Brugerdiskussion:80.161.58.210

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Velkommen!

Hej og velkommen til Wikipedia. Vi takker dig for dine bidrag, og håber at du vil vende tilbage. Her er nogle gode links at starte med:

For det første velkommen. Det er altid rart at se nye personer med andre interesser, og jeg har ikke noget imod artikler med tanks. Jeg skrev min begrundelse på min egen diskussionsside, men hvis du ikke ser den, så har jeg kopieret den nedenunder. --Maitch 9. maj 2005 kl. 18:36 (CEST)


Hej Maitch. Hvad er din begrundelse for at fjerne oplysningen under Tiger om, at den i øvrigt er navnet på en kampvogn fra 2. verdenskrig? Det er ikke et naturleksikon men et leksikon med så mange oplysninger som muligt, der er målet med wiki.

Min begrundelse er, at vi ikke blander emner sammen. Dvs. at hvis der findes flere artikler under samme opslag, skulle de adskilles f.eks. "Tiger (dyr)" og "Tiger (tank)", hvorefter "Tiger" skulle være en flertydig artikel, som refererede til de forskellige opslag. Et eksempel på en flertydig side kunne være fransk. Da det du skrev ikke kunne flyttes til en ny artikel, droppede jeg sætningen. Hvis du har lyst til at skrive artiklen om denne tank, så opret den nye artikel "Tiger (tank)", og så må vi få oprettet flertydigsiden og få flyttet den links, som nu vil være forkerte til tiger. Mvh. Maitch 9. maj 2005 kl. 18:22 (CEST)

Dette er en diskussionsside for en anonym bruger, der ikke har oprettet en konto endnu eller ikke bruger den. Vi er derfor nødt til at bruge den numeriske IP-adresse til at identificere ham eller hende. En IP-adresse kan være delt mellem flere brugere. Hvis du er en anonym bruger og synes, at du har fået irrelevante kommentarer på sådan en side, så vær venlig at oprette en brugerkonto og logge på, så vi undgår fremtidige forvekslinger med andre anonyme brugere.