Carlos Slim Helú
Wikipedia
Carlos Slim Helú (s. 28. tammikuuta 1940, Mexico City) on meksikolainen liikemies. Hän on Latinalaisen Amerikan rikkain mies. Forbes:n mukaan Slim oli maailman kolmanneksi rikkain ihminen 21.9.2006 $30 miljardin omaisuudella.[1] Hänen omaisuutensa arvo oli $23,8 miljardia 2005[2] ja $13,9 miljardia 2004.[3]
Slim on libanonilaisten maahanmuuttajien poika. Hän on valmistunut Universidad Nacional Autónoma de Méxicosta diplomi-insinööriksi 1961. Omaisuutensa hän on luonut tietoliikennealalla. Meksikon lankapuhelimista yhdeksän kymmenestä käyttää hänen Telmexinsä linjoja ja Telcel/América Móvil on ainoa maanlaajuinen matkapuhelinoperaattori.
Vuonna 2005 Slim myi 13 % osuutensa telekommunikaatioyrityksestä MCI Inc.:stä[3] (WorldCom + MCI Communications) Verizon Communications:lle sekä osuutensa Altriassa (ent. Philip Morris Companies Inc.). Slim omistaa Carson kautta tietokoneiden myyntiketjun CompUSA, jolla on 229 myymälää USA:ssa ja Puerto Rico:ssa. Slim Helú on hajauttanut omaisuutensa investointiyritys Grupo Carso kautta (nimi on yhdistelmä hänen ja hänen edesmenneen vaimonsa etunimien etutavuista)(omistaa mm. online pankin, tavarataloja, tupakkayrityksen (Cigatam) ja laajan ravintolaketjun).
Hänen isänsä Julián Slim Haddad (Yusef Salim Haddad) (k.1952) oli Libanonin maroniittikristitty, joka pakeni perheensä kanssa teini-iässä Meksikoon 1902 paeten ottomaaneja.[4] Julián Slim Haddad keräsi omaisuutta kiinteistöillä Meksikon vallankumouksen aikana 1910-1920.[5] Carlos Slim Helú onnistui kasvattamaan omaisuutta Meksikon hallituksen myydessä omaisuuttaan taloudellisessa taantumassa vuonna 1982. Hän on ollut Meksikon pörssin varatoimitusjohtaja ja pörssivälittäjien toimitusjohtaja. Hän on ollut Altrian ent. Philip Morris (erosi 4/2006), Alcatelin[4] ja SBC Communications (nyt AT&T (erosi 7/2004) hallitusten jäsen.
Alfredo Harp Helu, joka omistaa Forbesin mukaan $1,6 miljardia,[6] on Carloksen serkku. Alfredo oli kidnappaajien vankina 106 päivää vuonna 1994. Helún perhe maksoi $30 miljoonaa hänen vapauttamisestaan. Forbesin mukaan Alfredo Harp Helu tukee paraolympialaisia ja vähävaraisia alkuperäisiä meksikolaistaiteilijoita.
Carlos Slim Helú:lla on 6 lasta ja hän on leski (vaimo Soumaya on kuollut) Pojat Carlos Slim Domit, Marco Antonio ja Patrick. Slim omistaa merkittävän kokoelman Rodinin patsaita Mexico City:n Soymaya museossa.
[muokkaa] Aiheesta muualla
- Mexican Billionaire Expands Telecom HoldingsForbes News 3.4.2006
- Intel and Billionaire Slim Helu to Sell Cheap PCsForbes News 31.3.2006
- Business Week haastattelu Carlos Slim: "The Key Is the Internet", 21.2.2000
[muokkaa] Lähteet
- ↑ "The World's Richest People", Forbes 21.9.2006 3.rikkain
- ↑ Carlos Slim Helú, Forbes 2005 4. rikkain
- ↑ Carlos Slim Helú, Forbes 2004 17. rikkain
- ↑ [1]
- ↑ [2]
- ↑ Alfredo Harp Helu Forbes 2006