Sogndal

Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

For fotballaget, sjå Sogndal fotball

Sogndalsfjøra
Sogndalsfjøra


Våpen Kart
Våpen Kart
Grunnleggjande opplysningar
Kommunenr: 1420
Fylke: Sogn og Fjordane
Administrasjonssenter: Sogndal
Flatevidd: 745 km²
Folketal: 6 822 (2007)
Målform: Nynorsk
Internettside: www.sogndal.kommune.no
Politikk
Ordførar: Jarle Aarvoll (Ap) 2007-2011

Sogndal er ein kommune i Sogn og Fjordane. Han ligg langt inne i Sognefjorden og grensar til Luster i nord og aust, Lærdal i sør over fjorden, Leikanger i sør og vest og til Balestrand i nordvest. Folk frå Sogndal kallar seg sogndøler.

Innbyggjartalet er fordelt på Sogndal (rundt 5000) og Kaupanger (rundt 1500), samt Fjærland (rundt 300).

I tillegg til å vera ei fotballbygd (SIL) blir Sogndal kalla «Saftbygda» - mellom anna kallar supporterlaget til SIL seg for Saftkokaradn. Dette mykje på grunn av Lerum Fabrikker som har avdelingar i bygda. I tillegg til fotballproffar fostrar Sogndal òg Idol-deltakarar. I den tredje omgangen av den norske versjonen av Idol i 2004, deltok Eva Weel Skram og Tone Damli Aaberge.

Innhaldsliste

[endre] Regionsenter og skulestad

Sogndal vert rekna som regionsenteret for Sogn.

Hovudadministrasjonen til Høgskulen i Sogn og Fjordane ligg i Sogndal, med nær 2000 studentar. Her ligg òg Sogndal vidaregåande skule.

[endre] Tettstader

[endre] Verd å vitja

[endre] Kjende sogndøler

[endre] På verdsveven


Sogn og Fjordane
Sogn: Aurland | Balestrand | Gulen | Hyllestad | Høyanger | Leikanger | Luster | Lærdal | Sogndal | Solund | Vik | Årdal

Sunnfjord: Askvoll | Bremanger | Fjaler | Flora | Førde | Gaular | Jølster | Naustdal
Nordfjord: Eid | Gloppen | Hornindal | Selje | Stryn | Vågsøy  

Globus Denne geografiartikkelen er ei spire. Du kan hjelpe Nynorsk Wikipedia å vekse seg stor og sterk gjennom å utvide han.

Sjå òg: Oversyn over geografispirer.