Edvard Vanhempi
Wikipedia
Edvard Vanhempi (muinaisenglanniksi Ēadweard se Ieldra, s. noin 874-877, k. 17. heinäkuuta 924) oli Englannin kuningas 899-924. Edvard oli Alfred Suuren poika ja hänestä tuli Wessexin kuningas isänsä kuoleman jälkeen vuonna 899.
Edvard laajensi hallitsemaansa aluetta ja valloitti East Anglian sekä myöhemmin viisi tärkeää tanskalaista kaupunkia: Derbyn, Leicesterin, Lincolnin, Nottinghamin ja Stamfordin. Hänen siskonsa Aethelflaed hallitsi Merciaa ja siskon kuoltua vuonna 918, Edvardista tuli myös tämän kuningaskunnan hallitsija. Vuonna 921 englantilaiset, britit, skotlantilaiset, viikingit ja Yorkin sekä Strathclyden kuninkaat tunnustivat hänen herruutensa.
[muokkaa] Perhe
Edvard oli naimisissa kaksi tai kolme kertaa. Ensimmäisen mahdollisen liiton (Ecgwynnin kanssa) luonteesta ei ole tietoa, mutta tästä syntyi tytär, josta tuli Yorkin kuninkaan Sightricin puoliso sekä poika Athelstan. Tultuaan kuninkaaksi Edvard meni naimisiin Aelffaedin kanssa, joka oli Wiltshiren ealdormanin tytär. Heidän poikansa oli tuleva kuningas Ethelweard ja tytär Eadgyth. Eadgyth oli Otto I Suuren puoliso. Edvard ja Aelffaed saivat näiden lisäksi yhden pojan ja viisi tytärtä. Yksi tyttäristä oli Eadgifu (Edgiva), josta tuli Kaarle Yksinkertaisen puoliso. Edvard meni kolmannen kerran naimisiin noin vuonna 919 Edgivan eli Eadgifun, Kentin ealdormanin tyttären kanssa. Heillä oli kaksi poikaa, Edmund (tuleva Edmund I) ja Edred (myös tuleva kuningas) sekä kaksi tytärtä, joista toinen oli Winchesterin Pyhä Edburga.
[muokkaa] Lähteet
- History of Monarchy - Edvard 'The Elder'
- Daniell, Christopher (1995): Matkaopas historiaan:Englanti. Kustannusosakeyhtiö Puijo. ISBN 951-579-022-0.
![]() |
Edeltäjä: Alfred Suuri |
Englannin kuningas 899-924 |
Seuraaja: Ethelweard |