Diskusjon:Karl Marx
Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket
Hei og velkommen til wikipedia! Du (eller de?) kan få brukarnamn her). Det er kjekt å sjå at fleire kjem til, og du/de har skrive nokre gode artiklar om sosialisme, Karl Marx og Vladimir Lenin. Eit lite tips: Ein kan senda brukarar direkte til ein artikkel frå ein alternativ skrivemåte ved å bruke #REDIRECT [[namn på artikkel]]. Altså, viss du vil senda folk frå Lenin til Vladimir Lenin skriv du i artikkelteksten til Lenin følgjande:
#REDIRECT [[Vladimir Lenin]]
Eit anna tips er at, sidan sjangeren på wikipedia er liknandes den i andre oppslagsverk, bør ein prøva å halda artikkelen så objektiv som mogleg. Det er sjølvsagt mest umogleg å skriva objektivt om dei fleste ting her i verda, og spesielt når det gjeld innnan typisk "subjektive" fag som historie og politikk. Eg skal skrive om artikkelen din noko for å prøva å syna kva eg meiner. Du kan gå til her for å samanlikna den forrige versjonen med den eg skreiv.
Innan Wikipedia-krinsar vert dette ofte kalla NPOV, noko som står for "Neutral point of view". Det er vel eit ideal ein bør streba mot, sjølv om enkelte saker eigentleg aldri kan skrivast om frå ein nøytral synsvinkel. Her er dei engelske retningslinjene for nøytralitet. Å skrive kva mange andre meiner er heller ikkje nødvendigvis nøytralt, sjølv om ein berre "refererer" til kva andre meiner. I staden for å skrive "Mange meiner at Bill Clinton var ein av dei beste amerikanske presidentane sidan andre verdskrig", bør ein heller skriva "Bill Clinton var president av USA frå 1996 til 2000", for det vil alltid vera mange som meiner det motsette.
Uansett, kjempekjekt å sjå deg/dykk her, og eg vonar me ser mykje av dykk frå no av! Bjarteleg helsing. 13:47, 24 Sep 2004 (UTC)
[endre] Bilde
Kva er poenget med å ha med bilde av desse austtyske pengesetlane i artiklane om Marx og Engels?--Erling 25. apr 2005 kl. 1903 (UTC)
- Det er nokon som har skanna inn og lagt inn bilete på http://commons.wikimedia.org/wiki/Karl_Marx Her er det tre svart/kvitt bilete. Berre pengesetelen er i farge. Pengesetlane gjev litt fargerikdom. I tillegg er dei eit døme på korleis bileta er brukt. --Gunnernett 25. apr 2005 kl. 1917 (UTC)
-
- Utan samanlikning for øvrig: Nazistane brukte bilete av Luther som døme på god tysk kultur. Ville vi bruka ein naziplakat når vi skulle illustrere Luther? --Erling 25. apr 2005 kl. 1928 (UTC)
- Marx og Engels var avbilda på dei austtyske pengesetlane. Det er interessant å sjå at dei var førebilete for DDR, og korleis dei blei avbilda. Pengesetlar er òg blitt brukte til å illustrera artiklane om Clara Zetkin og Selma Lagerlöf (men den siste er visst blitt borte sidan sist). Det er poenget, men kva er problemet med å gjera slikt? -- Ranveig 25. apr 2005 kl. 2029 (UTC)
-
- Problemet er at Marx har like lite med det stalinistiske regimet i DDR å gjere som Jesus har med inkvisisjonen. (Framleis utan samanlikning for øvrig). For å nemne berre ein ting: Marx og Engels var sterke motstandarar av pressesensur...treng eg verkeleg å seie meir?--Erling 25. apr 2005 kl. 2039 (UTC)
-
-
- Verken me eller Marx kan noko for at DDR valde å bruka han og anna godtfolk på setlane sine. Det treng då ikkje tyda at han (eller me) støtter det dei gjorde? -- Ranveig 25. apr 2005 kl. 2128 (UTC)
-
-
- Problemet kunne vore at dersom biletet ikkje gjev meir relevant informasjon er det overflödig, men eg trur de har vist at for min del kan det få bli. Eg har elles lite tru på at attgjevinga av setlane faktisk er fri eller PD som det vert hevda på Wikimedia Commons, men eg veit ikkje kva "rasjonale" som ligg bak. --Guttorm 25. apr 2005 kl. 2052 (UTC)
-
-
- Når dei har overlevt så lenge på de: og commons, må eg nesten tru at dei har støtte i ein eller annan lov. Kanskje noko liknande USA-statleg utgjeving? -- Ranveig 25. apr 2005 kl. 2128 (UTC)
- Du har eit poeng, men eg har inntrykk av at biletelukingsprosessen på de ikkje er så bra, ser ut som om det er nok å merka eit bilete med PD for at det skal få stå i ro ganske lenge.
- Når dei har overlevt så lenge på de: og commons, må eg nesten tru at dei har støtte i ein eller annan lov. Kanskje noko liknande USA-statleg utgjeving? -- Ranveig 25. apr 2005 kl. 2128 (UTC)
-
-
-
-
- Når eg sette inn setel- bileta var det berre fordi at 1) setlane er fargerike 2) setlane er eit døme på korleis bileta av Marx og Engels er brukt. Ein kunne kanskje skriva noko om det i teksten at bileta er noko nær eit "ikon", som er og har vore nytta av ymse styresmakter, til dømes i Sovjetunionen og DDR. Når det gjeld dette med opphavsrett så er setlane skanna inn eller fotografert av ein wikipedia- brukar. På commons har eg ein eller annan stad sett at ting utgjeve av i alle høve Sovjetunionen er PD før eit eller anna år ... --Gunnernett 26. apr 2005 kl. 1120 (UTC)
-
-
-
-
-
-
- Dei skriv noko slikt om verk frå Sovjetunionen før 1974-eller-noko-slikt. No er no statleg-PD frå kva som helst land problematisk uansett. Det er ikkje nødvendigvis sikkert at sjølv om noko er tvunget ut i eit land sitt PD (USA/USSR/DDR) så er det PD over heile verda, sjå [1]. Når det gjeld opphavsrett i DDR så er eg ganske sikker på at den ikkje går inn under USSR logjeving, men heller tysk lovgjeving. Tysk lovgjeving er veldig lik norsk såvidt eg forstår og er like tilbakevirkande (for både BRD og DDR) som den norske. Med andre ord: det som før var PD er ikkje nødvendigvis PD no. --Guttorm 29. apr 2005 kl. 1416 (UTC)
-
-
-
-
-
-
-
-
- de.wikipedia har sin eigen Sovjetunionen-PD-mal her og diskuterar emnet her og her. Sjølv har eg ikkje sett meg inn i diskusjonen, men det er jo mogleg andre er interessert. --Guttorm 30. apr 2005 kl. 1836 (UTC)
-
-
-
-
-
-
-
-
- Ranveig skreiv: "Verken me eller Marx kan noko for at DDR valde å bruka han og anna godtfolk på setlane sine. Det treng då ikkje tyda at han (eller me) støtter det dei gjorde?". Nettopp, det ville vere heilt feil om Marx skulle få skulda for det, men det får han no likevel av mange på høgresida. De bidrar til denne "guilt by association" ved å bruke desse setlane som illustrasjonar i Marx-artikkelen (og likeins Engels og Zetkin). Dersom de tykkjer setlane er fargerike og fine, bør dei brukast i ein artikkel om DDR og deira (mis?)bruk av personlegdomar frå sosialismens historie, og ikkje omvendt som no. Tida går som kjent framover, ikkje attover. --Erling 26. apr 2005 kl. 1547 (UTC)
-
-
-
-
-
-
-
- Eg tykkjer ikkje setlane er så veldig nødvendige (særleg når det gjeld Marx, sidan det ser ut som om det er same biletet som er utgangspunkt for seddelen som det som blir brukt i artikkelen ellers), men det du har skrive over om "guilt by association" er kanskje verd og nemna i artikkelen er bildeteksten til setelen? --Guttorm 29. apr 2005 kl. 1416 (UTC)
-
-
-