Abdoulaye Wade
Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Abdoulaye Wade, fødd 29. mai 1926, har vore president i Senegal sidan 1. april 2000. Han leiar det liberale partiet Parti Démocratique Sénégalais (Det senegalesiske demokratiske partiet), som er medlem av Den liberale internasjonale. Han var i fleire tiår opposisjonsleiar og har både vore fengsla og i eksil.
Wade stilte for første gong som presidentkandidat i februar 1978 mot president Léopold Sédar Senghor, og fekk 17,4 % av røystene. Han stilte igjen i 1983, 1988 og 1993, og kom kvar gong på andre plass, bak president Abdou Diouf. I februar 2000 kom han igjen på andre plass i første runde av presidentvalet, men sidan ingen kandidatar fekk reint fleirtal vart det ein andre valomgang 19. mars. Wade vann med 58,5 % av røystene. Han vart president 1. april same året.
Det første året som president måtte Wade samarbeida med eit sosialistisk fleirtal i nasjonalforsamlinga. I 2001 fekk partiet hans fleirtal i parlamentsvalet. Etter ei ny grunnlov som vart vedtatt i 2001 vart presidentperioden redusert frå sju til fem år, frå og med neste presidentperiode. I desember 2004 vart det skrive under ein fredsavtale som skulle gjera slutt på tjue år med krig i Casamance-regionen sør i Senegal. Wade har kome under kritikk frå menneskerettsorganisasjonar som Amnesty International for trakassering og trugsmål mot journalistar og opposisjonelle.[1]
Det neste presidentvalet vil bli heldt 25. februar 2007, og Wade stiller som Det senegalesiske demokratiske partiet sin kandidat.
Føregjengar: Abdou Diouf |
President i Senegal (2000–)
|
Etterfylgjar: |