Diskussion:Koffein

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Forsøg med knockoutmus har vist at opkvikningen virker gennem adenosin-2A receptor-undertypen, mens adenosin-1 receptoren ikke på samme måde bliver påvirket.

Beskrivelsen af koffeins virkning er meget biokemisk indforstået, og burde nok suppleres af en mere populær beskrivelse fx af hvad det så egentlig betyder for virkningen at adenosin-1 ikke påvirkes, nu det bliver nævnt som en interessant oplysning. --Sangild 7. jan 2006 kl. 09:52 (CET)

Jeg har forsøgt at give en forklaring på, hvad det er, der sker i hjernen. Jeg henviser til WHO, der ikke anser stoffet for vanedannende, men jeg ved af personlig erfaring, at hvis jeg mangler min to kopper morgenkaffe, får jeg en voldsom hovedpine ved 14-tiden. Samme hovedpine kan afhjælpes med en halv kop af arbejdspladsens "dræberkaffe", som virker i løbet af 10 minutter. Så én eller anden fysiologisk tilvænning er der altså! --Sten Porse 7. jan 2006 kl. 15:31 (CET)
Glimrende! --Sangild 7. jan 2006 kl. 23:44 (CET)

[redigér] koffein

Koffein er vanedannende, men pga dets vide udbredelse og historie, bliver kofein accepteret som et hverdags "drug" i lighed med nicotin. Blandt forsker har man begrebet koffeinisme, som er betegnelsen for folk, hvis kaffe forbrug er >750 mg (en kop kaffe indeholder ca.85 mg),og som oplever daglige gener af deres kaffe forbrug. De er plaget af bl.a hovedpine, svimmelhed, nervøsitet, hjertebanken og synsforstyrrelser. Man kan også hos nogle finde typisk hovedpine mønster med weekend hovedpine, som er et abstinens symptom udløst af at de ofte kun drikker kaffe på arbejdspladsen og ikke når de holder fri. Man mener at koffein udøver sin virkning gennem adenosin receptorerne hvoraf der findes 5 subtyper, A1, A2a, A2b og A3. Størst effekt har koffein på A2a receptoren, hvorfor den ofte får skylden får koffeins mange effekter. Men der mangler mere forskning i præcis hvilke funktioner adenosin, som koffein tilsydenladende modvirker, bestrider i kroppen og hvordan. Hertil kommer at det er komplekst og dynamisk system i samspil med mange andre neurotransmitter som adenosin og koffein påvirker.