Vilhelmine Marie
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Vilhelmine Marie af Mecklenburg-Strelitz (18. januar 1808 - 30. maj 1891) dansk prinsesse, var datter af Frederik 6. og Marie Sophie Frederikke. Hun blev viet til prins Frederik (7.) den 1. november 1828 i Christiansborg Slotskirke af konfessionarius (den senere biskop) J.P. Mynster. Vilhelmines ægteskab med prins Frederik forenede kongehusets to linjer, der siden Prins Christian Frederiks optræden i Norge 1814 havde stået i et køligt forhold til hinanden. Folkets hyldest ved vielsen var stor, og parret blev hilst med stor begejstring fra folket. Denne begejstring og hyldest viste sig på mange måder, gennem taler, digte, illuminationer og offentlige festligheder.
- Laurids Engelstoft skrev et latinsk "carmen"
- Finn Magnusen digtede et islandsk "drapa"
- J.L. Heibergs festskuespil Elverhøj, skrevet specielt til lejligheden, opførtes (med en prolog af C.J. Boye)
Ægteskabet viste sig snart at være ulykkeligt. Det skyldtes ikke mindst Frederiks udsvævende liv med utroskab og druk. Parret blev separeret i april 1834 og tre år senere - 4. september 1837 - fuldbyrdedes skilsmissen.
I 1838 blev Vilhelmine i stedet gift med sin fem år yngre fætter, hertug Carl af Glücksborg. Han var ældre bror til den senere Christian 9. Vielsen forrettedes af slotspræst J.H. Paulli. Carl deltog imidlertid, som brigadechef, i 1848 på slesvig-holstenernes side i krigen mod Danmark 1848-1851 (Treårskrigen). Det betød, at Vilhelmines forhold til den danske kongefamilie for en tid blev afbrudt. Hertugen trådte i sommeren 1848 tilbage fra militærtjenesten, og ægteparret opholdt sig i Dresden indtil 1852. For det år kom det til en forsoning, hvorefter hun påny fik et nært forhold til sin københavnske familie. Vilhelmine tog nu med sin ægtefælle ophold på slottet i Kiel og på Louisenlund i Slesvig.
Efter at hertugens broder havde besteget Danmarks trone som kong Christian 9., og efter at hertugdømmerne var gået tabt 1864, blev hertugparret boende på Louisenlund. 1870 tog de ophold på slottet Glücksborg, som Preussen efter mange vanskeligheder endelig afgav til det hertugelige hus. 24. oktober 1878 døde hendes mand og hertuginden blev enke. Vilhelmine døde 30. Maj 1891 på Glücksborg og bisattes i det fyrstelige mausoleum på byens kirkegård.
[redigér] Livshistorie
- 1808 født på slot i Kiel 18. januar
- 1824 konfirmeret i Frederiksberg Slotskirke af konfessionarius M.F. Liebenberg 16. maj
- 1826 forlovet med den jævnaldrende prins Frederik 28. maj
- 1828 viet til prins Frederik 1. november
- 1834 det barnløse ægteskab hæves i april
- 1837 fuldbyrdelse af skilsmisse 4. september
- 1838 viet til hertug Carl af Glücksborg 19. maj
- 1870 flyttede til slottet Glücksborg
- 1891 døde på Glücksborg 30. maj
P | I | II | III | IV |
---|---|---|---|---|
Proband: |
Far: |
Farfar: Christian 7. |
Farfars far: Frederik 5. |
Farfars farfar: Christian 6. |
Farfars farmor: Sophie Magdalene af Brandenburg-Kulmbach |
||||
Farfars mor: Louise af Storbritannien |
Farfars morfar: George 2. af Storbritannien |
|||
Farfars mormor: Caroline af Ansbach |
||||
Farmor: Caroline Mathilde |
Farmors far: Frederik Ludvig af Wales |
Farmors farfar: George 2. af Storbritannien |
||
Farmors farmor: Caroline af Ansbach |
||||
Farmors mor: Augusta af Sachsen-Coburg-Gotha |
Farmors morfar: Friedrich II af Sachsen-Gotha-Altenburg |
|||
Farmors mormor: Magdalena Augusta af Anhalt-Zerbst |
||||
Mor: Dronning Marie |
Morfar: Carl af Hessen |
Morfars far: Frederik 2. af Hessen-Kassel |
Morfars farfar: Vilhelm 8. af Hessen-Kassel |
|
Morfars farmor: Dorothea Wilhelmina af Sachsen-Zeit |
||||
Morfars mor: Maria af Storbritannien |
Morfars morfar: George 2. af Storbritannien |
|||
Morfars mormor: Caroline af Ansbach |
||||
Mormor: Louise af Danmark |
Mormors far: Frederik 5. |
Mormors farfar: Christian 6. |
||
Mormors farmor: Sophie Magdalene af Brandenburg-Kulmbach |
||||
Mormors mor: Louise af Storbritannien |
Mormors morfar: George 2. af Storbritannien |
|||
Mormors mormor: Caroline af Ansbach |