Bryggeriet Slotsmøllen

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Slotsmøllen var et bryggeri beliggende tæt på Koldinghus i Kolding.

Selve Slotsmøllen blev grundlagt som kornmølle i 1570 af Christian d. 3.`s dronning Dorothea, der residerede på Koldinghus. I forbindelse med kornmøllens drift blev Slotssøen anvendt som mølledam.

Slotsmøllen var ejet af kronen frem til 1765, hvor den blev solgt til private.

[redigér] Bryggeriet Slotsmøllen

Der blev brygget øl på Slotsmøllen fra 1779. Produktion af hvidtøl blev påbegyndt i 1852.

I 1872 blev Aktieselskabet Slotsmøllens Fabrikker stiftet. På daværende tidspunkt omfattede selskabet driften af bryggeri, malteri, gødningsfabrik og et bageri.

Den første bayerske øl blev brygget i 1882, og i 1894 begyndte brygningen af pilsnerøl. I 1924 kom den første Slots Pilsner, som var det ølmærke, Slotsmøllen senere blev kendt under.

i 1907 påbegyndte man produktionen af sodavand.

Salget af Slotsmøllens egne mærkevareøl var dog faldende. I 1981 blev bryggeriet leverandør Dansk Discount A/S (Fakta), og Slots Pilsner blev efterhånden mest kendt som en discontøl, der blandt andet blev solgt i store mængder syd for grænsen i.f.m. grænsehandel.

Bryggeriet blev solgt til Albani i 1986, som valgte at lukke Bryggeriet Slotsmøllen i 1999.

I foråret 2004 blev de gamle bygninger revet ned for at give plads til blandt andet et nyt bibliotek.