Runestenen Sdr. Vissing 1

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Sdr. Vissing 1
Forstør
Sdr. Vissing 1

Runestenen Sdr. Vissing 1 er en dansk runesten fra den anden halvdel af 900-tallet. Den står i Sønder Vissing Kirke mellem Horsens og Silkeborg.

Stenen fortæller at Harald Blåtand giftede sig i slutningen af 900 årene med en vendisk prinsesse. Hendes navn var Tove og hun var datter af knees (kong) Mistivoi, som herskede over Abodriterne i det områder der senere var Bispesædet Oldenborg. Mistivoi og Harald Blåtand var nære allierede imod de vender, som boede længere mod øst, og imod den tysk-romerske kejser.

Runestenen er skrevet i den langstavede udgave af det yngre runealfabet, og teksten lyder:

 ᛏᚢᚠᛅ ᛚᛦᛏ ᚴᛅᚢᚱᚢᛅ ᚴᚢᛒᛚ
 ᛘᛁᛋᛏᛁᚢᛁᛋ ᛏᚢᛏᛁᛦ ᚢᚠᛏ ᛘᚢᚦᚢᚱ
 ᛋᛁᚾᛅ ᚼᛅᚱᛅᛏᛋ ᚼᛁᚾᛋ ᚴᚢᚦᛅ ᚴᚢᚱᛘᛋ
 ᚴᚢᚾᛅ          ᛋᚢᚾᛅᛦ

I translitteration altså:

 tufa lRt kaurua kubl
 mistiuis tutiR uft muþur
 sina harats hins kuþa kurms
 kuna          sunaR

I normaliseret ortografi skrives dette således: Tófa lét gera kuml, Mistivis dóttir, ept móður sína, kona Haralds hins Góða, Gorms sonar.

Dette oversættes som Tove, Mistives datter, Harald den Godes, Gorms søns kone, lod gøre disse kumler efter sin mor.

[redigér] Eksterne henvisninger