Kløvermarken
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Kløvermarken er et grønt område på det nordlige Amager. Området afgrænses af Uplandsgade, Raffinaderivej og Stadsgraven og gennemskæres af Kløvermarksvej. Mellem Kløvermarksvej og Stadsgraven ligger syv haveforeninger, og på den anden side af Kløvermarksvej ligger blandt andet Kløvermarkens Idrætsanlæg.
Trivia:
- 5. januar 1910 satte flyveren Robert Svendsen dansk rekord ved at flyve i en højde af 84 meter over Kløvermarken.
- Da Renholdningsselskabet af 1898 byggede en rensestation her, fik Amager tilnavnet Lorteøen.
[redigér] Boligmuren på Kløvermarken
I foråret 2006 blev Kløvermarken udset af overborgmester Ritt Bjerregaard (S) til et større boligbyggeri. Således skulle området indgå i hendes plan om "5000 billige boliger til 5000 kr. om måneden." Planen støttes af de Radikales bygge- og teknikborgmester Klaus Bondam.
Forslaget er tegnet af arkitektgruppen BIG og består af ca. 3000 boliger i et 22 meter bredt bælte rundt om Kløvermarken i vekslende højde (3-15 etager) og har vakt en del harme blandt de lokale beboere, da de mente, at dette ville hæmme adgangen til og brugen af det grønne område. Således har disse iværksat en underskriftsindsamling til en protest mod planen.
Omvendt mener arkitekterne bag, at debatten har været præget af en række misforståelser, hvorfor de selv har startet en informationskampangne, samt en underskriftsindsamling for projektet. Således er hovedargumentet, at modstanden bl.a. bygger på den misforståelse, at byggeriet ville føre til sløjfning af de eksisterende fodboldbaner.
I starten af august måned meddelte SF så, at de ikke længere ville støtte planerne, hvormed flertallet i Borgerrepræsentationen forsvandt.
Som et forsøg på at redde planen blev der i september måned fremlagt et revideret forslag, der indeholder 2.000 boliger i stedet for de oprindelige 3.000. Reduceringen skal ske ved, at man sænker byggehøjden. Ligeledes forsøger man at gøre bygningerne mere åbne, så man ikke "lukker Kløvermarken inde".
Ifølge den socialdemokratiske gruppe på Rådhuset har man nu imødekommet en række af SF's kritikpunkter og håber således nu at kunne få dem til at stemme for, så der igen kan skabes flertal for projektet. Projektet er imidlertid ikke blevet mere velkomment blandt de lokale protesterende i det man påpeger, at aktiviteterne på fodboldbanerne om aftenen formentlig vil udløse klager og kommunen i den forbindelse vil vægte beboerne højere end foreningerne.
[redigér] Eksterne henvisninger
- http://www.kloverkarreen.dk/ - BIG's informationskampangne og underskriftsindsamling for projektet
- http://www.big.dk/ - Arkitektgruppen BIG
- http://www.bigstop.dk/ - Sammenslutning af foreninger imod byggeriet
Denne artikel om dansk geografi er kun påbegyndt. Du kan hjælpe Wikipedia ved at tilføje mere. | ![]() |