео бавити на истом месту са законом, пошто треба да стоје у неком другом одељку Викиизворника (евентуално као ''додатак'', али ту варијанту не подржавам).
Него и ја бих да питам по каквом изворнику си поступио кад си закон <s>донет 2016, потпуно нов у односу на раније законе</s> <small>(*нисам сигуран да ли је ступио на снагу 2011. или 2016. али је битно да је најновији)</small> преименовао у '''''пречишћен текст'''''? Шта значи тај израз "пречишћен текст"? Ја сам свој текст референцирао, исто тако би требало свако ко га мења да референцира ту одлуку. Ово су државни документи. Колико ја нисам упућен у то шта је "пречишћен текст" толико неће бити ни други читаоци Викиизворника. Оваква се измена не ради без остављања објашњења, а поготово не код текста од јавног значаја.
Колико ја схватам ствари, ово је ништа друго него тренутни текст ''актуелног'' закона – потврђен и од Уставног суда Србије. Пошто си направио преусмерење без остављања објашњења, најбоље би било да објасниш свој поступак у страници за разговор самог закона (додавањем новог наслова). Људи долазе на ово место да виде изворне текстове па би ваљало да и наслови одговарају изворнику. Када правимо измене у односу на неки оригинал, читаоце ће занимати шта је разлог те измене. Верујем да си имао неки ваљан разлог, али још једном молим да изнесеш тај разлог на страници за разговор, пошто ће и друге занимати зашто си урадио такво преусмерење.–[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 02:09, 25. април 2019. (CEST)
:Објашњења су потребна не због нас корисника, него због осталих који приступају. Ваљало би негде објаснити и то зашто је донет поново закон, у релативно кратком року након 2004. Да је нови закон донет зато што се претходно донети односио на други државни ентитет, СЦГ, те је настанком нове државе, почев од 2006. године требало реформисати и законодавство, процес који још траје. Доста сам тражио, а и даље ни у једном извору не налазим израз "прочишћен текст". Можда би требало вратити на "Закон о ауторском и сродним правима, Србија" или "Закон о ауторском и сродним правима (2009)" као у случају текстова [[Закон о ауторском и сродним правима (2004)]] и [[Закон о ауторском и сродним правима (1998)]] где је наслов самообјашњив.
:Успео сам [https://web.archive.org/web/20110619013416/http://www.parlament.gov.rs/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8/%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8.45.html уз помоћ archive.org] са [https://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/cir/pdf/zakoni/2009/2851-09.zip овог линка] скинути и погледати изворни текст из 2009. који ти је био извор за [[Закон о ауторском и сродним правима]] и уверио се да је у тој форми објављен, али треба имати у виду да се сада [http://www.zis.gov.rs/propisi-i-dokumenti/zakoni-i-drugi-propisi.1026.html и сама влада позива на текст са параграф.рс] (види под насловом AUTORSKO I SRODNA PRAVA) значи на тај "прочишћени". Требало би због тога ово рашчистити, пошто збуњује. Људи ће с правом да се питају зашто на Викиизворнику стоји два закона са истим именом а различитим текстом (Успореди рецимо Члан 35.)? У [[Разговор:Закон_о_ауторском_и_сродним_правима_—_Пречишћен_текст|страници за разговор]] сам децидно показао да се не ради о "пречишћавању" него о сасвим новом тексту са доста додатака.
:Ако би рецимо твој текст био усклађен са актуелним текстом закона, онда неби било потребе да постоји и мој "прочишћени" текст. Решење би (ваљда) било да се један од њих обрише или архивира. Значи или непотпуни текст дорадити (спајање?) или да садашња верзија текста [[Закон о ауторском и сродним правима]] има некакву напомену "драфт" или "изворни текст" да не би стварао забуну. Не спорим да се заиста ради о два званична документа, али један од којих је новији, стога актуелнији. Ово је важно рашчистити, јер се директно дотиче оних који користе изворе. Нпр. испада да смо и ми нелегално копирали текст самог закона, пошто су [http://demo.paragraf.rs/WebParagrafDemo/?actid=14372 текстови на параграф.рс заштићени законом].<small>("Svi dokumenti koji se nalaze u Paragraf Lex Demo verziji su pod autorsko pravnom zaštitom i ne smeju se, bez dozvole Paragraf Lex d.o.o, kopirati ili umnožavati, niti koristiti u bilo koje svrhe osim za direktno čitanje.")</small> Ух! Шта сад?–[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 13:14, 25. април 2019. (CEST)
::[[Закон_о_ауторском_и_сродним_правима_—_Пречишћен_текст#Извори|Исправио сам]] по хитном поступку. (Додао државни извор који се позива на параграф.рс)-[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 13:47, 25. април 2019. (CEST)
:::Све ми је јасно, али не знам да ли видиш тежину ствари исто као и ја – узмимо да неко одавде буде цитирао пропис који је застарео, и због тога буде имао правне последице. Само то ме брине. Ово нису нечији лични текстови које је ставио на јавно под слободном лиценцом, па да буде чиста опуштанција. А не боли објашњавати. И то боље сад него касније. Чак ни у то нисам сигуран да у Србији важи исти принцип као у САД, да су сви државни документи уједно ван лиценцирања, то јест под слободном лиценцом (до сад се барем нико није јавио са молбом за скидање). Исто сам мишљења да ''параграф.рс'' нема право да лиценцира текстове закона, па чак и да сами "пречишћавају". Ја мислим да они само хостују тај садржај, иначе не би влада Србије имала линкове баш на њих. Елем, ни то није најбитније. Чим стигнем парафразираћу кратко твоје објашњење у разговору странице. Надам се да се слажеш. Чист рад, чисте карте, чиста савест :) -[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 16:38, 25. април 2019. (CEST)
::::Ако Викизворник функционише као електронска библиотека, онда још и разлог више да уз текстове постоје објашњења. Свака библиотека разврстава по жанрима, годинама, ауторима, по важности итд. и има стриктна правила коришћења материјала. То са шаблоном би решило све. Онда само напред!-[[Корисник:Jozefsu|Jozefsu]] ([[Разговор са корисником:Jozefsu|разговор]]) 17:09, 25. април 2019. (CEST)
== Важећи акти ==
Хвала ти на указаном пропусту. --[[Корисник:Ранко Николић|Ранко Николић]] ([[Разговор са корисником:Ранко Николић|разговор]]) 00:21, 20. октобар 2019. (CEST)
== Откључавање ==
Zeljko molivas ja sam Nenadova majka molivas otkljucaze Nenadović Wikipediju za 24h kada vas molim zato sto on stvarno boluje od autizma kada vam kažem i mnoga ga povredi kada mu zakljucate stranicu da Nemogu da ga smiri on to neradi namerno o to tako zamislja mislim da znate staje autizam nedaj boze da vas ta muka snadje unapred zahvalna Nenadova majka{{БП|Nenad marjanovic}}
== Poništi/vrati... ==
... sve svoje doprinose od 13. maja iz GIP-a osim pet izmjena i poništi/vrati sve svoje doprinose od 13. maja iz [https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%BE:%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA?type=delete&user=%D0%96%D0%B5%D1%99%D0%BA%D0%BE_%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B&page=&wpdate=&tagfilter=&wpfilters%5B%5D=newusers dnevnika brisanja]. --[[Посебно:Доприноси/5.43.73.49|5.43.73.49]] 09:36, 16. мај 2021. (CEST) [u]
Revertovao sam tvoje izmjene na [[Smrt Josipa Broza Tita]], [[Модул:Message box]] i [[Ne psuj mi Tita]]; ovo drugo, iz dnevnika brisanja, popravio sam prilično tako što sam ponovo napravio važne stranice... --[[Посебно:Доприноси/5.43.73.49|5.43.73.49]] 09:54, 16. мај 2021. (CEST)
Nemoj brisati šablon za zaglavlje na latinici i vraćati greške u dorađene i korigovane verzije. --[[Посебно:Доприноси/5.43.81.160|5.43.81.160]] 14:16, 4. октобар 2021. (CEST)
Objasni šta radiš i/ili prestani s time, cenzuriranjem. Lijep pozdrav svakako. --[[Посебно:Доприноси/77.221.2.16|77.221.2.16]] 21:21, 5. октобар 2021. (CEST)
== How we will see unregistered users ==
<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
<section begin=content/>
Hi!
You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.
When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.
Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin '''will still be able to access the IP'''. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation/Improving tools|better tools]] to help.
If you have not seen it before, you can [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|read more on Meta]]. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can [[m:Global message delivery/Targets/Tech ambassadors|subscribe]] to [[m:Tech/News|the weekly technical newsletter]].
We have [[m:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation#IP Masking Implementation Approaches (FAQ)|two suggested ways]] this identity could work. '''We would appreciate your feedback''' on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can [[m:Talk:IP Editing: Privacy Enhancement and Abuse Mitigation|let us know on the talk page]]. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.
Thank you.
/[[m:User:Johan (WMF)|Johan (WMF)]]<section end=content/>
</div>
19:19, 4. јануар 2022. (CET)
<!-- Пошиљалац поруке: Корисник:Johan (WMF)@metawiki; списак прималаца: https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Johan_(WMF)/Target_lists/Admins2022(7)&oldid=22532681 -->
== Питање о навођењу извора ==
На страници [[Нешто што не би требало да знам|>>овој<<]] сам навео извор са веб-странице. Да ли је то довољно?
--[[Корисник:PlaviDim99|PlaviDim99]] ([[Разговор са корисником:PlaviDim99|разговор]]) 13:50, 10. мај 2022. (CEST)
== Администраторска права ==
Поштовани,
дуже време доприносим Викизворнику у области српске, али и стране књижевности. Засад сам врло активан у погледу доприноса и надгледања (скорашње измене). Мислим да испуњавам критеријуме за администраторска права. Зато сам, као што је тамо напоменуто ([[Викизворник:Администрација]]), одлучио да се консултујем с Вама.
У сваком случају, ако бисте могли обрисати следеће: [[Корисник:Coaorao#Предлог_2|2]] и да се на [[Главна страна|Главној страни]] уместо старих "нових" текстова замене за неке од заиста нових (и квалитетних), нпр: [[Корисник:Coaorao#Предлог_1|1]].
Видео сам да су претходним администраторима одузета права због неактивности. Тренутно сам сваки дан активан на Викизворнику, па ме занима каква се активност очекује на недељном нивоу?
Поздрав, [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 18:33, 20. април 2026. (CEST)
== Мало обавештење ==
Поставио сам кандидатуру за админ права [[Викизворник:Захтеви за администрирање#Захтеви за овлашћења|1]],
Поздрав, [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 17:35, 29. април 2026. (CEST)
== Молба за помоћ ==
Поштовани Жељко,
почела сам да сређујем и класификујем старе објаве, па нађох пар грешака. Нешто би требало да се исправи, а пар дуплираних [https://sr.wikisource.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8_%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%86%D0%B8%D0%BC%D0%B0_%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%B3_%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1 категорија] и [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B8_%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%9A%D0%B8_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%87%D чланака] обрише, као и избаце наводници у наслову са ова два текста: [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B8_%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%9A%D0%B8_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%87%D 1] и [https://sr.wikisource.org/wiki/%27%27%27%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%84_%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%83_%D0%A0%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%83_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D1%83_(%E2%80%A01878)_%D0%B8%D0%B7_%D0%9B%D0%B8%D 2]. Свакако ћу наставити да уређујем Викизворник, припремила сам доста материјала. Хвала.[[Корисник:BrankaVV|BrankaVV]] ([[Разговор с корисником:BrankaVV|разговор]]) 13:20, 30. април 2026. (CEST)
== Администратор ==
Право админ. интерфејса ми тренутно није неопходно. Засада су довољна администраорска права.
Узгред, проверите доприносе [[Корисник:Tintor Stojan]], очито да се ради о рекламирању.
[[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 16:42, 8. мај 2026. (CEST)
p54rqestlqhvjm1iwalblxz6lddijby
Викизворник:Захтеви за администрирање
4
15298
143282
143067
2026-05-09T07:32:01Z
Жељко Тодоровић
981
143282
wikitext
text/x-wiki
'''Администратори''' су корисници који имају ''„системска овлашћења“'' (''-{sysop rights}-''). Бирократе имају иста овлашћења као и администратори, с тим што могу да унапређују остале кориснике у администраторе или бирократе, преименују кориснике, као и да постављају и одузимају статуса бота.
Све жеље и захтеве у вези са радом српског Викизворника можете упутити неком од [[Викизворник:Списак администратора|администратора]].
Пре постављања захтева, молимо погледајте званичну Викизворникову политику о избору администратора/бирократа која се налази [[Викизворник:Администрација|овде]].
{{администрација}}
== Захтеви за брисање и заштиту садржаја ==
Подношење захтева можете упутити неком од [[Викизворник:Списак администратора|администратора]] или потражити у [[Викизворник:Писарница|Писарници]].
== Захтеви за овлашћења ==
<div id="arch" style="width:45%; min-height:50px; margin: auto; margin-bottom: .5em; margin-top: 1em; font-size: 125%; text-align: center; padding: .3em; border: 2px solid #ddd; background: white;">[[Слика:Vista-file-manager.png|50п|лево|Архива]] [[Викизворник:Захтеви за администрирање/Архиве|Архива решених захтева за давање и одузимање <br>администраторских и бирократских овлашћења]]</div>
Уколико желите постати администратор или бирократа на српском Викизворнику, упишите то овде. Услови за добијање тих овлашћења су назначени [[Викизворник:Администрација|'''овде''']].
<div style="width: 95%; margin: auto; margin-bottom: .5em; border: 2px solid #ddd; background: #eee;">
Захтев се подноси овако:
# отворите нову подстраницу ове странице '''Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/КОРИСНИЧКО ИМЕ''',
# на њој поставите поднаслов са три знака једнако испред и иза наслова
#: (<nowiki>===[[Корисник:КОРИСНИЧКО ИМЕ|КОРИСНИЧКО ИМЕ]]===</nowiki>) и
# овде додате везу ка тој страници, тј. упишете <nowiki>{{Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/КОРИСНИЧКО ИМЕ}}</nowiki>
</div>
----<!-- ИЗМЕЂУ ОВЕ ДВЕ ЛИНИЈЕ, КАО ПОДСТРАНИЦА -->
----<!-- ИЗМЕЂУ ОВЕ ДВЕ ЛИНИЈЕ, КАО ПОДСТРАНИЦА -->
== Захтеви за уклањање овлашћења ==
* Уклањања овлашћења се не могу вршити на локалним викизворницима, већ се морају обавити преко [[m:Requests for permissions#Removal of access|странице на Мети]]. У случају да је у питању самостално обезвлашћење, то ће вам бити испуњено одмах. У случају да постоји потреба да се разреши неки проблематични администратор или бирократа, простор овог дела странице би требао бити намењен постизању концензуса тим поводом, па да се потом на Мети упути захтев. Жалба [[m:Requests for permissions#Removal of access|другостепеном суду на Мети]] увек остаје као крајње решење.
== Захтеви за добијање статуса бота ==
Подношење захтева се врши на страници [[Викизворник:Захтеви за ботове]].
== Захтеви за привремено и хитно добијање или уклањање администраторских овлашћења ==
Привремено или хитно додељивање администраторских права се не практикује у већини случајева. Ипак, такав захтев можете поставити овде, али ће бирократе по њему поступити само у изузетним случајевима, по својој дискрецији и у одсуству противљења заједнице.
Уклањање администраторских права не може се извршити локално. Уколико желите да вам се уклоне права, такви захтеви се постављају на [[m:Steward requests/Permissions#Removal of access|Мети]], уз праћење тамошњих упутстава.
== Види још ==
* [[Викизворник:Администрација|Политика администрације]]
* [[Викизворник:Администратори|О администраторима]]
* [[Викизворник:Бирократе|О бирократама]]
[[Категорија:Викизворник]]
[[bs:Wikizvor:Kandidatura za administratora]]
[[da:Wikisource:Anmodning om administratorstatus]]
[[mk:Викиизвор:Барања за администраторски статус]]
k9hb6e1iknzm60j1idk7de8uh8xa8nj
Викизворник:Захтеви за администрирање/Архиве
4
16503
143281
73473
2026-05-09T07:30:31Z
Жељко Тодоровић
981
143281
wikitext
text/x-wiki
<big>Ово је главна страна архиве решених захтева за давање и уклањање администраторских и бирократских права.</big>
==Давање администраторских права==
<div id="davanje" style="font-size:90%;">
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/MikyM|-{MikyM}-]]
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Никола Смоленски|-{Никола Смоленски}-]]
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Сербијана|-{Сербијана}-]]
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Zoranzoki21|-{Zoranzoki21}-]]
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Coaorao|Coaorao]]
</div>
==Одузимање администраторских права==
<div id="oduzimanje" style="font-size:90%;">
</div>
==Давање бирократских права==
<div id="checkuser" style="font-size:90%;">
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/FriedrickMILBarbarossa|-{FriedrickMILBarbarossa}-]]
*[[Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Жељко Тодоровић|-{Жељко Тодоровић}-]]
</div>
==Уклањање бирократских права==
<div id="checkuser" style="font-size:90%;">
</div>
[[Категорија:Викизворник]]
s4vbcmt8ljtgi9tx19877i8z47his4e
Аутор:Хајнрих Хајне
100
54368
143274
142210
2026-05-08T15:00:48Z
Coaorao
19106
/* Поезија */
143274
wikitext
text/x-wiki
{{Аутор
| име = Хајнрих
| презиме = Хајне
| иницијал_презимена = Х
| годинарођења = 1797
| годинасмрти = 1856
| опис = '''Хајнрих Хајне''' (нем. -{Heinrich Heine}-, 1797-1856), био је немачки песник.
| слика = Heinrich Heine.PNG
| опис_слике =
| википедија = Хајнрих Хајне
| вики_цитати = Хајнрих Хајне
| остава = Heinrich Heine
| остава_кат = Heinrich Heine
}}
== Дела ==
=== Поезија ===
* [[Алманзор]] (''-{Almansor}-'')
* [[Белзацер]] (''-{Belsatzar}-'')
* [[Вечерњи се сутон спушта...|Вечерњи се сутон спушта…]]
* [[Гле и опет...|Гле и опет…]] (''-{Ach, die Augen sind es wieder}-'')
* [[Да ме нећеш љубит' више...]] (''-{Der Brief, den du geschrieben}-'')
* [[И љубави бесно доба...|И љубави бесно доба…]] (''-{Dieser Liebe toller Fasching}-'')
* [[Ја по гори ходим, плачем...|Ја по гори ходим, плачем…]] (''-{Ich steh’ auf des Berges Spitze}-'')
* [[Ја те љубим... (Хајнрих Хајне)|Ја те љубим…]] (''-{Ich liebe dich}-'')
* [[Јадни Петар]] (''-{Der arme Peter}-'')
* [[(Хајне)|Једна Хајнеова]] (''-{Sie haben mich gequälet}-'')
* [[Кад год сам ти моје јаде вио]] (''-{Und als ich Euch meine Schmerzen geklagt}-'')
* [[Кад погледам очи твоје...|Кад погледам очи твоје…]] (''-{Wenn ich in deine Augen seh’}-'')
* [[Кад ујутру прођем]] (''-{Wenn ich an deinem Hause}-'')
* [[Када прођеш, па ме дарне...|Када прођеш, па ме дарне…]] (''-{Wenn du mir vorüberwandelst}-'')
* [[Кажи...|Кажи…]] (''-{Sag’, wo ist dein schönes Liebchen}-'')
* [[Крај танана шадрвана]] (''-{Der Asra}-'')
* [[Лорелај]] (''-{Ich weiß nicht, was soll es bedeuten}-'')
* [[Лотосов цвет]] (''-{Die Lotosblume ängstigt}-'')
* [[На мору (Хајне)|На мору]] (''-{Eingehüllt in graue Wolken}-'')
* [[На мору (Шантић)]]
* [[На твоме обрашчићу...|На твоме обрашчићу…]] (''-{Es liegt der heiße Sommer}-'')
* [[Не плаши се, љубав моју...|Не плаши се, љубав моју…]] (''-{Sorge nie, daß ich verrathe}-'')
* [[Одјек (Абрашевић)]] (''-{Die Bergstimme}-'')
* [[Одјек (Таса С. Јовичић)]] (''-{Die Bergstimme}-'')
* [[Опет срце побеђено...|Опет срце побеђено…]] (''-{Wieder ist das Herz bezwungen}-'')
* [[Отровне су песме моје]] (''-{Vergiftet sind meine Lieder}-'')
* [[Порука (Хајне)|Порука]] (''-{Die Botschaft}-'')
* [[Приљуби лик...|Приљуби лик…]] (''-{Lehn’ deine Wang’ an meine Wang’}-'')
* [[Пут у Кевлар]] (''-{Die Wallfahrt nach Kevlaar}-'')
* [[Ти тако мила си, лепа]] (''-{Du bist wie eine Blume}-'')
* [[У сећању мом се буде...|У сећању мом се буде…]] (''-{In meiner Erinn’rung erblühen}-'')
* [[У сну си ми дошла ти...|У сну си ми дошла ти…]]
* [[Хајде са мном, буди моја...|Хајде са мном, буди моја…]] (''-{Tragödie / I}-'')
* [[Шта ћеш више]] (''-{Du hast Diamanten und Perlen}-'')
=== Проза ===
* [[Флорентинске ноћи]] (''-{Florentinische nächte}-'')
== Преводиоци на српски језик ==
* [[Коста Абрашевић]]
* [[Андра Грујић]]
* [[Јован Дучић]]
* [[Јован Јовановић Змај]]
* [[Аутор:Таса С. Јовичић|Таса С. Јовичић]]
* [[Аутор:Никола Манојловић-Рајко|Никола Манојловић-Рајко]]
* [[Аутор:Стојан Новаковић|Стојан Новаковић]]
* [[Алекса Шантић]]
* [[Јован Симеоновић Чокић]]
* [[Благоје Бранчић]]
[[Категорија:Немачки књижевници]]
[[Категорија:Хајнрих Хајне]]
[[Категорија:Романтизам]]
2ya9170ixhunxt3lzdawa4bzfe21uwb
Аутор:Јован Скерлић
100
59929
143273
143211
2026-05-08T14:56:00Z
Coaorao
19106
/* 1909. */
143273
wikitext
text/x-wiki
{{аутор
| име =Јован
| презиме =Скерлић
| иницијал_презимена =С
| годинарођења =1877
| годинасмрти =1914
| слика =Jovan Skerlic.jpg
| опис ='''Јован Скерлић''' је био српски књижевник и књижевни критичар.
| википедија =Јован Скерлић
| вики_цитати =Јован Скерлић
| остава =
| остава_кат =Jovan Skerlić
}}
== Дела ==
=== 1899. ===
* [[Писма из Загреба]]
=== 1900. ===
* [[Гете (Мурет)]], од -{Maurice Muret}-
* [[Џон Рускин]]
=== 1901. ===
* [[О Коштани]]
* [[Примјери чојства и јунаштва (Јован Скерлић)]]
* [[Поглед на политичку и социјалну француску поезију од 1830. до 1848.]]
* [[Проспер Мериме и његова мистификација српских народних песама]]
=== 1902. ===
* [[Поглед на данашњу француску књижевност]]
* [[Догматичка и импресионистичка критика]]
=== 1903. ===
* [[Француски романтичари и српска народна поезија]]
* [[Омладински конгреси]]
* [[„Пригодне песме”, од Милорада Митровића]]
* [[Један социјалистички песник]]
=== 1904. ===
* [[Једна дужност наших старијих писаца]]
* [[Начело солидарности]]
=== 1905. ===
* [[Милован Ђ. Глишић (Скерлић)]]
* [[Тренуци од Данице Марковић]]
=== 1907. ===
* [[Филолошки догматичари и књижеван језик]]
* [[Хумор и сатира Г. Бранислава Нушића]]
* [[Војислав Ј. Илић (Ј. Скерлић)]]
=== 1909. ===
* [[Песме од Војислава Ј. Илића, млађег (Ј. Скерлић)]]
* [[Једна књижевна зараза]]
=== 1910. ===
* [[Србија, њена култура и њена књижевност]]
* [[Нечиста крв, од Борисава Станковића (Ј. Скерлић)|Нечиста крв, од Борисава Станковића]]
* [[Карло Маркс о Србима]]
=== 1911. ===
* [[Руски револуционари и српски ратови 1875–1876.]]
* [[Срби и бугарско ослобођење]]
* [[Лажни модернизам у српској књижевности]]
* [[Пјесме Алексе Шантића]]
=== 1912. ===
* [[Анте Старчевић]]
* [[„Песме” Милана Ракића]]
* [[Један „превод” са српскога на „илирски”]]
=== 1913. ===
* [[Вук Ст. Караџић (Јован Скерлић)|Вук Ст. Караџић]]
* [[Две женске књиге]]
=== 1914. ===
* [[Песме Милутина Бојића]]
{{DEFAULTSORT:Скерлић,_Јован}}
[[Категорија:Српски књижевници]]
[[Категорија:Српски књижевни критичари]]
tfhjsqzopf119ts6xmnhzv7t9s0i4vm
Викизворник:Захтеви за администрирање/Давање/Coaorao
4
60796
143280
143266
2026-05-09T07:27:24Z
Жељко Тодоровић
981
143280
wikitext
text/x-wiki
{{закључено гласање}}
===[[Корисник:Coaorao|Coaorao]]===
Дуже време доприносим Викизворнику у области Књижевности и прилично сам активан, засада сваког дана. Админ. права би ми користила најпре што унапређујем постојеће текстове, али и доприносим новим, [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] ([[Разговор с корисником:Coaorao|разговор]]) 17:57, 28. април 2026. (CEST)
=== Гласови ===
# {{За}} --[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор с корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 00:32, 1. мај 2026. (CEST) с. р.
# {{за}} --[[Корисник:Ран-кан|Ран-кан]] ([[Разговор с корисником:Ран-кан|разговор]]) 18:01, 3. мај 2026. (CEST)
# {{за}} --[[Корисник:Djordjes|Djordjes]][[Разговор_са_корисником:Djordjes|(р)]] 20:19, 7. мај 2026. (CEST)
=== Коментари ===
{{Гласање-крај
|за = 3
|уздржаних = 0
|против = 0
|слободно_поље = Корисник [[Корисник:Coaorao|Coaorao]] је постао администратор.
}}
--[[Корисник:Жељко Тодоровић|Жељко Тодоровић]] ([[Разговор с корисником:Жељко Тодоровић|разговор]]) 01:26, 8. мај 2026. (CEST) с. р.
[[Категорија:Решени захтеви за администрирање]]
3pheqc061ur9nupi8mafebux52kj4ol
На мору (Шантић)
0
60845
143275
2026-05-08T15:05:04Z
Coaorao
19106
Нова страница: {{квалитет|100%}} {{заглавље | претходна= | следећа= | наслов= На мору | одељак= | аутор = Хајнрих Хајне | преводилац = Јован Јовановић Змај | белешке= }} <poem> Плаво је море блистало У задњем сјају дана; Ми ћутећи смо сједели Код сама рибарског стана. И магла би̑, и хукну…
143275
wikitext
text/x-wiki
{{квалитет|100%}}
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= На мору
| одељак=
| аутор = Хајнрих Хајне
| преводилац = Јован Јовановић Змај
| белешке=
}}
<poem>
Плаво је море блистало
У задњем сјају дана;
Ми ћутећи смо сједели
Код сама рибарског стана.
И магла би̑, и хукну бич,
И галеб свуд кружит’ стаде;
Из твога ока премилог
За сузом, суза ти паде.
Ја видјех на руку ти бијелу
Дробне су сузе пале,
Ја клекнух и с руке бијеле
Све испих сузе мале.
Од оног часа пуст је живот мој,
Дух мре у чежњам’ кобним;
Та несрећна и жена јадна
Отрова ме сузама дробним.
</poem>
== Извор ==
''Српски књижевни гласник'', 16. март 1909. Књига -{XXII}-, Број 6. Стр. 431.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Немачка поезија]]
[[Категорија:Хајнрих Хајне]]
[[Категорија:Преводи]]
[[Категорија:Алекса Шантић]]
5yk8edltemlkrq254mpxfz9jwi1fa3i
143276
143275
2026-05-08T15:06:11Z
Coaorao
19106
143276
wikitext
text/x-wiki
{{квалитет|100%}}
{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= На мору
| одељак=
| аутор = Хајнрих Хајне
| преводилац = Алекса Шантић
| белешке=
}}
<poem>
Плаво је море блистало
У задњем сјају дана;
Ми ћутећи смо сједели
Код сама рибарског стана.
И магла би̑, и хукну бич,
И галеб свуд кружит’ стаде;
Из твога ока премилог
За сузом, суза ти паде.
Ја видјех на руку ти бијелу
Дробне су сузе пале,
Ја клекнух и с руке бијеле
Све испих сузе мале.
Од оног часа пуст је живот мој,
Дух мре у чежњам’ кобним;
Та несрећна и жена јадна
Отрова ме сузама дробним.
</poem>
== Извор ==
''Српски књижевни гласник'', 16. март 1909. Књига -{XXII}-, Број 6. Стр. 431.
{{ЈВ-аутор|Алекса Шантић|1924}}
[[Категорија:Немачка поезија]]
[[Категорија:Хајнрих Хајне]]
[[Категорија:Преводи]]
[[Категорија:Алекса Шантић]]
go5xmg34a3gzkw7h8uedlruuj3mm2kb
Песме од Војислава Ј. Илића, млађег (Ј. Скерлић)
0
60846
143278
2026-05-08T15:24:16Z
Coaorao
19106
Нова страница: {{Квалитет|100%}}{{заглавље | претходна= | следећа= | наслов= Песме од Војислава Ј. Илића, млађег | одељак= | аутор= Јован Скерлић | година= 1909 | белешке= }} {{gap}}Вој. Ј. Илић-Млађи: ПЕСМЕ. Чачак, 1909. Г. Војислав Ј. Илић се већ десетак година јавља по нашим књижевним листови…
143278
wikitext
text/x-wiki
{{Квалитет|100%}}{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= Песме од Војислава Ј. Илића, млађег
| одељак=
| аутор= Јован Скерлић
| година= 1909
| белешке=
}}
{{gap}}Вој. Ј. Илић-Млађи: ПЕСМЕ. Чачак, 1909.
Г. Војислав Ј. Илић се већ десетак година јавља по нашим књижевним листовима, и он је већ привукао пажњу на се, ако ничим другим а оно тиме што случајно носи пуно име једног великог песника нашег. 1902 године издао је малу збирку преведених песама „Туђински бисер“, која је прошла готово непримећена, као и толике збирке почетничких песама, ма да њен писац тврди да је данас „по готову, нигде и нема“.
„Песме“ Г. Илића остављају двострук, врло помешан утисак. Има у њима развијања врло општих, готово баналних „појетских“ тема, и то у врло обичним и осредњим стиховима. У доброј половини књиге читалац је у искушењу да нељубазно примети писцу: да му није било потребно на корицама потписати се као Војислав Ј. Илић-Млађи, јер није било опасности да се његови стихови припишу Војиславу Ј. Илићу правом, Војиславу Ј. Илићу једином... Затим, дале би се чинити врло неповољне примедбе о тачности и поетичности приличног броја Г. Илићевих превода из Виктора Ига, Ламартина, Алфреда де Мисеа, Леконта де Лила, Теофила Готјеа и других. Али неби било право нарочито се заустављати на тим слабостима, јер у књизи Г. Илића има нечега бољега, и то много бољега.
Има у овој књизи цео један низ песама потпуно личних и најинтимнијих, где је велика искреност нашла
врло јак и импресиван израз. Г. Илић је имао једну велику несрећу у своме животу, и нема никакве неделикатности помињати је, када је она врло отворено и у појединостима испричана у целом једном низу јаких песама („Ноћна свирка“, „Из једне шетње“, „Над створом Тимока“, „Звони“, „Њен венчић“, „Из болничких часова“, „У поштанским колима“). И, чудна ствар, Г. Илић, који је у општим поетским мотивима био сасвим осредњи стихотворац, када је додирнуо крваву рану свога срца, када је стао јецати своју трагедију, „почету песмом, завршену гробом“, попео се до песничке висине. Није могуће без стезања срцу, без готово некога физичкога осећања бола, читати овакве стихове:
Ето и сунца! Кроз застор рујни
Крајичком ока гледну,
Како је дивно: у своје биће,
У душу своју жедну
Примити светлост, коју не може
Ни сами гроб истрти!
О, ал’ је сладак, привлачан живот
Уочи саме смрти!
Сунце! О, сијај! Не још за дуго!
Пусти мелемну, топлу и благу
Још само зраку коју!
Док будем тупим сечивом струг’о,
Док крв не распем своју!...
Како смо ван лажи литературе у песми „Звони!...“ Он, из чије још скорашње ране капље румена крв, зауставио се са својим чуваром на среди друма, посред као злато жутих жита и спржене траве из које цврчак пева:
... Мој чувар скиде капу с главе!
Куд га то мисли далеко односе?
„Шта слушаш, брате?“ упитах, пун страве,
А он ми рече: „Звони... сад је носе...“
Не питах више. Само сам уздан’о,
Кô да ме стрела кроз прса пробола
Лежах кô мртав... а, затим, лагано,
С још два чувара уђосмо у кола.
И тад, ко дуси, јурити узесмо
Преко мостова, брда и долина
У дивљем трку... и пред вече бесмо
Под кршним Ртњем, сликом исполина.
Па, напред!... Возар љуто узмахује
И бичем шиба, знојну кљусад гони.
Стражари ћуте... Ах, дал’ се то чује
Како однекуд звони,... звони... звони...
Узалуд се читалац отима нездравој дражи ових стихова. Узалуд себи говори да је ствар била страшна и нечовечна, и да се она ничим и никада не да бранити; узалуд се отима од утиска ових стихова изниклих из крви као мистични црвени цветови, уверавајући себе да трагични утисак није у стиховима но у ономе што је иза њих, у страхобном и језивом предмету који они причају; узалуд, најзад, у последњој скрупули, читалац осуђује писца што је ту ужасну несрећу, коју је као сабласт требао гонити из сваке успомене, узео за предмет своје песме, нанизао је у профане строфе, удешавајући сликове и хармоничност речи, тражећи ефекте и пљескања, излажући пред великом публиком, као на позорници, нешто што би требало да остане у најмрачнијем куту срца. Крвава мрља остаје на страницама ове болне и болесне књиге; ми смо жртве наше болешљиве радозналости и перверсне маније за ретким и јаким осећајима; писац у овим стиховима, који су профанације гробова, није без литераторске каботинаже која у свему и по сваку цену тражи књижевне мотиве и ефекте. Али, све је то узалуд? Утисак остаје, и он је, у свој својој трагичности, велик и силан...
Јер, то је преживљено и осећано. Ми смо толико сити лажи у литератури, литературе сведене на недостојну комедију осећања, лажних суза, лажних поклича, реторике бола и фразеологије плача; нама су постали одвратни они сити и задовољни филистри који без икаква смисла и разлога ридају горе но Јеремија на развалинама јерусалимским. У данашњој српској књижевности у толикој је мери настало крчмење безузрочног и бесмисленог, лажног и ладног песимизма, ми имамо толико песника који опевају своје фиктивне гробове, као што су пре четрдесет година песници певали своје исто тако фиктивно „луче бајно“, да нам је добра дошла песма у којој има истине, па ма и најстрашније...
Из тога узрока, зато што су искрене и преживљене, што су у пуном смислу речи Suspiria de profundis, Песме Г. Илића, као и песме Г-ђе Данице Марковић и Г. Велимира Рајића, имаће успеха код данашњих српских читалаца, којима је додијала лаж и афектација у нашој данашњој, чисто спољњој поезији, сведеној на игру речи и комедију осећања.
== Извор ==
''Српски књижевни гласник'', 16. март 1909. Књига -{XXII}-, Број 6. Стр. 474-.
{{ЈВ-аутор|Јован Скерлић|1914}}
[[Категорија:Јован Скерлић]]
hzw2rqkkc6npe48uv3y2qz60qygyw1y
143279
143278
2026-05-08T15:46:07Z
Coaorao
19106
/* */
143279
wikitext
text/x-wiki
{{Квалитет|100%}}{{заглавље
| претходна=
| следећа=
| наслов= Песме од Војислава Ј. Илића, млађег
| одељак=
| аутор= Јован Скерлић
| година= 1909
| белешке=
}}
{{gap}}Вој. Ј. Илић-Млађи: ПЕСМЕ. Чачак, 1909.
Г. Војислав Ј. Илић се већ десетак година јавља по нашим књижевним листовима, и он је већ привукао пажњу на се, ако ничим другим а оно тиме што случајно носи пуно име једног великог песника нашег. 1902 године издао је малу збирку преведених песама „Туђински бисер“, која је прошла готово непримећена, као и толике збирке почетничких песама, ма да њен писац тврди да је данас „по готову, нигде и нема“.
„Песме“ Г. Илића остављају двострук, врло помешан утисак. Има у њима развијања врло општих, готово баналних „појетских“ тема, и то у врло обичним и осредњим стиховима. У доброј половини књиге читалац је у искушењу да нељубазно примети писцу: да му није било потребно на корицама потписати се као Војислав Ј. Илић-Млађи, јер није било опасности да се његови стихови припишу Војиславу Ј. Илићу правом, Војиславу Ј. Илићу једином... Затим, дале би се чинити врло неповољне примедбе о тачности и поетичности приличног броја Г. Илићевих превода из Виктора Ига, Ламартина, Алфреда де Мисеа, Леконта де Лила, Теофила Готјеа и других. Али неби било право нарочито се заустављати на тим слабостима, јер у књизи Г. Илића има нечега бољега, и то много бољега.
Има у овој књизи цео један низ песама потпуно личних и најинтимнијих, где је велика искреност нашла врло јак и импресиван израз. Г. Илић је имао једну велику несрећу у своме животу, и нема никакве неделикатности помињати је, када је она врло отворено и у појединостима испричана у целом једном низу јаких песама („Ноћна свирка“, „Из једне шетње“, „Над створом Тимока“, „Звони“, „Њен венчић“, „Из болничких часова“, „У поштанским колима“). И, чудна ствар, Г. Илић, који је у општим поетским мотивима био сасвим осредњи стихотворац, када је додирнуо крваву рану свога срца, када је стао јецати своју трагедију, „почету песмом, завршену гробом“, попео се до песничке висине. Није могуће без стезања срцу, без готово некога физичкога осећања бола, читати овакве стихове:
<poem>
Ето и сунца! Кроз застор рујни
Крајичком ока гледну,
Како је дивно: у своје биће,
У душу своју жедну
Примити светлост, коју не може
Ни сами гроб истрти!
О, ал’ је сладак, привлачан живот
Уочи саме смрти!
Сунце! О, сијај! Не још за дуго!
Пусти мелемну, топлу и благу
Још само зраку коју!
Док будем тупим сечивом струг’о,
Док крв не распем своју!...
</poem>
Како смо ван лажи литературе у песми „Звони!...“ Он, из чије још скорашње ране капље румена крв, зауставио се са својим чуваром на среди друма, посред као злато жутих жита и спржене траве из које цврчак пева:
<poem>
... Мој чувар скиде капу с главе!
Куд га то мисли далеко односе?
„Шта слушаш, брате?“ упитах, пун страве,
А он ми рече: „Звони... сад је носе...“
Не питах више. Само сам уздан’о,
Кô да ме стрела кроз прса пробола
Лежах кô мртав... а, затим, лагано,
С још два чувара уђосмо у кола.
И тад, ко дуси, јурити узесмо
Преко мостова, брда и долина
У дивљем трку... и пред вече бесмо
Под кршним Ртњем, сликом исполина.
Па, напред!... Возар љуто узмахује
И бичем шиба, знојну кљусад гони.
Стражари ћуте... Ах, дал’ се то чује
Како однекуд звони,... звони... звони...
</poem>
Узалуд се читалац отима нездравој дражи ових стихова. Узалуд себи говори да је ствар била страшна и нечовечна, и да се она ничим и никада не да бранити; узалуд се отима од утиска ових стихова изниклих из крви као мистични црвени цветови, уверавајући себе да трагични утисак није у стиховима но у ономе што је иза њих, у страхобном и језивом предмету који они причају; узалуд, најзад, у последњој скрупули, читалац осуђује писца што је ту ужасну несрећу, коју је као сабласт требао гонити из сваке успомене, узео за предмет своје песме, нанизао је у профане строфе, удешавајући сликове и хармоничност речи, тражећи ефекте и пљескања, излажући пред великом публиком, као на позорници, нешто што би требало да остане у најмрачнијем куту срца. Крвава мрља остаје на страницама ове болне и болесне књиге; ми смо жртве наше болешљиве радозналости и перверсне маније за ретким и јаким осећајима; писац у овим стиховима, који су профанације гробова, није без литераторске каботинаже која у свему и по сваку цену тражи књижевне мотиве и ефекте. Али, све је то узалуд? Утисак остаје, и он је, у свој својој трагичности, велик и силан...
Јер, то је преживљено и осећано. Ми смо толико сити лажи у литератури, литературе сведене на недостојну комедију осећања, лажних суза, лажних поклича, реторике бола и фразеологије плача; нама су постали одвратни они сити и задовољни филистри који без икаква смисла и разлога ридају горе но Јеремија на развалинама јерусалимским. У данашњој српској књижевности у толикој је мери настало крчмење безузрочног и бесмисленог, лажног и ладног песимизма, ми имамо толико песника који опевају своје фиктивне гробове, као што су пре четрдесет година песници певали своје исто тако фиктивно „луче бајно“, да нам је добра дошла песма у којој има истине, па ма и најстрашније...
Из тога узрока, зато што су искрене и преживљене, што су у пуном смислу речи Suspiria de profundis, Песме Г. Илића, као и песме Г-ђе Данице Марковић и Г. Велимира Рајића, имаће успеха код данашњих српских читалаца, којима је додијала лаж и афектација у нашој данашњој, чисто спољњој поезији, сведеној на игру речи и комедију осећања.
== Извор ==
''Српски књижевни гласник'', 16. март 1909. Књига -{XXII}-, Број 6. Стр. 474-.
{{ЈВ-аутор|Јован Скерлић|1914}}
[[Категорија:Јован Скерлић]]
g3cvgx1zry59e8yki1s3ccypx7ogetj