Diskussion:Koncentrationslejr
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Der står i indledningen: I USA anvendte man koncentrationslejre over for indianerne, men disse lejre tog man ikke i pressen eller i offentligheden iøvrigt.afstand fra. Så derfor anses briterne for at være de første til at anvende koncentrationslejre Dette virker uforståeligt på mig. Er en koncentrationslejr ikke en koncentrationslejr hvis ikke offentligheden tager afstand fra dem? --Ligeia 27. sep 2005 kl. 15:08 (CEST)
- Du har ret. Jeg har ændret formuleringen så der står det som jeg tror var tilsigtet. --JeppeSN 28. sep 2005 kl. 14:24 (CEST)
[redigér] Koncentrationslejr/udrydningslejr
Artiklen blander udrydninglejre (som Auschwitz, Treblinka, Sobibor, Majdanek) sammen med koncentrationslejre, når der skrives om nazisternes koncentrationslejre. Dette er historisk helt forkert og overser rollen udrydningslejre spilte i shoa (holocaust).
[redigér] Guantanamo
Ang. "I dag driver USA en koncentrationslejr på Guantanamo på Cuba. USA kalder fangerne for «ulovlige kombattanter» og mener dermed, at de falder uden for Geneve-konventionens regler om krigsfangers rettigheder."
1) Man kan ikke med rimlighed sammenligne Guantanamo med nazisternes kz-lejre. I hvertfal ikke samtidigt med at fremstå som upartisk.
2) Hvorfor er der et link til "muselmand"?
[redigér] Muselmand og Guantanamo
Muselmand blev brugt som en beskrivelse af de udhungerede fanger i de nazistiske KZ-lejre. Fangerne var det bare "skind og ben", og deres knogler "stak frem". (Muselmand kan OGSÅ være en ældre betegnelse for en muslim (eller muhammedaner).)
I artiklen hedder til bl. a.: Betegnelsen (KZ-lejr) bruges mest i forbindelse med lejre, hvor de internerede er civile, der holdes fanget uden lov eller dom. ....... Derfor giver ordet "koncentrationslejr" ofte i dag associationer til betydningen "udryddelseslejr", selv om det ikke behøver at være tilfældet.
Da artiklen jo også omfatter de milde KZ-lejre mener jeg, at Guantanamo klart hører hjemme i artiklen. Ifølge den amerikanske regering sidder fangerne i lejren der jo netop uden lov eller dom. De nazistiske lejre er omtalt i et andet afsnit. Jeg mener derfor ikke, at nazi-lejrene bliver sammenlignet med Guantanamo.
Teksten i artiklen kan selvfølgeligt gøre mere tydelig, så der klart fremgår, at Guantanamo er en af de milde KZ-lejre. Sallingboen 10. jan 2006 kl. 11:09 (CET)