Pleyelkrysset
Frå Wikipedia – det frie oppslagsverket

Pleyelkrysset i Saint-Denis, i strøket Saint-Denis-sletta, ligg i nærleiken av Saint-Ouen.
Krysset har fått namn etter pianoprodusenten Pleyel, som tidlegare hadde ein fabrikk på denne staden. I dag er Pleyelkrysset midtpunktet i eit foretningsstrøk.
[endre] Infrastrukturen dominerer
Pleyelkrysset har hatt Metroforbindelse til Paris heilt frå 1952; stasjonen heiter sjølvsagt Carrefour Pleyel (Pleyelkrysst).
Fleire store motorvegar, som RN 14 og RN 410, og A86 møtest i Pleyelkrysset og trafikkauken har ført til store problem for området. I 2000 vart krysset ombyggd for å redusera trafikkproblema, men resultatet er omstridt, både hjå innbyggarane i området og mellom trafikantane.
Eit framlegg for å betra miljøet går ut på å bygga ei stor «bru» over den nordgåande jarnbanejinja, med plass til eit boligområde, for å binda saman eit område som er isolert av jarnbaelinja med resten av Saint-Denis-sletta.
[endre] Sjå òg
- Saint-Denis-sletta
[endre] Kjelde
- Denne artikkelen er basert på ei omsetjing av artikkelen Carrefour Pleyel frå Fransk Wikipedia.