CBB Mobil
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
CBB Mobil A/S er et dansk mobiltelefonselskab, der blev etableret af Michael Moesgaard under navnet Club Blah Blah d. 1. oktober 2000. Selskabet skiftede den 1. oktober 2002 til sit nuværende navn: CBB Mobil A/S (forkortelse af sit oprindelige navn). D. 1. maj 2004 blev det overtaget af Sonofon A/S, som ejes af norske Telenor Danmark Holding A/S. CBB Mobils hovedkontor ligger på Rødovrevej i Rødovre. Sammen med Telmore var CBB Mobil først til at udbyde mobiltelefoni over internettet i Danmark hvilket gav markant lavere priser. CBB Mobil havde godt 160.000 kunder, da Sonofon købte selskabet for 175 mio. kroner, hvilket svarede til cirka fire procent af det danske mobilmarked på det tidspunkt. Selskabet ledes i dag af Direktør Teddy Søgaard Pedersen. Nøgletal 2005 i mio. kr.: Bruttoresultat: 14,8. Primært resultat: -5,7. Resultat før skat: -5,4. Egenkapital: 4,3. Der er i maj 2006 76 ansatte i CBB Mobil med en kundebase på mere end 235.000 kunder.
[redigér] Prishistorie
Da CBB Mobil startede lå selskabets minutpris på 1,10 kr., hvilket var Danmarks laveste faste minutpris. SMS-prisen var på 24 øre/stk. Modsat Telmore var CBB Mobil længere tid om at slå igennem i medierne og blandt forbrugerne, men da det begyndte at ske, brød der en større priskrig ud, primært blandt de to selskaber. I januar 2003 satte Telmore deres SMS-pris ned til 20 øre/stk, og i marts 2003 sænkede de så minutprisen til CBBs niveau på 1,10 kr. hvilket fik CBB Mobil til at sænke sin minutpris til 0,99 kr. I august samme år valgte CBB at sænke SMS-prisen til 19 øre/stk da selskabet var begyndt at give overskud. Næste måned lancerede Telmore så erhvervstilbuddet Telmore Pro, der gav en minutpris på 0,85 kr. mod et engangsbeløb på 199 kr., men pga. forvirring blandt private kunder, bortfaldt engangsbeløbet, og den lave minutpris kom til at gælde alle kunder. Samme måned svarede CBB igen med lanceringen af CBB Mobil Plus der ligeledes mod et engangsbeløb på 199 kr. gav selskabets kunder en minutpris på 0,74 kr. og fra oktober 0,69 kr.
Efter TDC i januar 2004 overtog hele kontrollen med Telmore, og Sonofon i april 2004 købte CBB Mobil, stoppede de jævnlige prisfald. Det havde ellers været spået af analytikere at minutprisen snart ville nå 0,50 kr.
[redigér] Ekstern kilde/henvisning
![]() |
Denne artikel om et firma er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |