Brugerdiskussion:Malene
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Se tidligere indlæg i arkivet.
Denne diskussionsside bliver automatisk arkiveret af WeggeBot. Se mere på Skabelon:Autoarkiv
Sidste opdatering: 08. Dec 2006 18:06
Indholdsfortegnelse |
[redigér] Billede af Amalienborg
Malene, gider du ikke smide dit billede af Amalienborg op på Commons (evt. som erstatning for det lille); ellers kommer det til at stå under ubrugte billeder, og ender bare med at blive slettet. Jeg kunne selvfølgelig selv gøre det, men det er et bureaukratisk licensbøvl. :) --Pred (diskussion) 8. jul 2006 kl. 21:39 (CEST)
-
- Hej Pred jeg vil se om jeg kan naa det nu med mine 30 minutters internet paa et vaskebraedt ;-) Mvh Malene
- Damn kan ikke gemme billedet her - det maa vente til jeg kommer hjem - men slet bare, jeg har det nok derhjemme et sted paa harddisken. Mvh Malene Thyssen 18. jul 2006 kl. 21:57 (CEST)
- Hej Pred jeg vil se om jeg kan naa det nu med mine 30 minutters internet paa et vaskebraedt ;-) Mvh Malene
[redigér] Ugens artikler
Jeg skal love for du har fart på! Jeg var først ved at se om der var en artikel til næse uge nu. Jeg har sendt dukse-stafetten videre til Barklund, så der er lidt tid at reagere i. Rune Magnussen 30. jul 2006 kl. 23:44 (CEST)
- Hov Rune det må du undskylde, hvis jeg brød ind midt i dit arbejde :-) Jeg var lige i humør til en gang dagens artikler så jeg kørte bare på :-) Mvh Malene Thyssen 30. jul 2006 kl. 23:49 (CEST)
[redigér] Wiktionary
Hej Malene,
du har overført en del artikler til Wiktionary, men når historikken ikke er med, er det et brud på GFDL, som Wikipedias og Wiktionarys indhold jo skal rette sig efter. Jeg håber at du snarligt får indsat historikken i Wiktionary-siderne (en nødløsning kan være at gøre som på wikt:Diskussion:sadi), så vi slipper for at skulle slette en masse artikler på Wiktionary. Dette emne er i øvrigt til diskussion ved Landsbybrønden. --Palnatoke 23. aug 2006 kl. 08:13 (CEST)
[redigér] Søren Kierkegaard
Hej Malene, jeg har prøvet at overføre billeder fra den engelske Wikipedia sådan som du anbefalede. Er det bedre nu? --Lhademmor 23. aug 2006 kl. 09:36 (CEST)
[redigér] Tak for din støtte
Kære Malene,
Tak for din støtte ved min administrator-nominering. Det lunede gevaldigt med lidt opbakning midt i "stormen". Jeg skal sørge for ikke at skuffe dig :-) Martin Manscher 6. sep 2006 kl. 20:04 (CEST)
Hej Martin, jeg syntes ikke helt du havde fortjent stormen, så nogen måtte jo sætte en anden vinkel på :-) - nu mangler du bare at få installeret IRC-klienten, så er du kørende - vi snakkes ved derinde :-) Mvh Malene Thyssen 6. sep 2006 kl. 21:39 (CEST)
[redigér] Hej Malene
Af mangel på bedre titel. Nu er jeg af stædig natur hehe. jeg vil virkelig arbejde på at blive administrator, men også på at blive bedre til at bruge de forskellige features herinde. Jeg kan godt forstå at i er sådan lidt forbeholdte, også på grund af min unge alder. "ballademager alderen" som min mor kalder den. Jeg ville nok også selv være lidt forsigtig med nye ansigter, man ved jo aldrig om de vil udnytte deres Administrator Status. Men bare rolig, nu venter jeg et par måneder med at søge og i løbet af de måneder vil du opleve lidt af de mange kvalifikationer jeg har.
MVH
Rasmus O. B. Budde --R. O. B. Byg 10. sep 2006 kl. 20:58 (CEST)
- Det lyder godt Rasmus, jeg ser frem til at få endnu en god admin på holdet :-) Mvh Malene Thyssen 10. sep 2006 kl. 21:08 (CEST)
[redigér] Hej Malene II
Ikke så meget af mangel på bedre titel, men snarere for at drille :-). Angående filmprojektet og den vurderingsform vi diskuterede på IRC: Jeg har spurgt botmesteren bag den bot som opdaterer statistikken og han har svaret at han gerne vil give koden videre. Nu ved jeg ikke hvad jeg så gør nu (jeg er i gang med at oversætte det engelske projekt), men har nok (endnu) ikke tilstrækkelig viden indenfor botologi til at kunne køre en perl-bot (og kører i øvrigt ikke Linux). Du skulle vel ikke have en ide om en wikipedianer der måske ville kunne hjælpe? Eller bør jeg spørge i brønden i stedet? --Lhademmor 8. okt 2006 kl. 18:44 (CEST)
Hej Lhademmor :-)
Jeg er desværre analfabot så med det tekniske kan jeg ikke hjælpe. Men så vidt jeg ved har f.eks. Maitch, barklund og Wegge boter kørende, så måske kan de hjælpe? Ved du hvor mange filmartikler vi ca. har - bare for at få en fornemmelse af, hvor stort et arbejde det bliver at sortere dem? Mvh Malene
[redigér] Hvervekampagne
Hej - Du har tidligere meldt dig til hvervekampagnen. Jeg har for en stykke tid siden foreslået en konkret kampagne under punktet "Aktuel kampagne", dog uden at nogen rigtig har kommenteret det, så hvis du lige ville kigge forbi og lægge en bemærkning ville det være fint.--Ankopedia 25. okt 2006 kl. 18:25 (CEST)
[redigér] 192.38.32.3
Hej - du har også været inde på Birgitte Eskildsen og genetablere efter 192.38.32.3 's redigeringer. Måske kan personer bag dette IP-nr ikke skelne mellem en artikel og en brugerprofil. Men værre er at der derfra er foretaget en fjendtlig overtagelse af en artikel til tidskriftet Slagmark - se forløbet via disse : Diskussion:Slagmark 2005, Diskussion:Birgitte Eskildsen, Slagmark (flertydig), Diskussion:Slagmark (tidsskrift).
Ved at skrive:
- 9. nov 2006 kl. 01:10 Malene (Diskussion | bidrag) m (fører tilbage til en ældre version rettet af Birgitte selv - men da hun ikke har tilføjet tekst, kun slettet få oplysninger og rettet lidt på opstillingen må det være ok.)
knytter du vel en sammenhæng mellem IP-nummeret og Bruger:Birgitte? Da 192.38.32.3 netop har ændret din redigering, var det måske en ide som administrator at se på det. Brug af http://www.dnsstuff.com/ kunne tyde på Århus Universitet? -- Mvh PHansen 10. nov 2006 kl. 17:41 (CET)
Jeg kikker på det PHansen.
Tilbageføringen skete på baggrund af en mail fra Birgitte, hvor hun skrev at nogen havde tilføjet personlige oplysninger af privat karakter, som hun ikke kunne genkende, hun havde forsøgt at rette flere gange, men artiklen var blevet tilbageført til den forkerte version hver gang. Eftersom der på det tidspunkt kun var en enkelt redigering fra "Bruger:Birgitte" gik jeg ud fra de andre af hendes redigeringer måtte være fra IP-nummeret. Jeg har skrevet tilbage til hende, men hun har ikke svaret endnu.
Alle ændringerne til artiklen fra IP-nummeret resulterede kun i sletning af fødselsår og sted - resten af redigeringerne var kun rettelser til opstillingen af afsnittene, indholdet var allerede indført fra andre brugere. Jeg forstår derfor ikke helt hvad du mener med "Måske kan personer bag dette IP-nr ikke skelne mellem en artikel og en brugerprofil"? De mange redigeringer kan blot være udtryk for en ny brugers forsøg på at få styr på redigeringsfunktionen på Wikipedia - de behøver ikke være udtryk for vandalisme.
Med hensyn til den "fjendtlige overtagelse" af artiklen "Slagmark 2005", tror jeg også her, det er et udtryk for en ny brugers forsøg på at bidrage til artiklerne. Hun har måske ikke helt styr på koncept flertydige artikler, så jeg synes det er fint du har oprettet den for hende. På den måde kan de to emner sameksistere uden nogen bliver beskyldt for vandalisme. Jeg regner med problemerne med den artikel nu er løst?
Jeg håber det hjalp til opklaring af problemerne. Mvh Malene Thyssen 10. nov 2006 kl. 20:12 (CET)
- Tak for svaret. Det er muligt det hænger sådan sammen. Nu er der vel ikke netop tale om en ny bruger, da første redigering er fra:
- 24. jan 2005 kl. 15:37 (historik) (forskel) Ordspil (Definition af ordspil)
- • Det med forveksling af artikel og brugerprofil hænger sammen med at egen brugerprofil jo blot kan ændres uden kommentar eller argumentation, mens 17 anonyme redigeringer af en artikel uden begrundelser - det er ikke godt.
- • Slagmark: Vedkommende kan næppe have været i god tro, men opsat på at fjerne det gamle indhold og erstatte det med materiale om tidsskriftet. Hvis der er tale om højtuddannede humanister fra Århus Universitet, er det vist svært at sige noget pænt om.
- Jeg havde såmænd blot rettet en bogtitel til kursiv, hvorved siden automatisk var kommet på overvågningslisten, og så kommer disse 17 anonyme redigeringer ... og Nicos copyvio på Slagmark 2005 og ... og hov, den var nær gået. - Blot fordi man evt synes at Dansk Wrestling er noget ligegyldigt pjat i forhold til et tidsskrift der ... henvender sig til idéhistorikere, filosoffer, sociologer, politologer, litterater og andre med interesse for den vestlige idéhistorie ... jeg må tilstå at jeg syntes da og synes vel stadig at det var noget unødvendigt lusk af højtuddannede folk. - Men: de skulle jo ikke være hjemløse og fik straks deres egen side, og jeg er sikker på at du kan bringe 192.38.32.3 tilbage på den konstruktive vej, hvortil vel hører forståelsen af, at brug af 'Beskrivelses-feltet' kan overflødiggøre megen unødig undren. -- Mvh PHansen 10. nov 2006 kl. 22:41 (CET)
-
-
- Jeg vil arbejde på det i hvert fald - det med den konstruktive vej :-) Mvh Malene Thyssen 10. nov 2006 kl. 22:55 (CET)
-
[redigér] Overtagelse af ansvar?
Hej Malene, Jeg forbereder en wikiferie (eller rettere et afvænningsforløb :-), og vil derfor høre om du vil overtage ansvaret for at konkludere på afstemningen om CheckUser-adgang? --Martin Manscher 13. nov 2006 kl. 11:31 (CET)
- Annullér alt efter "godmorgen" - Sir48 har meldt sig til det :-) --Martin Manscher 13. nov 2006 kl. 11:56 (CET)
- Helt i orden Martin. Go' ferie :-) Mvh Malene Thyssen 13. nov 2006 kl. 14:53 (CET)
[redigér] Informations about Brazil
Hi teacher Malene,
I'm writing because I read your comment that you would like some information about brasilian people.
I'm available for what you want. Will be a pleasure.
Please send me a e-mail: mribeiro.2000@bol.com.br
God bless you
From Rio de Janeiro - Brasil
Marcelo Ribeiro
[redigér] Grauballemanden
Hello Marlene! We wuld like to use your images of the Grauballemanden also in the German site of the Grauballemanden of the German Wikipedia. Would you please be so kind and transfer the images to commons. Thank you very much ;-) --Bullenwächter 26. nov 2006 kl. 21:17 (CET)
- I'll fix it soon. --Malene Thyssen 26. nov 2006 kl. 22:13 (CET)
- Hi! Thank you! --Bullenwächter 27. nov 2006 kl. 08:50 (CET)
- Done! image:Grauballemanden.jpg image:Grauballemanden2.jpg image:Grauballemanden3.jpg --Malene Thyssen 29. nov 2006 kl. 21:01 (CET)
- Hi! Thank you! --Bullenwächter 27. nov 2006 kl. 08:50 (CET)
[redigér] Pyrus
Hej Malene,
Jeg synes det er en go' ide'
Personligt, eller hvad man skal sige, er jeg også OBS på Pyrus på DR. Det er der vel en naturlig grund til, for min arbejdsplads er nemlig på Rigsarkivet.
Men jeg skal selvfølgelig også se TV2 julekalender:-)
mgh
Trine
http://www.sa.dk/ra/default.htm
http://www.sa.dk/sa/godehistorier/jul/default.htm
- Hej Trine, hvad er en go´ ide :-) Mvh Malene Thyssen 3. dec 2006 kl. 19:11 (CET)
[redigér] Tak!
Jeg skylder dig vist mange tak ;-)
- Velbekomme Grey-Fox :-) Mvh Malene Thyssen 9. dec 2006 kl. 21:32 (CET)