Brugerdiskussion:213.173.236.66

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Dette er en offentlig computer. Den står på Stadsbiblioteket i Lyngby.


Hej, du bl.a. skrev i en kommentar til en redigering af artiklen om Star Wars: "Utroligt at en administrator har så lidt styr på den encyklopædiske udtryksform og slynger om sig med ord som 'heldigvis' og 'desværre'...".

At være administrator på Wikipedia er ikke ensbetydende med at man er ekspert i "den encyklopædiske udtryksform". Wikipedias administratorer udfører trivielle opgaver, som de færreste andre brugere gider bruge tid på. Hvis disse opgaver ikke blev udført ville mange af Wikipedias artikler være fyldt med langt værre sprog, end det du beklagede dig over i kommentaren.

Fordelen ved Wikipedia er at alle kan bidrage, også selvom bidragsyderne ikke behersker sproget til UG med kryds og slange. Andre skal nok kigge forbi og rette op på det der måtte trænge til en forbedring. Og ja, mange fejl kunne sikkert fanges af bidragsyderne selv, hvis der blev brugt lidt mere tid på korrekturlæsning og kritisk gennemgang af egne bidrag - og det lærer de fleste også efterhånden.

- Kåre Thor Olsen (Kaare) 16. jan 2006 kl. 19:10 (CET)

[redigér] Personangreb

Du har rewttet et kraftigt og totalt forfejlet personangreb mod en anden wikipedia redaktør på Bruger diskussion:Kaare#Respons_p.C3.A5_besked_ang._Star_Wars. Det er fuldstændigt ude af trit med den omgangstone vi normalt praktiserer her. Fortsætter du i det tonefald, vil det meget hurtigt kunne udvikle sig til en længerevarende blokering af hele Lyngby-Tårbæk kommunes adgang til redigering på wikipedia, så gør dig selv og andre en tjeneste, og formuler dig i en mere urban tone.

På forhånd tak, Anders Wegge Jakobsen (diskussion) 24. jan 2006 kl. 17:43 (CET)


Tak for at eksperimentere med Wikipedia. Din test virkede og er nu blevet fjernet igen. Brug venligst Sandkassen til at teste i en anden gang da testmateriale i artikler normalt hurtigt bliver fjernet. Se også vores velkomstside og portal for skribenter hvis du kunne tænke dig at lære mere om hvordan man kan bidrage til vores encyklopædi. På portalen for børn og unge findes en gæstebog, hvor der er mulighed for at efterlade en lille hilsen, ris eller ros til projektet. Tak.

Billede:Info-pictogram.png   Velkommen til den danske Wikipedia, 213.173.236.66!

Jeg kan se, at du er gået i gang med at eksperimentere med Wikipedia. Da ændringer vises med det samme, er det bedst, at du eksperimenterer i sandkassen, indtil du er fortrolig med systemet og gerne vil tilføje viden til artiklerne. At lave test eller skrive urigtige eller vildledende oplysninger på de "rigtige" artikler opfattes som hærværk, og man risikerer at blive blokeret i kortere eller længere tid.

Med venlig hilsen Danielle 15. nov 2006 kl. 08:56 (CET)


Dette er en diskussionsside for en anonym bruger, der ikke har oprettet en konto endnu eller ikke bruger den. Vi er derfor nødt til at bruge den numeriske IP-adresse til at identificere ham eller hende. En IP-adresse kan være delt mellem flere brugere. Hvis du er en anonym bruger og synes, at du har fået irrelevante kommentarer på sådan en side, så vær venlig at oprette en brugerkonto og logge på, så vi undgår fremtidige forvekslinger med andre anonyme brugere.