Wikipedia
zeawiki
https://zea.wikipedia.org/wiki/V%C3%B2blad
MediaWiki 1.47.0-wmf.14
first-letter
Media
Speciaol
Overleg
Gebruker
Overleg gebruker
Wikipedia
Overleg Wikipedia
Plaetje
Overleg plaetje
MediaWiki
Overleg MediaWiki
Sjabloon
Overleg sjabloon
Ulpe
Overleg ulpe
Categorie
Overleg categorie
TimedText
TimedText talk
Module
Overleg module
Event
Event talk
Grevelingen
0
2549
182350
160794
2026-08-11T00:41:29Z
InternetArchiveBot
10917
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.9.5
182350
wikitext
text/x-wiki
[[Plaetje:LocatieGrevelingen.png|thumb|rechts|Locaosie van de Greveliengen]]
[[Plaetje:Markenjeenafrastering.jpg|thumb|rechts|Greveliengen bi Ouwdurp]]
[[Plaetje:Einfahrt Brauwershaven.jpg|thumb|rechts|Greveliengen bie Brouwers'aevene]]
De '''Grevelingen''' is de naem vò een zoutwaetermeer tussen [[Goereê-Overflakkeê]] in [[Schouwen-Duveland]]. Vroeger een zêêaerem mit een ope verbinding mit de [[Noordzee]]. Nae 't opstellen van het [[Deltaplan]] wier de Greveliengen deu de [[Greveliengendam]] ([[1965]]) en de [[Brouwersdam]] ([[1971]]) van de [[Noôrdzeê]] of'esloten. Sins die tied ist in feite een meer eworre. Het getieje is verdwene mar 't waeter is wel zout ebleve omdat et aok nie meer in verbinding stoat mit de grôte rivieren.
D'r is relatief weinig handelsvaert op de Grevelingen. [[Toerisme|Recreoatie]] is des te belangrieker. Deernaest is de Grevelingen nog in gebruuk as viswaeter vò paeling in oesters. De vissers komme uut [[Bru]] in [[Ouwdurp]].
In de Greveliengen ligge een antal eilanden, de groôste binne de [[Paerdeplaete]] en de [[Veêrmansplaete]]. Vroeher waere dit zandplaet'n die bie hoôg waeter onger liepe. Ok langs [[Goereê-Overflakkeê]] binne vee slikken droôg 'evallen, dit stoô noe bekend as de [[Slikken van Flakkeê]]. Een antal jachthaevens binne d'r te vinde langs de Greveliengen. De groôste binne bie [[Ouwdurp]], [[Brouwers'aevene]], [[Bru]] en [[Herken]]. Via de sluus bie Bru kunne schepen vanuut buuten op de Grevelingen komme in om'ekeerd.
== Lienks nae buten ==
[[Plaetje:Grevelingenkreeft.jpg|thumb|links|De Greveliengen is een populaire duukplekke]]
*[http://www.rijkswaterstaat.nl/grevelingenmeer/ Actuele informatie - Riekswaeterstaet]
*[http://www.synbiosys.alterra.nl/Natura2000/gebiedendatabase.aspx?subj=n2k&groep=9&id=n2k115 Natura 2000 Gebiedendatabase]
*[http://www.grevelingen.nl/ Natuur- en Recreaotieschap de Greveliengen]
*[https://web.archive.org/web/20110205230809/http://www.zichtopdegrevelingen.nl/ De toekomst van de Greveliengen]
*[https://web.archive.org/web/20220127201808/https://battenoord.nl/ Info Battenoord]
*[https://web.archive.org/web/20120407121010/http://www.scubaxp.be/Duikplaatsen/duikplaats-regio.aspx?id=2&y=Grevelingen Duken in de Greveliengen]
[[Categorie:Waeter in Zeêland]]
[[Categorie:Waeter in Zuud-'Olland]]
[[Categorie:Goereê-Overflakkeê]]
[[Categorie:Schouwen-Duveland]]
mqp6foraw2e5k1k5yph7x7fnnobzgjh