Diskussion:Jernalder

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Indholdsfortegnelse

[redigér] Svíþjóð

På islandsk hedder Sverige Svíþjóð, hvor þjóð (udtales thjo-ud) betyder folk. Er det sikkert, at Svitjod betyder/betød svedjebrug?

Ole


[redigér] Jeg skriver bare hvad jeg har læst et sted

.

Folkeslag hed: Teuto og Jord: Nerth. (ærter, ned, nær, nord, Nord)

Svit må da beyde at Svide.

Peter


Tegner (skrivere?)

Forklaringen holder næppe. Se f.eks.

http://medlem.spray.se/catshaman/s26feodal/0rinke.htm

Sebastjan

ok jeg retter stavemåden, men min Forklaring er lige så velbegrundet som alle andre, peter


hvad er kilden til påstandende i afsnittet om kvindernes status?--pmh 29. maj 2006 kl. 18:21 (CEST)

og denne : Den første danske stat opstod omkring det andet århundrede efter vor tidsregning? Det er noget i modstrid med det jeg lærte i skolen--pmh 29. maj 2006 kl. 18:28 (CEST)

Jeg har sat en "kildeopstramningsskabelon" på denne artikel, fordi indholdet kun passer dårligt med "Oldtiden i Danmark - jernalderen" af Lone Hvass og endnu ringere med "Danmarks Oldtid - yngre jernalder og Vikingetid 400 e. Kr - 1050 e. Kr" af Jørgen Jensen. Jeg vil overvåge artiklen indtil 1. juli, og derefter slette udokumenterede påstande.--pmh 29. maj 2006 kl. 18:40 (CEST)

[redigér] Pottemagere

Kermikken var ganske god fra en gang i bondestenaldren og frem til midt i romersk jernalder. Derefter skal man frem til en gang i midelaldren før Kermikken bliver af samme og bedre kvalitet.Haabet 10. aug 2006 kl. 13:23 (CEST)


[redigér] Krølfri stof og pottemagerkunst

Krølfri stof??--pmh 10. aug 2006 kl. 15:10 (CEST)

Når man væver med S-spundet islet og Z-spundet trand så får man et stof som ikke krøller. Det har stået i skalkHaabet 10. aug 2006 kl. 18:08 (CEST)
Oplysningen er flyttet til artiklens krop sammen med andre af hensyn til overblikket. Tekstilfremstillingens historie og pottemagerkunsten er det store emner der skulle have deres egen artikel. --pmh 11. aug 2006 kl. 08:36 (CEST)
Med forlov:Pottemagerkunst eksisterer allerede som en ret stor artikel.--Sten Porse 11. aug 2006 kl. 08:51 (CEST)
Det er jo fint. Så behøver der ikke stå så meget om netop det i en oversigtsartikel om jernalderens talrige interessante emner.--pmh 11. aug 2006 kl. 08:55 (CEST)


[redigér] Strukturering af stof

Jeg har flyttet ": Senere er hver afsnit så igen blevet underopdelt, ved at man har sammeligende fundene. I dag så er inddelingen ligeså fin som man kan datere ved hjælp af Kulstof 14 metoden. Grænsen til vikingetiden bygger på en videnskablig tradition og afspejles ikke i fundene." fordi jeg synes det er bedst hvis indledningen i artikler er klar og kortfattet, af hensyn til en evt. læser. " ]]:Stenalderen, bronzealderen og Jernalderen efter det stof man normalt brugte til redskaber. Inddelingen tager ikke hensyn til at man i den ældste jernalder forsat brugte spydspidser af ben og flintknive. Og at man i sjældene tilfælde har haft jern fra jern-meteoriter allerede i stenalderen." synes jeg hører til i artiklen om oldtiden Jernalderen er en meget lang tidsperiode. Jeg synes artiklen skal trække de store linjer og formidle et overblik, og detaljer og især diskussioner skal bo i specialartikler. Feks datering arkæologiske metoder P.V. Glob mm.--pmh 12. aug 2006 kl. 12:08 (CEST)

[redigér] Danmark

"Bjergrige Skåne"!? Vad har ni nu rökt? Skåne är ett utpräglat slättlandskap. Danmarks högsta punkt Møllehøj är 171 m (omtrent som gravhøjen i Yding Skov och Ejer Bavnehøj) och Skånes högsta punkt Söderåsen är 212 m. Same difference. Och det finns inget stort antal höjder i Skåne. Jag fjernar den sættelsen.

Helt i orden. Det er vist mange år siden Skåne var bjergrigt :) --|EPO| 21. aug 2006 kl. 22:12 (CEST)

[redigér] Bornholm - kongerige?

Først omkring 1075 fortæller Adam af Bremen, at Bornholm er Danmarks videst kendte Havn. I den mellemliggende Tid maa Øen da være kommet under Danmark, og sandsynligvis er det sket i sidste Halvdel af det 10. Aarhundrede, da Harald Blaatand »vandt sig hele Danmark«, som den store Jellingrunesten beretter.--Lcl 26. aug 2006 kl. 11:56 (CEST) Adam af Bremen nævener ikke Bornholm, men Hulm (4.8 og Holm (4.16), og disse er nok den samme naturhavn i Blekinge, nær Gothien. Når Harald Blåtand skriver smukke rim om sig selv, så er det svært at sige noget om hvad der menes med det. POK 26. aug 2006 kl. 13:32 (CEST)

Bornholm, den ø, som ligger nær Skåne og Gothien [= Tyskland], er den mest besøgte danske havn og en sikker ankerplads for de skibe, der sætter kursen mod barbarerne og Grækenland.
Adam af Bremen: De Hamburgske Ærkebiskoppers Historie. O. 1075. jf. Nationalmuseet--Lcl 26. aug 2006 kl. 15:03 (CEST)
Se iøvrigt denne artikel: De tidligste kristne på Bornholm, jeg tror godt Adam af Bremen vidste hvor Bornholm var--Lcl 26. aug 2006 kl. 15:14 (CEST)
Gothien [= Tyskland] Det er en fejl, for Gothien strækker sig til Birka. Det vil sige Gothien må være (Øster-) Götteland.
Der er ingen steder i den orginale latinske tekst, som nævner Bornholm. Det er oversætteren som indsætter navnet i teksten. Det er ikke alt gammel videnskab som er god videnskab.
Vær sød og læse ISBN8789531019 Allan A. Lund, Adam af Bremens Krønike.
Tyskland var på den tid ikke nået så langt imod øst. Grænsen lå på den tid lå syd langt sydvest for Østersøen. POK 26. aug 2006 kl. 15:36 (CEST)

[redigér] verdenshavene stod en meter lavere

"hvor verdenshavene stod en meter lavere og en del af Vadehavet var rørskov" Er der nogen der kender en kilde til den oplysning?--Lcl 28. okt 2006 kl. 22:57 (CEST)