Kaivoksela

Wikipedia

Kaivoksela
Gruvsta
Vantaan kartta jossa Kaivoksela korostettuna
Kaupunginosa nro 16
Palvelualue Myyrmäki
Pinta-ala 2,3 km²
Väestö
 - Asukkaita 3 903 (2005)
 - Asukastiheys  ?/km²
Postinumero(t) 01610, 01611
Lähialueet Myyrmäki, Martinlaakso, Vantaanlaakso, Ylästö; Helsingin puolella: Hakuninmaa, Malminkartano

Kaivoksela on kaupunginosa Länsi-Vantaalla Myyrmäen itäpuolella. Sen halki kulkee Hämeenlinnanväylä, ja idässä se rajoittuu Vantaanjokeen sekä lännessä Mätäojaan, jonka kautta Vantaanjoki muinoin laski mereen. Kaivokselan asukasluku oli suurimmillaan lähes 5 000 vuonna 1971; nykyisin se on 3 903 (vuoden 2005 arvio). Kaupunginosan pinta-ala on 2,3 km².

Kaivokselan länsiosassa on Vantaan vanhin kerrostalolähiö, joka on rakennettu vuosina 19611965. Lähiö on väljä ja se koostuu pienistä tornitaloista sekä maaston muotoa seurailevista talomuureista. 1990-luvulla alueelle rakennettiin uusia kerrostaloja. Hämeenlinnanväylän molemmin puolin sijaitsee melko laaja teollisuusalue, jossa on muun muassa merkittävä autokaupan keskittymä. Kaivokselassa on kirkko, koulu, neuvola, päiväkoti ja pieni ostoskeskus. Vantaankosken seurakunnan vuonna 1969 valmistunut kirkko Kaivokselassa tuhoutui täysin tulipalossa 15. lokakuuta 2006.

Kaivokselan kulttuurimaisemaan kuuluvat Mätäojan laakson reunalla sijaitseva 1900-luvun vaihteessa rakennettu Abramsin maalaistalo ja samalta ajalta peräisin oleva Djupbäckin maatilan päärakennus. Nimensä kaupunginosa on saanut vanhasta rautakaivoksesta, joka sijaitsee juuri kerrostaloalueen länsipuolella metsäisellä mäellä ja joka oli toiminnassa 17441866. Kaivoksen jäljiltä alueella on noin 20 osittain veden täyttämää kaivantoa.

Mätäojanlaakso on rehevä kosteikkoalue, jossa on soita, allikoita ja tulvaniittyjä. Siellä kasvaa muutamia harvinaisia kasvilajeja, kuten harajuuri ja leväkkö sekä lisäksi rahkasara ja sääskenvalkku. Mätäoja kulkee valtakunnallisesti arvokkaan Vaskivuoren kallioalueen ohi. Seutu on suosittua lintujen pesimä- ja levähdysaluetta.

[muokkaa] Asukkaat

Eduskuntavaaleissa 2003 sosialististen puolueiden kannatus Kaivokselassa oli 37,6%, ei-sosialististen 48,0% ja muiden puolueiden 14,4%. Suurin puolue oli SDP saaden 26,9% äänistä.