Wiktionary kywiktionary https://ky.wiktionary.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%88%D0%BA%D1%8B_%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA MediaWiki 1.47.0-wmf.22 case-sensitive Медиа Атайын Талкуу Колдонуучу Колдонуучунун баарлашуулары Wiktionary Wiktionary талкуулоо Файл Файлды талкуулоо МедиаВики МедиаВикини талкуулоо Калып Калыпты талкуулоо Жардам Жардамды талкуулоо Категория Категорияны талкуулоо TimedText TimedText talk Модуль Модулду талкуулоо Event Event talk тезаурус 0 46810 204351 204094 2026-10-01T11:04:21Z Gulnaziki 5270 204351 wikitext text/x-wiki {{#invoke:зат атооч|render_wiki_nav}} {{-ky-}} === Морфологиялык касиеттери === {{#invoke:зат атооч|render |сөз=тезаурус |муундар=те-за-у-рус |уңгу=тезаурус |эфа=тезаурус |аудио= |таандык=1 }} === Семантикалык касиеттери === ==== Мааниси ==== # Бир тилдин семантикалык катыштарынын системасы берилген маани туюнтуучу бирдиктер тобу, б. а. тилдеги сөздөрдү жана алардын тексттеги колдонулуштарын толук камтыган сөздүк. {{мисал|Бул басылма кыргыз тилинин лексикасын камтыган чоң '''тезаурус''' болуп эсептелет.}} ==== Гиперонимдер ==== # [[сөздүк]] ==== Гипонимдер ==== # [[түшүндүрмө сөздүк]], [[котормо сөздүк]] {{тектеш_сөздөр |зат-атоочтор=[[тезаурус]] |сын-атоочтор= [[тезаурустуу]] |этиштер= |тактоочтор= |эркелетүү= |кемсинтүү= |чоңойтуу= |формалары= }} === Этимологиясы === «Тезаурус» сөзү байыркы грек тилиндеги [[θησαυρός]] — «[[кенч]], [[казына]]» деген сөздөн келип чыккан. {{фразеологизмдер| * }} nf6l1hninmzzt4rmi0t1bcdbl6yhjbe Модуль:ky-decl 828 87906 204352 204195 2026-10-01T11:18:04Z Gulnaziki 5270 204352 Scribunto text/plain local p = {} -- ====== UI styles (можно вынести в общий модуль позже) ====== local h_bg = '#DEDEDE' local t_bg = '#F9F9F9' local b_color = '#aaaaaa' local i_border = '1px solid #ffffff' local function make_link(term, display) local target = mw.ustring.lower(term) local text = display or target return "[[" .. target .. "|" .. text .. "]]" end local function wrap_box(title, content) local res = '\n<div class="mw-collapsible mw-collapsed" style="width:65%; border:1px solid ' .. b_color .. '; margin-top:10px; font-size:95%; font-family: sans-serif;">' res = res .. '<div style="background:#eeeeee; padding:4px 10px; font-weight:bold; text-align:left; border-bottom:1px solid ' .. b_color .. ';">' .. title .. '</div>' res = res .. '<div class="mw-collapsible-content" style="background:' .. t_bg .. ';">\n' res = res .. '{| style="width:100%; text-align:center; border-collapse:collapse; background:' .. t_bg .. '; table-layout: fixed;"\n' .. content .. '\n|}\n' res = res .. '</div>\n</div>' return res end -- ====== helpers ====== local VOWELS = "аеёиоуүөыэюяи" local function is_vowel(ch) return mw.ustring.find(VOWELS, ch, 1, true) ~= nil end -- 4-класстуу үндөшүү: -- back unrounded: а, ы, я -> A -- back rounded (о): о, ё -> O -- back rounded (у): у, ю -> U -- front unrounded: е, и, э -> E -- front rounded: ө, ү -> Ö local function harmony4(word) local map = { ['а']='A',['ы']='A',['я']='A', ['о']='O',['ё']='O', ['у']='U',['ю']='U', -- Выделены в отдельную группу U ['е']='E',['и']='E',['э']='E', ['ө']='Ö',['ү']='Ö' } for i = mw.ustring.len(word), 1, -1 do local ch = mw.ustring.sub(word, i, i) if map[ch] then return map[ch] end end return 'A' end local function low_vowel(h) -- а/о/е/ө -- Для группы U широкая гласная — это 'а' local m = { A='а', O='о', U='а', E='е', ['Ö']='ө' } return m[h] or 'а' end local function high_vowel(h) -- ы/у/и/ү -- Для группы U узкая гласная — это 'у' local m = { A='ы', O='у', U='у', E='и', ['Ö']='ү' } return m[h] or 'ы' end local function last_char(word) return mw.ustring.sub(word, -1) end -- глухие для выбора т/к local VOICELESS = "пкстшфхцчщ" local VOICED = "бвгджзлмнң" local SONORANT = "рй" local function in_set(set, ch) return mw.ustring.find(set, ch, 1, true) ~= nil end -- Префикс суффикса (первый согласный) для разных категорий local function prefix_for(word, kind) local last = last_char(word) local v = is_vowel(last) if kind == "pl" then if v then return "л" end if in_set(VOICELESS, last) then return "т" end if in_set(VOICED, last) then return "д" end return "л" end if kind == "gen" or kind == "acc" then if v then return "н" end if in_set(VOICELESS, last) then return "т" end if in_set(VOICED, last) or in_set(SONORANT, last) then return "д" end return "д" end if kind == "dat" then if v then return "г" end return in_set(VOICELESS, last) and "к" or "г" end if kind == "loc" or kind == "abl" then if v then return "д" end return in_set(VOICELESS, last) and "т" or "д" end return "" end -- суффикс по падежу (без основы) local function suffix_for(word, kind) local h = harmony4(word) local a = low_vowel(h) local i = high_vowel(h) local pfx = prefix_for(word, kind) if kind == "nom" then return "" end if kind == "pl" then -- стандартное: -лар/-лер/-лор/-лөр (через pfx + low + р) return pfx .. a .. "р" end if kind == "gen" then -- -нын/-нин/-тун/-тин ... => pfx + i + н return pfx .. i .. "н" end if kind == "acc" then -- -ны/-ни/-ту/-ти ... => pfx + i return pfx .. i end if kind == "dat" then -- -га/-ге/-го/-гө ... => pfx + a return pfx .. a end if kind == "loc" then -- -да/-де/-до/-дө ... => pfx + a return pfx .. a end if kind == "abl" then -- -дан/-ден/-дон/-дөн ... => pfx + a + н return pfx .. a .. "н" end return "" end local function apply(word, kind) -- исключения множественного (можно расширять) if kind == "pl" and word == "бала" then return "балдар" end return word .. suffix_for(word, kind) end function p.make_forms(word) local forms = {} forms.nom = word forms.pl = apply(word, "pl") forms.gen = apply(word, "gen") forms.dat = apply(word, "dat") forms.acc = apply(word, "acc") forms.loc = apply(word, "loc") forms.abl = apply(word, "abl") return forms end function p.render_table(frame) local args = frame.args if frame:getParent() then -- чтобы можно было вызывать и напрямую, и из шаблона for k,v in pairs(frame:getParent().args) do if args[k] == nil or args[k] == "" then args[k] = v end end end local word = args['сөз'] or args['word'] or mw.title.getCurrentTitle().text word = mw.ustring.gsub(word, "^.-:", "") word = mw.ustring.gsub(word, "^.*/", "") local forms = p.make_forms(word) local plural = (args['көп'] and args['көп'] ~= "") and args['көп'] or forms.pl local content = '|-\n' content = content .. '! style="width:20%; background:' .. h_bg .. '; border:' .. i_border .. ';" | \n' content = content .. '! style="width:40%; background:' .. h_bg .. '; border:' .. i_border .. '; padding:2px;" | ' .. make_link("жекелик") .. '\n' content = content .. '! style="width:40%; background:' .. h_bg .. '; border:' .. i_border .. '; padding:2px;" | ' .. make_link("көптүк") .. '\n' local cases = { {"Атооч","nom"}, {"Илик","gen"}, {"Барыш","dat"}, {"Табыш","acc"}, {"Жатыш","loc"}, {"Чыгыш","abl"} } for _, c in ipairs(cases) do local sg = (c[2] == "nom") and word or apply(word, c[2]) local plv = (c[2] == "nom") and plural or (plural .. suffix_for(plural, c[2])) content = content .. "|-\n" content = content .. "! style=\"background:" .. h_bg .. "; border:" .. i_border .. "; padding:2px;\" | " .. make_link(c[1]) .. "\n" content = content .. "| style=\"border:" .. i_border .. "; padding:2px;\" | " .. sg .. "\n" content = content .. "| style=\"border:" .. i_border .. "; padding:2px;\" | " .. plv .. "\n" end return wrap_box(word .. " сөзүнүн [[жөндөлүш|жөндөлүшү]]", content) end return p cn433py4y8kh8asmitvccvuv6eoh8ov Жардам:Кыргыз тили үчүн ЭФА 12 87908 204353 203570 2026-10-01T11:53:49Z Gulnaziki 5270 204353 wikitext text/x-wiki <div style="border:1px solid #a2a9b1; background-color:#f8f9ff; padding:15px; margin-bottom:20px;"> Төмөндө кыргыз сөздөрүнүн транскрипциясында колдонулуучу [https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B0%D0%BB%D1%84%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82 Эл аралык фонетикалык алфавит] (ЭФА) белгилери берилген. </div> === Үнсүз тыбыштар (Consonants) === {| class="wikitable" style="width:100%; border-collapse:collapse; text-align:center;" ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:15%;" | [[w:ky:Эл аралык фонетикалык алфавит|ЭФА (IPA)]] ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:20%;" | Кирилл жазмасы ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:20%;" | Латын жазмасы ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:25%;" | Мисалдар |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /b/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | б || style="border:1px solid #a2a9b1;" | b || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''б'''ак |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ʃ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ш || style="border:1px solid #a2a9b1;" | š || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ш'''аар |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ʃtʃ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | щ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | šč || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''щ'''екер |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /d/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | д || style="border:1px solid #a2a9b1;" | d || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''д'''аам |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /d͡ʒ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ж || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ž || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ж'''аз |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /f/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ф || style="border:1px solid #a2a9b1;" | f || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ф'''абрика |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ɡ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | г || style="border:1px solid #a2a9b1;" | g || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''г'''үл |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /j/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | й || style="border:1px solid #a2a9b1;" | y || style="border:1px solid #a2a9b1;" | то'''й''' |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /k/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | к || style="border:1px solid #a2a9b1;" | k || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''к'''үл |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /lʲ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | л || style="border:1px solid #a2a9b1;" | l || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ка'''л'''аа |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /l/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | л || style="border:1px solid #a2a9b1;" | l || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''л'''ейлек |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /m/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | м || style="border:1px solid #a2a9b1;" | m || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''м'''ээрим |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /n/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | н || style="border:1px solid #a2a9b1;" | n || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''н'''аристе |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ŋ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ң || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ñ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ке'''ң''' |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /p/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | п || style="border:1px solid #a2a9b1;" | p || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''п'''ериште |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /q/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | к (қ) || style="border:1px solid #a2a9b1;" | q || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''к'''ызыл |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /r/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | р || style="border:1px solid #a2a9b1;" | r || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ка'''р'''а |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ʁ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | г (ғ) || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ƣ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | а'''г'''артуу |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /s/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | с || style="border:1px solid #a2a9b1;" | s || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''с'''езим |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /t/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | т || style="border:1px solid #a2a9b1;" | t || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''т'''ак |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /t͡ʃ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ч || style="border:1px solid #a2a9b1;" | č || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ч'''ач |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ts/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ц || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ts || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ц'''емент |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /v/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | в || style="border:1px solid #a2a9b1;" | v || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''в'''елосипед |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /χ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | х || style="border:1px solid #a2a9b1;" | h || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''х'''ан |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /z/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | з || style="border:1px solid #a2a9b1;" | z || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''з'''аар |} === Үндүү тыбыштар (Vowels) === {| class="wikitable" style="width:100%; border-collapse:collapse; text-align:center;" ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:15%;" | [[w:ky:Эл аралык фонетикалык алфавит|ЭФА (IPA)]] ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:20%;" | Кирилл жазмасы ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:20%;" | Латын жазмасы ! style="background:#eaf2ff; border:1px solid #a2a9b1; padding:5px; width:25%;" | Мисалдар |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ɑ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | а || style="border:1px solid #a2a9b1;" | a || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''а'''й |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /e/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | э || style="border:1px solid #a2a9b1;" | è || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''э'''л |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /i/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | и || style="border:1px solid #a2a9b1;" | i || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''и'''йне |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ja/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | я || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ja || style="border:1px solid #a2a9b1;" | адаби'''я'''т |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /je/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | е || style="border:1px solid #a2a9b1;" | e || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''е'''вро |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /jo/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ё || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ë || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ко'''ё'''н |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ju/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ю || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ju || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ко'''ю'''у |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /o/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | о || style="border:1px solid #a2a9b1;" | o || style="border:1px solid #a2a9b1;" | о'''о'''з |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ø/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ө || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ö || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ө'''мүр |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /u/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | у || style="border:1px solid #a2a9b1;" | u || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''у'''у |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /y/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ү || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ü || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ү'''й |- | style="border:1px solid #a2a9b1;" | /ɯ/ || style="border:1px solid #a2a9b1;" | ы || style="border:1px solid #a2a9b1;" | y || style="border:1px solid #a2a9b1;" | '''ы'''р |} getk56uduqu745wbef0jz4z6nyg68ao