Cliché
Wikipedia
Cliché oli suomalainen yhtye. Cliché oli Jimi Pääkallon ensimmäinen oma yhtye ja siihen kuuluivat Jimin lisäksi laulaja Keke, basisti Anton ja rumpali Dingo.
Cliché julkaisi debyytti-albuminsa Twilightin lokakuussa 2000. Kappaleesta riippuen levyllä oli rankkaa ja hempeää särmää laulaja Keken maskuliinisen kauniin äänen säestämänä. Vaikuttajina ovat Guns N' Roses, Bruce Springsteen, Bon Jovi, Kent ja monet muut. Levyn viimeinen kappale Bellum, joka tarkoittaa latinaksi sotaa, oli varsin filosofinen ja myös kantaaottava. Se lopetti levyn tyylikkäästi jättäen ilmaan haikean fiiliksen. Syvälliset sanoitukset osoittivat myös Jimin verbaaliset lahjat: "There is no glory in pain no glory in death..." Clichén musiikki oli melodisempaa ja popimpaa kuin ehkä odotettiin, ja moni varmasti odotti yhtyeeltä tulevan jotain enemmän katurockia lähde?.
Clichén kappale Why Is It So Beautiful viihtyi vuonna 2000 neljä viikkoa listaykkösenä.
Ylen RadioMafian äänestyksessä Jimi Pääkallo/Cliche äänestettiin vuonna 2000 laimeimmaksi kotimaiseksi artistiksi/bändiksi ja myöhemmin Cliché hajosi musiikillisiin erimielisyyksiin.