Aatos Erkko

Wikipedia

Aatos Juho Michel Erkko (s. 16. syyskuuta 1932, Helsinki) on merkittävä suomalainen kustantaja ja yksi Suomen varakkaimmista henkilöistä. Erkko on SanomaWSOY:n suurin yksittäinen omistaja; 31. elokuuta 2006 hänen hallinnassaan oli 23,38 prosenttia yhtiön osakkeista ja äänivallasta.

[muokkaa] Yleistä

Erkko on suorittanut Master of Science -tutkinnon journalismin alalta Columbian yliopistossa, New Yorkissa. Aatos Erkko on naimisissa Jane Erkon kanssa. Hänen isoisänsä oli nuorsuomalainen sanomalehtimies ja poliitikko Eero Erkko.

Erkko teki työuransa Sanoma Osakeyhtiössä. Hän aloitti vuonna 1953 suoraan Viikkosanomat-lehden päätoimittajana. Helsingin Sanomien päätoimittaja hän oli 19611970 ja sen sekä Ilta-Sanomien kustantajana 19701989. Sanoma Osakeyhtiön toimitusjohtaja Erkko oli vuosina 19651976. Yhtiön hallituksen puheenjohtajana Erkko toimi 19721999. SanomaWSOY:n hallituksen puheenjohtajana hän oli 1999–2001.

Erkko on saanut Islannin Haukan ritarikunnan upseerinmerkin (1978), Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan komentajamerkin (1980) sekä Suomen Leijona ritarikunnan suurristin (1999). Hän sai ministerin arvonimen vuonna 1995 ja valtiotieteiden kunniatohtorin arvon Helsingin yliopistosta samoin vuonna 1995.

Hänet mainitaan Crowleyn listalla.

Hänen nimeään kantava rahasto on muun muassa lahjoittanut Amerikka-tutkimukseen keskittyvän oppituolin Tampereen yliopistolle.

[muokkaa] Muuta

Erkon harrastuksia tai kiinnostuksen kohteita ovat höyrylaivat, sotilassoitto, taitoluistelu ja Kiteen kaupunki. Erkko on uusimaalaisen viestintälukion suojelija. Hän on yksi harvoista helsinkiläisistä, joka saa päivittäin lentokuljetuksena tuoreen The New York Times -sanomalehden.

[muokkaa] Aiheesta muualla

Muilla kielillä