Fossa

Wikipedia

Fossa

Erittäin uhanalainen

Fossa
Fossa, Cryptoprocta ferox Benn
Tieteellinen luokittelu
Kunta: Eläinkunta Animalia
Pääjakso: Selkäjänteiset Chordata
Alajakso: Selkärankaiset Vertebrata
Luokka: Nisäkkäät Mammalia
Lahko: Petoeläimet Carnivora
Heimo: Eupleridae
Suku: Cryptoprocta
Laji: ferox

Fossa (Cryptoprocta ferox) on harvinainen Madagaskarilla elävä petonisäkäs. Se on sukua mungoille.

Sisällysluettelo

[muokkaa] Koko ja ulkonäkö

Ulkomuodoltaan fossa muistuttaa kissan ja koiran risteytystä. Käyttäytymiseltään se on hyvin kissamainen. Koiras on 75-80 cm pitkä, sen häntä on 70-90 cm ja paino 6-10 kg. Naaras on vähän pienempi.

[muokkaa] Levinneisyys

Fossa elää vain Madagaskarilla. Vuonna 2000 niitä laskettiin olevan alle 2 500 aikuista yksilöä. Siksi se on luokiteltu uhanalaiseksi.

[muokkaa] Elintavat

Fossa on yöeläin, tosin viime aikoina on havaittu että ne ovat aktiivisia myös päivällä. Se on hyvin notkea ja voi hyppiä puusta toiseen kuin orava. Fossan pennut syntyvät sokeina ja karvattomina. Ne pysyvät pesässä nelikuukautisiksi asti ja ovat riippuvaisia emostaan vuoden ikäisiksi. Fossa saa ensimmäisen poikasensa yleensä 3–4-vuotiaana. Vankeudessa fossat voivat elää 20-vuotiaiksi.

[muokkaa] Aiheesta muualla

Wildlife: Artikkeli Fossasta (englanniksi)