Jackass: Number Two

Wikipedia

Jackass: Number Two
Jackass: Number Two
Valmistusmaa Yhdysvallat
Ensi-ilta 22. syyskuuta 2006
Ohjaus Jeff Tremaine
Käsikirjoitus Jeff Tremaine
Spike Jonze
Johnny Knoxville
Pääosissa Johnny Knoxville
Bam Margera
Chris Pontius
Steve-O
Ryan Dunn
Dave England
Jason "Wee Man" Acuña
Preston Lacy
Ehren McGhehey
Spike Jonze
Brandon Dicamillo
Sävellys
Tuotanto Sean Cliver
Dimitry Elyashkevich
Spike Jonze
Elokuvayhtiö Paramount Pictures
MTV Films
Dickhouse Productions
Lynch Siderow Productions
Kesto 95 min
Kieli englanti
Budjetti 11,5 milj. USD
Ikäraja Suomessa
Jatko-osa(t)
IMDb
Elonet

Jackass: Number Two on 22. syyskuuta 2006 ensi-iltansa saanut jatko-osa vuonna 2002 julkaistulle komediaelokuvalle Jackass: The Movie. Alkuperäisestä Jackass-porukasta mukana ovat lähes kaikki, Johnny Knoxville, Bam Margera, Ryan Dunn, Chris Pontius, Steve-O, Dave England, Ehren McGhehey, Preston Lacy ja Jason "Wee-Man" Acuña. Ainoastaan Chris Raab ei ole mukana. Elokuvan kuvaukset aloitettiin tammikuussa 2006 ja se sai ensi-iltansa Yhdysvalloissa 22. syyskuuta 2006. Ensimmäisenä viikonloppunaan elokuva tuotti 29 miljoonaa dollaria ja vei ykkössijan Yhdysvaltojen Box Office -listalla.[1]

[muokkaa] Juoni

Varoitus: Seuraava kirjoitus paljastaa yksityiskohtia juonesta.

Jackass: Number Two -elokuvassa ei ole keskeistä juonta, vaan se koostuu yksittäisistä stunteista ja piloista ykkösosan tapaan.

Elokuva alkaa Ennio Morriconen kappaleella The Ecstasy Of Gold, jonka aikana pääosissa olevat Jackass-ryhmän jäsenet pakenevat autioitunutta asuinaluetta pitkin heidän perässään juoksevia härkiä. Yksitellen härät niittaavat Jackass-ryhmän jäsenet pois pelistä, kunnes jäljelle jää Johnny Knoxville, joka heittää ilmoille tutun fraasin “Hi, I’m Johnny Knoxville, welcome to Jackass!”, ja elokuvan otsikkoteksti “Jackass: Number Two” ilmaantuu kuvaan.

[muokkaa] Aiheesta muualla


Tämä elokuviin liittyvä artikkeli on tynkä.
Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
Muilla kielillä