Antti Muurinen

Wikipedia

Antti Muurinen (syntynyt 4. maaliskuuta 1954) on suomalainen jalkapallovalmentaja. Hänellä ei ole takanaan juurikaan kokemusta pelaajana.

Sisällysluettelo

[muokkaa] Seurajoukkueessa 1981 - 1999

Muurinen aloitti valmennusuransa neljännen divisioonan Kontulan Urheilijoissa, jonka hän luotsasi miltei liigan porteille asti. Kontulasta hän astui suuriin saappaisiin Lahden Kuusysiin, jossa hän voitti ensimmäiset Suomen mestaruutensa. Seuraava Muurisen seura oli Pietarsaaren Jaro.

Vuonna 1997 Muurinen siirtyi Helsingin Jalkapalloklubin peräsimeen, jossa hän heti ensimmäisellä kaudellaan voitti mestaruuden. 1998 Muurinen luotsasi HJK:n ensimmäisenä, ja toistaiseksi ainoana, suomalaisjoukkueena Mestarien liigaan, jossa Klubi kiusasi isompiaan ja otti voiton mm. maineikkaalta Benficalta.

[muokkaa] Maajoukkueessa 2000 - 2005

Vuonna 2000 Muurisen seuraava haaste oli astua Suomen maajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi. Muurinen loikin joukkueelle iloisen, hyökkäävän pelitavan ja sen ansiosta joukkue yllättikin monia huippujoukkueita. Suomen MM-karsintalohko (Saksa, Englanti, Kreikka ja Albania) oli kuitenkin kova ja Suomi jäi siinä kolmanneksi. Lupaavat esitykset saivat kuitenkin monet odottamaan seuraavista karsinnoista lopputurnauspaikkaa. Eteenpäin oltiin menty.

EM-karsinnat Portugaliin eivät kuitenkaan menneet nappiin. Muurisen taktiikan avainpelaajat Jari Litmanen ja Mikael Forssell olivat kukin vuorollaan loukkaantuneena eivätkä tulokset häikäisseet. Muurinen alkoi myös menettää yhä enenevissä määrin kannattajien luottamusta. Muurista syytettiin mm. samaan taktiikkaan ja samoihin pelaajiin, kuten Mika Nurmela ja Peter Kopteff, jämähtämisestä.

Hän sai kuitenkin jatkaa maajoukkueen valmentajana kolmannet karsinnat. Karsintalohko oli kuitenkin jälleen kova (Alankomaat, Tšekki, Romania, Makedonia, Armenia ja Andorra) ja tappiot kiihdyttivät arvosteluryöppyä. Hänen odotettiin kuitenkin jatkavan karsinnat loppuun asti.

Muurisen kohtalonotteluksi tuli kuitenkin 8. kesäkuuta 2005 käyty karsintaottelu Hollantia vastaan. Ennen peliä suomalaisfanit järjestivät Muurista ja Suomen Palloliittoa vastaan mielenosoituksen. Itse ottelu päättyi murskatappioon 0-4. Tämän jälkeen Muurisen asemaa alettiin pohtia ja myöhemmin hänet vapautettiin tehtävästään. Väliaikainen ratkaisu Jyrki Heliskoski korvasi Muurisen MM-karsintojen loppuun saakka, kun myöhemmin oli jo tullut tietoon, että maajoukkueen valmentajana seuraavissa EM-karsinnoissa aloittaa englantilainen Roy Hodgson.

[muokkaa] Maajoukkueen jälkeen 2006 -

Kaudeksi 2006 Muurinen siirtyi Veikkausliigassa pelaavan FC Lahden valmentajaksi. Alkukausi ei sujunut toivotulla tavalla, mutta loppukautta kohti Lahti on noussut ylempään keskikastiin.

[muokkaa] Seurat

[muokkaa] Triviaa

  • Antti Muurisen liikanimi on "Mursu". Hänet tunnetaan myös nimellä "Vekkuli".
  • Omasta mielestään häntä tulisi kutsua nimellä "Muuri" eikä Mursu.
  • Hänen tunnetuin mantransa lienee "Eteenpäin on Menty".

[muokkaa] Aiheesta muualla

Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentajat

Öhman (1922) • Fabra (193637) • Tammisalo (193839 & 1946) • Obitz (1939) • Mårtensson (1945)
Lehtonen (194755 & 195961) • Weinrich (195558) • Laaksonen (196274) • Kosma (1975)
Rytkönen (197578) • Malm (197981) • Kuusela (198287) • Vakkila (198892) • Lindholm (199394)
Ikäläinen (199496) • Møller Nielsen (199699) • Muurinen (200005) • Heliskoski (200506) • Hodgson (2006–)

Wikisitaateissa on kokoelma Antti Muurinen -sitaatteja.
Muilla kielillä