Jørgen Haagen Schmith

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Gravsten i Mindelunden
Forstør
Gravsten i Mindelunden

Jørgen Haagen Schmith f. 8. december 1910 d. 15. oktober 1944 med dæknavnet Citronen var en berømt dansk frihedskæmper under besættelsen af Danmark 1940-45.

Sammen med en anden kendt modstandsmand "Flammen" tilhørte han modstandsgruppen Holger Danske, og de udførte sammen spektakulære operationer. Lige før krigen havde han fået arbejde som portner og regissør i Zigeunerhallen i København.

Den 19. september 1944 forklædte Citronen sig som politimand, men han var så uheldig, at netop samme dag arresterede tyskerne det danske politi. Han blev fanget, men trods det, at han var stærkt eftersøgt af Gestapo, blev han ikke genkendt. Det lykkedes for ham at flygte over et plankeværk, men han blev ramt af tyske kugler og blev mirakuløst reddet af en ambulance, som en årvågen Falck-mand havde tilkaldt.

En måned senere ringede tyskerne på døren i et hus på Jægersborg Allé, hvor Citronen lå i sin sygeseng. Flammen var på det tidspunkt rejst til Jylland og havde efterladt alle sine våben under sin seng. Citronen forsvarede sig med disse og egne våben, men blev til sidst overmandet og døde efter at have kastet sin sidste håndgranat.

Citronen har fået en mindesten i Mindelunden i Ryvangen med denne inskription:

FOR ALLE GODE TANKER
DE KAN SLET IKKE DØ
FØR ENDNU BEDRE TANKER
ER SPIRED AF DERES FRØ

[redigér] Kilder