Vicipedia lfnwiki https://lfn.wikipedia.org/wiki/Paje_xef MediaWiki 1.47.0-wmf.22 first-letter Media Spesial Discute Usor Usor Discute Vicipedia Vicipedia Discute Fix Fix Discute MediaWiki MediaWiki talk Model Model Discute Aida Aida Discute Categoria Categoria Discute TimedText TimedText talk Modulo Modulo Discute Event Event talk Udmurt (lingua) 0 639 43501 38737 2026-10-02T20:12:42Z Amherst99 1466 /* */ 43501 wikitext text/x-wiki {{Articles bon}} {{Lingua2 |name = Udmurt |color = #AAEECC |nativename = удмурт кыл udmurt kyl |states = Rusia |region = Udmurtia |speakers = 340 000 |rank = |family = Linguas uralica |nation = Udmurtia (Rusia) |agency = |iso1 = |iso2 = udm |sil = |mapa = [[Image:Udmurt in Russia.svg|300px]] |parolas_de_la_mapa = La areas do es parlada }} '''Udmurt''' (udm|удмурт кыл) un [[Linguas uralica|lingua uralica]] de la sufamilia permica, parlada par la udmurtes de la republica de [[Udmurtia|Udmurtia]] en [[Rusia|Rusia]], do lo es un lingua coofisial con [[Rusce (lingua)|rusce]]. Lo es scriveda con la [[Alfabeta cirilica|alfabeta cirilica]], plu sinco leteras no usada en rusce: Ӝ, Ӟ, Ӥ, Ӧ, e Ӵ. La lingua ave sirca 550 000 parlores en un popla etnica de sirca 750 000. Lo ave tre dialetos – norde, sude e besermian – cual no difere multe, estra la influe forte de turces su besermian. ==Alfabeta== {|class="wikitable" ! Letera major !! Letera minor !! Transcrive !! API !! Nom de letera |- | А || а || a || [ɑ] || а |- | Б || б || b || [b] || бэ |- | В || в || v || [v] || вэ |- | Г || г || g || [g] || гэ |- | Д || д || d || [d]; palatal [dʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || дэ |- |Е || е || e, ye || [je]; [ʲe] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н || е |- |Ё || ё || yo || [jo]; [ʲo] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н || ё |- |Ж || ж || zh || [ʒ] || жэ |- |Ӝ || ӝ || dzh || [dʒ] || ӝэ |- | З || з || z || [z]; palatal [ʑ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || зэ |- | Ӟ || ӟ || j || [dʲʑ] || ӟе |- | И || и || i || [i]; [ʲi] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н || и |- | Ӥ || ӥ || ï || [i] || точкаен и, точкаосын и ("puntida i") |- | Й || й || y || [j] || вакчи и ("corte i") |- | К || к || k || [k] || ка |- | Л || л || l || [ɫ]; palatal [lʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || эл |- | М || м || m || [m] || эм |- | Н || н || n || [n]; palatal [nʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || эн |- | О || о || o || [o] || о |- | Ӧ || ӧ || ö || [ʌ] ~ [ə] || ӧ |- | П || п || p || [p] || пэ |- | Р || р || r || [r] || эр |- | С || с || s || [s]; palatal [ɕ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || эс |- | Т || т || t || [t]; palatal [tʲ] cuando segueda par я, е, и, ё, ю or ь || тэ |- | У || у || u || [u] || у |- | Ф<sup>1</sup> || ф || f || [f] || эф |- | Х<sup>1</sup> || х || kh || [x] || ха |- | Ц<sup>1</sup> || ц || ts || [t͡s] || цэ |- | Ч || ч || ch || [t͡ɕ] || чэ |- | Ӵ || ӵ || tsh || [t͡ʃ] || ӵэ |- | Ш || ш || sh || [ʃ] || ша |- | Щ<sup>1</sup> || щ || shch || [ɕ], [ɕː] || ща |- | Ъ<sup>2</sup> || ъ || ” || – || чурыт пус ("sinia dur") |- | Ы || ы || y || [ɨ] ~ [ɯ] || ы |- | Ь || ь || ’ || [ʲ] || небыт пус ("sinia mol") |- | Э || э || e || [e] || э |- | Ю || ю || yu || [ju]; [ʲu] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н || ю |- | Я || я || ya || [jɑ]; [ʲa] cuando presededa par д, т, з, с, л, or н || я |} * <sup>1</sup> Sola en parolas e nomes rusce. * <sup>2</sup> Silente, ma nesesa per distingui consonantes palatida (/dʲ tʲ zʲ sʲ lʲ n/) de consonantes nonpalatida segueda par /j/ si segueda par un vocal; per esemplo /zʲo/ and /zjo/ es scriveda -зё- e -зъё-, en acel ordina. ==Fonolojia== La lingua no distingui entre vocales longa e corta, e no ave armonia de vocales {| class="wikitable" style=text-align:center |- ! rowspan="2" colspan="2" | ! rowspan="2" | Labial ! colspan="2" | Alveolal ! rowspan="2" | Posalveolar ! rowspan="2" | Alveolopalatal ! colspan="2" | Palatal ! rowspan="2" | Velar |- class=small ! Simple ! Ladal ! Simple ! Latdal |- ! rowspan="2" | Plosiva ! <small>sin vose</small> | p | t | | | | | | k |- ! <small>con vose</small> | b | d | | | | | | ɡ |- ! rowspan="2" | Africante ! <small>sin vose</small> | | (t͡s) | | t͡ʃ | t͡ɕ | | | |- ! <small>con vose</small> | | (d͡z) | | d͡ʒ | d͡ʑ | | | |- ! rowspan="2" | Fricante ! <small>sin vose</small> | (f) | s | | ʃ | ɕ | | | (x) |- ! <small>con vose</small> | v | z | | ʒ | ʑ | | | |- ! colspan=2 | Nasal | m | n | | | | ɲ | | ŋ |- ! colspan=2 | Prosimante | | | l | | | j | ʎ | |- ! colspan="2" | Vibrante | | r | | | | | | |} La consonantes /f x t͡s/ es usada sola en parolas de otra linguas, e es tradisional sustituida par /p k t͡ɕ/ en acel ordina. {| class="wikitable" style=text-align:center |- ! rowspan="2" colspan="2" | ! Fronte ! Sentral ! Dorsal |- class=small ! colspan="2"| Ronda ! Ronda |- ! colspan="2" | Cluida | i | ɨ | u |- ! colspan="2" | Media | e | ə | o |- ! colspan="2" | Abrida | colspan="2" | a | |}</center> ==Gramatica== Udmurt es un lingua aglutinante. Lo usa afisas per espresa posese, moda, tempo, etc. ==Pronomes== Pronomes en udmurt es infletada en la mesma modo en cual sua nomes es infletada, ma no en la casos locativa. ===Pronomes personal=== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Singular |- |мон ''(mon)'' ||me |- |тон ''(ton)'' || tu |- |со ''(so)'' || el o lo |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Plural |- |ми ''(mi)'' || nos |- |тӥ ''(ti)'' || vos |- |соос ''(soos)'' || los |} ===Pronomes refletante=== La caso nominativa de la pronomes refletante: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Singular |- | аслам ''(aslam)'' || me mesma |- | аслад ''(aslad)'' || tu mesma |- | аслаз ''(aslaz)'' || el mesma, lo mesma |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Plural |- | асьмеос ''(as'meos)'' || nos mesma |- | асьтэос ''(as'teos)'' || vos mesma |- | асьсэос ''(as'sos)'' || los mesma |} ===Pronomes de demanda=== La caso nominativa de la pronomes de demanda: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Singular |- | ма ''(ma)'' || cual |- | кин ''(kin)'' || ci |- ! colspan="2" style="background:#efefef;" | Plural |- | маос ''(maos)'' || cual |- | кинъëс ''(ki'nos)'' || ci |} La pronomes de demanda en tota casos: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Case !! кин- ''(kin-)'' !! lfn !! ма-/кыт- ''(ma-/kyt-)'' !! lfn |- | Nominativa || кин ''(kin)'' || ci || ма ''(ma)'' || cual |- | Acusativa || кинэ ''(kine)'' || ci || мае ''(maye)'' || cual |- | Jenitiva || кинлэн ''(kinlen)'' ||de ci || малэн ''(malen)'' || de cual |- | Ablativa || кинлэсь ''(kinles')'' || per ci || малэсь ''(males')'' ||de cual |- | Dativa || кинлы ''(kinly)'' || a ci || малы ''(maly)'' || a cual |- | Instructiva ||кинэн ''(kinen)'' || con ci || маин ''(manen)'' || con cual |- | Abesiva || кинтэк ''(kintek)'' || sin ci || матэк ''(matek)'' || sin cual |- | Averbal || кинъя ''(kin'ya)'' || en la modo de ci || мая ''(maya)'' || en cual modo |- | Inesiva || – || – || кытын ''(kytyn)'' || do |- | Ilativa || – || – || кытчы ''(kytchy)'' || a do |- | Elativa || – || – || кытысь ''(kytysh)'' || de do |- | Egresiva || – || – || кытысен ''(kytysen)'' || comensa de do |- | Terminativa || – || – || кытчыозь ''(kytchyoz')'' || fini a do |- | Prolativa || – || – || кытӥ ''(kyti)'' || longo do |- | Prosimativa || кинлань ''(kinlan')'' || en la dirije de ci || малань ''(malan')'' || en la dirije de cual |} ==Nomes== Udmurt no distingui entre la jeneras en nomes (o an en la pronomes personal). ===Casos=== Udmurt ave dessinco casos de nomes: oto casos gramatical e sete casos locativa. Nota ce un parola en un caso locativa altera la verbo, no la nom. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Caso !! Sufisa !! Preposada !! Esemplo !! Tradui |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | Gramatical |- | Nominativa|| – || – || гурт <br/>''(gurt)''|| vila |- | Jenitiva | -лэн <br/>''(len)'' || de || гуртлэн <br/>''(gurtlen)'' || de un vila |- | Acusativa || -эз/-ез/-ты/-ыз <br/>''(-ez/-yez/-ty/-yz)'' || – || гуртэз <br/>''(gurtez)'' || vila (como un ojeto) |- | Ablativa | -лэсь <br/>''(-les')'' || de || гуртлэсь <br/>''(gurtles')'' || de un vila |- | Dativa | -лы <br/>''(-ly)'' || a/per || гуртлы <br/>''(gurtly)'' || a un vila |- | Strumental | -эн/-ен/-ын <br/>''(-en/-yen/-yn)'' || con/par || гуртэн <br/>''(gurten)'' || par la vila |- | Abesiva | -тэк <br/>''(-tek)'' || sin || гурттэк <br/>''(gurttek)'' || sin un vila |- | Averbal | -я <br/>''(ya)'' || en un modo || гуртъя <br/>''(gurt'ya)'' || en la modo de un vila |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | Locativa |- | Inesiva|| -ын <br/>''(-yn)'' || en || гуртын <br/>''(gurtyn)'' || en un vila |- | Ilativa || -э/-е/-ы <br/>''(-e/ye/-y)'' || a en || гуртэ <br/>''(gurtye)'' || a en un vila (o casa) |- | Elativa || -ысь <br/>''(-ys')'' || de || гуртысь <br/>''(gurtys')'' || de un vila |- | Egresiva|| -ысен <br/>''(-ysen)'' || comensante de || гуртысен <br/>''(gurtysen)'' || comensante de un vila |- | Terminativa || -озь <br/>''(-oz')'' || fini a || гуртозь <br/>''(gurtoz')'' || fini a un vila |- | Prolativa || -этӥ/-етӥ/-ытӥ/-тӥ <br/>''(-eti/-yeti/-yti/-ti)'' || longo || гуртэтӥ <br/>''(gurteti)'' || longo un vila |- | Prosiminte|| -лань <br/>''(-lan')'' || en la dirije de || гуртлань <br/>''(gurtlan')'' || en la dirije de un vila |} La sufisas de caso en udmurt es afisada direta a l nomes en un modo multe coerente, con alga esetas: parolas prendeda de linguas uralica, cual ave cambias de sua radis en la casos de loca cual comensa con un vocal: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Parola !! Radis !! Inesiva !! lfn !! Radis orijinal !! Conaseda |- | син <br/>''(sin)'' || синм- <br/>''(sinm-)'' || синмын <br/>''(sinmyn)'' || (en un) oio ||rowspan="2"| *''-lm-'' → *''-nm-'' || Suomi: ''silmä'' 'oio' |- | ин <br/>''(in)'' || инм- <br/>''(inm-)'' || инмын <br/>''(inmyn)'' || (en la) sielo || Suomi: ''ilma'' 'aira' |- | кус <br/>''(kus)'' || куск- <br/>''(kusk-)'' || кускын <br/>''(kuskyn)'' || (en la) ancas || rowspan="2"| *''-sk''- || Erzia: ''каске'' 'posterior' |- | нюлэс <br/>''(nyules)'' || нюлэск- <br/>''(nyulesk-)'' || нюлэскын <br/>''(nyuleskyn)'' || (en la) foresta || |- | кык <br/>''(kyk)'' || кыкт- <br/>''(kykt-)'' || кыктэтӥ <br/>''(kykteti)'' || du || *''-kt-'' || Sami norde: ''guokte'' 'du' |} La pronomes personal ave noncoerentias cuando comparada con nomes: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Caso !! pers. 1 sing. !! pers. 2 sing. !! pers. 3 sing. !! pers. 1 plur. !! pers. 2 plur. !! pers 3 plur. |- | nominativa|| мон <br/>''(mon)'' || тон <br/>''(ton)'' || со <br/>''(so)'' || ми <br/>''(mi)'' || тӥ <br/>''(ti)'' || соос <br/>''(soos)'' |- | jenitiva || мынам <br/>''(mynam)'' || тынад <br/>''(tynad)'' || солэн <br/>''(solen)'' || милям <br/>''(milyam)'' || тӥляд <br/>''(tilyad)'' || соослэн <br/>''(sooslen)'' |- | acusativa || монэ <br/>''(mone)'' || тонэ <br/>''(tone)'' || сое <br/>''(soe)'' || милемыз ~ милемды <br/>''(milemyz ~ milemdy)'' || тӥледыз ~ тӥледды <br/>''(tiledyz ~ tileddy)'' || соосыз ~ соосты <br/>''(soosyz ~ soosty)'' |- | ablativa || мынэсьтым <br/>''(mynes'tym)'' || тынэсьтыд <br/>''(tynes'tyd)'' || солэсь <br/>''(soles')'' || милесьтым <br/>''(myles'tym)'' || тӥлесьтыд <br/>''(tyles'tyd)'' || соослэсь <br/>''(soosles')'' |- | dativa|| мыным <br/>''(mynym)'' || тыныд <br/>''(tynyd)'' || солы <br/>''(soly)'' || милем(лы) <br/>''(milem)'' || тӥлед(лы) <br/>''(tiled)'' || соослы <br/>''(soosly)'' |- | strumental || монэн ~ монэным <br/>''(monen ~ monenym)'' || тонэн ~ тонэныд <br/>''(tonen ~ tonenyd)'' || соин <br/>''(soin)'' || милемын ~ миленымы <br/>''(milemyn ~ milenymy)'' || тӥледын ~ тӥленыды <br/>''(tiledyn ~ tilenydy)'' || соосын <br/>''(soosyn)'' |- | abesiva || монтэк <br/>''(montek)'' || тонтэк <br/>''(tontek)'' || сотэк <br/>''(sotek)'' || митэк <br/>''(mitek)'' || тӥтэк <br/>''(titek)'' || соостэк <br/>''(soostek)'' |- | averbial || монъя <br/>''(mon'ya)'' || тонъя <br/>''(ton'ya)'' || соя <br/>''(soya)'' || мия <br/>''(miya)'' || тӥя <br/>''(tiya)'' || соосъя <br/>''(soos'ya)'' |- | prosiminte || монлань <br/>''(monlan')'' || тонлань <br/>''(tonlan')'' || солань <br/>''(solan')'' || милань <br/>''(milan')'' || тӥлань <br/>''(tilan')'' || соослань <br/>''(sooslan')'' |} ===Plural=== On ave du tipos de plurals de nomes en udmurt. Un es la plural per nomes ''-ос/-ëс'' e la otra per plural per ajetivos ''-эсь/-есь''. On usa sempre la plural per nomes, ma lo no es nesesada per ajetivos: *чебер(есь) ''нылъ'''ëс''''' - (la) xicas bela La marca per plural aveni sempre ante otra sufisas (pd casos e sufisas per posese): *нылъ'''ëс'''лы - a la xicas *гуртъ'''ëс'''азы - a sua vilas Como en magiar, si la sujeto es plural, la ajetivo debe es plural cuando lo funsiona como la predicativa: *нылъëс ''чебер'''есь''''' - la xicas es ''bela'' *толъёс ''куз'''есь''''' - la invernos es ''fria'' Nomes es normal en la singular cuando seguente un numero de cuantia. Ma un vivente como la sujeto pote es plural. En esta caso, la verbo debe coere con la sujeto: *Та гуртын ''витьтон куать корка'' - on ave ''sincodes-ses casas'' en esta vila *Аудиториын ''дас студент'' пуке ~ Аудиториын ''дас студент'''ъëс''''' пук'''о''' - On ave ''des studentes sentinte en la sala de clase'' ===Sufises de posese=== Sufisas de posese es ajuntada a la fini de nomes o ante o pos la sufisa de caso. La sufisas de posese varia en la casos nominativa e acusativa e con finis de caso. La consonante de la person du e tre plural depende de esce la fonem final de la parola es vosida o nonvosida. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Sufisa !! Udmurt !! lfn |- | -е/-э || эш'''е''' || mea ami |- | -ед/-эд || эш'''ед''' || tua ami |- | -ез/-эз || эш'''ез''' || sua ami |- | -мы || эш'''мы''' || nosa ami |- | -ды/-ты || эш'''ты''' || vosa ami |- | -зы/-сы || эш'''сы''' || sua ami |} Alga parolas cual ia es orijinal de suomi es alga noncoerente: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Sufisa !! Udmurt !! Suomi !! lfn |- | -ы || ки'''ы''' || käteni || mea mano |- | -ыд || ки'''ыд''' || kätesi || tua mano |- | -ыз || ки'''ыз''' || kätensä || sua mano |} Sufisas de posese de nomes acusativa opera alga diferente: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Sufisa!! Udmurt !! lfn |- | -ме || эш'''ме''' || mea ami |- | -тэ/-дэ || эш'''тэ''' || tua ami |- | -сэ/-зэ || эш'''сэ''' || sua ami |- | -мес || эш'''мес''' || nosa ami |- | -дэс/-тэс || эш'''тэс''' || vosa ami |- | -зэс/-сэс || эш'''сэс''' || sua ami |} ====Sufisas de posese con finis de caso==== La loca morfolojial de sufisas de posese con otra finis depende de la caso. Sufisas de posese es la mesma como sufisas nominativa pos cual la casos jenitiva, ablativa, dativa, abesiva, averbal, e prosiminte aglutina. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Case !! Udmurt (person un singular) !! lfn |- | nominativa || гуртэ || mea vila |- | jenitiva || гурт'''э'''лэн || de mea vila |- | ablativa || гурт'''э'''лэсь || de mea vila |- | dativa || гурт'''э'''лы || per mea vila |- | abesiva || гурт'''э'''тэк || sin mea vila |- | averbal || гурт'''э'''я || tra me vila |- | prosiminte || гурт'''э'''лань || a mea vila |} La sufisa de posese segue la casos strumental, inesiva, ilativa, elativa egresiva, terminativa, e prolativa, e la vocale redui a ''ы'' en la persones singular. Un ''м'', un marca de la person un singular en uralica antica, mostra se en la person un singular. Cuando on ajunta un sufisa de posese, la formas inesiva e ilativa cambia a ''-а-'' e la forma elativa cambia a ''-ысьт-''. La ''ы'' no apare en la inesiva, ilativa, terminativa, e prolativa cuando la caso fini con un vocal. Como en la singular, sufisas de posese vade ante la casos jenitiva, ablativa, dativa, abesiva, averbal, e prosiminte. Ma la vocal de la persones singular redui a ''ы'': Ance como en la singular, la sufisas de posese segue la casos instrumental, inesiva, ilativa, elativa, egresiva, terminativa, e prolativa. La mesma esetas apare en la plural como en la singular con la junta de un eseta plu de la ''э/е'' de la strumental reduinte a ''ы'' e de la nonusa de la prolativa ''э/е'' Some words can be used as nouns, adjectives, and adverbs without a change in form. For example, Alga parolas pote es usada como nomes, ajetivos, e averbos sin un cambia de forma. Per esemplo, '''чылкыт''' (čilkit) sinifia limpia e limpa o clar (ajetivo e averbo). La sufisa de posese de person tre singular pote ata ance como un article de defini. Per esemplo, '''удмурт кыл(ыз) чебер''' (udmurt kyliz č´eber) - "la lingua Urdmurt es bela" – leteral "Udmurt lingua-sua bela"). ==Ajetivos== On no ave coere entre ajetivas e nomes en proposas neutra, pd on no ave un declina de ajetivos. Ma ajetivos en formulas nomin atribuinte neutra pote ave un marca de pluralia cuando la nom es pluralida. ===Determinante=== Udmurt ave un sufisa determinante o asentuante. Sua rol es per asentua la cualias de la refereda, defininte e separante lo de un grupo de otra referedas simil. La sufisa de posese de la person tre singular ''-ез/-эз'' and ''-из'' e plural ''-ыз'' ata como la sufisa determinante. La ajetivo determinante conjuga como en la person tre singular o plural e la nom conjuga sin cualce otra marca. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Caso !! neutra !! lfn !! determinativa || lfn |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | Singular |- | nominative || бадӟым гурт || (un) vila grande || бадӟым'''ез''' гурт || (spesifada) un vila grande |- | inessive || бадӟым гуртын || en un vila grande || бадӟым'''аз''' гуртын || en la (spesifada) vila grande |- | illative || бадӟым гуртэ || a un vila grande || бадӟым'''аз''' гуртэ || a la (spesifada) vila grande |- | elative || бадӟым гуртысь || de un vila grande || бадӟым'''ысьтыз''' гуртысь || de la (spesifada) vila grande |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | Plural |- | nominative || бадӟым(есь) гуртъëс || (la) vilas grande|| бадӟым'''ъëсыз''' гуртъëс || la (spesifada) vilas grande |- | inessive || бадӟым(есь) гуртъëсын || en la vilas grande || бадӟым'''ъëсаз''' гуртъëсын ||en la (spesifada) vilas grande |- | illative || бадӟым(есь) гуртъëсы || a la vilas grande || бадӟым'''ъëсаз''' гуртъëсы || a la (spesifada) vilas grande |- | elative || бадӟым(есь) гуртъëсысь || de la vilas grande || бадӟым'''ъëсысьтыз''' гуртъëсысь || de la (spesifada) vilas grande |} ===Comparativa=== La comparativa es usada cuando du ojetos es comparada a lunlotra, ma la sujeto de la compara no debe nesesa es espresada. La sufisa per la comparativa es ''-гес''. La sujeto de la compara pote es espresada o en la caso ablativa o con la forma posposada ''сярысь''. Si la sujeto es mostrada, la sufisa pote es abandonada. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | Скал ыжлэсь бадӟым(гес) ~ Скал ыж сярысь бадӟым(гес) || Un bove es plu grande ca un ovea |} ===Superlativa=== On no ave un sufisa de superlativa en Udmurt. Lo es espresada par un particula prendeda de rusce - ''самой'' - o par espresas nondefinada como ''ваньмызлэсь'', ''котькинлэсь'' o ''котьмалэсь''. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь бадӟым || la plu grande (de tota) |- | самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь выль || la plu nova (de tota) |- | самой ~ ваньмызлэсь ~ котькинлэсь ~ котьмалэсь дун || la plu limpa (de tota) |} ==Postposadas== Udmurt usa posposadas en loca de preposadas. Multe ave un sinifia locativa e pote conjuga en casos locativa . Per esemplo ''выл'' sinifia "alta" e ance "surfas" e pote es infletada en tota casos locativa: (inesiva) ''вылын'', (elativa) ''вылысь'', (ilativa) ''вылэ'', (prolativa) ''вылтӥ'', (egresivea) ''вылысен'', (termanitiva) ''вылозь'' e (prosiminte) ''выллань''. Ma min ca sete casos locativa es incluida en la infleta de multe de la posposadas, plu comun, la casos es inesiva, elativa, e ilativa. Posposadas comun inclui estas: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- ! colspan="4" style="background:#cfcfcf;" | Postposadas |- style="background:#dfdfdf;" | ! Radis !! Esemplo (inessive) !! lfn |- | азь || азь'''ын''' || ante |- | выл || выл'''ын''' || sur |- | дор || дор'''ын''' || a, a lado de |- | бӧрсьы || бӧрсьы'''ын''' || pos, a retro de |- | пум || пум'''ын''' || a la fini de |- | ул || ул'''ын''' || su |} La caso ilativa pote varia entre ''-э/-е'' e ''-ы''. PLa ilativa de la posposada ''пал'' 'lado' is ''пала'' 'a la lado de'. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- ! colspan="4" style="background:#cfcfcf;" | Posposadas |- style="background:#dfdfdf;" | ! Radis !! Esemplo (ilativa) !! lfn |- ! colspan="4" style="background:#efefef" | ''-э/-е'' |- | азь || аз'''е''' || a la fronte de |- | выл || выл'''э''' || a la culmina de |- | пум || пум'''е''' || a la fini de |- | ул || улы'''э''' || su |- ! colspan="4" style="background:#efefef" | ''-ы'' |- | дор || дор'''ы''' || a, a lado de |- | шор || шор'''ы''' || of a la sentro de |- | сьӧр || сьӧр'''ы''' || a la retro de |- | вис(к-) || виск'''ы''' || entre |} On ave ance alga posposadas noninfletante cual usa la caso jenetiva: ''ystävän kanssa'' ("con un ami"). Plu esemplos: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Posposada !! lfn |- | артэ || a lado de |- | бере || pos |- | быдэ || tota, cada |- | валче || lunlotra, car |- | дыръя || en cuando |- | кузя || longo |- | сямен || en la modo de |- | сярысь || sur la tema de |- | ӵоже || en |- | ӵош || con lunlotra |} La plu de nomes en formulas posposadal usa la caso nominativa, ma alga nesesa ce la nom usa la caso dativa, ablativa, o strumental. ==Verbos== La verbos de udmurt es divideda entra du grupos, ambos con la sufisa de la infinitiva ''-ны''. Verbos de tipo un es composada con ''ы'', pe ''мын'''ыны''''' (vade). Verbos de tipo du es composada con ''-а-'', pe ''уж'''аны''''' (labora). Verbos de tipo un pote ance ave du radises, plena e corta, pe ''мыны-'' e ''мын-''. Verbos en Udmurt ave tre modas: comun, dependente, e comandante. Alga dialetos ave ance un moda esperante. La moda comun ave cuatro tempos: presente, futur, e de tempos pasada. Plu, on ave cuatro tempos pasada cual inclui verbos aidante. Verbos es negada par la usa de un verbo aidante negativa cual conjuga con finis personal. Pronomes separada no es nesesada en formulas verbal. The basic verbal personal markers in Udmurt are (with some exceptions): La indicas personal de verbos es: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Person !! Fini |- ! colspan="2" style="background:#efefef" | Singular |- | 1 || -Ø |- | 2 || -д |- | 3 || -з |- ! colspan="2" style="background:#efefef" | Plural |- | 1 || -мы |- | 2 || -ды |- | 3 || -зы |} ===Tempo presente=== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! тодыны (conjuga un) !! lfn !! кырӟаны (conjuga du) !! lfn |- | тод'''ӥсько''' ||me sabe || кырӟа'''сько''' || me canta/es cantante |- | тод'''ӥськод''' || tu sabe || кырӟа'''ськод''' || tu sabe/es sabente |- | тод'''э''' || el sabe || кырӟа || el canta/es cantante |} La verbo negativa presente: *'''уг''' тоды - el no sabe * '''уг''' кырӟа - el no canta/es cantante ===Tempo futur=== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! тодыны (conjuga un) !! lfn !! кырӟаны (conjuga du) !! lfn |- | тод'''о''' || me va sabe || кырӟа'''ло''' || me va canta/es cantante |- | тод'''од''' || tu va sabe || кырӟа'''лод''' || tu va canta/es cantante |- | тод'''оз''' || el va sabe || кырӟа'''лоз''' || el va canta/es cantante |} La futur negativa: *'''уз''' тод(ы) - el no va sabe *'''уз''' кырӟа - el no va canta/es cantante ===Tempo pasada=== ====Pasada simple==== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! тодыны (conjuga un) !! lfn !! кырӟаны (conjuga du) !! lfn |- | тод'''ӥ''' || me ia sabe|| кырӟа'''й''' || me ia canta |- | тод'''ӥд''' || tu ia sabe || кырӟа'''д''' || tu ia canta |- | тод'''ӥз''' || el ia sabe || кырӟа'''з''' || el ia canta |} La negativa de la pasada es formida con la verbo aidante ''ӧ-'' e la radis de la verbo major en persones singular. La persones plural es marcada con o ''-э/-е'' o ''-лэ''. *'''ӧз''' тоды - el no ia sabe *'''ӧз''' кырӟа - el no ia canta ====Pasada du==== La pasada du ave la sinifia de alga cosa pasada confirmada o atestada, ma no videda direta par la parlor. Lo es marcada par ''(э)м/(е)м'' *тод'''эм''' - el ia sabe, evidente *кырӟа'''м''' - el ia canta, evidente La forma negativa de pasada du es formida par o la verbo aidante ''ӧвӧл'', pd "no es", o con la marca de nega ''-мтэ-''. *тоды'''мтэ''' ~ '''ӧвӧл''' тодэм - el no ia sabe, evidente *кырӟа'''мтэ''' ~ '''ӧвӧл''' кырӟам - el no ia canta, evidente ====Pluperfeta un==== Udmurt ave cuatro tempos pasada cual usa un forma pasada de the verbo major e un forma pasada de la verbo aidante "es". Pluperfeta un indica ce un prosede de ata cual ia aveni en la pasada, posible distante. *тодӥз вал - el ia sabe ja *кырӟаз вал - el ia canta ja *ӧз тоды вал - el no ia sabe ja *ӧз кырӟа вал - el no ia canta ja ====Pluperfeta du==== Pluperfeta du espresa la resulta de un ata cual ia es completada, ma cual nun ia vide. *тодэм вал - тодэм вылэм - lo pare ce el ia sabe ja *тодымтэ вал - тодымтэ вылэм - lo pare ce el no ia sabe ja ====Pasada durante==== La pasada durante es simil a la pasada continuante en lfn. Lo espresa un prosede cual aveni en la pasada. *кырӟа вал/вылэм - el ia es cantante *уг кырӟа вал/вылэм - el no ia es cantante ====Pasada frecuente==== La pasada frecuente espresa un ata repetada en la pasada. Lo usa la tempo futur de la verbo major. *кырӟлоз вал/вылэм - el ia canta sempre *уз кырӟа вал/вылэм - el no ia canta sempre ===Vos pasiva=== Udmurt no ave un afisa spesial per espresa la vos pasiva. La plural de person tre es usada per espresa un ator nonconoseda o nondeterminante. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- ! person tre plural !! lfn !! vos pasiva !! lfn |- | Соос ужало || Los es laborante || Татын ужало || On es laborante asi |- | Соос удмурт сямен верасько || Los parla udmurt || Татын удмурт сямен верасько || Udmurt es parlada asi |- | Соос ӟуч сямен уг верасько || Los no parla rusce || Татын ӟуч сямен уг верасько || Rusce no es parlada asi |} ===Modas=== ====Dependente==== La moda dependente espresa un ata nonreal cual la parlor vide como suposada, posible, o esperosa. La marca es ''-сал'', ajuntada a la radis con la finis personal. * кары'''сал(ыз)''' - e ta fa * ӧй карысал(ыз) - el ''no'' ta fa ====Comanda==== Un comanda per person du es la radis de la verbo. Per la person du plural, on usa ''-е(лэ)/-э(лэ)'' en verbos de conjuga un and ''-лэ'' en vejrbos de conjuga du. La negativa usa ''эн'' ante la forma infinitiva. * си! - come! * басьты! - prende! compra! * вара! - parla! ===Verbos aidante de moda=== Per espresa capasia, la verbo ''луынын'' (es) es usada en la person tre singular en tota tempos, con la sujeto en la caso de posese. La verbo major ave la partisipio pasada con la sufisa de posese. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | !Udmurt !! lfn !!tradui leteral |- | Тынад лыкт'''емед''' луиз || Tu pote veni || "La tua tua veni ia es" |- | Кышномуртлэн магазинэ мын'''емез''' ӧз луы || La fem no ia pote vade a la boteca || " de la fem a la boteca sua vade no es" |} ====Desirante==== Esta moda espresa un desira. La verbo ''потынын'' (desira) es en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la caso jenetiva. La verba a cual la sujeto dirije la desira es en la partisipio pasiva ''(э)м/(е)м'' con un sufisa per posese personal. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn !! tradui leteral |- | Мынам из'''еме''' потэ ||me desira dormi || "la mea mea dormida desira" |- | Кышномуртлэн магазинэ мын'''емез''' уг поты || la fem no desira vade a la boteca || "de la fem a la boteca sua vade no desira" |} ====Nesesante==== Per espresa nesesa, la parola ''кулэ'' (nesesada) es usada con la compula infeltada en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la caso dativa. La infinitiva de la verbo a cual la sujeto dirije la nesesa o un ojeto es usada. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn !! tradui leteral |- | Со'''лы''' трос лыдӟиськыны кулэ || El nesesa leje multe || "a el multe leje nesesa es" |- | Мыным книга кулэ ӧвӧл || me no ia nesesa un libro || "a me libro nesesa es no" |} ====Permetente==== Per espresa permete, la verbo ''яраны'' (conveni, es valida) es infletada en la person tre singular (en tota tempos) con la sujeto en la dativa. La infinitiva de la verbo a cual la sujeto dirije permete es usada. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn !! tradui leteral |- | Мыным кошкыны яра-а? || Ta ce me parti?|| "a me parti conveni?" |- | Тӥледлы пырыны уг яра || vos no es permeteda entra || "a vos entra no conveni" |} ===Participios=== Verbos en udmurt ave formas pasada, presente, e futur, con formas spesial de asentia. ====Present==== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! afirmante !! lfn !! asentia !! lfn |- | лыдӟ'''ись''' ныл || un xica ci leje/un xica lejente || лыдӟ'''исьтэм''' ныл || un xica ci no leje/un xica no lejente |- | кырӟ'''ась''' пи || un xico ci canta/un xico cantante || кырӟ'''асьтэм''' пи || un xico ci no canta/un xico no cantante |} La partisipio presente opera ance como un sufisa de deriva per crea nomes: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! partisipio !! lfn !! nom !! lfn |- | дышетск'''ись''' ныл || un xica ci studia|| дышетск'''ись''' || un studiante |- | вис'''ись''' ныл || un xica ci deveni malada || вис'''ись''' || un paseinte |- | кырӟ'''ась''' ныл || un xica ci canta || кырӟ'''ась''' || un cantor |} ====Past==== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! afirmante !! lfn !! asentia !! lfn |- | лыкт'''эм''' куно || un visitor arivada || лыкт'''эмтэ''' куно || un visitor no arivada |- | погра'''м''' писпу || un arbor cadeda|| погра'''мтэ''' писпу || un arbor no cadeda |- | лыӟ'''ем''' книга || un libro lejeda || лыӟ'''емтэ''' книга || un libro no lejeda |} Con la sufisa inesiva, la partisipio pasada pote espresa ata completa: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | Куно лыкт'''эмын'''. || La visitor ia es arivada |- | Писпу погра'''мын'''. || La arbor ia es cadeda ja |- | Книга лыӟ'''емын'''. || La libro ia es ja lejeda |} ====Futur==== {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! afirmante !! lfn !! asentia !! lfn |- | пия'''но''' кышномурт || un fem ci va pare pronto || пия'''нтэм''' кышномурт || un fem ci no va pote pare |- | лыӟ'''оно''' книга || un libro cual va es lejeda || лыӟ'''онтэм''' книга || un libro cual no va pote es lejeda |} On ave ance un partisipio simil a un jerunda. Lo espresa la capasa per un ata o ce lo es posible ce on ata: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | лэсьты'''мон''' уж || un labora cual es posible fada |- | улы'''мон''' корка || un casa en cual on pote abita |} ===Jerundios=== On ave cuatro jerundios en udmurt, un de los espresante la asentia de un nom marcada. Los es afisada a la radis plen de la verbo. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- ! colspan="2" style="background:#efefef" | ''-са'' |- | Адями дырты'''са''' мынэ || Un person es fretante vadente |- | Адями дырты'''тэк''' мынэ || Un person es vadente sin freta |- | дышетскись малпаськы'''са''' пуке || Un studiante sede (ala), pensante |- | Атае, корка пыры'''са''', ӝӧк сьӧры пуксиз || Me padre sede a la table cuando el veni a en la casa |- ! colspan="2" style="background:#efefef" | ''-ку'' |- | Лымыя'''ку''' куазь шунытгес кариське || Lo deveni plu calda cuando lo neva |- ! colspan="2" style="background:#efefef" | ''-тозь'' |- | Туннэ шунды пуксьы'''тозь''' ты дурын улӥмы || Nos ia es a la riva oji asta cuando la sol reposa |- | Mи вуы'''тозь''', та ужез быдэсты || Fini esta labora pre la tempo a cual nos ariva ala |- | Тэк пукы'''тозь''', книга коть лыӟы || En loca de sede osiosa, perce tu no leje un libro |} ===Sufisa de demanda=== Udmurt no ave parolas de demanda (pd ci, cual, cuando, etc). Un proposa de demanda es formida par la sufisa "-a". Lo es afisada a la parola per la ojeto de la demanda. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | Чай юиськод-'''а'''? || Tu es bevinte te? Tu bevi te? |- | Чай уд-'''а'''юиськы? ~ Чай уд юиськы-'''а'''? || Tu no bevi te? |- | Чай-'''а''' юиськод? || Esce lo es te cual tu bevi (pd no cafe o otra bevida) |- | Чай-'''а''' уд юиськы? || Esce lo es te cual tu no bevi (pd no cafe o otra bevida) |} ==Sufisas de deriva== ===Nomes=== Udmurt ave un sufisa cual crea nomes de verbos: 1. per espresa la ata indicada par la verbo: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Verbo !! lfn !! nom !! lfn |- | сылыны || sta || сыл'''он''' || un sta |- | ӝуаны || arde || ӝуа'''н''' || un arde |} 2. per espresa la resulta de un ata: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Verbo !! lfn !! nom !! lfn |- | вормыны || gania || ворм'''он''' || un gania |- | кырӟаны || canta || кырӟа'''н''' || un canta, un cantada |} 3. per espresa un strumenta o util indicada par la ata: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Verbo !! lfn !! nom !! lfn |- | портыны || fora || порт'''он''' || un forador |} 4. per espresa la foca de ata: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Verbo !! lfn !! nom !! lfn |- | сиыны ||come || си'''ëн''' || comeda |- | юыны || bevi|| ю'''он''' || bevida |} La plu de esta deriva ave sinifias e astrata e concreta. La deriva pote espresa la ata indicada par la verbo fundal, la resulta, o la strumenta: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Verbo !! lfn !! nom !! lfn |- | пукыны || sede || пуко'''ны''' || sede, un seja |- | висьыны || maladi || вис'''ëн''' || deveni malada, un maladia |- | шудыны || jua || шуд'''он''' || jua, un jua |} ===Ajetivos=== Udmurt ave sufisas ajetival ''-о/-ë'', e un sufisa negante ''-тэм'' ("non-) {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- ! Radis !! lfn !! Esemplo !! lfn |- ! colspan="4" style="background:#efefef" | ''-о/-ë'' |- | кужым || fortia || кужым'''о''' ки || un mano forte |- | шуд ||fortuna || шуд'''о''' нылпи || un enfante fortunosa |- | куар || folia || куар'''о''' писпу || un arbor foliosa |- ! colspan="4" style="background:#efefef" | ''-тэм'' |- | шуд || fortuna || шуд'''тэм''' нылпчагыр || un enfante nonfortunosa |- | туш || barba || туш'''тэм''' пиосмурт || un om sin barba |} Ajetivos con la sufisa ''-ӧ'' pote ance ave un alterante: {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Nominal !! lfn !! Esemplo !! lfn |- | чагыр син || oio blu || чагыр син'''о''' ныл || un xica con oios blu |- | кузь ки || braso longa || кузь ки'''ë''' адями || un person con brasos longa |} Udmurt ave ance sufisas ajetival cual sinifia un cuantia alga grande, ma no completa, de la ajetivo, comun un color o sabor, simil a la sufisa en lfn "-in". {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- ! Radis !! lfn !! Esemplo !! lfn |- | вож || verde || вож'''алэс''' ~ вож'''мыт''' ~ вож'''пыръем''' дэрем || un camisa verde |- | курыт || amarga || курыт'''алэс''' ~ курыт'''пыръем''' кияр || un concombre amarga |} ===Verbos=== Udmurt ave formas de aspeta verbal: ====Momentia==== La aspeta de momentia de verbos espresa la idea ce la ata (o state) aveni sola un ves. No sufisa spesial marca lo. Per esemplo, ''лыӟыны'' sinifia "leje (un ves)". ====Frequentia==== La aspeta de frecuentia espresa la idea ce la ata (o state) no aveni sola un ves. La ata es continuante of frecuente. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" ! Radis !! lfn !! !! Deriva !! lfn |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | ''-лы-'' |- | лыдӟыны || leje || → || лыдӟы'''лы'''ны || leje (frecuente) |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | ''-лля-'' |- | ужаны || labora || → || ужа'''лля'''ны || labora (frecuente) |- ! colspan="5" style="background:#efefef" | ''-а-/-я-'' |- | гожтыны || scirve || → || гожт'''ъя'''ыны || scrive (frecuente) |} Un otra afisa per frecuentia es ''-иськы-/-ӥськы-'': {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn |- | мон лыдӟ'''иськы'''ны яратӥсько || me gusta leje (jeneral) |- | мон книга лыдӟӥсько || me es lejente un libro |} ==Sintatica== Udmurt es un lingua SOV, pd sujeto-ojeto-verbo. ===Frases nominativa=== La copula '''вань''' (vań, – to be) es ometeda si la frase es en la presente: *туннэ кыӵе нунал? (tunne kiče nunal? - Cual dia es oji?). ===Frases esistente=== Estas es frases cual introdui un sujeto nova. En lfn, los comensa comun con "on ave": *Финляндиын трос нюлэсъëс - on ave multe forestes en Suomi, leteral "en Suomi multe forestas (es)" ===Frases posesente=== Posese es espreseda par infleta e la strutur de la frase, no con un verbo unica como "ave". La posesor e la ojeto poseseda es ambos infletada con un sufisa de posese e usada con la copula per espresa posese. {| class="wikitable" border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" |- style="background:#dfdfdf;" | ! Udmurt !! lfn !! Tradui leteral |- | мынам книгае вань|| me ave un libro || "la-mea mea-libro es" |- | мынам книгае ӧвӧл || Me no ave un libro || "la-mea mea-libro no es" |- | мынам книгае вал || me ia ave un libro || "la-mea mea-libro ia es" |- | мынам книгае ӧй вал || me no ia ave un libro || "la-mea mea-libro no ia es" |} [[Category:Linguas uralica]] 9nhkbzleo5ksird1wj3rfpu9v0igq74