Terrakottahæren
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Terrakottahæren er en samling af 8099 figurer af krigere og heste i naturlig størrelse, der er lavet i terrakotta (en slags ler). De er placeret nær Qin Shi Huang's mausoleum. Han var den første kejser af et samlet Kina. Figurerne blev opdaget i 1974 nær Xian i Shaanxi-provinsen.
[redigér] Introduktion
Terrakottafigurerne blev begravet i 210 f.Kr. til 209 f.Kr. sammen med den første kejser af Qin-dynastiet og bliver derfor også nogle gange kaldt for Qin's hær.
Terrakottahæren blev opdaget i marts 1974 af en lokal bonde, der var ved at grave en brønd.
Konstruktionen af mausoleumet begyndte i 246 f.Kr. og menes at have taget 700.000 arbejdere og håndværkere 38 år at fuldføre. Qin Shi Huang blev placeret inde i gravkomplekset ved sin død i 210 f.Kr..
Ifølge den kinesiske historiker Sima Qian blev den første kejser begravet samme med store skatte og med perler i loftet, der skulle repræsentere stjerner og planeter.
Qin Shi Huang's grav er nær en jordpyramide der er 76 meter høj og næsten 350 m2 stor. Graven er ikke fundet og ikke åbnet. Der er planer at forsejle hele området med at særligt telt for at forhindre luften udefra i at ødelægge graven. Der er for øjeblikket kun ét firma der laver den slags telte og deres største telt er ikke stort nok.
[redigér] Arkæologi
Arkæologisk udgravning af Terrakottahæren foregår stadig 30 år efter at den blev fundet. Det skyldes fortrinsvist at den er lavet af skrøbelige materialer, der er svære at konservere. Terrakotta er bogstavligt "bagt jord", der er brændt ved relativ lav temperatur. Efter brænding er hver figur blevet lakeret og blevet påført forskellige farver. Noget udgravet materiale har stadig spor efter farvningen men når det udsættes for luft bliver det til små flager, der falder af.
![]() |
Denne artikel er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den. Du kan også give den en bedre beskrivelse. |