Keskustelu käyttäjästä:193.65.112.4
Wikipedia
Tervetuloa Wikipediaan! Kokeilit suomenkielisen Wikipedian muokkaamista, ja testisi on nyt poistettu. Jos haluat harjoitella lisää ennen kuin ryhdyt vakavissasi lisäämään Wikipedian tietomäärää, käytä hiekkalaatikkoa, jossa voit kokeilla toimintoja vapaasti. Lisää tietoa muokkaamisesta on ohjesivuilla. – —MikkoM (♫) 14. maaliskuuta 2005 kello 11:43:57 (UTC)
Onko sinulla American Film Instituten lupa listojen lisäämiselle Wikipediaan vai mihin perustat kopiointioikeuden? --TBone 4. heinäkuuta 2005 kello 15:25:30 (UTC)
Asiattomuuksia artikkeliin — [boxed] 29. marraskuuta 2005 kello 16:11:16 (UTC)
Olet kirjoittanut Wikipediaan aktiviisesti, ja siksi sinun kannattaisi rekisteröidä itsellesi käyttäjätunnus. Rekisteröinti ei vaadi sähköpostiosoitetta eikä henkilökohtaisia tietoja, ja käyttäjätunnuksesta on monenlaista etua:
- Saat oman käyttäjäsivun, jossa voit kertoa itsestäsi ja jolle voit kerätä hyödyllisiä linkkejä, ja oman keskustelusivun, jossa voit kommunikoida muiden kanssa.
- Muokkauksesi ja asetuksesi säilyvät, vaikka IP-osoitteesi vaihtuisi ja näet kaikki muokkauksesi "omat muokkaukset" -sivun kautta.
- Muiden käyttäjien on helpompi tunnistaa sinut. Tämä nopeuttaa esimerkiksi muokkausten tarkistamista vandalismin varalta, sillä hyvämaineisen käyttäjätunnuksen kaikkia muokkauksia ei tarvitse välttämättä tarkistaa.
- Voit siirtää sivuja ja lisätä kuvia.
- Voit äänestää äänestyksissä.
- Voit luoda itsellesi tarkkailulistan sivuista, joita haluat seurata muita tarkemmin.
- Voit mukauttaa Wikipedian ulkoasua vapaasti luomalla oman tyylitiedoston.
- Voit asettua ehdolle ylläpitäjäksi.
Ppntori 13. huhtikuuta 2006 kello 10.57 (UTC)
Artikkeleihin ei lisätä sekä pää- että alaluokkaa. --TeVe 13. huhtikuuta 2006 kello 11.00 (UTC)
Malline:Käyttäjätunnus3--Kouluhai ۞ 20. kesäkuuta 2006 kello 15.29 (UTC)
Muistathan, että suomessa käytetään luvuissa tuhaterottimena välilyöntiä eikä pilkkua. Wikipediassa paras vaihtoehto on painikkeella saatava sitova välilyönti (siis esim. 2 000 000 eikä 2,000,000). --Mikko Silvonen 4. heinäkuuta 2006 kello 13.52 (UTC)
[muokkaa] Yhdistynyt kuningaskunta
Moi! Yhdistyneen kuningaskunnan nimessä se kuningaskunta on tapana kirjoittaa pienellä. --Jetman 26. syyskuuta 2006 kello 15.52 (UTC)
Tervetuloa Wikipediaan! Yritit laajentaa Wikipedian sisältöä ja teit minitynkäartikkelin. Wikipediaan halutaan kuitenkin mieluummin laajoja artikkeleita, joten harkitse, voisitko lisätä perustietoja aloittamaasi artikkeliin. Kirjoita jatkossa uudet artikkelit vähintään tyngiksi. Lisää tietoa muokkaamisesta on ohjesivuilla. –Ppntori (jutskaa / muokkaukset) 18. lokakuuta 2006 kello 16.18 (UTC)
- Heikkotasoinen artikkelinpätkä Ruumiillinen kuritus poistettiin. --Höyhens 23. lokakuuta 2006 kello 15.49 (UTC)
- Sotkua. --Cartman 25. lokakuuta 2006 kello 16.35 (UTC)
- Yritit ilmeisesti tuota äsken. --Cartman 25. lokakuuta 2006 kello 16.38 (UTC)
- Sotkua, estetty 3 pv. -Aslak 30. lokakuuta 2006 kello 16.52 (UTC)
- Sotkemista. --Cartman 22. marraskuuta 2006 kello 12.19 (UTC)
Tämä on nimettömän käyttäjän keskustelusivu. Hän ei ole joko luonut itselleen käyttäjätunnusta tai ei käytä sitä. Siksi hänet tunnistetaan nyt numeerisella IP-osoitteella. Kyseinen IP-osoite voi olla useamman henkilön käytössä. Jos olet nimetön käyttäjä, ja sinusta tuntuu, että merkityksettömiä kommentteja on ohjattu sinulle, luo itsellesi käyttäjätunnus tai kirjaudu sisään välttääksesi jatkossa sekaannukset muiden nimettömien käyttäjien kanssa.
[IP-osoitteen omistajan haku maanosittain: Eurooppa Amerikka Afrikka Aasia/Tyynimeri Latinalainen Amerikka]