Diskusjon:Ekkokardiografi

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Denne artikkelen var utvald som vekas artikkel i 2006.

Presentasjon eller Kategorioversyn av vekesartiklar i 2006

Innhaldsliste

[endre] Transducer

Er transdusar eit ord på norsk? Det engelske transduces tyder "ei innretning for å omforme ei form for energi til noko anna", td. trykk til straum, eller straum til vibrasjon. Forslag blir tekne vel imot. --Ekko 8. mai 2005 kl. 2104 (UTC)

Kva med «omformar»? --GauteHK 8. mai 2005 kl. 2128 (UTC)
Opptatt. Gjeld berre mellom skilde formar for elektrisk straum --Ekko 8. mai 2005 kl. 2130 (UTC)

ei beinveges umsetjing er yverførar - føra ei sak yver til noko anna. Anna ord: umskapar --Fatagnus 8. mai 2005 kl. 2237 (UTC)

Engelsk-norsk teknisk ordbok seier fylgjande:
transducer s måleverdiomformer, transducer [pros] [NC]; giver, signalgiver [aut]; omsetter [tele]; omformer [mål]
--KRISTAGAα-ω 8. mai 2005 kl. 2255 (UTC)
Attende på jobben og Øyris norsk medisinsk ordbok. Ho nyttar transdusar. Eg likar det ikkje, men eg trur det får bli det. Dersom med då ikkje skal fylgja Fatagnus og laga signalumskapar. --Ekko 9. mai 2005 kl. 0728 (UTC)

[endre] Opphavsrett til bilete

Det hadde vore greit med litt fleire detaljar om opphavet til biletet. Det står rett nok «Source: Uploaded by creator ... Kjetil Lenes». Men slike bilete blir nødvendigvis skapt i medisinsk praksis, og utan fleire detaljar er det vanskeleg å veta om den som tok biletet faktisk har opphavsretten. --Eddi (Snakk) 8. mai 2005 kl. 2310 (UTC)

Eg skjønar ikke heil kva for opplysningar du saknar. Eg skjønar heller ikkje kvifor ekkokardiogram skiljer seg frå andre bilete av menneske. Kan du seia meire om kva du ynskjer og kvifor? --Ekko 9. mai 2005 kl. 0722 (UTC)
Eg er samd med Kjetil, ein skulle tru at han har opphavsretten til dette. Men når det er sagt, her i Australia er opphavsretten på alt eg gjer og lagar på sjukehuset og/eller universitetet sine maskinar faktisk tilhøyrande sjukehuset og/eller universitetet, så vidt eg har forstått det. Eg laga ein gong ein pasientdatabase for studentar og leikte litt med tanken om å selgja konseptet til universitetet, men sidan eg (tilfeldigvis) hadde brukt deira maskiner når eg laga databasen, fekk eg vita at dei allereie hadde opphavsretten uansett! :) Kan det hende at noko slikt gjeld i Noreg òg? I så fall høyrer vel biletet til sjukehuset :( (eit flott bilete forresten Kjetil!). Bjarte 9. mai 2005 kl. 0742 (UTC)
Eg trur vel at reglane er noko vage; kven eig maskineriet, er dei i arbeidstida, kva står i kontrakten, etc. Med eit eksplisitt løyve vert alt mykje enklare og klårare. -- Larsivi 9. mai 2005 kl. 0753 (UTC)
Dette er ikkje kontraktsfesta på dette sjukehuset. Tradisjonen seier at me lagrar anonymiserte pasientbilete i våre eigne databasar. (Gjeld mest lækjarar). Og bruken er opp til oss sjølve. Me krediterar gjerne Universitetets Fototjeneste når det er dei som har teke bileta. Bileta blir bruka i vitskapelege publikasjonar, undervising og liknande. --Ekko 9. mai 2005 kl. 0843 (UTC)

[endre] Straumkurve

Eg har laga straumkurve for flowkurve. Finst det eit betre ord frå før? --Ekko 13. mai 2005 kl. 1951 (UTC)

[endre] Bernoullis likning

Kan nokre kyndige sjå på ein artikkel om Bernoullis likning? --Ekko 13. mai 2005 kl. 1951 (UTC)

[endre] Kontrastmiddel

Det blir sagt at kvaliteten av ultralydbilete (av hjartet) er særs operatøravhengig, men den er vel òg avhengig av apparat og i utgangspunktet av den svake kontrasten mellom blodvæske og muskelvev. Har kontrastmiddel nokon plass i ekkokardiografi? Kan ein i så fall seia noko om dette som ikkje ber preg av reklame for noko middel? Det finst ikkje mange midel på marknaden... --Eddi (Snakk) 13. mai 2005 kl. 2036 (UTC)

Særs interessant tema. Jau, det er mogeleg å seie noko om dette utan å driva reklame. Men eg må nok lesa meg opp litt før før eg kan skrive noko som held vatn om det. Kanskje ei bolk som heiter Framover? --Ekko 13. mai 2005 kl. 2045 (UTC)

[endre] God artikkel

Eg har som mål at dette skal bli ein God teknologi-artikkel før jul. Men då treng eg hjelp, både med språkleg, logisk og fagleg korrekturlesing. Og fag er ikkje berre medisin, her er mykje fysikk. Innhaldsmessig trur eg berre det er ei lita bolk om ulike transdusarar som manglar. Og kanskje eit bilete av transdusarar. Har nokon synspunkt på omfanget? --Ekko 22:04, 4 september 2007 (CEST)

Ultralydtransducarar eit eit stort og vidtfavnande fagfelt, så det er vel mest naturleg med ein eigen artikkel om dette? Ser at engelsk Wikipedia har ein artikkel om fasestyrte ultrasoniske antenner, men den er overfladisk. Kva type aktuatorar nyttar ein innan medisinsk ultralyd? et det piezoelectrisk teknologi? GE Vingmed Ultrasound i Horten har mykje ekspertise på dette området.--Sigmundg 22:59, 4 september 2007 (CEST)
Eg er i den heldige situasjonen at me er betatestarar av programvare for dei, så eg har god tilgjenge til eit breidt spekter av greie ingeniørar o.l. Men det er ikkje altid like greit å omsette frå ingeniørsk til daglegnorsk. Eg sannar òg ofte at det ikkje er svaret som er vanskeleg, men å finne rette spørsmålet. Men det er nok rett å skilje ut ein del av den anvendte fysikken i eigne artiklar. --Ekko 10:34, 5 september 2007 (CEST)