Eedenin puutarha

Wikipedia

Jan Bruegelin näkemys Edenin puutarhasta
Suurenna
Jan Bruegelin näkemys Edenin puutarhasta

Eeden on Raamatussa esiintyvä puutarha, josta käytetään myös nimeä paratiisi. Jumala asetti Eedeniin ensimmäiset ihmiset, Aadamin ja Eevan, ja karkotti nämä sieltä syntiinlankeemuksen jälkeen. Jumala asetti Edenin puutarhan itäpuolelle kerubit ja salamoivan, leimuavan miekan vartioimaan elämän puulle vievää tietä. (Ensimmäinen Mooseksen kirja 2-3).

Monet tutkijat ovat arvioineet, että Eedenin puutarha on sijainnut Eufrat- ja Tigris-joen yläjuoksulla, nykyisessä Lähi-idässä.

[muokkaa] Sahara oli mahdollisesti Eedenin puutarha

Saharan alueella harjoitettiin karjankasvatusta n. 7000 vuotta sitten. Tällöin Sahara mahdollisesti muistutti monsuunialueita. Tutkijat Stephen Kropelin ja Rudoph Kuper Kölnin yliopistosta ovat tutkineet ihmisen liikkeitä pohjoisen Afrikan alueella. Kuper on vakuuttunut sitä, että Saharassa asuneet ihmiset onnistuivat ensimmäisenä kasvattamaan karjaa. Noin 6000 vuotta sitten sateet vähenivät ja kasvillisuus vetäytyi.

Sahara aavikoitui hyvin nopeasti ja ihmisille ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin lähteä kohti Niilin laaksoa pohjoiseen tai etelään. Muuttaneet toivat mukanaan karjankasvatustaidon. Jotkut tutkijat uskovat, että tarina syntiinlankeemuksesta ja karkotuksesta Edenin paratiisista olisi itse asiassa kertomus Saharan kuivuutta pakenevasta kansasta. [1]

[muokkaa] Lähteet

  1. Helsingin Sanomat 15.8.2006, sivu D2


Tämä uskontoihin liittyvä artikkeli on tynkä.
Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.