KBounce

Wikipedia

Bounce on myös joidenkin Nokian kännyköiden mukana tuleva peli
Tässä pelaaja on onnistunut eristämään pallon 1x1 kokoiseen tilaan.
Suurenna
Tässä pelaaja on onnistunut eristämään pallon 1x1 kokoiseen tilaan.
Kuvassa seinä ei ole vielä kerennyt muodostua
Suurenna
Kuvassa seinä ei ole vielä kerennyt muodostua

KBounce on nopeutta, tarkkuutta ja arviointikykyä vaativa taitopelien kategoriaan kuuluva tietokonepeli. Peli on variaatio alkuperäisestä versiosta nimeltään Jezzball.

[muokkaa] Pelin tarkoitus

Pelin ideana on eristää pelilaudan alueesta 75 %. Joka kentän alussa pelaaja saa tietyn määrän elämiä. Pelin kulkua vaikeuttaa pelilaudan seinistä kimpoilevat pallot. Yleensä onkin hyvä idea eristää pallot mahdollisimman pienelle alueelle. Vaikeustason kasvaessa pallojen määrä lisääntyy. Pelissä on myös aikaraja, jonka ehtyessä peli on ohi.

[muokkaa] Eristäminen

Eristäminen tapahtuu jakamalla alue kahteen osaan joko halkaisemalla vertikaalisessa tai horisontaalisessa suunnassa. Pisteestä, josta halkaisu suoritetaan, lähtee kaksi seinää eri suuntiin yhtäsuurella nopeudella. Jos pallo osuu muodostuvaan seinään seinä purkautuu ja pelaaja menettää yhden elämän. Kuitenkin muodostuvien seinien päissä on suojat, joista pallot kimpoilevat normaalisti poispäin eikä aiheuta seinän purkautumista. Heti seinän pään osuessa pelialueen toiseen seinään, muodostuu sen ja lähtöpisteen välille pysyvä seinä.

Muilla kielillä