Jaakko Teppo
Wikipedia
Jaakko Teppo (s. 16. helmikuuta 1953, Iisalmi[1]) on karjalaistunut savolainen kansantaitelija, trubaduuri ja satiirikko. Erityisesti hänen tuotannossaan, niin musiikillisessa kuin pakinoissakin, ovat esillä oman kotiseudun, Savon ja Pohjois-Karjalan murre, maaseutukulttuuri ja yhteiskunnalliset ongelmat, joihin Jaakko Tepon satiiri kohdistui.
Jaakko Tepolla on ollut tapana peilata yhteiskunnallisia asioita Ruikonperän kylän tapahtumien, erityisesti sen asukkaiden Toivo "Topi" Ryynäsen ja Veikko Römppäisen tekemisten ja olemisten kautta.
Jaakko Tepon tunnetuimpia kappaleita ovat "Pamela", "Pilkillä", "Hilma ja Onni", "Mikko-sika Mallorcalla", "Työttömän laulu", "Ieva" ja "Rötös-rock".
Koulutukseltaan Jaakko Teppo on koneinsinööri, mutta hän ei ole koskaan tehnyt koulutustaan vastaavaa työtä. Keikkailu kuplettilauluperinteen ylläpidon merkeissä suuntautui ensin lähialueille, mutta myöhemmin myös pääkaupunkiseudulle. Vuosina 1978 ja 1979 Jaakko Teppo voitti kuplettilaulun Suomen mestaruuden ja suosio ja sitä myötä kiertuetahti koveni entisestään.
Suosionsa huipulla "Ruikonperän multakurkku" oli 1980–90-luvuilla, jolloin kuplettilauluja syntyi kuuden CD-levyllisen verran. Kerrotaan, että Jaakko Teppo olisi sanoittanut ja säveltänyt uusia kappaleita parkkipaikoilla ja jopa auton ratissa. Välissä hän ehti toimia vielä pakinoitsijana lehdissä ja radiossa. Vuonna 1992 Jaakko Teppo valittiin vielä Vuoden viihdetaiteilijaksi.
1990-luvun alkuvuosina Jaakko Teppo omisti Iisalmessa ilmaisjakelulehden.
1990-luvulla Jaakko Tepon menestyksekäs ura katkesi vaikeaan sairauteen, joka johti sairauseläkkeelle. Puolikkaan työeläkkeensä lisäksi Jaakko Tepolle myönnettiin muutama vuosi sitten valtion taiteilijaeläke. Hän on lopettanut keikkailun, mutta jatkaa pakinoiden kirjoittamista lehtiin. Jaakko Teppo asuu Joensuussa.
2000-luvulla Tepon kappaleita ovat alkaneet esittää Jaakko Tepon pojat Ilja ja Johannes sekä Sössölandian Kultakurkut -yhtye, jossa esiintyvät Ismo ja Ilkka Alanko sekä Cyde Hyttinen.
16. heinäkuuta 2006 ilmestyi Jaakko Teppo -aiheinen DVD-levy nimeltään "Onnen kerjäläiset"[1].
Sisällysluettelo |
[muokkaa] Triviaa[2]
- Jaakko Tepon keikan aloitusspiikki oli aina sama: Bästa tittare, paska kokkare, esitän muutamia nevergreenejä seuraavalta haltex-levyltäni.
- Kun Jaakko Teppo oli myynyt jo yli 100 000 levyä ja Pamela oli hitti, kun Helsingin Sanomien Jukka Kajava kirjoitti, että kuka on Jaakko Teppo? Ei ole kunnia tuntea. Teppo vastasi toisaalla, että siinä on miehellä kiertännä nahkahousussa pieru liian pitkään.
[muokkaa] Julkaisut
[muokkaa] DVD:t
- Onnen Kerjäläiset (2006)
[muokkaa] LP:t / CD:t
- Ruikonperän multakurkku (1980)
- Katuojalaulaja (1981)
- Onnen kerjäläinen (1984)
- Uutisraivooja (1993)
- Pers'aukisten piiritarkastaja (1995)
[muokkaa] Singlet
- Hilma & Onni / Haiseva henki (1980)
- Työttömän laulu / Rakkaus & metsärahat (1982)
- Pilkillä / Tuupovaaran yössä (1982)
- Pamela / Onnen kerjäläinen (1984)
- Mikko sika Mallorcalla / Rötösrock (1984)
- Ryynäsen Vartti / Rantaleijona (1986)
- Sammakkoprinssi / Lenita (1992)
[muokkaa] Kokoelmat
- Nevergreens (1988)
- Parhaat / 20 parasta (1989)
- Ruikonperän multakurkku (1995)
- Parhaat (1998)
- Ruikonperän suosikit A-P (2005)
- Ruikonperän suosikit R-Y (2005)
[muokkaa] Lähteet
- ↑ http://savonsanomat.fi/index.php?XEFTL=58d777c0494dd876e3bd8905bc64458e2&top=227&mode=static
- ↑ http://savonsanomat.fi/index.php?XEFTL=58d777c0494dd876e3bd8905bc64458e2&top=227&mode=static