ဝိက်ရှေန်နရဳ mnwwiktionary https://mnw.wiktionary.org/wiki/%E1%80%9D%E1%80%AD%E1%80%80%E1%80%BA%E1%80%9B%E1%80%BE%E1%80%B1%E1%80%94%E1%80%BA%E1%80%94%E1%80%9B%E1%80%B3:%E1%80%99%E1%80%AF%E1%80%80%E1%80%BA%E1%80%9C%E1%80%AD%E1%80%80%E1%80%BA%E1%80%90%E1%80%99%E1%80%BA MediaWiki 1.47.0-wmf.22 case-sensitive မဳဒဳယာ တၟေင် ဓရီုကျာ ညးလွပ် ညးလွပ် ဓရီုကျာ ဝိက်ရှေန်နရဳ ဝိက်ရှေန်နရဳ ဓရီုကျာ ဝှာင် ဝှာင် ဓရီုကျာ မဳဒဳယာဝဳကဳ မဳဒဳယာဝဳကဳ ဓရီုကျာ ထာမ်ပလိက် ထာမ်ပလိက် ဓရီုကျာ ရီု ရီု ဓရီုကျာ ကဏ္ဍ ကဏ္ဍ ဓရီုကျာ အဆက်လက္ကရဴ အဆက်လက္ကရဴ ဓရီုကျာ ကာရန် ကာရန် ဓရီုကျာ အဘိဓာန် အဘိဓာန် ဓရီုကျာ ဗီုပြၚ်သိုၚ်တၟိ ဗီုပြၚ်သိုၚ်တၟိ ဓရီုကျာ TimedText TimedText talk မဝ်ဂျူ မဝ်ဂျူ ဓရီုကျာ Event Event talk မဝ်ဂျူ:languages/data/3/b 828 699 403565 402092 2026-10-04T11:34:07Z 咽頭べさ 33 403565 Scribunto text/plain local m_langdata = require("Module:languages/data") -- Loaded on demand, as it may not be needed (depending on the data). local function u(...) u = require("Module:string utilities").char return u(...) end local c = m_langdata.chars local p = m_langdata.puaChars local s = m_langdata.shared local m = {} m["baa"] = { "ဗါဗါတာနာ", 2877785, "poz-ocw", "Latn", } m["bab"] = { "Bainouk-Gunyuño", 35508, "alv-bny", "Latn", } m["bac"] = { "Badui", 3449885, "poz-msa", "Latn", } m["bae"] = { "Baré", 3504087, "awd", "Latn", } m["baf"] = { "Nubaca", 36270, "nic-ymb", "Latn", } m["bag"] = { "Tuki", 36621, "nic-mba", "Latn", } m["bah"] = { "Bahamian Creole", 2669229, "crp", "Latn", ancestors = "en", } m["baj"] = { "Barakai", 3502030, "poz-cet", "Latn", } m["bal"] = { "ဗဠူချဳ", 33049, "ira-nwi", "fa-Arab", } m["ban"] = { "ပါလဳနဳ", 33070, "poz-mcm", "Latn, Bali", } m["bao"] = { "Waimaha", 2883738, "sai-tuc", "Latn", } m["bap"] = { "Bantawa", 56500, "sit-kic", "Krai, Deva", } m["bar"] = { "ဗာဝါရဳယာန်", 29540, "gmw-hgm", "Latn", ancestors = "gmh", } m["bas"] = { "Basaa", 33093, "bnt-bsa", "Latn", } m["bau"] = { "Badanchi", 11001650, "nic-jrw", "Latn", } m["bav"] = { "Babungo", 34885, "nic-rnn", "Latn", } m["baw"] = { "Bambili-Bambui", 34880, "nic-nge", "Latn", } m["bax"] = { "ဗါမာတ်", 35280, "nic-nun", "Latn, Bamu", } m["bay"] = { "Batuley", 8828787, "poz", "Latn", } m["bba"] = { "Baatonum", 34889, "alv-sav", "Latn", } m["bbb"] = { "Barai", 4858206, "ngf", "Latn", } m["bbc"] = { "တဝ်ဗါ ဗါတာတ်", 33017, "btk", "Latn, Batk", } m["bbd"] = { "Bau", 4873415, "ngf-mad", "Latn", } m["bbe"] = { "Bangba", 34895, "nic-nke", "Latn", } m["bbf"] = { "Baibai", 56902, "paa", "Latn", } m["bbg"] = { "Barama", 34884, "bnt-sir", "Latn", } m["bbh"] = { "Bugan", 3033554, "mkh-pkn", "Latn", } m["bbi"] = { "Barombi", 34985, "bnt-bsa", "Latn", } m["bbj"] = { "ဂါဝ်မာဠာ", 35271, "bai", "Latn", } m["bbk"] = { "Babanki", 34790, "nic-rnc", "Latn", } m["bbl"] = { "ဗီတ်", 33259, "cau-nkh", "Geor", translit = "Geor-translit", override_translit = true, entry_name = { remove_diacritics = c.tilde .. c.macron .. c.breve, from = {"<sup>ნ</sup>"}, to = {"ნ"} }, } m["bbm"] = { -- name includes prefix "Babango", 34819, "bnt-bta", "Latn", } m["bbn"] = { "အာန်နဳပါန်", 7884126, "poz-ocw", "Latn", } m["bbo"] = { "Konabéré", 35371, "dmn-snb", "Latn", } m["bbp"] = { "West Central Banda", 7984377, "bad", "Latn", } m["bbq"] = { "Bamali", 34901, "nic-nun", "Latn", } m["bbr"] = { "ဂဳရာဝါ", 5564185, "ngf-mad", "Latn", } m["bbs"] = { "Bakpinka", 3515061, "nic-ucr", "Latn", } m["bbt"] = { "Mburku", 3441324, "cdc-wst", "Latn", } m["bbu"] = { "Bakulung", 35580, "nic-jrn", "Latn", } m["bbv"] = { "Karnai", 6372803, "poz-ocw", "Latn", } m["bbw"] = { "Baba", 34822, "nic-nun", "Latn", } m["bbx"] = { -- cf bvb "Bubia", 34953, "nic-bds", "Latn", ancestors = "bvb", } m["bby"] = { "Befang", 34960, "nic-bds", "Latn", } m["bca"] = { "ဗါဲ ဗဟဵု", 12628803, "sit-bai", "Hani, Latn", sort_key = {Hani = "Hani-sortkey"}, } m["bcb"] = { "Bainouk-Samik", 36390, "alv-bny", "Latn", } m["bcd"] = { "North Babar", 7054041, "poz-tim", "Latn", } m["bce"] = { "Bamenyam", 34968, "nic-nun", "Latn", } m["bcf"] = { "Bamu", 3503788, "paa-kiw", "Latn", } m["bcg"] = { "Baga Pokur", 31172660, "alv-nal", "Latn", } m["bch"] = { "Bariai", 2884502, "poz-ocw", "Latn", } m["bci"] = { "Baoule", 35107, "alv-ctn", "Latn", } m["bcj"] = { "ဗာဒဳ", 3913852, "aus-nyu", "Latn", } m["bck"] = { "Bunaba", 580923, "aus-bub", "Latn", } m["bcl"] = { "ၜေဲလ်ဂဝ်လဝ်အဒေါဝ်", 33284, "phi", "Latn, Tglg", translit = { Tglg = "bcl-translit", }, override_translit = true, entry_name = { Latn = { remove_diacritics = c.grave .. c.acute .. c.circ, } }, sort_key = { Latn = "tl-sortkey", }, standardChars = { Latn = "AaBbKkDdEeGgHhIiLlMmNnOoPpRrSsTtUuWwYy" .. c.punc, }, } m["bcm"] = { "Banoni", 2882857, "poz-ocw", "Latn", } m["bcn"] = { "Bibaali", 34892, "alv-mye", "Latn", } m["bco"] = { "Kaluli", 6354586, "ngf", "Latn", } m["bcp"] = { "Bali", 3515074, "bnt-kbi", "Latn", } m["bcq"] = { "Bench", 35108, "omv", "Latn", } m["bcr"] = { "Babine-Witsuwit'en", 27864, "ath-nor", "Latn", } m["bcs"] = { "Kohumono", 35590, "nic-ucn", "Latn", } m["bct"] = { "Bendi", 8836662, "csu-mle", "Latn", } m["bcu"] = { "Biliau", 2874658, "poz-ocw", "Latn", } m["bcv"] = { "Shoo-Minda-Nye", 36548, "nic-jkn", "Latn", } m["bcw"] = { "Bana", 56272, "cdc-cbm", "Latn", } m["bcy"] = { "Bacama", 56274, "cdc-cbm", "Latn", } m["bcz"] = { "Bainouk-Gunyaamolo", 35506, "alv-bny", "Latn", } m["bda"] = { "Bayot", 35019, "alv-jol", "Latn", } m["bdb"] = { "ဗေသိပ်", 3504208, "poz-bnn", "Latn", } m["bdc"] = { "Emberá-Baudó", 11173166, "sai-chc", "Latn", } m["bdd"] = { "Bunama", 4997416, "poz-ocw", "Latn", } m["bde"] = { "Bade", 56239, "cdc-wst", "Latn", } m["bdf"] = { "Biage", 48037487, "ngf", "Latn", } m["bdg"] = { "Bonggi", 2910053, "poz-bnn", "Latn", } m["bdh"] = { "Tara Baka", 2880165, "csu-bbk", "Latn", } m["bdi"] = { "Burun", 35040, "sdv-niw", "Latn", } m["bdj"] = { "Bai", 34894, "nic-ser", "Latn", } m["bdk"] = { "Budukh", 35397, "cau-ssm", "Cyrl", translit = "cau-nec-translit", override_translit = true, display_text = {Cyrl = s["cau-Cyrl-displaytext"]}, entry_name = {Cyrl = s["cau-Cyrl-entryname"]}, } m["bdl"] = { "Indonesian Bajau", 2880038, "poz", "Latn", } m["bdm"] = { "Buduma", 56287, "cdc-cbm", "Latn", } m["bdn"] = { "Baldemu", 56280, "cdc-cbm", "Latn", } m["bdo"] = { "Morom", 759770, "csu-bgr", "Latn", } m["bdp"] = { "Bende", 8836490, "bnt", "Latn", } m["bdq"] = { "ဗာနာ", 32924, "mkh-ban", "Latn", } m["bdr"] = { "ဗာဂျဴ လ္ပာ်သၚ်ပလိုတ်", 2880037, "poz-sbj", "Latn", } m["bds"] = { "Burunge", 56617, "cus-sou", "Latn", } m["bdt"] = { "Bokoto", 4938812, "gba-wes", "Latn", } m["bdu"] = { "Oroko", 36278, "bnt-saw", "Latn", } m["bdv"] = { "Bodo Parja", 8845881, "inc-eas", "Orya", } m["bdw"] = { "Baham", 3513309, "paa", "Latn", } m["bdx"] = { "Budong-Budong", 4985158, "poz-ssw", "Latn", } m["bdy"] = { "Bandjalang", 2980386, "aus-pam", "Latn", } m["bdz"] = { "Badeshi", 33028, "iir", } m["bea"] = { "Beaver", 20826, "ath-nor", "Latn", } m["beb"] = { "Bebele", 34976, "bnt-btb", "Latn", } m["bec"] = { "Iceve-Maci", 35449, "nic-tvc", "Latn", } m["bed"] = { "Bedoanas", 4879330, "poz-hce", "Latn", } m["bee"] = { "Byangsi", 56904, "sit-alm", "Deva", } m["bef"] = { "Benabena", 2895638, "paa-kag", "Latn", } m["beg"] = { "ဗလေဝ်", 2894198, "poz-swa", "Latn", } m["beh"] = { "Biali", 34961, "nic-eov", "Latn", } m["bei"] = { "Bekati'", 3441683, "day", "Latn", } m["bej"] = { "ဗဳဂျာ", 33025, "cus", "Arab, Latn", } m["bek"] = { "ဗေဗေလဳ", 4878430, "poz-ocw", "Latn", } m["bem"] = { "Bemba", 33052, "bnt-sbi", "Latn", } m["beo"] = { "Beami", 3504079, "paa", "Latn", } m["bep"] = { "Besoa", 8840465, "poz-kal", "Latn", } m["beq"] = { "Beembe", 3196320, "bnt-kng", "Latn", } m["bes"] = { "Besme", 289832, "alv-kim", "Latn", } m["bet"] = { "Guiberoua Bété", 11019185, "kro-bet", "Latn", } m["beu"] = { "ဗလာဂါ", 4923846, "ngf", "Latn", } m["bev"] = { "Daloa Bété", 11155819, "kro-bet", "Latn", } m["bew"] = { "ဗဳတာဝဳ", 33014, "crp", "Latn", ancestors = "ms", } m["bex"] = { "Jur Modo", 56682, "csu-bbk", "Latn", } m["bey"] = { "Akuwagel", 3504170, "qfa-tor", "Latn", } m["bez"] = { "Kibena", 2502949, "bnt-bki", "Latn", } m["bfa"] = { "Bari", 35042, "sdv-bri", "Latn", } m["bfb"] = { "Pauri Bareli", 7155462, "inc-bhi", "Deva", } m["bfc"] = { "ပါန်ယျဳ ဗါဲ", 12642165, "sit-nba", "Hani, Latn", sort_key = {Hani = "Hani-sortkey"}, } m["bfd"] = { "Bafut", 34888, "nic-nge", "Latn", } m["bfe"] = { "Betaf", 4897329, "paa-tkw", "Latn", } m["bff"] = { "Bofi", 34914, "gba-eas", "Latn", } m["bfg"] = { "Busang Kayan", 9231909, "poz", "Latn", } m["bfh"] = { "Blafe", 12628007, "paa", "Latn", } m["bfi"] = { "British Sign Language", 33000, "sgn", "Latn", -- when documented } m["bfj"] = { "Bafanji", 34890, "nic-nun", "Latn", } m["bfk"] = { "Ban Khor Sign Language", 3441103, "sgn", } m["bfl"] = { "Banda-Ndélé", 34850, "bad-cnt", "Latn", } m["bfm"] = { "Mmen", 36132, "nic-rnc", "Latn", } m["bfn"] = { "ဗူနာတ်", 35101, "ngf", "Latn", } m["bfo"] = { "Malba Birifor", 11150710, "nic-mre", "Latn", } m["bfp"] = { "Beba", 35050, "nic-nge", "Latn", } m["bfq"] = { "ဗဒါဂါ", 33205, "dra-kan", "Taml, Knda, Mlym", translit = { --Taml = "Taml-translit", Knda = "kn-translit", Mlym = "ml-translit", }, } m["bfr"] = { "Bazigar", 8829558, "inc", } m["bfs"] = { "ဗါဲလ္ပာ်ဒိုဟ်သမၠုၚ်ကျာ", 12952250, "sit-bai", "Hani, Latn", sort_key = {Hani = "Hani-sortkey"}, } m["bft"] = { "ဗဝ်လ်တဳ", 33086, "sit-lab", "fa-Arab, Deva, Tibt", translit = { Tibt = "Tibt-translit", }, override_translit = "Tibt", display_text = {Tibt = s["Tibt-displaytext"]}, entry_name = { ["fa-Arab"] = { from = {"هٔ", "ٱ"}, to = {"ه", "ا"}, remove_diacritics = c.fathatan .. c.dammatan .. c.kasratan .. c.kashida .. c.fatha .. c.damma .. c.kasra .. c.shadda .. c.sukun .. c.superalef, }, Tibt = s["Tibt-entryname"] }, sort_key = {Tibt = "Tibt-sortkey"}, } m["bfu"] = { "ဂါဟရဳ", 5516952, "sit-whm", "Takr, Tibt", translit = {Tibt = "Tibt-translit"}, override_translit = true, display_text = {Tibt = s["Tibt-displaytext"]}, entry_name = {Tibt = s["Tibt-entryname"]}, sort_key = {Tibt = "Tibt-sortkey"}, } m["bfw"] = { "Bondo", 2567942, "mun", "Orya", } m["bfx"] = { "Bantayanon", 16837866, "phi", "Latn", } m["bfy"] = { "ဗေက်ဂလဳ", 2356364, "inc-hie", "Deva", ancestors = "inc-oaw", translit = "hi-translit", } m["bfz"] = { "မဟာသု ပဟာရဳ", 6733460, "him", "Deva", translit = "hi-translit", } m["bga"] = { "Gwamhi-Wuri", 6707102, "nic-knn", "Latn", } m["bgb"] = { "Bobongko", 4935896, "poz-slb", "Latn", } m["bgc"] = { "ဟာယျာန်ဝဳ", 33410, "inc-hiw", "Deva", translit = "hi-translit", } m["bgd"] = { "Rathwi Bareli", 7295692, "inc-bhi", "Deva", } m["bge"] = { "Bauria", 4873579, "inc-bhi", "Deva", } m["bgf"] = { "Bangandu", 34938, "gba-sou", "Latn", } m["bgg"] = { "Bugun", 3514220, "sit-khb", "Latn", } m["bgi"] = { "Giangan", 4842057, "phi", "Latn", } m["bgj"] = { "Bangolan", 34862, "nic-nun", "Latn", } m["bgk"] = { "Bit", 2904868, "mkh-pal", "Latn", -- also Hani? } m["bgl"] = { "Bo", 8845514, "mkh-vie", } m["bgo"] = { "Baga Koga", 35695, "alv-bag", "Latn", } m["bgq"] = { "Bagri", 2426319, "raj", "Deva", } m["bgr"] = { "Bawm Chin", 56765, "tbq-kuk", "Latn", } m["bgs"] = { "Tagabawa", 7675121, "mno", "Latn", } m["bgt"] = { "Bughotu", 2927723, "poz-sls", "Latn", } m["bgu"] = { "Mbongno", 36141, "nic-mmb", "Latn", } m["bgv"] = { "Warkay-Bipim", 4915439, "ngf", "Latn", } m["bgw"] = { "Bhatri", 8841054, "inc-eas", "Deva", } m["bgx"] = { "Balkan Gagauz Turkish", 2360396, "trk-ogz", "Latn", ancestors = "trk-oat", } m["bgy"] = { "Benggoi", 4887742, "poz-cma", "Latn", } m["bgz"] = { "Banggai", 3441692, "poz-slb", "Latn", } m["bha"] = { "Bharia", 4901287, "inc", "Deva", } m["bhb"] = { "ဗဳလဳ", 33229, "inc-bhi", "Deva", } m["bhc"] = { "Biga", 2902375, "poz-hce", "Latn", } m["bhd"] = { "ဗါတ်ဒရာဟဳ", 4900565, "him", "Arab, Deva", translit = {Deva = "hi-translit"}, } m["bhe"] = { "Bhaya", 8841168, "raj", } m["bhf"] = { "Odiai", 56690, "paa-kwm", "Latn", } m["bhg"] = { "Binandere", 3503802, "ngf", "Latn", } m["bhh"] = { "Bukhari", 56469, "ira-swi", "Cyrl, Hebr, Latn, fa-Arab", ancestors = "tg", } m["bhi"] = { "ဗဳလာလဳ", 4901729, "inc-bhi", "Deva", } m["bhj"] = { "Bahing", 56442, "sit-kiw", "Deva, Latn", } m["bhl"] = { "Bimin", 4913743, "ngf-okk", "Latn", } m["bhm"] = { "Bathari", 2586893, "sem-sar", "Arab, Latn", } m["bhn"] = { "Bohtan Neo-Aramaic", 33230, "sem-nna", } m["bho"] = { "ဖေဝ်ၜေါအ်ရေဝ်", 33268, "inc-bih", "Deva, Kthi", wikimedia_codes = "bh", translit = { Deva = "bho-translit", Kthi = "bho-Kthi-translit", }, } m["bhp"] = { "Bima", 2796873, "poz-cet", "Latn", } m["bhq"] = { "Tukang Besi South", 12643975, "poz-mun", "Latn", } m["bhs"] = { "Buwal", 3515065, "cdc-cbm", "Latn", } m["bht"] = { "Bhattiyali", 4901452, "him", "Deva", } m["bhu"] = { "Bhunjia", 8841766, "inc-hal", "Deva, Orya", } m["bhv"] = { "Bahau", 3502039, "poz", "Latn", } m["bhw"] = { "ဗောတ်", 1961488, "poz-hce", "Latn", } m["bhx"] = { -- spurious? "Bhalay", 8840773, "inc", } m["bhy"] = { "Bhele", 4901671, "bnt-kbi", "Latn", } m["bhz"] = { "Bada", 4840520, "poz-kal", "Latn", } m["bia"] = { "Badimaya", 3442745, "aus-psw", "Latn", } m["bib"] = { "Bissa", 32934, "dmn-bbu", "Latn", } m["bic"] = { "Bikaru", 56342, "paa-eng", "Latn", } m["bid"] = { "Bidiyo", 56258, "cdc-est", "Latn", } m["bie"] = { "Bepour", 4890914, "ngf-mad", "Latn", } m["bif"] = { "Biafada", 35099, "alv-ten", "Latn", } m["big"] = { "Biangai", 8842027, "paa", "Latn", } m["bij"] = { "Kwanka", 35598, "nic-tar", "Latn", } m["bil"] = { "Bile", 34987, "nic-jrn", "Latn", } m["bim"] = { "Bimoba", 34971, "nic-grm", "Latn", } m["bin"] = { "Edo", 35375, "alv-eeo", "Latn", entry_name = {remove_diacritics = c.acute .. c.grave .. c.macron .. c.dgrave}, sort_key = { from = {"ẹ", "gb", "gh", "kh", "kp", "mw", "nw", "ny", "ọ", "rh", "rr", "vb"}, to = {"e" .. p[1], "g" .. p[1], "g" .. p[2], "k" .. p[1], "k" .. p[2], "m" .. p[1], "n" .. p[1], "n" .. p[2], "o" .. p[1], "r" .. p[1], "r" .. p[1], "v" .. p[1]} }, } m["bio"] = { "Nai", 3508074, "paa-kwm", "Latn", } m["bip"] = { "Bila", 2902626, "bnt-kbi", "Latn", } m["biq"] = { "Bipi", 2904312, "poz-aay", "Latn", } m["bir"] = { "Bisorio", 8844749, "paa-eng", "Latn", } m["bit"] = { "Berinomo", 56447, "paa-spk", "Latn", } m["biu"] = { "Biete", 4904687, "tbq-kuk", "Latn", } m["biv"] = { "Southern Birifor", 32859745, "nic-mre", "Latn", } m["biw"] = { "Kol (Cameroon)", 35582, "bnt-mka", "Latn", } m["bix"] = { "Bijori", 3450686, "mun", "Deva", } m["biy"] = { "Birhor", 3450469, "mun", "Deva", } m["biz"] = { "Baloi", 3450590, "bnt-ngn", "Latn", } m["bja"] = { "Budza", 3046889, "bnt-bun", "Latn", } m["bjb"] = { "ဗာန်ကလာ", 3439071, "aus-pam", "Latn", } m["bjc"] = { "Bariji", 4690919, "ngf", "Latn", } m["bje"] = { "ဖေန်အဝ်-ဂျဝ် မေၚ်", 3503800, "hmx-mie", "Hani, Latn", sort_key = {Hani = "Hani-sortkey"}, } m["bjf"] = { "Barzani Jewish Neo-Aramaic", 33234, "sem-nna", "Hebr", -- maybe others } m["bjg"] = { "Bidyogo", 35365, "alv-bak", "Latn", } m["bjh"] = { "Bahinemo", 56361, "paa-spk", "Latn", } m["bji"] = { "Burji", 34999, "cus-hec", "Latn, Ethi", } m["bjj"] = { "ကာန်နာဥူဂျဳ", 2726867, "inc-hiw", "Deva", translit = "hi-translit", } m["bjk"] = { "Barok", 2884743, "poz-ocw", "Latn", } m["bjl"] = { "ဗူဠူ (ဂေတ်နဳတၟိ)", 4997162, "poz-ocw", "Latn", } m["bjm"] = { "Bajelani", 4848866, "ira-zgr", "Latn, Arab", ancestors = "hac", } m["bjn"] = { "ဗါန်ဂျာရဳသ်", 33151, "poz-mly", "Latn, Arab", } m["bjo"] = { "Mid-Southern Banda", 42303990, "bad-cnt", "Latn", } m["bjp"] = { "Fanamaket", 56704263, "poz-oce", "Latn", } m["bjr"] = { "Binumarien", 538364, "paa-kag", "Latn", } m["bjs"] = { "Bajan", 2524014, "crp", "Latn", ancestors = "en", } m["bjt"] = { "Balanta-Ganja", 19359034, "alv-bak", "Arab, Latn", } m["bju"] = { "Busuu", 35046, "nic-fru", "Latn", } m["bjv"] = { "Bedjond", 8829831, "csu-sar", "Latn", } m["bjw"] = { "Bakwé", 34899, "kro-ekr", "Latn", } m["bjx"] = { "Banao Itneg", 12627559, "phi", "Latn", } m["bjy"] = { "Bayali", 4874263, "aus-pam", "Latn", } m["bjz"] = { "Baruga", 2886189, "ngf", "Latn", } m["bka"] = { "Kyak", 35653, "alv-bwj", "Latn", } m["bkc"] = { "Baka", 34905, "nic-nkb", "Latn", } m["bkd"] = { "ဗေန်နူကာဒ်", 4914553, "mno", "Latn", } m["bkf"] = { "Beeke", 3441375, "bnt-kbi", "Latn", } m["bkg"] = { "Buraka", 35066, "nic-nkg", "Latn", } m["bkh"] = { "Bakoko", 34866, "bnt-bsa", "Latn", } m["bki"] = { "Baki", 11024697, "poz-vnc", "Latn", } m["bkj"] = { "Pande", 36263, "bnt-ngn", "Latn", } m["bkk"] = { -- written in Balti script "Brokskat", 2925988, "inc-shn", } m["bkl"] = { "Berik", 378743, "paa-tkw", "Latn", } m["bkm"] = { "ခေမ် (ကေန်မရွန်)", 1656595, "nic-rnc", "Latn", } m["bkn"] = { "Bukitan", 3446774, "poz-bnn", "Latn", } m["bko"] = { "Kwa'", 35567, "bai", "Latn", } m["bkp"] = { "Iboko", 35089, "bnt-ngn", "Latn", } m["bkq"] = { "ဗါတ်ခါဲရဳ", 56846, "sai-pek", "Latn", } m["bkr"] = { "ဗါခုန်ပါဲ", 3436626, "poz-brw", "Latn", } m["bks"] = { "Masbate Sorsogon", 16113356, "phi", "Latn", } m["bkt"] = { "Boloki", 4144560, "bnt-zbi", "Latn", ancestors = "lse", } m["bku"] = { "ၜေါအ်ဟေက်", 1002956, "phi", "Buhd", } m["bkv"] = { "Bekwarra", 34954, "nic-ben", "Latn", } m["bkw"] = { "Bekwel", 34950, "bnt-bek", "Latn", } m["bkx"] = { "Baikeno", 11200640, "poz-tim", "Latn", } m["bky"] = { "Bokyi", 35087, "nic-ben", "Latn", } m["bkz"] = { "Bungku", 2928207, "poz-btk", "Latn", } m["bla"] = { "ဗလပ်ဖှေက်", 33060, "alg", "Latn, Cans", } m["blb"] = { "Bilua", 35003, "ngf", "Latn", } m["blc"] = { "နူဇြေတ်ခ်", 977808, "sal", "Latn", } m["bld"] = { "Bolango", 3450578, "phi", "Latn", } m["ble"] = { "Balanta-Kentohe", 56789, "alv-bak", "Latn", } m["blf"] = { "Buol", 2928278, "phi", "Latn", } m["blg"] = { "Balau", 4850134, "poz-mly", "Latn", } m["blh"] = { "Kuwaa", 35579, "kro", "Latn", } m["bli"] = { "Bolia", 34910, "bnt-mon", "Latn", } m["blj"] = { "ဗလံၚ်ဂါန်", 9229310, "poz", "Latn", } m["blk"] = { "ပအိုဝ်", 7121294, "kar", "Mymr", translit = "blk-translit", } m["bll"] = { "Biloxi", 2903780, "sio-ohv", "Latn", } m["blm"] = { "Beli", 56821, "csu-bbk", "Latn", } m["bln"] = { "Southern Catanduanes Bicolano", 7569754, "phi", "Latn", } m["blo"] = { "Anii", 34838, "alv-ntg", "Latn", } m["blp"] = { "Blablanga", 2905245, "poz-ocw", "Latn", } m["blq"] = { "ဗဠုအောန်-ဖါန်", 2881675, "poz-aay", "Latn", } m["blr"] = { "ဗလၚ်", 4925096, "mkh-pal", "Latn, Tale, Lana, Thai", sort_key = { -- FIXME: This needs to be converted into the current standardized format. from = {"[%pᪧๆ]", "[᩠ᩳ-᩿]", "ᩔ", "ᩕ", "ᩖ", "ᩘ", "([ᨭ-ᨱ])ᩛ", "([ᨷ-ᨾ])ᩛ", "ᩤ", "[็-๎]", "([เแโใไ])([ก-ฮ])"}, to = {"", "", "ᩈᩈ", "ᩁ", "ᩃ", "ᨦ", "%1ᨮ", "%1ᨻ", "ᩣ", "", "%2%1"} }, } m["bls"] = { "Balaesang", 4849796, "poz", "Latn", } m["blt"] = { "သေံဓီု", 56407, "tai-swe", "Tavt, Latn", translit = "Tavt-translit", sort_key = { Tavt = { from = {"[꪿ꫀ꫁ꫂ]", "([ꪵꪶꪹꪻꪼ])([ꪀ-ꪯ])"}, to = {"", "%2%1"} }, }, } m["blv"] = { "Kibala", 4939959, "bnt-kmb", "Latn", } m["blw"] = { "Balangao", 4850033, "phi", "Latn", } m["blx"] = { "Mag-Indi Ayta", 1931221, "phi", "Latn", } m["bly"] = { "Notre", 11009194, "nic-wov", "Latn", } m["blz"] = { "ဗါလာန်တာတ်", 4850053, "poz-slb", "Latn", } m["bma"] = { "Lame", 3913997, "nic-jrn", "Latn", } m["bmb"] = { "Bembe", 4885023, "bnt-lgb", "Latn", } m["bmc"] = { "Biem", 4904523, "poz-ocw", "Latn", } m["bmd"] = { "Baga Manduri", 35815, "alv-bag", "Latn", } m["bme"] = { "Limassa", 11004666, "nic-nkb", "Latn", } m["bmf"] = { "Bom", 35088, "alv-mel", "Latn", } m["bmg"] = { "Bamwe", 34867, "bnt-bun", "Latn", } m["bmh"] = { "Kein", 6383764, "ngf-mad", "Latn", } m["bmi"] = { "Bagirmi", 34903, "csu-bgr", "Latn", } m["bmj"] = { "Bote-Majhi", 9229570, "inc-eas", "Deva", ancestors = "bh", } m["bmk"] = { "Ghayavi", 5555976, "poz-ocw", "Latn", } m["bml"] = { "Bomboli", 35055, "bnt-ngn", "Latn", } m["bmn"] = { "Bina", 8843664, "poz-ocw", "Latn", } m["bmo"] = { "Bambalang", 34868, "nic-nun", "Latn", } m["bmp"] = { "Bulgebi", 4996380, "ngf-fin", "Latn", } m["bmq"] = { "Bomu", 35065, "nic-bwa", "Latn", } m["bmr"] = { "မူအဳနာန်", 3027894, "sai-bor", "Latn", } m["bmt"] = { "မန်ၜျံၚ်", 8842159, "hmx-mie", } m["bmu"] = { "Somba-Siawari", 5000983, "ngf", "Latn", } m["bmv"] = { "Bum", 35058, "nic-rnc", "Latn", } m["bmw"] = { "Bomwali", 34984, "bnt-ndb", "Latn", } m["bmx"] = { "Baimak", 3450546, "ngf-mad", "Latn", } m["bmz"] = { "Baramu", 4858315, "ngf", "Latn", } m["bna"] = { "Bonerate", 4941729, "poz-mun", "Latn", } m["bnb"] = { "Bookan", 4943150, "poz-san", "Latn", } m["bnd"] = { "Banda", 3504147, "poz-cma", "Latn", } m["bne"] = { "Bintauna", 4914533, "phi", "Latn", } m["bnf"] = { "မာသိဝါန်", 6783305, "poz-cma", "Latn", } m["bng"] = { "Benga", 34952, "bnt-saw", "Latn", } m["bni"] = { "Bangi", 34936, "bnt-bmo", "Latn", } m["bnj"] = { "Eastern Tawbuid", 18757427, "phi", "Latn", } m["bnk"] = { "Bierebo", 2902029, "poz-vnc", "Latn", } m["bnl"] = { "Boon", 56616, "cus-eas", "Latn", } m["bnm"] = { "Batanga", 34979, "bnt-saw", "Latn", } m["bnn"] = { "ဗုန်ရနာန်", 56505, "map", "Latn", } m["bno"] = { "အာသဳ", 29490, "phi", "Latn", } m["bnp"] = { "ဗဝ်လာ", 4938876, "poz-ocw", "Latn", } m["bnq"] = { "ဗါန်တေတ်", 2883521, "poz", "Latn", } m["bnr"] = { "Butmas-Tur", 2928942, "poz-vnn", "Latn", } m["bns"] = { "ဗါန်ဒေလဳ", 56399, "inc-hiw", "Deva", translit = "hi-translit", } m["bnu"] = { "Bentong", 4890644, "poz-ssw", "Latn", } m["bnv"] = { "Beneraf", 4941733, "paa-tkw", "Latn", } m["bnw"] = { "Bisis", 56356, "paa-spk", "Latn", } m["bnx"] = { "Bangubangu", 3438330, "bnt-lbn", "Latn", } m["bny"] = { "ဗေၚ်တူဠူ", 3450775, "poz-swa", "Latn", } m["bnz"] = { "Beezen", 35083, "nic-ykb", "Latn", } m["boa"] = { "Bora", 2375468, "sai-bor", "Latn", } m["bob"] = { "Aweer", 56526, "cus-som", "Latn", } m["boe"] = { "Mundabli", 36127, "nic-beb", "Latn", } m["bof"] = { "Bolon", 3913301, "dmn-emn", "Latn", } m["bog"] = { "Bamako Sign Language", 4853284, "sgn", } m["boh"] = { "North Boma", 35080, "bnt-bdz", "Latn", } m["boi"] = { "Barbareño", 56391, "nai-chu", "Latn", } m["boj"] = { "Anjam", 3504136, "ngf-mad", "Latn", } m["bok"] = { "Bonjo", 34942, "alv", "Latn", } m["bol"] = { "Bole", 3436680, "cdc-wst", "Latn", } m["bom"] = { "Berom", 35013, "nic-beo", "Latn", } m["bon"] = { "Bine", 4914077, "paa", "Latn", } m["boo"] = { "Tiemacèwè Bozo", 12643582, "dmn-snb", "Latn", -- and others? } m["bop"] = { "Bonkiman", 4942134, "ngf-fin", "Latn", } m["boq"] = { "Bogaya", 7207578, "ngf", "Latn", } m["bor"] = { "ဗဝ်ဝေဝ်ရဝ်", 32986, "sai-mje", "Latn", } m["bot"] = { "Bongo", 2910067, "csu-bbk", "Latn", } m["bou"] = { "ဗန်ဒေအိ", 4941378, "bnt-seu", "Latn", } m["bov"] = { "Tuwuli", 36974, "alv-ktg", "Latn", } m["bow"] = { "ရေမာ", 7311502, "paa", "Latn", } m["box"] = { "ဗူအာမူ", 35157, "nic-bwa", "Latn", } m["boy"] = { "Bodo (Central Africa)", 4936715, "bnt-leb", "Latn", } m["boz"] = { "Tiéyaxo Bozo", 32860401, "dmn-snb", "Latn", } m["bpa"] = { "Daakaka", 1157729, "poz-vnc", "Latn", } m["bpd"] = { "Banda-Banda", 3450674, "bad-cnt", "Latn", } m["bpg"] = { "Bonggo", 4941860, "poz-ocw", "Latn", } m["bph"] = { "ဗေဒ်လိခ်", 56560, "cau-and", "Cyrl", translit = "cau-nec-translit", override_translit = true, display_text = {Cyrl = s["cau-Cyrl-displaytext"]}, entry_name = {Cyrl = s["cau-Cyrl-entryname"]}, } m["bpi"] = { "Bagupi", 3450697, "ngf-mad", "Latn", } m["bpj"] = { "Binji", 4914403, "bnt-lbn", "Latn", } m["bpk"] = { "Orowe", 7103905, "poz-cln", "Latn", } m["bpl"] = { "Broome Pearling Lugger Pidgin", 4975277, "crp", "Latn", ancestors = "ms", } m["bpm"] = { "Biyom", 4919327, "ngf-mad", "Latn", } m["bpn"] = { "Dzao Min", 3042189, "hmx-mie", } m["bpo"] = { "Anasi", 11207813, "paa-egb", "Latn", } m["bpp"] = { "Kaure", 20526532, "paa", "Latn", } m["bpq"] = { "Banda Malay", 12473442, "crp", "Latn", ancestors = "ms", } m["bpr"] = { "Koronadal Blaan", 16115430, "phi", "Latn", } m["bps"] = { "Sarangani Blaan", 16117272, "phi", "Latn", } m["bpt"] = { "Barrow Point", 2567916, "aus-pmn", "Latn", } m["bpu"] = { "Bongu", 4941930, "ngf-mad", "Latn", } m["bpv"] = { "Bian Marind", 8841889, "ngf", "Latn", } m["bpx"] = { "ပါလဳယျာ ဗာရေဝ်လဳ", 7128872, "inc-bhi", "Deva", translit = "hi-translit", } m["bpy"] = { "ဗေတ်သနုပရိယျာ မဏဳန်ၜေါအ်ရဳ", 37059, "inc-bas", "Beng", ancestors = "inc-obn", } m["bpz"] = { "Bilba", 8843362, "poz-tim", "Latn", } m["bqa"] = { "Tchumbuli", 11008162, "alv-ctn", "Latn", ancestors = "ak", } m["bqb"] = { "Bagusa", 4842178, "paa-tkw", "Latn", } m["bqc"] = { "Boko", 34983, "dmn-bbu", "Latn", } m["bqd"] = { "Bung", 3436612, "nic-bdn", "Latn", } m["bqf"] = { "Baga Kaloum", 3502293, "alv-bag", "Latn", } m["bqg"] = { "Bago-Kusuntu", 34878, "nic-gne", } m["bqh"] = { "Baima", 674990, "sit-qia", } m["bqi"] = { "ဗါတ်ထဳအာရဳ", 257829, "ira-swi", "fa-Arab", ancestors = "pal", } m["bqj"] = { "Bandial", 34872, "alv-jol", "Latn", } m["bqk"] = { "Banda-Mbrès", 3450724, "bad-cnt", "Latn", } m["bql"] = { "Bilakura", 4907504, "ngf-mad", "Latn", } m["bqm"] = { "Wumboko", 37051, "bnt-kpw", "Latn", } m["bqn"] = { "Bulgarian Sign Language", 3438325, "sgn", } m["bqo"] = { "Balo", 34865, "nic-grs", "Latn", } m["bqp"] = { "Busa", 35185, "dmn-bbu", "Latn", } m["bqq"] = { "Biritai", 56382, "paa-lkp", "Latn", } m["bqr"] = { "Burusu", 5001028, "poz-san", "Latn", } m["bqs"] = { "Bosngun", 56838, "paa", "Latn", } m["bqt"] = { "Bamukumbit", 35078, "nic-nge", "Latn", } m["bqu"] = { "Boguru", 3438444, "bnt-boa", "Latn", } m["bqv"] = { "Begbere-Ejar", 7194098, "nic-plc", "Latn", } m["bqw"] = { "Buru (Nigeria)", 1017152, "nic-bds", "Latn", } m["bqx"] = { "Baangi", 3450648, "nic-kam", "Latn", } m["bqy"] = { "Bengkala Sign Language", 3322119, "sgn", } m["bqz"] = { "Bakaka", 34855, "bnt-mne", "Latn", } m["bra"] = { "ဗြာတ်", 35243, "inc-hiw", "Deva", translit = "hi-translit", } m["brb"] = { "Lave", 4957737, "mkh-ban", } m["brc"] = { "ဒါတ် ဗေဗောတ် ခရေဝ်အဝ်", 35215, "crp", "Latn", ancestors = "nl", } m["brd"] = { "Baraamu", 56804, "sit-new", "Deva", } m["brf"] = { "Bera", 2896850, "bnt-kbi", "Latn", } m["brg"] = { "ဗါတ်ရာတ်", 2839722, "awd", "Latn", } m["brh"] = { "ဗရာဝဳ", 33202, "dra-nor", "ur-Arab, Latn", translit = {["ur-Arab"] = "ur-translit"}, entry_name = { -- character "ۂ" code U+06C2 to "ه" and "هٔ"‎ (U+0647 + U+0654) to "ه"; hamzatu l-waṣli to a regular alif from = {"هٔ", "ۂ", "ٱ"}, to = {"ہ", "ہ", "ا"}, remove_diacritics = c.fathatan .. c.dammatan .. c.kasratan .. c.fatha .. c.damma .. c.kasra .. c.shadda .. c.sukun .. c.nunghunna .. c.superalef }, } m["bri"] = { "Mokpwe", 36428, "bnt-kpw", "Latn", } m["brj"] = { "Bieria", 4904607, "poz-vnc", "Latn", } m["brk"] = { "ဗြေတ်ဂေါတ်", 56823, "nub", "Latn", } m["brl"] = { "Birwa", 3501019, "bnt-sts", "Latn", } m["brm"] = { "Barambu", 34893, "znd", "Latn", } m["brn"] = { "Boruca", 4946773, "cba", "Latn", } m["bro"] = { "Brokkat", 56605, "sit-tib", "Tibt, Latn", translit = {Tibt = "Tibt-translit"}, override_translit = true, display_text = {Tibt = s["Tibt-displaytext"]}, entry_name = {Tibt = s["Tibt-entryname"]}, sort_key = {Tibt = "Tibt-sortkey"}, } m["brp"] = { "Barapasi", 56995, "paa-egb", "Latn", } m["brq"] = { "Breri", 4961835, "paa", "Latn", } m["brr"] = { "Birao", 2904383, "poz-sls", "Latn", } m["brs"] = { "Baras", 8827053, "poz", "Latn", } m["brt"] = { "Bitare", 34946, "nic-tvn", "Latn", } m["bru"] = { "ဗရု လ္ပာ်ဖာဗၟံက်", 16115463, "mkh-kat", "Latn, Laoo, Thai", sort_key = { Laoo = "Laoo-sortkey", Thai = "Thai-sortkey", }, } m["brv"] = { "ဗရု လ္ပာ်ပလိုတ် ", 13018531, "mkh-kat", "Latn, Laoo, Thai", sort_key = { Laoo = "Laoo-sortkey", Thai = "Thai-sortkey", }, } m["brw"] = { "Bellari", 4883496, "dra-tlk", "Knda, Mlym", translit = { Knda = "kn-translit", Mlym = "ml-translit", }, } m["brx"] = { "ဗဝ်ဒဝ် (အိန္ဒိယ)", 33223, "tbq-bdg", "Deva, Latn", translit = {Deva = "brx-translit"}, } m["bry"] = { "Burui", 5000976, "paa-spk", "Latn", } m["brz"] = { "Bilbil", 4907473, "poz-ocw", "Latn", } m["bsa"] = { "Abinomn", 56648, "qfa-iso", "Latn", } m["bsb"] = { "Brunei Bisaya", 3450611, "poz-san", "Latn", } m["bsc"] = { "Bassari", 35098, "alv-ten", "Latn", } m["bse"] = { "Wushi", 36973, "nic-rnn", "Latn", } m["bsf"] = { "Bauchi", 34974, "nic-shi", "Latn", } m["bsg"] = { "ဗါတ်သကာဒဳ", 33030, "ira-swi", "fa-Arab, Latn", } m["bsh"] = { "ကမ်ကတ-ဝဳရိ", 2605045, "nur-nor", "Latn, Arab", } m["bsi"] = { "Bassossi", 34940, "bnt-mne", "Latn", } m["bsj"] = { "Bangwinji", 3446631, "alv-wjk", "Latn", } m["bsk"] = { "ဗူရုသျှာသကဳ", 216286, "qfa-iso", "Arab", entry_name = { -- character "ۂ" code U+06C2 to "ه" and "هٔ"‎ (U+0647 + U+0654) to "ه"; hamzatu l-waṣli to a regular alif from = {"هٔ", "ۂ", "ٱ"}, to = {"ہ", "ہ", "ا"}, remove_diacritics = c.fathatan .. c.dammatan .. c.kasratan .. c.fatha .. c.damma .. c.kasra .. c.shadda .. c.sukun .. c.nunghunna .. c.superalef }, } m["bsl"] = { "Basa-Gumna", 4866150, "nic-bas", "Latn", } m["bsm"] = { "Busami", 5001255, "poz-hce", "Latn", } m["bsn"] = { "Barasana", 2883843, "sai-tuc", "Latn", } m["bso"] = { "Buso", 3441370, "cdc-est", "Latn", } m["bsp"] = { "Baga Sitemu", 36466, "alv-bag", "Latn", } m["bsq"] = { "ဗါတ်သာ", 34949, "kro-wkr", "Latn, Bass", } m["bsr"] = { "Bassa-Kontagora", 4866152, "nic-bas", "Latn", } m["bss"] = { "Akoose", 34806, "bnt-mne", "Latn", } m["bst"] = { "Basketo", 56531, "omv-ome", "Ethi", } m["bsu"] = { "Bahonsuai", 2879298, "poz-btk", "Latn", } m["bsv"] = { "Baga Sobané", 3450433, "alv-bag", "Latn", } m["bsw"] = { "Baiso", 56615, "cus-som", "Latn", } m["bsx"] = { "Yangkam", 36922, "nic-tar", "Latn", } m["bsy"] = { "Sabah Bisaya", 12641557, "poz-san", "Latn", } m["bta"] = { "Bata", 56254, "cdc-cbm", "Latn", } m["btc"] = { "Bati (Cameroon)", 34944, "nic-mbw", "Latn", } m["btd"] = { "ဒါ်ရဳ ဗါတာတ်", 2891045, "btk", "Latn, Batk", } m["bte"] = { "Gamo-Ningi", 5520366, "nic-jer", "Latn", } m["btf"] = { "Birgit", 56302, "cdc-est", "Latn", } m["btg"] = { "Gagnoa Bété", 5005069, "kro-bet", "Latn", } m["bth"] = { "Biatah Bidayuh", 2900881, "day", "Latn", } m["bti"] = { "ၜေါအ်ရေတ်", 56900, "paa-egb", "Latn", } m["btj"] = { "မလေဝ် ဗေတ်ခါနေသဳ", 8828608, "poz-mly", "Latn", } m["btm"] = { "ပါတေတ် မာန်ဒါလေန်", 2891049, "btk", "Latn, Batk", } m["btn"] = { "Ratagnon", 13197, "phi", "Latn", } m["bto"] = { "Iriga Bicolano", 12633026, "phi", "Latn", } m["btp"] = { "Budibud", 4985086, "poz-ocw", "Latn", } m["btq"] = { "Batek", 860315, "mkh-asl", "Latn", } m["btr"] = { "Baetora", 2878874, "poz-vnn", "Latn", } m["bts"] = { "သဳမာလောန်ဂါန် ဗါတာတ်", 2891054, "btk", "Latn, Batk", } m["btt"] = { "Bete-Bendi", 4887064, "nic-ben", "Latn", } m["btu"] = { "Batu", 34964, "nic-tvn", "Latn", } m["btv"] = { "Bateri", 3812564, "inc-koh", "Deva", } m["btw"] = { "Butuanon", 5003156, "phi", "Latn", } m["btx"] = { "ခါရုဝ် ဗါတာက်", 33012, "btk", "Latn, Batk", } m["bty"] = { "Bobot", 3446788, "poz-cma", "Latn", } m["btz"] = { "Alas-Kluet Batak", 2891042, "btk", "Latn, Batk", } m["bua"] = { "ၜေါအ်ရာဇ်", 33120, "xgn-cen", "Cyrl, Mong, Latn", wikimedia_codes = "bxr", ancestors = "cmg", translit = { Cyrl = "bua-translit", Mong = "Mong-translit", }, override_translit = true, display_text = {Mong = s["Mong-displaytext"]}, entry_name = { Cyrl = {remove_diacritics = c.grave .. c.acute}, Mong = s["Mong-entryname"], }, sort_key = { Cyrl = { from = {"ё", "ө", "ү", "һ"}, to = {"е" .. p[1], "о" .. p[1], "у" .. p[1], "х" .. p[1]} }, }, } m["bub"] = { "Bua", 32928, "alv-bua", "Latn", } m["bud"] = { "Ntcham", 36266, "nic-grm", "Latn", } m["bue"] = { "Beothuk", 56234, nil, "Latn", } m["buf"] = { "Bushoong", 3449964, "bnt-bsh", "Latn", } m["bug"] = { "ၜေါအ်ဂဳနဳ", 33190, "poz-ssw", "Bugi, Latn", } m["buh"] = { "Younuo Bunu", 56299, "hmn", "Latn", } m["bui"] = { "Bongili", 35084, "bnt-ngn", "Latn", } m["buj"] = { "Basa-Gurmana", 6432515, "nic-bas", "Latn", } m["buk"] = { "Bukawa", 35043, "poz-ocw", "Latn", } m["bum"] = { "Bulu (Cameroon)", 35028, "bnt-btb", "Latn", } m["bun"] = { "Sherbro", 36339, "alv-mel", "Latn", } m["buo"] = { "Terei", 56831, "paa-sbo", "Latn", } m["bup"] = { "Busoa", 5002001, "poz", "Latn", } m["buq"] = { "ဗရာံ", 4960502, "ngf", "Latn", } m["bus"] = { "Bokobaru", 9228931, "dmn-bbu", "Latn", } m["but"] = { "Bungain", 3450623, "qfa-tor", "Latn", } m["buu"] = { "Budu", 3450207, "bnt-nya", "Latn", } m["buv"] = { "Bun", 56351, "paa-yua", "Latn", } m["buw"] = { "Bubi", 35017, "bnt-tso", "Latn", } m["bux"] = { "Boghom", 3440412, "cdc-wst", "Latn", } m["buy"] = { "Mmani", 35061, "alv-mel", "Latn", } m["bva"] = { "Barein", 56285, "cdc-est", "Latn", } m["bvb"] = { "Bube", 35110, "nic-bds", "Latn", } m["bvc"] = { "Baelelea", 2878833, "poz-sls", "Latn", } m["bvd"] = { "Baeggu", 2878850, "poz-sls", "Latn", } m["bve"] = { "မလေဝ် ဗဳရဴ", 3915770, "poz-mly", "Latn", } m["bvf"] = { "Boor", 56250, "cdc-est", "Latn", } m["bvg"] = { "Bonkeng", 34958, "bnt-bbo", "Latn", } m["bvh"] = { "Bure", 56294, "cdc-wst", "Latn", } m["bvi"] = { "Belanda Viri", 35247, "nic-ser", "Latn", } m["bvj"] = { "Baan", 3515067, "nic-ogo", "Latn", } m["bvk"] = { "ဗူကာတ်", 4986814, "poz-bnn", "Latn", } m["bvl"] = { "Bolivian Sign Language", 1783590, "sgn", "Latn", -- when documented } m["bvm"] = { "Bamunka", 34882, "nic-rnn", "Latn", } m["bvn"] = { "Buna", 3450516, "qfa-tor", "Latn", } m["bvo"] = { "Bolgo", 35038, "alv-bua", "Latn", } m["bvp"] = { "Bumang", 4997235, "mkh-pal", } m["bvq"] = { "Birri", 56514, "csu-bkr", "Latn", } m["bvr"] = { "Burarra", 4998124, "aus-arn", "Latn", } m["bvt"] = { "Bati (Indonesia)", 4869253, "poz-cma", "Latn", } m["bvu"] = { "Bukit Malay", 9230148, "poz-mly", "Latn", } m["bvv"] = { "Baniva", 3515198, "awd", "Latn", } m["bvw"] = { "Boga", 56262, "cdc-cbm", "Latn", } m["bvx"] = { "ဗါဗဝ်လေဝ်", 35180, "bnt-ngn", "Latn", } m["bvy"] = { "Baybayanon", 16839275, "phi", "Latn", } m["bvz"] = { "Bauzi", 56360, "paa-egb", "Latn", } m["bwa"] = { "Bwatoo", 9232446, "poz-cln", "Latn", } m["bwb"] = { "Namosi-Naitasiri-Serua", 3130290, "poz-pcc", "Latn", } m["bwc"] = { "Bwile", 3447440, "bnt-sbi", "Latn", } m["bwd"] = { "Bwaidoka", 2929111, "poz-ocw", "Latn", } m["bwe"] = { "ကရေၚ်ပို", 56994, "kar", } m["bwf"] = { "Boselewa", 4947229, "poz-ocw", "Latn", } m["bwg"] = { "Barwe", 8826802, "bnt-sna", "Latn", } m["bwh"] = { "Bishuo", 34973, "nic-fru", "Latn", } m["bwi"] = { "Baniwa", 3501735, "awd-nwk", "Latn", } m["bwj"] = { "Láá Láá Bwamu", 11017275, "nic-bwa", "Latn", } m["bwk"] = { "Bauwaki", 4873607, "ngf", "Latn", } m["bwl"] = { "Bwela", 5003678, "bnt-bun", "Latn", } m["bwm"] = { "Biwat", 56352, "paa-yua", "Latn", } m["bwn"] = { "Wunai Bunu", 56452, "hmn", } m["bwo"] = { "Shinasha", 56260, "omv-gon", "Latn", } m["bwp"] = { "Mandobo Bawah", 12636155, "ngf", "Latn", } m["bwq"] = { "Southern Bobo", 11001714, "dmn-snb", "Latn", } m["bwr"] = { "Bura", 56552, "cdc-cbm", "Latn", } m["bws"] = { "Bomboma", 9229429, "bnt-bun", "Latn", } m["bwt"] = { "Bafaw", 34853, "bnt-bbo", "Latn", } m["bwu"] = { "Buli (Ghana)", 35085, "nic-buk", "Latn", } m["bww"] = { "Bwa", 3515058, "bnt-bta", "Latn", } m["bwx"] = { "Bu-Nao Bunu", 56411, "hmn", "Latn", } m["bwy"] = { "Cwi Bwamu", 11150714, "nic-bwa", "Latn", } m["bwz"] = { "Bwisi", 35067, "bnt-sir", "Latn", } m["bxa"] = { "Bauro", 2892068, "poz-sls", "Latn", } m["bxb"] = { "Belanda Bor", 56678, "sdv-lon", "Latn", } m["bxc"] = { "Molengue", 13345, "bnt-kel", "Latn", } m["bxd"] = { "Pela", 57000, "tbq-brm", } m["bxe"] = { "Ongota", 36344, nil, "Latn", } m["bxf"] = { "Bilur", 2903788, "poz-ocw", "Latn", } m["bxg"] = { "Bangala", 34989, "bnt-bmo", "Latn", } m["bxh"] = { "Buhutu", 4986329, "poz-ocw", "Latn", } m["bxi"] = { "Pirlatapa", 10632195, "aus-kar", "Latn", } m["bxj"] = { "Bayungu", 10427485, "aus-psw", "Latn", } m["bxk"] = { "Bukusu", 32930, "bnt-msl", "Latn", } m["bxl"] = { "Jalkunan", 11009787, "dmn-jje", "Latn", } m["bxn"] = { "Burduna", 4998313, "aus-psw", "Latn", } m["bxo"] = { "Barikanchi", 3450802, "crp", "Latn", ancestors = "ha", } m["bxp"] = { "Bebil", 34941, "bnt-btb", "Latn", } m["bxq"] = { "Beele", 56238, "cdc-wst", "Latn", } m["bxs"] = { "Busam", 35189, "nic-grs", "Latn", } m["bxv"] = { "Berakou", 56796, "csu-bgr", "Latn", } m["bxw"] = { "Banka", 3438402, "dmn-smg", "Latn", } m["bxz"] = { "Binahari", 4913840, "ngf", "Latn", } m["bya"] = { "Palawan Batak", 3450443, "phi", "Tagb", } m["byb"] = { "Bikya", 33257, "nic-fru", "Latn", } m["byc"] = { "Ubaghara", 36625, "nic-ucn", "Latn", } m["byd"] = { "Benyadu'", 11173588, "day", "Latn", } m["bye"] = { "Pouye", 7235814, "paa-spk", "Latn", } m["byf"] = { "Bete", 32932, "nic-ykb", "Latn", } m["byg"] = { "Baygo", 56836, "sdv-daj", "Latn", } m["byh"] = { "Bujhyal", 56317, "sit-gma", "Deva", } m["byi"] = { "Buyu", 5003401, "bnt-nyb", "Latn", } m["byj"] = { "Binawa", 4913807, "nic-kau", "Latn", } m["byk"] = { "Biao", 4902547, "qfa-tak", "Latn", -- also Hani? } m["byl"] = { "Bayono", 3503856, "ngf", "Latn", } m["bym"] = { "Bidyara", 8842355, "aus-pam", "Latn", } m["byn"] = { "ဗလေန်", 56491, "cus-cen", "Ethi, Latn", translit = {Ethi = "Ethi-translit"}, } m["byo"] = { "ဗဳယျဝ်", 56848, "tbq-bka", "Latn, Hani", sort_key = {Hani = "Hani-sortkey"}, } m["byp"] = { "Bumaji", 4997234, "nic-ben", "Latn", } m["byq"] = { "ဗါသျေ", 716647, "map", "Latn", } m["byr"] = { "Baruya", 3450812, "ngf", "Latn", } m["bys"] = { "Burak", 4998097, "alv-bwj", "Latn", } m["byt"] = { "Berti", 35008, "ssa-sah", "Latn", } m["byv"] = { "Medumba", 36019, "bai", "Latn", } m["byw"] = { "Belhariya", 32961, "sit-kie", "Deva", } m["byx"] = { "Qaqet", 3503009, "paa-bng", "Latn", } m["byz"] = { "Banaro", 56858, "paa", "Latn", } m["bza"] = { "Bandi", 34912, "dmn-msw", "Latn", } m["bzb"] = { "Andio", 4754487, "poz-slb", "Latn", } m["bzd"] = { "Bribri", 28400, "cba", "Latn", } m["bze"] = { "Jenaama Bozo", 10950633, "dmn-snb", "Latn", } m["bzf"] = { "Boikin", 56829, "paa-spk", "Latn", } m["bzg"] = { "ဗါၜေအ်ဇြာ", 716615, "map", } m["bzh"] = { "Mapos Buang", 2927370, "poz-ocw", "Latn", } m["bzi"] = { "ဗဳသူ", 56852, "tbq-bis", "Latn, Thai", sort_key = {Thai = "Thai-sortkey"}, } m["bzj"] = { "ဗဳလဳဇေန်ခရဳအဝ်လ် ", 1363055, "crp", "Latn", ancestors = "en", } m["bzk"] = { "Nicaraguan Creole", 3504097, "crp", "Latn", ancestors = "en", } m["bzl"] = { -- supposedly also called "Bolano", but I can find no evidence of that "Boano (Sulawesi)", 4931258, "poz", "Latn", } m["bzm"] = { "Bolondo", 35071, "bnt-bun", "Latn", } m["bzn"] = { "Boano (Maluku)", 4931255, "poz-cma", "Latn", } m["bzo"] = { "Bozaba", 4952785, "bnt-ngn", "Latn", } m["bzp"] = { "Kemberano", 12634399, "ngf-sbh", "Latn", } m["bzq"] = { "ၜူလဳ (အိန်ဒဝ်နဳယျာ)", 2927952, "poz-hce", "Latn", } m["bzr"] = { "Biri", 4087011, "aus-pam", "Latn", } m["bzs"] = { "Brazilian Sign Language", 3436689, "sgn", "Latn", } m["bzu"] = { "Burmeso", 56746, "paa-wpa", "Latn", } m["bzv"] = { "Bebe", 34977, "nic-bbe", "Latn", } m["bzw"] = { "Basa", 34898, "nic-bas", "Latn", } m["bzx"] = { "Hainyaxo Bozo", 11159536, "dmn-snb", "Latn", } m["bzy"] = { "Obanliku", 36276, "nic-ben", "Latn", } m["bzz"] = { "Evant", 35259, "nic-tvc", "Latn", } return require("Module:languages").finalizeData(m, "language") mpz29nhdjcru8p0fmqgil2h535plcil ထာမ်ပလိက်:!! 10 1122 402601 3766 2026-10-04T08:56:41Z 咽頭べさ 33 402601 wikitext text/x-wiki <onlyinclude>||</onlyinclude><!-- -->{{documentation}} kcp1wx9r2k87o9hytu65q3srziasuzf ထာမ်ပလိက်:alternative form of 10 6353 402310 83832 2026-10-03T12:29:30Z EmausBot 63 Fixing double redirect from [[ထာမ်ပလိက်:alt form of]] to [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] 402310 wikitext text/x-wiki #REDIRECT [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] cfcugxnfs200hkueutswh3e8zo1l4oe ထာမ်ပလိက်:alt form 10 51501 402309 83831 2026-10-03T12:29:20Z EmausBot 63 Fixing double redirect from [[ထာမ်ပလိက်:alt form of]] to [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] 402309 wikitext text/x-wiki #REDIRECT [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] cfcugxnfs200hkueutswh3e8zo1l4oe ထာမ်ပလိက်:altform 10 64035 402311 83633 2026-10-03T12:29:40Z EmausBot 63 Fixing double redirect from [[ထာမ်ပလိက်:alt form of]] to [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] 402311 wikitext text/x-wiki #REDIRECT [[ထာမ်ပလိက်:alt of]] cfcugxnfs200hkueutswh3e8zo1l4oe ကာရန်:သပုၚ်/e- 106 113945 403231 293136 2026-10-04T10:39:47Z 咽頭べさ 33 Bot: ပွမကၠာဲစုတ်ယၟုနူဘာသာအၚ်္ဂလိက် 403231 wikitext text/x-wiki {{rhymes nav|es|e}} {| class="wikitable" style="margin-left:auto; margin-right:auto; width:auto;" |- ! | Rhyme ending !! Example |- | [[Rhymes:သပုၚ်/e|-e]] || {{l|es|bebé}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ea|-ea]] || {{l|es|jalea}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eite|-eite]] || {{l|es|aceite}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/el|-el]] || {{l|es|laurel}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ema|-ema]] || {{l|es|tema}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/emja|-emja]] || {{l|es|anemia}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/en|-en]] || {{l|es|andén}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ena|-ena]] || {{l|es|cadena}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/enda|-enda]] || {{l|es|ofrenda}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eno|-eno]] || {{l|es|veneno}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ero|-ero]] || {{l|es|hierro}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esa|-esa]] || {{l|es|fresa}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eso|-eso]] || {{l|es|hueso}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esta|-esta]] || {{l|es|cesta}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esto|-esto]] || {{l|es|baloncesto}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/estɾo|-estɾo]] || {{l|es|nuestro}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/etʃo|-etʃo]] || {{l|es|estrecho}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/exa|-exa]] || {{l|es|moraleja}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/exo|-exo]] || {{l|es|viejo}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ed|-ed]] || {{l|es|merced}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾa|-eɾa]] || {{l|es|manera}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾno|-eɾno]] || {{l|es|tierno}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾo|-eɾo]] || {{l|es|guerrero}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾbo|-eɾbo]] || {{l|es|acerbo}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eba|-eba]] || {{l|es|cueva}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ebɾe|-ebɾe]] || {{l|es|fiebre}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eθa|-eθa]] || {{l|es|alteza}} |} oc0f49atyqe42ljig8eio6fpdezs4b8 403245 403231 2026-10-04T10:41:55Z 咽頭べさ 33 403245 wikitext text/x-wiki {{rhymes nav|es|e}} {| class="wikitable" style="margin-left:auto; margin-right:auto; width:auto;" |- ! | မလေဝ်ပလေတ်လဝ်ကာရန် !! နမူနာ |- | [[Rhymes:သပုၚ်/e|-e]] || {{l|es|bebé}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ea|-ea]] || {{l|es|jalea}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eite|-eite]] || {{l|es|aceite}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/el|-el]] || {{l|es|laurel}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ema|-ema]] || {{l|es|tema}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/emja|-emja]] || {{l|es|anemia}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/en|-en]] || {{l|es|andén}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ena|-ena]] || {{l|es|cadena}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/enda|-enda]] || {{l|es|ofrenda}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eno|-eno]] || {{l|es|veneno}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ero|-ero]] || {{l|es|hierro}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esa|-esa]] || {{l|es|fresa}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eso|-eso]] || {{l|es|hueso}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esta|-esta]] || {{l|es|cesta}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/esto|-esto]] || {{l|es|baloncesto}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/estɾo|-estɾo]] || {{l|es|nuestro}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/etʃo|-etʃo]] || {{l|es|estrecho}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/exa|-exa]] || {{l|es|moraleja}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/exo|-exo]] || {{l|es|viejo}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ed|-ed]] || {{l|es|merced}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾa|-eɾa]] || {{l|es|manera}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾno|-eɾno]] || {{l|es|tierno}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾo|-eɾo]] || {{l|es|guerrero}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eɾbo|-eɾbo]] || {{l|es|acerbo}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eba|-eba]] || {{l|es|cueva}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/ebɾe|-ebɾe]] || {{l|es|fiebre}} |- | [[Rhymes:သပုၚ်/eθa|-eθa]] || {{l|es|alteza}} |} ktgrm8rf1vyncdxi8007qct0o404i5o ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏနာမ်ဂမၠိုၚ် 14 296026 402406 397155 2026-10-04T04:51:48Z 咽頭べさ 33 402406 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏနာမ်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] oad3iidprrfbg2rmjbadxdj3hsh69ln ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ် 14 296027 402407 397156 2026-10-04T04:52:17Z 咽頭べさ 33 咽頭べさ ပြံင်ပဆုဲလဝ် မုက်လိက် [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏအလ်ဗနဳယာန်ဂမၠိုၚ်]] ဇရေင် [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]] သီုကဵု ဟွံဂွံ ဂိုင်စွံလဝ် မကလေင်ပညုင် 397156 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်ဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] aohha2vcpsm7zkk8e8tpdiygijr3dsw afeitó 0 299423 402312 2026-10-03T14:36:34Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{also|afeito}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||3|s|pret|indc}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}}" 402312 wikitext text/x-wiki {{also|afeito}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||3|s|pret|indc}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} t6eym488c5bk7mkmehan57dr7hxyr7w afeitar 0 299424 402313 2026-10-03T15:00:15Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{ast-pr}} ===ကြိယာ=== {{ast-verb-ar|afeit}} # {{alt form of|ast|afaitar}} ====သမ္ဗန္ဓ==== {{ast-conj-ar|afeit}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{gl-pr|afėitar}} * {{hyph|gl|a|fei|tar}} ===ကြိယာ=== {{gl-verb}} # သကဵုတ္ၚာတ်။ #: {{sy..." 402313 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{ast-pr}} ===ကြိယာ=== {{ast-verb-ar|afeit}} # {{alt form of|ast|afaitar}} ====သမ္ဗန္ဓ==== {{ast-conj-ar|afeit}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{gl-pr|afėitar}} * {{hyph|gl|a|fei|tar}} ===ကြိယာ=== {{gl-verb}} # သကဵုတ္ၚာတ်။ #: {{syn|gl|barbear}} # သကဵုထ္ကေက်။ #: {{syn|gl|afiar|aguzar}} # သကဵုပလေဝ်ဇကု၊ ကျိုၚ်ကျဝ်။ #: {{syn|gl|adornar}} ====သမ္ဗန္ဓ==== {{gl-conj}} {{gl-reinteg-conj}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{pt-IPA}} * {{hyph|pt|a|fei|tar}} ===ကြိယာ=== {{pt-verb}} # သကဵုဆာန်ဍူကၠုၚ်။ # သကဵုကၠောန်သ္ပလုပ်သ္ပာ်မာန်။ =====သမ္ဗန္ဓ===== {{pt-conj}} ===ကြိယာ=== {{pt-verb}} # သကဵုတ္ၚာတ်။ #: {{syn|pt|fazer a barba}} =====သမ္ဗန္ဓ===== {{pt-conj}} ==သ္ပုၚ်== ===နိရုတ်=== {{bor+|es|an|afeitar}} ဝါ {{bor|es|roa-leo|afeitar}}၊ နူကဵုဝေါဟာ {{der|es|la|affectō|affectāre}} ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr|+<audio:LL-Q1321 (spa)-AdrianAbdulBaha-afeitar.wav<a:Colombia>>}} ===ကြိယာ=== {{es-verb}} # သကဵုတ္ၚာတ်။ #: {{syn|es|rasurar|rapar}} # သကဵုသအးဇ္ၚးချေံ။ #: {{syn|es|acicalar}} ====သမ္ဗန္ဓ==== {{es-conj}} ef5v6eqmiuylfk8j3gah2t3sxyb424i ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ar 10 299425 402314 2026-10-03T15:05:25Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{#invoke:ast-conj|show|conj=ar}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}{{tcat|conj}}</noinclude>" 402314 wikitext text/x-wiki {{#invoke:ast-conj|show|conj=ar}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}{{tcat|conj}}</noinclude> bo22w85ygqifwp79db1uc78o9va531p မဝ်ဂျူ:ast-conj 828 299426 402315 2026-10-04T02:41:57Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "local m_gen_num = require("Module:gender and number") local m_links = require("Module:links") local m_utilities = require("Module:utilities") local m_infl = require("Module:ast-conj/data") local lang = require("Module:languages").getByCode("ast") local export = {} -- Shows forms with links, or a dash if empty local function show_form(subforms) if not subforms then return "&mdash;" elseif type(subforms) ~= "ta..." 402315 Scribunto text/plain local m_gen_num = require("Module:gender and number") local m_links = require("Module:links") local m_utilities = require("Module:utilities") local m_infl = require("Module:ast-conj/data") local lang = require("Module:languages").getByCode("ast") local export = {} -- Shows forms with links, or a dash if empty local function show_form(subforms) if not subforms then return "&mdash;" elseif type(subforms) ~= "table" then error("a non-table value was given in the list of inflected forms.") elseif #subforms == 0 then return "&mdash;" end local ret = {} -- Go over each subform and insert links for key, subform in ipairs(subforms) do table.insert(ret, m_links.full_link({lang = lang, term = subform})) end return table.concat(ret, ", ") end -- Shows the table with the given forms local function make_table(data) local ret = {[=[<div class="NavFrame"> <div class="NavHead" align="center">သမ္ဗန္ဓဆေၚ်စပ်ကဵု ]=]} table.insert(ret, m_links.full_link({lang = lang, alt = data.forms.infinitive[1]}, "term") .. "</div>\n") table.insert(ret, [=[<div class="NavContent" align="left"> {| class="roa-inflection-table" data-toggle-category="inflection" |- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | ကြိယာဟွံကၠောံ | colspan="6" | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.infinitive) .. "\n") table.insert(ret, [=[|- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | ကြိယာစၞးနာမ် | colspan="6" | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.gerund) .. "\n") table.insert(ret, [=[|- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | လုပ်ကၠောန်စွံလဝ်နကဵုအတိက် | colspan="6" | ]=]) if not data.forms.part_all then table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"m"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_m) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"f"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_f) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"n"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_n) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"m-p"}) .. " " .. show_form(data.forms["part_m-p"]) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"f-p"}) .. " " .. show_form(data.forms["part_f-p"]) .. "\n") else table.insert(ret, show_form(data.forms.part_all) .. "\n") end table.insert(ret, [=[ |- class="roa-person-number-header" ! colspan="2" | person ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်ပထမ<br/>yo ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်ဒုတိယ<br/>tu ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်တတိယ<br/>él/elli ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်ပထမ<br/>nosotros/nós ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်ဒုတိယ<br/>vosotros/vós ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်တတိယ<br/>ellos |- ! class="roa-indicative-left-rail" rowspan="6" | ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜး ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ပစ္စုပ္ပန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ကာလအတိက် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ဗီုပြၚ်မဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | အနာဂတ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" rowspan="2" | ဒကုတ်ပရေၚ်ကၠောန်ဗ္စိန် ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | ပစ္စုပ္ပန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-imperative-left-rail" style="height:3em;" colspan="2" | ပါဲဗလေတ်ဟွံဗၠး | — | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.impr_2sg) .. "\n") table.insert(ret, [=[ | — | — | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.impr_2pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ | — |} </div></div>]=]) return require("Module:TemplateStyles")("Module:roa-verb/style.css") .. table.concat(ret) end -- Main entry point function export.show(frame) local args = frame:getParent().args -- Create the forms local data = {forms = {}, categories = {}, refl = false} -- Find what type of verb is it (hard-coded in the template). -- m_gen_numerate standard conjugated forms for each type of verb, local infl_type = frame.args["conj"] if not args[1] then args[1] = "{{{1}}}" end --[[ Provisional code to prevent arg 2 from being blank, to avoid the following forms from ending up as blank stems with their inflectional endings in cases where this is invoked with only args 1 and 3: * 1st sg. ind. (would result in "o") * 3rd sg. ind. (would result in "a") * 2nd. sg. imp. (would result in "a") ]]-- if (args[2] == "" or not args[2]) then args[2] = args[1] end if not infl_type then data.forms.infinitive = {args["inf"]}; if data.forms.infinitive[1] == "" then data.forms.infinitive = nil end elseif m_infl[infl_type] then m_infl[infl_type](args, data) else error("Verb type " .. infl_type .. " not supported.") end return make_table(data) .. m_utilities.format_categories(data.categories, lang) end return export ldiode6b8zqrzehfkh2ggwvxnhh0mv7 402324 402315 2026-10-04T03:16:35Z 咽頭べさ 33 402324 Scribunto text/plain local m_gen_num = require("Module:gender and number") local m_links = require("Module:links") local m_utilities = require("Module:utilities") local m_infl = require("Module:ast-conj/data") local lang = require("Module:languages").getByCode("ast") local export = {} -- Shows forms with links, or a dash if empty local function show_form(subforms) if not subforms then return "&mdash;" elseif type(subforms) ~= "table" then error("a non-table value was given in the list of inflected forms.") elseif #subforms == 0 then return "&mdash;" end local ret = {} -- Go over each subform and insert links for key, subform in ipairs(subforms) do table.insert(ret, m_links.full_link({lang = lang, term = subform})) end return table.concat(ret, ", ") end -- Shows the table with the given forms local function make_table(data) local ret = {[=[<div class="NavFrame"> <div class="NavHead" align="center">သမ္ဗန္ဓဆေၚ်စပ်ကဵု ]=]} table.insert(ret, m_links.full_link({lang = lang, alt = data.forms.infinitive[1]}, "term") .. "</div>\n") table.insert(ret, [=[<div class="NavContent" align="left"> {| class="roa-inflection-table" data-toggle-category="inflection" |- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | ကြိယာဟွံကၠောံ | colspan="6" | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.infinitive) .. "\n") table.insert(ret, [=[|- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | ကြိယာစၞးနာမ် | colspan="6" | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.gerund) .. "\n") table.insert(ret, [=[|- ! class="roa-nonfinite-header" colspan="2" | လုပ်ကၠောန်စွံလဝ်နကဵုအတိက် | colspan="6" | ]=]) if not data.forms.part_all then table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"m"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_m) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"f"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_f) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"n"}) .. " " .. show_form(data.forms.part_n) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"m-p"}) .. " " .. show_form(data.forms["part_m-p"]) .. ", ") table.insert(ret, m_gen_num.format_genders({"f-p"}) .. " " .. show_form(data.forms["part_f-p"]) .. "\n") else table.insert(ret, show_form(data.forms.part_all) .. "\n") end table.insert(ret, [=[ |- class="roa-person-number-header" ! colspan="2" | ပူဂဵု ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်ပထမ<br/>yo ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်ဒုတိယ<br/>tu ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဨကဝုစ်တတိယ<br/>él/elli ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်ပထမ<br/>nosotros/nós ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်ဒုတိယ<br/>vosotros/vós ! style="width:12.5%" | ကိုန်ဗဟုဝစ်တတိယ<br/>ellos |- ! class="roa-indicative-left-rail" rowspan="6" | ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜး ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ပစ္စုပ္ပန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ကာလအတိက် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pret_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | ဗီုပြၚ်မဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.plup_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | အနာဂတ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.futr_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.cond_ind_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" rowspan="2" | ဒကုတ်ပရေၚ်ကၠောန်ဗ္စိန် ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | ပစ္စုပ္ပန် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.pres_sub_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် ]=]) table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_1sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_2sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_3sg) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_1pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_2pl) .. "\n") table.insert(ret, "| " .. show_form(data.forms.impf_sub_3pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ |- ! class="roa-imperative-left-rail" style="height:3em;" colspan="2" | ပါဲဗလေတ်ဟွံဗၠး | — | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.impr_2sg) .. "\n") table.insert(ret, [=[ | — | — | ]=]) table.insert(ret, show_form(data.forms.impr_2pl) .. "\n") table.insert(ret, [=[ | — |} </div></div>]=]) return require("Module:TemplateStyles")("Module:roa-verb/style.css") .. table.concat(ret) end -- Main entry point function export.show(frame) local args = frame:getParent().args -- Create the forms local data = {forms = {}, categories = {}, refl = false} -- Find what type of verb is it (hard-coded in the template). -- m_gen_numerate standard conjugated forms for each type of verb, local infl_type = frame.args["conj"] if not args[1] then args[1] = "{{{1}}}" end --[[ Provisional code to prevent arg 2 from being blank, to avoid the following forms from ending up as blank stems with their inflectional endings in cases where this is invoked with only args 1 and 3: * 1st sg. ind. (would result in "o") * 3rd sg. ind. (would result in "a") * 2nd. sg. imp. (would result in "a") ]]-- if (args[2] == "" or not args[2]) then args[2] = args[1] end if not infl_type then data.forms.infinitive = {args["inf"]}; if data.forms.infinitive[1] == "" then data.forms.infinitive = nil end elseif m_infl[infl_type] then m_infl[infl_type](args, data) else error("Verb type " .. infl_type .. " not supported.") end return make_table(data) .. m_utilities.format_categories(data.categories, lang) end return export jv5c6p61c73vm0figpu4dboflxvs9lg မဝ်ဂျူ:ast-conj/documentation 828 299427 402316 2026-10-04T02:43:33Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly>" 402316 wikitext text/x-wiki {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly> jfcu6og9c9n2vk9ia3p6ysxzmzshoxa 402317 402316 2026-10-04T02:44:30Z 咽頭べさ 33 咽頭べさ ပြံင်ပဆုဲလဝ် မုက်လိက် [[မဝ်ဂျူ:ast-conj/doc]] ဇရေင် [[မဝ်ဂျူ:ast-conj/documentation]] သီုကဵု ဟွံဂွံ ဂိုင်စွံလဝ် မကလေင်ပညုင် 402316 wikitext text/x-wiki {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly> jfcu6og9c9n2vk9ia3p6ysxzmzshoxa ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ် 14 299428 402318 2026-10-04T02:46:06Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » :ကဏ္ဍ:ဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်|အေက်သတဝ်ရေန..." 402318 wikitext text/x-wiki [[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်|အေက်သတဝ်ရေန်]] » '''မဝ်ဂျူဂမၠိုၚ်''' :[[:ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူဂမၠိုၚ်|မဝ်ဂျူ]]ဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်၊ မနွံကဵုလုပ်အဝေါၚ်ကုဒ် Lua နကဵုမကၠောန်ဗဒှ် ကဵု မစဳရေၚ်ယဵုဒုၚ်သ္ပမာန်ဂမၠိုၚ်။ [[ကဏ္ဍ:ဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်]][[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] a5z9aiv5me5rg56q3jtf5p286w10rve ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူပွမပြံၚ်လှာဲအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ် 14 299429 402319 2026-10-04T02:47:41Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]]ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူဗီုအပြံၚ်အလှာဲဝေါဟာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိ..." 402319 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူဗီုအပြံၚ်အလှာဲဝေါဟာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] 9dn2jtyb2s7008f5m1m7rbzxjmwoa51 မဝ်ဂျူ:ast-conj/data 828 299430 402320 2026-10-04T02:57:28Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "local inflections = {} inflections["ar"] = function(args, data) args[4] = args[4] or args[3] or args[2] or args[1] args[3] = args[3] or args[1] args[2] = args[2] or args[1] data.forms.infinitive = {args[1] .. "ar"} data.forms.gerund = {args[1] .. "ando"} data.forms.part_m = {args[1] .. "áu"} data.forms.part_f = {args[1] .. "ada"} data.forms.part_n = {args[1] .. "ao"} data.forms["part_m-p"] = {args[1] .. "..." 402320 Scribunto text/plain local inflections = {} inflections["ar"] = function(args, data) args[4] = args[4] or args[3] or args[2] or args[1] args[3] = args[3] or args[1] args[2] = args[2] or args[1] data.forms.infinitive = {args[1] .. "ar"} data.forms.gerund = {args[1] .. "ando"} data.forms.part_m = {args[1] .. "áu"} data.forms.part_f = {args[1] .. "ada"} data.forms.part_n = {args[1] .. "ao"} data.forms["part_m-p"] = {args[1] .. "aos"} data.forms["part_f-p"] = {args[1] .. "aes"} data.forms.pres_ind_1sg = {args[2] .. "o"} data.forms.pres_ind_2sg = {args[4] .. "es"} data.forms.pres_ind_3sg = {args[2] .. "a"} data.forms.pres_ind_1pl = {args[1] .. "amos"} data.forms.pres_ind_2pl = {args[1] .. "áis"} data.forms.pres_ind_3pl = {args[4] .. "en"} data.forms.impf_ind_1sg = {args[1] .. "aba"} data.forms.impf_ind_2sg = {args[1] .. "abes"} data.forms.impf_ind_3sg = {args[1] .. "aba"} data.forms.impf_ind_1pl = {args[1] .. "ábemos", args[1] .. "ábamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {args[1] .. "abeis", args[1] .. "abais"} data.forms.impf_ind_3pl = {args[1] .. "aben"} data.forms.pret_ind_1sg = {args[3] .. "é"} data.forms.pret_ind_2sg = {args[1] .. "asti", args[3] .. "esti"} data.forms.pret_ind_3sg = {args[1] .. "ó"} data.forms.pret_ind_1pl = {args[3] .. "emos"} data.forms.pret_ind_2pl = {args[1] .. "astis", args[3] .. "estis"} data.forms.pret_ind_3pl = {args[1] .. "aron"} data.forms.plup_ind_1sg = {args[1] .. "are", args[1] .. "ara"} data.forms.plup_ind_2sg = {args[1] .. "ares", args[1] .. "aras"} data.forms.plup_ind_3sg = {args[1] .. "are", args[1] .. "ara"} data.forms.plup_ind_1pl = {args[1] .. "áremos", args[1] .. "áramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {args[1] .. "areis", args[1] .. "arais"} data.forms.plup_ind_3pl = {args[1] .. "aren", args[1] .. "aran"} data.forms.futr_ind_1sg = {args[1] .. "aré"} data.forms.futr_ind_2sg = {args[1] .. "arás"} data.forms.futr_ind_3sg = {args[1] .. "ará"} data.forms.futr_ind_1pl = {args[1] .. "aremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {args[1] .. "aréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {args[1] .. "arán"} data.forms.cond_ind_1sg = {args[1] .. "aría"} data.forms.cond_ind_2sg = {args[1] .. "aríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {args[1] .. "aría"} data.forms.cond_ind_1pl = {args[1] .. "aríemos", args[1] .. "aríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {args[1] .. "aríeis", args[1] .. "aríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {args[1] .. "aríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {args[4] .. "e"} data.forms.pres_sub_2sg = {args[4] .. "es", args[2] .. "as"} data.forms.pres_sub_3sg = {args[4] .. "e"} data.forms.pres_sub_1pl = {args[3] .. "emos"} data.forms.pres_sub_2pl = {args[3] .. "éis"} data.forms.pres_sub_3pl = {args[4] .. "en", args[2] .. "an"} data.forms.impf_sub_1sg = {args[1] .. "are", args[1] .. "ara"} data.forms.impf_sub_2sg = {args[1] .. "ares", args[1] .. "aras"} data.forms.impf_sub_3sg = {args[1] .. "are", args[1] .. "ara"} data.forms.impf_sub_1pl = {args[1] .. "áremos", args[1] .. "áramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {args[1] .. "areis", args[1] .. "arais"} data.forms.impf_sub_3pl = {args[1] .. "aren", args[1] .. "aran"} data.forms.impr_2sg = {args[2] .. "a"} data.forms.impr_2pl = {args[1] .. "ái"} end inflections["er"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {args[1] .. "er"} data.forms.gerund = {args[1] .. "iendo"} data.forms.part_m = {args[1] .. "íu"} data.forms.part_f = {args[1] .. "ida"} data.forms.part_n = {args[1] .. "ío"} data.forms["part_m-p"] = {args[1] .. "íos"} data.forms["part_f-p"] = {args[1] .. "íes"} data.forms.pres_ind_1sg = {args[1] .. "o"} data.forms.pres_ind_2sg = {args[1] .. "es"} data.forms.pres_ind_3sg = {args[1] .. "e"} data.forms.pres_ind_1pl = {args[1] .. "emos"} data.forms.pres_ind_2pl = {args[1] .. "éis"} data.forms.pres_ind_3pl = {args[1] .. "en"} data.forms.impf_ind_1sg = {args[1] .. "ía"} data.forms.impf_ind_2sg = {args[1] .. "íes"} data.forms.impf_ind_3sg = {args[1] .. "ía"} data.forms.impf_ind_1pl = {args[1] .. "íemos"} data.forms.impf_ind_2pl = {args[1] .. "íeis"} data.forms.impf_ind_3pl = {args[1] .. "íen"} data.forms.pret_ind_1sg = {args[1] .. "í"} data.forms.pret_ind_2sg = {args[1] .. "iesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {args[1] .. "ió"} data.forms.pret_ind_1pl = {args[1] .. "iemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {args[1] .. "iestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {args[1] .. "ieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {args[1] .. "iere"} data.forms.plup_ind_2sg = {args[1] .. "ieras"} data.forms.plup_ind_3sg = {args[1] .. "iere"} data.forms.plup_ind_1pl = {args[1] .. "iéremos"} data.forms.plup_ind_2pl = {args[1] .. "iereis"} data.forms.plup_ind_3pl = {args[1] .. "ieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {args[1] .. "eré"} data.forms.futr_ind_2sg = {args[1] .. "erás"} data.forms.futr_ind_3sg = {args[1] .. "erá"} data.forms.futr_ind_1pl = {args[1] .. "eremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {args[1] .. "eréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {args[1] .. "erán"} data.forms.cond_ind_1sg = {args[1] .. "ería"} data.forms.cond_ind_2sg = {args[1] .. "eríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {args[1] .. "ería"} data.forms.cond_ind_1pl = {args[1] .. "eríemos", args[1] .. "eríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {args[1] .. "eríeis", args[1] .. "eríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {args[1] .. "eríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {args[1] .. "a"} data.forms.pres_sub_2sg = {args[1] .. "as"} data.forms.pres_sub_3sg = {args[1] .. "a"} data.forms.pres_sub_1pl = {args[1] .. "amos"} data.forms.pres_sub_2pl = {args[1] .. "áis"} data.forms.pres_sub_3pl = {args[1] .. "an"} data.forms.impf_sub_1sg = {args[1] .. "iere"} data.forms.impf_sub_2sg = {args[1] .. "ieras"} data.forms.impf_sub_3sg = {args[1] .. "iere"} data.forms.impf_sub_1pl = {args[1] .. "iéremos"} data.forms.impf_sub_2pl = {args[1] .. "iereis"} data.forms.impf_sub_3pl = {args[1] .. "ieran"} data.forms.impr_2sg = {args[1] .. "i"} data.forms.impr_2pl = {args[1] .. "éi"} end inflections["ir"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {args[1] .. "ir"} data.forms.gerund = {args[1] .. "iendo"} data.forms.part_m = {args[1] .. "íu"} data.forms.part_f = {args[1] .. "ida"} data.forms.part_n = {args[1] .. "ío"} data.forms["part_m-p"] = {args[1] .. "íos"} data.forms["part_f-p"] = {args[1] .. "íes"} data.forms.pres_ind_1sg = {args[1] .. "o"} data.forms.pres_ind_2sg = {args[1] .. "es"} data.forms.pres_ind_3sg = {args[1] .. "e"} data.forms.pres_ind_1pl = {args[1] .. "imos"} data.forms.pres_ind_2pl = {args[1] .. "ís"} data.forms.pres_ind_3pl = {args[1] .. "en"} data.forms.impf_ind_1sg = {args[1] .. "ía"} data.forms.impf_ind_2sg = {args[1] .. "íes"} data.forms.impf_ind_3sg = {args[1] .. "ía"} data.forms.impf_ind_1pl = {args[1] .. "íemos", args[1] .. "íamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {args[1] .. "íeis", args[1] .. "íais"} data.forms.impf_ind_3pl = {args[1] .. "íen"} data.forms.pret_ind_1sg = {args[1] .. "í"} data.forms.pret_ind_2sg = {args[1] .. "iesti", args[1] .. "isti"} data.forms.pret_ind_3sg = {args[1] .. "ió"} data.forms.pret_ind_1pl = {args[1] .. "iemos", args[1] .. "imos"} data.forms.pret_ind_2pl = {args[1] .. "iestis", args[1] .. "istis"} data.forms.pret_ind_3pl = {args[1] .. "ieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {args[1] .. "iere", args[1] .. "iera"} data.forms.plup_ind_2sg = {args[1] .. "ieres", args[1] .. "ieras"} data.forms.plup_ind_3sg = {args[1] .. "iere", args[1] .. "iera"} data.forms.plup_ind_1pl = {args[1] .. "iéremos", args[1] .. "iéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {args[1] .. "iereis", args[1] .. "ierais"} data.forms.plup_ind_3pl = {args[1] .. "ieren", args[1] .. "ieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {args[1] .. "iré"} data.forms.futr_ind_2sg = {args[1] .. "irás"} data.forms.futr_ind_3sg = {args[1] .. "irá"} data.forms.futr_ind_1pl = {args[1] .. "iremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {args[1] .. "iréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {args[1] .. "irán"} data.forms.cond_ind_1sg = {args[1] .. "iría"} data.forms.cond_ind_2sg = {args[1] .. "iríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {args[1] .. "iría"} data.forms.cond_ind_1pl = {args[1] .. "iríemos", args[1] .. "iríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {args[1] .. "iríeis", args[1] .. "iríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {args[1] .. "iríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {args[1] .. "a"} data.forms.pres_sub_2sg = {args[1] .. "as"} data.forms.pres_sub_3sg = {args[1] .. "a"} data.forms.pres_sub_1pl = {args[1] .. "amos"} data.forms.pres_sub_2pl = {args[1] .. "áis"} data.forms.pres_sub_3pl = {args[1] .. "an"} data.forms.impf_sub_1sg = {args[1] .. "iere", args[1] .. "iera"} data.forms.impf_sub_2sg = {args[1] .. "ieres", args[1] .. "ieras"} data.forms.impf_sub_3sg = {args[1] .. "iere", args[1] .. "iera"} data.forms.impf_sub_1pl = {args[1] .. "iéremos", args[1] .. "iéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {args[1] .. "iereis", args[1] .. "ierais"} data.forms.impf_sub_3pl = {args[1] .. "ieren", args[1] .. "ieran"} data.forms.impr_2sg = {args[1] .. "i"} data.forms.impr_2pl = {args[1] .. "íi"} end inflections["cir"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {args[1] .. "cir"} data.forms.gerund = {args[1] .. "ciendo"} data.forms.part_m = {args[1] .. "cíu"} data.forms.part_f = {args[1] .. "cida"} data.forms.part_n = {args[1] .. "cío"} data.forms["part_m-p"] = {args[1] .. "cíos"} data.forms["part_f-p"] = {args[1] .. "cíes"} data.forms.pres_ind_1sg = {args[1] .. "zo"} data.forms.pres_ind_2sg = {args[1] .. "ces"} data.forms.pres_ind_3sg = {args[1] .. "z"} data.forms.pres_ind_1pl = {args[1] .. "cimos"} data.forms.pres_ind_2pl = {args[1] .. "cís"} data.forms.pres_ind_3pl = {args[1] .. "cen"} data.forms.impf_ind_1sg = {args[1] .. "cía"} data.forms.impf_ind_2sg = {args[1] .. "cíes"} data.forms.impf_ind_3sg = {args[1] .. "cía"} data.forms.impf_ind_1pl = {args[1] .. "cíemos"} data.forms.impf_ind_2pl = {args[1] .. "cíeis"} data.forms.impf_ind_3pl = {args[1] .. "cíen"} data.forms.pret_ind_1sg = {args[1] .. "cí"} data.forms.pret_ind_2sg = {args[1] .. "ciesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {args[1] .. "ció"} data.forms.pret_ind_1pl = {args[1] .. "ciemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {args[1] .. "ciestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {args[1] .. "cieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {args[1] .. "ciere"} data.forms.plup_ind_2sg = {args[1] .. "cieres"} data.forms.plup_ind_3sg = {args[1] .. "ciere"} data.forms.plup_ind_1pl = {args[1] .. "ciéremos"} data.forms.plup_ind_2pl = {args[1] .. "ciereis"} data.forms.plup_ind_3pl = {args[1] .. "cieren"} data.forms.futr_ind_1sg = {args[1] .. "ciré"} data.forms.futr_ind_2sg = {args[1] .. "cirás"} data.forms.futr_ind_3sg = {args[1] .. "cirá"} data.forms.futr_ind_1pl = {args[1] .. "ciremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {args[1] .. "ciréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {args[1] .. "cirán"} data.forms.cond_ind_1sg = {args[1] .. "ciría"} data.forms.cond_ind_2sg = {args[1] .. "ciríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {args[1] .. "ciría"} data.forms.cond_ind_1pl = {args[1] .. "ciríemos", args[1] .. "ciríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {args[1] .. "ciríeis", args[1] .. "ciríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {args[1] .. "ciríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {args[1] .. "za"} data.forms.pres_sub_2sg = {args[1] .. "zas"} data.forms.pres_sub_3sg = {args[1] .. "za"} data.forms.pres_sub_1pl = {args[1] .. "zamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {args[1] .. "záis"} data.forms.pres_sub_3pl = {args[1] .. "zan"} data.forms.impf_sub_1sg = {args[1] .. "ciere"} data.forms.impf_sub_2sg = {args[1] .. "cieres"} data.forms.impf_sub_3sg = {args[1] .. "ciere"} data.forms.impf_sub_1pl = {args[1] .. "ciéremos"} data.forms.impf_sub_2pl = {args[1] .. "ciereis"} data.forms.impf_sub_3pl = {args[1] .. "cieren"} data.forms.impr_2sg = {args[1] .. "z"} data.forms.impr_2pl = {args[1] .. "cíi"} end inflections["ensugar"] = function(args, data) inflections["ar"]({"ensug"}, data) table.insert(data.forms.part_m, "ensuchu") table.insert(data.forms.part_f, "ensucha") table.insert(data.forms.part_n, "ensucho") table.insert(data.forms["part_m-p"], "ensuchos") table.insert(data.forms["part_f-p"], "ensuchas") data.forms.pres_ind_2sg = {"ensugues"} data.forms.pres_ind_3pl = {"ensuguen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"ensugue"} data.forms.pres_sub_2sg = {"ensugues", "ensugas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"ensugue"} data.forms.pres_sub_1pl = {"ensuguemos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"ensuguéis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"ensuguen", "ensugan"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["coyer"] = function(args, data) inflections["ar"]({"coy"}, data) data.forms.pres_ind_1sg = {"cueyo"} data.forms.pres_ind_2sg = {"cueyes"} data.forms.pres_ind_3sg = {"cueye"} data.forms.pres_ind_3pl = {"cueyen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"cueya"} data.forms.pres_sub_2sg = {"cueyas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"cueya"} data.forms.pres_sub_3pl = {"cueyan"} table.insert(data.forms.impr_2sg, "cueyi") table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["facer"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"facer", "faer"} data.forms.gerund = {"faciendo", "fayendo"} data.forms.part_m = {"fechu"} data.forms.part_f = {"fecha"} data.forms.part_n = {"fecho"} data.forms["part_m-p"] = {"fechos"} data.forms["part_f-p"] = {"feches"} data.forms.pres_ind_1sg = {"fago", "faigo"} data.forms.pres_ind_2sg = {"faes"} data.forms.pres_ind_3sg = {"fai"} data.forms.pres_ind_1pl = {"facemos", "faemos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"facéis", "faéis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"faen"} data.forms.impf_ind_1sg = {"facía", "faía"} data.forms.impf_ind_2sg = {"facíes", "faíes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"facía", "faía"} data.forms.impf_ind_1pl = {"facíemos", "facíamos", "faíemos", "faíamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"facíeis", "facíais", "faíeis", "faíais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"facíen", "faíen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"fici", "fixi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"ficisti", "ficesti", "fixisti", "fixesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"fizo", "fixo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"ficimos", "ficemos", "fiximos", "fixemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"ficistis", "ficestis", "fixistis", "fixestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"ficieron", "fixieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"ficiere", "ficiera", "fixiere", "fixiera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"ficieres", "ficieras", "fixiere", "fixiera"} data.forms.plup_ind_3sg = {"ficiere", "ficiera", "fixiere", "fixiera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"ficiéremos", "fixiéramos", "fixiéremos", "fixiéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"ficiereis", "ficierais", "fixiereis", "fixierais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"ficieren", "ficieran", "fixieren", "fixieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"fadré", "fairé"} data.forms.futr_ind_2sg = {"fadrás", "fairás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"fadrá", "fairá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"fadremos", "fairemos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"fadréis", "fairéis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"fadrán", "fairán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"fadría", "fairía"} data.forms.cond_ind_2sg = {"fadríes", "fairíes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"fadría", "fairía"} data.forms.cond_ind_1pl = {"fadríemos", "fadríamos", "fairíemos", "fairíamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"fadríeis", "fadríais", "fairíeis", "fairíais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"fadríen", "fairíen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"faga", "faiga"} data.forms.pres_sub_2sg = {"fagas", "faigas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"faga", "faiga"} data.forms.pres_sub_1pl = {"fagamos", "faigamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"fagáis", "faigáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"fagan", "faigan"} data.forms.impf_sub_1sg = {"ficiere", "ficiera", "fixiere", "fixiera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"ficieres", "ficieras", "fixiere", "fixiera"} data.forms.impf_sub_3sg = {"ficiere", "ficiera", "fixiere", "fixiera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"ficiéremos", "ficiéramos", "fixiéremos", "fixiéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"ficiereis", "ficierais", "fixiereis", "fixierais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"ficieren", "ficieran", "fixieren", "fixieran"} data.forms.impr_2sg = {"fai"} data.forms.impr_2pl = {"facéi", "faéi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["poder"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"poder"} data.forms.gerund = {"pudiendo"} data.forms.part_m = {"podíu"} data.forms.part_f = {"podida"} data.forms.part_n = {"podío"} data.forms["part_m-p"] = {"podíos"} data.forms["part_f-p"] = {"podíes"} data.forms.pres_ind_1sg = {"puedo", "pueo"} data.forms.pres_ind_2sg = {"puedes", "pues"} data.forms.pres_ind_3sg = {"pue"} data.forms.pres_ind_1pl = {"podemos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"podéis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"pueden", "puen"} data.forms.impf_ind_1sg = {"podía"} data.forms.impf_ind_2sg = {"podíes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"podía"} data.forms.impf_ind_1pl = {"podíemos", "podíamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"podíeis", "podíais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"podíen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"pudi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"pudisti", "pudiesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"pudo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"pudimos", "pudiemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"pudistis", "pudiestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"pudieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"pudiere", "pudiera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"pudieres", "pudieras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"pudiere", "pudiera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"pudiéremos", "pudiéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"pudiereis", "pudierais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"pudieren", "pudieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"podré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"podrás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"podrá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"podremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"podréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"podrán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"podría"} data.forms.cond_ind_2sg = {"podríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"podría"} data.forms.cond_ind_1pl = {"podríemos", "podríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"podríeis", "podríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"podríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"pueda", "puea"} data.forms.pres_sub_2sg = {"puedas", "pueas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"pueda", "puea"} data.forms.pres_sub_1pl = {"podamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"podáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"puedan", "puean"} data.forms.impf_sub_1sg = {"pudiere", "pudiera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"pudieres", "pudieras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"pudiere", "pudiera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"pudiéremos", "pudiéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"pudiereis", "pudierais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"pudieren", "pudieran"} data.forms.impr_2sg = {"pue"} data.forms.impr_2pl = {"podéi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["poner"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"poder"} data.forms.gerund = {"poniendo"} data.forms.part_m = {"puestu"} data.forms.part_f = {"puesta"} data.forms.part_n = {"puesto"} data.forms["part_m-p"] = {"puestos"} data.forms["part_f-p"] = {"puestes"} data.forms.pres_ind_1sg = {"pongo"} data.forms.pres_ind_2sg = {"pones"} data.forms.pres_ind_3sg = {"pon"} data.forms.pres_ind_1pl = {"ponemos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"ponéis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"ponen"} data.forms.impf_ind_1sg = {"ponía"} data.forms.impf_ind_2sg = {"poníes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"ponía"} data.forms.impf_ind_1pl = {"poníemos", "poníamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"poníeis", "poníais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"poníen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"punxi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"punxesti", "punxisti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"punxo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"punxemos", "punximos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"punxestis", "punxistis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"punxeron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"punxere", "punxera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"punxeres", "punxeras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"punxere", "punxera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"punxéremos", "punxéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"punxereis", "punxerais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"punxeren", "punxeran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"pondré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"pondrás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"pondrá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"pondremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"pondréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"pondrán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"pondría"} data.forms.cond_ind_2sg = {"pondríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"pondría"} data.forms.cond_ind_1pl = {"pondríemos", "pondríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"pondríeis", "pondríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"pondríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"ponga"} data.forms.pres_sub_2sg = {"pongas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"ponga"} data.forms.pres_sub_1pl = {"pongamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"pongáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"pongan"} data.forms.impf_sub_1sg = {"punxere", "punxera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"punxeres", "punxeras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"punxere", "punxera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"punxéremos", "punxéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"punxereis", "punxerais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"punxeren", "punxeran"} data.forms.impr_2sg = {"pon"} data.forms.impr_2pl = {"ponéi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["querer"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"querer"} data.forms.gerund = {"queriendo"} data.forms.part_m = {"queríu"} data.forms.part_f = {"querida"} data.forms.part_n = {"querío"} data.forms["part_m-p"] = {"queríos"} data.forms["part_f-p"] = {"queríes"} data.forms.pres_ind_1sg = {"quiero"} data.forms.pres_ind_2sg = {"quies"} data.forms.pres_ind_3sg = {"quier"} data.forms.pres_ind_1pl = {"queremos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"queréis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"quieren"} data.forms.impf_ind_1sg = {"quería"} data.forms.impf_ind_2sg = {"queríes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"quería"} data.forms.impf_ind_1pl = {"queríemos", "queríamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"queríeis", "queríais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"queríen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"quixi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"quixesti", "quixisti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"quixo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"quixemos", "quiximos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"quixestis", "quixistis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"quixeron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"quixere", "quixera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"quixeres", "quixeras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"quixere", "quixera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"quixéremos", "quixéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"quixereis", "quixerais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"quixeren", "quixeran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"quedré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"quedrás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"quedrá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"quedremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"quedréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"quedrán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"quedría"} data.forms.cond_ind_2sg = {"quedríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"quedría"} data.forms.cond_ind_1pl = {"quedríemos", "quedríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"quedríeis", "quedríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"quedríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"quiera"} data.forms.pres_sub_2sg = {"quieras"} data.forms.pres_sub_3sg = {"quiera"} data.forms.pres_sub_1pl = {"queramos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"queráis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"quieran"} data.forms.impf_sub_1sg = {"quixere", "quixera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"quixeres", "quixeras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"quixere", "quixera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"quixéremos", "quixéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"quixereis", "quixerais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"quixeren", "quixeran"} data.forms.impr_2sg = {"quier"} data.forms.impr_2pl = {"queréi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["ser"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"ser"} data.forms.gerund = {"siendo"} data.forms.part_all = {"sío"} data.forms.pres_ind_1sg = {"soi", "so"} data.forms.pres_ind_2sg = {"yes"} data.forms.pres_ind_3sg = {"ye"} data.forms.pres_ind_1pl = {"somos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"sois"} data.forms.pres_ind_3pl = {"son"} data.forms.impf_ind_1sg = {"yera"} data.forms.impf_ind_2sg = {"yeres"} data.forms.impf_ind_3sg = {"yera"} data.forms.impf_ind_1pl = {"yéremos", "yéramos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"yereis", "yerais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"yeren"} data.forms.pret_ind_1sg = {"fui"} data.forms.pret_ind_2sg = {"fuesti", "fuisti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"foi"} data.forms.pret_ind_1pl = {"fuemos", "fuimos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"fuestis", "fuistis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"fueron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"fuere", "fuera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"fueres", "fueras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"fuere", "fuera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"fuéremos", "fuéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"fuereis", "fuerais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"fueren", "fueran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"seré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"serás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"será"} data.forms.futr_ind_1pl = {"seremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"seréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"serán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"sería"} data.forms.cond_ind_2sg = {"seríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"sería"} data.forms.cond_ind_1pl = {"seríemos", "seríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"seríeis", "seríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"seríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"seya"} data.forms.pres_sub_2sg = {"seyas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"seya"} data.forms.pres_sub_1pl = {"seyamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"seyáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"seyan"} data.forms.impf_sub_1sg = {"fuere", "fuera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"fueres", "fueras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"fuere", "fuera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"fuéremos", "fuéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"fuereis", "fuerais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"fueren", "fueran"} data.forms.impr_2sg = {"sé"} data.forms.impr_2pl = {"sei"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") table.insert(data.categories, "ကြိယာအရီုအဗၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["tar"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"tar"} data.forms.gerund = {"tando"} data.forms.part_all = {"tao"} data.forms.pres_ind_1sg = {"to", "toi"} data.forms.pres_ind_2sg = {"tas"} data.forms.pres_ind_3sg = {"ta"} data.forms.pres_ind_1pl = {"tamos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"táis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"tán"} data.forms.impf_ind_1sg = {"taba"} data.forms.impf_ind_2sg = {"tabes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"taba"} data.forms.impf_ind_1pl = {"tabemos", "tabamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"tabeis", "tabais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"taben"} data.forms.pret_ind_1sg = {"tuvi", "tevi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"tuvisti", "tuviesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"tuvo", "tevo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"tuvimos", "tuviemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"tuvistis", "tuviestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"tuvieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"tuvieres", "tuvieras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"tuviéremos", "tuviéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"tuviereis", "tuvierais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"tuvieren", "tuvieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"taré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"tarás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"tará"} data.forms.futr_ind_1pl = {"taremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"taréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"tarán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"taría"} data.forms.cond_ind_2sg = {"taríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"taría"} data.forms.cond_ind_1pl = {"taríemos", "taríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"taríeis", "taríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"taríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"tea"} data.forms.pres_sub_2sg = {"teas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"tea"} data.forms.pres_sub_1pl = {"teamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"teáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"tean"} data.forms.impf_sub_1sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"tuvieres", "tuvieras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"tuviéremos", "tuviéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"tuviereis", "tuvierais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"tuvieren", "tuvieran"} data.forms.impr_2sg = {"ta"} data.forms.impr_2pl = {"tái"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["tener"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"tener"} data.forms.gerund = {"teniendo"} data.forms.part_m = {"teníu"} data.forms.part_f = {"tenida"} data.forms.part_n = {"tenío"} data.forms["part_m-p"] = {"teníos"} data.forms["part_f-p"] = {"teníes"} data.forms.pres_ind_1sg = {"tengo", "teo", "to"} data.forms.pres_ind_2sg = {"tienes"} data.forms.pres_ind_3sg = {"tien"} data.forms.pres_ind_1pl = {"tenemos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"tenéis"} data.forms.pres_ind_3pl = {"tienen"} data.forms.impf_ind_1sg = {"tenía"} data.forms.impf_ind_2sg = {"teníes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"tenía"} data.forms.impf_ind_1pl = {"teníemos", "teníamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"teníeis", "teníais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"teníen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"tuvi", "tevi"} data.forms.pret_ind_2sg = {"tuvisti", "tuviesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"tuvo", "tevo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"tuvimos", "tuviemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"tuvistis", "tuviestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"tuvieron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"tuvieres", "tuvieras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"tuviéremos", "tuviéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"tuviereis", "tuvierais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"tuvieren", "tuvieran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"tendré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"tendrás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"tendrá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"tendremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"tendréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"tendrán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"tendría"} data.forms.cond_ind_2sg = {"tendríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"tendría"} data.forms.cond_ind_1pl = {"tendríemos", "tendríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"tendríeis", "tendríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"tendríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"tenga"} data.forms.pres_sub_2sg = {"tengas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"tenga"} data.forms.pres_sub_1pl = {"tengamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"tengáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"tengan"} data.forms.impf_sub_1sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"tuvieres", "tuvieras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"tuviere", "tuviera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"tuviéremos", "tuviéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"tuviereis", "tuvierais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"tuvieren", "tuvieran"} data.forms.impr_2sg = {"ten"} data.forms.impr_2pl = {"tenéi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end inflections["trayer"] = function(args, data) data.forms.infinitive = {"trayer", "traer"} data.forms.gerund = {"trayendo"} data.forms.part_m = {"trayíu", "traíu"} data.forms.part_f = {"trayida", "traída"} data.forms.part_n = {"trayío", "traío"} data.forms["part_m-p"] = {"trayíos", "traíos"} data.forms["part_f-p"] = {"trayíes", "traíes"} data.forms.pres_ind_1sg = {"trayo", "traigo"} data.forms.pres_ind_2sg = {"trayes", "traes"} data.forms.pres_ind_3sg = {"traye", "trai"} data.forms.pres_ind_1pl = {"trayíemos", "trayíamos", "traíemos", "traíamos"} data.forms.pres_ind_2pl = {"trayíeis", "trayíais", "traíeis", "traíais"} data.forms.pres_ind_3pl = {"trayen", "traen"} data.forms.impf_ind_1sg = {"trayía", "traía"} data.forms.impf_ind_2sg = {"trayíes", "traíes"} data.forms.impf_ind_3sg = {"trayía", "traía"} data.forms.impf_ind_1pl = {"trayíemos", "trayíamos", "traíemos", "traíamos"} data.forms.impf_ind_2pl = {"trayíeis", "trayíais", "traíeis", "traíais"} data.forms.impf_ind_3pl = {"trayíen", "traíen"} data.forms.pret_ind_1sg = {"traxí"} data.forms.pret_ind_2sg = {"traxisti", "traxesti"} data.forms.pret_ind_3sg = {"traxo"} data.forms.pret_ind_1pl = {"traximos", "traxemos"} data.forms.pret_ind_2pl = {"traxistis", "traxestis"} data.forms.pret_ind_3pl = {"traxeron"} data.forms.plup_ind_1sg = {"traxere", "traxera"} data.forms.plup_ind_2sg = {"traxeres", "traxeras"} data.forms.plup_ind_3sg = {"traxere", "traxera"} data.forms.plup_ind_1pl = {"traxéremos", "traxéramos"} data.forms.plup_ind_2pl = {"traxereis", "traxerais"} data.forms.plup_ind_3pl = {"traxeren", "traxeran"} data.forms.futr_ind_1sg = {"trayeré", "traeré"} data.forms.futr_ind_2sg = {"trayerás", "traerás"} data.forms.futr_ind_3sg = {"trayerá", "traerá"} data.forms.futr_ind_1pl = {"trayeremos", "traeremos"} data.forms.futr_ind_2pl = {"trayeréis", "traeréis"} data.forms.futr_ind_3pl = {"trayerán", "traerán"} data.forms.cond_ind_1sg = {"trayería", "traería"} data.forms.cond_ind_2sg = {"trayeríes", "traeríes"} data.forms.cond_ind_3sg = {"trayería", "traería"} data.forms.cond_ind_1pl = {"trayeríemos", "trayeríamos", "traeríemos", "traeríamos"} data.forms.cond_ind_2pl = {"trayeríeis", "trayeríais", "traeríeis", "traeríais"} data.forms.cond_ind_3pl = {"trayeríen", "traeríen"} data.forms.pres_sub_1sg = {"traya", "traiga"} data.forms.pres_sub_2sg = {"trayas", "traigas"} data.forms.pres_sub_3sg = {"traya", "traiga"} data.forms.pres_sub_1pl = {"trayamos", "traigamos"} data.forms.pres_sub_2pl = {"trayáis", "traigáis"} data.forms.pres_sub_3pl = {"trayan", "traigan"} data.forms.impf_sub_1sg = {"traxere", "traxera"} data.forms.impf_sub_2sg = {"traxeres", "traxeras"} data.forms.impf_sub_3sg = {"traxere", "traxera"} data.forms.impf_sub_1pl = {"traxéremos", "traxéramos"} data.forms.impf_sub_2pl = {"traxereis", "traxerais"} data.forms.impf_sub_3pl = {"traxeren", "traxeran"} data.forms.impr_2sg = {"trai"} data.forms.impr_2pl = {"trayéi", "traéi"} table.insert(data.categories, "ကြိယာအတိုၚ်ပကတိဟွံသေၚ်နကဵုဘာသာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်") end return inflections m5d9yijqkeh6izk4ft7h404uvwetjw5 မဝ်ဂျူ:ast-conj/data/documentation 828 299431 402321 2026-10-04T02:59:39Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly>" 402321 wikitext text/x-wiki {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly> jfcu6og9c9n2vk9ia3p6ysxzmzshoxa 402322 402321 2026-10-04T03:12:09Z 咽頭べさ 33 咽頭べさ ပြံင်ပဆုဲလဝ် မုက်လိက် [[မဝ်ဂျူ:ast-conj/data/doc]] ဇရေင် [[မဝ်ဂျူ:ast-conj/data/documentation]] သီုကဵု ဟွံဂွံ ဂိုင်စွံလဝ် မကလေင်ပညုင် 402321 wikitext text/x-wiki {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the module, and how to use it. --> <includeonly> {{module cat|ast}} </includeonly> jfcu6og9c9n2vk9ia3p6ysxzmzshoxa ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူဒေတာအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ် 14 299432 402323 2026-10-04T03:13:41Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်|စ]][[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူစရၚ်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 402323 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူအေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်|စ]][[ကဏ္ဍ:မဝ်ဂျူစရၚ်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] e1dwm1zsa9qwnekd91y5ghf558jvssz ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ် 14 299433 402325 2026-10-04T03:17:56Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 402325 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] 77ve3lvaxi84zi54a5rpbhg9bh7f3cr ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ် 14 299434 402326 2026-10-04T03:19:42Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 402326 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အေက်သတဝ်ရေန်ဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] eo4md6e9fp1iv1an6jcgs6w6ef3003b ထာမ်ပလိက်:ast-conj-table 10 299435 402327 2026-10-04T03:48:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402327 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><templatestyles src="Module:roa-verb/style.css" /><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="text-align: left">Conjugation of <i lang="ast">{{pagename}}</i></div> <div class="NavContent"> {| class="roa-inflection-table" data-toggle-category="inflection" |- ! colspan="2" class="roa-nonfinite-header" | infinitive | colspan="6" style="text-align:center" | {{{infinitive}}} |- ! colspan="2" class="roa-nonfinite-header" | gerundive | colspan="6" style="text-align:center" | {{l|ast|{{{gerundive}}}}} |- ! colspan="2" class="roa-nonfinite-header" | participle | colspan="6" style="text-align:center" | {{{part|{{g|m}} {{l|ast|{{{part_m}}}}}, {{g|f}} {{l|ast|{{{part_f}}}}}, {{g|n}} {{l|ast|{{{part_n}}}}}, {{g|m-p}} {{l|ast|{{{part_m-p}}}}}, {{g|f-p}} {{l|ast|{{{part_f-p}}}}}}}} |- class="roa-person-number-header" ! colspan="2" | person ! style="width:12.5%" | first singular<br/>yo ! style="width:12.5%" | second singular<br/>tu ! style="width:12.5%" | third singular<br/>él/elli ! style="width:12.5%" | first plural<br/>nosotros/nós ! style="width:12.5%" | second plural<br/>vosotros/vós ! style="width:12.5%" | third plural<br/>ellos |- ! class="roa-indicative-left-rail" rowspan="6" | indicative ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | present | {{l|ast|{{{pres_ind_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_ind_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_ind_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_ind_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{pres_ind_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{pres_ind_3pl}}}}} |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | imperfect | {{l|ast|{{{impf_ind_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_ind_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_ind_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_ind_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{impf_ind_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{impf_ind_3pl}}}}} |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | preterite | {{l|ast|{{{pret_ind_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{pret_ind_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{pret_ind_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{pret_ind_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{pret_ind_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{pret_ind_3pl}}}}} |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | pluperfect | {{l|ast|{{{plup_ind_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{plup_ind_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{plup_ind_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{plup_ind_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{plup_ind_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{plup_ind_3pl}}}}} |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | future | {{l|ast|{{{futr_ind_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{futr_ind_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{futr_ind_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{futr_ind_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{futr_ind_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{futr_ind_3pl}}}}} |- ! class="roa-indicative-left-rail" style="height:3em;" | conditional | {{l|ast|{{{cond_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{cond_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{cond_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{cond_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{cond_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{cond_3pl}}}}} |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" rowspan="2" | subjunctive ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | present | {{l|ast|{{{pres_sub_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_sub_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_sub_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{pres_sub_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{pres_sub_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{pres_sub_3pl}}}}} |- ! class="roa-subjunctive-left-rail" style="height:3em;" | imperfect | {{l|ast|{{{impf_sub_1sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_sub_2sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_sub_3sg}}}}} | {{l|ast|{{{impf_sub_1pl}}}}} | {{l|ast|{{{impf_sub_2pl}}}}} | {{l|ast|{{{impf_sub_3pl}}}}} |- ! class="roa-imperative-left-rail" colspan="2" style="height:3em;" | imperative | | {{l|ast|{{{impr_2sg}}}}} | | | {{l|ast|{{{impr_2pl}}}}} | |} </div></div><!-- --><noinclude>{{documentation}}<templatedata> { "params": { "infinitive": {}, "gerundive": {}, "part": {}, "part_m": {}, "part_f": {}, "part_n": {}, "part_m-p": {}, "part_f-p": {}, "pres_ind_1sg": {}, "pres_ind_2sg": {}, "pres_ind_3sg": {}, "pres_ind_1pl": {}, "pres_ind_2pl": {}, "pres_ind_3pl": {}, "impf_ind_1sg": {}, "impf_ind_2sg": {}, "impf_ind_3sg": {}, "impf_ind_1pl": {}, "impf_ind_2pl": {}, "impf_ind_3pl": {}, "pret_ind_1sg": {}, "pret_ind_2sg": {}, "pret_ind_3sg": {}, "pret_ind_1pl": {}, "pret_ind_2pl": {}, "pret_ind_3pl": {}, "plup_ind_1sg": {}, "plup_ind_2sg": {}, "plup_ind_3sg": {}, "plup_ind_1pl": {}, "plup_ind_2pl": {}, "plup_ind_3pl": {}, "pres_sub_1sg": {}, "pres_sub_2sg": {}, "pres_sub_3sg": {}, "pres_sub_1pl": {}, "pres_sub_2pl": {}, "pres_sub_3pl": {}, "impf_sub_1sg": {}, "impf_sub_2sg": {}, "impf_sub_3sg": {}, "impf_sub_1pl": {}, "impf_sub_2pl": {}, "impf_sub_3pl": {}, "futr_ind_1sg": {}, "futr_ind_2sg": {}, "futr_ind_3sg": {}, "futr_ind_1pl": {}, "futr_ind_2pl": {}, "futr_ind_3pl": {}, "cond_1sg": {}, "cond_2sg": {}, "cond_3sg": {}, "cond_1pl": {}, "cond_2pl": {}, "cond_3pl": {}, "impr_2sg": {}, "impr_2pl": {} } } </templatedata></noinclude> ozn6bymrk2bp4k7vt11f160j8h6l7wp ထာမ်ပလိက်:ast-conj 10 299436 402328 2026-10-04T03:48:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402328 wikitext text/x-wiki {{#switch:{{{3|}}}<!-- -->|ar={{#switch:{{{2}}}<!-- -->|c={{ast-conj-car|{{{1}}}|{{{4|}}}}}<!-- -->|g={{ast-conj-gar|{{{1}}}|{{{4|}}}}}<!-- -->|z={{ast-conj-zar|{{{1}}}|{{{4|}}}}}<!-- -->|#default={{ast-conj-ar|{{{1}}}{{{2}}}|{{{4|}}}}}}}<!-- -->|er={{#switch:{{{2}}}<!-- -->|c={{ast-conj-cer|{{{1}}}}}<!-- -->|#default={{ast-conj-er|{{{1}}}{{{2}}}}}}}<!-- -->|ir={{#switch:{{{2}}}<!-- -->|c={{ast-conj-cir|{{{1}}}}}<!-- -->|#default={{ast-conj-ir|{{{1}}}{{{2}}}}}}}<!-- -->|={{#ifeq:{{NAMESPACE}}||[[Category:ast-conj missing parameter]]}}<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> g557v6fttqkpzw7xulsakx26zvb4xph ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ensugar 10 299437 402329 2026-10-04T03:48:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402329 wikitext text/x-wiki {{#invoke:ast-conj|show|conj=ensugar}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> irpuv3k2ez114gtvuf08ip3fdl8gi38 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-coyer 10 299438 402330 2026-10-04T03:48:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402330 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}coyer<!-- -->|gerundive={{{1}}}coyendo<!-- -->|part_m={{{1}}}coyíu<!-- -->|part_f={{{1}}}coyida<!-- -->|part_n={{{1}}}coyío<!-- -->|part_m-p={{{1}}}coyíos<!-- -->|part_f-p={{{1}}}coyíes<!-- -->|pres_ind_1sg={{{1}}}cueyo<!-- -->|pres_ind_2sg={{{1}}}cueyes<!-- -->|pres_ind_3sg={{{1}}}cueye<!-- -->|pres_ind_1pl={{{1}}}coyemos<!-- -->|pres_ind_2pl={{{1}}}coyéis<!-- -->|pres_ind_3pl={{{1}}}cueyen<!-- -->|impf_ind_1sg={{{1}}}coyía<!-- -->|impf_ind_2sg={{{1}}}coyíes<!-- -->|impf_ind_3sg={{{1}}}coyía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}coyíamos]]<br>[[{{{1}}}coyíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}coyíais]]<br>[[{{{1}}}coyíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl={{{1}}}coyíen<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}coyi<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}coyisti]]<br>[[{{{1}}}coyesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}coyó<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}coyimos]]<br>[[{{{1}}}coyemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}coyistis]]<br>[[{{{1}}}coyestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}coyeron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}coyera]]<br>[[{{{1}}}coyere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}coyeras]]<br>[[{{{1}}}coyeres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}coyera]]<br>[[{{{1}}}coyere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}coyéramos]]<br>[[{{{1}}}coyéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}coyerais]]<br>[[{{{1}}}coyereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}coyeran]]<br>[[{{{1}}}coyeren]]<!-- -->|futr_ind_1sg={{{1}}}coyeré<!-- -->|futr_ind_2sg={{{1}}}coyerás<!-- -->|futr_ind_3sg={{{1}}}coyerá<!-- -->|futr_ind_1pl={{{1}}}coyeremos<!-- -->|futr_ind_2pl={{{1}}}coyeréis<!-- -->|futr_ind_3pl={{{1}}}coyerán<!-- -->|cond_1sg={{{1}}}coyería<!-- -->|cond_2sg={{{1}}}coyeríes<!-- -->|cond_3sg={{{1}}}coyería<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}coyeríamos]]<br>[[{{{1}}}coyeríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}coyeríais]]<br>[[{{{1}}}coyeríeis]]<!-- -->|cond_3pl={{{1}}}coyeríen<!-- -->|pres_sub_1sg={{{1}}}cueya<!-- -->|pres_sub_2sg={{{1}}}cueyas<!-- -->|pres_sub_3sg={{{1}}}cueya<!-- -->|pres_sub_1pl={{{1}}}coyamos<!-- -->|pres_sub_2pl={{{1}}}coyáis<!-- -->|pres_sub_3pl={{{1}}}cueyan<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}coyera]]<br>[[{{{1}}}coyere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}coyeras]]<br>[[{{{1}}}coyeres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}coyera]]<br>[[{{{1}}}coyere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}coyéramos]]<br>[[{{{1}}}coyéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}coyerais]]<br>[[{{{1}}}coyereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}coyeran]]<br>[[{{{1}}}coyeren]]<!-- -->|impr_2sg=[[{{{1}}}cueyi]]<br>[[{{{1}}}coyi]]<!-- -->|impr_2pl={{{1}}}coyéi<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> sr8m9ncm5xrdsb14kvlowupdh5d3t3a ထာမ်ပလိက်:ast-conj-facer 10 299439 402331 2026-10-04T03:48:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402331 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=facer, faer<!-- -->|gerundive=[[faciendo]], [[fayendo]]<!-- -->|part_m=[[fechu]]<!-- -->|part_f=[[fecha]]<!-- -->|part_n=[[fecho]]<!-- -->|part_m-p=[[fechos]]<!-- -->|part_f-p=[[feches]]<!-- -->|pres_ind_1sg=[[fago]], [[faigo]]<!-- -->|pres_ind_2sg=[[faes]]<!-- -->|pres_ind_3sg=[[fai]]<!-- -->|pres_ind_1pl=[[facemos]], [[faemos]]<!-- -->|pres_ind_2pl=[[facéis]], [[faéis]]<!-- -->|pres_ind_3pl=[[faen]]<!-- -->|impf_ind_1sg=[[facía]], [[faía]]<!-- -->|impf_ind_2sg=[[facíes]], [[faíes]]<!-- -->|impf_ind_3sg=[[facía]], [[faía]]<!-- -->|impf_ind_1pl=[[facíamos]], [[facíemos]], [[facíamos]], [[faíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[facíais]], [[facíeis]], [[faíais]], [[faíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=[[facíen]], [[faíen]]<!-- -->|pret_ind_1sg=[[fici]], [[fixi]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[ficisti]], [[ficesti]], [[fixisti]], [[fixesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[fizo]], [[fixo]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[ficimos]], [[ficiemos]], [[fiximos]], [[fixemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[ficistis]], [[ficiestis]], [[fixistis]], [[fixestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[ficieron]], [[fixeron]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[ficiera]], [[ficiere]], [[fixera]], [[fixere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[ficieras]], [[ficieres]], [[fixeras]], [[fixeres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[ficiera]], [[ficiere]], [[fixera]], [[fixere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[ficiéramos]], [[ficiéremos]], [[fixéramos]], [[fixéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[ficierais]], [[ficiereis]], [[fixerais]], [[fixereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[ficieran]], [[ficieren]], [[fixeran]], [[fixeren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=[[fadré]], [[fairé]]<!-- -->|futr_ind_2sg=[[fadrás]], [[fairás]]<!-- -->|futr_ind_3sg=[[fadrá]], [[fairá]]<!-- -->|futr_ind_1pl=[[fadremos]], [[fairemos]]<!-- -->|futr_ind_2pl=[[fadréis]], [[fairéis]]<!-- -->|futr_ind_3pl=[[fadrán]], [[fairán]]<!-- -->|cond_1sg=[[fadría]], [[fairía]]<!-- -->|cond_2sg=[[fadríes]], [[fairíes]]<!-- -->|cond_3sg=[[fadría]], [[fairía]]<!-- -->|cond_1pl=[[fadríamos]], [[fadríemos]], [[fairíamos]], [[fairíemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[fadríais]], [[fadríeis]], [[fairíais]], [[fairíeis]]<!-- -->|cond_3pl=[[fadríen]], [[fairíen]]<!-- -->|pres_sub_1sg=[[faga]], [[faiga]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[fagas]], [[faigas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[faga]], [[faiga]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[fagamos]], [[faigamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[fagáis]], [[faigáis]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[fagan]], [[faigan]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[ficiera]], [[ficiere]], [[fixera]], [[fixere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[ficieras]], [[ficieres]], [[fixeras]], [[fixeres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[ficiera]], [[ficiere]], [[fixera]], [[fixere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[ficiéramos]], [[ficiéremos]], [[fixéramos]], [[fixéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[ficierais]], [[ficiereis]], [[fixerais]], [[fixereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[ficieran]], [[ficieren]], [[fixeran]], [[fixeren]]<!-- -->|impr_2sg=[[fai]]<!-- -->|impr_2pl=[[facéi]], [[faéi]]<!-- -->}}<!-- * Reference http://www.academiadelallingua.com/wp-content/uploads/2014/10/Gramatica_Llingua.pdf<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 0g36ynkwq3gaus931n13kzyru7fymnk ထာမ်ပလိက်:ast-conj-poder 10 299440 402332 2026-10-04T03:49:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402332 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=poder<!-- -->|gerundive=pudiendo<!-- -->|part_m=podíu<!-- -->|part_f=podida<!-- -->|part_n=podío<!-- -->|part_m-p=podíos<!-- -->|part_f-p=podíes<!-- -->|pres_ind_1sg=[[puedo]], [[pueo]]<!-- -->|pres_ind_2sg=[[puedes]], [[pues]]<!-- -->|pres_ind_3sg=pue<!-- -->|pres_ind_1pl=podemos<!-- -->|pres_ind_2pl=podéis<!-- -->|pres_ind_3pl=[[pueden]], [[puen]]<!-- -->|impf_ind_1sg=podía<!-- -->|impf_ind_2sg=podíes<!-- -->|impf_ind_3sg=podía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[podíemos]]~[[podíamos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[podíais]]~[[podíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=podíen<!-- -->|pret_ind_1sg=pudi<!-- -->|pret_ind_2sg=[[pudisti]], [[pudiesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=pudo<!-- -->|pret_ind_1pl=[[pudimos]], [[pudiemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[pudistis]], [[pudiestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=pudieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[pudiera]]~[[pudiere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[pudieras]]~[[pudieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[pudiera]]~[[pudiere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[pudiéramos]]~[[pudiéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[pudierais]]~[[pudiereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[pudieran]]~[[pudieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=podré<!-- -->|futr_ind_2sg=podrás<!-- -->|futr_ind_3sg=podrá<!-- -->|futr_ind_1pl=podremos<!-- -->|futr_ind_2pl=podréis<!-- -->|futr_ind_3pl=podrán<!-- -->|cond_1sg=podría<!-- -->|cond_2sg=podríes<!-- -->|cond_3sg=podría<!-- -->|cond_1pl=[[podríamos]]~[[podríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[podríais]]~[[podríeis]]<!-- -->|cond_3pl=podríen<!-- -->|pres_sub_1sg=[[pueda]], [[puea]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[puedas]], [[pueas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[pueda]], [[puea]]<!-- -->|pres_sub_1pl=podamos<!-- -->|pres_sub_2pl=podáis<!-- -->|pres_sub_3pl=[[puedam]], [[pueam]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[pudiera]]~[[pudiere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[pudieras]]~[[pudieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[pudiera]]~[[pudiere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[pudiéramos]]~[[pudiéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[pudierais]]~[[pudiereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[pudieran]]~[[pudieren]]<!-- -->|impr_2sg=pue<!-- -->|impr_2pl=podéi<!-- -->}}<!-- --><noinclude> * Reference http://www.academiadelallingua.com/diccionariu/normes.pdf {{documentation}}</noinclude> 0fcsrlotyc8wwhz8b37pybanlgm4s1l ထာမ်ပလိက်:ast-conj-poner 10 299441 402333 2026-10-04T03:49:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402333 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}poner<!-- -->|gerundive={{{1}}}poniendo<!-- -->|part_m={{{1}}}puestu<!-- -->|part_f={{{1}}}puesta<!-- -->|part_n={{{1}}}puesto<!-- -->|part_m-p={{{1}}}puestos<!-- -->|part_f-p={{{1}}}puestes<!-- -->|pres_ind_1sg={{{1}}}pongo<!-- -->|pres_ind_2sg={{{1}}}pones<!-- -->|pres_ind_3sg={{{1}}}pon<!-- -->|pres_ind_1pl={{{1}}}ponemos<!-- -->|pres_ind_2pl={{{1}}}ponéis<!-- -->|pres_ind_3pl={{{1}}}ponen<!-- -->|impf_ind_1sg={{{1}}}ponía<!-- -->|impf_ind_2sg={{{1}}}poníes<!-- -->|impf_ind_3sg={{{1}}}ponía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}poníamos]]/[[{{{1}}}poníemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}poníais]]/[[{{{1}}}poníeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl={{{1}}}poníen<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}punxi<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}punxesti]]/[[{{{1}}}punxisti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}punxo<!-- -->|pret_ind_1pl=[[punxemos]]/[[{{{1}}}punximos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}punxestis]]/[[{{{1}}}punxistis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}punxeron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}punxera]]/[[{{{1}}}punxere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}punxeras]]/[[{{{1}}}punxeres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}punxera]]/[[{{{1}}}punxere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}punxéramos]]/[[{{{1}}}punxéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}punxerais]]/[[{{{1}}}punxereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}punxeran]]/[[{{{1}}}punxeren]]<!-- -->|futr_ind_1sg={{{1}}}pondré<!-- -->|futr_ind_2sg={{{1}}}pondrás<!-- -->|futr_ind_3sg={{{1}}}pondrá<!-- -->|futr_ind_1pl={{{1}}}pondremos<!-- -->|futr_ind_2pl={{{1}}}pondréis<!-- -->|futr_ind_3pl={{{1}}}pondrán<!-- -->|cond_1sg={{{1}}}pondría<!-- -->|cond_2sg={{{1}}}pondríes<!-- -->|cond_3sg={{{1}}}pondría<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}pondríamos]]/[[{{{1}}}pondríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}pondríais]]/[[{{{1}}}pondríeis]]<!-- -->|cond_3pl={{{1}}}pondríen<!-- -->|pres_sub_1sg={{{1}}}ponga<!-- -->|pres_sub_2sg={{{1}}}pongas<!-- -->|pres_sub_3sg={{{1}}}ponga<!-- -->|pres_sub_1pl={{{1}}}pongamos<!-- -->|pres_sub_2pl={{{1}}}pongáis<!-- -->|pres_sub_3pl={{{1}}}pongan<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}punxera]]/[[{{{1}}}punxere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}punxeras]]/[[{{{1}}}punxeres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}punxera]]/[[{{{1}}}punxere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}punxéramos]]/[[{{{1}}}punxéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}punxerais]]/[[{{{1}}}punxereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}punxeran]]/[[{{{1}}}punxeren]]<!-- -->|impr_2sg={{{1}}}pon<!-- -->|impr_2pl={{{1}}}ponéi<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> dasupicx4147k03jnu2q479td1zyj9x ထာမ်ပလိက်:ast-conj-querer 10 299442 402334 2026-10-04T03:49:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402334 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=querer<!-- -->|gerundive=queriendo<!-- -->|part_m=queríu<!-- -->|part_f=querida<!-- -->|part_n=querío<!-- -->|part_m-p=queríos<!-- -->|part_f-p=queríes<!-- -->|pres_ind_1sg=quiero<!-- -->|pres_ind_2sg=quies<!-- -->|pres_ind_3sg=quie<!-- -->|pres_ind_1pl=queremos<!-- -->|pres_ind_2pl=queréis<!-- -->|pres_ind_3pl=quieren<!-- -->|impf_ind_1sg=quería<!-- -->|impf_ind_2sg=queríes<!-- -->|impf_ind_3sg=quería<!-- -->|impf_ind_1pl=[[queríamos]]<br>[[queríemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[queríais]]<br>[[queríeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=queríen<!-- -->|pret_ind_1sg=quixi<!-- -->|pret_ind_2sg=[[quixisti]]<br>[[quixesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=quixo<!-- -->|pret_ind_1pl=[[quiximos]]<br>[[quixiemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[quixistis]]<br>[[quixiestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=quixieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[quixera]]<br>[[quixere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[quixeras]]<br>[[quixeres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[quixera]]<br>[[quixere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[quixéramos]]<br>[[quixéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[quixerais]]<br>[[quixereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[quixeran]]<br>[[quixeren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=quedré<!-- -->|futr_ind_2sg=quedrás<!-- -->|futr_ind_3sg=quedrá<!-- -->|futr_ind_1pl=quedremos<!-- -->|futr_ind_2pl=quedréis<!-- -->|futr_ind_3pl=quedrán<!-- -->|cond_1sg=quedría<!-- -->|cond_2sg=quedríes<!-- -->|cond_3sg=quedría<!-- -->|cond_1pl=[[quedríamos]]<br>[[quedríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[quedríais]]<br>[[quedríeis]]<!-- -->|cond_3pl=quedríen<!-- -->|pres_sub_1sg=quiera<!-- -->|pres_sub_2sg=quieras<!-- -->|pres_sub_3sg=quiera<!-- -->|pres_sub_1pl=queramos<!-- -->|pres_sub_2pl=queráis<!-- -->|pres_sub_3pl=quieran<!-- -->|impf_sub_1sg=[[quixera]]<br>[[quixere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[quixeras]]<br>[[quixeres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[quixera]]<br>[[quixere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[queriéramos]]<br>[[queriéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[quixerais]]<br>[[quixereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[quixeran]]<br>[[quixeren]]<!-- -->|impr_2sg=quier<!-- -->|impr_2pl=queréi<!-- -->}}<!-- --><noinclude> * Reference http://www.academiadelallingua.com/diccionariu/gramatica_llingua.pdf {{documentation}}</noinclude> ss4slfd0npjj5jaj8p3u5r12it8ag6e ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ser 10 299443 402335 2026-10-04T03:49:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402335 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=ser<!-- -->|gerundive=siendo<!-- -->|part_m=<!-- -->|part_f=<!-- -->|part_n=sío<!-- -->|part_m-p=<!-- -->|part_f-p=<!-- -->|pres_ind_1sg=[[soi]]<br>[[so]]<!-- -->|pres_ind_2sg=yes<!-- -->|pres_ind_3sg=ye<!-- -->|pres_ind_1pl=somos<!-- -->|pres_ind_2pl=sois<!-- -->|pres_ind_3pl=son<!-- -->|impf_ind_1sg=yera<!-- -->|impf_ind_2sg=yeres<!-- -->|impf_ind_3sg=yera<!-- -->|impf_ind_1pl=[[yéremos]] ~ [[yéramos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[yereis]] ~ [[yerais]]<!-- -->|impf_ind_3pl=yeren<!-- -->|pret_ind_1sg=fui<!-- -->|pret_ind_2sg=[[fuisti]] ~ [[fuesti]]<br>[[fosti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[foi]]<br>[[fo]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[fuimos]] ~ [[fuemos]]<br>[[fomos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[fuistis]] ~ [[fuestis]]<br>[[fostis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[fueron]]<br>[[foron]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[fuera]] ~ [[fuere]]<br>[[fora]] ~ [[fore]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[fueras]] ~ [[fueres]]<br>[[foras]] ~ [[fores]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[fuera]] ~ [[fuere]]<br>[[fora]] ~ [[fore]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[fuéramos]] ~ [[fuéremos]]<br>[[fóramos]] ~ [[fóremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[fuerais]] ~ [[fuereis]]<br>[[forais]] ~ [[foreis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[fueran]] ~ [[fueren]]<br>[[foran]] ~ [[foren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=[[seré]]<br>[[sedré]]<!-- -->|futr_ind_2sg=[[serás]]<br>[[sedrás]]<!-- -->|futr_ind_3sg=[[será]]<br>[[sedrá]]<!-- -->|futr_ind_1pl=[[seremos]]<br>[[sedremos]]<!-- -->|futr_ind_2pl=[[seréis]]<br>[[sedréis]]<!-- -->|futr_ind_3pl=[[serán]]<br>[[sedrán]]<!-- -->|cond_1sg=[[sería]]<br>[[sedría]]<!-- -->|cond_2sg=[[seríes]]<br>[[sedríes]]<!-- -->|cond_3sg=[[sería]]<br>[[sedría]]<!-- -->|cond_1pl=[[seríamos]] ~ [[seríemos]]<br>[[sedríamos]] ~ [[sedríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[seríais]] ~ [[seríeis]]<br>[[sedríais]] ~ [[sedríeis]]<!-- -->|cond_3pl=[[seríen]]<br>[[sedríen]]<!-- -->|pres_sub_1sg=[[seya]]<br>[[sía]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[seyas]]<br>[[sías]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[seya]]<br>[[sía]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[seyamos]]<br>[[síamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[seyáis]]<br>[[síais]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[seyan]]<br>[[sían]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[fuera]] ~ [[fuere]]<br>[[fora]] ~ [[fore]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[fueras]] ~ [[fueres]]<br>[[foras]] ~ [[fores]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[fuera]] ~ [[fuere]]<br>[[fora]] ~ [[fore]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[fuéramos]] ~ [[fuéremos]]<br>[[fóramos]] ~ [[fóremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[fuerais]] ~ [[fuereis]]<br>[[forais]] ~ [[foreis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[fueran]] ~ [[fueren]]<br>[[foran]] ~ [[foren]]<!-- -->|impr_2sg=sé<!-- -->|impr_2pl=sei<!-- -->}} * [https://alladixital.org/wp-content/uploads/2022/08/Gramatica-de-la-Llingua-Asturiana.pdf ''Gramática de la Llingua Asturiana''] * [https://alladixital.org/wp-content/uploads/2022/08/Normes-Ortografiques-8a-edicion-FINAL.pdf ''Normes ortográfiques''] * [http://ast.oslin.org/index.php?action=lemma&lemma=84966&highlight=^ser$ Oslin-Ast]<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> iworbd4xccjrxobf8agvcbnivadt46w ထာမ်ပလိက်:ast-conj-tar 10 299444 402336 2026-10-04T03:49:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402336 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=tar<!-- -->|gerundive=tando<!-- -->|part_m=<!-- -->|part_f=<!-- -->|part_n=tao<!-- -->|part_m-p=<!-- -->|part_f-p=<!-- -->|pres_ind_1sg=[[to]]<br>[[toi]]<!-- -->|pres_ind_2sg=tas<!-- -->|pres_ind_3sg=ta<!-- -->|pres_ind_1pl=tamos<!-- -->|pres_ind_2pl=tais<!-- -->|pres_ind_3pl=tán<!-- -->|impf_ind_1sg=taba<!-- -->|impf_ind_2sg=tabes<!-- -->|impf_ind_3sg=taba<!-- -->|impf_ind_1pl=[[tábamos]] ~ [[tábemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[tabais]] ~ [[tabeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=taben<!-- -->|pret_ind_1sg=[[tuvi]]<br>[[tevi]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[tuvisti]]<br>[[tuviesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[tuvo]]<br>[[tevo]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[tuvimos]]<br>[[tuviemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[tuvistis]]<br>[[tuviestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=tuvieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[tuviera]] ~ [[tuviere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[tuvieras]] ~ [[tuvieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[tuviera]] ~ [[tuviere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[tuviéramos]] ~ [[tuviéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[tuvierais]] ~ [[tuviereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[tuvieran]] ~ [[tuvieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=taré<!-- -->|futr_ind_2sg=tarás<!-- -->|futr_ind_3sg=tará<!-- -->|futr_ind_1pl=taremos<!-- -->|futr_ind_2pl=taréis<!-- -->|futr_ind_3pl=tarán<!-- -->|cond_1sg=taría<!-- -->|cond_2sg=taríes<!-- -->|cond_3sg=taría<!-- -->|cond_1pl=[[taríamos]] ~ [[taríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[taríais]] ~ [[taríeis]]<!-- -->|cond_3pl=taríen<!-- -->|pres_sub_1sg=tea<!-- -->|pres_sub_2sg=teas<!-- -->|pres_sub_3sg=tea<!-- -->|pres_sub_1pl=teamos<!-- -->|pres_sub_2pl=teáis<!-- -->|pres_sub_3pl=tean<!-- -->|impf_sub_1sg=[[tuviera]] ~ [[tuviere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[tuvieras]] ~ [[tuvieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[tuviera]] ~ [[tuviere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[tuviéramos]] ~ [[tuviéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[tuvierais]] ~ [[tuviereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[tuvieran]] ~ [[tuvieren]]<!-- -->|impr_2sg=ta<!-- -->|impr_2pl=tai<!-- -->}} * Reference: http://www.academiadelallingua.com/wp-content/uploads/2014/10/Gramatica_Llingua.pdf<noinclude>{{documentation}}</noinclude> esk52o5xyvyw6cw8bgnhspx4kreinmi ထာမ်ပလိက်:ast-conj-tener 10 299445 402337 2026-10-04T03:49:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402337 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=tener<!-- -->|gerundive=teniendo<!-- -->|part_m=teníu<!-- -->|part_f=tenida<!-- -->|part_n=tenío<!-- -->|part_m-p=teníos<!-- -->|part_f-p=teníes<!-- -->|pres_ind_1sg=[[tengo]]/[[teo]]/[[to]]<!-- -->|pres_ind_2sg=tienes<!-- -->|pres_ind_3sg=tien<!-- -->|pres_ind_1pl=tenemos<!-- -->|pres_ind_2pl=tenéis<!-- -->|pres_ind_3pl=tienen<!-- -->|impf_ind_1sg=tenía<!-- -->|impf_ind_2sg=teníes<!-- -->|impf_ind_3sg=tenía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[teníamos]]/[[teníemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[teníais]]/[[teníeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=teníen<!-- -->|pret_ind_1sg=[[tevi]]/[[tuvi]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[tuviesti]]/[[tuvisti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[tevo]]/[[tuvo]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[tuviemos]]/[[tuvimos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[tuviestis]]/[[tuvistis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=tuvieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[tuviera]]/[[tuviere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[tuvieras]]/[[tuvieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[tuviera]]/[[tuviere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[tuviéramos]]/[[tuviéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[tuvierais]]/[[tuviereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[tuvieran]]/[[tuvieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=tendré<!-- -->|futr_ind_2sg=tendrás<!-- -->|futr_ind_3sg=tendrá<!-- -->|futr_ind_1pl=tendremos<!-- -->|futr_ind_2pl=tendréis<!-- -->|futr_ind_3pl=tendrán<!-- -->|cond_1sg=tendría<!-- -->|cond_2sg=tendríes<!-- -->|cond_3sg=tendría<!-- -->|cond_1pl=[[tendríamos]]/[[tendríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[tendríais]]/[[tendríeis]]<!-- -->|cond_3pl=tendríen<!-- -->|pres_sub_1sg=tenga<!-- -->|pres_sub_2sg=tengas<!-- -->|pres_sub_3sg=tenga<!-- -->|pres_sub_1pl=tengamos<!-- -->|pres_sub_2pl=tengáis<!-- -->|pres_sub_3pl=tengan<!-- -->|impf_sub_1sg=[[tuviera]]/[[tuviere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[tuvieras]]/[[tuvieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[tuviera]]/[[tuviere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[tuviéramos]]/[[tuviéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[tuvierais]]/[[tuviereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[tuvieran]]/[[tuvieren]]<!-- -->|impr_2sg=ten<!-- -->|impr_2pl=tenéi<!-- -->}} * Reference http://www.academiadelallingua.com/diccionariu/gramatica_llingua.pdf<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 33yruyr02vk93a9s9jjgjv6h22bxchz ထာမ်ပလိက်:ast-conj-trayer 10 299446 402338 2026-10-04T03:50:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402338 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}trayer/{{{1}}}traer<!-- -->|gerundive={{{1}}}trayendo<!-- -->|part_m=[[{{{1}}}trayíu]]/[[{{{1}}}traíu]]<!-- -->|part_f=[[{{{1}}}trayida]]/[[{{{1}}}traída]]<!-- -->|part_n=[[{{{1}}}trayío]]/[[{{{1}}}traío]]<!-- -->|part_m-p=[[{{{1}}}trayíos]]/[[{{{1}}}traíos]]<!-- -->|part_f-p=[[{{{1}}}trayíes]]/[[{{{1}}}traíes]]<!-- -->|pres_ind_1sg=[[{{{1}}}trayo]]<br>[[{{{1}}}traigo]]<!-- -->|pres_ind_2sg=[[{{{1}}}trayes]]<br>[[{{{1}}}traes]]<!-- -->|pres_ind_3sg=[[{{{1}}}traye]]<br>[[{{{1}}}trai]]<!-- -->|pres_ind_1pl=[[{{{1}}}trayemos]]<br>[[{{{1}}}traemos]]<!-- -->|pres_ind_2pl=[[{{{1}}}trayéis]]<br>[[{{{1}}}traéis]]<!-- -->|pres_ind_3pl=[[{{{1}}}trayen]]<br>[[{{{1}}}traen]]<!-- -->|impf_ind_1sg=[[{{{1}}}trayía]]<br>[[{{{1}}}traía]]<!-- -->|impf_ind_2sg=[[{{{1}}}trayíes]]<br>[[{{{1}}}traíes]]<!-- -->|impf_ind_3sg=[[{{{1}}}trayía]]<br>[[{{{1}}}traía]]<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}trayíamos]]<br>[[{{{1}}}trayíemos]]<br>[[{{{1}}}traíamos]]<br>[[{{{1}}}traíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}trayíais]]<br>[[{{{1}}}trayíeis]]<br>[[{{{1}}}traíais]]<br>[[{{{1}}}traíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=[[{{{1}}}trayíen]]<br>[[{{{1}}}traíen]]<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}traxí<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}traxisti]]<br>[[{{{1}}}traxesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}traxo<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}traximos]]<br>[[{{{1}}}traxemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}traxistis]]<br>[[{{{1}}}traxestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}traxeron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}traxera]]<br>[[{{{1}}}traxere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}traxeras]]<br>[[{{{1}}}traxeres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}traxera]]<br>[[{{{1}}}traxere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}traxéramos]]<br>[[{{{1}}}traxéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}traxerais]]<br>[[{{{1}}}traxereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}traxeran]]<br>[[{{{1}}}traxeren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=[[{{{1}}}trayeré]]<br>[[{{{1}}}traeré]]<!-- -->|futr_ind_2sg=[[{{{1}}}trayerás]]<br>[[{{{1}}}traerás]]<!-- -->|futr_ind_3sg=[[{{{1}}}trayerá]]<br>[[{{{1}}}traerá]]<!-- -->|futr_ind_1pl=[[{{{1}}}trayeremos]]<br>[[{{{1}}}traeremos]]<!-- -->|futr_ind_2pl=[[{{{1}}}trayeréis]]<br>[[{{{1}}}traeréis]]<!-- -->|futr_ind_3pl=[[{{{1}}}trayerán]]<br>[[{{{1}}}traerán]]<!-- -->|cond_1sg=[[{{{1}}}trayería]]<br>[[{{{1}}}traería]]<!-- -->|cond_2sg=[[{{{1}}}trayeríes]]<br>[[{{{1}}}traeríes]]<!-- -->|cond_3sg=[[{{{1}}}trayería]]<br>[[{{{1}}}traería]]<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}trayeríamos]]<br>[[{{{1}}}trayeríemos]]<br>[[{{{1}}}traeríamos]]<br>[[{{{1}}}traeríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}trayeríais]]<br>[[{{{1}}}trayeríeis]]<br>[[{{{1}}}traeríais]]<br>[[{{{1}}}traeríeis]]<!-- -->|cond_3pl=[[{{{1}}}trayeríen]]<br>[[{{{1}}}traeríen]]<!-- -->|pres_sub_1sg=[[{{{1}}}traya]]<br>[[{{{1}}}traiga]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[{{{1}}}trayas]]<br>[[{{{1}}}traigas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[{{{1}}}traya]]<br>[[{{{1}}}traiga]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[{{{1}}}trayamos]]<br>[[{{{1}}}traigamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[{{{1}}}trayáis]]<br>[[{{{1}}}traigáis]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[{{{1}}}trayan]]<br>[[{{{1}}}traigan]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}traxera]]<br>[[{{{1}}}traxere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}traxeras]]<br>[[{{{1}}}traxeres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}traxera]]<br>[[{{{1}}}traxere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}traxéramos]]<br>[[{{{1}}}traxéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}traxerais]]<br>[[{{{1}}}traxereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}traxeran]]<br>[[{{{1}}}traxeren]]<!-- -->|impr_2sg=[[{{{1}}}trai]]<!-- -->|impr_2pl=[[{{{1}}}trayéi]]<br>[[{{{1}}}traéi]]<!-- -->}} * Reference http://www.academiadelallingua.com/diccionariu/gramatica_llingua.pdf<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ppuuacyte8fwbbz5x2bqdv3dn9rdiuj ထာမ်ပလိက်:ast-conj-car 10 299447 402339 2026-10-04T03:50:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402339 wikitext text/x-wiki {{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}c|{{{2}}}c|{{{1}}}qu|{{{2}}}qu}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}c||{{{1}}}qu}}}}<noinclude> {{documentation}} </noinclude> ea7o66ymx2pcxb5fdhowqkmy83c4rfg ထာမ်ပလိက်:ast-conj-cocer 10 299448 402340 2026-10-04T03:50:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402340 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}cocer<!-- -->|gerundive={{{1}}}cociendo<!-- -->|part_m={{l|ast|{{{1}}}cocíu}}, {{l|ast|{{{1}}}cochu}}<!-- -->|part_f={{l|ast|{{{1}}}cocida}}, {{l|ast|{{{1}}}cocha}}<!-- -->|part_n={{l|ast|{{{1}}}cocío}}, {{l|ast|{{{1}}}cocho}}<!-- -->|part_m-p={{l|ast|{{{1}}}cocíos}}, {{l|ast|{{{1}}}cochos}}<!-- -->|part_f-p={{l|ast|{{{1}}}cocíes}}, {{l|ast|{{{1}}}coches}}<!-- -->|pres_ind_1sg={{{1}}}cuezo<!-- -->|pres_ind_2sg={{{1}}}cueces<!-- -->|pres_ind_3sg={{{1}}}cuez<!-- -->|pres_ind_1pl={{{1}}}cocemos<!-- -->|pres_ind_2pl={{{1}}}cocéis<!-- -->|pres_ind_3pl={{{1}}}cuecen<!-- -->|impf_ind_1sg={{{1}}}cocía<!-- -->|impf_ind_2sg={{{1}}}cocíes<!-- -->|impf_ind_3sg={{{1}}}cocía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}cocíamos]]/[[{{{1}}}cocíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}cocíais]]/[[{{{1}}}cocíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl={{{1}}}cocíen<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}cocí<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}cocisti]]/[[{{{1}}}cociesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}coció<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}cocimos]]/[[{{{1}}}cociemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}cocistis]]/[[{{{1}}}cociestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}cocieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}cociera]]/[[{{{1}}}cociere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}cocieras]]/[[{{{1}}}cocieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}cociera]]/[[{{{1}}}cociere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}cociéramos]]/[[{{{1}}}cociéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}cocierais]]/[[{{{1}}}cociéreis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}cocieran]]/[[{{{1}}}cocieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg={{{1}}}coceré<!-- -->|futr_ind_2sg={{{1}}}cocerás<!-- -->|futr_ind_3sg={{{1}}}cocerá<!-- -->|futr_ind_1pl={{{1}}}coceremos<!-- -->|futr_ind_2pl={{{1}}}coceréis<!-- -->|futr_ind_3pl={{{1}}}cocerán<!-- -->|cond_1sg={{{1}}}cocería<!-- -->|cond_2sg={{{1}}}coceríes<!-- -->|cond_3sg={{{1}}}cocería<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}coceríamos]]/[[{{{1}}}coceríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}coceríais]]/[[{{{1}}}coceríeis]]<!-- -->|cond_3pl={{{1}}}coceríen<!-- -->|pres_sub_1sg={{{1}}}cueza<!-- -->|pres_sub_2sg={{{1}}}cuezas<!-- -->|pres_sub_3sg={{{1}}}cueza<!-- -->|pres_sub_1pl={{{1}}}cozamos<!-- -->|pres_sub_2pl={{{1}}}cozáis<!-- -->|pres_sub_3pl={{{1}}}cuezan<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}cociera]]/[[{{{1}}}cociere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}cocieras]]/[[{{{1}}}cocieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}cociera]]/[[{{{1}}}cociere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}cociéramos]]/[[{{{1}}}cociéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}cocierais]]/[[{{{1}}}cociéreis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}cocieran]]/[[{{{1}}}cocieren]]<!-- -->|impr_2sg={{{1}}}cuez<!-- -->|impr_2pl={{{1}}}cocéi<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] s824r1oj1i1swk19mgpowwn9ftzernp ထာမ်ပလိက်:ast-conj-dir 10 299449 402341 2026-10-04T03:50:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402341 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=dir<!-- -->|gerundive=diendo<!-- -->|part_m=díu<!-- -->|part_f=día<!-- -->|part_n=dío<!-- -->|part_m-p=díos<!-- -->|part_f-p=díes<!-- -->|pres_ind_1sg=[[vo]]/[[voi]]<!-- -->|pres_ind_2sg=vas<!-- -->|pres_ind_3sg=va<!-- -->|pres_ind_1pl=vamos<!-- -->|pres_ind_2pl=vais<!-- -->|pres_ind_3pl=van<!-- -->|impf_ind_1sg=diba<!-- -->|impf_ind_2sg=dibes<!-- -->|impf_ind_3sg=diba<!-- -->|impf_ind_1pl=[[díbamos]]/[[díbemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[dibais]]/[[dibeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=diben<!-- -->|pret_ind_1sg=[[fui]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[fosti]]/[[fuesti]]/[[fuisti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[fo]]/[[foi]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[fomos]]/[[fuemos]]/[[fuimos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[fostis]]/[[fuestis]]/[[fuistis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[foron]]/[[fueron]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[fora]]/[[fore]]/[[fuera]]/[[fuere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[foras]]/[[fores]]/[[fueras]]/[[fueres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[fora]]/[[fore]]/[[fuera]]/[[fuere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[fóramos]]/[[fóremos]]/[[fuéramos]]/[[fuéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[forais]]/[[foreis]]/[[fuerais]]/[[fuereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[foran]]/[[foren]]/[[fueran]]/[[fueren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=diré<!-- -->|futr_ind_2sg=dirás<!-- -->|futr_ind_3sg=dirá<!-- -->|futr_ind_1pl=diremos<!-- -->|futr_ind_2pl=diréis<!-- -->|futr_ind_3pl=dirán<!-- -->|cond_1sg=diría<!-- -->|cond_2sg=diríes<!-- -->|cond_3sg=diría<!-- -->|cond_1pl=[[diríamos]]/[[diríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[diríais]]/[[diríeis]]<!-- -->|cond_3pl=diríen<!-- -->|pres_sub_1sg=[[fora]]/[[vaiga]]/[[vaya]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[foras]]/[[vaigas]]/[[vayas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[fora]]/[[vaiga]]/[[vaya]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[vaigamos]]/[[vayamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[vaigáis]]/[[vayáis]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[foran]]/[[vaigan]]/[[vayan]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[fora]]/[[fore]]/[[fuera]]/[[fuere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[foras]]/[[fores]]/[[fueras]]/[[fueres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[fora]]/[[fore]]/[[fuera]]/[[fuere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[fóramos]]/[[fóremos]]/[[fuéramos]]/[[fuéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[forais]]/[[foreis]]/[[fuerais]]/[[fuereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[foran]]/[[foren]]/[[fueran]]/[[fueren]]<!-- -->|impr_2sg=ve<!-- -->|impr_2pl=díi<!-- -->}} * From OSLIN-AST Lexicón abiertu de la llingua asturiana [http://ast.oslin.org/index.php?action=lemma&lemma=17232].<noinclude> {{documentation}} </noinclude> 40xfqfzpfy69nrbk07hprts0xqsgxvq ထာမ်ပလိက်:ast-conj-escribir 10 299450 402342 2026-10-04T03:50:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402342 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}escribir<!-- -->|gerundive={{{1}}}escribiendo<!-- -->|part_m={{{1}}}escritu<!-- -->|part_f={{{1}}}escrita<!-- -->|part_n={{{1}}}escrito<!-- -->|part_m-p={{{1}}}escritos<!-- -->|part_f-p={{{1}}}escrites<!-- -->|pres_ind_1sg={{{1}}}escribo<!-- -->|pres_ind_2sg={{{1}}}escribes<!-- -->|pres_ind_3sg={{{1}}}escribe<!-- -->|pres_ind_1pl={{{1}}}escribimos<!-- -->|pres_ind_2pl={{{1}}}escribís<!-- -->|pres_ind_3pl={{{1}}}escriben<!-- -->|impf_ind_1sg={{{1}}}escribía<!-- -->|impf_ind_2sg={{{1}}}escribíes<!-- -->|impf_ind_3sg={{{1}}}escribía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}escribíamos]]/[[{{{1}}}escribíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}escribíais]]/[[{{{1}}}escribíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl={{{1}}}escribíen<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}escribí<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}escribisti]]/[[{{{1}}}escribiesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}escribió<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}escribimos]]/[[{{{1}}}escribiemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}escribistis]]/[[{{{1}}}escribiestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}escribieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}escribiera]]/[[{{{1}}}escribiere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}escribieras]]/[[{{{1}}}escribieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}escribiera]]/[[{{{1}}}escribiere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}escribiéramos]]/[[{{{1}}}escribiéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}escribierais]]/[[{{{1}}}escribiereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}escribieren]]/[[{{{1}}}escribieran]]<!-- -->|futr_ind_1sg={{{1}}}escribiré<!-- -->|futr_ind_2sg={{{1}}}escribirás<!-- -->|futr_ind_3sg={{{1}}}escribirá<!-- -->|futr_ind_1pl={{{1}}}escribiremos<!-- -->|futr_ind_2pl={{{1}}}escribiréis<!-- -->|futr_ind_3pl={{{1}}}escribirán<!-- -->|cond_1sg={{{1}}}escribiría<!-- -->|cond_2sg={{{1}}}escribiríes<!-- -->|cond_3sg={{{1}}}escribiría<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}escribiríamos]]/[[{{{1}}}escribiríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}escribiríais]]/[[{{{1}}}escribiríeis]]<!-- -->|cond_3pl={{{1}}}escribiríen<!-- -->|pres_sub_1sg={{{1}}}escriba<!-- -->|pres_sub_2sg={{{1}}}escribas<!-- -->|pres_sub_3sg={{{1}}}escriba<!-- -->|pres_sub_1pl={{{1}}}escribamos<!-- -->|pres_sub_2pl={{{1}}}escribáis<!-- -->|pres_sub_3pl={{{1}}}escriban<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}escribiera]]/[[{{{1}}}escribiere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}escribieras]]/[[{{{1}}}escribieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}escribiera]]/[[{{{1}}}escribiere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}escribiéramos]]/[[{{{1}}}escribiéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}escribierais]]/[[{{{1}}}escribiereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}escribieran]]/[[{{{1}}}escribieren]]<!-- -->|impr_2sg={{{1}}}escribi<!-- -->|impr_2pl={{{1}}}escribíi<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] 7syinj7gd627krldlq39uw632vdy8rv ထာမ်ပလိက်:ast-conj-gar 10 299451 402343 2026-10-04T03:50:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402343 wikitext text/x-wiki {{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}g|{{{2}}}g|{{{1}}}gu|{{{2}}}gu}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}g|{{{1}}}g|{{{1}}}gu}}}}<noinclude> {{documentation}} </noinclude> 7w6nckrkesayuzozikwlcd725thx5st ထာမ်ပလိက်:ast-conj-scribir 10 299452 402344 2026-10-04T03:51:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402344 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}scribir<!-- -->|gerundive={{{1}}}scribiendo<!-- -->|part_m={{{1}}}scritu<!-- -->|part_f={{{1}}}scrita<!-- -->|part_n={{{1}}}scrito<!-- -->|part_m-p={{{1}}}scritos<!-- -->|part_f-p={{{1}}}scrites<!-- -->|pres_ind_1sg={{{1}}}scribo<!-- -->|pres_ind_2sg={{{1}}}scribes<!-- -->|pres_ind_3sg={{{1}}}scribe<!-- -->|pres_ind_1pl={{{1}}}scribimos<!-- -->|pres_ind_2pl={{{1}}}scribís<!-- -->|pres_ind_3pl={{{1}}}scriben<!-- -->|impf_ind_1sg={{{1}}}scribía<!-- -->|impf_ind_2sg={{{1}}}scribíes<!-- -->|impf_ind_3sg={{{1}}}scribía<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}scribíamos]]/[[{{{1}}}scribíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}scribíais]]/[[{{{1}}}scribíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl={{{1}}}scribíen<!-- -->|pret_ind_1sg={{{1}}}scribí<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}scribisti]]/[[{{{1}}}scribiesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg={{{1}}}scribió<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}scribimos]]/[[{{{1}}}escribiemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}scribistis]]/[[{{{1}}}scribiestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl={{{1}}}scribieron<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}scribiera]]/[[{{{1}}}scribiere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}scribieras]]/[[{{{1}}}escribieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}scribiera]]/[[{{{1}}}scribiere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}scribiéramos]]/[[{{{1}}}scribiéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}scribierais]]/[[{{{1}}}scribiereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}scribieren]]/[[{{{1}}}scribieran]]<!-- -->|futr_ind_1sg={{{1}}}scribiré<!-- -->|futr_ind_2sg={{{1}}}scribirás<!-- -->|futr_ind_3sg={{{1}}}scribirá<!-- -->|futr_ind_1pl={{{1}}}scribiremos<!-- -->|futr_ind_2pl={{{1}}}scribiréis<!-- -->|futr_ind_3pl={{{1}}}scribirán<!-- -->|cond_1sg={{{1}}}scribiría<!-- -->|cond_2sg={{{1}}}scribiríes<!-- -->|cond_3sg={{{1}}}scribiría<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}scribiríamos]]/[[{{{1}}}scribiríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}scribiríais]]/[[{{{1}}}scribiríeis]]<!-- -->|cond_3pl={{{1}}}scribiríen<!-- -->|pres_sub_1sg={{{1}}}scriba<!-- -->|pres_sub_2sg={{{1}}}scribas<!-- -->|pres_sub_3sg={{{1}}}scriba<!-- -->|pres_sub_1pl={{{1}}}scribamos<!-- -->|pres_sub_2pl={{{1}}}scribáis<!-- -->|pres_sub_3pl={{{1}}}scriban<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}scribiera]]/[[{{{1}}}scribiere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}scribieras]]/[[{{{1}}}scribieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}scribiera]]/[[{{{1}}}scribiere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}scribiéramos]]/[[{{{1}}}scribiéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}scribierais]]/[[{{{1}}}scribiereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}scribieran]]/[[{{{1}}}scribieren]]<!-- -->|impr_2sg={{{1}}}scribi<!-- -->|impr_2pl={{{1}}}scribíi<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] 78j6dt4ko6b5e5b8egeoan5krccly79 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-er 10 299453 402345 2026-10-04T03:51:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402345 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table |infinitive={{{1}}}er |gerundive={{l|ast|{{{1}}}iendo}} |part_m={{l|ast|{{{1}}}íu}} |part_f={{l|ast|{{{1}}}ida}} |part_n={{l|ast|{{{1}}}ío}} |part_m-p={{l|ast|{{{1}}}íos}} |part_f-p={{l|ast|{{{1}}}íes}} |pres_ind_1sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}o}} |pres_ind_2sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}es}} |pres_ind_3sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}e}} |pres_ind_1pl={{l|ast|{{{1}}}emos}} |pres_ind_2pl={{l|ast|{{{1}}}éis}} |pres_ind_3pl={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}en}} |impf_ind_1sg={{l|ast|{{{1}}}ía}} |impf_ind_2sg={{l|ast|{{{1}}}íes}} |impf_ind_3sg={{l|ast|{{{1}}}ía}} |impf_ind_1pl={{l|ast|{{{1}}}íemos}} |impf_ind_2pl={{l|ast|{{{1}}}íeis}} |impf_ind_3pl={{l|ast|{{{1}}}íen}} |pret_ind_1sg={{l|ast|{{{1}}}í}} |pret_ind_2sg={{l|ast|{{{1}}}iesti}} |pret_ind_3sg={{l|ast|{{{1}}}ió}} |pret_ind_1pl={{l|ast|{{{1}}}iemos}} |pret_ind_2pl={{l|ast|{{{1}}}iestis}} |pret_ind_3pl={{l|ast|{{{1}}}ieron}} |plup_ind_1sg={{l|ast|{{{1}}}iere}} |plup_ind_2sg={{l|ast|{{{1}}}ieres}} |plup_ind_3sg={{l|ast|{{{1}}}iere}} |plup_ind_1pl={{l|ast|{{{1}}}iéremos}} |plup_ind_2pl={{l|ast|{{{1}}}iereis}} |plup_ind_3pl={{l|ast|{{{1}}}ieren}} |futr_ind_1sg={{l|ast|{{{1}}}eré}} |futr_ind_2sg={{l|ast|{{{1}}}erás}} |futr_ind_3sg={{l|ast|{{{1}}}erá}} |futr_ind_1pl={{l|ast|{{{1}}}eremos}} |futr_ind_2pl={{l|ast|{{{1}}}eréis}} |futr_ind_3pl={{l|ast|{{{1}}}erán}} |cond_1sg={{l|ast|{{{1}}}ería}} |cond_2sg={{l|ast|{{{1}}}eríes}} |cond_3sg={{l|ast|{{{1}}}ería}} |cond_1pl={{l|ast|{{{1}}}eríemos}}/{{l|ast|{{{1}}}eríamos}} |cond_2pl={{l|ast|{{{1}}}eríeis}}/{{l|ast|{{{1}}}eríais}} |cond_3pl={{l|ast|{{{1}}}eríen}} |pres_sub_1sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}a}} |pres_sub_2sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}as}} |pres_sub_3sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}a}} |pres_sub_1pl={{l|ast|{{{1}}}amos}} |pres_sub_2pl={{l|ast|{{{1}}}áis}} |pres_sub_3pl={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}an}} |impf_sub_1sg={{l|ast|{{{1}}}iere}} |impf_sub_2sg={{l|ast|{{{1}}}ieres}} |impf_sub_3sg={{l|ast|{{{1}}}iere}} |impf_sub_1pl={{l|ast|{{{1}}}iéremos}} |impf_sub_2pl={{l|ast|{{{1}}}iereis}} |impf_sub_3pl={{l|ast|{{{1}}}ieren}} |impr_2sg={{l|ast|{{{2|{{{1}}}}}}i}} |impr_2pl={{l|ast|{{{1}}}éi}} }}<includeonly>[[Category:Asturian first conjugation verbs]]</includeonly><!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 4zius9n94tfy8l2e7fp6sgy3lrte6l7 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-cer 10 299454 402346 2026-10-04T03:51:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402346 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}cer<!-- -->|gerundive=[[{{{1}}}ciendo]]<!-- -->|part_m=[[{{{1}}}cíu]]<!-- -->|part_f=[[{{{1}}}cida]]<!-- -->|part_n=[[{{{1}}}cío]]<!-- -->|part_m-p=[[{{{1}}}cíos]]<!-- -->|part_f-p=[[{{{1}}}cíes]]<!-- -->|pres_ind_1sg=[[{{{1}}}zo]]<!-- -->|pres_ind_2sg=[[{{{1}}}ces]]<!-- -->|pres_ind_3sg=[[{{{1}}}z]]<!-- -->|pres_ind_1pl=[[{{{1}}}cemos]]<!-- -->|pres_ind_2pl=[[{{{1}}}céis]]<!-- -->|pres_ind_3pl=[[{{{1}}}cen]]<!-- -->|impf_ind_1sg=[[{{{1}}}cía]]<!-- -->|impf_ind_2sg=[[{{{1}}}cíes]]<!-- -->|impf_ind_3sg=[[{{{1}}}cía]]<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}cíemos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}cíeis]]<!-- -->|impf_ind_3pl=[[{{{1}}}cíen]]<!-- -->|pret_ind_1sg=[[{{{1}}}cí]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}ciesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[{{{1}}}ció]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}ciemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}ciestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[{{{1}}}cieron]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}cieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}ciéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}ciereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}cieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=[[{{{1}}}ceré]]<!-- -->|futr_ind_2sg=[[{{{1}}}cerás]]<!-- -->|futr_ind_3sg=[[{{{1}}}cerá]]<!-- -->|futr_ind_1pl=[[{{{1}}}ceremos]]<!-- -->|futr_ind_2pl=[[{{{1}}}ceréis]]<!-- -->|futr_ind_3pl=[[{{{1}}}cerán]]<!-- -->|cond_1sg=[[{{{1}}}cería]]<!-- -->|cond_2sg=[[{{{1}}}ceríes]]<!-- -->|cond_3sg=[[{{{1}}}cería]]<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}ceríemos]]/[[{{{1}}}ceríamos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}ceríeis]]/[[{{{1}}}ceríais]]<!-- -->|cond_3pl=[[{{{1}}}ceríen]]<!-- -->|pres_sub_1sg=[[{{{1}}}za]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[{{{1}}}zas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[{{{1}}}za]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[{{{1}}}zamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[{{{1}}}záis]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[{{{1}}}zan]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}cieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}ciéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}ciereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}cieren]]<!-- -->|impr_2sg=[[{{{1}}}z]]<!-- -->|impr_2pl=[[{{{1}}}céi]]<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> fq6d4qhahhjr4b42kzs7rdb6qcswdqv ထာမ်ပလိက်:ast-conj-haber 10 299455 402347 2026-10-04T03:51:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402347 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive=haber<!-- -->|gerundive=habiendo<!-- -->|part_m=habíu<!-- -->|part_f=habida<!-- -->|part_n=habío<!-- -->|part_m-p=habíos<!-- -->|part_f-p=habíes<!-- -->|pres_ind_1sg=he<!-- -->|pres_ind_2sg=has<!-- -->|pres_ind_3sg=[[ha]]<br>[[hai]]<!-- -->|pres_ind_1pl=[[hemos]]<br>[[habemos]]<!-- -->|pres_ind_2pl=habéis<!-- -->|pres_ind_3pl=han<!-- -->|impf_ind_1sg=había<!-- -->|impf_ind_2sg=habíes<!-- -->|impf_ind_3sg=había<!-- -->|impf_ind_1pl=[[habíemos]]<br>[[habíamos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[habíeis]]<br>[[habíais]]<!-- -->|impf_ind_3pl=habíen<!-- -->|pret_ind_1sg=hubi<!-- -->|pret_ind_2sg=[[hubisti]]<br>[[hubiesti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=hebo<!-- -->|pret_ind_1pl=[[hubimos]]<br>[[hubiemos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[hubistis]]<br>[[hubiestis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[hubieron]]<br>[[hubienon]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[hubiera]]<br>[[hubiere]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[hubieras]]<br>[[hubieres]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[hubiera]]<br>[[hubiere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[hubiéramos]]<br>[[hubiéremos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[hubierais]]<br>[[hubiereis]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[hubieran]]<br>[[hubieren]]<!-- -->|futr_ind_1sg=habré<!-- -->|futr_ind_2sg=habrás<!-- -->|futr_ind_3sg=habrá<!-- -->|futr_ind_1pl=habremos<!-- -->|futr_ind_2pl=habréis<!-- -->|futr_ind_3pl=habrán<!-- -->|cond_1sg=habría<!-- -->|cond_2sg=habríes<!-- -->|cond_3sg=habría<!-- -->|cond_1pl=[[habríamos]]<br>[[habríemos]]<!-- -->|cond_2pl=[[habríais]]<br>[[habríeis]]<!-- -->|cond_3pl=habríen<!-- -->|pres_sub_1sg=heba<!-- -->|pres_sub_2sg=hebas<!-- -->|pres_sub_3sg=heba<!-- -->|pres_sub_1pl=hebamos<!-- -->|pres_sub_2pl=hebáis<!-- -->|pres_sub_3pl=heban<!-- -->|impf_sub_1sg=[[hubiera]]<br>[[hubiere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[hubieras]]<br>[[hubieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[hubiera]]<br>[[hubiere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[hubiéramos]]<br>[[hubiéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[hubierais]]<br>[[hubiereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[hubieran]]<br>[[hubieren]]<!-- -->|impr_2sg=has<!-- -->|impr_2pl=habéi<!-- -->}}<noinclude> {{documentation}} </noinclude> syj2mcuvpye4eaaavhkccysddqg7xoi ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ir 10 299456 402348 2026-10-04T03:51:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402348 wikitext text/x-wiki {{#invoke:ast-conj|show|conj=ir}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}{{tcat|conj}}</noinclude> 0yskbz64cmuj6u4v6a4lyupj0t5c3ed ထာမ်ပလိက်:ast-conj-cir 10 299457 402349 2026-10-04T03:51:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402349 wikitext text/x-wiki {{ast-conj-table<!-- -->|infinitive={{{1}}}cir<!-- -->|gerundive=[[{{{1}}}ciendo]]<!-- -->|part_m=[[{{{1}}}cíu]]<!-- -->|part_f=[[{{{1}}}cida]]<!-- -->|part_n=[[{{{1}}}cío]]<!-- -->|part_m-p=[[{{{1}}}cíos]]<!-- -->|part_f-p=[[{{{1}}}cíes]]<!-- -->|pres_ind_1sg=[[{{{1}}}zo]]<!-- -->|pres_ind_2sg=[[{{{1}}}ces]]<!-- -->|pres_ind_3sg=[[{{{1}}}z]]<!-- -->|pres_ind_1pl=[[{{{1}}}cimos]]<!-- -->|pres_ind_2pl=[[{{{1}}}cís]]<!-- -->|pres_ind_3pl=[[{{{1}}}cen]]<!-- -->|impf_ind_1sg=[[{{{1}}}cía]]<!-- -->|impf_ind_2sg=[[{{{1}}}cíes]]<!-- -->|impf_ind_3sg=[[{{{1}}}cía]]<!-- -->|impf_ind_1pl=[[{{{1}}}cíemos]]/[[{{{1}}}cíamos]]<!-- -->|impf_ind_2pl=[[{{{1}}}cíeis]]/[[{{{1}}}cíais]]<!-- -->|impf_ind_3pl=[[{{{1}}}cíen]]<!-- -->|pret_ind_1sg=[[{{{1}}}cí]]<!-- -->|pret_ind_2sg=[[{{{1}}}ciesti]]/[[{{{1}}}cisti]]<!-- -->|pret_ind_3sg=[[{{{1}}}ció]]<!-- -->|pret_ind_1pl=[[{{{1}}}ciemos]]/[[{{{1}}}cimos]]<!-- -->|pret_ind_2pl=[[{{{1}}}ciestis]]/[[{{{1}}}cistis]]<!-- -->|pret_ind_3pl=[[{{{1}}}cieron]]<!-- -->|plup_ind_1sg=[[{{{1}}}ciere]]/[[{{{1}}}ciera]]<!-- -->|plup_ind_2sg=[[{{{1}}}cieres]]/[[{{{1}}}cieras]]<!-- -->|plup_ind_3sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|plup_ind_1pl=[[{{{1}}}ciéremos]]/[[{{{1}}}ciéramos]]<!-- -->|plup_ind_2pl=[[{{{1}}}ciereis]]/[[{{{1}}}cierais]]<!-- -->|plup_ind_3pl=[[{{{1}}}cieren]]/[[{{{1}}}cieran]]<!-- -->|futr_ind_1sg=[[{{{1}}}ciré]]<!-- -->|futr_ind_2sg=[[{{{1}}}cirás]]<!-- -->|futr_ind_3sg=[[{{{1}}}cirá]]<!-- -->|futr_ind_1pl=[[{{{1}}}ciremos]]<!-- -->|futr_ind_2pl=[[{{{1}}}ciréis]]<!-- -->|futr_ind_3pl=[[{{{1}}}cirán]]<!-- -->|cond_1sg=[[{{{1}}}ciría]]<!-- -->|cond_2sg=[[{{{1}}}ciríes]]<!-- -->|cond_3sg=[[{{{1}}}ciría]]<!-- -->|cond_1pl=[[{{{1}}}ciríemos]]/[[{{{1}}}ciríamos]]<!-- -->|cond_2pl=[[{{{1}}}ciríeis]]/[[{{{1}}}ciríais]]<!-- -->|cond_3pl=[[{{{1}}}ciríen]]<!-- -->|pres_sub_1sg=[[{{{1}}}za]]<!-- -->|pres_sub_2sg=[[{{{1}}}zas]]<!-- -->|pres_sub_3sg=[[{{{1}}}za]]<!-- -->|pres_sub_1pl=[[{{{1}}}zamos]]<!-- -->|pres_sub_2pl=[[{{{1}}}záis]]<!-- -->|pres_sub_3pl=[[{{{1}}}zan]]<!-- -->|impf_sub_1sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|impf_sub_2sg=[[{{{1}}}cieres]]<!-- -->|impf_sub_3sg=[[{{{1}}}ciere]]<!-- -->|impf_sub_1pl=[[{{{1}}}ciéremos]]<!-- -->|impf_sub_2pl=[[{{{1}}}ciereis]]<!-- -->|impf_sub_3pl=[[{{{1}}}cieren]]<!-- -->|impr_2sg=[[{{{1}}}z]]<!-- -->|impr_2pl=[[{{{1}}}cíi]]<!-- -->}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 8fze46albhfp8y5p9uzgd2qonsvoo9q ထာမ်ပလိက်:sq-conj 10 299458 402350 2026-10-04T03:52:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402350 wikitext text/x-wiki <div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-grey-1,#F0F0F0)">Standard Albanian conjugation of {{m-self|sq|{{pagename}}}} (active voice)</div> <div class="NavContent"> <div class="vsSwitcher" data-toggle-category="compound tenses" style="max-width:100%;"> * <p style="display:flex; align-self:left">Show compound tenses: <span class="vsToggleElement">&nbsp;</span></p> {| width=100% border="1px solid var(--wikt-palette-black,#000000)" style="border-collapse:collapse; text-align:center; background:var(--wikt-palette-grey-0,#F9F9F9)" class="inflection-table" ! rowspan={{#if:{{{isjam|}}}|3|5}} colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-white,#fff)" | ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | participle | colspan=4 | {{l-self|sq|{{{1}}}}} {{#if:{{{isjam|}}}|| {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} gerund {{!}} colspan=4 {{!}} duke {{{1}}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} infinitive {{!}} colspan=4 {{!}} për të {{{1}}} }} |- ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | singular ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | plural |- style="background:var(--wikt-palette-grey-3,#ddd)" ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. |- style=background:var(--wikt-palette-green-1,#efe) ! rowspan="8" style="background:var(--wikt-palette-green-3,#cdc)" | indicative ! style=background:var(--wikt-palette-green-2,#ded) | present | {{l-self|sq|{{{2}}}}} | {{l-self|sq|{{{3}}}}} | {{l-self|sq|{{{4}}}}} | {{l-self|sq|{{{5}}}}} | {{l-self|sq|{{{6}}}}} | {{l-self|sq|{{{7}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | imperfect | {{l-self|sq|{{{8}}}}} | {{l-self|sq|{{{9}}}}} | {{l-self|sq|{{{10}}}}} | {{l-self|sq|{{{11}}}}} | {{l-self|sq|{{{12}}}}} | {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="simple past">aorist</abbr> | {{l-self|sq|{{{14}}}}} | {{l-self|sq|{{{15}}}}} | {{l-self|sq|{{{16}}}}} | {{l-self|sq|{{{17}}}}} | {{l-self|sq|{{{18}}}}} | {{l-self|sq|{{{19}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | perfect | kam {{{1}}} | ke {{{1}}} | ka {{{1}}} | kemi {{{1}}} | keni {{{1}}} | kanë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | past perfect | kisha {{{1}}} | kishe {{{1}}} | kishte {{{1}}} | kishim {{{1}}} | kishit {{{1}}} | kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="past perfect II">aorist II</abbr> | pata {{{1}}} | pate {{{1}}} | pati {{{1}}} | patëm {{{1}}} | patët {{{1}}} | patën {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | future<sup>1</sup> | do të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | future perfect<sup>2</sup> | do të kem {{{1}}} | do të kesh {{{1}}} | do të ketë {{{1}}} | do të kemi {{{1}}} | do të keni {{{1}}} | do të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-red-4,#dcc)" rowspan=4 | subjunctive ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | present | të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | imperfect | të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | perfect | të kem {{{1}}} | të kesh {{{1}}} | të ketë {{{1}}} | të kemi {{{1}}} | të keni {{{1}}} | të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | past perfect | të kisha {{{1}}} | të kishe {{{1}}} | të kishte {{{1}}} | të kishim {{{1}}} | të kishit {{{1}}} | të kishin {{{1}}} |- class=vsHide ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)" | conditional<sup>1, 2</sup> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | imperfect | do të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | past perfect | do të kisha {{{1}}} | do të kishe {{{1}}} | do të kishte {{{1}}} | do të kishim {{{1}}} | do të kishit {{{1}}} | do të kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-yellow-3,#ddc)" | optative ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | present | {{l-self|sq|{{{23}}}}} | {{l-self|sq|{{{24}}}}} | {{l-self|sq|{{{25}}}}} | {{l-self|sq|{{{26}}}}} | {{l-self|sq|{{{27}}}}} | {{l-self|sq|{{{28}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | perfect | paça {{{1}}} | paç {{{1}}} | pastë {{{1}}} | paçim {{{1}}} | paçit {{{1}}} | paçin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! rowspan=4 style="background:var(--wikt-palette-grey-magenta-3,#dcd)" | admirative ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | present | {{l-self|sq|{{{29}}}}} | {{l-self|sq|{{{30}}}}} | {{l-self|sq|{{{31}}}}} | {{l-self|sq|{{{32}}}}} | {{l-self|sq|{{{33}}}}} | {{l-self|sq|{{{34}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | imperfect | {{l-self|sq|{{{35}}}}} | {{l-self|sq|{{{36}}}}} | {{l-self|sq|{{{37}}}}} | {{l-self|sq|{{{38}}}}} | {{l-self|sq|{{{39}}}}} | {{l-self|sq|{{{40}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | perfect | paskam {{{1}}} | paske {{{1}}} | paska {{{1}}} | paskemi {{{1}}} | paskeni {{{1}}} | paskan {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | past perfect | paskësha {{{1}}} | paskëshe {{{1}}} | paskësh {{{1}}} | paskëshim {{{1}}} | paskëshit {{{1}}} | paskëshin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-cyan-1,#eff)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-cyan-3,#cdd)" | imperative ! style="background:var(--wikt-palette-cyan-2,#dee)" | present | — | {{l-self|sq|{{{41}}}}} | — | — | {{l-self|sq|{{{42}}}}} | — |- class=vsHide ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)"; font-size:smaller;" | <sup>1</sup>) indicative future identical with conditional present <sup>2</sup>) indicative future perfect identical with conditional perfect |}</div></div></div><noinclude>{{documentation}}</noinclude> cjn57dwc67ebigwcbffat7rw6p9iy8j 402402 402350 2026-10-04T04:44:21Z 咽頭べさ 33 402402 wikitext text/x-wiki <div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-grey-1,#F0F0F0)">သမ္ဗန္ဓတိုၚ်ခဳအလ်ဗနဳယာန်ဆေၚ်စပ်ကဵု {{m-self|sq|{{pagename}}}} (ရမျာၚ်မစိုပ်တရဴ)</div> <div class="NavContent"> <div class="vsSwitcher" data-toggle-category="compound tenses" style="max-width:100%;"> * <p style="display:flex; align-self:left">Show compound tenses: <span class="vsToggleElement">&nbsp;</span></p> {| width=100% border="1px solid var(--wikt-palette-black,#000000)" style="border-collapse:collapse; text-align:center; background:var(--wikt-palette-grey-0,#F9F9F9)" class="inflection-table" ! rowspan={{#if:{{{isjam|}}}|3|5}} colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-white,#fff)" | ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | လုပ်ကၠောန်စွံလဝ် | colspan=4 | {{l-self|sq|{{{1}}}}} {{#if:{{{isjam|}}}|| {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} ကြိယာစၞးနာမ် {{!}} colspan=4 {{!}} duke {{{1}}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} ကြိယာဟွံကၠောံ {{!}} colspan=4 {{!}} për të {{{1}}} }} |- ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | ကိုန်ဗဟုဝစ် |- style="background:var(--wikt-palette-grey-3,#ddd)" ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. |- style=background:var(--wikt-palette-green-1,#efe) ! rowspan="8" style="background:var(--wikt-palette-green-3,#cdc)" | ပရေၚ်ပ္ညုၚ်ထ္ၜး ! style=background:var(--wikt-palette-green-2,#ded) | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{2}}}}} | {{l-self|sq|{{{3}}}}} | {{l-self|sq|{{{4}}}}} | {{l-self|sq|{{{5}}}}} | {{l-self|sq|{{{6}}}}} | {{l-self|sq|{{{7}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | {{l-self|sq|{{{8}}}}} | {{l-self|sq|{{{9}}}}} | {{l-self|sq|{{{10}}}}} | {{l-self|sq|{{{11}}}}} | {{l-self|sq|{{{12}}}}} | {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="simple past">ဨအဝ်ရေတ်</abbr> | {{l-self|sq|{{{14}}}}} | {{l-self|sq|{{{15}}}}} | {{l-self|sq|{{{16}}}}} | {{l-self|sq|{{{17}}}}} | {{l-self|sq|{{{18}}}}} | {{l-self|sq|{{{19}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | ဍိုက်ပေၚ် | kam {{{1}}} | ke {{{1}}} | ka {{{1}}} | kemi {{{1}}} | keni {{{1}}} | kanë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အတိက်ဍိုက်ပေၚ် | kisha {{{1}}} | kishe {{{1}}} | kishte {{{1}}} | kishim {{{1}}} | kishit {{{1}}} | kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="အနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ် အာဲအာဲ">ဨအဝ်ရေတ် အာဲအာဲ</abbr> | pata {{{1}}} | pate {{{1}}} | pati {{{1}}} | patëm {{{1}}} | patët {{{1}}} | patën {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အနာဂတ်<sup>၁</sup> | do të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ်<sup>၂</sup> | do të kem {{{1}}} | do të kesh {{{1}}} | do të ketë {{{1}}} | do të kemi {{{1}}} | do të keni {{{1}}} | do të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-red-4,#dcc)" rowspan=4 | အရေဝ်နိဒါန် ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ပစ္စုပ္ပန် | të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဍိုက်ပေၚ် | të kem {{{1}}} | të kesh {{{1}}} | të ketë {{{1}}} | të kemi {{{1}}} | të keni {{{1}}} | të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | të kisha {{{1}}} | të kishe {{{1}}} | të kishte {{{1}}} | të kishim {{{1}}} | të kishit {{{1}}} | të kishin {{{1}}} |- class=vsHide ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)" | တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန်<sup>၁၊ ၂</sup> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | do të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | do të kisha {{{1}}} | do të kishe {{{1}}} | do të kishte {{{1}}} | do të kishim {{{1}}} | do të kishit {{{1}}} | do të kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-yellow-3,#ddc)" | ဂၠံၚ်ရုဲကေတ် ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{23}}}}} | {{l-self|sq|{{{24}}}}} | {{l-self|sq|{{{25}}}}} | {{l-self|sq|{{{26}}}}} | {{l-self|sq|{{{27}}}}} | {{l-self|sq|{{{28}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | ဍိုက်ပေၚ် | paça {{{1}}} | paç {{{1}}} | pastë {{{1}}} | paçim {{{1}}} | paçit {{{1}}} | paçin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! rowspan=4 style="background:var(--wikt-palette-grey-magenta-3,#dcd)" | ပရေၚ်ထ္ၜးအဇာရဴဂဴ ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{29}}}}} | {{l-self|sq|{{{30}}}}} | {{l-self|sq|{{{31}}}}} | {{l-self|sq|{{{32}}}}} | {{l-self|sq|{{{33}}}}} | {{l-self|sq|{{{34}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | {{l-self|sq|{{{35}}}}} | {{l-self|sq|{{{36}}}}} | {{l-self|sq|{{{37}}}}} | {{l-self|sq|{{{38}}}}} | {{l-self|sq|{{{39}}}}} | {{l-self|sq|{{{40}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဍိုက်ပေၚ် | paskam {{{1}}} | paske {{{1}}} | paska {{{1}}} | paskemi {{{1}}} | paskeni {{{1}}} | paskan {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | paskësha {{{1}}} | paskëshe {{{1}}} | paskësh {{{1}}} | paskëshim {{{1}}} | paskëshit {{{1}}} | paskëshin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-cyan-1,#eff)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-cyan-3,#cdd)" | ပါဲဗလေတ်ဟွံဗၠး ! style="background:var(--wikt-palette-cyan-2,#dee)" | ပစ္စုပ္ပန် | — | {{l-self|sq|{{{41}}}}} | — | — | {{l-self|sq|{{{42}}}}} | — |- class=vsHide ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)"; font-size:smaller;" | <sup>၁</sup>) မတုပ်သၟတ်ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜးအနာဂတ်ချိုတ်ပၠိုတ်မၞုံပစ္စုပ္ပန်တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် <sup>၂</sup>) မတုပ်သၟတ်ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜးအနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ်မၞုံတၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန်မဍိုက်ပေၚ် |}</div></div></div><noinclude>{{documentation}}</noinclude> qnnvkghf9bfg5hgpmqa57ezya8eo6sw 402404 402402 2026-10-04T04:48:56Z 咽頭べさ 33 402404 wikitext text/x-wiki <div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-grey-1,#F0F0F0)">သမ္ဗန္ဓတိုၚ်ခဳအလ်ဗနဳယာန်ဆေၚ်စပ်ကဵု {{m-self|sq|{{pagename}}}} (ရမျာၚ်မစိုပ်တရဴ)</div> <div class="NavContent"> <div class="vsSwitcher" data-toggle-category="compound tenses" style="max-width:100%;"> * <p style="display:flex; align-self:left">Show compound tenses: <span class="vsToggleElement">&nbsp;</span></p> {| width=100% border="1px solid var(--wikt-palette-black,#000000)" style="border-collapse:collapse; text-align:center; background:var(--wikt-palette-grey-0,#F9F9F9)" class="inflection-table" ! rowspan={{#if:{{{isjam|}}}|3|5}} colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-white,#fff)" | ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | လုပ်ကၠောန်စွံလဝ် | colspan=4 | {{l-self|sq|{{{1}}}}} {{#if:{{{isjam|}}}|| {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} ကြိယာစၞးနာမ် {{!}} colspan=4 {{!}} duke {{{1}}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} ကြိယာဟွံကၠောံ {{!}} colspan=4 {{!}} për të {{{1}}} }} |- ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | ကိုန်ဗဟုဝစ် |- style="background:var(--wikt-palette-grey-3,#ddd)" ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၁ ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၂ ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၃ ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၁ ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၂ ! ပူဂဵုမရနုက်ကဵု၃ |- style=background:var(--wikt-palette-green-1,#efe) ! rowspan="8" style="background:var(--wikt-palette-green-3,#cdc)" | ပရေၚ်ပ္ညုၚ်ထ္ၜး ! style=background:var(--wikt-palette-green-2,#ded) | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{2}}}}} | {{l-self|sq|{{{3}}}}} | {{l-self|sq|{{{4}}}}} | {{l-self|sq|{{{5}}}}} | {{l-self|sq|{{{6}}}}} | {{l-self|sq|{{{7}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | {{l-self|sq|{{{8}}}}} | {{l-self|sq|{{{9}}}}} | {{l-self|sq|{{{10}}}}} | {{l-self|sq|{{{11}}}}} | {{l-self|sq|{{{12}}}}} | {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="simple past">ဨအဝ်ရေတ်</abbr> | {{l-self|sq|{{{14}}}}} | {{l-self|sq|{{{15}}}}} | {{l-self|sq|{{{16}}}}} | {{l-self|sq|{{{17}}}}} | {{l-self|sq|{{{18}}}}} | {{l-self|sq|{{{19}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | ဍိုက်ပေၚ် | kam {{{1}}} | ke {{{1}}} | ka {{{1}}} | kemi {{{1}}} | keni {{{1}}} | kanë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အတိက်ဍိုက်ပေၚ် | kisha {{{1}}} | kishe {{{1}}} | kishte {{{1}}} | kishim {{{1}}} | kishit {{{1}}} | kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="အနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ် အာဲအာဲ">ဨအဝ်ရေတ် အာဲအာဲ</abbr> | pata {{{1}}} | pate {{{1}}} | pati {{{1}}} | patëm {{{1}}} | patët {{{1}}} | patën {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အနာဂတ်<sup>၁</sup> | do të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | အနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ်<sup>၂</sup> | do të kem {{{1}}} | do të kesh {{{1}}} | do të ketë {{{1}}} | do të kemi {{{1}}} | do të keni {{{1}}} | do të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-red-4,#dcc)" rowspan=4 | အရေဝ်နိဒါန် ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ပစ္စုပ္ပန် | të {{l-self|sq|{{{20}}}}} | të {{l-self|sq|{{{21}}}}} | të {{l-self|sq|{{{22}}}}} | të {{l-self|sq|{{{5}}}}} | të {{l-self|sq|{{{6}}}}} | të {{l-self|sq|{{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဍိုက်ပေၚ် | të kem {{{1}}} | të kesh {{{1}}} | të ketë {{{1}}} | të kemi {{{1}}} | të keni {{{1}}} | të kenë {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | të kisha {{{1}}} | të kishe {{{1}}} | të kishte {{{1}}} | të kishim {{{1}}} | të kishit {{{1}}} | të kishin {{{1}}} |- class=vsHide ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)" | တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန်<sup>၁၊ ၂</sup> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | do të {{l-self|sq|{{{8}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{9}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{10}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{11}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{12}}}}} | do të {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | do të kisha {{{1}}} | do të kishe {{{1}}} | do të kishte {{{1}}} | do të kishim {{{1}}} | do të kishit {{{1}}} | do të kishin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-yellow-3,#ddc)" | ဂၠံၚ်ရုဲကေတ် ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{23}}}}} | {{l-self|sq|{{{24}}}}} | {{l-self|sq|{{{25}}}}} | {{l-self|sq|{{{26}}}}} | {{l-self|sq|{{{27}}}}} | {{l-self|sq|{{{28}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | ဍိုက်ပေၚ် | paça {{{1}}} | paç {{{1}}} | pastë {{{1}}} | paçim {{{1}}} | paçit {{{1}}} | paçin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! rowspan=4 style="background:var(--wikt-palette-grey-magenta-3,#dcd)" | ပရေၚ်ထ္ၜးအဇာရဴဂဴ ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|sq|{{{29}}}}} | {{l-self|sq|{{{30}}}}} | {{l-self|sq|{{{31}}}}} | {{l-self|sq|{{{32}}}}} | {{l-self|sq|{{{33}}}}} | {{l-self|sq|{{{34}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဟွံဍိုက်ပေၚ် | {{l-self|sq|{{{35}}}}} | {{l-self|sq|{{{36}}}}} | {{l-self|sq|{{{37}}}}} | {{l-self|sq|{{{38}}}}} | {{l-self|sq|{{{39}}}}} | {{l-self|sq|{{{40}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဍိုက်ပေၚ် | paskam {{{1}}} | paske {{{1}}} | paska {{{1}}} | paskemi {{{1}}} | paskeni {{{1}}} | paskan {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | ဍိုက်ပေၚ်အတိက် | paskësha {{{1}}} | paskëshe {{{1}}} | paskësh {{{1}}} | paskëshim {{{1}}} | paskëshit {{{1}}} | paskëshin {{{1}}} |- style="background:var(--wikt-palette-cyan-1,#eff)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-cyan-3,#cdd)" | ပါဲဗလေတ်ဟွံဗၠး ! style="background:var(--wikt-palette-cyan-2,#dee)" | ပစ္စုပ္ပန် | — | {{l-self|sq|{{{41}}}}} | — | — | {{l-self|sq|{{{42}}}}} | — |- class=vsHide ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)"; font-size:smaller;" | <sup>၁</sup>) မတုပ်သၟတ်ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜးအနာဂတ်ချိုတ်ပၠိုတ်မၞုံပစ္စုပ္ပန်တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် <sup>၂</sup>) မတုပ်သၟတ်ပရေၚ်စၞောန်ထ္ၜးအနာဂတ်ဍိုက်ပေၚ်မၞုံတၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန်မဍိုက်ပေၚ် |}</div></div></div><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 7twf1ilpnuk5abg33tvtd6y688290mw ထာမ်ပလိက်:sq-conj-ahem 10 299459 402351 2026-10-04T03:52:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402351 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1}}}arë |2={{{1}}}ahem |3={{{1}}}ahesh |4={{{1}}}ahet |5={{{1}}}ahemi |6={{{1}}}aheni |7={{{1}}}ahen |8={{{1}}}ahesha |9={{{1}}}aheshe |10={{{1}}}ahej |11={{{1}}}aheshim |12={{{1}}}aheshit |13={{{1}}}aheshin |14={{{1}}}ava |15={{{1}}}ave |16={{{1}}}au |17={{{1}}}amë |18={{{1}}}atë |19={{{1}}}anë <!--these three are useless, but I want the numbers to match the template for active voice verbs lol--> |20={{{1}}}ahem |21={{{1}}}ahesh |22={{{1}}}ahet |23={{{1}}}afsha |24={{{1}}}afsh |25={{{1}}}aftë |26={{{1}}}afshim |27={{{1}}}afshit |28={{{1}}}afshin |29={{{1}}}akam |30={{{1}}}ake |31={{{1}}}aka |32={{{1}}}akemi |33={{{1}}}akeni |34={{{1}}}akan |35={{{1}}}akësha |36={{{1}}}akëshe |37={{{1}}}akësh |38={{{1}}}akëshim |39={{{1}}}akëshit |40={{{1}}}akëshin |41={{{1}}}ahu |42={{{1}}}ahuni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ahem}}</noinclude> hekcq0vtnljsdq8nxthbc7hwa019bik ထာမ်ပလိက်:sq-conj-aj 10 299460 402352 2026-10-04T03:52:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402352 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}arë |2={{{1}}}aj |3={{{1}}}an |4={{{1}}}an |5={{{1}}}ajmë |6={{{1}}}ani |7={{{1}}}ajnë |8={{{1}}}aja |9={{{1}}}aje |10={{{1}}}ante |11={{{1}}}anim |12={{{1}}}anit |13={{{1}}}anin |14={{{1}}}ava |15={{{1}}}ave |16={{{1}}}au |17={{{1}}}amë |18={{{1}}}atë |19={{{1}}}anë |20={{{1}}}aj |21={{{1}}}ash |22={{{1}}}ajë |23={{{1}}}afsha |24={{{1}}}afsh |25={{{1}}}aftë |26={{{1}}}afshim |27={{{1}}}afshit |28={{{1}}}afshin |29={{{1}}}akam |30={{{1}}}ake |31={{{1}}}aka |32={{{1}}}akemi |33={{{1}}}akeni |34={{{1}}}akan |35={{{1}}}akësha |36={{{1}}}akëshe |37={{{1}}}akësh |38={{{1}}}akëshim |39={{{1}}}akëshit |40={{{1}}}akëshin |41={{{1}}}aj |42={{{1}}}ani }}<noinclude>{{tcat|conj:0aj}}</noinclude> 9pnbzebh0jupolx7wnojk472gryxjnj ထာမ်ပလိက်:sq-conj-as 10 299461 402353 2026-10-04T03:52:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402353 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}itur |2={{{1}}}as |3={{{1}}}et |4={{{1}}}et |5={{{1}}}asim |6={{{1}}}itni |7={{{1}}}asin |8={{{1}}}itja |9={{{1}}}itje |10={{{1}}}iste |11={{{1}}}itnim |12={{{1}}}itnit |13={{{1}}}itnin |14={{{1}}}ita |15={{{1}}}ite |16={{{1}}}iti |17={{{1}}}itëm |18={{{1}}}itët |19={{{1}}}itën |20={{{1}}}as |21={{{1}}}asësh |22={{{1}}}asë |23={{{1}}}itsha |24={{{1}}}itsh |25={{{1}}}ittë |26={{{1}}}itshim |27={{{1}}}itshit |28={{{1}}}itshin |29={{{1}}}itkam |30={{{1}}}itke |31={{{1}}}itka |32={{{1}}}itkemi |33={{{1}}}itkeni |34={{{1}}}itkan |35={{{1}}}itkësha |36={{{1}}}itkëshe |37={{{1}}}itkësh |38={{{1}}}itkëshim |39={{{1}}}itkëshit |40={{{1}}}itkëshin |41={{{1}}}it |42={{{1}}}itni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ej}}</noinclude> fzof4soifkxw4cxjcxlg8yd80824ha2 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-as-2 10 299462 402354 2026-10-04T03:52:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402354 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}ur |2={{{1}}}as |3={{{1}}}et |4={{{1}}}et |5={{{1}}}asim |6={{{1}}}itni ({{{1}}}isni) |7={{{1}}}asin |8={{{1}}}itja ({{{1}}}isja) |9={{{1}}}itje ({{{1}}}isje) |10={{{1}}}iste |11={{{1}}}itnim ({{{1}}}isnim) |12={{{1}}}itnit ({{{1}}}isnit) |13={{{1}}}itnin ({{{1}}}isnin) |14={{{1}}}a |15={{{1}}}e |16={{{1}}}i |17={{{1}}}ëm |18={{{1}}}ët |19={{{1}}}ën |20={{{1}}}as |21={{{1}}}asësh |22={{{1}}}asë |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shit |28={{{1}}}shin |29={{{1}}}kam |30={{{1}}}ke |31={{{1}}}ka |32={{{1}}}kemi |33={{{1}}}keni |34={{{1}}}kan |35={{{1}}}kësha |36={{{1}}}këshe |37={{{1}}}kësh |38={{{1}}}këshim |39={{{1}}}këshit |40={{{1}}}këshin |41={{{1}}}it |42={{{1}}}itni ({{{1}}}isni) }}<noinclude>{{tcat|conj:0ej}}</noinclude> pf0s3i179jgjgv2voljzlir02x5yxyk ထာမ်ပလိက်:sq-conj-it-is 10 299463 402355 2026-10-04T03:53:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402355 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}{{{2|}}}{{{3|}}}ur |2={{{1}}}{{{2|}}} |3={{{1}}}{{{3|}}} |4={{{1}}}{{{3|}}} |5={{{1}}}{{{2|}}}im |6={{{1}}}{{{2|}}}ni |7={{{1}}}{{{2|}}}in |8={{{1}}}{{{2|}}}ja |9={{{1}}}{{{2|}}}je |10={{{1}}}te |11={{{1}}}{{{2|}}}nim |12={{{1}}}{{{2|}}}nit |13={{{1}}}{{{2|}}}nin |14={{{1}}}{{{3|}}}a |15={{{1}}}{{{3|}}}e |16={{{1}}}{{{3|}}}i |17={{{1}}}{{{3|}}}ëm |18={{{1}}}{{{3|}}}ët |19={{{1}}}{{{3|}}}ën |20={{{1}}}{{{2|}}} |21={{{1}}}{{{3|}}}ësh |22={{{1}}}{{{3|}}}ë |23={{{1}}}{{{3|}}}sha |24={{{1}}}{{{3|}}}sh |25={{{1}}}{{{3|}}}të |26={{{1}}}{{{3|}}}shim |27={{{1}}}{{{3|}}}shit |28={{{1}}}{{{3|}}}shin |29={{{1}}}{{{3|}}}kam |30={{{1}}}{{{3|}}}ke |31={{{1}}}{{{3|}}}ka |32={{{1}}}{{{3|}}}kemi |33={{{1}}}{{{3|}}}keni |34={{{1}}}{{{3|}}}kan |35={{{1}}}{{{3|}}}kësha |36={{{1}}}{{{3|}}}këshe |37={{{1}}}{{{3|}}}kësh |38={{{1}}}{{{3|}}}këshim |39={{{1}}}{{{3|}}}këshit |40={{{1}}}{{{3|}}}këshin |41={{{1}}}{{{3|}}} |42={{{1}}}{{{3|}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ej}}</noinclude> jwc93t1ffjmqlup15o79gnqaazh4m7z ထာမ်ပလိက်:sq-conj-c-ën-ur 10 299464 402356 2026-10-04T03:53:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402356 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}ur |2={{{1}}}i |3={{{1}}}ën |4={{{1}}}ën |5={{{1}}}im |6={{{1}}}ni |7={{{1}}}in |8={{{1}}}ja |9={{{1}}}je |10={{{1}}}te |11={{{1}}}nim |12={{{1}}}nit |13={{{1}}}nin |14={{{1}}}a |15={{{1}}}e |16={{{1}}}u |17={{{1}}}ëm |18={{{1}}}ët |19={{{1}}}ën |20={{{1}}} |21={{{1}}}ësh |22={{{1}}}ë |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shi |28={{{1}}}shin |29={{{1}}}kam |30={{{1}}}ke |31={{{1}}}ka |32={{{1}}}kemi |33={{{1}}}keni |34={{{1}}}kan |35={{{1}}}kësha |36={{{1}}}këshe |37={{{1}}}kësh |38={{{1}}}këshim |39={{{1}}}këshit |40={{{1}}}këshin |41={{{1}}} |42={{{1}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ij}}</noinclude> rwcpnmfnro7zwvcnadj2ryvruej4z0h ထာမ်ပလိက်:sq-conj-ij 10 299465 402357 2026-10-04T03:53:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402357 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}irë |2={{{1}}}ij |3={{{1}}}in |4={{{1}}}in |5={{{1}}}ijmë |6={{{1}}}ini |7={{{1}}}ijnë |8={{{1}}}ija |9={{{1}}}ije |10={{{1}}}inte |11={{{1}}}inim |12={{{1}}}init |13={{{1}}}inin |14={{{1}}}iva |15={{{1}}}ive |16={{{1}}}iu |17={{{1}}}imë |18={{{1}}}itë |19={{{1}}}inë |20={{{1}}}ij |21={{{1}}}ish |22={{{1}}}ijë |23={{{1}}}ifsha |24={{{1}}}ifsh |25={{{1}}}iftë |26={{{1}}}ifshim |27={{{1}}}ifshi |28={{{1}}}ifshin |29={{{1}}}ikam |30={{{1}}}ike |31={{{1}}}ika |32={{{1}}}ikemi |33={{{1}}}ikeni |34={{{1}}}ikan |35={{{1}}}ikësha |36={{{1}}}ikëshe |37={{{1}}}ikësh |38={{{1}}}ikëshim |39={{{1}}}ikëshit |40={{{1}}}ikëshin |41={{{1}}}i |42={{{1}}}ini }}<noinclude>{{tcat|conj:0ij}}</noinclude> ogkjlibpcnys00pvcxvyuhawu33x185 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-em 10 299466 402358 2026-10-04T03:53:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402358 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}r{{{4}}} |2={{{1}}}{{{2}}}hem |3={{{1}}}{{{2}}}hesh |4={{{1}}}{{{2}}}het |5={{{1}}}{{{2}}}hemi |6={{{1}}}{{{2}}}heni |7={{{1}}}{{{2}}}hen |8={{{1}}}{{{2}}}hesha |9={{{1}}}{{{2}}}heshe |10={{{1}}}{{{2}}}hej/{{{1}}}{{{2}}}hesh |11={{{1}}}{{{2}}}heshim |12={{{1}}}{{{2}}}heshit |13={{{1}}}{{{2}}}heshin |14={{{1}}}{{{2}}}va |15={{{1}}}{{{2}}}ve |16={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}} |17={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}m{{{4}}} |18={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}t{{{4}}} |19={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}n{{{4}}} |20={{{1}}}{{{2}}}hem |21={{{1}}}{{{2}}}hesh |22={{{1}}}{{{2}}}het |23={{{1}}}{{{2}}}fsha |24={{{1}}}{{{2}}}fsh |25={{{1}}}{{{2}}}ftë |26={{{1}}}{{{2}}}fshim |27={{{1}}}{{{2}}}fshit |28={{{1}}}{{{2}}}fshin |29={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kam |30={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}ke |31={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}ka |32={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kemi |33={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}keni |34={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kan |35={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kësha |36={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}këshe |37={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kësh/{{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}kej |38={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}këshim |39={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}këshit |40={{{1}}}{{{3}}}{{{2}}}këshin |41={{{1}}}{{{2}}}hu |42={{{1}}}{{{2}}}huni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ohem}}</noinclude> 9yixkr73xyxky71c37hbh9n3d5479ap ထာမ်ပလိက်:sq-conj-em-2 10 299467 402359 2026-10-04T03:53:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402359 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1}}}ur |2={{{1}}}em |3={{{1}}}esh |4={{{1}}}et |5={{{1}}}emi |6={{{1}}}eni |7={{{1}}}en |8={{{1}}}esha |9={{{1}}}eshe |10={{{1}}}ej |11={{{1}}}eshim |12={{{1}}}eshit |13={{{1}}}eshin |14={{{1}}}a |15={{{1}}}e |16={{{1}}} |17={{{1}}}ëm |18={{{1}}}ët |19={{{1}}}ën |20={{{1}}}em |21={{{1}}}esh |22={{{1}}}et |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shi |28={{{1}}}shin |29={{{1}}}kam |30={{{1}}}ke |31={{{1}}}ka |32={{{1}}}kemi |33={{{1}}}keni |34={{{1}}}kan |35={{{1}}}kësha |36={{{1}}}këshe |37={{{1}}}kësh |38={{{1}}}këshim |39={{{1}}}këshit |40={{{1}}}këshin |41={{{1}}}u |42={{{1}}}uni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ohem}}</noinclude> p80gs0xwtcx3byd2mlua0ll3be27iih ထာမ်ပလိက်:sq-conj-ohem 10 299468 402360 2026-10-04T03:53:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402360 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1}}}uar |2={{{1}}}ohem |3={{{1}}}ohesh |4={{{1}}}ohet |5={{{1}}}ohemi |6={{{1}}}oheni |7={{{1}}}ohen |8={{{1}}}ohesha |9={{{1}}}oheshe |10={{{1}}}ohej |11={{{1}}}oheshim |12={{{1}}}oheshit |13={{{1}}}oheshin |14={{{1}}}ova |15={{{1}}}ove |16={{{1}}}ua |17={{{1}}}uam |18={{{1}}}uat |19={{{1}}}uan <!--these three are useless, but I want the numbers to match the template for active voice verbs lol--> |20={{{1}}}ohem |21={{{1}}}ohesh |22={{{1}}}ohet |23={{{1}}}ofsha |24={{{1}}}ofsh |25={{{1}}}oftë |26={{{1}}}ofshim |27={{{1}}}ofshi |28={{{1}}}ofshin |29={{{1}}}uakam |30={{{1}}}uake |31={{{1}}}uaka |32={{{1}}}uakemi |33={{{1}}}uakeni |34={{{1}}}uakan |35={{{1}}}uakësha |36={{{1}}}uakëshe |37={{{1}}}uakësh |38={{{1}}}uakëshim |39={{{1}}}uakëshit |40={{{1}}}uakëshin |41={{{1}}}ohu |42={{{1}}}ohuni }}<noinclude>{{tcat|conj:0ohem}}</noinclude> 8n62t162pzbvi8nqgcnk34doithz7at ထာမ်ပလိက်:gl-reinteg-conj 10 299469 402361 2026-10-04T03:54:08Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{#invoke:gl-reinteg-verb|show}}<noinclude>{{documentation}}</noinclude>" 402361 wikitext text/x-wiki {{#invoke:gl-reinteg-verb|show}}<noinclude>{{documentation}}</noinclude> co9i4p9txnp7tdcf5qnqow63pd38ui4 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-c-a-ur 10 299470 402362 2026-10-04T03:54:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402362 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{sq-conj |1={{pagename}}ur |2={{pagename}} |3={{pagename}} |4={{pagename}} |5={{pagename}}im |6={{pagename}}ni |7={{pagename}}in |8={{pagename}}ja |9={{pagename}}je |10={{pagename}}te |11={{pagename}}nim |12={{pagename}}nit |13={{pagename}}nin |14={{pagename}}a |15={{pagename}}e |16={{pagename}}{{{1|i}}} |17={{pagename}}ëm |18={{pagename}}ët |19={{pagename}}ën |20={{pagename}} |21={{pagename}}ësh |22={{pagename}}ë |23={{pagename}}sha |24={{pagename}}sh |25={{pagename}}të |26={{pagename}}shim |27={{pagename}}shi |28={{pagename}}shin |29={{pagename}}kam |30={{pagename}}ke |31={{pagename}}ka |32={{pagename}}kemi |33={{pagename}}keni |34={{pagename}}kan |35={{pagename}}kësha |36={{pagename}}këshe |37={{pagename}}kësh |38={{pagename}}këshim |39={{pagename}}këshit |40={{pagename}}këshin |41={{pagename}} |42={{pagename}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj:0oj}}{{documentation}}</noinclude> 45t16iuz4u8awdcolo4jiycfiu4se7h ထာမ်ပလိက်:sq-conj-c-a-ur-def 10 299471 402363 2026-10-04T03:54:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402363 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{sq-conj-def |1={{pagename}}ur |2={{pagename}} |3={{pagename}}in |4={{pagename}}te |5={{pagename}}nin |6={{pagename}}i |7={{pagename}}ën |8={{pagename}}ë |9={{pagename}}të |10={{pagename}}shin |11={{pagename}}ka |12={{pagename}}kan |13={{pagename}}kësh |14={{pagename}}këshin }}<noinclude>{{tcat|conj:0oj}}</noinclude> 8umpw3p3oklnxxrr04b7c2a4g470did ထာမ်ပလိက်:sq-conj-irr 10 299472 402364 2026-10-04T03:54:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402364 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{3}}}ur |2={{{1}}} |3={{{1}}} |4={{{1}}} |5={{{1}}}im |6={{{1}}}ni |7={{{1}}}in |8={{{1}}}ja |9={{{1}}}je |10={{{1}}}te |11={{{1}}}nim |12={{{1}}}nit |13={{{1}}}nin |14={{{2}}}a |15={{{2}}}e |16={{{2}}}i |17={{{2}}}ëm |18={{{2}}}ët |19={{{2}}}ën |20={{{1}}} |21={{{1}}}ësh |22={{{1}}}ë |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shit |28={{{1}}}shin |29={{{3}}}kam |30={{{3}}}ke |31={{{3}}}ka |32={{{3}}}kemi |33={{{3}}}keni |34={{{3}}}kan |35={{{3}}}kësha |36={{{3}}}këshe |37={{{3}}}kësh |38={{{3}}}këshim |39={{{3}}}këshit |40={{{3}}}këshin |41={{{1}}} |42={{{1}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj:0oj}}</noinclude> cpei2vgxmfffiyxdn8z6tqypmy4sevt ထာမ်ပလိက်:sq-conj-irr-2 10 299473 402365 2026-10-04T03:54:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402365 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{3}}} |2={{{1}}} |3={{{1}}} |4={{{1}}} |5={{{1}}}im |6={{{1}}}ni |7={{{1}}}in |8={{{1}}}ja |9={{{1}}}je |10={{{1}}}te |11={{{1}}}nim |12={{{1}}}nit |13={{{1}}}nin |14={{{2}}}a |15={{{2}}}e |16={{{2}}}i |17={{{2}}}ëm |18={{{2}}}ët |19={{{2}}}ën |20={{{1}}} |21={{{1}}}ësh |22={{{1}}}ë |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shit |28={{{1}}}shin |29={{{3}}}kam |30={{{3}}}ke |31={{{3}}}ka |32={{{3}}}kemi |33={{{3}}}keni |34={{{3}}}kan |35={{{3}}}kësha |36={{{3}}}këshe |37={{{3}}}kësh |38={{{3}}}këshim |39={{{3}}}këshit |40={{{3}}}këshin |41={{{1}}} |42={{{1}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj:0oj}}</noinclude> cvtq5s5o3pnqtwtarwujsm6z2lrse5k ထာမ်ပလိက်:sq-conj-oj 10 299474 402366 2026-10-04T03:54:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402366 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}uar |2={{{1}}}oj |3={{{1}}}on |4={{{1}}}on |5={{{1}}}ojmë |6={{{1}}}oni |7={{{1}}}ojnë |8={{{1}}}oja |9={{{1}}}oje |10={{{1}}}onte |11={{{1}}}onim |12={{{1}}}onit |13={{{1}}}onin |14={{{1}}}ova |15={{{1}}}ove |16={{{1}}}oi |17={{{1}}}uam |18={{{1}}}uat |19={{{1}}}uan |20={{{1}}}oj |21={{{1}}}osh |22={{{1}}}ojë |23={{{1}}}ofsha |24={{{1}}}ofsh |25={{{1}}}oftë |26={{{1}}}ofshim |27={{{1}}}ofshi |28={{{1}}}ofshin |29={{{1}}}uakam |30={{{1}}}uake |31={{{1}}}uaka |32={{{1}}}uakemi |33={{{1}}}uakeni |34={{{1}}}uakan |35={{{1}}}uakësha |36={{{1}}}uakëshe |37={{{1}}}uakësh |38={{{1}}}uakëshim |39={{{1}}}uakëshit |40={{{1}}}uakëshin |41={{{1}}}o |42={{{1}}}oni }}<noinclude>{{tcat|conj:0oj}}</noinclude> 2yzg1uvpy7qzxgkjebq9ckiay3cx2sk ထာမ်ပလိက်:sq-conj-uaj 10 299475 402367 2026-10-04T03:54:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402367 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}uar |2={{{1}}}uaj |3={{{1}}}uan |4={{{1}}}uan |5={{{1}}}uajmë |6={{{1}}}uani |7={{{1}}}uajnë |8={{{1}}}uaja |9={{{1}}}uaje |10={{{1}}}uante |11={{{1}}}uanim |12={{{1}}}uanit |13={{{1}}}uanin |14={{{1}}}ova |15={{{1}}}ove |16={{{1}}}oi |17={{{1}}}uam |18={{{1}}}uat |19={{{1}}}uan |20={{{1}}}uaj |21={{{1}}}uash |22={{{1}}}uajë |23={{{1}}}ofsha |24={{{1}}}ofsh |25={{{1}}}oftë |26={{{1}}}ofshim |27={{{1}}}ofshit |28={{{1}}}ofshin |29={{{1}}}uakam |30={{{1}}}uake |31={{{1}}}uaka |32={{{1}}}uakemi |33={{{1}}}uakeni |34={{{1}}}uakan |35={{{1}}}uakësha |36={{{1}}}uakëshe |37={{{1}}}uakësh |38={{{1}}}uakëshim |39={{{1}}}uakëshit |40={{{1}}}uakëshin |41={{{1}}}uaj |42={{{1}}}uani }}<noinclude>{{tcat|conj:0uaj}}</noinclude> ft83cdvhgw69tpu63kq6e8wpab7z6py ထာမ်ပလိက်:sq-conj-2 10 299476 402368 2026-10-04T03:55:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402368 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-grey-1,#F0F0F0)">Standard Albanian conjugation of {{m-self|sq|{{pagename}}}} (mediopassive conjugation)</div> <div class="NavContent"> <div class="vsSwitcher" data-toggle-category="compound tenses" style="max-width:100%;"> * <p style="display:flex; align-self:left">Show compound tenses: <span class="vsToggleElement">&nbsp;</span></p> {| width=100% border="1px solid var(--wikt-palette-black,#000000)" style="border-collapse:collapse; text-align:center; background:var(--wikt-palette-grey-0,#F9F9F9)" class="inflection-table" ! rowspan={{#if:{{{isjam|}}}|3|5}} colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-white,#fff)" | ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | participle | colspan=4 | {{l-self|sq|{{{1}}}}} {{#if:{{{isjam|}}}|| {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsShow style="visibility:collapse" {{!}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} gerund {{!}} colspan=4 {{!}} {{lang|sq|duke u {{{1}}}}} {{!}}- class=vsHide ! colspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" {{!}} infinitive {{!}} colspan=4 {{!}} {{lang|sq|për t'u {{{1}}}}} }} |- ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | singular ! colspan=3 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#ccc)" | plural |- style="background:var(--wikt-palette-grey-3,#ddd)" ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. ! 1st pers. ! 2nd pers. ! 3rd pers. |- style=background:var(--wikt-palette-green-1,#efe) ! rowspan="8" style="background:var(--wikt-palette-green-3,#cdc)" | indicative ! style=background:var(--wikt-palette-green-2,#ded) | present | {{l-self|sq|{{{2}}}}} | {{l-self|sq|{{{3}}}}} | {{l-self|sq|{{{4}}}}} | {{l-self|sq|{{{5}}}}} | {{l-self|sq|{{{6}}}}} | {{l-self|sq|{{{7}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | imperfect | {{l-self|sq|{{{8}}}}} | {{l-self|sq|{{{9}}}}} | {{l-self|sq|{{{10}}}}} | {{l-self|sq|{{{11}}}}} | {{l-self|sq|{{{12}}}}} | {{l-self|sq|{{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="simple past">aorist</abbr> | {{l-self|sq|{{{14}}}|u {{{14}}}}} | {{l-self|sq|{{{15}}}|u {{{15}}}}} | {{l-self|sq|{{{16}}}|u {{{16}}}}} | {{l-self|sq|{{{17}}}|u {{{17}}}}} | {{l-self|sq|{{{18}}}|u {{{18}}}}} | {{l-self|sq|{{{19}}}|u {{{19}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | perfect | {{lang|sq|jam {{{1}}}}} | {{lang|sq|je {{{1}}}}} | {{lang|sq|është {{{1}}}}} | {{lang|sq|jemi {{{1}}}}} | {{lang|sq|jeni {{{1}}}}} | {{lang|sq|janë {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | past perfect | {{lang|sq|isha {{{1}}}}} | {{lang|sq|ishe {{{1}}}}} | {{lang|sq|ishte {{{1}}}}} | {{lang|sq|ishim {{{1}}}}} | {{lang|sq|ishit {{{1}}}}} | {{lang|sq|ishin {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | <abbr title="past perfect II">aorist II</abbr> | {{lang|sq|qeshë {{{1}}}}} | {{lang|sq|qe {{{1}}}}} | {{lang|sq|qe {{{1}}}}} | {{lang|sq|qemë {{{1}}}}} | {{lang|sq|qetë {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenë {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | future<sup>1</sup> | {{lang|sq|do të {{{20}}}}} | {{lang|sq|do të {{{21}}}}} | {{lang|sq|do të {{{22}}}}} | {{lang|sq|do të {{{5}}}}} | {{lang|sq|do të {{{6}}}}} | {{lang|sq|do të {{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-green-1,#efe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-green-2,#ded)" | future perfect<sup>2</sup> | {{lang|sq|do të jem {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të jesh {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të jetë {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të jemi {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të jeni {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të jenë {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" ! style="background:var(--wikt-palette-grey-red-4,#dcc)" rowspan=4 | subjunctive ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | present | {{l-self|sq|të {{{20}}}}} | {{l-self|sq|të {{{21}}}}} | {{l-self|sq|të {{{22}}}}} | {{l-self|sq|të {{{5}}}}} | {{l-self|sq|të {{{6}}}}} | {{l-self|sq|të {{{3psub|{{{7}}}}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | imperfect | {{lang|sq|të {{{8}}}}} | {{lang|sq|të {{{9}}}}} | {{lang|sq|të {{{10}}}}} | {{lang|sq|të {{{11}}}}} | {{lang|sq|të {{{12}}}}} | {{lang|sq|të {{{13}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | perfect | {{lang|sq|të jem {{{1}}}}} | {{lang|sq|të jesh {{{1}}}}} | {{lang|sq|të jetë {{{1}}}}} | {{lang|sq|të jemi {{{1}}}}} | {{lang|sq|të jeni {{{1}}}}} | {{lang|sq|të jenë {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-red-2,#fee)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-red-3,#edd)" | past perfect | {{lang|sq|të isha {{{1}}}}} | {{lang|sq|të ishe {{{1}}}}} | {{lang|sq|të ishte {{{1}}}}} | {{lang|sq|të ishim {{{1}}}}} | {{lang|sq|të ishit {{{1}}}}} | {{lang|sq|të ishin {{{1}}}}} |- class=vsHide ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)" | conditional<sup>1, 2</sup> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | imperfect | {{lang|sq|do të {{{8}}}}} | {{lang|sq|do të {{{9}}}}} | {{lang|sq|do të {{{10}}}}} | {{lang|sq|do të {{{11}}}}} | {{lang|sq|do të {{{12}}}}} | {{lang|sq|do të {{{13}}}}} |- class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-grey-2,#ECECEC)" | past perfect | {{lang|sq|do të isha {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të ishe {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të ishte {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të ishim {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të ishit {{{1}}}}} | {{lang|sq|do të ishin {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" ! rowspan=2 style="background:var(--wikt-palette-grey-yellow-3,#ddc)" | optative ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | present | {{l-self|sq|{{{23}}}|u {{{23}}}}} | {{l-self|sq|{{{24}}}|u {{{24}}}}} | {{l-self|sq|{{{25}}}|u {{{25}}}}} | {{l-self|sq|{{{26}}}|u {{{26}}}}} | {{l-self|sq|{{{27}}}|u {{{27}}}}} | {{l-self|sq|{{{28}}}|u {{{28}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-yellow-1,#ffe)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-yellow-2,#eed)" | perfect | {{lang|sq|qofsha {{{1}}}}} | {{lang|sq|qofsh {{{1}}}}} | {{lang|sq|qoftë {{{1}}}}} | {{lang|sq|qofshim {{{1}}}}} | {{lang|sq|qofshit {{{1}}}}} | {{lang|sq|qofshin {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! rowspan=4 style="background:var(--wikt-palette-grey-magenta-3,#dcd)" | admirative ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | present | {{l-self|sq|{{{29}}}|u {{{29}}}}} | {{l-self|sq|{{{30}}}|u {{{30}}}}} | {{l-self|sq|{{{31}}}|u {{{31}}}}} | {{l-self|sq|{{{32}}}|u {{{32}}}}} | {{l-self|sq|{{{33}}}|u {{{33}}}}} | {{l-self|sq|{{{34}}}|u {{{34}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | imperfect | {{l-self|sq|{{{35}}}|u {{{35}}}}} | {{l-self|sq|{{{36}}}|u {{{36}}}}} | {{l-self|sq|{{{37}}}|u {{{37}}}}} | {{l-self|sq|{{{38}}}|u {{{38}}}}} | {{l-self|sq|{{{39}}}|u {{{39}}}}} | {{l-self|sq|{{{40}}}|u {{{40}}}}} |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- class=vsShow style="visibility:collapse" | |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | perfect | {{lang|sq|qenkam {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenke {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenka {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkemi {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkeni {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkan {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-magenta-1,#fef)" class=vsHide ! style="background:var(--wikt-palette-magenta-2,#ede)" | past perfect | {{lang|sq|qenkësha {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkëshe {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkësh {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkëshim {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkëshit {{{1}}}}} | {{lang|sq|qenkëshin {{{1}}}}} |- style="background:var(--wikt-palette-cyan-1,#eff)" ! style="background:var(--wikt-palette-cyan-2,#cdd)" | imperative ! style="background:var(--wikt-palette-grey-cyan-3,#dee)" | present | — | {{l-self|sq|{{{41}}}}} | — | — | {{l-self|sq|{{{42}}}}} | — |- class=vsHide ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#D0D0D0)"; font-size:smaller;" | <sup>1</sup>) indicative future identical with conditional present <sup>2</sup>) indicative future perfect identical with conditional perfect |}</div></div></div><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 5f3n1a291sksxvdm4l6evlbo1724wfj ထာမ်ပလိက်:sq-conj-a-o 10 299477 402369 2026-10-04T03:55:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402369 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}a{{{2}}}{{{4}}} |2={{{1}}}a{{{2}}} |3={{{1}}}e{{{2}}} |4={{{1}}}e{{{2}}} |5={{{1}}}a{{{2}}}im |6={{{1}}}a{{{2}}}ni |7={{{1}}}a{{{2}}}in |8={{{1}}}i{{{3}}}ja |9={{{1}}}i{{{3}}}je |10={{{1}}}i{{{3}}}te |11={{{1}}}i{{{3}}}nim |12={{{1}}}i{{{3}}}nit |13={{{1}}}i{{{3}}}nin |14={{{1}}}o{{{3}}}a |15={{{1}}}o{{{3}}}e |16={{{1}}}o{{{3}}}i |17={{{1}}}o{{{3}}}ëm |18={{{1}}}o{{{3}}}ët |19={{{1}}}o{{{3}}}ën |20={{{1}}}a{{{2}}} |21={{{1}}}a{{{2}}}ësh |22={{{1}}}a{{{2}}}ë |23={{{1}}}a{{{2}}}sha |24={{{1}}}a{{{2}}}sh |25={{{1}}}a{{{2}}}të |26={{{1}}}a{{{2}}}shim |27={{{1}}}a{{{2}}}shit |28={{{1}}}a{{{2}}}shin |29={{{1}}}a{{{2}}}kam |30={{{1}}}a{{{2}}}ke |31={{{1}}}a{{{2}}}ka |32={{{1}}}a{{{2}}}kemi |33={{{1}}}a{{{2}}}keni |34={{{1}}}a{{{2}}}kan |35={{{1}}}a{{{2}}}kësha |36={{{1}}}a{{{2}}}këshe |37={{{1}}}a{{{2}}}kësh |38={{{1}}}a{{{2}}}këshim |39={{{1}}}a{{{2}}}këshit |40={{{1}}}a{{{2}}}këshin |41={{{1}}}i{{{3}}} |42={{{1}}}i{{{3}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> gvsakdv1pu6h6skb9axz9kh1ktto0b1 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/bie1 10 299478 402370 2026-10-04T03:55:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402370 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}prurë |2={{{1|}}}bie |3={{{1|}}}bie |4={{{1|}}}bie |5={{{1|}}}biem |6={{{1|}}}bini |7={{{1|}}}bien |8={{{1|}}}bija |9={{{1|}}}bije |10={{{1|}}}binte |11={{{1|}}}binim |12={{{1|}}}binit |13={{{1|}}}binin |14={{{1|}}}prura |15={{{1|}}}prure |16={{{1|}}}pruri |17={{{1|}}}prumë |18={{{1|}}}prutë |19={{{1|}}}prunë |20={{{1|}}}bie |21={{{1|}}}biesh |22={{{1|}}}bjerë |23={{{1|}}}prufsha |24={{{1|}}}prufsh |25={{{1|}}}pruftë |26={{{1|}}}prufshim |27={{{1|}}}prufshit |28={{{1|}}}prufshin |29={{{1|}}}prukam |30={{{1|}}}pruke |31={{{1|}}}pruka |32={{{1|}}}prukemi |33={{{1|}}}prukeni |34={{{1|}}}prukan |35={{{1|}}}prukësha |36={{{1|}}}prukëshe |37={{{1|}}}prukësh |38={{{1|}}}prukëshim |39={{{1|}}}prukëshit |40={{{1|}}}prukëshin |41={{{1|}}}bjer |42={{{1|}}}bini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 03uu212mum9hmigkqez9aoo7ox65mbc ထာမ်ပလိက်:sq-conj/bie2 10 299479 402371 2026-10-04T03:55:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402371 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}rënë |2={{{1|}}}bie |3={{{1|}}}bie |4={{{1|}}}bie |5={{{1|}}}biem |6={{{1|}}}bini |7={{{1|}}}bien |8={{{1|}}}bija |9={{{1|}}}bije |10={{{1|}}}binte |11={{{1|}}}binim |12={{{1|}}}binit |13={{{1|}}}binin |14={{{1|}}}rashë |15={{{1|}}}re |16={{{1|}}}ra |17={{{1|}}}ramë |18={{{1|}}}ratë |19={{{1|}}}ranë |20={{{1|}}}bie |21={{{1|}}}biesh |22={{{1|}}}bjerë |23={{{1|}}}rënça |24={{{1|}}}rënç |25={{{1|}}}rëntë |26={{{1|}}}rënçim |27={{{1|}}}rënçi |28={{{1|}}}rënçin |29={{{1|}}}rënkam |30={{{1|}}}rënke |31={{{1|}}}rënka |32={{{1|}}}rënkemi |33={{{1|}}}rënkeni |34={{{1|}}}rënkan |35={{{1|}}}rënkësha |36={{{1|}}}rënkëshe |37={{{1|}}}rënkësh//rënkej |38={{{1|}}}rënkëshim |39={{{1|}}}rënkëshit |40={{{1|}}}rënkëshin |41={{{1|}}}bjer |42={{{1|}}}bini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 1ub8de2v3ft0tqv2vljmxpcj4z4uzlg ထာမ်ပလိက်:sq-conj/bëhem 10 299480 402372 2026-10-04T03:55:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402372 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1=bërë |2=bëhem |3=bëhesh |4=bëhet |5=bëhemi |6=bëheni |7=bëhen |8=bëhesha |9=bëheshe |10=bëhesh |11=bëheshim |12=bëheshit |13=bëheshin |14=bëra |15=bëre |16=bëri |17=bëmë |18=bëtë |19=bënë |20=bëhem |21=bëhesh |22=bëhet |23=bëfsha |24=bëfsh |25=bëftë |26=bëfshim |27=bëfshi |28=bëfshin |29=bëkam |30=bëke |31=bëka |32=bëkemi |33=bëkeni |34=bëkan |35=bëkësha |36=bëkëshe |37=bëkësh |38=bëkëshim |39=bëkëshit |40=bëkëshin |41=bëhu |42=bëhuni}}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> n09nr57ru0blz7yblg6vnsjif0pmml5 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/bëj 10 299481 402373 2026-10-04T03:55:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402373 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1=bërë |2=bëj |3=bën |4=bën |5=bëjmë |6=bëni |7=bëjnë |8=bëja |9=bëje |10=bënte |11=bënim |12=bënit |13=bënin |14=bëra |15=bëre |16=bëri |17=bëmë |18=bëtë |19=bënë |20=bëj |21=bësh |22=bëjë |23=bëfsha |24=bëfsh |25=bëftë |26=bëfshim |27=bëfshi |28=bëfshin |29=bëkam |30=bëke |31=bëka |32=bëkemi |33=bëkeni |34=bëkan |35=bëkësha |36=bëkëshe |37=bëkësh |38=bëkëshim |39=bëkëshit |40=bëkëshin |41=bëj |42=bëni}}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 0ruyel8a7zg8azgertaby99jal5tgc6 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-def 10 299482 402374 2026-10-04T03:56:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402374 wikitext text/x-wiki <div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-grey-8,#F0F0F0)" align=center>Standard [[Albanian]] conjugation of {{pagename}} ([[active voice]]), third-person only</div> <div class="NavContent"> {| width=100% border="1px solid #000000" style="border-collapse:collapse; text-align:center; background:var(--wikt-palette-grey-9,#F9F9F9)" class="inflection-table" |- ! colspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | [[participle]] <br><small>(pjesore)</small> | colspan="5" | {{{1}}} |- |- ! colspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | [[gerund]] <br><small>(përcjellore)</small> | colspan="5" | duke {{{1}}} |- |- ! colspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | [[infinitive]] <br><small>(paskajore)</small> | colspan="5" | për të {{{1}}} |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | ! colspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | singular <br><small>(njëjës)</small> ! colspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | plural <br><small>(shumës)</small> |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 1st pers. <br><small>(veta e 1rë)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 2nd pers. <br><small>(veta e 2të)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 3rd pers. <br><small>(veta e 3të)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 1st pers. <br><small>(veta e 1rë)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 2nd pers. <br><small>(veta e 2të)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | 3rd pers. <br><small>(veta e 3të)</small> |- ! rowspan="9" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[indicative]] <br><small>(dëftore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | unë ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ai/ajo ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ne ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ata/ato |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | present <br><small>(e tashme)</small> | — | — | [[{{{2}}}]] | — | — | [[{{{3}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | imperfect <br><small>(e pakryer)</small> | — | — | [[{{{4}}}]] | — | — | [[{{{5}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | aorist (simple past) <br><small>(e kryer e thjeshtë)</small> | — | — | [[{{{6}}}]] | — | — | [[{{{7}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | perfect <br><small>(e kryer)</small> | — | — | ka {{{1}}} | — | — | kanë {{{1}}} |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | past perfect <br><small>(më se e kryer)</small> | — | — | kishte {{{1}}} | — | — | kishin {{{1}}} |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | aorist II (past perfect II) <br><small>(e kryer e tejshkuar)</small> | — | — | pati {{{1}}} | — | — | patën {{{1}}} |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | future¹ <br><small>(e ardhme)</small> | — | — | do të [[{{{8}}}]] | — | — | do të [[{{{3psub|{{{3}}}}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | future perfect² <br><small>(e ardhme e përparme)</small> | — | — | do të ketë {{{1}}} | — | — | do të kenë {{{1}}} |- ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-5,#AAAAAA);height:.75em" | |- ! rowspan="5" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[subjunctive]] <br><small>(lidhore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | unë ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ai/ajo ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ne ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ata/ato |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | present <br><small>(e tashme)</small> | — | — | të [[{{{8}}}]] | — | — | të [[{{{3psub|{{{3}}}}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | imperfect <br><small>(e pakryer)</small> | — | — | të [[{{{4}}}]] | — | — | të [[{{{5}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | perfect <br><small>(e kryer)</small> | — | — | të ketë {{{1}}} | — | — | të kenë {{{1}}} |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | past perfect <br><small>(më se e kryer)</small> | — | — | të kishte {{{1}}} | — | — | të kishin {{{1}}} |- ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-5,#AAAAAA);height:.75em" | |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[conditional]]¹<sup>, </sup>² <br><small>(kushtore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | unë ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ai/ajo ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ne ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ata/ato |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | imperfect <br><small>(e pakryer)</small> | — | — | do të [[{{{4}}}]] | — | — | do të [[{{{5}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | past perfect <br><small>(më se e kryer)</small> | — | — | do të kishte {{{1}}} | — | — | do të kishin {{{1}}} |- ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-5,#AAAAAA);height:.75em" | |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[optative]] <br><small>(dëshirore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | unë ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ai/ajo ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ne ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ata/ato |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | present <br><small>(e tashme)</small> | — | — | [[{{{9}}}]] | — | — | [[{{{10}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | perfect <br><small>(e kryer)</small> | — | — | pastë {{{1}}} | — | — | paçin {{{1}}} |- ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-5,#AAAAAA);height:.75em" | |- ! rowspan="5" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[admirative]] <br><small>(habitore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | unë ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ai/ajo ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ne ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ata/ato |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | present <br><small>(e tashme)</small> | — | — | [[{{{11}}}]] | — | — | [[{{{12}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | imperfect <br><small>(pakryer)</small> | — | — | [[{{{13}}}]] | — | — | [[{{{14}}}]] |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | perfect <br><small>(e kryer)</small> | — | — | paska {{{1}}} | — | — | paskan {{{1}}} |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | past perfect <br><small>(më se e kryer)</small> | — | — | paskësh {{{1}}} | — | — | paskëshin {{{1}}} |- ! rowspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)" | [[imperative]] <br><small>(urdhërore)</small> ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | — ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ti ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | — ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | — ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | ju ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | — |- ! style="background:var(--wikt-palette-grey-7,#ECECEC)" | present <br><small>(e tashme)</small> | — | — | — | — | — | — |- ! colspan="8" style="background:var(--wikt-palette-grey-6,#D0D0D0)"; font-size:smaller;" | ¹) [[indicative]] future identical with [[conditional]] present ²) [[indicative]] future perfect identical with [[conditional]] perfect |- |}</div></div><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> 5nxl3kgh837culqp7ythx7hdy96ts2e ထာမ်ပလိက်:gl-reinteg-conj/documentation 10 299483 402375 2026-10-04T03:56:19Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{documentation subpage}} {{uses lua|Module:gl-reinteg-verb}} This template generates a navigation box for [[:Category:Galician verbs|Galician verb]] conjugation entries using the [[Appendix:Reintegrationism|reintegrationist]] spelling. The actual work is done by [[Module:gl-reinteg-verb]]. ==Usage== This template should be added to all Galician verb entries using reintegrated spelling. It can also be added to Galici..." 402375 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:gl-reinteg-verb}} This template generates a navigation box for [[:Category:Galician verbs|Galician verb]] conjugation entries using the [[Appendix:Reintegrationism|reintegrationist]] spelling. The actual work is done by [[Module:gl-reinteg-verb]]. ==Usage== This template should be added to all Galician verb entries using reintegrated spelling. It can also be added to Galician verbs where the infinitive has the same spelling using the standard and reintegrated norms. In such a case, put the reintegrated conjugation below the standard conjugation, like this: <pre> {{gl-conj}} {{gl-reinteg-conj}} </pre> The template should be placed within the Galician language section, immediately following the '''Conjugation''' L4 language header. As with other Wiktionary navigation box templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. ===Parameters=== The template uses one unnamed parameter to specify any information not automatically inferrable from the infinitive form. The possible values of this parameter are substantially the same as for {{tl|gl-conj}}, and also for {{tl|pt-conj}}, since reintegrated Galician spelling is very similar to standard Portuguese spelling. In the vast majority of cases, the same value for {{para|1}} (whether specified or omitted) can be used in both {{tl|gl-conj}} and {{tl|gl-reinteg-conj}}. The primary exception to this concerns verbs in ''-iar'' such as {{m|gl|afiar||to sharpen}}, where the standard spelling needs to use {{tl|gl-conj|<í>}} but the reintegrated spelling does not use an accent mark, so {{tl|gl-reinteg-conj}} is sufficient. (Contrarily, a verb like {{m|gl|odiar||to hate}} uses {{tl|gl-conj}} but {{tl|gl-reinteg-conj|<ei,+>}}; the latter expresses the fact that in reintegrated spelling, {{m|gl|odiar}} can form its stressed forms using either ''eu odeio'' or ''eu odio'' {{IPAchar|/oˈdio/}}, while standard spelling has only ''eu odio'' {{IPAchar|/ˈɔdjo/}}.) <includeonly> [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဂၠဳသဳယျာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ်|*]] </includeonly> md9r0mymhorhf93kgrwlnhouj2dd5x7 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/di 10 299484 402376 2026-10-04T03:56:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402376 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ditur |2={{{1|}}}di |3={{{1|}}}di |4={{{1|}}}di |5={{{1|}}}dimë |6={{{1|}}}dini |7={{{1|}}}dinë |8={{{1|}}}dija |9={{{1|}}}dije |10={{{1|}}}dinte |11={{{1|}}}dinim |12={{{1|}}}dinit |13={{{1|}}}dinin |14={{{1|}}}dita |15={{{1|}}}dite |16={{{1|}}}diti |17={{{1|}}}ditëm |18={{{1|}}}ditët |19={{{1|}}}ditën |20={{{1|}}}di |21={{{1|}}}dish |22={{{1|}}}dijë |23={{{1|}}}ditsha |24={{{1|}}}ditsh |25={{{1|}}}dittë |26={{{1|}}}ditshim |27={{{1|}}}ditshi |28={{{1|}}}ditshin |29={{{1|}}}ditkam |30={{{1|}}}ditke |31={{{1|}}}ditka |32={{{1|}}}ditkemi |33={{{1|}}}ditkeni |34={{{1|}}}ditkan |35={{{1|}}}ditkësha |36={{{1|}}}ditkëshe |37={{{1|}}}ditkësh |38={{{1|}}}ditkëshim |39={{{1|}}}ditkëshit |40={{{1|}}}ditkëshin |41={{{1|}}}di |42={{{1|}}}dini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> rcgns2wtay2gdu6wpnch0ac6dqp868i ထာမ်ပလိက်:sq-conj/dua 10 299485 402377 2026-10-04T03:56:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402377 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}dashur |2={{{1|}}}dua |3={{{1|}}}do |4={{{1|}}}do |5={{{1|}}}duam |6={{{1|}}}doni |7={{{1|}}}duan |8={{{1|}}}doja |9={{{1|}}}doje |10={{{1|}}}donte |11={{{1|}}}donim |12={{{1|}}}donit |13={{{1|}}}donin |14={{{1|}}}desha |15={{{1|}}}deshe |16={{{1|}}}deshi |17={{{1|}}}deshëm |18={{{1|}}}deshët |19={{{1|}}}deshën |20={{{1|}}}dua |21={{{1|}}}duash |22={{{1|}}}dojë |23={{{1|}}}daça |24={{{1|}}}daç |25={{{1|}}}daçtë |26={{{1|}}}daçim |27={{{1|}}}daçi |28={{{1|}}}daçin |29={{{1|}}}dashkam |30={{{1|}}}dashke |31={{{1|}}}dashka |32={{{1|}}}dashkemi |33={{{1|}}}dashkeni |34={{{1|}}}dashkan |35={{{1|}}}dashkësha |36={{{1|}}}dashkëshe |37={{{1|}}}dashkësh |38={{{1|}}}dashkëshim |39={{{1|}}}dashkëshit |40={{{1|}}}dashkëshin |41={{{1|}}}duaj |42={{{1|}}}doni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> mtwtdg8ayzjou7zwiyov3ohq9wgm7z2 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-e-i-o 10 299486 402378 2026-10-04T03:56:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402378 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{sq-conj |1={{{4}}} |2={{{1}}} |3={{{1}}} |4={{{1}}} |5={{{1}}}im |6={{{2}}}ni |7={{{1}}}in |8={{{2}}}ja |9={{{2}}}je |10={{{2}}}te |11={{{2}}}nim |12={{{2}}}nit |13={{{2}}}nin |14={{{3}}}a |15={{{3}}}e |16={{{3}}}i |17={{{3}}}ëm |18={{{3}}}ët |19={{{3}}}ën |20={{{1}}} |21={{{1}}}ësh |22={{{1}}}ë |23={{{1}}}sha |24={{{1}}}sh |25={{{1}}}të |26={{{1}}}shim |27={{{1}}}shi |28={{{1}}}shin |29={{{1}}}kam |30={{{1}}}ke |31={{{1}}}ka |32={{{1}}}kemi |33={{{1}}}keni |34={{{1}}}kan |35={{{1}}}kësha |36={{{1}}}këshe |37={{{1}}}kësh // {{{1}}}kej |38={{{1}}}këshim |39={{{1}}}këshit |40={{{1}}}këshin |41={{{2}}} |42={{{2}}}ni }}<noinclude>{{documentation}}</noinclude> scnrrmh53a16bwlawlpcum9vp2bhon2 ထာမ်ပလိက်:sq-conj-e-o 10 299487 402379 2026-10-04T03:56:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402379 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}e{{{2}}}{{{4}}} |2={{{1}}}e{{{2}}} |3={{{1}}}e{{{2}}} |4={{{1}}}e{{{2}}} |5={{{1}}}e{{{2}}}im |6={{{1}}}e{{{2}}}ni |7={{{1}}}e{{{2}}}in |8={{{1}}}i{{{3}}}ja |9={{{1}}}i{{{3}}}je |10={{{1}}}i{{{3}}}te |11={{{1}}}i{{{3}}}nim |12={{{1}}}i{{{3}}}nit |13={{{1}}}i{{{3}}}nin |14={{{1}}}o{{{3}}}a |15={{{1}}}o{{{3}}}e |16={{{1}}}o{{{3}}}i |17={{{1}}}o{{{3}}}ëm |18={{{1}}}o{{{3}}}ët |19={{{1}}}o{{{3}}}ën |20={{{1}}}e{{{2}}} |21={{{1}}}e{{{2}}}ësh |22={{{1}}}e{{{2}}}ë |23={{{1}}}e{{{2}}}sha |24={{{1}}}e{{{2}}}sh |25={{{1}}}e{{{2}}}të |26={{{1}}}e{{{2}}}shim |27={{{1}}}e{{{2}}}shit |28={{{1}}}e{{{2}}}shin |29={{{1}}}e{{{2}}}kam |30={{{1}}}e{{{2}}}ke |31={{{1}}}e{{{2}}}ka |32={{{1}}}e{{{2}}}kemi |33={{{1}}}e{{{2}}}keni |34={{{1}}}e{{{2}}}kan |35={{{1}}}e{{{2}}}kësha |36={{{1}}}e{{{2}}}këshe |37={{{1}}}e{{{2}}}kësh |38={{{1}}}e{{{2}}}këshim |39={{{1}}}e{{{2}}}këshit |40={{{1}}}e{{{2}}}këshin |41={{{1}}}i{{{3}}} |42={{{1}}}i{{{3}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> epyxb521d4jnmaem6kgqmgbem8p48z8 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/eci 10 299488 402380 2026-10-04T03:56:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402380 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ecur |2={{{1|}}}eci |3={{{1|}}}ec |4={{{1|}}}ec |5={{{1|}}}ecim |6={{{1|}}}ecni |7={{{1|}}}ecin |8={{{1|}}}ecja |9={{{1|}}}ecje |10={{{1|}}}ecte |11={{{1|}}}ecnim |12={{{1|}}}ecnit |13={{{1|}}}ecnin |14={{{1|}}}eca |15={{{1|}}}ece |16={{{1|}}}ecu |17={{{1|}}}ecëm |18={{{1|}}}ecët |19={{{1|}}}ecën |20={{{1|}}}eci |21={{{1|}}}ecësh |22={{{1|}}}ecë |23={{{1|}}}ecsha |24={{{1|}}}ecsh |25={{{1|}}}ectë |26={{{1|}}}ecshim |27={{{1|}}}ecshi |28={{{1|}}}ecshin |29={{{1|}}}eckam |30={{{1|}}}ecke |31={{{1|}}}ecka |32={{{1|}}}eckemi |33={{{1|}}}eckeni |34={{{1|}}}eckan |35={{{1|}}}eckësha |36={{{1|}}}eckëshe |37={{{1|}}}eckësh |38={{{1|}}}eckëshim |39={{{1|}}}eckëshit |40={{{1|}}}eckëshin |41={{{1|}}}ec |42={{{1|}}}ecni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> soktou1njea92nf15ssuqwi2zdl24pi ထာမ်ပလိက်:sq-conj-ej 10 299489 402381 2026-10-04T03:57:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402381 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{sq-conj |1={{{2}}}yer |2={{{1}}}ej |3={{{1}}}en |4={{{1}}}en |5={{{1}}}ejmë |6={{{1}}}eni |7={{{1}}}ejnë |8={{{1}}}eja |9={{{1}}}eje |10={{{1}}}ente |11={{{1}}}enim |12={{{1}}}enit |13={{{1}}}enin |14={{{2}}}eva |15={{{2}}}eve |16={{{2}}}eu |17={{{2}}}yem |18={{{2}}}yet |19={{{2}}}yen |20={{{1}}}ej |21={{{1}}}esh |22={{{1}}}ejë |23={{{2}}}efsha |24={{{2}}}efsh |25={{{2}}}eftë |26={{{2}}}efshim |27={{{2}}}efshi |28={{{2}}}efshin |29={{{2}}}yekam |30={{{2}}}yeke |31={{{2}}}yeka |32={{{2}}}yekemi |33={{{2}}}yekeni |34={{{2}}}yekan |35={{{2}}}yekësha |36={{{2}}}yekëshe |37={{{2}}}yekësh |38={{{2}}}yekëshim |39={{{2}}}yekëshit |40={{{2}}}yekëshin |41={{{1}}}e |42={{{1}}}eni }}<noinclude>{{tcat|conj}}{{documentation}}</noinclude> entyz5p792ojhfqmr88xhqssw9jpqip ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဂၠဳသဳယျာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ် 14 299490 402382 2026-10-04T03:57:16Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဂၠဳသဳယျာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|ဂ]]" 402382 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဂၠဳသဳယျာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|ဂ]] 1a0tudgwm9vp6kud5643fhukjrljg0d ထာမ်ပလိက်:sq-conj/flas 10 299491 402383 2026-10-04T03:57:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402383 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1=folur |2=flas |3=flet |4=flet |5=flasim |6=flisni |7=flasin |8=flisja |9=flisje |10=fliste |11=flisnim |12=flisnit |13=flisnin |14=fola |15=fole |16=foli |17=folëm |18=folët |19=folën |20=flas |21=flasësh |22=flasë |23=folsha |24=folsh |25=foltë |26=folshim |27=folshi |28=folshin |29=folkam |30=folke |31=folka |32=folkemi |33=folkeni |34=folkan |35=folkësha |36=folkëshe |37=folkësh |38=folkëshim |39=folkëshit |40=folkëshin |41=fol |42=flisni }}<noinclude>{{tcat|conj:flas}}</noinclude> t7kmvb4rp7p6h3opa70a82srpnf189j ထာမ်ပလိက်:sq-conj/ha 10 299492 402384 2026-10-04T03:57:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402384 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ngrënë |2={{{1|}}}ha |3={{{1|}}}ha |4={{{1|}}}ha |5={{{1|}}}hamë |6={{{1|}}}hani |7={{{1|}}}hanë |8={{{1|}}}haja |9={{{1|}}}haje |10={{{1|}}}hante |11={{{1|}}}hanim |12={{{1|}}}hanit |13={{{1|}}}hanin |14={{{1|}}}hëngra |15={{{1|}}}hëngre |16={{{1|}}}hëngri |17={{{1|}}}hëngrëm |18={{{1|}}}hëngrët |19={{{1|}}}hëngrën |20={{{1|}}}ha |21={{{1|}}}hash |22={{{1|}}}haje |23={{{1|}}}ngrënça |24={{{1|}}}ngrënç |25={{{1|}}}ngrëntë |26={{{1|}}}ngrënçim |27={{{1|}}}ngrënçi |28={{{1|}}}ngrënçin |29={{{1|}}}ngrënkam |30={{{1|}}}ngrënke |31={{{1|}}}ngrënka |32={{{1|}}}ngrënkemi |33={{{1|}}}ngrënkeni |34={{{1|}}}ngrënkan |35={{{1|}}}ngrënkësha |36={{{1|}}}ngrënkëshe |37={{{1|}}}ngrënkësh |38={{{1|}}}ngrënkëshim |39={{{1|}}}ngrënkëshit |40={{{1|}}}ngrënkëshin |41={{{1|}}}ha |42={{{1|}}}hani }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> bl26osa7ar2g7uhv67z40qpaxetnhht ထာမ်ပလိက်:sq-conj/heq 10 299493 402385 2026-10-04T03:57:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402385 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}hequr |2={{{1|}}}heq |3={{{1|}}}heq |4={{{1|}}}heq |5={{{1|}}}heqim |6={{{1|}}}hiqni |7={{{1|}}}heqin |8={{{1|}}}hiqja |9={{{1|}}}hiqje |10={{{1|}}}hiqte |11={{{1|}}}hiqnim |12={{{1|}}}hiqnit |13={{{1|}}}hiqnin |14={{{1|}}}hoqa |15={{{1|}}}hoqe |16={{{1|}}}hoqi |17={{{1|}}}hoqëm |18={{{1|}}}hoqët |19={{{1|}}}hoqën |20={{{1|}}}heq |21={{{1|}}}heqësh |22={{{1|}}}heqë |23={{{1|}}}heqsha |24={{{1|}}}heqsh |25={{{1|}}}heqtë |26={{{1|}}}heqshim |27={{{1|}}}heqshi |28={{{1|}}}heqshin |29={{{1|}}}heqkam |30={{{1|}}}heqke |31={{{1|}}}heqka |32={{{1|}}}heqkemi |33={{{1|}}}heqkeni |34={{{1|}}}heqkan |35={{{1|}}}heqkësha |36={{{1|}}}heqkëshe |37={{{1|}}}heqkësh |38={{{1|}}}heqkëshim |39={{{1|}}}heqkëshit |40={{{1|}}}heqkëshin |41={{{1|}}}hiq |42={{{1|}}}hiqni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 3y8bqzbmfl96ft3nl76m0qi9xprztar ထာမ်ပလိက်:sq-conj/hiqem 10 299494 402386 2026-10-04T03:57:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402386 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1|}}}hequr |2={{{1|}}}hiqem |3={{{1|}}}hiqesh |4={{{1|}}}hiqet |5={{{1|}}}hiqemi |6={{{1|}}}hiqeni |7={{{1|}}}hiqen |8={{{1|}}}hiqesha |9={{{1|}}}hiqeshe |10={{{1|}}}hiqesh |11={{{1|}}}hiqeshim |12={{{1|}}}hiqeshit |13={{{1|}}}hiqeshin |14={{{1|}}}hoqa |15={{{1|}}}hoqe |16={{{1|}}}hoqi |17={{{1|}}}hoqëm |18={{{1|}}}hoqët |19={{{1|}}}hoqën |20={{{1|}}}hiqem |21={{{1|}}}hiqesh |22={{{1|}}}hiqet |23={{{1|}}}heqsha |24={{{1|}}}heqsh |25={{{1|}}}heqtë |26={{{1|}}}heqshim |27={{{1|}}}heqshi |28={{{1|}}}heqshin |29={{{1|}}}heqkam |30={{{1|}}}heqke |31={{{1|}}}heqka |32={{{1|}}}heqkemi |33={{{1|}}}heqkeni |34={{{1|}}}heqkan |35={{{1|}}}heqkësha |36={{{1|}}}heqkëshe |37={{{1|}}}heqkësh |38={{{1|}}}heqkëshim |39={{{1|}}}heqkëshit |40={{{1|}}}heqkëshin |41={{{1|}}}hiqu |42={{{1|}}}hiquni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> chni9rjv19r0zehx9487r5d1gurpnkq ထာမ်ပလိက်:sq-conj/jam 10 299495 402387 2026-10-04T03:57:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402387 wikitext text/x-wiki {{sq-conj|isjam=1<!-- -->|qenë|jam|je|[[është]]/[[ë]]|jemi|jeni|janë<!-- -->|isha|ishe|[[ishte]]/[[ish]]|ishim|ishit|ishin<!-- -->|qeshë|qe|qe|qemë|qetë|qenë<!-- -->|jem|jesh|jetë|3psub=jenë<!-- -->|qofsha|qofsh|qoftë|qofshim|qofshit|qofshin<!-- -->|qenkam|qenke|qenka|qenkemi|qenkeni|qenkan<!-- -->|qenkësha|qenkëshe|qenkësh|qenkëshim|qenkëshit|qenkëshin<!-- -->|ji|jini<!-- -->}}<noinclude>{{tcat}}</noinclude> t80a5jijnjayejutkq9qagc7lr9dbtu ထာမ်ပလိက်:sq-conj/jap 10 299496 402388 2026-10-04T03:58:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402388 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}dhënë |2={{{1|}}}jap |3={{{1|}}}jep |4={{{1|}}}jep |5={{{1|}}}japim |6={{{1|}}}jepni |7={{{1|}}}japin |8={{{1|}}}jepja |9={{{1|}}}jepje |10={{{1|}}}jepte |11={{{1|}}}jepnim |12={{{1|}}}jepnit |13={{{1|}}}jepnin |14={{{1|}}}dhashë |15={{{1|}}}dhe |16={{{1|}}}dha |17={{{1|}}}dhamë |18={{{1|}}}dhatë |19={{{1|}}}dhanë |20={{{1|}}}jap |21={{{1|}}}japësh |22={{{1|}}}japë |23={{{1|}}}dhënça |24={{{1|}}}dhënç |25={{{1|}}}dhëntë |26={{{1|}}}dhënçim |27={{{1|}}}dhënçi |28={{{1|}}}dhënçin |29={{{1|}}}dhënkam |30={{{1|}}}dhënke |31={{{1|}}}dhënka |32={{{1|}}}dhënkemi |33={{{1|}}}dhënkeni |34={{{1|}}}dhënkan |35={{{1|}}}dhënkësha |36={{{1|}}}dhënkëshe |37={{{1|}}}dhënkësh |38={{{1|}}}dhënkëshim |39={{{1|}}}dhënkëshit |40={{{1|}}}dhënkëshin |41={{{1|}}}jep |42={{{1|}}}jepni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 718axrv4yi4su85oa1nfb098wrwg0cq ထာမ်ပလိက်:sq-conj-(j)e-o 10 299497 402389 2026-10-04T03:58:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402389 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1}}}je{{{2}}}{{{4}}} |2={{{1}}}je{{{2}}} |3={{{1}}}je{{{2}}} |4={{{1}}}je{{{2}}} |5={{{1}}}je{{{2}}}im |6={{{1}}}i{{{3}}}ni |7={{{1}}}je{{{2}}}in |8={{{1}}}i{{{3}}}ja |9={{{1}}}i{{{3}}}je |10={{{1}}}i{{{3}}}te |11={{{1}}}i{{{3}}}nim |12={{{1}}}i{{{3}}}nit |13={{{1}}}i{{{3}}}nin |14={{{1}}}o{{{3}}}a |15={{{1}}}o{{{3}}}e |16={{{1}}}o{{{3}}}i |17={{{1}}}o{{{3}}}ëm |18={{{1}}}o{{{3}}}ët |19={{{1}}}o{{{3}}}ën |20={{{1}}}je{{{2}}} |21={{{1}}}je{{{2}}}ësh |22={{{1}}}je{{{2}}}ë |23={{{1}}}je{{{2}}}sha |24={{{1}}}je{{{2}}}sh |25={{{1}}}je{{{2}}}të |26={{{1}}}je{{{2}}}shim |27={{{1}}}je{{{2}}}shit |28={{{1}}}je{{{2}}}shin |29={{{1}}}je{{{2}}}kam |30={{{1}}}je{{{2}}}ke |31={{{1}}}je{{{2}}}ka |32={{{1}}}je{{{2}}}kemi |33={{{1}}}je{{{2}}}keni |34={{{1}}}je{{{2}}}kan |35={{{1}}}je{{{2}}}kësha |36={{{1}}}je{{{2}}}këshe |37={{{1}}}je{{{2}}}kësh |38={{{1}}}je{{{2}}}këshim |39={{{1}}}je{{{2}}}këshit |40={{{1}}}je{{{2}}}këshin |41={{{1}}}i{{{3}}} |42={{{1}}}i{{{3}}}ni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> i4xptb6du3c2jhhalr0914o83eytodr ထာမ်ပလိက်:sq-conj/kam 10 299498 402390 2026-10-04T03:58:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402390 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1=pasur |2=kam |3=ke |4=ka |5=kemi |6=keni |7=kanë |8=kisha |9=kishe |10=kishte |11=kishim |12=kishit |13=kishin |14=pata |15=pate |16=pati |17=patëm |18=patët |19=patën |20=kem |21=kesh |22=ketë |3psub=kenë |23=paça |24=paç |25=pastë |26=paçim |27=paçi |28=paçin |29=paskam |30=paske |31=paska |32=paskemi |33=paskeni |34=paskan |35=paskësha |36=paskëshe |37=paskësh |38=paskëshim |39=paskëshit |40=paskëshin |41=ki |42=kini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 22s58rfk8oa0puhopg48b17zkexyhvb ထာမ်ပလိက်:sq-conj/lë 10 299499 402391 2026-10-04T03:58:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402391 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}lënë |2={{{1|}}}lë |3={{{1|}}}lë |4={{{1|}}}lë |5={{{1|}}}lëmë |6={{{1|}}}lëni |7={{{1|}}}lënë |8={{{1|}}}lija |9={{{1|}}}lije |10={{{1|}}}linte |11={{{1|}}}linim |12={{{1|}}}linit |13={{{1|}}}linin |14={{{1|}}}lashë |15={{{1|}}}le |16={{{1|}}}la |17={{{1|}}}lamë |18={{{1|}}}latë |19={{{1|}}}lanë |20={{{1|}}}lë |21={{{1|}}}lesh |22={{{1|}}}lërë |23={{{1|}}}lënça |24={{{1|}}}lënç |25={{{1|}}}lëntë |26={{{1|}}}lënçim |27={{{1|}}}lënçi |28={{{1|}}}lënçin |29={{{1|}}}lënkam |30={{{1|}}}lënke |31={{{1|}}}lënka |32={{{1|}}}lënkemi |33={{{1|}}}lënkeni |34={{{1|}}}lënkan |35={{{1|}}}lënkësha |36={{{1|}}}lënkëshe |37={{{1|}}}lënkësh |38={{{1|}}}lënkëshim |39={{{1|}}}lënkëshit |40={{{1|}}}lënkëshin |41={{{1|}}}lër |42={{{1|}}}lini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> ecyu5wplaqapcio4h2b5f5uzvfm9zgn ထာမ်ပလိက်:sq-conj/ngre 10 299500 402392 2026-10-04T03:58:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402392 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ngritur |2={{{1|}}}ngre |3={{{1|}}}ngre |4={{{1|}}}ngre |5={{{1|}}}ngremë |6={{{1|}}}ngrini |7={{{1|}}}ngrenë |8={{{1|}}}ngrija |9={{{1|}}}ngrije |10={{{1|}}}ngrinte |11={{{1|}}}ngrinim |12={{{1|}}}ngrinit |13={{{1|}}}ngrinin |14={{{1|}}}ngrita |15={{{1|}}}ngrite |16={{{1|}}}ngriti |17={{{1|}}}ngritëm |18={{{1|}}}ngritët |19={{{1|}}}ngritën |20={{{1|}}}ngre |21={{{1|}}}ngresh |22={{{1|}}}ngrejë |23={{{1|}}}ngritsha |24={{{1|}}}ngritsh |25={{{1|}}}ngrittë |26={{{1|}}}ngritshim |27={{{1|}}}ngritshi |28={{{1|}}}ngritshin |29={{{1|}}}ngritkam |30={{{1|}}}ngritke |31={{{1|}}}ngritka |32={{{1|}}}ngritkemi |33={{{1|}}}ngritkeni |34={{{1|}}}ngritkan |35={{{1|}}}ngritkësha |36={{{1|}}}ngritkëshe |37={{{1|}}}ngritkësh |38={{{1|}}}ngritkëshim |39={{{1|}}}ngritkëshit |40={{{1|}}}ngritkëshin |41={{{1|}}}ngri |42={{{1|}}}ngrini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 579aw30oxz13irwgfuhn4cfxiy79bls ထာမ်ပလိက်:sq-conj/ngrihem 10 299501 402393 2026-10-04T03:58:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402393 wikitext text/x-wiki {{sq-conj-2 |1={{{1|}}}ngritur |2={{{1|}}}ngrihem |3={{{1|}}}ngrihesh |4={{{1|}}}ngrihet |5={{{1|}}}ngrihemi |6={{{1|}}}ngriheni |7={{{1|}}}ngrihen |8={{{1|}}}ngrihesha |9={{{1|}}}ngriheshe |10={{{1|}}}ngrihesh |11={{{1|}}}ngriheshim |12={{{1|}}}ngriheshit |13={{{1|}}}ngriheshin |14={{{1|}}}ngrita |15={{{1|}}}ngrite |16={{{1|}}}ngriti |17={{{1|}}}ngritëm |18={{{1|}}}ngritët |19={{{1|}}}ngritën |20={{{1|}}}ngrihem |21={{{1|}}}ngrihesh |22={{{1|}}}ngrihet |23={{{1|}}}ngritsha |24={{{1|}}}ngritsh |25={{{1|}}}ngrittë |26={{{1|}}}ngritshim |27={{{1|}}}ngritshi |28={{{1|}}}ngritshin |29={{{1|}}}ngritkam |30={{{1|}}}ngritke |31={{{1|}}}ngritka |32={{{1|}}}ngritkemi |33={{{1|}}}ngritkeni |34={{{1|}}}ngritkan |35={{{1|}}}ngritkësha |36={{{1|}}}ngritkëshe |37={{{1|}}}ngritkësh |38={{{1|}}}ngritkëshim |39={{{1|}}}ngritkëshit |40={{{1|}}}ngritkëshin |41={{{1|}}}ngrihu |42={{{1|}}}ngrihuni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> auph19nrgr74nfe765j14s3oh5epvg4 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/pres2 10 299502 402394 2026-10-04T03:59:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402394 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}pritur |2={{{1|}}}pres |3={{{1|}}}pret |4={{{1|}}}pret |5={{{1|}}}presim |6={{{1|}}}pritni |7={{{1|}}}presin |8={{{1|}}}pritja |9={{{1|}}}pritje |10={{{1|}}}priste |11={{{1|}}}pritnim (prisnim) |12={{{1|}}}pritnit (prisnit) |13={{{1|}}}pritnin (prisnin) |14={{{1|}}}prita |15={{{1|}}}prite |16={{{1|}}}priti |17={{{1|}}}pritëm |18={{{1|}}}pritët |19={{{1|}}}pritën |41={{{1|}}}prit |42={{{1|}}}pritni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> obkzaxj3jzkujnndjus734dbab0zqfy ထာမ်ပလိက်:sq-conj/rri 10 299503 402395 2026-10-04T03:59:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402395 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ndenjur |2={{{1|}}}rri |3={{{1|}}}rri |4={{{1|}}}rri |5={{{1|}}}rrimë |6={{{1|}}}rrini |7={{{1|}}}rrinë |8={{{1|}}}rrija |9={{{1|}}}rrije |10={{{1|}}}rrinte |11={{{1|}}}rrinim |12={{{1|}}}rrinit |13={{{1|}}}rrinin |14={{{1|}}}ndenja |15={{{1|}}}ndenje |16={{{1|}}}ndenji |17={{{1|}}}ndenjëm |18={{{1|}}}ndenjët |19={{{1|}}}ndenjën |20={{{1|}}}rri |21={{{1|}}}rrish |22={{{1|}}}rrijë |23={{{1|}}}ndenjça |24={{{1|}}}ndenjç |25={{{1|}}}ndenjtë |26={{{1|}}}ndenjçim |27={{{1|}}}ndenjçi |28={{{1|}}}ndenjçin |29={{{1|}}}ndenjkam |30={{{1|}}}ndenjke |31={{{1|}}}ndenjka |32={{{1|}}}ndenjkemi |33={{{1|}}}ndenjkeni |34={{{1|}}}ndenjkan |35={{{1|}}}ndenjkësha |36={{{1|}}}ndenjkëshe |37={{{1|}}}ndenjkësh |38={{{1|}}}ndenjkëshim |39={{{1|}}}ndenjkëshit |40={{{1|}}}ndenjkëshin |41={{{1|}}}rri |42={{{1|}}}rrini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 9kgf4rs1wm0s6h22hzgucseldqqvutn ထာမ်ပလိက်:sq-conj/shoh 10 299504 402396 2026-10-04T03:59:29Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402396 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}parë |2={{{1|}}}shoh |3={{{1|}}}sheh |4={{{1|}}}sheh |5={{{1|}}}shohim |6={{{1|}}}shihni |7={{{1|}}}shohin |8={{{1|}}}shihja |9={{{1|}}}shihje |10={{{1|}}}shihte |11={{{1|}}}shihnim |12={{{1|}}}shihnit |13={{{1|}}}shihnin |14={{{1|}}}pashë |15={{{1|}}}pe |16={{{1|}}}pa |17={{{1|}}}pamë |18={{{1|}}}patë |19={{{1|}}}panë |20={{{1|}}}shoh |21={{{1|}}}shohësh |22={{{1|}}}shohë |23={{{1|}}}pafsha |24={{{1|}}}pafsh |25={{{1|}}}paftë |26={{{1|}}}pafshim |27={{{1|}}}pafshi |28={{{1|}}}pafshin |29={{{1|}}}pakam |30={{{1|}}}pake |31={{{1|}}}paka |32={{{1|}}}pakemi |33={{{1|}}}pakeni |34={{{1|}}}pakan |35={{{1|}}}pakësha |36={{{1|}}}pakëshe |37={{{1|}}}pakësh |38={{{1|}}}pakëshim |39={{{1|}}}pakëshit |40={{{1|}}}pakëshin |41={{{1|}}}shih |42={{{1|}}}shihni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> i2h5ii9xzrunq5iicdg355j89xbpwui ထာမ်ပလိက်:sq-conj/them 10 299505 402397 2026-10-04T03:59:39Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402397 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}thënë |2={{{1|}}}them |3={{{1|}}}thua |4={{{1|}}}thotë |5={{{1|}}}themi |6={{{1|}}}thoni |7={{{1|}}}thonë |8={{{1|}}}thosha |9={{{1|}}}thoshe |10={{{1|}}}thoshte |11={{{1|}}}thoshim |12={{{1|}}}thoshit |13={{{1|}}}thoshin |14={{{1|}}}thashë |15={{{1|}}}the |16={{{1|}}}tha |17={{{1|}}}thamë |18={{{1|}}}thatë |19={{{1|}}}thanë |20={{{1|}}}them |21={{{1|}}}thuash |22={{{1|}}}thotë |23={{{1|}}}thënça |24={{{1|}}}thënç |25={{{1|}}}thëntë |26={{{1|}}}thënçim |27={{{1|}}}thënçi |28={{{1|}}}thënçin |29={{{1|}}}thënkam |30={{{1|}}}thënke |31={{{1|}}}thënka |32={{{1|}}}thënkemi |33={{{1|}}}thënkeni |34={{{1|}}}thënkan |35={{{1|}}}thënkësha |36={{{1|}}}thënkëshe |37={{{1|}}}thënkësh |38={{{1|}}}thënkëshim |39={{{1|}}}thënkëshit |40={{{1|}}}thënkëshin |41={{{1|}}}thuaj |42={{{1|}}}thoni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> blguwngu5a8y430bnjph6dpptjcsbo7 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/vdes 10 299506 402398 2026-10-04T03:59:49Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402398 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1=vdekur |2=vdes |3=vdes |4=vdes |5=vdesim |6=vdesni |7=vdesin |8=vdisja |9=vdisje |10=vdiste |11=vdisnim |12=vdisnit |13=vdisnin |14=vdiqa |15=vdiqe |16=vdiqi |17=vdiqëm |18=vdiqët |19=vdiqën |20=vdes |21=vdësh |22=vdesë |3psub=vdesën |23=vdeksha |24=vdeksh |25=vdekt |26=vdekshim |27=vdekshi |28=vdekshin |29=vdekëkam |30=vdekëke |31=vdekëka |32=vdekekëmi |33=vdekekëni |34=vdekekan |35=vdekëkësha |36=vdekëkëshe |37=vdekëkësh |38=vdekëkëshim |39=vdekëkëshit |40=vdekëkëshin |41=vdis |42=vdisni }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> g7qsrq3jbeml5dir3on3vy756loiix5 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/vij 10 299507 402399 2026-10-04T03:59:59Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402399 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}ardhur |2={{{1|}}}vij |3={{{1|}}}vjen |4={{{1|}}}vjen |5={{{1|}}}vijmë |6={{{1|}}}vini |7={{{1|}}}vijnë |8={{{1|}}}vija |9={{{1|}}}vije |10={{{1|}}}vinte |11={{{1|}}}vinim |12={{{1|}}}vinit |13={{{1|}}}vinin |14={{{1|}}}erdha |15={{{1|}}}erdhe |16={{{1|}}}erdhi |17={{{1|}}}erdhëm |18={{{1|}}}erdhët |19={{{1|}}}erdhën |20={{{1|}}}vij |21={{{1|}}}vish |22={{{1|}}}vijë |23={{{1|}}}ardhsha |24={{{1|}}}ardhsh |25={{{1|}}}ardhtë |26={{{1|}}}ardhshim |27={{{1|}}}ardhshi |28={{{1|}}}ardhshin |29={{{1|}}}ardhkam |30={{{1|}}}ardhke |31={{{1|}}}ardhka |32={{{1|}}}ardhkemi |33={{{1|}}}ardhkeni |34={{{1|}}}ardhkan |35={{{1|}}}ardhkësha |36={{{1|}}}ardhkëshe |37={{{1|}}}ardhkësh |38={{{1|}}}ardhkëshim |39={{{1|}}}ardhkëshit |40={{{1|}}}ardhkëshin |41={{{1|}}}eja |42={{{1|}}}ejani }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> c66iozr09oi7bhl4wsxa0wgr6ewgb3j ထာမ်ပလိက်:sq-conj/vë 10 299508 402400 2026-10-04T04:00:09Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402400 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}vënë |2={{{1|}}}vë |3={{{1|}}}vë |4={{{1|}}}vë |5={{{1|}}}vëmë |6={{{1|}}}vini |7={{{1|}}}vënë |8={{{1|}}}vija |9={{{1|}}}vije |10={{{1|}}}vinte |11={{{1|}}}vinim |12={{{1|}}}vinit |13={{{1|}}}vinin |14={{{1|}}}vura |15={{{1|}}}vure |16={{{1|}}}vuri |17={{{1|}}}vumë |18={{{1|}}}vutë |19={{{1|}}}vunë |20={{{1|}}}vë |21={{{1|}}}vësh |22={{{1|}}}vërë |23={{{1|}}}vënça |24={{{1|}}}vënç |25={{{1|}}}vëntë |26={{{1|}}}vënçim |27={{{1|}}}vënçi |28={{{1|}}}vënçin |29={{{1|}}}vënkam |30={{{1|}}}vënke |31={{{1|}}}vënka |32={{{1|}}}vënkemi |33={{{1|}}}vënkeni |34={{{1|}}}vënkan |35={{{1|}}}vënkësha |36={{{1|}}}vënkëshe |37={{{1|}}}vënkësh |38={{{1|}}}vënkëshim |39={{{1|}}}vënkëshit |40={{{1|}}}vënkëshin |41={{{1|}}}vër |42={{{1|}}}vini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> macuqngwqs6k381bgwjie65cqbva00r ထာမ်ပလိက်:sq-conj/zë 10 299509 402401 2026-10-04T04:00:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402401 wikitext text/x-wiki {{sq-conj |1={{{1|}}}zënë |2={{{1|}}}zë |3={{{1|}}}zë |4={{{1|}}}zë |5={{{1|}}}zëmë |6={{{1|}}}zini |7={{{1|}}}zënë |8={{{1|}}}zija |9={{{1|}}}zije |10={{{1|}}}zinte |11={{{1|}}}zinim |12={{{1|}}}zinit |13={{{1|}}}zinin |14={{{1|}}}zura |15={{{1|}}}zure |16={{{1|}}}zuri |17={{{1|}}}zumë |18={{{1|}}}zutë |19={{{1|}}}zunë |20={{{1|}}}zë |21={{{1|}}}zësh |22={{{1|}}}zërë |23={{{1|}}}zënça |24={{{1|}}}zënç |25={{{1|}}}zëntë |26={{{1|}}}zënçim |27={{{1|}}}zënçi |28={{{1|}}}zënçin |29={{{1|}}}zënkam |30={{{1|}}}zënke |31={{{1|}}}zënka |32={{{1|}}}zënkemi |33={{{1|}}}zënkeni |34={{{1|}}}zënkan |35={{{1|}}}zënkësha |36={{{1|}}}zënkëshe |37={{{1|}}}zënkësh |38={{{1|}}}zënkëshim |39={{{1|}}}zënkëshit |40={{{1|}}}zënkëshin |41={{{1|}}}zër |42={{{1|}}}zini }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> mpamrd2711n4ytihdq8b71a9lqnkef3 ထာမ်ပလိက်:sq-conj/documentation 10 299510 402403 2026-10-04T04:46:19Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{documentation subpage}} Used to graphically create an inflection table for Albanian active voice verbs, as a base of further conjugation-class-based templates or specific irregular verb templates. Do not use directly in an entry. <includeonly> ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠို..." 402403 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Used to graphically create an inflection table for Albanian active voice verbs, as a base of further conjugation-class-based templates or specific irregular verb templates. Do not use directly in an entry. <includeonly> [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ်|0]] </includeonly> 261mp7qfe5lfs91n7ohayf4ha4o1u4l ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ် 14 299511 402405 2026-10-04T04:50:12Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 402405 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အလ်ဗနဳယာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] jwcy6sujnyka8ho72cby3m1vcmta02m ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st 10 299512 402408 2026-10-04T04:54:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402408 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st sets the parameter variables for and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|{{#if:{{{no-a-present|}}}||{{{present|}}}ω}}{{#if:{{{no-p-present|}}}||,&nbsp;{{{present|}}}ομαι}}}}}{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp;({{{head-extra|}}})}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent|}}}ομε]]&#0093;{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent-2|}}}ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ετε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ετε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουν]]([[{{{a-dependent|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}αμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ατε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- ed 4-4-19 |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }}--> <!-- ed 12-4-19 second forms also require dependent-2 (lemma [[παρκάρω]]. a-past-3p: πάρακαραν,παρκάρανε / παρκάρισαν (παρκαρίσαν(ε)) -NOT παρκαρίσαν- |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]], [[{{{a-dependent-2|}}}αν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ανε|ε]]) }} }} But because it is impossible, I eliminate the last forms -they are not common anyway --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούν]]([[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Passive simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- ========= Passive future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, {{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent-2|}}}ε|{{{a-simplepast-2|}}}ε }} }} }} <!-- ed 4-4-19 allowing for augmented=1 AND a-simplepast-2 (if this happens a-dependent-2 is expected |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }}--> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}τε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}τε]] }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}ου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}είτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}ει]] }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- subjunctive --> |sub={{{sub|}}} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 8bl9hcltqicj00vvgrb0dgzyuirw4fk ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st-act 10 299513 402409 2026-10-04T04:54:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402409 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-act calls Template:el-conjug-table-act to display Active voice of a verb --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|{{#if:{{{no-a-present|}}}||{{{present|}}}ω}}}}}{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp;({{{head-extra|}}})}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }}{{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent|}}}ομε]]&#0093;{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent-2|}}}ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ετε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ετε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουν]]([[{{{a-dependent|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}αμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ατε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- ed 4-4-19 |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }}--> <!-- ed 12-4-19 second forms also require dependent-2 (lemma [[μπαρκάρω]]. a-past-3p: μπάρακαραν,μπαρκάρανε / μπαρκάρισαν (μπαρκαρίσαν(ε)) -NOT μπαρκαρίσαν- |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]], [[{{{a-dependent-2|}}}αν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ανε|ε]]) }} }} But because it is impossible, I eliminate the last forms -they are not common anyway --> <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, {{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent-2|}}}ε|{{{a-simplepast-2|}}}ε }} }} }} <!-- ed 4-4-19 allowing for augmented=1 AND a-simplepast-2 (if this happens a-dependent-2 is expected |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }}--> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}τε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}τε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}ει]] }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}<!-- --></includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 38ktt5yjvvhez5aqzlip35lhvsealt5 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st-act-imperfective 10 299514 402410 2026-10-04T04:54:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402410 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-act-imperfective calls Template:el-conjug-table-act-imperfective to display Active voice of a verb which lacks perfective forms --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] {{{present|}}}ω }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}εις }} |a-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ει }} |a-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ουμε, &#0091;[[{{{present|}}}ομε]]&#0093; }} |a-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ετε }} |a-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ουν([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]][[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> oah625mbf2u09iqa8iy15vzi5d7xojv ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st-imperfective 10 299515 402411 2026-10-04T04:54:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402411 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-imperfective sets the parameter variables for and calls el-conjug-table-imperfective --><includeonly>{{el-conjug-table-imperfective |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }} {{#if: {{{no-p-present|}}} | |&emsp; {{{present|}}}ομαι }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} <!-- ========= Passive future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> esqcibavxinr4x5o7tbxmnulxbfpsyd ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st-pass 10 299516 402412 2026-10-04T04:55:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402412 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|{{#if:{{{no-p-present|}}}||{{{present|}}}ομαι}}}}}{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp;({{{head-extra|}}})}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;(→&nbsp;{{l|el|{{{alt-form|}}}}})}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούν]]([[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2|{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if: {{{p-imptv-perfctv-sg|}}} |[[{{{p-imptv-perfctv-sg|}}}]] | — }} }} <!--|p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}ου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }} }}--> |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}είτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> bbwgov6xhtkd4cx7s77zz1timx1jilp ထာမ်ပလိက်:el-conjug-1st-pass-imperfective 10 299517 402413 2026-10-04T04:55:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402413 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-pass-imperfective sets table parameters calls Template:el-conjug-table-pass-imperfective to display table --><includeonly>{{el-conjug-table-pass-imperfective |head={{{head|{{#if: {{{no-p-present|}}} | |{{{present|}}}ομαι }} }}} (deponent defective verb{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}})|)}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Future tense =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]]}} |p-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-3s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εται]] }} |p-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εστε]], θα [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-3p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο| — }} }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 3u3u50kyiqyylpqqhxl2q4mg8qehuyk ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1 10 299518 402414 2026-10-04T04:55:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402414 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A-άω-ώ for verbs like αγαπάω/αγαπώ (Jiordanidou #58, 59) --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ιέμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; '''({{{head-extra|}}})'''}} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> g9mook3s1ad9pz7sg95ay9hgemvijih ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-'περνάω' 10 299519 402415 2026-10-04T04:55:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402415 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-'περνάω' for verbs like περνάω/περνώ with past πέρ-ασα (present=περ-ν-, a-simplepast=πέρ-) ref: Iord. 68+69 --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}vάω / {{{present|}}}vώ, {{{present|}}}vιέμαι}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάω]], [[{{{present|}}}νώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάει]], [[{{{present|}}}νά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάμε]], [[{{{present|}}}νούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάνε]], [[{{{present|}}}νάν]], [[{{{present|}}}νούν]]([[{{{present|}}}νούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσαμε]], [[{{{present|}}}νάγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσατε]], [[{{{present|}}}νάγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσαν]]([[{{{present|}}}νούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}ναγαν]], ([[{{{present|}}}νάγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιέμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιέστε]], ([[{{{present|}}}νιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}νιούνται]], ([[{{{present|}}}νιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόμουν]]([[{{{present|}}}νιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόσουν]]([[{{{present|}}}νιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόταν]]([[{{{present|}}}νιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόμασταν]], ([[{{{present|}}}νιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόσασταν]], ([[{{{present|}}}νιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νιόνταν]]([[{{{present|}}}νιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}νιόντουσαν]], [[{{{present|}}}νιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}νάω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}νώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}νάς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}νιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}νιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}να]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}νάτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}να]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}νιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}νώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 22qyaohz9df0uwzvesdq5efs2rzl20w ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-'περνάω'-act 10 299520 402416 2026-10-04T04:55:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402416 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-'περνάω'for active only verbs like γερνάω/γερνώ with past γέρ-ασα (present=γερ-ν-, a-simplepast=γέρ-) ref: Iord. 69 Ιt calls el-conjug-table-act --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}νάω / {{{present|}}}νώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάω]], [[{{{present|}}}νώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάει]], [[{{{present|}}}νά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάμε]], [[{{{present|}}}νούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νάνε]], [[{{{present|}}}νάν]], [[{{{present|}}}νούν]]([[{{{present|}}}νούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσαμε]], [[{{{present|}}}νάγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσατε]], [[{{{present|}}}νάγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}νούσαν]]([[{{{present|}}}νούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}ναγαν]], ([[{{{present|}}}νάγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}νάω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}νώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}νάς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} <!-- and passives --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}να]], [[{{{a-simplepast|}}}ναγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}νάτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}να]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}νώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> axghdhkxr946cnxxqe6wmt5kv5lc7bt ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-A1A2 10 299521 402417 2026-10-04T04:55:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402417 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-Α1A2 sets the parameter variables for verbs of type Α1 like 'απαντάω/απαντώ' with double passive: A1 -ιέμαι (as in αγαπώ, αγαπιέμαι) & A2-ώμαι (like αποσπώ, αποσπώμαι) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ιέμαι & {{{present|}}}ώμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ώμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] - [[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] - [[{{{present|}}}όμαστε]], &#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) - [[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται]]) - [[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) - &mdash; }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) - &mdash; }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) - &#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε]]) - &mdash; }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) - &mdash; }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] - &#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] - [[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;A1 for active and passive voice (with -ώ, -'''ά'''ς, -'''ά'''ς & -'''ιέ'''μαι endings), but also Class&nbsp;Α2 for passive voice (with -'''ώ'''μαι more formal endings). |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> aqkbd06hc20y3a4zjbgahr9dpendkiw ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-A1B 10 299522 402418 2026-10-04T04:56:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402418 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-A1Β for βοηθάω/βοηθώ (A1), passive: βοηθιέμαι (Α1) & βοηθούμαι (Β) --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ιέμαι & {{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] - [[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] - [[{{{present|}}}ούμαστε]]<!--, &#0123;[[{{{present|}}}ούμεθα]]&#0125; --> }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται]]) - [[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]&#0093;<sup>1</sup> <sup>2</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;([[ε{{{present|}}}είτο|ε]])[[{{{present|}}}είτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε]]) - [[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε]])&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;([[ε{{{present|}}}ούντο|ε]])[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] - [[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;A for active and passive voice (with -ώ, -'''ά'''ς, -'''ά'''ς & -'''ιέ'''μαι endings), but also Class&nbsp;B for passive voice (with -'''ού'''μαι endings). |note2=The forms -ούμουν(α), -ούσουν(α), -ούσασταν are unusual |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> plgp48lu812iy3m4xsmppgkz4rlj65m ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-A2 10 299523 402419 2026-10-04T04:56:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402419 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-Α2 for verbs like τιμάω/τιμώ (imperfect only -ούσα, note for -αγα), τιμώμαι ref: Iordanidou 58+61 --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ώμαι}}}''' {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- ------------------- ACTIVE A1 -------------------------------------- --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]])}} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]]<sup>1</sup><!-- , [[{{{a-simplepast|}}}αγα]]--> }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγες]]--> }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]]<!--, [[{{{present|}}}άγαμε]]--> }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]]<!--, [[{{{present|}}}άγατε]]--> }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]])<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]])--> }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- ------------------- PASSIVE A2-------------------------------------- --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]&#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]&#93; }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |— }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |— }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |— }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |— }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]<sup>2</sup> }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |([[{{{present|}}}άστε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}ώμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=Alternative imperfect forms with endings -αγα, -αγες, -αγε (as in verb [[αγαπάω]]) are very uncommon. |note2=Alternative imperative with ending -αγε is rare. |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 4ek7uhkkyxl9brkxbz4zh98rp2ebddx ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-A2A1 10 299524 402420 2026-10-04T04:56:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402420 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-Α2A1 sets the parameter variables for verbs of type Α1 like 'ερευνάω/ερευνώ' with double passive: A2-ώμαι (like αποσπώ, αποσπώμαι) & A1 -ιέμαι (as in αγαπώ, αγαπιέμαι) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ώμαι & {{{present|}}}ιέμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγα]]--> }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγες]]--> }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]]<!--, [[{{{present|}}}άγαμε]]--> }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]]<!--, [[{{{present|}}}άγατε]]--> }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]])<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]])--> }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}| &nbsp;/&nbsp;[[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]], &#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | | &mdash; - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]])<sup>2</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | | &mdash; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | | &#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | | &mdash; - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | | &mdash; - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | | &#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]] - [[{{{present|}}}ιέστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=The second passive forms are colloquial but less common. |note2=Colloquial forms. |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> k5dhsvttah0qtnez7wt4u91ml8rb76x ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-act 10 299525 402421 2026-10-04T04:56:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402421 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1 (άω-ώ) for active only and calls el-conjug-table-act --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} <!-- and passives --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ghuq8vnmq37q62p8b3x87q38nhmiv4u ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-act-imperfective 10 299526 402422 2026-10-04T04:56:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402422 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-act-imperfective for imperfective active only like χρωστάω/χρωστώ and calls el-conjug-table-act-imperfective --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ'''}}} (active forms, imperfective) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]] }} |a-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άει]], θα [[{{{present|}}}ά]] }} |a-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1p|}}} | |θα [[{{{present|}}}άμε]], θα [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2p|}}} | |θα [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3p|}}} | |θα [[{{{present|}}}άν]]([[{{{present|}}}άνε|ε]]), θα [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> hbkctkyh6el6ijwro9voaf60afj9e5r ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-double 10 299527 402423 2026-10-04T04:56:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402423 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A-άω-ώ for verbs like αγαπάω/αγαπώ but with alternative forms requiring alternative infixes --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ιέμαι|}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-1s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ω |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=εις |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-3s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ει |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; {{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ετε |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=α |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ες |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-3s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=αμε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ατε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}αν]], [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{infix-act-2|}}} |, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}αν]] }}{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-1s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=ώ |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-2s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=είς |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-3s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=εί |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-1p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=ούμε |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=είτε |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ούν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ούν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-1s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκα |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-2s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκες |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-3s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκε |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-1p|}}} |stem={{{present|}}} |end=ήκαμε |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-2p|}}} |stem={{{present|}}} |end=ήκατε |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-s-1|}}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{infix-pass-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-s-2|}}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ω]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}εις]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}εις]]}}, … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ώ]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}είς]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}]]{{{infix-pass-1|}}}εί{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{a-perfec2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |έχω, έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |είχα, είχες, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |θα έχω, θα έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |p-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[είμαι]], [[είσαι]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[ήμουν]], [[ήσουν]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |θα είμαι, θα είσαι, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}ε]]{{#if:infix-act-2|, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}ε]]}}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}τε]]{{#if:infix-act-s-2|, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}τε]]}} }} |p-impv-is={{#if:{{{p-impv-is|}}} |{{{p-impv-is|}}} |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ου]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}είτε]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος]]{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος]] }}, -η, -ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ovf4axp81c9azxmd36o4rmn8u7hgv5q ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-double-act 10 299528 402424 2026-10-04T04:57:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402424 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-double-act for active only A1-άω/-ώ verbs with double infix and calls el-conjug-table-act --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-1s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ω |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=εις |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-3s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ει |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; {{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ετε |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=α |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ες |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-3s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=αμε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ατε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}αν]], [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{infix-act-2|}}} |, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}αν]] }}{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα&nbsp;[[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ω]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}εις]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}εις]]}}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{a-perfec2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |έχω, έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |είχα, είχες, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |θα έχω, θα έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |p-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[είμαι]], [[είσαι]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[ήμουν]], [[ήσουν]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |θα είμαι, θα είσαι, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}ε]]{{#if:infix-act-2|, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}ε]]}}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}τε]]{{#if:infix-act-s-2|, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}τε]]}} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]] }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος]]{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος]] }}, -η, -ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ct8w3kcycyugacm2ntwoxhyqmx1r6s6 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1-pass 10 299529 402425 2026-10-04T04:57:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402425 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1-pass for verbs like χασμουριέμαι (Jiordanidou #59) --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|'''{{{present|}}}ιέμαι}}} (deponent: passive forms only) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt= — <!--|p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }}--> |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> n8oklrmo6gmqdkvoa9cmjyksfdccom9 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1B 10 299530 402426 2026-10-04T04:57:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402426 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1Β testing for ζητώ --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ιέμαι - {{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ούμαι}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}άω]], [[{{{present|}}}ώ]] - [[{{{present|}}}ώ]]<sup>1</sup> }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] - [[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] - [[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}άμε]], [[{{{present|}}}ούμε]] - [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] - [[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) - [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]] }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] - [[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] - [[{{{present|}}}ούμαστε]]<!--, &#0123;[[{{{present|}}}ούμεθα|&#8209;ούμεθα]]&#0125; --> }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) - [[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]&#0093;<sup>1</sup> <sup>2</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) - [[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]] - [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] - [[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |{{#if:{{{a-impv-ps|}}}|{{{a-impv-ps|}}} | [[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }}, [[{{{a-simplepast|}}}α]]}} <!-- τυραννάω --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;A (with -α, -ιέμαι endings), but also the more formal Class&nbsp;B (with -είς, -ούμαι endings){{#if:{{{note1+|}}}|{{{note1+|}}}|.}} |note2=The forms -ούμουν(α), -ούσουν(α), -ούσασταν are unusual. |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 5634qang40sll5snyxzv93qdfiv9fz0 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A1B-act 10 299531 402427 2026-10-04T04:57:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402427 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A1B-act for active verbs of A1 & B class and calls el-conjug-table-act --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}άω / {{{present|}}}ώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}άω]] - [[{{{present|}}}ώ]]<sup>1</sup> }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] - [[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άει]], [[{{{present|}}}ά]] - [[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}άμε]] - [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] - [[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]], [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== a-depe-2 καρτερέσ- for καρτερώ --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093;{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}ουμε]] }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}ετε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]){{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}ουν]]([[{{{a-depe-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]] }} <!-- =========== Active simple past =========== a-simplepast-2 καρτέρεσ- for καρτερώ --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }}{{#if:{{{a-depe-2|}}}|, [[{{{a-depe-2|}}}αν]]([[{{{a-depe-2|}}}ανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}άω]], θα [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]] - [[{{{present|}}}είς]], … }} <!-- second forms καρτερέσ- for καρτερώ --> |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== second forms for καρτερώ--> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} <!-- and passive --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] - [[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }}{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]]{{#if:{{{a-depe-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-depe-2|}}}ει]] }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;A (with -α endings), but also the more formal Class&nbsp;B (with -είς endings). |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 5o3rq9ieunbamazpltpk9r65nlesz6x ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2 10 299532 402428 2026-10-04T04:57:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402428 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2 like ανακτώ, αποσπώ, -άς, -α... passive -ώμαι Was Template 2 — for verbs lacking -άω form (Jiordanidou #61) --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ώμαι}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]]{{#if:{{{alt-form|}}}|, [[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]]}} }} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]],&nbsp;&#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]&#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]&#93; }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |— }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |— }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |— }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |— }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== NOT FOR THIS VERB: use no-perfect --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} <!-- As is, it covers only demotic style WITHOUT internal augment (αντανάκλασ-ε). For learned WITH internal augment, the prefix becomes whole and the verb is 'naked'. And recessive accent at compounds: +present απόσπασ ανάκλασ διάσπασ ανάκτησ --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |([[{{{present|}}}άστε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> cptg3ozbkrn7k54ijmncs1dre8ue2wt ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-A2A1 10 299533 402429 2026-10-04T04:57:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402429 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2-Α2A1 sets the parameter variables for oxytone verbs of type Α2 like 'εξαρτώ' with double passive: A2-ώμαι (like αποσπώ, αποσπώμαι) & A1 -ιέμαι (as in αγαπώ, αγαπιέμαι) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ώμαι''' & '''{{{present|}}}ιέμαι}}}'''{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]]}} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect ΝΟ -αγα =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present DOUBLE =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]], &#123;[[{{{present|}}}ώμεθα]]&#125; - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]]([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&mdash;<sup>2</sup> - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] - θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]] - θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives ΝΟ -αγε =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]] - [[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}ώμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=Second forms are colloquial. |note2={{#if:{{{note2|}}}|{{{note2|}}}|More forms exist in the ancient conjugation of this verb. {{#if:{{{note2plus|}}}|{{{note2plus|}}} }} }} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> l5k9jei1wr7mwj9s9u9djwq6ph3zwyf ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-act 10 299534 402430 2026-10-04T04:58:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402430 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2-act for active only and calls el-conjug-table-act --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]]{{#if:{{{alt-form|}}}|, [[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]]}} }} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]],&nbsp;&#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== NOT FOR THIS VERB: use no-perfect --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} <!-- and passives --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} <!-- Οnly demotic style WITHOUT internal augment. Compound recessive accent and formal imperatives have to be written out --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} <!-- |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} --> |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> oud4basqmvu923xxetoa3eyb1e6hbkb ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-act-imperfective 10 299535 402431 2026-10-04T04:58:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402431 wikitext text/x-wiki <!-- Template:el-conjug-2nd-A2-act-imperfective for imperfective active only like ασφυκτιώ and calls el-conjug-table-act-imperfective --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ'''}}} (active forms, imperfective) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} | [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]] }} |a-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ά]] }} |a-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1p|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2p|}}} | |θα [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3p|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is= |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> hhw4rhgn3vim4n56d278auzh64htq0h ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-imperfective 10 299536 402432 2026-10-04T04:58:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402432 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2-imperfective for the verb προσοδοκώ - Similar to Template:el-conjug-2nd-A2 (for αποσπώ) but only for imperfective tenses --><includeonly>{{el-conjug-table-imperfective |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ώμαι}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]]{{#if:{{{alt-form|}}}|, [[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]]}} }} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |— }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |— }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |— }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |— }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Imperatives only imperfective =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |([[{{{present|}}}άστε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} <!-- =========== Participles (only presprt) =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ca3gph5kvssr02iar7ivyx3n50qnjhw ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-pass 10 299537 402433 2026-10-04T04:58:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402433 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2-pass like εγγυώμαι (Jiordanidou #61 ανακτώμαι) --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|'''{{{present|}}}ώμαι}}} (deponent: passive forms only) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]&#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]&#93; }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]])}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |— }}<!-- -->}} |p-impf-2s={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]])}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |— }}<!-- -->}} |p-impf-3s={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125;}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }}<!-- -->}} |p-impf-1p={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]])}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |— }}<!-- -->}} |p-impf-2p={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]])}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |— }}<!-- -->}} |p-impf-3p={{#if:{{{p-imperfect|}}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]), &#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125;}}<!-- -->|{{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }}<!-- -->}} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |([[{{{present|}}}άστε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ltoxsgfzlllwbek5yv1w1n6sfk2l9d2 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2-pass-imperfective 10 299538 402434 2026-10-04T04:58:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402434 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-pass-imperfective like διαιτώμαι sets table parameters calls Template:el-conjug-table-pass-imperfective to display table --><includeonly>{{el-conjug-table-pass-imperfective |head={{{head|{{#if: {{{no-p-present|}}} | |{{{present|}}}ώμαι }} }}} (deponent defective verb{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}})|)}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |— }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |— }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |— }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |— }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Future tense =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άσαι]]}} |p-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-3s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άται]] }} |p-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-3p|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-pl|}}}|{{{p-imptv-imperfctv-pl|}}}|[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125;}} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο| — }} }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> sktyibyw05wzshnz7zzmgd3kec1mphg ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2A1 10 299539 402435 2026-10-04T04:58:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402435 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2A1 sets the parameter variables for oxytone verbs of type Α like 'αναγεννώ', plus -άω ending with double passive: A2-ώμαι (like αποσπώ, αποσπώμαι) & A1 -ιέμαι (as in αγαπώ, αγαπιέμαι) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ώμαι''' - '''{{{present|}}}άω''', '''{{{present|}}}ιέμαι}}}'''{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] - [[{{{present|}}}άω]]<sup>1</sup> }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ά]] - [[{{{present|}}}άει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]], [[{{{present|}}}άμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) - [[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]] }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect ΝΟ -αγα =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγα]]--> }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγες]]--> }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]]<!--, [[{{{present|}}}άγαμε]]--> }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]]<!--, [[{{{present|}}}άγατε]]--> }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]])<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]]--> }} <!-- =========== Active simple past =========== αποκτώ απέκτ-ησ-α + a-simplepast-2 απόκτ-ησα--> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ησα]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ησες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ησε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ήσαμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ήσαν]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ησαν]], [[{{{present|}}}ήσαν]]([[{{{present|}}}ήσανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive present DOUBLE =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]], &#123;[[{{{present|}}}ώμεθα]]&#125; - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]]([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> <!-- formal ancient types WITH augment could be done manually or would require a param |present2 Possibly, they could be added in a Katharevousa polytonic table 1s = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}ώμην]]&#0125;&#0093; (like ανεγγεννώμην) 2s = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}άσο]]&#0125;&#0093; (like ανεγεννάσο) 3s = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}άτο]]&#0125;&#0093; (like ανεγεννάτο) 1p = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}ώμεθα]]&#0125;&#0093; (like ανεγεννώμεθα) 2p = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}άσθε]]&#0125;&#0093; (like ανεγεννάσθε) 3p = &#0091;&#0123;[[{{{present2|}}}ώντο]]&#0125;&#0093; (like ανεγεννώντο) --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&mdash;<sup>2</sup> - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&mdash; - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] - θα [[{{{present|}}}άω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] - θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]] - θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives ΝΟ -αγε =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]], &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}ώμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=Second forms are colloquial. |note2={{#if:{{{note2|}}}|{{{note2|}}}|More forms exist in the ancient conjugation of this verb. {{#if:{{{note2plus|}}}|{{{note2plus|}}} }} }} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 8ontuk2daaw1ldk3pb3xxgi6m8e1sv4 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-A2A1-A2 10 299540 402436 2026-10-04T04:59:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402436 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-A2A1-A2 sets the parameter variables for oxytone verbs of type Α like 'εξερευνώ', plus -άω colloquial, less common ending, A2 reveresed with passive A2-ώμαι (like αποσπώ, αποσπώμαι) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ / {{{present|}}}άω, {{{present|}}}ώμαι}}}''' {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- ------------------- ACTIVE A1 -------------------------------------- --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ώ]], [[{{{present|}}}άω]]<sup>1</sup> }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ά]], [[{{{present|}}}άει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούμε]], [[{{{present|}}}άμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]), [[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]]}} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]]<!-- , [[{{{a-simplepast|}}}αγα]]--> }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγες]]--> }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]]<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγε]]--> }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]]<!--, [[{{{present|}}}άγαμε]]--> }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]]<!--, [[{{{present|}}}άγατε]]--> }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]])<!--, [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], ([[{{{present|}}}άγανε]])--> }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- ------------------- PASSIVE A2-------------------------------------- --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}όμαστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}ώμεθα|&#8209;ώμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}άστε]],&nbsp;&#0123;[[{{{present|}}}άσθε|&#8209;άσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ώνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]&#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]&#93; }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |— }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |— }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}άτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |— }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |— }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |&#0123;[[{{{present|}}}ώντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]], θα [[{{{present|}}}άω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ώμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |([[{{{present|}}}άστε]]), &#0123;[[{{{present|}}}άσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}ώμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=Second forms are colloquial but less common for this verb. |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 1534ihxokzxfig8nckrn974cewcxl2w ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B 10 299541 402437 2026-10-04T04:59:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402437 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B sets the parameter variables for oxytone verbs of type B and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέται]] }} }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέστε]], [[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]] }} }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέστε]], [[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]] }} }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ώ]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]}} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}είς]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]}} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}εί]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]}} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ούμε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]]}} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}είτε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]}} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ούν]]([[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]) | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]])}} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#0093;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]])<sup>1</sup> }} }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|&#32;- &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }}{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]){{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }}{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |{{#if:{{{p-simplepast|}}}|[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]]}} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |{{#if:{{{p-simplepast|}}}|[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]]}} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |{{#if:{{{p-simplepast|}}}|[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]]}} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]]}} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]]}} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |{{#if:{{{p-simplepast|}}}|[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]) | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]])}} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα {{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}ώ]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]]}} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα {{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}είς]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]]}}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … {{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}εί]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]}} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … {{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}εί]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]}} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … {{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}εί]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]}} }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}είτε]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]]}} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |{{#if:{{{p-dependent|}}}|[[{{{p-dependent|}}}εί]] | [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]]}} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{#if:{{{passive-2|}}}|Colloquially, also -ιέμαι ending, especially for passive imperfect.|{{{note1|}}}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> eelw7sww01udb0kwg4guddnlhvwzy1e ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-'θεωρώ' 10 299542 402438 2026-10-04T04:59:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402438 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-'θεωρώ' sets the parameter variables for oxytone verbs of type B like 'θεωρώ', (ε)θεωρείτο and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]], &#0123;[[{{{present|}}}ούμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]&#0093;<sup>1</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]&#0093;<sup>1</sup> }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[ε{{{present|}}}είτο|(ε)]][[{{{present|}}}είτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093; }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[ε{{{present|}}}ούντο|(ε)]][[{{{present|}}}ούντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{#if:{{{note1|}}}|{{{note1|}}}|Colloquial forms ending in -('''α''') are rarely used for [[learned#English|learned]] verbs.}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 4xvovg2own5alrvhkeapsrqgcvwe6aw ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-act 10 299543 402439 2026-10-04T04:59:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402439 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-act sets the parameter variables for oxytone verbs of type B and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} <!-- also passive --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> h3mkmccdo9gj7vk12bwa2jdv8qt5jgt ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-double 10 299544 402440 2026-10-04T04:59:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402440 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-double for verbs like e.g. συγχωρώ with double infix ησ & εσ --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ούμαι|}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ώ]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-1s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ω |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=εις |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-3s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ει |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; {{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-depe-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ετε |blank={{{no-a-dependent|}}} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=α |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ες |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-3s|}}} |stem={{{a-simplepast|}}} |ifx1={{{infix-act-1|}}} |ifx2={{{infix-act-2|}}} |end=ε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-1p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=αμε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{a-past-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-act-s-1|}}} |ifx2={{{infix-act-s-2|}}} |end=ατε |blank={{{no-a-simplepast|}}} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}αν]], [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{infix-act-2|}}} |, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}αν]] }}{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}αν]]([[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ούμαι]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}είσαι]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}είται]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέται]] }} }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ούμαστε]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}είστε]], &#123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#125;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέστε]], [[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]] }} }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ούνται]]{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιέστε]], [[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]] }} }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-1s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=ώ |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-2s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=είς |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-3s|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=εί |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-1p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=ούμε |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-depe-2p|}}} |stem={{{present|}}} |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |end=είτε |blank={{{no-p-dependent|}}} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ούν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ούν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&#91;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#93;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]])<sup>1</sup> }} }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&#91;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#93;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#123;[[{{{present|}}}είτο]]&#125;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]){{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&#91;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#93;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#125;{{#if:{{{passive-2|}}}|&#32;- [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-1s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκα |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-2s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκες |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-3s|}}} |stem={{{present|}}} |end=ηκε |ifx1={{{infix-pass-s-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-s-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-1p|}}} |stem={{{present|}}} |end=ήκαμε |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub6 |txt={{{p-past-2p|}}} |stem={{{present|}}} |end=ήκατε |ifx1={{{infix-pass-1|}}} |ifx2={{{infix-pass-2|}}} |blank={{{no-p-simplepast|}}} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-s-1|}}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{infix-pass-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-s-2|}}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ω]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}εις]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}εις]]}}, … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}ώ]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}είς]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}]]{{{infix-pass-1|}}}εί{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{a-perfec2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |έχω, έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |είχα, είχες, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |a-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{a-pluper2|}}} |{{{no-a-perf2|}}} |θα έχω, θα έχεις, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένο{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένο}}, -η, -ο }} |p-perfec2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[είμαι]], [[είσαι]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-pluper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |[[ήμουν]], [[ήσουν]], … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} |p-futper2={{el-conjug-sub2a |{{{p-perfec2|}}} |{{{no-p-perf2|}}} |θα είμαι, θα είσαι, … {{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος}}, -η, -ο }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-1|}}}ε]]{{#if:infix-act-2|, [[{{{a-simplepast|}}}{{{infix-act-2|}}}ε]]}}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}τε]]{{#if:infix-act-s-2|, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}τε]]}} }} |p-impv-is={{#if:{{{p-impv-is|}}} |{{{p-impv-is|}}} |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}είστε]], &#123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ου]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}είτε]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]] }} }} |p-presprt={{#if:{{{p-presprt|}}} |{{{p-presprt|}}} |— }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]],&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-1|}}}μένος]]{{#if:{{{infix-ppp-2|}}} |/[[{{{present|}}}{{{infix-ppp-2|}}}μένος]] }}, -η, -ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-act-s-1|}}}ει]]{{#if:{{{infix-act-s-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-act-s-2|}}}ει]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}{{{infix-pass-1|}}}εί]]{{#if:{{{infix-pass-2|}}} |, [[{{{present|}}}{{{infix-pass-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{#if:{{{passive-2|}}}|{{#if:{{{note1|}}}|{{{note1|}}}|Colloquially, also -ιέμαι ending, especially for passive imperfect.}}|{{{note1|}}}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> s7f2l8995279sdzohy9g2u3e6vyzy0w ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-BA1 10 299545 402441 2026-10-04T04:59:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402441 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-BA1 for παρακολουθώ/παρακολουθάω --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ, {{{present|}}}ούμαι - {{{present|}}}άω, {{{present|}}}ιέμαι}}}''' {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] - [[{{{present|}}}άω]]<sup>1</sup> }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] - [[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] - [[{{{present|}}}άει]]<!--, [[{{{present|}}}ά]]--> }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] - [[{{{present|}}}άμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) - [[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]] }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] - [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] - [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] - [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] - [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] - [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) - [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]] }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]] - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]&#0093;<sup>2</sup> - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]&#0093; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]] -[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;<sup>2</sup> - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]] - [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] - θα [[{{{present|}}}άω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]] - [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] - [[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;B (with -είς, -ούμαι endings) and colloquially as Class&nbsp;A (with -α, -ιέμαι endings). |note2=The forms -ούμουν(α), -ούσουν(α), -ούσασταν are unusual |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> af5k0mskx98rdwbtt35q5ye3ybqmzt2 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-BA1-A1 10 299546 402442 2026-10-04T05:00:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402442 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-ΒΑ1-A1 for τηλεφωνώ/τηλεφωνάω, passsive only A1 (Class I) -ιέμαι --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ / {{{present|}}}άω, {{{present|}}}ιέμαι}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }}''' <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] - [[{{{present|}}}άω]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] - [[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] - [[{{{present|}}}άει]]<!--, [[{{{present|}}}ά]] }} NOT for this verb --> }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] - [[{{{present|}}}άμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) - [[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]] }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]] }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] - θα [[{{{present|}}}άω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]] - θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]], [[{{{a-simplepast|}}}α]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> atkltdztn66qoav33xmybf9ek9wp75t ထာမ်ပလိက်:el-conjug-impersonal 10 299547 402443 2026-10-04T05:00:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402443 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-impersonal --><includeonly>{{el-conjug-table-impersonal |head=&emsp; '''{{#if: {{{head|}}} |{{{head|}}} |Impersonal forms }}''' |head1={{#if: {{{head1|}}} |[[{{{head1|}}}]] |[[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} }} |head2={{#if: {{{head2|}}} |[[{{{head2|}}}]] |[[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} }} |pres-3s={{#if: {{{pres-3s|}}} |{{{pres-3s|}}} |{{#if: {{{form1-s|}}} |[[{{{form1-s|}}}]] |— }} }} |pres-3p={{#if: {{{pres-3p|}}} |{{{pres-3p|}}} |{{#if: {{{form1-p|}}} |[[{{{form1-p|}}}]] |— }} }} |impf-3s={{#if: {{{impf-3s|}}} |{{{impf-3s|}}} |{{#if: {{{form2-s|}}} |[[{{{form2-s|}}}]] |— }} }} |impf-3p={{#if: {{{impf-3p|}}} |{{{impf-3p|}}} |{{#if: {{{form2-p|}}} |[[{{{form2-p|}}}]] |— }} }} |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> nmludfk45jgoi0c820vjkdypt8bgvg2 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-C 10 299548 402444 2026-10-04T05:00:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402444 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-C for passive verbs like κοιμάμαι (Jiordanidou #79, DSMG ρ12) calls Template:el-conjug-table-pass to display table --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|{{#if: {{{no-p-present|}}} | |{{{present|}}}άμαι / {{{present|}}}ούμαι }} }}}{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}όμαστε]] - [[{{{present|}}}ούμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άστε]], [[{{{present|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ούνται]], [[{{{present|}}}όνται]] }} <!-- =========== Dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθείς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθείτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθούν]]([[{{{present|}}}ηθούνε|ε]]) }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όμουν]]([[{{{present|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όσουν]]([[{{{present|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όταν]]([[{{{present|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όμασταν]], ([[{{{present|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) - [[{{{present|}}}ούμασταν]] }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όνταν]]([[{{{present|}}}όντανε|ε]]), [[{{{present|}}}όντουσαν]] - [[{{{present|}}}ούνταν]] }} <!-- =========== Simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ηθήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ηθήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκαν]], [[{{{present|}}}ηθήκαν]]([[{{{present|}}}ηθήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άμαι]] - θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}ηθώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}ηθείς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[θα]] είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}άστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ήσου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ηθείτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | [[{{{present|}}}ούμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}ηθεί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> dr4yuj3a0y39p0h09oybi5k41srolmh ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-act-imperfective 10 299549 402445 2026-10-04T05:00:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402445 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-act-imperfective calls Template:el-conjug-table-act-imperfective to display Active voice of a verb which lacks perfective forms --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ'''}}} (active forms, imperfective) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] {{{present|}}}ώ }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}είς }} |a-fcon-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}εί }} |a-fcon-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ούμε}} |a-fcon-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}είτε }} |a-fcon-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-3p|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα {{{present|}}}ούν([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 0mv28pptjt0q3osjedh64h1bf5ol808 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-pass 10 299550 402446 2026-10-04T05:00:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402446 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-pass sets the parameter variables for deponent oxytone verbs of type B -ούμαι with full p-imperfect forms and ppp and calls el-conjug-table-pass --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|'''{{{present|}}}ούμαι'''}}} (deponent: passive forms only) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]], &#0123;[[{{{present|}}}ούμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#0093; }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093; }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093; }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 1ijo7cvrhakivlvlggvf8k5i1in10qp ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-'ποιώ' 10 299551 402447 2026-10-04T05:00:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402447 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-'-ποιώ' sets the parameter variables for verbs suffixed '-ποιώ' of type B and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]], [[{{{present|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], ([[{{{present|}}}όσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]]), [[{{{present|}}}όμουν]]([[{{{present|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093;, [[{{{present|}}}όσουν]]([[{{{present|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], [[{{{present|}}}όταν]]([[{{{present|}}}ότανε|ε]]), &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]), [[{{{present|}}}όμασταν]], ([[{{{present|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;, [[{{{present|}}}όσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], [[{{{present|}}}όνταν]]([[{{{present|}}}όντανε|ε]]), ([[{{{present|}}}όντουσαν]]), &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 42075s7pzvo8glil8ush5qwvwf2nddg ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-'ποιούμαι' 10 299552 402448 2026-10-04T05:01:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402448 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-'-ποιούμαι' sets the parameter variables for deponent verbs suffixed '-ποιούμαι' of type B and calls el-conjug-table-pass --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|'''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]], [[{{{present|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], ([[{{{present|}}}όσαστε]]) }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]]), [[{{{present|}}}όμουν]]([[{{{present|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093;, [[{{{present|}}}όσουν]]([[{{{present|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], [[{{{present|}}}όταν]]([[{{{present|}}}ότανε|ε]]), &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]), [[{{{present|}}}όμασταν]], ([[{{{present|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;, [[{{{present|}}}όσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], [[{{{present|}}}όνταν]]([[{{{present|}}}όντανε|ε]]), ([[{{{present|}}}όντουσαν]]), &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> sakhf0o4fz0m3q4veobpkpsqef0ospy ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-A1B 10 299553 402449 2026-10-04T05:01:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402449 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-A1B for ευχαριστώ, μισώ --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ιέμαι''' / '''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιέται]] - [[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμαστε]] - [[{{{present|}}}ούμαστε]]<!--, &#0123;[[{{{present|}}}ούμεθα|&#8209;ούμεθα]]&#0125; --> }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) - [[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) - [[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) - &#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093;<sup>2</sup> }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] - [[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ιέσαι]] - [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}ιέστε]] - [[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=This verb conjugates as 2nd Conjugation Class&nbsp;Β (with -είς, -είς, -ούς endings), plus a less formal, very common passive Class&nbsp;A (with -ιέμαι endings). |note2=The forms -ούμουν(α), -ούσουν(α), -ούσασταν are unusual |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> jjnk846nuk9cglm26qe4lyoj58h5enw ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-BA1 10 299554 402450 2026-10-04T05:01:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402450 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-BA1 like 'αδικώ' sets the parameter variables for oxytone verbs of type B like 'αδικώ', with double passive: -ούμαι (as class B) & -ιέμαι (as class A1) and calls el-conjug-table --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}ούμαι''' / '''{{{present|}}}ιέμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]) }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]]<sup>1</sup> }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]] - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] - [[{{{present|}}}ιέστε]], [[{{{present|}}}ιόσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], [[{{{present|}}}ιόνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#0093; - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]])<sup>1</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093; }} - [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093; - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093; }} - [[{{{present|}}}ιούνταν]], ([[{{{present|}}}ιόντουσαν]]) }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] - [[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=The passive forms with -'''ιέμαι''', -'''ιόμουν''' are less formal. |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> buw3oguuckf9xkvejrxtpg2dqdtq59r ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-B-BA1-pass 10 299555 402451 2026-10-04T05:01:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402451 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-B-BA1-pass sets the parameter variables for deponent oxytone verbs of type B -ούμαι + type A1 -ιέμαι + parameter |imperfect-formal, if it exists and calls el-conjug-table-pass --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|'''{{{present|}}}ούμαι''' / '''{{{present|}}}ιέμαι'''}}} (deponent: passive forms only, class B & A1) {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] - [[{{{present|}}}ιέται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]] - [[{{{present|}}}ιόμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]])}} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] - [[{{{present|}}}ιούνται]], ([[{{{present|}}}ιόνται|&#8209;ιόνται]]) }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#0093; - [[{{{present|}}}ιόμουν]]([[{{{present|}}}ιόμουνα|α]])}} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093; - [[{{{present|}}}ιόσουν]]([[{{{present|}}}ιόσουνα|α]])}} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}είτο]]&#0125;&#0093;}} - [[{{{present|}}}ιόταν]]([[{{{present|}}}ιότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) - [[{{{present|}}}ιόμασταν]], ([[{{{present|}}}ιόμαστε|&#8209;ιόμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], &#0091;[[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]]&#0093; - [[{{{present|}}}ιόσασταν]], ([[{{{present|}}}ιόσαστε|&#8209;ιόσαστε]])}} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125;{{#if:{{{imperfect-formal|}}}|, &#0091;&#0123;[[{{{imperfect-formal|}}}ούντο]]&#0125;&#0093;}} - [[{{{present|}}}ιόνταν]]([[{{{present|}}}ιόντανε|ε]]), [[{{{present|}}}ιόντουσαν]], [[{{{present|}}}ιούνταν]] }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] - [[{{{present|}}}ιέμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]] - [[{{{present|}}}ιέσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]], &#0123;[[{{{present|}}}είσθε]]&#0125; - [[{{{present|}}}ιέστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> k1tp0pjbdlealj6zuelf7h3w7v2iqum ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-BA1-B 10 299556 402452 2026-10-04T05:01:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402452 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-2nd-ΒΑ1-B for οδηγώ/οδηγάω (Class II, Class I A1), passsive only Class II -ούμαι --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''' / '''{{{present|}}}άω''', '''{{{present|}}}ούμαι}}}''' {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; {{{head-extra|}}} }} <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] - [[{{{present|}}}άω]]}} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] - [[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] - [[{{{present|}}}άει]] }}<!--, [[{{{present|}}}ά]] --> |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] - [[{{{present|}}}άμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) - [[{{{present|}}}άνε]], [[{{{present|}}}άν]] }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ομε|-ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]], [[{{{a-simplepast|}}}αγα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]], [[{{{a-simplepast|}}}αγες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]], [[{{{present|}}}άγαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]], [[{{{present|}}}άγατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]), [[{{{a-simplepast|}}}αγαν]], [[{{{present|}}}άγανε]] }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}αν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}αν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}είται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούμουν]]([[{{{present|}}}ούμουνα|α]])&#0093; }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσουν]]([[{{{present|}}}ούσουνα|α]])&#0093; }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}είτο]]&#0125; }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμασταν]], ([[{{{present|}}}ούμαστε|&#8209;ούμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} | |&#0091;[[{{{present|}}}ούσασταν]], ([[{{{present|}}}ούσαστε|&#8209;ούσαστε]])&#0093; }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούνταν]], &#0123;[[{{{present|}}}ούντο]]&#0125; }} <!-- =========== Passive simple past ========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass-s}}ηκαν]], [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκαν]]([[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] - θα [[{{{present|}}}άω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]] - θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ω]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}εις]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}ώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} | |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} | |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} | |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} | |έχω, έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} | |είχα, είχες, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} | |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== 2nd Perfect tenses =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{a-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-perfec2|}}}|{{el-conjug-sub4 |{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-pluper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}}| |{{el-conjug-sub3|{{{p-futper2|}}}|{{el-conjug-sub4|{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}α]], [[{{{a-simplepast|}}}αγε]] }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] - [[{{{present|}}}άτε]] }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} | |[[{{{a-simplepast|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act}}ε]] }}, [[{{{a-simplepast|}}}α]] |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}τε]] }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} | |— }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} | |[[{{{present|}}}είστε]] }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ου]] }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}είτε]] }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-presprt|}}} |{{#if:{{{a-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{a-pres-part-2|}}}]] }} |[[{{{present|}}}ώντας]] }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{a-perfprt|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{a-perf-part-2|}}}| - | — |[[έχοντας]] [[{{{a-perf-part-2|}}}]] }} |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pres-p}}μενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο }} |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=perf-p}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=act-s}}ει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} | |[[{{{present|}}}{{el-conjug-sub5|patt={{{infix|}}}|form=pass}}εί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> h36px8ze3ptlv3vv86znaheblqqwadv ထာမ်ပလိက်:el-conjug-gen-1 10 299557 402453 2026-10-04T05:01:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402453 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table-gen-1{{#if: {{{note|}}}{{{note1|}}}{{{note2|}}}{{{note3|}}}{{{note4|}}}{{{note5|}}}||-simple}} |head={{{head|}}} |cell-1s={{#if: {{{cell-1s|}}} |{{{cell-1s|}}} |{{#if: {{{form-1s|}}} |[[{{{form-1s|}}}]] |— }} }} |cell-2s={{#if: {{{cell-2s|}}} |{{{cell-2s|}}} |{{#if: {{{form-2s|}}} |[[{{{form-2s|}}}]] |— }} }} |cell-3s={{#if: {{{cell-3s|}}} |{{{cell-3s|}}} |{{#if: {{{form-3s|}}} |[[{{{form-3s|}}}]] |— }} }} |cell-1p={{#if: {{{cell-1p|}}} |{{{cell-1p|}}} |{{#if: {{{form-1p|}}} |[[{{{form-1p|}}}]] |— }} }} |cell-2p={{#if: {{{cell-2p|}}} |{{{cell-2p|}}} |{{#if: {{{form-2p|}}} |[[{{{form-2p|}}}]] |— }} }} |cell-3p={{#if: {{{cell-3p|}}} |{{{cell-3p|}}} |{{#if: {{{form-3p|}}} |[[{{{form-3p|}}}]] |— }} }} |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} |table-width={{{table-width|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> nu9cptiaysxl2t6p4t9a86gigne18st ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table 10 299558 402454 2026-10-04T05:02:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402454 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table — called by Template:el-conjug-1st Displays Active and Passive voices side-by-side --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left">{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" ! !colspan="2" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#active|Active voice]]''' {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=&#10148;}} !colspan="2" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#passive|Passive voice]]''' {{tooltip|1=παθητική φωνή|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]</b> {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]] {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#perfective|Perfective aspect]] {{tooltip|1=συνοπτικοί/στιγμιαίοι χρόνοι, τέλειο ποιόν|2=&#10148;}} !Imperfective aspect !Perfective aspect <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Non-past tenses {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#dependent|''Dependent'']] {{tooltip|1=dependent (εξαρτημενος τύπος) is only used with other forms or particles.|2=&#10148;}} !Present !''Dependent'' <!-- =========== Non-past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-pres-1s|}}} |{{{a-depe-1s|}}} |{{{p-pres-1s|}}} |{{{p-depe-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-pres-2s|}}} |{{{a-depe-2s|}}} |{{{p-pres-2s|}}} |{{{p-depe-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{a-pres-3s|}}} |{{{a-depe-3s|}}} |{{{p-pres-3s|}}} |{{{p-depe-3s|}}} |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="5" | <!-- =========== Non-past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-pres-1p|}}} |{{{a-depe-1p|}}} |{{{p-pres-1p|}}} |{{{p-depe-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-pres-2p|}}} |{{{a-depe-2p|}}} |{{{p-pres-2p|}}} |{{{p-depe-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-pres-3p|}}} |{{{a-depe-3p|}}} |{{{p-pres-3p|}}} |{{{p-depe-3p|}}} |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="5" | <!-- =========== Past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Past tenses {{tooltip|1=παρελθοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} ![[simple past|Simple past]] {{tooltip|1=aorist, perfective past, preterite (αόριστος)|2=&#10148;}} !Imperfect !Simple past <!-- =========== Past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-impf-1s|}}} |{{{a-past-1s|}}} |{{{p-impf-1s|}}} |{{{p-past-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-impf-2s|}}} |{{{a-past-2s|}}} |{{{p-impf-2s|}}} |{{{p-past-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{a-impf-3s|}}} |{{{a-past-3s|}}} |{{{p-impf-3s|}}} |{{{p-past-3s|}}} |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="5" | <!-- =========== Past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-impf-1p|}}} |{{{a-past-1p|}}} |{{{p-impf-1p|}}} |{{{p-past-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-impf-2p|}}} |{{{a-past-2p|}}} |{{{p-impf-2p|}}} |{{{p-past-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-impf-3p|}}} |{{{a-past-3p|}}} |{{{p-impf-3p|}}} |{{{p-past-3p|}}} |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="5" | <!-- =========== Future tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Future tenses {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} !Continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Simple {{tooltip|1=perfective (συνοπτικός/στιγμιαίος μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Continuous !Simple |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |{{{a-fsim-1s|}}} {{tooltip|1=θα + dependent forms above|2=&#10148;}} |{{{p-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |{{{p-fsim-1s|}}} {{tooltip|1=θα + dependent forms above|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2,3 {{g|s}}, 1,2,3 {{g|p}} |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{p-fsim-2s|}}} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="5" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" ! !colspan="2"|Perfect aspect {{tooltip|1=συντελεσμένο ποιόν|2=&#10148;}} !colspan="2"|Perfect aspect |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Present&nbsp;perfect&nbsp;{{tooltip|1=perfect (παρακείμενος)|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{a-perfect|}}}{{#if:{{{a-perfec2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-perfec2|}}}{{#ifeq:{{{a-perfec2|}}} | — | |&ensp;{{tooltip|1=accusative (αιτιατική)|2=&#10148;}} }} }} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-perfect|}}}{{#if:{{{p-perfec2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-perfec2|}}}{{#ifeq:{{{p-perfec2|}}} | — | |&ensp;{{tooltip|1=nominative (ονομαστική)|2=&#10148;}} }} }} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |Past perfect {{tooltip|1=pluperfect (υπερσυντέλικος)|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{a-pluperf|}}}{{#if:{{{a-pluper2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-pluper2|}}}}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-pluperf|}}}{{#if:{{{p-pluper2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-pluper2|}}}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Future perfect {{tooltip|1=συντελεσμένος μέλλοντας|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{a-futperf|}}}{{#if:{{{a-futper2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-futper2|}}}}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-futperf|}}}{{#if:{{{p-futper2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-futper2|}}}}} |- !height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="5" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |{{nobr|<b>[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]</b> {{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} }} |colspan="4"|Formed using ''present'', ''dependent'' (for ''simple past'') or ''present perfect'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- !height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="5" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]</b> {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} !Imperfective aspect !Perfective aspect !Imperfective aspect !Perfective aspect |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|s}} |{{{a-impv-is|}}} |{{{a-impv-ps|}}} |{{{p-impv-is|}}} |{{{p-impv-ps|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|p}} |{{{a-impv-ip|}}} |{{{a-impv-pp|}}} |{{{p-impv-ip|}}} |{{{p-impv-pp|}}} |- !height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="5" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" !<b>Other forms</b> !colspan="2" style="text-align:center;"|'''Active voice''' !colspan="2" style="text-align:center;"|'''Passive voice''' |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Present participle{{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} |colspan="2"|{{#ifeq:{{{a-presprt|}}}| — | — |{{{a-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=gerund, indeclinable (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα, άκλιτη)|2=&#10148;}} }} |colspan="2"|{{#ifeq:{{{p-presprt|}}}| — | — |{{{p-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=learned, declinable (μετοχή παθητικού ενεστώτα, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);text-align:right;" |Perfect participle{{tooltip|1=μετοχή παρακειμένου|2=&#10148;}} | colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);" |{{#ifeq:{{{a-perfprt|}}}| — | — |{{{a-perfprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=indeclinable (μετοχή ενεργητικού παρακειμένου, άκλιτη)|2=&#10148;}} }} | colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);" |{{#ifeq:{{{p-perfprt|}}}| — | — |{{{p-perfprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=declinable (μετοχή παθητικού παρακειμένου, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="5" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Nonfinite form{{tooltip|1=indeclinable (άκλιτος τύπος, απαρέμφατο)|2=&#10148;}} |colspan="2"|{{{a-nonfin|}}} |colspan="2"|{{{p-nonfin|}}} |- !height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="5" | <!-- =========== Notes =========== --> |- !height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="5" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|<b>Notes</b> &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="4"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{cat|}}}|{{{cat|}}}|}}{{#if:{{{group|}}}|{{{group|}}}|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- !height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="5" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> ce3cy8nkcmy36dyyw6oida0mt0l39ss ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-act 10 299559 402455 2026-10-04T05:02:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402455 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-act — called by Template:el-conjug-1st-act Displays Active voice --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left" >{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" ! !colspan="2" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#active|Active voice]]''' {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe);text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]''' {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]] {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#perfective|Perfective aspect]] {{tooltip|1=συνοπτικοί/στιγμιαίοι χρόνοι, τέλειο ποιόν|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Non-past tenses {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#dependent|''Dependent'']] {{tooltip|1=dependent (εξαρτημενος τύπος) is only used with other forms or particles.|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-pres-1s|}}} |{{{a-depe-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-pres-2s|}}} |{{{a-depe-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{a-pres-3s|}}} |{{{a-depe-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Non-past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-pres-1p|}}} |{{{a-depe-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-pres-2p|}}} |{{{a-depe-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-pres-3p|}}} |{{{a-depe-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Past tenses {{tooltip|1=παρελθοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} ![[simple past|Simple past]] {{tooltip|1=aorist, perfective past, preterite (αόριστος)|2=&#10148;}} <!-- =========== Past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-impf-1s|}}} |{{{a-past-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-impf-2s|}}} |{{{a-past-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{a-impf-3s|}}} |{{{a-past-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-impf-1p|}}} |{{{a-past-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-impf-2p|}}} |{{{a-past-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-impf-3p|}}} |{{{a-past-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Future tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Future tenses {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} !Continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Simple {{tooltip|1=perfective (συνοπτικός/στιγμιαίος μέλλοντας)|2=&#10148;}} |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |{{{a-fsim-1s|}}} {{tooltip|1=θα + dependent forms above|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2,3 {{g|s}}, 1,2,3 {{g|p}} |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{a-fsim-2s|}}} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe);text-align:center;" ! !colspan="2"|Perfect aspect {{tooltip|1=συντελεσμένο ποιόν|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Present&nbsp;perfect&nbsp;{{tooltip|1=perfect (παρακείμενος)|2=&#10148;}} |style="text-align:left; border-right:none;"|&nbsp; {{{a-perfect|}}}{{#if:{{{a-perfec2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-perfec2|}}} {{tooltip|1=accusative (αιτιατική)|2=&#10148;}} }} |style="text-align:left; border-left:none;"|&nbsp;{{#if:{{{p-perfec2|}}}|&nbsp; {{{p-perfec2|}}}{{#ifeq:{{{p-perfec2|}}} | — | |&ensp;{{tooltip|1=nominative (ονομαστική)|2=&#10148;}} (''also passive voice'')}} }}<!--passive perf2 included there is no {{{p-perfect|}}} --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |Past perfect {{tooltip|1=pluperfect (υπερσυντέλικος)|2=&#10148;}} |style="text-align:left; border-right:none;"|&nbsp; {{{a-pluperf|}}}{{#if:{{{a-pluper2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-pluper2|}}}}} |style="text-align:left; border-left:none;"|&nbsp;{{#if:{{{p-pluper2|}}}|&nbsp; {{{p-pluper2|}}}}} <!-- also passive --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Future perfect {{tooltip|1=συντελεσμένος μέλλοντας|2=&#10148;}} |style="text-align:left; border-right:none;"|&nbsp; {{{a-futperf|}}}{{#if:{{{a-futper2|}}}|<br>&nbsp; {{{a-futper2|}}}}} |style="text-align:left; border-left:none;"|&nbsp;{{#if:{{{p-futper2|}}}|&nbsp; {{{p-futper2|}}}}} <!-- also passive --> |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |{{nobr|'''[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]''' {{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} }} |colspan="2"|Formed using ''present'', ''dependent'' (for ''simple past'') or ''present perfect'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]''' {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} !Imperfective aspect !Perfective aspect |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|s}} |{{{a-impv-is|}}} |{{{a-impv-ps|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|p}} |{{{a-impv-ip|}}} |{{{a-impv-pp|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" !colspan="3"|'''Other forms''' |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Active present participle {{tooltip|1=gerund (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα)|2=&#10148;}} &nbsp; |colspan="2"|{{#ifeq:{{{a-presprt|}}}| — | — |{{nobr|{{{a-presprt|}}} {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτη)|2=&#10148;}} }} }} |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);text-align:right;" |Active perfect participle {{tooltip|1=μετοχή ενεργητικού παρακειμένου|2=&#10148;}} &nbsp; | colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);" |{{#ifeq:{{{a-perfprt|}}}| — | — |{{nobr|{{{a-perfprt|}}} {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτη)|2=&#10148;}} }} }} |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |{{nobr|Passive perfect participle {{tooltip|1=μετοχή παθητικού παρακειμένου|2=&#10148;}} }} |colspan="2"|{{#ifeq:{{{p-perfprt|}}}| — | — |{{{p-perfprt|}}} {{tooltip|1=declinable (κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Nonfinite form {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτος τύπος, απαρέμφατο)|2=&#10148;}} &nbsp; |colspan="2"|{{{a-nonfin|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Notes =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="3" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|'''Notes''' &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="4"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> 6rn3jjx0y2gt094sek8f6luwmowu730 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-act-imperfective 10 299560 402456 2026-10-04T05:02:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402456 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-act-imperfective Displays only Active/imperfective forms --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left" >{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" ! !colspan="3" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#active|Active voice]]''' {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=&#10148;}}<!-- --> &nbsp; — &nbsp; '''[[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]]''' {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]''' {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} !Future {{tooltip|1=(μέλλοντας)|2=&#10148;}} <!-- =========== tenses =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-pres-1s|}}} |{{{a-impf-1s|}}} |{{{a-fcon-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-pres-2s|}}} |{{{a-impf-2s|}}} |{{{a-fcon-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{a-pres-3s|}}} |{{{a-impf-3s|}}} |{{{a-fcon-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="4" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-pres-1p|}}} |{{{a-impf-1p|}}} |{{{a-fcon-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-pres-2p|}}} |{{{a-impf-2p|}}} |{{{a-fcon-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-pres-3p|}}} |{{{a-impf-3p|}}} |{{{a-fcon-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]'''&nbsp;{{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} |colspan="3"|Formed using ''present tense'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]''' {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} !2 {{g|s}} !2 {{g|p}} ! |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" | Imperfective aspect |{{{a-impv-is|}}} |{{{a-impv-ip|}}} | |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" ! style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" | '''Other forms''' !Present participle {{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} !colspan="2"| |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" | |{{#ifeq:{{{a-presprt|}}}| — | — |{{{a-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=gerund, indeclinable (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα, άκλιτη)|2=&#10148;}} }} |colspan="2"| |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | <!-- =========== Notes =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="4" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|'''Notes''' &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="4"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> tiaijo4n1ok3k7wqgdhuo958dvthghy ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-act/sandbox 10 299561 402457 2026-10-04T05:02:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402457 wikitext text/x-wiki <templatestyles src="Template:el-conjug-table-act/sandbox/styles.css" /><!-- Template:el-conjug-table-act — called by Template:el-conjug-1st-act — Displays active voice --><includeonly><div class="NavFrame el-conjug-table-act"><div class="NavHead">{{Navbar|Template:el-conjug-table-act/sandbox|brackets=yes|mini=yes|nodiv=yes}}&ensp;{{{head|}}}</div><div class="NavContent"> {| class="el-conjug-table-act inflection-table" rules="cols" |- class="ecta-botbord1 ecta-rowstyle1" | class="ecta-diag-stripe" | ! colspan="2" class="nowrap" | [[Appendix:Glossary#active|Active voice]] {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=➤}} |- class="ecta-rowstyle2" ! class="ecta-rowstyle1 nowrap" | [[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]] {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]] {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[Appendix:Glossary#perfective|Perfective aspect]] {{tooltip|1=συνοπτικοί/στιγμιαίοι χρόνοι, τέλειο ποιόν|2=➤}} |- <!-- =========== Non-past tenses =========== -->class="ecta-style3" ! class="ecta-font-semibold nowrap" | Non-past tenses {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[Appendix:Glossary#dependent|''Dependent'']] {{tooltip|1=dependent (εξαρτημενος τύπος) is only used with other forms or particles|2=➤}} |- <!-- =========== Non-past singular =========== -->class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 1 {{g|s}} | {{{a-pres-1s|}}} | {{{a-depe-1s|}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | 2 {{g|s}} | {{{a-pres-2s|}}} | {{{a-depe-2s|}}} |- class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium ecta-topalign nowrap" | 3 {{g|s}} | {{{a-pres-3s|}}} | {{{a-depe-3s|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle3" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Non-past plural =========== -->class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | 1 {{g|p}} | {{{a-pres-1p|}}} | {{{a-depe-1p|}}} |- class="ecta-topalign" | class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 2 {{g|p}} | {{{a-pres-2p|}}} | {{{a-depe-2p|}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3" | 3 {{g|p}} | {{{a-pres-3p|}}} | {{{a-depe-3p|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle3" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Past tenses =========== -->class="ecta-style3" ! class="ecta-font-semibold nowrap" | Past tenses {{tooltip|1=παρελθοντικοί χρόνοι|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | [[simple past|Simple]] {{tooltip|1=aorist, perfective past, preterite (αόριστος)|2=➤}} |- <!-- =========== Past singular =========== -->class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 1 {{g|s}} | {{{a-impf-1s|}}} | {{{a-past-1s|}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | 2 {{g|s}} | {{{a-impf-2s|}}} | {{{a-past-2s|}}} |- class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 3 {{g|s}} | {{{a-impf-3s|}}} | {{{a-past-3s|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle5" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Past plural =========== -->class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | 1 {{g|p}} | {{{a-impf-1p|}}} | {{{a-past-1p|}}} |- class="ecta-topalign" | class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 2 {{g|p}} | {{{a-impf-2p|}}} | {{{a-past-2p|}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-style3 nowrap" | 3 {{g|p}} | {{{a-impf-3p|}}} | {{{a-past-3p|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle3" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Future tenses =========== -->class="ecta-style3" ! class="ecta-font-semibold nowrap" | Future tenses {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | Continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | Simple {{tooltip|1=perfective (συνοπτικός/στιγμιαίος μέλλοντας)|2=➤}} |- ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 1 {{g|s}} | class="nowrap" | {{#if:{{{a-fcon-1s|}}}|{{{a-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=➤}}}} | class="nowrap" | {{#if:{{{a-fsim-1s|}}}|{{{a-fsim-1s|}}} {{tooltip|1=θα + dependent forms above|2=➤}}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-top-align" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 2,&hairsp;3 {{g|s}}, 1,&hairsp;2,&hairsp;3 {{g|p}} | {{{a-fcon-2s|}}} | {{{a-fsim-2s|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle3" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Perfect tenses =========== -->class="ecta-rowstyle6" | class="ecta-diag-stripe" | ! colspan="2" class="ecta-font-medium nowrap" | Perfect aspect {{tooltip|1=συντελεσμένο ποιόν|2=➤}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | Present perfect {{tooltip|1=perfect (παρακείμενος)|2=➤}} | class="ecta-noborder-right" | &ensp;{{{a-perfect|}}}{{#if:{{{a-perfec2|}}}|<br />&ensp;{{{a-perfec2}}} {{tooltip|1=accusative (αιτιατική)|2=➤}}}} | class="ecta-noborder-left nowrap" | &ensp;{{#if:{{{p-perfec2|}}}|&ensp;{{{p-perfec2}}}{{#ifeq:{{{p-perfec2|}}}|—||&ensp;{{tooltip|1=nominative (ονομαστική)|2=➤}} (''also passive voice'')}}}}<!-- passive perf2 included, there is no {{{p-perfect}}} --> |- class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | Past perfect {{tooltip|1=pluperfect (υπερσυντέλικος)|2=➤}} | class="ecta-noborder-right" | &ensp;{{{a-pluperf|}}}{{#if:{{{a-pluper2|}}}|<br />&ensp;{{{a-pluper2}}}}} | class="ecta-noborder-left" | &ensp;{{#if:{{{p-pluper2|}}}|&ensp;{{{p-pluper2}}}}}<!-- also passive --> |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | Future perfect {{tooltip|1=συντελεσμένος μέλλοντας|2=➤}} | class="ecta-noborder-right" | &ensp;{{{a-futperf|}}}{{#if:{{{a-futper2|}}}|<br />&ensp;{{{a-futper2}}}}} | class="ecta-noborder-left" | &ensp;{{#if:{{{p-futper2|}}}|&ensp;{{{p-futper2}}}}}<!-- also passive --> |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle7" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Subjunctive =========== --> | class="ecta-font-semibold ecta-rowstyle1 nowrap" | [[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]] {{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=➤}} | colspan="2" | Formed using ''present'', ''dependent'' (for ''simple past'') or ''present perfect'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub}}}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle7" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Imperative =========== -->class="ecta-style3" ! class="ecta-cellstyle3 ecta-font-semibold nowrap" | [[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]] {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=➤}} ! class="ecta-font-medium nowrap" | Imperfective aspect ! class="ecta-font-medium nowrap" | Perfective aspect |- class="ecta-topalign" ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | 2 {{g|s}} | {{{a-impv-is|}}} | {{{a-impv-ps|}}} |- class="ecta-rowstyle4 ecta-topalign" ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | 2 {{g|p}} | {{{a-impv-ip|}}} | {{{a-impv-pp|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle7" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Participles, etc. =========== -->class="ecta-botbord1 ecta-rowstyle1" | class="ecta-diag-stripe" | ! colspan="2" class="ecta-noborder-left nowrap" | Other forms |- ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | Active present participle {{tooltip|1=gerund (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα)|2=➤}} | colspan="2" class="ecta-topalign nowrap" | {{#ifeq:{{{a-presprt|}}}|&mdash;|&mdash;|{{#if:{{{a-presprt|}}}|{{{a-presprt}}} {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτη)|2=➤}}}}}} |- ! class="ecta-font-medium ecta-style3 nowrap" | Active perfect participle {{tooltip|1=μετοχή ενεργητικού παρακειμένου|2=➤}} | colspan="2" class="ecta-style2 ecta-topalign nowrap" | {{#ifeq:{{{a-perfprt|}}}|&mdash;|&mdash;|{{#if:{{{a-perfprt|}}}|{{{a-perfprt}}} {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτη)|2=➤}}}}}} |- ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | Passive perfect participle {{tooltip|1=μετοχή παθητικού παρακειμένου|2=➤}} | colspan="2" class="ecta-topalign nowrap" | {{#ifeq:{{{p-perfprt|}}}|&mdash;|&mdash;|{{#if:{{{p-perfprt|}}}|{{{p-perfprt}}} {{tooltip|1=declinable (κλιτή)|2=➤}}}}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle8" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- ! class="ecta-cellstyle1 ecta-font-medium nowrap" | Nonfinite form {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτος τύπος, απαρέμφατο)|2=➤}} | colspan="2" | {{{a-nonfin|}}} |- class="ecta-height-3 ecta-rowstyle7" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- <!-- =========== Notes =========== --> | class="ecta-cellstyle4 ecta-topalign" | Notes<br /><br />[[Appendix:Greek verbs]] | colspan="3" class="ecta-textalignleft" | {{#if:{{{note1|}}}{{{note2|}}}{{{note3|}}}{{{note4|}}}{{{note5|}}}|<!-- --><ol class="ecta-listdecimal"><!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|<li>{{{note1}}}</li>}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|<li>{{{note2}}}</li>}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|<li>{{{note3}}}</li>}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|<li>{{{note4}}}</li>}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|<li>{{{note5}}}</li>}}<!-- --></ol><hr />}}<ul class="ecta-listcircle"><!-- -->{{#if:{{{note|}}}|<li>{{{note}}}</li>}}<!-- --><li><span class="ecta-font-semibold ecta-underline">Legend:</span>&ensp;'''('''<span class="ecta-style1">…</span>''')''' = optional/informal&ensp;•&ensp;'''['''<span class="ecta-style1">…</span>''']''' = rare&ensp;•&ensp;'''{'''<span class="ecta-style1">…</span>'''}''' = learned/archaic</li><!-- --><li>Multiple forms are shown in order of reducing frequency.</li><!-- --><li>Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive.</li></ul> |- class="ecta-rowstyle9" | class="ecta-cellstyle2" | | | |- | colspan="3" class="ecta-height-1 ecta-rowstyle7" | |}</div></div>{{#invoke:checkparams|error}}</includeonly><noinclude> {{Documentation}}</noinclude> lw6d279qgtwjjuxtsa7ovchzxlszu9f ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-gen-1 10 299562 402458 2026-10-04T05:02:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402458 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly><div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse" class="inflection-table" rules="cols" width="<!-- -->{{#if: {{{table-width|}}}|{{{table-width|}}}|50%}}"<!-- --><!-- ===================== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:center;" colspan="2" |&emsp;{{{head|}}} <!-- ===================== --> |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{cell-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{cell-2s|}}} |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{cell-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="2" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{cell-1p|}}} |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{cell-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{cell-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="2" | <!-- ===================== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="2" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"| &nbsp;'''Notes''' &nbsp;<br>&nbsp;'''[[Appendix:Greek verbs|Appendix]]''' |style="text-align:left;" colspan="2"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="2" | |}</div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> ezn4rfuo6gbe7rxygmrltq1ifux969g ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-gen-1-simple 10 299563 402459 2026-10-04T05:02:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402459 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><includeonly><div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse" class="inflection-table" rules="cols" width="<!-- -->{{#if: {{{table-width|}}}|{{{table-width|}}}|50%}}"<!-- --><!-- ===================== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:center;" colspan="2" |&emsp;{{{head|}}} <!-- ===================== --> |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{cell-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{cell-2s|}}} |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{cell-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="2" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{cell-1p|}}} |- style="vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{cell-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top; text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{cell-3p|}}} |- |}</div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> 6boernol9riqpdm20g1o206gbnd04ni ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-imperfective 10 299564 402460 2026-10-04T05:03:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402460 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-imperfective — called by Template:el-conjug-1st-imperfective Displays Active and Passive voices side-by-side (Imperfective aspect only) --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left" >{{{head|}}} &emsp; '''''Imperfective aspect only'''''</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]</b> {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} !style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#active|Active voice]]''' {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=&#10148;}} !style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#passive|Passive voice]]''' {{tooltip|1=παθητική φωνή|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Non-past {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} !Present <!-- =========== Present singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-pres-1s|}}} |{{{p-pres-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-pres-2s|}}} |{{{p-pres-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{a-pres-3s|}}} |{{{p-pres-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Present plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-pres-1p|}}} |{{{p-pres-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-pres-2p|}}} |{{{p-pres-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-pres-3p|}}} |{{{p-pres-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Imperfect tense =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Past {{tooltip|1=παρελθοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} !Imperfect <!-- =========== Imperfect singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-impf-1s|}}} |{{{p-impf-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-impf-2s|}}} |{{{p-impf-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{a-impf-3s|}}} |{{{p-impf-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Imperfect plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-impf-1p|}}} |{{{p-impf-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-impf-2p|}}} |{{{p-impf-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-impf-3p|}}} |{{{p-impf-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Future tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Future {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} !Future continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Future continuous |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |{{{p-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2,3 {{g|s}}, 1,2,3 {{g|p}} |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{p-fcon-2s|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |{{nobr|<b>[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]</b> {{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} }} |colspan="2"|Formed using ''present'', ''dependent'' (for ''simple past'') or ''present perfect'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]</b> {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} ! ! |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|s}} |{{{a-impv-is|}}} |{{{p-impv-is|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|p}} |{{{a-impv-ip|}}} |{{{p-impv-ip|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" !<b>Other forms</b> !style="text-align:center;"|'''Active voice''' !style="text-align:center;"|'''Passive voice''' |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Present participle{{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} |{{#ifeq:{{{a-presprt|}}}| — | — |{{{a-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=gerund, indeclinable (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα, άκλιτη)|2=&#10148;}} }} |{{#ifeq:{{{p-presprt|}}}| — | — |{{{p-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=learned, declinable (μετοχή παθητικού ενεστώτα, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Notes =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|<b>Notes</b> &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="3"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> k0eo0aw7tb0ais37za03shx9d9wz9su ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-impersonal 10 299565 402461 2026-10-04T05:03:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402461 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly><div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:center; width:50%; " >{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; text-align:center; width:50%; " class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |width="25%" | |{{{head1|}}} <!-- =========== Present singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{pres-3s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{pres-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="2" | <!-- =========== Imperfect tense =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" | |{{{head2|}}} <!-- =========== Imperfect singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{impf-3s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{impf-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="2" | <!-- =========== Notes =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|<b>Notes</b> &nbsp; |style="text-align:left;" colspan="2"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="2" | |}</div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> qutsrwflqv1x579cntnptxbp8gu4k7l ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-pass 10 299566 402462 2026-10-04T05:03:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402462 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-pass — called by Template:el-conjug-1st-pass Displays Passive voice --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left;" >{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" ! !colspan="2" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#passive|Passive voice]]''' {{tooltip|1=παθητική φωνή|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]</b> {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]] {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#perfective|Perfective aspect]] {{tooltip|1=συνοπτικοί/στιγμιαίοι χρόνοι, τέλειο ποιόν|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Non-past tenses {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#dependent|''Dependent'']] {{tooltip|1=dependent (εξαρτημενος τύπος) is only used with other forms or particles.|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{p-pres-1s|}}} |{{{p-depe-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{p-pres-2s|}}} |{{{p-depe-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{p-pres-3s|}}} |{{{p-depe-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Non-past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{p-pres-1p|}}} |{{{p-depe-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{p-pres-2p|}}} |{{{p-depe-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{p-pres-3p|}}} |{{{p-depe-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Past tenses {{tooltip|1=παρελθοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} ![[simple past|Simple past]] {{tooltip|1=aorist, perfective past, preterite (αόριστος)|2=&#10148;}} <!-- =========== Past singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{p-impf-1s|}}} |{{{p-past-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{p-impf-2s|}}} |{{{p-past-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |3 {{g|s}} |{{{p-impf-3s|}}} |{{{p-past-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Past plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{p-impf-1p|}}} |{{{p-past-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{p-impf-2p|}}} |{{{p-past-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{p-impf-3p|}}} |{{{p-past-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Future tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Future tenses {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} !Continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Simple {{tooltip|1=perfective (συνοπτικός/στιγμιαίος μέλλοντας)|2=&#10148;}} |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{p-fcon-1s|}}} {{tooltip|1=θα + present forms above|2=&#10148;}} |{{{p-fsim-1s|}}} {{tooltip|1=θα + dependent forms above|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2,3 {{g|s}}, 1,2,3 {{g|p}} |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{p-fsim-2s|}}} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" ! !colspan="2"|Perfect aspect {{tooltip|1=συντελεσμένο ποιόν|2=&#10148;}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Present&nbsp;perfect&nbsp;{{tooltip|1=perfect (παρακείμενος)|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-perfect|}}}{{#if:{{{p-perfec2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-perfec2|}}}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |Past perfect {{tooltip|1=pluperfect (υπερσυντέλικος)|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-pluperf|}}}{{#if:{{{p-pluper2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-pluper2|}}}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |Future perfect {{tooltip|1=συντελεσμένος μέλλοντας|2=&#10148;}} |colspan="2" style="text-align:left;"|&nbsp; {{{p-futperf|}}}{{#if:{{{p-futper2|}}}|<br>&nbsp; {{{p-futper2|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive&nbsp;mood]]</b>&nbsp;{{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} |colspan="2"|Formed using ''present'', ''dependent'' (for ''simple past'') or ''present perfect'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative&nbsp;mood]]</b>&nbsp;{{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} !Imperfective aspect !Perfective aspect |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|s}} |{{{p-impv-is|}}} |{{{p-impv-ps|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|p}} |{{{p-impv-ip|}}} |{{{p-impv-pp|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" !<b>Other forms</b> !colspan="2" style="text-align:center;"|'''Passive voice''' |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Present&nbsp;participle&nbsp;{{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} &nbsp; |colspan="2"|{{#ifeq:{{{p-presprt|}}}| — | — |{{{p-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=learned, declinable (μετοχή παθητικού ενεστώτα, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);text-align:right;" |Perfect&nbsp;participle&nbsp;{{tooltip|1=μετοχή παρακειμένου|2=&#10148;}} &nbsp; | colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);" |{{#ifeq:{{{p-perfprt|}}}| — | — |{{{p-perfprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=declinable (μετοχή παθητικού παρακειμένου, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Nonfinite form {{tooltip|1=indeclinable (άκλιτος τύπος, απαρέμφατο)|2=&#10148;}} &nbsp; |colspan="2"|{{{p-nonfin|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Notes =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="3" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;" rowspan="2"|<b>Notes</b> &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="2"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> r1yxkjtnlg1901un1ur5h69sap4zlhu ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-pass-imperfective 10 299567 402463 2026-10-04T05:03:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402463 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-pass-imperfective — called by Template:el-conjug-pass-imperfective Displays imperfective passive voice --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left" >{{{head|}}}</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-2,#b5d7fe); text-align:center;" ! !colspan="3" style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#passive|Passive voice]]''' {{tooltip|1=παθητική φωνή|2=&#10148;}}<!-- --> &nbsp; — &nbsp; '''[[Appendix:Glossary#imperfective|Imperfective aspect]]''' {{tooltip|1=εξακολουθητικοί χρόνοι, ατελές ποιόν|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]''' {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#imperfect|Imperfect]] {{tooltip|1=imperfective past, preterimperfect (παρατατικός)|2=&#10148;}} !Future {{tooltip|1=(μέλλοντας)|2=&#10148;}} <!-- =========== tenses =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{p-pres-1s|}}} |{{{p-impf-1s|}}} |{{{p-fcon-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{p-pres-2s|}}} |{{{p-impf-2s|}}} |{{{p-fcon-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{p-pres-3s|}}} |{{{p-impf-3s|}}} |{{{p-fcon-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="4" | |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{p-pres-1p|}}} |{{{p-impf-1p|}}} |{{{p-fcon-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{p-pres-2p|}}} |{{{p-impf-2p|}}} |{{{p-fcon-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{p-pres-3p|}}} |{{{p-impf-3p|}}} |{{{p-fcon-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]'''&nbsp;{{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} |colspan="3"|Formed using ''present tense'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |'''[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]''' {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} !2 {{g|s}} !2 {{g|p}} ! |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" | Imperfective aspect |{{{p-impv-is|}}} |{{{p-impv-ip|}}} | |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" ! style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" | '''Other forms''' !Present participle {{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} !Perfect participle {{tooltip|1=μετοχή παρακειμένου|2=&#10148;}} &nbsp; ! |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> |style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" | |{{#ifeq:{{{p-presprt|}}}| — | — |{{{p-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=declinable (μετοχή παθητικού ενεστώτα, κλιτή)|2=&#10148;}} }} |{{#ifeq:{{{p-perfprt|}}}| — | — |{{{p-perfprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=declinable (μετοχή παθητικού παρακειμένου, κλιτή)|2=&#10148;}} }} | |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="4" | <!-- =========== Notes =========== --> |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);" colspan="4" | |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|'''Notes''' &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="4"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="4" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> i85fa1sfnfu84rsp7uglx37j8up0vjt ထာမ်ပလိက်:el-conjug-table-present 10 299568 402464 2026-10-04T05:03:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402464 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-table-present Displays Active and Passive voices side-by-side (Present tense only) as in άρχω --><includeonly><div class="NavFrame"> <div class="NavHead" style="background:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:left" >{{{head|}}} &emsp; '''''Present tense only'''''</div> <div class="NavContent"> {| style="border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-7,#A9A9A9); background:var(--wikt-palette-grey-0,#FFFFFF); color:var(--wikt-palette-black,black); border-collapse:collapse; margin: 0;" class="inflection-table" rules="cols" width="100%" |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF); text-align:center;" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#indicative|Indicative mood]]</b> {{tooltip|1=οριστική έγκλιση|2=&#10148;}} !style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#active|Active voice]]''' {{tooltip|1=ενεργητική φωνή|2=&#10148;}} !style="text-align:center;"|'''[[Appendix:Glossary#passive|Passive voice]]''' {{tooltip|1=παθητική φωνή|2=&#10148;}} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Non-past {{tooltip|1=παροντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} ![[Appendix:Glossary#present|Present]] {{tooltip|1=ενεστώτας|2=&#10148;}} !Present <!-- =========== Present singular =========== --> |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |1 {{g|s}} |{{{a-pres-1s|}}} |{{{p-pres-1s|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|s}} |{{{a-pres-2s|}}} |{{{p-pres-2s|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);vertical-align:top;"|3 {{g|s}} |{{{a-pres-3s|}}} |{{{p-pres-3s|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-0,#CFDFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Present plural =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |1 {{g|p}} |{{{a-pres-1p|}}} |{{{p-pres-1p|}}} |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|p}} |{{{a-pres-2p|}}} |{{{p-pres-2p|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |3 {{g|p}} |{{{a-pres-3p|}}} |{{{p-pres-3p|}}} |- |height="1" style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" colspan="3" | <!-- =========== Future tenses =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !Future {{tooltip|1=μελλοντικοί χρόνοι|2=&#10148;}} !Future continuous {{tooltip|1=imperfective, progressive (εξακολουθητικός μέλλοντας)|2=&#10148;}} !Future continuous |- !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |&nbsp; |colspan="2"|Formed using ''present'' from above with particle [[θα]]. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Subjunctive =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |{{nobr|<b>[[Appendix:Glossary#subjunctive|Subjunctive mood]]</b> {{tooltip|1=υποτακτική έγκλιση|2=&#10148;}} }} |colspan="2"|Formed using ''present'' from above with a particle ([[να]], [[ας]]).{{#if:{{{sub|}}}|{{{sub|}}}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Imperative =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" !style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" |<b>[[Appendix:Glossary#imperative|Imperative mood]]</b> {{tooltip|1=προστακτική έγκλιση|2=&#10148;}} ! ! |- style="vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);" |2 {{g|s}} |{{{a-impv-is|}}} |{{{p-impv-is|}}} |- style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#eeeeee);vertical-align:top;" !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#CCE4FC);" |2 {{g|p}} |{{{a-impv-ip|}}} |{{{p-impv-ip|}}} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Participles etc =========== --> |- style="background-color:var(--wikt-palette-blue-3,#9FBFFF);" !<b>Other forms</b> !style="text-align:center;"|'''Active voice''' !style="text-align:center;"|'''Passive voice''' |- style="vertical-align:top;"<!--long dashes below (0151)--> !style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-1,#EFF7FF);text-align:right;" |Present participle{{tooltip|1=μετοχή ενεστώτα|2=&#10148;}} |{{#ifeq:{{{a-presprt|}}}| — | — |{{{a-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=active present participle (μετοχή ενεργητικού ενεστώτα)|2=&#10148;}} }} |{{#ifeq:{{{p-presprt|}}}| — | — |{{{p-presprt|}}}&nbsp;{{tooltip|1=passive present participle (μετοχή παθητικού ενεστώτα)|2=&#10148;}} }} |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | <!-- =========== Notes =========== --> |- !style="background-color:var(--wikt-palette-rose-4,#FFDAEA);vertical-align:top;"|<b>Notes</b> &nbsp;<br>&nbsp;<br>'''[[Appendix:Greek verbs]]''' |style="text-align:left;" colspan="3"|<!-- -->{{#if:{{{note1|}}}|&nbsp;1. {{{note1|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note2|}}}|&nbsp;2. {{{note2|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note3|}}}|&nbsp;3. {{{note3|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note4|}}}|&nbsp;4. {{{note4|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note5|}}}|&nbsp;5. {{{note5|}}}<br>|}}<!-- -->{{#if:{{{note|}}}|&nbsp;• {{{note|}}}<br>|}}<!-- -->&nbsp;• (…) optional or informal. &nbsp; […] rare. &nbsp; {…} learned, archaic.<br><!-- -->&nbsp;• Multiple forms are shown in order of reducing frequency.<br><!-- -->&nbsp;• Periphrastic imperative forms may be produced using the subjunctive. |- |height="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-3,#A9A9A9);" colspan="3" | |}</div></div></includeonly><noinclude>{{documentation}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> 944lyz0opm28zp65xv2hxj8gv0qw4h6 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub1 10 299569 402465 2026-10-04T05:03:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402465 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#if:{{{alt|}}}<!-- -->| {{#ifeq:{{{alt|}}}| - <!-- -->| — <!-- -->|[[{{{alt|}}}]]<!-- -->}}<!-- -->|[[{{{def|}}}]]<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> itokb6relfeihea6ru0am0v71aq4w18 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub2 10 299570 402466 2026-10-04T05:04:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402466 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{#if:{{{1|}}}<!-- 1 = a free text form set by editor, includes linking etc -->|{{#ifeq:{{{1|}}}| - | — |{{{1|}}}}}<!-- -->|{{#if:{{{2|}}}<!-- 2 = the "no" flag (eg no-a-imperfect) blanks whole tense -->| — <!-- -->|{{{3|}}}<!-- 3 = the default verb form -->}}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> f475v90w7scbv0kzif4fthzhkzlxvm6 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub2a 10 299571 402467 2026-10-04T05:04:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402467 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#if:{{{1|}}}<!-- 1 = a free text form set by editor, includes linking etc -->|{{#ifeq:{{{1|}}}| - | — |{{{1|}}}}}<!-- -->|{{#if:{{{2|}}}<!-- 2 = the "no" flag (eg no-a-imperfect) blanks whole tense -->|<!-- -->|{{{3|}}}<!-- 3 = the default verb form -->}}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 0qe0idppw099b6yc3gdqn5cx29ahizi ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub3 10 299572 402468 2026-10-04T05:04:25Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402468 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#if:{{{1|}}}<!-- 1 = a free text form set by editor -->|{{#ifeq:{{{1|}}}| - | — |{{{1|}}}}}<!-- if - (hyphen) o/p — (log dash) -->|{{{2|}}}<!-- 2 = the default verb form -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> okpljs6zd3t6xrws4y9scmd7er1xpei ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub4 10 299573 402469 2026-10-04T05:04:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402469 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{#ifeq:{{{2|}}}| - <!-- -->|<!-- -->|{{{3|}}}[[{{{2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο<!-- -->}}<!-- -->|{{#if:{{{1|}}}<!-- -->|{{{3|}}}[[{{{1|}}}{{{4|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο<!-- -->}}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 2k68mn8xcj1rcph9ej7hez36z5g7q6z ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub5 10 299574 402470 2026-10-04T05:04:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402470 wikitext text/x-wiki <includeonly><!-- -->{{#switch:{{{patt|}}}<!-- pattern -->|ησ|ηθ={{#switch:{{{form|}}}|act=ησ|act-s=ήσ|pass=ηθ|pass-s=ήθ|pres-p=ού|perf-p=η|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|ησ2|ηθ2={{#switch:{{{form|}}}|act=ησ|act-s=ήσ|pass=ηθ|pass-s=ήθ|pres-p=ώ|perf-p=η|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|ησ3={{#switch:{{{form|}}}|act=ησ|act-s=ήσ|pass=ηθ|pass-s=ήθ|pres-p=-|perf-p=ισ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|εσ={{#switch:{{{form|}}}|act=εσ|act-s=έσ|pass=εθ|pass-s=έθ|pres-p=ού|perf-p=ε|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|εσ2={{#switch:{{{form|}}}|act=εσ|act-s=έσ|pass=εστ|pass-s=έστ|pres-p=ού|perf-p=εσ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|εσ3={{#switch:{{{form|}}}|act=εσ|act-s=έσ|pass=ηθ|pass-s=ήθ|pres-p=ού|perf-p=η|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|ισ={{#switch:{{{form|}}}|act=ισ|act-s=ίσ|pass=ιστ|pass-s=ίστ|pres-p=-|perf-p=ισ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|ασ={{#switch:{{{form|}}}|act=ασ|act-s=άσ|pass=αστ|pass-s=άστ|pres-p=ώ|perf-p=ασ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|ηξ={{#switch:{{{form|}}}|act=ηξ|act-s=ήξ|pass=ηχτ|pass-s=ήχτ|pres-p=-|perf-p=ηγ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|αξ={{#switch:{{{form|}}}|act=αξ|act-s=άξ|pass=αχτ|pass-s=άχτ|pres-p=-|perf-p=αγ|#default=(missing form parameter)}}<!-- -->|#default=(missing infix parameter)<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> adikyrbsaq8fd2cg4ci2qnbhy12369l ထာမ်ပလိက်:el-conjug-sub6 10 299575 402471 2026-10-04T05:04:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402471 wikitext text/x-wiki <includeonly><!-- -->{{#if:{{{blank|}}}<!-- -->|— <!-- -->|{{#if:{{{txt|}}}<!-- -->|{{{txt|}}}<!-- -->|[[{{{stem|}}}{{{ifx1|}}}{{{end|}}}]]<!-- -->{{#if:{{{ifx2|}}}<!-- -->|, [[{{{stem|}}}{{{ifx2|}}}{{{end|}}}]]<!-- -->}}<!-- -->}}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> m4cusz73a8afjzbhpm03zekpvv7y89u ထာမ်ပလိက်:el-conjug-subcat 10 299576 402472 2026-10-04T05:05:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402472 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#if:{{NAMESPACE}}<!-- -->|<!-- -->|{{#if:{{{cat|}}}<!-- -->|{{#switch:{{{cat|}}}<!-- -->|i|irr|irreg|irregular=[[Category:Greek irregular verbs]]<!-- -->|u|uncat|uncategorised|uncategorized=[[Category:Greek verbs - uncategorised]]<!-- -->|imp|impersonal=[[Category:Greek impersonal verbs]]<!-- -->|#default=[[Category:Greek verbs conjugating like '{{{cat|}}}']]<!-- -->}}<!-- -->|{{#if: {{{group|}}} | |[[Category:Greek verbs - uncategorised]] }}<!-- NEITHER cat NOR group -->}}<!-- -->{{#if: {{{group|}}} |[[Category:Greek verb conjugation group '{{{group|}}}']] }}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 806qbe7uw0dwkskymoj2bszdrgufe19 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-2nd-'λυπώ' 10 299577 402473 2026-10-04T05:05:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402473 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|'''{{{present|}}}ώ''', '''{{{present|}}}άμαι''' / '''{{{present|}}}ούμαι'''}}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Active present =========== as in Template:el-conjug-2nd-B --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} | |[[{{{present|}}}είς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} | |[[{{{present|}}}εί]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} | |[[{{{present|}}}είτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούν]]([[{{{present|}}}ούνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent =========== as in Template:el-conjug-1st --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσω]] }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσεις]] }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσει]] }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ήσομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσετε]] }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ήσουν]]([[{{{present|}}}ήσουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active imperfect =========== as in Template:el-conjug-2nd-B --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσα]] }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσες]] }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} | |[[{{{present|}}}ούσε]] }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} | |[[{{{present|}}}ούσαν]]([[{{{present|}}}ούσανε|ε]]) }} <!-- =========== Active simple past =========== a-simplepast = λύπ as in Template:el-conjug-1st --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησα]] }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησες]] }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησε]] }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήσαμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήσατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησαν]], [[{{{present|}}}ήσαν]]([[{{{present|}}}ήσανε|ε]]) }} <!-- ======= PASSIVE like Template:el-conjug-2nd-C ================ > <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άμαι]] - [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}όμαστε]] - [[{{{present|}}}ούμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}άστε]], [[{{{present|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ούνται]], [[{{{present|}}}όνται]] }} <!-- =========== Passive Dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθώ]] }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθείς]] }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθούμε]] }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθείτε]] }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{present|}}}ηθούν]]([[{{{present|}}}ηθούνε|ε]]) }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Passive Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όμουν]]([[{{{present|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όσουν]]([[{{{present|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όταν]]([[{{{present|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όμασταν]], ([[{{{present|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) - [[{{{present|}}}ούμασταν]] }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όσασταν]], ([[{{{present|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}όνταν]]([[{{{present|}}}όντανε|ε]]), [[{{{present|}}}όντουσαν]] - [[{{{present|}}}ούνταν]] }} <!-- =========== Passive Simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκα]] }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκες]] }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκε]] }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ηθήκαμε]] }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ηθήκατε]] }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{present|}}}ήθηκαν]], [[{{{present|}}}ηθήκαν]]([[{{{present|}}}ηθήκανε|ε]]) }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} | |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} | |θα [[{{{present|}}}είς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} | |θα [[{{{present|}}}ηθώ]] }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} | |θα[[{{{present|}}}ηθείς]], … }} |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}άμαι]] - θα [[{{{present|}}}ούμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}ηθώ]] }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{present|}}}ηθείς]], … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}ήσει]] }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}ήσει]] }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{present|}}}ήσει]] }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{present|}}}ηθεί]] }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[θα]] είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} | |— }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}είτε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-simplepast|}}}ησε|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ήστε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}άστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ήσου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ηθείτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ώντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{present|}}}ήσει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | [[{{{present|}}}ούμενος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}ήσει]] }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{present|}}}ηθεί]] }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{#if:{{{category|}}}|[[Category:{{{category|}}}]]<!-- else -->|{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}<!-- -->}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> pm9j1d4csurn3wd3b34xfjd5zyl00np ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'καταφρονώ' 10 299578 402474 2026-10-04T05:05:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402474 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-2nd-B-BA1 |present=καταφρον |a-simplepast=καταφρόν |infix=ησ |p-perfprt=[[καταφρονημένος]], -η, -ο<br>[[καταφρονεμένος]], -η, -ο<sup>2</sup> |group= <!-- combination ησ εσ --> |a-depe-1s=[[καταφρονήσω]] - [[καταφρονέσω]]<sup>2</sup> |a-depe-2s=[[καταφρονήσεις]] - [[καταφρονέσεις]] |a-depe-3s=[[καταφρονήσει]] - [[καταφρονέσει]] |a-depe-1p=[[καταφρονήσουμε]], &#91;[[καταφρονήσομε|-ομε]]&#93; - [[καταφρονέσουμε]] |a-depe-2p=[[καταφρονήσετε]] - [[καταφρονέσετε]] |a-depe-3p=[[καταφρονήσουν]]([[καταφρονήσουνε|ε]]) - [[καταφρονέσουν]]([[καταφρονέσουνε|ε]]) |a-past-1s=[[καταφρόνησα]] - [[καταφρόνεσα]]<sup>2</sup> |a-past-2s=[[καταφρόνησες]] - [[καταφρόνεσες]] |a-past-3s=[[καταφρόνησε]] - [[καταφρόνεσε]] |a-past-1p=[[καταφρονήσαμε]] - [[καταφρονέσαμε]] |a-past-2p=[[καταφρονήσατε]] - [[καταφρονέσατε]] |a-past-3p=[[καταφρόνησαν]], [[καταφρονήσαν]]([[καταφρονήσανε|ε]]) - [[καταφρόνεσαν]], [[καταφρονέσαν]]([[καταφρονέσανε|ε]]) |a-nonfin=[[καταφρονήσει]] - [[καταφρονέσει]] |a-impv-ps=[[καταφρόνησε]] - [[καταφρόνεσε]]<sup>2</sup> |a-impv-pp=[[καταφρονήστε]] - [[καταφρονέστε]] |a-fsim-1s=[[θα]] [[καταφρονήσω]] - [[καταφρονέσω]] |a-fsim-2s=θα [[καταφρονήσεις]] - [[καταφρονέσεις]], ... |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], ... [[καταφρονήσει]] - [[καταφρονέσει]] |a-pluperf=είχα, είχες, ... [[καταφρονήσει]] - [[καταφρονέσει]] |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, ... [[καταφρονήσει]] - [[καταφρονέσει]] |a-perfec2=έχω, έχεις, ... [[καταφρονημένος|καταφρονημένο]] - [[καταφρονεμένος|καταφρονεμένο]] |a-pluper2=είχα, είχες, ... [[καταφρονημένος|καταφρονημένο]] - [[καταφρονεμένος|καταφρονεμένο]] |a-futper2=θα έχω, θα έχεις, ... [[καταφρονημένος|καταφρονημένο]] - [[καταφρονεμένος|καταφρονεμένο]] <!-- combination ησ εσ in the passive --> |p-depe-1s=[[καταφρονηθώ]] - [[καταφρονεθώ]]<sup>2</sup> |p-depe-2s=[[καταφρονηθείς]] - [[καταφρονεθείς]] |p-depe-3s=[[καταφρονηθεί]] - [[καταφρονεθεί]] |p-depe-1p=[[καταφρονηθούμε]] - [[καταφρονεθούμε]] |p-depe-2p=[[καταφρονηθείτε]] - [[καταφρονεθείτε]] |p-depe-3p=[[καταφρονηθούν]]([[καταφρονηθούνε|ε]]) - [[καταφρονεθούν]]([[καταφρονεθούνε|ε]]) |p-past-1s=[[καταφρονήθηκα]] - [[καταφρονέθηκα]]<sup>2</sup> |p-past-2s=[[καταφρονήθηκες]] - [[καταφρονέθηκες]] |p-past-3s=[[καταφρονήθηκε]] - [[καταφρονέθηκε]] |p-past-1p=[[καταφρονηθήκαμε]] - [[καταφρονεθήκαμε]] |p-past-2p=[[καταφρονηθήκατε]] - [[καταφρονεθήκατε]] |p-past-3p=[[καταφρονήθηκαν]], [[καταφρονηθήκαν]]([[καταφρονηθήκανε|ε]]) - [[καταφρονέθηκαν]], [[καταφρονεθήκαν]]([[καταφρονεθήκανε|ε]]) |p-nonfin=[[καταφρονηθώ]] - [[καταφρονεθώ]] |p-impv-ps=[[καταφρονήσου]] - [[καταφρονέσου]]<sup>2</sup> |p-impv-pp=[[καταφρονηθείτε]] - [[καταφρονεθείτε]] |p-fsim-1s=[[θα]] [[καταφρονηθώ]] - [[καταφρονεθώ]] |p-fsim-2s=θα [[καταφρονηθείς]] - [[καταφρονεθεί]], ... |p-perfect=έχω, έχεις, ... [[καταφρονηθεί]] - [[καταφρονεθεί]] |p-pluperf=είχα, είχες, ... [[καταφρονηθεί]] - [[καταφρονεθεί]] |p-futperf=θα έχω, θα έχεις, ... [[καταφρονηθεί]] - [[καταφρονεθεί]] |p-perfec2=[[είμαι]], [[είσαι]], ... [[καταφρονημένος]] - [[καταφρονεμένος]] |p-pluper2=[[ήμουν]], [[ήσουν]], ... [[καταφρονημένος]] - [[καταφρονεμένος]] |p-futper2=θα είμαι, θα είσαι, ... [[καταφρονημένος]] - [[καταφρονεμένος]] |note2=Second forms with '''-ε-''' are colloquial. |cat=αδικώ }}</includeonly><noinclude> ;The conjugation of {{l|el|καταφρονώ|t=scorn, sneer at}}, a combination of [[:Category:Greek 2nd conjugation verbs by inflection type|2nd Conjugation]] patterns. : It belongs to the [[:Category:Greek verbs conjugating like 'αδικώ'|'αδικώ' Category]] {{el-conjug-'καταφρονώ'}} </noinclude><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 1opm5hhhocwvlrfvwneqfikur2fpeml ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'άγω' 10 299579 402475 2026-10-04T05:05:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402475 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- el-conjug-'άγω' irregular --><includeonly>{{el-conjug-1st |head-extra=chiefly in present tense - other forms found in compounds |present=άγ |a-imperfect=&#8209;ήγ |a-impf-1s=&#8209;ήγα |a-impf-2s=&#8209;ήγες |a-impf-3s=&#8209;ήγε |a-impf-1p=&#8209;άγαμε, &#8209;ήγαμε |a-impf-2p=&#8209;άγατε, &#8209;ήγατε |a-impf-3p=&#8209;ήγαν |a-dependent=&#8209;αγάγ |a-depe-1s=&#8209;αγάγω<sup>1</sup> |note1=Also perfective forms -άξω (''dependent''), -ήξα (''past''), which are proscribed, used colloquially only for verb [[παράγω]], ''dependent'' [[να]]/[[θα]] [[παραγάγω]], ''proscribed:'' [[να]]/[[θα]] [[παράξω]], past [[παρήξα]], [[παράξαμε]], etc. The derived noun is [[παραγωγή]] form stem αγ-. |a-depe-2s=&#8209;αγάγεις |a-depe-3s=&#8209;αγάγει |a-depe-1p=&#8209;αγάγουμε |a-depe-2p=&#8209;αγάγετε |a-depe-3p=&#8209;αγάγουν&#91;ε&#93; |a-simplepast=&#8209;ήγαγ |a-past-1s=&#8209;ήγαγα<sup>1</sup> |a-past-2s=&#8209;ήγαγες |a-past-3s=&#8209;ήγαγε |a-past-1p=&#8209;αγάγαμε |a-past-2p=&#8209;αγάγατε |a-past-3p=&#8209;ήγαγαν |sub=&nbsp;e.g.<br>''Active'' ''present'': να [[άγω]], ''past'': να -αγάγω, ''perfect'': να έχω -αγάγει<br>''Passive'' ''present'': να [[άγομαι]], ''past'': να [[αχθώ]], ''perfect'': να έχω [[αχθεί]] |a-fsim-1s=θα &#8209;αγάγω<sup>1</sup> |a-fsim-2s=θα &#8209;αγάγεις, ... |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], ... &#8209;αγάγει<sup>1</sup> |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], ... &#8209;αγάγει |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, ... &#8209;αγάγει |a-impv-is=([[άγε]])<sup>2</sup> |note2=Imperative [[άγε]], but not in compounds. |a-impv-ip=([[άγετε]]), &#8209;άγετε |a-impv-ps=&#91;&#123;&#8209;άγαγε&#125;&#93; |a-impv-pp=&#8209;αγάγετε |a-presprt=&#123;[[άγων]], [[άγουσα]], [[άγον]]&#125;<br>[[άγοντας]] |a-nonfin=&#8209;αγάγει<sup>1</sup> |p-pres-1p=[[αγόμαστε]], &#123;[[αγόμεθα]]&#125; |p-pres-2p=[[άγεστε]], &#123;[[άγεσθε]]&#125; |p-imperfect=&#8209;αγ |p-impf-1s=[[αγόμουν]] |p-impf-2s=&#91;[[αγόσουν]]&#93; |p-impf-3s=[[αγόταν]] |p-impf-1p=[[αγόμασταν]] |p-impf-2p=&#91;[[αγόσασταν]]&#93; |p-impf-3p=[[άγονταν]] |p-dependent=αχθ |p-depe-3p=[[αθχούν]]&#91;[[αχθούνε|ε]]&#93; |p-simplepast=άχθ |p-past-1s=[[άχθηκα]], &#91;&#123;[[ήχθην]]&#125;&#93; |p-past-2s=[[άχθηκες]], &#91;&#123;[[ήχθης]]&#125;&#93; |p-past-3s=[[άχθηκε]], &#123;[[ήχθη]]&#125; |p-past-1p=[[αχθήκαμε]], &#91;&#123;[[ήχθημεν]]&#125;&#93; |p-past-2p=[[αχθήκατε]], &#91;&#123;[[ήχθητε]]&#125;&#93; |p-past-3p=[[άχθηκαν]], [[αχθήκαν]]&#91;[[αχθήκανε|ε]]&#93;, &#123;[[ήχθησαν]]&#125; |p-presprt=-αγόμενος, -η, -ο<sup>3</sup> |note3=Also ancient passive past participle [[αχθείς]] (as in [[προσαχθείς]]) |p-perf-part= |p-perfprt=&#123;-ηγμένος,&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;o&#125;<br>&#91;-αγμένος,&nbsp;&#8209;η,&nbsp;&#8209;o&#93; |p-impv-is=&mdash; |p-impv-ip=[[άγεστε]], &#123;[[άγεσθε]]&#125; |p-impv-ps=&mdash; |p-impv-pp=[[αχθείτε]] |note=Conjugation as in ancient {{m|grc|ἄγω|tr=-}} with imperfect {{m|grc|ἦγον|tr=-}}, {{glossary|aorist}} {{m|grc|ἤγαγον|tr=-}}. The future {{m|grc|ἄξω|tr=-}} and aorist {{m|grc|ἦξα|tr=-}} were rare. In Modern Greek, most forms are found in compounds. |cat=irregular |group=άγω }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 072c81ujgjc3j78a6cq3zx7j3xpt4nz ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'έρχομαι' 10 299580 402476 2026-10-04T05:05:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402476 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!--el-conjug-έρχομαι for passive forms like έρχομαι with, amongst other things, paroxytone dependent forms --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{present|}}}ομαι{{#if:{{{head-text|}}}|&nbsp; ({{{head-text|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-1s|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-2s|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-3s|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-1p|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-2p|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub3 |{{{p-pres-3p|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-1s|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ω]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-2s|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εις]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-3s|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-1p|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ουμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ουμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-2p|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ετε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ετε]] }} }}<!-- usually -είτε --> |p-depe-3p={{el-conjug-sub3 |{{{p-depe-3p|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ουν]]([[{{{p-dependent|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ουν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε|-όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε|-όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}α]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}αμε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}αμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ατε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}αν]]([[{{{p-simplepast|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}αν]]([[{{{p-simplepast-2|}}}ανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub3 |{{{p-fcon-1s|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub3 |{{{p-fsim-1s|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ω]] }} }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub3 |{{{p-fcon-2s|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub3 |{{{p-fsim-2s|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfect|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub3 |{{{p-pluperf|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … {{{p-dependent|}}}ει{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}ει }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub3 |{{{p-futperf|}}} |[[θα]] έχω, θα έχεις, … {{{p-dependent|}}}ει{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}ει }} }} |p-perfec2={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}} }} |p-pluper2={{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}} }} |p-futper2={{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub3 |{{{p-impv-is|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}} |&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub3 |{{{p-impv-ip|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub3 |{{{p-impv-ps|}}} |{{#if:{{{p-imptv-perfctv-sg|}}}|[[{{{p-imptv-perfctv-sg|}}}]] | — }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub3 |{{{p-impv-pp|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}ετε{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ετε]] }}|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-presprt|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub3 |{{{p-perfprt|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο| — }} }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub3 |{{{p-nonfin|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek verbs conjugating like 'έρχομαι']]|}}<!--{{el-conjug-subcat|cat=irregular}}--></includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 3uyktipldecrg6dunxbi6ssgf3krnlx ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'έχω' 10 299581 402477 2026-10-04T05:05:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402477 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head=έχω |a-pres-1s=[[έχω]] |a-pres-2s=[[έχεις]] |a-pres-3s=[[έχει]] |a-pres-1p=[[έχουμε]], &#0091;[[έχομε]]&#0093; |a-pres-2p=[[έχετε]] |a-pres-3p=[[έχουν]], ([[έχουνε]]) |a-impf-1s=[[είχα]] |a-impf-2s=[[είχες]] |a-impf-3s=[[είχε]] |a-impf-1p=[[είχαμε]] |a-impf-2p=[[είχατε]] |a-impf-3p=[[είχαν]], ([[είχανε]]) |a-fcon-1s=[[θα]]&nbsp;[[έχω]] |a-fcon-2s=θα [[έχεις]] |a-fcon-3s=θα [[έχει]] |a-fcon-1p=θα [[έχουμε]], &#0091;θα&nbsp;[[έχομε]]&#0093; |a-fcon-2p=θα [[έχετε]] |a-fcon-3p=θα [[έχουν]], (θα&nbsp;[[έχουνε]]) |a-impv-is=[[έχε]] |a-impv-ip=[[έχετε]] |a-presprt=[[έχοντας]]<sup>1</sup> |note1=Also, archaic '''active present participle''': ο&nbsp;&#0123;[[έχων]]&#0125;, η&nbsp;&#0123;[[έχουσα]]&#0125;, το&nbsp;&#0123;[[έχον]]&#0125; |cat=irregular }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 79vdev65q9fjz3zzbjlifbq6a9754cb ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'αίρω' 10 299582 402478 2026-10-04T05:06:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402478 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{#if:{{{prefix|}}} | {{{prefix|}}}αίρω, {{{prefix|}}}αίρομαι | αίρω, αίρομαι }} <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[{{{prefix|}}}αίρω]] |a-pres-2s=[[{{{prefix|}}}αίρεις]] |a-pres-3s=[[{{{prefix|}}}αίρει]] |a-pres-1p=[[{{{prefix|}}}αίρουμε]], &#0091;[[{{{prefix|}}}αίρομε|&#8209;ομε]]&#0093; |a-pres-2p=[[{{{prefix|}}}αίρετε]] |a-pres-3p=[[{{{prefix|}}}αίρουν]]&#0091;[[{{{prefix|}}}αίρουνε|ε]]&#0093; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[{{{prefix|}}}άρω]] |a-depe-2s=[[{{{prefix|}}}άρεις]] |a-depe-3s=[[{{{prefix|}}}άρει]] |a-depe-1p=[[{{{prefix|}}}άρουμε]], &#0091;[[{{{prefix|}}}άρομε|-ομε]]&#0093; |a-depe-2p=[[{{{prefix|}}}άρετε]] |a-depe-3p=[[{{{prefix|}}}άρουν]]([[{{{prefix|}}}ρουνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρα]] | ([[ήρα]]) }} |a-impf-2s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρες]] | ([[ήρες]]) }} |a-impf-3s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρε]] | ([[ήρε]]) }} |a-impf-1p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήραμε]] | ([[ήραμε]]) }} |a-impf-2p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρατε]] | ([[ήρατε]]) }} |a-impf-3p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήραν]] | ([[ήραν]]) }} <!-- Active simple past --> |a-past-1s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρα]] | ([[ήρα]]) }} |a-past-2s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρες]] | ([[ήρες]]) }} |a-past-3s={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρε]] | ([[ήρε]]) }} |a-past-1p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήραμε]] | ([[ήραμε]]) }} |a-past-2p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήρατε]] | ([[ήρατε]]) }} |a-past-3p={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ήραν]] | ([[ήραν]]) }} <!-- Active future --> |a-fcon-1s=[[θα]] [[{{{prefix|}}}αίρω]] |a-fcon-2s=θα [[{{{prefix|}}}αίρεις]], … |a-fsim-1s=θα [[{{{prefix|}}}άρω]] |a-fsim-2s=θα [[{{{prefix|}}}άρεις]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{prefix|}}}άρει]] |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{prefix|}}}άρει]] |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[{{{prefix|}}}άρει]] <!-- Imperative --> |a-impv-is={{#if:{{{prefix|}}} | — | [[αίρε]] }} |a-impv-ip=[[{{{prefix|}}}αίρετε]] |a-impv-ps={{#if:{{{prefix|}}} | — | [[άρε]], &#0123;[[άρον]]&#0125; }} |a-impv-pp=[[{{{prefix|}}}άρετε]] <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[{{{prefix|}}}αίροντας]]<sup>1</sup> |a-perfprt=[[έχοντας]] [[{{{prefix|}}}άρει]] |a-nonfin=[[{{{prefix|}}}άρει]] <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[{{{prefix|}}}αίρομαι]] |p-pres-2s=[[{{{prefix|}}}αίρεσαι]] |p-pres-3s=[[{{{prefix|}}}αίρεται]] |p-pres-1p=[[{{{prefix|}}}αιρόμαστε]], &#0123;[[{{{prefix|}}}αιρόμεθα]]&#0125; |p-pres-2p=[[{{{prefix|}}}αίρεστε]], &#0123;[[{{{prefix|}}}αίρεσθε]]&#0125; |p-pres-3p=[[{{{prefix|}}}αίρονται]] <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[{{{prefix|}}}αρθώ]] |p-depe-2s=[[{{{prefix|}}}αρθείς]] |p-depe-3s=[[{{{prefix|}}}αρθεί]] |p-depe-1p=[[{{{prefix|}}}αρθούμε]] |p-depe-2p=[[{{{prefix|}}}αρθείτε]] |p-depe-3p=[[{{{prefix|}}}αρθούν]] <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s= — <!-- long dashes (0151)--> |p-impf-2s= — |p-impf-3s=&#0123;[[{{{prefix|}}}ήρετο]]&#0125; |p-impf-1p= — |p-impf-2p= — |p-impf-3p=[[{{{prefix|}}}αίρονταν]], &#0123;[[{{{prefix|}}}ήροντο]]&#0125; <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=([[{{{prefix|}}}άρθηκα]]), &#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθην]]&#0125; |p-past-2s=([[{{{prefix|}}}άρθηκες]]), &#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθης]]&#0125; |p-past-3s=&#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθη]]&#0125;, ([[{{{prefix|}}}άρθηκε]]) |p-past-1p=([[{{{prefix|}}}αρθήκαμε]]), &#0091;&#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθημεν]]&#0125;&#0093; |p-past-2p=([[{{{prefix|}}}αρθήκατε]]), &#0091;&#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθητε]]&#0125;&#0093; |p-past-3p=&#0123;[[{{{prefix|}}}ήρθησαν]]&#0125;, ([[{{{prefix|}}}άρθηκαν]]), ([[{{{prefix|}}}αρθήκαν]]([[{{{prefix|}}}αρθήκανε|ε]])) <!-- Active future --> |p-fcon-1s=θα [[{{{prefix|}}}αίρομαι]] |p-fcon-2s=θα [[{{{prefix|}}}αίρεσαι]], … |p-fsim-1s=θα [[{{{prefix|}}}αρθώ]] |p-fsim-2s=θα [[{{{prefix|}}}αρθείς]], … <!-- Perfect tenses --> |p-perfect=έχω, έχεις, … [[{{{prefix|}}}αρθεί]] |p-pluperf=είχα, είχες, … [[{{{prefix|}}}αρθεί]] |p-futperf=θα έχω, έχεις, … [[{{{prefix|}}}αρθεί]] <!-- Imperative --> |p-impv-is=&mdash; |p-impv-ip=[[{{{prefix|}}}αίρεστε]], &#0123;[[{{{prefix|}}}αίρεσθε]]&#0125; |p-impv-ps= — |p-impv-pp=[[{{{prefix|}}}αρθείτε]] <!-- Participles & other forms --> |p-presprt=[[{{{prefix|}}}αιρόμενος]], &#8209;όμενη, &#8209;όμενο, &#0123;[[{{{prefix|}}}αιρόμενος]], &#8209;ομένη, &#8209;όμενο&#0125; |p-perfprt={{#if:{{{prefix|}}} | [[{{{prefix|}}}ηρμένος]], &#8209;η, &#8209;ο | — }} |p-nonfin=[[{{{prefix|}}}αρθεί]] <!-- Note --> |note=<sup>1</sup> ''Learned'' present participle: {{m|el|{{{prefix|}}}αίρων}}, {{m|el|{{{prefix|}}}αίρουσα}}, {{m|el|{{{prefix|}}}αίρον}}. }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek irregular verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> bhlhalz13jy0tmmbgi7c5r785vk8xse ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'ακούω' 10 299583 402479 2026-10-04T05:06:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402479 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head=ακούω, ακούγομαι/ακούομαι <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[ακούω]] |a-pres-2s=[[ακούς]], &#0123;[[ακούεις]]&#0125;<sup>1</sup> |a-pres-3s=[[ακούει]] |a-pres-1p=[[ακούμε]], &#0123;[[ακούομε]]&#0125; |a-pres-2p=[[ακούτε]], &#0123;[[ακούετε]]&#0125; |a-pres-3p=[[ακούν]]([[ακούνε|ε]]), &#0123;[[ακούουν]]&#0125; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[ακούσω]] |a-depe-2s=[[ακούσεις]] |a-depe-3s=[[ακούσει]] |a-depe-1p=[[ακούσουμε]], &#0091;[[ακούσομε|&#8209;ομε]]&#0093; |a-depe-2p=[[ακούσετε]] |a-depe-3p=[[ακούσουν]]([[ακούσουνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[άκουγα]], &#0123;[[άκουα]]&#0125;<sup>1</sup> |a-impf-2s=[[άκουγες]], &#0123;[[άκουες]]&#0125; |a-impf-3s=[[άκουγε]], &#0123;[[άκουε]]&#0125; |a-impf-1p=[[ακούγαμε]], &#0123;[[ακούαμε]]&#0125; |a-impf-2p=[[ακούγατε]], &#0123;[[ακούατε]]&#0125; |a-impf-3p=[[άκουγαν]], [[ακούγαν]]([[ακούγανε|ε]]), &#0123;[[άκουαν]]&#0125; <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[άκουσα]] |a-past-2s=[[άκουσες]] |a-past-3s=[[άκουσε]] |a-past-1p=[[ακούσαμε]] |a-past-2p=[[ακούσατε]] |a-past-3p=[[άκουσαν]], [[ακούσαν]]([[ακούσανε|ε]]) <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[ακούγομαι]], &#0123;[[ακούομαι]]&#0125;<sup>1</sup> |p-pres-2s=[[ακούγεσαι]], &#0123;[[ακούεσαι]]&#0125; |p-pres-3s=[[ακούγεται]], &#0123;[[ακούεται]]&#0125; |p-pres-1p=[[ακουγόμαστε]], &#0123;[[ακουόμαστε]]&#0125;, &#0123;[[ακουόμεθα]]&#0125; |p-pres-2p=[[ακούγεστε]], [[ακουγόσαστε]], &#0123;[[ακούεστε]]&#0125;, &#0123;[[ακούεσθε]]&#0125; |p-pres-3p=[[ακούγονται]], &#0123;[[ακούονται]]&#0125; <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[ακουστώ]], &#0123;[[ακουσθώ]]&#0125;<sup>2</sup> |p-depe-2s=[[ακουστείς]], &#0123;[[ακουσθείς|&#8209;σθείς]]&#0125; |p-depe-3s=[[ακουστεί]], &#0123;[[ακουσθεί|&#8209;σθεί]]&#0125; |p-depe-1p=[[ακουστούμε]], &#0123;[[ακουσθούμε|&#8209;σθούμε]]&#0125; |p-depe-2p=[[ακουστείτε]], &#0123;[[ακουσθείτε|&#8209;σθείτε]]&#0125; |p-depe-3p=[[ακουστούν]]([[ακουστούνε|ε]]), &#0123;[[ακουσθούν|&#8209;σθούν]]&#0125; <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s=[[ακουγόμουν]]([[ακουγόμουνα|α]]), &#0123;[[ακουόμουν]]&#0125;<sup>1</sup> |p-impf-2s=[[ακουγόσουν]]([[ακουγόσουνα|α]]), &#0123;[[ακουόσουν]]&#0125; |p-impf-3s=[[ακουγόταν]]([[ακουγότανε|ε]]), &#0123;[[ακουόταν]]&#0125; |p-impf-1p=[[ακουγόμασταν]], ([[ακουγόμαστε|&#8209;όμαστε]]), &#0123;[[ακουόμασταν]]&#0125; |p-impf-2p=[[ακουγόσασταν]], ([[ακουγόσαστε|&#8209;όσαστε]]), &#0123;[[ακουόσασταν]]&#0125; |p-impf-3p=[[ακούγονταν]], ([[ακουγόντουσαν]]),<!--([[ακουγόντανε]])--> &#0123;[[ακούονταν]]&#0125; <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=[[ακούστηκα]], &#0123;[[ακούσθηκα]]&#0125;<sup>2</sup> |p-past-2s=[[ακούστηκες]], &#0123;[[ακούσθηκες|&#8209;σθηκες]]&#0125; |p-past-3s=[[ακούστηκε]], &#0123;[[ακούσθηκε|&#8209;σθηκε]]&#0125; |p-past-1p=[[ακουστήκαμε]], &#0123;[[ακουσθήκαμε|&#8209;σθήκαμε]]&#0125; |p-past-2p=[[ακουστήκατε]], &#0123;[[ακουσθήκατε|&#8209;σθήκατε]]&#0125; |p-past-3p=[[ακούστηκαν]], [[ακουστήκαν]]([[ακουστήκανε|ε]]), &#0123;[[ακούσθηκαν|&#8209;σθηκαν]]&#0125; <!-- Active future --> |a-fcon-1s=[[θα]] [[ακούω]] |a-fcon-2s=θα [[ακούς]] / &#0123;[[ακούεις]]&#0125;, … |a-fsim-1s=θα [[ακούσω]] |a-fsim-2s=θα [[ακούσεις]], … <!-- Passive future --> |p-fcon-1s=θα [[ακούγομαι]] / &#0123;[[ακούομαι]]&#0125; |p-fcon-2s=θα [[ακούγεσαι]] / &#0123;[[ακούεσαι]]&#0125;, … |p-fsim-1s=θα [[ακουστώ]] / &#0123;[[ακουσθώ|&#8209;σθώ]]&#0125; |p-fsim-2s=θα [[ακουστείς]] / &#0123;[[ακουσθείς|&#8209;σθείς]]&#0125;, … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[ακούσει]] |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[ακούσει]] |a-futperf=[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[ακούσει]] |p-perfect=έχω, έχεις, … [[ακουστεί]], &#0123;[[ακουσθεί|&#8209;σθεί]]&#0125; |p-pluperf=είχα, είχες, … [[ακουστεί]], &#0123;[[ακουσθεί|&#8209;σθεί]]&#0125; |p-futperf=θα έχω, έχεις, … [[ακουστεί]], &#0123;[[ακουσθεί|&#8209;σθεί]]&#0125; <!-- Imperatives --> |a-impv-is=[[άκουγε]], [[άκου]], &#0123;[[άκουε]]&#0125;<sup>1</sup> |a-impv-ip=[[ακούτε]], &#0123;[[ακούετε]]&#0125;<sup>1</sup> |a-impv-ps=[[άκουσε]], [[άκου]], &#0123;[[άκουσον]]&#0125;<sup>3</sup> |a-impv-pp=[[ακούστε]], &#0123;[[ακούσατε]]&#0125;<sup>3</sup> |p-impv-ip=[[ακούγεστε]], &#0123;[[ακούεσθε]]&#0125;<sup>1</sup> |p-impv-ps= — |p-impv-pp=[[ακουστείτε]], &#0123;[[ακουσθείτε|&#8209;σθείτε]]&#0125;<sup>2</sup> <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[ακούγοντας]], &#0123;[[ακούοντας]]&#0125;<sup>1</sup> |a-perfprt=[[έχοντας]] [[ακούσει]] |a-nonfin=[[ακούσει]] |p-presprt=&#0123;[[ακουόμενος]], &#8209;ομένη, &#8209;όμενο&#0125; |p-perfprt=[[ακουσμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |p-nonfin=[[ακουστεί]], &#0123;[[ακουσθεί|&#8209;σθεί]]&#0125;<sup>2</sup> |note1='''Rare forms''' like {[[ακούεις]]} after the ancient {{l|grc|ἀκούω|tr=-}} are found in literature and dialectal speech. |note2='''Passive forms with {-σθ-}''' {[[ακούσθηκα|ακού'''σθ'''ηκα]]} are learned alternatives of the common forms with &#8209;στ- [[ακούστηκα|ακού'''στ'''ηκα]] |note3='''Imperative''' archaic forms in [[set phrase]]s: ''[[άκουσον, άκουσον]]!'' & ''[[ακούσατε]]!'' |cat=irregular }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 1rxn73pflht77j84j2wwkkueeqfttow ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'γίνομαι' 10 299584 402480 2026-10-04T05:06:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402480 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-pass for verbs -γίνομαι sets table parameters calls Template:el-conjug-table-pass to display table --><includeonly>{{el-conjug-table-pass |head={{{head|{{#if: {{{no-p-present|}}} | |{{{present|}}}ομαι }} }}}{{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ώ]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}ώ]]&#93; }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}είς]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}είς]]&#93; }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}εί]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}εί]]&#93; }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ουμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}ούμε]]&#93; }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ετε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}είτε]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}είτε]]&#93; }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ουν]]([[{{{p-dependent|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]])&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-3|}}}ούνε|ε]])&#93; }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Simple past =========== --> <!-- 1 = απόγινα 2 = απέγινα 3 απογίνηκα 4 απογένηκα --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{p-simplepast-1b|}}}|, [[{{{p-simplepast-1b|}}}α]] }}{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{p-simplepast-1b|}}}|, [[{{{p-simplepast-1b|}}}ες]] }}{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{p-simplepast-1b|}}}|, [[{{{p-simplepast-1b|}}}ε]] }}{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}αμε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-imperfect|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ατε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-imperfect|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-1b|}}}|, [[{{{p-simplepast-1b|}}}αν]] }}{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{present|}}}ηκαν]], [[{{{p-imperfect|}}}ήκαν]]([[{{{p-imperfect|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- =========== Future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}ώ]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}ώ]]&#93; }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}είς]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}είς]]&#93; }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}εί]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}εί]]&#93; }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}εί]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}εί]]&#93; }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}εί]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}εί]]&#93; }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2|{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if: {{{p-imptv-perfctv-sg|}}} |[[{{{p-imptv-perfctv-sg|}}}]] | — }} }} <!--|p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}ου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }} }}--> |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}ετε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}είτε]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|, &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}είτε]]&#93; }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-2|}}}εί]]&#93; }}{{#if:{{{p-dependent-3|}}}|&nbsp;/ &#91;[[{{{p-dependent-3|}}}εί]]&#93; }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek deponent verbs]]|}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek irregular verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> l4wi0xug0xg0otn3unx1z7jymk83pv4 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'είμαι' 10 299585 402481 2026-10-04T05:06:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402481 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table-act-imperfective |head=είμαι |a-pres-1s=[[είμαι]] |a-pres-2s=[[είσαι]] |a-pres-3s=[[είναι]], &#0091;[[έναι]]&#0093;<sup>3</sup> |a-pres-1p=[[είμαστε]], &#0091;[[είμεθα]]&#0093;<sup>3</sup> |a-pres-2p=[[είστε]], [[είσαστε]] |a-pres-3p=[[είναι]] |a-impf-1s=[[ήμουν]]([[ήμουνα|α]])<sup>1</sup> |a-impf-2s=[[ήσουν]]([[ήσουνα|α]])<sup>1</sup> |a-impf-3s=[[ήταν]]([[ήτανε|ε]])<sup>1</sup> |a-impf-1p=[[ήμαστε]], [[ήμασταν]]<sup>2</sup>, &#0091;[[ήμεθα]]&#0093;<sup>3</sup> |a-impf-2p=[[ήσαστε]], [[ήσασταν]]<sup>2</sup> |a-impf-3p=[[ήταν]]([[ήτανε|ε]])<sup>1</sup>, &#0123;[[ήσαν]]&#0125;<sup>3</sup>, &#0091;[[ήσανε]]&#0093;<sup>1</sup> |a-fcon-1s=θα είμαι |a-fcon-2s=θα είσαι |a-fcon-3s=θα είναι |a-fcon-1p=θα είμαστε |a-fcon-2p=θα είστε, θα είσαστε |a-fcon-3p=θα είναι |a-impv-is=να είσαι, &#0123;&#0091;[[έσο]]&#0093;&#0125;<sup>3</sup> |a-impv-ip=να είστε, να είσαστε, &#0123;&#0091;[[έστε]]&#0093;&#0125;<sup>3</sup> |a-presprt=[[όντας]]<sup>4</sup> |note=<sup>1</sup> informal alternatives &nbsp; &nbsp; <sup>2</sup> orally differentiated alternatives &nbsp; &nbsp; <sup>3</sup> dated<BR>&nbsp;&bull; <sup>4</sup> Also, archaic '''active present participle''': ο&nbsp;&#0123;[[ων]]&#0125;, η&nbsp;&#0123;[[ούσα]]&#0125;, το&nbsp;&#0123;[[ον]]&#0125;}}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek irregular verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> twi20l6olvy7kkzlpx10cy79tp6yzqs ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'καίω' 10 299586 402482 2026-10-04T05:06:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402482 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head=καίω (καίγω), &nbsp; καίγομαι, (καίομαι) <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[καίω]] / ([[καίγω]]) |a-pres-2s=[[καις]], &#91;[[καίεις]]&#93;<sup>1</sup> / &#91;[[καίγεις]]&#93; |a-pres-3s=[[καίει]] / &#91;[[καίγει]]&#93; |a-pres-1p=[[καίμε]], &#91;[[καίουμε]], [[καίομε]]&#93; / [[καίγουμε]], &#91;[[καίγομε]]&#93; |a-pres-2p=[[καίτε]], &#91;[[καίετε]]&#93; / [[καίγετε]] |a-pres-3p=[[καίνε]], [[καιν]], &#91;[[καίουν]]([[καίουνε|ε]])&#93; / ([[καίγουν]], [[καίγουνε]]) <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[κάψω]] |a-depe-2s=[[κάψεις]] |a-depe-3s=[[κάψει]] |a-depe-1p=[[κάψουμε]], &#91;[[κάψομε|&#8209;ομε]]&#93; |a-depe-2p=[[κάψετε]] |a-depe-3p=[[κάψουν]]([[κάψουνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[έκαιγα]], &#91;[[έκαια]]&#93;<sup>1</sup> |a-impf-2s=[[έκαιγες]], &#91;[[έκαιες]]&#93; |a-impf-3s=[[έκαιγε]], &#91;[[έκαιε]]&#93; |a-impf-1p=[[καίγαμε]], &#91;[[καίαμε]]&#93; |a-impf-2p=[[καίγατε]], &#91;[[καίατε]]&#93; |a-impf-3p=[[έκαιγαν]], [[καίγαν]]([[καίγανε|ε]]), &#0123;[[έκαιαν]]&#0125; <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[έκαψα]] |a-past-2s=[[έκαψες]] |a-past-3s=[[έκαψε]] |a-past-1p=[[κάψαμε]] |a-past-2p=[[κάψατε]] |a-past-3p=[[έκαψαν]], [[κάψαν]]([[κάψανε|ε]]) <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[καίγομαι]] / &#91;[[καίομαι]]&#93;<sup>1</sup> |p-pres-2s=[[καίγεσαι]] / &#91;[[καίεσαι]]&#93; |p-pres-3s=[[καίγεται]] / &#91;[[καίεται]]&#93; |p-pres-1p=[[καιγόμαστε]] / &#91;[[καιόμαστε]]&#93; |p-pres-2p=[[καίγεστε]], [[καιγόσαστε]] / &#91;[[καίεστε]]&#93; |p-pres-3p=[[καίγονται]] / &#91;[[καίονται]]&#93; <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[καώ]] |p-depe-2s=[[καείς]] |p-depe-3s=[[καεί]] |p-depe-1p=[[καούμε]] |p-depe-2p=[[καείτε]] |p-depe-3p=[[καούν]]([[καούνε|ε]]) <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s=[[καιγόμουν]]([[καιγόμουνα|α]]), &#0123;[[καιόμουν]]&#0125;<sup>1</sup> |p-impf-2s=[[καιγόσουν]]([[καιγόσουνα|α]]), &#0123;[[καιόσουν]]&#0125; |p-impf-3s=[[καιγόταν]]([[καιγότανε|ε]]), &#0123;[[καιόταν]]&#0125; |p-impf-1p=[[καιγόμασταν]], ([[καιγόμαστε|&#8209;όμαστε]]), &#0123;[[καιόμασταν]]&#0125; |p-impf-2p=[[καιγόσασταν]], ([[καιγόσαστε|&#8209;όσαστε]]), &#0123;[[καιόσασταν]]&#0125; |p-impf-3p=[[καίγονταν]], ([[καιγόντουσαν]]),<!--([[καιγόντανε]])--> &#0123;[[καίονταν]]&#0125; <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=[[κάηκα]] |p-past-2s=[[κάηκες]] |p-past-3s=[[κάηκε]] |p-past-1p=[[καήκαμε]] |p-past-2p=[[καήκατε]] |p-past-3p=[[κάηκαν]], [[καήκαν]]([[καήκανε|ε]]) <!-- Active future --> |a-fcon-1s=[[θα]] [[καίω]] / ([[καίγω]]) |a-fcon-2s=θα [[καις]], &#91;[[καίεις]]&#93; / &#91;[[καίγεις]]&#93; |a-fsim-1s=θα [[κάψω]] |a-fsim-2s=θα [[κάψεις]], … <!-- Passive future --> |p-fcon-1s=θα [[καίγομαι]] / &#91;[[καίομαι]]&#93; |p-fcon-2s=θα [[καίγεσαι]] / &#91;[[καίεσαι]]&#93;, … |p-fsim-1s=θα [[κάω]] |p-fsim-2s=θα [[καείς]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[κάψει]] |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … κάψει |a-futperf=[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … κάψει |p-perfect=έχω, έχεις, … [[καεί]] |p-pluperf=είχα, είχες, … καεί |p-futperf=θα έχω, έχεις, … καεί <!-- Imperatives --> |a-impv-is=[[καίγε]] / &#91;[[καίε]]&#93;<sup>2</sup> |a-impv-ip=[[καίγετε]] / &#91;[[καίετε]]&#93;<sup>3</sup> |a-impv-ps=[[κάψε]], [[καύ']]&nbsp;<sup>2</sup> |a-impv-pp=[[κάψτε]], [[καύτε]]<sup>2</sup> |note2=Colloquial {{glossary|apocopic}} perfective imperative + accusative of article & noun {{glossary|weak pronoun|weak pronouns}} e.g. καύ'&nbsp;[[το#Pronoun|το]] ("burn it!") |note3=Colloquial. |p-impv-ip=[[καίγεστε]] / &#91;[[καίεστε]]&#93; |p-impv-ps=[[κάψου]] |p-impv-pp=[[καείτε]] <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[καίγοντας]], &#0123;[[καίοντας]]&#0125;<sup>1</sup> |a-perfprt=[[έχοντας]] [[κάψει]] |a-nonfin=[[κάψει]] |p-presprt=&#0123;[[καιόμενος]], &#8209;ομένη, &#8209;όμενο&#0125; |p-perfprt=[[καμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |p-nonfin=[[καεί]] |note1='''Rare forms''' like {[[καίεις]]} after the ancient {{l|grc|καίω|tr=-}}. |cat=irregular }}[[Category:Greek irregular verbs]]</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 6z5bqh49epo7ynsdr7n0wikai3d8sgw ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'-καθιστώ' 10 299587 402483 2026-10-04T05:06:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402483 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-'-καθιστώ' more precisely, it could have been named: Template:el-conjug-2nd-A-'-καθιστώ' highly irregular compound verbs — (Jiordanidou #158+133) for καθιστώ#158+159, extra editing of p-simplepast is needed, to avoid creating an extra template for it Based on Tempalte:el-conjug-1st: every stem has to be supplied by the editor The second forms are not useful here. But retained, just in case: with FULL stems needed. --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ώ }} {{#if: {{{no-p-present|}}} | |&emsp; {{{p-present|}}}αμαι }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ώ]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ά]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούμε]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}άτε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ούν]]&#0091;[[{{{present|}}}ούνε|ε]]&#0093; }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσεις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent|}}}ήσομε|&#8209;ομε]]&#0093;{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent-2|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσετε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ετε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσουν]]&#0091;[[{{{a-dependent|}}}ήσουνε|ε]]&#0093;{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουν]]&#0091;[[{{{a-dependent-2|}}}ουνε|ε]]&#0093; }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσα]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ούσαν]]&#0091;[[{{{present|}}}ούσανε|ε]]&#0093;{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησα]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσαμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσατε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ησαν]], [[{{{a-dependent|}}}ήσαν]]&#0091;[[{{{a-dependent|}}}ήσανε|ε]]&#0093;{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present: DIFFERENT STEM =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-present|}}}αμαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-present|}}}ασαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-present|}}}αται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |&#0123;[[{{{present|}}}άμεθα]]&#0125; }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |&#0123;[[{{{p-present|}}}ασθε]]&#0125; }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-present|}}}ανται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούν]]&#0091;[[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]&#0093;{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&mdash;<sup>1</sup> }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&mdash; }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-present|}}}ατο]] }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&mdash; }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |&mdash; }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-present|}}}αντο]] }} <!-- =========== Passive simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]&#0091;[[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]&#0093;{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]&#0091;[[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]&#0093; }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ώ]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}άς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ήσω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ήσεις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- ========= Passive future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{p-present|}}}αμαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{p-present|}}}ασαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ήσει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}ήσει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ήσει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |ημένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |ημένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |ημένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |ημένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |ημένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |ημένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|&mdash;|&mdash; }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}άτε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- |a-impv-ps needs editing by editor or, make a a-simplepast-x stem--> |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, {{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent-2|}}}ε|{{{a-simplepast-2|}}}ε }} }} }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}ήστε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}τε]] }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;|&mdash; }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-present|}}}ασθε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}ήσου |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}είτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ώντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}ήσει]] }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}ημένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ήσει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- subjunctive --> |sub={{{sub|}}} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1=From the ancient conjugation of {{l|grc|καθίστημι|tr=-}}, mostly 3rd persons of passive imperfect are used in Modern Greek. The full conjugation was: -καθιστάμην, -καθίστασο, -καθίστατο, -καθιστάμεθα, -καθίστασθε, -καθίσταντο. |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 9em6v8vi9ir8gdeemkw2opktfatjiwz ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'κλαίω' 10 299588 402484 2026-10-04T05:07:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402484 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head=κλαίω/(κλαίγω), κλαίγομαι <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[κλαίω]], &#0091;[[κλαίγω]]&#0093;<sup>1</sup> |a-pres-2s=[[κλαις]], &#0091;[[κλαίγεις]]&#0093;, &#0091;&#0123;[[κλαίεις]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> |a-pres-3s=[[κλαίει]], &#0091;[[κλαίγει]]&#0093; |a-pres-1p=[[κλαίμε]], &#0091;[[κλαίγομε]]&#0093;, &#0091;&#0123;[[κλαίομε]]([[κλαίομεν|ν]])&#0125;&#0093; |a-pres-2p=[[κλαίτε]], &#0091;[[κλαίγετε]]&#0093; |a-pres-3p=[[κλαίνε]], [[κλαιν]], &#0091;[[κλαίγουν]]&#0093;, &#0091;&#0123;[[κλαίουν]]&#0125;&#0093; <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[έκλαιγα]], &#0091;&#0123;[[έκλαια]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> |a-impf-2s=[[έκλαιγες]], &#0091;&#0123;[[έκλαιες]]&#0125;&#0093; |a-impf-3s=[[έκλαιγε]], &#0091;&#0123;[[έκλαιε]]&#0125;&#0093; |a-impf-1p=[[κλαίγαμε]], &#0091;&#0123;[[κλαίαμε]]&#0125;&#0093; |a-impf-2p=[[κλαίγατε]], &#0091;&#0123;[[κλαίατε]]&#0125;&#0093; |a-impf-3p=[[έκλαιγαν]], [[κλαίγαν]]([[κλαίγανε|ε]]), &#0091;&#0123;[[έκλαιαν]]&#0125;&#0093; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[κλάψω]], &#0091;&#0123;[[κλαύσω]]&#0125;&#0093; |a-depe-2s=[[κλάψεις]], &#0091;&#0123;[[κλαύσεις]]&#0125;&#0093; |a-depe-3s=[[κλάψει]], &#0091;&#0123;[[κλαύσει]]&#0125;&#0093; |a-depe-1p=[[κλάψουμε]], ([[κλάψομε|&#8209;ομαι]]), &#0091;&#0123;[[κλαύσομε]]([[κλαύσομεν|ν]])&#0125;&#0093; |a-depe-2p=[[κλάψετε]], &#0091;&#0123;[[κλαύσετε]]&#0125;&#0093; |a-depe-3p=[[κλάψουν]]([[κλάψουνε|ε]]), &#0091;&#0123;[[κλαύσουν]]&#0125;&#0093; <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[έκλαψα]], &#0091;&#0123;[[έκλαυσα]]&#0125;&#0093; |a-past-2s=[[έκλαψες]], &#0091;&#0123;[[έκλαυσες]]&#0125;&#0093; |a-past-3s=[[έκλαψε]], &#0091;&#0123;[[έκλαυσε]]([[έκλαυσεν|ν]])&#0125;&#0093; |a-past-1p=[[κλάψαμε]], &#0091;&#0123;[[εκλαύσαμεν]]&#0125;&#0093; |a-past-2p=[[κλάψατε]], &#0091;&#0123;[[εκλαύσατε]]&#0125;&#0093; |a-past-3p=[[έκλαψαν]], [[κλάψαν]]([[κλάψαν|ε]]), &#0091;&#0123;[[έκλαυσαν]]&#0125;&#0093; <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[κλαίγομαι]]<sup>3</sup>, &#0091;&#0123;[[κλαίομαι]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> |p-pres-2s=[[κλαίγεσαι]] |p-pres-3s=[[κλαίγεται]] |p-pres-1p=[[κλαιγόμαστε]] |p-pres-2p=[[κλαίγεστε]], ([[κλαιγόσαστε]]) |p-pres-3p=[[κλαίγονται]], &#0091;&#0123;[[κλαίονται]]&#0125;&#0093; <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[κλαυτώ]], &#0091;&#0123;[[κλαυθώ]]&#0125;&#0093; |p-depe-2s=[[κλαυτείς]], &#0091;&#0123;[[κλαυθείς]]&#0125;&#0093; |p-depe-3s=[[κλαυτεί]], &#0091;&#0123;[[κλαυθεί]]&#0125;&#0093; |p-depe-1p=[[κλαυτούμε]], &#0091;&#0123;[[κλαυθούμε]]&#0125;&#0093; |p-depe-2p=[[κλαυτείτε]], &#0091;&#0123;[[κλαυθείτε]]&#0125;&#0093; |p-depe-3p=[[κλαυτούν]]([[κλαυτούνε|ε]]), &#0091;&#0123;[[κλαυθούν]]&#0125;&#0093; <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s=[[κλαιγόμουν]]([[κλαιγόμουνα|α]]), &#0091;&#0123;([[εκλαιόμουν|ε]])[[κλαιόμουν]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> |p-impf-2s=[[κλαιγόσουν]]([[κλαιγόσουνα|α]]) |p-impf-3s=[[κλαιγόταν]]([[κλαιγότανε|ε]]) |p-impf-1p=[[κλαιγόμασταν]], ([[κλαιγόμαστε|&#8209;όμαστε]]) |p-impf-2p=[[κλαιγόσασταν]], ([[κλαιγόσαστε|&#8209;όσαστε]]) |p-impf-3p=[[κλαίγονταν]], ([[κλαιγόντουσαν]]), &#0091;&#0123;([[εκλαίονταν|ε]])[[κλαίονταν]]&#0125;&#0093; <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=[[κλαύτηκα]], &#0091;&#0123;[[κλαύθηκα]]&#0125;&#0093; |p-past-2s=[[κλαύτηκες]], &#0091;&#0123;[[κλαύθηκες]]&#0125;&#0093; |p-past-3s=[[κλαύτηκε]], &#0091;&#0123;[[κλαύθηκε]]&#0125;&#0093; |p-past-1p=[[κλαυτήκαμε]], &#0091;&#0123;[[κλαυθήκαμε]]&#0125;&#0093; |p-past-2p=[[κλαυτήκατε]], &#0091;&#0123;[[κλαυθήκατε]]&#0125;&#0093; |p-past-3p=[[κλαύτηκαν]], ([[κλαυτήκανε]]), &#0091;&#0123;[[κλαύθηκαν]]&#0125;&#0093; <!-- Future --> |a-fcon-1s=[[θα]]&nbsp;[[κλαίω]] / &#0091;θα&nbsp;[[κλαίγω]]&#0093; |a-fcon-2s=θα&nbsp;[[κλαις]], / &#0091;θα&nbsp;[[κλαίγεις]]&#0093;, … |a-fsim-1s=θα&nbsp;[[κλάψω]] / &#0091;&#0123;θα&nbsp;[[κλαύσω]]&#0125;&#0093; |a-fsim-2s=θα&nbsp;[[κλάψεις]] / &#0091;&#0123;θα&nbsp;[[κλαύσεις]]&#0125;&#0093;, … |p-fcon-1s=[[θα]]&nbsp;[[κλαίγομαι]] |p-fcon-2s=θα&nbsp;[[κλαίγεσαι]], … |p-fsim-1s=θα&nbsp;[[κλαυτώ]] / &#0091;&#0123;θα&nbsp;[[κλαυθώ]]&#0125;&#0093; |p-fsim-2s=θα&nbsp;[[κλαυτείς]] / &#0091;&#0123;θα&nbsp;[[κλαυθείς]]&#0125;&#0093;, … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[κλάψει]] / &#0091;&#0123;[[κλαύσει]]&#0125;&#0093; |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[κλάψει]] / &#0091;&#0123;[[κλαύσει]]&#0125;&#0093; |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[κλάψει]] / &#0091;&#0123;[[κλαύσει]]&#0125;&#0093; <!-- |a-perfec2=έχω, έχεις, … [[κλαμένο]], &#8209;η, &#8209;ο === not used --> <!-- |a-pluper2=είχα, είχες, … κλαμένο, &#8209;η, &#8209;ο === not used --> <!-- |a-futper2=θα έχω, θα έχεις, … κλαμένο, &#8209;η, &#8209;ο === not used --> |p-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[κλαυτεί]] / &#0091;&#0123;[[κλαυθεί]]&#0125;&#0093; |p-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[κλαυτεί]] / &#0091;&#0123;[[κλαυθεί]]&#0125;&#0093; |p-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[κλαυτεί]] / &#0091;&#0123;[[κλαυθεί]]&#0125;&#0093; |p-perfec2=[[είμαι]], [[είσαι]], … [[κλαμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |p-pluper2=[[ήμουν]], [[ήσουν]], … κλαμένος, &#8209;η, &#8209;ο |p-futper2=[[θα]] είμαι, θα είσαι, … κλαμένος, &#8209;η, &#8209;ο <!-- Imperatives --> |a-impv-is=[[κλαίγε]], &#0091;&#0123;[[κλαίε]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> |a-impv-ip=[[κλαίτε]], &#0091;[[κλαίγετε]]&#0093; |a-impv-ps=[[κλάψε]], ([[κλαύ']])<sup>4</sup> |a-impv-pp=[[κλάψτε]], ([[κλαύτε]])<sup>5</sup>, &#0091;&#0123;[[κλαύσετε]]&#0125;&#0093; |p-impv-ip=[[κλαίγεστε]] |p-impv-ps=[[κλάψου]] |p-impv-pp=[[κλαυτείτε]], &#0091;&#0123;[[κλαυθείτε]]&#0125;&#0093; <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[κλαίγοντας]], &#0091;&#0123;[[κλαίοντας]]&#0125;&#0093;<sup>2</sup> / &#0091;&#0123;[[κλαίων]], [[κλαίουσα]]<sup>3</sup>, [[κλαίον]]&#0125;&#0093; |a-perfprt=[[έχοντας]] κλάψει |p-presprt=&mdash; |p-perfprt=[[κλαμένος]], &#8209;η, &#8209;ο / &#0091;&#0123;[[κλαυμένος, &#8209;η, &#8209;ο]]&#0125;&#0093; |a-nonfin=[[κλάψει]], &#0091;&#0123;[[κλαύσει]]&#0125;&#0093; |p-nonfin=[[κλαυτεί]], &#0091;&#0123;[[κλαυθεί]]&#0125;&#0093; <!-- Notes --> |note1=Rare active present forms with gamma -'''γ'''-, since mediaeval times. |note2={{glossary|contraction|Uncontracted}} forms, after the [[κλαίω#Inflection|ancient conjugation]] of {{m|grc|κλαίω|tr=-}}. |note3=Different meaning for all passive forms: [[grumble]], [[complain]]. But the passive participles, with the active sense: [[crying]], [[weep]]ing.<br>&nbsp;&nbsp; &bull; [[κλαίουσα]] multiple meanings: archaic participle, also the [[weeping willow]] |note4=Colloquial {{glossary|apocopic}} perfective imperative + accusative of article & noun or {{glossary|weak pronoun|weak pronouns}} e.g {{m|grc|κλαύ' [[τον#Pronoun|τον]]|t=weep for him; he is doomed}} |note5=Colloquial. |note='''References''': Allomorphs in literature, as in [[http://www.greek-language.gr/digitalResources/literature/tools/concordance/search.html?lq{{=}}%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%AF κλαι-]], [[http://www.greek-language.gr/digitalResources/literature/tools/concordance/search.html?lq{{=}}%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CE%B9 έκλαι-]], [[http://www.greek-language.gr/digitalResources/literature/tools/concordance/search.html?lq{{=}}%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%85%CE%B8 κλαυθ-]], etc @greek-language.gr |cat=irregular <!-- ref=J161+170 --> }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 9i0qmtkbw3w2zyqkwj7eq2iuqihyoek ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'λέω' 10 299589 402485 2026-10-04T05:07:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402485 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head=λέω/λέγω, λέγομαι <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[λέω]], &#0091;[[λέγω]]&#0093; |a-pres-2s=[[λες]], &#0091;[[λέγεις]]&#0093; |a-pres-3s=[[λέει]], &#0091;[[λέγει]]&#0093; |a-pres-1p=[[λέμε]], &#0091;[[λέγομε]]&#0093; |a-pres-2p=[[λέτε]], ([[λέγετε]]) |a-pres-3p=[[λένε]], [[λεν]], &#0091;[[λέγουν]]([[λέγουνε|ε]])&#0093; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[πω]] |a-depe-2s=[[πεις]] |a-depe-3s=[[πει]] |a-depe-1p=[[πούμε]] |a-depe-2p=[[πείτε]] |a-depe-3p=[[πουν]], ([[πούνε]]) <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[λέγομαι]] |p-pres-2s=[[λέγεσαι]] |p-pres-3s=[[λέγεται]]<sup>1</sup> |p-pres-1p=[[λεγόμαστε]] |p-pres-2p=[[λέγεστε]], ([[λεγόσαστε]]), &#0123;[[λέγεσθε]]&#0125; |p-pres-3p=[[λέγονται]] <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[ειπωθώ]], [[λεχθώ]] |p-depe-2s=[[ειπωθείς]], [[λεχθείς]] |p-depe-3s=[[ειπωθεί]], [[λεχθεί]] |p-depe-1p=[[ειπωθούμε]], [[λεχθούμε]] |p-depe-2p=[[ειπωθείτε]], [[λεχθείτε]] |p-depe-3p=[[ειπωθούν]]([[ειπωθούνε|ε]]), [[λεχθούν]]([[λεχθούνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[έλεγα]] |a-impf-2s=[[έλεγες]] |a-impf-3s=[[έλεγε]] |a-impf-1p=[[λέγαμε]] |a-impf-2p=[[λέγατε]] |a-impf-3p=[[έλεγαν]], [[λέγαν]]([[λέγανε|ε]]) <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[είπα]] |a-past-2s=[[είπες]] |a-past-3s=[[είπε]] |a-past-1p=[[είπαμε]] |a-past-2p=[[είπατε]] |a-past-3p=[[είπαν]]([[είπανε|ε]]) <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s=[[λεγόμουν]]([[λεγόμουνα|α]]) |p-impf-2s=[[λεγόσουν]]([[λεγόσουνα|α]]) |p-impf-3s=[[λεγόταν]]([[λεγότανε|ε]])<sup>1</sup> |p-impf-1p=[[λεγόμασταν]], ([[λεγόμαστε|&#8209;όμαστε]]) |p-impf-2p=[[λεγόσασταν]], ([[λεγόσαστε|&#8209;όσαστε]]) |p-impf-3p=[[λέγονταν]], ([[λεγόντουσαν]]) <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=[[ειπώθηκα]], [[λέχθηκα]], &#0091;&#123;[[ελέχθην]]&#125;&#0093; |p-past-2s=[[ειπώθηκες]], [[λέχθηκες]], &#0091;&#123;[[ελέχθης]]&#125;&#0093; |p-past-3s=<sup>1</sup>[[ειπώθηκε]], [[λέχθηκε]], &#123;[[ελέχθη]]&#125; |p-past-1p=[[ειπωθήκαμε]], [[λεχθήκαμε]], &#0091;&#123;[[ελέχθημεν]]&#125;&#0093; |p-past-2p=[[ειπωθήκατε]], [[λεχθήκατε]], &#0091;&#123;[[ελέχθητε]]&#125;&#0093; |p-past-3p=[[ειπώθηκαν]], ([[ειπωθήκανε]]), [[λέχθηκαν]], ([[λεχθήκανε]]), &#123;[[ελέχθησαν]]&#125; <!-- Future --> |a-fcon-1s=θα&nbsp;[[λέω]], &#0091;θα&nbsp;[[λέγω]]&#0093; |a-fcon-2s=θα&nbsp;[[λες]], …, &#0091;θα&nbsp;[[λέγεις]]&#0093;, … |p-fcon-1s=θα&nbsp;[[λέγομαι]] |p-fcon-2s=θα&nbsp;[[λέγεσαι]], … |a-fsim-1s=θα&nbsp;[[πω]] |a-fsim-2s=θα&nbsp;[[πεις]], … |p-fsim-1s=θα&nbsp;[[ειπωθώ]], θα&nbsp;[[λεχθώ]] |p-fsim-2s=θα&nbsp;[[ειπωθείς]], θα&nbsp;[[λεχθείς]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=έχω, έχεις, … [[πει]] |a-pluperf=είχα, είχες, … [[πει]] |a-futperf=θα έχω, θα έχεις, … [[πει]] <!-- |a-perfec2=έχω, έχεις, … [[ειπωμένο]] / [[λεγμένο]] not used at Iordandiou --> <!-- |a-pluper2=είχα, είχες, … ειπωμένο / λεγμένο not used at Iordandiou --> <!-- |a-futper2=θα έχω, θα έχεις, … ειπωμένο / λεγμένο not used at Iordandiou --> |p-perfect=έχω, έχεις, … [[ειπωθεί]] / [[λεχθεί]] |p-pluperf=είχα, είχες, … [[ειπωθεί]] / [[λεχθεί]] |p-futperf=θα έχω, θα έχεις, … [[ειπωθεί]] / [[λεχθεί]] |p-perfec2=είμαι, είσαι, … [[ειπωμένος]], &#8209;η, &#8209;ο / [[λεγμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |p-pluper2=ήμουν, ήσουν, … [[ειπωμένος]], &#8209;η, &#8209;ο / [[λεγμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |p-futper2=θα είμαι, θα είσαι, … [[ειπωμένος]], &#8209;η, &#8209;ο / [[λεγμένος]], &#8209;η, &#8209;ο <!-- Imperatives --> |a-impv-is=[[λέγε]] |a-impv-ip=[[λέγετε]], [[λέτε]] |a-impv-ps=[[πες]] |a-impv-pp=[[πείτε]], [[πέστε]] |p-impv-ip=[[λέγεστε]] |p-impv-ps= — |p-impv-pp=[[ειπωθείτε]], [[λεχθείτε]] <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[λέγοντας]] |a-perfprt=[[έχοντας]] [[πει]] |p-presprt= [[λεγόμενος]], &#8209;η, &#8209;ο / ([[λεγάμενος]], &#8209;η, &#8209;ο) |p-perfprt=[[ειπωμένος]], &#8209;η, &#8209;ο / [[λεγμένος]], &#8209;η, &#8209;ο |a-nonfin=[[πει]] |p-nonfin=[[ειπωθεί]], [[λεχθεί]] <!-- Notes --> |note1=Also as [[Appendix:Glossary#impersonal_verb|impersonal verb]]. |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note={{{note|}}} <!-- |ref=J174/175 and notes. Archaic p-past types by Bab (my note: 3rd persons more usable) 180803s.g. --> }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 0kpiu4sw3oo7ak0azra7t4lmwqsgh2e ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'πίνω' 10 299590 402486 2026-10-04T05:07:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402486 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-'πίνω' for bisyllabic verbs with short monosyllabic dependent e.g. πίνω, να πιω sets the parameter variables for and calls el-conjug-table Jordanidou #194 (passives #02) --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }}{{#if: {{{no-p-present|}}} | |, {{{present|}}}ομαι }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent when MONOSYLLABIC =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουν]]([[{{{a-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-simplepast|}}}ανε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούν]]([[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Passive simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- ========= Passive future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}εί }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}εί }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- for MONOSYLLABIC πιες --> |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ες|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} <!-- for πιείτε, πιέστε --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}είτε, {{{a-dependent|}}}έστε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- no impv-ps for πίνομαι (like def={{{a-dependent|}}}ου for λύσου. I keep the -ου 2nd, according to el-conjug-1st --> |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def=&mdash; |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}είτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}ει]] }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 8ggafbens9d3pjkcg9gym98u33ktcs6 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'-πίνω' 10 299591 402487 2026-10-04T05:07:34Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402487 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-'-πίνω' for COMPOUNDS of bisyllabic verbs with oxytone dependent e.g. καταπίνω, να καταπιώ sets the parameter variables for and calls el-conjug-table Jordanidou #167 (passives #02) --><includeonly>{{el-conjug-table |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }}{{#if: {{{no-p-present|}}} | |, {{{present|}}}ομαι }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent when COUMPOUNDS of MONOSYLLABIC κατα-πιω = καταπιώ =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είς]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ούν]]([[{{{a-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αμε]] }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ατε]] }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-simplepast|}}}ανε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Passive present =========== --> |p-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εσαι]] }} |p-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3s|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εται]] }} |p-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-1p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμαστε]] }} |p-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-2p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}εστε]], [[{{{p-imperfect|}}}όσαστε]] }} |p-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-pres-3p|}}} |{{{no-p-present|}}} |[[{{{present|}}}ονται]] }} <!-- =========== Passive dependent =========== --> |p-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }} }} |p-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3s|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-1p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |p-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-2p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-depe-3p|}}} |{{{no-p-dependent|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ούν]]([[{{{p-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Passive imperfect =========== --> |p-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όμουνα|α]]) }} |p-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσουν]]([[{{{p-imperfect|}}}όσουνα|α]]) }} |p-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3s|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όταν]]([[{{{p-imperfect|}}}ότανε|ε]]) }} |p-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-1p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όμασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όμαστε|&#8209;όμαστε]]) }} |p-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-2p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{p-imperfect|}}}όσασταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όσαστε|&#8209;όσαστε]]) }} |p-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-impf-3p|}}} |{{{no-p-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ονταν]], ([[{{{p-imperfect|}}}όντουσαν]]) }} <!-- =========== Passive simple past =========== --> |p-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκα]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκα]] }} }} |p-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκες]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκες]] }} }} |p-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3s|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκε]]{{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, [[{{{p-simplepast-2|}}}ηκε]] }} }} |p-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-1p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκαμε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαμε]] }} }} |p-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-2p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-dependent|}}}ήκατε]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκατε]] }} }} |p-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{p-past-3p|}}} |{{{no-p-simplepast|}}} |[[{{{p-simplepast|}}}ηκαν]], [[{{{p-dependent|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent|}}}ήκανε|ε]]){{#if:{{{p-simplepast-2|}}}|, <br>[[{{{p-simplepast-2|}}}ηκαν]] }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}ήκαν]]([[{{{p-dependent-2|}}}ήκανε|ε]]) }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} <!-- ---------------with accented ultima --> |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- ========= Passive future tenses =========== --> |p-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-1s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ομαι]] }} |p-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fcon-2s|}}} |{{{no-p-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εσαι]], … }} |p-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-1s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |p-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{p-fsim-2s|}}} |{{{no-p-futsim|}}} |θα [[{{{p-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfect|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |έχω, έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-pluperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |είχα, είχες, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}εί }} }} |p-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{p-futperf|}}} |{{{no-p-perf1|}}} |θα έχω, θα έχεις, … [[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|&nbsp;/ {{{p-dependent-2|}}}εί }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- for COMPOUND κατάπιε --> |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-simplepast|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} <!-- for καταπιείτε (ΝΟ -πιέστε) --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}είτε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |p-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-is|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{#if:{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}|&#0091;&#0123;[[{{{p-imptv-imperfctv-sg|}}}]]&#0125;&#0093;| — }} }} |p-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ip|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}εστε |alt={{{p-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- no impv-ps for καταπίνομαι (like def={{{a-dependent|}}}ου for λύσου. I keep the -ου 2nd, according to el-conjug-1st --> |p-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-ps|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def=&mdash; |alt={{{p-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ου]] }} }} |p-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{p-impv-pp|}}} |{{{no-p-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{p-dependent|}}}είτε|alt={{{p-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}εί]] }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-presprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-pres-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-pres-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-pres-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} | — }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{p-nonfin|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |[[{{{p-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{p-dependent-2|}}}|, [[{{{p-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}<!-- -->{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> s3h965f8xbw6q9rtna243131sdfkby7 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'-πίνω'-act 10 299592 402488 2026-10-04T05:07:44Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402488 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-'-πίνω'-act for COMPOUNDS of bisyllabic verbs with with oxytone dependent e.g. κουτσοπίνω, να κουτσοπιώ with active forms only sets the parameter variables for and calls el-conjug-table-act Jordanidou #167 --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}εις]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{present|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ετε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ουν]]([[{{{present|}}}ουνε|ε]]) }} <!-- =========== Active dependent when COUMPOUNDS of MONOSYLLABIC κατα-πιω = καταπιώ =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είς]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ούμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ούμε]] }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}είτε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ούν]]([[{{{a-dependent|}}}ούνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ούν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ούνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}αμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}ατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}αν]]([[{{{present|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past for COMPOUNDS like ξανάπια ξαναήπια =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αμε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ατε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-simplepast|}}}ανε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]], [[{{{a-simplepast-2|}}}ανε]] }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}εις]], … }} <!-- --------------- with ultima accented --> |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ώ]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ώ]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}είς]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}είς]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ετε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} <!-- for ξαναπιές, no simplepaste-2--> |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ές|{{{a-dependent|}}}ές }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}| }} }} <!-- for ξαναπιείτε --> |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}είτε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}είτε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}οντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}εί]] }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} <!-- --------------- active infinitive with accented ultima --> |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εί]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εί]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek defective verbs]][[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 0238d42d8t1k5j3vq12xf4z251sh970 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'πηγαίνω' 10 299593 402489 2026-10-04T05:07:54Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402489 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head=πηγαίνω / πάω (active forms only) <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[πηγαίνω]] / [[πάω]] |a-pres-2s=[[πηγαίνεις]] / [[πας]] |a-pres-3s=[[πηγαίνει]] / [[πάει]] |a-pres-1p=[[πηγαίνουμε]], &#91;[[πηγαίνομε|-ομε]]&#93; / [[πάμε]] |a-pres-2p=[[πηγαίνετε]] / [[πάτε]] |a-pres-3p=[[πηγαίνουν]]([[πηγαίνουνε|ε]]) / [[πάνε]], [[παν]] <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[πάω]] |a-depe-2s=[[πας]] |a-depe-3s=[[πάει]] |a-depe-1p=[[πάμε]] |a-depe-2p=[[πάτε]] |a-depe-3p=[[πάνε]], [[παν]] <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[πήγαινα]] |a-impf-2s=[[πήγαινες]] |a-impf-3s=[[πήγαινε]] |a-impf-1p=[[πηγαίναμε]] |a-impf-2p=[[πηγαίνατε]] |a-impf-3p=[[πήγαιναν]], [[πηγαίναν]]([[πηγαίνανε|ε]]) <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[πήγα]] |a-past-2s=[[πήγες]] |a-past-3s=[[πήγε]] |a-past-1p=[[πήγαμε]] |a-past-2p=[[πήγατε]] |a-past-3p=[[πήγαν]]([[πήγανε|ε]]) <!-- Active future --> |a-fcon-1s=[[θα]] [[πηγαίνω]]<sup>1</sup> |a-fcon-2s=θα [[πηγαίνεις]], |a-fsim-1s=θα [[πάω]] |a-fsim-2s=θα [[πας]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[πάει]] |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[πάει]] |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[πάει]] <!-- Imperative --> |a-impv-is=[[πήγαινε]] |a-impv-ip=[[πηγαίνετε]] |a-impv-ps=[[πήγαινε]], &#91;[[πάνε]], [[άμε]]&#93;<sup>2</sup> |a-impv-pp=[[πηγαίνετε]], [[πηγαίντε]] / [[πάτε]], &#91;[[άμετε]]&#93;<sup>2</sup> <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[πηγαίνοντας]] |a-perfprt=[[έχοντας]] [[πάει]] |a-nonfin=[[πάει]] <!-- Participles & other forms --> |p-perfprt=<sup>3</sup> |note1=Only the -αίνω forms for Continuous Future. |note2=Vernacular. |note3=Vernacular forms [[πηγαιμένος]] or [[πηγεμένος]], "who has gone". }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek irregular verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> i0q5qkvcnt360g8u8xf9ef3f6rfzs00 ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'σπάω' 10 299594 402490 2026-10-04T05:08:04Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402490 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><!-- Template:el-conjug-1st-act calls Template:el-conjug-table-act to display Active voice of σπάω, σκάω & compounds Monosyllable forms with no accent should be edited --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head={{{head|{{#if: {{{no-a-present|}}} | |{{{present|}}}ω }} }}} {{#if:{{{head-extra|}}}|&nbsp; ({{{head-extra|}}}) }} <!-- =========== Non-past tenses =========== --> <!-- =========== Active present =========== --> |a-pres-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ω]] }} {{#if:{{{alt-form|}}}|&nbsp;([[{{{alt-form|}}}|{{{alt-form|}}}&nbsp;&#x2192;]])}} |a-pres-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ς]] }} |a-pres-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3s|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}ει]] }} |a-pres-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-1p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}με]] }} |a-pres-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-2p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}τε]] }} |a-pres-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-pres-3p|}}} |{{{no-a-present|}}} |[[{{{present|}}}νε]], [[{{{present|}}}ν]] }} <!-- =========== Active dependent =========== --> |a-depe-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-depe-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }} }} |a-depe-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3s|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-depe-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-1p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093;{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουμε]], &#0091;[[{{{a-dependent-2|}}}ομε|&#8209;ομε]]&#0093; }} }} |a-depe-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-2p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ετε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ετε]] }} }} |a-depe-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-depe-3p|}}} |{{{no-a-dependent|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ουν]]([[{{{a-dependent|}}}ουνε|ε]]){{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ουν]]([[{{{a-dependent-2|}}}ουνε|ε]]) }} }} <!-- =========== Past tenses =========== --> <!-- =========== Active Imperfect =========== --> |a-impf-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}α]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}α]] }} }} |a-impf-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ες]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ες]] }} }} |a-impf-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3s|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}ε]]{{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}ε]] }} }} |a-impf-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-1p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}γαμε]] }} |a-impf-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-2p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{present|}}}γατε]] }} |a-impf-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-impf-3p|}}} |{{{no-a-imperfect|}}} |[[{{{a-imperfect|}}}αν]], [[{{{present|}}}γαν]]([[{{{present|}}}γανε|ε]]){{#if:{{{a-imperfect-2|}}}|, [[{{{a-imperfect-2|}}}αν]] }} }} <!-- =========== Active simple past =========== --> |a-past-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}α]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}α]] }} }} |a-past-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ες]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ες]] }} }} |a-past-3s={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3s|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}ε]]{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}ε]] }} }} |a-past-1p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-1p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}αμε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}αμε]] }} }} |a-past-2p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-2p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ατε]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ατε]] }} }} |a-past-3p={{el-conjug-sub2 |{{{a-past-3p|}}} |{{{no-a-simplepast|}}} |[[{{{a-simplepast|}}}αν]], [[{{{a-dependent|}}}αν]]([[{{{a-dependent|}}}ανε|ε]]){{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, [[{{{a-simplepast-2|}}}αν]] }} }} <!-- ========= Active future tenses =========== --> |a-fcon-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-1s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |[[θα]] [[{{{present|}}}ω]] }} |a-fcon-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fcon-2s|}}} |{{{no-a-futcon|}}} |θα [[{{{present|}}}ς]], … }} |a-fsim-1s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-1s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}ω]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ω]] }} }} |a-fsim-2s={{el-conjug-sub2 |{{{a-fsim-2s|}}} |{{{no-a-futsim|}}} |θα [[{{{a-dependent|}}}εις]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}εις]] }}, … }} <!-- =========== Perfect tenses =========== --> |a-perfect={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfect|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[έχω]], [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-pluperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-pluperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[είχα]], [[είχες]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} |a-futperf={{el-conjug-sub2 |{{{a-futperf|}}} |{{{no-a-perf1|}}} |[[θα]] [[έχω]], θα [[έχεις]], … [[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|&nbsp;/ [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== 2nd perfect forms =========== --> |a-perfec2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|έχω, έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-pluper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|είχα, είχες, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |a-futper2={{#if:{{{no-a-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{a-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{a-perfect-2|}}}|θα έχω, θα έχεις, … |μένο}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένο]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-perfec2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-perfec2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[είμαι]], [[είσαι]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-pluper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-pluper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|[[ήμουν]], [[ήσουν]], … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} |p-futper2={{#if:{{{no-p-perf2|}}} | |{{el-conjug-sub3 |{{{p-futper2|}}} |{{el-conjug-sub4 |{{{p-perf-part|}}}|{{{p-perfect-2|}}}|θα είμαι, θα είσαι, … |μένος}}{{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }} }} }} <!-- =========== Imperatives =========== --> |a-impv-is={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-is|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{present|}}}ε|{{{a-imperfect|}}}ε }} |alt={{{a-imptv-imperfctv-sg|}}} }} }} |a-impv-ip={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ip|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}τε |alt={{{a-imptv-imperfctv-pl|}}} }} }} |a-impv-ps={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-ps|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent|}}}ε|{{{a-simplepast|}}}ε }}|alt={{{a-imptv-perfctv-sg|}}} }}{{#if:{{{a-simplepast-2|}}}|, {{#if:{{{augmented|}}}|{{{a-dependent-2|}}}ε|{{{a-simplepast-2|}}}ε }} }} }} |a-impv-pp={{el-conjug-sub2 |{{{a-impv-pp|}}} |{{{no-a-imperatives|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{a-dependent|}}}τε |alt={{{a-imptv-perfctv-pl|}}} }}{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}τε]] }} }} <!-- =========== Participles etc =========== --> |a-presprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-presprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{el-conjug-sub1|def={{{present|}}}ώντας|alt={{{a-pres-part-2|}}} }} }} |a-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{a-perfprt|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |{{#if:{{{a-perf-part-2|}}}| — |[[έχοντας]] [[{{{a-dependent|}}}ει]] }} }} |p-perfprt={{el-conjug-sub2 |{{{p-perfprt|}}} |{{{no-p-otherforms|}}} |{{#if:{{{p-perf-part-2|}}} |{{#ifeq:{{{p-perf-part-2|}}}| - | — |[[{{{p-perf-part-2|}}}]], &#8209;η, &#8209;ο}} |{{#if:{{{p-perf-part|}}}|[[{{{p-perf-part|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο {{#if:{{{p-perf-part-plus|}}}|&nbsp;/ [[{{{p-perf-part-plus|}}}μένος]], &#8209;η, &#8209;ο }}| — }} }} }} |a-nonfin={{el-conjug-sub2 |{{{a-nonfin|}}} |{{{no-a-otherforms|}}} |[[{{{a-dependent|}}}ει]]{{#if:{{{a-dependent-2|}}}|, [[{{{a-dependent-2|}}}ει]] }} }} <!-- =========== Notes =========== --> |note={{{note|}}} |note1={{{note1|}}} |note2={{{note2|}}} |note3={{{note3|}}} |note4={{{note4|}}} |note5={{{note5|}}} }}{{el-conjug-subcat|cat={{{cat|}}} |group={{{group|}}} }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek active-only verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> b7yg32vte0yp0uqdao6cpj1grgnv55e ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'τρώω' 10 299595 402491 2026-10-04T05:08:14Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402491 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table |head=τρώω/τρώγω, τρώγομαι <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[τρώω]], &#0123;[[τρώγω]]&#0125; |a-pres-2s=[[τρως]], &#0123;[[τρώγεις]]&#0125; |a-pres-3s=[[τρώει]], &#0123;[[τρώγει]]&#0125; |a-pres-1p=[[τρώμε]], &#0123;[[τρώγομε]]&#0125;, &#0091;[[τρώγουμε]]&#0093; |a-pres-2p=[[τρώτε]], &#0123;[[τρώγετε]]&#0125; |a-pres-3p=[[τρώνε]], [[τρων]], &#0123;[[τρώγουν]]([[τρώγουνε|ε]])&#0125; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[φάω]] |a-depe-2s=[[φας]] |a-depe-3s=[[φάει]] |a-depe-1p=[[φάμε]] |a-depe-2p=[[φάτε]] |a-depe-3p=[[φάνε]], [[φαν]] <!-- Passive present --> |p-pres-1s=[[τρώγομαι]] |p-pres-2s=[[τρώγεσαι]] |p-pres-3s=[[τρώγεται]] |p-pres-1p=[[τρωγόμαστε]] |p-pres-2p=[[τρώγεστε]], [[τρωγόσαστε]] |p-pres-3p=[[τρώγονται]] <!-- Passive dependent --> |p-depe-1s=[[φαγωθώ]] |p-depe-2s=[[φαγωθείς]] |p-depe-3s=[[φαγωθεί]] |p-depe-1p=[[φαγωθούμε]] |p-depe-2p=[[φαγωθείτε]] |p-depe-3p=[[φαγωθούν]]([[φαγωθούνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[έτρωγα]] |a-impf-2s=[[έτρωγες]] |a-impf-3s=[[έτρωγε]] |a-impf-1p=[[τρώγαμε]] |a-impf-2p=[[τρώγατε]] |a-impf-3p=[[έτρωγαν]], [[τρώγαν]], [[τρώγανε]] <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[έφαγα]] |a-past-2s=[[έφαγες]] |a-past-3s=[[έφαγε]] |a-past-1p=[[φάγαμε]] |a-past-2p=[[φάγατε]] |a-past-3p=[[έφαγαν]], [[φάγαν]], [[φάγανε]] <!-- Passive imperfect --> |p-impf-1s=[[τρωγόμουν]]([[τρωγόμουνα|α]]) |p-impf-2s=[[τρωγόσουν]]([[τρωγόσουνα|α]]) |p-impf-3s=[[τρωγόταν]]([[τρωγότανε|ε]]) |p-impf-1p=[[τρωγόμασταν]], ([[τρωγόμαστε]]) |p-impf-2p=[[τρωγόσασταν]],([[τρωγόσαστε]]) |p-impf-3p=[[τρώγονταν]], [[τρωγόντουσαν]] <!-- Passive simple past --> |p-past-1s=[[φαγώθηκα]] |p-past-2s=[[φαγώθηκες]] |p-past-3s=[[φαγώθηκε]] |p-past-1p=[[φαγωθήκαμε]] |p-past-2p=[[φαγωθήκατε]] |p-past-3p=[[φαγώθηκαν]], [[φαγωθήκαν]]([[φαγωθήκανε|ε]]) <!-- Active future --> |a-fcon-1s=θα [[τρώω]], &#0123;θα&nbsp;[[τρώγω]]&#0125; |a-fcon-2s=θα [[τρως]], …, &#0123;θα&nbsp;[[τρώγεις]]&#0125;, … |p-fcon-1s=θα [[τρώγομαι]] |p-fcon-2s=θα [[τρώγεσαι]], … |a-fsim-1s=θα [[φάω]] |a-fsim-2s=θα [[φας]], … |p-fsim-1s=θα [[φαγωθώ]] |p-fsim-2s=θα [[φαγωθείς]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=έχω, έχεις, … [[φάει]] |a-pluperf=είχα, είχες, … [[φάει]] |a-futperf=θα έχω, θα έχεις, … [[φάει]] |a-perfec2=έχω, έχεις, … [[φαγωμένο]] |a-pluper2=είχα, είχες, … [[φαγωμένο]] |a-futper2=θα έχω, θα έχεις, … [[φαγωμένο]] |p-perfect=έχω, έχεις, … [[φαγωθεί]] |p-pluperf=είχα, είχες, … [[φαγωθεί]] |p-futperf=θα έχω, θα έχεις, … [[φαγωθεί]] |p-perfec2=είμαι, είσαι, … [[φαγωμένος]] |p-pluper2=ήμουν, ήσουν, … φαγωμένος |p-futper2=θα είμαι, θα είσαι, … φαγωμένος <!-- Imperative --> |a-impv-is=[[τρώγε]], ([[τρώε]]) |a-impv-ip=[[τρώτε]], [[τρώγετε]], &#0091;[[τρώετε]]&#0093; |a-impv-ps=[[φάε]] |a-impv-pp=[[φάτε]] |p-impv-ip=[[τρώγεστε]] |p-impv-ps= — |p-impv-pp=[[φαγωθείτε]] <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[τρώγοντας]] |a-perfprt=[[έχοντας]] [[φάει]] |p-presprt= — |p-perfprt=[[φαγωμένος]] |a-nonfin=[[φάει]] |p-nonfin=[[φαγωθεί]] <!-- Note --> |note= <!-- |ref=J221/222 --> }}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> au8wpk7afu3bralpliu23x8n8mwx3qo ထာမ်ပလိက်:el-conjug-'υπακούω' 10 299596 402492 2026-10-04T05:08:24Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402492 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters --><includeonly>{{el-conjug-table-act |head=υπακούω (active forms only) <!-- Active present --> |a-pres-1s=[[υπακούω]] |a-pres-2s=[[υπακούς]], &#0123;υπακούεις&#0125;<sup>1</sup> |a-pres-3s=[[υπακούει]] |a-pres-1p=[[υπακούμε]], &#0123;υπακούομε&#0125;, ([[υπακούουμε]]) |a-pres-2p=[[υπακούτε]], &#0123;υπακούετε&#0125; |a-pres-3p=[[υπακούν]]([[υπακούνε|ε]]), &#0123;υπακούουν&#0125; <!-- Active dependent --> |a-depe-1s=[[υπακούσω]] |a-depe-2s=[[υπακούσεις]] |a-depe-3s=[[υπακούσει]] |a-depe-1p=[[υπακούσουμε]], &#0091;[[υπακούσομε|&#8209;ομε]]&#0093; |a-depe-2p=[[υπακούσετε]] |a-depe-3p=[[υπακούσουν]]([[υπακούσουνε|ε]]) <!-- Active imperfect --> |a-impf-1s=[[υπάκουγα]] |a-impf-2s=[[υπάκουγες]] |a-impf-3s=[[υπάκουγε]] |a-impf-1p=[[υπακούγαμε]] |a-impf-2p=[[υπακούγατε]] |a-impf-3p=[[υπάκουγαν]], [[υπακούγαν]]([[υπακούγανε|ε]]) <!-- Active simple past --> |a-past-1s=[[υπάκουσα]] |a-past-2s=[[υπάκουσες]] |a-past-3s=[[υπάκουσε]] |a-past-1p=[[υπακούσαμε]] |a-past-2p=[[υπακούσατε]] |a-past-3p=[[υπάκουσαν]], [[υπακούσαν]]([[υπακούσανε|ε]]) <!-- Active future --> |a-fcon-1s=[[θα]] [[υπακούω]] |a-fcon-2s=θα [[υπακούς]] / &#0123;υπακούεις&#0125;, … |a-fsim-1s=θα [[υπακούσω]] |a-fsim-2s=θα [[υπακούσεις]], … <!-- Perfect tenses --> |a-perfect=[[έχω]], [[έχεις]], … [[υπακούσει]] |a-pluperf=[[είχα]], [[είχες]], … [[υπακούσει]] |a-futperf=[[θα]] έχω, θα έχεις, … [[υπακούσει]] <!-- Imperative --> |a-impv-is=[[υπάκουγε]] |a-impv-ip=[[υπακούτε]] |a-impv-ps=[[υπάκουσε]] |a-impv-pp=[[υπακούστε]] <!-- Participles & other forms --> |a-presprt=[[υπακούγοντας]], &#0123;[[υπακούοντας]]&#0125;<sup>1</sup> |a-perfprt=[[έχοντας]] [[υπακούσει]] |a-nonfin=[[υπακούσει]] <!-- Participles & other forms --> <!-- |p-perfprt= --> |note1='''Rare forms''' like {[[υπακούεις]]} after the ancient {{l|grc|ὑπακούω|tr=-}} are found in literature and dialectal speech. }}{{#ifeq:{{NAMESPACENUMBER}}|0|[[Category:Greek irregular verbs]]|}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 65zrl4s8acrcudpzg65j717nky0hhng ထာမ်ပလိက်:is-conj (búa) 10 299597 402493 2026-10-04T07:39:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402493 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1={{{1|}}}búa |2={{{1|}}}búið |3={{{1|}}}bý |4={{{1|}}}búum |5={{{1|}}}búi |6={{{1|}}}búum |7={{{1|}}}býrð |8={{{1|}}}búið |9={{{1|}}}búir |10={{{1|}}}búið |11={{{1|}}}býr |12={{{1|}}}búa |13={{{1|}}}búi |14={{{1|}}}búi |15={{{1|}}}bjó |16={{{1|}}}bjuggum |17={{{1|}}}byggi |18={{{1|}}}byggjum |19={{{1|}}}bjóst |20={{{1|}}}bjugguð |21={{{1|}}}byggir |22={{{1|}}}byggjuð |23={{{1|}}}bjó |24={{{1|}}}bjuggu |25={{{1|}}}byggi |26={{{1|}}}byggju |27={{{1|}}}bú |28={{{1|}}}búðu |29={{{1|}}}búið |30={{{1|}}}búast |31={{{1|}}}búist |32={{{1|}}}býst |33={{{1|}}}búumst |34={{{1|}}}búist |35={{{1|}}}búumst |36={{{1|}}}býst |37={{{1|}}}búist |38={{{1|}}}búist |39={{{1|}}}búist |40={{{1|}}}býst |41={{{1|}}}búast |42={{{1|}}}búist |43={{{1|}}}búist |44={{{1|}}}bjóst |45={{{1|}}}bjuggumst |46={{{1|}}}byggist |47={{{1|}}}byggjumst |48={{{1|}}}bjóst |49={{{1|}}}bjuggust |50={{{1|}}}byggist |51={{{1|}}}byggjust |52={{{1|}}}bjóst |53={{{1|}}}bjuggust |54={{{1|}}}byggist |55={{{1|}}}byggjust |56={{{1|}}}búst |57={{{1|}}}búist |58={{{1|}}}búandi |59={{{1|}}}búinn |60={{{1|}}}búin |61={{{1|}}}búið |62={{{1|}}}búnir |63={{{1|}}}búnar |64={{{1|}}}búin |65={{{1|}}}búinn |66={{{1|}}}búna |67={{{1|}}}búið |68={{{1|}}}búna |69={{{1|}}}búnar |70={{{1|}}}búin |71={{{1|}}}búnum |72={{{1|}}}búinni |73={{{1|}}}búnu |74={{{1|}}}búnum |75={{{1|}}}búnum |76={{{1|}}}búnum |77={{{1|}}}búins |78={{{1|}}}búinnar |79={{{1|}}}búins |80={{{1|}}}búinna |81={{{1|}}}búinna |82={{{1|}}}búinna |83={{{1|}}}búni |84={{{1|}}}búna |85={{{1|}}}búna |86={{{1|}}}búnu |87={{{1|}}}búnu |88={{{1|}}}búnu |89={{{1|}}}búna |90={{{1|}}}búnu |91={{{1|}}}búna |92={{{1|}}}búnu |93={{{1|}}}búnu |94={{{1|}}}búnu |95={{{1|}}}búna |96={{{1|}}}búnu |97={{{1|}}}búna |98={{{1|}}}búnu |99={{{1|}}}búnu |100={{{1|}}}búnu |101={{{1|}}}búna |102={{{1|}}}búnu |103={{{1|}}}búna |104={{{1|}}}búnu |105={{{1|}}}búnu |106={{{1|}}}búnu }}<noinclude> {{tcat|conj:búa}}</noinclude> 2chz5k38muikyf3ekswenc3xa2isxgr ထာမ်ပလိက်:is-conj (sjá) 10 299598 402494 2026-10-04T07:39:11Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402494 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1={{{1|}}}sjá |2={{{1|}}}séð |3={{{1|}}}sé |4={{{1|}}}sjáum |5={{{1|}}}sjái |6={{{1|}}}sjáum |7={{{1|}}}sérð |8={{{1|}}}sjáið |9={{{1|}}}sjáir |10={{{1|}}}sjáið |11={{{1|}}}sér |12={{{1|}}}sjá |13={{{1|}}}sjái |14={{{1|}}}sjái |15={{{1|}}}sá |16={{{1|}}}sáum |17={{{1|}}}sæi |18={{{1|}}}sæjum |19={{{1|}}}sást |20={{{1|}}}sáuð |21={{{1|}}}sæir |22={{{1|}}}sæjuð |23={{{1|}}}sá |24={{{1|}}}sáu |25={{{1|}}}sæi |26={{{1|}}}sæju |27={{{1|}}}sjá |28={{{1|}}}sjáðu |29={{{1|}}}sjáið |30={{{1|}}}sjást |31={{{1|}}}sést |32={{{1|}}}sést |33={{{1|}}}sjáumst |34={{{1|}}}sjáist |35={{{1|}}}sjáumst |36={{{1|}}}sést |37={{{1|}}}sjáist |38={{{1|}}}sjáist |39={{{1|}}}sjáist |40={{{1|}}}sést |41={{{1|}}}sjást |42={{{1|}}}sjáist |43={{{1|}}}sjáist |44={{{1|}}}sást |45={{{1|}}}sáumst |46={{{1|}}}sæist |47={{{1|}}}sæjumst |48={{{1|}}}sást |49={{{1|}}}sáust |50={{{1|}}}sæist |51={{{1|}}}sæjust |52={{{1|}}}sást |53={{{1|}}}sáust |54={{{1|}}}sæist |55={{{1|}}}sæjust |56={{{1|}}}sjást |57={{{1|}}}sjáist |58={{{1|}}}sjáandi |59={{{1|}}}séður |60={{{1|}}}séð |61={{{1|}}}séð |62={{{1|}}}séðir |63={{{1|}}}séðar |64={{{1|}}}séð |65={{{1|}}}séðan |66={{{1|}}}séða |67={{{1|}}}séð |68={{{1|}}}séða |69={{{1|}}}séðar |70={{{1|}}}séð |71={{{1|}}}séðum |72={{{1|}}}séðri |73={{{1|}}}séðu |74={{{1|}}}séðum |75={{{1|}}}séðum |76={{{1|}}}séðum |77={{{1|}}}séðs |78={{{1|}}}séðrar |79={{{1|}}}séðs |80={{{1|}}}séðra |81={{{1|}}}séðra |82={{{1|}}}séðra |83={{{1|}}}séði |84={{{1|}}}séða |85={{{1|}}}séða |86={{{1|}}}séðu |87={{{1|}}}séðu |88={{{1|}}}séðu |89={{{1|}}}séða |90={{{1|}}}séðu |91={{{1|}}}séða |92={{{1|}}}séðu |93={{{1|}}}séðu |94={{{1|}}}séðu |95={{{1|}}}séða |96={{{1|}}}séðu |97={{{1|}}}séða |98={{{1|}}}séðu |99={{{1|}}}séðu |100={{{1|}}}séðu |101={{{1|}}}séða |102={{{1|}}}séðu |103={{{1|}}}séða |104={{{1|}}}séðu |105={{{1|}}}séðu |106={{{1|}}}séðu }}<noinclude> {{tcat|conj:búa}}</noinclude> dck68m07zcb2v732q5f97yr2fx0hg2d ထာမ်ပလိက်:is-conj (eiga) 10 299599 402495 2026-10-04T07:39:21Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402495 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1={{{1|}}}eiga |2={{{1|}}}átt |3={{{1|}}}á |4={{{1|}}}eigum |5={{{1|}}}eigi |6={{{1|}}}eigum |7={{{1|}}}átt |8={{{1|}}}eigið |9={{{1|}}}eigir |10={{{1|}}}eigið |11={{{1|}}}á |12={{{1|}}}eiga |13={{{1|}}}eigi |14={{{1|}}}eigi |15={{{1|}}}átti |16={{{1|}}}áttum |17={{{1|}}}ætti |18={{{1|}}}ættum |19={{{1|}}}áttir |20={{{1|}}}áttuð |21={{{1|}}}ættir |22={{{1|}}}ættuð |23={{{1|}}}átti |24={{{1|}}}áttu |25={{{1|}}}ætti |26={{{1|}}}ættu |27={{{1|}}}eig |28={{{1|}}}eigðu |29={{{1|}}}eigið |30={{{1|}}}eigast |31={{{1|}}}ást |33={{{1|}}}eigumst |35={{{1|}}}eigumst |37={{{1|}}}eigist |39={{{1|}}}eigist |41={{{1|}}}eigast |43={{{1|}}}eigist |45={{{1|}}}áttumst |47={{{1|}}}ættumst |49={{{1|}}}áttust |51={{{1|}}}ættust |53={{{1|}}}áttust |55={{{1|}}}ættust |58={{{1|}}}eigandi }}<noinclude> {{tcat|conj:eiga}}</noinclude> g6db1xusm88u3scmpj739pwxgl9k5gs ထာမ်ပလိက်:is-conj (falla) 10 299600 402496 2026-10-04T07:39:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402496 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=falla |2=fallið |3=fell |4=föllum |5=falli |6=föllum |7=fellur |8=fallið |9=fallir |10=fallið |11=fellur |12=falla |13=falli |14=falli |15=féll |16=féllum |17=félli |18=féllum |19=féllst |20=félluð |21=féllir |22=félluð |23=féll |24=féllu |25=félli |26=féllu |27=fall |28=fallðu |29=fallið |30=fallast |31=fallist |32=fellst |33=föllumst |34=fallist |35=föllumst |36=fellst |37=fallist |38=fallist |39=fallist |40=fellst |41=fallast |42=fallist |43=fallist |44=féllst |45=féllumst |46=féllist |47=féllumst |48=féllst |49=féllust |50=féllist |51=féllust |52=féllst |53=féllust |54=féllist |55=féllust |56=fallst |57=fallist |58=fallandi |59=fallinn |60=fallin |61=fallið |62=fallnir |63=fallnar |64=fallin |65=fallinn |66=fallna |67=fallið |68=fallna |69=fallnar |70=fallin |71=föllnum |72=fallinni |73=föllnu |74=föllnum |75=föllnum |76=föllnum |77=fallins |78=fallinnar |79=fallins |80=fallinna |81=fallinna |82=fallinna |83=fallni |84=fallna |85=fallna |86=föllnu |87=föllnu |88=föllnu |89=fallna |90=föllnu |91=fallna |92=föllnu |93=föllnu |94=föllnu |95=fallna |96=föllnu |97=fallna |98=föllnu |99=föllnu |100=föllnu |101=fallna |102=föllnu |103=fallna |104=föllnu |105=föllnu |106=föllnu }}<noinclude> {{tcat|conj:falla}}</noinclude> ao35bmk62a2q44abslfa208czv858wu ထာမ်ပလိက်:is-conj (fá) 10 299601 402497 2026-10-04T07:39:41Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402497 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=fá |2=fengið |3=fæ |4=fáum |5=fái |6=fáum |7=færð |8=fáið |9=fáir |10=fáið |11=fær |12=fá |13=fái |14=fái |15=fékk |16=fengum |17=fengi |18=fengjum |19=fékkst |20=fenguð |21=fengir |22=fengjuð |23=fékk |24=fengu |25=fengi |26=fengju |27=fá |28=fáðu |29=fáið |30=fást |31=fengist |32=fæst |33=fáumst |34=fáist |35=fáumst |36=fæst |37=fáist |38=fáist |39=fáist |40=fæst |41=fást |42=fáist |43=fáist |44=fékkst |45=fengumst |46=fengist |47=fengjumst |48=fékkst |49=fengust |50=fengist |51=fengjust |52=fékkst |53=fengust |54=fengist |55=fengjust |56=fást |57=fáist |59=fenginn |60=fengin |61=fengið |62=fengnir |63=fengnar |64=fengin |65=fenginn |66=fengna |67=fengið |68=fengna |69=fengnar |70=fengin |71=fengnum |72=fenginni |73=fengnu |74=fengnum |75=fengnum |76=fengnum |77=fengins |78=fenginnar |79=fengins |80=fenginna |81=fenginna |82=fenginna |83=fengni |84=fengna |85=fengna |86=fengnu |87=fengnu |88=fengnu |89=fengna |90=fengnu |91=fengna |92=fengnu |93=fengnu |94=fengnu |95=fengna |96=fengnu |97=fengna |98=fengnu |99=fengnu |100=fengnu |101=fengna |102=fengnu |103=fengna |104=fengnu |105=fengnu |106=fengnu }}<noinclude> {{tcat|conj:fá}}</noinclude> 9atjoklm3q1u0ttgli1ry9dgqzbspld ထာမ်ပလိက်:is-conj (ganga) 10 299602 402498 2026-10-04T07:39:51Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402498 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=ganga |2=gengið |3=geng |4=göngum |5=gangi |6=göngum |7=gengur |8=gangið |9=gangir |10=gangið |11=gengur |12=ganga |13=gangi |14=gangi |15=gekk |16=gengum |17=gengi |18=gengjum |19=gekkst |20=genguð |21=gengir |22=gengjuð |23=gekk |24=gengu |25=gengi |26=gengju |27=gakk |28=gakktu |29=gangið |30=gangast |31=gangist |32=gengst |33=göngumst |34=gangist |35=göngumst |36=gengst |37=gangist |38=gangist |39=gangist |40=gengst |41=gangast |42=gangist |43=gangist |44=gekkst |45=gengumst |46=gengist |47=gengjumst |48=gekkst |49=gengust |50=gengist |51=gengjust |52=gekkst |53=gengust |54=gengist |55=gengjust |56=gakkst |57=gangist |58=gangandi |59=genginn |60=gengin |61=gengið |62=gengnir |63=gengnar |64=gengin |65=genginn |66=gengna |67=gengið |68=gengna |69=gengnar |70=gengin |71=gengnum |72=genginni |73=gengnu |74=gengnum |75=gengnum |76=gengnum |77=gengins |78=gengnnar |79=gengins |80=genginna |81=genginna |82=genginna |83=gengni |84=gengna |85=gengna |86=gengnu |87=gengnu |88=gengnu |89=gengna |90=gengnu |91=gengna |92=gengnu |93=gengnu |94=gengnu |95=gengna |96=gengnu |97=gengna |98=gengnu |99=gengnu |100=gengnu |101=gengna |102=gengnu |103=gengnu |104=gengnu |105=gengnu |106=gengnu }}<noinclude> {{tcat|conj:ganga}}</noinclude> n02mih0lyscyhwx22ukyma2de723job ထာမ်ပလိက်:is-conj (hafa) 10 299603 402499 2026-10-04T07:40:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402499 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=hafa |2=haft |3=[[hef]] / [[hefi]] |4=höfum |5=hafi |6=höfum |7=[[hefur]] / [[hefir]] |8=hafið |9=hafir |10=hafið |11=[[hefur]] / [[hefir]] |12=hafa |13=hafi |14=hafi |15=hafði |16=höfðum |17=hefði |18=hefðum |19=hafðir |20=höfðuð |21=hefðir |22=hefðuð |23=hafði |24=höfðu |25=hefði |26=hefðu |27=haf |28=hafðu |29=hafið |30=hafast |31=hafst |32=hefst |33=höfumst |34=hafist |35=höfumst |36=hefst |37=hafist |38=hafist |39=hafist |40=hefst |41=hafast |42=hafist |43=hafist |44=hafðist |45=höfðumst |46=hefðist |47=hefðumst |48=hafðist |49=höfðust |50=hefðist |51=hefðust |52=hafðist |53=höfðust |54=hefðist |55=hefðust |56=hafst |57=hafist |58=hafandi |59=hafður |60=höfð |61=haft |62=hafðir |63=hafðar |64=höfð |65=hafðan |66=hafða |67=haft |68=hafða |69=hafðar |70=höfð |71=höfðum |72=hafðri |73=höfðu |74=höfðum |75=höfðum |76=höfðum |77=hafðs |78=hafðrar |79=hafðs |80=hafðra |81=hafðra |82=hafðra |83=hafði |84=hafða |85=hafða |86=höfðu |87=höfðu |88=höfðu |89=hafða |90=höfðu |91=hafða |92=höfðu |93=höfðu |94=höfðu |95=hafða |96=höfðu |97=hafða |98=höfðu |99=höfðu |100=höfðu |101=hafða |102=höfðu |103=hafða |104=höfðu |105=höfðu |106=höfðu}}<noinclude>{{tcat|conj:hafa}}</noinclude> 2ekm937hxbbegcog8hoec9zp6ys335i ထာမ်ပလိက်:is-conj (hanga) 10 299604 402500 2026-10-04T07:40:11Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402500 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly> {{is-conj|act={{{act|}}}|mp={{{mp|}}}|pp={{{pp|}}}|1=hanga |2=hangið |3=hangi |4=höngum |5=hangi |6=höngum |7=hangir |8=hangið |9=hangir |10=hangið |11=hangir |12=hanga |13=hangi |14=hangi |15=hékk |16=héngum |17=héngi |18=héngjum |19=hékkst |20=hénguð |21=héngir |22=héngjuð |23=hékk |24=héngu |25=héngi |26=héngju |27=hang |28=hangdu |29=hangið |30=hangast |31=hangist |32=hangist |33=höngumst |34=hangist |35=höngumst |36=hangist |37=hangist |38=hangist |39=hangist |40=hangist |41=hangast |42=hangist |43=hangist |44=hékkst |45=héngumst |46=héngist |47=héngjumst |48=hékkst |49=héngust |50=héngist |51=héngjust |52=hékkst |53=héngust |54=héngist |55=héngjust |56=hangst |57=hangist |58=hangandi |59=hanginn |60=hangin |61=hangið |62=hangnir |63=hangnar |64=hangin |65=hanginn |66=hangna |67=hangið |68=hangna |69=hangnar |70=hangin |71=höngnum |72=hanginni |73=höngnu |74=höngnum |75=höngnum |76=höngnum |77=hangins |78=hanginnar |79=hangins |80=hanginna |81=hanginna |82=hanginna |83=hangni |84=hangna |85=hangna |86=höngnu |87=höngnu |88=höngnu |89=hangna |90=höngnu |91=hangna |92=höngnu |93=höngnu |94=höngnu |95=hangna |96=höngnu |97=hangna |98=höngnu |99=höngnu |100=höngnu |101=hangna |102=höngnu |103=hangna |104=höngnu |105=höngnu |106=höngnu }}<noinclude> {{tcat|conj:hanga}}</noinclude> 1350u6u9toluajerr8w21qmg9k21zmb ထာမ်ပလိက်:is-conj (heita) 10 299605 402501 2026-10-04T07:40:21Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402501 wikitext text/x-wiki {{is-conj|mp=-|pp=-|imp=-|heita|[[heitið]] / [[heitað]]|<!-- present ind and subj -->heiti|heitum|heiti|heitum|heitir|heitið|heitir|heitið|heitir|heita|heiti|heiti|<!-- past ind and subj -->hét|hétum|héti|hétum|hést|hétuð|hétir|hétuð|hét|hétu|héti|hétu||&zwnj;|}}<noinclude> {{tcat|conj:heita}}</noinclude> 0toh0fbqt5npizfdp7oikbos0gwhj11 ထာမ်ပလိက်:is-conj (vita) 10 299606 402502 2026-10-04T07:40:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402502 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act}}}|mp=-|pp=- | 1 = vita | 2 = vitað | 3 = veit | 4 = vitum | 5 = viti | 6 = vitum | 7 = veist | 8 = vitið | 9 = vitir | 10 = vitið | 11 = veit | 12 = vita | 13 = viti | 14 = viti | 15 = vissi | 16 = vissum | 17 = vissi | 18 = vissum | 19 = vissir | 20 = vissuð | 21 = vissir | 22 = vissuð | 23 = vissi | 24 = vissu | 25 = vissi | 26 = vissu | 27 = vit | 28 = vittu | 29 = vitið }}<noinclude> {{documentation}} </noinclude> 63e08d7pjla0llc3upgf91v0r1eefhk ထာမ်ပလိက်:is-conj-munu 10 299607 402503 2026-10-04T07:40:41Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402503 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly> {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><div class="NavFrame" style=""> <div class="NavHead" style="" >'''munu''' — active voice <small>([[germynd]])</small></div> <div class="NavContent"> {| border="1px solid #000000" style="border-collapse:collapse; background:var(--wikt-palette-grey-0,#fafafa); text-align:center; width:100%" class="inflection-table" |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | infinitive <br /><small>([[nafnháttur]])</small> | colspan="4" | ''að'' munu |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past infinitive <br /><small>([[nafnháttur þátíð]])</small> | colspan="4" | mundu ⁄ myndu |- | style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:15%" | ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:35%" | indicative <br /><small>([[framsöguháttur]])</small> | style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:15%" | ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:35%" | subjunctive <br /><small>([[viðtengingarháttur]])</small> |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4); width:7em" | present <br /><small>([[nútíð]])</small> | style="width:17%" | ''ég'' mun | style="width:17%" | ''við'' munum ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4); width:7em" | present <br /><small>([[nútíð]])</small> | style="width:17%" | ''ég'' muni | style="width:17%" | ''við'' munum |- | ''þú'' munt | ''þið'' munuð | ''þú'' munir | ''þið'' munið |- | ''hann'', ''hún'', ''það'' mun | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' munu | ''hann'', ''hún'', ''það'' muni | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' muni |- | colspan="6" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#d5d5d5); height: .25em" | |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past <br /><small>([[þátíð]])</small> | -- | -- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past <br /><small>([[þátíð]])</small> | ''ég'' mundi / myndi | ''við'' mundum / myndum |- | -- | -- | ''þú'' mundir / myndir | ''þið'' munduð / mynduð |- | -- | -- | ''hann'', ''hún'', ''það'' mundi / myndi | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' mundu / myndu |- | colspan="6" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#d5d5d5); height: .25em" | |- | colspan="6" style="text-align:left" | Note that the indicative past forms do not exist and that this verb only exists in the active, with no past participle. Forms divided by a / are both used. |} </div></div><noinclude> {{documentation}} [[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> cx8pmedkfrj358r5xbrjxmujuc6aoqw ထာမ်ပလိက်:is-conj-skulu 10 299608 402504 2026-10-04T07:40:51Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402504 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters --><div class="NavFrame" style=""> <div class="NavHead" style="" >'''skulu''' — active voice <small>([[germynd]])</small></div> <div class="NavContent"> {| border="1px solid #000000" style="border-collapse:collapse; background:var(--wikt-palette-grey-0,#fafafa); text-align:center; width:100%" class="inflection-table" |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | infinitive <br /><small>([[nafnháttur]])</small> | colspan="4" | ''að'' skulu |- ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past infinitive <br /><small>([[nafnháttur þátíð]])</small> | colspan="4" | skyldu |- | style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:15%" | ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:35%" | indicative <br /><small>([[framsöguháttur]])</small> | style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:15%" | ! colspan="2" style="background:var(--wikt-palette-grey-indigo-grey-indigo-0,#a0ade3);width:35%" | subjunctive <br /><small>([[viðtengingarháttur]])</small> |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4); width:7em" | present <br /><small>([[nútíð]])</small> | style="width:17%" | ''ég'' skal | style="width:17%" | ''við'' skulum ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4); width:7em" | present <br /><small>([[nútíð]])</small> | style="width:17%" | ''ég'' skuli | style="width:17%" | ''við'' skulum |- | ''þú'' skalt | ''þið'' skuluð | ''þú'' skulir | ''þið'' skulið |- | ''hann'', ''hún'', ''það'' skal | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' skulu | ''hann'', ''hún'', ''það'' skuli | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' skuli |- | colspan="6" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#d5d5d5); height: .25em" | |- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past <br /><small>([[þátíð]])</small> | -- | -- ! rowspan="3" style="background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past <br /><small>([[þátíð]])</small> | ''ég'' skyldi | ''við'' skyldum |- | -- | -- | ''þú'' skyldir | ''þið'' skylduð |- | -- | -- | ''hann'', ''hún'', ''það'' skyldi | ''þeir'', ''þær'', ''þau'' skyldu |- | colspan="6" style="background:var(--wikt-palette-grey-4,#d5d5d5); height: .25em" | |- | colspan="6" style="text-align:left" | Note that the indicative past forms do not exist and that this verb only exists in the active, with no past participle. |} </div></div><noinclude> {{documentation}} [[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> i4aa9iuu2w7rtl8r5nij0xqkzxql1kb ထာမ်ပလိက်:is-conj (kaupa) 10 299609 402505 2026-10-04T07:41:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402505 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=kaupa |2=keypt |3=kaupi |4=kaupum |5=kaupi |6=kaupum |7=kaupir |8=kaupið |9=kaupir |10=kaupið |11=kaupir |12=kaupa |13=kaupi |14=kaupi |15=keypti |16=keyptum |17=keypti |18=keyptum |19=keyptir |20=keyptuð |21=keyptir |22=keyptuð |23=keypti |24=keyptu |25=keypti |26=keyptu |27=kaup |28=kauptu |29=kaupið |30=kaupast |31=keypst |32=kaupist |33=kaupumst |34=kaupist |35=kaupumst |36=kaupist |37=kaupist |38=kaupist |39=kaupist |40=kaupist |41=kaupast |42=kaupist |43=kaupist |44=keyptist |45=keyptumst |46=keyptist |47=keyptumst |48=keyptist |49=keyptust |50=keyptist |51=keyptust |52=keyptist |53=keyptust |54=keyptist |55=keyptust |56=- |57=- |58=kaupandi |59=keyptur |60=keypt |61=keypt |62=keyptir |63=keyptar |64=keypt |65=keyptan |66=keypta |67=keypt |68=keypta |69=keyptar |70=keypt |71=keyptum |72=keyptri |73=keyptu |74=keyptum |75=keyptum |76=keyptum |77=keypts |78=keyptrar |79=keypts |80=keyptra |81=keyptra |82=keyptra |83=keypti |84=keypta |85=keypta |86=keyptu |87=keyptu |88=keyptu |89=keypta |90=keyptu |91=keypta |92=keyptu |93=keyptu |94=keyptu |95=keypta |96=keyptu |97=keypta |98=keyptu |99=keyptu |100=keyptu |101=keypta |102=keyptu |103=keypta |104=keyptu |105=keyptu |106=keyptu }}<noinclude> {{tcat|conj:kaupa}}</noinclude> <includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly> 3jewbi0a1wa64fw0aarjhmvic2y4zqc ထာမ်ပလိက်:is-conj (kunna) 10 299610 402506 2026-10-04T07:41:11Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402506 wikitext text/x-wiki {{is-conj|mp=-|pp=-|imp=-|kunna|kunnað|<!-- present ind and subj -->kann|kunnum|kunni|kunnum|kannt|kunnið|kunnir|kunnið|kann|kunna|kunni|kunni|<!-- past ind and subj -->kunni|kunnum|kynni|kynnum|kunnir|kunnuð|kynnir|kynnuð|kunni|kunnu|kynni|kynnu||&zwnj;|}}<noinclude> {{tcat|conj:kunna}}</noinclude> sm60h2tmp6l2vflhertl5a9wrs1ti8g ထာမ်ပလိက်:is-conj (kvíða) 10 299611 402507 2026-10-04T07:41:21Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402507 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act|}}}|mp={{{mp|}}}|pp={{{pp|}}}|1=kvíða |2=kvíðið |3=kvíði |4=kvíðum |5=kvíði |6=kvíðum |7=kvíðir |8=kvíðið |9=kvíðir |10=kvíðið |11=kvíðir |12=kvíða |13=kvíði |14=kvíði |15=kveið |16=kviðum |17=kviði |18=kviðum |19=kveiðst |20=kviðuð |21=kviðir |22=kviðuð |23=kveið |24=kviðu |25=kviði |26=kviðu |27=kvíð |28=kvíddu |29=kvíðið |58=kvíðandi }}<noinclude> {{tcat|conj:kvíða}}</noinclude> 0mdh3v1nbykc4gmc4gbenb392d28c3a ထာမ်ပလိက်:is-conj-preterite 10 299612 402508 2026-10-04T07:41:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402508 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act=|mp=-|pp=-|imp={{{imp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}a |2={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|g=tt|rf=rft|{{{3}}}að}} <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}{{{3}}}|it=e}}{{#switch:{{{2}}}|u=a|ei|e=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|g=|lj=l|{{{3}}}}} |4={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}um |5={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i |6={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}um <!---2nd---> |7={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}{{{3}}}|it=e}}{{#switch:{{{2}}}|u=a|ei|e=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|g=t|lj=l|n=ns|t=s|{{{3}}}}}t |8={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |9={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |10={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið <!---3rd---> |11={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}{{{3}}}|it=e}}{{#switch:{{{2}}}|u=a|ei|e=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|g=|lj=ll|{{{3}}}}} |12={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}a |13={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i |14={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i <!---Past---> |15={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}i |16={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}um |17={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}i |18={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}um |19={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}ir |20={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}uð |21={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}ir |22={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}uð |23={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}i |24={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=á|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}u |25={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}i |26={{{1}}}{{#switch:{{{2}}}|e|ei=æ|u=y|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|lj=ld|t=ss|g=tt|rf=rft|n=nd|{{{3}}}}}u <!---imperatives---> |27={{#switch:{{{imp}}}|-=-|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}}} |28={{#switch:{{{imp}}}|-=-|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t=ttu|lj=lðu|{{{3}}}ðu}}}} |29={{#switch:{{{imp}}}|-=-|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið}} }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 17bq4v8irh98z0rxyhalms0907627sd ထာမ်ပလိက်:is-conj-s1 10 299613 402509 2026-10-04T07:41:41Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402509 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}a |2={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ið <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1}}}í{{{2}}} |4={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}um |5={{{1}}}í{{{2}}}i |6={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}um <!---2nd---> |7={{{1}}}í{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|n=|ur}} |8={{{1}}}í{{{2}}}ið |9={{{1}}}í{{{2}}}ir |10={{{1}}}í{{{2}}}ið <!---3rd---> |11={{{1}}}í{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|n=|ur}} |12={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}a |13={{{1}}}í{{{2}}}i |14={{{1}}}í{{{2}}}i <!---Past---> |15={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=|{{{2}}}}}]]|{{{1}}}ei{{{2}}}}} |16={{{1}}}i{{{2}}}um |17={{{1}}}i{{{2}}}i |18={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}um |19={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}st]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=st|{{{2}}}st}}]]|{{{1}}}ei{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}}}} |20={{{1}}}i{{{2}}}uð |21={{{1}}}i{{{2}}}ir |22={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}uð |23={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=|{{{2}}}}}]]|{{{1}}}ei{{{2}}}}} |24={{{1}}}i{{{2}}}u |25={{{1}}}i{{{2}}}i |26={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}u <!---imperatives---> |27={{{1}}}í{{{2}}} |28={{{1}}}í{{#switch:{{{2}}}|ð=dd|l|m|n={{{2}}}d|p|t|k={{{2}}}t|{{{2}}}ð}}u |29={{{1}}}í{{{2}}}ið <!--MEDIOPASSIVE--> |30={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}ast |31={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ist <!---Present---> |32={{{1}}}í{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}} |33={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}umst |34={{{1}}}í{{{2}}}ist |35={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}umst |36={{{1}}}í{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}} |37={{{1}}}í{{{2}}}ist |38={{{1}}}í{{{2}}}ist |39={{{1}}}í{{{2}}}ist |40={{{1}}}í{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}} |41={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}ast |42={{{1}}}í{{{2}}}ist |43={{{1}}}í{{{2}}}ist <!---Past---> |44={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}st]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=st|{{{2}}}st}}]]|{{{1}}}ei{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}}}} |45={{{1}}}i{{{2}}}umst |46={{{1}}}i{{{2}}}ist |47={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}umst |48={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}st]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=st|{{{2}}}st}}]]|{{{1}}}ei{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}}}} |49={{{1}}}i{{{2}}}ust |50={{{1}}}i{{{2}}}ist |51={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}ust |52={{#switch:{{{é|}}}|é=[[{{{1}}}ei{{{2}}}st]] / [[{{{1}}}é{{#switch:{{{2}}}|g=st|{{{2}}}st}}]]|{{{1}}}ei{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}}}} |53={{{1}}}i{{{2}}}ust |54={{{1}}}i{{{2}}}ist |55={{{1}}}i{{{2}}}{{#switch:{{{2}}}|k|g=j}}ust <!---imperatives---> |56={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1}}}í{{#switch:{{{2}}}|t=st|{{{2}}}st}}}} |57={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1}}}í{{{2}}}ist}} <!--PARTICIPLES--> <!---Present---> |58={{{1}}}í{{{2}}}{{{j|}}}andi <!---Past---> <!---Strong declension---> <!---nom----> |59={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inn |60={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}in |61={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ið |62={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nir |63={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nar |64={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}in <!---acc----> |65={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inn |66={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |67={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ið |68={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |69={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nar |70={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}in <!---dat----> |71={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}num |72={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inni |73={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |74={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}num |75={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}num |76={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}num <!---gen----> |77={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ins |78={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}innar |79={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ins |80={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inna |81={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inna |82={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}inna <!---Weak declension---> <!---nom----> |83={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}ni |84={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |85={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |86={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |87={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |88={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu <!---acc----> |89={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |90={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |91={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |92={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |93={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |94={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu <!---dat----> |95={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |96={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |97={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |98={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |99={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |100={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu <!---gen----> |101={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |102={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |103={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}na |104={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |105={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu |106={{{1}}}{{#switch:{{{e|}}}|e=e|i}}{{{2}}}nu }}<!-- --><includeonly>[[Category:Icelandic class 1 strong verbs]]</includeonly><!-- --><noinclude>{{tcat|conj:s1}}</noinclude> 395flv00qfnr247g352l0cztjeaotla ထာမ်ပလိက်:is-conj-s2 10 299614 402510 2026-10-04T07:41:51Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402510 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}a |2={{{1}}}o{{{3}}}ið <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1}}}ý{{{3}}} |4={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}um |5={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i |6={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}um <!---2nd---> |7={{{1}}}ý{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|n=|s=t|ur}} |8={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |9={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |10={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið <!---3rd---> |11={{{1}}}ý{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|n|s=|ur}} |12={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}a |13={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i |14={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}i <!---Past---> |15={{{1}}}au{{{3}}} |16={{{1}}}u{{{3}}}um |17={{{1}}}y{{{3}}}i |18={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}um |19={{{1}}}au{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |20={{{1}}}u{{{3}}}uð |21={{{1}}}y{{{3}}}ir |22={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}uð |23={{{1}}}au{{{3}}} |24={{{1}}}u{{{3}}}u |25={{{1}}}y{{{3}}}i |26={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}u <!---imperatives---> |27={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |28={{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ð=dd|l|m|n={{{3}}}d|p|t|k|s={{{3}}}t|st=st|{{{3}}}ð}}u |29={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ið <!--MEDIOPASSIVE--> |30={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ast |31={{{1}}}o{{{3}}}ist <!---Present---> |32={{{1}}}ý{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |33={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}umst |34={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |35={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}umst |36={{{1}}}ý{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |37={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |38={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |39={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |40={{{1}}}ý{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |41={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ast |42={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |43={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist <!---Past---> |44={{{1}}}au{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |45={{{1}}}u{{{3}}}umst |46={{{1}}}y{{{3}}}ist |47={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}umst |48={{{1}}}au{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |49={{{1}}}u{{{3}}}ust |50={{{1}}}y{{{3}}}ist |51={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}ust |52={{{1}}}au{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}} |53={{{1}}}u{{{3}}}ust |54={{{1}}}y{{{3}}}ist |55={{{1}}}y{{{3}}}{{#switch:{{{3}}}|k|g=j}}ust <!---imperatives---> |56={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|{{{3}}}st}}}} |57={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ist}} <!--PARTICIPLES--> <!---Present---> |58={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}andi <!---Past---> <!---Strong declension---> <!---nom----> |59={{{1}}}o{{{3}}}inn |60={{{1}}}o{{{3}}}in |61={{{1}}}o{{{3}}}ið |62={{{1}}}o{{{3}}}nir |63={{{1}}}o{{{3}}}nar |64={{{1}}}o{{{3}}}in <!---acc----> |65={{{1}}}o{{{3}}}inn |66={{{1}}}o{{{3}}}na |67={{{1}}}o{{{3}}}ið |68={{{1}}}o{{{3}}}na |69={{{1}}}o{{{3}}}nar |70={{{1}}}o{{{3}}}in <!---dat----> |71={{{1}}}o{{{3}}}num |72={{{1}}}o{{{3}}}inni |73={{{1}}}o{{{3}}}nu |74={{{1}}}o{{{3}}}num |75={{{1}}}o{{{3}}}num |76={{{1}}}o{{{3}}}num <!---gen----> |77={{{1}}}o{{{3}}}ins |78={{{1}}}o{{{3}}}innar |79={{{1}}}o{{{3}}}ins |80={{{1}}}o{{{3}}}inna |81={{{1}}}o{{{3}}}inna |82={{{1}}}o{{{3}}}inna <!---Weak declension---> <!---nom----> |83={{{1}}}o{{{3}}}ni |84={{{1}}}o{{{3}}}na |85={{{1}}}o{{{3}}}na |86={{{1}}}o{{{3}}}nu |87={{{1}}}o{{{3}}}nu |88={{{1}}}o{{{3}}}nu <!---acc----> |89={{{1}}}o{{{3}}}na |90={{{1}}}o{{{3}}}nu |91={{{1}}}o{{{3}}}na |92={{{1}}}o{{{3}}}nu |93={{{1}}}o{{{3}}}nu |94={{{1}}}o{{{3}}}nu <!---dat----> |95={{{1}}}o{{{3}}}na |96={{{1}}}o{{{3}}}nu |97={{{1}}}o{{{3}}}na |98={{{1}}}o{{{3}}}nu |99={{{1}}}o{{{3}}}nu |100={{{1}}}o{{{3}}}nu <!---gen----> |101={{{1}}}o{{{3}}}na |102={{{1}}}o{{{3}}}nu |103={{{1}}}o{{{3}}}na |104={{{1}}}o{{{3}}}nu |105={{{1}}}o{{{3}}}nu |106={{{1}}}o{{{3}}}nu }}<includeonly>[[Category:Icelandic class 2 strong verbs]]</includeonly><noinclude>{{tcat|conj:s2}}</noinclude> g7y8cm856sfb9k59zmsgge1oweuunu3 ထာမ်ပလိက်:is-conj-s3 10 299615 402511 2026-10-04T07:42:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402511 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}{{{v|}}}a |2={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ið <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö=e|{{{2}}}}}{{{3}}} |4={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3}}}{{{v|}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}i |6={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3}}}{{{v|}}}{{{j|}}}um <!---2nd person---> |7={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö=e|{{{2}}}}}{{{3}}}ur |8={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ið |9={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ir |10={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ið <!---3rd person---> |11={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö|=e|{{{2}}}}}{{{3}}}ur |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}{{{j|}}}a |13={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}i |14={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}i <!---Past tense---> <!---1st person---> |15={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=tt|ng={{#if:{{{j|}}}|ng|kk}}|{{{3}}}}} |16={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}um |17={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}i |18={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}um <!---2nd person---> |19={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|ld|lt=l|ng={{#if:{{{j|}}}|ng|kk}}|rt=r|nd|t|tt|st=|{{{3}}}}}st |20={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}uð |21={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ir |22={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}uð <!---3rd person---> |23={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=tt|ng={{#if:{{{j|}}}|ng|kk}}|{{{3}}}}} |24={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}u |25={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}i |26={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}u <!---Imperatives---> |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |28={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=tt|nn=nnd|ll=llt|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn={{{3}}}d|l|n|ng={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |29={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ið <!--MIDDLE VOICE--> |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}{{{v|}}}ast |31={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ist <!---Present tense---> <!---1st person---> |32={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö=e|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|ld|lt=lst|nd=nst|{{{3}}}st}} |33={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3}}}{{{v|}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist |35={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3}}}{{{v|}}}{{{j|}}}umst <!---2nd person---> |36={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö=e|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|ld|lt=lst|nd=nst|{{{3}}}st}} |37={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist |38={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist |39={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist <!---3rd person---> |40={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ja|já|ö=e|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|ld|lt=lst|nd=nst|{{{3}}}st}} |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ast |42={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist |43={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist <!---Past tense---> <!---1st person---> |44={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|nd|s|t|st=st|ld|lt=lst|ng=kkst|{{{3}}}st}} |45={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}umst |46={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ist |47={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}umst <!---2nd person---> |48={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|nd|s|t|st=st|ld|lt=lst|ng=kkst|{{{3}}}st}} |49={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ust |50={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ist |51={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}ust <!---3rd person---> |52={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|y|ö=ö|a}}{{#switch:{{{3}}}|nd|s|t|st=st|ld|lt=lst|ng=kkst|{{{3}}}st}} |53={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}u{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ust |54={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ist |55={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}y{{#switch:{{{3}}}|kk=kkj|ng=ngj|rg=rgj|{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}}}ust <!---Imperatives---> |56={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st=st|ld|lt=lst|nd=nst|{{{3}}}st}}}} |57={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{v|}}}ist}} <!---PAST PARTICIPLE---> <!---Strong declension---> <!---Nominative---> |59={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inn |60={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}in |61={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ið |62={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nir |63={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nar |64={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}in <!---Accusative---> |65={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inn |66={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |67={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ið |68={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |69={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nar |70={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}in <!---Dative---> |71={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}num |72={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inni |73={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |74={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}num |75={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}num |76={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}num <!---Genitive---> |77={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ins |78={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}innar |79={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}ins |80={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inna |81={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inna |82={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{{3}}}}}inna <!---Weak declension---> <!---Nominative---> |83={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}ni |84={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |85={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |86={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |87={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |88={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu <!---Accusative---> |89={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |90={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |91={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |92={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |93={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |94={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu <!---Dative---> |95={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |96={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |97={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |98={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |99={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |100={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu <!---Genitive---> |101={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |102={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |103={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}na |104={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |105={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu |106={{#switch:{{{1|}}}|hv=h|sv=s|þv=þ|v=|{{{1|}}}}}{{#ifeq:{{{v}}}|v|o|{{#switch:{{{3}}}|kk|nn=u|{{#switch:{{{2}}}|ja|já|e|ö=o|i|y=u|{{{2}}}}}}}}}{{#if:{{{nd|}}}|nd|{{#ifeq:{{{3}}}|nn|n|{{{3}}}}}}}nu }}<!-- --><includeonly>{{#ifeq:{{{nocat|false}}}|false|[[Category:Icelandic class 3 strong verbs]]}}</includeonly><!-- --><noinclude>{{tcat|conj:s3}}</noinclude> ckki3qj4yiemejkuxvofobehki3su4w ထာမ်ပလိက်:is-conj-s5 10 299616 402512 2026-10-04T07:42:11Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402512 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act|}}}|mp={{{mp|}}}|pp={{{pp|}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!--Infinitive and supine--> |1={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}a |2={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ið <!--Present tense--> <!--1st person--> |3={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |4={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggi|{{{3}}}{{{j|}}}i}} |6={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}um <!--2nd person--> |7={{{1|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3}}}|s|st|{{{3}}}ur}} |8={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggið|{{{3}}}{{{j|}}}ið}} |9={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggir|{{{3}}}{{{j|}}}ir}} |10={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggið|{{{3}}}{{{j|}}}ið}} <!--3rd person--> |11={{{1|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3}}}|s|s|{{{3}}}ur}} |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}a |13={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggi|{{{3}}}{{{j|}}}i}} |14={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggi|{{{3}}}{{{j|}}}i}} <!--Past tense--> <!--1st person--> |15={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á{{{3}}}|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a{{{3}}}}}}} |16={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}um |17={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}i |18={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}um <!--2nd person--> |19={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}}}st |20={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}uð |21={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ir |22={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}uð <!--3rd person--> |23={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á{{{3}}}|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a{{{3}}}}}}} |24={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}u |25={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}i |26={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}u <!--Imperatives--> |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |28={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |29={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{3}}}|gg||{{{j|}}}}}ið <!--MEDIOPASSIVE VOICE--> <!--Infinitive and supine--> |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}ast |31={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ist <!--Present tense--> <!--1st person--> |32={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}st |33={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} |35={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}umst <!--2nd person--> |36={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}st |37={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} |38={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} |39={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} <!--3rd person--> |40={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}st |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}ast |42={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} |43={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg=ggist|{{{3}}}{{{j|}}}ist}} <!--Past tense--> <!--1st person--> |44={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}}}st |45={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}umst |46={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ist |47={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}umst <!--2nd person--> |48={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}}}st |49={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ust |50={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ist |51={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}ust <!--3rd person--> |52={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|é=á|{{#switch:{{{3}}}|gg=á|a}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}}}st |53={{{1|}}}á{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ust |54={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ist |55={{{1|}}}æ{{#switch:{{{3}}}|k=kj|gg=gj|{{{3}}}}}ust <!--Imperatives--> |56={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|gg|s|t=|{{{3}}}}}st |57={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{3}}}|gg||{{{j|}}}}}ist <!--PAST PARTICIPLE--> <!--strong nominative--> |59={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inn |60={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}in |61={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ið |62={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nir |63={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nar |64={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}in <!--strong accusative--> |65={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inn |66={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |67={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ið |68={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |69={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nar |70={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}in <!--strong dative--> |71={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}num |72={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inni |73={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |74={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}num |75={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}num |76={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}num <!--strong genitive--> |77={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ins |78={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}innar |79={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ins |80={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inna |81={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inna |82={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}inna <!--weak nominative--> |83={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}ni |84={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |85={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |86={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |87={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |88={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu <!--weak accusative--> |89={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |90={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |91={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |92={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |93={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |94={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu <!--weak dative--> |95={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |96={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |97={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |98={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |99={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |100={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu <!--weak genitive--> |101={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |102={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |103={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}na |104={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |105={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu |106={{{1|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|é|é|e}}{{#switch:{{{3}}}|gg=g|{{{3}}}}}nu }}<includeonly>{{#if:{{{nocat|}}}||[[Category:Icelandic class 5 strong verbs]]}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj:s5}}{{documentation}}</noinclude> mfr65azcnhhna1tjoav4n97pghtq38y ထာမ်ပလိက်:is-conj-s6 10 299617 402513 2026-10-04T07:42:21Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402513 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act|}}}|mp={{{mp|}}}|pp={{{pp|}}} |1={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|á|o={{{2}}}|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a}} |2={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ið |3={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{{3|}}} |4={{{1|}}}{{{v|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}i |6={{{1|}}}{{{v|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um |7={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{#switch:{{{3|}}}||r=rð|{{{3|}}}ur}} |8={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ið |9={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ir |10={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ið |11={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{#switch:{{{3|}}}||r=r|{{{3|}}}ur}} |12={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|á|o={{{2}}}|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a}} |13={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}i |14={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}i |15={{{1|}}}ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}} |16={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}um |17={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}i |18={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}}}um |19={{{1|}}}ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}st |20={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}uð |21={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}ir |22={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}}}uð |23={{{1|}}}ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}} |24={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}u |25={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}i |26={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{#switch:{{{3|}}}|nd=ð|{{{3|}}}}}}}}}u |27={{{1|}}}{{{v|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|nd=tt|{{{3|}}}}} |28={{{1|}}}{{{v|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd=tt|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}u |29={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ið |30={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|á|o={{{2}}}|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a}}st |31={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ist |32={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|n|{{{3|}}}}}st |33={{{1|}}}{{{v|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |35={{{1|}}}{{{v|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |36={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|n|{{{3|}}}}}st |37={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |38={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |39={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |40={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æ|ey=ey|e}}{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|n|{{{3|}}}}}st |41={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|á|o={{{2}}}|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a}}st |42={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |43={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |44={{{1|}}}ó{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|ð|{{{3|}}}}}st |45={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{{3|}}}}}umst |46={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{{3|}}}}}ist |47={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{{3|}}}}}}}umst |48={{{1|}}}ó{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|ð|{{{3|}}}}}st |49={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{{3|}}}}}ust |50={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{{3|}}}}}ist |51={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{{3|}}}}}}}ust |52={{{1|}}}ó{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|ð|{{{3|}}}}}st |53={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=óg|ó{{{3|}}}}}ust |54={{{1|}}}{{{v|}}}{{#switch:{{{2}}}|æ|á|o=æg|æ{{{3|}}}}}ist |55={{{1|}}}{{{v|}}}æ{{#ifeq:{{{2}}}|ey|j|{{#switch:{{{3|}}}||g=gj|k=kj|{{{3|}}}}}}}ust |56={{{1|}}}{{{v|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3|}}}|nd|n|{{{3|}}}}}st |57={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|e|e{{{3|}}}{{{j|}}}|{{{2}}}{{{3|}}}}}ist |59={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inn |60={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}in |61={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ið |62={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}ir |63={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}ar |64={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}in |65={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inn |66={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |67={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ið |68={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |69={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}ar |70={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}in |71={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}um |72={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inni |73={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |74={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}um |75={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}um |76={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}um |77={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ins |78={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}innar |79={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}ins |80={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inna |81={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inna |82={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}inna |83={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}i |84={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |85={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |86={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |87={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |88={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |89={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |90={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |91={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |92={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |93={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |94={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |95={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |96={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |97={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |98={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |99={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |100={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |101={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |102={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |103={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|a{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}a |104={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |105={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u |106={{{1|}}}{{{v|}}}{{#ifeq:{{{2}}}|ey|á|{{#switch:{{{3|}}}|nd=að||g=eg|k=ek|ö{{{3|}}}}}}}{{#ifeq:{{{1}}}||{{#ifeq:{{{3|}}}|l|d|n}}|n}}u }}<includeonly>[[Category:Icelandic class 6 strong verbs]]</includeonly><noinclude>{{tcat|conj:s6}}</noinclude> s4ps63demlgah20a3sjdvf1ymdiidnp ထာမ်ပလိက်:is-conj-s7 10 299618 402514 2026-10-04T07:42:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402514 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act={{{act|}}}|mp={{{mp|}}}|pp={{{pp|}}} |1={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |2={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e|u}}{{{3}}}ið |3={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |4={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |6={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}um |7={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ur |8={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |9={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |10={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |11={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ur |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |13={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |14={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |15={{{1|}}}á |16={{{1|}}}u{{{3}}}um |17={{{1|}}}y{{{3}}}i |18={{{1|}}}y{{{3}}}um |19={{{1|}}}ást |20={{{1|}}}u{{{3}}}uð |21={{{1|}}}y{{{3}}}ir |22={{{1|}}}y{{{3}}}uð |23={{{1|}}}á |24={{{1|}}}u{{{3}}}u |25={{{1|}}}y{{{3}}}i |26={{{1|}}}y{{{3}}}u |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |28={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}u |29={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ast |31={{{1|}}}u{{{3}}}ist |32={{{1|}}}{{{2}}}gst |33={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}umst |34={{{1|}}}ást |35={{{1|}}}u{{{3}}}umst |36={{{1|}}}{{{2}}}gst |37={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |38={{{1|}}}ást |39={{{1|}}}u{{{3}}}ust |40={{{1|}}}{{{2}}}gst |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ast |42={{{1|}}}ást |43={{{1|}}}u{{{3}}}ust |44={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |45={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}umst |46={{{1|}}}y{{{3}}}ist |47={{{1|}}}y{{{3}}}umst |48={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |49={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |50={{{1|}}}y{{{3}}}ist |51={{{1|}}}y{{{3}}}ust |52={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |53={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |54={{{1|}}}y{{{3}}}ist |55={{{1|}}}y{{{3}}}ust |56={{{1|}}}{{{2}}}gst |57={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |59={{{1|}}}u{{{3}}}inn |60={{{1|}}}u{{{3}}}in |61={{{1|}}}u{{{3}}}ið |62={{{1|}}}u{{{3}}}nir |63={{{1|}}}u{{{3}}}nar |64={{{1|}}}u{{{3}}}in |65={{{1|}}}u{{{3}}}inn |66={{{1|}}}u{{{3}}}na |67={{{1|}}}u{{{3}}}ið |68={{{1|}}}u{{{3}}}na |69={{{1|}}}u{{{3}}}nar |70={{{1|}}}u{{{3}}}in |71={{{1|}}}u{{{3}}}num |72={{{1|}}}u{{{3}}}inni |73={{{1|}}}u{{{3}}}nu |74={{{1|}}}u{{{3}}}num |75={{{1|}}}u{{{3}}}num |76={{{1|}}}u{{{3}}}num |77={{{1|}}}u{{{3}}}ins |78={{{1|}}}u{{{3}}}innar |79={{{1|}}}u{{{3}}}ins |80={{{1|}}}u{{{3}}}inna |81={{{1|}}}u{{{3}}}inna |82={{{1|}}}u{{{3}}}inna |83={{{1|}}}u{{{3}}}ni |84={{{1|}}}u{{{3}}}na |85={{{1|}}}u{{{3}}}na |86={{{1|}}}u{{{3}}}nu |87={{{1|}}}u{{{3}}}nu |88={{{1|}}}u{{{3}}}nu |89={{{1|}}}u{{{3}}}na |90={{{1|}}}u{{{3}}}nu |91={{{1|}}}u{{{3}}}na |92={{{1|}}}u{{{3}}}nu |93={{{1|}}}u{{{3}}}nu |94={{{1|}}}u{{{3}}}nu |95={{{1|}}}u{{{3}}}na |96={{{1|}}}u{{{3}}}nu |97={{{1|}}}u{{{3}}}na |98={{{1|}}}u{{{3}}}nu |99={{{1|}}}u{{{3}}}nu |100={{{1|}}}u{{{3}}}nu |101={{{1|}}}u{{{3}}}na |102={{{1|}}}u{{{3}}}nu |103={{{1|}}}u{{{3}}}na |104={{{1|}}}u{{{3}}}nu |105={{{1|}}}u{{{3}}}nu |106={{{1|}}}u{{{3}}}nu }}<includeonly>[[Category:Icelandic class 7 strong verbs]]</includeonly><noinclude>{{tcat|conj:s7}}</noinclude> h3cfwfsrc8w7gdcblj5b0hp6w8mvh3f ထာမ်ပလိက်:is-conj (segja) 10 299619 402515 2026-10-04T07:42:41Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402515 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segja |2={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagt |3={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segi |4={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjum |5={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segi |6={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjum |7={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segir |8={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segið |9={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segir |10={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segið |11={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segir |12={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segja |13={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segi |14={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segi |15={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagði |16={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðum |17={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segði |18={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðum |19={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðir |20={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðuð |21={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðir |22={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðuð |23={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagði |24={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |25={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segði |26={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðu |27={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}seg |28={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðu |29={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segið |30={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjast |31={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagst |32={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |33={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjumst |34={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |35={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjumst |36={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |37={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |38={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |39={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |40={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |41={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segjast |42={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |43={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segist |44={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðist |45={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðumst |46={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðist |47={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðumst |48={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðist |49={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðust |50={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðist |51={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðust |52={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðist |53={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðust |54={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðist |55={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}segðust <!-- |56= |57= --> |59={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagður |60={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögð |61={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagt |62={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðir |63={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðar |64={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögð |65={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagður |66={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |67={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagt |68={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |69={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðar |70={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögð |71={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðum |72={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðri |73={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |74={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðum |75={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðum |76={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðum |77={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðs |78={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðrar |79={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðs |80={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðra |81={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðra |82={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagðra |83={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagði |84={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |85={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |86={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |87={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |88={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |89={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |90={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |91={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |92={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |93={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |94={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |95={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |96={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |97={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |98={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |99={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |100={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |101={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |102={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |103={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sagða |104={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |105={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu |106={{#if:{{{1|}}}|{{{1}}}}}sögðu }}<includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly><noinclude> {{tcat|conj:segja}}</noinclude> tme8zhskfbytmof1e41f4iz6hpiwx5q ထာမ်ပလိက်:is-conj (valda) 10 299620 402516 2026-10-04T07:42:51Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402516 wikitext text/x-wiki <div class="NavFrame"> <div class="NavHead" align=left>Conjugation of ''valda''</div> <div class="NavContent" align=center> {{center top}} {| style="background-color:var(--wikt-palette-grey-1,#F0F0F0);" |- ! colspan="2" rowspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | Active voice (germynd) ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | singular ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | plural |- ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | first ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | second ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | third ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | first ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | second ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);width:12.5%" | third |- ! rowspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | indicative (framsöguháttur) ! style="height:2em;background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | present (nútið) | style="text-align:center;" | [[veld]] | style="text-align:center;" | [[veldur]] | style="text-align:center;" | [[veldur]] | style="text-align:center;" | [[völdum]] | style="text-align:center;" | [[valdið]] | style="text-align:center;" | [[valda]] |- ! style="height:2em;background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past (þátíð) | style="text-align:center;" | [[olli]] | style="text-align:center;" | [[ollir]] | style="text-align:center;" | [[olli]] | style="text-align:center;" | [[ollum]] | style="text-align:center;" | [[olluð]] | style="text-align:center;" | [[ollu]] |- ! rowspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | subjunctive (viðtengingarháttur) ! style="height:2em;background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | present (nútið) | style="text-align:center;" | [[valdi]] | style="text-align:center;" | [[valdir]] | style="text-align:center;" | [[valdi]] | style="text-align:center;" | [[völdum]] | style="text-align:center;" | [[valdið]] | style="text-align:center;" | [[valdi]] |- ! style="height:2em;background:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4)" | past (þátíð) | style="text-align:center;" | [[ylli]] | style="text-align:center;" | [[yllir]] | style="text-align:center;" | [[ylli]] | style="text-align:center;" | [[yllum]] | style="text-align:center;" | [[ylluð]] | style="text-align:center;" | [[yllu]] |- ! colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | infinitive (nafnháttur) | colspan="6" style="text-align:center;background-color:var(--wikt-palette-grey-blue-3,#c0cfe4);" | [[valda]] |- ! colspan="2" rowspan="1" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | imperatives (boðhættir) ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | active (germynd) ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | reflexive (miðmynd) |- ! rowspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | singular (+ [[þú]]) | colspan="3" style="text-align:center;" | &mdash; | colspan="3" style="text-align:center;" | &mdash; |- ! style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | plural (+ [[þið]]) | colspan="3" style="text-align:center;" | &mdash; | colspan="3" style="text-align:center;" | &mdash; |- ! colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | shortened (stýfður) | colspan="6" style="text-align:center;background-color:var(--wikt-palette-grey-orange-3,#e4d4c0);" | &mdash; |- ! colspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-lime-2,#e2e4c0);" | past participle (lýsingarháttur þátíðar) ! colspan="6" style="background-color:var(--wikt-palette-lime-2,#e2e4c0);" | &mdash; |- ! colspan="2" rowspan="2" style="background-color:var(--wikt-palette-lime-2,#e2e4c0);" | supine (sagnbót) ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-lime-2,#e2e4c0);" | active (germynd) ! colspan="3" style="background-color:var(--wikt-palette-lime-2,#e2e4c0);" | reflexive (miðmynd) |- | colspan="3" style="text-align:center;" | [[valdið]] | colspan="3" style="text-align:center;" | &mdash; |} {{center bottom}}</div></div><noinclude> {{tcat|conj:valda}}[[Category:Templates auto-palettized by SurjectionBot]]</noinclude> <includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly> amw02qkg0s24q5n6kod3r38m42tlvuy ထာမ်ပလိက်:is-conj (vera) 10 299621 402517 2026-10-04T07:43:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402517 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs|suppletive verbs}}</includeonly><!-- -->{{is-conj|mp=-|pp=-|vera|verið|<!-- present ind and subj -->er|erum|[[sé]], [[veri]]|[[séum]], [[verum]]|ert|eruð|[[sért]], [[verir]]|[[séuð]], [[verið]]|er|eru|[[sé]], [[veri]]|[[séu]], [[veri]]|<!-- past ind and subj -->var|vorum|væri|værum|varst|voruð|værir|væruð|var|voru|væri|væru|vert|vertu|verið}}<noinclude> {{tcat|conj:vera}}</noinclude> g2cvcijophohj2x2wq2n7b4ywrxykzd ထာမ်ပလိက်:is-conj (vilja) 10 299622 402518 2026-10-04T07:43:11Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402518 wikitext text/x-wiki {{is-conj|mp=-|pp=-|imp=-|vilja|viljað|<!-- present ind and subj -->vil|viljum|vilji|viljum|vilt|viljið|viljir|viljið|vill|vilja|vilji|vilji|<!-- past ind and subj -->vildi|vildum|vildi|vildum|vildir|vilduð|vildir|vilduð|vildi|vildu|vildi|vildu||&zwnj;|}}<includeonly>{{catlangname|is|irregular verbs}}</includeonly><noinclude> {{tcat|conj:vilja}}</noinclude> mc61ni59t40bnu29jgf76z0447gu5s5 ထာမ်ပလိက်:is-conj-w2 10 299623 402519 2026-10-04T07:43:21Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402519 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude><!-- -->{{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}a |2={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}t}} <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |4={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |6={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}um <!---2nd---> |7={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |8={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið |9={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |10={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið <!---3rd---> |11={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ir |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}a |13={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i |14={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}i <!---Past---> |15={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |16={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |17={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |18={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |19={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ir |20={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}uð |21={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ir |22={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}uð |23={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |24={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |25={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |26={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---imperatives---> |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}} |28={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |29={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ið <!--MEDIOPASSIVE--> |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}ast |31={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st|tt=st|ss=sst|ft=fst|kt=kst|lt=lst|mt=mst|mmt=mmst|nt=nst|pt=pst|rð|rt=rst|nd=nst|ld=lst|-t=-st|{{{3}}}st}} <!---Present---> |32={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |33={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |35={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}umst |36={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |37={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |38={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |39={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |40={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}ast |42={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist |43={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist <!---Past---> |44={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |45={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}umst |46={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |47={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}umst |48={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |49={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ust |50={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |51={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ust |52={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |53={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ust |54={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ist |55={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ust <!---Imperatives---> |56={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st|tt=st|ss=sst|ft=fst|kt=kst|lt=lst|mt=mst|mmt=mmst|nt=nst|pt=pst|rð|rt=rst|nd=nst|ld=lst|-t=-st|{{{3}}}st}} |57={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}ist <!--PARTICIPLES--> <!---Present---> |58={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}andi <!---Past---> <!---Strong declension---> <!---nom----> |59={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ur |60={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}} |61={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|tt|-t={{{3}}}|{{{3}}}t}} |62={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ir |63={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ar |64={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}} <!---acc----> |65={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}an |66={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |67={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|tt|-t={{{3}}}|{{{3}}}t}} |68={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |69={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ar |70={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}} <!---dat----> |71={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |72={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ri |73={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |74={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |75={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |76={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um <!---gen----> |77={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}s |78={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}rar |79={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}s |80={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra |81={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra |82={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra <!---Weak declension---> <!---nom----> |83={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |84={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |85={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |86={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |87={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |88={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---acc----> |89={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |90={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |91={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |92={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |93={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |94={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---dat----> |95={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |96={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |97={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |98={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |99={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |100={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---gen----> |101={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |102={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |103={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |104={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |105={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |106={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|-t={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> bo8zyxxltrco7mi3w6jrlwbzv90bysx ထာမ်ပလိက်:is-conj-w3 10 299624 402520 2026-10-04T07:43:31Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402520 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude><!-- --><!-- Validate template parameters -->{{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1|}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{j|}}}a |2={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|tt={{{3}}}|{{{3}}}t}} <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}} |4={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}ji}}|i}} |6={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um <!---2nd---> |7={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|r|{{{3|}}}ð|{{{3|}}}ur}}|rð}} |8={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}}ð |9={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}}r |10={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}}ð <!---3rd---> |11={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|r|{{{3|}}}|{{{3|}}}ur}}|r}} |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a |13={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}} |14={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}} <!---Past---> |15={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}i |16={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}um |17={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}i |18={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}um |19={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ir |20={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}uð |21={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ir |22={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}uð |23={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}i |24={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}u |25={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}i |26={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}u <!---imperatives---> |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}} |28={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}u |29={{{1|}}}{{{2}}}{{#if:{{{3|}}}|{{#ifeq:{{{3|}}}|k|{{{3|}}}i|{{{3|}}}{{{j|}}}i}}|i}}ð <!--MEDIOPASSIVE--> |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |31={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|}}{{#switch:{{{3}}}|s|t|st|tt=st|ss=sst|ft=fst|kt=kst|lt=lst|mt=mst|mmt=mmst|nt=nst|pt=pst|rð|rt=rst|nd=nst|ld=lst|{{{3}}}st}} <!---Present---> |32={{{1|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3|}}}|t|st|{{{3|}}}st}} |33={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st |35={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |36={{{1|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3|}}}|t|st|{{{3|}}}st}} |37={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st |38={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st |39={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st |40={{{1|}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{3|}}}|t|st|{{{3|}}}st}} |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |42={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st |43={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|ý={{{2}}}i|{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}i}}st <!---Past---> |44={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |45={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}umst |46={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |47={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}umst |48={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |49={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ust |50={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |51={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ust |52={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |53={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ust |54={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ist |55={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3|}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3|}}}t|{{{3|}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|sp|s|sk|ss|t={{{3|}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3|}}}|{{{3|}}}ð}}ust <!---Imperatives---> |56={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}|s|t|st|tt=st|ss=sst|ft=fst|kt=kst|lt=lst|mt=mst|mmt=mmst|nt=nst|rð|rt=rst|nd=nst|ld=lst|{{{3|}}}st}} |57={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist <!--PARTICIPLES--> <!---Present---> |58={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}andi <!---Past---> <!---Strong declension---> <!---nom----> |59={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ur |60={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}} |61={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|tt={{{3}}}|{{{3}}}t}} |62={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ir |63={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ar |64={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}} <!---acc----> |65={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}an |66={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |67={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld=lt|nd=nt|ð=tt|rð=rt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st|tt={{{3}}}|{{{3}}}t}} |68={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |69={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ar |70={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}} <!---dat----> |71={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |72={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ri |73={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |74={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |75={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um |76={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}um <!---gen----> |77={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}s |78={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}rar |79={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}s |80={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra |81={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra |82={{{1|}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}ra <!---Weak declension---> <!---nom----> |83={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}i |84={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |85={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |86={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |87={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |88={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---acc----> |89={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |90={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |91={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |92={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |93={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |94={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---dat----> |95={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |96={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |97={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |98={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |99={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |100={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u <!---gen----> |101={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |102={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |103={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}a |104={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |105={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u |106={{{1|}}}{{#switch:{{{2}}}|e=a|y=u|ý=ú|{{{2}}}}}{{#switch:{{{3}}}|ld={{#switch:{{{d}}}|d=ld|lt}}|nd={{#switch:{{{d}}}|d=nd|nt}}|nn={{#switch:{{{d}}}|d=nnd|nnt}}|ll={{#switch:{{{d}}}|d=lld|llt}}|ð=dd|rð=rt|fl|lf|gl|lg|m|mb|lm|mm|rm|fn|gn|ng={{{3}}}d|l|n={{#switch:{{{t}}}|t={{{3}}}t|{{{3}}}d}}|k|kk|lk|nk|rk|p|lp|mp|pp|rp|rr|sp|s|sk|ss|t={{{3}}}t|tt|ft|gt|kt|lt|mt|mmt|nt|pt|rt|st={{{3}}}|{{{3}}}ð}}u }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> 7w27usbn7eu6tzpwagi01t86x9olgg6 ထာမ်ပလိက်:is-conj-w4 10 299625 402521 2026-10-04T07:43:41Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402521 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|warn}}<!-- Validate template parameters -->{{is-conj|act={{{act}}}|mp={{{mp}}}|pp={{{pp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a |2={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}að <!---Present tense---> <!---1st person---> |3={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a |4={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um |5={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}i |6={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}um <!---2nd---> |7={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ar |8={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ið |9={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ir |10={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ið <!---3rd---> |11={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ar |12={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a |13={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}i |14={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}i <!---Past---> |15={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aði |16={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum |17={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aði |18={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum |19={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðir |20={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðuð |21={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðir |22={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðuð |23={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aði |24={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |25={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aði |26={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu <!---imperatives---> |27={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}a |28={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðu |29={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ið <!--MEDIOPASSIVE--> |30={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |31={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast <!---Present---> |32={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |33={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |34={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist |35={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}umst |36={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |37={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist |38={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist |39={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist |40={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |41={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast |42={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist |43={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist <!---Past---> |44={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |45={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðumst |46={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |47={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðumst |48={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |49={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðust |50={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |51={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðust |52={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |53={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðust |54={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðist |55={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðust <!---imperatives---> |56={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}ast}} |57={{#switch:{{{mp-imp}}}|-=-|{{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}ist}} <!--PARTICIPLES--> <!---Present---> |58={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}andi <!---Past---> <!---Strong declension---> <!---nom----> |59={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aður |60={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uð |61={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}að |62={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðir |63={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðar |64={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uð <!---acc----> |65={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðan |66={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |67={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}að |68={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |69={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðar |70={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uð <!---dat----> |71={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum |72={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðri |73={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |74={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum |75={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum |76={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðum <!---gen----> |77={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðs |78={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðrar |79={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðs |80={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðra |81={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðra |82={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aðra <!---Weak declension---> <!---nom----> |83={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aði |84={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |85={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |86={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |87={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |88={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu <!---acc----> |89={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |90={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |91={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |92={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |93={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |94={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu <!---dat----> |95={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |96={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |97={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |98={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |99={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |100={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu <!---gen----> |101={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |102={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |103={{{1|}}}{{{2}}}{{{3|}}}{{{j|}}}aða |104={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |105={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu |106={{{1|}}}{{is-u-mutation|{{{2}}}}}{{{3|}}}{{{j|}}}uðu }}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> li5ficir80cjqjy5bgvojn32badcgmw ထာမ်ပလိက်:is-conj (þola) 10 299626 402522 2026-10-04T07:43:51Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402522 wikitext text/x-wiki {{is-conj|act=|mp=|pp=-|imp={{{imp}}} <!--ACTIVE VOICE--> <!---infinitive and supine---> |1=þola |2=þolað <!---Present tense---> <!---1st person---> |3=þoli |4=þolum |5=þoli |6=þolum <!---2nd---> |7=þolir |8=þolið |9=þolir |10=þolið <!---3rd---> |11=þolir |12=þola |13=þoli |14=þoli <!---Past---> |15=þoldi |16=þoldum |17=þyldi |18=þyldum |19=þoldir |20=þolduð |21=þyldir |22=þylduð |23=þoldi |24=þoldu |25=þyldi |26=þyldu <!---imperatives---> |27={{#switch:{{{imp}}}|-=-|þoldu}} |28={{#switch:{{{imp}}}|-=-|þol}} |29={{#switch:{{{imp}}}|-=-|þolið}} <!---MIDDLE VOICE---> <!---infinitive and supine---> |30=þolast |31=þolast <!---Present tense---> <!---1st person---> |32=þolist |33=þolumst |34=þolist |35=þolumst <!---2nd---> |36=þolist |37=þolist |38=þolist |39=þolist <!---3rd---> |40=þolist |41=þolast |42=þolist |43=þolist <!---Past---> |44=þoldist |45=þoldumst |46=þyldist |47=þyldumst |48=þoldist |49=þoldust |50=þyldist |51=þyldust |52=þoldist |53=þoldust |54=þyldist |55=þyldust }}<noinclude>{{tcat|conj:þola}}</noinclude> 5zw93pyzgfuv65sgy3wrbq9ecibamtk ထာမ်ပလိက်:is-conj (þvo) 10 299627 402523 2026-10-04T07:44:01Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402523 wikitext text/x-wiki {{is-conj |1=þvo |2=þvegið |3=þvæ |4=þvoum |5=þvoi |6=þvoum |7=þværð |8=þvoið |9=þvoir |10=þvoið |11=þvær |12=þvo |13=þvoi |14=þvoi |15=þvoði |16=þvoðum |17=þvægi |18=þvægjum |19=þvoðir |20=þvoðuð |21=þvægir |22=þvægjuð |23=þvoði |24=þvoðu |25=þvægi |26=þvægju |27=þvo |28=þvoðu |29=þvoið |30=þvost |31=þvegist |32=þvæst |33=þvoumst |34=þvoist |35=þvoumst |36=þvæst |37=þvoist |38=þvoist |39=þvoist |40=þvæst |41=þvost |42=þvoist |43=þvoist |44=þvoðist |45=þvoðumst |46=þvægist |47=þvægjumst |48=þvoðist |49=þvoðust |50=þvægist |51=þvægjust |52=þvoðist |53=þvoðust |54=þvægist |55=þvægjust |56=þvæst |57=þvoist |59=þveginn |60=þvegin |61=þvegið |62=þvegnir |63=þvegnar |64=þvegin |65=þveginn |66=þvegna |67=þvegið |68=þvegna |69=þvegnar |70=þvegin |71=þvegnum |72=þveginni |73=þvegnu |74=þvegnum |75=þvegnum |76=þvegnum |77=þvegins |78=þveginnar |79=þvegins |80=þveginna |81=þveginna |82=þveginna |83=þvegni |84=þvegna |85=þvegna |86=þvegnu |87=þvegnu |88=þvegnu |89=þvegna |90=þvegnu |91=þvegna |92=þvegnu |93=þvegnu |94=þvegnu |95=þvegna |96=þvegnu |97=þvegna |98=þvegnu |99=þvegnu |100=þvegnu |101=þvegna |102=þvegnu |103=þvegna |104=þvegnu |105=þvegnu |106=þvegnu }}<noinclude> {{tcat|conj:þvo}}</noinclude> 8wh00fqvvdtmtxi0vmjnvo9405hneqz afeitáu 0 299628 402524 2026-10-04T07:46:14Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{ast-pp|afeit}} # {{past participle of|ast|afeitar}}" 402524 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{ast-pp|afeit}} # {{past participle of|ast|afeitar}} f2hh9ueyecr4to2c506vygcaxwxfdps afeitada 0 299629 402525 2026-10-04T07:48:27Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=f-s}} # {{feminine singular of|ast|afeitáu}} ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{es-noun|f}} # ကး။ #: {{syn|es|afeitado}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=f-s}} # {{feminine singular of|es|afeitado}}" 402525 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=f-s}} # {{feminine singular of|ast|afeitáu}} ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{es-noun|f}} # ကး။ #: {{syn|es|afeitado}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=f-s}} # {{feminine singular of|es|afeitado}} 4zervip5b3a46yasml5uc0jmdc1b2vx afeitadas 0 299630 402526 2026-10-04T07:49:40Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{head|es|noun form|g=f-p}} # {{noun form of|es|afeitada||p}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=f-p}} # {{feminine plural of|es|afeitado}}" 402526 wikitext text/x-wiki ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{head|es|noun form|g=f-p}} # {{noun form of|es|afeitada||p}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=f-p}} # {{feminine plural of|es|afeitado}} qbo1p19zqecg88z5vc729jfpg9u0bdk afeitado 0 299631 402527 2026-10-04T07:53:06Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{gl-pp}} # {{past participle of|gl|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{pt-pp}} # {{past participle of|pt|afeitar}} ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr|+<audio:LL-Q1321 (spa)-Marreromarco-afeitado.wav<a:Venezuela>>}} ===နာမ်=== {{es-noun|m}} # ကး။ #: {{syn|es|afeitada}} ===က..." 402527 wikitext text/x-wiki ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{gl-pp}} # {{past participle of|gl|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{pt-pp}} # {{past participle of|pt|afeitar}} ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr|+<audio:LL-Q1321 (spa)-Marreromarco-afeitado.wav<a:Venezuela>>}} ===နာမ်=== {{es-noun|m}} # ကး။ #: {{syn|es|afeitada}} ===ကြိယာ=== {{es-past participle}} # {{past participle of|es|afeitar}} ja36o14a7p2b1k4iygb04vwnr7qqvwe afeitados 0 299632 402528 2026-10-04T07:54:22Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{head|es|noun form|g=m-p}} # {{noun form of|es|afeitado||p}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=m-p}} # {{masculine plural of|es|afeitado}}" 402528 wikitext text/x-wiki ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{head|es|noun form|g=m-p}} # {{noun form of|es|afeitado||p}} ===ကြိယာ=== {{head|es|past participle form|g=m-p}} # {{masculine plural of|es|afeitado}} kfxc3x0jp1h4haubiow0wz49vft8ytp afeitao 0 299633 402529 2026-10-04T07:56:07Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=n}} # {{neuter singular of|ast|afeitáu}}" 402529 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=n}} # {{neuter singular of|ast|afeitáu}} pixm01l9y60s8zbjn8w7euoa4znhjz0 afeitaos 0 299634 402530 2026-10-04T07:57:05Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=m-p}} # {{masculine plural of|ast|afeitáu}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}}" 402530 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=m-p}} # {{masculine plural of|ast|afeitáu}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} rim9xrmfok4nu6x7c0pqlrlvpfz2p2k afeitaes 0 299635 402531 2026-10-04T07:57:55Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=f-p}} # {{feminine plural of|ast|afeitáu}}" 402531 wikitext text/x-wiki ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|past participle form|g=f-p}} # {{feminine plural of|ast|afeitáu}} 6byl2c9kayktl4c26glaamwovpwyncz afeitei 0 299636 402532 2026-10-04T07:59:35Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}}" 402532 wikitext text/x-wiki ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}} d3stmy637t6xzgtwbgn1otvfcn4wdts afeité 0 299637 402533 2026-10-04T08:04:25Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{also|afeite}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||1|s|pret|indc}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}}" 402533 wikitext text/x-wiki {{also|afeite}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||1|s|pret|indc}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} b2dy7i3610m2h08da1so7gjlu92dbii afeite 0 299638 402534 2026-10-04T08:10:57Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{also|afeité}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||1|s|pres|subj}} # {{inflection of|ast|afeitar||3|s|pres|subj}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}} ==..." 402534 wikitext text/x-wiki {{also|afeité}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||1|s|pres|subj}} # {{inflection of|ast|afeitar||3|s|pres|subj}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}} ==သ္ပုၚ်== ===ဗွဟ်ရမ္သာၚ်=== {{es-pr}} ===နာမ်=== {{es-noun|m}} # ကျိုၚ်ကျဝ်တိုန်၊ ကၠေၚ်အယိၚ်ဂမၠိုၚ်။ ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} 5hqylfj1y1ny4rvtkulgujmz1i0hy1t ကဏ္ဍ:ကာရန်:သပုၚ်/eite 14 299639 402535 2026-10-04T08:13:54Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်|သပုၚ်]] » :ကဏ္ဍ:ကာရန်:..." 402535 wikitext text/x-wiki [[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်|သပုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ကာရန်:သပုၚ်|ကာရန်ဂမၠိုၚ်]] » -eite :စရၚ်မဆေၚ်စပ်ကဵုဝေါဟာ[[:ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်|သပုၚ်]]မနွံကာရန် [[ကာရန်:သပုၚ်/eite|-eite]] ဂမၠိုၚ်။ [[ကဏ္ဍ:ကာရန်:သပုၚ်|eite]] lu2jnr44cv2480ti4lo3ql127jvldtw ထာမ်ပလိက်:ga-conj-abair 10 299640 402536 2026-10-04T08:15:46Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402536 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||abair}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|deirim}} | {{l-self|ga|deir}} tú; <br/> {{l-self|ga|deireann}} tú; <br/> {{l-self|ga|deirir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|deir}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|deireann}} sé, sí | {{l-self|ga|deirimid}}; <br/> {{l-self|ga|deir}} muid; <br/> {{l-self|ga|deireann}} muid | {{l-self|ga|deir}} sibh; <br/> {{l-self|ga|deireann}} sibh | {{l-self|ga|deir}} siad; <br/> {{l-self|ga|deireann}} siad; <br/> {{l-self|ga|deirid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|deir}}; a {{l-self|ga|deireas}}; a {{l-self|ga|deireann}} | {{l-self|ga|deirtear}} |- ! past | {{l-self|ga|dúirt}} mé; <br/> {{l-self|ga|dúras}}; <br/> {{l-self|ga|dúrt}} | {{l-self|ga|dúirt}} tú; <br/> {{l-self|ga|dúrais}} | {{l-self|ga|dúirt}} sé, sí | {{l-self|ga|dúramar}}; <br/> {{l-self|ga|dúirt}} muid | {{l-self|ga|dúirt}} sibh; <br/> {{l-self|ga|dúrabhair}} | {{l-self|ga|dúirt}} siad; <br/> {{l-self|ga|dúradar}} | a {{l-self|ga|dúirt}} | {{l-self|ga|dúradh}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|deirinn}} | {{l-self|ga|deirteá}} | {{l-self|ga|deireadh}} sé, sí | {{l-self|ga|deirimis}}; <br/> {{l-self|ga|deireadh}} muid | {{l-self|ga|deireadh}} sibh | {{l-self|ga|deiridís}}; <br/> {{l-self|ga|deireadh}} siad | a {{l-self|ga|deireadh}} | {{l-self|ga|deirtí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|déarfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|déarfad}} | {{l-self|ga|déarfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|déarfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|déarfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|déarfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|déarfaidh}} muid | {{l-self|ga|déarfaidh}} sibh | {{l-self|ga|déarfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|déarfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|déarfaidh}}; a {{l-self|ga|déarfas}} | {{l-self|ga|déarfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|déarfainn}} | {{l-self|ga|déarfá}} | {{l-self|ga|déarfadh}} sé, sí | {{l-self|ga|déarfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|déarfadh}} muid | {{l-self|ga|déarfadh}} sibh | {{l-self|ga|déarfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|déarfadh}} siad | a {{l-self|ga|déarfadh}} | {{l-self|ga|déarfaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|ndeire}} mé; <br/> go {{l-self|ga|ndeiread}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndeire}} tú; <br/> go {{l-self|ga|ndeirir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndeire}} sé, sí | go {{l-self|ga|ndeirimid}}; <br/> go {{l-self|ga|ndeire}} muid | go {{l-self|ga|ndeire}} sibh | go {{l-self|ga|ndeire}} siad; <br/> go {{l-self|ga|ndeirid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|ndeirtear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|ndeirinn}} | dá {{l-self|ga|ndeirteá}} | dá {{l-self|ga|ndeireadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|ndeirimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndeireadh}} muid | dá {{l-self|ga|ndeireadh}} sibh | dá {{l-self|ga|ndeiridís}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndeireadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|ndeirtí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|abraim}} | '''abair''' | {{l-self|ga|abradh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimis}} | {{l-self|ga|abraigí}}; <br/> {{l-self|ga|abraidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|abraidís}} | — | {{l-self|ga|abairtear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|ráite}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|rá}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}{{inflection-table-top|tall=yes|title=Older literary (sometimes spoken) dependent forms with the stem {{m|ga||abr-}} (first conjugation)|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|abraim}} | {{l-self|ga|abrann}} tú; <br/> {{l-self|ga|abrair}} | {{l-self|ga|abrann}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimid}}; <br/> {{l-self|ga|abrann}} muid | {{l-self|ga|abrann}} sibh | {{l-self|ga|abrann}} siad; <br/> {{l-self|ga|abraid}} | — | {{l-self|ga|abarthar}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|abrainn}} | {{l-self|ga|abartá}} | {{l-self|ga|abradh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimis}}; <br/> {{l-self|ga|abradh}} muid | {{l-self|ga|abradh}} sibh | {{l-self|ga|abraidís}}; <br/> {{l-self|ga|abradh}} siad | — | {{l-self|ga|abartaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|n-abra}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-abrad}} | go {{l-self|ga|n-abra}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-abrair}} | go {{l-self|ga|n-abra}} sé, sí | go {{l-self|ga|n-abraimid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-abra}} muid | go {{l-self|ga|n-abra}} sibh | go {{l-self|ga|n-abra}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-abraid}} | — | go {{l-self|ga|n-abarthar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|n-abrainn}} | dá {{l-self|ga|n-abartá}} | dá {{l-self|ga|n-abradh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|n-abraimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abradh}} muid | dá {{l-self|ga|n-abradh}} sibh | dá {{l-self|ga|n-abraidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abradh}} siad | — | dá {{l-self|ga|n-abartaí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-table-top|tall=yes|title=Older literary (sometimes spoken) dependent forms with the stem {{m|ga||abr-}} (second conjugation)|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|abraím}} | {{l-self|ga|abraíonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|abraír}} | {{l-self|ga|abraíonn}} sé, sí | {{l-self|ga|abraímid}}; <br/> {{l-self|ga|abraíonn}} muid | {{l-self|ga|abraíonn}} sibh | {{l-self|ga|abraíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|abraíd}} | — | {{l-self|ga|abraítear}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|abraínn}} | {{l-self|ga|abraíteá}} | {{l-self|ga|abraíodh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraímis}}; <br/> {{l-self|ga|abraíodh}} muid | {{l-self|ga|abraíodh}} sibh | {{l-self|ga|abraídís}}; <br/> {{l-self|ga|abraíodh}} siad | — | {{l-self|ga|abraítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|abróidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|abród}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} mé | {{l-self|ga|abróidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|abróir}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} tú | {{l-self|ga|abróidh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|abróimid}}; <br/> {{l-self|ga|abróidh}} muid; <br/> {{l-self|ga|abróchaimid}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} muid | {{l-self|ga|abróidh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} sibh | {{l-self|ga|abróidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|abróid}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} siad | — | {{l-self|ga|abrófar}}; <br/> {{l-self|ga|abróchar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|abróinn}}; <br/> {{l-self|ga|abróchainn}} | {{l-self|ga|abrófá}}; <br/> {{l-self|ga|abróchthá}} | {{l-self|ga|abródh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} sé, sí | {{l-self|ga|abróimis}}; <br/> {{l-self|ga|abródh}} muid; <br/> {{l-self|ga|abróchaimis}}; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} muid | {{l-self|ga|abródh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} sibh | {{l-self|ga|abróidís}}; <br/> {{l-self|ga|abródh}} siad; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} siad | — | {{l-self|ga|abrófaí}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|n-abraí}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-abraíod}} | go {{l-self|ga|n-abraí}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-abraír}} | go {{l-self|ga|n-abraí}} sé, sí | go {{l-self|ga|n-abraímid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-abraí}} muid | go {{l-self|ga|n-abraí}} sibh | go {{l-self|ga|n-abraí}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-abraíd}} | — | go {{l-self|ga|n-abaraítear}} |- ! data-wikt-palette-p="green" | past | dá {{l-self|ga|n-abraínn}} | dá {{l-self|ga|n-abraíteá}} | dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|n-abraímis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} muid | dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} sibh | dá {{l-self|ga|n-abraídís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} siad | — | dá {{l-self|ga|n-abraítí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> dqb3us946tj1u0xfubx5woodwpt5kkm 402557 402536 2026-10-04T08:46:35Z 咽頭べさ 33 402557 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=သမ္ဗန္ဓဆေၚ်စပ်ကဵု {{m|ga||abair}} ([[:en:appendix:Irish irregular verbs|ခလံက်ခနက်]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | ပရေၚ်ပ္ညုၚ်ထ္ၜး ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- class="secondary" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- ! ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|ga|deirim}} | {{l-self|ga|deir}} tú; <br/> {{l-self|ga|deireann}} tú; <br/> {{l-self|ga|deirir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|deir}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|deireann}} sé, sí | {{l-self|ga|deirimid}}; <br/> {{l-self|ga|deir}} muid; <br/> {{l-self|ga|deireann}} muid | {{l-self|ga|deir}} sibh; <br/> {{l-self|ga|deireann}} sibh | {{l-self|ga|deir}} siad; <br/> {{l-self|ga|deireann}} siad; <br/> {{l-self|ga|deirid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|deir}}; a {{l-self|ga|deireas}}; a {{l-self|ga|deireann}} | {{l-self|ga|deirtear}} |- ! အတိက် | {{l-self|ga|dúirt}} mé; <br/> {{l-self|ga|dúras}}; <br/> {{l-self|ga|dúrt}} | {{l-self|ga|dúirt}} tú; <br/> {{l-self|ga|dúrais}} | {{l-self|ga|dúirt}} sé, sí | {{l-self|ga|dúramar}}; <br/> {{l-self|ga|dúirt}} muid | {{l-self|ga|dúirt}} sibh; <br/> {{l-self|ga|dúrabhair}} | {{l-self|ga|dúirt}} siad; <br/> {{l-self|ga|dúradar}} | a {{l-self|ga|dúirt}} | {{l-self|ga|dúradh}} |- ! စရိုတ်ကာလအတိက် | {{l-self|ga|deirinn}} | {{l-self|ga|deirteá}} | {{l-self|ga|deireadh}} sé, sí | {{l-self|ga|deirimis}}; <br/> {{l-self|ga|deireadh}} muid | {{l-self|ga|deireadh}} sibh | {{l-self|ga|deiridís}}; <br/> {{l-self|ga|deireadh}} siad | a {{l-self|ga|deireadh}} | {{l-self|ga|deirtí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="cyan" ! အနာဂတ် | {{l-self|ga|déarfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|déarfad}} | {{l-self|ga|déarfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|déarfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|déarfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|déarfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|déarfaidh}} muid | {{l-self|ga|déarfaidh}} sibh | {{l-self|ga|déarfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|déarfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|déarfaidh}}; a {{l-self|ga|déarfas}} | {{l-self|ga|déarfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် | {{l-self|ga|déarfainn}} | {{l-self|ga|déarfá}} | {{l-self|ga|déarfadh}} sé, sí | {{l-self|ga|déarfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|déarfadh}} muid | {{l-self|ga|déarfadh}} sibh | {{l-self|ga|déarfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|déarfadh}} siad | a {{l-self|ga|déarfadh}} | {{l-self|ga|déarfaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | ဒကုတ်ပရေၚ်ကၠောန်ဗ္စိန် ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="green" ! ပစ္စုပ္ပန် | go {{l-self|ga|ndeire}} mé; <br/> go {{l-self|ga|ndeiread}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndeire}} tú; <br/> go {{l-self|ga|ndeirir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndeire}} sé, sí | go {{l-self|ga|ndeirimid}}; <br/> go {{l-self|ga|ndeire}} muid | go {{l-self|ga|ndeire}} sibh | go {{l-self|ga|ndeire}} siad; <br/> go {{l-self|ga|ndeirid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|ndeirtear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! အတိက် | dá {{l-self|ga|ndeirinn}} | dá {{l-self|ga|ndeirteá}} | dá {{l-self|ga|ndeireadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|ndeirimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndeireadh}} muid | dá {{l-self|ga|ndeireadh}} sibh | dá {{l-self|ga|ndeiridís}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndeireadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|ndeirtí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | ပါဲဗလေတ်ဟွံဗၠး ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|abraim}} | '''abair''' | {{l-self|ga|abradh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimis}} | {{l-self|ga|abraigí}}; <br/> {{l-self|ga|abraidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|abraidís}} | — | {{l-self|ga|abairtear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|ráite}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|rá}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}{{inflection-table-top|tall=yes|title=Older literary (sometimes spoken) dependent forms with the stem {{m|ga||abr-}} (first conjugation)|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | ပရေၚ်ပ္ညုၚ်ထ္ၜး ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- class="secondary" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- ! ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|ga|abraim}} | {{l-self|ga|abrann}} tú; <br/> {{l-self|ga|abrair}} | {{l-self|ga|abrann}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimid}}; <br/> {{l-self|ga|abrann}} muid | {{l-self|ga|abrann}} sibh | {{l-self|ga|abrann}} siad; <br/> {{l-self|ga|abraid}} | — | {{l-self|ga|abarthar}} |- ! စရိုတ်ကာလအတိက် | {{l-self|ga|abrainn}} | {{l-self|ga|abartá}} | {{l-self|ga|abradh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraimis}}; <br/> {{l-self|ga|abradh}} muid | {{l-self|ga|abradh}} sibh | {{l-self|ga|abraidís}}; <br/> {{l-self|ga|abradh}} siad | — | {{l-self|ga|abartaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | အရေဝ်နိဒါန် ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="green" ! ပစ္စုပ္ပန် | go {{l-self|ga|n-abra}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-abrad}} | go {{l-self|ga|n-abra}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-abrair}} | go {{l-self|ga|n-abra}} sé, sí | go {{l-self|ga|n-abraimid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-abra}} muid | go {{l-self|ga|n-abra}} sibh | go {{l-self|ga|n-abra}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-abraid}} | — | go {{l-self|ga|n-abarthar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! အတိက် | dá {{l-self|ga|n-abrainn}} | dá {{l-self|ga|n-abartá}} | dá {{l-self|ga|n-abradh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|n-abraimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abradh}} muid | dá {{l-self|ga|n-abradh}} sibh | dá {{l-self|ga|n-abraidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abradh}} siad | — | dá {{l-self|ga|n-abartaí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-table-top|tall=yes|title=လိက်ပတ်ခေတ်တြေံ (လဆောဝ်လဆောဝ်ရပ်စပ်အပ္ဍဲဂလာန်တက်ကျာ) ဗီုပြၚ်ညးမဗ္ဒာဲဒလာဲမၞုံကဵုဝေါဟာ {{m|ga||abr-}} (သမ္ဗန္ဓဒုတိယ)|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | ပရေၚ်ပ္ညုၚ်ထ္ၜး ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- class="secondary" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- ! ပစ္စုပ္ပန် | {{l-self|ga|abraím}} | {{l-self|ga|abraíonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|abraír}} | {{l-self|ga|abraíonn}} sé, sí | {{l-self|ga|abraímid}}; <br/> {{l-self|ga|abraíonn}} muid | {{l-self|ga|abraíonn}} sibh | {{l-self|ga|abraíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|abraíd}} | — | {{l-self|ga|abraítear}} |- ! စရိုတ်ကာလအတိက် | {{l-self|ga|abraínn}} | {{l-self|ga|abraíteá}} | {{l-self|ga|abraíodh}} sé, sí | {{l-self|ga|abraímis}}; <br/> {{l-self|ga|abraíodh}} muid | {{l-self|ga|abraíodh}} sibh | {{l-self|ga|abraídís}}; <br/> {{l-self|ga|abraíodh}} siad | — | {{l-self|ga|abraítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="cyan" ! အနာဂတ် | {{l-self|ga|abróidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|abród}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} mé | {{l-self|ga|abróidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|abróir}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} tú | {{l-self|ga|abróidh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|abróimid}}; <br/> {{l-self|ga|abróidh}} muid; <br/> {{l-self|ga|abróchaimid}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} muid | {{l-self|ga|abróidh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} sibh | {{l-self|ga|abróidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|abróid}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaidh}} siad | — | {{l-self|ga|abrófar}}; <br/> {{l-self|ga|abróchar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! တၚ်မကၞာတ်လဝ်စေဝ်ပၞောန် | {{l-self|ga|abróinn}}; <br/> {{l-self|ga|abróchainn}} | {{l-self|ga|abrófá}}; <br/> {{l-self|ga|abróchthá}} | {{l-self|ga|abródh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} sé, sí | {{l-self|ga|abróimis}}; <br/> {{l-self|ga|abródh}} muid; <br/> {{l-self|ga|abróchaimis}}; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} muid | {{l-self|ga|abródh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} sibh | {{l-self|ga|abróidís}}; <br/> {{l-self|ga|abródh}} siad; <br/> {{l-self|ga|abróchadh}} siad | — | {{l-self|ga|abrófaí}}; <br/> {{l-self|ga|abróchaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | အရေဝ်နိဒါန် ! colspan="3" | ကိုန်ဨကဝုစ် ! colspan="3" | ကိုန်ဗဟုဝစ် ! rowspan="2" | [[w:en:Relative clause#Celtic languages|ဝေါၚ်သအဇေတ်အဍာံ]] ! rowspan="2" | မဂွံအခေါၚ်အရာ |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ ! class="secondary" | ပထမ ! class="secondary" | ဒုတိယ ! class="secondary" | တတိယ |- data-wikt-palette-p="green" ! ပစ္စုပ္ပန် | go {{l-self|ga|n-abraí}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-abraíod}} | go {{l-self|ga|n-abraí}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-abraír}} | go {{l-self|ga|n-abraí}} sé, sí | go {{l-self|ga|n-abraímid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-abraí}} muid | go {{l-self|ga|n-abraí}} sibh | go {{l-self|ga|n-abraí}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-abraíd}} | — | go {{l-self|ga|n-abaraítear}} |- ! data-wikt-palette-p="green" | အတိက် | dá {{l-self|ga|n-abraínn}} | dá {{l-self|ga|n-abraíteá}} | dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|n-abraímis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} muid | dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} sibh | dá {{l-self|ga|n-abraídís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-abraíodh}} siad | — | dá {{l-self|ga|n-abraítí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly></includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> qf41h1dkwzn9cvp7pvx1424qmkmnsp9 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-aisig 10 299641 402537 2026-10-04T08:15:56Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402537 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||aisig}} ([[Appendix:Irish verbs|first conjugation]] – A)|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|aiseagaim}} | {{l-self|ga|aiseagann}} tú; <br/> {{l-self|ga|aiseagair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|aiseagann}} sé, sí | {{l-self|ga|aiseagaimid}} | {{l-self|ga|aiseagann}} sibh | {{l-self|ga|aiseagann}} siad; <br/> {{l-self|ga|aiseagaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|aiseagann}}; a {{l-self|ga|aiseagas}} | {{l-self|ga|aiseagtar}} |- ! past | {{l-self|ga|d'aisig}} mé; {{l-self|ga|d'aiseagas}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aisig}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagas}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aisig}} tú; {{l-self|ga|d'aiseagais}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aisig}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagais}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aisig}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aisig}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagamar}}; {{l-self|ga|d'aisig}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagamar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aisig}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aisig}} sibh; {{l-self|ga|d'aiseagabhair}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aisig}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagabhair}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aisig}} siad; {{l-self|ga|d'aiseagadar}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aisig}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagadar}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|d'aisig}} | {{l-self|ga|aiseagadh}}<br />{{l-self|ga|haiseagadh}}{{sup|†}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|d'aiseagainn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagtá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagtá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagaimis}}; {{l-self|ga|d'aiseagadh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagaidís}}; {{l-self|ga|d'aiseagadh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|d'aiseagadh}} | {{l-self|ga|d'aiseagtaí}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|aiseagtaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|aiseagfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|aiseagfad}} | {{l-self|ga|aiseagfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|aiseagfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|aiseagfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|aiseagfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|aiseagfaidh}} muid | {{l-self|ga|aiseagfaidh}} sibh | {{l-self|ga|aiseagfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|aiseagfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|aiseagfaidh}}; a {{l-self|ga|aiseagfas}} | {{l-self|ga|aiseagfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|d'aiseagfainn}} / {{l-self|ga|aiseagfainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagfá}} / {{l-self|ga|aiseagfá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagfadh}} sé, sí / {{l-self|ga|aiseagfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagfaimis}}; {{l-self|ga|d'aiseagfadh}} muid / {{l-self|ga|aiseagfaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagfadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagfadh}} sibh / {{l-self|ga|aiseagfadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'aiseagfaidís}}; {{l-self|ga|d'aiseagfadh}} siad / {{l-self|ga|aiseagfaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|aiseagfadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|d'aiseagfadh}} | {{l-self|ga|d'aiseagfaí}} / {{l-self|ga|aiseagfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|n-aiseaga}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-aiseagad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|n-aiseaga}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-aiseagair}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|n-aiseaga}} sé, sí | go {{l-self|ga|n-aiseagaimid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-aiseaga}} muid | go {{l-self|ga|n-aiseaga}} sibh | go {{l-self|ga|n-aiseaga}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-aiseagaid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|n-aiseagtar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|n-aiseagainn}} | dá {{l-self|ga|n-aiseagtá}} | dá {{l-self|ga|n-aiseagadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|n-aiseagaimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-aiseagadh}} muid | dá {{l-self|ga|n-aiseagadh}} sibh | dá {{l-self|ga|n-aiseagaidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-aiseagadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|n-aiseagtaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|aiseagaim}} | {{l-self|ga|aisig}} | {{l-self|ga|aiseagadh}} sé, sí | {{l-self|ga|aiseagaimis}} | {{l-self|ga|aiseagaigí}}; <br/> {{l-self|ga|aiseagaidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|aiseagaidís}} | — | {{l-self|ga|aiseagtar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|aiseagtha}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|aiseag}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}} <includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> 1dz3n75ucztgtntmn4jc0rzx81zyhpg ထာမ်ပလိက်:ga-conj-bí 10 299642 402538 2026-10-04T08:16:06Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402538 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||bí}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]]) |tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!--1 sg--> {{l-self|ga|táim}}; <br/> {{l-self|ga|tá}} mé / {{l-self|ga|fuilim}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|fuil}} mé{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|tá}} tú; <br/> {{l-self|ga|táir}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|taoi}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|tánn}} tú{{sup|†}} / {{l-self|ga|fuil}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|fuilir}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|tá}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|tánn}} sé, sí{{sup|†}} / {{l-self|ga|fuil}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|táimid}}; <br/> {{l-self|ga|tá}} muid / {{l-self|ga|fuilimid}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|fuil}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|tá}} sibh; <br/> {{l-self|ga|táthaoi}}; <br/> {{l-self|ga|tánn}} sibh{{sup|†}} / {{l-self|ga|fuil}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|tá}} siad; <br/> {{l-self|ga|táid}}; <br/> {{l-self|ga|tádar}}; <br/> {{l-self|ga|tánn}} siad{{sup|†}} / {{l-self|ga|fuil}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|fuilid}}{{sup|‡}} | rowspan="2" | <!--rel--> {{l-self|ga|atá}}; <br/> {{l-self|ga|atáim}}{{qualifier|1st sg.}}; <br/> {{l-self|ga|atáir}}, {{l-self|ga|ataoi}} {{q|2nd sg.}}; <br/> {{l-self|ga|atáimid}} {{qualifier|1st pl.}}; <br/> {{l-self|ga|atáthaoi}} {{q|2nd pl.}}; <br/> {{l-self|ga|atáid}} {{q|3rd pl.}}; <br/> {{l-self|ga|atáthar}} {{qualifier|autonomous}} | <!--autonomous--> {{l-self|ga|táthar}} / {{l-self|ga|fuiltear}}{{sup|‡}} |- ! present<br>contracted<br>with {{m|ga|ní}}* | <!--1 sg--> {{l-self|ga|nílim}}; <br/> {{l-self|ga|níl}} mé | <!--2 sg--> {{l-self|ga|níl}} tú; <br/> {{l-self|ga|nílir}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|níl}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|nílimid}}; <br/> {{l-self|ga|níl}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|níl}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|níl}} siad; <br/> {{l-self|ga|nílid}} | <!--aut--> {{l-self|ga|níltear}} |- ! present habitual | <!--1 sg--> {{l-self|ga|bím}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|bíonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|bír}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|bíonn}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga||'''bí'''}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|bímid}}; <br/> {{l-self|ga|bíonn}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|bíonn}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|bíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|bíd}}{{sup|†}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|bhíonn}}; a {{l-self|ga|bhíonns}}{{sup|†}}; a {{l-self|ga|bhíos}}{{sup|†}} | <!--aut--> {{l-self|ga|bítear}} |- ! past | <!--1 sg--> {{l-self|ga|bhí}} mé; <br/> {{l-self|ga|bhíos}}/<br> {{l-self|ga|raibh}} mé{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|rabhas}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|bhí}} tú; <br/> {{l-self|ga|bhís}}/ <br>{{l-self|ga|raibh}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|rabhais}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|bhí}} sé, sí / {{l-self|ga|raibh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|bhíomar}}; <br/> {{l-self|ga|bhí}} muid / {{l-self|ga|rabhamar}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|raibh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|bhí}} sibh; <br/> {{l-self|ga|bhíobhair}} / {{l-self|ga|raibh}} sibh{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|rabhabhair}}{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|bhí}} siad; <br/> {{l-self|ga|bhíodar}} / {{l-self|ga|raibh}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|rabhadar}}{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|bhí}} | <!--aut--> {{l-self|ga|bhíothas}} / {{l-self|ga|rabhthas}}{{sup|‡}} |- ! past habitual | <!--1 sg--> {{l-self|ga|bhínn}} / {{l-self|ga|bínn}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|bhíteá}} / {{l-self|ga|bíteá}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|bhíodh}} sé, sí / {{l-self|ga|bíodh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|bhímis}}; {{l-self|ga|bhíodh}} muid / {{l-self|ga|bímis}}{{sup|‡}};<br/> {{l-self|ga|bíodh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|bhíodh}} sibh / {{l-self|ga|bíodh}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|bhídís}}; {{l-self|ga|bhíodh}} siad / {{l-self|ga|bídís}}{{sup|‡}};<br/> {{l-self|ga|bíodh}} siad{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|bhíodh}} | <!--aut--> {{l-self|ga|bhítí}} / {{l-self|ga|bítí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!--1 sg--> {{l-self|ga|beidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|bead}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|beidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|beir}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|beidh}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|beimid}}; <br/> {{l-self|ga|beidh}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|beidh}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|beidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|beid}}{{sup|†}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|bheidh}}; a {{l-self|ga|bheas}}{{sup|†}} | <!--aut--> {{l-self|ga|beifear}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!--1 sg--> {{l-self|ga|bheinn}} / {{l-self|ga|beinn}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|bheifeá}} / {{l-self|ga|beifeá}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|bheadh}} sé, sí / {{l-self|ga|beadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|bheimis}}; <br/> {{l-self|ga|bheadh}} muid / {{l-self|ga|beimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|beadh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|bheadh}} sibh / {{l-self|ga|beadh}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|bheidís}}; <br/> {{l-self|ga|bheadh}} siad / {{l-self|ga|beidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|beadh}} siad{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|bheadh}} | <!--aut--> {{l-self|ga|bheifí}} / {{l-self|ga|beifí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!--1 sg--> go {{l-self|ga|raibh}} mé; <br/> go {{l-self|ga|rabhad}}{{sup|†}} | <!--2 sg--> go {{l-self|ga|raibh}} tú; <br/> go {{l-self|ga|rabhair}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> go {{l-self|ga|raibh}} sé, sí | <!--1 pl--> go {{l-self|ga|rabhaimid}}; <br/> go {{l-self|ga|raibh}} muid | <!--2 pl--> go {{l-self|ga|raibh}} sibh | <!--3 pl--> go {{l-self|ga|raibh}} siad; <br/> go {{l-self|ga|rabhaid}}{{sup|†}} | <!--rel--> — | <!--aut--> go {{l-self|ga|rabhthar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!--1 sg--> dá {{l-self|ga|mbeinn}} | <!--2 sg--> dá {{l-self|ga|mbeiteá}} | <!--3 sg--> dá {{l-self|ga|mbeadh}} sé, sí | <!--1 pl--> dá {{l-self|ga|mbeimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|mbeadh}} muid | <!--2 pl--> dá {{l-self|ga|mbeadh}} sibh | <!--3 pl--> dá {{l-self|ga|mbeidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|mbeadh}} siad | <!--rel--> — | <!--aut--> dá {{l-self|ga|mbeití}} |- |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!--1 sg--> {{l-self|ga|bím}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga||'''bí'''}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|bíodh}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|bímis}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|bígí}}; <br/> {{l-self|ga|bídh}}{{sup|†}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|bídís}} | <!--rel--> — | <!--aut--> {{l-self|ga|bítear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | — |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|bheith}} {{inflection-table-bottom|notes= &#42; quasi-independent; formed from a contraction of {{m|ga|id=not|ní}} and the appropriate form of {{m|ga|fhuil}}<br/>{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> cwh9qhzhqpxc02eqnq3lqiio6uj0tll ထာမ်ပလိက်:ga-conj-déan 10 299643 402539 2026-10-04T08:16:16Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402539 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||déan}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|déanaim}} | {{l-self|ga|déanann}} tú; {{l-self|ga|déanair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|déanann}} sé, sí | {{l-self|ga|déanaimid}}; <br/> {{l-self|ga|déanann}} muid | {{l-self|ga|déanann}} sibh | {{l-self|ga|déanann}} siad; <br/> {{l-self|ga|déanaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|dhéanann}}; a {{l-self|ga|dhéanas}} | {{l-self|ga|déantar}} |- ! past | {{l-self|ga|rinne}} mé; <br/> {{l-self|ga|rinneas}} / {{l-self|ga|dearna}} mé{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|dearnas}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} mé{{sup|†}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|rinne}} tú; <br/> {{l-self|ga|rinnis}} / {{l-self|ga|dearna}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|dearnais}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} tú{{sup|†}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|rinne}} sé, sí / {{l-self|ga|dearna}} sé, sí{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} sé, sí{{sup|†}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|rinneamar}}; <br/> {{l-self|ga|rinne}} muid / {{l-self|ga|dearnamar}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|dearna}} muid: <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} muid{{sup|†}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|rinne}} sibh; <br/> {{l-self|ga|rinneabhair}} / {{l-self|ga|dearna}} sibh{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|dearnabhair}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} sibh{{sup|†}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|rinne}} siad; <br/> {{l-self|ga|rinneadar}} / {{l-self|ga|dearna}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|dearnadar}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|[[tearn]]([[tearna|a]])}} siad{{sup|†}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|rinne}} | {{l-self|ga|rinneadh}} / {{l-self|ga|dearnadh}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tearnadh}}{{sup|†}}{{sup|‡}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|dhéanainn}} / {{l-self|ga|déanainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéantá}} / {{l-self|ga|déantá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanadh}} sé, sí / {{l-self|ga|déanadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanaimis}}; <br/> {{l-self|ga|dhéanadh}} muid / {{l-self|ga|déanaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|déanadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanadh}} sibh / {{l-self|ga|déanadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanaidís}}; <br/> {{l-self|ga|dhéanadh}} siad / {{l-self|ga|déanaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|déanadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|dhéanadh}} | {{l-self|ga|dhéantaí}}; {{l-self|ga|déantaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|déanfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|déanfad}} | {{l-self|ga|déanfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|déanfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|déanfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|déanfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|déanfaidh}} muid | {{l-self|ga|déanfaidh}} sibh | {{l-self|ga|déanfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|déanfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|dhéanfaidh}}; a {{l-self|ga|déanfas}} | {{l-self|ga|déanfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|dhéanfainn}} / {{l-self|ga|déanfainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanfá}} / {{l-self|ga|déanfá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanfadh}} sé, sí&nbsp;/ {{l-self|ga|ndéanfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|dhéanfadh}} muid / {{l-self|ga|déanfaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|déanfadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanfadh}} sibh / {{l-self|ga|déanfadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|dhéanfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|dhéanfadh}} siad / {{l-self|ga|déanfaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|déanfadh}} sibh{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|dhéanfadh}} | {{l-self|ga|dhéanfaí}} / {{l-self|ga|déanfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|ndéana}} mé; <br/> go {{l-self|ga|ndéanad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndéana}} tú; <br/> go {{l-self|ga|ndéanair}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ndéana}} sé, sí | go {{l-self|ga|ndéanaimid}}; <br/> go {{l-self|ga|ndéana}} muid | go {{l-self|ga|ndéana}} sibh | go {{l-self|ga|ndéana}} siad; <br/> go {{l-self|ga|ndéanaid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|ndéantar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|ndéanainn}} | dá {{l-self|ga|ndéantá}} | dá {{l-self|ga|ndéanadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|ndéanaimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndéanadh}} muid | dá {{l-self|ga|ndéanadh}} sibh | dá {{l-self|ga|ndéanaidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|ndéanadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|ndéantaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|déanaim}} | '''déan''' | {{l-self|ga|déanadh}} sé, sí | {{l-self|ga|déanaimis}} | {{l-self|ga|déanaigí}}; <br/> {{l-self|ga|déanaidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|déanaidís}} | — | {{l-self|ga|déantar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|déanta}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|déanamh}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 35%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br> The forms {{m|ga|rinne}} and {{m|ga|dearna}} lose their final vowel in Ulster, becoming {{m|ga|rinn}} and {{m|ga|dearn}}. Some authors formerly spelled the lenited future and conditional forms {{m|ga|ghéanfaidh}} etc. instead of standard {{m|ga|dhéanfaidh}} etc.; this recalls the Classical Gaelic future form {{m|ghc|do-ghéanaidh|(do-)ghéanaidh}}, from {{m|sga|dogéna|(do·)géna}}. For Munster forms, see {{m|ga|dein}}. In Ulster, the {{m|ga||déan-}} stem is often spelled {{m|ga||deán-}} to match the pronunciation found there. Furthermore, the dependent forms of all tenses often begin (or are at least pronounced as if they begin) with ''th-'' {{IPAchar|/h/}} under lenition and with ''dt-'' {{IPAchar|/dʲ/}} under eclipsis; since dependent forms are always either lenited or eclipsed, forms with unmutated ''t-'' do not occur. Forms with ''dh-'' {{IPAchar|/j/}} and ''nd-'' {{IPAchar|/n̠ʲ/}}, as in standard language, are also found, and independent forms have ''d'' {{IPAchar|/dʲ/}} as in the standard language. In older literary language, Aran, and Ulster, the present indicative and past habitual have independent forms built on the stem {{m|ga||ní-}} (also spelled {{m|ga||ghní-}}); the {{m|ga||déan-}} forms listed above are only dependent:</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative<br>independent ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|[[ghním|(gh)]][[ním]]}} | {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}} tú; <br /> {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}} tú; <br/> {{l-self|ga|[[ghnír|(gh)]][[nír]]}} | {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}} sé, sí; <br /> {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}} sé, sí | {{l-self|ga|[[ghnímid|(gh)]][[nímid]]}}; <br /> {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}} muid; <br /> {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}} muid | {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}} sibh; <br /> {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}} sibh | {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}} siad; <br /> {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}} siad; <br/> {{l-self|ga|[[ghníd|(gh)]][[níd]]}} | a {{l-self|ga|[[ghní|(gh)]][[ní]]}}; <br /> a {{l-self|ga|[[ghníonn|(gh)]][[níonn]]}}; <br /> a {{l-self|ga|[[ghníos|(gh)]][[níos]]}} | {{l-self|ga|[[ghníthear|(gh)]][[níthear]]}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|[[ghnínn|(gh)]][[nínn]]}} | {{l-self|ga|[[ghnítheá|(gh)]][[nítheá]]}} | {{l-self|ga|[[ghníodh|(gh)]][[níodh]]}} sé, sí | {{l-self|ga|[[ghnímis|(gh)]][[nímis]]}}; <br/> {{l-self|ga|[[ghníodh|(gh)]][[níodh]]}} muid | {{l-self|ga|[[ghníodh|(gh)]][[níodh]]}} sibh | {{l-self|ga|[[ghnídís|(gh)]][[nídís]]}}; <br/> {{l-self|ga|[[ghníodh|(gh)]][[níodh]]}} siad | a {{l-self|ga|[[ghníodh|(gh)]][[níodh]]}} | {{l-self|ga|[[ghnítí|(gh)]][[nítí]]}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> odrbzq4jgxgsfn82e5y3i3u14dt5wz7 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-dein 10 299644 402540 2026-10-04T08:16:26Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402540 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||dein}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|deinim}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|deineann}} tú; <br/> {{l-self|ga|deinir}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|deineann}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|deinimíd}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|deineann}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|deineann}} siad; <br/> {{l-self|ga|deinid}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dheineann}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|deintear}} |- ! past | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|dheineas}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|dheinis}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|dhein}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|dheineamair}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|dheineabhair}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|dheineadar}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dhein}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|deineadh}} |- ! past habitual | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|dheininn}} / {{l-self|ga|deininn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|dheinteá}} / {{l-self|ga|deinteá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|dheineadh}} sé, sí / {{l-self|ga|deineadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|dheinimís}} / {{l-self|ga|deinimís}}{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|dheineadh}} sibh / {{l-self|ga|deineadh}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|dheinidís}} / {{l-self|ga|deinidís}}{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dheineadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|dheintí}} / {{l-self|ga|deintí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|déanfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|déanfad}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|déanfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|déanfair}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|déanfaidh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|déanfaimíd}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|déanfaidh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|déanfaid}} (siad) | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dhéanfaidh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|déanfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|dhéanfainn}} / {{l-self|ga|déanfainn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|dhéanfá}} / {{l-self|ga|déanfá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|dhéanfadh}} sé, sí&nbsp;/ {{l-self|ga|déanfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|dhéanfaimís}} / {{l-self|ga|déanfaimís}}{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|dhéanfadh}} sibh / {{l-self|ga|déanfainn}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|dhéanfaidís}} / {{l-self|ga|déanfaidís}}{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dhéanfadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|dhéanfaí}} / {{l-self|ga|déanfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 1st sg --> go {{l-self|ga|ndeinead}} | <!-- 2d sg --> go {{l-self|ga|ndeinir}} | <!-- 3d sg --> go {{l-self|ga|ndeine}} sé, sí | <!-- 1st pl --> go {{l-self|ga|ndeinimíd}} | <!-- 2d pl --> go {{l-self|ga|ndeine}} sibh | <!-- 3d pl --> go {{l-self|ga|ndeine}} siad; <br/> go {{l-self|ga|ndeinid}} | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> go {{l-self|ga|ndeintear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!-- 1st sg --> dá {{l-self|ga|ndeininn}} | <!-- 2d sg --> dá {{l-self|ga|ndeinteá}} | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|ndeineadh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> dá {{l-self|ga|ndeinimís}} | <!-- 2d pl --> dá {{l-self|ga|ndeineadh}} sibh | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|ndeinidís}} | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> dá {{l-self|ga|ndeintí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|deinim}} | <!-- 2d sg --> '''dein''' | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|deineadh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|deinimís}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|deinidh}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|deinidís}} | — | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|deintear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|déanta}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|déanamh}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> r4gene4kmkpbtx1862ob4qqtggxnm1q ထာမ်ပလိက်:ga-conj-faigh 10 299645 402541 2026-10-04T08:16:36Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402541 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||faigh}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!--1 sg--> {{l-self|ga|faighim}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|faigheann}} tú; <br/> {{l-self|ga|faighir}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|faigheann}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|faighimid}}; <br/> {{l-self|ga|faigheann}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|faigheann}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|faigheann}} siad; <br/> {{l-self|ga|faighid}}{{sup|†}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|fhaigheann}}; a {{l-self|ga|fhaigheas}} | <!--autonomous--> {{l-self|ga|faightear}} |- ! past | <!--1 sg--> {{l-self|ga|fuair}} mé; <br/> {{l-self|ga|fuaireas}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|fuair}} tú; <br/> {{l-self|ga|fuairis}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|fuair}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|fuaireamar}}; <br/> {{l-self|ga|fuair}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|fuair}} sibh; <br/> {{l-self|ga|fuaireabhair}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|fuair}} siad; <br/> {{l-self|ga|fuaireadar}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|fuair}} | <!--aut--> {{l-self|ga|fuarthas}}; <br/> {{l-self|ga|[[fríoth]]([[fríothadh|adh]])}}{{sup|†}}, {{l-self|ga|[[fríth]]([[frítheadh|eadh]])}}{{sup|†}} |- ! past habitual | <!--1 sg--> {{l-self|ga|d'fhaighinn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaighinn}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|d'fhaighteá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaighteá}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|d'fhaigheadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaigheadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|d'fhaighimis}}; {{l-self|ga|d'fhaigheadh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaighimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fhaigheadh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|d'fhaigheadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaigheadh}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|d'fhaighidís}}; {{l-self|ga|d'fhaigheadh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaighidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fhaigheadh}} siad{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|d'fhaigheadh|d’fhaigheadh}} | <!--aut--> {{l-self|ga|d'fhaightí|d’fhaightí}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fhaightí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!--1 sg--> {{l-self|ga|gheobhaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|gheobhad}} / {{l-self|ga|faighidh}} mé{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faighead}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|gheobhaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|gheobhair}}{{sup|†}} / {{l-self|ga|faighidh}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faighir}}{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|gheobhaidh}} sé, sí / {{l-self|ga|faighidh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|gheobhaimid}}; <br/> {{l-self|ga|gheobhaidh}} muid / {{l-self|ga|faighimid}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faighidh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|gheobhaidh}} sibh / {{l-self|ga|faighidh}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|gheobhaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|gheobhaid}}{{sup|†}} / {{l-self|ga|faighidh}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faighid}}{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|gheobhaidh}}; <br/> a {{l-self|ga|gheobhas}} | <!--aut--> {{l-self|ga|gheofar}} / {{l-self|ga|faighfear}}{{sup|‡}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!--1 sg--> {{l-self|ga|gheobhainn}} / {{l-self|ga|faighinn}}{{sup|‡}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|gheofá}} / {{l-self|ga|faighfeá}}{{sup|‡}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|gheobhadh}} sé, sí / {{l-self|ga|faigheadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!--1 pl--> {{l-self|ga|gheobhaimis}}; <br/> {{l-self|ga|gheobhadh}} muid / {{l-self|ga|faighimis}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faigheadh}} muid{{sup|‡}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|gheobhadh}} sibh / {{l-self|ga|faigheadh}} sibh{{sup|‡}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|gheobhaidís}}; <br/> {{l-self|ga|gheobhadh}} siad / {{l-self|ga|faighidís}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|faigheadh}} siad{{sup|‡}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|gheobhadh}} | <!--aut--> {{l-self|ga|gheofaí}} / {{l-self|ga|faighfí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!--1 sg--> go {{l-self|ga|bhfaighe}} mé; <br/> go {{l-self|ga|bhfaighead}}{{sup|†}} | <!--2 sg--> go {{l-self|ga|bhfaighe}} tú; <br/> go {{l-self|ga|bhfaighir}}{{sup|†}} | <!--3 sg--> go {{l-self|ga|bhfaighe}} sé, sí | <!--1 pl--> go {{l-self|ga|bhfaighimid}}; <br/> go {{l-self|ga|bhfaighe}} muid | <!--2 pl--> go {{l-self|ga|bhfaighe}} sibh | <!--3 pl--> go {{l-self|ga|bhfaighe}} siad; <br/> go {{l-self|ga|bhfaighid}}{{sup|†}} | <!--rel--> — | <!--aut--> go {{l-self|ga|bhfaightear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!--1 sg--> dá {{l-self|ga|bhfaighinn}} | <!--2 sg--> dá {{l-self|ga|bhfaighteá}} | <!--3 sg--> dá {{l-self|ga|bhfaigheadh}} sé, sí | <!--1 pl--> dá {{l-self|ga|bhfaighimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|bhfaigheadh}} muid | <!--2 pl--> dá {{l-self|ga|bhfaigheadh}} sibh | <!--3 pl--> dá {{l-self|ga|bhfaighidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|bhfaigheadh}} siad | <!--rel--> — | <!--aut--> dá {{l-self|ga|bhfaightí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!--1 sg--> {{l-self|ga|faighim}} | <!--2 sg--> '''faigh''' | <!--3 sg--> {{l-self|ga|faigheadh}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|faighimis}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|faighigí}}; <br/> {{l-self|ga|faighidh}}{{sup|†}} | <!--3 pl--> {{l-self|ga|faighidís}} | <!--rel--> — | <!--aut--> {{l-self|ga|faightear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|faighte}}; {{l-self|ga|fachta}}{{sup|†}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|fáil}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>The following independent forms of the present indicative and past habitual are found in older literature (the {{m|ga||faigh-}} forms above are only dependent):</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!--1 sg--> {{l-self|ga|gheibhim}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|gheibheann}} tú; <br/> {{l-self|ga|gheibh}} tú; <br/> {{l-self|ga|gheibhir}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|gheibheann}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|gheibh}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|gheibhimid}}; <br/> {{l-self|ga|gheibh}} muid | <!--2 pl--> {{l-self|ga|gheibheann}} sibh; <br/> {{l-self|ga|gheibh}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|gheibheann}} siad; <br/> {{l-self|ga|gheibh}} siad; <br/> {{l-self|ga|gheibhid}} | <!--rel--> a {{l-self|ga|gheibheann}}; <br/> a {{l-self|ga|gheibh}}; <br/> a {{l-self|ga|gheibheas}} | <!--autonomous--> {{l-self|ga|gheibhtear}} |- ! past habitual | <!--1 sg--> {{l-self|ga|gheibhinn}} | <!--2 sg--> {{l-self|ga|gheibhteá}} | <!--3 sg--> {{l-self|ga|gheibheadh}} sé, sí | <!--1 pl--> {{l-self|ga|gheibhimis}} | <!--2 pl--> {{l-self|ga|gheibheadh}} sibh | <!--3 pl--> {{l-self|ga|gheibhidís}}; <br/> {{l-self|ga|gheibheadh}} siad | <!--rel--> a {{l-self|ga|gheibheadh}} | <!--aut--> {{l-self|ga|gheibhtí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> js18sm5c87liemu65i0z4hyxhijyryb ထာမ်ပလိက်:ga-conj-feic 10 299646 402542 2026-10-04T08:16:46Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402542 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||feic}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|feicim}} | {{l-self|ga|feiceann}} tú; {{l-self|ga|feicir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|feiceann}} sé, sí | {{l-self|ga|feicimid}}; <br/> {{l-self|ga|feiceann}} muid | {{l-self|ga|feiceann}} sibh | {{l-self|ga|feiceann}} siad; <br/> {{l-self|ga|feicid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|fheiceann}}; a {{l-self|ga|fheiceas}} | {{l-self|ga|feictear}} |- ! past independent | {{l-self|ga|chonaic}} mé; <br/> {{l-self|ga|chonaiceas}}; <br/> {{l-self|ga|chonac}} | {{l-self|ga|chonaic}} tú; <br/> {{l-self|ga|chonaicis}} | {{l-self|ga|chonaic}} sé, sí | {{l-self|ga|chonaiceamar}}; <br/> {{l-self|ga|chonaic}} muid | {{l-self|ga|chonaic}} sibh; <br/> {{l-self|ga|chonaiceabhair}} | {{l-self|ga|chonaic}} siad; <br/> {{l-self|ga|chonaiceadar}} | a {{l-self|ga|chonaic}} | {{l-self|ga|chonacthas}} |- ! past dependent | {{l-self|ga|faca}} mé; <br/> {{l-self|ga|facas}} | {{l-self|ga|faca}} tú; <br/> {{l-self|ga|facais}} | {{l-self|ga|faca}} sé, sí | {{l-self|ga|facamar}}; <br/> {{l-self|ga|faca}} muid | {{l-self|ga|faca}} sibh; <br/> {{l-self|ga|facabhair}} | {{l-self|ga|faca}} siad; <br/> {{l-self|ga|facadar}} | | {{l-self|ga|facthas}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|d'fheicinn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicinn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicteá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicteá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheiceadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheiceadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicimis}}; {{l-self|ga|d'fheiceadh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fheiceadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheiceadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheiceadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicidís}}; {{l-self|ga|d'fheiceadh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fheiceadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|d'fheiceadh}} | {{l-self|ga|d'fheictí}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheictí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|feicfidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|feicfead}} | {{l-self|ga|feicfidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|feicfir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|feicfidh}} sé, sí | {{l-self|ga|feicfimid}}; <br/> {{l-self|ga|feicfidh}} muid | {{l-self|ga|feicfidh}} sibh | {{l-self|ga|feicfidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|feicfid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|fheicfidh}}; a {{l-self|ga|fheicfeas}} | {{l-self|ga|feicfear}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|d'fheicfinn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfinn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicfeá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfeá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicfeadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfeadh|fheicfeadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicfimis}}; {{l-self|ga|d'fheicfeadh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fheicfeadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicfeadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfeadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|d'fheicfidís}}; {{l-self|ga|d'fheicfeadh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|fheicfeadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|d'fheicfeadh}} | {{l-self|ga|d'fheicfí}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|fheicfí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|bhfeice}} mé; <br/> go {{l-self|ga|bhfeicead}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|bhfeice}} tú; <br/> go {{l-self|ga|bhfeicir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|bhfeice}} sé, sí | go {{l-self|ga|bhfeicimid}}; <br/> go {{l-self|ga|bhfeice}} muid | go {{l-self|ga|bhfeice}} sibh | go {{l-self|ga|bhfeice}} siad; <br/> go {{l-self|ga|bhfeicid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|bhfeictear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|bhfeicinn}} | dá {{l-self|ga|bhfeicteá}} | dá {{l-self|ga|bhfeiceadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|bhfeicimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|bhfeiceadh}} muid | dá {{l-self|ga|bhfeiceadh}} sibh | dá {{l-self|ga|bhfeicidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|bhfeiceadh}} siad | style="text-align:center;" | — | dá {{l-self|ga|bhfeictí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|feicim}} | '''feic''' | {{l-self|ga|feiceadh}} sé, sí | {{l-self|ga|feicimis}} | {{l-self|ga|feicigí}}; <br/> {{l-self|ga|feicidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|feicidís}} | style="text-align:center;" | — | {{l-self|ga|feictear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|feicthe}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|feiceáil}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in older literary language and Munster, the present indicative, past habitual, future, and conditional have independent forms built on the stem {{m|ga||chí-}} (in West Kerry delenited to {{m|ga||cí-}}); the {{m|ga||feic-}} forms listed above are dependent and are only used in the present and habitual; in Munster, the past independent forms are pronounced with initial {{IPAchar|/xn-/}} but spelled in a variety of ways; the verbal noun is also different in Munster:</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! style="max-width=7em" | present<br>independent | {{l-self|ga|chím}}; <br/> {{l-self|ga|cím}}{{sup|K}} | {{l-self|ga|chí}} tú; <br/> {{l-self|ga|chíonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|chír}}; <br/> {{l-self|ga|cíonn}} tú{{sup|K}} | {{l-self|ga|chí}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|chíonn}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|cíonn}} sé, sí{{sup|K}} | {{l-self|ga|chímid}}; <br/> {{l-self|ga|címíd}}{{sup|K}} | {{l-self|ga|chí}} sibh; <br/> {{l-self|ga|chíonn}} sibh; <br/> {{l-self|ga|cíonn}} sibh{{sup|K}} | {{l-self|ga|chí}} siad; <br/> {{l-self|ga|chíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|chíd}}; <br/> {{l-self|ga|cíonn}} siad{{sup|K}}; <br/> {{l-self|ga|cíd}}{{sup|K}} | a {{l-self|ga|chí}}; <br/> a {{l-self|ga|chíonn}}; <br/> a {{l-self|ga|chíos}} | {{l-self|ga|chítear}}; <br/> {{l-self|ga|cítear}}{{sup|K}} |- ! past | {{l-self|ga|[[chonac|chon]]([[chonnac|n]])[[chonac|ac]]}}; <br/> {{l-self|ga|chnuc}}/<br/>{{l-self|ga|feaca}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chonaicís}}; <br/> {{l-self|ga|chnuicís}}/<br/>{{l-self|ga|feacaís}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|[[chonaic|chon]]([[chonnaic|n]])[[chonac|aic]]}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|chnuic}} sé, sí/<br/>{{l-self|ga|[[feaca]]([[feacaigh|igh]])}}sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chonaiceamair}}; <br/> {{l-self|ga|chonacamair}}; <br/> {{l-self|ga|chnuiceamair}}/<br/>{{l-self|ga|feacamar}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chonaiceabhair}}; <br/> {{l-self|ga|chonacabhair}}; <br/> {{l-self|ga|chnuiceabhair}}/<br/>{{l-self|ga|feacabhair}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chonaiceadar}}; <br/> {{l-self|ga|chonacadar}}; <br/> {{l-self|ga|chnuiceadar}}/<br/>{{l-self|ga|feacadar}}{{sup|‡}} | {{nowrap|a {{l-self|ga|[[chonaic|chon]]([[chonnaic|n]])[[chonac|aic]]}}}} | {{l-self|ga|chonacathas}}; <br/> {{l-self|ga|[[conncas|connc]]([[conncathas|ath]])[[conncas|as]]}}; <br/> {{l-self|ga|chnucathas}}; <br/> {{l-self|ga|[[cnuiceadh|c]]([[chnuicheadh|h]])[[cnuiceadh|nuiceadh]]}}/<br>{{l-self|ga|[[feacas|feac]]([[feacthas|th]])[[feacas|as]]}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|feacadh}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|feacathars}}{{sup|‡}} |- ! past habitual<br>independent | {{l-self|ga|chínn}} | {{l-self|ga|chítheá}} | {{l-self|ga|chíodh}} sé, sí | {{l-self|ga|chímis}} | {{l-self|ga|chíodh}} sibh | {{l-self|ga|chídís}}; <br/> {{l-self|ga|chíodh}} siad | a {{l-self|ga|chíodh}} | {{l-self|ga|chítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|chífidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|chífead}}; <br/> {{nowrap|{{l-self|ga|cífidh}} mé{{sup|‡K}}}}; <br/> {{l-self|ga|cífead}}{{sup|‡K}} | {{l-self|ga|chífidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|chífir}}; <br/> {{nowrap|{{l-self|ga|cífidh}} tú{{sup|‡K}}}}; <br/> {{l-self|ga|cífir}}{{sup|‡K}} | {{l-self|ga|chífidh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|cífidh}} sé, sí{{sup|‡K}} | {{l-self|ga|chífimid}}; <br/> {{l-self|ga|cífimid}}{{sup|‡K}} | {{l-self|ga|chífidh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|cífidh}} sibh{{sup|‡K}} | {{l-self|ga|chífidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|chífid}}; <br/> {{l-self|ga|cífidh}} siad{{sup|‡K}}; <br/> {{l-self|ga|cífid}}{{sup|‡K}} | a {{l-self|ga|chífidh}}; <br/> a {{l-self|ga|chífeas}} | {{l-self|ga|chífear}}; <br/> {{l-self|ga|cífear}}{{sup|‡K}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|chífinn}}/<br>{{l-self|ga|cífinn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chífeá}} /<br>{{l-self|ga|cífeá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chífeadh}} sé, sí/<br>{{l-self|ga|cífeadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chífimis}}/<br>{{l-self|ga|cífimis}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chífeadh}} sibh/<br>{{l-self|ga|cífeadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chífidís}}; <br/> {{l-self|ga|chífeadh}} siad/<br>{{l-self|ga|cífidís}}{{sup|‡}} <br>{{l-self|ga|cífeadh}} sibh{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|chífeadh}} | {{l-self|ga|chífí}}/<br>{{l-self|ga|cífí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=3 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|feiscint}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%">{{sup|K}} also independent in West Kerry<br><br>in Ulster, the present indicative, past habitual, future, and conditional have independent forms built on the stem ''tí-'' (also spelled ''tchí-''); the ''feic-'' forms listed above are dependent and are only used in the present and habitual. The simple past indicative independent form is ''thainic'' or ''thanaic'' (the dependent form being ''faca'', as in the standard language):</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|tím}}; <br/> {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} mé; <br/> {{l-self|ga|tchím}}; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} mé | {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} tú; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} tú | {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} sé, sí | {{l-self|ga|tímid}}; <br/> {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} muid; <br/> {{l-self|ga|tchímid}}; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} muid | {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} sibh; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} sibh | {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}} siad; <br/> {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}} siad | a {{l-self|ga|[[tí]]([[tíonn|onn]])}}; <br/> a {{l-self|ga|tíos}}; <br/> a {{l-self|ga|[[tchí]]([[tchíonn|onn]])}}; <br/> a {{l-self|ga|tchíos}} | {{l-self|ga|títhear}}; <br/> {{l-self|ga|tchíthear}} |- ! past | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} mé | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} tú | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} sé, sí | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} muid | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} sibh | {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} siad | a {{l-self|ga|[[thainic]]/[[thanaic]]}} | {{l-self|ga|thanacthas}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|tínn}}; <br/> {{l-self|ga|tchínn}} | {{l-self|ga|títheá}}; <br/> {{l-self|ga|tchítheá}} | {{l-self|ga|tíodh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|tchíodh}} mé | {{l-self|ga|tímis}}; <br/> {{l-self|ga|tíodh}} muid; <br/> {{l-self|ga|tchímis}}; <br/> {{l-self|ga|tchíodh}} muid | {{l-self|ga|tíodh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|tchíodh}} sibh | {{l-self|ga|tíodh}} siad; <br/> {{l-self|ga|tchíodh}} siad | a {{l-self|ga|tíodh}}; <br/> a {{l-self|ga|tchíodh}} | {{l-self|ga|títí}}; <br/> {{l-self|ga|tchítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|tífidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} mé | {{l-self|ga|tífidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} tú | {{l-self|ga|tífidh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} sé, sí | {{l-self|ga|tífimid}}; <br/> {{l-self|ga|tífidh}} muid; <br/> {{l-self|ga|tchífimid}}; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} muid | {{l-self|ga|tífidh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} sibh | {{l-self|ga|tífidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|tchífidh}} siad | a {{l-self|ga|tífidh}}; <br/> a {{l-self|ga|tífeas}}; <br/> a {{l-self|ga|tchífidh}}; <br/> a {{l-self|ga|tchífeas}} | {{l-self|ga|tífear}}; <br/> {{l-self|ga|tchífear}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|tífinn}}; <br/> {{l-self|ga|tchífinn}} | {{l-self|ga|tífeá}}; <br/> {{l-self|ga|tchífeá}} | {{l-self|ga|tífeadh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|tchífeadh}} sé, sí | {{l-self|ga|tífimis}}; <br/> {{l-self|ga|tífeadh}} muid; <br/> {{l-self|ga|tchífimis}}; <br/> {{l-self|ga|tchífeadh}} | {{l-self|ga|tífeadh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|tchífeadh}} sibh | <br/> {{l-self|ga|tífeadh}} siad; <br/> {{l-self|ga|tchífeadh}} siad | a {{l-self|ga|tífeadh}}; <br/> a {{l-self|ga|tchífeadh}} | {{l-self|ga|tífí}}; <br/> {{l-self|ga|tchífí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> bh0fpq16yprzy2o9iwuqbjaj0xw96ai ထာမ်ပလိက်:ga-conj-gabh 10 299647 402543 2026-10-04T08:16:56Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402543 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||gabh}} ([[Appendix:Irish verbs|first conjugation]] – A)|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|gabhaim}} | {{l-self|ga|gabhann}} tú; <br/> {{l-self|ga|gabhair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|gabhann}} sé, sí | {{l-self|ga|gabhaimid}} | {{l-self|ga|gabhann}} sibh | {{l-self|ga|gabhann}} siad; <br/> {{l-self|ga|gabhaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|ghabhann}}; a {{l-self|ga|ghabhas}} | {{l-self|ga|gabhtar}} |- ! past | {{l-self|ga|ghabh}} mé; <br/> {{l-self|ga|ghabhas}} | {{l-self|ga|ghabh}} tú; <br/> {{l-self|ga|ghabhais}} | {{l-self|ga|ghabh}} sé, sí | {{l-self|ga|ghabhamar}}; <br/> {{l-self|ga|ghabh}} muid | {{l-self|ga|ghabh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|ghabhabhair}} | {{l-self|ga|ghabh}} siad; <br/> {{l-self|ga|ghabhadar}} | a {{l-self|ga|ghabh}} | {{l-self|ga|gabhadh}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|ghabhainn}} / {{l-self|ga|gabhainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhtá}} / {{l-self|ga|gabhtá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhadh}} sé, sí / {{l-self|ga|gabhadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhaimis}}; <br/> {{l-self|ga|ghabhadh}} muid / {{l-self|ga|gabhaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|gabhadh}}{{sup|‡}} muid | {{l-self|ga|ghabhadh}} sibh / {{l-self|ga|gabhadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhaidís}}; <br/> {{l-self|ga|ghabhadh}} siad / {{l-self|ga|gabhaidís}}{{sup|‡}} / {{l-self|ga|gabhadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|ghabhadh}} | {{l-self|ga|ghabhtaí}} / {{l-self|ga|gabhtaí}}{{sup|‡}} |- |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|gabhfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|gabhfad}} | {{l-self|ga|gabhfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|gabhfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|gabhfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|gabhfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|gabhfaidh}} muid | {{l-self|ga|gabhfaidh}} sibh | {{l-self|ga|gabhfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|gabhfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|ghabhfaidh}}; a {{l-self|ga|ghabhfas}} | {{l-self|ga|gabhfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|ghabhfainn}} / {{l-self|ga|gabhfainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfá}} / {{l-self|ga|gabhfá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfadh}} sé, sí / {{l-self|ga|gabhfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|ghabhfadh}} muid / {{l-self|ga|gabhfaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|gabhfadh}}{{sup|‡}} muid | {{l-self|ga|ghabhfadh}} sibh / {{l-self|ga|gabhfadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|ghabhfadh}} siad / {{l-self|ga|gabhfaidís}}{{sup|‡}} / {{l-self|ga|gabhfadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|ghabhfadh}} | {{l-self|ga|ghabhfaí}} / {{l-self|ga|gabhfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|ngabha}} mé; <br/> go {{l-self|ga|ngabhad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ngabha}} tú; <br/> go {{l-self|ga|ngabhair}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|ngabha}} sé, sí | go {{l-self|ga|ngabhaimid}}; <br/> go {{l-self|ga|ngabha}} muid | go {{l-self|ga|ngabha}} sibh | go {{l-self|ga|ngabha}} siad; <br/> go {{l-self|ga|ngabhaid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|ngabhtar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|ngabhainn}} | dá {{l-self|ga|ngabhtá}} | dá {{l-self|ga|ngabhadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|ngabhaimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|ngabhadh}} muid | dá {{l-self|ga|ngabhadh}} sibh | dá {{l-self|ga|ngabhaidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|ngabhadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|ngabhtaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|gabhaim}} | '''gabh''' | {{l-self|ga|gabhadh}} sé, sí | {{l-self|ga|gabhaimis}} | {{l-self|ga|gabhaigí}}; <br/> {{l-self|ga|gabhaidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|gabhaidís}} | — | {{l-self|ga|gabhtar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|gafa}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|gabháil}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 35%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in older literary language and some parts of Munster, alternative future and conditional forms (identical to the independent future/conditional forms of {{m|ga|faigh}}, but without lenition in the future) are found:</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=cyan|min-width=100%}} |- ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|geobhaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|geobhad}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|geobhaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|geobhair}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|geobhaidh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|geobhaimíd}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|geobhaidh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|geobhaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|geobhaid}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|gheobhaidh}}, a {{l-self|ga|gheobhas}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|geofar}} |- ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|gheobhainn}} / {{l-self|ga|geobhainn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|gheofá}} / {{l-self|ga|geofá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|gheobhadh}} sé, sí / {{l-self|ga|geobhadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|gheobhaimís}} / {{l-self|ga|geobhaimís}}{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|gheobhadh}} sibh / {{l-self|ga|geobhadh}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|gheobhaidís}} / {{l-self|ga|geobhaidís}}{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|gheobhadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|gheofaí}} / {{l-self|ga|geofaí}}{{sup|‡}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> p6sv5uqgj15yqwu2sgwvb7xn71rdfw4 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-inis 10 299648 402544 2026-10-04T08:17:06Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402544 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||inis}} ([[Appendix: Irish verbs|second conjugation]])}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|insím}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|insíonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|insír}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|insíonn}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|insímid}}; <br/> {{l-self|ga|insíonn}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|insíonn}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|insíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|insíd}}{{sup|†}} | <!-- relative --> a {{l-self|ga|insíonn}}; a {{l-self|ga|insíos}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|insítear}} |- ! past | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'inis}} mé; {{l-self|ga|d'insíos}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''inis'''}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insíos}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'inis}} tú; {{l-self|ga|d'insís}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''inis'''}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insís}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'inis}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''inis'''}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'insíomar}}; {{l-self|ga|d'inis}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insíomar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga||'''inis'''}} muid{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'inis}} sibh; {{l-self|ga|d'insíobhair}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''inis'''}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insíobhair}}{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'inis}} siad; {{l-self|ga|d'insíodar}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''inis'''}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insíodar}}{{sup|‡}} | <!-- relative --> a {{l-self|ga|d'inis}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|insíodh}}; <br/> {{l-self|ga|hinsíodh}}{{sup|†}} |- ! past habitual | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'insínn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insínn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'insíteá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insíteá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'insíodh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insíodh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'insímis}}; {{l-self|ga|d'insíodh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insímis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insíodh}} muid{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'insíodh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insíodh}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'insídís}}; {{l-self|ga|d'insíodh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insídís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|insíodh}} siad{{sup|‡}} | <!-- relative --> a {{l-self|ga|d'insíodh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|d'insítí}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|insítí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|inseoidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|inseod}}; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} mé{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|inseoidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|inseoir}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} tú{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|inseoidh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} sé, sí{{sup|†}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|inseoimid}}; <br/> {{l-self|ga|inseoidh}} muid; <br/> {{l-self|ga|inseochaimid}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} muid{{sup|†}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|inseoidh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} sibh{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|inseoidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|inseoid}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|inseochaidh}} siad{{sup|†}} | <!-- relative --> a {{l-self|ga|inseoidh}}; a {{l-self|ga|inseos}}; <br/> a {{l-self|ga|inseochaidh}}{{sup|†}}; a {{l-self|ga|inseochas}}{{sup|†}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|inseofar}}; {{l-self|ga|inseochar}}{{sup|†}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'inseoinn|d’inseoinn}}; {{l-self|ga|d'inseochainn|d’inseochainn}}{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseoinn}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochainn}}{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'inseofá|d’inseofá}}; {{l-self|ga|d'inseochthá|d’inseochthá}}{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseofá}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochthá}}{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'inseodh|d’inseodh}} sé, sí; {{l-self|ga|d'inseochadh|d’inseochadh}} sé, sí{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseodh}} sé, sí{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochadh}} sé, sí{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'inseoimis|d’inseoimis}}; {{l-self|ga|d'inseodh|d’inseodh}} muid; {{l-self|ga|d'inseochaimis|d’inseochaimis}}{{sup|†}}; {{l-self|ga|d'inseochadh|d’inseochadh}} muid{{sup|†}}&nbsp;/ {{l-self|ga|inseoimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseodh}} muid{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochaimis}}{{sup|†}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochadh}} muid{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'inseodh|d’inseodh}} sibh; {{l-self|ga|d'inseochadh|d’inseochadh}} sibh{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseodh}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochadh}} sibh{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'inseoidís|d’inseoidís}}; {{l-self|ga|d'inseodh|d’inseodh}} siad; {{l-self|ga|d'inseochadh|d’inseochadh}} siad{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseoidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseodh}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochadh}} siad{{sup|†}}{{sup|‡}} | <!-- relative --> a {{l-self|ga|d'inseodh|d’inseodh}}; a {{l-self|ga|d'inseochadh|d’inseochadh}}{{sup|†}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|d'inseofaí|d’inseofaí}}; {{l-self|ga|d'inseochthaí|d’inseochthaí}}{{sup|†}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inseofaí}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|inseochthaí}}{{sup|†}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 1st sg --> go {{l-self|ga|n-insí}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-insíod}}{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> go {{l-self|ga|n-insí}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-insír}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> go {{l-self|ga|n-insí}} sé, sí | <!-- 1st pl --> go {{l-self|ga|n-insímid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-insí}} muid | <!-- 2d pl --> go {{l-self|ga|n-insí}} sibh | <!-- 3d pl --> go {{l-self|ga|n-insí}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-insíd}}{{sup|†}} | <!-- relative --> — | <!-- autonomous --> go {{l-self|ga|n-insítear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!-- 1st sg --> dá {{l-self|ga|n-insínn}} | <!-- 2d sg --> dá {{l-self|ga|n-insíteá}} | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|n-insíodh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> dá {{l-self|ga|n-insímis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-insíodh}} muid | <!-- 2d pl --> dá {{l-self|ga|n-insíodh}} sibh | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|n-insídís}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-insíodh}} siad | <!-- relative --> — | <!-- autonomous --> dá {{l-self|ga|n-insítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|insím}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga||'''inis'''}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|insíodh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|insímis}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|insígí}};<br />{{l-self|ga|insídh}}{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|insídís}} | <!-- relative --> — | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|insítear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|inste}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|insint}}, {{l-self|ga|inse}}{{sup|†}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in older literary language, the future and conditional are built on the stem {{m|ga||inneos-}}; this survives in parts of Munster, shortened to {{m|ga||neos-}}:</div>}}{{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=cyan|min-width=100%}} ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|inneosad}}; {{l-self|ga|neosad}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|inneosair}}; {{l-self|ga|neosair}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|inneosaidh}} sé, sí; {{l-self|ga|neosaidh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|inneosaimíd}}; {{l-self|ga|neosaimíd}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|inneosaidh}} sibh; {{l-self|ga|neosaidh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|inneosaid}}; {{l-self|ga|neosaid}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|inneosaidh}}; a {{l-self|ga|inneosas}}; a {{l-self|ga|neosaidh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|inneosfar}}; {{l-self|ga|neosfar}} |- ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'inneosainn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosainn}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosainn}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'inneosfá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosfá}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosfá}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'inneosadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosadh}} sé, sí{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosadh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'inneosaimís}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosaimís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosaimís}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'inneosadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosadh}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosadh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'ineosaidís}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|inneosaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosaidís}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|d'inneosadh}}; a {{l-self|ga|neosadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|d'inneosfaí}}&nbsp;/ {{l-self|ga|inneosfaí}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|neosfaí}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly>{{cln|ga|second-conjugation verbs}}</includeonly><noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> rro5dtiue94c76dier57qwk9p2qsw7i ထာမ်ပလိက်:ga-conj-irreg 10 299649 402545 2026-10-04T08:17:16Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402545 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|tall=yes|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}m}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}r}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}d}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}nn}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}s}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}ar}} |- ! past | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{past1s|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#switch:{{{pastq|{{{q}}}}}}|slender=ea|i=o|a}}s}}}}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{past2s|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#switch:{{{pastq|{{{q}}}}}}|broad=ai|i=|i}}s}}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{past1p|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#switch:{{{pastq|{{{q}}}}}}|slender=ea|i=o|a}}mar}}}}}; <br/> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} sibh; <br/> {{l-self|ga|{{{past2p|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#switch:{{{pastq|{{{q}}}}}}|slender=ea|i=o|a}}bhair}}}}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{past3p|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#switch:{{{pastq|{{{q}}}}}}|slender=ea|i=o|a}}dar}}}}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|{{{past|{{{past1|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}}}}}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{pastaut|{{{past1|{{{1}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#ifeq:{{{pastq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}}}}}{{#switch:{{{1|}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&#59; <br/> {{l-self|ga|h{{{past1|{{{1}}}}}}{{{past2|{{{2}}}}}}{{{past3|{{{3}}}}}}{{#ifeq:{{{q|broad}}}|slender|e}}adh}}{{sup|†}}|}} |- ! past habitual | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}nn}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}nn}}{{sup|‡}}}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}á}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}á}}{{sup|‡}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sé, sí{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mis}}; <br/> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} muid{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mis}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} muid{{sup|‡}}}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sibh{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sibh{{sup|‡}}}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}dís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} siad{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}dís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} siad{{sup|‡}}}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{q}}}|broad|a}}í}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{q}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future<!-- analytic --> | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}ad}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}imid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idh}}, a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}as}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}inn}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}á}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}á}}{{sup|‡}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}imis}}; <br/> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} muid{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}imis}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} sibh{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idís}}; <br/> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} siad{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}idís}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|slender|e}}adh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{fut1|{{{1}}}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}í}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{fut1|{{{1}}}}}}{{{fut2|{{{2}}}}}}{{{fut3|{{{3}}}}}}f{{#ifeq:{{{futq|{{{q}}}}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 1st sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} mé; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}d}}{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} tú; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}r}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} sé, sí | <!-- 1st pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mid}}; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} muid | <!-- 2d pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} sibh | <!-- 3d pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=a|slender=e|}}}} siad; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}d}}{{sup|†}} | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}ar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!-- 1st sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}nn}} | <!-- 2d sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}á}} | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mis}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} muid | <!-- 2d pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sibh | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}dís}}; dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} siad | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{q}}}|broad|a}}í}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}m}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{impv2s|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}}}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|slender=ea|i=o|a}}dh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}mis}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}gí}};<br />{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}dh}}{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{q}}}|broad=ai|i=|i}}dís}} | — | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|none|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#switch:{{{q}}}|none|slender|i=e|}}ar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3|}}}| bh| mh=f| ch| d| n| l| s={{{3}}}t| t| th=t| {{{3}}}th}}{{#ifeq:{{{q| broad}}}|slender|e|a}}}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form<br>{{sup|‡}} dependent form}}<noinclude>{{documentation}}</noinclude> dljr8fhfc9ub8to9zyrq3bi7tkka3ug ထာမ်ပလိက်:ga-conj-ith 10 299650 402546 2026-10-04T08:17:26Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402546 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||ith}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|ithim}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|itheann}} tú; <br/> {{l-self|ga|ithir}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|itheann}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|ithimid}}; <br/> {{l-self|ga|itheann}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|itheann}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|itheann}} siad; <br/> {{l-self|ga|ithid}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|itheann}}; a {{l-self|ga|itheas}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|itear}} |- ! past | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'ith}} mé; {{l-self|ga|d'itheas}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''ith'''}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|itheas}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'ith}} tú; {{l-self|ga|d'ithis}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''ith'''}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|ithis}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'ith}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''ith'''}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'itheamar}}; {{l-self|ga|d'ith}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|itheamar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga||'''ith'''}} muid{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'ith}} sibh; {{l-self|ga|d'itheabhair}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''ith'''}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|itheabhair}}{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'ith}} siad; {{l-self|ga|d'itheadar}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga||'''ith'''}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|itheadar}}{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|d'ith}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|itheadh}}; {{l-self|ga|hitheadh}}{{sup|†}} |- ! past habitual | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'ithinn}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|ithinn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'iteá}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|iteá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'itheadh}} sé, sí&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|itheadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'ithimis}}; {{l-self|ga|d'itheadh}} muid&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|ithimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|itheadh}} muid{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'itheadh}} sibh&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|itheadh}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'ithidís}}; {{l-self|ga|d'itheadh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|ithidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|itheadh}} siad{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|d'itheadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|d'ití}}&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|ití}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|íosfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|íosfad}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|íosfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|íosfair}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|íosfaidh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|íosfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|íosfaidh}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|íosfaidh}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|íosfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|íosfaid}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|íosfaidh}}, a {{l-self|ga|íosfas}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|íosfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|d'íosfainn}}&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfainn}}{{sup|‡}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|d'íosfá}}&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfá}}{{sup|‡}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|d'íosfadh}} sé, sí&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|d'íosfaimis}}; {{l-self|ga|d'íosfadh}} muid&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|íosfadh}} muid{{sup|‡}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|d'íosfadh}} sibh&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfadh}} sibh{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|d'íosfaidís}}; {{l-self|ga|d'íosfadh}} siad&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|íosfadh}} siad{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|d'íosfadh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|d'íosfaí}}&nbsp;/ {{l-self|ga|íosfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 1st sg --> go {{l-self|ga|n-ithe}} mé; <br/> go {{l-self|ga|n-ithead}}{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> go {{l-self|ga|n-ithe}} tú; <br/> go {{l-self|ga|n-ithir}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> go {{l-self|ga|n-ithe}} sé, sí | <!-- 1st pl --> go {{l-self|ga|n-ithimid}}; <br/> go {{l-self|ga|n-ithe}} muid | <!-- 2d pl --> go {{l-self|ga|n-ithe}} sibh | <!-- 3d pl --> go {{l-self|ga|n-ithe}} siad; <br/> go {{l-self|ga|n-ithid}}{{sup|†}} | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> go {{l-self|ga|n-itear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!-- 1st sg --> dá {{l-self|ga|n-ithinn}} | <!-- 2d sg --> dá {{l-self|ga|n-iteá}} | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|n-itheadh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> dá {{l-self|ga|n-ithimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|n-itheadh}} muid | <!-- 2d pl --> dá {{l-self|ga|n-itheadh}} sibh | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|n-ithidís}}; dá {{l-self|ga|n-itheadh}} siad | <!-- rel --> — | <!-- autonomous --> dá {{l-self|ga|n-ití}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|ithim}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|ith}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|itheadh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|ithimis}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|ithigí}};<br />{{l-self|ga|ithidh}}{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|ithidís}} | — | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|itear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|ite}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|ithe}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 35%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in parts of Munster (e.g. Cape Clear Island, County Clare), the following forms of the past tense are found in addition to the those listed above:</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|duas}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|duais}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|duaidh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|duamair}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|duabhair}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|duadar}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|dhuaidh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|duadh}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> h8pz32c4j0v25w5nd35wl3cbm854jdg ထာမ်ပလိက်:ga-conj-nis 10 299651 402547 2026-10-04T08:17:36Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402547 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|nisim}} | {{l-self|ga|niseann}} tú | {{l-self|ga|niseann}} sé, sí | {{l-self|ga|nisimíd}} | {{l-self|ga|niseann}} sibh | {{l-self|ga|niseann}} siad; <br/> {{l-self|ga|nisid}} | a {{l-self|ga|niseann}} | {{l-self|ga|nistear}} |- ! past | {{l-self|ga|niseas}} | {{l-self|ga|nisis}} | {{l-self|ga|nis}} sé, sí | {{l-self|ga|niseamair}} | {{l-self|ga|niseabhair}} | {{l-self|ga|niseadar}} | a {{l-self|ga|nis}} | {{l-self|ga|niseadh}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|nisinn}} | {{l-self|ga|nisteá}} | {{l-self|ga|niseadh}} sé, sí | {{l-self|ga|nisimis}}; {{l-self|ga|nisimist}} | {{l-self|ga|niseadh}} sibh | {{l-self|ga|nisidís}}; {{l-self|ga|nisidíst}} | a {{l-self|ga|niseadh}} | {{l-self|ga|nistí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|neosaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|neosad}} | {{l-self|ga|neosaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|neosair}} | {{l-self|ga|neosaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|neosaimíd}}; <br/> {{l-self|ga|neosam}} | {{l-self|ga|neosaidh}} sibh | {{l-self|ga|neosaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|neosaid}} | a {{l-self|ga|neosaidh}} | {{l-self|ga|neosfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|neosainn}} | {{l-self|ga|neosfá}} | {{l-self|ga|neosadh}} sé, sí | {{l-self|ga|neosaimís}}; {{l-self|ga|neosaimíst}} | {{l-self|ga|neosadh}} sibh | {{l-self|ga|neosaidís}}; {{l-self|ga|neosaidíst}} | a {{l-self|ga|neosadh}} | {{l-self|ga|neosfaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|nise}} mé; <br/> go {{l-self|ga|nisead}} | go {{l-self|ga|nise}} tú; <br/> go {{l-self|ga|nisir}} | go {{l-self|ga|nise}} sé, sí | go {{l-self|ga|nisimíd}} | go {{l-self|ga|nise}} sibh | go {{l-self|ga|nise}} siad; <br/> go {{l-self|ga|nisid}} | — | go {{l-self|ga|nistear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|nisinn}} | dá {{l-self|ga|nisteá}} | dá {{l-self|ga|niseadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|nisimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|nisimíst}} | dá {{l-self|ga|niseadh}} sibh | dá {{l-self|ga|nisidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|nisidíst}} | — | dá {{l-self|ga|nistí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|nisim}} | {{l-self|ga|nis}} | {{l-self|ga|niseadh}} sé, sí | {{l-self|ga|nisimís}}, {{l-self|ga|nisimíst}} | {{l-self|ga|nisidh}} | {{l-self|ga|nisidís}}, {{l-self|ga|nisidíst}} | — | {{l-self|ga|nistear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|niste}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|nisint}} {{inflection-table-bottom}}{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}<noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> pzw26s42p5gqgawdhxb3btm7x1o9im9 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-righ 10 299652 402548 2026-10-04T08:17:46Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402548 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||righ}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|righim}} | {{l-self|ga|righir}} | {{l-self|ga|righ}} sé, sí | {{l-self|ga|righmid}} | {{l-self|ga|righthí}} | {{l-self|ga|righid}} |- ! past | {{l-self|ga|rángas}};<br/>{{l-self|ga|riachtas}} | {{l-self|ga|rángais}};<br/>{{l-self|ga|riachtais}} | {{l-self|ga|ránaig}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|ráinig}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|ráinic}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|riacht sé, sí}} | {{l-self|ga|rángamar}};<br/>{{l-self|ga|riachtamar}} | {{l-self|ga|rángabhar}};<br/>{{l-self|ga|riachtabhar}} | {{l-self|ga|rángadar}};<br/>{{l-self|ga|riachtadar}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|righinn}} | {{l-self|ga|rightheá}} | {{l-self|ga|righeadh}} sé, sí | {{l-self|ga|righmís}};<br/>{{l-self|ga|righmaois}} | {{l-self|ga|righthíd}} | {{l-self|ga|righdís}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|righfead}};<br/>{{l-self|ga|riachtfad}} | {{l-self|ga|righfir}};<br/>{{l-self|ga|riachtfair}} | {{l-self|ga|righfidh}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|riachtfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|righfimíd}};<br/>{{l-self|ga|riachtfamaoid}} | {{l-self|ga|righfídh}};<br/>{{l-self|ga|riachtfaídh}} | {{l-self|ga|righfid}};<br/>{{l-self|ga|riachtfaid}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|righfinn}};<br/> {{l-self|ga|riachtfainn}} | {{l-self|ga|righfeá}};<br/> {{l-self|ga|riachtfá}} | {{l-self|ga|righfeadh}} sé, sí;<br/> {{l-self|ga|riachtfadh}} sé, sí | {{l-self|ga|righfimis}};<br/>{{l-self|ga|righfeamaois}};<br/>{{l-self|ga|riachtfamaois}} | {{l-self|ga|righfídh}};<br/>{{l-self|ga|riachtfaídh}} | {{l-self|ga|righfidís}};<br/>{{l-self|ga|riachtfaidís}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | — | {{l-self|ga|righ}} | {{l-self|ga|righeadh}} sé, sí | {{l-self|ga|righmís}}; {{l-self|ga|righmaois}} | {{l-self|ga|righídh}} | {{l-self|ga|righidís}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=2 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|riachtain}}; {{l-self|ga|rochtain}} {{inflection-table-bottom|notes=1. relative form, autonomous form and subjunctive mood are omitted<br/> 2. only the synthetic forms (except the 3rd-person singular) are listed<br/> 3. the orthography used here is from before the spelling reform in the 20th century}}<noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> 2myz3tsp3hafab5w0tqubh8t3v8tx8b ထာမ်ပလိက်:ga-conj-see 10 299653 402549 2026-10-04T08:17:56Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402549 wikitext text/x-wiki <div class="pseudo NavFrame" style="background: var(--wikt-palette-paleblue)"> <div class="NavHead" style="background: var(--wikt-palette-paleblue); text-align: left;">Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}}: see {{m|ga|{{{1}}}}}</div> </div><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> bo7dn5l2cubsjezqusj4x8b3df3jnn3 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-tabhair 10 299654 402550 2026-10-04T08:18:06Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402550 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||tabhair}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|tugaim}} | {{l-self|ga|tugann}} tú; {{l-self|ga|tugair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|tugann}} sé, sí | {{l-self|ga|tugaimid}}; <br/> {{l-self|ga|tugann}} muid | {{l-self|ga|tugann}} sibh | {{l-self|ga|tugann}} siad; <br/> {{l-self|ga|tugaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|thugann}}; a {{l-self|ga|thugas}} | {{l-self|ga|tugtar}} |- ! past | {{l-self|ga|thug}} mé; <br/> {{l-self|ga|thugas}} | {{l-self|ga|thug}} tú; <br/> {{l-self|ga|thugais}} | {{l-self|ga|thug}} sé, sí | {{l-self|ga|thugamar}}; <br/> {{l-self|ga|thug}} muid | {{l-self|ga|thug}} sibh; <br/> {{l-self|ga|thugabhair}} | {{l-self|ga|thug}} siad; <br/> {{l-self|ga|thugadar}} | a {{l-self|ga|thug}} | {{l-self|ga|tugadh}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|thugainn}} / {{l-self|ga|tugainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thugtá}} / {{l-self|ga|tugtá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thugadh}} sé, sí / {{l-self|ga|tugadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thugaimis}}; <br/> {{l-self|ga|thugadh}} muid / {{l-self|ga|tugaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tugadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thugadh}} sibh / {{l-self|ga|tugadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thugaidís}}; <br/> {{l-self|ga|thugadh}} siad / {{l-self|ga|tugaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tugadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|thugadh}} | {{l-self|ga|thugtaí}} / {{l-self|ga|tugtaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|tabharfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|tabharfad}} | {{l-self|ga|tabharfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|tabharfair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|tabharfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|tabharfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|tabharfaidh}} muid | {{l-self|ga|tabharfaidh}} sibh | {{l-self|ga|tabharfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|tabharfaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|thabharfaidh}}; a {{l-self|ga|thabharfas}} | {{l-self|ga|tabharfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|thabharfainn}} / {{l-self|ga|tabharfainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thabharfá}} / {{l-self|ga|tabharfá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thabharfadh}} sé, sí&nbsp;/ {{l-self|ga|tabharfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thabharfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|thabharfadh}} muid&nbsp;/ {{l-self|ga|tabharfaimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tabharfadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thabharfadh}} sibh&nbsp;/ {{l-self|ga|tabharfadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|thabharfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|thabharfadh}} siad&nbsp;/ {{l-self|ga|tabharfaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tabharfadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|thabharfadh}} | {{l-self|ga|thabharfaí}} / {{l-self|ga|tabharfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|dtuga}} mé; <br/> go {{l-self|ga|dtugad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|dtuga}} tú; <br/> go {{l-self|ga|dtugair}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|dtuga}} sé, sí | go {{l-self|ga|dtugaimid}}; <br/> go {{l-self|ga|dtuga}} muid | go {{l-self|ga|dtuga}} sibh | go {{l-self|ga|dtuga}} siad; <br/> go {{l-self|ga|dtugaid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|dtugtar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|dtugainn}} | dá {{l-self|ga|dtugtá}} | dá {{l-self|ga|dtugadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|dtugaimis}}; <br/> dá {{l-self|ga|dtugadh}} muid | dá {{l-self|ga|dtugadh}} sibh | dá {{l-self|ga|dtugaidís}}; <br/> dá {{l-self|ga|dtugadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|dtugtaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|tugaim}} | '''tabhair''' | {{l-self|ga|tugadh}} sé, sí | {{l-self|ga|tugaimis}} | {{l-self|ga|tugaigí}}; <br/> {{l-self|ga|tugaidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|tugaidís}} | — | {{l-self|ga|tugtar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|tugtha}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|tabhairt}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 33%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in older literary language, and sometimes in spoken language, additional forms built on the stems {{m|ga||bheir-}} and {{m|ga||tabhr-}} are found:}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|bheirim}} / {{l-self|ga|tabhraim}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheir}} tú; <br/> {{l-self|ga|bheirir}} / {{l-self|ga|tabhrann}} tú {{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tabhrair}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheir}} sé, sí / {{l-self|ga|tabhrann}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheirimid}}; <br/> {{l-self|ga|bheir}} muid / {{l-self|ga|tabhraimid}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tabhrann}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheir}} sibh / {{l-self|ga|tabhrann}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheir}} siad; <br/> {{l-self|ga|bheirid}} / {{l-self|ga|tabhrann}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tabhraid}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|bheir}}; <br/> a {{l-self|ga|bheireas}} | {{l-self|ga|bheirtear}} / {{l-self|ga|tabhartar}}{{sup|‡}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|bheirinn}} / {{l-self|ga|tabhrainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheirteá}} / {{l-self|ga|tabhartá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheireadh}} sé, sí / {{l-self|ga|tabhradh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheirimis}}; <br/> {{l-self|ga|bheireadh}} muid / {{l-self|ga|tabhraimis}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tabhradh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheireadh}} sibh / {{l-self|ga|tabhradh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bheiridís}}; <br/> {{l-self|ga|bheireadh}} siad / {{l-self|ga|tabhraidís}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tabhradh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|bheireadh}} | {{l-self|ga|bheirtí}} / {{l-self|ga|tabhartaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|bhéarfaidh}} mé; <br/> {{l-self|ga|bhéarfad}} / {{l-self|ga|tiubhraidh}} mé{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhrad}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaidh}} tú; <br/> {{l-self|ga|bhéarfair}} / {{l-self|ga|tiubhraidh}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhrair}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaidh}} sé, sí / {{l-self|ga|tiubhraidh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaimid}}; <br/> {{l-self|ga|bhéarfaidh}} muid / {{l-self|ga|tiubhraimid}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhraidh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaidh}} sibh / {{l-self|ga|tiubhraidh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|bhéarfaid}} / {{l-self|ga|tiubhraidh}} siad{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhraid}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|bhéarfaidh}}; <br/> a {{l-self|ga|bhéarfas}} | {{l-self|ga|bhéarfar}} / {{l-self|ga|tiubhrar}}{{sup|‡}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|bhéarfainn}} / {{l-self|ga|tiubhrainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfá}} / {{l-self|ga|tiubhrá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfadh}} sé, sí / {{l-self|ga|tiubhradh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaimis}}; <br/> {{l-self|ga|bhéarfadh}} muid / {{l-self|ga|tiubhraimis}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhradh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfadh}} sibh / {{l-self|ga|tiubhradh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|bhéarfaidís}}; <br/> {{l-self|ga|bhéarfadh}} siad / {{l-self|ga|tiubhraidís}}{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|tiubhradh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|bhéarfadh}} | {{l-self|ga|bhéarfaí}} / {{l-self|ga|tiubhraí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|tabhraim}} | '''tabhair''' | {{l-self|ga|tabhradh}} sé, sí | {{l-self|ga|tabhraimis}} | {{l-self|ga|tabhraigí}}; <br/> {{l-self|ga|tabhraidh}} | {{l-self|ga|tabhraidís}} | — | {{l-self|ga|tabhartar}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}} <includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> ml0flt0oekmjarx3h28qvflf2jy3xiq ထာမ်ပလိက်:ga-conj-tarlaigh 10 299655 402551 2026-10-04T08:18:16Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402551 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||tarlaigh}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan=2 | indicative ! singular ! plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] |- ! class=secondary | third ! class=secondary | third |- ! present | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|tarlaíonn}} sé, sí | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|tarlaíonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|tarlaíd}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|tharlaíonn}}; a {{l-self|ga|tharlaíos}} |- ! past | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|tharla}} sé, sí<br/>{{l-self|ga|tharlaigh}} sé, sí{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|tharla}} siad;<br/>{{l-self|ga|tharlaigh}} siad{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|tharladar}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|tharla}}; <br/> a {{l-self|ga|tharlaigh}}{{sup|†}} |- ! past habitual | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|tharlaíodh}} sé, sí / {{l-self|ga|tarlaíodh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|tharlaídís}}; {{l-self|ga|tharlaíodh}} siad /<br/>{{l-self|ga|tarlaidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tarlaíodh}} siad{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|tharlaíodh}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan=2 | ! singular ! plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class=secondary | third ! class=secondary | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future<!-- analytic --> | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|tarlóidh}} sé, sí | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|tarlóidh}} siad; <br/> {{l-self|ga|tarlóid}}{{sup|†}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|tharlóidh}}, a {{l-self|ga|tharlós}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|tharlódh}} sé, sí / {{l-self|ga|tarlódh}} sé, sí{{sup|‡}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|tharlóidís}}; {{l-self|ga|tharlódh}} siad&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|tarlóidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|tarlódh}} siad{{sup|‡}} | <!-- rel --> a {{l-self|ga|tharlódh}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan=2 | subjunctive ! singular ! plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class=secondary | third ! class=secondary | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|dtarlaíodh}} sé, sí | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|dtarlaídís}}; dá {{l-self|ga|dtarlaíodh}} siad | <!-- rel --> — |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í}}}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|second-conjugation verbs}}</includeonly><noinclude>{{tcat|conj}}</noinclude> fgq0cyvyw4uckgkzhua01ls9sgulm6c ထာမ်ပလိက်:ga-conj-téigh 10 299656 402552 2026-10-04T08:18:26Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402552 wikitext text/x-wiki {{inflection-box-top|title=Conjugation of {{m|ga||téigh}} ([[appendix:Irish irregular verbs|irregular]])|flow=vertical}} {{inflection-table-top|title=-|palette=blue|class=very-narrow, wide}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|téim}} | {{l-self|ga|téann}} tú;<br/>{{l-self|ga|téir}}{{sup|†}};<br/>{{l-self|ga||'''téigh'''}} tú{{sup|†}} | {{l-self|ga|téann}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga||'''téigh'''}} sé, sí{{sup|†}} | {{l-self|ga|téimid}};<br/>{{l-self|ga|téann}} muid;<br/>{{l-self|ga||'''téigh'''}} muid{{sup|†}} | {{l-self|ga|téann}} sibh;<br/>{{l-self|ga||'''téigh'''}} sibh{{sup|†}} | {{l-self|ga|téann}} siad;<br/>{{l-self|ga|téid}}{{sup|†}};<br/>{{l-self|ga||'''téigh'''}} siad{{sup|†}} | a {{l-self|ga|théann}}; a {{l-self|ga|théas}} | {{l-self|ga|téitear}} |- ! past | {{l-self|ga|chuaigh}} mé;<br/>{{l-self|ga|chuas}} / {{l-self|ga|deachaigh}} mé{{sup|‡}};<br/>{{l-self|ga|deachas}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chuaigh}} tú;<br/>{{l-self|ga|chuais}} / {{l-self|ga|deachaigh}} tú{{sup|‡}};<br/>{{l-self|ga|deachais}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chuaigh}} sé, sí / {{l-self|ga|deachaigh}} sé, sí | {{l-self|ga|chuamar}};<br/>{{l-self|ga|chuaigh}} muid / {{l-self|ga|deachamar}}{{sup|‡}};<br/>{{l-self|ga|deachaigh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chuaigh}} sibh;<br/>{{l-self|ga|chuabhair}} / {{l-self|ga|deachaigh}} sibh{{sup|‡}};<br/>{{l-self|ga|deachabhair}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|chuaigh}} siad;<br/>{{l-self|ga|chuadar}} / {{l-self|ga|deachaigh}} siad{{sup|‡}};<br/>{{l-self|ga|deachadar}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|chuaigh}} | {{l-self|ga|chuathas}} / {{l-self|ga|deachthas}}{{sup|‡}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|théinn}} / {{l-self|ga|téinn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|théiteá}} / {{l-self|ga|téiteá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|théadh}} sé, sí / {{l-self|ga|téadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|théimis}};<br/>{{l-self|ga|théadh}} muid / {{l-self|ga|téimis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|téadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|théadh}} sibh / {{l-self|ga|téadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|théidís}};<br/>{{l-self|ga|théadh}} siad / {{l-self|ga|téidís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|téadh}} siad{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|théadh}} | {{l-self|ga|théití}} / {{l-self|ga|téití}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|rachaidh}} mé;<br/>{{l-self|ga|rachad}} | {{l-self|ga|rachaidh}} tú;<br/>{{l-self|ga|rachair}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|rachaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|rachaimid}};<br/>{{l-self|ga|rachaidh}} muid | {{l-self|ga|rachaidh}} sibh | {{l-self|ga|rachaidh}} siad;<br/>{{l-self|ga|rachaid}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|rachaidh}}; a {{l-self|ga|rachas}} | {{l-self|ga|rachfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|rachainn}} | {{l-self|ga|rachfá}} | {{l-self|ga|rachadh}} sé, sí | {{l-self|ga|rachaimis}};<br/>{{l-self|ga|rachadh}} muid | {{l-self|ga|rachadh}} sibh | {{l-self|ga|rachaidís}};<br/>{{l-self|ga|rachadh}} siad | a {{l-self|ga|rachadh}} | {{l-self|ga|rachfaí}} |- |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|dté}} mé;<br/>go {{l-self|ga|dtéad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|dté}} tú;<br/>go {{l-self|ga|dtéir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|dté}} sé, sí | go {{l-self|ga|dtéimid}};<br/>go {{l-self|ga|dté}} muid | go {{l-self|ga|dté}} sibh | go {{l-self|ga|dté}} siad;<br/>go {{l-self|ga|dtéid}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|dtéitear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|dtéinn}} | dá {{l-self|ga|dtéiteá}} | dá {{l-self|ga|dtéadh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|dtéimis}};<br/>dá {{l-self|ga|dtéadh}} muid | dá {{l-self|ga|dtéadh}} sibh | dá {{l-self|ga|dtéidís}};<br/>dá {{l-self|ga|dtéadh}} siad | — | dá {{l-self|ga|dtéití}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|téim}} | {{l-self|ga||'''téigh'''}} | {{l-self|ga|téadh}} sé, sí | {{l-self|ga|téimis}} | {{l-self|ga|téigí}};<br/>{{l-self|ga|téighidh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|téidís}} | — | {{l-self|ga|téitear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|dulta}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|dul}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%">{{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form<br><br>in Munster, the future and conditional are built on the stem {{m|ga||ragh-}}, and the second-person imperatives have different forms: </div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=cyan|min-width=100%}} ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! future | {{l-self|ga|raghaidh}} mé;<br/>{{l-self|ga|raghad}} | {{l-self|ga|raghaidh}} tú;<br/>{{l-self|ga|raghair}} | {{l-self|ga|raghaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|raghaimid}} | {{l-self|ga|raghaidh}} sibh | {{l-self|ga|raghaidh}} siad;<br/>{{l-self|ga|raghaid}} | a {{l-self|ga|raghaidh}} | {{l-self|ga|raghfar}} |- ! conditional | {{l-self|ga|raghainn}} | {{l-self|ga|raghfá}} | {{l-self|ga|raghadh}} sé, sí | {{l-self|ga|raghaimis}} | {{l-self|ga|raghadh}} sibh | {{l-self|ga|raghaidís}} | a {{l-self|ga|raghadh}} | {{l-self|ga|raghfaí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|téim}} | {{l-self|ga|téir}};<br/>{{l-self|ga|téire}} | {{l-self|ga|téadh}} sé, sí | {{l-self|ga|téimís}} | {{l-self|ga|téigidh}};<br/>{{l-self|ga|téiridh}} | {{l-self|ga|téidís}} | — | {{l-self|ga|téitear}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%"><br>in Connemara, the future, the conditional, and the second-person singular imperative are supplied by {{m|ga|gabh}}. The second-person singular also has an alternative form built on the {{m|ga||tei-}} stem, and the verbal noun and past participle are built on the stem {{m|ga||go-}} (which may be etymologically identical to {{m|ga||gabh}}):</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=cyan|min-width=100%}} |- ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! future | {{l-self|ga|gabhfaidh}} mé | {{l-self|ga|gabhfaidh}} tú | {{l-self|ga|gabhfaidh}} sé, sí | {{l-self|ga|gabhfaidh}} muid | {{l-self|ga|gabhfaidh}} sibh | {{l-self|ga|gabhfaidh}} siad | a {{l-self|ga|ghabhfaidh}}&nbsp;/<br/>a {{l-self|ga|ngabhfaidh}}* | {{l-self|ga|gabhfar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|ghabhfainn}} / {{l-self|ga|gabhfainn}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfá}} / {{l-self|ga|gabhfá}}{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfadh}} sé, sí&nbsp;/ {{l-self|ga|gabhfadh}} sé, sí{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfadh}} muid / {{l-self|ga|gabhfadh}} muid{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfadh}} sibh / {{l-self|ga|gabhfadh}} sibh{{sup|‡}} | {{l-self|ga|ghabhfaidís}} / {{l-self|ga|gabhfaidís}}{{sup|‡}} | a {{l-self|ga|ghabhfadh}} | {{l-self|ga|ghabhfaí}} /<br/>{{l-self|ga|gabhfaí}}{{sup|‡}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|téim}} | {{l-self|ga|gabh}};<br/>{{l-self|ga|téire}} | {{l-self|ga|téadh}} sé, sí | {{l-self|ga|téimis}} | {{l-self|ga|téigí}} | {{l-self|ga|téidís}} | — | {{l-self|ga|téitear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|goite}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|goil}} {{inflection-table-bottom|notes=<div style="max-width: 30%"><br> in Ulster, an analytic present indicative form {{m|ga|téid}}, {{m|ga|théid}} exists alongside the standard form {{m|ga|téann}}. In the past tense, the dependent forms begin with ''th-'' in leniting environments and ''dt-'' in eclipsing environments. In addition, alternative forms of the imperative (except the autonomous) are supplied by {{m|ga|gabh}}, and the verbal noun is also built on the {{m|ga||go-}} stem:</div>}} {{inflection-table-top|title=-|class=wide|palette=blue|min-width=100%}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|téim}} | {{l-self|ga|téann}} tú;<br/>{{l-self|ga|téid}}/{{l-self|ga|théid}} tú | {{l-self|ga|téann}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|téid}}/{{l-self|ga|théid}} sé, sí | {{l-self|ga|téimid}};<br/>{{l-self|ga|téann}} muid;<br/>{{l-self|ga|téid}}/{{l-self|ga|théid}} muid | {{l-self|ga|téann}} sibh;<br/>{{l-self|ga|téid}}/{{l-self|ga|théid}} sibh | {{l-self|ga|téann}} siad;<br/>{{l-self|ga|téid}}/{{l-self|ga|théid}} siad | a {{l-self|ga|théann}}; a {{l-self|ga|théid}} | {{l-self|ga|téitear}} |- ! past dependent (lenited) | {{l-self|ga|theachaigh}} mé | {{l-self|ga|theachaigh}} tú | {{l-self|ga|theachaigh}} sé, sí | {{l-self|ga|theachaigh}} muid<br/>{{l-self|ga|theachamar}} | {{l-self|ga|theachaigh}} sibh | {{l-self|ga|theachaigh}} siad | — | {{l-self|ga|theachthas}} |- ! past dependent (eclipsed) | {{l-self|ga|dteachaigh}} mé | {{l-self|ga|dteachaigh}} tú | {{l-self|ga|dteachaigh}} sé, sí | {{l-self|ga|dteachaigh}} muid<br/>{{l-self|ga|dteachamar}} | {{l-self|ga|dteachaigh}} sibh | {{l-self|ga|dteachaigh}} siad | — | {{l-self|ga|dteachthas}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|téim}};<br/>{{l-self|ga|gabhaim}} | {{l-self|ga||'''téigh'''}};<br/>{{l-self|ga|gabh}} | {{l-self|ga|téadh}} sé, sí;<br/>{{l-self|ga|gabhadh}} sé, sí | {{l-self|ga|téimis}};<br/>{{l-self|ga|gabhaimis}} | {{l-self|ga|téigí}};<br/>{{l-self|ga|gabhaigí}} | {{l-self|ga|téadh}} siad;<br/>{{l-self|ga|gabhadh}} siad | — | {{l-self|ga|téithear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=3 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|goil}} {{inflection-table-bottom}} {{inflection-box-bottom}} <noinclude> {{tcat|conj}}</noinclude> clbe9fwy36npq1601s7tvu2w18l5v17 ထာမ်ပလိက်:ga-conj-1a 10 299657 402553 2026-10-04T08:18:36Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402553 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[Appendix:Irish verbs|first conjugation]] – A)|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}im}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ar}} |- ! past | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}{{sup|‡}}|default=}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}}|}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&#59;<br />{{l-self|ga|h{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{sup|†}}|}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ad}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} mé; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} tú; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} sé, sí | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} muid | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} sibh | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} siad; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad | — | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}im}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}igí}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}} | — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{#ifeq: {{{pp}}}|-|—|{{l-self|ga|{{{pp|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{3}}}|bh|mh=f|ch|d|dh|n|l|s={{{3}}}t|t|th=t|{{{3}}}th}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e|a}}}}}}}}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes||{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class A}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 8mwhfuyc3wyy9a1mtkqi7dn7flo7r3z ထာမ်ပလိက်:ga-conj-1b 10 299658 402554 2026-10-04T08:18:46Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402554 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}{{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[Appendix:Irish verbs|first conjugation]] – B)|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}im}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ann}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}ar}} |- ! past | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}is}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sé, sí{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}amar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} muid{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}abhair}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}} siad; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adar}}{{sup|‡}}|default=}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem}}}|yes|i}}{{{3}}}}}|}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&#59;<br />{{l-self|ga|h{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{sup|†}}|}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}á}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}á}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}á}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|broad|a}}í}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|broad|a}}í}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ad}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}as}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}á}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} |a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#switch:{{{3}}}|f=f|{{{3}}}f}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} mé; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}ad}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} tú; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}ir}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} sé, sí | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imid}}; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} muid | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} sibh | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#switch:{{{4}}}|broad=a|slender=e}}}} siad; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}id}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}inn}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}á}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} muid | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sibh | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} siad | — | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|broad|a}}í}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}im}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{slenderstem|}}}|yes|i}}{{{3}}}}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|slender|e}}adh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}imis}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}igí}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{#ifeq:{{{4}}}|broad|a}}idís}} | — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|t|th=t|{{{3}}}t}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e}}ar}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{pp|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{#switch:{{{3}}}|bh|mh=f|ch|d|n|l|s={{{3}}}t|t|th=t|{{{3}}}th}}{{#ifeq:{{{tquality|{{{4}}}}}}|slender|e|a}}}}}}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn|{{{1}}}{{{2}}}{{{syncope|}}}{{#ifeq:{{{tquality|}}}|slender|i}}{{{3}}}}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation verbs of class B}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 4neyvu0os1qaqewz2yp7og8we3af5hy ထာမ်ပလိက်:ga-conj-1c 10 299659 402555 2026-10-04T08:18:56Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402555 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[Appendix:Irish verbs|first conjugation]] – C)|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}m}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}r}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}mid}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}d}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}nn}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a|}}}}s}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tear}} |- ! past | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} mé; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}s}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} mé; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}s}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}s}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}s}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} tú; <br/> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}s}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} tú{{sup|‡}}; <br/> {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}s}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sé, sí|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sé, sí{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}mar}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}mar}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} muid|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}mar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} muid{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sibh; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}bhair}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sibh; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}bhair}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}bhair}}{{sup|‡}}|default=}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} siad; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dar}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} siad; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dar}}|}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | fl | Fl | fr | Fr | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dar}}{{sup|‡}}|default=}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}}|}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&#59;<br />{{l-self|ga|h{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}}{{sup|†}}|}} |- ! past habitual | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}nn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}nn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}nn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}teá}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}teá}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}teá}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}mis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}mis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}mis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}dís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}dís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}dís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} siad{{sup|‡}}}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tí}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tí}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tí}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}ad}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}ir}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}imid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} muid | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} sibh | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}id}}{{sup|†}} | a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idh}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}as}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}ar}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}inn}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}inn}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}inn}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}á}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}á}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}á}}{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sé, sí{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sé, sí|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} muid{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}imis}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} muid|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}imis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} muid{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sibh{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sibh|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} sibh{{sup|‡}}}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} siad{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idís}}; {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} siad|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}} siad{{sup|‡}}}} | a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> a {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o||e}}adh}}|}} | {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}í}}{{#if:{{{fcons|}}}|<nowiki>;</nowiki> {{l-self|ga|d'{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}í}}|}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|{{#ifeq:{{{q}}}|e|i}}}}f{{#ifeq:{{{q|}}}|o|a}}í}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} mé; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}d}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} tú; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}r}}{{sup|†}} | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} sé, sí | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}mid}}; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} muid | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} sibh | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|}}}} siad; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}d}}{{sup|†}} | — | go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}nn}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}teá}} | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sé, sí | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}mis}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} muid | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sibh | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}dís}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} siad | — | dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}m}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}gh}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=ío|{{#ifeq:{{{q}}}|e|a}}}}dh}} sé, sí | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}mis}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}gí}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}dh}}{{sup|†}} | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í|i}}dís}} | — | {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}tear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{pp|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q}}}|í|í|i}}te}}}}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn|{{{1}}}{{{2}}}{{#switch:{{{q}}}|i|í=í}}}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|first-conjugation contract verbs}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> qo8d61rlinhmuc34w96b002a203vtnr ထာမ်ပလိက်:ga-conj-2 10 299660 402556 2026-10-04T08:19:06Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402556 wikitext text/x-wiki {{#invoke:checkparams|error}}<!-- Validate template parameters -->{{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m|ga||{{pagename}}}} ([[Appendix:Irish verbs|second conjugation]])|tall=yes|class=wide|palette=blue}} ! rowspan="2" | indicative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- class="secondary" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- ! present | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ím}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ír}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}} muid | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}} sibh | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íd}}{{sup|†}} | <!-- direct relative --> a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íonn}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íos}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítear}} |- ! past | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} mé; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íos}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} mé{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íos}}{{sup|‡}}|default=}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} tú; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ís}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} tú{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ís}}{{sup|‡}}|default=}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} sé, sí{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} sé, sí{{sup|‡}}|default=}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íomar}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} muid{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íomar}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} muid{{sup|‡}}|default=}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} sibh; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íobhair}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íobhair}}{{sup|‡}}|default=}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} siad; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodar}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | f | F | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&nbsp;/<br/>{{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodar}}{{sup|‡}}|default=}} | <!-- direct relative --> a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}}{{#switch:{{{1}}}| a | á | A | Á | e | é | E | É | i | í | I | Í | o | ó | O | Ó | u | ú | U | Ú =&#59;<br />{{l-self|ga|h{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}}{{sup|†}}|}} |- ! past habitual | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ínn}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ínn}}{{sup|‡}}}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íteá}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íteá}}{{sup|‡}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sé, sí{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sé, sí{{sup|‡}}}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} muid{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} muid{{sup|‡}}}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sibh{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sibh{{sup|‡}}}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ídís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ídís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} siad{{sup|‡}}}} | <!-- direct relative --> a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítí}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítí}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="cyan" ! rowspan="2" | ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="cyan" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="cyan" ! future | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} mé; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}d}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} mé{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} tú; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}ir}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} tú{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} sé, sí; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} sé, sí{{sup|†}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}imid}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} muid; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaimid}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} muid{{sup|†}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} sibh; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} sibh{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}} siad; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}id}}{{sup|†}}; <br/> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}} siad{{sup|†}} | <!-- direct relative --> a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idh}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}s}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidh}}{{sup|†}}; a {{l-self|ga|{{ga-lenition|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chas}}{{sup|†}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}far}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}char}}{{sup|†}} |- data-wikt-palette-p="cyan" ! conditional | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}inn}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chainn}}{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}inn}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chainn}}{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}fá}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chthá}}{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}fá}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chthá}}{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} sé, sí; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} sé, sí{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} sé, sí{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} sé, sí{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}imis}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} muid; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaimis}}{{sup|†}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} muid{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}imis}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} muid{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaimis}}{{sup|†}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} muid{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} sibh; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} sibh{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} sibh{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} sibh{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idís}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} siad; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidís}}{{sup|†}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} siad{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}idís}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}} siad{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chaidís}}{{sup|†}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}} siad{{sup|†}}{{sup|‡}}}} | <!-- direct relative --> a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}dh}}; a {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chadh}}{{sup|†}} | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}faí}}; {{l-self|ga|{{ga-mut-lenition-verb|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chthaí}}{{sup|†}}{{#ifeq:{{ga-lenition|{{{1}}}}}|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}||&nbsp;/<br>{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}faí}}{{sup|‡}}; {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|eo|ó}}chthaí}}{{sup|†}}{{sup|‡}}}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="green" ! rowspan="2" | subjunctive ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="green" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="green" ! present | <!-- 1st sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} mé; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íod}}{{sup|†}} | <!-- 2d sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} tú; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ír}}{{sup|†}} | <!-- 3d sg --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} sé, sí | <!-- 1st pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímid}}; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} muid | <!-- 2d pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} sibh | <!-- 3d pl --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}í}} siad; <br/> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íd}}{{sup|†}} | <!-- direct relative --> — | <!-- autonomous --> go {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítear}} |- data-wikt-palette-p="green" ! past | <!-- 1st sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ínn}} | <!-- 2d sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íteá}} | <!-- 3d sg --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímis}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} muid | <!-- 2d pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sibh | <!-- 3d pl --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ídís}}; <br/> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} siad | <!-- direct relative --> — | <!-- autonomous --> dá {{l-self|ga|{{ga-eclipsis|{{{1}}}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítí}} |- | class="separator" colspan=9 | |- data-wikt-palette-p="orange" ! rowspan="2" | imperative ! colspan="3" | singular ! colspan="3" | plural ! rowspan="2" | [[w:Relative clause#Celtic languages|direct relative]] ! rowspan="2" | [[autonomous]] |- data-wikt-palette-p="orange" ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third ! class="secondary" | first ! class="secondary" | second ! class="secondary" | third |- data-wikt-palette-p="orange" ! — | <!-- 1st sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ím}} | <!-- 2d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{stem|{{{2}}}}}}}} | <!-- 3d sg --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}íodh}} sé, sí | <!-- 1st pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ímis}} | <!-- 2d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ígí}};<br />{{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ídh}}{{sup|†}} | <!-- 3d pl --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ídís}} | <!-- direct relative --> — | <!-- autonomous --> {{l-self|ga|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ítear}} |- | class="separator" colspan=4 | ! colspan=5 rowspan=4 class=blank-end-row | |- data-wikt-palette-p="amber" ! past participle | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{pp|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|broad|a}}ithe}}}}} |- | class="separator" colspan=4 | |- data-wikt-palette-p="yellow" ! verbal noun | colspan=3 | {{l-self|ga|{{{vn|{{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq:{{{q|}}}|slender|i}}ú}}}}} {{inflection-table-bottom|notes={{sup|†}} archaic or dialect form <br/>{{sup|‡}} dependent form}}<includeonly>{{cln|ga|second-conjugation verbs}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> ct687czvwhjgvduwttbbih0tntiqlvv ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာဲယျာလာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဂမၠိုၚ် 14 299661 402558 2026-10-04T08:47:46Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာဲယျာလာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 402558 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာဲယျာလာန်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အပြံၚ်အလှာဲပ္တဝ်ထ္ၜးပမာဏကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] fr48kum2n03ltvslyyccs016ry5u4cv ထာမ်ပလိက်:acw-conj 10 299662 402559 2026-10-04T08:49:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402559 wikitext text/x-wiki {{inflection-table-top|title=Conjugation of {{m-self|acw|{{pagename}}|tr=-}}|palette=blue|tall=yes|category=conjugation}} ! colspan="2" class="outer" | ! colspan="3" class="outer" | singular ! rowspan="999" class="separator" | ! colspan="3" class="outer" | plural |- ! colspan="2" class="outer" | ! 1<sup>st</sup> person ! 2<sup>nd</sup> person ! 3<sup>rd</sup> person ! 1<sup>st</sup> person ! 2<sup>nd</sup> person ! 3<sup>rd</sup> person |- ! rowspan="2" class="outer" | past ! {{g|m}} | rowspan="2" | {{ #if: {{{past-1st-s|}}} | {{l-self|acw|{{{past-1st-s}}}|tr={{{past-1st-str}}}|accel-form=1{{!}}s{{!}}past|accel-translit={{{past-1st-str}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{past-2nd-sm|}}} | {{l-self|acw|{{{past-2nd-sm}}}|tr={{{past-2nd-smtr}}}|accel-form=2{{!}}m{{!}}s{{!}}past|accel-translit={{{past-2nd-smtr}}}|accel-lemma-translit={{{past-2nd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{past-3rd-sm|}}} | {{l-self|acw|{{{past-3rd-sm}}}|tr={{{past-3rd-smtr}}}|accel-form=3{{!}}m{{!}}s{{!}}past|accel-translit={{{past-3rd-smtr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{past-1st-p|}}} | {{l-self|acw|{{{past-1st-p}}}|tr={{{past-1st-ptr}}}|accel-form=1{{!}}p{{!}}past|accel-translit={{{past-1st-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{past-2nd-p|}}} | {{l-self|acw|{{{past-2nd-p}}}|tr={{{past-2nd-ptr}}}|accel-form=2{{!}}p{{!}}past|accel-translit={{{past-2nd-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{past-3rd-p|}}} | {{l-self|acw|{{{past-3rd-p}}}|tr={{{past-3rd-ptr}}}|accel-form=3{{!}}p{{!}}past|accel-translit={{{past-3rd-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} |- ! {{g|f}} | {{ #if: {{{past-2nd-sf|}}} | {{l-self|acw|{{{past-2nd-sf}}}|tr={{{past-2nd-sftr}}}|accel-form=2{{!}}f{{!}}s{{!}}past|accel-translit={{{past-2nd-sftr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{past-3rd-sf|}}} | {{l-self|acw|{{{past-3rd-sf}}}|tr={{{past-3rd-sftr}}}|accel-form=3{{!}}f{{!}}s{{!}}past|accel-translit={{{past-3rd-sftr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} |- ! rowspan="2" class="outer" | non-past ! {{g|m}} | rowspan="2" | {{ #if: {{{non-past-1st-s|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-1st-s}}}|tr={{{non-past-1st-str}}}|accel-form=1{{!}}s{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-1st-str}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{non-past-2nd-sm|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-2nd-sm}}}|tr={{{non-past-2nd-smtr}}}|accel-form=2{{!}}m{{!}}s{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-2nd-smtr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{non-past-3rd-sm|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-3rd-sm}}}|tr={{{non-past-3rd-smtr}}}|accel-form=3{{!}}m{{!}}s{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-3rd-smtr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{non-past-1st-p|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-1st-p}}}|tr={{{non-past-1st-ptr}}}|accel-form=1{{!}}p{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-1st-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{non-past-2nd-p|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-2nd-p}}}|tr={{{non-past-2nd-ptr}}}|accel-form=2{{!}}p{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-2nd-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | {{ #if: {{{non-past-3rd-p|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-3rd-p}}}|tr={{{non-past-3rd-ptr}}}|accel-form=3{{!}}p{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-3rd-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} |- ! {{g|f}} | {{ #if: {{{non-past-2nd-sf|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-2nd-sf}}}|tr={{{non-past-2nd-sftr}}}|accel-form=2{{!}}f{{!}}s{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-2nd-sftr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | {{ #if: {{{non-past-3rd-sf|}}} | {{l-self|acw|{{{non-past-3rd-sf}}}|tr={{{non-past-3rd-sftr}}}|accel-form=3{{!}}f{{!}}s{{!}}non-past|accel-translit={{{non-past-3rd-sftr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} |- ! rowspan="2" class="outer" | imperative ! {{g|m}} | rowspan="2" | | {{ #if: {{{imperative-2nd-sm|}}} | {{l-self|acw|{{{imperative-2nd-sm}}}|tr={{{imperative-2nd-smtr}}}|accel-form=2{{!}}m{{!}}s{{!}}imperative|accel-translit={{{imperative-2nd-smtr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | | rowspan="2" | | rowspan="2" | {{ #if: {{{imperative-2nd-p|}}} | {{l-self|acw|{{{imperative-2nd-p}}}|tr={{{imperative-2nd-ptr}}}|accel-form=2{{!}}p{{!}}imperative|accel-translit={{{imperative-2nd-ptr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} | rowspan="2" | |- ! {{g|f}} | {{ #if: {{{imperative-2nd-sf|}}} | {{l-self|acw|{{{imperative-2nd-sf}}}|tr={{{imperative-2nd-sftr}}}|accel-form=2{{!}}f{{!}}s{{!}}imperative|accel-translit={{{imperative-2nd-sftr}}}|accel-lemma-translit={{{past-3rd-smtr}}}}} | }} {{inflection-table-bottom}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> pelcsta6jxcx7rdhvrer4vnblobd6iu ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-gemm-a 10 299663 402560 2026-10-04T08:49:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402560 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-1st-str={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |past-3rd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic geminate form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]]</includeonly> r0gjz2hh2zeavoxjrnmdbcuod5kf42b ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-gemm-i 10 299664 402561 2026-10-04T08:49:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402561 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-1st-str={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |past-3rd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic geminate form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]]</includeonly> qdty8kfi60rex8aiaeymekdkx0ho2yh ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-gemm-u 10 299665 402562 2026-10-04T08:49:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402562 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-1st-str={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |past-3rd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{ar-dia|sh}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}u{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic geminate form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]]</includeonly> c7pxk89xoxqcm7u3wur9t3dnnhlqcbr ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-hamzated-a-a 10 299666 402563 2026-10-04T08:50:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402563 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=آ{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔā{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-sm=تا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=tā{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-sf=تا{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tā{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=يا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yā{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-3rd-sf=تا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=tā{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-1st-p=نا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=nā{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-p=تا{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=tā{{{5}}}{{{6}}}u |non-past-3rd-p=يا{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yā{{{5}}}{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr={{{5}}}u{{{6}}} |imperative-2nd-sf={{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{5}}}u{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{5}}}u{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic hamzated form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic hamzated verbs]]</includeonly> 3etuiqxg6cjp90kh3srwjnwzh4lx36g ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-hollow-a 10 299667 402564 2026-10-04T08:50:18Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402564 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-1st-str={{{3}}}u{{{4}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-2nd-smtr={{{3}}}u{{{4}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}ي |past-2nd-sftr={{{3}}}u{{{4}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}ا{{{2}}} |past-3rd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}ا{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}نا |past-1st-ptr={{{3}}}u{{{4}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}وا |past-2nd-ptr={{{3}}}u{{{4}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}ا{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}ا{{{2}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}ā{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}ا{{{2}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}ā{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}ا{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}ا{{{2}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}ā{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}ا{{{2}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}ā{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}ا{{{2}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}ā{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}ا{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}ا{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}ا{{{2}}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}ا{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}وا{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic hollow form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]]</includeonly> egcou307715ass3fdv9n0v35vudsfoj ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-hollow-i 10 299668 402565 2026-10-04T08:50:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402565 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-1st-str={{{3}}}i{{{4}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-2nd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}ي |past-2nd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}ا{{{2}}} |past-3rd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}ا{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}نا |past-1st-ptr={{{3}}}i{{{4}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}وا |past-2nd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}ا{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}ي{{{2}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}ī{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}ي{{{2}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}ī{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}ي{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}ī{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}ي{{{2}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}ī{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}ي{{{2}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}ī{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}ي{{{2}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}ī{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}ي{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}ī{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}ي{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}ī{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}ي{{{2}}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}ī{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}ي{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}ī{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}ي{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}ī{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic hollow form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]]</includeonly> 9uhwxvx87mibiz06p9iz4uj9wqdj6lb ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-hollow-u 10 299669 402566 2026-10-04T08:50:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402566 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-1st-str={{{3}}}u{{{4}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }} |past-2nd-smtr={{{3}}}u{{{4}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}ي |past-2nd-sftr={{{3}}}u{{{4}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}ا{{{2}}} |past-3rd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}} |past-3rd-sf={{{1}}}ا{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}نا |past-1st-ptr={{{3}}}u{{{4}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{#ifeq: {{{2|}}} | ت | {{{2}}}{{ar-dia|sh}} | {{{2}}}ت }}وا |past-2nd-ptr={{{3}}}u{{{4}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}ا{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}و{{{2}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}ū{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}و{{{2}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}ū{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}و{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}ū{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}و{{{2}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}ū{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}و{{{2}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}ū{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}و{{{2}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}ū{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}و{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}ū{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}و{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}ū{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}و{{{2}}} |imperative-2nd-smtr={{{3}}}ū{{{4}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}و{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}ū{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}و{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}ū{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic hollow form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]]</includeonly> gnbwxd2t73ea7vxhhyvgdstebgp3adp ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-sound-a-a 10 299670 402567 2026-10-04T08:50:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402567 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> 94apl6v5p16bh0zwua8j1ew68qdjub5 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-sound-a-i 10 299671 402568 2026-10-04T08:50:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402568 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> iuyckz5mrq9ca5qmzxts0fqg95r62ox ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-sound-a-u 10 299672 402569 2026-10-04T08:51:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402569 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}u{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> loyxwh87gk2gxyulhio01w7146y5q1w ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-sound-i-a 10 299673 402570 2026-10-04T08:51:18Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402570 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}i{{{5}}}{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}i{{{5}}}{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> 107wtle9gpfg3enywv8ep9icwh1y145 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-sound-i-i 10 299674 402571 2026-10-04T08:51:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402571 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}i{{{5}}}{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}i{{{5}}}i{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}i{{{5}}}{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> hf9par1pm0lsjlw9yt3ssyeeej6afdp ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-weak-aa-ii 10 299675 402572 2026-10-04T08:51:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402572 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str={{{3}}}a{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | a | ا | ى}} |past-3rd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}a |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}a{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-smtr=a{{{3}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{3}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{3}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic final-weak form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> cki9rl9zojob2ugf8zrsrrizv067zw6 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-weak-ii-ia 10 299676 402573 2026-10-04T08:51:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402573 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str={{{3}}}i{{{4}}}īt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}īt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}īti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}ي |past-3rd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}i |past-3rd-sf={{{1}}}ِ{{{2}}}ْيَت |past-3rd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}yat |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}i{{{4}}}īna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}ītu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}يوا |past-3rd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}yu <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}{{{4}}}a |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}{{{4}}}a |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}{{{4}}}a |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}a |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}{{{4}}}a |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}ى |imperative-2nd-smtr=i{{{3}}}{{{4}}}a |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=i{{{3}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=i{{{3}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic final-weak form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> 01xn4sh9nnt3gqt5thb81xz1bkaokj6 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/I-weak-ii-ii 10 299677 402574 2026-10-04T08:51:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402574 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str={{{3}}}i{{{4}}}īt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}īt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}īti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}ي |past-3rd-smtr={{{3}}}i{{{4}}}i |past-3rd-sf={{{1}}}ِ{{{2}}}ْيَت |past-3rd-sftr={{{3}}}i{{{4}}}yat |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}i{{{4}}}īna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}ītu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}يوا |past-3rd-ptr={{{3}}}i{{{4}}}yu <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-smtr=a{{{3}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{3}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{3}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic final-weak form-I verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> n6lpuk8hdczoxbwfs45emujh0a5vx5o ထာမ်ပလိက်:acw-conj/Iq 10 299678 402575 2026-10-04T08:52:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402575 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-1st-str={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-2nd-smtr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}تي |past-2nd-sftr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |past-3rd-smtr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-3rd-sftr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}نا |past-1st-ptr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}توا |past-2nd-ptr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |past-3rd-ptr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-1st-str=a{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |imperative-2nd-smtr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}i{{{8}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-Iq verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-Iq verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> luv2f0tiifchzl8jpx1vqv1ghxhfi4v ထာမ်ပလိက်:acw-conj/Iq-weak 10 299679 402576 2026-10-04T08:52:18Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402576 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يت |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يت |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يتي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ينا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-1st-str=a{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:1}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-Iq verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-Iq verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> phqhd4qjv90i6yy7b5thzd6b5vdqlg0 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/II 10 299680 402577 2026-10-04T08:52:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402577 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq: {{{3|}}} | ت | {{{3}}}{{ar-dia|sh}} | {{{3}}}ت }} |past-1st-str={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq: {{{3|}}} | ت | {{{3}}}{{ar-dia|sh}} | {{{3}}}ت }} |past-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq: {{{3|}}} | ت | {{{3}}}{{ar-dia|sh}} | {{{3}}}ت }}ي |past-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{#ifeq: {{{3|}}} | ت | {{{3}}}{{ar-dia|sh}} | {{{3}}}ت }}وا |past-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:2}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-II verbs]]{{#ifeq: {{{3}}} | {{{2}}} | [[Category:Hijazi Arabic geminate form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | ي | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | و | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | [[Category:Hijazi Arabic sound form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]] }} }} }}</includeonly> owqz2stqifn7ri4o3gcztfphclzl7nw ထာမ်ပလိက်:acw-conj/II-weak 10 299681 402578 2026-10-04T08:52:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402578 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{{1}}}{{{2}}}ى |past-3rd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}a |past-3rd-sf={{{1}}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p={{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{{1}}}{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-smtr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-sf={{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:2}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-II verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> lnqct8pg8971xqqxkqjkw96ueu4nc7z ထာမ်ပလိက်:acw-conj/IIq 10 299682 402579 2026-10-04T08:52:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402579 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-1st-str=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}t |past-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-2nd-smtr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}t |past-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}تي |past-2nd-sftr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}ti |past-3rd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |past-3rd-smtr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |past-3rd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ت |past-3rd-sftr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}at |past-1st-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}نا |past-1st-ptr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}na |past-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}توا |past-2nd-ptr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}tu |past-3rd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |past-3rd-ptr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-1st-str=ʔat{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |non-past-2nd-sm=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-2nd-smtr=tit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |non-past-2nd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ي |non-past-2nd-sftr=tit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-3rd-smtr=yit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |non-past-3rd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sftr=tit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |non-past-1st-p=ن{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |non-past-1st-ptr=nit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |non-past-2nd-p=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |non-past-2nd-ptr=tit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}u |non-past-3rd-p=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |non-past-3rd-ptr=yit{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}} |imperative-2nd-smtr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}} |imperative-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}ي |imperative-2nd-sftr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}i |imperative-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}{{{4}}}وا |imperative-2nd-ptr=at{{{5}}}a{{{6}}}{{{7}}}a{{{8}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:2}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-IIq verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-IIq verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> lfzyqf3eyhpz3bdeh339laasx50ic8v ထာမ်ပလိက်:acw-conj/IIq-weak 10 299683 402580 2026-10-04T08:52:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402580 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يت |past-1st-str=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēt |past-2nd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يت |past-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēt |past-2nd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يتي |past-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēti |past-3rd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |past-3rd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |past-3rd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}at |past-1st-p=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ينا |past-1st-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ēna |past-2nd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}يتوا |past-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}ētu |past-3rd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |non-past-1st-str=ʔat{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |non-past-2nd-sm=تت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |non-past-2nd-smtr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |non-past-2nd-sf=تت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=يت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |non-past-3rd-smtr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |non-past-3rd-sf=تت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |non-past-3rd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |non-past-1st-p=نت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |non-past-1st-ptr=nit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |non-past-2nd-p=تت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u |non-past-3rd-p=يت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ى |imperative-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}a |imperative-2nd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:2}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-IIq verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-IIq verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> 1azl5liay286908kcfyizv149vwggxo ထာမ်ပလိက်:acw-conj/III 10 299684 402581 2026-10-04T08:53:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402581 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr={{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}ā{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}ā{{{5}}}{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}ā{{{5}}}{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr={{{4}}}ā{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{4}}}ā{{{5}}}{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{4}}}ā{{{5}}}{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:3}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-III verbs]]{{#ifeq: {{{3}}} | {{{2}}} | [[Category:Hijazi Arabic geminate form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | ي | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | و | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | [[Category:Hijazi Arabic sound form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]] }} }} }}</includeonly> lfbht52q5kzjy2vbdmwqxgts0sdgu8i ထာမ်ပလိက်:acw-conj/III-weak 10 299685 402582 2026-10-04T08:53:18Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402582 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}يت |past-1st-str={{{3}}}ā{{{4}}}ēt |past-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}}ēt |past-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}ēti |past-3rd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ى |past-3rd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}}a |past-3rd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}at |past-1st-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}ēna |past-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}ētu |past-3rd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}وا |past-3rd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-1st-p=ن{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}ā{{{4}}}i |non-past-2nd-p=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}ā{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}ā{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-smtr={{{3}}}ā{{{4}}}i |imperative-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr={{{3}}}ā{{{4}}}i |imperative-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | أ | آ | {{{1}}}ا}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr={{{3}}}ā{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:3}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-III verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> j9uv7dehb4c9g5o0gbypcsddk4ppcrb ထာမ်ပလိက်:acw-conj/IV-sound 10 299686 402583 2026-10-04T08:53:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402583 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr=ʔa{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔa{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=ni{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:4}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-IV verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound form-IV verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> 5d3lpb6re1zcje6uu2bpk6ilfymt32c ထာမ်ပလိက်:acw-conj/V 10 299687 402584 2026-10-04T08:53:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402584 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔat{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=nit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}} |imperative-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:5}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-V verbs]]{{#ifeq: {{{3}}} | {{{2}}} | [[Category:Hijazi Arabic geminate form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | ي | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | و | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | [[Category:Hijazi Arabic sound form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]] }} }} }}</includeonly> pe4igw6596pcdbd8uycd7yeicequ93n ထာမ်ပလိက်:acw-conj/V-weak 10 299688 402585 2026-10-04T08:53:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402585 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ات{{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}ēt |past-2nd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}ēt |past-2nd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}ēti |past-3rd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}ى |past-3rd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |past-3rd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}at |past-1st-p=ات{{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}ēna |past-2nd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}ētu |past-3rd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}ا |past-3rd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-1st-str=ʔat{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |non-past-2nd-sm=تت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-2nd-smtr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |non-past-2nd-sf=تت{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i |non-past-3rd-sm=يت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-3rd-smtr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |non-past-3rd-sf=تت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-3rd-sftr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |non-past-1st-p=نت{{{1}}}{{{2}}}ى |non-past-1st-ptr=nit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |non-past-2nd-p=تت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=tit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}u |non-past-3rd-p=يت{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yit{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ات{{{1}}}{{{2}}}ى |imperative-2nd-smtr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}a |imperative-2nd-sf=ات{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}i |imperative-2nd-p=ات{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=at{{{4}}}a{{{5}}}{{{5}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:5}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-V verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> c57xho5ij8icmro424hicn4rjstao9w ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VI 10 299689 402586 2026-10-04T08:53:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402586 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔat{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sm=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=tit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-3rd-sf=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=tit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-1st-p=ن{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=nit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |non-past-2nd-p=ت{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=tit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ي{{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ت{{ar-dia|sh}} | ت{{{1}}}}}ا{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yit{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}} |imperative-2nd-sf={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}i |imperative-2nd-p={{#ifeq: {{{1|}}} | ت | ات{{ar-dia|sh}} | ات{{{1}}} }}ا{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=at{{{4}}}ā{{{5}}}a{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:6}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-VI verbs]]{{#ifeq: {{{3}}} | {{{2}}} | [[Category:Hijazi Arabic geminate form-VI verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | ي | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-VI verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | {{#ifeq: {{{2}}} | و | [[Category:Hijazi Arabic hollow form-VI verbs]][[Category:Hijazi Arabic hollow verbs]] | [[Category:Hijazi Arabic sound form-VI verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]] }} }} }}</includeonly> ow2r4hwzctmktauc3ujo0lyak356tk9 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VII-gemm 10 299690 402587 2026-10-04T08:54:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402587 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ان{{{1}}}{{{2}}}يت |past-1st-str=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}}يت |past-2nd-smtr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}} |past-3rd-smtr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |past-3rd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p=ان{{{1}}}{{{2}}}ينا |past-1st-ptr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}وا |past-3rd-ptr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أن{{{1}}}{{{2}}} |non-past-1st-str=ʔan{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sm=تن{{{1}}}{{{2}}} |non-past-2nd-smtr=tin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sf=تن{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=tin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ين{{{1}}}{{{2}}} |non-past-3rd-smtr=yin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sf=تن{{{1}}}{{{2}}} |non-past-3rd-sftr=tin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-1st-p=نن{{{1}}}{{{2}}} |non-past-1st-ptr=nin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-p=تن{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=tin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ين{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yin{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}} |imperative-2nd-smtr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}} |imperative-2nd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=an{{{3}}}a{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:7}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic geminate form-VII verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]]</includeonly> 56faw38baqi5vj9jip1ok5x12ejlf9x ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VII-sound 10 299691 402588 2026-10-04T08:54:18Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402588 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}توا |past-2nd-ptr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |past-3rd-ptr=an{{{4}}}a{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=an{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=تن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=tin{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=تن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tin{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=ين{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yin{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=تن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=tin{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=نن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=nin{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=تن{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-2nd-ptr=tin{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u |non-past-3rd-p=ين{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |non-past-3rd-ptr=yin{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=an{{{4}}}a{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=an{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}i |imperative-2nd-p=ان{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}وا |imperative-2nd-ptr=an{{{4}}}a{{{5}}}{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:7}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic sound form-VII verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> 00uug5e8b8n38zhsf8adzx1lcdu6lou ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VIII-assim 10 299692 402589 2026-10-04T08:54:28Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402589 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=اتّ{{{1}}}{{{2}}}ت |past-1st-str=atta{{{3}}}a{{{4}}}t |past-2nd-sm=اتّ{{{1}}}{{{2}}}ت |past-2nd-smtr=atta{{{3}}}a{{{4}}}t |past-2nd-sf=اتّ{{{1}}}{{{2}}}تي |past-2nd-sftr=atta{{{3}}}a{{{4}}}ti |past-3rd-sm=اتّ{{{1}}}{{{2}}} |past-3rd-smtr=atta{{{3}}}a{{{4}}} |past-3rd-sf=اتّ{{{1}}}{{{2}}}ت |past-3rd-sftr=atta{{{3}}}a{{{4}}}at |past-1st-p=اتّ{{{1}}}{{{2}}}نا |past-1st-ptr=atta{{{3}}}a{{{4}}}na |past-2nd-p=اتّ{{{1}}}{{{2}}}توا |past-2nd-ptr=atta{{{3}}}a{{{4}}}tu |past-3rd-p=اتّ{{{1}}}{{{2}}}وا |past-3rd-ptr=atta{{{3}}}a{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أتّ{{{1}}}{{{2}}} |non-past-1st-str=ʔatta{{{3}}}i{{{4}}} |non-past-2nd-sm=تتّ{{{1}}}{{{2}}} |non-past-2nd-smtr=titta{{{3}}}i{{{4}}} |non-past-2nd-sf=تتّ{{{1}}}{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=titta{{{3}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=يتّ{{{1}}}{{{2}}} |non-past-3rd-smtr=yitta{{{3}}}i{{{4}}} |non-past-3rd-sf=تتّ{{{1}}}{{{2}}} |non-past-3rd-sftr=titta{{{3}}}i{{{4}}} |non-past-1st-p=نتّ{{{1}}}{{{2}}} |non-past-1st-ptr=nitta{{{3}}}i{{{4}}} |non-past-2nd-p=تتّ{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=titta{{{3}}}i{{{4}}}u |non-past-3rd-p=يتّ{{{1}}}{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yitta{{{3}}}i{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=اتّ{{{1}}}{{{2}}} |imperative-2nd-smtr=atta{{{3}}}i{{{4}}} |imperative-2nd-sf=اتّ{{{1}}}{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=atta{{{3}}}i{{{4}}}i |imperative-2nd-p=اتّ{{{1}}}{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=atta{{{3}}}i{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:8}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic assimilate form-VIII verbs]][[Category:Hijazi Arabic assimilate verbs]]</includeonly> 7r5u4dhc7yfa8xlkrrbaonkb02fek5g ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VIII-gemm 10 299693 402590 2026-10-04T08:54:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402590 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّيت |past-1st-str=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sm=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّيت |past-2nd-smtr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}ēt |past-2nd-sf=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّيتي |past-2nd-sftr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}ēti |past-3rd-sm=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |past-3rd-smtr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |past-3rd-sf=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّت |past-3rd-sftr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}at |past-1st-p=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّينا |past-1st-ptr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}ēna |past-2nd-p=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّيتوا |past-2nd-ptr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}ētu |past-3rd-p=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّوا |past-3rd-ptr=i{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أ{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |non-past-1st-str=ʔa{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-1st-p=ن{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّوا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّوا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّ |imperative-2nd-smtr=a{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}} |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّي |imperative-2nd-sftr=a{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ط | ت }}{{{2}}}ّوا |imperative-2nd-ptr=a{{{3}}}{{#ifeq: {{{5|}}} | ط | ṭ | t }}a{{{4}}}{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:8}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic geminate form-VIII verbs]][[Category:Hijazi Arabic geminate verbs]]</includeonly> gsm9en9swhtlnw03umm1f20g06i2t9e ထာမ်ပလိက်:acw-conj/VIII-weak 10 299694 402591 2026-10-04T08:54:48Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402591 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=ا{{{1}}}ت{{{2}}}يت |past-1st-str=a{{{3}}}ta{{{4}}}ēt |past-2nd-sm=ا{{{1}}}ت{{{2}}}يت |past-2nd-smtr=a{{{3}}}ta{{{4}}}ēt |past-2nd-sf=ا{{{1}}}ت{{{2}}}يتي |past-2nd-sftr=a{{{3}}}ta{{{4}}}ēti |past-3rd-sm=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ى |past-3rd-smtr=a{{{3}}}ta{{{4}}}a |past-3rd-sf=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ت |past-3rd-sftr=a{{{3}}}ta{{{4}}}at |past-1st-p=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ينا |past-1st-ptr=a{{{3}}}ta{{{4}}}ēna |past-2nd-p=ا{{{1}}}ت{{{2}}}يتوا |past-2nd-ptr=a{{{3}}}ta{{{4}}}ētu |past-3rd-p=ا{{{1}}}ت{{{2}}}وا |past-3rd-ptr=a{{{3}}}ta{{{4}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-1st-str=a{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-2nd-sm=ت{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-2nd-smtr=ti{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-2nd-sf=ت{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-2nd-sftr=ti{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-3rd-sm=ي{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-3rd-smtr=yi{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-3rd-sf=ت{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-3rd-sftr=ti{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-1st-p=ن{{{1}}}ت{{{2}}}ي |non-past-1st-ptr=ni{{{3}}}ta{{{4}}}i |non-past-2nd-p=ت{{{1}}}ت{{{2}}}وا |non-past-2nd-ptr=ti{{{3}}}ta{{{4}}}u |non-past-3rd-p=ي{{{1}}}ت{{{2}}}وا |non-past-3rd-ptr=yi{{{3}}}ta{{{4}}}u <!--imperative--> |imperative-2nd-sm=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ي |imperative-2nd-smtr=a{{{3}}}ta{{{4}}}i |imperative-2nd-sf=ا{{{1}}}ت{{{2}}}ي |imperative-2nd-sftr=a{{{3}}}ta{{{4}}}i |imperative-2nd-p=ا{{{1}}}ت{{{2}}}وا |imperative-2nd-ptr=a{{{3}}}ta{{{4}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:8}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic form-VIII verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak form-VIII verbs]][[Category:Hijazi Arabic final-weak verbs]]</includeonly> 3ovj6cnt915aw19vz3gs9vp0elm0ff6 ထာမ်ပလိက်:acw-conj/X-sound 10 299695 402592 2026-10-04T08:54:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402592 wikitext text/x-wiki {{acw-conj <!--Past--> |past-1st-s=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-1st-str=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sm=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-2nd-smtr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}t |past-2nd-sf=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تي |past-2nd-sftr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}ti |past-3rd-sm=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |past-3rd-smtr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}} |past-3rd-sf=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ت |past-3rd-sftr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}at |past-1st-p=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}نا |past-1st-ptr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}na |past-2nd-p=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}تو |past-2nd-ptr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}tu |past-3rd-p=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}و |past-3rd-ptr=asta{{{4}}}{{{5}}}a{{{6}}}u <!--Non-past--> |non-past-1st-s=أست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-str=ʔasta{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sm=تست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-2nd-smtr=tista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-sf=تست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |non-past-2nd-sftr=tista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |non-past-3rd-sm=يست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-smtr=yista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-3rd-sf=تست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-3rd-sftr=tista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-1st-p=نست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |non-past-1st-ptr=nista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |non-past-2nd-p=تست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}و |non-past-2nd-ptr=tista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u |non-past-3rd-p=يست{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}و |non-past-3rd-ptr=yista{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u <!--Imperative--> |imperative-2nd-sm=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}} |imperative-2nd-smtr=asta{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}} |imperative-2nd-sf=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}ي |imperative-2nd-sftr=asta{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}i |imperative-2nd-p=است{{{1}}}{{{2}}}{{{3}}}و |imperative-2nd-ptr=asta{{{4}}}{{{5}}}i{{{6}}}u }}<noinclude>{{tcat|conj:X}}</noinclude><includeonly>[[Category:Hijazi Arabic sound form-X verbs]][[Category:Hijazi Arabic sound verbs]]</includeonly> f08nd96buwcvg7fxuareyvx1ztv0qy7 ထာမ်ပလိက်:!!/documentation 10 299696 402593 2026-10-04T08:55:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402593 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!((/documentation 10 299697 402594 2026-10-04T08:55:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402594 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!(/documentation 10 299698 402595 2026-10-04T08:55:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402595 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!)/documentation 10 299699 402596 2026-10-04T08:55:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402596 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!+/documentation 10 299700 402597 2026-10-04T08:56:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402597 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!-/documentation 10 299701 402598 2026-10-04T08:56:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402598 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:!xt/documentation 10 299702 402599 2026-10-04T08:56:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402599 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used format a given string of text in a {{!xt|red serif typeface}}, in order to give a negative example, that is what not to do, especially when using quotation marks or italics could be confusing. This family of templates should not be used in mainspace. For blocks of text that break to their own line, use {{tl|!xt2}}. ==Parameters== * {{para|1}} — The text to which to apply the markup. * {{para|title}} — The tooltip to be displayed on hover. ==See also== * {{tl|xt}} — used for positive examples <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> rcb3d5p0snqfavwbinpsza9l9wmfgvy ထာမ်ပလိက်:&lit/documentation 10 299703 402600 2026-10-04T08:56:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402600 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:definition/templates}} This creates a definition line for literal senses in otherwise figurative or idiomatic expressions. ==Usage== The template should be placed in a definition line. <syntaxhighlight lang="wikitext"> # {{&lit}} </syntaxhighlight> The order of senses should be either figurative first or literal first, choosing the most appropriate for the given instance.<ref>{{slink|Wiktionary:Beer parlour/2025/October#Placement of <kbd><nowiki>{{&lit}}</nowiki></kbd>}}</ref> This notion also accords with the spirit of {{section link|Wiktionary:Style guide#Definition sequence}}, which wants the <em>usefulness to an average user</em> to be the chief criterion for the order of senses. ==Parameters== ;1=''[language code]'':Required ;2=, 3=, ..., if not wikified:<code><nowiki>{{&lit|en|foo|bar}}</nowiki></code> displays as {{&lit|en|foo|bar}}<br>If not provided, the title will be split at its white spaces: <code><nowiki>{{&lit|en}}</nowiki></code> in the article [[dirty linen]] displays as {{&lit|en|dirty|linen}} :;alt1, alt2, etc.:display forms for the numbered parameter: <code><nowiki>{{&lit|en|foo|alt1=bar}}</nowiki></code> displays as {{&lit|en|foo|alt1=bar}} :;id1, id2, etc.:set IDs ;2=, 3=, ..., if the first is wikified: <code><nowiki>{{&lit|en|see [[foo]] or [[bar]]}}</nowiki></code> displays as {{&lit|en|see [[foo]] or [[bar]]}} ;qualifier=''[qualifier]'':Displays as "''[Qualifier]'' used other than as an idiom" if exists ;dot=''[anything]'':Displays "''[anything]''" instead of a trailing period (full stop). ;nodot=1:Suppress the display of the trailing period (full stop). ==References== {{reflist}} <includeonly> [[Category:Definition templates]] </includeonly> 7pfvsxlhx4jfhfod6x86ls1xkfqhdro ထာမ်ပလိက်:'/documentation 10 299704 402602 2026-10-04T08:56:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402602 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:(!/documentation 10 299705 402603 2026-10-04T08:56:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402603 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:(((/documentation 10 299706 402604 2026-10-04T08:57:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402604 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:((/documentation 10 299707 402605 2026-10-04T08:57:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402605 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:(/documentation 10 299708 402606 2026-10-04T08:57:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402606 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:)!/documentation 10 299709 402607 2026-10-04T08:57:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402607 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:))!/documentation 10 299710 402608 2026-10-04T08:57:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402608 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:)))/documentation 10 299711 402609 2026-10-04T08:57:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402609 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:))/documentation 10 299712 402610 2026-10-04T08:58:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402610 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:)/documentation 10 299713 402611 2026-10-04T08:58:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402611 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:)^/documentation 10 299714 402612 2026-10-04T08:58:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402612 wikitext text/x-wiki {{wikitext character template documentation}} 46dt14x2ykpqrtvpcpzc9h55gxcvu92 ထာမ်ပလိက်:sl-at-to/documentation 10 299715 402613 2026-10-04T08:58:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402613 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{DEFAULTSORT:*}} In Slovene, many different prepositions can bear the meanings of English {{l|sl|at}}, {{l|sl|to}} and {{l|sl|from}}, however only some are acceptable for some nouns. This template is used to show which ones can bind. ==Parameters== ;<code>1=</code>, <code>from=</code> : Enter the binding preposition for the meaning 'from'. Other forms should be correctly displayed, otherwise use <code>at=</code> and <code>to=</code>. ;<code>2=</code>, <code>from2=</code> : If another possible preposition exists, add it here. ;<code>at=</code>, <code>at2=</code> : If the binding preposition for the meaning 'at' is different from expected. ;<code>to=</code>, <code>to2=</code> : If the binding preposition for the meaning 'to' is different from expected. ;<code>fromform=</code> : Genitive form of the noun. ;<code>toform=</code> : Accusative form of the noun. ;<code>atform=</code> : Locative form of the noun, or in case of <code>1=izza</code> instrumental. ==Examples== Below are given some examples for the binding forms. {{sl-at-to|z|fromform=úlice|toform=úlico|atform=úlici}} <code><nowiki>{{sl-at-to|z|fromform=úlice|toform=úlico|atform=úlici}}</nowiki></code> {{clear}} {{sl-at-to|iz|fromform=trgovíne|toform=trgovíno|atform=trgovíni}} <code><nowiki>{{sl-at-to|iz|fromform=trgovíne|toform=trgovíno|atform=trgovíni}}</nowiki></code> {{clear}} {{sl-at-to|izza|fromform=Bẹ̑žigrada|toform=Bẹ̑žigrad|atform=Bẹ̑žigradom}} <code><nowiki>{{sl-at-to|izza|fromform=Bẹ̑žigrada|toform=Bẹ̑žigrad|atform=Bẹ̑žigradom}}</nowiki></code> {{clear}} {{sl-at-to|od|fromform=zdravníka|toform=zdravníka|atform=zdravníku}} <code><nowiki>{{sl-at-to|od|fromform=zdravníka|toform=zdravníka|atform=zdravníku}}</nowiki></code> {{clear}} ows3atigotzgilyctifkcbjef5guoy3 ထာမ်ပလိက်:--/documentation 10 299716 402614 2026-10-04T08:58:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402614 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} A non-breaking space followed by an [[en dash]]. {{code|&nbsp;&ndash;}} Used in taxonomic entries, principally under Hypernyms headings. <includeonly> [[Category:Character insertion templates]] </includeonly> dkhf6w7nsbbsutdfgz1kstz3rbjiac8 ထာမ်ပလိက်:-/documentation 10 299717 402615 2026-10-04T08:58:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402615 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{names|Clear|clear}} This template "clears" both margins; it is often used before a header to make sure that the header will be the full width of the page. See [[w:Template:Clear]] for details. ===See also=== * {{temp|clear2}} * {{temp|floatright-top}}, {{temp|floatright-bottom}} <includeonly> [[Category:Layout templates]] </includeonly> kpkrywbtr7ea8i04nrwxh8erhjkdm8q ထာမ်ပလိက်:-a-o-@/documentation 10 299718 402616 2026-10-04T08:59:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402616 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} The template is used the in the etymology sections for terms using the at-sign as a [[gender-neutral]] replacement for the word endings ''o'' and ''a''. A language code ({{code|en}}, {{code|es}}{{,}} or {{code|pt}}) may be given as the first parameter in order to point the link to the correct section of ''[[@]]'', which otherwise defaults to English. <includeonly> [[Category:English etymology templates]] [[Category:Spanish etymology templates]] [[Category:Portuguese etymology templates]] </includeonly> iqurjd2ruv5rnahxu1ek5k99bcln0cg ထာမ်ပလိက်:-a-o-e/documentation 10 299719 402617 2026-10-04T08:59:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402617 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Parameters=== * {{para|1|opt=1|<var>language code</var>}} <code>en</code>, <code>es</code>, or <code>pt</code> can be given as the first parameter, to point the link to the correct section of ''[[-e]]'' and to add the correct etymological category to the entry. If one is not supplied it defaults to <code>en</code>. ===See also=== * [[Template:-a-o-x]] <includeonly> [[Category:English etymology templates]] [[Category:Spanish etymology templates]] [[Category:Portuguese etymology templates]] </includeonly> qxvghrd9i1kcyzyhaf3q0gg18e2j7tl ထာမ်ပလိက်:-a-o-x/documentation 10 299720 402618 2026-10-04T08:59:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402618 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Parameters=== * {{para|1|opt=1|<var>language code</var>}} <code>en</code>, <code>es</code>, or <code>pt</code> can be given as the first parameter, to point the link to the correct section of ''[[-x]]'' and to add the correct etymological category to the entry. If one is not supplied it defaults to <code>en</code>. ===See also=== * [[Template:-a-o-e]] <includeonly> [[Category:English etymology templates]] [[Category:Spanish etymology templates]] [[Category:Portuguese etymology templates]] </includeonly> msjs7weenfcqd06a13ymbqkujz0pgni ထာမ်ပလိက်:-a-us-x/documentation 10 299721 402619 2026-10-04T08:59:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402619 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in etymologies of terms suffixed with the gender-neutral {{m|en|-x|id=gender-neutral}}. See {{m|en|alumnx}} for an example. == Parameters == ; {{para|1}} : The language code for the language in which the suffix ''-x'' exists. (See [[Wiktionary:Languages]].) Defaults to English. ; {{para|2}} : The language code for the language of the term that the etymology is for. Defaults to English. <includeonly> [[Category:Etymology templates]] </includeonly> clvcv7j51d8qe0dy44p5j5mz2wm64xv ထာမ်ပလိက်:.../documentation 10 299722 402620 2026-10-04T08:59:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402620 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template generates a [[bracket]]ed [[ellipsis]] for use in quotations where parts of the quotation are left out. Using the template helps to distinguish ellipses inserted by Wiktionary editors from those that appear in the texts quoted from. The template adds a space before and after the ellipsis. Because of the space after the ellipsis, this template is not suitable if the ellipsis is immediately followed by a [[punctuation mark]]. In such cases, use {{temp|nb...}} instead. If the source itself contains an ellipsis, rather than use this template, replicate the ellipsis in the quotation with <code>&nbsp&#59;…</code> and, if desired, annotate it with <code>&lt;!--sic--></code> or an appropriate comment. ===Parameters=== The template takes the following optional parameters: * {{para|1}} – any text specified as the first parameter in the template appears as a [[tooltip]] if a cursor is moved over the ellipsis. (Currently, this does not work well on mobile devices.) * {{para|otherforms}} – if {{para|otherforms|yes}} or {{para|otherforms|1}} is specified, the template displays "and other forms" instead of an ellipsis. This may be used in the etymology sections of entries to indicate multiple forms of words in a tooltip. * {{para|text}} – this replaces the ellipsis with the text specified using the parameter. * {{para|nospace}} – to suppress the space before the opening bracket, specify {{para|nospace|1}} or {{para|nospace|yes}}. This may be desirable for some formatting purposes (see, for example, {{temp|RQ:Johnson Rambler}}). * {{para|link}} – when inside a link, to prevent the brackets from messing with it. ===See also=== * {{temp|nb...}} * {{temp|sic}} * {{temp|sqb}} * [[Wiktionary:Quotations]] <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> 9limgj2zejwkypsipez2p6lmrb7dbtl ထာမ်ပလိက်:1st/documentation 10 299723 402621 2026-10-04T08:59:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402621 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Uses {{tl|fon|1}} to display the text: {{1st}} <includeonly> [[Category:Number templates]][[Category:Text format templates]] </includeonly> bmlsychfp0grs2au9eqihdzz50tvyp5 ထာမ်ပလိက်:2022 SI prefixes/documentation 10 299724 402622 2026-10-04T09:00:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402622 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to display the above paragraph (with references) in the etymologies of the four prefixes linked at the end of the paragraph. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:English etymology templates]] </includeonly> bpp83uzvjgmq92j7jksgx1xgbzvg4mf ထာမ်ပလိက်:wikitext character template documentation 10 299725 402623 2026-10-04T09:00:08Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "<onlyinclude><includeonly>{{documentation subpage}}<!-- --></includeonly>This template simply displays <includeonly><code>{{anchorencode:{{{{#ifeq:{{SUBPAGENAME}}|documentation|{{BASEPAGENAME}}|{{PAGENAME}}}} }}}}</code></includeonly><noinclude><code><var>char</var></code></noinclude>. It is used in cases where <includeonly><code>{{anchorencode:{{{{#ifeq:{{SUBPAGENAME}}|documentation|{{BASEPAGENAME}}|{{PAGENAME}}}} }..." 402623 wikitext text/x-wiki <onlyinclude><includeonly>{{documentation subpage}}<!-- --></includeonly>This template simply displays <includeonly><code>{{anchorencode:{{{{#ifeq:{{SUBPAGENAME}}|documentation|{{BASEPAGENAME}}|{{PAGENAME}}}} }}}}</code></includeonly><noinclude><code><var>char</var></code></noinclude>. It is used in cases where <includeonly><code>{{anchorencode:{{{{#ifeq:{{SUBPAGENAME}}|documentation|{{BASEPAGENAME}}|{{PAGENAME}}}} }}}}</code></includeonly><noinclude><code><var>char</var></code></noinclude> would otherwise be (undesirably) interpreted as {{w|Help:Wikitext|wikitext}}. It takes no parameters. ===See also=== * {{tl|pipe}} → | * {{tl|'}} → {{'}} * {{tl|^(}} {{tl|)^}} → {{^(}} {{)^}} * {{tl|!(}} {{tl|)!}} → {{!(}} {{)!}} * {{tl|!((}} {{tl|))!}} → {{!((}} {{))!}} * {{tl|(}} {{tl|)}} → {{(}} {{)}} * {{tl|((}} {{tl|))}} → {{((}} {{))}} * {{tl|(((}} {{tl|)))}} → {{(((}} {{)))}} * {{tl|(!}} {{tl|!)}} → {{anchorencode:{{(!}}}} {{anchorencode:{{!)}}}}<!--Prevents these from being interpreted as table syntax.--> * {{tl|1==}} → {{=}} * {{tl|!}} → {{!}} * {{tl|!!}} → {{!!}} * {{tl|!+}} → {{!+}} * {{tl|!-}} → {{!-}} <includeonly><!-- -->{{#ifeq:{{SUBPAGENAME}}|documentation||[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်သွက်ပွမခၞံဗဒှ်ဗျဉ်မရပ်စပ်ပ္ဍဲကုဒ်ဝဳကဳဂမၠိုၚ်|{{anchorencode:{{{{PAGENAME}} }}}}]]}}<!-- --></includeonly> </onlyinclude> {{documentation}} i655imyhfzoc24wspq7622i13q6gg6v ထာမ်ပလိက်:2nd/documentation 10 299726 402624 2026-10-04T09:00:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402624 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Uses {{tl|fon|2}} to display the text: {{2nd}} <includeonly> [[Category:Number templates]][[Category:Text format templates]] </includeonly> gz0srhnfwdb1egbe2v9c8s0c3clbcoa ထာမ်ပလိက်:3rd/documentation 10 299727 402625 2026-10-04T09:00:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402625 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Uses {{tl|fon|3}} to display the text: {{3rd}} <includeonly> [[Category:Number templates]][[Category:Text format templates]] </includeonly> 50gsgrlddq2wwu41206hwa129sv1yzj ထာမ်ပလိက်:;/documentation 10 299728 402626 2026-10-04T09:00:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402626 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates a serial semicolon, for lists that contain three or more items separated by semicolons. (Often used because one of the items contains a comma.) This works the same as the [[en:serial comma|serial comma]], except that it inserts a semicolon (;) instead a comma (,). For details, see [[Template:,|the serial comma template]]. <includeonly> [[Category:List templates]] </includeonly> 6nl5xinnty72w4me4l1v5gi1k4vpmxq ထာမ်ပလိက်:?/documentation 10 299729 402627 2026-10-04T09:00:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402627 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays a superscript question mark which, when hovered over, displays a tooltip reading, "uncertain". It takes no parameters. It is implemented using {{temp|sup}} and HTML. As of 2024 it is used almost exclusively in the Reconstruction, Appendix, and User namespaces. <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> s6u0h9vdp2yzjbl0rhvc9c92idgo7k1 ထာမ်ပလိက်:@/documentation 10 299730 402628 2026-10-04T09:00:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402628 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Generates an image of a commercial at (''@'') sign. [[Wiktionary:Beer_parlour/2010/November#Removing_e-mails_of_authors|This is to hide emails from web crawlers]]. Example: <code>user{<nowiki/>{@}}example.com</code> yields: user{{@}}example.com ==See also== * [[:Template:ping]], which generates the "@" sign before a username and notifies that user with a "ping" that their name has been mentioned. <includeonly> [[Category:Templates]] </includeonly> 9b19vck7dzv6glsjutvx1ivx9gzvzg3 ထာမ်ပလိက်:)^ 10 299731 402629 2026-10-04T09:01:00Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "<onlyinclude>&gt;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}}" 402629 wikitext text/x-wiki <onlyinclude>&gt;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}} ew9hmhyhia5ktl77bjrtj0kv297yj7s ထာမ်ပလိက်:A. A. Milne quotation templates/documentation 10 299732 402630 2026-10-04T09:01:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402630 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|A. A. Milne}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Milne, Alan Alexander}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 4gvu4pkqphhkwm7f9tpa9yzpcowwwmm ထာမ်ပလိက်:A. E. Housman quotation templates/documentation 10 299733 402631 2026-10-04T09:01:19Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402631 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|A. E. Housman}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Housman, Alfred Edward}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> lvg7wc4nt4svu2ngker0uhd3j6og0hj ထာမ်ပလိက်:A2R/documentation 10 299734 402632 2026-10-04T09:01:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402632 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Parameters=== * {{para|1}}: The Arabic numeral to be converted to Roman numerals. * {{para|lower}}: Whether to write the output in [[lowercase]] or [[uppercase]]. Defaults to false. * {{para|j}}: Whether to change last ''I'' or ''i'' to ''J'' or ''j''. Defaults to false. * {{para|iiii}}: Whether to change ''IV'' or ''iv'' to ''IIII'' or ''iiii''. Defaults to false. ===Usage=== This template converts (western) Arabic numerals to Roman numerals using [[Module:roman numerals]]. It is valid for the numbers 1 through 3,999. * {{temp|A2R|100}} → {{A2R|100}} * {{temp|A2R|3999}} → {{A2R|3999}} * {{temp|A2R|3999|lower=1}} → {{A2R|3999|lower=1}} ===See also=== * {{temp|R2A}}<!-- --><includeonly> [[Category:Number templates]] </includeonly> 2q1qms740paxbxcdrjln8f23dd3l1s3 ထာမ်ပလိက်:aa-conj-adj/documentation 10 299735 402633 2026-10-04T09:01:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402633 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Afar verb inflection-table templates|-]] </includeonly> tgan82d17hxywycan425hyk4g9sdbyc ထာမ်ပလိက်:aa-conj/I/documentation 10 299736 402634 2026-10-04T09:01:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402634 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is to be used for inflection-tables of type I Afar verbs. It has the following parameters: * {{para|1}} The initial vowel * {{para|2}} The rest of the stem without ablaut * {{para|3}} The rest of the stem ''with'' ablaut * {{para|4}} (if applicable) The accentuated form of the stem (with ablaut) * {{para|5}} (if applicable) The accentuated form of the stem without ablaut * {{para|imp}} (if irregular) The imperative singular stem <includeonly> [[Category:Afar verb inflection-table templates|1]] </includeonly> 6sza71izp9mavh3z2ibhbuea4mjocqc ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်သွက်ပွမခၞံဗဒှ်ဗျဉ်မရပ်စပ်ပ္ဍဲကုဒ်ဝဳကဳဂမၠိုၚ် 14 299737 402635 2026-10-04T09:01:56Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်မပၠောပ်စုတ်ဗျဉ်အက္ခရ်ဂမၠိုၚ်]]" 402635 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်မပၠောပ်စုတ်ဗျဉ်အက္ခရ်ဂမၠိုၚ်]] tmu44aoq23d07gpk0km66kd24qzlr7m ထာမ်ပလိက်:aa-conj/II/documentation 10 299738 402636 2026-10-04T09:01:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402636 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates conjugation tables for Afar type II verbs. It has the following parameters: * {{para|1}}: Initial sound. If the word starts on a long vowel, give both letters of that vowel. * {{para|2}}: Unaccentuated stem, excluding the initial and final sounds * {{para|3}}: Final sound. If the word ends on ''-ée'' (< ''-ey-é''), this parameter should be set to {{para|3|ey}}. * {{para|4}}: Accentuated stem (excluding the initial and final sounds). If the word is monosyllabic and ends on ''-ée'' (< ''-ey-é''), this parameter should be set to {{para|4|-}}. * {{para|imp}}: (if irregular) The imperative singular ==Examples== The verb {{m|aa|gée}} should be given the code: :{{tl|aa-conj/II|g||ey|-}} The verb {{m|aa|gexé}} should be given the code: :{{tl|aa-conj/II|g|e|x|é}} The verb {{m|aa|alkumé}} should be given the code: :{{tl|aa-conj/II|a|lku|m|lkú}} g9frwdkcqeqidquzhdltcg3xal6qlj5 ထာမ်ပလိက်:aa-conj/III/documentation 10 299739 402637 2026-10-04T09:02:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402637 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Afar verb inflection-table templates|3]] </includeonly> 7tvf768a05zaxccniu3nailylnzuo99 ထာမ်ပလိက်:aa-derverb/documentation 10 299740 402638 2026-10-04T09:02:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402638 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Use this template before or instead of definitions of derived verbs. Two parameters are required: the type of derivation and the verb stem whence the derivative is derived. Allowed types of derivation are <code>aube</code> (autobenefactive), <code>caus</code> (causative), <code>freq</code> (frequentative), <code>inch</code> (inchoative) and <code>pass</code> (passive). A simple example of the usage:<br /> : <code><nowiki># {{aa-derverb|caus|yaabé}}</nowiki></code><br /> # ''[[Appendix:Glossary#causative verb|Causative]] form of '''''{{l|aa|yaabé}}'''<!-- --->{{tcat|form-of}} elmcan55cjytm600zko1pm3bndi67s6 ထာမ်ပလိက်:aa-IPA/documentation 10 299741 402639 2026-10-04T09:02:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402639 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template uses [[Module:aa-IPA]] to generate the IPA phonemic transcription of Northern and Southern Afar. See the module documentation for more. <includeonly> [[Category:Afar pronunciation templates|IPA]] </includeonly> c439quu98gdobf2412u2ssixeba5agc ထာမ်ပလိက်:aa-noun form/documentation 10 299742 402640 2026-10-04T09:02:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402640 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to display the headwords of [[:Category:Afar language|Afar]] noun forms. It is implemented using {{tl|head}}. ==Parameters== ; {{para|1}} or {{para|head|opt=1}} : The term to display. If this is left blank it defaults to the page name, but the headword will be missing tones and the entry will be added to [[:Category:Requests for tone in Afar entries]]. Passed to {{tl|head|head=}}. ; {{para|g|opt=1}} : The gender of the term. If this is blank the entry will be added to [[:Category:Requests for gender in Afar entries]]. Passed to {{tl|head|g=}}. {{hwcat}} 1es2yoazyyo1k741subpnr70h01jn5c ထာမ်ပလိက်:aa-noun/documentation 10 299743 402641 2026-10-04T09:02:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402641 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Headword-line template for [[:Category:Afar nouns|Afar nouns]]. The parameters are as follows: *The first positional parameter should be supplied with the lemma form with acute accents (´) to indicate stress *<code>g=</code> should be supplied with the singular gender as <code>m</code>, <code>f</code>, or <code>mf</code> (if both are used) *<code>sg=</code> should be supplied with the singulative form (only for collectives), marked for tone as well *<code>gsg=</code> should be supplied like <code>g=</code>, but with the gender of the singulative form *<code>sg2=</code> should be supplied with an alternative singulative if it exists, and <code>sg3=</code> or <code>sg4=</code> if there are more alternatives *<code>gsg2=</code> should be supplied if an alternative gender is present for a second singulative, and <code>gsg3=</code> or <code>gsg4=</code> for the third and fourth singulative. *<code>pl=</code> should be supplied with the plural form, marked for stress as well *<code>gpl=</code> should be supplied like <code>g=</code>, but with the gender of the plural form *<code>pl2=</code> should be supplied with an alternative plural if it exists, and <code>pl3=</code> or <code>pl4=</code> if there are more alternatives *<code>gpl2=</code> should be supplied if an alternative gender is present for a second plural, and <code>gpl3=</code> or <code>gpl4=</code> for the third and fourth plural. *<code>m=</code> and <code>f=</code> can be used when there is a masculine or feminine equivalent to the noun {{hwcat}} liqtl18l1g6bog20mbzf0isi7po5tz4 ထာမ်ပလိက်:^( 10 299744 402642 2026-10-04T09:02:51Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "<onlyinclude>&lt;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}}" 402642 wikitext text/x-wiki <onlyinclude>&lt;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}} 7oiswkc2b7yyyr5kzssp5f1nrra4c8k ထာမ်ပလိက်:aa-postp/documentation 10 299745 402643 2026-10-04T09:02:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402643 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to display the definition lines of {{l|en|postpositioned}} [[:Category:Afar language|Afar]] terms. It uses {{tl|link}}. ==Parameters== ; {{para|1|req=1}} : The suffix. Must be one of <var>h</var>, <var>k</var>, <var>l</var>, <var>t</var>, and <var>m</var>. ; {{para|2|req=1}} : The unsuffixed term. <includeonly> [[Category:Afar form-of templates]] </includeonly> orqdd1lwrsa3str320qiexdbys5d544 ထာမ်ပလိက်:aau-conj/documentation 10 299746 402644 2026-10-04T09:03:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402644 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:ab-noun/documentation 10 299747 402645 2026-10-04T09:03:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402645 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ab-verb/documentation 10 299748 402646 2026-10-04T09:03:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402646 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:abbreviated/documentation 10 299749 402647 2026-10-04T09:03:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402647 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Used on the headword line to indicate the abbreviation of a term. ==Parameters== ; {{para|1|req=1}} : The [[Wiktionary:LANGCODE|language code]] of the abbreviation. See [[Wiktionary:List of languages]]. ; {{para|2}} : The abbreviation. ; {{para|3}} : A second abbreviation (optional). <includeonly> [[Category:Internal link templates]] </includeonly> p8wjnke6hj6xt5qfai0f31zvssbiir4 ထာမ်ပလိက်:Abelisauridae Hypernyms/documentation 10 299750 402648 2026-10-04T09:03:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402648 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Abelisauridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 17rs8wmlag7t8b44ecd9z58y4jd5zum ထာမ်ပလိက်:abred/documentation 10 299751 402649 2026-10-04T09:03:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402649 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in the etymologies of [[ablaut]] [[reduplication]]s. In addition to stating the origin of the term, it categories it into the language-appropriate category (such as [[:Category:Azerbaijani ablaut reduplications]]). == Parameters == ; {{para|1|req=1}} : The language code. (See [[Wiktionary:Languages]].) ; {{para|nocap|1}} : Start with a lowercase letter. <includeonly> [[Category:Etymology templates]] </includeonly> 4i6lt6y8jsihwu0sslwuyaip1qvav1j ထာမ်ပလိက်:!( 10 299752 402650 2026-10-04T09:03:57Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "<onlyinclude>&#91;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}}" 402650 wikitext text/x-wiki <onlyinclude>&#91;</onlyinclude><!-- -->{{documentation}} tg4fot9remyb8putw78j520utp6v955 ထာမ်ပလိက်:abs-personal pronouns/documentation 10 299753 402651 2026-10-04T09:04:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402651 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a template for Ambonese Malay personal pronouns, modeled after {{tl|ms-personal pronouns}} (via {{tl|max-personal pronouns}}). Use this template on an Ambonese personal pronoun entry, under '''See also''', in this manner. <pre> ===See also=== {{abs-personal pronouns}} </pre> {{tcat}} 3jlaxdzpuxwf4d28tpxhqpfde5ey4bz ထာမ်ပလိက်:abstain/documentation 10 299754 402652 2026-10-04T09:04:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402652 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}This template is used in [[Wiktionary:Votes|votes]] to indicate abstention. Be sure to include a signature afterward: <pre># {{abstain}} ~~~~</pre> ==Parameters== '''Typically, no parameters are needed.''' * {{para|1|opt=1}} *: Text to display instead: e.g. {{tl|abstain|example}} gives {{abstain|example}}. * {{para|nocap|1|opt=1}} *: If set, displays the text with a lowercase initial letter: {{abstain|nocap=1}}. This parameter has no effect if {{para|1}} is set. * {{para|late|1|opt=1}} *: If set, displays a note that the vote was cast late: {{abstain|late=1}}. ==See also== {{voting templates}} <includeonly>[[Category:Voting templates]][[fr:template:neutre]]</includeonly> 9jip1fnundu08mkcshtnyhkyz0aa8wp ထာမ်ပလိက်:Acanthaceae Hypernyms/documentation 10 299755 402653 2026-10-04T09:04:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402653 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acanthaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 31tpl5sgdg7rlypbz59vzt8qnmw9aqo ထာမ်ပလိက်:Acanthamoebidae Hypernyms/documentation 10 299756 402654 2026-10-04T09:04:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402654 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Acanthamoebidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|33677|Acanthamoebidae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 041jc3zexpf8dav2tdds7mqrhrnxuzp ထာမ်ပလိက်:Acanthisittidae Hypernyms/documentation 10 299757 402655 2026-10-04T09:04:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402655 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acanthisittidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2b20j81frq1cq1puoq7muwcjqx1pbfx ထာမ်ပလိက်:Acanthizidae Hypernyms/documentation 10 299758 402656 2026-10-04T09:04:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402656 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Acanthizidae]]. It can also be used with subst:. Now [[Acanthizidae]] is once more often treated as subfamily [[Acanthizinae]] in family [[Pardalotidae]]. Use {{temp|Pardalotidae Hypernyms}}. * {{specieslite|Acanthizidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 0kk021g9f6a1u4wtqvdsq8vwo28w5ac ထာမ်ပလိက်:Acanthocephala Hypernyms/documentation 10 299759 402657 2026-10-04T09:05:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402657 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Acanthocephala]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Acanthocephala}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> mdejrwuk90ay2imimalg3bf7jryu4rn ထာမ်ပလိက်:Acanthuridae Hypernyms/documentation 10 299760 402658 2026-10-04T09:05:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402658 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists [[Appendix:Glossary#hypernym|hypernyms]] of the [[w:Family (biology)|biological family]] {{w|Acanthuridae}}. It is used in the "Hypernyms" section of entries for subtaxa of Acanthuridae. It takes no parameters and its implementation uses {{tl|Teleostei Hypernyms}}. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]] </includeonly> opzaopq45jmu19zkwa4gv74z43x70et ထာမ်ပလိက်:Acanthuriformes Hypernyms/documentation 10 299761 402659 2026-10-04T09:05:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402659 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''[[Acanthuriformes]]''. It can also be used with subst:. {{specieslite|Acanthuriformes|i=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> p5ck43dtgl3guy00lljdgfg0dkg71d6 ထာမ်ပလိက်:Acaridae Hypernyms/documentation 10 299762 402660 2026-10-04T09:05:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402660 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acaridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> e58munlk72fc71qazzc0r76ngen79ep ထာမ်ပလိက်:Acastidae Hypernyms/documentation 10 299763 402661 2026-10-04T09:05:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402661 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acastidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> fqcgtoatknh0wzb9u2jsiht8xj8anp4 ထာမ်ပလိက်:accent/sandbox/documentation 10 299764 402662 2026-10-04T09:05:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402662 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <templatedata> { "description": "Before a pronunciation, typically in {{IPA}} template format, shows the accent or dialect or dialects with which that pronunciation is associated", "format": "\n{{_|_=_}}\n", "params": { "1": { "label": "region/accent 1", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "General American", "type": "line", "required": true }, "2": { "label": "region/accent 2", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "Received Pronunciation", "type": "line" }, "3": { "label": "region/accent 3", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "Canada", "type": "line" }, "4": { "label": "region/accent 4", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "Scotland", "type": "line" }, "5": { "label": "region/accent 5", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "Australia", "type": "line" }, "6": { "label": "region/accent 6", "description": "a region, accent or dialect with which this pronunciation is associated", "example": "Southern US", "type": "line" } } } </templatedata> 11uz4aszfy6sgod588d5ue7dcaki6ln ထာမ်ပလိက်:Accipitridae Hypernyms/documentation 10 299765 402663 2026-10-04T09:06:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402663 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Accipitridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> r29am5uypjybyh09ca8990uswc8ffei ထာမ်ပလိက်:Accipitriformes Hypernyms/documentation 10 299766 402664 2026-10-04T09:06:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402664 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Accipitriformes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Acciptriformes}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> nax99ivmegtng6pwbrhzze4wdi29xsr ထာမ်ပလိက်:ace-hu/documentation 10 299767 402665 2026-10-04T09:06:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402665 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|form-of}} sgdus6smwfq92neqvu5hkxg1hheyehn ထာမ်ပလိက်:ace-personal pronouns/documentation 10 299768 402666 2026-10-04T09:06:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402666 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is the template for Acehnrdr personal pronouns, modeled after {{tl|ms-personal pronouns}} (via {{tl|jv-personal pronouns/Latn}}). Use this template on an Acehnese personal pronoun entry, under '''See also''', in this manner, <pre> ===See also=== {{ace-personal pronouns}} </pre> {{tcat}} s3sjsgxkcr0n44bplvlwhqem72gvocx ထာမ်ပလိက်:ace-spelling/documentation 10 299769 402667 2026-10-04T09:06:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402667 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays the multiple standard spellings of Acehnese that is still in use, both Latin and Arabic. It is modeled after [[Special:Permalink/72408143|Template:fa-regional]]. ==Parameters== ; {{para|ea}} : For the Improved Acehnese Spelling (''Ejaan Bahasa Aceh Yang Disempurnakan''; EBAYD). ; {{para|hu}} : For the Husaini Spelling, if not given or the same as EBAYD, it will merge into EBAYD. ; {{para|jw}} : For the Jawoë spelling. ==Usage examples== {|class="wikitable" ! Example !! Result |- | <code><nowiki>{{ace-spelling |ea=that |jw=تهت}}</nowiki></code> ||{{ace-spelling |ea=that |jw=تهت}} |- | <code><nowiki>{{ace-spelling |ea=that |hu=that |jw=تهت}}</nowiki></code> ||{{ace-spelling |ea=that |hu=that |jw=تهت}} |- | <code><nowiki>{{ace-spelling |ea=chirék |hu=tjhirék |jw=شرك}}</nowiki></code> ||{{ace-spelling |ea=chirék |hu=tjhirék |jw=شرك}} |} <includeonly> [[Category:Acehnese templates]] </includeonly> 07n31ph99yto15th6ujoruffeib59dx ထာမ်ပလိက်:Acetobacteraceae Hypernyms/documentation 10 299770 402668 2026-10-04T09:06:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402668 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acetobacteraceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> mamlm4rnng9ktob0kdnxw9tcbb1c6lj ထာမ်ပလိက်:Achatinidae Hypernyms/documentation 10 299771 402669 2026-10-04T09:07:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402669 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Achatinidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Achatinidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 71kwl4fhxvsv549ib6o0k1jfivntetn ထာမ်ပလိက်:Acidobacteria Hypernyms/documentation 10 299772 402670 2026-10-04T09:07:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402670 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Acidobacteria]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Acidobacteria}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> pstjsj46thvfo3m8b6im9lgajnzsz09 ထာမ်ပလိက်:Acidobacteriaceae Hypernyms/documentation 10 299773 402671 2026-10-04T09:07:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402671 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acidobacteriaceae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Acidobacteriaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> eveq0k0bxoqgjzdh3l16jkkyko70ebj ထာမ်ပလိက်:Acipenseridae Hypernyms/documentation 10 299774 402672 2026-10-04T09:07:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402672 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Acipenseridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> b0mwivc3jgsve66iw0an1wuj6emy2wj ထာမ်ပလိက်:acm-adverb/documentation 10 299775 402673 2026-10-04T09:07:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402673 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:acm-adv}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[adverb]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} 1hfrr5fooi1pvee502xzne7fv0nmnmo ထာမ်ပလိက်:acm-coll-noun/documentation 10 299776 402674 2026-10-04T09:07:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402674 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Iraqi Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|acm-sing-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|sing}} and {{para|sing2}}, {{para|sing3}} ... : Singulative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible singulative forms. ; {{para|singtr}} and {{para|sing2tr}}, {{para|sing3tr}} ... : Transliteration of singulative forms. : If multiple singulative forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|sing''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural forms. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. ; {{para|pauctr}} and {{para|pauc2tr}}, {{para|pauc3tr}} ... : Transliteration of paucal forms. : If multiple paucal forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|paucal''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 1his25tw83z5hiqfbtrlzkrli0h8it1 ထာမ်ပလိက်:acm-conj/documentation 10 299777 402675 2026-10-04T09:08:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402675 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Iraqi Arabic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> 5dx7plxgurk9clnhnfziwxfklqvcksh ထာမ်ပလိက်:acm-determiner/documentation 10 299778 402676 2026-10-04T09:08:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402676 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:acm-det}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[determiner]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} l0bxh6f8n1n1qp78qrw46oixhurhut4 ထာမ်ပလိက်:acm-particle/documentation 10 299779 402677 2026-10-04T09:08:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402677 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[particle]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} 5mcc2env9m97q15o66azkwri3epq5dx ထာမ်ပလိက်:acm-phrase/documentation 10 299780 402678 2026-10-04T09:08:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402678 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[phrase]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} nrgov1igterpnuqyqe3j08e8jg56k01 ထာမ်ပလိက်:acm-prep-inflection/documentation 10 299781 402679 2026-10-04T09:08:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402679 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly>[[Category:Iraqi Arabic preposition inflection-table templates]]</includeonly> 0jbdz7elo66jt4rw5eaj28v4o833o1a ထာမ်ပလိက်:acm-preposition/documentation 10 299782 402680 2026-10-04T09:08:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402680 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:acm-prep}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[preposition]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} lc9p9dib277zy9qgidvawcm8vklyvcb ထာမ်ပလိက်:acm-pronoun/documentation 10 299783 402681 2026-10-04T09:09:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402681 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[pronoun]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} 933vu9du9vhxju9i8hvmiems6unt1ha ထာမ်ပလိက်:acm-sing-noun/documentation 10 299784 402682 2026-10-04T09:09:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402682 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Iraqi Arabic [[singulative]] nouns (nouns which have a feminine form and singular meaning, and where the equivalent masculine form is a [[collective noun]] that is grammatically singular but has a plural meaning). The equivalent masculine noun should use {{temp|acm-coll-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|coll}} and {{para|coll2}}, {{para|coll3}} ... : Collective form. : Additional parameters are available if there are multiple possible collective forms. ; {{para|colltr}} and {{para|coll2tr}}, {{para|coll3tr}} ... : Transliteration of collective forms. : If multiple collective forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|coll''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural forms. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. ; {{para|pauctr}} and {{para|pauc2tr}}, {{para|pauc3tr}} ... : Transliteration of paucal forms. : If multiple paucal forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|paucal''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 4r77zpcy3fxnc0afrur6ofswgkbyh65 ထာမ်ပလိက်:acm-verb/documentation 10 299785 402683 2026-10-04T09:09:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402683 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Iraqi Arabic [[verb]]s. ==Main parameters== ; {{para|1}} : Verb form. ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|np}} and {{para|np2}}, {{para|np3}} ... : Non-past form. : Additional parameters are available if there are multiple possible non-past forms. ; {{para|nptr}} and {{para|np2tr}}, {{para|np3tr}} ... : Transliteration of non-past forms. : If multiple non-past forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|np''N''tr}} parameter. {{hwcat}} avufgjog9k7oz91hwegh01za1xjdhqp ထာမ်ပလိက်:acn-IPA/documentation 10 299786 402684 2026-10-04T09:09:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402684 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Handles the IPA for {{w|Achang language|Achang}} (Ngochang), a language spoken in Myanmar and China. Its orthography is based on the Myanmar dialect, and it uses [[Module:acn-IPA]] to get the pronunciation in IPA from the spelling. ==Parameters== ; {{para|1}} : Allows manual specification of an input to the template, in case the page name (the default input) is not the desired input. ; {{para|lh}}, {{para|lc}}, {{para|lx}}, {{para|xd}} : For manually specified Chinese dialectal pronunciations, collected in the STEDT. Their pronunciations map poorly to the Myanmar dialect and thus cannot be automatically generated from the spelling. {{para|lh}} is for Lianghe, {{para|lc}} is for Longchuan, {{para|lx}} is for Luxi, and {{para|xd}} is for Xiandao. <includeonly> [[Category:Achang pronunciation templates]] </includeonly> 78dz6gqiv6nk3i7dcij9sayczwqmgyy ထာမ်ပလိက်:Acoraceae Hypernyms/documentation 10 299787 402685 2026-10-04T09:09:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402685 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acoraceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> kqfznm90nwplfqkkllrxybrvj5lgylm ထာမ်ပလိက်:auto cat/test 10 299788 402686 2026-10-04T09:09:48Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "<includeonly>{{#invoke:auto cat|test}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude>" 402686 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{#invoke:auto cat|test}}</includeonly><noinclude>{{documentation}}</noinclude> mqvy5ujo2nzgnptauk1ymuxzoez0gdz ထာမ်ပလိက်:Acrididae Hypernyms/documentation 10 299789 402687 2026-10-04T09:09:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402687 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Acrididae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 9y93m4czlc6nlpbkw1j3yhgg93dle85 ထာမ်ပလိက်:Acrobatidae Hypernyms/documentation 10 299790 402688 2026-10-04T09:10:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402688 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acrobatidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3d1q68nxg21v7o4za38i33e4jlx39kl ထာမ်ပလိက်:Acrobolbaceae Hypernyms/documentation 10 299791 402689 2026-10-04T09:10:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402689 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acrobolbaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> o11s9olu8yu5dqvyynjutogskfjv8is ထာမ်ပလိက်:Acrocephalidae Hypernyms/documentation 10 299792 402690 2026-10-04T09:10:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402690 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists [[Appendix:Glossary#hypernym|hypernyms]] of [[w:Acrocephalidae|Acrocephalidae]], a [[w:Family (taxonomy)|biological family]] of birds. It is used in the Hypernyms sections of entries for taxa within Acrocephalidae. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]] </includeonly> 1nxc41jzp3qd5uraccnsyve6sekjgja ထာမ်ပလိက်:Acrochaetiaceae Hypernyms/documentation 10 299793 402691 2026-10-04T09:10:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402691 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Acrochaetiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2w6bysm1a5ipbvar21r11vfxdv277rj ထာမ်ပလိက်:Acteonidae Hypernyms/documentation 10 299794 402692 2026-10-04T09:10:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402692 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Acteonidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5zrtf04uc41u12smnjvfhh9nkteevcm ထာမ်ပလိက်:Actiniaria Hypernyms/documentation 10 299795 402693 2026-10-04T09:10:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402693 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Actinaria]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Actinaria}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> sf0wz462b0cyrfqtlu94vsamykjcfol ထာမ်ပလိက်:Actinidiaceae Hypernyms/documentation 10 299796 402694 2026-10-04T09:11:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402694 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Actinidiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4yjpd9j1cdxz46rin106vxg69hwlcog ထာမ်ပလိက်:auto cat/test/documentation 10 299797 402695 2026-10-04T09:11:09Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[ကဏ္ဍ:]]<!-- add a category of your choice --> </includeonly>" 402695 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[ကဏ္ဍ:]]<!-- add a category of your choice --> </includeonly> t1v1ti8xotogg7ejbr1tuk6ozxm5mz0 ထာမ်ပလိက်:Actinobacteria Hypernyms/documentation 10 299798 402696 2026-10-04T09:11:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402696 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Actinobacteria]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Actinobacteria}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> t9ksf3nrcp7shasyttwwvqfkybkposn ထာမ်ပလိက်:Actinobacteriota Hypernyms/documentation 10 299799 402697 2026-10-04T09:11:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402697 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum ''{{taxlink|Actinobacteriota|phylum}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Actinobacteriota|''Actinobacteriota''}} * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> c3rgvkcfgaqhsv0eya0jtgf04c81wo8 ထာမ်ပလိက်:Actinomycetaceae Hypernyms/documentation 10 299800 402698 2026-10-04T09:11:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402698 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under ''[[Actinomycetaceae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Actinomycetaceae|Actinomycetaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8pqerzh9qh0vs0be5c3u0cl86qd4v94 ထာမ်ပလိက်:Actinomycetales Hypernyms/documentation 10 299801 402699 2026-10-04T09:11:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402699 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''[[Actinomycetales]]''. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 3xzsnhy8vzlwm9k0b8hfmctxpjdyzpg ထာမ်ပလိက်:Actinomycetia Hypernyms/documentation 10 299802 402700 2026-10-04T09:11:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402700 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class ''{{taxlink|Actinomycetia|class}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Actinomycetia|''Actinomycetia''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> gzzmclawnzry4oxl1gbzyfx27uy27cu ထာမ်ပလိက်:Actinomycetota Hypernyms/documentation 10 299803 402701 2026-10-04T09:12:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402701 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is intended to be used under the Hypernyms heading on taxonomic entries. It can also be 'subst'ed for various purposes.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> 36ubg0wdzs138gzka76o2c7rrn44e2k ထာမ်ပလိက်:active-voice/documentation 10 299804 402702 2026-10-04T09:12:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402702 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Semantic relation templates]] </includeonly> 8q1v2f41xs1qxnw1ujah8a3iz121m5a ထာမ်ပလိက်:acw-act-participle/documentation 10 299805 402703 2026-10-04T09:12:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402703 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-active participle/documentation 10 299806 402704 2026-10-04T09:12:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402704 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Hijazi Arabic]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> dkij1c6wbir0e4u0asbp6wjmkhd8wiq ထာမ်ပလိက်:acw-adj-f/documentation 10 299807 402705 2026-10-04T09:12:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402705 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-adj-pl/documentation 10 299808 402706 2026-10-04T09:12:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402706 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-adverb/documentation 10 299809 402707 2026-10-04T09:13:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402707 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-coll-noun/documentation 10 299810 402708 2026-10-04T09:13:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402708 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Hijazi Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|acw-sing-noun}}. {{hwcat}} hts2lyplwaojqvf4n617gxhanbi3kky ထာမ်ပလိက်:acw-con/documentation 10 299811 402709 2026-10-04T09:13:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402709 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-conj/documentation 10 299812 402710 2026-10-04T09:13:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402710 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Hijazi Arabic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> 060l46x6pscyv8rq1vy39u09gw2xa85 ထာမ်ပလိက်:acw-determiner/documentation 10 299813 402711 2026-10-04T09:13:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402711 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-interj/documentation 10 299814 402712 2026-10-04T09:13:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402712 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-noun-form/documentation 10 299815 402713 2026-10-04T09:14:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402713 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-noun-pl/documentation 10 299816 402714 2026-10-04T09:14:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402714 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-particle/documentation 10 299817 402715 2026-10-04T09:14:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402715 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-prep-inflection/documentation 10 299818 402716 2026-10-04T09:14:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402716 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Hijazi Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> s0b5soan46o25ti9kgrlbo38zu9gj2b ထာမ်ပလိက်:acw-prep/documentation 10 299819 402717 2026-10-04T09:14:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402717 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-prepositional phrase/documentation 10 299820 402718 2026-10-04T09:14:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402718 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-root/documentation 10 299821 402719 2026-10-04T09:15:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402719 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Hijazi Arabic templates|root]] </includeonly> m6ekrxeg7nw9aooll9xv9tmgc4pnsgw ထာမ်ပလိက်:acw-suffix/documentation 10 299822 402720 2026-10-04T09:15:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402720 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acw-verb/documentation 10 299823 402721 2026-10-04T09:15:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402721 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-adj/documentation 10 299824 402722 2026-10-04T09:15:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402722 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Cypriot Arabic [[adjective]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|cpl}} and {{para|cpl2}}, {{para|cpl3}} ... : Common plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible common plural forms. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Masculine plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible masculine plural forms. ; {{para|fpl}} and {{para|fpl2}}, {{para|fpl3}} ... : Feminine plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine plural forms. ; {{para|el}} and {{para|el2}}, {{para|el3}} ... : Elative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible elative forms. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. {{hwcat}} k8lm9qfssa1zsj97nzxlakhq5uxznrr ထာမ်ပလိက်:acy-adverb/documentation 10 299825 402723 2026-10-04T09:15:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402723 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-coll-noun/documentation 10 299826 402724 2026-10-04T09:15:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402724 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Cypriot Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|acy-sing-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|sing}} and {{para|sing2}}, {{para|sing3}} ... : Singulative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible singulative forms. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. {{hwcat}} sslgkdtvwslvwztdtcebumru8ktep4k ထာမ်ပလိက်:acy-determiner/documentation 10 299827 402725 2026-10-04T09:16:08Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402725 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-noun/documentation 10 299828 402726 2026-10-04T09:16:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402726 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Cypriot Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. {{hwcat}} adv6f7cmq3vkw4a6xdiqd5zbjezhpv4 ထာမ်ပလိက်:acy-numeral/documentation 10 299829 402727 2026-10-04T09:16:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402727 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-particle/documentation 10 299830 402728 2026-10-04T09:16:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402728 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-personal pronouns/documentation 10 299831 402729 2026-10-04T09:16:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402729 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{tcat}} 80vld07fy1h3rofctqgkuk7z6urc2cm ထာမ်ပလိက်:acy-preposition/documentation 10 299832 402730 2026-10-04T09:16:58Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402730 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-pronoun/documentation 10 299833 402731 2026-10-04T09:17:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402731 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-proper noun/documentation 10 299834 402732 2026-10-04T09:17:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402732 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:acy-sing-noun/documentation 10 299835 402733 2026-10-04T09:17:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402733 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Cypriot Arabic [[singulative]] nouns (nouns which have a feminine form and singular meaning, and where the equivalent masculine form is a [[collective noun]] that is grammatically singular but has a plural meaning). The equivalent masculine noun should use {{temp|acy-coll-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|coll}} and {{para|coll2}}, {{para|coll3}} ... : Collective form. : Additional parameters are available if there are multiple possible collective forms. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. {{hwcat}} 3coetzrvlarrmxrwiv2tnf9d0ngcksh ထာမ်ပလိက်:acy-verb/documentation 10 299836 402734 2026-10-04T09:17:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402734 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Adam Smith quotation templates/documentation 10 299837 402735 2026-10-04T09:17:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402735 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Adam Smith}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Smith, Adam}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 2q6mwzrthph264mw44rzmcfkkqz5xab ထာမ်ပလိက်:Adelanthaceae Hypernyms/documentation 10 299838 402736 2026-10-04T09:17:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402736 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Adelanthaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> mrucjmg2fpxva0b3jm9tc1zsc7re7sz ထာမ်ပလိက်:Adenoviridae Hypernyms/documentation 10 299839 402737 2026-10-04T09:18:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402737 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Adenoviridae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:ICTV|201902387|Adenoviridae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> lxyryamt7nmcjegp8o34omssv2wcz3a ထာမ်ပလိက်:adjectivalbox/documentation 10 299840 402738 2026-10-04T09:18:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402738 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Unused templates]] </includeonly> smvqgee3wic6rvaxxbpf6er7ueg4eo0 ထာမ်ပလိက်:Adoxaceae Hypernyms/documentation 10 299841 402739 2026-10-04T09:18:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402739 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Adoxaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5t0elw8427asp6b3ni8le0jf4xy221k ထာမ်ပလိက်:Adrianichthyidae Hypernyms/documentation 10 299842 402740 2026-10-04T09:18:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402740 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Adrianichthyidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 62fl375e5kdb5pa08wvviyy02ojp7t5 ထာမ်ပလိက်:adverbialbox/documentation 10 299843 402741 2026-10-04T09:18:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402741 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Compare {{temp|cardinalbox}} and {{temp|ordinalbox}}. <includeonly> [[Category:Number templates]] </includeonly> gp1jxnl4847yfhmrsd54jpbszv2uxv4 ထာမ်ပလိက်:ady-decl-noun2/documentation 10 299844 402742 2026-10-04T09:18:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402742 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:ady-verb/documentation 10 299845 402743 2026-10-04T09:19:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402743 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ae-conj-pres/documentation 10 299846 402744 2026-10-04T09:19:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402744 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Avestan verb inflection-table templates]] </includeonly> m5x6okq1nntzrh1onlzg1fpqu5v7la1 ထာမ်ပလိက်:ae-decl-noun/documentation 10 299847 402745 2026-10-04T09:19:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402745 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Avestan noun inflection-table templates|*]] </includeonly> b0xgfza3x5ugz0tvbsg5wlkchea9hsk ထာမ်ပလိက်:ae-verb/documentation 10 299848 402746 2026-10-04T09:19:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402746 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aeb-active participle/documentation 10 299849 402747 2026-10-04T09:19:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402747 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic etymology templates]] </includeonly> mac9ljl4t3wrgdyohw8n2i5cgshfohb ထာမ်ပလိက်:aeb-adjective/documentation 10 299850 402748 2026-10-04T09:19:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402748 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aeb-conj/documentation 10 299851 402749 2026-10-04T09:20:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402749 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> bv67moskvy816vouqqy8qwweeosoggt ထာမ်ပလိက်:aeb-determiner/documentation 10 299852 402750 2026-10-04T09:20:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402750 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aeb-noun/documentation 10 299853 402751 2026-10-04T09:20:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402751 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Tunisian Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. {{hwcat}} n5vaexapxh6pm99gc2obfviuh6s80bl ထာမ်ပလိက်:aeb-numeral/documentation 10 299854 402752 2026-10-04T09:20:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402752 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aeb-passive participle/documentation 10 299855 402753 2026-10-04T09:20:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402753 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic etymology templates]] </includeonly> mac9ljl4t3wrgdyohw8n2i5cgshfohb ထာမ်ပလိက်:aeb-prep-inflection/documentation 10 299856 402754 2026-10-04T09:20:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402754 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> oh6hk3jyubnf977d9iruhbowzyx7jn3 ထာမ်ပလိက်:aeb-prep-inflection/ب/documentation 10 299857 402755 2026-10-04T09:21:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402755 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> oh6hk3jyubnf977d9iruhbowzyx7jn3 ထာမ်ပလိက်:aeb-prep-inflection/في/documentation 10 299858 402756 2026-10-04T09:21:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402756 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> oh6hk3jyubnf977d9iruhbowzyx7jn3 ထာမ်ပလိက်:aeb-prep-inflection/مع/documentation 10 299859 402757 2026-10-04T09:21:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402757 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> oh6hk3jyubnf977d9iruhbowzyx7jn3 ထာမ်ပလိက်:aeb-root/documentation 10 299860 402758 2026-10-04T09:21:38Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402758 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Tunisian Arabic templates|root]] </includeonly> lf7rkcvw2h2ndunzxn2rtqd7dj1g4xc ထာမ်ပလိက်:Aegithalidae Hypernyms/documentation 10 299861 402759 2026-10-04T09:21:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402759 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists [[Appendix:Glossary#hypernym|hypernyms]] of [[w:Aegithalidae|Aegithalidae]], a [[w:Family (taxonomy)|biological family]] of birds. It is used in the Hypernyms sections of entries for taxa within Aegithalidae. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]] </includeonly> ejixr2fjrmddbzvak46c7s9tnl90qb9 ထာမ်ပလိက်:Aequoreidae Hypernyms/documentation 10 299862 402760 2026-10-04T09:21:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402760 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aequoreidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Aequoreidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> sprkcm29jomnulnz07qu853eagbqtye ထာမ်ပလိက်:Aeromonadaceae Hypernyms/documentation 10 299863 402761 2026-10-04T09:22:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402761 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Aeromonadaceae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Aeromonadaceae|Aeromonadaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 9nnd1usaesezxcwqfvonrbkxcz5o35v ထာမ်ပလိက်:Aeshnidae Hypernyms/documentation 10 299864 402762 2026-10-04T09:22:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402762 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aeshnidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ca0yqo6nokw8zjilzlwziportbbjc0d ထာမ်ပလိက်:af-adj/documentation 10 299865 402763 2026-10-04T09:22:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402763 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to create the headword line of Afrikaans adjectives. It uses [[Module:af-headword]] as a back-end. The template is placed on the basic (lemma) form, which is the ''predicative'' form that is used when the adjective is not placed before a noun. It displays three forms of the adjective: the attributive ending in {{m|af||-e}}, comparative ending in {{m|af||-er}} and superlative ending in {{m|af||-ste}}. These forms are generated automatically from the page name, so for most adjectives you don't need to give any parameters. ==Attributive== The attributive form is generated from the page name using the following rules: * Normally, add {{m|af||-e}}. * If the predicative form (page name) already ends in {{m|af||-e}} (or {{m|af||-ë}}), don't add anything. * If the predicative form ends in {{m|af||-u}}, like for {{m|af|ru}}, add {{m|af||-we}}. The attributive form may be somewhat irregular and have spelling changes to accommodate the vowel length, much like the plural of nouns. For example, {{m|af|geel}} becomes {{m|af|gele}}, while {{m|af|vol}} becomes {{m|af|volle}}. In some cases the last consonant changes, like {{m|af|doof}} > {{m|af|dowe}} or {{m|af|hoog}} > {{m|af|hoë}}. For these cases, specify the attributive form with the first parameter. {{temp|af-adj|volle}} {{temp|af-adj|dowe}} {{temp|af-adj|hoë}} Even more importantly, a lot of predicative forms are the same as the basic form. These must also be added manually. {{temp|af-adj|geel}} {{temp|af-adj|rooi}} ==Comparative and superlative== The comparative form is automatically derived from the attributive form, whether it's generated by default or given with the first parameter. It follows the following rules: * Normally, add {{m|af||-r}} to the attributive. * If the attributive doesn't end in {{m|af||-e}} (or {{m|af||-ë}}) already, add {{m|af||-er}} to it. * If the predicative form (page name) ends in {{m|af||-r}}, add {{m|af||-der}} to that (and not to the attributive). The superlative is generated automatically as follows: * Normally, add {{m|af||-ste}} to the predicative (page name). * If the attributive is formed by replacing {{m|af||-nk}} with {{m|af||-ng}}, then add {{m|af||-ste}} to the attributive form instead. * If the predicative form ends in {{m|af||-u}}, like for {{m|af|ru}}, add another {{m|af||-u-}} to maintain the vowel length, giving {{m|af||-uuste}}. If an adjective has no comparative or superlative forms, specify <code>-</code> as the second parameter (skipping the first if necessary): {{temp|af-adj||-}} For a few adjectives, the comparative or superlative needs to be overridden. This can be done with the second and third parameters, respectively. Likewise, some adjectives may have an alternative comparative or superlative, which can be given with <code>comp2=</code> and <code>sup2=</code>. For {{m|af|goed}} and {{m|af|kwaad}}: {{temp|af-adj|goeie|beter|beste}} {{temp|af-adj|kwaai|comp2{{=}}kwater}} {{hwcat}} clg1w8jaw6zeo3nfmf42mrydhvktjha ထာမ်ပလိက်:af-adv/documentation 10 299866 402764 2026-10-04T09:22:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402764 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:af-conj-wees/documentation 10 299867 402765 2026-10-04T09:22:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402765 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Afrikaans verb inflection-table templates|wees]] </includeonly> 6dcn540wtk40ptdv2971r59sbjnl119 ထာမ်ပလိက်:af-noun/documentation 10 299868 402766 2026-10-04T09:22:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402766 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to create the headword line of Afrikaans nouns. {{isAccelerated}} ==Plural== As the plural cannot be generally predicted from the singular, the template cannot generate one automatically. You always need to provide it; if it's left out, the template will show a notice to point out the missing form. The plural is given with the first parameter. Examples for {{m|af|jaar}} and {{m|af|appel}}: {{temp|af-noun|jare}} {{temp|af-noun|appels}} For nouns where the plural is derived from the singular just by adding {{m|af||-e}} or {{m|af||-s}}, there is a special shortcut. You give only the ending <code>e</code> or <code>s</code>, rather than the full form. This only works when the stem of the plural is the same (and spelled the same) as the stem of the singular. If there are any changes to the stem, you need to specify the full plural form. So for {{m|af|jaar}} it would not work, because the stem loses a vowel in the plural, {{m|af|jare|jar-e}}. Examples for {{m|af|appel}} and {{m|af|mens}}: {{temp|af-noun|s}} {{temp|af-noun|e}} If the noun has no plural form, but occurs only in the singular, specify <code>-</code> as the plural. On {{m|af|sterrekunde}}: {{temp|af-noun|-}} If the noun occurs only in the plural, and has no corresponding singular, specify <code>p</code> as the plural. On {{m|af|harsings}}: {{temp|af-noun|p}} Some nouns may have more than one possible plural form. To specify the second plural, use {{para|pl2}}. Like on {{m|af|aanbieding}}: {{temp|af-noun|wysigings|pl2{{=}}wysiginge}} In the case of nouns ending in ''-ing'' that are usually pluralized with ''-s'', but also have a dated plural in ''-e'', use the parameter <code>s/e</code>: {{temp|af-noun|s/e}} ==Diminutive== If the noun has a diminutive form, it is given with the second parameter. For example, {{m|af|jaar}} and {{m|af|appel}}, but this time with the diminutive added too: {{temp|af-noun|jare|jaartjie}} {{temp|af-noun|appels|appeltjie}} If there is no diminutive, just leave it out. ==Gendered forms== The parameters {{para|f}} and {{para|m}} are used to specify another form of the word that is used for a person of the opposite gender. This is typically used for words indicating professions, but also for others. For example, {{m|af|vriendin}}: {{temp|af-noun|vriendinne|vriendinnetjie|m{{=}}vriend}} And conversely, on {{m|af|vriend}}: {{temp|af-noun|vriende|vriendjie|f{{=}}vriendin}} <includeonly> {{hwcat}} [[ms:Templat:af-kn]] [[nl:Sjabloon:-afnoun-]] </includeonly> j2hxwf5ub36pjkob45wt1gqhv5rjyjx ထာမ်ပလိက်:afb-adjective/documentation 10 299869 402767 2026-10-04T09:23:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402767 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-adverb/documentation 10 299870 402768 2026-10-04T09:23:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402768 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-coll-noun/documentation 10 299871 402769 2026-10-04T09:23:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402769 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-determiner/documentation 10 299872 402770 2026-10-04T09:23:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402770 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-noun/documentation 10 299873 402771 2026-10-04T09:23:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402771 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Creates headword lines for Gulf Arabic nouns, using [[Module:sem-arb-headword]]. {{hwcat}} c7goadz6478dzc5ozt4rfqnq6dlk3w6 ထာမ်ပလိက်:afb-numeral/documentation 10 299874 402772 2026-10-04T09:23:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402772 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-phrasal-verb-conj/documentation 10 299875 402773 2026-10-04T09:24:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402773 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Gulf Arabic inflection-table templates]] </includeonly> 6gmudjr1yrydztmiw6ld7pnj48x0obb ထာမ်ပလိက်:afb-prep-inflection/documentation 10 299876 402774 2026-10-04T09:24:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402774 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Gulf Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> 85nq6ol54inanw9i07mkq784mcu3kag ထာမ်ပလိက်:afb-pronoun/documentation 10 299877 402775 2026-10-04T09:24:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402775 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-proper noun/documentation 10 299878 402776 2026-10-04T09:24:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402776 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-root/documentation 10 299879 402777 2026-10-04T09:24:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402777 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|hw,etym}} i6cfu4dt59ph08dkcbq3q6qldwj6h64 ထာမ်ပလိက်:afb-sing-noun/documentation 10 299880 402778 2026-10-04T09:24:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402778 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:afb-verb/documentation 10 299881 402779 2026-10-04T09:25:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402779 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Afghan Uzbek spelling/documentation 10 299882 402780 2026-10-04T09:25:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402780 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{shortcut|uz-afg}} Adds Uzbek terms to [[:cat:Afghan Uzbek|Category:Afghan Uzbek]] and redirects the entry to the lemma form.<includeonly>[[Category:Uzbek form-of templates|emphatic]]</includeonly> 4e3i8i58pb86uruxcu9i4e0m9w86olp ထာမ်ပလိက်:Afrosoricida Hypernyms/documentation 10 299883 402781 2026-10-04T09:25:27Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402781 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Afrosoricida]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Afrosoricida}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> h92t9v3znrchptvpdyjyi403j3cru7r ထာမ်ပလိက်:Agamidae Hypernyms/documentation 10 299884 402782 2026-10-04T09:25:37Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402782 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Agamidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8m7llc9ou3nvy2jzyw2gicncrikv03c ထာမ်ပလိက်:Agaonidae Hypernyms/documentation 10 299885 402783 2026-10-04T09:25:47Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402783 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Agaonidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> f0bl8yqe3kdzovvdiiepoa87mcc5i9u ထာမ်ပလိက်:Agaricaceae Hypernyms/documentation 10 299886 402784 2026-10-04T09:25:57Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402784 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Agaricaceae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Agaricaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3286kkwboub4h5nscy6lmol4al5rja9 ထာမ်ပလိက်:Agaricales Hypernyms/documentation 10 299887 402785 2026-10-04T09:26:07Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402785 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Agaricales]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Agaricales}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> iypmuzp97ejowcf4ow3ez7fpuykknfh ထာမ်ပလိက်:Agaricomycetes Hypernyms/documentation 10 299888 402786 2026-10-04T09:26:17Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402786 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Agaricomycetes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Agaricomycetes }}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> jknz7ppnvxj9gkytov8n42itzm7kioy ထာမ်ပလိက်:Agatha Christie quotation templates/documentation 10 299889 402787 2026-10-04T09:26:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402787 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Agatha Christie}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Christie, Agatha}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 8hnpazqf49czow14zn7fqmyjlx1dnp1 ထာမ်ပလိက်:Agelenidae Hypernyms/documentation 10 299890 402788 2026-10-04T09:26:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402788 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists [[Appendix:Glossary#hypernym|hypernyms]] of genera and species within the [[w:Family (biology)|biological family]] [[w:Agelenidae|Agelenidae]]. It is used in the Hypernyms sections of the entries for these genera and species. It uses {{tl|Araneae Hypernyms}}.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> kowbj5isrkmocc8y4omfop98nacla8t ထာမ်ပလိက်:Agromyzidae Hypernyms/documentation 10 299891 402789 2026-10-04T09:26:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402789 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Agromyzidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> pd8i9xeh3o2blzi7o9v9ptpjdv0wr94 ထာမ်ပလိက်:AH/documentation 10 299892 402790 2026-10-04T09:27:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402790 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Dating templates]] </includeonly> cv5hiivumjlams65hzozc8adsfi2fr5 ထာမ်ပလိက်:ahr-adj/documentation 10 299893 402791 2026-10-04T09:27:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402791 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Headword-line template for [[:cat:Ahirani adjectives|Ahirani adjectives]]. 7opevabeqj59hglt0f7ab37uiz9oyek ထာမ်ပလိက်:ahr-verb/documentation 10 299894 402792 2026-10-04T09:27:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402792 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Headword-line template for [[:cat:Ahirani verbs|Ahirani verbs]]. ===Parameters=== ;{{para|1}} : Verb type. One of <code>t</code> (transitive), <code>i</code> (intransitive), <code>it</code> (ambitransitive; can also be written <code>ti</code>). ;{{para|g}} : Gender. ;{{para|head}} : Explicitly specified headword. ;{{para|tr}} : Manual transliteration, in case the automatic transliteration is incorrect. ;{{para|sort}} : Sort key. Rarely needs to be given. {{hwcat}} ppi5dobdqdcpfhakpdrizo6l2tdlk5i ထာမ်ပလိက်:aht-poss-3/documentation 10 299895 402793 2026-10-04T09:27:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402793 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Equivalent to [[Template:aht-poss]], but used for inalienable nouns that are not possessed by humans. {{tcat|ndecl}} 1rjntlyt1v9rynmf7h6gqqaj04xg3g5 ထာမ်ပလိက်:aig-verb/documentation 10 299896 402794 2026-10-04T09:27:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402794 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:aii-adjective/documentation 10 299897 402795 2026-10-04T09:27:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402795 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-adverb/documentation 10 299898 402796 2026-10-04T09:28:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402796 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-conj-table/documentation 10 299899 402797 2026-10-04T09:28:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402797 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> di6jy6xonpr2peknlrlyqogdjk43a12 ထာမ်ပလိက်:aii-conj/documentation 10 299900 402798 2026-10-04T09:28:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402798 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> di6jy6xonpr2peknlrlyqogdjk43a12 ထာမ်ပလိက်:aii-conj/ܗܘܐ/documentation 10 299901 402799 2026-10-04T09:28:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402799 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> di6jy6xonpr2peknlrlyqogdjk43a12 ထာမ်ပလိက်:aii-determiner/documentation 10 299902 402800 2026-10-04T09:28:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402800 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-infl-noun-unc/documentation 10 299903 402801 2026-10-04T09:28:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402801 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic noun inflection-table templates| ]] </includeonly> q8rudvqof0xavnfpqo6ayxr2jhzd4v3 ထာမ်ပလိက်:aii-infl-noun/documentation 10 299904 402802 2026-10-04T09:29:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402802 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic noun inflection-table templates| ]] </includeonly> q8rudvqof0xavnfpqo6ayxr2jhzd4v3 ထာမ်ပလိက်:aii-infl-particle/ܙܝ/documentation 10 299905 402803 2026-10-04T09:29:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402803 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic particle inflection-table templates]] </includeonly> eqr0ef01qiv0t894esbvdpjsk9rvuis ထာမ်ပလိက်:aii-infl-prep-alt/documentation 10 299906 402804 2026-10-04T09:29:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402804 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic preposition inflection-table templates| ]] </includeonly> 983gsx6l98a5tanpjfspnw7s3zk2upo ထာမ်ပလိက်:aii-infl-prep-numeral/documentation 10 299907 402805 2026-10-04T09:29:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402805 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic preposition inflection-table templates| ]] </includeonly> 983gsx6l98a5tanpjfspnw7s3zk2upo ထာမ်ပလိက်:aii-infl-prep/documentation 10 299908 402806 2026-10-04T09:29:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402806 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Assyrian Neo-Aramaic preposition inflection-table templates| ]] </includeonly> 983gsx6l98a5tanpjfspnw7s3zk2upo ထာမ်ပလိက်:aii-instance-noun/documentation 10 299909 402807 2026-10-04T09:29:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402807 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|etymology}} 0qxkdcs3lf85hahgpgyoctgsbxrvu3y ထာမ်ပလိက်:aii-interjection/documentation 10 299910 402808 2026-10-04T09:30:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402808 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-noun/documentation 10 299911 402809 2026-10-04T09:30:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402809 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-numeral/documentation 10 299912 402810 2026-10-04T09:30:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402810 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-past participle/documentation 10 299913 402811 2026-10-04T09:30:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402811 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-personal pronouns/documentation 10 299914 402812 2026-10-04T09:30:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402812 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-pronoun/documentation 10 299915 402813 2026-10-04T09:30:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402813 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:aii-reduplicated/documentation 10 299916 402814 2026-10-04T09:31:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402814 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|etymology}} 0qxkdcs3lf85hahgpgyoctgsbxrvu3y ထာမ်ပလိက်:aii-verb/documentation 10 299917 402815 2026-10-04T09:31:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402815 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:ain-adj/documentation 10 299918 402816 2026-10-04T09:31:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402816 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ain-conj/documentation 10 299919 402817 2026-10-04T09:31:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402817 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template may be used on the entry pages of Ainu verbs to create a table of [[conjugation|conjugated]] (personal-inflected) forms of Ainu verbs. ===Examples=== <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{ain-conj|1|ek|arki}} </syntaxhighlight> {{ain-conj|1|ek|arki}} <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{ain-conj|2|kaye|kaypa}} </syntaxhighlight> {{ain-conj|2|kaye|kaypa}} ===Parameters=== The first parameter denotes the slot number of the verb (1 for intransitive, 2 for transitive, 3 for ditransitive). Complete verbs with 0 slot cannot be conjugated, so it is ignored in this template. The second parameter is for the singular form, and the third is for plural. If the plural form is omitted, singular is used for plural form. <includeonly> [[Category:Ainu verb inflection-table templates]] </includeonly> ==TemplateData== {{TemplateDataHeader}} <templatedata> { "params": { "1": { "label": "slot", "example": "1", "type": "string" }, "2": { "label": "singular form", "example": "ek", "type": "string" }, "stem": { "label": "plural form", "example": "arki", "type": "string" } }, "description": "Conjugation table for regular verbs in Ainu", "format": "inline" } </templatedata> fw3c6n03an0a4bc5nsgysijmfqun335 ထာမ်ပလိက်:ain-IPA/documentation 10 299920 402818 2026-10-04T09:31:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402818 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template uses [[Module:ain-pron]] to generate the IPA pronunciation of Ainu words. The arguments can be empty, by which case the page title is automatically parsed. It is also able to specify transcription manually, especially when it is needed to specify the accent. == Examples == {|class="wikitable" ! Text !! Result !! Comments |- | irankarapte || {{ain-IPA|irankarapte}} || Consonant clusters |- | iyayraykere || {{ain-IPA|iyayraykere}} || With semivowels |- | ruunpe || {{ain-IPA|ruunpe}} || Vowel sequence |- | asir pa || {{ain-IPA|asir pa}} || With whitespace |- | pawci || {{ain-IPA|pawci}} || With glides |- | ku=hoyupu || {{ain-IPA|1=ku=hoyupu}} || With = |- | sinép || {{ain-IPA|sinép}} || With accent |- | u`sey || {{ain-IPA|u`sey}} || With alternative accent notation |- | hioy'oy || {{ain-IPA|hioy'oy}} || Special syllable splitting |- | ohta || {{ain-IPA|ohta}} || With h |- | waxka || {{ain-IPA|waxka}} || With x |- | anpa || {{ain-IPA|anpa}} || Nasal assimilation |- | ounma || {{ain-IPA|ounma}} || Nasal assimilation |- | kuani || {{ain-IPA|kuani}} || Vowel sequence with glide realization |- | uere || {{ain-IPA|uere}} || Vowel sequence with glide realization |- | ruoka || {{ain-IPA|ruoka}} || Vowel sequence with glide realization |- | kamiasi || {{ain-IPA|kamiasi}} || Vowel sequence with glide realization |- | sietok || {{ain-IPA|sietok}} || Vowel sequence with glide realization |- | ioripakka || {{ain-IPA|ioripakka}} || Vowel sequence with glide realization |- | eramuskare || {{ain-IPA|eramuskare}} || s / CV_CVC → [ʃ] |} <includeonly> [[Category:Ainu pronunciation templates|IPA]] </includeonly> j2jgjl77mbuyguaz2z2npy1oezfha1n ထာမ်ပလိက်:ain-kana-conv/documentation 10 299921 402819 2026-10-04T09:31:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402819 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Ainu templates]] </includeonly> kgcufnrep1v5glftwgv8spsn687m5q1 ထာမ်ပလိက်:ain-noun-decl/documentation 10 299922 402820 2026-10-04T09:32:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402820 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This template displays a inflection and declension table for Ainu nouns. If a parameter is left blank or omitted, it will automatically default to an em-dash (—), indicating that there is no corresponding form for that specific word. ===Syntax=== <pre style="width: 300px;"> {{ain-noun-decl | 1 = | 1_kata = | plural = | plural_kata = | short = | short_kata = | long = | long_kata = }} </pre> ==Parameters== ; 1 : The [[singular]] [[conceptual]] (or [[nominative]]-[[accusative]]) form of the word in Latin script. ; 1_kata : The [[singular]] [[conceptual]] form in Katakana script. ; plural : The [[plural]] [[conceptual]] form of the word in Latin script. ; plural_kata : The [[plural]] [[conceptual]] form in Katakana script. ; short : The [[short]] [[affiliative]] form of the word in Latin script. If the word has multiple short affiliative forms, use {{para|short2}} and {{para|short3}}. ; short_kata : The [[short]] [[affiliative]] form in Katakana script. Can also take {{para|short_kata2}} and {{para|short_kata3}}. ; long : The [[long]] [[affiliative]] form of the word in Latin script. Can take up to three forms using {{para|long2}} and {{para|long3}}. ; long_kata : The [[long]] [[affiliative]] form in Katakana script. Can take up to three forms using {{para|long_kata2}} and {{para|long_kata3}}. ==Examples== ===Standard Usage=== <pre> {{ain-noun-decl | 1 = aynu | 1_kata = アイヌ | plural = utar | plural_kata = ウタㇻ | short = aynu | short_kata = アイヌ | long = aynuhu | long_kata = アイヌフ }} </pre> {{ain-noun-decl| 1 = aynu| 1_kata = アイヌ|plural= utar|plural_kata=ウタㇻ|short = aynu| short_kata = アイヌ| long = aynuhu| long_kata = アイヌフ}} ==Motive for Use== Some nouns in Ainu have [[affiliative]] forms (sometimes referred to as [[possessive]] forms) which need to be specified for proper usage, as using the wrong form may lead to [[misunderstanding]] or [[ungrammaticality]]. Since the standard [[Template:ain-noun|noun template]] cannot accommodate all the information required to clarify these grammatical and semantic nuances, this declension table is used to properly document the noun and its forms. For more information, read: [[Appendix:Ainu nouns]] <includeonly> [[Category:Ainu inflection-table templates]] </includeonly> s9f29h1fuov57r41r5xfcdoa1x9yjbe ထာမ်ပလိက်:ain-noun/documentation 10 299923 402821 2026-10-04T09:32:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402821 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== * Set the first parameter to <tt>k</tt> if the entry title is in Kana, or <tt>l</tt> if it's in Latin script. * The second parameter is the transliteration of the word. * The third parameter is the plural form of the noun, if existing. * The fourth parameter is the possessed form of the noun, if existing. {{hwcat}} oskziw4ytx3vrgyjisid2mx3ypnqnvx ထာမ်ပလိက်:ain-pron/documentation 10 299924 402822 2026-10-04T09:32:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402822 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ain-proper-noun/documentation 10 299925 402823 2026-10-04T09:32:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402823 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ain-suf/documentation 10 299926 402824 2026-10-04T09:32:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402824 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> Simple headword template for Ainu suffixes. {{hwcat}} d9zkwrvby8bp7qit84t242zcyds5w5v ထာမ်ပလိက်:ain-verb/documentation 10 299927 402825 2026-10-04T09:32:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402825 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== * Set the first parameter to <tt>k</tt> if the entry title is in Kana, or <tt>l</tt> if it's in Latin script. * The second parameter is the transliteration of the word. * The third parameter is the plural form of the verb, if existing. * The fourth parameter is the causative form of the verb, if existing. * The fifth parameter is the applicative form of the verb, if existing. {{hwcat}} d2ku3ihoogci5wvogkiez0nuume3mql ထာမ်ပလိက်:AITA jargon/documentation 10 299928 402826 2026-10-04T09:33:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402826 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template uses {{tl|col}} to list several terms originating from the r/AITA ("am I the asshole?") subreddit of the website [[w:Reddit|Reddit]]. It is used on the entries for these terms to link to the others as related entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:English templates]] [[Category:Internal link templates]] </includeonly> 7ohew9mmnnjxj78atp2iafkg6ps4s0w ထာမ်ပလိက်:Aizoaceae Hypernyms/documentation 10 299929 402827 2026-10-04T09:33:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402827 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aizoaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5amsiwkrythuz6003t73igoptpo1ttk ထာမ်ပလိက်:Ajellomycetaceae Hypernyms/documentation 10 299930 402828 2026-10-04T09:33:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402828 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Ajellomycetaceae]]. It can also be used with subst:. * {{R:MycoBank|436080|Ajellomycetaceae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> p92fb0jn5okvd5s78ut8zeia0mbpbkx ထာမ်ပလိက်:ajp-act-participle/documentation 10 299931 402829 2026-10-04T09:33:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402829 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ajp-adverb/documentation 10 299932 402830 2026-10-04T09:33:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402830 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of South Levantine Arabic [[adverb]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. {{hwcat}} 03iwwx4p8jgnudc1ycmekueote4ul9n ထာမ်ပလိက်:ajp-coll-noun/documentation 10 299933 402831 2026-10-04T09:33:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402831 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for South Levantine Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|ajp-sing-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|sing}} and {{para|sing2}}, {{para|sing3}} ... : Singulative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible singulative forms. ; {{para|singtr}} and {{para|sing2tr}}, {{para|sing3tr}} ... : Transliteration of singulative forms. : If multiple singulative forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|sing''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural forms. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. ; {{para|pauctr}} and {{para|pauc2tr}}, {{para|pauc3tr}} ... : Transliteration of paucal forms. : If multiple paucal forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|paucal''N''tr}} parameter. {{hwcat}} k0ntcatitqp6pbqp3nt94qy1nddnjj8 ထာမ်ပလိက်:ajp-colors/documentation 10 299934 402832 2026-10-04T09:34:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402832 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic templates]] </includeonly> k29ealdd799g4ny6mkzppa8mblx65p8 ထာမ်ပလိက်:ajp-conj/documentation 10 299935 402833 2026-10-04T09:34:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402833 wikitext text/x-wiki <span style="font-size: 1.2em">'''List of subpages'''</span> {{subpages}} {{documentation subpage}} ==Usage of these templates== ===Regular roots=== The templates for regular and assimilated roots (A, U) need six parameters, the three root letters in Arabic followed by the romanization of those letters: <pre>{{ajp-conj/A1|ف|ع|ل|f|ʕ|l}}</pre> ===Weak roots=== The templates for weak and doubled roots (B, C, D) only need four parameters, the weak letters are omitted: <pre>{{ajp-conj/B1|ف|ع|f|ʕ}}</pre> ===Quadrilateral roots=== The templates for quadrilateral roots (Q) need two more parameters than their trilateral counterparts: <pre>{{ajp-conj/QA|ف|ع|ل|ق|f|ʕ|l|q}}</pre> ==List of templates by verb form== ===Form I=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! rowspan="5"| Regular | rowspan="3"| {{l|ajp|فَعَل|tr=faʕal}} || {{l|ajp|يِفْعِل|tr=yifʕil}} || [[Template:ajp-conj/A1]] |- | {{l|ajp|يِفْعَل|tr=yifʕal}} || [[Template:ajp-conj/Aa]] |- | {{l|ajp|يُفْعُل|tr=yofʕol}} || [[Template:ajp-conj/Au]] |- | rowspan="2"| {{l|ajp|فِعِل|tr=fiʕil}} || {{l|ajp|يِفْعَل|tr=yifʕal}} || [[Template:ajp-conj/A2]] |- | {{l|ajp|يِفْعِل|tr=yifʕil}} || [[Template:ajp-conj/Ai]] |- ! rowspan="3"| Defective | {{l|ajp|فَعَى|tr=faʕa}} || {{l|ajp|يِفْعِي|tr=yifʕi}} || [[Template:ajp-conj/B1]] |- | {{l|ajp|فَعَا|tr=faʕa}} || {{l|ajp|يِفْعَا|tr=yifʕa}} || [[Template:ajp-conj/BA]] |- | {{l|ajp|فِعِي|tr=fiʕi}} || {{l|ajp|يِفْعَى|tr=yifʕa}} || [[Template:ajp-conj/B2]] |- ! rowspan="3"| Doubled | rowspan="3"| {{l|ajp|فَلّ|tr=fall}} || {{l|ajp|يْفِلّ|tr=yfill}} || [[Template:ajp-conj/Ci]] |- | {{l|ajp|يْفَلّ|tr=yfall}} || [[Template:ajp-conj/Ca]] |- | {{l|ajp|يْفُلّ|tr=yfoll}} || [[Template:ajp-conj/Cu]] |- ! rowspan="3"| Hollow | rowspan="3"| {{l|ajp|فَال|tr=fāl}} || {{l|ajp|يْفِيل|tr=yfīl}} || [[Template:ajp-conj/DY]] |- | {{l|ajp|يْفَال|tr=yfāl}} || [[Template:ajp-conj/DA]] |- | {{l|ajp|يْفُول|tr=yfūl}} || [[Template:ajp-conj/DW]] |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! rowspan=3| Initial Hamza | rowspan=3| {{l|ajp|أَعَل|tr=ʔaʕal}} || {{l|ajp|يِئْعِل|tr=yiʔʕil}} || [[Template:ajp-conj/H1]] | {{l|ajp|أسر|tr=ʔasar}} &ndash; {{l|ajp|يئسر|tr=yiʔsir}} |- | {{l|ajp|يُؤْعُل|tr=yoʔʕol}} || [[Template:ajp-conj/Hu]] | {{l|ajp|أمر|tr=ʔamar}} &ndash; {{l|ajp|يؤمر|tr=yoʔmor}} |- | {{l|ajp|يَاعُل|tr=yāʕol}}, {{l|ajp|يَوعِل|tr=yōʕel}} || [[Template:ajp-conj/HA]] | {{l|ajp|أكل|tr=ʔakal}} &ndash; {{l|ajp|ياكل|tr=yākol}}, {{l|ajp|يوكل|tr=yōkel}} |- ! rowspan="2"| Assimilated W | {{l|ajp|وَعَل|tr=waʕal}} || {{l|ajp|يُوعِل|tr=yūʕil}} || [[Template:ajp-conj/U1]] | {{l|ajp|وعد|tr=waʕad}} &ndash; {{l|ajp|يوعد|tr=yūʕid}} |- | {{l|ajp|وِعِل|tr=wiʕil}} || {{l|ajp|يُوعَل|tr=yūʕal}} || [[Template:ajp-conj/U2]] | {{l|ajp|وصل|tr=wiṣil}} &ndash; {{l|ajp|يوصل|tr=yūṣal}} |- ! Assimilated Y | {{l|ajp|يِعِل|tr=yiʕil}} || {{l|ajp|يِيعَل|tr=yīʕal}} || [[Template:ajp-conj/I2]] | {{l|ajp|يبس|tr=yibis}} &ndash; {{l|ajp|ييبس|tr=yības}} |} ===Form II (Iq)=== {| class="wikitable" ! colspan="2"| Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! rowspan="2"| Regular !! II | {{l|ajp|فَعَّل|tr=faʕʕal}} || {{l|ajp|يْفَعِّل|tr=yfaʕʕel}} || [[Template:ajp-conj/2A]] |- ! Iq | {{l|ajp|فَعْلَق|tr=faʕlaq}} || {{l|ajp|يْفَعْلِق|tr=yfaʕleq}} || [[Template:ajp-conj/QA]] |- ! rowspan="2"| Defective !! II | {{l|ajp|فَعَّى|tr=faʕʕa}} || {{l|ajp|يْفَعِّي|tr=yfaʕʕi}} || [[Template:ajp-conj/2B]] |- ! Iq | {{l|ajp|فَعْلَى|tr=faʕla}} || {{l|ajp|يْفَعْلِي|tr=yfaʕli}} || [[Template:ajp-conj/QB]] |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Long vowel | {{l|ajp|فَولَق|tr=fōlaq}} || {{l|ajp|يْفَولِق|tr=yfōleq}} || [[Template:ajp-conj/QA-vow]] | {{l|ajp|دوزن|tr=dōzan}} &ndash; {{l|ajp|يدوزن|tr=ydōzen}} |} ===Form III=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|فَاعَل|tr=fāʕal}} || {{l|ajp|يْفَاعِل|tr=yfāʕel}} || [[Template:ajp-conj/3A]] |- ! Defective | {{l|ajp|فَاعَى|tr=fāʕa}} || {{l|ajp|يْفَاعِي|tr=yfāʕi}} || [[Template:ajp-conj/3B]] |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Initial Hamza | {{l|ajp|آعَل|tr=ʔāʕal}} || {{l|ajp|يْآعِل|tr=yʔāʕel}} || [[Template:ajp-conj/3A-hamze]] | {{l|ajp|آمن|tr=ʔāman}} &ndash; {{l|ajp|يآمن|tr=yʔāmen}} |- ! Final Hamza | {{l|ajp|فَاعَأ|tr=fāʕaʔ}} || {{l|ajp|يْفَاعِئ|tr=yfāʕeʔ}} || [[Template:ajp-conj/3H]] | {{l|ajp|فاجأ|tr=fājaʔ}} &ndash; {{l|ajp|يفاجئ‎|tr=yfājeʔ}} |} ===Form IV=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|أَفْعَل|tr=ʔafʕal}} || {{l|ajp|يِفْعِل|tr=yifʕil}} || [[Template:ajp-conj/4A]] |- ! rowspan="2"| Defective | rowspan="2"| {{l|ajp|أَفْعَى|tr=ʔafʕa}} || {{l|ajp|يِفْعِي|tr=yifʕi}} || [[Template:ajp-conj/4B]] |- | {{l|ajp|يَفْعِي|tr=yafʕi}} || [[Template:ajp-conj/4Ba]] |- ! Doubled | {{l|ajp|أَفَلّ|tr=ʔafall}} || {{l|ajp|يْفِلّ|tr=yfill}} || [[Template:ajp-conj/4C]] |- ! Hollow | {{l|ajp|أَفَال|tr=ʔafāl}} || {{l|ajp|يْفِيل|tr=yfīl}} || [[Template:ajp-conj/4D]] |} ===Form V (IIq)=== {| class="wikitable" ! colspan="2"| Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! rowspan="2"| Regular !! V | {{l|ajp|تْفَعَّل|tr=tfaʕʕal}} || {{l|ajp|يِتْفَعَّل|tr=yitfaʕʕal}} || [[Template:ajp-conj/5A]] |- ! IIq | {{l|ajp|تْفَعْلَق|tr=tfaʕlaq}} || {{l|ajp|يِتْفَعْلَق|tr=yitfaʕlaq}} || [[Template:ajp-conj/2Q]] |- ! Defective !! V | {{l|ajp|تْفَعَّى|tr=tfaʕʕa}} || {{l|ajp|يِتْفَعَّى|tr=yitfaʕʕa}} || [[Template:ajp-conj/5B]] |} ===Form VI=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|تْفَاعَل|tr=tfāʕal}} || {{l|ajp|يِتْفَاعَل|tr=yitfāʕal}} || [[Template:ajp-conj/6A]] |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Gemination | {{l|ajp|اتَّاعَل|tr=ittāʕal}} || {{l|ajp|يِتَّاعَل|tr=yittāʕal}} || [[Template:ajp-conj/6A-gem]] | {{l|ajp|اتّاكل|tr=ittākal}} &ndash; {{l|ajp|يتّاكل|tr=yittākal}} |- ! Initial Hamza | {{l|ajp|تْآعَل|tr=tʔāʕal}} || {{l|ajp|يِتْآعَل|tr=yitʔāʕal}} || [[Template:ajp-conj/6A-hamze]] | {{l|ajp|تآمر|tr=tʔāmar}} &ndash; {{l|ajp|يتآمر‎|tr=yitʔāmar}} |- ! Final Hamza | {{l|ajp|تْفَاعَأ|tr=tfāʕaʔ}} || {{l|ajp|يِتْفَاعَأ|tr=yitfāʕaʔ}} || [[Template:ajp-conj/6H]] | {{l|ajp|تفاجأ|tr=tfājaʔ}} &ndash; {{l|ajp|يتفاجأ‎|tr=yitfājaʔ}} |} ===Form VII=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|اِنْفَعَل|tr=infaʕal}} || {{l|ajp|يِنْفَعِل|tr=yinfaʕel}} || [[Template:ajp-conj/7A]] |- ! Defective | {{l|ajp|اِنْفَعَى|tr=infaʕa}} || {{l|ajp|يِنْفَعِي|tr=yinfaʕi}} || [[Template:ajp-conj/7B]] |- ! Doubled | {{l|ajp|اِنْفَلّ|tr=infall}} || {{l|ajp|يِنْفَلّ|tr=yinfall}} || [[Template:ajp-conj/7C]] |- ! Hollow | {{l|ajp|اِنْفَال|tr=infāl}} || {{l|ajp|يِنْفَال|tr=yinfāl}} || [[Template:ajp-conj/7D]] |} ===Form VIII=== {| class="wikitable" ! colspan="2"| Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! rowspan="3"| Regular !! <small>Regular</small> | {{l|ajp|اِفْتَعَل|tr=iftaʕal}} || {{l|ajp|يِفْتَعِل|tr=yiftaʕel}} || [[Template:ajp-conj/8A]] |- ! <small>Gemination</small> | {{l|ajp|اِتَّعَل|tr=ittaʕal}} || {{l|ajp|يِتَّعِل|tr=yittaʕel}} || [[Template:ajp-conj/8A-gem]] |- ! <small>Emphatic</small> | {{l|ajp|اِفطَعَل|tr=ifṭaʕal}} || {{l|ajp|يِفْطَعِل|tr=yifṭaʕel}} || [[Template:ajp-conj/8A-emp]] |- ! colspan="2"| Defective | {{l|ajp|اِفْتَعَى|tr=iftaʕa}} || {{l|ajp|يِفْتَعِي|tr=yiftaʕi}} || [[Template:ajp-conj/8B]] |- ! rowspan="2"| Doubled !! <small>Regular</small> | {{l|ajp|اِفْتَلّ|tr=iftall}} || {{l|ajp|يِفْتَلّ|tr=yiftall}} || [[Template:ajp-conj/8C]] |- ! <small>Emphatic</small> | {{l|ajp|اِفْطَلّ|tr=ifṭall}} || {{l|ajp|يِفْطَلّ|tr=yifṭall}} || [[Template:ajp-conj/8C-emp]] |- ! colspan="2"| Defective | {{l|ajp|اِفْتَال|tr=iftāl}} || {{l|ajp|يِفْتَال|tr=yiftāl}} || [[Template:ajp-conj/8D]] |} ===Form IX=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|اِفْعَلّ|tr=ifʕall}} || {{l|ajp|يِفْعَلّ|tr=yifʕall}} || [[Template:ajp-conj/9A]] |} ===Form X=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template |- ! Regular | {{l|ajp|اِسْتَفْعَل|tr=istafʕal}} || {{l|ajp|يِسْتَفْعِل|tr=yistafʕel}} || [[Template:ajp-conj/10A]] |- ! Defective | {{l|ajp|اِسْتَفْعَى|tr=istafʕa}} || {{l|ajp|يِسْتَفْعِي|tr=yistafʕi}} || [[Template:ajp-conj/10B]] |- ! Doubled | {{l|ajp|اِسْتَفَلّ|tr=istafall}} || {{l|ajp|يِسْتَفِلّ|tr=yistafell}} || [[Template:ajp-conj/10C]] |- ! Hollow | {{l|ajp|اِسْتَفَال|tr=istafāl}} || {{l|ajp|يِسْتَفِيل|tr=yistafīl}} || [[Template:ajp-conj/10D]] |} <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic verb inflection-table templates]] </includeonly> hzeotdii4y9g5rr3r6silf74ljytkbh ထာမ်ပလိက်:ajp-conjunction/documentation 10 299936 402834 2026-10-04T09:34:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402834 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of South Levantine Arabic [[conjunction]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} 3sbrmy6pgsx7uo1ivnbsafjh3948wk4 ထာမ်ပလိက်:ajp-determiner/documentation 10 299937 402835 2026-10-04T09:34:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402835 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ajp-etym-ap/documentation 10 299938 402836 2026-10-04T09:34:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402836 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} '''Example:''' <pre>{{ajp-etym-ap|فعل|tr=faʕal|t=to do}}</pre> 5d145ln8z1lbtwuccnqjvgzo2dkofm1 ထာမ်ပလိက်:ajp-etym-pp/documentation 10 299939 402837 2026-10-04T09:34:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402837 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} '''Example:''' <pre>{{ajp-etym-pp|فعل|tr=faʕal|t=to do}}</pre> brsu127l84g5g2avzzyf1jm5tu8bb9c ထာမ်ပလိက်:ajp-interjection/documentation 10 299940 402838 2026-10-04T09:35:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402838 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ajp-IPA/documentation 10 299941 402839 2026-10-04T09:35:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402839 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic pronunciation templates]] </includeonly> 4ps93pyrmfcsixy6fxd0r9acpoelmux ထာမ်ပလိက်:ajp-noun/documentation 10 299942 402840 2026-10-04T09:35:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402840 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|sem-arb-headword}} This template is for displaying the headword line of South Levantine Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|ftr}} and {{para|f2tr}}, {{para|f3tr}} ... : Transliteration of the feminine form. : If multiple feminine forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|f''N''tr}} parameter. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. ; {{para|dimtr}} and {{para|dim2tr}}, {{para|dim3tr}} ... : Transliteration of the diminutive form. : If multiple diminutive forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|dim''N''tr}} parameter. {{hwcat}} qpa3xlrwdnxeyesxtlygdl7b75ar8y7 ထာမ်ပလိက်:ajp-particle/documentation 10 299943 402841 2026-10-04T09:35:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402841 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ajp-personal pronouns/documentation 10 299944 402842 2026-10-04T09:35:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402842 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:ajp-prep-inflection/documentation 10 299945 402843 2026-10-04T09:35:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402843 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> onfy4uszq73pa5d8k42sukbj3mqcwmy ထာမ်ပလိက်:ajp-prep/documentation 10 299946 402844 2026-10-04T09:36:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402844 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of South Levantine Arabic [[preposition]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} dwdms590injnvmayr02kwg5xykmffse ထာမ်ပလိက်:ajp-presconj/documentation 10 299947 402845 2026-10-04T09:36:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402845 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic verb inflection-table templates]] </includeonly> l91ll4srd86oylg4g9kkj9dv7vbrsn3 ထာမ်ပလိက်:ajp-proper noun/documentation 10 299948 402846 2026-10-04T09:36:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402846 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ajp-tmarb/documentation 10 299949 402847 2026-10-04T09:36:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402847 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> '''Do not delete this template!''' It determines the romanization of the Ta Marbuta, whether it's "e" or "a". ==Examples== * <pre>{{ajp-tmarb|<romanization of the final consonant>}}</pre> <includeonly> [[Category:South Levantine Arabic templates]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> rq3lc8wnj81nzryml7oq3k0rqyndqp0 ထာမ်ပလိက်:ajp-verb-form/documentation 10 299950 402848 2026-10-04T09:36:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402848 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aka/documentation 10 299951 402849 2026-10-04T09:36:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402849 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays "a.k.a." (or another form depending on the parameters used) which, when hovered over, displays a tooltip giving the full form of the expression: "[[also known as]]". This has the benefit of being shorter for readers who know the meaning of the abbreviation, while still explaining the abbreviation to those who are not familiar with it. == Parameters == ; {{para|aka|1|opt=1}} : Changes the displayed text to "aka". Overrides {{para|AKA}}. ; {{para|AKA|1|}} or {{para|uc|1|opt=1}} : Changes the displayed text to "AKA". <code>uc</code> can be thought of as an abbreviation of "use capitals". <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> r4retrd3a3j8zstiizln2c929esa0ug ထာမ်ပလိက်:Akaniaceae Hypernyms/documentation 10 299952 402850 2026-10-04T09:37:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402850 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Akaniaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> pf85i9xu9jyq6tsddw03w8bxm9qn81d ထာမ်ပလိက်:akk-att-top/documentation 10 299953 402851 2026-10-04T09:37:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402851 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> As of 2023 this template is only used in one user's userspace. <includeonly> [[Category:Akkadian templates]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> dju4m4ckjcy4v3teeazfpb6l6ez2v9e ထာမ်ပလိက်:akk-conj-table/documentation 10 299954 402852 2026-10-04T09:37:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402852 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian inflection-table templates]]<!-- replace this category with the category of your choice --> </includeonly> 44doltlza02xb5arcxdjq0ryvjx16s6 ထာမ်ပလိက်:akk-conj/documentation 10 299955 402853 2026-10-04T09:37:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402853 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> ===Parameters=== ====Mandatory parameters==== The following parameters are mandatory: # {{para|stem}} specifies the stem of the verb. (e.g. "G", "D", "Gtn", etc) # {{para|root}} specifies the root of the verb. (e.g. "p-r-s") # {{para|class}} specifies the vocalic class of the verb. (e.g. "a-u") The allowed values for {{para|class}} are: # ''a-u'' # ''a-i'' # ''a'' # ''i'' # ''u'' Note that it is not necessary to specify the class for III-weak verbs. Currently, the only supported stem is the G-stem. ==== Stem overriding ==== Stems can be overriden using the following parameters: # {{para|dur1}} (overrides the entire durative stem) # {{para|dur2}} (overrides only 2.sg.f, 2.pl, 3.pl.f and 3.pl.m) # {{para|pert1}} (overrides the entire preterite stem) # {{para|pret2}} (overrides only 2.sg.f, 2.pl, 3.pl.f and 3.pl.m) # {{para|perf1}} (overrides the entire perfect stem) # {{para|perf2}} (overrides only 2.sg.f, 2.pl, 3.pl.f and 3.pl.m) # {{para|imp1}} (overrides 2.sg.f and 2.pl) # {{para|imp2}} (overrides 2.sg.m) # {{para|inf}} (overrides the infinitive stem) # {{para|adj}} (overrides the adjective stem) # {{para|part}} (overrides the participle stem) This can be used with irregular verbs to specify their irregular stems without having to write an entire table manually. ==== Cell overriding ==== Individual cells can be overriden with the following parameters: # {{para|dur.1.sg}} # {{para|dur.2.sg.m}} # {{para|dur.2.sg.f}} # {{para|dur.3.sg}} # {{para|dur.1.pl}} # {{para|dur.2.pl}} # {{para|dur.3.pl.m}} # {{para|dur.3.pl.f}} # {{para|pret.1.sg}} # {{para|pret.2.sg.m}} # {{para|pret.2.sg.f}} # {{para|pret.3.sg}} # {{para|pret.1.pl}} # {{para|pret.2.pl}} # {{para|pret.3.pl.m}} # {{para|pret.3.pl.f}} # {{para|perf.1.sg}} # {{para|perf.2.sg.m}} # {{para|perf.2.sg.f}} # {{para|perf.3.sg}} # {{para|perf.1.pl}} # {{para|perf.2.pl}} # {{para|perf.3.pl.m}} # {{para|perf.3.pl.f}} # {{para|imp.1.sg}} # {{para|imp.2.sg.m}} # {{para|imp.2.sg.f}} # {{para|imp.3.sg}} # {{para|imp.1.pl}} # {{para|imp.2.pl}} # {{para|imp.3.pl.m}} # {{para|imp.3.pl.f}} === Weak radicals === The accepted notation for weak radicals is * (*ʾ, *h, *ġ) ⇨ ''a'' * (*ḥ, *ʿ) ⇨ ''e'' * (*j) ⇨ ''j'' * (*w) ⇨ ''w'' {{tcat}} 6cshvx8eap0qccc2alt7hks0f22t4bn ထာမ်ပလိက်:akk-cuneiform form of/documentation 10 299956 402854 2026-10-04T09:37:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402854 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian form-of templates]] </includeonly> qi75y12a80tk035ftoluhphsxd7xzl1 ထာမ်ပလိက်:akk-IPA/documentation 10 299957 402855 2026-10-04T09:37:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402855 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template uses [[Module:akk-IPA]] to generate the IPA phonemic transcription of Akkadian entries. It takes no parameter. See the module documentation for more. <includeonly> [[Category:Akkadian pronunciation templates|IPA]] </includeonly> lj71p3i463mpjezpz0vwmoh0ao1hmhd ထာမ်ပလိက်:akk-noun/documentation 10 299958 402856 2026-10-04T09:38:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402856 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:akk-participle/documentation 10 299959 402857 2026-10-04T09:38:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402857 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian etymology templates]] </includeonly> 67oeflfb628s79a42ktox71s6v0n58a ထာမ်ပလိက်:akk-personal pronouns/documentation 10 299960 402858 2026-10-04T09:38:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402858 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:akk-prep/documentation 10 299961 402859 2026-10-04T09:38:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402859 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> {{hwcat}} [[Category:Unused templates]] </includeonly> 6x1q94754ocsrzx8ra2uop2sgg8rbb5 ထာမ်ပလိက်:akk-preposition/documentation 10 299962 402860 2026-10-04T09:38:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402860 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:akk-pronoun/documentation 10 299963 402861 2026-10-04T09:38:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402861 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:akk-proper noun/documentation 10 299964 402862 2026-10-04T09:39:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402862 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:akk-quote/documentation 10 299965 402863 2026-10-04T09:39:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402863 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian quotation templates]] </includeonly> 1mx7094gugsrt7yo9yw83ts4gcbs4pc ထာမ်ပလိက်:akk-root/documentation 10 299966 402864 2026-10-04T09:39:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402864 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|hw,etym}} i6cfu4dt59ph08dkcbq3q6qldwj6h64 ထာမ်ပလိက်:akk-sign values/documentation 10 299967 402865 2026-10-04T09:39:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402865 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian templates]] </includeonly> ko2idq8g16xdlw453nbs5y5l9rho1kt ထာမ်ပလိက်:akk-suffix/documentation 10 299968 402866 2026-10-04T09:39:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402866 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:akk-verb/documentation 10 299969 402867 2026-10-04T09:39:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402867 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> ===Parameters=== ====Mandatory parameters==== The following parameters are mandatory: # {{para|stem}} specifies the stem of the verb. (e.g. "G", "D", "Gtn", etc) # {{para|class}} specifies the vocalic class of the verb. (e.g. "a-u") These parameters can be specified by keyword as well as positionally. The allowed values for {{para|class}} are: # ''a-u'' # ''a-i'' # ''a'' # ''i'' # ''u'' Note that it is not necessary to specify the class for III-weak verbs. Currently, the only supported stem is the G-stem. ==== Optional parameters==== # {{para|root}} specifies the root of the verb. (e.g. "p-r-s") # {{para|dur}} specifies the third person singular durative form. # {{para|pret}} specifies the third person singular preterite form. # {{para|perf}} specifies the third person singular perfect form. # {{para|imp}} specifies the second person singular masculine imperative form. If the root is specified, the rest of the forms can be generated automatically. If one of those forms needs to be overridden, it can be done with the more granular parameters. {{tcat}} 3o72pe7ddppm8yul28k867pfcw0w8yc ထာမ်ပလိက်:akk-verbal adjective/documentation 10 299970 402868 2026-10-04T09:40:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402868 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Akkadian etymology templates]] </includeonly> 67oeflfb628s79a42ktox71s6v0n58a ထာမ်ပလိက်:akl-adj/documentation 10 299971 402869 2026-10-04T09:40:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402869 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:akl-adv/documentation 10 299972 402870 2026-10-04T09:40:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402870 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:akl-pr/documentation 10 299973 402871 2026-10-04T09:40:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402871 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|pronunciation}} n5d25vnyc9insefvcj3jal2a06v3khg ထာမ်ပလိက်:akl-verb/documentation 10 299974 402872 2026-10-04T09:40:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402872 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:akv-noun/documentation 10 299975 402873 2026-10-04T09:40:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402873 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:Alan Hollinghurst quotation templates/documentation 10 299976 402874 2026-10-04T09:41:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402874 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Alan Hollinghurst}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Hollinghurst, Alan}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> el91d35wy2ld76135jel4mrial47ck1 ထာမ်ပလိက်:Alaudidae Hypernyms/documentation 10 299977 402875 2026-10-04T09:41:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402875 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Alaudidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> a79zm6sbwizfj9nmiuj5sfh8a5w7c1n ထာမ်ပလိက်:Alcaligenaceae Hypernyms/documentation 10 299978 402876 2026-10-04T09:41:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402876 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family {{taxfmt|Alcaligenaceae|family|i=1}}. It can also be used with subst:. * {{R:COL|a488240f42da9207ac0207b88efee237|Alcaligenaceae}} * {{R:NCBI|506|Alcaligenaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ioyadaoteit0flrs98uh89n8ivjymrw ထာမ်ပလိက်:Alcedinidae Hypernyms/documentation 10 299979 402877 2026-10-04T09:41:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402877 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Alcedinidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Alcedinidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2i7zqno590vokoc9tzjwylfkeg916fo ထာမ်ပလိက်:Alcidae Hypernyms/documentation 10 299980 402878 2026-10-04T09:41:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402878 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Alcidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> rgofjiuhj7mkftirp21c6tmzo5uzqmh ထာမ်ပလိက်:Alcyoniidae Hypernyms/documentation 10 299981 402879 2026-10-04T09:41:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402879 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Alcyoniidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8re738n7cuh2608jvss5nwupribysvl ထာမ်ပလိက်:Aldous Huxley quotation templates/documentation 10 299982 402880 2026-10-04T09:42:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402880 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Aldoux Huxley}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Huxley, Aldous}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 717l0bp7z5fsnpks7845qe4g2aels4i ထာမ်ပလိက်:Alexander Pope quotation templates/documentation 10 299983 402881 2026-10-04T09:42:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402881 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Alexander Pope}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Pope, Alexander}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> jgxds9m0p8d35ekhmm04dde0z1v6cqx ထာမ်ပလိက်:Alexiidae Hypernyms/documentation 10 299984 402882 2026-10-04T09:42:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402882 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Alexiidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> h7knndlgc4qbksfzw4uptkkdr6jv4gq ထာမ်ပလိက်:Aleyrodidae Hypernyms/documentation 10 299985 402883 2026-10-04T09:42:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402883 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aleyrodidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> kp38gzx3j2mrtaymj3qx7skaj7yz91p ထာမ်ပလိက်:Alfred, Lord Tennyson quotation templates/documentation 10 299986 402884 2026-10-04T09:42:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402884 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Alfred, Lord Tennyson}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Tennyson, Alfred, Lord}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> nfwrituo3zv1whrhuuwiztdxe9baszd ထာမ်ပလိက်:alg-noun/documentation 10 299987 402885 2026-10-04T09:42:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402885 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|alg-headword}} Used to handle the headword line of Proto-Algonquian nouns, its back-end module being [[Module:alg-headword]]. The template generally does not require any parameters to function; it can detect gender and generate plurals automatically. <includeonly> </includeonly> ksg5u270e2d8smadgdkhuo19fltcuit ထာမ်ပလိက်:Algernon Charles Swinburne quotation templates/documentation 10 299988 402886 2026-10-04T09:43:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402886 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Algernon Charles Swinburne}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Swinburne, Algernon Charles}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> ey086ammvjvn35qj7hq61hpehcft3dy ထာမ်ပလိက်:align/documentation 10 299989 402887 2026-10-04T09:43:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402887 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template aligns its contents to the left, to the right, or centered. If the alignment is set to <var>center</var> it is implemented using {{temp|center}}, but otherwise it is implemented using a <code><nowiki><div></nowiki></code> with CSS <code>float: left;</code> or <code>float: right;</code>. == Parameters == ; {{para|1|opt=1}} : The alignment. The valid values are <var>left</var>, <var>right</var>, and <var>center</var>. Defaults to <var>center</var> if not specified. While this parameter is optional, {{para|2}} is required. (Use <code><nowiki>{{align||foo}}</nowiki></code> to omit {{para|1}}.) ; {{para|2|req=1}} : The content to be aligned. ; {{para|style|opt=1}} Ignored unless the alignment is set to <var>center</var>, in which case any value given is sent directly to {{temp|center}}'s {{para|style}} parameter. <includeonly> [[Category:Layout templates]] </includeonly> dw8bvas0v8jtjwofnr3mau1gfif0sgq ထာမ်ပလိက်:Alismataceae Hypernyms/documentation 10 299990 402888 2026-10-04T09:43:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402888 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Alismataceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5aayjgke4izpzrppautm09gz6cpg7rq ထာမ်ပလိက်:Alismatales Hypernyms/documentation 10 299991 402889 2026-10-04T09:43:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402889 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Alismatales]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 32tkbxug6a6kpi0sqv62ubvolq1nh2x ထာမ်ပလိက်:Allan Ramsay quotation templates/documentation 10 299992 402890 2026-10-04T09:43:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402890 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to [[w:Allan Ramsay (poet)|Allan Ramsay]]'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Ramsay, Allan}} [[Category:English quotation navigation templates]] [[Category:Scots quotation navigation templates]] </includeonly> 7vpjzibgel2lt2ognbjm4r1tg7565qf ထာမ်ပလိက်:Alligatoridae Hypernyms/documentation 10 299993 402891 2026-10-04T09:43:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402891 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Alligatoridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ji20ae6d2z9uqymmtsxhr818egocpwm ထာမ်ပလိက်:Allisoniaceae Hypernyms/documentation 10 299994 402892 2026-10-04T09:44:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402892 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Allisoniaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> e6lk00k3nmzcab7uxcus4p4yixlbi2z ထာမ်ပလိက်:allsmallcaps/documentation 10 299995 402893 2026-10-04T09:44:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402893 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:asmc}} ===Usage=== Displays all text as small capitals, including uppercase letters. This is so that capital letters can be preserved when copied and pasted. ===Examples=== * '''Wikitext''': {{temp|allsmallcaps|Small Caps}} * '''Result''': {{allsmallcaps|Small Caps}} (copiable as Small Caps) ===See also=== * {{tl|smallcaps}} <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> crwtqnlar454podvxyioovnud2f3eoa ထာမ်ပလိက်:Alphaproteobacteria Hypernyms/documentation 10 299996 402894 2026-10-04T09:44:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402894 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class ''[[Alphaproteobacteria]]''. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> t0xsedbo74fxtzup0ro9isd2xh0g0ql ထာမ်ပလိက်:alr-conj-real-pfv-tr-1/documentation 10 299997 402895 2026-10-04T09:44:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402895 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Alutor inflection-table templates]] </includeonly> 3awply35nwoccay6hup7f6b0ig52noh ထာမ်ပလိက်:alr-decl-pronoun/documentation 10 299998 402896 2026-10-04T09:44:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402896 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Alutor pronoun inflection-table templates]] </includeonly> 0x19bbe4wo7fjlamenuxg1s8knf7aa2 ထာမ်ပလိက်:also/a/documentation 10 299999 402897 2026-10-04T09:44:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402897 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aaa/documentation 10 300000 402898 2026-10-04T09:45:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402898 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aab/documentation 10 300001 402899 2026-10-04T09:45:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402899 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aac/documentation 10 300002 402900 2026-10-04T09:45:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402900 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aad/documentation 10 300003 402901 2026-10-04T09:45:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402901 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aae/documentation 10 300004 402902 2026-10-04T09:45:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402902 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aaf/documentation 10 300005 402903 2026-10-04T09:45:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402903 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aag/documentation 10 300006 402904 2026-10-04T09:46:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402904 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aah/documentation 10 300007 402905 2026-10-04T09:46:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402905 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:also/aai/documentation 10 300008 402906 2026-10-04T09:46:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402906 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links similar entries. It takes no parameters. <includeonly> [[Category:Disambiguation templates]] </includeonly> mcbkqabxvyqgznga5w3iex8yztu6cms ထာမ်ပလိက်:alsowrap/documentation 10 300009 402907 2026-10-04T09:46:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402907 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> == See also == * {{tl|also}} <includeonly> [[Category:Unused templates]] </includeonly> lkysizycm5kju4mnhim4tlm2a5gh69t ထာမ်ပလိက်:alt form of/documentation 10 300010 402908 2026-10-04T09:46:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402908 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{mbox|type=speedy|text='''Do not use this template; it is deprecated. Use {{temp|alt form}} instead.'''}} Entries using {{temp|alt form of}} are formatted with <code>.deprecated</code> CSS class and are categorized in [[:Category:Pages using deprecated templates]]. <includeonly>[[Category:Successfully deprecated templates]]</includeonly> gwwepay2ca37nbdl9041vb90pdlat7b ထာမ်ပလိက်:alt-adj/documentation 10 300011 402909 2026-10-04T09:46:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402909 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:alt-adv/documentation 10 300012 402910 2026-10-04T09:47:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402910 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:alt-ndecl-base/documentation 10 300013 402911 2026-10-04T09:47:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402911 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Used for irregular nouns only. Otherwise, use the templates listed below *{{temp|alt-noun-c}} <includeonly> [[Category:Southern Altai noun inflection-table templates|*noun1]] </includeonly> 4qe5vs36rniyomepj0y7rer9yvlntpu ထာမ်ပလိက်:alt-ndecl-c-sg/documentation 10 300014 402912 2026-10-04T09:47:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402912 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Southern Altai nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a vowel when they are in the absolute that only exist in the singular. It takes one argument, which is just the final vowel. For nouns that have plural forms, use {{temp|alt-noun-c}}. ===Nouns borrowed from/via Russian=== See the section which the same heading at [[Template:alt-noun-c/documentation]]. Also, see the example at [[Киев#Southern Altai|Киев]]. ===See also=== * {{temp|alt-noun-v-sing}} <includeonly> [[Category:Southern Altai noun inflection-table templates|*sing-c]] </includeonly> k39hf2buikh1fv4gv37irhb78nioq6k ထာမ်ပလိက်:alt-ndecl-c/documentation 10 300015 402913 2026-10-04T09:47:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402913 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Southern Altai nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a consonant when they are in the absolute. It takes two arguments, which are just the final two letters (one in each parameter). For nouns that exist only in the singular, use {{temp|alt-noun-c-sing}}. ===Nouns borrowed from/via Russian=== This template works for all Southern Altai nouns ending in a consonant, except those that were borrowed from/via Russian and have a Southern Altai spelling that is identical to their Russian spelling (or, more technically, have kept their Russian phonology in Southern Altai rather than adapted to Southern Altai phonology). See examples at [[Тибет#Southern Altai|Тибет]], [[адрес#Southern Altai|адрес]], [[светофор#Southern Altai|светофор]]. For such cases, no formal description yet exists of how to use this template. The rule of thumb is that all such nouns (i.e. non-adapted nouns from Russian) are declined in Southern Altai as if they have a non-labial back dominant vowel (''ы''); the last consonant is respected in the way it is actually pronounced rather than spelled. Thus, [[Киев#Southern Altai|Киев]] is declined as if it were spelled ''Кийыф (Kiyïf)'', which reflects the actual pronunciation. <includeonly> [[Category:Southern Altai templates|noun1]] </includeonly> oe9koslz5maoaoj4aker3qus1g5a9t0 ထာမ်ပလိက်:alt-parts/documentation 10 300016 402914 2026-10-04T09:47:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402914 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in the "Alternative forms" sections of phrasebook entries to refer the reader to the constituents of the phrase for alternative forms of the phrase. It takes no parameters and is implemented as plain text. <includeonly> [[Category:Cross reference templates]] </includeonly> sqxl61n7i9zwbw2rs9uh0dj3ry9joyr ထာမ်ပလိက်:alt-personal pronouns/documentation 10 300017 402915 2026-10-04T09:47:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402915 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:alt-pronoun/documentation 10 300018 402916 2026-10-04T09:48:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402916 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:alternate pages/documentation 10 300019 402917 2026-10-04T09:48:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402917 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Link templates]] </includeonly> lvignlp0otjntnxzbm6im2cwxi9adb0 ထာမ်ပလိက်:alternate spelling of/documentation 10 300020 402918 2026-10-04T09:48:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402918 wikitext text/x-wiki {{deprecated code doc | tempname = alternate spelling of | replacement = {{tl|alternative spelling of}} }} <includeonly> [[Category:Successfully deprecated templates]] </includeonly> bypk7vyhyhy5zgwe9qfwk42772ethuo ထာမ်ပလိက်:Altingiaceae Hypernyms/documentation 10 300021 402919 2026-10-04T09:48:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402919 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Altingiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 22i8o2mm5iqitqpoyi6sb1jyxeurvkf ထာမ်ပလိက်:alu-IPA/documentation 10 300022 402920 2026-10-04T09:48:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402920 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Generates phonemic and syllabic transcriptions for 'Are'are terms. Should be invoked as {{temp|alu-IPA}} on its own line below the pronunciation header. Optionally, you can change the inputted text from the title by using {{temp|alu-IPA|Custom text here..}}. <includeonly> [[Category:'Are'are pronunciation templates]] </includeonly> oiub6vulvjtzoh31wd2gzinm1mdi52q ထာမ်ပလိက်:am-adj/documentation 10 300023 402921 2026-10-04T09:48:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402921 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:am-root/documentation 10 300024 402922 2026-10-04T09:49:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402922 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:am-rootbox/documentation 10 300025 402923 2026-10-04T09:49:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402923 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:roots}} This template is to be used to categorise Amharic terms by root. The only parameter is {{para|1}} (the root, the consonants of which should be separated by hyphens). <includeonly> [[Category:Amharic etymology templates]] </includeonly> 4cefxhxlovycbeckzpyo8ap2n505yg9 ထာမ်ပလိက်:am-vmerge/documentation 10 300026 402924 2026-10-04T09:49:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402924 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used when needing to combine two vowels in Amharic comform its rules of [[elision]]. It has three parameters: * {{para|1}} The initial syllable * {{para|2}} The succeeding vowel * {{para|w}} (optional) Used to triggers the elisions [o-o > owo; o-a > owa; u-a > uwa] rather than [o-o > o; o-a > wa; u-a > wa]) Thus: * The code {{tl|am-vmerge|ሃ|ኣ}} (ha|a) yields <code>{{am-vmerge|ሃ|ኣ}}</code> (ha). * The code {{tl|am-vmerge|ሎ|ኦ}} (lo|o) yields <code>{{am-vmerge|ሎ|ኦ}}</code> (lo). * The code {{tl|am-vmerge|ሎ|ኦ|w=1}} (lo|o) yields <code>{{am-vmerge|ሎ|ኦ|w=1}}</code> (lowo) When no elision can happen, no text is generated. 29bololb2azckccay1898tlrfky9vuw ထာမ်ပလိက်:Amaranthaceae Hypernyms/documentation 10 300027 402925 2026-10-04T09:49:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402925 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is just a typing shortcut, intended for use under the Hypernyms header for taxa under the family [[Amaranthaceae]]. <includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3hrvkiham0eqnjyjdmuuu9mlhotzt23 ထာမ်ပလိက်:Amaryllidaceae Hypernyms/documentation 10 300028 402926 2026-10-04T09:49:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402926 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms heading for taxa under [[Amaryllidaceae]]. It can be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2brymwwq34qq9o57aef2sw98fy5ukmz ထာမ်ပလိက်:Amaurobiidae Hypernyms/documentation 10 300029 402927 2026-10-04T09:49:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402927 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Amaurobiidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 1ns4506dazxen8u4of4i9d2747jcq2k ထာမ်ပလိက်:amf-noun/documentation 10 300030 402928 2026-10-04T09:50:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402928 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ; {{para|1|opt=1}} : Overrides pagename. ; {{para|masc, fem, pl|opt=1}} : Override automatic masculine, feminine, and plural, respectively. {{hwcat}} lx47qtcxxs2x5vy0kj6uxy9jsqlmbg3 ထာမ်ပလိက်:amf-personal pronouns/documentation 10 300031 402929 2026-10-04T09:50:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402929 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays inflections of Hamer-Banna pronouns. It takes no parameters and is implemented as a MediaWiki table. {{tcat}} lphedxuhfd9hm626ez6bg34h5tpke11 ထာမ်ပလိက်:Ammodytidae Hypernyms/documentation 10 300032 402930 2026-10-04T09:50:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402930 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Ammodytidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> cw3t6kgw4vwvztgwk6fyqrrqrs7ocaw ထာမ်ပလိက်:Amoebidae Hypernyms/documentation 10 300033 402931 2026-10-04T09:50:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402931 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Amoebidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> jkv2i0zlp2002ghubj0n8f59wg036dp ထာမ်ပလိက်:Amoebozoa Hypernyms/documentation 10 300034 402932 2026-10-04T09:50:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402932 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Amoebozoa]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Amoebozoa}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> 911voxxaift0leei86llyz1za00yzte ထာမ်ပလိက်:Amphibia Hypernyms/documentation 10 300035 402933 2026-10-04T09:50:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402933 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Amphibia]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Amphibia}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> lc91zqoiyb6fbawq5fz3bbd2zw0yk2a ထာမ်ပလိက်:Amphipoda Hypernyms/documentation 10 300036 402934 2026-10-04T09:51:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402934 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Amphipoda]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Amphipoda}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> asujt6s47zk4vyihg6bsetylp3msvze ထာမ်ပလိက်:Ampulicidae Hypernyms/documentation 10 300037 402935 2026-10-04T09:51:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402935 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Ampulicidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gh9wz6dqfb6jw3abhgdua8xm8pqe0gl ထာမ်ပလိက်:ams-def/documentation 10 300038 402936 2026-10-04T09:51:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402936 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is intended for the use in indices under POS headers. Example usage: <pre> ===Noun=== {{head|ams|noun|romaji|in}} # {{ams-def|犬}} [[dog]] </pre> And it will be displayed like the following, assuming the entry title is "いん": ===Noun=== '''いん''' (''romaji'' '''[[in]]''') # {{ams-def|犬}} [[dog]] <includeonly>[[Category:Southern Amami Ōshima templates]]</includeonly> m60g0bf0p5bm2fv0uiknhofersmltia ထာမ်ပလိက်:ams-kanjitab/documentation 10 300039 402937 2026-10-04T09:51:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402937 wikitext text/x-wiki {{ja-kanjitab/documentation|ams}} odsghiygw347w0w81uc1g14m41x2z35 ထာမ်ပလိက်:an-adj/documentation 10 300040 402938 2026-10-04T09:51:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402938 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Use this template to show the inflection of Aragonese adjectives. The template adds the entry to [[:Category:Aragonese adjectives]]. As with other Wiktionary part of speech templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. {{isAccelerated}} ==Parameters== {| class=wikitable !Parameter !Meaning ! Default value (if left unspecified) ! Notes |- | ''head'' | headword | Page title. | This is to allow links in the headword for multi-word terms. |- |''f'' | Feminine singular | Uses smart algorithm to generate feminine. | |- |''pl'' | Plural | Uses smart algorithm to generate plural. | Provides a default for ''mpl'' and ''fpl'' (below). |- | ''mpl'' | Masculine plural | Same as ''pl'' parameter if set, or uses smart algorithm to pluralize the headword. | |- | ''fpl'' | Feminine plural | Same as ''pl'' parameter if set, or uses smart algorithm to pluralize the feminine. |- | ''pl2'' | Alternative plural | Not set by default. Used if an adjective has two possible plurals. | |} {{hwcat}} g9s48jy0oyj6x2n2iqweek8w444kizm ထာမ်ပလိက်:an-conj-aber/documentation 10 300041 402939 2026-10-04T09:51:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402939 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Aragonese verb inflection-table templates|aber]] </includeonly> szokj1bzv17q49wdbmr7senqtelzu0a ထာမ်ပလိက်:an-conj-estar/documentation 10 300042 402940 2026-10-04T09:52:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402940 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is an "ad hoc" template, designed exclusively for the highly irregular Aragonese verb [[estar#Aragonese|estar]]. Hence: * No parameters are accepted. * Do not attempt to use this template to conjugate any other verb. The ''code'', however, can easily be pasted, if needed, into a ''new single-use'' Aragonese verb conjugation template. Simply replace all the verb forms within the code; no programming experience required. <includeonly>{{tcat}} </includeonly> emtb1fpp5qrsp4apbk7vuysneoaie0m ထာမ်ပလိက်:an-conj-haber/documentation 10 300043 402941 2026-10-04T09:52:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402941 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Conjugation template uniquely for the Aragonese verb '''''haber'''''. The code was copied and adapted from {{temp|an-conj-aber}} (which was itself an ad-hoc conjugation template for the spelling ''aber'', which has been superseded). * NOTE: This is a ''single-use'' template, designed exclusively for the highly irregular verb ''haber''. It currently is invoked only in the Aragonese section of the entry [[haber#Aragonese|haber]] (the new spelling). * Parameters are ignored by this template. It cannot conjugate any verb other than the one for which it was written. <includeonly> [[Category:Aragonese verb inflection-table templates| conj]] </includeonly> 00zfax9sovz1rswj3y2zya1fkkdibd2 ထာမ်ပလိက်:an-conj/documentation 10 300044 402942 2026-10-04T09:52:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402942 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Conjugation template for Aragonese verbs, with syntax similar to pre-2022 {{temp|pt-conj}}. == Parameters == * {{para|1|req=1}} : The verb's stem. * {{para|2|req=1}} : The verb's infinitive ending. :* For regular verbs, the endings are <code>ar</code>, <code>er</code>, and <code>ir</code>, for 1st, 2nd, and 3rd conjugation respectively. :* For irregular verbs with predictable spelling changes, the accepted endings are <code>car</code>, <code>gar</code>, <code>zar</code>,<code>quer</code>, <code>guer</code>, <code>cer</code>,<code>quir</code>, <code>guir</code>, and <code>cir</code>. All spelling changes for these endings are auto-generated. * {{para|irreg|1|req=1|if the verb is irregular}} : This adds the verb to [[:Category:Aragonese irregular verbs]]. '''''Sometimes required''''':<br/ > For verbs that have one or more irregular forms not generated by any of the above endings, there is a complete list of additional parameters available, one for each possible conjugated form. :* Each irregular form '''must''' be specified individually, with its own parameter (even if this involves some duplication). :* Parameters for regular forms of an irregular verb can and should be omitted. * {{para|inf}} * {{para|ger}} * {{para|m_sg_past_part}} * {{para|f_sg_past_part}} * {{para|m_pl_past_part}} * {{para|f_pl_past_part}} * {{para|1s_ind_pres}} * {{para|2s_ind_pres}} * {{para|3s_ind_pres}} * {{para|1p_ind_pres}} * {{para|2p_ind_pres}} * {{para|3p_ind_pres}} * {{para|1s_ind_impf}} * {{para|2s_ind_impf}} * {{para|3s_ind_impf}} * {{para|1p_ind_impf}} * {{para|2p_ind_impf}} * {{para|3p_ind_impf}} * {{para|1s_ind_pret}} * {{para|2s_ind_pret}} * {{para|3s_ind_pret}} * {{para|1p_ind_pret}} * {{para|2p_ind_pret}} * {{para|3p_ind_pret}} * {{para|1s_ind_fut}} * {{para|2s_ind_fut}} * {{para|3s_ind_fut}} * {{para|1p_ind_fut}} * {{para|2p_ind_fut}} * {{para|3p_ind_fut}} * {{para|1s_ind_cond}} * {{para|2s_ind_cond}} * {{para|3s_ind_cond}} * {{para|1p_ind_cond}} * {{para|2p_ind_cond}} * {{para|3p_ind_cond}} * {{para|1s_sub_pres}} * {{para|2s_sub_pres}} * {{para|3s_sub_pres}} * {{para|1p_sub_pres}} * {{para|2p_sub_pres}} * {{para|3p_sub_pres}} * {{para|1s_sub_impf}} * {{para|2s_sub_impf}} * {{para|3s_sub_impf}} * {{para|1p_sub_impf}} * {{para|2p_sub_impf}} * {{para|3p_sub_impf}} * {{para|2s_imp}} * {{para|2p_imp}} == Examples == === Regular verbs === 1. The verb {{m|an|cantar||to sing}} (1st conjugation) is fully regular. Code as follows: :{{temp|an-conj|cant|ar}} which produces {{an-conj|cant|ar}} 2. For {{m|an|beber||to drink}} (2nd conjugation): :{{temp|an-conj|beb|er}} which produces {{an-conj|beb|er}} 3. For {{m|an|adubir||to cope}} (3rd conjugation): :{{temp|an-conj|adub|ir}} which produces {{an-conj|adub|ir}} === Spelling-change irregular verbs === '''Note''': For verbs of this type, the beginning consonant (or consonant+vowel) of the final syllable is included in the ending, not the stem. 1. The verb {{m|an|abrogar||to abrogate}} is regular except for having a predictable spelling change in the preterite {{m|an|abrogué}} and subjunctive {{m|an|abrogue}}. Code as follows: :{{temp|an-conj|abro|gar}} which produces {{an-conj|abro|gar}} 2. The verb {{m|an|cocer||to cook}} has a predictable spelling change in the 1st-person singular indicative present {{m|an|cozo}} and the present subjunctive {{m|an|coza}}. Code as follows: :{{temp|an-conj|co|cer}} which produces {{an-conj|co|cer}} 3. The verb {{m|an|trusquir||to swallow, gulp down}} has a predictable spelling change in the 1st-person singular indicative present {{m|an|trusco}} and the present subjunctive {{m|an|trusca}}. Code as follows: :{{temp|an-conj|trus|quir}} which produces {{an-conj|trus|quir}} === Other irregular verbs === 1. The verb {{m|an|fuyir||to flee}} is irregular in the 1st-person singular indicative present {{m|an|fuigo}} and the present subjunctive {{m|an|fuiga}}. This particular irregularity is a common pattern in Aragonese verbs, but the template does not (yet?) have a shortcut for handling it. Code as follows (line breaks for clarity are optional): :{{temp|an-conj|fuy|ir<nowiki> |1s_ind_pres=fuigo |1s_sub_pres=fuiga|2s_sub_pres=fuigas|3s_sub_pres=fuiga|1p_sub_pres=fuigamos|2p_sub_pres=fuigaz|3p_sub_pres=fuigan</nowiki>}} which produces {{an-conj |fuy|ir|1s_ind_pres=fuigo|1s_sub_pres=fuiga|2s_sub_pres=fuigas|3s_sub_pres=fuiga|1p_sub_pres=fuigamos|2p_sub_pres=fuigaz|3p_sub_pres=fuigan}} == Accelerated editing == {{isAccelerated}} <includeonly> [[Category:Aragonese verb inflection-table templates| conj]] </includeonly> gadkyo49wjw4tep16oltdh5knu2iim3 ထာမ်ပလိက်:an-proper noun/documentation 10 300045 402943 2026-10-04T09:52:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402943 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Use this template to show the inflection line of an Aragonese proper noun. It adds the noun to {{category|Aragonese proper nouns}} This template shows the proper noun in bold, optionally linking its components, and the noun's gender. {{hwcat}} 7m3ktb2skuudrmrcv686p1x00k8nwxl ထာမ်ပလိက်:Anabantidae Hypernyms/documentation 10 300046 402944 2026-10-04T09:52:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402944 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Anabantidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anabantidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4tvt7te4amjb1yfaisu8j2kaalp63d4 ထာမ်ပလိက်:Anacardiaceae Hypernyms/documentation 10 300047 402945 2026-10-04T09:52:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402945 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anacardiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> s2n58q0rxmg2lrdte8q4zqrprbi3el0 ထာမ်ပလိက်:Anaerolineaceae Hypernyms/documentation 10 300048 402946 2026-10-04T09:53:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402946 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anaerolineaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5oxksa4nxykuvbpuec9draz8mu910t0 ထာမ်ပလိက်:anagrams/documentation 10 300049 402947 2026-10-04T09:53:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402947 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|ana}} {{uses lua|Module:anagrams}} This template displays a list of anagrams. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} : The [[Wiktionary:Languages#Language codes|language code]] of the entry's language. See [[Wiktionary:List of languages]]. ; {{para|2}}, {{para|3}}, etc. ''(required)'' : The anagrams of the entry to be displayed. ; {{para|a|opt=1}} : The [[alphagram]] of the entry. For standardization purposes, and to allow for the searching of anagrams (see <span class="plainlinks">[https://en.wiktionary.org/w/index.php?search=insource:/anagrams\|en\|a=eostv\|/ this search]</span> for an example), it is suggested the alphagram parameter should be listed after the language code. An example of this for “{{l|en|stove}}” would be <code><nowiki>{{anagrams|en|a=eostv|Stevo|Votes|ovest|vetos|votes}}</nowiki></code>. <includeonly> [[Category:Cross reference templates]] </includeonly> gjjkfwjzki6z7nwc0892wmy2d3e1qgi ထာမ်ပလိက်:Anas Hypernyms/documentation 10 300050 402948 2026-10-04T09:53:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402948 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under genus [[Anas]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anas}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (genus)]]</includeonly> jhrjwb9lft6y898k61zcn7hicatw5uu ထာမ်ပလိက်:Anatidae Hypernyms/documentation 10 300051 402949 2026-10-04T09:53:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402949 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anatidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> s8uwoyd2jv1oh5iyg4ilzdr5mntekn9 ထာမ်ပလိက်:anchor/documentation 10 300052 402950 2026-10-04T09:53:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402950 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:anchors/templates}} This template generates an html anchor (link target). ==Parameters== ; {{para|1|req=1}} : The ID that you want to assign to the anchor. This can be almost anything and can include spaces, but double quote signs (") should be avoided. However, you should probably keep it short and concise, as it will have to be typed verbatim by anyone who wants to create a link to this anchor. ; {{para|2}}, {{para|3}} and so on {{i|optional}} : Any further IDs that you want to assign to the anchor. ==Examples== Suppose you want to create an anchor for the abbreviation "Ezek." on the page [[Appendix:Abbreviations for English given names]]. First choose one or more appropriate IDs, such as "Ezek-abbrev", "Ezek." and "Ezek", then replace <tt>Ezek.</tt> with <pre> {{anchor|Ezek-abbrev|Ezek.|Ezek}}Ezek. </pre> This does not change the way the page looks. Now, when you want to link to this line on the appendix page from within Wiktionary, you can use: <pre> [[Appendix:Abbreviations for English given names#Ezek-abbrev|Ezek.]] </pre> or <pre> [[Appendix:Abbreviations for English given names#Ezek.|Ezek.]] </pre> or <pre> [[Appendix:Abbreviations for English given names#Ezek|Ezek.]] </pre> ==See also== * {{tl|senseid}} * {{tl|etymid}} <includeonly> [[Category:Templates]] </includeonly> q5z5w8mpmsx6gitm26g3b4up2m4rwqh ထာမ်ပလိက်:Ancylostomatidae Hypernyms/documentation 10 300053 402951 2026-10-04T09:53:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402951 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Ancylostomatidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|33278|Ancylostomatidae|noi=1}} * {{R:COL|a166dd8c7920e7d03174bfb2fae7168c|Ancylostomatidae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3a4gwzx29n0gczik1f2ot3v9ou1h18i ထာမ်ပလိက်:Andrenidae Hypernyms/documentation 10 300054 402952 2026-10-04T09:54:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402952 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Andrenidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> n31xxkffyoaaoy8gpm5qtwxhu60r500 ထာမ်ပလိက်:Andrew Marvell quotation templates/documentation 10 300055 402953 2026-10-04T09:54:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402953 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Andrew Marvell}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Marvell, Andrew}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 4ksvxfrstqm1fzl915xn5xve18tfpo5 ထာမ်ပလိက်:andronym/documentation 10 300056 402954 2026-10-04T09:54:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402954 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Used on the definition line of an [[andronym]]. ==Parameters== Most parameters are the same as in {{tl|surname}}. The following parameters are specific to {{tl|andronym}}: ; {{para|1|req=1}} : The [[Wiktionary:LANGCODE|language code]] of the term. See [[Wiktionary:List of languages]]. ; {{para|2}} : Adjective or qualifier. ; {{para|g}} : Gender of andronym; either {{cd|m}}/{{cd|male}}, {{cd|f}}/{{cd|female}} or {{cd|c}}/{{cd|common-gender}}/{{cd|unisex}}. Default is {{cd|f}}/{{cd|female}}. ; {{para|spouse}} : The name of the spouse from which the andronym was derived. See {{tl|surname}} for parameters such as {{para|xlit}}, {{para|eq}}, {{para|from}}, etc. This template adds the page to the following categories (where LANG is the language whose code is specified using {{para|1}}): * [[:Category:LANG andronyms]] * [[:Category:LANG GENDER andronyms]] ==Examples== 1. For {{m+|zle-ono|Гюрьгѥваꙗ}}: {{demo|<nowiki>{{andronym|zle-ono|spouse=Гюрьги<eq:George>}}</nowiki>}} ==See also== * {{temp|gynonym}} * {{temp|surname}} * {{temp|given name}} * {{temp|name translit}} * {{temp|name respelling}} * {{temp|name obor}} * {{temp|foreign name}} <includeonly> [[Category:Name templates]] </includeonly> szjcecalmv0lvfx1i9hkbrdj51tycga ထာမ်ပလိက်:Aneuraceae Hypernyms/documentation 10 300057 402955 2026-10-04T09:54:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402955 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aneuraceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> tmzn2dg4nmut1g55sig8kqfmbbzzk1y ထာမ်ပလိက်:ang-adecl/documentation 10 300058 402956 2026-10-04T09:54:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402956 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This template takes the following parameters: ; {{para|1|req=1}} : This should always be the lemma, appropriately marked up with macrons, ġ and ċ as appropriate. ; {{para|stem}} : If specified, the declension acts as if this were the lemma when generating all forms with a non-empty ending. This is useful e.g. for adjectives such as {{m|ang|ful}} or {{m|ang|grim}}, which have a final double consonant in all vowel-ending forms. ; {{para|short|1}} or {{para|short|yes}} : Indicate that this adjective has ''-u'' in the nominative feminine singular and nominative/accusative neuter plural. Normally this is inferred automatically, but it is required for adjectives such as {{m|ang|ġetæl}}, {{m|ang|ġedwol}}, {{m|ang|wæteriġ}} and {{m|ang|bilewit}} where the preceding syllable is short. You can also use {{para|short|no}} to explicitly turn off this property when it's inferred. ; {{para|short|opt}} : Indicate that this adjective has both forms with and without ''-u'' in the nominative feminine singular and nominative/accusative neuter plural. This is inferred automatically for adjectives ending in {{m|ang|-līċ}}. ; {{para|contractable|1}} or {{para|contractable|yes}} : Indicate that this adjective is contractable, i.e. the last vowel optionally drops out before vowel endings. Normally this is inferred automatically, but it is required for adjectives such as {{m|ang|biter}} where the preceding syllable is short. You can also use {{para|contractable|no}} to explicitly turn off this property when it's inferred. ; {{para|h|1}} : Indicate that this adjective has a stem ending in a vowel and consequently drops the initial vowel of endings beginning with a vowel. Rarely if ever needed to be specified explicitly, as it is inferred for adjectives such as {{m|ang|hēah}} and {{m|ang|frēo}}. Note that adjectives such as {{m|ang|ġenōh}} that have a stem ending in ''-g'' should indicate this explicitly, e.g. {{temp|ang-adecl|ġenōh|stem=ġenōg}}; in this case, {{para|h}} will not be set. ; {{para|bare}} : This can be used to override the forms which take no ending. It is rarely needed. ; {{para|vstem}} : This can be used to override the stem used for forms with a vowel ending. It is rarely needed. ; {{para|cstem}} : This can be used to override the stem used for forms with a consonant ending. It is rarely needed. ; {{para|cstemn}} : This can be used to override the stem used for forms with an ending beginning with ''-n'' (specifically, the masculine accusative singular ''-ne''). It is rarely needed. ; {{para|cstemr}} : This can be used to override the stem used for forms with an ending beginning with ''-r'' (specifically, the endings ''-ra'' and ''-re''). It is rarely needed. ; {{para|type|strong}} : Use for an adjective with only strong forms, such as {{m|ang|mīn}}. ; {{para|type|weak}} : This can be used for adjectives with only weak forms, such as {{m|ang|forma}}, but is rarely required as it can be inferred from the form of the adjective. ; {{para|type|normal}} : Use for an adjective with both strong and weak forms that would otherwise be inferred as weak. Rarely if ever needed. ; {{para|num|sg}} : Use for a singular-only adjective. ; {{para|num|pl}} : Use for a plural-only adjective. ; {{para|str_nom_sg_m}}, {{para|str_dat_pl_f}}, {{para|wk_gen_pl_n}}, etc. : Override a single slot. Multiple forms can be specified, separated by commas. ; {{para|nom_sg_m}}, {{para|dat_pl_f}}, {{para|gen_pl_n}}, etc. : Override a single slot when {{para|type|strong}} or {{para|type|weak}}. Multiple forms can be specified, separated by commas. Note that for the parameters {{para|bare}}, {{para|vstem}}, {{para|cstem}}, {{para|cstemn}} and {{para|cstemr}}, multiple stems can be specified, separated by a comma. ==Examples== In the vast majority of cases, only the lemma needs to be specified in {{para|1}}. * Example: {{temp|ang-adecl|blind}} * Example: {{temp|ang-adecl|fūs}} * Example: {{temp|ang-adecl|wacol}} * Example: {{temp|ang-adecl|cwic}} (inferred as {{para|short|1}}) * Example: {{temp|ang-adecl|dyhtiġ}} (inferred as {{para|short|1}} and {{para|contractable|1}}) * Example: {{temp|ang-adecl|glæd}} (inferred as {{para|vstem|glad}}) * Example: {{temp|ang-adecl|dryġe}} (inferred as {{para|short|1}}, {{para|vstem|dryġ}}, {{para|cstem|dryġ}}) * Example: {{temp|ang-adecl|full}} (inferred as {{para|cstem|ful}}) * Example: {{temp|ang-adecl|ġīfre}} (inferred as {{para|short|1}}, {{para|vstem|ġīfr}}, {{para|cstemn|ġīfer}}, {{para|cstemr|ġīf}}) * Example: {{temp|ang-adecl|ierre}} (inferred as {{para|short|1}}, {{para|vstem|ierr}}, {{para|cstem|ier}}) * Example: {{temp|ang-adecl|dyrne}} (inferred as {{para|short|1}}, {{para|vstem|dyrn}}, {{para|cstemn|dyr}}, {{para|cstemr|dyrn}}) * Example: {{temp|ang-adecl|fǣcne}} (inferred as {{para|short|1}}, {{para|vstem|fǣcn}}, {{para|cstemn|fǣc}}, {{para|cstemr|fǣcen}}) * Example: {{temp|ang-adecl|nearu}} (inferred as {{para|bare|nearu,nearo}}, {{para|vstem|nearw}}, {{para|cstem|nearo}}) * Example: {{temp|ang-adecl|ġeolo}} (inferred as {{para|bare|ġeolo,ġeolu}}, {{para|vstem|ġeolw}}, {{para|cstem|ġeolo}}) * Example: {{temp|ang-adecl|hēah}} (inferred as {{para|h|1}}, {{para|vstem|hēa}}, {{para|cstemn|hēa,hēan}}, {{para|cstemr|hēa,hēar}}) * Example: {{temp|ang-adecl|þweorh}} (inferred as {{para|vstem|þwēor}}, {{para|cstem|þwēor}}) * Example: {{temp|ang-adecl|frēo}} (inferred as {{para|h|1}}, {{para|vstem|frēo}}, {{para|cstem|frēo}}) In a few cases, explicit parameters other than {{para|1}} are needed: * Example: {{temp|ang-adecl|ġetæl|short=1}} * Example: {{temp|ang-adecl|biter|contractable=1}} * Example: {{temp|ang-adecl|ful|stem=full}} * Example: {{temp|ang-adecl|ġenōh|stem=ġenōg}} <includeonly> [[Category:Old English adjective inflection-table templates]] </includeonly> p04o60o3wvsgh3roe5ivl3gp0r0ivns ထာမ်ပလိက်:ang-adj-comp/documentation 10 300059 402957 2026-10-04T09:54:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402957 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to format [[:Category:Old English comparative adjectives|Old English comparative adjectives]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : the head word, with macrons and ġ/ċ as appropriate ; {{para|positive}}, {{para|positive2}}, etc. : the positive form of which this word is the comparative; if given as "-" or a reconstruction, the term will be treated as a lemma ; {{para|sup}}, {{para|sup2}}, {{para|sup3}}, etc. : corresponding superlatives ==See also== * [[:Category:Old English inflection-table templates]] {{hwcat}} 7qrpzg6gah0hz1oyey0287o9tijdixi ထာမ်ပလိက်:ang-adj-sup/documentation 10 300060 402958 2026-10-04T09:55:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402958 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to format [[:Category:Old English superlative adjectives|Old English superlative adjectives]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : the head word, with macrons and ġ/ċ as appropriate ; {{para|positive}}, {{para|positive2}}, etc. : the positive form of which this word is the comparative; if given as "-" or a reconstruction, the term will be treated as a lemma ; {{para|comp}}, {{para|comp2}}, {{para|comp3}}, etc. : corresponding comparatives ==See also== * [[:Category:Old English inflection-table templates]] {{hwcat}} 1asfbtgqr0dpccb84pxr59hvhzhr1pb ထာမ်ပလိက်:ang-adv-comp/documentation 10 300061 402959 2026-10-04T09:55:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402959 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to format [[:Category:Old English comparative adverbs|Old English comparative adverbs]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : the head word, with macrons and ġ/ċ as appropriate ; {{para|positive}}, {{para|positive2}}, etc. : the positive form of which this word is the comparative; if given as "-" or a reconstruction, the term will be treated as a lemma ; {{para|sup}}, {{para|sup2}}, {{para|sup3}}, etc. : corresponding superlatives ==See also== * [[:Category:Old English inflection-table templates]] {{hwcat}} sk4u3yskcbe9t66s5k04cy845jf47ny ထာမ်ပလိက်:ang-adv-sup/documentation 10 300062 402960 2026-10-04T09:55:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402960 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to format [[:Category:Old English superlative adverbs|Old English superlative adverbs]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : the head word, with macrons and ġ/ċ as appropriate ; {{para|positive}}, {{para|positive2}}, etc. : the positive form of which this word is the comparative; if given as "-" or a reconstruction, the term will be treated as a lemma ; {{para|comp}}, {{para|comp2}}, {{para|comp3}}, etc. : corresponding comparatives ==See also== * [[:Category:Old English inflection-table templates]] {{hwcat}} hot4vy80d3lmsvucbmrgyy6i0w0596k ထာမ်ပလိက်:ang-adv/documentation 10 300063 402961 2026-10-04T09:55:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402961 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ang-categoryTOC/full/documentation 10 300064 402962 2026-10-04T09:55:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402962 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This table-of-contents template is used in Old English categories, and in categories that only contain other subcategories. {{tcat}} hsry5y509ra4ne3bzmqyypr4a3zwoia ထာမ်ပလိက်:ang-conj-anglian/documentation 10 300065 402963 2026-10-04T09:55:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402963 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English verb inflection-table templates]] </includeonly> kl1d572dum4qkjthg6m90leqtlxeobs ထာမ်ပလိက်:ang-conj-strong/documentation 10 300066 402964 2026-10-04T09:56:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402964 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English verb inflection-table templates|strong]] </includeonly> svmnlvmb2oklqgson7rt5y17zvg33i0 ထာမ်ပလိက်:ang-conj-table/documentation 10 300067 402965 2026-10-04T09:56:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402965 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template shows a table with verb forms for Old English. It should only be used in other templates, it should not be used directly in entries. <includeonly> [[Category:Old English verb inflection-table templates| ]] </includeonly> a8t3nmfzbb5oe56qhyqnz1nscs73xbr ထာမ်ပလိက်:ang-conj/documentation 10 300068 402966 2026-10-04T09:56:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402966 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:ang-verb}} ==Introduction== This template is used to provide the conjugation of [[Old English]] verbs. It should be used for all Old English verbs. The usual format is as follows: : {{temp|ang-conj|beran<s4>}} What goes inside <code><nowiki><></nowiki></code> is the type of verb, in this case <code><nowiki><s4></nowiki></code> for a strong class-4 verb. ==Parameters== ===Basic form=== The template accepts one or more numbered parameters, each of which is normally of the form ''INFINITIVE<CLASS>'' but can also be of the form ''INFINITIVE<CLASS/KEY:VALUE/KEY2:VALUE2/...>''. Multiple parameters can be given if the verb can be conjugated more than one way or can have more than one way of "pointing" it (i.e. adding macrons and overdots), e.g.: * {{m|ang|rǣdan}}: {{temp|ang-conj|rǣdan<s7>|rǣdan<w1>}} * {{m|ang|mengan}}/{{m|ang|menġan}}: {{temp|ang-conj|mengan<w1>|menġan<w1>}} The resulting table will have all forms of both conjugations, but with duplicate forms automatically filtered out. ===Verb class=== The verb class inside <code><nowiki><></nowiki></code> is specified as follows: * <code><nowiki><s1></nowiki></code> through <code><nowiki><s7></nowiki></code> (strong verbs, class 1 through 7). If the verb has Verner alternation in its past tense and past participle, suffix the code with <code>v</code>, e.g. <code><nowiki><s1v></nowiki></code> for {{m|ang|sċrīþan||to move, to wander}} and <code><nowiki><s2v></nowiki></code> for {{m|ang|ċēosan||to choose}}. This is not needed for contracted verbs (which always have Verner alternation) and in general for any verbs that need to be special-cased, such as {{m|ang|hliehhan||to laugh}}, {{m|ang|sċeþþan||to injure}}, {{m|ang|ġenugan||to suffice}}. (Note that the module knows about all alternations between ''ċ/c'' and ''ġ/g'', and will e.g. (a) correctly generate the principal parts of {{m|ang|ċēosan}} as ''ċēosan'', ''ċīes-'', ''ċēas'', ''cur-'', ''coren'', and (b) correctly generate the second-person singular present indicative of {{m|ang|wyrċan||to work}} as either ''wyrċest'' or ''wyrcst''.) * <code><nowiki><w1></nowiki></code> for weak class 1 verbs (infinitive normally in ''-an'' with an umlauted root vowel, along with some contracted verbs such as {{m|ang|hēan||to raise}}, {{m|ang|tȳn||to teach}}, {{m|ang|þēon||to perform, to do}}). ** <code><nowiki><w1a></nowiki></code> to force class 1a (verbs with an original short root syllable, such as {{m|ang|nerian||to save}} ({{m+|gem-pro|*nazjaną}}), {{m|ang|trumman||to perform}} ({{m+|gem-pro|*trumjaną}}), {{m|ang|settan||to set}} ({{m+|gem-pro|*satjaną}}) or {{m|ang|leċġan||to lay}} ({{m+|gem-pro|*lagjaną}}) ** <code><nowiki><w1b></nowiki></code> to force class 1b (verbs with an original long root syllable, such as {{m|ang|dēman||to judge}} ({{m+|gem-pro|*dōmijaną}}), {{m|ang|sendan||to send}} ({{m+|gem-pro|*sandijaną}}), or {{m|ang|fyllan||to fill}} ({{m+|gem-pro|*fullijaną}}). The explicit use of <code><nowiki><w1b></nowiki></code> is necessary with verbs like {{m|ang|fyllan||to fill}}, {{m|ang|spillan||to destroy}}, {{m|ang|wemman||to defile}}, etc. because they can't be distinguished formally from weak class 1a verbs with short root vowel followed by a geminate consonant, and class 1a is assumed in this circumstance. * <code><nowiki><w2></nowiki></code> for weak class 2 verbs (infinitive normally in ''-ian'' with a non-umlauted root vowel, along with some contracted verbs such as {{m|ang|smēaġan||to consider}}, {{m|ang|twēoġan||to doubt}}). * <code><nowiki><w3></nowiki></code> for weak class 3 verbs (there are only four such basic verbs, {{m|ang|habban||to have}}, {{m|ang|libban||to live}}, {{m|ang|seċġan||to say}}, {{m|ang|hyċġan||to think}}, plus numerous derived prefixed verbs). * <code><nowiki><pp></nowiki></code> for preterite-present verbs such as {{m|ang|cunnan||to know (how to)}}, {{m|ang|witan||to know}}, {{m|ang|durran||to dare}}, {{m|ang|āgan||to own}}, etc. * <code><nowiki><i></nowiki></code> for irregular verbs such as {{m|ang|dōn||to do}}, {{m|ang|bēon||to be}}, {{m|ang|wesan||to be}}, {{m|ang|willan||to want}}. ===Additional parameters=== Some verbs, primarily weak verbs, need additional help, indicated by placing extra parameters of the form ''KEY:VALUE'' (or ''KEY:VALUE1,VALUE2,...'') inside of <>, separated from each other and from the verb class by slashes. Examples: * {{m|ang|byċġan||to buy}}: {{temp|ang-conj|byċġan<w1/papp:boht>}}. Here, <code>papp</code> means "past tense and past participle"; this verb has irregular past forms, which need to be indicated. * {{m|ang|sellan||to give}}: {{temp|ang-conj|sellan<w1/pres23:syle,sell/papp:seald>}}. Here <code>papp</code> is as before and <code>pres23</code> is the stem of the 2nd and 3rd singular present indicative, which can be either ''þū sylest'' or ''þū selst'' "you sell", and similarly ''hē syleþ'' or ''hē selþ'' "he sells" (the change from ''*sellst/*sellþ'' -> ''selst/selþ'' is automatic). Note that two stems are given here, separated by a comma. * {{m|ang|nemnan||to name, to call}}: {{temp|ang-conj|nemnan<w1/past:nemd/pp:nemed,nemned>}}. Here, separate values <code>past</code> (past tense) and <code>pp</code> (past participle) are specified, as the verb has irregular past tense ''iċ nemde'' etc. and irregular past participle ''(ġe)nemed'', ''(ġe)nemned''. * {{m|ang|þrēotan||to weary}}: {{temp|ang-conj|þrēotan<s2/impers:1>}}. This verb is impersonal, indicated by <code>impers:1</code>. Only third-person singular and non-finite forms exist. * {{m|ang|hearmcweþan||to revile, to slander}}: {{temp|ang-conj|hearmcweþan<s5v/ge:0>}}. This verb has a noun {{m|ang|hearm}} prefixed to it, which disallows adding ''ġe-'' at the beginning of the past participle, as indicated by <code>ge:0</code>. All standard verbal prefixes are recognized automatically, but verbs with nonstandard prefixes or with roots that look like prefixes must use <code>ge</code>. See below. Note that overriding parameters specifying irregular forms are not usually necessary for strong, preterite-present and irregular verbs because the module knows about all such verbs with irregular forms and special-cases them. The following overriding parameters are recognized for strong and weak verbs (preterite-present and irregular verbs are entirely special-cased and don't currently recognize these parameters): * <code>presa</code>: The non-past stem(s) used when an ''a'' normally follows (e.g. infinitive, plural present indicative); should include the ''a''; the default is formed by removing the final ''n'' from the infinitive * <code>prese</code>: The non-past stem(s) used when an ''e'' normally follows (e.g. second infinitive, present participle, 1st singular present indicative, present subjunctive); should include the ''e''; does not include the 2nd/3rd singular present indicative; the default is formed by replacing the final ''a'' (if present) of the <code>presa</code> value with ''e'', but for some verb classes it is different (e.g. for {{m|ang|smēaġean}}, the default value is ''smēaġe'' not ''*smēaġee'', which would be derived by mechanically applying the previous rule to the <code>presa</code> value ''smēaġea'') * <code>pres23</code>: The stem(s) used for the 2nd/3rd singular present indicative; should include everything except the final ''-st'' or ''-þ'' (i.e. include the thematic vowel if present); note that if the stem ends in a consonant, various assimilations will automatically happen between the stem and the ''-st''/''-þ'' endings; the default depends on the verb type and class, and will include umlaut in strong verbs * <code>impsg</code>: The actual form(s) used for the imperative singular * <code>pres1456</code>: Use the specified value for both <code>presa</code> and <code>prese</code> (which usually only makes sense for contracted verbs) * <code>pres</code>: Use the specified value for all of <code>presa</code>, <code>prese</code>, <code>pres23</code> and <code>impsg</code> (which usually only makes sense for contracted verbs) * <code>pastsg</code> (for strong verbs only): The actual form(s) used for the 1st/3rd singular past indicative * <code>pastpl</code> (for strong verbs only): The stem(s) used for all remaining past-tense forms * <code>past</code>: For weak verbs, the stem(s) used for all past-tense forms; for strong verbs, uses the specified value for both <code>pastsg</code> and <code>pastpl</code> (which only makes sense for certain strong verbs, such as those of class 6 and 7) * <code>pp</code>: The actual form(s) used for the past participle; will optionally be prefixed with ''ġe-'' if appropriate (see below) * <code>papp</code> (for weak verbs only): Use the specified value for both <code>past</code> and <code>pp</code> The following additional overriding parameters are recognized for '''all''' verbs: * <code>ge</code>: Specify <code>ge:1</code> to indicate that ''ġe-'' can optionally be present in the past participle, and <code>ge:0</code> to indicate that it cannot be present (see below) * <code>impers</code>: Specify <code>impers:1</code> to indicate that the verb is impersonal (the only personal forms are third-person singular) In addition, individual forms of any verb can be overridden, using the following parameters: * <code>infinitive</code>: Infinitive * <code>infinitive2</code>: Second infinitive (minus the preceding ''tō'') * <code>1sg_pres_indc</code>: 1st singular present indicative * <code>2sg_pres_indc</code>: 2nd singular present indicative * <code>3sg_pres_indc</code>: 3rd singular present indicative * <code>pl_pres_indc</code>: Plural present indicative * <code>sg_pres_subj</code>: Singular present subjunctive * <code>pl_pres_subj</code>: Plural present subjunctive * <code>1sg_past_indc</code>: 1st singular past indicative * <code>2sg_past_indc</code>: 2nd singular past indicative * <code>3sg_past_indc</code>: 3rd singular past indicative * <code>pl_past_indc</code>: Plural past indicative * <code>sg_past_subj</code>: Singular past subjunctive * <code>pl_past_subj</code>: Plural past subjunctive * <code>sg_impr</code>: Singular imperative * <code>pl_impr</code>: Plural imperative * <code>pres_ptc</code>: Present participle * <code>past_ptc</code>: Past participle (if specified in this fashion, overrides automatic ''ġe-''prefixing) Note that all of the above parameters except for <code>ge</code> accept a list of forms or stems, separated by commas. ===Prefixing with ''ġe-''=== Normally, the module automatically determines whether an optional ''ġe-'' prefix is allowed to occur in the past participle, depending on whether the verb has a prefix (where ''ġe-'' is disallowed) or has no prefix (where ''ġe-'' is allowed). When ''ġe-'' is allowed, the past participle is indicated as e.g. ''({{l|ang|gedemed|ġe}}){{l|ang|dēmed}}'' (for {{m|ang|dēman||to judge}}), where the prefix links to the prefixed form {{m|ang|ġedēmed}} of the past participle and the remainder to the non-prefixed form {{m|ang|dēmed}}. When ''ġe-'' is disallowed, only the non-prefixed form appears, e.g. ''{{l|ang|foredēmed}}'' (for {{m|ang|foredēman||to prejudge}}). The choice of ''ġe-'' or no ''ġe-'' can be overridden using the parameter <code><nowiki>ge:1</nowiki></code> (yes ''ġe-'') or <code><nowiki>ge:0</nowiki></code> (no ''ġe-''). For example: * {{m|ang|bedecian||to beg}}: {{temp|ang-conj|bedecian<w2/ge:1>}} Here, the verb looks to the module like it's composed of a prefix ''be-'' plus a main verb ''*decian'', but in fact ''be-'' is part of the root, so we indicate that ''ġe-'' is allowed. Another example is {{m|ang|āgnettan}}, which is composed of {{m|ang|āgen}} + {{m|ang|-ettan}}, not of ''ā-'' + ''*gnettan''. The opposite specification <code><nowiki>ge:0</nowiki></code> is required when the module doesn't recognize a prefix, such as {{m|ang|midþolian||to sympathize}} (''mid-'' is not a recognized verbal prefix), {{m|ang|hearmcweþan||to slander, to revile}} (''hearm-'' is not a recognized verbal prefix), {{m|ang|ġeānian||to unite}} (the module won't recognize ''ġe-'' when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'', because ''ea'', ''eo'', ''eā'', ''eō'' normally indicate diphthongs; compare {{m|ang|ġeōmrian||to lament, to complain}}). The following is the complete list (as of Dec 2 2019) of the recognized prefixes; the up-to-date list can be found embedded in [[Module:ang-common]]. {|class="wikitable" ! Prefix !! Notes |- | {{m|ang|ā-}} || |- | {{m|ang|æt-}} || |- | {{m|ang|æfter-}} || |- | {{m|ang|and-}} || |- | {{m|ang|an-}} || |- | {{m|ang|be-}} || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|ed-}} || |- | {{m|ang|fore-}} || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|forþ-}} || also {{m|ang|forð-}} |- | {{m|ang|for-}} || |- | {{m|ang|fram-}} || |- | {{m|ang|ġeond-}} || |- | {{m|ang|ġe-}} || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|in-}} || |- | {{m|ang|mis-}} || |- | {{m|ang|ofer-}} || |- | {{m|ang|of-}} || |- | {{m|ang|on-}} || |- | {{m|ang|oþ-}} || also {{m|ang|oð-}} |- | {{m|ang|tō-}} || |- | {{m|ang|under-}} || |- | {{m|ang|un-}} || |- | {{m|ang|up-}} || |- | {{m|ang|ūt-}} || |- | {{m|ang|wiþer-}} || also {{m|ang|wiðer-}} and corresponding variants with ''ƿ'' |- | {{m|ang|wiþ-}} || also {{m|ang|wið-}} and corresponding variants with ''ƿ'' |- | {{m|ang|ymb-}} || |- | {{m|ang|þurh-}} || also {{m|ang|ðurh-}} |} <includeonly> [[Category:Old English verb inflection-table templates|*]] </includeonly> 0tnudbjc0obk5t33vbrticaq5pqe4ii ထာမ်ပလိက်:ang-decl-4-19/documentation 10 300069 402967 2026-10-04T09:56:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402967 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> {{tcat|numdecl}} </includeonly> 24e2pyksfn7vhc5z7omr70r05hpoygv ထာမ်ပလိက်:ang-decl-ealu/documentation 10 300070 402968 2026-10-04T09:56:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402968 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|*ealu]] </includeonly> jx65end5ppedz4lywyizqrqdow9emh4 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-a-n/documentation 10 300071 402969 2026-10-04T09:56:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402969 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|a-n]] </includeonly> eg8cs255qv5map6k5dv0ek101ick65p ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-cons-f/documentation 10 300072 402970 2026-10-04T09:57:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402970 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Used to decline and categorize feminine consonant nouns in Old English. ==Parameters== ; {{para|1}} : The vowel-less stem of the noun's declension. Normally the lemma form ends in a heavy syllable and thus the lemma form would end in a consonant anyway, but there are several words such as {{m|ang|hnutu}} and {{m|ang|studu}} where it ends in a vowel. In those cases drop that vowel when filling in this parameter. ; {{para|2}} : The nominative plural of the noun; it is always umlauted (e.g. {{m|ang|bōc}} has the nominative plural ''bēc'') with only one exception. ; {{para|nomsg}} : The nominative singular of the noun. Used in cases like the nominative singular ending in a vowel, or when an ''h'' is present in the nominative/accusative singular that is deleted in other forms. ; {{para|nit}} : Used solely for {{m|ang|hnitu|t=nit}} in order to remove the non-umlauted alternative dative (by invoking it as an empty parameter), because the term never features umlaut within its paradigm. <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|cons-f]] </includeonly> gmu1gklpmhsusx1gjhd04v22iaeg9gy ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-cons-m/documentation 10 300073 402971 2026-10-04T09:57:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402971 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|cons-m]] </includeonly> 9kxoc9xtww14u91fgihfe366i0vn1jp ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-i-f/documentation 10 300074 402972 2026-10-04T09:57:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402972 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|i-f]] </includeonly> dj0yv4whdf67pdgn2a00cvug8unmfev ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-i-m/documentation 10 300075 402973 2026-10-04T09:57:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402973 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|i-m]] </includeonly> ppdh7y6nioaz2kon9u5znc4tzmud1rq ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-i-n/documentation 10 300076 402974 2026-10-04T09:57:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402974 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|i-n]] </includeonly> fk72yv5ne83eridx4ei2i05j1rjd614 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-in-f/documentation 10 300077 402975 2026-10-04T09:57:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402975 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|in-f]] </includeonly> hxkek8d1f84z9a72gep8vk2bhniurfo ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-ja-m/documentation 10 300078 402976 2026-10-04T09:58:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402976 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Declension of Old English masculine nouns with strong ja-stem. <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|aj-m]] </includeonly> 7d6qeuig4ixpi7bp8mxateclotpyinv ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-ja-n/documentation 10 300079 402977 2026-10-04T09:58:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402977 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|aj-n]] </includeonly> 301o5j49x5m89clhcm35q44c3wgyufc ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-n-f/documentation 10 300080 402978 2026-10-04T09:58:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402978 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|n-f]] </includeonly> en8fzfwotpwwp15pkeexpksbvpaknrz ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-n-m/documentation 10 300081 402979 2026-10-04T09:58:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402979 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|n-m]] </includeonly> pt6rkkiq2ue7n02s8w75fhyppsfzpfu ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-n-n/documentation 10 300082 402980 2026-10-04T09:58:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402980 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|n-n]] </includeonly> jqojpbyq9tyezqan8nbgy4tusniaro1 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-nd-m/documentation 10 300083 402981 2026-10-04T09:58:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402981 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|nd-m]] </includeonly> hgcdo9tewtcom2ic58tsss8hgrttqk5 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-o-f/documentation 10 300084 402982 2026-10-04T09:59:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402982 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|o-f]] </includeonly> iv5lk3810dj8r2xecg81h8efwnwiab3 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-u-f/documentation 10 300085 402983 2026-10-04T09:59:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402983 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|u-f]] </includeonly> 3gp8rcneb00wn2eb0wcvcrv36me5j7j ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-u-m/documentation 10 300086 402984 2026-10-04T09:59:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402984 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|u-m]] </includeonly> bjr9afckofo9gtqkwjc2ogvpfo83oav ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-wa-m/documentation 10 300087 402985 2026-10-04T09:59:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402985 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|aw-m]] </includeonly> kmlg2q5jziwb1lptszez6nopxrqexvn ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-wa-n/documentation 10 300088 402986 2026-10-04T09:59:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402986 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|aw-n]] </includeonly> fdofmr5rxaf0vqrohdj5z29idwqxyd6 ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-wo-f/documentation 10 300089 402987 2026-10-04T09:59:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402987 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|ow-f]] </includeonly> jihuviba1rtnwdiaxbfr9cnkvcqrqwi ထာမ်ပလိက်:ang-decl-noun-z-n/documentation 10 300090 402988 2026-10-04T10:00:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402988 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Old English noun inflection-table templates|z-n]] </includeonly> 6ly10m434rs3fibsamu3bgxld3eiq3h ထာမ်ပလိက်:ang-IPA/documentation 10 300091 402989 2026-10-04T10:00:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402989 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template automatically generates pronunciation for Old English words, relying on [[Module:ang-pron]]. '''NOTE: This documentation is incomplete. Please contact [[User:Benwing2]] for questions.''' ==Usage== Generally, you should supply the regular spelling of the word in {{para|1}}, properly marked up in lower case, with macrons for long vowels, and ċ ġ ċġ sċ for soft versions of these consonants. The module will automatically attempt to generate stress in the correct places, taking into account known prefixes and the {{para|pos}} parameter (see below). In addition, the following symbols can be used: * acute accent on a vowel to override the position of primary stress (e.g. á ī́ ḗa) * grave accent to add secondary stress (e.g. à ī̀ ḕa) * circumflex to force no stress on the word or prefix, for example in a compound (e.g. â ī̂ ē̂a) * <code>.</code> (period) to force a syllable boundary * <code>-</code> (hyphen) to force a prefix/word or word/word boundary in a compound word; the result will be displayed as a single word but the consonants on either side treated as if they occurred at the beginning/end of the word * <code>+</code> (plus) is the opposite of <code>-</code>; it forces a prefix/word or word/word boundary to '''NOT''' occur when it otherwise would * <code><</code> (less-than) to indicate a boundary between a prefix and the main stem; this is similar to <code>-</code> but the prefix will always be unstressed * <code>></code> (greater-than) to indicate a boundary between the main stem and a suffix; this is similar to <code>-</code> but the suffix will always be unstressed * <code>[C]</code> (a single char between brackets) to force a particular allophone of {{IPAchar|/θ s f ɡ x i/}} (see below) For optimal results, you may need to specify the part of speech using {{para|pos}}, either {{para|pos|noun}}, {{para|pos|adj}} (equivalent to {{para|pos|noun}}), {{para|pos|verb}}, or {{para|pos|verbal}} (for participles, verbal nouns in {{m|ang|-ing}}/{{m|ang|-ung}}, and words formed from participles or verbal nouns by adding {{m|ang|-nes}} or variants, {{m|ang|-līċ}} or {{m|ang|-līċe}}). The part of speech determines the recognized prefixes (see below) and the handling of those prefixes. Specifically, prefixes attached to verbs normally have no stress or secondary stress, while prefixes attached to nouns normally have primary stress, with the exception of {{m|ang|ġe-}}, {{m|ang|be-}} and {{m|ang|for-}}. Words with part of speech <code>verbal</code> behave like verbs except with respect to the prefix {{m|ang|un-}}, which bears primary stress in "verbals" but is unstressed in verbs. ===Parameters=== ; {{para|1}}, {{para|2}}, etc. : One or more respelled words or phrases, for which pronunciation will be generated. ; {{para|pos}} : Part of speech (see above). This controls the handling of prefixes. Normally, this does not need to be specified, as it is autodetected. ; {{para|ann}} : If specified, add a boldface "annotation" before the generated pronunciation(s). This should be used when there are multiple pronunciations listed in an etymology section that differ in macrons and/or presence or absence of ''ċ'' or ''ġ''. See {{m|ang|gripe}}/{{m|ang|grīpe}} for an example. The annotation identifies the spelling of the particular pronunciation(s) listed to the right. If {{para|ann|1}} is given, the annotation is generated from the respelling, with special respelling characters and stress accents removed. If any other value is given, it is used directly. ==Prefixes and suffixes== The module will automatically recognize and split off common prefixes and suffixes. "Split off" means that a strong morpheme boundary will be inserted between the prefix/suffix and main component. This causes /f/, /g/, /s/, /þ/, /x/ next to the boundary to be treated as if they are at the beginning or end of a word, and ensures that the main component gets its own stress independently of the prefixes and suffixes (secondary stress a prefix has primary stress, otherwise primary stress). Multiple stacked prefixes/suffixes will be correctly split off if they occur. The prefixes and suffixes that are recognized, and their stress behavior, depend on the inferred or explicitly specified part of speech of the word. There are three basic parts of speech used for this purpose: <code>noun</code> (which includes adjectives and other parts of speech besides verbs), <code>verb</code>, and <code>verbal</code>. "Verbals" include participles in {{m|ang|-ed}}, {{m|ang|-od}} or {{m|ang|-en}} and verbal nouns in {{m|ang|-ing}} or {{m|ang|-ung}}, as well as words formed from participles or verbal nouns by adding {{m|ang|-nes}} or variants, {{m|ang|-līċ}} or {{m|ang|-līċe}}. Examples of the latter are {{m|ang|ābroþennes}}, {{m|ang|āberendlīċ}}, and {{m|ang|ġetācniġendlīce}}. "Verbals" are treated as verbs for the purpose of prefix separation and stress assignment except in the case of {{m|ang|un-}}, where nouns and verbals get primary stress on the prefix while verbs get secondary stress on the prefix. Normally you do not need to specify the part of speech explicitly. It is inferred based on the following rules: * Words ending in ''-an'', ''-ān'', ''-ōn'', ''-ēon'', and ''-enne'' are inferred to be verbs. * Words ending in ''-end'', ''-ende'', ''-ed'', ''-od'', ''-en'', ''-ing'', ''-ung'', or words ending one of these suffixes followed by one or more occurrences of any of the suffixes ''-l[iī][ċc]'', ''-l[iī][ċc]e'', ''-n[eiy]s'' or ''-n[eiy]ss'' (e.g. {{m|ang|ācennedlīċ||native}}, {{m|ang|tōmearcodnes||description}} and {{m|ang|unġedafenlīcnes||unfitness, inconvenience}}) are inferred to be verbals. * All other words are inferred to be nouns. Prefixes are not recognized in some circumstances, specifically: * Some prefixes are only recognized for certain parts of speech (see table below). * Some prefixes have a restriction that they can't be directly followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' (this applies in particular to prefixes ending in ''-e'', such as {{m|ang|ġe-}}, and prevents e.g. {{m|ang|ġearwian}} or {{m|ang|beofor}} from being recognized as containing a prefix). * Prefixes with any special characters or accents in them aren't recognized. * Prefixes aren't recognized if directly followed by <code>+</code> (which indicates a non-boundary). * Prefixes aren't recognized if not followed by at least one vowel (hence {{m|ang|betst}} is not recognized as containing {{m|ang|be-}} and {{m|ang|ford}} is not recognized as containing {{m|ang|for-}}). * Prefixes aren't recognized if not followed by at least three letters (hence {{m|ang|inne}} is not recognized as containing {{m|ang|in-}}). * Prefixes aren't recognized if directly followed by a cluster of consonants that are not an allowed word onset (hence {{m|ang|āxian}} is not recognized as containing {{m|ang|ā-}}, because ''x-'' is not a valid onset; likewise {{m|ang|bennian}} and {{m|ang|bercan}} are not recognized as containing {{m|ang|be-}}). * Prefixes aren't recognized if directly followed by one or more consonants plus an explicit syllable division marker <code>.</code> (since splitting off the prefix would result in a syllable with no vowels). Suffixes aren't recognized in similar circumstances, specifically: * Some suffixes are only recognized for certain parts of speech (see table below). * Suffixes with any special characters or accents in them aren't recognized. * Suffixes aren't recognized if directly preceded by <code>+</code> (which indicates a non-boundary). * Suffixes aren't recognized if not preceded by at least one vowel. * Suffixes aren't recognized if the preceding text ends in an explicit syllable division marker <code>.</code> followed by at least one consonant (since splitting off the suffix would result in a syllable with no vowels). The following is the complete list of prefixes recognized as of Dec 15, 2019: {|class="wikitable" ! Prefix !! Verb/verbal behavior !! Noun behavior !! Notes |- | {{m|ang|ā-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|æt-}} || no stress || (unrecognized) || |- | {{m|ang|æfter-}} || secondary stress || primary stress || |- | {{m|ang|and-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|an-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|be-}} || no stress || no stress || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|bī-}} || (unrecognized) || primary stress || |- | {{m|ang|ed-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|fore-}} || no stress || primary stress || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|forþ-}} || no stress || primary stress || also {{m|ang|forð-}} |- | {{m|ang|for-}} || no stress || no stress || |- | {{m|ang|fram-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|ġeond-}} || no stress || (unrecognized) || |- | {{m|ang|ġe-}} || no stress || no stress || not when followed by ''a'', ''o'', ''ā'' or ''ō'' |- | {{m|ang|in-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|mis-}} || no stress || (unrecognized) || |- | {{m|ang|ofer-}} || secondary stress || primary stress || |- | {{m|ang|of-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|on-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|or-}} || (unrecognized) || primary stress || |- | {{m|ang|oþ-}} || no stress || (unrecognized) || also {{m|ang|oð-}} |- | {{m|ang|stēop-}} || (unrecognized) || primary stress || |- | {{m|ang|tō-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|under-}} || secondary stress || primary stress || |- | {{m|ang|un-}} || no stress || primary stress || primary stress in verbals |- | {{m|ang|up-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|ūt-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|ūþ-}} || (unrecognized) || primary stress || also {{m|ang|ūð-}} |- | {{m|ang|wiþer-}} || secondary stress || primary stress || also {{m|ang|wiðer-}} and corresponding variants with ''ƿ'' |- | {{m|ang|wiþ-}} || no stress || (unrecognized) || also {{m|ang|wið-}} and corresponding variants with ''ƿ'' |- | {{m|ang|ymb-}} || no stress || primary stress || |- | {{m|ang|þurh-}} || no stress || primary stress || also {{m|ang|ðurh-}} |} Note the general pattern where prefixes are stressed as nouns but unstressed as verbs (where multisyllabic prefixes generally get secondary stress), and the fact that {{m|ang|be-}}, {{m|ang|for-}}, and {{m|ang|ġe-}} are exceptions in that they never receive stress. When stress is assigned to a multisyllabic prefix, it goes on the first syllable. The following is the complete list of suffixes recognized as of Dec 15, 2019: {|class="wikitable" ! Prefix !! Verb/verbal behavior !! Noun behavior !! Notes |- | {{m|ang|-bǣre}} || (unrecognized) || secondary stress || |- | {{m|ang|-fæst}} || (unrecognized) || secondary stress || |- | {{m|ang|-feald}} || (unrecognized) || secondary stress || |- | {{m|ang|-ful}}, {{m|ang|-full}} || (unrecognized) || no stress || |- | {{m|ang|-lēas}} || (unrecognized) || secondary stress || |- | {{m|ang|-līċ}}, {{m|ang|-līc}}, {{m|ang|-liċ}}, {{m|ang|-lic}} || no stress || no stress || |- | {{m|ang|-līċe}} || secondary stress || secondary stress || |- | {{m|ang|-nes}}, {{m|ang|-ness}}, {{m|ang|-nis}}, {{m|ang|-nys}} || no stress || no stress || |- | {{m|ang|-sum}} || (unrecognized) || no stress || |} ==Explicit allophones== Occasionally you will need to force a particular allophone of a multi-allophone phoneme such as {{IPAchar|/s/}} to appear. An example is verbs ending in ''-sian''. These are special-cased to have the {{IPAchar|[s]}} allophone even following a voiced sound, which applies in most cases, but {{m|ang|clǣnsian||to cleanse}} and derivatives are exceptions, and have {{IPAchar|[z]}}. To force this, use a respelling with ''[z]'', e.g. ''clǣn[z]ian''. Another example is verbs ending in ''-rian''. If directly preceded by a short front vowel, it is assumed to be weak class I and have phonemic /j/ for written ''i''. However, some verbs of this form are weak class II (e.g. {{m|ang|beterian}}), and are pronounced with phonemic /i/. To force this, use a respelling with ''[i]'', e.g. ''be+ter[i]an'' (we also need the ''+'' symbol to prevent ''be-'' from being interpreted as a prefix). The following explicit-allophone symbols are currently recognized: * <code>[þ]</code> (voiceless allophone of {{IPAchar|/θ/}}) * <code>[ð]</code> (voiced allophone of {{IPAchar|/θ/}}) * <code>[s]</code> (voiceless allophone of {{IPAchar|/s/}}) * <code>[z]</code> (voiced allophone of {{IPAchar|/s/}}) * <code>[f]</code> (voiceless allophone of {{IPAchar|/f/}}) * <code>[v]</code> (voiced allophone of {{IPAchar|/f/}}) * <code>[g]</code> (stop allophone of {{IPAchar|/ɡ/}}) * <code>[ɣ]</code> (fricative allophone of {{IPAchar|/ɡ/}}) * <code>[x]</code> (velar fricative allophone of {{IPAchar|/x/}}) * <code>[ç]</code> (palatal fricative allophone of {{IPAchar|/x/}}) * <code>[h]</code> (glottal fricative allophone of {{IPAchar|/x/}}) * <code>[i]</code> (interpretation of written ''i'' as {{IPAchar|/i/}} not {{IPAchar|/j/}}) There is no <code>[j]</code>; use ''ġ'' to force a {{IPAchar|/j/}}. <includeonly> [[Category:Old English pronunciation templates|IPA]] </includeonly> 2ulza2rrqqwiut6nv3pxbwlo2nd6ud3 ထာမ်ပလိက်:ang-personal pronouns/documentation 10 300092 402990 2026-10-04T10:00:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402990 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} A template for use in Old English entries which contains all the personal pronouns together, much like [[Template:en-personal pronouns]]. {{tcat}} dfmc7q7omvm0jv77gl2yuamqc3c1ypd ထာမ်ပလိက်:ang-proper noun/documentation 10 300093 402991 2026-10-04T10:00:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402991 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ang-verb/documentation 10 300094 402992 2026-10-04T10:00:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402992 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to create the headword-line of an Old English verb. It takes the following parameters: ; {{para|1}}, {{para|head2}}, {{para|head3}}, ... : The headword(s) to display. By default, the template just displays the current page-name. Specify the headword(s) explicitly to include macrons or ''ċ''/''ġ''. ; {{para|sort}} : The sort key for ordering in categories. Rarely needed. ===See also=== * {{temp|ang-conj}} * [[:Category:Old English verbs]] * [[Appendix:Old English verbs]] {{hwcat}} f46orilqmqt9lg9gebw07g23uc6lcwo ထာမ်ပလိက်:angiosperms Hypernyms/documentation 10 300095 402993 2026-10-04T10:00:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402993 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[APG]] clade [[angiosperms]] (superclass "[[Angiospermae]]" (Ruggiero et al.)). It can also be used with subst:. {{specieslite|angiosperms}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (clade)]]</includeonly> bxnd1dj8irrtihpfk0ifclpet5cjm9o ထာမ်ပလိက်:Angiostrongylidae Hypernyms/documentation 10 300096 402994 2026-10-04T10:01:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402994 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Angiostrongylidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|33275|Angiostrongylidae|noi=1}} * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4x8ok3c875uws9w2r97o1qjrk6rdj42 ထာမ်ပလိက်:Anguidae Hypernyms/documentation 10 300097 402995 2026-10-04T10:01:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402995 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anguidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anguidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> rvrtegarsyfnvev5g9omwboo2x6rkq6 ထာမ်ပလိက်:Anhingidae Hypernyms/documentation 10 300098 402996 2026-10-04T10:01:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402996 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Anhingidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> s2x17h1m9su7wetdaremurim3srczh0 ထာမ်ပလိက်:Anisakidae Hypernyms/documentation 10 300099 402997 2026-10-04T10:01:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402997 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Anisakidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|6267|Anisakidae}} * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2dslmp9fj834c33gwcmjfa4n2r0x50o ထာမ်ပလိက်:Ann Ward Radcliffe quotation templates/documentation 10 300100 402998 2026-10-04T10:01:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402998 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to [[w:Ann Radcliffe|Ann Ward Radcliffe]]'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Radcliffe, Ann Ward}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> juglvntnjooynt3l9ydhqdxyx321wml ထာမ်ပလိက်:Anne Bronte quotation templates/documentation 10 300101 402999 2026-10-04T10:01:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 402999 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Anne Brontë}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Bronte, Anne}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> e9789vurl0qm4pij8kroiep3bshiga7 ထာမ်ပလိက်:Annelida Hypernyms/documentation 10 300102 403000 2026-10-04T10:02:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403000 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[phylum]] [[Annelida]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Annelida}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> fhjruteih9o38gbxht4ib3c5zvf0x7k ထာမ်ပလိက်:Annie Fellows Johnston quotation templates/documentation 10 300103 403001 2026-10-04T10:02:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403001 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to the works of {{w|Annie Fellows Johnston}}. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Johnston, Annie Fellows}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> e9ckdr5uag5g45bgzoifoycwn5j90lm ထာမ်ပလိက်:Annonaceae Hypernyms/documentation 10 300104 403002 2026-10-04T10:02:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403002 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Annonaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2ns62mkmynyh7cjgz96ujg5nlynlzju ထာမ်ပလိက်:Anobiidae Hypernyms/documentation 10 300105 403003 2026-10-04T10:02:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403003 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anobiidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 22ibyneo45v5fyod5zqwrtv7qkkhzwq ထာမ်ပလိက်:Anomaluridae Hypernyms/documentation 10 300106 403004 2026-10-04T10:02:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403004 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Anomaluridae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anomaluridae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> qwlc4afvm81i10t6imzcd1r3ej8rw7j ထာမ်ပလိက်:anontools/documentation 10 300107 403005 2026-10-04T10:02:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403005 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Generates and displays useful links for understanding who / where an anonymous user might be and their history on Wikimedia sites given their IP address. Currently it is only used in the MediaWiki namespace. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} The IP address of the anonymous user to generate links for. ; {{para|range|1}} Used for an IP range instead of a single address. Changes some of the available links. <includeonly> [[Category:Administration templates]] [[Category:External link templates]] </includeonly> hxl3yuiuaswqzt1k4xzsyevbta656zu ထာမ်ပလိက်:Anoplocephalidae Hypernyms/documentation 10 300108 403006 2026-10-04T10:03:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403006 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Anoplocephalidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|46579|Anoplocephalidae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> jfmi58bmxvuzxmkz70b8wk5gy29jkyp ထာမ်ပလိက်:Anser Hypernyms/documentation 10 300109 403007 2026-10-04T10:03:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403007 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under genus ''[[Anser]]''. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anser|i=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (genus)]]</includeonly> lb84qfvka8g3k4rbh0yfu2j2f9es3vq ထာမ်ပလိက်:ante/documentation 10 300110 403008 2026-10-04T10:03:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403008 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|a.}} This template generates an abbreviation for {{m+|la|ante|t=before}} to mark dates before a certain time period of time range. ==Parameters== ; {{para|1|opt=1}} : An approximate date. ==See also== * {{temp|circa}} * {{temp|post}} ==TemplateData== {{TemplateData header}} <templatedata> { "params": { "1": { "label": "Year/start year", "type": "string", "required": true, "example": "1500", "description": "A date before another time period." }, "2": { "label": "Other information", "type": "string", "deprecated": true } }, "format": "inline", "description": "This template generates an abbreviation for \"ante\", to indicate an date before another time period or time range." } </templatedata> <includeonly> [[Category:Dating templates]] </includeonly> 94b3t14irpycma750zy7djyzappgl5p ထာမ်ပလိက်:Antheliaceae Hypernyms/documentation 10 300111 403009 2026-10-04T10:03:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403009 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Antheliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> fb6m2ye5bmygk8w228f5ecw4fb2ir0u ထာမ်ပလိက်:Anthoathecata Hypernyms/documentation 10 300112 403010 2026-10-04T10:03:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403010 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Anthoathecata]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anthoathecata }}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 6o346tsy9sod15hdyj0r92188hm1zcu ထာမ်ပလိက်:Anthocerotophyta Hypernyms/documentation 10 300113 403011 2026-10-04T10:03:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403011 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Anthocerotophyta]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anthocerotophyta}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> iye7nafhhoqa2mudeq540eb8nen586t ထာမ်ပလိက်:Anthony Burgess quotation templates/documentation 10 300114 403012 2026-10-04T10:04:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403012 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Anthony Burgess}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Burgess, Anthony}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> jy4l9rb3ep0nt3jqi1fmk9l5cnqumdl ထာမ်ပလိက်:Anthony Munday quotation templates/documentation 10 300115 403013 2026-10-04T10:04:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403013 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Anthony Munday}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Munday, Anthony}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> s19typijuzo7b5w51921gf821isu6bx ထာမ်ပလိက်:Anthony Trollope quotation templates/documentation 10 300116 403014 2026-10-04T10:04:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403014 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Anthony Trollope}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Trollope, Anthony}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> r5ib96blrekzd18mhtfvcbbdlxhra7q ထာမ်ပလိက်:Anthony Wood quotation templates/documentation 10 300117 403015 2026-10-04T10:04:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403015 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to [[w:Anthony Wood (antiquary)|Anthony Wood]]'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Wood, Anthony}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> jx4wlg06fhj9yd3sqz18kzyue2zecls ထာမ်ပလိက်:antonyms/documentation 10 300118 403016 2026-10-04T10:04:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403016 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:ant|Template:antonym}} {{uses lua|Module:nyms}} This template shows a line with [[Wiktionary:Semantic relations|antonyms]]. It's intended to be used below each definition, before any usage examples or quotes: <syntaxhighlight lang="wikitext"> # Capable of [[produce|producing]] great physical [[force]]. #: {{ant|en|weak}} #: {{usex|en|This person is very '''strong'''.}} </syntaxhighlight> ==Parameters== * This template takes exactly the same parameters as {{temp|synonyms}} and its shortcut {{temp|syn}}; see the documentation of that template for more information. The only difference between the two is that the text before the antonyms is {{small|Antonyms:}} (or {{small|Antonym:}} if there is only one antonym) in place of {{small|Synonyms:}} or {{small|Synonym:}}. ==See also== * {{temp|hypernyms}} * {{temp|synonyms}} * [[Wiktionary:Semantic relations#Antonymy]] <includeonly> [[Category:Semantic relation templates]] </includeonly> o4szaezgp54l6o2arw4g5nuzs7n3sjx ထာမ်ပလိက်:antsense/documentation 10 300119 403017 2026-10-04T10:04:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403017 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:as}} {{uses lua|Module:qualifier/templates}} This template is used to specify a sense qualifier (a gloss) for an antonym. It should be used in place of {{tl|sense}} in ==Antonyms== sections, to clarify that the listed terms are antonyms of the specified gloss. It should not be used for a specified topic as the parameter, as doing so will claim that the term is an antonym of 'biology', 'literature' or whatever the topic is. In such cases, continue to use {{tl|sense}}. Consider using {{temp|ant}} instead, which is placed directly under the appropriate sense and thus makes indicating the sense unnecessary. '''NOTE:''' The gloss specified in parameter {{para|1}} should be the ''antonym'' of the terms following, not the ''synonym''. This is made clear by the template inserting the words "antonym(s) of". Do not use {{temp|antsense}} in the following cases: * Outside of ==Antonyms== sections. * To qualify a list item with something other than a sense gloss (e.g. to qualify an antonym with a region or register), use {{temp|qualifier}} instead. ==Example== ===Antonyms=== <nowiki>* {{as|to end work}} {{l|en|clock in}}, {{l|en|clock on}}, {{l|en|punch in}}, go [[on the clock]] </nowiki> :<big>'''Antonyms'''</big> :* {{as|to end work}} {{l|en|clock in}}, {{l|en|clock on}}, {{l|en|punch in}}, go [[on the clock]] ==Customization== This template allows readers to customize the styles of sense glosses. Your current style is this: * {{as|Sense gloss like this, your current style}} [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] {{qualifier|qualifier}} Some readers, however, prefer special treatment for sense glosses and other qualifiers: * (Sense gloss like this, non-italic): [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] (qualifier) * (''Sense gloss like this'', ''mostly italic''): [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] (''qualifier'') * ''(Sense gloss like this, all italic):'' [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] ''(qualifier)'' * <span style='font-variant: small-caps'>Sense gloss like this, small-caps, no parentheses</span>: [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] <span style='font-variant: small-caps'>qualifier</span> * <span style='font-size:smaller'>(Sense gloss like this, small):</span> [[antonym]], [[antonym]], [[antonym]] <span style='font-size:smaller'>(qualifier)</span> Readers can customize the styles using [[WT:PREFS]] or by editing their personal CSS files (e.g. [[Special:Mypage/monobook.css]]), as described in [[WT:CUSTOM]]. You can also suppress the extra clarificatory text, and make this template display the same way as {{tl|sense}}, by adding <code>.qualifier-clarification { display: none; }</code> to [[Special:MyPage/common.css]] like [[Special:Diff/78957882/79061278|this]]. ==See also== * {{tl|sense}}, {{tl|label}}, {{tl|qualifier}} * [[Wiktionary:Grease pit/Italbrac and italbrac-colon]] ==TemplateData== {{TemplateData header}} <templatedata> { "params": { "1": { "label": "sense gloss", "description": "Short description of the sense for which antonyms are being provided", "example": "to end work", "type": "string", "required": true } }, "description": "Use this template to specify a sense qualifier (a gloss) for an antonym. " } </templatedata> <includeonly> [[Category:Qualifier and gloss templates]] </includeonly> 6cs4l39xz53j2g8cp0a2i1e16loong1 ထာမ်ပလိက်:Anura Hypernyms/documentation 10 300120 403018 2026-10-04T10:05:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403018 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Anura]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Anura}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> n3lesm7npuhim1kbhph6nxiyecbsgka ထာမ်ပလိက်:aot-adj/documentation 10 300121 403019 2026-10-04T10:05:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403019 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aot-cls/documentation 10 300122 403020 2026-10-04T10:05:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403020 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aot-interj/documentation 10 300123 403021 2026-10-04T10:05:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403021 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aot-num/documentation 10 300124 403022 2026-10-04T10:05:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403022 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:aot-verb/documentation 10 300125 403023 2026-10-04T10:05:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403023 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ap/documentation 10 300126 403024 2026-10-04T10:06:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403024 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Easily create links to the <code>Appendix</code> namespace. Example: <nowiki>{{ap|English capitonyms}}</nowiki> produces {{ap|English capitonyms}} This template only has one parameter: the term you are linking to in the thesaurus. This template can be [[:mw:Help:Substitution|substituted]]. <includeonly> [[Category:Link templates]] </includeonly> bun7z7ea2v195960nmp5c8ulde6oybb ထာမ်ပလိက်:apc-adjective/documentation 10 300127 403025 2026-10-04T10:06:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403025 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Creates headword lines for North Levantine Arabic adjectives, using [[Module:sem-arb-headword]]. {{hwcat}} 9xyyel3y1ubxdinohfflfv4v5g93vty ထာမ်ပလိက်:apc-adverb/documentation 10 300128 403026 2026-10-04T10:06:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403026 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-coll-noun/documentation 10 300129 403027 2026-10-04T10:06:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403027 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for North Levantine Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|apc-sing-noun}}. {{hwcat}} 7hxswl4yc6balgqk30z6k81nfj0einw ထာမ်ပလိက်:apc-conj/documentation 10 300130 403028 2026-10-04T10:06:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403028 wikitext text/x-wiki <span style="font-size: 1.2em">'''List of subpages'''</span> {{subpages}} {{documentation subpage}} ==List of templates by verb form== ===Form I=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! rowspan="4"| Regular | rowspan="3"| {{l|apc|فَعَل|tr=faʕal}} || {{l|apc|يِفْعَل|tr=yifʕal}} || [[Template:apc-conj/I-sound-a~i/a]] || {{l|apc|شلح|tr=šalaḥ|t=to undress}} &ndash; {{l|apc|يشلح|tr=yišlaḥ}} |- | {{l|apc|يِفْعُل|tr=yifʕul}} || [[Template:apc-conj/I-sound-a~i/u]] || {{l|apc|طبش|tr=ṭabaš|t=to slam}} &ndash; {{l|apc|يطبش|tr=yiṭbaš}} |- | {{l|apc|يُفْعُل|tr=yufʕul}} || [[Template:apc-conj/I-sound-a~u]] || {{l|apc|نطر|tr=naṭar|t=to wait}} &ndash; {{l|apc|ينطر|tr=yunṭur}} |- | rowspan="1"| {{l|apc|فِعِل|tr=fiʕil}} || {{l|apc|يِفْعَل|tr=yifʕal}} || [[Template:apc-conj/I-sound-i~i/a]] || {{l|apc|سمع|tr=simiʕ|t=to hear}} &ndash; {{l|apc|يسمع|tr=yismaʕ}} |- ! rowspan="2"| Final-weak | {{l|apc|فَعَى|tr=faʕa}} || {{l|apc|يِفْعِي|tr=yifʕi}} || [[Template:apc-conj/I-weak-a2]] || {{l|apc|عمى|tr=ʕama|t=to blind}} &ndash; {{l|apc|يعمى|tr=yiʕmi}} |- | {{l|apc|فِعِي|tr=fiʕi}} || {{l|apc|يِفْعِي|tr=yifʕi}} || [[Template:apc-conj/I-weak-i]] || {{l|apc|حكي|tr=ḥiki|t=to speak}} &ndash; {{l|apc|يحكي|tr=yiḥki}} |- ! rowspan="2"| Geminated | rowspan="2"| {{l|apc|فَلّ|tr=fall}} || {{l|apc|يفل|tr=yfall}} || [[Template:apc-conj/I-gem-a]] || {{l|apc|ضل|tr=ḍall|t=to stay}} &ndash; {{l|apc|يضل|tr=yḍall}} |- | {{l|apc|يْفِلّ|tr=yfill}} || [[Template:apc-conj/I-gem-i]] || {{l|apc|زت|tr=zatt|t=to throw}} &ndash; {{l|apc|يزت|tr=yzitt}} |- ! rowspan="2"| Hollow | rowspan="2"| {{l|apc|فَال|tr=fāl}} | {{l|apc|يْفِيل|tr=yfīl}} || [[Template:apc-conj/I-hollow-i]] || {{l|apc|شال|tr=šāl|t=to remove}} &ndash; {{l|apc|يشيل|tr=yšīl}} |- | {{l|apc|يْفُول|tr=yfūl}} || [[Template:apc-conj/I-hollow-u]] || {{l|apc|شاف|tr=šāf|t=to see}} &ndash; {{l|apc|يشوف|tr=yšūf}} |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! rowspan=3| Initial Hamza | rowspan=3| {{l|apc|أَعَل|tr=ʔaʕal}} || {{l|apc|يِئْعِل|tr=yiʔʕil}} || [[Template:ajp-conj/I-in-ham-a~i]] |- | {{l|apc|يُؤْعُل|tr=yuʔʕul}} || [[Template:apc-conj/I-in-ham-a~u]] |- | {{l|apc|يَاعُل|tr=yāʕul}} || [[Template:apc-conj/I-in-ham-a~a/u]] | {{l|apc|أكل|tr=ʔakal}} &ndash; {{l|apc|ياكل|tr=yākul}} |- ! rowspan="2"| Assimilated W | {{l|apc|وِعِل|tr=wiʕil}} || {{l|apc|يُوعَل|tr=yūʕal}} || [[Template:ajp-conj/I-w-i~a]] | {{l|apc|وصل|tr=wiṣil}} &ndash; {{l|apc|يوصل|tr=yūṣal}} |- | {{l|apc|وَعَل|tr=waʕal}} || {{l|apc|يُوعِل|tr=yūʕil}} || [[Template:ajp-conj/I-w-a~i]] |- ! Assimilated Y | {{l|apc|يِعِل|tr=yiʕil}} || {{l|apc|يِيعَل|tr=yīʕal}} || [[Template:ajp-conj/I-y]] |} ===Form II=== {| class="wikitable" ! colspan="2"| Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! rowspan="2"| Regular !! II | {{l|apc|فَعَّل|tr=faʕʕal}} || {{l|apc|يْفَعِّل|tr=yfaʕʕil}} || [[Template:apc-conj/II-sound]] || {{l|apc|جرّب|tr=jarrab|t=to try}} &ndash; {{l|apc|يجرّب|tr=yjarrib}} |- ! Iq | {{l|ajp|فَعْلَق|tr=faʕlaʔ}} || {{l|ajp|يْفَعْلِق|tr=yfaʕliʔ}} || [[Template:apc-conj/Iq-sound]] || {{l|apc|شقلب|tr=šaʔlab|t=to flip}} &ndash; {{l|apc|يشقلب|tr=yšaʔlib}} |- ! rowspan="2"| Final-weak !! II | {{l|apc|فَعَّى|tr=faʕʕa}} || {{l|apc|يْفَعِّي|tr=yfaʕʕi}} || [[Template:apc-conj/II-weak]] || {{l|apc|سمّى|tr=samma|t=to name}} &ndash; {{l|apc|يسمّي|tr=ysammi}} |- ! Iq | {{l|ajp|فَعْلَى|tr=faʕla}} || {{l|ajp|يْفَعْلِي|tr=yfaʕli}} || [[Template:apc-conj/Iq-weak]] |} ====Special cases==== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Long vowel | {{l|apc|فَولَق|tr=fawlaʔ, fōlaʔ}} || {{l|apc|يْفَولِق|tr=yfawliʔ, yfōliʔ}} || [[Template:apc-conj/II-long]] | {{l|apc|هوڤر|tr=hawvir, hōvir|t=to hoover}} &ndash; {{l|apc|يهوڤر|tr=yhawvir, yhōviran}} |} ===Form III=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Regular | {{l|ajp|فَاعَل|tr=fāʕal}} || {{l|ajp|يْفَاعِل|tr=yfāʕel}} || [[Template:apc-conj/III-sound]] | {{l|apc|آمن|tr=ʔāman|t=to believe}} &ndash; {{l|apc|يآمن|tr=yʔāmin}} |- ! Final-weak | {{l|ajp|فَاعَى|tr=fāʕa}} || {{l|ajp|يْفَاعِي|tr=yfāʕi}} || [[Template:apc-conj/III-weak]] |} ===Form V (IIq)=== {| class="wikitable" ! colspan="2"| Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! rowspan="2"| Regular !! V | {{l|apc|تْفَعَّل|tr=tfaʕʕal}} || {{l|apc|يِتْفَعَّل|tr=yitfaʕʕal}} || [[Template:apc-conj/V-sound]] | {{l|apc|تلبّك|tr=tlabbak|t=to be confused}} &ndash; {{l|apc|يتلبّك|tr=yitlabbak}} |- ! IIq | {{l|apc|تْفَعْلَق|tr=tfaʕlaq}} || {{l|apc|يِتْفَعْلَق|tr=yitfaʕlaq}} || [[Template:apc-conj/IIq]] | {{l|apc|تفركش|tr=tfarkaš|t=to stumble}} &ndash; {{l|apc|يتفركش|tr=yitfarkaš}} |- ! Final-weak !! V | {{l|apc|تْفَعَّى|tr=tfaʕʕa}} || {{l|apc|يِتْفَعَّى|tr=yitfaʕʕa}} || [[Template:apc-conj/V-weak]] | {{l|apc|تدشّى|tr=tdašša|t=to burp}} &ndash; {{l|apc|يتدشّى|tr=yitdašša}} |} ===Form VII=== {| class="wikitable" ! Root type !! Past !! Subjunctive !! Template !! Example |- ! Regular | {{l|apc|اِنْفَعَل|tr=nfaʕal}} || {{l|apc|يِنْفَعِل|tr=yinfaʕal}} || [[Template:apc-conj/VII-sound]] | {{l|apc|انسبع|tr=nsabaʕ|t=to be shocked}} &ndash; {{l|apc|ينسبع|tr=yinsabaʕ}} |- ! Final-weak | {{l|apc|اِنْفَعَى|tr=nfaʕa}} || {{l|apc|يِنْفَعِي|tr=yinfaʕi}} || [[Template:apc-conj/VII-weak]] |- ! Geminated | {{l|apc|اِنْفَلّ|tr=nfall}} || {{l|apc|يِنْفَلّ|tr=yinfall}} || [[Template:apc-conj/VII-gem]] | {{l|apc|انضب|tr=nḍabb|t=to be put away}} &ndash; {{l|apc|ينضب|tr=yinḍabb}} |- ! Hollow | {{l|apc|اِنْفَال|tr=nfāl}} || {{l|apc|يِنْفَال|tr=yinfāl}} || [[Template:apc-conj/VII-hollow]] |} <includeonly> {{tcat|conj:_}} </includeonly> a3wl9r54tf5a0q00c1c2dtvqdqy2t9c ထာမ်ပလိက်:apc-noun/documentation 10 300131 403029 2026-10-04T10:06:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403029 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-numeral/documentation 10 300132 403030 2026-10-04T10:07:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403030 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-particle/documentation 10 300133 403031 2026-10-04T10:07:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403031 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-prep/documentation 10 300134 403032 2026-10-04T10:07:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403032 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:North Levantine Arabic headword-line templates]]<!-- replace this category with the category of your choice --> </includeonly> 5jpt3l1wq0no3milhfyr5ztiu6a8g76 ထာမ်ပလိက်:apc-preposition/documentation 10 300135 403033 2026-10-04T10:07:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403033 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-pronoun/documentation 10 300136 403034 2026-10-04T10:07:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403034 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-proper noun/documentation 10 300137 403035 2026-10-04T10:07:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403035 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apc-sing-noun/documentation 10 300138 403036 2026-10-04T10:08:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403036 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for North Levantine Arabic [[singulative]] nouns (nouns which have a feminine form and singular meaning, and where the equivalent masculine form is a [[collective noun]] that is grammatically singular but has a plural meaning). The equivalent masculine noun should use {{temp|apc-coll-noun}}. {{hwcat}} 3qbb9h7v6t0rqp3eoi7is0spwdz0ahc ထာမ်ပလိက်:apc-verb/documentation 10 300139 403037 2026-10-04T10:08:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403037 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of North Levantine Arabic [[verb]]s. ==Main parameters== ; {{para|1}} : Verb form. ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|pres}} and {{para|pres2}}, {{para|pres3}} ... : Present form. : Additional parameters are available if there are multiple possible present forms. ; {{para|prestr}} and {{para|pres2tr}}, {{para|pres3tr}} ... : Transliteration of present forms. : If multiple non-past forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pres''N''tr}} parameter. ; {{para|subj}} and {{para|subj2}}, {{para|subj3}} ... : Subjunctive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible subjunctive forms. ; {{para|subjtr}} and {{para|subj2tr}}, {{para|subj3tr}} ... : Transliteration of subjunctive forms. : If multiple subjunctive forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|subj''N''tr}} parameter. {{hwcat}} bhrlj0w0ndlgem4kkpu1tivjis8nyt4 ထာမ်ပလိက်:apd-adjective/documentation 10 300140 403038 2026-10-04T10:08:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403038 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:apd-noun/documentation 10 300141 403039 2026-10-04T10:08:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403039 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:apd-verb/documentation 10 300142 403040 2026-10-04T10:08:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403040 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Sudanese Arabic [[verb]]s. ==Main parameters== ; {{para|1}} : Verb form. ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|np}} and {{para|np2}}, {{para|np3}} ... : Non-past form. : Additional parameters are available if there are multiple possible non-past forms. ; {{para|nptr}} and {{para|np2tr}}, {{para|np3tr}} ... : Transliteration of non-past forms. : If multiple non-past forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|np''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 7nclnsmpafvkhbf5r4vaz43xqo827uk ထာမ်ပလိက်:apdx-head/documentation 10 300143 403041 2026-10-04T10:08:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403041 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates a headword line for appendices formatted as collections of entries. ==Usage== This template may be added to all appendices formatted as collections of entries. The template should be placed within the language section, immediately following the L3 header. As with other Wiktionary inflection line templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. ==Quick guide== {| class="wikitable" !| Term !| Code !| Comments |- || Cerebro || <tt><nowiki>{{apdx-head|Cerebro}}</nowiki></tt> || The first parameter is the headword. |- | colspan="3" | {{apdx-head|Cerebro}} |- || image inducer || <tt><nowiki>{{apdx-head|image inducer|s}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>s</code>, a plural ending in -s is shown. |- | colspan="3" | {{apdx-head|image inducer|s}} |- || Horcrux || <tt><nowiki>{{apdx-head|Horcrux|es}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>es</code>, a plural ending in -es is shown. |- | colspan="3" | {{apdx-head|Horcrux|es}} |- || GS Ball || <tt><nowiki>{{apdx-head|GS ball|pl}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>pl</code> but no plurals are defined, the term is an uncountable noun. |- | colspan="3" | {{apdx-head|GS ball|pl}} |- || Ice Mouse || <tt><nowiki>{{apdx-head|Ice Mouse|pl|Ice Mice}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>pl</code>, the subsequent parameters are plurals. |- | colspan="3" | {{apdx-head|Ice Mouse|pl|Ice Mice}} |- || omega-level || <tt><nowiki>{{apdx-head|omega-level|comp}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>comp</code> but no forms of comparison are defined, the term is an uncomparable adjective. |- | colspan="3" | {{apdx-head|omega-level|comp}} |- || Kryptonian || <tt><nowiki>{{apdx-head|Kryptonian|more}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>more</code>, the term is an English adjective comparable by "more" and "most". |- | colspan="3" | {{apdx-head|Kryptonian|more}} |- || bokanovskify || <tt><nowiki>{{apdx-head|to bokanovskify</nowiki><br><nowiki>|conj|bokanovskifies|bokanovskifying</nowiki><br><nowiki>|bokanovskified|bokanovskified}}</nowiki></tt> || If the second parameter is <code>conj</code>, the next four or five parameters are English verb conjugations. |- | colspan="3" | {{apdx-head|to bokanovskify|conj|bokanovskifies|bokanovskifying|bokanovskified|bokanovskified}} |} gj6z5jh8k81hre5lxpo8i7tsnkvaf9b ထာမ်ပလိက်:apdx-l/documentation 10 300144 403042 2026-10-04T10:09:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403042 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates links within appendices to the appropriate page and section. ==Usage== *{{temp|apdx-l|protocol droid}} will produce [[Appendix:Star Wars/P#protocol droid|protocol droid]] from anywhere within the [[Appendix:Star Wars|Star Wars appendix]]. *{{temp|apdx-l|Cloak of Invisibility|the Invisibility Cloak}} will produce [[Appendix:Harry Potter/C#Cloak of Invisibility|the Invisibility Cloak]] from anywhere within the [[Appendix:Harry Potter|Harry Potter appendix]]. *<tt>{<nowiki />{[[Template:apdx-l|apdx-l]]|a=Marvel Comics|mutant}}</tt> will produce {{apdx-l|a=Marvel Comics|mutant}} from anywhere. Additionally, the <tt>sc=</tt> parameter allows the script to be customized. <includeonly> [[Category:Internal link templates]] </includeonly> poz7jj0ybzh3su3f524gig39dn7vlcf ထာမ်ပလိက်:apdx-t/documentation 10 300145 403043 2026-10-04T10:09:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403043 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used instead of {{temp|t}} in appendices. See {{temp|t}} for documentation. <includeonly>[[Category:Appendix templates]]</includeonly> 9awtvljl8dxx0ob9pj00i1ak992ka56 ထာမ်ပလိက်:apheretic form/documentation 10 300146 403044 2026-10-04T10:09:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403044 wikitext text/x-wiki <includeonly>{{merge|Template:elision|section=Template:clipping of, Template:aphetic form of; Template:clipping, Template:aphetic form}}</includeonly> {{documentation subpage}} Use this template in an '''etymology section''' of an {{glossary|apheretic}} form. For definition lines, use {{temp|apheretic form of}} instead. ==Usage== Use in the etymology section is most commonly: <nowiki>{{apheretic form|<langcode>|<primary entry goes here>}}</nowiki> ===Parameters=== ; {{para|1}} : The language code (see [[Wiktionary:Languages]]) for the language that the term is in. All Wiktionary language codes are supported, including those for constructed and reconstructed languages. ; {{para|2}} : {{qualifier|optional}} The term that this term was derived from. The template will automatically remove diacritics and punctuation from the page title, according to the <code>entry_name</code> setting in [[Module:languages]], but will keep them in the displayed text. To link to a reconstructed term, such as Proto-Germanic {{m|gem-pro|*dagaz}}, add * in front of this parameter. ; {{para|alt}} or {{para|3}} : {{qualifier|optional}} Alternate text to display in place of the term specified in {{para|2}}. The displayed term will still link to the page specified in {{para|2}}. This can be used, for example, to add parens around a portion of the term. Please do not use this only for adding diacritics or punctuation to the term, as the template can automatically remove these. See above. ; {{para|t}} or {{para|4}} : {{qualifier|optional}} A gloss or short translation of the term. <small>The parameter {{para|gloss}} is deprecated for this purpose.</small> ; {{para|sc}} : {{qualifier|optional}} The script code (see [[Wiktionary:Scripts]]) for the script that the term is written in. When no code is given, the template will try to detect the script based on the characters in the term and the scripts in the language's data table (see {{section link|Module:languages#Language:findBestScript}}). In most cases, it will succeed. If it fails, the code <code>None</code> will be used. ; {{para|tr}} : {{qualifier|optional}} Transliteration for non-Latin-script terms. When no transliteration is given, the template will try to add a default transliteration when possible. For certain languages, automated transliteration will override the value of this parameter. Use <code>tr=-</code> if you don't want a transliteration to be automatically generated (you shouldn't really ever do this in an entry). ; {{para|ts}} : {{qualifier|optional}} Transcription for non-Latin-script terms whose transliteration is markedly different from the actual pronunciation. Should not be used for IPA pronunciations. ; {{para|pos}} : {{qualifier|optional}} A part of speech indication for the term. ; {{para|g}}, {{para|g2}}, {{para|g3}} and so on : {{qualifier|optional}} Gender and number; see [[Module:gender and number]] for details. ; {{para|lit}} : {{qualifier|optional}} A literal translation for the term. ; {{para|id}} : {{qualifier|optional}} A sense id for the term, which links to anchors on the page set by the {{temp|senseid}} template. ; {{para|accel}} : {{qualifier|optional}} Provides acceleration tags to be used by the [[WT:ACCEL]] gadget, to automatically generate an entry when the link is clicked. See {{temp|link}} for more information. ; {{para|nocap|1}} : Show the initial text with a lowercase initial letter. ; {{para|notext|1}} : Omit the initial text altogether. The first thing displayed will be the link to the term from which this term is derived. ; {{para|nocat|1}} : Don't add the term to any category. Normally the term will be added to a category of the form <code><nowiki>[[Category:LANGUAGE apheretic forms]]</nowiki></code>, based on the language specified using {{para|1}}. ; {{para|sort}} : {{qualifier|optional}} The sort key to use for categories. <includeonly> [[Category:Morphology templates|aphesis]] </includeonly> 1vrjeftvpsegytki93ez2wja1pzefga ထာမ်ပလိက်:Aphididae Hypernyms/documentation 10 300147 403045 2026-10-04T10:09:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403045 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aphididae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gtndym21ndtrktdv6d817am1ha96922 ထာမ်ပလိက်:Aphra Behn quotation templates/documentation 10 300148 403046 2026-10-04T10:09:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403046 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Aphra Behn}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Behn, Aphra}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 3lw8m8rzwtxd3shsiz318s1140fa4dt ထာမ်ပလိက်:Apiaceae Hypernyms/documentation 10 300149 403047 2026-10-04T10:09:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403047 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is typing shortcut intended to be used under the Hypernyms heading for taxa in [[Apiaceae]] at genus level or higher. It may also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 9jkccv1j1eb83ixx2oqd3dah331jyg3 ထာမ်ပလိက်:Apidae Hypernyms/documentation 10 300150 403048 2026-10-04T10:10:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403048 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Apidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 0re7istw2lj4h9e352nhn7pjftqcuxo ထာမ်ပလိက်:Aplysiidae Hypernyms/documentation 10 300151 403049 2026-10-04T10:10:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403049 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Aplysiidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> g18n3c2uk48h261m8gpn8zt4oxd6vvb ထာမ်ပလိက်:apocopic form/documentation 10 300152 403050 2026-10-04T10:10:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403050 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Use this template in an '''etymology section''' of an {{glossary|apocopic}} form. For definition lines, use {{temp|apocopic form of}} instead. ==Usage== Use in the etymology section is most commonly: <nowiki>{{apocopic form|<langcode>|<primary entry goes here>}}</nowiki> ===Parameters=== ; {{para|1}} : The language code (see [[Wiktionary:Languages]]) for the language that the term is in. All Wiktionary language codes are supported, including those for constructed and reconstructed languages. ; {{para|2}} : {{qualifier|optional}} The term that this term was derived from. The template will automatically remove diacritics and punctuation from the page title, according to the <code>entry_name</code> setting in [[Module:languages]], but will keep them in the displayed text. To link to a reconstructed term, such as Proto-Germanic {{m|gem-pro|*dagaz}}, add * in front of this parameter. ; {{para|alt}} or {{para|3}} : {{qualifier|optional}} Alternate text to display in place of the term specified in {{para|2}}. The displayed term will still link to the page specified in {{para|2}}. This can be used, for example, to add parens around a portion of the term. Please do not use this only for adding diacritics or punctuation to the term, as the template can automatically remove these. See above. ; {{para|t}} or {{para|4}} : {{qualifier|optional}} A gloss or short translation of the term. <small>The parameter {{para|gloss}} is deprecated for this purpose.</small> ; {{para|sc}} : {{qualifier|optional}} The script code (see [[Wiktionary:Scripts]]) for the script that the term is written in. When no code is given, the template will try to detect the script based on the characters in the term and the scripts in the language's data table (see {{section link|Module:languages#Language:findBestScript}}). In most cases, it will succeed. If it fails, the code <code>None</code> will be used. ; {{para|tr}} : {{qualifier|optional}} Transliteration for non-Latin-script terms. When no transliteration is given, the template will try to add a default transliteration when possible. For certain languages, automated transliteration will override the value of this parameter. Use <code>tr=-</code> if you don't want a transliteration to be automatically generated (you shouldn't really ever do this in an entry). ; {{para|ts}} : {{qualifier|optional}} Transcription for non-Latin-script terms whose transliteration is markedly different from the actual pronunciation. Should not be used for IPA pronunciations. ; {{para|pos}} : {{qualifier|optional}} A part of speech indication for the term. ; {{para|g}}, {{para|g2}}, {{para|g3}} and so on : {{qualifier|optional}} Gender and number; see [[Module:gender and number]] for details. ; {{para|lit}} : {{qualifier|optional}} A literal translation for the term. ; {{para|id}} : {{qualifier|optional}} A sense id for the term, which links to anchors on the page set by the {{temp|senseid}} template. ; {{para|accel}} : {{qualifier|optional}} Provides acceleration tags to be used by the [[WT:ACCEL]] gadget, to automatically generate an entry when the link is clicked. See {{temp|link}} for more information. ; {{para|nocap|1}} : Show the initial text with a lowercase initial letter. ; {{para|notext|1}} : Omit the initial text altogether. The first thing displayed will be the link to the term from which this term is derived. ; {{para|nocat|1}} : Don't add the term to any category. Normally the term will be added to a category of the form <code><nowiki>[[Category:LANGUAGE apocopic forms]]</nowiki></code>, based on the language specified using {{para|1}}. ; {{para|sort}} : {{qualifier|optional}} The sort key to use for categories. <includeonly> [[Category:Morphology templates|apocope]] </includeonly> cfy1d7wixjj4hgpn60uih3dc6wj0nu7 ထာမ်ပလိက်:Apocynaceae Hypernyms/documentation 10 300153 403051 2026-10-04T10:10:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403051 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Apocynaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3o3pmrjf6wvfimbxvdn9gjv3t3mta3p ထာမ်ပလိက်:Apodidae Hypernyms/documentation 10 300154 403052 2026-10-04T10:10:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403052 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Apodidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> cxcgqkpaei2o1ky3zjcf1qgwuhef540 ထာမ်ပလိက်:Apodiformes Hypernyms/documentation 10 300155 403053 2026-10-04T10:10:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403053 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Apodiformes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Apodiformes}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> tdaqog05qr9ocdhvaq8jany52wv1i3n ထာမ်ပလိက်:Aponogetonaceae Hypernyms/documentation 10 300156 403054 2026-10-04T10:11:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403054 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aponogetonaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> n5eo0tvrz0xmekzdxau2otc273sxrnz ထာမ်ပလိက်:appendixonly/documentation 10 300157 403055 2026-10-04T10:11:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403055 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> As of 2023 this template is only used on one (appendix) page. <includeonly> [[Category:Appendix templates]] </includeonly> haek9hnik6j7rk3eza0apdpm9mqx0ty ထာမ်ပလိက်:Apternotidae Hypernyms/documentation 10 300158 403056 2026-10-04T10:11:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403056 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Apteronotidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ilzyehicsf9mcg9otrspgidwsch2t3o ထာမ်ပလိက်:Apterygidae Hypernyms/documentation 10 300159 403057 2026-10-04T10:11:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403057 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Apterygidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 860f50h2szg22uieb2msi3he2vz368f ထာမ်ပလိက်:aqc-decl-noun/documentation 10 300160 403058 2026-10-04T10:11:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403058 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{status|experimental}} Declension table template for Archi. Note that this template is a test, feel free to delete if it has errors. <includeonly> [[Category:Archi noun inflection-table templates]] </includeonly> oth8hqj4f2f8ae2qhpw53md9tu0y851 ထာမ်ပလိက်:Aquificae Hypernyms/documentation 10 300161 403059 2026-10-04T10:11:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403059 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[phylum]] [[Aquificae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Aquificae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> 21ac0vlfutkd0qdn9lvh9w6g8varuxs ထာမ်ပလိက်:Aquifoliaceae Hypernyms/documentation 10 300162 403060 2026-10-04T10:12:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403060 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aquifoliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> a8ea91s8955nw8q1l7ud6dl1py4ynxw ထာမ်ပလိက်:ar-active participle/documentation 10 300163 403061 2026-10-04T10:12:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403061 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the phrase ''Derived from the active participle'' (or lowercase ''derived'' if <tt>lc=1</tt> is given; the words ''Derived from the'' are omitted if <tt>noderived=1</tt>), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic participles]] and [[:Category:Arabic active participles]] and [[:Category:Arabic terms derived from active participles]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] mem9mn7pu57p16n86lfyuc906v42jup ထာမ်ပလိက်:ar-bound form/documentation 10 300164 403062 2026-10-04T10:12:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403062 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Arabic templates|bound form]] </includeonly> etxvytd0jltntfsal53876v04fetcvb ထာမ်ပလိက်:ar-cardinals/documentation 10 300165 403063 2026-10-04T10:12:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403063 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:ar-categoryTOC/documentation 10 300166 403064 2026-10-04T10:12:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403064 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to help navigating through categories containing Arabic entries. {{tcat}} rq35agtccszlpb88w5bjy176jm6k13o ထာမ်ပလိက်:ar-characteristic adjective/documentation 10 300167 403065 2026-10-04T10:12:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403065 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Characteristic adjective'' (or lowercase ''characteristic adjective'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic characteristic adjectives]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] ie8zx9fs5v10oreo50pccz2vjvxxtwa ထာမ်ပလိက်:ar-color/defect adjective/documentation 10 300168 403066 2026-10-04T10:13:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403066 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Color/defect adjective'' (or lowercase ''color/defect adjective'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic color/defect adjectives]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] dd8rl5chsk5jr987joh3i6rtqjkx0un ထာမ်ပလိက်:ar-decl-adj/documentation 10 300169 403067 2026-10-04T10:13:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403067 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays an inflection table for Arabic adjectives. The parameters are largely the same as for the headword template {{temp|ar-adj}}, and in general it is possible to copy such a template, change its name to {{temp|ar-decl-adj}}, and get an appropriate declension table -- provided that the masculine plural is specified appropriately, or that the adjective is of a sort that uses a sound masculine plural (e.g. participles of non-form-I verbs and some form-I participles). See also {{temp|ar-decl-noun}}. ==Parameters== ; {{para|1}} : The stem used in the masculine singular, including vowels. Can optionally be of the form 'STEM:TYPE' with an explicitly specified inflection type (see below); otherwise the inflection type is inferred from the form of the stem. Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied (note that manual transliteration can also be specified using separate parameters, as with headword templates like {{temp|ar-adj}}). Can be "-" to suppress the masculine singular. ; {{para|head2}}, {{para|head3}}, ... : Additional masculine singular stems. ; {{para|tr}}, {{para|tr2}}, {{para|tr3}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|1}}, {{para|head2}}, {{para|head3}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. ; {{para|f}}, {{para|f2}}, ... : The stem(s) used in the feminine singular, including vowels. Normally unnecessary; if omitted, the feminine singular will be inferred from the masculine singular (equivalent to specifying {{para|f|f}}). Can be of the form 'STEM' (inflection type inferred), 'STEM:TYPE' (with an explicitly specified inflection type, as above), or 'TYPE' (feminine singular stem inferred from inflection type and masculine singular stem; only works for 'f', 'rf', 'intf', 'cdf', 'elf'). Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied. Can be "-" to suppress the feminine. ; {{para|ftr}}, {{para|f2tr}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|f}}, {{para|f2}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. Similar parameters are available for plurals and duals. ; {{para|pl}}, {{para|pl2}}, ... : The stem(s) used in the masculine plural, including vowels. If omitted, equivalent to specifying {{para|pl|p}}; i.e. defaults to being unknown, except for color-defect adjectives, where the plural can automatically be determined. To specify a strong plural (as for derived participles), use {{para|pl|sp}}. Has the same allowed forms as for the feminine singular. ; {{para|fpl}}, {{para|fpl2}}, ... : The stem(s) used in the feminine plural, including vowels. Normally unnecessary; if omitted, inferred from the feminine singular (equivalent to specifying {{para|fpl|sp}}). Has the same allowed forms as for the feminine singular. ; {{para|cpl}}, {{para|cpl2}}, ... : The stem(s) used in the masculine and feminine plural, including vowels. Equivalent to specifying both {{para|pl}} and {{para|fpl}} with the same value. Can be freely mixed with {{para|pl}} and {{para|fpl}} and will be listed after them. Has the same allowed forms as for the feminine singular. ; {{para|d}}, {{para|d2}}, ... : The stem(s) used in the masculine dual, including vowels. Normally unnecessary; if omitted, inferred from the masculine singular (equivalent to specifying {{para|d|d}}). Has the same allowed forms as for the feminine singular. ; {{para|fd}}, {{para|fd2}}, ... : The stem(s) used in the feminine dual, including vowels. Normally unnecessary; if omitted, inferred from the feminine singular (equivalent to specifying {{para|fd|d}}). Has the same allowed forms as for the feminine singular. ; {{para|number}} : Explicitly control which numbers appear. The value is a comma-separated list of one or more of ''sg, du, pl''. By default, all numbers appear. ; {{para|state}} : Explicitly control which states appear. The value is a comma-separated list of one or more of ''ind'' (indefinite) or ''def'' (definite); the value ''con'' (construct), possible for nouns, doesn't apply to adjectives (although it does apply to gendered nouns and numerals, which otherwise use the same parameters as adjectives). By default, all states appear. Currently, non-"appearing" states are displayed with a dash in place of the appropriate declension members instead of not appearing at all. ; {{para|basestate}} : Override the morphological state. This is mostly used with proper nouns. The value is one of ''ind'' or ''def'' (''con'' doesn't apply to adjectives, although it does apply to gendered nouns and numerals, which otherwise use the same parameters as adjectives). ; {{para|omitarticle}} : If specified, omit the definite article that is otherwise automatically added in the definite state. ; {{para|nom_m_sg_ind}}, {{para|nom_m_sg_def}}, {{para|nom_m_sg_con}}, ... : Override particular forms. The param name is a combination of case (<code>nom/acc/gen/inf</code> where <code>inf</code> is the informal form), gender (<code>m/f</code>), number (<code>sg/du/pl</code>) and state (<code>ind/def/con</code>). The value can have semicolons or commas (or Arabic equivalents) to separate distinct stems and a vertical bar to separate alternative spellings for a given stem (typically different possible hamza seats). Manual transliterations can be specified using the 'STEM/TR' form (no alternative parameters are provided in this case for manual translits). When overrides are specified, the page will be placed in a category indicating irregular declension such as [[:Category:Arabic irregular adjectives]] (or [[:Category:Arabic irregular numerals]], etc. depending on the part of speech), unless {{para|noirreg}} is given a value. ; {{para|lemma}} : Override the lemma (displayed at the head of the declension table). ; {{para|noirreg}} : If specified, don't place the page in an irregular-declension category when overrides are specified. ; {{para|pos}} : Override the part of speech (displayed at the head of the declension table). ; {{para|mod}},{{para|modhead2}},{{para|modhead3}},...; {{para|modf}},{{para|modf2}},...; {{para|modpl}},{{para|modpl2}},...; {{para|modfpl}},{{para|modfpl2}},...; {{para|modd}},{{para|modd2}},...; {{para|modfd}},{{para|modfd2}},...; etc. Also {{para|idafa}}. Also {{para|modstate}}, {{para|modcase}}, {{para|modnumgen}}, and {{para|modtr}},{{para|modtr2}},...; {{para|modftr}},{{para|modf2tr}},...; etc. : Specify another word that is declined separately as a modifier. See {{temp|ar-decl-noun}}, except that {{para|modnumgen}} is used to restrict both number and gender, typically {{para|modnumgen|m_sg}}. ; {{para|mod2}},{{para|mod2head2}},{{para|mod2head3}},...; {{para|mod2f}},{{para|mod2f2}},...; {{para|mod2pl}},{{para|mod2pl2}},...; {{para|mod2fpl}},{{para|mod2fpl2}},...; {{para|mod2d}},{{para|mod2d2}},...; {{para|mod2fd}},{{para|mod2fd2}},...; etc. Also {{para|idafa2}}. Also {{para|mod2state}}, {{para|mod2tr}}, etc. : Specify a second modifying word. See {{temp|ar-decl-noun}}. Similarly, a third modifying word, etc. can be specified using {{para|mod3}} and derivatives, up to {{para|mod9}}. ==Inflection types== ; <code>tri</code> : Regular triptote. ; <code>di</code> : Regular diptote. ; <code>in</code> : Form ending in ''-in'', such as final-weak active participles. This automatically selects the "triptote" or "diptote" variant according to the number (singular or plural) and form of the adjective. ; <code>triin</code> : Form ending in ''-in'', forcing the "triptote" variant (with indefinite accusative in ''-iyan''). Rarely needed for adjectives. ; <code>diin</code> : Form ending in ''-in'', forcing the "diptote" variant (with indefinite accusative in ''-iya''). Rarely needed for adjectives. See {{temp|ar-decl-noun}} for a discussion of the singular and plural ''-in'' variants in nouns. ; <code>inv</code> : Invariable declension ending in alif or alif maqṣūra. Such words will have feminine plurals in ''-ayāt'' and duals in ''-ayān''. ; <code>lwinv</code> : Invariable declension, loanword-type. Always ends in tall alif. Such words will have feminine plurals in ''-āt'' and duals in ''-atān'', as if the alif was a tāʾ marbūṭa. ; <code>an</code> : Forms ending in ''-an'', such as final-weak passive participles. ; <code>el</code> : Elative adjective. Same as ''di'' but causes the feminine to be inferred as type ''elf''. ; <code>cd</code> : Color-defect adjective. Same as ''di'' but causes the feminine to be inferred as type ''cdf'' and plural to be inferred as type ''cdp''. ; <code>rf</code> : Regular feminine in ''-a''. ; <code>intf</code> : Intensive feminine, e.g. {{m|ar|كَسْلَى}} to masculine {{m|ar|كَسْلَان||lazy}}. ; <code>elf</code> : Elative feminine, e.g. {{m|ar|كُبْرَى}} to masculine {{m|ar|أَكْبَر||bigger}}. ; <code>cdf</code> : Color-defect feminine, e.g. {{m|ar|حَمْرَاء}} to masculine {{m|ar|أَحْمَر||red}}. ; <code>f</code> : Select the appropriate feminine form. Equivalent to ''elp'' if the masculine is of type ''el''; ''cdp'' if the masculine is of type ''cd''; ''intf'' if the masculine is of the form of an intensive adjective, such as {{m|ar|كَسْلَان||lazy}} or {{m|ar|عَطْشَان||thirsty}}; else ''rf''. ; <code>smp</code> : Sound masculine plural in ''-ūn(a)/-īn(a)''. ; <code>sfp</code> : Sound feminine plural in ''-āt-''. ; <code>awnp</code> : Plural ending in ''-awn(a)'', esp. of adjectives, such as {{m|ar|أَدْنَوْنَ}} plural of {{m|ar|أَدْنَى||closer, lower}}. ; <code>cdp</code> : Color-defect adjective plural. ; <code>p</code> : Select the appropriate plural form if known (currently only if the singular is of type ''cd'', in which case it is equivalent to ''cdp''); else, equivalent to type ''?''. ; <code>sp</code> : Select the appropriate plural form if known, else a strong plural. Equivalent to ''cdp'' if the singular is of type ''cd''; else ''sfp'' for feminines, ''awnp'' for masculines if the singular is of type ''an'', ''smp'' for other masculines. ; <code>d</code> : Select the appropriate dual form. ; <code>?</code> : Indicate that the declension is unknown. All inflections will appear as question marks. ==Examples== ===A simple example=== For participles, nisbas and similar adjectives that take sound plurals, it is enough to simply specify a single stem, e.g. for the adjective {{m|ar|مُسْلِم}}, a simple declaration works: <code>{{temp|ar-decl-adj|مُسْلِم}}</code> This yields {{ar-decl-adj|مُسْلِم}} ===A more complex example=== For more complex examples, generally it is sufficient to copy the headword declaration for an adjective and make minor changes, mostly just changing the template name from <code>{{temp|ar-adj|...}}</code> to <code>{{temp|ar-decl-adj|...}}</code>. For example, for the adjective {{m|ar|كَسْلَان||lazy}}, the headword is declared as follows: <code><nowiki>{{ar-adj|كَسْلَان|f=كَسْلَانَة|f2=كَسْلَى|pl=كَسَالَى|pl2=كُسَالَى|pl3=كَسْلَى}}</nowiki></code> Just changing the template name yields the correct declension template: <code><nowiki>{{ar-decl-adj|كَسْلَان|f=كَسْلَانَة|f2=كَسْلَى|pl=كَسَالَى|pl2=كُسَالَى|pl3=كَسْلَى}}</nowiki></code> This produces {{ar-decl-adj|كَسْلَان|f=كَسْلَانَة|f2=كَسْلَى|pl=كَسَالَى|pl2=كُسَالَى|pl3=كَسْلَى}} Note that the code automatically figures out the {{m|ar|كَسْلَان}} is a diptote, and correctly infers the declension of all the other forms. Generally the code is quite good at doing this. ===Nisba adjectives=== Although nisba adjectives use a special template to produce the headword line, they behave like participles, and the normal adjective declension template works fine. For example, for {{m|ar|مِصْرِيّ||Egyptian}}, the headword template is as follows: <code>{{temp|ar-adj+|مِصْرِيّ}}</code> It is easily converted to a declension template: <code>{{temp|ar-decl-adj|مِصْرِيّ|pl=sp}}</code> This produces {{ar-decl-adj|مِصْرِيّ|pl=sp}} This works when the plural is overridden, as well, e.g. for {{m|ar|عَرَبِيّ||Arab}}, the headword template is as follows: <code>{{temp|ar-adj+|عَرَبِيّ|pl=عَرَب}}</code> It is easily converted to a declension template just by changing the template name: <code>{{temp|ar-decl-adj|عَرَبِيّ|pl=عَرَب}}</code> This produces {{ar-decl-adj|عَرَبِيّ|pl=عَرَب}} ===Color/defect adjectives=== Color/defect adjectives typically have a particular format for the feminine and common plural, e.g. for {{m|ar|أَصْفَر||yellow}}: <code><nowiki>{{ar-adj|أَصْفَر|f=صَفْرَاء|cpl=صُفْر}}</nowiki></code> There is also a special declension class for them, which automatically conjugates the feminine and plural correctly: <code>{{temp|ar-decl-adj|أَصْفَر:cd}}</code> This produces: {{ar-decl-adj|أَصْفَر:cd}} When the plural needs to be overridden, that can be done, e.g. for {{m|ar|أَحْمَر||red}}: <code><nowiki>{{ar-decl-adj|أَحْمَر:cd|cpl=حُمْر|cpl2=أَحَامِر}}</nowiki></code> producing {{ar-decl-adj|أَحْمَر:cd|cpl=حُمْر|cpl2=أَحَامِر}} Note that both the masculine and feminine singular are diptotes. The <code>:cd</code> annotation gets this correct, but the code would also get this correct if the forms were explicitly specified, e.g. using <code><nowiki>{{ar-decl-adj|أَحْمَر|f=حَمْرَاء|cpl=حُمْر|cpl2=أَحَامِر}}</nowiki></code> because {{m|ar|أَحْمَر}} and {{m|ar|حَمْرَاء}} have a shape that is recognizable as a diptote. ===Irregular adjectives=== Irregular adjectives can be specified using annotations and overrides, as necessary. ====Irregular example 1==== One complex example is the demonstrative pronoun {{m|ar|هٰذَا||this}}, which logically exists only in the definite state, but which doesn't have the definite article attached to it. Its declension can be specified as follows: <code><nowiki>{{ar-decl-adj|هٰذَا:inv|f=هٰذِهِ:inv|pl=هٰؤُلَاءِ:inv|fpl=هٰؤُلَاءِ:inv|d=هٰذَان|fd=هٰتَان|state=def|omitarticle=yes|pos=determiner}}</nowiki></code> yielding {{ar-decl-adj|هٰذَا:inv|f=هٰذِهِ:inv|pl=هٰؤُلَاءِ:inv|fpl=هٰؤُلَاءِ:inv|d=هٰذَان|fd=هٰتَان|state=def|omitarticle=yes|pos=determiner}} This is actually fairly straightforward. Except in the dual, the forms are invariable for case, and this is specified using the <code>:inv</code> annotation to put the words in the invariable declension. (Words in this declension normally end in {{m|ar|ـى}} or {{m|ar|ـا}}, but that is not a requirement of the declension.) The state is restricted to definite, and {{para|omitarticle|yes}} is given so that the article won't be attached automatically to the forms given. We also override the part of speech displayed next to the lemma so it says "determiner" instead of "adjective". ====Irregular example 2==== Slightly more complicated is the corresponding demonstrative pronoun {{m|ar|ذٰلِكَ||that}}. For this demonstrative, the dual declension is irregular, with an extra morpheme {{m|ar|ـكَ}} attached to the end of all forms. As a result, overrides are needed to specify the declension, requiring a more complex specification: <pre><nowiki> {{ar-decl-adj|ذٰلِكَ:inv|inf_m_sg_def=ذٰلِك|f=تِلْكَ:inv |pl=أُولٰئِكَ/ʾulāʾika:inv|fpl=أُولٰئِكَ/ʾulāʾika:inv |nom_m_du_def=ذَانِكَ|acc_m_du_def=ذَيْنِكَ|gen_m_du_def=ذَيْنِكَ|inf_m_du_def=ذَيْنِكَ |nom_f_du_def=تَانِكَ|acc_f_du_def=تَيْنِكَ|gen_f_du_def=تَيْنِكَ|inf_f_du_def=تَيْنِكَ |state=def|omitarticle=yes|pos=determiner}} </nowiki></pre> Here the dual forms need to be specified using overrides because of their irregularity. Furthermore, the plural has an irregular transliteration, where the first vowel is written long but pronounced short; as a result, the transliteration needs to be given manually. Other than these complications, the specification is similar to {{m|ar|هٰذَا||this}}. This produces {{ar-decl-adj|ذٰلِكَ:inv|inf_m_sg_def=ذٰلِك|f=تِلْكَ:inv |pl=أُولٰئِكَ/ʾulāʾika:inv|fpl=أُولٰئِكَ/ʾulāʾika:inv |nom_m_du_def=ذَانِكَ|acc_m_du_def=ذَيْنِكَ|gen_m_du_def=ذَيْنِكَ|inf_m_du_def=ذَيْنِكَ |nom_f_du_def=تَانِكَ|acc_f_du_def=تَيْنِكَ|gen_f_du_def=تَيْنِكَ|inf_f_du_def=تَيْنِكَ |state=def|omitarticle=yes|pos=determiner}} <includeonly> [[Category:Arabic adjective inflection-table templates|{{BASEPAGENAME}}]] </includeonly> i5vfd6me12h0b8x1w0noev0xgo3n54c ထာမ်ပလိက်:ar-decl-coll-noun/documentation 10 300170 403068 2026-10-04T10:13:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403068 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays an inflection table for Arabic collective nouns. The parameters are largely the same as for the headword template {{temp|ar-coll-noun}}, and in general it is possible to copy such a template, change its name to {{temp|ar-decl-coll-noun}}, and get an appropriate declension table. (Ideally, delete extraneous stuff such as the gender.) This template works very similarly to {{temp|ar-decl-noun}}. See that template for a fuller discussion along with examples. See also {{temp|ar-decl-sing-noun}}. ==Parameters== ; {{para|1}} : The stem used in the collective, including vowels. Can optionally be of the form 'STEM:TYPE' with an explicitly specified inflection type (see below); otherwise the inflection type is inferred from the form of the stem. Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied (note that manual transliteration can also be specified using separate parameters, as with headword templates like {{temp|ar-coll-noun}}). Can be just 'TYPE' with irregular noun types, where the stem is known. Can be "-" for words without a collective. ; {{para|head2}}, {{para|head3}}, ... : Additional collective stems. ; {{para|tr}}, {{para|tr2}}, {{para|tr3}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|1}}, {{para|head2}}, {{para|head3}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. ; {{para|pl}}, {{para|pl2}}, ... : The stem(s) used in the plural, including vowels. Can be of the form 'STEM' (inflection type inferred), 'STEM:TYPE' (with an explicitly specified inflection type, as above), or 'TYPE' (plural stem inferred from inflection type and collective stem; only works for 'sp', 'sfp', 'smp' and 'awnp'). Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied. ; {{para|pltr}}, {{para|pl2tr}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|pl}}, {{para|pl2}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. Similar parameters are available for singulatives, duals and paucals. ; {{para|sing}}, {{para|sing2}}, ... : The stem(s) used in the singulative, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the collective. Can be "-" for words without a singulative. ; {{para|d}}, {{para|d2}}, ... : The stem(s) used in the dual, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the singulative. Can be "-" for words without a dual. ; {{para|pauc}}, {{para|pauc2}}, ... : The stem(s) used in the paucal, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the singulative. Can be "-" for words without a paucal. ; {{para|number}} : Explicitly control which numbers appear. The value is a comma-separated list of one of more of ''coll, sing, du, pauc, pl''. By default, all except the plural appear, unless a particular number is disabled using "-"; the plural appears only when at least one plural is given. ; {{para|state}} : Explicitly control which states appear. The value is a comma-separated list of one of more of ''ind, def, con'' (standing for indefinite, definite, construct). By default, all states appear. Currently, non-"appearing" states are displayed with a dash in place of the appropriate declension members instead of not appearing at all. ; {{para|basestate}} : Override the morphological state. See {{temp|ar-decl-noun}}. ; {{para|omitarticle}} : If specified, omit the definite article that is otherwise automatically added in the definite state. ; {{para|nom_coll_ind}}, {{para|nom_coll_def}}, {{para|nom_coll_con}}, ... : Override particular forms. The param name is a combination of case (<code>nom/acc/gen/inf</code> where <code>inf</code> is the informal form), number (<code>sing/coll/du/pauc/pl</code>) and state (<code>ind/def/con</code>). The value can have semicolons or commas (or Arabic equivalents) to separate distinct stems and a vertical bar to separate alternative spellings for a given stem (typically different possible hamza seats). When overrides are specified, the page will be placed in a category indicating irregular declension such as [[:Category:Arabic irregular nouns]], unless {{para|noirreg}} is given a value. ; {{para|lemma}} : Override the lemma (displayed at the head of the declension table). ; {{para|noirreg}} : If specified, don't place the page in an irregular-declension category when overrides are specified. ; {{para|pos}} : Override the part of speech (displayed at the head of the declension table). ; {{para|mod}},{{para|modhead2}},{{para|modhead3}},...; {{para|modpl}},{{para|modpl2}},...; {{para|modsing}},{{para|modsing2}},...; {{para|modd}},{{para|modd2}},...; {{para|modpauc}},{{para|modpauc2}},...; etc. Also {{para|idafa}}. Also {{para|modstate}}, {{para|modcase}}, {{para|modnumber}}, and {{para|modtr}},{{para|mod2tr}},...; {{para|modpltr}},{{para|modpl2tr}},...; etc. : Specify another word that is declined separately as a modifier. See {{temp|ar-decl-noun}}. ; {{para|mod2}},{{para|mod2head2}},{{para|mod2head3}},...; {{para|mod2pl}},{{para|mod2pl2}},...; {{para|mod2sing}},{{para|mod2sing2}},...; {{para|mod2d}},{{para|mod2d2}},...; {{para|mod2pauc}},{{para|mod2pauc2}},...; etc. Also {{para|idafa2}}. Also {{para|mod2state}}, {{para|mod2tr}}, etc. : Specify a second modifying word. See {{temp|ar-decl-noun}}. Similarly, a third modifying word, etc. can be specified using {{para|mod3}} and derivatives, up to {{para|mod9}}. ==Inflection types== See {{temp|ar-decl-noun}}. ==Examples== The following code: <code>{{temp|ar-decl-coll-noun|شَجَر|pl=أَشْجَار}}</code> generates the following: {{ar-decl-coll-noun|شَجَر|pl=أَشْجَار}} <includeonly> [[Category:Arabic noun inflection-table templates|{{BASEPAGENAME}}]] </includeonly> j05r7fvm70h8s2glmoulv1iiu3cjg6c ထာမ်ပလိက်:ar-decl-numeral/documentation 10 300171 403069 2026-10-04T10:13:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403069 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays an inflection table for Arabic numerals, optionally with feminine equivalent. The parameters are identical to {{temp|ar-decl-adj}}, but the table displayed is a bit different because it displays the construct state in addition to indefinite and definite (hence there are six columns across, three for masculine and three for feminine). See also {{temp|ar-decl-noun}}. ==Examples== ===A simple example=== The following example is for {{m|ar|ثَلَاثَة||[[three]]}}, which (like other small numerals) can be declined as either a triptote or a diptote (see the usage note on that page): <code><nowiki>{{ar-decl-numeral|ثَلَاثَة|head2=ثَلَاثَة:di|f=ثَلَاث}}</nowiki></code> This yields {{ar-decl-numeral|ثَلَاثَة|head2=ثَلَاثَة:di|f=ثَلَاث}} <includeonly> [[Category:Arabic numeral inflection-table templates|{{BASEPAGENAME}}]] </includeonly> 3x9p4dfkgoc8tq29k9bnsiccrrb396o ထာမ်ပလိက်:ar-decl-sing-noun/documentation 10 300172 403070 2026-10-04T10:13:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403070 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template displays an inflection table for Arabic singulative nouns (nouns that represent one of an object, when associated with a collective noun). The parameters are largely the same as for the headword template {{temp|ar-sing-noun}}, and in general it is possible to copy such a template, change its name to {{temp|ar-decl-sing-noun}}, and get an appropriate declension table. (Ideally, delete extraneous stuff such as the gender.) This template works very similarly to {{temp|ar-decl-noun}}. See that template for a fuller discussion along with examples. See also {{temp|ar-decl-coll-noun}}. ==Parameters== ; {{para|1}} : The stem used in the singulative, including vowels. Can optionally be of the form 'STEM:TYPE' with an explicitly specified inflection type (see below); otherwise the inflection type is inferred from the form of the stem. Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied (note that manual transliteration can also be specified using separate parameters, as with headword templates like {{temp|ar-sing-noun}}). Can be just 'TYPE' with irregular noun types, where the stem is known. Can be "-" for words without a singulative. ; {{para|head2}}, {{para|head3}}, ... : Additional singulative stems. ; {{para|tr}}, {{para|tr2}}, {{para|tr3}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|1}}, {{para|head2}}, {{para|head3}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. ; {{para|pl}}, {{para|pl2}}, ... : The stem(s) used in the plural, including vowels. Can be of the form 'STEM' (inflection type inferred), 'STEM:TYPE' (with an explicitly specified inflection type, as above), or 'TYPE' (plural stem inferred from inflection type and collective stem; only works for 'sp', 'sfp', 'smp' and 'awnp'). Can also be 'STEM/TR' or 'STEM/TR:TYPE' with manual transliteration supplied. ; {{para|pltr}}, {{para|pl2tr}}, ... : Alternative way to specify manual transliteration for {{para|pl}}, {{para|pl2}}, ..., respectively, instead of using the 'STEM/TR' specification. Provided for compatibility with headword templates. Similar parameters are available for collectives, duals and paucals. ; {{para|coll}}, {{para|coll2}}, ... : The stem(s) used in the collective, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the singulative. Can be "-" for words without a collective. ; {{para|d}}, {{para|d2}}, ... : The stem(s) used in the dual, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the singulative. Can be "-" for words without a dual. ; {{para|pauc}}, {{para|pauc2}}, ... : The stem(s) used in the paucal, including vowels. Same form as for plurals. Doesn't need to be present in most cases as it's inferred from the singulative. Can be "-" for words without a paucal. ; {{para|number}} : Explicitly control which numbers appear. The value is a comma-separated list of one of more of ''sing, coll, du, pauc, pl''. By default, all except the plural appear, unless a particular number is disabled using "-"; the plural appears only when at least one plural is given. ; {{para|state}} : Explicitly control which states appear. The value is a comma-separated list of one of more of ''ind, def, con'' (standing for indefinite, definite, construct). By default, all states appear. Currently, non-"appearing" states are displayed with a dash in place of the appropriate declension members instead of not appearing at all. ; {{para|basestate}} : Override the morphological state. See {{temp|ar-decl-noun}}. ; {{para|omitarticle}} : If specified, omit the definite article that is otherwise automatically added in the definite state. ; {{para|nom_sing_ind}}, {{para|nom_sing_def}}, {{para|nom_sing_con}}, ... : Override particular forms. The param name is a combination of case (<code>nom/acc/gen/inf</code> where <code>inf</code> is the informal form), number (<code>sing/coll/du/pauc/pl</code>) and state (<code>ind/def/con</code>). The value can have semicolons or commas (or Arabic equivalents) to separate distinct stems and a vertical bar to separate alternative spellings for a given stem (typically different possible hamza seats). When overrides are specified, the page will be placed in a category indicating irregular declension such as [[:Category:Arabic irregular nouns]], unless {{para|noirreg}} is given a value. ; {{para|lemma}} : Override the lemma (displayed at the head of the declension table). ; {{para|noirreg}} : If specified, don't place the page in an irregular-declension category when overrides are specified. ; {{para|pos}} : Override the part of speech (displayed at the head of the declension table). ; {{para|mod}},{{para|modhead2}},{{para|modhead3}},...; {{para|modpl}},{{para|modpl2}},...; {{para|modcoll}},{{para|modcoll2}},...; {{para|modd}},{{para|modd2}},...; {{para|modpauc}},{{para|modpauc2}},...; etc. Also {{para|idafa}}. Also {{para|modstate}}, {{para|modcase}}, {{para|modnumber}}, and {{para|modtr}},{{para|mod2tr}},...; {{para|modpltr}},{{para|modpl2tr}},...; etc. : Specify another word that is declined separately as a modifier. See {{temp|ar-decl-noun}}. ; {{para|mod2}},{{para|mod2head2}},{{para|mod2head3}},...; {{para|mod2pl}},{{para|mod2pl2}},...; {{para|mod2coll}},{{para|mod2coll2}},...; {{para|mod2d}},{{para|mod2d2}},...; {{para|mod2pauc}},{{para|mod2pauc2}},...; etc. Also {{para|idafa2}}. Also {{para|mod2state}}, {{para|mod2tr}}, etc. : Specify a second modifying word. See {{temp|ar-decl-noun}}. Similarly, a third modifying word, etc. can be specified using {{para|mod3}} and derivatives, up to {{para|mod9}}. ==Inflection types== See {{temp|ar-decl-noun}}. ==Examples== The following code: <code>{{temp|ar-decl-sing-noun|شَجَرَة|pl=أَشْجَار}}</code> generates the following: {{ar-decl-sing-noun|شَجَرَة|pl=أَشْجَار}} <includeonly> [[Category:Arabic noun inflection-table templates|{{BASEPAGENAME}}]] </includeonly> iofee1aitrnh2wso6dt0kjwlb6z5000 ထာမ်ပလိက်:ar-dia/documentation 10 300173 403071 2026-10-04T10:13:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403071 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template returns a diacritic sign. It takes one parameter: * a = fatha * u = damma * i = kasra * an = tanwin fatha * un = tanwin damma * in = tanwin kasra * sk = soukoun * sh = shadda * sha = shadda + fatha * shi = shadda + kasra * shu = shadda + damma <includeonly> [[Category:Arabic templates]] </includeonly> esxgfotn99dt9minz2ymzhvbgbuuibh ထာမ်ပလိက်:ar-diacritics/documentation 10 300174 403072 2026-10-04T10:14:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403072 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Arabic templates|diacritics]] </includeonly> b78dt4rv8io8kmfnpxot3arbvo9iz58 ထာမ်ပလိက်:ar-diminutive/documentation 10 300175 403073 2026-10-04T10:14:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403073 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Diminutive'' (or lowercase ''diminutive'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic diminutive nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] azjxsdcru3nvtx8ltlt34cpatsmw1wm ထာမ်ပလိက်:ar-elative/documentation 10 300176 403074 2026-10-04T10:14:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403074 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Elative'' (or lowercase ''elative'' if {{para|lc|1}} is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic elative adjectives]] unless {{para|nocat|1}} is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> k3pcf2fca0dwgjz24uyq8p53yp5xn7a ထာမ်ပလိက်:ar-etym-iyya/documentation 10 300177 403075 2026-10-04T10:14:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403075 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Relative noun (nisba)'' (or lowercase ''relative noun (nisba)'' if {{para|lc|1}} is given, or plural ''nouns'' if {{para|pl|1}} is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic relative nouns (nisba)]] unless {{para|nocat|1}} is given. It also normally displays a ''composed from'' section indicating the composition of the word from an underlying word (usually a noun) and the ending {{m|ar|ِيَّة|tr=-iyya}}. Parameters: * {{para|1}} Underlying Arabic word. If omitted, don't display a ''composed from'' section. * {{para|2}} or {{para|t}} Gloss for underlying Arabic word. * {{para|3}} {{qual|optional}} Suffix, default يَّة. * {{para|id}} or {{para|id1}}= (optional) Sense ID for linking root word. * {{para|tr}} Optional transliteration for the word, if it cannot be derived automatically. * {{para|lc}} or {{para|nocap}} If set to non-empty, use initial lowercase. * {{para|nocat}} If set to non-empty, don't place in the appropriate category. * {{para|pl}} If set to non-empty, pluralize the displayed word ''noun''. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> f17llc5y5ph0292fez72k7i4ginyovk ထာမ်ပလိက်:ar-etym-nisba-a/documentation 10 300178 403076 2026-10-04T10:14:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403076 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Relative noun (nisba)'' (or lowercase ''relative noun (nisba)'' if <tt>lc=1</tt> is given, or plural ''nouns'' if <tt>pl=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic relative nouns (nisba)]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. It also normally displays a ''composed from'' section indicating the composition of the word from an underlying word (usually a nisba adjective) and the ending {{m|ar|َة|tr=-a}}. Parameters: * {{para|lc}} If set to non-empty, use initial lowercase. * {{para|nocat}} If set to non-empty, don't place in the appropriate category. * {{para|pl}} If set to non-empty, pluralize the displayed word ''noun''. * {{para|1}} Underlying Arabic word. If omitted, don't display a ''composed from'' section. * {{para|tr}} Optional transliteration for the word, if it cannot be derived automatically. * {{para|2}} Gloss for underlying Arabic word. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> 3id38tqcfkum7alc2q4mtocoayxngpz ထာမ်ပလိက်:ar-etym-nisba-linking/documentation 10 300179 403077 2026-10-04T10:14:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403077 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Relative adjective (nisba)'' (or lowercase ''relative adjective (nisba)'' if <tt>lc=1</tt> is given, or plural ''adjectives'' if <tt>pl=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic relative adjectives (nisba)]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. It also normally displays a ''composed from'' section indicating the composition of the word from an underlying word (usually a noun) and the ending {{m|ar|ِيّ|tr=-iyy}}, with a linking syllable in between. Parameters: * {{para|lc}} If set to non-empty, use initial lowercase. * {{para|nocat}} If set to non-empty, don't place in the appropriate category. * {{para|pl}} If set to non-empty, pluralize the displayed word ''adjective''. * {{para|1}} Underlying Arabic word. If omitted, don't display a ''composed from'' section. * {{para|tr}} Optional transliteration for the word, if it cannot be derived automatically. * {{para|2}} Gloss for underlying Arabic word. * {{para|3}} Arabic text of the linking syllable. Automatically transliterated and the transliteration surrounded with hyphens. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] i1u8os8jjcn63czkjh1z11jx7h9i5go ထာမ်ပလိက်:ar-etym-noun-nisba-linking/documentation 10 300180 403078 2026-10-04T10:15:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403078 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Relative noun (nisba)'' (or lowercase ''relative noun (nisba)'' if <tt>lc=1</tt> is given, or plural ''nouns'' if <tt>pl=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic relative nouns (nisba)]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. It also normally displays a ''composed from'' section indicating the composition of the word from an underlying word and the ending (usually either {{m|ar|َة|tr=-a}} when added onto a nisba adjective, or {{m|ar|ِيّ|tr=-iyy}} or {{m|ar|ِيَّة|tr=-iyya}} when added onto something else), with a linking syllable in between. Parameters: * {{para|lc}} If set to non-empty, use initial lowercase. * {{para|nocat}} If set to non-empty, don't place in the appropriate category. * {{para|pl}} If set to non-empty, pluralize the displayed word ''noun''. * {{para|1}} Underlying Arabic word. If omitted, don't display a ''composed from'' section. * {{para|tr}} Optional transliteration for the word, if it cannot be derived automatically. * {{para|2}} Gloss for underlying Arabic word. * {{para|3}} Arabic text of the linking syllable. Automatically transliterated and the transliteration surrounded with hyphens. * {{para|4}} Arabic text of the suffix. Automatically transliterated and the transliteration prepended with a hyphen. If omitted, defaults to {{m|ar|ِيّ|tr=-iyy}}. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> ha8ai6s80iqnsv6rm6ndb48vusweyrk ထာမ်ပလိက်:ar-etym/documentation 10 300181 403079 2026-10-04T10:15:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403079 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Arabic templates|etym]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> praiqefjn2uyb7nfydhii9lxoi4g1rx ထာမ်ပလိက်:ar-form/documentation 10 300182 403080 2026-10-04T10:15:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403080 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template automatically links to the Form sections of [[Appendix:Arabic verbs]]. It takes one parameter: a Roman numeral. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> t383za7o9pw7dfa76qnhwtg1pfpj54w ထာမ်ပလိက်:ar-instance noun of/documentation 10 300183 403081 2026-10-04T10:15:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403081 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying a definition line for [[:Category:Arabic instance nouns|Arabic instance nouns]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : The linked non-instance noun. Should be vocalized unless {{para|2}} is present. Supposed to always be included. ; {{para|2}} : Normally don’t supply. If supplied, this overrides the lemma as it appears in the definition line. Mostly useful in the case of multi-word lemmas, to provide links to the individual words in the lemma. ; {{para|t}} : Gloss (short definition) of the lemma. ; {{para|tr}} : Normally, don’t supply. If supplied, this overrides the automatic transliteration determined from {{para|1}} or {{para|2}}. <includeonly> [[Category:Arabic instance nouns]] [[Category:Arabic form-of templates]] </includeonly> oa8ktwgazthn3v366sdy7fy8di7j2el ထာမ်ပလိက်:ar-instance noun/documentation 10 300184 403082 2026-10-04T10:15:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403082 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Instance noun'' (or lowercase ''instance noun'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic instance nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] 6eir4p3jk7oti30spreu4vie01hxv5y ထာမ်ပလိက်:ar-IPA/documentation 10 300185 403083 2026-10-04T10:15:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403083 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates phonemic Arabic pronunciations using [[Module:ar-pronunciation]]. The module generates the transliteration, then converts it to the International Phonetic Alphabet. ==Parameters== One parameter or the other is required. ; {{para|1}} : The word, with diacritics. If a transliteration cannot be generated, the template will return an error message. ; {{para|tr}} : The transliteration. Use this when the word contains non-native or non-Classical phonemes such as ''g'', ''e'', ''o'', ''v''. <includeonly> [[Category:Arabic pronunciation templates|IPA]] </includeonly> aaiq8xtl3e3y82kazvi7z95v0z8j241 ထာမ်ပလိက်:ar-noun of place/documentation 10 300186 403084 2026-10-04T10:16:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403084 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Noun of place'' (or lowercase ''noun of place'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic nouns of place]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] 6jw26771m5lgyu7kgihjk76wt043xlq ထာမ်ပလိက်:ar-noun-pl-coll-cons/documentation 10 300187 403085 2026-10-04T10:16:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403085 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ar-numeral/documentation 10 300188 403086 2026-10-04T10:16:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403086 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Arabic cardinal numerals. ==Parameters== ; <code>1=</code> and <code>head2=</code>, <code>head3=</code> ... : Overrides the displayed headword. This should be used to provide the vocalized equivalent of page name (i.e. with vowel diacritics). Should always be included. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; <code>tr=</code> and <code>tr2=</code>, <code>tr3=</code> ... : Transliteration. Normally unnecessary if the vocalized form was already provided, as it will be automatically derived. But see comments in {{temp|ar-noun}} about irregular spellings of borrowed nouns and consequent need to specify transliterations (see also [[Wiktionary:About Arabic#Romanization]]). : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered <code>tr''N''=</code> parameter. ; <code>g=</code> : Gender: m or f or mf (rare) ; <code>obl=</code> and <code>obl2=</code>, <code>obl3=</code> ... : Oblique form, with vowel diacritics if known. : Additional parameters are available if there are multiple possible oblique forms. ; <code>obltr=</code> and <code>obl2tr=</code>, <code>obl3tr=</code> ... : Transliteration of oblique. Generally unnecessary if vowels were provided. : If multiple oblique forms were provided, then each one has a corresponding numbered <code>obl''N''tr=</code> parameter. ; <code>pl=</code> and <code>pl2=</code>, <code>pl3=</code> ... : Plural form, with vowel diacritics if known. If the noun has no plural, use <code>pl=-</code>. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; <code>pltr=</code> and <code>pl2tr=</code>, <code>pl3tr=</code> ... : Transliteration of plural. Generally unnecessary if vowels were provided. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered <code>pl''N''tr=</code> parameter. ; <code>plobl=</code> and <code>plobl2=</code>, <code>plobl3=</code> ... : Plural oblique form, with vowel diacritics if known. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural oblique forms. ; <code>plobltr=</code> and <code>plobl2tr=</code>, <code>plobl3tr=</code> ... : Transliteration of plural oblique. Generally unnecessary if vowels were provided. : If multiple plural oblique forms were provided, then each one has a corresponding numbered <code>plobl''N''tr=</code> parameter. ; <code>f=</code> and <code>f2=</code>, <code>f3=</code> ... : Feminine form, with vowel diacritics if known. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; <code>ftr=</code> and <code>f2tr=</code>, <code>f3tr=</code> ... : Transliteration of feminine. Generally unnecessary if vowels were provided. : If multiple feminine forms were provided, then each one has a corresponding numbered <code>f''N''tr=</code> parameter. ; <code>fobl=</code> and <code>fobl2=</code>, <code>fobl3=</code> ... : Feminine oblique form, with vowel diacritics if known. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine oblique forms. ; <code>fobltr=</code> and <code>fobl2tr=</code>, <code>fobl3tr=</code> ... : Transliteration of feminine oblique. Generally unnecessary if vowels were provided. : If multiple feminine oblique forms were provided, then each one has a corresponding numbered <code>fobl''N''tr=</code> parameter. {{hwcat}} kh84afcpujq3z2n12s4zy5vtgjrcnwo ထာမ်ပလိက်:ar-occupational noun/documentation 10 300189 403087 2026-10-04T10:16:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403087 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Occupational noun'' (or lowercase ''occupational noun'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic occupational nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] 5wg7u7wyje9jy9lzfkgr3knz8e0ky54 ထာမ်ပလိက်:ar-passive participle/documentation 10 300190 403088 2026-10-04T10:16:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403088 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the phrase ''Derived from the passive participle'' (or lowercase ''derived'' if <code>lc=1</code> is given; the words ''Derived from the'' are omitted if <code>noderived=1</code>), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic participles]] and [[:Category:Arabic passive participles]] and [[:Category:Arabic terms derived from passive participles]] unless <code>nocat=1</code> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> 1t9c2jlmztvrpnv1z9fn6o98tmpc240 ထာမ်ပလိက်:ar-pron/documentation 10 300191 403089 2026-10-04T10:16:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403089 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Arabic pronouns. ==Parameters== ; <code>1=</code> and <code>head2=</code>, <code>head3=</code> ... : Overrides the displayed headword. This should be used to provide the vocalized equivalent of page name (i.e. with vowel diacritics). Should always be included. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; <code>tr=</code> and <code>tr2=</code>, <code>tr3=</code> ... : Transliteration. Normally unnecessary if the vocalized form was already provided, as it will be automatically derived. But see comments in {{temp|ar-noun}} about irregular spellings of borrowed nouns and consequent need to specify transliterations (see also [[Wiktionary:About Arabic#Romanization]]). : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered <code>tr''N''=</code> parameter. {{hwcat}} cuabt0ymuh6bvlx8j9vazyv5rr8m6us ထာမ်ပလိက်:ar-reduplicated/documentation 10 300192 403090 2026-10-04T10:17:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403090 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template can be used in etymologies when saying that a root is reduplicated. It links to the definition of reduplication in [[Appendix:Glossary]] and adds entries to [[:Category:Arabic reduplications]]. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] </includeonly> m9c28yxc61soxxk93o5cy7mmxsa2zix ထာမ်ပလိက်:ar-root-head/documentation 10 300193 403091 2026-10-04T10:17:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403091 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ar-root/documentation 10 300194 403092 2026-10-04T10:17:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403092 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template serves as a link template, it links to the entry on the Arabic root and categorizes a word in a [[:Category:Arabic terms by root|category of terms derived from the root]]. If this template is being used in a non-Arabic entry, add {{para|nocat|1}} parameter to prevent the entry being categorized. If you add {{para|notext|1}}, then the template will simply categorize without adding any visible text. ===Example=== {{temp|ar-root|ج م ل}}&lrm; &rarr; &rlm;{{ar-root|ج م ل}} ===Hamza=== Roots containing hamza must use the bare hamza: for instance, {{ar-root|ء ك ل}}, not {{m|ar|أ ك ل}}. If you use a seated hamza, the module will give an error. {{tcat|etym}} kj9v9497ebhjpgdxh2ymua3fxjb8ap1 ထာမ်ပလိက်:ar-singulative noun of/documentation 10 300195 403093 2026-10-04T10:17:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403093 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying a definition line for [[:Category:Arabic singulative nouns|Arabic singulative nouns]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : Required: The linked collective noun. Should be vocalized unless {{para|2}} is present. ; {{para|2}} : Normally don’t supply. If supplied, this overrides the lemma as it appears in the definition line. ; {{para|t}} : Glosses the linked main form. ; {{para|tr}} : If supplied, this overrides the automatic transliteration determined from {{para|1}} or {{para|2}}. <includeonly> [[Category:Arabic singulative nouns]] [[Category:Arabic form-of templates]] </includeonly> 0lk9h7bchzzax22gw5naru4o0rybtbb ထာမ်ပလိက်:ar-singulative noun/documentation 10 300196 403094 2026-10-04T10:17:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403094 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Singulative noun'' (or lowercase ''singulative noun'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic singulative nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] sy7wclyyjckwbdukf2jf0uv14ntight ထာမ်ပလိက်:ar-tool noun/documentation 10 300197 403095 2026-10-04T10:17:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403095 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the word ''Tool noun'' (or lowercase ''tool noun'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic tool nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] hw38om08yn1p9sr4z9pma1e3kuyijgu ထာမ်ပလိက်:ar-verbal noun of/documentation 10 300198 403096 2026-10-04T10:18:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403096 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying a definition line for [[:Category:Arabic verbal nouns|Arabic verbal nouns]]. ==Parameters== ; {{para|1}} : Verb lemma of the verb (its dictionary form). Should be vocalized. Should always be included. ; {{para|2}} : Normally, don't supply. If supplied, this overrides the lemma as it appears in the definition line. Mostly useful in the case of multi-word lemmas, to provide links to the individual words in the lemma. ; {{para|3}}, {{para|t}}, {{para|gloss}} : Gloss (short definition) of the lemma. ; {{para|tr}} : Normally, don't supply. If supplied, this overrides the automatic transliteration determined from {{para|1}} or {{para|2}}. ; {{para|form}} : Verb conjugation form (I, II, ..., XV, Iq, ..., IVq) ; {{para|uncertain}} : If set, indicate that it's uncertain that this is the correct verbal noun <includeonly> [[Category:Arabic form-of templates|verbal noun]] </includeonly> lyorgys9ualhetzzfmzujibl75wkfv8 ထာမ်ပလိက်:ar-verbal noun/documentation 10 300199 403097 2026-10-04T10:18:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403097 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is meant to be used in the etymology section. It displays the words ''Verbal noun'' (or lowercase ''verbal noun'' if <tt>lc=1</tt> is given), linked to the appropriate section of [[Appendix:Arabic nominals]], and also places the page in [[:Category:Arabic verbal nouns]] unless <tt>nocat=1</tt> is given. <includeonly> [[Category:Arabic etymology templates]] kjkh5gzd12naav5wg1q5qcfk93rytb9 ထာမ်ပလိက်:Arab-def/documentation 10 300200 403098 2026-10-04T10:18:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403098 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates a definition line for Arabic script letters, letter names, diacritics and ordinal letters of any language. ==Usage== This template should be added to all applicable entries written in the Arabic script in all languages. It is exactly identical to {{tl|letter def}} except that if the script in {{para|sc}} is not specified, it defaults to {{cd|Arab}} (Arabic script) rather than being autodetected. See the documentation for {{tl|letter def}} for more information. <includeonly> [[Category:Arabic script templates|definition]] [[Category:Definition templates|Arabic script]] </includeonly> 5h14ugcvsapwt6hdi2dgmw7ewfj941g ထာမ်ပလိက်:Arab-letter-forms/documentation 10 300201 403099 2026-10-04T10:18:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403099 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template shows the four positional forms of letters in Arabic script. It takes the page name as its input by default. For anything else, use the 'char=X' parameter. For example, 'char=عّ' produces, {{ArabForm|char=عّ}} By default it aligns to the left, for use in individual language entries. To align to the right, for example for use under the character box at the top of the page, add 'align=right'. For non-joining letters, add 'connect=no'. This will still show the four positional forms, but without a spurious following joiner. Adding this to the previous example generates, {{ArabForm|connect=no|char=عّ}} There is partial coverage for letters that do not occur in all four positions, or which do not join on either side, in {{tl|ArabForm1}} and {{tl|ArabForm2}}. <includeonly> [[Category:Uncategorized templates]]<!-- replace this category with the category of your choice --> </includeonly> eoydbolju93w0b10quzm4hskkixye3z ထာမ်ပလိက်:arabic-dialect-pronunciation/documentation 10 300202 403100 2026-10-04T10:18:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403100 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for listing different regional pronunciations of the same Arabic word. '''<nowiki>{{ar-dp}}</nowiki>''' redirects here. ==Usage== Each country is represented by its international ISO code (the same as Internet TLD). Dialects are sorted geographically, starting from Mauritania and ending in Lebanon, to reflect the closeness of the dialects of contiguous regions. {| class="wikitable" |- ! Dialect ! Code ! style="background-color:var(--wikt-palette-orange-4,#ffdead);"|Dialect ! style="background-color:var(--wikt-palette-orange-4,#ffdead);"|Code ! Dialect ! Code ! style="background-color:var(--wikt-palette-orange-4,#ffdead);"|Dialect ! style="background-color:var(--wikt-palette-orange-4,#ffdead);"|Code ! Dialect ! Code |- |Mauritania |mr | style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Morocco |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|ma |Algeria |dz |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Tunisia |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|tn |Libya |ly |- |Egypt |eg | style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Sudan |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|su |Eritrea |er |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Yemen |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|ye |Oman |om |- |Emirates |ae | style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Qatar |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|qa |Bahrain |bh |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Kuwait |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|kw |Saudi Arabia |sa |- |Iraq |iq | style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Jordan |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|jo |Palestine |ps |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|Syria |style="background-color:var(--wikt-palette-yellow-3,#fff0c0);"|sy |Lebanon |lb |} ===Example=== <pre> {{arabic-dialect-pronunciation |lb={{IPAchar|/ʔeːbla/}} |sy={{IPAchar|/ʔaːble/}} |eg={{IPAchar|/ʔabla/}} |ly={{IPAchar|/ɡaːbla/}} |tn={{IPAchar|/qæːblæ/}} }} </pre> which gives: {{arabic-dialect-pronunciation |lb={{IPAchar|/ʔeːbla/}} |sy={{IPAchar|/ʔaːble/}} |eg={{IPAchar|/ʔabla/}} |ly={{IPAchar|/ɡaːbla/}} |tn={{IPAchar|/qæːblæ/}} }} To see the template at work, visit {{m|ar|قابلة}}. ==Issues== Divisions according to countries do not accurately reflect the dialect divisions of Arabic. <includeonly> [[Category:Arabic pronunciation templates|dialect]] </includeonly> l6ory1zp0y26s14739u84btcgck53rg ထာမ်ပလိက်:arabicization of/documentation 10 300203 403101 2026-10-04T10:18:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403101 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Form-of templates]] </includeonly> n4gnapwo9lb3n8czjoj3db000ovujwf ထာမ်ပလိက်:Araceae Hypernyms/documentation 10 300204 403102 2026-10-04T10:19:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403102 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut for use under the Hypernyms header for taxa within [[Araceae]], usually at genus level or higher. It can be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> g8ss7owx2vgo8bokyn8b7ijsx0fpcm5 ထာမ်ပလိက်:Arachnida Hypernyms/documentation 10 300205 403103 2026-10-04T10:19:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403103 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Arachnida]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> aukvr8prky6guuir42xr8lrhvtcj8jk ထာမ်ပလိက်:Araliaceae Hypernyms/documentation 10 300206 403104 2026-10-04T10:19:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403104 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Araliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gxhmg5drgwc8ex7o55ca3zsb7d47tcl ထာမ်ပလိက်:arameogram/documentation 10 300207 403105 2026-10-04T10:19:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403105 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in the etymology sections of [[logograms]] of [[Aramaic]] terms. It is implemented using {{temp|cognate}} and {{temp|mention}}. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} : The Aramaic term, or the first part of the compound. ; {{para|2|opt=1}} : A second Aramaic term that forms a compound with {{para|1}}. ; {{para|tr}} or {{para|tr1|opt=1}}; {{para|tr2|opt=1}} : Transliterations for the term, or for the first and second parts of the compound. ; {{para|t}} or {{para|t1|opt=1}}; {{para|t2|opt=1}} : Glosses / translations for the term, or for the first and second parts of the compound. ===Example=== <code><nowiki>{{arameogram|𐡔𐡍𐡕|t=year}}.</nowiki></code> produces :{{arameogram|𐡔𐡍𐡕|t=year}} <includeonly> [[Category:Etymology templates]] </includeonly> es40bez5ssshwixjv5oyejkjnslwh35 ထာမ်ပလိက်:Araneae Hypernyms/documentation 10 300208 403106 2026-10-04T10:19:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403106 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Araneae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Araneae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> p4nynh3nwj9p1frz023y67z5nf5nixl ထာမ်ပလိက်:Araneidae Hypernyms/documentation 10 300209 403107 2026-10-04T10:19:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403107 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Araneidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ggjrwnsu8hrwzsqsa0zs152si2qwd3b ထာမ်ပလိက်:Araucariaceae Hypernyms/documentation 10 300210 403108 2026-10-04T10:20:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403108 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Araucariaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> sydb3fhslxyho0inal16onjhy7oqhx2 ထာမ်ပလိက်:arc-adj-pl/documentation 10 300211 403109 2026-10-04T10:20:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403109 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-adj/documentation 10 300212 403110 2026-10-04T10:20:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403110 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-defective spelling of/documentation 10 300213 403111 2026-10-04T10:20:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403111 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Later forms of Aramaic, such as [[w:Jewish Babylonian Aramaic|Jewish Babylonian Aramaic]], typically use ''plene'' spellings, with defective spellings being the deviation from the norm. The parameters are the same as in any alternative form template. <includeonly> [[Category:Aramaic form-of templates|defective spelling of]] </includeonly> 8x3m7v1co6oyzzx0t29boefueoe1scn ထာမ်ပလိက်:arc-noun-pl/documentation 10 300214 403112 2026-10-04T10:20:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403112 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-noun-plonly/documentation 10 300215 403113 2026-10-04T10:20:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403113 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-noun-unc/documentation 10 300216 403114 2026-10-04T10:21:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403114 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-proper noun/documentation 10 300217 403115 2026-10-04T10:21:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403115 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arc-root-head/documentation 10 300218 403116 2026-10-04T10:21:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403116 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:roots}} Use this template on the headword line of Aramaic roots. For example, at {{m|arc|א־כ־ל}}: <pre> ===Root=== {{arc-root-head}} # {{non-gloss|Related to [[eating]] and [[food]].}} </pre> ===See also=== * {{temp|arc-rootbox}} generates root boxes <includeonly>{{hwcat}}</includeonly> ea29r1a7no4wxbdqjg13w0iiro2d925 ထာမ်ပလိက်:arc-verb/documentation 10 300219 403117 2026-10-04T10:21:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403117 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Archaic Latin inscription quotation templates/documentation 10 300220 403118 2026-10-04T10:21:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403118 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of quotation templates for [[:Category:Archaic Latin|Archaic Latin]] inscriptions. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Archaic Latin inscription quotation templates}} [[Category:Latin quotation navigation templates]] </includeonly> e843o918zshnbfyfxaqf0z4lsevl49n ထာမ်ပလိက်:Archamoebea Hypernyms/documentation 10 300221 403119 2026-10-04T10:21:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403119 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Archamoebea]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> 0q7l1xepnw7w7feuu5ea0w22mhobrmv ထာမ်ပလိက်:archive notice/documentation 10 300222 403120 2026-10-04T10:22:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403120 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Displays a banner indicating a page is being kept only for historical purposes, and should therefore not be edited. It also disables the new section link that generally appears on discussion pages in the top right, and by default (see below) disables the all section edit links that appear next to section headings. == Parameters == ; {{para|category|opt=1}} : Content to put after the banner. Defaults to <code><nowiki>__NOEDITSECTION__</nowiki></code>, which disables the section edit links that usually appear next to section headings. Using {{temp|archive notice|category=}} will leave the section edit links enabled (without adding any other content). <includeonly> [[Category:Archive templates]] </includeonly> cudez29grbxftztenq83my9b9sxxbiz ထာမ်ပလိက်:archive-header/documentation 10 300223 403121 2026-10-04T10:22:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403121 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Placed at the top of archived discussions to indicate that no further messages should be added to them and to give related links. As of 2023, all uses of this template are from 2010 or earlier. Its default link structures seem to be designed for Wiktionary's old (2006) [[WT:RFD|RFD]] archives on RFD subpages. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} : The date on which the archive was created. This date is just displayed directly, so it can be in any format and have any level of precision. (For example a month can be specified rather than a particular day.) ; {{para|2|opt=1}} : If given, this is used as both the link to current related discussion and the link to the index of related archives. The link to current discussion defaults to <code>../../../</code>, but the one to the archive index defaults to <code>../../</code>. <includeonly> [[Category:Archive templates]] </includeonly> azpdyeckji8x67r8ee5ydf6q2742qkh ထာမ်ပလိက်:archive-top/documentation 10 300224 403122 2026-10-04T10:22:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403122 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses templatestyles|archive-top/style.css}} {{temp|archive-top}} and {{temp|archive-bottom}} are used on talk pages to archive old discussions. Users can apply the templates manually, and autopatrolled users can enable the [[MediaWiki:Gadget-aWa.js/documentation|aWa]] gadget in their [[Special:Preferences|preferences]], which uses the templates when archiving certain discussion pages. == Usage == For discussions archived from standard venues, place the following on the talk page: == <var>Header text</var> == {{temp|archive-top|<var>venue</var>|<var>result</var>}} {{temp|1=fake==|2=<var>old header</var>}} <var>discussion content</var> {{temp|archive-bottom}} The first positional parameter to {{temp|archive-top}} denotes the venue from which the discussion was archived: [[WT:RFV|<code>rfv</code>]], [[WT:RFD|<code>rfd</code>]], [[WT:RFDO|<code>rfdo</code>]], [[WT:RFM|<code>rfm</code>]], [[WT:RFC|<code>rfc</code>]], [[WT:Tea room|<code>rft</code>]] or [[WT:Feedback|<code>feedback</code>]]. The second parameter is optional and denotes the result of the verification process or deletion debate: <code>passed</code>, <code>failed</code> or <code>archived</code>. The default value is <code>archived</code>. Discussions from arbitrary pages can be archived as such: == <var>Header text</var> == {{temp|archive-top|<var>page name</var>}} {{temp|1=fake==|2=<var>old header</var>}} <var>discussion content</var> {{temp|archive-bottom}} The second parameter should not be passed. <includeonly> [[Category:Archive templates]] </includeonly> 74nefxlxk670kvcjohqvxnn339ropte ထာမ်ပလိက်:archived from tea room/documentation 10 300225 403123 2026-10-04T10:22:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403123 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Displays a message indicating that the discussion that follows was moved from the [[WT:TR|Tea Room]]. For discussions starting after 2010, no parameters should be used. == Parameters == ; {{para|1|opt=1}} : A subcategory of [[:Category:Tea room archives]] in which to categorize the page. Discussions have not been added to these subcategories since 2010, but when they were, this value would be the year in which the discussion started. ; {{para|2|opt=1}} : A subcategory of the subcategory specified by {{para|1}} (that is, a grandchild of [[:Category:Tea room archives]]) in which to categorize the page (in addition to categorization in the subcategory specified by {{para|1}}). When these subcategories were still used (in 2010 and earlier) this value would be the month in which the discussion started. Ignored if {{para|1}} is not given. ; {{para|sort|opt=1}} : The sort key to use when categorizing. Defaults to the page name. Ignored if {{para|1}} is not given. <includeonly> [[Category:Archive templates]] </includeonly> ne33ftj4dvgknodmeshmizyjj9bpxgn ထာမ်ပလိက်:archivedotorg/documentation 10 300226 403124 2026-10-04T10:22:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403124 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template is used in reference and quotation templates to construct links to the {{w|Internet Archive}}. <includeonly> [[Category:Metatemplates]] </includeonly> 34to1zox0pvqd4bd7p9esl35jalgsa2 ထာမ်ပလိက်:Arcida Hypernyms/documentation 10 300227 403125 2026-10-04T10:22:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403125 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Arcida]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Arcida}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 1lgd1ohmqne4b2ylxge7ci6g82ah8s8 ထာမ်ပလိက်:Arcidae Hypernyms/documentation 10 300228 403126 2026-10-04T10:23:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403126 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Arcidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Arcidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ml18grd6iu4yhfd95pjeso501y0plfh ထာမ်ပလိက်:Arctiidae Hypernyms/documentation 10 300229 403127 2026-10-04T10:23:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403127 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Arctiidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> px3wsmhb4tn2i0ctpuu02vopmt9anmg ထာမ်ပလိက်:Ardeidae Hypernyms/documentation 10 300230 403128 2026-10-04T10:23:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403128 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Ardeidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> r7mjy3ls841p0pf06b8f3w12jmz3wkt ထာမ်ပလိက်:Arecaceae Hypernyms/documentation 10 300231 403129 2026-10-04T10:23:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403129 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Arecaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gry83t7arutoognduqv2f2uaup7pw0s ထာမ်ပလိက်:Arenaviridae Hypernyms/documentation 10 300232 403130 2026-10-04T10:23:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403130 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Arenaviridae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:ICTV|201902567|Arenaviridae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> rrgdqcpo197hkcdn7lox065lbhit2bm ထာမ်ပလိက်:Argasidae Hypernyms/documentation 10 300233 403131 2026-10-04T10:23:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403131 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Argasidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8v1q08c2v6cg25totjvhphxgd0tq0gz ထာမ်ပလိက်:Argentinidae Hypernyms/documentation 10 300234 403132 2026-10-04T10:24:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403132 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Argentinidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5xv3hw5k39znbzalmonwejox4bp2d8p ထာမ်ပလိက်:Argonautidae Hypernyms/documentation 10 300235 403133 2026-10-04T10:24:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403133 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Argonautidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> kwjreh58zg8srsqxgykxbyb3wzgfmp2 ထာမ်ပလိက်:argwiktlink/documentation 10 300236 403134 2026-10-04T10:24:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403134 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template is used to link to Wiktionary pages that cannot be linked to using normal <code><nowiki>[[linking syntax]]</nowiki></code>. ==See also== * {{tl|argwiktlink2}} * {{tl|diff}} * {{tl|search}} <includeonly> [[Category:Internal link templates]] </includeonly> q8wifcvcq24cmdrg6j568v6vyg7gb69 ထာမ်ပလိက်:argwiktlink2/documentation 10 300237 403135 2026-10-04T10:24:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403135 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> ==See also== * {{tl|argwiktlink}} * {{tl|diff}} * {{tl|search}} <includeonly> [[Category:Internal link templates]] </includeonly> kjq3kczaffx7kzhdlectpigni58wuba ထာမ်ပလိက်:Aristolochiaceae Hypernyms/documentation 10 300238 403136 2026-10-04T10:24:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403136 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Aristolochiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3g7xk6gyjiey3duiokbp50rmjf9xyzq ထာမ်ပလိက်:arithmetic operations/documentation 10 300239 403137 2026-10-04T10:24:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403137 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== Place this at the end of English-language entries for words related to arithmetic operations to navigate to similar items. <includeonly> [[Category:Navigation templates]] </includeonly> q05hfrtisyv8tf0u3yj22pp1z6nm4ff ထာမ်ပလိက်:arithmetic operations/lt/documentation 10 300240 403138 2026-10-04T10:25:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403138 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this at the end of Lithuanian-language entries for words related to arithmetic operations to navigate to similar items. nl1fzcz1kyfa4xsazedbtg38ym7waq0 ထာမ်ပလိက်:Armatimonadetes Hypernyms/documentation 10 300241 403139 2026-10-04T10:25:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403139 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Armatimonadetes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Armatimonadetes}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> gg1s4c8k0isa9jyxhof6gkqr7mq0bgj ထာမ်ပလိက်:Armilliferidae Hypernyms/documentation 10 300242 403140 2026-10-04T10:25:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403140 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Armilliferidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Armilliferidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4trt2blo63554ua94ox3rmkbonwlhy4 ထာမ်ပလိက်:arn-conj-n/documentation 10 300243 403141 2026-10-04T10:25:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403141 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Mapudungun verb inflection-table templates]] </includeonly> 58ck4x0vk81ja71d40z42c7riaj9v9d ထာမ်ပလိက်:arn-sp/documentation 10 300244 403142 2026-10-04T10:25:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403142 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template should be used to indicate the type of spelling used in a Mapudungun entry. It is meant to be placed on the headword line, after the headword itself. It supports the following parameters: ;{{para|1}}, {{para|2}}, ... : Spelling(s). Possible values are <code>u</code> (Unified), <code>r</code> (Raguileo), <code>n</code> (Nhewenh), <code>a</code> (Azumchefi). One or more spellings can be given. The template displays the spellings as qualifiers linking to the Wikipedia article on the {{w|Mapudungun alphabet}}, and inserts the page in a spelling-specific category. ==Examples== :{{temp|arn-sp|u|r}} produces {{arn-sp|u|r}} and categorizes into [[:Category:Mapudungun Unified spellings]] and [[:Category:Mapudungun Raguileo spellings]]. {{hwcat}} 9afxwe1ylv4faf07ua01r5x8u1oljk0 ထာမ်ပလိက်:Arnelliaceae Hypernyms/documentation 10 300245 403143 2026-10-04T10:25:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403143 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Arnelliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> eesbxiowt8tjbgzsdlxcrbrig1ep2yr ထာမ်ပလိက်:Arnold Bennett quotation templates/documentation 10 300246 403144 2026-10-04T10:26:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403144 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Arnold Bennett}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Bennett, Arnold}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 6f274cgen95nwoqirzimrjorfw0mz16 ထာမ်ပလိက်:apc-adjective 10 300247 403145 2026-10-04T10:26:12Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{#invoke:sem-arb-headword|show|နာမဝိသေသန|lang=apc}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude>" 403145 wikitext text/x-wiki {{#invoke:sem-arb-headword|show|နာမဝိသေသန|lang=apc}}<!-- --><noinclude>{{documentation}}</noinclude> 6e664uryjw3biik2lltxdk1rsbue5ks ထာမ်ပလိက်:arp-infl-noun/documentation 10 300248 403146 2026-10-04T10:26:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403146 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> 4yxvunb8rm03kjjq9pafnpz0sy34wm4 ထာမ်ပလိက်:arq-noun/documentation 10 300249 403147 2026-10-04T10:26:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403147 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:array/documentation 10 300250 403148 2026-10-04T10:26:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403148 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} == Usage == {&#123;array|index=<var>n</var>|default=<var>default</var>|<var>item1</var>|<var>item2</var>|<var>…</var>}} Returns the <var>n</var>-th numbered parameter, or <var>default</var> when one has not been provided. <includeonly> [[Category:Control flow templates]] </includeonly> tdea6q7hv6pd87t06byx07a7mmz76hq ထာမ်ပလိက်:ars-IPA/documentation 10 300251 403149 2026-10-04T10:26:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403149 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:ars-noun/documentation 10 300252 403150 2026-10-04T10:26:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403150 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Najdi Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|ftr}} and {{para|f2tr}}, {{para|f3tr}} ... : Transliteration of the feminine form. : If multiple feminine forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|f''N''tr}} parameter. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. ; {{para|dimtr}} and {{para|dim2tr}}, {{para|dim3tr}} ... : Transliteration of the diminutive form. : If multiple diminutive forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|dim''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 33wprn5r5n37nkfup5y8y3ndc7fnnot ထာမ်ပလိက်:ars-prep-inflection/documentation 10 300253 403151 2026-10-04T10:27:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403151 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|preposition inflection-table}} tppyei11fw33fg171ywacl9el618512 ထာမ်ပလိက်:art-com-decl/documentation 10 300254 403152 2026-10-04T10:27:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403152 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on Communicationssprache nouns (specifically the nominative singular case) to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-com|Pera}}, write :{{temp|art-com-decl|Per}} which produces {{art-com-decl|Per|head=Pera}} j05r0iu2z0egn61l7sdddwmv6fsv64v ထာမ်ပလိက်:art-lap-noun/documentation 10 300255 403153 2026-10-04T10:27:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403153 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This headword template takes two arguments. * If the noun is a [[plurale tantum]], set the first parameter to {{monospace|pt}}. Example: {{m|art-lap|elil}}. * If the noun is singular, but has no plural form that is either attested or predictable, set the first parameter to {{monospace|-}}. Example: {{m|art-lap|hlao}}. * If the noun ends in a vowel and is countable, set the first parameter to the stem (the noun minus the final vowel). Example: {{m|art-lap|hlessi}}. * If the plural is predictable but not attested, prefix it with an asterisk by setting the second parameter to {{monospace|*}}. Example: {{m|art-lap|lendri}}. <includeonly> [[Category:Lapine language]] </includeonly> t3p8a2cqhx68c9yly0dge6lsd2fyyla ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်လာၚ်က္ဍိုပ်မအရေဝ်အာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာဂမၠိုၚ် 14 300256 403154 2026-10-04T10:27:25Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:လာၚ်က္ဍိုပ်မအရေဝ်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 403154 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာဂမၠိုၚ်]][[ကဏ္ဍ:လာၚ်က္ဍိုပ်မအရေဝ်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] jp5dp09y2v3rp88rfom4vdy91falugl ထာမ်ပလိက်:art-nav-categoryTOC/documentation 10 300257 403155 2026-10-04T10:27:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403155 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:art-nav-picdiclabel/documentation 10 300258 403156 2026-10-04T10:27:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403156 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Naʼvi templates|picdiclabel]] </includeonly> ls96g38zze0cbnlg814ysdv6tj4t4zx ထာမ်ပလိက်:art-vlh-adecl-I/documentation 10 300259 403157 2026-10-04T10:27:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403157 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian adjectives of class I to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|kasta}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-I|kast}} which produces {{art-vlh-adecl-I|kast|head=kasta}} If the stem ends in ''n'', ''m'', ''z'', ''s'', or ''j'', the second argument <code>n</code>, <code>m</code>, <code>z</code>, <code>s</code>, or <code>j</code> must be applied, respectively, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|trūma}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-I|trū|m}} which produces {{art-vlh-adecl-I|trū|m|head=trūma}} If the adjective is not comparable, the third argument <code>-</code> must be applied. For example, for {{l|art-vlh|bona}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-I|bo|n|-}} which produces {{art-vlh-adecl-I|bo|n|-|head=bona}} swuy3v8lyr6o6eb3nskgfcoazydqo6l ထာမ်ပလိက်:art-vlh-adecl-II/documentation 10 300260 403158 2026-10-04T10:28:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403158 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian adjectives of class II to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|biare}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|biar}} which produces {{art-vlh-adecl-II|biar|head=biare}} If the stem ends in ''ñ'', the second argument <code>ñ</code> must be applied. For example, for {{l|art-vlh|qelbōñe}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|qelbōñ|ñ|-}} which produces {{art-vlh-adecl-II|qelbōñ|ñ|-|head=qelbōñe}} If the adjective is not comparable, the third argument <code>-</code> must be applied. For example, for {{l|art-vlh|dōre}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|dōr||-}} which produces {{art-vlh-adecl-II|dōr||-|head=dōre}} If the stem ends in ''ñ'' or ''n'', the fourth argument <code>n</code> must be applied and the stem without the last letter must be entered as the third argument. For example, for {{l|art-vlh|kirine}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|kirin||kiri|n}} which produces {{art-vlh-adecl-II|kirin||kiri|n|head=kirine}} If the comparison stem is different from the declension stem, specify it as the third argument. For example, for {{l|art-vlh|iosre}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|iosr||iōr}} which produces {{art-vlh-adecl-II|iosr||iōr|head=iosre}} If the comparison stem ends in ''s'', the fourth argument <code>s</code> must be applied and the comparison stem without the last letter must be entered as the third argument. For example, for {{l|art-vlh|litse}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|lits||lī|s}} which produces {{art-vlh-adecl-II|lits||lī|s|head=litse}} If the nominative singular lunar form ends in ''z'', specify the form in the fifth argument. For example, for {{l|art-vlh|suez}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-II|suer||suer||suez}} which produces {{art-vlh-adecl-II|suer||suer||suez|head=suez}} byrguihi45a550lys2atm2opaswpayq ထာမ်ပလိက်:art-vlh-adecl-III/documentation 10 300261 403159 2026-10-04T10:28:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403159 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian adjectives of class III to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|lumie}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-III|lum}} which produces {{art-vlh-adecl-III|lum|head=lumie}} If the adjective is not comparable, the additional argument <code>-</code> must be applied. For example, for {{l|art-vlh|tolvie}}, write :{{temp|art-vlh-adecl-III|tolv|-}} which produces {{art-vlh-adecl-III|tolv|-|head=tolvie}} svze1cjll8rdpf98i7m7jfykmlynxuh ထာမ်ပလိက်:art-vlh-adj/documentation 10 300262 403160 2026-10-04T10:28:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403160 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template handles adjectives for High Valyrian. The first parameter is the adjective class. Use <code>1</code> for class I, <code>2</code> for class II, or <code>3</code> for class III. If the adjective is not comparable, use <code>-</code> for the second parameter. For classes I and III, only the comparison stem is needed for the second parameter. For class II, if the stem ends in ''ñ'', ''n'' or ''s'', the third parameter <code>n</code> or <code>s</code> must be applied and the stem without the last letter must be entered as the second parameter. {{hwcat}} s74lptnpchnrzu21b0ic1d0mvynvvev ထာမ်ပလိက်:art-vlh-conj-C-fin-no-pass/documentation 10 300263 403161 2026-10-04T10:28:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403161 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Similar to {{temp|art-vlh-conj-C-fin}} but without the passive forms. 0nafynvrpx1988jbxhv0c4knjvubvnf ထာမ်ပလိက်:art-vlh-conj-C-fin/documentation 10 300264 403162 2026-10-04T10:28:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403162 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian consonant-final verbs to create a table of all possible conjugations. The first parameter is the stem of the word, which is the portion before ''agon''. For example, for {{l|art-vlh|dohaeragon}}, the stem is ''dohaer''. The second parameter is for stems ending in ''lj'' and ''ñ''. For example, for {{l|art-vlh|iosrūljagon}}, the second parameter is <code>j</code> while the first parameter is <code>iosrūl</code>. For {{l|art-vlh|arliñagon}}, the second parameter is <code>ñ</code> while the first parameter is <code>arli</code>. The third parameter is to determine the behavior of the third-person present active indicative forms. By default, they end in ''as'' and ''is'', respectively. * For stems ending in ''l'' and ''r'', the third-person forms end in ''za'' and ''zi'', respectively, so the parameter <code>z</code> must be applied. * For stems ending in ''b'', ''d'', ''g'' and ''gh'', the third-person forms end in ''as'' or ''za'' and ''is'' or ''zi'', respectively, so the parameter <code>sz</code> must be applied. * For stems ending in ''k'', ''p'', ''q'' and ''t'', the third-person forms end in ''as'' or ''sa'' and ''is'' or ''si'', respectively, so the parameter <code>s</code> must be applied. The fourth parameter is the perfect stem. By default, the perfect stem is the stem + ''t''. For example, for {{m|art-vlh|glaesagon}}, the perfect stem would by ''glaest''. If the stem is different from the default, specify it in the fourth parameter. cgdseckgu695hb7imqd9jny0slh7pqs ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်အာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာဂမၠိုၚ် 14 300265 403163 2026-10-04T10:28:48Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာအာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာ]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]]" 403163 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာအာရဗဳလပ်ဗေန်ထေန်သၟဝ်ကျာ]][[ကဏ္ဍ:ထာမ်ပလိက်ဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|အ]] 1grtkk7owpo8rc4ncg4ek8d5e2453j1 ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-1-aq-a/documentation 10 300266 403164 2026-10-04T10:28:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403164 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian aquatic nouns of the first declension that end in ''a'' to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|ārilla}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-aq-a|ārill}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-aq-a|ārill|head=ārilla}} If the stem ends in ''i'', the second argument <code>i</code> must be applied, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|Jaedria}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-aq-a|Jaedr|i}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-aq-a|Jaedr|i|head=Jaedria}} 4k17p5rrqp798731oxu81xnfmvmr15k ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-1-aq/documentation 10 300267 403165 2026-10-04T10:29:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403165 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian aquatic nouns of the first declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|embar}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-aq|emb}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-aq|emb|head=embar}} If the nominative singular stem is different from the noun stem, specify it in the second argument, and the first argument must be the noun stem. For example, for {{l|art-vlh|sūmar}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-aq|sūb|sūm}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-aq|sūb|sūm|head=sūmar}} q3g76iu0ql6ekk2p2lwcwusw3kduuha ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-1-lun/documentation 10 300268 403166 2026-10-04T10:29:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403166 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the first declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|vala}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-lun|val}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-lun|val|head=vala}} If the stem ends in ''i'', the second argument <code>i</code> must be applied, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|dāria}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-1-lun|dār|i}} which produces {{art-vlh-ndecl-1-lun|dār|i|head=dāria}} e3b81j3r5rb8pborwyfhvoktedcpl4s ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-2-lun/documentation 10 300269 403167 2026-10-04T10:29:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403167 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the second declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|trēsy}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-2-lun|trēs}} which produces {{art-vlh-ndecl-2-lun|trēs|head=trēsy}} i62fdqbbobyvg0j64ridevtc227mt8y ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-2-sol/documentation 10 300270 403168 2026-10-04T10:29:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403168 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian solar nouns of the second declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|loktys}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-2-sol|lokt}} which produces {{art-vlh-ndecl-2-sol|lokt|head=loktys}} ihw0fzcwdpvk77rwokcih35uvnb0b3s ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-3-aq/documentation 10 300271 403169 2026-10-04T10:29:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403169 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian aquatic nouns of the third declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|lentor}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-aq|lent}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-aq|lent|head=lentor}} If the noun ends in ''r'' and not ''or'', the second argument <code>-</code> must be applied, and the first argument must be the stem. For example, for {{l|art-vlh|Mȳr}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-aq|Mȳ|-}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-aq|Mȳ|-|head=Mȳr}} If the nominative singular stem is different from the noun stem, specify it in the second argument, and the first argument must be the noun stem. For example, for {{l|art-vlh|jelmor}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-aq|jēmb|jelm}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-aq|jēmb|jelm|head=jelmor}} e83iugxxd3v3hgkyhnx9xsgdq4xrczf ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-3-lun/documentation 10 300272 403170 2026-10-04T10:29:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403170 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the third declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|pēko}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-lun|pēk}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-lun|pēk|head=pēko}} If the stem ends in ''i'', the second argument <code>i</code> must be applied, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|āeksio}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-lun|āeks|i}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-lun|āeks|i|head=āeksio}} b4jkuossei16vh0tf5ahhiwzceb8ta9 ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-3-sol/documentation 10 300273 403171 2026-10-04T10:30:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403171 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian solar nouns of the third declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|ēngos}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-sol|ēng}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-sol|ēng|head=ēngos}} If the stem for the nominative, accusative, instrumental, comitative and vocative singular is different, specify it in the second parameter. For example, for {{l|art-vlh|rūs}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-sol|rūh|rūs}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-sol|rūh|rūs|head=rūs}} 8pqsryzy8tn171civx8jd2jz8sqhvfw ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-3-ter/documentation 10 300274 403172 2026-10-04T10:30:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403172 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian terrestrial nouns of the third declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|jovēnnon}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-ter|jovēnn}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-ter|jovēnn|head=jovēnnon}} If the stem ends in ''i'', the second argument <code>i</code> must be applied, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|āegion}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-3-ter|āeg|i}} which produces {{art-vlh-ndecl-3-ter|āeg|i|head=āegion}} icuge86wbdc4dmccwhighr9342sqruw ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-4-lun/documentation 10 300275 403173 2026-10-04T10:30:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403173 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the fourth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|gelte}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-4-lun|gelt}} which produces {{art-vlh-ndecl-4-lun|gelt|head=gelte}} 3bg23f80ap9onoa4hrs0le41io9g8k0 ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-4-sol/documentation 10 300276 403174 2026-10-04T10:30:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403174 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian solar nouns of the fourth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|zaldrīzes}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-4-sol|zaldrīz}} which produces {{art-vlh-ndecl-4-sol|zaldrīz|head=zaldrīzes}} af3v7adc0w69gf4de572y9qwkbrw8tu ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-4-ter/documentation 10 300277 403175 2026-10-04T10:30:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403175 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian terrestrial nouns of the fourth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|endien}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-4-ter|end|i}} which produces {{art-vlh-ndecl-4-ter|end|i|head=endien}} ===Notes=== So far, only ''-ien'' forms have been attested. b84kgvc68ovcqnksmzy44hiphxk29an ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-5-aq/documentation 10 300278 403176 2026-10-04T10:30:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403176 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian aquatic nouns of the fifth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|udir}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-5-aq|ud}} which produces {{art-vlh-ndecl-5-aq|ud|head=udir}} If the stem ends in ''z'', the second argument <code>z</code> must be applied, and the first argument must be the stem without the final letter. For example, for {{l|art-vlh|vestriarzir}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-5-aq|vestriar|z}} which produces {{art-vlh-ndecl-5-aq|vestriar|z|head=vestriarzir}} h0658iln7ukvu2idffczkbdet32avjr ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-5-lun/documentation 10 300279 403177 2026-10-04T10:31:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403177 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the fifth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|brōzi}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-5-lun|brōz}} which produces {{art-vlh-ndecl-5-lun|brōz|head=brōzi}} d79q8cibzfsg5hhpir5eeydk5p2i3un ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-5-sol/documentation 10 300280 403178 2026-10-04T10:31:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403178 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian lunar nouns of the fifth declension to create a table of all possible declensions. All that is needed is the stem of the word. For example, for {{l|art-vlh|tubis}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-5-sol|tub}} which produces {{art-vlh-ndecl-5-sol|tub|head=tubis}} eidfhyo2h1jz66pkamcv8j2qwo6mkb4 ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-6-col-1-aq/documentation 10 300281 403179 2026-10-04T10:31:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403179 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian reanalyzed collective nouns of the first aquatic declension to create a table of all possible declensions. No parameters are needed. For example, for {{l|art-vlh|sambrar}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-6-col-1-aq}} which produces {{art-vlh-ndecl-6-col-1-aq|head=sambrar}} 5jr8sw9bayvnjd8nj5ignhhboki63ub ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-6-col-1-lun/documentation 10 300282 403180 2026-10-04T10:31:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403180 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian reanalyzed collective nouns of the first lunar declension to create a table of all possible declensions. No parameters are needed. For example, for {{l|art-vlh|egliar}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-6-col-1-lun}} which produces {{art-vlh-ndecl-6-col-1-lun|head=egliar}} ooxytolb8mux33ef2qb9j5plf87ntv4 ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-6-col-2-lun/documentation 10 300283 403181 2026-10-04T10:31:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403181 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian reanalyzed collective nouns of the second solar declension to create a table of all possible declensions. No parameters are needed. For example, for {{l|art-vlh|galryr}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-6-col-2-lun}} which produces {{art-vlh-ndecl-6-col-2-lun|head=galryr}} h95ggjzibtco5qt84mb9kywgxleeqfy ထာမ်ပလိက်:art-vlh-ndecl-6-col-2-sol/documentation 10 300284 403182 2026-10-04T10:31:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403182 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is to be used on High Valyrian reanalyzed collective nouns of the second solar declension to create a table of all possible declensions. No parameters are needed. For example, for {{l|art-vlh|azantyr}}, write :{{temp|art-vlh-ndecl-6-col-2-sol}} which produces {{art-vlh-ndecl-6-col-2-sol|head=azantyr}} brz0fp2axhk6e4m6ch6boxmtqo6lle5 ထာမ်ပလိက်:Artamidae Hypernyms/documentation 10 300285 403183 2026-10-04T10:32:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403183 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Artamidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Artamidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> tf83i6z6ke5gz3gqiaes601njkikyps ထာမ်ပလိက်:Arthrodermataceae Hypernyms/documentation 10 300286 403184 2026-10-04T10:32:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403184 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Arthrodermataceae]]. It can also be used with subst:. * {{R:Index Fungorum|80476|Arthrodermataceae}} * {{R:MycoBank|92643|Arthrodermataceae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ganqz3qd48t2xydfx9phyn6qrq3ccpe ထာမ်ပလိက်:Arthropoda Hypernyms/documentation 10 300287 403185 2026-10-04T10:32:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403185 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Arthropoda]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Arthropoda}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> at0uk1n6idyx61vi51v1oll46a6507x ထာမ်ပလိက်:Arthur Conan Doyle quotation templates/documentation 10 300288 403186 2026-10-04T10:32:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403186 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Arthur Conan Doyle}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Doyle, Arthur Conan}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 9i93cvwuy0ynb3s816a474ab0qco9v8 ထာမ်ပလိက်:Arthur Golding quotation templates/documentation 10 300289 403187 2026-10-04T10:32:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403187 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Arthur Golding}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Golding, Arthur}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> qpexvc4ybg2i21gj1h1rmhx4nwd9as6 ထာမ်ပလိက်:Arthur Quiller-Couch quotation templates/documentation 10 300290 403188 2026-10-04T10:32:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403188 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Arthur Quiller-Couch}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Quiller-Couch, Arthur}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> e5ue7h4045b49qeylig85bp7vt3kajl ထာမ်ပလိက်:Arthur Ransome quotation templates/documentation 10 300291 403189 2026-10-04T10:33:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403189 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Arthur Ransome}}’s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Ransome, Arthur}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 8cxm0aaccz6bj593kxw1z1j42aq3rr5 ထာမ်ပလိက်:Articulavirales Hypernyms/documentation 10 300292 403190 2026-10-04T10:33:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403190 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''{{taxlink|Articulavirales|order}}''. It can also be used with subst:. * {{R:ICTV|201906024|''Articulavirales''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> a1ymqr527xyf9w9d2yngtozw8lj0vhc ထာမ်ပလိက်:Artverviricota Hypernyms/documentation 10 300293 403191 2026-10-04T10:33:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403191 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Artverviricota]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Artverviricota}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> e8lxd52t109w2jtcc7u88t70p8e8yqd ထာမ်ပလိက်:ary-act-participle/documentation 10 300294 403192 2026-10-04T10:33:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403192 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-active participle/documentation 10 300295 403193 2026-10-04T10:33:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403193 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic etymology templates|active participle]] </includeonly> otncaeqy3skc1wsalu5dllk6l5eog7r ထာမ်ပလိက်:ary-adj-form/documentation 10 300296 403194 2026-10-04T10:33:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403194 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-adjective-fem/documentation 10 300297 403195 2026-10-04T10:34:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403195 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-adjective/documentation 10 300298 403196 2026-10-04T10:34:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403196 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[adjective]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|ftr}} and {{para|f2tr}}, {{para|f3tr}} ... : Transliteration of the feminine form. : If multiple feminine forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|f''N''tr}} parameter. ; {{para|cpl}} and {{para|cpl2}}, {{para|cpl3}} ... : Common plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible common plural forms. ; {{para|cpltr}} and {{para|cpl2tr}}, {{para|cpl3tr}} ... : Transliteration of the common plural form. : If multiple common plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|cpl''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Masculine plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible masculine plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of the masculine plural form. : If multiple masculine plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|fpl}} and {{para|fpl2}}, {{para|fpl3}} ... : Feminine plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine plural forms. ; {{para|fpltr}} and {{para|fpl2tr}}, {{para|fpl3tr}} ... : Transliteration of the feminine plural form. : If multiple feminine plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|fpl''N''tr}} parameter. ; {{para|el}} and {{para|el2}}, {{para|el3}} ... : Elative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible elative forms. ; {{para|eltr}} and {{para|el2tr}}, {{para|el3tr}} ... : Transliteration of the elative form. : If multiple elative forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|el''N''tr}} parameter. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. ; {{para|dimtr}} and {{para|dim2tr}}, {{para|dim3tr}} ... : Transliteration of the diminutive form. : If multiple diminutive forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|dim''N''tr}} parameter. {{hwcat}} gr408rcxvb65veq3h6z0138djb7vn9v ထာမ်ပလိက်:ary-adv/documentation 10 300299 403197 2026-10-04T10:34:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403197 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Creates headword lines for Moroccan Arabic adverbs, using [[Module:sem-arb-headword]]. <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic headword-line templates|adverb]] </includeonly> c4zvn2x75kkej2qlfntq347buqqyh33 ထာမ်ပလိက်:ary-adverb/documentation 10 300300 403198 2026-10-04T10:34:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403198 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-coll-noun/documentation 10 300301 403199 2026-10-04T10:34:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403199 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Moroccan Arabic [[collective noun]]s (nouns which are grammatically singular but have a plural meaning, and where the equivalent feminine noun has a [[singulative]] meaning). The equivalent feminine noun, with singulative meaning, should use {{temp|ary-sing-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|sing}} and {{para|sing2}}, {{para|sing3}} ... : Singulative form. : Additional parameters are available if there are multiple possible singulative forms. ; {{para|singtr}} and {{para|sing2tr}}, {{para|sing3tr}} ... : Transliteration of singulative forms. : If multiple singulative forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|sing''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural forms. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. ; {{para|pauctr}} and {{para|pauc2tr}}, {{para|pauc3tr}} ... : Transliteration of paucal forms. : If multiple paucal forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|paucal''N''tr}} parameter. {{hwcat}} egmts0jy6oma5jczo07du0wcez1uk3p ထာမ်ပလိက်:ary-conj/documentation 10 300302 403200 2026-10-04T10:34:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403200 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> jkcaqsjm1r0dtcltmwqtry9scrrcuvk ထာမ်ပလိက်:ary-conjunction/documentation 10 300303 403201 2026-10-04T10:35:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403201 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[conjunction]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} bst8gprekkmw79u7uvtdhfungpesjm9 ထာမ်ပလိက်:ary-determiner/documentation 10 300304 403202 2026-10-04T10:35:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403202 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-etym-nisba-a/documentation 10 300305 403203 2026-10-04T10:35:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403203 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic etymology templates|nisba-a]] </includeonly> ed5j3kl2tkld54fwyr61t8om7unpd0e ထာမ်ပလိက်:ary-etym-nisba/documentation 10 300306 403204 2026-10-04T10:35:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403204 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|etymology}} 0qxkdcs3lf85hahgpgyoctgsbxrvu3y ထာမ်ပလိက်:ary-instance noun/documentation 10 300307 403205 2026-10-04T10:35:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403205 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic etymology templates|instance noun]] </includeonly> btk6mp0td683f9tpps8o8grnshkbbjw ကာရန်:သပုၚ်/eite 106 300308 403206 2026-10-04T10:35:43Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{rhymes nav|es|e|ite}} ==ဗွဟ်ရမ္သာၚ်== * {{IPA|es|/-ˈei̯.te/|/-ˈej.te/}} ==ကာရန်ဂမၠိုၚ်== ===ဝဏ္ဏမွဲ=== * [[aceite]] * [[afeite]] * [[deleite]] ===ဝဏ္ဏၜါ=== * [[ajiaceite]]" 403206 wikitext text/x-wiki {{rhymes nav|es|e|ite}} ==ဗွဟ်ရမ္သာၚ်== * {{IPA|es|/-ˈei̯.te/|/-ˈej.te/}} ==ကာရန်ဂမၠိုၚ်== ===ဝဏ္ဏမွဲ=== * [[aceite]] * [[afeite]] * [[deleite]] ===ဝဏ္ဏၜါ=== * [[ajiaceite]] npx7zm398may8o2t7ux69dzrneit4sr ထာမ်ပလိက်:ary-interj/documentation 10 300309 403207 2026-10-04T10:35:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403207 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-IPA/documentation 10 300310 403208 2026-10-04T10:36:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403208 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic pronunciation templates|IPA]] </includeonly> 4iq4jyq75100zssyt9li3hu4cvesy08 ထာမ်ပလိက်:ary-noun form/documentation 10 300311 403209 2026-10-04T10:36:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403209 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:ary-noun/documentation 10 300312 403210 2026-10-04T10:36:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403210 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|sem-arb-headword}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|f}} and {{para|f2}}, {{para|f3}} ... : Feminine form. : Additional parameters are available if there are multiple possible feminine forms. ; {{para|ftr}} and {{para|f2tr}}, {{para|f3tr}} ... : Transliteration of the feminine form. : If multiple feminine forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|f''N''tr}} parameter. ; {{para|dim}} and {{para|dim2}}, {{para|dim3}} ... : Diminutive form. : Additional parameters are available if there are multiple possible diminutive forms. ; {{para|dimtr}} and {{para|dim2tr}}, {{para|dim3tr}} ... : Transliteration of the diminutive form. : If multiple diminutive forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|dim''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 1z66954ahije129a1zh3xxd3ix95idg ထာမ်ပလိက်:ary-numeral/documentation 10 300313 403211 2026-10-04T10:36:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403211 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-particle/documentation 10 300314 403212 2026-10-04T10:36:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403212 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-pass-participle/documentation 10 300315 403213 2026-10-04T10:36:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403213 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-passive participle/documentation 10 300316 403214 2026-10-04T10:37:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403214 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic etymology templates|passive participle]] </includeonly> 5ql6zb4ciyq85e2ywh5iu6y5lhdttkc ထာမ်ပလိက်:ary-prep phrase/documentation 10 300317 403215 2026-10-04T10:37:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403215 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-prep-inflection/documentation 10 300318 403216 2026-10-04T10:37:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403216 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> cpof854jayjefulrwk0ouaaf1xazmkl ထာမ်ပလိက်:ary-preposition/documentation 10 300319 403217 2026-10-04T10:37:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403217 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:ary-prep}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[preposition]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} bmnslie8lohrxbxg5i81q3tz7szgsw4 ထာမ်ပလိက်:ary-pron-inflection/documentation 10 300320 403218 2026-10-04T10:37:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403218 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Moroccan Arabic pronoun inflection-table templates]] </includeonly> qkfbu7aln1vlyxhkv60srwv0ghem7xj ထာမ်ပလိက်:ary-pronoun/documentation 10 300321 403219 2026-10-04T10:37:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403219 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[pronoun]]s. ==Parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalised variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr<var>N</var>}} parameter. {{hwcat}} a5aqvdexcp9tzyq1qypqmtl5pq6rtoj ထာမ်ပလိက်:ary-proper noun/documentation 10 300322 403220 2026-10-04T10:38:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403220 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ary-sing-noun/documentation 10 300323 403221 2026-10-04T10:38:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403221 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for Moroccan Arabic [[singulative]] nouns (nouns which have a feminine form and singular meaning, and where the equivalent masculine form is a [[collective noun]] that is grammatically singular but has a plural meaning). The equivalent masculine noun should use {{temp|ary-coll-noun}}. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} and {{para|g2}} : Overrides the default gender. ; {{para|coll}} and {{para|coll2}}, {{para|coll3}} ... : Collective form. : Additional parameters are available if there are multiple possible collective forms. ; {{para|colltr}} and {{para|coll2tr}}, {{para|coll3tr}} ... : Transliteration of collective forms. : If multiple collective forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|coll''N''tr}} parameter. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural forms. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. ; {{para|pauc}} and {{para|pauc2}}, {{para|pauc3}} ... : Paucal form. : Additional parameters are available if there are multiple possible paucal forms. ; {{para|pauctr}} and {{para|pauc2tr}}, {{para|pauc3tr}} ... : Transliteration of paucal forms. : If multiple paucal forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|paucal''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 0wbhb0xzmsi5kle0x70x3ajhmevtom9 ထာမ်ပလိက်:ary-verb/documentation 10 300324 403222 2026-10-04T10:38:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403222 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Moroccan Arabic [[verb]]s. ==Main parameters== ; {{para|1}} : Verb form. ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|np}} and {{para|np2}}, {{para|np3}} ... : Non-past form. : Additional parameters are available if there are multiple possible non-past forms. ; {{para|nptr}} and {{para|np2tr}}, {{para|np3tr}} ... : Transliteration of non-past forms. : If multiple non-past forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|np''N''tr}} parameter. {{hwcat}} byf8cx9pv6rqrv03lx5pee918768e27 ထာမ်ပလိက်:ary-verbal noun/documentation 10 300325 403223 2026-10-04T10:38:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403223 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-act-participle/documentation 10 300326 403224 2026-10-04T10:38:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403224 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-coll-noun/documentation 10 300327 403225 2026-10-04T10:38:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403225 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-conj/documentation 10 300328 403226 2026-10-04T10:39:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403226 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates| ]] </includeonly> an1oxwtwn9gugp2ud16hpgrudpudasb ထာမ်ပလိက်:arz-conj/III-sound/documentation 10 300329 403227 2026-10-04T10:39:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403227 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|3]] </includeonly> dky46piyom2ceerb26uqrmc08x7kay6 ထာမ်ပလိက်:arz-conj/X2-weak/documentation 10 300330 403228 2026-10-04T10:39:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403228 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|X]] </includeonly> s5smfex9xat2e7p6lbaqvuyrkpasihy ထာမ်ပလိက်:arz-conj/X2/documentation 10 300331 403229 2026-10-04T10:39:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403229 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|X]] </includeonly> s5smfex9xat2e7p6lbaqvuyrkpasihy ထာမ်ပလိက်:arz-conj/Xa/documentation 10 300332 403230 2026-10-04T10:39:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403230 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|X]] </includeonly> s5smfex9xat2e7p6lbaqvuyrkpasihy ထာမ်ပလိက်:arz-conj/Xb/documentation 10 300333 403232 2026-10-04T10:39:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403232 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|X]] </includeonly> s5smfex9xat2e7p6lbaqvuyrkpasihy ထာမ်ပလိက်:arz-conj/Xc/documentation 10 300334 403233 2026-10-04T10:40:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403233 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic verb inflection-table templates|X]] </includeonly> s5smfex9xat2e7p6lbaqvuyrkpasihy ထာမ်ပလိက်:arz-conjunction/documentation 10 300335 403234 2026-10-04T10:40:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403234 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-interj/documentation 10 300336 403235 2026-10-04T10:40:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403235 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-noun/documentation 10 300337 403236 2026-10-04T10:40:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403236 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Egyptian Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. {{hwcat}} 1lii5p7eqswnlvr2u9iykn3ugid7i5f ထာမ်ပလိက်:arz-numeral/documentation 10 300338 403237 2026-10-04T10:40:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403237 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-personal pronouns/documentation 10 300339 403238 2026-10-04T10:40:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403238 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:arz-prep-inflection/documentation 10 300340 403239 2026-10-04T10:41:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403239 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic preposition inflection-table templates]] </includeonly> lb6d00ih15kmozr4a6kx4txrzse6ezz ထာမ်ပလိက်:arz-prep/documentation 10 300341 403240 2026-10-04T10:41:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403240 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-pronoun/documentation 10 300342 403241 2026-10-04T10:41:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403241 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:arz-sing-noun/documentation 10 300343 403242 2026-10-04T10:41:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403242 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:arz-verbal noun/documentation 10 300344 403243 2026-10-04T10:41:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403243 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Egyptian Arabic etymology templates|verbal noun]] </includeonly> td598795zaoksdh8dfyjrugwujk97g5 ထာမ်ပလိက်:as-adj/documentation 10 300345 403244 2026-10-04T10:41:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403244 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:as-IPA/documentation 10 300346 403246 2026-10-04T10:42:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403246 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates phonemic Assamese pronunciations using [[Module:as-IPA]]. The module generates the transliteration, then converts it to the International Phonetic Alphabet. ==Parameters== No parameter is required. If no word is given, the pagename is processed. ; {{para|1}} : The word, with diacritics. If a transliteration cannot be generated, the template will return an error message. ; {{para|tr}} : The transliteration, for irregular pronunciations. <includeonly> [[Category:Assamese pronunciation templates|IPA]] </includeonly> bhb1ag8wtjws3o3lglwcecttvev7eab ထာမ်ပလိက်:as-kin-a/documentation 10 300347 403247 2026-10-04T10:42:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403247 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates]] </includeonly> 6yh7mljmu5awhuwwn8wlf2u2v3hbirg ထာမ်ပလိက်:as-kin-c/documentation 10 300348 403248 2026-10-04T10:42:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403248 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates]] </includeonly> 6yh7mljmu5awhuwwn8wlf2u2v3hbirg ထာမ်ပလိက်:as-kin-v/documentation 10 300349 403249 2026-10-04T10:42:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403249 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates]] </includeonly> 6yh7mljmu5awhuwwn8wlf2u2v3hbirg ထာမ်ပလိက်:as-kin-vu/documentation 10 300350 403250 2026-10-04T10:42:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403250 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates]] </includeonly> 6yh7mljmu5awhuwwn8wlf2u2v3hbirg ထာမ်ပလိက်:as-kin-y/documentation 10 300351 403251 2026-10-04T10:42:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403251 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates]] </includeonly> 6yh7mljmu5awhuwwn8wlf2u2v3hbirg ထာမ်ပလိက်:as-kin/documentation 10 300352 403252 2026-10-04T10:43:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403252 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese inflection-table templates|kin]] </includeonly> qcx9ynim26wldfml2n6x1sbtf1x45ih ထာမ်ပလိက်:as-noun-note/documentation 10 300353 403253 2026-10-04T10:43:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403253 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used at the bottom of [[:Category:Assamese inflection-table templates|Assamese inflection-table templates]] such as {{tl|as-noun-oটো}}. It takes no parameters. ==See also== * {{tl|as-noun-note2}} <includeonly> [[Category:Assamese templates]] [[Category:Metatemplates]] </includeonly> bp4tys0asmnb91o5f6cl2dj094gdb2i ထာမ်ပလိက်:as-noun-note2/documentation 10 300354 403254 2026-10-04T10:43:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403254 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used at the bottom of [[:Category:Assamese inflection-table templates|Assamese inflection-table templates]] such as {{tl|as-noun-otz}}. It takes no parameters. ==See also== * {{tl|as-noun-note}} <includeonly> [[Category:Assamese templates]] [[Category:Metatemplates]] </includeonly> en9qen6i2851hkpsomyo7w6n3bbvdnw ထာမ်ပလိက်:as-noun-notes/documentation 10 300355 403255 2026-10-04T10:43:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403255 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used at the bottom of [[:Category:Assamese inflection-table templates|Assamese inflection-table templates]] such as {{tl|as-noun-c}}. It takes no parameters. ==See also== * {{tl|as-noun-note}} * {{tl|as-noun-note2}} <includeonly> [[Category:Assamese templates]] [[Category:Metatemplates]] </includeonly> khu3ulfzoxju0rubjnuublfwlwyk6gj ထာမ်ပလိက်:as-noun/documentation 10 300356 403256 2026-10-04T10:43:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403256 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:as-prop/documentation 10 300357 403257 2026-10-04T10:43:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403257 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:as-prpn/documentation 10 300358 403258 2026-10-04T10:44:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403258 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:as-verb set/documentation 10 300359 403259 2026-10-04T10:44:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403259 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese templates|verb set]] [[Category:Metatemplates]] </includeonly> ryxr2b0d4ksxdx8t3dixzgl87772m4q ထာမ်ပလိက်:as-verb-c/documentation 10 300360 403260 2026-10-04T10:44:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403260 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese templates|verb, causative]] </includeonly> calpxg25g41fdheyfmy0wgr4gtwtrtv ထာမ်ပလိက်:as-verb-c2/documentation 10 300361 403261 2026-10-04T10:44:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403261 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template is used in the etymologies of Assamese verbs. <includeonly> [[Category:Assamese etymology templates]] </includeonly> q7wbhcwlofe8ld5pqnjdd53ehiht698 ထာမ်ပလိက်:as-verb-c3/documentation 10 300362 403262 2026-10-04T10:44:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403262 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Assamese templates|verb-c3]] </includeonly> ny4u9xs4q1mnmhm31urgxruosy57zk3 ထာမ်ပလိက်:as-verb/documentation 10 300363 403263 2026-10-04T10:44:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403263 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Ascaridida Hypernyms/documentation 10 300364 403264 2026-10-04T10:45:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403264 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Ascaridida]]. It can also be used with subst:. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> 96mt7wazph42wggjr5iy1otx9gcmsxv ထာမ်ပလိက်:Ascomycota Hypernyms/documentation 10 300365 403265 2026-10-04T10:45:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403265 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Ascomycota]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Ascomycota}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> a8uc7ihf3dt4p9bmspyo3xgg7eaoku3 afeites 0 300366 403266 2026-10-04T10:45:15Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{also|afeités}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||2|s|pres|indc}} # {{inflection of|ast|afeitar||2|s|pres|subj}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}} ==..." 403266 wikitext text/x-wiki {{also|afeités}} ==အေက်သတဝ်ရေန်== ===ကြိယာ=== {{head|ast|verb form}} # {{inflection of|ast|afeitar||2|s|pres|indc}} # {{inflection of|ast|afeitar||2|s|pres|subj}} ==ဂၠဳသဳယျာန်== ===ကြိယာ=== {{head|gl|verb form}} # {{gl-verb form of|afeitar}} ==ပဝ်တူဂြဳ== ===ကြိယာ=== {{head|pt|verb form}} # {{pt-verb form of|afeitar}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} mp6bcfqixs1jil76lcgi8ueb05fm0oh ထာမ်ပလိက်:ase-head/documentation 10 300367 403267 2026-10-04T10:45:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403267 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Headword-line template for American Sign Language entries. ===Usage=== Basic usage: <pre> {{ase-head|PART OF SPEECH|gloss=GLOSS}} </pre> All available parameters: ; {{para|1}}: Part of speech. Any POS name or code accepted by {{tl|head}} can be used - see [[Template:head#Part of speech]]. ; {{para|gloss}}: The sign gloss. ; {{para|gloss2}}, {{para|gloss3}}, ...: Additional sign glosses. Up to 6 can be specified. ; {{para|image}}: The filename of an image hosted on [[c:|Wikimedia Commons]] that depicts the sign production. ; {{para|image2}}, {{para|image}}, ...: Additional images. Up to 5 can be specified. ; {{para|index}}: An index letter for sorting the entry in categories. Entries with missing image and/or gloss will be categorised in [[:Category:Requests for cleanup (American Sign Language headword line)]]. {{hwcat}} el77gvtm5ei05yp0b72otsmyutxd8d7 ထာမ်ပလိက်:ase-new-adj/documentation 10 300368 403268 2026-10-04T10:45:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403268 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:American Sign Language entry templates]] </includeonly> oz5n2bfeukfw02cerj7zszx8kt8uvzx ထာမ်ပလိက်:ase-new-adv/documentation 10 300369 403269 2026-10-04T10:45:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403269 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:American Sign Language entry templates]] </includeonly> oz5n2bfeukfw02cerj7zszx8kt8uvzx ထာမ်ပလိက်:ase-new-noun/documentation 10 300370 403270 2026-10-04T10:45:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403270 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:American Sign Language entry templates]] </includeonly> oz5n2bfeukfw02cerj7zszx8kt8uvzx ထာမ်ပလိက်:ase-new-verb/documentation 10 300371 403271 2026-10-04T10:46:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403271 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:American Sign Language entry templates]] </includeonly> oz5n2bfeukfw02cerj7zszx8kt8uvzx ထာမ်ပလိက်:ase-rfr/documentation 10 300372 403272 2026-10-04T10:46:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403272 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Maintenance templates]] [[Category:Request templates]] [[Category:American Sign Language templates]] </includeonly> les8bhud8uhra9z2bal8b9vwc2nsu00 afeités 0 300373 403273 2026-10-04T10:46:14Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "{{also|afeites}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}}" 403273 wikitext text/x-wiki {{also|afeites}} ==သ္ပုၚ်== ===ကြိယာ=== {{head|es|verb form}} # {{es-verb form of|afeitar}} hrbwfn8otnjc8g9xxs65vftgv70t3yx ထာမ်ပလိက်:asf-gloss/documentation 10 300374 403274 2026-10-04T10:46:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403274 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Auslan templates|gloss]] </includeonly> nbtr0gg4f7rji1chp95lc4d3jhzh0w7 ထာမ်ပလိက်:Asparagaceae Hypernyms/documentation 10 300375 403275 2026-10-04T10:46:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403275 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the heading Hypernyms for taxa under [[Asparagaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> a4woppkxvkroo040gzgvnkhks9war5m ထာမ်ပလိက်:Asparagales Hypernyms/documentation 10 300376 403276 2026-10-04T10:46:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403276 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Asparagales]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Asparagales}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> t2jz9dm74zio6jp1ap90cniopa06uyu ထာမ်ပလိက်:Aspergillaceae Hypernyms/documentation 10 300377 403277 2026-10-04T10:46:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403277 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Aspergillaceae]]. It can also be used with subst:. * {{R:MycoBank|432695|Aspergillaceae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 333wumh1df9fl9tfbkx9ad446di29gw ထာမ်ပလိက်:Asphodelaceae Hypernyms/documentation 10 300378 403278 2026-10-04T10:47:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403278 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Xanthorrhoeaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 7qi7pckpmqgavd74bpazv5jyf7xgzkq ထာမ်ပလိက်:assimilated harmonic variant of/documentation 10 300379 403279 2026-10-04T10:47:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403279 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Used in sense lines to link to the main form of an assimilated harmonic variant. Implemented using [[Module:form of/templates]]; see the module's documentation for more information. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} : The language code. ; {{para|2|req=1}} : The main form to link to. ; {{para|3|opt=1}} : An alternative term to display (while still linking to the value of {{para|2}}). ; {{para|4}}, {{para|5}}, ... '''''(optional)''''' : Tags to further specify the form of the variant. ; {{para|t|opt=1}} : A gloss or short translation of the term. ({{para|gloss}} is a deprecated synonym; please do not use it.) <includeonly> [[Category:Form-of templates]] </includeonly> priwllc2zl51pjyu68aost4yzi4fi8l ထာမ်ပလိက်:ast-adv/documentation 10 300380 403280 2026-10-04T10:47:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403280 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ar/documentation 10 300381 403281 2026-10-04T10:47:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403281 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} *Regular verbs: **circular: {{temp|ast-conj-ar|circul}} *Vowel-changing verbs: **soñar: {{temp|ast-conj-ar|soñ|sueñ}} *Consonant-changing verbs: **tocar: {{temp|ast-conj-ar|toc||toqu}} *Consonant- and vowel-changing verbs: **apenzar: {{temp|ast-conj-ar|apenz|apienz|apenc|apienc}} dwgqgnrodocxzk6mmqf03faaaprf943 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-car/documentation 10 300382 403282 2026-10-04T10:47:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403282 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> Code: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}c|{{{2}}}c|{{{1}}}qu|{{{2}}}qu}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}c||{{{1}}}qu}}}} </syntaxhighlight> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] </includeonly> d25ld8apg011yq8jh67lncjirl32z42 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-cer/documentation 10 300383 403283 2026-10-04T10:47:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403283 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|erc]] 8c7t522oefmwzbdn2oumc2lnkbxkjms ထာမ်ပလိက်:ast-conj-cir/documentation 10 300384 403284 2026-10-04T10:48:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403284 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|irc]] pdzr0ehn8azdxe3hw3pw7azvxgej4w9 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-coyer/documentation 10 300385 403285 2026-10-04T10:48:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403285 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*coyer]] mzz9dyks2jnec91j9yjgv2bcy6qr7t7 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-dar/documentation 10 300386 403286 2026-10-04T10:48:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403286 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian inflection-table templates|dar]] [[Category:Single-page-use templates]] </includeonly> lnc96itm7qofrwhe60gcpjfqwfjgj60 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-dir/documentation 10 300387 403287 2026-10-04T10:48:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403287 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] </includeonly> eajn1biyjb768ls3125kmshm4opqzd6 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ensugar/documentation 10 300388 403288 2026-10-04T10:48:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403288 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*]] gvchohedf4t7m2ujf3wpaytfwcm3rsu ကဏ္ဍ:ဝေါဟာသပုၚ်ကၠုၚ်နူဝေါဟာလဳအဝ်နေတ်ဂမၠိုၚ် 14 300389 403289 2026-10-04T10:48:50Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်]]" 403289 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်]] psankndqa9rxk77be4r2iutyh9n8l07 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-er/documentation 10 300390 403290 2026-10-04T10:48:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403290 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|er]] mrnnof0cv6sdiyv1nk51azjgylt97e4 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-facer/documentation 10 300391 403291 2026-10-04T10:49:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403291 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*facer]] gex1pf07rlmr2r7yoatduurgk1ar11h ထာမ်ပလိက်:ast-conj-gar/documentation 10 300392 403292 2026-10-04T10:49:12Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403292 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> Code: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}g|{{{2}}}g|{{{1}}}gu|{{{2}}}gu}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}g|{{{1}}}g|{{{1}}}gu}}}} </syntaxhighlight> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates]] </includeonly> f5lrxdls1mbgmkrcl44dngvkvq3dj8w ထာမ်ပလိက်:ast-conj-haber/documentation 10 300393 403293 2026-10-04T10:49:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403293 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is an "ad hoc" template, designed exclusively for the highly irregular Asturian verb [[haber#Asturian|haber]]. Hence: * No parameters are accepted. * Do not transclude this template in any other entries. The ''code'', however, can easily be pasted, if needed, into a ''new single-use'' template. Simply replace all the verb forms within the code; no programming experience required. First, though, make sure that your special case is not handled by one of the existing Asturian conjugation templates for irregular verbs, by checking * [[:Category:Asturian_inflection-table_templates]] and * [[:Category:Asturian_verb_inflection-table_templates]] <includeonly>{{tcat}} </includeonly> t8zpy2jllnpj2b7deiqws9pvnt51o27 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ir/documentation 10 300394 403294 2026-10-04T10:49:32Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403294 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|ir]] obz8cm5dv4gmczaay2ivm985yaozq4i ကဏ္ဍ:ဝေါဟာသပုၚ်လွဳလဝ် နူဝေါဟာလဳအဝ်နေတ်ဂမၠိုၚ် 14 300395 403295 2026-10-04T10:49:36Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်]]" 403295 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာသပုၚ်]] psankndqa9rxk77be4r2iutyh9n8l07 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-poder/documentation 10 300396 403296 2026-10-04T10:49:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403296 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*poder]] dtku95vy0axvyl1ypz28wkh5anebts6 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-poner/documentation 10 300397 403297 2026-10-04T10:49:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403297 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*poner]]</includeonly> d2e6occf4qd6fzyt9ivsbei3bmvb8fv ထာမ်ပလိက်:ast-conj-querer/documentation 10 300398 403298 2026-10-04T10:50:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403298 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*querer]] 0m80gbmljh69bbrwypm3uj9ii83dusx ထာမ်ပလိက်:ast-conj-ser/documentation 10 300399 403299 2026-10-04T10:50:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403299 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*ser]] i6mjn657j95hyy8m2v95yyjt8fcxv34 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-table/documentation 10 300400 403300 2026-10-04T10:50:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403300 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates| ]] esxb3uwvkw9q8xndthot7c14s8llztm ထာမ်ပလိက်:ast-conj-tar/documentation 10 300401 403301 2026-10-04T10:50:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403301 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*tar]] t7agdwm5yfp4bs4jps2mr1ffei134u5 ထာမ်ပလိက်:ast-conj-tener/documentation 10 300402 403302 2026-10-04T10:50:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403302 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*tener]] cyuvzo69mn7v07cy52orlipzb47d0wi ထာမ်ပလိက်:ast-conj-trayer/documentation 10 300403 403303 2026-10-04T10:50:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403303 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|*trayer]] hs95odpm0qqpdy2054f96lhft3u0lal ထာမ်ပလိက်:ast-conj-zar/documentation 10 300404 403304 2026-10-04T10:51:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403304 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> Code: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{#if:{{{2|}}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}z|{{{2}}}z|{{{1}}}c|{{{2}}}c}}<!-- -->|{{ast-conj-ar|{{{1}}}z||{{{1}}}c}}}} </syntaxhighlight> <includeonly> [[Category:Asturian inflection-table templates]] </includeonly> bzpytcq46qs6mi479avv4dvdsadhq58 ထာမ်ပလိက်:ast-conj/documentation 10 300405 403305 2026-10-04T10:51:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403305 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} * {{l|ast|circular}}: {{temp|ast-conj|circu|l|ar}} * {{l|ast|soñar}}: {{temp|ast-conj|so|ñ|ar|sueñ}} * {{l|ast|llamber}}: {{temp|ast-conj|llam|b|er}} * {{l|ast|cuspir}}: {{temp|ast-conj|cus|p|ir}} <includeonly> [[Category:Asturian verb inflection-table templates|#]] </includeonly> 31t61003y78x2zhmfhefs2i5aqzqat1 ထာမ်ပလိက်:ast-pp/documentation 10 300406 403306 2026-10-04T10:51:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403306 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ast-proper noun/documentation 10 300407 403307 2026-10-04T10:51:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403307 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ast-verb form/documentation 10 300408 403308 2026-10-04T10:51:42Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403308 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{mbox|type=speedy|text='''Do not use this template; it is deprecated. Use {{temp|head|ast|verb form}} instead.'''}} {{temp|ast-verb form}} was a relatively high-use template until 2023. This is a deprecated template, which was completely replaced by {{temp|head|ast|verb form}}. {{temp|ast-verb form}} was kept to make old revision histories legible. Entries using {{temp|ast-verb form}} are formatted with <code>.deprecated</code> CSS class and are categorized in [[:Category:Pages using deprecated templates]]. <includeonly>[[Category:Successfully deprecated templates]]</includeonly> c9nxadw6zo6eye05lip303cw4nqwabr ထာမ်ပလိက်:ast-verb-ar/documentation 10 300409 403309 2026-10-04T10:51:52Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403309 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is designed for use with all Asturian verbs ending in '''-ar'''. == Usage == This template should be placed in all Asturian "-ar" verb sections, immediately following the ===Verb=== section header. It provides the inflection line for the entry. The template also automatically categorizes the entry in [[:Category:Asturian verbs]]. Only use this template for the [[lemma]] (infinitive) form. As with other Wiktionary inflection templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. === Parameters === The template requires one or two unnamed parameters: * {{{1}}} : the participle stem without inflection ending, e.g. <tt>bail</tt> (for {{m|ast|bailar}}), <tt>dex</tt> (for {{m|ast|dexar}}) * {{{2}}} : the first-person singular present indicative stem, if different from {{{1}}}, e.g. <tt>sueñ</tt> (for {{m|ast|soñar}}), <tt>amues</tt> (for {{m|ast|amosar}}) The template accepts the following named parameters. All named parameters are optional. * {{{head}}} : replaces the first display form, normally taken from the <nowiki>{{PAGENAME}}</nowiki> by default * {{{stem}}} : replaces {{{1}}} and {{{2}}}, when present * {{{first singular}}} : replaces the entire first-person construction (including ending); useful for irregular verbs * {{{participle}}} : replaces the entire participle construction (including ending); useful for irregular verbs === Examples === For '''regular''' "-ar" verbs, only the first unnamed parameter is needed. E.g., on '''[[cantar#Asturian|cantar]]''' "to sing": :<code>===Verb===</code> :<code><nowiki>{{ast-verb-ar|cant}}</nowiki></code> :'''cantar''' (''first-person singular indicative present'' '''[[canto#Asturian|canto]]''', ''past participle'' '''[[cantáu#Asturian|cantáu]]''') For '''regular''' "-ar" verbs with a '''stem change''', both unnamed parameters are needed. E.g., on '''[[soñar#Asturian|soñar]]''' "to dream": :<code>===Verb===</code> :<code><nowiki>{{ast-verb-ar|soñ|sueñ}}</nowiki></code> :'''soñar''' (''first-person singular indicative present'' '''[[sueño#Asturian|sueño]]''', ''past participle'' '''[[soñáu#Asturian|soñáu]]''') {{hwcat}} guqnc1dsk58noo9p8kl5vsyr5dacg9i ထာမ်ပလိက်:ast-verb-ir/documentation 10 300410 403310 2026-10-04T10:52:02Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403310 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ast-verb/documentation 10 300411 403311 2026-10-04T10:52:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403311 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Asteraceae Hypernyms/documentation 10 300412 403312 2026-10-04T10:52:22Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403312 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Asteraceae]]. It can also be used with subst:. * {{R:APWeb|Asterales|Asteraceae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> k7f6hwrmplgr3bp67xm8v8wlbqy7f9a ထာမ်ပလိက်:Asterales Hypernyms/documentation 10 300413 403313 2026-10-04T10:52:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403313 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Asterales]]. It can also be used with subst:. * {{R:APWeb|Asterales|Asterales}}<includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> 2un3d0psvzn8wulgflhlipe4mpoe9fm ထာမ်ပလိက်:Asteriidae Hypernyms/documentation 10 300414 403314 2026-10-04T10:52:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403314 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Asteriidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Asteriidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> e0zsigo071ufccgf9eitsug51o2kutr ထာမ်ပလိက်:Asteroidea Hypernyms/documentation 10 300415 403315 2026-10-04T10:52:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403315 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Asteroidea]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Asteroidea}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> 8shiloy1hu9w0wujfv1to49rmt421ft ထာမ်ပလိက်:Atelidae Hypernyms/documentation 10 300416 403316 2026-10-04T10:53:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403316 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Atelidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> h0gcava170hrsr0ts80217vam38ikwd ထာမ်ပလိက်:Atherospermataceae Hypernyms/documentation 10 300417 403317 2026-10-04T10:53:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403317 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Atherospermataceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> isqnmtv72x8vmlx0h41ke2c2sf29jpl ထာမ်ပလိက်:Attelabidae Hypernyms/documentation 10 300418 403318 2026-10-04T10:53:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403318 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Attelabidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Attelabidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> tccnwjvugoy0ltheqoqnnu65x4z5o6i ထာမ်ပလိက်:attest-search/documentation 10 300419 403319 2026-10-04T10:53:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403319 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template links to Google Books, Google, and OneLook. It is implemented using {{tl|b.g.c}}, {{tl|google}}, and {{tl|R:OneLook}}. <includeonly> [[Category:External link templates]] </includeonly> 72u4j8cb46z6lel0vbkjrlvfm90dqtm ထာမ်ပလိက်:atv-noun/documentation 10 300420 403320 2026-10-04T10:53:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403320 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:atv-personal pronouns/documentation 10 300421 403321 2026-10-04T10:53:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403321 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:audio-list/documentation 10 300422 403322 2026-10-04T10:54:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403322 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> ===Usage=== An audio template for circumstances where space is at a premium, will hopefully debut at [[Index:Hungarian]]. [[User:Conrad.Irwin|Conrad]].[[User_talk:Conrad.Irwin|Irwin]] 00:07, 10 June 2008 (UTC) *[[carefully]] ''adv.'' {{audio-list|En-us-carefully.ogg}} <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:Audio templates|audio-list]] </includeonly> 1d3tj0r0wabojwkj1toiu1mt2igxjis ထာမ်ပလိက်:audio-mini/documentation 10 300423 403323 2026-10-04T10:54:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403323 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Audio templates|mini]] </includeonly> 242e09q8l9g9f8939qerm36tyxkdmkb ထာမ်ပလိက်:Augustine quotation templates/documentation 10 300424 403324 2026-10-04T10:54:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403324 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Augustine of Hippo}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Augustine}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> qd21cym8qsgf9lr3kaka4pad0tt1uuc ထာမ်ပလိက်:auj-rootbox/documentation 10 300425 403325 2026-10-04T10:54:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403325 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Awjila templates|rootbox]] </includeonly> 1v486224y3s72urm7vvjipq94edocmd ထာမ်ပလိက်:Auriculariaceae Hypernyms/documentation 10 300426 403326 2026-10-04T10:54:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403326 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Auriculariaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> hjfj5wvhf5n37hc6fvkg648ducn4mig ထာမ်ပလိက်:authority control/documentation 10 300427 403327 2026-10-04T10:54:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403327 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> == Description == This template allows users to specify, on their userpages, their [[w:authority control]] numbers, linked to various library catalogue systems, and suchlike ; Supported authority files (parameter name in parentheses) include: : WorldCat ID (automatic) : [[w:Wikidata]] (Wikidata) : [[w:Library of Congress Control Number]] (LCCN) : [[w:Virtual International Authority File]] (VIAF) : [[w:International Standard Name Identifier]] (ISNI) : [[w:ORCID|Open Researcher and Contributor ID]] (ORCID) :: For the use of [[:w:ORCID|ORCID]] identifiers ''by Wikimedians'', see [[:w:WP:ORCID]] : [[w:Integrated Authority File]]; ''Gemeinsame Normdatei'' (GND) : [[w:LIBRIS]] by the [[w:National Library of Sweden]] (SELIBR) : [[w:Bibliothèque nationale de France|National Library of France]]; ''Bibliothèque nationale de France'' (BNF) : [[w:Biografisch Portaal|Dutch Biography Portal]]; ''Biografisch Portaal'' (BPN) : [[w:ResearcherID]] (RID) : [[w:Scopus]] (Scopus) : [[w:BIBSYS]] (BIBSYS) : [[w:Union List of Artist Names]] (ULAN) : [[w:National Archives and Records Administration|NARA-ARC]] (ARC) : Kulturarvsstyrelsen (KID) : FotoBibl (FotoBibl) : Museofile (Museofile) : WP-Person ==Usage== <nowiki>{{authority control |Wikidata=Qnnnn |VIAF=xxxxxx |LCCN=n/xx/xxxxxx |ISNI=xxxx xxxx xxxx xxxx |ORCID=xxxx-xxxx-xxxx-xxxx |GND=xxxxxx |SELIBR=xxxxxx |BNF=xxxxxx |BPN=xxxxx |RID=xxxxx |BIBSYS=xxxxx |ULAN=xxxxx |ARC=XXXXXX |KID=XXXXXX |ARC=FotoBibl |ARC=Museofile }}</nowiki> === Blank for ORCID only === <nowiki>{{authority control |ORCID= }}</nowiki> == Example == {{authority control | VIAF= 70042340 | PND= 130620823 | LCCN= n/96/032654 | SELIBR= | GKD= | SWD= | ORCID = 0000-0001-5882-6823 | BNF=cb16537008x | ISNI= 0000000031979523 }} ==See also== * [[w:Wikipedia:Authority control]] ([[w:Wikipedia:Authority control integration proposal/FAQ|FAQ]]) * [[w:Help:Authority control]] * [[:commons:Template:Authority control]] <includeonly> [[Category:User templates]] </includeonly> tvakj1atmwieav625e048rdgfaxvne7 ထာမ်ပလိက်:auto doc/documentation 10 300428 403328 2026-10-04T10:55:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403328 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Documentation templates]] </includeonly> 3975cay9uyxqurs2bkbrolwgxbvbfzb ထာမ်ပလိက်:auto-glossary/documentation 10 300429 403329 2026-10-04T10:55:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403329 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template can be used to automatically generate a glossary using information from a particular category. It uses [[MediaWiki:Gadget-AutoGlossary.js]] to scrape categories and definitions, which allows it to exceed the normal [[mw:Manual:Template_limits#Post-expand_include_size|post-expand include size]] limits. ===Parameters=== The template takes the following parameters: ; {{para|1|req=1}} : The language code. ; {{para|2}} or {{para|cat|req=1}} : The category to display in the glossary. ; {{para|inline-only}} : If set to anything, the template only displays definitions which contain the category on the same line. This essentially makes the glossary much more conservative in what it displays. ; {{para|page-size}} : Optional. The number of entries to display per page (default: 200). ; {{para|filter-prefix}} : Optional. Filter entries to only show those starting with this prefix (case-insensitive). ; {{para|label}} : Currently unused. In the past it would filter lines based off of the text in the label. ===Examples=== {{temp|auto-glossary|en|English ellipses|inline-only=1}} {{temp|auto-glossary|mt|cat=mt:Birds}} <includeonly> [[Category:Appendix templates]] </includeonly> 4unbi3d5ygbp8zu71lynihctrqhadmy ထာမ်ပလိက်:av-decl-noun/documentation 10 300430 403330 2026-10-04T10:55:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403330 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Avar inflection-table templates| ]] </includeonly> 8ekx71ulzfldyipslf5k290uduwi59q ထာမ်ပလိက်:av-decl-table/documentation 10 300431 403331 2026-10-04T10:55:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403331 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Avar inflection-table templates| ]] </includeonly> 8ekx71ulzfldyipslf5k290uduwi59q ထာမ်ပလိက်:av-decl/documentation 10 300432 403332 2026-10-04T10:55:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403332 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> Uses {{tl|av-decl1}} and {{tl|av-decl2}}. <includeonly> [[Category:Avar inflection-table templates|decl]] </includeonly> 10tnuk48jn7v2ubvdu1sfonc9fm8kse ထာမ်ပလိက်:av-decl2/documentation 10 300433 403333 2026-10-04T10:55:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403333 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}} <includeonly> [[Category:Avar inflection-table templates|decl2]] </includeonly> q0vrazq3udlu6n3rdoqajv13yezgbe4 ထာမ်ပလိက်:av-noun-case/documentation 10 300434 403334 2026-10-04T10:56:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403334 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Parameters== This <code>NUM</code> has either <code>-1</code>, <code>-2</code>, <code>-3</code>, or <code>(N)</code>, while <code>LETTER</code> has <code>а</code>, <code>я</code> (singulars); <code>аби</code>, <code>заби</code>, <code>ал</code>, <code>ял</code>, <code>л</code>, <code>зал</code>, <code>дул</code>, <code>ул</code>, <code>и</code>, and <code>би</code> (plurals). These are not integral parts of parameters, instead as codes of parameters below. * <code>NounSgNUM(-LETTER)=</code>: Singular stem * <code>NounPlNUM(-LETTER)=</code>: Plural stem ===Codes=== *<code>1</code>: First declension. *<code>2</code>: Second declension. *<code>2</code>: Second declension. *<code>(n)</code>: Stem of locative V, allative V, ablative V, and translative V. <includeonly> [[Category:Avar noun inflection-table templates]] </includeonly> 7oh428zjeaw89jkj6o5b1c5nsu8t765 ထာမ်ပလိက်:av-noun/documentation 10 300435 403335 2026-10-04T10:56:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403335 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template creates a headword line for all types of Avar noun (including multiword/multipart nouns). ==Parameters== The following parameters are allowed: * {{para|head}}: Override the automatically-generated head. * {{para|cl}}: Parameter indicating the noun class (there are 1, 2 and 3 classes). * {{para|decl}}: Lemma with a code indicating the declension and subtype(s) (1C 1V, 2C, 2V). {{hwcat}} ilwtynsp8ghlcfmo5ly0hqbkn8qyzn0 ထာမ်ပလိက်:av-personal pronouns/documentation 10 300436 403336 2026-10-04T10:56:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403336 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{tcat}} 9aaqdjivfhonmw1p2mdwilc6sj3hc8p ထာမ်ပလိက်:av-variant/documentation 10 300437 403337 2026-10-04T10:56:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403337 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Parameters== {| class="wikitable" |- | {{para|1}} ''or'' {{para|oa}} || Old Ajam script |- | {{para|2}} ''or'' {{para|na}} || New Ajam script |- | {{para|3}} ''or'' {{para|uc}} || Uslar's Cyrillic |- | {{para|4}} ''or'' {{para|ol}} || Latin (1928‒1938) |- | {{para|5}} ''or'' {{para|mu}} || Latin (Murtazaliyev) |} {{tcat}} pbhs336tnfyg0g7crozcqi15yjjz0uu ထာမ်ပလိက်:avd-adj/documentation 10 300438 403338 2026-10-04T10:56:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403338 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:avd-verb/documentation 10 300439 403339 2026-10-04T10:56:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403339 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Aves Hypernyms/documentation 10 300440 403340 2026-10-04T10:57:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403340 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under subclass (!) [[Aves]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Aves}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (subclass)]]</includeonly> iavk3nxf8dh2o0sixc96cperio4sn0c ထာမ်ပလိက်:axm-adj/documentation 10 300441 403341 2026-10-04T10:57:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403341 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:axm-adv/documentation 10 300442 403342 2026-10-04T10:57:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403342 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:axm-noun/documentation 10 300443 403343 2026-10-04T10:57:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403343 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:axm-prefix/documentation 10 300444 403344 2026-10-04T10:57:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403344 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:axm-suffix/documentation 10 300445 403345 2026-10-04T10:57:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403345 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:axm-verb/documentation 10 300446 403346 2026-10-04T10:58:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403346 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayl-adverb/documentation 10 300447 403347 2026-10-04T10:58:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403347 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayl-coll-noun/documentation 10 300448 403348 2026-10-04T10:58:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403348 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayl-noun/documentation 10 300449 403349 2026-10-04T10:58:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403349 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Libyan Arabic [[common noun]]s. ==Main parameters== ; {{para|head}} and {{para|head2}}, {{para|head3}} ... : Overrides the displayed headword. : Additional parameters are available if there are multiple possible vocalized equivalents of page name. ; {{para|tr}} and {{para|tr2}}, {{para|tr3}} ... : Transliteration. : If multiple vocalized variants of the page name were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|tr''N''}} parameter. ; {{para|g}} : Gender: <code>m</code> or <code>f</code> or <code>p</code> or <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. Generally, non-human plurals take plain <code>p</code>, while human plurals take <code>m-p</code> or <code>f-p</code>. ; {{para|g2}} : Second gender, if more than one gender is possible. ; {{para|pl}} and {{para|pl2}}, {{para|pl3}} ... : Plural form. If the noun has no plural, use {{para|pl|-}}. : Additional parameters are available if there are multiple possible plural forms. ; {{para|pltr}} and {{para|pl2tr}}, {{para|pl3tr}} ... : Transliteration of plural. : If multiple plural forms were provided, then each one has a corresponding numbered {{para|pl''N''tr}} parameter. {{hwcat}} jhr1wk35tgvc0zbjhhsi3oyqw59bs77 ထာမ်ပလိက်:ayl-proper noun/documentation 10 300450 403350 2026-10-04T10:58:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403350 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayl-root/documentation 10 300451 403351 2026-10-04T10:58:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403351 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Libyan Arabic templates|root]] </includeonly> gyrdky5ddsq26tu2tz1o4er7tgtuvv7 ထာမ်ပလိက်:ayl-sing-noun/documentation 10 300452 403352 2026-10-04T10:59:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403352 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayl-verb/documentation 10 300453 403353 2026-10-04T10:59:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403353 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ayp-noun/documentation 10 300454 403354 2026-10-04T10:59:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403354 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-adj/documentation 10 300455 403355 2026-10-04T10:59:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403355 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || <code>-</code> or intensive form |} {{hwcat}} ebdegyunew08e1lxn9433k2qye6uvsp ထာမ်ပလိက်:az-adv/documentation 10 300456 403356 2026-10-04T10:59:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403356 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-c1/documentation 10 300457 403357 2026-10-04T10:59:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403357 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Azerbaijani templates|c1]] </includeonly> 9j2kyp0ifdx9yfek2xdwxx63gmc3cy3 ထာမ်ပလိက်:az-c2/documentation 10 300458 403358 2026-10-04T11:00:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403358 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Azerbaijani templates|c2]] </includeonly> d7i7rnjuwsnohggrgj2pzo51e7np27x ထာမ်ပလိက်:az-categoryTOC/documentation 10 300459 403359 2026-10-04T11:00:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403359 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:az-categoryTOC/full/documentation 10 300460 403360 2026-10-04T11:00:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403360 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This table-of-contents template is used in Azerbaijani categories, and in categories that only contain other subcategories. {{tcat}} 90a3beuvtu8r59chyzbcx8v99msbqwx ထာမ်ပလိက်:az-conj-*imək/documentation 10 300461 403361 2026-10-04T11:00:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403361 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}<includeonly>[[Category:Azerbaijani verb inflection-table templates]]</includeonly> 3ouiknva5gcjlrfe09jkp2usnfa7ooq ထာမ်ပလိက်:az-conj-pred-*imək/documentation 10 300462 403362 2026-10-04T11:00:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403362 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel of the predicate (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a consonant-ending predicate, "<code>cc</code>" for a predicate ending with a double consonant, "<code>q</code>" for a predicate ending with Q, "<code>k</code>" for a predicate ending with K |} <includeonly> [[Category:Azerbaijani verb inflection-table templates]] <!-- replace this category with the category of your choice --> </includeonly> d803e5ayn3kbq7r0hj19phqt9hfb8vd ထာမ်ပလိက်:az-decl-noun-sg/documentation 10 300463 403363 2026-10-04T11:00:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403363 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to create declension tables for Azerbaijani singular-only nouns. Normally, use with no parameters. If necessary, specify the lemma in {{para|1}}. Accelerators are automatically added if used in the mainspace. <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> ph3xuml1lwf541p2qkk2386gh8z0atq ထာမ်ပလိက်:az-inf-p/documentation 10 300464 403364 2026-10-04T11:01:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403364 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Azerbaijani templates|inf-p]] </includeonly> ssmu7id118sdq30xlyyevaswrvlld8q ထာမ်ပလိက်:az-latin-conj/documentation 10 300465 403365 2026-10-04T11:01:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403365 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== Arguments are as follows: {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel of the verbal stem (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|d}} || if "<code>1</code>", replaces stem-ending "t" with "d" before vowels |} ==Examples== * {{para|1|o}}: {{m|az|olmaq}}; * {{para|1|u}}; {{para|d|1}}: {{m|az|qorxutmaq}}; * {{para|1|u}}: {{m|az|oxumaq}}; * {{para|1|ö}}: {{m|az|görmək}}; * {{para|1|ü}}; {{para|d|1}}: {{m|az|böyütmək}}; * {{para|1|ü}}: {{m|az|üşümək}}; * {{para|1|a}}: {{m|az|almaq}}; * {{para|1|ı}}; {{para|d|1}}: {{m|az|sarsıtmaq}}; * {{para|1|a}}: {{m|az|anlamaq}}; * {{para|1|e}}: {{m|az|vermək}}; * {{para|1|e}}; {{para|d|1}}: {{m|az|etmək}}; * {{para|1|e}}: {{m|az|demək}}; * {{para|1|a}}; {{para|d|}}: {{m|az|çatmaq}}. <includeonly> [[Category:Azerbaijani verb inflection-table templates]] </includeonly> 1xn4bzczx7natvn7dla0rvb8n7c8hhp ထာမ်ပလိက်:az-latin-decl-n/documentation 10 300466 403366 2026-10-04T11:01:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403366 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> ==Arguments== {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel |} <includeonly> [[Category:Azerbaijani pronoun inflection-table templates]] </includeonly> gziqvhxrd5crfrt32vdjsookorb9185 ထာမ်ပလိက်:az-latin-decl-post/documentation 10 300467 403367 2026-10-04T11:01:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403367 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> ==Arguments== Arguments are as follows: {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel of the nominative singular form (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a consonant-ending noun, "<code>cc</code>" for a noun ending with a double consonant, "<code>q</code>" for a noun ending with Q, "<code>k</code>" for a noun ending with K |- | {{para|orig}} || the original word for the alternative declension in the ablative case when different (e.g. "<code>uğur</code>" for {{m|az|uğrunda}}) |- | {{para|t}} || translation |} ==Examples== * {{para|1|a}}; {{para|t|behind}}: {{m|az|arxasında}}; * {{para|1|a}}; {{para|2|cc}}; {{para|t|about}}: {{m|az|haqqında}}; * {{para|1|a}}; {{para|2|q}}; {{para|t|in front of}}: {{m|az|qabağında}}; * {{para|1|ə}}; {{para|2|c}}; {{para|t|from}}: {{m|az|tərəfindən}}; * {{para|1|u}}; {{para|2|c}}; {{para|orig|uğur}}; {{para|t|for}}: {{m|az|uğrunda}}; * {{para|1|ü}}; {{para|2|c}}; {{para|t|on}}: {{m|az|üstündə}}. <includeonly> [[Category:Azerbaijani postposition inflection-table templates]] </includeonly> 5rxhigz1wljr7j0p7losn46nnqtd5ef ထာမ်ပလိက်:az-ndecl-base/Arab/documentation 10 300468 403368 2026-10-04T11:01:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403368 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> 5zppwzbqe4ljljdjdqq7w4dnttgvvh5 ထာမ်ပလိက်:az-ndecl-c/Cyrl/documentation 10 300469 403369 2026-10-04T11:01:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403369 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== Arguments are as follows: * {{para|1}}: the last vowel of the nominative singular (<code>а</code>, <code>ә</code>, <code>е</code>, <code>и</code>, <code>ы</code>, <code>о</code>, <code>ө</code>, <code>у</code>, or <code>ү</code>); * {{para|stem}}: the word stem for declension in the singular accusative, dative, and genitive cases; * {{para|broken-stem}}: the broken plural in the nominative case; * {{para|broken-c}}: the last vowel of a consonant-ending broken plural (<code>а</code>, <code>ә</code>, <code>е</code>, <code>и</code>, <code>ы</code>, <code>о</code>, <code>ө</code>, <code>у</code>, or <code>ү</code>); * {{para|broken-v}}: the last vowel of a vowel-ending broken plural (<code>а</code>, <code>ә</code>, <code>е</code>, <code>и</code>, <code>ы</code>, <code>о</code>, <code>ө</code>, <code>у</code>, or <code>ү</code>); * {{para|sound}}: if "<code>no</code>", removes sound plural; * {{para|sing}}: if "<code>no</code>", removes singular. <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> t2shb682vsrh36gpjaq2q66zjabox9p ထာမ်ပလိက်:az-ndecl-comp/documentation 10 300470 403370 2026-10-04T11:02:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403370 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== (meant to be the same as {{temp|az-noun-comp}}) {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel of the last noun's nominative singular (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a consonant-ending noun, "<code>cc</code>" for a noun ending with a double consonant, "<code>q</code>" for a noun ending with a Q that changes to Ğ, "<code>k</code>" for a noun ending with a K that changes to Y |- | {{para|oğ stem}}, {{para|qız stem}} and {{para|yarı stem}} || * {{para|oğ stem}}<code>... oğ</code> for the oblique cases of {{m|az|bibioğlu}}, {{m|az|dayıoğlu}}, {{m|az|xalaoğlu}}, {{m|az|əmioğlu}} '''(to be used with {{para|stem}}<code>...oğul</code>) for the nominative plural)'''; * {{para|qız stem}}<code>... qız</code> for the oblique cases of {{m|az|bibiqızı}}, {{m|az|dayıqızı}}, {{m|az|xalaqızı}}, {{m|az|əmiqızı}}; * {{para|yarı stem}}<code>yarı</code> for the oblique cases of {{m|az|yarı}} '''(to be used with {{para|stem}}<code>yarı</code>) for the nominative plural)''' |- | {{para|stem}} || the last noun's stem for declension in the plural when different (e.g. "<code>eloğul</code>" for {{m|az|eloğlu}}, "<code>Javel su</code>" for {{m|az|Javel suyu}}) |- | {{para|broken-stem}} || the last noun's broken plural in the nominative case |- | {{para|broken-c}} || the last vowel of a consonant-ending broken plural of the last noun (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|broken-v}} || the last vowel of a vowel-ending broken plural of the last noun (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|nb}} || if "<code>no</code>", removes sound plural |- | {{para|sing}} || if "<code>no</code>", removes singular |} <includeonly>{{tcat}} </includeonly> lieke7djtripk799wjbiqopmcauq0qc ထာမ်ပလိက်:az-ndecl-initialism/documentation 10 300471 403371 2026-10-04T11:02:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403371 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== (meant to be the same as {{temp|az-noun-initialism}}) {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last pronounced vowel of the nominative singular form (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a pronunciation ending with a consonant in the nominative singular form (e.g. {{m|az|CD-ROM}}) |- | {{para|nb}} || if "<code>no</code>", removes plural |- | {{para|sing}} || if "<code>no</code>", removes singular |} <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> 6ao3jsuo4zaoax3467dwki8g8saxvgz ထာမ်ပလိက်:az-ndecl-v/Cyrl/documentation 10 300472 403372 2026-10-04T11:02:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403372 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== Arguments are as follows: * {{para|1}}: the last vowel of the nominative singular (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|stem}}: the word stem for declension in the singular accusative and genitive cases; * {{para|broken-stem}}: the broken plural in the nominative case; * {{para|broken-c}}: the last vowel of a consonant-ending broken plural (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|broken-v}}: the last vowel of a vowel-ending broken plural (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|sound}}: if "<code>no</code>", removes sound plural; * {{para|sing}}: if "<code>no</code>", removes singular. <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> hn5avniyf7vzugeuv26h36qkga668df ထာမ်ပလိက်:az-ndecl/Latn/documentation 10 300473 403373 2026-10-04T11:02:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403373 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== Arguments are as follows: * {{para|1}}: "<code>c</code>" for a consonant-ending noun, "<code>v</code>" (or any other letter) for a vowel-ending noun. * {{para|2}}: the last vowel of the nominative singular form (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|stem}}: the word stem for declension in the singular accusative, dative, and genitive cases of words ending in harmonizing consonants; * {{para|latent}}: specific latent final consonant for such irregular nouns as "{{m|az|su}}" (in the case of "{{m|az|su}}", "<code>y</code>"); * {{para|broken-stem}}: the broken plural in the nominative case; * {{para|broken-c}}: the last vowel of a consonant-ending broken plural (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|broken-v}}: the last vowel of a vowel-ending broken plural (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>); * {{para|sound}}: if "<code>no</code>", removes sound plural; * {{para|sing}}: if "<code>no</code>", removes singular; * {{para|alt}}: if "<code>no</code>", removes alternative possessive form. ==Examples== * Nouns with singular and sound plural: {{m|az|kitab}}, {{m|az|su}}; * Nouns with singular and sound and broken plurals: {{m|az|haqq}}, {{m|az|məclis}}; * Nouns without sound plural: {{m|az|əhl}}; * Nouns without sound plural and alternative possessive form: {{m|az|nərgisi-şəhla}}; * Nouns without singular: {{m|az|təminat}}. <includeonly> [[Category:Azerbaijani noun inflection-table templates]] </includeonly> raqznwu4h8espwe0prt7l9ozhvp3og1 ထာမ်ပလိက်:az-noun-comp/documentation 10 300474 403374 2026-10-04T11:02:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403374 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== (meant to be the same as {{temp|az-decl-comp}}) {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last vowel of the last noun's nominative singular (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a consonant-ending noun, "<code>cc</code>" for a noun ending with a double consonant, "<code>q</code>" for a noun ending with a Q that changes to Ğ, "<code>k</code>" for a noun ending with a K that changes to Y |- | {{para|oğ stem}}, {{para|qız stem}} and {{para|yarı stem}} || * {{para|oğ stem}}<code>... oğ</code> for the oblique cases of {{m|az|bibioğlu}}, {{m|az|dayıoğlu}}, {{m|az|xalaoğlu}}, {{m|az|əmioğlu}} '''(to be used with {{para|stem}}<code>...oğul</code>) for the nominative plural)'''; * {{para|qız stem}}<code>... qız</code> for the oblique cases of {{m|az|bibiqızı}}, {{m|az|dayıqızı}}, {{m|az|xalaqızı}}, {{m|az|əmiqızı}}; * {{para|yarı stem}}<code>yarı</code> for the oblique cases of {{m|az|yarı}} '''(to be used with {{para|stem}}<code>yarı</code>) for the nominative plural)''' |- | {{para|stem}} || the last noun's stem for declension in the plural when different (e.g. "<code>eloğul</code>" for {{m|az|eloğlu}}, "<code>Javel su</code>" for {{m|az|Javel suyu}}) |- | {{para|broken-stem}} || the last noun's broken plural in the nominative case |- | {{para|broken-c}} || the last vowel of a consonant-ending broken plural of the last noun (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|broken-v}} || the last vowel of a vowel-ending broken plural of the last noun (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|nb}} || if "<code>no</code>", removes sound plural |- | {{para|sing}} || if "<code>no</code>", removes singular |} {{hwcat}} 2y1hxklckggsehcstp02udt0nadasjs ထာမ်ပလိက်:az-noun-initialism/documentation 10 300475 403375 2026-10-04T11:02:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403375 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Arguments== (meant to be the same as {{temp|az-ndecl-initialism}}) {| class="wikitable" |- | {{para|1}} || the last pronounced vowel of the nominative singular form (<code>a</code>, <code>ə</code>, <code>e</code>, <code>i</code>, <code>ı</code>, <code>o</code>, <code>ö</code>, <code>u</code>, or <code>ü</code>) |- | {{para|2}} || "<code>c</code>" for a pronunciation ending with a consonant in the nominative singular form (e.g. {{m|az|CD-ROM}}) |- | {{para|nb}} || if "<code>no</code>", removes plural |- | {{para|sing}} || if "<code>no</code>", removes singular |} {{hwcat}} tbjbhcrjl9zxz2gb570zvlqplwymihn ထာမ်ပလိက်:az-noun/Arab/documentation 10 300476 403376 2026-10-04T11:03:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403376 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-numeral/documentation 10 300477 403377 2026-10-04T11:03:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403377 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-prefix/documentation 10 300478 403378 2026-10-04T11:03:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403378 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:az-pron/documentation 10 300479 403379 2026-10-04T11:03:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403379 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-proper noun/documentation 10 300480 403380 2026-10-04T11:03:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403380 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:az-suffix-forms/documentation 10 300481 403381 2026-10-04T11:03:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403381 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Azerbaijani templates|suffix-forms]] </includeonly> rrf47azedhwaklp2mv8bgnaxqwoy0ou ထာမ်ပလိက်:az-suffix/documentation 10 300482 403382 2026-10-04T11:04:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403382 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:az-variant/documentation 10 300483 403383 2026-10-04T11:04:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403383 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Parameters== {| class="wikitable" |- | {{para|1}} ''or'' {{para|c}} || Cyrillic script |- | {{para|2}} ''or'' {{para|a}} || Arabic script |- | {{para|a-cls}} || Arabic script, classical (traditional) spelling |- | {{para|a-n}} || Arabic script, new spelling |} {{tcat}} j6i7kl2h2wn0z51rbuu51h246rtwf56 ထာမ်ပလိက်:az-verb-light/documentation 10 300484 403384 2026-10-04T11:04:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403384 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Parameters: * c: override compound categorization * head {{hwcat}} lylmtadagb1miv8j70uf4b32gi6kuse ထာမ်ပလိက်:az-verb/documentation 10 300485 403385 2026-10-04T11:04:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403385 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:b.g.c./documentation 10 300486 403386 2026-10-04T11:04:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403386 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template is equivalent to {{temp|google|2=type=books}}. It's a convenient way to link to Google Book Search results. <includeonly> [[Category:Link templates]] </includeonly> 4ka94e9gasfga9qkrz1zxc0gluhotob ထာမ်ပလိက်:ba-adv/documentation 10 300487 403387 2026-10-04T11:04:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403387 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-base/documentation 10 300488 403388 2026-10-04T11:05:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403388 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Used for irregular nouns only. Otherwise, use the templates listed below. *{{temp|ba-ndecl-c}} *{{temp|ba-ndecl-v}} *{{temp|ba-ndecl-c-sg}} *{{temp|ba-ndecl-v-sg}} <includeonly> [[Category:Bashkir noun inflection-table templates|*noun1]] </includeonly> ju3gme4tqtzrqytrsk2yt0m37h1uvu3 ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-c-pl/documentation 10 300489 403389 2026-10-04T11:05:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403389 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Bashkir nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns that are in the absolute that only exists in the plural. It takes one argument, which is just the final vowel. For nouns that have singular forms, use {{temp|ba-noun-c}}. ===See also=== * {{temp|ba-noun-c-sing}} <includeonly> [[Category:Bashkir noun inflection-table templates|*pl-c]] </includeonly> 4amhl2o4q70ryxg1joh42mq4akfpdb3 ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-c-sg/documentation 10 300490 403390 2026-10-04T11:05:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403390 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Bashkir nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a vowel when they are in the absolute that only exist in the singular. It takes one argument, which is just the final vowel. For nouns that have plural forms, use {{temp|ba-ndecl-c}}. ===Nouns borrowed from/via Russian=== See the section which the same heading at [[Template:ba-ndecl-c/documentation]]. Also, see the example at [[Киев#Bashkir|Киев]]. ===See also=== * {{temp|ba-ndecl-v-sg}} <includeonly> [[Category:Bashkir noun inflection-table templates|*sing-c]] </includeonly> 4lhas2crovjxf8gwvxhenqnusirjoj8 ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-c/documentation 10 300491 403391 2026-10-04T11:05:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403391 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Bashkir nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a consonant when they are in the absolute. It takes two arguments, which are just the final two letters (one in each parameter). For nouns that exist only in the singular, use {{temp|ba-ndecl-c-sg}}. ===Nouns borrowed from/via Russian=== This template works for all Bashkir nouns ending in a consonant, except those that were borrowed from/via Russian and have a Bashkir spelling that is identical to their Russian spelling (or, more technically, have kept their Russian phonology in Bashkir rather than adapted to Bashkir phonology). See examples at [[Тибет#Bashkir|Тибет]], [[адрес#Bashkir|адрес]], [[светофор#Bashkir|светофор]]. For such cases, no formal description yet exists of how to use this template. The rule of thumb is that all such nouns (i.e. non-adapted nouns from Russian) are declined in Bashkir as if they have a non-labial back dominant vowel (''ы''); the last consonant is respected in the way it is actually pronounced rather than spelled. Thus, [[Киев#Bashkir|Киев]] is declined as if it were spelled ''Кийыф (Kiyïf)'', which reflects the actual pronunciation. ===See also=== * {{temp|ba-ndecl-v}} j337jokjyb4izpqgzfd84hyogo5jw9e ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-v-sg/documentation 10 300492 403392 2026-10-04T11:05:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403392 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Bashkir nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a vowel when they are in the absolute that only exist in the singular. It takes one argument, which is just the final vowel. For nouns that have plural forms, use {{temp|ba-ndecl-v}}. ===See also=== * {{temp|ba-ndecl-c-sg}} <includeonly> [[Category:Bashkir noun inflection-table templates|*sing-v]] </includeonly> 5g2z3eslu75zo77zyvyaowa1jg94bh5 ထာမ်ပလိက်:ba-ndecl-v/documentation 10 300493 403393 2026-10-04T11:05:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403393 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Place this template on pages for Bashkir nouns, under the header 'Declension'. This template is only for nouns ending in a vowel when they are in the absolute. It takes one argument, which is just the final vowel. For nouns that exist only in the singular, use {{temp|ba-ndecl-v-sg}}. ===See also=== * {{temp|ba-ndecl-c}} <includeonly> [[Category:Bashkir noun inflection-table templates|*noun1]] </includeonly> ogvnfxxh42s76udgxvwq3v26s3c4l84 ထာမ်ပလိက်:ba-noun/documentation 10 300494 403394 2026-10-04T11:06:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403394 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ba-prondecl-base/documentation 10 300495 403395 2026-10-04T11:06:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403395 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Bashkir pronoun inflection-table templates]] </includeonly> hxnl2nucn1geqf53v8xh122ejo04wgs ထာမ်ပလိက်:ba-proper noun/documentation 10 300496 403396 2026-10-04T11:06:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403396 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is a trivial wrapper around {{tl|head}}. {{hwcat}} thvxi2r2123yz6mwilhy0ad9fbja0ac ထာမ်ပလိက်:ba-variant/documentation 10 300497 403397 2026-10-04T11:06:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403397 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:Babel userbox/documentation 10 300498 403398 2026-10-04T11:06:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403398 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:User templates]] </includeonly> di8p9vufv1e31hmjtgasqzutmxzvamj ထာမ်ပလိက်:Babel/documentation 10 300499 403399 2026-10-04T11:06:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403399 wikitext text/x-wiki {{hatnote|This page describes how the template itself works. For general information about the Babel system and how it may be used to display the languages you know, see [[Wiktionary:Babel]].}} {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:Babel|Module:Babel/data}} {{Babel|en|fr-4|de-2|ru-1}} The Babel box is for displaying what languages you know and approximately how well you know them; you use it by adding, for example {{temp|Babel|en|fr-4|de-2|ru-1}}, to your user-page, which generates the box at the right. Each simple language code — {{code|en}} in the example above — corresponds to a userbox indicating that you're a native speaker of the language. A language code with a hyphen and a integer between 0 and 5 — {{code|fr-4}} or {{code|ru-1}} in the above example — corresponds to a userbox indicating your approximate level of proficiency in the language. (There's no formal measure; just give your best guess. <code>0</code> means "I do not understand this language (or understand it with considerable difficulty)"; <code>1</code> means "I am able to contribute with a basic level of this language"; <code>2</code> means "I am able to contribute with an intermediate level of this language"; <code>3</code> means "I am able to contribute with an advanced level of this language"; <code>4</code> means "I speak this language at a near-native level."; and <code>5</code> means "I am able to contribute with a professional level of this language.") You might find that a userbox might not exist yet for a given language and proficiency level; if so, please feel free to ask for help in creating one. Babel boxes may be removed by other users if it is clear that the user's claimed language proficiency levels are unsubstantiated. === Special features === * Some messages have gender-specific texts, and the gender is taken from the gender you set in your preferences by default. * The {{code|-}} userbox leaves a userbox-sized gap — a blank row, essentially. * The {{code|!}} userbox starts a new column. * The {{para|header}} parameter lets you change the text at the top of the box; likewise, {{para|footer}} lets you change the text at the bottom. * The {{para|bordercolor}} and {{para|color}} parameters let you change the CSS-specified border-color and background-color, respectively. This is not recommended, since it cannot properly support dark mode. * By default, the box floats on the right. The {{code|float}} parameter may be set to {{code|left}} to left-float it instead, or to {{code|none}} to leave it in the normal flow of your user-page. So, for example, {{temp|Babel|en|fr-4|-|!|-|de-2|ru-1|float=left|color=yellow|bordercolor=#993300|header=[&#x5B;:Category:User languages{{!}}Search user languages]]|footer=[&#x5B;Wiktionary:Babel]]}} produces: {{Babel|en|fr-4|-|!|-|de-2|ru-1|float=left|color=yellow|bordercolor=#993300|header=[[:Category:User languages|Search user languages]]|footer=[[Wiktionary:Babel]]}} <includeonly> [[Category:User templates]] </includeonly> r39c0bszt0qqt8u20xm54cp5qc0sv3z ထာမ်ပလိက်:Babesiidae Hypernyms/documentation 10 300500 403400 2026-10-04T11:07:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403400 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Babesiidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Babesiidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5ki8v9flku1b5lqaxj6k56qnrvdsa49 ထာမ်ပလိက်:bac-hana/documentation 10 300501 403401 2026-10-04T11:07:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403401 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is the template to use for Baduy entries written in Hanacaraka, for example in the entry {{m|bac|ᮃᮊ᮪ᮞᮛ}}: <pre> ==Baduy== ===Noun=== {{head|bac|noun}} # {{bac-hana|aksara}} </pre> <includeonly> [[Category:Baduy definition templates|Baduy script]] </includeonly> gjvs05cc9ngyo57tip3bjxhl7i63klh ထာမ်ပလိက်:Bacillaceae Hypernyms/documentation 10 300502 403402 2026-10-04T11:07:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403402 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bacillaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> di9pj1xa3qbgfjbm0nfdo4bq5fupern ထာမ်ပလိက်:Bacillales Hypernyms/documentation 10 300503 403403 2026-10-04T11:07:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403403 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Bacillales]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> swgq18cvov5dkjyogoghyhkdvhkoauv ထာမ်ပလိက်:Bacilli Hypernyms/documentation 10 300504 403404 2026-10-04T11:07:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403404 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class ''[[Bacilli]]''. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> nmn2tpe1twd6wlk0fm44rvi1r3svieu ထာမ်ပလိက်:Bacillota Hypernyms/documentation 10 300505 403405 2026-10-04T11:07:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403405 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Firmicutes]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> dbyfkte10nkkmv6u2jvdbj1p2alli7g ထာမ်ပလိက်:Bacteroidaceae Hypernyms/documentation 10 300506 403406 2026-10-04T11:08:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403406 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Bacteroidaceae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Bacteroidaceae|Bacteroidaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> tqg7msnem0k0snje44mae9rswsr480d ထာမ်ပလိက်:Bacteroidales Hypernyms/documentation 10 300507 403407 2026-10-04T11:08:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403407 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''[[Bacteroidales]]''. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> o2fjcp1hbidjrcjgdv2wuem0nrlfggf ထာမ်ပလိက်:Bacteroidetes Hypernyms/documentation 10 300508 403408 2026-10-04T11:08:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403408 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Bacteroidetes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bacteroidetes}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> ra2h3hucia6o0lb67l9c6dwunsd5py0 ထာမ်ပလိက်:Bacteroidia Hypernyms/documentation 10 300509 403409 2026-10-04T11:08:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403409 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class ''{{taxlink|Bacteroidia|class}}''. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> f4ktvjadu289sfjw619d6yufx17mzyg ထာမ်ပလိက်:bad/documentation 10 300510 403410 2026-10-04T11:08:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403410 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Used to mark out ungrammatical samples in '''usage note''' sections. == Parameters == ; {{para|1|opt=1}} : The label to put before the sample, if any (for example, '''Incorrect''' or '''Ungrammatical'''). To skip this, type a double pipe, as in <code><nowiki>{{bad|| }}</nowiki></code>. ; {{para|2|req=1}} : The text itself; wikicode works as with {{tl|usex}}. The text will not be automatically capitalized or have a period added at the end, because this template is not restricted to use with full sentences. == Examples == {{tl|bad||a frog with red stripes on}} produces: :{{bad||a frog with red stripes on}} {{tl|bad|Incorrect|a box with a rabbit in}} produces: :{{bad|Incorrect|a box with a rabbit in}} == See also == * {{tl|good}} * {{tl|qmark}} <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> 8uesjsbt3qymbbab029cvfklu4wflf1 ထာမ်ပလိက်:bal-verb/documentation 10 300511 403411 2026-10-04T11:08:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403411 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Balanidae Hypernyms/documentation 10 300512 403412 2026-10-04T11:09:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403412 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Balanidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 49jdscnul7es7864hp4bog2kmmmoype ထာမ်ပလိက်:Balantidiidae Hypernyms/documentation 10 300513 403413 2026-10-04T11:09:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403413 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Balantidiidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|71584|Balantidiidae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> qcc59uuxsbwhf4i6gi3obpfo7hi7b13 ထာမ်ပလိက်:Balantiopsidaceae Hypernyms/documentation 10 300514 403414 2026-10-04T11:09:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403414 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Balantiopsidaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly>> 75i3g1b1rcbp8ayes53nvk6rc6gel32 ထာမ်ပလိက်:Balistidae Hypernyms/documentation 10 300515 403415 2026-10-04T11:09:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403415 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Balistidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5tkpb46tj64jaswze4t2oclzb0zcki5 ထာမ်ပလိက်:Balsaminaceae Hypernyms/documentation 10 300516 403416 2026-10-04T11:09:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403416 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Balsaminaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8w9siicc9ob92nlo4f3zydzu52kmmrt ထာမ်ပလိက်:ban set/documentation 10 300517 403417 2026-10-04T11:09:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403417 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Balinese templates|set]] </includeonly> 4ikvjpskn7ffp5nr3c3ear5vuxidtei ထာမ်ပလိက်:ban-bali/documentation 10 300518 403418 2026-10-04T11:10:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403418 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Balinese definition templates]] </includeonly> rrclj6zk2ejq5gw9biser139ol20hes ထာမ်ပလိက်:ban-noun/documentation 10 300519 403419 2026-10-04T11:10:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403419 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ban-rom/documentation 10 300520 403420 2026-10-04T11:10:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403420 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Bangiaceae Hypernyms/documentation 10 300521 403421 2026-10-04T11:10:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403421 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bangiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> s0h4o2irlczgcfidetqltvo45duuqwz ထာမ်ပလိက်:bar-adj/documentation 10 300522 403422 2026-10-04T11:10:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403422 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is to be given in the headword-line for Bavarian adjectives. It has the following parameters: * {{para|cp}} Comparative form * {{para|sup}} Superlative form * {{para|stem}} Stem, used when the masculine form doesn't equal the stem in declined forms, e.g. <code><nowiki>{{bar-adj|grea|stem=grean-}}</nowiki></code> {{hwcat}} 7rkubcqo42rumyoceli61uhee5v80wo ထာမ်ပလိက်:bar-article/documentation 10 300523 403423 2026-10-04T11:10:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403423 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bar-local adverbs/documentation 10 300524 403424 2026-10-04T11:11:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403424 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|adverb inflection-table}} 46wvhjkmmoojhggs1d6047idy9efdu4 ထာမ်ပလိက်:bar-prefix/documentation 10 300525 403425 2026-10-04T11:11:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403425 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bar-pron/documentation 10 300526 403426 2026-10-04T11:11:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403426 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates the transliteration and IPA for Bavarian entries. It has the following parameters: * {{para|1}}, {{para|2}} etc. &ndash; (optional) Bavarian transliterations, see [[w:bar:Wikipedia:Boarische_Umschrift|Wikipedia:Boarische_Umschrift]], else the pagename is used * {{para|ipa}}, {{para|ipa2}} etc. &ndash; (optional) overwrite automatically generated IPA * {{para|q}}, {{para|q2}} etc. &ndash; (optional) qualifiers, e.g. region <includeonly> [[Category:Bavarian pronunciation templates|pron]] </includeonly> hpre52nng3orzphgxve1o6lenzy10xa ထာမ်ပလိက်:Barnabe Barnes quotation templates/documentation 10 300527 403427 2026-10-04T11:11:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403427 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Barnabe Barnes}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Barnes, Barnabe}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> f4akebr31bh9afsokszzcnofkx866eb ထာမ်ပလိက်:Baroness Orczy quotation templates/documentation 10 300528 403428 2026-10-04T11:11:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403428 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to Baroness Orczy ({{w|Emma Orczy}})'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Orczy, Emma, Baroness}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 083z9k8lsd0ziiwl5lh6n1knjmw50wp ထာမ်ပလိက်:Basidiomycota Hypernyms/documentation 10 300529 403429 2026-10-04T11:11:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403429 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Basidiomycota]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Basidiomycota}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> 3zkt5g8hcjmlr9g1guq33v9n2tg51b5 ထာမ်ပလိက်:Basommatophora Hypernyms/documentation 10 300530 403430 2026-10-04T11:12:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403430 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Intended for taxonomic name Hypernym sections. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> 7o4mq2zuddkzjs37w6m8xtf7u53jsgk ထာမ်ပလိက်:Bayard Taylor quotation templates/documentation 10 300531 403431 2026-10-04T11:12:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403431 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Bayard Taylor}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Taylor, Bayard}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 9ts6j7i8qjo4zjbxnksm12cyfyov9zt ထာမ်ပလိက်:bba-noun/documentation 10 300532 403432 2026-10-04T11:12:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403432 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This unfinished template attempts to create headwords for Baatonum nouns, it should be functional for every type of Baatonum noun. {{tcat}} 1n0opw3b8lnn5wmc625h26i27yk6qu0 ထာမ်ပလိက်:bbc-batak/documentation 10 300533 403433 2026-10-04T11:12:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403433 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is the template to use for Toba Batak entries written in Batak script, for example in the entry {{m|bbc|ᯀᯘᯮ|tr=asu}}: <pre> ==Toba Batak== ===Noun=== {{head|bbc|noun}} # {{bbc-batak|asu}} </pre> <includeonly> [[Category:Batak definition templates|Batak script]] </includeonly> 0v8ud418wbm15zxjxpggs13zl1mye4q ထာမ်ပလိက်:bbj-possessive determiners/documentation 10 300534 403434 2026-10-04T11:12:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403434 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Ghomala' templates]] </includeonly> srak5msblv4li9d4qmsu0xbkasp7fgo ထာမ်ပလိက်:bbl-decl-noun-table/documentation 10 300535 403435 2026-10-04T11:12:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403435 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:BCE/documentation 10 300536 403436 2026-10-04T11:13:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403436 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Use this template to display the abbreviation {{BCE}} (before the [[Common Era]]). The template links to an explanation of the term at [[Appendix:Glossary]]. The template displays the abbreviation without full stops or periods, and is equivalent to {{temp|B.C.E.|nodots=1}}. To have the abbreviation display full stops or periods, use {{temp|B.C.E.}}. There is a [[Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets|gadget]] that will turn this template and {{temp|CE}} into the [[B.C.]]/[[A.D.]] format. ===See also=== * {{temp|CE}} * {{temp|C.E.}} ===Technical information=== This template relies on {{temp|B.C.E.}} <includeonly> [[Category:Dating templates]] [[Category:Text format templates]] </includeonly> 0olj45h83f5ub5ujw1acn7cahui6qgg ထာမ်ပလိက်:bcl-adv/documentation 10 300537 403437 2026-10-04T11:13:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403437 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Basic headword template for Central Bikol adverbs. {{hwcat}} hgmfz69hoafbvx2iwpqdkb28h6k1pf3 ထာမ်ပလိက်:bcl-IPA/documentation 10 300538 403438 2026-10-04T11:13:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403438 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template uses [[:Module:bcl-pron]] to automatically generate IPA from spelling for Central Bikol entries. This is based on {{tl|tl-IPA}}; the back-end is in turn, based on [[:Module:tl-pron]], but slightly modified due to the differences in the phonology of the two languages. ===Usage=== Just call this template using {{tl|bcl-IPA}}, but if stress is on a different syllable than the one implied, mark the vowel with an accent where stress applies. Glottal stops other than in codas must be marked with a 7 (chosen because it is similar in appearance) except at beginning of words. This template multi-word terms as of 2023. ===Examples=== For future addition. {{tcat}} 03yl4nynbnlh2zbf26bazp8gcftsi38 ထာမ်ပလိက်:bcl-proper noun/documentation 10 300539 403439 2026-10-04T11:13:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403439 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Basic headword template for Central Bikol proper nouns. This just takes two parameters, an accented form and Basahan spellings[s]. {{hwcat}} j0xxlyb076thcurlr37237sshgzcohd ထာမ်ပလိက်:bdk-infl-noun-manual/documentation 10 300540 403440 2026-10-04T11:13:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403440 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template shows an inflection table for Budukh nouns. It is implemented by [[Module:bdk-nouns]]. ==Parameters== Each parameter specifies one of the forms in the table. They are a combination of a case and a number: * <code>abs_s=</code>, <code>abs_p=</code> * <code>erg_s=</code>, <code>erg_p=</code> * <code>gen_I_s=</code>, <code>gen_I_p=</code> * <code>gen_II_s=</code>, <code>gen_II_p=</code> * <code>dat_s=</code>, <code>dat_p=</code> * <code>ins_s=</code>, <code>ins_p=</code> * <code>loc_I_s=</code>, <code>loc_I_p=</code> * <code>loc_II_s=</code>, <code>loc_II_p=</code> * <code>loc_III_s=</code>, <code>loc_III_p=</code> * <code>abl_I_s=</code>, <code>abl_I_p=</code> * <code>abl_II_s=</code>, <code>abl_II_p=</code> * <code>abl_III_s=</code>, <code>abl_III_p=</code> * <code>abl_IV_s=</code>, <code>abl_IV_p=</code> <includeonly> [[Category:Budukh noun inflection-table templates|manual]] </includeonly> h01oamqtgu948b6gvjbgulrlyhlumuj ထာမ်ပလိက်:bdk-noun/documentation 10 300541 403441 2026-10-04T11:13:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403441 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bdo/documentation 10 300542 403442 2026-10-04T11:14:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403442 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} A way to add bidirectoinal text insertion without using HTML. Example: *Or, as they say in Hebrew, <nowiki>{{bdo|ברוך הבא}}</nowiki>! Renders as: *Or, as they say in Hebrew, {{bdo|ברוך הבא}}! <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> lmfs3adreres3bcjcy059ovpd87zhed ထာမ်ပလိက်:be-adecl-manual/documentation 10 300543 403443 2026-10-04T11:14:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403443 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-adjective}} <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{be-adecl-manual |nom_m= |nom_n= |nom_f= |nom_p= |gen_m= |gen_f= |gen_p= |dat_m= |dat_f= |dat_p= |acc_f= |ins_m= |ins_f= |ins_p= |loc_m= |loc_f= |loc_p= }} </syntaxhighlight> Footnotes should be supplied in square brackets after an individual form, as for overrides in {{tl|be-adecl}}. Additional parameters are {{para|title}} to override the title; {{para|special}} for special declensions, specifically {{cd|dva}} for {{m|be|два}} and similar and {{cd|plonly}} for plural-only adjectives; and {{para|json|1}} for debugging and bot usage, outputting a string containing a JSON representation of the forms. Accelerators are automatically added if used in the mainspace. {{tcat}} 2xlmp0glwrxe4g9yofp5hawf0xue9od ထာမ်ပလိက်:be-adecl/documentation 10 300544 403444 2026-10-04T11:14:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403444 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-adjective}} This template should be used to decline all Belarusian adjectives. ===Usage=== Generally, a single argument is supplied to the template, normally just consisting of an adjective lemma, i.e. the nominative masculine singular form. Multisyllabic adjectives (which is almost all of them) are required to have an acute accent indicating the stress. For example, for the adjective {{m|be|сі́ні||deep blue}}: :{{temp|be-adecl|сі́ні}} produces {{be-adecl|сі́ні}} The module automatically knows how to decline hard, soft and possessive adjectives, including those where the ending is stressed and those in ''-кі''. ===Indicators=== Indicators can be specified inside of angle brackets to modify the default declension behavior. Currently, the only indicator is <code>surname</code>, which does two things: # It removes the neuter forms from the table. # If applied to a possessive-form adjective (e.g. {{m|be|Івано́ў}}, {{m|be|Сцяпа́шын}}), it changes the declension as is correct for surnames of this form. :{{temp|be-adecl|Івано́ў<surname>}} produces {{be-adecl|Івано́ў<surname>}} ===Alternative stresses=== You can specify alternative lemma forms, which is especially useful for words with multiple possible stress patterns. For example, {{m|be|цяжкі́||difficult, heavy}} can also be stressed as {{m|be|ця́жкі}}. You can indicate this as follows: :{{temp|be-adecl|((цяжкі́,ця́жкі))}} which produces {{be-adecl|((цяжкі́,ця́жкі))}} You can add indicators in angle brackets after the lemma. Each lemma has its own indicators, so for example if you want to specify a surname declension you should specify <code><surname></code> after both lemmas. ===Prefixes and suffixes=== Some adjectives have prefixes or suffixes attached to them. You can include them as follows, e.g. for {{m|be|які́-не́будзь}}: :<code><nowiki>{{be-adecl|[[які́]]<>-не́будзь}}</nowiki></code> which produces {{be-adecl|[[які́]]<>-не́будзь}} Links can be included in the text, as shown, and will be handled correctly. <includeonly> [[Category:Belarusian adjective inflection-table templates|adecl]] </includeonly> p7tuzahrcesviweuautwkpbcvclcksu ထာမ်ပလိက်:be-adv/documentation 10 300545 403445 2026-10-04T11:14:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403445 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:uk-be-headword}} This template is used for the headword line of Belarusian adverbs. It works nearly identically to {{tl|uk-adv}}; see there for more details. {{hwcat}} sx7s1ft4l0w3dpsg1oo4ba0a7xxyktj ထာမ်ပလိက်:be-cardinals/documentation 10 300546 403446 2026-10-04T11:14:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403446 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template is implemented using {{tl|number table}}. {{tcat}} 2yxuxdsrpdi27dbp4s7pj68c6po5f5j ထာမ်ပလိက်:be-conj-manual/documentation 10 300547 403447 2026-10-04T11:14:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403447 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-verb}} This template is used to specify a manual conjugation table. It is preferred to use {{temp|be-conj}} instead (not yet implemented). ==Examples== An example: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{be-conj-manual|aspect=pf |infinitive=падня́ць |past_pasv_part=падня́ты |pres_adv_part=- |past_adv_part=падня́ўшы |pres_futr_1sg=падніму́, падыму́ |pres_futr_2sg=падні́меш, пады́меш |pres_futr_3sg=падні́ме, пады́ме |pres_futr_1pl=падні́мем, пады́мем |pres_futr_2pl=падні́меце, пады́меце |pres_futr_3pl=падні́муць, пады́муць |impr_sg=паднімі́, падымі́ |impr_pl=паднімі́це, падымі́це |past_m=падня́ў |past_f=падняла́ |past_n=падняло́ |past_pl=паднялі́}} </syntaxhighlight> which produces {{be-conj-manual|aspect=pf |infinitive=падня́ць |past_pasv_part=падня́ты |pres_adv_part=- |past_adv_part=падня́ўшы |pres_futr_1sg=падніму́, падыму́ |pres_futr_2sg=падні́меш, пады́меш |pres_futr_3sg=падні́ме, пады́ме |pres_futr_1pl=падні́мем, пады́мем |pres_futr_2pl=падні́меце, пады́меце |pres_futr_3pl=падні́муць, пады́муць |impr_sg=паднімі́, падымі́ |impr_pl=паднімі́це, падымі́це |past_m=падня́ў |past_f=падняла́ |past_n=падняло́ |past_pl=паднялі́}} ==Parameters== The param {{para|aspect}} is required, and must have the value <code>pf</code>, <code>impf</code> or <code>both</code>. The template will automatically add the page to a category based on the aspect (e.g. [[:Category:Belarusian perfective verbs]]), as well as [[:Category:Belarusian reflexive verbs]] if the verb is reflexive (infinitive ends in ''-ца'' or ''-ся''). The title bar text can be overridden using {{para|title}}. ===Multiple forms=== As shown, you can include multiple comma-separated forms in a given slot, and they will be properly displayed and linked. ===Missing values=== Specifying <code>-</code> for a slot or simply omitting the corresponding param indicates that the slot has no value. ===Footnotes=== Footnotes should be supplied in square brackets after an individual form, as for overrides in {{tl|be-conj}}. {{tcat}} inn9xn8nmx24d89ezkypjt17f4spa9z ထာမ်ပလိက်:be-conj-table-быць/documentation 10 300548 403448 2026-10-04T11:15:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403448 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Belarusian verb inflection-table templates|*]] oqfaidlgomlt2fe4b9x8nnjbr13yaee ထာမ်ပလိက်:be-conj/documentation 10 300549 403449 2026-10-04T11:15:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403449 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-verb}} ==Parameters== Normally there is only one parameter to specify, e.g. :{{temp|be-conj|гавары́ць<4c.impf.tr.ppp.ao>}} which produces {{be-conj|гавары́ць<4c.impf.tr.ppp.ao>}} The general format is the verb lemma (the infinitive, including reflexive suffix if any), followed by a spec in angle brackets. The format of the spec is :<code><CONJ.PROPS></code> where <code>CONJ</code> is e.g. <code>1a</code> or <code>4c</code>, i.e. it consists of the conjugation class (modeled after Zaliznyak's Russian conjugation classes; classes run between 1 and 15) and a code indicating the stress pattern in the present tense, either <code>a</code> (stem stress throughout), <code>b</code> (ending stress throughout) or <code>c</code> (ending stress in the first singular, otherwise stem stress). The <code>PROPS</code> are separated by a <code>.</code>. In general, the following properties are required: * Aspect: <code>impf</code> for imperfective, <code>pf</code> for perfective, <code>both</code> for biaspectual. * Transitivity: <code>tr</code> for transitive, <code>intr</code> for intransitive, <code>mixed</code> for mixed-transitive (can be either transitive or intransitive). All non-reflexive verbs must specify the transitivity. * Existence of past passive participle: <code>ppp</code> (or a variant such as <code>ppp-</code> for a retracted past passive participle) if a past passive participle exists, <code>-ppp</code> if it does not exist. All perfective non-reflexive transitive verbs must specify this. Some conjugation classes require additional information; this is described below. The following additional properties exist: * Vowel alternations: <code>ao</code> to indicate that an ''а'' or ''я'' directly preceding the stressed syllable in the infinitive is underlyingly ''о'' or ''ё'', respectively. Similarly, <code>ae</code> indicates that an ''а'' or ''я'' directly preceding the stressed syllable in the infinitive is underlyingly ''э'' or ''е'', respectively. The underlying vowel may resurface when the stress moves. For example, {{m|be|гавары́ць}} has underlying ''о'' vowels in it, as shown by its Russian cognate {{m|ru|говори́ть}} and by its behavior when the stress moves, for example in the second-person singular present indicative form ''гаво́рыш''. An example where <code>ae</code> is needed is {{m|be|рашы́ць}}, with second-person singular present indicative ''рэ́шыш''. An example where neither code should be given is {{m|be|плаці́ць}}, with second-person singular present indicative ''пла́ціш''. As shown in these examples, the underlying nature of the vowel is not predictable. * Imperative form: <code>longimp</code> for a "long imperative" (second person singular ends in ''-і'' or ''-ы''), <code>shortimp</code> for a "short imperative" (second person singular ends in a consonant or ''-ь''). If not specified, the module guesses, and is usually right. Generally this only needs to be given in the following circumstances: *# <code>shortimp</code> may be required for prefixed perfective verbs in ''вы́-'', which default to long imperatives. In particular, prefixed verbs in ''вы́-'' take the same imperative form as the non-prefixed equivalent: long if the non-prefixed verb has stress pattern <code>b</code> or <code>c</code>, otherwise short unless the stem ends in two consonants (excluding ''дз'', which is treated as a single consonant). As the module cannot know the stress pattern of the equivalent non-prefixed verb, it defaults to long. *# <code>shortimp</code> may also be required for certain verbs of stress pattern <code>a</code> whose stem ends in two or more consonants, e.g. {{m|be|паго́ршыць}}, whose imperative is ''паго́рш'' (rather than expected ''#паго́ршы''). * <code>-imp</code>: Specify that the verb has no imperative forms. * <code>-pres</code>: Specify that the verb has no present or future forms, e.g. {{m|be|знава́ць}}. * <code>3only</code>: Specify that the verb has only third-person forms. This automatically implies <code>-imp</code>. * <code>impers</code>: Specify that the verb is impersonal, i.e. it has only third-person singular forms, and only neuter singular forms in the past. * <code>pres:STEM</code> Override the present-tense stem. Also applies to the perfective future. This is mandatory for class 14, where the present tense is too irregular to be generated automatically, and is required for certain verbs in certain other classes, e.g. class 6 {{m|be|браць}} (use <code>pres:бер</code>), class 14 {{m|be|узя́ць}} (use <code>pres:возьм</code>), class 5 {{m|be|пагна́ць}} (use <code>pres:паго́н</code>), class 6 {{m|be|слаць}} (use <code>pres:шл</code> in the meaning "to send", <code>pres:сцел</code> in the meaning "to spread"). As shown in the examples, the underlying vowels should always be used, and an accent is required if the stress pattern is <code>a</code> or <code>c</code> and the stem has more than one syllable. * For class 7 verbs ending in ''-сці'', one of <code>д</code>, <code>т</code>, <code>с</code>, <code>ст</code> or <code>в</code> must be given, indicating the final stem consonant(s) in the present tense. * For class 7 and 8 verbs whose past tense masculine singular has ''ё'' in it, use the code <code>ё</code>. Examples are class 7 {{m|be|не́сці}} (past tense masculine singular ''нёс''), class 8 {{m|be|ле́гчы}} (past tense masculine singular ''лёг''), {{m|be|пячы́}} (past tense masculine singular ''пёк''; for this verb, the code <code>ae</code> is also required). Also use code <code>ё</code> with {{m|be|грэ́бці}} and derivatives, whose past tense masculine singular has an ''о'' in it (e.g. ''гроб''). ===Conjugation modifiers=== For some classes, additional specifications can be attached to the conjugation class: * Add <code>/b</code> after the conjugation class (e.g. <code>8a/b</code>) to indicate that the past tense follows stress pattern <code>b</code> (consistently ending-stressed). * Use <code>3°a</code> to indicate a class 3 verb with short past tense (lacking the ''-ну-'' infix). * In classes 9 and 11, use a <code>*</code> after the conjugation class (e.g. <code>9*b</code>, <code>11*b</code>) to indicate that an extra ''а'' (underlying ''о'') appears after the prefix in the present tense. This applies, for example, to class 9b {{m|be|распе́рці}} (present tense ''разапру́'') and class 11b {{m|be|збіць}} (present tense ''саб'ю́''). As shown in these examples, sometimes an ''с'' changes into a ''з'' or vice-versa; the module automatically handles this. A similar alternation also occurs in some class 6 and 14 verbs, but for those verbs, this alternation must be specified explicitly using <code>pres:STEM</code>. ===Past passive participles=== A given transitive verb may or may not have a past passive participle (PPP), and it may be formed in different ways. It is mandatory for perfective transitive verbs to specify whether the verb has a PPP, and is it recommended for imperfective transitive verbs to specify this as well. (If left unspecified, an imperfective transitive verb will not be given a PPP.) To specify that a verb does not have a PPP, use <code>-ppp</code>, for example with {{m|be|павадзі́ць||to lead}}: :{{temp|be-conj|павадзі́ць<4c.pf.tr.-ppp.ao>}} which produces {{be-conj|павадзі́ць<4c.pf.tr.-ppp.ao>}} To specify that a verb does have a PPP, normally use <code>ppp</code>. This constructs a PPP according to certain rules. Sometimes, however, the default rules need to be modified. Most commonly, this concerns whether or not the PPP has ''retracted'' stress. Non-retracted stress means that the stress is on the final syllable of the stem, e.g. in ''капа́ны'' from {{m|be|капа́ць||to dig}} or ''надзе́ты'' from {{m|be|надзе́ць||to put on (clothing)}}. Retracted stress means that the stress is on the preceding syllable (or sometimes even farther to the left), as in ''пі́саны'' from {{m|be|піса́ць||to write}} or ''гаво́раны'' from {{m|be|гавары́ць||to speak}}. The issue of retracted vs. non-retracted stress is mostly relevant to verbs where the stress is on the ending, either in the infinitive or in the present tense. Verbs with consistent stress on the root almost always have the same stress pattern in the PPP. By default, the PPP stress is retracted in the following cases: * All verbs with stress not on the final syllable in the infinitive. * Verbs of class 4c, 7, 8 and 10. The stress is non-retracted by default in all other verbs. Use the following codes to control the PPP stress: * <code>ppp</code> to specify that a PPP exists with default stress. * <code>ppp-</code> to specify that a PPP exists with retracted stress. * <code>ppp+</code> to specify that a PPP exists with non-retracted stress. * <code>ppp-+</code> to specify that a PPP exists with both retracted and non-retracted stress (listing the retracted variant first). * <code>ppp+-</code> to specify that a PPP exists with both non-retracted and retracted stress (listing the non-retracted variant first). For example, class 6c {{m|be|піса́ць||to write}} would have default PPP ''піса́ны'', but the actual PPP is retracted ''пі́саны''. To specify this, use <code>ppp-</code>, as follows: :{{temp|be-conj|піса́ць<6c.impf.tr.ppp->}} which produces {{be-conj|піса́ць<6c.impf.tr.ppp->}} An example of <code>ppp+-</code> is class 2a {{m|be|будава́ць||to build}}, whose PPP is either non-retracted ''будава́ны'' or retracted ''будо́ваны'' (the ''а/о'' alternation is automatic in class 2): :{{temp|be-conj|будава́ць<2a.impf.tr.ppp+->}} which produces {{be-conj|будава́ць<2a.impf.tr.ppp+->}} In addition, you can override the PPP entirely using <code>ppp:PARTICIPLE</code>, or <code>ppp:PARTICIPLE1:PARTICIPLE2:...</code> to specify multiple PPP's. An example where this is necessary is {{m|be|памяну́ць||to remember}}: :{{temp|be-conj|памяну́ць<3b.pf.tr.ppp:памянёны:памя́нуты>}} which produces {{be-conj|памяну́ць<3b.pf.tr.ppp:памянёны:памя́нуты>}} Class 10 additionally allows variant codes such as <code>pppt</code> to specify that the PPP ends in ''-ты'' (the default), <code>pppn</code> to specify that the PPP ends in ''-ны'', or <code>ppptn</code> to specify that the PPP ends in either ''-ты'' or ''-ны''. This is used in {{m|be|кало́ць||to split, to stab, to prick}} (and derivatives), with PPP either ''ко́латы'' or ''ко́ланы'': :{{temp|be-conj|кало́ць<10c.impf.tr.ppptn.ao>}} which produces {{be-conj|кало́ць<10c.impf.tr.ppptn.ao>}} ===Present adverbial participles=== Almost all imperfective verbs have present adverbial participles. The present adverbial participle (PrAdP) is normally formed from the third plural present indicative by replacing the final ''-ць'' with ''-чы'' (stressed ''-чы́'' if the verb follows stress pattern <code>b</code>). Sometimes, however, the PrAdP is irregular, most commonly by having unpredictable stress. To control this, use codes similar to those for past passive participles: * <code>pradp-</code> to specify that stress is retracted onto the root. * <code>pradp+</code> to specify that stress is on the ending. * <code>pradp!</code> to specify that stress is on the suffix (i.e. the syllable preceding the ending). * <code>pradp!+</code>, <code>pradp+-</code> etc. to specify that multiple variants exist. An example is {{m|be|ве́сці||to lead, to conduct}}. This verb is stress pattern <code>b</code>, with third plural present indicative ''веду́ць'', and hence the default PrAdP is ''ведучы́''. In reality, however, both ''веду́чы'' (suffix stress) and ''ведучы́'' (ending stress) are possible. To specify this, use <code>pradp!+</code>: :{{temp|be-conj|ве́сці<7b/b.impf.tr.-ppp.pradp!+.д.ё>}} which produces {{be-conj|ве́сці<7b/b.impf.tr.-ppp.pradp!+.д.ё>}} An example where <code>pradp-</code> is necessary is class 5b {{m|be|глядзе́ць||to look at, to watch}}, where the PrAdP is ''гле́дзячы'', with unexpected root stress: :{{temp|be-conj|глядзе́ць<5b.impf.tr.ppp-.pradp-.ae>}} which produces {{be-conj|глядзе́ць<5b.impf.tr.ppp-.pradp-.ae>}} You can also override the PrAdP entirely using <code>pradp:PARTICIPLE</code>, or <code>pradp:PARTICIPLE1:PARTICIPLE2:...</code> to specify multiple PrAdP's, similarly to PPP's. Finally, to specify that no PrAdP exists, use <code>pradp:-</code>. ==Verb classes== {|class="wikitable" ! Class !! Infinitive ending !! Present tense !! Sample verbs |- | <code>1a</code> || ''-аць''<br />''-яць''<br />''-ець''<br />''-эць'' || ''-аю'', ''-ае''<br />''-яю'', ''-яе''<br />''-ею'', ''-ее''<br />''-эю'', ''-эе'' || {{m|be|чыта́ць}} |- | <code>2a</code>, <code>2b</code> || ''-аваць''<br />''-яваць'' || ''-ую'', ''-уе''<br />''-юю'', ''-юе'' || {{m|be|працава́ць}} |- | <code>3a</code>, <code>3b</code>, <code>3c</code> || ''-нуць'' || ''-ну'', ''-не'' || |- | <code>4a</code>, <code>4b</code>, <code>4c</code> || ''-іць''<br />''-ыць'' || ''-у''/''-ю'' (iotated), ''-іць'' (non-iotated)<br />''-у'', ''-ыць'' || |- | <code>5a</code>, <code>5b</code>, <code>5c</code> || ''-ець''<br />''-эць''<br />''-аць''<br />''-яць'' || ''-у''/''-ю'' (iotated), ''-іць'' (non-iotated)<br />''-у'', ''-ыць''<br />''-ю'' (iotated), ''-іць'' (non-iotated)<br />''-ю'', ''-іць'' || |- | <code>6a</code>, <code>6b</code>, <code>6c</code> || ''-аць''<br />''-ець''<br />''-яць'' || ''-у''/''-ю'' (iotated), ''-е'' (iotated)<br />''-у''/''-ю'' (iotated), ''-е'' (iotated)<br />''-ю'', ''-е'' || |- | <code>6°a</code>, <code>6°b</code>, <code>6°c</code> || ''-аць'' || ''-у'' (non-iotated), ''-е'' (non-iotated) || |- | <code>7a</code>, <code>7b</code> || ''-(C)ці'' || ''-у'', ''-е'' || |- | <code>8a</code>, <code>8b</code> || ''-чы''<br />''-гчы'' || ''-ку'', ''-че''<br />''-гу'', ''-же'' || |- | <code>9a</code>, <code>9b</code> || ''-ерці'' || ''-ру'', ''-рэ'' || |- | <code>10a</code>, <code>10c</code> || ''-ало́ць''/''-алаць''<br />''-аро́ць''/''-араць'' || ''-алю'', ''-о́ле''/''-́але''<br />''-ару'', ''-о́ра''/''-́ара'' || |- | <code>11a</code>, <code>11b</code> || ''-([вбмп])іць''<br />''-ліць'' || ''-'ю'', ''-'е''<br />''-лью'', ''-льє'' || |- | <code>12a</code>, <code>12b</code> || ''-Vць'' || ''-Vю'', ''-Vє''<br /><small>(past passive participle in ''-цьй'')</small> || |- | <code>13b</code> || ''-ава́ць'' || ''-аю́'', ''-ае́'' || {{m|be|дава́ць}} |- | <code>14a</code>, <code>14b</code>, <code>14c</code> || ''-аць'', ''-яць'' || ''-му''/''-ну'', ''-ме''/''-не'' || {{m|be|пача́ць}}, {{m|be|прыня́ць}} |- | <code>15a</code> || ''-а́ць'' || ''-а́ну'', ''-а́не'' || {{m|be|стаць}} |- | <code>16a</code>, <code>16b</code> || ''-ыць'' || ''-ыву'', ''-ыве'' || {{m|be|жыць}} |} ==Examples== {|class="wikitable" ! Verb !! Conjugation !! Notes |- | {{m|be|варо́чаць}} || {{temp|be-conj|варо́чаць<1a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|апазна́ць}} || {{temp|be-conj|апазна́ць<1a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|абяца́ць}} || {{temp|be-conj|абяца́ць<1a.both.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|абарача́цца}} || {{temp|be-conj|абарача́цца<1a.impf>}} || |- | {{m|be|паспрача́цца}} || {{temp|be-conj|паспрача́цца<1a.pf>}} || |- | {{m|be|страля́ць}} || {{temp|be-conj|страля́ць<1a.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|зразуме́ць}} || {{temp|be-conj|зразуме́ць<1a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|хварэ́ць}} || {{temp|be-conj|хварэ́ць<1a.impf.intr>}} || |- | {{m|be|будава́ць}} || {{temp|be-conj|будава́ць<2a.impf.tr.ppp+->}} || |- | {{m|be|дзя́каваць}} || {{temp|be-conj|дзя́каваць<2a.impf.intr>}} || |- | {{m|be|межава́ць}} || {{temp|be-conj|межава́ць<2a.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|нарысава́ць}} || {{temp|be-conj|нарысава́ць<2a.pf.tr.ppp+->}} || |- | {{m|be|палява́ць}} || {{temp|be-conj|палява́ць<2a.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|плява́ць}} || {{temp|be-conj|плява́ць<2b.impf.intr>}} || |- | {{m|be|кі́нуць}} || {{temp|be-conj|кі́нуць<3a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|уні́кнуць}} || {{temp|be-conj|уні́кнуць<3°a.pf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|дасягну́ць}} || {{temp|be-conj|дасягну́ць<3b.pf.tr.ppp->}} || |- | {{m|be|памяну́ць}} || {{temp|be-conj|памяну́ць<3b.pf.tr.ppp:памянёны:памя́нуты>}} || |- | {{m|be|цягну́ць}} || {{temp|be-conj|цягну́ць<3c.pf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|абвінава́ціць}} || {{temp|be-conj|абвінава́ціць<4a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|ба́чыць}} || {{temp|be-conj|ба́чыць<4a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|стрэ́ліць}} || {{temp|be-conj|стрэ́ліць<4a.pf.intr>}} || |- | {{m|be|вы́мавіць}} || {{temp|be-conj|вы́мавіць<4a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|ста́віць}} || {{temp|be-conj|ста́віць<4a.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|чы́сціць}} || {{temp|be-conj|чы́сціць<4a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|паго́ршыць}} || {{temp|be-conj|паго́ршыць<4a.pf.tr.ppp.shortimp>}} || |- | {{m|be|аб'яві́ць}} || {{temp|be-conj|аб'яві́ць<4c.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|абгавары́ць}} || {{temp|be-conj|абгавары́ць<4c.pf.tr.ppp.ao>}} || |- | {{m|be|ухілі́цца}} || {{temp|be-conj|ухілі́цца<4c.pf>}} || |- | {{m|be|змяні́ць}} || {{temp|be-conj|змяні́ць<4c.pf.tr.ppp.ae>}} || |- | {{m|be|чарці́ць}} || {{temp|be-conj|чарці́ць<4c.impf.tr.ppp.ae>}} || |- | {{m|be|дары́ць}} || {{temp|be-conj|дары́ць<4c.impf.tr.ppp+-.ao>}} || |- | {{m|be|агле́дзець}} || {{temp|be-conj|агле́дзець<5a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|гарэ́ць}} || {{temp|be-conj|гарэ́ць<5b.impf.intr.pradp:гаручы́>}} || |- | {{m|be|глядзе́ць}} || {{temp|be-conj|глядзе́ць<5b.impf.tr.ppp-.pradp-.ae>}} || |- | {{m|be|ляжа́ць}} || {{temp|be-conj|ляжа́ць<5b.impf.intr.pradp:ле́жучы.ae>}} || |- | {{m|be|стая́ць}} || {{temp|be-conj|стая́ць<5b.impf.intr.pradp!-.ao>}} || |- | {{m|be|пярдзе́ць}} || {{temp|be-conj|пярдзе́ць<5b.impf.intr.pradp-.ae>}} || |- | {{m|be|спаць}} || {{temp|be-conj|спаць<5b.impf.intr.pradp!>}} || |- | {{m|be|пагна́ць}} || {{temp|be-conj|пагна́ць<5c.pf.tr.ppp.pres:паго́н>}} || |- | {{m|be|дзе́яць}} || {{temp|be-conj|дзе́яць<6a.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|вы́мазаць}} || {{temp|be-conj|вы́мазаць<6a.pf.tr.ppp.shortimp>}} || |- | {{m|be|вы́слаць}} || {{temp|be-conj|вы́слаць<6a.pf.tr.ppp.pres:вы́сцел>}} || |- | {{m|be|насы́паць}} || {{temp|be-conj|насы́паць<6a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|праць}} || {{temp|be-conj|праць<6°b.impf.tr.-ppp.pres:пер>}} || |- | {{m|be|слаць}} || {{temp|be-conj|слаць<6b.impf.tr.ppp.pres:шл>}} || |- | {{m|be|смяя́цца}} || {{temp|be-conj|смяя́цца<6b.impf.ae>}} || |- | {{m|be|вяза́ць}} || {{temp|be-conj|вяза́ць<6c.impf.tr.ppp->}} || |- | {{m|be|хаце́ць}} || {{temp|be-conj|хаце́ць<6c.impf.tr.-ppp.ao>}} || |- | {{m|be|ле́зці}} || {{temp|be-conj|ле́зці<7a.impf.intr>}} || |- | {{m|be|кра́сці}} || {{temp|be-conj|кра́сці<7a.impf.tr.ppp.д>}} || |- | {{m|be|се́сці}} || {{temp|be-conj|се́сці<7a.pf.intr.д.pres:сяд>}} || |- | {{m|be|ве́зці}} || {{temp|be-conj|ве́зці<7b/a.impf.tr.-ppp.ё>}} || |- | {{m|be|упа́сці}} || {{temp|be-conj|упа́сці<7b/a.pf.intr.д>}} || |- | {{m|be|грэ́бці}} || {{temp|be-conj|грэ́бці<7b/a.impf.tr.-ppp.ё>}} || |- | {{m|be|нагрэ́бці}} || {{temp|be-conj|нагрэ́бці<7b/a.pf.tr.ppp.ё>}} || |- | {{m|be|гры́зці}} || {{temp|be-conj|гры́зці<7b/a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|ве́сці}} || {{temp|be-conj|ве́сці<7b/b.impf.tr.-ppp.pradp!+.д.ё>}} || |- | {{m|be|паве́сці}} || {{temp|be-conj|паве́сці<7b/b.pf.tr.ppp.д.ё>}} || |- | {{m|be|пле́сці}} || {{temp|be-conj|пле́сці<7b/b.impf.tr.ppp.т.ё>}} || |- | {{m|be|плы́сці}} || {{temp|be-conj|плы́сці<7b/b.impf.intr.в>}} || |- | {{m|be|расці́}} || {{temp|be-conj|расці́<7b/b.impf.intr.pradp:-.ст.ao>}} || |- | {{m|be|цвісці́}} || {{temp|be-conj|цвісці́<7b/b.impf.intr.т>}} || |- | {{m|be|вярзці́}} || {{temp|be-conj|вярзці́<7b/b.impf.tr.-ppp.ae.ё>}} || |- | {{m|be|ле́гчы}} || {{temp|be-conj|((ле́гчы<8a/b.pf.intr.pres:ляг.ё>,ле́гчы<8a/a.pf.intr.pres:ляг.ё>))}} || |- | {{m|be|сячы́}} || {{temp|be-conj|сячы́<8b/a.impf.tr.ppp.ae>}} || |- | {{m|be|стры́гчы}} || {{temp|be-conj|стры́гчы<8b/a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|пячы́}} || {{temp|be-conj|пячы́<8b/b.impf.tr.ppp.ae.ё>}} || |- | {{m|be|берагчы́}} || {{temp|be-conj|берагчы́<8b/b.impf.tr.ppp+.ao>}} || |- | {{m|be|валачы́}} || {{temp|be-conj|валачы́<8b/b.impf.tr.-ppp.pradp:вало́чачы.ao>}} || |- | {{m|be|навалачы́}} || {{temp|be-conj|навалачы́<8b/b.pf.tr.ppp.ao>}} || |- | {{m|be|магчы́}} || {{temp|be-conj|магчы́<8c/b.impf.intr.ao>}} || |- | {{m|be|вы́перці}} || {{temp|be-conj|вы́перці<9a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|це́рці}} || {{temp|be-conj|це́рці<9b.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|расце́рці}} || {{temp|be-conj|расце́рці<9*b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|адпе́рці}} || {{temp|be-conj|адпе́рці<9*b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|зме́рці}} || {{temp|be-conj|зме́рці<9*b.pf.intr>}} || |- | {{m|be|вы́палаць}} || {{temp|be-conj|вы́палаць<10a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|кало́ць}} || {{temp|be-conj|кало́ць<10c.impf.tr.ppptn>}} || |- | {{m|be|мало́ць}} || {{temp|be-conj|мало́ць<10c.impf.tr.ppp.pres:мел>}} || |- | {{m|be|распаро́ць}} || {{temp|be-conj|распаро́ць<10c.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|вы́ліць}} || {{temp|be-conj|((вы́ліць<11a.pf.tr.ppp>,вы́ліць<11a.pf.tr.ppp.pres:вы́лі>))}} || |- | {{m|be|біць}} || {{temp|be-conj|біць<11b.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|піць}} || {{temp|be-conj|піць<11b/b.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|ліць}} || {{temp|be-conj|((ліць<11b/b.impf.tr.ppp>,ліць<11b/b.impf.tr.ppp.pres:лі>))}} || |- | {{m|be|налі́ць}} || {{temp|be-conj|((налі́ць<11b/b.pf.tr.ppp>,налі́ць<11b/b.pf.tr.ppp.pres:налі>))}} || |- | {{m|be|зліць}} || {{temp|be-conj|((зліць<11b/b.pf.tr.ppp.pres:злі>,зліць<11*b/b.pf.tr.ppp>))}} || |- | {{m|be|вы́віць}} || {{temp|be-conj|вы́віць<11a.pf.tr.ppp.pres:выў>}} || |- | {{m|be|віць}} || {{temp|be-conj|((віць<11b/b.pf.tr.ppp.pres:у>,віць<11b/b.pf.tr.ppp.pres:ві>))}} || |- | {{m|be|разві́ць}} || {{temp|be-conj|разві́ць<11*b/b.pf.tr.ppp.pres:разаў>}} || |- | {{m|be|распі́ць}} || {{temp|be-conj|распі́ць<11*b/b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|спіць}} || {{temp|be-conj|спіць<11*b/b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|вы́шыць}} || {{temp|be-conj|вы́шыць<12a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|шыць}} || {{temp|be-conj|шыць<12a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|грэць}} || {{temp|be-conj|грэць<12a.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|пець}} || {{temp|be-conj|пець<12b.impf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|дзьмуць}} || {{temp|be-conj|дзьмуць<12b.impf.intr.pres:дзьм>}} || |- | {{m|be|гніць}} || {{temp|be-conj|гніць<12b/b.impf.intr>}} || |- | {{m|be|гні́сці}} || {{temp|be-conj|гні́сці<12b/b.impf.intr>}} || |- | {{m|be|дава́ць}} || {{temp|be-conj|дава́ць<13b.impf.tr.-ppp>}} || |- | {{m|be|вы́няць}} || {{temp|be-conj|вы́няць<14a.pf.tr.ppp.pres:вым>}} || |- | {{m|be|зжаць}} || {{temp|be-conj|зжаць<14b.pf.tr.ppp.pres:сажн>}} || |- | {{m|be|пача́ць}} || {{temp|be-conj|пача́ць<14b/b.pf.tr.ppp.pres:пачн>}} || |- | {{m|be|прыня́ць}} || {{temp|be-conj|прыня́ць<14c/b.pf.tr.ppp.pres:прым>}} || |- | {{m|be|узя́ць}} || {{temp|be-conj|узя́ць<14c/b.pf.tr.ppp.pres:возьм>}} || |- | {{m|be|надзе́ць}} || {{temp|be-conj|надзе́ць<15a.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|вы́плыць}} || {{temp|be-conj|вы́плыць<16a.pf.intr>}} || |- | {{m|be|перажы́ць}} || {{temp|be-conj|перажы́ць<16b/b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|даць}} || {{temp|be-conj|даць<irreg/b.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|з'е́сці}} || {{temp|be-conj|з'е́сці<irreg.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|бе́гчы}} || {{temp|be-conj|бе́гчы<irreg.impf.intr>}} || |- | {{m|be|вы́бегчы}} || {{temp|be-conj|вы́бегчы<irreg.impf.intr>}} || |- | {{m|be|е́хаць}} || {{temp|be-conj|е́хаць<irreg.impf.intr>}} || |- | {{m|be|забы́ць}} || {{temp|be-conj|забы́ць<irreg.pf.tr.ppp>}} || |- | {{m|be|ісці́}} || {{temp|be-conj|ісці́<irreg/b.impf.intr>}} || |- | {{m|be|перайсці́}} || {{temp|be-conj|перайсці́<irreg/b.pf.tr.-ppp.ao>}} || |- | {{m|be|разысці́ся}} || {{temp|be-conj|разысці́ся<irreg/b.pf>}} || |- | {{m|be|вы́йсці}} || {{temp|be-conj|вы́йсці<irreg.pf.intr>}} || |- | {{m|be|увайсці́}} || {{temp|be-conj|увайсці́<irreg/b.pf.intr>}} || |} <includeonly> [[Category:Belarusian verb inflection-table templates]] </includeonly> ja13z13x8hoa5k9d2liv99la79iwv7m ထာမ်ပလိက်:be-IPA/documentation 10 300550 403450 2026-10-04T11:15:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403450 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Invokes [[Module:be-pronunciation]] to generate an IPA transcription for Belarusian terms. <includeonly> [[Category:Belarusian pronunciation templates|IPA]] </includeonly> nkmizvqsrd92uvrk8fr75lgxr7ml14w ထာမ်ပလိက်:be-nazdecl/documentation 10 300551 403451 2026-10-04T11:15:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403451 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{substitution notice|always}} This template is used to convert a description of the inflection of a noun as found in ''[https://slounik.org/ Граматычны назоўніка 2013]'' into a call to {{tl|be-ndecl-manual}} or {{tl|be-ndecl-manual-sg}}. ==Usage== For example if you go to https://slounik.org/search?dict=&search=%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0 to search for ''вада'', you will see results such as this: <pre> 1 вада ж. Р вады, ДМ вадзе, ваду, вадай (-аю); мн. НВ вады, вад (-даў), вадам, вадамі, вадах // Граматычны назоўніка 2013 2 вада ж. Р вады, ДМ вадзе, ваду, вадой (-ою); мн. НВ воды, вод (-даў), водам, водамі, водах // Граматычны назоўніка 2013 3 вада -дзе, вады, вад і вадаў // Слоўнік беларускай мовы 4 вада ж. вада, вады, ДМ вадзе, ваду, вадай (-аю); мн. НВ вады, вад (-даў), вадам, вадамі, вадах // Граматычны назоўніка 5 вада ж., разг. порок м., изъян м. // Беларуска-расейскі (Крапіва) [etc.] </pre> Here, #1, #2 and #4 contain full declensions of different nouns spelled вада. In the original, the stressed syllable of each form is underlined, but unfortunately that isn't preserved when you copy-paste, so you will have to manually enter the stresses in the form of acute accents before running this template. ===Examples=== : <syntaxhighlight lang="wikitext">{{subst:be-nazdecl|НВ бяскра́йнасць, РДМ бяскра́йнасці, бяскра́йнасцю}} </syntaxhighlight> ⇒ : <code>{{be-nazdecl|НВ бяскра́йнасць, РДМ бяскра́йнасці, бяскра́йнасцю}}</code> <includeonly> [[Category:Belarusian templates]] </includeonly> sphmzfm617tol6xkpi9f3p5zw4nsm84 ထာမ်ပလိက်:be-ndecl-manual-pl/documentation 10 300552 403452 2026-10-04T11:15:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403452 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-noun}} This template is used to create manual declension tables for Belarusian plural-only nouns. Example: <pre> {{be-ndecl-manual-pl|во́сем|васьмі́|васьмі́|во́сем|васьмю́|васьмі́}} </pre> which produces {{be-ndecl-manual-pl|во́сем|васьмі́|васьмі́|во́сем|васьмю́|васьмі́}} The template has 6 required parameters, as shown: <pre> {{be-ndecl-manual-pl|nom_p|gen_p|dat_p|acc_p|ins_p|loc_p}} </pre> A seventh parameter, the vocative plural, can optionally be included. Multiple comma-separated forms can be specified in a single parameter and will be linked correctly. Use <code>-</code> to indicate that a form is missing. Footnotes should be supplied in square brackets after an individual form, as for overrides in {{tl|be-ndecl}}. Top-level parameters are {{para|title}} to override the title and {{para|unknown_stress|1}} to indicate that the stress position is unknown. (If this is specified, forms with missing stresses are allowed. Otherwise, they will trigger an error.) Accelerators are automatically added if used in the mainspace. {{tcat}} c6fhld6rq81b6mkk7j3xqsvc1j2cyr6 ထာမ်ပလိက်:be-ndecl-manual-sg/documentation 10 300553 403453 2026-10-04T11:15:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403453 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-noun}} This template is used to create manual declension tables for Belarusian singular-only nouns. Example: <pre> {{be-ndecl-manual-sg|што|чаго́|чаму́|што|чым|чым}} </pre> which produces {{be-ndecl-manual-sg|што|чаго́|чаму́|што|чым|чым}} The template has 6 required parameters, as shown: <pre> {{be-decl-noun-unc|nom_s|gen_s|dat_s|acc_s|ins_s|loc_s}} </pre> A seventh parameter, the vocative singular, can optionally be included. Multiple comma-separated forms can be specified in a single parameter and will be linked correctly. Use <code>-</code> to indicate that a form is missing. Footnotes should be supplied in square brackets after an individual form, as for overrides in {{tl|be-ndecl}}. Top-level parameters are {{para|title}} to override the title and {{para|unknown_stress|1}} to indicate that the stress position is unknown. (If this is specified, forms with missing stresses are allowed. Otherwise, they will trigger an error.) Accelerators are automatically added if used in the mainspace. {{tcat}} b0axxwn83mjt6lt7al2yvun9c1psfvr ထာမ်ပလိက်:be-ndecl-manual/documentation 10 300554 403454 2026-10-04T11:16:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403454 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-noun}} This template is used to create manual declension tables for Belarusian nouns. This template is intended specifically for countable nouns (those that have both singular and plural forms). Use {{temp|be-ndecl-manual-sg}} for singular-only nouns, and {{temp|be-ndecl-manual-pl}} for plural-only nouns. Example: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{be-ndecl-manual |вада́|во́ды |вады́|вод |вадзе́|во́дам |ваду́|во́ды |вадо́й, вадо́ю|во́дамі |вадзе́|во́дах }} </syntaxhighlight> which produces {{be-ndecl-manual |вада́|во́ды |вады́|вод |вадзе́|во́дам |ваду́|во́ды |вадо́й, вадо́ю|во́дамі |вадзе́|во́дах }} The template has 12 required parameters, as shown. It is meant to be formatted like an inflection table: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{be-ndecl-manual |nom_s|nom_p |gen_s|gen_p |dat_s|dat_p |acc_s|acc_p |ins_s|ins_p |loc_s|loc_p }} </syntaxhighlight> Additional parameters can be included: * a 13th parameter (the vocative singular); * a 14th parameter (the vocative plural); * {{para|count}} (the count form, used with numbers 2, 3, 4 and those ending in 2, 3 and 4). For example: <syntaxhighlight lang="wikitext"> {{be-ndecl-manual |бо́г|багі́ |бо́га|баго́ў |бо́гу|бага́м |бо́га|баго́ў |бо́гам|бага́мі |бо́дзе|бага́х |бо́жа |count=бо́гі }} </syntaxhighlight> which produces {{be-ndecl-manual |бо́г|багі́ |бо́га|баго́ў |бо́гу|бага́м |бо́га|баго́ў |бо́гам|бага́мі |бо́дзе|бага́х |бо́жа |count=бо́гі }} Multiple comma-separated forms can be specified in a single parameter and will be linked correctly. Use <code>-</code> to indicate that a form is missing. Footnotes should be supplied in square brackets after an individual form, as for overrides in {{tl|be-ndecl}}. Top-level parameters are {{para|title}} to override the title and {{para|unknown_stress|1}} to indicate that the stress position is unknown. (If this is specified, forms with missing stresses are allowed. Otherwise, they will trigger an error.) Accelerators are automatically added if used in the mainspace. {{tcat}} t55qyr93hyrivokoumhrzoi2bb4jqvl ထာမ်ပလိက်:be-ndecl/documentation 10 300555 403455 2026-10-04T11:16:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403455 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:be-noun}} ==Parameters== Normally there is only one parameter to specify, e.g. for {{m|be|бана́н||banana}}: :{{temp|be-ndecl|бана́н<>}} which produces {{be-ndecl|бана́н<>}} Note that the lemma is given followed by angle brackets, and an accent needs to be placed on the appropriate syllable (it can be omitted in monosyllabic words). In some cases, properties need to be given inside of angle brackets, for example for {{m|be|брат||brother}}: :{{temp|be-ndecl|брат<c.pr>}} which produces {{be-ndecl|брат<c.pr>}} Here, we specify two properties: <code>c</code> (a stress pattern indicator, in this case specifying that the noun is stem-stressed in the singular and end-stressed in the plural) and <code>pr</code> (indicating that this is a ''personal'' noun, where the accusative is the same as the genitive rather than the nominative). The general format is the accented noun lemma (the nominative singular, or nominative plural for plural-only nouns), followed by a spec in angle brackets. The format of the spec is :<code><PROP.PROP.PROP...></code> i.e. one or more properties, separated by periods. All properties are optional. The following properties are recognized: * Gender: <code>M</code> for masculine, <code>F</code> for feminine, <code>MF</code> for nouns that can be either masculine or feminine, <code>N</code> for neuter. Most of the time this isn't needed, but it's required for certain nouns (e.g. most nouns ending in ''-ь'' and most masculine and neuter nouns ending in ''-а'') to determine the correct declension type. Note that the gender must be given capitalized. * Stress pattern: <code>a</code>, <code>b</code>, <code>c</code>, <code>d</code>, <code>e</code> or <code>f</code>. These are based on Zaliznyak's Russian-language patterns. Multiple comma-separated stress patterns can be given. See below for more information. * Reducibility: <code>*</code> to indicate an alternation between a vowel (one of ''о'', ''а'', ''е'', ''э'' or ''ё'') and no vowel in the final syllable, where the vowel appears in endings that do not themselves contain a vowel (typically the nominative/accusative singular and/or the genitive plural). This code should be placed directly after or used in place of the stress pattern, e.g. <code>c*</code> to indicate a reducible noun with stress pattern ''c'', <code>b*,b</code> to indicate a noun with stress pattern ''b'' that can be either reducible or non-reducible, and just <code>*</code> to indicate a reducible noun with the default stress pattern. * Reversed genitive plural stress: <code>#</code> to indicate that the genitive plural stress is the opposite of what the stress pattern calls for. This code should be placed directly after or used in place of the stress pattern, e.g. <code>c#</code> to indicate a noun with stress pattern ''c'' and reversed genitive plural stress, <code>c*#</code> to indicate a reducible noun with stress pattern ''c'' and reversed genitive plural stress, <code>d#,d</code> to indicate a noun with stress pattern ''d'' that can have either reversed or normal genitive plural stress, and just <code>#</code> to indicate a noun with reversed genitive plural stress and the default stress pattern. * Different genitive plural ending: <code>(-)</code> to indicate a null ending (or ''-ь'' in soft nouns); <code>(ў)</code> to indicate an ending in ''-аў'' (or ''-яў'' in soft nouns, or the stressed equivalents ''-оў''/''-ёў''); <code>(й)</code> to indicate an ending in ''-ей'' (or ''-эй'' after always-hard consonants, or the unstressed equivalent ''-ай''). The default ending is ''аў''-type in most masculines and neuters, null-type in feminines in ''-а''/''-я'', and ''ей''-type in feminines ending in ''-ь'' or a consonant. * Animacy: <code>pr</code> for personal nouns, <code>anml</code> for animal nouns, <code>inan</code> for inanimate nouns. The default is almost always inanimate (except when <code>t</code> or <code>surname</code> are specified); animate nouns need an animacy code given. * Number: <code>sg</code> for singular-only nouns, <code>pl</code> for plural-only nouns. If unspecified, nouns have both singular and plural. * Softness/hardness: ** <code>plsoft</code> to indicate soft plural endings, e.g. for {{m|be|сусе́д||neighbor}}; ** <code>plhard</code> to indicate hard plural endings, e.g. for {{m|be|зе́рне||grain}}. * Vowel alternations: ** <code>ae</code>: indicates that an ''а'' in the lemma in the syllable preceding the stress will appear as ''э'' when stressed, as in {{m|be|рабро́||rib}} (plural ''рэ́бры''), or that a ''я'' in this syllable will appear as ''е'' whenever the stress moves, as in {{m|be|вярба́||willow}} (plural ''ве́рбы'') or {{m|be|калянда́р||calendar}} (genitive singular ''календара́''); ** <code>ae2</code>, <code>ae3</code>: like <code>ae</code> but applying to the second and third syllables preceding the stress, respectively; ** <code>ao</code>: indicates that an ''а'' in the lemma in the syllable preceding the stress will appear as ''о'' when stressed, as in {{m|be|барада́||beard}} (plural ''баро́ды''), or that a ''я'' in this syllable will appear as ''ё'' when stressed, as in {{m|be|бядро́||thigh}} (plural ''бёдры''); ** <code>ao2</code>, <code>ao3</code>: like <code>ao</code> but applying to the second and third syllables preceding the stress, respectively; ** <code>avo</code>: indicates that an ''а'' in the lemma in the syllable preceding the stress will appear as ''во'' when stressed, as in {{m|be|акно́||window}} (plural ''во́кны''); ** <code>avo2</code>, <code>avo3</code>: like <code>avo</code> but applying to the second and third syllables preceding the stress, respectively; ** <code>voa</code>: indicates that stressed ''во'' in the lemma will appear as ''а'' when unstressed, as in {{m|be|во́страў||island}} (plural ''астравы́''); ** <code>yo</code>: indicates that an ''ы'' in the lemma in the syllable preceding the stress will appear as ''о'' when stressed, as in {{m|be|блыха́}} (plural ''бло́хі''); ** <code>yo2</code>, <code>yo3</code>: like <code>yo</code> but applying to the second and third syllables preceding the stress, respectively; ** <code>oy</code>: indicates that stressed ''о'' in the lemma will appear as ''ы'' when unstressed, as in {{m|be|кроў||blood}} (genitive singular ''крыві́''). * Special variants: ** <code>in-</code> to indicate that a noun ending in ''-ін''/''-ын'' (e.g. {{m|be|славяні́н||Slav}}, {{m|be|балга́рын||Bulgarian}}) loses this ending in the plural; ** <code>3rd</code> to indicate that a soft feminine plural-only noun is third-declension rather than first-declension (i.e. its singular would end in ''-ь'' or a consonant rather than ''-я'' or ''-а''); ** <code>surname</code> to indicate that the noun is a surname, in which case the vocative singular can be the same as the nominative singular in addition to its normal form (this implies <code>pr</code>, as surnames normally refer to people); ** <code>t</code> to indicate ''t''-stem neuter nouns, i.e. that a neuter noun ending in ''-я'' (e.g. {{m|be|ягня́||lamb}}) has a stem ''-ят''/''-яц'' in most forms (this implies <code>anml</code>, as nouns of this form usually refer to the young of animals); ** <code>n</code> to indicate ''n''-stem neuter nouns, i.e. that a neuter noun ending in ''-мя'' has endings utilizing a stem in ''-ен''/''-ён'' in most singular forms (e.g. {{m|be|стрэ́мя||stirrup}}). * Stem overrides: ** <code>stem:STEM</code> to specify a different stem than the lemma's stem to use for endings beginning with a vowel; ** <code>plstem:STEM</code> to specify a different stem to use in the plural. * Specific form overrides: Examples are <code>genu</code> to specify that the genitive singular ends in ''-у'', <code>locu:je</code> to specify that the locative singular ends in ''-у'' or ''-е'', <code>ínsjem</code> to specify that the instrumental singular ends in ''-ем'' with stress on the stem (regardless of the accent pattern) and <code>genpl:ладзе́й</code> to specify that the genitive plural has the value ''ладзе́й''. These are explained more below. The properties can be given in any order, but it is recommended that the following order be used: # Gender # Stress pattern, reducibility, reversed genitive plural stress, different genitive plural ending # Adjectival indicator # Animacy # Number # Softness/hardness # Vowel alternations # Special variants # Stem overrides # Specific form overrides ==Gender== The gender can be specified using <code>M</code> for masculine, <code>F</code> for feminine, <code>MF</code> for nouns that can be either masculine or feminine, and <code>N</code> for neuter. The gender can usually be omitted, but is required in certain cases, e.g. with some nouns ending in ''-ь''. If the gender is omitted, it defaults as follows: # Nouns ending in a consonant default to masculine. # Nouns ending in a soft sign must have the gender explicitly given, except for nouns in unstressed ''-асць'', which default to feminine. # Nouns ending in ''-а'' default to feminine, except for nouns in unstressed ''-ства'' or ''-цтва'', which default to neuter. # Nouns ending in ''-о'', ''-е'' or ''-ё'' default to neuter. # Nouns ending in ''-я'' default to neuter if the code <code>t</code> (e.g. {{m|be|ягня́||lamb}}) or <code>n</code> (e.g. {{m|be|стрэ́мя}}) is given, or if the noun ends in ''-мя'' (stressed or unstressed); otherwise they default to feminine. The gender needs to be explicitly given in the following cases: # Nouns ending in a soft sign other than those mentioned above; e.g. {{m|be|ву́сень||caterpillar}} (masculine), {{m|be|во́сень||autumn}} (feminine). # Masculine or neuter nouns in ''-а'' (e.g. {{m|be|саба́ка||dog}}, which is masculine, or {{m|be|бало́та||swamp}}, which is neuter). # Feminine nouns ending in a consonant; e.g. {{m|be|любо́ў||love}}, {{m|be|ноч||night}}. # Neuter nouns ending in ''-я'' other than the types mentioned above; e.g. {{m|be|жэ́рабя||fate, destiny}}. Examples: 1. {{m|be|аўтамабі́ль||car}} (masculine) ends in a soft sign, and so needs the gender to be specified: :{{temp|be-ndecl|аўтамабі́ль<M>}} which produces {{be-ndecl|аўтамабі́ль<M>}} 2. {{m|be|по́ўнач||midnight, north}} is feminine and ends in a consonant, and so needs the gender to be specified: :{{temp|be-ndecl|по́ўнач<F.sg>}} which produces {{be-ndecl|по́ўнач<F.sg>}} 3. {{m|be|го́рла||throat}} is neuter and ends in ''-а'', and so needs the gender to be specified: :{{temp|be-ndecl|го́рла<N>}} which produces {{be-ndecl|го́рла<N>}} 4. {{m|be|мужчы́на||man}} is masculine and ends in ''-а'', and so needs the gender to be specified: :{{temp|be-ndecl|мужчы́на<M.(-).pr>}} which produces {{be-ndecl|мужчы́на<M.(-).pr>}} 5. {{m|be|суддзя́||judge}} is either masculine or feminine and ends in stressed ''-я́''. In this case, masculine and feminine nouns in ''-я́'' have identical declensions, so the gender doesn't need to be given, but it's a good idea to specify it anyway, because it is needed when the same specification is used in {{temp|be-noun}}. :{{temp|be-ndecl|суддзя́<MF.(ў).pr>}} which produces {{be-ndecl|суддзя́<MF.(ў).pr>}} ==Stress patterns and reducibility== The following table specifies where the stress falls (stem or ending): {| class="wikitable" ! ! colspan="20" style="text-align: center; font-weight:bold;" | The Stress Falls on: |- | style="font-weight:bold;" | Pattern Letter | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | a | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | b | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | c | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | d | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | e | colspan="2" style="text-align: center; font-weight:bold;" | f |- | style="font-weight:bold;" | Number | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl | style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg | style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl |- | style="font-weight:bold;" | Nom | stem | stem | ending | ending | stem | ending | ending | stem | stem | '''stem''' | ending | '''stem''' |- | style="font-weight:bold;" | Acc | stem | | ending | | stem | | ending | | stem | | ending | |- | style="font-weight:bold;" | Gen | stem | stem | ending | ending | stem | ending | ending | stem | stem | ending | ending | ending |- | style="font-weight:bold;" | Dat | stem | stem | ending | ending | stem | ending | ending | stem | stem | ending | ending | ending |- | style="font-weight:bold;" | Ins | stem | stem | ending | ending | stem | ending | ending | stem | stem | ending | ending | ending |- | style="font-weight:bold;" | Loc | stem | stem | ending | ending | stem | ending | ending | stem | stem | ending | ending | ending |- | style="font-weight:bold;" | Example | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|бана́н}} | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|бык}} | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|брат}} | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|вада́}} | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|зуб}} | colspan="2" style="text-align: center;" | {{m|be|рука́}} |} <br> '''NOTE''': Boldfaced cases differ from the other cases in the same number (singular or plural). The accusative plural is left out in the above table because it is derived from either the nominative plural or genitive plural, depending on the noun's animacy. An example needing the stress pattern specified is {{m|be|каву́н||watermelon}}, with stress pattern b (genitive singular ''кавуна́'', nominative plural ''кавуны́'', etc.): :{{temp|be-ndecl|каву́н&lt;b>}} which produces {{be-ndecl|каву́н<b>}} Some nouns are ''reducible'', meaning they have an alternation between a vowel (''а'', ''о'', ''е'', ''э'' or ''ё'') before the final consonant in forms where the ending does ''not'' begin with a vowel, and no vowel in forms where the ending does begin with a vowel. The forms that use the unreduced stem variant are the nominative singular of masculine nouns; the accusative singular of inanimate masculine nouns; the genitive plural of feminine nouns in ''-а'' and ''-я'', and of some neuter nouns; and the nominative, accusative and instrumental singular of third-declension feminine nouns. All other forms use the reduced stem variant. An example is {{m|be|свёкар||wife's father-in-law}}, where most forms use a stem ''свёкр-'' (genitive singular ''свёкра'', nominative plural ''свёкры'', etc.): :{{temp|be-ndecl|свёкар<*.pr>}} which produces {{be-ndecl|свёкар<*.pr>}} If both a stress pattern and the reducible indicator need to be given, they should be combined, as with {{m|be|ся́бар||friend}} (reduced stem ''сябр-'', genitive singular ''ся́бра'', nominative plural ''сябры́'', etc.): :{{temp|be-ndecl|ся́бар<c*.pr>}} which produces {{be-ndecl|ся́бар<c*.pr>}} Multiple stress patterns can be given, comma-separated. An example needing this is {{m|be|вуж||grass snake}}, with nominative plural ''вужы́'' and genitive singular either ''ву́жа'' (stem-stressed) or ''вужа́'' (ending-stressed): :{{temp|be-ndecl|вуж<c,b.anml>}} which produces {{temp|be-ndecl|вуж<c,b.anml>}} The default stress pattern is as follows: * <code>b</code> if the lemma is reducible, ends in a consonant or soft sign, and the stress is on the reducible vowel (e.g. {{m|be|аро́л||eagle}}, {{m|be|кане́ц||end}}). * <code>b</code> if the lemma is plural-only and ends in a stressed vowel (e.g. {{m|be|трусы́||shorts}}). * <code>b</code> if the lemma is specified to be of type <code>t</code> (e.g. {{m|be|ягня́||lamb}}). * <code>c</code> if the lemma is specified to be of type <code>n</code> (e.g. {{m|be|стрэ́мя||stirrup}}). * Otherwise, <code>d</code> if the lemma ends in a stressed vowel (''-а́'', ''-я́'', ''-о́'', ''-е́'' or stressed ''-ё''). * Otherwise, the default is <code>a</code>. ==Reversed genitive plural stress== Several nouns have unexpected stress in the genitive plural. This could be controlled using an override, but because of its commonness, a shortcut is available using the code <code>#</code>. This code should be placed directly after the stress pattern, as with the reducible code <code>*</code>. If both <code>*</code> and <code>#</code> need to be given, either order is possible, but by convention the order <code>*#</code> should be used. Examples: Examples: 1. {{m|be|печ||oven}} is stem-stressed everywhere but in the genitive plural, which has either the form пе́чаў (with unexpected ''-aў'' ending) or пячэ́й (with the expected ending but expected end stressed). This can be specified as follows: :{{temp|be-ndecl|печ<F.(ў),#>}} which produces {{be-ndecl|печ<F.(ў),#>}} Here, the code <code>(ў)</code> indicates the form with the unexpected ''-aў'' ending, and <code>(ў)</code> indicates the unexpected stress. 2. {{m|be|дачка́||daughter}} is end-stressed in the singular and stem-stressed in the plural, e.g. nominative plural ''до́чкі'', dative plural ''до́чкам'' (i.e. stress pattern <code>d</code>), except for the genitive plural, which has the form ''дачо́к'' instead of expected ''*до́чак''. This can be specified as follows: :{{temp|be-ndecl|дачка́<*#.pr.ao>}} which produces {{temp|be-ndecl|дачка́<*#.pr.ao>}} Here we also supply <code>*</code> to indicate that the noun is reducible (i.e. it has an extra vowel in the genitive plural, whose ending does not begin with a vowel), and <code>ao</code> to indicate that the unstressed ''а'' vowel in the lemma unexpectedly changes into ''о'' when stressed. 3. {{m|be|смерць||death}} mostly follows stress pattern <code>e</code> (stem-stressed in the singular and in the nominative/accusative plural ''сме́рці'', end-stressed elsewhere in the plural, e.g. dative plural ''смярця́м'', locative plural ''смярця́х''). The genitive plural can either be expected ''смярце́й'' (end-stressed, as is normal for pattern <code>e</code>) or unexpected ''сме́рцяў'', with both unexpected stem stress and unexpected ending. This can be indicated as follows: :{{temp|be-ndecl|смерць<F.e,e#(ў)>}} which produces {{be-ndecl|смерць<F.e,e#(ў)>}} Here, the stress pattern is of two parts: either plain <code>e</code> or modified <code>e#(ў)</code> (i.e. accent pattern <code>e</code> with the reversed genitive plural stress indicator <code>#</code> and the alternative genitive plural ending indicator <code>(ў)</code>). ==Adjectival indicator== To indicate that a noun declines as if it were an adjective, use <code>+</code>. An example is {{m|be|лю́ты||February}} (genitive singular ''лю́тага''): :{{temp|be-ndecl|лю́ты<+>}} which produces {{be-ndecl|лю́ты<+>}} Other indicators, such as animacy and number, can be included as necessary. An example is {{m|be|ру́ская||Russian woman}}, which is a personal noun: :{{temp|be-ndecl|ру́ская<+.pr>}} which produces {{be-ndecl|ру́ская<+.pr>}} Another example is {{m|be|маро́жанае||ice cream}}, which is singular-only: :{{temp|be-ndecl|маро́жанае<+.sg>}} which produces {{be-ndecl|маро́жанае<+.sg>}} ==Animacy== Animacy is specified using <code>pr</code> for personal nouns and <code>anml</code> for animal nouns. The code <code>inan</code> for inanimate nouns can be given, but is almost never needed because nouns default to inanimate except in a few exceptional cases. (Specifically, the neuter variant code <code>t</code> defaults to <code>anml</code> animacy as most terms with this code refer to the young of animals, and surnames with the <code>surname</code> code default to <code>pr</code> animacy.) Examples: 1. {{m|be|бана́н||banana}} is inanimate, so the animacy doesn't need to be given: :{{temp|be-ndecl|бана́н<>}} which produces {{be-ndecl|бана́н<>}} 2. {{m|be|але́нь||deer}} is an animal noun, so the animacy code <code>anml</code> needs to be specified: :{{temp|be-ndecl|але́нь<M.anml>}} which produces {{be-ndecl|але́нь<M.anml>}} Note that this noun has its accusative plural the same as its genitive plural, as with all other animate (animal and personal) nouns, and its accusative singular the same as its genitive singular, as with other masculine and neuter animate nouns. On the other hand, the locative singular ends in ''-і'', as with inanimate soft masculine nouns, rather than ''-ю'', as personal soft masculine nouns do. (These sorts of locative singular distinctions are one of the primary reasons a distinction is made between animal and personal nouns.) 3. {{m|be|пры́яцель||friend}} is a personal noun. Thus the animacy code <code>pr</code> needs to be specified: :{{temp|be-ndecl|пры́яцель<M.pr>}} which produces {{be-ndecl|пры́яцель<M.pr>}} This declines similarly to the animal noun {{m|be|але́нь}} above, except for the locative singular in ''-ю'' rather than ''-і''. All soft masculines make such a distinction in the locative singular, as do masculines in ''-й'', ''-ц'', and always-hard consonants (''-р, -ш, -ж, -ч''). 4. {{m|be|жарабя́||foal}} is a neuter animal noun of the ''t''-stem type (genitive singular ''жарабя́ці'', nominative plural ''жарабя́ты''). Once <code>t</code> is specified, the animacy doesn't need to be given because code <code>t</code> implies animacy <code>anml</code>: :{{temp|be-ndecl|жарабя́<t>}} which produces {{be-ndecl|жарабя́<t>}} ==Number== By default, all nouns are singular/plural, including proper nouns. (Many proper nouns, such as names and surnames, have plural forms.) To indicate that a noun is singular-only, use <code>sg</code>, as with {{m|be|ядва́б||silk}}: :{{temp|be-ndecl|ядва́б<sg>}} which produces {{be-ndecl|ядва́б<sg>}} Note that singular-only nouns are sometimes declined differently from singular/plural nouns. For example, for masculine nouns the genitive singular defaults to ''-у'' instead of ''-а''. To indicate that a noun is plural-only, use <code>pl</code> and give the lemma in its plural form, as with {{m|be|абцугі́||pincers}}: :{{temp|be-ndecl|абцугі́<M.pl>}} which produces {{be-ndecl|абцугі́<M.pl>}} As shown in the example, you will have to give the gender explicitly (<code>M</code>, <code>F</code>, <code>MF</code> or <code>N</code>), so that the module knows how to generate the genitive plural. If you are not sure of the gender, look for a related singular/plural noun or for cognate nouns in other languages (especially Russian or Ukrainian), or base the gender on the genitive plural (<code>M</code> or <code>N</code> if the genitive plural ends in ''-аў'' or variant, <code>F</code> if the genitive plural ends in nothing, in ''-ь'' or in ''-ей''). An example is {{m|be|ва́гі||scales}}, which should be indicated as feminine both because it has a null-ending genitive plural ''ваг'' and because it is in origin the plural of {{m|be|вага́||weight}}: :{{temp|be-ndecl|ва́гі<F.pl>}} which produces {{be-ndecl|ва́гі<F.pl>}} Some feminine plural-only nouns belong to the third declension, i.e. their singular equivalent would end in a consonant or ''-ь'' rather than ''-а'' or ''-я''. This is shown most clearly by a genitive plural in ''-ей''. An example is {{m|be|дзве́ры||door(s)}}, with genitive plural ''дзвяре́й'' (compare {{cog|ru|дверь}}). This should be indicated using the code <code>3rd</code>: :{{temp|be-ndecl|дзве́ры<F.e.pl.3rd.insplami:yma:mi>}} which produces {{be-ndecl|дзве́ры<F.e.pl.3rd.insplami:yma:mi>}} Here, the stress pattern is ''e'' (e.g. dative plural ''дзвяра́м''), and the instrumental plural is irregular. ==Softness and hardness== A small number of nouns are hard in the singular but soft in the plural, or vice-versa. These nouns sometimes have other irregularities, such as having a different stem in the plural. An example of a noun with no extra irregularities is {{m|be|сусе́д||neighbor}}, with unexpected soft plural ''сусе́дзі''. To specify this, use <code>plsoft</code>: :{{temp|be-ndecl|сусе́д<pr.plsoft>}} which produces {{temp|be-ndecl|сусе́д<pr.plsoft>}} The opposite case also exists, with nouns that are soft in the singular but hard in the plural; for that, use <code>plhard</code>. ==Vowel alternations== Many nouns in Belarusian have vowel alternations that manifest when the stress shifts. Some of these alternations are predictable. For example, stressed ''о'' always changes into ''а'' when unstressed, so the fact that {{m|be|бок||side}} follows stress pattern ''c'' means the plural will necessarily be ''бакі́'', not ''#бокі́''. However, some alternations are unpredictable, especially when the stress moves onto a vowel that is unstressed in the lemma. An example is {{m|be|гара́||mountain}}, which has nominative plural ''го́ры''. There is no way for the module to know that the vowel needs to change from ''а'' to ''о'' when stressed. In some words, e.g. {{m|be|рака́||river}}, an ''а'' changes into ''э'' (plural ''рэ́кі''). In certain other words, the vowel doesn't change, e.g. {{m|be|вага́||weight}} (plural ''ва́гі''), and in yet other words, the vowel changes into ''во'', e.g. {{m|be|аса́||wasp}} (plural ''во́сы''). For this reason, codes need to be given whenever unpredictable vowel alternations occur. For the case of {{m|be|гара́}}, where ''а'' changes into ''о'' use <code>ao</code> (with Latin letters, not Cyrillic letters): :{{temp|be-ndecl|гара́<ao>}} which produces {{be-ndecl|гара́<ao>}} Also use <code>ao</code> to specify that unstressed ''я'' changes into stressed ''ё'', as in {{m|be|гняздо́||nest}} (plural ''гнёзды''): :{{temp|be-ndecl|гняздо́<ao>}} which produces {{be-ndecl|гнязда́<ao>}} To specify that unstressed ''а'' changes into stressed ''э'', use <code>ae</code>: :{{temp|be-ndecl|рака́<ae>}} which produces {{be-ndecl|рака́<ae>}} Also use <code>ae</code> to specify that unstressed ''я'' changes into ''е'' when the stress moves. Unlike for the other vowel alternations, this can also occur without the stress moving onto the vowel, as in {{m|be|калянда́р||calendar}} (plural ''каледнары́''): :{{temp|be-ndecl|калянда́р<b.ae>}} which produces {{be-ndecl|калянда́р<b.ae>}} To specify that unstressed ''а'' changes into stressed ''во'', use <code>avo</code>: :{{temp|be-ndecl|аса́<anml.avo>}} which produces {{be-ndecl|аса́<anml.avo>}} The opposite also occurs, with stresse ''во'' changing into unstressed ''а'', as in {{m|be|во́страў||island}} (plural ''астравы́''). For this, use <code>voa</code>: :{{temp|be-ndecl|во́страў<c.voa>}} which produces {{be-ndecl|во́страў<c.voa>}} To specify that unstressed ''а'' changes into stressed ''во'', use <code>avo</code>: Two more alternations occasionally found are unstressed ''ы'' changing into stressed ''о'', and vice-versa. To specify this, use <code>yo</code> for the former, as in {{m|be|блыха́||flea}} (plural ''бло́хі''), and <code>oy</code> for the latter, as in {{m|be|кроў||blood}} (genitive singular ''крыві́''): :{{temp|be-ndecl|блыха́<anml.yo>}} which produces {{be-ndecl|блыха́<anml.yo>}} and :{{temp|be-ndecl|кроў<F.d.sg.oy.ins:кро́ўю:крывёй:крывёю>}} which produces {{be-ndecl|кроў<F.d.sg.oy.ins:кро́ўю:крывёй:крывёю>}} Note that the latter example is somewhat complex, specifying the following: # the gender <code>F</code> (feminine); # the stress pattern <code>d</code> (pattern ''b'' would also work, as the noun is singular-only); # <code>sg</code> to indicate that the noun is singular-only; # <code>oy</code> to indicate that vowel alternation; # an override of the instrumental singular. Occasionally, more than one override is required in a single word. This is allowed, as in {{m|be|свякро́ў||husband's mother}}, whose plural ''свекрыві́'' shows both a ''я''-''е'' alternation and ''о''-''ы'' alternation: :{{temp|be-ndecl|свякро́ў<F.f.pr.ae.oy.insjoj:joju>}} which produces {{be-ndecl|свякро́ў<F.f.pr.ae.oy.insjoj:joju>}} Here, additional specs are necessary to specify the gender, stress pattern, animacy and an instrumental singular override. Finally, it should be noted that all of the alternation codes <code>ао</code>, <code>аe</code>, <code>аvo</code> and <code>yo</code> apply specifically to the syllable directly preceding the stress. In almost all cases, this is correct. Occasionally, however, an alternation occurs in a prior syllable. An example is {{m|be|старана́||side}}, with plural ''сто́раны'', containing an alternation two syllables before the stress. To indicate this, use <code>ao2</code>: :{{temp|be-ndecl|старана́<f.ao.ao2>}} which produces {{be-ndecl|старана́<f.ao.ao2>}} Here, the <code>ao</code> alternation code is ''also'' needed because of the genitive plural ''старо́н'', which shows an ''а''-''о'' alternation in the syllable directly preceding the stress. ==Special variants== There are various miscellaneous codes that can be used to indicate special variant declensions. ===Nouns in ''-ін''/''-ын''=== Some nouns in ''-ін'' or ''-ын'' lose this ending in the plural. An example is {{m|be|расія́нін||Russian man}}, with nominative plural ''расія́не''. For these nouns, use <code>in-</code>: :{{temp|be-ndecl|расія́нін<pr.in->}} which produces {{be-ndecl|расія́нін<pr.in->}} These nouns have a special nominative plural ending in ''-е'' and a null genitive plural ending in place of normal ''-аў'' (e.g. ''расія́н''). Both endings are automatically selected by <code>in-</code>. If the stress is on the ending, it automatically moves to the preceding syllable in the plural. An example is {{m|be|славяні́н||Slav}} (nominative plural ''славя́не''): :{{temp|be-ndecl|славяні́н<pr.in->}} which produces {{be-ndecl|славяні́н<pr.in->}} A few nouns of this type end in ''-ын'' rather than ''-ін''. An example is {{m|be|балга́рын||Bulgarian man}} (nominative plural ''балга́ры''). The same spec works for them: :{{temp|be-ndecl|балга́рын<pr.in-.,(ў)>}} which produces {{be-ndecl|балга́рын<pr.in-.,(ў)>}} The nominative plural in ''-ы'' rather than ''-е'' (as in nouns in ''-ін'') is automatically selected. The default genitive plural would be ''балга́р'', with a null ending as in nouns in ''-ін''. However, this noun actually has two genitive plurals, either ''балга́р'' (the expected form for nouns in ''-ін'') or ''балга́раў'' (the expected form for masculine nouns ''not'' in ''-ін''). ===Third-declension feminine nouns=== Third-declension feminine nouns are those whose singular ends in ''-ь'' or a consonant rather than ''-я'' or ''-а''. Normally this is autodetected, but this is not possible in the plural, where the ending ''-і'' is the same as for nouns ending in ''-я''. To indicate this type of noun, use <code>3rd</code>. See the section on [[#Number|number]] for an example. <includeonly> [[Category:Belarusian noun inflection-table templates]] </includeonly> pd2jgloqct5yqt95z5dyv74osoxcg4a ထာမ်ပလိက်:be-noun/documentation 10 300556 403456 2026-10-04T11:16:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403456 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:uk-be-headword}} This template is used for the headword line of Belarusian nouns. ==Parameters== The following parameters are available: ; {{para|1}} : The headword of the current entry, with accents. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. See the documentation of [[Module:uk-be-headword]] for more information. For details on the angle-bracket notation (like <code>кроў<F.d.sg.oy.ins:кро́ўю:крывёй:крывёю></code>), see {{temp|be-ndecl}}. ; {{para|2}} : The noun's gender, specified in the format of [[Module:gender and number]]. It should be of the format <code>GENDER-ANIMACY</code>, or <code>GENDER-ANIMACY-p</code>for plural-only nouns (pluralia tantum). <code>GENDER</code> should be either <code>m</code> (masculine), <code>f</code> (feminine), <code>n</code> (neuter), <code>mf</code> (masculine or feminine, with no sense difference) or <code>mfbysense</code> (masculine or feminine by sense). <code>ANIMACY</code> should be either <code>pr</code> (personal), <code>anml</code> (animal) or <code>in</code> (inanimate). Examples: <code>m-pr</code> (masculine personal), <code>f-anml</code> (feminine animal), <code>n-in-p</code> (neuter inanimate plural-only). Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. : If you don't know the gender, use <code>?</code> in place of the gender. Likewise, if you don't know the animacy, use <code>?</code> in place of the animacy. ; {{para|3}} : The genitive form of the noun, with accents. This is normally the genitive singular form, but it can be plural if the noun only occurs in that form. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. :* If the noun is indeclinable, use <code>-</code>. ; {{para|4}} : The nominative plural form of the noun, with accents. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. :* If the noun has no plural (is uncountable), use <code>-</code>. ; {{para|5}} : The genitive plural form of the noun, with accents. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. ; {{para|f}} : The feminine equivalent(s) of the noun, if any. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. ; {{para|m}} : The masculine equivalent(s) of the noun, if any. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. ; {{para|adj}} : The related adjective(s) of the noun, if any. This is intended for {{glossary|relational}} adjectives, e.g. {{m|be|змро́чны||twilight (relational)}} as the related adjective of {{m|be|змрок||twilight}}. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. ; {{para|dim}} : The diminutive(s) of the noun, if any. Multiple comma-separated values can be specified, with no space after the comma. {{hwcat}} hhupil2jn8gpxpabywlct78hdk778cj ထာမ်ပလိက်:be-ordinals/documentation 10 300557 403457 2026-10-04T11:16:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403457 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> This template is implemented using {{tl|number table}}. {{tcat}} hozaso3ocs6jjx5ky7z18m8q6mw9cof ထာမ်ပလိက်:be-personal pronouns/documentation 10 300558 403458 2026-10-04T11:16:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403458 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:Beaumont and Fletcher quotation templates/documentation 10 300559 403459 2026-10-04T11:16:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403459 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Beaumont and Fletcher}}'s works (the works of {{w|Francis Beaumont}}, [[w:John Fletcher (playwright)|John Fletcher]], and their collaborators and contemporaries). <includeonly> {{DEFAULTSORT:Beaumont Fletcher}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> mkw6c2m0vniew1qzld3lbzyy4z83fsz ထာမ်ပလိက်:Begoniaceae Hypernyms/documentation 10 300560 403460 2026-10-04T11:17:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403460 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Begoniaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> q9yymywj3zmqbzktl7mc3fmabt4i2gb ထာမ်ပလိက်:bej-ndecl/documentation 10 300561 403461 2026-10-04T11:17:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403461 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> {{tcat}} </includeonly> 2qm0jly3lhaf3nnrnt7fmzxa5nkzn7x ထာမ်ပလိက်:bej-noun/documentation 10 300562 403462 2026-10-04T11:17:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403462 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:Belonidae Hypernyms/documentation 10 300563 403463 2026-10-04T11:17:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403463 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Belonidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 9t80h87pw3p0ox3t38lp7vrp5e9lovj ထာမ်ပလိက်:Ben Jonson quotation templates/documentation 10 300564 403464 2026-10-04T11:17:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403464 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Ben Jonson}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Jonson, Ben}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 5o0ipcfvxp2dc92ou8fzcwuokftf0ba ထာမ်ပလိက်:Benjamin Disraeli quotation templates/documentation 10 300565 403465 2026-10-04T11:17:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403465 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Benjamin Disraeli}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Disraeli, Benjamin}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> s532ofbkpwa3y6gjrbq5jvncbo454y1 ထာမ်ပလိက်:Berberidaceae Hypernyms/documentation 10 300566 403466 2026-10-04T11:18:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403466 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Berberidaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> t98tog20pij5d3nq2mt0zftcr3au6wo ထာမ်ပလိက်:Bertrand Russell quotation templates/documentation 10 300567 403467 2026-10-04T11:18:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403467 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Bertrand Russell}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Russell, Bertrand}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 3k74x3sm39kr1szde3z0n6xx2jylagd ထာမ်ပလိက်:bestscript/documentation 10 300568 403468 2026-10-04T11:18:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403468 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{uses lua|Module:languages}} <includeonly> [[Category:Metatemplates]] </includeonly> ejfzodjtvw04qmma2xm7a9movs091zv ထာမ်ပလိက်:Betulaceae Hypernyms/documentation 10 300569 403469 2026-10-04T11:18:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403469 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Betulaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ftt9p8twqhqopkvpparlwb8jn8dkuuw ထာမ်ပလိက်:bew-interj/documentation 10 300570 403470 2026-10-04T11:18:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403470 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:bew-noun/documentation 10 300571 403471 2026-10-04T11:18:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403471 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to generate Betawi noun headwords. It has the following parameters: * {{para|a}}: Arab Gundul spelling of the noun ** {{para|a2}}: An alternative Arab Gundul spelling of the noun * {{para|l}}: Latèn spelling of the noun ** {{para|l2}}: An alternative Latèn spelling of the noun None of these parameters is obligatory. {{hwcat}} 8yxi0e2yb0o2jxke2s09hp1z7i3wm3l ထာမ်ပလိက်:bew-proper noun/documentation 10 300572 403472 2026-10-04T11:19:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403472 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:bew-verb/documentation 10 300573 403473 2026-10-04T11:19:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403473 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:bfq-IPA/documentation 10 300574 403474 2026-10-04T11:19:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403474 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Badaga pronunciation templates|IPA]] </includeonly> rshpi3g0b90j0xwxbrdfl63sjbsbnpj ထာမ်ပလိက်:bfq-noun/documentation 10 300575 403475 2026-10-04T11:19:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403475 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bg-adecl-pre1945/documentation 10 300576 403476 2026-10-04T11:19:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403476 wikitext text/x-wiki {{Documentation subpage}} === Description === This template generates a declension table for Bulgarian adjectives using the ''pre-1945 orthography'' (including the letters ѣ, ѫ, word-final ъ/ь, and historical definite articles like -иятъ, -ия, and plural -тѣ). It automatically handles masculine, feminine, neuter, and plural forms, as well as the comparative (`по-`) and superlative (`най-`) degrees. It is powered by the Lua module [[Module:bg-adecl-pre1945]]. === Usage === For regular adjectives, you often only need to provide the lemma (the masculine singular indefinite form). <pre> {{bg-adecl-pre1945|бѣлъ}} </pre> === Parameters === All parameters are optional. If no parameters are provided, the template defaults to the current page name. * '''`1`''' (positional): The basic lemma (masculine singular indefinite form). Ex: `голѣмъ`, `български`. * '''`comp`''': Set to `-` or `no` to hide the comparative and superlative degrees. Use this for non-comparable adjectives (relational adjectives, materials, etc.). * '''`stem`''': Overrides the automatically extracted base stem. This is highly recommended for adjectives with **fleeting vowels** (e.g., for ''добъръ'', use `|stem=добр`) so the feminine, neuter, and plural forms are generated correctly without the extra vowel. ==== Manual Overrides ==== If the automated generation fails for highly irregular adjectives, you can manually override any of the forms using the following parameters: * '''Indefinite forms:''' `m`, `f`, `n`, `pl` * '''Definite forms:''' `m_def_subj`, `m_def_obj`, `f_def`, `n_def`, `pl_def` *(Note: If you provide a comma-separated list for any override, the template will automatically stack them and generate the correct pre-1945 transliterations for each).* === Examples === ==== Standard Comparable Adjective ==== For a standard adjective like '''бѣлъ''' (white): <pre> {{bg-adecl-pre1945|бѣлъ}} </pre> ==== Adjective with a Fleeting Vowel ==== For an adjective like '''добъръ''' (good), where the 'ъ' drops out in other forms (добра, добро, добри): <pre> {{bg-adecl-pre1945|добъръ|stem=добр}} </pre> ==== Non-Comparable Adjective ==== For a relational adjective like '''български''' (Bulgarian), which does not have comparative degrees, and ends in 'и': <pre> {{bg-adecl-pre1945|български|comp=-}} </pre> ==== Adjective ending in -й ==== For an adjective ending in -й like '''синий''' (blue - archaic/Russian-influenced) or words taking soft endings: <pre> {{bg-adecl-pre1945|синий|stem=син}} </pre>{{tcat}} 8fnpmpkydveq3aqbfz90o7ejttpali8 ထာမ်ပလိက်:bg-adecl/documentation 10 300577 403477 2026-10-04T11:19:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403477 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Introduction== {{uses lua|Module:bg-nominal}} This template should be used to decline all Bulgarian adjectives. Generally, a single argument is supplied to the template, consisting of an adjective (multisyllabic adjectives are required to have an acute accent indicating the stress) followed by a declension spec in angle brackets. In the most basic case, nothing needs to be supplied between the angle brackets. For example, for the adjective {{m|bg|зеле́н||green, unripe, fresh}}: {{temp|bg-adecl|зеле́н<>}} produces {{bg-adecl|зеле́н<>}} ===Indicators=== Indicators can be specified inside of angle brackets to modify the default declension behavior. For example, the <code>!</code> indicator specifies that the adjective lacks comparative and superlative forms, e.g. for {{m|bg|ру́ски||Russian}}: {{temp|bg-adecl|ру́ски<!>}} produces {{bg-adecl|ру́ски<!>}} Note also here that the module automatically knows how to handle adjectives whose lemma ends in ''-и''. ===Reducible adjectives=== Another indicator is <code>*</code>, which specifies that the adjective is "reducible" (i.e. an ''е'', ''ъ'' or ''я'' in the last syllable drops out in all forms that take an ending). For example, for the adjective {{m|bg|че́рен||black}}, all forms but the lemma use the stem ''черн-'': {{temp|bg-adecl|че́рен<*>}} produces {{bg-adecl|че́рен<*>}} The module automatically knows how to handle reducible adjectives with a vowel directly preceding the reducible vowel, e.g. {{m|bg|бо́як||feisty, energetic}} (stem ''бойк-'') and {{m|bg|во́ен||military}} (stem ''войн-''): {{temp|bg-adecl|бо́як<*>}} produces {{bg-adecl|бо́як<*>}} {{temp|bg-adecl|во́ен<*!>}} produces {{bg-adecl|во́ен<*!>}} The last example shows that when multiple indicators need to be specified, they are simply concatenated. ===Other stem alternations=== Many adjectives alternate between ''-я-'' and ''-е-'' in different forms. There are two variants, exemplified by {{m|bg|бял||white}} (feminine ''бя́ла'', plural ''бе́ли'') and {{m|bg|те́сен||narrow}} (feminine ''тя́сна'', plural ''те́сни''). Both are specified using the <code>(я)</code> indicator: {{temp|bg-adecl|бял<(я)>}} produces {{bg-adecl|бял<(я)>}} {{temp|bg-adecl|те́сен<*(я)>}} produces {{bg-adecl|те́сен<*(я)>}} In the latter example, the adjective is reducible (the final ''-е-'' in the lemma form drops out in other forms), which is indicated by <code>*</code>. A few adjectives alternate between ''-ръ-'' and ''-ър-'' in different forms. There are again two variants, exemplified by {{m|bg|дъ́рзък||bold}} (feminine ''дръ́зка'', plural ''дръ́зки'') and {{m|bg|пръв||first}} (feminine ''пъ́рва'', plural ''пъ́рви''). Both are specified using the <code>(ър)</code> indicator: {{temp|bg-adecl|дъ́рзък<*(ър)>}} produces {{bg-adecl|дъ́рзък<*(ър)>}} {{temp|bg-adecl|пръв<!(ър)>}} produces {{bg-adecl|пръв<!(ър)>}} Note that in the first example, {{m|bg|дъ́рзък||bold}} is reducible (the final ''-ъ-'' in the lemma form drops out in other forms), which is indicated by <code>*</code>. Meanwhile, in the second example, {{m|bg|пръв||first}} has no comparative or superlative, which is indicated by <code>!</code>. ===Stressed endings=== A few adjectives, such as {{m|bg|добъ́р||good}}, {{m|bg|зъл||evil}}, {{m|bg|делови́||active}} and {{m|bg|свет||holy}} have the stress on the endings (e.g. definite subjective masculine sinuglar ''добри́ят'', ''зли́ят'', ''делови́ят'', ''свети́ят''. In the first three cases, the module can automatically figure this out, based on the following: # If the adjective ends in stressed ''-и́'', it is assumed to be ending-stressed. # If the adjective is reducible and the reducible vowel is stressed, it is assumed to be ending-stressed. For adjectives like {{m|bg|свет}}, there is no way for the module to know that the endings are stressed. To indicate this, use the indicator <code>b</code> (compare the noun accent patterns in {{temp|bg-ndecl}}): {{temp|bg-adecl|свет&lt;b>}} produces {{bg-adecl|свет<b>}} You should know that the indicator <code>a</code>, if given, indicates stem stress, but is rarely if ever required as stem stress is the default except in the two situations specified just above. ===Soft endings=== Some adjectives have "soft endings" (e.g. feminine in ''-я'' instead of ''-а''). There are two variants, both of which are indicated using <code>(ь)</code>: # Possessive adjectives in ''-и'', typically referring to animals, with lemma in ''-и'' and neuter singular in ''-е'', e.g. {{m|bg|ко́зи||goat (relational); goat's}}. # Adjectives whose lemma ends in a consonant, with neuter singular in ''-ьо'', e.g. {{m|bg|син||dark blue}}. Examples: {{temp|bg-adecl|ко́зи<!(ь)>}} produces {{bg-adecl|ко́зи<!(ь)>}} {{temp|bg-adecl|син<(ь)>}} produces {{bg-adecl|син<(ь)>}} Some adjectives whose stem ends in a consonant such as ''ч'' or ''ш'' have their feminine singular in ''-а'' as normal, but the neuter singular in either ''-е'' or ''-о''. These are indicated using <code>(ч)</code>, e.g. {{m|bg|о́вчи||sheep (relational); sheep's}} and {{m|bg|низш||low, lower}}: {{temp|bg-adecl|о́вчи<!(ч)>}} produces {{bg-adecl|о́вчи<!(ч)>}} {{temp|bg-adecl|низш<(ч)>}} produces {{bg-adecl|низш<(ч)>}} ===Multiple declensions=== You can specify more than one collection of indicators, comma-separated. For example, {{m|bg|бето́нен||concrete (relational)}} has stem either ''бето́нен-'' (non-reduced) or ''бето́нн-'' (reduced). You can indicate this as follows: {{temp|bg-adecl|бето́нен<!,!*>}} which produces {{bg-adecl|бето́нен<!,!*>}} Here we specify to decline both as <code>!</code> (no comparative) and <code>!*</code> (no comparative, reducible). Note that the no-comparative indicator <code>!</code> must be specified in both indicator collections. Another such adjective is {{m|bg|безве́рен||unbelieving; treacherous}}, which has feminine either ''безвя́рна'' or ''безве́рна'' (i.e. either with or without alternation between ''-я-'' and ''-е-''. You can indicate this as follows: {{temp|bg-adecl|безве́рен<*(я),*>}} which produces {{bg-adecl|безве́рен<*(я),*>}} Here we specify to decline both as <code>*(я)</code> (reducible, ''я/е'' alternation) and <code>*</code> (reducible but without ''я/е'' alternation). ===Alternative stresses=== You can specify alternative lemma forms, which is especially useful for words with multiple possible stress patterns. For example, {{m|bg|не́добър||bad, poor}} (feminine ''не́добра'') can also be stressed as {{m|bg|недобъ́р}} (feminine ''недобра́''). You can indicate this as follows: {{temp|bg-adecl|((не́добър<*>,недобъ́р<*>))}} which produces {{bg-adecl|((не́добър<*>,недобъ́р<*>))}} Here we have to repeat the reducible indicator <code>*</code> in both places, but the fact that {{m|bg|не́добър}} has stresss pattern <code>a</code> while {{m|bg|недобъ́р}} has stress pattern <code>b</code> (see above) is automatically detected. ===Overriding individual forms=== It is possible to override individual forms in unusual cases. To do this, add the syntax <code>/SLOT:FORM,FORM,...</code> after any indicators, inside of<code><...></code>, where <code>SLOT</code> is the particular form to override (e.g. <code>def_f_sg</code> for the definite feminine singular) and <code>FORM</code> are the individual values that the form should take. For examples, see below and under pronoun/number support. The allowable slots are: {|class="wikitable" ! Slot !! Meaning !! Notes |- | <code>ind_m_sg</code> || indefinite masculine singular || |- | <code>def_sub_m_sg</code> || definite subjective masculine singular || |- | <code>def_obj_m_sg</code> || definite objective masculine singular || |- | <code>ind_f_sg</code> || indefinite feminine singular || |- | <code>def_f_sg</code> || definite feminine singular || |- | <code>ind_n_sg</code> || indefinite neuter singular || |- | <code>def_n_sg</code> || definite neuter singular || |- | <code>ind_pl</code> || indefinite singular || |- | <code>def_pl</code> || definite plural || |- | <code>voc_m_sg</code> || vocative masculine singular || |- style="border-top: 5px solid var(--wikt-palette-blue,blue);" | <code>short</code> || short form || used for possessive forms, e.g. {{m|bg|мой||my}} |- style="border-top: 5px solid var(--wikt-palette-blue,blue);" | <code>ind_m_pl</code> || indefinite masculine plural || only when <code>dva</code> is specified |- | <code>def_m_pl</code> || definite masculine plural || only when <code>dva</code> is specified |- | <code>ind_fn_pl</code> || indefinite feminine/neuter plural || only when <code>dva</code> is specified |- | <code>def_fn_pl</code> || definite feminine/neuter plural || only when <code>dva</code> is specified |- | <code>m_sg</code> || masculine singular || only when <code>chij</code> is specified |- style="border-top: 5px solid var(--wikt-palette-blue,blue);" | <code>nom_m_sg</code> || nominative masculine singular || only when <code>koj</code> is specified |- | <code>acc_m_sg</code> || accusative masculine singular || only when <code>koj</code> is specified |- | <code>dat_m_sg</code> || dative masculine singular || only when <code>koj</code> is specified |- | <code>f_sg</code> || feminine singular || only when <code>koj</code> or <code>chij</code> is specified |- | <code>n_sg</code> || neuter singular || only when <code>koj</code> or <code>chij</code> is specified |- | <code>pl</code> || plural || only when <code>koj</code> or <code>chij</code> is specified |} You can also use a similar syntax to specify boolean properties, i.e. yes-no properties that don't need to take a specific value: {|class="wikitable" ! Slot !! Meaning |- | <code>+voc</code> || has a vocative form. Only a handful of adjectives used when addressing people - like {{m|bg|драг}} - have a vocative form in modern Bulgarian. |- | <code>dva</code> || for {{m|bg|два}} and similar numbers; plural only, no comparative, has a gender distinction between masculine and feminine/neuter |- | <code>koj</code> || for {{m|bg|кой}} and similar pronouns; no definite forms, no vocative, no comparative, but has a (possibly archaic) distinction between nominative, accusative and dative in the masculine singular |- | <code>chij</code> || for {{m|bg|чий}}, {{m|bg|какъ́в}} and similar pronouns; no definite forms, no vocative, no comparative |} When specifying <code>dva</code>, <code>koj</code> or <code>chij</code>, manual overrides must be given for all the non-lemma slots. See below for examples. Note that some of the above slots can be used to override the lemma form, specifically: * <code>ind_m_sg</code> for normal adjectives * <code>ind_m_pl</code> for <code>dva</code>-type adjectives * <code>nom_m_sg</code> for <code>koj</code>-type adjectives * <code>m_sg</code> for <code>chij</code>-type adjectives This can be useful when the lemma form is irregular compared with the remaining forms. An example of using the above properties is {{m|bg|не́ин||her(s), its}}, where all but the lemma forms use a stem ''нейн-'': {{temp|bg-adecl|нейн<!/short:ѝ/ind_m_sg:не́ин>}} produces {{bg-adecl|нейн<!/short:ѝ/ind_m_sg:не́ин>}} Here we do the following: # Specify that there are no comparative or superlative forms, using <code>!</code>. # Use an override to specify a short form {{m|bg|ѝ}}. Short forms don't exist by default, but specifying one will cause it to display in the table. # Specify the lemma as ''нейн'' (the stem used for all but the actual lemma form), and override the lemma form (indefinite masculine singular) with the actual value {{m|bg|не́ин}}. This ensures that all non-lemma forms are correctly declined using the stem ''нейн-'' (indefinite feminine singular ''не́йна'', definite subjective masculine singular ''не́йният'', etc.). ===Pronouns, numbers, etc.=== There is special support for declension tables for numbers that vary depending on gender (e.g. {{m|bg|еди́н}}, {{m|bg|два}} and compounds) and pronouns of two types: those with special accusative and dative forms in the masculine singular (e.g. {{m|bg|кой}}, {{m|bg|ни́кой}}) and those without (e.g. {{m|bg|чий}}, {{m|bg|какъ́в}}). To enable this support, use a special property corresponding to the type of table required, and specify manual overrides for all the non-lemma forms. The supported properties are: * <code>dva</code> for {{m|bg|два}} and compounds * <code>koj</code> for {{m|bg|кой}}, {{m|bg|ни́кой}}, and similar pronouns * <code>chij</code> for {{m|bg|чий}}, {{m|bg|какъ́в}}, and similar pronouns Examples: 1. For {{m|bg|два||two}}: {{temp|bg-adecl|два</dva/def_m_pl:два́та/ind_fn_pl:две/def_fn_pl:две́те>}} which produces {{bg-adecl|два</dva/def_m_pl:два́та/ind_fn_pl:две/def_fn_pl:две́те>}} 2. For {{m|bg|кой||who, what}}: {{temp|bg-adecl|кой</koj/acc_m_sg:кого́/dat_m_sg:кому́[a]/f_sg:коя́/n_sg:кое́/pl:кои́>}} which produces {{bg-adecl|кой</koj/acc_m_sg:кого́/dat_m_sg:кому́[a]/f_sg:коя́/n_sg:кое́/pl:кои́>}} Note here that we specify a footnote after ''кому́'' to indicate that it is archaic (see {{temp|bg-ndecl}} for more information on specifying footnotes; the same format is used). 3. For {{m|bg|какъ́в||what (kind of)}}: {{temp|bg-adecl|какъ́в</chij/f_sg:каква́/n_sg:какво́/pl:какви́>}} which produces {{bg-adecl|какъ́в</chij/f_sg:каква́/n_sg:какво́/pl:какви́>}} <includeonly> [[Category:Bulgarian adjective inflection-table templates]] </includeonly> 4k3ot70z3vapdjxxmagk5e66435x808 ထာမ်ပလိက်:bg-conj-verb-see/documentation 10 300578 403478 2026-10-04T11:20:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403478 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template can be used within conjugation sections of Bulgarian verb phrases to redirect users to another verb, in cases where the entry consists simply of that verb surrounded by invariable parts, for example {{m|bg|ям бой}}. ==Parameters== ; {{para|1|required=true}} : Specify the base verb whose conjugation to link to. ; {{para|2|opt=1}}, alias {{para|pagename|opt=1}} : Specify the text that appears after "Conjugation of"; if left blank, defaults to the page name, which is usually what is desired. It is fine to also give the stressed lemma instead. ==Examples== ===[[ям бой]]=== ====Using only {{para|1}}==== * {{template|bg-conj-verb-see|ям}} {{bg-conj-verb-see|ям|pagename=ям бой}} ====Using {{para|2}}==== * {{template|bg-conj-verb-see|ям|я́м бо́й}} (accents technically redundant): {{bg-conj-verb-see|ям|я́м бо́й}} ===[[ближа си раните]]=== ====Using only {{para|1}}==== * {{template|bg-conj-verb-see|бли́жа}} {{bg-conj-verb-see|бли́жа|pagename=ближа си раните}} ====Using {{para|2}}==== * {{template|bg-conj-verb-see|бли́жа|бли́жа си ра́ните}} {{bg-conj-verb-see|бли́жа|бли́жа си ра́ните}} ==See also== * {{template|pl-conj-see}} <includeonly> [[Category:Bulgarian verb inflection-table templates| ]] </includeonly> ewnmd04z0ury5yrtgvntgn6wv3iouly ထာမ်ပလိက်:bg-conj/documentation 10 300579 403479 2026-10-04T11:20:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403479 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Parameters== Normally there is only one parameter to specify, e.g. :{{temp|bg-conj|гово́ря<2.1.impf.tr>}} which produces {{bg-conj|гово́ря<2.1.impf.tr>}} The general format is the verb lemma (the first person singular present indicative, which may be followed by {{m|bg|се}} or {{m|bg|си}} for a reflexive verb), followed by a spec in angle brackets. The format of the spec is :<code><CONJ.PROPS></code> where <code>CONJ</code> is one of <code>1.1</code> through <code>1.7</code>, <code>2.1</code> through <code>2.3</code>, <code>3</code> or <code>irreg</code>. The conjugation code <code>3.</code> may be omitted and this is customarily done, as such verbs (which are extremely common) can be autodetected by the ''-м'' at the end of the lemma. The <code>PROPS</code> are separated by a <code>.</code>. The following properties are required: * Aspect: <code>impf</code> for imperfective, <code>pf</code> for perfective, or <code>both</code> for biaspectual. * Transitivity: <code>tr</code> for transitive, <code>intr</code> for intransitive. All non-reflexive verbs must specify the transitivity. This controls the presence of the past passive participle; if a verb can be either transitive or intransitive, specify it as transitive. * Verbal noun: <code>vna</code> (verbal noun comes from aorist stem), <code>vni</code> (verbal noun comes from imperfect stem), <code>vnai</code> (both types of verbal noun exist, with the aorist-based one listed first), <code>vnia</code> (both types of verbal noun exist, with the imperfect-based one listed first), <code>vn?</code> (verbal noun unknown, and all forms will display as a question mark). Imperfective verbs in certain of the <code>1.*</code> conjugations must include one of these codes to specify whether the verbal noun comes from the aorist stem, imperfect stem, or both. If you omit this property when it's required, you'll get an error showing the two possible verbal nouns and the corresponding code to select each form; look up the two forms in Речник на Българския Език [https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/] to see which of the forms exist(s). Note that this only applies to imperfective verbs, and not to the following classes (which includes all the most common classes): <code>1.2</code> in ''-на'' and ''-ра́''; <code>1.7</code> in ''-е́я'', ''-и́я'', ''-у́я'' and ''-ю́я''; <code>2.1</code>; <code>2.2</code>; <code>3</code>; and <code>irreg</code>. The following additional properties exist: * Past passive participle ending: <code>н</code> for ''-н'', <code>т</code> for ''-т'', <code>нт</code> if both ''-н'' and ''-т'' endings are possible (with ''-н'' listed first), and <code>тн</code> if both ''-т'' and ''-н'' endings are possible (with ''-т'' listed first). Most verbs have past passive participles (PPP's) in ''-н'', while some conjugations (e.g. conjugation 1.2 verbs in ''-на'') have PPP's in ''-т''. Conjugation 1.7 verbs are unique in that some of them have PPP's in ''-н'', some in ''-т'', and some in both. Specifically, conjugation 1.7 verbs in ''-ма'', ''-и́я'', ''-у́я'' and ''-ю́я'' always have PPP's in ''-т'', while for others, it depends on the verb. To specify the PPP ending for these verbs, use one of the above-mentioned properties. If omitted, these verbs will default to ''-н''. * <code>impers</code>: Specify that this is an impersonal verb. The lemma should be given in the third-person singular present indicative instead of the first-person singular, as is normal. * <code>-pref</code>: Verbs whose aorist is stressed on the stem (which includes all verbs whose lemma is stem-stressed, as well as verbs of conjugation 1.1 and a couple exceptional ending-stressed verbs of conjugation 1.2) have an alternative ending-stressed aorist that is nowadays dialectally marked but is still included in the verb tables (with a footnote indicating its dialectal nature). However, this alternative aorist does not exist for prefixed perfective verbs. For stem-stressed perfective verbs, the module attempts to guess whether they are prefixed by checking to see if they begin with any of the following: *: ''в-'' (only when followed by a consonant), ''въ-'', ''до-'', ''за-'', ''из-'', ''на-'' (which includes ''над-''), ''о-'' (only when followed by a consonant, which includes ''об-'' and ''от-''), ''по-'' (which includes ''под-''), ''пре-'' (which includes ''пред-''), ''при-'', ''про-'', ''раз-'', ''с-'' (only when followed by a consonant), ''съ-'' or ''у-''. * This will result in occasional false positives, i.e. non-prefixed perfectives that look like prefixed perfectives. This happens especially in verbs beginning with ''с-'' + consonant, e.g. {{m|bg|сре́щна||to [[encounter]]}} (a suffixed perfective using ''-на''; compare imperfective {{m|bg|сре́щам}}) and {{m|bg|ста́на||to [[become]]}}. Such verbs should be marked with the <code>-pref</code> property. ==Guide to verbal classes:== # Conjugation 1: 2nd singular present in ''-еш''. ## Class 1.1: Lemma ends in stressed ''-а́'' (always after ''т'', ''д'', ''с'' or ''к''). Exception: ''вля́за'', ''сля́за'', which are irregular in many ways. 1st singular aorist in unstressed ''-ох''. ## Class 1.2: Quite common class. Lemma ends in ''-а'' (may or may not be stressed; normally never follows ''т'', ''д'', ''с'', ''з'', ''к'', or a hushing consonant, although ''ве́за'' "to embroider" is an exception). A common subclass ends in unstressed ''-на''. 1st singular aorist in ''-ах'' with stress matching lemma (if stress on stem, also has dialectal ending-stressed aorist in ''-а́х''). ##* Special case: verbs in ''-ера́'', which lose the ''-е-'' in the aorist. ##* Special case: ''греба́'', ''гриза́'', with stem-stressed aorists ''гре́бах'', ''гри́зах''. ## Class 1.3: A small class. Lemma ends in unstressed ''-я''; 1st singular aorist in ''-ах'' (also has dialectal ending-stressed aorist in ''-а́х''). ## Class 1.4: A small class. Lemma ends in unstressed ''-а'' after a hushing consonant. 1st singular aorist in ''-ах'' and final stem consonant changes to its non-iotated equivalent (''ж'' -> ''г'' in ''лъ́жа'', ''стри́жа'', ''стъ́ржа'' and derivatives, otherwise ''з''; ''ч''-> ''к''; ''ш'' -> ''с''). Also has dialectal ending-stressed aorist in ''-а́х''. ## Class 1.5: A very small class. Lemma ends in consonant + stressed ''-ра'' (exception: ''ща''). 1st singular aorist in ''-я́х''. ## Class 1.6: A small class. Lemma ends in ''-е́я'', ''-а́я'' or rarely ''-я́я''. 1st singular aorist in ''-ях''. Also has dialectal ending-stressed aorist in ''-я́х''. ##* Beware: ''зна́я'' is in this class, but prefixed derivatives are in class 1.7. ## Class 1.7: A fairly large class. Lemma ends in stressed vowel + ''-я''. 1st singular aorist ends in ''-х'' directly added onto the final vowel of the stem. (The common subclass of verbs in ''-е́я'' have aorist in ''-я́х'', or ''-а́х'' after a hushing consonant.) # Conjugation 2: 2nd singular present in ''-иш''. ## Class 2.1: Extremely common class. Lemma ends in ''-я'' (or ''-а'' after a hushing consonant), may or may not have ending stress. 1st singular aorist in ''-их'' with stress matching lemma (if stress on stem, also has dialectal ending-stressed aorist in ''-и́х''). ## Class 2.2: Lemma ends in stressed ''-я́'' (not after a hushing consonant), 1st singular aorist in ''-я́х''. ## Class 2.3: Lemma ends in stressed ''-а́'' after a hushing consonant, 1st singular aorist in ''-а́х''. # Conjugation 3: Lemma ends in ''-ам'' or ''-ям'' (never with ending stress). Corresponds to Russian verbs in {{m|ru|-ать}}/{{m|ru|-ять}} with 1st singular in ''-аю/-яю''. The following verbs (along with their prefixed derivatives) are currently recognized as irregular and should use the <code>irreg</code> conjugation: * {{m|bg|беле́жа||to mark}} * {{m|bg|ви́дя||to see}} * {{m|bg|знам||to know}} * {{m|bg|дам||to give}} * {{m|bg|до́йда||to come}} * {{m|bg|за́йда||to start coming, to start falling (of rain or snow); dialectal}} * {{m|bg|и́да||to come, to go}} * {{m|bg|ме́ля||to mill, to grind}} * {{m|bg|ко́ля||to slaughter (an animal)}} * {{m|bg|кълна́||to curse}} * {{m|bg|мо́га||to be able}} * {{m|bg|спя||to sleep}} * {{m|bg|ям||to eat}} The following irregular verbs (along with their prefixed derivatives) should use the specified conjugations: * {{m|bg|вля́за}}, {{m|bg|сля́за}}: Use <code>1.1</code> * {{m|bg|греба́}}: Use <code>1.2</code> * {{m|bg|гриза́}}: Use <code>1.2</code> * {{m|bg|дре́мя}}: Use <code>1.3</code> * {{m|bg|държа́}}: Use <code>2.3</code> * {{m|bg|зна́я}}: Use <code>1.6</code> * {{m|bg|раста́}}: Use <code>1.1</code> * {{m|bg|ре́жа}}: Use <code>1.4</code> <includeonly> [[Category:Bulgarian verb inflection-table templates]] </includeonly> 28lzmbh25rb10s2kk196pol1vz0e36g ထာမ်ပလိက်:bg-decl-noun-old/documentation 10 300580 403480 2026-10-04T11:20:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403480 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bulgarian noun inflection-table templates|decl-noun-old]] </includeonly> 2jneafjd152wj5ucknaqc0lwnyhdfvg ထာမ်ပလိက်:bg-decl-noun/documentation 10 300581 403481 2026-10-04T11:20:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403481 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template allows two syntaxes. The new syntax is the same as described in {{temp|bg-ndecl}}. The old syntax requires manual specification of the forms. It is obsolete and will be gradually removed. Specifically, if angle brackets (<code><></code>) are found in the first parameter, the new style of {{template|bg-ndecl}} will be used. Otherwise, up to 6 parameters can be given to specify the forms, using the old style of {{template|bg-decl-noun-old}}. {{isAccelerated}} <includeonly> [[Category:Bulgarian noun inflection-table templates|*]] </includeonly> g263uifhl7wgrbgbncjuuc9yrn3xw94 ထာမ်ပလိက်:bg-derived verbs/documentation 10 300582 403482 2026-10-04T11:20:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403482 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Overview== The purpose of this template is to simplify the task of adding derived verbs to the <code>Derived terms</code> section of a Bulgarian verb entry. Like in other Slavic languages, Bulgarian verbs exhibit the following two properties: * rich opportunities for verbal derivation using prefixes such as {{m|bg|до-}}, {{m|bg|на-}}, {{m|bg|от-}}, {{m|bg|из-}}, etc. * variants that differ by [[aspect]]: [[perfective]] or [[imperfective]] With the help of this template, you can save yourself a lot of typing by specifying the prefixes to use, and the perfective/imperfective "stems" to attach them to. ==Usage== ===Motivating examples=== Here are a few motivating examples to provide some intuition about how this template is used. You can find an in-depth explanation of template options in the next section. ====чета́==== This is a straightforward example where we wish to list pairs of perfective and imperfective derived verbs, given a base pattern for the perfective and imperfective form and a list of prefixes to apply. By default, the pattern (introduced by <code>*</code>) starts with the perfective base. The resulting derived verbs will be sorted alphabetically. <pre> {{bg-derived verbs |*чета́/чи́там |про |до |от |из |доиз |раз |по-/- }} </pre> produces: {{bg-derived verbs |*чета́/чи́там |про |до |от |из |доиз |раз |по-/- }} ====садя́==== This example demonstrates the support for more than one "base" per aspect, as well as the ability to manually override things e.g. when not all per-aspect options make sense. <pre> {{bg-derived verbs |*садя́/садя́вам,са́ждам |по |на |за |разсадя́/разса́ждам |пре |при }} </pre> produces: {{bg-derived verbs |*садя́/садя́вам,са́ждам |по |на |за |разсадя́/разса́ждам |пре |при }} ====летя́==== This example demonstrates the ability to specify multiple groups of derived verbs, which is useful in cases where are more than 2-3 possible derived verbs per prefix. It also shows the ability to sort each group separately (in alphabetical order) by using a line with just a hyphen (<code>-</code>). Leaving that line out would result in all 5 verb pairs being sorted amongst each other, which is also valid - use your judgment. <pre> {{bg-derived verbs |*летя́/ли́там |по |на |за |- |*ли́тна/ли́твам<qq:iterative> |за |по }} </pre> produces: {{bg-derived verbs |*летя́/ли́там |по |на |за |- |*ли́тна/ли́твам<qq:iterative> |за |по }} ===Template options in depth=== # In the most basic use, a slash separates corresponding aspectually paired derived verbs, normally inputted and displayed in the order ''perfective, imperfective''. (Use {{para|impf_first|1}} to switch this and cause both the input and display to put imperfective before perfective.) To include multiple (normally synonymous) verbs for a given aspect, separate them with commas. Use a hyphen by itself to indicate that there is no verb for that aspect. # If a line is preceded by <code>*</code>, the verbs on that line specify a ''suffix template''. This line is not displayed, but establishes a set of suffixes to be added to later-specified prefixes. For example, <code>*чета́/чи́там</code> specifies a suffix template consisting of perfective {{m|bg||-чета́}} and imperfective {{m|bg||-чи́там}}. # If a line has no slash or comma in it, it is a prefix, which is added to the most recently-established suffix template to form the aspect pair. For example, {{m|bg||про}}, {{m|bg||от}} and {{m|bg||из}} respectively specify derived verbs {{m|bg|прочета́|g=pf}}/{{m|bg|прочи́там|g=impf}}, {{m|bg|отчета́|g=pf}}/{{m|bg|отчи́там|g=impf}} and {{m|bg|изчета́|g=pf}}/{{m|bg|изчи́там|g=impf}}. # If a line with a slash in it has a verb ending in a hyphen, that verb is treated as a prefix and added to the suffix in the corresponding position for the most recently specified suffix template. For example, given <code>*чета́/чи́там</code>, the line <code>по-/-</code> expands to <code>почета́/-</code>, which translates to an aspectual pair with perfective {{m|bg|почета́}} and no imperfective. (Similarly, <code>-/по-</code> translates to an aspectual pair with imperfective {{m|bg|почи́там}} and no perfective.) # Normally, all specified paired verbs are automatically sorted lexicographically, ignoring accents. However, a line consisting of a hyphen by itself delineates ''sorting groups''; sorting only happens within a group. # Any verb (including prefixes and suffixes) can be followed by one or more ''inline modifiers''. These use the same syntax as in {{tl|col}} and variants; {{tl|alter}}/{{tl|alt}}; {{tl|syn}}/{{tl|ant}}/etc.; and several other classes of templates. The basic format of an inline modifier is <code><PROP:VALUE></code> where <code>PROP</code> specifies a property to attach to the verb and <code>VALUE</code> is the corersponding value. The recognized properties are as follows: #* <code>q</code> (a qualifier preceding the verb); #* <code>qq</code> (a qualifier following the verb); #* <code>g</code> (one or more comma-separated "genders"; here, they should be <code>pf</code> or <code>impf</code> to override the aspect; use <code><g:pf,impf></code> to specify a biaspectual derived verb such as {{m|bg|пъту́вам}}; #* <code>t</code> or <code>gloss</code> (a gloss); #* <code>pos</code> (a part of speech, as in the {{para|pos}} parameter to {{tl|link}}/{{tl|l}}); #* <code>tr</code> (override the auto-generated transliteration); #* <code>ts</code> (specify a transcription, as in the {{para|ts}} parameter to {{tl|link}}/{{tl|l}}; provided for completeness but makes no sense for Bulgarian); #* <code>lit</code> (literal meaning); #* <code>id</code> (sense ID, as in the {{para|id}} parameter to {{tl|link}}/{{tl|l}}). ==See also== * {{temp|ru-derived verbs}} * {{temp|pl-derived verbs}} <includeonly> [[Category:Bulgarian templates|derived terms]] </includeonly> 0we9ibo0p5pypjx73lu0d5fwm6gabj5 ထာမ်ပလိက်:bg-hyph/documentation 10 300583 403483 2026-10-04T11:20:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403483 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:bg-pronunciation}} This template generates the hyphenation for a Bulgarian term. It mainly accepts a single optional argument, which is the term to hyphenate. You can include acute/grave accents if you wish, but they will not affect the final output. By default, the page title is used if no argument is provided. The rules by which this template abides are published by the Institute for Bulgarian Language, an English translation of which you can find at [http://logic.fmi.uni-sofia.bg/hyphenation/hyph-bg.html#hyphenation-rules-between-1983-and-2012 this link]. This template generally replaces the use of {{template|hyphenation|bg}}, since it also allows you to specify your own hyphenations. However, if issues arise (see {{section link|#Known issues}}), that template can be used to fall back on, for example as on {{ll|bg|цскар}}. ==Parameters== ; {{para|1|opt=1}} : The term to hyphenate. If omitted, uses the page title instead. ; {{para|indent|opt=1}} : An indentation level, by default equal to 1. This means the number of bullet points that are generated before the syllabification / hyphenation lines. ===Respelling=== In cases where the hyphenation with no parameter is wrong, it may be possible to re-spell the term so that the hyphenation comes out right. Specifically, if you include a dot (.) between the two characters {{m|bg||д}} and {{m|bg||ж}}, the module will know to keep them separate; otherwise it will assume that they join together to form /d͡ʒ/, in which case the hyphenation rules prohibit them from being separated, and would result in incorrect hyphenations. An example of this syntax is {{template|bg-hyph|над.живея}}. ==Examples== ===General=== Example usages: * {{template|bg-hyph|пример}} * {{template|bg-hyph|но́щен}} * {{template|bg-hyph|про̀фаши́стки}} * {{template|bg-hyph}} {{q|on the page [[добър]]}} ...and their outputs: * {{bg-hyph|пример}} * {{bg-hyph|но́щен}} * {{bg-hyph|про̀фаши́стки}} * {{bg-hyph|добър}} ===Indent parameter=== Example of using the {{para|indent}} parameter: <syntaxhighlight lang="wikitext"> * {{bg-IPA|йота́ция}} ** {{bg-hyph|indent=2}} </syntaxhighlight> ...whose result is: * {{bg-IPA|йота́ция}} ** {{bg-hyph|йота́ция|indent=2}} ==Known issues== * Terms using mixed script, such as {{m|bg|SIM карта}}, would need to be hyphenated manually, or transcribed completely and phonetically into Bulgarian. ** Example treatment of the fictive word {{m|bg||access житон|t=access token}} manually hyphenated (using {{template|hyphenation}}) as {{hyphenation|bg|ac|cess жи|тон}}. Or, use: {{template|bg-hyph|аксес житон}}. * Full compliance with the hyphenation rules has not been rigorously proven, despite unbroken [[Module:bg-pronunciation/testcases|test coverage]]. If you see a hyphenation that doesn't appear to comply with the rules above, please hyphenate the term manually instead and post on the talk page about the error. <includeonly> [[Category:Bulgarian pronunciation templates|hyph]] </includeonly> 977igqbxs06t0esx0lotm6yvtlds3v7 ထာမ်ပလိက်:bg-IPA/documentation 10 300584 403484 2026-10-04T11:21:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403484 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:bg-pronunciation}} This template generates an IPA transcription for the provided Bulgarian word or phrase. The IPA chart for Bulgarian can be viewed at [[Appendix:Bulgarian pronunciation]]. ===Parameters=== ; {{para|1}} : Word or phrase, including accent marks. If omitted, defaults to the page name (only useful for monosyllabic words). See [[#Respelling|Respelling]] for how to format this parameter. ; {{para|endschwa}} : If true, transcribes final ''-а(т)'' or ''-я(т)'' as if written with ''ъ''. This should be set for the first-person singular and third-person plural present verb forms and definite nouns. As an alternative, placing the Unicode combining dot below (U+0323) character on a vowel will denote the same effect; this is necessary if a word with this behavior has other words that follow it. ; {{para|ann}} : An annotation to show for the pronunciation, prepended to the front, before the IPA itself; useful when there are multiple homographs that differ only by accent position. If set to <code>1</code>, it will put the stressed term (minus grave accents) as the annotation; otherwise, whatever annotation is specified will be used. ===Respelling=== The first parameter is used as the term to generate IPA from, and is generally more complex than the typical Bulgarian spelling: for instance, you should additionally place a combining acute accent (U+301) after the stressed vowel in the term to indicate primary stress, such as in {{template|bg-IPA|при́мер}}. In terms that span multiple words (may be spelled with a hyphen, rather than a space), stress all the content words, but don't put an accent on unstressed words such as {{m|bg||до}}, {{m|bg||да}}, {{m|bg||без}}, etc. For terms that use the {{IPAchar|/w/}} phoneme, usually in words of English origin, the {{m|bg||у}} that the {{IPAchar|/w/}} is usually spelled with should be re-spelled as ''ў'', a letter of the Belarusian alphabet. An example would be {{template|bg-IPA|ўи́ски}}, rendering {{bg-IPA|ўи́ски}}. <includeonly> [[Category:Bulgarian pronunciation templates|IPA]] </includeonly> 9tsg9e8lupyh1qkahqgw1uy0j3speel ထာမ်ပလိက်:bg-ndecl-pre1945/documentation 10 300585 403485 2026-10-04T11:21:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403485 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Introduction== {{uses lua|Module:bg-nominal}} This template should be used to decline all Bulgarian nouns using the pre-1945 orthography (the Ivanchev orthography), handling historical complexities such as terminal yers (''ъ'', ''ь''), the yat (''ѣ''), and older definite articles. Generally, two positional arguments are supplied to the template, consisting of the noun lemma (multisyllabic nouns are required to have an acute accent indicating the stress) followed by its gender. In the most basic case, for a regular masculine noun ending in a yer, such as {{m|bg|гра́дъ||city}}: {{temp|bg-ndecl-pre1945|гра́дъ|m}} produces {{bg-ndecl-pre1945|гра́дъ|m}} The module automatically knows to strip the silent terminal yer to form the base stem, applying the correct pre-1945 definite singular (''-ътъ'') and definite plural (using the yat, ''-тѣ''). ===Explicit Genders=== The module relies on the second parameter to know the gender of a noun in order to properly decline it. The gender parameter accepts one of <code>m</code>, <code>f</code>, or <code>n</code>. For example, for the soft feminine noun {{m|bg|ра́дость||joy}}: {{temp|bg-ndecl-pre1945|ра́дость|f}} produces {{bg-ndecl-pre1945|ра́дость|f}} Note that when the module knows that this is a feminine noun ending in a consonant, it automatically uses the definite singular ending ''-та'' (yielding ''ра́достьта'') instead of ''-ътъ'', and generates the appropriate plural. ===Animacy=== In Bulgarian, masculine nouns representing people (and historically some animals) do not take a count form (бройна форма). You can indicate this using the {{para|anim}} parameter. For example, for {{m|bg|ца́рь||tsar}}: {{temp|bg-ndecl-pre1945|ца́рь|m|anim=1}} produces {{bg-ndecl-pre1945|ца́рь|m|anim=1}} Because this noun is marked as animate, the count form row is automatically suppressed from the generated table. ===Overriding plurals, vocatives, etc.=== Many nouns have more complex plurals than can be easily predicted by their terminal letter, or have specific vocative and count forms. These can be overridden using named parameters. For example, for {{m|bg|вѣ́търъ||wind}}: {{temp|bg-ndecl-pre1945|вѣ́търъ|m|pl=вѣ́трове|voc=вѣ́тре}} which produces {{bg-ndecl-pre1945|вѣ́търъ|m|pl=вѣ́трове|voc=вѣ́тре}} Here, we explicitly specify the irregular plural ''вѣ́трове'' (the module will automatically append the definite article ''-тѣ'' to it) and the irregular vocative ''вѣ́тре''. ==Parameters== The general format is as follows: <code>{{temp|bg-ndecl-pre1945|LEMMA|GENDER|pl=PLURAL|voc=VOCATIVE|count=COUNT|anim=1}}</code>. More specifically: # <code>1</code> (First positional parameter): The lemma (the dictionary form of the word). Defaults to the page title. It should include accent marks (e.g. <code>гра́дъ</code>). The module will display the accents to the user, but automatically strip them when generating Wikilinks to ensure they point to the correct unaccented page. # <code>2</code> (Second positional parameter): The gender of the noun. Accepts <code>m</code> (masculine), <code>f</code> (feminine), or <code>n</code> (neuter). Defaults to <code>m</code>. ===Properties and manual overrides=== The following named parameter overrides are recognized for nouns: * {{para|pl}} (specify the indefinite plural form; the definite plural form is automatically constructed from this based on the final letter). * {{para|voc}} (specify the vocative singular form). * {{para|count}} (specify the count form, used after numerals for masculine nouns). * {{para|def_subj}} (specify the definite singular subjective form directly, overriding the module's automatic generation). * {{para|def_obj}} (specify the definite singular objective form directly, for masculine nouns). * {{para|anim}} (Set to <code>1</code> or <code>yes</code> to indicate the noun is an animate masculine noun, which disables the generation of the count form). ==Rules for constructing forms== ===Stems and endings=== Endings are normally added onto a ''stem''. The formation of the stem from the lemma in pre-1945 orthography is done by automatically detecting and stripping terminal yers (''ъ'' or ''ь''). For example, the stem of {{m|bg|градъ}} is extracted as ''град-'', to which the objective definite ''-а'' or subjective definite ''-ътъ'' are added. ===Plural formation=== The default rules for determining the plural ending, if not overridden by {{para|pl}}, are as follows: # Masculine nouns ending in ''-ъ'' or ''-ь'' default to <code>-и</code>. # Feminine nouns ending in ''-а'', ''-я'', or a consonant (with a terminal yer) default to <code>-и</code>. # Neuter nouns ending in ''-о'' default to <code>-а</code>. # Neuter nouns ending in ''-е'' default to <code>-я</code>. # Neuter nouns ending in ''-ие'' automatically drop the final ''е'' and take <code>-я</code>. ===Definite Plural formation=== The definite plural is generated automatically by looking at the last letter of the generated or provided indefinite plural: # If the indefinite plural ends in ''-а'' or ''-я'', the module adds <code>-та</code> (e.g., ''мѣста́та''). # If the indefinite plural ends in any other letter (usually ''-и'' or ''-е''), the module applies the standard pre-1945 definite plural marker <code>-тѣ</code> (e.g., ''градове́тѣ''). <includeonly> {{tcat}} </includeonly> 00gpvcefyjmg4oo9o61jdv9denhpgih ထာမ်ပလိက်:bg-pr/documentation/examples 10 300586 403486 2026-10-04T11:21:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403486 wikitext text/x-wiki This page is dedicated to providing a large number of examples on how to use {{template|bg-pr}}, which has a lot of features, so it is good to put them all in one place to be able to reference at once. This reference tries to source real examples from entries, so you can see exactly how the template is used in the wild. ==Main usage== The principal usage is simply to just copy the stressed headword into the {{template|bg-pr}} template, like below: ; {{m|bg|алафра́нга}} : {{template|bg-pr|алафра́нга}} ; {{m|bg|приче́ска}} : {{template|bg-pr|приче́ска}} ; {{m|bg|съби́рам си ала́тите}} : {{template|bg-pr|съби́рам си ала́тите}} ; {{m|bg|сорбе́}} : {{template|bg-pr|сорбе́}} ; {{m|bg|джела́то}} : {{template|bg-pr|джела́то}} For cases where there is secondary stress, you can use the grave accent on those syllables: ; {{m|bg|ке́й-по̀п}} : {{template|bg-pr|ке́й-по̀п}} ; {{m|bg|жа̀р-пти́ца}} : {{template|bg-pr|жа̀р пти́ца|a=[KK]}} ==Usage with audio== ; {{m|bg|кра́ва}} : {{template|bg-pr|кра́ва|a=Bg-крава.oga}} ; {{m|bg|чове́к}} : {{template|bg-pr|чове́к|a=[KK]}} ; {{m|bg|сам}} : {{template|bg-pr|a=[KK]}} ; {{m|bg|Богоро́дица}} : {{template|bg-pr|Богоро́дица|a=[KK]#[KK~2]}} : The second audio file (specified by <code>[KK~2]</code>) denotes a file ending with Богородица2, rather than just Богородица, as the ordinary <code>[KK]</code> implies.<noinclude>[[Category:Documentation subpages]]</noinclude> 24kojf9j89oaqzdkfg8ocgabu1mp0gb ထာမ်ပလိက်:bg-verb form of/documentation 10 300587 403487 2026-10-04T11:21:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403487 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{mbox|type=speedy|text='''Do not use this template; it is deprecated. Use {{temp|inflection of}} instead.'''}} {{temp|bg-verb form of}} was a relatively high-use template until 2020. This is a deprecated template, which was completely replaced by {{temp|inflection of}}. {{temp|bg-verb form of}} was kept to make old revision histories legible. Entries using {{temp|bg-verb form of}} are formatted with the <code>.deprecated</code> CSS class and are categorized in [[:Category:Pages using deprecated templates]]. <includeonly>[[Category:Successfully deprecated templates]]</includeonly> 0t3e0mpp4tihs2g65nbfkskz53l1bcc ထာမ်ပလိက်:bg-verb-form/documentation 10 300588 403488 2026-10-04T11:21:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403488 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{mbox|type=speedy|text='''Do not use this template; it is deprecated. Instead, use one of the templates listed below.'''}} {{temp|bg-verb-form}} was a relatively high-use template until 2020. This is a deprecated template, which was completely replaced by one of the following templates: # {{temp|head|bg|verb form}} for finite verb forms. # {{temp|bg-part}} for participles in their lemma form (indefinite masculine singular). # {{temp|bg-part form}} for other forms of participles. # {{temp|bg-verbal noun}} for verbal nouns in their lemma form (indefinite singular). # {{temp|bg-verbal noun form}} for other forms of verbal nouns. {{temp|bg-verb-form}} was kept to make old revision histories legible. Entries using {{temp|bg-verb-form}} are formatted with the <code>.deprecated</code> CSS class and are categorized in [[:Category:Pages using deprecated templates]]. <includeonly>[[Category:Successfully deprecated templates]]</includeonly> by6fwt4pvjgay8oi4ugnyw1lxv7ehp9 ထာမ်ပလိက်:bg-verbal noun form/documentation 10 300589 403489 2026-10-04T11:21:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403489 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|bg-headword}} ==Usage== ; {{para|1|req=1}}, {{para|head2}}, {{para|head3}}, … : Specify the headword, including acute accents to indicate the stress. Use {{para|head2}}, etc to indicate alternative ways of stressing the verbal noun form. ; {{para|g}} : Specify the gender of the verbal noun form. Since verbal nouns are practically always neuter, this will also be neuter (<code>p</code>) or neuter-plural (<code>n-p</code>). ; {{para|nolinkhead}} : If set to true, will not automatically link to the components of a multi-part headword (one with spaces or hyphens). Todo: is this ever needed in the case of verbal nouns? {{hwcat}} qc5rhxaxu6y28z6t464i6uizuda1uzb ထာမ်ပလိက်:bgc-term/documentation 10 300590 403490 2026-10-04T11:22:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403490 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links to a Google Books search for a given term. It is most often used in discussions when a term's usage is in question. ==Parameters== ; {{para|1|req=1}} : The term to link to a Google Books search for. ; {{para|2|opt=1}} : If given, this term will be displayed instead of {{para|1}} (while still linking to {{para|1}}). ; {{para|lang|opt=1}} : The language code of the language of the displayed term. This does not affect the link, but in languages other than English it can determine how the term is displayed. It is passed as the first parameter to {{tl|mention}}, so see that template's documentation for details. Defaults to <var>und</var> (undetermined). <includeonly> [[Category:Discussion templates]] [[Category:External link templates]] </includeonly> ihh0mjre2yr74wm10urnnuqmwzvttwu ထာမ်ပလိက်:bhh-adj/documentation 10 300591 403491 2026-10-04T11:22:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403491 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-adv/documentation 10 300592 403492 2026-10-04T11:22:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403492 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-conjunction/documentation 10 300593 403493 2026-10-04T11:22:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403493 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{hwcat}} 21ktfom4zbqbzz570v6lao0iu4mi3i5 ထာမ်ပလိက်:bhh-determiner/documentation 10 300594 403494 2026-10-04T11:22:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403494 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-interj/documentation 10 300595 403495 2026-10-04T11:22:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403495 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{hwcat}} 21ktfom4zbqbzz570v6lao0iu4mi3i5 ထာမ်ပလိက်:bhh-noun/documentation 10 300596 403496 2026-10-04T11:23:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403496 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-numeral/documentation 10 300597 403497 2026-10-04T11:23:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403497 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-prep/documentation 10 300598 403498 2026-10-04T11:23:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403498 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-pronoun/documentation 10 300599 403499 2026-10-04T11:23:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403499 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bhh-proper noun/documentation 10 300600 403500 2026-10-04T11:23:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403500 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{hwcat}} 21ktfom4zbqbzz570v6lao0iu4mi3i5 ထာမ်ပလိက်:bhh-script/documentation 10 300601 403501 2026-10-04T11:23:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403501 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|orthvar}} d8bm6df6pfc68h2m3tyozbgd2yit7p1 ထာမ်ပလိက်:bhh-verb/documentation 10 300602 403502 2026-10-04T11:24:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403502 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}}{{hwcat}} 21ktfom4zbqbzz570v6lao0iu4mi3i5 ထာမ်ပလိက်:bho-adj/documentation 10 300603 403503 2026-10-04T11:24:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403503 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bho-conj-v/documentation 10 300604 403504 2026-10-04T11:24:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403504 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bhojpuri verb inflection-table templates]] </includeonly> go20ip9xvck3a1ar8qox03vfivft3yg ထာမ်ပလိက်:bho-conj/documentation 10 300605 403505 2026-10-04T11:24:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403505 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly>{{tcat}} </includeonly> ggxmgp1gukrxehqq9guga9hf2ve6n0t ထာမ်ပလိက်:bho-l/documentation 10 300606 403506 2026-10-04T11:24:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403506 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bhojpuri templates|l]] [[Category:Metatemplates]] </includeonly> d87yrunwusr9g0h3qktv981wjhde206 ထာမ်ပလိက်:bho-verb/documentation 10 300607 403507 2026-10-04T11:24:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403507 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bho-z/documentation 10 300608 403508 2026-10-04T11:25:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403508 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bhojpuri templates|z]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> 8algv3r233vzfacq2dgrtj2781biwul ထာမ်ပလိက်:Bible quotation templates/documentation 10 300609 403509 2026-10-04T11:25:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403509 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to the [[Bible]]. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Bible}} [[Category:English quotation navigation templates]] [[Category:Ancient Greek quotation navigation templates]] [[Category:Arabic quotation navigation templates]] [[Category:Basque quotation navigation templates]] [[Category:Chinese quotation navigation templates]] [[Category:Church Slavonic quotation navigation templates]] [[Category:Ge'ez quotation navigation templates]] [[Category:Gothic quotation navigation templates]] [[Category:Hebrew quotation navigation templates]] [[Category:Jamaican Creole quotation navigation templates]] [[Category:Kankanaey quotation navigation templates]] [[Category:Latin quotation navigation templates]] [[Category:Maltese quotation navigation templates]] [[Category:Middle English quotation navigation templates]] [[Category:Nheengatu quotation navigation templates]] [[Category:Nyoro quotation navigation templates]] [[Category:Portuguese quotation navigation templates]] [[Category:Romani quotation navigation templates]] [[Category:Russian quotation navigation templates]] [[Category:Scots quotation navigation templates]] [[Category:Spanish quotation navigation templates]] [[Category:Tok Pisin quotation navigation templates]] [[Category:Tooro quotation navigation templates]] [[Category:Welsh quotation navigation templates]] </includeonly> 2nw3lhro5m33aajd7dvrrv3ibu6wvk7 ထာမ်ပလိက်:Bible reference templates/documentation 10 300610 403510 2026-10-04T11:25:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403510 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of reference templates relating to the [[Bible]]. <includeonly> {{DEFAULTSORT:*Bible}} [[Category:English reference navigation templates]] </includeonly> p0jgn536vk03gr8s0jpdze5gmwu0vv8 ထာမ်ပလိက်:big/documentation 10 300611 403511 2026-10-04T11:25:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403511 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template makes text 15% larger than normal. It should be used in preference to the <code>&lt;big&gt;...&lt;/big&gt;</code> markup as it uses more up-to-date HTML. <includeonly> [[Category:Text format templates]] </includeonly> 7jd2ry59fg4ldn6xuve6954tmk83bk5 ထာမ်ပလိက်:Bignoniaceae Hypernyms/documentation 10 300612 403512 2026-10-04T11:25:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403512 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bignoniaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2f3lub5qq79ywid1hqfwmxsdkejrsa4 ထာမ်ပလိက်:Bigyra Hypernyms/documentation 10 300613 403513 2026-10-04T11:25:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403513 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Bigyra]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bigyra}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> dahxg21mj0r2x0iogc2nlgdg5h6fzy2 ထာမ်ပလိက်:bing/documentation 10 300614 403514 2026-10-04T11:26:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403514 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} A search template for Microsoft Bing. Example usage: <nowiki>{{bing|search string}}</nowiki> or <nowiki>{{bing|"search string"}}</nowiki> to match the exact phrase. ==See also== * {{temp|b.g.c.}} * {{temp|google}} <includeonly> [[Category:External link templates|bing]] </includeonly> 6oqopwh18r3nbrtksso0djz8xakdqiq ထာမ်ပလိက်:Bivalvia Hypernyms/documentation 10 300615 403515 2026-10-04T11:26:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403515 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Bivalvia]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bivalvia}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> 6neh88trtuggccy9zzhv4fykgyiyf68 ထာမ်ပလိက်:Bixaceae Hypernyms/documentation 10 300616 403516 2026-10-04T11:26:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403516 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bixaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> flgykcvvakcbdflkjfui3xgp6q79qaj မဝ်ဂျူ:etymon/descendants 828 300617 403517 2026-10-04T11:26:26Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "local export = {} local M = require("Module:module loader").init({ require = { template_parser = "Module:template parser", links = "Module:links", languages = "Module:languages", }, }) local TRACKABLE_KEYWORDS = { inherited = true, bor = true, lbor = true, slbor = true, derived = true, uder = true, } local DESCENDANT_TEMPLATES = { ["desc"] = true, ["descendant"] = true, ["desctree"] = true, ["desc..." 403517 Scribunto text/plain local export = {} local M = require("Module:module loader").init({ require = { template_parser = "Module:template parser", links = "Module:links", languages = "Module:languages", }, }) local TRACKABLE_KEYWORDS = { inherited = true, bor = true, lbor = true, slbor = true, derived = true, uder = true, } local DESCENDANT_TEMPLATES = { ["desc"] = true, ["descendant"] = true, ["desctree"] = true, ["descendants tree"] = true, } local SKIPPED_TERMS = { [""] = true, ["-"] = true, } local CHECK_MISSING_HEADER = { missing_header = true, missing_entry = false } local STRIPPED_REF_TEMPLATES = { ref = true, refn = true, } local ENABLE_DESCENDANTS_TRACKING = false local function _resolve_explicit_cache_id(explicit_id, parent_etymon) if parent_etymon then return parent_etymon.id or "*" end return explicit_id end local function _resolve_single_cache_id(id_data) return (type(id_data) == "table" and id_data.id) or id_data or "*" end local function _resolve_cache_id(lookup) if not lookup then return nil end if lookup.id then return lookup.id end if lookup.explicit_id then return _resolve_explicit_cache_id(lookup.explicit_id, lookup.parent_etymon) end if lookup.id_data ~= nil then return _resolve_single_cache_id(lookup.id_data) end return nil end local function _get_cached_check(cache_table, is_toplevel, base_key, cache_id) if not is_toplevel or not cache_table or not base_key or not cache_id then return nil end return cache_table[base_key .. ":" .. cache_id] end local function _store_checks(cache_table, lang_page_key, checks_by_id, redirected_from) if not cache_table or not lang_page_key or not checks_by_id then return end for id, check in pairs(checks_by_id) do cache_table[lang_page_key .. ":" .. id] = check end if redirected_from then for id, check in pairs(checks_by_id) do cache_table[redirected_from .. ":" .. id] = check end end end local function _strip_refs(value) if type(value) ~= "string" or value == "" then return value end local get_node_class = M.template_parser.class_else_type local function trim_local(text) return (type(text) == "string" and text:match("^%s*(.-)%s*$")) or "" end local function lower_local(text) return text and mw.ustring.lower(text) or text end local function template_name_unexpanded(template_node) return lower_local(trim_local(tostring(template_node[1]) or "")) end local function stringify_without_ref_templates(node) if type(node) ~= "table" then return node == nil and "" or tostring(node) end local node_class = get_node_class(node) if node_class == "template" and STRIPPED_REF_TEMPLATES[template_name_unexpanded(node)] then return "" end if node_class == "template" then return tostring(node) end if node_class == "heading" then return tostring(node) end if node_class and node_class ~= "wikitext" then return tostring(node) end local pieces = {} for i = 1, #node do pieces[i] = stringify_without_ref_templates(node[i]) end return table.concat(pieces) end local parsed = M.template_parser.parse(value) local cleaned = stringify_without_ref_templates(parsed) local changed = true while changed do local next_cleaned = mw.ustring.gsub(cleaned, "<%s*[Rr][Ee][Ff][^>]-/>", "") next_cleaned = mw.ustring.gsub(next_cleaned, "<%s*[Rr][Ee][Ff][^>]*>.-<%s*/%s*[Rr][Ee][Ff]%s*>", "") next_cleaned = mw.ustring.gsub(next_cleaned, "{{%s*[Rr][Ee][Ff]%s*}}", "") next_cleaned = mw.ustring.gsub(next_cleaned, "{{%s*[Rr][Ee][Ff]%s*|[^{}]-}}", "") changed = next_cleaned ~= cleaned cleaned = next_cleaned end return cleaned end local function _trim(value) if type(value) ~= "string" then return nil end return value:match("^%s*(.-)%s*$") end local function _lower(value) return value and mw.ustring.lower(value) or value end local function _is_index_in_range(index, start_index, end_index) return index and index >= start_index and index <= end_index end local function _build_parse_index(lang_section) local parsed = M.template_parser.parse(lang_section) local headings = {} local templates = {} for heading in parsed:iterate_nodes("heading") do local heading_name = heading:get_name() table.insert(headings, { index = heading.index or 1, level = heading.level or 0, name = heading_name and _lower(_trim(heading_name) or "") or nil, length = #tostring(heading), }) end for template in parsed:iterate_nodes("template") do local template_name = template:get_name() local template_args = template:get_arguments() table.insert(templates, { index = template.index or 1, name = template_name and _lower(_trim(template_name) or "") or "", args = template_args or {}, }) end return { headings = headings, templates = templates, } end local function _build_regions(lang_section, headings) local content_length = #lang_section local etymology_headings = {} for _, heading in ipairs(headings) do if heading.level == 3 and heading.name and mw.ustring.match(heading.name, "^etymology") then table.insert(etymology_headings, heading) end end if #etymology_headings == 0 then return { { start_index = 1, end_index = content_length } } end local regions = {} for i = 1, #etymology_headings do local heading = etymology_headings[i] local next_heading = etymology_headings[i + 1] local start_index = heading.index local end_index = next_heading and (next_heading.index - 1) or content_length if i == 1 and heading.index > 1 then local preamble = lang_section:sub(1, heading.index - 1) if preamble:match("%S") then start_index = 1 end end table.insert(regions, { start_index = start_index, end_index = end_index, }) end return regions end local function _count_region_etymons(region, templates, etymon_lang_code) local count = 0 for _, template in ipairs(templates) do if _is_index_in_range(template.index, region.start_index, region.end_index) and template.name == "etymon" and template.args[1] == etymon_lang_code then count = count + 1 end end return count end local function _get_descendants_sections(region, headings) local sections = {} for i = 1, #headings do local heading = headings[i] if _is_index_in_range(heading.index, region.start_index, region.end_index) and heading.name == "descendants" then local body_start = heading.index + heading.length local body_end = region.end_index for j = i + 1, #headings do local next_heading = headings[j] if next_heading.index > region.end_index then break end if next_heading.level <= heading.level then body_end = next_heading.index - 1 break end end table.insert(sections, { start_index = body_start, end_index = body_end, }) end end return sections end local function _template_lang_matches_entry(template_lang_code, entry_full_code, cache) local normalized_code = _trim(template_lang_code) if not normalized_code or normalized_code == "" then return false end local cached = cache[normalized_code] if cached ~= nil then return cached end local template_lang = M.languages.getByCode(normalized_code, nil, true) local is_match = template_lang and template_lang:getFullCode() == entry_full_code or false cache[normalized_code] = is_match return is_match end local function _template_lists_target(template_args, first_term_index, target_page_lower, entry_lang) for arg_index = first_term_index, #template_args do local template_term = _trim(template_args[arg_index]) if template_term and not SKIPPED_TERMS[template_term] then if _lower(template_term) == target_page_lower then return true end local template_page = M.links.get_link_page(template_term, entry_lang) if _lower(template_page) == target_page_lower then return true end end end return false end local function _is_target_listed_in_descendants(descendants_sections, templates, entry_title, entry_lang) if #descendants_sections == 0 then return false end local target_page = M.links.get_link_page(entry_title, entry_lang) local target_page_lower = _lower(target_page) local entry_full_code = entry_lang:getFullCode() local lang_match_cache = {} for _, section in ipairs(descendants_sections) do for _, template in ipairs(templates) do if _is_index_in_range(template.index, section.start_index, section.end_index) and DESCENDANT_TEMPLATES[template.name] then local lang_arg_index = nil for arg_index = 1, #template.args do if _template_lang_matches_entry(template.args[arg_index], entry_full_code, lang_match_cache) then lang_arg_index = arg_index break end end if lang_arg_index and _template_lists_target(template.args, lang_arg_index + 1, target_page_lower, entry_lang) then return true end end end end return false end local function _region_has_descendant_template(region, templates) for _, template in ipairs(templates) do if _is_index_in_range(template.index, region.start_index, region.end_index) and DESCENDANT_TEMPLATES[template.name] then return true end end return false end local function _get_region_check(region, parsed_index, entry_title, entry_lang) local descendants_sections = _get_descendants_sections(region, parsed_index.headings) if #descendants_sections == 0 then if _region_has_descendant_template(region, parsed_index.templates) then local fallback_sections = { { start_index = region.start_index, end_index = region.end_index, } } return { missing_header = false, missing_entry = not _is_target_listed_in_descendants(fallback_sections, parsed_index.templates, entry_title, entry_lang), } end return CHECK_MISSING_HEADER end return { missing_header = false, missing_entry = not _is_target_listed_in_descendants(descendants_sections, parsed_index.templates, entry_title, entry_lang), } end local function _build_checks_by_id(lang_section, etymon_lang_code, found_templates_for_lang, entry_title, entry_lang) local checks_by_id = {} local parsed_index = _build_parse_index(lang_section) local regions = _build_regions(lang_section, parsed_index.headings) local template_list_index = 1 local mapping_failed = false for _, region in ipairs(regions) do local region_etymon_count = _count_region_etymons(region, parsed_index.templates, etymon_lang_code) local region_check = nil if region_etymon_count > 0 then region_check = _get_region_check(region, parsed_index, entry_title, entry_lang) end for _ = 1, region_etymon_count do local found_template_args = found_templates_for_lang[template_list_index] if not found_template_args then mapping_failed = true break end checks_by_id[found_template_args.id or "*"] = region_check template_list_index = template_list_index + 1 end if mapping_failed then break end end if mapping_failed or template_list_index ~= (#found_templates_for_lang + 1) then local global_region = { start_index = 1, end_index = #lang_section } local fallback_check = _get_region_check(global_region, parsed_index, entry_title, entry_lang) checks_by_id = {} for _, template_args in ipairs(found_templates_for_lang) do checks_by_id[template_args.id or "*"] = fallback_check end end return checks_by_id end local function _compute_checks_for_page(opts) opts = opts or {} local found_templates_for_lang = opts.found_templates_for_lang or {} if #found_templates_for_lang == 0 then return {} end local entry_title = opts.entry_title local entry_lang = opts.entry_lang local etymon_lang_code = opts.etymon_lang_code if not entry_title or not entry_lang or not etymon_lang_code then return {} end local sanitized_lang_section = _strip_refs(opts.lang_section or "") return _build_checks_by_id( sanitized_lang_section, etymon_lang_code, found_templates_for_lang, entry_title, entry_lang ) end function export.cache_page_checks(opts) if not ENABLE_DESCENDANTS_TRACKING then return {} end opts = opts or {} local cache_table = opts.cached_descendants_checks local lang_page_key = opts.lang_page_key if not cache_table or not lang_page_key then return {} end local checks_by_id = _compute_checks_for_page(opts) _store_checks(cache_table, lang_page_key, checks_by_id, opts.redirected_from) return checks_by_id end function export.get_lookup_check(opts) if not ENABLE_DESCENDANTS_TRACKING then return nil end opts = opts or {} return _get_cached_check( opts.cached_descendants_checks, opts.is_toplevel, opts.base_key, _resolve_cache_id(opts.lookup) ) end function export.get_term_sync_flags(keyword, term_status, descendants_check) if not ENABLE_DESCENDANTS_TRACKING then return false, false end local should_track = term_status == "ok" and TRACKABLE_KEYWORDS[keyword] == true and descendants_check ~= nil if not should_track then return false, false end return descendants_check.missing_header or false, descendants_check.missing_entry or false end return export njoa75ldlbxvifpj024ykipfx44kfcd ထာမ်ပလိက်:bku-head/documentation 10 300618 403518 2026-10-04T11:26:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403518 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:bku-script of/documentation 10 300619 403519 2026-10-04T11:26:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403519 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|form-of}} sgdus6smwfq92neqvu5hkxg1hheyehn ထာမ်ပလိက်:bl/documentation 10 300620 403520 2026-10-04T11:26:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403520 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} It's blank line that is used to break list by design/intention. It means: * End of last column (in {{temp|hrow}}+{{temp|bl}}) This template is optional but it may be useful to [[Special:WhatLinksHere/Template:bl|see such cases]]. ==Example== <pre> {{hrow}} * 111 ** 222 ** 222 ** 222 * 111 ** 222 ** 222 ** 222 {{bl}} * 111 * 111 * 111 </pre> {{hrow}} * 111 ** 222 ** 222 ** 222 * 111 ** 222 ** 222 ** 222 {{bl}} * 111 * 111 * 111 <includeonly>[[Category:Column templates|{{ROOTPAGENAME}}]]</includeonly> taw312b5esc0rubzwywdtcwgu4znntf ထာမ်ပလိက်:Black's 1910/documentation 10 300621 403521 2026-10-04T11:27:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403521 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Displays a notice to warn users that an entry contains definitions from Black's Law Dictionary which may be outdated. Takes no parameters. <includeonly> [[Category:Cleanup templates]] [[Category:Request templates]] </includeonly> 83cbbg174fdbdxeqzo5u5m9chbo7hld ထာမ်ပလိက်:Blastocladiaceae Hypernyms/documentation 10 300622 403522 2026-10-04T11:27:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403522 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Blastocladiaceae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Blastocladiaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4jzcimh9u3tb1le0960bstkavgjymbu ထာမ်ပလိက်:Blastocladiomycota Hypernyms/documentation 10 300623 403523 2026-10-04T11:27:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403523 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Blastocladiomycota]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Blastocladiomycota}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> oxkvlvnajcsrahphe2nkxr942ymaoqp ထာမ်ပလိက်:Blattidae Hypernyms/documentation 10 300624 403524 2026-10-04T11:27:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403524 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Blattidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> miopa6773dummbr720un3wsh94hnstx ထာမ်ပလိက်:Blattodea Hypernyms/documentation 10 300625 403525 2026-10-04T11:27:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403525 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Blattodea]]. It can also be used with subst:. * {{R:Ruggiero}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> puzg3buzg2ogij1hywljwhokmue4wci မဝ်ဂျူ:etymon/data/text allowed 828 300626 403526 2026-10-04T11:27:49Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "--[=[ Languages and families that may use the {{etymon}} `text=` parameter (language-community consensus). ]=] return { -- Mode: "off" = disabled, "warn" = warn only, "error" = enforce. default_mode = "warn", langs = { ["ak"] = true, ["amf"] = true, ["bg"] = true, ["bnt-sab-pro"] = true, ["cs"] = true, ["en"] = true, ["eo"] = true, ["es"] = true, ["ext"] = true, ["fa"] = true, ["gmw-msc..." 403526 Scribunto text/plain --[=[ Languages and families that may use the {{etymon}} `text=` parameter (language-community consensus). ]=] return { -- Mode: "off" = disabled, "warn" = warn only, "error" = enforce. default_mode = "warn", langs = { ["ak"] = true, ["amf"] = true, ["bg"] = true, ["bnt-sab-pro"] = true, ["cs"] = true, ["en"] = true, ["eo"] = true, ["es"] = true, ["ext"] = true, ["fa"] = true, ["gmw-msc"] = true, ["hsb"] = true, ["iir-pro"] = true, ["jbo"] = true, ["jdt"] = true, ["la"] = true, ["mul"] = true, ["ota"] = true, ["pap"] = true, ["ps"] = true, ["ro"] = true, ["sco"] = true, ["sk"] = true, ["sw"] = true, ["tg"] = true, ["tl"] = true, ["tr"] = true, ["uk"] = true, ["uz"] = true, ["sl"] = true, ["rsk"] = true, ["zlw-ocs"] = true, ["zlw-osk"] = true, ["zle-ono"] = true, ["zle-ort"] = true, ["sla-pro"] = true, ["eu"] = true, -- Austronesian ["map-pro"] = true, ["map-ata-pro"] = true, ["poz-pro"] = true, ["poz-btk-pro"] = true, ["poz-cet-pro"] = true, ["pqe-pro"] = true, ["poz-hce-pro"] = true, ["poz-oce-pro"] = true, ["poz-pol-pro"] = true, ["poz-pnp-pro"] = true, ["poz-pep-pro"] = true, ["poz-mic-pro"] = true, ["poz-lgx-pro"] = true, ["poz-msa-pro"] = true, ["poz-mcm-pro"] = true, ["cmc-pro"] = true, ["poz-mly-pro"] = true, ["poz-swa-pro"] = true, ["btk-pro"] = true, ["phi-pro"] = true, ["phi-kal-pro"] = true, ["poz-ssw-pro"] = true, ["dru-pro"] = true, ["crp-slb"] = true, }, families = { ["ber"] = true, -- Berber ["dra"] = true, -- Dravidian ["inc"] = true, -- Indo-Aryan ["iir-nur"] = true, -- Nuristani ["mun"] = true, -- Munda ["roa-gap"] = true, -- Galician-Portuguese ["sem-ara"] = true, -- Aramaic ["sem-arb"] = true, -- Arabic ["tup"] = true, -- Tupian ["bnt-sab"] = true, -- Lechitic ["zlw-lch"] = true, -- Lechitic }, } d2t0jck7ixvesghw7yzk9gdr2q8prgn ထာမ်ပလိက်:blc-root/documentation 10 300627 403527 2026-10-04T11:27:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403527 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bella Coola templates]] </includeonly> 22zu73nhfyefyinxs7tybmif8jq3xfu ထာမ်ပလိက်:Blenniidae Hypernyms/documentation 10 300628 403528 2026-10-04T11:28:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403528 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Blenniidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> erjagfvq4ny386fgw94g3427e6my0bi ထာမ်ပလိက်:blk-adj/documentation 10 300629 403529 2026-10-04T11:28:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403529 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:blk-adverb/documentation 10 300630 403530 2026-10-04T11:28:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403530 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:blockquote-top/documentation 10 300631 403531 2026-10-04T11:28:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403531 wikitext text/x-wiki {{rfd|2=undocumented alternative of [[Template:blockquote]]}} {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Discussion templates]] </includeonly> om2a3k79z60khfrpgiqsuutjtn5ryyz ထာမ်ပလိက်:blockquote/documentation 10 300632 403532 2026-10-04T11:28:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403532 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{templatestyles|blockquote/styles.css}} ===Usage=== {{shortcut|Template:quote box}} This template displays a block quotation in a page. This should not typically be used in mainspace entries. ===See also=== * {{temp|quote}} ===TemplateData=== {{TemplateData header}} <templatedata> { "params": { "1": { "aliases": [ "text", "quote" ], "description": "The text to quote", "label": "Quotation", "type": "string", "required": true }, "2": { "aliases": [ "author" ], "description": "The writer of the source", "type": "string", "suggested": true, "label": "Author" }, "3": { "aliases": [ "title" ], "description": "The source for the quote", "type": "string", "label": "Title" }, "align": { "label": "Alignment", "description": "The alignment of the box", "suggestedvalues": [ "left", "right", "center" ], "autovalue": "center" }, "style": { "label": "Styles", "description": "Additional CSS styles to apply", "type": "string" }, "class": { "label": "Classes", "description": "Additional CSS classes to apply", "type": "string" } }, "description": "Displays a block quotation in a page.", "paramOrder": [ "1", "2", "3", "align", "class", "style" ] } </templatedata> <includeonly> [[Category:Box templates]] </includeonly> ooz0di521j79tkaeqb4dvk7gn4auhz4 ထာမ်ပလိက်:blt-pron/documentation 10 300633 403533 2026-10-04T11:28:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403533 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This template generates Tai Dam pronunciations. ==Examples== ==={{m|blt|ꪻꪊ}}=== <pre>{{blt-pron}}</pre> ==={{m|blt|ꪵꪣꪫ}}=== <pre>{{blt-pron|ꪵꪣ+ꪫ}}</pre> ==={{m|blt|ꪹꪣꪉꪡ꫁ꪱ}}=== <pre>{{blt-pron|ꪹꪣꪉ-ꪡ꫁ꪱ}}</pre> <includeonly> [[Category:Tai Dam pronunciation templates|pron]] </includeonly> 9fm7zqjv13paryix5w2ul1p8bdc091j ထာမ်ပလိက်:bn-adj/documentation 10 300634 403534 2026-10-04T11:29:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403534 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-adverb/documentation 10 300635 403535 2026-10-04T11:29:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403535 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-cls/documentation 10 300636 403536 2026-10-04T11:29:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403536 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-conj-ano/documentation 10 300637 403537 2026-10-04T11:29:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403537 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <templatedata> { "params": { "1": { "label": "verb stem", "description": "the first part of the verb in Bengali script", "example": "নেব", "type": "string", "required": true }, "2": { "label": "transcription of verb stem", "description": "romanisation of the first part of the verb", "example": "neb", "type": "string", "required": true }, "3": { "label": "stem change", "description": "stem-changed version of the first part of the verb in Bengali script", "example": "নিব", "type": "string" }, "4": { "label": "transcription of stem change", "description": "romanisation of the first part of the stem-changed verb", "example": "nib", "type": "string" }, "mod": { "label": "prefix", "description": "word(s) to place before the verb in Bengali script", "example": "আলো", "type": "string" }, "mod-tr": { "label": "transcription of prefix", "description": "[[WT:BN TR]] romanisation of the prefix", "example": "alō", "type": "string" } }, "paramOrder": [ "1", "2", "3", "4", "mod", "mod-tr" ], "description": "Generate conjugation tables for Bengali verbs ending in -ানো. Examples given below for “আলো নেবানো”." } </templatedata> <includeonly> [[Category:Bengali verb inflection-table templates]] </includeonly> da1dj64pg8v0ttojy0azrqeibk24cks ထာမ်ပလိက်:bn-conj-base-finite/documentation 10 300638 403538 2026-10-04T11:29:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403538 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Bengali verb inflection-table templates| ]] </includeonly> sfd1oetwhp78km0twnv7ho399iz7sfh ထာမ်ပလိက်:bn-conj-base-nonfinite/documentation 10 300639 403539 2026-10-04T11:29:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403539 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly> [[Category:Bengali verb inflection-table templates| ]] </includeonly> sfd1oetwhp78km0twnv7ho399iz7sfh ထာမ်ပလိက်:bn-conjunction/documentation 10 300640 403540 2026-10-04T11:30:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403540 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-ndecl-ṅ-anim/documentation 10 300641 403541 2026-10-04T11:30:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403541 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Uses [[Template:bn-ndecl-base]] ---- ===Required parameters=== * {{para|1}} — the romanization (ending in {{l|mul|ṅ}}) * {{para|2}} — the stem ending in {{l|bn|ঙ}} {{tcat}} a1r9sx86f9u8dg3smvyu6meafaelr8c ထာမ်ပလိက်:bn-ndecl-ṅ-inan/documentation 10 300642 403542 2026-10-04T11:30:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403542 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Uses [[Template:bn-ndecl-base]] ---- ===Required parameters=== * {{para|1}} — the romanization * {{para|2}} — the stem ending in {{l|bn|ঙ}} {{tcat}} tbbp609kmt9qjiql152m7tn3no05m5c ထာမ်ပလိက်:bn-noun/documentation 10 300643 403543 2026-10-04T11:30:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403543 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-personal pronoun/documentation 10 300644 403544 2026-10-04T11:30:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403544 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-prefix/documentation 10 300645 403545 2026-10-04T11:30:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403545 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-prpn/documentation 10 300646 403546 2026-10-04T11:31:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403546 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-suffix/documentation 10 300647 403547 2026-10-04T11:31:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403547 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bn-verb/documentation 10 300648 403548 2026-10-04T11:31:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403548 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-desc/documentation 10 300649 403549 2026-10-04T11:31:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403549 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in place of {{temp|desc}} in Proto-Bantu entries. It uses [[Module:Guthrie codes]] to display the unique identifier associated with the language in the [https://brill.com/fileasset/downloads_products/35125_Bantu-New-updated-Guthrie-List.pdf Maho (2009)] updated {{w|Guthrie classification of Bantu languages}}. This template supports <code>|bor=1</code> for borrowings, but none of the other specialized descendant types supported by {{temp|desc}}. k2fe5r6mj874p3kc0dmx1adz1a6oqsy ထာမ်ပလိက်:bnt-ngu-noun/documentation 10 300650 403550 2026-10-04T11:31:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403550 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-adj/documentation 10 300651 403551 2026-10-04T11:31:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403551 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-adv/documentation 10 300652 403552 2026-10-04T11:32:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403552 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-infl-adj/documentation 10 300653 403553 2026-10-04T11:32:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403553 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Phuthi adjective inflection-table templates|adj]] </includeonly> susfvjn3fchp2hin0o1xlev0dls4fhv ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-infl-rel/documentation 10 300654 403554 2026-10-04T11:32:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403554 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Phuthi adjective inflection-table templates|rel]] </includeonly> qidws1pwa3gydjvvn70izjy3o7qhp73 ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-noun/documentation 10 300655 403555 2026-10-04T11:32:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403555 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-rel/documentation 10 300656 403556 2026-10-04T11:32:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403556 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-phu-verb/documentation 10 300657 403557 2026-10-04T11:32:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403557 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bnt-var/documentation 10 300658 403558 2026-10-04T11:33:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403558 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for showing variant forms in descendant lists in Proto-Bantu entries. The first argument is the form, and the second argument is an optional note about that form. For example, you could note that a form is causative, applicative, etc. <includeonly> [[Category:Proto-Bantu templates]] </includeonly> niaea2zizjs0rh15cjmq9wnak4nkj0t ထာမ်ပလိက်:bo new/documentation 10 300659 403559 2026-10-04T11:33:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403559 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Autocreation tool Example: {{l|bo|བཙན་པོ}}: <pre>{{subst:bo new|a|[[strong]], violent # [[strict]], [[stern]] # [[secure]], [[safe]]|n|title for [[Tibetan]] [[emperors]]}}</pre> <includeonly> [[Category:Tibetan templates|new]] </includeonly> 499jzafci3rkugxtps229v90dke3zg2 ထာမ်ပလိက်:bo-conj/documentation 10 300660 403560 2026-10-04T11:33:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403560 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Tibetan verb inflection-table templates]] </includeonly> nzkpv72gsc74ihom1egbgjysrmw8azs ထာမ်ပလိက်:bo-IPA/documentation 10 300661 403561 2026-10-04T11:33:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403561 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Pronunciation template for Tibetan, using {{w|Tibetan Pinyin}} and IPA. Relies on [[Module:bo-pron]]. ==Usage== <pre>{{bo-IPA|PINYIN|PINYIN2|...}}</pre> Arguments 1 – ∞ are for Tibetan Pinyin pronunciations of the Tibetan word. Format for Tibetan Pinyin: spaces (" ") denote word divisions, dashes ("-") denote syllable divisions. Tone letters have been supplemented for Lhasa Tibetan: f = high level, h = high falling, v = low rising, w = low level/rising-falling. Other dialects are also supported: * <code>|batang=</code>: [[w:Batang County|Batang]] * <code>|dege=</code>: [[w:Dêgê County|Dêgê]] * <code>|zeku=</code>: [[w:Zêkog County|Zêkog]] * <code>|labrang=</code>: [[w:Xiahe County|Bla-Brang]] * <code>|arik=</code>: [[w:Qilian County|Arik]] * <code>|spiti=</code>: [[w:Lahuli–Spiti language|Lahuli–Spiti]] (More to be added.) The Old Tibetan pronunciation will also be generated if the spelling of the page title is deemed sufficiently straightforward. In words not attested in Old Tibetan, this pronunciation can be disabled by <code>|otb=-</code>. An entry demonstrating the use of this template with a reasonably complete set of parameters is {{m|bo|གཅིག}}. ==Examples== ==={{m|bo|རི་བོ}}=== <pre>{{bo-IPA|riv-wuf}}</pre> {{bo-IPA|riv-wuf|word=རི་བོ}} ==={{m|bo|ལྗི་བ}}=== <pre>{{bo-IPA|jiew}}</pre> {{bo-IPA|jiew|word=ལྗི་བ}} ==={{m|bo|བོད་རིགས}}=== <pre>{{bo-IPA|puev-rih}}</pre> {{bo-IPA|puev-rih|word=བོད་རིགས}} ==={{m|bo|འཇིག་རྟེན་འགྲོ་ལུགས}}=== <pre>{{bo-IPA|jigv-daenf zhuv-luh}}</pre> {{bo-IPA|jigv-daenf zhuv-luh|word=འཇིག་རྟེན་འགྲོ་ལུགས}} ==={{m|bo|བརྡ་མཚོན་རྟགས་ཤད}}=== <pre>{{bo-IPA|dav-coenf dagf-xaeh}}</pre> {{bo-IPA|dav-coenf dagf-xaeh|word=བརྡ་མཚོན་རྟགས་ཤད}} <includeonly> [[Category:Tibetan pronunciation templates|pron]] </includeonly> 9phbnj439iux0isky85l872rlu6tnce ထာမ်ပလိက်:bo-new/documentation 10 300662 403562 2026-10-04T11:33:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403562 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Tibetan autocreation template, relying on [[Module:bo-common]] function {{code|lua|new}}. Must be substituted. ==Usage== ===Basic structure=== <pre>{{subst:bo-new|POS|DEF}}</pre> ===Core parameters=== * |1= (optional) *: Part of speech. Acronyms are accepted and preferred. Default is 'n' if empty. See {{code|lua|pos_table}} in [[Module:bo-common]]#{{code|lua|new}} for a list of acronyms. * |2= (compulsory... well, it gives {{temp|rfdef}} if you insist on leaving it blank) *: Definition. ===Other parameters=== - '''More PoS''' * |3= *: Second part of speech. * |4= *: Definition for the second part of speech. * |5= *: Third part of speech. * |6= *: Definition for the third part of speech. - '''Head''' * |head= *: Feeds the |head= parameter in headword templates. Trick is that if phonetic respelling is simply a syllable-divided version of pagetitle, it will be used to generate the 'head' parameter in headword templates automatically if no |head= is given here. - '''Wikipedia''' * |wp=y *: Wikipedia link. - '''Etymology''' * |e= *: Etymology text. (unformatted) - '''Pronunciation''' * |p= *: Tibetan Pinyin. - '''Topical category''' * |cat= *: Name of a valid topical category. - '''Registers (honourifics etc.)''' * |reg= *: A gloss listed in [[Module:bo-registers/data]]. -- '''Other words''': No brackets needed in these parameters. * |alt=, |alt2=, |alt3=, |alt4= *: Alternative forms. * |syn=, |syn2=, |syn3=, |syn4= *: Synonyms. * |ant=, |ant2=, |ant3=, |ant4= *: Antonyms. * |der=, |der2=, |der3=, |der4= *: Derived terms. * |also=, |also2=, |also3=, |also4= *: See-also terms. ==Examples== {{l|bo|གནམ་གྲུ}}: <pre>{{subst:bo-new||[[airplane]]|p=nacmf-zhuf|cat=Aircraft}}</pre> {{l|bo|ཆབ་སྲིད}}: <pre>{{subst:bo-new||[[politics]]|p=qacbf-sih}}</pre> <includeonly> [[Category:Tibetan entry templates|new]] </includeonly> jf848haki112unxeomt2xtv1n4tzn55 ထာမ်ပလိက်:bo-ref/documentation 10 300663 403563 2026-10-04T11:33:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403563 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Tibetan reference linking template. Links to [[Wiktionary:Tibetan entry guidelines/references]]. ==Usage== * <code>|1=</code> *: Text to be displayed. ==Example== <pre>({{bo-ref|Hill, 2007}})</pre> ({{bo-ref|Hill, 2007}}) <pre>{{bo-ref|Hill (2007)}}</pre> {{bo-ref|Hill (2007)}} <includeonly> [[Category:Tibetan templates]] </includeonly> qrvabiyfnba8htwo0xp2ixthsh8j93i ထာမ်ပလိက်:bo-see/documentation 10 300664 403564 2026-10-04T11:34:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403564 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Tibetan "see ..." definition template. ==Usage== Code: <pre>{{bo-see|WORD1|WORD2|t1=GLOSS|t2=GLOSS}}</pre> Effect: <code>{{bo-see|WORD1|WORD2|t1=GLOSS|t2=GLOSS}}</code> ==Examples== {{m|bo|དཀར}}: <pre>{{bo-see|དཀར་པོ|t1=[[white]]}}</pre> {{bo-see|དཀར་པོ|t1=[[white]]}} <includeonly> [[Category:Tibetan templates]] </includeonly> 3xpr2jtcd7gwt0idkb10vbc3eib3t6s ထာမ်ပလိက်:bo-verb form/documentation 10 300665 403566 2026-10-04T11:34:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403566 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bo-verb-Pa/documentation 10 300666 403567 2026-10-04T11:34:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403567 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Tibetan verbal noun template. ==Usage== {{m|bo|ཡོད་པ}}: <pre># {{bo-verb-Pa|[[being]], [[existing]]; [[having]]; [[possessing]]}}</pre> <includeonly> [[Category:Tibetan templates]] </includeonly> kkqpqantidrm43xex9n9s9hnuopfx0m ထာမ်ပလိက်:bo-verb/documentation 10 300667 403568 2026-10-04T11:34:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403568 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Boidae Hypernyms/documentation 10 300668 403569 2026-10-04T11:34:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403569 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Boidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> bfb8ksxh1apxboqyiy89jkpjkjuf88n ထာမ်ပလိက်:Boletaceae Hypernyms/documentation 10 300669 403570 2026-10-04T11:34:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403570 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Boletaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> c678ceitep82pbmunvwi26gpvx0ibq8 ထာမ်ပလိက်:Bombinatoridae Hypernyms/documentation 10 300670 403571 2026-10-04T11:35:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403571 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Bombinatoridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 1dzj2y3cjh0bpdij44p5m1z75m152ud ထာမ်ပလိက်:Bombycidae Hypernyms/documentation 10 300671 403572 2026-10-04T11:35:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403572 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (family)|Bombycidae]] </includeonly> 7ji94v9dsd1il8c380643q3tjh3pstn ထာမ်ပလိက်:Bombyliidae Hypernyms/documentation 10 300672 403573 2026-10-04T11:35:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403573 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bombyliidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4ti0s5ciarsx98gn8wtxv4i0wef2nbm ထာမ်ပလိက်:bond credit rating/documentation 10 300673 403574 2026-10-04T11:35:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403574 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Translingual definition templates]] </includeonly> 8s7qcuk3rwzxyirerb5zp3piww0jflo ထာမ်ပလိက်:Booth Tarkington quotation templates/documentation 10 300674 403575 2026-10-04T11:35:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403575 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Booth Tarkington}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Tarkington, Booth}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> pfk8915y1wh7sojr601lm0g69iwcye4 ထာမ်ပလိက်:bor+/documentation 10 300675 403576 2026-10-04T11:35:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403576 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Works exactly like {{tl|bor}}, but with "Borrowed from" at the beginning. ===Parameters=== Parameters same as in {{tl|bor}}, with 1 extra parameter: :* {{para|nocap|1|opt=1}} — to uncapitalise the first letter. ===See also=== * {{tl|inh+}} * {{tl|der+}} <includeonly> [[Category:Foreign derivation templates]] [[Category:Etymology templates]] </includeonly> 0uvuzql556gq7n3prwltjzr9lsuki6r ထာမ်ပလိက်:bor-lite/documentation 10 300676 403577 2026-10-04T11:36:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403577 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used in etymologies as a lightweight alternative to {{temp|bor}}, and supports most the same parameters. It is implemented using {{temp|der-lite/lang}} and {{temp|m-lite}}. See {{temp|bor}} for more, including when it is appropriate to use {{temp|bor}} / {{temp|bor-lite}}. For an example of its use see the etymology of Basque {{m|eu|zero}}. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} ; {{para|2|req=1}} ; {{para|3|opt=1}} ; {{para|alt}} or {{para|4|opt=1}} ; {{para|t}} or {{para|5|opt=1}} ; {{para|tr|opt=1}} ; {{para|ts|opt=1}} ; {{para|pos|opt=1}} ; {{para|lit|opt=1}} ; {{para|g}} or {{para|g1}}, {{para|g2}}, {{para|g3|opt=1}} ; {{para|sc|opt=1}} ; {{para|id|opt=1}} ; {{para|sort|opt=1}} All of these parameters are documented at {{temp|bor}}. <includeonly> [[Category:Etymology templates]] [[Category:Lua-free templates]] </includeonly> gx45qbfkm5inast9bhh4t8qxbgjcedv ထာမ်ပလိက်:Boraginaceae Hypernyms/documentation 10 300677 403578 2026-10-04T11:36:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403578 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Boraginaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5ghb2usyyyfkwemtcz156x8ungyiqmm ထာမ်ပလိက်:Borreliaceae Hypernyms/documentation 10 300678 403579 2026-10-04T11:36:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403579 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''{{taxlink|Borreliaceae|family}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Borreliaceae|Borreliaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> f48ti9mmsuqjt4gztpm37c43q9ccgri ထာမ်ပလိက်:Bot/documentation 10 300679 403580 2026-10-04T11:36:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403580 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> == Documentation == * Replace "Example" with the main username of the bot wielder (you, usually) and "//example.com" with the URL where resides the source code of the bot. {| class="wikitable" width="100%" |- ! width="150px" | Code ! Result |- | <code><nowiki>{{Bot|Example}}</nowiki></code> | {{Bot|Example}} |- | <code><nowiki>{{Bot|Example|//example.com}}</nowiki></code> | {{Bot|Example|//example.com}} |} <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:User templates]] [[es:Plantilla:robot]] [[fr:Modèle:robot]] [[gl:Modelo:bot]] [[it:Template:bot]] [[my:Template:user bot]] [[no:Mal:bot]] [[pl:Szablon:strona bota]] [[pt:Predefinição:robô]] [[ka:თარგი:ბოტი]] [[ru:Шаблон:bot]] [[simple:Template:user bot]] [[tr:Şablon:Bot]] </includeonly> 2558k1kyqxrprlptry7thd262gliuyk उठाइबो 0 300680 403581 2026-10-04T11:36:38Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==ကာန်နာဥူဂျဳ== ===ကြိယာ=== {{head|bjj|ကြိယာ}} # သကဵုပၚ်ပ္တိုန်။" 403581 wikitext text/x-wiki ==ကာန်နာဥူဂျဳ== ===ကြိယာ=== {{head|bjj|ကြိယာ}} # သကဵုပၚ်ပ္တိုန်။ imbiybtcy56zy9j618uqwg0vh6p34po ထာမ်ပလိက်:botanical quotation templates/documentation 10 300681 403582 2026-10-04T11:36:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403582 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of quotation templates relating to [[botany|botanical]] and [[horticulture|horticultural]] works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Botanical quotation templates}} [[Category:English quotation navigation templates]] [[Category:en:Botany|*]] [[Category:en:Horticulture|*]] </includeonly> 50l9g79dktsl8ganvq3cirlfjqftik2 ထာမ်ပလိက်:Bothidae Hypernyms/documentation 10 300682 403583 2026-10-04T11:36:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403583 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bothidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> da9v69zzf5dp8dy7cs8fvdkj21gbdv9 ထာမ်ပလိက်:Bovidae Hypernyms/documentation 10 300683 403584 2026-10-04T11:37:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403584 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Just a typing aid for material to appear under the Hypernyms heading for taxa below the level of [[Bovidae]]. <includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> mvreik4t3mi6dmbo91ayi6bdxnhocy0 ထာမ်ပလိက်:box-bottom/documentation 10 300684 403585 2026-10-04T11:37:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403585 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} See {{tl|box-top}}. <includeonly> [[Category:Collapsible box templates]] </includeonly> cwdm0x9i0sigfr45ig909fj84pbgvsw ထာမ်ပလိက်:box-top/documentation 10 300685 403586 2026-10-04T11:37:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403586 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Use in conjunction with {{tl|box-bottom}}. This template is designed to contain '''textual content'''. It intentionally does not allow you to arrange items into columns. To show lists of terms, use {{tl|col-top}} or other [[:cat:Column templates|column templates]] instead. ==Usage== <pre> {{box-top|Box title}} paragraph one paragraph two {{box-bottom}} </pre> <includeonly> [[Category:Collapsible box templates]] </includeonly> c68wkxlm4cjod3fhhw2sdxpg6sb1a46 ထာမ်ပလိက်:box/documentation 10 300686 403587 2026-10-04T11:37:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403587 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is a simple wrapper for {{tl|box-top}} / {{tl|box-bottom}}. The templates have the same appearance, but {{tl|box}} takes the box content as a parameter, instead of the content being sandwiched between the two separate templates. === Usage === Code: <pre>{{box|title=My title| * Some collapsible content * Another entry }}</pre> Result: {{box|title=My title| * Some collapsible content * Another entry }} === Available parameters === * <code>content</code> (defaults to the first unnamed parameter) * <code>title</code> (defaults to the second unnamed parameter) <includeonly> [[Category:Collapsible box templates]] </includeonly> 6o0twsdb4sl7twc79b4wfzs45hpbcct ထာမ်ပလိက်:bpy-noun/documentation 10 300687 403588 2026-10-04T11:37:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403588 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bpy-verb/documentation 10 300688 403589 2026-10-04T11:37:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403589 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:br-adjective-mutation/documentation 10 300689 403590 2026-10-04T11:38:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403590 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> ===Usage=== Use this template for [[w:Breton mutations|mutation]] of [[w:Postpositive adjectives|postnominal adjectives]] in [[w:Breton language|Breton]]. It takes five positional parameters: <pre> {{br-adjective-mutation|1|2|3|4|5}} </pre> where <code>1</code> is the initial consonant of the word (considering ''gw'' to be a single consonant), <code>2</code> is the rest of the simple form, <code>3</code> is the rest of the comparative, <code>4</code> is the rest of the superlative and <code>5</code> is the rest of the exclamative. <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:Breton mutation templates|adjective]] </includeonly> ngooj4pxp19w1tl5t2tuwg64utjglrg ထာမ်ပလိက်:br-conj-bezañ/documentation 10 300690 403591 2026-10-04T11:38:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403591 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Breton verb inflection-table templates]] </includeonly> nkz0syyawxa4qadmq207wym02pgkouh ထာမ်ပလိက်:br-conj-kaout/documentation 10 300691 403592 2026-10-04T11:38:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403592 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Breton verb inflection-table templates]] </includeonly> nkz0syyawxa4qadmq207wym02pgkouh ကဏ္ဍ:ကြိယာကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ် 14 300692 403593 2026-10-04T11:38:27Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ|ကာန်နာဥူဂျဳ]]..." 403593 wikitext text/x-wiki [[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ|ကာန်နာဥူဂျဳ]] » [[:ကဏ္ဍ:ဝေါဟာအဓိကကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ်|ဝေါဟာတံသ္ဇိုၚ်]] » '''ကြိယာဂမၠိုၚ်''' :ဝေါဟာကာန်နာဥူဂျဳပွမယဵုဒုၚ်မစၞောန်ထ္ၜးအတေံ၊ မက္တဵုဒှ်ပရောဟိုတ် ဝါ ကဆံၚ်ဒတန်ဂမၠိုၚ်။ [[ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ]][[ကဏ္ဍ:ကြိယာဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|က]] t9krfi4fnkrubnvgr6yno77139u8nrh ထာမ်ပလိက်:br-noun-dual/documentation 10 300693 403594 2026-10-04T11:38:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403594 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== First argument takes the gender, all following arguments take the plurals of the dual. ===See also=== *{{temp|br-noun}} {{hwcat}} 0gfsq7nhm49t4g5np27cy3qu9ku5g99 ထာမ်ပလိက်:br-noun-mutation of/documentation 10 300694 403595 2026-10-04T11:38:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403595 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> ===Usage=== This template is only to be used for [[:Category:Breton mutated nouns|Breton mutated nouns]]. It take the following parameters * <tt>{{{1}}}</tt> (first unnamed parameter): the Breton term to be linked to; the unmutated form. No default; mandatory * <tt>{{{2}}}</tt> (second unnamed parameter): an alternative display for <tt>{{{1}}}</tt>. Default <tt>{{{1}}}</tt> * <tt>pl</tt>: when <tt>pl=yes</tt> is specific, the template displays ''Mutated plural form of'' instead of ''Mutated form of''. No default; optional * <tt>nocat</tt>: Use <tt>nocat=1</tt> to prevent any categorization. No default, optional * <tt>sort</tt>: sort key for categories (see below). Default is <nowiki>{{PAGENAME}}</nowiki> * <tt>proper</tt>: Use <tt>proper=1</tt> change form [[:Category:Breton mutated nouns]] to [[:Category:Breton mutated proper nouns]]. Default is [[:Category:Breton mutated nouns]] ===See also=== * {{temp|br-noun-mutation}}, for displaying mutations of nouns <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:Breton form-of templates]] </includeonly> 6l5fzcv5zc0ydndgyjboqwas7kgajlg ထာမ်ပလိက်:br-noun/documentation 10 300695 403596 2026-10-04T11:38:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403596 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== <pre>{{br-noun|gender|p=plural|d=dual|c=collective|s=singulative|s2=singular}}</pre> * The gender is a required parameter, but all other parameters are optional and must be called with their name (like <code>c=</code>) * Use <code>'''r'''</code> in second parameter if the plural is regular, i.e. ''-où'' * If the term is the collective itself, mark that with the parameter <code>is=c</code>. ===See also=== *{{temp|br-noun-plural}} *{{temp|br-noun-mutation}} *{{temp|br-noun-mutation of}} *{{temp|br-noun-dual}} {{hwcat}} qn1bemuuvh9b9kw94hw3hre0ijqa9vo ထာမ်ပလိက်:br-prep-1/documentation 10 300696 403597 2026-10-04T11:39:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403597 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== :{{para|1}} The initial part (stem) of the preposition, without a pronominal suffix :{{para|2}} (optional) alternative stem for third-person forms :{{para|type}} :* {{para|type|a}} for prepositions which end in ''-omp'' in their first plural form: '''''a''' (ac'hanomp)'', '''''war''' (warnomp)'', ... :* {{para|type|b}} for prepositions which end in ''-imp'' in their first plural form: '''''ouzh''' (ouzhimp)'', ... :* {{para|type|c}} for prepositions which end in either ''-imp'' or ''-eomp'' in their first plural form: '''''da''' (dimp, deomp)'', '''''gant''' (ganimp, ganeomp)'', ... <includeonly> [[Category:Breton preposition inflection-table templates]] </includeonly> l9o1q7m0lqztj636af6ro69x7kv58jr ထာမ်ပလိက်:br-proper noun/documentation 10 300697 403598 2026-10-04T11:39:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403598 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:br-verb-mutation/documentation 10 300698 403599 2026-10-04T11:39:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403599 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This template creates a mutation template for Breton verbs. It takes two positional parameters: <pre> {{br-verb-mutation|1|2}} </pre> where <code>1</code> is the initial consonant of the word (considering ''gw'' to be a single consonant) and <code>2</code> is the rest of the word. <includeonly> [[Category:Breton mutation templates|verb]] </includeonly> k83z7j7ucl9qf2suhi57pblaz7v9gj9 ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ 14 300699 403600 2026-10-04T11:39:29Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာ|က]][[ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|က]]" 403600 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာ|က]][[ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|က]] 4zmhr92pt1w0yjkddpcs6rjkni86svr ထာမ်ပလိက်:br-verb/documentation 10 300700 403601 2026-10-04T11:39:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403601 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Usage: :<pre>{{br-verb|first letter|rest of word}}</pre> {{hwcat}} c29ocxc4wcsaubhl58d0blydrd8npst ထာမ်ပလိက်:bra-adj-1/documentation 10 300701 403602 2026-10-04T11:39:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403602 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Provides declension of Braj (forms of) Hindi adjectives. <includeonly> [[Category:Braj adjective inflection-table templates]] </includeonly> t18568n61zoe8m2mw8mtktanxzwv38r ထာမ်ပလိက်:bra-decl-adj/documentation 10 300702 403603 2026-10-04T11:39:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403603 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Braj inflection-table templates|adj]] </includeonly> gthkqqqmib9iyze4uiawewuglsuhhgl ထာမ်ပလိက်:bra-suffix/documentation 10 300703 403604 2026-10-04T11:40:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403604 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:Brachiopoda Hypernyms/documentation 10 300704 403605 2026-10-04T11:40:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403605 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Brachiopoda]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Brachiopoda}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> qmgorqvlngb3jtjim9o2ncf2ysd2j89 ထာမ်ပလိက်:Brai-cat/documentation 10 300705 403606 2026-10-04T11:40:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403606 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template categorizes an entry into [[:Category:Braille script characters]] and sorts it into the category. ==Parameters== ; <code>1=</code> : How many dots there are. If you are editing [[⣍]], consisting of 5 dots, then use {{temp|Brai-cat|5}}. ; <code>2=</code> : How many Braille patterns there are. In case of [[⠠⠄]] (a punctuation mark) and [[⠈⠨⠕]] (a ligature), which are arguably defined as individual characters as well, use this parameter. If you are editing [[⠈⠨⠕]], use {{temp|Brai-cat|1|3}} because the ''first'' symbol consists of '''1''' dot, and there are '''3''' symbols here. <includeonly> [[Category:Braille script templates]]<!-- replace this category with the category of your choice --> gv8cllf74516kx4znfwvel2p4kwbgpw ထာမ်ပလိက်:Brai-def/documentation 10 300706 403607 2026-10-04T11:40:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403607 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> This template is ideally supposed to generate a definition line for [[Appendix:Braille script|Braille script]] characters of any language. As of now, it only supports use for Japanese braille. ==Usage== This template should be added to all applicable Braille symbol entries. As with other Wiktionary definition line templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. ==Japanese Braille== '''Note''': The categorization of [[:Category:Japanese syllables in Braille script|Japanese syllables in Braille script]] is supposed to be a task of {{temp|ja-syllable}}, not of this template. ===Parameters=== All are positional (unnamed) parameters: *{{para|1}} Simply the text <tt>Jpan</tt>, which is the [[WT:Scripts|code]] of Japanese script. *{{para|2}} The current syllable in [[Appendix:Hiragana script|hiragana]]. *{{para|3}} The current syllable in [[Appendix:Katakana script|katakana]]. *{{para|4}} The current syllable [[Appendix:Latin script|romanized]]. ===Examples=== <pre># {{Brai-def|Jpan|あ|ア|a}}</pre> <pre># {{Brai-def|Jpan|か|カ|ka}}</pre> <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:Definition templates]] </includeonly> 65tn83dz53qe4on3vo0evyrq9fqtdem ထာမ်ပလိက်:Bram Stoker quotation templates/documentation 10 300707 403608 2026-10-04T11:40:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403608 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Bram Stoker}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Stoker, Bram}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> m1j796lazcxzt1amjobabr9mx2d7g56 ထာမ်ပလိက်:Bramidae Hypernyms/documentation 10 300708 403609 2026-10-04T11:40:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403609 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Bramidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 5ir08jrdjaslbijm1782gvm5lcdy37m ထာမ်ပလိက်:Brassicaceae Hypernyms/documentation 10 300709 403610 2026-10-04T11:41:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403610 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Brassicaceae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Brassicaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 1e4ykh1q94x73tni07vgb80ra2qmfyx ထာမ်ပလိက်:Brassicales Hypernyms/documentation 10 300710 403611 2026-10-04T11:41:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403611 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Brassicales]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Brassicales}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 0m74w9tc8llrn49157ur1xut4oxftkj ထာမ်ပလိက်:breakup/documentation 10 300711 403612 2026-10-04T11:41:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403612 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This template provides an "arbitrary edit link" in long discussions, for browser- and editor-friendliness. It must be substituted, or it won't work. Here's a quick example: <table class="wikitable"><tr><th style="width:50%">wikicode</th><th style="width:50%">output</th></tr><tr><td><tt><nowiki>{{subst:breakup|1|§=Discussion name}}</nowiki></tt></td><td> ======<!-- {{subst:breakup|…|§=…}} --><span style="display:none">Discussion name —</span> <span title="Arbitrary edit link" style="border-bottom: 1px dashed var(--wikt-palette-black,#000); float:right;">AEL 1</span>====== </td></tr></table> (though in a normal environment, the output appears at the far right of the page). ==Parameters== The unnamed parameter, if provided, is appended to the "AEL"; it allows for a discussion to have AEL 1, AEL 2, and so on (using {{temp|subst:breakup|1}} or the like). The <tt>§</tt> parameter adds a discussion title that isn't displayed, but will show up in edit summaries and support section-links. e7s4utcl7m1vxeh2fh82j4aicld9j4b ကဏ္ဍ:ဝေါဟာအဓိကကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ် 14 300712 403613 2026-10-04T11:41:24Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ|ကာန်နာဥူဂျဳ]]..." 403613 wikitext text/x-wiki [[:ကဏ္ဍ:ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်|ဒၞာဲလုပ်အဝေါၚ်ကဵုပၟိက်]] » [[:ကဏ္ဍ:အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်|အရေဝ်ဘာသာအိုတ်သီုဂမၠိုၚ်]] » [[:ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ|ကာန်နာဥူဂျဳ]] » '''ဝေါဟာတံသ္ဇိုၚ်ဂမၠိုၚ်''' :ဝေါဟာတံသ္ဇိုၚ်ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ၊ ကဏ္ဍနူကဵုမပါ်ပရံဒကုတ်မဆေၚ်စပ်ကဵုမအရေဝ်ဝေါဟာ။ [[ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ]][[ကဏ္ဍ:ဝေါဟာအဓိကဗက်အလိုက်အရေဝ်ဘာသာဂမၠိုၚ်|က]] qbgziygake1tfov84rl57h1r9m1yvwg ထာမ်ပလိက်:Bret Harte quotation templates/documentation 10 300713 403614 2026-10-04T11:41:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403614 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|Bret Harte}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Harte, Bret}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 2i6a322qzy5ffa71myj5eo5yhybrw77 ထာမ်ပလိက်:Brevianthaceae Hypernyms/documentation 10 300714 403615 2026-10-04T11:41:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403615 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Brevianthaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> i5mgye9x45u436rmkodpnkty5fbh38q ထာမ်ပလိက်:brg-noun/documentation 10 300715 403616 2026-10-04T11:41:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403616 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== Use the template ''either'' as <tt><nowiki>{{brg-noun}}</nowiki></tt> ''or'' as <tt><nowiki>{{brg-noun|its plural}}</nowiki></tt>. {{hwcat}} 77wp0kmsmdfcf2wt8a0msw4hinlia6v ထာမ်ပလိက်:brh-adj/documentation 10 300716 403617 2026-10-04T11:42:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403617 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:brh-adv/documentation 10 300717 403618 2026-10-04T11:42:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403618 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|headword}} 53iravw6ly5z7gu1u3qxrlxas1qfa23 ထာမ်ပလိက်:brh-decl-noun/documentation 10 300718 403619 2026-10-04T11:42:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403619 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{Special:PrefixIndex/Template:brh-decl-noun/}} <includeonly> [[Category:Brahui noun inflection-table templates]]<!-- add a category of your choice --> </includeonly> ewkok8vgfir1t7hkoijhjcz2oyj4xra ထာမ်ပလိက်:brh-variant/documentation 10 300719 403620 2026-10-04T11:42:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403620 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:brh-verb/documentation 10 300720 403621 2026-10-04T11:42:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403621 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:broken ref/documentation 10 300721 403622 2026-10-04T11:42:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403622 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ==Usage== This is used by system messages to automatically categorize pages with broken references into [[:Category:Pages with incorrect ref formatting]]. <includeonly> [[Category:Cleanup templates]] [[Category:Request templates]] </includeonly> 554l0ritl7kwy94wvi2i1kyz72tfnor ထာမ်ပလိက်:Bromeliaceae Hypernyms/documentation 10 300722 403623 2026-10-04T11:43:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403623 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bromeliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> mkavibdmripkth48x04cplyp4lso2jb ထာမ်ပလိက်:Brucellaceae Hypernyms/documentation 10 300723 403624 2026-10-04T11:43:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403624 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Brucellaceae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|118882|Brucellaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 3i9kwhloqq8moyey78d8gcvyssj893h ထာမ်ပလိက်:brw-IPA/documentation 10 300724 403625 2026-10-04T11:43:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403625 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Bellari pronunciation templates|IPA]] </includeonly> 9fjcsrb4sgn151avmh6aq7qeiql0hue ထာမ်ပလိက်:Bryaceae Hypernyms/documentation 10 300725 403626 2026-10-04T11:43:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403626 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Bryaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 56emdzttia4182q4hhtlbwidgpeebhz ထာမ်ပလိက်:Bryales Hypernyms/documentation 10 300726 403627 2026-10-04T11:43:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403627 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Bryales]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bryales}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 40yqb8zkbj6cy8if70g6h9fo9lv0r3y ထာမ်ပလိက်:Bryophyta Hypernyms/documentation 10 300727 403628 2026-10-04T11:43:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403628 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Bryophyta]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bryophyta}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> ii4xnxdjajrjlkzkjlf0y0tji1kmmad ထာမ်ပလိက်:Bryopsida Hypernyms/documentation 10 300728 403629 2026-10-04T11:44:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403629 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class [[Bryopsida]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bryopsida}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> 33w1ldkht04e683288loypd66doh8in ထာမ်ပလိက်:Bryozoa Hypernyms/documentation 10 300729 403630 2026-10-04T11:44:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403630 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Bryozoa]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bryozoa}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> 06rcxl29khyku0d6ii7oc8lufncugri ထာမ်ပလိက်:bua-alt/documentation 10 300730 403631 2026-10-04T11:44:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403631 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat|orthvar}} d8bm6df6pfc68h2m3tyozbgd2yit7p1 ထာမ်ပလိက်:bua-noun form/documentation 10 300731 403632 2026-10-04T11:44:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403632 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Buryat headword-line templates]] </includeonly> 53ei7w9wewurek6fpyud7uqh5lb90f8 ထာမ်ပလိက်:bua-noun/documentation 10 300732 403633 2026-10-04T11:44:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403633 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:bua-verb/documentation 10 300733 403634 2026-10-04T11:44:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403634 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} 9ds7sv27kb4ljprtnqn949q3djsdf5m ထာမ်ပလိက်:Buccinidae Hypernyms/documentation 10 300734 403635 2026-10-04T11:45:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403635 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Buccinidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Buccinidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> jge2vt4iothg5w2r6pfnukdby1m9lfd ထာမ်ပလိက်:Bucconidae Hypernyms/documentation 10 300735 403636 2026-10-04T11:45:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403636 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Bucconidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> hz4j7y2pyrjv1lgy59h8nvqucea5y7q ထာမ်ပလိက်:Bucerotidae Hypernyms/documentation 10 300736 403637 2026-10-04T11:45:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403637 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template links to [[Appendix:Glossary#hypernym|hypernyms]] of genera in the biological family [[Bucerotidae]]. It takes no parameters.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ttegsnd2gb5g2bcbqa3bcu8urqkxbea ထာမ်ပလိက်:Bufonidae Hypernyms/documentation 10 300737 403638 2026-10-04T11:45:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403638 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Bufonidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bufonidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ohmayizvkwdgmrgsydw6285elc1wwlz ထာမ်ပလိက်:bug-bugis/documentation 10 300738 403639 2026-10-04T11:45:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403639 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Buginese definition templates]] </includeonly> hwprespvhp0m6he3i009brragzv59a0 ထာမ်ပလိက်:bug-numeral/documentation 10 300739 403640 2026-10-04T11:45:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403640 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Buginese [[numeral]]s. {{hwcat}} tsb4gvzcgoud20ge9kxg8g504rc6prp ထာမ်ပလိက်:bug-proper noun/documentation 10 300740 403641 2026-10-04T11:46:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403641 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Buginese [[proper noun]]s. {{hwcat}} el48cl0xwco0zkdjzgrbu9x0fvzfv24 ထာမ်ပလိက်:bug-verb/documentation 10 300741 403642 2026-10-04T11:46:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403642 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is for displaying the headword line of Buginese [[verb]]s. {{hwcat}} fobjq4xirgtlrw7bsemtazqwahdy95o ထာမ်ပလိက်:bulk import/documentation 10 300742 403643 2026-10-04T11:46:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403643 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template is used to indicate that an entry has been directly imported from another source. As of 2023, it is transcluded only in the userspace of [[User:A455bcd9]]. == Parameters == ; {{para|1|req=1}} The source which the entry was imported from. <includeonly> [[Category:Unused templates]] </includeonly> et32gtfuzrzdqv3eqj0k5yn77kwvxp9 ထာမ်ပလိက်:Bunyavirales Hypernyms/documentation 10 300743 403644 2026-10-04T11:46:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403644 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Bunyavirales]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Bunyavirales}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> d60dagtyfi8ra5lo450wobiz0m1ag91 ထာမ်ပလိက်:Buprestidae Hypernyms/documentation 10 300744 403645 2026-10-04T11:46:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403645 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Buprestidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 2fob1qumsug0dzu12wmolafxe9mf725 ထာမ်ပလိက်:Burkholderiaceae Hypernyms/documentation 10 300745 403646 2026-10-04T11:46:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403646 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''{{taxlink|Burkholderiaceae|family}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Burkholderiaceae|Burkholderiaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 39oubtj5yvss8c3xokt5sdzj0sunqxe ထာမ်ပလိက်:Burkholderiales Hypernyms/documentation 10 300746 403647 2026-10-04T11:47:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403647 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''[[Burkholderiales]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Burkholderiales|''Burkholderiales''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> lffr0ie8ch27swpc2jrsnzqp4ww0ml6 ထာမ်ပလိက်:Burramyidae Hypernyms/documentation 10 300747 403648 2026-10-04T11:47:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403648 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Burramyidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ipk3n2acsi7ym0wrgb6gdkfbaq5wmod ထာမ်ပလိက်:Burseraceae Hypernyms/documentation 10 300748 403649 2026-10-04T11:47:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403649 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Burseraceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> lr24hh0wpabx7kxhfywz8os15c593zy ထာမ်ပလိက်:busy/documentation 10 300749 403650 2026-10-04T11:47:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403650 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <includeonly>[[Category:User templates]]</includeonly> dhw31bgqkelqpkjcca7xaoqoj93r8l7 ထာမ်ပလိက်:Buthidae Hypernyms/documentation 10 300750 403651 2026-10-04T11:47:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403651 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Buthidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Buthidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> ne8sslrqnda2q3k49b9oelf7pehbzxt ထာမ်ပလိက်:Butomaceae Hypernyms/documentation 10 300751 403652 2026-10-04T11:47:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403652 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Butomaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> sq4yag66ednxp7rgzutijg1zzrs5uds ထာမ်ပလိက်:button/documentation 10 300752 403653 2026-10-04T11:48:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403653 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Creates an [[mw:OOjs UI]]-style button to a Wiktionary page. See [[w:en:Template:Button]] for documentation and updates This template styles a link like a button, using the mediawiki.ui.button module. '''This button is ''not'' clickable''', and care should be taken when using it to avoid readers thinking the result may be. (It has an explanatory tooltip for users hovering over it, but that may not always be displayed, or only displayed after too long a delay, so that it may not show up to people trying to click it.) It can be used in the following ways, *'''Code: '''<code><nowiki>{{button|text=button text|button styles=mediawiki.ui.button}}</nowiki></code> **'''Result: '''{{button|text=button text|button styles=mediawiki.ui.button}} *'''Code: '''<code><nowiki>{{button|link=targetlink|text=linked text|button styles=mediawiki.ui.button}}</nowiki></code> {{Tl|clickable button}} is more suitable for this purpose though. **'''Result: '''{{button|link=targetlink|text=linked text|button styles=mediawiki.ui.button}} *'''Code: '''<code><nowiki>{{button|text=button text|styles=background-color:#faecc8;border:1px solid #fad67d;width:auto;color:#000;font-size:100%;display:inline-flex;align-items:center;}}</nowiki></code> **'''Result: '''{{button|text=button text|styles=background-color:#faecc8;border:1px solid #fad67d;width:auto;color:#000;font-size:100%;display:inline-flex;align-items:center;}} == Parameters == ; <code>link=</code> : The page to be linked to. ; <code>text=</code> : The text for the link. ; <code>button styles=</code> : CSS classes for the button (see the [http://tools.wmflabs.org/styleguide/desktop/section-2.html MediaWiki Living Styleguide]). Overrides the default classes. ; <code>styles=</code> : CSS styles for the text. Overrides the default styles. == See also == * {{tl|clickable button}} is another button template. It produces: {{clickable button|Template:clickable button|clickable button}} *[[wikipediawikipedia:WikiProject Usability/Color]] <includeonly> [[Category:Link templates]] </includeonly> t2lrc6m4fghdsvu46yr9xnoy5jmk0y1 ထာမ်ပလိက်:Buxaceae Hypernyms/documentation 10 300753 403654 2026-10-04T11:48:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403654 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Buxaceae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Buxaceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 1vsnc4yvooe9rw6j5x19r5g0k4xmati ထာမ်ပလိက်:bvb-IPA/documentation 10 300754 403655 2026-10-04T11:48:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403655 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:bvb-IPA}} This template generates Bube phonemic IPA transcriptions. It can handle multiword terms, but it doesn't show vocalic assimilation. ==Parameters== ; {{para|1}} : If the words need a phonemic respelling, add it here. <includeonly> [[Category:Bube pronunciation templates|IPA]] </includeonly> qu7fi722uuxx5oys63glbvmnrnro113 ထာမ်ပလိက်:bvb-noun/documentation 10 300755 403656 2026-10-04T11:48:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403656 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:bvb-headword}} This template is used to display the headword-line of Bube nouns. The template adds the entry to [[:Category:Bube nouns]]. As with other Wiktionary part of speech templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. == Parameters == The following parameters are available: {| class="wikitable" ! Parameter ! Function |- |<tt>head</tt> |The headword (optional, page title is used by default). |- |<tt>1</tt> |The class. Give the class of the singular unless the noun is only plural. For nouns with irregular plural class assignment, specify the singular class followed by a slash and then the plural class (this applies to: <code>3/8</code>, <code>11/4</code> and <code>11/6</code>). |- |<tt>2</tt> |The plural form. It must be given manually, use <code>-</code> if there is no plural form. |} {{hwcat}} a41qty7p19dr3m2bob1v60sw8thyuvy ထာမ်ပလိက်:bvb-verb/documentation 10 300756 403657 2026-10-04T11:48:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403657 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{uses lua|Module:bvb-headword}} This template is used to display the headword-line of Bube verbs. The template adds the entry to [[:Category:Bube verbs]]. As with other Wiktionary part of speech templates, '''please do not use <code>subst:</code>'''. == Parameters == The following parameters are available: {| class="wikitable" ! Parameter ! Function |- |<tt>head</tt> |The headword (optional, page title is used by default). |- |<tt>1</tt> |The past perfect form. |- |<tt>2</tt> |The past imperfect form. |} {{hwcat}} 09doy5gjymx1xyeakvl8uidz9bthbxd ထာမ်ပလိက်:BWpingru/documentation 10 300757 403658 2026-10-04T11:48:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403658 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Discussion templates]] </includeonly> 6fuonz5nqzqi8rsj0hwrqpwdadqnnnn ထာမ်ပလိက်:BWpingsla/documentation 10 300758 403659 2026-10-04T11:49:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403659 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Discussion templates]] </includeonly> 6fuonz5nqzqi8rsj0hwrqpwdadqnnnn ထာမ်ပလိက်:bxd-alt/documentation 10 300759 403660 2026-10-04T11:49:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403660 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Pela templates|alt]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> tkh616mg0wxdlxqb47vdsosbzirq0m5 ထာမ်ပလိက်:bxd-personal pronouns/documentation 10 300760 403661 2026-10-04T11:49:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403661 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is template for Pela personal pronouns, modeled after [[Template:fr-personal pronouns]]. It accepts no arguments. Use this template on Pela personal pronouns, under '''See also''', in this manner, <pre> ====See also==== {{bxd-personal pronouns}} </pre> {{tcat}} bw4gtmtcb3wy1oph36fkfb8gisfqh1u ထာမ်ပလိက်:C. S. Forester quotation templates/documentation 10 300761 403662 2026-10-04T11:49:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403662 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|C. S. Forester}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Forester, C S}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 4w7qkngstj1fgphkrdgsoisejio57f0 ထာမ်ပလိက်:C. S. Lewis quotation templates/documentation 10 300762 403663 2026-10-04T11:49:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403663 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This navigation template may be placed at the ends of the documentation pages of quotation templates relating to {{w|C. S. Lewis}}'s works. <includeonly> {{DEFAULTSORT:Lewis, Clive Staples}} [[Category:English quotation navigation templates]] </includeonly> 15s7k3g43j3guyraka5xn4r1l92hqf8 ထာမ်ပလိက်:C./documentation 10 300763 403664 2026-10-04T11:49:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403664 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is intended to provide a simple, effective way to format century abbreviations in st, nd, rd, th with a non-breaking space between the ordinal number and ''C.'' (for century). :{{temp|C.|20|th}} yields {{C.|20|th}} :: OR {{temp|C.|20}} yields {{C.|20}} :{{temp|C.|21|st}} yields {{C.|21|st}} :{{temp|C.|22|nd}} yields {{C.|22|nd}} :{{temp|C.|23|rd}} yields {{C.|23|rd}} <includeonly> [[Category:Dating templates]] </includeonly> 3x2dwvncta95yuhpil28en5vgxgyok2 ထာမ်ပလိက်:C.E./documentation 10 300764 403665 2026-10-04T11:50:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403665 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== {{shortcut|Template:A.D.}} Use this template to display the abbreviation {{C.E.}} (the [[Common Era]] or [[Christian Era]]). The template links to an explanation of the term at [[Appendix:Glossary]]. There is a [[Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets|gadget]] that will turn this template and {{temp|B.C.E.}} into the [[BC]]/[[AD]] format. ===See also=== * {{temp|B.C.E.}} <includeonly> [[Category:Dating templates]] [[Category:Text format templates]] </includeonly> irrvxtvajxv2so1lao2kdvsl1vl0drh ထာမ်ပလိက်:ca-adv/documentation 10 300765 403666 2026-10-04T11:50:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403666 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} ===Usage=== This template automatically formats the head word (in bold) and categories for [[:Category:Catalan adverbs|Catalan adverbs]]. It takes only the generic Catalan headword parameters (see [[Module:headword]]). ===See also=== * {{tl|ca-noun}} * {{tl|ca-adj}} {{hwcat}} 1kpr0c2t4wxm63s8t8z0vx48gkmfl8a ထာမ်ပလိက်:ca-demonstratives/documentation 10 300766 403667 2026-10-04T11:50:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403667 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{tcat}} m8l0vseikdwj9l50rbz9wspysnkw6v1 ထာမ်ပလိက်:ca-det/documentation 10 300767 403668 2026-10-04T11:50:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403668 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ca-form of/documentation 10 300768 403669 2026-10-04T11:50:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403669 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} <!-- PLEASE ADD CATEGORIES AND INTERWIKIS AT THE BOTTOM OF THIS PAGE --> ===Usage=== This is the most general of the [[:Category:Catalan form-of templates|Catalan “form of” templates]]. It can be used to apply the correct styling of the definition line, based on each user’s monobook.css file, to any description as the first parameter. :<code><nowiki>{{</nowiki>ca-form of|''alternative form''|''word''<nowiki>}}</nowiki></code> :{{ca-form of|alternative form|word}} :<code><nowiki>{{</nowiki>ca-form of|''alternative form''|''word''|''link name''<nowiki>}}</nowiki></code> :{{ca-form of|alternative form|word|link name}} This template is similar to {{temp|form of}} except that the <code>lang</code> parameter has been hard coded as <code>Catalan</code> and the <code>sc</code>, <code>tr</code>, and <code>alt</code> parameters are not supported as they aren't needed for Catalan entries. In cases where the IVL standard for Valencian has a different spelling from the IEC standard for Catalan in the root word, but the form is the same in both, the <code>val</code> and <code>val2</code> parameters can be used for the Valencian form and a link name for that form respectively. :<code><nowiki>{{</nowiki>ca-form of|''alternative form''|''català''|val=''valencià''<nowiki>}}</nowiki></code> :{{ca-form of|alternative form|català|val=valencià}} :<code><nowiki>{{</nowiki>ca-form of|''alternative form''|''català''|''link name''|val=''valencià''|val2=''valencià link name''<nowiki>}}</nowiki></code> :{{ca-form of|alternative form|català|link name|val=valencià|val2=valencià link name}} <includeonly> <!-- CATEGORIES AND INTERWIKIS HERE, THANKS --> [[Category:Catalan form-of templates|form of]] </includeonly> 70l2cecdpfyfxpcthpqxvx9egi1mdgr ထာမ်ပလိက်:ca-personal pronouns/documentation 10 300769 403670 2026-10-04T11:50:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403670 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{tcat}} 9aaqdjivfhonmw1p2mdwilc6sj3hc8p ထာမ်ပလိက်:ca-ppron/documentation 10 300770 403671 2026-10-04T11:51:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403671 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y Kannauji 0 300771 403672 2026-10-04T11:51:12Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "=={{=en=}}== {{wikipedia|lang=en}} ===ပွံၚ်နဲတၞဟ်=== * {{l|en|Kanauji}} ===နိရုတ်=== ဝေါဟာကၠုၚ်နူ {{bor|en|bjj|कन्नौजी}} ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{en-prop}} # ကာန်နာဥူဂျဳ၊ ဂကောံအရေဝ်ဘာသာအိန်ဒဝ်-အာရိယာန်မဟီုဂးပ္ဍဲဆေၚ်စ..." 403672 wikitext text/x-wiki =={{=en=}}== {{wikipedia|lang=en}} ===ပွံၚ်နဲတၞဟ်=== * {{l|en|Kanauji}} ===နိရုတ်=== ဝေါဟာကၠုၚ်နူ {{bor|en|bjj|कन्नौजी}} ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{en-prop}} # ကာန်နာဥူဂျဳ၊ ဂကောံအရေဝ်ဘာသာအိန်ဒဝ်-အာရိယာန်မဟီုဂးပ္ဍဲဆေၚ်စပ်ကဵုဒေသကာန်နာဥူဂျဳနကဵုတွဵုရးအိန္ဒိယဆေၚ်စပ်ကဵုအုတ်တာ ပရာဒေသျ်၊ မၞုံကြပ်တုပ်ဒၟံၚ်ကဵုဟိန္ဒူသတာနဳ။ kg9kmvexuok4dswev0er195s97fdngr ထာမ်ပလိက်:ca-pron/documentation 10 300772 403673 2026-10-04T11:51:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403673 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{hwcat}} f8u1ebax0fek1lf9jgky9pqli0yk03y ထာမ်ပလိက်:ca-verb form of/documentation 10 300773 403674 2026-10-04T11:51:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403674 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Catalan form-of templates|verb form of]] </includeonly> c4xz4s0rnrrp8iosg6hbtqz6hovm82i ထာမ်ပလိက်:ca-verb-obj/documentation 10 300774 403675 2026-10-04T11:51:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403675 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Catalan etymology templates|verb-obj]] </includeonly> fokyvhzs4ajnsp4iuwax8ok6nevu0l8 ထာမ်ပလိက်:ca-verb-verb/documentation 10 300775 403676 2026-10-04T11:51:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403676 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Catalan etymology templates|verb-verb]] </includeonly> 6hf1414o34sz856w3oen37j7x42o068 ထာမ်ပလိက်:Cacatua Hypernyms/documentation 10 300776 403677 2026-10-04T11:51:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403677 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under genus [[Cacatua]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Cacatua}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (genus)]]</includeonly> i8k92fg8xuwe8stcgm4wuywc6ngtna0 ကဏ္ဍ:ဝေါဟာအၚ်္ဂလိက်ကၠုၚ်နူဝေါဟာကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ် 14 300777 403678 2026-10-04T11:52:01Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာအၚ်္ဂလိက်]]" 403678 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာအၚ်္ဂလိက်]] cgthbuhht2vx8a42gqbqvafhhdb35kh ထာမ်ပလိက်:Cacatuidae Hypernyms/documentation 10 300778 403679 2026-10-04T11:52:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403679 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Cacatuidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> q3uhfmgz76pm7qnfrwl20k1yifyege2 ထာမ်ပလိက်:Cactaceae Hypernyms/documentation 10 300779 403680 2026-10-04T11:52:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403680 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Cactaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gg0f846ill0lo55owdaao2ot34lkr7d ထာမ်ပလိက်:Caeciliidae Hypernyms/documentation 10 300780 403681 2026-10-04T11:52:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403681 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Caeciliidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 33alhko5n06hvf5c8er655i8r9ysfwb ထာမ်ပလိက်:Caenolestidae Hypernyms/documentation 10 300781 403682 2026-10-04T11:52:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403682 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Caenolestidae ]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Caenolestidae }}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> jg8hzfrwcb6ojsul565t2l2jotzuudx ထာမ်ပလိက်:Calanidae Hypernyms/documentation 10 300782 403683 2026-10-04T11:52:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403683 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Calanidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8cop9zqqaosqgwo07rb0tt7f1en5hzh ကဏ္ဍ:ဝေါဟာအၚ်္ဂလိက်လွဳလဝ် နူဝေါဟာကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ် 14 300783 403684 2026-10-04T11:52:52Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာအၚ်္ဂလိက်]]" 403684 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာအၚ်္ဂလိက်]] cgthbuhht2vx8a42gqbqvafhhdb35kh ထာမ်ပလိက်:Calanoida Hypernyms/documentation 10 300784 403685 2026-10-04T11:52:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403685 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Intended for taxonomic name Hypernym sections. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> 7o4mq2zuddkzjs37w6m8xtf7u53jsgk ထာမ်ပလိက်:Caldiserica Hypernyms/documentation 10 300785 403686 2026-10-04T11:53:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403686 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum [[Caldiserica]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Caldserica}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> hz9k2vn8ny4747i499ddif2m7vuyofg ထာမ်ပလိက်:Caliciviridae Hypernyms/documentation 10 300786 403687 2026-10-04T11:53:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403687 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Caliciviridae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:ICTV|201902798|Caliciviridae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> jy65pxgs0bfgrpd7omye5dijzhsf6a7 ထာမ်ပလိက်:Callichthyidae Hypernyms/documentation 10 300787 403688 2026-10-04T11:53:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403688 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Callichthyidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> fg0s1s4e0xbjiwo13fo9moksbd9hplx ထာမ်ပလိက်:calligraphy/documentation 10 300788 403689 2026-10-04T11:53:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403689 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> {{uses lua|Module:calligraphy}} This template represents Latin letters, Greek letters, and digits using various Unicode code points. As of 2023 this template is not used anywhere. ==Examples== {{temp|calligraphy|b|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|b|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|i|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|i|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|bi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|bi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|s|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|s|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|bs|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|bs|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|f|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|f|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|ds|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|ds|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|bf|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|bf|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|ss|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|ss|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|ssb|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|ssb|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|ssi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|ssi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|ssbi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|ssbi|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{temp|calligraphy|m|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} {{calligraphy|m|ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyzΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΩαβγδεηθικλμνξοπρςστυφχψω0123456789}} <includeonly> [[Category:Text format templates]] [[Category:Unused templates]] </includeonly> oimfelszo6bzedeepuss2h3xqg6g2r8 ထာမ်ပလိက်:Calliphoridae Hypernyms/documentation 10 300789 403690 2026-10-04T11:53:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403690 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Calliphoridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> miq3s5tn6eg4jwkw6y7u4y2k32a6khw ထာမ်ပလိက်:Calopterygidae Hypernyms/documentation 10 300790 403691 2026-10-04T11:53:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403691 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Calopterygidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> rhdfl628wkcgzh40dx60ehf17e3simn ထာမ်ပလိက်:Calypogeiaceae Hypernyms/documentation 10 300791 403692 2026-10-04T11:54:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403692 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Calypogeiaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 99juog62mzn9ouh7zzkn08nd784c2qk ထာမ်ပလိက်:Camallanida Hypernyms/documentation 10 300792 403693 2026-10-04T11:54:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403693 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Intended for taxonomic name Hypernym sections. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> t0trmnpd3csdn2syv77qiehtufpuld8 Kanauji 0 300793 403694 2026-10-04T11:54:17Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "=={{=en=}}== ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{en-prop}} # {{alt form|en|Kannauji}}" 403694 wikitext text/x-wiki =={{=en=}}== ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{en-prop}} # {{alt form|en|Kannauji}} ejcn9gtwh9ev6oyvw3x4zgo3bbuc3ye ထာမ်ပလိက်:Camelidae Hypernyms/documentation 10 300794 403695 2026-10-04T11:54:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403695 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Camelidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> kkhg3nry38h999y9h9qx2wsr3s3z939 ထာမ်ပလိက်:Campanulaceae Hypernyms/documentation 10 300795 403696 2026-10-04T11:54:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403696 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Campanulaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> co4ces2wlpx0ic8eq04g4u5gb76a8j8 ထာမ်ပလိက်:Campephagidae Hypernyms/documentation 10 300796 403697 2026-10-04T11:54:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403697 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Campephagidae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Campephagidae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 1jjokg5mb4dc7r145xt8c8gaddm6r8a ထာမ်ပလိက်:Campylobacteraceae Hypernyms/documentation 10 300797 403698 2026-10-04T11:54:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403698 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family ''[[Campylobacteraceae]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Campylobacteraceae|Campylobacteraceae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 8p4yhr8igba1zumxwftmi0dxm3rxwhz ထာမ်ပလိက်:Campylobacterales Hypernyms/documentation 10 300798 403699 2026-10-04T11:55:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403699 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order ''[[Campylobacterales]]''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Campylobacterales|''Campylobacterales''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> kmt0ijmc8dxcebbmwl5eajf1rj369co ထာမ်ပလိက်:Campylobacteria Hypernyms/documentation 10 300799 403700 2026-10-04T11:55:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403700 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under class ''{{taxlink|Campylobacteria|class}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Campylobacteria|''Campylobacteria''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (class)]]</includeonly> 5yp47nzfjss3c8rvkeucztnhe6lwyjl ထာမ်ပလိက်:Campylobacterota Hypernyms/documentation 10 300800 403701 2026-10-04T11:55:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403701 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under phylum ''{{taxlink|Campylobacterota|phylum}}''. It can also be used with subst:. * {{R:GTDB|Campylobacterota|''Campylobacterota''}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (phylum)]]</includeonly> rultbne9lxw81rs2vqfbgol8itopmof ထာမ်ပလိက်:Cancridae Hypernyms/documentation 10 300801 403702 2026-10-04T11:55:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403702 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Cancridae]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Cancridae}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> aj3x8panloxx7ldfnq0kztoyr8jlfal ထာမ်ပလိက်:Canidae Hypernyms/documentation 10 300802 403703 2026-10-04T11:55:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403703 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Canidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 47f39g2c1ctxieu2loito3xwzyzy3xz ထာမ်ပလိက်:Cannabaceae Hypernyms/documentation 10 300803 403704 2026-10-04T11:55:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403704 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Cannabaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> pj1fqlis0ffhtew9bj53bun14jufaqg ထာမ်ပလိက်:Cantharidae Hypernyms/documentation 10 300804 403705 2026-10-04T11:56:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403705 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Cantharidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> gb2jmmse4w53sacr01pgpbj7hoyo911 ထာမ်ပလိက်:cap/documentation 10 300805 403706 2026-10-04T11:56:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403706 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{shortcut|Template:U|template:1}} {{uses lua|Module:links/templates}} ===Usage=== * This template is used to created a piped link to a term, so that the first letter of the page name is lowercase, but is displayed as uppercase. It works for all scripts that have a case system<!--is this true? It certainly works for Cyrl and Grek-->. It takes one mandatory parameter {{para|1}}, the word to which one wishes to link, and two optional parameters: {{para|2}}, which is any additional text to append to the display form (generally a suffix), and {{para|lang}}, the language code (see [[WT:Languages]]). It can be substituted, using <code>subst:</code> after the initial two curly brackets. If a language code is specified, it links to that language's section of the word; otherwise, it links to the English section. * Words wrapped in this template fail to display in navigation popups (a kind of preview that pops up upon link hover, but separate from Page Previews). ===Examples=== * {{tl|U|unconstrained}} returns: *: Result: {{U|unconstrained}} *: Links to: {{code|unconstrained#English}} * {{tl|U|common cold}} returns: *: Result: {{U|common cold}} *: Links to: {{code|common cold#English}} * {{tl|U|bracket|s}} returns: *: Result: {{U|bracket|s}} *: Links to: {{code|bracket#English}} * {{tl|U|σκύλαξ|lang=grc}} returns: *: Result: {{U|σκύλαξ|lang=grc}} *: Links to: {{code|σκύλαξ#Ancient Greek}} * {{tl|U|кот|а́|lang=ru}} returns: *: Result: {{U|кот|а́|lang=ru}} *: Links to: {{code|кот#Russian}} <includeonly> [[Category:Internal link templates]] </includeonly> fstp3d0wrfznto4b2sz07c62zs0kkyp ထာမ်ပလိက်:Capillariidae Hypernyms/documentation 10 300806 403707 2026-10-04T11:56:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403707 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Capillariidae]]. It can also be used with subst:. * {{R:NCBI|455381|Capillariidae|noi=1}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> eohm3rvf8bvmv71tsagv99yafpyj5ur ထာမ်ပလိက်:Capitellidae Hypernyms/documentation 10 300807 403708 2026-10-04T11:56:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403708 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Capitellidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> slq5uig0y608at8urmry69u11hd26ww ထာမ်ပလိက်:Caprifoliaceae Hypernyms/documentation 10 300808 403709 2026-10-04T11:56:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403709 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Caprifoliaceae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> bdo2hwzq6x54l9mxz2i31z0bc8mjtpj कन्नौजी 0 300809 403710 2026-10-04T11:56:43Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "==ကာန်နာဥူဂျဳ== ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{head|bjj|နာမ်မကိတ်ညဳ}} # အရေဝ်[[Kannauji|ကာန်နာဥူဂျဳ]]၊ ကာန်နာဥူဂျဳဘာသာ။" 403710 wikitext text/x-wiki ==ကာန်နာဥူဂျဳ== ===နာမ်မကိတ်ညဳ=== {{head|bjj|နာမ်မကိတ်ညဳ}} # အရေဝ်[[Kannauji|ကာန်နာဥူဂျဳ]]၊ ကာန်နာဥူဂျဳဘာသာ။ l31acvebf4z3qykbhy4rkug1st5fcgj ထာမ်ပလိက်:Caprimulgidae Hypernyms/documentation 10 300810 403711 2026-10-04T11:56:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403711 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Caprimulgidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> q5ii2tjogpx5srnspvxcbghm9onv9pn ထာမ်ပလိက်:Capromyidae Hypernyms/documentation 10 300811 403712 2026-10-04T11:57:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403712 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Capromyidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 29c3ofthkxctufakw7fxt2o854mmu2l ထာမ်ပလိက်:caps/documentation 10 300812 403713 2026-10-04T11:57:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403713 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template returns the uppercase or lowercase version of a letter. ==Usage== This template is supposed to be used in other templates, mainly to display the first letter of an automatic text in either case, as chosen by the user. Simply add the following code to any template, replacing the '''X''' by a default letter. * <code><nowiki>{{caps|X|{{{cap|}}}|{{{nocap|}}}}}</nowiki></code> Here are other examples: * <code><nowiki>{{caps|A|{{{cap|}}}|{{{nocap|}}}}}</nowiki></code> * <code><nowiki>{{caps|B|{{{cap|}}}|{{{nocap|}}}}}</nowiki></code> * <code><nowiki>{{caps|C|{{{cap|}}}|{{{nocap|}}}}}</nowiki></code> ===Parameters=== This template by default uses the parameters <code>{{{cap}}}</code> and <code>{{{nocap}}}</code> from the other template. :'''<code>nocap=1</code>''': Unless it is empty or omitted, {{temp|caps}} returns the default letter in the opposite case. :'''<code>cap</code>''': If equal to the opposite case of the default letter, the opposite case is returned by {{temp|caps}}. ==Examples== Here are some hypotheses, possibly true if the piece of code "<code><nowiki>{{caps|O|{{{cap|}}}|{{{nocap|}}}}}bsolete spelling of</nowiki></code>" exists in [[Template:obsolete spelling of]]: *<code>{{temp|obsolete spelling of|ameba}}</code> returns: *:Obsolete spelling of ameba. *<code>{{temp|obsolete spelling of|ameba|nocap&#61;1}}</code> returns: *:obsolete spelling of ameba. *<code>{{temp|obsolete spelling of|ameba|cap&#61;o}}</code> returns: *:obsolete spelling of ameba. ==See also== {{supplementary}} <includeonly> [[Category:Supplementary templates|caps]] </includeonly> 0qczwocp9s0ahx27ry4sy3v843u4ife ထာမ်ပလိက်:car-demonstratives/documentation 10 300813 403714 2026-10-04T11:57:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403714 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists the forms of Kari'na demonstratives. {{tcat}} 89r1fcikfqaxmeh5doxe2dhe26wzfdw ကဏ္ဍ:နာမ်မကိတ်ညဳကာန်နာဥူဂျဳဂမၠိုၚ် 14 300814 403715 2026-10-04T11:57:28Z 咽頭べさ 33 ခၞံကၠောန်လဝ် မုက်လိက် နကု "[[ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ]]" 403715 wikitext text/x-wiki [[ကဏ္ဍ:ဘာသာကာန်နာဥူဂျဳ]] 0z1j78lpeg4tn60v0najdp4b2671brn ထာမ်ပလိက်:car-IPA/documentation 10 300815 403716 2026-10-04T11:57:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403716 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template generates phonetic Kari'na pronunciations using [[Module:car-IPA]]. By default it generates pronunciations for the Venezuelan, West Surinamese, and East Surinamese dialects. ==Parameters== ; {{para|1}} : The word, if a different spelling than the pagename is needed to generate the correct pronunciation. Generally leave blank unless the word has irregular stress. If stress is irregular, the stressed vowel should be marked with an acute accent, or with a circumflex if it already has a grave accent. ; {{para|v}} : Set to <code>0</code> to disable generation of Venezuelan dialect pronunciation. ; {{para|w}} : Set to <code>0</code> to disable generation of West Surinamese dialect pronunciation. ; {{para|e}} : Set to <code>0</code> to disable generation of East Surinamese dialect pronunciation. <includeonly> [[Category:Kari'na pronunciation templates|IPA]] </includeonly> iv49ag692o5x7ffp10idc5lzc0l9zcx ထာမ်ပလိက်:car-personal pronouns/documentation 10 300816 403717 2026-10-04T11:57:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403717 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This template lists the forms of Kari'na personal pronouns. {{tcat}} g0o8hb2y07o5if3kp0krjjrgfskzcqp ထာမ်ပလိက်:Carabidae Hypernyms/documentation 10 300817 403718 2026-10-04T11:57:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403718 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Carabidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> aoxoxkmjlqa2wv0mepkr72mm6plih7c ထာမ်ပလိက်:Carangidae Hypernyms/documentation 10 300818 403719 2026-10-04T11:58:03Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403719 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under family [[Carangidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> oz3v0t9kfp2zz1jdd32sjzarvztq65z ထာမ်ပလိက်:Carangiformes Hypernyms/documentation 10 300819 403720 2026-10-04T11:58:13Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403720 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under order [[Carangiformes]]. It can also be used with subst:. {{specieslite|Carangiformes}}<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]]</includeonly> 0z7v07ane4utuolb9qerhgg1fmbv384 ထာမ်ပလိက်:Carcharhinidae Hypernyms/documentation 10 300820 403721 2026-10-04T11:58:23Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403721 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under [[Carcharhinidae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> oauax9y9xdh6ogrqlhq889ms49c2uz5 ထာမ်ပလိက်:Carcharhiniformes Hypernyms/documentation 10 300821 403722 2026-10-04T11:58:33Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403722 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} Intended for taxonomic name Hypernym sections. <includeonly> [[Category:Taxonomic hypernym templates (order)]] </includeonly> 7o4mq2zuddkzjs37w6m8xtf7u53jsgk ထာမ်ပလိက်:Carcharodontosauridae Hypernyms/documentation 10 300822 403723 2026-10-04T11:58:43Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403723 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} This is a typing shortcut intended for use under the Hypernyms header of taxa under †[[Carcharodontosauridae]]. It can also be used with subst:.<includeonly>[[Category:Taxonomic hypernym templates (family)]]</includeonly> 4bmm2ucmlqueqmw9klpnfdj3mfqby94 ထာမ်ပလိက်:card/documentation 10 300823 403724 2026-10-04T11:58:53Z Intobesa.bot 1035 မတၚ်ဂြဲကေတ်နူဝဳကဳအဘိဓာန်အၚ်္ဂလိက် 403724 wikitext text/x-wiki {{documentation subpage}} {{documentation needed}}<!-- Replace this with a short description of the purpose of the template, and how to use it. --> <includeonly> [[Category:Unused templates]] </includeonly> smvqgee3wic6rvaxxbpf6er7ueg4eo0