Diskussion:Shellhusbombardementet

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Artiklen vakler mellem Shell-huset og Shellhuset. Jeg er mest stemt for den sidste form; er der argumenter for bindestregen?

Sebastjan 22 mar. 2005 kl. 13:05 (CET)

Egentlig ikke - jeg så bare at der i forvejen var link fra Gestapo-artiklen til Shell-huset, så jeg begyndte der. Så tog skriveriet overhånd, og jeg fik ikke rettet til et konsekvent brug af Shellhuset som jeg selv foretrækker. Hvis ikke folk protesterer, vil jeg rette det hele senere.--Jørgen 22. mar 2005 kl. 20:32 (CET)

[redigér] Billedet

Et udmærket billede - men det er ikke klart hvad det forestiller; jeg kan ikke se Shellhuset. Kan der ikke komme en tydeligere billedtekst? -- Sebastjan 24. juli 2005 kl. 15:55 (CEST)

Jeg har hentet billedet her, [1]. Det er ikke srkrivet hvad det er... Men, der findes mange andre billeder på galleriet. Måske et andet billede kun være bedre og lettere at beskrive? Peregrine981 25. jul 2005 kl. 04:46 (CEST)
Har vi tilladelse til at plukke billeder dér?? --Jørgen 25. jul 2005 kl. 05:49 (CEST)
[2] siger det, "Både for fotografiske værker og andre typer af billedkunst gælder ophavsretten i 70 år fra ophavsmandens dødsår. Der er dog kun ophavsret til fotografiske billeder i 50 år efter billedet blev fremstillet. " Hvis jeg forstår, er alle fotografiske billeder, der ikke er "fotografiske værker", fremstillet i Danmark før 1955 nu uden ophavsret. Peregrine981 25. jul 2005 kl. 13:57 (CEST)