Wikivoyage
svwikivoyage
https://sv.wikivoyage.org/wiki/Huvudsida
MediaWiki 1.47.0-wmf.20
first-letter
Media
Special
Diskussion
Användare
Användardiskussion
Wikivoyage
Wikivoyagediskussion
Fil
Fildiskussion
MediaWiki
MediaWiki-diskussion
Mall
Malldiskussion
Hjälp
Hjälpdiskussion
Kategori
Kategoridiskussion
TimedText
TimedText talk
Modul
Moduldiskussion
Event
Event talk
Reykjavik
0
1433
97359
97350
2026-09-19T07:09:25Z
R. Henrik Nilsson
11125
atmosfören > atmosfären
97359
wikitext
text/x-wiki
{{isIn
|Huvudstadsregionen}}
{{QuickbarCity
| Officiellt namn = <!--Stadsnamn om det inte överensstämmer med sidans namn-->
| Banner = <!--banner.jpg-->
| Bannertext = <!--Bildtext för banner-->
| Bild = <!--image.jpg-->
| Bildtext = <!--Bildtext för Bild-->
| Smeknamn =
| Skyddspatron =
| Land = [[Island]]
| Delstat = <!--[[Tillhörande delstat (om möjligt)]]-->
| Region = <!--[[Tillhörande region (om möjligt)]]-->
| Område = <!--[[Tillhörande område (om möjligt)]]-->
| Höjdläge = 914
| Yta = 274,5
| Folkmängd = 136 894
| Invånarnamn =
| Riktnummer = <!-- Nationellt prefix --> <!-- Riktnummer -->
| Postnummer =
| Tidszon = UTC
| Turistwebbplats = <!--https://-->
| Officiell webbplats = <!--https://-->
| Karta = is
| Lat = <!--Latitud-->
| Long = <!--Longitud-->
}}
'''Reykjavik''' är huvudstad och största stad på [[Island]].
===Att ta med sig till Reykjavik===
{{bidrag saknas}}
===Att ta med sig från Reykjavik===
{{bidrag saknas}}
==Fakta om Reykjavik==
Reykjavik är [[Island]]s huvudstad. Det är landets kulturella centrum och den mest turistanpassade staden. Reykjavik byggdes dock inte som turiststad, så besökare får en bra inblick i vanliga islänningars vardag.
===Historik===
{{bidrag saknas}}
===Lokalbefolkningen===
{{bidrag saknas}}
==Stadsdelar==
{{bidrag saknas}}
==Att ta sig till Reykjavik==
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Med flyg}}
*'''Keflavík International Airport (Isländska: Keflavíkurflugvöllur, IATA: KEF, ICAO: BIKF)''', ☎ +354 425 0600 (fax: +354 425 0610), [http://www.keflavikairport.com/]. Islands enda internationella flygplats är belägen 50 kilometer från Reykjavik i staden [[Keflavík]].
*'''Reykjavík Airport (Isländska: Reykjavíkurflugvöllur, IATA: RKV, ICAO: BIRK)''' [http://www.flugstodir.is/?PageID=194].
{{rubrik|namn=Med båt}}
Om man har gott om tid kan man åka båt med Smyril Line (ett kryssningsbolag på [[Färöarna]]) mellan [[Tórshavn]] och fastlands[[europa]]. Att resa med båt är dyrare än att flyga, men tar dig till andra sidan Island. Om du vill ta med dig bilen är detta enda alternativet.
{{rubrik|namn=Med buss}}
Det går bussar mellan den internationella flygplatsen i Keflavík och Reykjavík. Avgångarna från Keflavík är samordnade med flygens ankomst. [http://www.flybus.is]
{{rubrik|namn=Med tåg}}
Island saknar tåg, så detta kan bli något problematiskt.
{{rubrik|namn=Med bil}}
Det finns många biluthyrningsfirmor vid internationella flygplatsen i Keflavík. Med bil tar det ungefär en timme att åka mellan flygplatsen och Reykjavík.
{{rubrik|namn=Med cykel}}
{{bidrag saknas}}
==Förflyttning i Reykjavik==
===Till fots===
Att vandra på Island rekommenderas starkt, eftersom många attraktioner finns inom gångavstånd från hotellplatsen. Staden är väldigt vacker, och trottoarerna och gångstigarna är förstklassiga. Bilisterna är i huvudsak väldigt vänliga, de stressar inte lika mycket som i många (större) städer. Ibland stannar de till och med för fotgängare även om det inte är vid ett övergångsställe.
{{rubrik|namn=Med buss}}
Reykjavik har ett offentligt bussystem, bussarna städas regelbundet och de håller tiden. Om du bor utanför staden men har tillgång till bussförbindelser, (vandrarhem / campingplats) är det smartast att köpa ett '''Reykjavík City Card''', vilket ger obegränsad tillgång till alla bussresor, och dessutom ger fritt inträde till museer och gratis internet på vandrarhemmen. Turistkorten finns att köpa på turistinformationen nära centrum och på en del hotell. Ett en-dagskort kostar 4000 isländska kr., två dagar 5600 kr och ett tredagars 6900 kr. Dessa priser gäller för vuxna: motsvarande busskort för barn kostar knappt halva summan.
Beroende på hur ofta du reser genom bussystemet, Strætó [http://bus.is/english] kan du köpa ett busskort, som finns att köpa i alla Reykjaviks busstationer (Lækjartorg, Hlemmur, Mjódd etc.). Bussystemet är väldigt snabbt och noga med att hålla tiderna. De flesta områden av (turist)intresse kan nås med buss.
{{rubrik|namn=Med tåg}}
Som ett av få länder i världen saknar Island helt järnväg.
{{rubrik|namn=Med bil}}
Att köra bil i Reykjavik är det vanligaste färdsättet för invånarna. Som turist är dock ett busskort (se ovan) lika bra, bussturerna går till de flesta platser i stadsområdet. För resor i förorterna och utanför staden rekommenderas dock bil. Jämfört med många andra moderna, europeiska städer, har Reykjavik stora parkeringsytor, vilket ses som en självklarhet för det per capita biltätaste landet i världen.
{{rubrik|namn=Med taxi}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Med cykel}}
BSI Travel (Vatnsmýrarvegi 10) hyr ut mountain bikes. Reykjavik har ett relativt omfattande cykelbanenät.
==Betalning==
Betalkort fungerar på de flesta ställen, annars är kontanter bra att ha. De flesta tar betalt i isländska kronor, men val-safarin vill ha betalt i euro.
{{rubrik|namn=Gångbara valutor}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Resecheckar}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Betalkort}}
Det är mycket vanligt med olika former av kredit- och betalkort på Island, och de accepteras nästan överallt. Ta ändå med kontanter för säkerhets skull.
{{rubrik|namn=Bankomater}}
Det finns bankomater på ett flertal platser i staden.
==Boende==
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Lyx}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Medel}}
* '''Fosshótel Lind''' [http://www.fosshotel.is/en/index.php] – Ett bra turisthotell i närheten av busstationen Hlemmur. Gångavstånd till restauranger, butiker och turistattraktioner i central Reykjavík.
{{rubrik|namn=Budget}}
* '''Guesthouse Aurora''' [http://www.aurorahouse.is/] – erbjuder bra boende till rimligt pris. Det är familjedrivet och mannen i familjen är mycket hjälpsam.
==Mat och dryck==
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Lyx}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Medel}}
* '''Café Victor''' [http://www.victor.is] – erbjuder bl.a. hamburgare, pasta, kött och fisk. MÅnga rätter kostar mindre än 2000 ISK, vilket innebär en högst rimlig prisnivå utifrån isländska förhållanden.
* '''Reykjavik Pizza Company''' [http://www.rpco.is], Laugavegur – det är inte billigt jämfört med din lokala pizzeria. Dock är det ett bra allternativ till de dyrare "riktiga" restarurangerna, och mer ambitiöst än de rena snabbmatshaken. Pizzorna bakas i en vedugn med öppen eld. Pizzorna finns i flera storlekar, och ett tips kan vara att beställa den största storleken och dela 2-3 personer på den.
{{rubrik|namn=Budget}}
* '''Devito's Pizza''' – Enklare pizzeria i närheten av Hlemmur.
* '''Hamborgarabulla Tomasar''' – ett lokalt alternativ till McDonalds och Burger King.
* '''Nuðluhúsið''' – Asiatisk restaurang på den stora shoppinggatan Laugavegur. Rimliga priser, flera varmrätter ligger på en dryg 1000-lapp (ca 100 svenska kronor). Restaurangen ligger på andra våningen från gatuplanet, och man kan sitta och titta ut över gatulivet.
==Att se==
[[Fil:Hofdi House Reykjavik.jpg|miniatyr|Höfði, oktober 2007.]]
* '''Hallgrimskirkja''' – det givna landmärket. Ta hissen up i tornet och titta på utsikten.
* '''Laugavegur''' – den stora shoppinggatan. Den småskaliga bebyggelsen gör att det är trevligt att bara strosa omkring och njuta av atmosfären.
* '''Austurvöllur''' – torget i centrala Reykjavik med bl.a. domkyrkan och parlamentshuset.
* '''Perlan''' – vattenresorvarerna som är både utkikstorn och lyxig restaurang.
* '''Höfði''' – Huset där Gorbatjov och Reagan möttes 1986 för att mäkla fred och diskutera mänskliga rättigheter. Detta ledde 1987 till ett avtal mellan USA och Sovjetunionen om att avskaffa medel- och kortdistansrobotar. Toppmötet ses ibland som början till slutet på kalla kriget.
* '''Laugardalshöllin''' – Idrottshall som är känd av två anledningar: Led Zeppelin spelade här 1970 och den kända schackmatchen mellan Fischer och Spasskij avgjordes här 1972.
==Att göra==
* '''Tempererade bad''' – Det finns sju tempererade bad i Reykjavik som är väl värda ett besök. Det är förhållandevis mycket billigt att bada i badhusen.
* '''Val-safari''' – Båtar som lämnar hamnen för att låta gästerna skåda valar och lunnefåglar.
{{rubrik|namn=Shopping}}
* '''Islandströja''' – Det finns affärer som specialiserar sig på detta. Glöm inte att ordna skatteåterbäring när ni lämnar Island om ni köper en islandströja.
{{rubrik|namn=Aktiviteter}}
{{bidrag saknas}}
==Nöjesliv==
{{bidrag saknas}}
==Arbete==
{{bidrag saknas}}
==Kommunikation==
Isländska är det officiella språket, men de flesta (tonåringar–övre medelåldern) pratar engelska bra (ungefär som i Sverige). Även om isländska och svenska är släkt, skiljer sig språken mycket, det är inte som norska eller danska. Engelska är därför det bästa språket att använda.
En isländsk text kan med lite ansträngning förstås hyfsat, ungefär som en tysk.
==Säkerhet==
Som de andra nordiska länderna anses Island vara ett av de tryggaste i världen. Se bara till att hålla dig utanför de slagsmål som kan bryta ut mellan de mest berusade på pubarna och, för det mesta, även på gatorna vid helgerna. I huvudsak är invånarna vänliga och polisen är väldigt hjälpsam.
Nyligen har dock några småtjuvar verkat i staden. Det bör även tilläggas att kvinnliga turister ska gå efter sunt förnuft om de promenerar ensamma på natten. Våldtäkter är ett sällsynt men känt problem. Trots detta är Reykjavik fortfarande säkrare än många andra städer i västvärlden, och mycket säkrare än större huvudstäder i andra länder.
De hemlösa rör sig i huvudsak kring området vid busstationen Hlemmur. För det mesta låter de andra vara i fred, bortsett från när de ber om pengar, då kan de ibland bete sig egendomligt.
Kortfattat skiljer sig Reykjavik inte speciellt från svenska städer.
==Respektera==
{{bidrag saknas}}
==Problemlösare==
{{bidrag saknas}}
==Övrigt==
{{rubrik|namn=Andra resmål runt Reykjavik}}
{{bidrag saknas}}
{{rubrik|namn=Får absolut inte missas}}
{{bidrag saknas}}
{{Sidfot}}
{{rubrik|namn=Externa länkar}}
{{bidrag saknas}}
{{IsIn|Island}}
[[Kategori:Artiklar med länk till Wikipedia|Reykjavik]]
[[Kategori:Kontroll 2026 september]]
lt9ntie4jbmlmk0bgi1jpykohw5h58e
Viale Bligny (Milano)
0
11910
97360
97339
2026-09-19T09:34:02Z
A09
11924
Requesting deletion ([[:m:Special:MyLanguage/User:TenWhile6/XReport|XReport]] v3.1c)
97360
wikitext
text/x-wiki
<noinclude>{{delete|1=Vandalism. LTA Alec Smithson <small>[[:m:Special:MyLanguage/User:TenWhile6/XReport|XReport]]</small>}}</noinclude>
{{pagebanner|pgname=Viale Bligny}}
'''Viale Bligny''' är en cirka 1 kilometer lång gata i området [[Milano/Bocconi|Bocconi]], där Bocconi-universitetet ligger. Gatan är uppkallad efter slottet Bligny i departementet [[Aube]] i regionen [[Grand Est]] (tidigare Champagne-Ardenne) i [[Frankrike]]. Under de senaste åren har avenyn och de närmaste kringliggande gatorna blivit ett av Milanos nya centrum för gastronomi och trendigt nattliv.
Koncentrationen av restauranger, pizzerior, barer, kaféer, små butiker och andra verksamheter med anknytning till mat är särskilt hög för en gata av denna storlek. Utbudet omfattar italiensk och lombardisk mat, pizzerior, asiatiska och internationella restauranger, paninotek, vinbarer, kaféer och ställen för sena kvällar. Universitetets närvaro bidrar till en ung och internationell miljö, med många utländska kvinnliga studenter, modeller och unga välbärgade yrkesverksamma.
Viale Bligny räknas som ett av de nya centrumen för Milanos gastronomiska nattliv (Se [[Milanos nattliv]]). På kvällen, särskilt under helgerna, fylls många av ställena och en del av restaurangernas och barernas liv flyttar ut till trottoarerna och uteserveringarna. Resultatet är en livlig och kosmopolitisk atmosfär, mindre formell än i några av de elegantare delarna av centrum men med ett växande utbud av modern gastronomi, som samtidigt är ganska dyr. Det är inte rätt gata för den som vill spendera lite.
== Förstå ==
=== Orientering ===
Viale Bligny går mellan gatorna Viale Sabotino och Viale Col di Lana och passerar Bocconi-universitetet. Den mest intressanta delen för besökare ligger mellan Corso di Porta Vigentina och Piazzale di Porta Lodovica, där många kommersiella verksamheter och restauranger ligger, bland annat det historiska Pasticceria Gatullo, som anses vara ett av Milanos mest kända konditorier och som konstnären Lucio Fontana besökte varje dag.
== Ta sig hit ==
Viale Bligny är lätt att nå från centrala Milano och området kring Corso Italia.
'''Tunnelbana.''' Den närmaste stationen är '''Porta Romana''' på [[Milanos tunnelbana linje M3|linje M3]], därifrån kan man fortsätta till fots eller med kollektivtrafik.
'''Spårvagn och buss.''' Flera kollektivtrafiklinjer betjänar områdena Porta Romana, Bocconi och Viale Toscana. Linjer och rutter kan ändras; vid resor på kvällen är det bäst att kontrollera den aktuella rutten före avresa.
'''Till fots.''' Från Porta Romana kan avenyn nås till fots genom stadsdelen. Från den historiska stadskärnan är avståndet längre, men området kan nås till fots på ungefär en halvtimme, beroende på var man börjar.
'''Med bil.''' Området är tätt bebyggt och antalet parkeringsplatser på gatan är begränsat. På kvällarna, särskilt från torsdag till lördag, kan det vara svårt att hitta en plats nära restaurangerna och barerna.
== Ta sig runt ==
Viale Bligny är lätt att utforska till fots. Den mest intressanta delen är tillräckligt kompakt för att man ska kunna gå från ett ställe till ett annat utan att använda transportmedel.
Det bästa sättet att uppleva området är ofta att komma sent på eftermiddagen, stanna för en aperitivo eller något att äta och sedan fortsätta kvällen genom att välja bland de många restaurangerna och därefter gå vidare till barerna och klubbarna på avenyn och de kringliggande gatorna.
Under helgerna kan den centrala delen av avenyn bli mycket livlig. Uteserveringarna och människorna som stannar framför restaurangerna och barerna bidrar till områdets livliga atmosfär.
{{mapframe|45.4510|9.1850|zoom=16}}
== Se ==
=== Arkitektur och stadsdelsliv ===
Viale Bligny är inte en monumental gata i traditionell mening. Dess intresse för besökaren ligger framför allt i kombinationen av milanesisk bostadsarkitektur av kända arkitekter, kommersiella verksamheter och nya restauranger. Många scener ur Luchino Viscontis film ''Rocco och hans bröder'' spelades in på gatan.
Området är särskilt intressant för den som vill se en del av det moderna Milano bortom de viktigaste turiststråken. Närheten till Bocconi skapar dessutom en internationell och särskilt dynamisk miljö. Bocconi-campus och universitetsbyggnaderna är inte bara arkitektoniskt intressanta utan påverkar också starkt det dagliga livet på de lokala restaurangerna och barerna.
== Göra ==
=== Promenera och äta ===
Den främsta aktiviteten på Viale Bligny är att utforska områdets gastronomiska utbud. Den stora koncentrationen av restauranger och barer gör det lätt att sätta ihop en kväll där man går mellan olika ställen: aperitivo, middag, dessert eller drink kan avnjutas på olika platser utan att lämna området eller behöva leta efter en ny parkeringsplats.
=== Nattliv ===
På kvällen förändras Viale Bligny. Bocconi-studenter, unga yrkesverksamma, stylister och modeller blandas med gästerna på restaurangerna och barerna.
Den största tillströmningen av människor sker vanligtvis under helgerna. Vissa ställen håller öppet till sent på kvällen och gatan förblir livlig även efter middagen.
== Köpa ==
Viale Bligny är inte en av Milanos främsta shoppinggator, men här finns flera lokala verksamheter och specialiserade butiker.
Det största intresset för den som besöker området är ändå gastronomin och de trendiga aperitiverna.
== Äta ==
Viale Bligny är framför allt ett gastronomiskt område. Mängden och variationen av restauranger är ovanlig för en relativt kort gata och omfattar italienska restauranger, pizzerior, internationell mat, asiatiska restauranger, paninotek och informella matställen.
Området passar särskilt bra för den som vill uppleva ett modernt och internationellt Milano ur gastronomisk synvinkel utan att behöva tillbringa hela kvällen på samma restaurang.
=== Italiensk mat ===
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Miscusi Milano Bocconi
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 7, Milano
| riktning=
| webbplats=https://miscusi.com/ristoranti/milano-bocconi
| facebook=
| vkontakte=
| tel=+39 02 50030469
| email=
| besökstid=
| pris=
| lastedit=
| beskrivning=Restaurang som specialiserar sig på färsk pasta, med ett informellt och modernt koncept. Särskilt praktiskt tack vare närheten till Bocconi-universitetet.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Osteria dell'Oca Giuliva
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 29, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=+39 02 58312871
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Osteria med italiensk mat som även besöks av gäster från universitetsområdet.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Il Fortino
| alt=
| image=
| address=Viale Bligny, 44, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€€
| lastedit=
| beskrivning=Restaurang med italiensk och lombardisk mat. Ett av de mer ambitiösa alternativen på avenyn.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Lu&Leo
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 26, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Italiensk restaurang som serverar lunch och middag.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Ristorante Da Oscar
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 13, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Italiensk restaurang i den norra delen av avenyn.
}}
=== Pizzerior ===
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Tegamino's
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 5, Milano | directions=
| webbplats=
| Facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Pizzeria med ett informellt koncept som även besöks av Bocconi-studenter.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Pizzeria Oca Giuliva
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 2, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Pizzeria i den norra änden av avenyn.
}}
=== Internationell mat ===
{{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Daimyo Restaurant
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 29, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Restaurang med asiatisk mat, inklusive sushi.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Dim Ramen
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 47, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=+39 02 47756152
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Restaurang som specialiserar sig på ramen och japansk mat.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Ristorante Pesce Con Te
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Kinesisk restaurang som specialiserar sig på rätter med fisk och skaldjur.
}}
=== Street food och informella matställen ===
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Salamellaz
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 18, Milano
| directions=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€
| lastedit=
| beskrivning=Informellt matställe och snabbmatsrestaurang.
}}
* {{listing
| typ=mat
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Sbaffo
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 44, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€
| lastedit=
| beskrivning=Paninoteca med informellt utbud.
}}
== Dricka ==
Viale Bligny är särskilt livlig även efter middagen. Förekomsten av barer, vinbarer och ställen som riktar sig till en ung publik gör att området fortsätter att vara välbesökt även efter att restaurangköken stängt.
* {{listing
| typ=dryck
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Bottiglieria Bligny 16
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 16, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€
| lastedit=
| beskrivning=Vinbar och lokal där man kan ta något att dricka i en informell miljö.
}}
* {{listing
| typ=dryck
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Maravea Wine Bar
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 15, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=+39 02 23174988
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Vinbar som är öppen från sent på förmiddagen till sent på kvällen.
}}
* {{listing
| typ=dryck
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Rare Sports Bar
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 21, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=+39 02 45397940
| email=
| besökstid=
| pris=€€
| lastedit=
| beskrivning=Pub och sportbar som främst är öppen på kvällstid.
}}
=== Kaféer och frukost ===
* {{listing
| typ=dryck
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Giodocet
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 24, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€
| lastedit=
| beskrivning=Bar som besöks under dagen för frukost, kaffe och kortare pauser.
}}
* {{listing
| typ=dryck
| lat=
| long=
| wdid=
| namn=Pasticceria Bligné
| alt=
| image=
| adress=Viale Bligny, 41, Milano
| riktning=
| webbplats=
| facebook=
| vkontakte=
| tel=
| email=
| besökstid=
| pris=€
| lastedit=
| beskrivning=Konditori och kafé för frukost och pauser under dagen.
}}
== Sova ==
På Viale Bligny finns hotellen QC Terme och Bocconi samt många lägenheter som hyrs ut via Airbnb.
== Anslutning ==
Området har god täckning för mobiltelefoni och mobildata. Barer och restauranger kan erbjuda wi-fi till sina kunder, men tillgången varierar mellan olika ställen.
== Säkerhet ==
Viale Bligny är ett tätt befolkat stadsområde som är särskilt livligt på kvällarna. Som i andra områden med nattliv i Milano bör man vara uppmärksam på sina personliga tillhörigheter i folktäta områden.
Under helgerna kan det stora antalet människor framför restauranger och barer göra vissa delar av gatan särskilt trånga.
=== Hälsa ===
Vid medicinska nödsituationer, ring '''112''', det gemensamma europeiska nödnumret.
== Nästa ==
Viale Bligny ligger strategiskt mellan Porta Romana, Bocconi, Ticinese, Corso Italia och Milanos Quadrilatero.
;[[Milano/Porta Romana|Porta Romana]]
:Området sydost om centrum, känt för sina restauranger, barer och nattklubbar.
;[[Milano/Navigli|Navigli]]
:Navigli-området kan nås på några minuter och erbjuder en av Milanos mest kända koncentrationer av barer, restauranger och kvällsöppna ställen.
;[[Milano/Ticinese|Ticinese]]
:Ett livligt område med fristående butiker, restauranger, barer och nattliv.
;[[Milano/Centrum|Centrum]]
:Milanos historiska centrum med [[Milanos domkyrka]], köpcentrumet Galleria Vittorio Emanuele II och slottet Castello Sforzesco.
{{geo|45.4510|9.1850|zoom=16}}
[[Kategori:Kontroll 2026 augusti]]
61v5wa8mwefzmv3onposle45r05h6rs