Brugerdiskussion:Villy Fink Isaksen
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Tak jeg har lidt svært ved at gennemskue hvordan man redigerer indlæg og debatter.
Men læser på de foreslåede sider.
--Villy Fink Isaksen 6. okt 2006 kl. 23:13 (CEST)
Indholdsfortegnelse |
[redigér] Interwikilinks
Hej Villy, den nemmeste måde at lave interwikilinks er at finde artiklen på et andet sprog (typisk engelsk) og kopiere alle iw-links til den danske artikel. Altså, tryk "regiger" (en: edit this page) på den fremmedsprogede side, rul ned til bunden af teksten, og kopiér alle iw-links'ene som har formen [[de:navn_på_artikel]]. Derefter skal du huske at lave en iw-link til den artikel du kopierer links fra, hvis det er engelsk wikipedia, så tilføjes [[en:navn_på_artikel]]. Mvh Danielle 9. okt 2006 kl. 08:55 (CEST)
[redigér] Artiklers introduktion
Hejsa,
Jeg ville bare lige påpege, at en artikels første sætning er nødt til meget tydeligt at angive, hvad der er tale om. For dig er det måske åbenlyst, at Burnin Red Ivanhoe er et dansk rockband, men for andre ved man kun ud fra første sætning, at "det" eller "den" blev dannet et bestemt år. Du er nødt til at beskrive lidt mere, hvad det drejer sig om. Der skal måske ikke mere til end "Burnin Red Ivanhoe er et dansk rockband, der blev dannet i april 1967 i København." - og selvfølgelig med rette links. Derudover skal du underbygge påstanden om deres "berømthed" med sekundære kilder. :) --Morten Barklund [ disk / bidrag ] 13. okt 2006 kl. 13:18 (CEST)
[redigér] Billedproblemer?
Hej, jeg så i seneste ændringer at du havde knas med at sætte et billede på artilen om Bob Dylan. Hvad er problemet? Måske kan vi hjælpes ad... — Peo 17. okt 2006 kl. 21:24 (CEST)
- Jeg fandt et billede, på den engelske side om Modern Times Dylan sidste album, som jeg prøvede at sætte ind men det ligger sikkert på den engelske side - måske er det problemet. --Villy Fink Isaksen 17. okt 2006 kl. 21:29 (CEST)
-
- Helt rigtig gættet: Et billede der ligger "lokalt" på den engelske Wikipedia kan "kun" bruges på engelsk Wikipedia's egne sider. Til gengæld har vi et fælles arkiv for billeder, lyd, video og andre ting som kunne være nyttige for alle Wikipediaer (og for alle de andre søsterprojekter); det hedder Commons, og det finder du på denne adresse: http://commons.wikimedia.org/
-
- I første omgang kan du prøve at snuse rundt om ikke de har det samme billede eller et andet der kan bruges. Hvis ikke, så kan det være vi skulle lægge billedet fra engelsk Wikipedia over på Commons — her skal vi blot passe på med hensyn til billedlicenser: På engelsk Wikipedia, som synes at følge amerikansk immateriel-lovgivning, accepterer de billeder og andet materiale under den såkaldte fair use-klausul. Dette fair use-begreb bruges ikke i alle landes lovgivninger, så bl.a. på dansk Wikipedia og på Commons tager vi ikke imod materiale under "fair use".
-
- Er billedet på engelsk Wikipedia sådan et fair use-billede, kan vi desværre ikke bruge det her på den danske Wikipedia. Prøv at finde billedet på engelsk Wikipedia, og klik så på det for at se en informations-side om billedet — her bør der stå om billedet er fair use, public domain, GFDL eller hvad de forskellige licensieringsformer nu hedder...
-
- Peo 17. okt 2006 kl. 21:42 (CEST)
[redigér] Skrivestil
Hej Villy. Jeg kan se, at du har startet en del biografier om personer, som vi manglede artikler om. Det er super. Må jeg dog anmode dig om at overveje din skrivestil en smule, så den i mindre grad bærer præg af det, jeg vil betegne som "telegramstil" - dvs. ufuldstændige sætninger eller informationer om personen kun i stikord. Vi har jo plads nok, så der er ingen grund til ikke at skrive i hele sætninger. Men fortsæt i øvrigt det gode arbejde her på Wikipedia. Med venlig hilsen --Malou 19. okt 2006 kl. 22:37 (CEST)
- Jeg lavede indlæggene, bare for at få startet, så der var noget om de enkelte personer. Kan godt se at de var tynde, men håber på at nogle vil tilføje noget - og gerne rette - men det er måske for nogle en forkert arbejdsmåde, men for andre er den god! --Villy Fink Isaksen 20. okt 2006 kl. 08:34 (CEST)
[redigér] Ubrugt billede
Du har lagt Billede:Image-Racing cars.jpg op. Men billedet bliver i øjeblikket ikke anvendt i nogen artikler. Overvej venligt, om det kan sættes ind i en artikel, overføres til Comons eller det skal slettes.
Hvis det overføres til Commons, så marker det gamle billede med {{NowCommons}}. Hvis det blot skal slettes, så anvend {{Slet}}. --|EPO| 5. nov 2006 kl. 11:05 (CET)
- Billedet bruges vel her: RACING CARS - The Art Dimension ellers skulle det ligge 2 steder, men er der 2 så slet bare. --Villy Fink Isaksen 5. nov 2006 kl. 11:17 (CET)
- Når man klikker på billedet i artiklen, så kan man se, at det stammer fra Commons. Det ubrugte billede er lagt op lokalt på dansk Wikipedia. Der er ingen grund til at have det både her og på Commons, så jeg sletter det her. --|EPO| 5. nov 2006 kl. 11:21 (CET)
- Jeg er ikke særlig kendt med at slette og lægge billeder op derfor gik det sikkert galt, du må gerne slette det ubrugte. --Villy Fink Isaksen 5. nov 2006 kl. 11:55 (CET)
- Normalt må man ikke fotograferer på ARoS's udstillinger, men her har man givet tilladelse. --Villy Fink Isaksen 5. nov 2006 kl. 12:23 (CET)
[redigér] Plagiat i Kampagnen mod Atomvåben
Jeg kan se at du har kopieret indhold fra adskillige forskellige sider på nettet. Dette er som udgangspunkt ikke tilladt hvilket også fremgår af teksten nederst på indsættelsessiden: "LÆG ALDRIG MATERIALE HER SOM ER BESKYTTET AF ANDRES OPHAVSRET UDEN DERES TILLADELSE!", se også Wikipedia:Ophavsret. Jeg må i fremtiden bede dig om at have ophavsretten i orden på de tekster du indstætter, normalt betyder det at du selv skal formulere teksten og referere til eksterne kilder. --Morten LJ 12. nov 2006 kl. 22:32 (CET)
- Der er absolut intet i vejen med at lade sig inspirere af andres skriverier. Men du skal passe på, at du ikke bliver alt for inspireret. For at vi kan forsvare ophavsretten skal artiklen fremstå som forfattet af dig selv med dine egne ord og formuleringer. Hvis du så låner en lille smule et sted, fordi du synes om en helt bestemt formulering, så kan du jo citere kilden i artiklen - men husk tydelig kildeangivelse.
- Hvis det er, at du er i tvivl om noget, så kan du jo altid spørge først - det er aldrig ulovligt. --|EPO| 12. nov 2006 kl. 22:40 (CET)