Dimmalætting
Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Dimmalætting (dansk "daggry") er Færøernes største avis med sæde i Tórshavn.
Avisen udkommer fem gange om ugen i et oplag på ca. 8.500. Det svarer til, at mere end hver anden husholdning på Færøerne modtager avisen. Det første prøvenummer udkom den 8. december 1877, og den første regulær udgave den 5. januar 1878 som Amtstidene for Færøerne, mens navnet Dimmalætting var en tilføjelse, som var et nyt ord i det færøske sprog, da V.U. Hammershaimb skabte det for avisen.
Da Sambandsflokkurin blev stiftet i 1906 blev "Dimma" dets partiblad. Selvom bladet kalder sig fra 1995 upartisk, var chefredaktøren indtil 2005 samtidig i partiets hovedbestyrelse. Indtil 1910 var avisen kun skrevet på dansk, indtil 1947 tosproget og siden mest skrevet på færøsk. Indtil 1911 kom det kun om lørdagen, siden også på onsdage. Fra 1920'erne havde det også seks i stedet for fire sider, og fra 1970 udkom avisen tre dage om ugen med otte sider eller mere. Fra 1996 udkommer Dimma fem gange om ugen. I dag er tirsdagsudgaven gratis.
Dimmalætting har også aktiemajoriteten i avistrykkeriet Prentmiðstøðin hvor den konkurrende avis Sosialurin er minoritetsejer. Prentmiðstøðin er Færøernes eneste rotationstrykkeri.
[redigér] Ekstern henvisning
- Dimma.fo (hjemmeside på færøsk)