Bibliografia

Wikipedia

Bibliografia on

1) bibliografinen luettelo tai 2) taito tehdä biliografioita 3) tieteenala eli biliografioita koskeva tutkimustoiminta, "kirjojen tutkimus". (Maria Forsman: Savitaulusta Tietokoneeseen, 1985)

Luettelona bibliografia on ns. sekundääri-informaatiota (sisältää tietoja varsinaisista primäärijulkaisuista) sisältävä luettelo, jossa luetteloidaan dokumentteja ja informaatiota. Bibliografia voi olla painettu tai elektroninen. Usein se on erilaisten periaatteiden mukaan järjestetty kirja- ja julkaisuluettelo.

Bibliografioita käytetään työvälineenä mm. kirjastoissa ja tutkimuksissa. Myös tiedonvälityksen ammattilaiset käyttävät työssään bibliografeja. Bibliografeja on esim. sisällön mukaan tehtyjä (esim. yleisbibliografiat, aihebibliografiat, erikoisbibliografiat ja henkilöbibliografiat) tai erikoisbibliografeja (esim. akateemisten julkaisujen bibliografiat, aikakauslehtiluettelot, aikakauslehti- tai sanomalehti-indeksit) tai henkilöbibliografeja, jotka ovat tietyn henkilön kirjoituksien ja tuotannon luetteloja.

Bibliografioita voidaan jaotella eri ryhmiin erilaisin kriteerein (mm. sisällön, ajan, tietojen, yleisyyden, itsenäisyyden, järjestyksen, primäärisyyden, tietojen laajuuden, tiedon tason, yhteiskunnallisen tehtävän ja fyysisen muodon mukaan).

[muokkaa] Bibliografioita Internetissä


Tämä kirjallisuutta käsittelevä artikkeli on tynkä.
Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.