Stjerne-Magnolia
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
|
|||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Den store, lysende hvide blomst hos Stjerne-Magnolie.
|
|||||||||||||||
Videnskabelig klassifikation | |||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
Stjerne-Magnolie (Magnolia stellata) er - hos os - en stor busk med en tæt grenet og rundkronet vækstform. Barken er først lysegrøn og dækket af et lag silkehår. Senere bliver den næsten nøgen og grågrøn. Til sidst bliver den grå og let opsprækkende. Knopperne er spredte, og bladknopperne er tæt tilliggende og gråbrune med sølvskinnende hår, mens de endestillede blomsterknopper er væsentligt større og helt dækket af grå silkehår (de ligner Pilerakler). Bladene er omvendt ægformede til lancetformede med bølget rand. Oversiden er lysegrøn og lidt ru, mens undersiden har samme farve, men med hårede ribber. Høstfarven er gul. Blomsterne springer ud før løvspring. De er hvide med de mange kronblade udbredt stjerneformet (og ikke tulipanformet!). De dufter svagt, men dejligt. Frugtstanden er let at kende, og den bærer af og til modne frø.
- Ikke-synlige træk
Rodnettet består af tykke hovedrødder, der når langt ud og ned. Siderødderne er stærkt forgrenet og ligger meget højt i jorden. Den unge bark dufter krydret.
- Størrelse
3 x 3 m (10 x 10 cm/år).
- Hjemsted
Stjerne-Magnolie gror i fugtige bjergskove i Japan sammen med de japanske arter af Almindelig Tornaralie, Alnus japonica, Hjertetræ, Almindelig Tornaralie, Alnus japonica, Kryptomerie, Hønsebenstræ, Japansk Bøg, Japansk Valnød, Kuriler-Magnolie og sammen med bl.a. forskellige Bambus- og Rhododendron-arter.
[redigér] Kilde
- Sten Porse: Plantebeskrivelser, DCJ 2003 (CD-Rom).