Digermulen kyrkje

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Digermulen kyrkje
Set inn eit bilete av denne kyrkja!
Generelt
Innvigd:  24. juni 1951, 5. søn. e. trefoldigheit
Kyrkjegard:  ved kyrkja
Arkitektur
Arkitekt:  Nygaard og Schyberg
Materiale:  betong
Kyrkjerommet
Plassar:  250

Digermulen kyrkje ligg på Digermulen i Vågan kommune i Nordland, i Salten prosti. Kyrkja er ei åttekanta kyrkje i betong. Ho vart ivigsla 24. juni 1951 og har 250 plassar.

Arbeidet med å få bygd ei kyrkje i Austre Vågan starta så tidleg som i 1900. Vågan kommune hadde imidlertid dårlig økonomi, og det gjekk lang tid før ideen kunne realiserast. I november 1941 gav professor Ewald Bosse og kone hans 30 000 kroner til bygging av ei lita kyrkje ein stad i Hålogaland. Biskop Wollert Krohn-Hansen i Hålogaland bispedømme vart einig med prost Kristen Skjeseth i Vågan om å bruke pengane til å byggje ei kyrkje i Digermulen. Bygginga av kyrkja kom imidlertid ikke i gang før i juli 1950.

[endre] Andre kyrkjer i Vågan

[endre] Kilder og eksterne lenker

Puslespillbit Denne artikkelen er ei spire. Du kan hjelpe Nynorsk Wikipedia å vekse seg stor og sterk gjennom å utvide han.
Sjå òg: Oversyn over spirer.
På andre språk