Slagelse DT
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Slagelse DT er forkortelsen for Slagelse Dream Team, der er et håndboldhold fra Slagelse. Betegnelsen 'Slagelse DT' bruges kun om førsteholdet, der er den professionelle overbygning på klubben Slagelse Forenede Håndboldklubber (Slagelse FH). Klubben blev med ét slag kendt, da Anja Andersen i 2000 blev træner for damernes førstehold og på ganske kort tid gjorde holdet til den første danske vinder af EHF Champions League i 2004.
Indholdsfortegnelse |
[redigér] Historie
Slagelse Forenede Håndboldklubber udspringer af klubberne Slagelse HK og Marievang IF, der hver for sig havde haft ganske pæn succes, især i ungdomshåndbold. Slagelse HK's damer var to gange i den daværende 1. division omkring 1990, dog begge gange kun en enkelt sæson. Herrerne førte oftest en lidt mere tilbagetrukken tilværelse i sportslig sammenhæng.
I 1997 slog de to klubber sig sammen under navnet Slagelse FH, og i starten af 2000 indgik klubben en aftale med Anja Andersen, der startede med at bidrage til oprykningen til 1. division. Fra starten af følgende sæson blev hun sportschef og træner med en målsætning om at skabe verdens bedste klubhold på tre år. Med Anja Andersen ved roret var klubben i stand til at tiltrække såvel sponsorer som spillere på et helt andet niveau end før, og førsteholdet rykkede i Håndboldligaen allerede i første sæson.
Det første DM vandt holdet i 2003, og det følgende år gik holdet helt til top i Champions League. Det tog altså ét år mere, end Anja havde lovet. Men Anja Andersen har gennem årene været fantastisk til at skaffe opmærksomhed om holdet på godt og ondt. Hendes personlighed har været afgørende for at tiltrække store stjerner som Camilla Andersen, Ausra Fredrikas og Bojana Popovic, men samtidig har hun med sit temperament (som også var en af de ting, hun var kendt for som spiller) til tider skadet holdet. Det mest markante tilfælde skete i en ligakamp mod Aalborg DH i foråret 2006, hvor hun, efter at have fået rødt kort, opfordrede sit hold til at udvandre sammen med hende. Efterfølgende gav det hende en lang og omdiskuteret karantænedom både nationalt og på europæisk plan. Dommen blev efterfølgende nedsat, men hun kunne ikke være med i de afgørende kampe om Champions League og DM. Måske derfor blev Slagelse DT i begge tilfælde slået af Viborg HK og vandt kun ligaens grundspil i sæsonen, hvilket klart ikke var tilfredsstillende for holdet ud fra dets ambitionsniveau.
Holdet spiller i Antvorskov-Hallen, der har 1.500 siddepladser og 750 ståpladser, men ved store kampe rykker holdet ofte til en af de store haller i hovedstadsområdet.
[redigér] Resultater
- 2002 Vinder af Pokalturneringen
- 2003 DM guld, EHF cup-vinder
- 2004 DM sølv, CL vinder
- 2005 DM guld, CL vinder
[redigér] Kendte spillere
[redigér] Damer
- Camilla Andersen
- Ausra Fridrikas (Østrig)
- Mia Hundvin (Norge)
- Rikke Hørlykke
- Janne Kolling
- Kamilla Kristensen
- Cecilie Leganger (Norge)
- Carmen Lungu (Rumænien)
- Mette Melgaard
- Bojana Popovic (Serbien og Montenegro)
- Rikke Schmidt
- Maja Savic (Serbien og Montenegro)
- Anja Freser (Slovenien)
- Valentina Radulovic (Makedonien)
[redigér] Herrer
- Hans Frederiksen (11 landskampe i midten af 1960'erne)