Christa Luding-Rothenburger

Wikipedia

Talviolympialaiset
Kultaa 1984 500 m
Kultaa 1988 1 000 m
Hopeaa 1988 500 m
Pronssia 1992 500 m
Kesäolympialaiset
Hopeaa 1988 sprintti
MM-kisat
Kultaa 1985 sprinttiluistelu
Kultaa 1986 sprinttipyöräily
Kultaa 1988 sprinttiluistelu
Hopeaa 1986 sprinttiluistelu
Hopeaa 1987 sprinttipyöräily
Hopeaa 1989 sprinttiluistelu
Pronssia 1979 sprinttiluistelu
Pronssia 1983 sprinttiluistelu
Pronssia 1987 sprinttiluistelu
Pronssia 1992 sprinttiluistelu

Christa Luding-Rothenburger (s. 4. marraskuuta 1959 Weißwasserissa, Itä-Saksassa) on saksalainen entinen pikaluistelija ja kilpapyöräilijä ja kaksinkertainen olympiavoittaja. Hän on ainoa urheilija, joka on voittanut samana vuonna mitalin sekä kesä- että talviolympialaisissa.

Vuonna 1980 Rothenburger vakuutti valmentajansa Ernst Ludingin aloittamaan pyöräilyn kesäkaudella. Alkujaan hänet käskettiin pysymään luistelussa, mutta lopulta Itä-Saksan urheiluliitto antoi hänelle luvan osallistua myös kansainvälisiin pyöräilykilpailuihin. Sprinttiluistelun maailmanmestarina vuodelta 1985 Rothenburger valtasi myös ratapyöräilyssä maailmanmestaruuden naisten sprintissä.

Olympialaisista Rothenburger voitti kultaa ensimmäisen kerran vuonna 1984 Sarajevossa 500 metriltä. Neljä vuotta myöhemmin hän teki urheiluhistoriaa. Calgaryn talvikisoista Rothenburger sai kaksi mitalia: kultaa 1 000 ja pronssia 500 metriltä. Seitsemän kuukautta myöhemmin hänestä tuli myös kesäkisojen mitalisti Söulista. Rothenburger sijoittui toiseksi ratapyöräilyn sprintissä. Hän jäänee ainoaksi urheilijaksi, joka voittaa sekä kesä- että talviolympialaisista mitalin samana vuonna, sillä kisoja ei järjestetä enää nykyään samana vuonna.

Sprinttiluistelun maailmanmestaruuskisoista Rothenburgerilla on tilillään kaksi mestaruutta, kaksi hopea- ja neljä pronssisijaa. Hän lopetti uransa vuoden 1992 sprinttiluistelun maailmanmestaruuskisoihin. Samana vuonna hän ehti voittaa Albertvillestä neljännen talviolympiamitalinsa (pronssi 500 metrillä) edustaen jo yhdistynyttä Saksaa.

[muokkaa] Aiheesta lisää