Bizarro
Wikipedia
Bizarro on sarjakuvahahmo, joka esiintyy toisinaan DC Comicsin julkaisemassa Teräsmies-sarjakuvalehdessä. Hahmo luokitellaan viholliseksi, vaikkakin hänen perustarkoituksenaan on yleensä auttaa muita. Bizarro on luonteeltaan sangen yksinkertainen ja hän erehtyykin usein apua tarvitsevien määrittelyssään; Bizarro saattaa pitää esimerkiksi taloa purkamassa olevaa puskutraktoria vihamielisenä eleenä tai hän saattaa korjata rikkinäisenä pitämänsä sillan, joka on nostettu laivan läpikulkua varten.
Bizarro on Lex Luthor -laboratoriossa luotu Teräsmiehen epäonnistunut klooni, ja tästä johtuen hahmo tuntee myös Teräsmiehen salaisen henkilöllisyyden. Ulkonäöllisesti hän muistuttaa esikuvaansa mutta hänen erottavia tuntomerkkejään ovat valkoinen ihonväri sekä Frankensteinin hirviön liikehdintää muistuttava kävelytyyli. Lisäksi Teräsmiehen puvun S-kirjain on kääntynyt peilikuvaksi. Hahmon kommunikointi on yksinkertaista ja hän käyttää käänteistä niin kutsuttua bizarro-kieltä; kyllä -> ei, ystävä -> vihollinen jne.
Bizarro esiintyi ensimmäinen kerran Otto Binderin kirjoittamassa ja George Pappin piirtämässä Superboy-lehden numerossa 68 (lokakuu–marraskuu 1958) mutta hahmon osaluojina pidetään myös Alvin Schwartzia, Curt Swania ja toimittaja Mort Weisingeriä jotka alun perin kehittelivät hahmoa.
[muokkaa] Henkilötiedot
- Nimi: Bizarro/Bizarro numero 1 (Bizarro no.1)
- Ammatti: ongelmien aiheuttaja
- Toimipaikka: vaihteleva, usein Metropolis
- Pituus: 190,5 cm
- Paino: 102 kg
- Hiuksien väri: musta
- Silmien väri: sininen
- Ihon väri: valkoinen
[muokkaa] Triviaa
Batmanilläkin on Bizarron kaltainen paha kaksoisolento, Batzarro. Toisin kuin Batmanilla, Batzarrolla on supervoimia. Lisäksi Batzarron lepakkomerkki on ylösalaisin.